PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

Jastrząb
12-06-2012, 16:19
a ja mam takie pytanie gdzie mozna
w rozsadnej cenie zbadac wode
bo sanepid w Bydgoszczy zyczy sobie około 700zł
Sporo.
Przy tej kwocie zgaduje ze sa to badania fizykochemiczne + bakteriologiczne.
Bakteriologiczne zawsze bede drogie, i zrobi to niewiele "firm".

Fizykochemiczne, ktore w sanepidzie kosztuje pewnie ze 200-300PLN, mozna zrobic w okolicach 50-100PLN.
Szukaj po przedsiebiorstwach wodociagowych, czesto robia to tez firmy zajmujace sie uzdatnianiem wody.

marcin

zieli
12-06-2012, 16:24
Sporo.
Przy tej kwocie zgaduje ze sa to badania fizykochemiczne + bakteriologiczne.
Bakteriologiczne zawsze bede drogie, i zrobi to niewiele "firm".

Fizykochemiczne, ktore w sanepidzie kosztuje pewnie ze 200-300PLN, mozna zrobic w okolicach 50-100PLN.
Szukaj po przedsiebiorstwach wodociagowych, czesto robia to tez firmy zajmujace sie uzdatnianiem wody.

marcin
wielkie dzieki

81marek
18-06-2012, 19:39
Witam, czy ktoś z forumowiczów miał do czynienia ze złożem j-23(niestety nie znam składu), ponieważ dziś dostałem ofertę odżelaziacza z takim właśnie złożem i nie wiem czy wybrać to złoże, czy iść w defemana:confused:, które jest rzekomo o połowę cięższe(trudniejsze do wypłukania ). Druga sprawa to pytanie o działanie plastikowego inżektora, który to ponoć po pół roku zaczyna się psuć, taką właśnie informację uzyskałem z firmy zajmującej się uzdatnianiem wody. Sugerują zakup inżektora mosiężnego za 450 zł. i ostatnie pytanie jaki inżektor "3/4" "1" czy może "1 i 1/4" założyć do hydrofora 300 l. bo tutaj tez spór:mad:. jak zwykle dzięki za podpowiedzi.Pozdrawiam:D

qbek17
18-06-2012, 21:03
Witam, czy ktoś z forumowiczów miał do czynienia ze złożem j-23(niestety nie znam składu), ponieważ dziś dostałem ofertę odżelaziacza z takim właśnie złożem i nie wiem czy wybrać to złoże, czy iść w defemana:confused:, które jest rzekomo o połowę cięższe(trudniejsze do wypłukania ). Druga sprawa to pytanie o działanie plastikowego inżektora, który to ponoć po pół roku zaczyna się psuć, taką właśnie informację uzyskałem z firmy zajmującej się uzdatnianiem wody. Sugerują zakup inżektora mosiężnego za 450 zł. i ostatnie pytanie jaki inżektor "3/4" "1" czy może "1 i 1/4" założyć do hydrofora 300 l. bo tutaj tez spór:mad:. jak zwykle dzięki za podpowiedzi.Pozdrawiam:D
J-23 to pewnie kryptonim ;) jest tak tajne, że nikt nie wie co to jest :)
Defeman jest ciężki ale jego płukanie wcale nie jest trudniejsze od płukania innych złóż - wymaga tylko większego przepływu :)
Materiał inżektora nie ma większego wpływu na jego pracę (zasada jest taka sama). Różnica może być w jakości wykonania, ale równie dobrze możesz trafić kiepski metalowy jak dobry plastikowy.
Rozmiar inżektora nie jest tu kwestią wyboru tylko obliczenia potrzebnej objętości powietrza. Każdy inżektor ma swoją charakterystykę i z niej można odczytać ile dostarczy powietrza, przy jakim ciśnieniu i przepływie wody.

Radiowiec
19-06-2012, 09:36
Mam pytanie - posiadam własną studnię głębinową i przymierzam się do tematu uzdatniania wody. Trwa budowa, więc póki co nie przejmowałem się jakością wody, ale powoli o tym myślę. Woda jest bardzo smaczna (jak chyba każda ze studni), ale ma lekkie zabarwienie żółto-brązowe. Pewnie mangan i żelazo. Jeszcze nie robiłem badań. Wody nie będziemy pić, ma służyć tylko do celów przemysłowo-bytowych. Myślę o zmiękczaczu kompaktowym lub zestawie z odżelaziaczem np. CR100. Pytanie - mam zbiornik przeponowy 200l, czy on się sprawdzi w takim procesie zmiękczania-odżelaziania wody? Pompa jest dość mocna (nie pamiętam dokładnie jej parametrów, ale ciśnienie jest zabójcze).

Pozdrowienia, Michał.

Jastrząb
19-06-2012, 09:52
Mam pytanie - posiadam własną studnię głębinową i przymierzam się do tematu uzdatniania wody. Trwa budowa, więc póki co nie przejmowałem się jakością wody, ale powoli o tym myślę. Woda jest bardzo smaczna (jak chyba każda ze studni), ale ma lekkie zabarwienie żółto-brązowe. Pewnie mangan i żelazo. Jeszcze nie robiłem badań. Wody nie będziemy pić, ma służyć tylko do celów przemysłowo-bytowych. Myślę o zmiękczaczu kompaktowym lub zestawie z odżelaziaczem np. CR100. Pytanie - mam zbiornik przeponowy 200l, czy on się sprawdzi w takim procesie zmiękczania-odżelaziania wody? Pompa jest dość mocna (nie pamiętam dokładnie jej parametrów, ale ciśnienie jest zabójcze).

Pozdrowienia, Michał.
Po pierwsze primo zrob badania wody. Bez tego nikt Ci nie powie/zagwarantuje czy taka lub inna metoda uzdatniania bedzie dobra. Zloza filtracyjne maja swoje ograniczenia.
Po drugie primo co to sa cele przemyslowo-bytowe?

marcin

Radiowiec
19-06-2012, 12:22
Badania oczywiście zrobię.

Cele przemysłowo-bytowe - tak mi się nazwało:) Chodzi o pranie, zmywanie, kąpanie się, podlewanie ogródka, mycie samochodu itp. Bez picia. Oczywiście wody do ogródka i mycia auta nie chcę uzdatniać, mam osobno wyprowadzoną ogrodówkę.

A co z tym zbiornikiem przeponowym - będzie się nadawał?

qbek17
19-06-2012, 12:43
A co z tym zbiornikiem przeponowym - będzie się nadawał?
Jak już go masz to na pewno jest lepszy od tego którego nie masz ;) Pytanie czy z wyników wody wyjdzie coś co będzie wymagało uzdatniania z napowietrzaniem. W zasadzie to pytanie czy będzie ci się opłacało zmienić zbiornik czy zastosować inną metodę uzdatniania.

Po wynikach badań będzie można coś powiedzieć ;)

Jastrząb
19-06-2012, 12:44
Badania oczywiście zrobię.

Cele przemysłowo-bytowe - tak mi się nazwało:) Chodzi o pranie, zmywanie, kąpanie się, podlewanie ogródka, mycie samochodu itp. Bez picia. Oczywiście wody do ogródka i mycia auta nie chcę uzdatniać, mam osobno wyprowadzoną ogrodówkę.

A co z tym zbiornikiem przeponowym - będzie się nadawał?
A czemu nie chcesz pic tej wody? Zbadaj ja. Moze sie okazac ze jest lepsza od niejednej "butelkowanej", ktore ostatnimi czasami w przerazajacej ilosci sa woda wodociagowa przepuszczona przez osmoze a jak dobrze to z "dosypanymi" mineralami z worka.

Czy sie zbiornik nada? Nie wiem. To zalezy jak ta wode bedziesz uzdatnial. CR to tylko jedna mozliwosc. Moge sobie zas wyobrazic sytuacje, ze CR zastosowac nie mozna, bo np twardosc wody jest bardzo niska, albo jak chyba Qbek pisal, w wodzie sa polifosforany. A jak wode bedziesz tylko odzelazial, to hydrofor bez worka jest prawdopodbonie lepszy i w dluzszej perspektywie poprostu tanszy.

Prawidlowa kolejnosc jest taka:
- budowa studni wraz z okresleniem jej wydajnosci,
- badanie wody
- na tej podstawie decyzja o sposobie uzdataniania
- po zdefiniowaniu metody uzdatniania i wydajnosci studni, dobor pompy, zbiornika hydroforowego

Jesli juz zbiornik kupiles to po ptakach. Jesli nie, zrob badanie wody i wtedy decyduj.
Jesli kupiles a nie podlaczyles, to nie podalczaj. Nieuzywany latwiej bedzie "ewentualnie" odsprzedac.

marcin

bazgrus
21-06-2012, 17:03
Witam,
zepsuł mi się maly hydrofor przeponowy z zbiorniczkiem 24l. Mam w domu zmiękczacz, który służy do usuwania żelaza i manganu. Płucze się automatycznie raz na tydzień. Ostatnio słabo działał, prawdopodobnie przez niewystarczające ciśnienie przy płukaniu
Teraz chcę kupić mocniejszą pompę i osobny zbiornik aby ciśnienie było wyższe i lepiej się płukało.
Teraz mam zagwostkę czy kupić zbiornik z przeponą 150l czy może duży 300l ale bez przepony + założyć aspirator.
Nie wiem czy napowietrzenie znacząco wpłynie na to, że zmiękczacz będzie lepiej oczyszczał wodę z żelaza.

Dodam, że mam mało miejsca w kotłowni - stąd zastanawiam się czy na pewno muszę kupować duży zbiornik bez przepony, czy wystarczy mniejszy
Wg sprzedawcy w sklepie do napowietrzania najlepiej zamontować 300l zbiornik

Z góry dziękuje za pomoc

qbek17
21-06-2012, 17:13
Witam,
zepsuł mi się maly hydrofor przeponowy z zbiorniczkiem 24l. Mam w domu zmiękczacz, który służy do usuwania żelaza i manganu. Płucze się automatycznie raz na tydzień. Ostatnio słabo działał, prawdopodobnie przez niewystarczające ciśnienie przy płukaniu
Teraz chcę kupić mocniejszą pompę i osobny zbiornik aby ciśnienie było wyższe i lepiej się płukało.
Teraz mam zagwostkę czy kupić zbiornik z przeponą 150l czy może duży 300l ale bez przepony + założyć aspirator.
Nie wiem czy napowietrzenie znacząco wpłynie na to, że zmiękczacz będzie lepiej oczyszczał wodę z żelaza.

Dodam, że mam mało miejsca w kotłowni - stąd zastanawiam się czy na pewno muszę kupować duży zbiornik bez przepony, czy wystarczy mniejszy
Wg sprzedawcy w sklepie do napowietrzania najlepiej zamontować 300l zbiornik

Z góry dziękuje za pomoc
Wszystko zależy od tego jaką masz wodę. Najlepiej jakbyś miał wyniki badań.
Poza tym "zmiękczacz do usuwania żelaza" to albo CR albo pomyłka... sprecyzuj co masz tam zamontowane (jakie złoże, jaki rozmiar, jaka głowica, itp)

bazgrus
22-06-2012, 20:00
Wszystko zależy od tego jaką masz wodę. Najlepiej jakbyś miał wyniki badań.
Poza tym "zmiękczacz do usuwania żelaza" to albo CR albo pomyłka... sprecyzuj co masz tam zamontowane (jakie złoże, jaki rozmiar, jaka głowica, itp)

Urządzenie nazywa się Zmiękczacz, w karcie katalogowej ma wpisane, że nadaje się do odżelazania i odmanganiania

Zawartość żelaza w wodzie to 1,6mg/l czyli 8 razy więcej niż norma
Jest też mangan 1,34mg/l

Złoże żywica Relite C250, ilość złoża 48l, głowica Autotrol 255
Płukany jest automatycznie solanką

qbek17
22-06-2012, 23:22
Urządzenie nazywa się Zmiękczacz, w karcie katalogowej ma wpisane, że nadaje się do odżelazania i odmanganiania

Zawartość żelaza w wodzie to 1,6mg/l czyli 8 razy więcej niż norma
Jest też mangan 1,34mg/l

Złoże żywica Relite C250, ilość złoża 48l, głowica Autotrol 255
Płukany jest automatycznie solanką

Ciekawe, że ktoś napisał taką kartę katalogową bo według wszelkich informacji o tej żywicy to zwykły kationit do zmiękczania i nie ma nic wspólnego z usuwaniem żelaza i manganu.
W takiej sytuacji to najlepiej byłoby się zastanowić nad dostawieniem odżelaziacza lub zmianą złoża w tym co masz teraz zamiast wymianą hydroforu (ograniczona ilość miejsca), ale do tego potrzeba więcej informacji... (choćby pH, twardość, amoniak, itp)

bazgrus
23-06-2012, 08:40
Ciekawe, że ktoś napisał taką kartę katalogową bo według wszelkich informacji o tej żywicy to zwykły kationit do zmiękczania i nie ma nic wspólnego z usuwaniem żelaza i manganu.
W takiej sytuacji to najlepiej byłoby się zastanowić nad dostawieniem odżelaziacza lub zmianą złoża w tym co masz teraz zamiast wymianą hydroforu (ograniczona ilość miejsca), ale do tego potrzeba więcej informacji... (choćby pH, twardość, amoniak, itp)
Pamiętam, że kiedy kupowałem ten filtr to sprzedawca mówił, że w środku jest złoże GreenSand (chyba tak się to pisze)
Więc być może dali inne złoże niż w karcie katalogowej
Istotne jest dla mnie to czy napowietrzanie ma jakikolwiek sens. Jak rozumiem nie, bo i tak obecny sprzęt nie odfiltruje wytrąconego żelaza

Twardośc: 330 mg/l
PH 7,23
Amoniak 0,44 mg/l

Ile może kosztować wymiana złoża?

qbek17
23-06-2012, 08:56
Pamiętam, że kiedy kupowałem ten filtr to sprzedawca mówił, że w środku jest złoże GreenSand (chyba tak się to pisze)
Więc być może dali inne złoże niż w karcie katalogowej
Istotne jest dla mnie to czy napowietrzanie ma jakikolwiek sens. Jak rozumiem nie, bo i tak obecny sprzęt nie odfiltruje wytrąconego żelaza

Twardośc: 330 mg/l
PH 7,23
Amoniak 0,44 mg/l

Ile może kosztować wymiana złoża?

Jeśli regenerujesz to solanką to raczej na pewno nie jest to Greensand (on regeneruje się nadmanganianem potasu). Poza tym jest dużo cięższy i potrzebuje dużo większego płukania. Nie badałeś wody po filtrze?
Koszty mogą być bardzo różne bo nadal nie wiemy czy masz tam odżelaziacz czy zmiękczacz. A od tego zależy co miałbyś dostawić lub wymienić (jeśli masz tam zmiękczacz to na pewno jest już zawalony żelazem i manganem)

hvbert
26-06-2012, 09:30
Witam

Zrobiłem podstawowe badania wody, wyniki:
żelazo - 7,5 mg/dm3
mangan - 0,9 mg/dm3
twardość - 360 mg/dm3
woda ze studni, 27m głęboka
pompa IBO 3,5SCM3/18
Zapotrzebowanie na wodę: rodzina 2+1, tylko prysznic, bojler 100l, szacuję 8-10m3 miesięcznie
Proszę podpowiedź jaki zestaw byłby optymalny, aby tą wodę uzdatnić?

kolorado
26-06-2012, 09:45
A ja mam takie nietypowe pytanie: w jaki sposób sprawdzić czy woda jest skażona trójchloroetanem? Czy są do tego jakieś specjalne testy, czy któryś ze standardowych parametrów wody może wskazywać na takie skażenie?

qbek17
26-06-2012, 09:48
Witam

Zrobiłem podstawowe badania wody, wyniki:
żelazo - 7,5 mg/dm3
mangan - 0,9 mg/dm3
twardość - 360 mg/dm3
woda ze studni, 27m głęboka
pompa IBO 3,5SCM3/18
Zapotrzebowanie na wodę: rodzina 2+1, tylko prysznic, bojler 100l, szacuję 8-10m3 miesięcznie
Proszę podpowiedź jaki zestaw byłby optymalny, aby tą wodę uzdatnić?
Dużo żelaza... podaj jeszcze jakie masz pH i hydrofor (z przeponą czy bez). I jak jest z odprowadzaniem ścieków (szambo/kanalizacja/POŚ)?
Na pewno będziesz potrzebował odżelaziacza. Jakiego konkretnie to już zależy od wielu czynników...
Jeśli chcesz to możesz też wodę zmiękczyć. Poza tym dobrze byłoby zrobić też badania na azotany, amoniak, bakterie...

qbek17
26-06-2012, 09:50
A ja mam takie nietypowe pytanie: w jaki sposób sprawdzić czy woda jest skażona trójchloroetanem? Czy są do tego jakieś specjalne testy, czy któryś ze standardowych parametrów wody może wskazywać na takie skażenie?
Takie badania to chyba tylko w konkretnych laboratoriach robią... ale jeszcze sprawdzę w literaturze ;)

hvbert
26-06-2012, 10:02
Dużo żelaza... podaj jeszcze jakie masz pH i hydrofor (z przeponą czy bez). I jak jest z odprowadzaniem ścieków (szambo/kanalizacja/POŚ)?
Na pewno będziesz potrzebował odżelaziacza. Jakiego konkretnie to już zależy od wielu czynników...
Jeśli chcesz to możesz też wodę zmiękczyć. Poza tym dobrze byłoby zrobić też badania na azotany, amoniak, bakterie...

Niestety tylko mam te podstawowe badania, ale mogę powtórzyć pełne. Na razie nie mam jeszcze hydrofora (dom w fazie wykańczania). Obecnie jest szambo w perspektywie 5 lat kanalizacja. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odżelaziacza w moim wypadku?

kolorado
26-06-2012, 10:10
Takie badania to chyba tylko w konkretnych laboratoriach robią... ale jeszcze sprawdzę w literaturze ;)
Byłbym niezmiernie wdzięczny. Znalazłem coś takiego: http://www.jars.pl/woda_przeznaczona_do_spozycia.html
Czy wspomniana "Suma trichloroetenu i tetrachloroetenu" świadczy o skażeniu? I czy trichloroeten, to to samo co trichloroetan? Bo ja słaby z chemii...

Jastrząb
26-06-2012, 12:21
Niestety tylko mam te podstawowe badania, ale mogę powtórzyć pełne. Na razie nie mam jeszcze hydrofora (dom w fazie wykańczania). Obecnie jest szambo w perspektywie 5 lat kanalizacja. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odżelaziacza w moim wypadku?

Powtorz te badania, bo pH jest dosyc kluczowe dla usuwania zelaza.
Jak pisal Qbek, duzo zelaza. Do tego szambo. Jesli masz niezbyt mokry teren a jeszcze mozliwosc, rozwaz studnie chlonna na wode z plukania odzelaziacza (zakladajac ze bedzie tylko plukany a nie regenerowany chemicznie). Oszczedzisz ze 2m3 sciekow miesiecznie, czyli pewnie z 50PLN! A duzo zelaza, to czeste plukanie.
Odzelaziacz mozlwie duzy. W praktyce pewnie ze zbiornikiem 13". Hydrofor otwarty bardziej w odzelazianiu pomaga niz przeszkadza. Jakie zloze nasypane do odzelaziacza, to zalezy od pelnych badan.
Dopoki nie bedziesz mial tych badan nie podejmuj zadnych wiazacych decyzji co do wyboru hydroforu/czy konkretnego filtra.

marcin

kolorado
27-06-2012, 11:19
Byłbym niezmiernie wdzięczny. Znalazłem coś takiego: http://www.jars.pl/woda_przeznaczona_do_spozycia.html
Czy wspomniana "Suma trichloroetenu i tetrachloroetenu" świadczy o skażeniu? I czy trichloroeten, to to samo co trichloroetan? Bo ja słaby z chemii...
Zdaje się że chodzi jednak o trichloroeten, bo trichloroetan jest nietrwały.

qbek17
27-06-2012, 16:21
Zdaje się że chodzi jednak o trichloroeten, bo trichloroetan jest nietrwały.
Jeszcze nie miałem czasu zajrzeć do książek - ale niestety mam kilka ważnych spraw do załatwienia. Postaram się to zrobić jak najszybciej.

kolorado
28-06-2012, 08:33
Dzięki. Zdaję sobie sprawę z tego, że i tak we własnym zakresie tego nie wykonam. Szukam jakiegoś laboratorium, ale tak czy siak wszelkie informacje na ten temat będą bardzo pomocne.

qbek17
28-06-2012, 22:23
Dzięki. Zdaję sobie sprawę z tego, że i tak we własnym zakresie tego nie wykonam. Szukam jakiegoś laboratorium, ale tak czy siak wszelkie informacje na ten temat będą bardzo pomocne.
Niestety w tym co mam pod ręką są tylko wzmianki o stwierdzeniu gdzieś kiedyś takich substancji i opisu właściwości całej grupy związków. Nic co by wskazywało na metodę badania. A skąd twoje zainteresowanie konkretnie tym związkiem? Masz jakieś przesłanki że to właśnie to siedzi w twojej wodzie?

kolorado
29-06-2012, 08:34
W okolicy odnotowano skażenie i zastanawiam się czy dotyczy to także mnie. Chciałbym się upewnić zlecając badania.

Jastrząb
29-06-2012, 12:05
W okolicy odnotowano skażenie i zastanawiam się czy dotyczy to także mnie. Chciałbym się upewnić zlecając badania.

Warszawski sanepid ma na stronie informacje, ze bada sume trichloroetenu i tetrachloroetenu,
Moze Ci sie to do czegos nada.

http://www.wsse.waw.pl/UserFiles/wsse/File/badania%20laboratoryjne/09_2011/zlecnie_%20woda%20i%20pobieranie%20SPPver_09_2011. doc


marcin

kolorado
29-06-2012, 12:18
Dzięki, trochę dla mnie za daleko. Namierzam firmy w okolicy, zdaje się że lokalny sanepid tego nie robi, ale wspomniana przeze mnie firma tak.

Rudii
29-06-2012, 21:26
Witam wszystkich.
Proszę o porady.
Studnia 30 m.
Żelazo 0,923 mg/l.
Mangan 0,352 mg/l
pH 7,25
Twardość 329,3 mg/l.
Co w takim przypadku warto zrobić?

Nimnarien
30-06-2012, 14:08
Witam po dłuższej nieobecności. Myślałam, że już sobie poradziliśmy z problemem, ale niestety, znów woda w studni się zmieniła i teraz mamy pH około 3. Stosujemy więc najpierw zwykły grys wapienny, potem calcite (imerys), następnie crystal right, no i potem hydrolit CA. Wiem, że to troszkę dookoła, ale z tym zostawiła nas firma i kombinowaliśmy. Woda jest czysta pod względem mikrobiologicznym i chemicznym, ma jednak za małą twardość węglanową, według ostatniego badania w sanepidzie jest to 15,9 mg/l przy ph 9,2. Wydaje mi się to troszkę nie możliwe, ale mogę się mylić. Nie za bardzo już wiem czym jeszcze można zmineralizować taką wodę, Hydrolit CA jest najbardziej reaktywny i wg karty katalogowej nie podniesie pH powyżej 9. W jaki sposób można jeszcze utwardzić wodę? Wiem, że to nietypowy problem, ale niestety musimy mu sprostać.
Kolejna rzecz, której nie rozumiem, to na naszym teście, co prawda akwarystycznym wychodzi, że twardość jest około 7 st. niemieckich, a w badaniu sanepidu nie ma nawet jednego. Nie ma też możliwości, by test został zakłócony przez sód.
Pozdrawiam
Ela

81marek
30-06-2012, 15:33
Witam, mam pytanie, które złoże wraz ze sprzętem będzie lepsze, ponieważ zostały mi do wyboru już tylko 3, a jak wiadomo nie chciałbym przepłacać:
1. Odżelaziacz/odmanganiacz Optimo 130 ze złożem wysokokatalitycznym Defeman za ok. 3000 zł,
2. Eurofer Logix za 3075 zł. 5 w 1wg producenta odżelaziacz, odmanganiacz, zmiękczacz wody, dodatkowo usuwa amoniak
i zanieczyszczenia organiczne. Złoże to mieszania składników filtracyjnych, odżelaziających, odmanganiających, zmiękczających w odpowiednich proporcjach.
3. ODŻELAZIACZ-ODMANGANIACZ-ZMIĘKCZACZ JORORIDER 40 CR AUTOTROL USA GE-złoże zeolitowe Crystal-Right za 3300 zl.
Mam jeszcze jedno pytanie, ile powinni wziąć za montaż takiego sprzętu:(, ewentualnie na ile jest to trudne w grę wchodzi również uzbrojenie hydrofora:o. Z góry dzieki za podpowiedzi pozdrawiam:D

nisi
03-07-2012, 15:53
Witam, pisaliśmy w innym topiku, ale nie było odzewu, a tu widzę, że jest specjalista - czy mogę prosić o poradę?

Mamy wodę twarda (21 dH). Chcemy zamontować centralny zmiękczacz. Przestrzeń na której będzie się znajdował to powierzchnia o wymiarach 60x70 cm (z możliwością dodania 10 cm z każdej strony). Główne wyjście wody z podłogi. Dom parterowy z użytkowym poddaszem użytkowany przez dwie osoby. Ogrzewanie podłogowe wodne ok. 70 m2. Wymiennik z wężownicą 220l .
Jaki zmiękczacz dobrać do takiego zastawienia. Zależy nam na tym, aby pojemnik na sól był na tyle duży, aby nie być zmuszonym ciągle ją uzupełniać.
Jakieś propozycje? Wypróbowane produkty? Sprawdzone opinie?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

qbek17
03-07-2012, 16:05
Witam, pisaliśmy w innym topiku, ale nie było odzewu, a tu widzę, że jest specjalista - czy mogę prosić o poradę?

Mamy wodę twarda (21 dH). Chcemy zamontować centralny zmiękczacz. Przestrzeń na której będzie się znajdował to powierzchnia o wymiarach 60x70 cm (z możliwością dodania 10 cm z każdej strony). Główne wyjście wody z podłogi. Dom parterowy z użytkowym poddaszem użytkowany przez dwie osoby. Ogrzewanie podłogowe wodne ok. 70 m2. Wymiennik z wężownicą 220l .
Jaki zmiękczacz dobrać do takiego zastawienia. Zależy nam na tym, aby pojemnik na sól był na tyle duży, aby nie być zmuszonym ciągle ją uzupełniać.
Jakieś propozycje? Wypróbowane produkty? Sprawdzone opinie?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Jeśli masz ograniczone miejsce to najlepszym rozwiązaniem będzie zmiękczacz w obudowie kompaktowej (kabinecie). Rozmiary są teraz naprawdę rozmaite więc na pewno znajdziesz coś co się wpasuje. Przy takiej twardości i 2 osobach soli nie trzeba uzupełniać bardzo często (zakładam, że raz na 2-3 miesiące powinno być OK).
Co do doboru zmiękczacza to dobrze byłoby mieć pełne wyniki badania wody. Jeśli jesteś pewny, że chcesz tylko zmiękczacz to przy takiej twardości wystarczy standardowy model na 25 litrów jonitu (zbiornik 10x35). W tym temacie wiele razy już mówiliśmy o komponentach z jakich powinien się składać dobry zmiękczacz, więc teraz w skrócie:
- najważniejsza jest głowica sterująca (ja bym polecał Clack CI)
- rodzaj i producent jonitu (dobre firmy to Rohm&Haas, Lanxess, ewentualnie z tańszych Dow lub Purolite)
- zbiornik (najlepiej jednej z firm: Structural, Wave Cyber, Enpress)
Pozostałe komponenty są mniej istotne, ale lepiej żeby nie były to najtańsze dostępne na rynku (szkoda by było żeby jakiś drobny kawałek plastiku spowodował zalanie).

Nimnarien
03-07-2012, 16:06
Cóż za ironia, wszyscy zmiękczają, a my utwardzamy.
przeczytałam ostatnio w rozporządzeniu:
"Woda, o której mowa w ust. 1, poddawana procesom uzdatniania powinna odpowiadać
wymaganiom określonym w załącznikach nr 1-3 do rozporządzenia oraz spełniać parametry
określone w lp. 2, 4 i 5 w załączniku nr 4 do rozporządzenia."

Czy na podstawie tego tekstu mogę wnioskować, że nie musimy uzupełniać twardości do 60? Udało nam się do 41 :) w tych załącznikach twardość jest w 4 lp. 14. Czy jest może jakiś inny przepis, który dopowiada coś w tej sprawie? Sanepid strasznie upiera się przy tym, że musimy utwardzić i koniec.

Pozdrawiam
Ela

qbek17
03-07-2012, 16:11
Cóż za ironia, wszyscy zmiękczają, a my utwardzamy.
przeczytałam ostatnio w rozporządzeniu:
"Woda, o której mowa w ust. 1, poddawana procesom uzdatniania powinna odpowiadać
wymaganiom określonym w załącznikach nr 1-3 do rozporządzenia oraz spełniać parametry
określone w lp. 2, 4 i 5 w załączniku nr 4 do rozporządzenia."

Czy na podstawie tego tekstu mogę wnioskować, że nie musimy uzupełniać twardości do 60? Udało nam się do 41 :) w tych załącznikach twardość jest w 4 lp. 14. Czy jest może jakiś inny przepis, który dopowiada coś w tej sprawie? Sanepid strasznie upiera się przy tym, że musimy utwardzić i koniec.

Pozdrawiam
Ela
Nikt was nie może zmusić do "utwardzania" :) mogą co najwyżej na badaniach napisać, że taka woda nie spełnia normy i tyle.

Nie bardzo rozumiem to co robicie z wodą (może już nie pamiętam o co chodziło na początku) ale piszesz, że macie tam etap z CR, który usuwa twardość...

qbek17
03-07-2012, 16:16
Witam, mam pytanie, które złoże wraz ze sprzętem będzie lepsze, ponieważ zostały mi do wyboru już tylko 3, a jak wiadomo nie chciałbym przepłacać:
1. Odżelaziacz/odmanganiacz Optimo 130 ze złożem wysokokatalitycznym Defeman za ok. 3000 zł,
2. Eurofer Logix za 3075 zł. 5 w 1wg producenta odżelaziacz, odmanganiacz, zmiękczacz wody, dodatkowo usuwa amoniak
i zanieczyszczenia organiczne. Złoże to mieszania składników filtracyjnych, odżelaziających, odmanganiających, zmiękczających w odpowiednich proporcjach.
3. ODŻELAZIACZ-ODMANGANIACZ-ZMIĘKCZACZ JORORIDER 40 CR AUTOTROL USA GE-złoże zeolitowe Crystal-Right za 3300 zl.
Mam jeszcze jedno pytanie, ile powinni wziąć za montaż takiego sprzętu:(, ewentualnie na ile jest to trudne w grę wchodzi również uzbrojenie hydrofora:o. Z góry dzieki za podpowiedzi pozdrawiam:D

Pierwsza propozycja to tylko odżelaziacz. Kolejne to już "kombajny" (kilka w jednym), więc ich porównywanie jest ciężkie.
Jeśli chodzi o pozycję 2 i 3 to ja bym wybrał złoże CR (przynajmniej wiesz co to za złoże) zamiast "autorskiej mieszanki" różnych złóż (takie zestaw uzależnia Cię od jednego dostawcy bo nikt inny nie wie co jest w środku).
Jeśli chodzi o ofertę 3 (ze złożem CR) to jeszcze bym się upewnił czy taki zestaw (chodzi mi o głowicę) da sobie radę z płukaniem CR. (tzn czy ma możliwość ustawienia odpowiednio długiego czasu płukania i wystarczającego przepływu).

qbek17
03-07-2012, 16:18
Witam wszystkich.
Proszę o porady.
Studnia 30 m.
Żelazo 0,923 mg/l.
Mangan 0,352 mg/l
pH 7,25
Twardość 329,3 mg/l.
Co w takim przypadku warto zrobić?
Jeśli to wszystkie wyniki jakie masz to warto by było je uzupełnić. Jeśli ma to być woda pitna to także o badania mikrobiologiczne.
Jeśli tylko do celów bytowych to pewnie wystarczy odżelaziacz i zmiękczacz (ewentualnie kombajn - kilka w jednym), ale warto byłoby to sprawdzić badaniami.

