PDA

Zobacz pełną wersję : Coś niskiego na południowe stanowisko



JMaciek
09-08-2008, 21:28
Witam,

Co można posadzić na wąski pas ziemi od strony południowej?
Chciałbym coś okrywowego, płożącego ponieważ jest to bardzo przewiewne miejsce (kora jest natychmiast wywiewana odkrywając ziemię i dając pole chwastom).
http://klub.chip.pl/jmaciek/z1.jpg

Teraz mam tam irgę poziomą - teoretycznie powinno być jej tam dobrze ale co niektóre krzaczki są wyraźnie jasno-żółte gdy pozostałe są zielone - tak jakby coś im dolegało (może za dużo słońca?).
http://klub.chip.pl/jmaciek/z2.jpg

Co polcecacie w te miejsce?

Pozdrawiam,
Maciek

skama
10-08-2008, 07:54
Jeżeli chcesz coś naprawdę niskiego - macierzanki, rojniki, rozchodniki zawciąg, goździki. Ale można się pokusić o zrobienie rabaty. Oprócz w/w gatunków takie warunki wytrzyma: dziewanna, krwawnik, mikołajek, szałwia, lawenda, jałowce.

Jacek z Otwocka
11-08-2008, 13:59
Witam serdecznie.

Mamy kilka szczepionych wierzb (ok. 1 m) i różniste odmiany trzmieliny w grubej korze. Roślinkom jest chyba dobrze bo prezentują się dekoracyjnie, a roboty z nimi mało. Polecam :) .

Stokrotka
11-08-2008, 14:10
Maćku, chyba zimozielonym roślinkom nie będzie za dobrze w takim miejscu...

Skama podała już listę roślin, gdybyś chciał je przełamać czymś wyższym, to perowskia i szczodrzeńce też sie nadają. No i piękne wiosenne byliny - żagwin, gęsiówka, smagliczka... Niskie trawy ozdoobne, ja w takim miejscu mam kostrzewę popielatą, chyba jej tam dobrze ;-) A, no i przywrotnik, ten się wszędzie zadomowi.

NERJA
18-08-2008, 16:53
jeżeli mogą byc zioła - oregano.

odmiana złocista (kolor liści jak w nazwie). pięknie pachnie.
wysokość do 15 cm. rozrasta się pokrywając całą glebę, chwasty się nie przecisną. powstaje żółta poducha, kolorystyczny akcent, jeżeli komuś pasuje.

Stokrotka
18-08-2008, 20:16
W ubiegłym tygodniu kupiłam sobie w ogrodniczym sadzonki prześlicznej gęsiówki - nie wiem, czy to jakaś nowa odmiana, ale pierwszy raz taką widzę - ma przepiękne, drobne liście w paski zielono - białe. Cudna jest, oczywiście nie wiem, jak kwitnie, bo o tej porze ma tylko liście, ale naprawdę bardzo ozdobne. Pani zapewniła mnie, że dobrze sie rozrasta i znosi ostre słońce - zobaczymy.

A, czekaj, jeszcze karmnik ościsty - tego to u siebie nie mam, ale on wytrzymuje na takich stanowiskach, i jest bardzo wdzięczny.

Elfir
21-08-2008, 09:00
Róża okrywowa - aż sie prosi piękny, długi pas z jednakowo kwitnącej odmiany.
Np. "White Mediland". A przed różą pas szałwii lub lawendy. Aby zimą nie było nudno, pas lawendy (lub szałwii) można poprzerywać co 1 m karłowym kulistym żywotnikiem Teddy lub strzyżonym bukszpanem albo co jakiś czas, miedzy róże, wsadzić karłowy świerk "Sander's Blue" (pojedyńczo i po 3 szt)

Na dodatek mozna kompozycję "podnieść" sadząc co jakiś odcinek karłowe drzewka szczepione na pniu - np. migdałka albo kulistego żywotnika.
Z dwóch stron rabatę można zamknąć strzyżonym bukszpanem w formie stożka lub świerkiem "Conica".