PDA

Zobacz pełną wersję : Oczko/stawa wodny na skarpie



pilot1
22-07-2008, 13:46
Witam mam pytanie czy ma ktoś może oczko/staw wodny na skarpie ?? mam zamiar zrobić na działce oczko cała działka ma skos i zastanawiam się nad pomysłem może ktoś coś pomoże zdjęcia itd mile widziane :D:D

Trociu
22-07-2008, 14:16
Co prawda nie robiłem, ale widzi mi się to tak
- z jednej strony lekko wgryźć się w skarpę
- z wykopanej ziemi usypać górkę niwelując skarpę i robiąc brzegi oczka
- doprowadzić wodę
- odprowadzić wodę ładnym wodospadem z tych usypanych brzegów

Bauricho
22-07-2008, 14:37
Na skarpie zazwyczaj robi sie kaskady lub strumyki, zalyzy od kata skarpy, tj jezeli jest to skarpa to kaskady a jezeli pochylosc to strumien z kaskadkami. Jezeli chcesz zakladac oczko to zapewne masz miejsce na nie na dzialce, wiec ja polecilbym dwa oczka, jedna mniejsze na gorze, a drugie wieksze na dole. Polaczone kaskada dajaca swietny efekt i ten dzwiek wody. Na dole link do forum na ktorym dowiesz sie wszystkiego i do instrukcji budowy z siatkobetonu, bo jak cos robic toporzadnie, a nie z folii.
http://forum.oczkowodne.net/index.php
http://oczkowodne.net/oczko.php
Jezeli jednak zdecydujesz sie na folie to napisz a dam link do podobnej a nawet dokladniejszych instrukcji i porad do oczka z folia.
Duzo zdjec jest na tym 1 forum.

pilot1
22-07-2008, 16:34
znaczy się spad jest lekki, ok 25 metrów niżej jest staw/bagno ale niestety nie moje i nie na mojej działce :/myślałem też że mógł bym podłączyć rynny i z całego dachu i wodę do tego oczka i nadmiar wody by się małą kaskadą wylewał ładnie na drogą stronę na dół

Trociu
22-07-2008, 16:45
No to użyj swojej wyobraźni i do dzieła

Bauricho
22-07-2008, 17:06
Deszczowke czesto odprowadza sie do oczka i to dobry pomysl. Ale musisz wiedziec ze nie mozesz zrobic oczka by jakos zagospodarowac teren, bo jezeli tak to zrob ogrodzenie tak jak ci pasuje reszte dzialki pomijajac. Jezeli zrobisz to oczko ot tak to po pol roku bedzie to smierdzace zielone bajoro a uwierz mi widzialem u ludzi juz kilka takich i potem to zasypywali bo larwy jakies bo to bo tamto. Tu potrzeba zaangazowania, stworzenia filtra i zasadzenia odpowiedniej roslinnosci filtrujacej. Oczko wodne moze stac sie duzo bardziej przyciagajajcą i ladniejsza budowla niz super modernistyczny dom, wiec naprawde majac troche zaangazowania mozna wykorzystac przestrzec i zapewnic sobie miejsce na wieczory przez dlugie lata. Powstanie tam ekosystem i bedzie mnostwo roznch zwierzakow, ale majac te rosliny i filty nie trzeba sie bac o co kolwiek bo wszystko bedzie w idealnym ladzie i niczego nie bedzie za duzo. W ogrodziepojawi sie ropucha, inne ciekawe zaby, zaskroniec i zwinki, w okreslonych porach roku zobaczysz rozne owady np. waszki. Tak wiec to nie tylko zagospodarowanie przestrzeni, a wpisanie sie w przyrode i zdobywanie wiedzy o niej. Jezeli juz zrobisz to oczko poprawnie to moge cie zapewnic ze dzieci beda moczyc w nim nogi i ganiac za ziabami, zona czytac czasopisma sluchajac szumu wody a ty grillujac z kolegami przy piwie. Tyle ze najpierw trzeba poczytac, nastepnie nabrac krzepy i potem to juz tylko podziwiac.