Nimnarien
03-07-2012, 16:55
Nikt was nie może zmusić do "utwardzania" :) mogą co najwyżej na badaniach napisać, że taka woda nie spełnia normy i tyle.

Nie bardzo rozumiem to co robicie z wodą (może już nie pamiętam o co chodziło na początku) ale piszesz, że macie tam etap z CR, który usuwa twardość...

Z taką instalacją zostawiła nas firma i nie chcieliśmy bardziej kombinować, woda na tyle trudna i przede wszystkim zmienna (ph w ciągu pół roku spadło z 8 do 5, twardość ze 100 do 45) i próbowaliśmy na tym co mieliśmy operować, wszystkie inne bolączki się rozwiązują, poza tą twardością.

tomekgips
03-07-2012, 17:13
Witam Koledzy mam oto taki problem :

- ustawione ciśnienie załączania 1,5 BAR wyłączenie 3,0 BAR , problem dotyczy zasysania powietrza przez injector ( zwężkę venturiego chyba dobrze napisałem ) zasysa tylko do 2,0 BAR przy prawie całkowitym przydławieniu na zaworze na by-pasie .
Czy jest to wina pompy i jej małego przepływu ( poprostu się kończy ) czy może być tego inna przyczyna za wszelkie informacje dziękuję . Pozdrawiam Tomasz

Jastrząb
03-07-2012, 21:00
Witam Koledzy mam oto taki problem :

- ustawione ciśnienie załączania 1,5 BAR wyłączenie 3,0 BAR , problem dotyczy zasysania powietrza przez injector ( zwężkę venturiego chyba dobrze napisałem ) zasysa tylko do 2,0 BAR przy prawie całkowitym przydławieniu na zaworze na by-pasie .
Czy jest to wina pompy i jej małego przepływu ( poprostu się kończy ) czy może być tego inna przyczyna za wszelkie informacje dziękuję . Pozdrawiam Tomasz
Jest OK. Mi kiedys ktos tam tlumaczyl, ze powietre powinno sie zasysac przez 1/3 czasu dzialania pompy. Sprawdz za 1-2 miesiace czas pracy pompy. Jesli sie nie skraca (czyli powietrza w zbiorniku coraz mniej), to znaczy ze jest dobrze, czyli stabilnie. To ile pracuje inzektor malo wazne, grunt zeby powietrza w zbiorniku nie ubywalo.

marcin

Rudii
04-07-2012, 07:19
Zrobiłem komplet badań, mikrobiologia jest ok.
Kłopot tylko z żelazem i manganem.
Co to za badania?

qbek17
04-07-2012, 07:50
Zrobiłem komplet badań, mikrobiologia jest ok.
Kłopot tylko z żelazem i manganem.
Co to za badania?
Jeśli tylko to co podałeś to nie jest źle. Musisz zdecydować czy chcesz wodę zmiękczać czy nie. Jeśli chcesz to polecałbym ci kombajn na złożu CR200 (ma większą pojemność niż CR100, ale nie usuwa amoniaku). Jeśli nie chcesz zmiękczać to wystarczy ci całkiem niewielki odżelaziacz, ale jego rodzaj zależy od kilku parametrów (np. jaki masz hydrofor (z membraną czy bez), jak ze ściekami (szambo czy kanalizacja), itp).

81marek
04-07-2012, 08:18
qbek17 dzięki za podpowiedź:wave: co do zestawu (ODŻELAZIACZ-ODMANGANIACZ-ZMIĘKCZACZ JORORIDER 40 CR AUTOTROL USA GE 3300 zł.) mam jeszcze pytania czy cena za ten zestaw jest odpowiednia czy może jest na rynku coś tańszego oraz ile może kosztować montaż hydrofora z takim zestawem:eek: a i jaka jest podstawowa różnica między cr100 a cr200Pozdrawiam:cool:

qbek17
04-07-2012, 09:18
qbek17 dzięki za podpowiedź:wave: co do zestawu (ODŻELAZIACZ-ODMANGANIACZ-ZMIĘKCZACZ JORORIDER 40 CR AUTOTROL USA GE 3300 zł.) mam jeszcze pytania czy cena za ten zestaw jest odpowiednia czy może jest na rynku coś tańszego oraz ile może kosztować montaż hydrofora z takim zestawem:eek: a i jaka jest podstawowa różnica między cr100 a cr200Pozdrawiam:cool:
CR100 usuwa dodatkowo amoniak, ale kosztem mniejszej pojemności na wszystko inne.
CR200 nie usuwa amoniaku, ale ma większą pojemność na twardość i resztę (Fe, Mn).
Poza tym mogą pracować na nieco innym zakresie pH (dla CR100 minimum to 5.7, a dla CR200 musi być co najmniej 7).

Cena jest raczej normalna, co do montażu to wszystko zależy od ilości potrzebnych materiałów i trudności prac. Każdy wyceni to inaczej.

kolorado
04-07-2012, 09:28
Mam takie pytanka odnośnie zmiękczacza. Planuję zakup takiego z oddzielną kolumną i zbiornikiem na solankę. Będzie to stało w kotłowni z kotłem na ekogroszek. Ze względu na opał występuje tam określone zapylenie. Czy to przeszkadza zmiękczaczowi i jego elementom? Czy trzeba zabezpieczyć całość, lub jakieś szczególnie wrażliwe elementy? Po każdym ładowaniu i wyciąganiu popiołu odkurzam, ale o sterylności to raczej nie można tam mówić.
Druga sprawa to sól do zmiękczacza: czy ma znaczenie producent/marka? Czy po prostu kupować najtańszą?

qbek17
04-07-2012, 13:29
Mam takie pytanka odnośnie zmiękczacza. Planuję zakup takiego z oddzielną kolumną i zbiornikiem na solankę. Będzie to stało w kotłowni z kotłem na ekogroszek. Ze względu na opał występuje tam określone zapylenie. Czy to przeszkadza zmiękczaczowi i jego elementom? Czy trzeba zabezpieczyć całość, lub jakieś szczególnie wrażliwe elementy? Po każdym ładowaniu i wyciąganiu popiołu odkurzam, ale o sterylności to raczej nie można tam mówić.
Druga sprawa to sól do zmiękczacza: czy ma znaczenie producent/marka? Czy po prostu kupować najtańszą?
Większość głowic ma osłony, które wystarczą jako ochrona od pyłu. Musisz jedynie uważać na to żeby pył nie dostał się do zbiornika solanki bo wtedy może zablokować inżektor i będzie problem.
Co do soli to te tańsze zawierają więcej zanieczyszczeń i szybciej będziesz musiał czyścić zbiornik soli. Poza tym do regeneracji nadają się tak samo.

kolorado
04-07-2012, 13:31
Większość głowic ma osłony, które wystarczą jako ochrona od pyłu. Musisz jedynie uważać na to żeby pył nie dostał się do zbiornika solanki bo wtedy może zablokować inżektor i będzie problem.

Czyli zbiornik solanki nie jest hermetyczny? Trzeba będzie w takim razie jakoś to wszystko zabezpieczyć...

Rudii
04-07-2012, 20:50
Więc jeśli nie chcę zmiękczać wody, to jakie są konkretne propozycje? Na razie mam tylko hydrofor 300 l z zaworem zwrotnym i pompę głębinową 500W.

qbek17
04-07-2012, 22:46
Czyli zbiornik solanki nie jest hermetyczny? Trzeba będzie w takim razie jakoś to wszystko zabezpieczyć...

Daleko mu do hermetyczności - zazwyczaj ma tylko luźno leżącą pokrywę.

qbek17
04-07-2012, 22:53
Więc jeśli nie chcę zmiękczać wody, to jakie są konkretne propozycje? Na razie mam tylko hydrofor 300 l z zaworem zwrotnym i pompę głębinową 500W.

Do konkretnych propozycji trzeba mieć więcej informacji, choćby takich jak:
- jakie będzie chwilowe i średnie zużycie wody,
- czy hydrofor jest z poduszką powietrzną czy bez
- czy masz możliwość zrobienia studni chłonnej czy może woda idzie do kanalizacji (a może masz POŚ?)
- jaka jest wydajność tej pompy
- itp, itd

Do wyboru masz wiele złóż i wiele kombinacji komponentów. Generalnie musisz zdecydować czy chcesz złoże regenerowane chemicznie (nadmanganianem potasu) czy tylko płukane wodą, a żeby coś wybrać potrzebne są informacje j.w.

hvbert
04-07-2012, 23:31
Niestety tylko mam te podstawowe badania, ale mogę powtórzyć pełne. Na razie nie mam jeszcze hydroforu (dom w fazie wykańczania). Obecnie jest szambo w perspektywie 5 lat kanalizacja.

Powtórzyłem badania:
Stężenie jonów wodoru (pH) - 7,0
Żelazo ogólne - 4,66 mg/l
Jon amonowy - 0,489 mg/l
Azotyny - poniżej 0,007 mg/l
Azotany - 0,628 mg/l
Utlenialność z KMnO4 - 2,1 mg/l
Mangan - 0,262 mg/l
woda ze studni, 27m głęboka
pompa IBO 3,5SCM3/18
Przypomnę:
Zapotrzebowanie na wodę: rodzina 2+1, tylko prysznic, bojler 100l, szacuję 8-10m3 miesięcznie
Poproszę o podpowiedź jaki zestaw byłby optymalny, aby tą wodę uzdatnić?

qbek17
04-07-2012, 23:37
Powtórzyłem badania:
Stężenie jonów wodoru (pH) - 7,0
Żelazo ogólne - 4,66 mg/l
Jon amonowy - 0,489 mg/l
Azotyny - poniżej 0,007 mg/l
Azotany - 0,628 mg/l
Utlenialność z KMnO4 - 2,1 mg/l
Mangan - 0,262 mg/l
woda ze studni, 27m głęboka
pompa IBO 3,5SCM3/18
Przypomnę:
Zapotrzebowanie na wodę: rodzina 2+1, tylko prysznic, bojler 100l, szacuję 8-10m3 miesięcznie
Poproszę o podpowiedź jaki zestaw byłby optymalny, aby tą wodę uzdatnić?

Nie widzę twardości... ale z tego co widać to odżelaziacz i napowietrzanie powinny dać radę. Jeśli masz miejsce to daj większy hydrofor bo żelaza jest sporo i im więcej napowietrzona woda będzie miała czasu na wytrącenie żelaza tym lepiej.

81marek
05-07-2012, 08:49
Witam, może wie ktoś, gdzie można najtaniej kupić inżektor najlepiej w okolicach Wrocławia. Pozdrawiam:D

Rudii
05-07-2012, 15:17
-Jakie będzie chwilowe i średnie zużycie wody, -- nie mam pojęcia.
2 dorosłe osoby, ja biorę prysznic, żona kąpiel, dziecko ma 2 lata.
Raz dziennie zmywarka, co drugi pralka.
Tutaj dochodzi inny aspekt, latem będę chciał być może podlewać ogródek, więc trzeba by gdzieś podłączyć zewnętrzny kran.
Hydrofor został postawiony, i podłączony do węża od studni. Nie pompowałem powietrza.
Ścieki idą do POŚ.
wydajność pompy EVJ 1,8-50-0,55
30l/min
Jeśli chodzi o sposób oczyszczania, to nie mam preferencji, lecz wolałbym żeby było proste w działaniu i nie ograniczało mnie w serwisowaniu do jednej firmy.

qbek17
06-07-2012, 07:15
-Jakie będzie chwilowe i średnie zużycie wody, -- nie mam pojęcia.
2 dorosłe osoby, ja biorę prysznic, żona kąpiel, dziecko ma 2 lata.
Raz dziennie zmywarka, co drugi pralka.
Tutaj dochodzi inny aspekt, latem będę chciał być może podlewać ogródek, więc trzeba by gdzieś podłączyć zewnętrzny kran.
Hydrofor został postawiony, i podłączony do węża od studni. Nie pompowałem powietrza.
Ścieki idą do POŚ.
wydajność pompy EVJ 1,8-50-0,55
30l/min
Jeśli chodzi o sposób oczyszczania, to nie mam preferencji, lecz wolałbym żeby było proste w działaniu i nie ograniczało mnie w serwisowaniu do jednej firmy.
Problemem może być mała wydajność pompy. Musiałbym to jeszcze policzyć, ale wydaje mi się, że chyba wybór ograniczy się do najlżejszych złóż (np.Birm).

Kasia242
08-07-2012, 08:33
witam
Chciałem się poradzic odnosnie instalacjii i domnemanej jakości wody.
na wiosce gdzie buduję dom...zaklady wodociagowe dostarczaja wodę,dowiedziałem sie z pewnego zródła że woda ta jest pobierana ze studni głebinowej...i ta studnia jest usytuowana dosłownie 200 metrów od mojej działki...
przyłacze wodociągowe (czyli woda z tej studni),to oczywiscie koszty przyłącza około 6-10 tysiecy plus potem comiesiąc rachunki. Natomiast dowiedziałem sie ze odwierty sa zrobione na 22 i 24 metrach..i to z nich pochodzi ta woda,niestety tajemnica jest czy jest ona dodatkowo uzdatniana .
Pytanie czy warto pokusić się o wywiercenie studni i potem nie płacic za eksploatacje (domniemuje ze woda nie jest uzdatniana z wodociąghów),czy jest jednak duze ryzyko ze woda ta bez uzdatnienia nie nadaje sie do spozycia.
dzieki i pozdrawiam

Jastrząb
08-07-2012, 09:26
witam
Chciałem się poradzic odnosnie instalacjii i domnemanej jakości wody.
na wiosce gdzie buduję dom...zaklady wodociagowe dostarczaja wodę,dowiedziałem sie z pewnego zródła że woda ta jest pobierana ze studni głebinowej...i ta studnia jest usytuowana dosłownie 200 metrów od mojej działki...
przyłacze wodociągowe (czyli woda z tej studni),to oczywiscie koszty przyłącza około 6-10 tysiecy plus potem comiesiąc rachunki. Natomiast dowiedziałem sie ze odwierty sa zrobione na 22 i 24 metrach..i to z nich pochodzi ta woda,niestety tajemnica jest czy jest ona dodatkowo uzdatniana .
Pytanie czy warto pokusić się o wywiercenie studni i potem nie płacic za eksploatacje (domniemuje ze woda nie jest uzdatniana z wodociąghów),czy jest jednak duze ryzyko ze woda ta bez uzdatnienia nie nadaje sie do spozycia.
dzieki i pozdrawiam
Bywaja tereny gdzie woda generalnie jest lepsza czy gorsza. Idz popytaj sasiadow, moze ktos ma studnie, to sie dowiesz czego "mniej wiecej" sie spodziewac.
Mniej wiecej dlatego, ze 2 studnie wywiercone na taka sama glebokosc, 5m od siebie, moga miec solidnie rozna wode. A 200m to juz przepasc. Przy mojej ulicy ilosc zelaza w wodzie waha sie ludziom od praktycznie 0 (jeden szczesliwy przypadek!) przez 0,5mg do prawie 4mg. Norma to 0,2mg. Wszyscy wode czerpia z tej samej pierwszej, gleboko polozonej warstwy wodonosnej o udokumentowanej grubosci 20-30m.

Strzelam(!), ze masz szanse jak 9/10 albo i gorzej, ze woda ze studni uzdatnienia bedzie wymagala. Najczestszy problem to zelazo, mangan, bakterie, amoniak.

Moim zdaniem, jesli woda ma sluzyc tylko do uzytku w domu, (czyli nie bedziesz podlewal ogrodka), to 6-10tys za przylacze to nie jest zle. Za studnie zapalcisz ze 3tys, plus ze 2tys za pompe, hydrofor itp. Najprostsza kolumna filtracyjna to koszt 2000PLN plus jakas tam eksploatacja, od pewnie kilkunastu PLN w zwyz. Wbrew obiegowej opinii, woda ze studni nie jest tania, a juz na pewno nie darmowa. Mnie kosztuje kolo 15PLN za m3 przy 20 letniej amortyzacji kosztow budowy studni, filtrow.

Mozna bez filtra, wode z zelazem mozna pic, nic Ci sie nie stanie. To nie sa ilosci zelaza istotne z punktu wiodzenia zdrowia/medycyny. Ale woda bedzie zostawiac zacieki, smierdziec.

I rzezcz najwazniejsza. W wodociagu ktos dba o jakosc wody ktora bedziesz pil, czesto sa sprawdzane parametry wody. W domu tego pewnie nie zrobisz. Uznasz ze woda jest smaczna i jest OK. Ludzi ktorzy badaja wode ze studni chocby raz do roku to na palcach mozna policzyc. A nie wszystko co szkodliwe da sie wywachac albo wyczuc jezykiem. A jakosc wody w studni moze sie zmieniac. Wode z wodociagu bedziesz mial zdezynfekowana (chlor, ozon, coraz czesciej UV). W domu raz zbadasz bakterie, studnie zchlorujesz i zapomisz. To ze bakterii nie ma, nie znaczy ze nigdy nie bedzie.

marcin

Kasia242
08-07-2012, 10:00
dzieki serdeczne Jastrzab za te wyczerpujące info,duzo mi to rozjaśniło.
Natomiast co do własnej głębinówki...ja ogólnie mam bardzo duże zużycie wody,u mnie rachunki za wode przebijaja wszystko inne...dlatego tak czy sieak zdecyduje sie na studnie. nie martwi mnie to ze bede musiał zainwestowac ale wraczej miesieczna eksploatacja potem..tzn. prad do pompy,uzdatnianie....jesli to nie przekroczy 50-100 zł to nie ma zadnego problemu.

Jeszcze odnosnie zdatnosci wody...czy taka woda z zelazem czy manganem jest dobra do podlewania itd.? Bo do uzytku spozywczego to wiem ze nie.

Czy ja dobrze przeczytałem? 1m3 wody z wlasnej studni kosztuje cie 15 pln????
dziękuje i pozdrawiam

PliP
08-07-2012, 10:55
Witam Ponownie z moim nowym problemem.
Otóż mam przypadek gdy to istnieje już nowo założona instalacja wodna i woda śmierdzi. Jest o podwyższonej zawartości manganu oraz żelaza.
Chciałbym tak samo jak w moim przypadku zamontować filtr do oczyszczania ze złożem BIRM.
Jest jednak mały problem: Obecna instalacja służy do zasilania domu oraz budynków gospodarczych oraz ogrodu. jest tam zainstalowany zbiornik przeponowy 500 litrów. Instalacja doczyszczająca miała by być założona na nitce, która idzie na dom.
Pytanie brzmi: w jaki sposób wykonać załączanie pompy zarówno dla zbiornika 500 litrów jak i dla zbiornika hydroforowego gdzie będzie woda natleniona przez inżektor.
Poniższy rysunek przedstawia z lewej strony instalację istniejącą oraz prawej tą która ma być teraz wykonana.
Tylko jak to połączyć aby inżektor sprawnie działał?
Czy wystarczy między instalacjami założyć zawór zwrotny i jechać na jednym wyłączniku ciśnieniowym?
Zużycie wody przez budynki gospodarcze jest bardzo duże ok 95% całości wody, 5% to zużycie przez dom.

124251

Jastrząb
08-07-2012, 19:21
Czy ja dobrze przeczytałem? 1m3 wody z wlasnej studni kosztuje cie 15 pln????
dziękuje i pozdrawiam
Dobrze przeczytales. Tak z grubsza:
geboka studnia 8000
pompa glebinowa 3000
hydrofor 1000
2 filtry + lampa UV = 6000
roczna eksploatacja UV = 200 (x20 lat = 4000 !)
filtry plucze co tydzien, co generuje 4m3 sciekow - u mnie 24PLN w skali roku 300PLN, przez 20 lat da to 5500PLN !!

Przy zuzyciu wody 7m3 na miesiac i powyzszych kosztach, nie chce byc inaczej jak kolo 17PLN za 1m3 wody. Oczywiscie jakbym wody uzywal wiecej, to kazdy 1m3 bedzie tanszy bo powyzsze koszty sa stale i nie zaleza od ilosci wody. Albo inaczej, co miesiac przez 20 lat "darmowa woda ze studni" bedzie mnie kosztowala 120PLN. CHoc bez wzgledu ile jej poleje. Jak polalem w tym miesiacu 40-50m3 w duzy trawnik, to juz to dodatkowo nie kosztuje, to fakt.

Woda z zelazaem. manganem zatyka linie kroplujace podobno i wytrzymuja 3-4 lata (powtarzam za ogrodnikiem). Zelazo barwi na zolto, i mi jak wiatr zwiewa ze spryskiwaczy na kostke, to robi sie w tym miejscu zolta.



marcin

Kasia242
08-07-2012, 19:32
Dobrze przeczytales. Tak z grubsza:
geboka studnia 8000
pompa glebinowa 3000
hydrofor 1000
2 filtry + lampa UV = 6000
roczna eksploatacja UV = 200 (x20 lat = 4000 !)
filtry plucze co tydzien, co generuje 4m3 sciekow - u mnie 24PLN w skali roku 300PLN, przez 20 lat da to 5500PLN !!

Przy zuzyciu wody 7m3 na miesiac i powyzszych kosztach, nie chce byc inaczej jak kolo 17PLN za 1m3 wody. Oczywiscie jakbym wody uzywal wiecej, to kazdy 1m3 bedzie tanszy bo powyzsze koszty sa stale i nie zaleza od ilosci wody. Albo inaczej, co miesiac przez 20 lat "darmowa woda ze studni" bedzie mnie kosztowala 120PLN. CHoc bez wzgledu ile jej poleje. Jak polalem w tym miesiacu 40-50m3 w duzy trawnik, to juz to dodatkowo nie kosztuje, to fakt.

Woda z zelazaem. manganem zatyka linie kroplujace podobno i wytrzymuja 3-4 lata (powtarzam za ogrodnikiem). Zelazo barwi na zolto, i mi jak wiatr zwiewa ze spryskiwaczy na kostke, to robi sie w tym miejscu zolta.



marcin
powiek jedno.....masakra
ale zaraz zaraz 1 m3 z wodociągów kosztuje 3,47 zł..więc ja nie rozumiem
U mnie koszty sa takie :
studnia-maxymalnie 4000 zł(tylko powiedzieli studniarze)
pompa-1500 zł(u ciebie ta pampa za trójke to jakis mercedes...
hydrofor..cena ok
najbardziej mnei zastanawia te 2 filtry u ciebie i lampa 6 tysiaków-to miazga..musisz miec do uzdatnienia jakies scieki a nie głebinówke....mój studniarz stwierdził ze jak bede miał wyjatkowego pecha to bede miał nadmiar zelaza i manganu...reszta powinna byc ok...wiec nie rozumiem co u ciebie tak drogo kosztuja te filtry.
pozdrawiam

Jastrząb
08-07-2012, 20:18
pompa-1500 zł(u ciebie ta pampa za trójke to jakis mercedes...
Glebinowa, grundfoss o wysokosci podnoszenia 65m, zeby dal rade wyplukac filtry jak i nawodnic ogrodek. Do wyplukania 13calowego odzelaziacza z lekkim zloem trzebw 2,5m3/h (faktycznego, nie katalogowego). A pompy 3" sa raczej drogie :-/



najbardziej mnei zastanawia te 2 filtry u ciebie i lampa 6 tysiaków-to miazga..musisz miec do uzdatnienia jakies scieki a nie głebinówke....
Tylko zelazo mangan. Zadne scieki. Zelazo i mangan to norma w wodzie glebinowej. Lampa prewencyjnie. Zamiast sie zastanawiac co zyje w wodzie, mam lampe ktora to wszystko morduje. Pije wode z kranu i wiem ze jest OK. Kosztuje to mniej, niz badania bakteriologiczne wody raz do roku.



mój studniarz stwierdził ze jak bede miał wyjatkowego pecha to bede miał nadmiar zelaza i manganu...reszta powinna byc ok...wiec nie rozumiem co u ciebie tak drogo kosztuja te filtry.
Ja twierdze, ze jak bedziesz mieal wyjatkowego pecha to bedzie, zelazo, mangan, amoniak, i bakterie na dokladke ;-) A jak bedziesz mial tylko zelazo i mangan, to bedziesz mial szczescie ;-)
Drogo? Wydaje mi sie ze to nie jest drogo. Pojedyncza kolumna filtracyjna z autmatyczna glowica to koszt minimum 2500PLN. A ja ma 2. Do tego duze.

marcin

Barbara74
08-07-2012, 21:53
Witam chyba potrzebuję zmiękczacz woda jest ze studni głębinowej,którą mamy na spółkę z kilkoma sasiadami,woda służy do picia
.Robiłam badania wody i wyszły ok,wszystko mieści się w normach.

twardość ogólna 352
żelazo wyszło<70,
mangan < 40.
ph = 7,5
chlorki 20
azotany6,7
azotyny<0,05
jon amonowy<0,1
przewodność własciwa 677
barwa 5
mętność 0,17

badania mikrobiologiczne ok

Każdy z sąsiadów będzie mieć hydrofor, przede mną stoi własnie jego zakup.
Zauważyłam,po postach,że hydrofor ma jakiś związek ze zmiękczaczem i już mam mentlik w głowie.Jakie filtry zastosować, czy kupować napowietrzacz, lampę i inne cuda,czy tylko zmiękczacz i jaki?4 osoby ,teraz w obecnym domu mamy zużycie 16 metrów.
Jaką mamy pompę nie pamiętam, inny sąsiad to załatwiał,ale pobieramy ją z ok.90 metrów,ale w tym 20-30 to teren nasypowy.

qbek17
08-07-2012, 22:17
powiek jedno.....masakra
ale zaraz zaraz 1 m3 z wodociągów kosztuje 3,47 zł..więc ja nie rozumiem
U mnie koszty sa takie :
studnia-maxymalnie 4000 zł(tylko powiedzieli studniarze)
pompa-1500 zł(u ciebie ta pampa za trójke to jakis mercedes...
hydrofor..cena ok
najbardziej mnei zastanawia te 2 filtry u ciebie i lampa 6 tysiaków-to miazga..musisz miec do uzdatnienia jakies scieki a nie głebinówke....mój studniarz stwierdził ze jak bede miał wyjatkowego pecha to bede miał nadmiar zelaza i manganu...reszta powinna byc ok...wiec nie rozumiem co u ciebie tak drogo kosztuja te filtry.
pozdrawiam
Zwróć uwagę, że od tego ile będzie "nadmiaru żelaza i manganu" zależy wielkość filtrów. Od wielkości filtrów zależy wydajność pompy, która ma te filtry płukać. Jeśli "będziesz miał pecha" i trafisz akurat wodę z pozostałymi parametrami w normie to może się okazać, że nawet normatywne pH jest zbyt niskie/wysokie do skutecznego usunięcia żelaza na jednym filtrze. A jak zechcesz dostawić zmiękczacz? Teraz żeby to wszystko wypłukać musisz dać większą pompę, itd. Takie zapewnienia studniarza, że woda "powinna być OK" są jak prognoza pogody - sprawdzi się albo nie, ale nikt jej nie gwarantuje.

qbek17
08-07-2012, 22:18
Witam Ponownie z moim nowym problemem.
Otóż mam przypadek gdy to istnieje już nowo założona instalacja wodna i woda śmierdzi. Jest o podwyższonej zawartości manganu oraz żelaza.
Chciałbym tak samo jak w moim przypadku zamontować filtr do oczyszczania ze złożem BIRM.
Jest jednak mały problem: Obecna instalacja służy do zasilania domu oraz budynków gospodarczych oraz ogrodu. jest tam zainstalowany zbiornik przeponowy 500 litrów. Instalacja doczyszczająca miała by być założona na nitce, która idzie na dom.
Pytanie brzmi: w jaki sposób wykonać załączanie pompy zarówno dla zbiornika 500 litrów jak i dla zbiornika hydroforowego gdzie będzie woda natleniona przez inżektor.
Poniższy rysunek przedstawia z lewej strony instalację istniejącą oraz prawej tą która ma być teraz wykonana.
Tylko jak to połączyć aby inżektor sprawnie działał?
Czy wystarczy między instalacjami założyć zawór zwrotny i jechać na jednym wyłączniku ciśnieniowym?
Zużycie wody przez budynki gospodarcze jest bardzo duże ok 95% całości wody, 5% to zużycie przez dom.

Przy zbiorniku przeponowym montaż inżektora mija się z celem...

qbek17
08-07-2012, 22:24
Witam chyba potrzebuję zmiękczacz woda jest ze studni głębinowej,którą mamy na spółkę z kilkoma sasiadami,woda służy do picia. Robiłam badania wody i wyszły ok,wszystko mieści się w normach.
...
Każdy z sąsiadów będzie mieć hydrofor, przede mną stoi własnie jego zakup.
Zauważyłam,po postach,że hydrofor ma jakiś związek ze zmiękczaczem i już mam mentlik w głowie.Jakie filtry zastosować, czy kupować napowietrzacz, lampę i inne cuda,czy tylko zmiękczacz i jaki?4 osoby ,teraz w obecnym domu mamy zużycie 16 metrów.
Jaką mamy pompę nie pamiętam, inny sąsiad to załatwiał,ale pobieramy ją z ok.90 metrów,ale w tym 20-30 to teren nasypowy.
Nie jestem pewien czy pytasz o hydrofor czy zmiękczacz :)
Woda jest twarda, ale nie jest to jeszcze tragedia. Zmiękczacz pewnie by się przydał i niewiele ma on wspólnego z hydroforem :) Jeśli wszyscy sąsiedzi chcą zmiękczać wodę to może warto pomyśleć o jednym centralnym zmiękczaczu - wyjdzie taniej.

