PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

aromurek
08-05-2011, 07:33
Czy dobra oferta

Witam jestem totalnym laikiem w uzdatnianiu wody i szukam dobrego rozwiązania za rozsądne pieniądze
więc proszę o pomoc znających się na rzeczy!
Parametry wody:
odczyn 7,03
twardość 293
żelazo 2,14
mangan 0,162
Dom jednorodzinny, cztery osoby, woda do celów użytkowych z ujęcia głębinowego,zwykły hydrofor, POŚ

otrzymana oferta:
1. Filtr automatyczny ProF-10/CO1G za 3000zł brutto z wymiennikiem jonowym ProZS30/CO1 za 2500 zł brutto
2. Filtr narurowy BB 20/1 za 450 zł brutto i wymiennik jonowy ProZS50/CO1 za 2800zł brutto

Które urządzenia będą tańsze w eksploatacji, zużyją mniej wody na płukanie. Czy tańszy zestaw poradzi sobie z żelazem i manganem?

qbek17
08-05-2011, 08:03
Dziś zauważyłem problem z moją Głowicą sterującą Clack WS1 Cl - objętościowa.
Kupiłem ją pół roku temu, zamontowałem i dziś zauważyłem iż przestała odmierzać litry wody, a tym samym automatycznie wstecznie filtrować złoże.
Obecnie cała instalacja filtruje wodę dla 1 kibelka i 1 umywalki oraz na potrzeby urabiania kleju do kafelkowania.
Co może być przyczyną tej usterki oraz jak można usunąć usterkę lub ewentualnie jak wygląda serwis Clacka.
Najlepiej byłoby sprawdzić wodomierz (zakręcić bypass, wyjąć wodomierz i zobaczyć czy jak się nim zakręci to głowica widzi przepływ). Jeśli nie chcesz się bawić to od razu zadzwoń do firmy która ci go montowała i niech przyjadą i sprawdzą.

qbek17
08-05-2011, 08:08
otrzymana oferta:
1. Filtr automatyczny ProF-10/CO1G za 3000zł brutto z wymiennikiem jonowym ProZS30/CO1 za 2500 zł brutto
2. Filtr narurowy BB 20/1 za 450 zł brutto i wymiennik jonowy ProZS50/CO1 za 2800zł brutto

Które urządzenia będą tańsze w eksploatacji, zużyją mniej wody na płukanie. Czy tańszy zestaw poradzi sobie z żelazem i manganem?
Same te symbole nic nie mówią (nawet google o nich nie słyszał) więc ciężko powiedzieć który lepszy :)
Ale na ponad 2 mg żelaza BB i zmiękczacz to za mało.

aromurek
08-05-2011, 09:45
WARIANT 1
1. Usuwanie żelaza i manganu,
2. Zmiękczanie, usuwaniu żelaza i manganu.
Usuwanie żelaza i manganu jest realizowane na pierwszym stopniu filtracji przez filtr ze złożem katalitycznym (Greensand) regenerowany roztworem nadmanganianu potasu.
Twardość oraz pozostałości żelaza i manganu usuwa wymiennik jonowy regenerowany roztworem solanki. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie wody o optymalnej twardości (~ 80 mg CaCO3/dm3).
Ze względu na szambo proponujemy sterowanie objętościowe obu urządzeń. Rozwiązanie to jest droższe w zakupie ale zdecydowanie tańsze w eksploatacji.

Jeżeli występują problemy z własnościami organoleptycznymi wody (barwa, zapach, smak) można jako ostatni zastosować narurowy filtr z wkładem węglowym.

Filtr automatyczny ProF-10/CO1G
- wydajność godzinowa Qhmax = 1,2 m3/h, przy liniowej prędkości filtracji 12,0 m/h
- centralna głowica sterująca V1CIDM wykonana z kompozytu
- sterowanie objętościowe (regeneracja po wykorzystaniu pojemności złoża)
- zawór obejściowy
- zbiornik ciśnieniowy kompozytowy wzmacniany włóknem szklanym =10”, H=54”
- wypełnienie: hydroantracyt, złoże Greensand na podsypce kwarcowej
- zbiornik na KMnO4
- przyłącze DN 25
- zasilanie elektryczne 230V/50Hz.
Wymiennik jonowy ProZS30/CO1 1 szt.
- wydajność godzinowa Qhmax = 1,2 m3/h, przy spadku ciśnienia p = 0,6 bar
- sterowanie objętościowe (regeneracja po wykorzystaniu zdolności jonowymiennej)
- zawór mieszający (pozwala na uzyskanie oczekiwanej twardości wody)
- zawór obejściowy
- zbiornik ciśnieniowy kompozytowy wzmacniany włóknem szklanym =9”, H=48”
- wypełnienie: żywica jonowymienna 30 l.
- zbiornik solanki z tworzywa
- zużycie soli na jedną regenerację 2,5 kg
- współprądowy system regeneracji
- przyłącze DN 25
- zasilanie elektryczne 230V/50Hz.



WARIANT 2 – poprawiający jakość wody w zakresie zawartości żelaza do poziomu ~ 0,4 mg/dm3, manganu do poziomu ~ 0,04 mg/dm3 oraz usunięcie twardości do poziomu 60 mg CaCO3
1. Filtracja mechaniczna
2. Zmiękczanie, usuwanie żelaza i manganu.

Zadaniem filtra mechanicznego jest zabezpieczenie głowicy zmiękczacza przed zanieczyszczeniami niesionymi przez wodę.
Twardość oraz żelazo i mangan usuwa wymiennik jonowy regenerowany roztworem solanki.

STOPIEŃ 1 FILTRACJA MECHANICZNA
Filtr narurowy BB 20/1" 1 szt.
- wykonanie: polipropylen wzmacniany włóknem szklanym
- przyłącze DN25
Wkład mechaniczny polipropylenowy 1 szt.
- poziom filtracji ~ 50 μm

STOPIEŃ 2 ZMIĘKCZANIE, USUWANIE ŻELAZA I MANGANU
Wymiennik jonowy ProZS50/CO1 1 szt.
- wydajność godzinowa Qhmax = 1,6 m3/h, przy spadku ciśnienia p = 0,6 bar
- sterowanie objętościowe (regeneracja po wykorzystaniu zdolności jonowymiennej)
- zawór mieszający (pozwala na uzyskanie oczekiwanej twardości wody)
- zawór obejściowy
- zbiornik ciśnieniowy kompozytowy wzmacniany włóknem szklanym =10”, H=54”
- wypełnienie: żywica jonowymienna 50 l.
- zbiornik solanki z tworzywa,
- zużycie soli na jedną regenerację 4 kg
- współprądowy system regeneracji
- przyłącze DN 25
- zasilanie elektryczne 230V/50Hz.

qbek17
08-05-2011, 11:50
Jeśli masz biologiczną POŚ to pierwszy wariant (odżelaziacz regenerowany KMnO4) odpada.
Drugi wariant gdzie żelazo ma być usuwane na "żywicy jonowymiennej" jest z założenia błędny - żywica nie służy do usuwania żelaza. Chyba, że autor miał na myśli nie standardową żywicę tylko złoże typu Crystal Right - ale nie wynika to z tego opisu.
W obu wariantach jest mocno zaniżone zużycie soli na regenerację.

Zamiast tych wariantów radziłbym zastosowanie jednego urządzenia ze złożem CR200 (cena ok 3300 netto) lub kombinacji odżelaziania (bez regeneracji chemicznej) ze standardowym zmiękczaniem (cena 2700 + 2000 netto). Przy zakupie z montażem doliczasz 8% VATu, a nie 23%.

aromurek
08-05-2011, 12:09
może jakieś przykłady urządzeń bądź odnośniki do stron?
może być na priv

bobi1326
08-05-2011, 12:58
Witam. Chciałbym się zapytać o jakieś sprawdzone urządzenie do uzdatniania wody w domu jednorodzinnym. Urządzenie chciałbym założyć tuż za hydroforem. Dom o powierzchni ok 160 m2 z dwiema łazienkami i jedną kuchnią.


Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi :)

qbek17
08-05-2011, 13:00
A wiesz co w tej wodzie masz do uzdatniania?? Przydałyby się jakieś wyniki badania...

bobi1326
08-05-2011, 13:38
Nie robiłem żadnych badań wody. Studia jest wybita na 9-10 m dwie rury.

qbek17
08-05-2011, 13:41
To zacznij od zbadania tej wody (badanie fizykochemiczne i bakteriologiczne). Wtedy będziesz wiedział co dalej.

bobi1326
08-05-2011, 14:24
To może zapytam o jakiś uniwersalny filtr do uzdatniania wody?


Pozdrawiam

qbek17
08-05-2011, 14:58
Uniwersalnie to możesz postawić stację odwróconej osmozy (RO) i mieć w kranie czyste H2O. Wydasz na to majątek, jeszcze więcej na utrzymanie i wcale nie powiedziane, że będziesz miał "lepszą wodę".

Jeśli masz własne ujęcie wody to naprawdę powinieneś zrobić jej badanie - nie tylko żeby dobrać filtr, ale głównie dla własnego bezpieczeństwa.

aromurek
13-05-2011, 13:19
Czy ktoś z odwiedzających forum używa urządzenia do uzdatniania wody na Cristal Right?

Będę wdzięczny za każde informacje!

Barti44
15-05-2011, 21:40
Muszę Was poprosić o pomoc.
Mam w domu zainstalowany zmiękczacz Buderus loga nice 20. Twardość wody ogólna 267 mg CaCO3/l, sód 13.3 ug/l. Zużycie wody ok 6-7 kubików miesięcznie.
A teraz pytanie- czy ktoś możemi doradzić jakie ustawienia mam wklepać do sterownika? Chodzi mi o:
- ilość soli potrzebnej do regeneracji,
- kiedy jest włączona regeneracja czasowa, a kiedy objętościowa?
- dni regeneracji (standartowo są 3 dni)'
- co to jest nadpisywanie kalendarza?
- szacowana pojemność systemu?
- ile soli powinienem zużywać miesięcznie?

Ściągnąłem istrukcję ze strony inwater, ale za cholerę nie wiem co tu powpisywać, a mój serwisant twierdzi, że ustawienia podstawowe są ok- co wolałbym zweryfikować.

Zibi1971
17-05-2011, 10:40
Muszę Was poprosić o pomoc.
Mam w domu zainstalowany zmiękczacz Buderus loga nice 20. Twardość wody ogólna 267 mg CaCO3/l, sód 13.3 ug/l. Zużycie wody ok 6-7 kubików miesięcznie.
A teraz pytanie- czy ktoś możemi doradzić jakie ustawienia mam wklepać do sterownika? Chodzi mi o:
- ilość soli potrzebnej do regeneracji,
- kiedy jest włączona regeneracja czasowa, a kiedy objętościowa?
- dni regeneracji (standartowo są 3 dni)'
- co to jest nadpisywanie kalendarza?
- szacowana pojemność systemu?
- ile soli powinienem zużywać miesięcznie?

Ściągnąłem istrukcję ze strony inwater, ale za cholerę nie wiem co tu powpisywać, a mój serwisant twierdzi, że ustawienia podstawowe są ok- co wolałbym zweryfikować.

Niestety w sterowniku 760 jesteś zmuszony do wybrania jednej z trzech standarów, proponuję S czyli 120g/l. Jeżeli twój zmiękczacz ma 20l, to przy kazej regeneracji zużyjesz ok. 2,5 kg soli. Pojemność urządzenie samo ci wyliczy, powinno wystarczyć na ok. 4000l wody. Nadpisywanie stosujesz, gdy zepsuje ci się turbina, jesli jest ok - ustawiasz 0.

ferdek77
20-05-2011, 17:56
Witam, właśnie dostałem wyniki badań z mojej nowej studni głębinowej, analiza wykazała bakterie,ale jak sądzę do zakażenia doszło podczas wykonywania prac przy studni.Woda nie była chlorowana przed badaniem po prostu o tym nie wiedziałem.Wyniki przedstawiają się następująco

Odczyn pH 7,64
Przewodność elektryczna 388
Mangan 90
Żelazo 184
mętność 19,6
barwa 5
amonowy jon 0,10
azotany 9,94
azotyny 0,04
enterokoki kałowe 4
clostridium perfringes 4

czy pomijając bakterie( mam zamiar prze chlorować wodę,albo użyć tabletek solis coś tam) reszta wyników jest dobra ? jaki filtr zastosować aby pozbyć się piasku-pyłu ?

Pozdrawiam

qbek17
20-05-2011, 19:12
Powinien wystarczyć zwykły korpus narurowy 10", z wkładem sedymentacyjnym. Chyba że planujesz duże przepływy/pobory wody...?

ferdek77
20-05-2011, 20:04
Dzięki ,woda na potrzeby dwóch osób,więc niewiele, przy okazji do pytam jakie są szanse usunięcia bakterii z wody, czy stanowią one duży problem, o czym świadczy liczba 4 jtk/100ml ? można na tej podstawie stwierdzić że jest to świeże skażenie ?

qbek17
20-05-2011, 20:32
Badanie stwierdza tylko, że w próbce były bakterie. Mogły one być w wodzie wcześniej (ale wtedy raczej ich ilość byłaby większa), mogły się dostać do wody podczas wykonywania studni lub mogły się dostać tylko do próbki (np podczas jej pobierania). Myślę, że powinieneś powtórzyć badanie po przechlorowaniu i płukaniu całej instalacji (i zwrócić uwagę na sposób pobrania próbki).

ferdek77
20-05-2011, 20:54
Tak właśnie zrobię , a woda była pobierana czerpakiem na sznurku wprost z rury , za pierwszym razem nawet pająk się tam znalazł(nie miałem jeszcze zainstalowanej pompy) .Gdzie zamontować filtr,przed zbiornikiem hydroforowym ? nie będzie kolidował z łącznikiem ciśnieniowym?

qbek17
20-05-2011, 21:39
Filtr sznurkowy/piankowy lepiej zamontować za hydroforem (będą mniejsze przepływy niż przed nim).

0koma
25-05-2011, 20:30
Witam wszystkich, mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie naprowadzić mnie na rozwiązanie mojego problemu. Na mojej ulicy robią (w końcu) kanalizację, niestety dzisiaj po przyjściu z pracy zastałam studzienkę kanalizacyjną w odległości ok. 4 metrów od mojej studni z wodą pitną. Wygooglowałam, że przepisy przewidują minimum 15 metrów. Mam zamiar pisać do gminy w tej sprawie, ale "na oko" wiem, że ciężko im będzie o te 10 metrów się przesunąć.
Czy jest jakikolwiek uzdatniacz wody, który w tej sytuacji byłby w stanie zapewnić mi czystą, zdrową wodę? Jak myślicie, czy gnębić gminę o przyłączenie mnie do wodociągów, skoro mam pod nosem studnię z darmową wodą? Czy może o sfinansowanie jakiegoś uzdatniacza, o ile taki będzie istniał?

Jastrząb
26-05-2011, 06:47
Witam wszystkich, mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie naprowadzić mnie na rozwiązanie mojego problemu. Na mojej ulicy robią (w końcu) kanalizację, niestety dzisiaj po przyjściu z pracy zastałam studzienkę kanalizacyjną w odległości ok. 4 metrów od mojej studni z wodą pitną. Wygooglowałam, że przepisy przewidują minimum 15 metrów. Mam zamiar pisać do gminy w tej sprawie, ale "na oko" wiem, że ciężko im będzie o te 10 metrów się przesunąć.
Czy jest jakikolwiek uzdatniacz wody, który w tej sytuacji byłby w stanie zapewnić mi czystą, zdrową wodę? Jak myślicie, czy gnębić gminę o przyłączenie mnie do wodociągów, skoro mam pod nosem studnię z darmową wodą? Czy może o sfinansowanie jakiegoś uzdatniacza, o ile taki będzie istniał?

1. Jaka to studnia. Glebinowa czy kregowa. Jak gleboka.

2. Bo przepisy przepisami ale jesli studnia gleboka dobrze izolowana warstwami nieprzepuszczalnymi, a kanalizacja szczelna to nic sie dziac nie powinno. Moja siostra ma nieprzepisowy drenaz od oczyszczalni, moze z 10m od studni glebokiej na 14m. Przez 10 lat nic sie nie dzialo. Obecnie buduje sie rurociagi od kanalizacji podcisnieniowej rownolegle z woda. Wszystko jest tak szczelne.

3. Zdecydowanie walcz z gmina o podlaczenie do wodociagu. Czy Twoja studnia byla zinwentaryzowana i naniesiona na mapy?? Jesli tak, to ktos zaprojektowal kanalizacje niezgodnie z przepisami a ktos inny wydal pozwolenie na jej budowe tez niezgodnie z przepisami. I to bylby jakis argument przetargowy, zeby Ci ten wodociag zrobili. Druga rzecz, jak to mozliwe ze nigdy nie widzialas planow tej kanalizacji!! Toz na planach musialo byc namalowane gdzie ta studzienka bedzie.

4. Woda ze studni nigdy nie jest darmowa. W mojej gminie woda wodociagowa kosztuje 2.5PLN. Woda z mojej studni, zakladajac 20-letni okres amortyzacji budowy studni, zakupu filtrow, eksploatacji filtrow, kosztuje okolo 20PLN za m3. Nawet gdybym policzyl sam koszt budowy studni to bylaby drozsza niz gminna.

5. Na wejsciu do domu mozna zamontowac lampe UV ktora dezynfekuje wode, zabija bakterie na smierc.

marcin

kolorado
26-05-2011, 10:02
4. Woda ze studni nigdy nie jest darmowa. W mojej gminie woda wodociagowa kosztuje 2.5PLN. Woda z mojej studni, zakladajac 20-letni okres amortyzacji budowy studni, zakupu filtrow, eksploatacji filtrow, kosztuje okolo 20PLN za m3. Nawet gdybym policzyl sam koszt budowy studni to bylaby drozsza niz gminna.

Absolutna racja, ale...
U mnie też nie ma wodociągu, jak zaczynałem budowę w planach było pociągnięcie tegoż w ciągu roku. Czekałem cierpliwie, bo budowa trwała. Po 3 latach wodociągu wciąż nie było, w gminie od pana usłyszałem niezbyt szczere "bardzo mi przykro", bank czekał na odbiór budynku grożąc wypowiedzeniem umowy, ja chciałem w końcu zamieszkać. Wydałem majątek na studnię i mam świadomość, że to nie jest darmowa woda, ale innego wyjścia nie było.
W tym roku gmina przełożyła po raz kolejny inwestycję o 2 lata...

kolorado
26-05-2011, 10:04
Czy przy zmiękczaczy jest możliwość automatycznego ustawienia twardości zmiękczonej wody? Tzn. chciałbym żeby by-pass zrobił mi na wyjściu np. 60mg CaCO3. Da się?

qbek17
26-05-2011, 10:08
Jest taka możliwość, ale nie "automatycznie" a raczej metodą prób i błędów, tzn na zaworze regulacyjnym (o ile głowica go ma) lub bypassie ustawiasz jakąś wartość, mierzysz twardość na wyjściu i ewentualnie znów korygujesz wartość, aż do uzyskania żądanej twardości.

kolorado
26-05-2011, 10:22
Tak to wiem, miałem nadzieję, że jest coś bardziej automatycznego... :)

qbek17
26-05-2011, 10:27
Bardziej automatyczne rozwiązanie kosztuje więcej niż cały zmiękczacz :)

Jastrząb
26-05-2011, 10:35
Absolutna racja, ale...
U mnie też nie ma wodociągu, jak zaczynałem budowę w planach było pociągnięcie tegoż w ciągu roku. Czekałem cierpliwie, bo budowa trwała. Po 3 latach wodociągu wciąż nie było, w gminie od pana usłyszałem niezbyt szczere "bardzo mi przykro", bank czekał na odbiór budynku grożąc wypowiedzeniem umowy, ja chciałem w końcu zamieszkać. Wydałem majątek na studnię i mam świadomość, że to nie jest darmowa woda, ale innego wyjścia nie było.
W tym roku gmina przełożyła po raz kolejny inwestycję o 2 lata...
Hehe, ja to zawsze powtarzam, ze liczac na obietnice gminy w kwestii budowy infrastruktury to daleko sie nie zajedzie. Jakbym czekal na obiecana kanalizacje, to bym sie wprowadzil 1.5 pozniej. Na wynajem mieszkania przez 1.5 roku wydalbym 4 razy wiecej niz mnie kosztowalo "szambo na przeczekanie". Nie twierdze ze trzeba czekac na kanalizacje/wode. Twierdze ze woda w studni nie jest darmowa :-/

marcin

0koma
26-05-2011, 12:51
1. Jaka to studnia. Glebinowa czy kregowa. Jak gleboka.


2. Bo przepisy przepisami ale jesli studnia gleboka dobrze izolowana warstwami nieprzepuszczalnymi, a kanalizacja szczelna to nic sie dziac nie powinno. Moja siostra ma nieprzepisowy drenaz od oczyszczalni, moze z 10m od studni glebokiej na 14m. Przez 10 lat nic sie nie dzialo. Obecnie buduje sie rurociagi od kanalizacji podcisnieniowej rownolegle z woda. Wszystko jest tak szczelne.

3. Zdecydowanie walcz z gmina o podlaczenie do wodociagu. Czy Twoja studnia byla zinwentaryzowana i naniesiona na mapy?? Jesli tak, to ktos zaprojektowal kanalizacje niezgodnie z przepisami a ktos inny wydal pozwolenie na jej budowe tez niezgodnie z przepisami. I to bylby jakis argument przetargowy, zeby Ci ten wodociag zrobili. Druga rzecz, jak to mozliwe ze nigdy nie widzialas planow tej kanalizacji!! Toz na planach musialo byc namalowane gdzie ta studzienka bedzie.

4. Woda ze studni nigdy nie jest darmowa. W mojej gminie woda wodociagowa kosztuje 2.5PLN. Woda z mojej studni, zakladajac 20-letni okres amortyzacji budowy studni, zakupu filtrow, eksploatacji filtrow, kosztuje okolo 20PLN za m3. Nawet gdybym policzyl sam koszt budowy studni to bylaby drozsza niz gminna.

5. Na wejsciu do domu mozna zamontowac lampe UV ktora dezynfekuje wode, zabija bakterie na smierc.

marcin


Studnia stoi tutaj już 60 lat, jest parę kręgów, ale nie wiem, na jaką głębokość.

Studnia na mapach była oznaczona, zgodzę się, że za późno zareagowałam - ale dopiero wczoraj objaśniono mi, że istnieje coś takiego jak minimalna odległość studzienki kanalizacyjnej od studni z wodą. Nie znam i chyba nie muszę znać na pamięć wszystkich praw, przepisów itp, a od firmy wykonującej kanalizację oczekuję wykonania zgodnie z wszystkimi przepisami.
Wszystko może i faktycznie jest szczelne, mimo to ktoś przepis taki wymyślił i należy go egzekwować.

Dzisiaj byłam w gminie i rozmawiałam z gościem, który zaprojektował sieć (15 lat temu...). Oczywiście nie poczuwa się do odpowiedzialności, nawet do wyjaśnień z tytułu źle zaplanowanej linii, natomiast usłyszałam, że jeżeli będę sprawiać problemy, to mnie nie podłączą. Taka to polska rzeczywistość.

Rozumiem, że zakładanie filtrów uzdatniających wodę, poza proponowaną lampą UV nie przyniosłoby nic, gdyby - teoretycznie - był jakiś przeciek?

Jastrząb
26-05-2011, 13:48
Studnia stoi tutaj już 60 lat, jest parę kręgów, ale nie wiem, na jaką głębokość. To o tyle wazne, ze im glebsza studnia, tym lepiej. Scieki z jakiejs nieszczelnosci mialby sie przez co przefiltorwac. Stara studnia wiec i wiedza przez jakie warstwy sie przekopywano tez pewnie juz nie istnieje. Jakby po drodze byla warstwa nieprzepuszczalna, np glina, to scieki z ewentualnej nieszczelnosci nie predostawalby sie latwo do warstwy wodonosnej.



Studnia na mapach była oznaczona,

Dzisiaj byłam w gminie i rozmawiałam z gościem, który zaprojektował sieć (15 lat temu...). Oczywiście nie poczuwa się do odpowiedzialności, nawet do wyjaśnień z tytułu źle zaplanowanej linii, natomiast usłyszałam, że jeżeli będę sprawiać problemy, to mnie nie podłączą. Taka to polska rzeczywistość.
Czasy sie zmienily. Masz swoje prawa i mozesz ich dochodzic. Pan zasiedzialy pewnie w gminie od lat, sadzi, ze moze wszystko. A tak nie jest.

