PDA

Zobacz pełną wersję : Jak pozbyć się sumaka



anka!!!
23-07-2008, 21:32
nie mogę poradzić sobie z ciągle odrastającym sumakiem, który opanował już połowę ogródka.Proszę o radę..

gośka57
24-07-2008, 07:44
Miałam kiedyś na działce letniskowej :( Macierzystego wycięłam, a odrosty kosiłam razem z trawnikiem i w końcu przestał rosnąć :)

Elfir
24-07-2008, 08:02
herbicyd dolistny

mariuszdro
24-07-2008, 14:35
ja bym go chetnie uzyła, ale chyba sąsiad by mnie zatłukł, bo to jego "cudo" wiecznie wyłazi na moim trawniku :x
ewa

BOHO
24-07-2008, 14:54
aż tak jest źle z tym sumakiem ??? :o
bo ja chciałem go specjalnie dać na trawnik w roli zacieniacza..... ale teraz sie zastanawiam....

mariuszdro
24-07-2008, 15:53
po prostu co się komu podoba!!! jak kosisz systematycznie trawnik to odrosty nie rzucają się w oczy, ale możesz byc pewien, że będą na pewno
druga sprawa jest taka, ze jego korzenie czy jak to zwał są wszędzie i grunt pod nim jest bardzo suchy (przynajmniej u mnie), tak wiec trawa pod nim nie będzie zbyt obfita i okazała
ewa

gośka57
24-07-2008, 15:59
aż tak jest źle z tym sumakiem ??? :o
bo ja chciałem go specjalnie dać na trawnik w roli zacieniacza..... ale teraz sie zastanawiam....
Zastanów się, jeżeli ktoś w rodzinie jest alergikiem. Ja go usunęłam właśnie z tego względu - moja kuzynka (leśniczka) powiedziała, że sumak jest bardzo alergenny.

Mymyk_KSK
24-07-2008, 20:51
aż tak jest źle z tym sumakiem ??? :o
bo ja chciałem go specjalnie dać na trawnik w roli zacieniacza..... ale teraz sie zastanawiam....
Zastanów się, jeżeli ktoś w rodzinie jest alergikiem. Ja go usunęłam właśnie z tego względu - moja kuzynka (leśniczka) powiedziała, że sumak jest bardzo alergenny.

na pewno sok może wywołać "pokrzywkę" na skórze.

anka!!!
24-07-2008, 22:22
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. :) :) :) :)

mkobialka
11-08-2008, 12:35
ja bym go chetnie uzyła, ale chyba sąsiad by mnie zatłukł, bo to jego "cudo" wiecznie wyłazi na moim trawniku :x
ewa

Mam kilka sumaków rosnących w różnych miejscach, w tym i takich które sąsiadują z trawnikiem, tu pomaga regularne koszenie.
Natomiast w innych miejscach używałem Roundup'a i efekt był taki, że usychały odrosty w okolicach drzewa macierzystego, natomiast drzewa mają się dobrze.

Pewne jest iż sumak rozrasta się bardzo ekspansywnie, widziałem nawet żywopłoty z tego drzewka wykonane, których właściciel ścinał je na simę zostawiając w ziemi korzenie a na wiosnę od nowa miał żywopłocik.

A$IA
03-09-2008, 18:58
Tak...z sumakiem jest ciezko.Fajnie wyglada,ale faktycznie rozrasta sie niesamowicie.Mój tata po scieciu młodych sumaków smarowal pnie ropą.

Piotr_M
04-09-2008, 07:39
Czy można sie jakoś zabezpieczyć przed jego rozrostem np. wkładając dokoła korzeni blachę?

yemiołka
04-09-2008, 08:40
Czy można sie jakoś zabezpieczyć przed jego rozrostem np. wkładając dokoła korzeni blachę?

też się zastanawiałam nad takim rozwiązaniem, ale coś czuję, że to bez szans, draństwo jest ekspansywne cholernie. a do tego piękne, niestety! 8)
tak więc najlepiej sadzić na trawniku, gdzie można kosić odrosty - ja nieopatrznie wkopałam blisko skalniaków i innych tam takich i teraz sumaczysko próbuje mnie zarosnąć na amen :lol:
a przy tym, żęby było śmieszniej, mam problem z rozsadą - wykopywałam sadzonki dla znajomych [ha! niech też mają przechlapane, hehe :lol:] i u siebie sadziłam na poboczu mej ślepej uliczki i zdychają.

mkobialka
07-09-2008, 19:12
Właśnie dzisiaj odkryłem odrost sumaka w odległości około 8 metrów od drzewa macierzystego.