PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

qbek17
18-12-2011, 05:46
mieszkam pod Poznaniem,studnię mam na głębokości ok 9m, zresztą nową, jak liście opadły to zauważyłam ,że sąsiad za płotem ma kompostownik, niewykluczone ,że to stąd. Rozmawiałam też ze specjalistą od geologii i melioracji i dowiedziałam się ,że azotany pojawiały się na moim terenie już wiele lat wstecz w studniach, więc być może trafiłam w taki pokład.doradzają zrobić studnię głębinową-ale to są ogromne koszty ,pewnie z osprzętem 8tys. Zamierzam zresztą wystąpić do urzędu o doprowadzenie wody na moją ulicę, bo pewnie jako nieliczna nie ma wody,choć ma kanalizę. ale to może potrwać.. na razie do picia używam wody butelkowanej, ale martwię się czy taka woda używana do mycia naczyń ,prania i kąpieli nie jest też szkodliwa....?mam małe dzieci. za filtr wraz z montażem wyliczyli mi 2950 netto + 8% vat.czy to dobra cEna? dziękuję
Azotany możesz usunąć na jonitach albo przez odwróconą osmozę. Druga opcja w warunkach domowych (na cały dom) jest zupełnie niepraktyczna/nieekonomiczna. Pozostaje ci opcja z jonitami. Ich skuteczność i wydajność zależy od kilku czynników. Niezbyt często firmy sprawdzają wszystkie z nich, bo nie mają alternatywy. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją kiedy filtr nie działał w ogóle - to raczej kwestia działania lepiej lub gorzej (czyli potrzeby montowania mniejszego lub większego filtra). Cena nie wydaje się jakaś tragicznie wysoka - może da się znaleźć coś tańszego, ale trzeba porównać komponenty (zbiornik, złoże, głowica).

kinga2
18-12-2011, 21:02
dziękuję.
A może się Pan orientuje czy azotany w wodzie do kąpieli ,naczyń i prania są szkodliwe?

qbek17
19-12-2011, 08:29
Szkodliwe jest spożywanie dużych ilości azotanów przez dzieci... Więc raczej takie czynności jak pranie czy kąpiel nie powinny być groźne.

sakiw
19-12-2011, 10:47
witam

hydrozagadka c.d.

serwis się poddaje nie wiedzą co się dzieje:( Stacja działa-brak żelaza i twardości. Po przejściu przez filtry woda pozostaje mętna. Po 3 dniach stania nic się nie wytrąca, a mętność pozostaje bez zmian. Pozostaje oddać wodę do szczegółowych badań $$$$ :(:(
Panowie, obstawiacie co to może być, zanim dostanę wyniki badań?:)

witam, po małej przerwie (oczekiwania na wyniki badań)
dziś dostałem wynik:
mętność 4,9 NTU
barwa 18
zapach 2
Ph7,4
przewodność 716
twardość 7,82
amonowy jon <0,1
azotyny <0,05
azotany <5
żelazo 195
mangan 3,2
ogólna liczba mikr po72h 24
bakterii różnych 0

czyli zaskoczenia nie ma, parametry ok, tylko ta mętność...

Panowie jakieś sugestie?

qbek17
19-12-2011, 11:06
W zasadzie nic nie wynikło z tych badań... jedyne co mi teraz przychodzi do głowy to robić testy z różnymi metodami/złożami i porównać wyniki. Ale to są koszty i czas - pytanie czy chcesz się w to bawić?

Blacky
20-12-2011, 09:43
Witam,
Ostatnio 150% czasu "wolnego" od pracy i snu spędzam na budowie wykańczając co niezbędne i nie miałem okazji podziękować kolegom za cenne wskazówki.
Dzięki Wam wynegocjowałem u dostawcy większy zbiornik złoża (54 zamiast 44 cali) i przy tym wszystkim niższą cenę :)
Dziś Panowie mają całość montować i odpalać - już nie mogę się doczekać!
Za kilkanaście tygodni zdam relację jak sprawuje się Crystal Right... Pozdrowienia!

sakiw
20-12-2011, 10:30
Mam już dosyć własnego ujęcia wody!!! Koszt kolejnych badań będzie porównywalny z zainstalowanie osmozy, a badania to dopiero wstęp do dalszych wydatków. Dlatego jestem zdecydowany założyć osmozę. Nie jest potrzebna lampa UV. Na pierwszy rzut oka instalacja to masa rurek i filtry, bez elektroniki, głowic itp. Warto wydać $ na markowe zestawy, czy wystarczy składak za 400-500?

Jastrząb
20-12-2011, 10:57
Mam już dosyć własnego ujęcia wody!!!
hehe, okazalo sie darmowa woda z wlasnej studni nie jest taka calkiem darmowa :-/. Witaj w klubie,



Koszt kolejnych badań będzie porównywalny z zainstalowanie osmozy, a badania to dopiero wstęp do dalszych wydatków. Dlatego jestem zdecydowany założyć osmozę. Nie jest potrzebna lampa UV. Na pierwszy rzut oka instalacja to masa rurek i filtry, bez elektroniki, głowic itp. Warto wydać $ na markowe zestawy, czy wystarczy składak za 400-500?ALe po co chcesz robic kolejne badania. Przeciez z badan wynika ze filtr faktycznie dziala w tym sensie, ze redukuje twardosc, zelazo, mangan. Zoztaje tylko nieszczesna i tajemnicza metnosc. Ale przeciez nie musisz robic badan labolatoryjnych zeby stwierdzic czy metnosc jest czy nie. Wlasne oko wystarczy.

Przed osmoza intalowane sa zawsze male filtry, ktore maja zabezpieczyc membrane osmotyczna, czyli wyfiltrowac rozne rzeczy ktore tej membranie moga zaszkodzic. Instaluje sie tam np. wegiel aktywny na chlor (jesli woda jest chlorowana), jakies filtry mechaniczne itd. Jesli Twoja nieszczesna a tajemnicza metnosc, przelezie przez te filtry wstepne, to tez Ci bedzie prawdopodobnie szybciej degradowac membrane. Kluczem do dlugiego zycia membrany jest ..... takie dobranie filtrow wstepnych, zeby woda na nia szla odpowienio podczyszczona.

Nie wiem jak dokldane filtry sie instaluje w osmozach, pewnie dosyc dokladne, bo tam nie ma jakichs wielkich przeplywow wiec mozna sobie na to pozwolic.
Niech sie wypowie ktos kto sie wyznaje na osmozie.

marcin

sakiw
20-12-2011, 11:31
Mówiąc o kolejnych badaniach miałem badania wody przed stacją, ewentualnie szczegółowe badania tego co powoduje mętność. Obawiam się że nawet jeśli takowe coś dadzą to i tak skończy się na dodatkowych filtrach czyli np osmozie.
Zastanawia mnie wysoki poziom żelaza 195+-25 w wodzie uzdatnionej, ale pewnie bez znajomości wyjściowego poziomu nic nie można wywnioskować...

Co do osmozy, jeżeli filtry wstępne zatrzymają mętność to samej membrany już mi nie potrzeba:) pytanie tylko co jest w stanie ją powstrzymać?

Jastrząb
20-12-2011, 12:00
Co do osmozy, jeżeli filtry wstępne zatrzymają mętność to samej membrany już mi nie potrzeba:) pytanie tylko co jest w stanie ją powstrzymać?No i jak wspomnial qbek, bez kombinowania i probowania sie nie dowiesz.
Ty o ile pamietam, masz jakis maly filtr z wymiennymi wkladami za zmiekczaczem. Wsadzilbym tam najdodkladniejszy filtr i zobaczyl co sie dzieje. Taki wklad to pewnie nie majatek.

marcin

stopi
21-12-2011, 23:08
Małe wtrącenie techniczne: mam filtr RO7 i mam tam zawór odpływowy.
Pytanie: czy normalnie powinien być zamknięty czy otwarty? Wiem, że służy on do spłukiwania membrany osmotycznej i do odpowietrzania po np. wymianie wkładów. Czy mam go otwierać np. raz na jakiś czas, a przy codziennej eksploatacji zamykać?

Dwa, czy wodę ze zbiornika trzeba np. raz na tydzień wylewać?

qbek17
21-12-2011, 23:22
Małe wtrącenie techniczne: mam filtr RO7 i mam tam zawór odpływowy.
Pytanie: czy normalnie powinien być zamknięty czy otwarty? Wiem, że służy on do spłukiwania membrany osmotycznej i do odpowietrzania po np. wymianie wkładów. Czy mam go otwierać np. raz na jakiś czas, a przy codziennej eksploatacji zamykać?

Dwa, czy wodę ze zbiornika trzeba np. raz na tydzień wylewać?
O ile widziałem takie systemy to membrana jest spłukiwana w sposób ciągły w czasie pracy i nie było do tego oddzielnego zaworu... ale może ten model ma inaczej?
O spłukiwaniu zbiornika też nie słyszałem ale wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby (poza pierwszym uruchomieniem).

mikef
22-12-2011, 03:02
Witajcie!

Prosiłbym Was o podpowiedź na jakim poziomie powinien być ustawiony pływak w zasobniku solanki?
Posiada on czarne gumki ograniczające, które nie wiem na jakim poziomie mam ustawić.
Posiadam odżelaziacz 35L CR zasobnik 75L działający w trybie objętościowym

Z góry dziękuję za pomoc

qbek17
22-12-2011, 07:42
Witajcie!
Prosiłbym Was o podpowiedź na jakim poziomie powinien być ustawiony pływak w zasobniku solanki?
Posiada on czarne gumki ograniczające, które nie wiem na jakim poziomie mam ustawić.
Posiadam odżelaziacz 35L CR zasobnik 75L działający w trybie objętościowym

Z góry dziękuję za pomoc
Pływak powinien być pod przelewem i nad poziomem wody przy normalnym użytkowaniu.

stopi
22-12-2011, 11:39
O ile widziałem takie systemy to membrana jest spłukiwana w sposób ciągły w czasie pracy i nie było do tego oddzielnego zaworu... ale może ten model ma inaczej?
O spłukiwaniu zbiornika też nie słyszałem ale wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby (poza pierwszym uruchomieniem).

Tłumaczyli mi, że ten zawór jest do odpowietrzania i normalnie powinien być zamknięty.

91207

Chodzi o ten niebieski zaworek po prawej stronie zdjęcia. Po nim wychodzi wężyk do syfonu, ale jeszcze idzie na jakiś trójnik, jakby gdzieś powracał. Nie kumam tego obiegu w tym zaworku. Do niego dochodzą "ścieki" z membrany osm., ale też przez jakiś dławik chyba.

mikef
22-12-2011, 15:48
Pływak powinien być pod przelewem i nad poziomem wody przy normalnym użytkowaniu.

Może inaczej zadam pytanie. Przy normalnym użytkowaniu, na jakim poziomie powinno się znajdować lustro solanki :
-po zassaniu solanki (czy powinna zostać pobrana cała zawartość zbiornika)
-po napełnieniu zbiornika solanki (czy zbiornik powinien się napełnić do samego końca, pod zawór przelewowy, tj. ok 70L)

Posiadam odżelaziacz: złoże - 35L CR; zasobnik 75L; działający w trybie objętościowym - LOGIX 760

Z góry dziękuję za pomoc

Hytryulik
22-12-2011, 18:13
Może inaczej zadam pytanie. Przy normalnym użytkowaniu, na jakim poziomie powinno się znajdować lustro solanki :
-po zassaniu solanki (czy powinna zostać pobrana cała zawartość zbiornika)
-po napełnieniu zbiornika solanki (czy zbiornik powinien się napełnić do samego końca, pod zawór przelewowy, tj. ok 70L)

Posiadam odżelaziacz: złoże - 35L CR; zasobnik 75L; działający w trybie objętościowym - LOGIX 760

Z góry dziękuję za pomoc

Qbek17 dobrze Ci tłumaczy. Zawór pływakowy powinien być tak ustawiony aby był zabezpieczeniem przed przelaniem wody w przypadku awarii głowicy, nie powinien służyć do ustalania poziomu solanki w zbiorniku. Poziom solanki ustala producent (serwis) zmiękczacza programując cykl napełniania zbiornika.

mikef
22-12-2011, 20:28
W takim razie, obu Panom bardzo dziękuję za poświęcenie mi chwili i życze wesołych świąt !!!

qbek17
22-12-2011, 21:25
Może inaczej zadam pytanie. Przy normalnym użytkowaniu, na jakim poziomie powinno się znajdować lustro solanki :
-po zassaniu solanki (czy powinna zostać pobrana cała zawartość zbiornika)
-po napełnieniu zbiornika solanki (czy zbiornik powinien się napełnić do samego końca, pod zawór przelewowy, tj. ok 70L)

Posiadam odżelaziacz: złoże - 35L CR; zasobnik 75L; działający w trybie objętościowym - LOGIX 760

Z góry dziękuję za pomoc
W czasie regeneracji powinna być zassana cała solanka (na dnie może pozostać kilka centymetrów solanki ponieważ zawór nie jest przy samym dnie).
Po nalaniu wody w zbiorniku powinno być taka ilość wody jaka może rozpuścić pożądaną ilość soli. W twoim przypadku będzie to ok 15 litrów.
Poziom cieczy nie jest tutaj wymiernym wskaźnikiem bo zmienia się w zależności od wielkości i ilości tabletek solnych w zbiorniku (wraz z ich rozpuszczaniem zmienia się porowatość takiego układu). Ilość nalewanej wody powinna być kontrolowana przez głowicę, a pływak jest tylko zabezpieczeniem przed przelaniem w razie awarii.

mikef
22-12-2011, 22:19
Niestety ostatnim razem zbiornik napełnił się w 3/4 (sam manualnie przerwałem napełnianie uznając że wystarczy)
Przy kolejnej regeneracji pobrał całą solankę (ok 40L) .
Posiadam Logix 760C .
W trybie pobierania solanki jest zawarte wolne płukanie, ta czynność trwa niecałą godzinę więc zdąży pobrać wszystko ze zbiornika, a nie tylko 15 Litrów.
Czy w związku z tym mam źle zaprogramowaną głowicę, czy niech pobiera te 60L (cały zbiornik)

Ustawienie głowicy:
Tryb -255
Złoże 30L

Nadpisywanie kalendarza - 0
Ilość soli - "S"
pojemność - 2.1KG
Twardość - 350

Wymiary butli: 10x54"
Zasobnik soli 75L

qbek17
23-12-2011, 10:32
Niestety ostatnim razem zbiornik napełnił się w 3/4 (sam manualnie przerwałem napełnianie uznając że wystarczy)
Przy kolejnej regeneracji pobrał całą solankę (ok 40L) .
Posiadam Logix 760C .
W trybie pobierania solanki jest zawarte wolne płukanie, ta czynność trwa niecałą godzinę więc zdąży pobrać wszystko ze zbiornika, a nie tylko 15 Litrów.
Czy w związku z tym mam źle zaprogramowaną głowicę, czy niech pobiera te 60L (cały zbiornik)

Ustawienie głowicy:
Tryb -255
Złoże 30L

Nadpisywanie kalendarza - 0
Ilość soli - "S"
pojemność - 2.1KG
Twardość - 350

Wymiary butli: 10x54"
Zasobnik soli 75L
W butli 10x54 powinno byc ok 42 litrów złoża a nie 35 ale to szczegół...
Zużycie soli powinno być na poziomie 5 kg/regenerację, a taka ilość powinna się rozpuścić w ok 15 litrach wody. Jeśli ci głowica nalewa więcej to coś jest nie tak.
To że zasysa wszystko co jest w zbiorniku to normalne, ale ten etap zasysania i wolnego płukania powinien trwać 90 minut a nie godzinę.

mymysteryy
28-12-2011, 15:50
Mam bardzo twardą wodę (z wodociągu miejskiego) dlatego przymierzam się do zakupu jakiegoś zmiękczacza. Poniżej wyniki z średnich miesięcznych wartości parametrów, jakie podaje przedsiębiorstwo wodociągowe. Proszę o sugestie, jaki zmiękczacz byłby najlepszy (dla rodziny 4 osobowej), jak duże powinno być złoże?
z góry dziękuję za pomoc

Mętność -- 0.33 NTU
Barwa -- 6 mg/dm3
ph -- 7,4
Twardość ogólna – 405 mg/l CaCO3
Żelazo ogólne – 20 μg/l Fe
Chlor wolny - <0,02 mg/l Cl2
Chlorki – 74,87 mg/l Cl
Jon amonowy -- 0,08 mg/l NH4
Azotyny -- 0,04 mg/l NO2
Azotany – 27,24 mg/l NO3
Mangan – 10 μg/l Mn
Przewodność -- 966 μS/cm

qbek17
28-12-2011, 20:21
Mam bardzo twardą wodę (z wodociągu miejskiego) dlatego przymierzam się do zakupu jakiegoś zmiękczacza. Poniżej wyniki z średnich miesięcznych wartości parametrów, jakie podaje przedsiębiorstwo wodociągowe. Proszę o sugestie, jaki zmiękczacz byłby najlepszy (dla rodziny 4 osobowej), jak duże powinno być złoże?
z góry dziękuję za pomoc

Mętność -- 0.33 NTU
Barwa -- 6 mg/dm3
ph -- 7,4
Twardość ogólna – 405 mg/l CaCO3
Żelazo ogólne – 20 μg/l Fe
Chlor wolny - <0,02 mg/l Cl2
Chlorki – 74,87 mg/l Cl
Jon amonowy -- 0,08 mg/l NH4
Azotyny -- 0,04 mg/l NO2
Azotany – 27,24 mg/l NO3
Mangan – 10 μg/l Mn
Przewodność -- 966 μS/cm
Faktycznie spora twardość, więc jeśli nie chcesz regenerować zbyt często to minimum będzie jakieś 30 litrów złoża. I radziłbym zwrócić uwagę na producenta jonitu - przy takiej twardości i tak będzie on mocno obciążony i dobrze byłoby mieć tam coś porządnego (np. Lewatit, Rohm&Haas, Dowex lub chociaż Purolite). Przy takiej ilości złoża regeneracja wypadałaby co ok 4 m3.

mymysteryy
29-12-2011, 07:18
Faktycznie spora twardość, więc jeśli nie chcesz regenerować zbyt często to minimum będzie jakieś 30 litrów złoża. I radziłbym zwrócić uwagę na producenta jonitu - przy takiej twardości i tak będzie on mocno obciążony i dobrze byłoby mieć tam coś porządnego (np. Lewatit, Rohm&Haas, Dowex lub chociaż Purolite). Przy takiej ilości złoża regeneracja wypadałaby co ok 4 m3.

Czy mógłbyś polecić jakieś konkretne zmiękczacze? (może być na priv :) ) Powiedzmy, że budżet jaki mogę na niego przeznaczyć to ok. 2500zł

sakiw
29-12-2011, 20:49
witam,
Pompa głębinowa i za nią pierwszy filtr BB 1mikro. Po kilku dniach od wymiany filtra na dnie zbiera się warstewka drobnego ciemnego piasku, można powiedzieć mułu. Czy coś takiego kwalifikuje studnię do czyszczenia, tudzież kombinowania z poziomem zawieszenia pompy? Czy można określić jaką ilość zanieczyszczeń stałych można uznać za dopuszczalną?

tomekgips
04-01-2012, 19:51
Witam

Koledzy doradźcie , właśnie padła mi pompa do wody , którą miałem w domu , a teraz zastanawiam się nad kupnem ale już pompy głębinowej żeby była w studni ( brak hałasu w domu ) i teraz tak : woda będzie pobierana gdzieś z głębokości 15-20 m odległość do zbiornika hydroforowego od studni to jakieś 17 m średnica studni to 160mm , plus do tego odżelaziacz 12X48
, który potrzebuje na płukanie min 3 atm i teraz jaką pompę kupić by spełniła wymogi odżelaziacza ( który ma " ciężkie " złoża ) za wszelkie informacje propozycje z góry dziękuję pozdrawiam Tomasz

kszysiek20
09-01-2012, 22:52
Jaki kompaktowy zmiękczacz z poniższych polecacie:
- Flamingo C30
- CosmoWater Exclusive Pure
- Tapworks NSC 30 UD
- Erie Maxima 32

qbek17
10-01-2012, 07:42
Jaki kompaktowy zmiękczacz z poniższych polecacie:
- Flamingo C30
- CosmoWater Exclusive Pure
- Tapworks NSC 30 UD
- Erie Maxima 32
Z tych propozycji wybralbym Flamingo.

Hytryulik
10-01-2012, 08:17
Jaki kompaktowy zmiękczacz z poniższych polecacie:
- Flamingo C30
- CosmoWater Exclusive Pure
- Tapworks NSC 30 UD
- Erie Maxima 32

Pisałem już kilka razy czy kierować się przy wyborze urządzeń w szczególności:
Unikaj filtrów produkowanych na zamówienie jakiejś hurtowni lub firmy dystrybucyjnej, gdyż będziesz skazany na ich serwis a ceny mogą być szokujące.
Zapakowanie w Chinach sądzę że najsłabszego na rynku zaworu Erie do efektownej obudowy i nazwanie serii Maxim uważam za żart.
Moja rada szukaj stacji które oparte są na zaworach sterujących z systemem tłokowym takich jak np. Fleck i komponentach europejskiej produkcji i oto się pytaj, bo firmy umiejętnie to ukrywają. Zainteresuj się również jakiej firmy jest zasypany jonit bo to jest serce urządzenia i tu polecam Rohm and Haas AMBERLITE SR1L.

wally80
10-01-2012, 08:43
skan z badań wody:
http://wally80.w.interii.pl/woda.pdf

mógłby ktoś zaproponować stację uzdatniania albo polecić kompetentną firmę?

kszysiek20
10-01-2012, 15:09
Z tych propozycji wybralbym Flamingo.

Też nad nim myślałem - na razie najtaniej znalazłem za 2890zł. Orientujesz się jaki byłby koszt serwisowania (jestem z Katowic - ewentualnie jaką firmę z tego rejonu lub okolic polecasz - wyślij na priv)? Jak się sprawdza ten zmiękczacz?
Czy dane podane przez producenta są faktycznie realne - zużycie 3,4kg soli + 120litrów wody na 1 regenerację - czas trwania 45min? Jaka głowica jest tam zamontowana - wiem, że Clack objętościowa automatyczna, ale czy to model WS1 CI? Jakie zawiera złoże do regeneracji - pisze, że jest to żywica jonowymienna monosferyczna, ale jaka konkretnie? Jaka jest pojemność zbiornika na sól?
Jakie znaczenie ma średnia pojemność jonowymienna (m3xof) - w przypadku Flamingo C30 - 156?

Ewentualnie jaki inny zmiękczacz możesz polecić - potrzebuję do większego domu, sieć wodociągowa, zużycie wody ok 17-20m3/miesiąc. Znalazłem na allegro zmiękczacz dwukadłubowy (objętość żywicy Purolite C100E 30 lub 40 litrów, pojemność zbiornika na sól 50kg), głowica Clack WS1 CI, by-pass, mieszacz, wydajność - 8,5m3 na wodzie miejskiej o twardości 25stF, zuzycie wody na regenerację 140l) - wygląda na no-name złożony przez kogoś - koszt 1899zł.

qbek17
10-01-2012, 16:34
Też nad nim myślałem - na razie najtaniej znalazłem za 2890zł. Orientujesz się jaki byłby koszt serwisowania (jestem z Katowic - ewentualnie jaką firmę z tego rejonu lub okolic polecasz - wyślij na priv)? Jak się sprawdza ten zmiękczacz?
Czy dane podane przez producenta są faktycznie realne - zużycie 3,4kg soli + 120litrów wody na 1 regenerację - czas trwania 45min? Jaka głowica jest tam zamontowana - wiem, że Clack objętościowa automatyczna, ale czy to model WS1 CI? Jakie zawiera złoże do regeneracji - pisze, że jest to żywica jonowymienna monosferyczna, ale jaka konkretnie? Jaka jest pojemność zbiornika na sól?
Jakie znaczenie ma średnia pojemność jonowymienna (m3xof) - w przypadku Flamingo C30 - 156?
Taka już uroda tego typu urządzeń, że jak masz nazwę to nie wiesz co w środku. Za to w "składakach" możesz przebierać w komponentach. We Flamingu jest głowica Clack ale elektronika jest specjalną wersją - różni się trochę od CI. Żywica monosferyczna na pewno jest lepsza niż zwykła ale w tak małym urządzeniu praktycznie nie poczujesz różnicy (poza tym różni producenci różnie definiują monosferyczność). Krótka regeneracja sugeruje, że głowica jest ustawiona do regeneracji przeciwprądowej - i to jest OK, ale warunkiem jest bardzo dokładne wstępne oczyszczenie wody. Aby zmniejszyć zużycie wody pominęli prawdopodobnie etap płukania złoża przed właściwą regeneracją.

Pojemność jonowymienna określa ile wody możesz zmiękczyć między regeneracjami - musisz do tego znać twardość swojej wody. W zasadzie zależy to tylko od ilości złoża (to spore uproszczenie ale tak to się robi w opisach urządzeń) i większość urządzeń o tej samej ilości złoża będzie miała podobną pojemność.


Ewentualnie jaki inny zmiękczacz możesz polecić - potrzebuję do większego domu, sieć wodociągowa, zużycie wody ok 17-20m3/miesiąc. Znalazłem na allegro zmiękczacz dwukadłubowy (objętość żywicy Purolite C100E 30 lub 40 litrów, pojemność zbiornika na sól 50kg), głowica Clack WS1 CI, by-pass, mieszacz, wydajność - 8,5m3 na wodzie miejskiej o twardości 25stF, zuzycie wody na regenerację 140l) - wygląda na no-name złożony przez kogoś - koszt 1899zł.
Na początek musisz sprawdzić jaką masz twardość (możesz taką informację uzyskać od wodociągów). Wtedy będzie można określić ile złoża potrzebujesz. 20 m3 miesięcznie to sporo i obawiam się, że 30 litrów może nie starczyć.
Składak no-name nie musi być gorszy od "firmowego" o ile jest złożony prawidłowo i z dobrych komponentów.

niciacia
13-01-2012, 07:19
Witam
Po 7 latach mieszkania muszę wymienić wszystkie baterie i umywalki - przez cholerną wodę. Sąsiad zbadał, że ma 24 czegoś tam. To zmusiło mnie do myśleniu o zmiękczaniu wody. Po paru godzinach przed komputerem wybór padł na VIESSMANN AQUAHOME 20. Mam pytanie do życzliwych kolegów:
1. czy to dobry wybór, podobno tak, ale ... może jest lepszy wybór w stosunku jakość/cena,
2. może jakieś namiary na prv, gdzie można takie "coś" w rozsądnej cenie kupić (w necie) - na allegro koło 2 k,
3. ile "to coś" wywala wody w procesie regenegacji, bo w kotłowni nie mam kratki ściekowej i muszę wymyślić jakąś protezę.
Wyprzedzając odpowiedzi, że ważne są inne parametry wody, sąsiadowi założyli właśnie takie urządzenie.
Proszę o radę.

qbek17
13-01-2012, 08:18
Witam
Po 7 latach mieszkania muszę wymienić wszystkie baterie i umywalki - przez cholerną wodę. Sąsiad zbadał, że ma 24 czegoś tam. To zmusiło mnie do myśleniu o zmiękczaniu wody. Po paru godzinach przed komputerem wybór padł na VIESSMANN AQUAHOME 20. Mam pytanie do życzliwych kolegów:
1. czy to dobry wybór, podobno tak, ale ... może jest lepszy wybór w stosunku jakość/cena,
2. może jakieś namiary na prv, gdzie można takie "coś" w rozsądnej cenie kupić (w necie) - na allegro koło 2 k,
3. ile "to coś" wywala wody w procesie regenegacji, bo w kotłowni nie mam kratki ściekowej i muszę wymyślić jakąś protezę.
Wyprzedzając odpowiedzi, że ważne są inne parametry wody, sąsiadowi założyli właśnie takie urządzenie.
Proszę o radę.

1. Lepsze to niż urządzenie prosto z chin chociaż szczytem możliwości to to nie jest (ale pewnie znajdzie się kilka osób, które się nie zgodzą) ;)
2. Takie urządzenia kosztują właśnie ok 2k...
3. W regeneracji do ścieków idzie ok 150 litrów... raczej zbieranie tego do wiadra się nie sprawdzi... musisz mieć jakiś odpływ.

niciacia
13-01-2012, 08:55
1. Lepsze to niż urządzenie prosto z chin chociaż szczytem możliwości to to nie jest (ale pewnie znajdzie się kilka osób, które się nie zgodzą) ;)
2. Takie urządzenia kosztują właśnie ok 2k...
3. W regeneracji do ścieków idzie ok 150 litrów... raczej zbieranie tego do wiadra się nie sprawdzi... musisz mieć jakiś odpływ.

