PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie z siatki na podmurówce czy bez ?



djwaca
10-07-2008, 10:08
Witam,

Ogrodzenie z siatki na podmurówce czy bez ?

Obserwując forum i oglądając zdjęcia użytkowników widziałem ogrodzenia z siatki na słupkach wbetonowanych osobnow ziemię jak również na podmurówce na całej długości ogrodzenia.

Jakie są wady i zalety, tych dwóch rozwiązań, co lepiej zrobić ?

Widziałem jeszcze gotowe podmurówki betonowe, czy może zastosować coś takiego ?

Elfir
10-07-2008, 10:26
Kwestia środków finansowych i otoczenia.
Podmurówka byłaby konieczna przy różnicy terenu między działkami. Jeżeli sąsiad ma psa czy kota którego nie tolerujemy na naszej posesji, lepiej też zrobić podmurówkę, aby zwierzak nie przechodził dołem.

Ale podmurówka ogranicza również migracje lokalne zwierząt: jeży, ropuch, żab tworząc z osiedli domków jednorodzinnych pustynie ekologiczne.

Maluszek
10-07-2008, 10:46
Jak masz psy to podmurówka jest konieczna. U nas na początku była siatka tylko przypięta do słupków metalowych ale odkąd psy przechodziły sobie pod siatką na spacery zrobiliśmy podmurówkę i jest spokój.

Trociu
10-07-2008, 12:15
Jak masz psy to podmurówka jest konieczna. U nas na początku była siatka tylko przypięta do słupków metalowych ale odkąd psy przechodziły sobie pod siatką na spacery zrobiliśmy podmurówkę i jest spokój.
E tam - piesek moich rodziców chodzi na spacery górą mimo że siatka chyba 1,7

Maluszek
11-07-2008, 07:57
E tam - piesek moich rodziców chodzi na spacery górą mimo że siatka chyba 1,7
:o :o :o
Moje jeszcze tego nie robią i mam nadzieję, że nie wpadnie im to do głowy. Natomiast jak sucz nasza miała cieczkę to taki mały gad jeden wygryzł dziurę w siatce :o :evil: żeby się do suni naszej dobrać. Dobrze, że byliśmy wtedy w domu

djwaca
11-07-2008, 08:38
Widzę, że mój temat z budowlanego schodzi na temat kynologiczny ;-)

Maluszek
11-07-2008, 08:51
to zawsze tak jest - ale ogród z psem wiąże się z podmurówką więc ogólnie zeszło na piesy.

Mikazuu
11-07-2008, 10:25
Widziałem jeszcze gotowe podmurówki betonowe, czy może zastosować coś takiego ?

Mnie też nurtuje temat podmurówki, ale o takich gotowych elementach nie słyszałam. Co to takiego? Może jakis opis... :)

Elfir
11-07-2008, 10:48
Pewnie chodzi o betonowy prefabrykat - płytę do budowy ogrodzeń betonowych.

djwaca
11-07-2008, 12:28
http://img225.imageshack.us/img225/2056/64smallpu6.th.jpg (http://img225.imageshack.us/my.php?image=64smallpu6.jpg)

Mikazuu
11-07-2008, 19:35
Ok, zdjęcie tez może być. Nawet lepiej. :)
Ale czy pod tym elementem podkopu nie zrobia np psy lub krety? Jak to jest mocowane do podłoża?

Monika B
13-07-2008, 11:33
Wadą tej części mojego ogrodzenia, która nie ma podmurówki jest to, że trawa z obu stron jest dokaszana tylko do płotu, a pomiędzy okami siatki rośnie sobie na wysokość metra i trzeba rwać te trawy rękami. Oczywiście chwast ma się tam dużo lepiej i ogólnie wszystko psuje mi cały efekt ogrodu. Kilka dni temu sprowadził się nowy sąsiad i na przyszły rok zechcę pojąć temat wymiany ogrodzenia.

Monika B
13-07-2008, 11:35
PS Na kota podmurówka nie działa - przejdzie górą :lol:

wojtek50
13-07-2008, 11:54
Ja zrobiłem prawie 240 m ogrodzenia siatka i podmurówka . Wysokość siatki 1,25 .Pozytywną sprawą jaką zauważyłem to że krety nie włażą na działkę , jak dotychczas . A co do koszenia to przy samej podmurówce można popryskać np randaprm i na rok spoko z chwastami.