Poczekaj az grzecznie cala siec kanalizacyjna zbuduja zakopia itd. Potem wroc do gminy i powiedz Panu, że:
- na pismie skladasz pytanie do gminy, dlaczego wbrew przepisowy XYZ studzienka zostala zaprojektowana przy ujeciu wody, i ze prosisz o budowe wodociagu do Ciebie bo niniejszym nie mozesz w swietle przepisow korzystac ze swojego ujecia wody :-) Budowa kanalizacji pozbawila Cie wody!!
- a jak sie nie zgodzna na wodociag, to zlozyc pismo do nadzoru budowlanego zglaszajacego fakt budowy zle zaprojektowanej kanalizacji, bo wode czysta miec musisz, a Gmina Cie jej wlasnie pozbawila ;-)
- i ze z duzym prawdopodobienstwem, nadzor budowalny nakaze rozbiorke :-)
- i ze owszem, Ciebie nie podlacza, ale beda musili wydac dodatkowe pieniadze na rozbiorke badz przebudowe sieci kanalizacyjnej :-)
- a Ty wtedy zglosisz do NIKu tudziez prokuratury niegospodarnosc gminy, ze zaprojektowala badziew niezgodny z przepisami z czego wynikly dodatkowe koszty dla podatnika!!

- a po za tym sprawdz co jest napisane w miejscowym planie zagospodarowania. Bo najczesciej jest w nim....nakaz przylaczenia sie do kanalizacji w przypadku posiadania szamba. A wtedy to nie ze "Cie nie podlacza", ale zgodnie ze swoim wlasnym gminnym prawem beda musili Ci nakaz przylaczenie sie do kanalizacji :-))))

Spieprzyli, to niech naprawia.




Rozumiem, że zakładanie filtrów uzdatniających wodę, poza proponowaną lampą UV nie przyniosłoby nic, gdyby - teoretycznie - był jakiś przeciek?Warstwa gleby miedzy ewentualna nieszczelnoscia a studnia zadziala jak filtr. Tego czego trzeba sie bac, to skazenia bakteriologicznego studni, i na to lampa UV pomoze. A filtry uzdatniajace wode, nalezy zakladac wtedy gdy woda jakichs parametrow nie spelnia. A o tym mozna sie dowiedziec, badajac wode. Badalas kiedys te wode? Moze sie okazac, ze ta woda juz teraz nie powinna byc pita.


marcin

qbek17
26-05-2011, 17:13
Niestety tacy "urzędnicy" co od lat siedzą na stołku są przyzwyczajeni że im wszystko wolno, i dopóki ktoś nie zrobi awantury wyżej od nich to nic się nie zmieni. Oni liczą na twoje zniechęcenie do działania, więc nie daj im tej satysfakcji i egzekwuj swoje prawa.

siwy lodz
29-05-2011, 16:57
witam
na jesień wykopałem studnie głębinową. woda była czysta i wydaje mi sie nie śmierdziała.
po zimie to się zmieniło - zalatuje troszkę szambem (chyba)
myślałem że to przez to że nie była używana przez 5 miesięcy ale od kwietnia budowa ruszyła, wody zeszło już chyba parę/paręnaście m3 i nic sie nie zmieniło:(
na razie wody używam tylko do celów budowlanych ale co będzie później??
czy jest jakaś chemia którą można tam wrzucic i oczyścić tą wodę ??

HELP

jdd66
29-05-2011, 17:53
Witam,
Mam to szczęście/nieszczęscie że mogę podłączyć się do wodociągu - koszt bagatela 7000PLN. Obecnie mam wodę ze studni ale do krystalicznej czystości trochę jej brakuje. Proszę o podpowiedź - czy "iść" w wodociągi i płacić za wodę (no i oczywiście zainwestować na początek 7000zł) czy "iść" w uzdatnianie. pozdrawiam
a to moje wyniki:
mętność NTU 20,8 (1)
barwa mg/l Pt >15 (15)
odczyn pH pH 7,1
przewodność właściwa uS/cm 1079
twardość ogólna mg/l CaCO3 435,6
azotyny mg/l NO2 0,018
zasadowość mg/l 276
żelazo ogólne mg/l Fe 0,77 (0,2)
amonowy jon mg/l NH4+ 1,21 (0,5)
azotany mg/l NO3 1,2 50
mangan mg/l Mn >0,700 (0,05)
chlor wolny mg/l Cl2 0

qbek17
29-05-2011, 17:55
siwy lodz - przechloruj studnię, pompuj wodę przez kilkanaście godzin, a potem zrób badanie wody.
Często jest tak, że woda zmienia parametry zależnie od pory roku.

qbek17
29-05-2011, 17:58
Witam,
Mam to szczęście/nieszczęscie że mogę podłączyć się do wodociągu - koszt bagatela 7000PLN. Obecnie mam wodę ze studni ale do krystalicznej czystości trochę jej brakuje. Proszę o podpowiedź - czy "iść" w wodociągi i płacić za wodę (no i oczywiście zainwestować na początek 7000zł) czy "iść" w uzdatnianie. pozdrawiam
a to moje wyniki:
mętność NTU 20,8 (1)
barwa mg/l Pt >15 (15)
odczyn pH pH 7,1
przewodność właściwa uS/cm 1079
twardość ogólna mg/l CaCO3 435,6
azotyny mg/l NO2 0,018
zasadowość mg/l 276
żelazo ogólne mg/l Fe 0,77 (0,2)
amonowy jon mg/l NH4+ 1,21 (0,5)
azotany mg/l NO3 1,2 50
mangan mg/l Mn >0,700 (0,05)
chlor wolny mg/l Cl2 0
Przy takiej wodzie masz do usunięcia przynajmniej kilka rzeczy czyli koszt uzdatniania dość duży. Jeśli masz możliwość - radzę się podłączyć do wodociągu.

siwy lodz
30-05-2011, 08:14
przechloruj studnię, pompuj wodę przez kilkanaście godzin, a potem zrób badanie wody.
Często jest tak, że woda zmienia parametry zależnie od pory roku.

hmmm chlorowanie, polecasz jakieś konkretne "specyfiki" - nazwy, marki ?? ( bo chyba nie myślisz o tej chemii do basenów)

wodę przepompuje jak podłączą mi prąd bo narazie z agregatu wszystko idzie, wiec koszt całodniowego lania bylby spory

qbek17
30-05-2011, 08:16
zwykłym podchlorynem sodu... nie musi być nic specjalnego.

siwy lodz
30-05-2011, 09:30
będzie można z tego kiedyś pić nic się nie stanie ?? ( nie zatruje studni)
sorki ze tak pytam ale nie znam się kompletnie na tym a nie chciałbym zrobić czegoś co bedzie nieodwracalne.
I jaką ilość tego wsypać 0,1kg0,5kg1kg??

Jastrząb
30-05-2011, 09:51
będzie można z tego kiedyś pić nic się nie stanie ?? ( nie zatruje studni)
sorki ze tak pytam ale nie znam się kompletnie na tym a nie chciałbym zrobić czegoś co bedzie nieodwracalne.
I jaką ilość tego wsypać 0,1kg0,5kg1kg??To sie wlewa nie wsypuje. Do kupienia w sklepach chemicznych. Ja nalalem chyba z 10l. Lepiej przesadzic niz nalazc za malo. Byly gdzies watki podajace stezenie w jakim nalezy to zapodac.

Zeby bylo dobrze powinienes zrobic tak:
- przepompowac studnie, zostaw pompe np. wlaczona na noc.
- zalac podchlorynem i zostawic na 24 czy nawet 48h
- znowu przepompowac, az zniknie zapach chloru.
- zabezpieczyc studnie tak zeby do rury studziennej nic sie nie dostawalo, woda z opadow, wody powierzchniowe. Najlepiej rure zamknac szczelna glowica studzienna, koszt pewnie ze 200PLN, dostepne sa na allegro.

Od razu pic sie nie da, ale jak przepompujesz po chlorowaniu to chlor usuniesz i woda bedzie OK. Jak pisalem, pompujesz az przestaniesz czuc zapach chloru. Wodociagu tez przeciez uzywaja chloru, choc coraz rzadziej (obecnie albo ozon, albo UV dezynfekuja wode). Kranowa czasem smierdzi chlorem az oczy lzawia, wiec jak przepompujesz do zaniku zapachu, to bedzie dobrze.

Wody z wlasnej studni nie powinno sie pic nigdy bez badan nawet po chlorowaniu. Nie musi woda smierdziec i byc metna/brudna zeby sie nie nadawla do picia.

marcin

siwy lodz
30-05-2011, 10:20
WIELKIE dzięki za podpowiedzi!!


Woda na razie do celów budowlanych więc nie martwię się o jej skład.
Później wiadomo - badania, bez nich nawet nie przyjdzie mi do głowy napić się jej

Jastrząb
30-05-2011, 10:31
WIELKIE dzięki za podpowiedzi!!


Woda na razie do celów budowlanych więc nie martwię się o jej skład.
Później wiadomo - badania, bez nich nawet nie przyjdzie mi do głowy napić się jej
Budowa, budoiwa, ale po pierwszym pompowaniu a przed chlorowaniem proponuje zrobic badanie fizykochemiczne wody.
Nie wiem na jakim etapie jest Twoja budowa, ale warto od poczatku wiedziec jaka sie ma wode. Ewentualne filtry trzeba miec gdzie postawic, moze byc potrzebne odejscie do kanalizacji. Ja tego nie zrobilem, i filtry stoja w garazu.

marcin

siwy lodz
30-05-2011, 12:08
jasne tak zrobię
najpierw badanie pozniej chemia

qrcze w łodzi takie badanie w sanepidzie ponad 300zł

Jastrząb
30-05-2011, 12:14
jasne tak zrobię
najpierw badanie pozniej chemia

qrcze w łodzi takie badanie w sanepidzie ponad 300zł
Sa 2 rodzaje badan. Fizykochemiczne, i bakteriologiczne. Te drugie sa drogie i raczej tylko sanepid. Badania fizykochemiczne wykonasz w wielu miejsachc, np, firmach ktore buduja stacje uzdataniania. Wtedy to jest koszt nie wiekszy niz 100PLN (za fizykoczhemiczne)

marcin

siwy lodz
30-05-2011, 12:21
Sa 2 rodzaje badan. Fizykochemiczne, i bakteriologiczne. Te drugie sa drogie i raczej tylko sanepid. Badania fizykochemiczne wykonasz w wielu miejsachc, np, firmach ktore buduja stacje uzdataniania. Wtedy to jest koszt nie wiekszy niz 100PLN (za fizykoczhemiczne)

a to ja nie potrzebuje tych i tych ?

edit
przecie do picia to muszę chyba raczej bakteriologiczne

Jastrząb
30-05-2011, 15:02
a to ja nie potrzebuje tych i tych ?

edit
przecie do picia to muszę chyba raczej bakteriologiczne
Potrzebujesz i tych i tych.
Ale sklad fizykochemiczny wody nie zmienia sie bardzo. Jesli masz plytka studnie to pewnie moze sie wahac sezonowo. Ale to co teraz zbadasz bardzo podobnie bedzie za "rok czy dwa" jak juz sie bedziesz wprowadzal. Dzieki temu bedziesz mogl sie przygotowac do ewentualnych filtrow, poprzez zarezerwowanie miejsca na hydrofor, filtry, zrobienie odplywu i zarezerwowanie kasy na to wszystko.

A bakteriologicznie woda moze sie bardzo szybko zmienic/popsuc zwlaszcza na budowie.

Teraz masz jak zgaduje niezabezpieczona studnie. Ktos Ci dla zartu moze do niej nasikac. Albo w czasie 2 miesiecznego przestoju w budowie, woda praktycznie nie bedzie pobierana co sprzyja temu zeby cos tam uroslo. Moim zdaniem bakteriologie powinienes robic tuz przed zamieszkanie. Raz jeszcze przechlorowac, tuz przed tym jak wode bedziesz regularnie pobieral. Jednoczesnie przechlorowana wode wypompujesz poprzez wszystkie krany w domu czym i instalcje niejako zdezynfekujesz na starcie. Bakterie dla spokoju nalezaloby zrobic wiecej niz raz. Po chlorowaniu i po paru miesiacach. Albo zainstalowac na wejsciu do domu lampe UV. Koszt pewnie z 1500PLN.

Chlorowac teraz zdecydowanie powinienes nawet w czasie budowy, zeby nic sie tam ponad miare nie rozroslo. Podchloryn jest tani.

marcin

ewadora
08-06-2011, 15:44
Witam.
Poszukuje dobrego , filtra odwróconej osmozy do poprawienia wody pitnej pobieranej z miejscowego wodociągu/ Czy ktoś może doradzić w wyborze?Na co zwrócić uwagę. Rozważam 2 opcje
1. jak dla mnie wypasiona :) FILTR WODY BLUEFILTERS RO7 OSMOZA NEW LINE filmtec
2. Najprostsza, tania , a może przez to niezawodna: 5-stopniowy molekularny system odwróconej osmozy (RO5) - FITaqua .
Co lepiej kupić?
A może jeszcze inny wybór? Jakieś sprawdzone nie psujące się , nie chińskie wyroby?
Będę wdzięczna za pomoc. Decyzje muszę podjąć do jutra :(.
A przy okazji może doradzicie zmiękczacz dla 6 osobowej rodziny- obecnie zużywamy ok 20 m3 wody na miesiąc

qbek17
08-06-2011, 17:34
Choćby nie wiem co pisali - większość komponentów każdej osmozy będzie z Chin. To czy się zepsuje czy nie zależy bardziej od twojego szczęścia lub pecha - jak trafisz trefny egzemplarz to się zepsuje (oczywiście zakładając prawidłowy montaż). Moim zdaniem możesz sobie odpuścić w tej osmozie bzdety typu "kulki promieniujące podczerwienią" - zwróć za to uwagę na membranę (np. Filmtec, Vontron).
Co do zmiękczacza to wypadałoby podać coś więcej na temat wody (wyniki badania lub chociaż twardość).

ewadora
08-06-2011, 17:44
To ten pierwszy ma właśnie filtr Filmtec'a - ale jest drogi ze względu na bajery - a mógłbyś polecić jakiś tańszy z dobrą i wydajną membraną?
Twardosć wody 344 mg /l pH 7,3

ewadora
08-06-2011, 17:49
Reszta wyników: chlorki < 5 mg /l
siarczany 10,1 mg /l
utlenialność < 0,5 mg /l
mętność 0,34 NTU
Fe < 0,02 mg /l
jon amonowy < 0,03 mg /l
azotyny < 0,01 mg /l
azotany 8,46 mg /l
fluorki 0,28 mg /l

qbek17
08-06-2011, 17:54
Zajrzyj np. http://aqua-soft.com.pl/odwrocona-osmoza.html
A zmiękczacz możesz zastosować standardowy (w obudowie kompaktowej ale z największą ilością złoża - zazwyczaj to 30 litrów) lub większy (z oddzielnym zbiornikiem na sól - jakieś 40-50 litrów powinno wystarczyć). Im większy zmiękczacz tym droższy w zakupie ale trochę tańszy w eksploatacji (większa wydajność między regeneracjami).

ewadora
08-06-2011, 18:27
DZięki. Na tej stronce strasznie marne opisy tych uzdatniaczy wody - a w zasadzie żadne :(. Ciężko się doczytać jaka membrana , jaka szybkość filtracji , wielkość urządzenia, co zawiera zestaw. Ciekawe jak firma chce sprzedać towar jak nie udziela praktycznie żadnych informacji :(

qbek17
08-06-2011, 21:18
Opisy faktycznie nie grzeszą objętością, ale nie chodzi o rozbudowany opis tylko o dobre, niezawodne urządzenia. Zazwyczaj najbardziej rozwlekłe opisy (często przepisane z innych źródeł) są substytutem wiedzy sprzedającego.
Nie mówię, że konkretnie ten czy inny sprzedawca/instalator taką wiedzę posiada, ale myślę że nie można się opierać tylko na opisie produktu.

Prosiłaś o polecenie kogoś - tą firmę mogę polecić i spać spokojnie, że nie zawiodą zaufania.

kolorado
09-06-2011, 08:06
Czy wkłady zmiękczające do korpusów BB są coś warte? Chodzi mi o zmiękczenie wody kuchennej do picia i gotowania.
Czy jest sens (z punktu widzenia skuteczności ale też ekonomii) wchodzić w tego typu rozwiązanie?

ewadora
09-06-2011, 10:30
Opisy faktycznie nie grzeszą objętością, ale nie chodzi o rozbudowany opis tylko o dobre, niezawodne urządzenia.

Prosiłaś o polecenie kogoś - tą firmę mogę polecić i spać spokojnie, że nie zawiodą zaufania. tylko,ze ja chciałam wśród tych produktów znaleźć coś z tymi membranami polecanymi przez Ciebie a tymczasem w opisie nic nie ma :(

qbek17
09-06-2011, 17:44
tylko,ze ja chciałam wśród tych produktów znaleźć coś z tymi membranami polecanymi przez Ciebie a tymczasem w opisie nic nie ma :(
Masz rację - ale zawsze pozostaje możliwość zapytania jaka jest tam membrana przez maila czy telefon... :)
Nie przejmuj się aż tak bardzo producentem tej membrany - wspomniałem o tych firmach bo są znane i sprawdzone, ale jest jeszcze wiele innych, niekoniecznie gorszych. W domowych warunkach nie odczujesz różnicy między najlepszą, a tylko "dobrą" membraną.

qbek17
09-06-2011, 17:49
Czy wkłady zmiękczające do korpusów BB są coś warte? Chodzi mi o zmiękczenie wody kuchennej do picia i gotowania.
Czy jest sens (z punktu widzenia skuteczności ale też ekonomii) wchodzić w tego typu rozwiązanie?
Z punktu widzenia skuteczności: w tych wkładach jest taki sam jonit jak w większych zmiękczaczach, więc w teorii będzie działał tak samo. W praktyce jeśli zamontujesz go na cały dom to przepływ będzie prawdopodobnie za szybki w stosunku do ilości jonitu i efekt będzie niepewny. Jeśli natomiast zamontujesz taki wkład tylko do jednego kranu to powinno być OK.
Z punktu widzenia ekonomii: takie wkłady często są trwale zamknięte co uniemożliwia ich regenerację, a bez regeneracji wydajność takiego wkładu jest minimalna. Zupełnie nieopłacalne rozwiązanie na dłuższą metę lub przy dużej twardości. Nawet gdybyś miał taki rozkręcany wkład z możliwością regeneracji to myślę, że nie jest to warte zachodu.

olgusieniunieczka
10-06-2011, 09:24
Bry,
otrzymane wyniki wody z lekka mnie podłamały. Liczyłam, że jeśli studnia głębokaaaśna- to i woda będzie lepsza...
Przepisuje to co poza normą i czym trzeba się zająć :)

mętność - 2,25 FNU
Jon amonowy 1,1 mg/l
Żelazo- 2846 ug/l
Mangan - 393 ug/l
Twardość - 272 mg CaCo3/dm3 (no właśnie robić coś z tym ?)

Wiem, że żelazo i mangan to pikuś- co z jonem amonowym? Zaproponowano nam filtr Crystal- ale jego wadą jest to, że generalnie wywala wszystko z wody. Z twardością też zejdzie raczej do zera, a niby zero nie może być... I co z tym fantem począć?

Jastrząb
10-06-2011, 09:27
Bry,
otrzymane wyniki wody z lekka mnie podłamały. Liczyłam, że jeśli studnia głębokaaaśna- to i woda będzie lepsza...
Przepisuje to co poza normą i czym trzeba się zająć :)

mętność - 2,25 FNU
Jon amonowy 1,1 mg/l
Żelazo- 2846 ug/l
Mangan - 393 ug/l
Twardość - 272 mg CaCo3/dm3 (no właśnie robić coś z tym ?)

Wiem, że żelazo i mangan to pikuś- co z jonem amonowym? Zaproponowano nam filtr Crystal- ale jego wadą jest to, że generalnie wywala wszystko z wody. Z twardością też zejdzie raczej do zera, a niby zero nie może być... I co z tym fantem począć?

Podaj wszystkie wyniki, nie tylko te przekroczone. Zwlaszcza pH, utlenialnosc.
Napisz tez jak wydajna masz studnie/pompe.
Czy masz juz zbiornik hydroforowy (jaki - wielkosc, typ).

Ja zyje z twardoscia 220mg. I nie uwazam tego za problem.

marcin

kolorado
10-06-2011, 11:03
Z punktu widzenia skuteczności: w tych wkładach jest taki sam jonit jak w większych zmiękczaczach, więc w teorii będzie działał tak samo. W praktyce jeśli zamontujesz go na cały dom to przepływ będzie prawdopodobnie za szybki w stosunku do ilości jonitu i efekt będzie niepewny. Jeśli natomiast zamontujesz taki wkład tylko do jednego kranu to powinno być OK.
Z punktu widzenia ekonomii: takie wkłady często są trwale zamknięte co uniemożliwia ich regenerację, a bez regeneracji wydajność takiego wkładu jest minimalna. Zupełnie nieopłacalne rozwiązanie na dłuższą metę lub przy dużej twardości. Nawet gdybyś miał taki rozkręcany wkład z możliwością regeneracji to myślę, że nie jest to warte zachodu.
Dzięki za info. A wiadomo na ile wody taki wkład wystarczy, przy założeniu że woda ma twardość 280mg CaCO3? Może bym zaryzykował...
Niestety mam dość niskie ciśnienie 2.5-3.5bara, boję się że instalacja zmiękczacza spowoduje zbyt duży spadek ciśnienia w instalacji. Mógłbym coś pokombinować z pompą, ale szczerze mówiąc jakoś nie uśmiecha mi się próbowanie wszystkiego i wydawanie kolejnych pieniędzy, tym bardziej że nie wiadomo z jakim skutkiem.
Twarda woda najbardziej doskwiera w kuchni - w czajniku pływają śmieci, w herbacie osad. Na armaturze co prawda osadza się kamień, ale da się z tym żyć.
Swoją drogą ciekawa sprawa: w mieszkaniu miałem podobną twardość, ale wrażenie mam że w domu jakoś bardziej się kamień daje we znaki. A może to dlatego, że wszystko jest nowe? :)

qbek17
10-06-2011, 11:18
Dzięki za info. A wiadomo na ile wody taki wkład wystarczy, przy założeniu że woda ma twardość 280mg CaCO3? Może bym zaryzykował...
Niestety mam dość niskie ciśnienie 2.5-3.5bara, boję się że instalacja zmiękczacza spowoduje zbyt duży spadek ciśnienia w instalacji. Mógłbym coś pokombinować z pompą, ale szczerze mówiąc jakoś nie uśmiecha mi się próbowanie wszystkiego i wydawanie kolejnych pieniędzy, tym bardziej że nie wiadomo z jakim skutkiem.
Twarda woda najbardziej doskwiera w kuchni - w czajniku pływają śmieci, w herbacie osad. Na armaturze co prawda osadza się kamień, ale da się z tym żyć.
Swoją drogą ciekawa sprawa: w mieszkaniu miałem podobną twardość, ale wrażenie mam że w domu jakoś bardziej się kamień daje we znaki. A może to dlatego, że wszystko jest nowe? :)

Twardość to tylko jony wapnia i magnezu - może teraz masz w wodzie dodatkowo inne pierwiastki powodujące osad i dlatego jest go więcej niż w poprzednim miejscu?
Z określeniem dokładnej ilości wody będzie trudno bez dokładnej analizy (co się nie opłaca), poza tym nie wiem jak dużą pojemność ma wkład o którym myślisz. Możesz sobie w przybliżeniu przyjąć, że 1 litr jonitu da ci ok 250 litrów zmiękczonej wody (ale nie traktuj tego jak gwarancję :) )
Ciśnienie ok 3 bar jest całkiem normalne - zmiękczacz nie powinien go odczuwalnie zmniejszyć.

kolorado
10-06-2011, 11:44
A co może dawać jeszcze osad? Żadnych norm nie mam przekroczonych, zresztą twardości też nie.
Co do ciśnienia, to minimalne jest 2.5, spadek z tego z czytałem na zmiękczaczu jest około .5, więc byłoby 2bary, co na piętrze może być problemem.
Chyba że zmienię zakres pracy pompy na 3-3.5 - będzie pracować częściej, ale minimalne ciśnienie pozostanie bez zmian - jest to jakaś opcja.

olgusieniunieczka
10-06-2011, 14:08
No dobra, uzupełniam dane :)
mętnośc- 2,25 FNU
pH 7,4
jon amonowy- 1,1 mg/l
azotyny- poniżej gr.ozn. 0,026
azotany- jw 0,44 mg/l
żelazo- 2846 ug/l
mangan- 393 ug/l
twardość 272
magnez 13,6 mg/l
wapń- 87mg/l

Utlenialności nie mam.
Z wyborem pompy docelowej właśnie czekałam na wyniki badania wody. W planach była grundfosa z hydroforem 3l, ale wiem, ze trzeba postawić na pompę i hydrofor 300l. Studniarz zaproponował pompę grundfosa SQ 5- 70. Ale jak już pisałam, pompę chcemy kupić pod stację uzdatniania.

free_shop
10-06-2011, 18:06
No dobra, uzupełniam dane :)
mętnośc- 2,25 FNU
pH 7,4
jon amonowy- 1,1 mg/l
azotyny- poniżej gr.ozn. 0,026
azotany- jw 0,44 mg/l
żelazo- 2846 ug/l
mangan- 393 ug/l
twardość 272
magnez 13,6 mg/l
wapń- 87mg/l

Utlenialności nie mam.
Z wyborem pompy docelowej właśnie czekałam na wyniki badania wody. W planach była grundfosa z hydroforem 3l, ale wiem, ze trzeba postawić na pompę i hydrofor 300l. Studniarz zaproponował pompę grundfosa SQ 5- 70. Ale jak już pisałam, pompę chcemy kupić pod stację uzdatniania.Twardość masz taką sobie (ok. 15 stopni niemieckich), jeżeli Ci przeszkadza, to należałoby ją zmniejszyć do 6-8 stopni.
Pompa chyba trochę za duża (na jakiej głębokości masz wodę?).
Proponowałbym odżelaziacz plus (ewentualnie, możesz później dostawić) zmiękczacz. Amoniakiem się nie przejmuj, normy WHO (jak również "stare normy polskie") dopuszczają 1,5 mg/l.
Do pompy polecałbym zbiornik hydroforowy bezprzeponowy (taki zwykły: stalowy, ocynkowany, np. 300 l). Przed zbiornikiem aspirator.

free_shop
10-06-2011, 18:48
A co może dawać jeszcze osad?Tak, jak napisał qbek17: "może teraz masz w wodzie dodatkowo inne pierwiastki powodujące osad". Wszystko, co jest rozpuszczone w wodzie może dawać osady.
Np. "woda żródlana gazowana" wyprodukowana z biedronki:):
Kationy: sód, potas, wapń, magnez
Aniony: fluorkowy, chlorkowy, wodorowęglanowy, siarczanowy.
Wapń i magnez są przyczyną powstawania tzw. kamienia kotłowego, ale reszta (w różnych konfiguracjach, anion+kation) też nie wyparuje (oczywiście oprócz "gazu", czyli dwutlenku węgla).
Zostaje na powierzchni, może to być np. chlorek sodu (sól kuchenna).
Jeżeli twardość wody jest mała, należy zbadać też jej przewodność (bardziej poprawna nazwa, to "przewodnicto właściwe" lub "konduktancja").

olgusieniunieczka
11-06-2011, 08:45
Pompa chyba trochę za duża (na jakiej głębokości masz wodę?). Amoniakiem się nie przejmuj, normy WHO (jak również "stare normy polskie") dopuszczają 1,5 mg/l.
Do pompy polecałbym zbiornik hydroforowy bezprzeponowy (taki zwykły: stalowy, ocynkowany, np. 300 l). Przed zbiornikiem aspirator.