PliP
08-07-2012, 22:28
Przy zbiorniku przeponowym montaż inżektora mija się z celem...
To w takim razie jak napowietrzyć wodę aby utlenić mangan oraz żelazo.
Instalacja ze zbiornikiem przeponowym już istnieje i chcemy dobudować filtr który wytrąci mangan oraz żelazo.

qbek17
08-07-2012, 22:32
To w takim razie jak napowietrzyć wodę aby utlenić mangan oraz żelazo.
Instalacja ze zbiornikiem przeponowym już istnieje i chcemy dobudować filtr który wytrąci mangan oraz żelazo.

Są inne złoża niż Birm, które nie wymagają napowietrzania. Zazwyczaj są dużo cięższe i potrzeba większych przepływów do płukania. Ewentualnie można pomyśleć o regeneracji chemicznej... Wszystko zależy od całej masy informacji (co pewnie pamiętasz z dobierania twojego filtra ;) )

PliP
08-07-2012, 23:00
Są inne złoża niż Birm, które nie wymagają napowietrzania.
W moim jak i w obecnym przypadku ścieki jak i popłuczyny będą trafiać do przydomowej oczyszczalni z drenażem rozsączającym więc nie może być mowy o jakimkolwiek regenerowaniu solą. Zresztą temat regeneracji solą był już przerabiany w tym temacie na jesieni 2010 roku.
Wówczas jedynym rozwiązaniem było złoże BIRM

qbek17
08-07-2012, 23:06
W moim jak i w obecnym przypadku ścieki jak i popłuczyny będą trafiać do przydomowej oczyszczalni z drenażem rozsączającym więc nie może być mowy o jakimkolwiek regenerowaniu solą. Zresztą temat regeneracji solą był już przerabiany w tym temacie na jesieni 2010 roku.
Wówczas jedynym rozwiązaniem było złoże BIRM
Sól do odżelaziania stosuje się tylko przy złożu CR (które jednocześnie zmiękcza). Przy innych złożach odżelaziających regeneracja chemią oznacza zazwyczaj nadmanganian potasu lub chlor (podchloryn). Ale oba przypadki nie mają zastosowania przy oczyszczalni. Wybór jest więc dużo mniejszy. A masz analizę wody?

PliP
08-07-2012, 23:11
A masz analizę wody?
Parametry wody to: (w nawiasach podane są dopuszczalne ilości)
- Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)
- Przewodność elektryczna właściwa (PEW) – 478 – (<2500)
- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)
- twardość ogólna - 194 mg CaCO3/l – (60-500)
- Mętność - 2,96 NTU – (<1)
- Barwa - 15 mgPT/l – (<15)
- Zapach - 1 TON – (1-5)
- Smak - 2 TFN – (1-8)
- Amonowy jon - < 0,05 mg/l - <0,5)
- Azotany - < 4,50 mg/l – (<50)
- Azotyny - < 0,03 mg/l – (<0,5)
- Bakterie grupy coli - 0 jkt/100ml – (0)
- Escherichia coli - 0 jkt/100ml – (0)
- Enterokoki kałowe - 0 jkt/100ml – (0)

Kasia242
08-07-2012, 23:45
ok panowie dziekuje za wyczerpujace info..ale jednak zrobie te sttudnie bo na zdrowy rozum jesli oni maja 2 odwierty i z nich leci woda to ja jak widziałem te przepompownie to ona ciagle zamknieta na zaedzewiała kłódke to raczej watpliwe zeby tam stały mega wielkie i drogie odzelaziacze tym bardziej ze rto musi byc wydajnosc..pocieszam sie wiem ale jednak spróbuje:)
pozdrawiam

Barbara74
08-07-2012, 23:48
Nie jestem pewien czy pytasz o hydrofor czy zmiękczacz :)
Woda jest twarda, ale nie jest to jeszcze tragedia. Zmiękczacz pewnie by się przydał i niewiele ma on wspólnego z hydroforem :) Jeśli wszyscy sąsiedzi chcą zmiękczać wodę to może warto pomyśleć o jednym centralnym zmiękczaczu - wyjdzie taniej.
pytam o zmiękczacz i filtry i lampę,napowietrzacz.
Razem nie kupimy centralnego ,bo nie chcę zmiękczać wody do ogrodu,bo chyba nie ma sensu
Czy tylko zmiękczacz mi jest potrzebny?jak tak to jaki najlepiej ?

Hytryulik
09-07-2012, 06:46
Witam chyba potrzebuję zmiękczacz woda jest ze studni głębinowej,którą mamy na spółkę z kilkoma sasiadami,woda służy do picia
.Robiłam badania wody i wyszły ok,wszystko mieści się w normach.

twardość ogólna 352
żelazo wyszło<70,
mangan < 40.
ph = 7,5
chlorki 20
azotany6,7
azotyny<0,05
jon amonowy<0,1
przewodność własciwa 677
barwa 5
mętność 0,17

badania mikrobiologiczne ok

Każdy z sąsiadów będzie mieć hydrofor, przede mną stoi własnie jego zakup.
Zauważyłam,po postach,że hydrofor ma jakiś związek ze zmiękczaczem i już mam mentlik w głowie.Jakie filtry zastosować, czy kupować napowietrzacz, lampę i inne cuda,czy tylko zmiękczacz i jaki?4 osoby ,teraz w obecnym domu mamy zużycie 16 metrów.
Jaką mamy pompę nie pamiętam, inny sąsiad to załatwiał,ale pobieramy ją z ok.90 metrów,ale w tym 20-30 to teren nasypowy.

Robienie kilku zbiorników hydroforowych jest lekko nie trafionym pomysłem. Radziłbym w miejscu studni głębinowej wykonać większą studzienkę i tam umieścić jeden zbiornik hydroforowy np. 500litrów bezprzeponowy. Przy takim układzie łatwiej ustawić ciśnienie i napowietrzyć wodę jak to będzie potrzebne. Z postu domyślam się iż to jest nowa studnia więc jej parametry mogą się zmienić.
Ćwiczyłem taki temat kilkakrotnie i przy kilku hydroforach były same kłopoty.

Hytryulik
09-07-2012, 07:09
Witam Ponownie z moim nowym problemem.
Otóż mam przypadek gdy to istnieje już nowo założona instalacja wodna i woda śmierdzi. Jest o podwyższonej zawartości manganu oraz żelaza.
Chciałbym tak samo jak w moim przypadku zamontować filtr do oczyszczania ze złożem BIRM.
Jest jednak mały problem: Obecna instalacja służy do zasilania domu oraz budynków gospodarczych oraz ogrodu. jest tam zainstalowany zbiornik przeponowy 500 litrów. Instalacja doczyszczająca miała by być założona na nitce, która idzie na dom.
Pytanie brzmi: w jaki sposób wykonać załączanie pompy zarówno dla zbiornika 500 litrów jak i dla zbiornika hydroforowego gdzie będzie woda natleniona przez inżektor.
Poniższy rysunek przedstawia z lewej strony instalację istniejącą oraz prawej tą która ma być teraz wykonana.
Tylko jak to połączyć aby inżektor sprawnie działał?
Czy wystarczy między instalacjami założyć zawór zwrotny i jechać na jednym wyłączniku ciśnieniowym?
Zużycie wody przez budynki gospodarcze jest bardzo duże ok 95% całości wody, 5% to zużycie przez dom.

124251

Najprostsza metoda: wyrzuć zbiornik przeponowy gdyż on będzie psuł cała robotę.
Jeszcze jedno co koli na tym rysunku: aspirator zamontuj na pionowej rurze a nad nim też pionowo zawór zwrotny bo ci będzie uciekać powietrze. Oczywiście wyłącznik przenieś na zbiornik hydroforowy 300l.
Druga zaufaj firmie która sprzedaje Ci odżelaziacz ona powinna oprócz handlu mieć fachowca do montażu.

qbek17
09-07-2012, 08:08
pytam o zmiękczacz i filtry i lampę,napowietrzacz.
Razem nie kupimy centralnego ,bo nie chcę zmiękczać wody do ogrodu,bo chyba nie ma sensu
Czy tylko zmiękczacz mi jest potrzebny?jak tak to jaki najlepiej ?
Twardość jest w "normie" czyli bardzo wysoka :) jeśli chcesz ją zmiękczyć tylko na części domowej to montujesz zmiękczacz za rozdzieleniem wody na dom i ogród. Do zmiękczacza nie ma większych wymagań, nie musisz wody napowietrzać ani wybierać specjalnego hydroforu. Lampa UV nie zaszkodzi, a może dać ci większą pewność, że woda jest bezpieczna - jeśli masz fundusze to warto.
Co do rodzaju zmiękczacza to przy takim zużyciu i twardości myślę, że raczej powinien być większy niż 30 litrów (chyba że masz mało miejsca i potrzebujesz go gdzieś wcisnąć). Temat doboru zmiękczacza był już klepany na forum wielokrotnie... zwróć uwagę na komponenty (głowica sterująca, żywica jonowymienna, zbiornik). Raczej nie polecam kupowania tego typu urządzeń przez allegro czy sklepy internetowe - lepiej poszukać kogoś kto to dobierze, złoży i zamontuje.

Barbara74
09-07-2012, 12:39
Twardość jest w "normie" czyli bardzo wysoka :) jeśli chcesz ją zmiękczyć tylko na części domowej to montujesz zmiękczacz za rozdzieleniem wody na dom i ogród. Do zmiękczacza nie ma większych wymagań, nie musisz wody napowietrzać ani wybierać specjalnego hydroforu. Lampa UV nie zaszkodzi, a może dać ci większą pewność, że woda jest bezpieczna - jeśli masz fundusze to warto.
Co do rodzaju zmiękczacza to przy takim zużyciu i twardości myślę, że raczej powinien być większy niż 30 litrów (chyba że masz mało miejsca i potrzebujesz go gdzieś wcisnąć). Temat doboru zmiękczacza był już klepany na forum wielokrotnie... zwróć uwagę na komponenty (głowica sterująca, żywica jonowymienna, zbiornik). Raczej nie polecam kupowania tego typu urządzeń przez allegro czy sklepy internetowe - lepiej poszukać kogoś kto to dobierze, złoży i zamontuje.
no własnie ,tylko gdzie jest taka osoba na Śląsku,któ®a mi rzetelnie doradzi i dobierze?Czy te zmiękczacze nie kupuje się po prostu gotowych kompletów .Miejsce mam -dam do kotłowni w piwnicy .Czy gotowe typu viesmann aquahome są ok,chodzi mi o gotowe rozwiązania, gotowe komplety

qbek17
09-07-2012, 13:04
no własnie ,tylko gdzie jest taka osoba na Śląsku,któ®a mi rzetelnie doradzi i dobierze?Czy te zmiękczacze nie kupuje się po prostu gotowych kompletów .Miejsce mam -dam do kotłowni w piwnicy .Czy gotowe typu viesmann aquahome są ok,chodzi mi o gotowe rozwiązania, gotowe komplety
Ty nie musisz ich składać z kawałków, ale lepiej na tym wyjdziesz jak będziesz świadoma tego z czego taki zmiękczacz się składa. Viessman do twojego zastosowania będzie za mały (pomijając już, że nie jest to najlepszy wybór).

Barbara74
09-07-2012, 14:03
Robienie kilku zbiorników hydroforowych jest lekko nie trafionym pomysłem. Radziłbym w miejscu studni głębinowej wykonać większą studzienkę i tam umieścić jeden zbiornik hydroforowy np. 500litrów bezprzeponowy. Przy takim układzie łatwiej ustawić ciśnienie i napowietrzyć wodę jak to będzie potrzebne. Z postu domyślam się iż to jest nowa studnia więc jej parametry mogą się zmienić.
Ćwiczyłem taki temat kilkakrotnie i przy kilku hydroforach były same kłopoty.
Budową studni zajęłą się sąsiadka,jej zależało na czasie.Niestety nie podeszła do tego profesjonalnie ,bądź firma ją wykonywująca.Ze studni ma korzystać docelowo 7-8 domów,obecnie użytkują 2 domy,a wkrótce następne 4 , w tym ja.Studnia jest na terenie jej działki i hydrofor ma ona w swoim garażu ok.300 litrów.Ze studni idą rury z wodą do mnie (rozdziela się na innego sąsiada)inna odnoga do dwóch innych sąsiadów i jeszcze inna również do dwóch.Myślałam o hydroforze,bo nie wiem czy jej "pracuje na mnie"-chodzi o to aby pompa nie włączała się przy każdorazowym odkręceniu przeze mnie kurka.Boimy się wszyscy,że jak będziemy mieszkać już nawet w 6 domów, to jak każdy zacznie brać kąpiel to wody zabraknie ,bądź ciśnienie będzie tragiczne.Stąd myśl o swoim hydroforze.

qbek17
09-07-2012, 14:22
Budową studni zajęłą się sąsiadka,jej zależało na czasie.Niestety nie podeszła do tego profesjonalnie ,bądź firma ją wykonywująca.Ze studni ma korzystać docelowo 7-8 domów,obecnie użytkują 2 domy,a wkrótce następne 4 , w tym ja.Studnia jest na terenie jej działki i hydrofor ma ona w swoim garażu ok.300 litrów.Ze studni idą rury z wodą do mnie (rozdziela się na innego sąsiada)inna odnoga do dwóch innych sąsiadów i jeszcze inna również do dwóch.Myślałam o hydroforze,bo nie wiem czy jej "pracuje na mnie"-chodzi o to aby pompa nie włączała się przy każdorazowym odkręceniu przeze mnie kurka.Boimy się wszyscy,że jak będziemy mieszkać już nawet w 6 domów, to jak każdy zacznie brać kąpiel to wody zabraknie ,bądź ciśnienie będzie tragiczne.Stąd myśl o swoim hydroforze.
Ogólnie masz rację, tylko kwestia wykonania takiej instalacji... i ciekawe czy pompa jest odpowiednia dla 8 domów? Bo jak sąsiadka robiła studnię pod siebie to mogła dać pompę za małą na wszystkich...

Hytryulik
09-07-2012, 14:26
Budową studni zajęłą się sąsiadka,jej zależało na czasie.Niestety nie podeszła do tego profesjonalnie ,bądź firma ją wykonywująca.Ze studni ma korzystać docelowo 7-8 domów,obecnie użytkują 2 domy,a wkrótce następne 4 , w tym ja.Studnia jest na terenie jej działki i hydrofor ma ona w swoim garażu ok.300 litrów.Ze studni idą rury z wodą do mnie (rozdziela się na innego sąsiada)inna odnoga do dwóch innych sąsiadów i jeszcze inna również do dwóch.Myślałam o hydroforze,bo nie wiem czy jej "pracuje na mnie"-chodzi o to aby pompa nie włączała się przy każdorazowym odkręceniu przeze mnie kurka.Boimy się wszyscy,że jak będziemy mieszkać już nawet w 6 domów, to jak każdy zacznie brać kąpiel to wody zabraknie ,bądź ciśnienie będzie tragiczne.Stąd myśl o swoim hydroforze.

No to po herbacie, bo na pewno sąsiad zamontował zawór zwrotny przed hydroforem i do Ciebie woda nie wróci. Niestety teraz nie masz innego wyjścia jak montaż kolejnego zbiornika. No i modlić się aby się żelazo i siarkowodór nie pojawił bo nie da się napowietrzyć wody aspiratorem.
Tylko jeszcze gdzie jest wyłącznik pompy? Jak będziecie się rozliczać za prąd?

julianna16
09-07-2012, 14:47
Dzień dobry :)

Viessman do twojego zastosowania będzie za mały (pomijając już, że nie jest to najlepszy wybór).
A ja właśnie chciałam zakupić AQUAHOME 20, a tu czytam, że niekoniecznie trafny wybór :(. A dlaczego? Jakie ma wady?

qbek17
09-07-2012, 15:03
Dzień dobry :)
A ja właśnie chciałam zakupić AQUAHOME 20, a tu czytam, że niekoniecznie trafny wybór :(. A dlaczego? Jakie ma wady?
Nie jest to jakaś konkretna wada techniczna - bardziej chodzi o jego użytkowanie. Viessman nie jest producentem tego urządzenia, a tylko je markuje. W przypadku przeglądów czy ewentualnego serwisu to nie Viessman będzie za to odpowiadał tylko producent zmiękczacza. A do tego żeby utrzymać gwarancję jesteś praktycznie skazana na serwis wskazany przez nich. Poza tym nie masz wpływu na dobór komponentów, czyli bierzesz urządzenie "standardowe", a nie dopasowane do konkretnych potrzeb (konkretnej wody).
Jest spora szansa, że wszystko będzie działać i nie zauważysz różnicy ale po co ryzykować... ? ;)

Barbara74
09-07-2012, 15:58
Ogólnie masz rację, tylko kwestia wykonania takiej instalacji... i ciekawe czy pompa jest odpowiednia dla 8 domów? Bo jak sąsiadka robiła studnię pod siebie to mogła dać pompę za małą na wszystkich...
Już od początku wiadomo było,że jest to inwestycja dla kilku domów,ale nie miało być 8 tylko 4-5.
Dokłądnie rok temu ,czyli rok po zrobieniu studni,zaczęliśmy się zastanawiać nad budową drugiej u drugiego sąsiada,bo pozwolenie miał.Chcieliśmy ją podłączyć ,żeby współpracowały ,albo w przypadku awarii jednej z nich.Ponieważ jest to kosztowna inwestycja,(albo my przepłaciliśmy za pierwszą nie znając cen rynkowych)uważałam ,że to jest zbędna inwestycja na tę chwilę,a nas po prostu nie stać,żeby znowu wyłożyć tyle pieniędzy.Wtedy spotkaliśmy się z wykonawcą poprzedniej i on bardziej stwierdził,że to nie kwestia pompy tylko średnicy tej rury co idzie w ziemi -(Gdzieś miałam spisane jaką mmy pompę.
Rachunki za prąd płaci sasiadka,chcemy teraz kwestię rozliczeń wspólnych oraz formalno-prawnych w końcu uregulować.Sąsiedzi są fantastyczni i żyjemy bardzo dobrze,ale wiadomo róznie bywa....
Najbardziej wkurza mnie fakt,że firma robiąca studnię ,po wykopaniu nie dała instrukcji co do sposobu rozprowadzenia, po nas wszystkich-tylko wzięła kasę i mieliśmy wszyscy radzic sobie sami.I dalej nie wiem na czym stoję...a jak się zepsuje to koniec,a sąsiadka to mniej się orientuje ode mnie

Jastrząb
09-07-2012, 16:37
Jak będziecie się rozliczać za prąd?Prad to pikus, Cos sensownego mozna wymyslic: podlicznik elektryczny na zuzycie pradu przez pompe glebinowa, i u kazdego licznik wody, dzielacy wszystko proporcjonalnie do zuzycia wody.

Pytanie, czy wspouzytkowanie studni jest zrobione formalnie. Bo zdaje sie nawet umowa pomiedzy mieszkancami spisana na papierze nie zabezpiecza Was przed tym, ze czlowiek u ktorego ta studnia jest na dzialce, nie odetnie Wam wody.
Jak sprzeda dom, trafi go choroba psychiczna, posypie mu sie zycie i strci prace wiec bedzie chcial kasy, zginie w wypadku i spadkobierca juz nie bedzie taki mily, cokolwiek, to odetnie wode w srodku zimy "bo tak". I jestescie ze tak powiem w dupie. Mozna wtedy pewnie dochodzic odszkodowania na drodze sadowej ale ile to trwa to wiadomo. Dopiero chyba zapisa w ksiedze wieczystej o tzw. sluzebnosci, gwarantuje Wam niezbywalne czy niedajce sie podwazyc prawo do korzystania ze studni polozonej na dzialce sasiada.

Ja bym sie w innym przypadku nie odwazyl na wspoluzytkowanie studni.
W zyciu roznie bywa. Warto to zrobic tak formalnie jak sie tylko da.

marcin

Hytryulik
09-07-2012, 16:41
Już od początku wiadomo było,że jest to inwestycja dla kilku domów,ale nie miało być 8 tylko 4-5.
Dokłądnie rok temu ,czyli rok po zrobieniu studni,zaczęliśmy się zastanawiać nad budową drugiej u drugiego sąsiada,bo pozwolenie miał.Chcieliśmy ją podłączyć ,żeby współpracowały ,albo w przypadku awarii jednej z nich.Ponieważ jest to kosztowna inwestycja,(albo my przepłaciliśmy za pierwszą nie znając cen rynkowych)uważałam ,że to jest zbędna inwestycja na tę chwilę,a nas po prostu nie stać,żeby znowu wyłożyć tyle pieniędzy.Wtedy spotkaliśmy się z wykonawcą poprzedniej i on bardziej stwierdził,że to nie kwestia pompy tylko średnicy tej rury co idzie w ziemi -(Gdzieś miałam spisane jaką mmy pompę.
Rachunki za prąd płaci sasiadka,chcemy teraz kwestię rozliczeń wspólnych oraz formalno-prawnych w końcu uregulować.Sąsiedzi są fantastyczni i żyjemy bardzo dobrze,ale wiadomo róznie bywa....
Najbardziej wkurza mnie fakt,że firma robiąca studnię ,po wykopaniu nie dała instrukcji co do sposobu rozprowadzenia, po nas wszystkich-tylko wzięła kasę i mieliśmy wszyscy radzic sobie sami.I dalej nie wiem na czym stoję...a jak się zepsuje to koniec,a sąsiadka to mniej się orientuje ode mnie


Osobiście zamontowałem kilka takich hydroforni na pokomunistycznym osiedlu Stara Miłosna pod Warszawą. I wszystko było w porządku jak nie pojawił się problem z żelazem. No i przyjaźń sąsiedzka trochę spadła a czasami obróciła się w nienawiść. W przypadku awarii zaczynały się kłopoty, a ja jak ksiądz po kolędzie chodziłem od domu i każdemu tłumaczyłem co zrobiłem, dlaczego i dlaczego tak drogo. Jedna osoba może zablokować naprawę bo akurat śpieszy się na tenisa. Zastanów się nad takim rozwiązaniem póki czas.
Już popełniliście błąd gdyż od studni powinny odchodzić oddzielne nitki zasilające z możliwością odcięcia problematycznego sąsiada. Na zasileniu hydroforów nie możecie mieć zaworów zwrotnych, wówczas nie każdy w domu będzie musiał mieć zbiornik hydroforowy – pod warunkiem że sąsiedzi na to zgodzą. Wówczas wyłącznik ciśnieniowy na wyjściu ze studni. Pompa zasilana od jednego sąsiada z pod licznikiem, a na wyjściu z hydroforów zamontowane wodomierze do rozliczania się z prądu na zasadzie proporcjonalnej do zużytej wody. Tak będzie działać jak nie będzie żelaza w wodzie. Dlatego na początek dowiedz się od innych sąsiadów czy nie żółknie im woda.

Jastrząb
09-07-2012, 16:48
Wtedy spotkaliśmy się z wykonawcą poprzedniej i on bardziej stwierdził,że to nie kwestia pompy tylko średnicy tej rury co idzie w ziemi -(Gdzieś miałam spisane jaką mmy pompęWydajnosc bedzie limitowana przez 2 rzeczy:
- wydajnosc samej studni
- wydajnosc pompy glebinowej.

Najmniejsze srednice studni glebinowych o jakich slyszalem, to 110m. W to "wejdzie" pompa 4". Droga by taka pompa byla, ale spokojnie da sie pewnie kupic taka, ze pol wioski zasili we wode. Nawet 3" na 8 domow by sie bez problemu znalazlo - powiedzmy 8m3/h. Patrze na katalog grundfoss'a SQ7-40 ma 7m3/h przy 4atm.

Druga spraw to wydajnosc studni. Nawet najlepsza pompa nie wypompuje z niej wiecej wody niz do studni naplynie. I tu juz jest miejsce na:
- warstwe wodonosna o malej wydjanosci
- spaprana przez studniarza studnia (a do tego on sie raczej nie przyzna!!).


marcin

Jastrząb
09-07-2012, 16:55
No i modlić się aby się żelazo i siarkowodór nie pojawił bo nie da się napowietrzyć wody aspiratorem.
Hytry. Na aspiratorach swiat sie nie konczy. Jest jeszcze tak przez Ciebie nie lubiany greensand, jest CR, sa kompresory do napowietrznia. W ostaecznosci to nawet utleniacz mozna dozowac. Choc aspirator jest z tego najprostszy i najtanszy, to przed modlitwa jest jeszcze kilka opcji ;-) Nie strasz kobiety ;-)
marcin

PliP
09-07-2012, 16:58
Najprostsza metoda: wyrzuć zbiornik przeponowy gdyż on będzie psuł cała robotę....Druga zaufaj firmie która sprzedaje Ci odżelaziacz ona powinna oprócz handlu mieć fachowca do montażu.
Ja swój zestaw skomponowałem oraz skręciłem sam dzięki ludziom z forum, a dokładnej z tego tematu. Również ty mi w tym pomagałeś. Sąsiad zdał się na doświadczenie specjalistycznej firmy. Studnie ma głębszą o 10 metrów i parametry wody gorsze od moich. Dodatkowo zamontowali mu zbiornik przeponowy 500l, megnetyzer i 2 filtry sznurkowe, które po kilku dniach są już żółto-pomarańczowe a woda z kranu śmierdzi, wszędzie rdzawe zacieki itd. Dlatego teraz chce to zrobić aby było dobrze i aby woda była taka jak u mnie w kranie. Nie chce jednak wywalać zbiornika przeponowego 500l. Nie dziwię się mu dał za niego 2 tys :).

Przyglądają się na projekt instalacji, którą sam malowałem i zastanawiam się jak podłączyć 2 wyłączniki ciśnieniowe do jednej pompy,... lub jakiś rozdzielacz...

Hytryulik
09-07-2012, 17:10
Ja swój zestaw skomponowałem oraz skręciłem sam dzięki ludziom z forum, a dokładnej z tego tematu. Również ty mi w tym pomagałeś. Sąsiad zdał się na doświadczenie specjalistycznej firmy. Studnie ma głębszą o 10 metrów i parametry wody gorsze od moich. Dodatkowo zamontowali mu zbiornik przeponowy 500l, megnetyzer i 2 filtry sznurkowe, które po kilku dniach są już żółto-pomarańczowe a woda z kranu śmierdzi, wszędzie rdzawe zacieki itd. Dlatego teraz chce to zrobić aby było dobrze i aby woda była taka jak u mnie w kranie. Nie chce jednak wywalać zbiornika przeponowego 500l. Nie dziwię się mu dał za niego 2 tys :).

Przyglądają się na projekt instalacji, którą sam malowałem i zastanawiam się jak podłączyć 2 wyłączniki ciśnieniowe do jednej pompy,... lub jakiś rozdzielacz...

Prosta zasada z odżelaziaczem; jeden zbiornik bezprzepony i na nim jeden wyłącznik i będzie działać. Na zbiornik przeponowy niech znajdzie kupca.

PliP
09-07-2012, 17:33
Prosta zasada z odżelaziaczem; jeden zbiornik bezprzepony i na nim jeden wyłącznik i będzie działać. Na zbiornik przeponowy niech znajdzie kupca.
To i ja mu mówię to samo.
Wiem jednak iż nie wywali go i dlatego szukamy rozwiązania jak podłączyć zestaw z filtrem.
Po głowie chodzi mi elektrozawór oraz wyłącznik ciśnieniowy, który będzie nim sterował. np w zakresie od 2-4 MPa.
Chodzi o to, że na dziś pompa włącza się kilka razy na godzinę gdyż woda zużywana jest na potrzeby gospodarcze, a w domu schodzi jej niewiele. Aby dobrze działał inżektór to musi być również różnica ciśnień. Ten zawór miałby wpuszczać wodę gdy ciśnienie spadnie do 2 MPa i pompować wodę aż będzie np 4MPa. Układ miałby by być niezależny od obecnego i działać na tej samej pompie :)

Hytryulik
09-07-2012, 17:41
To i ja mu mówię to samo.
Wiem jednak iż nie wywali go i dlatego szukamy rozwiązania jak podłączyć zestaw z filtrem.
Po głowie chodzi mi elektrozawór oraz wyłącznik ciśnieniowy, który będzie nim sterował. np w zakresie od 2-4 MPa.
Chodzi o to, że na dziś pompa włącza się kilka razy na godzinę gdyż woda zużywana jest na potrzeby gospodarcze, a w domu schodzi jej niewiele. Aby dobrze działał inżektór to musi być również różnica ciśnień. Ten zawór miałby wpuszczać wodę gdy ciśnienie spadnie do 2 MPa i pompować wodę aż będzie np 4MPa. Układ miałby by być niezależny od obecnego i działać na tej samej pompie :)

Tak się robi na wodociągu z lichą wodą. Ale tu to jak zawracanie kijem Wisły.

Jastrząb
09-07-2012, 18:51
Sąsiad zdał się na doświadczenie specjalistycznej firmy.
[...]
zamontowali mu megnetyzer Jedno chyba wyklucza drugie.

marcin

PliP
09-07-2012, 20:04
Jedno chyba wyklucza drugie.

marcin

Obiecuję zrobić zdjęcie :wave: tego magnetycznego zestawu

PliP
09-07-2012, 20:07
Tak się robi na wodociągu z lichą wodą. Ale tu to jak zawracanie kijem Wisły.

o właśnie i chyba doszliśmy do sedna sprawy, a tym samym wyklarowało mi się pytanie:

W jaki sposób zmontować system do odżelaziania na Birmie, gdy wodę mamy z wodociągu?

Jastrząb
09-07-2012, 20:27
Przyglądają się na projekt instalacji, którą sam malowałem i zastanawiam się jak podłączyć 2 wyłączniki ciśnieniowe do jednej pompy,... lub jakiś rozdzielacz...

Dwa czujniki cisnienia (na obu zbiornikach) i 2 elektrozawory sterowane przez te czujniki na wejsciu do obu hydroforow. W praktyce bedzie pompowany albo jeden albo drugi zbiorrnik. Czasem oba. Lub inaczej, 2 czujniki cisnienia, ktore niezaleznie moga "zasilic" pompe glebinowa i otweorzyc elektrozwor zasilajacy dany zbiornik.

Lub jak mowi Hytry. Podmiana 500 litrowego hydroforu na otwarty. Teraz trzeba kupic mniejszy hydrofor "na dom". Jak sprzeda ten duzy zworkiem za pol ceny (1000 PLN), to taki sam otwarty bedzie kosztowal 1000PLN, praktycznie tyle co 300L otwarty dla domu. A nie trzeba sie pierdzielic z czujnikami cisnienia i zaworami. Prostsze rozwiazania sa zawsze lepsze.


marcin

Jastrząb
09-07-2012, 20:32
W jaki sposób zmontować system do odżelaziania na Birmie, gdy wodę mamy z wodociągu?Woda z wodociagu MUSI spelniac norme zawartosci zelaza, ergo BIRM jest niepotrzebny ;-)

marcin

PliP
09-07-2012, 21:05
To jeszcze pytanie natury technicznej. Jak długo woda powinna leżakować w hydroforze po napowietrzeniu jej aby utleniło się żelazo oraz mangan?

qbek17
09-07-2012, 21:09
To jeszcze pytanie natury technicznej. Jak długo woda powinna leżakować w hydroforze po napowietrzeniu jej aby utleniło się żelazo oraz mangan?
Im więcej żelaza i manganu tym więcej czasu potrzeba na jego utlenianie. Generalnie jest to do policzenia (znając szybkość reakcji) ale chyba nikt się w to nie bawi...

