PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa Ciepła mała do grzania ciepłej wody! Zamiast Solara !



Piczman
06-08-2008, 10:13
Hej!
Zastanawiam się nad grzaniem ciepłej wody,Solary drogie więc narzazie odpada :-?
Buderus robi pompy powietrzne do CWU , cena 7 tyś, zasobnik 290 L z dodatkową wężownicą w środku ,,,,

Na forum nic nie znalazłem na temat tego rozwiązania a nie wygląda to źle patrząc na cenę i prostotę montażu.Stawiasz i podłączasz.
COP- 3,5 ! Temp powietrza od 8-35 stopni,może więc stać w kotłowni cały rok!


A może widzieliście takie pompy z mniejszym zasobnikiem?
Bo dla 3 osobowej rodzinki to trochę dużo :roll:

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji !

pablitoo
06-08-2008, 10:17
Osobny układ do grzania c.w.u za 7 kpln ??? - a jaki bedziesz miał system grzania c.o ?? Nie możesz tego połaczyć ?? np gazio - kocioł plus zasobnik , ekogroch plus zasobnik etc ...

Piczman
06-08-2008, 10:26
Gazu nie mam i nie będę miał, zresztą podłączenie go kosztowało by 3x tyle co ta pompa!
Będę miał piec na paliwo stałe i podłogowe.Myślałem o Buforze ciepła i grzaniu CWU przepływowo ! Na razie się zastanawiam i biorę pod uwagę wszystkie możliwości!
Jak bym znalazł za ok. 4-5 tyś taką pompę z zasobnikiem 140 L to już nie głupio wygląda, ta wężownica do pieca jest więc w zimie Pompa tylko by dogrzewała albo w ogóle się nie włączała!

Palenie w kotle w okresie letnim nie bardzo mi odpowiada, wiem jak to jest bo teraz tak robię :x

adam_mk
06-08-2008, 10:28
Dokładnie takie coś mam w planach...
Bliskich planach...

Malutka PC propanowa ze skraplaczem wpiętym w bufor.
Skraplacz też mały. Bufor będzie go "widział" jak piec gazowy, kominek czy grzałę.
Wielkość bufora bez znaczenia!
Każdy spasuje.

Komplet klocków i narzędzi już leży i czeka...
Jak się wydłuża dobę? Wie ktoś? :roll:
Adam M.

Solary też będą.... Potem...

Piczman
06-08-2008, 10:29
Ekogroszek też przerabiałem, brudno i wcale nie tanio.Mija się z celem a do tego 7 tyś za kocioł :o
Ja kupię dobry za 2,5 tyś!
Kurczę nie mogę się zdecydować!
Jeśli Solary znacznie stanieją to ta pompa będzie służyła jako zasobnik bo w tą wężownicę można by je wtedy podpiąć wtedy ,,,

pablitoo
06-08-2008, 10:38
Solary już staniały - jak ja robiłem kalkulację 3 lata temu to za taką instalację z kolektorami próżniowymi musiałbym wówczas zapłacić ze dwa razy tyle co teraz :evil: - wtedy się nie zdecydowałem i grzeję c.w.u gaziem / mam kondensata i zasobnik 120l / .
Teraz jakbym robił to może byłyby solary ... - chociaż przy moich rachunka za gazio teraz / grzanie c.w.u i kuchenka gazowa / płacę miesięcznie ca 60 pln solary to niezwracalna inwestycja ...

Piczman
06-08-2008, 11:03
Jak bym miał gaz z sieci to bym zrobił to samo co Ty!
Nie mam więc problem niemały.

Malutka PC propanowa ze skraplaczem wpiętym w bufor.

Pewnie gotowców nie ma ?? :lol:

adam_mk
06-08-2008, 11:09
Komplet gotowców leży wszędzie...
Tylko to poskładać...
Problem, to - KIEDY!

Jak znajdę czas, to podłubię, zrobię i wkleję fotki.
Adam M.

Piczman
06-08-2008, 21:37
To nie był przypadkiem Buderus ??

Kurcze jak bym znalazł taką pompę ze 140 L zasobnikiem to może bym i nabył ,,,,

Ciekawy jestem czy w ogóle ktoś tutaj użytkuje to cudeńko :roll:

Jeszcze się nie natknąłem. Dodatkową zaletą jest praktycznie brak montażu bo kolektory wymagają doświadczonego instalatora, sam bym się nie czepił :lol:

A to to stawiasz i grzeje, podejrzewam że niedrogo skoro to PC ,,,

Tak, będę miał Rekuperator chociaż w kotłowni będzie grawitacja i szczelne pomieszczenie oddzielone od reszty pomieszczeń więc nie przeszkadza,ale w zimie grzał bym wężownicą w zasobniku przez kocioł CO.
Pompa tylko by dogrzewała i czuwała ,,,

Myśle że to dobre rozwiązanie ale musiało by kosztowac do 3,5 tyś :roll:

adam_mk
06-08-2008, 22:58
Myślę, że do takiej kwoty, to dałoby się to zrobić...
Pokończę co muszę i zabieram sie za to.
Adam M.

NJerzy
25-08-2008, 18:37
Rozważałem zrobienie takiej pompy ze schładzarki do piwa, trzeba tylko zamienić ze sobą parownik i skraplacz. Moce agregatów to 160-400W, czyli dałoby się uzyskać 450 - 1200W mocy grzania. Typowa cena to 500 zł. Najczęściej urządzenie ma obudowę z nierdzewki którą też dałoby się wykorzystać.

Amorphis
12-07-2009, 08:50
Jak znajdę czas, to podłubię, zrobię i wkleję fotki.
Adam M.
Adam! Adam!
*robię falę i dopinguję*

plamiak
12-07-2009, 09:05
To ja też pofaluję! Rozważałem "solar tymi recami robiony" ale jeśli jest jeszcze lepsza alternatywa...