Studnia ma 80m, ale lustro wody jest już na 15m.

Czyli dzieci nie potrujemy tym amoniakiem? Tzn, czy taka woda (z taką zawartością jonów amonu) nadaje się do mycia zębów? Bo w kuchni pod zlewem chyba odwróconą osmozę wstawimy.

ewadora
11-06-2011, 10:00
Ja jeszcze w temacie odwróconej osmozy - co sądzicie o firmie FITaqua. Wiem ,że polska- a jak z jakością?- i czy faktycznie w Polsce wszystko robią?

free_shop
11-06-2011, 11:07
Czyli dzieci nie potrujemy tym amoniakiem? Tzn, czy taka woda (z taką zawartością jonów amonu) nadaje się do mycia zębów? Bo w kuchni pod zlewem chyba odwróconą osmozę wstawimy.W wytycznych WHO:
http://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/fulltext.pdf
na str. 304 stoi napisane: "efekty toksyczne obserwuje się po spożyciu powyżej 200 mg amoniaku/ kg masy ciała".
Czyli dziecko ważące 10 kg musiałoby wypić ok. 200 wiader Twojej wody, aby się przytruć.
Co do studni należałoby sprawdzić na jakiej wysokości utrzymuje się lustro wody podczas rozbiorów.

qbek17
11-06-2011, 16:16
Ja jeszcze w temacie odwróconej osmozy - co sądzicie o firmie FITaqua. Wiem ,że polska- a jak z jakością?- i czy faktycznie w Polsce wszystko robią?
Fitaqua to tylko marka firmy Amii. Firma jest polska, ale to główny importer chińszczyzny na polskim rynku. A jakość taka sama jak innych tego typu zestawów.

qbek17
11-06-2011, 16:22
Czyli dzieci nie potrujemy tym amoniakiem?
Raczej nie - ale jego usunięcie to też nie jest jakiś wielki problem (np. przez napowietrzanie, filtrację na zeolitach lub CR)

ewadora
11-06-2011, 16:47
Fitaqua to tylko marka firmy Amii. Firma jest polska, ale to główny importer chińszczyzny na polskim rynku. A jakość taka sama jak innych tego typu zestawów.
No dobra to zapytam inaczej - polećcie mi coś co nie jest z Chin -please, coś dobrego, bo mam już dość badziewia i użerania się z naprawami. Jeszcze w domu nie mieszkam ,a już kilka awarii miałam :(.Coś sprawdzonego. Czy naprawdę wszystko na tym świecie produkuje się w Chinach?
Na tej stronce ,którą qbek17 podał nie ma filtrów 5 stopniowych - a ja chyba taki bym chciała. Szwagier ,który RO ma od kilkunastu lat powiedział,ze nie warto brać mineralizatora- kranik kamieniem się zabija- on u siebie musiał ściągać

qbek17
11-06-2011, 17:18
Niestety chyba ciężko ci będzie znaleźć coś z tego asortymentu co nie jest przynajmniej częściowo robione w chinach. I chyba nie ma sensu szukać.
Mineralizator ma za zadanie dodawać do wody minerały - to normalne że się odkładają na wylewce.

ewadora
13-06-2011, 09:55
Ostatecznie zamówiłam :
- RO6-USTM : Odwrócona osmoza - 6-cio stopniowy system z mineralizatorem. Ma podwójny kranik - czyli można pobierać albo wodę z minerałami albo bez :).
Polski , ponoć renomowany producent. Mam nadzieję,ze się nie zawiodę :). Rozważałam jeszcze Aquafilter - piszą,że najlepsza , amerykańska firma - ale ja tam wolę swoich ;)
Chce zakupić jeszcze zmiękczacz na cały budynek. Czy USTM może być czy jednak zmienić firmę?

qbek17
13-06-2011, 10:01
Chce zakupić jeszcze zmiękczacz na cały budynek. Czy USTM może być czy jednak zmienić firmę?
Co do RO to myślę, że dobry wybór. Zmiękczacz też mogą ci zrobić ale tutaj bądź stanowcza i żądaj innej głowicy sterującej (np. Clack, Autotrol), bo w standardzie robią chińskie.

Hytryulik
13-06-2011, 10:28
Ostatecznie zamówiłam :
- RO6-USTM : Odwrócona osmoza - 6-cio stopniowy system z mineralizatorem. Ma podwójny kranik - czyli można pobierać albo wodę z minerałami albo bez :).
Polski , ponoć renomowany producent. Mam nadzieję,ze się nie zawiodę :). Rozważałam jeszcze Aquafilter - piszą,że najlepsza , amerykańska firma - ale ja tam wolę swoich ;)
Chce zakupić jeszcze zmiękczacz na cały budynek. Czy USTM może być czy jednak zmienić firmę?
Wszystkie osmozy produkowane są w Chinach lecz USTM czy Aquafilter według mnie są wiarygodniejsze. Co do zmiękczaczy lepiej poszukaj firmy która buduje systemy na markowych komponentach europejskich , informując klienta z czego dane urządzenie jest zbudowane.

Miqs
14-06-2011, 13:57
Taki problem:
Bakterie grupy Coli 0 /100ml
Bakterie E-Coli 0 /100ml
Mętność 5,1 NTU
Barwa (Pt) 50 mg/l
Zapach nieakceptowalny
Odczyn 6,2 pH
Twardość ogólna (CaCO3) 44 mg/l
Utlenialność z KMnO4 18,5 mg/l
Amoniak 1,52 mg/l
Azotyny 0,015 mg/l
Azotany 3,47 mg/l
Chlorki poniżej 5 mg/l
Żelazo ogólne 4,75 mg/l
Mangan 0,897 mg/l

Woda do zastosowań gospodarczych (nie planowana jako pitna)- mycie, zmywanie, pranie.

Kto sobie poradzi z tym tematem i nie koniecznie w budżecie 10tyś?- tak zaproponowano, choć 5tyś to też raczej nieosiągalny próg. Nie jest priorytetem osiągnięcie wszystkich parametrów w normie, a jedynie zapewnienie względnie poprawnej pracy urządzeń (c.o., pralka, zmywarka) oraz wyciąganie z pralki rzeczy czystszych, niż przez włożeniem :)

ewadora
14-06-2011, 17:02
Wszystkie osmozy produkowane są w Chinach lecz USTM czy Aquafilter według mnie są wiarygodniejsze. Co do zmiękczaczy lepiej poszukaj firmy która buduje systemy na markowych komponentach europejskich , informując klienta z czego dane urządzenie jest zbudowane.
A co oprócz głowicy sterującej jest ważne w zmiękczaczach? Doczytałam na FM ,ze ma być Clack albo Fleck
Rodzaj żywicy jonowymiennej? coś innego ?

qbek17
14-06-2011, 21:03
Kto sobie poradzi z tym tematem i nie koniecznie w budżecie 10tyś?- tak zaproponowano, choć 5tyś to też raczej nieosiągalny próg. Nie jest priorytetem osiągnięcie wszystkich parametrów w normie, a jedynie zapewnienie względnie poprawnej pracy urządzeń (c.o., pralka, zmywarka) oraz wyciąganie z pralki rzeczy czystszych, niż przez włożeniem :)

Główny problem to utlenialność - sugeruje sporo zanieczyszczeń organicznych, które są dość drogie w usunięciu (koszt zależy od wielkości urządzenia - może to być węgiel lub np. specjalny jonit).
Żelazo i mangan przy tak niskim pH też będą trudne do usunięcia. Wątpię żeby rozwiązanie choćby tych dwóch głównych problemów zmieściło się w budżecie 5 tys.

Miqs
15-06-2011, 12:58
Główny problem to utlenialność - sugeruje sporo zanieczyszczeń organicznych, które są dość drogie w usunięciu (koszt zależy od wielkości urządzenia - może to być węgiel lub np. specjalny jonit).
Żelazo i mangan przy tak niskim pH też będą trudne do usunięcia. Wątpię żeby rozwiązanie choćby tych dwóch głównych problemów zmieściło się w budżecie 5 tys.

Dzięki za informację, niestety nieubłaganie się potwierdza kosztowność wody :( Jeszcze skorzystamy z koła ratunkowego- poszukiwania elektrooporowego jakichkolwiek oznak drugiej warstwy wodonośnej.
Gdyby to się nie udało- czy ktoś z Was próbował walczyć z pH i utlenialnością już w samej studni? Rozważałem zasypanie dolomitem albo częściowo wapnem magnezowym i w miarę zużycia tego ostatniego- uzupełniać. Z utlenialnością myślałem o pompce napowietrzającej (mam coś takowego w oczyszczalni) albo ozonowaniu. Ew. czy ma ktoś wiedzę, dlaczego taka próba jest skazana na klęskę?
Jakoś mi się nie widzi wstawianie kolejnych kosztownych urządzeń, zajmujących miejsce i wymagających pamiętania o serwisowaniu.

qbek17
15-06-2011, 13:05
Nie wiem jak ze skutecznością takiego "zasypywania studni", ale jeśli chodzi o urządzenia to najprościej chyba będzie dozować chlor (pompka + podchloryn) i postawić odżelaziacz ze złożem tolerującym chlor (np. Greensand Plus). Miałbyś wtedy układ "ciągłej regeneracji" złoża. Nie wiem czy ten sposób pomoże na wszystko (raczej nie) ale przynajmniej większość problemów powinna się zredukować za rozsądny koszt (nie wiem jak z wielkością urządzenia bo nie podałeś przepływów i zużycia wody).
Ozon w warunkach domowych raczej się nie sprawdzi - jest dużo bardziej trujący niż chlor i poza generatorem ozonu musiałbyś postawić też jego destruktor, aby nic nie pozostało w wodzie - koszty są ogromne.

Miqs
15-06-2011, 13:26
A THMy i inne niechciane produkty? Materii organicznej jest w tej wodzie dużo :(

qbek17
15-06-2011, 13:41
Pisałeś, że woda ma być tylko do celów gospodarczych... nie mówię, że jest to rozwiązanie idealne.
Zamiast podchlorynu można stosować np. dwutlenek chloru, ale tu znów pojawiają się kwestie kosztów.

Miqs
15-06-2011, 14:01
Tak, ale czy toto nie zaszkodzi urządzeniom oraz skórze? Zapomniałem dodać, że do mycia się też chcemy tę wodę wykorzystać. Uzyskanie jakości zbliżonej do miejskiej śmierdzącej kranówy to chyba i tak duże osiągnięcie :], czy po podchlorynie i greensand ma szansę dać taki efekt?

e_norbert
17-06-2011, 10:29
Witam

Otrzymałem własnie wyniki z mojej studni. Wyniki niezbyt dobre


61540

Za duzo przede wszystkim
-żelaza 462ug/l (norma 200),
-Aztoany 102 mg/l (norma 50)
- mikroorganizmy >300 jtk
-mangam 50 ug/l (norma 50)
-barwa 10 (choć wg mnie kolor jest idealny)
mętnośc 1.8

Jaki mniej wiecej bedzie koszt stacji uzdatniania wody? Co trzeba zastosować. Jakie koszty eksploatacji?
I co ta są te mikroorganizmy- bakterie czy jakieś większe typu sławny pantofelek???? Da się to usunąć???

qbek17
17-06-2011, 11:33
Wyniki mikroorganizmów mogą być przypadkowe (np. zanieczyszczenie podczas pobierania próbki) tym bardziej, że brak bakterii E.coli (czyli raczej nie jest to zanieczyszczenie wody z np. nieszczelnego szamba). Spróbuj przechlorować studnię i instalację i powtórzyć badania (tylko bakteriologiczne).
Reszta parametrów nie jest tragiczna - przekroczenia są niewielkie. Myślę, że powinien ci wystarczyć filtr BB z wkładem na azotany lub zmiękczacz jeśli chcesz usunąć twardość.

kolorado
17-06-2011, 12:55
Jeżeli twardość wody jest mała, należy zbadać też jej przewodność (bardziej poprawna nazwa, to "przewodnicto właściwe" lub "konduktancja").
No twardość wody jest 277, więc nie jest mała. Tylko wrażenie jakby więcej osadu niż w poprzednim miejscu gdzie twardość była podobna.
Przewodność 510us/cm.

A czy filtry mechaniczne są w stanie coś tutaj poprawić?

qbek17
17-06-2011, 12:58
Filtr mechaniczny usuwa zanieczyszczenia mechaniczne (czyli np. zawiesiny, osady, itp)
Twardość (czyli sole wapnia i magnezu) są z zasady rozpuszczone w wodzie, więc filtr mechaniczny ich nie usunie.

kolorado
17-06-2011, 13:02
Tak mi się wydawało, ale wolałem się upewnić. Dzięki!

e_norbert
17-06-2011, 13:16
Wyniki mikroorganizmów mogą być przypadkowe (np. zanieczyszczenie podczas pobierania próbki) tym bardziej, że brak bakterii E.coli (czyli raczej nie jest to zanieczyszczenie wody z np. nieszczelnego szamba). Spróbuj przechlorować studnię i instalację i powtórzyć badania (tylko bakteriologiczne).
Reszta parametrów nie jest tragiczna - przekroczenia są niewielkie. Myślę, że powinien ci wystarczyć filtr BB z wkładem na azotany lub zmiękczacz jeśli chcesz usunąć twardość.

A lampa UV tych mikroorganizmow nie załatwi?
No a co z dość wysokim poziomem żelaża? A ten filtr BB to co to takiego? Myslałem ze bede musiał np cos takiego zastosować:
http://www.ewoda.pl/strona.php?34165

Co do zmiękczania to chyba twardość jest w normie

qbek17
17-06-2011, 13:28
Lampa UV załatwi sprawę, ale może się okazać, że nie jest potrzebna - taniej wyjdzie to sprawdzić. Ale jeśli chcesz od razu się zabezpieczyć na przyszłość to owszem - lampa UV.
Żelazo poniżej 0,5 mg/l to nie jest jakiś duży problem. Nawet filtr mechaniczny czy zmiękczacz ma na tyle dużą powierzchnię właściwą, że spowoduje zatrzymanie części tego żelaza. Jeśli jednak chcesz się go pozbyć definitywnie na dedykowanym do tego urządzeniu to są w ofercie wielu firm odżelaziacze. Proponowałbym prosty model płukany wodą (bez regeneracji chemicznej) z napowietrzaniem.
Filtr Big Blue (BB) to korpus narurowy z wymiennymi wkładami. Wkłady mogą być różne - np ten do usuwania azotanów będzie miał prawdopodobnie taką właśnie żywicę jonowymienną jak ten filtr który podałeś. Filtr automatyczny regenerujesz solanką, wkład filtra BB co jakiś czas wymieniasz.

Twoje przekroczenia nie są duże - dla porównania wystarczy poczytać kilka postów wcześniej :)
Moim zdaniem szkoda kasy na porządny odżelaziacz przy poziomie 0,45 mg/l - ale jeśli cię na to stać to na pewno nie zaszkodzi :)

Jastrząb
17-06-2011, 16:19
A lampa UV tych mikroorganizmow nie załatwi?
Zalawi. Ale po co je zalatwiac lampa, skoro byc moze da sie je zalatwic raz a dobrze poprzez chlorowanie studni. Chlorowanie jest tanie, wiec warto je wykonac.
Jesli po chlorowaniu bakterie sie znowu pojawia, to raczej lampa UV. Jak sie nie pojawia to mozna se ja pewni odpuscic, ale z zastrzeniem, ze raz na jakis czas (np. raz na rok) wode bakteriologicznie nalezaloby sprawdzic. A to kosztuje.
Z drugiej zas strony uzytkowanie lampy UV tez do najtanszych nie nalezy. Lampa chodzi non-stop, bo nie lubi wlaczania. Moja zre 47W. powiedzmy ze 35kWh na miesiac, okolo 400kWh na rok. Pi razy oko 150PLN. Drugie 150PLN na rok to koszt wymiany samego zarnika UV. Raz na 2 lata ponoc trzeba wymienic szklana obudowe w ktorj siedzi zarnik, bo sie zabrudza od osadow z wody i gorzej przepuszcza owy UV. Nie wiem ile kosztuje.
Ale nawet powiedzmy ze koszt eksploatacji takiej lampy to 300PLN pewnie tyle co kosztuje bakteriologia w sanepidzie raz do roku.
Nielatwy wybor nalezy do Ciebie.



Co do zmiękczania to chyba twardość jest w normie
Jest w normie dla wody pitnej. Ale to jest spora ilosc i kamien na bateriach, w czajniku bedzie sie pojawial.

marcin

jowitajb
17-06-2011, 18:20
Witam,
Mam wodę z wodociągu o twardości 18 stopni niemieckich. Zastanawiam się nad kupnem Stacji uzdatniania wody Viesmana - Aquahome 20. Jednocześnie posiadam działającą już biologiczną oczyszczalnię ścieków NV-1a (http://www.traidenis-pol.com/produkty/przydomowe-oczyszczalnie-nv/) ze studnią chłonną (na 4 osoby, wydajność 0,8m3/dzień). Przeczytałam tutaj skrajne opinie na temat instalowania takiej stacji mając POŚ.
Co radzicie? Czy bakterie będą się namnażać? Co jaki czas ustawić regenerację złoża?
Aha - Obecnie w domu są 2 osoby, kolejna w drodze ;-) Nie wiem jeszcze jakie będzie miesięczne zużycie wody, bo dopiero mamy się przeprowadzić.
Będę wdzięczna za wszelkie opinie.

e_norbert
17-06-2011, 22:21
Zalawi. Ale po co je zalatwiac lampa, skoro byc moze da sie je zalatwic raz a dobrze poprzez chlorowanie studni. Chlorowanie jest tanie, wiec warto je wykonac.

Niestety chlorowanie nie wchodzi chyba w rachube. Moja studnia to tak naprawde niebieska rura plastikowe wychodząca z ziemi i dochodząca aż do domu - nie mam zadnej mozliwosci zeby tam chlor wlac (nie mam otworu rewizyjnego)
Zresztą szczerze mówiąc wole miec pewność - niech się tam nagle coś namnoży a ja to wykryje dopiero za rok....brrr
300 PLN na rok to nie jest znowu aż tak duzy wydatek eksploatacyjny jesli chodzi o lampe UV (niecałe 30PLN na miesiąc)

marekjs
17-06-2011, 22:31
Witam,
Mam wodę z wodociągu o twardości 18 stopni niemieckich. Zastanawiam się nad kupnem Stacji uzdatniania wody Viesmana - Aquahome 20. Jednocześnie posiadam działającą już biologiczną oczyszczalnię ścieków NV-1a (http://www.traidenis-pol.com/produkty/przydomowe-oczyszczalnie-nv/) ze studnią chłonną (na 4 osoby, wydajność 0,8m3/dzień). Przeczytałam tutaj skrajne opinie na temat instalowania takiej stacji mając POŚ.
Co radzicie? Czy bakterie będą się namnażać? Co jaki czas ustawić regenerację złoża?
Aha - Obecnie w domu są 2 osoby, kolejna w drodze ;-) Nie wiem jeszcze jakie będzie miesięczne zużycie wody, bo dopiero mamy się przeprowadzić.
Będę wdzięczna za wszelkie opinie.

Mam tego Viessmana. Dwie osoby i ta w drodze już dojechała :)
Stacja daje radę, a tutaj jest jakieś 20 stopni niemieckich.
Regeneracja - default, jak fabryka dała....
Dodam, że wodociąg miejski i szambo dziesiątka i nie oszczędzamy wody.

qbek17
18-06-2011, 02:10
Co jaki czas ustawić regenerację złoża?
Aha - Obecnie w domu są 2 osoby, kolejna w drodze ;-) Nie wiem jeszcze jakie będzie miesięczne zużycie wody, bo dopiero mamy się przeprowadzić.
Będę wdzięczna za wszelkie opinie.
Jeśli ma to być sterowanie objętościowe (a takie jest w stacjach tego typu) to regenerację ustawiasz nie co jakiś czas tylko co pewną objętość wody. Przy twojej twardości producent podaje ok 4 m3.

Miqs
20-06-2011, 21:55
Wracając jeszcze do mojej wody- jak zachowa się Cristal Right (w przypadku niskiego pH wypada jedynie 100) przy większym stężeniu żelaza? Czy usunie wartość maksymalną możliwą, czy przy stężeniu powyżej zaleceń (u mnie 4.75) w ogóle przestanie funkcjonować?- np. nadmiernie się zatka.

qbek17
21-06-2011, 05:39
Dla CR100 wartością maksymalną jest 15 mg/dm3. Warunkiem usunięcia jest odpowiednio długi czas kontaktu złoża z wodą więc im więcej żelaza tym większy system (najmniejszy system - 10x44 - to maksymalnie 8 mg/dm3).

JurekM
21-06-2011, 10:07
Witam!
Odebrałem przed chwilą badania:
Amonowy jon 1,45 mg/l +- 0,22 dopuszczalne 0,50
Azotany poniżej 5 mg/l dopuszczalne 50
Azotyny poniżej 0,05 mg/l dopuszczalne 0,50
Mangan 52 +-10 dopuszczalne 50
Żelazo 1189 +- 143 dopuszczalne 200
brak bakterii
Studnia używana na razie sporadycznie. Dopiero zacznę używać ciągle od września.
Kobieta w Sanepidzie powiedziała, że taką wodę można pić.

