PDA

Zobacz pełną wersję : WYSOKOSCI WYLEWEK pod gres, parkiet, wykładziny, panele itp.



kradosz
25-02-2004, 10:10
Witam,
mam pytanie odnośnie układania deski barlineckiej i gresu, a dokładniej chodzi mi o różnice w szlichcie. Deska ma grubość 15 mm, a płytka gresu 6 mm, wiadomo że pod gresem będzie klej itp O ile wyżej musi być szlichta pod gres, żeby deska i gres były równe??

Z góry dziekuję za odpowiedzi,
Kaśka

Marbo
25-02-2004, 10:37
U nas były na jednym poziomie, z tym , żźe pod gresem jest ogrzewanie podłogowe co daje jakieś dodatkowe 2 mm, reszta to klej. Pod deskę musisz przewidzieć jeszcze jakiś podkład (tektura, mata) tak , że w sumie wychodzi 16-17mm.

kradosz
25-02-2004, 11:20
dzięki za odpowiedź...z niecierpliwością czekam na kolejne

gosia100
01-10-2007, 01:16
Witam. W sklepach powiedziano mi ze gres na gotowo (plyty do wymiaru 50/50cm) to ok 16mm juz z klejem a parkiet egzotyczy (niezaleznie od gatunku drewna) rowniez 16mm na gotowo. Czyli nie trzeba by roznicowac poziomow wylewki !
Jednak kiedys na forum czytalam przestroge ze trzeba pamietac o roznicy poziomow a wykonawca stanu surowego caly czas bral pod uwage grubosc parkietu 250mm.
Jakie sa wasze doswiadczenia - robiliscie na jednym poziomie czy nie?

Asia i Józek
01-10-2007, 04:38
Dobry, polski parkiet to około 2,5 do 3 cm.
Lepiej trzymać się poziomu parkietu i przy układaniu płytek zniwelować różnicę poziomów.
W łazienkach i w pralni lepiej zostawić posadzkę parę mm niższą, co w połączeniu z kratką ściekową (np pod wanną) da dobre zabezpiezczenie przed ewentualnym zalaniem parkietów. :D

edyryt
01-10-2007, 08:40
nie, na różnych pod płytki było wyżej.

rafallogi
01-10-2007, 09:18
Zaniżanie posadzki np. w łazience to nieporozumienie. Każda różnica jest wyczuwalna podczas chodzenia no i fatalnie to wygląda.
Ponadto kratek ściekowych np. pod wanną już się raczej nie robi, bo to źródło nieciekawych zapachów, pleśni i grzybów.
Myślę, że 1cm lub 1,5cm różnicy będzie dobrze (musisz wiedzieć jakie (grubość) płytki i parkiet będziesz układał).

wbrat
01-10-2007, 15:44
Ja mam parkiet egzotyczny (15 mm) i tutaj wylewki wszędzie na równym poziomie. Rozwiązanie o tyle dobre, że dość uniwersalne, bo od biedy można znaleźć również polskie parkiety o grubości 15mm (choć ekonomicznie nieopłacalne, bo zazwyczaj w tej samej cenie co np. 22mm).

gosia100
01-10-2007, 20:16
Dzieki za podpowiedzi. Generalnie wyglada na to ze parkiet jest wyzszy niz gres i od biedy mozna na koniec podwyzszac gres do jego poziomu.
pozdrawiam

bratanek2
01-10-2007, 21:38
Parkiet jest zazwyczaj wyzszy niz gres . Mozna podniesc gres do poziomu parkietu , ale wymaga to lepszych , czyli drozszych kleji i wiekszej starannosci plytkarza . Mozna rowniez zastosowac listwy przejsciowe , badz progi . Musza miec one rozne poziomy od spodu .

wbrat
02-10-2007, 07:44
Parkiet jest zazwyczaj wyzszy niz gres . Mozna podniesc gres do poziomu parkietu , ale wymaga to lepszych , czyli drozszych kleji i wiekszej starannosci plytkarza . Mozna rowniez zastosowac listwy przejsciowe , badz progi . Musza miec one rozne poziomy od spodu .

Naprawdę nie radzę robić takich mini progów, bo można się o to zabić.

Przy egzotyku różnica poziomów pomiędzy gresem a parkietem jest na tyle mała, że glazurnik spokojnie się do tego dostosuje.

