PDA

Zobacz pełną wersję : Przycinanie starej brzozy- czyma sens..?



revalidon
13-07-2008, 11:44
Trochę już tutaj było nt. przycinania brzóz, nic jednak nie znalazłem na temat starych drzew.
Otóż mam na działce dwie brzozy około 60-letnie, o wysokości około 20 metrów. Stoja one bliziutko domu i z tego powodu, a właściwie ze strachu, że się przewrócą od wiatru chciałem je trochę skrócić.
Brzozy te jak wspomniałem maja około 20 metrów, a gdzieś tak od 10 metra pień rozszczepia sią na pojedyńcze konary, które są dosyć wiotkie... Myślałem, żeby te konary skrócić o około 3 do 5 metrów, w praktyce wygladałoby to tak, że obciąłbym te cząści konarów, gdzie są liście...
Czy jest szansa, że poniżej wyrosną nowe gałązki z liśćmi..? jeśli tak, to kiedy najlepiej dokonać takiego zabiegu..?

Elfir
14-07-2008, 08:47
IMHO zaburzysz naturalny pokrój rośliny. Lepiej usunąć niektóre konary, niz obniżać cięciem wysokość roślin. Albo usunąć drzewa i posadzić nowe, niższe odmiany brzozy.

Bauricho
15-07-2008, 14:45
Też mi sie tak wydaje. Obcinanie konarow do polowy dlugosci ma malo sensu, bo drzewo zacznie jakos nieregularnie rosnac i w ogole bedzie cudaczne. Wybierz te najprostsze idace do gory i je zostaw a inne utnij w calosci, albo jezeli szystkie sa krzywe to wybierz je tak by moglo utrzymywac pion, zebys przypadkiem nie wyciął wszystkich z jednej strony. Jezeli sie tak nie da to rzeczywiscie lepiej je sciaci posadzic nowe.

revalidon
16-07-2008, 09:49
Oto te brzozy...

Czy mozna je skrócić jednak o te 5 metrów..? Czy odbiją poniżej..?

http://images29.fotosik.pl/249/dba7ad7dfcc2ca25.jpg (www.fotosik.pl)

Majka
16-07-2008, 12:23
te brzozy mają najwyżej 15 lat :wink:

revalidon
16-07-2008, 14:39
A ile maja te sosny obok..?

Bauricho
16-07-2008, 15:29
Moj post jest tu bez sensu, bo te brzozy sa zupelnie inne niz sobie wyobrazalem ;P Myslalem o starych ogromnych drzewach, a tu mamy "mlode" wysokie dziwaki i nie mam pojecia jak to zrobic teraz. W momencie gdy obetniesz je np. w polowie (te odnogi dwie powstale) to daje 90% ze nie odrosna, tylko na nich zaczna rosnac jakies male galazki, a cala sila drzewa pojdzie w inne galezie i w efekcie bedziesz mial chude drzewo z olbrzymia korona i bedzie jeszcze mniej stabilne.

revalidon
16-07-2008, 15:45
Myślałem o ich obcięciu tak 4 cm od górnej krawędzi zdjęcia... W ten sposób chciałbym trochę obniżyć środek ciężkości drzew, bo jak widać chałupa blisko...

jacekot
17-07-2008, 10:33
Tnij zobaczymy jaki będzie efekt . Może w tedy ja przytne swoje .

witomark
17-07-2008, 20:22
Widziałem jak wiosną popodcinali ludzie brzozy i modrzew tak dość konkretnie, prawie tylko jeden pień został i teraz jak poodrastały gałązki i są liście całkiem fajnie wyglądają te drzewka. Sam zacząłem się zastanawiać nad zasadzeniem takich, bo szybko rosną i jak widać da się je formować.