Czy powinienem coś z tym już teraz robić ?? Chodzi szczególnie o żelazo ??

ewadora
21-06-2011, 11:52
A co oprócz głowicy sterującej jest ważne w zmiękczaczach? Doczytałam na FM ,ze ma być Clack albo Fleck
Rodzaj żywicy jonowymiennej? coś innego ?
ponawiam pytanie.Na co jeszcze zwrócić uwagę w zmiękczaczach? Regeneracja powinna być ustawiona objętościowo. Coś jeszcze?

qbek17
21-06-2011, 12:50
Czy powinienem coś z tym już teraz robić ?? Chodzi szczególnie o żelazo ??
Radziłbym jakiś mały odżelaziacz albo napowietrzanie i wkład sedymentacyjny. Nie musi być teraz jeśli używasz studni sporadycznie, ale docelowo to bym coś zamontował.

ruda102
26-06-2011, 14:41
witam
odebralismy z Sanepidu nasze badanie wody
metnosc 17NTU (norma 1)
barwa 15 mg/l
zapach nieakceptowalny
odczyn 7,4 pH (6,5-9,5)
twardosc ogolna 256 mg/l (60-500)
utlenialnosc z KMnO4 3,46 mg/l (5)
Amoniak 1,42 mg/l (0,50)
Azotyny 0,006 mg/l (0,50/0,10)
Azotany 0,85 mg/l (50)
Chlorki 11 mg/l (250)
Żelazo 2700 mg/l (200)
Mangan 319mg/l (50)

Nasza studnia ma głebokosc 22m, o przekroju glowicy 125, uzywana od roku tylko z pompa do celow budowlanych, docelowo za chwile z pompa GRUNDFOSSQ 3-55 do wpuszczenia na 10-12m, posiadamy hydrofor pionowy Aqasystem firmy Omnigena 150L. Z tego co przeczytalam na tym forum wazne jest tez, ze montujemy oczyszczalnie ekologiczna Sotralentz.

Bardzo prosze o pomoc w doborze filtra oczyszczajacego wode, nie mamy czasu i pieniedzy na testowanie a woda musi byc rowniez zdatna do picia dla naszego 3 miesiecznego malucha.

qbek17
26-06-2011, 20:56
Ze względu na oczyszczalnię odpadają odżelaziacze regenerowane nadmanganianem. Pozostaje ci opcja napowietrzania i standardowego odżelaziacza ze złożem typu Pyrolox, Catalox, Defeman czy czymś podobnym. Niestety to rozwiązanie wymaga innego typu hydrofora - bezprzeponowego.
Innym wyjściem jest filtr ze złożem Crystal Right 100 - regenerowany solanką, ale nie wymagający napowietrzania.

Żeby określić wielkość przydałyby się informacje o przepływie, zużyciu wody, itp.

ruda102
27-06-2011, 16:18
w domu 2 łazienki i kuchnia
mysle ze standardowy przeplyw wody dla 3 osobowej rodziny
moze ew w przyszlosci dla 4 osob

qbek17
27-06-2011, 18:23
to mało precyzyjnie określone ilości :) Przy CR100 ze względu na amoniak radziłbym minimum 10x54, a może nawet 13x54. Regeneracja wypadałaby co ok 8 - 14 dni.
Przy odżelaziaczu z napowietrzaniem też jako minimum 10x54 lub większy, a płukanie co 3-4 dni bez względu na wielkość.

ruda102
27-06-2011, 20:38
a jezeli CR, to czy nie powinien byc CR 200 ze wzgledu na pH powyzej 7, gdzies to przeczytalam na stronie producenta?
bo nie ukrywam, ze ku temu sie sklaniam ze wzgledu na niewielkie jak zrozumialam koszty, bo to jest płukane solą 25 kg 30 pare złoty a jednorazowe płukanie chyba 3kg tak? nie moge znalesc ponownie tego watku

ruda102
27-06-2011, 20:55
i jeszcze pytanie
przeczytałam równiez zarzut do CR ze woda po przejsciu przez niego jest po prostu bardzo nie smaczna?

qbek17
28-06-2011, 07:00
Płukanie systemu 10x54 to 5 kg soli, 13x54 to już 7,5 kg.

CR200 nie usuwa amoniaku i może być stosowany przy pH poniżej 7. Ty masz powyżej więc możesz użyć CR100.

Co do smaku to kwestia indywidualna - jednym smakuje woda z Wisły, a innym destylowana. Na pewno nie powinno być żadnego wyczuwalnego smaku po przejściu przez filtr. Woda za to jest zmiękczona i odżelaziona co może zmienić jej pierwotny smak, w którym było czuć np.żelazo.

ruda102
28-06-2011, 22:48
dzieki serdeczne za pomoc

e_norbert
29-06-2011, 08:59
Witam

Otrzymałem własnie wyniki z mojej studni. Wyniki niezbyt dobre


61540

Za duzo przede wszystkim
-żelaza 462ug/l (norma 200),
-Aztoany 102 mg/l (norma 50)
- mikroorganizmy >300 jtk
-mangam 50 ug/l (norma 50)
-barwa 10 (choć wg mnie kolor jest idealny)
mętnośc 1.8

Jaki mniej wiecej bedzie koszt stacji uzdatniania wody? Co trzeba zastosować. Jakie koszty eksploatacji?
I co ta są te mikroorganizmy- bakterie czy jakieś większe typu sławny pantofelek???? Da się to usunąć???

Witam ponownie
Otrzymalem oferte z firmy BWT na uzdatnienie moje wody. Wg mnie koszt przeogromny - 2000 Euro. Czy nei ma tanszej alternatywy? Oto szczegoly:

Aspirator powietrza 50021 115Euro
Odzelazianie ERF Pyrolox 25/100 50000P 893Euro
Filtr mechaniczny Portector BW 810417 48Euro
Zmiekczacz BWT LK20 DATA 16389AA 623Euro
Lampa Uv Bewades 12 22012N 335 Euro

razem 2014 Euro!!!!

Czy rzeczywiscie musze miec Zmiekczacz i aspirator powietrza?
Oto wyniki w calosci:


Jaki jest szacunkowy koszt ekslpoatacj takiej instalacji ?

Czy są jakieś sklepy internetowe z czesciami zamiennymi - np promienniki UV - wklady do filtrow? Jesli tak prosba o linki - jakos nie moge znalexc

Czy czesci eksploatacyjne mozna wymieniac samemu w okresie gwarancyjnym?

Jastrząb
29-06-2011, 14:07
Witam ponownie
Otrzymalem oferte z firmy BWT na uzdatnienie moje wody. Wg mnie koszt przeogromny - 2000 Euro. Czy nei ma tanszej alternatywy? Oto szczegoly:

Aspirator powietrza 50021 115Euro
Odzelazianie ERF Pyrolox 25/100 50000P 893Euro
Filtr mechaniczny Portector BW 810417 48Euro
Zmiekczacz BWT LK20 DATA 16389AA 623Euro
Lampa Uv Bewades 12 22012N 335 Euro

razem 2014 Euro!!!!

Czy rzeczywiscie musze miec Zmiekczacz i aspirator powietrza?
Oto wyniki w calosci:


Jaki jest szacunkowy koszt ekslpoatacj takiej instalacji ?

Czy są jakieś sklepy internetowe z czesciami zamiennymi - np promienniki UV - wklady do filtrow? Jesli tak prosba o linki - jakos nie moge znalexc

Czy czesci eksploatacyjne mozna wymieniac samemu w okresie gwarancyjnym?

To co Ci zaproponowano to wersja zdrowo za bogata moim zdaniem.

Aspirator musi byc, zeby odzelaziacz dzialal. Zloze Pyrolox jest bardzo dobre, ale to troche przerost do zawartosci zelaza na Twoim poziomie. Do tego zeby go wyplukac porzeba 3-3.5m3 wody na godzine. Masz tak wydajna studnie/pompe? Jesli juz, to jakies tansze/lzejsze zloze, bo tego zelaza masz tyle co kot naplakal.

Jak nie dasz zmiekczacza, to twardosc zostanie, ot co. Nie musi byc instalowany. BEdziesz mial troche kamienia na bateriach i w czajniku.

Nie chciales/mogles chlorowac studni. Zaloz lampe UV, do tego jakis filtr BigBlue jak radzil Ci Qbek17, i zostawi miejsce na kolumne filtracyjna. Jak napowietrzysz wode, to przynajmniej czesc zelaza wyfiltruje maly filtr BB. Jak CI bedzie przeszkadzala pozniej twardosc postawisz zmiekczacz. Jak zelzalo to jakis odzelaziacz (ale tanszy niz Pyrolox). Albo Crystal Right ktory usunie i zelazo i twarosc. Stawianie 2 duzych filtrow do takiej wody to chyba przesada.


marcin

e_norbert
29-06-2011, 15:02
To co Ci zaproponowano to wersja zdrowo za bogata moim zdaniem.

Aspirator musi byc, zeby odzelaziacz dzialal. Zloze Pyrolox jest bardzo dobre, ale to troche przerost do zawartosci zelaza na Twoim poziomie. Do tego zeby go wyplukac porzeba 3-3.5m3 wody na godzine. Masz tak wydajna studnie/pompe? Jesli juz, to jakies tansze/lzejsze zloze, bo tego zelaza masz tyle co kot naplakal.

Jak nie dasz zmiekczacza, to twardosc zostanie, ot co. Nie musi byc instalowany. BEdziesz mial troche kamienia na bateriach i w czajniku.

Nie chciales/mogles chlorowac studni. Zaloz lampe UV, do tego jakis filtr BigBlue jak radzil Ci Qbek17, i zostawi miejsce na kolumne filtracyjna. Jak napowietrzysz wode, to przynajmniej czesc zelaza wyfiltruje maly filtr BB. Jak CI bedzie przeszkadzala pozniej twardosc postawisz zmiekczacz. Jak zelzalo to jakis odzelaziacz (ale tanszy niz Pyrolox). Albo Crystal Right ktory usunie i zelazo i twarosc. Stawianie 2 duzych filtrow do takiej wody to chyba przesada.


marcin



Co do dezynfekcj studni to niestety tak jak pisalem - troche za pozno.
A co do tego Pyroloxa - na stronie BWT w danych pisza, ze PYROLOX 25/100 do plukania wykorzystuje 2m3/h. A co ile takie plukanie zachodzi?
Czy jako zammiennik Pyroloxa mozna by ewentualnoe uzyc ERF-Greensand 77 (tez BWT)- gdybym np chcial miec wszystko jedenj firmy tzn BWT?

Druga sprawa - jaka powinny miec wydajnosc takie filtry? Np ten caly pyrolox ma 0.5m3/h co oznacza 0.138 litra na sekunde -czy to nie za malo na 4 osoby w domu jednorodzinnym - jedna osoba sie kąpie, druga nabiera wody....? Co sie stanie jak przeplyw jest wiekszy - filtr odzelaziajacy podaje wode niedoczyszczona czy tez ogranicza przeplyw do tego ktory potrafi obsluzyc?

No i caly czas nie wiem ktore urzadzenie z zaproponowanych przez BWT oczyszcz mi azotoany?

Jastrząb
29-06-2011, 15:31
Co do dezynfekcj studni to niestety tak jak pisalem - troche za pozno.
A co do tego Pyroloxa - na stronie BWT w danych pisza, ze PYROLOX 25/100 do plukania wykorzystuje 2m3/h. A wedlug karty katalogowej zloza Pyrolox, dla filtra 10", filtracja to jakies 10l/min (600l/h), a plukanie to 50-59l/m (czyli ~3000-3550 /h).



A co ile takie plokanie zachodzi?
Ja mam 7x wiecej zelaza niz Ty (3.5mg), i 13" filtr plucze z powodzeniem raz na tydzien, choc niektorzy zalecaja czesciej. Ale z woda nic sie nie dzieje, parokrotnie ja badalem tuz przed regeneracja, zero zelaza.



Druga sprawa - jaka powinny miec wydajnosc takie filtry? Np ten caly pyrolox ma 0.5m3/h co oznacza 0.194 litra na sekunde -czy to nie za malo na 4 osoby w domu jednorodzinnym - jedna osoba sie kąpie, druga nabiera wody....? Co sie stanie jak przeplyw jest wiekszy - filtr odzelaziajacy podaje wode niedoczyszczona czy tez ogranicza przeplyw do tego ktory potrafi obsluzyc?Jak bedziesz za szybko filtrowal, woda sie nie doczysci. W skrajnym przypadku, przebija sie przez filtr juz na nim zgromadzone zanieczyszczenia. Oczywiscie zeby bylo naprawde zgodnie ze sztuka, nalezaloby odkrecic wszystkie krany w domu, puscic zmywarke, pralke, WC i sprawdzic jaki jest pobor wody. Ale w praktyce rzadko sie tak dzieje. I wyszloby ze musisz miec mega wielki i drogi filtr. Co wiecej, czesc poborow bedzie chwilowa. Jak ktos sie bedzie kapal, i odkreci kran zeby nalac 2l wody do czajnika to tragedii nie bedzie. Co wiecej, karta katalogowa podaje predkosc filtracji dla filtracji ciaglej. W warunkach domowych chwile filtrujesz, potem dlugo nie, co sprawia ze te chwilowe pobory moga byc ciut wieksze. Gdybys chcial non-stop filtrowac za duzo, to wtedy by juz bylo gorzej.

Idealnym rozwiazaniem bylby zbiornik 2 zbiornik hydroforowy za filtrem jako bufor wody oczyszczonej. No ale znowu, w praktyce sie tego nie robi.
Jak sie boisz za malego przeplywu, wez filtr 13", zamiast 10l/min, bedziesz mial 17l min.

marcin

e_norbert
29-06-2011, 15:52
A wedlug karty katalogowej zloza Pyrolox, dla filtra 10", filtracja to jakies 10l/min (600l/h), a plukanie to 50-59l/m (czyli ~3000-3550 /h).
marcin

A takie plukanie ile godzin trwa - oreintujesz sie moze? Bardzo ciekawi mnie to zagadnienie.


Chce skierowac zpaytanie ofertowe do innej firmy (http://www.ekoserwis.poznan.pl) - stosuje ona jednek filtry i urzadzenia eko-optimo - dobre to jakosciowa?

Hytryulik
29-06-2011, 16:03
Zacząłeś rozmawiać z BWT. Proponuję porozmawiać w BWT z Maćkiem Filochowskim . On fachowo rozwieje twoje wątpliwości i z czego ewentualnie można zrezygnować z tej ful oferty.

Jastrząb
29-06-2011, 16:22
A takie plukanie ile godzin trwa - oreintujesz sie moze? Bardzo ciekawi mnie to zagadnienie.
Jakie godzin. np 10minut plukania przeciwpradowego i 5 minut zgodnie z kierunkiem filtracji zeby z powrotem wzbuzone zloze "ulozyc". Wiec przy takim poprawnie plukanym Pyroloxie 10" powinienes zuzyc jakies 750litrow wody na plukanie. 4 x na miesiac, i masz 3m3 popluczyc do kanalizacji/szamba/oczyszczalni.



Chce skierowac zpaytanie ofertowe do innej firmy (http://www.ekoserwis.poznan.pl) - stosuje ona jednek filtry i urzadzenia eko-optimo - dobre to jakosciowa?Filtr sklada sie z:
-zbiornika
-zloza filtracyjnego
-glowicy sterujacej.

Niewazne jaka nalepke nakleisz na obudowie. Glowica musi byc dobrej firmy, bo jest to najdrozszy element: Clack, Fleck, Autotrol. Jak bedzie jakas badziewna glowica zrobiona malymi chinskimi raczkami, to dlugo nie pozyje, Niektore Flecki maja stosunkowo maly przeplyw wody. Moze to dlatego w tym Pyroloxie by BWT napisali plukanie 2000l/h, bo o ile pamietam, to te ich filtry sa katalogowo z glowicami Fleck wlasnie. Sami pisza, ze zloze Pyrolox powinno byc plukane z szybkoscia 60-70m/h, co daje przy zbiorniku 10" wlasnie 3-3,5m3/h. Moze glowica ma takie ogrniczenie. Nie chce mi sie szukac.
Zbiornik, tez jest kilka firm, wave Cyber, structural, pewnie inne, nie znam sie.

A zloze ma byc dobrane do wody.

marcin

qbek17
29-06-2011, 16:25
Eko serwis możesz sobie darować - nie mają pojęcia o uzdatnianiu wody, za to świetnie wciskają ludziom ciemnoty.

Nie wiem czemu tak się przejmujesz nazwą firmy? Przecież identyczny filtr na Pyroloxie zrobi ci każda firma z tej branży i to dużo taniej (przynajmniej 25-30% taniej) niż w BWT. Tak samo ze zmiękczaczem, filtrem mechanicznym...

Płukanie odżelaziacza lepiej wykonywać częściej ale krócej (np.ok. 10 min co 3/4 dni) niż rzadziej ale dłużej. Myślę, że taki rozmiar (10x54) spokojnie wystarczy na 4 osobową rodzinę.

e_norbert
29-06-2011, 18:34
Eko serwis możesz sobie darować - nie mają pojęcia o uzdatnianiu wody, za to świetnie wciskają ludziom ciemnoty.

Nie wiem czemu tak się przejmujesz nazwą firmy? Przecież identyczny filtr na Pyroloxie zrobi ci każda firma z tej branży i to dużo taniej (przynajmniej 25-30% taniej) niż w BWT. Tak samo ze zmiękczaczem, filtrem mechanicznym...

Płukanie odżelaziacza lepiej wykonywać częściej ale krócej (np.ok. 10 min co 3/4 dni) niż rzadziej ale dłużej. Myślę, że taki rozmiar (10x54) spokojnie wystarczy na 4 osobową rodzinę.

No wlasnie szukam innej firmy - nie musi byc BWT. Zwlaszcza ze wg mnie ten ich zaproponowny zestaw nie usunie mi azotanów. Piszez ze identyczny filtr na Pyroloxie zrobi mi każda firma - mozesz podac przyklady takich firm? Chodzi mi oto - wysylam wyniki oni robia mi taniej niz BWT ale dobrze - bez wpychania drogiego sprzetu- dobieraja komponenty.

Wczesniej pisałeś , ze moje azotany dałyby sie usunac specjalnymi wkladami usuwajacymi azotany do BB. Tylko jak szukam w internecie to jakos nie widze ofert/opisow takich filtrow - nie mowiac o tym jaka jaka jest ich wydajnosc, skutecznosc itp.

ruda102
29-06-2011, 18:50
Napisał qbek17
...to mało precyzyjnie określone ilości Przy CR100 ze względu na amoniak radziłbym minimum 10x54, a może nawet 13x54. Regeneracja wypadałaby co ok 8 - 14 dni. Przy odżelaziaczu z napowietrzaniem też jako minimum 10x54 lub większy, a płukanie co 3-4 dni bez względu na wielkość
polecana tu kilka stron wczesniej firma zaproponowała mi:
Sanitizer 1CR1044
Kolumna węglowa
Eko Clean 1i1/4
czyli mniejsze złoze, tylko 28l rozumiem ze nie daje zapasu?
i jakies dodatki, szczegolnie kolumna weglowa droga, czy sa potrzebne?
czy moge wziasc wiekszy Sanitizer ale bez tych dodatkow?

Hytryulik
29-06-2011, 19:36
polecana tu kilka stron wczesniej firma zaproponowała mi:
Sanitizer 1CR1044
Kolumna węglowa
Eko Clean 1i1/4
czyli mniejsze złoze, tylko 28l rozumiem ze nie daje zapasu?
i jakies dodatki, szczegolnie kolumna weglowa droga, czy sa potrzebne?
czy moge wziasc wiekszy Sanitizer ale bez tych dodatkow?

Ostrzegam Przed takim rozwiązaniem.
Masz za dużo żelaza w wodzie aby stosować CR. Będzie to rozwiązanie bardzo awaryjne (zapychają się żelazem inżektory w głowicy) , następnie trzeba będzie trzeba zwiększyć ilość soli do regeneracji a na koniec wymyślą Ci płukanie „węglanami” bo coś tam itd. Efekt serwis żyje a ty płacisz.
Co do smaku wody jest dziwny, mnie nie smakowała surowa.
Kolumna węglowa na studzienną wodę to nie chlorowaną to ……. .
Moja rada wymień zbiornik na zwykły 300l bez przepony do tego tradycyjny odżelaziacz . Za trzy miesiące zrób analizę wody i zastanów się czy coś Ci więcej potrzeba.
Rozwiązanie proste ale skuteczne, które i tak będziesz musiała zastosować przed urządzeniem z CR aby się pozbyć z nim problemów i wydawania pieniędzy na serwis.

qbek17
29-06-2011, 19:38
No wlasnie szukam innej firmy - nie musi byc BWT. Zwlaszcza ze wg mnie ten ich zaproponowny zestaw nie usunie mi azotanów. Piszez ze identyczny filtr na Pyroloxie zrobi mi każda firma - mozesz podac przyklady takich firm? Chodzi mi oto - wysylam wyniki oni robia mi taniej niz BWT ale dobrze - bez wpychania drogiego sprzetu- dobieraja komponenty.

Wczesniej pisałeś , ze moje azotany dałyby sie usunac specjalnymi wkladami usuwajacymi azotany do BB. Tylko jak szukam w internecie to jakos nie widze ofert/opisow takich filtrow - nie mowiac o tym jaka jaka jest ich wydajnosc, skutecznosc itp.

Z innych firm przykładowo: Hydro-System, Aqua-Soft, Mijar... Myślę, że każda z nich dobierze ci taki system.

Jeśli chodzi o azotany to są do tego żywice jonowymienne. Ich pojemność nie jest tak prosta do wyliczenia jak przy twardości, ponieważ zależy w większym stopniu od składu wody (głównie proporcji azotanów i siarczanów). Nie jest to filtr standardowy i dlatego ciężko znaleźć jego opis.
Myślę, że w twoim przypadku bardziej opłacalny niż BB byłby jednak filtr na azotany z głowicą sterującą regeneracjami. W przybliżeniu licząc, 25 litrów złoża (przy regeneracji 200 g soli na litr jonitu), powinno dać ok 4,5-5 m3 wody. Tyle samo wody da zmiękczacz (przy zmiękczeniu do zera).

Żelazem nie musisz się przejmować jeśli zastosujesz jakikolwiek filtr.

Opcja minimum to filtr na azotany i lampa UV: usunie azotany, zmniejszy żelazo i zabije bakterie. Dodatkowo może być zmiękczacz. Koszt na pewno będzie niższy niż to co ci oferuje BWT.

Hytryulik
29-06-2011, 19:41
Eko serwis możesz sobie darować - nie mają pojęcia o uzdatnianiu wody, za to świetnie wciskają ludziom ciemnoty.

.

No tak ich chińszczyzna to be ale twoja idealna. Ale czy czymś się różni?

qbek17
29-06-2011, 19:44
polecana tu kilka stron wczesniej firma zaproponowała mi:
Sanitizer 1CR1044
Kolumna węglowa
Eko Clean 1i1/4
czyli mniejsze złoze, tylko 28l rozumiem ze nie daje zapasu?
i jakies dodatki, szczegolnie kolumna weglowa droga, czy sa potrzebne?
czy moge wziasc wiekszy Sanitizer ale bez tych dodatkow?

Możesz wziąć większy Sanitizer - da ci to większą wydajność między regeneracjami (czyli regeneracje będą rzadziej).
Filtr wstępny możesz wziąć najtańszy z wymiennymi wkładami, albo taki jak ci zaproponowali i tylko od czasu do czasu go płukać.
Filtr węglowy poprawi smak i zapach wody, dodatkowo będziesz mogła spokojnie chlorować studnię lub CR. Oczywiście ta opcja jest tylko opcją i bez niej też się da to zrobić.

qbek17
29-06-2011, 19:52
...
Masz za dużo żelaza w wodzie aby stosować CR. Będzie to rozwiązanie bardzo awaryjne (zapychają się żelazem inżektory w głowicy) , następnie trzeba będzie trzeba zwiększyć ilość soli do regeneracji a na koniec wymyślą Ci płukanie „węglanami” bo coś tam itd.

Bzdura. CR działa przy dużo wyższych stężeniach. Poza tym ilość soli do regeneracji nie ma nic wspólnego z zapychaniem injectorów.

Co do smaku wody jest dziwny, mnie nie smakowała surowa.
Smak jest względny. Jednym smakuje woda słona innym słodka - a wcale nie musi to mieć nic wspólnego z rodzajem złoża do uzdatniania.