TypeR
12-07-2009, 18:33
Cześć,
pompę powietrze-woda można kupić już w granicach 5000 zł razem ze zbiornikiem. Ciekawe jak w porównaniu z solarami wychodzi jej sprawność?
Napewno nie przeszkadza jej brak słońca i pewnie do ok. 0 C radzi sobie przyzwoicie.
Pozdrawiam - Daniel

JACUŚ
12-07-2009, 18:55
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,1346/Itemid,255/

HenoK
12-07-2009, 20:00
2 lata temu widziałem takie coś na targach budowlanych za 5 tyś brutto, wtedy dolar był po 4 zł teraz jest po 2 zł więc dziwnym dla mnie jest ze zdrożałoDolar obecnie niestety kosztuje trochę więcej (ponad 3zł).
Taką pompę ciepła można jedna w cenie ok. 5tys. zł kupić.

coulignon
12-07-2009, 22:29
no nie wiem... może NJerzy przestał żłopać zimne piwo i skonstuował taką PC?? :wink:

coffee
13-07-2009, 11:53
A ja się cieszę, że odgrzebano stary wątek. Właśnie mnie olśniło, żeby zamiast solarów sprawić sobie właśnie taką pompę. Alternatywą jest u mnie grzanie wody prądem, więc taka pompa wydaje się świetnym rozwiązaniem.

Czy ktoś kupował ostatnimi czasy takie urządzenie? Zestawy własnoręcznie robione nie wchodza niestety w grę. Czy możecie mi polecić konkretny model? Rodzina 3- osobowa, ale zużywajaca ilości w zasadzie jak 4-osobowa :oops:

kenji
13-07-2009, 13:45
Nie wiem czy dobrze myślę, ale na Allegro tego typu PC chodzą po 3,5kPLN

http://www.chigo.pl/produkty/powietrze-woda,pompa-ciepla-3-6kw-6-0kw-prod-37.html


Czy samemu da się to zrobić taniej? Pytanie do speców: podczas wizyty w Leroy widziałem że najtańsze klimatyzatory kosztują poniżej 1k PLN Czy da się "tymi ręcami" odwrócić ich pracę, żeby wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody?

adam_mk
14-07-2009, 23:03
:evil: :cry: :cry: :cry:
Potrzebny "generator czasu ujemnego".
Pilnie!
Ma ktoś do wypożyczenia?!
Mam to w planach od dawna.
Generalnie - da się!
Nie jest aż tak trudne - ze nie możliwe.

Skąd brać ten wolny czas? :roll:

Adam M.

RAPczyn
15-07-2009, 09:33
:evil: :cry: :cry: :cry:
Potrzebny "generator czasu ujemnego".
Pilnie!
Ma ktoś do wypożyczenia?!
Mam to w planach od dawna.
Generalnie - da się!
Nie jest aż tak trudne - ze nie możliwe.

Skąd brać ten wolny czas? :roll:

Adam M.

Zasada duplikacji np.

Darek Rz
15-07-2009, 11:43
Witam

Pomysł zakupu pompy za 5 tyś po to zeby mieć z niej ciepłą wodę .....kompletnie bez sensu .
5 tyś zł to 10 lat grzania wody prądem . Kupic cos co zwróci się po 10 latach to chory pomysł w przypadku kiedy sa inne lepsze rozwiązania i o wiele tańsze ,choćby prąd .
Po 10 latach nie ma pewnosci czy taka pompa nie bedzie sie nadawala na smietnik a znając wszechobecną tandete na rynku urządzeń wszelakiej masci raczej na pewno tak będzie ,więc pieniądze wywalone w błoto . No chyba ze ktos wierzy w teksty sprzedawców .....panie 20 lat gwarancji dajemy .

HenoK
15-07-2009, 12:12
Pomysł zakupu pompy za 5 tyś po to zeby mieć z niej ciepłą wodę .....kompletnie bez sensu .
5 tyś zł to 10 lat grzania wody prądem . Kupic cos co zwróci się po 10 latach to chory pomysł w przypadku kiedy sa inne lepsze rozwiązania i o wiele tańsze ,choćby prąd . No to policzmy.
Załóżmy, że grzejemy tylko w II taryfie. Cena energii 0,30zł/kWh. Za 5000 zł możemy otrzymamy 16 667kWh energii, za pomocą której ogrzejemy od 10 st. C do 55 st. C 318,5m3 wody. Co przy 10 latach daje 87l wody dziennie. Jak dla mnie trochę mało. To wszystko przy założeniu, że przez te 10lat nie będzie żadnych podwyżek cen energii elektrycznej, co jest raczej nierealne, oraz przy 100% sprawności podgrzewania. W obliczeniach nie liczyłem też ceny podgrzewacza (bojlera) min. 80 l, aby można było korzystać wyłącznie z II taryfy.

Przy małym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę może to być rozwiązanie, przy większym już się nie obroni.

coulignon
15-07-2009, 12:27
u mnie nocna jest po 0,26 (zewt) a stawki mamy prawie najwyższe w kraju.
Czyli wychodzi 19230 kWh

Ta za 3500 zł wygląda kusząco. Kurde.... :evil: Mieszają w głowie :wink:

Darek Rz
15-07-2009, 12:30
Witam

U mnie 24 gr to koszt calkowity z vat i wszystkimi dodatkami . Pamietajmy też że pompa ciepła tez potrzebuje prądu .

pozdrawiam

HenoK
15-07-2009, 12:36
u mnie nocna jest po 0,26 (zewt) a stawki mamy prawie najwyższe w kraju.
Czyli wychodzi 19230 kWh

Ta za 3500 zł wygląda kusząco. Kurde.... :evil: Mieszają w głowie :wink:
U mnie (Energa) jest to 0,29414 zł/kWh, ale płacę też abonamet i inne opłaty stałe, dlatego uważam, że podanie ceny 0,30zł/kWh nie jest błędem.