O kurde, 150 litrów to kupa wody. To cholerka mam problem.
Dziękuję za info.
A może możesz polecić lepsze urządzenie w granicach tej ceny ??

monika.KIELCE
13-01-2012, 22:22
Mam zmiękczacz Hydrosolar 75 (BWT). Twardość wody przed urządzeniem 17, po zmiękczeniu 6 dH (mierzona przez serwisanta uruchamiającego stację). Przy tych parametrach regeneracja ustawiona na 6800 litrów. Przeliczałam ze wzorem zinstrukcji - zgadza się. Tylko że przy ok 4000 litrów czuć już, że woda robi się twarsza. Ostatnio mierzyłam testerem z Zoolka i wyszło mi: przed urządzeniem 19 dH, po zmiękczeniu (przy 2600 litrów do regeneracji) 17 dH. Zaraz po regeneracji 8dH.
Jest to normalne? Gdzie ta ochrona instalacji i armatury przed kamieniem, skoro działa tylko połowę czasu? Proszę o poradę, czy tak ma być, czy stacja o reklamacji?

qbek17
13-01-2012, 23:12
Mam zmiękczacz Hydrosolar 75 (BWT). Twardość wody przed urządzeniem 17, po zmiękczeniu 6 dH (mierzona przez serwisanta uruchamiającego stację). Przy tych parametrach regeneracja ustawiona na 6800 litrów. Przeliczałam ze wzorem zinstrukcji - zgadza się. Tylko że przy ok 4000 litrów czuć już, że woda robi się twarsza. Ostatnio mierzyłam testerem z Zoolka i wyszło mi: przed urządzeniem 19 dH, po zmiękczeniu (przy 2600 litrów do regeneracji) 17 dH. Zaraz po regeneracji 8dH.
Jest to normalne? Gdzie ta ochrona instalacji i armatury przed kamieniem, skoro działa tylko połowę czasu? Proszę o poradę, czy tak ma być, czy stacja o reklamacji?
A te 4 m3 wody uzdatnionej pokazuje zmiękczacz czy licznik zewnętrzny? Może być tak, że wodomierz wbudowany w głowicę nie łapie małych przepływów i nie odlicza tej wody (mimo, że faktycznie idzie ona przez zmiękczacz).
Jeśli tak nie jest to znaczy, że coś nie działa - sprawdziłbym najpierw zakręcając całkowicie domieszanie wody i wtedy zobaczyłbym po jakiej objętości się kończy zmiękczanie.

monika.KIELCE
14-01-2012, 21:27
Odczyty zużycia ze stacji. Licznik niestety mam w stdzience na dworze.

and007
18-01-2012, 07:33
Witam
Jak ustawia się dawkę nadmanganianu w odżelaziaczu?
Mam odżelaziacz Greensand 10x44 z głowicą czasową Clack. W instrukcji głowicy są programy czasowej regeneracji złoża, ale jak dobrać właściwy program i dawkę kmno4 ?
Woda : żelazo 1,34 mg, mangan 0,16mg ph 7,2
zużycie wody - rodzina 2+2

qbek17
18-01-2012, 07:53
Witam
Jak ustawia się dawkę nadmanganianu w odżelaziaczu?
Mam odżelaziacz Greensand 10x44 z głowicą czasową Clack. W instrukcji głowicy są programy czasowej regeneracji złoża, ale jak dobrać właściwy program i dawkę kmno4 ?
Woda : żelazo 1,34 mg, mangan 0,16mg ph 7,2
zużycie wody - rodzina 2+2
Takie rzeczy powinien ustawić instalator. Dawka KMnO4 to ok 50 g na jeden worek złoża (a prawdopodobnie tyle właśnie masz). Taka ilość rozpuści się w ok 1-1,5 litra wody. W głowicy ustawia się czas nalewania wody do zbiornika - w ciągu minuty nalewa się prawie 2 litry. Więc w programowaniu musisz wpisać odpowiedni czas (minimum to 1 minuta).
A program - ja bym wybrał P1 albo P4. Ale to powinien zrobić instalator biorąc pod uwagę także inne czynniki (jak np.wydajność pompy)

Hytryulik
18-01-2012, 08:50
Witam
Jak ustawia się dawkę nadmanganianu w odżelaziaczu?
Mam odżelaziacz Greensand 10x44 z głowicą czasową Clack. W instrukcji głowicy są programy czasowej regeneracji złoża, ale jak dobrać właściwy program i dawkę kmno4 ?
Woda : żelazo 1,34 mg, mangan 0,16mg ph 7,2
zużycie wody - rodzina 2+2

Złoże Greensand jest wrażliwe na złą regenerację, dlatego też nie ryzykuj ze zmianami gdyż może to się skończyć wymianą złoża. Sądzę że kupiłeś filtr od firmy która wie co robi i na pewno zaprogramowali ją odpowiednio i dają na to gwarancję.
Ty tylko pilnuj czasu, uzupełniaj nadmanganian potasu i od czasu do czasu uruchamiaj ręcznie regenerację aby sprawdzić czy roztwór nadmanganianu jest pobierany. Jeżeli zauważysz że nie, to nie przeciągaj tej sytuacji, tylko wzywaj serwis aby wyczyścił inżektory, gdyż brak regeneracji może skończyć się wymianą złoża.
Nie próbuj tego robić sam gdyż z praktyki wiem że w efekcie kosztuje to więcej. Od tego jest serwis który odpowiada za to co robi , no i nie stracisz gwarancji.

Jastrząb
18-01-2012, 10:09
Takie rzeczy powinien ustawić instalator. Dawka KMnO4 to ok 50 g na jeden worek złoża (a prawdopodobnie tyle właśnie masz). Taka ilość rozpuści się w ok 1-1,5 litra wody. W głowicy ustawia się czas nalewania wody do zbiornika - w ciągu minuty nalewa się prawie 2 litry. Więc w programowaniu musisz wpisać odpowiedni czas (minimum to 1 minuta).
A program - ja bym wybrał P1 albo P4. Ale to powinien zrobić instalator biorąc pod uwagę także inne czynniki (jak np.wydajność pompy)
Tak jak inni: To powinien zrobic instalator. Tylko ze np moj instalator ustawil to zakladajac ze ustrojstow bedzie stalo w 20C. A stoi w garazu, wiec zima ma pewnie z 5C. Co powoduje, ze nadmanganianiu rozpuszcza sie okolo polowy tego co w 20C.

Czas nalewania to nie wszystko. Jesli to jest zbiornik na nadmanganian tez Clack'a to ilosc nalewanej wody zalezy od ustawienia plywaka chyba. Jak sie naleje tyle co trzeba, to chocby glowica wode nadala podawala, wiecej sie do zbiornika nie wleje bo plywaka zamknie zawor.
Dobrze mowie?


marcin

Jastrząb
18-01-2012, 10:18
Ty tylko pilnuj czasu, uzupełniaj nadmanganian potasu i od czasu do czasu uruchamiaj ręcznie regenerację aby sprawdzić czy roztwór nadmanganianu jest pobierany. Mam lepszy sposob na sprawdzenie czy roztwor jest pobierany, bez recznej regeneracji. Reczna regeneracja to stanie nad zbiornikiem, i ponad godzina bez wody w domu. OK, z woda w domu, ale nie filtrowana.

Nalej do zbiornika dodatkowe 2l wody przed nocna regeneracja. Dawka nadmanganianiu bedzie wieksza, zlozu to nie zaszkodzi, a jesli w nocy roztwor sie pobierze, to poziom spadnie a po napelnieniu powroci do standardowego napelnienia. Roztwor jest pobierany przez caly cykl regeneracji wiec spokojnie zzassie dodatkowa objetosc. I nie trzeba stac i sie gapic w zbiornik.


marcin

qbek17
18-01-2012, 11:58
Tak jak inni: To powinien zrobic instalator. Tylko ze np moj instalator ustawil to zakladajac ze ustrojstow bedzie stalo w 20C. A stoi w garazu, wiec zima ma pewnie z 5C. Co powoduje, ze nadmanganianiu rozpuszcza sie okolo polowy tego co w 20C.

W temperaturze 20 st.C rozpuszcza się ok 60 g KMnO4 na litr wody. W temperaturze 10 st.C już tylko 30 g. Wpływ temperatury jest ogromy, dlatego lepiej ustawić większą dawkę niż "na styk".

Czas nalewania to nie wszystko. Jesli to jest zbiornik na nadmanganian tez Clack'a to ilosc nalewanej wody zalezy od ustawienia plywaka chyba. Jak sie naleje tyle co trzeba, to chocby glowica wode nadala podawala, wiecej sie do zbiornika nie wleje bo plywaka zamknie zawor.
Dobrze mowie?
Jeśli to zbiornik Clacka to są dwie wersje ustawień fabrycznych (poziomu pływaka) i w obu można to zmienić. Wszystko zależy od firmy, która to sprzedaje - powinni to sprawdzić i dostosować do rozmiaru filtra z jakim to sprzedają.
Jeśli pływak jest ustawiony tak jak powinien być to wystarczy odpowiednie zaprogramowanie głowicy.

Jastrząb
18-01-2012, 12:25
Jeśli to zbiornik Clacka to są dwie wersje ustawień fabrycznych (poziomu pływaka) i w obu można to zmienić. Wszystko zależy od firmy, która to sprzedaje - powinni to sprawdzić i dostosować do rozmiaru filtra z jakim to sprzedają.
Jeśli pływak jest ustawiony tak jak powinien być to wystarczy odpowiednie zaprogramowanie głowicy.Rozumiem, ze jakbym chcial wiecej roztworu (ze wzgledu na niska temperature), to wystarczy podciagnac plywak do gory?? (plus ewentualnie zwiekszenie czasu napelniania).

marcin

qbek17
18-01-2012, 12:51
Tak :)
(masz tam takie dwie gumki mocujące pływak od góry i od dołu - podciągasz całość na żądaną wysokość i już)

Swi***w
18-01-2012, 13:36
Witam
Jak ustawia się dawkę nadmanganianu w odżelaziaczu?
Mam odżelaziacz Greensand 10x44 z głowicą czasową Clack. W instrukcji głowicy są programy czasowej regeneracji złoża, ale jak dobrać właściwy program i dawkę kmno4 ?
Woda : żelazo 1,34 mg, mangan 0,16mg ph 7,2
zużycie wody - rodzina 2+2

Witam,
Jeśli masz butlę 10x44 to powinno się w niej znajdować około 30 litrów złoża GS. Na regenerację jednego litra złoża należy zużyć ok. 2-4 gram nadmanganianu potasu. Częstotliwość regeneracji powinna być dobrana do średniego dziennego zużycia wody. Oczywiście ciężko określić zużycie nie mając licznika wody, dlatego można się podeprzeć częstotliwością wybierania szamba. Ja bym zaczął regenerację co 4m3 przefiltrowanej wody. Liczba dni pomiędzy regeneracjami 4 [m3] /średnie dzienne zużycie wody [m3]. Nadmanganian potasu jest najbardziej aktywny w przeciągu pierwszych 24 h od wsypania go do wody. Dlatego zawsze zalecam sypanie go na dzień przed regeneracją (bez sypania na zapas).
pozdrawiam

Jastrząb
18-01-2012, 15:22
Ja bym zaczął regenerację co 4m3 przefiltrowanej wody. Liczba dni pomiędzy regeneracjami 4 [m3] /średnie dzienne zużycie wody [m3]. To mi by wyszlo co jakies 3tygodnie. Troche dlugo, nie?



Nadmanganian potasu jest najbardziej aktywny w przeciągu pierwszych 24 h od wsypania go do wody. Dlatego zawsze zalecam sypanie go na dzień przed regeneracją (bez sypania na zapas).
pozdrawiamA co sie mu stanie, temu nadmanganianu, jak sie wsypie na zapas?Po rozpuszczeniu we wodzie sie rozklada czy jak?

marcin

qbek17
18-01-2012, 18:33
To mi by wyszlo co jakies 3tygodnie. Troche dlugo, nie?
Objętość wody między regeneracjami można policzyć - nie trzeba jej "ustalać empirycznie". W praktyce jednak są to obliczenia dla stacji pracujących w sposób ciągły kiedy jest możliwość wykorzystania możliwości tego złoża. W domowych warunkach to złoże prawie zawsze jest regenerowane nie ze względu na swoją pojemność tylko raczej profilaktycznie.
W przypadku and007 taka obliczona pojemność złoża między regeneracjami wynosi 22 m3 - nawet przyjmując duży współczynnik bezpieczeństwa (50%) to 11 m3 między regeneracjami jest dużo za dużą wartością jak na domowe warunki.

niciacia
18-01-2012, 19:16
Witam ponownie
Jestem coraz bliższy wyboru, ale czy ktoś obcykany mógłby mi rozjaśnić: jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami (oczywiście oprócz ceny):
1. http://aqua-soft.com.pl/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html
2. http://aqua-soft.com.pl/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-25-wersja-czasowa-przeplyw-1-3m-h.html
3. http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-aqua-soft-basic-maxi-na-dom-i2023721998.html

Który wybrać ?? A może dwa z nich są takie same??
Mam nadzieję, że nie złamałem żadnych zasad podając linki.

qbek17
18-01-2012, 19:23
Który wybrać ?? A może dwa z nich są takie same??
Te ze strony aqua-soft różnią się sterowaniem - w jednym jest głowica czasowa a w drugim objętościowa. Ten z allegro prawdopodobnie też jest objętościowy (sądząc po symbolach bo w opisie tego nie ma).

niciacia
18-01-2012, 19:26
Te ze strony aqua-soft różnią się sterowaniem - w jednym jest głowica czasowa a w drugim objętościowa. Ten z allegro prawdopodobnie też jest objętościowy (sądząc po symbolach bo w opisie tego nie ma).

Tak, w takim razie wybrać ten z czasową czy obietościową ??

qbek17
18-01-2012, 19:28
Z objętościową.

niciacia
18-01-2012, 19:30
Z objętościową.

Dziękuję za wszystkie porady.
Pozdrawiam

and007
20-01-2012, 08:30
Dziękuję za informację.
Co do instalacji to montowałem to sam. Dom jeszcze w trakcie wykańczania, więc nikt tej wody jeszcze nie używa. Odżelaziacz odkupiłem nieużywany od pana u którego rok przestało to niezamontowane a potem miał już wodociąg ( zaklejona butla, zafoliowane oryginalnie głowica, bypas, filtr wody,pojemnik na kmno4, śrubunki, 1 kg nadmanganianu zamknięty i jeszcze nie przeterminowany, faktura). Pojemnik na kmno4 jest nowy, zdjąłem gumkę zabezpieczającą pływak. Po informacjach kolegów powyżej założyłem licznik wody.
Wsypałem 1kg kmno4 do pojemnika, na taki biały materiał zamocowany mniej więcej w połowie wysokości, i wlałem wodę ok 1 cm nad ten materiał. Materiał już nie jest biały.
Niestety po fakcie zastanawiam się czy dobrze zrobiłem wsypując całą butlę 1 kg kmno4. Czy trzeba odważać ilość kmno4 przed każdą regeneracją? Trochę to by było uciążliwe. Czy to normalne że w czasie regeneracji dużo zabarwionej nadmanganianem wody idzie do kanalizacji?

Jastrząb
20-01-2012, 10:37
Niestety po fakcie zastanawiam się czy dobrze zrobiłem wsypując całą butlę 1 kg kmno4. Czy trzeba odważać ilość kmno4 przed każdą regeneracją? Trochę to by było uciążliwe. Czy to normalne że w czasie regeneracji dużo zabarwionej nadmanganianem wody idzie do kanalizacji?
Ja tam wsypuje nawet pare kilo. Filtr od 2 latach dziala wiec chyba zlozu krzywdy nijakiej nie uczynilem. Musisz tylko pilnowac czy ten nadmanganian jest faktycznie pobierany. Nowy uzytownik SwiatFiltrow napisal powyzje co innego, ale szczegolow nie podal i ja sie nigdy z tym zastrzeniem nie spotkalem. Jakby sie ten nadmanganian jakos tragicznie rozkladal, to by producenci takich duzych zbiornikow na niego nie produkowali.

To dobrze ze leci fioletowa woda do kanalizacji. To nie jest tak, ze ten nadmanganian jakos zostanie zuzyty przez zloze w taki spososb, ze woda bedzie leciala czysta. Nadmanganian wolniutko sie przesacza przez zloze, regeneruje je i ucika do kanalizacji. Po tym etapie masz jeszcze plukanie zloza silnym strumieniem, zeby resztki tego nadmanganianiu wyplukac do kanalizcji, zeby nic nie trafilo do Twojego kranu.

marcin

qbek17
20-01-2012, 11:25
Czy trzeba odważać ilość kmno4 przed każdą regeneracją? Trochę to by było uciążliwe.
Nie trzeba - po to są zbiornika na KMnO4, ustawienia pływaka, ustawienia głowicy żeby to wszystko się robiło automatycznie.

Hytryulik
20-01-2012, 11:51
Nie trzeba - po to są zbiornika na KMnO4, ustawienia pływaka, ustawienia głowicy żeby to wszystko się robiło automatycznie.

Ja myślałem ze to normalne: serwis programuje ilość podawanej wody przez głowicę do zbiornika. Dodatkowo ustawia pływak jako drugie zabezpieczenie.
Niestety trafiają się pseudo specjaliści i doradzają „ zawracanie kijem Wisły”. Byłem ostatnio na serwisie odżelaziacza i był szok. W programie wyzerowane napełnianie zbiornika nadmanganianu, obok stało wiadro z zaznaczoną kreską ile trzeba wlać wody, do tego kubek jako miarka do nadmanganianu potasu. Kobieta przez trzy lata patrzyła ile dni zostało do regeneracji na wyświetlaczu i przed dniem regeneracji wlewała wodę i sypała nadmanganian. Jaki dla kobiety był szok jak usłyszała że to może robić głowica, a ona przez tyle lat się z tym mordowała.

luk777
23-01-2012, 07:13
Witam serdecznie,
w związku z zakupem i instalacją zmiękczacza BWT Data 20, mam pytanie odnośnie ustawienia parametrów sterownika zmiękczacza. Posiadam przyłącze wody, w którym woda ma twardość >30f. W sterowniku czas regeneracji 56, zapas wody 2650l, twardość resztkowa 10f. Czy normalnym zjawiskiem jest słonawy posmak wody, czy w ustawieniach bądź osprzęcie jest coś nie tak.

goobo
23-01-2012, 11:23
wlasnie odebralem wyniki badania wody i propozycje jej uzdatniania wiec chcialbym zapytac czy ma to rece i nogi
metnosc 1 mg SiO2/dm3
barwa 5 mg Pt/dm3
Odczyn 5,9
Twardosc ogolna 160 mg CaCo3/dm3
Zelazo ogolne 0,02 ,g Fe/dm3
Mangan 0,17 mg Mn/dm3
Amoniak 0,04 NH4/dm3
Azotany 11,9 mg NO3/dm3
Azotyny 1,315 mg NO2/dm3
Przewodnosc wlasciwa 480 us/cm
Utlenialnosc 8 mg O2/dm3
Propozycja uzdatnienia:
filtr narurowy do usowania zanieczyszczen mechanicznych
szesciostopniowy filtr odwrocona osmoza na wode pitna z oddzielna wylewka
ewentualna opcja to filtr weglowy na caly dom.
Teraz kilka pytan:
-czy warto zastosowac zmiekczac-chodzi mi glownie o to, zeby kamien sie nie wytracal na bateriach itp
-czy wode z odwroconej osmozy moge podpiac po prostu zamiast zimnej wody do kranu-jakos srednio mi sie widzi dodatkowa wylewka, a w zlewozmywaku raczej naczyn nie bedziemy myli-od tego jest zmywarka-a nawet jesli to i tak raczej cieplej wody sie do tego uzywa
-wg. firmy oferujacej filtry odczyn jest troche za niski, ale w zwiazku z tym, ze instalacja jest plastikowa, to nie ma sie co za bardzo tym przejmowac
-czy warto doplacic za dodatkowy filtr weglowy, czy to raczej zbedny gadzet
bede wdzieczny za pomoc

qbek17
23-01-2012, 12:00
Teraz kilka pytan:
-czy warto zastosowac zmiekczac-chodzi mi glownie o to, zeby kamien sie nie wytracal na bateriach itp
-czy wode z odwroconej osmozy moge podpiac po prostu zamiast zimnej wody do kranu-jakos srednio mi sie widzi dodatkowa wylewka, a w zlewozmywaku raczej naczyn nie bedziemy myli-od tego jest zmywarka-a nawet jesli to i tak raczej cieplej wody sie do tego uzywa
-wg. firmy oferujacej filtry odczyn jest troche za niski, ale w zwiazku z tym, ze instalacja jest plastikowa, to nie ma sie co za bardzo tym przejmowac
-czy warto doplacic za dodatkowy filtr weglowy, czy to raczej zbedny gadzet
bede wdzieczny za pomoc
- Twardość nie jest wysoka, ale w końcu i tak będą osady z kamienia - twój wybór czy montować zmiękczacz. Jeśli nie musisz oszczędzać to nie zaszkodzi.
- Podłączenie osmozy pod zimną wodę raczej nie jest dobrym rozwiązaniem - wydajność takiego filtra jest mała, a zużycie wody na RO będzie spore. Lepiej chyba wyjdzie oddzielna wylewka.
- Odczyn faktycznie jest niski, ale chyba nie ma sensu bawić się w jego podnoszenie
- Utlenialność jest spora - możesz zastosować filtr węglowy lub jonity. Jeśli będzie osmoza do wody pitnej to nie musisz (ale możesz) zastosować jakiś dodatkowy filtr. Sprawdziłbym też bakteriologię.

goobo
23-01-2012, 12:06
- Twardość nie jest wysoka, ale w końcu i tak będą osady z kamienia - twój wybór czy montować zmiękczacz. Jeśli nie musisz oszczędzać to nie zaszkodzi.

a po zainstalowaniu zmiekczacz nie bedzie ich wogole?

qbek17
23-01-2012, 12:14
a po zainstalowaniu zmiekczacz nie bedzie ich wogole?
Jeśli na zmiękczaczu ustawisz twardość na zero to nie będzie osadów kamienia.
Są tylko dwa warunki:
1) zmiękczacz musi być sprawny ;)
2) w wodzie nie ma innych związków tworzących osady lub jest ich mało. Zmiękczacz usuwa tylko wapń i magnez, a woda zawiera wiele pierwiastków, z których część także może tworzyć osady. Nie jest to już jednak słynny "kamień".

goobo
23-01-2012, 18:10
a czy zastosowanie zmiekczacza nie spowoduje jeszcze wiekszego zakwaszenia wody?

qbek17
23-01-2012, 22:03
a czy zastosowanie zmiekczacza nie spowoduje jeszcze wiekszego zakwaszenia wody?
Nie powinno. Woda o niskim pH zawiera zazwyczaj dużo CO2 w postaci kwaśnych węglanów lub kwasów węglowych. Najlepszym procesem w takim przypadku byłaby dekarbonizacja bo usuwa tylko twardość węglanową (ale niestety jest niepraktyczna). Zmiękczacz też się nada... :)

Swi***w
28-01-2012, 12:32
To mi by wyszlo co jakies 3tygodnie. Troche dlugo, nie?

A co sie mu stanie, temu nadmanganianu, jak sie wsypie na zapas?Po rozpuszczeniu we wodzie sie rozklada czy jak?

marcin

Witam kolege Marcina,
Bardzo mi miło, że ustosunkował się Pan do mojego postu.
Tylko nie rozumiem o co Ci chodzi.
4m3 wody rodzina 2+2 zużywa spokojnie w tydzień, max półtora. No chyba, że się ma nieszczelne szambo to się tego nie widzi.

Nadmanganian potasu to silny utleniacz, i się "temu nadmanganianu" się trochę utleni.
Nie twierdzę, że nie można wsypać całego kilograma. Jednak dla mnie to strata pieniędzy a niektórzy liczą się z kosztami eksploatacji.
Abstrahując od tego zachęcam wszystkich aby dokładnie odmierzać miarę nadmanganianu przed regeneracją.
Jest to co prawda dość uciążliwe.
Będziecie mieć za to pewność, że za każdym razem dawka jest odpowiednia i regeneracja przebiega prawidłowo.


pozdrawiam
Paweł

Jastrząb
28-01-2012, 15:17
Witam kolege Marcina,
Bardzo mi miło, że ustosunkował się Pan do mojego postu.
Tylko nie rozumiem o co Ci chodzi. Kolega, Marcin, Pan i "Ci". Wez sie zadeklaruj w kwestii form grzecznosciowych ;-)

A na powaznie:



4m3 wody rodzina 2+2 zużywa spokojnie w tydzień, max półtora. No chyba, że się ma nieszczelne szambo to się tego nie widzi.
Moja rodzina (poki co mniejsza niz 2+1+pies) jakos nie chce zuzywac 16m3 wody na miesiac. Prosze, a Oni i nic. Jak napisalem, mi te 4m3 wody zuzywaja w jakies 3 tyg (wodomierz, nie obserwacja szamba). A chodzi mi o to, ze sterowanie regeneracja tylko ze wzgledu na pojemnosc zloza, to czasem blad, bo ja nie odwazylbym sie plukac filtra az co 3 tygodnie. Plucze co tydzien, a wiekszosc znawcow tematu mowi ze troche rzadko ze wzgledu na zgromadzone zanieczyszczenia i mozliwosc wzrostu na filtrzez chcianej lub niechcianej flory.



Nadmanganian potasu to silny utleniacz, i się "temu nadmanganianu" się trochę utleni.Utleniacz sie utleni? Czy ze sie zuzyje na utlenianie plastikowego pojemnika ktory przezyje kolejnych pare pokolen nawet trzymany w silnym utleniaczu?? Rozwin temat, podaj jakies dokladniejsze informacje, bo chcialbym wiedziec, jesli cos robie zle.

marcin

Swi***w
30-01-2012, 10:46
Kolega, Marcin, Pan i "Ci". Wez sie zadeklaruj w kwestii form grzecznosciowych ;-)

A na powaznie:

Moja rodzina (poki co mniejsza niz 2+1+pies) jakos nie chce zuzywac 16m3 wody na miesiac. Prosze, a Oni i nic. Jak napisalem, mi te 4m3 wody zuzywaja w jakies 3 tyg (wodomierz, nie obserwacja szamba). A chodzi mi o to, ze sterowanie regeneracja tylko ze wzgledu na pojemnosc zloza, to czasem blad, bo ja nie odwazylbym sie plukac filtra az co 3 tygodnie. Plucze co tydzien, a wiekszosc znawcow tematu mowi ze troche rzadko ze wzgledu na zgromadzone zanieczyszczenia i mozliwosc wzrostu na filtrzez chcianej lub niechcianej flory.

Utleniacz sie utleni? Czy ze sie zuzyje na utlenianie plastikowego pojemnika ktory przezyje kolejnych pare pokolen nawet trzymany w silnym utleniaczu?? Rozwin temat, podaj jakies dokladniejsze informacje, bo chcialbym wiedziec, jesli cos robie zle.

marcin

Witam,
O formy grzecznościowe chyba się spierać nie będziemy;)
Nawiasem mówiąc, wielu moich klientów chętnie poznałoby tajniki, tak niskiego zużycia wody. Szczególnie, że w Warszawie wizytacja szambiarki to ok. 200zł.

Wracając do tematu i rozkładu KMnO4:
Ustaliliśmy już, że jest to silny utleniacz a reakcja bardzo silnie zależy od pH roztworu, w tym przypadku wody.
Poniżej małe zadanie:
Na podstawie zestawionych niżej danych wykaż, że wodny roztwór manganianu(VII) potasu,
np. o stężeniu 0.1 mol dm3 i pH=7 jest termodynamicznie nietrwały; napisz równanie reakcji
rozkładu:

Dane:
MnO4 + 2H2O + 3e = MnO2 + 4OH
E1 = + 0,588 V
O2 + 2H2O + 4e = 4OH
E2 = + 0,401 V

- całkowite ciśnienie atmosferyczne pc = 10 [5] Pa
- ułamek molowy tlenu w powietrzu x = 0,21
- temperatura 298K
(przepraszam za braki niektórych znaków, na forum nie wszystko można wklepać)

Rozwiązanie jest następujące:
Jony manganianowe(VII) mogą redukować się do form manganu na różnych stopniach
utlenienia. W środowiskach zbliżonych do obojętnych i zasadowych redukcja przebiega z
wydzieleniem brunatnego osadu MnO4 przebiega z wydzieleniem brunatnego osadu MnO2. Aby przekonać się czy istotnie jony MnO4 mogą utleniać wodę, należy obliczyć potencjały redoks dla aktualnego stężenia MnO4, H+ (OH-) i cząstkowego ciśnienia tlenu. W tym celu należy skorzystać równań Nernsta.
Reasumując, jony MnO4 mogą utleniać wodę, a po uzgodnieniu reakcji połówkowych, przebiega to według sumarycznego równania:

4MnO4(-) + 2H2O = 4MnO2 + 4OH(-) + 3O2

Dla odczynów lekko kwaśnych można zapisać:

4MnO4(-) + 4H(+) = 4MnO2 + 2H2O +3O2

Jasno widać więc, że nie chodzi tu o utlenianie plastikowego zbiornika a samego KMnO4.
Dodatkowo proces ten bardzo przyśpieszają promienie słoneczne. Dlatego zbiornik, a nawet wężyk doprowadzający do głowicy, wykonany jest z ciemnego materiału.
Proces ten postępuje dość wolno, dlatego nie twierdzę, że nie można wsypać nadmanganianu na zapas. Po prostu rekomenduję uzupełniać go raz w tygodniu.

Na tym chyba powinniśmy zakończyć wątek i nie ciągnąć go jak tematu CR na innym poście;)

Pozdrawiam
Paweł

qbek17
30-01-2012, 11:03
Proces ten postępuje dość wolno, dlatego nie twierdzę, że nie można wsypać nadmanganianu na zapas. Po prostu rekomenduję uzupełniać go raz w tygodniu.