Moja rada wymień zbiornik na zwykły 300l bez przepony do tego tradycyjny odżelaziacz . Za trzy miesiące zrób analizę wody i zastanów się czy coś Ci więcej potrzeba.
Rozwiązanie proste ale skuteczne, które i tak będziesz musiała zastosować przed urządzeniem z CR aby się pozbyć z nim problemów i wydawania pieniędzy na serwis.
Nic nie będzie trzeba dodawać. A serwis to normalna rzecz - raz na rok trzeba to przejrzeć jak każde urządzenie.

qbek17
29-06-2011, 19:54
No tak ich chińszczyzna to be ale twoja idealna. Ale czy czymś się różni?
Nie twierdzę, że ich chińszczyzna jest be, tylko że nie mają pojęcia co robią. Najpierw przeczytaj ze zrozumieniem zanim skrytykujesz ;)

Hytryulik
29-06-2011, 20:00
Z innych firm przykładowo: Hydro-System, Aqua-Soft, Mijar... Myślę, że każda z nich dobierze ci taki system.
.

Dokończ bo ja na tym zarobię na chinszczyżnie.

Hytryulik
29-06-2011, 20:03
Nie twierdzę, że ich chińszczyzna jest be, tylko że nie mają pojęcia co robią. Najpierw przeczytaj ze zrozumieniem zanim skrytykujesz ;)

Oni robią to samo co Ty, sprzedają to samo i te same bzdury opowiadają co Ty - CR to ideał bez wad.
Konkuencja boli?

Hytryulik
29-06-2011, 20:15
Bzdura. CR działa przy dużo wyższych stężeniach. Poza tym ilość soli do regeneracji nie ma nic wspólnego z zapychaniem injectorów.

Smak jest względny. Jednym smakuje woda słona innym słodka - a wcale nie musi to mieć nic wspólnego z rodzajem złoża do uzdatniania.

Nic nie będzie trzeba dodawać. A serwis to normalna rzecz - raz na rok trzeba to przejrzeć jak każde urządzenie.

I powiesz to ludziom którym zamontowała CR firma polecana przez Ciebie, a którym później ja im zamontowałem odżelaziacz przed nim?
Niestety smaku goryczki z dużej zawartości sodu po CR nawet i kolumną węglową nie zabijesz.

Hytryulik
29-06-2011, 20:32
No wlasnie szukam innej firmy - nie musi byc BWT. Zwlaszcza ze wg mnie ten ich zaproponowny zestaw nie usunie mi azotanów. Piszez ze identyczny filtr na Pyroloxie zrobi mi każda firma - mozesz podac przyklady takich firm? Chodzi mi oto - wysylam wyniki oni robia mi taniej niz BWT ale dobrze - bez wpychania drogiego sprzetu- dobieraja komponenty.

Wczesniej pisałeś , ze moje azotany dałyby sie usunac specjalnymi wkladami usuwajacymi azotany do BB. Tylko jak szukam w internecie to jakos nie widze ofert/opisow takich filtrow - nie mowiac o tym jaka jaka jest ich wydajnosc, skutecznosc itp.

Zgodzę się tu z Jastrzębiem – doprowadź studnie do użytku:
- sprawdź czy wypełniona jest „dziura” pomiędzy rurą studni a odwiertem,czy nie ma gdzieś podcieków z gruntu
- zachloruj ją porządnie
- rozpomuuj przez kilka dni studnię pełną wydajnością
Jestem prawie pewny że to jednorazowo zmniejszy koszty uzdatnienia twojej wody.
Dopiero myśl później co dalej.

qbek17
29-06-2011, 20:54
I powiesz to ludziom którym zamontowała CR firma polecana przez Ciebie, a którym później ja im zamontowałem odżelaziacz przed nim?
Niestety smaku goryczki z dużej zawartości sodu po CR nawet i kolumną węglową nie zabijesz.
Chcesz powiedzieć, że wyczuwasz w wodzie aż 2-3 mg sodu? Jeśli tak to gratuluje wyczulonych zmysłów :)
Wątpię, żebyś montował odżelaziacze komuś kto kupił coś od firm które polecałem. Po prostu te firmy nie zostawiają klientów samych sobie i nawet jeśli coś jest nie tak to rozwiązują problem, a nie odsyłają do innych "ekspertów". Poza tym jakoś nie trafiłem jeszcze na niezadowolonego użytkownika CR - nie wiem skąd ty ich bierzesz...

ruda102
29-06-2011, 21:53
Ostrzegam Przed takim rozwiązaniem.
Masz za dużo żelaza w wodzie aby stosować CR. Będzie to rozwiązanie bardzo awaryjne (zapychają się żelazem inżektory w głowicy) , następnie trzeba będzie trzeba zwiększyć ilość soli do regeneracji a na koniec wymyślą Ci płukanie „węglanami” bo coś tam itd. Efekt serwis żyje a ty płacisz.
Co do smaku wody jest dziwny, mnie nie smakowała surowa.
Kolumna węglowa na studzienną wodę to nie chlorowaną to ……. .
Moja rada wymień zbiornik na zwykły 300l bez przepony do tego tradycyjny odżelaziacz . Za trzy miesiące zrób analizę wody i zastanów się czy coś Ci więcej potrzeba.
Rozwiązanie proste ale skuteczne, które i tak będziesz musiała zastosować przed urządzeniem z CR aby się pozbyć z nim problemów i wydawania pieniędzy na serwis.
niestety dysponuje bardzo ograniczona gotowka, tradycyjne rozwiazanie jakie mi do tej pory zaproponowano:
- blisko 10 tys bez montazu, nawet nie poprosilam o przeslanie oferty,
- "Odżelaziacz -- odmanganiacz, porządne złoże odmanganiające, głowica ręczna, sprężarka powietrza ..."
"...wielkość filtra to 13/54 (oznaczenie handlowe), złoża są mieszanką dwóch złóż, jedno przestrzenne porowate, drugie aktywne, Głowica ręczna produkcji albo francuskiej albo USA " zdjecia filtrów na http://www.ekon24.pl/?galeria,3 tez drozsze od CR o 1/3 :(

ale czekam jeszcze na kilka odpowiedzi

qbek17
29-06-2011, 22:58
niestety dysponuje bardzo ograniczona gotowka, tradycyjne rozwiazanie jakie mi do tej pory zaproponowano:
- blisko 10 tys bez montazu, nawet nie poprosilam o przeslanie oferty,
- "Odżelaziacz -- odmanganiacz, porządne złoże odmanganiające, głowica ręczna, sprężarka powietrza ..."
"...wielkość filtra to 13/54 (oznaczenie handlowe), złoża są mieszanką dwóch złóż, jedno przestrzenne porowate, drugie aktywne, Głowica ręczna produkcji albo francuskiej albo USA " zdjecia filtrów na http://www.ekon24.pl/?galeria,3 tez drozsze od CR o 1/3 :(

ale czekam jeszcze na kilka odpowiedzi

Głowica automatyczna ze zdjęć to Clack TC (czasówka), natomiast ręczna to wyrób chiński - nie twierdzę że zły ;P

Standardowy odżelaziacz (10x54) z porządnym złożem (do czego nie zaliczam mieszanki 90% żwiru i 10% złoża aktywnego) i porządną głowicą to koszt ok. 3-3,5 tys. Nowy hydrofor bezprzeponowy z osprzętem to w granicach 1 tys. Reszta to cena za pomysł nazwania żwiru złożem "przestrzennym porowatym" czyli czysty zysk sprzedawcy :P

e_norbert
30-06-2011, 09:39
To co Ci zaproponowano to wersja zdrowo za bogata moim zdaniem.

Aspirator musi byc, zeby odzelaziacz dzialal. Zloze Pyrolox jest bardzo dobre, ale to troche przerost do zawartosci zelaza na Twoim poziomie. Do tego zeby go wyplukac porzeba 3-3.5m3 wody na godzine. Masz tak wydajna studnie/pompe?
marcin

Drąże temat dalej - dla własnej wiedzy chcialbym poznac odpowiedz na pytanie co sie stanie jesli wydajnosc mojej pompy ze studni to 1500 m3 na h a plukanie wymaga 3-3.5m3/h? Urządzenie bedzie zle plukane czy tez po prostu operacja plukania bedzie dluzsza?

qbek17
30-06-2011, 10:33
Drąże temat dalej - dla własnej wiedzy chcialbym poznac odpowiedz na pytanie co sie stanie jesli wydajnosc mojej pompy ze studni to 1500 m3 na h a plukanie wymaga 3-3.5m3/h? Urządzenie bedzie zle plukane czy tez po prostu operacja plukania bedzie dluzsza?
Efekt będzie taki, że złoże nie podniesie się (nie spulchni się) wystarczająco aby wypłukać z niego wytrącone żelazo. Po kilku takich "za słabych" płukaniach złoże przestanie działać zupełnie, a w wodzie wyjściowej pojawi się więcej żelaza niż w wodzie surowej (żelazo ze złoża będzie wypłukiwane w czasie pracy).

e_norbert
30-06-2011, 14:10
Dostałem oferte Z Mijamaru

1. Filtr usuwający zanieczyszczenia mechaniczne
Typ BB 10
z wymiennym wkładem filtracyjny typ R30

2. Automatyczna stacja uzdatniania wody
Typ TT30B65Eco
wydajność - 3,1 m3/regenerację
nominalne natężenie przepływu - 1,5 m3/h
maksymalne natężenie przepływu - 2,5 m3/h
Zakres działania:
usuwa z wody : zelazo, mangan, twardość, amoniak.


3. Azotany oraz azotyny proponuję usunąć tylko z wody pitnej, montując system odwróconej osmozy pod zlewem.
Typ FR04


Co o tym sadzicie- zwlaszcza pkt 2 - dobre to? Pytanie czy jest sens odzelawiac i zmiekczac jesli bede mial osmoze skoro ona wszytko to robi (opocz zmiekczania, ktore moglbym sobi edarowac)

Do tego jeszcze brakuje oczywiscie lampy UV

Hytryulik
30-06-2011, 14:36
Dostałem oferte Z Mijamaru

1. Filtr usuwający zanieczyszczenia mechaniczne
Typ BB 10
z wymiennym wkładem filtracyjny typ R30

2. Automatyczna stacja uzdatniania wody
Typ TT30B65Eco
wydajność - 3,1 m3/regenerację
nominalne natężenie przepływu - 1,5 m3/h
maksymalne natężenie przepływu - 2,5 m3/h
Zakres działania:
usuwa z wody : zelazo, mangan, twardość, amoniak.


3. Azotany oraz azotyny proponuję usunąć tylko z wody pitnej, montując system odwróconej osmozy pod zlewem.
Typ FR04


Co o tym sadzicie- zwlaszcza pkt 2 - dobre to? Pytanie czy jest sens odzelawiac i zmiekczac jesli bede mial osmoze skoro ona wszytko to robi (opocz zmiekczania, ktore moglbym sobi edarowac)

Do tego jeszcze brakuje oczywiscie lampy UV

Poza glowicą reszta to chinszczyzna nie ma porównania z BWT.
Zastanów się czy chcesz wydać pieniadze czy mieć czystą wodę.
Zaczynasz od zlej strony.

qbek17
30-06-2011, 14:48
Poza glowicą reszta to chinszczyzna nie ma porównania z BWT.
Przede wszystkim nie ma porównania z ceną BWT :)

Jeśli ma to być system "China Free" to pewnie nie ma co szukać i skorzystać z oferty BWT (chociaż teraz to też już nie jest pewne bo i oni zaczęli wprowadzać chińskie nowości).
Jeśli ma to być "tylko" dobrze działający system, w normalnej cenie to pewnie jest to oferta do rozważenia. Z opisu sądząc będzie to system na CR100 (więc, według niektórych ekspertów z tego forum, największe zło w historii, swoją drogą nie mające nic wspólnego z Chinami). Osmoza usunie azotany ale będzie to jeden kranik (pewnie w kuchni) o dość małej wydajności (tzn kilka litrów w zbiorniku buforowym). Trzeba pamiętać, żeby korzystać z tego kranu do gotowania i picia.

Jeśli puścisz wszystko (bez odżelaziania i zmiękczania) na osmozę to szybko ci się ona zapaskudzi osadami i będziesz musiał wymienić wkłady i membranę. Jeśli zrobisz wcześniej proponowany filtr to żywotność membrany wzrośnie do kilku lat.

e_norbert
01-07-2011, 10:11
Przede wszystkim nie ma porównania z ceną BWT :)

Jeśli ma to być system "China Free" to pewnie nie ma co szukać i skorzystać z oferty BWT (chociaż teraz to też już nie jest pewne bo i oni zaczęli wprowadzać chińskie nowości).
Jeśli ma to być "tylko" dobrze działający system, w normalnej cenie to pewnie jest to oferta do rozważenia. Z opisu sądząc będzie to system na CR100 (więc, według niektórych ekspertów z tego forum, największe zło w historii, swoją drogą nie mające nic wspólnego z Chinami). Osmoza usunie azotany ale będzie to jeden kranik (pewnie w kuchni) o dość małej wydajności (tzn kilka litrów w zbiorniku buforowym). Trzeba pamiętać, żeby korzystać z tego kranu do gotowania i picia.

Jeśli puścisz wszystko (bez odżelaziania i zmiękczania) na osmozę to szybko ci się ona zapaskudzi osadami i będziesz musiał wymienić wkłady i membranę. Jeśli zrobisz wcześniej proponowany filtr to żywotność membrany wzrośnie do kilku lat.

Dlaczego CR100 jest przez niektorych uwazane za zło?

Z takiego kranika - woda leci normalnie (do momentu wyczerpania sie jej w zbiorniczku) czy tez takim ciurkiem ze trzeba dlugo czekac na napelnienie np gara z wodą na zupę?

Co sadzicie o systemach osmozy GE - chwala sie ze maja taki przeplyw ze nie trzeba zbiornika ale mi wychodzi 0.03 litra na sekunde - czyli kieliszek na sekunde:)

Inna sprawa - natknalem sie na przypadkowo na przedstawiciela produktów firmy Nikken bedacych podobno alternatywa odwrocnej osmozy (http://www.nikken.com) - majace niby usuwac wszytkie zanieczyszczenia jak osmoza ale nie zmieniajacych zasadowosci (?) czy jakos tak. Potraktowalem troche to w kategoriach produktow malowiarygodnych ale moze nieslusznie.

qbek17
01-07-2011, 10:27
Dlaczego CR100 jest przez niektorych uwazane za zło?

Z takiego kranika - woda leci normalnie (do momentu wyczerpania sie jej w zbiorniczku) czy tez takim ciurkiem ze trzeba dlugo czekac na napelnienie np gara z wodą na zupę?

Co sadzicie o systemach osmozy GE - chwala sie ze maja taki przeplyw ze nie trzeba zbiornika ale mi wychodzi 0.03 litra na sekunde - czyli kieliszek na sekunde:)
Co do CR to pewnie tak jak z czarownicami kiedyś - jak się czegoś nie rozumie to się tego boi.

Z osmozy leci dopóki jest woda w zbiorniku, ale nie jest to przepływ jak z normalnego kranu. Żeby napełnić garnek wodą potrzebujesz pewni ok minuty.
Tak samo jest z Merlinem - tam nie ma zbiornika, za to jest większa membrana. Szklankę tym można napełnić, ale przy dzbanku już jest to wyraźne czekanie aż się naleje. Za to cenowo Merlin wychodzi znacznie drożej.

e_norbert
02-07-2011, 22:30
Kolejna propozycja ofertowa, którą dostałem. Tym razem z Aqua Softu. Propozycja chyba sensowna cenowo, bardo profesjonalny kontakt, nie wiem tylko jak z jakoscią ich urządzeń - ktoś ma jakieś doświadczenia? Oto propozycja:



.....
-Lampa UV plskiej firmy TMA przepływ 1,6 m3/h – koszt 1020zł netto

Stacja uzdatniania wody na azotany w zabudowie kompaktowej – 2100zł netto. Stacje na azotany projektuje się pod indywidualne parametry. W Pana przypadku wystarczy stacja na 25 litrów złoża. Stacja będzie w zabudowie kompaktowej, jak zmiękczacz. Regeneracja solą tabletkowaną co około 5m3. Zużycie soli na regenerację – 3,5kg. Worek soli 25 kg kosztuje około 30zł. Czyli za 30 zł będzie Pan miał uzdatnione 35 m3 wody. Głowica sterująca Clack WS1 CI z pełną historią pracy. Złoże PURE RESIN PA202

-Filtr BB 10” z wkładem węglowym – 130zł netto

-Opcjonalnie ze względu na wysoką twardość wody i ściągnięcie do końca żelaza zmiękczacz z mixingiem Aqua Basic 20 z mixingiem– koszt 1600zł netto.
Przy twardości na poziomie 20 stopni i domieszaniu wody surowej na cztery stopnie, regeneracja będzie co około 3m3 wody, na regenerację stacja potrzebuje 2,4kg soli. Koszty eksploatacyjne można sobie skalkulować przy cenie soli za 25kg - 30zł.

Gwarancja na nasze stacje – 4lata
Żywotność żywic minimum 10lat.
Koszt wkładu węglowego BB – 20zł.

Promiennik UV Philips wymieniany nie rzadziej niż 1,5roku – koszt 180zł.



Interesuje mnie opinia o zmiekczaczu, bo co do lampy to tu chyba nie ma jakiejs filozofii a stacje na usuwanie azotanow penwie malo kto ma/zna

qbek17
03-07-2011, 00:48
Interesuje mnie opinia o zmiekczaczu, bo co do lampy to tu chyba nie ma jakiejs filozofii a stacje na usuwanie azotanow penwie malo kto ma/zna
Z tego co się orientuję to promienniki w lampach zaleca się wymieniać co 8-10 tys godzin pracy czyli ciut ponad rok.
Azotany skalkulowane dość odważnie - ja bym dał trochę więcej soli.
Zmiękczacz standardowy - dobrze że wersja z mieszaniem (mixing). Możesz pewnie zażyczyć sobie wersję z jonitem monosferycznym i regeneracją przeciwprądową - zużycie soli będzie mniejsze, a wydajność większa. Za to cena pewnie trochę wzrośnie. Ale i bez tego przy twojej wodzie w zupełności wystarczy.

e_norbert
03-07-2011, 01:00
Z tego co się orientuję to promienniki w lampach zaleca się wymieniać co 8-10 tys godzin pracy czyli ciut ponad rok.
Azotany skalkulowane dość odważnie - ja bym dał trochę więcej soli.
Zmiękczacz standardowy - dobrze że wersja z mieszaniem (mixing). Możesz pewnie zażyczyć sobie wersję z jonitem monosferycznym i regeneracją przeciwprądową - zużycie soli będzie mniejsze, a wydajność większa. Za to cena pewnie trochę wzrośnie. Ale i bez tego przy twojej wodzie w zupełności wystarczy.

Co do promiennikow tez mnie to troche zdziwilo- w BWT to bodajze 300 dni

Mixing to z tego co sie zdązyłem zorientorać mieszanie z wodą nie zmiekczoną aby efekt koncowy nie byl za miękki?
A ten jonit monosferyczny i regeneracjia przeciwpradowa - cóż to za cudo? Czy taki standardowy zmiekczacz rzeczywiscie zredukuje mi zelazo do normy ? (mam 462ug a norma 200ug) - zwlaszcza ze jest mixing... W parametrach technicznych tego zmiekczacza napisano ze maksymalny sumaryczny poziom Fe i Mn nie powinien byc (jak rozumiem na wejściu) wiekszy niz 0.5 mg a u mnie wynosi dokładnie 0.512mg

autorus
03-07-2011, 07:54
Witam kolegę qbek17, kolega doradził mi zakup zmiękczacza do wody :) Wszystko śmiga pięknie :)

ruda102
03-07-2011, 19:09
to mało precyzyjnie określone ilości :) Przy CR100 ze względu na amoniak radziłbym minimum 10x54, a może nawet 13x54. Regeneracja wypadałaby co ok 8 - 14 dni.
Przy odżelaziaczu z napowietrzaniem też jako minimum 10x54 lub większy, a płukanie co 3-4 dni bez względu na wielkość.
to parametry CR 1044 http://aqua-soft.com.pl/sanitizer-cr100/sanitizer-1cr1044-przeplyw-1-5m-h.html
a ja chyba zdecyduje sie zamontowac wg rady CR 1054,, za filtrem BB10 z wkladem weglowym, glowica Clack WS1 Cl (podobno automatyczna regeneracja dopasowana wg zuzycia)
chcialam prosic o ocene rozwiazania wg parametrow podanych na stronie, ktorych nie rozumiem i nie umiem porownac parametrow wody do moich wynikow, czy regeneracja ma szanse wypasc przy moim zuzyciu raz na dwa tygodnie, jaka ilosc wody idzie do oczyszczalni przy plukaniu gdy zbiornik solanki 100l? soli pewnie wiecej niz te 4kg w mniejszym, czy taka ilosc i takie stezenie solanki nie zakloci pracy oczyszczalni biologicznej?

qbek17
03-07-2011, 20:12
Mixing to z tego co sie zdązyłem zorientorać mieszanie z wodą nie zmiekczoną aby efekt koncowy nie byl za miękki? Dokładnie tak.

A ten jonit monosferyczny i regeneracjia przeciwpradowa - cóż to za cudo?
Standardowy jonit ma ziarna o wielkości 0,3 - 1,2 mm. Jonit monosferyczny ma ok 95% ziaren w jednym rozmiarze - ok 0,6 mm. Dzięki temu, że jest bardziej jednorodny, jego efektywność jest kilka procent wyższa niż zwykłego - ma to większe znaczenie przy dużych stacjach przemysłowych. Dodatkowo niektóre jonity mają większą pojemność - tzw. High Capacity.
Regeneracja przeciwprądowa to regeneracja z przepływem solanki w innym kierunku niż w czasie pracy. Taki sposób prowadzenia regeneracji powoduje dłuższy czas kontaktu solanki ze złożem i lepsze jej wykorzystanie. Przekłada się to na niższe zużycie soli.
Wszystkie te procesy razem wzięte mogą dać ok 15-20% większą wydajność przy niższej dawce soli. Ale wszystko kosztuje - trzeba sobie skalkulować czy to się opłaca w domowych warunkach - według mnie nie zawsze.


Czy taki standardowy zmiekczacz rzeczywiscie zredukuje mi zelazo do normy ? (mam 462ug a norma 200ug) - zwlaszcza ze jest mixing... W parametrach technicznych tego zmiekczacza napisano ze maksymalny sumaryczny poziom Fe i Mn nie powinien byc (jak rozumiem na wejściu) wiekszy niz 0.5 mg a u mnie wynosi dokładnie 0.512mg
Taka różnica to naprawdę NIC. Niepewność badań jest często większa niż te 0.012 mg. Jeśli przed zmiękczaczem dasz BB z wkładem sedymentacyjnym to już na nim powinno się zatrzymać większość żelaza.

qbek17
03-07-2011, 20:25
Witam kolegę qbek17, kolega doradził mi zakup zmiękczacza do wody :) Wszystko śmiga pięknie :)
Witam :)
Cieszę się, że jesteś zadowolony z decyzji :)

qbek17
03-07-2011, 21:04
chcialam prosic o ocene rozwiazania wg parametrow podanych na stronie, ktorych nie rozumiem i nie umiem porownac parametrow wody do moich wynikow, czy regeneracja ma szanse wypasc przy moim zuzyciu raz na dwa tygodnie, jaka ilosc wody idzie do oczyszczalni przy plukaniu gdy zbiornik solanki 100l? soli pewnie wiecej niz te 4kg w mniejszym, czy taka ilosc i takie stezenie solanki nie zakloci pracy oczyszczalni biologicznej?
W zakładce "oferta" masz kartę Sanitizera CR100 i tam jest tabela z danymi większych modeli. Zużycie soli przy 10x54 to 5.2 kg, a wody - ok 450 litrów. Przy twojej twardości taki system zmiękczy 5 m3 wody. Pytanie ile czasu zajmie ci zużycie tych 5 m3 :)
Większość solanki zostanie "zużyta" na regenerację złoża. Poza tym to co zostanie będzie rozcieńczone... 5200 g soli w 5450 litrów wody. Czyli 1 gram soli na 1 litr wody.

e_norbert
03-07-2011, 21:38
A jeszcze pytanie. Rozumiem, ze zarówno do odazotanawiacza jak i do zmiekczacza bede musiał wsypywać tylko sól? W jednym i drugim przypadku to taka sama sól? Gdzie ją można kupić - to jakiś standardowy produkt (jakiś typ?). Bo średnio mi się np uśmiecha płacić za przesyłke z aqua-softu za 25kg worek- wole na miejscu w Poznaniu gdzies sobie dokupywać

qbek17
03-07-2011, 21:48
To standardowa sól tabletkowana. Możesz taką kupić np. w marketach typu Leroy/Castorama itp.

ruda102
04-07-2011, 14:10
W zakładce "oferta" masz kartę Sanitizera CR100 i tam jest tabela z danymi większych modeli. Zużycie soli przy 10x54 to 5.2 kg, a wody - ok 450 litrów. Przy twojej twardości taki system zmiękczy 5 m3 wody. Pytanie ile czasu zajmie ci zużycie tych 5 m3 :)
Większość solanki zostanie "zużyta" na regenerację złoża. Poza tym to co zostanie będzie rozcieńczone... 5200 g soli w 5450 litrów wody. Czyli 1 gram soli na 1 litr wody.
ponownie dziekuje za cierpliwosc w łopatologicznym wykladaniu

Hytryulik
04-07-2011, 21:03
Bzdura.

