PDA

Zobacz pełną wersję : Zakładanie wrzosowiska



Wronka
21-07-2008, 12:38
Witam, prosze o podpowiedzi jak przygotowac ziemie pod wrzosowisko i o czym pamietac przy jego tworzeniu - podobno zbliza sie pora kiedy najlepiej to robic.

Na wrzosowisko planuje przeznaczyc usypana gorke, ok 30m2, w słoncu, z raczej ciezka ziemia (na działce ziemia jest gliniasta, na gorce starałam sie ja rozluznic piaskiem). Czy kwasna ziemie stosowac punktowo, wymieniajac stara przy sadzeniu kazdej z roslin czy nawiezc ziemie na cała gorke i ja 'przegryzowac' z tym co lezy obecnie (jaka wowczas minimalna warstwa ma sens)?

Jakie sa glowne zasady projektowania wrzosowisk? wiem ze rady na ten temat pojawialy sie czasem w innych watkach, np. w tych o roslinach pod sosny - moze udaloby sie zebrac wszystko na ten temat w jednym miejscu?
Np. jak łaczyc wrzosy, wrzoścce, trawy i inne rosliny aby było ladnie przez cały rok

Z gory bardzo dziekuje!

BK
21-07-2008, 16:46
Wrzosy mają płytki system korzeniowy, wystarczy chyba punktowo lepszej ziemi do dołków. Po roku, dwóch ładnie się rozrastają. Ładnie wyglądają z brzozami, sosnami. Przyjrzyj się w lasach sosnowych, lub arczej na ich obrzeżach w sierpniu, wrześniu, wyglądają przepięknie. Ja sadziłam co 30 cm i potem przesadzałam bo po dwóch latach to są duże krzaczki. Chyba że chcesz żeby było bardzo gęsto.
Ja posadziłam pod brzozami i sosnami, ale też obok azalii i jałowców. ŁAdnie wyglądają z małymi iglakami.
Ja wczesną wiosną przycinam do dołu, potem się ładnie rozrastają, niestety niektóre łapią choroby grzybowe

egry
21-07-2008, 18:37
Przy glebie ciężkiej radziłabym usunąć wierzchnią warstwę (ok 20 cm) i zastąpić ją meisznina piasku i torfu kwasnego w proporcji 1:1 i uzupelnić dodatkowo kompostem lub ziemią ogrodniczą.

Wronka
07-08-2008, 20:55
A mozecie polecic ciekawe odmiany wrzosow i wrzoscow - tak aby przy ich wyborze na wrzosowisku kwitlo cos prawie przez cały rok

Elfir
08-08-2008, 08:03
wrzośce mogą kwitnąć od II do IV
potem szczodrzeńce i żarnowce (V-VI)
brukentalie i janowce (VI-VII)
wrzosy(VIII - XI)
Golteria (owoce XII)

Poza tym jałowce, karłowe sosny, karłowe świerki, jarzębiny (równiez w formie pendula) i brzozy (takze mała "Gracilis"), trawy (ostnice, kostrzewy), byliny (macierzanka)

Jurek_Z
08-08-2008, 21:45
Tutaj znajdziesz ciekawy poradnik (http://www.wolski.com.pl/wolski_katalog.pdf)

Wronka
18-08-2008, 20:51
Dziekuje za rady - poczytalam, poogladalam i zabieram sie do projektowania i wybierania poszczegolnych odmian.
Jesli macie zdjecia ciekawych realizacji, bylabym bardzo wdzieczna za wklejanie tutaj - widze, ze zrobienie naprawde interesujacego wrzosowiska nie jest latwe.