Na tym chyba powinniśmy zakończyć wątek i nie ciągnąć go jak tematu CR na innym poście;)

Wybacz, że nie kończę wątku :) ale chciałbym coś dodać :)
Zbiornik na nadmanganian ma ruszt. Zazwyczaj ilość wody jest taka aby przekroczyć poziom rusztu minimalnie. Efekt jest taki, że tylko dolna warstwa nadmanganianu ma kontakt z wodą (czyli rozpuszcza się w niej i utlenia). Myślę, że nawet jeśli taki zbiornik będzie zasypany pod korek to większość tego środka nie będzie miała kontaktu z wodą i nie ulegnie utlenieniu... Do tego to co sam zauważyłeś - proces jest dość powolny, do tego gruby plastik i ciemne pomieszczenie...
Moim zdaniem zysk jest niewspółmierny do uciążliwości całej operacji ;)

Hytryulik
30-01-2012, 11:09
Witam,
O formy grzecznościowe chyba się spierać nie będziemy;)
Nawiasem mówiąc, wielu moich klientów chętnie poznałoby tajniki, tak niskiego zużycia wody. Szczególnie, że w Warszawie wizytacja szambiarki to ok. 200zł.

Wracając do tematu i rozkładu KMnO4:
Ustaliliśmy już, że jest to silny utleniacz a reakcja bardzo silnie zależy od pH roztworu, w tym przypadku wody.
Poniżej małe zadanie:
Na podstawie zestawionych niżej danych wykaż, że wodny roztwór manganianu(VII) potasu,
np. o stężeniu 0.1 mol dm3 i pH=7 jest termodynamicznie nietrwały; napisz równanie reakcji
rozkładu:

Dane:
MnO4 + 2H2O + 3e = MnO2 + 4OH
E1 = + 0,588 V
O2 + 2H2O + 4e = 4OH
E2 = + 0,401 V

- całkowite ciśnienie atmosferyczne pc = 10 [5] Pa
- ułamek molowy tlenu w powietrzu x = 0,21
- temperatura 298K
(przepraszam za braki niektórych znaków, na forum nie wszystko można wklepać)

Rozwiązanie jest następujące:
Jony manganianowe(VII) mogą redukować się do form manganu na różnych stopniach
utlenienia. W środowiskach zbliżonych do obojętnych i zasadowych redukcja przebiega z
wydzieleniem brunatnego osadu MnO4 przebiega z wydzieleniem brunatnego osadu MnO2. Aby przekonać się czy istotnie jony MnO4 mogą utleniać wodę, należy obliczyć potencjały redoks dla aktualnego stężenia MnO4, H+ (OH-) i cząstkowego ciśnienia tlenu. W tym celu należy skorzystać równań Nernsta.
Reasumując, jony MnO4 mogą utleniać wodę, a po uzgodnieniu reakcji połówkowych, przebiega to według sumarycznego równania:

4MnO4(-) + 2H2O = 4MnO2 + 4OH(-) + 3O2

Dla odczynów lekko kwaśnych można zapisać:

4MnO4(-) + 4H(+) = 4MnO2 + 2H2O +3O2

Jasno widać więc, że nie chodzi tu o utlenianie plastikowego zbiornika a samego KMnO4.
Dodatkowo proces ten bardzo przyśpieszają promienie słoneczne. Dlatego zbiornik, a nawet wężyk doprowadzający do głowicy, wykonany jest z ciemnego materiału.
Proces ten postępuje dość wolno, dlatego nie twierdzę, że nie można wsypać nadmanganianu na zapas. Po prostu rekomenduję uzupełniać go raz w tygodniu.

Na tym chyba powinniśmy zakończyć wątek i nie ciągnąć go jak tematu CR na innym poście;)

Pozdrawiam
Paweł

Może jest to mądre co napisałeś i nie neguję iż nadmanganian się rozkłada, ale jest to utopijne. Tylko właśnie jak zauważyłeś jeżeli zastosujesz oryginalny wężyk i zbiornik to rozkład ten jest praktycznie niezauważalny. Ale nawet nich to będzie 10% to zaoszczędzisz 4 zł na miesiąc maksymalnie. Jeżeli będziesz kazał klientowi zaoszczędzić takie pieniądze wsypując miarkę nadmanganianu co tydzień to cię wygwiżdże.
Może chęć stosowania takiego rozwiązania wynika iż stosujesz głowice RX i boisz się że zalejesz klienta?

Jastrząb
30-01-2012, 11:27
Dodatkowo proces ten bardzo przyśpieszają promienie słoneczne. Dlatego zbiornik, a nawet wężyk doprowadzający do głowicy, wykonany jest z ciemnego materiału.
Proces ten postępuje dość wolno, dlatego nie twierdzę, że nie można wsypać nadmanganianu na zapas. Po prostu rekomenduję uzupełniać go raz w tygodniu.

Aha. Znaczenia praktycznego w zasadzie to nie ma, ale Ty i tak to rekomendujesz? Wolno mi spytac po co?
Zeby ludziom obrzydzic widok filtra do ktorego raz na tydzien trzeba biegac, gdy praktycznie mozna zrobic to raz na miesiac albo i rzadziej?


marcin

Hytryulik
30-01-2012, 12:10
.
Proces ten postępuje dość wolno, dlatego nie twierdzę, że nie można wsypać nadmanganianu na zapas. Po prostu rekomenduję uzupełniać go raz w tygodniu.

Na tym chyba powinniśmy zakończyć wątek i nie ciągnąć go jak tematu CR na innym poście;)

Pozdrawiam
Paweł

Jeżeli już tak twardo upierasz się swojej teorii to, są porządne głowice typu np. Fleck 7700SXT którą można zaprogramować w ten sposób iż pierwszym etapem będzie napełnianie zbiornika regeneratu. Później głowica stoi np. 60min aby rozpuścił się regenerat. Po tym czasie uruchamia się właściwa regeneracja bez ostatniego cyklu czyli napełnianie zbiornika. Takie rozwiązanie powinno Cie satysfakcjonować pod względem technicznym.
Niestety zarobek w porównaniu z zaworami RX pewnie dwukrotnie mniejszy.
Obawiam się jednego; ze nadmanganian będzie się krystalizował na zaworze pływakowym i stanie się awaryjny.
Ja zostanę przy tradycyjnym rozwiązaniu.

qbek17
30-01-2012, 14:08
Jeżeli już tak twardo upierasz się swojej teorii to, są porządne głowice typu np. Fleck 7700SXT którą można zaprogramować w ten sposób iż pierwszym etapem będzie napełnianie zbiornika regeneratu. Później głowica stoi np. 60min aby rozpuścił się regenerat. Po tym czasie uruchamia się właściwa regeneracja bez ostatniego cyklu czyli napełnianie zbiornika. Takie rozwiązanie powinno Cie satysfakcjonować pod względem technicznym.
Niestety zarobek w porównaniu z zaworami RX pewnie dwukrotnie mniejszy.
Obawiam się jednego; ze nadmanganian będzie się krystalizował na zaworze pływakowym i stanie się awaryjny.
Ja zostanę przy tradycyjnym rozwiązaniu.
W Clacku CI też można zmienić kolejność cykli regeneracji... tylko czy warto kombinować? (o krystalizację bym się nie martwił)

Swi***w
30-01-2012, 14:18
Może jest to mądre co napisałeś i nie neguję iż nadmanganian się rozkłada, ale jest to utopijne. Tylko właśnie jak zauważyłeś jeżeli zastosujesz oryginalny wężyk i zbiornik to rozkład ten jest praktycznie niezauważalny. Ale nawet nich to będzie 10% to zaoszczędzisz 4 zł na miesiąc maksymalnie. Jeżeli będziesz kazał klientowi zaoszczędzić takie pieniądze wsypując miarkę nadmanganianu co tydzień to cię wygwiżdże.
Może chęć stosowania takiego rozwiązania wynika iż stosujesz głowice RX i boisz się że zalejesz klienta?

no tak, zapomniałem, że nawet umiecie czytać ludziom w myślach...
Zalać klienta zawsze można i pamiętaj co mówi stare dobre przysłowie;)
Apropo głowic RX to tacy specjaliści powinni wiedzieć, że nie zapewniają one odpowiedniego przepływu dla przepłukania ciężkiego złoża jakim jest GS i ich montaż byłby kardynalnym błędem. W przypadku RX można akurat bardzo precyzyjnie zaprogramować każdy cykl (w niektórych modelach nawet co do sekundy). W przeciwieństwie do głowic Logix, które mają wgrane cykle i często zwyczajnie marnują czas.

Skąd te 10% to naprawdę nie wiem ale liczę na merytoryczną wypowiedz.

Co do zarobku to chyba wszyscy działamy tu non-profit. Chętnie powymieniam się doświadczeniami z ludźmi z branży, którzy mają coś sensownego do powiedzenia.

qbek17
30-01-2012, 14:28
no tak, zapomniałem, że nawet umiecie czytać ludziom w myślach...
Nie uogólniaj - ja nie umiem czytać w myślach, nie wiem jak "koledzy" ;) jeśli czytałeś ten wątek forum to wiedziałeś że możesz się spodziewać takich odpowiedzi...


Skąd te 10% to naprawdę nie wiem ale liczę na merytoryczną wypowiedz. Obyś się doczekał (ale nie stawiam na to) :)

Hytryulik
30-01-2012, 15:39
no tak, zapomniałem, że nawet umiecie czytać ludziom w myślach...
Zalać klienta zawsze można i pamiętaj co mówi stare dobre przysłowie;)
Apropo głowic RX to tacy specjaliści powinni wiedzieć, że nie zapewniają one odpowiedniego przepływu dla przepłukania ciężkiego złoża jakim jest GS i ich montaż byłby kardynalnym błędem. W przypadku RX można akurat bardzo precyzyjnie zaprogramować każdy cykl (w niektórych modelach nawet co do sekundy). W przeciwieństwie do głowic Logix, które mają wgrane cykle i często zwyczajnie marnują czas.
.
Ja w myślach nie czytałem tylko na twojej stronie. Nie wymagaj ode mnie szacunku, jeżeli stosujesz zawór RX. Jest takie powiedzenie: tonący brzytwy się chwyta.




Skąd te 10% to naprawdę nie wiem ale liczę na merytoryczną wypowiedz.

Co do zarobku to chyba wszyscy działamy tu non-profit. Chętnie powymieniam się doświadczeniami z ludźmi z branży, którzy mają coś sensownego do powiedzenia.

Czytaj dobrze ja napisałem że nawet jak 10% to nie jest to warte zachodu i kłopotu. Ty też nie określiłeś wygłaszając tą bzdurę ile klient na tym zaoszczędzi. Odpowiedz merytorycznie?

Swi***w
30-01-2012, 15:57
Ja w myślach nie czytałem tylko na twojej stronie. Nie wymagaj ode mnie szacunku, jeżeli stosujesz zawór RX. Jest takie powiedzenie: tonący brzytwy się chwyta.


Głowice stosuje się takie jakie sobie życzy klient: RX, Clack, Logix. Jakiś problem?

Hytryulik
30-01-2012, 16:02
Głowice stosuje się takie jakie sobie życzy klient: RX, Clack, Logix. Jakiś problem?

Dziwne na stronie tego nie widać.
Czekam na merytoryczną odpowiedź: ile oszczędza klient stosując się do twojego bzdurnego zalecenia?

Swi***w
30-01-2012, 16:26
Dziwne na stronie tego nie widać.
Czekam na merytoryczną odpowiedź: ile oszczędza klient stosując się do twojego bzdurnego zalecenia?

SwiatFiltrów to nowy projekt i wszystkiego od razu zrobić się nie da. Ale nie to już raczej moje zmartwienie.
W każdym razie miło, że się zainteresowałeś.

Moja odpowiedz mogłaby być równie merytoryczna jak pierwsza, która zdaje się Cię troszkę przerosła.
Na początek czekam na wyjaśnienie tych 10%. Jestem pewien, że się jej nie doczekam;)

qubek17
Sorry za generalizowanie.

Hytryulik
30-01-2012, 16:51
SwiatFiltrów to nowy projekt i wszystkiego od razu zrobić się nie da. Ale nie to już raczej moje zmartwienie.
W każdym razie miło, że się zainteresowałeś.

.
Trudno nie zauważyć. Na każdym skrzyżowaniu widzę oblepioną bandę ochronną twoimi reklamami. Nie wiem czy zaśmiecając miasto zdobędziesz zaufanie klienta?



Moja odpowiedz mogłaby być równie merytoryczna jak pierwsza, która zdaje się Cię troszkę przerosła.
Na początek czekam na wyjaśnienie tych 10%. Jestem pewien, że się jej nie doczekam;)

qubek17
Sorry za generalizowanie.
Przeczytaj uważnie w poście jest odpowiedź. To nie ja napisałem tą bzdurę tylko ty. A odpowiedzi od ciebie nie ma.

Swi***w
30-01-2012, 16:57
Trudno nie zauważyć. Na każdym skrzyżowaniu widzę oblepioną bandę ochronną twoimi reklamami. Nie wiem czy zaśmiecając miasto zdobędziesz zaufanie klienta?


oj, uwaga, Warszawiak!;)
na pewno bardziej niż Ty, który zaśmieca to forum jałowymi dyskusjami.

Jastrząb
30-01-2012, 17:01
Skąd te 10% to naprawdę nie wiem ale liczę na merytoryczną wypowiedz.
Abstrahujac od Waszej klotni. Za opis procesu co sie dzieje i jak sie ten nadmanganian rozklada, wielkie dzieki! Zeby sie bezsensownie nie klocic, to napisz prosze ile to jest procent. Czy jak przetrzymam roztwor w 20C przez miesiac to ile mniej wiecej sie tego utleni, 5, 10, 30 czy 50%?

pozdrawiam
marcin

Hytryulik
30-01-2012, 17:09
oj, uwaga, Warszawiak!;)
na pewno bardziej niż Ty, który zaśmieca to forum jałowymi dyskusjami.

Zadał ci pytanie Jastrząb i zadałem ci ja. Odpowiedz na nie, a nie wywijaj kota ogonem.
Powtarzam jak zapomniałeś:
Ile klient zaoszczędzi nadmanganianu potasu stosując twoją metodę, czyli dosypywanie co regenerację nadmanganianu? Zamiast wsypania zapasu np. na miesiąc.
Niech potencjalny klient wie ile zaoszczędzi i czy to zauważy w portfelu stosując tą bzdurę.

Swi***w
30-01-2012, 17:22
Zadał ci pytanie Jastrząb i zadałem ci ja. Odpowiedz na nie, a nie wywijaj kota ogonem.
Powtarzam jak zapomniałeś:
Ile klient zaoszczędzi nadmanganianu potasu stosując twoją metodę, czyli dosypywanie co regenerację nadmanganianu? Zamiast wsypania zapasu np. na miesiąc.
Niech potencjalny klient wie ile zaoszczędzi i czy to zauważy w portfelu stosując tą bzdurę.

Nie widzę najmniejszego powodu dlaczego bym miał przygotowywać dla CIEBIE taką właśnie informację.
Przyjdziesz kupić filtr to się dowiesz;)
pozdrawiam

Hytryulik
30-01-2012, 17:32
Nie widzę najmniejszego powodu dlaczego bym miał przygotowywać dla CIEBIE taką właśnie informację.
Przyjdziesz kupić filtr to się dowiesz;)
pozdrawiam

Rozumiem. Bandy na skrzyżowaniach nie wystarczają trzeba było ci jeszcze na forum zaistnieć. Wypowiadając bzdurę musisz się liczyć na reakcję.
Niestety takie wypowiedzi nie przyniosą ci klientów nawet cytując formuły z książki.
Ja śmieci chińskich nie kupuję.
I może bym się twoją wypowiedzią nie zajmował tylko spotkałem się z takim przypadkiem. Robię to z nadzieją że ktoś moje ostrzeżenie przeczyta i wyśmieje Cię jak takie coś zaproponujesz.

Swi***w
30-01-2012, 17:51
Rozumiem. Bandy na skrzyżowaniach nie wystarczają trzeba było ci jeszcze na forum zaistnieć. Wypowiadając bzdurę musisz się liczyć na reakcję.
Niestety takie wypowiedzi nie przyniosą ci klientów nawet cytując formuły z książki.
Ja śmieci chińskich nie kupuję.
I może bym się twoją wypowiedzią nie zajmował tylko spotkałem się z takim przypadkiem. Robię to z nadzieją że ktoś moje ostrzeżenie przeczyta i wyśmieje Cię jak takie coś zaproponujesz.
kupujesz kupujesz...

przynajmniej mi się zdarzy do książki czasem zajrzeć;)
Polecam na początek, żebyś się wdrożył "Uzdatnianie wody. Procesy fizyczne, chemiczne i biologiczne." J. Nawrocki, I i II
Bo poza tupaniem nogą oraz biciem piany nic konstruktywnego jeszcze Twojego nie przeczytałem. Na tym i innych wątkach.

Hytryulik
30-01-2012, 18:01
kupujesz kupujesz...

przynajmniej mi się zdarzy do książki czasem zajrzeć;)
Polecam na początek, żebyś się wdrożył "Uzdatnianie wody. Procesy fizyczne, chemiczne i biologiczne." J. Nawrocki, I i II
Bo poza tupaniem nogą oraz biciem piany nic konstruktywnego jeszcze Twojego nie przeczytałem. Na tym i innych wątkach.

A jak myślisz, skad te słowa: cytując formuły z książki

df950
30-01-2012, 20:41
Jak pozbyć się zapachu siarkowodoru z wody bez napowietrzania? Posiadam filtr ze złożem CR100 wielkości 13x54. Po filtracji zapach pozostaje.

Swi***w
30-01-2012, 22:33
Jak pozbyć się zapachu siarkowodoru z wody bez napowietrzania? Posiadam filtr ze złożem CR100 wielkości 13x54. Po filtracji zapach pozostaje.

Rozumiem, że zapach siarkowodoru dotyczy wody zimnej (jeśli tylko ciepłej to rozwiązanie będzie inne).
Siarkowodór można łatwo rozpoznać. Szybko się ulatnia i po kilkunastu sekundach woda w szklance powinna być bezwonna.
Można spróbować wkład do obudowy BB, ze złożem KDF (stop miedzi i cynku). Przekształca H2S z postaci gazowej do nierozpuszczalnych siarczków, nieszkodliwych zresztą.
Poza redukcją siarkowodoru ma również działanie antybakteryjne. Kilka razy pomogło.
pozdrawiam
Paweł

free_shop
30-01-2012, 23:12
Można spróbować wkład do obudowy BB, ze złożem KDF (stop miedzi i cynku)
PawełStop miedzi i cynku, to tzw. mosiądz. Czyli, jak rozumiem, po przepuszczeniu wody przez samowar, zapach siarkowodoru zniknie?

qbek17
30-01-2012, 23:17
hehe - stop to to nie jest :)
Ma jednak wadę - jest cholernie drogi i wszelkie wkłady robione hurtowo (zapewne w państwie na CH...) są jednorazowe i zawierają go niewielkie ilości.
Można go dosypać bezpośrednio do zbiornika z innym złożem, ale tu z kolei powstaje problem regeneracji - trzeba ją przeprowadzić gorącą wodą...

free_shop
30-01-2012, 23:24
hehe - stop to to nie jest :) to była tylko cytata:)
ale tu z kolei powstaje problem regeneracjiAlbo utylizacji. Zawsze można wyrzucić do lasu:(

free_shop
31-01-2012, 00:10
Jak pozbyć się zapachu siarkowodoru z wody bez napowietrzania? Posiadam filtr ze złożem CR100 wielkości 13x54. Po filtracji zapach pozostaje.Najtańszym i najlepszym sposobem na usunięcie siarkowodoru jest napowietrzenie wody (warunkiem jest posiadanie zbiornika hydroforowego bez membrany). Tzw. aspirator + zbiornik (np.300 l) + wymiana, to ok. 1500 zł. Spokój na lata + gratis (utlenianie żelaza, manganu, obniżenie utlenialności, podwyższenie pH, itp.).

Hytryulik
31-01-2012, 07:16
Jak pozbyć się zapachu siarkowodoru z wody bez napowietrzania? Posiadam filtr ze złożem CR100 wielkości 13x54. Po filtracji zapach pozostaje.
Padłeś ofiara bezczelnej reklamy w której CR jest dobry na wszystko. Niestety w polskich warunkach na usunięcie siarkowodoru jest metoda opisana przez Free_shopa. Ty powinieneś od tego zacząć. A to jest jedyne rozwiązanie ratujące sytuację, tylko ja dodałbym jeszcze tradycyjny odżelaziacz przed CR. Chyba że masz niewielkie przekroczenie żelaza.
Stosowanie wkładów wymiennych na cały dom to utopia.

df950
31-01-2012, 07:32
Najtańszym i najlepszym sposobem na usunięcie siarkowodoru jest napowietrzenie wody (warunkiem jest posiadanie zbiornika hydroforowego bez membrany). Tzw. aspirator + zbiornik (np.300 l) + wymiana, to ok. 1500 zł. Spokój na lata + gratis (utlenianie żelaza, manganu, obniżenie utlenialności, podwyższenie pH, itp.).
Mam napowietrzanie i hydrofor ,ale niewiele to pomogło w moim przypadku. Napowietrzanie to duży problem, ponieważ zbiera się utlenione żelazo w hydroforze i filtrze wstępnym. Czytałem ,że KDF pomaga. Jak się go stosuje?

Hytryulik
31-01-2012, 07:40
Mam napowietrzanie i hydrofor ,ale niewiele to pomogło w moim przypadku. Napowietrzanie to duży problem, ponieważ zbiera się utlenione żelazo w hydroforze i filtrze wstępnym. Czytałem ,że KDF pomaga. Jak się go stosuje?

Wywal filtr wstępny, w jego miejsce zamontuj odżelaziacz, a o KDF zapomnij bo Cię zje kosztowo przy stosowaniu na cały dom. Takie filtry powinno się stosować jako zabezpieczenie a nie rozwiązanie problemu.

Swi***w
31-01-2012, 08:15
Mam napowietrzanie i hydrofor ,ale niewiele to pomogło w moim przypadku. Napowietrzanie to duży problem, ponieważ zbiera się utlenione żelazo w hydroforze i filtrze wstępnym. Czytałem ,że KDF pomaga. Jak się go stosuje?

Wkłady z KDF (niech będzie granulatem;)) wkładamy do filtrów narurowych. Warto aby był to jak największy wkład np: BB20 i zamontowany na wodzie już uzdatnionej.
Warto się dopytać ile jest go we wkładzie (symboliczna ilość nie usunie siarkowodoru i zniechęci Cię do tego sposobu). Większość firm sprzedaje gotowe wyroby i zapewne takiej odpowiedzi nie udzieli.
Nieliczne robią je na zamówienie.
Tak jak wspomnieli przedmówcy, koszty eksploatacji są dość wysokie i występuje kłopot z regeneracją. Montaż na końcu stacji przedłuży trochę jego żywotność.
Większość wyrzuca je do kosza, niektórzy pewnie do lasu. Gdzieś czytałem, że próbowano płukać biegiem wstecznym ale efektów nie znam.

free_shop
31-01-2012, 12:05
Mam napowietrzanie i hydrofor ,ale niewiele to pomogło w moim przypadku.Może głupie pytanie, ale czy masz zamontowany na zbiorniku odpowietrznik? Sprawdź też jak długo od załączenia się pompy działa aspirator.

Napowietrzanie to duży problem, ponieważ zbiera się utlenione żelazo w hydroforze i filtrze wstępnym.Nie nazwałbym tego problemem, wręcz przeciwnie tak ma być. Odciąża to filtr z CR, który już nie musi usuwać żelaza (mniejsza ilość regeneracji, mniejsze zużycie soli...). Co do filtra wstępnego, zawsze możesz kupić filtr z płukaniem (automatycznym lub ręcznym).

Blantator
31-01-2012, 17:43
Witam pomocy, przebijam się przez forum i nie widzę rozwiązania mojego problemu.
Zanim wkleję moje badania dodam, że wody gruntowe bardzo wysokie 1,5m, ujęcie na 6m, szambo 15m od ujęcia.
Mam zbiornik na solar 300l, i 150l przeponowy hydroforowy. Pomocy co robić ? nową głębszą studnie czy bawić się w lampy uv.

Bakterie coli w 100ml npl 2519
escherichia coli poniżej 1
żelazo ug/l 1960
mangan ug/l 288
mętność 23
twardość 292

reszta w normie

Hytryulik
31-01-2012, 17:56
Witam pomocy, przebijam się przez forum i nie widzę rozwiązania mojego problemu.
Zanim wkleję moje badania dodam, że wody gruntowe bardzo wysokie 1,5m, ujęcie na 6m, szambo 15m od ujęcia.
Mam zbiornik na solar 300l, i 150l przeponowy hydroforowy. Pomocy co robić ? nową głębszą studnie czy bawić się w lampy uv.

Bakterie coli w 100ml npl 2519
escherichia coli poniżej 1
żelazo ug/l 1960
mangan ug/l 288
mętność 23
twardość 292

reszta w normie

Czerpanie wody z 6 m jest dość ryzykowne i traktuj ją jako ostateczność . Nigdy nie będziesz wiedział co pijesz. Po każdym deszczu będzie się zmieniać twoja woda. Zapytaj się sąsiadów na jakiej głębokości mają studnie, gdyż nie zawsze można wykonać głębszą studnię.

Blantator
31-01-2012, 18:43
Sąsiedzi mają różnie 18m ,12m. Czyli propozycja kopać nową, nie bawić się w uzdatnianie tej?
Lampy i inne cuda nie pomogą?

Hytryulik
31-01-2012, 19:31
Sąsiedzi mają różnie 18m ,12m. Czyli propozycja kopać nową, nie bawić się w uzdatnianie tej?
Lampy i inne cuda nie pomogą?

Według mnie 18 m głębokości studni to najlepsze rozwiązanie. Według mnie lampa powinna być zabezpieczeniem, a nie środkiem na problemy.

Swi***w
31-01-2012, 19:46
Według mnie 18 m głębokości studni to najlepsze rozwiązanie. Według mnie lampa powinna być zabezpieczeniem, a nie środkiem na problemy.

dokładnie, kopać nową i to jak najdalej od szamba, być może jest nieszczelne.
chlorować całą instalację i profilaktycznie lampę UV

df950
31-01-2012, 20:52
Może głupie pytanie, ale czy masz zamontowany na zbiorniku odpowietrznik? Sprawdź też jak długo od załączenia się pompy działa aspirator.
Nie mam odpowietrznika. Jakie ma on znaczenie? Aspirator teraz mam całkowicie odkręcony, wiec teraz nie działa i woda dzięki temu wg. mnie mniej śmierdzi.

free_shop
31-01-2012, 22:33
Nie mam odpowietrznika. Jakie ma on znaczenie? Aspirator teraz mam całkowicie odkręcony, wiec teraz nie działa i woda dzięki temu wg. mnie mniej śmierdzi.Odpowietrznik automatyczny (np. taki http://www.afriso.pl/pionowy-z-zaworem-stopowym-frac12-gz-p-703.html?page=1&cPath=1_532_542&zenid=431391b3f279f562ecef5c17adfe4a1b (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.afriso.pl%2Fpi onowy-z-zaworem-stopowym-frac12-gz-p-703.html%3Fpage%3D1%26cPath%3D1_532_542%26zenid%3D 431391b3f279f562ecef5c17adfe4a1b)) montuje się aby utrzymać poziom poduszki powietrznej na odpowiedniej wysokości.
Jeżeli masz siarkowodór w wodzie to, najprościej mówiąc, powietrze zasysane przez aspirator "wypycha" go. Bez odpowietrznika siarkowodór nadal pozostaje w wodzie.
Czy masz siarkowodór, czy nie, to w przypadku napowietrzania zawsze powinien być zamontowany odpowietrznik.

qbek17
31-01-2012, 23:07
Odpowietrznik automatyczny montuje się aby utrzymać poziom poduszki powietrznej na odpowiedniej wysokości.
Jak nie masz odpowietrznika to pompa musiałaby się załączać co chwila... ?

qbek17
31-01-2012, 23:10
Witam pomocy, przebijam się przez forum i nie widzę rozwiązania mojego problemu.
Zanim wkleję moje badania dodam, że wody gruntowe bardzo wysokie 1,5m, ujęcie na 6m, szambo 15m od ujęcia.
Mam zbiornik na solar 300l, i 150l przeponowy hydroforowy. Pomocy co robić ? nową głębszą studnie czy bawić się w lampy uv.