Nic nie będzie trzeba dodawać. A serwis to normalna rzecz - raz na rok trzeba to przejrzeć jak każde urządzenie.

Niestety te forum zdominowane jest przez ludzi którzy robią sobie darmową reklamę. Złoża CR i chińskich komponentów, umiejętnie przekręcając fakty. Prym wiedzie qbek17.
Zacznijmy z innej beczki. Przytaczam cytat z okólnika rozsyłanego przez importera CR po licznych reklamacjach. Qbek17 chyba go dobrze zna:
„Złoże Crystal RightTM oferuje sprawdzoną technologię do usuwania z wody jonów żelaza (Fe) i manganu (Mn). Ważne jest dobranie właściwego typu i odpowiedniej ilości złoża.
Niektóre wody gruntowe zawierają w sobie znaczne ilości rozpuszczonych gazów lub/i żelaza w formie organicznej. Powodują one stopniową redukcję zdolności jonowymiennej (pojemności) złoża. Większość gazów usuwana jest ze złoża podczas standardowej regeneracji tj. przy użyciu Soli – NaCl. Jednak niektóre gazy (szczególnie CO2) nie są usuwane ze złoża i stopniowo z cyklu na cykl wolno zmniejszają jego zdolność jonowymienną.
Aby przywrócić złożu pełną zdolność jonowymienną należy usunąć zanieczyszczenia, które nie są usuwane przy standardowej regeneracji Solą – NaCl.
Pełna zdolność jonowymienna złoża może zostać przywrócona przez regenerację Węglanem Sodu – Na2CO3 zwanym popularnie Sodą Asz – tzw. regeneracja szokowa
Po regeneracji złoża przez tzw. regenerację szokową, przy pomocy Sody Ash należy zregenerować złoże metodą standardową za pomocą Solanki – roztwór NaCl.
Jeżeli ma miejsce stopniowa redukcja zdolności jonowymiennej złoża zalecana jest okresowa regeneracja za pomocą Sody Ash jeszcze przed pojawieniem się widocznych objawów redukcji zdolności jonowymiennej – tzw. regeneracja prewencyjna.”Panie qbek17 to też sobie wymyśliłem że nie tylko sól jest potrzebna do regeneracji?
Ale to też bzdura.

Hytryulik
04-07-2011, 21:07
ponownie dziekuje za cierpliwosc w łopatologicznym wykladaniu

Zanim podziękujesz przeczytaj to poniżej bo na pewno to „uczciwy” oferent przemilczał.

qbek17
04-07-2011, 21:26
Jasne, że znam tą procedurę - sam ją rozsyłałem do wielu osób żeby miały świadomość o jej istnieniu (na tym forum też o tym pisałem), ale znam chyba dwa przypadki kiedy takie działanie było potrzebne. I to dlatego, że złoże było użyte do wody do której nie powinno - po prostu ktoś się nie wysilił aby sprawdzić wyniki badania wody. Żeby było śmiesznie złoże mimo to nadal działało, a po zrobieniu tej dodatkowej regeneracji jego wydajność została przywrócona. Podkreślam, że jest to DODATKOWA regeneracja stosowana AWARYJNIE, a nie normalna procedura regeneracji.
Takie same procedury istnieją dla jonitów czy złóż odżelaziających - jakoś ich się nie czepiasz i nie robisz z tego problemu? A przecież jonit zapchany żelazem też można odczyścić, ale najpierw w ogóle nie powinno się dopuścić do takiej sytuacji.
Dodatkowo zapominasz, że bywają w wodzie związki które NIEODWRACALNIE niszczą złoże CR - polifosforany. Tak samo jak chlor niszczy jonity, a np. krzemionka zapycha membrany... Czy to znaczy, że nie można ich stosować? Raczej nie - trzeba je tylko z głową dobierać.

Wniosek jest taki, że złoże to może działać nawet jak pseudofachowiec bezmyślnie je zastosuje tam gdzie nie powinien.
A co do "licznych reklamacji" to wymyślasz - ja bym był ostrożny z takimi deklaracjami bez pokrycia :)

Hytryulik
05-07-2011, 08:26
Wniosek jest taki, że złoże to może działać nawet jak pseudofachowiec bezmyślnie je zastosuje tam gdzie nie powinien.

To co powiesz o sobie - na podstawie kilku parametrów i nie znając terenu na którym będzie zamontowany filtr oferujesz CR - może jasnowidz – a może bezwzględny handlowiec, nie ukrywam świetnie wykorzystujący nowe możliwości reklamy swojego towaru.

Jastrząb
05-07-2011, 08:36
Niestety te forum zdominowane jest przez ludzi którzy robią sobie darmową reklamę. Złoża CR i chińskich komponentów, umiejętnie przekręcając fakty. Prym wiedzie qbek17.Wszystkich mierzysz swoja miarka piszac, ze jak ktos doradza na forum, to ma w tym osobisty interes, czy reklamuje swoja wlasna dzialalnosc. A juz szczegolnie mocno mylisz sie w przypadku kolegi qbek17 :-)



Zacznijmy z innej beczki. Przytaczam cytat z okólnika rozsyłanego przez importera CR po licznych reklamacjach. Qbek17 chyba go dobrze zna [...]Kazde zloze mozna zle zastosowac, tak ze nie bedzie dzialac. Mi jacys partacze tak do wody zastosowali greensand, ze praktycznie przestal dzialac po pol roku. Smierdzial, i nawet zelaza przy ph 7.4 nie usuwal. Wytrawilem go awaryjna metoda przy pomocy podchlorynu sodu, potem zastosowalem jak producent nakazal do wody odzelazionej, i prosze, od ponad roku pieknie usuwa 0,5mg Manganu do zera. Czy to znaczy ze Greensand jest be??

Mojemu sasiadowi ktos nasypal do filtra tak polecanego przez Ciebie dolomitu. I nie powiedzial, ze czasem by go trzeba dosypac. Rzecz jasna po kilku latach filtr manganu nie usuwa. Czy to znaczy ze zloze dolomitowe jest zle? Nie. Partacz sie za to wzial. Czy koniecznosc uzupelniania tego zloza co czas jakis, dyskwalifikuje je?
Swoja droga wydaje mi sie ze prosciej zrobic extra regeneracje, niz dosypywac zloze do filtra. Taka regeneracje z latwoscia zrobi sobie uzytkownik. Zeby dosypac dolomitu, to juz trza pewnie serwis wolac. Ja na zadnej stronie filrm sprzedajacych zloza dolomitowe, nie widzialem informacji, ze one sie zuzywaja i musza byc uzypelniane.


marcin

qbek17
05-07-2011, 08:56
To co powiesz o sobie - na podstawie kilku parametrów i nie znając terenu na którym będzie zamontowany filtr oferujesz CR - może jasnowidz – a może bezwzględny handlowiec, nie ukrywam świetnie wykorzystujący nowe możliwości reklamy swojego towaru.
Słuchaj - zgadzam się, że idealnym rozwiązaniem byłoby zrobić pełną analizę wody, gleby i powietrza w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miejsca gdzie ma być taki filtr zamontowany. Ale bądźmy realistami - nikt nie wyda 1,5 tys na pełną analizę wody żeby dobrać filtr za 2 tys (a jeśli się taki znajdzie to tylko się cieszyć). Dlatego staram się doradzić na podstawie tego co wiedzą - a jeśli czegoś istotnego brakuje to zastrzegam, że jest to przy założeniu jakiegoś brakującego elementu. Ty robisz tak samo - nie masz pełnych danych, a radzisz żeby zastosować to lub inne złoże. Oburzasz się, bo proponuję coś innego niż ty?

Poza tym - po raz kolejny - nie prowadzę sklepu, nie jestem importerem ani dystrybutorem żadnej konkretnej marki. To że znam kilka firm z tej branży i z nimi współpracuję (np. dobieram im technologię) daje mi możliwość poznania ich produktów - dlaczego więc miałbym siedzieć cicho i nie poradzić komuś do kogo się zwrócić?

Jastrząb
05-07-2011, 08:56
To co powiesz o sobie - na podstawie kilku parametrów i nie znając terenu na którym będzie zamontowany filtr oferujesz CR - może jasnowidz – a może bezwzględny handlowiec, nie ukrywam świetnie wykorzystujący nowe możliwości reklamy swojego towaru.Piana ;-)

marcin

j23titus
06-07-2011, 13:47
Witam
Jestem w przededniu zakupu zestawu do odżelaziania wody, chcę zastosować OTAGO MP, jaką pompę zastosować przed hydroforem, ponieważ czytałem że za mała pompa nie będzie odpowiednio napowietrzać wody. Mam studnię głębinową na 19 m (pompa głębinowa skm100 OMNIGENA).

Jastrząb
06-07-2011, 14:04
Witam
Jestem w przededniu zakupu zestawu do odżelaziania wody, chcę zastosować OTAGO MP, jaką pompę zastosować przed hydroforem, ponieważ czytałem że za mała pompa nie będzie odpowiednio napowietrzać wody. Mam studnię głębinową na 19 m (pompa głębinowa skm100 OMNIGENA).
Nalezy zastosowac taka pompe, zeby byla w stanie wyplukac rzeczony odzelaziacz. Trzeba sprawdzic u producenta filtra jaki jest wymagany przeplyw wody do plukania. Nie napisales, jaka jest wielkosc tego OTAGO MP, wiec ciezko cos napisac o konkretnym modelu pompy.

marcin

qbek17
06-07-2011, 14:07
Witam
Jestem w przededniu zakupu zestawu do odżelaziania wody, chcę zastosować OTAGO MP, jaką pompę zastosować przed hydroforem, ponieważ czytałem że za mała pompa nie będzie odpowiednio napowietrzać wody. Mam studnię głębinową na 19 m (pompa głębinowa skm100 OMNIGENA).
Otago MP to chyba cała seria urządzeń - a wymagana wydajność pompy zależy od średnicy zbiornika.
Twoja pompa daje ok 1,5 m3/h i to raczej nie wystarczy na wypłukanie dużego zbiornika... policz czy ci się opłaca wymieniać pompę czy może wstawić mniejszy (lub inny) odżelaziacz.

j23titus
06-07-2011, 16:00
Myślałem o tym zestawie 150 l:
http://allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-ze-zlozem-kompletny-filtr-i1694078860.html
Jutro będę miał wyniki z sanepidu, to zamieszczę całość i będę prosił o poradę, ale już wcześniej pani dzwoniła że przekroczone normy są tylko jeżeli chodzi o żelazo (0,64) i mangan (0,08)
Do qbek17 - moja pompa głębinowa ma 40 l/min więc chyba trochę więcej przepompuje niż piszesz, ale chodzi mi o pompę przed hydroforem czy ona musi mieć podobne parametry do głębinowej ?

j23titus
06-07-2011, 16:01
mangan 0,08

qbek17
06-07-2011, 16:18
Do qbek17 - moja pompa głębinowa ma 40 l/min więc chyba trochę więcej przepompuje niż piszesz, ale chodzi mi o pompę przed hydroforem czy ona musi mieć podobne parametry do głębinowej ?
Twoja pompa daje 40 l/min przy zerowym podnoszeniu. Piszesz, że masz studnię 19 m, więc przy takim podnoszeniu twoja pompa daje 25 l/min.

Hytryulik
06-07-2011, 17:02
Twoja pompa daje 40 l/min przy zerowym podnoszeniu. Piszesz, że masz studnię 19 m, więc przy takim podnoszeniu twoja pompa daje 25 l/min.

To nie jest tak do końca jak piszesz. Wysokość podnoszenia pompy liczy się od lustra wody pomniejszony o metry na opadniecie lustra po włączeniu pompy (nie pamiętam jak to się nazywa), a nie od głębokości studni. A to nieraz spora różnica.

qbek17
06-07-2011, 17:03
Myślałem o tym zestawie 150 l:
http://allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-ze-zlozem-kompletny-filtr-i1694078860.html
Nie wnikając w dobór odżelaziacza do twojej wody - zastanów się czy warto to kupować w tym sklepie. Koszt transportu = 200 zł za przesłanie zbiornika, 4 worków żwiru i kilku drobiazgów? Chyba lekka przesada.

qbek17
06-07-2011, 17:08
To nie jest tak do końca jak piszesz. Wysokość podnoszenia pompy liczy się od lustra wody pomniejszony o metry na opadniecie lustra po włączeniu pompy (nie pamiętam jak to się nazywa), a nie od głębokości studni. A to nieraz spora różnica.
Wiem jak się to liczy - ale nie wiemy (na razie) jaka jest wysokość lustra wody. Poza tym nie znamy różnicy poziomów między pompą i zbiornikiem (może będzie na podwyższeniu), nie wiemy też jakie będą opory przepływu przez rury, kolanka, zawory itp. Dlatego przyjąłem w przybliżeniu wartość jedyną jaką znamy - w najgorszym przypadku będzie to słuszne założenie, a w najlepszym będzie miał kilka l/min więcej (ale na pewno nie będzie to wydajność 40 l/min)

Jastrząb
06-07-2011, 19:46
Wysokość podnoszenia pompy liczy się od lustra wody pomniejszony o metry na opadniecie lustra po włączeniu pompy (nie pamiętam jak to się nazywa), a nie od głębokości studni. A to nieraz spora różnica.Bzdury jak zwykle piszesz. A czemu to niby dynamiczne lustro wody ma opadac o metr? Toz to zalezy od wielu czynnikow: wydajnosci studni, wydajnosci pompy, srednicy studni. Moze sie zdazyc ze poziom wody opadnie o 1metr. Ale rownie dobrze moze opasc o 3metry.
Zwyczajowo juz jakies mnemotechniczne reguly podajesz bez zrozumienia wlasciwego problemu.

marcin

Jastrząb
06-07-2011, 19:53
Do qbek17 - moja pompa głębinowa ma 40 l/min więc chyba trochę więcej przepompuje niż piszesz, ale chodzi mi o pompę przed hydroforem czy ona musi mieć podobne parametry do głębinowej ?Twoja pompa glebinowa ma na papieprze 40l, przy podnoszeniu 0-metrow. Wiec w praktyce da mniej. Nie wazne gdzie jest pompa: w stiudni glebinowa czy ssaca przed hydroforem. Zeby wyplukac ten filtr musi dac wedlg produenta 40l/min, czyli sporo.
Po drugie, jakos mi sie nie chce wierzyc, ze filtr piaskowy, da sie skutecznie wyplukac takim strumieniem wody (40l min przy srednicy 16" daje jakies 30m/h). Ale moze sie myle.
Po kolejne: to jest zbiornik z blachy ocynkowanej. Przy plukaniu piasek lata sobie w srodku swobodnie i szoruje po ocynku. Widziales kiedys piaskowanie zardzewialego metalu? Ja bym sie bal ze po paru latach z tego ocynku nie zostanie nic po za rdzewiejaca blacha.

Jesli do filtr do domu, to wedlug mnie niepotrzebnie duzy.

marcin

Hytryulik
07-07-2011, 07:02
Po kolejne: to jest zbiornik z blachy ocynkowanej. Przy plukaniu piasek lata sobie w srodku swobodnie i szoruje po ocynku. Widziales kiedys piaskowanie zardzewialego metalu? Ja bym sie bal ze po paru latach z tego ocynku nie zostanie nic po za rdzewiejaca blacha.

Jesli do filtr do domu, to wedlug mnie niepotrzebnie duzy.

marcin

Bardziej bym się obawiał „szorowania” piach po chińskim zbiorniku. Ocynk jest metalem obojętnym i podobno jest najzdrowszą instalacją. Obawy że ocynk się wytrze i zacznie odżelaziacz rdzewieć są nietrafione. Początek takich odżelaziaczy to upadła fabryka w Mlawie rok 1991 i wymieniałem złoże w takich odżelaziaczach w paru leśniczówkach i rdzy tam nie zauważyłem. Problem jest inny. Zły system dystrybucyjny wewnątrz przez co 1/3 zbiornika jest martwa i następuje wypłukiwanie złoża. W tej wielkości powinien być poziomy system dystrybucyjny w formie rozgwiazdy a to podraża system.

Jastrząb
07-07-2011, 07:47
Zły system dystrybucyjny wewnątrz przez co 1/3 zbiornika jest martwa i następuje wypłukiwanie złoża. W tej wielkości powinien być poziomy system dystrybucyjny w formie rozgwiazdy a to podraża system.A to cenna informacja. Dodatkowo na nie ruszanym przez plukaniu zlozu cos moze urosnac.

Co powoduje, ze trzeba raz jeszcze zadac pytanie: po co az 16" odzelaziacz do 0.64mg zelaza dla domu jednorodzinnego (to ostatnie to zalozenie, bo przedpisca nic nie wspomnial o zapotrzebowaniu na wode).

marcin

qbek17
07-07-2011, 07:58
Bardziej bym się obawiał „szorowania” piach po chińskim zbiorniku. Ocynk jest metalem obojętnym i podobno jest najzdrowszą instalacją. Obawy że ocynk się wytrze i zacznie odżelaziacz rdzewieć są nietrafione. Początek takich odżelaziaczy to upadła fabryka w Mlawie rok 1991 i wymieniałem złoże w takich odżelaziaczach w paru leśniczówkach i rdzy tam nie zauważyłem. Problem jest inny. Zły system dystrybucyjny wewnątrz przez co 1/3 zbiornika jest martwa i następuje wypłukiwanie złoża. W tej wielkości powinien być poziomy system dystrybucyjny w formie rozgwiazdy a to podraża system.
Po pierwsze ocynk nie jest metalem - cynk nim jest :) Cynk na pewno nie jest metalem obojętnym - nie reaguje z wodą w środowisku obojętnym, a to nie to samo.

Zakładasz, że jak nie "widziałeś" odpadającej rdzy to ocynk nadal był wewnątrz zbiornika?

Problem z dystrybucją wody nie ma nic wspólnego z wypłukiwaniem złoża - masz rację że część złoża nie pracuje przy słabym rozprowadzeniu wody, ale czemu miałoby być wypłukiwane?

Hytryulik
07-07-2011, 08:51
Po pierwsze ocynk nie jest metalem - cynk nim jest :) Cynk na pewno nie jest metalem obojętnym - nie reaguje z wodą w środowisku obojętnym, a to nie to samo.

Zakładasz, że jak nie "widziałeś" odpadającej rdzy to ocynk nadal był wewnątrz zbiornika?



Życzę Ci aby twoje chińskie zbiorniki dożyły takiego wieku i nadawały się do użytku.




Problem z dystrybucją wody nie ma nic wspólnego z wypłukiwaniem złoża - masz rację że część złoża nie pracuje przy słabym rozprowadzeniu wody, ale czemu miałoby być wypłukiwane?


Wyobraź sobie rurę 1 ¼ cala, pełny przepływ bez restryktora, 1/3 wysokoscizbiornika nie pracuje i nieznający się klient który ma do otwarcia dwa trójdrożne zawory a sam odpowiesz sobie na to pytanie. Nie ma kosza górnego, ale to nie zawsze jest wadą.

j23titus
07-07-2011, 08:57
Ok przyszły wyniki badań z sanepidu
http://img31.imageshack.us/img31/7639/sanepid1.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/31/sanepid1.jpg/)
http://img204.imageshack.us/img204/2337/sanepid2s.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/204/sanepid2s.jpg/)

Jakieś sugestie ?
Jestem już prawie przekonany że jednak będę brał ten odżelaziacz:
http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-ekomech-or-10-aspirator-gratis-i1684859830.html

Tylko proszę jeszcze o jakieś konkretne podpowiedzi jeżeli chodzi o pompę i hydrofor. Zapotrzebowanie na wodę standard (4 osobowa rodzina)

qbek17
07-07-2011, 09:00
Życzę Ci aby twoje chińskie zbiorniki dożyły takiego wieku i nadawały się do użytku.
Odwracasz kota ogonem - ja nic nie mam do chińskich czy nie-chińskich zbiorników o ile są dobrze wykonane. A takie nie ustępują trwałością zbiornikom metalowym.


Wyobraź sobie rurę 1 ¼ cala, pełny przepływ bez restryktora, 1/3 wysokoscizbiornika nie pracuje i nieznający się klient który ma do otwarcia dwa trójdrożne zawory a sam odpowiesz sobie na to pytanie. Nie ma kosza górnego, ale to nie zawsze jest wadą.

Ale wadą takiego urządzenia jest właśnie sytuacja, którą opisujesz - takie rzeczy nie powinny się dziać. Użytkownik nie ma prawa zepsuć urządzenia tylko przez to że odkręci zawór za mocno. Jeśli nie ma restryktora to musi być kosz, a jak nie ma kosza to restryktor.

Hytryulik
07-07-2011, 09:02
Pompę już masz do tego zbiornik 300l bezprzponowy.

qbek17
07-07-2011, 09:14
Jakieś sugestie ?
Tylko proszę jeszcze o jakieś konkretne podpowiedzi jeżeli chodzi o pompę i hydrofor. Zapotrzebowanie na wodę standard (4 osobowa rodzina)
W badaniach nie masz twardości (ale jest niska przewodność). Po cudownym Dolmixie twardość na pewno wzrośnie.
Do tego masz niskie pH - na żelazo powinno wystarczyć, ale nawet po napowietrzeniu może zostać trochę manganu.
Pompa powinna dać radę "na styk", a hydrofor standardowy (bezprzeponowy).
Pakujesz się w dodatkowy obowiązek regularnego biegania do filtra i odkręcania zaworków, czekania z zegarkiem w ręku kilkanaście minut i znów kręcenia zaworkami. Za takie pieniądze możesz już znaleźć zestawy z automatyczną głowicą (nie mówię, że są lepsze - efekt będzie taki sam, ale są dużo wygodniejsze w obsłudze).

Hytryulik
07-07-2011, 09:33
[QUOTE=qbek17;4801812]W badaniach nie masz twardości (ale jest niska przewodność). Po cudownym Dolmixie twardość na pewno wzrośnie.
Do tego masz niskie pH - na żelazo powinno wystarczyć, ale nawet po napowietrzeniu może zostać trochę manganu.
QUOTE]

Twardość wzrośnie max o 0,5 stopnia,ale i PH lekko pójdzie do góry i dzięki temu bardziej prawdopodobne że złoże usunie mangan.
Ale jedno jest pewne nie go przybędzie.

qbek17
07-07-2011, 09:38
Oby tak było, ale nadal to tylko "prawdopodobnie" ;) Zawsze przecież możesz mu "uratować" sytuacje dostawiając kolejny zbiornik... dobra nie będę złośliwy ;)

aromurek
07-07-2011, 10:32
Jak to jest z głowicami clacka czy wymagane jest zastosowanie wkładu filtracyjnego przed głowicą bo spotkałem się z opinią, że przy nich nie są potrzebna!

qbek17
07-07-2011, 10:37
Przed każdą głowicą powinien być filtr wstępny, niezależnie od producenta.

Jeśli go nie zamontujesz a masz w miarę niezłą wodę to raczej nic się nie stanie, ale jak jesteś na końcu sieci, albo masz dużo zanieczyszczeń (np. rdza z rur) to mogą one w najgorszym wypadku powodować uszkodzenie uszczelek w głowicy - czyli częstszy serwis.

Hytryulik
07-07-2011, 10:42
Jak to jest z głowicami clacka czy wymagane jest zastosowanie wkładu filtracyjnego przed głowicą bo spotkałem się z opinią, że przy nich nie są potrzebna!

