PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

Hytryulik
02-03-2012, 08:36
. Zwróć też uwagę, żeby do głowicy był dołączony bypass (zawór do ominięcia filtra).
Tu bym się nie zgodził czy on jest konieczny. Ja jestem zwolennikiem wykonywania obejścia filtra wykonanego na instalacji (trzy dobre zawory kulowe załatwiają sprawę), gdyż łatwiej później serwisować filtr. A po drugie szczególnie jak zamykam plastikowy zawór obejścia na głowicy Clack to mówię zdrowaśki czy się nie połamie.

Jastrząb
02-03-2012, 08:48
Tu bym się nie zgodził czy on jest konieczny. Ja jestem zwolennikiem wykonywania obejścia filtra wykonanego na instalacji (trzy dobre zawory kulowe załatwiają sprawę), gdyż łatwiej później serwisować filtr. A po drugie szczególnie jak zamykam plastikowy zawór obejścia na głowicy Clack to mówię zdrowaśki czy się nie połamie.Tyle ze zawory kulowe sluza do zamykania/otwierania a nie regulacji przeplywu. Wiesz ile ja w zyciu urwalem metalowych raczek od wszelakich zaworow kulowych?


marcin

qbek17
02-03-2012, 08:48
Tu bym się nie zgodził czy on jest konieczny. Ja jestem zwolennikiem wykonywania obejścia filtra wykonanego na instalacji (trzy dobre zawory kulowe załatwiają sprawę), gdyż łatwiej później serwisować filtr. A po drugie szczególnie jak zamykam plastikowy zawór obejścia na głowicy Clack to mówię zdrowaśki czy się nie połamie.
Nie połamie się :)
Właśnie zamiast montować 3 zawory na instalacji masz bypass, który służy dokładnie do tego samego, a nawet więcej. Mając 4 pozycje pracy możesz bez ryzyka serwisować filtr czy odłączyć wodę na cały dom wyjeżdżając na wakacje.

Hytryulik
02-03-2012, 09:00
Tyle ze zawory kulowe sluza do zamykania/otwierania a nie regulacji przeplywu. Wiesz ile ja w zyciu urwalem metalowych raczek od wszelakich zaworow kulowych?


marcin

I do tego te zawory służą, chyba pomyliłeś pojęcia. Te zawory mają być zamkniete albo otwarte.

Hytryulik
02-03-2012, 09:05
Nie połamie się :)
Właśnie zamiast montować 3 zawory na instalacji masz bypass, który służy dokładnie do tego samego, a nawet więcej. Mając 4 pozycje pracy możesz bez ryzyka serwisować filtr czy odłączyć wodę na cały dom wyjeżdżając na wakacje.

To jest twoje zdanie. Ja z baypasu nie korzystam, i jak widzę podczas serwisów hydraulicy i tak dublują baypas robiac obejście na instalacji. Zawór to zawór.

qbek17
02-03-2012, 09:16
To jest twoje zdanie. Ja z baypasu nie korzystam, i jak widzę podczas serwisów hydraulicy i tak dublują baypas robiac obejście na instalacji. Zawór to zawór.
Bo większość hydraulików nie zdaje sobie sprawy do czego służy "to coś" i niepotrzebnie dublują obejścia. Poza tym jak się zamontuje tyle zaworów to przecież "jest za co skasować" ;) A koszt takiego bypassu jest chyba nawet niższy niż tych kilku zaworów kulowych z całym orurowaniem.

Hytryulik
02-03-2012, 09:28
Bo większość hydraulików nie zdaje sobie sprawy do czego służy "to coś" i niepotrzebnie dublują obejścia. Poza tym jak się zamontuje tyle zaworów to przecież "jest za co skasować" ;) A koszt takiego bypassu jest chyba nawet niższy niż tych kilku zaworów kulowych z całym orurowaniem.

To nie tak. To są praktycy. Dobry hydraulik odpowiada za swoją robotę i boja się tego że jak się "zastoi" taki baypas to go połamią. Wtedy trzeba wymieniać całość. A wtedy to jest koszt. Nie sadzę aby zawory były droższe od baypasu.
Ani mnie, ani ich nie przekonasz do tego.

qbek17
02-03-2012, 09:36
To nie tak. To są praktycy. Dobry hydraulik odpowiada za swoją robotę i boja się tego że jak się "zastoi" taki baypas to go połamią. Wtedy trzeba wymieniać całość. A wtedy to jest koszt. Nie sadzę aby zawory były droższe od baypasu.
Ani mnie, ani ich nie przekonasz do tego.
Tych bypassów idą tysiące i jeszcze nie widziałem żadnego który by się połamał. Tam się nie ma co "zastać". Jest cały rozbieralny i nawet jak jakiś specjalista znalazł by sposób na jego uszkodzenie to można wymienić samą uszkodzoną część. Nie wiem ile bierzesz za komplet zaworów z orurowaniem, ale taki bypass widziałem w sprzedaży po 80 PLN (cały, nowy), a jego wymiana nie wymaga narzędzi i 2 godzin robocizny - to nie jest jakiś wielki koszt :)

Hytryulik
02-03-2012, 09:51
Tych bypassów idą tysiące i jeszcze nie widziałem żadnego który by się połamał. Tam się nie ma co "zastać". Jest cały rozbieralny i nawet jak jakiś specjalista znalazł by sposób na jego uszkodzenie to można wymienić samą uszkodzoną część. Nie wiem ile bierzesz za komplet zaworów z orurowaniem, ale taki bypass widziałem w sprzedaży po 80 PLN (cały, nowy), a jego wymiana nie wymaga narzędzi i 2 godzin robocizny - to nie jest jakiś wielki koszt :)
Tylko aby go wymienić trzeba mieć 2 zawory docinające na instalacji. Czyli efekt jest taki że masz do porównania jeden zawór kulowy za 30 zł kontra plastikowy bajpas za twoje 80zł. Każdy odpowiedzialny hydraulik wybierze mosiężny zawór kulowy. Jeszcze jedno bajpas z zaworów zabezpiecza również węże antywibracyjne a one też czasami nawalają.

qbek17
02-03-2012, 10:20
Tylko aby go wymienić trzeba mieć 2 zawory docinające na instalacji. Czyli efekt jest taki że masz do porównania jeden zawór kulowy za 30 zł kontra plastikowy bajpas za twoje 80zł. Każdy odpowiedzialny hydraulik wybierze mosiężny zawór kulowy. Jeszcze jedno bajpas z zaworów zabezpiecza również węże antywibracyjne a one też czasami nawalają.
Kombinujesz :) żeby zrobić bypass na zaworach kulowych masz minimum 3 zawory (czyli już 90 PLN) do tego połączenia między nimi i zawór odcinający całość instalacji... wyjdzie sporo więcej :)
Ja rozumiem, że ciebie nie przekonam, ale może użytkownik się zastanowi czy ma zapłacić 2 razy (bo bypass ma w zestawie z filtrem, a hydraulik mu wciska na siłę dodatkowe zawory) :)

Jastrząb
02-03-2012, 11:09
To jest twoje zdanie. Ja z baypasu nie korzystam, i jak widzę podczas serwisów hydraulicy i tak dublują baypas robiac obejście na instalacji. Zawór to zawór.Tak jak napisal qbek. Po rpostu hydraulicy nie wiedza co to i po co to. Jak mi kiedys moj hydraulik podlaczyc hydrofor wraz z inzektorem, to podstawil pod inzktor wiaderko, "bo cos to panu cienkie ten wihajster." Nie dosc ze go wkrecil odwrotnie, (a tlumaczylem, rysowalem), to jescze nie dokrecil kawalka ze sruba regulacyjna ktora jest uszczelniona oringiem. No to cieklo.
Ci Twoi hydraulicy praktycy to jak nie ma ocynku na pakulkach, to juz nie wiedza co z tym zrobic.

marcin

Hytryulik
02-03-2012, 12:11
Kombinujesz :) żeby zrobić bypass na zaworach kulowych masz minimum 3 zawory (czyli już 90 PLN) do tego połączenia między nimi i zawór odcinający całość instalacji... wyjdzie sporo więcej :)
Ja rozumiem, że ciebie nie przekonam, ale może użytkownik się zastanowi czy ma zapłacić 2 razy (bo bypass ma w zestawie z filtrem, a hydraulik mu wciska na siłę dodatkowe zawory) :)

Źle liczysz zawór odcinający i wypływowy musisz dać . więc aby wykonać obejście potrzebny jest dodatkowo 1 zawór.
Z tego co się orientuję to bajpas w Clacku jest opcją i nie trzeba go kupować a co za tym idzie nie trzeba nic dublować. Rozważny klient nie będzie kupował plastykowego baypasu jak będzie miał alternatywę w pewnych zaworach z mosiądzu.

Hytryulik
02-03-2012, 12:16
Tak jak napisal qbek. Po rpostu hydraulicy nie wiedza co to i po co to. Jak mi kiedys moj hydraulik podlaczyc hydrofor wraz z inzektorem, to podstawil pod inzktor wiaderko, "bo cos to panu cienkie ten wihajster." Nie dosc ze go wkrecil odwrotnie, (a tlumaczylem, rysowalem), to jescze nie dokrecil kawalka ze sruba regulacyjna ktora jest uszczelniona oringiem. No to cieklo.
Ci Twoi hydraulicy praktycy to jak nie ma ocynku na pakulkach, to juz nie wiedza co z tym zrobic.

marcin

Ja mówię o hydraulikach nie o partaczach, który kupi klucz i myśli że stał się fachowcem. Jak chciałeś oszczędzić to „wypiłeś” efekty.

arturo70
02-03-2012, 21:48
Dzięki za porady !
Teraz muszę znaleźć kogoś w okolicach Wrocławia,kto w przyzwoitej cenie złoży mi coś takiego:
Clack WS1CI z reg.twardości(mixing),zbiornik Structurala 10x35 zasypany 30kg Amberlite SR1Na wsadzi to w estetyczną i praktyczną obudowę,zapewni ewentualny serwis,a może i montaż.
pozdrawiam

Swi***w
03-03-2012, 09:18
Kombinujesz :) żeby zrobić bypass na zaworach kulowych masz minimum 3 zawory (czyli już 90 PLN) do tego połączenia między nimi i zawór odcinający całość instalacji... wyjdzie sporo więcej :)
Ja rozumiem, że ciebie nie przekonam, ale może użytkownik się zastanowi czy ma zapłacić 2 razy (bo bypass ma w zestawie z filtrem, a hydraulik mu wciska na siłę dodatkowe zawory) :)

Osobiście uważam, że bypass na zaworach kulowych powinien odcinać całą instalację uzdatniania wody np: filtry mechaniczne, odżelaziacz, lampa UV itd.
Powinien być montowany obligatoryjnie. Natomiast montowanie na każdym urządzeniu z osobna jest pomyłką.
Bypass głowicy przydaje się zawsze w sytuacjach awaryjnych a w szczególności w systemach dwu i więcej stopniowych. Takich jak ma np. Jastrząb.
Jeśli mu padnie głowica na Birmie to zawsze można ją szybko odciąć i używać drugiej stacji, czego oczywiście nie życzę;)

Swi***w
03-03-2012, 09:25
Dzięki za porady !
Teraz muszę znaleźć kogoś w okolicach Wrocławia,kto w przyzwoitej cenie złoży mi coś takiego:
Clack WS1CI z reg.twardości(mixing),zbiornik Structurala 10x35 zasypany 30kg Amberlite SR1Na wsadzi to w estetyczną i praktyczną obudowę,zapewni ewentualny serwis,a może i montaż.
pozdrawiam

moim zdaniem do zbiornika 10x35 można maksymalnie wsypać 20 litrów jonitu
objętość takiego zbiornika to 38 litrów. Podczas płukania wstecznego jonit podejdzie pod samą głowicę i może być niewłaściwie wypłukany.
Przydało by się jeszcze kilka litrów podsypki żwirowej, np: 2.0-3.1 mm

Jastrząb
03-03-2012, 13:26
Osobiście uważam, że bypass na zaworach kulowych powinien odcinać całą instalację uzdatniania wody np: filtry mechaniczne, odżelaziacz, lampa UV itd.
Powinien być montowany obligatoryjnie. Natomiast montowanie na każdym urządzeniu z osobna jest pomyłką.
Ja mam zrobione osobiscie tak, ze sa 3 zawory kulowe na rurach, miedzy filtrami a hydroforem. Moge odciac zasilanie na dom. Moge puscic wode z pominieciem filtorw i przez filtry. Czyli w zasadzie bypass na cale uzdtanianie (2 filtry + UV). Do tego zawor przed wejsciem na hydrofor.

Za bypass do glowicy placilem ponizej 100PLN. Nie majatek. A jego zastosowan jest bardzo duzo. Zaczynajac od banalnego sprzatania raz do roku. Odpinam i przestawiam filtr. Czasem taki filtr stoi gdzies w kat wcisniety. Odpinasz i serwisujesz. Proste szybkie i przyjemne.



Jeśli mu padnie głowica na Birmie to zawsze można ją szybko odciąć i używać drugiej stacji, czego oczywiście nie życzę;)Nie wywoluj "Hytrego" wilka z lasu ;-) Zaraz sie zacznie jakie to te glowice Clack sa chinskie, awaryjne, ze silniki slabe i brudu nie przepychaja, a ze jak error na wyswietlaczu to tylko harakiri itd, itd.

marcin

Hytryulik
03-03-2012, 14:46
Dzięki za porady !
Teraz muszę znaleźć kogoś w okolicach Wrocławia,kto w przyzwoitej cenie złoży mi coś takiego:
Clack WS1CI z reg.twardości(mixing),zbiornik Structurala 10x35 zasypany 30kg Amberlite SR1Na wsadzi to w estetyczną i praktyczną obudowę,zapewni ewentualny serwis,a może i montaż.
pozdrawiam
Taką konfigurację będzie Ci pewno ciężko znaleźć, gdyż Clack może jest niezłym zaworem tylko najczęściej ma chińskie towarzystwo, a widzę że chcesz kupić pewny filtr. Na pewno będziesz słyszał że jest równie dobre. Wiec tego musisz pilnować. Ja bym pozostał przy propozycji Fleck 5600SXT bo i reszta będzie oryginalna.
Zgodzę się z SF że do butli 10x35 cali powinno się sypać 20 litrów jonitu z podsypką lub 25 litrów bez podsypki. 30 litrów będzie się źle płukać. Zauważyłem ze u niektórzy tak robią ale wtedy trzeba przed zmiękczaczem zamontować dokładny filtr mechaniczny który będzie się szybko zapychał. Nie polecam tego rozwiązania: zysk niewielki a kłopoty durze.

qbek17
04-03-2012, 13:51
Taką konfigurację będzie Ci pewno ciężko znaleźć, gdyż Clack może jest niezłym zaworem tylko najczęściej ma chińskie towarzystwo, a widzę że chcesz kupić pewny filtr. Na pewno będziesz słyszał że jest równie dobre. Wiec tego musisz pilnować. Ja bym pozostał przy propozycji Fleck 5600SXT bo i reszta będzie oryginalna.
Zgodzę się z SF że do butli 10x35 cali powinno się sypać 20 litrów jonitu z podsypką lub 25 litrów bez podsypki. 30 litrów będzie się źle płukać. Zauważyłem ze u niektórzy tak robią ale wtedy trzeba przed zmiękczaczem zamontować dokładny filtr mechaniczny który będzie się szybko zapychał. Nie polecam tego rozwiązania: zysk niewielki a kłopoty durze.
Co ma piernik do wiatraka? Jak sobie zażyczysz to i z hinduskim towarzystwem możesz kupić Clacka, Flecka czy RXa.
Co ma producent głowicy do tego z jakim zbiornikiem się ją zamontuje?? ;)

Optymalnie do zbiornika 10x35 wchodzi 25 litrów i podsypka. Ale i 30 litrów wejdzie. Znów nie będzie to idealne rozwiązanie, ale na pewno wyjdzie to taniej niż stawiać większy zbiornik z oddzielnym zbiornikiem na solankę.
A filtr przed zmiękczaczem to standard, i nie musi się on wcale zatykać.

Ewa i Jakub
12-03-2012, 17:50
witam.
czy z ta woda można coś zrobić ? jakie by były koszty?
ph-7,1
twardość-350
mangan-1,57
zelazo-17,8

free_shop
12-03-2012, 18:52
witam.
czy z ta woda można coś zrobić ? jakie by były koszty?
ph-7,1
twardość-350
mangan-1,57
zelazo-17,8Rozumiem, że podane wartości (żelazo, mangan) są w mg/l. Przy takiej ilości żelaza kupcie sobie dymarkę. Oczywiście taka, która ma 7
5000 lat trochę kosztuje, ale może na alledrogo znajdziecie jakąś 1000 letnią używkę:).
A tak na poważnie, te dane nie wystarczą do doboru filtrów. Potrzebna jest pełna analiza wody (barwa, mętność utlenialność itp). Potrzebny jest typ pompy (jej wydajność). Na pewno będziecie potrzebowali zbiornika hydroforowego bezprzeponowego np 300l i aspiratora. Prawdopodobnie dwa filtry odżelaziające i zmiękczacz. Koszt ponad 10.000 zł.
Może lepiej zapytać sąsiadów, albo studniarza autochtona, czy bywa lepsza woda. Taniej wyjdzie zrobić odwiert w innym miejscu, lub na innej głębokości.

arturo70
13-03-2012, 17:30
Witam !
No i zacząłem szukać na rodzimym rynku.Przy twardości 23 dH (429) mam zapomnieć o Cabinecie.
Zaproponowany zbiornik to 12x54,głowica Clacka,złoże Rohm&Haas z podsypką,osobny pojemnik na sól.
Wraz z filtrem wstępnym,materiałami montażowymi i montażem 5000 zł.Cosik mi to się dużo wydaje,a jakie jest wasze zdanie ?
pozdrawiam

Hytryulik
13-03-2012, 18:12
Witam !
No i zacząłem szukać na rodzimym rynku.Przy twardości 23 dH (429) mam zapomnieć o Cabinecie.
Zaproponowany zbiornik to 12x54,głowica Clacka,złoże Rohm&Haas z podsypką,osobny pojemnik na sól.
Wraz z filtrem wstępnym,materiałami montażowymi i montażem 5000 zł.Cosik mi to się dużo wydaje,a jakie jest wasze zdanie ?
pozdrawiam

Chyba kogoś nawiedziło. A zbiornik chiński?

qbek17
13-03-2012, 19:54
Chyba kogoś nawiedziło.
Wyjątkowo się zgodzę ;)
Co prawda taki filtr też się sprawdzi, ale cena będzie wysoka. A jedyną różnicą w działaniu będzie regeneracja co 2 tygodnie, a nie co tydzień.

Swi***w
13-03-2012, 20:37
Witam !
No i zacząłem szukać na rodzimym rynku.Przy twardości 23 dH (429) mam zapomnieć o Cabinecie.
Zaproponowany zbiornik to 12x54,głowica Clacka,złoże Rohm&Haas z podsypką,osobny pojemnik na sól.
Wraz z filtrem wstępnym,materiałami montażowymi i montażem 5000 zł.Cosik mi to się dużo wydaje,a jakie jest wasze zdanie ?
pozdrawiam

10x54 w zupełności wystarczy, regeneracja co 3-4m3

arturo70
14-03-2012, 13:02
Witam !
No dobra ,po tym jak Pani z wodociągów zapytała się o nasze mega zużycie wody,wziąłem się za pływaki i ustawienia w wc,odbyłem krótką rozmowę o ekologii z rodziną i zaczynamy od początku.
1. Jedno ujęcie wodociągi 23-24 st.niem. 6 m3 wody miesięcznie.
2. Drugie ujęcie wodociągi 21-22 st.niem. 9-10 m3 wody miesięcznie.
Nasi faworyci w tej chwili to Clack WS1 CI ,Purolite C100E,zbiornik 10x44 30 litrów złoża lub 10x54 40 litrów złoża.
Mam ofertę na Structurala,ale kłopot z zakupem osobno Clacka WS1 CI w dobrej cenie i dlatego skłaniam się ku Cyber Wave.
No i jak duży zbiornik dla 1. i 2. .Chcemy zejść do 3dH.
A i z tym By-passem już zgłupiałem, czy zawory ,czy plastik ale to już przy zamówieniu.
pozdrawiam

Hytryulik
14-03-2012, 13:20
Witam !

Mam ofertę na Structurala,ale kłopot z zakupem osobno Clacka WS1 CI w dobrej cenie i dlatego skłaniam się ku Cyber Wave.

pozdrawiam

Zawór można naprawić, ale jaką masz pewność czy chińczyk w drodze oszczędności nie wykonał zbiornika do filtra z dodatkiem jakiegoś śmiecia. I będziesz się truł przez kilka lat, pod warunkiem że tyle wytrzyma i wcześniej cię nie zaleje. Zastanów się nad wyborem.

Jastrząb
14-03-2012, 13:25
Zawór można naprawić, ale jaką masz pewność czy chińczyk w drodze oszczędności nie wykonał zbiornika do filtra z dodatkiem jakiegoś śmiecia. I będziesz się truł przez kilka lat, pod warunkiem że tyle wytrzyma i wcześniej cię nie zaleje. Zastanów się nad wyborem.Hytry. Ja sugeruje Co zebys przestal uzywac komputera. Serio. Twoj komputer na 99% ma komponenty pochodzace z chin. Skad wiesz, czy rozgrzewajacy sie procesor nie powoduje uwalaniania sie jakis trujacych gazow z plastikow czy czegos tam? Ze nie wspomne o tym, ze moze Ci wybuchnac w twarz!! Albo zasilacz zapali sie i dom Ci spali do fundamentow. Lepiej sie zastanow dobrze i czym predzej wyrzuc ten komputer!! Nie bedziesz co prawda mogl pisac na forum bez kompa, ale jakos to przetrwamy ;-)

marcin

Hytryulik
14-03-2012, 13:35
Hytry. Ja sugeruje Co zebys przestal uzywac komputera. Serio. Twoj komputer na 99% ma komponenty pochodzace z chin. Skad wiesz, czy rozgrzewajacy sie procesor nie powoduje uwalaniania sie jakis trujacych gazow z plastikow czy czegos tam? Ze nie wspomne o tym, ze moze Ci wybuchnac w twarz!! Albo zasilacz zapali sie i dom Ci spali do fundamentow. Lepiej sie zastanow dobrze i czym predzej wyrzuc ten komputer!! Nie bedziesz co prawda mogl pisac na forum bez kompa, ale jakos to przetrwamy ;-)

marcin

Może i tak jest. Ale komputery kupuję w DELu i wierzę tej marce że nic takiego się nie stanie. A jak nawet to wypłacą mi odszkodowanie za straty.

Jastrząb
14-03-2012, 13:48
Morze i tak jest. Ale komputery kupuję w DELu i wierzę tej marce że nic takiego się nie stanie. A jak nawet to wypłacą mi odszkodowanie za straty.Jak bylem mlody to sie mawialo, ze morze jest szerokie i glebokie ;-)

Odszkodowanie za straty, hehe dobre :-) Jak Ci cos wybuchnie czy sie spali, to serwis wyda opinie, ze miales przepiecie w sieci lub cos w tym stylu. Pewnie nawet nie rozkrecajac trupa. Gdzie Ty zyjesz? Jak bedziesz chcial to sie pewnie mozna sadzic z takimi. Latami. Pogadaj z kims kto w serwisie komputerowum/elektronicznym pracuje. Co wiecej, ja powiem Ci, ze ten Twoj DELL ktoremu tak ufasz, zostal tak zaprojektowany, zeby krotko po uplywie gwarancji zaczal sie sypac i umarl. Po to, zebys kupil nowego. Bo jak pojdziesz do serwisu do sie dowiesz, ze np matryca jako czesc zamienna to kosztuje 70% nowego komputera.

marcin

Hytryulik
14-03-2012, 14:41
Jak bylem mlody to sie mawialo, ze morze jest szerokie i glebokie ;-)

Odszkodowanie za straty, hehe dobre :-) Jak Ci cos wybuchnie czy sie spali, to serwis wyda opinie, ze miales przepiecie w sieci lub cos w tym stylu. Pewnie nawet nie rozkrecajac trupa. Gdzie Ty zyjesz? Jak bedziesz chcial to sie pewnie mozna sadzic z takimi. Latami. Pogadaj z kims kto w serwisie komputerowum/elektronicznym pracuje. Co wiecej, ja powiem Ci, ze ten Twoj DELL ktoremu tak ufasz, zostal tak zaprojektowany, zeby krotko po uplywie gwarancji zaczal sie sypac i umarl. Po to, zebys kupil nowego. Bo jak pojdziesz do serwisu do sie dowiesz, ze np matryca jako czesc zamienna to kosztuje 70% nowego komputera.

marcin
Malo wiesz Dell daje cztery lata gwarancji z czasem naprawy 24h mogę nim. Raz wylałem piwo na niego drugi raz usiadłem. I zawsze następnego dnia miałem komputer naprawiony. Nigdy się na marce Dell nie zawiodłem.
A po czterech latach zawsze jest coś nowego. Jakoś stosuję je od 15 lat i do tej pory pierwszy pracuje jako Fax do tej pory.

Jastrząb
14-03-2012, 15:31
Malo wiesz Dell daje cztery lata gwarancji z czasem naprawy 24h mogę nim. Raz wylałem piwo na niego drugi raz usiadłem. I zawsze następnego dnia miałem komputer naprawiony. Nigdy się na marce Dell nie zawiodłem.
A po czterech latach zawsze jest coś nowego. Jakoś stosuję je od 15 lat i do tej pory pierwszy pracuje jako Fax do tej pory.Hahaha. Ja rozumiem, ze Ty jestes czasem bajkopisarz. Przywyklem. Ale czy Ty mi teraz chcesz powiedziec, ze naprawiono Ci na gwarancji połamany badz zalany piwem komputer :-) Dobre!! Jak zanosisz uszkodzony mechanicznie sprzet do naprawy gwarancyjnej, to daja Ci tez jakies gratisy?? :-D

marcin

Hytryulik
14-03-2012, 15:45
Hahaha. Ja rozumiem, ze Ty jestes czasem bajkopisarz. Przywyklem. Ale czy Ty mi teraz chcesz powiedziec, ze naprawiono Ci na gwarancji połamany badz zalany piwem komputer :-) Dobre!! Jak zanosisz uszkodzony mechanicznie sprzet do naprawy gwarancyjnej, to daja Ci tez jakies gratisy?? :-D

marcin
To się nazywa 4-letnia ochrona CompleteCare NBD przed przypadkowym uszkodzeniem. Jak chcesz potrzepać piany to się do tego przygotuj. ;)

Jastrząb
14-03-2012, 15:56
To się nazywa 4-letnia ochrona CompleteCare NBD przed przypadkowym uszkodzeniem. Jak chcesz potrzepać piany to się do tego przygotuj. ;)Czyli nie "gwarancja", tylko rodzaj ubezpieczenia za ktore w ten czy inny sposob placisz. Wiesz, jak mi kiedys zarysowali samochod, to grosza nie zaplacilem za naprawe. Tyle ze ja nie nazywam tego gwarancja. Tylko ubezpieczenie. Pojecia mylisz drogi kolego.

To ja powiem tak zgodnie z Twoja logika.
Ja mam zaufanie do zbiornikow CyberWave. A nawet jak peknie i zaleje dom, to mi zaplaca odszkodowanie (PZU).


marcin

qbek17
14-03-2012, 17:07
Witam !
No dobra ,po tym jak Pani z wodociągów zapytała się o nasze mega zużycie wody,wziąłem się za pływaki i ustawienia w wc,odbyłem krótką rozmowę o ekologii z rodziną i zaczynamy od początku.
1. Jedno ujęcie wodociągi 23-24 st.niem. 6 m3 wody miesięcznie.
2. Drugie ujęcie wodociągi 21-22 st.niem. 9-10 m3 wody miesięcznie.
Nasi faworyci w tej chwili to Clack WS1 CI ,Purolite C100E,zbiornik 10x44 30 litrów złoża lub 10x54 40 litrów złoża.
Mam ofertę na Structurala,ale kłopot z zakupem osobno Clacka WS1 CI w dobrej cenie i dlatego skłaniam się ku Cyber Wave.
No i jak duży zbiornik dla 1. i 2. .Chcemy zejść do 3dH.
A i z tym By-passem już zgłupiałem, czy zawory ,czy plastik ale to już przy zamówieniu.
pozdrawiam
O ile dobrze rozumiem to masz teraz 2 oddzielne opcje: zużycie 6m3 albo 10m3?
Na zużycie 6m3 wystarczy ci w zupełności 30 litrów jonitu. Nie ma sensu brać więcej bo i tak regenerację trzeba zrobić raz na max.2 tygodnie.
Przy zużyciu 10m3 też starczy 30 litrów ale jak się uprzesz to 40 litrów też będzie OK.

Nad zbiornikiem nie ma się co rozwodzić. WaveCyber jest sprawdzony (osobiście używam od ponad 5 lat) i bezpieczny tak samo jak inne.
Nad bypassem też szkoda się zastanawiać - jeśli masz go w zestawie to nie potrzebujesz dodatkowych zaworów. Jak masz zawory to nie potrzebujesz plastiku. A jak masz oba to oby Cię od nadmiaru głowa nie rozbolała :)
Purolite C100E to akurat "najsłabszy z tych dobrych" jonitów - jak masz wybór to pytaj o Lewatity albo Rohm&Haas (nie Dowex) ;) a jak nie masz wyboru to Purolite też zadziała :)

Hytryulik
14-03-2012, 17:30
Nad zbiornikiem nie ma się co rozwodzić. WaveCyber jest sprawdzony (osobiście używam od ponad 5 lat) i bezpieczny tak samo jak inne.
:)
Chcialbym to zobaczyć.;).
A może 5 lat sprowadzam te ś... do Polski

qbek17
14-03-2012, 17:35
Chcialbym to zobaczyć.;)
Nie wiem co chciałbyś tam dostrzec? Że stoi? Że nie cieknie? Że nie biega i atakuje domowników? Mogę ci zrobić fotkę, ale jak znam twoje nastawienie to pewnie i tak coś będzie źle "bo to przecież dzieło chińczyków".

arturo70
16-03-2012, 11:24
Dziękuję wszystkim za rady.Lada dzień zamawiamy 2 razy Clack,10x44 ze zbiornikami Wave Cyber lub Structural ,a może i Enpress nam wpadnie.
Przy Wave Cyber będzie Purolite c100e,a przy tych droższych sami dobierzemy jonit.Najlepsze,że polecany przez wielu jonit Rohm&Haasa Amberlite SR1 Na,według oficjalnej strony producenta,jako jedyny jest produkowany w Chinach.
pozdrawiam

Hytryulik
16-03-2012, 16:06
jonit Rohm&Haasa Amberlite SR1 Na,według oficjalnej strony producenta,jako jedyny jest produkowany w Chinach.
pozdrawiam

Chyba źle coś przeczytałeś. Mam na magazynie kilka worków jonitu Amberlite SR1 Na, i na workach jest nadruk Made In France. Jedynie co się zmieniło to logo producenta na Dowex, gdyż koncern wykupił firmę Rohm&Haas. Koncern Dow pozostawił jedynie nazwy jonitów i twierdzi iż są produkowane we Francji. Nie sądzę aby koncern Dow ryzykował pozwy sądowe i umieszczał z premedytacją napis na workach Made In France.

Macko71
16-03-2012, 17:40
Dziękuję wszystkim za rady.Lada dzień zamawiamy 2 razy Clack,10x44 ze zbiornikami Wave Cyber lub Structural ,a może i Enpress nam wpadnie.
Przy Wave Cyber będzie Purolite c100e,a przy tych droższych sami dobierzemy jonit.Najlepsze,że polecany przez wielu jonit Rohm&Haasa Amberlite SR1 Na,według oficjalnej strony producenta,jako jedyny jest produkowany w Chinach.
pozdrawiam

http://www.allegro.instalmarket.pl/images/Produkty/Zloza/jonit/sr1lna/Amberlite_SR1L_Na_800x800.jpg
Zobacz to zdjęcie, może to Ciebie przekona iż Amberlite SR1 Na produkują we Francji. Zwróć uwagę na boczny nadruk.

arturo70
17-03-2012, 11:18
Próbowałem odnaleźć tamtą stronę,gdzie przy każdym produkcie widniała flaga i pzy Amberlite SR1 Na była chińska.Pamiętam,że na kilkanaście opisywanych jonitów tylko ten wskazywany był na Chiny.Może jeszcze znajdę,ale już przeglądając trafiłem na ślady w postaci Dehayer Chemical Co.Ltd. i Triway Chemical Co.Ltd. firmy związane z tym jonitem i tu też wskazują na chiński ślad.Kupowałem ostatnio głośniki JBL,a z tyłu made in China,pięknie grają.
Ale dajmy sobie z tym spokój.Nasze zmiękczacze budujemy prawdopodobnie na zbiornikach Enpress,jonit Lanxess i głowica Clack.
I tu moje pytanie.Z wątków wyczytałem,że regeneracja przeciwprądowa typu Up-flow jest lepsza od współprądowej typu Down.
Więc musiałbym myśleć o Clack V1 CI U M-...injector....-M(mixing),a nie o V1CIDM,mówimy o głowicach Clack WS1CI.
POZDRAWIAM

Hytryulik
17-03-2012, 11:49
Próbowałem odnaleźć tamtą stronę,gdzie przy każdym produkcie widniała flaga i pzy Amberlite SR1 Na była chińska.Pamiętam,że na kilkanaście opisywanych jonitów tylko ten wskazywany był na Chiny.Może jeszcze znajdę,ale już przeglądając trafiłem na ślady w postaci Dehayer Chemical Co.Ltd. i Triway Chemical Co.Ltd. firmy związane z tym jonitem i tu też wskazują na chiński ślad.Kupowałem ostatnio głośniki JBL,a z tyłu made in China,pięknie grają.
Ale dajmy sobie z tym spokój.Nasze zmiękczacze budujemy prawdopodobnie na zbiornikach Enpress,jonit Lanxess i głowica Clack.
I tu moje pytanie.Z wątków wyczytałem,że regeneracja przeciwprądowa typu Up-flow jest lepsza od współprądowej typu Down.
Więc musiałbym myśleć o Clack V1 CI U M-...injector....-M(mixing),a nie o V1CIDM,mówimy o głowicach Clack WS1CI.
POZDRAWIAM

Moja rada : przestań kombinować składając sam urządzenie. Zaufaj firmie która zbuduje Ci kompletne urządzenie, zaprogramuje go i co ważne będzie za niego odpowiadać. Może teraz parę złotych zaoszczędzisz ale później za wszystko będziesz płacił.

arturo70
17-03-2012, 15:11
No to przecież urządzenie składa mi poważna firma i nawet oferuje mi tani montaż przez przedstawiciela,a więc i późniejszy seriws.

No i jak z tą regeneracją przeciwprądową warto i dlaczego ?
pozdrawiam

arturo70
18-03-2012, 19:17
No to przecież urządzenie składa mi poważna firma i nawet oferuje mi tani montaż przez przedstawiciela,a więc i późniejszy seriws.

No i jak z tą regeneracją przeciwprądową warto i dlaczego ?
pozdrawiam

Ja wiem,że dzisiaj była piękna pogoda i wszyscy jeździli na rowerach,ale może ktoś powie zdecydowanie regeneracja współprądowa czy przeciwprądowa,bo pomyślę,że wszyscy na forum to handlarze,a gdy klient już prawie "kupiony",to zero odpowiedzi,już nikt nie wysyła gotowych propozycji na allegro,albo adresów do zaprzyjaźnionych firm.Powiem prosto z mostu.Wyczytałem na forum,że przeciwprądowa jest ekonomiczniejsza,dowiedziałem się,że muszę dopłacić do głowicy(up-flow) i do jonitu,żeby był bliski żywicy monosferycznej,bo wtedy to działa.Proszę o opinie Up-flow czy Down-flow /
pozdrawiam

qbek17
18-03-2012, 23:33
No i jak z tą regeneracją przeciwprądową warto i dlaczego ?
Regeneracja przeciwprądowa jest bardziej ekonomiczna od współprądowej. Problem polega na tym, że robi się to odczuwalne dopiero przy dużych instalacjach. W warunkach domowych jest to bardziej bajer niż "oszczędność" ale na pewno nie zaszkodzi :) Przy takiej głowicy zazwyczaj firmy ustawiają mniej cykli płukania złoża, czyli zużywa się mniej wody do regeneracji. Oszczędność na soli jest niewielka.

qbek17
18-03-2012, 23:37
Ja wiem,że dzisiaj była piękna pogoda i wszyscy jeździli na rowerach...
A niektórzy w weekend wyjeżdżają za miasto i nie zabierają ze sobą komputera i netu ;)

Hytryulik
19-03-2012, 08:46
Ja wiem,że dzisiaj była piękna pogoda i wszyscy jeździli na rowerach,ale może ktoś powie zdecydowanie regeneracja współprądowa czy przeciwprądowa,bo pomyślę,że wszyscy na forum to handlarze,a gdy klient już prawie "kupiony",to zero odpowiedzi,już nikt nie wysyła gotowych propozycji na allegro,albo adresów do zaprzyjaźnionych firm.Powiem prosto z mostu.Wyczytałem na forum,że przeciwprądowa jest ekonomiczniejsza,dowiedziałem się,że muszę dopłacić do głowicy(up-flow) i do jonitu,żeby był bliski żywicy monosferycznej,bo wtedy to działa.Proszę o opinie Up-flow czy Down-flow /
pozdrawiam

Są ciekawsze rzeczy na wolny dzień .Ja Ci napisałem: Uwierz firmie od której kupujesz urządzenie, gdyż każdy ma inne spojrzenie na ten temat. Firma w której kupisz urządzenie później odpowiada za swoją ofertę. Jeżeli narzucisz im sposób regeneracji oni wypną się później na Ciebie.
Prawda jest taka iż, up-flow i jonit monosferyczny w domowych urządzeniach jest to chwyt marketingowy niż oszczędność. Ja odradzam, czasami z powodu specyficznego zasypu i ustawień może być kłopotliwa w eksploatacji przy niektórych wodach.

qbek17
19-03-2012, 08:51
Prawda jest taka iż, up-flow i jonit jonosferyczny w domowych urządzeniach jest to chwyt marketingowy niż oszczędność.
Jaki jonit?? :)

Czasami z powodu specyficznego zasypu i ustawień może być kłopotliwa w eksploatacji przy niektórych wodach.
Możesz coś więcej o tym powiedzieć? ;)

Jastrząb
19-03-2012, 09:44
Są ciekawsze rzeczy na wolny dzień .Ja Ci napisałem: Uwierz firmie od której kupujesz urządzenie, gdyż każdy ma inne spojrzenie na ten temat. Firma w której kupisz urządzenie później odpowiada za swoją ofertę. Jeżeli narzucisz im sposób regeneracji oni wypną się później na Ciebie.
Ja Ciebie serio nie rozumiem. Z jednej strony narzekasz, ze idac to statystycznej firmy, ma sie wielka szanse dostac Clack'a z "chinskim badziewiem" - zbiornik WaveCyber, ktore cienka i truja a z drugiej strony doradasz niewglebianie sie w temat i nie stawianie firmie konkretnych wymagan co do zakupu.
W swietle wciskania przez firmy chinskiego syfu na kazdym kroku, to chyba dobre i godne polecenia, ze czlowiek chce uzyskac rzetelne informacje i swiadomie podjac decycje co dla niego jest optymalne.

marcin

Hytryulik
19-03-2012, 10:33
Ja Ciebie serio nie rozumiem. Z jednej strony narzekasz, ze idac to statystycznej firmy, ma sie wielka szanse dostac Clack'a z "chinskim badziewiem" - zbiornik WaveCyber, ktore cienka i truja a z drugiej strony doradasz niewglebianie sie w temat i nie stawianie firmie konkretnych wymagan co do zakupu.
W swietle wciskania przez firmy chinskiego syfu na kazdym kroku, to chyba dobre i godne polecenia, ze czlowiek chce uzyskac rzetelne informacje i swiadomie podjac decycje co dla niego jest optymalne.

marcin

To ty masz problem ze zrozumieniem. Ja go ostrzegłem, a on podjął decyzję co do standardu urządzenia jego wola. Teraz mówimy o sposobie regeneracji. I ja odradzam up-flo.

Jastrząb
19-03-2012, 10:52
To ty masz problem ze zrozumieniem. Ja go ostrzegłem, a on podjął decyzję co do standardu urządzenia jego wola. .Dokladnie, mam problem ze zrozumieniem Ciebie.

Ze 2 czy 3 razy przy okazji szczegolowych pytan Arturo (zbiornik, sposob regeneracji itd), doradzasz mu, zeby sie nie wglebial tylko zaufal jakiejs firmie.
Co w swiecie Twojej walki ze wszystkim co chinskie, wydaje mi sie przynajmniej dziwne a juz na pewno niezrozumiale. Nie wglebiajac sie bowiem, ma duza szanse, trafic wlasnie na chinski produkt. Niestety na drzwiach firm, nie wisza tabliczki - jestesmy rzetelni, i nawet zarekomendowana firma moze sprzedac (o zgoroz) "chinskie badziewie".

Oczywiscie z wyjatkiem Ciebie.


marcin

arturo70
19-03-2012, 22:51
Witam !
Wiadomo,znalazłem w necie pełno materiałów o monosferyku i przeciwprądzie.Ale chciałem usłyszeć to od Was, jak to wygląda na dzień dzisiejszy.
W momencie pytania już wszystko mieliśmy zamówione,chciałem tylko usłyszeć aktualne zdanie na ten temat.
Wierzę,że wszystko będzie dobrze działać,to ja naciskałem sprzedawcę na taką wersję,a nie on mnie.
I za małą dopłatą będziemy mieć taką opcję i wierzę,że będzie to dobrze działać.
U mamy montujemy natychmiast,u mnie przed wakacjami.
Dziękuję i pozdrawiam !

Hytryulik
20-03-2012, 11:17
Witam !

Wierzę,że wszystko będzie dobrze działać,to ja naciskałem sprzedawcę na taką wersję,a nie on mnie.
!

Wybierając taką opcję narażasz się na to że sprzedawca odpowie Ci w razie problemów: To Pan tak chciał a ja byłem temu przeciwny i to Pana problem.
Moja rada jak już się zdecydowałeś na Up-flow zamontuj przed zmiękczaczem durzy dokładny filtr najlepiej BB20” aby się zabezpieczyć przed kłopotami.

Jastrząb
20-03-2012, 11:45
Wybierając taką opcję narażasz się na to że sprzedawca odpowie Ci w razie problemów: To Pan tak chciał a ja byłem temu przeciwny i to Pana problem.
Chyba mierzyl kazdego sprzedawce swoja miarka? Jak czegos nie rozumiem, badz nie polecam, to umywam raczki przed odpowiedzialnoscia tudziez gwarancja na cos co sprzedalem. Tak?

marcin

puoyui
27-03-2012, 10:51
Witam,

Prośba o porade w sprawie doboru urządzeń do uzdatniania wody ze studni wierconej. Dom jednorodzinny, 5-ciu mieszkańców.

Pierwotne wyniki badań (sierpień 2011, studnia rzadko używana, głębokość około 27m, nieczyszczona po odwiercie):
- Mętnośc 2,2 NTU
- Odczyn 7,31
- Barwa – akceptowalna
- Zapach – akceptowalny
- Przewodnosc – 745 uS/cm
- Amoniak (jon amonowy) 1,66 mg/l
- Azotyny – ponizej 0,050 mg/l
- Azotany – ponizej 1,0 mg/l
- Mangan – 72 ug/l
- Żelazo ogólne – 630 ug/l
- Twardośc – 364 mgCaCO3/l
- Wapń – 94,6 mg/l
- Magnez – 3,2 mg/l
- Ogólny węgiel organiczny – 1,42 mg/l
- Chlorki – 18 mg/l
- Bakterie grupy coli w 100ml – 6

Powtórzylismy właśnie badania ( studnia została wyczyszczona w październiku 2011 i zastosowana chemia, od tego czasu używana cześciej głównie na cele budowlane ):
- Amoniak (jon amonowy) 1,64 mg/l
- Azotyny – ponizej 0,050 mg/l
- Azotany – ponizej 1,0 mg/l
- Mangan – 82 ug/l
- Żelazo ogólne – 77 ug/l (bardzo duzy spadek w porównaniu z pierwszym badaniem)!? - właśnie uświadomiłem sobie ,że między badaniami zamontowałem wstępny filtr Big Blue 10' z wkładem 5um. Zakładam ,że to on usunął dużą cześć rdzy z wody ?
- Twardośc – 342 mgCaCO3/l
- Wapń – 94,6 mg/l
- Magnez – 3,2 mg/l
- Ogólny węgiel organiczny – 1,12 mg/l
- Bakterie grupy coli w 100ml – 0

Jakie urządzenia, złoża trzeba by zastosować żeby woda była zdatna do użytku domowego. Czy warto zastosowac również lampe UV ? Jeśli tak to jaką.
Z góry dziękuję za pomoc.
Piotr

qbek17
27-03-2012, 11:02
Jakie urządzenia, złoża trzeba by zastosować żeby woda była zdatna do użytku domowego. Czy warto zastosowac również lampe UV ? Jeśli tak to jaką.
Lampa UV nie zaszkodzi, ale wygląda na to że studnia jest czysta więc byłoby to tylko dodatkowe zabezpieczenie.
Co do samej wody to przydałoby się pozbyć tego amoniaku. Możesz to zrobić na zeolicie i wyjdzie to stosunkowo niedrogo. Jest szansa, że osadzi się na nim także trochę żelaza i/lub manganu. Jeśli chcesz dodatkowo zmiękczyć wodę to jako drugi stopień mógłby iść zmiękczacz.

Drugim rozwiązaniem jest postawienie filtra ze złożem Crystal Right 100 i masz to wszystko załatwione na jednym stopniu. Ponieważ jest mało żelaza i manganu to mógłbyś zastosować głowicę z mieszaczem i wyregulować sobie twardość do żądanego poziomu.

puoyui
27-03-2012, 12:48
Dziekuję za szybką odpowiedź. Czy może Pan/Pani polecic konkretny model/prodeucenta urzedzania zarówno w jednej jak i w drugiej z opcji oraz lampy UV ? Przyznaję , że nie chciałbym kupować "mercedesa" podczas gdy coś tańszego w zupełności spełni swoje zadanie.
Raz jeszcze dziekuje za pomoc.

Piotr

qbek17
27-03-2012, 13:00
Jeśli już to "Pan" ale wolałbym na "ty" ;)
Żeby określić konkretny model (przynajmniej rozmiar) musisz wiedzieć jak dużo wody ma ten filtr przerobić. Jeśli nie masz danych rzeczywistych (maksymalny chwilowy przepływ) to chociaż zakładane zużycie dobowe/miesięczne lub może ilość punktów poboru wody i osób korzystających z domu?
Producenta możesz sobie wybierać - większość takich filtrów jest składana pod konkretne zamówienie. W większości firm zastosują podobne komponenty, więc warto zwrócić uwagę na takie sprawy jak okres gwarancji, kontakt ze sprzedawcą czy koszt serwisu.

puoyui
27-03-2012, 13:16
W takim razie bardzo Ci dziękuję :)
5-6 osób, 3 łazienki (w kazdej prysznic, umywalka, WC) + kuchnia . Pompa /hydrofor maja około 50 l/min wydajności. Jest zamontowany filtr wstepny BB 10' obecnie z wkładem 20um (moze warto wrócic do 5um?).
Tak jak wspomniałem interesuje mnie jak najprostsze rozwiązanie. Pani w sanepidzie wspomniała ,ze wyniki badania sa podobne do wody z wodociagów (zapewne z pominieciem amoniaku:) wiec mialem nadzieje ,ze rozwiazanie moze byc w miare proste.

Pozdrawiam,
Piotr

qbek17
27-03-2012, 13:56
5-6 osób, 3 łazienki (w kazdej prysznic, umywalka, WC) + kuchnia . Pompa /hydrofor maja około 50 l/min wydajności. Jest zamontowany filtr wstepny BB 10' obecnie z wkładem 20um (moze warto wrócic do 5um?)
Spory system z tego wyjdzie. Raz że 6 osób, 3 łazienki, kuchnia.... a dwa, że usunięcie amoniaku wymaga dłuższego czasu kontaktu wody ze złożem (czyli trzeba zastosować trochę większy system). Myślę, że minimum to 13x54 albo i większy - tylko większy filtr to większe koszty.
13x54 powinien całkowicie usuwać amoniak przy przepływie ok 1 m3/h. Im większy przepływ tym więcej amoniaku może się przedostać. Norma mówi o 0,5 mg/l więc ok 30% tego co jest w wodzie surowej... Z drugiej strony nie ma co stawiać wielkiej stacji uzdatniania do usunięcia odrobiny amoniaku ;)

puoyui
27-03-2012, 14:44
Pozwole sobie zatem zadac naiwne pytanie. Czy jest szansa zastosowania dodatkowych filtrów BB z odpowiedznimi wkladami zeby uzyskac przyzwoity efekt z takimi wynikami badan jakie mamy ? Czy w gre wchodzi tylko odpowiednie złoze typu CR100 ?

Jastrząb
27-03-2012, 15:15
Pozwole sobie zatem zadac naiwne pytanie. Czy jest szansa zastosowania dodatkowych filtrów BB z odpowiedznimi wkladami zeby uzyskac przyzwoity efekt z takimi wynikami badan jakie mamy ? Czy w gre wchodzi tylko odpowiednie złoze typu CR100 ?

Filtr o ktorym pisze qbek, bedzie zawieral kilkadzisiat litrow zloza, ktore co pare dni, moze tydzien trzeba bedzie zregenerowac solanka. Regeneracja polega na powolnym przepuszczeniu przez filtr roztworu soli (dzieje sie to automatycznie), a nastepnie wyplukaniu. W przypadku filtra BB nie masz mozliwosci wykonac regeneracji tylko wymienic caly wklad. Pojdziesz z torbami ;-) Co wiecej, takie wymienne wklady do BB to by bylo zloze tego samego typu, nadajace sie do regeneracji sola, ktorej w takiej obudowie BB po prostu nie da sie wykonac.

marcin

puoyui
27-03-2012, 15:27
Nie chce isc z torbami ;-)
Z tego co sie juz zorientowalem to dla 5-6 osobowej rodziny powinien wystarczyc np. Clack D40 http://www.clack.pl/index.php?p=1_14_Clack-EI-D40 z glowica objetosciowa i mieszaczem . Czy to wlasnie tego typu urzadzen powinienem szukac do swojego domu? (jeszcze kilka dni rozpytywania sie na forum i szperania w sieci a zostane ekspertem od uzdatnainia wody :)

Piotr

Jastrząb
27-03-2012, 15:40
Nie chce isc z torbami ;-)
Z tego co sie juz zorientowalem to dla 5-6 osobowej rodziny powinien wystarczyc np. Clack D40 http://www.clack.pl/index.php?p=1_14_Clack-EI-D40 z glowica objetosciowa i mieszaczem . Czy to wlasnie tego typu urzadzen powinienem szukac do swojego domu? (jeszcze kilka dni rozpytywania sie na forum i szperania w sieci a zostane ekspertem od uzdatnainia wody :)

Piotr
To jest w zasadzie to o czym pisal Qbek.
Tylko ze wzgledu na amoniak, zasugerowal zeby zastosowac wiekszy zbiornik, wieksza iloscia zywicy.

marcin

Emer
03-04-2012, 22:32
Witam.

Mam studnię głębinową o wydajności ok. 3000 l/h.
Odebrałem wyniki badania wody i wygląda to tak:

- Mętność 9,7 NTU
- pH (odczyn) 7,35
- Barwa akceptowalna
- Zapach NA,H2S
- Przewodność 2460 uS/cm
- Amoniak (jon amonowy) 0,64 mg/l
- Azotyny ponizej 0,050 mg/l
- Azotany ponizej 1,0 mg/l
- Żelazo ogólne 960 ug/l
- Mangan 198 ug/l
- Ogólny węgiel organiczny 1,42 mg/l
- Twardość 1632 mgCaCO3/l
- Chlorki 9,4 mg/l
- Siarczany powyżej 1000 mg/l (być może dużo powyżej)

Bakteriologia zerowa.
W zasadzie przekroczenia wydają mi się łatwe do wyeliminowania, poza ogromną twardością i siarczanami.
Z lektury forum i materiałów w necie wynika mi, że CR100 powinien dać radę - ale przy takiej twardości będę musiał bardzo często regenerować złoże. Przy kolumnie 13x54 i zużyciu ok. 450l dziennie regeneracja wypadnie mi co trzy dni. Takie też złoże zostało zaproponowane przez firmę w której mam zamiar dokonać zakupu urządzeń. Zaproponowano mi również jako ostatni stopień filtr z wkładem węglowym i odwróconą osmozę, która ma załatwić temat siarczanów.
Pytanie do specjalistów: czy da się to zrobić lepiej/inaczej? Jaki hydrofor zastosować?

Dziękuję i pozdrawiam,
Emer

qbek17
03-04-2012, 22:58
W zasadzie przekroczenia wydają mi się łatwe do wyeliminowania, poza ogromną twardością i siarczanami.
Z lektury forum i materiałów w necie wynika mi, że CR100 powinien dać radę - ale przy takiej twardości będę musiał bardzo często regenerować złoże. Przy kolumnie 13x54 i zużyciu ok. 450l dziennie regeneracja wypadnie mi co trzy dni. Takie też złoże zostało zaproponowane przez firmę w której mam zamiar dokonać zakupu urządzeń. Zaproponowano mi również jako ostatni stopień filtr z wkładem węglowym i odwróconą osmozę, która ma załatwić temat siarczanów.
Pytanie do specjalistów: czy da się to zrobić lepiej/inaczej? Jaki hydrofor zastosować?
Twardość na poziomie 90 dH to jakieś ekstremum... Można to zrobić na CR100, ale może to być problematyczne. To złoże w pierwszej kolejności usuwa twardość, a dopiero po niej idą żelazo, mangan i amoniak. Przy takiej twardości wystarczy, że dasz nieco większy przepływ i czas kontaktu wody ze złożem może się okazać za krótki aby usunąć wszystko. Poza tym regeneracja co 1300 litrów wydaje się mało opłacalną opcją...
Alternatywnie trzeba by postawić odżelaziacz (Birm odpada ze względu na siarczany) i duuży zmiękczacz.
Z siarczanami może być trudniej bo nie ma dedykowanego rozwiązania do ich usuwania (można próbować z anionitem do organiki, ale wtedy pojawia się problem z azotanami).
Jeśli woda ma być do picia to chyba faktycznie RO by się przydała.
Hydrofor zależnie od wybranej metody: jeśli CR100 to przeponowy, jeśli odżelaziacz z napowietrzaniem to bez przepony.

envies1987
04-04-2012, 10:48
Witam,

Wybudowałem właśnie dom w którym będzie trzeba uzdatnić wodę. Będą 2 łazienki i jeden WC, czyli ogółem 3 umywalki, prysznic, wanna, pralka, zmywarka i oczywiście zlewozmywak. Woda użytkowana będzie przez dwie osoby dorosłe i dziecko.

Proszę o poradę uzdatniania wody z takimi parametrami:
-żelazo 2,88 mg/litr wody,
-mangan 0,27 mg/litr,
-twardość 218g/litr,
-pH 7,3.

Interesuje mnie rozwiązanie Crystal-Right, ale nie wiem czy w moim przypadku w ogóle się uda zbić żelazo i mangan...
Proszę o opisanie podłączenia takiego zestawu i wyjaśnienie działania ponieważ jestem zielony w tym temacie.

Hytryulik
04-04-2012, 11:29
Witam,

Wybudowałem właśnie dom w którym będzie trzeba uzdatnić wodę. Będą 2 łazienki i jeden WC, czyli ogółem 3 umywalki, prysznic, wanna, pralka, zmywarka i oczywiście zlewozmywak. Woda użytkowana będzie przez dwie osoby dorosłe i dziecko.

Proszę o poradę uzdatniania wody z takimi parametrami:
-żelazo 2,88 mg/litr wody,
-mangan 0,27 mg/litr,
-twardość 218g/litr,
-pH 7,3.

Interesuje mnie rozwiązanie Crystal-Right, ale nie wiem czy w moim przypadku w ogóle się uda zbić żelazo i mangan...
Proszę o opisanie podłączenia takiego zestawu i wyjaśnienie działania ponieważ jestem zielony w tym temacie.

Mieszkasz na trudnym terenie i nie radzę Ci stosować przy takiej ilości żelaza CR. Zastosuj napowietrzanie aspiratorem + zbiornik ocynkowany 300L + odżelaziacz. Będziesz miał z tym mniejsze problemy.

Jastrząb
04-04-2012, 11:39
Mieszkasz na trudnym terenie i nie radzę Ci stosować przy takiej ilości żelaza CR. Zastosuj napowietrzanie aspiratorem + zbiornik ocynkowany 300L + odżelaziacz. Będziesz miał z tym mniejsze problemy.Po ktorym to pozostanie managan i twardosc zapomniales dodac!

marcin

envies1987
04-04-2012, 11:57
Jak wygląda koszt takiej filtracji?
W tej chwili mam zbiornik przeponowy 120L i nie chcę się go za bardzo pozbywać, czy jest jakieś rozwiązanie przy którym nie będę musiał zmieniać zbiornika?
Co mogę zrobić z manganem? Rozumiem że sam odżelaziacz nie zbije manganu...
Czy taki sposób jest bezobsługowy?

envies1987
04-04-2012, 12:00
Po ktorym to pozostanie managan i twardosc zapomniales dodac!

marcin

No właśnie o to się martwiłem. Spotkałem się z osobami które mówią, że twardość która mam jest akceptowalna i nie będzie mi się odkładał kamień, czy to prawda? Wg. norm woda jest średnio-twarda....

Jastrząb
04-04-2012, 12:21
No właśnie o to się martwiłem. Spotkałem się z osobami które mówią, że twardość która mam jest akceptowalna i nie będzie mi się odkładał kamień, czy to prawda? Wg. norm woda jest średnio-twarda....Mam dokladnie taka sama twardosc i pH. Nie jest to cos z czym nie da sie zyc. Ale czajnik elektryczny trzeba raz na 2 tygodnie potraktowac kwaskiem cytrynowym. Kamien w postaci widocznych krysztalkow pojawia sie w okolicach kranow w miejscach gdzie woda wysycha. Kabina prszynicowa, krany jest plamiasta jak wyschnie.

Kamien bedzie sie okladam przy kazdej twardosci wody, tylko ze szybciej lub wolniej. Nawet jakbys mial 50mg to cos tam sie bedzie pojawiac na kranach, czxajniku itd. Pytanie gdzie lezy granica Twojej akceptowalnosci.

Gorzej jak woda jest przepuszczana przez jakies przeplywowy podgrzewacz. On sie z czasem moze zatkac odlozonym kamieniem.
Do celow technicznych (ogrzewanie, mycie sie, mycie naczyn, pranie), lepiej miec wode zmiekczona do 0. Do picia, prawdopodobnie lepsza jest woda zamiwajaca mineraly - nie bez powodu kupuje sie mineralna do picia w butelkach. W tej wodzie masz wiecej Ca i Mg niz niejedna "mineralna" ze sklepu.

Wspomniany CR zmiekczy wode do zera potem usunie Fe i Mn. Cala twardosc zamieni jednoczesnie na jony Sodu. Jesli zostanie dobrze dobrany pod wzgledem wielkosci, nie bedziesz mial w wodzie twardosci, Fe i Mn. Jak bedzie zamaly (woda przez neigo bedzie plynela za szybko), nie usunie Fe i Mn, potem twardosci.
Regeneruje sie toto sola, wiec co miesiac kilkadziesiat PLN na to pojdzie.

Do tradycujnego odzelaziacza jak proponuje hytryulik, musisz miec mozliwie duzy otwarty hydrofor (bez worka). INaczej to nie ma sesnu, bo czesc procesu uzdatniania zachodzi w owym hydroforze.

Mozesz postawic tez odzelaziacz na bazie zloza greensand, z tym hydroforem co masz. Ten jest regenerowany nadmanganianem potasu, odpada jesli masz oczyszczalnie przydomowa. Tez kilkadziesiat PLN na miesaic zpalacisz za chemie do regeneracji.

Zaden z tych odzelaziaczy nie usunie Ci Mn (moze przez chwile na poczatku) ani twardosci

marcin

envies1987
04-04-2012, 12:34
Dziękuję z informacje, sporo mi się rozjaśniło.
W takim razie jak dobrze dobrać wielkość złoża dla CR? Jakie parametry muszę znać?
Druga sprawa to podobno woda zmiękczona do 0 jest bardziej agresywna i może powodować korozję. W których miejscach instalacji mogę się tego obawiać? Ogółem cała hydraulika jest z rur pp, mam ogrzewanie podłogowe na parterze, a grzejniki są aluminiowe, inna sprawa to, czy przypadkiem instalacja CWU nie jest zamknięta? Mój hydraulik wspominał mi coś o wypełnieniu tej instalacji wodą destylowaną, aby uniknąć problemów.

Jastrząb
04-04-2012, 12:57
Dziękuję z informacje, sporo mi się rozjaśniło.
W takim razie jak dobrze dobrać wielkość złoża dla CR? Jakie parametry muszę znać?
Druga sprawa to podobno woda zmiękczona do 0 jest bardziej agresywna i może powodować korozję. W których miejscach instalacji mogę się tego obawiać? Ogółem cała hydraulika jest z rur pp, mam ogrzewanie podłogowe na parterze, a grzejniki są aluminiowe, inna sprawa to, czy przypadkiem instalacja CWU nie jest zamknięta? Mój hydraulik wspominał mi coś o wypełnieniu tej instalacji wodą destylowaną, aby uniknąć problemów.
WIelkosc zloza dobierze firma ktora to bedzie Ci sprzedawac.
Woda zmiekczona do 0, moze powodowac korozje, jesli instalacja jest z miedzi.
Instalacja CWU raczej nie moze byc zamknieta ;-) CO to i owszem.


marcin

envies1987
04-04-2012, 13:10
Dokładnie o instalacje CO mi chodziło :yes:

Teraz tylko pytanie w jakich ilościach spadnie mangan i żelazo, jest jakiś odnośnik który o tym mówi?
Ciekawy jestem także jak CR sprawuje się w praktyce, czy ktoś ma może zainstalowany filtr i korzysta z tego złoża od jakiegoś czasu?
Mało jest informacji w internecie na ten temat, za to dużo firm sprzedaje takie zestawy.

Mam nadzieję, że CR sprawdzi się u mnie. Jest może i droższe w eksploatacji, ale za to tańsze jako koszt całkowity założenia filtracji.

Ciekawe także ile będzie tej płukanki miesięcznie, ponieważ muszę to odprowadzać do szamba 10m3, a nie chcę żeby się okazało, że będę musiał 2 razy w miesiącu je opróżniać...

Jastrząb
04-04-2012, 13:31
Dokładnie o instalacje CO mi chodziło :yes:

Teraz tylko pytanie w jakich ilościach spadnie mangan i żelazo, jest jakiś odnośnik który o tym mówi?
Ciekawy jestem także jak CR sprawuje się w praktyce, czy ktoś ma może zainstalowany filtr i korzysta z tego złoża od jakiegoś czasu?
Mało jest informacji w internecie na ten temat, za to dużo firm sprzedaje takie zestawy.

Mam nadzieję, że CR sprawdzi się u mnie. Jest może i droższe w eksploatacji, ale za to tańsze jako koszt całkowity założenia filtracji.

Ciekawe także ile będzie tej płukanki miesięcznie, ponieważ muszę to odprowadzać do szamba 10m3, a nie chcę żeby się okazało, że będę musiał 2 razy w miesiącu je opróżniać...
W zasadzie Fe i Mn powinno spac do 0 lub bliko, pod warunkiem, ze woda bedzie plynela przez filtr odpowiednio wolno.
Musisz sie pewnie liczyc ze wyprodukuje Ci toto ze 2m3 sciekow na miesiac (strzelam!!) Na pewno nie beda to 2 szamba po 10m3 ;-)

A sprawuje sie raczej dobrze. Przegladnij ten watek, od czasu do czasu komus tam nie dziala, ale Ci ktorym dziala nie siedza na forum ;-) wiec ciezko cos powiedziec o statystyce. Sa tu tacy ktorzy zawodowo zajmuja sie stawianiem takich filtrow i nadal twierdza ze jest to dobre rozwiazanie. Moj sasiad ma cos takiego na podobnej wodzie, i Fe i Mn ma ponizej normy.
Kolega hytryulik twierdzi, ze CR to zlo wcielone, ale jest raczej odosobniony w tej opinii - on jest tradycjonalista ufajacym w "stare sprawdzone metody".
W kwestii CR pojawiaja sie 2 mozliwe negatywne opinie:
- po zamianie Ca i Mg na sód, niektorzy twierddza ze woda robi sie gorzka. Ja nie probowalem. Nie masz duzo tej twardosci wiec bym sie nie martwil.
- zdarza sie, ze ciepla woda uzytkowa (CWU), ogrzewana w zasobnikach po zmiekczaczu smierdzi siarkowodorem (zobacz osobny watek). Czy sie to stanie u Ciebie - nie ma zadnej reguly. Statystyk tez raczej nie ma na to.

marcin

envies1987
04-04-2012, 13:50
Bardzo dziękuję za te informacje. Myślę, że zdecyduję się na CR, a już na pewno podczas użytkowania podzielę się moimi doświadczeniami z tym złożem.
Gdyby to były 2m3 to w ogóle nie ma problemu. Jeszcze czytałem gdzieś, że ludzie podlewają trawę taką płukanką, czy to jest zdrowe dla trawnika lub w ogóle dla roślin? Także zastanawiałem się nad ciśnieniem, czy po takiej filtracji dużo może spaść ciśnienie wody? w tej chwili mam 5 na zbiorniku i załącza się przy spadku do 2,5 jakaś hiszpańska pompa głębinowa. Wydajności jej nie pamiętam ale ogółem jestem z niej zadowolony.

Jastrząb
04-04-2012, 14:02
Bardzo dziękuję za te informacje. Myślę, że zdecyduję się na CR, a już na pewno podczas użytkowania podzielę się moimi doświadczeniami z tym złożem.
Gdyby to były 2m3 to w ogóle nie ma problemu. Jeszcze czytałem gdzieś, że ludzie podlewają trawę taką płukanką, czy to jest zdrowe dla trawnika lub w ogóle dla roślin? Także zastanawiałem się nad ciśnieniem, czy po takiej filtracji dużo może spaść ciśnienie wody? w tej chwili mam 5 na zbiorniku i załącza się przy spadku do 2,5 jakaś hiszpańska pompa głębinowa. Wydajności jej nie pamiętam ale ogółem jestem z niej zadowolony.
Na jedna regeneracje idzie pare kg soli. Jak chcesz sprawdzac wytrzymalosc trawy/roslin na sol, to mozesz zrobic taki eksperyment ;-) Wolny kraj.
Filtr obnizy cisnienie, nie ma cudow. Ale bedzie to raczej spadek bez znaczenia w praktyce.

marcin

envies1987
04-04-2012, 14:28
Raczej nie będę eksperymentował, zastanawiałem się tylko czy gdybym spuszczał tę solankę do odpływu z rynny (beczka w ziemi) to mógłbym zaoszczędzić na szambie, ale myślę, że jeżeli miesięcznie wejdzie mi do ok 3m3 płukanki do szamba to nie ma co kombinować.

No dobrze, a teraz jeszcze chciałbym sobie zobrazować to jak działa taki układ. Oczywiście chodzi o ewentualne poprawienie mnie jeżeli jestem w błędzie.

Od początku pompa głębinowa pcha wodę do zbiornika przeponowego, który jest w budynku (tutaj powinienem zastosować jakieś filtry?). Następnie zbiornik pcha wodę na filtr ze złożem CR, po przejściu przez filtr już uzdatniona woda idzie w instalacje. Wszystko fajnie o ile dobrze to rozumiem, a na pewno nie :D. Teraz kolejne pytania:

Jeżeli będę miał głowicę automatyczną, to z tego co czytałem w godzinach nocnych (ponieważ podczas płukania nie ma wody) odbywa się płukanie samoczynne.
Problem jest taki, że nie mam zrobionego odpływu na taką okoliczność... Czy jak zainstaluję głowicę manualną to będzie mnie tylko informowała kiedy mam zrobić takie płukanie i mogę sobie po prostu szlauchem odprowadzić tą wodę do szamba?

Jeżeli kolumna ma jakąś pojemność (wydajnośc?) to gdy zacznę nalewać wodę do wanny i jednocześnie będzie ktoś pod prysznicem, już nie mówię o tym że ktoś akurat będzie mył naczynia w zlewie lub ręce w kranie, to mogę mieć pewność, że filtracja jest nadal taka sama? Czy woda musi jakiś czas być w kolumnie aby jak najlepiej ją uzdatnić? Nie mam pojęcia jak to działa dlatego proszę się nie denerwować :) jestem totalnym laikiem ale w miarę szybko się uczę, a chciałbym poznać zasadę działania takiego uzdatniania ;)

Jastrząb
04-04-2012, 14:49
Jeżeli będę miał głowicę automatyczną, to z tego co czytałem w godzinach nocnych (ponieważ podczas płukania nie ma wody) odbywa się płukanie samoczynne.
Problem jest taki, że nie mam zrobionego odpływu na taką okoliczność... Czy jak zainstaluję głowicę manualną to będzie mnie tylko informowała kiedy mam zrobić takie płukanie i mogę sobie po prostu szlauchem odprowadzić tą wodę do szamba?

Jeżeli kolumna ma jakąś pojemność (wydajnośc?) to gdy zacznę nalewać wodę do wanny i jednocześnie będzie ktoś pod prysznicem, już nie mówię o tym że ktoś akurat będzie mył naczynia w zlewie lub ręce w kranie, to mogę mieć pewność, że filtracja jest nadal taka sama? Czy woda musi jakiś czas być w kolumnie aby jak najlepiej ją uzdatnić? Nie mam pojęcia jak to działa dlatego proszę się nie denerwować :) jestem totalnym laikiem ale w miarę szybko się uczę, a chciałbym poznać zasadę działania takiego uzdatniania ;)
"Glowica manualna" to tak naprawde pare recznych zaworow. Zawory Cie o niczym nie poinformuja ;-)

Jesli chcesz/musisz uzywac weza do szamba to tez mozesz zainwestowac w glowice automatyczna. Regeneracja bedzie co pare dni, niech nawet bedzie co tydzien. Recznie musialbys poprzestawiac jakeis zawory, poczeakc pare minut, ustawic zawory inaczej, poczekac godzine, znowu przestawic poczekac pare minut. Calosc sie sklada z kilku cykli i trwa dosyc solidnie.
Uwierz mi, po pol roku znienawidzisz pomysl "recznej glowicy" ;-)
Zapomnisz pare razy to zrobic na czas, i zrobisz kuku zlozu.

Czas kontaktu wody ze zlozem musi byc jakis tam, zeby wymiana jonow zaszla. Zrobisz to za szybko to czesc zanieczyszcen/twardosci zostanie.

Chwilowy wiekszy pobor wody niczym nie grozi. Umycie rak, to kilkanascie sekund. Spuszczenie WC tez niewiele. Przez chwile pobor wody bedzie wiekszy niz wydajnosc filtra, ale za chwile bedzie mniejsza i efekt sie skompensuje. Jesli filtr nie bedzie faktycznie niedowymiarowany, a Ty nie bedziesz mial duzych i dlugotrwalych poborow wody z kilku punktow, to bedzie dobrze. Ale tym powinna sie zajac firma ktora Ci to bedzie stawiac. IDac do takiej firmy, mozesz sprawdzic ile wody na minute leci Ci z kadego punktu poboru. Przy czym nie martwilbym sie takimi rzeczami jak pralka, zmywarka czy WC. To sa chwilowe pobory. GOrzej jest z kranem w kuchni ktory moze lac sie caly czas przy jakims zmywaniu, wanna, prysznic.

marcin

envies1987
04-04-2012, 15:12
Rozumiem :) myślałem że głowica automatyczna robi wszystko sama. Chodzi o to żebym nie musiał trzymać szlauchu non stop rozłożonego przez środek garażu i wpuszczonego w szambo, a po jakimś tam sygnale na wyświetlaczu podłączam szlauch, procedura się wykonuje po czym odłączam wszystko i można korzystać dalej z wody. Z kranu zlewozmywaka raczej woda się tak lała nie będzie po to zakupiliśmy zmywarkę aby nie męczyć kręgosłupa przy garach. Sytuacja którą opisałem miała mi przybliżyć działanie całego układu filtracyjnego co też się stało i dziękuję jeszcze raz za cierpliwe wytłumaczenie.

Jastrząb
04-04-2012, 15:27
Rozumiem :) myślałem że głowica automatyczna robi wszystko sama. Chodzi o to żebym nie musiał trzymać szlauchu non stop rozłożonego przez środek garażu i wpuszczonego w szambo, a po jakimś tam sygnale na wyświetlaczu podłączam szlauch, procedura się wykonuje po czym odłączam wszystko i można korzystać dalej z wody. Glowica automatyczna robi wszystko sama. Nie wiem czy sa opcje, zeby "wyslala SMSa" przed regeneracja ;-) Regeneracja odbywa sie na 2 sposoby - czasowa, czyli co iles tam dni na sztywno, jest to o tyle kiepskie, ze mozesz zrobic to za wczesnie i zmarnowac sól iwode, albo za pozno, co moze nie byc za zdrowe dla zloza.
Druga opcja to glowica z wodomierzem, ktora zrobi regeneracje po zuzyciu okreslonej ilosci wody. To jest lepsze ze wzgledu na zuzycie wody i soli ale nieprzewidywalne. Nie wiem czy istnieja glowice z opcja alramu: "Rozwin wąż, rozwin wąż.....".

W pierwszej opcji, moglbys rozwijac weza, co iles tam dni. Mi by sie nie chcialo ;-) Ja bym rozkul kawalek sciany, zeby sie dobrac do jakiegos pionu kanalizacyjnego czy jakos tak. Podpial sie do do syfonu razem z pralka itp, czy gdzie to tam by stalo. Wtedy jedyna rzecz ktora musisz robic, ta raz na dluzszy okres dosypac soli do zbiornika. Raz na miesiac powiedzmy.

marcin

xmsg
04-04-2012, 15:39
Należy pamiętać, że od zmiękczacza idą 2 węże:

- ciśnieniowy, który jest używany przy regeneracji do odprowadzenia zużytej solanki,
- grawitacyjny, który jest przelewem zbiornika z solanką, na wypadek awarii zaworu dopuszczającego wodę do soli.

Obydwa powinny być zasyfonowane.

Pozdrawiam
GREGOR

Hytryulik
04-04-2012, 15:47
Dokładnie o instalacje CO mi chodziło :yes:

Teraz tylko pytanie w jakich ilościach spadnie mangan i żelazo, jest jakiś odnośnik który o tym mówi?
Ciekawy jestem także jak CR sprawuje się w praktyce, czy ktoś ma może zainstalowany filtr i korzysta z tego złoża od jakiegoś czasu?
...
Osobiście nie spotkałem się z urządzeniem na CR aby pracowało na żelazie powyżej 2 mg/l , najczęściej gwarancję jakoś sprzedawcy udaje się przepchnąć, a później już dla niego czysty zysk.
Kombajny zdają egzamin tylko przy żniwach. Pewnych rzeczy nie przeskoczysz.
Jeżeli nie zamontujesz najpierw odżelaziacza od razu to obsługa serwisowa CR zmusi Ciebie do tego.
Na początku zacznie Ci śmierdzieć woda , później żelazo zacznie przebijać w postaci takiej że tworzący się zaciek wgryzie się w porcelit kibelka i żadnym środkiem go nie usuniesz. Ja po tym fakcie wywaliłem CR na ulicę, bo zastanowiłem się co dzieje się z moimi flakami.
Z takim zjawiskiem spotkałem się wyłącznie przy tym złożu.
Twój wybór i Twoje zdrowie.

envies1987
04-04-2012, 15:56
Nie mam zamiaru pić takiej wody, ponieważ nie ma żadnych minerałów i jeszcze je wypłukuje z organizmu, myślałem, że jako fachowiec zdajesz sobie z tego sprawę. Decyzja jeszcze nie jest podjęta, po to zarejestrowałem się na tym forum, aby poznać opinię różnych osób, fachowców jak i osób użytkujących CR. Przykre są Twoje doświadczenia z tym złożem, ale są także dobre opinie na jego temat, dlatego nie przekreślę tego pomysłu po tym co piszesz. Jestem bardzo zainteresowany tym rozwiązaniem ponieważ z tego co się orientuję jest to jedyna opcja na rynku tak zwanego 3w1 kusząca możliwościami jak i ceną całej instalacji.

envies1987
04-04-2012, 15:59
Należy pamiętać, że od zmiękczacza idą 2 węże:

- ciśnieniowy, który jest używany przy regeneracji do odprowadzenia zużytej solanki,
- grawitacyjny, który jest przelewem zbiornika z solanką, na wypadek awarii zaworu dopuszczającego wodę do soli.

Obydwa powinny być zasyfonowane.

Pozdrawiam
GREGOR

Dzięki za podpowiedź.

Czy używasz zmiękczacza z CR? Jeżeli tak, czy mógłbyś wypowiedzieć się na jego temat?

xmsg
04-04-2012, 16:17
Mam zmiękczacz (MAXIMA) bez CR.

Wyniki praktyczne:
- 2-3 regeneracje na miesiąc, przy redukcji dF z 8 do 0, co ok 4m3,
- zużycie soli 4-6 kg na miesiąc, czyli worek 25kg starcza na ok. 4-5 miesięcy,
- zużycie wody na regeneracje to ok. 0,3 - 0,5 m3 na miesiąc,

Pozdrawiam
GREGOR

Jastrząb
04-04-2012, 16:27
Osobiście nie spotkałem się z urządzeniem na CR aby pracowało na żelazie powyżej 2 mg/l , Po za tym, ze sie nie spotkales, to jeszcze z uporem godnym lepszej sprawy nie przyjmujesz do wiadomosci od innych, ze to jednak dziala, a pare z nieznanych przyczyn niedzialajacych przypadkow, ekstrapolujesz na wszystkie takie filtry.

Mowiac po Twojemu: Piana!

marcin

Hytryulik
04-04-2012, 16:33
Po za tym, ze sie nie spotkales, to jeszcze z uporem godnym lepszej sprawy nie przyjmujesz do wiadomosci od innych, ze to jednak dziala, a pare z nieznanych przyczyn niedzialajacych przypadkow, ekstrapolujesz na wszystkie takie filtry.

Mowiac po Twojemu: Piana!

marcin
A cytowanie bzdur dystrybutora nie sprawdzając tego praktyką to czym byś nazwał?
Bo według mnie nic nie ma to z doradztwem.

Jastrząb
04-04-2012, 19:13
A cytowanie bzdur dystrybutora nie sprawdzając tego praktyką to czym byś nazwał?
Bo według mnie nic nie ma to z doradztwem.
Znowu piana.

Nie cytuje dystrybutora, tylko opinie instalatorow z tego forum ktorzy pewnie w rok stawiaja wiecej CR-ow niz Ty postawiles wogole.
Powiedz cos madrego dla odmiany.

marcin

Jastrząb
04-04-2012, 19:22
A cytowanie bzdur dystrybutora nie sprawdzając tego praktyką to czym byś nazwał?
Bo według mnie nic nie ma to z doradztwem.
Jeszcze jedno. Czlowiek pyta o usuniecie:
- zelaza,
- manganu
- twardosci

Co Ty mu polecasz kierowany "doswiadczeniem"? Odzelaziacz. I zapominasz dodac drobiazgu, ze ten odzelaziacz z trojki usunie tylko zelazo.
I Ty masz tupet wypominac innym ze zle doradzaja?

Marcin

Emer
04-04-2012, 21:03
Twardość na poziomie 90 dH to jakieś ekstremum... Niestety. Wynik jest potwierdzony :-(

Można to zrobić na CR100, ale może to być problematyczne. To złoże w pierwszej kolejności usuwa twardość, a dopiero po niej idą żelazo, mangan i amoniak. Przy takiej twardości wystarczy, że dasz nieco większy przepływ i czas kontaktu wody ze złożem może się okazać za krótki aby usunąć wszystko. Poza tym regeneracja co 1300 litrów wydaje się mało opłacalną opcją... A gdybym przed złożem zastosował hydrofor bezprzeponowy z napowietrzaczem (w celu obniżenia żelaza) i dopiero wtedy odfiltrował na CR100?
Przepływ można by przydławić restryktorem, pozostanie tylko temat opłacalności regeneracji co trzy dni...
Z CR100 jest chyba jeszcze jeden problem - złoże zamieni jony CaCO3 na jony sodu, tak? Czy to jest uciążliwe i co z tym ewentualnie zrobić?

Alternatywnie trzeba by postawić odżelaziacz (Birm odpada ze względu na siarczany) i duuży zmiękczacz. Czy złoże Defeman wchodzi w rachubę? Widziałem opracowanie z Politechniki Koszalińskiej, Defeman dobrze sobie tam poradził.

Z siarczanami może być trudniej bo nie ma dedykowanego rozwiązania do ich usuwania (można próbować z anionitem do organiki, ale wtedy pojawia się problem z azotanami). Możesz przybliżyć temat? Jakie złoże masz na myśli?
I dzięki za opowiedź :-)

marcos
05-04-2012, 10:39
Powielam pytanie z innego wątka bo na razie nie znalazłem rozwiązania. Mam wyniki badania wody i generalnie mętlik w głowie..... Doradźcie co z tym zorbić. Hydrofor jeszcze nie kupiony więc pełne pole do popisu

Czy CR sobie poradzi?

Dzięki!

Azot azotanowy 0.166/0.038 [mgNO3/l;mgNO3-N/l]
Azot Azotynowy 0.002/0.001 [mgNO2/l;mgNO2-N/l]
Azot amonowy 0.036/0.028 [mgNH4/l;[mgNH4-N/l]
Chlor wolny 0.12 mgCl2/l
Mangan 0.298 mgMn/l
Żelazo 1.71 mgFe/l
Twardość 132 mgCaCO3/l
Barwa 59
Przewodność 244
pH 7.9

ewoda
05-04-2012, 13:00
Dzięki za podpowiedź.

Czy używasz zmiękczacza z CR? Jeżeli tak, czy mógłbyś wypowiedzieć się na jego temat?

Złoże CR daje podobne efekty jak zwykła żywica zmiękczająca, z tą różnicą, że jest 3 razy droższe.

Jastrząb
05-04-2012, 13:34
Powielam pytanie z innego wątka bo na razie nie znalazłem rozwiązania. Mam wyniki badania wody i generalnie mętlik w głowie..... Doradźcie co z tym zorbić. Hydrofor jeszcze nie kupiony więc pełne pole do popisu

Czy CR sobie poradzi?

Dzięki!

Azot azotanowy 0.166/0.038 [mgNO3/l;mgNO3-N/l]
Azot Azotynowy 0.002/0.001 [mgNO2/l;mgNO2-N/l]
Azot amonowy 0.036/0.028 [mgNH4/l;[mgNH4-N/l]
Chlor wolny 0.12 mgCl2/l
Mangan 0.298 mgMn/l
Żelazo 1.71 mgFe/l
Twardość 132 mgCaCO3/l
Barwa 59
Przewodność 244
pH 7.9
Zakladam ze chcesz usunac zelazo, mangan i barwe z tego co wymieniles.
A czy chcesz cos robic z twardosci? Jesli tak to czy redukowac ja do 0, czy do inne wartosci. Norma przewiduje minimum 60mg dla wody przeznaczonej do picia, pewnie nie bez powodu.

marcin

Jastrząb
05-04-2012, 13:46
Niestety. Wynik jest potwierdzony :-(
A gdybym przed złożem zastosował hydrofor bezprzeponowy z napowietrzaczem (w celu obniżenia żelaza) i dopiero wtedy odfiltrował na CR100?
Przepływ można by przydławić restryktorem, pozostanie tylko temat opłacalności regeneracji co trzy dni...
Z CR100 jest chyba jeszcze jeden problem - złoże zamieni jony CaCO3 na jony sodu, tak? Czy to jest uciążliwe i co z tym ewentualnie zrobić?
Czy złoże Defeman wchodzi w rachubę? Widziałem opracowanie z Politechniki Koszalińskiej, Defeman dobrze sobie tam poradził.
Możesz przybliżyć temat? Jakie złoże masz na myśli?
I dzięki za opowiedź :-)
Tak czy siak, tej wody ja bym na Twoim miejscu nie pil. Ewentualnie do picia zastosowal osmoze. Zakladajac, ze usuniesz Fe po napowietrzeniu, to jak solidnie zbijesz twardosc, to zywica jnowymienna wprowadzic Ci dla odmiany sod w ilosci przekraczjacej norme. Jak sie uprzesz i czyms usunies siarczany, to pewnie jeszcze wiecej sodu wprowadzisz do wody. I wtedy pewnie tak jak pisuje Hytryulik taka woda faktycznie zrobi sie gorzka w smaku, bo twardosc masz ekstremalna. Nie wiem czy mozna sie bezpiecznie myc woda z siarczanami.? Norma dla pitnej jest 250mg.

Ja bym ta wode doprowadzil do uzytecznosci technicznej (mycie, pranie), czyli usunal Fe i ile sie da twardosci, siarczanami sie juz zbytnio nie przejmowal (jesli taka woda myc sie mozna), a do picia zastosowal osmoze.

Duza ilosc siarczanow moze sie niestety zamienic w siarkowodor :-(

marcin

marcos
05-04-2012, 13:53
Zakladam ze chcesz usunac zelazo, mangan i barwe z tego co wymieniles.
A czy chcesz cos robic z twardosci? Jesli tak to czy redukowac ja do 0, czy do inne wartosci. Norma przewiduje minimum 60mg dla wody przeznaczonej do picia, pewnie nie bez powodu.

marcin

Jeżeli 'przy okazji' eliminowania tych trzech można obniżyć twardość to dlaczego nie. Obecnie jest chyba na poziomie "miękka" i tak mogłoby zostać zwłaszcza w kontekście dodatkowego wydatku (jakiego) jakim byłoby zmiękczanie.

Jastrząb
05-04-2012, 14:02
Jeżeli 'przy okazji' eliminowania tych trzech można obniżyć twardość to dlaczego nie. Obecnie jest chyba na poziomie "miękka" i tak mogłoby zostać zwłaszcza w kontekście dodatkowego wydatku (jakiego) jakim byłoby zmiękczanie.
Zmiekczacz (CR) z zalozenia usuwa cala twardosc, Fe, Mn. Wiec jesli chcesz miec zero Fe i Mn, to i woda wyjdzie z tego zmiekczona do 0. Twardosc posrednio uzyskuje sie w takich przypadkach poprzez zmieszanie wody surowej i takiej zmiekczonej do 0. W konsekwencji czxesc Fe i Mn, z wody surowe trafi do kranu.

Jesli chcesz miec wode o posredniej twarfosci i bez Fe, to musisz zrobic to 2 stopniowo - jednym urzadzeniem usuwasz Fe (choc ja wierdze ze juz nie mangan), a drugim urzadzeniem z funkcja mieszania, uzyskujesz docelowa twardosc.

2 urzadzenia to oczywiscie wiekszy koszt.
Czyli, jedno urzadzenie z CR - 0 twardosci, Fe i Mn
Jedno urzadzenie odzelaziajace - zero Fe, choc moze Mn zostac
2 urzadzenia, zero Fe i mniej twardosci.

Wybor nalezy do Ciebie.

marcin

marcos
05-04-2012, 14:14
Zmiekczacz (CR) z zalozenia usuwa cala twardosc, Fe, Mn. Wiec jesli chcesz miec zero Fe i Mn, to i woda wyjdzie z tego zmiekczona do 0. Twardosc posrednio uzyskuje sie w takich przypadkach poprzez zmieszanie wody surowej i takiej zmiekczonej do 0. W konsekwencji czxesc Fe i Mn, z wody surowe trafi do kranu.

Jesli chcesz miec wode o posredniej twarfosci i bez Fe, to musisz zrobic to 2 stopniowo - jednym urzadzeniem usuwasz Fe (choc ja wierdze ze juz nie mangan), a drugim urzadzeniem z funkcja mieszania, uzyskujesz docelowa twardosc.

2 urzadzenia to oczywiscie wiekszy koszt.
Czyli, jedno urzadzenie z CR - 0 twardosci, Fe i Mn
Jedno urzadzenie odzelaziajace - zero Fe, choc moze Mn zostac
2 urzadzenia, zero Fe i mniej twardosci.

Wybor nalezy do Ciebie.

marcin

Teraz rozumiem. A co z barwą - też zmniejszy się czy trzeba jakim filtrem węglowym potraktować.

Dzięki!

Jastrząb
05-04-2012, 14:37
Teraz rozumiem. A co z barwą - też zmniejszy się czy trzeba jakim filtrem węglowym potraktować.
Dzięki!Z duzym prawdopodobienstwem za barwe odpowiada zelazo. Usuniesz zelazo, zniknie barwa i zapach wody takze.
Zrob prosty test. Nalej wody prosto ze studni. Wtedy woda powinna byc w miare klarowna/czysta. Dobrze ja wybeltaj z powietrzem i odstaw na pare godzin. Jesli poczatkowo zmetnieje, a po kolejnych kilkunastu godzinach wyklaruje sie, a na dno opadna takie brazowe farfocle, to za metnosc odpowiada wlasnie latwo usuwalne zelazo.

Wegla nie powinno sie stosowac na wodzie sudziennej (nie chlorowanej), co moze byc dziwne, na weglu chetnie rosnal bakterie. Chlor z wody chlorowanej dezynfekuje wegiel i nie pozwala sie bakteriom mnozyc.

marcin

robus75
06-04-2012, 20:22
Mam takie pytanie. Czy filtry sznurkowe lub podobne powinny znaleźć się przed butla odżelaziająca czy już przy wypływie do kranów? Nadmieniam, ze w butli mam złoże CR 100. Czytałem gdzieś ze to złoże usuwa również zanieczyszczenia mechaniczne???

JANET 13
08-04-2012, 18:44
Witam
co sądzicie o zmiękczaczu wody BUDERUS "LOGA NICE 30"? mogę prosić o jakieś opinie.....

qbek17
12-04-2012, 07:59
Mam takie pytanie. Czy filtry sznurkowe lub podobne powinny znaleźć się przed butla odżelaziająca czy już przy wypływie do kranów? Nadmieniam, ze w butli mam złoże CR 100. Czytałem gdzieś ze to złoże usuwa również zanieczyszczenia mechaniczne???
Każde złoże usunie trochę zanieczyszczeń mechanicznych. Ale nie jest to ich główna funkcja a raczej "efekt uboczny". Filtr sznurkowy powinien być przed filtrem (jeśli masz sporo zanieczyszczeń w wodzie surowej - da to ochronę głowicy) lub za filtrem (ale wtedy robi tylko za zabezpieczenie przed wymywaniem złoża).

farmi
12-04-2012, 11:18
Witam
Proszę o poradę w sprawie uzdatniania wody z wodociągu dla mojego domku. Parametry mojej wody sieciowej są następujące:
Mętność NTU 0,21
Barwa mg/l Pt 7,5
Zapach - akceptowalny
Smak - akceptowalny
Odczyn pH 7,5
Przewodność µS/cm w 25o C 778
Twardość ogólna mg/l CaCO3 378 (21.179dh)
Azotyny mg/l NO2 < 0,05
Azotany mg/l NO3 1,82
Żelazo mg/l Fe 0,054
Mangan mg/l Mn < 0,025

Wczoraj mój instalator ostrzegał mnie że piec gazowy na takiej wodzie za długo nie powiekuje i zasugerował delikatnie centralę Viessmann Aquahome 20 za ponad 2 tyś.
Poradźcie czy dla mojej wody niezbędne jest jej uzdatnianie- mam kilka lepszych dziur na te 2-3tys zł ( np mam wodę deszczową zebraną w zbiornik 6.5m3 oczyszczoną mechanicznie- i instalację w domu gotową do wykorzystania deszczówki (spłuczki + krany gospodarcze + nawet pralka) i brakuje mi tylko na jakiś układ zasilający zbiornik-dom....
W domu docelowo 2 łazienki + kuchnia 4-5 osób.
z góry dzięki

Jastrząb
12-04-2012, 12:59
Witam
Proszę o poradę w sprawie uzdatniania wody z wodociągu dla mojego domku. Parametry mojej wody sieciowej są następujące:
Mętność NTU 0,21
Barwa mg/l Pt 7,5
Zapach - akceptowalny
Smak - akceptowalny
Odczyn pH 7,5
Przewodność µS/cm w 25o C 778
Twardość ogólna mg/l CaCO3 378 (21.179dh)
Azotyny mg/l NO2 < 0,05
Azotany mg/l NO3 1,82
Żelazo mg/l Fe 0,054
Mangan mg/l Mn < 0,025

Wczoraj mój instalator ostrzegał mnie że piec gazowy na takiej wodzie za długo nie powiekuje i zasugerował delikatnie centralę Viessmann Aquahome 20 za ponad 2 tyś.
Poradźcie czy dla mojej wody niezbędne jest jej uzdatnianie- mam kilka lepszych dziur na te 2-3tys zł ( np mam wodę deszczową zebraną w zbiornik 6.5m3 oczyszczoną mechanicznie- i instalację w domu gotową do wykorzystania deszczówki (spłuczki + krany gospodarcze + nawet pralka) i brakuje mi tylko na jakiś układ zasilający zbiornik-dom....
W domu docelowo 2 łazienki + kuchnia 4-5 osób.
z góry dzięki
To trzeba bylo inwestowac w to co potrzebne (zmiekczacz) a nie to co modne (zbiornik na deszczowke). Przy obecnych cenach wody, ten zbiornik to pewnie inwestycja na 20lat. Nawet jak oszczedzisz 5m3 miesiecznie (a nie wierze ze az tyle), przy sredniej cenie wody 3,5PLN, zaoszczedzisz 200PLN wskali roku. Ile kosztowal Cie zbiornik z filtrem do niego, i podwojna instalacja? Sam zbiornik strzelam na 2-3 tys.

A odpowiedz na Twoje pytanie jest, nie nie jest niezbedne zmiekczanie (twardej) wody. Niezbedna moze sie okazac wymiana pieca gazowego.

marcin

qbek17
12-04-2012, 13:54
Wczoraj mój instalator ostrzegał mnie że piec gazowy na takiej wodzie za długo nie powiekuje i zasugerował delikatnie centralę Viessmann Aquahome 20 za ponad 2 tyś.
Poradźcie czy dla mojej wody niezbędne jest jej uzdatnianie
Dla pieca byłoby miło gdybyś zmiękczył mu wodę... nie musi to być zmiękczacz Viessmana za 2 tys. ale dużo taniej pewnie Cię to nie wyjdzie...

farmi
12-04-2012, 14:00
Jastrząb - dzięki za wypowiedź choć krytyczną ;)- tłumacząc sie nieco -wykorzystanie deszczówki zaplanowałem już na etapie projektu i nie mam żadnej podwójnej instalacji poza jednym zaworem trójdrożnym który w razie braku wody deszczowej przełącza sie na wodociąg-a cała instalacja myślę ze zwróci się szybciej – chociażby planują wprowadzić podatek śmieciowy rozliczany wg zużycia wody… Zatem jeżeli z parametrów wody wychodzi ze mogę mieć z nią więcej problemów to oczywiście trzeba będzie się i na zmiękczacz zrujnować. Pytanie -zmiękczacz czy cała stacja uzdatniania i jakiej firmy najlepiej? – co polecacie alternatywie do Viessmanna. A co z wodą do picia czy po zmiękczeniu będę musiał zastosować filtr osmozy z mineralizatorem?
I jeszcze jedno – bo nie mogę tego jakoś doczytać – ile wody trzeba stracić na zmiękczenie np. 1m3 wody gotowej?

qbek17
12-04-2012, 14:11
Pytanie -zmiękczacz czy cała stacja uzdatniania i jakiej firmy najlepiej? – co polecacie alternatywie do Viessmanna. A co z wodą do picia czy po zmiękczeniu będę musiał zastosować filtr osmozy z mineralizatorem?
I jeszcze jedno – bo nie mogę tego jakoś doczytać – ile wody trzeba stracić na zmiękczenie np. 1m3 wody gotowej?
Woda wodociągowa powinna trzymać parametry wody pitnej. Nie musisz poprawiać niczego. Dla celów technicznych można ją zmiękczyć do zera (lub chociaż częściowo). Do tego wystarczy ci zmiękczacz (ewentualnie z mieszaczem jeśli chcesz pozostawić trochę twardości). Do regeneracji zmiękczacza z 25 litrami złoża idzie ok 180-200 litrów wody (wersje przeciwprądowe mają trochę niższe zużycie wody, ale są droższe). Przy twojej twardości taki zmiękczacz dałby jakieś 3,5 m3 wody. Czyli wyjdzie jakieś 50 litrów ścieków na 1 m3 wody miękkiej.

Jastrząb
12-04-2012, 14:13
Zatem jeżeli z parametrów wody wychodzi ze mogę mieć z nią więcej problemów to oczywiście trzeba będzie się i na zmiękczacz zrujnować. Pytanie -zmiękczacz czy cała stacja uzdatniania i jakiej firmy najlepiej? – co polecacie alternatywie do Viessmanna. A co z wodą do picia czy po zmiękczeniu będę musiał zastosować filtr osmozy z mineralizatorem?
I jeszcze jedno – bo nie mogę tego jakoś doczytać – ile wody trzeba stracić na zmiękczenie np. 1m3 wody gotowej?
Na jakim etapie budowy jestes? Czy masz mozliwosc poporwadzenia jeszcze jakichs rur po domu (do kuchni)?
Jesil tak, to ja bym zrobil tak, ze do kuchni, do picia doprowadzil wode dodatkowa rurka prosto z wodociagu (z pominieciem zmiekczacza) albo zmiekczona czesciowo do jakichs sensownych wartosci, no 100mg a cala reszte, wiec do grzania, prania, mycia itd, zmiekczyl do 0. Ale wymaga to tej dodatkowej rurki do kuchni gdzie sie pije 99% wody.

W zmiekczaczu viessmana z viesmanna to jest tylko nalepka z logo :-)
Poczytaj ten watek. Troche sie dowiesz. Wazne jest z jakich 3 elementow zmiekczacz jest zbudowany:
- zbiornik
- glowica sterujaca
- i zloze jonowymienne.
Jak 3 powyzsze beda dobre i renomowanych firm, calosc dobrana pod wzgledem wielkosci do Twoich potrzeb, to nawet jak na tym bedzie nalepka "drutex i spolka" to bedzie dobrze :-)
Do zmiekczacza musisz miec wyjscie do kanalizacji.
Samo zmiekczanie nie marnuje wody jak osmoza. Raz na pare dni, trzeba tylko filtr wyplukac i zregenerowac sola, na co pojdzie powiedzmy 200-300L wody extra.

marcin

farmi
12-04-2012, 14:53
Rur już nie mogę prowadzić ale do każdego kranu mam osobną linię z wodą więc mógłbym teoretycznie puścić do niej wodę sprzed zmiękczacza- ale wtedy będzie mi sie kamienił czajnik...(czepiam się ;) )- ale czy jest ryzyko że woda po zmiękczeniu będzie inaczej pachnieć czy np kwaśniej smakować?
Co do wyboru urządzeń to podajcie jakieś konkretne propozycje, z którymi będę miał najmniej problemu i będą najkorzystniejsze cena/jakość/zdrowy rozsądek....
(mogą byc na priv żeby nie robić reklam)
W ogóle dzięki za ekspresowe odpowiedzi...
farmi

Jastrząb
12-04-2012, 15:09
Rur już nie mogę prowadzić ale do każdego kranu mam osobną linię z wodą więc mógłbym teoretycznie puścić do niej wodę sprzed zmiękczacza- ale wtedy będzie mi sie kamienił czajnik...(czepiam się ;) )- Ano bedzie. Ale wsypanie lyzeczki kwasku i zagotowanie trwa 1 minute. Trzeba to raz na 2 tygodnie zrobic. A masz mineralna za darmo. W osmozie tez chciales mineralizator dodawac. Tak dodane mineraly tez by sie w czajniku odkladaly.
Nie bez powodu norma twardosci dla wody pitnej ma dolna granice.



ale czy jest ryzyko że woda po zmiękczeniu będzie inaczej pachnieć czy np kwaśniej smakować?
Zdarzja sie przypadki ze ciepla woda w zasobnikach CWU smierdzi siarkowodorem po zmiekczaczach. Ale to sa raczej pojedyczne przypadki, z ktorymi mozna sobie z reguly poradzic. Niektorzy twierdza, ze woda po zmiekczaniu ma gorzkawy smak z powodu dodawanego do niej sodu. A ze generalnie wszystko dookola jest slone jak diabli i spozywamy za duzo soli, jakby mial wybor to wolabym wode z mineralami pic, niz z sodem.



Co do wyboru urządzeń to podajcie jakieś konkretne propozycje, z którymi będę miał najmniej problemu i będą najkorzystniejsze cena/jakość/zdrowy rozsądek....
farmiIdzi do paru lokalnych firm. Niech Ci zrobia oferty z cenami i informacja o uzytych 3 komponentach o ktorych pisalsalem. I tak ktos Ci to pewnie bedzie musial zainstalowac, uruchomic, itd, wiec lepiej uzyc lokalnej firmy jakiejs. Wtedy Ci tu powiedza, ktora oferata jest dobra/tania itd.

marcin

farmi
12-04-2012, 17:41
a gdybym nalegał ja konkretną podpowiedź firmy-urzadzenia? Gdy pojde z zapytaniem do instalatora np buderusa- raczej nie zaoferuje mi viessmanna...
- nie wiem czy muszę zlecać montaż zmiękczacza firmie czy mógłbym spróbować samemu...

Jastrząb
12-04-2012, 19:09
a gdybym nalegał ja konkretną podpowiedź firmy-urzadzenia? Gdy pojde z zapytaniem do instalatora np buderusa- raczej nie zaoferuje mi viessmanna...
- nie wiem czy muszę zlecać montaż zmiękczacza firmie czy mógłbym spróbować samemu...
Jak chcesz placic za marke, to idz do budeursa czy viessmana. Ale jak juz pisalem dostaniesz nie ich produkt z nalepka za ekstra cene.

Troche upraszczajac mozna napisac ze w warunkach polskich masz 3 wartych uwagi producentow zbiornika, 3 producentow glowicy sterujacej i tylez producentow zywicy jonowymiennej. Kto to zlozy do kupy, i jak nazwie urzadzenie - rzecz drugorzedna. To samo zrobi viessman, jak i lokalna firma uzdatniajaca wode.

Jesli nie wiesz jak powinno sie eksploatowac zywice jonowymienna, jak ustawic regeneracje itd, to odradzam samodzielne tego uruchomienie.

marcin

tomekgips
12-04-2012, 21:03
Witam Farmi w okolicach Poznania jest pewno z kilkanaście jak nie kilkadziesiąt firm które zajmują się uzdatnianiem wody , poszukaj w internecie , wyślij zapytania z dołączonymi wynikami badań wody , firmy dobiorą filtry , wycenią i będziesz miał wybór , ewentualnie wtedy koledzy z forum podpowiedzą czy to dobra cena ,dobre złoże , głowica ,zbiornik i po kłopocie ja tak zrobiłem i miałem kilkanaście ofert . Pozdrawiam i powodzenia Tomasz

Dodam jeszcze , że ja sam to montowałem nie było problemu , ale butle były już zasypane złożem i głowice miałem już zaprogramowane przez firmę , w której zakupiłem urządzenia .

JANET 13
13-04-2012, 12:11
Witam i ponawiam pytanie:
co sądzicie o zmiękczaczu wody BUDERUS "LOGA NICE 30"? mogę prosić o jakieś porady i opinie.....

tomekgips
13-04-2012, 13:42
Witam myślę , że jeśli ten zmiękczacz jak każdy inny usuwa to co ma usunąć jest dobry , a jak pisał Jastrząb kilka postów wyżej , chcesz płacić za nazwę twój wybór . Pozdrawiam Tomasz

Zenon111
15-04-2012, 10:58
Witam

Od roku korzystam ze stacji uzdatniania wody Buderus Loga Nice 30. Na doprowadzeniu ma zainstalowany zwykły filtr mechaniczny i filtr sznurkowy 200 um.
Woda surowa ma następujące parametry:
Mętność - 0,27 NTU
Chlor wolny - 0.12 mgCl2/l
Żelazo - 0.77 mg/l
Twardość ogólna - 430 mgCaCO3/l
Barwa - 3
Przewodnonictwo właściwe w temp 25 stopniach 987 uS/cm
pH - 7.2
Amoniak - 0,070 mg/l
Azotyny <0,01 mg/l

Zmięczacz jest ustawiony na właściwą twardość, tj. 430 mgCaCO3/l i efekty są rzeczywiście odczuwalne. W teście kropelkowym za stacją wychodzi 1 dh (~ 17.85 mg CaCO3/l), nie ma kamienia na czajniku, szampony i mydła się pienią jak szalone :)

Stosuję wyłącznie sól tabletkowaną kupowaną bezpośrednio u dystrybutora w Małopolsce soli Soda Polska Ciech, firmie Kamsol, oryginalnie zapakowane worki, więc winę soli muszę wyeliminować.
Mój problem polega na tym, że podczas mycia auta (czarnego :no: ) pozostaje na nim biały osad. Niezależnie, czy używam chemii, czy czyste auto poleję wodą. Na kabinach prysznicowych również pozostaje niewielki i łatwo zmywalny osad.
Na wszelki wypadek dodam, bo może ma to jakieś znaczenie, że w trakcie eksloatacji wystąpiła ustarka sprzętu i głowica była regulowana mechanicznie (śruba na głowicy).

Czy ma ktoś pomysł, co z tym fantem zrobić? Cz w ogóle przy pomocy zmiękczacza można uzyskać wodę, która nie pozostawia takie osadu, czy cos jest źle ustawione w stacji (wspomniana mechaniczna regulacja śrubką :) ) ,czy po prostu muszę się z tym pogodzić ....

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie fachowców.

farmi
18-04-2012, 08:05
Pozbierałem kilka ofert na zmiękczacz do mojego domu :
1 DIAMOND 20 - Z głowicą LOGIX AUTOTROL cena ok. 1890 zł.
2 ZMIĘKCZACZ WODY-LOGIX-GE/ ECO-OPTIMA 30 głowica LOGIX 255/760 cena 1920zł
3. Zmiękczacz 30 litrów złoża Crystal 30 Głowica GE Osmonix 255/760 "objętościowa", – cena z VAT -. 2000 zł
4 EKOMECH Cabinet 35 (25litrów złoża)głowica sterująca Fleck 5600SXT cena 2200 + opcja zasypania jonitem Amberlite SR1L za 150 zł
5 MAXIMA ECO 26 + By-pass z Mixingiem głowica objętościowa Erie z funkcją płukania przeciwprądowego (up-flow – ) cena około 2600zł
6 Viessmann AQUAHOME 20 – cena ok. 2600
7 Zmiękczacz SLIMLINE ECO+ 24 (24 litry)Sterowanie - Elektroniczne, głowica ERIE 541N48 cena ok. 2700zł

Czy możecie pomóc coś wybrać przy założeniach cena/jakość/zdrowy rozsądek ( twardość wody 21,2 dh)?
Z góry dzięki;)

qbek17
18-04-2012, 08:46
Pozbierałem kilka ofert na zmiękczacz do mojego domu ...
Czy możecie pomóc coś wybrać przy założeniach cena/jakość/zdrowy rozsądek ( twardość wody 21,2 dh)?
Nie ma sensu iść w jakieś specjalne złoża (Crystal?? - chyba nie chodzi o Crystal Right).
Głowica Erie skazuje cię na serwis sprzedawcy bo jest mało popularna i ewentualne koszty przeglądu/części mogą się okazać wysokie.
Poza tym każdy zestaw z głowicą objętościową i mixingiem będzie w porządku (osobiście polecałbym głowice Clack, ale te które ci zaproponowano też będą OK).
Warto dopytać jakie jonity są w tych zestawach - może nie ma potrzeby "dopłacać" do Amberlite'a?

qbek17
18-04-2012, 08:51
Stosuję wyłącznie sól tabletkowaną kupowaną bezpośrednio u dystrybutora w Małopolsce soli Soda Polska Ciech, firmie Kamsol, oryginalnie zapakowane worki, więc winę soli muszę wyeliminować.
Mój problem polega na tym, że podczas mycia auta (czarnego :no: ) pozostaje na nim biały osad. Niezależnie, czy używam chemii, czy czyste auto poleję wodą. Na kabinach prysznicowych również pozostaje niewielki i łatwo zmywalny osad.
Na wszelki wypadek dodam, bo może ma to jakieś znaczenie, że w trakcie eksloatacji wystąpiła ustarka sprzętu i głowica była regulowana mechanicznie (śruba na głowicy).

Czy ma ktoś pomysł, co z tym fantem zrobić? Cz w ogóle przy pomocy zmiękczacza można uzyskać wodę, która nie pozostawia takie osadu, czy cos jest źle ustawione w stacji (wspomniana mechaniczna regulacja śrubką :) ) ,czy po prostu muszę się z tym pogodzić ....

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie fachowców.
Zmiękczacz nie usuwa z wody "wszystkiego" a jedynie twardość (związki wapnia i magnezu). Poza nimi w wodzie występują inne minerały mogące powodować osady. Jeśli chciałbyś wodę "bez niczego" to musiałbyś mieć cały proces demineralizacji (lub osmozę), a w domowych warunkach jest to niepraktyczne/nieekonomiczne.
Wydaje mi się, że regulacja głowicy nie ma tu większego znaczenia - jeśli zmierzyłeś twardość na wyjściu i wynosi ona 1 dH to znaczy że zmiękczacz działa i więcej z niego nie wyciśniesz... (no chyba, że zejdziesz do 0 dH) ;)

Hytryulik
18-04-2012, 09:28
Pozbierałem kilka ofert na zmiękczacz do mojego domu :
1 DIAMOND 20 - Z głowicą LOGIX AUTOTROL cena ok. 1890 zł.
2 ZMIĘKCZACZ WODY-LOGIX-GE/ ECO-OPTIMA 30 głowica LOGIX 255/760 cena 1920zł
3. Zmiękczacz 30 litrów złoża Crystal 30 Głowica GE Osmonix 255/760 "objętościowa", – cena z VAT -. 2000 zł
4 EKOMECH Cabinet 35 (25litrów złoża)głowica sterująca Fleck 5600SXT cena 2200 + opcja zasypania jonitem Amberlite SR1L za 150 zł
5 MAXIMA ECO 26 + By-pass z Mixingiem głowica objętościowa Erie z funkcją płukania przeciwprądowego (up-flow – ) cena około 2600zł
6 Viessmann AQUAHOME 20 – cena ok. 2600
7 Zmiękczacz SLIMLINE ECO+ 24 (24 litry)Sterowanie - Elektroniczne, głowica ERIE 541N48 cena ok. 2700zł

Czy możecie pomóc coś wybrać przy założeniach cena/jakość/zdrowy rozsądek ( twardość wody 21,2 dh)?
Z góry dzięki;)

Niestety na tym forum uzyskasz zdanie zależne od punktu siedzenia ( nie mam Amberlita na magazynie bo na nim za mało zarobię – efekt-może nie ma potrzeby "dopłacać" do Amberlite'a). Proces produkcyjny jonitu Amberlite SR1L jest prowadzony tak aby spełniał wymogi uzdatniania wody pitnej chyba jako jedyny. Przeczytaj sobie kartę katalogową producenta: http://www.rohmhaas-polska.com/produkty/pds/amberlite/SR1LNA.pdf Według mnie dopłata tych 150 zł jest warta świętego spokoju.
W tych wszystkich ofertach masz jeden pewny wymiennik, który jest złożony z najwyższej jakości wszystkich komponentów Pentaira produkowanych w Europie – to jest zmiękczacz na głowicy Fleck 5600.
Powtórzę: kupując tak usilnie promowany zmiękczacz na głowicy Clack masz 100% szans że będziesz miał chińskiej produkcji zbiornik i nie wiadomo co z resztą. Zastanów się czy tego chcesz.
Oczywiście proponowanie zmiękczaczy z ładnie zapakowaną z najsłabszą z głowic Erie uważam za porażkę pominąwszy to że chyba w całości sprowadzane z Chin.

Jastrząb
18-04-2012, 09:43
Niestety na tym forum uzyskasz zdanie zależne od punktu siedzenia.
[....]
W tych wszystkich ofertach masz jeden pewny wymiennik, który jest złożony z najwyższej jakości wszystkich komponentów Pentaira produkowanych w Europie – to jest zmiękczacz na głowicy Fleck 5600.

Kazda sroka swoja ogon chwali jak sam przyznajesz. Ale musze przyznac - masz chlopie jaja i tupet!!

Innym zarzucasz stronniczosc, a sam jednoczesnie forsujesz Ekomech'a. Nie wiem co Cie z nimi laczy, ale to zdaje sie jest ta firma od slynnego Dolmixu, ktory namietnie na kazdym kroku promujesz i polecasz na niemalze kazda wode.


Czekaj. To Ekomech tylko jako opcje podal zasypanie jonitem Amberlite? O kurka. Toz Ty teraz musisz sepuku popelnic. Ekomech od Dolmixu proponuje klientom cos gorszego niz amberlite? To musi byc szok dla Ciebie :(


marcin

qbek17
18-04-2012, 09:45
Niestety na tym forum uzyskasz zdanie zależne od punktu siedzenia ( nie mam Amberlita na magazynie bo na nim za mało zarobię – efekt-może nie ma potrzeby "dopłacać" do Amberlite'a). Proces produkcyjny jonitu Amberlite SR1L jest prowadzony tak aby spełniał wymogi uzdatniania wody pitnej chyba jako jedyny. Przeczytaj sobie kartę katalogową producenta: http://www.rohmhaas-polska.com/produkty/pds/amberlite/SR1LNA.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.rohmhaas-polska.com%2Fprodukty%2Fpds%2Famberlite%2FSR1LNA.p df) Według mnie dopłata tych 150 zł jest warta świętego spokoju.
Człowieku - wiem że ty zdania nie zmienisz, ale nie życzę sobie insynuacji na mój temat. Po raz kolejny powtarzam: Nie mam magazynu, nie zajmuję się sprzedażą zmiękczaczy i nie zarabiam na tym! (w przeciwieństwie do ciebie).
Zapewniam cię, że Amberlite wcale nie jest jedynym, który jest produkowany do wody pitnej. Nie wiem czy ty widziałeś jak się produkuje jonity (tak się składa, że ja widziałem na własne oczy, a nie tylko czytając karty katalogowe). Są inni producenci (których po prostu "nie masz na magazynie") robiący dobre produkty i nie wszyscy mają skośne oczy ;)
To że ktoś bierze dopłatę za "lepszy jonit" świadczy tylko o tym, że standardowo używa "gorszego" - a to wcale nie jest pocieszające. Może któryś z innych oferentów ma dobry jonit w standardzie i bez dopłaty.
Nie odróżniasz głowicy od reszty zmiękczacza? To że ktoś używa dobrej głowicy Clack/Fleck nie ma nic wspólnego z resztą komponentów....

Hytryulik
18-04-2012, 10:12
Człowieku - wiem że ty zdania nie zmienisz, ale nie życzę sobie insynuacji na mój temat. Po raz kolejny powtarzam: Nie mam magazynu, nie zajmuję się sprzedażą zmiękczaczy i nie zarabiam na tym! (w przeciwieństwie do ciebie).
Zapewniam cię, że Amberlite wcale nie jest jedynym, który jest produkowany do wody pitnej. Nie wiem czy ty widziałeś jak się produkuje jonity (tak się składa, że ja widziałem na własne oczy, a nie tylko czytając karty katalogowe). Są inni producenci (których po prostu "nie masz na magazynie") robiący dobre produkty i nie wszyscy mają skośne oczy ;)
To że ktoś bierze dopłatę za "lepszy jonit" świadczy tylko o tym, że standardowo używa "gorszego" - a to wcale nie jest pocieszające. Może któryś z innych oferentów ma dobry jonit w standardzie i bez dopłaty.
Nie odróżniasz głowicy od reszty zmiękczacza? To że ktoś używa dobrej głowicy Clack/Fleck nie ma nic wspólnego z resztą komponentów....
Z tego co wiem omawiany zmiękczacz Ekomech w standardzie zasypany jest jonitem Amberlite IR 120 NA lub DOWEX HCR-S/S i to jest odpowiednik twoich jonitów, a ja uważam że nawet lepsze. Ale nie porównuj jonitu SR1 Na do nich bo im do pięt nie dorasta. Jeżeli to negujesz to ja wątpię w twoja bezstronność.
Powtórzę: tak ja kupuję i stosuję tylko sprawdzony towar z pewnego źródła i chińszczyznę z niepewnych źródeł omijam szerokim łukiem. I taki towar popieram na tym forum.

qbek17
18-04-2012, 10:22
Z tego co wiem ... Amberlite IR 120 NA lub DOWEX HCR-S/S i to jest odpowiednik twoich jonitów, a ja uważam że nawet lepsze.
A czy ty w ogóle wiesz jakie to są "moje" jonity? Uważasz, że np Dowex HCR S/S jest lepszy niż Lewatit S1567 czy S108? To zupełnie różne produkty i to że znasz tylko chińszczyznę i HCR'a nie znaczy, że nie ma nic innego.

farmi
18-04-2012, 11:08
zamiast utarczek spodziewałem sie raczej :
" zestaw xxxx będzie najodpowiedniejszy do kryteriów cena/jakość zdrowy rozsądek ...."

to może inaczej zapytam- czy warto dokładać jakiekolwiek złotówki ponad najtańszy zestaw z zaproponowanych???

qbek17
18-04-2012, 11:21
zamiast utarczek spodziewałem sie raczej :
" zestaw xxxx będzie najodpowiedniejszy do kryteriów cena/jakość zdrowy rozsądek ...."

to może inaczej zapytam- czy warto dokładać jakiekolwiek złotówki ponad najtańszy zestaw z zaproponowanych???
Sama nazwa zestawu nie mówi o jego składnikach - radzimy ci dopytać o to z czego składa się najtańszy zestaw i wtedy będziesz mógł otrzymać odpowiedź czy warto :)

farmi
18-04-2012, 12:17
mam takie informacje techniczne np nr 1(1890zł)to:
DIAMOND 20 LOGIX AUTOTROL
PEŁEN AUTOMAT+BY-PASS Z WBUDOWANYM ZAWOREM MIESZAJĄCYM (Mixing)
• Ciśnienie pracy - 1,5 - 6,0 bar
• Objętość złoża - 20 litrów
• Zasilanie - 110-240 V / 50-60 Hz
• Przyłącze wody - 1 cal
• Sterowanie - Elektroniczne, głowica LOGIX 255/760
• Regeneracja - Całkowicie automatyczna
• Zużycie soli na regenerację - ok. 0,9kg/1m3 wody
• Zużycie wody na regenerację - ok. 185 litrów
• Temperatura cieczy - 4-49°C

i czy warto dołożyć parę złotych do np nr 3 za 2000zł:

Crystal 30 Głowica GE Osmonix 255/760
żywica Purolite C 100E
Ilość złoża (żywicy) 30 litrów
Max. przepływ 1,9 m³ /h
Wydajność między regeneracjami
w zależności od twardości wody
17,8°f (10dH) 10,2 m³
24,9°f (14dH)7,2 m³
32,1°f (18dH)5,6 m³
40,9°f (23dH)4,3 m³

SPADEK CIŚNIENIA do 0,4 bara
ŚREDNIE ZUŻYCIE SOLI NA
REGENERACJĘ 3,6 kg
ŚREDNIE ZUŻYCIE WODY NA REGENERACJĘ 180 litrów
OBJĘTOŚĆ ZBIORNIKA SOLI 70 litrów
TEMPERATURA PRACY 5 - 38°C
CIŚNIENIE ROBOCZE 1,8 - 8,0 bar
PRZYŁĄCZE HYDRAULICZNE WEJ/WYJ - Rozstaw 1'' - 78mm
PRZYŁĄCZE HYDRAULICZNE POPŁUCZYN1/2 ''
ZASILANIE ELEKTRYCZNE - MOC AC230/AC12V - 4W
ŚREDNI KOSZT EKSPLOATACJI (na m3wody)1,50 PLN/m³

qbek17
18-04-2012, 12:33
mam takie informacje techniczne np nr 1(1890zł)to:
DIAMOND 20 LOGIX AUTOTROL
PEŁEN AUTOMAT+BY-PASS Z WBUDOWANYM ZAWOREM MIESZAJĄCYM (Mixing)
• Ciśnienie pracy - 1,5 - 6,0 bar
• Objętość złoża - 20 litrów
• Zasilanie - 110-240 V / 50-60 Hz
• Przyłącze wody - 1 cal
• Sterowanie - Elektroniczne, głowica LOGIX 255/760
• Regeneracja - Całkowicie automatyczna
• Zużycie soli na regenerację - ok. 0,9kg/1m3 wody
• Zużycie wody na regenerację - ok. 185 litrów
• Temperatura cieczy - 4-49°C

i czy warto dołożyć parę złotych do np nr 3 za 2000zł:

Crystal 30 Głowica GE Osmonix 255/760
żywica Purolite C 100E
Ilość złoża (żywicy) 30 litrów
Max. przepływ 1,9 m³ /h
Wydajność między regeneracjami
w zależności od twardości wody
17,8°f (10dH) 10,2 m³
24,9°f (14dH)7,2 m³
32,1°f (18dH)5,6 m³
40,9°f (23dH)4,3 m³

SPADEK CIŚNIENIA do 0,4 bara
ŚREDNIE ZUŻYCIE SOLI NA
REGENERACJĘ 3,6 kg
ŚREDNIE ZUŻYCIE WODY NA REGENERACJĘ 180 litrów
OBJĘTOŚĆ ZBIORNIKA SOLI 70 litrów
TEMPERATURA PRACY 5 - 38°C
CIŚNIENIE ROBOCZE 1,8 - 8,0 bar
PRZYŁĄCZE HYDRAULICZNE WEJ/WYJ - Rozstaw 1'' - 78mm
PRZYŁĄCZE HYDRAULICZNE POPŁUCZYN1/2 ''
ZASILANIE ELEKTRYCZNE - MOC AC230/AC12V - 4W
ŚREDNI KOSZT EKSPLOATACJI (na m3wody)1,50 PLN/m³
Z tych dwóch wybrałbym drugą opcję: ma więcej złoża i masz przynajmniej podaną jego nazwę :) głowica jest w obu przypadkach taka sama, reszta komponentów też będzie zbliżona.

farmi
18-04-2012, 12:44
dzięki za odpowiedź
a czy żywica Purolite C 100E jest wystarczająca czy mam pytać o zmianę na Amberlite SR1L?

qbek17
18-04-2012, 13:12
C100E jest takim jonitem "słabszym z tych lepszych". Amberlite jest "dobry" :)
W praktyce pewnie nie poczujesz różnicy, ale jak chcesz się czuć bezpieczniej to nie szkodzi poprosić o zamianę.

purgalm
24-04-2012, 20:34
Cześć,

od kilku miesięcy mieszkam w bloku w krakowskiej dzielnicy Prądnik Biały. Woda do mnie jest dostarczana z ZUW Rudawa (http://www.mpwik.krakow.pl/upload/Subpages/komunikat%2018_IV_2012.pdf).
Przede wszystkim w wodzie jest strasznie dużo kamienia: specyficzny zapach, osad praktycznie na wszystkim: bardzo szybko pojawiają się zacieki w łazience, na naczyniach, błyskawicznie odkłada się osad w czajniku itp. - tego chcę się pozbyć w pierwszej kolejności

Kupiłem dzisiaj dzbanek filtrujący Brita, ale chciałbym zadbać o lepszą jakość wody w całym mieszkaniu. Wymyśliłem taki plan działania:

1. Oddam próbkę wody do zbadania do Sanepidu - tutaj jednak pojawia się pytanie, jakie badanie zlecić: http://wsse.krakow.pl/strona/attachments/190_CENA%20%20ZA%20BADANIE%20WODY1.pdf
- z jednej strony chciałbym mieć wszystkie wyniki potrzebne do dopasowania odpowiednich filtrów do wody, ale z drugiej strony nie chcę bez potrzeby przepłacić za badania

2. Na podstawie wyników badania wody chciałbym dopasować odpowiednie filtry, które zapewnią mi jak najlepszą jakość wody spożywczej prosto z kranu:
- najpewniej będę chciał zamontować jakiś zestaw filtrów bezpośrednio przed kranem w kuchni pod szafką. Tutaj pojawia mi się już pierwsze pytanie: filtry montuje się chyba tylko na ujęciu wody zimnej - co wtedy z wodą ciepłą? Czy jeżeli ciepła woda nie jest filtrowana i miesza się następnie z filtrowaną zimną, to cały proces nie traci sensu?
- jak znacznie takie filtry obniżają ciśnienie wody?
- najważniejsze pytanie: co kupić? Domyślam się, że dokładna informacja zależy od wyników badań wody, ale może już na podstawie powyższych informacji można wskazać ogólne kierunki?

3. Chciałbym też nieco odkamienić wodę w całym mieszkaniu - także w łazience. Pomyślałem o zamontowaniu jakiegoś większego filtra przy ujęciu zimnej wody jeszcze przed Junkersem przepływowym - czy to dobry pomysł?

Z góry dziękuję za porady :)

qbek17
24-04-2012, 23:49
1. Oddam próbkę wody do zbadania do Sanepidu - tutaj jednak pojawia się pytanie, jakie badanie zlecić: http://wsse.krakow.pl/strona/attachments/190_CENA%20%20ZA%20BADANIE%20WODY1.pdf
- z jednej strony chciałbym mieć wszystkie wyniki potrzebne do dopasowania odpowiednich filtrów do wody, ale z drugiej strony nie chcę bez potrzeby przepłacić za badania
Jeśli wodę dostarcza ci wodociąg to wyniki badania twojej "konkretnej" wody nie powinny się znacznie różnić od wyników "oficjalnych". Wiadomo że przez kilometry rur niektóre parametry mogą się zmienić, ale myślę że nie wpłynie to na dobór filtrów (patrz pkt.2)


2. Na podstawie wyników badania wody chciałbym dopasować odpowiednie filtry, które zapewnią mi jak najlepszą jakość wody spożywczej prosto z kranu:
- najpewniej będę chciał zamontować jakiś zestaw filtrów bezpośrednio przed kranem w kuchni pod szafką. Tutaj pojawia mi się już pierwsze pytanie: filtry montuje się chyba tylko na ujęciu wody zimnej - co wtedy z wodą ciepłą? Czy jeżeli ciepła woda nie jest filtrowana i miesza się następnie z filtrowaną zimną, to cały proces nie traci sensu?
- jak znacznie takie filtry obniżają ciśnienie wody?
- najważniejsze pytanie: co kupić? Domyślam się, że dokładna informacja zależy od wyników badań wody, ale może już na podstawie powyższych informacji można wskazać ogólne kierunki?
Jeśli chodzi o filtry do szafki pod zlewem to masz w zasadzie jedną możliwość - mała stacja RO (odwrócona osmoza). I tutaj nie ma większego znaczenia jaki masz skład wody - im więcej zanieczyszczeń tym częściej trzeba będzie wymieniać wkłady (i tym większy będzie spadek ciśnienia). Taki filtr montuje się tylko na zimnej wodzie, a w zasadzie dodatkowo - masz dodatkowy kranik z wodą pitną (zimną - po uzdatnieniu możesz tą wodę podgrzać). Ale nie ma sensu montować osmozy pod główny kran - jej wydajność jest zbyt mała (i szkoda tej wody np.do zmywania).


3. Chciałbym też nieco odkamienić wodę w całym mieszkaniu - także w łazience. Pomyślałem o zamontowaniu jakiegoś większego filtra przy ujęciu zimnej wody jeszcze przed Junkersem przepływowym - czy to dobry pomysł?
To chyba najlepszy pomysł - ale musisz najpierw stwierdzić czy masz taką możliwość. Dla zmiękczacza potrzebujesz sporo miejsca, odpowiedniego ciśnienia, przepływu i dojścia do kanalizacji. Niby proste i oczywiste ale czasami okazuje się istotną przeszkodą. Jak już zdecydujesz się na zmiękczacz to będziesz musiał jeszcze raz zweryfikować pierwsze punkty tego postu - może wystarczy ci usunięcie twardości i nie będziesz potrzebował RO?

ewazych
25-04-2012, 12:40
Witam,
Mam pytanie wyniki badań z sanepidu to żelazo ogólne 0,098 mg/l, amonowy jon 0,49, azotany poniżej 0,09 mangan 0,303 mg/l oraz utlenialność 2,76mg/l do tego nie stwierdzono żadnych bakteri jaki filtr by państwo polecili. Filtr byłby na cały dom gdzie mieszka 4 osoby dorosłe i 3 dzieci. studnia ma głębokość 13 krgów i jest wysypana żwirem na 2 kręgi, hydrofor taki zwykły.Woda ma żółtawy kolor jak się naleje do wanny i pozostawia osad, do tego smakuje dość chemicznie. Będę wdzięczna za szybką pomoc

Jastrząb
25-04-2012, 13:08
Witam,
Mam pytanie wyniki badań z sanepidu to żelazo ogólne 0,098 mg/l, amonowy jon 0,49, azotany poniżej 0,09 mangan 0,303 mg/l oraz utlenialność 2,76mg/l do tego nie stwierdzono żadnych bakteri jaki filtr by państwo polecili. Filtr byłby na cały dom gdzie mieszka 4 osoby dorosłe i 3 dzieci. studnia ma głębokość 13 krgów i jest wysypana żwirem na 2 kręgi, hydrofor taki zwykły.Woda ma żółtawy kolor jak się naleje do wanny i pozostawia osad, do tego smakuje dość chemicznie. Będę wdzięczna za szybką pomoc
Czy to sa wszystkie wyniki z badan? Jesli nie, podaj wszystko. Zwlaszcza pH.

Troche dziwne, ze przy tak malej zawartosci zelaza woda jest zolta. Czy pozostajacy osad jest tez zolty czy innego koloru (np smolisty czarny).
Czy woda po nalaniu do wanny jest od razu zolta, czy dopiero po jakims czasie lapie zolty kolor jak sie ustoi? A moze po nalaniu plywaja w niej takie zolte/brazowe paprochy?
Co to jest zwykly hydrofor? Z workiem czy bez worka.
Jak byla pobrana woda do badania. Zeby to bylo miarodajne, powinna byc solidnie przepompowana - tak, zeby nie pobrac wody ktora stoi w instalacji/hydroforze, tylko bezposrednio ze studni.

To ze nie ma bakterii to bym sie tak nie cieszyl To jest plytka kopana studnia. Zdrowo popada i sie moga bakterie pojawic :-(

marcin

Swi***w
27-04-2012, 14:04
Witam,
Mam pytanie wyniki badań z sanepidu to żelazo ogólne 0,098 mg/l, amonowy jon 0,49, azotany poniżej 0,09 mangan 0,303 mg/l oraz utlenialność 2,76mg/l do tego nie stwierdzono żadnych bakteri jaki filtr by państwo polecili. Filtr byłby na cały dom gdzie mieszka 4 osoby dorosłe i 3 dzieci. studnia ma głębokość 13 krgów i jest wysypana żwirem na 2 kręgi, hydrofor taki zwykły.Woda ma żółtawy kolor jak się naleje do wanny i pozostawia osad, do tego smakuje dość chemicznie. Będę wdzięczna za szybką pomoc

Witam,
Żółtawy kolor (oraz podwyższona utlenialność, ale bez przesady) może wskazywać na związki organiczne w wodzie.
Można zrobić prosty test. Odstawić wodę na 24 h w otwartym naczyniu. Później przepuścić ją kilkukrotnie przez mocno zbitą włókninę.
Jeśli będzie krystaliczna to uzdatnienie jej będzie dość łatwe. Jeśli jednak nie zmieni koloru to zapraszam na kilkanaście wątków wcześniej - usuwanie substancji organicznych z wody;)
pozdrawiam
Paweł

ralwing
09-05-2012, 19:08
Witam.
Mam nastepujace wyniki badania wody z wodociągu. Mam problem z smierdzaca ciapla woda w domu, i lokalny czlowiek od uzdatniania wody twierdzi, ze zeby sie pozbyc tego problemu trzeba zbic zelazo do 0. Mowi, ze trzeba zastosowac zloze zeolitowe, co ma kosztowac okolo 3000zl.
Co byscie w tej sytuacji doradzili?
Bakterii coli, i enterokoów brak.
Jon amonowy: <0,10 mg/l (max 0,50)
Zelazo: <70 ug/l (max 200)
Mangan: 46+-5 ug/l (max 50)
Siarczany: 76 mg/l (max 250)
Dziekuje za to, ze zawsze mozna na Was liczyc!:)

qbek17
09-05-2012, 21:12
...lokalny czlowiek od uzdatniania wody twierdzi, ze zeby sie pozbyc tego problemu trzeba zbic zelazo do 0. Mowi, ze trzeba zastosowac zloze zeolitowe, co ma kosztowac okolo 3000zl.
Co byscie w tej sytuacji doradzili?
Bakterii coli, i enterokoów brak.
Jon amonowy: <0,10 mg/l (max 0,50)
Zelazo: <70 ug/l (max 200)
Mangan: 46+-5 ug/l (max 50)
Siarczany: 76 mg/l (max 250)
Jeśli ten lokalny gość powiedział to na podstawie tych wyników, które podałeś, to kiepski z niego specjalista ;) Żelaza masz mało i nie ma ono nic wspólnego z zapachem wody.

free_shop
09-05-2012, 21:26
Zgadzam się z qbek17, odpuść sobie autochtona! Ja postawiłem u bukmachera na siarczany (3:1).:)

ralwing
10-05-2012, 08:12
Jeśli ten lokalny gość powiedział to na podstawie tych wyników, które podałeś, to kiepski z niego specjalista ;) Żelaza masz mało i nie ma ono nic wspólnego z zapachem wody.
Woda smierdzi siarkowodorem, i spotkalem sie z dwoma opiniami, ze trzeba wtedy zbic zelazo do 0... Jesli nie zelazo to co?

Zgadzam się z qbek17, odpuść sobie autochtona! Ja postawiłem u bukmachera na siarczany (3:1).:)
Jak sie pozbyc siarczanow? Da sie kupic jakis filtr BB czy cos, ktory pomoze rozwiazac ten problem?

qbek17
10-05-2012, 09:24
Piszesz że smród występuje w ciepłej wodzie, do tego masz malutko żelaza (nie ma co zbijać) - obstawiałbym jakieś bakterie siarkowe.

Jastrząb
10-05-2012, 10:16
Piszesz że smród występuje w ciepłej wodzie, do tego masz malutko żelaza (nie ma co zbijać) - obstawiałbym jakieś bakterie siarkowe. Kolega to tyle razy chlorowal, zbiornik przegrzewal, ze w przypadku bakterii cos powinno pomoc. Fakt, ze chyba nie grzal do 70C, a dopiero ta temperatura ma podobniez pomoc na bakterie siarkowe.
Moze tez stad jego pomysl o usuwaniu kamienia, bo chlorowanie pewnie nie za bardzo pomaga jesli bakterie sie okopaly pod warstwa kamienia.

Ale ja z tego co czytalem i wlasnego doswiadczenia nadal przychylam sie do wersji niebakteriologicznej.


marcin

free_shop
10-05-2012, 10:51
Jak sie pozbyc siarczanow? Da sie kupic jakis filtr BB czy cos, ktory pomoze rozwiazac ten problem?Bakterie siarkowe są przeważnie beztlenowcami, można więc podać im trutkę w postaci tlenu. Montujesz aspirator z obejściem, np. taki jak na tym obrazku:
http://swiatfiltrow.pl/artykuly-hydrauliczne/115-napowietrzacz-inzektor-aspirator-napowietrzanie-wody.html
(swiatfiltrow, mój numer konta to: **********:))
Zawór obejściowy (ten z czerwoną wajchą) przykręcasz tak, aby woda z kranu nalana do szklanki miała lekko mleczną barwę.
Druga metoda to filtr narurowy z puszką (nie wiem, czy BB to ma).
Przykładowa puszka:
http://www.woda.com.pl/index.php?p283,fceb10-pusty-wklad-10-cali-obudowa-do-zasypania-zlozem
Do puszki wsypujesz KDF. To złoże powoduje, że woda nabiera własności bakteriostatycznych.
Jeżeli masz kasę, to Cintropur ma coś takiego:
http://www.ultrafiltracja.pl/p156,cintropur-nw-25-te.html
KDF sprzedawany jest w workach 25 kg, ale może znajdziesz kogoś, kto to konfekcjonuje.
PS.
Nie daję gwarancji na w/w metody pozbycia się smrodu.
Wszystkie podane linki nie są kryptoreklamą, a jedynie zostały znalezione na pierwszej stronie googla.
Złoża KDF nigdy nie używałem, ale z opisu wynika, że powinno działać.
:)

qbek17
10-05-2012, 11:04
KDF jest sprzedawany w wiaderkach po 1/3 cu.ft. (ok 11kg) i jest piekielnie drogi :)
Wszelkie "kulki z KDF", "węgiel z KDF" czy inne "cudo z KDF" zawiera go minimalną ilość dlatego jeśli już chciałbyś go zastosować to trzeba uważać. Poza tym do jego regeneracji wymagana jest gorąca woda co w praktyce czyni go "jednorazowym" (chyba że masz taką możliwość) ;)
Generalnie większość złóż odżelaziających ma w swojej charakterystyce zapisane usuwanie siarkowodoru... ale najpierw wypadałoby stwierdzić czy masz go w ogóle w swojej wodzie.

ralwing
10-05-2012, 11:04
Tu jest caly wywod na temat tego co z ta woda do tej pory robilem:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200640-%C5%9Amierdzaca-ciep%C5%82a-woda&p=5365866#post5365866

ralwing
10-05-2012, 11:13
Bakterie siarkowe są przeważnie beztlenowcami,
:)
Hmm.. z tego co sie orientuje podchloryn natlenia wode. 2ukrotnie wpuszczalem go do obiegu... To po pierwsze. Po drugie zmienilem zasobnik, wiec bakterie musialby byc gdzies w instalacji, cieplej wody, ktora no czesto stoi zupelnie bez wody, bo jak nic mi nie daje kolejna z prob pozbycia sie wody, spuszczam z instalacji - zamiast wody jest tam wtedy powietrze... Czy te bakterie sa az tak odporne? Watpie.

kamillis
10-05-2012, 11:14
Witam,
Czy ma sens takie rozwiązanie do zmiękczenia/odkamienienia wody:
http://www.woda.com.pl/index.php?p642,bb10-3-soft-filtr-zmiekczajacy-3xbb10-na-dom-jednorodzinny
BB10-3-SOFT - filtr zmiękczający (3xBB10) na dom jednorodzinny

domek jednorodzinny,
3-4 osoby (4 beda w przyszlosci ;)
twardosc wody 300 jednostek
przecietne zuzycie wody (kompiele, pralka, zmywarka)

Czy jest sens isc w ta strone?
Czy jednak nie zawracać sobie głowy i zainstalować droższą opcję, czyli zmiękczacz?

Jastrząb
10-05-2012, 11:23
Bakterie siarkowe są przeważnie beztlenowcami, można więc podać im trutkę w postaci tlenu.
:)Tyle ze rozpuszczalnosc tlenu w wodzie w wyzszej temperaturze zasobnika jest chyba strasznie mala.

marcin

Jastrząb
10-05-2012, 11:33
Witam,
Czy ma sens takie rozwiązanie do zmiękczenia/odkamienienia wody:
http://www.woda.com.pl/index.php?p642,bb10-3-soft-filtr-zmiekczajacy-3xbb10-na-dom-jednorodzinny
BB10-3-SOFT - filtr zmiękczający (3xBB10) na dom jednorodzinny

domek jednorodzinny,
3-4 osoby (4 beda w przyszlosci ;)
twardosc wody 300 jednostek
przecietne zuzycie wody (kompiele, pralka, zmywarka)

Czy jest sens isc w ta strone?
Czy jednak nie zawracać sobie głowy i zainstalować droższą opcję, czyli zmiękczacz?
Jesli owe 300 jednostek to 300 mg, to zapomnij o takim rozwiazaniu.
Te wklady sa w zasadzie jednorazowe wiec koszt wymiany bardzo szybko wzrosnie ponad koszt normalnego zmiekczacza.

W takie cos sie mozna sie pewnie bawic w przypadku malego zuzycia wody, i dosyc miekkiej wody. A 300mg to juz sporawo.

marcin

qbek17
10-05-2012, 11:44
Witam,
Czy ma sens takie rozwiązanie do zmiękczenia/odkamienienia wody:
http://www.woda.com.pl/index.php?p642,bb10-3-soft-filtr-zmiekczajacy-3xbb10-na-dom-jednorodzinny
BB10-3-SOFT - filtr zmiękczający (3xBB10) na dom jednorodzinny

domek jednorodzinny,
3-4 osoby (4 beda w przyszlosci ;)
twardosc wody 300 jednostek
przecietne zuzycie wody (kompiele, pralka, zmywarka)

Czy jest sens isc w ta strone?
Czy jednak nie zawracać sobie głowy i zainstalować droższą opcję, czyli zmiękczacz?
Zgadzam się z Jastrzębiem - na 4 osoby takie rozwiązanie szybko zacznie być bardzo drogą opcją.

free_shop
10-05-2012, 11:46
Tyle ze rozpuszczalnosc tlenu w wodzie w wyzszej temperaturze zasobnika jest

marcinTu się zgadzam. Rozpuszczalność gazów w cieczy maleje wraz ze wzrostem temperatury. Ale po to jest ta czerwona wajcha, aby regulować ilość powietrza. Jeżeli przeczytasz post sctriptum, to dowiesz się, że ta metoda może zadziałać, aczkolwiek nie musi.:(

qbek17
10-05-2012, 11:49
Hmm.. z tego co sie orientuje podchloryn natlenia wode. 2ukrotnie wpuszczalem go do obiegu... To po pierwsze. Po drugie zmienilem zasobnik, wiec bakterie musialby byc gdzies w instalacji, cieplej wody, ktora no czesto stoi zupelnie bez wody, bo jak nic mi nie daje kolejna z prob pozbycia sie wody, spuszczam z instalacji - zamiast wody jest tam wtedy powietrze... Czy te bakterie sa az tak odporne? Watpie.
Pytanie jeszcze o stężenie chloru i czas jego kontaktu z instalacją. Bakterie potrafią być bardzo odporne i przetrwać ciężkie warunki np. w warstwach osadów z kamienia. Dlatego dobrze byłoby najpierw pozbyć się kamienia i wtedy zaatakować odpowiednią dawką chloru (lub nadmanganianu lub innego utleniacza - bez większego znaczenia, byleby policzyć jego dawkę). Samo napowietrzenie może pomóc jako zabezpieczenie przed dostawaniem się nowych bakterii ale na te już zagnieżdżone raczej nie wystarczy.
Poza tym wspominałeś, że masz dość długi odcinek doprowadzający wodę do domu - może w nim też już coś się zalęgło i trzeba by go zdezynfekować?

free_shop
10-05-2012, 11:53
Hmm.. z tego co sie orientuje podchloryn natlenia wode.Podchloryn nie natlenia wody. Jest silnym utleniaczem. Różnica jest taka jak między akumulatorem a akumulacją:)

qbek17
10-05-2012, 12:06
Podchloryn nie natlenia wody. Jest silnym utleniaczem. Różnica jest taka jak między akumulatorem a akumulacją:)
Ojtam ojtam - tlen też jest utleniaczem tyle że słabszym, więc funkcyjnie spełnia tą sama rolę co chlor (podchloryn) ;)

free_shop
10-05-2012, 12:18
Ojtam ojtam - tlen też jest utleniaczem tyle że słabszym, więc funkcyjnie spełnia tą sama rolę co chlor (podchloryn) ;)Dobiłeś mnie swoją retoryką ("ojtam ojtam"). Brak mi kontrargumentów. Poddaję się :(.

qbek17
10-05-2012, 12:27
Dobiłeś mnie swoją retoryką ("ojtam ojtam"). Brak mi kontrargumentów. Poddaję się :(.
To był "argument ostateczny" ;)

ralwing
10-05-2012, 12:38
Pytanie jeszcze o stężenie chloru i czas jego kontaktu z instalacją. Bakterie potrafią być bardzo odporne i przetrwać ciężkie warunki np. w warstwach osadów z kamienia. Dlatego dobrze byłoby najpierw pozbyć się kamienia i wtedy zaatakować odpowiednią dawką chloru (lub nadmanganianu lub innego utleniacza - bez większego znaczenia, byleby policzyć jego dawkę). Samo napowietrzenie może pomóc jako zabezpieczenie przed dostawaniem się nowych bakterii ale na te już zagnieżdżone raczej nie wystarczy.

Czyli co... najpierw wyczyscic z kamienia, a potem dopiero podchloryn. Zakladajac ze mam w instalacji w sumie okolo 200l wody ile tego podchlorynu wlac?


Poza tym wspominałeś, że masz dość długi odcinek doprowadzający wodę do domu - może w nim też już coś się zalęgło i trzeba by go zdezynfekować?
Hmmm. To jest bardzo mozliwe, tylko ze badalem ta wode... Wyniki jej przedstawialem, czy jest wiec mozliwe ze woda zimna jest ok, a ciepla juz nie? No a pozatym woda podgrzewana w pralce, czajniku, zmywarce nie smierdzi.
Ale jesli mam dezynfekowac ten rurociag, to jak? W wodociagach mowia, ze przez kilka dni trzeba tam potrzymac podchloryn, ale moim zdaniem jest watpliwe, ze on bedzie wstanie spenetrowac 100m rury o grubosci 40mm, ktora w dodatku idzie pod gore.

KB05
10-05-2012, 12:57
Witam forumowiczów jestem nowicjuszem na forum a w kwestii zmiękczania wody też mało wiem .
Wobec potrzeby zmiękczenia wody zwróciłem się do różnych firm o dobranie instalacji do mych potrzeb.
Otrzymałem następujące propozycje:
Zmiękczacze 60 litrów złoża RIDER 60 Głowica GE Osmonix 255/760 "objętościowa"
oraz
Zmiękczacz Fleck BD60 FL 5000
z tym że druga opcja jest 1300 pln tańsza
czy ta różnica w cenach wynika z jakości użądleń czy marży sprzedającego i którą waszym zdaniem wybrać.
Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie
Pozdrawiam kb05

qbek17
10-05-2012, 13:20
Czyli co... najpierw wyczyscic z kamienia, a potem dopiero podchloryn. Zakladajac ze mam w instalacji w sumie okolo 200l wody ile tego podchlorynu wlac?
Pisałeś, że wlewałeś 1 litr podchlorynu, zakładam że o stężeniu ok 30%. Na 200 litrów wody w instalacji to powinno dać dawkę śmiertelną dla słonia... pytanie tylko czy to stężenie dotarło do każdego elementu sieci i czy nie zostało zmniejszone przez utlenianie różnych związków. Należałoby zmierzyć zawartość chloru na końcu instalacji (najprościej to stwierdzić odkręcając kran - jak "wali chlorem po nozdrzach" to stężenie jest wystarczające) ;) I lepiej dać to przepływowo a nie od razu całą dawkę i zostawić.


Hmmm. To jest bardzo mozliwe, tylko ze badalem ta wode... Wyniki jej przedstawialem, czy jest wiec mozliwe ze woda zimna jest ok, a ciepla juz nie? No a pozatym woda podgrzewana w pralce, czajniku, zmywarce nie smierdzi.
Ale jesli mam dezynfekowac ten rurociag, to jak? W wodociagach mowia, ze przez kilka dni trzeba tam potrzymac podchloryn, ale moim zdaniem jest watpliwe, ze on bedzie wstanie spenetrowac 100m rury o grubosci 40mm, ktora w dodatku idzie pod gore.
Jest to możliwe - jak już było wspomniane w zależności od temperatury zmieniają się parametry wody mogące wpływać na jej zapach (np. wpływając na lotność niektórych substancji).
Rury idącej pod górę raczej nie zapełnisz podchlorynem bez pomocy z zewnątrz. Chyba najlepiej byłoby dostać się do najbliższego zaworu i tam dozować chemię przy jednoczesnym poborze wody w domu. Taki zawór będzie już pewnie w gestii wodociągów i raczej nie pozwolą ci niczego tam ruszać, więc chyba trzeba by ich zapytać jak to widzą?

qbek17
10-05-2012, 13:23
Witam forumowiczów jestem nowicjuszem na forum a w kwestii zmiękczania wody też mało wiem .
Wobec potrzeby zmiękczenia wody zwróciłem się do różnych firm o dobranie instalacji do mych potrzeb.
Otrzymałem następujące propozycje:
Zmiękczacze 60 litrów złoża RIDER 60 Głowica GE Osmonix 255/760 "objętościowa"
oraz
Zmiękczacz Fleck BD60 FL 5000
z tym że druga opcja jest 1300 pln tańsza
czy ta różnica w cenach wynika z jakości użądleń czy marży sprzedającego i którą waszym zdaniem wybrać.
Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie
Pozdrawiam kb05
Nie podałeś jakie masz te potrzeby więc ciężko stwierdzić czy te propozycje są odpowiednie, poza tym same nazwy nic nie mówią o komponentach tych zestawów. Na pewno różnią się głowicami, ale wątpię aby to była jedyna różnica.
Nie słyszałem o "złożu Rider" - według googla to zwykły zmiękczacz...

ralwing
10-05-2012, 13:37
Należałoby zmierzyć zawartość chloru na końcu instalacji (najprościej to stwierdzić odkręcając kran - jak "wali chlorem po nozdrzach" to stężenie jest wystarczające) ;) I lepiej dać to przepływowo a nie od razu całą dawkę i zostawić.
Walilo... Robilem to tak, ze wlalem raz 1/2l na 36h potem 1/2l na 24h.



Jest to możliwe - jak już było wspomniane w zależności od temperatury zmieniają się parametry wody mogące wpływać na jej zapach (np. wpływając na lotność niektórych substancji).
Rury idącej pod górę raczej nie zapełnisz podchlorynem bez pomocy z zewnątrz. Chyba najlepiej byłoby dostać się do najbliższego zaworu i tam dozować chemię przy jednoczesnym poborze wody w domu. Taki zawór będzie już pewnie w gestii wodociągów i raczej nie pozwolą ci niczego tam ruszać, więc chyba trzeba by ich zapytać jak to widzą?
Wodociagom sie to w Gliwicach zglasza, zamykaja zawor, potem sie wlewa co sie chce, podobno czyms pod cisnieniem, i tak kilka dni. A potem sie im mowi, ze maja odkrecic... i teoretycznie gra muzyka. Tylko ze to ... dosyc slono kosztuje. Pytanie czy da sie jakos wpierw sprawdzic ta wode, czy takie czyszczenie cos da?

Jastrząb
10-05-2012, 14:00
Pytanie czy da sie jakos wpierw sprawdzic ta wode, czy takie czyszczenie cos da?

Moim zdaniem mozna probowac 2 sztuczek.

1. Wypozyczenie z firm wodziarkisch (?) dozownika chloru, tak zeby w sposob ciagly dozowac nieduze dawki chloru. Tak nieduze jak to dozuja wodociagi, tak zeby wody dalo sie w sposob normalny (no moze po za piciem) uzywac. Jesli problemem sa bakterie, to napelnianie zasobnika CO zdezynfekowana woda, powinna pomoc.

Jesli nie pomoze, to

2. Podgrzanie Twojej wody w jakims innym zasobniku, zbiorniku, hydroforze. Tylko czystym, bez tego szlamu, kamienia, brudu. Podgrzanie do podbnych temperatur czyli kolo 60C. Jesli nic sie po paru dniach, tyogdniu nie stanie, to wtedy stawialbym na to, ze smord jest pochodzenia fizykochemicznego, a cos co jest w Twoim zasobniku CO, rurach, osadzie kamienia, powoduje fizykoczemiczne przeksztalcenie siarczanow w H2S bez udzialu bakterii.


marcin

KB05
10-05-2012, 15:49
Witam
moje potrzeby to:
> praca w następujących warunkach:
> - wodociąg wiejski
> - obiekt turystyczny o zużyciu wody ok 100m3 w miesiącach czerwiec -
> sierpień
> - w miesiącach wrzesień- maj zużycie wody ok 10 m3
> - chwilowe zużycie do 1-1,5 m3/h
> - twardość wody średnia(250mg węglanu wapnia/dcm3)
> - przyłącze wodne 1,1/4" wodomierz 1" o przepływie 3,5m3/h
> - możlwość poboru surowej wody w czasie regeneracji
obydwa zestawy mają złoże Purolite C100E
a jakie inne informacje są potrzebne to nie wiem bo się na tym nie znam takie nazwy otrzymałem w ofercie handlowej.
http://cristalaqua.pl/index.php?kat=437&pages=1&start=0&ord=1&prod=301 to link do jednego z nich

qbek17
11-05-2012, 07:47
Witam
moje potrzeby to:
> praca w następujących warunkach:
> - wodociąg wiejski
> - obiekt turystyczny o zużyciu wody ok 100m3 w miesiącach czerwiec -
> sierpień
> - w miesiącach wrzesień- maj zużycie wody ok 10 m3
> - chwilowe zużycie do 1-1,5 m3/h
> - twardość wody średnia(250mg węglanu wapnia/dcm3)
> - przyłącze wodne 1,1/4" wodomierz 1" o przepływie 3,5m3/h
> - możlwość poboru surowej wody w czasie regeneracji
obydwa zestawy mają złoże Purolite C100E
a jakie inne informacje są potrzebne to nie wiem bo się na tym nie znam takie nazwy otrzymałem w ofercie handlowej.
http://cristalaqua.pl/index.php?kat=437&pages=1&start=0&ord=1&prod=301 to link do jednego z nich
Przy takich zmianach zużycia wody warto zainwestować w porządną głowicę objętościową - sugerowałbym ci głowicę Clack CI (z przyłączami 1,25") i z mixingiem (żeby woda spełniała normy wody pitnej musi mieć trochę twardości).

netbet
11-05-2012, 12:52
słuchajcie... nie znam się na tym ni cholery.... odebrałem wyniki badań wody

http://img864.imageshack.us/img864/3126/image0106.jpg
By netbet (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprofile.imageshack .us%2Fuser%2Fnetbet) at 2012-05-11

jak pozbyć sie bakterii z wody? chlor? lampy? filtry?
ujęcie to studnia kopana - kręgi.

czy poza tymi bakteriami reszta może być?
woda jest klarowna nie smierdzi, nie zostawia osadu...

free_shop
11-05-2012, 18:05
słuchajcie... nie znam się na tym ni cholery.... odebrałem wyniki badań wody

http://img864.imageshack.us/img864/3126/image0106.jpg
By netbet (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprofile.imageshack .us%2Fuser%2Fnetbet) at 2012-05-11

jak pozbyć sie bakterii z wody? chlor? lampy? filtry?
ujęcie to studnia kopana - kręgi.

czy poza tymi bakteriami reszta może być?
woda jest klarowna nie smierdzi, nie zostawia osadu...Studnię masz płytką, woda będzie zmieniała swoje parametry 4 razy w ciągu roku (lato, jesień , zima, wiosna). Woda jest podskórna, zatem żelaza i manganu nie powinieneś mieć dużo. Ale bakterie mogą się mnożyć jak króliki. Każdy deszcz może powodować rozwój glonów. Zastosowałbym filtr mechaniczny, np. taki:
http://www.woczko.dami-rz.pl/opis_ro.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.woczko.dami-rz.pl%2Fopis_ro.htm)
z wkładem 100 mikronów, za filtrem lampa UV, np.;
http://www.tma.pl/Model-V20-17.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tma.pl%2FModel-V20-17.html)
To powinno wystarczyć.
PS. w badaniach brak oznaczenia twardości. Nie musisz dawać próbki do sanepidu. Idź do pierwszego lepszego sklepu rybnego (takiego z rybkami akwariowymi) i kup tester na twardość, nazywa się GH. Postępuj zgodnie z instrukcją.

DanielN
12-05-2012, 15:36
Jak pobierałeś próbkę do badania i skąd ? Czy naczynie na wodę było sterylne ? Ile czasu upłynęło od momentu pobrania próbki do przekazania do laboratorium?
Jeżeli próbka była pobrana po południu, a oddana następnego dnia rano, to wynik bakteriologii może być zafałszowany.
Żeby pozbyć się bakterii trzeba odkazić wodę w studni chlorem.
Przy poborze wody ze studni do uzdatniania można zastosować sterylizację lampą UV.

netbet
13-05-2012, 14:26
szukam rozwiązania.

studnia chyba faktycznie będzie zmieniała swoje "parametry" często.
o chlorze też myślałem, ale to zabieg chyba chwilowy...
lama UV - no własnie.... koszt pewnie gdzieś koło tysiaka..

myślałem o filtrze ceramicznym z aktywnym węglem.... koszt pewnie gdzies koło 150 zł
http://aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/SMjg4/1034-wklad-antybakteryjny-wielokrotnego-uzycia-z-weglem-aktywowanymfccerb.html?title=10%22%20wk%B3ad%20ant ybakteryjny%20wielokrotnego%20u%BFycia%20z%20w%EAg lem%20aktywowanym%20-%20FCCERB (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faquafiltry-sklep.pl%2Fgo.live.php%2FPL-H10%2Fprodukty%2FSMjg4%2F1034-wklad-antybakteryjny-wielokrotnego-uzycia-z-weglem-aktywowanymfccerb.html%3Ftitle%3D10%2522%2520wk%25 B3ad%2520antybakteryjny%2520wielokrotnego%2520u%25 BFycia%2520z%2520w%25EAglem%2520aktywowanym%2520-%2520FCCERB)
zadziała?

p.s.

tak na marginesie:
koszty... na szybko powiesiłem wkład AQUA FCCBKDF - koszt w casto : 5 dych koszt w sklepie AQUA: 18,70:jawdrop:

qbek17
13-05-2012, 14:30
szukam rozwiązania.

studnia chyba faktycznie będzie zmieniała swoje "parametry" często.
o chlorze też myślałem, ale to zabieg chyba chwilowy...
lama UV - no własnie.... koszt pewnie gdzieś koło tysiaka..

myślałem o filtrze ceramicznym z aktywnym węglem.... koszt pewnie gdzies koło 150 zł
http://aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/SMjg4/1034-wklad-antybakteryjny-wielokrotnego-uzycia-z-weglem-aktywowanymfccerb.html?title=10%22%20wk%B3ad%20ant ybakteryjny%20wielokrotnego%20u%BFycia%20z%20w%EAg lem%20aktywowanym%20-%20FCCERB (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faquafiltry-sklep.pl%2Fgo.live.php%2FPL-H10%2Fprodukty%2FSMjg4%2F1034-wklad-antybakteryjny-wielokrotnego-uzycia-z-weglem-aktywowanymfccerb.html%3Ftitle%3D10%2522%2520wk%25 B3ad%2520antybakteryjny%2520wielokrotnego%2520u%25 BFycia%2520z%2520w%25EAglem%2520aktywowanym%2520-%2520FCCERB)
zadziała?

p.s.

tak na marginesie:
koszty... na szybko powiesiłem wkład AQUA FCCBKDF - koszt w casto : 5 dych koszt w sklepie AQUA: 18,70:jawdrop:

Taki wkład na cały dom jest zdecydowanie za mały - musiałbyś dać taki przy każdym kranie. Poza tym to rozwiązanie jest na bardzo krótką chwilę... wymiana wkładów szybko wyniesie cię więcej niż lampa UV.
A tak na początek - węgiel nie usuwa bakterii. Wręcz przeciwnie, jest dla nich świetnym miejscem do rozwoju.

free_shop
13-05-2012, 16:32
szukam rozwiązania...zadziała?
na szybko powiesiłem wkład AQUA FCCBKDFBakterie mogą zginąć, ale ze śmiechu:).
Pierwszy podany przez Ciebie wkład ma wydajność 3 l/min, ten który masz teraz zamontowany - 6 l/min. Odkręcenie baterii wannowej, to ok. 20 l/min. Dlatego zaproponowałem Ci lampę UV na 1,6 m3/h.
Wydaj tego tysiaka. Zdrowie ważniejsze. Jeżeli pokażą Ci się w wodzie bakterie coli typu kałowego (bo ktoś będzie miał nieszczelne szambo), to taką wodę możesz pić (po przegotowaniu), ale myć się nie powinieneś. Zejdzie Ci skóra od ciągłego drapania:).

81marek
15-05-2012, 11:38
Witam szanownych forumowiczów:), otóż w związku z brakiem możliwości podłączenia się do wodociagu:mad: byłem zmuszony do wywiercenia studni:eek:, której głębokość wg mojego studniarza wynosi 17 metrów. Do studnii zaproponował mi pompę SKM 150, którą założył po dodatkowej opłacie. Nastepnie oddałem wodę do zbadania, wyniki:
PH - 7,39
Barwa - 17,21
Zapach - z4g
Mętność - 20,9
Twardość 302,6
Przewodność elektryczna - 310
Jon amonowy - 0,34
Azotyny - 0,062
Azotany - 1,44
Chlor - 0,02
Żelazo - 2,004
Mangan 0,244
Mikrorganizmy 22 st.C - 17
Mikrorganizmy 36 st.C - 68
Mikrorganizmy 72 st.C - 17
Bakterie coli - 0
Enterokoki kałowe - 0

Podsumowaniem badań jest zapis, że woda jest barwy żółtowo - zielonej o silnym zapachu fekalnym. Choć woda pompowana ma faktycznie zapach zgniłych jaj (jeden z doradców twierdzi, że to nie od żelaza tylko od fekaliów z pobliskich terenów:(),co do koloru to woda wlana do wiaderka jest przezroczysta, ale wiem po przeczytaniu forum, że tym nie należy się sugerować. Naturalnie woda nie nadaje się do spożycia.

Teraz kilka moich pytań ponieważ z wynikami zwróciłem się do kilku firm i w każdej co innego a to pompa za słaba, a to zapach nie do wyeliminowania, jedni proponują użycie chemii drudzy twierdzą, że jest nie potrzebne, nie ma też konkretnej odpowiedzi jaki hydrofor będzie najlepszy, a i ceny wahają się od 4 tyś. w górę. W gruncie rzeczy nie wiadomo komu zaufać, a ja juz sam nie wiem co robić:
1. Czy da się do wodę uzdatnić na tyle, aby prznajmniej służyła do mycia i prania
2. Jaki zestaw prponujecie, aby to działało i jakie są ewntualne koszty + koszty użytkowania?
3. Jak ma być ten hydrofor z poduszką czy bez, ocynkowany czy emaliowany, z zestawem czy bez?
4. Czy po zastosowaniu hydrofora pompa bedzie się wyłączać, bo w chwili obecnej musi cały czas lecieć przy próbie zatrzymania rozsadza plastikowe śrubunki?
5. Czy przy takiej wodzie konieczny jest zmiękczacz bo to koszt ok. 2 tyś
6. Czy warto kopać głębszą studnię (zalecenie jednego z doradców)
7. Jak przeczyścić taka studnię jeden z doradców mówił o chlorze, a drugi o wapnie, jak to przempompować skoro ta woda cały czas leci?
8. Czy jest możliwość, że studnia została źle wykonana, ponieważ rura od studni gdzie wpuszczona jest pompa nakryta jest zaślepką, całość otoczona dwoma kręgami betonowymi i nakryta betonową pokrywą, jednakże gdy wyłączy się pompę do studni napływa woda z rury w której umieszczona jest pompa przez otwór przez który schodzi metalowa linka i przewód elektryczny co chyba nie jest normalne( chyba brak odpowiedzniego uszczelnienia). Woda po napłynięciu zatrzymuje sie na pierwszym kręgu i przy ponownym pobieraniu jest zaciągana przez pompę wraz z wodą ze źródła, aż zejdzie do poziomu tego wlotu na linke i przewód:( (to chyba nie jest normalne)

Za wszyskie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny:wave:, ponieważ niedługo zamierzam sie wprowadzić, a nie mam wody użytkowej:eek:. Prosiłbym również o namiary na sprawdzoną firmę zajmująca się uzdatnianiem wody na terenie dolnego śląska najlepiej Wrocław i okolice. Dodam, że zapotrzebowanie na wodę będzie potrzebne dla 3 osób. Pozdrawiam:D

tomekgips
15-05-2012, 15:35
Na początek musisz uszczelnić wlot do studni głębinowej lub jej obudowę , nie może tam się nic wlewać bo to zabrudza i skaża wodę ( padający deszcz wszystko zmywa z pól i wlewa ci do studni ) jak to zrobisz koniecznie trzeba studnię dobrze przepompować , przechlorować i wtedy jak jest 100% pewności , że juz nic tam się nie dostaje dać wodę do badania , bo inaczej po każdym deszczu wyniki będą inne . Aby pompa się wyłączała należy zamontować wyłącznik ciśnieniowy . Na więcej pytań odpowiedzą koledzy fachowcy z forum ale podstawa to uszczelnienie studni . Pozdrawiam Tomasz

free_shop
15-05-2012, 15:59
Co to za studniarz, który montuje pompę bez zbiornika hydroforowego:eek:. Zamontuj zbiornik "ocynk" 300 l.
Przed zbiornikiem daj aspirator (np. 1"). Na zbiorniku zamontuj odpowietrznik. Z tego co zrozumiałem nie masz również łącznika ciśnieniowego (tak jak zauważył tomekgips), ani zaworu zwrotnego.
Pompa faktycznie może być mała. Z nomogramu wychodzi, że daje ok. 1,5 m3/h przy ciśnieniu 2,5 bara a to może nie wystarczyć do prawidłowego płukania filtra.
G oznacza zapach gnilny. Wykluczyłbym fekalia, bo miałbyś wówczas bakterie typu kałowego. Odchody zwierząt też odpadają (za mało związków azotu). Czy aby przypadkiem nie masz w pobliżu bagien, torfowisk...?
Zmiękczacz by się przydał, ale jeżeli go nie chcesz, to sobie daruj. Zawsze możesz go zamontować później (jak wygrasz w totka).

Jastrząb
15-05-2012, 16:45
1. Czy da się do wodę uzdatnić na tyle, aby prznajmniej służyła do mycia i prania
Da sie ja uzdatnic tez do picia ;-)
Z punktu 8 wynika ze studniarz/hydraulik zapomnial o zaworze zwrotnym!! Bo po wylaczeniu pompy woda Ci jak rozumiem splywa z instalacji z powrotem do studni :-)
W tej chwili wode w studni masz z tego powodu skazona niestety, tak byc nie moze.
Wstaw zawor zwrotny zeby sie woda do studni nie cofala.
Wlacz pompe i pompuj wode tak ze 24h
Przechloruj studnie (podchloryn sodu kupisz w sklepach chemicznych)
Poczekaj 24h
Znowu pompuj az przestanie byc czuc chlor.

Stawiam, ze masz za slaba ta pompe zeby nia jakis odzelaziacz wyplukac :-( Przy 4atm, daje ledwo ponad 1m3/h.



2. Jaki zestaw prponujecie, aby to działało i jakie są ewntualne koszty + koszty użytkowania?
Na pewno odzelaziacz. Zmiekczacz za nim to juz opcja ekstra, nice to have, ale niekonieczna. Spora twardosc, wiec troche kamienia Ci sie bedzie odkladac.



3. Jak ma być ten hydrofor z poduszką czy bez, ocynkowany czy emaliowany, z zestawem czy bez?
Ze wzgledu na odzelaziacz, raczej ocynkowany.



4. Czy po zastosowaniu hydrofora pompa bedzie się wyłączać, bo w chwili obecnej musi cały czas lecieć przy próbie zatrzymania rozsadza plastikowe śrubunki?
Samego zbiornika nie, ale na zbiorniuku zamontujesz wylacznik cisnieniowy i wtedy juz tak.
Pogon tego hydraulika, to o Ci zrobil to jakas pomylka.



6. Czy warto kopać głębszą studnię (zalecenie jednego z doradców)
NIe masz zadnej gwarancji ze glebiej bedzie lepiej. Ba, spokojanie moze byc gorzej. Zdezynfekuj studnie. Jesli bakterie nei wroca, to ta woda jest przyzwoita. Jak nie, zawsze mozna wstawic lampe UV.
Woda ze studni gelbinowej, ktora jest zdatna do picia bez niczego to niezbyt czesta sytuacja.

marcin

free_shop
15-05-2012, 17:19
Stawiam, ze masz za slaba ta pompe zeby nia jakis odzelaziacz wyplukac :-( Przy 4atm, daje ledwo ponad 1m3/h. marcinJest jeszcze jedno rozwiązanie. Zastosowanie jakiegoś lekkiego złoża, typu "Filter-Ag". Ale należałoby to dobrze policzyć (rozmiar butli, ilość złoża). Nie ma gwarancji, że usunie całkowicie żelazo (barwa świadczy, że może to być żelazo organiczne), ale po "wpracowaniu" się trochę je "zbije".

81marek
15-05-2012, 20:22
Ok. koledzy, kilku rzeczy już się dowiedziałem:), przede wszystkim, że na 100 % muszę kupić hydrofor 300l ocynkowany plus wyposażenie. Co do braku uszczelnienia to wołam studniarza on to spieprzył:mad:, niech naprawia, ale co z pompą, jeśli może być za słaba:( to też mu o tym powiem niech coś wymyśla za montaż i pompę wziął 800 zł:eek:. a to chyba nie jest mało tym bardziej, że było to we wrześniu 2011 r. Nadal nie wiem jak przechlorować studnię, kupiłem już chlorszok, ale nie wiem jak to zastosować:eek: tzn. ile i w jakich proporcjach tego wlać. Nadal prosiłbym również o namiary na jakąś hurtownię lub sprawdzony sklep z uzdatnianiem wody we Wrocławiu lub tez kogo nie polecacie:mad:. Co do badań wody to wydaje mi się, że są w miarę wiarygodne bo dzień przed badaniem spuszczałem wodę przez ok. 2 godz. i przed samym badaniem proces ten powtórzyłem takie było zalecenie laboratorium, a i jeszcze jedno a propos torfowisk czy bagien, obok domu 20 m od studni idzie rów melioracyjny, ok 300 m od domu jest staw hodowlany więc może to jest powód. Na chwilę obecną bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem i za podpowiedzi, nadal czekam na dobre rady:wave:. Pozdrawiam:D

kolorado
16-05-2012, 09:31
Co do braku uszczelnienia to wołam studniarza on to spieprzył:mad:, niech naprawia, ale co z pompą, jeśli może być za słaba:( to też mu o tym powiem niech coś wymyśla za montaż i pompę wziął 800 zł:eek:. a to chyba nie jest mało tym bardziej, że było to we wrześniu 2011 r.
Mogę się mylić, ale przyzwoite pompy to chyba kosztują od 1k w górę. Jak ma być Grundfos, to np. SQ 3-40 kosztuje powyżej 2k. Więc te 800 z montażem, to raczej nie tak dużo. Ogólnie przygotuj się na to, że cała instalacja to będzie kilka tysięcy, zależnie co będziesz jeszcze montował. Z drugiej strony niektórzy za podłączenie do wodociągów płacą 10k i więcej, więc mimo wszystko warto.

Jastrząb
16-05-2012, 11:10
Mogę się mylić, ale przyzwoite pompy to chyba kosztują od 1k w górę. Jak ma być Grundfos, to np. SQ 3-40 kosztuje powyżej 2k. Więc te 800 z montażem, to raczej nie tak dużo. Ogólnie przygotuj się na to, że cała instalacja to będzie kilka tysięcy, zależnie co będziesz jeszcze montował. Z drugiej strony niektórzy za podłączenie do wodociągów płacą 10k i więcej, więc mimo wszystko warto.
Kilka tysiecy?
Studnia 17m, stawiam, ze ze 2500PLN
Przyzwoita pompa (nie musi byc grundfoss), 1500-2000
hydrofor z napowietrzaniem i osprzetem - 1000
Odzelaziacz 2000-2500
lampa UV jesli nei zniknal bakterie - 1500
zmiekczacz - 2500

Za sam sprzet, w wersji minimum, taka darmowa woda ze studni kosztuje na starcie ze 7000-8000.
Jak wersja extra ze zmiekczaniem, UV, to powyzej 10.000.
A jeszcze ktos to musi do kupy poskladac.


marcin

kolorado
16-05-2012, 11:17
Studnia 17m, stawiam, ze ze 2500PLN

Pisałem o osprzęcie. Swoją drogą tanio u was te studnie robią.



Przyzwoita pompa (nie musi byc grundfoss), 1500-2000
hydrofor z napowietrzaniem i osprzetem - 1000
Odzelaziacz 2000-2500
lampa UV jesli nei zniknal bakterie - 1500
zmiekczacz - 2500

Wersja minimum to chyba pompa + hydrofor z osprzętem + jakiś filtr wstępny. Do tego ew. robocizna. To jest właśnie te kilka tysięcy.
Nie każdy potrzebuje zmiękczacza, odżelaźniacza, czy lampy UV. Jeśli potrzeba, to cena rzecz jasna rośnie.

Jastrząb
16-05-2012, 12:03
Pisałem o osprzęcie. Swoją drogą tanio u was te studnie robią.
100-120 PLN za metr studni fi110 z prosta obudowa z 2 kregow. A tu plytko 17m.



Wersja minimum to chyba pompa + hydrofor z osprzętem + jakiś filtr wstępny. Do tego ew. robocizna. To jest właśnie te kilka tysięcy.
Nie każdy potrzebuje zmiękczacza, odżelaźniacza, czy lampy UV. Jeśli potrzeba, to cena rzecz jasna rośnie.
Zmiekczacza nie potrzebuje kazdy, sam pisalem, ze to opcja extra. Ale jesli chcesz miec w domu wode z groznymi bakteriami, rdzawe zacieki, a po 20latach zarosnieta instalacje do wymiany, to tak, hydrofor + "jakis filtr wstepny" rzeczywiscie wystarczy ;-)

Ja tam twierdze, ze jak policzysz wszelakie koszty szkod wyzadzonych przez twarda i zazelaziona wode, to sie okaze ze taki odzelaziacz to jest minimum.
Wiekszej statysyki nie znam, ale woda bez Fe z glebinowki, to raczej rzadkosc.



marcin

kolorado
16-05-2012, 12:12
100-120 PLN za metr studni fi110 z prosta obudowa z 2 kregow. A tu plytko 17m.
Jak ja szukałem to 250-350. Ale u nas pewnie więcej skał i dlatego.


Zmiekczacza nie potrzebuje kazdy, sam pisalem, ze to opcja extra. Ale jesli chcesz miec w domu wode z groznymi bakteriami, rdzawe zacieki, a po 20latach zarosnieta instalacje do wymiany, to tak, hydrofor + "jakis filtr wstepny" rzeczywiscie wystarczy ;-)

Ale jak nie masz bakterii, to chyba lampa UV niepotrzebna? Jak żelazo w normie, to odżelaźniacz też chyba raczej zbędny? Fachowcem nie jestem, więc nie wykluczam że się mylę.



Ja tam twierdze, ze jak policzysz wszelakie koszty szkod wyzadzonych przez twarda i zazelaziona wode, to sie okaze ze taki odzelaziacz to jest minimum.
Wiekszej statysyki nie znam, ale woda bez Fe z glebinowki, to raczej rzadkosc.

Zmiękczacz planuję, to fakt. Ale póki co "jadę" bez, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Żelaza nie mam, pewnie urodziłem się w czepku... :) Chociaż biorąc pod uwagę cenę jaką zapłaciłem za samo wiercenie (drożej za metr i głębiej), to nie jestem taki tego pewien.

Biorąc powyższe pod uwagę, nie wiem dlaczego się tak uczepiłeś tego co napisałem.

Jastrząb
16-05-2012, 14:02
Ale jak nie masz bakterii, to chyba lampa UV niepotrzebna? Jak żelazo w normie, to odżelaźniacz też chyba raczej zbędny? Fachowcem nie jestem, więc nie wykluczam że się mylę.


Biorąc powyższe pod uwagę, nie wiem dlaczego się tak uczepiłeś tego co napisałem.
Ale przeciez my tu dyskutujemy o przypadku uzytkownika 81marek (ten od slabej pompy), ktory norme zelaza ma 10-krotnie przekroczona, bakterie i zanieczyszczona studnie na dokladke.
Ja sie czepiam stwierdzenia ze filtr wstepny "to takie minimum" na taka wode.


marcin

kolorado
16-05-2012, 14:07
Fakt. Tyle że 7 tysięcy, to wciąż "kilka". :P

81marek
16-05-2012, 14:18
Trzy sprawy po pierwsze ja za tą studnię zapłaciłem 5600 (fi 110) + 800 za pompę z montażem:(, a po drugie jak studniarz widział że jest żealzo i wiadomo że będzie trzeba odżelaziacz, który potrzebuje większe ciśnienie z pompy to mógł powiedzieć o silniejszej i droższej pompie, a nie wciskać mi skm 150:mad:, który okazuje się za słaby:(. Trzecia sprawa co z tymi bakteriami przecież mikroorganizmy to chyba nie bakterie i lampa uv chyba nie jest potrzebna. Prosiłbym jeszcze o ewentualne propozycje co do pompy, żebym miał argumenty podczas rozmowy ze studniarzem:mad:. Bo wiadomo kasę łatwo wziąć, a o dobrą usługę to już niestety coraz trudniej:(Pozdrawiam:D

kolorado
16-05-2012, 14:28
Tak jak Jastrząb radził, najpierw zdezynfekuj studnię. Upewnij się też że jest szczelna. Nie ma sensu wchodzić w lampę UV, jeśli bakterie znikną.
Co do pompy to niestety nie pomogę, bo brak mi w tym zakresie doświadczenia. Na pewno warto wybrać coś solidnego, bo ma działać przez lata.

Jastrząb
16-05-2012, 15:08
Trzy sprawy po pierwsze ja za tą studnię zapłaciłem 5600 (fi 110) + 800 za pompę z montażem:(, a po drugie jak studniarz widział że jest żealzo i wiadomo że będzie trzeba odżelaziacz, który potrzebuje większe ciśnienie z pompy to mógł powiedzieć o silniejszej i droższej pompie, a nie wciskać mi skm 150:mad:, który okazuje się za słaby:(. Trzecia sprawa co z tymi bakteriami przecież mikroorganizmy to chyba nie bakterie i lampa uv chyba nie jest potrzebna. Prosiłbym jeszcze o ewentualne propozycje co do pompy, żebym miał argumenty podczas rozmowy ze studniarzem:mad:. Bo wiadomo kasę łatwo wziąć, a o dobrą usługę to już niestety coraz trudniej:(Pozdrawiam:D

Te mikroorganizmy to wlasnie bakterie. Tyle ze ogolnie ogolnie wszystkie razem. Naliczyl ich ktos tyle a tyle, a potem wyszczegolnil, ze tych 2 groznych na szczescie nie znalezli.
Ale inne jak najbardziej sa.

Kolejnosc powinna byc taka:
- zabezpieczenie studni i jej czyszczenie - chlorowanie
- dobor uzdtataniania wody, w szczegolnosci wielkosci odzelaziacza i zloza ktorym zostanie zasypane.
- dobor pompy. WIelkosc filtra i rodzaj zloza powie Ci jaka musisz miec wydajnosc pompy zeby ten filtr wyplukac.

Ta pompa ktora masz, wody do uzytku by Ci spokojnie dostarczyla dosyc. Problem moze byc z wyplukaniem filtra. Im wiekszy filtr i zasypany ciezszym zlozem tym wiecej wody potrzrebuje. 10 calowy filtr z jakims niezbyt ciezkim zlozem, bedzie potrzebowal wlasnie tak 1200 - 1400 l/h. Twoja pompa moze dac rade, ale treba by to sprawdzic w praktyce.


marcin

free_shop
16-05-2012, 18:37
wiadomo kasę łatwo wziąć, a o dobrą usługę to już niestety coraz trudniej:(Noo! Dlatego dopytaj się hydraulika, czy wie co robi:)
Ja bym na razie zostawił pompę, tą co masz. Zrobił bym układ "minimum" (zaproponowany przez kolorado).
Aby wszystko było zgodnie ze sztuką, to instalacja powinna wyglądać tak (patrząc od strony pompy):
- zawór zwrotny,
- trójnik, na trójniku łącznik ciśnieniowy,
- aspirator z obejściem,
- zawór kulowy,
- zbiornik hydroforowy,
- zawór kulowy,
- filtr narurowy BB (ten większy, 20") z wkładem sznurkowym 20 albo 50 mikronów,
- zawór kulowy.
Na górze hydrofora możesz zamontować manometr (w zestawie otrzymujesz wentylek, przyda Ci się do roweru:)). Na dole zbiornika dobrze jest zamontować kolanko i zawór 1/2" (przydaje się do spuszczania "syfu" oraz opróżniania zbiornika). W komplecie masz też taką cienką przezroczystą rurkę. Do niej wkładasz bateryjkę z diodą LED, dajesz dziecku do zabawy (niech poczuje się jak dżedaj:)). Dolny króciec zaślepiasz, na górny wkręcasz kolanko z odpowietrznikiem (z zaworem stopowym).
Koszt gratów (bez robocizny), to jakieś 1500-2000 zł.
Po montażu zachloruj studnię i instalację. Po porządnym wypłukaniu chloru, oddaj ponownie wodę do analizy pobraną z kranu (wystarczy żelazo, mangan i bakterie ogólne).
Po tym, jak napisał jastrząb, dobrać odżelaziacz, do odżelaziacza pompę.
Niezależnie od dobranego odżelaziacza, ten układ Ci zostanie.

81marek
16-05-2012, 19:20
Ok. biorę się za kupno hydrofora jak rozumiem ocynkowanego bez poduszki, ale z osprzętem. Może macie jakieś sugestie (Grudziądz, ew. Wimest), co do osprzętu hydrofora myślę że wszystko kupię w casto. Nadal jednak nie wiem jak chlorować:eek:, aby oczyścić, wystarczy po prostu wlać tam 10 l. rozrobionego roztworu odczekać jakiś czas i wypompować? Pozdrawiam:D

free_shop
16-05-2012, 21:05
Ok. biorę się za kupno hydrofora jak rozumiem ocynkowanego bez poduszki, ale z osprzętem. Może macie jakieś sugestie (Grudziądz, ew. Wimest), co do osprzętu hydrofora myślę że wszystko kupię w casto. Nadal jednak nie wiem jak chlorować:eek:, aby oczyścić, wystarczy po prostu wlać tam 10 l. rozrobionego roztworu odczekać jakiś czas i wypompować? Pozdrawiam:DNie kupuj nic sam! Dobry hydraulik (taki co często kupuje) może mieć spore rabaty w hurtowniach, Tobie wyjdzie taniej na montażu, a on zarobi więcej:). Daj ludziom zarobić! Ty i on będzicie zadowoleni.

qbek17
17-05-2012, 15:23
Nadal jednak nie wiem jak chlorować:eek:, aby oczyścić, wystarczy po prostu wlać tam 10 l. rozrobionego roztworu odczekać jakiś czas i wypompować?
Generalnie tak jak piszesz... wlej, zacznij pompować tak aby chlor dotarł do każdego końca sieci, pozostaw na kilka(-naście) godzin i pompuj aż zapach zniknie i jeszcze trochę. Przed pobraniem próbki znów włącz pompę na kilka godzin...

kolorado
17-05-2012, 17:12
Oblicz jaką objętość wody ma studnia (przekrój * słup wody). Zrób roztwór co najmniej w takiej ilości jak objętość studni.O ile dobrze pamiętam powinien wystarczyć roztwór 0,1%, ale lepiej to sprawdź. Reszta jak radził qbek17. Wlać do studni. Zacząć pompować aż z najodleglejszego kranu będzie czuć chlor. Zakręcić i zostawić na 1 dzień, albo przynajmniej na noc. Potem pompować aż do skutku.

81marek
17-05-2012, 21:36
Wielkie dzięki za wszystkie porady:wave:. Martwi mnie tylko ten zapach fekalny:eek:. Dzisiaj byłem radzić się o cały system uzdatniania zaproponowano mi: filtr wstępny "20" automatyczny (300zł.), inżektor, hydrofor ocynk 300 l.(1000zł.), następnie odżelaziacz/odmanganiacz OPTIMO 130 (złoże wysoko katalityczne – Defeman)(2840 zł), Zmiękczacz OPTIM 15 dwuelementowy(sterowanie objętościowe)(1980 zł.) po tym test i jeżeli pozostanie zapach to jeszcze kolumna węglowa (1400 zł.), jednakże doradca mówił, że nie jest w 100% pewny czy zapach zniknie. Cena za cały zestaw zaznaczam że ceny są netto z robocizną to 8000-8500 tys. :eek:co wy na to? Możliwa jeszcze zmiana na odżelaziacz regenerowany nadmanganianem potasu co zwiększyłoby cenę o jakieś 250 zł. Pozdrawiam:)

kalio
17-05-2012, 21:41
Przymierzam się do zakupu filtra RO czy możecie coś polecić ???

qbek17
17-05-2012, 22:08
Wielkie dzięki za wszystkie porady:wave:. Martwi mnie tylko ten zapach fekalny:eek:. Dzisiaj byłem radzić się o cały system uzdatniania zaproponowano mi: filtr wstępny "20" automatyczny (300zł.), inżektor, hydrofor ocynk 300 l.(1000zł.), następnie odżelaziacz/odmanganiacz OPTIMO 130 (złoże wysoko katalityczne – Defeman)(2840 zł), Zmiękczacz OPTIM 15 dwuelementowy(sterowanie objętościowe)(1980 zł.) po tym test i jeżeli pozostanie zapach to jeszcze kolumna węglowa (1400 zł.), jednakże doradca mówił, że nie jest w 100% pewny czy zapach zniknie. Cena za cały zestaw zaznaczam że ceny są netto z robocizną to 8000-8500 tys. :eek:co wy na to? Możliwa jeszcze zmiana na odżelaziacz regenerowany nadmanganianem potasu co zwiększyłoby cenę o jakieś 250 zł. Pozdrawiam:)
Moim zdaniem lepiej na tym wyjdziesz jak będziesz robił wszystko w swoim czasie. Najpierw kwestia bakterii - jak się okaże, że studnia jest biologicznie czysta i szczelna to zajęcie się parametrami fizykochemicznymi wody będzie stosunkowo proste.
Podane ceny nic nie mówią jeśli nie wiadomo nic o komponentach tych urządzeń i ich wielkości.

qbek17
17-05-2012, 22:11
Przymierzam się do zakupu filtra RO czy możecie coś polecić ???
Zakładam, że masz na myśli taki filtr pod zlew? Jeśli tak to naprawdę nie ma większej różnicy między różnymi modelami i producentami. Większość składa się z identycznych modułów (nie wiem czy chcesz z tego filtra uzyskać wodę do picia czy np. do akwarium) - możesz sobie darować bajery w stylu "kulki promieniujące podczerwienią" bo to działa najbardziej na wyobraźnię i portfel.

sanders22
18-05-2012, 22:33
Witam proszę o pomoc w doborze filtrów poniżej podaje wynik badania wody
> 1.Odczyn - ph 6.70
> 2.Mętność - NTU 3.65
> 3.Barwa rzeczywista - mg/l Pt - 5 akcept.
> 4.Amonowy jon - mg/l - 0.66
> 5.Żelazo ogólne - ug/l - 1400
> 6.Mangan ug/l - 700
>
> Wyniki badań mikrobiologicznych
>
> 1.Bakterie grupy coli ftk/100ml - 0
> 2.Escherichia coli jtk/100 ml - 0

qbek17
19-05-2012, 14:58
Witam proszę o pomoc w doborze filtrów poniżej podaje wynik badania wody
> 1.Odczyn - ph 6.70
> 2.Mętność - NTU 3.65
> 3.Barwa rzeczywista - mg/l Pt - 5 akcept.
> 4.Amonowy jon - mg/l - 0.66
> 5.Żelazo ogólne - ug/l - 1400
> 6.Mangan ug/l - 700
>
> Wyniki badań mikrobiologicznych
>
> 1.Bakterie grupy coli ftk/100ml - 0
> 2.Escherichia coli jtk/100 ml - 0
Nie są to pełne badania, ale widać z nich że potrzebujesz odżelaziania (i odmanganiania). Przy tak niskim pH może to być kłopotliwe. Masz przynajmniej kilka opcji: złoża katalityczne (regenerowane chemicznie lub tylko płukane), napowietrzanie, korekcja pH i dopiero po tym odżelazianie, odżelazianie dwustopniowe, itd. Żeby coś wybrać wypadałoby wiedzieć coś więcej o instalacji (pompa, hydrofor), zużyciu wody, do czego ma ta woda służyć, na ile zmian instalacji jesteś gotowy, itp.

kalio
19-05-2012, 20:53
Zakładam, że masz na myśli taki filtr pod zlew? Jeśli tak to naprawdę nie ma większej różnicy między różnymi modelami i producentami. Większość składa się z identycznych modułów (nie wiem czy chcesz z tego filtra uzyskać wodę do picia czy np. do akwarium) - możesz sobie darować bajery w stylu "kulki promieniujące podczerwienią" bo to działa najbardziej na wyobraźnię i portfel.

A co myślicie o takim zestawie

http://allegro.pl/aqua-vita-osmoza-ro7-aifir-2000-aquafilter-gratis-i2357782916.html

lub

http://allegro.pl/filtr-wody-filmtec-blue-filters-ro7-osmoza-100gpd-i2336826491.html

free_shop
20-05-2012, 17:21
Cena jest atrakcyjna. Kup tą tańszą. Opis zwala z nóg. Jeżeli instrukcja obsługi jest napisana w podobnym stylu, to należy ją czytać na leżąco:). Żaden szanujący się hydraulik nie powie, że filtr ma wysokość 9,875 cala, a przyłącze 0,25 cala. Zawsze mówi się 9 i 3/4" oraz 1/4 " Jeżeli będziesz chciał cokolwiek wymienić, w sklepie nikt Cię nie zrozumie:). Ten opis przygotował chyba polonista. Cena jest korzystna, opis świadczy o tym, że sprzedawca się nie zna, tak że z ewentualną gwarancją nie powinieneś mieć problemu:).
Pękły mi zajady, gdy przeczytałem w opisie, że filtr bioceramiczny wydziela fale podczerwone. Jeżeli masz Żonę, Kochankę albo Dziewczynę, to się do niej przytul. One wydzielają więcej FIR, niż ten filtr. Będziesz zdrowszy:).

sanders22
20-05-2012, 17:55
Witam
> Pompa 90QJD3-18 (230V) IBO
> Wydajność max: 70L/min (4200L/h)
> Wysokość podnoszenia: 99m
> Ciśnienie max: 9,9 Bar (atm.)
> Moc: 1500W, (1,500kW)
> Napięcie: 230V (jednofazowe)
> Króciec tłoczny: 1 1/4” (32)
> Wysokość pompy: ok. 129cm
> Średnica pompy: 90mm (3,5”)
hydroforu jeszcze nie mam ,ale myślę nad 300 litrowym bez przepony z inżektorem, pobór wody 4-5 osoby.
Jakie badania musiał bym jeszcze zrobić.

qbek17
20-05-2012, 18:15
Pękły mi zajady, gdy przeczytałem w opisie, że filtr bioceramiczny wydziela fale podczerwone.
Właśnie o to mi chodziło... ;) ten temat się powtarza przy każdej "bajeranckiej" osmozie - może niedługo wrócimy do tematu "kulistej struktury wody" :)

kalio
23-05-2012, 07:53
...
Pękły mi zajady, gdy przeczytałem w opisie, że filtr bioceramiczny wydziela fale podczerwone. Jeżeli masz Żonę, Kochankę albo Dziewczynę, to się do niej przytul. One wydzielają więcej FIR, niż ten filtr. Będziesz zdrowszy:).

Rzeczywiście działa lepiej a jak skóra po tym przytulaniu jędrna

free_shop
23-05-2012, 12:23
Jest jeszcze inny środek, który wydziela promieniowanie w głębokiej podczerwieni, (tu będą cytaty ze strony alledrogo), działa podobnie.
"stymuluje krążenie krwi i poprawia metabolizm"
"ma pozytywny wpływ na ludzi"
"poprawia działanie układu nerwowego" (czujesz się mniej zestresowany, dop. autora).
To po prostu dobrze schłodzona wódeczka:)
A tak mniej poważnie, te osmozy różnią się tylko producentem membrany RO (wydajność jest taka sama). Tańszą membranę produkuje General Electric, droższą Dow. Dla Ciebie nie ma to większego znaczenia.
Jeżeli nie będziesz pił tej wody "surowej", a jedynie używał do herbaty lub kawy, to wywal mineralizator. Taką wodę będziesz mógł wlewać również do żelazka (wyjdzie Ci taniej na eksploatacji:)).

kalio
23-05-2012, 19:38
a to mozna ja pic ?? czy lepiej nie

81marek
23-05-2012, 21:47
Witam, udało mi się dorwać studniarza:o i przedstawiłem mu wszystkie problemy:mad:. Studniarz twierdzi, że niemożliwe jest, aby woda gruntowa dostawała się od zewnątrz do dna studni:sick:(czyli że studnia jest źle uszczelniona od zewnątrz), jego zdaniem badania oraz zapach mogą być lekko przesadzone, ponieważ przez kilka miesięcy do studni wlewała się woda znajdująca się w kręgach (woda powierzchniowa), co jest oczywiście jego niedopracowaniem:mad:. Problem wlewania się wody rozwiązał w ten sposób, że podniósł rurę w której znajduje się pompa o jakieś 80 cm, aż pod betonową zasłonę studni i tu pojawia się moje pytanie czy zimą to nie zamarznie nawet będąc pod betonową pokrywą(ok. 20 cm nad gruntem), studniarz twierdzi że wystarczy przykryć folą na zimę i nie ma szans. Zapach jak stwierdził zniknie po zachlorowaniu studni. Jeszcze jedno pytanie czy w środku studni na dnie powinna być wylana "posadzka" bo to kolejny punkt sporny, on twierdzi, że nie, żeby woda mogła swobodnie odpływać, natomiast inny studniarz stwierdził że dno studni powinno być szczelnie zamknięte, żeby nic nie napływało. Pozdrawiam:p

kolorado
24-05-2012, 07:00
Studniarzem nie jestem, ale uszczelniłbym dno studni. Jeśli woda będzie odpływać z obudowy, to gdzie? Do wnętrza studni, czyli do wody którą będziesz pompował.

Ja bym to zrobił tak: wykopał gdzieś niedaleko małą studnię chłonną (dołek zasypany żwirem) i odprowadzał rurką (fi 50, lub nawet mniej) w ten sposób wodę która naciekła do obudowy studni. Czyli zabetonować dno, w dnie jakiś odpływ (kratka lub nawet korek z nawierconymi otworami). Jeśli masz gdzie odprowadzić taką wodę (kanalizacja, drenaż) to jeszcze lepiej. Tej wody nie powinno być dużo, chyba że klapa jest dziurawa, albo nie ma jej wcale.

Jastrząb
24-05-2012, 08:18
Witam, udało mi się dorwać studniarza:o i przedstawiłem mu wszystkie problemy:mad:. Studniarz twierdzi, że niemożliwe jest, aby woda gruntowa dostawała się od zewnątrz do dna studni:sick:(czyli że studnia jest źle uszczelniona od zewnątrz), jego zdaniem badania oraz zapach mogą być lekko przesadzone, ponieważ przez kilka miesięcy do studni wlewała się woda znajdująca się w kręgach (woda powierzchniowa), co jest oczywiście jego niedopracowaniem:mad:. Problem wlewania się wody rozwiązał w ten sposób, że podniósł rurę w której znajduje się pompa o jakieś 80 cm, aż pod betonową zasłonę studni i tu pojawia się moje pytanie czy zimą to nie zamarznie nawet będąc pod betonową pokrywą(ok. 20 cm nad gruntem), studniarz twierdzi że wystarczy przykryć folą na zimę i nie ma szans. Zapach jak stwierdził zniknie po zachlorowaniu studni. Jeszcze jedno pytanie czy w środku studni na dnie powinna być wylana "posadzka" bo to kolejny punkt sporny, on twierdzi, że nie, żeby woda mogła swobodnie odpływać, natomiast inny studniarz stwierdził że dno studni powinno być szczelnie zamknięte, żeby nic nie napływało. Pozdrawiam:p
Ty tam miales glownie taki problem, ze brakowalo zaworu zwrotengo na instalacji i woda po wylaczeniu pompy cofala sie do rury studziennej podnoszac jej poziom az do przelania sie owa rure studzienna. Jesli tylko podniesie sie ta rure o 80cm, sytuacja sie pewnie bedzie powtarzac. Koniecznie, musi tam byc gdzies zawor zwrotny zrobiony zeby sytuacja nie miala miejsca.

Po drugie, samo zabezpieczenie obudowy studni. Betonowac czy nie? To zalezy jaki masz grunt i poziom wody gruntowej. Jesli, po okresach opadow, jesienia, roztopach na wiosne, poziom wody gruntowej sie podnosi i jest tuz pod powierzchnia, to bedzie Ci to tej obudowy z kregow podchodzila woda, i moze sie znowu przelac przez rure studzienna. Czyli zle. Do tego wszystko bedzie tam mokre i zasyfione.
Jesli masz grunt przepuszczalny, i nawet po mega opadach woda tam stala nie bedzie, betonowac nie ma sensu.

Jak wstawisz zawor zwrotny lepsze zabezpiecznie obudowy studni ma sens tylko, jesli ma szanse stac tam wysoko woda pochodzaca z opadow, z racji wysokiego poziomu wody gruntowej.

Polecam tez zamkniecie rury studziennej szczelna glowica. To jest koszt pewnie ze 150PLN. Wrzuc na allegro "glowica studzienna". Takie male ustrojstwo zaciskajace sie uszczelka gumowa na rurze studziennej, z dlawikiem dla kabla zasilajacego pompy. Nic sie wtedy wlewac nie powinno, zaden robal nie wlezie itd.

Wysoko polozona rura to faktycznie ryzyko zamarzniecia. Wyobraz sobie, ze jest bezsniezna zima jak ostatnio z bardzo duzym mrozem a Ty pojechales na narty i woda w rurze stoi tydzien czasu i "marznie". Raz ze sie martwisz, dwa ze przyjezdzasz to moze nie byc wody bo rury zamarzly. Odmrozenie moze polegac na czekaniu do wiosny!! Ja bym takiego ryzyka nie podjal. Cala hydraulika powinna byc na sensownej glebokosci, a studnia od gory przykryta nie tylko betonowa pokrywa ale tez jakims korkiem izolacyjnym z pianki, styropianu, itp.

Ja mam bardzo mokry teren, w okresach mokrych woda jest na 50-60cm praktycznie. Tez mi sie w czasie budowy do rury przeleala deszczowka. Zabetonowanie dna nic nie dalo, bo nie da sie latwo tego zabetonowac tak, zeby to bylo szczelne dla wody. Ta woda w okresach mokrych bedzie sie drobnymi szczelniami baaardzo wolno saczyla do zabetnowanych od dna kregow, a potem dlugo tam stala. Musialbys cala obudowe wraz z dnem wylac jednym ciagiem z wodoszczelnego betonu. Jak nalejesz betonu na dno kregu, to nie ma bata, miedzy kregiem a korkiem zawsze zostana szczeliny dla wody.

Jesli teren jest mokry, to moim zdaniem jedynym rozwiazaniem na zabezpieczenie studni jest szczelna plastikowa studnia wodomierzowa z gumowymi uszczelnieniami dla rur. Ale to wydatek co najmniej 2000PLN, plus robota zakopanie, jakis piach, zageszczanie piachu dookola.

Ja tak zrobilem, nie dosc ze w srodku jest po prostu suchutko, kropli wody nie ma, to jest tam na tyle duzo miejsca ze wsadzilem tam jakies zawory do nawodnienia ogrodu, maly hydrofor, i pare innych drobiagow.

marcin

free_shop
24-05-2012, 21:39
a to mozna ja pic ?? czy lepiej nieChodzi Ci o wodę, czy o wódę?:)
Woda po osmozie jest pozbawiona wszelkich związków. Jej jakość jest porównywalna z wodą demineralizowaną oraz destylowaną. Pić ją możesz (nie otrujesz się). Ale smaczna to ona nie jest. Jeżeli masz parę złotych, to kup na stacji benzynowej wodę "demi" (taką do akumulatorów, albo do chłodnic) i spróbuj to wypić.
Mineralizator ma w środku złoże typu "biała marianna". które powoduję, że woda ma więcej wapnia i magnezu.
Ponieważ woda po osmozie (bez mineralizatora) nie ma w sobie nic, jest tak chłonna, że z torebki herbaty lajptona wyciągnie Ci wszystko razem z barwnikami ze sznurka:)
A tak na poważnie, można ją pić. Jeżeli smakuje Ci woda po osmozie (bez mineralizatora), to ją pij! Pamiętaj tylko o uzupełnianiu wapnia (może być mleko, czekolada itp).

kalio
25-05-2012, 06:29
to że lódka jest zdrowa to wiem, woda destylowana mi nie bardzo smakuje,

a czym różnią się poszczególne mineralizatory pomiędzy sobą czy nie ma to znaczenia

qbek17
25-05-2012, 07:07
a czym różnią się poszczególne mineralizatory pomiędzy sobą czy nie ma to znaczenia
Nie ma znaczenia.

kalio
28-05-2012, 20:59
A co to takiego ???

http://www.bartoszsklep.pl/index.php?products=product&prod_id=296

Jastrząb
29-05-2012, 06:25
A co to takiego ???
http://www.bartoszsklep.pl/index.php?products=product&prod_id=296
Toto jest poprawiacz samopoczucia, polaczony z systemem drenazu kieszeni, wykorzystujacy znaną od dawna tendencje ludzkiej psychiki do samooklamywania sie gdy wydalismy na cos pieniadze i liczymy ze to cos dziala jak obiecywano ;-)

marcin

qbek17
29-05-2012, 09:31
Toto jest poprawiacz samopoczucia, polaczony z systemem drenazu kieszeni, wykorzystujacy znaną od dawna tendencje ludzkiej psychiki do samooklamywania sie gdy wydalismy na cos pieniadze i liczymy ze to cos dziala jak obiecywano ;-)

marcin
"generator fal elastycznych" - WOW...

Jastrząb
29-05-2012, 11:51
"generator fal elastycznych" - WOW...
A slyszales o "ugieciu fali"? Sie uginaja znaczy sie elastyczne sa :P ;-)

A tak na powaznie, poczytaj sobie kiedys o homeopatii ;-) Biznes wart miliardy a tam to jest dopiero hardcore.

Homeopaci sami przyznaja ze w ich produktach nie ma juz substancji leczniczej, bo jest to wielokrotnie rozcienczane, ale woda ma pamiec tego co sie w niej kiedys rozpuscilo ;-) Ze o napromieniowaniu preparatow swiatlem ksiezyca nie wspomne. NIektore ich pomysly spokojnie przebijaja "magnetyzery wody przy pomocy fal elastycznych".

marcin

qbek17
29-05-2012, 14:34
A slyszales o "ugieciu fali"? Sie uginaja znaczy sie elastyczne sa :P ;-)

A tak na powaznie, poczytaj sobie kiedys o homeopatii ;-) Biznes wart miliardy a tam to jest dopiero hardcore.

Homeopaci sami przyznaja ze w ich produktach nie ma juz substancji leczniczej, bo jest to wielokrotnie rozcienczane, ale woda ma pamiec tego co sie w niej kiedys rozpuscilo ;-) Ze o napromieniowaniu preparatow swiatlem ksiezyca nie wspomne. NIektore ich pomysly spokojnie przebijaja "magnetyzery wody przy pomocy fal elastycznych".

marcin
Widocznie muszę się jeszcze wiele nauczyć... ;)

free_shop
29-05-2012, 21:50
Wszedłem na stronę domową ("home") producenta,
http://www.tamuraworld.com/index.html
Dalej już mi się nie chciało czytać :).

puoyui
02-06-2012, 21:35
Witam,

Mam własną studnię wierconą i do uzdatniania zamontowane urządzenie na złoże CR100 (40litrów) z głowica Clack WS1 CI. Chciałem zasięgnąć rady doświadczonych osób jakie są optymalne ustawienia parametrów regeneracji złoża. W tej chwili regeneracja odbywa się po uzdatnieniu 5m3 wody. Poszczególne etapy to: backwash 8 min, płukanie solanką (downflow) 60 min, znowu backwash 8 min, dopłukiwanie (rinse) 4 min i na tym kończy się proces regeneracji. Czy warto coś zmodyfikować w tych ustawieniach ?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Piotr

Jastrząb
03-06-2012, 09:44
Witam,

Mam własną studnię wierconą i do uzdatniania zamontowane urządzenie na złoże CR100 (40litrów) z głowica Clack WS1 CI. Chciałem zasięgnąć rady doświadczonych osób jakie są optymalne ustawienia parametrów regeneracji złoża. W tej chwili regeneracja odbywa się po uzdatnieniu 5m3 wody. Poszczególne etapy to: backwash 8 min, płukanie solanką (downflow) 60 min, znowu backwash 8 min, dopłukiwanie (rinse) 4 min i na tym kończy się proces regeneracji. Czy warto coś zmodyfikować w tych ustawieniach ?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Piotr
Wiem jedno.
Jak nie podasz wynikow badan wody to nikt Ci nic sensownego nie bedzie w stanie powiedziec.

marcin

qbek17
03-06-2012, 12:11
Witam,

Mam własną studnię wierconą i do uzdatniania zamontowane urządzenie na złoże CR100 (40litrów) z głowica Clack WS1 CI. Chciałem zasięgnąć rady doświadczonych osób jakie są optymalne ustawienia parametrów regeneracji złoża. W tej chwili regeneracja odbywa się po uzdatnieniu 5m3 wody. Poszczególne etapy to: backwash 8 min, płukanie solanką (downflow) 60 min, znowu backwash 8 min, dopłukiwanie (rinse) 4 min i na tym kończy się proces regeneracji. Czy warto coś zmodyfikować w tych ustawieniach ?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Piotr
Te czasy regeneracji są za krótkie. Tu masz tabelę: http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf - na 40 litrów masz ustawienia 16 min (backwash), 90 min (solankowanie), 4 min (dopłukiwanie). Co do objętości to albo musisz podać parametry wody, albo wpisać w głowicy te parametry i ona zrobi to za ciebie.

puoyui
04-06-2012, 19:52
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jeśli chodzi o parametry wody to wyglądają następująco:
- Amoniak (jon amonowy) 1,64 mg/l
- Azotyny – ponizej 0,050 mg/l
- Azotany – ponizej 1,0 mg/l
- Mangan – 82 ug/l
- Żelazo ogólne – 77 ug/l
- Twardośc – 342 mgCaCO3/l
- Wapń – 94,6 mg/l
- Magnez – 3,2 mg/l
- Ogólny węgiel organiczny – 1,12 mg/l
- Bakterie grupy coli w 100ml – 0

Raz jeszcze dziękuję przy doborze optymalnych parametrów dla sterownika.
Piotr

qbek17
04-06-2012, 21:05
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jeśli chodzi o parametry wody to wyglądają następująco:
- Amoniak (jon amonowy) 1,64 mg/l
- Azotyny – ponizej 0,050 mg/l
- Azotany – ponizej 1,0 mg/l
- Mangan – 82 ug/l
- Żelazo ogólne – 77 ug/l
- Twardośc – 342 mgCaCO3/l
- Wapń – 94,6 mg/l
- Magnez – 3,2 mg/l
- Ogólny węgiel organiczny – 1,12 mg/l
- Bakterie grupy coli w 100ml – 0

Raz jeszcze dziękuję przy doborze optymalnych parametrów dla sterownika.
Piotr
Przy takiej twardości regeneracja powinna się odbywać co ok 3,8 m3. Dodatkowo aby pozbyć się amoniaku wymagany jest dłuższy czas kontaktu między złożem a wodą, czyli przepływ maksymalny powinien być niższy niż wynikałoby z tabeli dla takiego zbiornika. Co jakiś czas (powinno wystarczyć raz na rok) powinna być przeprowadzona regeneracja z chlorowaniem aby pozbyć się amoniaku wyłapanego na złożu.

kolorado
05-06-2012, 12:05
A co to ScaleStop?
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-bez-soli-scalestop-4-3-m3-h-i2399455718.html

Jastrząb
05-06-2012, 12:20
A co to ScaleStop?
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-bez-soli-scalestop-4-3-m3-h-i2399455718.html
No toz to jest slynny magnetyzer wlasnie :-)

marcin

kolorado
05-06-2012, 13:01
Muszę sobie to kupić w takim razie...

Jastrząb
05-06-2012, 13:50
Muszę sobie to kupić w takim razie...Koniecznie!!

marcin

qbek17
05-06-2012, 14:51
Muszę sobie to kupić w takim razie...
Proponuję skorzystać z opcji Kup Teraz i nabyć samą instrukcję - powinna dać podobny efekt jak finalne urządzenie ;)

kolorado
06-06-2012, 10:14
Tyle że przesyłka tej instrukcji 99PLN. Musi być strasznie duża i ciężka. Dziękuję, nie skorzystam. :)

81marek
10-06-2012, 04:05
Witam, mam pytanie czy ktoś z was ma, albo miał do czynienia z odżelaziaczem WIMEST–150 lub WIMEST–150 ze złożem OTOMAN:wiggle:, ewentualnie może coś więcej nt. złoża otoman, bo w necie mało informacji o tego typu urządzeniach:wiggle:, Obecnie przymierzam się do zakupu i nie wiem czy inwestować w mechaniczny czy lepiej z głowica elektroniczną:wiggle:. Za wszeklą pomoc z góry dzięki:wave:.Pozdrawiam:)

Jastrząb
10-06-2012, 09:35
Witam, mam pytanie czy ktoś z was ma, albo miał do czynienia z odżelaziaczem WIMEST–150 lub WIMEST–150 ze złożem OTOMAN:wiggle:, ewentualnie może coś więcej nt. złoża otoman, bo w necie mało informacji o tego typu urządzeniach:wiggle:, Obecnie przymierzam się do zakupu i nie wiem czy inwestować w mechaniczny czy lepiej z głowica elektroniczną:wiggle:. Za wszeklą pomoc z góry dzięki:wave:.Pozdrawiam:)
Duza ta filtra jest. Naprawde potrzebujesz dla 3 osob az takiego urzadzenia? To jest praktycznie 16" filtr. W warunkach domowych, to sie stawia 10" wzglednie 13". Masz tego Fe "raptem" 2 mg, rozsadne pH. Mniejszy filtr by moim zdaniem wystarczyl.

Ja zawsze powtarzam, ze reczne sterownie filtrem bardzo szybko znienawidisz. Raz na tydzien musisz 10-15 min przy tym filtrze spedziec krecac galkami.

Do tego zloze. Jak nie napisali co tam jest, to pewnie jest ...piach, dolomit, i temu podobne. Nie ze zle, z Fe se poradzi, ale ciezkie. Napisali na stronie ze trzeba toto plukac strumienm wody 4m3/h (czyli przeplyw 35m/h). Da rade Twoja pompa? Jesli zakupilees pompe SKM150, to zdecydownie nie da rady wyplukac tego filtra. Jesli nie kupiles jeszczed, to szukaj takiej co da 4m3/h przy 4-5 atm. Ale tanie toto nie bedzie. Jesli jest tam piach, to jest to ciezkie zloze trudne do wyplukania. Wodociagi najpierw z piachu spuszczaja wode, plucza/przedmuchuja powietrzem zeby rozbic brylki, dopiero potem plucza woda.

Moim zdaniem mniejszy (10 lub 13") filtr, i jakies nazwane i lzejsze zloze zeby nie bylo klopotu z plukaniem. Plukanie jest kluczowe. Nie dopluczesz filtra, to bedziesz mial predzej czy pozniej klopoty. A przy filtrze nawet 13" i plukaniu z predkoscia 25m/h to juz potrzebujesz raptem 2,1m3/h. A przy 10" 1,3m3/h., wiec mniejsza/tansza pompa da rade.


pozdrawiam,
marcin

81marek
10-06-2012, 22:00
Oki Marcin dzięki za wypowiedź:wave:, co do pompy to faktycznie jest za słaba dla takiego odżelaziacza. Może jesteś w stanie zproponować jakiś konkretny model odżelaziacza z dobrym i tanim w eksploatacji złożem pod tą pompę bo jak sam wiesz każdy kolejny elemet stacji kosztuje, a ja mam już po dziurki rozmów ze studniarzem, który twierdzi że ta pompa da radę. Wiem, że wcześniej brałeś udzoiał nt. mojego problemu(wielkie dzięki:cool:), więc powiem co się zmieniło. Studniarz podniósł rurę w kręgach i woda nie napływa już do studni. Zachlorowałem wodę bo mój studniarz po prawie roku czasu stwierdził po ostrej wymianie słów, że każda nowo wywiercona studnia powinna być zachlorowana i zapach zniknie. Na chwilę obecną faktycznie zapach trochę się zmienił, ale szału nie ma, natomiast mociej wyczuwalny jest zapach metaliczny (chyba żelazao). Jeszcze jedna sprawa jakie masz zdanie nt."ODŻELAZIACZ - ODMANGANIACZ - ZMIĘKCZACZ CRYSTAL RIGHT CR -urządzenie które jednocześnie usuwa żelazo, mangan i wysoką twardośc wody ( kamień kotłowy ) - regeneruje się automatycznie ( oczyszcza się ) solą tebletkową ( worek 25 KG )" :wiggle:ponieważ taką ofertę otrzymałem od firmy JORO k. Wrocławia. Pozdrawiam za wszystkie podpowiedzi będę wdzięczny:wave:.

qbek17
10-06-2012, 23:47
Złoże CR jest dobre jeśli chcesz usunąć kilka zanieczyszczeń na jednym filtrze. Ale ma też wady (cena!) i ograniczenia: przede wszystkim nie usuwa wszystkiego jednocześnie - najpierw schodzi twardość (do zera), a dopiero po niej - żelazo i mangan. Jeśli masz wysoką twardość to taki filtr będzie się musiał często regenerować (dla twojej twardości zbiornik 10x54 powinien się regenerować co ok 4 m3). Poza tym są jeszcze inne wymagania, ale twoja woda je spełnia.
Jeśli byś miał się decydować na to złoże to weź wersję CR100 - usuwa także amoniak. Zwróć też uwagę na to żeby głowica sterująca była odpowiednia (z odpowiednio długimi czasami regeneracji i wodomierzem)
Zaletą tego złoża względem zmiękczacza jest też jego odporność na chlor, a wręcz zalecenie chlorowania raz na jakiś czas.

Jastrząb
11-06-2012, 09:06
Oki Marcin dzięki za wypowiedź:wave:, co do pompy to faktycznie jest za słaba dla takiego odżelaziacza. Może jesteś w stanie zproponować jakiś konkretny model odżelaziacza....

Nie mam wlasnego doswiadczenia z CR.
Wiem, ze z jakiegos powodu cieplej wodzie po tym zlozu i zbiorniku CWU zdarza sie smierdziec siarkowodorem. Nie umiem powiedziec jak czesto, ale zdarzalo sie tu pare przeypadkow jak ludzie narzekali. Ale moich 2 sasiadow takie zloze ma i nie narzekaja.

Ja osobiscie jestem zwolennikiem osobnego filtra na kazde zanieczyszczenie, bo mozna wtedy kontrolowac co sie dzieje na kazdym z nich. Tak jak napisal Qbek, jak pusicisz za szybko wode przez CR chocby prze chwile odkrecajac kilka kranow, zmywarka plus pralka, to jesli nie usunie do konca twardosci to sie zdarzy ze i Fe przedostanie sie do wody.
Jesli pierwszy filtr ususnie Ci cale zelazo, to 2 filtr zmiekczajacy moze usunac tyle twardosci ile chcesz. Woda zmiekczona do 0 tez nie powinna byc pita, bo norma twardosci jest od 60-500mg. Jesli caly proces odbywa sie na 1 filtrze, nie mozesz sobie ustawic docelowej twardosci wody, np 50mg.

Ale jak wiadomo, wszystko to oznacza koszty ;-(

Lekkie zloza odzelaziajace: Birm, wypluczesz go strumieniem wody 24m/h czyli dla filtr 10" okolo 1,2m3/h. Dla 13" 2,2m2/h. Takie filtry zapewnia odpiwiednio 0,6m3/h i 1m3/h wody przefiltrowanej. To jest zloze katalityczne, usunie Fe byc moze, ale moim zdaniem nie, mangan.
Jeszcze lzejszy jest niejaki turbidex, aka Filter AG. Ten prawie na pewno nie usunie manganu, moze niekoniecznie usunac tez cale Fe. Pojdzie odrobine mniej wody na plukanie, odpowiednio 1000 i 1700 litrow przy filtrach 10 i 13".
Stosunkowo latwo tez wyplukac Greensand, ale ten jest regenerowany nadmanganianem potasu, wiec dodatkowe koszty i klopot ktorych jak rozumiem, chcesz uniknac.

Filtr sklada sie z 3 rzeczy: zbiornika, glowicy i zloza.
Poczytaj ten watek, bylo wielokrotnie pisane, jakich firm sa godne zaufania i polecane. Kombinacji wartych uwagi bedzie kilkanascie. Idz do lokalnej firmy i zobacz co zaproponuja. Uzbrajajac sie w wiedze z tego watku ktore sa dobre a ktore tanie, bedziesz mogl zadecydowac.


pozdrawiam,
marcin

kolorado
11-06-2012, 09:22
Przymierzam się do zakupu zmiękczacza z głowicą Clack WS1 CI.
Jak najlepiej zaprogramować głowicę dla następującej wody:
twardość - 278mg/l CaCO3
przewodność - 510us/cm
pH - 7,6
żelazo - 0,02mg/l
mangan - <0,04mg/l
azotyny - 0,009mg/l
azotany - 1,46mg/l
chlorki - 7,5mg/l

Z góry wielkie dzięki.

qbek17
11-06-2012, 15:06
Jeszcze lzejszy jest niejaki turbidex, aka Filter AG. Ten prawie na pewno nie usunie manganu, moze niekoniecznie usunac tez cale Fe.
Turbidex (Filter Ag Plus) nie jest złożem stricte odżelaziającym. To zeolit, który dzięki bardzo rozbudowanej powierzchni właściwej ziaren, zatrzymuje bardzo małe cząstki zanieczyszczeń. Nie jest to złoże katalityczne - zasada działania pozostaje taka jak przy piasku/żwirze (czyli najpierw trzeba żelazo/mangan wytrącić przez utlenianie).
Jego plusem jest (jak pisał Jastrząb) waga, chociaż po nasączeniu wcale nie jest to taka kolosalna różnica, a cena jednak wyższa niż piasku ;)

qbek17
11-06-2012, 15:07
Przymierzam się do zakupu zmiękczacza z głowicą Clack WS1 CI.
Jak najlepiej zaprogramować głowicę dla następującej wody:
twardość - 278mg/l CaCO3
...
Twardość możesz wprowadzić do głowicy, ale reszta ustawień zależy od wielkości zmiękczacza i jego parametrów (a nie właściwości wody).

Jastrząb
11-06-2012, 16:18
Turbidex (Filter Ag Plus) nie jest złożem stricte odżelaziającym. To zeolit, który dzięki bardzo rozbudowanej powierzchni właściwej ziaren, zatrzymuje bardzo małe cząstki zanieczyszczeń. Nie jest to złoże katalityczne - zasada działania pozostaje taka jak przy piasku/żwirze (czyli najpierw trzeba żelazo/mangan wytrącić przez utlenianie).
Jego plusem jest (jak pisał Jastrząb) waga, chociaż po nasączeniu wcale nie jest to taka kolosalna różnica, a cena jednak wyższa niż piasku ;)

Tak jest, w sensie odzelaziania, toto jest taki "porowaty piasek". Manganu nie ruszy. Zelazo na dzien dobry wyfiltruje tyle ile sie utlenilo w hydroforze. Dosc szybko sie jednak wypracuje, wyfiltruje takze nieutlenione zelazo na wypracowanych powlokach z tlenkow zelaza.
Wypracowanie sie to wytworzenie powloki z tlenkow zelaza, analogicznie do tlenkow manganu w zlozach katalitycznych jak birm, greensand, czy pyrolox. Wytworzenie sie powlok z tlenkow zelaza jest dosyc szybkie, i choc nie umiem powiedziec ile, ale roku na wypracowanie sie zloza czekac nie bedzie trzeba.


Dlatego czesto sie nie udaje filtracja Fe i Mn na zlozu katalitycznym (jak np. u mnie). Bo zloze/warstwe z tlenku manganu pokrywaja tlenki zelaza, ktore dezaktywuja zloze na usuwanie manganu. Pomaga wsypanie ciezszego zloza na dno, bo jesli nie beda sie mieszaly przy plukaniu, a zelzao nie bedzie przenikalo zbyt gleboko, to dolna czesc zostanie aktywna tylko na mangan.

Gdziesz czytalem artykul, ktory opisywal badanie na jakims wodociagu - wypracowanie na mangan przy stezeniu manganu na poziomie 0,25mg, wymagalo ciaglej filtracji przez 2-3 miesiace z predkoscia 6m/h!! W warunkach domowych, przty przerywanej pracy filtra pewnie potrewaloby to duzo dluzej.
A zelazo, praktycznie od poczatku bylo filtrowane do normy tylko wchodzilo gleboko do zloza, ale po paru tygodniach usuwane bylo na pierwszych kilkudziesiecu cm zloza.


marcin

qbek17
11-06-2012, 16:30
Jest jeszcze kwestia ścierania się złoża. Przy odpowiednim płukaniu granulki złoża powinny ocierając się o siebie wzajemnie pozbyć się zewnętrznej warstwy osadów i zapobiec blokowaniu warstwy aktywnej. To m.in. dlatego przy odżelazianiu najważniejsze jest prawidłowe płukanie.

Turbidex traci rocznie przez ścieranie ok 3 % swojej objętości , czyli podobnie jak piasek.

kolorado
11-06-2012, 19:42
Twardość możesz wprowadzić do głowicy, ale reszta ustawień zależy od wielkości zmiękczacza i jego parametrów (a nie właściwości wody).
A jakie parametry są potrzebne? Wciąż się waham, ale żywicy będzie raczej 30l (Purolite C100E). Zbiornik 47l. Nie wiem co jeszcze...

qbek17
11-06-2012, 20:51
A jakie parametry są potrzebne? Wciąż się waham, ale żywicy będzie raczej 30l (Purolite C100E). Zbiornik 47l. Nie wiem co jeszcze...
Zbiornik 47 litrów nie pasuje mi do standardowego rozmiaru, ale zakładam że to będzie 10x44 lub 10x54. Czyli głowica z inżektorem oznaczonym literą E (biały), DLFC=2.7gpm. Proponowałbym etapy regeneracji (zakładam regenerację współprądową): backwash - 8min, dn brine - 60min, rinse - 4min. Zużycie soli - ok 4 kg. Pojemność jonowymienna - 1600 ppm (90 dH), przy twardości wody surowej 278 ppm (16 dH). Jeśli będzie mieszacz to twardość wyjściową badasz empirycznie i wprowadzasz do głowicy. Wszystkie wartości są orientacyjne i nie musisz się ich trzymać dosłownie :)

kolorado
11-06-2012, 21:14
Zbiornik 47 litrów nie pasuje mi do standardowego rozmiaru, ale zakładam że to będzie 10x44 lub 10x54. Czyli głowica z inżektorem oznaczonym literą E (biały), DLFC=2.7gpm. Proponowałbym etapy regeneracji (zakładam regenerację współprądową): backwash - 8min, dn brine - 60min, rinse - 4min. Zużycie soli - ok 4 kg. Pojemność jonowymienna - 1600 ppm (90 dH), przy twardości wody surowej 278 ppm (16 dH). Jeśli będzie mieszacz to twardość wyjściową badasz empirycznie i wprowadzasz do głowicy. Wszystkie wartości są orientacyjne i nie musisz się ich trzymać dosłownie :)
Dzięki. Zbiornik 10x44. A co do regeneracji, to która (współ/przeciw) będzie lepsza w moim przypadku?

qbek17
11-06-2012, 21:17
Teoretycznie przeciwprądowa jest trochę lepsza, ale w domowych warunkach raczej nie odczujesz różnicy.

Jastrząb
12-06-2012, 07:24
Jest jeszcze kwestia ścierania się złoża. Przy odpowiednim płukaniu granulki złoża powinny ocierając się o siebie wzajemnie pozbyć się zewnętrznej warstwy osadów i zapobiec blokowaniu warstwy aktywnej. To m.in. dlatego przy odżelazianiu najważniejsze jest prawidłowe płukanie.
.To dlatego ciezkie zloza plucze sie powietrzem?

Ja swoj filtr z birmem plucze z restryktorm 11gal, co daje predkosc 30m/h. Owo zjawisko o ktorym pisalem jednak wystapilo, bo birm nie rusza manganu.
To samo u sasiada na greensandzie (nie wiem jakie plukanie). Mi sie kiedys tak samo zdezaktywowal Greensand (choc przyznaje ze mu to zajelo pare miesiecy). Jednak greensand udalo sie zreanimowac, traktujac go przez 12h chlorem.

marcin

qbek17
12-06-2012, 08:27
To dlatego ciezkie zloza plucze sie powietrzem?

Ja swoj filtr z birmem plucze z restryktorm 11gal, co daje predkosc 30m/h. Owo zjawisko o ktorym pisalem jednak wystapilo, bo birm nie rusza manganu.
To samo u sasiada na greensandzie (nie wiem jakie plukanie). Mi sie kiedys tak samo zdezaktywowal Greensand (choc przyznaje ze mu to zajelo pare miesiecy). Jednak greensand udalo sie zreanimowac, traktujac go przez 12h chlorem.

marcin
Płukanie wodą z powietrzem daje większą burzliwość przepływu (czyli bardziej intensywne mieszanie ziaren złoża) i lepiej rozbija wszelkie skupiska (zapobiega kanałowaniu przepływu). Nie zawsze chodzi tylko o natężenie płukania - przy zbyt dużym przepływie złoże podniesie się całkowicie i zostanie dociśnięte do górnej części zbiornika. Wtedy nie zajdzie mieszanie i dobre wypłukanie złoża. Widziałem też kiedyś kosz górny po takim płukaniu - był zmiażdżony od ciśnienia (po kilku płukaniach zacząłby puszczać złoże i efekt byłby jeszcze gorszy.

To co się dzieje u ciebie może też być spowodowane tym o czym już pisałeś - wysokością strefy odżelaziania i odmanganiania. Możliwe, że żelazo dochodzi do samego dna zbiornika i już nie ma szans na utlenienie manganu. W takim przypadku można zwiększyć średnicę filtra (ale to pociąga za sobą kwestie pompy, ilości ścieków, itd) lub postawić drugi stopień (co o ile pamiętam jest u ciebie zrobione) :)

kolorado
12-06-2012, 08:55
Teoretycznie przeciwprądowa jest trochę lepsza, ale w domowych warunkach raczej nie odczujesz różnicy.
A co tracę jeśli wybiorę przeciwprądową? Jakie są za i przeciw dla jednego i drugiego typu?

qbek17
12-06-2012, 09:18
A co tracę jeśli wybiorę przeciwprądową? Jakie są za i przeciw dla jednego i drugiego typu?
W obu przypadkach efekt ma być taki sam - zregenerowanie jonitu. W regeneracji współprądowej przepływ w czasie solankowania odbywa się w takim samym kierunku jak w czasie pracy (z góry na dół). W regeneracji przeciwprądowej ten etap jest odwrócony (czyli z dołu do góry). Różnica jest w kinetyce reakcji wymiany jonów. Ogólnie cały proces ma lepszą wydajność kiedy solanka trafia najpierw na ziarna jonitu mniej wyczerpane (są na dnie zbiornika) i jest dalej przepychana ku górze (w kierunku ziaren bardziej wyczerpanych). Etap przepychania solanki musi być dłuższy niż w standardowej regeneracji, ale można stosować mniejsze dawki soli.
Jeśli chcesz zastosować regenerację przeciwprądową to przed etapem solankowania nie możesz wykonać płukania wstecznego bo ziarna zostaną wymieszane. Dlatego też często taka regeneracja zużywa mniej wody. Z powodu braku pierwszego backwashu wskazane jest lepsze filtrowanie wody przed zmiękczaczem (drobniejszy filtr mechaniczny).
Różnica w wydajności jest niewielka i przy domowych, niewielkich ilościach jonitu jest ona raczej niezauważalna.

Jastrząb
12-06-2012, 09:27
Płukanie wodą z powietrzem daje większą burzliwość przepływu (czyli bardziej intensywne mieszanie ziaren złoża) i lepiej rozbija wszelkie skupiska (zapobiega kanałowaniu przepływu). Nie zawsze chodzi tylko o natężenie płukania - przy zbyt dużym przepływie złoże podniesie się całkowicie i zostanie dociśnięte do górnej części zbiornika. Wtedy nie zajdzie mieszanie i dobre wypłukanie złoża. Widziałem też kiedyś kosz górny po takim płukaniu - był zmiażdżony od ciśnienia (po kilku płukaniach zacząłby puszczać złoże i efekt byłby jeszcze gorszy.
Wydaje mi sie ze nie przesadzilem. Ustawilem gorna granice predkosci plukania dla zloza podana w karcie zloza.

Lekko zmiazdzony kosz to widzialem u siebie tez raz ;-( Ale to byla moja glupota bo chyba cos zrobilem zle. W czasie odkrecania glowicy cala rura biegnaca w dol zloza razem z dolnym koszem zostala 1-2cm podniesiona do gory w czasie odkrecania mimo ze przyciskania calym zlozem. Z jakiegos powodu nie chciala sie grzecznie wysunac z kosza gornego. W czasie powtornego przykrecania glowicy rura nie miala sie gdzie zmiescic i rzecz jasna kosz zostal uszkodzony.




To co się dzieje u ciebie może też być spowodowane tym o czym już pisałeś - wysokością strefy odżelaziania i odmanganiania. Możliwe, że żelazo dochodzi do samego dna zbiornika i już nie ma szans na utlenienie manganu. W takim przypadku można zwiększyć średnicę filtra (ale to pociąga za sobą kwestie pompy, ilości ścieków, itd) lub postawić drugi stopień (co o ile pamiętam jest u ciebie zrobione) :)
Mozna chyba jeszcze postawic 2 wezsze filtry pracujace rownolegle. Plukane sa wtedy osobno, wiec potrzeba mniejszej pompy.

Tak, mam 2 stopnie. Wada, ze drozej. Zaleta, no problemu z woda nie ma. Kontroluje co sie dzieje na kazdym filtrze. Zgodnie z Twoja sugestia, 2 stopien z greensandem regeneruje co miesiac, a co tydzien tylko plucze. Poki co chyba ze 2 miesiace tak dziala, i problemu ni ma :-)

marcin

qbek17
12-06-2012, 09:47
Lekko zmiazdzony kosz to widzialem u siebie tez raz ;-( Ale to byla moja glupota bo chyba cos zrobilem zle. W czasie odkrecania glowicy cala rura biegnaca w dol zloza razem z dolnym koszem zostala 1-2cm podniesiona do gory w czasie odkrecania mimo ze przyciskania calym zlozem. Z jakiegos powodu nie chciala sie grzecznie wysunac z kosza gornego. W czasie powtornego przykrecania glowicy rura nie miala sie gdzie zmiescic i rzecz jasna kosz zostal uszkodzony.
Przy odkręcaniu głowicy prawie zawsze podniesie się też dystrybutor. Przed ponownym założeniem głowicy trzeba go wcisnąć głębiej (zazwyczaj trudne do wykonania) lub skrócić (po kilku takich zabiegach może się okazać, że kosz dolny jest w połowie wysokości zbiornika) ;)



Mozna chyba jeszcze postawic 2 wezsze filtry pracujace rownolegle. Plukane sa wtedy osobno, wiec potrzeba mniejszej pompy.
Dokładnie - system równoległy to dobra opcja jak nie chcemy inwestować w nową pompę czy studnię. Ale wymaga miejsca i dodatkowych zaworów odcinających.
Ale twój system szeregowy też ma plusy - możesz mieć różne rozmiary zbiorników i inne złoża, a to daje lepszą kontrolę nad procesem :)

Jastrząb
12-06-2012, 10:37
Przy odkręcaniu głowicy prawie zawsze podniesie się też dystrybutor. Przed ponownym założeniem głowicy trzeba go wcisnąć głębiej (zazwyczaj trudne do wykonania) lub skrócić (po kilku takich zabiegach może się okazać, że kosz dolny jest w połowie wysokości zbiornika) ;)
Czyli nie odkrylem ameryki niechcacy wyciagajac ta dystrybucje ;-)
To kiszka, myslalem ze jest na to jakis patent. Fakt ze do filtra raczej sie czesto nie zaglada, ale chocby raz na 2-3 lata trzeba by ciut zloza dosypac. A przeciez zloza z dolomitem, ktore sie rozpuszczaja w sposob planowy to wymagaja tej operacji dosyc czesto?
Juz nie wspomne o tym, ze jak kosz dolny idzie do gory to:
- kosz wysuwa sie ponad grubsze kruszywa podtrzymujace zloze - gorsza dystrybucja wody, zatykanie kosza itd
- skraca sie zloze
- a to co zostanie pod koszem, bedzie nie plukane. Toz to tam cuda wtedy wyrosnac moge :-/

A przeciez sprawa nie jest jakas kosmiczna. Wystarczyloby na rurze dystrybucyjnej zamontowac jakas "poprzeczke" ktora sie by zaparla o zwezajaca czesc butli.
Rura jest z PVC. A wkleic na nia czwornik z gwintem na prawo i lewo. Po wlozeniu rury dystrybucyjnej z talk wklejonym czwornikiem wkrecic z obu stron kawalek dodatkowej rurki z 2 stron zeby sie zaparlo o zwezajaca czesc butli.


marcin

qbek17
12-06-2012, 11:19
Wielu już o tym myślało ;)
Widziałem "patenty" firm z allegro gdzie dystrybutor był podzielony na kilka odnóg...
Są też zbiorniki z "wbudowaną półką" na złoże - tak jakby w zbiorniku był ruszt jak w solance. Ale taki ruszt był montowany na etapie produkcji zbiornika i nie dało się go wyjąć/wymienić (przy ewentualnym uszkodzeniu cały zbiornik był do wymiany).
Clack też kombinował z dystrybutorem i wymyślił przejściówkę między zbiornik i głowicę. Dystrybutor kończył się na tym adapterze a do niego dopiero przykręcana była głowica. Problemem jest jednak koszyk górny montowany do adaptera - żeby dosypać złoża i tak trzeba było zdemontować adapter ;)
W praktyce po kilku "skróceniach" dystrybutora trzeba by go wymienić na "dłuższy". Ewentualnie po demontażu głowicy można się każdorazowo bawić z wysypywaniem złoża... ale to już większa zabawa... :)

zieli
12-06-2012, 16:07
a ja mam takie pytanie gdzie mozna
w rozsadnej cenie zbadac wode
bo sanepid w Bydgoszczy zyczy sobie około 700zł