Bakterie coli w 100ml npl 2519
escherichia coli poniżej 1
żelazo ug/l 1960
mangan ug/l 288
mętność 23
twardość 292

reszta w normie
Zgadzam się z przedmówcami - woda na tak małej głębokości może się zmieniać po każdych opadach... a kilka metrów niżej możesz trafić na zupełnie inne parametry. I wtedy się okaże czy warto to uzdatniać czy nie...

df950
01-02-2012, 07:33
Odpowietrznik automatyczny (np. taki http://www.afriso.pl/pionowy-z-zaworem-stopowym-frac12-gz-p-703.html?page=1&cPath=1_532_542&zenid=431391b3f279f562ecef5c17adfe4a1b (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.afriso.pl%2Fpi onowy-z-zaworem-stopowym-frac12-gz-p-703.html%3Fpage%3D1%26cPath%3D1_532_542%26zenid%3D 431391b3f279f562ecef5c17adfe4a1b)) montuje się aby utrzymać poziom poduszki powietrznej na odpowiedniej wysokości.
Jeżeli masz siarkowodór w wodzie to, najprościej mówiąc, powietrze zasysane przez aspirator "wypycha" go. Bez odpowietrznika siarkowodór nadal pozostaje w wodzie.
Czy masz siarkowodór, czy nie, to w przypadku napowietrzania zawsze powinien być zamontowany odpowietrznik.
W którym miejscu mam go zamontować?

free_shop
01-02-2012, 11:35
W którym miejscu mam go zamontować?Najprościej jest wyrzucić rurkę wodowskazu. Na dolny króciec zakładasz korek z gwintem wewnętrznym. Na górny króciec nakręcasz kolanko, w kolanko wkręcasz odpowietrznik (najlepiej z zaworem stopowym).
Bardziej poprawnie powinno się połączyć dolny i górny króciec rurką 1/2 cala. na rurce zamontować trójnik, w trójnik wkręcić kolanko z odpowietrznikiem. Odpowietrznik powinien być zamontowany na wysokości 1/4 - 1/3 (licząc od góry zbiornika). Oczywiście aby dało się to wszystko skręcić na rurce musi być holender.

akapap
06-02-2012, 18:35
Proszę o pomoc w dobrze Stacji Uzdatniania Wody (SUW).

Instalacja:
studnia głębinowa
pompa (wydajność 100l/m, 92m podnoszenia) zainstalowana na 21 metrach,
30 metrów PE40 (studnia - budynek) do zbiornika ciśnieniowego 300l (klasyczny powietrzny ocynk)

Badania:
Utlenialnosc mg O2/l 1,5 ± 0,15
Twardosc ogólna (CaCO3) mg/l 216 ± 4
Amoniak mg/l 0,27 ± 0,02
Azotyny mg/l poniżej 0,006
Azotany mg/l poniżej 0,50
Chlorki mg/l 6,0 ± 0,3
Żelazo μ g/l 1008 ± 101
Mangan μ g/l 135 ± 14
Metnosc NTU 3,9 ± 0,5
Barwa(Pt) mg Pt/l 25 ± 5
Zapach nieakceptowalny
Odczyn pH 7,5 ± 0,2

Bakterie oki, czyli 0.

Zużycie wody:
6 kranów (~10l)
1 wanna (16l)
1 prysznic (16l)
suma: 76l/m - 4,5m3 przy jednoczesnym maksymalnym zużyciu
Za średnie zużycie trzeba przyjąć 1 - 2 m3. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Jakie złoże i jak duże proponujecie, jaki produkt? Pewnie na I stopniu Fe/Mn a z mętnością i zapachem.

Co do twardości to mam mieszane uczucia. Nie widzę problemu z usunięciem popłuczyn z solanki.
Tylko czy warto grzebać przy twardości. Przeczytałem cały wątek i dla jasności zajrzałem do zaleceń WHO z 2008r.
Wyszło na to, że nie ma zaleceń. Powiedziane jest tylko, że twardość poniżej 100 mg/l może powodować korozję instalacji.
Twardość powyżej 200 mg/l może powodować osiadania kamienia. Nie ma zaleceń zdrowotnych.


Pozdrawiam.

Hytryulik
06-02-2012, 19:52
Proszę o pomoc w dobrze Stacji Uzdatniania Wody (SUW).

Instalacja:
studnia głębinowa
pompa (wydajność 100l/m, 92m podnoszenia) zainstalowana na 21 metrach,
30 metrów PE40 (studnia - budynek) do zbiornika ciśnieniowego 300l (klasyczny powietrzny ocynk)

Badania:
Utlenialnosc mg O2/l 1,5 ± 0,15
Twardosc ogólna (CaCO3) mg/l 216 ± 4
Amoniak mg/l 0,27 ± 0,02
Azotyny mg/l poniżej 0,006
Azotany mg/l poniżej 0,50
Chlorki mg/l 6,0 ± 0,3
Żelazo μ g/l 1008 ± 101
Mangan μ g/l 135 ± 14
Metnosc NTU 3,9 ± 0,5
Barwa(Pt) mg Pt/l 25 ± 5
Zapach nieakceptowalny
Odczyn pH 7,5 ± 0,2

Bakterie oki, czyli 0.

Zużycie wody:
6 kranów (~10l)
1 wanna (16l)
1 prysznic (16l)
suma: 76l/m - 4,5m3 przy jednoczesnym maksymalnym zużyciu
Za średnie zużycie trzeba przyjąć 1 - 2 m3. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Jakie złoże i jak duże proponujecie, jaki produkt? Pewnie na I stopniu Fe/Mn a z mętnością i zapachem.

Co do twardości to mam mieszane uczucia. Nie widzę problemu z usunięciem popłuczyn z solanki.
Tylko czy warto grzebać przy twardości. Przeczytałem cały wątek i dla jasności zajrzałem do zaleceń WHO z 2008r.
Wyszło na to, że nie ma zaleceń. Powiedziane jest tylko, że twardość poniżej 100 mg/l może powodować korozję instalacji.
Twardość powyżej 200 mg/l może powodować osiadania kamienia. Nie ma zaleceń zdrowotnych.


Pozdrawiam.

Masz niewielkie przekroczenie żelaza, więc masz możliwość zastosowania kilku wariantów.
Urządzenie regenerowane nadmanganianem pasatu lub odżelaziacz tradycyjny.
Osobiście polecam drugą wersję w szczególności że masz dobry do tego celu zbiornik hydroforowy. W twojej wodzie jest najprawdopodobniej siarkowodór, a ja uważam iż napowietrzenie i filtracja na tradycyjnym odżelaziaczu jest najlepsza aby go się pozbyć bez przyszłych problemów.
Zacznij używać tego rozwiązania przez trzy miesiące. W tym czasie odżelaziacz się „wpracuje” i wówczas zrób kolejną analizę aby sprawdzić efekty. Będziesz też miał czas na sprawdzenie czy twardość którą masz będzie dla Ciebie uciążliwa.

free_shop
06-02-2012, 22:12
pompa (wydajność 100l/m, 92m podnoszenia) zainstalowana na 21 metrach,
30 metrów PE40 (studnia - budynek)Te dane nie wystarczą. Podaj typ pompy, albo link z charakterystyką.


Badania:
Utlenialnosc mg O2/l 1,5 ± 0,15
Twardosc ogólna (CaCO3) mg/l 216 ± 4
Amoniak mg/l 0,27 ± 0,02
Azotyny mg/l poniżej 0,006
Azotany mg/l poniżej 0,50
Chlorki mg/l 6,0 ± 0,3
Żelazo μ g/l 1008 ± 101
Mangan μ g/l 135 ± 14
Metnosc NTU 3,9 ± 0,5
Barwa(Pt) mg Pt/l 25 ± 5
Zapach nieakceptowalny
Odczyn pH 7,5 ± 0,2

Bakterie oki, czyli 0.Przekroczone: barwa, mętność, żelazo, mangan, zapach.
Często nie zgadzam się z "Hytrym", ale w tym przypadku chyba ma rację :(. Zapach ("nieakceptowalny"), to prawdopodobnie siarkowodór. Zapach gnilny, roślinny można wykluczyć ze względu na niską utlenialność. Z przykrością muszę się przyznać, ale też zastosowałbym technologię, jaką zaproponował W/W. Czyli: aspirator przed zbiornikiem hydroforowym, za zbiornikiem tradycyjny odżelaziacz.

Tylko czy warto grzebać przy twardości. Przeczytałem cały wątek i dla jasności zajrzałem do zaleceń WHO z 2008r.
Wyszło na to, że nie ma zaleceń. Powiedziane jest tylko, że twardość poniżej 100 mg/l może powodować korozję instalacji.
Twardość powyżej 200 mg/l może powodować osiadania kamienia. Nie ma zaleceń zdrowotnych.Str. 382. Gdyby wszyscy klienci byli tak dociekliwi, to dla nas (hydraulików) nie byłoby pracy :(. Nie chce mi się teraz grzebać w trzeciej edycji zaleceń WHO, ale w drugiej proponowano twardość 8 st. niemieckich. Taka twardość jest wymagana ze względów zdrowotnych (jeżeli ktoś pije li tylko "kranówę"). Wapń i magnez można uzupełniać pijąc mleko, jedząc czekoladę itp.

akapap
06-02-2012, 22:58
Te dane nie wystarczą. Podaj typ pompy, albo link z charakterystyką.

Pedrollo 4sr 14, foto z charakterystyką:
http://img.bazarek.pl/75548/6797/679791/12268966064b69617c886e8.jpg
http://img.bazarek.pl/75548/6797/679791/4825716484b6961a4d6581.jpg



Przekroczone: barwa, mętność, żelazo, mangan, zapach.
Często nie zgadzam się z "Hytrym", ale w tym przypadku chyba ma rację :(. Zapach ("nieakceptowalny"), to prawdopodobnie siarkowodór. Zapach gnilny, roślinny można wykluczyć ze względu na niską utlenialność. Z przykrością muszę się przyznać, ale też zastosowałbym technologię, jaką zaproponował W/W. Czyli: aspirator przed zbiornikiem hydroforowym, za zbiornikiem tradycyjny odżelaziacz.


Co należy rozumieć przez ,,tradycyjny odżelaziacz''? Mówimy tutuj tradycyjnym złożu (czyli jakim?). Czy zbiorniku ocynkowanym jaki sprzedaje np. Otago/Wimest?



Str. 382. Gdyby wszyscy klienci byli tak dociekliwy, to dla nas (hydraulików) nie byłoby pracy :(. Nie chce mi się teraz grzebać w trzeciej edycji zaleceń WHO, ale w drugiej proponowano twardość 8 st. niemieckich. Taka twardość jest wymagana ze względów zdrowotnych (jeżeli ktoś pije li tylko "kranówę"). Wapń i magnez można uzupełniać pijąc mleko, jedząc czekoladę itp.

Dla pewności sprawdziłem to jeszcze raz:

Hardness in water is caused by dissolved calcium and, to a lesser extent, magnesium.
It is usually expressed as the equivalent quantity of calcium carbonate.
Depending on pH and alkalinity, hardness above about 200 mg/litre can result
in scale deposition, particularly on heating. Soft waters with a hardness of less than
about 100 mg/litre have a low buffering capacity and may be more corrosive to water
pipes.
A number of ecological and analytical epidemiological studies have shown a statistically
significant inverse relationship between hardness of drinking-water and cardiovascular
disease. There is some indication that very soft waters may have an adverse
effect on mineral balance, but detailed studies were not available for evaluation.
No health-based guideline value is proposed for hardness. However, the degree of
hardness in water may affect its acceptability to the consumer in terms of taste and
scale deposition (see chapter 10).


Ważne jest ostatnie zdanie: brak zaleceń (ze wskazaniem na smak i odkładanie się kamienia).


Pozdrawiam.

akapap
06-02-2012, 23:02
Masz niewielkie przekroczenie żelaza, więc masz możliwość zastosowania kilku wariantów.
Urządzenie regenerowane nadmanganianem pasatu lub odżelaziacz tradycyjny.
Osobiście polecam drugą wersję w szczególności że masz dobry do tego celu zbiornik hydroforowy. W twojej wodzie jest najprawdopodobniej siarkowodór, a ja uważam iż napowietrzenie i filtracja na tradycyjnym odżelaziaczu jest najlepsza aby go się pozbyć bez przyszłych problemów.
Zacznij używać tego rozwiązania przez trzy miesiące. W tym czasie odżelaziacz się „wpracuje” i wówczas zrób kolejną analizę aby sprawdzić efekty. Będziesz też miał czas na sprawdzenie czy twardość którą masz będzie dla Ciebie uciążliwa.

Z dwóch w/w możliwości zdecydowanie odrzucam regenerację nadmanganieniem potasu. Pozostaje tradycyjny odżelaziacz, tylko co należy przez to rozumieć?

W jaki domowy sposób mogę określić czy ten zapach to siarkowodór? Na teraz mogę powiedzieć, że jak pobieram wodę z kranu, po przejściu przez zbiornik ciśnieniowy to nie czuję ,,jakiegoś mocnego'' zapachu. Dziwne też jest, że sanepid nie określił typu zapachu w badaniu.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam!

p_jadczak
06-02-2012, 23:53
wlasnie odebralem wyniki badania wody i propozycje jej uzdatniania wiec chcialbym zapytac czy ma to rece i nogi
metnosc 1 mg SiO2/dm3
barwa 5 mg Pt/dm3
Odczyn 5,9
Twardosc ogolna 160 mg CaCo3/dm3
Zelazo ogolne 0,02 ,g Fe/dm3
Mangan 0,17 mg Mn/dm3
Amoniak 0,04 NH4/dm3
Azotany 11,9 mg NO3/dm3
Azotyny 1,315 mg NO2/dm3
Przewodnosc wlasciwa 480 us/cm
Utlenialnosc 8 mg O2/dm3
Propozycja uzdatnienia:
filtr narurowy do usowania zanieczyszczen mechanicznych
szesciostopniowy filtr odwrocona osmoza na wode pitna z oddzielna wylewka
ewentualna opcja to filtr weglowy na caly dom.
Teraz kilka pytan:
-czy warto zastosowac zmiekczac-chodzi mi glownie o to, zeby kamien sie nie wytracal na bateriach itp
-czy wode z odwroconej osmozy moge podpiac po prostu zamiast zimnej wody do kranu-jakos srednio mi sie widzi dodatkowa wylewka, a w zlewozmywaku raczej naczyn nie bedziemy myli-od tego jest zmywarka-a nawet jesli to i tak raczej cieplej wody sie do tego uzywa
-wg. firmy oferujacej filtry odczyn jest troche za niski, ale w zwiazku z tym, ze instalacja jest plastikowa, to nie ma sie co za bardzo tym przejmowac
-czy warto doplacic za dodatkowy filtr weglowy, czy to raczej zbedny gadzet
bede wdzieczny za pomoc

Witaj, jeśli chodzi o odczyn, zmiękczacz itd, to qbek17 już odpowiedział. Natomiast rozwiązanie niechcianego dodatkowego kranika na wodę filtrowaną istnieje. Faktycznie spotykam się z osobami, które wolą również tą opcję co Ty. Masz już osmozę? Jaką? Przyślij e-mail na [email protected], wyślę Ci proste rozwiązanie/podłączenie. [email protected] pozdrawiam

qbek17
07-02-2012, 01:26
Z dwóch w/w możliwości zdecydowanie odrzucam regenerację nadmanganieniem potasu. Pozostaje tradycyjny odżelaziacz, tylko co należy przez to rozumieć?
Jak "znam" Hytrego to miał na myśli "złoże kwarcowe" czyli po prostu żwirek :) Takie rozwiązanie jest tanie ale wymaga czasu na wpracowanie się.
Drugą opcją (także bez regeneracji) jest złoże katalityczne czyli ruda manganu. Ta opcja będzie droższa ale działa od razu.
Można też pomieszać żwirek ze złożem aktywnym :) i myślę, że warto to rozważyć - nie będzie to dużo droższe, nie wymaga zmiany w technologii, a przy twoich (niskich) przekroczeniach da niemal 100% pewności i to bez czekania na wpracowanie się złoża.

Hytryulik
07-02-2012, 07:33
Z dwóch w/w możliwości zdecydowanie odrzucam regenerację nadmanganieniem potasu. Pozostaje tradycyjny odżelaziacz, tylko co należy przez to rozumieć?

W jaki domowy sposób mogę określić czy ten zapach to siarkowodór? Na teraz mogę powiedzieć, że jak pobieram wodę z kranu, po przejściu przez zbiornik ciśnieniowy to nie czuję ,,jakiegoś mocnego'' zapachu. Dziwne też jest, że sanepid nie określił typu zapachu w badaniu.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam!

Szkoda że nie piszesz gdzie masz swoją budowę. Możliwe że pani z Sanepidu w momencie poboru wody wyczuła zapach, a może profilaktycznie znając teren wykonał ten zapis. Na zasadzie „nie bój nie bój przyjdzie do Ciebie”
Co do odżelaziaczy typu Wimest to nie podlecem, gdyż to są najczęściej durze zbiorniki i później jest problem z dopukaniem złoża. Następstwem tego jest zbrylanie się złoża w którym tworzą się kanały przez które płynie woda nie filtrując się. Przy twojej pompie proponuję zastosować odżelaziacz na butli 10x54cale a max to 13x54cale. No i zastosowanie głowicy automatycznej która będzie płukała odżelaziacz niezależnie od twoich chęci pracy w domu. Co do złoża ja nie ukrywam iż do tej wody najlepszym będzie mieszanka złóż których głównym składnikiem jest dolomit. Tu zdania nie zmienię gdyż mam na nim najlepsze efekty.
Ale zgodzę się z Free_shop skontaktuj się z firmą która uzdatnia wodę i jej zaufaj. Próby kombinowania najczęściej źle się kończą.

akapap
07-02-2012, 21:30
Szkoda że nie piszesz gdzie masz swoją budowę. Możliwe że pani z Sanepidu w momencie poboru wody wyczuła zapach, a może profilaktycznie znając teren wykonał ten zapis. Na zasadzie „nie bój nie bój przyjdzie do Ciebie”


Budowa: okolice Halinów/Dębe Wielkie.

Wodę badałem w warszawskim sanepidzie - wątpie, że znają te tereny.



Co do odżelaziaczy typu Wimest to nie podlecem, gdyż to są najczęściej durze zbiorniki i później jest problem z dopukaniem złoża. Następstwem tego jest zbrylanie się złoża w którym tworzą się kanały przez które płynie woda nie filtrując się. Przy twojej pompie proponuję zastosować odżelaziacz na butli 10x54cale a max to 13x54cale. No i zastosowanie głowicy automatycznej która będzie płukała odżelaziacz niezależnie od twoich chęci pracy w domu. Co do złoża ja nie ukrywam iż do tej wody najlepszym będzie mieszanka złóż których głównym składnikiem jest dolomit. Tu zdania nie zmienię gdyż mam na nim najlepsze efekty.
Ale zgodzę się z Free_shop skontaktuj się z firmą która uzdatnia wodę i jej zaufaj. Próby kombinowania najczęściej źle się kończą.

Acha, otago/wimest to ten sam styl.

Dostałem ofertę od firmy na S. Proponują uzdatenienie wody na dwóch stopniach. Pierwszy Fe, drugi Mn. Ewentulanie zamiast Mn zmiękczacz wody do 6 stopni niemiecki:
Filtr wstepny narurowy serii Aqua Hydro 20 cali z przezroczystym kloszem 1 - 190,00
Wkład polipropylenowym 20 cali Aqua 20 FRN 90 1 - 25,00
I stopien filtracji
2. Filtr ze złożem chalcedonitowym, butla Aqua Sky 13x54”, głowica
sterujaca CLACK pracujaca w cyklu czasowym, aspirator napowietrzajacy
1 kpl. - 1 770,00
II stopien filtracji
Zmiekczacz z kationitom, butla Aqua Sky 10x35”, kompaktowy kabinet
Aqua Sky Maxi, głowica sterujaca CLACK z mieszaczem, pracujaca w
cyklu objetosciowym, zbiornik solanki w kabinecie. Układ z podwójnym
zaworem bezpieczenstwa, 25 kg soli pastylkowanej, układ dezynfekujacy
złoże.
1 kpl. 1 650,00
3. Montaż rozruch oraz elementy instalacyjne. - 1400,00
Razem: 5 035,00 + 23% VAT.

Co o tym sądzicie? Chcą to robić na złożu chalcedonitowym.
Niestety nic nie powiedzieli o zapachu. Montaż wygląda na nieźle przesacowany.

Powiedzcie mi proszę o jakich przepływności powinienem mieć SUW. Jak wcześniej napisałem jeśli zliczę maksymalny pobór wody
(otwarte wszystkie punkty z maksymalną przepustowością) to wychodzi mi 4,5m3. Ile powinienem przyjąć 30% tej wartości?

Pozdrawiam.

Hytryulik
08-02-2012, 07:25
Budowa: okolice Halinów/Dębe Wielkie.

Wodę badałem w warszawskim sanepidzie - wątpie, że znają te tereny.



Acha, otago/wimest to ten sam styl.

Dostałem ofertę od firmy na S. Proponują uzdatenienie wody na dwóch stopniach. Pierwszy Fe, drugi Mn. Ewentulanie zamiast Mn zmiękczacz wody do 6 stopni niemiecki:
Filtr wstepny narurowy serii Aqua Hydro 20 cali z przezroczystym kloszem 1 - 190,00
Wkład polipropylenowym 20 cali Aqua 20 FRN 90 1 - 25,00
I stopien filtracji
2. Filtr ze złożem chalcedonitowym, butla Aqua Sky 13x54”, głowica
sterujaca CLACK pracujaca w cyklu czasowym, aspirator napowietrzajacy
1 kpl. - 1 770,00
II stopien filtracji
Zmiekczacz z kationitom, butla Aqua Sky 10x35”, kompaktowy kabinet
Aqua Sky Maxi, głowica sterujaca CLACK z mieszaczem, pracujaca w
cyklu objetosciowym, zbiornik solanki w kabinecie. Układ z podwójnym
zaworem bezpieczenstwa, 25 kg soli pastylkowanej, układ dezynfekujacy
złoże.
1 kpl. 1 650,00
3. Montaż rozruch oraz elementy instalacyjne. - 1400,00
Razem: 5 035,00 + 23% VAT.

Co o tym sądzicie? Chcą to robić na złożu chalcedonitowym.
Niestety nic nie powiedzieli o zapachu. Montaż wygląda na nieźle przesacowany.

Powiedzcie mi proszę o jakich przepływności powinienem mieć SUW. Jak wcześniej napisałem jeśli zliczę maksymalny pobór wody
(otwarte wszystkie punkty z maksymalną przepustowością) to wychodzi mi 4,5m3. Ile powinienem przyjąć 30% tej wartości?

Pozdrawiam.

Nie doceniasz kobiet z Sanepidu one po tylu latach pracy to Ci powiedzą jaką masz wodę po adresie.. Mieszkasz na trudnym terenie i na pewno masz siarkowodór. Dziwi mnie tylko że masz tak mało żelaza jak na Dębe Wielkie.
Złoże chalcedonitowe to ładnie brzmi marketingowo ale jest porównywalne ze żwirem filtracyjnym tylko że jest kruszone ze skały i dzięki temu ma strukturę porowatą i podobno lepiej działa. Ja wole dolomit.
Co do urządzeń zbiornik Aqua Sky jest od niedawna na rynku i nie wiadomo jak się zachowuje z czasem ( cuodzi o trwalość) no i ten czarny kolor. Proponuję poszukać oferty na belgijskich zbiornikach Structural.
Co do ceny montażu to jeżeli dają swój materiał i montują całą stację to cena nie jest wygórowana. Przecież oni muszą wyciąć całą twoją hydrofornię i i wykonać od nowa.
Wielkość urządzeń właściwa do potrzeb domu jednorodzinnego

Jastrząb
08-02-2012, 08:43
Nie doceniasz kobiet z Sanepidu one po tylu latach pracy to Ci powiedzą jaką masz wodę po adresie.. Mieszkasz na trudnym terenie i na pewno masz siarkowodór. Dziwi mnie tylko że masz tak mało żelaza jak na Dębe Wielkie.Niezgodze sie z powyzszym. Ja mam 3.5mg Fe. Sasiad 100m dalej w jedna strone 1mg. Sasiad 300m w druga strone ma zelazo w normie!!. Wszystkie studnie czerpia wode z podobnej gleboksoci, z pierwszej warstwy wodonosnej zaczynajacej sie okolo 60m,a ktora wedle badan ma okolo 30-40m grubosci w tym terenie.

marcin

akapap
08-02-2012, 13:28
Nie doceniasz kobiet z Sanepidu one po tylu latach pracy to Ci powiedzą jaką masz wodę po adresie.. Mieszkasz na trudnym terenie i na pewno masz siarkowodór. Dziwi mnie tylko że masz tak mało żelaza jak na Dębe Wielkie.

To są okolice Dębe Wielkie. Sąsiad ma studnię 150m ode mnie i wodę ma niemal identyczną:
żelazo ogólne 0,89+-9%
mangan 0,18-+9%
utelnialność 0,62
ph-7,63



Złoże chalcedonitowe to ładnie brzmi marketingowo ale jest porównywalne ze żwirem filtracyjnym tylko że jest kruszone ze skały i dzięki temu ma strukturę porowatą i podobno lepiej działa. Ja wole dolomit.
Co do urządzeń zbiornik Aqua Sky jest od niedawna na rynku i nie wiadomo jak się zachowuje z czasem ( cuodzi o trwalość) no i ten czarny kolor. Proponuję poszukać oferty na belgijskich zbiornikach Structural.
Co do ceny montażu to jeżeli dają swój materiał i montują całą stację to cena nie jest wygórowana. Przecież oni muszą wyciąć całą twoją hydrofornię i i wykonać od nowa.

Montaż w moim wypadku jest prosty. Wycięcie jednej rurki i zainstalowanie sprzętu. Średnio w innych ofertach jest na max 1/2 poziomu tego wykonania. Z tym nie dyskutuję, taki jest cennik tej firmy.


Wielkość urządzeń właściwa do potrzeb domu jednorodzinnego

Generalnie prysznic czy wanna ma 16l/m. Dodaje tylko do jednego urządzania kran i chyba mamy już maksymalny zalecany pobór wody.

akapap
08-02-2012, 13:30
A co myślicie o zaleceniach odnośnie twardości z WHO. Wygląda na to, że poniżej 100 mg/l następuje przyspieszona korozja instalacji. Do tej pory czytałem na tym wątku, żeby uciekać od wartości 0, ale żeby ustawiać się 100<X<200 mg/l no to jest niemałe zaskoczenie.

Pozdrawiam.

qbek17
08-02-2012, 13:52
A co myślicie o zaleceniach odnośnie twardości z WHO. Wygląda na to, że poniżej 100 mg/l następuje przyspieszona korozja instalacji. Do tej pory czytałem na tym wątku, żeby uciekać od wartości 0, ale żeby ustawiać się 100<X<200 mg/l no to jest niemałe zaskoczenie.
Pozdrawiam.
To nie jest reguła, że zawsze miękka woda oznacza szybszą korozję - taka woda nie ma właściwości buforujących i dopiero przy zaistnieniu innych specyficznych warunków może nastąpić szybsza korozja.
Jak będziesz miał 150 mg CaCO3 to też może nastąpić korozja :)

Swi***w
09-02-2012, 22:02
Natomiast rozwiązanie niechcianego dodatkowego kranika na wodę filtrowaną istnieje. Faktycznie spotykam się z osobami, które wolą również tą opcję co Ty. Masz już osmozę? Jaką? Przyślij e-mail wyślę Ci proste rozwiązanie/podłączenie. pozdrawiam

Rozwiązanie jest proste i nie ma tu co robić tajemnicy. Są specjalne baterie z trzema obiegami wody: zimnej użytkowej, gorącej użytkowej oraz wody z filtra.
Największy wybór chyba daje BlueWaters. Wyglądają jak normalne baterie kuchenne. Osobnym kurkiem otwieramy wodę użytkową zimną/gorącą osobnym wodę z filtra. Na wylewce są dwa perlatory dzięki czemu wody się nie mieszają. Baterie są dość drogie i zakup opłaca się przy urządzaniu nowej kuchni.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
-czy wode z odwroconej osmozy moge podpiac po prostu zamiast zimnej wody do kranu-jakos srednio mi sie widzi dodatkowa wylewka, a w zlewozmywaku raczej naczyn nie bedziemy myli-od tego jest zmywarka-a nawet jesli to i tak raczej cieplej wody sie do tego uzywa
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poza wszelkimi kwestiami wydajności systemów osmotycznych, używanie wody przefiltrowanej do celów inne niż spożywcze to zwykłe marnotrawstwo. Odrzut wody do ścieków to około 70%, czyli na każdy litr czystej przypada średnio 3 litry do ścieków.

Swi***w
09-02-2012, 23:30
Z dwóch w/w możliwości zdecydowanie odrzucam regenerację nadmanganieniem potasu. Pozostaje tradycyjny odżelaziacz, tylko co należy przez to rozumieć?

W jaki domowy sposób mogę określić czy ten zapach to siarkowodór? Na teraz mogę powiedzieć, że jak pobieram wodę z kranu, po przejściu przez zbiornik ciśnieniowy to nie czuję ,,jakiegoś mocnego'' zapachu. Dziwne też jest, że sanepid nie określił typu zapachu w badaniu.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam!

Prawie każde laboratorium nie określa pochodzenia zapachu. Najbezpieczniej jest napisać "nieakceptowalny"
Siarkowodór stosunkowo łatwo rozpoznać. Pachnie mocno siarką i szybko się ulatnia, pozostawiając wodę bezwonną.

Moje rozwiązanie: napowietrzacz, butla 13x54, podsypka żwirowa ok 10 litrów, Birm 60 litrów, głowica wg. uznania
Woda jest dość miękka ale kamień na pewno się będzie odkładał. Można ewentualnie przygotować wyjścia pod zmiękczacz na instalacji. Dzięki temu można później go dostawić samodzielnie i nie płacić dwa razy za montaż.

Problem żelaza/manganu jak i twardości załatwiłoby 30 litrów złoża CR ale na tym forum nie ma ono dobrej prasy;) czemu... nie wiem.