Niestety musisz stosować filtr wstępny.Glowica Clacka ma słaby silnik który będzie się blokował na zanieczyszceniach z sieci.

qbek17
07-07-2011, 10:49
Niestety musisz stosować filtr wstępny.Glowica Clacka ma słaby silnik który będzie się blokował na zanieczyszceniach z sieci.
Ten "słaby" silniczek potrafi złamać trzpień tłoka - tylko po co? Nie lepiej wyświetlić błąd i poinformować o potrzebie czyszczenia?

aromurek
07-07-2011, 10:53
Czy wymontowanie anody z podgrzewacza ciepłej wody wystarczy by przy złożu CR200 nie było przykrego zapachu?
Jakie są inne minusy stosowania CR?

qbek17
07-07-2011, 11:04
Czy wymontowanie anody z podgrzewacza ciepłej wody wystarczy by przy złożu CR200 nie było przykrego zapachu?
Jakie są inne minusy stosowania CR?
Z praktyki - tak, wystarczy.
Z innych minusów - zmiękcza do zera (można zastosować mieszacz), ale nie wiem czy można to uznać za minus złoża zmiękczającego.

aromurek
07-07-2011, 11:13
A co z ewentualną mętnością gdyby się pojawiła?

j23titus
07-07-2011, 11:22
W badaniach nie masz twardości (ale jest niska przewodność). Po cudownym Dolmixie twardość na pewno wzrośnie.
Do tego masz niskie pH - na żelazo powinno wystarczyć, ale nawet po napowietrzeniu może zostać trochę manganu.
Pompa powinna dać radę "na styk", a hydrofor standardowy (bezprzeponowy).
Pakujesz się w dodatkowy obowiązek regularnego biegania do filtra i odkręcania zaworków, czekania z zegarkiem w ręku kilkanaście minut i znów kręcenia zaworkami. Za takie pieniądze możesz już znaleźć zestawy z automatyczną głowicą (nie mówię, że są lepsze - efekt będzie taki sam, ale są dużo wygodniejsze w obsłudze).

W badaniach nie mam twardości bo nie wiedziałem że twardość to wapń i magnez (zawartość sumaryczna), a baba w sanepidzie nam nie podpowiedziała.
Czy ta przewodność ma związek z twardością (niska znaczy dobra) ?

qbek17
07-07-2011, 11:24
Nie słyszałem jeszcze o przypadku aby mętność się pojawiła po złożu. Każde złoże po uruchomieniu wymaga wypłukania i wtedy woda może być mętna, ale to powinno pójść do ścieków.

qbek17
07-07-2011, 11:26
W badaniach nie mam twardości bo nie wiedziałem że twardość to wapń i magnez (zawartość sumaryczna), a baba w sanepidzie nam nie podpowiedziała.
Czy ta przewodność ma związek z twardością (niska znaczy dobra) ?
Przewodność ma związek z twardością, ale nie jest to stała zależność. Generalnie tak niska przewodność sugeruje też dość niską twardość. Jak będzie niska twardość to dolmix będzie się szybciej rozpuszczał i będzie trzeba go szybciej uzupełniać.

j23titus
07-07-2011, 11:50
Pompę już masz do tego zbiornik 300l bezprzponowy.

Tzn. pompa głębinowa ze studni bezpośrednio będzie tłoczyć wodę do hydroforu bezprzeponowego przez aspirator i następnie do tego odżelaziacza ?
Muszę mieć taki duży zbiornik,myślałem o 150 L, Np czy ten jest bezprzeponowy ?:
http://allegro.pl/zbiornik-hydrofor-150l-ocynk-hydroforowy-wys-24h-i1686938946.html

qbek17
07-07-2011, 11:54
Tzn. pompa głębinowa ze studni bezpośrednio będzie tłoczyć wodę do hydroforu bezprzeponowego przez aspirator i następnie do tego odżelaziacza ?
Tak.


Muszę mieć taki duży zbiornik,myślałem o 150 L, Np czy ten jest bezprzeponowy ?:
http://allegro.pl/zbiornik-hydrofor-150l-ocynk-hydroforowy-wys-24h-i1686938946.html
W opisie nigdzie nie ma informacji że jest przeponowy więc raczej można założyć że jest OK - ale nie zaszkodzi się upewnić telefonicznie.

Hytryulik
07-07-2011, 12:40
Tzn. pompa głębinowa ze studni bezpośrednio będzie tłoczyć wodę do hydroforu bezprzeponowego przez aspirator i następnie do tego odżelaziacza ?
Muszę mieć taki duży zbiornik,myślałem o 150 L, Np czy ten jest bezprzeponowy ?:
http://allegro.pl/zbiornik-hydrofor-150l-ocynk-hydroforowy-wys-24h-i1686938946.html
Zasada jest taka jak piszesz.
Aby żelazo się odfiltrowało musi być czas na przewartościowanie się żelaza. Do tego służy zbiornik, im większy zbiornik tym czas miedzi napowietrzeniem a odfiltrowaniem jest dłuższy. Stosując zbiornik 150 litrów musisz się liczyć z tym że przy np. napełnianiu szybko wanny może spadać jakość wody.

Jastrząb
07-07-2011, 12:47
Niestety musisz stosować filtr wstępny.Glowica Clacka ma słaby silnik który będzie się blokował na zanieczyszceniach z sieci.Bzdura. Nic sie nie blokuje. Dziala mi taka glowica prawie 2 lata bez filtra wstepnego na wodzie z Fe=3,5 mg. Nawet jej czyscic nie trzeba bylo poki co.

marcin

Jastrząb
07-07-2011, 12:56
Zasada jest taka jak piszesz.
Aby żelazo się odfiltrowało musi być czas na przewartościowanie się żelaza. .Znowu cos gdzie uslyszales. Owszem, utlenione w zbiorniku zelazo, w formie brazowawego wotorotlenku bardzo latwo jest wyfiltrowac. Ale w zbiorniku nigdy 100% zelaza sie tak nie utleni przy standardowych pH ~7. Reszta sie utleni dopiero na zlozu, katalizowana powlokami z tlenkow zalaza.

Jak Ty mozesz sprzedawac cos co nie masz pojecia jak dziala!?

marcin

qbek17
07-07-2011, 13:01
Reszta sie utleni dopiero na zlozu, katalizowana powlokami z tlenkow zalaza.
Jak Ty mozesz sprzedawac cos co nie masz pojecia jak dziala!?
W tym co kolega oferuje nie ma katalizatora (więc nie ma tematu) ;)

j23titus
07-07-2011, 13:48
Firma Ekomech jako jedyna w Polsce do odżelaziaczy stosuje głowice wykonane całkowicie z mosiądzu (w porównaniu z konkurencją) dzięki czemu podczas płukania i przestawiania zaworów nie jest możliwe ich wyłamanie.
To jak to jest warto w ten mosiądz zainwestować czy nie bo pare stówek drożej się firma ceni od konkurencji
http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-ekomech-oa-7700-10-i1704021151.html
czy
http://cristalaqua.pl/index.php?kat=224&pages=2&start=0&ord=1&prod=353

qbek17
07-07-2011, 14:02
hehehe... dobre :)
Mosiężna "głowica" z zaworami kulowymi nie ma nic wspólnego z automatyczną głowicą sterującą. Po prostu w automacie nie musisz nic kręcić, więc nic nie wyłamiesz.
Z tych linków moim zdaniem lepszy mechanicznie jest zestaw Ekomech (bo ma nowszą głowicę - i na pewno nie mosiężną). Natomiast czy warto za nią dopłacać w Ekomechu czy kupić ją taniej w innym sklepie - sam zdecyduj. Drugą różnicą jest złoże wypełniające filtr: albo Dolmix, albo mieszanka Klarsanitu (nikt do końca nie wie co w nim siedzi) i Defemana (który jest rudą manganu) - ja bym wybrał w tym przypadku KL+DEF.

Nimnarien
07-07-2011, 18:08
Witam!
Od jakiś 2 miesięcy używamy systemu uzdatnia wody złożonego ze zmiękczacza (crystal right 100) do usuwania żelaza i mnaganu, jednak dzisiaj zauważyłam, że przestał działać (żelazo w sumie w normie 0,1 ale mangan przekroczony 0,15). Czy złoże się zepsuło? mogło się tak stać mimo że nie mamy w wodzie fosforanów a twardość wejściowa jest odpowiednia? Filtr był regenerowany co 3 m^3 lub co 2 dni. Czy jest jakiś sposób, żeby to złoże jeszcze zregenerować?

qbek17
07-07-2011, 19:17
Witam!
Od jakiś 2 miesięcy używamy systemu uzdatnia wody złożonego ze zmiękczacza (crystal right 100) do usuwania żelaza i mnaganu, jednak dzisiaj zauważyłam, że przestał działać (żelazo w sumie w normie 0,1 ale mangan przekroczony 0,15). Czy złoże się zepsuło? mogło się tak stać mimo że nie mamy w wodzie fosforanów a twardość wejściowa jest odpowiednia? Filtr był regenerowany co 3 m^3 lub co 2 dni. Czy jest jakiś sposób, żeby to złoże jeszcze zregenerować?
Podaj jakie masz parametry wody - poprzednim razem pisałeś o zbyt niskim pH i zbyt niskiej twardości. Podaj jakie masz parametry regeneracji i przepływ - regeneracja co 2 dni to dość często.

Nimnarien
07-07-2011, 20:49
Dzisiaj ponownie dałam do badania wodę surową.
We wcześniejszych badania surowej: Ph około 5, Mn 0,7 Fe 3,0 Twardość 75 mg CaCO3.
Przez te dwa miesiące w wodzie po filtracji nie było w ogóle żelaza, ani manganu. PH około 8, a twardość oscyluje w okolicach 60 mg CaCO3 (do podnoszenia ph i twardości używamy calcite-imerys). Regeneracja płukanie przeciwprądowe 10 minut, płukanie solanką 15 min, napełnianie zbiornika 5 min, płukanie współprądowe 20 minut. Przepływ bardzo różny czasem chwilowo pokazuje 1,7 ale standardowo około 0,8. około 1 metr do 2 na dzień.

Zastanawiam się, czy nie jest to może wina niedokładnej regeneracji, czy przypadkiem wężyk do solanki się nie zapchał (wolniej pobiera wodę niż na początku). Zastanawiam się czy ten proces zapychania jest nieodwracalny, czy można np zrobić kilka regeneracji na raz i czy to coś pomoże, albo wyciągnąć to złoże i zamoczyć na jakiś czas w roztworze soli?

Hytryulik
07-07-2011, 21:02
Firma Ekomech jako jedyna w Polsce do odżelaziaczy stosuje głowice wykonane całkowicie z mosiądzu (w porównaniu z konkurencją) dzięki czemu podczas płukania i przestawiania zaworów nie jest możliwe ich wyłamanie.
To jak to jest warto w ten mosiądz zainwestować czy nie bo pare stówek drożej się firma ceni od konkurencji
http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-ekomech-oa-7700-10-i1704021151.html
czy
http://cristalaqua.pl/index.php?kat=224&pages=2&start=0&ord=1&prod=353
Nie wiem czy zauważyłeś ale urządzenia firmy Ekomech są zbudowane na zbiorniku Structurala produkowany w Belgii a u konkurencji chińszczyzna z dzikiego importu.
Jak patrzę na ofertę firmy cristalaqua to dostaję piany. W opisie podają że na urządzeniu jest zawór F5600 a na gotowym urządzeniu chiński zawór. Jak klient się nie zna to mu go rąbną. O zbiorniku już nie wspomnę.
Te dwie oferty nie mają porównania.

qbek17
08-07-2011, 07:16
Dzisiaj ponownie dałam do badania wodę surową.
We wcześniejszych badania surowej: Ph około 5, Mn 0,7 Fe 3,0 Twardość 75 mg CaCO3.
Przez te dwa miesiące w wodzie po filtracji nie było w ogóle żelaza, ani manganu. PH około 8, a twardość oscyluje w okolicach 60 mg CaCO3 (do podnoszenia ph i twardości używamy calcite-imerys). Regeneracja płukanie przeciwprądowe 10 minut, płukanie solanką 15 min, napełnianie zbiornika 5 min, płukanie współprądowe 20 minut. Przepływ bardzo różny czasem chwilowo pokazuje 1,7 ale standardowo około 0,8. około 1 metr do 2 na dzień.

Zastanawiam się, czy nie jest to może wina niedokładnej regeneracji, czy przypadkiem wężyk do solanki się nie zapchał (wolniej pobiera wodę niż na początku). Zastanawiam się czy ten proces zapychania jest nieodwracalny, czy można np zrobić kilka regeneracji na raz i czy to coś pomoże, albo wyciągnąć to złoże i zamoczyć na jakiś czas w roztworze soli?

Przede wszystkim taka regeneracja nie ma szans zregenerować złoża - czas kontaktu solanki ze złożem powinien wynosić znacznie więcej niż 15 min - razem z przepychaniem solanki karta podaje 90 min. Masz za długie płukanie, a za krótkie solankowanie. Nie wiem jaką masz głowicę ani wielkość zbiornika, ale nalewanie solanki też wygląda krótko. Nie wspominając już o bardzo niskiej twardości - jeśli ta jest za mała (a te 60 mg to wartość minimalna) to możesz mieć nieodwracalny problem. W ogóle ten system nie powinien w tej konfiguracji działać.

Myślę, że jak zrobisz porządną regenerację zgodnie z zaleceniami producenta to odzyskasz sprawność urządzenia. Dodatkowo możesz zastosować procedurę czyszczenia złoża węglanem sodu.

Jastrząb
08-07-2011, 07:40
Firma Ekomech jako jedyna w Polsce do odżelaziaczy stosuje głowice wykonane całkowicie z mosiądzu (w porównaniu z konkurencją) dzięki czemu podczas płukania i przestawiania zaworów nie jest możliwe ich wyłamanie.Zawsze trzeba sobie dorobic jakas filozofie, ze jako jedyni to robia. To troche jak wyprodukowac samochod bez radia i napisac, ze tylko z naszego samochodu nie ukradna Ci radia ;-)

Moim zdaniem w takim filtrze glowica automatyczna to podstawa. Szybko bys znienawidzil bieganie co pare dni i reczne przestawianie zaworow, zeby filtr wyplukac. Albo bys skonczyl jak moj sasiad, ktory plucze taki reczny filtr "gdy se przypomni". Najczesciej sobie przypomina gdy woda z kranu leci juz zolta.

Co nie znaczy ze kazda glowica automatyczna jest dobra. W tym watku znajdziesz informacje, ktore glowice sa warte zachodu.

marcin

Nimnarien
08-07-2011, 09:20
Jest to urządzenie DW20K, do którego został wsypany crystal. Mieści się go 20l (czytałam, że podobno min to 25l). Jest to takie urządzenie:
http://www.woda.com.pl/index.php?p343,dw20k-automatyczny-zmiekczacz-wody-do-domu-jednorodzinnego

qbek17
08-07-2011, 09:48
Jest to urządzenie DW20K, do którego został wsypany crystal. Mieści się go 20l (czytałam, że podobno min to 25l). Jest to takie urządzenie:
http://www.woda.com.pl/index.php?p343,dw20k-automatyczny-zmiekczacz-wody-do-domu-jednorodzinnego

Jeśli to urządzenie z tej strony to nie ma tam słowa o tym, że to Crystal Right. Jeśli jednak ci go wsypali to masz pecha - to musieli być idioci. Minimalna ilość złoża to 28,3 litrów (1 stopa sześcienna - w takich opakowaniach jest CR) w zbiorniku 10x44 - taka wielkość zapewni wystarczający czas kontaktu wody ze złożem. Druga wpadka to głowica - chiński RX, który nie ma nawet możliwości ustawienia odpowiednio długich cykli regeneracji.

Jeśli nawet uda ci się "ręcznie" zregenerować złoże to przy takich ustawieniach prędzej czy później temat wróci.

aromurek
08-07-2011, 15:10
Czy można taniej!

Przypomnę moje badania:

Twardość 293,2
Zelazo 2,14
Mangan 0,162
Ph 7,03

Wymiennik jonowy B/CR 1054OB

- wydajność godzinowa Qhmax=1,5m3/h, przy spadku ciśnienia = 0,6 bar
- sterowanie automatyczne, objętościowe Clack WS1CI z zaworem mieszającym mixing
- złoże filtracyjne: złoże zeolitowe Crystal right 200 usuwające jednocześnie żelazo, mangan
i twardość do ilości szczątkowych,regenerowana roztworem NaCl
- zbiornik ciśnieniowy kompozytowy wzmacniany włóknem szklanym
- zbiornik solanki wolnostojący 85 l wraz z zaworem solankowym
- zużycie soli na jedną regenerację ok.5kg
- przyłącze DN 25
- zasilanie elektryczne 220V/50Hz


cena netto 3.140 zł

autorus
08-07-2011, 16:24
Mam pytanie odnośnie samego zmiękczacza wody. Urządzenie kupuje się na sucho. Czy jest jakiś czas po którym urządzenie trzeba koniecznie podłączyć i aktywować? Chodzi o zakup przed budową.

Hytryulik
08-07-2011, 20:39
Mam pytanie odnośnie samego zmiękczacza wody. Urządzenie kupuje się na sucho. Czy jest jakiś czas po którym urządzenie trzeba koniecznie podłączyć i aktywować? Chodzi o zakup przed budową.

Wcześniej napisałeś ‘Wszystko śmiga pięknie’ to już po herbacie. Po nawodniony musisz uruchamiać regenerację co pewien czas – zapytaj sprzedawcę bo różnie to zalecają.

qbek17
09-07-2011, 22:41
Mam pytanie odnośnie samego zmiękczacza wody. Urządzenie kupuje się na sucho. Czy jest jakiś czas po którym urządzenie trzeba koniecznie podłączyć i aktywować? Chodzi o zakup przed budową.
Samo urządzenie może stać na sucho o ile jonit w środku jest mokry. W praktyce oznacza to zamknięte wszelkie odpływy/dopływy tak aby nie było dostępu powietrza. Jeśli jest tak zamknięty, a jonit zasypano tak jak powinno się to robić (czyli na mokro) to urządzenie może stać miesiącami.
Często przyłącza nie są zamykane i wtedy radziłbym nie czekać za długo z podłączeniem (lub przynajmniej utrzymywać wilgoć w zbiorniku dolewając trochę wody co jakiś czas). Jeśli jonit wyschnie to niewiele z niego będzie.

kargul21
11-07-2011, 15:01
Proszę o pomoc w wyborze sprzętu głównie do redukcji azotanu amonowego
65303
Woda jest pobierana ze studni głębinowej, instalacja składa się z hydroforu oraz filtru wstępnego

qbek17
11-07-2011, 21:26
Proszę o pomoc w wyborze sprzętu głównie do redukcji azotanów
65303
Woda jest pobierana ze studni głębinowej, instalacja składa się z hydroforu oraz filtru wstępnego
Jeśli do redukcji azotanów (mimo, że są w normie) to potrzebujesz filtr z jonitem do usuwania azotanów. Regeneruje się to solanką, ale do dokładnego określenia pojemności przydałyby się bardziej konkretne badania.
Chyba, że miałeś na myśli inny parametr?

Barti44
12-07-2011, 10:16
Mam pytanie- w moim zmiękczaczu Buderus Loga Nice 20 jest tylko ok 10 cm wody na dnie zbiornika. Nawet, gdy doleję wody, żeby było ok połowa zbiornika (bo tak mi poleciła osoba instalująca zmiękczacz), to i tak po najbliższej regeneracji zostaje na dnie wspomniane 8-10 cm wody. Nie wiem, czy na czas regeneracji woda się dolewa, bo proces ten odbywa się o drugiej w nocy. Czy tak powinno być? Jeżeli nie, to jaka może być przyczyna?
Ilość soli jest ok- zawsze są widoczne tabletki, więc to nie jest kwestia stężenia roztworu.
POMOCY :D

Hytryulik
12-07-2011, 10:20
Mam pytanie- w moim zmiękczaczu Buderus Loga Nice 20 jest tylko ok 10 cm wody na dnie zbiornika. Nawet, gdy doleję wody, żeby było ok połowa zbiornika (bo tak mi poleciła osoba instalująca zmiękczacz), to i tak po najbliższej regeneracji zostaje na dnie wspomniane 8-10 cm wody. Nie wiem, czy na czas regeneracji woda się dolewa, bo proces ten odbywa się o drugiej w nocy. Czy tak powinno być? Jeżeli nie, to jaka może być przyczyna?
Ilość soli jest ok- zawsze są widoczne tabletki, więc to nie jest kwestia stężenia roztworu.
POMOCY :D

Tak ma być. To jest zaprogramowane przez sprzedawcę.

qbek17
12-07-2011, 10:29
Mam pytanie- w moim zmiękczaczu Buderus Loga Nice 20 jest tylko ok 10 cm wody na dnie zbiornika. Nawet, gdy doleję wody, żeby było ok połowa zbiornika (bo tak mi poleciła osoba instalująca zmiękczacz), to i tak po najbliższej regeneracji zostaje na dnie wspomniane 8-10 cm wody. Nie wiem, czy na czas regeneracji woda się dolewa, bo proces ten odbywa się o drugiej w nocy. Czy tak powinno być? Jeżeli nie, to jaka może być przyczyna?
Ilość soli jest ok- zawsze są widoczne tabletki, więc to nie jest kwestia stężenia roztworu.
POMOCY :D
Powinno być ok 7 litrów wody w zbiorniku - taka ilość wystarczy do rozpuszczenia ok 2,5 kg soli. Nie wiem jak masz ustawioną głowicę, ale standardowo powinna ona automatycznie nalewać wodę do zbiornika soli PO zakończeniu regeneracji (tak aby solanka była gotowa do kolejnej regeneracji). Jak wlejesz więcej wody to zużyjesz więcej soli na regenerację.

orasta
12-07-2011, 18:36
Przepraszam za pytanie na poziomie nowicjusza:oops: , ale powiedzcie kiedy uzupełniacie sól w zbiorniku ? Ja starałem się utrzymywać stały poziom tj. ok. 1/2 zbiornika, teraz mam jakieś 12 cm na dnie. Uzupełniać, czy czekać aż się całkowicie rozpuści ? Czy sól jest w stanie rozpuścić się całkowicie ?

qbek17
12-07-2011, 20:06
Jest w stanie :)
Możesz czekać aż się "prawie" rozpuści, ale nie dopuszczaj do sytuacji żeby jej tam w ogóle nie było. W drugą stronę - możesz zasypać cały zbiornik i mieć spokój na dłuższy czas.

autorus
12-07-2011, 20:11
Wcześniej napisałeś ‘Wszystko śmiga pięknie’ to już po herbacie. Po nawodniony musisz uruchamiać regenerację co pewien czas – zapytaj sprzedawcę bo różnie to zalecają.

Ale mi chodzi o to ze chce kupić następny zmiękczacz np teraz a założyć i uruchomić za rok. Taki patent :)

free_shop
12-07-2011, 22:23
Producent wypuszczając na rynek jonit do zmiękczaczy, na worku podaje "datę przydatności do spożycia", o ile się nie mylę, to jest ok. 6 miesięcy. Oznacza to, że jonit przechowywany na sucho (w worku lub w zbiorniku) przez pół roku nie straci swoich właściwości. Zapytaj się sprzedawcy o "termin ważności jonitu".
Jeżeli chcesz kupić zmiękczacz teraz, to możesz:
-kupić filtr i złoże osobno (zasypać je później),
-kupić zmiękczacz zasypany złożem i go nie używać,
-podłączyć zmiękczacz do intalacji, włączyć regenerację np. co tydzień, wsypywać sól (2-3 kg) np. co miesiąc.
Jeżeli jonit jest w miarę świeży, to rok u Ciebie mu mniej zaszkodzi, niż pół roku w hurtowni :). Ważne są warunki przechowywania (temperatura, wilgotność, itp.).
Jeżeli masz okazję kupic teraz taniej, to się nie zastanawiaj!

qbek17
13-07-2011, 07:48
Okres przechowywania jonitu to 2 lata (według karty katalogowej). Ale ten temat akurat mam sprawdzony z producentem - jeśli nie jest wysuszony ani narażony na promienie słoneczne to spokojnie może leżeć dłużej. Tak jak piszesz - liczą się warunki przechowywania.
Jak teraz podłączysz zmiękczacz do instalacji i nie będziesz go używać to wystarczy, że raz na jakiś czas go przepłuczesz - nie ma potrzeby regeneracji solą ponieważ nie jest on wyczerpany. Przed rozpoczęciem normalnej eksploatacji należałoby go tylko zregenerować podwójnie.

kargul21
13-07-2011, 14:35
Jeśli do redukcji azotanów (mimo, że są w normie) to potrzebujesz filtr z jonitem do usuwania azotanów. Regeneruje się to solanką, ale do dokładnego określenia pojemności przydałyby się bardziej konkretne badania.
Chyba, że miałeś na myśli inny parametr?
Przepraszam chodziło mi o azotan amonowy.

qbek17
13-07-2011, 14:54
Przepraszam chodziło mi o azotan amonowy.
Azot amonowy czyli potocznie amoniak :)

Masz dwie opcje:
1) Crystal Right 100: przy okazji usunie twardość i mangan, regenerowane solanką.
2) złoże zeolitowe (np. Turbidex): usuwanie amoniaku jest tu jakby efektem ubocznym, złoże wymaga płukania.

