PDA

Zobacz pełną wersję : Taśma brzegowa - Ogrzewanie podłogwe



czapajev
01-07-2008, 12:57
Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Jestem właśnie na etapie instalacji ogrzewania podłogowego. Mam problem
z prawidłowym rozłożeniem taśmy brzegowej. Czy powinna ona zaczynać się
na poziomie dolnej krawędzi izolacji termicznej? W moim konkretnym przypadku styropian ma 10 centymetrów - nie byłem w stanie znaleźć wyższej tasmy niż 15 centymetrów - sprawia to pewien problem gdyż nie będzie wystawała ponad poziom wykończeniowy podłogi (izolacja 10 cm + wylewka 6 cm + panele około 1,5 cm).

Następnym moim pytaniem jest czy jedna warstawa takiej tasmy (8mm szerokości ) spełni zadanie tasmy dylatacyjnej w pomieszczeniu o kształcie prostokąta o bokach 5x6 m ? Jak duże powinny być dylatacje w takim pomieszczeniu?

Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi - jest to moja pierwsza instalacja więc proszę o wyrozumiałość.
Pozdrawiam

asz
02-07-2008, 10:23
Nie, taśma brzegowa nie musi zaczynać się od dołu izolacji.
Ona ma tylko oddzielać wylewkę od ścian i elementów konstrukcyjnych (np. słupy).
Taśma 8mm jest wystarczająca, zazwyczaj stosuje się taśmy 8 lub 10 mm.
Teoretycznie dla płyty o wymiarach 5x6 nie potrzeba wewnętrznych dylatacji, takowe są wymagane gdy powierzchnia przekracza 40m2 lub jedenz wymiarów jest większy niż 8m.

pierwek
26-08-2008, 10:03
jestem przed układaniem styropianu i taśmy brzegowej przed wylewaniem jastrychu - zastanawiam się nad tym jak mocuje się do ściany taśmę dylatacyjną i czy może wystawać ponad docelowy poziom podłogi ?

styropian (warstwa 10cm) a nad nim na ścianie ma być ta dylatacja (taśma ma 10cm szerokości) jastrych 7cm - domyślam się, że wystającą poza jastrych taśmę obetnę sobie potem przy podłodze... ale jak się mocuje ją do ściany? ona jest samoprzylepna?

jeszcze jedno - czy powinienem zwrócić szczególną uwagę na coś przy zakupie tej taśmy? czy brać najtańszą jaką znajdę ?

pablitoo
26-08-2008, 10:36
Niczym się jej nie mocuje - ekipa robiąca wylewki już podczas wylewania jastrychu układa taśmę przy ścianie - potem wylewają jastrych który to dociska taśme do ściany .
Oczywiście naddatek taśmy po wyschnięciu jastrychu obcina się nożem .

Odnośnie rodzaju taśmy - nie wiem - moi wykonawcy mieli ją ze sobą w grubej beli i przed wykładaniem cięli ją na odpowiednią wysokość i potem układali.

tomekwil
26-08-2008, 11:00
Witam
Ja mocowałem takerem.

pierwek
26-08-2008, 11:18
do BK to możliwe ale do ceramiki to chyba już nie - przyszło mi do głowy że tak z grubsza możnaby połapać klejem na gorąco z pistoletu albo jakąś taśmą dwustronną w kilku miejscach

doczytałem że są też taśmy samoprzylepne - ale cena powala na kolana - prawie 2zł/m gdzie pan miksokret powiedział że taśma z ułożeniem kosztuje 1zł - od m2 powierzchni wylewki czyli na wylewki 250m2 250zł - raczej sobie odpuszczę samodzielne kupowanie i układanie

pablitoo
26-08-2008, 11:25
do BK to możliwe ale do ceramiki to chyba już nie - przyszło mi do głowy że tak z grubsza możnaby połapać klejem na gorąco z pistoletu albo jakąś taśmą dwustronną w kilku miejscach

doczytałem że są też taśmy samoprzylepne - ale cena powala na kolana - prawie 2zł/m gdzie pan miksokret powiedział że taśma z ułożeniem kosztuje 1zł - od m2 powierzchni wylewki czyli na wylewki 250m2 250zł - raczej sobie odpuszczę samodzielne kupowanie i układanie

Masz rację - u mnie są ściany z ceramiki - niczym taśmy nie mocowałem - ekipa jak rozpoczynała lanie jastrychu / też z mixokreta / najpierw docięła taśmę , potem ułożyła i kupkami jastrychu przycisnęła ją do ściany i nastepnie lejąc jastrych wylewka docisnęła ładnie taśmę do ściany .

Nefer
26-08-2008, 11:31
U mnie nie była mocowana do ceramiki. BYło jak u Pablita

MARTiiii
26-08-2008, 19:14
Jak powyzej ...

Atomic
27-08-2008, 21:25
A ja mocowałem ją za pomocą patyczków do szaszłyków.
Przekłuwałem taśmę w kilku miejscach i wpijałem w styropian jak na fotce.
http://images36.fotosik.pl/5/f41fdcbbac66a914m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f41fdcbbac66a914)

pierwek
27-08-2008, 21:29
wow! :D piękna fotka - thx!

daggulka
28-08-2008, 08:33
u mnie też było dokładnie jak u Pablita

pablitoo
28-08-2008, 08:35
A ja mocowałem ją za pomocą patyczków do szaszłyków.
Przekłuwałem taśmę w kilku miejscach i wpijałem w styropian jak na fotce.


Ale musiałeś spożyć szaszłyków ...

:D

Atomic
28-08-2008, 20:10
Ale musiałeś spożyć szaszłyków ... :D
Oj nie dałbym rady, poszły aż 2 paczki (100 sztuk)

Arol_62
31-08-2008, 11:09
jestem przed układaniem styropianu i taśmy brzegowej przed wylewaniem jastrychu - zastanawiam się nad tym jak mocuje się do ściany taśmę dylatacyjną i czy może wystawać ponad docelowy poziom podłogi ?

styropian (warstwa 10cm) a nad nim na ścianie ma być ta dylatacja (taśma ma 10cm szerokości) jastrych 7cm - domyślam się, że wystającą poza jastrych taśmę obetnę sobie potem przy podłodze... ale jak się mocuje ją do ściany? ona jest samoprzylepna?

jeszcze jedno - czy powinienem zwrócić szczególną uwagę na coś przy zakupie tej taśmy? czy brać najtańszą jaką znajdę ?

:o Tasme mocuje sie takerem.Kazda ekipa ktora robi wylewki musi miec takera,nie ma lepszej i szybszej metody mocowania tasmy dylatacyjnej ,i musi ona wystawac ponad powierzchnie jastrychu :)

BMS
31-08-2008, 11:43
:o Tasme mocuje sie takerem.Kazda ekipa ktora robi wylewki musi miec takera,nie ma lepszej i szybszej metody mocowania tasmy dylatacyjnej ,i musi ona wystawac ponad powierzchnie jastrychu :)

Pozwolisz że się z tobą nie zgodzę :)
Wg mnie nie ma prostszej i szybszej metody jak dociśnięcie taśmy do ściany betonem w trakcie wylewania jastrychu.
Poza tym taśmę odcina ten, który kładzie finalną warstwę podłogi - ona musi być jednakowo zdylatowana jak jastrych pod nią. :)

wolo63
31-08-2008, 12:26
Wylewanie jastrychu to nie jest tak dokładnie wylewanie . Wylewka ma konsystencję błota lub jak kto woli mokrego piachu . Podczas uklaania ekipa przegarniając podpiera masą taśmę brzegową . To wygąda dość zabawnie , dorosly facet bawi się w piaskownicy :)

pablitoo
31-08-2008, 16:56
:o Tasme mocuje sie takerem.Kazda ekipa ktora robi wylewki musi miec takera,nie ma lepszej i szybszej metody mocowania tasmy dylatacyjnej ,i musi ona wystawac ponad powierzchnie jastrychu :)

Nastepny MakGajwer ... :D - życzę pomyślności przy mocowaniu takerem czegokolwiek do ceramiki ...

pablitoo
31-08-2008, 16:58
Wylewanie jastrychu to nie jest tak dokładnie wylewanie . Wylewka ma konsystencję błota lub jak kto woli mokrego piachu . Podczas uklaania ekipa przegarniając podpiera masą taśmę brzegową . To wygąda dość zabawnie , dorosly facet bawi się w piaskownicy :)

W rzeczy samej - dokładnie tak to wygląda - i powiedziawszy szczerze jakiekolwiek mocowanie taśmy dylatacyjnej jest stratą czasu i energii - bo po co to robić ... ??