Ja też spotkałem się wielokrotnie z bardzo złej jakości wodą (norma x 100) w okolicach Dębe Wielkie, więc możesz uważać się za szczęściarza.
pozdrawiam

qbek17
11-02-2012, 17:18
Mam pytanie o zewnętrzne zbiorniki na solanke do zmiękczaczy wody.
Czy te zbiorniki to "coś specjalnego" czy tylko zwykle wiadro/beczka do którego doprowadzona jest rurka?
Sam zbiornik nie jest w jakiś sposób specjalny, ale ma dodatkowe elementy (studnię, zawór solankowy, pływak, przelew, ruszt). Jak dodasz te elementy do beczki to będziesz miał elegancki zbiornik na solankę :)

Hytryulik
11-02-2012, 17:52
Prawie każde laboratorium nie określa pochodzenia zapachu. Najbezpieczniej jest napisać "nieakceptowalny"
Siarkowodór stosunkowo łatwo rozpoznać. Pachnie mocno siarką i szybko się ulatnia, pozostawiając wodę bezwonną.

Moje rozwiązanie: napowietrzacz, butla 13x54, podsypka żwirowa ok 10 litrów, Birm 60 litrów, głowica wg. uznania
Woda jest dość miękka ale kamień na pewno się będzie odkładał. Można ewentualnie przygotować wyjścia pod zmiękczacz na instalacji. Dzięki temu można później go dostawić samodzielnie i nie płacić dwa razy za montaż.

Problem żelaza/manganu jak i twardości załatwiłoby 30 litrów złoża CR ale na tym forum nie ma ono dobrej prasy;) czemu... nie wiem.

Ja też spotkałem się wielokrotnie z bardzo złej jakości wodą (norma x 100) w okolicach Dębe Wielkie, więc możesz uważać się za szczęściarza.
pozdrawiam

Coś mi się zdaje że znowu dajesz d…. . Jeżeli w wodzie jest siarkowodór nie można stosować sławnego Birmu mimo że ma napis Made in USA. Sadze że już lepszy będzie ten chalcedonit, jest neutralny i szkody nie przyniesie. A do czego ten CR przy takiej twardości i zapachu to wcale już nie rozumiem. Proponuje zmienić książkę na aktualniejszą bo zrobisz komuś krzywdę.

Jastrząb
11-02-2012, 18:51
Coś mi się zdaje że znowu dajesz d…. . Jeżeli w wodzie jest siarkowodór nie można stosować sławnego Birmu mimo że ma napis Made in USA. Sadze że już lepszy będzie ten chalcedonit, jest neutralny i szkody nie przyniesie. A do czego ten CR przy takiej twardości i zapachu to wcale już nie rozumiem. Proponuje zmienić książkę na aktualniejszą bo zrobisz komuś krzywdę.
Hytry, ja rozumiem, ze Ty nie lubisz wszystkiego co Hameryjkanskie, ale bez przesady. Jaka krzywde? Wyskoczy ten BIRM z butli i go ugryzie?

A drogi Hytry zwyczajowo pluje na to co hamerykanskie nie doczytujac tego co wazne tudziez skrzetnie pomijajac. Wez sie wczytaj, bo nigdzie nie jest napisane, ze w tej wodzie sa "siarkowodory" ;-) Tylko ze zapach jest wedlug sanepidu nieakceptowalny, co wiecej, akapap twierdzi ze po przejsciu przez zbiornik ocynkowany woda nie ma jakiegos silnego zapachu. Zgnile jaj by raczej poczul.

Co wiecej, czegos bys tam nie nasylap, czy to BIRMu czy to piachu, mangan i tak zostanie. Na szczescie jest go na tyle nieduzo ze bym sie nie przejmowal tym faktem.

Czekaj, zapomnialem. BIRM zacznie zaraz mu "siac manganem" ;-))

NIe wiem skad zalecenie zeby nie uzywac BIRMu z siarkowodorem bo producent sie nie chwali. Zloze sie od tego pewnie nie rozleci, i zgaduje, ze H2S dezaktywuje zloze katalityczne i manganu bys juz tym nie usunal. Tylko jak pisalem, i tak manganu razem z zelazem nie usuniesz, wiec niewielka strata.

marcin

Swi***w
11-02-2012, 18:59
Dla przypomnienia bo Hydraulik wyraźnie traci wątki


Na teraz mogę powiedzieć, że jak pobieram wodę z kranu, po przejściu przez zbiornik ciśnieniowy to nie czuję ,,jakiegoś mocnego'' zapachu. Dziwne też jest, że sanepid nie określił typu zapachu w badaniu.
----------------------------------------------------------------------
II stopien filtracji
Zmiekczacz z kationitom, butla Aqua Sky 10x35”, kompaktowy kabinet
Aqua Sky Maxi, głowica sterujaca CLACK z mieszaczem, pracujaca w
cyklu objetosciowym, zbiornik solanki w kabinecie. Układ z podwójnym
zaworem bezpieczenstwa, 25 kg soli pastylkowanej, układ dezynfekujacy
złoże.
1 kpl. 1 650,00
3. Montaż rozruch oraz elementy instalacyjne. - 1400,00
Razem: 5 035,00 + 23% VAT.


Czy to jest siarkowodór to nie wiadomo.
Dupy to Ty dajesz hYDRAYLIKU w co drugim poście. Ostatnio przekonywałeś forumowicza na wydatek 1500 zł na montaż napowietrzacza w celu usunięcia siarkowodoru, nie doczytałeś jednak, że on go już ma i niestety nie działa.
Ale tak mają wszystkowiedzący "fachowcy".

Jeśli był bym inwestorem to przynajmniej chciałbym wiedzieć, że istnieje możliwość zastąpienia dwóch urządzeń jednym, z wszystkimi wadami i zaletami tego rozwiązania.

Hytryulik
11-02-2012, 19:11
[QUOTE=SwiatFiltrow;5192883]Dla przypomnienia bo Hydraulik wyraźnie traci wątki



Czy to jest siarkowodór to nie wiadomo.
Dupy to Ty dajesz hYDRAYLIKU w co drugim poście. Ostatnio przekonywałeś forumowicza na wydatek 1500 zł na montaż napowietrzacza w celu usunięcia siarkowodoru, nie doczytałeś jednak, że on go już ma i niestety nie działa.
QUOTE]

Podaj konkretny cytat potwierdzający te twoje twierdzenie. Jeżeli nie to się nie odzywaj. Zaistnieć można uczciwie bez powtarzania głupot;)

Swi***w
11-02-2012, 19:22
[QUOTE=SwiatFiltrow;5192883]Dla przypomnienia bo Hydraulik wyraźnie traci wątki



Czy to jest siarkowodór to nie wiadomo.
Dupy to Ty dajesz hYDRAYLIKU w co drugim poście. Ostatnio przekonywałeś forumowicza na wydatek 1500 zł na montaż napowietrzacza w celu usunięcia siarkowodoru, nie doczytałeś jednak, że on go już ma i niestety nie działa.
QUOTE]

Podaj konkretny cytat potwierdzający te twoje twierdzenie. Jeżeli nie to się nie odzywaj. Zaistnieć można uczciwie bez powtarzania głupot;)

istnieję .. bardziej się już nie da;)
dla zainteresowanych to tylko kilka wątków wstecz...
miłego weekendu dla wszystkich

Hytryulik
11-02-2012, 19:25
Hytry, ja rozumiem, ze Ty nie lubisz wszystkiego co Hameryjkanskie, ale bez przesady. Jaka krzywde? Wyskoczy ten BIRM z butli i go ugryzie?

A drogi Hytry zwyczajowo pluje na to co hamerykanskie nie doczytujac tego co wazne tudziez skrzetnie pomijajac. Wez sie wczytaj, bo nigdzie nie jest napisane, ze w tej wodzie sa "siarkowodory" ;-) Tylko ze zapach jest wedlug sanepidu nieakceptowalny, co wiecej, akapap twierdzi ze po przejsciu przez zbiornik ocynkowany woda nie ma jakiegos silnego zapachu. Zgnile jaj by raczej poczul.

Co wiecej, czegos bys tam nie nasylap, czy to BIRMu czy to piachu, mangan i tak zostanie. Na szczescie jest go na tyle nieduzo ze bym sie nie przejmowal tym faktem.

Czekaj, zapomnialem. BIRM zacznie zaraz mu "siac manganem" ;-))

NIe wiem skad zalecenie zeby nie uzywac BIRMu z siarkowodorem bo producent sie nie chwali. Zloze sie od tego pewnie nie rozleci, i zgaduje, ze H2S dezaktywuje zloze katalityczne i manganu bys juz tym nie usunal. Tylko jak pisalem, i tak manganu razem z zelazem nie usuniesz, wiec niewielka strata.

marcin

To jest twój przypadek i Birm nie działa na mangan. Ja parę razy spotkałem się że usuwa żelazo i mangan, ale nigdy jak występował siarkowodór.
Niestety jeżeli to są przypadki to dla klientów indywidualnych tego nie proponuję, gdyż w Polsce rzadko zdarzają się takie wody.
Zastosowanie takiego złoża wymaga testów do konkretnego przypadku i w tym momencie robią się koszty których klient indywidualny nie jest w stanie unieść. To samo się tyczy złoża CR najpierw powinny być przeprowadzone odpowiednie testy przed zastosowaniem, propagowane przez producenta złoża.

Hytryulik
11-02-2012, 19:30
[QUOTE=Hytryulik;5192917]

istnieję .. bardziej się już nie da;)
dla zainteresowanych to tylko kilka wątków wstecz...
miłego weekendu dla wszystkich

To ja widzę. Wszystkie bandy na skrzyżowaniach w Warszawie są zeszpecone twoja reklamą.
Zastanawiam się czy to przynosi klientów?

qbek17
11-02-2012, 19:32
Wszystkie bandy na skrzyżowaniach w Warszawie są zeszpecone twoja reklamą.
Zastanawiam się czy to przynosi klientów?
A ja nawet specjalnie patrzyłem na te bandy przez ostatnie dni i nie udało mi się wypatrzeć ;)
Ale też chętnie się dowiem czy taka reklama jest skuteczna?

Jastrząb
11-02-2012, 19:42
To jest twój przypadek i Birm nie działa na mangan. Ja parę razy spotkałem się że usuwa żelazo i mangan, ale nigdy jak występował siarkowodór. Jak to, BIRM usuwal Fe i Mn? I nie "sial manganem"? Byc nie moze ;-) Zaloze sie ze pH bylo ciut wyzsze nic 7.5?

A to przypadek nie tylko moj i nie tylko BIRM. Przypadki z mojej ulicy (4), to zarowno BIRM, Greensand, jak i (o zgrozo!!) dolomit, na jednym stopniu usuwaja zelazo ale manganu juz nie (ph~7.3). A przeca Greensand H2S-u sie nie boi, mimo ze go tu generlanie nie mamy. TO nie siarkowodor temu manganu przeszkadza.

marcin

Hytryulik
11-02-2012, 19:46
A ja nawet specjalnie patrzyłem na te bandy przez ostatnie dni i nie udało mi się wypatrzeć ;)
Ale też chętnie się dowiem czy taka reklama jest skuteczna?

Wschodnia Warszawa i okolice. Ja ostatnio nie jeżdżę po Warszawie, gdyż wyjeżdżam tylko na awarie hydroforni (mróz), morze zrobiło się komuś wstyd i usunął je. A to też będzie sukces.

Jastrząb
11-02-2012, 19:46
A ja nawet specjalnie patrzyłem na te bandy przez ostatnie dni i nie udało mi się wypatrzeć ;)He,he Moze Hytry juz wszystkie pozrywal ;-)

marcin

Hytryulik
11-02-2012, 19:48
He,he Moze Hytry juz wszystkie pozrywal ;-)

marcin

Wolę się piwa napić:)
Kupiłbyś filtr za 2500zł z takiej reklamy?

Jastrząb
11-02-2012, 19:50
Wolę się piwa napić:)Slusznie Wasc prawisz!!

marcin

Swi***w
11-02-2012, 19:54
[QUOTE=SwiatFiltrow;5192946]

To ja widzę. Wszystkie bandy na skrzyżowaniach w Warszawie są zeszpecone twoja reklamą.
Zastanawiam się czy to przynosi klientów?
Słusznie... widziałem dziś bandy szalikowców, na skrzyżowaniu, koło Narodowego, ale szpecić ich mi do głowy nie przyszło;)

Michal_Kamilka
11-02-2012, 19:56
Witam
Panowie zostałem zmuszony zamontować sobie filtr mechaniczny. Woda czerpana ze studni.
Czy możecie coś polecić dobrego i przystępnego cenowo.
Z góry dziękuje

Hytryulik
11-02-2012, 20:05
Witam
Panowie zostałem zmuszony zamontować sobie filtr mechaniczny. Woda czerpana ze studni.
Czy możecie coś polecić dobrego i przystępnego cenowo.
Z góry dziękuje

Jeżeli jesteś z Jędrzejowa to tobie potrzebny jest zmiękczacz oprócz filtra mechanicznego. Zrób analizę wody przynajmniej na twardość.

Michal_Kamilka
11-02-2012, 20:22
Wiem
Na wiosnę będzie przeprowadzone pełne badanie wody. Tak że na wiosnę po badaniu wrócę tutaj z wynikami.
Ale na razie poszukuje filtra mechanicznego, ponieważ mam odłączony hydrofor i przed ponownym podłączeniem hydrofora w sieć chce wstawić filtr mechaniczny.

Hytryulik
11-02-2012, 20:31
Wiem
Na wiosnę będzie przeprowadzone pełne badanie wody. Tak że na wiosnę po badaniu wrócę tutaj z wynikami.
Ale na razie poszukuje filtra mechanicznego, ponieważ mam odłączony hydrofor i przed ponownym podłączeniem hydrofora w sieć chce wstawić filtr mechaniczny.

To odwiedź sklep hydrauliczny i kup filtr, ważne żeby był trzy częściowy. Czyli oddzielnie korpus ,klosz i nakrętka. I oczywiście zamontuj go za hydroforem.
Ale nie licz w twoim przypadku na znaczną poprawę. Ja jak jestem w twojej okolicy nie mogę umyć rąk po robocie, gdyż mydło się „warzy”.

Swi***w
11-02-2012, 20:40
...... morze zrobiło się komuś wstyd i usunął je. A to też będzie sukces.
nie tylko moŻe ale i na pewno się powinno komuś wstyd zrobić

i jeszcze przykład jasnowidzenia....

Jeżeli jesteś z Jędrzejowa to tobie potrzebny jest zmiękczacz oprócz filtra mechanicznego. Zrób analizę wody przynajmniej na twardość.

;)

Michal_Kamilka
11-02-2012, 20:44
To odwiedź sklep hydrauliczny i kup filtr, ważne żeby był trzy częściowy. Czyli oddzielnie korpus ,klosz i nakrętka. I oczywiście zamontuj go za hydroforem.
Ale nie licz w twoim przypadku na znaczną poprawę. Ja jak jestem w twojej okolicy nie mogę umyć rąk po robocie, gdyż mydło się „warzy”

Podaje przykład, może coś takiego:

http://www.woda.com.pl/index.php?p877,hydra-pr1hm-filtr-mechaniczny-90-mikron-z-manometrami-i-przeplukiwaniem-1-cal

A widzisz filtr mechaniczny chciałem wstawić przed hydroforem. Dzięki za poradę. :bash:

Hytryulik
11-02-2012, 20:46
nie tylko moŻe ale i na pewno się powinno komuś wstyd zrobić

i jeszcze przykład jasnowidzenia....


;)

Ale przynajmniej nie zniżam się do poziomu reklamowania chińskich smieci RX

Hytryulik
11-02-2012, 20:55
Podaje przykład, może coś takiego:

http://www.woda.com.pl/index.php?p877,hydra-pr1hm-filtr-mechaniczny-90-mikron-z-manometrami-i-przeplukiwaniem-1-cal

A widzisz filtr mechaniczny chciałem wstawić przed hydroforem. Dzięki za poradę. :bash:

Każdy filtr ma określoną wytrzymałość na ciśnienie pytanie jakie masz parametry pompy? Czy filtr wytrzyma ciśnienie pompy. I jeszcze jedno: co dla Ciebie jest hydroforem? Pompa czy zbiornik bo różnie to określają fachowcy? Każdy filtr przed zbiornikiem hydroforowym może uszkodzić pompę przy zlej konserwacji.
Jeżeli myślisz o ssaniu pompy to licz się z tym że możesz uszkodzić w ten sposób pompę. Usuń przyczyny twoich potrzeb.

Michal_Kamilka
11-02-2012, 21:03
Każdy filtr ma określoną wytrzymałość na ciśnienie pytanie jakie masz parametry pompy? Czy filtr wytrzyma ciśnienie pompy. I jeszcze jedno: co dla Ciebie jest hydroforem? Pompa czy zbiornik bo różnie to określają fachowcy? Każdy filtr przed zbiornikiem hydroforowym może uszkodzić pompę przy zlej konserwacji.

Co do pompy to nie wypowiem się. Posiadam zbiornik Hydroforowy 300 litrów z manometrem. Pompa głębinowa. Z tego co pamiętam ciśnienie przy którym wyłącza się pompa to 4 bar.
Ten co pokazałem dla przykładu ma dopuszczalne ciśnienie wody 8 bar.


Każdy filtr przed zbiornikiem hydroforowym może uszkodzić pompę przy zlej konserwacji.

Masz na myśli złą konserwację filtra tak? czyli zapchanie filtra itp.?
Wolałbym przed zbiornikiem hydroforowym by ten syf nie dostawał się do zbiornika

Hytryulik
11-02-2012, 21:07
Co do pompy to nie wypowiem się. Posiadam zbiornik Hydroforowy 300 litrów z manometrem. Pompa głębinowa. Z tego co pamiętam ciśnienie przy którym wyłącza się pompa to 4 bar.
Ten co pokazałem dla przykładu ma dopuszczalne ciśnienie wody 8 bar.


Każdy filtr przed zbiornikiem hydroforowym może uszkodzić pompę przy zlej konserwacji.
w którym miejscu instalacji chcesz go zamontowac?

Masz na myśli złą konserwację filtra tak? czyli zapchanie filtra itp.?
Wolałbym przed zbiornikiem hydroforowym by ten syf nie dostawał się do zbiornika

w którym miejscu instalacji chcesz go zamontowac?

Swi***w
11-02-2012, 21:08
filtr mechaniczny przed hydroforem to bardzo zły pomysł

Hytryulik
11-02-2012, 21:09
filtr mechaniczny przed hydroforem to bardzo zły pomysł

Czyli za pompą , czy zazbiornikiem?

Michal_Kamilka
11-02-2012, 21:10
w którym miejscu instalacji chcesz go zamontowac?

Myślałem przed zbiornikiem hydroforowym (by powstrzymać ewentualny syf przed wejściem do zbiornika), ale jeżeli ma mi to uszkodzić pompę, to trzeba zamontować za hydroforem.

Hytryulik
11-02-2012, 21:16
Myślałem przed zbiornikiem hydroforowym (by powstrzymać ewentualny syf przed wejściem do zbiornika), ale jeżeli ma mi to uszkodzić pompę, to trzeba zamontować za hydroforem.

Co Ci przeszkadzają zanieczyszczenia w zbiorniku hydroforowym. Zanieczyszczenia gromadzą się na spodzie zbiornika i tam zamontuj spust, który od czasu do czasu spuścisz osad. Jeżeli zamontujesz przed zbiornikiem to przed filtrem zamontuj wyłącznik ciśnieniowy – on Ci zabezpieczy pompę przed spaleniem, ale to jest utopia.

Michal_Kamilka
11-02-2012, 21:21
Co Ci przeszkadzają zanieczyszczenia w zbiorniku hydroforowym. Zanieczyszczenia gromadzą się na spodzie zbiornika i tam zamontuj spust, który od czasu do czasu spuścisz osad. Jeżeli zamontujesz przed zbiornikiem to przed filtrem zamontuj wyłącznik ciśnieniowy – on Ci zabezpieczy pompę przed spaleniem.
Co racja to racja. Ok to już jeden problem rozwiązany. Filtr za zbiornikiem hydroforowym.
Teraz drugi problem jaki filtr polecacie? :)

Swi***w
11-02-2012, 21:22
Czyli za pompą , czy zazbiornikiem?

za pompą a przed zbiornikiem
to najlepsza droga do uszkodzenia pompy


Ale przynajmniej nie zniżam się do poziomu reklamowania chińskich smieci RX
Nawet jeśli 1000 razy to powtórzysz to nie oznacza, że stanie się prawdą.
Poczytaj sobie o firmach Waterman lub Kochin to przekonasz się skąd pochodzą głowice które Ty promujesz.

Hytryulik
11-02-2012, 21:29
za pompą a przed zbiornikiem
to najlepsza droga do uszkodzenia pompy


Nawet jeśli 1000 razy to powtórzysz to nie oznacza, że stanie się prawdą.
Poczytaj sobie o firmach Waterman lub Kochin to przekonasz się skąd pochodzą głowice które Ty promujesz.

Ja stosuję wyłącznie zawory Fleck z pewnego źródła jakim jest BWT lub Ekomech. I to daje mi gwarancję że pochodzą z Francji. Bo mam do nich zaufanie.

Swi***w
11-02-2012, 21:54
Co racja to racja. Ok to już jeden problem rozwiązany. Filtr za zbiornikiem hydroforowym.
Teraz drugi problem jaki filtr polecacie? :)

Poużywaj trochę studni (jeśli jest nowa), następnie zrób sobie badania wody.
Najlepiej w sanepidzie lub innym niezależnym laboratorium. Procedury pobrania próbki:
http://www.wsse.webserwer.pl/PageContent.aspx?SubMenuID=100
Wróć do nas z wynikami to coś dobierzemy;)

akapap
11-02-2012, 22:07
Jeśli dobrze Was zrozumiałem, to jednostopniowa filtracja może nie usunąć manganu? Złoże na dolomicie sobie z tym nie poradzi?

Pozdrawiam.

Jastrząb
12-02-2012, 06:19
Jeśli dobrze Was zrozumiałem, to jednostopniowa filtracja może nie usunąć manganu? Złoże na dolomicie sobie z tym nie poradzi?
Pozdrawiam.zloze dolomitowe podnosi pH (i minimalnie twardosc) dzieki czemu latwiej jest mangan utlenic. Ale ten dolomit sie wyplukuje i po jakims czasie pH wraca do normy i przestaje dzialac. pH nalezaloby sprawdzac i dolomit nalezaloby uzupelniac w miare rozpusczania i spadku pH.

marcin

akapap
12-02-2012, 16:53
Potwierdzam zapach oznaczony przez sanepid jako nieakceptowalny to siarkowodór. Dzisiaj przez 2h spuszczałem wodę ze zbiornika ciśnieniowego (300l) żeby otrzymać autoratywną próbkę wody. Po tym czasie czuć było z wody zapach ,,zgniłych jajek''.

Jastrząb, a jak często należałoby wymieniać dolomit? Do tego pojawia się kwestia, że pewnie nie jest on sam w zbiornika i może do tego również warstwowo - co oznaczałoby wymianę całego złoża.

Pozdrawiam.

Hytryulik
12-02-2012, 17:23
Potwierdzam zapach oznaczony przez sanepid jako nieakceptowalny to siarkowodór. Dzisiaj przez 2h spuszczałem wodę ze zbiornika ciśnieniowego (300l) żeby otrzymać autoratywną próbkę wody. Po tym czasie czuć było z wody zapach ,,zgniłych jajek''.

Jastrząb, a jak często należałoby wymieniać dolomit? Do tego pojawia się kwestia, że pewnie nie jest on sam w zbiornika i może do tego również warstwowo - co oznaczałoby wymianę całego złoża.

Pozdrawiam.

Różnie to firmy określają. Spotkałem się z jedną opinią że dolomit jest złożem wieczystym. Według mnie ubytek tego złoża jest prawie niezauważalny, chyba że stosujesz dolomit prażony, ale tego nie polecam bo ma tendencję do „cementowania”.
Po pewnym czasie dolomit pogarsza swoje właściwości i dlatego popieram wymianę całego złoża co trzy lata. Ale tu dowolność jest ogromna niektórzy używają go i po 8 lat i twierdzą że jest OK.

Jastrząb
12-02-2012, 18:49
Różnie to firmy określają. Spotkałem się z jedną opinią że dolomit jest złożem wieczystym. Według mnie ubytek tego złoża jest prawie niezauważalny, chyba że stosujesz dolomit prażony, ale tego nie polecam bo ma tendencję do „cementowania”.
Po pewnym czasie dolomit pogarsza swoje właściwości i dlatego popieram wymianę całego złoża co trzy lata. Ale tu dowolność jest ogromna niektórzy używają go i po 8 lat i twierdzą że jest OK.Moj sasiad twierdzi ze ma po filtrze swietna wode. Ale jak zbadasz to mangan tam jest. Inna para kaloszy, ze taka ilosc manganu nikomu krzywdy nie zrobi.

A co samego dolomitu, to na dobra sprawe nikt Ci tego nie powie. TO w jakim tempie ten dolomit bedzie sie "rozpuszczal" i pH podnosil pewnie zalezy od calej chemii ktora w Twojej wodzie siedzi, i bez proby ani rusz.
Zgoda ze fizyczny ubytek objetosci zloza moze byc niezauwazalny. Ale to czy zloze bedzie caly czas podnosic pH - a to inna sprawa.

Tu masz artykuł porównujacy rózne zloza usuwajace mangan. Widac, ze nie podnosi on pH w nieskonczonosc.

http://wbiis.tu.koszalin.pl/konferencja/konferencja2001/long/31nowak.pdf

marcin

akapap
12-02-2012, 20:28
Moj sasiad twierdzi ze ma po filtrze swietna wode. Ale jak zbadasz to mangan tam jest. Inna para kaloszy, ze taka ilosc manganu nikomu krzywdy nie zrobi.

A co samego dolomitu, to na dobra sprawe nikt Ci tego nie powie. TO w jakim tempie ten dolomit bedzie sie "rozpuszczal" i pH podnosil pewnie zalezy od calej chemii ktora w Twojej wodzie siedzi, i bez proby ani rusz.
Zgoda ze fizyczny ubytek objetosci zloza moze byc niezauwazalny. Ale to czy zloze bedzie caly czas podnosic pH - a to inna sprawa.

Tu masz artykuł porównujacy rózne zloza usuwajace mangan. Widac, ze nie podnosi on pH w nieskonczonosc.

http://wbiis.tu.koszalin.pl/konferencja/konferencja2001/long/31nowak.pdf

marcin

cytat z w/w badania:
Najczęściej w wodach podziemnych obok manganu występuje także że-
lazo, koniecznym więc było określenie zmian wartości tego wskaźnika
w zakresie przyjętym dla manganu. Analizując wyniki badań, zamieszczone
w tabeli 1, należy stwierdzić, iż wszystkie badane masy aktywne skutecznie
usuwały żelazo z wody, zarówno w początkowym, jak i późniejszym okresie
pracy kolumn filtracyjnych. Podczas gdy woda normatywna może zawierać
maksymalnie 0,2 mg Fe/L, w badanych próbach filtratu stwierdzono niższe
wartości tego wskaźnika. Najbardziej skuteczne pod tym względem okazały się
masy Birm oraz Purolite MZ-10 (wartości stężenia żelaza stanowiły mniej niż
5,7% jego stężenia w wodzie uzdatnianej)

Wygląda na to, że Birm usunął i mangan i żelazo. Z tego co pamiętam mieliście wcześniej zastrzeżenia do tego złoża.

Pozdrawiam.

Swi***w
13-02-2012, 08:33
Tu masz artykuł porównujacy rózne zloza usuwajace mangan. Widac, ze nie podnosi on pH w nieskonczonosc.

http://wbiis.tu.koszalin.pl/konferencja/konferencja2001/long/31nowak.pdf

marcin

Jastrząb, świetna wrzutka, dzięki za ten artykuł.
Ja bym chętnie zobaczył wyniki nie po 60 ale po 360 dniach;)

Hytryulik
13-02-2012, 08:50
cytat z w/w badania:
Najczęściej w wodach podziemnych obok manganu występuje także że-
lazo, koniecznym więc było określenie zmian wartości tego wskaźnika
w zakresie przyjętym dla manganu. Analizując wyniki badań, zamieszczone
w tabeli 1, należy stwierdzić, iż wszystkie badane masy aktywne skutecznie
usuwały żelazo z wody, zarówno w początkowym, jak i późniejszym okresie
pracy kolumn filtracyjnych. Podczas gdy woda normatywna może zawierać
maksymalnie 0,2 mg Fe/L, w badanych próbach filtratu stwierdzono niższe
wartości tego wskaźnika. Najbardziej skuteczne pod tym względem okazały się
masy Birm oraz Purolite MZ-10 (wartości stężenia żelaza stanowiły mniej niż
5,7% jego stężenia w wodzie uzdatnianej)

Wygląda na to, że Birm usunął i mangan i żelazo. Z tego co pamiętam mieliście wcześniej zastrzeżenia do tego złoża.

Pozdrawiam.

Ja bym się zgodził z tymi badaniami jeżeli one były by przeprowadzona na autentycznej wodzie a nie wirtualnej. Przykład taki „badacz” dogaduje się np. z Jastrzębiem i jego sąsiadami, że zamontuje mu stację gratisowo na czas badań pod warunkiem dopuszczenia do analiz. I wtedy te wyniki nie będą takie.
słodkie ,ale przynajmniej były by rzeczywiste. Tak te wyniki dla mnie nie mają żadnej wiarogodności gdyż są wirtualne.
To tak jak producent pasty do zębów sponsoruje jakiś instytut z nikąd i zleca mu badanie swojej pasty.