PliP
09-07-2012, 22:04
Parametry wody to:

- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)

Dzienne zużycie tej wody to minimum 5 tys litrów, w sezonie dochodzi nawet do 10 tys. litrów.
Największe zużycie jest w ciągu całego dnia. Szczyt poboru następuje około godziny 8 oraz 20 gdy myte są urządzenia. W nocy zużywane jest około 10% wody. Z tąd też moje gdybanie... czy żelazo oraz mangan zdążą się utlenić?

PliP
09-07-2012, 23:39
Parametry wody to:

- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)

Dzienne zużycie tej wody to minimum 5 tys litrów, w sezonie dochodzi nawet do 10 tys. litrów.
Największe zużycie jest w ciągu całego dnia. Szczyt poboru następuje około godziny 8 oraz 20 gdy myte są urządzenia. W nocy zużywane jest około 10% wody. Z tąd też moje gdybanie... czy żelazo oraz mangan zdążą się utlenić?

qbek17
10-07-2012, 06:59
Parametry wody to:

- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)

Dzienne zużycie tej wody to minimum 5 tys litrów, w sezonie dochodzi nawet do 10 tys. litrów.
Największe zużycie jest w ciągu całego dnia. Szczyt poboru następuje około godziny 8 oraz 20 gdy myte są urządzenia. W nocy zużywane jest około 10% wody. Z tąd też moje gdybanie... czy żelazo oraz mangan zdążą się utlenić?
Jeśli już będziesz miał napowietrzoną wodę (jak nie inżektor to może sprężarka?) to przy przepływach na dom rzędu 0,5-1 m3 dziennie powinien ci wystarczyć spokojnie standardowy hydrofor 200-300 litrów.

Jastrząb
10-07-2012, 07:59
czy żelazo oraz mangan zdążą się utlenić?Zelazo nigdy sie nie utleni w 100% w zbiorniku. Zawsze czesc pozostanie w wersji rozpuszczonej. I to wlasnie rozni np BIRM od piasku ze piasek wyfiltruje juz utlenione zelazo a BIRM najpierw wylapie utlenione zelazo a glebiej zloze katalityczne pomoze utlenic i wylapac reszte. Wazniejsze wiec od utlenienia 100% zelaza jest dobre natlenienie (wymieszanie) wody. Jak bedzie brakowalo tlenu to najlepsze zloze katalityczne nie pomoze utlenic zelaza bo nie bedzie czym. Im mniej zelaza sie utleni w zbiorniku tym 2 dwa sposoby (filtracja i utlenianie na zlozu katalitycznym) beda zachodzily w roznym stopnu i zelazo bedzie wchodzilo gebiej do filtra.
Oczywiscie piasek sie wypracuje po pewnym czasie i bedzie dzialal tak samo.

W przypadku Manganu jest jeszcze gorzej, bo on przy takim pH 7.5 praktycznie wogole sie nie utleni w zbiorniku. W tym przypadku utlenianie zachodzi na zlozu katalitycznym, mechaniczne wylapywanie juz utlenionego manganu (jak w przypadku zelaza) nie ma tu wielkiego znaczenia. Rzecz wyglad ainaczej przy wyzszym pH.

Zeby dobrze natlenic wode trzeba ja solidnie wymieszac albo umozliwic kontakt powietrze-woda i poczekac. Wodociagu czasem stosuja otwarte rozdeszczanie wody, a w pryzpadku cisnieniowego napowietrzania jakies mieszacze wodno-powietrze. Wodociagi uzdatniajace dziesiatki czy setki m3/h nie zawsze maja/moga miec odpowiednio duze zbiorniki na wode surowa zeby czas kontaktu w powietrzem byl dlugi. Ot dobre napowietrzenie i wymieszanie i na filtry.

marcin

PliP
10-07-2012, 08:58
Zeby dobrze natlenic wode trzeba ja solidnie wymieszac albo umozliwic kontakt powietrze-woda i poczekac.
marcin

Ot i całe podsumowanie sukcesu w moim domu. Mam zbiornik 300 litrów. W nim znajduje się około 200 litrów natlenionej wody, która w miarę spadku ciśnienia jest dopuszczana jako świeża i natleniona.
Dzienne zużycie to właśnie te około 200 litrów a nawet nieco mniej. Bo średnio zużywam około 1m3 na tydzień.

Jastrząb
10-07-2012, 09:10
Ot i całe podsumowanie sukcesu w moim domu. Mam zbiornik 300 litrów. W nim znajduje się około 200 litrów natlenionej wody, która w miarę spadku ciśnienia jest dopuszczana jako świeża i natleniona.
Dzienne zużycie to właśnie te około 200 litrów a nawet nieco mniej. Bo średnio zużywam około 1m3 na tydzień.
A nie kazda woda da sie tak utlenic. Czasem zelazo jest w takich trwalych zwiazkach, ze zwykle utlenianie tlenem z powietrza nie starczy.
A nawet u Ciebie. Jesli woda postoi sobie 24h nie ruszana. Niech sie jeje nawet 100% utleni. Idkrecasz kran, to zaraz do zbiornika leci woda ze studni gdzie zelazo nie jest utlenione. Miesza sie w zbniorniku i w konsekwnecji na filtr pojdzie chcesz czy nie tylko czesciowo utleniona. I tragedii nie ma, Filtra jak rozumiem dziala.
Oczywiscie zawsze jest lepiej utlenic w zbiorniku ile sie da. Stad zawsze sugerowanie duzych zbiornikow (300litrow).

marcin

julianna16
10-07-2012, 22:00
Nie jest to jakaś konkretna wada techniczna - bardziej chodzi o jego użytkowanie.

Dziękuję za wyjaśnienie :)

Darqo
11-07-2012, 08:54
Dostałem w prezencie :yes:zmiękczalnie wody która stała trzy lata w kotłowni i nigdy nie była użytkowana.
Na obudowie brak informacji o producencie:(. Wymiary stacji wys 1130mm, szer.320mm, głęb. 500mm. Załączam zdjęcia stacji.
Nie posiadam żadnej dokumentacji.
Wyniki analizy wody
Amonowy jon 0,39mg/l
Mangan <30mikrogram/l
Żelazo 36,2mikrogram[
Proszę o pomoc w doborze parametrów pracy.

qbek17
11-07-2012, 11:24
Dostałem w prezencie :yes:zmiękczalnie wody która stała trzy lata w kotłowni i nigdy nie była użytkowana.
Na obudowie brak informacji o producencie:(. Wymiary stacji wys 1130mm, szer.320mm, głęb. 500mm. Załączam zdjęcia stacji.
Nie posiadam żadnej dokumentacji.
Wyniki analizy wody
Amonowy jon 0,39mg/l
Mangan <30mikrogram/l
Żelazo 36,2mikrogram[
Proszę o pomoc w doborze parametrów pracy.
Jak sam napisałeś, jest to zmiękczacz (a nie odżelaziacz) więc żeby go ustawić potrzebujesz znać twardość wody (a nie zawartość żelaza czy manganu). Ze zdjęcia i wymiarów wynika, że zbiornik to prawdopodobnie 10x35 czyli ok 25 litrów złoża. Pytanie czy przez te 3 lata żywica nie wyschła? Jeśli tak to wydajność będzie marna, ale zawsze łatwiej i taniej wymienić złoże niż kupić cały nowy zmiękczacz.

Darqo
11-07-2012, 13:35
Woda jest twarda co widać po osadach na urządzeniach sanitarnych.
Przewodność elektryczna 746mikroS/cm
Odczyn 7,5pH
Odkręcałem głowicę - żywica wygląda ok.
Może podpowiedź odnośnie ustawień - dom jednorodzinny 4 osoby - woda jest z wodociagu - zmiekczalnia już stoi więc warto ją uruchomić.:confused:

qbek17
11-07-2012, 19:53
Woda jest twarda co widać po osadach na urządzeniach sanitarnych.
Przewodność elektryczna 746mikroS/cm
Odczyn 7,5pH
Odkręcałem głowicę - żywica wygląda ok.
Może podpowiedź odnośnie ustawień - dom jednorodzinny 4 osoby - woda jest z wodociagu - zmiekczalnia już stoi więc warto ją uruchomić.:confused:
Jak już jest to pewnie, że warto. Ale niestety "na oko" twardości nie da się zmierzyć, a bez tego ciężko cokolwiek doradzić... Poza tym co rozumiesz pod pojęciem "wygląda OK"? Czy była wilgotna czy sucha?

Darqo
11-07-2012, 22:21
Żywica była wilgotna.
Zamówię paski do badania twardości i ją podam.
Czy są jakieś przeliczniki częstotliwości regeneracji złoża w zależności od twardości ?
Może ktoś rozpoznał co to za zmiękczalnia i posiada do niej dokumentację ;)

qbek17
11-07-2012, 23:12
Żywica była wilgotna.
Zamówię paski do badania twardości i ją podam.
Czy są jakieś przeliczniki częstotliwości regeneracji złoża w zależności od twardości ?
Może ktoś rozpoznał co to za zmiękczalnia i posiada do niej dokumentację ;)
Na pierwszym zdjęciu widać pod panelem naklejkę - prawdopodobnie na niej będą jakieś oznaczenia (Autotrol ....).
Częstotliwość regeneracji (ilość dni lub objętość) oblicza się z twardości wody i pojemności złoża (ew.zużycia). Czasami głowica robi to automatycznie i trzeba tylko podać twardość wody, ale to zależy od modelu.

Piotrek^
14-07-2012, 17:09
Dzień dobry,

Proszę o poradę w kwestii doboru urządzeń do uzdatniania wody. Woda pobierana będzie ze studni o głębokości ok 10m. Na razie na potrzeby 2 osób, docelowo 4. Wyniki badania wody:

Amoniak (NH4) mg/l 0,12
Azotyny (NO2) mg/l 0,01
Azotany (NO3) mg/l 1,21
Barwa mg/l Pt 5
Chlor mg/l nw
Mangan µg/l 450
Mętność mg SiO2 <1
Odczyn pH 7,19
Przewodność wł. µs/cm 870
Twardość ogólna mg CaCO3 nb
Twardość ogólna on / odh 22
Twardość węglan. mg CaCO3 nb
Zapach akcept.
Zawiesina niewid.
Żelazo µg/l 160
TDS ppm 436

Jeśli zdecyduję się na własne ujęcie wody to zamontuję też oczyszczalnię biologiczną. Alternatywą jest ciągnięcie ok 200m wodociągu i kanalizacji ale tutaj najbardziej boję się o czas potrzebny na załatwienie wszystkich formalności (na moim terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego).

Jedna z firm zaproponowała mi taki zestaw urządzeń:
1.Filtr wstępny typ: FHPR 34 AQUAFILTER z zaworem spustowym
2. Odżelaziacz – odmanganiacz typ: AFO 12.48 KT. (złoże Catalox)
4. Zmiękczanie - typ urządzenia – Zmiękczacz AZP 10.44. ( z zaworem elektronicznym CLACK WS1 CI Plus)
5. Dezynfekcja - typ urządzenia - Sterylizator UV typ: S5Q-P.
6. Filtr do wody pitnej FRO5 (opcjonalnie)

Czy powyższy zestaw jest dobrym wyborem? Zastanawiam się dodatkowo czy nie zamontować zbiornika przeponowego (głównie z obawy o okresową wydajność studni).

Dziękuję za wszelkie porady.

qbek17
14-07-2012, 20:25
Dzień dobry,

Proszę o poradę w kwestii doboru urządzeń do uzdatniania wody. Woda pobierana będzie ze studni o głębokości ok 10m. Na razie na potrzeby 2 osób, docelowo 4. Wyniki badania wody:

Amoniak (NH4) mg/l 0,12
Azotyny (NO2) mg/l 0,01
Azotany (NO3) mg/l 1,21
Barwa mg/l Pt 5
Chlor mg/l nw
Mangan µg/l 450
Mętność mg SiO2 <1
Odczyn pH 7,19
Przewodność wł. µs/cm 870
Twardość ogólna mg CaCO3 nb
Twardość ogólna on / odh 22
Twardość węglan. mg CaCO3 nb
Zapach akcept.
Zawiesina niewid.
Żelazo µg/l 160
TDS ppm 436

Jeśli zdecyduję się na własne ujęcie wody to zamontuję też oczyszczalnię biologiczną. Alternatywą jest ciągnięcie ok 200m wodociągu i kanalizacji ale tutaj najbardziej boję się o czas potrzebny na załatwienie wszystkich formalności (na moim terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego).

Jedna z firm zaproponowała mi taki zestaw urządzeń:
1.Filtr wstępny typ: FHPR 34 AQUAFILTER z zaworem spustowym
2. Odżelaziacz – odmanganiacz typ: AFO 12.48 KT. (złoże Catalox)
4. Zmiękczanie - typ urządzenia – Zmiękczacz AZP 10.44. ( z zaworem elektronicznym CLACK WS1 CI Plus)
5. Dezynfekcja - typ urządzenia - Sterylizator UV typ: S5Q-P.
6. Filtr do wody pitnej FRO5 (opcjonalnie)

Czy powyższy zestaw jest dobrym wyborem? Zastanawiam się dodatkowo czy nie zamontować zbiornika przeponowego (głównie z obawy o okresową wydajność studni).

Dziękuję za wszelkie porady.

Jeśli zdecydujesz się na taki zestaw to nie dawaj zbiornika przeponowego bo uniemożliwi ci to napowietrzanie wody, a środki chemiczne odpadają ze względu na biologiczną POŚ.
Co do zestawu to nie wygląda źle, ale brakuje ci jeszcze kilku informacji do podjęcia decyzji: jaka będzie głowica odżelaziacza, jakie będą "bebechy" zmiękczacza (ile i jakiego jonitu?), czy twoja pompa ma odpowiednią wydajność do płukania odżelaziacza (nie piszesz czy już ją masz czy dopiero będziesz dobierać). Jeśli martwisz się o wydajność studni to też warto ją sprawdzić pod kątem zapotrzebowania odżelaziacza na płukanie.

qbek17
14-07-2012, 20:29
Warto uzdatnić wodę. Efekty widać w postaci braku zacieków na mytych naczyniach oraz baterie zlewowe nie zapychają się.
Chodzi o wyeliminowanie kamienia kotłowego.

polecam stronę:....

Potrafią profesjonalnie doradzić oraz dobrać stację uzdatniania wody.

Warto, ale mam wątpliwości czy hurtownia która ma w ofercie setki produktów potrafi "profesjonalnie" dobrać i doradzać w kwestii uzdatniania wody. Tym bardziej, że sprzedają gotowe zmiękczacze innej firmy i nigdzie nie wspominają o opcji dobierania czegokolwiek.

Piotrek^
14-07-2012, 21:41
Jeśli zdecydujesz się na taki zestaw to nie dawaj zbiornika przeponowego bo uniemożliwi ci to napowietrzanie wody, a środki chemiczne odpadają ze względu na biologiczną POŚ.
Co do zestawu to nie wygląda źle, ale brakuje ci jeszcze kilku informacji do podjęcia decyzji: jaka będzie głowica odżelaziacza, jakie będą "bebechy" zmiękczacza (ile i jakiego jonitu?), czy twoja pompa ma odpowiednią wydajność do płukania odżelaziacza (nie piszesz czy już ją masz czy dopiero będziesz dobierać). Jeśli martwisz się o wydajność studni to też warto ją sprawdzić pod kątem zapotrzebowania odżelaziacza na płukanie.

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jeżeli chodzi o odżelaziacz to informacje, jakie dostałem:
- wydajność 0,9 – 1,2 m3/h
- kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
- złoże filtracyjne: kwarc + Catalox + hydroantracyt
- całkowita ilość złoża - 70 l
- sterownik Clack WS1-CI Plus – automat objętościowy
- praca i sterowanie automatyczne
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
- elektroniczna kontrola parametrów i historii pracy
- pomiar i ilości wody do następnej regeneracji

Jeżeli chodzi o zmiękczacz:
- wydajność przy pracy ciągłej 1,5 do 3,3 m3/godz.
- system jedno kolumnowy.
- zbiornik solanki - 70 l.
- kolumna jonowymienna 10x44” - 1 szt.
- ilość żywicy jonowymiennej 30 – litrów
- Pojemność jonowymienna systemu - 75 ºdh x m3
- objętość wody między regeneracjami ok. 4,0 m3 (przy TWO 20°dH)
- praca i sterowanie automatyczne w cyklu objętościowym
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
- elektroniczna kontrola parametrów pracy i regeneracji
- sterowanie - zawór elektroniczny CLACK WS1 CI Plus.
- wbudowany regulator twardości wody daje możliwość
ustawiania twardości wody

Pompy nie mam jeszcze zakupionej (tz w tej chwili mam ale najprostszą, marketową na potrzeby budowy). Firma proponuje m.in. dwie pompy, które rozważam:
1. ESPA typ Aspri 35-4 + sterownik SPEEDRIVE do płynnej regulacji ciśnienia. Zacytuję znowu "ulotkę":
Pompa sterowana przetwornicą częstotliwości - falownikiem zapewni stałą wartość ciśnienia
w nastawionej wartości niezależnie od wielkości poboru wody.
Sygnał sterujący od przetwornika ciśnienia i przepływomierza.
Wykonanie - wszystkie elementy mające styczność z wodą ze stali KO.
- wydajność 130 l/min - ciśnienie podnoszenia 60 m
- ciśnienie pracy 4,0 bary ± 0,5 bara - głębokość ssania 9 m

2. podobna pompa z prostszym sterownikiem - ESPA typ Aspri 25-5
Samozasysająca, cichobieżna pompa, monoblokowa, wielostopniowa, pozioma z przyłączami kołnierzowymi, do wody czystej o temperaturze do 45º C. Wydajność: do 5 m3/godz.

Ogólnie obydwie pompy są dosyć drogie jednak podobno bardzo niezawodne i dosyć ciche, na czym również mi dosyć zależy ponieważ pomieszczenie techniczne sąsiaduje przez ścianę z jednym z pokoi w domu. Czy ogólnie jest sens płacić ok 4tyś za pompę czy zdecydowanie przepłacam i tańsze pompy mogą być również niezawodne?
Jeśli chodzi o wydajność studni to ostatnio sprawdzałem ją dosyć "łopatologicznie" - przez ok. 30 min puściłem wodę na ogród i ciśnienie było w miarę stałe i dosyć duże (jeśli to w jakikolwiek sposób miarodajne :)). Czy jest jakiś "domowy" sposób aby jakoś bardziej precyzyjnie określić wydajność studni?

Jeszcze jedno pytanie: czy mogę zastosować jeszcze jakiś inny (poza przeponowym) zbiornik na wodę? Jeśli tak to jakiej wielkości dobrać? A może nie ma takiej potrzeby? Na potrzeby podgrzewania wody używam pompy ciepła ze zbiornikiem 185l.

Dziękuję i pozdrawiam

Jastrząb
15-07-2012, 11:58
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jeżeli chodzi o odżelaziacz to informacje, jakie dostałem:
- wydajność 0,9 – 1,2 m3/h
- kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
- złoże filtracyjne: kwarc + Catalox + hydroantracyt
- całkowita ilość złoża - 70 l
- sterownik Clack WS1-CI Plus – automat objętościowy


-Pompy nie mam jeszcze zakupionej (tz w tej chwili mam ale najprostszą, marketową na potrzeby budowy). Firma proponuje m.in. dwie pompy, które rozważam:
1. ESPA typ Aspri 35-4 + sterownik SPEEDRIVE do płynnej regulacji ciśnienia. Zacytuję znowu "ulotkę":
Pompa sterowana przetwornicą częstotliwości - falownikiem zapewni stałą wartość ciśnienia
w nastawionej wartości niezależnie od wielkości poboru wody.Dziękuję i pozdrawiam
Pare komentarzy.
1. Jesli odzelaziacz tylko plukany woda (czytaj nie ze zlozem greensand plukanym nadmangananem potasu) to woda musi byc napowietrzona, czyli odpada hydrofor przeponowy musi byc otwarty (bez wodka aka z poduszka powietrzna aka ocynkowany itd). Im wiekszy tym lepiej.
Jesli woda ma byc napowietrzana poprzez aspirator, to nie mozesz zastosowac pompy z regulowanymi obrotami, bo lekkie odkrecenie wody bedzie lekko zasilalo hydrofor (pompa bedzie chodzila z mniejszymi obrotami), a aspirator zeby zadzialal, musi miec roznice cisnien zeby zassal powietrze. Jesli zdlawisz pompe falownikiem, to aspirator moze dzialac zdecydowanie gorzej w konsekwencji nie zasysac tyle powietrza co trzeba. Wtedy mozesz zastosowac kompresordo powietrza, ale to juz by byla przesada (przeplacac za pompe zeby trzeba bylo dokupic kompresor ;-)

Po kolejne, jesli ma byc zbiornik bez worka (celem napowietrenia wody) a przy takim odzelaziaczy raczej musi byc, to pompa sterowana elektornicznie to wogole idiotyczny pomysl, bo tylko podraza solidnie koszt pompy. Taka sama pompa ale bez sterowania elektornicznego da CI ten sam efekt. Pompy z falownikiem stosuje sie razem z malutkim (kilka-kilkanascie litrow) zbiorniczkiem, ktory dostarcza wody przez 1-2 sekundy az pompa wejdzie na takie potrzebne obroty dostosowane do zapotrzeboania na wode. Inne gdy odkrecisz 1 kran, inne gdy 3 krany. Jesli masz duzy zbiornik do natleniania wody, to w takim przypadku sterowanie pompa (wlacz - wylacz) poprzez wylacznik cisnieniowy w zupelnosci wystarcza. Jestem prawie pewien, ze taka sama pompe (w sensie konstrukcji, silnika, itp) mozna kupic w wersji bez falownika a bedzie z 1,5 tys tansza.

Zloze katalox nalezy do tych ciezkich. Moze wymagac bardzo solidnego (rzeczywisyego nie katalogowego) przyplywu wody w czasie plukania. Czyli pompa musi byc mocna.
Sterownik objetosciowy w odzelaziaczu to moim zdaniem naciaganie Ciebie na kolejne pieniadze. Odzelaziacz i tak trzeba wyplukac powiedzmy nie rzadziej niz raz na tydzien. Przy takiej zawartosci zelaza i manganu chocbys zuzywal 2m3 wody dziennie, w tydzien nie zapchasz tego filtra. Tanszy sterownik czasowy w zupelnosci wystarczy.
Sterownik objetosciowy do zmiekczacza zas do dobry pomysl, bo pojemnosc jonowymienna sie konczy i trzeba przeprowadzic regeneracje.


marcin

Jastrząb
15-07-2012, 12:08
Dziękuję bardzo za odpowiedź.


- kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
- złoże filtracyjne: kwarc + Catalox + hydroantracyt

Sam Catalox przy zbiorniku 12 calowym potrzebowalby do wyplukania ze 4-5m3 wody na godzienie wedlug karty katalogowej zloza.


marcin

Hytryulik
15-07-2012, 13:11
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jeżeli chodzi o odżelaziacz to informacje, jakie dostałem:
- wydajność 0,9 – 1,2 m3/h
- kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
- złoże filtracyjne: kwarc + Catalox + hydroantracyt
- całkowita ilość złoża - 70 l
- sterownik Clack WS1-CI Plus – automat objętościowy
- praca i sterowanie automatyczne
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
- elektroniczna kontrola parametrów i historii pracy
- pomiar i ilości wody do następnej regeneracji

Jeżeli chodzi o zmiękczacz:
- wydajność przy pracy ciągłej 1,5 do 3,3 m3/godz.
- system jedno kolumnowy.
- zbiornik solanki - 70 l.
- kolumna jonowymienna 10x44” - 1 szt.
- ilość żywicy jonowymiennej 30 – litrów
- Pojemność jonowymienna systemu - 75 ºdh x m3
- objętość wody między regeneracjami ok. 4,0 m3 (przy TWO 20°dH)
- praca i sterowanie automatyczne w cyklu objętościowym
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
- elektroniczna kontrola parametrów pracy i regeneracji
- sterowanie - zawór elektroniczny CLACK WS1 CI Plus.
- wbudowany regulator twardości wody daje możliwość
ustawiania twardości wody

Pompy nie mam jeszcze zakupionej (tz w tej chwili mam ale najprostszą, marketową na potrzeby budowy). Firma proponuje m.in. dwie pompy, które rozważam:
1. ESPA typ Aspri 35-4 + sterownik SPEEDRIVE do płynnej regulacji ciśnienia. Zacytuję znowu "ulotkę":
Pompa sterowana przetwornicą częstotliwości - falownikiem zapewni stałą wartość ciśnienia
w nastawionej wartości niezależnie od wielkości poboru wody.
Sygnał sterujący od przetwornika ciśnienia i przepływomierza.
Wykonanie - wszystkie elementy mające styczność z wodą ze stali KO.
- wydajność 130 l/min - ciśnienie podnoszenia 60 m
- ciśnienie pracy 4,0 bary ± 0,5 bara - głębokość ssania 9 m

2. podobna pompa z prostszym sterownikiem - ESPA typ Aspri 25-5
Samozasysająca, cichobieżna pompa, monoblokowa, wielostopniowa, pozioma z przyłączami kołnierzowymi, do wody czystej o temperaturze do 45º C. Wydajność: do 5 m3/godz.



Dziękuję i pozdrawiam

Zgodzę się tu z Jastrzębiem. Nie da się pogodzić zaproponowanego odżelaziacza z pompą z falownikiem na pompie. W ogóle nie wiem po co stosować falownik w domu jednorodzinnym – jedno więcej urządzenie które najszybciej się zepsuje. Odnoszę wrażenie iż „firma” która Ci to zaproponowała sama nie wie co sprzedaje. Ja jeszcze nie wiem po co stosują w odżelaziaczu antracyt – chyba żeby bakterie miały się gdzie lęgnąć.
Moja rada poszukaj firmy którą rządzą fachowcy, a nie handlarze którzy niewiedzą co sprzedają. Dowiedz się jeszcze kto jest producentem nie tylko głowicy ale i zbiorników.

Jastrząb
15-07-2012, 13:45
Zgodzę się tu z Jastrzębiem. Hytry, normalnie wypic za to by trzeba ;-)



W ogóle nie wiem po co stosować falownik w domu jednorodzinnym – jedno więcej urządzenie które najszybciej się zepsuje. Jak masz wode ktora nie potrzebuje uzdatnienia, wzlednie tylko jest zmiekczana to fakt posiadania zbiorniczka pare litrow, zamist duzej kobyly 300L, dla niektorych moze miec znaczenie. Nawadnianie ogrodka ze stalym cisnieniem - bardzo pomaga rowno nawodnic trawe. Troche zalet by sie znalazlo



Ja jeszcze nie wiem po co stosują w odżelaziaczu antracyt – chyba żeby bakterie miały się gdzie lęgnąć.
Antracyt to nie to samo co wegiel aktywny. A dzieki temu ze jest lzejszy bedzie zawsze u gory. To co sie zatrzyma na nim nie pojdzie na Catalox. Mowiac inaczej 2 zloza w jednym zbiorniku.

marcin

qbek17
15-07-2012, 15:34
Antracyt to nie to samo co wegiel aktywny. A dzieki temu ze jest lzejszy bedzie zawsze u gory. To co sie zatrzyma na nim nie pojdzie na Catalox. Mowiac inaczej 2 zloza w jednym zbiorniku.
Nawet 3 ;) bo przecież jest jeszcze "kwarc". Mam nadzieję, że chodzi tu tylko o podsypkę pod złoże i w tych 70 litrach nie będzie 50 litrów piasku ;)
W teorii Catalox może działać bez napowietrzania. Oczywiście będzie to działanie dużo słabsze, ale przy małej zawartości żelaza/manganu i dużym nadmiarze złoża jest szansa, że by wystarczyło. Mimo wszystko - jeśli jesteś na etapie dobierania komponentów lepiej zrób to z napowietrzaniem.
Zgadzam się też, że sterownik objętościowy do odżelaziacza nie jest konieczny (chociaż w niczym nie przeszkadza).
Co do zmiękczacza to warto byłoby dopytać o typ jonitu (marka, producent, konkretny model).

Jastrząb
15-07-2012, 16:37
W teorii Catalox może działać bez napowietrzania. Oczywiście będzie to działanie dużo słabsze, ale przy małej zawartości żelaza/manganu i dużym nadmiarze złoża jest szansa, że by wystarczyło.Dzialanie bez napowietrzenia, rozumiem, ze chodzi o to ze jest to zloze "wysoko wydajne" i potrafi dobre wykorzystac zawarty tlen ktorego iles tam zawsze sie w wodzie znajduje. Bo bez tlenu przeciez ani rusz z Fe (po za wymiana jonowa rzecz jsana)

marcin

qbek17
15-07-2012, 16:47
Dzialanie bez napowietrzenia, rozumiem, ze chodzi o to ze jest to zloze "wysoko wydajne" i potrafi dobre wykorzystac zawarty tlen ktorego iles tam zawsze sie w wodzie znajduje. Bo bez tlenu przeciez ani rusz z Fe (po za wymiana jonowa rzecz jsana)

marcin

Generalnie żeby zaszła reakcja utleniania potrzebny jest utleniacz :) zazwyczaj jest to tlen rozpuszczony w wodzie. Złoże jest w tym przypadku katalizatorem tej reakcji. Poza tym zmieniają się "okoliczności" tej reakcji (inne ciśnienia, temperatury, inne reakcje chemiczne) i przez to może się zmieniać równowaga chemiczna w wodzie (czyli np. to co pod ziemią było rozpuszczone, teraz zaczyna się wytrącać).

Piotrek^
15-07-2012, 17:52
Bardzo dziękuję za wszystkie porady i podpowiedzi.

Podsumowując:
- przy zaproponowanym odżelaziaczu muszę zastosować otwarty zbiornik, najlepiej jak największy lub aspirator. Ze względu na bardzo mało miejsca w kotłowni skłaniałbym się chyba ku drugiemu rozwiązaniu. Czy możecie polecić jakiś konkretny model lub wskazać na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Czy ogólnie poprawnie dobrany aspirator da ten sam efekt, co duży zbiornik? I czy przy zastosowaniu aspiratora mogę/muszę także zastosować jakiś mniejszy zbiornik?
- czy do instalacji z aspiratorem mogę zastosować zaproponowaną pompę ale z dużo prostszym i tańszym sterownikiem ciśnieniowym? Czy wymagane jest jeszcze inne sterowanie? Czy z doświadczenia możecie polecić jeszcze jakieś inne dobre i w miarę ciche pompy?
- dla odżelaziacza mogę zrezygnować ze sterownika objętościowego na rzecz prostszego i tańszego sterownika czasowego
- jeśli chodzi o zmiękczacz to powinienem dopytać o typ jonitu (marka, producent, konkretny model). Czy możecie polecić jakiś konkretnych producentów?