Atomic
31-08-2008, 20:19
:o Tasme mocuje sie takerem.Kazda ekipa ktora robi wylewki musi miec takera,nie ma lepszej i szybszej metody mocowania tasmy dylatacyjnej ,i musi ona wystawac ponad powierzchnie jastrychu :)

Nastepny MakGajwer ... :D - życzę pomyślności przy mocowaniu takerem czegokolwiek do ceramiki ...
Właśnie to samo chciałem powiedzieć. Nie każdy musi budować z BK Panie Arol_62

pierwek
02-09-2008, 08:41
doszedłem do wniosku, że dość łatwo można by układać taśmę dylatacyjną przyciskając ją styropianem który i tak się układa na podłodze do ściany

CityMatic
28-09-2009, 12:40
Witam serdecznie
Mam pytanie czy w zamian za taśmę z pianki jako pas przyścienny przy ogrzewaniu podłogowym 10mm można zastosować styropian 10mm.:roll:
A jeśli można to jaki twardy czy miękki?
Dziękuję za odpowiedz :wink:

revalidon
28-09-2009, 13:14
Mozna, nawet są takie specjalne pasy dylatacyjne styropianowe... Twardość nie ma znaczenia, bo nawet najtwarszy styropian jest niczym w stosunku do betonu...

Regut1
28-09-2009, 13:22
Można. Styropian jest łamliwy dlatego dla szerokości 10 mm używa sie podłogowego. Jezeli dasz elewacyjny też będzie dobrze.

Ja18
04-10-2009, 19:27
Czy istnieje taśma dylatacyjna brzegowa o wysokości większej niż 15 cm ?

daggulka
04-10-2009, 20:28
istnieje , sprzedają np. tutaj:

20- stka:
http://www.dapi.istore.pl/sklep,2845,,,03,,pl-pln,696265,0.html

25-tka:
http://www.dapi.istore.pl/sklep,2845,,,03,,pl-pln,696268,0.html

Ja18
04-10-2009, 20:39
dzięki, a czy są taśmy o gr. 8 mm , podobno takie powinny być przy ogrzewaniu podłogowym

daggulka
04-10-2009, 20:47
ciężko będzie .... nie znalazłam ... :roll:
ale
pamiętam, ze można było kupic taką piankę w płachtach - u mnie w składzie takową mieli ... wtedy tniesz na paski .....
inne wyjście to styropian 1cm .... ale jest to 10mm , a nie 8mm .... też tniesz wtedy w paski ....

mariankossy
04-10-2009, 20:54
dzięki, a czy są taśmy o gr. 8 mm , podobno takie powinny być przy ogrzewaniu podłogowym
8 mm wystarczy , a szersze niż 15 cm po co??

Wylewke robisz grubszą niz 10 cm???? :o :o :o :o

Ja18
04-10-2009, 20:56
ciężko będzie .... nie znalazłam ... :roll:
ale
pamiętam, ze można było kupic taką piankę w płachtach - u mnie w składzie takową mieli ... wtedy tniesz na paski .....
inne wyjście to styropian 1cm .... ale jest to 10mm , a nie 8mm .... też tniesz wtedy w paski ....

a czy może być 1 cm styrodur ?

Ja18
04-10-2009, 20:58
dzięki, a czy są taśmy o gr. 8 mm , podobno takie powinny być przy ogrzewaniu podłogowym
8 mm wystarczy , a szersze niż 15 cm po co??