Jastrząb
13-02-2012, 10:41
Ja bym się zgodził z tymi badaniami jeżeli one były by przeprowadzona na autentycznej wodzie a nie wirtualnej. Przykład taki „badacz” dogaduje się np. z Jastrzębiem i jego sąsiadami, że zamontuje mu stację gratisowo na czas badań pod warunkiem dopuszczenia do analiz. I wtedy te wyniki nie będą takie.
słodkie ,ale przynajmniej były by rzeczywiste. Tak te wyniki dla mnie nie mają żadnej wiarogodności gdyż są wirtualne.
To tak jak producent pasty do zębów sponsoruje jakiś instytut z nikąd i zleca mu badanie swojej pasty.
Ale ty pierdzielisz czasami :-(

marcin

Hytryulik
13-02-2012, 10:49
Ale ty pierdzielisz czasami :-(

marcin

To jest rzeczywistość, a nie bzdurne cytaty z wirtualu.

Jastrząb
13-02-2012, 10:52
cytat z w/w badania:
Najczęściej w wodach podziemnych obok manganu występuje także że-
lazo, koniecznym więc było określenie zmian wartości tego wskaźnika
w zakresie przyjętym dla manganu. Analizując wyniki badań, zamieszczone
w tabeli 1, należy stwierdzić, iż wszystkie badane masy aktywne skutecznie
usuwały żelazo z wody, zarówno w początkowym, jak i późniejszym okresie
pracy kolumn filtracyjnych. Podczas gdy woda normatywna może zawierać
maksymalnie 0,2 mg Fe/L, w badanych próbach filtratu stwierdzono niższe
wartości tego wskaźnika. Najbardziej skuteczne pod tym względem okazały się
masy Birm oraz Purolite MZ-10 (wartości stężenia żelaza stanowiły mniej niż
5,7% jego stężenia w wodzie uzdatnianej)

Wygląda na to, że Birm usunął i mangan i żelazo. Z tego co pamiętam mieliście wcześniej zastrzeżenia do tego złoża.
Pozdrawiam.
Tak jak ponizej napisal SwiatFiltrow. To co sie bedzie dzialo po 360dniach to juz inna para kaloszy. Ja twierdze, ze przy Twoim pH (7.5) po pewnym czasie mangan nie bedzie usuwany.

Kolejny artykul mowiacy o tym, czemu usuniecie zelaza i manganu robi sie na 2 stopniach, a jak robi sie na jednym to na 2 pomieszanych zlozach i scisle kontrolowanej predkosci filtracji co w warunkach domowych byloby trudne.

http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=praktyka&id=947


Zwroc tez uwage, ze w tych badaniach uzyto malej predkosci fitlracji 5m/h - to przy typowym 10" zbiorniku daje 250L na godzine albo 4 litry na minute. Wiekoszc firm od filtrow dla 10" BIRMu poda Ci wydajnosc przynajmniej 3 razy wieksza. Wieksza szybkosc filtracji, to glebiej przenikajace zanieczyszczenia.

Ja wrzucilem ten link, zeby pokazac ze dolomit do podwyzszania pH nie jest wieczny.

marcin

Jastrząb
13-02-2012, 10:54
To jest rzeczywistość, a nie bzdurne cytaty z wirtualu.
Sorry, ale ja bardziej wierze w "wirtualne" wyniki doswiadczenia przeprowadzonego przez naukowcow w kontrolowanych i w sposob ciagly sprawdzanych warunkach, niz w Twoje niewirtualne pierdzielenie glupot i pobozne zyczenia.

marcin

Hytryulik
13-02-2012, 11:02
Sorry, ale ja bardziej wierze w "wirtualne" wyniki doswiadczenia przeprowadzonego przez naukowcow w kontrolowanych i w sposob ciagly sprawdzanych warunkach, niz w Twoje niewirtualne pierdzielenie glupot i pobozne zyczenia.

marcin

W przeciwieństwie do ciebie ja chodzę po ziemi i żyję (całkiem nieźle) z tego o czym piszę. I im więcej takich wirtualni tym ja później więcej zarabiam na poprawkach.

Jastrząb
13-02-2012, 11:16
W przeciwieństwie do ciebie ja chodzę po ziemi i żyję (całkiem nieźle) z tego o czym piszę. I im więcej takich wirtualni tym ja później więcej zarabiam na poprawkach.Powiedz mi co Ty rozumiesz przez to, ze jest to "bzdurny cytaty z wirtualu." Ze to co tam napisano to nieprawda? Ze co, sfalszowano wyniki tych badan? A moze z zalozenia, jak cos jest napisane w internecie to jest niewiarygodne, bo byle dzieciak moze sobie jakies bzdury tam pisac?


marcin

Swi***w
15-02-2012, 10:38
A co myślicie o zaleceniach odnośnie twardości z WHO. Wygląda na to, że poniżej 100 mg/l następuje przyspieszona korozja instalacji. Do tej pory czytałem na tym wątku, żeby uciekać od wartości 0, ale żeby ustawiać się 100<X<200 mg/l no to jest niemałe zaskoczenie.

Pozdrawiam.

dla zainteresowanych tematem:
Norma DIN 50930 "Korozja metali" ustala wymagania stawiane wodzie do spożycia odnośnie jej wpływu na jakość materiałów stosowanych w instalacja domowych, czyli: żelaza ocynkowanego ogniowo, miedzi i materiałów zawierających miedz.

akapap
15-02-2012, 11:00
dla zainteresowanych tematem:
Norma DIN 50930 "Korozja metali" ustala wymagania stawiane wodzie do spożycia odnośnie jej wpływu na jakość materiałów stosowanych w instalacja domowych, czyli: żelaza ocynkowanego ogniowo, miedzi i materiałów zawierających miedz.

Wrzuć nam kilka podstawowych informacji odnośnie tej normy. Rozumiem, że odnosi się ona między innymi do twardości wody.

Pozdrawiam.

Swi***w
16-02-2012, 16:08
Wrzuć nam kilka podstawowych informacji odnośnie tej normy. Rozumiem, że odnosi się ona między innymi do twardości wody.

Pozdrawiam.

Witam,
Chemia wody i jej wpływ na otoczenie do dość skomplikowane kwestie. Tak jak uzdatnianie wody i "niektórym" tylko wydaje się, że wiedzą co mówią (trochę złośliwości;)).
Jak już wspominał qubek17, jeśli chodzi o korozję, to sprawa nie jest taka prosta: niska twardość = większa korozja

Najogólniej mówiąc, ważny jest stosunek stężenia wapnia do wodorowęglanów. Przy wysokim współczynniku (>1) następują warunki do szybszej korozji.
Należy wtedy przeprowadzić zmiękczanie i dekarbonizację. Czyli zmiękczanie wody ma pozytywny wpływ. Dotyczy to zarówno stali i miedzi.

Natomiast niskie stężenie wodorowęglanów, twardość węglanowa < 3 stopni niemieckich, zmniejsza zdolność buforową wody.
Zdolność buforowa wody to stabilność odczynu pH.
Takie warunki, czyli bardzo miękka woda, w połączeniu z podwyższoną zawartością chlorków lub/i siarczanów mogą doprowadzić do niekorzystnych zmian w warstwa ochronnych stali węglowej i niskostopowej.

Dodatkowo można również wspomnieć o warunkach, jakie woda musi spełniać, aby ograniczyć przenikanie niepożądanych metali pochodzących z rur.
Generalnie należy utrzymywać możliwie wysokie pH (w wyznaczonych granicach) oraz możliwie niskie stężenie dwutlenku węgla.
pozdrawiam

czaplicki
20-02-2012, 13:33
Witam,

Prosiłbym o podpowiedź odnośnie dobrania uzdatniaczy do poniższych parametrów wody:

twardość 310 mgCaCO3/dm³
żelazo <20 µg/dm³
mangan <10 µg/dm³
pH 7,5

Ujęcie wody z wodociągów gminnych, korzystają 3-4 osoby.

Pozdrawiam,
ŁC

qbek17
20-02-2012, 13:38
Witam,

Prosiłbym o podpowiedź odnośnie dobrania uzdatniaczy do poniższych parametrów wody:

twardość 310 mgCaCO3/dm³
żelazo <20 µg/dm³
mangan <10 µg/dm³
pH 7,5

Ujęcie wody z wodociągów gminnych, korzystają 3-4 osoby.

Pozdrawiam,
ŁC
Z tych parametrów widać tylko tyle, że możesz (ale nie musisz) wodę zmiękczyć.
Wielkość zmiękczacza zależy od zużycia wody, ale myślę że każdy standardowy model na 20-30 litrów złoża będzie odpowiedni :) Przy szukaniu konkretnego modelu zwróć uwagę na rodzaj głowicy (producent, możliwość ustawienia twardości), markę złoża (jonitu) i ewentualnie producenta zbiornika i obudowy. Przed zmiękczaczem możesz też zamontować mały filtr narurowy z wymiennymi wkładami.

tomiviol
20-02-2012, 20:40
witam
moje badanie wody ;mętność 32.7 norma 1;barwa 30,;jon amonowy 0,82 norma 0,50;żelazo 4500 norma 200;mangan 107 norma 50
twardość 251 norma 60-500;magnez 7,8 norma 30-125;wapń 88;ph 7,5 norma 6,5-9,5
azotany 0,44 norma 0,5;przewodność elektryczna 565 norma 2500;zapach organoleptycznie na zimno - ziemisty mulisty
bakteriologicznie;b.grupy coli 0;escherichia coli 0;paciorkowce kałowe 0 zapotrzebowanie na wodę 300l/doba hydrofor przeponowy studnia 108m
proszę pomóżcie wybrać uzdatniacz jedokolumnowy o ile to możliwe i podajcie orientacyjne koszty dzięki za pomoc

qbek17
21-02-2012, 08:54
witam
moje badanie wody ;mętność 32.7 norma 1;barwa 30,;jon amonowy 0,82 norma 0,50;żelazo 4500 norma 200;mangan 107 norma 50
twardość 251 norma 60-500;magnez 7,8 norma 30-125;wapń 88;ph 7,5 norma 6,5-9,5
azotany 0,44 norma 0,5;przewodność elektryczna 565 norma 2500;zapach organoleptycznie na zimno - ziemisty mulisty
bakteriologicznie;b.grupy coli 0;escherichia coli 0;paciorkowce kałowe 0 zapotrzebowanie na wodę 300l/doba hydrofor przeponowy studnia 108m
proszę pomóżcie wybrać uzdatniacz jedokolumnowy o ile to możliwe i podajcie orientacyjne koszty dzięki za pomoc
Potrzebujesz odżelaziacza... temat ostatnio wałkowany kilka razy na forum. Masz sporo żelaza więc filtr nie będzie mały. Zależnie od twojej sytuacji z szambem/kanalizacją masz do wyboru złoża regenerowane nadmanganianem potasu (np.Greensand) lub płukane wodą (np.Pyrolox).

Swi***w
21-02-2012, 15:24
witam
moje badanie wody ;mętność 32.7 norma 1;barwa 30,;jon amonowy 0,82 norma 0,50;żelazo 4500 norma 200;mangan 107 norma 50
twardość 251 norma 60-500;magnez 7,8 norma 30-125;wapń 88;ph 7,5 norma 6,5-9,5
azotany 0,44 norma 0,5;przewodność elektryczna 565 norma 2500;zapach organoleptycznie na zimno - ziemisty mulisty
bakteriologicznie;b.grupy coli 0;escherichia coli 0;paciorkowce kałowe 0 zapotrzebowanie na wodę 300l/doba hydrofor przeponowy studnia 108m
proszę pomóżcie wybrać uzdatniacz jedokolumnowy o ile to możliwe i podajcie orientacyjne koszty dzięki za pomoc

Dla takich wyników to jednostopniowa filtracja raczej nie wystarczy.
Przy hydroforze przeponowym/membranowym jesteś skazany na regenerację nadmanganianem (np. złoże GreenSand plus)
W drugim stopniu ja bym zastosował Cristal Right, bo usunie resztki żelaza i manganu, zmiękczy wodę oraz co najważniejsze zredukuje jon amonowy.
Jeśli chodzi o zapach, to sam musisz zdecydować. Jeśli jest silny a woda ma od razu kolor cieniutkiej herbaty to być może będzie potrzebna kolumna węglowa.

Jastrząb
21-02-2012, 16:00
Dla takich wyników to jednostopniowa filtracja raczej nie wystarczy.
Przy hydroforze przeponowym/membranowym jesteś skazany na regenerację nadmanganianem (np. złoże GreenSand plus)

Nie zgodze sie. Nie jest skazany. Duzy filtr, powiedzmy 13" z 65l zloza, to pojdzie blisko 200g nadmanganianu na regeneracje. W zaokragleniu, 1kg miesiecznie. Jak sie dobrze poszuka, to nadmanganian mozna kupic po jakies 25PLn za kg. x 12 = 300PLN na rok. Plus jesli szambo/kanalizacja wiecej sciekow na plukanie takiego filtra niz nieregenerowanego KMnO4. To sie po prostu nie oplaca. Jak wymieni czlowiek zbiornik na otwarty, to w 2-3 lata koszt takiej podmiany wyrowna sie z tym co by zaplacil za chemie do regeneracji. Jesli moze sprzedac za pol ceny lekko uzywany membranowy, to wyjdzie jeszcze lepiej.
Jest szansa, ze po jakims czasie zmaleje amoniak. Albo nie.



W drugim stopniu ja bym zastosował Cristal Right, bo usunie resztki żelaza i manganu, zmiękczy wodę oraz co najważniejsze zredukuje jon amonowy.
Tu zgoda, tyle ze jako opcja w czasie pozniejszym, jesli po napowietrzeniu, faktycznie jakies zelazlo zostanie. Minimalnie przekroczonym manganem i moniakiem bardzo bym sie nie przejmowal.



Jeśli chodzi o zapach, to sam musisz zdecydować. Jeśli jest silny a woda ma od razu kolor cieniutkiej herbaty to być może będzie potrzebna kolumna węglowa.Odradzam. Mnie do nie chlorowanej wody namowiono do wegla. Wtedy to dopiero smierdzialo :-(

marcin

tomiviol
21-02-2012, 17:45
dzieki za info czy możecie podać koszt tego urządzenia; do qbek17 czy uważasz że jedna kolumna wystarczy jeśli tak to jaki rozmiar ; w wypadku dwóch kolumn jakie rozmiary i orientacyjne koszty ;dostałem propozycję z w-wa zbiornik hydroforowy wimest+napowietrzacz+kolumna filtrująca nie wiem o jakim wkładzie 4000zł
woda po napełnieniu szklanki jest biała dopiero ok.1h zaczyna ciemnieć do koloru cieniutkiej herbaty. z qa dostalem ofertę za 6500zł chciałbym to zamknąć w granicach 3000-4000zł jeśli macie jakieś sugestie proszę o podpowiedź dzięki,jeszcze jedno czy rozwiązanie z napowietrzaniem jest najlepsze,czy iść w stronę kolumny z green lub cr

Jastrząb
21-02-2012, 18:10
dzieki za info czy możecie podać koszt tego urządzenia; do qbek17 czy uważasz że jedna kolumna wystarczy jeśli tak to jaki rozmiar ; w wypadku dwóch kolumn jakie rozmiary i orientacyjne koszty ;dostałem propozycję z w-wa zbiornik hydroforowy wimest+napowietrzacz+kolumna filtrująca nie wiem o jakim wkładzie 4000złKoszt zbiornika z napowietrzaniem to jakies ~800PLN pewnie. Wiec reszta na filtr. Doscy sporo. Dopytaj dokladnie co tam jest, a konkretnie:
- jaka glowica sterujaca
- jakich rozmiarow zbiornik
- jakie zloze filtracyjne i ile go tam jest

U mnie zbiornik 13"x54" radzi sobie z 3,5mg zelaza.



woda po napełnieniu szklanki jest biała dopiero ok.1h zaczyna ciemnieć do koloru cieniutkiej herbaty. z qa dostalem ofertę za 6500zł chciałbym to zamknąć w granicach 3000-4000zł jeśli macie jakieś sugestie proszę o podpowiedź dzięki
To dobrze ze woda robi sie z czasem zolta. Jest szansa ze po usunieciu zelaza zniknie i metnosc, i zapach i kolor. We wszystkim to zelazo bruzdzi.
Zalezy co jest w tej ofercie za 6500. Jak pokombinujesz to pewnie w 3000+ zamkniesz koszt zbiornika z napowietrzaniem i odzelaziacz. Po tym Ci na pewno zostanie twardosc w wodzie, moze, choc nie musi po pewnym czasie pomoc na amoniak. Prawie na pewno nie ruszy manganu (ale jest go malo) Moze ta ofera za 6500 przewiduje tez zmiekczanie? Musisz cos wiecej napisac o tych ofertach.


marcin

Swi***w
21-02-2012, 18:50
Nie zgodze sie. Nie jest skazany. Duzy filtr, powiedzmy 13" z 65l zloza, to pojdzie blisko 200g nadmanganianu na regeneracje. W zaokragleniu, 1kg miesiecznie. Jak sie dobrze poszuka, to nadmanganian mozna kupic po jakies 25PLn za kg. x 12 = 300PLN na rok.

marcin

wydaje mi się, że napisałem, że dla hydrofora membranowego, jest skazany na GS;)

Czym masz zasypany swój zbiornik? Chyba regenerujesz się nadmanganianem z tego co pamiętam.

Swi***w
21-02-2012, 18:55
Minimalnie przekroczonym manganem i moniakiem bardzo bym sie nie przejmowal.

Odradzam. Mnie do nie chlorowanej wody namowiono do wegla. Wtedy to dopiero smierdzialo :-(

marcin

postaram się jutro odesłać fotkę z instalacji, która była zasilana wodą z chyba 3 krotnym przekroczeniem manganu
jak pięknie zarosła na czarno;)
co do węgla aktywnego to dziwna sprawa

tomiviol
21-02-2012, 19:22
dzięki za szybką reakcję oferta za 6500 to odżel-klarsanit 13x54 fleck5000 i odmang. defeman 10x54 fleck5600, jeśli mogę prosić to coś konkretniej za 3000+, czy zamienić h-membranowy na przepływowy i czy może on być w studzience w miejscu przeponowego

qbek17
21-02-2012, 21:48
do qbek17 czy uważasz że jedna kolumna wystarczy jeśli tak to jaki rozmiar ; w wypadku dwóch kolumn jakie rozmiary i orientacyjne koszty
Myślę, że jedna kolumna 13x54 powinna być wystarczająca, przy założeniu że zapotrzebowanie będzie na takim poziomie jaki podałeś (300 litrów/dobę). Przepływ będzie powolny i powinno starczyć czasu na usunięcie żelaza i może też manganu. Resztą (jak już pisał Jastrząb) bym się nie przejmował w tym momencie - jest spora szansa, że po usunięciu żelaza inne parametry też się polepszą.

Inną kwestią jest jeszcze to, że przy takim (dość niskim) zużyciu wody będziesz musiał płukać filtr dosyć często, mimo że nie wykorzystasz jego pojemności.
W tym momencie moim zdaniem warto pomyśleć o CR (jeśli zależy ci także na zmiękczeniu wody) lub greensandzie na głowicy, w której możesz ustawić dwie różne regeneracje (płukanie i regenerację nadmanganianem).

Co do kosztów - CR wyjdzie drożej w zakupie, ale załatwi ci też twardość i nie musisz ruszać hydroforu.

Jastrząb
22-02-2012, 07:18
czy zamienić h-membranowy na przepływowy i czy może on być w studzience w miejscu przeponowegoZbiornik przeplywowy do napowietrzania wody powinien byc solidnie duzy. Najczestszym tu polecanym jest 300L. Zmiescisz taki w studzience? TO jest kawal kobyly.

marcin

Jastrząb
22-02-2012, 07:26
postaram się jutro odesłać fotkę z instalacji, która była zasilana wodą z chyba 3 krotnym przekroczeniem manganu
jak pięknie zarosła na czarno;) Jakbys przy okazji jeszcze napisal chocby przy jakim pH dzialala ta instalacja to by bylo super. Zaden z moich 2 sasiadow ktory sie nie pozbywa manganu, (przy pH~7.3) i 1 stopniowej filtracji, nie narzeka na czarne osady. Fakt do srodka rur nie zagladalem, ale lazienki, wanny itd sa czyste. A mangan na poziomie 0,3-0,5 mg.



co do węgla aktywnego to dziwna sprawa
Nie wiem co w tym dziwnego. Wegiel aktywny to swietne podloze do rozwoju bakterii.

marcin

Jastrząb
22-02-2012, 07:52
Czym masz zasypany swój zbiornik? Chyba regenerujesz się nadmanganianem z tego co pamiętam.Mam 2 stopniowa filtracje. Najpierw Birm potem Greensand. Zaszlosc historyczna, bo jakis partacz postawil Greensand + wegiel aktywny na metnosc i zapach. Raz ze smierdzialo, to nawet zelaza do konca nie usuwalo, manganu wogole rzecz jasna. pH7.3, Fe 3,5mg, Mn=0,5. A usuniecie Fe metnosc, zapach zalatwilo kompletnie.

Przestawilem kolejnosc, wegiel wywlilem, zastapielem BIRMem, i teraz jest pierwszy Birm ktory w 100% radzi sobie z Fe, i Greensand ktory w 100% radzi sobie z manganem. Fe i Mn oznacza pomiedzy filtrami i za filtrami wiec wiem ze Birm nie rusza Mn zupelnie. Wczesniej gdy jako pierwszy stal Greensand, to tez nie ruszal Mn zupelnie. Tzm po paru miesiacach. Bo swierzo postawiony greensand pieknie Fe i Mn usuwal. Przez chwile.

Chcociaz z checia ze wzgledu na koszty wywalilbym ten greensand i zamienil na jakies zloze nie regenerowane w mniejszym zbiorniku. Teraz jest to 13" - zupelnie niepotrzebny taki wielki na tylko 0,5 mg manganu. Tylko to oznacza zakup nowego zbiornika, lub zasypanie tego "do polowy", czyli na pewno zakup innego zloza. A ze dziala i mam inne rzeczy na glowie, to sie chwilowo nie tykam. Kiedys zrobie eksperyment. Przestane ten greensand rgenerowac KMnO4 bede tylko plukal, i zobacze czy i kiedy przestanie usuwac mangan. Woda jest solidnie napowietrzona i wymieszana, wiec sie zastanawima, czy nie zadzial bez regeneracji jak klasyczne zloze katalityczne. Jak go zamorduje to tesknil nie bede ;-)

marcin

qbek17
22-02-2012, 07:58
Kiedys zrobie eksperyment. Przestane ten greensand rgenerowac KMnO4 bede tylko plukal, i zobacze czy i kiedy przestanie usuwac mangan. Woda jest solidnie napowietrzona i wymieszana, wiec sie zastanawima, czy nie zadzial bez regeneracji jak klasyczne zloze katalityczne. Jak go zamorduje to tesknil nie bede ;-)
Myślę, że już teraz możesz spokojnie darować sobie nadmanganian do każdej regeneracji. Przy takim obciążeniu manganem (bez żelaza) pojemność złoża powinna wystarczyć na długie miesiące. Profilaktycznie raz na kilka miesięcy mógłbyś zrobić porządną regenerację w ramach przeglądu ;)

Jastrząb
22-02-2012, 08:35
Myślę, że już teraz możesz spokojnie darować sobie nadmanganian do każdej regeneracji. Przy takim obciążeniu manganem (bez żelaza) pojemność złoża powinna wystarczyć na długie miesiące. Profilaktycznie raz na kilka miesięcy mógłbyś zrobić porządną regenerację w ramach przeglądu ;)
W sumie pomysl dobry. Dzieki :-) Roumiem, ze majac zwyklego czasowego Clack'a, musze go przestawic na program tylko z plukaniem, a raz na te pare miesiecy przestawic recznie program i puscic pelna regeneracje. Czy Clakowi mozna jakos zmienic plyte glowna zeby mial tak opcje pelnej regeneracji tylko co jakis czas? Czy jestem skazany na reczna oblusge?

marcin

qbek17
22-02-2012, 10:11
W sumie pomysl dobry. Dzieki :-) Roumiem, ze majac zwyklego czasowego Clack'a, musze go przestawic na program tylko z plukaniem, a raz na te pare miesiecy przestawic recznie program i puscic pelna regeneracje. Czy Clakowi mozna jakos zmienic plyte glowna zeby mial tak opcje pelnej regeneracji tylko co jakis czas? Czy jestem skazany na reczna oblusge?

marcin
Jest taka wersja elektroniki, która może robić 2 różne regeneracje, ale w twoim przypadku nie ma sensu się w to bawić (moim zdaniem) ;)
Po pierwsze - cena i dostępność - chyba nie uda ci się kupić samej płytki bez głowicy (to jest wersja na wyłączność dla jednego dystrybutora i sprzedają ją tylko w komplecie). Po drugie - ograniczenia techniczne - oprogramowanie pozwala na maksymalnie 10 powtórzeń jednego rodzaju regeneracji (czyli np. płukania) po czym robiona jest druga regeneracja (czyli np. z KMnO4). W twoim przypadku 1 regeneracja na 10 płukań to i tak za dużo :)
W czasowym Clacku zmieniasz tylko program i już masz to z głowy :)

tomiviol
22-02-2012, 17:38
panowie dzięki, wasza wymiana doświadczeń z każdym postem odkrywa coraz więcej tajemnic uzdatniania jednak prosiłbym o jakiś konkret jeżeli chodzi o tę kolumnę
13x54 jaki sterownik najlepiej i jaki wsad, i jeszcze jedno pytanie znalazłem dość interesujące kolumny usuwające żelazo i mangan TWO seria Performa FA z nadmanganianem potasu co o tym sądzicie czy możliwe jest napowietrzanie za hydroforem przeponowym przed kolumną filtrującą

Jastrząb
23-02-2012, 07:32
i jeszcze jedno pytanie znalazłem dość interesujące kolumny usuwające żelazo i mangan TWO seria Performa FA z nadmanganianem potasu co o tym sądzicie Nic w tym interesujaceo. Pisaly Ci rozne osoby o zlozu greensand powyzej. A ja powtorze to co tez pisalem, z wlasnego doswiadczenia. Ten filtr usunie Ci mangan tylko na poczatku dzialania. Pozniej usunie tylko zelazo. Nie patrz w katalogi i zapewnienia producenta. Albo inaczej, zapytaj sprzedawce, czy da Ci na pismie, ze w okresie gwarancji filtr bedzie redukowal zelazo i mangan do ustawowych poziomow ;-)
Po drugie , koszty zakupu nadmanganianu to w przyblizeniu 300PLN na rok. Koszt wymiany zbiornika na otwarty, pewnie "raptem" 2x tyle. Po prostu z finansowego punktu widzenia to nie ma sensu.



czy możliwe jest napowietrzanie za hydroforem przeponowym przed kolumną filtrującąMozliwe, ale nie ma zadnego sensu. Po to Ci duzy zbiornik otwarty, zeby tlen rozpuszczony w wodzie w czasie napowietrzania mial czas utlenic zelazo, czyli zeby w zbiorniku zaszlo to, co Ci zachodzi po godzinie w szklance wody - woda robi sie zolta, to jest objaw utleniajacego sie zelaza. Jak napowietrzysz wode za zbiornikiem, to jej przed wejsciem na filtr, nie przetrzymasz ostatecznie dlugo, zeby to utlenienie zdazylo zajsc.


marcin

qbek17
23-02-2012, 08:01
panowie dzięki, wasza wymiana doświadczeń z każdym postem odkrywa coraz więcej tajemnic uzdatniania jednak prosiłbym o jakiś konkret jeżeli chodzi o tę kolumnę
13x54 jaki sterownik najlepiej i jaki wsad, i jeszcze jedno pytanie znalazłem dość interesujące kolumny usuwające żelazo i mangan TWO seria Performa FA z nadmanganianem potasu co o tym sądzicie czy możliwe jest napowietrzanie za hydroforem przeponowym przed kolumną filtrującą

Poza tym co wspomniał Jastrząb jest jeszcze jedna kwestia - napowietrzacz działa tylko przy odpowiedniej różnicy ciśnień (w praktyce przy odpowiednim przepływie wody). Jeśli zamontujesz go za hydroforem to raczej nie spełni on swojej roli bo przepływy będą małe i różne zależnie od ilości pobieranej wody.