Pozdrawiam

qbek17
15-07-2012, 18:04
Podsumowując:
- przy zaproponowanym odżelaziaczu muszę zastosować otwarty zbiornik, najlepiej jak największy lub aspirator. Ze względu na bardzo mało miejsca w kotłowni skłaniałbym się chyba ku drugiemu rozwiązaniu. Czy możecie polecić jakiś konkretny model lub wskazać na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Czy ogólnie poprawnie dobrany aspirator da ten sam efekt, co duży zbiornik? I czy przy zastosowaniu aspiratora mogę/muszę także zastosować jakiś mniejszy zbiornik?
Aspirator spowoduje natlenienie wody, ale to w zbiorniku woda będzie miała czas na utlenienie żelaza i manganu. Im większy zbiornik tym więcej tego czasu, czyli więcej żelaza się utleni. Im więcej żelaza utleni się w zbiorniku tym mniej obciążone będzie złoże w odżelaziaczu. Od Ciebie zależy jak dobierzesz rozmiary, ale ogólnie bezpieczniej jest dać jak największy zbiornik.

- jeśli chodzi o zmiękczacz to powinienem dopytać o typ jonitu (marka, producent, konkretny model). Czy możecie polecić jakiś konkretnych producentów?
Zmiękczanie jest chyba najprostszym zastosowaniem jonitów, więc praktycznie każdy jonit zadziała. Różnice będą w wydajności, żywotności i ewentualnych zanieczyszczeniach w samym jonicie. Najlepsze są jonity takich firm jak Lanxess (dawniej był to Bayer) czy Rohm&Haas, ale pewnie dużo łatwiej dostaniesz w tym zmiękczaczu coś z Purolite'a czy Dow'a. Jeśli masz wybór to odpuść sobie chińskich i indyjskich producentów.

Piotrek^
15-07-2012, 18:12
Aspirator spowoduje natlenienie wody, ale to w zbiorniku woda będzie miała czas na utlenienie żelaza i manganu. Im większy zbiornik tym więcej tego czasu, czyli więcej żelaza się utleni. Im więcej żelaza utleni się w zbiorniku tym mniej obciążone będzie złoże w odżelaziaczu. Od Ciebie zależy jak dobierzesz rozmiary, ale ogólnie bezpieczniej jest dać jak największy zbiornik. .

To zapytam może przewrotnie - jakiej minimalnej pojemności muszę zastosować zbiornik aby miał on jakiś większy sens?
Drugie pytanie - jakie konsekwencje ma większe obciążenie złoża? Czy będzie ono musiało być po prostu częściej przepłukiwane?

Pozdrawiam

Jastrząb
15-07-2012, 18:24
Bardzo dziękuję za wszystkie porady i podpowiedzi.

Podsumowując:
- przy zaproponowanym odżelaziaczu muszę zastosować otwarty zbiornik, najlepiej jak największy lub aspirator. Ze względu na bardzo mało miejsca w kotłowni skłaniałbym się chyba ku drugiemu rozwiązaniu.
Pozdrawiam

Albo aspirator + zbiornik otwarty albo sam zbiornik z workiem. Nie mozna pompowac powietrza do zbiornika z workiem bo operacja dodawania powietrza poprzez aspirator wymaga zamontowania takze odpowietrznika, ktory nadmiar poweitrza usunie. Do worka nie zamontujesz odpowietrznika.

Jak aspirator, to zbiornik wylaczenie otwarty!
Jesli zbiornik z workiem to bez napowietrzenia.

Odzelazianie bez dodawania powietrza moze zadzialac (jak Qbek pisal masz malo zelaza) ale nie masz takiej gwarancji. Co wiecej, brak tlenu we wodzie, to mozliwosc rozwoju bakterii beztlenowych. Najpewniej by bylo sprawdzic zawartosc tlenu w wodzie prsoto ze studni. Problem taki ze tlenometr to pewnie z 5000PLN kosztuje i nie wiem czy firmy zajmujace sie uzdatnianiem wody takie ustrojstwo na stanie maja.


marcin

Jastrząb
15-07-2012, 18:31
To zapytam może przewrotnie - jakiej minimalnej pojemności muszę zastosować zbiornik aby miał on jakiś większy sens?
Drugie pytanie - jakie konsekwencje ma większe obciążenie złoża? Czy będzie ono musiało być po prostu częściej przepłukiwane?

Pozdrawiam
Jak dasz zbiornik 150L to "od biedy" bedzie.
Jak dasz maly zbiornik, to mniej Fe sie w nim utleni (krocej woda bedzie w tym zbiorniku sie utleniac) i zelazo moze glebiej wnikac do filtra. W sytuacji skrajnej moze filtr wszystkiego nie wylapac, i pojdzie Fe i Mn na zmmiekczacz, co skroci jego zywotnosc.
Z drugiej strony zelaza masz tyle co kot na plakal wiecej zas manganu, przy Twoim pH Mangan sie i tak za bardzo nie utleni w zbiorniku (zelazo by sie utlnilo).
Mozna by sie pokusic o wersje:
pompa elektroniczna z maciupkim hydroforkiem, za hydroforkiem napowietrzenie z jakisjs malej sprezarki plus jakis mieszacz wodno-powietrzny i od razu filtr.

marcin

Piotrek^
15-07-2012, 19:13
Jak dasz zbiornik 150L to "od biedy" bedzie.
Jak dasz maly zbiornik, to mniej Fe sie w nim utleni (krocej woda bedzie w tym zbiorniku sie utleniac) i zelazo moze glebiej wnikac do filtra. W sytuacji skrajnej moze filtr wszystkiego nie wylapac, i pojdzie Fe i Mn na zmmiekczacz, co skroci jego zywotnosc.
Z drugiej strony zelaza masz tyle co kot na plakal wiecej zas manganu, przy Twoim pH Mangan sie i tak za bardzo nie utleni w zbiorniku (zelazo by sie utlnilo).
Mozna by sie pokusic o wersje:
pompa elektroniczna z maciupkim hydroforkiem, za hydroforkiem napowietrzenie z jakisjs malej sprezarki plus jakis mieszacz wodno-powietrzny i od razu filtr.

marcin

Czyli jednak rozwiązanie zaproponowane mi przez firmę (pompa sterowana elektronicznie + odżelaziacz + zmiękczacz) może mieć sens tylko trzeba je uzupełnić jeszcze o sprężarkę i mieszacz wodno-powietrzny, czy tak? Jakiego poziomu cen mogę się spodziewać za te dwa dodatkowe urządzenia? Czy zajmują one dużo miejsca? Sprężarka kojarzy mi się też z dużo większą awaryjnością (może niesłusznie).
Z powyższego wnioskuję też, że ze względu na duże PH i małą zawartość żelaza zastosowanie dużego zbiornika do ulteniania nie jest zbytnio uzasadnione, czy tak?

Pozdrawiam

qbek17
15-07-2012, 19:36
Czyli jednak rozwiązanie zaproponowane mi przez firmę (pompa sterowana elektronicznie + odżelaziacz + zmiękczacz) może mieć sens tylko trzeba je uzupełnić jeszcze o sprężarkę i mieszacz wodno-powietrzny, czy tak? Jakiego poziomu cen mogę się spodziewać za te dwa dodatkowe urządzenia? Czy zajmują one dużo miejsca? Sprężarka kojarzy mi się też z dużo większą awaryjnością (może niesłusznie).
Z powyższego wnioskuję też, że ze względu na duże PH i małą zawartość żelaza zastosowanie dużego zbiornika do ulteniania nie jest zbytnio uzasadnione, czy tak?

Pozdrawiam
Twoje pH jest w sam raz do usuwania żelaza. Niestety żeby usunąć mangan przydałoby się nieco wyższe pH. Dlatego lepiej byłoby dać zbiornik w którym żelazo utleni się powietrzem, a manganem zajmie się Catalox.
Jeśli zbiornik hydroforowy jest problemem, możesz spróbować metody, którą opisał ci Jastrząb. Tylko będzie to dosyć nietypowe rozwiązanie i nie wiem czy znajdziesz do tego jakieś podpowiedzi (np. jak sterować sprężarką?).
Miejsca dużo nie trzeba, przy domku jednorodzinnym zużycie wody nie będzie duże więc i powietrza nie potrzeba wiele.

Jastrząb
15-07-2012, 19:51
Twoje pH jest w sam raz do usuwania żelaza. Niestety żeby usunąć mangan przydałoby się nieco wyższe pH. Dlatego lepiej byłoby dać zbiornik w którym żelazo utleni się powietrzem, a manganem zajmie się Catalox.
Jeśli zbiornik hydroforowy jest problemem, możesz spróbować metody, którą opisał ci Jastrząb. Tylko będzie to dosyć nietypowe rozwiązanie i nie wiem czy znajdziesz do tego jakieś podpowiedzi (np. jak sterować sprężarką?).
Miejsca dużo nie trzeba, przy domku jednorodzinnym zużycie wody nie będzie duże więc i powietrza nie potrzeba wiele.
Dla scislosci. Zeby Mangan w znaczacej ilosci sie utlenil sam z siebie w zbiorniku, to potrzeba wyzszego pH. W obecnosci zloza katalitycznego sobie da rady przy tym pH.
A ze zelaza tam prawie nie ma (wynik badan Fe is ponizej normy - 0,16mg) stad moj pomysl, zeby moze olac zbiornik, bo stawiac go na utlenienie "prawie nic" zelaza, sensu wielkiego nie ma. A manganowi wiele to nie pomoze i tak (po za dobrym natlenienem wody)7. NIe umiem zas powiedziec jak skuteczna bylaby sprezarka i jakis mieszacz. Nie wiem tez, czy gdzies mozna znalezc male mieszacze dla zastosowan domowych. WIem, ze wodociagi takie patenty stosuja, ale oni tam maja raczej wiekszej srednicy rury niz 1" ;-)

marcin

Jastrząb
15-07-2012, 19:56
Jeśli zbiornik hydroforowy jest problemem, możesz spróbować metody, którą opisał ci Jastrząb. Tylko będzie to dosyć nietypowe rozwiązanie i nie wiem czy znajdziesz do tego jakieś podpowiedzi (np. jak sterować sprężarką?).
Miejsca dużo nie trzeba, przy domku jednorodzinnym zużycie wody nie będzie duże więc i powietrza nie potrzeba wiele.
Tak sprezarka moze byc sterowana cisnieniowo - spadek cisnienia (pobor wody) zalacza sprezarke.
To sa male urzadzenia. Takze nalezy zamontowac odpowietrzenie na jakiejs rurze przed filtrem (powyzej poziomu filtra) zeby powietrze nie zbieralo sie w kolumnie.

marcin

Piotrek^
15-07-2012, 20:03
A ze zelaza tam prawie nie ma (wynik badan Fe is ponizej normy - 0,16mg) stad moj pomysl, zeby moze olac zbiornik, bo stawiac go na utlenienie "prawie nic" zelaza, sensu wielkiego nie ma. A manganowi wiele to nie pomoze i tak (po za dobrym natlenienem wody)7. NIe umiem zas powiedziec jak skuteczna bylaby sprezarka i jakis mieszacz. Nie wiem tez, czy gdzies mozna znalezc male mieszacze dla zastosowan domowych. WIem, ze wodociagi takie patenty stosuja, ale oni tam maja raczej wiekszej srednicy rury niz 1" ;-)
marcin

Coraz bardziej mnie to wszystko przeraża. Skoro stawianie zbiornika raczej mija się z celem a małych mieszaczy i sprężarek do zastosowań domowych się praktycznie nie używa (lub nie jest to zbyt powszechne) - czy można podejść do tego tematu jakoś inaczej, inną metodą?
Co może mi też "grozić" jeśli bym zastosował pierwotnie proponowane rozwiązanie (bez sprężarki i mieszacza)? Czy taki sam efekt dałoby zastosowanie zbiornika i pompy z prostszym sterowaniem?

Jastrząb
15-07-2012, 20:18
Coraz bardziej mnie to wszystko przeraża. Skoro stawianie zbiornika raczej mija się z celem a małych mieszaczy i sprężarek do zastosowań domowych się praktycznie nie używa (lub nie jest to zbyt powszechne) - czy można podejść do tego tematu jakoś inaczej, inną metodą?
Co może mi też "grozić" jeśli bym zastosował pierwotnie proponowane rozwiązanie (bez sprężarki i mieszacza)? Czy taki sam efekt dałoby zastosowanie zbiornika i pompy z prostszym sterowaniem?
Sprezarki sie stosuje, calkiem czesto. W paru firmach widzialem malutkie sprezarki bezolejowe. Z mieszaczem gorzej, tzn, nigdzie czegos takiego nie widzialem ale byc moze w zastosowaniu domowym da rade bez. W takim przypadku powietrze ze sprezzarki dodawaj do wody maksymalnie daleko *na ile rury pozwola) od filtra. Po za tym tai mieszacz, to zdolny kowal wyklepie. Ma troche zwirowac woda i tyle.

Faktycznie stosuje sie do rzadziej od zbiornika otwartego z aspiratorem. Z dwoch powodow. Sprezarka jest "troche" drozsza od aspiratora. Aspirator dziala sam siebie dzieki prawom fizyki i nic z nim nie trzeba robic, raczej sie nie zepsuje itd. A sam zbiornik stanowi rezerwe wody. Jak Ci wylacza prad i el;ektroniczna pompa stanie to wody Ci na kawe starczy i moze zeby raz w WC spuscic. Jak masz duzy zbiornik, to z mniejszym cisnieniem, ale i ze 100L z tego sie uda uzyc.


marcin

Jastrząb
15-07-2012, 20:50
Co może mi też "grozić" jeśli bym zastosował pierwotnie proponowane rozwiązanie (bez sprężarki i mieszacza)? Czy taki sam efekt dałoby zastosowanie zbiornika i pompy z prostszym sterowaniem?A grozi tym, ze Mangan nie bedzie sie mial czym utlenic wiec zostanioe wodzie. Jest go sporo, wiec mozesz sie podziewac jakichs czarnych smolistych osadow (wc, pranie itp). Nikt Ci niestety nie powie, czy tlenu w wodzie ktory jest tam teraz, starczy na utlenienie tego manganu (no i odrobiny zelaza). Tlen sie tez zuzywa w innych procesach - na zlozu chcesz czy nie wyrosnal jakies (nieszkodliwe) bakterie, ktore beda sobie wcianaly co tam znajda przy okazji zuzywajac tlen i moze go zabraknac dla manganu. Dodawanie tlenu przez napowietrzenie daja jakas tam pewnosc ze tego tlenu nie zabraknie. Bez, roznie moze byc. Poziom tlenu mozna mierzyc, ale jak mowilem ustrojstwo do pomiaru slono kosztuje.

marcin

Piotrek^
15-07-2012, 20:50
Faktycznie stosuje sie do rzadziej od zbiornika otwartego z aspiratorem. Z dwoch powodow. Sprezarka jest "troche" drozsza od aspiratora. Aspirator dziala sam siebie dzieki prawom fizyki i nic z nim nie trzeba robic, raczej sie nie zepsuje itd. A sam zbiornik stanowi rezerwe wody. Jak Ci wylacza prad i el;ektroniczna pompa stanie to wody Ci na kawe starczy i moze zeby raz w WC spuscic. Jak masz duzy zbiornik, to z mniejszym cisnieniem, ale i ze 100L z tego sie uda uzyc.
marcin

Kombinowanie z tą sprężarką jakoś nie do końca mi odpowiada. Wolałbym uniknąć takich wynalazków. Jeśli dobrze rozumiem mogę zastosować względnie mały, otwarty zbiornik ( 150L ) z aspiratorem w celu napowietrzenia wody (żelaza jest mało więc nie będzie on bardzo potrzebny do odżelaziania a na mangan i tak wiele nie pomoże nawet duży zbiornik). Dzięki temu będę miał trochę napowietrzoną wodę, będę mógł zastosować pompę z prostym sterownikiem ciśnieniowym i będę miał trochę zapasu wody. Czy dobrze myślę? Sam aspirator to jakiego rzędu kwoty?

Dziękuję

Jastrząb
15-07-2012, 21:07
Kombinowanie z tą sprężarką jakoś nie do końca mi odpowiada. Wolałbym uniknąć takich wynalazków. Jeśli dobrze rozumiem mogę zastosować względnie mały, otwarty zbiornik ( 150L ) z aspiratorem w celu napowietrzenia wody (żelaza jest mało więc nie będzie on bardzo potrzebny do odżelaziania a na mangan i tak wiele nie pomoże nawet duży zbiornik). Dzięki temu będę miał trochę napowietrzoną wodę, będę mógł zastosować pompę z prostym sterownikiem ciśnieniowym i będę miał trochę zapasu wody. Czy dobrze myślę? Sam aspirator to jakiego rzędu kwoty?
Dziękuję
Dobrze myslisz. Aspirator to kwota smieszna w porownaniu do pompy, filtorw itd. Pewnie ze 150PLN? maks. To jest kawalek "odpowiednio przewezonej" rurki.

marcin

Piotrek^
15-07-2012, 21:32
Dobrze myslisz. Aspirator to kwota smieszna w porownaniu do pompy, filtorw itd. Pewnie ze 150PLN? maks. To jest kawalek "odpowiednio przewezonej" rurki.
marcin

Jeszcze jeno, może głupie pytanie - nie mogę nigdzie wygooglować samego zbiornika otwartego do instalacji uzdatniania. Jak to wygląda i kto produkuje takie zbiorniki :)? Czy to po prostu dowolny otwarty zbiornik (jak na deszczówkę) czy też fizycznie taki zbiornik nie jest otwarty?

Pozdrawiam

Jastrząb
15-07-2012, 21:37
Jeszcze jeno, może głupie pytanie - nie mogę nigdzie wygooglować samego zbiornika otwartego do instalacji uzdatniania. Jak to wygląda i kto produkuje takie zbiorniki :)? Czy to po prostu dowolny otwarty zbiornik (jak na deszczówkę) czy też fizycznie taki zbiornik nie jest otwarty?

Pozdrawiam
Fizycznie nie jest otwarty :-) Musi byc pod cisnieniem. Taki skrot. Otwarty, stad, ze woda styka sie w bezposrednio z powietrzem nad nia. W takim z workiem, woda jest odseprowana od powietrza workiem gumowym.
Szukaj pod nazwa hydrofor ocynkowany.

marcin

Piotrek^
15-07-2012, 21:52
Bardzo dziękuję wszystkim za porady i podpowiedzi! Już wiem czego szukać i o co pytać. Teraz pozostaje wynegocjować cenę i mieć nadzieję, że wszystko będzie dobrze działało.

Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam!

81marek
16-07-2012, 19:59
Witam, wie ktoś może, gdzie można kupić w miarę tanio aspirator, najlepiej okolice Wrocławia, ale może być też internet. Pozdrawiam:D

Piotrek^
16-07-2012, 20:00
Witam jeszcze raz. Dostałem jeszcze jedną ofertę na uzdatnianie wody. Przypomnę jeszcze wyniki badania:
Amoniak (NH4) mg/l 0,12
Azotyny (NO2) mg/l 0,01
Azotany (NO3) mg/l 1,21
Barwa mg/l Pt 5
Chlor mg/l nw
Mangan µg/l 450
Mętność mg SiO2 <1
Odczyn pH 7,19
Przewodność wł. µs/cm 870
Twardość ogólna mg CaCO3 nb
Twardość ogólna on / odh 22
Twardość węglan. mg CaCO3 nb
Zapach akcept.
Zawiesina niewid.
Żelazo µg/l 160
TDS ppm 436

Zaproponowany mi zestaw:
1. Odżelaziacz – odmanganiacz typ: AFO 12.48B ( I stopień).
Dane techniczne urządzenia:
- wydajność 0,8 – 1,2 m3/h
- kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
- złoże filtracyjne: kwarc + Birm + hydroantracyt
- całkowita ilość złoża - 80 l
- okresowa regeneracja przeciwprądowa bez używania chemii.
- sterownik Clack WS1-CI Plus – automat objętościowy
- praca i sterowanie automatyczne
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym

2. Odmanganiacz – Zmiękczacz AZP 30 (II stopień).
Filtr AZP 50 CR.
Przeznaczenie - do zmiękczania wody, usuwania żelaza, manganu i amoniaku.
Urządzenie działa na zasadzie wymiany jonowej - pojedyncza kolumna filtracyjna,
ciśnieniowa - wykonana z materiałów kompozytowych, wypełniona jest złożem
Crystal Right CR100.

Dane techniczne:
- wydajność przy pracy ciągłej 1,5 do 2,0 m3/godz.
- kolumna jonowymienna 10x44” - 1 szt.
- ilość złoża CR100 35 – litrów
- pojemność jonowymienna systemu - 90 ºdh x m3
- objętość wody między regeneracjami ok. 2,5 m3
(przy TWO 20°dH i sumie zawartości Fe i Mn do 2000 μg/l)
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
elektroniczna kontrola parametrów pracy i regeneracji
- sterowanie - zawór elektroniczny CLACK WS1 CI Plus.
- wbudowany regulator twardości wody daje możliwość
ustawiania twardości wody

3. Dezynfekcja - typ urządzenia - Sterylizator UV typ: S5Q-P.

Będę znowu wdzięczny za wszelkie sugestie, uwagi i komentarze.

Pozdrawiam

qbek17
16-07-2012, 20:49
Witam jeszcze raz. Dostałem jeszcze jedną ofertę na uzdatnianie wody.
Zaproponowany mi zestaw:
1. Odżelaziacz – odmanganiacz typ: AFO 12.48B ( I stopień).
Dane techniczne urządzenia:
- wydajność 0,8 – 1,2 m3/h
- kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
- złoże filtracyjne: kwarc + Birm + hydroantracyt
- całkowita ilość złoża - 80 l
- okresowa regeneracja przeciwprądowa bez używania chemii.
- sterownik Clack WS1-CI Plus – automat objętościowy
- praca i sterowanie automatyczne
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym

2. Odmanganiacz – Zmiękczacz AZP 30 (II stopień).
Filtr AZP 50 CR.
Przeznaczenie - do zmiękczania wody, usuwania żelaza, manganu i amoniaku.
Urządzenie działa na zasadzie wymiany jonowej - pojedyncza kolumna filtracyjna,
ciśnieniowa - wykonana z materiałów kompozytowych, wypełniona jest złożem
Crystal Right CR100.

Dane techniczne:
- wydajność przy pracy ciągłej 1,5 do 2,0 m3/godz.
- kolumna jonowymienna 10x44” - 1 szt.
- ilość złoża CR100 35 – litrów
- pojemność jonowymienna systemu - 90 ºdh x m3
- objętość wody między regeneracjami ok. 2,5 m3
(przy TWO 20°dH i sumie zawartości Fe i Mn do 2000 μg/l)
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
elektroniczna kontrola parametrów pracy i regeneracji
- sterowanie - zawór elektroniczny CLACK WS1 CI Plus.
- wbudowany regulator twardości wody daje możliwość
ustawiania twardości wody

3. Dezynfekcja - typ urządzenia - Sterylizator UV typ: S5Q-P.

Moim zdaniem teraz to już bez sensu zupełnie propozycja. O ile pierwsze podejście można było jakoś uzasadnić to teraz stosowanie Birmu (wymagającego jeszcze więcej tlenu niż Catalox, pomijając już inne ograniczenia) i CR100 w roli zmiękczacza (lepiej byłoby już CR200) tylko wyciągnie ci z kieszeni więcej kasy.

Rozumiem że CR100 miałby tu pełnić rolę drugiego stopnia odżelaziania, ale myślę że to przesada. To złoże jest drogie. Kolumna odżelaziacza jest duża. Nie masz dużo zanieczyszczeń (Fe i Mn) więc po co ci drugi stopień? Usuwanie amoniaku? - przecież masz go minimalną ilość, a po napowietrzeniu i tak większość zniknie. Poza tym pojemność CR100 jest kilkukrotnie zawyżona jak na taki system.

Podsumowując: trzymaj się lepiej pierwotnej wersji :)

Hytryulik
17-07-2012, 06:22
Witam jeszcze raz. Dostałem jeszcze jedną ofertę na uzdatnianie wody.
Zaproponowany mi zestaw:
1. Odżelaziacz – odmanganiacz typ: AFO 12.48B ( I stopień).
Dane techniczne urządzenia:
- wydajność 0,8 – 1,2 m3/h
- kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
- złoże filtracyjne: kwarc + Birm + hydroantracyt
- całkowita ilość złoża - 80 l
- okresowa regeneracja przeciwprądowa bez używania chemii.
- sterownik Clack WS1-CI Plus – automat objętościowy
- praca i sterowanie automatyczne
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym

2. Odmanganiacz – Zmiękczacz AZP 30 (II stopień).
Filtr AZP 50 CR.
Przeznaczenie - do zmiękczania wody, usuwania żelaza, manganu i amoniaku.
Urządzenie działa na zasadzie wymiany jonowej - pojedyncza kolumna filtracyjna,
ciśnieniowa - wykonana z materiałów kompozytowych, wypełniona jest złożem
Crystal Right CR100.

Dane techniczne:
- wydajność przy pracy ciągłej 1,5 do 2,0 m3/godz.
- kolumna jonowymienna 10x44” - 1 szt.
- ilość złoża CR100 35 – litrów
- pojemność jonowymienna systemu - 90 ºdh x m3
- objętość wody między regeneracjami ok. 2,5 m3
(przy TWO 20°dH i sumie zawartości Fe i Mn do 2000 μg/l)
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
elektroniczna kontrola parametrów pracy i regeneracji
- sterowanie - zawór elektroniczny CLACK WS1 CI Plus.
- wbudowany regulator twardości wody daje możliwość
ustawiania twardości wody

3. Dezynfekcja - typ urządzenia - Sterylizator UV typ: S5Q-P.

Będę znowu wdzięczny za wszelkie sugestie, uwagi i komentarze.

Pozdrawiam

Zacytuję tu słowa Kwaśniewskiego: Piotrze nie idźcie ta drogą.
Dobrze Ci radzę zrezygnuj z dostawcy. Jedno jest pewne on zarobi. Tylko pytanie czy ten handlarz wie co sprzedaje?

Piotrek^
17-07-2012, 07:12
Zacytuję tu słowa Kwaśniewskiego: Piotrze nie idźcie ta drogą.

To może podpowiecie jaką drogą najlepiej iść? Jestem już trochę załamany, nie wiedziałem że tak trudno optymalnie dobrać urządzenia, a w końcu nie poszedłem z tym problemem na jarmark tylko do firmy, które się tym zajmują podobno od wielu lat :/

Dzięki za pomoc

Jastrząb
17-07-2012, 07:46
Jestem już trochę załamany, nie wiedziałem że tak trudno optymalnie dobrać urządzenia, a w końcu nie poszedłem z tym problemem na jarmark tylko do firmy, które się tym zajmują podobno od wielu lat :/
Dzięki za pomocNiestety parametry wody do nie wszystko. Czasem 2 wody ktore z badan wydaja sie "Takie same" beda wymagaly roznego podejscia. W takie wodzie moze byc wiecej niz widac, przeszkadzac, lub pomagac. Rozne procesy biologiczne czasem pomagaja. Czasem trzeba poczekac zeby filtry sie wypracowaly, i po miesiacach filtr bedzie pracowal lepiej/inaczej. Wodociagi to wrecz robia instalacje pilotazowe sprawdzajac jak najskuteczniej i najszybciej dana wode uzdatnic.

Pierwsza oferta byla OK, tylko zmodyfikowana minimalnie. Powiedz dostawcy zeby wyrzucil glowice objetosciowa z odzelaziacza (ta ze zlozem Catalox). Ja bym
osobiscie doradzil, zeby to zloze Catalox bylo w innym zbiorniku - 10", nie 12". Wydajnosci Ci wystarczy a bedzie zauwazalnie latwiej taki filtr z ciezkim zlozem wyplukac.
Do tego 2 filtr zmiekczajacy. Na poczatku sredniej wielkosci ocynkowany zbiornik, tak 150L z aspiratorem. I powinno banglac bardzo dobrze.

Ta druga oferta jest o tyle bez sensu, ze jak 2 filtrem jest Crystal Right, to w zasadzie nie jest potrzebny odzelaziacz, bo CR usunie tez zelazo/mangan. A CR jest drogi jak pisal Qbek, wiec uzupelnianie go o odzeliaziacz na 1 stopniu bedzie dzialac, ale smierdzi troche naciaganiem Cie na kase.

Tu sie tez godze z Hytryulikiem. Firma ktora wciska Ci glowice objetosciowa do odzelaziacza, dla mnie sprawia wrazenie ze probuje Ci wydrenowac kieszen.

marcin

Piotrek^
17-07-2012, 08:28
Pierwsza oferta byla OK, tylko zmodyfikowana minimalnie. Powiedz dostawcy zeby wyrzucil glowice objetosciowa z odzelaziacza (ta ze zlozem Catalox). Ja bym osobiscie doradzil, zeby to zloze Catalox bylo w innym zbiorniku - 10", nie 12". Wydajnosci Ci wystarczy a bedzie zauwazalnie latwiej taki filtr z ciezkim zlozem wyplukac. Do tego 2 filtr zmiekczajacy. Na poczatku sredniej wielkosci ocynkowany zbiornik, tak 150L z aspiratorem. I powinno banglac bardzo dobrze.
marcin

Przedstawiciel firmy stwierdził, że boi się czy jedno złoże (z pierwszej propozycji) poradzi sobie z usunięciem manganu (bo u mnie główny problem jest z manganem, a nie żelazem). Stąd zaproponował drugą wersję. Jeśli jednak z doświadczenia uważacie, że nie powinno być problemu to może się uprę przy pierwszej wersji z proponowanymi zmianami.
Czy zestaw hydroforowy Multi HWA 3000 INOX nadałby się do tego zadania? Ze względu na małą ilość miejsca w kotłowni szukam jakiegoś kompaktowego rozwiązania.

Dzieki

Jastrząb
17-07-2012, 09:26
Przedstawiciel firmy stwierdził, że boi się czy jedno złoże (z pierwszej propozycji) poradzi sobie z usunięciem manganu (bo u mnie główny problem jest z manganem, a nie żelazem).
DziekiTo mozesz zrobic tak. Postawic tylko sugerowany odzelaziacz. Po miesiacy sprawedzic czy usuwa caly mangan. Jak usuwa, postawic jako drugi zmiekczacz. Jak nie, postaw filtr ze zlozem CrystalRight. Jak 1 miesiac nie bedziesz mial zmiekczonej wody, to tragedii nie bedzie.

Po drugie. Skoro boi sie, ze 1 filtr nie usunie manganu, to po kiego grzyba sypie na wierzch catalox'u antracyt. Catalox mangan usunie, Antracyt - nie. Taki zestaw (Catalox + Antracyt na wierzchu) jest OK, gdy w wodzie jest Zelazo + Mangan. Antracyt najpierw usunie (przynajmniej czesc utleniona w hydroforze) zelaza, Catalox zajmnie sie usuwaniem manganu.

Po jeszcze kolejne. Skoro boja sie ze filtr nie usunie manganu, to po kiego grzyba proponuja zamiane Cataloxu na BIRM. Birm jest OK, ale Catalox bedzie skuteczniejszym zlozem. Abstrahujac od tego, ze pewnie i BIRM by taka ilosc manganu usunal z przyslowiowym palcem w .......

Jeszcze jedno. Ja mam podbna ilosc manganu w w wodzie. pH 7,35. Pojedyncza kolumna ze zlozem Greensand (to jest regenerowane nadmanganianem potasu) bez problemowo usuwa caly mangan. Zasypanie tego skuteczniejszym zlozem Catalox bedzie tylko na plus.

Usuniecie takiej ilosci manganu, owszem bylo by trudne na 1 filtrze, ale gdy w wodzie znajdowalo sie tez duuuzo zelaza, co jest najczestsza sytuacja w odach glebinowych. Ja jak mam manganu 0,45mg, to zelaza jednoczesnie 3.5mg. I usuniecie obu na 1 jednym stopniu jest trudne. Jesli w wodzie jest tylko mangan, to trudne juz nie powinno byc.




Czy zestaw hydroforowy Multi HWA 3000 INOX nadałby się do tego zadania? Ze względu na małą ilość miejsca w kotłowni szukam jakiegoś kompaktowego rozwiązania.
DziekiNie kupuj pompy do poki nie podejmiesz decyzji co do filtrow. Moim zdaniem ta pompa nie wyplucze 12" filtra ze zlozem Catalox. Nie wazne jest max wdajnosc pompy (6m3/h - hahaha). Spojrz na wykres. Przy wysokosci podnoszenia 4m (czyli pompujac zbiornik do 4 atm), masz juz wydajnosc 20l/m (1,2m3/h), a w praktyce jeszcze mniej. A do wyplukania tego filtra potrzbujesz ze 3-4m3/h.

marcin

Piotrek^
17-07-2012, 10:15
Dzięki Jastrząb za porady.

Czyli ogólnie:
- mogę zastosować odżelaziacz ze złożem Catalox. Lepiej w zbiorniku 10" niż 12", ponieważ łatwiej taki zbiornik wypłukać (czyli potrzeba słabszej pompy?). Jeśli zdecyduję się na zbiornik 12" to będzie on wydajniejszy ale trudniejszy do wypłukania (będę musiał zastosować lepszą pompę), czy tak?
Mogę na początku sprawdzić, czy taki filtr poradzi sobie z manganem i ewentualnie później zdecydować, czy będzie potrzeba samego zmiękczacza czy dodatkowego filtra? Firma ogólnie robi po ok. 3-4 miesiącach ponowne badania wody i weryfikuje dobrane urządzenia więc w razie czego może od razu zdecyduję się na wersję z samym zmiękczaczem a później zobaczymy co z tego wyjdzie.
- Mogę zastosować zbiornik hydroforowy ocynkowany 150l z aspiratorem,
- Do filtra Catalox muszę mieć dosyć wydajną pompę, która przy wysokości podnoszenia ok 40m ma wydajność ok 4m3/h, czy tak? W gotowych zestawach hydroforowych dosyć ciężko znaleźć tak wydajną pompę (jeśli już to ze zbiornikiem przeponowym). Na razie znalazłem tylko taki: HYDROFOR MH-2500 INOX 230V.
Czy lepiej kupić osobno zbiornik i dobrać odpowiednią pompę?

Pozdrawiam

Jastrząb
17-07-2012, 11:35
Dzięki Jastrząb za porady.

Czyli ogólnie:
- mogę zastosować odżelaziacz ze złożem Catalox. Lepiej w zbiorniku 10" niż 12", ponieważ łatwiej taki zbiornik wypłukać (czyli potrzeba słabszej pompy?). Jeśli zdecyduję się na zbiornik 12" to będzie on wydajniejszy ale trudniejszy do wypłukania (będę musiał zastosować lepszą pompę), czy tak?
Tak. Zeby wyplukac ciezsze zloze, lub wiekszej srednicy filtr, trzeba wiecej wody, czyli wieksza pompa.



Mogę na początku sprawdzić, czy taki filtr poradzi sobie z manganem i ewentualnie później zdecydować, czy będzie potrzeba samego zmiękczacza czy dodatkowego filtra? Firma ogólnie robi po ok. 3-4 miesiącach ponowne badania wody i weryfikuje dobrane urządzenia więc w razie czego może od razu zdecyduję się na wersję z samym zmiękczaczem a później zobaczymy co z tego wyjdzie.Tylko sprawdz co bedzioe stalo w umowie. Jesli firma postawi filtr ze zlozem zmiekczajacym, a po 3miesiach okaze sie ze potrzeba jednak zloze CrystalRIght, to kto zaplaci za wymiane zloza?



- Mogę zastosować zbiornik hydroforowy ocynkowany 150l z aspiratorem,
Tochyba bylo jasne. Moze zadzialc bez natleniania, ale nikt CI takiej gwarancji nie da. Postaw taki zbiornik jak sie zmiesci.



- Do filtra Catalox muszę mieć dosyć wydajną pompę, która przy wysokości podnoszenia ok 40m ma wydajność ok 4m3/h, czy tak? W gotowych zestawach hydroforowych dosyć ciężko znaleźć tak wydajną pompę (jeśli już to ze zbiornikiem przeponowym). Na razie znalazłem tylko taki: HYDROFOR MH-2500 INOX 230V.
Czy lepiej kupić osobno zbiornik i dobrać odpowiednią pompę?
PozdrawiamZbiornik to prosta sprawa. Gorzej bedzie z wydajna pompa. Pytanie ile tam firma tego Cataloxu nasypie a ile hydroatracytu. Niech sie producent zadkelaruje ile wody trzeba do wyplukania jego filtra z pomieszanym cataloxem i hydroantracytem. Mozesz tez zastosowac wspomniany birm. Jest lzejszy i potrzeba pewnie o polowe mniejsze pompy do wyplukania takiego filtra. Czysty, bez antracytu bo on tam jest na grzyba potrzbny.

marcin

puoyui
18-07-2012, 20:28
Witam,

Chciałem zapytać o to jak należy wykonąć dezynfekcję instalacji wody ze studni wierconej. Instalacja domowa zaczyna się od filtra mechanicznego (Big Blue), następnie zbiornik hydroforowy z przeponą, za nim stacja uzdatniania ze złożem CR100. Jak często i w jaki sposób należy przeprowadzić dezynfekcję/chlorowanie takiej instalacji aby byłą skuteczna i nie uszkodziła złoża? Z góry dziękuję za porady.
Pozdrawiam,
Piotr

qbek17
18-07-2012, 21:57
Witam,

Chciałem zapytać o to jak należy wykonąć dezynfekcję instalacji wody ze studni wierconej. Instalacja domowa zaczyna się od filtra mechanicznego (Big Blue), następnie zbiornik hydroforowy z przeponą, za nim stacja uzdatniania ze złożem CR100. Jak często i w jaki sposób należy przeprowadzić dezynfekcję/chlorowanie takiej instalacji aby byłą skuteczna i nie uszkodziła złoża? Z góry dziękuję za porady.
Pozdrawiam,
Piotr
Jeśli chodzi o CR100 to możesz go chlorować bez problemów - to nie jonit i nie rozpadnie się od utleniacza, a nawet lepiej się zregeneruje :)
A resztę instalacji najlepiej zachlorować od punktu poboru do każdego punktu odbioru. Wlewasz podchloryn do studni i pompujesz przez całą instalację aż w każdym kranie poczujesz "woń" ;)

81marek
19-07-2012, 00:16
Witam, otóż udało mi się znaleźć inżektory w całkiem przystępnej cenie :yes:na tej stronie http://www.isplit.eu/nawadnianie/abo.php?cat=16&prez_prod=110&SIDK=&ln=&page=1&SIDK=1342653314efFeabAcchdsfgsfh67543hsessScCa2461 89
pytanie nr 1 czy będą pasowały do do hydrofora :confused:
pytanie nr 2 który z nich najlepiej wybrać czy sam inżektor bez kolan zaworu czy jednak wszystko kompletne w plastiku:confused:, może ktoś używa inżektora z tej strony:stereo:
z góry dziękuje za podpowiedzi.Pozdrawiam:D

Jastrząb
19-07-2012, 11:01
Witam, otóż udało mi się znaleźć inżektory w całkiem przystępnej cenie :yes:na tej stronie http://www.isplit.eu/nawadnianie/abo.php?cat=16&prez_prod=110&SIDK=&ln=&page=1&SIDK=1342653314efFeabAcchdsfgsfh67543hsessScCa2461 89
pytanie nr 1 czy będą pasowały do do hydrofora :confused:
pytanie nr 2 który z nich najlepiej wybrać czy sam inżektor bez kolan zaworu czy jednak wszystko kompletne w plastiku:confused:, może ktoś używa inżektora z tej strony:stereo:
z góry dziękuje za podpowiedzi.Pozdrawiam:D
Pare uwag generalnmych co do inzektora.
Jak kupujesz sama plastikowa zwezke, to musisz zrobi tzw by-pass. Chodzi o to, ze musisz miec mozliwosc regulacji: czesc wody idzie przez zwezke i zasysa powietrze, czesc idzie by-paseem, i powietrzanie zasysa. Dzieki takiemu patentowi mozesz regulowac ilosc zasysanego powietrza. Powietrza nigdy za duzo (najwyzej ucieknie zaworem odpowietrzjacym), ale powietrza zasysasz tym wiecej im bardziej tlumisz przeplyw wody. W skrajnym przypadku tej wody moze byc za malo. By pass ma za zadanie umozliwic wyregulowanie wszystkiego. Wiec jak kupisz bez by passu, to hydraulik Ci taki bypass bedzie musial w instalacji dorobic.

Po drugie, zeby zwezka dobrze dzialala, przed nia i za nia powinna byc prosta rura bez kolanek. Najczesciej podawana dlugosc to chyba ze 30cm, ale im wiecej tym pewnie lepiej. W podanym linku, zwezka jest na objesciu, zawor na rurze prostej. Powinno byc odwrotnie. Zawor na obejsciu, a zwezka na prostym odcinku.

Moim zdaniem lepiej jest kupic sama zwezke. Jak kupisz z gotowca by obejsciuem, to nie konicznie Ci to podpasuje w instalcji, Kupi zwezke, a reszte z objejscie zalatwi Ci hydrauli w czasie wykonywani instalcji.

Zwezka ma rzecz jasna okreslony kierunek przeplywu! Zwroc uwage hydraulikowi, bo moj, niemlodej daty nigdy takiego czegos nie widzial i o malo brakowalo, zeby odwrotnie nie przylaczal (a iwelka strzalka na obudowie byla)

marcin

81marek
19-07-2012, 14:35
Dzięki za podpowiedzi Jastrząb:wave:, rozumiem, że ta zwężka http://www.isplit.eu/nawadnianie/abo.php?cat=16&prez_prod=1&SIDK=1342705356efFeabAcchdsfgsfh67543hsessScCa2465 43&ln=&page=1#hip\ będzie ok. Czy raczej '1' ?Pozdrawiam:D

Jastrząb
19-07-2012, 14:43
Dzięki za podpowiedzi Jastrząb, rozumiem, że ta http://www.isplit.eu/nawadnianie/abo.php?cat=16&prez_prod=1&SIDK=1342705356efFeabAcchdsfgsfh67543hsessScCa2465 43&ln=&page=1#hip\ będzie ok. Pozdrawiam
Dla bezpieczenstwa poszukalbym zwezki na stronach firm zajmujaych sie uzdatnianie wody. Ta jest sprzedawana pod nawadanianie i wedlug opisu sluzy do zasysania nie powietrza, tylko nawozow plynnych.
Choc zasada dzialania jest oczywiscie taka sama, to nie umiem Ci powiedziec czy np ksztalt zwezki jest taki sam jak w zastosowaniach zasysania powietrza, Moze tak, moze nie. Nie chce Cie wpuscic w maliny.
Szukaj pod nazwami aspirator, badz inżektor + uzdatnianie wody. Wujek gugiel powinien zworcic duuuzo wynikow.

marcin

kolorado
26-07-2012, 10:19
Czy kupował ktoś w firmie CzystaWoda.pl z Góry Kalwarii? Sprzedają też na Allegro jako www-Filtry-info oraz www-Clack-pl. Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek opinię.

qbek17
26-07-2012, 10:31
Czy kupował ktoś w firmie CzystaWoda.pl z Góry Kalwarii? Sprzedają też na Allegro jako www-Filtry-info oraz www-Clack-pl. Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek opinię.
Nie kupowałem i odradzam... chyba, że wiesz czego chcesz i chodzi ci tylko o dostawę komponentów. Mają niskie ceny, ale jeśli chcesz gotowe urządzenie to bym na nich uważał (tak samo w kwestii doboru).

kolorado
26-07-2012, 10:34
No można powiedzieć, że zależy mi na zmontowanych komponentach. :)
Porady nie potrzebuję, m.in. dzięki Wam. Generalnie celuję w coś takiego: http://allegro.pl/show_item.php?item=2500227505
Jako że mieszkam na południu, to ani montażu ani innej pomocy nie wymagam od nich. Jedynie dostawy sprzętu. No i dlatego pytam, żeby czasem w tym zakresie nie było wtopy.

kolorado
26-07-2012, 10:45
A możecie polecić jakiś sklep/dostawcę w przyzwoitych cenach? Najlepiej na Śląsku, ale może być i z całej Polski, jeśli są w stanie dostarczyć kurierem.

Hytryulik
26-07-2012, 10:47
Nie kupowałem i odradzam... chyba, że wiesz czego chcesz i chodzi ci tylko o dostawę komponentów. Mają niskie ceny, ale jeśli chcesz gotowe urządzenie to bym na nich uważał (tak samo w kwestii doboru).

Tu się z tobą zgodzę. Firma podaje że to podróbka tamto podróbka tylko zapomina dodać że to ona te śmieci sprowadza bądź sprowadzała. Jak widzę tą ofertę to zastanawiam się nad oryginalnością Clacka. Kasa za wszelką cenę.

kolorado
26-07-2012, 10:50
To ile powinien kosztować zmiękczacz na Clacku przy sensownej marży? Bo jak dzwoniłem do niby pewnego sprzedawcy, to chcieli ok 4k.

qbek17
27-07-2012, 13:23
To ile powinien kosztować zmiękczacz na Clacku przy sensownej marży? Bo jak dzwoniłem do niby pewnego sprzedawcy, to chcieli ok 4k.

Myślę, że taki standardowy model (ok 25 litrów jonitu) w kabinecie powinien się zamknąć w 2,5 - 3,0 tys. Do tego ewentualnie montaż ale to już koszty różne u każdego hydraulika.

kolorado
27-07-2012, 13:30
Myślę, że taki standardowy model (ok 25 litrów jonitu) w kabinecie powinien się zamknąć w 2,5 - 3,0 tys.
Ten z linka to nie kabinet, a i jonitu jest 30L (Purolite C100E).

Skoro mówicie że podejrzane, to chyba jednak wrócę do pierwotnej opcji Loga Nice 30. Pewne źródło, cena podobna. Może Clack to nie jest, ale jak mam dać 3k za niego, to raczej dziękuję.

MoPa
27-07-2012, 15:58
Witam to i ja prosiłbym o radę. Moje badanie wody wygląda tak:

barwa - 8 mg pt/l
mętność - 5 Ntu
amoniak - 0,22 Mg/l
azotyny - 0,03 Mg/l
azotany - 0,32 Mg/l
mangan - 0,10 Mg/l
twardość - 300 Mg/l
utlenialność - 3 KmnO4
ph - 6,8
fe - 0,82
chlorki - 13
ut. zasad. - 4,3


I tak z tego co dowiadywałem się pochopnie wszyscy polecają mi zestaw na złożu GREENSAND. Napowietrzenie z hydroforu nie wchodzi w rachubę ( za mało miejsca).
Doradźcie jaka wielkość urządzenia, jaka głowica (bo fundusze są mocno ograniczone).

qbek17
27-07-2012, 16:06
Witam to i ja prosiłbym o radę. Moje badanie wody wygląda tak:

barwa - 8 mg pt/l
mętność - 5 Ntu
amoniak - 0,22 Mg/l
azotyny - 0,03 Mg/l
azotany - 0,32 Mg/l
mangan - 0,10 Mg/l
twardość - 300 Mg/l
utlenialność - 3 KmnO4
ph - 6,8
fe - 0,82
chlorki - 13
ut. zasad. - 4,3


I tak z tego co dowiadywałem się pochopnie wszyscy polecają mi zestaw na złożu GREENSAND. Napowietrzenie z hydroforu nie wchodzi w rachubę ( za mało miejsca).
Doradźcie jaka wielkość urządzenia, jaka głowica (bo fundusze są mocno ograniczone).

Jeśli odpada napowietrzanie to pozostaje ci do wyboru regeneracja chemiczna (czyli coś na kształt Greensandu) lub złoże wymagające tylko płukania (bez napowietrzania). Ta druga opcja jednak przy niskim pH jest dosyć ryzykowna.
Jeśli byłbyś skłonny wydać więcej to można też rozważyć zastosowanie Crystal Right'a - od razu załatwi twardość. Ale kosztowo na pewno wyjdzie drożej niż sam odżelaziacz.

Jeśli chodzi o wielkość urządzenia to zależy w dużej mierze od tego jakie masz/planujesz mieć zużycie wody i od wydajności pompy (zakładam, że masz gdzie zrzucać ścieki).

MoPa
27-07-2012, 16:16
Tzn. jest tak, rodzinkę mam cztero-osobową, mieszkamy w nowym domu już trzeci miesiąc. Nie mamy licznika na wodę (ryczałt) ale jak na blokach było podane 16m3 miesięcznie to wystarczało (wiadomo dom wymaga więcej wody). Zrzucać wodę mam gdzie (kanalizacja), przypływ wody do studni dobry (nigdy nie brakowało) ale niestety żółto mam w domu :(
Słyszałem też o tej droższej opcji co piszesz ale nie na dzień dzisiejszy. Za jakiś czas pewnie i tak muszę kupić jakiś zmiękczacz ale wydatki mnie przekroczyły (jak to w nowym domu).


A jak by się sprawowało taki cudo http://allegro.pl/odzelaziacz-zmiekczacz-crystal-right-35l-i2500384807.html

qbek17
27-07-2012, 17:21
Tzn. jest tak, rodzinkę mam cztero-osobową, mieszkamy w nowym domu już trzeci miesiąc. Nie mamy licznika na wodę (ryczałt) ale jak na blokach było podane 16m3 miesięcznie to wystarczało (wiadomo dom wymaga więcej wody). Zrzucać wodę mam gdzie (kanalizacja), przypływ wody do studni dobry (nigdy nie brakowało) ale niestety żółto mam w domu :(
Słyszałem też o tej droższej opcji co piszesz ale nie na dzień dzisiejszy. Za jakiś czas pewnie i tak muszę kupić jakiś zmiękczacz ale wydatki mnie przekroczyły (jak to w nowym domu).


A jak by się sprawowało taki cudo http://allegro.pl/odzelaziacz-zmiekczacz-crystal-right-35l-i2500384807.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fodzel aziacz-zmiekczacz-crystal-right-35l-i2500384807.html)
Najpierw sprawdź wydajność pompy - to ci powie czy w ogóle masz szansę stawiać zwykły odżelaziacz.
Co do CR to coś podobnego miałem na myśli, ale nie polecam tego konkretnego zestawu i od tego sprzedawcy (pisze bajki zamiast konkretów).

MoPa
27-07-2012, 17:30
moja pompa http://kociolcenowy.pl/pompy-hydroforowe-/720-pompa-glebinowa-jspg-1-11kw-400v-sigma.html#nclid=8df83b5df93b594808534cfad1cce7b8


znalazłem jeszcze takie coś http://allegro.pl/odzelaziacz-odmangan-filtr-urzadzenie-uniwersalne-i2490504541.html

qbek17
28-07-2012, 00:34
moja pompa http://kociolcenowy.pl/pompy-hydroforowe-/720-pompa-glebinowa-jspg-1-11kw-400v-sigma.html#nclid=8df83b5df93b594808534cfad1cce7b8 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkociolcenowy.pl%2F pompy-hydroforowe-%2F720-pompa-glebinowa-jspg-1-11kw-400v-sigma.html%23nclid%3D8df83b5df93b594808534cfad1cce 7b8)


znalazłem jeszcze takie coś http://allegro.pl/odzelaziacz-odmangan-filtr-urzadzenie-uniwersalne-i2490504541.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fodzel aziacz-odmangan-filtr-urzadzenie-uniwersalne-i2490504541.html)
Ta pompa ma nominalnie 38 l/min czyli niecałe 2,3 m3/h. Jak do tego dojdą opory i straty to na odżelaziacz większy niż 9" czy 10" nie starczy mocy ;) Ale z drugiej strony większego chyba nie potrzebujesz, więc myślę że opcja z Greensandem (lub trochę lżejszym MTM) jest do rozważenia.

Zestawy z CR100 przy twojej twardości i takim zużyciu wody będą dosyć drogie. Wypadałoby aby był to zestaw na zbiorniku 10x54 (42 l złoża) bo inaczej koszty eksploatacji będą wysokie - częste regeneracje). Większość zestawów z allegro jest na głowicach Autotrola bo są tańsze od Clacków, niestety często sprzedawca nie wie co robi i daje głowicę w wersji, która nie ma możliwości ustawienia odpowiedniej regeneracji dla tego złoża. W efekcie system działa przez kilka tygodni/miesięcy, a później zaczynają się problemy z niedopłukanym złożem. Trzeba dobrze sprawdzić wersję głowicy i jakie ustawienia regeneracji sprzedawca zamierza nam ustawić.

MoPa
28-07-2012, 08:43
Czyli jaką dokładnie głowicę na Greensand byś polecił lub jaki zestaw CR? Pasowało by mi wiedzieć dokładnie modele bo mam dostęp do licznych hurtowni w Polsce ale tam tylko siedzą ludzie klikający w klawiatury :)

qbek17
28-07-2012, 08:55
Czyli jaką dokładnie głowicę na Greensand byś polecił lub jaki zestaw CR? Pasowało by mi wiedzieć dokładnie modele bo mam dostęp do licznych hurtowni w Polsce ale tam tylko siedzą ludzie klikający w klawiatury :)
Jeśli chodzi o głowicę to poleciłbym te firmy Clack. Ale raczej odradzałbym kupowanie tego typu urządzenia w hurtowni - radziłbym ci popytać w firmach zajmujących się tego typu działalnością :) Kiedyś miałem do czynienia z kilkoma hurtowniami i jedyne co się dla nich liczyło to ile na takim filtrze można zarobić. Dodawali swoją marżę, a kupowali najtańsze filtry.

MoPa
28-07-2012, 09:05
Czyli coś takiego:
http://allegro.pl/sterownik-glowica-clack-tc-czasowa-i2499821088.html
http://allegro.pl/sterownik-glowica-clack-ei-i2500837694.html

Ta objętościowa domyślam się że jest lepsza :P

qbek17
28-07-2012, 09:12
Czyli coś takiego:
http://allegro.pl/sterownik-glowica-clack-tc-czasowa-i2499821088.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fstero wnik-glowica-clack-tc-czasowa-i2499821088.html)
http://allegro.pl/sterownik-glowica-clack-ei-i2500837694.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fstero wnik-glowica-clack-ei-i2500837694.html)

Ta objętościowa domyślam się że jest lepsza :P
Do płukania odżelaziacza wystarczy wersja TC (czasowa) bo i tak trzeba go płukać niezależnie od zużycia wody. Do filtrów z CR wymagana będzie wersja CI (objętościowa) bo ma wystarczająco długie cykle regeneracji.
Poza tym gwarancja na te głowice wynosi 5 lat (od daty produkcji) więc dawanie przez sprzedawcę 12-to miesięcznej gwarancji to chyba lekka przesada :)

MoPa
28-07-2012, 09:40
Czyli podsumowując, od odżelazienia potrzebuje butli 10x54 (42 l złoża) Greensand + głowica CLACK TC + ewentualny zmiękczacz (późniejszy termin), lub filtr 10x54 CR na głowicy CI.
A jeżeli chodzi o sam zmiękczacz jaki jaki byłby najlepszy do moich potrzeb bo różnica w wielkościach i cenach jest również kolosalna.

qbek17
28-07-2012, 10:28
Czyli podsumowując, od odżelazienia potrzebuje butli 10x54 (42 l złoża) Greensand + głowica CLACK TC + ewentualny zmiękczacz (późniejszy termin), lub filtr 10x54 CR na głowicy CI.
A jeżeli chodzi o sam zmiękczacz jaki jaki byłby najlepszy do moich potrzeb bo różnica w wielkościach i cenach jest również kolosalna.
Myślę, że wersja z Greensandem to raczej 10x44 lub nawet 9x48 (ze względu na pompę).
Jeśli zmiękczacz to raczej coś standardowego, może w kabinecie, 25 litrów jonitu (zwróć uwagę na producenta i model), z głowicą Clack CI (ewentualnie EI, ale różnica w cenie będzie niewielka a CI jest lepsza), jeśli byłby to sam zmiękczacz to warto wziąć głowicę z opcją mieszania wody surowej tak aby uzyskać dowolną twardość wody na wyjściu (w Clackach to się nazywa mixing).

MoPa
28-07-2012, 10:54
dzięki qbek17, na dzień dzisiejszy jestem mądrzejszy w kwestii uzdatniania :) Podzwonię trochę i dowiem się jak to stoi cenowo

MoPa
28-07-2012, 14:07
jeszcze mam jedno pytanko, właśnie się dowiedziałem że znajomy ma używane urządzenie. Ile jest warto dać za takie cudo? Podobno chodziło mu bez zarzutów, butla 10x44 na greensandzie

qbek17
28-07-2012, 19:18
jeszcze mam jedno pytanko, właśnie się dowiedziałem że znajomy ma używane urządzenie. Ile jest warto dać za takie cudo? Podobno chodziło mu bez zarzutów, butla 10x44 na greensandzie
Z używanymi jest trudno powiedzieć bo ciężko ocenić stan złoża (czy było regularnie i odpowiednio płukane i regenerowane) oraz głowicy (przeglądy, stan tłoka i uszczelek). Do tego cały układ dozowania nadmanganianu do regeneracji może wymagać wymiany - zależnie od wieku i stanu.
Jeśli to dobry znajomy i możesz przetestować całe urządzenie zanim za nie zapłacisz to na pewno warto sprawdzić.

qbek17
29-07-2012, 08:28
Witam,

Czy ktos mi moze poradzic co mozna zrobic z taka woda:

Mangan - 618 (norma 50)
Zelazo - 8920 (norma 200)
Azotany <1.8 (norma 50)
Azotyny <0.04 (norma 0.5)
Amonowy jon 0.796 (norma 0.50)
pH 6.8 (norma 6.5-9.5)
Przew. elektr. 211 (norma 2500)

Bakterie
coli - 0
enterokoki - 0

Ta woda pobierana jest z glebokosci ok 16m.
Jest szansa ze plytsza studnia 6-8m bedzie miala lepsza wode bo u sasiada (ok 100m od tej) taka plytsza studnia ma wode nadajaca sie do spozycia.

Pozdrawiam.

Marek
100m dalej może być zupełnie inna woda i nikt Ci nie zagwarantuje, że płytsza studnia dla lepszą wodę, a raczej będzie jeszcze większe ryzyko bakterii.
Z tą wodą o której piszesz nie trzeba robić dużo - wystarczy ją odżelazić. Przy takiej ilości Fe, Mn i amoniaku (w zestawie z niskim pH) filtr nie będzie mały (możliwe że nawet będą potrzebne dwa filtry połączone szeregowo). Szczegóły zależą od twoich możliwości technicznych - jaką masz/będziesz miał pompę, ile miejsca na hydrofor, czy możesz wodę napowietrzyć, itd...

Jastrząb
29-07-2012, 10:27
Pompe juz mam w studni (SKT200 Omnigena) bo jakos musialem ta studnie przeczyscic przed pobraniem probki.
Moglbys w przyblizeniu napisac jaka powierzchnie, proponowany przez Ciebie system filtrow, by zajmowal i co w jego sklad by wchodzilo. Czy caly ten sprzet musi stac na ziemi?
Narazie nie inwestowalem w zbiornik bo podejzewalem problemy z zelazem w wodzie a ktos mi powiedzial ze potrzebny moze byc duzy zbiornik bezprzeponowy.
Wolalem wczesniej wykonac badania no i problem sie potwierdzil.
To wiercenie drugiej, plytszej, studni bedzie mnie kosztowalo ok 1500 i jesli mi sie uda ze woda bedzie lepsza to zaoszczedze na filtrach ale jesli nie, to bedzie to moje ryzyko straty 1500 zl. W tym miejscu mieszkali ludzie od 70 lat i wode brali ze studni o glebokosci 2m. Jakos dozyli poznej starosci.
Czy wiesz moze skad sie moze brac ten amoniak?
Co do zelaza to jego obecnosc jest o tyle przewidywalna ze w tej okolicy byly kiedys huty zelaza i rude skads musiel czerpac.

Pozdrawiam,

Marek
Taki filtr ma srednice ok 30cm, 1m z kawalkiem wysokkosci, wraz jakims przylaczem mozna w przyblizeniu okreslic ze zajmuje 50x50cm. Raczej musi stac na ziemi, skoro wazy ze 100kg ze zlozem i zalany woda. Musi miec wyjscie do kanalizcji (okresowe co pare dni plukanie filtra celem pozbycia sie zgromadzonych zanieczyszczen i /lub regenercaja).
Ktos Ci dobrze powidzial. Duzy (300L) bezprzeponowy zbiornik pomoze usunac zelazo - usuwanie zelaza w klasycznym wydaniu to jego utlenianie.
Plytsza woda moze byc wrecz gorsza. Zwlaszcza ze plytsza studnia moze oznaczac wiecej amoniaku, ktory moze pochodzi z zanieczyszczen typu nieszczelne szambo, nawozone pola itp. Jak rozmawialem ze studniarzami ktorzy mi studnie wiercili, to twierdzili ze 2 studnie wiercone na ta sama glebokosc po dwoch stonach plotu, czyli pare metrow od siebie, moga miec kompletnie inna wode. TO ze ktos 100m dalej dobra wode znaczy w zasadzie nic.
6% skorupy ziemskiej to zelazo. Nie musi byc kopalni rudy zelaza, zeby miec je w wodzie. Rzadko sie zdarza ze zelaza w wodzie nie ma. NIe jest tez tak, ze im glebiej tym wiecej zelaza.
Studnia o glebokosci 2m, to zgaduje byla studnia kregowa. Inna bajka. Taka studnia jest naturalnym odzelaziaczem. WOda tam sie styka z powietrzem, Fe sie utlenia i opada na dno studni - dlatego takie studnie trzeba czyscic.

Ta pompa to nie za duza. Przy 4atm wedlug wykresu da 2m3/h. Moze byc malo do plukania duzego filtra.

marcin

qbek17
29-07-2012, 10:33
Ta pompa to nie za duza. Przy 4atm wedlug wykresu da 2m3/h. Moze byc malo do plukania duzego filtra.
Powiedziałbym że to na pewno za mało, a do tego przy 8 mg/l ten filtr nie będzie należał do najmniejszych. Oczywiście wszystko zależy od tego ile tej wody ma produkować...
No i kwestia pH - jest niskie więc trzeba się liczyć z problemami przy usuwaniu manganu. Napowietrzanie powinno trochę podnieść pH, ale obawiam się, że jeden stopień może nie wystarczyć, a w takim przypadku ta pompa jest zdecydowanie za mała.

Jastrząb
29-07-2012, 15:12
Dzieki za pomoc,

Czy moglbys w punktach ogolnie wyliczyc jakie w kolejnosci powinny byc elementy takiej stacji uzdatniania zaczynajac od rury wystajacej ze sciany z ktorej dostarczana jest woda ze studni?
Czy praktykuje sie stosowanie drugiej pompy dajacej wieksze cisnienie a zainstalowanej tylko do plukania filtra?
Czy taka wode, pochodzaca z plukania filtra, mozna wylewac do kanalizacji podlaczonej do przydomowej oczyszczalni sciekow a jesli nie mozna do czego mozna ja uzyc wokol domu?

Pozdrawiam,

Marek
Nie praktykuje sie 2 pomp, bo po co? Druga mocniejsza, o wiekszej wydajnosci zastepuje ta o gorszej wydajnosci w kazdym zasotsowaniu - w normalnym uzytkowaniu jak i w czasie plukania.
Wode z plukania filtra mozna wyrzucic do oczysaczalni, pod warunkiem ze filtr nie jest regenerowany chemicznie - np zloze do filtra usuwajacego zelazo/mangan o nazwie Greensand, regeneruje sie nadmanganianem potasu ktory jest utleniczaem i zabilby bakterie w oczyszczalni. DO podelwania trawy tez tego nie uzyjesz. Nawet jakby odzelaziacz nie byl regenerowany chemicznie tylko plukany woda, do trawy nim nie podlejesz, bo woda jest nieprzezroczysta od zawartosci zelaza wyplukiwanego ze z filtra. Mozna by ja bylo zrzucic do studni chlonnej co najwyzej.


marcin.

qbek17
29-07-2012, 23:40
Jedyne co moze roznic te dwie pompy to to ze ta o mniejszym cisnienu jest glebinowa a ta wiekszym cisnieniu juz nie musi byc glebinowa a przez to tansza i bezposrednio dostepna w razie awarii.
Jednak bez wiedzy jak taki uklad wyglada te moje dywagacje sa prawdopodobnie bez sensu.
Pozdrawiam,
Marek
To nie kwestia ciśnienia tylko wydajności (innego natężenia przepływu przy takim samym ciśnieniu).
To o czym piszesz realizuje się np. w instalacjach RO gdzie jest pompa podnosząca ciśnienie (ale nie zmienia wydajności całego układu), ale nie w warunkach domowych... :)

Jastrząb
30-07-2012, 09:03
Jedyne co moze roznic te dwie pompy to to ze ta o mniejszym cisnienu jest glebinowa a ta wiekszym cisnieniu juz nie musi byc glebinowa a przez to tansza i bezposrednio dostepna w razie awarii.
Tak jak napisal Qbek, tu nie chodzi o cisnienie, tylko o wydajnosc. Po za tym wydaje misie ze jest odwrotnie - latwiej jest zrobic pompa glebinowa o wiekszej wydajanosci niz pompe ssaca o takiej samej wydajnosci. I jakbys chcial kupic 2 pompy tego samego producenta (glebinowa i ssaca) o podobnej wydjanosci i "jakosci konstrukcji" to juz chyba nie jest takie oczywiste ktora by byla tansza.

Pompa glebinowa tez moze byc latwo dostepna. Trzeba tylko dobrze zrobic obudowe studni. Wtedy i w srodku zimy mozna ja wyciagnac i wymienic. Zeby zas sie dobrze zabezpieczyc przed awaria to po za 2 pompami nalezaloby tez postawic agregat proadatworczy, bo co jak przez pare dni w wyniku awarii pradu nie bedzie?

marcin

Jastrząb
30-07-2012, 11:53
Narazie wiem jedynie ze moja Omnigena ma za mala wydajnosc ale nie wiem jaka wydajnosc powinna miec przy jakim cisnienu i przez to nie wiem ile bedzie musiala kosztowac.
Pozdrawiam,
MarekDlatego musisz sie zdecydowac na sposob uzdataniania wody. Jak bedziesz mial dobrany przez firme filtr, znaczy rozmiar i zastosowane zloze, to bedzie wiadomo ile musi miec wydajosci pompa zeby toto wyplukac. Kazde zloze ma jasno okreslone wymagania w tym wzgledzie.

marcin

Jastrząb
30-07-2012, 13:21
Masz racje.
Dlatego tutaj zadalem pytanie i mialem nadzieje ze dowiem sie chociaz w przyblizeniu co potrzebuje i mniej wiecej ile to bedzie kosztowalo.
Cena jest o tyle istotna bo ciagle sie zastanawiam czy zaryzykowac nowa studnie.
Mam dwie opcje, jedna to plytsza studnia na ok 8m albo duzo glebsza ok 45m.
Kazda z tch opcji ma swoja cene ale zadnej gwarancji na lepsza wode.
Pozdrawiam,
Marek
Spory odzelaziacz to koszt pewnie 2,5-3,5tys PLN, zaleznie od wielkosci i zastosowanego zloza, komponentow.. Jak pisal Qbek, masz niskie pH, wiec moze byc tak, ze ten filtr nie usunie manganu. Wtedy potrzbny bylby 2 filtr celem usuniecia manganu. Mniejszy wiec i tanszy. Powiedzmy 2-2,5tys.
Moim zdaniem masz bardzo mala szanse ze z kolejnej studni woda bedzie nadawala sie do uzytku bez jakiegokolwiek uzdtadaniania, wiec i tak odzelaziacz bedziesz pewnie musial miec, w wersji optymistycznej jedynie mniejszy, wiec tanszy. Moim zdaniem nie ma sensu inwestowac w nowa studnie.

marcin

ewoda
31-07-2012, 14:45
Witam,

Czy ktos mi moze poradzic co mozna zrobic z taka woda:

Mangan - 618 (norma 50)
Zelazo - 8920 (norma 200)
Azotany <1.8 (norma 50)
Azotyny <0.04 (norma 0.5)
Amonowy jon 0.796 (norma 0.50)
pH 6.8 (norma 6.5-9.5)
Przew. elektr. 211 (norma 2500)

Bakterie
coli - 0
enterokoki - 0

Ta woda pobierana jest z glebokosci ok 16m.
Jest szansa ze plytsza studnia 6-8m bedzie miala lepsza wode bo u sasiada (ok 100m od tej) taka plytsza studnia ma wode nadajaca sie do spozycia.

Pozdrawiam.

Marek

Przy takich parametrach wody koszt urządzeń będzie wysoki i warto zaryzykować wykonanie studni w innym miejscu

qbek17
31-07-2012, 16:22
Przy takich parametrach wody koszt urządzeń będzie wysoki i warto zaryzykować wykonanie studni w innym miejscu

Może zrobić szerszy wywiad wśród okolicznych posiadaczy studni? Oczywiście to żadna gwarancja, ale podpowiedź zanim się wyda kolejne tysiące...

qbek17
31-07-2012, 22:55
Dopiero co pisaliscie ze studnia z dobra woda ktora jest 100m dalej nie jest zadnym dowodem ze jak wykonam studnie na podobna glebokosc to bede mial taka sama wode.
Ta studnia jest najblizsza mojej a nastepna jest prawie kilometr dalej.

Mam pytanie do doswiadczonych.
Czy warto probowac wiercic glebiej?
Na glebokosci ok 45m jest nastepny poziom wodonosny oddzielony od tego z ktorego teraz biore wode 20m. wartwa gliny.

Pozdrowienia,

Marek
Inne studnie nie zagwarantują Ci niczego. Ale statystyka podpowie Ci czy warto ryzykować wydawanie kasy na wiercenie czy nie? Jeśli kilku sąsiadów miało dużo lepszą wodę to może i Tobie się uda, ale jak wszyscy mają problemy z jakością to mało rozsądne byłoby kopania drugiej studni.
A zapytać jest taniej niż sprawdzać kopiąc... ;) Tylko o to mi chodziło - jeszcze raz powtarzam - to nie będzie żadna gwarancja, na żadnej głębokości....

Jastrząb
01-08-2012, 08:37
Czy warto probowac wiercic glebiej?
Na glebokosci ok 45m jest nastepny poziom wodonosny oddzielony od tego z ktorego teraz biore wode 20m. wartwa gliny.
Ja mam 60m gliny do warstwy wodonosnej i wode tylko ciut lepsza od Twojej - 3,5mg Fe i 0,5mgMn. Wydaje mi sie, ze glina czy inna warstwa nieprzepuszczlana, powoduje, ze przesaczenie wody z powierzchni jest bardzo powolne, co moze miec pozytywny wplyw na poziom zanieczyszcznia pochodzenia biologicznego z powierzchni - bakterie, czy np amoniak.
Na mojej ulicy wszyscy czerpia wode z tej samej, glebokiej, dobrze izolowanej (60m gliny), pierwszej warstwy wodonosnej. Tylko jeden farciarz nie ma zelaza. Reszta, czyli ~10 domow, zelazo na roznym poziomie ma. Od 0,5mg do 3,5mg. Na tej podstawie mozna "szacowac" ze trafienie w dobra wode jest jak 1/10. Jakbys mial podobne zageszczenie studni, i np polowa ludzie mialaby wode dobra, to mozna by sie posilkowac taka statystyka przy podejmowaniu pozytywnej decyzji o wierceniu nowej studni.

marcin

ewoda
01-08-2012, 09:23
Dopiero co pisaliscie ze studnia z dobra woda ktora jest 100m dalej nie jest zadnym dowodem ze jak wykonam studnie na podobna glebokosc to bede mial taka sama wode.
Ta studnia jest najblizsza mojej a nastepna jest prawie kilometr dalej.

Mam pytanie do doswiadczonych.
Czy warto probowac wiercic glebiej?
Na glebokosci ok 45m jest nastepny poziom wodonosny oddzielony od tego z ktorego teraz biore wode 20m. wartwa gliny.

Pozdrowienia,

Marek

Może ktoś ma interes w tym żeby sprzedać urządzenia a nie doradzić.
Warto wykonać studnię na mniejszej głębokości. Kosz niewielki, a lepsze parametry wody mogą znacznie ograniczyć koszty.
45 metrów raczej nie, ale w obu przypadkach to loteria.

qbek17
01-08-2012, 09:29
Może ktoś ma interes w tym żeby sprzedać urządzenia a nie doradzić.
Warto wykonać studnię na mniejszej głębokości. Kosz niewielki, a lepsze parametry wody mogąznacznie ograniczyć koszty.
45 metrów raczej nie, ale w obu przypadkach to loteria.

"Mogą" to słowo klucz w tym przypadku :) Bo pewności wcale nie ma i tak jak piszesz jest to loteria. Jeśli masz marne szanse to los na tą loterię za parę tysięcy PLN jest dosyć drogi.
I tak jak zauważył Jastrząb - nawet jeśli parametry będą nieco lepsze to i tak mogą wymagać uzdatniania tylko innego (nie koniecznie tańszego). Więc ocena czy warto kopać kolejną studnię jest bardzo trudna.

ewoda
01-08-2012, 09:40
"Mogą" to słowo klucz w tym przypadku :) Bo pewności wcale nie ma i tak jak piszesz jest to loteria. Jeśli masz marne szanse to los na tą loterię za parę tysięcy PLN jest dosyć drogi.
I tak jak zauważył Jastrząb - nawet jeśli parametry będą nieco lepsze to i tak mogą wymagać uzdatniania tylko innego (nie koniecznie tańszego). Więc ocena czy warto kopać kolejną studnię jest bardzo trudna.

Studnia na 8 metrach za parę tysięcy ? Niezły interes.

qbek17
01-08-2012, 09:44
... wiercenie drugiej, plytszej, studni bedzie mnie kosztowalo ok 1500 i jesli mi sie uda ze woda bedzie lepsza to zaoszczedze na filtrach ale jesli nie, to bedzie to moje ryzyko straty 1500 zl....

Nie wiem jakie są dokładnie koszty wiercenia studni w okolicy, o której rozmawiamy, ale wiseman sam podał kwotę 1500 PLN.

Jastrząb
01-08-2012, 10:22
Może ktoś ma interes w tym żeby sprzedać urządzenia a nie doradzić.
Cos mi sie tu imputuje. Pragne zapewnic, ze zawodowo nie sprzedaje filtrow ani nie wierce studni. Wszystko co pisze to na podstawie prywatnych doswiadczen z wierceniem mojej studni i doswiadczen paru sasiadow.



Warto wykonać studnię na mniejszej głębokości. Kosz niewielki, a lepsze parametry wody mogą znacznie ograniczyć koszty.
Tak jak piszesz jest to loteria. Wiec ja sie nie zgadzam z tym ze warto wierci 6-8m studnie, bo:
-bo z duzym prawdopodobienstwem i ta woda bedzie wymagala uzdtaenienia, zadnej gwarancji ze bedzie mniej Fe i zadnej gwarancji ze bedzie lepsze dla manganu pH.
-bo bedzie to plytka studnia i wzrasta pradopodobienstwo ze doleza bakterie i/lub wiecej amoniaku, czy azotu. A tego na pewno taniej niz Fe i Mn sie nie usuwa.
-po kolejne, plytsza studnia (nie wiadomo tutaj jak izolowana od powierzchni), to mozliwosc sezonowych wahan w jakosci wody.

Moje zdanie jest takie, ze zamiast wydawac kase na 2-go studnie z ryzykiem ze nic sie nie poprawi a co wiecej cos sie pogorszy, wydalbym bym te 1500PLN na wiekszy odzelaiacz (i rzecz jasna pompe). Odzelaziacz ze zlozem podnoszacym pH, jesli 6.8 jest zbyt niskie.

Drozszy (wiekszy) odzelaziacz zadziala z duzym prawdopodobienstwem. Plytsza studnia nie da tak duzej szansy poprawy jakosci wody. IMHO!

marcin

ewoda
01-08-2012, 10:36
Cos mi sie tu imputuje. Pragne zapewnic, ze zawodowo nie sprzedaje filtrow ani nie wierce studni. Wszystko co pisze to na podstawie prywatnych doswiadczen z wierceniem mojej studni i doswiadczen paru sasiadow.

Tak jak piszesz jest to loteria. Wiec ja sie nie zgadzam z tym ze warto wierci 6-8m studnie, bo:
-bo z duzym prawdopodobienstwem i ta woda bedzie wymagala uzdtaenienia, zadnej gwarancji ze bedzie mniej Fe i zadnej gwarancji ze bedzie lepsze dla manganu pH.
-bo bedzie to plytka studnia i wzrasta pradopodobienstwo ze doleza bakterie i/lub wiecej amoniaku, czy azotu. A tego na pewno taniej niz Fe i Mn sie nie usuwa.
-po kolejne, plytsza studnia (nie wiadomo tutaj jak izolowana od powierzchni), to mozliwosc sezonowych wahan w jakosci wody.

Moje zdanie jest takie, ze zamiast wydawac kase na 2-go studnie z ryzykiem ze nic sie nie poprawi a co wiecej cos sie pogorszy, wydalbym bym te 1500PLN na wiekszy odzelaiacz (i rzecz jasna pompe). Odzelaziacz ze zlozem podnoszacym pH, jesli 6.8 jest zbyt niskie.

Drozszy (wiekszy) odzelaziacz zadziala z duzym prawdopodobienstwem. Plytsza studnia nie da tak duzej szansy poprawy jakosci wody. IMHO!

marcin

Z wielu doświadczeń (nie tylko sąsiadów) płytsza studnia może zapewnić przyzwoite parametry i mniejszy koszt urządzeń.

ewoda
01-08-2012, 10:43
Nie wiem jakie są dokładnie koszty wiercenia studni w okolicy, o której rozmawiamy, ale wiseman sam podał kwotę 1500 PLN.

Koszt wiercenia studni: http://wiercenie-studni.pl/

Jastrząb
01-08-2012, 10:53
Koszt wiercenia studni: http://wiercenie-studni.pl/To nie jest miarodajne. Kolega wiseman chyba sie nie zadeklarowal skad jest, a z tego co wiem na poludniu kraju wolaja i po 300PLN za metr studni glebinowej. Po za tym podales tylko koszt wiercenia. Studnie trzeba obudowac chocby jakims kregami itd.
Po za tym sam zinteresowany podal znana sobie cene 1500 za taka studnie, wiec nie zamierzam mu udowadniac, ze jest inaczej.

marcin

Jastrząb
01-08-2012, 11:04
Z wielu doświadczeń (nie tylko sąsiadów) płytsza studnia może zapewnić przyzwoite parametry i mniejszy koszt urządzeń.Kazde doswiadczenie jest cenne. Slowo klucz to "moze zapewnic". Niestety nie musi. Czlowiek pyta o jakies zgrubne oszacowanie, ile kosztuja filtry, jaka jest szansa ze woda bedzie lepsza. Z mojego doswiadczenia jak i czytania tego watku szacuje ze ma szanse najwyzej 1/10 trafic w wode bez zelaza (bo o Fe i Mn tu rozmawiamy). A czy tego zelaza bedzie 0,5mg czy 6mg, to odzelaziacz potrzebny bedzie tak czy siak. Kwestia jego wielkosci.

Jesli Twoje doswadczenie podpowiada ze szansa jest wieksza, wyraz swoje zdanie, podaj zgrubne oszacowanie jaka jest Twoim zdaniem szansa ze woda z 6-8 metrow (z nieznana izloacja od powierzchni), nie bedzie potrzebowala odzelaziania, bo mniej wiecej o to wiseman pytal.

Acz obawiam sie sam zaintereowany bedzie musial zaufac w ktores z naszych oszacowan i sam podjac decyzje.

Ja w kwestii loterii wole byc pesymista bo rozczarowania bola.

marcin

Jastrząb
02-08-2012, 08:02
Czy moze ktos z was wie czy mozna wykonac taki odwiert w obudowie juz istniejacej tej glebszej studni?
Zaoszczedzil bym w ten sposob na kosztach podlaczen elektrycznych i wodnych.
Na pewno jest to niestandardowe podejscie. Musialbys spytac studniarza. Mozesz jeszcze sprobowac skontaktowac sie z forumowym studniarzem (urgot ), ktory wierci w okolicy Warszawy, wiec zna teren. Czasem sie pojawia na forum. Na pewno doradzi cos madrzejszego niz my w w kestii budowy studni. Byc moze bedzie znal troche statystyk dla Twojego terenu.

pozdr,
marcin

Jastrząb
02-08-2012, 10:54
Juz sie z nim kontaktowalem i cena jaka tu cytowalem jest wlasnie od niego (sprawdzilem notatki i on wycenil studnie 10-12m a nie 8m).
Sugerowal ze poniewaz moja studnia jest blizej rzeki to dlatego mozliwe sa wieksze ilosci zelaza. Rowniez dawal szanse ze plytsza studnia moze miec lepsza wode.
Czlowieka ktory wywiercil pewnie 100-tki studni trzeba sluchac. Jesli twierdzi, ze w poblizu rzek zelaza jest wiecej, to pewnie ma racje. Statystyka.



Urgot niestety nie moze wiercic w istniejacej juz obudowie i zasugerowal poszukanie kogos kto wierci recznie.
Sa jeszcze tacy studniarze?
Jak najbardziej. Sam z rok czy 2 temu widzialem takich.
Pewnie chodzi o to, ze Urgot posiada wiertnice na samochodzie. Ciezka, Nie podjedzie w poblize istniejacej obudowy studni, bo jak pluczka teren rozmiekczy to sie to wszystko pod samochodem pewnie osunie.zapadnie. Ci co wierca recznie, maja tylko lekki trojnog ktory moga rozastawic ponad istniejaca studnia.

marcin

bezalina
02-08-2012, 13:29
Dzień dobry,

mam problem jak większość na tym forum z wodą.
Proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich urządzeń do uzdatniania.
Wyniki badań wody:
mętność: 3,5 FNU
barwa: 5 mg/l
zapach wg badania akceptowalny, niemniej wyczuwalny siarkowodór
przewodność właściwa 410 ( 20,5 st C)
stężenie jonów wodoru (pH) 7,6
amonowy jon 0,36mg/l
żelazo 660+/-79
mangan 400 +/-94
badania mikrobiologiczne:
bakterie z grupy coli i escherichia coli 0

Mamy do dyspozycji zmiękczacz wody Tapworks NSC25ED, lampę UV, 2 filtry mechaniczne, zbiornik hydroforowy z przeponą, pompa zamontowana w studni, studnia o głębokości ok 18m

Zaproponowano nam dwa rozwiązania, niestety nie mam nazw konkretnych urządzeń, ale mniej więcej wygląda to tak:

Stacja uzdatniania wody w skład której wchodzi oprócz w/w zmiękczacza, jeszcze 5 elementów w tym m.in zbiornik z napowietrzaczem ( ten co mamy do wyrzucenia), odżelaziacz i odmanganiacz. i niestety nie wiem co jeszcze bo nie dostaliśmy konkretnej oferty. Ten zestaw ma uzdatnić w 100% koszt ok 8 tys zł + dodatkowo zestaw filtrów do wody pitnej za ok 700 zł
drugie rozwiązanie to pozostawienie naszej instalacji ze zbiornikiem który mamy a w miejsce zmiekczacza,1 urządzenie które ma usunąć mętność żelazo i mangan ale nie gwarancji usunięcia zapachu. koszt ok 4 tys zł + + dodatkowo zestaw filtrów do wody pitnej za ok 700 zł

qbek17
07-08-2012, 16:40
Zaproponowano nam dwa rozwiązania, niestety nie mam nazw konkretnych urządzeń, ale mniej więcej wygląda to tak:

Stacja uzdatniania wody w skład której wchodzi oprócz w/w zmiękczacza, jeszcze 5 elementów w tym m.in zbiornik z napowietrzaczem ( ten co mamy do wyrzucenia), odżelaziacz i odmanganiacz. i niestety nie wiem co jeszcze bo nie dostaliśmy konkretnej oferty. Ten zestaw ma uzdatnić w 100% koszt ok 8 tys zł + dodatkowo zestaw filtrów do wody pitnej za ok 700 zł
drugie rozwiązanie to pozostawienie naszej instalacji ze zbiornikiem który mamy a w miejsce zmiekczacza,1 urządzenie które ma usunąć mętność żelazo i mangan ale nie gwarancji usunięcia zapachu. koszt ok 4 tys zł + + dodatkowo zestaw filtrów do wody pitnej za ok 700 zł

Bez konkretów te propozycje... pierwsza to gruba przesada od strony finansowej, natomiast druga nieco lepsza.
Nie podajesz jaką masz twardość ani wydajności pompy, a od tego zależy w zasadzie czy ta propozycja ma sens czy nie.

bezalina
08-08-2012, 07:47
Bez konkretów te propozycje... pierwsza to gruba przesada od strony finansowej, natomiast druga nieco lepsza.
Nie podajesz jaką masz twardość ani wydajności pompy, a od tego zależy w zasadzie czy ta propozycja ma sens czy nie.

Wydajność pompy to 100l/min, twardość postaram się sprawdzić.

bezalina
08-08-2012, 18:05
Bez konkretów te propozycje... pierwsza to gruba przesada od strony finansowej, natomiast druga nieco lepsza.
Nie podajesz jaką masz twardość ani wydajności pompy, a od tego zależy w zasadzie czy ta propozycja ma sens czy nie.

Wydajność pompy to 100l/min, twardość postaram się sprawdzić.
Twardość wody 25

PliP
11-08-2012, 19:30
Chciałbym dodatkowo oczyścić wodę w moim domu.
Pochodzi ona z własnej studni głębinowej z poziomu 21 metrów
Następnie jest napowietrzana inżektorem, leżakuje w zbiorniku hydroforowym i oczyszczana jest złożem BIRM.

W kuchni chciałbym zamontować filtr z odwróconą osmozą.
Czym kierować się przy wyborze urządzenia?

PliP
12-08-2012, 22:02
Na dziś wiem tyle, że poszczególne zestawy różnią się tylko ilością poszczególnych filtrów oraz wielkością zbiornika na wodę.
To jak sprawnie działa dany zestaw zależy w głównej mierze od tego jakiej jakości (producenta) są poszczególne filtry.
Dodatkowo mogą mogą być zaopatrzone w lampę UV, mineralizator, jonizator, pompkę stabilnego ciśnienia.
Dany zestaw filtrowy może być w cenie 500zł jak i również 2500zł tylko, że inaczej się nazywa...

To do czego doszedłem studiując dane o filtrach to to, że taki dobrej jakości zestaw powinien składać się z:
1. Filtr 20 mikronów (7zł)
2. Filtr - blok węglowy zdolność filtracji do 10 mikronów (usuwa chlor oraz ołów) (13zł)
3. Filtr 5 mikronów usuwa kolejne zanieczyszczenia mechaniczne (5zł)
4. Membrana Osmotyczna (serce całego systemu) (100zł)
5. Filtr węglowy liniowy - nadaje wodzie charakterystyczny smak źródlanki (10zł)
6. Wkład mineralizujący (25zł)
7. Wkład aktywujący cząstki wody - coś takiego (http://www.woda.com.pl/index.php?p152,liniowy-filtr-bioceramiczny-farinfrared-l-bio) (38zł)
8.Lampa UV zabija wszystko co żywe - (300zł)
9. Pompa do utrzymania stałego ciśnienia

Jest to jeden z najlepszych zestawów jakie znalazłem. Wszystkie filtry wraz z lampą UV to: 500zł. Do tego pompa ciśnieniowa za około 300zł. Wszystkie korpusy do filtrów, zbiornik ciśnieniowy oraz kran. Taki gotowy zestaw można kupić za około 1000zł. Dodatkowo Gratis wkłady.

Inny zestaw filtrowy jakiemu się przyglądam to:

1. Filtr 5 mikronów
2. Filtr 1 mikron
3. Membrana osmotyczna
4. Blok węglowy z łupin kokosowych
5. Filtr węglowy liniowy - nadaje wodzie charakterystyczny smak źródlanki
6. Mineralizator (Wapń, Magnez, Sód)
7. Jonizator

Taki zestaw gotowy do montażu wraz z zapasem filtrów to koszt około 450zł.

Idąc dalej to zestawy te można dowolnie modyfikować kupując odpowiednio dobrane filtry.
Ten drugi zestaw nie posiada Lampy UV oraz pompy.
Roczna obsługa takich zestawów to koszt około 170zł w pierwszym przypadku i 50zł mniej w drugim przypadku.

Tak więc w moim przypadku gdy woda pochodzi ze studni głębinowej, należy podnieść minimalne ciśnienie w instalacji z 2,2atm do 2,5 atm.
i zainwestować w ten drugi zestaw za około 450zł, który nie posiada pompy oraz lampy UV.

To chyba tyle w tym temacie. W sumie to o co pytałem sam wydedukowałem.
Pora na zakupy!

emil301
15-08-2012, 12:20
Witam wykopałem studnię głębinową 25metrów została założona osłonowa rura stalowa studnia jest na razie mało używana ale jak ja włączę to na początku leci mi woda z rdzą(rdzawka) po odlaniu ok 500litrów woda leci już czysta ale po odlaniu tej wody do czystej butelki 5 litrowej i po odstawieniu na ok 4 dni woda znowu żółknie (mętnieje) wode miałem badaną w laboratorium na wodociagach i powiedzieli mi że wode mam idealna do picia. Co robić czemu tak sie dzieje(czy to wina tych rur stalowych osłonowych) i jak wyeliminowac ten problem może założyć jakieś filtry proszę o pomoc?

Jastrząb
15-08-2012, 16:26
Witam wykopałem studnię głębinową 25metrów została założona osłonowa rura stalowa studnia jest na razie mało używana ale jak ja włączę to na początku leci mi woda z rdzą(rdzawka) po odlaniu ok 500litrów woda leci już czysta ale po odlaniu tej wody do czystej butelki 5 litrowej i po odstawieniu na ok 4 dni woda znowu żółknie (mętnieje) wode miałem badaną w laboratorium na wodociagach i powiedzieli mi że wode mam idealna do picia. Co robić czemu tak sie dzieje(czy to wina tych rur stalowych osłonowych) i jak wyeliminowac ten problem może założyć jakieś filtry proszę o pomoc?
Masz w wodzie zelazo. To w zasadzie norma dla studni glebinowych.
W wodzie stojacej w studni dzieje sie to samo co w butelce - zelazo sie utlenia i powoduje zmetnienie wody.

Potrzebujesz odzlelaziacz. Tylko zbadaj wode gdzie indziej. Z opisu wynika ze tego zelaza moze byc sporo.

Zrob co nastepuje w celi zbadania wody. Wypompuj wode ze studni tyle, zeby cala woda stojaca w rurze oslonowej sie ze 2 razy wymienila, czyli naplynela swieza z warstwy wodonosnej. Idealnie by bylo pompowac pare godzin. Nalej wody do butelki ale tak, zeby woda miala jak najmniejszy kontakt z powietrzem. Zamknij butelke tak, zeby nie zostal bombel powietrza. W miare sprawnie zawiez do badania. Z wynikami udaj sie do jakiejs firmy zajmujacej sie uzdatanianiem wody.

Podpowiedz: taki odzleziacz to kawal filtra, zajmuje miejsce i potrzebuje wyjscie do kanalizcji (filtr sie okresowo plucze). Uwzglednij to w planach budowlanych.

marcin

emil301
15-08-2012, 17:26
Czy to znaczy że ta woda teraz nie nadaje się do picia? I czemu na badaniu nie wyszło że w wodzie jest za dużo żelaza? A same filtry na rurowe z wkładem nie wystarczą?

Jastrząb
15-08-2012, 19:49
Czy to znaczy że ta woda teraz nie nadaje się do picia?
Polska/europejska norma dotyczaca wody wodociagowej, ktora mowi ze Fe nie moze bycwiecej niz 0.2mg w litrze wody. Ale taka norma nie jest podytkowana wylacznie aspektami zdrowotnymi, Jak bedziesz pil wode ktora ma 10x wiecej zelaza to nic Ci sie nie stanie. Ale woda bedzie brzydko pachniec, i brudzic na zolto pranie, wc, wanne. I ogolnie malo apetycznie wyglada, co pewnie zauwazyles sam.



I czemu na badaniu nie wyszło że w wodzie jest za dużo żelaza? A tego to nie wiem. Ile mg Fe wyszlo Ci z badania? Bo Twoj opis sugeruje ze jest go wiecej niz wspomniania norma. Najlepiej wklej tu caly wynik badania.




A same filtry na rurowe z wkładem nie wystarczą?
Jesli zawartosc zelaza jest spora to nie. Usuwanie zelaza to nie jest tylko i wylacznie prosta filtracja mechaniczna. Kolumna filtracyjna jest zasypana rodzajem "piasku" i przepuszczajac przez niego wode w odwrotna strone, mozna sie pozbyc zatrzymanego na filtrze zelaza. Dzieki temu filtr dziala ladnych pare lat, bo mozna go wyczyscic. Co dzieje sie automatycznie.

marcin

emil301
15-08-2012, 20:05
Gdzie najlepiej oddac wodę do badania zebym się dowiedział ile jest tego fe w wodzie? Wyników pierwszego badania nie mam bo było robione po znajomosci na wodociągach.

Jastrząb
16-08-2012, 09:46
Gdzie najlepiej oddac wodę do badania zebym się dowiedział ile jest tego fe w wodzie? Wyników pierwszego badania nie mam bo było robione po znajomosci na wodociągach.wodociagi (nie po znajmosci), sanepid, firmy zajmujace sie uzdatanianiem wody. Standarowe badanie fizykochemiczne zawiera zmierzone wartosci kilku zwiazkow, najczesciej:
- ph
- zapach, metnosc,
- utlenialnosc
- twardosc
- Zelazo
- mangan
- chlor
- amoniak
- azotyny
- azotany

To takie podstawowe, pisze z pamieci. Czegos moze braknac na tej liscie.
Wyniki maja byc podane w mg (lub innych jednostach) a nie tylko krotkie stwierdzenie czy sie nadaje do picia czy nie.

marcin

qbek17
16-08-2012, 10:15
To do czego doszedłem studiując dane o filtrach to to, że taki dobrej jakości zestaw powinien składać się z:
1. Filtr 20 mikronów (7zł)
2. Filtr - blok węglowy zdolność filtracji do 10 mikronów (usuwa chlor oraz ołów) (13zł)
3. Filtr 5 mikronów usuwa kolejne zanieczyszczenia mechaniczne (5zł)
4. Membrana Osmotyczna (serce całego systemu) (100zł)
5. Filtr węglowy liniowy - nadaje wodzie charakterystyczny smak źródlanki (10zł)
6. Wkład mineralizujący (25zł)
7. Wkład aktywujący cząstki wody (38zł)
8.Lampa UV zabija wszystko co żywe - (300zł)
9. Pompa do utrzymania stałego ciśnienia


Wszystko pięknie, ale ten wkład "aktywujący cząstki wody" to bym sobie odpuścił ;) Lektura jego opisu jest zaiste fascynująca i powoduje uśmiech, ale sam wkład już raczej takich efektów nie przyniesie... ;)

qbek17
16-08-2012, 10:25
Wydajność pompy to 100l/min, twardość postaram się sprawdzić.
Twardość wody 25

Coś wysoka ta twardość przy tak niskiej przewodności... ale niech będzie.
O ile rozumiem to w tej ofercie zamiast zmiękczacza chcą ci wstawić "all in one" - zazwyczaj takie zestawy zdejmują też twardość (z twojego opisu wynika, że nie). Taki zestaw (np. ze złożem Crystal Right 100) zdejmuje też trochę amoniaku. Myślę, że to nie jest zły pomysł, ale należałoby się dopytać o szczegóły. No i poszukać tańszej oferty ;)

Jeśli zamierzasz pobierać ogromne ilości wody to taniej w eksploatacji wyjdzie postawienie małego odżelaziacza i pozostawienie już posiadanego zmiękczacza.

Wydajności pompy powinno wystarczyć na kilka filtrów więc tym się nie musisz przejmować (o ile to rzeczywista wydajność, a nie teoretyczna).

PliP
16-08-2012, 14:15
Wszystko pięknie, ale ten wkład "aktywujący cząstki wody" to bym sobie odpuścił ;) Lektura jego opisu jest zaiste fascynująca i powoduje uśmiech, ale sam wkład już raczej takich efektów nie przyniesie... ;)

Dobry Marketing czyni cuda.
Filtr o znacznie gorszych parametrach ludzie kupują z montażem za ponad 3 tysiące złotych gdzie jego rzeczywista wartość oscyluje w granicach 15% tej ceny. Tak więc domontowanie tulejki z filtrem aktywującym cząstki wody za 38zł przy tym całym picu jest tą właśnie życiodajną kropką nad "i".

Yorey
23-08-2012, 10:43
Mędrcy, jak obniżyć wartość azotanów? I czy to w ogóle ma sens...? W sensie pieprzyć się z filtrami, czy podpiąć się pod miejską wodę i nie wydziwiać?

qbek17
23-08-2012, 11:06
Mędrcy, jak obniżyć wartość azotanów? I czy to w ogóle ma sens...? W sensie pieprzyć się z filtrami, czy podpiąć się pod miejską wodę i nie wydziwiać?
Na azotany stosuje się jonity. Dosyć drogie w zakupie, ale eksploatacja w miarę tania (regeneracja solą). Pytanie jak dużo tych azotanów i jak duże ilości wody chcesz uzdatniać.

Yorey
23-08-2012, 11:10
Azotany mam na poziomie 86 +/-9. Co do ilości - nie wiem gdzie wrazić ten filtr ewentualnie, a wody potrzebuję dla 4 osób

Jastrząb
23-08-2012, 11:38
Azotany mam na poziomie 86 +/-9. Co do ilości - nie wiem gdzie wrazić ten filtr ewentualnie, a wody potrzebuję dla 4 osób
IMHO nie warto. Tylko osmoza do wody do picia. Taniej bedzie. A do celow technicznych taka ilosc azotanow nie przeszkodzi w niczym.

marcin

qbek17
23-08-2012, 11:44
IMHO nie warto. Tylko osmoza do wody do picia. Taniej bedzie. A do celow technicznych taka ilosc azotanow nie przeszkodzi w niczym.

Można i tak. To nie jest jakaś porażająca ilość tych azotanów, więc jeśli nie masz miejsca na podłączenie "dużego" filtra to mała RO pod zlewem może wystarczyć.

Przy takim zapotrzebowaniu myślę, że wystarczyłby "standardowy" rozmiar butli (10x35 lub 10x44) i jeden worek (25 litrów) jonitu. Można to upchnąć w jakimś zgrabnym kabinecie - zajmie niewiele miejsca. Podłączenie powinno być na wejściu do domu, ale za hydroforem i jakimś filtrem wstępnym (może być narurowy). Do tego w pobliżu musi być odpływ do ścieków.

Twój wybór. Poza tym sprawdziłbym czy te badania są miarodajne w dłuższej perspektywie - tzn czy np. te azotany nie pojawiają się sezonowo.

Yorey
23-08-2012, 11:51
Miejsca mam od cholery, z drugiej strony mam też wodociąg w ulicy..
Z trzeciej strony - mędrcy rozmaici twierdzą, że poziom azotanów, by był bezpieczny, to powinien być jakieś 9 razy mniejszy niż jest. Mam małe dzieci, którym trudno wytłumaczyć, że wody w kąpieli nie warto pić, stąd m.in. moje dylematy. Zresztą podobno taki poziom azotanów dyskwalifikuje tą wodę nie tylko, jako pitną, ale także do podlewania warzyw.

Z drugiej strony filtr z odwróconą osmozą mi tą wodę wyjałowi, co też wszak za zdrowe nie jest, wówczas trzeba ją będzie jeszcze uzdatnić, nieprawdaż?

qbek17
23-08-2012, 12:10
Miejsca mam od cholery, z drugiej strony mam też wodociąg w ulicy..
Z trzeciej strony - mędrcy rozmaici twierdzą, że poziom azotanów, by był bezpieczny, to powinien być jakieś 9 razy mniejszy niż jest. Mam małe dzieci, którym trudno wytłumaczyć, że wody w kąpieli nie warto pić, stąd m.in. moje dylematy. Zresztą podobno taki poziom azotanów dyskwalifikuje tą wodę nie tylko, jako pitną, ale także do podlewania warzyw.

Z drugiej strony filtr z odwróconą osmozą mi tą wodę wyjałowi, co też wszak za zdrowe nie jest, wówczas trzeba ją będzie jeszcze uzdatnić, nieprawdaż?
Norma przewiduje do 50 mg/l - oczywiście to tylko norma i im azotanów mniej tym lepiej.
Azotany biorą się w wodzie głównie ze względu na stosowanie nawozów sztucznych. Ich występowanie może być okresowe (np. związane w większymi opadami i wymywaniem nawozów).
Jeśli pozostałe parametry wody masz w porządku to raczej nie uciekałbym od razu do wodociągów. Ich woda może wcale nie być lepsza, chociaż masz większą pewność, że będzie regularnie badana i ktoś nad nią czuwa ;)

Yorey
23-08-2012, 12:16
ostatnia uprawa czegokolwiek w okolicy miała miejsce jakieś 10-12 lat temu. Podejrzewam, że za poziom azotanów odpowiadają raczej ekologiczne przydomowe oczyszczalnie sąsiadów.....

poncjusz0
23-08-2012, 12:19
ostatnia uprawa czegokolwiek w okolicy miała miejsce jakieś 10-12 lat temu. Podejrzewam, że za poziom azotanów odpowiadają raczej ekologiczne przydomowe oczyszczalnie sąsiadów.....


też jestem takiego zdania.

qbek17
23-08-2012, 12:44
ostatnia uprawa czegokolwiek w okolicy miała miejsce jakieś 10-12 lat temu. Podejrzewam, że za poziom azotanów odpowiadają raczej ekologiczne przydomowe oczyszczalnie sąsiadów.....

To też możliwe źródło ;)

Yorey
23-08-2012, 13:02
stąd wnoszę, że poziom azotanów w studni raczej maleć nie będzie.....

qbek17
23-08-2012, 13:04
stąd wnoszę, że poziom azotanów w studni raczej maleć nie będzie.....
Jeśli to faktycznie jest źródłem to zastanowiłbym się też nad lampą UV - tak profilaktycznie, bo azotany mogą nie być największym problemem.

Yorey
23-08-2012, 13:05
badanie bakteriologiczne jeszcze przede mną....

bezalina
23-08-2012, 13:50
Coś wysoka ta twardość przy tak niskiej przewodności... ale niech będzie.
O ile rozumiem to w tej ofercie zamiast zmiękczacza chcą ci wstawić "all in one" - zazwyczaj takie zestawy zdejmują też twardość (z twojego opisu wynika, że nie). Taki zestaw (np. ze złożem Crystal Right 100) zdejmuje też trochę amoniaku. Myślę, że to nie jest zły pomysł, ale należałoby się dopytać o szczegóły. No i poszukać tańszej oferty ;)

Jeśli zamierzasz pobierać ogromne ilości wody to taniej w eksploatacji wyjdzie postawienie małego odżelaziacza i pozostawienie już posiadanego zmiękczacza.

Wydajności pompy powinno wystarczyć na kilka filtrów więc tym się nie musisz przejmować (o ile to rzeczywista wydajność, a nie teoretyczna).

Dziękuję za odpowiedź :)
Dostałam z innej firmy ofertę bardziej przystępną cenowo, z pozostawieniem zmiękczacza i filtrów mechanicznych, dodatkowo odżelaziacz i odmanganiacz model EKO- OPTIMO 130/FA
dane techniczne: EKO- OPTIMO 130
 Qnom [m3/h] = 1,0
 Qmaxt[m3/h] = 1,5
 Średnica przyłącza 1”
 Wymiar kolumny 13x54”
 Ilość złoża Greensand 56 [dm3]

oraz jeszcze filtr podzlewozmywakowy:
Aquafilter model FRO5M
wszystko za 3300 netto

Jeśli chodzi o zużycie wody to jest nas dwoje dorosłych i pies:) W nocy przewidziane podlewanie ogrodu ale sektorami. A twardość sprawdzałam sama to mogłam trochę zawyżyć, ale po przejściu przez zmiękczacz jest bardzo miękka.

qbek17
23-08-2012, 13:59
 Wymiar kolumny 13x54”
 Ilość złoża Greensand 56 [dm3]

To nie jest MAŁY odżelaziacz ;) ale na pewno też sobie poradzi.

Jastrząb
23-08-2012, 14:48
Dziękuję za odpowiedź :)
Dostałam z innej firmy ofertę bardziej przystępną cenowo, z pozostawieniem zmiękczacza i filtrów mechanicznych, dodatkowo odżelaziacz i odmanganiacz model EKO- OPTIMO 130/FA
dane techniczne: EKO- OPTIMO 130
 Qnom [m3/h] = 1,0
 Qmaxt[m3/h] = 1,5
 Średnica przyłącza 1”
 Wymiar kolumny 13x54”
 Ilość złoża Greensand 56 [dm3]

oraz jeszcze filtr podzlewozmywakowy:
Aquafilter model FRO5M
wszystko za 3300 netto

Jeśli chodzi o zużycie wody to jest nas dwoje dorosłych i pies:) W nocy przewidziane podlewanie ogrodu ale sektorami. A twardość sprawdzałam sama to mogłam trochę zawyżyć, ale po przejściu przez zmiękczacz jest bardzo miękka.
Moim zdaniem za duzy ten filtr na takie ilosci Fe i Mn.
Po drugie ph 7.6 o ile pamietam, wiec greensand tez bez sensu. Wymiana na otwarty hydrofor jesli jest potrzbny wyjdzie taniej niz pare lat kupowanai nadmanganianiu potasu, wiec nie warto.

marcin

bezalina
24-08-2012, 07:45
Moim zdaniem za duzy ten filtr na takie ilosci Fe i Mn.
Po drugie ph 7.6 o ile pamietam, wiec greensand tez bez sensu. Wymiana na otwarty hydrofor jesli jest potrzbny wyjdzie taniej niz pare lat kupowanai nadmanganianiu potasu, wiec nie warto.

marcin

Najpierw zaproponowano nam złoże Cristal right 100 ale ze względu na zapach siarkowodoru zmieniono na powyższe. Jakie rozwiązanie proponujesz?:)
Zmiękczacz już mam, dlatego szukamy rozwiązania z jego wykorzystaniem ( bo co z nim zrobię ?)
Przedstawiciel innej firmy ( tej od bardzo drogiej oferty ) z kolei twierdzi, że Cristal right po pół roku się zapycha i przestaje działać. I komu tu wierzyć?

Jastrząb
24-08-2012, 08:05
Najpierw zaproponowano nam złoże Cristal right 100 ale ze względu na zapach siarkowodoru zmieniono na powyższe. Jakie rozwiązanie proponujesz?:)
Zmiękczacz już mam, dlatego szukamy rozwiązania z jego wykorzystaniem ( bo co z nim zrobię ?)
Przedstawiciel innej firmy ( tej od bardzo drogiej oferty ) z kolei twierdzi, że Cristal right po pół roku się zapycha i przestaje działać. I komu tu wierzyć?
Gdzie Ci ten siarkowodor pachnie. W wodzie zimnej prosto ze studni? Czy moze np w wodzie cieplej po podgrzaniu.
Zmiekczacz ktory juz masz juz Ci dziala? Jest w nim tenzesz Crystal right czy co?

Co do zapychajacego sie Crytal Right tyo bzdura totalna. Wszystko sie moze "zapchac" i przestac dzialac jak sie tego zle uzyje, Kazde zloze ma swoje ograniczenia i warunki w ktorych dobrze dziala. U mnie na wsi woda paskudna, a u jednego sasiada Crytal Right dziala od paru lat i sie jakos nie zapycha.

Tu Ci np zapropoowano zloze greensand, bo ono faktycznie siarkowodoru sie nie boi i go usuwa. Tylko ze jego eksploatacja kosztuje, bo trzeba ten nadmanganian potasu kupowac (ja nie znalazlem taniej niz ~25PLN za kilogram gdy sie kupuje wieksza ilosc). Jak wejdziesz do sklepu to zaplacisz 50PLN za kilogram. A przy takim duzym filtrze (13") i prawidlowej eksploatacji taki kg pojdzie na 10 regeneracji, wiec prewnie w 2miesiace. To sa wyienre pieniadze, powiedzmy 300PLN na rok na zkup chemii.
I gdzie odporwadzasz scieki. Jesli do oczyszczalni to nie mozesz uzyc nadmanganianiu po Ci wytlucze bakterie.
Jesli to szamba, to raczej mniejszy filtr bo na regeneracje 13" greensandu to pojdzie ladnych kilkaset litrow wody (znowu koszty).

Sa inne zloza ktore sie siarkowodoru nie boja i go usuna razem z zelazem i manganem ktore tylko sie plucze woda. Tyle ze beda wymagaly mocnej pompy (faktycznie mocnej nie na papierze). A nawetj jesli juz ten greensand, to pewnie mniejszy zbiornik niz 13", bedzie taniej eksploatacyjnie.


marcin

qbek17
24-08-2012, 10:03
Najpierw zaproponowano nam złoże Cristal right 100 ale ze względu na zapach siarkowodoru zmieniono na powyższe. Jakie rozwiązanie proponujesz?:)
Zmiękczacz już mam, dlatego szukamy rozwiązania z jego wykorzystaniem ( bo co z nim zrobię ?)
Przedstawiciel innej firmy ( tej od bardzo drogiej oferty ) z kolei twierdzi, że Cristal right po pół roku się zapycha i przestaje działać. I komu tu wierzyć?
CR100 się nie zapcha, ale w twoim przypadku nie ma potrzeby jego stosowania.
Nie masz dużych poziomów żelaza i manganu, a do tego wysokie pH, więc myślę że wystarczyłby mniejszy filtr bez regeneracji chemicznej. Np. ze złożem Pyrolox, Catalox, Defeman czy G1 (to wszystko prawie ten sam materiał tylko różne nazwy handlowe).

bezalina
25-08-2012, 07:37
Zapach jest z wodzie zimnej prosto ze studni, nie bardzo intensywny, ale ja go czuję, nie wiem jak po podgrzaniu bo jeszcze nie mam możliwości sprawdzenia. Zmiękczacz działa, jest to Tapworks NSC25 ED. Ścieki są odprowadzane do oczyszczalni.

Jastrząb
26-08-2012, 12:51
Zapach jest z wodzie zimnej prosto ze studni, nie bardzo intensywny, ale ja go czuję, nie wiem jak po podgrzaniu bo jeszcze nie mam możliwości sprawdzenia. Zmiękczacz działa, jest to Tapworks NSC25 ED. Ścieki są odprowadzane do oczyszczalni.Jesli masz juz oczyszczalnie to NIE mozesz stosowac zloza greensand, bo jest ono regenerowane nadmanganianem potasu. To jest silny utleniacz. Wybije Ci bakterie w oczyszczalni ktora przestanie dzialac. Musisz zastosowac odzelaziacz tylko plukany woda na bazie ktoregos ze zloz o ktorym wspominal Qbek. Do takiego filtra raczej potrzebny bedzie hydrofor bez worka (woda musi byc natleniona a to zapewnia taki hydrofor).
Pytalem o siarkowodor i zmiekczacz bo ciepla woda podgrzana w zbiorniku CWU po przejsciu przez zmiekczacze miewa przypadlosc ze po podgrzaniu smierdzi wlasnie H2S.

marcin

qbek17
26-08-2012, 13:55
Do takiego filtra raczej potrzebny bedzie hydrofor bez worka (woda musi byc natleniona a to zapewnia taki hydrofor).

Przy takim pH i niewielkich ilościach Fe i Mn może się udać bez zmiany hydroforu. Oczywiście jakby miało być "zgodnie ze sztuką" to powinien być taki hydrofor jak piszesz ;)

BadMiky
27-08-2012, 10:49
Witam
Chciałbym podpiąć do domu wode ze studni. Woda ta miałaby służyć do celów spożywczych.
Jest tylko jeden problem w tej wodzie jest za dużo żelaza i manganu.
Żelaza jest 1534 przy wartości dopuszczalnej 200
Manganu jest 266,50 przy wartości dopuszczalnej 50, a pH wynosi 5,3 przy wartości dopuszczalnej 6,5- 9,5.
Doradzilibyście jakie urządzenia dobrać, żeby uzdatnić moją wode
Pozdrawiam

qbek17
27-08-2012, 13:58
Witam
Chciałbym podpiąć do domu wode ze studni. Woda ta miałaby służyć do celów spożywczych.
Jest tylko jeden problem w tej wodzie jest za dużo żelaza i manganu.
Żelaza jest 1534 przy wartości dopuszczalnej 200
Manganu jest 266,50 przy wartości dopuszczalnej 50, a pH wynosi 5,3 przy wartości dopuszczalnej 6,5- 9,5.
Doradzilibyście jakie urządzenia dobrać, żeby uzdatnić moją wode
Pozdrawiam

Głównym problemem jest u ciebie niskie pH. Najpierw musisz je podnieść do poziomo ok 7-8, a dopiero wtedy usuwać Fe i Mn.

Żeby dobrać odżelaziacz przydałoby się więcej informacji - pompa, hydrofor, zużycie wody, rodzaj kanalizacji... i pełne badanie wody.

nairda13
28-08-2012, 23:46
Witam potrzebuję filtru(ów) do poprawy wody - wynik badania poniżej -sanepid. Rodzina 5 osób, studnia głebinowa, zbiornik buforowy - przeponowy. Proszę o propozycje ludzkie finansowo.
badanie wody:
- pH 6,9
-żelazo 1,38 mg/l (norma 0,2 mg/l)
-mangan 0,087 mg/l (norma 0,05 mg/l)
-jon amonowy NH4 1,62 mg/l (norma 0,5 mg/l)
-zapach – siarkowodór 3 TON ------
przewodność el. 936 (norma <2500)
twardość ogólna 132 mg/l

czy można zastosować cr100 crystal right? czy greensand czy coś prostszego. instalacja ma zabezpieczyć cały dom.

qbek17
29-08-2012, 06:27
Witam potrzebuję filtru(ów) do poprawy wody - wynik badania poniżej -sanepid. Rodzina 5 osób, studnia głebinowa, zbiornik buforowy - przeponowy. Proszę o propozycje ludzkie finansowo.
badanie wody:
- pH 6,9
-żelazo 1,38 mg/l (norma 0,2 mg/l)
-mangan 0,087 mg/l (norma 0,05 mg/l)
-jon amonowy NH4 1,62 mg/l (norma 0,5 mg/l)
-zapach – siarkowodór 3 TON ------
przewodność el. 936 (norma <2500)
twardość ogólna 132 mg/l

czy można zastosować cr100 crystal right? czy greensand czy coś prostszego. instalacja ma zabezpieczyć cały dom.
Można CR100 - masz dość niską twardość, więc wydajność CR100 będzie stosunkowo duża. Pamiętaj, że woda będzie w tym przypadku całkowicie zmiękczona. Dodatkowo ze względu na amoniak musisz dać trochę większy filtr niż by to wynikało z samego zmiękczania/odżelaziania. CR nie rusza też siarkowodoru!
Jeśli chciałbyś robić oddzielne odżelazianie, usuwanie amoniaku, i ewentualnie zmiękczanie to wyjdzie drożej (potrzebujesz 3 filtrów).

Ardius
31-08-2012, 19:39
Witam bardzo serdecznie.
Rok temu wywierciliśmy studnię głębinową ( woj. dolnośląskie, powiat Kamienna Góra). Studnia głęboka na 25m, domek jednorodzinny, 4 osoby, dzienne zużycie raczej niskie, gdyż wszyscy są dopiero późnym popołudniem w domu. Hydrofor z poduszką powietrzną. Woda po zbadaniu okazała się niezdatna do użycia.
Oto wyniki:

azotyny - <0,01 mg/l
jon amonowy - <0,1 mg/l
azotany - <1,0 mg/l
żelazo - 3,073mg/l
przewodność - 25
pH - 6,3
chlor - 7mg/l
zasadowość - 1,2
twardość - 1mmol/l
wapń - 30mg/l
magnez - 6mg/l

Takie badanie szczegółowe było rok temu. Od tamtego czasu studnia była nieużywana.
Niedawno zmieniła się trochę sytuacja, i jesteśmy zmuszeni zacząć korzystać z tejże studni. Oddaliśmy tydzień temu wodę do badania, i wyniki wyszły takie:

mangan - 0,147mg/l (norma 50ug/l)
siarczany - 39mg/l (norma 250mg/l)
żelazo ogólne - 3,5mg/l (norma 200ug/l)

Czy zrobić jeszcze dodatkowe badania w sanepidzie?

Prosiłbym znawców o poradę, czego potrzebuję i jakim sprzętem pozbyć się nadmiaru manganu i żelaza w wodzie.
Zdaję sobie sprawę , że im droższa instalacja, tym lepsza, jednak wolałbym kupić instalację, gdzie cena jest adekwatna do jakości i mojego zapotrzebowania.

qbek17
02-09-2012, 10:05
Czy zrobić jeszcze dodatkowe badania w sanepidzie?

Prosiłbym znawców o poradę, czego potrzebuję i jakim sprzętem pozbyć się nadmiaru manganu i żelaza w wodzie.

Zrób pełne badania fizykochemiczne. I określ jakie masz możliwości odprowadzania ścieków z płukania odżelaziacza (szambo, oczyszczalnia, kanalizacja)?

Ardius
02-09-2012, 10:24
Szambo przydomowe tylko i wyłącznie.

Marcin_a3
03-09-2012, 20:33
Witam i prosze o pomoc :)
Studnia wiercona pare m-cy temuna 16m, zwierciadło na 4,5m i w wodzie surowej ph7, twardość całkowita 8 stopni niemieckich i 10mg Fe...reszty teraz niemogę się doszukać.
Teraz mam odżelaziacz na Greensand Plus10x54 42litry złoża z autotrolem 268/742
Regenaracja ustawiona 4g KMn0 na litr złoża czyli 168g na cykl co 3 dni, działało fajnie ale niecały miesiąc... przy ostatniej regeneracji nie pobrał roztworu (nikt nie wiedział)-okazało się że winny był zapchany inżektor - oczywiście żelazem i zamiast 3 dni chodził 6 i przestał odżelaziać, regeneracja już po czyszczeniu inżektora nic nie dała ale greensand "wstał" po awaryjnej regeneracji "chlorem". Teraz woda znów jest ok choć puszcza 0,75mg Fe(test akwariowy) to zacieków niewidać... Przypuszczam że problemy z zatykaniem się inżektora mogą się powtarzać a ja nie mam zamiaru o 02.00 wpatrywać się w zbiornik co 3 dni...więc chciałem zapytać was Panowie czy na 10mg Fe jest lepszy sposób tzn pewniejszy?
Teraz mam zbiornik przeponowy 300l + pompa 1,5 KW, 7,5bar, max 100l/h, max 70m podnoszenia. Rozważam zmianę zbiornika na tradycyjny ocynk z napowietrzaniem jeśli byłby lepszą opcją i inny typ odżelaziacza. Woda i jej ilość z płukania nie stanowi problemu. Nowe pełne badania wody mogę zrobić za parenaście dni, teraz studnia została przy okazji także potraktowana chlorem (nigdy nie była więc dla pewności już jest). Czy ten odżelaziacz (autotrol z cyber wave) można wykożystać z innym złożem w tradycyjnym odżelazianiu z napowietrzaniem czy trzeba coś większego? Narazie nie prosze o jakieś gotowe rozwiązanie bo nie mam badań ale raczej o kierunek i ile może taka opcja kosztować żeby w miare te 10mg bezawaryjnie usuwać (woda do kąpieli/łazienki, rodzina 3 osoby, ok 15m3 miesięcznie), chodzi o koszt samych elementów bez montażu itd.
Prosze o pomoc i pozdrawiam

Jastrząb
04-09-2012, 07:17
Witam i prosze o pomoc :)
Studnia wiercona pare m-cy temuna 16m, zwierciadło na 4,5m i w wodzie surowej ph7, twardość całkowita 8 stopni niemieckich i 10mg Fe...reszty teraz niemogę się doszukać.
Teraz mam odżelaziacz na Greensand Plus10x54 42litry złoża z autotrolem 268/742
Regenaracja ustawiona 4g KMn0 na litr złoża czyli 168g na cykl co 3 dni, działało fajnie ale niecały miesiąc... przy ostatniej regeneracji nie pobrał roztworu (nikt nie wiedział)-okazało się że winny był zapchany inżektor - oczywiście żelazem i zamiast 3 dni chodził 6 i przestał odżelaziać, regeneracja już po czyszczeniu inżektora nic nie dała ale greensand "wstał" po awaryjnej regeneracji "chlorem". Teraz woda znów jest ok choć puszcza 0,75mg Fe(test akwariowy) to zacieków niewidać... Przypuszczam że problemy z zatykaniem się inżektora mogą się powtarzać a ja nie mam zamiaru o 02.00 wpatrywać się w zbiornik co 3 dni...więc chciałem zapytać was Panowie czy na 10mg Fe jest lepszy sposób tzn pewniejszy?
Teraz mam zbiornik przeponowy 300l + pompa 1,5 KW, 7,5bar, max 100l/h, max 70m podnoszenia. Rozważam zmianę zbiornika na tradycyjny ocynk z napowietrzaniem jeśli byłby lepszą opcją i inny typ odżelaziacza. Woda i jej ilość z płukania nie stanowi problemu. Nowe pełne badania wody mogę zrobić za parenaście dni, teraz studnia została przy okazji także potraktowana chlorem (nigdy nie była więc dla pewności już jest). Czy ten odżelaziacz (autotrol z cyber wave) można wykożystać z innym złożem w tradycyjnym odżelazianiu z napowietrzaniem czy trzeba coś większego? Narazie nie prosze o jakieś gotowe rozwiązanie bo nie mam badań ale raczej o kierunek i ile może taka opcja kosztować żeby w miare te 10mg bezawaryjnie usuwać (woda do kąpieli/łazienki, rodzina 3 osoby, ok 15m3 miesięcznie), chodzi o koszt samych elementów bez montażu itd.
Prosze o pomoc i pozdrawiam
Mozesz tylko wymienic zloze w zbiorniku na takie ktore nie wymaga regeneracji nadmanganianiem, oczywiscie wymianiajac tez zbiornik na ocynkowany. Glowice mozna przestawic w tryb pracy bez regeneracji. Przynjamniej w glowicach Clak tak mozna, tu prawie na pewno tez, jako ze glowica bardziej wypasiona pod wzgledem ustawien.

Przy czym moim skromnym zdaniem, przy takiej ilosci zelaza to trochu maly ten filtr. Nie zabolaloby gdyby byl 13". A i tak moze sie okazac ze czesc zelaza zostanie.

marcin

qbek17
04-09-2012, 09:01
Możesz też ustawić częstszą regenerację lub większą dawką... może to trochę zwiększy czas pomiędzy kolejnymi awariami inżektora...