PDA

Zobacz pełną wersję : DOMEK LETNISKOWY BEZ POZWOLENIA



Drut
13-07-2008, 18:53
Może ktoś z Państwa mi wyjaśni pewną sprawę, przeczytałam wiele informacji i im więcej czytam tym mniej wiem. Chodzi mi o to czy na działce oznaczonej RM02 mogę postawić domek letniskowy o powierzchni 80 m2 tyle, że jest to domek z użytkowym poddaszem a powierzchnia zabudowy to 5m x 6, 5m plus w taras w przyszłości, domek będzie postawiony na bloczkach bez fundamentu, działka ma 60 arów i w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie terenu zabudowa zagrodowa w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych rodzaj zabudowy wolno stojąca. Czy ja na tym terenie mogę postawić taki domek letniskowy i czy muszę mieć pozwolenie na postawienie takiego domku czy wystarczy tylko zawiadomienie? Może jest jakieś rozwiązanie, które mogę zastosować w moim przypadku?

Nefer
13-07-2008, 19:08
Według aktualnie obowiązujących przepisów, pozwolenia na budowę nie wymaga np. wzniesienie parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, jeśli są one wykorzystywane do produkcji rolnej lub są uzupełnieniem istniejącej zabudowy działki siedliskowej. Na pozostałych działkach budowlanych, to samo dotyczy wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m kw. Jest tylko jeden warunek: liczba takich obiektów nie może być większa od dwóch na każde 500 metrów kwadratowych działki.

Drut
13-07-2008, 19:45
Według obowiązujących przepisów mogę zapomnieć w takim razie o tym domku bo powierzchnie zabudowy to i mam 35m2 ale rozpiętość 5 m i we wniosku musiała bym to nazwać budynek gospodarczy a że można dwa po 25m2 to się zmieszczę w tym przedziale. Dobrze to zrozumiałam? czy tak bardzo chcę dostosować przepis do siebie?

Nefer
13-07-2008, 19:48
Raczej to wersja numer 2 :)
Ale może po prostu postaraj sie o PnB - może się uda. Próbować trzeba. Pamiętaj tylko, żeby w projekcie domu był a nazwa "letniskowy" a nie "mieszkalny". To jest różnica..

Drut
13-07-2008, 20:20
Tyle że na to PnB trzeba czekać długo mieć 4 projekty, a ja myślałam że złoże to zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych dla których nie trzeba pozwolenia i za 30 dni postawią mi drewniany domek w 10 h i już.

Drut
13-07-2008, 21:25
Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego znalazłam kilka informacji na nurtujący mnie temat i jest tam zapis tego typu :

Jakie rodzaje budów lub robót budowlanych nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia

* Pozwolenia ani zgłoszenia nie wymaga budowa: altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
* obiektów małej architektury poza miejscami publicznymi; (wymagane jest zgłoszenie w przypadku budowy obiektów małej architektury w miejscach publicznych).
* ogrodzeń (wymagane jest zgłoszenie budowy ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m )
* obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych;
* tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel;
* znaków geodezyjnych, a także obiektów triangulacyjnych, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody;
* instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.


to na czerwono moglo by dotyczyć mojej sytuacji? Jak uważacie?

Nefer
13-07-2008, 21:32
A czy Twoja działka to rodzinny ogródek działkowy ? Czy gabaryty pasują ? Jesli tak - stawiaj :) Jeśli nie - przemyśl to.

pati25
13-07-2008, 21:37
ja buduję domek letniskowy .A raczej dla urzędu budynek gospodarczy :)
Jest on 4,80x 4,80 .Poddasze nie mieszkalne (na papierze oczywiscie )Bedzie miejsce na materac na poddaszu
Budujemy to na zgłoszenie :)Sama projket odrecznie zrobiłam itd itd .
Powyzej 25m2 potrzebne jest pozwolenie na budowe :wink:

Drut
13-07-2008, 21:48
Nie wiem, jakie są wymogi ogrodu rodzinnego, ale jest to przynależne do posesji moich rodziców gdzie stoi ich dom. Tam gdzie chciałam sobie postawić domek letniskowy jest już wg planu to RM02 i oddalone jakieś 30 m od ich domu, dla nich to ogród a dla urzędu to nie wiem :(. Moi rodzice są bardzo formalni, bo ja by sobie ten domek postawiła i już, ale...

pati25, jakie rzeczy powinnam dołączyć do wniosku? I do starostwa z nim czy do gminy?