Przy parkietach tradycyjnych polecam jednak podnoszenie wylewki, a nie progi. Według mnie docelowa podłoga powinna być na tym samym poziomie i tyle. No, chyba że ktoś robi specjalny schodek, np. do salonu - ale to zupełnie coś innego.

mayland
02-10-2007, 07:48
A jaką wysokośc ma parkiet przemysłowy?

mayland
02-10-2007, 07:57
Chyba przemysłowy ma 10mm wysokości więc wypadałoby kawałek podłogi pod płytki obniżyć :-?

scaut.00
13-07-2008, 18:03
Witam,
za chwile u mnie zalewaznie wylewek.
W zwiazku z tym mam kilka pytan:
1) czy na rurkach ogrzewania podlogowego tez ukladac siatki zbrojeniowe??
2) czy siatki w innych miejsciach dawac na jakims dystansie (jakim - co stosujecie)>?
3) jezeli w polowie domu bede mial gres polerowany, a w polowie parkiet, to juz teraz musze wiedziec jakich grubosci beda oba materialy, dodac kleje i zrobic taka roznice w wylewce??

help meee

vadiol
13-07-2008, 19:46
1 Nie
2 Nie dawac
3 Najprosciej zrobic wylewke na jednym poziomie , a pozniej w zaleznosci od tego jaki parkiet i gresy kupisz , glazurnik poziomy wyrowna . Nie trafisz teraz z roznicowaniem poziomow . Dochodzi do tego niedokladnosc wylewki . I pozniej bedzie schodek z gresu w dol .

pablitoo
13-07-2008, 20:15
(...)
3 Najprosciej zrobic wylewke na jednym poziomie , a pozniej w zaleznosci od tego jaki parkiet i gresy kupisz , glazurnik poziomy wyrowna . Nie trafisz teraz z roznicowaniem poziomow . Dochodzi do tego niedokladnosc wylewki . I pozniej bedzie schodek z gresu w dol .

O tak - zwłaszcza jak ma się do położenia kilkadziesiąt metrów parkietu / np 22mm / i kilkadziesiąt metrów ceramiki na podłodze / np 8mm płytek / .
To bardzo dobry pomysł robić wylewki na jednym poziomie - potem na wylewkę wyrównującą albo wyrównanie klejem brakujące 14mm wydasz niepotrzebnie wcale niemałą kwotę ...

Tak na marginesie - ja kładłem na parterze ceramikę / 8mm / i parkiet - egzotyk o grubości 15mm - podczas wykonywania wylewek zaznaczyłem w których pomieszczeniach będzie jaki materiał i ekipa zrobiła odpowiednią różnicę w poziomie ... - dodatkowe koszta wyniosły mnie 0 pln - jastrych z mixokreta zacierany mechanicznie - jakość wylewki / poziomów / - bardzo dobra .

Po co sobie dokładać niepotrzebnej roboty i kosztów jak można od razu zrobić dobrze ...

akacja
13-07-2008, 21:03
U mnie faceci od mixokreta zrobili różnicę poziomów nawet 0,5 cm - zero problemów przy robieniu podłóg. Zaplanuj wcześniej, gdzie jaka podłoga będzie, zaoszczędzisz kasę, czas i nerwy.

vadiol
13-07-2008, 21:47
O tak - zwłaszcza jak ma się do położenia kilkadziesiąt metrów parkietu / np 22mm / i kilkadziesiąt metrów ceramiki na podłodze / np 8mm płytek / .
To bardzo dobry pomysł robić wylewki na jednym poziomie - potem na wylewkę wyrównującą albo wyrównanie klejem brakujące 14mm wydasz niepotrzebnie wcale niemałą kwotę ...

Prosze zauwazyc , ze zalozyciel watka nie wie jaki gres i drewno polozy . I tak zazwyczaj jest na tym etapie budowy . Prosze mi wiec nie sugerowac podniesienia kosztow .

scaut.00
14-07-2008, 09:40
Vadiol, wczoraj pytalem gosci co mi robili podlogowke czy klasc zbrojenie. Powiedzial ze TAK! Najpierw przykryc wstepnym suchym betonem rurki, a potem zbrojenie i na to wylewka.
wiec jak to jest??
a parkiet chce 16mm (lub 15) i gres o gruboscii 8-10mm.

markiz
14-07-2008, 09:45
Witam,
za chwile u mnie zalewaznie wylewek.
W zwiazku z tym mam kilka pytan:
1) czy na rurkach ogrzewania podlogowego tez ukladac siatki zbrojeniowe??
2) czy siatki w innych miejsciach dawac na jakims dystansie (jakim - co stosujecie)>?
3) jezeli w polowie domu bede mial gres polerowany, a w polowie parkiet, to juz teraz musze wiedziec jakich grubosci beda oba materialy, dodac kleje i zrobic taka roznice w wylewce??

help meee

Ad1. i Ad.2 Możesz dać siatkę zbrojeniową, napewno nie zaszkodzi, nad wylewka nad ogrzewaniem podłogowym lubi pracować, a pod parkiet wylewka musi być solidna i dokładnie wykonana (przypilnuj wykonawcy)

Ad3. Zrób 1 cm różnicy między wylewką tzn. tam gdzie będzie parkiet ok 1 cm niżej niż tam gdzie będzie gres - parkiet czy deski mają zazwyczaj docelowo 22mm grubości. Dla wylewkarzy z mixokreta to żaden problem, a Ty późnij niczego nie będziesz musiał dolewać.

Pozdrawiam

Trociu
14-07-2008, 11:20
Ad3. Zrób 1 cm różnicy między wylewką tzn. tam gdzie będzie parkiet ok 1 cm niżej niż tam gdzie będzie gres - parkiet czy deski mają zazwyczaj docelowo 22mm grubości. Dla wylewkarzy z mixokreta to żaden problem, a Ty późnij niczego nie będziesz musiał dolewać.Może parkiet i lita deska mają około 22mm grubości, ale juz deski typu barlinek mają około 15mm. Wiec już masz około 7mm różnicy.

Dodatkowo wyznaczając teraz linię rozdzielającą między parkietem a płytkami będziesz musiał się jej trzymać do końca bez możliwości manewru w tą czy drugą stronę. O ile jeszcze na kawałku można dolać, aby mieć dłużej płytki to już skuwać aby mieć więcej drewna jest problem.

Ja ponieważ w momencie wyelwania posadzki nie wiedziałem jak i czym będzie wykończona zrobiłem jeden poziom wszędzie. Ponieważ finalnie na części będzie deska a na części płytki, zrobi się lekki spadek na płytkach od deski. Nie do zauważenia a dodatkowy plus, że ewentualna woda rozlana w kuchni nie wleje się na drewno.

pablitoo
14-07-2008, 19:55
O tak - zwłaszcza jak ma się do położenia kilkadziesiąt metrów parkietu / np 22mm / i kilkadziesiąt metrów ceramiki na podłodze / np 8mm płytek / .
To bardzo dobry pomysł robić wylewki na jednym poziomie - potem na wylewkę wyrównującą albo wyrównanie klejem brakujące 14mm wydasz niepotrzebnie wcale niemałą kwotę ...

Prosze zauwazyc , ze zalozyciel watka nie wie jaki gres i drewno polozy . I tak zazwyczaj jest na tym etapie budowy . Prosze mi wiec nie sugerowac podniesienia kosztow .

Hmmmm - nie wie .... - no cóż - najcieńszy parkiet - egzotyczne gatunki mają 15mm grubości - nawet jak założyciel wątku położy 1 cm płytki ceramiczne to pozostanie mu 0,5 cm naddatku ...

Pomimo tego rozsądnie jest jednak wiedzieć jakiej grubości wykończenie podłóg się będzie wykonywać ...

I ja nic nie sugeruję - ja stwierdzam fakt - dodatkowych kosztów spowodowanych niewiedzieniem na tym etapie budowy ...

pablitoo
14-07-2008, 20:06
(...)
a parkiet chce 16mm (lub 15) i gres o gruboscii 8-10mm.

A więc jednak założyciel wątku wie ...

Czyli masz w planie ułożenie takich samych materiałów jak ja - zrób różnicę w poziomach wylewek 0,5cm i nie będziesz miał żadnych problemów - podłogi po ułożeniu będą równiutkie , bez żadnych skosów , spadów czy stopni i przede wszystkim bez żadnych dodatkowych kosztów .

scaut.00
14-07-2008, 22:13
Tak, chce polozyc parkiet 15 luib 16mm, i gres polerowany 8-10mm.
Ale juz dzisiaj nic nie wiem.....
Spotkalem sie z jednym wykonawca i ten mowi mi, ze pod parkiet daje sie kleju 1-2, gora 3 mm - czyli na gotowe bedzie ok 18mm, a pod gres polerowany - zwlaszcza jezeli plyty sa duze i maja wiecej niz 40cm - daje sie 12mm kleju "na grzebnien" - czyli po docisnieciu wyjdzie gr kleju ok 8mm. Czyl suma sumarum gres 10 + 8 klej - to wychodzi na to samo.

Wg niego, pod gres nie mozna dawac mniej kleju (zwlaszcza pod tak duze plyty i jesli sa na ogrzewaniu podlogowym ) bo popeka, nie bedzie miala jak pracowac..

i teraz juz nie wiem.. wylewacna rowno i robic tak jak wykonawca mowi, czy robic poziomy i dac mniej kleu.
wg niego na te 36m2 gresu wyjdzie wiecej kleju za 200-300zl (dla tej grubosci grzebienia 12mm).

jak robic?

tom13
07-06-2009, 15:10
W środę przychodzą fachowcy, a ja zastanawiam się nad wysokością wylewki
- w sypialniach będą panele drewniane, 15mm (wysokość paneli) + 3mm (podkład) = 18 mm
- w pozostałych pomieszczeniach gres, 8 mm (wysokość) + 5mm (klej) = 13 mm
Z tego wynika, że w sypialniach wylewka powinna być niżej o 5 mm.
Fachowcy mówią, że jak są panele i gres to oni robią wszystko na równo. Napiszcie jak Wy robiliście.

Pozdrawiam
Aśka

Rezi
07-06-2009, 16:57
daj więcej kleju pod płytki

facet27
10-06-2009, 23:13
1cm kleju pod gres 8mm moim zdaniem to za dużo spokojnie można to zrobić wylewką smaopoziomującą taniej i szybciej.

pzdr.

Rezi
10-06-2009, 23:21
1cm kleju pod gres 8mm moim zdaniem to za dużo spokojnie można to zrobić wylewką smaopoziomującą taniej i szybciej.

pzdr.
są kleje przeznaczone do warstwy 25mm / kleje elastyczne np mapei
ceresit dopuszcza do 10 mm
zwykłym klejem kładzie się warstwę na gładko jak delikatnie przeschnie kładzie się druga na grzebień

Trociu
12-06-2009, 12:23
Z tego wynika, że w sypialniach wylewka powinna być niżej o 5 mm.
Fachowcy mówią, że jak są panele i gres to oni robią wszystko na równo. Tylko fachowcy mają pewnie na myśli panele a nie panele drewniane (pewnie myślisz o czymś w stylu Barlinek). Przy zwykłych panelach które mają około 8mm i do tego z 4mm podkładu rzeczywiście wszystko daje się na równo. Daj sypialnie niżej i zaoszczędź na kleju.

Ja dałem wszędzie równo, bo nie wiedziałem co dokładnie i gdzie będzie na podłodze i potem nic tylko dokupowałem worki kleju do kafelek, bo kładąc go grubo schodził szybko.

raffran
12-06-2009, 13:38
1cm kleju pod gres 8mm moim zdaniem to za dużo spokojnie można to zrobić wylewką smaopoziomującą taniej i szybciej.

pzdr.

Szybcie i latwiej to moze i tak, ale nie taniej.
Rezi ma racje jechac po rownym.

tom13
14-06-2009, 20:24
Wylewki już zrobione. W sypialniach z uwagi na panele drewniane wylewkę zrobiliśmy niżej o 5mm.
Pozdrawiam

bitter
22-05-2011, 12:11
Podciągnę temat. Planuję gres w salonie, jadalni i kuchni a w pokojach zwykłe panele. Gres z klejem wyjdzie pewnie ze 20mm a panele z podkładem 12. Mógłbym od razu zrobić wylewkę o odpowiednich wysokościach ale boje się, że będzie to i tak niedokładne. Można by też dać pod panele grubszy podkład ale będę miał ogrzewanie podłogowe ....

kornik 1
22-05-2011, 14:22
Bitter, lepsza taka "niedokładność", którą planujesz niż nic nierobienie.

vadiol
22-05-2011, 17:13
Podciągnę temat. Planuję gres w salonie, jadalni i kuchni a w pokojach zwykłe panele. Gres z klejem wyjdzie pewnie ze 20mm a panele z podkładem 12. Mógłbym od razu zrobić wylewkę o odpowiednich wysokościach ale boje się, że będzie to i tak niedokładne. Można by też dać pod panele grubszy podkład ale będę miał ogrzewanie podłogowe ....

Gres ma wysokosc od 8 do 12mm , w zaleznosci od formatu . Grubosc warstwy kleju zalezy od nierownosci podloza . Mozesz przyjac , ze gres+klej=15mm .

bitter
22-05-2011, 17:47
No to i tak gres wyższy od paneli z podkładem, jak nic nie zrobię to mam możliwość podłożenia coś pod panele. Jak się okaże, że posadzka wyszła i tak kilka mm (a to przecież dla budowlańców żadna różnica ;-) to co zrobię?

vadiol
22-05-2011, 21:31
Zrob wylewke pod panele i gres na tym samym poziomie .
Sa dwa sposoby laczenia paneli z gresem:
- listwa - maskuje roznice w wysokosci
- ostatni odcinek paneli przyklejasz i wypelniasz szczeline silikonem , korkiem , itp

bitter
23-05-2011, 07:55
vadiol nie da się na tym samym poziomie bo panele z podkładem są cieńsze o kilka dobrym mm niż gres. A jeżeli chodzi o łączenie to dla mnie korek jest optymalnym rozwiązaniem - wszelkie listwy to badziewie. Tylko jak przykleić ten panel skoro on leży na piance ;-/

kornik 1
23-05-2011, 09:11
Korek, niestety, jest możliwy przy równych poziomach i podłodze przyklejonej.

bitter
23-05-2011, 15:43
No a gdyby rzeczywiście jakoś ten pierwszy panel umocować?

kornik 1
23-05-2011, 16:07
Zielonego pojęcia nie mam co się stanie, bom nigdy nie ćwiczył takiej akcji. Mógłbym tylko poteoretyzować, ale teoria swoje, a życie swoje.
Jedyne co mogę poradzić, to poszukiwania estetycznej listwy.

przemo33
05-07-2011, 20:49
Witam
Mam pytanko ile sie powinno dawac kleju do klejenia gresu na podlodze(ogrzewanie podlogowe) format plytki to 45x45, jaka szerokosc fugi w tym przypadku,
a ile kleju sie powinno dawac pod Deske podlogowa lita wym. 18x135 dlugosci 300-1200 .Ile mm min. a ile max.

Z gory dziekuje za odpowiedz
Pozdrawiam

przemo33
06-07-2011, 09:02
Witam, moglbym prosic o konkretna odpowiedz?
Pozdrawiam

orko
06-07-2011, 09:24
Szukasz sposobu aby nie zapłacić swoim fachowcom?
Nie tędy droga.
Widziały gały co brały ...

kornik 1
06-07-2011, 09:37
Pod litą deskę licz około 1 mm, a pod glazurę, to nich się wypowie jakiś spec od tego.

przemo33
06-07-2011, 11:02
W woli wyjasnienia,
Nie mam zamiaru placic , poniewaz chce klasc sam.

1mm pod deske nie bedzie malo?

Pozdrawiam

przemo33
06-07-2011, 19:50
Witam
Jakie prace przedwstepne masz na mysli?Jesli mozesz to opisz kolejnosc, oraz ewentualnie jakie kleje etc.

grzebien pod deske 6m pod plytki 10-12, ?a spoia tu i tu wyjdzie 5?

Pozdrawiam

piterek63
20-07-2011, 17:14
Przy wykonaniu odpowiednich dylatacji na jastrychu i przeniesieniu ich na okładzinę ceramiczną fuga 3 mm będzie wystarczająca.

Klej aby przeniósł 100 procent ciepła powinien być samorozpływny oraz grubowarstwowy przeznaczony do dużych formatów płytek. Oznaczenie takiego kleju w karcie technicznej będzie wyglądało C 2E i tym nalezy się sugerować przede wszystkim.

Paca z zębem półokragłym 10 mm.

Jest bardzo dużo czynników które wpłyną na ostateczny efekt. Jeśli masz małe doświadczenie w układaniu płytek to radzę zainwestować w dobrego glazurnika ponieważ podłoże z ogrzewaniem podłogowym jest podłożem trudnym dla warstwy ceramicznej.

pzdr

vadiol
20-07-2011, 20:25
Witam
Mam pytanko ile sie powinno dawac kleju do klejenia gresu na podlodze(ogrzewanie podlogowe) format plytki to 45x45, jaka szerokosc fugi w tym przypadku,...

Minimalna szerokość fugi powinieneś znaleźć na opakowaniu od płytek .
Jezeli chodzi o klej , to zalezy od ewentualnych nierówności wylewki . Wypoziomuj kilka plytek na sucho i ustal ile kleju potrzebujesz . W zależności od tego dobierzesz klej ,ktory dzielimy na cienko i grubo warstwowe . Zabawnie sie robi , gdy miejscami wystarczy 4mm , a wiec optymalna grubość kleju elastycznego , a gdzieniegdzie 15mm . No i bądź tu mądry i weź to jakoś wypośrodkuj .

przemo33
20-07-2011, 22:30
Witam,
Plytki sa jednak 50x50 cm grubosci 8,5mm w zwiazku z tym pytanko, grzebien z wycieciami okraglymi 10 czy 12?

Czy trzeba dawac jakis grunt na podloze(wylewke)?
Czy trzeba nakladac tez klej na plytke ?(jesli tak to ile i czym?)


Czy MAPEI KERAFLEX MAXI S1 bedzie odpowiednim klejem?

Z gory dzieki i pozdrawiam

Matilde1
25-08-2011, 19:10
Podłączam się do pytania, ile tego kleju pod gresem na ogrzewaniu podłogowym? Czy grubość warstwy kleju zależy od formatu płytki? :confused:

Nastawiałam się na gres 60x60 na parter, ale nie mają odpowiedniej ilości mojego upatrzonego gresu ani na stanie ani w planie produkcyjnym. W rachubę wchodzi położenie częściowo paneli w salonie i tu rodzi się problem z poziomami. Pod gres 60x60 zakładałam około 1 cm kleju (nie wiem czy słusznie...), 1+1 jak nic daje 2 cm a panel będzie miał mniej.

Podsumowując, czy pod 60x60 mogę dać mniej kleju czy trzeba położyć mniejszy format płytki żeby wyjść na równo z panelem?

pozdrawiam

teka
03-03-2012, 00:30
posadzkarze nie robia łaski ze maja zrobic roznice poziomow 4 czy 12mm np.maja niwelator nanosza poziomy na sciany i maja zrobic tak jak chce inwestor.posadzki teka

cysiokysio
08-11-2012, 22:53
podbijam pytanie, zakładając że mam idealnie równy jastrych, gres 60 x 60 gr 1cm , ogrzewanie podłogowe, jaka jest minimalna grubość kleju.

maroch84
22-02-2013, 12:30
podbijam pytanie, zakładając że mam idealnie równy jastrych, gres 60 x 60 gr 1cm , ogrzewanie podłogowe, jaka jest minimalna grubość kleju.

Jestem w identycznej sytuacji:) zastanawiam się ile położyć podkładu pod panele:)
Gres ma grubość 9mm, wymiar płytki 60x60, glazurnik mówi że w tym przypadku "będzie robił na jedynce" rozumiem, że 1 cm ząb na pacy, wiadomo że płytka osiądzie na kleju i będzie niżej niż 1cm, prawda?
Zakładam (nie wiem czy słusznie), że około 8mm kleju plus 9mm gres.
Panele podłogowe mają 8mm.
Czy w takim przypadku mam dać dwie warstwy podkładu 5mm pod panele?, zakładając że podkład "ugniecie" się i sprasuje do około 9mm.
Jeżeli to jest prawidłowa metoda to nie będzie za miękko na dwóch podkładach?
Nie chcę zniszczyć paneli, a mam obawy że jak będzie za miękko to powyłamuje się na łączeniach.

cysiokysio
22-02-2013, 15:40
jak płytki 60x60 to paca minimum 12mm. Grubość warstwy kleju jaka wyjdzie po położeniu płytki zależy od konsystencji kleju mi wychodziło ok 4mm. Czyli masz 9mm +4mm =13mm. Panele mam 8mm + pianka 3mm = 11mm różnica poziomów zniwelowana listwą aluminiową (takiego typu http://allegro.pl/listwa-aluminowa-progowa-180cm-do-wykladzin-a01-i3046736068.html). Jeżeli masz równą posadzkę to piankę max 3mm jak dasz grubszą to duże prawdopodobieństwo że panele puszczą ci na łączeniach w miejscach często używanych.

PS: do tak dłużych płytek musisz kupić odpowiedni klej, Adesilex P9 czy zwykły keraflex to za mało najlepiej coś ala keraflex maxi

ZygmuntRolicz
23-02-2013, 07:47
Witam, jeżeli chodzi o gres to czy 40x40 czy 60x60 to taki format w glazurnictwie nazywa sie "duży/wielki". Jeżeli podkład betonowy jest wygrzany i wysezonowany można na niego układać glazurę. Klej powinien/musi miec oznaczenia C2 S1. C2 to norma odpowiadająca za siłę na zrywanie od podłoża a S1 to norma mówiąca o odkształcalności kleju. Jać już koledzy powiedzieli dobrze stosowac chociaż niekoniecznie klej rozpływny i grzebień minimum 10mm. Spoiny przy użyciu specjalnych mat (np botamentu lub sopro) można stosować nawet 1mm nie bacząc nawet na przenoszenie dylatacji. Maty te nie sa jednak zbyt tanie. Normy mówią że na ogrzewaniu podłogowym fuga powinna wynosic min 4-5mm (juz dokładnie nie pamietam). Znam jednak glazurników którzy układają kamień naturalny na podłogówce z zastosowaniem fugi 1mm przy formacie 80x80 i nic sie nie dzieje. Ważna jest jakość podkładu betonowego. Płytka sama w sobie, o długości 7mb ( testowa), na którą działa temperatura rozszerza się na tych 7m o jakieś dziesiąte części mm.

lucass
19-06-2013, 11:29
a ja mam problem bo nie wiem ile dać wylewki pod maty akustyczne z przeznaczeniem pod gres...Jakby ktoś mial jakieś sugestie to byłbym wdzieczny

skindred
07-09-2014, 15:27
Mam do zrobienia 6 cm wylewkę pod płytki drewnopodobne układane w jodełkę na powierzchni 22m2.
Czy mogę dać 5 cm styropianu podłogowego i wylać 1 cm posadzki cementowej FLOOR 1000 WEBER-a? Czy będzie za mało jak na taką grubość styropianu?
Potem na wylewkę grunt, klej i płytka. Więc nad styropianem będzie leżało ok 2.5 cm podłogi.
Wszystko będzie grało???

Czy raczej 4 cm styropian i min. 2 cm wylewki podłogi na to dopiero klej i płytki?
Cement lać na styro bezpośrednio czy położyć folię na niego? Folia idzie też pod styropian.

ZygmuntRolicz
07-09-2014, 18:19
1cm na 5 styropianu to lipa. Powinno być raczej odwrotnie.

skindred
08-09-2014, 00:04
Popłynąłeś teraz kolego ostro. Pytam, bo dostałem takie dwie opcje od ekip budowlanych, które wcześniej robiły u mnie ściany. Nie zajmują się podłogami generalnie codziennie, a to taka trochę nietypowa sprawa. Dom już jest gotowy więc maszynowo na górze już nic nie będę wylewał i zbroił. Styropian powinien załatwić*sprawę i nie obciąży mi stropu. A keramzytu nie chce mi się dźwigać na górę.

Mam jeszcze takie starodawne wyobrażenie co do styropianów, ale przecież*to specjalny podłogowy jest. Mam go na dole przy podłogówce, tylko z większą wylewką, ale tam tak było w projekcie wszystko. Na górze większa wylewka równa się już próg, a tego absolutnie nie chcę.

Chodzi mi o doświadczenia ludzi, którzy już kombinowali podobne numery ze styropianem.
Sam producent Yetico zapewnia że szafa gra przy takim rozwiązaniu. Ale u nich zawsze wszystko gra.

Więc jak 4cm styro i 2 cm wylewki Webera 1000 czy 5 cm styro i 1 cm Webera 1000 wystarczy?

teka
08-09-2014, 18:35
O tak - zwłaszcza jak ma się do położenia kilkadziesiąt metrów parkietu / np 22mm / i kilkadziesiąt metrów ceramiki na podłodze / np 8mm płytek / .
To bardzo dobry pomysł robić wylewki na jednym poziomie - potem na wylewkę wyrównującą albo wyrównanie klejem brakujące 14mm wydasz niepotrzebnie wcale niemałą kwotę ...

Tak na marginesie - ja kładłem na parterze ceramikę / 8mm / i parkiet - egzotyk o grubości 15mm - podczas wykonywania wylewek zaznaczyłem w których pomieszczeniach będzie jaki materiał i ekipa zrobiła odpowiednią różnicę w poziomie ... - dodatkowe koszta wyniosły mnie 0 pln - jastrych z mixokreta zacierany mechanicznie - jakość wylewki / poziomów / - bardzo dobra .

Po co sobie dokładać niepotrzebnej roboty i kosztów jak można od razu zrobić dobrze ...
wlasnie -jakosc poziomow..co z wytrzymaloscio posadzki pod prace drewna i twardoscia,dalej wilgotnosc podkladu pod parkiet-mierzyl Ci to ktos?to sie da uzyskac na mixokrecie ale tylko z zastosowaniem w wylewce kruszywa 2-8mm.zapraszam do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=jNBPt1TWrLs -wykonanie mocnego betonu pod drewno klejone....nie dajcie sie zwieść pieknym glatkim posadzkom ktore sa robione tylko dla oka i z zanizona iloscia cementu

jarekkur
08-09-2014, 20:18
Popłynąłeś teraz kolego ostro. Pytam, bo dostałem takie dwie opcje od ekip budowlanych, które wcześniej robiły u mnie ściany. Nie zajmują się podłogami generalnie codziennie, a to taka trochę nietypowa sprawa. Dom już jest gotowy więc maszynowo na górze już nic nie będę wylewał i zbroił. Styropian powinien załatwić*sprawę i nie obciąży mi stropu. A keramzytu nie chce mi się dźwigać na górę.

Mam jeszcze takie starodawne wyobrażenie co do styropianów, ale przecież*to specjalny podłogowy jest. Mam go na dole przy podłogówce, tylko z większą wylewką, ale tam tak było w projekcie wszystko. Na górze większa wylewka równa się już próg, a tego absolutnie nie chcę.

Chodzi mi o doświadczenia ludzi, którzy już kombinowali podobne numery ze styropianem.
Sam producent Yetico zapewnia że szafa gra przy takim rozwiązaniu. Ale u nich zawsze wszystko gra.

Więc jak 4cm styro i 2 cm wylewki Webera 1000 czy 5 cm styro i 1 cm Webera 1000 wystarczy?
no to sobie poczekasz. Za dużo tutaj jest rzeczy, których ci się nie chce. Na styropianie minimum 4,0cm! przy 2cm jastrych popęka.

skindred
09-09-2014, 00:47
To mój drugi dom w życiu, który zbudowałem, zwrot "nie chce mi się" znaczy coś*zupełnie innego w moich ustach niż twoich. Spytaj swojej żony :cool:

Zostało mi po prostu pełno styropianu jeszcze po robieniu parteru ;)
Wracając do tematu. Dostałem dziś dobrą informację od ludzi co siedzą w branży lata, mianowicie 4 cm styropianu, plus zbrojenie, plus 2 cm wylewki na to klej i płytka... wtedy szafa gra i lustro tańczy :wiggle: Najważniejsze, że robią tak od lat i reklamacji nie było. I oto chodziło spece wszelkiej maści.

ZygmuntRolicz
09-09-2014, 17:30
no to sobie poczekasz. Za dużo tutaj jest rzeczy, których ci się nie chce. Na styropianie minimum 4,0cm! przy 2cm jastrych popęka.
Niech mu zrobią. Co się martwisz. Chłopak mądrzejszy to i normy mu niepotrzebne.
Skindred, a gdybym ci zrobił ofertę, że tylko styropian i na to bezpośrednio płytki na klej to wybrałbyś tę opcję? Po co ci Weber i koszt wylewki?

skindred
11-09-2014, 02:47
Solidarność środowiskowa wygrała ponad zdrowy rozsądek. Ale karawana jedzie dalej i wylewka już schnie ;)
Rolicz, a tak lubiłem Twój kanał na youtubie ty świnio ;)
A tak poważnie to Panowie mniej marudzenia, a więcej samodokształcania.
2 cm uzbrojonego webera 1000 na 4 cm styropianu to niemal książkowy przykład poprawnego wykonania na tej wielkości podłogi.
Fugi na 1mm pewnie też nigdy nie robicie?
Pozdrawiam oczywiście.

ZygmuntRolicz
11-09-2014, 11:09
To nie weber tylko styropian jest najsłabszym ogniwem. Jak dociażysz czymś podłogę to ci nawet S1 w kleju nie pomoże. Ale mam jedynie nadzieję, że pochwalisz się jak cos sie nie uda. Nie dla nas ale dla potomnych. ;)

ZygmuntRolicz
11-09-2014, 11:10
A 1mm fuga jak najbardziej tylko zależy jaki format itp.

jarekkur
12-09-2014, 23:22
To mój drugi dom w życiu, który zbudowałem, zwrot "nie chce mi się" znaczy coś*zupełnie innego w moich ustach niż twoich. Spytaj swojej żony :cool:

Zostało mi po prostu pełno styropianu jeszcze po robieniu parteru ;)
Wracając do tematu. Dostałem dziś dobrą informację od ludzi co siedzą w branży lata, mianowicie 4 cm styropianu, plus zbrojenie, plus 2 cm wylewki na to klej i płytka... wtedy szafa gra i lustro tańczy :wiggle: Najważniejsze, że robią tak od lat i reklamacji nie było. I oto chodziło spece wszelkiej maści.

zapytaj jakiegokolwiek fachowca czy miał reklamację. Odpowiedź będzie ...nigdy! Niestety w życiu jest jednak inaczej.
Co do twoich ust to ich nie widziałem...a żony o bzdury pytał nie będę.
poza tym po co angażujesz ludzi na forum, jak odpowiedź na swoje problemy znasz. Chciałeś usłyszeć tylko jedną jedyną odpowiedź, że 2 centymetry wytrzyma...
Życzę aby tak było. Życie pokazujei najczęściej coś zupełnie innego.

skindred
14-09-2014, 01:20
No z tą żoną to na pewno się nie zrozumieliśmy ;) Ale może lepiej.
A o reklamacjach nasłuchałem się sporo swego czasu, tyle, że od znajomych "fachowców" , no ale oni u mnie nie robili więc racja po twojej stronie, chodź raz ;)

"Po co angażuję ludzi na forum, skoro odpowiedzi znam.." otóż drogi Panie parkieciarzu lubię zderzyć każde swoje zdanie z krytyką. Nawet i twoją szanowny kolego, chodź mało konstruktywną nad czym ubolewam. Lubię taką małą burzę mózgów. Mam pomysł i rzucam go na forum. Tam jak piranie nad kawałkiem mięsa pracują takie forumowe "wyjadacze" podpierając się różną formą i różnym tonem grzecznie lub z wyższością niemalże sarmacką, co mi specjalnie nie przeszkadza, bo dla mnie ważny jest rezultat tej połajanki. Zatem, wszystkie wylane argumenty przeciw kładę na wagę i.. ważę ;) Podejmuję decyzję samemu w zgodzie przed Bogiem i historią ;) Ale bez WAS nigdy bym się*nie odważył robić czegokolwiek w stosunku do czego mam jakiekolwiek wątpliwości.

Wracając na ziemię. Posadzka jeszcze schnie, układana będzie w tygodniu jakoś. Jakby się coś działo z nią w przyszłości, świadczę Wam tu wszystkim i publicznie składam promesę, że poinformuję na swoją niekorzyść o wszystkich negatywnych konsekwencjach swojej decyzji, jeśli oczywiście takowe wystąpią W CO SZCZERZE WĄTPIĘ ;)

Ale jeszcze raz dzięki za każde słowo w sprawie. Bez ludzi na forum - tym czy innym - nie dałbym rady z wszelkim pardon burdelem ;)