Jeśli chodzi o konkrety to polecam głowice firmy Clack, złoża już ci podawałem (Greensand, Pyrolox albo CR), zbiornik Enpress, Structural albo Wave Cyber. Jeśli się zdecydujesz na konkretne rozwiązanie to będzie łatwiej ci podać konkretnego linka albo firmę ;)

Hytryulik
23-02-2012, 08:30
panowie dzięki, wasza wymiana doświadczeń z każdym postem odkrywa coraz więcej tajemnic uzdatniania jednak prosiłbym o jakiś konkret jeżeli chodzi o tę kolumnę
13x54 jaki sterownik najlepiej i jaki wsad, i jeszcze jedno pytanie znalazłem dość interesujące kolumny usuwające żelazo i mangan TWO seria Performa FA z nadmanganianem potasu co o tym sądzicie czy możliwe jest napowietrzanie za hydroforem przeponowym przed kolumną filtrującą

Przy takiej zawartości żelaza nie możesz stosować złóż które są regenerowane roztworami czy to nadmanganianem czy solą. Jest to strasznie awaryjne i z czasem mało skuteczne.
Trafnie wybrałeś kolumnę 13x54 tylko szukaj belgijskiej produkcji Structurala i nie wież że inne ( najczęściej z dzikiego wschodu) są równie dobre.
Aspirator musisz zamontować przed zbiornikiem hydroforowym bo inaczej nie będzie napowietrzał wody. Kilka razy widziałem zamontowany za aspiratorem zbiornik przeponowy i sprawdzałem żelazo ginęło, ale były to niewielkie przekroczenia ( do 1mg/l) w twoim przypadku nawet nie próbuj.
Co do sterownika do takiego żelaza masz tylko jeden wybór Fleck 2510 ( zawór z silnym silnikiem i masywną konstrukcją) inne zawory będą się blokowały na osadzie z żelaza albo Ci sprzedający zaleci zamontowanie filtra wstępnego, który w twoim przypadku będziesz czyścił co parę dni. Jeżeli masz smykałkę techniczną i sam lubisz dłubać możesz ryzykować bo zawór Fleck 2510 ma jedną wadę jaką jest wysoka cena. Jedno sprawdzaj aby w zaworze był do sterowania system tłokowy.

Jastrząb
23-02-2012, 09:01
złoża już ci podawałem (Greensand, Pyrolox albo CR), I jeszcze garsc przydatnych informacji "technicznych":
- Pyrolox - wymaga napowietrenia wiec wymiany zbiornika, usunie zelazo, nie wiem jak mangan (ale stawiam ze raczej tez nie), jest ciezki wiec wymaga duzo wody do plukania, przy 13" zbiorniku kolo 5m3/h!!, przy 10" zbiorniku 3m3/h, wiec i studnia i pompa musza miec taka wydajnosc
- greensand - regenerowany nadmanganianem, nie wymaga wymiany zbiornika, usunie zelazo, prawdopodobnie nie mangan, woda do plukania to polowa tego co do Pyrolox'u, wiec jakies 3 i 1.5m3 /h dla zbiornikow 13" i 10".
- CR - nie wymaga wymiany zbiornika, zelazo, mangan, i twardosc na zasadzie wymiany jonowej zamieni na sód, regenerowany sola, przy tym pozomie zelaza pewnie bedzie musialby czesto regenerowany, wiec pewnie wyjdzie dosyc drogi w eksploatacji (tu Qbek musi pomoc).

marcin

qbek17
23-02-2012, 09:07
- CR - nie wymaga wymiany zbiornika, zelazo, mangan, i twardosc na zasadzie wymiany jonowej zamieni na sód, regenerowany sola, przy tym pozomie zelaza pewnie bedzie musialby czesto regenerowany, wiec pewnie wyjdzie dosyc drogi w eksploatacji (tu Qbek musi pomoc).

marcin
W CR pojemność jest głównie zużywana na usunięcie twardości (poziom żelaza jest tu mniej istotny). A twardość masz powiedzmy - normalną :) czyli eksploatacja nie powinna być tak tragicznie droga.

Woda po płukaniu Pyroloxu ma tą zaletę, że nie zawiera chemii :) Z tym usuwaniem manganu to kwestia niepewna - w teorii powinien go usuwać.

Jastrząb
23-02-2012, 09:11
Co do sterownika do takiego żelaza masz tylko jeden wybór Fleck 2510 ( zawór z silnym silnikiem i masywną konstrukcją) inne zawory będą się blokowały na osadzie z żelaza Dzien bez bzdur głoszonych przez Hytrego, dniem straconym :-)
Moj badziewny Clack dziala ponad 2 lata na wodzie z 3.5mg Fe i ciagle nie chce sie zablokowac :-( Jakis wredny egzemplarz mi sie trafil.


marcin

tomiviol
23-02-2012, 09:17
witam
jak często decydując się na pyrolox należy płukać złoże
z tego co widzę najlepszym rozwiązaniem byłoby dla mnie cr
jakie ilości soli do regeneracji i czy ten cr sobie poradzi z tą zawartością żelaza
nie wypowiedzieliście się w kwesti kolumn turbo odżelaziająco odmanganiającej
czy jeżeli jest do wszystkiego to znaczy że jest do dupy

Hytryulik
23-02-2012, 09:32
Dzien bez bzdur głoszonych przez Hytrego, dniem straconym :-)
Moj badziewny Clack dziala ponad 2 lata na wodzie z 3.5mg Fe i ciagle nie chce sie zablokowac :-( Jakis wredny egzemplarz mi sie trafil.


marcin

Niech twój ptasi mózg zrozumie, że inni mają w domu lepsze zajęcie niż grzebanie w odżelaziaczu np. przebywanie z żoną i dziećmi. Napisz ile razy ją rozbierałeś w tym czasie.

Jastrząb
23-02-2012, 09:34
witam
jak często decydując się na pyrolox należy płukać złoże
z tego co widzę najlepszym rozwiązaniem byłoby dla mnie cr
jakie ilości soli do regeneracji i czy ten cr sobie poradzi z tą zawartością żelaza
nie wypowiedzieliście się w kwesti kolumn turbo odżelaziająco odmanganiającej
czy jeżeli jest do wszystkiego to znaczy że jest do dupy
Czy to pyrolox, czy greensand, trzeba plukac co kilka dni zeby pozbyc sie zgromadzonych zanieczyszczen. Ja przy 3.5mg Fe plucze odzelaziacz rozmiaru 13" co tydzien. Nie zauwazylem spadku jakosci wody pod koniec cyklu filtracji, takze sprawdzaelm pod koniec filtracji zawartosc Fe w wodzie i jest 0.
Takie plukanie to powiedzmy z 10min. Wiec pojdzie na to przy 13" zbiorniku 400 lub 800 litrow, dla zloza pyrolox lub greensand. Czyli sporo.
Przez 3-4minuty leca z tego popluczyny koloru rdzy. Wiec jest tych zanieczyszczen naprawde sporo.

Nie napisales jak sie pozbywasz sciekow. Jesli masz oczyszczalnie to nie bedziesz mogl zastosowac greensand'u bo nadmanganian wybije Ci bakterie.

CR ma swoje zalety, mimo ze kolega Hytryulik polecajacych go do Twojej wody od czci i wiary bedzie odsadzal. Ale Hytry to jest specjalista "jednego rozwiazania", ktory nie chce lub nie umie stosowac niczego innego.

Nie wiem co to jest kolumna turbo odżelaziająco odmanganiająca :-) Zgaduje ze to jakies haslo marketingowe dla jakiegos standadowego rozwiazania.

marcin

qbek17
23-02-2012, 09:35
witam
jak często decydując się na pyrolox należy płukać złoże
co kilka dni (3-6) niezależnie od zużycia wody

z tego co widzę najlepszym rozwiązaniem byłoby dla mnie cr
jakie ilości soli do regeneracji i czy ten cr sobie poradzi z tą zawartością żelaza
CR ma wady - głównie cenę :) Z żelazem i manganem raczej sobie poradzi. Zbiornik 10x54 musiałbyś regenerować co 5 m3 (5,2 kg soli), natomiast 13x54 - co 8 m3 (7,5 kg soli). Jeśli masz wysokie przepływy to lepiej rozważać większy zbiornik. Jeśli zużycie jest regularnie rozłożone to mniejszy powinien wystarczyć.

nie wypowiedzieliście się w kwesti kolumn turbo odżelaziająco odmanganiającej
czy jeżeli jest do wszystkiego to znaczy że jest do dupy
Ogólnie zgadzam się z tą zasadą - idealnie byłoby postawić oddzielny filtr na każdy rodzaj zanieczyszczenia. Ale to są ogromne koszty i nie ma też takiej potrzeby przy niskich przekroczeniach. Złoża multifunkcyjne są kompromisem - i często taki kompromis jest w sam raz na potrzeby użytkownika (mimo, że technologicznie można byłoby to zrobić lepiej).

Hytryulik
23-02-2012, 09:38
witam
jak często decydując się na pyrolox należy płukać złoże
z tego co widzę najlepszym rozwiązaniem byłoby dla mnie cr
jakie ilości soli do regeneracji i czy ten cr sobie poradzi z tą zawartością żelaza
nie wypowiedzieliście się w kwesti kolumn turbo odżelaziająco odmanganiającej
czy jeżeli jest do wszystkiego to znaczy że jest do dupy

Dobrze radzę „Tomivol nie idźcie tą drogą” to jest utopia. Koszty eksploatacyjne zjedzą Ci no i ten cierpki smak sodu w wodzie będzie Cię odrzucał od wody. I do tego problem z zerową twardością przy CR. O czym niektórzy umiejętnie zapominają.

Jastrząb
23-02-2012, 09:54
Niech twój ptasi mózg zrozumie, że inni mają w domu lepsze zajęcie niż grzebanie w odżelaziaczu np. przebywanie z żoną i dziećmi. Napisz ile razy ją rozbierałeś w tym czasie.Jak to milo gdy zwyczajowo juz zamieniasz rzeczowe argumenty na obrazanie rozmowcow.

Dla Twojej wiadomosci nie rozbieralem tego zaworu nigdy. Raz gdzies z rok temu zainspirowny tym co glosisz, odkrecilem ktoras zatyczke zeby na wlasne oczy zobaczyc te zwaly zanieczyszczen ktore mi lada dzien zawor zablokuja. I jak kiedys juz pisalem, owszem scianki sa brudne, ale pokrywa je cienka warstwa tlustawego miekkiego nalotu z wodorotlenku zelaza ktora sie sciera po dotknieciu palcem. Nic co by stanowilo taki opor, zeby zamordowac silnik lub zablokowac mechanike.

Trwalo to tyle, ze zona w tym czasie nawet nie zauwazyla ze cos kombinuje przy filtrach.

Filtr jest dobrze plukany, maksymalnym strumieniem polecanym w karcie katalogowej dla tego zloza. Oczywiscie firma ktora to stawiala, wlozyla restryktor przeplywu duuzo miejszy, tak ze strumien wody byl mniejszy niz w karcie katalogowej zloza. Moze tu jest pies pogrzebany? Moze zwyczajowo zloza sa niedoplukiwane, albo plukane za slabo, i czesc zaniezczyszczen zostaje gdzies w glowicy? Glowica jest wszak taka sama. Ja mam duzy zbiornik 13". Wsadzilem restryktor 11gal, wiec plucze lekki BIRM z predkoscis 30m/h, wiec gorna granica z karty zloza (czyli 2,5m3/h). A jesli frma ustawila mi oryginalnie 22m/h i restrytor 5gal, a mialbym 10" zbiornik, to przez glowice by plynelo raptem 1,1m3/h.
Powodow moze byc wiele. Ale Ty idziesz najprostsza droga uparcie twierdzac, ze zwor Clack jest do dupy.


marcin

Jastrząb
23-02-2012, 09:58
I do tego problem z zerową twardością przy CR.Czekaj, niespojny jestes. Raz twierdzisz, ze to nie bedzie dzialac, bo sie inzktor zapcha itd, a teraz piszesz ze bedzie mial zerowa twardosc wody (czyli ze jednak bedzie dzialac). No wez sie zdecyduj. Bedzie dzialac, czy nie bedzie?

marcin

Swi***w
23-02-2012, 14:45
Czekaj, niespojny jestes. Raz twierdzisz, ze to nie bedzie dzialac, bo sie inzktor zapcha itd, a teraz piszesz ze bedzie mial zerowa twardosc wody (czyli ze jednak bedzie dzialac). No wez sie zdecyduj. Bedzie dzialac, czy nie bedzie?

marcin
.....a było trochę spokoju;)

mam instalację, na jednej z gorszych wód jakie spotkałem
Wyniki przed:
Fe - 5,2
Mn - 3,22
Twardość - 330
Jon amonowy - 0,79
Mętność - 84
normalny ściek, chyba woda w Wiśle jest 100x lepsza

Zastosowałem "duży";) zbiornik z GS oraz butlę CR, dokładnie 40 litrów

Badaliśmy wodę po około 3 miesiącach od uruchomienia, tuż przed regeneracją (GS raz w tygodniu)
Wyniki:
Żelazo - 0,12
Mangan - 0,07
Twardość - 160
Jon amonowy - 0,05
Mętność - poniżej 0,2

Dokładnie więc widać, że woda nie została całkowicie zmiękczona, tylko o połowę i jest idealna.
Nie wspomnę o tym, że człowiek jest bardzo, bardzo zadowolony z rezultatów.
Dziwią mnie opinie niektórych, bez żadnych twardych argumentów, tylko na zasadzie "bo ja wiem!" i jeszcze te personalne ataki - dziecinada

Swi***w
23-02-2012, 15:11
Jakbys przy okazji jeszcze napisal chocby przy jakim pH dzialala ta instalacja to by bylo super. Zaden z moich 2 sasiadow ktory sie nie pozbywa manganu, (przy pH~7.3) i 1 stopniowej filtracji, nie narzeka na czarne osady. Fakt do srodka rur nie zagladalem, ale lazienki, wanny itd sa czyste. A mangan na poziomie 0,3-0,5 mg.

marcin

Jastrząb, poniżej fotki, jeśli będziesz czuł niedosyt to na priva wyślę w wysokiej rozdzielczości.
Nie są idealne o ciężko się zogniskować;)
Osad jak był mokry miał barwę całkowicie czarną, teraz gdy całkiem wysechł przebijają rdzawe plamy.
Wyniki badań:
pH - 6,4 czyli mangan niezbyt chętnie się wytrąca
Żelazo - 30 mikrogram
Mangan - 180 mikrogram (czyli niewiele)

Instalacja ma 15 lat. Były założone jakieś filtry ale nie wiem z czym, obstawiam dolomit;)
Do płukania wstecznego.
Warstwa miejscami ma nawet 4-5 mm grubości.

http://vpx.pl/i/8VpF1.jpg
http://vpx.pl/i/MzxtD.jpg

Jastrząb
23-02-2012, 15:33
.....a było trochę spokoju;)

mam instalację, na jednej z gorszych wód jakie spotkałem
Wyniki przed:
Fe - 5,2
Mn - 3,22
Twardość - 330
Jon amonowy - 0,79
Mętność - 84
normalny ściek, chyba woda w Wiśle jest 100x lepsza

Zastosowałem "duży";) zbiornik z GS oraz butlę CR, dokładnie 40 litrów

Badaliśmy wodę po około 3 miesiącach od uruchomienia, tuż przed regeneracją (GS raz w tygodniu)
Wyniki:
Żelazo - 0,12
Mangan - 0,07
Twardość - 160
Jon amonowy - 0,05
Mętność - poniżej 0,2

Dokładnie więc widać, że woda nie została całkowicie zmiękczona, tylko o połowę i jest idealna.
Nie wspomnę o tym, że człowiek jest bardzo, bardzo zadowolony z rezultatów.
Dziwią mnie opinie niektórych, bez żadnych twardych argumentów, tylko na zasadzie "bo ja wiem!"

O ile znam Hytrego to on pije do rozwiazania 1-stopniowej filtracji Fe, Mn, twarosci na CR. Jak chcesz sie pozbyc calego zelaza, to i zmiekczyc do zera w takim przypadku musisz. Wszyscy sie tu chyba zgadzaja, ze filtracja 2 stopniowa jest lepsza, ze wzgledu na pozostawienie czesci twardosci.

Co to jest dokladnie "duzy" zbiornik?
Podaj pH tej wody.
Tu jest duzo manganu, to troche inny przypadek,

Ja pisalem o greensandzie na przykladzie swojej wody ph=7.3, Fe~3mg, Mn~0.3-0,5mg. Czyli manganu jest duzo mniej niz zelaza. I to nie dziala w dluzszej perspektywie!! Mangan jest usuwany tylko przez jakis czas, nie potrafie dokladnie powiedziec ile, ale bylo to pare miesiecy. Filtr z GS uruchomilem 1.Listopada. Zbijal Fe i Mn do zera. Pod koniec stycznia, magnau juz bylo 0.05 wiec niby w normie. Ale na poczatku lata to juz bylo w zasadzie tyle ile w wodzie surowej. Zelazo caly czas ladnie zbijane bylo do 0 lub bardzo blisko 0.
Zbiornik 13x54.
Wiec bym na Twoim miejscu pobadal czlowiekowi ten mangan troche dluzje niz 3miesiace. Ot dla wlasnej wiedzy. I badalbym ja za GS a przed CR. Bo jak dobrze rozumiem, to teraz wychodzi Ci 0,14mg Mn z GS.

U sasiada w zasadzie identyczna sytuacja. Mniejszy zbiornik, 10" za to bardzo czesto puszczana regeneracja, mial ustawiona chyba co 3 dni, sadzac po tym jak czesto mu sie konczyl nadmanganian.

marcin

Jastrząb
23-02-2012, 15:38
Jastrząb, poniżej fotki, jeśli będziesz czuł niedosyt to na priva wyślę w wysokiej rozdzielczości.
Nie są idealne o ciężko się zogniskować;)
Wyzsza rodzielczosc mile widziana. Bo na tych zdjeciach wyglada jak zelazo + kamien. Widzialem osady Mn, i one sa totalnie smoliscie czarne jak wegiel.

I w swielte tych zdjec, ten Twoj client co w poscie powyzej powinien sie bac, bo za pare lat bedzie mial takie same rury, wszak zostej mu raptem 0,07mg Mn (za to wyszsze pH ;-))

marcin

Swi***w
23-02-2012, 16:16
Wyzsza rodzielczosc mile widziana. Bo na tych zdjeciach wyglada jak zelazo + kamien. Widzialem osady Mn, i one sa totalnie smoliscie czarne jak wegiel.

I w swielte tych zdjec, ten Twoj client co w poscie powyzej powinien sie bac, bo za pare lat bedzie mial takie same rury, wszak zostej mu raptem 0,07mg Mn (za to wyszsze pH ;-))

marcin

osady była właśnie czarne i smoliste, oczywiście nie było czasu zrobić fotki na bieżąco, teraz wyschły, dużo osadów się wykruszyło i wyglądają właśnie tak.
Ale 15 lat to szmat czasu i woda się mogła zmieniać. Woda musiała być duużo gorsza w przeszłości, bo nie chce mi się wierzyć, że ta zostawiła takie właśnie osady. Nie mam niestety starych badań.
Słyszałem kilkukrotnie o tzw. "oddawaniu manganu" przez złoże z upływem czasu. Również od kompetentnych, wydawałoby się ludzi, z zaprzyjaźnionego laboratorium. Dlatego nie mam powodu w to wątpić.
Tomiviol ma oczywiście niewiele manganu i specjalnie nie powinien się tym przejmować ale dla tej zawartości żelaza powinien mieć dwa stopnie filtracji.
Myślę, że Twój stosunkowo spory odżelaziacz na Birm skutecznie usuwa żelazo do przepływu 1,1-1,5 m3/h.

Swi***w
23-02-2012, 16:46
Wyzsza rodzielczosc mile widziana. Bo na tych zdjeciach wyglada jak zelazo + kamien. Widzialem osady Mn, i one sa totalnie smoliscie czarne jak wegiel.

I w swielte tych zdjec, ten Twoj client co w poscie powyzej powinien sie bac, bo za pare lat bedzie mial takie same rury, wszak zostej mu raptem 0,07mg Mn (za to wyszsze pH ;-))

marcin

wypłukałem nypel w czystej wodzie i dopiero wyszło ciekawie;)
czarna warstewka sięga maksymalnie 1mm w głąb osadów. Trudno ocenić ile tego dokładnie było bo jak wspomniałem wcześniej, sporo się wykruszyło i odpadło.
zdjęcie tutajhttp://vpx.pl/i/PQT9V.jpg
nic więcej z mojego sprzętu nie wycisnę;)

Jastrząb
23-02-2012, 17:04
Słyszałem kilkukrotnie o tzw. "oddawaniu manganu" przez złoże z upływem czasu. Również od kompetentnych, wydawałoby się ludzi, z zaprzyjaźnionego laboratorium. Dlatego nie mam powodu w to wątpić. Dlatego trzeba to kontrolowac i pewnie zloze wymienic po jakims czasie. Nic nie jest wieczne.



Tomiviol ma oczywiście niewiele manganu i specjalnie nie powinien się tym przejmować ale dla tej zawartości żelaza powinien mieć dwa stopnie filtracji. Jesli chce usunac cos po za zelazem, to owszem. Jesli tylko zelazo, to duzy filtr powinien dac rade przeciez.



Myślę, że Twój stosunkowo spory odżelaziacz na Birm skutecznie usuwa żelazo do przepływu 1,1-1,5 m3/h.Nie wiem, maksymalnego poboru wody nie mierzylem, ale nie sadze zeby to bylo nawet 1m3/h. Zuzywamy stosunkowo malo wody, glownie uzywamy prysznica itd. Wielokrotnie mierzone zelazo za filtrem, i zawsze bylo na granicy 0. Z tego filtra jestem zadowolony. Latwo sie plucze, w zasadzie po 4-5mimutach plukania leci z niego czysta woda (ale wczesniej zupa nieprzecietna).


marcin

przemmko
23-02-2012, 18:24
Witam

Prosiłbym o opinie na temat wody i propozycję systemu który poprawił by jej jakość. Aktualnie posiadam tylko badania fizykochemiczne, wkrótce pewnie będą również bakterie. Woda z własnego ujęcia, studnia z kręgów(6-7m głębokości),hydrofor z przeponą, woda do badania pobierana w domu. Zapotrzebowanie na wodę dla dwóch dorosłych osób z tym, że system do uzdatniania chcielibyśmy zainstalować już przyszłościowo.

Poniżej parametry wody

Azotany 5,4
Azotyny 0,05
Barwa >40 (44-N)
Chlorki 49,6
indeks nadmanganiowy 9,6
Jon amonowy 0,39
Mangan 0,85
Mętność 5,67
Przewodność elektryczna 921
siarczany 83,3
sumaryczna zawartość wapna, magnezu, twardość ogólna - 550
temp wody - 20st
ph 7,03
żelazo - 0,66

Dziękuję za zainteresowanie.

Pozdrawiam
Przemek

qbek17
23-02-2012, 22:30
Słyszałem kilkukrotnie o tzw. "oddawaniu manganu" przez złoże z upływem czasu. Również od kompetentnych, wydawałoby się ludzi, z zaprzyjaźnionego laboratorium. Dlatego nie mam powodu w to wątpić.
Też o tym słyszałem, ale nie jest to zjawisko występujące zawsze. Muszą być do tego określone warunki (np. odpowiednie pH). Dlatego też każde złoże ma określone parametry pracy (w tym minimalne wartości pH), przy których może pracować prawidłowo.

qbek17
23-02-2012, 22:33
Witam

Prosiłbym o opinie na temat wody i propozycję systemu który poprawił by jej jakość. Aktualnie posiadam tylko badania fizykochemiczne, wkrótce pewnie będą również bakterie. Woda z własnego ujęcia, studnia z kręgów(6-7m głębokości),hydrofor z przeponą, woda do badania pobierana w domu. Zapotrzebowanie na wodę dla dwóch dorosłych osób z tym, że system do uzdatniania chcielibyśmy zainstalować już przyszłościowo.

Poniżej parametry wody

Azotany 5,4
Azotyny 0,05
Barwa >40 (44-N)
Chlorki 49,6
indeks nadmanganiowy 9,6
Jon amonowy 0,39
Mangan 0,85
Mętność 5,67
Przewodność elektryczna 921
siarczany 83,3
sumaryczna zawartość wapna, magnezu, twardość ogólna - 550
temp wody - 20st
ph 7,03
żelazo - 0,66

Dziękuję za zainteresowanie.

Pozdrawiam
Przemek

Nie wnikając w szczegóły - będzie to drogie i trudne zadanie (niskie pH, dużo manganu, wysoka organika, może jeszcze bakterie, ogromna twardość...) Chyba lepiej pomyśleć o kopaniu studni głębinowej lub wodociągach (o ile jest taka możliwość).

Hytryulik
24-02-2012, 06:55
.....a było trochę spokoju;)

mam instalację, na jednej z gorszych wód jakie spotkałem
Wyniki przed:
Fe - 5,2
Mn - 3,22
Twardość - 330
Jon amonowy - 0,79
Mętność - 84
normalny ściek, chyba woda w Wiśle jest 100x lepsza

Zastosowałem "duży";) zbiornik z GS oraz butlę CR, dokładnie 40 litrów

Badaliśmy wodę po około 3 miesiącach od uruchomienia, tuż przed regeneracją (GS raz w tygodniu)
Wyniki:
Żelazo - 0,12
Mangan - 0,07
Twardość - 160
Jon amonowy - 0,05
Mętność - poniżej 0,2

Dokładnie więc widać, że woda nie została całkowicie zmiękczona, tylko o połowę i jest idealna.
Nie wspomnę o tym, że człowiek jest bardzo, bardzo zadowolony z rezultatów.
Dziwią mnie opinie niektórych, bez żadnych twardych argumentów, tylko na zasadzie "bo ja wiem!" i jeszcze te personalne ataki - dziecinada

Czytam ten post i próbuje zrozumieć sens tego co piszesz. Odnoszę ze ty się tym chwalisz. Ale według mnie widząc taką analizę wody to powinieneś napisać tak: Udało mi się wsadzić klienta na dwa urządzenia pierwsze na grensandzie drugie na CR.
I wtedy było by to bliższe prawdy. Minęło trzy miesiące Greensand widać jeszcze działa i robi czarna robotę. Z analizy wynika że CR ma jakieś problemy ( pewnie z błędnego zaprogramowania bo trochę czas za krótki na problemy).
Sadzę ze jeszcze ze trzy miesiące i grensand zacznie mieć problemy i stacja cała zacznie się krzaczyć,a ty zaczniesz unikać klienta.
A wystarczyło do tej wody zamontować zwykły odżelaziacz i jako drugie urządzenie nawet ten CR i w takiemu rozwiązaniu widziałbym przyszłość na długi czas.
Zrozumiał to Jastrząb i z czasem zrozumiesz i ty jak cie przeklnie paru klientów.
Poprostu: Greensand jest dobrym złożem ale do usuwania manganu ale z dużymi ilościami żelaza sobie nie radzi na polskich wodach.

przemmko
24-02-2012, 07:02
Nie wnikając w szczegóły - będzie to drogie i trudne zadanie (niskie pH, dużo manganu, wysoka organika, może jeszcze bakterie, ogromna twardość...) Chyba lepiej pomyśleć o kopaniu studni głębinowej lub wodociągach (o ile jest taka możliwość).

Niestety, wodociągów nie ma, i nie szykuje się aby miały być, ze studnią głębinową w tym rejonie (okolice Piaseczna) jest ten problem ze trzeba zrobić kilka odwiertów aby cokolwiek znaleźć a to koszty i brak pewności co do jakości wody, choć jest to oczywiście opcja do rozważenia.

Nie mniej jednak może tańszym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie parametrów wody do celów gospodarczych, do spożycia byśmy używali wodę butelkowaną. Jeśli są potrzebne dodatkowe informację to proszę pytać, na pewno odpowiem.

Pozdrawiam
Przemek

Swi***w
24-02-2012, 08:13
Czytam ten post i próbuje zrozumieć sens tego co piszesz. Odnoszę ze ty się tym chwalisz. Ale według mnie widząc taką analizę wody to powinieneś napisać tak: Udało mi się wsadzić klienta na dwa urządzenia pierwsze na grensandzie drugie na CR.
I wtedy było by to bliższe prawdy. Minęło trzy miesiące Greensand widać jeszcze działa i robi czarna robotę. Z analizy wynika że CR ma jakieś problemy ( pewnie z błędnego zaprogramowania bo trochę czas za krótki na problemy).
Sadzę ze jeszcze ze trzy miesiące i grensand zacznie mieć problemy i stacja cała zacznie się krzaczyć,a ty zaczniesz unikać klienta.
A wystarczyło do tej wody zamontować zwykły odżelaziacz i jako drugie urządzenie nawet ten CR i w takiemu rozwiązaniu widziałbym przyszłość na długi czas.
Zrozumiał to Jastrząb i z czasem zrozumiesz i ty jak cie przeklnie paru klientów.
Poprostu: Greensand jest dobrym złożem ale do usuwania manganu ale z dużymi ilościami żelaza sobie nie radzi na polskich wodach.

sens jest taki, że nie wiesz o czym mówisz - zmiękcza całkowicie, nie zmiękcza itd..
instalacja ma jak na razie 1,5 roku, wszystko jest dobrze zaprogramowane i pracuje jak należy. Czyli chodzi o rok dłużej niż prognozujesz.

Twoja zasada jest taka, aby wsadzić klienta a "zwykły odżelaziacz", czyli wypełniony piaskiem z piaskownicy, wmawiać mu że musi poczekać 3-4 miesiące jak zacznie działać i że to jedyne, słuszne rozwiązanie. Nie przepraszam, że to jedyne rozwiązanie.