HenoK
15-07-2009, 12:38
U mnie 24 gr to koszt calkowity z vat i wszystkimi dodatkami . Pamietajmy też że pompa ciepła tez potrzebuje prądu .Odniosłem się tylko do tego co napisałeś :

5 tyś zł to 10 lat grzania wody prądem

Darek Rz
15-07-2009, 13:50
Witam


O nie nie nie ,abonamentu w to nie mieszajmy . Kazdy dom ,kazde gospodarstwo domowe ma prąd i placi abonament niezaleznie od tego czy masz pompe ciepla czy bojler elektryczny . Wiec abonament nie ma tu nic do rzeczy i nie należy go liczyć w tym przypadku bo i tak go placimy .

coffee
15-07-2009, 20:15
Użytkuje ktoś może pompę Chigo? Mój wykonawca wentylacji ma w sprzedaży pompy właśnie tej marki. Koszt modelu KRS-X4.8WF/BL niespełna 5300 PLN netto. Połowę taniej niż solary więc kusi...

NJerzy
15-07-2009, 22:07
I jakby tak jeszcze "zimnełko" (odwrotność ciepełka) które mtaka pompa musi wytwarzać skierować latem do domu ...

NJerzy
15-07-2009, 22:08
no nie wiem... może NJerzy przestał żłopać zimne piwo i skonstuował taką PC?? :wink:

Nie skonstruowałem ale mocno myślę nad wykorzystaniem klimatyzatora do tego celu - miałbym i klimę i ciepłą wodę ...

gosciu01
15-07-2009, 23:19
Dotychczas nie zajmowałem się specjalnie PCi powietrze-woda, ale temat mnie zainteresował, więc nieco policzyłem sobie. I tak dla założeń mojego domu, zapotrzebowanie na cwu wynosi:

Sezon zimowy 215 dni, 1672 kWh, przyjąlem COP 2,5, temp. 2C/50C
Sezon przejściowy i letni, 150 dni, 1167 kWh, przyjąłem COP 3,5, temp. 15C/50C
Razem 365 dni, 2840 kWh, średni COP 3,06
Cena PCi powietrze-woda – 4 kzł ( pozostałe elementy, zasobnik, układy hydrauliczne, sterownik bardzo podobnie jak w przypadku solarów ).
Średnia cena prądu 0,35 zł ( grzejemy nie tylko 100% w taniej taryfie, część zdarzy się w drogiej ).

Solary ( komplet; panele 2 szt., układ hydrauliczny, sterownik ) ok. 4,5 kzł, pozostałe wspólne jak dla PCi. Sprawność całoroczna solarów – 50% ( optymistycznie, ale realnie ),
Zwrot kosztów PCi – 6,2 lat, solarów 10,0 lat – liczone w stosunku do grzania cwu tylko prądem.

Na pierwszy rzut oka PCi wygląda optymistycznie. No i coś tam w ŚE drgnie na korzyść :wink:

P.S.
Jednostka zewnętrzna wywala chłodniejsze powietrze na zewnątrz,
Gdyby podłączyć odpowiedniej szerokości rurę ( policzyć opory ) + zwrotnicę, nawet manualną, to można by chłodniejsze powietrze przekserować tam gdzie chcemy.
Powstają jednak inne problemy; to spory strumień powietrza, izolacja zimą otworu do domu, opory i zaburzenia przepływów + kondensacja wody dla kanałów itd., itp. Ponieważ planuję ogród zimowy, opcja przekserowania strumienia powietrza do niego wydaje się być dobrym pomysłem, czy są jakieś uwagi ?

Jezier
16-07-2009, 06:57
u mnie nocna jest po 0,26 (zewt) a stawki mamy prawie najwyższe w kraju.
Kosztuje 0,2667 zł, ale jest to cena netto jak się dołoży VAT to mamy 0,3254 zł.

kenji
16-07-2009, 08:01
gościu01: w swoich obliczeniach masz jeden drobny błąd. za 3,5k PLN dostajesz pompę ciepła z zasobnikiem 150l. Także jakby nie patrzeć okres amortyzacji będzie krótszy.

adam_mk: jak wpadniesz na pomysł tego "czasowstrzymywacza" to daj instrukcję DIY na forum. Wielu chętnych się na niego znajdzie :)

Myślę że jeśli okres zwrotu wynosi 5 lat to jest sens w to wchodzić. Zapewne jest to produkt wyprodukowany przez PRC, więc z jego trwałością może być różnie. Może te 10 lat pociągnie.

Ktoś coś więcej słyszał o tym dofinansowaniu zakupu? Natknąłem się na jakieś info w TV, ale potem już nie drążyłem tematu.

coulignon
16-07-2009, 08:09
u mnie nocna jest po 0,26 (zewt) a stawki mamy prawie najwyższe w kraju.
Kosztuje 0,2667 zł, ale jest to cena netto jak się dołoży VAT to mamy 0,3254 zł.


aaaaaaaaa!!!!! :evil: :evil: :evil: :cry: :cry: :cry:

:wink:

Mea culpa.

Jezier
16-07-2009, 08:24
Ja w tym roku za ogrzewanie CWU prądem zapłacę ponad 1500 zł.

HenoK
16-07-2009, 08:26
u mnie nocna jest po 0,26 (zewt) a stawki mamy prawie najwyższe w kraju.
Kosztuje 0,2667 zł, ale jest to cena netto jak się dołoży VAT to mamy 0,3254 zł.A już myślałem, że u mnie tak drogo (Energa - 0,29414 zł/kWh brutto) :).

coffee
16-07-2009, 08:28
za 3,5k PLN dostajesz pompę ciepła z zasobnikiem 150l.