Drut
13-07-2008, 21:51
altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

Jeżeli ja to chcę na wsi to wtedy mam do 35m2 ? i mogę również bez pozwolenia jak Ty pati25 ?

Nefer
13-07-2008, 21:51
Albo to jest ogródek działkowy albo nie. Raczej nie wygląda :):)
W końcu ryzykujesz tylko tyle, że każą Ci go rozebrać...i przywalą karę jakby co.
najlepiej zadzwoń do urzędu i się dowiedz.

Drut
13-07-2008, 21:59
Gdyby w urzędzie mieli wiedzę to by mi odpowiedzieli od razu jak się do nich pofatygowałam, lecz oni chcą abym zwróciła się do nich z pismem a to będzie trwało kolejne kilka dni zanim mi odpowiedzą itp., Więc wymyśliłam sobie, że jak pismo to konkrety napisze i ewentualne 30 dni przeleci a tak to mi sie zrobi więcej jak będę z nimi korespondować. Ta kara to, w jakiej wysokości ewentualnie może być? Bo ewentualnie faktycznie ją zapłacę a domek przeniosę czy rozbiorę.

am76
14-07-2008, 09:56
Gdyby w urzędzie mieli wiedzę to by mi odpowiedzieli od razu jak się do nich pofatygowałam, lecz oni chcą abym zwróciła się do nich z pismem a to będzie trwało kolejne kilka dni zanim mi odpowiedzą itp., Więc wymyśliłam sobie, że jak pismo to konkrety napisze i ewentualne 30 dni przeleci a tak to mi sie zrobi więcej jak będę z nimi korespondować. Ta kara to, w jakiej wysokości ewentualnie może być? Bo ewentualnie faktycznie ją zapłacę a domek przeniosę czy rozbiorę.

Czyli rozumię że zrobisz zgłoszenie robut budowlanych pocztą? Wie ktoś czy tak można?

sSiwy12
14-07-2008, 10:37
Nie pismo, ale zgłoszenie budowy obiektu parterowego o powierzchni zabudowy do 25m2 - zgodnie z :
Art. 30.2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

5. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Drut
14-07-2008, 10:46
jadę do urzędu dziś wiec będę wiedzieć więcej

arktyk
21-07-2008, 12:46
Ciekawy Temat. Czy już czegoś dowiedziałaś się w gminie. Jeśli tak, to daj znać.

Pozdr,

pati25
21-07-2008, 13:08
altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

Jeżeli ja to chcę na wsi to wtedy mam do 35m2 ? i mogę również bez pozwolenia jak Ty pati25 ?


domek o 480x 480
Jeszcze nie skonczony
Pobrałam z gminy formularz tam o zgłoszeniu budynku gospodarczego
dodałam wypis z planu zagospodarownia ,narysowałam projket opisałm w nim jakie okna ,drzwi ,strop ,fundament ,dach według wypisu z planu
Dokument o prawie do dysponowania nieruchomościa .
Narysowałam domek na mapce zasadniczej i jest ok

Wszystko na zgłoszenie [/list]

Drut
21-07-2008, 15:41
Witam,
w Starostwie złożyłem podanie mieli gotowy druk, kopie aktu notarialnego, odręcznie narysowałem domek, rzut i przekrój oraz mapka z rysunkiem i tyle. Zobaczymy co dalej niby to ma być 30 dni przed, ale ja już będe go stawiać w przyszłym tygodniu.

pati25
21-07-2008, 15:59
Spoko spoko :)Bedzie ok

sSiwy12
21-07-2008, 16:08
Zobaczymy co dalej niby to ma być 30 dni przed, ale ja już będe go stawiać w przyszłym tygodniu.
Wielki Brat czuwa i może widzieć wszystko 8)
Więcej umiaru i rozwagi w tego rodzaju wpisach. Różnie może to zaskutkować. Nawet samowolą budowlaną.

oskar0259
21-07-2008, 16:19
sSiwy, na Forum Muratora niewielu chyba wierzy w Wielkiego Brata.
Po moim, dość gwałtownym apelu o nie pisanie o tym, na co nie ma się jeszcze papierów przez pierwsze dwa dni widziałem tylko, jak kolejne wejścia internautów nabijają licznik wejść na ten wątek. Potem była dyskusja - raczej jednoznaczna. I chwilowe "przyczajenie" inwestorki będącej natchnieniem do wpisu (i innych). Potem wszystko wróciło do normy - nie tylko w przypadku jednego dziennika, ale wielu autorów. Cóż, nie doświadczysz, nie uwierzysz. A może przesadzam? Prawdopodobieństwo na razie nie jest duże...

sSiwy12
21-07-2008, 16:31
sSiwy, na Forum Muratora niewielu chyba wierzy w Wielkiego Brata.

Podzielam ten pogląd, a to, niestety, przykład:
pati25: Spoko spoko :)Bedzie ok

Drut
21-07-2008, 17:41
Wyjaśniam w Starostwie powiedziano mi, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby postawić taki domek, ale że mam czekać na formalne pismo od nich i że z reguły do dwóch tygodni odpowiadają na wniosek, chodziło mi o to czy mimo odpowiedzi mam czekać te 30 dni?

pati25
21-07-2008, 18:22
Ja tez zaczełam wczesniej i co??i nic w urzedzie mi powiedziano ..a co pani mysli ze my nie mamy co robic tylko za takimi pierdołami latać ? :lol:

oskar0259
21-07-2008, 18:27
Wg mojej znajomości prawa budowlanego nie przewiduje ono żadnej formy pozytywnego aktu administracyjnego w przypadku zgłoszenia, tzn. prawo nie przewiduje akceptacji w żadnej formie (pismo, postanowienie, decyzja). Przewiduje natomiast sprzeciw. Moim zdaniem trzeba czekać 30 dni. Inne postępowanie wiąże się z ryzykiem (nie umiem go jednak oszacować).

pati25
21-07-2008, 18:38
U nas pobrali dokumenty (sprawdzili czy wszystko ok )jesli by czegoś brakowało nie przyjeli by wniosku i to tyle .Nie odpowiadają pisemnie czy mozna budowac ten budynek gospodarczy .Poprostu jak po 30 dniach jesli nic dostaniesz to znaczy ze wszystko zostało zatwierdzone pozytywnie

pati25
21-07-2008, 18:41
sSiwy, na Forum Muratora niewielu chyba wierzy w Wielkiego Brata.

Podzielam ten pogląd, a to, niestety, przykład:
pati25: Spoko spoko :)Bedzie ok


O co ci chodzi ?

Drut
21-07-2008, 18:43
Podobnie uważam ja i też tak powiedziałem w starostwie, że jeżeli do 30 dni nie otrzymam odpowiedzi negatywnej to wtedy wolno stawiać, a w odpowiedzi było, że otrzymam pismo. Cóż poczekam to zobaczę czy to pismo przyjdzie i wtedy zobaczymy, co mi w nim napiszą.

sSiwy12
22-07-2008, 08:30
pati25 Chodzi o to, że nie można utwierdzać kogoś w przekonaniu, że łamiąc prawo może być "spokojny", że będzie ok. Wielki Brat może mieć postać sąsiada.

Drut Urzędnik przyjmuje zgłoszenie bez względu na to czy zawiera ono (zgłoszenie) wszystkie niezbędne "kwity" - bo ma taki obowiązek. W przypadku braku jakiegoś "kwitu" w drodze decyzji otrzymasz zawiadomienie o wymogu uzupełnienia zgłoszenia. Mam nadzieje, ze nie o takim piśmie mówił urzędnik w gminie.
Przeczytaj uważnie wymogi Prawo Budowlane Art. 30 ustęp 2, 5, 6, 7;
Art. 41 ust.3; Art. 43 ust. 1 i 2; Art.50 ust.1.1 i Art. 50a ust.2.
Tam znajdziesz odpowiedź, czy "kwity" przekazane do urzędu są kompletne, oraz odpowiedź czym grozi wcześniejsze rozpoczęcie budowy (nawet tej na zgłoszenie).
Pozdrawiam

pati25
22-07-2008, 09:30
no widzisz Siwy
Mi akurat chodziło o to ze jak złozył dokumenty i narysował rzut i przekrój oraz dołaczył mapki to bedzie ok .
Wielki brat moze miec postac sasiada oczywiscie ale skad niby sasiad na wiedziec ?Czy złozył czy nie złożył dokumenty ?Czy legalnie czy nie legalnie ?
Przecież urzad nie informuje w tym przypadku sasiadów

pati25
22-07-2008, 09:39
Oczywiscie ja nie namawiam nikogo by zaczynał bez zgłoszenia .Ale przykładowo zaczełam gromadzic dokumenty .Wykonawca tego domeczku był umówiony na dany dzien i gdzy by nie to ze gmina zwlekała z wydaniem wypisu z planu zagospodarownia (miała wysłac do 2 tyg a wysłała po 1,5 miesiaca po moich ponagleniach,bo sobie zapomniano )Wiec miałam ich centalnie gdzieś ...
Zreszta sasiedzi siedza jak myszy pod miotłą ....sami maja nie legalnie domy ,nie legalne szmba lub ich brak (!) ,domy pobudowane bez pozwolen .Ogólne zdziwnienie było jak powiedziłam ze my wszystko zgłaszamy :)

pjr
24-07-2008, 22:28
Jak się komuś spieszy to Drzymała dawno wymyślił sposób....

glider33
04-08-2008, 18:00
ja buduję domek letniskowy .A raczej dla urzędu budynek gospodarczy :)
Jest on 4,80x 4,80 .Poddasze nie mieszkalne (na papierze oczywiscie )Bedzie miejsce na materac na poddaszu
Budujemy to na zgłoszenie :)Sama projket odrecznie zrobiłam itd itd .
Powyzej 25m2 potrzebne jest pozwolenie na budowe :wink:

Witam wszystkich na forum,

To jest moj pierwszy post na forum, takze prosze o wyrozumialosc jezeli napisze cos nie tak z zasadami tego forum :wink:

Podobnie jak @Pati25, wraz z zona w najblizszym czasie (1-2 miesiacy) chcemy wybudowac maly domek gospodarczy na dzialce (3000 m2). Oczywiscie domek ma sluzyc czasowo jako budynek mieszkalny, poniewaz za 2-3 lata zamierzamy postawic na tej dzialce dom o powierzchni okolo 150 m2.
...i tutaj mam prosbe do @Pati25. Czy moglabys przeslac szkic Twojego budynku gospodarczego oraz napisac cos wiecej o materialach użytych do budowy ? Jaki jest orientacyjny koszt postawienia takiego budynku ? Czy budujesz w systemie gospodarczym ?

Pozdrawionka dla wszystkich
Glider33

kolarz miejski
08-10-2008, 21:35
ja buduję domek letniskowy .A raczej dla urzędu budynek gospodarczy :)
Jest on 4,80x 4,80 .Poddasze nie mieszkalne (na papierze oczywiscie )Bedzie miejsce na materac na poddaszu
Budujemy to na zgłoszenie :)Sama projket odrecznie zrobiłam itd itd .
Powyzej 25m2 potrzebne jest pozwolenie na budowe :wink:

Witam wszystkich na forum,

To jest moj pierwszy post na forum, takze prosze o wyrozumialosc jezeli napisze cos nie tak z zasadami tego forum :wink:

Podobnie jak @Pati25, wraz z zona w najblizszym czasie (1-2 miesiacy) chcemy wybudowac maly domek gospodarczy na dzialce (3000 m2). Oczywiscie domek ma sluzyc czasowo jako budynek mieszkalny, poniewaz za 2-3 lata zamierzamy postawic na tej dzialce dom o powierzchni okolo 150 m2.
...i tutaj mam prosbe do @Pati25. Czy moglabys przeslac szkic Twojego budynku gospodarczego oraz napisac cos wiecej o materialach użytych do budowy ? Jaki jest orientacyjny koszt postawienia takiego budynku ? Czy budujesz w systemie gospodarczym ?

Pozdrawionka dla wszystkich
Glider33

tez jestem ciekaw jak Tobie idzie i jakie to są koszta :)

bietka19640904
11-11-2008, 11:40
Jestem ciekawa jak zakończyła się budowa budynku,,gospodarczego'' bo właśnie kupiliśmy działkę w podzielonym ośrodku wczasowym i nie dostaniemy pozwolenia na budowę bo nie ma planu miejscowego zagospodarowania.Na pytanie co mogę postawić powiedziano mi ze absolutnie nic.Obok są działki z domkami więc ludzie są w lepszej sytuacji.Ceny domków holenderskich powalają na kolana a potem zrodzi się problem co z nim zrobić.Słyszałam o zmianach w przepisach odnosnie planów zagospodarowania które mają wejść w życie w połowie przyszłego roku ale urzędnicy nic na ten temat nie chcą podpowiedzieć.Podchodzą do tematu-Twoja działka Twój kłopot a my czekamy tylko na Twój błąd.

bietka19640904
28-01-2009, 06:26
Pati25-domek wybudowany?Czy przychodzą na jego odbiór?CZy na terenie gminy domek musi mieć 25 czy 35M?

pati25
28-01-2009, 07:25
hej nikt nie przychodzi .Wysyłasz pismo,zgłaszasz chęc budowy i zanosisz projekt i jak gmina nie wniesie sprzeciwu w ciągu chyba 21 dni lub 30 dni to masz prawo zaczać budowę :) altana lub pomieszczenie gospodarcze max 25 m2 ...

aglig
28-01-2009, 07:53
i jak gmina nie wniesie sprzeciwu w ciągu chyba 21 dni lub 30 dni to masz prawo zaczać budowę
Nie gmina tylko starostwo powiatowe. Gminy nie posiadają kompetencji związanych z prawem budowlanym.

redpradnik
28-01-2009, 08:52
Mam podobna sytuacje tyle że...
Na mojej dzialce nie ma miejscowego planu zagospodarowania i do budowy domu staralem sie o WZ a pozniej Pnb.
Teraz gdy chce wybudowac wlasnie taka altane na drzewo , wegiel itp to poweidziano mi ze musze starac sie o kolejną WZ wiec jak to jest?:/
W ewidencji grunty roolne klasy IIIA

pati25
28-01-2009, 09:26
i jak gmina nie wniesie sprzeciwu w ciągu chyba 21 dni lub 30 dni to masz prawo zaczać budowę
Nie gmina tylko starostwo powiatowe. Gminy nie posiadają kompetencji związanych z prawem budowlanym.

Być moze ,już nie pamiętam gdzie składałam te dokumenty ,tym czasie była moja budowa w krakowie i domku letniskowego poza krakowem ..Pewnie był to starostwo powiatowe a w gminie były inne uzgodnienia .Te dokumenty załatwiałam gdzieś chyba rok temu ...

bietka19640904
28-01-2009, 09:54
Tak,w Starostwie-tylko tego się dowiedziałam od urzędasów.
Mam jeszcze jedno pytanie-czy taki domek może posiadać zadaszony taras?

bietka19640904
18-02-2009, 06:14
Miałam już składać zawiadomienie o budowie altanki lub domku gospodarczego i czytam o zmianach w prawie budowlanym-brak pozwoleń na budowę,Ale nurtuje mnie problem braku miejscowego planu zagospodarowania-czy w związku z jego brakiem będę mogła za kilka miesięcy po wprowadzeniu nowych przepisów dostać zgodę na budowę większego domku letniskowego?Czy jednak brak plnu nadal mnie ograniczy?

MSZ80
04-03-2009, 18:39
Jest mały kruczek który można ominąć i postawić domek drewniany nawet 80 m bez pozwolenia.Nie zdradzam jaki ale jest to możliwe.Stawialiśmy takie bez żadnych problemów.Na wiosnę powstanie jeszcze przy nim taras.Domek 6m x 12m wys 3m +dach dwuspadowy ok 40 stopni. :D

Przybe
23-11-2009, 13:37
Jest mały kruczek który można ominąć i postawić domek drewniany nawet 80 m bez pozwolenia.Nie zdradzam jaki ale jest to możliwe.Stawialiśmy takie bez żadnych problemów.Na wiosnę powstanie jeszcze przy nim taras.Domek 6m x 12m wys 3m +dach dwuspadowy ok 40 stopni. :D

czy moze ktos sie orjetuje jaki to kruczek ?

gabrielele
27-12-2009, 14:57
Jest mały kruczek który można ominąć i postawić domek drewniany nawet 80 m bez pozwolenia.Nie zdradzam jaki ale jest to możliwe.Stawialiśmy takie bez żadnych problemów.Na wiosnę powstanie jeszcze przy nim taras.Domek 6m x 12m wys 3m +dach dwuspadowy ok 40 stopni. :D

Też interesuje mnie ten "kruczek". Chyba nie chodzi o to, że tak długo jak starostwo się nie dowie, to można spać spokojnie?

yanek1
28-12-2009, 13:08
I temat umarł a szkoda :( ciekawi mnie co to za kruczek ale rozumiem ze nie mozna tak sobie go tu na Forum przytoczyc ;) wiec jak by co to Prosze o info na [email protected] ;) a czy te przepisy dotyczace pozwolen na budowe juz sie zmieniły czy jeszcze sie nad nimi meczą ??
Pozdrawiam

shima
28-01-2010, 19:01
wiec chyba mam odpowiedz na pytanie ktore nurtuje wsyzstkich :)
nalezy wybudowac 2 budynki 1x25m2 i 1x35m2 oddzielone od siebie zabudowana weranda :)

weranda jesli dobrze pamietam nie moze jednak przekroczyc 15m2 wiec daje nam to 75m2 przy czym 2 z nich da sie zbudowac dwupoziomowo :)
kolejnym poziomem moze byc piwncia jako ze budynki te moga byc podpiwnoiczone :) sam mam podobna konstrukcje w planach wykorzystujac do tego rozne niekonwencjonalne metody jak hempcrete czy keremazyt :)

jesli jest jakis inny kruczek to sam chetnie sie dowiem jaki :)
z reszta pma juz panu wyzej wyslalem :)

patryk2310
04-02-2010, 20:20
[/quote]weranda jesli dobrze pamietam nie moze jednak przekroczyc 15m2 wiec daje nam to 75m2 przy czym 2 z nich da sie zbudowac dwupoziomowo
kolejnym poziomem moze byc piwncia jako ze budynki te moga byc podpiwnoiczone sam mam podobna konstrukcje w planach wykorzystujac do tego rozne niekonwencjonalne metody jak hempcrete czy keremazyt


shima jeśli możesz to wyślij mi tez dokladne informacje planu Twojej budowy domków. Jestem też ciekawy czy dwupoziomowo oznacza ze mozna mieć pięterko. Napisz mi również informacje dotyczące materiałow wykorzystanych do stawiania ścian itp znajdujacych sie pod ziemią (jak postawić piwnice zeby nam jej nie zalalo i nie bylo problemow z wilgocia na wiele lat). Bede wdzieczy za te informace na adres: [email protected]

Ma ktoś oczyszczalnie ścieków przy takim domku? Jakie są koszty takiej eko-oczyszczalni i ile trzeba czekać na pozwolenie? Czekam na wszelkie informacje.

sSiwy12
05-02-2010, 10:28
Zamiast komentarza – kilka zapisów z obowiązującego prawa:

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35
m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;


Oraz, co najważniejsze definicja budynku gospodarczego:


budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,


Dla lepszego zrozumienia, istotne pogrubiłem i pokolorowałem

casablanca
15-02-2010, 20:23
Chciałabym postawić domek letniskowy na działce rekreacyjnej i mam już niezły mętlik w głowie jeśli chodzi o pozwolenia budowy/zgłoszenia itp...
Czy przy założeniu, że postawie domek 5x5 mogłabym zgłosić, że chcę zbudować altankę?????????????? żeby uniknąć ubiegania się o pozwolenia na budowę

sSiwy12 - tzn, że domek mogłabym nazwać gospodarczym ze względu na planowaną "rekreację indywidualną"? i wtedy nawet mogłabym się pokusić o 35 m2

oświećcie mnie - proszę ;)

arel-a100
21-02-2016, 12:45
Mam zamiar postawić domek letniskowy 5x7 m, konstrukcji szkieletowej z poddaszem użytkowym, Nie wiem czy wystarczy zgłoszenie czy muszę mieć pozwolenie.
Może ktoś mi pomoże to rozgryść

sSiwy12
21-02-2016, 13:33
Mam zamiar postawić domek letniskowy 5x7 m, konstrukcji szkieletowej z poddaszem użytkowym,

Na zgłoszenie, tylko wolnostojący parterowy.

wiesiek6308
21-02-2016, 13:36
Na dzień dzisiejszy możesz postawić wolnostojący PARTEROWY budynek rekreacji indywidualnej przeznaczony do czasowego pobytu osób o łącznej powierzchni zabudowy do 35 m2 ( wlicza się elewacja więc musisz wszystko rozliczyć) na tzw zgłoszenie. . Parterowy więc przemyśl co do poddasza ( może go później zaadaptować ale raczej bez okien w szczytach). Na zgłoszenie możesz też postawić większy ale już trzeba mieć projekt. Jakby coś to pytaj jeszcze.

rorrim
18-08-2016, 14:25
Ja również noszę się zamiarem postawienia domku rekreacyjnego na zgłoszenie. Przejrzałam przepisy i wiem, że ma być parterowy i poddasze raczej odpada. Co prawda nie pytałam jeszcze o to w moim Starostwie. A gdyby domek miał antresolę to co? Nadal będzie parterowy?
I jeszcze chciałam dopytać - powierzchnia tarasu nie jest wliczana w ogólna powierzchnię zabudowy? Czy mogę niejako taras dokleić do budynku o pow. 35 m2?

rorrim
23-08-2016, 09:52
Sama sobie odpowiem i może się komuś jeszcze się to przyda. Powierzchnia tarasu wlicza się do powierzchni zabudowy.
Tutaj link do wyroku sądu w tej sprawie, który nakazał rozebranie pewnej konstrukcji...:(

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/34E2D63342