Jastrząb
24-02-2012, 08:41
Zrozumiał to Jastrząb i z czasem zrozumiesz i ty jak cie przeklnie paru klientów.
Poprostu: Greensand jest dobrym złożem ale do usuwania manganu ale z dużymi ilościami żelaza sobie nie radzi na polskich wodach.
A to na niemieckich wodach sobie poradzi?
I przekrecasz troche moje slowa. Ja zawsze twierdzilem, ze greensand radzi sobie z zelazem. U mnie sobie radzil z zelazem, (3.5mg) co wiele razy pisalem nawet pare postow wyzej. Nie radzil sobie z manganem gdy w wodzie bylo jednoczesnie duzo zelaza. To ze w tym przypadku polecalem wymiane zbiornika wynika wylacznie z rachunku finansowego. 2-3letni koszt nadmanganianiu to jest wymiana zbiornika na otwarty. Ale nie kazdy ma fizyczna mozliwosc wymiany zbiornika albo postawienia duzego zbiornika. Wtedy jest to OK do usuwania Fe.

marcin

Jastrząb
24-02-2012, 08:47
Niestety, wodociągów nie ma, i nie szykuje się aby miały być, ze studnią głębinową w tym rejonie (okolice Piaseczna) jest ten problem ze trzeba zrobić kilka odwiertów aby cokolwiek znaleźć a to koszty i brak pewności co do jakości wody, choć jest to oczywiście opcja do rozważenia.A po co robic odwierty poszukiwawcze. Zatrudnij firme geologiczna, ktora zrobi Ci przyblizony profil terenu i bedziesz wiedzial na jakiej glebokosci mozesz sie spodzewac wody. Taki profil zrobiony metoda elektrooporowa, mnie kosztowal cos kolo 500PLN. Dosyc dokladnie pokazuje to co potem znaleziono w czasie wiercenia.

Problem z Twoja obecna woda jest taki, ze ona sie bedzie zmieniac po kazdym wiekszym deszczu co nie ulatwia zadania. Wode ze studni glebinowej tez bedziesz musial pewnie uzdatnic (najczesciej jest tam zelazo, mangan), ale bilogicznie bedzie duzo czystsza, nie bedzie sie jej jakosc dramatycznie zmieniac. Uzdatnienie takiej wody jest najczescie duzo prostsze i skuteczniejsze. Pewnie bedziesz mogl taka wode pic, nie trzeba sie bedzie z butlami wozic przez kolejne lata.

marcin

Jastrząb
24-02-2012, 08:50
sens jest taki, że nie wiesz o czym mówisz - zmiękcza całkowicie, nie zmiękcza itd..
instalacja ma jak na razie 1,5 roku, wszystko jest dobrze zaprogramowane i pracuje jak należy. Czyli chodzi o rok dłużej niż prognozujesz.Bede wyjatkowo bronil Hytrego ;) :D Sam pisales o badaniu wody po 3 miesiacach, czyli mocno sugerowales, ze instalcja pracuje wlasnie okolo 3 miesiecy. A teraz wyskakujesz z 1.5 roku. Pokazujesz niepelny obraz, na tej podstawie Hytry napisal swoja opinie (juz abstrahujac od tego czy sie nia ktos zgadza czy nie).

marcin

tomiviol
24-02-2012, 08:51
witam panowie
czy możecie podrzucić kilka linków do nabycia urządzenia
jak pisal qbek17 nie jest dla mnie problemem regeneracja solą (jeśli dobrze rozumie 5m3 przefiltrowanej wody ok-5kg soli)
czy też wybrać gs jakiego używa jastrząb a co sądzicie o złożu g1
pozdrawiam

qbek17
24-02-2012, 09:01
a co sądzicie o złożu g1
To jest złoże tego samego typu co Pyrolox (potrzebne jest napowietrzanie).

Swi***w
24-02-2012, 09:15
Bede wyjatkowo bronil Hytrego ;) :D Sam pisales o badaniu wody po 3 miesiacach, czyli mocno sugerowales, ze instalcja pracuje wlasnie okolo 3 miesiecy. A teraz wyskakujesz z 1.5 roku. Pokazujesz niepelny obraz, na tej podstawie Hytry napisal swoja opinie (juz abstrahujac od tego czy sie nia ktos zgadza czy nie).

marcin
dokładnie... napisałem, że wyniki badań zrobiliśmy po 3 miesiącach od uruchomienia;) nie sugerowałem, że było to wczoraj, czy miesiąc temu
a że się chciał wymądrzyć to nie moja wina

forum przyznam wciągające;)

Jastrząb
24-02-2012, 09:17
witam panowie
czy możecie podrzucić kilka linków do nabycia urządzenia
jak pisal qbek17 nie jest dla mnie problemem regeneracja solą (jeśli dobrze rozumie 5m3 przefiltrowanej wody ok-5kg soli)
czy też wybrać gs jakiego używa jastrząb a co sądzicie o złożu g1
pozdrawiam
Dalismy Ci garsc ilnofmacji ale sam musisz sie zdecydowac co chcesz zrobic z ta woda, bo:
- zloze regenerowane sola usunie Fe, Mn, ale i cala twardosc! Bedziesz pil wode bez mineralow, bedzie Cie eksloatacja kosztowala - zakup soli
- zloze Greensand usunie tylko zelazo, eksploatacja bedzie Cie kosztowala zakup nadmanganianu
- zloze (np Pyrolox, czy G1), bedzie wymagal wymiany zbiornika na duzy otwarty, usunie tylko zelazo, ale ekspoatacja to tylko plukanie woda

Tak jak pisal Qbek najlepsza by byla opcja 2-stopniowa (czyli najdrozsza w zakupie). Najpierw odzelaziacz (greensand, Pyrolox, G1, etc), potem zloze regenerowane sola, do ewentualnie usuniecia odrobiny manganu, i czesci (nie wszystkiego) twardosci. Robi sie to tak, ze np. tylko polowa wody idzie przez taki zmiekczacz jest zmiekczona do 0, a za zmiekczaczem jest zmieszana z druga polowa, i w konsekwencji masz wode o polowe zmiekczona. Jak zrobisz taki numer z surowa woda, to przejdzie Ci do wody takze polowa zelaza. A zdecydowanie nie polecam, bo zacieki z zelaza to koszmar.


marcin

Jastrząb
24-02-2012, 09:19
dokładnie... napisałem, że wyniki badań zrobiliśmy po 3 miesiącach od uruchomienia;) nie sugerowałem, że było to wczoraj, czy miesiąc temuAle zarowno Hytry jak i ja tak to odebralismy (ze to badanie bylo robione niedawno). Pisz dokldanie, unikniesz nieporozumien.

Czy po tym 1.5 roku od uruchomienia, badales mangan po GS?

marcin

przemmko
24-02-2012, 09:29
A po co robic odwierty poszukiwawcze. Zatrudnij firme geologiczna, ktora zrobi Ci przyblizony profil terenu i bedziesz wiedzial na jakiej glebokosci mozesz sie spodzewac wody. Taki profil zrobiony metoda elektrooporowa, mnie kosztowal cos kolo 500PLN. Dosyc dokladnie pokazuje to co potem znaleziono w czasie wiercenia.

Problem z Twoja obecna woda jest taki, ze ona sie bedzie zmieniac po kazdym wiekszym deszczu co nie ulatwia zadania. Wode ze studni glebinowej tez bedziesz musial pewnie uzdatnic (najczesciej jest tam zelazo, mangan), ale bilogicznie bedzie duzo czystsza, nie bedzie sie jej jakosc dramatycznie zmieniac. Uzdatnienie takiej wody jest najczescie duzo prostsze i skuteczniejsze. Pewnie bedziesz mogl taka wode pic, nie trzeba sie bedzie z butlami wozic przez kolejne lata.

marcin

No tak tylko wynikiem m. in. budowy studni kręgowej jest rozmowa ze studniarzem z mojego terenu, mało tego jest to osoba bardzo utytułowana na tym forum i niestety warunki lokalne sprawiają, że wiercenie studni to spore ryzyko niepowodzenia, co potęguje dodatkowo powierzchnia działki.

Zgadzam się że parametry wody będą się zmieniały, ale jest to cecha tego typu studni. Dlatego tę wodę chcemy uzdatnić na tyle aby nadawała się do celów gospodarczych, to że teraz wodociągu nie ma, nie znaczy, że go nie będzie za parę lat, teren się urbanizuje.
Dla mnie dość istotną informacją jest jak poprawić parametry tej wody aby dało się z niej w domu korzystać, a jeśli chodzi o wożenie butli z wodą to widzę z jaką częstotliwością jest to teraz robione i niestanowi to najmniejszego problemu.

Najważniejsze dla mnie jest to aby ta woda była bezpieczna do mycia dla nas i nadmiernie nie niszczyła urządzeń.

Pozdrawiam
Przemek

Swi***w
24-02-2012, 09:49
Ale zarowno Hytry jak i ja tak to odebralismy (ze to badanie bylo robione niedawno). Pisz dokldanie, unikniesz nieporozumien.

Czy po tym 1.5 roku od uruchomienia, badales mangan po GS?

marcin

za niedomówienie przepraszam, myślałem, że to nie ma większego znaczenia
powiem szczerze, że nie mam czasu badać tak wnikliwie każdego przypadku, jeśli nie mam informacji o nieprawidłowym działaniu filtrów. I bez tego czasem czuję się jak taksówkarz, gnając po codziennie po Warszawie.
Postaram się zmotywować w marcu i zrobić badania na kliku (do 10) bardziej obciążonych, różnych filtrach pracujących dłużej niż rok.
Obiecuję podzielić się wynikami z tego przypadku.

qbek17
24-02-2012, 09:53
Zgadzam się że parametry wody będą się zmieniały, ale jest to cecha tego typu studni. Dlatego tę wodę chcemy uzdatnić na tyle aby nadawała się do celów gospodarczych, to że teraz wodociągu nie ma, nie znaczy, że go nie będzie za parę lat, teren się urbanizuje.

Żeby ta woda studzienna się nadawała do czegoś poza podlewaniem ogródka:
- trzeba podnieść pH - ze względu na bardzo wysoką twardość odpadają metody przepuszczania przez złoże i zostaje chyba tylko dozowanie chemii
- trzeba usunąć mangan i żelazo - czyli odżelaziacz (patrz równoległy temat - czy wymieniać hydrofor na bezprzeponowy czy nie)
- trzeba zmniejszyć twardość - czyli zmiękczacz (i to całkiem spory przy takiej twardości)
- trzeba by się zająć organiką - albo na jonitach albo znów dozowanie chemii (chloru?)
- trzeba by się zabezpieczyć od bakterii - lampa UV, albo wspomniany wcześniej chlor

Tyle urządzeń będzie pewnie powodowało konieczność wymiany pompy i wygospodarowania miejsca na to wszystko. Pomijając koszty utrzymania tego w ruchu to już sam koszt zakupu będzie ogromny. A zakładając, że za parę lat masz szansę na wodociąg... :)

Jastrząb
24-02-2012, 10:11
Żeby ta woda studzienna się nadawała do czegoś poza podlewaniem ogródka:
- trzeba podnieść pH - ze względu na bardzo wysoką twardość odpadają metody przepuszczania przez złoże i zostaje chyba tylko dozowanie chemii
- trzeba usunąć mangan i żelazo - czyli odżelaziacz (patrz równoległy temat - czy wymieniać hydrofor na bezprzeponowy czy nie)
- trzeba zmniejszyć twardość - czyli zmiękczacz (i to całkiem spory przy takiej twardości)
- trzeba by się zająć organiką - albo na jonitach albo znów dozowanie chemii (chloru?)
- trzeba by się zabezpieczyć od bakterii - lampa UV, albo wspomniany wcześniej chlor

Tyle urządzeń będzie pewnie powodowało konieczność wymiany pompy i wygospodarowania miejsca na to wszystko. Pomijając koszty utrzymania tego w ruchu to już sam koszt zakupu będzie ogromny. A zakładając, że za parę lat masz szansę na wodociąg... :)
Qbek, tam jest pH 7, czemu chcesz podnosic?

A moze trzebaby ta wode potraktowac chlorem, przepusisc przez spora kolumne z weglem zeby sie chloru i syfu pozbyc, a potem przepuscic przez duuzy zmiekczacz. Chlorowanie jak kiedys pisales moze wyprodukowac rozne brzydkie zwiazki chemiczne, nie umiem powiedziec czy grozne tylko przy spozyciu czy kontakcie ze skora. Chlor powinien zalatwic organike, zelazo/mangan, bakterie, zmiekczacz twardosc. 2 urzadzenia i moze dalo by sie tego uzywac do celow poza spozywczych?

marcin

Jastrząb
24-02-2012, 10:19
powiem szczerze, że nie mam czasu badać tak wnikliwie każdego przypadku, jeśli nie mam informacji o nieprawidłowym działaniu filtrów. I blad. Bo ludzie zadowoleni byc moga, co nie znaczy ze woda normy spelnia a filtr dziala dobrze. Zwlaszcza ze bardzo czesto nie pija jednak takiej uzdatnionej wody. Moj sasiad jest zadowolony z wody po GS, ktora redukuje mu zelazo (ok 1mg? - z pamieci pisze), do 0, ale mangan zostawia caly (0,35mg). Musze przyznac, ze jak mi mangan po GS przebijał (0,45) to tez nie mialem zadnych czarnych zaciekow ani nic takiego. Woda smierdziala, ale za to byl winny wegiel aktywny.

marcin

Swi***w
24-02-2012, 10:31
Żeby ta woda studzienna się nadawała do czegoś poza podlewaniem ogródka:
- trzeba podnieść pH - ze względu na bardzo wysoką twardość odpadają metody przepuszczania przez złoże i zostaje chyba tylko dozowanie chemii
- trzeba usunąć mangan i żelazo - czyli odżelaziacz (patrz równoległy temat - czy wymieniać hydrofor na bezprzeponowy czy nie)
- trzeba zmniejszyć twardość - czyli zmiękczacz (i to całkiem spory przy takiej twardości)
- trzeba by się zająć organiką - albo na jonitach albo znów dozowanie chemii (chloru?)
- trzeba by się zabezpieczyć od bakterii - lampa UV, albo wspomniany wcześniej chlor

Tyle urządzeń będzie pewnie powodowało konieczność wymiany pompy i wygospodarowania miejsca na to wszystko. Pomijając koszty utrzymania tego w ruchu to już sam koszt zakupu będzie ogromny. A zakładając, że za parę lat masz szansę na wodociąg... :)

Przemmko, z tą wodą łatwego życia miał nie będzie.
Pomimo, że żelaza nie jest dużo te ze względu na wysoką utlenialność, może ono tworzyć połączenie metaloorganiczne, bardzo trudne do usunięcia.
Aby je rozbić można również dawkować podchloryn sodu, a później jak wspomniał Jastrząb, usuwać resztki na aktywnym węglu. Dodatkowo odżelaziacz, zmiękczacz, lampa UV. Powiem szczerze, że to bardzo kłopotliwy system.

Ja bym się raczej zastanowił nad odżelaziacz + zmiękczacz + lampa UV i trwać do budowy wodociągu.

qbek17
24-02-2012, 10:56
Qbek, tam jest pH 7, czemu chcesz podnosic?
Bo w wodzie jest więcej manganu niż żelaza, a przy pH=7 praktycznie nie ma szans aby go usunąć.
Może faktycznie chlorowanie załatwi kilka problemów, ale tak jak mówisz ten chlor i to co się po nim wytrąci trzeba gdzieś usunąć (pewnie kolejna kolumna z węglem aktywnym). Tak czy siak - nieciekawa sytuacja.

przemmko
24-02-2012, 11:44
. Tak czy siak - nieciekawa sytuacja.

W takim razie jest wyzwanie:)

Chlorowanie studni i pewnie poprawienie jakości jej wykonania oraz przyłącza na pewno trzeba zrobić (mam wrażenie że "kosz ssący" jest zbyt blisko dna zamontowany, a i do sprawdzenia są również połączenia kręgów). Natomiast zastanawiam się na ile takie niedoróbki mogą mieć wpływ na parametry wody(twardość, mangan, utlenialność itp). Sama studnia była robiona we wrześniu 2011 i do końca stycznia używana na potrzeby budowy, dopiero w tym miesiącu regularnie z niej korzystamy, ale też nie jakoś dużo patrząc po szambie to pewnie jakieś 250l/dobę. Odległość szambo -studnia to pewnie ponad 35m.
Zdaję sobie sprawę że woda jest delikatnie mówiąc kłopotliwa, ale może dałoby się choć trochę poprawić jej parametry do stanów akceptowalnych.
Z dodatkowych informacji które może coś ułatwią to zbiornik hydroforowy z przeponą 150l, pompa grundfos jp-5, instalacja wodna- plastik - zgrzewana. Ciepła woda posiada delikatny specyficzny zapach, pewnie siarkowodór, ale w takiej intensywności że nie wszyscy to wyczuwają nawet. Przed hydroforem jest zamontowany filtr anty piaskowy.

Co do studni głębinowej to też jest jakieś rozwiązanie ale temat już trochę przemyślany i na pewno będzie to wydatek bardzo duży i nie pewny a zakładając że taką wodę również trzeba by uzdatnić to to są kolejne koszty. Dla mnie oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby woda z wodociągów i jeśli taka będzie możliwość to z niej skorzystam, na dzień dzisiejszy muszę poradzić sobie z tym co mam i oczywiście w określonych kosztach. Dlatego każdy pomysł
rozwiązania choć częściowo problemu jest dla nas bardzo cenny.

Pozdrawiam
Przemek

qbek17
24-02-2012, 12:11
Dlatego każdy pomysł
rozwiązania choć częściowo problemu jest dla nas bardzo cenny.
W takim przypadku chyba warto popróbować z chlorowaniem wody...? Na początek nie powinno to wyjść drogo.
Możesz wziąć próbkę wody, dodać do niej dawkę podchlorynu, odfiltrować (np. na węglu aktywnym) i ponownie przebadać (podstawowe parametry).
Koszty takiego badania nie będą ogromne (trochę podchlorynu, wkład węglowy, badanie) a powinieneś zyskać informację na ile taka instalacja może ci pomóc (jest szansa, że zejdzie żelazo, mangan, organika, ew.bakterie).
Jeśli to by się sprawdziło to miałbyś do zamontowania pompę dozującą, kolumnę z węglem aktywnym i zmiękczacz.

Jastrząb
24-02-2012, 12:18
W takim razie jest wyzwanie:)

Chlorowanie studni i pewnie poprawienie jakości jej wykonania oraz przyłącza na pewno trzeba zrobić (mam wrażenie że "kosz ssący" jest zbyt blisko dna zamontowany, a i do sprawdzenia są również połączenia kręgów). Natomiast zastanawiam się na ile takie niedoróbki mogą mieć wpływ na parametry wody(twardość, mangan, utlenialność itp).
Ewentualne nieszczelnosci pomiedzy kregami moga powodowac ze saczy sie szparami woda pochodzaca z powierchni terenu, wiec zawierajaca duzo zwiazkow organicznych, bakterii. Ewentualna poprawa moglaby pomoc na utlenialnosc, zapach, kolor, bakterie, ale raczej na pewno nie na twardosc. Tej wody nieszczelnosciami saczyc sie moze bardzo malo jesli juz. 99,9% pochodzi z tych paru metrow gdzie studnia ma dno, czyli teoretycznie z warstwy wodonosnej. Ale ta studnia jest na tyle plytka, ze nie liczylbym na jakas drastyczna poprawe. Czerpiesz wode z glebokosci do ktorej pewnie bez problemu wszystko bardzo szybko z powierzchni tak czy siak przesiaka :-(


marcin

arturo70
27-02-2012, 22:21
Witam !
Woda z wodociągów ZUK.Wszystko w kamieniu.Czy Loga Nice 12 wystarczy na rodzinę 2+1(domek-dwie łazienki) ?
A może inne propozycje ?
pozdrawiam

qbek17
27-02-2012, 22:31
Witam !
Woda z wodociągów ZUK.Wszystko w kamieniu.Czy Loga Nice 12 wystarczy na rodzinę 2+1(domek-dwie łazienki) ?
A może inne propozycje ?
pozdrawiam
Nie wystarczy ;)

A poważnie - dużo kamienia to pojęcie względne. Tak samo jak "rodzina 2+1" - na pewno masz wodomierz i możesz zajrzeć ile wody zużywasz... twardość można sprawdzić np. w wodociągach. Na podstawie tego co napisałeś można strzelać, że nie starczy... :)

przemmko
28-02-2012, 07:21
Możesz wziąć próbkę wody, dodać do niej dawkę podchlorynu, odfiltrować (np. na węglu aktywnym) i ponownie przebadać (podstawowe parametry).
Koszty takiego badania nie będą ogromne (trochę podchlorynu, wkład węglowy, badanie) a powinieneś zyskać informację na ile taka instalacja może ci pomóc (jest szansa, że zejdzie żelazo, mangan, organika, ew.bakterie).
Jeśli to by się sprawdziło to miałbyś do zamontowania pompę dozującą, kolumnę z węglem aktywnym i zmiękczacz.

Poprosiłbym Cię o więcej szczegółów.
Rozumiem że chodzi o podchloryn sodu, gdzie mogę go kupić i w jakich ilościach zastosować, rozumiem że jeśli chodzi o wkład węglowy to poprostu kupić jakąś najtańszy filtr z takim wkładam węglowym, ale tutaj znowu rodzą się pytania ile tego wkładu węglowego powinno tam być i jak długo wodę filtrować, może na tym etapie nie ma większego znaczenia .

Niezależnie od powyższego dostałem propozycję uzdatnienia wody poprzez zastosowanie poniższych urządzeń:
Slimline ECOPLUS Mini 11 - 2700zł netto
Tap 1047M - prawie 4400 netto

Co o tym sądzicie, czy te ceny nie są za duże, tap1047 znalazłem i za 3200 brutto ale może różnica jest w wypełnieniu.

Pozdrawiam
Przemek

Jastrząb
28-02-2012, 11:36
Poprosiłbym Cię o więcej szczegółów.
Rozumiem że chodzi o podchloryn sodu, gdzie mogę go kupić i w jakich ilościach zastosować, rozumiem że jeśli chodzi o wkład węglowy to poprostu kupić jakąś najtańszy filtr z takim wkładam węglowym, ale tutaj znowu rodzą się pytania ile tego wkładu węglowego powinno tam być i jak długo wodę filtrować, może na tym etapie nie ma większego znaczenia .
Podchloryn kupisz w dobrych sklepach chemicznych pewnie. Albo w firmach zajmijacych sie uzdatnianiem wody. Mysle ze jak przesadzisz z podchlorynem, to nic sie nie stanie. Tu chodzi o sprawdzenie, czy toto wszystko co w Twojej wodzie siedzi, da sie utlenic podchlorynem i odfiltrowac na weglu Jesli sie nie da, to dolewnie wiecej utleniacza (chlor to utleniacz) niczego juz nie zmieni. Dolej do wiadara wody odrobine chloru, tak zeby bylo wyraznie czuc zapach, ale zeby nie szczypwalo w oczy. Przez wegiel przepuszczaj wode mozliwie wolno. Na tyle wolno, zeby nie bylo czuc chloru za filtrem.




Niezależnie od powyższego dostałem propozycję uzdatnienia wody poprzez zastosowanie poniższych urządzeń:
Slimline ECOPLUS Mini 11 - 2700zł netto
Tap 1047M - prawie 4400 netto

Co o tym sądzicie, czy te ceny nie są za duże, tap1047 znalazłem i za 3200 brutto ale może różnica jest w wypełnieniu.
Wujek googiel mowi, ze ten zmiekczasz to kopmaktowe urzadzenie ze z biornikeim 10x16. Taki zbiornik ma okolo 20L pojemnoscio. Na pelno go zasypac nie mozna, wiec wejdzie tam miedzy 10 a 15L zloza. Na twardosc 550mg, to jest grubo za malo. Albo ktos zazartowal, albo nie wie co mowi, albo nawet nie spojrzal na Twoje wyniki wody.


marcin

diosss
28-02-2012, 12:57
Stacje uzdatniania wody mają PKWiU 28.29.12.0 czy można domagać się zwrotu VAT przy budowie domu metodą gospodarczą. W wykazie napisane jest, że zwrotowi podlega instalacja wyłączenie do filtracji wody kotłowej. W domach jednorodzinnych instalacja wody kotłowej, użytkowej, spożywczej to jedna i ta sama instalacja. Czy ktoś z was trenował zwrot Vat?

Pozdro.

arturo70
29-02-2012, 16:52
No i mówiłem,że dużo kamienia---463 ,zużycie 20-25 m3.Proszę o rady jak zejść do tych 40-60mg/l.
Nie wystarczy ;)

A poważnie - dużo kamienia to pojęcie względne. Tak samo jak "rodzina 2+1" - na pewno masz wodomierz i możesz zajrzeć ile wody zużywasz... twardość można sprawdzić np. w wodociągach. Na podstawie tego co napisałeś można strzelać, że nie starczy... :)

aniam910
01-03-2012, 11:56
Dzień dobry :)
Jestem studentką Inżynierii Środowiska na PW. Piszę pracę dyplomową na temat: Badania rozwiązań przydomowego oczyszczania wody w domach jednorodzinnych. Celem pracy jest analiza wybranych rozwiązań uzdatniania wody ze studni.
Jeśli ktokolwiek, najlepiej z woj. mazowieckiego, posiadający przydomowe stacje uzdatniania wody, zechciałyby udzielić mi niezbędnych informacji, bardzo proszę o odpowiedz tu lub na priv.

Jastrząb
01-03-2012, 12:26
Dzień dobry :)
Jestem studentką Inżynierii Środowiska na PW. Piszę pracę dyplomową na temat: Badania rozwiązań przydomowego oczyszczania wody w domach jednorodzinnych. Celem pracy jest analiza wybranych rozwiązań uzdatniania wody ze studni.
Jeśli ktokolwiek, najlepiej z woj. mazowieckiego, posiadający przydomowe stacje uzdatniania wody, zechciałyby udzielić mi niezbędnych informacji, bardzo proszę o odpowiedz tu lub na priv.Zadaj konkretne pytania. Ktos o pewnie odpowie. Nie musisz prosic o pozowlenie zadania pytania ;-)

marcin

aniam910
01-03-2012, 14:33
Zadaj konkretne pytania. Ktos o pewnie odpowie. Nie musisz prosic o pozowlenie zadania pytania ;-)

marcin



Okej, przybliżę problem. Otóż zakres mojej pracy obejmuje:
- wizję lokalną wybranych gospodarstw domowych w celu uzyskania informacji takich jak: odległość studni od murów budynku, głębokość studni, ilość domowników, czas pracy urządzeń, sposób eksploatacji, zapoznanie z układem technologicznym stacji, pobór wody ze studni oraz z zaworów czerpalnych w budynku;
- badanie i ocena jakości wody.

W związku z powyższym poszukuję osób posiadających przydomowe stacje uzdatniania wody.
Jeśli jest ktoś na forum, kto zgodziłby się w celach naukowych wziąć w tym udział, a dokładniej udostępnić swoją wodę do badań, to proszę o kontakt na priv. Z góry dziękuję :)

Pozdrawiam
Ania

arturo70
01-03-2012, 22:22
Ponowię pytanie.
Przy twardości 463 i miesięcznym zużyciu 14m3 chciałbym zejść do ok.60.
Jaka głowica,złoże,zbiornik (tylko nie chińskie) i ile tego złoża potrzebuję ?
Miałem propozycję na pw :fleck 5600 sxt,Dovex(Rohm&Haas),Structural.
Liczę na porady.

Hytryulik
02-03-2012, 07:04
Ponowię pytanie.
Przy twardości 463 i miesięcznym zużyciu 14m3 chciałbym zejść do ok.60.
Jaka głowica,złoże,zbiornik (tylko nie chińskie) i ile tego złoża potrzebuję ?
Miałem propozycję na pw :fleck 5600 sxt,Dovex(Rohm&Haas),Structural.
Liczę na porady.
Z tym żeby nie było nic chińskiego to będziesz miał problem gdyż polski rynek jest tym towarem zarzucony i firmy to skrzętnie ukrywają.
Widzę że trafiłeś na zmiękczacz z właściwych komponentów. Poproś jedynie aby jonit proponowanej firmy był typu AMBERLITE SR1L Na, jest to jonit produkowany w technologii ukierunkowanej pod kontem uzdatniania widy pitnej. Różnica w cenie niewielka a zawsze większa pewność że pijesz zdrowa wodę.
Co do wielkości proponuje ci wybrać największy Cabinet z butlą 10x35 on zapewni Ci twardość na właściwym poziomie nawet przy większych poborach. Różnica w cenie miedzy nimi jest niewielka.

qbek17
02-03-2012, 08:06
Ponowię pytanie.
Przy twardości 463 i miesięcznym zużyciu 14m3 chciałbym zejść do ok.60.
Jaka głowica,złoże,zbiornik (tylko nie chińskie) i ile tego złoża potrzebuję ?
Miałem propozycję na pw :fleck 5600 sxt,Dovex(Rohm&Haas),Structural.
Liczę na porady.
Przy takiej twardości i zużyciu zbiornik 10x35 (zasypany 30 l złoża) powinien dać ci wystarczającą ilość wody na tydzień (ok 3-3,5 m3). Chyba nie ma sensu dopłacać do większego systemu, żeby mieć mniej regeneracji.
Co do komponentów to ja bym sugerował taki zestaw: głowica Clack WS1 CI (z mixingiem), zbiornik 10x35 (Structural na pewno będzie dobry, ale drogi - Wave Cyber będzie "Made in China" ale już sprawdzony i też dobry), jonit Lewatit lub Rohm&Haas (to nie to samo co Dowex - to też jest skrzętnie mieszane przez sprzedawców). Zwróć też uwagę, żeby do głowicy był dołączony bypass (zawór do ominięcia filtra).