Kenji, o jakiej konkretnie pompie piszesz? Najmniejszy zasobnik w Chigo to 100l, potem już tylko 200. A tylko Chigo za 3,5k PLN znalazłam.

gosciu01
16-07-2009, 09:19
Ja w tym roku za ogrzewanie CWU prądem zapłacę ponad 1500 zł.

rzecz w tym, że w projekcie koszt cwu dawno przekroczył u mnie koszty ogrzewania i coś muszę z tym zrobić.

pomysl 1. wszystko na glikolowej PCi z DZ ,
pomysł 2. ogrzewanie prąd + coś do cwu (?).

Skłaniam się do pomysłu nr 2.
Prostsze, tańsze i szybsze wykonanie. Koszty instalacji i użytkowania w czasie podobne.

kenji
16-07-2009, 09:21
za 3,5k PLN dostajesz pompę ciepła z zasobnikiem 150l.

Kenji, o jakiej konkretnie pompie piszesz? Najmniejszy zasobnik w Chigo to 100l, potem już tylko 200. A tylko Chigo za 3,5k PLN znalazłam.

Miałem na myślą tą ofertę:

http://www.allegro.pl/item686165584_pompa_ciepla_chigo.html

gosciu01
16-07-2009, 09:23
gościu01: w swoich obliczeniach masz jeden drobny błąd. za 3,5k PLN dostajesz pompę ciepła z zasobnikiem 150l. Także jakby nie patrzeć okres amortyzacji będzie krótszy.



Skłaniałbym się nawet do urządzenia droższego z inwertorem za ok. 6 kzł.
( tylko PCi, bez wyposażenia ).
Biorąc pod uwagę jakość podzespołów, zwrot kosztów ( czas bezawaryjnej pracy będzie 2x taki ) będzie pewnie podobny, a i spokojna głowa przez dłuższy czas bez niespodzianek

adam_mk
16-07-2009, 09:29
Coś mi się wydaje, że można by podejść do problemu także tak:

Dom trzeba grzać (czasem).
Dom trzeba chłodzić (też czasem).
W domu powinna być ciepła woda - i trzeba ją zrobić. (zawsze, cały rok).

Aby grzać - to robi się piece i podłogówki, kaloryfery itp... (jakby nie na lato).
Aby chłodzić - to kupuje się klimatyzatory (i płaci za ich pracę). Ciepło się wyrzuca za okno.
Aby grzać CWU stawia się bojler - i zwykle grzałę elektryczną. Ciepło wrzuca się do bojlera.

Można by sobie postawić taką zabawkę, która może ochładzać wnętrza i pozyskane ciepło wrzuca do bojlera. A jak nie trzeba ochładzać wnętrz, to można ochładzać zewnętrze - i ciepło pchać do bolera.
W obu przypadkach, aby tego ciepła była jakaś "przyzwoita" ilość, to "przerób" powietrza musi być naprawdę spory!
- Znaczy, skuteczność chłodzenia dużej ilości powietrza MUSI być duża!
A do tego chłodzenie tą metodą oznacza jednocześnie mocne osuszanie powietrza - a to jest/może być kontrola wilgotności wnętrz.

Albo mamy DWIE jednostki "powietrzne" pozyskujące powietrze do ochładzania - jedną w domu jedną poza nim - albo tylko JEDNĄ.
Przełączamy wtedy strumienie powietrza - z domu poprzez ochładzacz do domu lub z dworu, poprzez ten sam ochładzacz, na dwór.
W każdym przypadku pozyskane ciepełko ląduje w bojlerze. (skraplaczu z płaszczem wodnym).
Nie ma siły! MUSI zadziałać!
Tyle, że TO trzeba by sobie zbudować.
Wtedy obliczenia byłyby takie, że łeb boli! :lol: :lol: :lol:
Bo...
Chodzenie razy lata pracy przez komfort razy cena dzienna/nocna = CWU minus (czy plus? :roll: ) lata pracy przez temperaturę zaokienną z zakresu 0-25stC minus komfort razy cena "nocna" prądu......

Policzy to ktoś?
Zwróci się?
Kiedy?

Bo technicznie - to da się to zbudować.
Pozdrawiam Adam M.

sSiwy12
16-07-2009, 09:30
Nawet rozpatrując bezpośrednie „zyski” eksploatacyjne tylko z PCi w przypadku CWU, to jakby nie liczyć, wynoszą one 2/3 dotychczasowych kosztów grzania CWU energią elektryczną lub gazu „z butli” i troszkę niższe niż grzanie CWU gazem „z rury”.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że w „gratisie” otrzymujemy również kilka innych możliwości, przy stosunkowo niskim koszcie wykonania, np.:
- w przypadku wentylacji grawitacyjnej, w sezonie grzewczym (ale nie tylko) możliwość dodatkowego „przewietrzania” pomieszczeń,
- osuszanie i schładzanie powietrza np. w spiżarni.

Koszt zakupu i instalacji, w zasadzie niższy niż solarów.

Instalacja takiego „ustrojstwa” jest prosta i nie wymaga jakiś wielkich „przeróbek”.

Trwałość i niezawodność PCi można porównać do lodówki.

Biorąc to wszystko pod uwagę, moim zdaniem, taka PCi może być alternatywą dla solarów.

adam_mk
16-07-2009, 09:35
Kwestia mocy i czasu - czytaj - pracy wykonanej nad układem...
Duży solar pracujący od czasu do czasu (bo nocą nie działa) to mała PC pracująca non stop. Ekonomiczny efekt ten sam.

Teraz potrzebna decyzja...
Adam M.

kenji
16-07-2009, 10:28
Adamie zaraz tutaj dojdziemy do układów kogeneracyjnych :)

coulignon
16-07-2009, 12:13
Ja w tym roku za ogrzewanie CWU prądem zapłacę ponad 1500 zł.

Jezier,
Ile osób się u Ciebie pluska? Jakiej pojemności masz zasobnik? Grzejesz tylko w nocnej taryfie? Bo się motam z tą CWU.....