Ale jest haczyk - oba złoża mają dużą pojemność względem amoniaku, ale żeby je zregenerować potrzebują chloru. Czyli znów dwie opcje:
1) głowica regeneracyjna zasysająca solankę i do tego elektrody do elektrolizy chloru z solanki
2) pompka dozująca np.podchloryn

Ja bym wybrał opcję 1-1 czyli CR100 z celą chlorującą - masz wszystko robione automatycznie i nie musisz trzymać w domu podchlorynu. Dodatkowo woda będzie zmiękczona i zmniejszona ilość manganu.

free_shop
13-07-2011, 15:51
Okres przechowywania jonitu to 2 lata Może i masz rację, ale mój kumpel Alcchajmer mówił mi co innego :sick:

Jak teraz podłączysz zmiękczacz do instalacji i nie będziesz go używać to wystarczy, że raz na jakiś czas go przepłuczesz - nie ma potrzeby regeneracji solą ponieważ nie jest on wyczerpany.
Tu się zgadzam. jeżeli zmiękczacz nie będzie używany, to nie ma sensu go regenerować solą (chociaż po pewnym czasie, po kolejnym płukaniu się wyczerpie, bo będzie płukany twardą wodą).

Przed rozpoczęciem normalnej eksploatacji należałoby go tylko zregenerować podwójnie.Też bym tak zrobił.

free_shop
13-07-2011, 16:39
Azot amonowy czyli potocznie amoniak :)
Albo jon amonowy. Amoniak to trochę inny związek, ale w Sanepidzie, jeżeli prosi się o badania "na amoniak", to wszyscy zrozumieją (to taki slang alchemików:)).

Masz dwie opcje:
1) Crystal Right 100: przy okazji usunie twardość i mangan, regenerowane solanką.
2) złoże zeolitowe (np. Turbidex): usuwanie amoniaku jest tu jakby efektem ubocznym, złoże wymaga płukania.
Ale jest haczyk - oba złoża mają dużą pojemność względem amoniaku, ale żeby je zregenerować potrzebują chloru. Czyli znów dwie opcje:
1) głowica regeneracyjna zasysająca solankę i do tego elektrody do elektrolizy chloru z solanki
2) pompka dozująca np.podchloryn.Ja bym dorzucił jeszcze jedną:
3) pompa, aspirator, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy.
Napowietrzanie może zmniejszyć ilość "amoniaku" (zostanie utleniony do azotanów). Oczywiście nie zawsze takie rozwiązanie działa, ale nigdy nie zaszkodzi.
.

majki
13-07-2011, 20:23
Przepraszam za pytanie na poziomie nowicjusza:oops: , ale powiedzcie kiedy uzupełniacie sól w zbiorniku ? Ja starałem się utrzymywać stały poziom tj. ok. 1/2 zbiornika, teraz mam jakieś 12 cm na dnie. Uzupełniać, czy czekać aż się całkowicie rozpuści ? Czy sól jest w stanie rozpuścić się całkowicie ?

Uzupełniam aż się "skończy", tzn. sprawdzam powiedzmy raz na 2 tygodnie w zasobniku z solą jaki jest jej poziom i jak jest taka syuacja, ze jest jej na dnie mało, to dosypuje cały worek 25 kg. Wychodzą u mnie 2 worki na 3 miesiące.

pozdrawiam, majki

free_shop
13-07-2011, 22:03
Uzupełniam aż się "skończy", tzn. sprawdzam powiedzmy raz na 2 tygodnie w zasobniku z solą jaki jest jej poziom i jak jest taka syuacja, ze jest jej na dnie mało, to dosypuje cały worek 25 kg. Wychodzą u mnie 2 worki na 3 miesiące.To chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Zmiękczacz zachowuje się jak samochód: nie spali więcej benzyny (tzn. zużyje więcej soli), jeżeli napełnisz bak do pełna. Bez benzyny nie pojedziesz dalej, bez soli zmiękczacz może nie działać.
PS
2 worki na 3 miesiące, to trochę dużo (może mi się tylko wydaje).
PPS
Napisz, jaki masz zmiękczacz (firma, rozmiar zbiornika, typ głowicy, rozbiór wody itp). Może uda się z pomocą Chytregohydraulika, Jastrzębia i Kubka (kolejność przypadkowa, alfabetyczna) znaleźć jakieś bardziej ergonomiczne rozwiązanie.

qbek17
14-07-2011, 00:43
Może uda się z pomocą Chytregohydraulika, Jastrzębia i Kubka (kolejność przypadkowa, alfabetyczna) ...
Qbka ;] ale kolejność bez zmian :)

Jastrząb
14-07-2011, 07:25
Ja bym dorzucił jeszcze jedną:
3) pompa, aspirator, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy.
Napowietrzanie może zmniejszyć ilość "amoniaku" (zostanie utleniony do azotanów). Oczywiście nie zawsze takie rozwiązanie działa, ale nigdy nie zaszkodzi.
.
2 i 3 wydaja sie wykluczac bo takie podejscie do usuwania amoniaku odbywa sie chyba na drodze biologicznej. Krotko mowiac, zyjac sobie na zlozu bakterie ktore wcinaja amoniak do czego potrzebuja tlenu .

Jak zgodnie z pkt 2 potraktujesz toto chlorem, to nici z rozwoju takich bakteri.
I jak sam zauwazyles, czasem to dziala czasem nie. O takie bakterie trzeba dbac, nie wiem, czy one sa w wodzie z jonem amonowym z automatu i zawsze, czy trzeba by ich gdzies poszukac i zloze zaszczepic. A potem kombinowac czy tlenu dosyc - utleninie 1mg NH4 wymaga 30x wiecej tlenu niz 1mg Fe.

W warunkach domowych stawialbym na Crystal jednak.


marcin

Hytryulik
14-07-2011, 07:58
Ja bym dorzucił jeszcze jedną:
3) pompa, aspirator, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy.
Napowietrzanie może zmniejszyć ilość "amoniaku" (zostanie utleniony do azotanów). Oczywiście nie zawsze takie rozwiązanie działa, ale nigdy nie zaszkodzi.
.

Wreszcie coś mądrego. Osobiście nie spotkałem się z przypadkiem kiedy po silnym napowietrzeniu aspiratorem i w zbiorniku bez przepony i filtracji na tradycyjnym odżelaziaczu pozostawał amoniak. A w tym przypadku jeszcze może zmaleje mangan.

majki
14-07-2011, 08:26
To chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Zmiękczacz zachowuje się jak samochód: nie spali więcej benzyny (tzn. zużyje więcej soli), jeżeli napełnisz bak do pełna. Bez benzyny nie pojedziesz dalej, bez soli zmiękczacz może nie działać.
PS
2 worki na 3 miesiące, to trochę dużo (może mi się tylko wydaje).
PPS
Napisz, jaki masz zmiękczacz (firma, rozmiar zbiornika, typ głowicy, rozbiór wody itp). Może uda się z pomocą Chytregohydraulika, Jastrzębia i Kubka (kolejność przypadkowa, alfabetyczna) znaleźć jakieś bardziej ergonomiczne rozwiązanie.

Stosuję się do zaleceń firmy. Twierdzili, żeby nie sypać od razu całego zbiornika, tylko jak zaczyna "ubywać" to dosypywać wtedy.
Filtr taki :
http://www.filtr.info/index.php?p206,zmiekczacz-dwukadlubowy-bd30-z-glowica-rx63b3-b-przylacze-1-cal-regeneracja-objetosciowo-czasowa
I jesteśmy bardzo zadowoleni :) :)
A czy duże zużycie ... ? 2 worki to 36 zł. Wychodzi po 12 zł na miesiąc. Krzywdy nie mam ;)
Regenreacja złoża co 9 dni, czasowo-pojemnościowa, choć zawsze spełniam warunek czasowy. Nie zużywamy więcej niż 2m3 przez 9 dni, jak to jest w limicie dla tego typu złoża.

pozdrawiam, majki

qbek17
14-07-2011, 08:37
2 i 3 wydaja sie wykluczac bo takie podejscie do usuwania amoniaku odbywa sie chyba na drodze biologicznej. Krotko mowiac, zyjac sobie na zlozu bakterie ktore wcinaja amoniak do czego potrzebuja tlenu .

Jak zgodnie z pkt 2 potraktujesz toto chlorem, to nici z rozwoju takich bakteri.
I jak sam zauwazyles, czasem to dziala czasem nie. O takie bakterie trzeba dbac, nie wiem, czy one sa w wodzie z jonem amonowym z automatu i zawsze, czy trzeba by ich gdzies poszukac i zloze zaszczepic. A potem kombinowac czy tlenu dosyc - utleninie 1mg NH4 wymaga 30x wiecej tlenu niz 1mg Fe.

W warunkach domowych stawialbym na Crystal jednak.
marcin

Zeolity działają na zasadzie wymiany jonowej - przyznaję, że nie wnikałem za dokładnie w ten temat bo nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, ale mam materiały opisujące jak obliczyć pojemność jonowymiennną takiego materiału. Do tego są dosyć selektywne względem jonu amonowego i mają dużą pojemność.

qbek17
14-07-2011, 08:39
Wreszcie coś mądrego. Osobiście nie spotkałem się z przypadkiem kiedy po silnym napowietrzeniu aspiratorem i w zbiorniku bez przepony i filtracji na tradycyjnym odżelaziaczu pozostawał amoniak. A w tym przypadku jeszcze może zmaleje mangan.
Może zadziała, a może nie. W tym przypadku jest dość dużo amoniaku i nie byłbym taki pewien czy da się go tak prosto "wywietrzyć" :)

autorus
14-07-2011, 08:41
U mnie regeneracja jest automatyczna co 14dni chyba ze więcej wody pójdzie to wtedy co 5m3. Ale ostatnio soli to wrzuciłem cały worek. a nie po trochu. To źle?

qbek17
14-07-2011, 09:20
Stosuję się do zaleceń firmy. Twierdzili, żeby nie sypać od razu całego zbiornika, tylko jak zaczyna "ubywać" to dosypywać wtedy.
Filtr taki :
http://www.filtr.info/index.php?p206,zmiekczacz-dwukadlubowy-bd30-z-glowica-rx63b3-b-przylacze-1-cal-regeneracja-objetosciowo-czasowa (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.filtr.info%2Fi ndex.php%3Fp206%2Czmiekczacz-dwukadlubowy-bd30-z-glowica-rx63b3-b-przylacze-1-cal-regeneracja-objetosciowo-czasowa)
I jesteśmy bardzo zadowoleni :) :)
A czy duże zużycie ... ? 2 worki to 36 zł. Wychodzi po 12 zł na miesiąc. Krzywdy nie mam ;)
Regenreacja złoża co 9 dni, czasowo-pojemnościowa, choć zawsze spełniam warunek czasowy. Nie zużywamy więcej niż 2m3 przez 9 dni, jak to jest w limicie dla tego typu złoża.

pozdrawiam, majki

Tylko nie mów, że zapłaciłeś 3,6 kzł za ten filtr?
Według danych na stronie pakują prawie 200 g soli na litr jonitu - to dużo, tym bardziej że masz małe zużycie wody. Ale może na tej cudownej głowicy RX nie da się ustawić dłuższego cyklu pracy... - nie wiem, nie znam się :)
Po to się daje większe zbiorniki na sól, żeby nie było potrzeby zaglądania do nich co chwila. Wsypujesz do pełna i masz spokój na kilka miesięcy.

qbek17
14-07-2011, 09:21
U mnie regeneracja jest automatyczna co 14dni chyba ze więcej wody pójdzie to wtedy co 5m3. Ale ostatnio soli to wrzuciłem cały worek. a nie po trochu. To źle?
Dobrze :)

Jastrząb
14-07-2011, 10:34
Może zadziała, a może nie. W tym przypadku jest dość dużo amoniaku i nie byłbym taki pewien czy da się go tak prosto "wywietrzyć" :)Jesli go ubywa to nie dzieki "wietrzeniu". Przy pH 7, ponizej 1% amoniaku jest w postaci gazowej, ktora mozna teoretycznie wywietrzyc na zbiorniku. Reszta jest usuwana w procesie bilogicznym, ktore wymaga duzo tlenu i warunkow do rozwoju bakteri. "Hytry" zauwazyl ze to z reguly dziala, choc jak zwykle nie wie dlaczego. Bo gdyby to mioaloby byc tez chlorowane, to bylby to dla niego wlasnie pierwszy przypadek gdzie po tradycyjnym napowietrzeniu amoniak nie znika, bo chlor skutecznie wytłucze bakterie :P

marcin

majki
14-07-2011, 12:27
Tylko nie mów, że zapłaciłeś 3,6 kzł za ten filtr?
Według danych na stronie pakują prawie 200 g soli na litr jonitu - to dużo, tym bardziej że masz małe zużycie wody. Ale może na tej cudownej głowicy RX nie da się ustawić dłuższego cyklu pracy... - nie wiem, nie znam się :)
Po to się daje większe zbiorniki na sól, żeby nie było potrzeby zaglądania do nich co chwila. Wsypujesz do pełna i masz spokój na kilka miesięcy.

Może mniej, może więcej ... ;) A ile "powinienem" zapłacić ?
Da się ustawić dłuższy czas, ale złoże było dobieranie do wody jaką mam i czas na regenerację został ustalony na 9 dni, a na objętość na 2m3.

pozdrawiam, majki

qbek17
14-07-2011, 12:41
Może mniej, może więcej ... ;) A ile "powinienem" zapłacić ?
Da się ustawić dłuższy czas, ale złoże było dobieranie do wody jaką mam i czas na regenerację został ustalony na 9 dni, a na objętość na 2m3.
pozdrawiam, majki
Za taki filtr, z taką głowicą - myślę, że nie więcej niż 2 tys.
W kwestii dobierania rozumiem, że ktoś oglądał twoje wyniki badania wody i na tej podstawie stwierdził, że taka dawka soli na taką ilość jonitu będzie odpowiednia? Jeśli tak to OK :)

majki
14-07-2011, 12:55
Za taki filtr, z taką głowicą - myślę, że nie więcej niż 2 tys.
W kwestii dobierania rozumiem, że ktoś oglądał twoje wyniki badania wody i na tej podstawie stwierdził, że taka dawka soli na taką ilość jonitu będzie odpowiednia? Jeśli tak to OK :)

Czyli odrobine przepłaciłem, ale to już nie ma znaczenia, bo ważne że wszystko działa ok. Jakoś widać kiedy pytałem o filtry na forum co kupić, nie było tylu chętnych do podpowiadania ... ;)
Tak, firma zrobiła badanie wody i na podstawie tego dobrała złoże.

pozdrawiam, majki

Nimnarien
16-07-2011, 09:42
Witam!
Mam kolejny problem. Podłączyliśmy inżektor i nie działa, nie zasysa powietrza. Nie pomaga dławienie zaworów itp. Próbowaliśmy obracać i na różne sposoby, niestety nic. Może jest do tego jakaś magiczna instrukcja montażu

Hytryulik
16-07-2011, 10:00
Witam!
Mam kolejny problem. Podłączyliśmy inżektor i nie działa, nie zasysa powietrza. Nie pomaga dławienie zaworów itp. Próbowaliśmy obracać i na różne sposoby, niestety nic. Może jest do tego jakaś magiczna instrukcja montażu

Kupiłeś najgorsze „urządzenie” jakie jest na rynku i ponosisz tego konsekwencje. Po co ci aspirator do zmiękczacza?
Dobry aspirator lepiej lub gorzej pracuje w każdym położeniu. Może masz słabą pompę?

Nimnarien
16-07-2011, 10:56
Ne potrzebuje togo do zmiękczacza. Nie ma pompki, jest to taki inżektor na różnicę ciśnień. Mamy go zamontowany poziomo.

qbek17
16-07-2011, 14:36
Ne potrzebuje togo do zmiękczacza. Nie ma pompki, jest to taki inżektor na różnicę ciśnień. Mamy go zamontowany poziomo.
Jak nie działa injector, a wszystkie przewody są drożne, zawór nie jest zatkany, jest przepływ wody, to pozostaje ci tylko wymienić injector.
Tym razem zgodzę się z Hytryulikiem - to są konsekwencje "taniej" głowicy.

free_shop
17-07-2011, 17:35
pozostaje ci tylko wymienić injector.Albo wstawić zbiornik hydroforowy.:)

qbek17
17-07-2011, 19:52
Ale to chyba chodzi o injector wewnątrz głowicy do zasysania solanki w czasie regeneracji? ;)

free_shop
17-07-2011, 21:48
Nimnarien napisał kilka postów wcześniej: "Podłączyliśmy inżektor i nie działa, nie zasysa powietrza". Dlatego zrozumiałem, że jest to tzw. "aspirator".
A propo popo: dlaczego ludzie z branży kaleczą nasz ojczysty język? Przecież "injector" to po polsku "iniektor, pompa strumieniowa, strumienica, smoczek" (ta nazwa mi się najbardziej podoba). Terminologia została wyjęta z "Encyklopedii techniki" (wydanie z lat 70.). Tak, jak napisał Nimnarien: "inżektor", to chyba najlepszy polski odpowiednik.
Szacun dla forumowicza Nimnarien'a!
Z poważaniem
psor Mniodek:)

qbek17
18-07-2011, 07:43
Nimnarien napisał kilka postów wcześniej: "Podłączyliśmy inżektor i nie działa, nie zasysa powietrza". Dlatego zrozumiałem, że jest to tzw. "aspirator".
A propo popo: dlaczego ludzie z branży kaleczą nasz ojczysty język? Przecież "injector" to po polsku "iniektor, pompa strumieniowa, strumienica, smoczek" (ta nazwa mi się najbardziej podoba). Terminologia została wyjęta z "Encyklopedii techniki" (wydanie z lat 70.). Tak, jak napisał Nimnarien: "inżektor", to chyba najlepszy polski odpowiednik.
Szacun dla forumowicza Nimnarien'a!
Z poważaniem
psor Mniodek:)
OK - może faktycznie zrozumiałem to na skróty ;)
tak jest psorze ;) - masz rację z tym językiem, przyznaję się że używam wersji angielskiej ale żeby to od razu kaleczyło nasz język?

Nimnarien
18-07-2011, 11:45
Witam!
tak chodzi o ten do solanki, ale chcieliśmy sprawdzić go na powietrzu, przecież jeśli zasysa powietrze to solankę też powinien, musieliśmy jednak kupić nowy.

robroyw
19-07-2011, 21:40
Witam, chciiałbym prosic o pomoc w ocenie poprawności instalacji jaką mam zainstalowaną w domku jednorodzinnym.

Wodę pobieramy ze studni głębinowej i ma ona takie parametry:

odczyn 7,2 PH
twardość ogólna (CaCO3) 312 mg/l
utlenialność z KMnO4 2,88 mg/l
Amoniak 0,55 mg/l
azotyny poniżej 0,006 mg/l
azotany poniżej 0,5 mg/l
chlorki 23 mg/l
żelazo ogólne 1385 ug/l
mangan 504 ug/l

Instalacja składa się na dzień dzisiejszy z pompy głębinowej, zbiornika hydroforowego pionowego firmy belsan, filtru aquafilter z wkładem ze sznurka i odżelaziacza epurofer M. Niestety ciepła woda z instalacji ciągle śmierdzi zgniłym jajkiem (zimna jest OK.).

Za wszelie uwagi i pomysły co poprawić w układzie aby woda nie miała przykrego zapachu bedę wdzięczny.

Huhrak
19-07-2011, 22:59
Witam,
od paru dni wyczytuje dane o zmiękczaczach
przedarłem się przez spory kawałek tego tematu.
proszę o wskazanie wad i zalet rozwiązania opartego o konstrukcję typu kompakt np. http://allegro.pl/najbardziej-oszczedny-zmiekczacz-do-wody-flamingo-i1722631610.html
a rozwiązania oparte o niezależna butle 10x44 z głowica WS1C MM i niezależnym zbiornikiem na solankę.

dom normalny, rodzina 4 osoby dorosłe, twardość ok 27 stopni ( okolice Trzebnicy)

Jastrząb
20-07-2011, 07:06
Witam, chciiałbym prosic o pomoc w ocenie poprawności instalacji jaką mam zainstalowaną w domku jednorodzinnym.

Wodę pobieramy ze studni głębinowej i ma ona takie parametry:

odczyn 7,2 PH
twardość ogólna (CaCO3) 312 mg/l
utlenialność z KMnO4 2,88 mg/l
Amoniak 0,55 mg/l
azotyny poniżej 0,006 mg/l
azotany poniżej 0,5 mg/l
chlorki 23 mg/l
żelazo ogólne 1385 ug/l
mangan 504 ug/l

Instalacja składa się na dzień dzisiejszy z pompy głębinowej, zbiornika hydroforowego pionowego firmy belsan, filtru aquafilter z wkładem ze sznurka i odżelaziacza epurofer M. Niestety ciepła woda z instalacji ciągle śmierdzi zgniłym jajkiem (zimna jest OK.).

Za wszelie uwagi i pomysły co poprawić w układzie aby woda nie miała przykrego zapachu bedę wdzięczny.
Jesli wode podgrzewasz w jakims zbiorniku, i jest w nim anoda magnezowa, to wymien ja na przeciwpradowa (wymaga zasilania). Szukaj np. nazwy Correx. Jest to wydatek rzedu 300-400PLN o ile pamietam.

pozdrwiam,
marcin

Jastrząb
20-07-2011, 07:33
Witam,
od paru dni wyczytuje dane o zmiękczaczach
przedarłem się przez spory kawałek tego tematu.
proszę o wskazanie wad i zalet rozwiązania opartego o konstrukcję typu kompakt np. http://allegro.pl/najbardziej-oszczedny-zmiekczacz-do-wody-flamingo-i1722631610.html
a rozwiązania oparte o niezależna butle 10x44 z głowica WS1C MM i niezależnym zbiornikiem na solankę.

dom normalny, rodzina 4 osoby dorosłe, twardość ok 27 stopni ( okolice Trzebnicy)
Moim zdaniem wazne sa uzyte komponenty (glownie glowica, zywica jonowymienna, zbiornik) a nie to czy sobie stoja osobno czy je opakowano w piekna kompaktowa obudowe.

Kompaktowa oobudowa swietnie sie nadaje do tego zeby "ukryc" w niej jakies badziewne komponenty, wzglednie nakleic na niej swoje wlasne wielkie logo.


marcin

qbek17
20-07-2011, 08:15
Witam,
od paru dni wyczytuje dane o zmiękczaczach
przedarłem się przez spory kawałek tego tematu.
proszę o wskazanie wad i zalet rozwiązania opartego o konstrukcję typu kompakt np. http://allegro.pl/najbardziej-oszczedny-zmiekczacz-do-wody-flamingo-i1722631610.html
a rozwiązania oparte o niezależna butle 10x44 z głowica WS1C MM i niezależnym zbiornikiem na solankę.

dom normalny, rodzina 4 osoby dorosłe, twardość ok 27 stopni ( okolice Trzebnicy)

Przy dużej twardości (jak u ciebie) im większy zbiornik, tym więcej złoża i większa wydajność między regeneracjami. W obudowie kompaktowej da się wcisnąć max 30 litrów, co przy twojej twardości da ci ok 3,5 m3 wody. Nie wiem ile rzeczywiście zużywacie wody, ale na 4 osoby według normy starczy to na 5 dni.
Nie słyszałem o głowicy "WS1C MM" - może to tylko kwestia nazewnictwa...? Ogólnie głowica Clack WS1 jest zastosowana w zmiękczaczach Flamingo (ma tylko swoją wersję oprogramowania) i może być też zastosowana w innych systemach - nie ma reguły - zależy to tylko od firmy, która to montuje.
Reszta komponentów (jonit, zbiornik) też zależy od firmy która to składa w całość - często możesz sobie zamówić zestaw z takich części jakie sobie tylko wymyślisz :)