PDA

Zobacz pełną wersję : formowanie Robinii akacjowej



BOHO
17-07-2008, 12:18
witam i mam pytanie o Wasze doświadczenia
przesadziłem właśnie sobie z sadu na trawnik Robinię - młode drzewko o wys. 2 metrów.... na razie jedno ale będzie kilka...
mam pomysł żeby uformować kilka rosnących niedaleko drzewek tak, aby tworzyły na wysokości 3, może 3,5 metra, zachodzące na siebie parasole które by dawały większy skrawek cienia.....
jak się do tego zabrać ? ? ?
zapewne muszę im uciąć przewodniki... ale kiedy ? na jakiej wysokości ?
jak to właściwie jest u drzew? czy młoda gałązka na młodym drzewie, która rośnie powiedzmy 2 metry od ziemii, już zawsze będzie 2 metry od ziemii? czy też drzewko się w dolnych fragmentach jeszcze wydłuży w górę i ta gałązka będzie za kilka lat wyżej?
jakie są zasady cięcia, aby takie drzewko zagęścić maksymalnie?
jak wiadomo sama z siebie Robinia nie jest zbyt "gęsta".... jak częstą ją ciąć ?

czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie?

myślałem jeszcze o parasolach z Sumaków.... jeszcze się zastanawiam....

Elfir
17-07-2008, 13:35
Kiepsko to widzę, bo uszkadzana robinia wypuszcza pedy z pnia i od korzeni. Poza tym szybko rośnie - trzeba będzie w kółko ciąć. Nie lepiej od razu posadzić bardziej odpowiednie drzewa?

BOHO
17-07-2008, 13:41
Kiepsko to widzę, bo uszkadzana robinia wypuszcza pedy z pnia i od korzeni. Poza tym szybko rośnie - trzeba będzie w kółko ciąć. Nie lepiej od razu posadzić bardziej odpowiednie drzewa?

jakie ? chodzi mi o uformowanie czegoś w rodzaju parasoli - 3-4 metry nad ziemią.... jakaś podpowiedź ?

i żeby szybko rosły - dlatego wziąłem Robinię.....

Elfir
17-07-2008, 13:48
Nie wygodniej posadzić po prostu szczepiona na pniu robinię "Umbraculifera"? Albo klony:
jawor "Brillantissimum",
pospolity: "Globosa"

Albo wysoko szczepioną formę płaczącą (morwa "pendula", wiąz "Camperdownii") i rozpiąć ją na stelażu.

Inez_30
17-07-2008, 15:03
Jeśli chcesz pod tymi parasolami siedzieć lub przechodzić, to nie polecam morwy, bo owoce bardzo brudzą. Swoją drogą, owoce są przepyszne.

Yamnik
17-07-2008, 20:01
Polecam katalpę (najlepiej szczepioną). Piękny parasol, łatwa uprawa, szybki efekt.
Surmia, katalpa - rodzina surmiowate
Gatunki surmii: znamy 11 gatunków, w tym najczęściej spotykane: surmia wielkokwiatowa (catalpa speciosa), surmia pośrednia (catalpa erubescens), surmia żółtokwiatowa (catalpa ovata) oraz surmia zwyczajna (catalpa Oraz rzadko spotykana u nas surmia Bungego.

Inka1
18-07-2008, 10:57
Katalpa albo może wiąz? On tworzy bardzo ładny parasol z gałęzi i liści...

Ja mam robinię ale szczepioną na pniu i tnę ją mocno zaraz po pierwszym kwitnieniu, mam teraz ładną kulę, która już drugi raz w tym roku kwitnie. W zeszłym roku nie przycięłam i te długie gałązki, które wypuściła, niestety, podczas wiatru się złamały...;( wyglądała fatalnie, ale teraz, po cięciu robi się mocno zagęszczona

BOHO
18-07-2008, 12:07
Katalpa albo może wiąz? On tworzy bardzo ładny parasol z gałęzi i liści...

Ja mam robinię ale szczepioną na pniu i tnę ją mocno zaraz po pierwszym kwitnieniu, mam teraz ładną kulę, która już drugi raz w tym roku kwitnie. W zeszłym roku nie przycięłam i te długie gałązki, które wypuściła, niestety, podczas wiatru się złamały...;( wyglądała fatalnie, ale teraz, po cięciu robi się mocno zagęszczona

wiąz ? ale jakaś specjalna odmiana ? czy taki zwykły zwyczajny ?

Inka1
20-07-2008, 13:53
zerknij na wiąz na tej stronie:

http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=449

BOHO
28-08-2008, 09:22
niezły ten wiąz.....

no nic, na razie przesadziłem dwie robinie, takie po 2 metry każda..... popełniłem przy tym błąd, bo mołode drzewka rosnące w cieniu, przesadziłem w pełne słońce i się listki ugotowały... :-? wyglądało, że poniosę klęskę, ale....
ale że robinia to wytrwałe bydlę, to u nasady każdej gałązki wyszły po 2 tygodniach nowe listki, tym razem pewnie będą przyzwyczajone do słońca.....
na razie robinie rosną całkiem dobrze.... zobaczymy co będzie dalej.....