Jezier
16-07-2009, 12:27
4 osoby. Zasobnik mam 200 litrów. Wywaliłem sterownik czasowy od zasobnika, bo się psuły i wtedy woda się nie grzała albo przestawiał się od przerw w zasilaniu i grzał tylko w drogiej taryfie. Ale nawet jak działał to zdarzało się, że potrafiła skończyć się ciepła woda co mnie wkurzało bo grzałka 3 KW nie podgrzeje 200 litrów od razu. Bez sterownika ciepłą wodę mam zawsze.
Ok. 10 kWh dziennie energii zużywam na CWU. W przeliczeniu na gaz ziemny to 1 m3.

Darek Rz
16-07-2009, 12:28
Witam

U mnie ogrzanie 100 l wody do temperatury uniemożliwiającej kąpiel bez zmieszania z zimną kosztuje 1 zł . Piec elterm 12KW i bojler Kombi z węzownicą .Proces trwa 12-15 minut . Uprzedzając posty "mundrołków" ktorzy zaraz powiedzą ze to niemozliwe bo .....i tu wyliczenia , stwierdzam ze piec nie grzeje wody od temp 10 C tylko wyższej . Nie wiem jakiej ale jest letnia ,mysle ze ma ze 35 C ale to jest roznie w zaleznosci od tego jak spadla temperatura wody .Piec grzeje wodę raz lub dwa na dobe -różnie ,ale włącza sie tylko w II taryfie . Pobiera przy każdym grzaniu 4 KW po 24 gr Brutto (19gr netto ). Czyli 5 tyś zł pompa - 5 tyś x włączenie pieca na 15 minut .

pozdrawiam

Jezier
16-07-2009, 12:45
10 lat temu w lipcu 1999 r. w moim zakładzie energetycznym prąd kosztował
G11 - 27,13 gr
G12:
drogi - 30,15
tani - 13,56

Od tego czasu podrożał o:
G11 - 85%
G12:
drogi -87%
tani - 140%

mery26
16-07-2009, 13:10
I jakby tak jeszcze "zimnełko" (odwrotność ciepełka) które taka pompa musi wytwarzać skierować latem do domu ...
Problem w tym, że takowy podgrzewacz w lecie długo nie pracuje - jakieś 3-5 h na dobę. Zdecydowanie za mało na dom-chyba że z małymi okienkami :lol:
U mnie podgrzewacz "chłodzi" garaż. Ledwo wyrabia aby utrzymać obecnie 25st.C. Na wlocie PCi jest jakieś 24-27stC na wylocie 18-20stC. Ale pomysł dobry-przy obecnych upałach każdy stC na wagę złota. No i kwestia wilgotności powietrza, również istotna.
zastanawia mnie natomiast inna sprawa. czy zima czy lato (czy 0 stC czy 25stC) podgrzewacz "ciągnie" średnio tyle samo na m-c (poniżej 100kWh) :o

gosciu01
16-07-2009, 15:55
10 lat temu w lipcu 1999 r. w moim zakładzie energetycznym prąd kosztował
G11 - 27,13 gr
G12:
drogi - 30,15
tani - 13,56

Od tego czasu podrożał o:
G11 - 85%
G12:
drogi -87%
tani - 140%

Inflacja w tym czasie ( zależy jak liczyć ) 48-52%, a więc relatywny wzrost cen prądu to ok;
G11 - 35%
G12:
drogi -37%
tani - 90%[/quote]

... czyli szybciej drożeje niż pozostałe elementy koszyka dóbr i naszych pensji :-?

gosciu01
20-07-2009, 18:36
wrócę do tematu, PCi na splitach.
a raczej chodzi mi o multi-split.

Coprawda mocno zajmowalem się PCi, ale na sprężace scroll, a o splitach mam małe pojęcie.

Czy można w multisplicie np 2 kanałowym ( albo splicie 1-kanalowym z rodzielaczem ), wykorzystać jeden kanał do grzania/chłodzenia z jednostką wewnętrzną, a drugi do podłączenia np. bezpośrednio do wężownicy zasobnika ?
Coby mi wody w zasobniku nie chłodziło! :lol:

Jakie temperatury są na wyjściu z jednostki zewnętrznej ?

Czy można osobno sterować jednostką wewnętrzną - pierwszy kanał ?
wykonać własne sterowanie dla zasobnika - drugi kanał ?
... a może jeszcze inaczej ?

HenoK,
czytałem Twoje wpisy w innym wątku i na Elektrodzie i liczę na Twoje zdanie i doswiadczenia w tym względzie, a także pozostałe opinie Wielkich tego Forum :P

gosciu01
20-07-2009, 22:33
Zakładając średnioroczne COP powietrznej PC na 3 (w deklarowane 3,5 nie wierzę) to koszt użytkowania PC=500 zł.
Różnica w cenie pomiędzy 300 l. Atlanticem a PC Dimplexa (u mnie około 3500 zł) zwróci się po ok. 3 i pół roku.
I tyle.

pzdr

Ten COP=3,0 to trochę optymistycznie :roll:
średnia temp sezonu grzewczego to 0-3C ( zalezy od strefy ) i jest to 200-215 dni.
średnia zezonu letniego to 14-16C i jest to ok. 150 dni.

COP dla pPCi powietrze-woda z jednostką zewnętrzną odpowiednio można przyjąć ( zależy od wieeeelu czynników, ale niech będzie ) 2,2 oraz 3,5. Licząc proporcjonalnie wychodzi ok. COP=2,7.
A i nad tą wartością można podyskutować ...
Tak bezpiecznie to bym przyjął średnioroczny COP=2,5.
Lepsze urządzenia z inwerterem pewnie będą miały lepszy COP, te najprostsze nawet 2,0.

HenoK
22-07-2009, 15:00
wrócę do tematu, PCi na splitach.
a raczej chodzi mi o multi-split.

Coprawda mocno zajmowalem się PCi, ale na sprężace scroll, a o splitach mam małe pojęcie.