Jest tu jeden przyklad i ja to polecam. Zbudowanie na poczatku czka a potem domu, bo wspaniale co wieczor grillowac z przyjaciolmi podziwiajac kolejne etapy prac przy budowie domu.

BK
22-07-2008, 17:28
Boże jakie piękne wizje
Ja już trzeci rok walczę z ogrodem i wierzcie mi, nie mam czasu żeby siąść na tarasie i czytać te czasopisma... Jak już się obrobię z tym trawnikiem lasem, oczkiem i wrzosowiskiem, to będzie za trzy lata ...

Bauricho
22-07-2008, 19:18
Ile ty masz tego ogrodu ? ;P Jak dla mnie to wziasc urlop i zamiast wydawac kase w gorach na mazurach wziasc sie za ogrod, bo w tydzien mozna zrobic caly ogrod. Oczko z foli to 3 dni do uzytkowania, tylko trzeba wiedziec co i jak robic. Wiec najpierw czytajmy a potem robmy. A jezeli ty chcesz sadzic las to 3 lata to raczej malo ;P wrzosowisko ? Pwaznym posinieciem jest przenoszenie natury do ogrodu w postani mini czyli oczka wdnego, ale las i wrzosowisko w ogrodzie ? ;P

BK
23-07-2008, 08:42
A co cię tak śmieszy?
Mówiąc o wrzosowisku mam na myśli teren na którym są brzozy, sosny i ok 100 sadzonek wrzosów. Las to u mnie ok 20 drzewek, może dosadzę więcej, posadzonych dość gęsto, które za jakieś 5-10 lat skutecznie zasłonią mnie od sąsiadów.
Tydzień na ogród? Na jedną osobę hmmm
U sąsiada dwóch robiło trawnik przez jakieś 3 tygodnie, a u innego robili ogród bez trawnika - głazy, sadzenie drzew, krzewów na ok 1000 m może mniej przez 2 tygodnie.
Nie wierzę w zrobienie ogrodu przez tydzień przez jedną osobę.
Chyba że ogródem ma 300-400 m2. Tym bardzie że w 3 dni robi się oczko jak sam piszesz. TO pozostałe 4 dni na trawnik (palenie chwastów, kultywator, czyszczenie, sianie etc.?????) a gdzie sadzenie drzew, krzewów, kwiatów?

Bauricho
23-07-2008, 11:36
To tez pisalem ze na poczatek trzba wszystkowiedziec i miec zaplanowane. Trawa rolkowana i po problemie z trawnikiem. Mozna i krocej niz 7 dni tylko trzeba miec pomysl i plany, bo jezeli ty bieresz krzaka idziesz do ogrodu i myslisz gdzie go posadzic to zejdzie ci 20 lat. Przygotowac sie tak zeby majac czas na ogrod robic go a nie planowac dopiero.

gkrzyszt
23-07-2008, 13:47
[quote="Bauricho"]To tez pisalem ze na poczatek trzba wszystkowiedziec i miec zaplanowane. Trawa rolkowana i po problemie z trawnikiem. Mozna i krocej niz 7 dni tylko trzeba miec pomysl i plany, bo jezeli ty bieresz krzaka idziesz do ogrodu i myslisz gdzie go posadzic to zejdzie ci 20 lat. Przygotowac sie tak zeby majac czas na ogrod robic go a nie planowac dopiero.[/quo


Tak sobie mysle zę wszystkiego na poczatek i tak nie bedziesz wiedziec bo sztuki tworzenia ogrodu trzeba sie uczyc niestety długo a przyroda i tak bedzie zyła po swojemy i wiele razy cie zaskoczy Moj ogrod 1000m powstaje od 20 lat i nie moge powiedziec ze to skonczona historia a ogrod to też krety, slimaki, żaby i inne zyjatka i to tez zaplanujesz?

Powodzenie i rzuc te plany a złap sie za łopate :lol: