PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie rośliny na stanowiska południowe?



anka!!!
28-07-2008, 23:28
Jakie rośliny tolerują południowe stanowisko i ciągle przesuszoną ziemię?Ogródek w tej części, (czyli od strony frontowej wygląda fatalnie), jedynie wiosną jest w miarę kolorowo.Lato dla roślin jest bardzo okrutne, wszystkie usychają.Nic nie chce rosnąć oprócz dorodnych chwastów.

ewa
29-07-2008, 06:55
Ja sadzę co mi się podoba. Najlepiej czują się skalniaki, rojniki, trawy. Powojnik ładnie rośnie, róża szczepiona. Ogólnie sadzę wszystko bo mam ogród głównie od południa. I nie jest źle. Tylko podlewać trzeba intensywniej. Nie przypominam sobie, żebym staciła jakąs roślinkę z tej strony domu. I na południowej stronie kwitnie mi hortensja - a w innym miejscach nie chcą.

Elfir
29-07-2008, 07:37
Na pełnym słońcu i piaszczystej glebie
Z zimozielonych - jałowce, świerki kłujące (np. niska odmiana "Glauca Globosa" i sosny (np. karłowe kosówki, bosniackie)
po dodaniu kwaśnego torfu - wrzosy
Poza tym wszystkie rośliny o grubych, mięsistych liściach, jak rojniki, rozchodniki, duża część tzw. "skalniaczków": skalnica, gęsiówka, goździki, smagliczka, niektóre byliny: przegorzan, mikołajek nadmorski, macierzanka, trawy: kostrzewy, ostnice oraz rośliny o liściach pokrytych kutnerem (białe włoski): bylice, czyściec, rogownica.

Z krzewów i drzew: szczodrzeńce, janowce, żarnowce, złotokap, berberysy, perukowce, tamaryszki, Robinia hispida "Macrophylla", glediczje, grusza wierzbolistna "Pendula", oliwnik

itd.

W sumie ładnie na takiej południowej wystawie wyglądają śródziemnomorskie w stylu aranżacje, wśród których beda stały tu i ówdzie glinane dzbany

EZS
01-08-2008, 10:19
właśnie
potrzebuję kwiatka do donicy na południowy taras. Coś jednorocznego, co wytrzyma palące słońce i ładnie kwitnie :D

Elfir
04-08-2008, 07:45
pelargonia.

Jak się podlewa to prawie każda roślina przetrwa.

EZS
04-08-2008, 21:18
Już lepiej begonie.. :-? Nie cierpię pelarginii.
Ale chyba nie każda, posadziłam przed tarasem hortensję, dbam o nią a ona wypłowiała (zrobiły się kwiatki białe a były liliowe, jak sadziłam) i ledwie się trzyma. Muszę ją chyba gdzieś przenieść...

pozeracz
04-08-2008, 21:49
właśnie
potrzebuję kwiatka do donicy na południowy taras. Coś jednorocznego, co wytrzyma palące słońce i ładnie kwitnie :D

Begonia moze miec problemy na 'palacym sloncu'.
A jaka duza ta donica?

EZS
04-08-2008, 22:14
no duża. Ze 36 cm.

Elfir
05-08-2008, 08:57
lantana i werbena.
Begonie wola półcień.

EZS
05-08-2008, 20:43
wolę werbenę, działa leczniczo.
lantana jest trująca :D jadę juiro do ogrodnika. Ciekawe, czy ma...

pozeracz
05-08-2008, 23:53
O ile pamietam to w ogrodzie botanicznym w Lodzi, albo gdzies w okolicy jest jakies przyzwoite centrum ogrodnicze z duzym wyborem roslin tarasowych.