Czy można w multisplicie np 2 kanałowym ( albo splicie 1-kanalowym z rodzielaczem ), wykorzystać jeden kanał do grzania/chłodzenia z jednostką wewnętrzną, a drugi do podłączenia np. bezpośrednio do wężownicy zasobnika ?
Coby mi wody w zasobniku nie chłodziło! :lol:

Jakie temperatury są na wyjściu z jednostki zewnętrznej ?

Czy można osobno sterować jednostką wewnętrzną - pierwszy kanał ?
wykonać własne sterowanie dla zasobnika - drugi kanał ?
... a może jeszcze inaczej ?

HenoK,
czytałem Twoje wpisy w innym wątku i na Elektrodzie i liczę na Twoje zdanie i doswiadczenia w tym względzie, a także pozostałe opinie Wielkich tego Forum :P
W swoim rozwiązaniu wykorzystałem sterowane z klimatyzatora, który przerobiłem na pompę ciepła. Nie było to zbyt skomplikowane, bo były gotowe czujniki temperatury + możliwość nastawy temperatury.

Multisplit, to zbyt szerokie pojęcie, żeby móc powiedzieć, jak to będzie działało w poszczególnych modelach. Są systemy z jedną jednostką zewnętrzną i kilku-, a nawet kilkunastoma jednostkami wewnętrznymi.
Wszystko zależy od połączeń układu chłodniczego. W najprostszych modelach odwrócenie działania pompy ciepła (grzanie - chłodzenie) jest dokonywane przy pomocy zaworu czterodrogowego. Taki układ nie pozwoli na jednoczesne grzanie i chłodzenie. W bardziej rozbudowanych systemach jest możliwość przełączania jednostki zewnętrznej po stronie parownika lub skraplacza, i w takim układzie można uzyskać niezależnie grzanie i chłodzenie.
Najlepiej byłoby zaprojektować cały układ chłodniczy do podstaw - wtedy masz możliwość dowolnej konfiguracji ;).

gosciu01
22-07-2009, 22:49
Najlepiej byłoby zaprojektować cały układ chłodniczy do podstaw - wtedy masz możliwość dowolnej konfiguracji ;).

Właśnie to zrobiłem, ale na dobrych podzespołach ( Copeland, Danfoss, thermokey ) cena po rabatach wychodzi prawie 1,5x większa od tej powietrznej na allego razem z zasobnikiem.
Mój projekt ma sens do ogrzewania ( podłogówka=kolejne koszty )+cwu.
Do samej cwu za drogo wychodzi.
A coraz bardziej jestem skłonny ogrzewać prądem i coś zrobić z cwu-inaczej niż samym prądem.
Z kolei moja wiara nie wytrzymuje presji wrażenia, że za 3,5 kzł dostanę PCi na 15-20 lat :-?

Ekh... i bądź tu mądry!!!!

gosciu01
01-08-2009, 21:58
Witam,

Policzyłem sobie co-nieco i wyszło następująco.

Dom
Zapotrzebowanie na ciepło+cwu – 5470 kWh/rok ( po uwzględnieniu zysków )

Koszty co+cwu:
Tylko prąd – 1920 zł/rok
Prąd+PCi powietrze-woda 1220 zł/rok
Oszczędność ok. 700 zł
Dodatkowe inwestycje w PCi typu Split ( Abatronic )+ ustrojstwa – 8600 zł

Zwrot po ok. 12,3 lat.
Czy się opłaca, niech każdy osądzi sam.

Metoda i dane do obliczeń.
Obliczałem na dwa sposoby ( dwoma drogami ) i wyszło bardzo podobnie.
Oczywiście bilans budynku zrobiony wcześniej-dokładnie, uwzględnione zyski bytowe i słoneczne.
Przyjąłem średnie temp. dobowe dla każdego miesiąca, COP PCi dla tychże temperatur oraz uwzględniłem proporcjonalnie wykorzystanie PCi ( lato-100%, zima-25%, wiosna/jesień - 50% ), reszta czysty prąd.
Uwzględniłem już koszty przesyłu czynników ( glikol, powietrze, woda ).
Przyjąłem cenę prądu średnią dla dwóch taryf 0,35 zł.

Wnioski.
Instalując PCi z glikolowym DZ w gruncie uzyskujemy lepszy COP średnioroczny oraz możliwość pracy niemalże TYLKO w tańszej taryfie przy domu o dużej akumulacyjności, co pozwala nam zejść z ceną 1kWh do celów grzewczych poniżej 10gr. ( przy prądzie + PCi powietrze-woda ok. 22gr, przy samym prądzie dwie taryfy - średnio 35 gr ), ale za instalację glikolowej PCi z DZ w ziemi zapłacimy dużo więcej. Okres zwrotu więc jest co-najwyżej taki sam przy wieeeelu pracach wykonanych samodzielnie. Większy natomiast przy pracach calkowicie zleconych. Większa jednak będzie żywotność PCi niż splita.

I jeszcze jedno porównanie.
całkowity koszt instalacji oraz kosztów eksploatacyjnych, przeglądów itp. w okresie 20 lat, z uwzględnieniem rożnej amortyzacji dla poszczególnych składników instalacyjnych.

Prąd – 59,0 tys. zł
PCi – glikolowa z poziomym DZ w ziemi firmowa ( cena PCi 35 tys. ) – 53,5 tys. zł
PCi glikolowa z poziomym DZ w ziemi ( własne wykonanie, całość instalacji 24 tys. zł ) – 40,6 tys. zł
PCi powietrze-woda ( całość instalacji 8600 zł + ogrzewanie prądem ok. 5 tys. zł ) – 42,8 tys. zł
Gaz ziemny GZ-50 - 42,9 tys. zł*

* bez uwzględnienia kosztów projektu, przyłacza ( GZ-50 mam w ziemi ), komina ( można bez ), dodatkowej wymaganej powierzchni na kotlownie ( można ją wykorzystać na pralnie, suszarnie itp. ). Ponadto dodatkowy rachunek co miesiąc.
Cena 1KWh z gazu do celów grzewczych wychodzi ok. 17-18 gr.

redlum
08-06-2010, 03:26
Podbiję trochę temat.
Ostatnie wyliczenia są prawie z przed roku. Od tego czasu trochę ceny się zmieniły. U mnie specjalista namawia mnie na PCi powietrze-woda do C.W.U. pomimo tego że mam ogrzewanie gazowe. Czy przy gazie z ziemi - opłaca się alternatywne źródełko tylko do c.w.u.?

gosciu01
09-06-2010, 23:16
każde dublowanie źródeł ciepła jest droższe i ma mały sens ekonomiczny, chyba że chodzi o bezpieczeństwo zapewnienia dostaw.
Gaz to ok. 17-18 gr/kWh,
PCi przy COP=3,0 i cenie prądu 0,45gr - podobnie.

Gdzie tu zysk?

Amanda1
10-06-2010, 13:44
Dobra mam mam takie coś chyba z jakiejś sklepowej zamrażarki:
http://img31.imageshack.us/img31/4407/agregata.jpg (http://img31.imageshack.us/i/agregata.jpg/)

Czy da rady, a jeżeli tak to co umieścić w bojlerze/zasobniku z CWU?
Rurka Cu ? Jaka średnica? Ile tej rurki?
Czy napełnić? Adam_mk wspominał coś o propanie? Lepsze/wydajniejsze toto od standardowych gazów "lodówkowych" czy bardziej chodzi o cenę?

Toto traktowałbym bardziej jako ustrojstwo testowe, jeżeli sprawiałoby się dobrze - coś lepszego.

gosciu01
10-06-2010, 18:15
pompa ciepła to temperatury i przepływy, a przepływy to temperatury.
w zasobniku cwu, wężownica będzie wymiennikiem ciepła i dobrze ją policzyć.
Lepiej przewymiarować, jeśli będzie mocno za mała, to szybko pożegnasz się ze sprężarką.

Z propanem daj sobie spokój, chyba że masz warsztat i WIESZ co robisz,
zdrowie i życie ważniejsze!

Amanda1
11-06-2010, 07:01
OK, ale konkrety - np czy zastosować zwiniętą spiralę z 3m rurki Cu 6mm (więcej czy mniej), czy doprowadzenie do niej (pomiędzy agregatem a bojlerem) też wykonać z takiej samej rurki czy może o większej średnicy, ew. doprowadzenie grubsze, a odprowadzenie cieńsze (ew. odwrotnie).
Jak policzyć? ile powinna mieć powierzchni ? w stosunku do czego?- mocy? powierzchni istniejącego wymiennika?
Z tym propanem pytam też o konkrety/informację - nie będę sam tego napełniał, sam wykonam mechanicznie.

gosciu01
13-06-2010, 23:07
OK, ale konkrety - np czy zastosować zwiniętą spiralę z 3m rurki Cu 6mm (więcej czy mniej), czy doprowadzenie do niej (pomiędzy agregatem a bojlerem) też wykonać z takiej samej rurki czy może o większej średnicy, ew. doprowadzenie grubsze, a odprowadzenie cieńsze (ew. odwrotnie).
Jak policzyć? ile powinna mieć powierzchni ? w stosunku do czego?- mocy? powierzchni istniejącego wymiennika?
Z tym propanem pytam też o konkrety/informację - nie będę sam tego napełniał, sam wykonam mechanicznie.

Ojej!
i co ja ma Ci napisać?
To obszerny temat. Bardzo obszerny.

właściwie wszystko znajdziesz w tym wątku:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203-0.html

a i tu w muratorze jest już niemało.

Wybacz, ale musiałbym napisać elaborat kilkustronicowy tytułem wstępu, o czymś co już było opisane bardzo dobrze np. na elektrodzie.
Znajdziesz tam również tytuły książek i linki do artykułów.

Zacznij od poznania charakterystyki pracy sprężarki, dobrania tej którą zamierzasz użyć; przepływy-V, temperatury-T i ciśnienia-p.
Ściągnij sobie program sprężarek Copelanda. To inna niż posiadasz, ale weź przykładową z ich oferty a nauczysz się z niego naprawdę wiele.
Są też programy do doboru wymienników np. Thermokey, sporo dobrej jakości podzespołów i materiałów znajdziesz na stronach Alfaco, Danfossa.
ściągnij sobie darmowy program CoolPack do doboru wszystkich elementów układu.
Następnie łatwo dobierzesz pozostałe elementy i całość jakoś tam ruszy.
Jeśli będziesz chciał wycisnąć ze sprężarki wszystko, to trzeba będzie trochę postudiować temat jednak!

Amanda1
14-06-2010, 07:44
Dzięki za odpowiedź.
Niestety bardziej zależałoby mi na czymś w rodzaju: " ja zrobiłbym to tak, a tak".
Wiem, ze to nie takie proste, ale wiele więcej osób pewnie zmajstrowałoby sobie (lepiej lub gorzej) podobne ustrojstwa, gdyby było więcej informacji od osób które "siedzą" w temacie, lub tych którzy już są "po" wykonaniu czegoś podobnego.
Wiem, że w każdym indywidualnym przypadku powinny być porobione obliczenia przepływów, temperatur, ciśnienia i wiele wiele innych.
Niestety dla osób które pomimo faktu iż maja zdolności manualne do zmajstrowania takiego czegoś, zagłębianie się w szczegóły tajników chłodnictwa (szczególnie w przypadku wykonywania tego typu małych urządzeń o mocy rzędu kilkuset watów i robienia tego jednostkowo) prowadzi do zniechęcenia i rezygnacji z planów.
Wiem, że nie ma uniwersalnego "przepisu", ale jakieś proste podstawowe zasady w stylu: "przy mocy 1kw agregatu/sprężarki należałoby zastosować wymiennik o powierzchni wymiany na 1m2, stosując rurki o przekroju takim, a takim".
Coś w tym stylu co podał adam_mk w TYM (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=1506727&viewfull=1#post1506727) poście. Gdyby jeszcze kilka wskazówek - byłoby super.
Co innego gdy projekt ma dotyczyć pompy/instalacji większej mocy np do ogrzewania całego domu - koszty elementów urządzenia są zbyt duże żeby robić to "na czuja", a nuż się uda. W takim przypadku albo należy zgłębić tajniki albo szukać pomocy u osoby znającej temat , a tylko ew. wykonanie mechaniczne zrobić samemu po okiem fachowca.

Miłego dnia to All

gosciu01
14-06-2010, 19:27
No dobrze ...

To poniżej tylko teoretycznie!
Masz sprężarkę. Ta sprężarka pobiera np. 1kW prądu. i z tego możesz dostać od 1kW do 6kW ( ta wyższa cyfra to już czysty marketing ;-) )
Załóżmy, że 3,5 kW jest OK. 1kW masz już z samej pompy ( pomijamy tymczasem straty ), 2,5 musisz pobrać z otoczenia.

Projektujesz sobie DZ ( grunt, powietrze ) tak aby dało Ci 2,5 kW + zapas np. 25%. Dobierasz właściwą pompę obiegową i czynnik, aby w określonym czasie przeniosły tę energię.

Pierwszy wymiennik, który przenosi ciepło z otoczenia do czynnika R-cośtam w sprężarce, powinien przenieść te 2,5 kW + ewentualny zapas . Drugi, który oddaje ciepło do Twojego bufora już 3,5 kW + tenże zapas.
Ale przy jakiej delcieT będą te wymiany? Bo bezkarnie nie można ich zwiększać. Albo nie masz jej skąd wziąć, albo COP leci na łeb! A głównie od delty zależy wielkość ( powierzchnia wymiany ) wymiennika.
Jaki czynnik zastosujesz? bo każdy ma inne ciepło właściwe i możliwości transportowe.
A dajmy na to, jeśli chwilowo będą dostępne korzystne warunki i będzie można pobrać nie 2,5, a 4 kW?
No to zastosujmy większy wymiennik!
Niestety nic nie ma za darmo, a wymienniki są bardzo drogie. Droższe od samej sprężarki. Stąd optymalizacja układu.
Pytanie, czy warto dla chwilowego pozyskiwania większej energii mocno przewymiarować wymiennik.
( przewymiarowanie wymienników ma wpływ na trwałość i jakość pracy układu w tym samej sprężarki, ale to już osobny temat, chociaż przewymiarowanie nie jest tak niebezpieczne, mało niebezpieczne, jak niedowymiarowanie ).

Dalej, przy jakiej delcie temperatur czynników będziesz odbierać to ciepło?
Mała delta to częste załączanie sprężarki + duże prędkości przepływu czynnika ( glikol, powietrze ) = duże opory = duże pompy obiegowe = koszty.
Duża delta to np. często mocno ujemne temperatury na początku DZ ( glikol ) i związane z tym kłopoty.

przy doborze wymienników ważna jest delta glikolu, ale ważniejsze jest aby przepływ był turbulentny i utrzymanie w ryzach czynnika R-cośtam, tzn. musi kolejnych cyklach osiągać określone stany p-v-t.

Tyle ciepła ile dostarczysz do sprężarki, musisz odebrać.
Jeśli nie odbierzesz, albo odbierzesz za dużo to przegrzejesz układ, albo spadnie Ci COP.

Albo zoptymalizujesz, albo przepłacisz.
Przepłacić możesz generalnie na dwa sposoby.
I. przewymiarujesz ( koszt części, prądu na pompy obiegowe ).
II. dramatycznie zmniejszając trwałość - głównie sprężarki i przy tym najczęściej przy okazji poleci COP. ( układ liczy się tak, aby dążyć do ciągłej pracy sprężarki, często niedowymiarowując w skrajnych warunkach, stosując nawet grzałki w buforze ).


Jeśli chcesz gotowych recept to ściągnij sobie solidną instrukcję/DTR-kę jednej z pomp i skopiuj rozwiązanie, ewentualnie w pewnym zakresie skalując cały układ. Jeśli nie znajdziesz, daj znać, to napiszę jakie parametry wyszły mi dla Copelanda ZR18.

Budowa PCi według indywidualnego projektu to liczenie, choćby pobieżne.
Trzeba mieć chyba lata doświadczenia, aby to zrobić szybko i na oko, tak aby zadziałało.
Może ktoś z branży, bardziej doświadczony się wypowie, ja tylko zrozumiałem temat gdyż zawodowo to baaardzo daleko od tego jestem.
Stąd nie odważę się podawać gotowych recept, a tylko zwracam uwagę na fakt iż jest to układ wielowymiarowy i prosty tylko dla niewtajemniczonych. Jak wszystko zresztą, o czym się parę razy już boleśnie w życiu przekonałem.

PCi to układ bardziej skomplikowany niż bufor ciepła, tak naprawdę to masz tam 5 takich układów/wymieników: DZ, skraplacz, sprężarkę, parownik, bufor. Często za buforem jeszcze podłogówkę, czyli 6 element. I wszystko musi współgrać!
A każdy z elementów pracuje w zmieniających się warunkach, które należy spróbować przewidzieć.

Podałem link do forum elektrody o PCi. Tam siedzą osoby doświadczone, zadaj pytanie, z pewnością Ci pomogą, albo skopiuj jedną z opisanych tam pomp.

Konsultant Viessmann
17-12-2015, 10:46
Odświeżam temat!

Dla wszystkich zainteresowanych - polecam poczytać o vitocal - u 060A - nowa pompa do cwu!
Gotowa do współpracy z fotowoltaiką.... z istniejącym systemem grzewczym, wygodna i niezawodna oraz oczywiście tania w eksploatacji!

Więcej informacji : http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-do-cieplej-wody-uzytkowej/vitocal-060-a.html