PDA

Zobacz pełną wersję : garaż w domu energooszczędnym



rpilski
20-07-2008, 19:05
Witam wszystkich użytkowników Forum.

Mamy spory dylemat dotyczący kwestii umieszczenia garażu względem domu. Ze względu na swoją nikłą wiedzę na temat budowania mam wiele wątpliwości i może tutaj na Forum znajdzie się ktoś kto pomoże mi dokonać racjonalnego wyboru.

Chcę wybudować garaż na 2 samochody. Ma być nieogrzewany i oprócz garażowania samochodu ma służyć do przechowywania rowerów, opon zimowych, mebli ogrodowych, kosiarki itd. dlatego będzie miał trochę większą powierzchnię niż "standardowo" przyjmuje się na 2 samochody (wstępnie planuję 45-50 m.kw.).

Jestem na etapie projektu i m.in. rozważania różnych wariantów umieszczenia garażu względem domu.

Dom będzie niepodpiwniczony, parter + poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, ściany dwuwarstwowe (jeszcze nie jestem pewny co do materiału: może pustaki ceramiczne, może beton komórkowy, albo silikaty).
Wjazd na działkę jest od strony północno zachodniej.

Biorę pod uwagę zarówno wybudowanie garażu wolno stojącego jak i garażu umieszczonego obok domu
(stykającego się jedną ścianą z domem).

Zastanawiając się nad wyborem wynotowałem sobie następujące wady i zalety obu rozwiązań (lista zapewne niekompletna - zależy zresztą od priorytetów i wymagań konkretnej osoby rozpatrującej tą kwestię)


garaż wolno stojący

zalety:
- można wybudować później niż dom
- łatwiej zapewnić ciągłość izolacji termicznej domu
(w porównaniu do garażu nieogrzewanego umieszczonego w/obok domu, jeśli garaż i dom mają wspólną ścianę)

wady:
- większy podatek od nieruchomości (W 2008, w mojej gminie stawki podatku to: za budynek mieszkalny 0,6PLN/m.kw., za garaż wolno stojący 6,25/m.kw.) przy powierzchni garażu rzędu 50 m.kw. daje to różnicę 50 * (6.25 - 0,6) PLN = 50 * 5,65 = 282,5PLN
- jeśli zupełnie oddalony od domu to brak możliwości przejścia "suchą stopą" z domu do garażu podczas opadów


garaż obok domu:

zalety:
- może stanowić bufor termiczny dla domu (jeśli umieszczony np. od strony północnej)
-łatwo wykonać przejście między garażem a domem - możliwości przejścia "suchą stopą" z domu do garażu w każdych warunkach pogodowych
- wspólna ściana domu i garażu - mniejszy koszt budowy

wady:
- może utrudniać zapewnienie ciągłości izolacji termicznej domu
- w przypadku przejścia między garażem a domem może dochodzić do przechodzenia do domu spalin i ew. oparów substancji przechowywanych w garażu. Nie chodzi tu tylko o ew. nieszczelność wspólnej ściany, ale o sam fakt otwierania drzwi między garażem a

domem.
- zasłania część elewacji

W tej chwili skłaniam się ku garażowi umieszczonemu obok domu.
Na załączonym rysunku przedstawiam warianty umieszczenia i konstrukcji garażu, jakie rozważam w tej chwili.

http://rpilski.republika.pl/dom/garaz_warianty.jpg


WARIANT A

Architekt zaproponował mi umieszczenie garażu obok domu, od strony zachodniej.Garaż i dom mają wspólną ścianę ocieploną od strony garażu. Wadą tego rozwiązania jest mostek cieplny w miejcu gdzie boczna ściana garażu łączy się ze ścianą wspólną dla domu i garażu (nieciągłość izolacji). Po pierwsze kłóci się to z ideą budowy domu energooszczędnego, po drugie oprócz strat ciepła obawiam się kłopotów z wykraplaniem się wilgoci na ścianach w kotłowni i (przede wszystkim) gabinecie.

Zakładam, że w nieogrzewanym garażu, mimo jego ocieplenia, temperatury zimą będą spadać poniżej zera i po kilku zimach mogę się dorobić hodowli grzybów lub pleśni w gabinecie.

Sytuację poprawiłoby dołożenie izolacji również po wewnętrznej stronie bocznych ścian garażu.

Wydaje mi się, że pewną wadą umieszczania izolacji od wewnętrznej strony ścian garażu będzie utrudnione wieszanie na takiej ścianie jakichkolwiek półek.

Nie znam się w zasadzie zupełnie na konstrukcjach budowlanych, jednak wydaje mi się że kolejnym miejscem gdzie będzie występował mostek cieplny będzie połączenie stropu garażu i wspólnej ściany między garażem i domem. Ten problem można chyba jedynie rozwiązać ocieplając strop od spodu przynajmniej w okolicach gdzie styka się ze ścianą między garażem i domem (zakładam, że od góry strop jest ocieplony na całej powierzchni).

WARIANT B

Jest to wariant podpatrzony na rzucie jednego z projektów pracowni Lipińscy. Garaż i dom stoją obok siebie, ale nie mają wspólnej ściany konstrukcyjnej.

Wątpliwości jakie budzi ten wariant są następujące:
a) czy należy uznać to za 2 budynki (garaż + dom) czy za jeden budynek (kwestie podatku)
b) nie znam się wcale na budowaniu, ale wydaje mi się, że ułożenie izolacji między ścianą garażu i domu komplikuje chyba proces budowy jeśli przyjąć, że zastosowana będzie jakaś "standardowa" izolacja typu wełna lub styropian zamiast standardowej sekwencji:

fundament, podłoga, mury, stropy, dach, tynki wewnątrz itd, izolacja termiczna na zewnątrz (na całym budynku)

należy izolację między domem a garażem umieścić gdzieś na etapie stawiania ścian. Wtedy izolację trzeba kupić wcześniej (mniejszą ilość z mniejszym rabatem). Jeśli izolacje i ściany stawia inna ekipa to wtedy ekipa od izolacji przyjeżdza 2 razy na budowę.

Niezabezpieczone brzegi izolacji niszczą się podczas kolejnych etapów budowy. Sporo wad, zwłaszcza że planuję rozłożyć budowę na okres 2 lat.

Wyjściem z sytuacji byłoby chyba zastosowanie jakiegoś materiału izolacyjnego wdmuchiwanego między ściany. Nie wiem tylko czy takie rozwiązania funkcjonują na polskim rynku, a jeśli tak to czy mogłyby być zastosowane w tym przypadku i byłyby uzasadnione od strony finansowej.

WARIANT C

Ten wariant to po prostu garaż wolno stojący umieszczony na tyle blisko domu, że możnaby wykonać zadaszenie między garażem a domem.

To dałoby możliwość przejścia suchą stopą z domu do garażu.


Czy waszym zdaniem w moich rozważaniach są jakieś grube błędy, błędne założenia, błędy we wnioskowaniu.
Czy pominąłem jakieś ważne według was aspekty ?

Czy moje obawy dot. mostków cieplnych w wariancie A nie są przesadzone ? Może ich istnienie spowoduje tylko trochę większe koszty ogrzewania, ale nie należy bać się problemów związanych z grzybami i pleśnią?

Czy przyjęcie wariantu B faktycznie tak komplikuje budowę jak mi się wydaje ?

Jakie rozwiązanie wybraliście w swoich domach (o ile macie dom i garaż - nie chcę otwierać tutaj dyskusji czy garaż jest w ogóle potrzebny) ? Czy jesteście z niego zadowoleni ?

Pozdrawiam,
Radek

mikson
21-07-2008, 14:33
dokładnie podobny problem miałem do zgryzienia, nie chciałem aby garaż był "zbytecznym luksusem" wyciągającym ciepło z mojego domu w przyszłości,

więc u mnie będzie przyległa wiata na 2 auta do ściany szczytowej z możliwością zabudowania w przyszłości jeżeli mi się coś odmieni i przekształcenia jej w garaż pełną gębą,

cała bryła ma 5,5m szerokości i 8 długości bo na całej szerokości 5,5m jest dodatkowe małe pom gosp i głębokości 2.5m do którego się wchodzi przez większe o celu komórki,
także cały bałagan będzie z tyłu a wiata będzie chroniła przez deszczem i śniegiem autka, dla mnie zbytecznym jest posiadanie garażu ogrzewanego bo nie muszę wsiadać do ciepłego auta, wsiadałem do zimnego i robiłem to całe życie 5minut i przy dużym mrozie jest ciepło w środku, dla mnie największym uproszczeniem będzie że nie muszę odśnieżyć przed wjazdem do garażu, szybko wyjadę i wjadę bez otrzepywania śniegu z nadkoli który potem mi topnieje w środku, :) i bez generowania mega bałaganu w środku garażu,
dodatkowym plusem to będzie uproszczenie konstrukcji, lekki dach i ścianki w celu zamaskowania boku po których będą rosły roślinki,

jedyne co to widać auta stojące i tyle to jest minus,

generalnie w budownictwie energooszczędnym odchodzi się od garaży ocieplanych w bryle , na zachodzi coraz częściej stawia się wiaty.

pozdr

ZW
21-07-2008, 15:00
Nieogrzewany wolnostojący połączony z domem zadaszeniem.

pozdrawiam

aru
21-07-2008, 15:30
wariat B, bez ściany garażu od ściany domu, układ konstrukcyjny oparty na ścianachprostopadłych do budynku
izolacja ściany pomiędzy jak całej chałupy, garaż bez ocieplenia
odpada ściana, jej fundamenty, sposób połączenia takich konstrukcji, a raczej wykonania obróbki uszczelniającej, nie jest zbyt skomplikowany

rpilski
22-07-2008, 15:38
Widzę że nie ma jednego faworyta a pojawiła się też nowa opcja - wiata.

mpoplaw - orientujesz się, czy taki garaż "oddylatowany" od budynku jak u Ciebie jest do celów podatku od nieruchomości kwalifikowany jako oddzielny budynek gospodarczy ?

aru - dzięki za wskazanie twojego rozwiązania, to może być ciekawa alternatywa aczkolwiek wtedy nie mam w garażu jednej ściany do której mogę przymocować półki (za to mam tańszy garaż).

A czy ktoś z was ma taki garaż z dachem jednospadowym o niewielkim spadku ? Jeśli tak, to czy jesteście z niego zadowoleni. Mój architekt jakoś mi sugerował, żeby nie iść w tym kierunku "bo to prędzej czy później będzie panu przeciekać".

Do tej pory zakładałem że garaż będzie przy ścianie szczytowej i będzie miał tak jak dom dach dwuspadowy. Daje to możliwość wykorzystania przestrzeni nad stropem garażu jako nieogrzewanego stryszku powoduje jednak zasłonięcie ściany szczytowej. W związku z tym na poddaszu nie mogę zrobić okien na ścianie szczytowej od strony garażu. Gdyby garaż miał dach jednospadowy o niewielkim spadku to miałbym możliwość dużo lepszego doświetlenia pomieszczenia znajdującego się przy ścianie szczytowej.

Pozdrawiam,
Radek

Teves
22-07-2008, 21:47
Ku uciesze moich murarzy budję wariant B, ale... bylo mi mało i z boku garazu robię wiatę. Wyszedełm z załozenia ze garaz na 2 samochody bedzie wskazywał na odchyły od normy... bo bedzie wiekszy od salonu. Tak wiec sciana domu 24 silka + 20 cm styro+ 24 silka sciana garazu.

Jezier
24-07-2008, 09:54
Ja buduję wariant 1. Chociaż garaż mam bardziej w bryle, a nie dostawiony. A nad garażem pomieszczenia mieszkalne. Wariant 1 z izolacją od strony garażu na ścianach i suficie w moim przypadku był lepszy niż wariant 2.

mercik
05-08-2008, 13:28
U mnie architekt zaczął od wiaty, następnie poprzez konstrukcję garażu z dachem jednospadowym (która mi sie nie podobała) doszedłem do dwuspadowego (jak dom).
W pewnym momencie doszedłem do wersji B, ale... odpadła ze względów ekonomicznych na korzyść wersji A. po prostu przestrzeń nad garażem da sie wykorzystać na cele mieszkalne (w porównaniu do dostawionego lekkiego garażu).
Próbowałem jeszcze wersji pośredniej miedzy A i B (z ciągłością izolacji w ścianach ale z jedną ścianą, ale konstruktor wskazał mi wady użytkowe tego rozwiązania.
Stanęło na wersji A. Garaż ocieplam jak dom (nie ma mostka obwodowego), między garażem a domem dodatkowe ocieplenie (jak na twoim rys), garaż dogrzewany do +5stC.

Gdybym nie chciał wykorzystywać przestrzeni nad garażem byłaby wersja C, a ponieważ chciałem jest A. Przy B zrobiłby sie tunel na piętrze...

Co do podatku. wg mnie w każdym przypadku ten sam. wersje A i B z zewnątrz sie nie różnią. Przy B przeciez można mówić o ciągłości konstrukcji. Analogicznie : warstwy elewacyjnej w murze 3-warstwowym też nie liczysz oddzielnie...
Przy C - przy rozsądnej odległości i wspólnym zadaszeniu udowadniałbym że to też ciągłość konstrukcji (ewentualnie połączył niskim murkiem klinkierowym hehe).
To że było jedno pozwolenie nie ma znaczenia - na jednym pozwoleniu mogę przecież stawiać najróżniejsze budynki o róznych funkcjach.

rpilski
22-04-2009, 20:22
Chcę wykonać garaż w taki sposób jak opisuje aru (wariant B' - wariant B bez ściany garażu przylegającej do styropianu na ścianie budynku). Architekt powiedziała - nie ma problemu. Niestety jak przyszło do konstruktora to on się zaparł i twierdzi, że nie może tak być, żeby były tylko 3 ściany dochodzące do styropianu na budynku. Kategorycznie wymaga postawienia 4-ej ściany garażu (przylegającej do styropianu na ścianie budynku). W garażu nie ma stropu, na więźbę mają być wiązary (dach o nachyleniu połaci 25 stopni).

do tej pory zakładałem, że jakaś belka/belki łącząca ściany (wieniec) garażu prostopadłe do budynku załatwi sprawę , ale sam już nie wiem.

Jak myślicie, czy mam sobie darować i stawiać tą ścianę, czy jest może jakieś sensowne rozwiązanie pozwalające wykonać poprawnie konstrukcję i nie stawianie tej ściany?

m.k.k
22-04-2009, 22:04
Sensownie to będzie zapytać konstruktora. Drugiego albo i trzeciego. Jak to nic nie da, to zapytać architektkę, którego konstruktora zapytać. Przynajmniej od tego bym zaczął.

mirma
09-09-2009, 14:54
Rozważam wariant A.
Zastanawiam się czy należy ocieplić ścianę fundamentową, położoną pod poziomem podłogi w garażu. "Jezier" zastosował ten wariant , tylko nie pisał czy ocieplił także poniżej.

Teves
09-09-2009, 16:00
A ścianę fundamentową garażu ocieplasz? Jeśli tak to chyba nie ma potrzeby ocieplania ściany domu o ile w posadzce będzie izolacja.

mirma
09-09-2009, 16:30
A ścianę fundamentową garażu ocieplasz? Jeśli tak to chyba nie ma potrzeby ocieplania ściany domu o ile w posadzce będzie izolacja.
Ścianę fundamentową garażu zewnętrzną ocieplam. Posadzki garażu nie ocieplam ani też go nie zamierzam ogrzewać. Zamierzam tylko ocieplić ścianę sąsiadującą pomiędzy garażem a budynkiem tylko pytanie do jakiej głębokości.
Może przyda się nie ocieplać od posadzki w dół by to znikome ciepło z mostka termicznego ogrzewało garaż.

piwopijca
09-09-2009, 16:39
Ja buduję wariant 1. Chociaż garaż mam bardziej w bryle, a nie dostawiony. A nad garażem pomieszczenia mieszkalne. Wariant 1 z izolacją od strony garażu na ścianach i suficie w moim przypadku był lepszy niż wariant 2.

Dokladnie tak samo robie
Sciany i sufit w garazu ocieplam styropianem od srodka. na sciany 10cm a na sufit 20cm styro -mam tez oczywiscie w podlodze pod wylewka 10cm styropianu a pod nim ok. 40cm piachu i GWC zwirowe.

Pzdr.

mirma
10-09-2009, 09:19
Dokladnie tak samo robie
Sciany i sufit w garazu ocieplam styropianem od srodka. na sciany 10cm a na sufit 20cm styro -mam tez oczywiscie w podlodze pod wylewka 10cm styropianu a pod nim ok. 40cm piachu i GWC zwirowe.

Pzdr.

A czy Ty w tym przypadku masz ocieploną ścianę fundamentową - tą pewnie na wysokości GWC, pod posadzką, bo o to mi chodzi a nie co powyżej.