Trociu
14-07-2008, 09:05
Ja zrobiłem prawie 240 m ogrodzenia siatka i podmurówka . Wysokość siatki 1,25 .Pozytywną sprawą jaką zauważyłem to że krety nie włażą na działkę , jak dotychczas . A co do koszenia to przy samej podmurówce można popryskać np randaprm i na rok spoko z chwastami.
To ciekawe - jak głęboko masz tą podmurówkę w ziemi? Coś mi się nie wydaje, aby ona była główną przeszkodą dla kretów.

wojtek50
14-07-2008, 19:35
To zależy od poziomu ziemi ale to minej więcej w 20 do 40 cm .To nie jest absolutna przeszkoda dla kretów

mika73
21-09-2008, 18:01
Mam pytanie. Czy ogrodzenie zrobić z powlekanej siatki czy tylko ocynkowanej i pomalowanej? Jeśli z powlekanej to czy to tworzywo pod wpływem działania deszczu, mrozu, słońca nie zacznie pękać i kruszyć się? Pomalowaną można po jakimś czasie odnowić a powlekaną raczej nie.... :D

geguś
21-09-2008, 21:09
Wadą tej części mojego ogrodzenia, która nie ma podmurówki jest to, że trawa z obu stron jest dokaszana tylko do płotu, a pomiędzy okami siatki rośnie sobie na wysokość metra i trzeba rwać te trawy rękami.
Wady tej nie ma, jak się zostawi prześwit 5cm między siatką a ziemią, co by kosiarką żyłkową tam wykosić.

gosiaczek25
22-09-2008, 05:57
Ze względów finansowych na razie nie zrobiliśmy podmurówki. Może kiedyś. Z jednej strony przy posadzonym żywopłocie jak na razie sprawdza się plastikowe obrzeże koloru brązowego. To trochę ogranicza chwasty od sąsiada. Uwaga, dla nornic czy kretów to żadne zabezpieczenie. Ale jak na razie nie jest tragicznie :wink: . Liczę na to, że żywopłot urośnie i styknie się z siatką, więc z tej strony podmurówka nie będzie konieczna :D .

Ponoć, gdy nie ma podmurówki to jeż nie zagości nam w ogródku. :roll: :D

Apejron
22-09-2008, 19:59
<cut>
Ale podmurówka ogranicza również migracje lokalne zwierząt: jeży, ropuch, żab tworząc z osiedli domków jednorodzinnych pustynie ekologiczne.
</cut>

Zawsze w podmurówce można wstawić na wysokości ziemi rury o średnicy np. 100mm i nie ma problemu migracji zwierząt małych. Można nawet użyć większej średnicy i później, jeżeli zajdzie taka potrzeba, zasłonić siatką o oczkach takich jakie się chce. A jeżeli okaże się, że dziury trzeba całkowicie zamknąć, to wystarczy trochę betonu.
Moim zdaniem przy zwierzakach domowych podmurówka jest potrzebna, a robienie jej później (po zrobieniu ogrodzenia) jest tylko bardziej kłopotliwe.

kaco
05-10-2008, 14:55
ja bym radził na podmurówce wtedy zadne psy nie będą podkopywać a jedną ani też w drugą stronę. Ponadto chwasty nie będą się z sąsiedniej działki przebijać.

Trociu
05-10-2008, 15:43
Ponadto chwasty nie będą się z sąsiedniej działki przebijać.Co mi z tego, że chwasty z sąsiedniej działki nie będą przechodzić dołem, jak mają otwartą drogę górą....

Plot-bud
22-05-2021, 22:22
Zabierając się za wykonanie podmurówki tak naprawdę musimy sobie odpowiedzieć na pytanie - do czego ta podmurówka ma służyć? Jeśli ma być ona równocześnie murem oporowym, który musi utrzymać sporą ilość ziemi to konieczne będzie wykonanie tradycyjnej podmuróki lanej, wówczas musimy szykować sie na niemałe koszty związane z wykonaniem wykopu, szalunku, dużą ilością betonu, drogą i czasochłonną robocizną itd. itp. Jesli jednak podmurówka nie musi służyć jako mur oporowy a ma tylko za zadanie wypełnienie szczelin pod ogrodzeniem w przypadku nierównego terenu to zawsze powinniśmy zamiast wykonywania podmurówki lanej, stosować podmurówkę prefabrykowaną. Jest ona zdecydowanie tańsza, łatwiejsza w montażu, a co równie ważne także łatwiejsza w ewentualnym demontażu i co też nie jest bez znaczenia jest ona także bardziej estetyczna.