Wylewke robisz grubszą niz 10 cm???? :o :o :o :o

wylewkę robię gr. 7 cm, a taśmę chcę zrobić przez wszystkie warstwy od chudego betonu poprzez warstwę styropianu do wylewki, no i później płytki

daggulka
04-10-2009, 21:00
nie musisz robić dylatacji na poziomie styropianu , bo on sam w sobie jest elastyczny i pracuje .....
dylatację robisz ponad styropianem .... jak najbardziej może być 1 cm styrodur ...zastanawiam się tylko - po co?
wszędzie ... na ogrzewaniu podłogowym także mam dylatację w postaci taśmy dylatacyjnej 5mm ... wszystko jest ok ...

daggulka
04-10-2009, 21:46
jeszcze mi przyszło do głowy .... jak sie martwisz i chcesz mieć grubszą tą dylatację to po prostu daj 5-tke podwójnie i po zawodach .... nie trza ciąć styro w paski i niepotrzebnie tracić czasu :wink:

daggulka
05-10-2009, 07:17
aleś to zamotał ... ło matko :roll: :lol:

po ludzkiemu mu napisz .... że m styknie te 5 mm i tyle :wink:

zresztą ... też mu to pisaam, ale się chopak uparł na te 8mm :lol:

Ja18
12-10-2009, 18:52
Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/item751226159_tasma_dylatacyjna_brzegowa_do_podlog owki_25_mb.html , i mam zamiar ją kupić. Jedyny jej minus to to że jest wysoka na 15 cm, więc muszę ją dać od drugiej warstwy styropianu.

malka
13-10-2009, 13:25
Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/item751226159_tasma_dylatacyjna_brzegowa_do_podlog owki_25_mb.html , i mam zamiar ją kupić. Jedyny jej minus to to że jest wysoka na 15 cm, więc muszę ją dać od drugiej warstwy styropianu.

jak kupisz tą taśmę to licz sie z tym, że ona nie ma folii,którą wywija się na styro :roll: ja zrobiłam ten błąd i potem miałam niezłą zabawę z doklejkami follii, masakra :-?

Ja18
13-10-2009, 14:45
dzięki za info.
to szukam dalej.
a tak przy okazji to jak się tą folię z taśmy wywija.

malka
13-10-2009, 15:43
uczmy się na cudzych błędech :D
zerknij na fotkę

Taśma dylatacyjna z językiem RST
http://www.lorencic.pl/tamy-dylatacyjne_09-1_3.htm

Jarek EM08
26-03-2012, 13:47
Witajcie

Taśmy dylatacyjne są do kupienia z folią do wywinięcia lub bez niej. Do czego się przydaje ta folia?

:bye:

lukasz860910
27-03-2012, 21:11
jak robisz posadzki mixokretem foli nie musi być kupo bez foli bedzie taniej zwykła dylatacja wystarczy

Jarek EM08
28-03-2012, 00:24
Tzn., że jak nie robię posadzek z mixokreta, to powinienem kupić z folią? Na co wywija się tę folię?

:bye:

teka
28-03-2012, 20:55
kup zwykla tasme bez folii.wystarczy

surgi22
01-04-2012, 00:33
Tzn., że jak nie robię posadzek z mixokreta, to powinienem kupić z folią? Na co wywija się tę folię?

:bye:
Przy robieniu wylewek anhydrytowych łaczysz tą folię z folią położoną na styropianie.

teka
10-04-2012, 22:37
Przy robieniu wylewek anhydrytowych łaczysz tą folię z folią położoną na styropianie.

by wylewka nie podplynela pod styropiany i nie uniosla ich do gory

stefan30
25-04-2012, 20:20
dokładnie zwykła dylatacja wystarczy jedynie pod posadzki andrychowe,oraz na ogrzewaniu podłogowym hydraulik łączy folie z matą odbijającą ciepło-normalnie nie ma takiej potrzeby pieniądze wyrzucone w błoto.

Jarek EM08
30-04-2012, 13:32
No to świetnie, że sytuacja się wyjaśniła. Wynika z tego, że potrzebuję taśmę dylatacyjną właśnie z folią, bo u mnie w całym domu podłogówka i wylewki anhydrytowe...

:bye: