PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

MarianMarian
20-02-2013, 15:02
Mam jeszcze jedna watpliwosc odnosnie zloza BIRM. Czy ktos uzywa tego zloza do jednoczesnego usuwania zelaza i manganu przy pH 7.6? W instrukcji zalecaja w takim przypadku pH w granicach 8.0 - 8.5.

Jastrząb
20-02-2013, 15:20
Mam jeszcze jedna watpliwosc odnosnie zloza BIRM. Czy ktos uzywa tego zloza do jednoczesnego usuwania zelaza i manganu przy pH 7.6? W instrukcji zalecaja w takim przypadku pH w granicach 8.0 - 8.5.

Po pierwsze malu tego manganu, wiec sie nie przejmuj.
Moj sasiad, ma 2 razy wiecej i nie zauwazyl, ze filtr mu go nie usuwa ;-)
Mangan sie ciezko utlenia. Jesli pH jest niesprzyjajace utlenianiu manganu, to nie utleni Ci sie tez na brzegu wanny WC i nie zabrudzi ich. Jakby sie mial utlenic i zabrudzic, to.... zrobi to w filtrze.

Generlanie usuwane Fe i Mn na 1 stopniu bywa trudne, bo najpierw usuwane jest zelazo potem mangan. Jesli zelaza jest duzo, i przebija do dna filtra, mangan nie bedzie sie mial specjalnie jak usunac.

Jak wezmiesz teraz wode swoja do butelki i wybetlasz, i odstawisz to zobaczysz jak metnieje, robi sie zolta, a potem na dno butelki opada taki zolty osad. To jest utlenione zelazo. Przy pH 7.6 mangan sie tak nie utleni. raczej Wymaga obecnosci katalizatora, czyli innych tlenkow manganu. Taki BIrm, Pyrolox, jest wlasnie tlenkiem manganu. Taki tlenek katalizuje utlenianie manganu. Przy pH rzedu pewnie 9-10, tak samo utlenilby sie magna, albo osadzil na wannie, WC.

Ja mam Birm. pH 7,35. Fe=3,5mg, Mn 0,5mg. Od zasypania nie usuwal manganu. Caly mangan przebijal z filtra i byl usuwany dopiero na 2 stopniu. Po jakims roku cos sie stalo, filtr sie wypracowal, nie wiem i zaczal mangan usuwac,


marcin

Jastrząb
20-02-2013, 15:33
Mam jeszcze jedna watpliwosc odnosnie zloza BIRM. Czy ktos uzywa tego zloza do jednoczesnego usuwania zelaza i manganu przy pH 7.6? W instrukcji zalecaja w takim przypadku pH w granicach 8.0 - 8.5.

Troche teorii ;-)
http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=problemy&id=60
http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=praktyka&id=947
http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=praktyka&id=62

marcin

MarianMarian
20-02-2013, 15:59
Troche teorii ;-)
http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=problemy&id=60
http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=praktyka&id=947
http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=praktyka&id=62

marcin

Dzieki za linki, a jakiej wielkosci masz filtr na pierwszym stopniu?

Jastrząb
20-02-2013, 16:50
Dzieki za linki, a jakiej wielkosci masz filtr na pierwszym stopniu?
13x54"

marcin

MarianMarian
23-02-2013, 12:01
13x54"

marcin

A ile zasypales BIRMu? Bo roznica cenowa w zbiornikach 12 i 13 jest niewielka. Poszedlbym w 13'' ale jak bede musial przez to kupic 3 worek BIRMu to sobie daruje.

qbek17
26-02-2013, 09:40
A ile zasypales BIRMu? Bo roznica cenowa w zbiornikach 12 i 13 jest niewielka. Poszedlbym w 13'' ale jak bede musial przez to kupic 3 worek BIRMu to sobie daruje.

W 13x54 nie wejdą 3 worki Birmu. Tzn wejdą, ale nie będzie wystarczająco wolnej przestrzeni.

WallyB
06-03-2013, 14:20
Witam.
Prosiłbym o pomoc. Zamontowano mi na podstawie takich wyników badań wody:
- barwa 25
-mętność 109
- pH 7.0
-N-przewodność elektryczna właściwa 2820
-zapach - nieakcept.(benzyna)
-amonowy jon 1.14
-azotany 0.83
- azotyny p.o
- N-Mangan 727
- żelazo 9420

Filtr 10x54 złoże Crystal Right 100 (1 worek), sterownik Clack WS1 CI. pojemnik na sól . (Woda pochodzi ze studni głębinowej 45m)
Firma twierdziła, że to zupełnie wystarczy he he

Badanie wody przed i po filtrze:

-N-Mangan nw
-żelazo przed filtrem 7155(czyli dużo mniej niż za 1 razem:lol2:)
- żelazo po filtrze 3010 ( i to zaraz po regeneracji)

Aktualnie mam zamontowany:
- inżektor przed hydroforem,
-wymieniony hydrofor na bez membrany 300l,
-dołożone 0.5 worka Crystal Right
-regeneracja co 1.5 m3

A woda jak była ruda to jest nadal ......

Podaję jeszcze ustawienia sterownika:
1 Backwash 10 min
2 Brine 65 min
3. Backwash 8 min
4. Rinse 8 min
5 Fill 5kg 6.05 L
- Capacity 1.5 m3
- regen Auto
- regen normal

Może jest tu na forum ktoś kto ma pojęcie w temacie, bo najwyraźniej moi instalatorzy sobie nie radzą. wydałem już dużo więcej kasy niż to miało kosztować, a efektów nie ma.

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

qbek17
06-03-2013, 14:43
Witam.
Prosiłbym o pomoc. Zamontowano mi na podstawie takich wyników badań wody:
- barwa 25
-mętność 109
- pH 7.0
-N-przewodność elektryczna właściwa 2820
-zapach - nieakcept.(benzyna)
-amonowy jon 1.14
-azotany 0.83
- azotyny p.o
- N-Mangan 727
- żelazo 9420

Filtr 10x54 złoże Crystal Right 100 (1 worek), sterownik Clack WS1 CI. pojemnik na sól . (Woda pochodzi ze studni głębinowej 45m)
Firma twierdziła, że to zupełnie wystarczy he he

Badanie wody przed i po filtrze:

-N-Mangan nw
-żelazo przed filtrem 7155(czyli dużo mniej niż za 1 razem:lol2:)
- żelazo po filtrze 3010 ( i to zaraz po regeneracji)

Aktualnie mam zamontowany:
- inżektor przed hydroforem,
-wymieniony hydrofor na bez membrany 300l,
-dołożone 0.5 worka Crystal Right
-regeneracja co 1.5 m3

A woda jak była ruda to jest nadal ......

Podaję jeszcze ustawienia sterownika:
1 Backwash 10 min
2 Brine 65 min
3. Backwash 8 min
4. Rinse 8 min
5 Fill 5kg 6.05 L
- Capacity 1.5 m3
- regen Auto
- regen normal

Może jest tu na forum ktoś kto ma pojęcie w temacie, bo najwyraźniej moi instalatorzy sobie nie radzą. wydałem już dużo więcej kasy niż to miało kosztować, a efektów nie ma.

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Widać, że ktoś nie bardzo wiedział co robi albo nie poświęcił nawet chwili żeby się dowiedzieć...
Nie ma badania twardości, co przy CR100 jest bardzo istotne.
Przy takim poziomie żelaza, zbiornik 10x54 jest, delikatnie mówiąc, za mały.
Regeneracja jest za krótka (głównie etap zasysania).
Tyle w temacie tego co już jest... a co zrobić - moim zdaniem przy takich parametrach (i żeby nie wywalać tego co już masz) trzeba by dostawić na początku odżelaziacz, a CR100 porządnie wyczyścić chemicznie.

WallyB
06-03-2013, 18:12
Widać, że ktoś nie bardzo wiedział co robi albo nie poświęcił nawet chwili żeby się dowiedzieć...
Nie ma badania twardości, co przy CR100 jest bardzo istotne.
Jeśli masz amoniak to lepszy byłby CR200.
Przy takim poziomie żelaza, zbiornik 10x54 jest, delikatnie mówiąc, za mały.
Regeneracja jest za krótka (głównie etap zasysania).
Tyle w temacie tego co już jest... a co zrobić - moim zdaniem przy takich parametrach (i żeby nie wywalać tego co już masz) trzeba by dostawić na początku odżelaziacz, a CR100 porządnie wyczyścić chemicznie.

Dziękuję za odpowiedź.
Wydawało mi się, że jeśli biorę znaną firmę , która działa kilkanaście lat na rynku to mam pewność, że znają się na rzeczy :lol2:

Myślę zrobić teraz badanie:
- twardość
- amoniak
- utlenialność ChZt

Właśnie mam wrażenie, że coś nie tak jest z tą regeneracją. Może mógł byś mi napisać jak ustawić te czasy w sterowniku. I jaki odżelaziacz byś polecał.

qbek17
06-03-2013, 18:26
Jeszcze jedno pytanie.... to ten CR100 nie poradzi sobie z żelazem ?

CR100 najpierw pozbędzie się twardości, a dopiero później żelaza, manganu i amoniaku. Przy takiej ilości żelaza (i prawdopodobnie dość wysokiej twardości) ten zestaw jest po prostu zdecydowanie za mały.

WallyB
06-03-2013, 18:31
A jak z tymi czasami regeneracji ? Może to by chociaż trochę pomogło na razie ..... no i złoże nie będzie tak dostawało w kość .....

qbek17
06-03-2013, 18:35
Dziękuję za odpowiedź.
Wydawało mi się, że jeśli biorę znaną firmę , która działa kilkanaście lat na rynku to mam pewność, że znają się na rzeczy :lol2:

Myślę zrobić teraz badanie:
- twardość
- amoniak
- utlenialność ChZt

Właśnie mam wrażenie, że coś nie tak jest z tą regeneracją. Może mógł byś mi napisać jak ustawić te czasy w sterowniku. I jaki odżelaziacz byś polecał.

http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf tu masz tabelę z czasami regeneracji.
http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/Soda_Ash_regen_PL.pdf tu masz procedurę czyszczenia złoża CR.

Twardość możesz zmierzyć prostym testem akwarystycznym.
Skoro amoniak już badałeś to wiesz, że go masz w wodzie - CR100 w odpowiednich warunkach go usunie (co jakiś czas trzeba będzie zregenerować złoże podchlorynem).

Skoro masz już hydrofor i napowietrzanie to odżelaziacz możesz mieć każdy. Podaj trochę informacji o wydajności pompy/studni, zapotrzebowaniu na wodę, rodzaju kanalizacji (szambo/oczyszczalnia)?

Hytryulik
06-03-2013, 18:50
Witam.
Prosiłbym o pomoc. Zamontowano mi na podstawie takich wyników badań wody:
- barwa 25
-mętność 109
- pH 7.0
-N-przewodność elektryczna właściwa 2820
-zapach - nieakcept.(benzyna)
-amonowy jon 1.14
-azotany 0.83
- azotyny p.o
- N-Mangan 727
- żelazo 9420

Filtr 10x54 złoże Crystal Right 100 (1 worek), sterownik Clack WS1 CI. pojemnik na sól . (Woda pochodzi ze studni głębinowej 45m)
Firma twierdziła, że to zupełnie wystarczy he he

Badanie wody przed i po filtrze:

-N-Mangan nw
-żelazo przed filtrem 7155(czyli dużo mniej niż za 1 razem:lol2:)
- żelazo po filtrze 3010 ( i to zaraz po regeneracji)

Aktualnie mam zamontowany:
- inżektor przed hydroforem,
-wymieniony hydrofor na bez membrany 300l,
-dołożone 0.5 worka Crystal Right
-regeneracja co 1.5 m3

A woda jak była ruda to jest nadal ......

Podaję jeszcze ustawienia sterownika:
1 Backwash 10 min
2 Brine 65 min
3. Backwash 8 min
4. Rinse 8 min
5 Fill 5kg 6.05 L
- Capacity 1.5 m3
- regen Auto
- regen normal

Może jest tu na forum ktoś kto ma pojęcie w temacie, bo najwyraźniej moi instalatorzy sobie nie radzą. wydałem już dużo więcej kasy niż to miało kosztować, a efektów nie ma.

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Na twoim miejscu to wziąłbym pałę i tego co Ci to sprzedał lałbym w pusty łeb aż zrozumie co zrobił. Napowietrzenie tej wody przy twoim układzie da Ci odwrotny skutek. Nie nadążysz czyścic inżektorów w głowicy. Nie słuchaj się doradztwa aby zwiększać urządzenie z CR. Pewnie sprzedał ci dystrybutor tego doradcy.
Obecnie nie masz innego wyjścia tylko spróbować oddać te urządzenie. Jak nic z tego nie wyjdzie to musisz zamontować tradycyjny odżelaziacz przed tym wynalazkiem.

WallyB
06-03-2013, 19:02
http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf tu masz tabelę z czasami regeneracji.
http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/Soda_Ash_regen_PL.pdf tu masz procedurę czyszczenia złoża CR.

Twardość możesz zmierzyć prostym testem akwarystycznym.
Skoro amoniak już badałeś to wiesz, że go masz w wodzie - CR100 w odpowiednich warunkach go usunie (co jakiś czas trzeba będzie zregenerować złoże podchlorynem).

Skoro masz już hydrofor i napowietrzanie to odżelaziacz możesz mieć każdy. Podaj trochę informacji o wydajności pompy/studni, zapotrzebowaniu na wodę, rodzaju kanalizacji (szambo/oczyszczalnia)?

Dzięki za linki.
Wydajności pompy nie znam, zapotrzebowanie to 3- 4 dorosłe osoby, szambo 12m3

Tam w specyfikacji CR100 jest podane 6kg żwiru, a wiem że u mnie żadnego żwiru nie dodawali .... o co chodzi ?

qbek17
06-03-2013, 19:14
Dzięki za linki.
Wydajności pompy nie znam, zapotrzebowanie to 3- 4 dorosłe osoby, szambo 12m3

Tam w specyfikacji CR100 jest podane 6kg żwiru, a wiem że u mnie żadnego żwiru nie dodawali .... o co chodzi ?

Chodzi o to, żeby dobrze rozprowadzić wodę po całym przekroju zbiornika i podtrzymać złoże. Jak nie ma żwiru to jakieś 6 kg CR100 praktycznie nie pracuje.

Wydajność pompy jest bardzo istotna do doboru odżelaziacza - masz szansę się tego dowiedzieć? Może chociaż model pompy?

WallyB
06-03-2013, 20:34
Chodzi o to, żeby dobrze rozprowadzić wodę po całym przekroju zbiornika i podtrzymać złoże. Jak nie ma żwiru to jakieś 6 kg CR100 praktycznie nie pracuje.

Wydajność pompy jest bardzo istotna do doboru odżelaziacza - masz szansę się tego dowiedzieć? Może chociaż model pompy?
Jutro będę miał dokładne parametry tej pompy, to chyba jest Grundfos.

Jeszcze mam pytanie o ten żwir.
- Jaki to ma być (jakaś określona wielkość itp) i gdzie go kupić (czy może być zwykły budowlany, albo akwarystyczny )
- czy wsypuje się go na dno zbiornika, potem zasypuje CR ?

qbek17
06-03-2013, 21:02
Jutro będę miał dokładne parametry tej pompy, to chyba jest Grundfos.

Jeszcze mam pytanie o ten żwir.
- Jaki to ma być (jakaś określona wielkość itp) i gdzie go kupić (czy może być zwykły budowlany, albo akwarystyczny )
- czy wsypuje się go na dno zbiornika, potem zasypuje CR ?

Żwir budowlany raczej się nie nadaje, lepszy byłby akwarystyczny. Chodzi o w miarę jednorodne ziarna (np. 2-3mm), najlepiej płukane i suszone. Taki dedykowany do uzdatniania jest do kupienia w workach po 25 kg, więc starcza na kilka filtrów.
Wsypuje się go na dno, tak żeby zakryć dolny dystrybutor, i na niego sypie się właściwe złoże.

WallyB
06-03-2013, 21:04
Żwir budowlany raczej się nie nadaje, lepszy byłby akwarystyczny. Chodzi o w miarę jednorodne ziarna (np. 2-3mm), najlepiej płukane i suszone. Taki dedykowany do uzdatniania jest do kupienia w workach po 25 kg, więc starcza na kilka filtrów.
Wsypuje się go na dno, tak żeby zakryć dolny dystrybutor, i na niego sypie się właściwe złoże.
Bardzo dziękuję za odpowiedź

free_shop
07-03-2013, 10:58
Na twoim miejscu to wziąłbym pałę i tego co Ci to sprzedał lałbym w pusty łeb aż zrozumie co zrobił.[...]
Obecnie nie masz innego wyjścia tylko spróbować oddać te urządzenie. Jak nic z tego nie wyjdzie to musisz zamontować tradycyjny odżelaziacz przed tym wynalazkiem.
Jeżeli łeb jest pusty, to szkoda zachodu. Ale jeśli jest w nim chociaż orzeszek, to walilłbym z lewej strony (ta półkula odpowiada za myślenie logiczne);-).
Ja bym natychmiast oddał filtr.
1. Jest źle dobrany (woda po filtrze nie spełnia wymogów)
2. Jaka firma montuje CR nie znając twardości wody?
3. Źle ustawione czasy w głowicy.
4. Brak żwiru (chociaż może to jest taka uboga wersja?:-)).
Jeśli woda "wali" benzyną, to moim zdaniem, na końcu powinien być zamontowany filtr z węglem (bez niego bałbym się brać prysznic paląc papierosa;-)).

qbek17
07-03-2013, 11:21
...Ale jeśli jest w nim chociaż orzeszek, to walilłbym z lewej strony (ta półkula odpowiada za myślenie logiczne);-).
Jeśli woda "wali" benzyną, to moim zdaniem, na końcu powinien być zamontowany filtr z węglem (bez niego bałbym się brać prysznic paląc papierosa:wink:).HAHAHAHA ;)

4. Brak żwiru (chociaż może to jest taka uboga wersja?:-)).
Uboga wersja filtra z najdroższym złożem? ;)

qbek17
08-03-2013, 11:42
pH

Mam pH lekko poniżej normy (5,9) i trochę więcej poniżej zalecanej do picia (6). W jaki sposób najprościej zwiększyć tę wartość? Dodam, że w swojej instalacji nie planuję nic poza UV i osmozą na jednym odbiorniku (tylko do picia).

Możesz użyć złoża do podnoszenia pH. Wymaga to kolumny przepływowej i uzupełniania złoża co jakiś czas. Minus jest taki, że przy okazji podniesie się twardość wody. Alternatywą byłoby dozowanie NaOH ale to raczej nie w domowych warunkach ;)

qbek17
08-03-2013, 12:56
No właśnie nie chcę się bawić w żadne kolumny itp. Zastanawiam się po pierwsze czy te 5,9 to coś strasznego a po drugie czy taki "podzlewowy" mineralizator do wody pitnej nie pomoże choć trochę?

Mineralizator to zazwyczaj podobne złoże do tych podnoszących pH więc powinien pomóc.

WallyB
08-03-2013, 20:05
Chodzi o to, żeby dobrze rozprowadzić wodę po całym przekroju zbiornika i podtrzymać złoże. Jak nie ma żwiru to jakieś 6 kg CR100 praktycznie nie pracuje.

Wydajność pompy jest bardzo istotna do doboru odżelaziacza - masz szansę się tego dowiedzieć? Może chociaż model pompy?
Cześć qbek17.
Dopiero dzisiaj znalazłem jakąś nalepkę od mojej pompy.
to jest Grundfos SQ 3-65 daję link do strony z jej danymi :
http://pompysanok.pl/opis/518181/grundfos-sq-3-65.html
pisałeś, że do doboru odżelaziacza potrzebna jest wydajność pompy.
To jaki odżelaziacz polecił byś do tej pompy ?
- żelazo ok 7000-8000 potem 10x54 i ok 42kg CR100
- pompa jest na ok 40- 45 m pod ziemią
- jak znalazłem w necie to wydajność max 4.5 m3/h
- hydrofor 300l

qbek17
09-03-2013, 23:04
Cześć qbek17.
Dopiero dzisiaj znalazłem jakąś nalepkę od mojej pompy.
to jest Grundfos SQ 3-65 daję link do strony z jej danymi :
http://pompysanok.pl/opis/518181/grundfos-sq-3-65.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpompysanok.pl%2Fop is%2F518181%2Fgrundfos-sq-3-65.html)
pisałeś, że do doboru odżelaziacza potrzebna jest wydajność pompy.
To jaki odżelaziacz polecił byś do tej pompy ?
- żelazo ok 7000-8000 potem 10x54 i ok 42kg CR100
- pompa jest na ok 40- 45 m pod ziemią
- jak znalazłem w necie to wydajność max 4.5 m3/h
- hydrofor 300l
Odżelaziacz ze złożem Pyrolox:
- max.zbiornik 12x52
- pompa na max.wydajności (mało realne w rzeczywistości)
- płukanie wodą

Odżelaziacz ze złożem Greensand Plus:
- zbiornik np.13x54 lub 14x52 (lub wyższy 14x65)
- płukanie ok 3 m3/h więc pompa ma zapas
- regeneracja nadmanganianem potasu

Birm ma podobne wymagania płukania co Greensand Plus ale nie potrzebuje regeneracji nadmanganianem. Jest za to dość wybredny i chyba na twoim miejscu już bym z nim nie eksperymentował.
Najrozsądniej chyba wychodzi jak największy zbiornik z greensandem. Oczywiście im większy tym droższy, więc tu musisz pomyśleć czy częstsza regeneracja czy większy koszt zakupu... Na drugim stopniu zostawiłbym to co już masz, więc to może być argument za jednak nieco mniejszym odżelaziaczem.

PaWoS
12-03-2013, 14:38
Witam i proszę o pomoc w dobraniu sprzętu do pozbycia się nadwyżki azotynów oraz rodzaj lampy uv na bakterie. Studnia głębinowa z pompą na wysokości 32 odległość od zbiornika 30 mb, wydajność na taką odległość około 25 l zmierzona wiaderkiem. Przewidziany zbiornik 300 l ocynk. Proszę o propozycje sprzętu jaki muszę zastosować. Wyniki badania po 2 miesiącach pompowania do dna studni.
Wyniki
pH 7,15
Przewodność 690
Twardość wapniowa 188,40
Jon amonowy 0,291
Azotyny 7,961
Żelazo ogólne 0,18
Mangan Ogólny 0,054
Glin ogólny 0
Mętność 12,14
Barwa 122,75
Azotany NO3 26,97

Bakteriologia

Bakterie z grupy coli w 100 ml - 32
Clostridia red.siarczany w100 ml - 0
Enterokoki pacior.kałowe - 2

tadi9
12-03-2013, 19:13
U mnie jest 15m3 na miesiąc. Ja mam konkretnie taką,

http://aqua-soft.com.pl/zmiekczanie-wody/zmiekczacze-na-caly-dom/aqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html

Założenia napisał mi kolega z forum :)

Głowica sterująca Clack WS1CI z domieszaniem wody surowej, bypassem( zaworem obejścia)

Witam,
jak sprawuje się to urządzenie, bo być może też takie będę chciał kupić?

qbek17
12-03-2013, 20:59
Witam i proszę o pomoc w dobraniu sprzętu do pozbycia się nadwyżki azotynów oraz rodzaj lampy uv na bakterie. Studnia głębinowa z pompą na wysokości 32 odległość od zbiornika 30 mb, wydajność na taką odległość około 25 l zmierzona wiaderkiem. Przewidziany zbiornik 300 l ocynk. Proszę o propozycje sprzętu jaki muszę zastosować. Wyniki badania po 2 miesiącach pompowania do dna studni.
Wyniki
pH 7,15
Przewodność 690
Twardość wapniowa 188,40
Jon amonowy 0,291
Azotyny 7,961
Żelazo ogólne 0,18
Mangan Ogólny 0,054
Glin ogólny 0
Mętność 12,14
Barwa 122,75
Azotany NO3 26,97

Bakteriologia

Bakterie z grupy coli w 100 ml - 32
Clostridia red.siarczany w100 ml - 0
Enterokoki pacior.kałowe - 2

Nad lampą UV nie ma się co rozpisywać - np. model TMA V20 powinien być wystarczający.
Z azotynami masz dwie opcje: jonit (anionit) usuwający azotany (najpierw przydałoby się utlenienie azotynów do azotanów, których i tak jest sporo) lub odwrócona osmoza. Nie piszesz nic o planowanym zużyciu, ale zakładam, że w domowych warunkach nie będziesz stawiał RO na całą instalację.
Sugerowałbym połączenie tych dwóch opcji czyli jonit na wejściu na dom i osmoza na wodę do picia. Dozowania chemii też raczej nie zrobisz więc zostaje napowietrzanie.
Do tego masz dość wysoką barwę i mętność czyli potrzebny będzie solidny filtr mechaniczny.

Chlorowałeś studnię po wykonaniu?

PaWoS
12-03-2013, 21:56
Od tego czasu dwa razy chlorowałem wodę i sądzę że poradzę sobie z bakteriami. Przed badaniem tego nie zrobiłem. Planuje teraz na wiosnę jeszcze raz wsypać tabletki zrobię badanie ale mimo wszystko założę lampę UV by spać spokojnie. Barwa i mętność jest wysoka bo mam bardzo nisko pompę opuszczoną i przed badaniem wypompowałem do zera wodę. Ze studni ma korzystać trzy osoby plus podlewanie ogródka. I tu właśnie nie wiem jak zalożyć filtry. Zastanawiam sie nad odwrócona osmozą w kuchni ale czy na instalację można puścić taka wodę czy to nie zaszkodzi użytkownikom podczas kompania lub mycia zębów.

Edit: Co do zanieczyszczeń to najbliższe szambo jest około 150~200 mb od studni i wiem że jest bez dna ze spadkiem terenu w stronę szamba więc sądzę ze bakterie przynieśli fachowcy na sprzęcie oraz w żwirze który użyli jako filtru. Niestety po zapłaceniu zorientowałem że się że w żwirze są resztki roślin co jest teraz pewno przyczyną za wysokich azotynów. Woda nie posiada obcych zapachów czy smaku oraz pozostawiona do odstania przez 24h nie zmienia barwy, jedynie delikatny osad z iłu (warstwa iłu to około 20 mb)
Co do żwiru to zastanawiam się czy istnieje coś co mogę wsypać do studni by odkazić, coś innego niż tabletki chloru.

qbek17
13-03-2013, 09:06
Od tego czasu dwa razy chlorowałem wodę i sądzę że poradzę sobie z bakteriami. Przed badaniem tego nie zrobiłem. Planuje teraz na wiosnę jeszcze raz wsypać tabletki zrobię badanie ale mimo wszystko założę lampę UV by spać spokojnie. Barwa i mętność jest wysoka bo mam bardzo nisko pompę opuszczoną i przed badaniem wypompowałem do zera wodę. Ze studni ma korzystać trzy osoby plus podlewanie ogródka. I tu właśnie nie wiem jak zalożyć filtry. Zastanawiam sie nad odwrócona osmozą w kuchni ale czy na instalację można puścić taka wodę czy to nie zaszkodzi użytkownikom podczas kompania lub mycia zębów.

Edit: Co do zanieczyszczeń to najbliższe szambo jest około 150~200 mb od studni i wiem że jest bez dna ze spadkiem terenu w stronę szamba więc sądzę ze bakterie przynieśli fachowcy na sprzęcie oraz w żwirze który użyli jako filtru. Niestety po zapłaceniu zorientowałem że się że w żwirze są resztki roślin co jest teraz pewno przyczyną za wysokich azotynów. Woda nie posiada obcych zapachów czy smaku oraz pozostawiona do odstania przez 24h nie zmienia barwy, jedynie delikatny osad z iłu (warstwa iłu to około 20 mb)
Co do żwiru to zastanawiam się czy istnieje coś co mogę wsypać do studni by odkazić, coś innego niż tabletki chloru.

Taka uwaga poza tematem filtrów - wydajność pompy (25 l/min o ile dobrze zrozumiałem twój wpis) jest dość niska.
Filtry zakładasz w domu, za odejściem do ogródka, najpierw mechaniczny, potem lampa UV i jonit, a na koniec osmoza w kuchni. Woda po osmozie nie zaszkodzi, ale jest to kosztowne i zbyt skomplikowane żeby puszczać wodę z RO na cały dom.

Do odkażania możesz użyć, zamiast tabletek, płynnego podchlorynu, ale nie jestem pewien na ile jest to w stanie spenetrować żwir wokół studni.

Marczak
13-03-2013, 13:37
(...). I tu właśnie nie wiem jak zalożyć filtry. Zastanawiam sie nad odwrócona osmozą w kuchni ale czy na instalację można puścić taka wodę czy to nie zaszkodzi użytkownikom podczas kompania lub mycia zębów.(...)
Ciężko Ci będzie założyć osmozę na cały dom - pewnie, są rozwiązania przemysłowe, ale wątpię, żeby to się finansowo opłacało. Z domowych najlepszą osmozą na polskim rynku jest Puricom Binature.

Może warto zastanowić się nad stacjami filtracyjnymi? Zwróć się do profesjonalnej firmy, która rozplanuje Ci instalację. Nie wiem jakie masz dokładnie parametry wody, ale zazwyczaj montuje się filtr wstępny (mechaniczny) i potem stacje (w zależności od zapotrzebowania) węglowe, odżelaziacze czy odmanganiacze.

Filtr RO nie ma prawa szkodzić do mycia zębów czy kąpania :P Membrana oczyszcza wodę gruntownie, redukując jej skład chemiczny do minimum.

Jak chcesz wiedzieć coś jeszcze - pisz śmiało :)

qbek17
13-03-2013, 15:01
... Z domowych najlepszą osmozą na polskim rynku jest ...
Wszystkie są tak samo dobre ;) Wszystkie mają membrany o prawie identycznych parametrach (różnice w wydajności GPD nie mają tu znaczenia bo masz zbiorniki magazynowe lub też zawsze możesz połączyć kilka membran równolegle). Ilość filtrów wstępnych też nie ma większego znaczenia - filtr mechaniczny i węglowy to minimum, które jest wszędzie, a pozostałe wynalazki to już czysty marketing. Nie wszystkie za to kosztują ~4 kPLN!! ;)


Może warto zastanowić się nad stacjami filtracyjnymi? Zwróć się do profesjonalnej firmy, która rozplanuje Ci instalację. Nie wiem jakie masz dokładnie parametry wody, ale zazwyczaj montuje się filtr wstępny (mechaniczny) i potem stacje (w zależności od zapotrzebowania) węglowe, odżelaziacze czy odmanganiacze.
Może warto przeczytać temat zanim się na niego odpowie... PaWoS podawał parametry wody i niestety w tym przypadku nic (poza uniwersalnym filtrem mechanicznym) z tego co wymieniłeś nie ma zastosowania.


Membrana oczyszcza wodę gruntownie, redukując jej skład chemiczny do minimum.
Jak chcesz wiedzieć coś jeszcze - pisz śmiało :)
Ja bym chciał wiedzieć co to znaczy "redukować skład chemiczny do minimum" i "oczyszczać wodę gruntownie" ;)

Może się czepiam, ale mam alergię na takie posty w stylu "nie znam się to się wypowiem (zareklamuję)"...

Marczak
13-03-2013, 15:26
Wszystkie są tak samo dobre ;) Wszystkie mają membrany o prawie identycznych parametrach (różnice w wydajności GPD nie mają tu znaczenia bo masz zbiorniki magazynowe lub też zawsze możesz połączyć kilka membran równolegle).
Co za bełkot. Jak możesz pisać, że jakaś zwykła standardowa osmoza (typu RO5) jest tak samo dobra jak profesjonalne osmozy kuchenne zrobione z dużo lepszych materiałów? Pisze o Binature, bo sam skusiłem się na taką osmozę. Przede wszystkim miałem wcześniej dwie inne obudowane filtry i prędzej czy później pojawiały się różne problemy:
1) zapchane membrany
2) niedrożności
3) ciśnienie z wylewki tragiczne

Fakt, nie jest tania, bo to nowość na polskim rynku, ale nic na to nie poradzę. Wcześniej miałem ge merlina, który CIĄGLE był serwisowany.


Ilość filtrów wstępnych też nie ma większego znaczenia - filtr mechaniczny i węglowy to minimum, które jest wszędzie, a pozostałe wynalazki to już czysty marketing. Nie wszystkie za to kosztują ~4 kPLN!! ;)
:bash:


Może warto przeczytać temat zanim się na niego odpowie... PaWoS podawał parametry wody i niestety w tym przypadku nic (poza uniwersalnym filtrem mechanicznym) z tego co wymieniłeś nie ma zastosowania.
Tutaj racja, przepraszam za mój błąd.


Ja bym chciał wiedzieć co to znaczy "redukować skład chemiczny do minimum" i "oczyszczać wodę gruntownie" ;)
Drogi kolego, jak zapewne wiesz w wodzie z kranu mogą znajdować się takie związki jak fosforany, azotany, żelazo, amoniak, azotany czy wapń i chlor. Ich redukcja polega na...heh... zmniejszeniu ilości (?) :) Chyba dość prosto się wyraziłem.

Pozdrawiam :)

qbek17
13-03-2013, 16:07
Co za bełkot. Jak możesz pisać, że jakaś zwykła standardowa osmoza (typu RO5) jest tak samo dobra jak profesjonalne osmozy kuchenne zrobione z dużo lepszych materiałów?
Mogę tak pisać bo zdaję sobie sprawę jak działa taki filtr. Byłem u kilku producentów tych urządzeń, byłem w fabryce produkującej membrany RO, widziałem jak się je robi i jak działają, przerobiłem temat od strony teoretycznej i praktycznej - nie tylko tych malutkich podzlewowych.

Na pewno jak coś kosztuje taką kasę to powinno być wykonane z najlepszych materiałów. Ale to nadal nie zmienia faktu, że nie różni się niczym w działaniu od urządzeń kosztujących ułamek tej ceny. Nie mówię o najtańszych systemach made in china, ale o porządnych osmozach za <1 kPLN.


Pisze o Binature, bo sam skusiłem się na taką osmozę. Przede wszystkim miałem wcześniej dwie inne obudowane filtry i prędzej czy później pojawiały się różne problemy:
1) zapchane membrany
2) niedrożności
3) ciśnienie z wylewki tragiczne
Bardzo mi przykro, że miałeś takie doświadczenia z innymi filtrami. Ja mam za to odwrotne doświadczenie - jak policzyć rodzinę i znajomych, u których są zamontowane RO to będzie ok 7 szt. I w żadnej nigdy nie było problemów :) a żadna z nich nie kosztowała więcej niż 0,7 kPLN. Może po prostu masz pecha? :)

Fakt, nie jest tania, bo to nowość na polskim rynku, ale nic na to nie poradzę. Wcześniej miałem ge merlina, który CIĄGLE był serwisowany. Jaka nowość? Co w niej nowego? Nie ma tam nic czego nie może być w każdej innej osmozie. I proszę nie mów, że ma "komputer" do sterowania, bo to nie ma wpływu na sposób filtracji.

Taka anegdotka: na jednych z zagranicznych targów o tematyce wodnej wystawiał się producent membran (Dow) ze swoimi modułami i na sąsiednim stoisku jakaś chińska firma krzak z modułami skręcanymi także z membran Dow'a. Najlepsze było to, że Chińczycy twierdzili, że ich membrany mają lepsze parametry niż te oryginalne na stoisku obok :)


Drogi kolego, jak zapewne wiesz w wodzie z kranu mogą znajdować się takie związki jak fosforany, azotany, żelazo, amoniak, azotany czy wapń i chlor. Ich redukcja polega na...heh... zmniejszeniu ilości (?) :) Chyba dość prosto się wyraziłem.
Bardzo prosto się wyraziłeś :) Teraz zaczynam rozumieć dlaczego twoje wcześniejsze filtry się nie sprawdzały... wapń, żelazo, chlor... to wszystko zabija membranę.
Nadal jednak chciałbym poznać to "minimum składu chemicznego" ;)

qbek17
13-03-2013, 16:11
3) ciśnienie z wylewki tragiczne
...Wcześniej miałem ge merlina, który CIĄGLE był serwisowany.

Jak porównujesz Merlina (swoją drogą kolejny "cudowny" wynalazek) do zwykłej osmozy ze zbiornikiem to się nie dziw, że ciśnienie było słabe. Tym bardziej, że membrany w nim się zapychały jak puszczałeś na niego twardą wodę.

PaWoS
13-03-2013, 16:30
Oferta firmy która się zajmuje montażem

1.
Filtr mechaniczny wst.pny Cintropur NW 32
(Belgia)

2.
Usuwanie azotynow OPTIM 25/A
dwuelementowy (sterowanie automatyczne
obj.to.ciowe . GE OSMONICS USA)
.ywica ] 35 litrow, anionit

3.
Filtr sorpcyjny Aqua BIG 20h (W.ochy) z
w.g.owym wk.adem z .upin kokosowych

4.
Sterylizator Sterilight S5Q]P (Canada)
przep.yw 1,4 m3/h, napi.cie 230/50 V/Hz,

Propozycja założenia tego sprzętu przed instalacją. Zajmuję się sprzedażą materiałów budowlanych i podchodzę zawsze z rezerwą do propozycji i ofert. Proszę o opinie.

http://img542.imageshack.us/img542/2759/filtry.png

qbek17
13-03-2013, 16:41
Oferta firmy która się zajmuje montażem

1.
Filtr mechaniczny wst.pny Cintropur NW 32
(Belgia)

2.
Usuwanie azotynow OPTIM 25/A
dwuelementowy (sterowanie automatyczne
obj.to.ciowe . GE OSMONICS USA)
.ywica ] 35 litrow, anionit

3.
Filtr sorpcyjny Aqua BIG 20h (W.ochy) z
w.g.owym wk.adem z .upin kokosowych

4.
Sterylizator Sterilight S5Q]P (Canada)
przep.yw 1,4 m3/h, napi.cie 230/50 V/Hz,

Propozycja założenia tego sprzętu przed instalacją. Zajmuję się sprzedażą materiałów budowlanych i podchodzę zawsze z rezerwą do propozycji i ofert. Proszę o opinie.

1. Cintropur - OK
2. Z opisu wynika jaka jest głowica i ilość jonitu (która nie zgadza się z ilością podaną - 35 litrów). Najważniejsze pytanie - jaki jonit i zbiornik (wielkość)?
3. Filtr węglowy OK - sprawdź tylko czy będziesz mógł kupić do niego wkłady gdzieś poza tą firmą.
4. Lampa - OK, z tym że części do niej będą droższe (i nie wiem jak z dostępnością) niż do TMA. Poza tym model na trochę niski przepływ.

Ja bym dał inną kolejność przy montażu: anionit jest dosyć delikatny i jeśli będziesz odkażał studnię to musisz go odciąć lub dać filtr węglowy przed nim.

PaWoS
13-03-2013, 16:51
Wszystkie opinie wezmę pod uwagę choć niestety muszę się kierować też moja kieszenią. Zadałem kolejne pytania co do kosztów firmie i podam szczegóły jutro. Za tydzień postaram się dać aktualne badanie wody.

edit:

odpowiedź co kosztów użytkowania.

:
1. Filtr wstępny mechaniczny Cintropur NW32: wymiana worków co 6 m-cy. Cena opakowanie (5 szt. W 1 opakowaniu; 100 mikron) – 64 zł. netto

2. Usuwanie azotynów OPTIM 25/A : Obsługa polega na dosypywaniu soli
tabletkowanej. Ilość regeneracji w miesiącu około 4. (według faktycznego poboru wody)
Ilość soli na 1 regeneracje: około 3.2 kg. Miesięczne zapotrzebowanie soli: 12.8 kg. 1 worek soli – 25 kg.
Miesięczne zapotrzebowanie soli – około 0.5 worka. 1 worek soli – 30 zł. netto.
Miesięczny koszt eksploatacji – około 15 zł. netto. Roczny koszt eksploatacji około 180 zł. netto.

3. Filtr sorpcyjny: Wymiana wkładów 1 raz na 6-9 m-cy. Cena wkładu 89 zł./netto

4. Lampa UV: Wymiana żarnika 1 raz na 365 dni. Cena: 82 USD/netto

free_shop
13-03-2013, 19:03
Po jaką cholerę wciskają Ci Cintropur NW32? Wystarczy NW25 (ma przyłącza 1").
Wkład węglowy powinno się wymieniać nie rzadziej niż co 6 miesięcy!
Kupując lampę UV rodzimej produkcji (TMA, bardzo dobrze wykonane), wymiana żarnika będzie Cię kosztować 82 zł brutto (razem z dostawą do domu:smile:). Nie wspominając, że sama lampa jest pewnie tańsza.
PS. Martwi mnie to szambo w pobliżu. Azotyny, azotany, bakterie...Wszystko to świadczy, że masz g***o w studni. Azotyny-świerze łajno, azotany-stare łajno. No i te paciorki...

PaWoS
13-03-2013, 20:21
Po jaką cholerę wciskają Ci Cintropur NW32? Wystarczy NW25 (ma przyłącza 1").
Wkład węglowy powinno się wymieniać nie rzadziej niż co 6 miesięcy!
Kupując lampę UV rodzimej produkcji (TMA, bardzo dobrze wykonane), wymiana żarnika będzie Cię kosztować 82 zł brutto (razem z dostawą do domu:smile:). Nie wspominając, że sama lampa jest pewnie tańsza.
PS. Martwi mnie to szambo w pobliżu. Azotyny, azotany, bakterie...Wszystko to świadczy, że masz g***o w studni. Azotyny-świerze łajno, azotany-stare łajno. No i te paciorki...

I tu problem, najbliższe szambo 150 mb, kanalizacja jest 300 mb, Łudzę się że bakterie zostały przywiezione na wiertnicy i w zbiornikach z wodą do płukania - woda do tych zbiorników często jest czerpana z rowów melioracyjnych lub stawów więc łatwo o zakażenie. Mimo tego ze ja zadbałem o wodę z oczyszczalni to potem skojarzyłem że fachowcy korzystali ze swojej. Kolejny sposób zakażenia studni to proces wiercenia podczas którego przechodzi się przez wody podskórne które dostają sie do studni aż do momentu wsadzenia filtrów i rur oraz obsypania żwirem oraz założenia korka z iłu. I tu jestem pewien tego etapu czyli wody podskórne są odcięte. Spędziłem 2 dni przy wiertnicy obserwując każdy etap wiercenia i wiem o każdej warstwie piachu, żwiru lub iłu. Istnieje możliwość taka jeszcze że w pobliżu jest studnia do której ktoś puszcza ścieki i za pomocą tej studni szambo dostaje się do wód głębinowych.
Warto mi inwestować w oczyszczanie bo na wodę z wodociągów musiałbym poświęcić około 30 000 zl nie wspominając że jeden z sąsiadów nie przepuści przez swoją działkę.
Musze to ogarnąć i myślę że mi w tym pomożecie.

qbek17
13-03-2013, 22:21
2. Usuwanie azotynów OPTIM 25/A : Obsługa polega na dosypywaniu soli
tabletkowanej. Ilość regeneracji w miesiącu około 4. (według faktycznego poboru wody)
Ilość soli na 1 regeneracje: około 3.2 kg. Miesięczne zapotrzebowanie soli: 12.8 kg. 1 worek soli – 25 kg.
Miesięczne zapotrzebowanie soli – około 0.5 worka. 1 worek soli – 30 zł. netto.
Miesięczny koszt eksploatacji – około 15 zł. netto. Roczny koszt eksploatacji około 180 zł. netto.

Wszystko pięknie policzyli... tylko nadal nie wiadomo co to za jonit ani ile go jest ani w jakim zbiorniku. Coś mi się wydaje, że to zużycie policzyli jak dla zwykłego zmiękczacza...
Z tego co zdążyłem się doszukać, przy usuwaniu azotanów lepsze wyniki uzyskuje się przy regeneracji przeciwprądowej. Trzeba także uważać na żelazo, które dość szybko blokuje anionit.

Jastrząb
14-03-2013, 00:26
4. Lampa UV: Wymiana żarnika 1 raz na 365 dni. Cena: 82 USD/netto
Zapytaj o typ zarnika UV. Do wspominanego przez Qbek'a TMA V20 wchodzi standardowy zarnik chyba philipsa, ktory mozna ponizej 100PLN kupic jak sie poszuka. To jakby nie patrzec 3 razy taniej.

marcin

PaWoS
14-03-2013, 16:21
Oferta firmy która się zajmuje montażem

1.
Filtr mechaniczny wst.pny Cintropur NW 32
(Belgia)

2.
Usuwanie azotynow OPTIM 25/A
dwuelementowy (sterowanie automatyczne
obj.to.ciowe . GE OSMONICS USA)
.ywica ] 35 litrow, anionit

3.
Filtr sorpcyjny Aqua BIG 20h (W.ochy) z
w.g.owym wk.adem z .upin kokosowych

.

http://img542.imageshack.us/img542/2759/filtry.png

Propozycję lampy UV juz mamy . Proszę o opcjonalne urządzenia zamiast powyższych.

k***a*z
19-03-2013, 07:31
Witam

Potrzebuję zmiękczyć wodę, rozglądałem się trochę i jestem w szoku , stacje uzdatniania wody do których wrzuca się kostki soli kosztują około 2-3 tyś. Niestety na razie mnie nie stać na taki wydatek. Zależy mi głównie na zmiękczeniu wody do mycia bo to co teraz leci z kranów i pryszniców strasznie wysusza skórę. Wpadłem na pomysł żeby zamontować przed baniakiem ciepłej wody filtr z wkładem C100e. Zużycie ciepłej wody to praktycznie 3 prysznice dziennie i kilka litrów w umywalkach do mycia zębów. Producent pisze tak w ulotce :
- robocza zdolność jonowymienna dla wody o średniej twardości od 700 do 1000 litrów (w zależności od twardości wody) wydajność do 7 l/min optymalna temperatura pracy od 20 o C do 30 o C
Podejrzewam że musiałbym przynajmniej raz na 2 tygodnie wymienić taki filtr tzn. zregenerować. I jeszcze kwestia temp. pracy, przed baniakiem woda w zimie ma tak ze 4 stopnie to może być za mało żeby ten filtr pracował prawidłowo ? jeśli tak to może założyć go na cyrkulacji ? baniak z ciepłą wodą ma 400L i temperaturę około 44-46 stopni.

Jak myślicie czy to dobry pomysł? jeśli nie to może macie jakieś propozycje ?

qbek17
19-03-2013, 07:48
Witam

Potrzebuję zmiękczyć wodę, rozglądałem się trochę i jestem w szoku , stacje uzdatniania wody do których wrzuca się kostki soli kosztują około 2-3 tyś. Niestety na razie mnie nie stać na taki wydatek. Zależy mi głównie na zmiękczeniu wody do mycia bo to co teraz leci z kranów i pryszniców strasznie wysusza skórę. Wpadłem na pomysł żeby zamontować przed baniakiem ciepłej wody filtr z wkładem C100e. Zużycie ciepłej wody to praktycznie 3 prysznice dziennie i kilka litrów w umywalkach do mycia zębów. Producent pisze tak w ulotce :
- robocza zdolność jonowymienna dla wody o średniej twardości od 700 do 1000 litrów (w zależności od twardości wody) wydajność do 7 l/min optymalna temperatura pracy od 20 o C do 30 o C
Podejrzewam że musiałbym przynajmniej raz na 2 tygodnie wymienić taki filtr tzn. zregenerować. I jeszcze kwestia temp. pracy, przed baniakiem woda w zimie ma tak ze 4 stopnie to może być za mało żeby ten filtr pracował prawidłowo ? jeśli tak to może założyć go na cyrkulacji ? baniak z ciepłą wodą ma 400L i temperaturę około 44-46 stopni.

Jak myślicie czy to dobry pomysł? jeśli nie to może macie jakieś propozycje ?

Jeśli masz wodę twardą to zapomnij o setkach litrów wydajności z takiego wkładu. Przy twardości ok 20 stopni niemieckich z takiego wkładu dostaniesz może 150-200 litrów wody zmiękczonej.
Druga sprawa to wydajność - 7 l/min to trochę za mało nawet na umywalkę i mycie zębów... no może na mycie zębów starczy, ale na prysznic to już słabo.
Temperatura ok 45 st. C. jonitowi nie zaszkodzi (przynajmniej nie takiemu do zmiękczania). Musisz tylko uważać na maksymalną temperaturę plastików (czyli korpusu i obudowy filtra).
Tak czy inaczej - taki wkład na instalację większą niż jeden kran to raczej słaby pomysł. Jeśli nie masz 2-3 tys na porządny zmiękczacz to najmniejsze modele (droższe w utrzymaniu) i z tańszych (czyt.chińskich) komponentów da się kupić za ok 1,3 kPLN.

k***a*z
19-03-2013, 08:08
Jeśli masz wodę twardą to zapomnij o setkach litrów wydajności z takiego wkładu. Przy twardości ok 20 stopni niemieckich z takiego wkładu dostaniesz może 150-200 litrów wody zmiękczonej.
Druga sprawa to wydajność - 7 l/min to trochę za mało nawet na umywalkę i mycie zębów... no może na mycie zębów starczy, ale na prysznic to już słabo.
Temperatura ok 45 st. C. jonitowi nie zaszkodzi (przynajmniej nie takiemu do zmiękczania). Musisz tylko uważać na maksymalną temperaturę plastików (czyli korpusu i obudowy filtra).
Tak czy inaczej - taki wkład na instalację większą niż jeden kran to raczej słaby pomysł. Jeśli nie masz 2-3 tys na porządny zmiękczacz to najmniejsze modele (droższe w utrzymaniu) i z tańszych (czyt.chińskich) komponentów da się kupić za ok 1,3 kPLN.

Dzięki za odpowiedz, te tanie chińskie widziałem ale jakoś nie mam zaufania (może się mylę) . Zanim się zdecyduję na jakieś rozwiązanie to zrobię badanie twardości wody (woda z wodociągu miejskiego). Tak jak pisałem wcześniej zależy mi tylko na zmiękczonej wodzie do mycia , widziałem jeszcze filtry prysznicowe ale w opisach jest że usuwa chlor ale czy zmiękczają wodę ? Wcześniej mieszkałem w bloku gdzie instalacja wodna była z przed 40 lat robiona na rurach stalowych, teraz w domu mam instalację na miedzi czy miedź ma jakiś wpływ na to że po kompieli jestem "suchy" i wszystko mnie swędzi ? (nie mam żadnych chorób skóry)

small7
19-03-2013, 08:19
Kolego jakbyśmy myśleli, że to dobry pomysł to nikt by nie wydawał własnie tych 2 tyś na zakup zmiękczacza. W typowym zmiękczaczu mieści się co najmniej 25 l żywicy jonowymiennej(choć widziałem i zmiękczacze mini z 10l). W tym wkładzie zmiękczającym o ile dobrze pamiętam wchodzi 1l. Zdolność jonowymienna tego wkłądu dość mocno przesadzona.

Jastrząb
19-03-2013, 08:56
Dzięki za odpowiedz, te tanie chińskie widziałem ale jakoś nie mam zaufania (może się mylę) . Zanim się zdecyduję na jakieś rozwiązanie to zrobię badanie twardości wody (woda z wodociągu miejskiego). Tak jak pisałem wcześniej zależy mi tylko na zmiękczonej wodzie do mycia , widziałem jeszcze filtry prysznicowe ale w opisach jest że usuwa chlor ale czy zmiękczają wodę ? Wcześniej mieszkałem w bloku gdzie instalacja wodna była z przed 40 lat robiona na rurach stalowych, teraz w domu mam instalację na miedzi czy miedź ma jakiś wpływ na to że po kompieli jestem "suchy" i wszystko mnie swędzi ? (nie mam żadnych chorób skóry)
Jesli masz instalacje z miedzi, nie powinienes zmiekczac wody do 0, bo ona bedzie agresywna dla miedzi. Oczywiscie nic sie za rok czy dwa nie zdarzy, ale za 10 czy 15 juz byc moze tak.
W takim przypadku stosuje sie zmiekczacze z mieszaniem wody zmiekczonej i surowej. "Krecac galka" otrzymasz twardosc > 0 ale tez na tyle nieduza ze nie klopotliwa dla skory i instalacji.

Przy czym ten wklad prawie na pewno nie zmiekczy Ci wody do 0, wbrew zapewnieniom producenta. Za maly. I tak jak Qbek napisal, duzo mniej wody z niego uzyskasz niz by z instrukcji wynikalo. Po 3 miesiacach znienawidzisz reczne moczenie wkladu w soli co pare dni. A jak nie bedziesz wkladow moczyl/regenerowal recznie tylko wymienial to po roku stwierdzisz ze owe 2-3 na stacje to wcale tanio :D

marcin

P.S.
Patrze na dom ze stopki i sie zastanawiam jakim cudem na zmiekczacz nie zostalo?

k***a*z
19-03-2013, 11:08
P.S.
Patrze na dom ze stopki i sie zastanawiam jakim cudem na zmiekczacz nie zostalo?

To proste, jak były pieniądze to o zmiękczaczu nie myślałem, teraz mam jeszcze kilka ważniejszych rzeczy do skończenia więc zmiękczacz musi zaczekać no i jeszcze raty co miesiąc w PLN nie pozwalają zbyt wiele zaoszczędzić :(

Ogólnie dzięki za pomoc, dzięki wam wiem już w jakim kierunku podążać .

marcos
23-03-2013, 11:23
Od prawie miesiąca mieszkamy i woda po uzdatnieniu była bardzo w porządku, żelazo/mangan w normie. Woda miękka że aż mydło ciężko zmyć :P Badania ze studni są następujące:

Mangan 0.298 mgMn/l
Zelazo 1.71 mgFe/l
Twardosc 132 mgCaCO3/l
Barwa 59

Uzdatniany CR100. Dziś po regeneracji woda wyraźnie żółta, sprawdziłem na szybko żelazo i prawie 2.0.... :(
W tej chwili ustawienia na głowicy mam następujące:
Backwash 8min
Brine 60min
Rinse 4 min
Fill 4.3 min
Pojemność jonowymienna 1.5
Twardość wody surowej ustawiłem na 300 (chyba można nawet mniej).

Przy takich ustawieniach regeneracja po 5 metrach.

Co za tym zrobić, poradźcie......

Marek

Hytryulik
23-03-2013, 16:39
Od prawie miesiąca mieszkamy i woda po uzdatnieniu była bardzo w porządku, żelazo/mangan w normie. Woda miękka że aż mydło ciężko zmyć :P Badania ze studni są następujące:

Mangan 0.298 mgMn/l
Zelazo 1.71 mgFe/l
Twardosc 132 mgCaCO3/l
Barwa 59

Uzdatniany CR100. Dziś po regeneracji woda wyraźnie żółta, sprawdziłem na szybko żelazo i prawie 2.0.... :(
W tej chwili ustawienia na głowicy mam następujące:
Backwash 8min
Brine 60min
Rinse 4 min
Fill 4.3 min
Pojemność jonowymienna 1.5
Twardość wody surowej ustawiłem na 300 (chyba można nawet mniej).

Przy takich ustawieniach regeneracja po 5 metrach.

Co za tym zrobić, poradźcie......

Marek

Trzeba było się słuchać mnie, a nie czołowego handlarza na tym forum. ( jak zaraz zaproponuje ci napowietrzanie to padnę ze śmiechu) Nie ma kombajnów w uzdatnianiu wody. Oddaj te urządzenie jak możesz i zamontuj zwykły odżelaziacz z napowietrzaniem w hydroforze.

PaWoS
24-03-2013, 07:36
Jako ciekawostkę podam inną ofertę na filtry do mojego domu. Zajęło to sprzedawcy ponad tydzień :)

model 9FP 1”szt. 1 z wkładem siatkowym
dane techniczne:
• przepływ nominalny z wkładem [m³/h] 2,5
• średnica przyłącza [cal] 1 ”
• głowica polipropylenowa z mosiężnymi mufkami

i zaworkiem rozprężającym
• klosz przeźroczysty
• max ciśnienie robocze – [bar] 8
• wysokość [cal] 10”

model RO6 (FRO5M)
dane techniczne:
• Wydajność nominalna 100 l./ d
• Ilość etapów filtracji – 5
• Membrana osmotyczna TFC cienkowarstwowa
• Mineralizator
• Zbiornik przeponowy 12l.
• Wymiary 14,5 x 34 x 40 + zbiornik
• Wylewka ceramiczna – podwójna

model S5Q-P
dane techniczne:
• przepływ [m³/h] 1,14
• temp. otoczenia [ºC] 2-40
• max ciśnienie [bar] 8,6
• przyłącze [cal] ¾”
• żywotność promiennika [h] ok. 8 500 godz.

wymiary:
• długość [cm] 56
• szer./wys./średnica [cm] 6,5
Charakterystyka Lamp UV:
- komora naświetlania wykonana ze stali szlachetnej
- niewielkie wymiary urządzenia
- diodowy wskaźnik pracy urządzenia
- skuteczność sterylizacji 99,9%
- długa żywotność promiennika – ok. 1 rok.

Powrót zimy troszkę opóźnił moje prace. Jak przyda roztopy to ponownie oddam wodę do badania. Prosze o podpowiedź co powiedzieć w laboratorium żeby zostały zrobione odpowiednie badania. Badanie zostanie przeprowadzone nie w sanepidzie więc mogę sobie pozwolić na jakieś rozszerzone tylko nie umie nazwać.

qbek17
24-03-2013, 14:15
Od prawie miesiąca mieszkamy i woda po uzdatnieniu była bardzo w porządku, żelazo/mangan w normie. Woda miękka że aż mydło ciężko zmyć :P Badania ze studni są następujące:

Mangan 0.298 mgMn/l
Zelazo 1.71 mgFe/l
Twardosc 132 mgCaCO3/l
Barwa 59

Uzdatniany CR100. Dziś po regeneracji woda wyraźnie żółta, sprawdziłem na szybko żelazo i prawie 2.0.... :(
W tej chwili ustawienia na głowicy mam następujące:
Backwash 8min
Brine 60min
Rinse 4 min
Fill 4.3 min
Pojemność jonowymienna 1.5
Twardość wody surowej ustawiłem na 300 (chyba można nawet mniej).

Przy takich ustawieniach regeneracja po 5 metrach.

Co za tym zrobić, poradźcie......

Marek

Na początek zapytaj sprzedawcę dlaczego głowica jest źle ustawiona.
http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf tu masz tabelę z parametrami regeneracji zalecanymi przez producenta. Do tego sprawdź czy masz odpowiedni restryktor płukania (DLFC).

qbek17
24-03-2013, 14:38
Jako ciekawostkę podam inną ofertę na filtry do mojego domu. Zajęło to sprzedawcy ponad tydzień :)

model 9FP 1”szt. 1 z wkładem siatkowym
dane techniczne:
• przepływ nominalny z wkładem [m³/h] 2,5
• średnica przyłącza [cal] 1 ”
• głowica polipropylenowa z mosiężnymi mufkami

i zaworkiem rozprężającym
• klosz przeźroczysty
• max ciśnienie robocze – [bar] 8
• wysokość [cal] 10”

model RO6 (FRO5M)
dane techniczne:
• Wydajność nominalna 100 l./ d
• Ilość etapów filtracji – 5
• Membrana osmotyczna TFC cienkowarstwowa
• Mineralizator
• Zbiornik przeponowy 12l.
• Wymiary 14,5 x 34 x 40 + zbiornik
• Wylewka ceramiczna – podwójna

model S5Q-P
dane techniczne:
• przepływ [m³/h] 1,14
• temp. otoczenia [ºC] 2-40
• max ciśnienie [bar] 8,6
• przyłącze [cal] ¾”
• żywotność promiennika [h] ok. 8 500 godz.

wymiary:
• długość [cm] 56
• szer./wys./średnica [cm] 6,5
Charakterystyka Lamp UV:
- komora naświetlania wykonana ze stali szlachetnej
- niewielkie wymiary urządzenia
- diodowy wskaźnik pracy urządzenia
- skuteczność sterylizacji 99,9%
- długa żywotność promiennika – ok. 1 rok.

Powrót zimy troszkę opóźnił moje prace. Jak przyda roztopy to ponownie oddam wodę do badania. Prosze o podpowiedź co powiedzieć w laboratorium żeby zostały zrobione odpowiednie badania. Badanie zostanie przeprowadzone nie w sanepidzie więc mogę sobie pozwolić na jakieś rozszerzone tylko nie umie nazwać.

Ta propozycja to w zasadzie zestaw na jeden kran... filtr wstępny, mała osmoza i lampa UV... Ciekawe ile sobie za to policzyli? :)
Co do badań to chyba najlepiej zrobić pełne fizykochemiczne + biologia. To jest cały zestaw wskaźników i może trochę kosztować, ale dopiero przy wszystkich wynikach masz pełny obraz tej wody. Jeśli jesteś pewien (np. z doświadczenia kilkuletniego), że problemem jest tylko (przykładowo) żelazo czy azotany to możesz kontrolować te parametry wybiórczo. Na razie jednak zalecałbym ci pełne badania.
Jako minimum to na pewno: żelazo, mangan, twardość ogólna, pH, amoniak, azotany, azotyny, barwa, mętność, bakterie...

free_shop
24-03-2013, 21:15
Jako ciekawostkę podam inną ofertę na filtry do mojego domu. Zajęło to sprzedawcy ponad tydzień :)[...] Szybki jest! Znaczy się ten sprzedawca. Mi zajęłoby trochę więcej czasu, aby zrozumieć "co autor miał na myśli".
Lampa UV przy Twoich parametrach (mętność, barwa) raczej by nie zadziałała (równie dobrze mógłbyś włożyć do środka żarówkę energooszczędną:smile:).
Co do barwy, to trochę wysoka jak na takie wartości żelaza i manganu.

Jeżeli chodzi o badania, to tak jak napisał qbek17.
Ja bym jeszcze sprawdził utlenialność. No i pamiętaj, że twardość ma być ogólna, a nie tylko wapniowa (jak napisałeś wcześniej).

jimmy871
25-03-2013, 07:44
Witam wszystkich forumowiczów! Ciesze się że w końcu trafiłem na wątek w którym jak widze moge spotkać fachowców od wody :) Zacznę od zobrazowania mojego problemu.. Niebawem wprowadzimy się z żoną do nowo wybudowanego domu, cała armatura i łazienki będą nowe a woda u nas niestety pozostawia wiele do życzenia. Nie ma u nas wody "miejskiej" dlatego jesteśmy skazani na swoją wodę. Posiadamy dwa ujęcia: studnie ok 20 m głębokości i studnię głębinową ok 50m baaaardzo zażelazioną.. Studnia płytka jest znacznie mniej zażelaziona jednak z kolei jest w niej sporo azotu, druga rzecz że w płytkiej studni latem lustro wody mocno się obniża, to tez wolał bym oczyścić wodę ze studni głębinowej. Przy studni płytkiej posiadamy hydrofor (ocynk) pojemności 300 litrów natomiast głębinowej (stalowy) 2 tys litrów oba z płaszczem powietrza. Obie wody przyprowadzone są do naszego domu niebieskimi wężami pcv o przekroju jednego cala, odcinek od hydrofou do naszego domu to ok 150 m. Wielokrotnie woda jedna i druga badana była na obecność bakterii w tej kwestii zawsze wszystko było w normie. Mój cel to pozbawić wodę twardości i zabarwienia by nie pozostawiała po sobie rudego osadu na ceramice. Dom ma ok 200 m2 powierzchni użytkowej, posiada dwie łazienki plus prysznic (roboczy) z umywalką w piwnicy. Instalacja wodna w domu wykonana jest z białego wężyka pcv, grzewcza natomiast niemal w całości z miedzi plus plastik (ogrzewanie podłogowe). Dom zamieszkiwany będzie przez 4-5 osób. Mam nadzieje że podałem wszystkie informację które potrzebne są do weryfikacji wody i odpowiedniego doboru stacji uzdatniania wody. Początkowo zastanawiałem się nad urządzeniami typu cosmowater plus ewentualnie aQamix z viessmana ale czy te urządzenia poradzą sobie z tak mocno zażelazioną wodą? Gorąco was proszę o pomoc! Poniżej podaje wyniki badań obu studni:

Studnia płytka ok 20 m

Barwa mg/l Pt 15
Mętność NTU/FNU 11
pH 7,4
przewodność elektryczna właściwa uS/cm 617
Żelazo ug/l 713
Mangan ug/l 145
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna w przeliczeniu na CaCo3) mg/l 245
Utlenialność mg/l 4,6
Fluorki mg/l 0,11
Chlorki mg/l 40,4
Azotyny mg/l <0,05
Azotany mg/l 260
Siarczany mg/l 132
Sód mg/l 19,7
Amonowy jon mg/l <0,10
Magnez mg/l 20,0

Studnia głębinowa ok 50m.

Barwa mg/l Pt 5
Mętność NTU/FNU 14
pH 7,4
przewodność elektryczna właściwa uS/cm 357
Żelazo ug/l 1119
Mangan ug/l 173
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna w przeliczeniu na CaCo3) mg/l 180
Utlenialność mg/l <1,0
Fluorki mg/l 0,32
Chlorki mg/l 6,16
Azotyny mg/l <0,05
Azotany mg/l <0,10
Siarczany mg/l 12,9
Sód mg/l 8,31
Amonowy jon mg/l 0,16
Magnez mg/l 13,9

Jastrząb
25-03-2013, 09:12
Witam wszystkich forumowiczów! Ciesze się że w końcu trafiłem na wątek w którym jak widze moge spotkać fachowców od wody :) Zacznę od zobrazowania mojego problemu.. Niebawem wprowadzimy się z żoną do nowo wybudowanego domu, cała armatura i łazienki będą nowe a woda u nas niestety pozostawia wiele do życzenia. Nie ma u nas wody "miejskiej" dlatego jesteśmy skazani na swoją wodę. Posiadamy dwa ujęcia: studnie ok 20 m głębokości i studnię głębinową ok 50m baaaardzo zażelazioną.. Studnia płytka jest znacznie mniej zażelaziona jednak z kolei jest w niej sporo azotu, druga rzecz że w płytkiej studni latem lustro wody mocno się obniża, to tez wolał bym oczyścić wodę ze studni głębinowej. Przy studni płytkiej posiadamy hydrofor (ocynk) pojemności 300 litrów natomiast głębinowej (stalowy) 2 tys litrów oba z płaszczem powietrza. Obie wody przyprowadzone są do naszego domu niebieskimi wężami pcv o przekroju jednego cala, odcinek od hydrofou do naszego domu to ok 150 m. Wielokrotnie woda jedna i druga badana była na obecność bakterii w tej kwestii zawsze wszystko było w normie. Mój cel to pozbawić wodę twardości i zabarwienia by nie pozostawiała po sobie rudego osadu na ceramice. Dom ma ok 200 m2 powierzchni użytkowej, posiada dwie łazienki plus prysznic (roboczy) z umywalką w piwnicy. Instalacja wodna w domu wykonana jest z białego wężyka pcv, grzewcza natomiast niemal w całości z miedzi plus plastik (ogrzewanie podłogowe). Dom zamieszkiwany będzie przez 4-5 osób. Mam nadzieje że podałem wszystkie informację które potrzebne są do weryfikacji wody i odpowiedniego doboru stacji uzdatniania wody. Początkowo zastanawiałem się nad urządzeniami typu cosmowater plus ewentualnie aQamix z viessmana ale czy te urządzenia poradzą sobie z tak mocno zażelazioną wodą? Gorąco was proszę o pomoc! Poniżej podaje wyniki badań obu studni:

Studnia płytka ok 20 m

Barwa mg/l Pt 15
Mętność NTU/FNU 11
pH 7,4
przewodność elektryczna właściwa uS/cm 617
Żelazo ug/l 713
Mangan ug/l 145
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna w przeliczeniu na CaCo3) mg/l 245
Utlenialność mg/l 4,6
Fluorki mg/l 0,11
Chlorki mg/l 40,4
Azotyny mg/l <0,05
Azotany mg/l 260
Siarczany mg/l 132
Sód mg/l 19,7
Amonowy jon mg/l <0,10
Magnez mg/l 20,0

Studnia głębinowa ok 50m.

Barwa mg/l Pt 5
Mętność NTU/FNU 14
pH 7,4
przewodność elektryczna właściwa uS/cm 357
Żelazo ug/l 1119
Mangan ug/l 173
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna w przeliczeniu na CaCo3) mg/l 180
Utlenialność mg/l <1,0
Fluorki mg/l 0,32
Chlorki mg/l 6,16
Azotyny mg/l <0,05
Azotany mg/l <0,10
Siarczany mg/l 12,9
Sód mg/l 8,31
Amonowy jon mg/l 0,16
Magnez mg/l 13,9
Po pierwsze, 1,1mg zelaza, to nie jest baaardzo zazelaziona woda. Tu sie zglaszaja ludzie ktoryz maja 10x tyle. 1mg to umiarkowanie malo, przy tym pH latwe i bezproblemowe do usuniecia poprzez klasyczne odzelazianie.

Zdecydowanie uzdatniaj wode z glebszej studni. To jest bardzo dobra woda generalnie.
Pierwsza woda zawiera sporo siarczanow. Z tego co w tym watku obserwuje jak ja potraktujesz zlozem jonowymiennym (regenerowanym sola) to spora szansa ze zacznie Ci np ciepla woda smierdziec zgnilymi jajami :-(

Jesli masz instalacje z miedzi, to nie zmiekczaj wody do zera, bo taka woda miedzi nie sluzy.
Jak napowietrysz taka wode i przepuscicsz przezd odzelaziacz to zelazo zniknie. Potem powinienes przepusisc czesc wody przez zmiekczacz zeby pozbyc sie czesci twardosci.
Druga opcja jest zloze CR (np wspomniany cosmowater plus) ktore usunie zelazo a przy okazji cala twardosc (czego z racji miedzi powinienes raczej unikac). Oczywiscie mozesz zostawic czesc twardosci ale tez zostanie czesc zelaza. Optymalnie wiec potrzebujesz 2 urzadzen niestety :-/

Cosmowater czy wismann nie produkuja tych urzadzen tylko naklejaja swoja naklejke, takie same urzadzenie, mozna kupic pewnie sporo taniej.

marcin

jimmy871
25-03-2013, 12:05
Powiem szczerze nie spodziewałem się takiej odpowiedzi która swoją drogą bardzo mnie ucieszyła! :) Sądziłem że taka wartość żelaza to już kosmos a tutaj taka niespodzianka..

"Jak napowietrysz taka wode i przepuscicsz przez odzelaziacz to zelazo zniknie." W jaki sposób mam ją napowietrzyć?
Co do instalacji grzewczej z miedzi moge przecież dopuszczać do pieca wode przed oczyszczeniem defakto wode twardą.
Czy wtedy wystarczyło by jedno urządzenie typu cosmowater plus?
Co z piciem wody tego typu ? Czy picie wody która ma zero stopni twardości jest zdrowe ?
Czy jednak będzie konieczny dodatkowy zestaw kuchenny z np odwróconą osmozą?

Prosił bym o jakieś namiary na ewentualne zestawy/odżelazniacze które najlepiej zdały by egzamin na mojej wodzie..

Przepraszam za może dziwne dla was pytania ale jestem zupełnym laikiem w tym temacie :)

Pozdrawiam Łukasz

Jastrząb
25-03-2013, 12:18
Powiem szczerze nie spodziewałem się takiej odpowiedzi która swoją drogą bardzo mnie ucieszyła! :) Sądziłem że taka wartość żelaza to już kosmos a tutaj taka niespodzianka..

"Jak napowietrysz taka wode i przepuscicsz przez odzelaziacz to zelazo zniknie." W jaki sposób mam ją napowietrzyć?
Co do instalacji grzewczej z miedzi moge przecież dopuszczać do pieca wode przed oczyszczeniem defakto wode twardą.
Czy wtedy wystarczyło by jedno urządzenie typu cosmowater plus?
Co z piciem wody tego typu ? Czy picie wody która ma zero stopni twardości jest zdrowe ?
Czy jednak będzie konieczny dodatkowy zestaw kuchenny z np odwróconą osmozą?

Prosił bym o jakieś namiary na ewentualne zestawy/odżelazniacze które najlepiej zdały by egzamin na mojej wodzie..

Przepraszam za może dziwne dla was pytania ale jestem zupełnym laikiem w tym temacie :)

Pozdrawiam Łukasz
Jakbys usunal zelazo z tej wody, to pewnie bedzie lepsza niz polowa butelkowanych w supermarkecie ;-)

Wode sie napowietrza poprzez tzw aspirator, lub sprezarka. Pierwsze zdecydowanie wygodniejsze bo bezobslugowe.
W takim przypadku hydrofor MUSI byc bez wroka, czyli z poduszka powietrzna bezposrednio stykajaca sie z woda.
Napowietrzanie jest potrzebne tylko do klasycznego usuwania zelaza (czyli jego utleniania). WOde natleniasz, przepuszczasz przez piasek lub inne, lepsze zloza filtracyjne i zelaza nie ma. Do zloz jonowymiennych jak we wspomnianym CosmoWater, wody napowietrzac nie trzeba.

Co do miedzi to nie doczytalem. Myslalem ze wode pitna masz z miedzi. Jesli grzewcza i mozesz to odeseparowac to OK.

Istnieje norma mowiaca ze woda wodociagowa musi miec przynajmniej 60mg twardosci (maksymalnie 500mg). Zeby woda sie nazywac mogla mineralna, tez jakies tam warunki musi spelniac. Wiec pewnie te mineraly sa nam potrzebne. Choc niektorzy twierdza (fakt ze glownie sprzedawcy osmozy ;-) ze z zywnosci wiecej magnezu dostajemy. Ale jak mowie, skas ta norma dla wody wodociagowej sie bierze.

Osmoza produkuje praktycznie czyste H20 bez dodatkow, Jesli filtr zmiekczy wode do 0, to sama osmoza jej nie przywroci ;-) ale moze ja przywrocic mineralizator, ktory czesto wlasnie za sama mebrana osmotyczna sie montouje.
Osmoza to tak, jesli woda pitna zawiera cos co sie trudno inaczej usuwa. W Twoim przypadku, jak usuniesz Fe, to osmoza bedziesz doczyszczal to co juz bardzo czyste.

marcin

jimmy871
25-03-2013, 14:24
Kolego Marcinie czyli jak rozumiem urządzenie typu cosmowater plus poradzi sobie z usunięciem żelaza z mojej wody? Zanim wybiorę się do sprzedawcy danego filtra chciał bym najpierw usłyszeć zdanie człowieka obiektywnego jednocześnie znającego temat :-) a może ktoś doradzi coś jeszcze innego aniżeli cosmo? Są to pieniądze rzędu 4 tys dlatego nie chciał bym żałować tej decyzji..

Jastrząb
25-03-2013, 14:40
Kolego Marcinie czyli jak rozumiem urządzenie typu cosmowater plus poradzi sobie z usunięciem żelaza z mojej wody? Zanim wybiorę się do sprzedawcy danego filtra chciał bym najpierw usłyszeć zdanie człowieka obiektywnego jednocześnie znającego temat :-) a może ktoś doradzi coś jeszcze innego aniżeli cosmo? Są to pieniądze rzędu 4 tys dlatego nie chciał bym żałować tej decyzji..

Generalnie zloze Crystal Right (a takie pewnie jest wewnatrz cosmowater) jest przewidziane do usuwania z wody twardosci, zelaza, manganu. W tej kolejnosci! Czyli najpierw do 0 jest usuwana twardosc, dopiero pozniej zelazo i mangan. Zdania co do tego zloza sa podzielone. Tzn, od czasu do czasu pojawia sie tutaj ktos komu te zloze nie dziala tak jakby chcial. Niestety regeneracja sola tego zloza to rzecz kluczowa. Zla regeneracja, lub spozniona, to wszystko zlozu raczej nie sluzy. Sa tu na forum zagorzali przeciwnicy tego roziwazania, twierdzac ze to "nigdy nie dziala" ( dziala = usuwa twardosc i zelazo). Ja mam osobiscie 3 sasiadow ktorym dziala i nie narzekaja. Czasem sie tez zdarza, ze po takim zlozu ciepla woda zalatuje siarkowodorem, co moze byc trudne do wyeliminowania. Nie umiem powiedziec w jakim % przypadkow. Jeden taki przypadek jest w sasiednim watku.

Jesli mialbys usuwac tylko zelazo (nie ruszajac twardosci) to sugerowalbym typowy odzelaziacz, ale to ze wzgledu na koszty. Odzelaziacz sie tylko plucze woda, do zmiekczacza trzeba sypiac sol, ktora to zloze sie regeneruje.

Wydaje mi sie ze cena rzedu 4kPLN jest troche przesadzona. Moge sie mylic, ale zloze CrytalRight jest opatentowane i robi to jena firma. Rozsadnych firm robiacych zbiorniki na filtr sa "trzy". Kolejne 3 czy 5 godnych polecenia produentow glowic sterujacych. W takim przypadku placenie za nalepke/logo pewnie z 1000PLN, to moim zdaniem przesada.
Poczytaj watek to sie dowiesz jacy to producenci glowic i zbiornikow sa zacni. Bo latwo trafic tez na kiepska chinszczyzne, zwlaszcza w przypadku glowic.


marcin

qbek17
26-03-2013, 07:36
jimmy871 - myślę, że przy takiej wodzie możesz sobie darować zmiękczacz w ogóle... Chyba, że bardzo chcesz się w to bawić.
Do doboru odżelaziacza potrzebne są jeszcze parametry pompy. Przy tak niewielkiej ilości żelaza i dobrym pH, praktycznie każdy filtr sobie poradzi, a jak dasz złoże katalityczne to pewnie i napowietrzanie nie będzie konieczne.

Jastrząb - CR to zeolit i jest produkowany przez jedną firmę, ale podobne efekty dają mieszanki jonitów - a te już widziałem u kilku producentów. Nie jest to to samo, ale efekt podobny.

jimmy871
26-03-2013, 07:55
Kolego qbek17 tak się zastanawiam mówicie że ta woda ie jest zła.. Użytkujemy ją od wielu lat w użytku "gospodarczym" i w mojej ocenie wizualnej jest ona okropna. Płytki ceramiczne w łazience gospodarczej zapomniały dawno temu o swym pierwotym kolorze.. Po nalaniu jej do jasnego naczynia po kilku minutach robi się herbata ! Dodam tylko że hydrofor (stalowy) ma pojemność 2 tys litrów, jest to stary tradycyjny hydro montowany ok 20 lat temu. Posiada poduche powietrza i pracuje na ciśnieniu od 3 do 5 atmosfer. Zestaw miał by stanąć u mnie w piwnicy czyli ok 200 m od hydroforu. Przyłącze to calowy wąż plastikowy od hydro do domu. Mam przygotowane odprowadzenie ścieków ze stacji zakończone plastikową rurką typową do pralki.. Czy to wystarczający przekrój do każdego płukania ?? Dodam jeszcze że owe odprowadzenie pomija oczyszczalnie aby ewentualnie nie zabijać bakterii.
Co do pompy to jej wydajność producenta wynosi ok 8m3/h. I taką wydajność wężem strażackim rzeczywiście osiągamy :)

Czytam wszystkie wątki dotyczące tego tematu i zaczyna mi się w głowię kręcić :eek: koledzy doradźcie jakieś sensowne rozwiązanie :rolleyes:

Jastrząb
26-03-2013, 08:08
Kolego qbek17 tak się zastanawiam mówicie że ta woda ie jest zła.. Użytkujemy ją od wielu lat w użytku "gospodarczym" i w mojej ocenie wizualnej jest ona okropna. Płytki ceramiczne w łazience gospodarczej zapomniały dawno temu o swym pierwotym kolorze.. Po nalaniu jej do jasnego naczynia po kilku minutach robi się herbata !Bo nie jest to zla woda. Tylko zawiera troche zelaza, z ktorym mozna sobie latwo poradzic.
Brudzenie plytek, kolor herbaty pochodzi wlasnie od zelaza. Ba, fakt, ze woda szybko zmienia kolor sugeruje ze wyfiltrowanie tego zelaza bedzie skuteczne.
Taka wode wystarczy w zasadzie przez piasek przepuscic , i bedzie krysztalowa. Naprawde sa gorsze wody.

Odzelaziacz w Twoim przypadku bedzie tani, skuteczny, bezobslugowy. (plukany automatycznie woda).
Filtr do usuniecia Fe i twardosci bedzie wymagal dostpywania soli.
Twoj wybor.
Te 180mg to nie jest jakas kosmiczna twardosc. Ale bedzie widoczna na kranach, prysznicu, etc


marcin

qbek17
26-03-2013, 09:38
Przyłącze to calowy wąż plastikowy od hydro do domu. Mam przygotowane odprowadzenie ścieków ze stacji zakończone plastikową rurką typową do pralki.. Czy to wystarczający przekrój do każdego płukania ?? Dodam jeszcze że owe odprowadzenie pomija oczyszczalnie aby ewentualnie nie zabijać bakterii.
Co do pompy to jej wydajność producenta wynosi ok 8m3/h. I taką wydajność wężem strażackim rzeczywiście osiągamy :)

Wąż strażacki ma chyba średnicę 3" więc przy 200 metrach rurki 1" może trochę oporów powstać i ta wydajność będzie mniejsza... ale i tak powinna być wystarczająca do płukania każdego domowego odżelaziacza.

Jeśli chcesz konkretów to ja bym proponował takie opcje:
Odżelaziacz na złożu Pyrolox (lub podobnym) nawet bez zabawy w napowietrzanie.Płukanie tylko wodą (może być do oczyszczalni).
Do tego niewielki (standardowy) zmiękczacz (z mieszaczem, żeby można było regulować twardość np w czasie uzupełniania instalacji miedzianej).

marcos
26-03-2013, 09:57
Na początek zapytaj sprzedawcę dlaczego głowica jest źle ustawiona.
http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf tu masz tabelę z parametrami regeneracji zalecanymi przez producenta. Do tego sprawdź czy masz odpowiedni restryktor płukania (DLFC).

Na głowicy mam 4.2 i 'C'

O dziwo parametry wody prawie wróciły do normy przynajmniej jeżeli chodzi o twwrdośći i Fe bo Mn nie mam jak sprawdzić. Zdaje się że ma tu znaczenie duży pobór wody podczas regeneracji. Nie wszystkie podejścia wodne mamy podłączone więc jak taka studzienna woda dostała się do instalacji to zeszło trochę czasu na wypłukanie.

Dla czarnowidzów - kupowałem CR nie przez forum, i nie planuję się tego pozbyć :P

Jeżęli ustawię trwardość zgodną w badaniami (~150) to ustawi regenerację co 9-10m3 czy 40l złoża opędzi tyle? W tej chwili mam ustawione na 300 i wylicze żę co 5m3.

Marek.

Hytryulik
26-03-2013, 11:00
Jeśli chcesz konkretów to ja bym proponował takie opcje:
Odżelaziacz na złożu Pyrolox (lub podobnym) nawet bez zabawy w napowietrzanie.Płukanie tylko wodą (może być do oczyszczalni).
.

Nie opowiadaj kolejnych bzdur, przestań obiecywać rzeczy których nie do się spełnić : Pyrolox wymaga napowietrzonej wody bo inaczej nie będzie działał.
Już naobiecywałeś bzdur z CR że jest taki idealny, teraz ludzie mają problemy. Papier wszystko przyjmie, ty zarobisz, ale co mają zrobić ludzie którzy posłuchają w twoje rewelacje.

Jastrząb
26-03-2013, 11:33
Nie opowiadaj kolejnych bzdur, przestań obiecywać rzeczy których nie do się spełnić : Pyrolox wymaga napowietrzonej wody bo inaczej nie będzie działał.
Już naobiecywałeś bzdur z CR że jest taki idealny, teraz ludzie mają problemy. Papier wszystko przyjmie, ty zarobisz, ale co mają zrobić ludzie którzy posłuchają w twoje rewelacje.
Niektore stwierdzenia dzialaja na Ciebie jak plachta na byka.

Jakbys poswiecil chwile i poczytal:
- przedmowca ma stary otwarty hydrofor 2m3!!
- po drugie ma 1mg Fe w widzie surowej.

Na utlenienie 1mg zelaza potrzba cos kolo 0.15mg tlenu. Z tego co wujek google podpowiada, woda studzienna to srednio jakies 1.5mg tlenu, a zdarzaja sie i wody z 3mg.
Jego woda ma malutka utlenialnosc, bardzo malo amoniaku (ktory zuzywa tlen zdecydowanie bardziej niz zelazo w czasie utleniania).
Wiem ze nie licuje to z Twoim jedynym slusznym podejsciem : zalozyc aspirator i nasypac piasku, ale z duzym prawdopodobienstwem to by zadziala bez dodatkowego napowietrzania. Zwlaszcza z dobrym zlozem katalitycznym. Z Twoim piaskiem byloby trudniej z pewnoscia.

A jak juz pialsem, przedmowca ma juz otwarty hydrofor, wiec nie wiem bo po co to krzyki.


marcin

jimmy871
26-03-2013, 12:10
Koledzy się kłucą a ja dalej pozostaje w kropce.. :( Czuje się jak dziecko we mgle ;) Zdaje sobie sprawe z tego że to drogie zabawki ale skoro się zdecydowałem na wydanie tych pieniędzy to nie chciał bym ich umoczyć w coś co mogło by okazać się bublem nie uzdatniającej mojej wody.. Koledzy nie chciał bym być namolny ale poprosze raz jeszcze o dobór stacji do mojej wody :
Barwa mg/l Pt 5
Mętność NTU/FNU 14
pH 7,4
przewodność elektryczna właściwa uS/cm 357
Żelazo ug/l 1119
Mangan ug/l 173
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna w przeliczeniu na CaCo3) mg/l 180
Utlenialność mg/l <1,0
Fluorki mg/l 0,32
Chlorki mg/l 6,16
Azotyny mg/l <0,05
Azotany mg/l <0,10
Siarczany mg/l 12,9
Sód mg/l 8,31
Amonowy jon mg/l 0,16
Magnez mg/l 13,9

Co chce uzyskać? Pozbyć się żelaza i manganu oraz zmiękczyć wode do odpowiedniego stopnia.. Jestem gotów teraz ponieść "większy" koszt stacji aby tylko godnie i możliwie najtaniej funkcjonowała..

Panowie specjaliści oddaje temat w wasze ręce. :rolleyes:

Hytryulik
26-03-2013, 12:13
Niektore stwierdzenia dzialaja na Ciebie jak plachta na byka.

Jakbys poswiecil chwile i poczytal:
- przedmowca ma stary otwarty hydrofor 2m3!!
- po drugie ma 1mg Fe w widzie surowej.




marcin

To ty zacznij czytać uważnie. Zbiornik nie jest otwarty tylko durzy. A to co piszesz to teoria- praktyka jest taka: nie napowietrzysz to nie pojedziesz. Czasami łatwiej usunąć 15mg żelaza niż 0,5 mg,tu nie ma reguły . Jeżeli bierze się za doradzanie to nich robi to rozważnie aby nie zrobić komuś krzywdy.

qbek17
26-03-2013, 12:47
Na głowicy mam 4.2 i 'C'
Wygląda na to że tylko czasy regeneracji były źle ustawione. DLFC i injector są w porządku (dla zbiornika 10x54).


Jeżęli ustawię trwardość zgodną w badaniami (~150) to ustawi regenerację co 9-10m3 czy 40l złoża opędzi tyle? W tej chwili mam ustawione na 300 i wylicze żę co 5m3.
Pojemności jonowymiennej złoża wystarczy, ale nie ma co czekać z regeneracją dłużej niż 10-14 dni. Ustaw na głowicy swoją prawdziwą twardość (trochę zawyżoną ze względu na żelazo, czyli tak na oko ze 180) i dodaj warunek czasowy (regeneracja co max 14 dni).

Jastrząb
26-03-2013, 12:49
To ty zacznij czytać uważnie. Zbiornik nie jest otwarty tylko durzy.
"Przy studni płytkiej posiadamy hydrofor (ocynk) pojemności 300 litrów natomiast głębinowej (stalowy) 2 tys litrów oba z płaszczem powietrza."
???



TCzasami łatwiej usunąć 15mg żelaza niż 0,5 mg,tu nie ma regułyCo nie zmienia faktu, ze utlenienia 15mg Fe potrzeba dokadnie 30 razy wiecej tlenu niz na utlenienie 0,5mg. Bez znaczenia czy teoretycznie, czy praktycznie.


marcin

qbek17
26-03-2013, 12:54
Pyrolox wymaga napowietrzonej wody bo inaczej nie będzie działał.

Pyrolox jest katalizatorem reakcji tlenu rozpuszczonego w wodzie z żelazem i manganem. Jak ci już Jastrząb napisał, praktycznie każda woda zawiera pewną ilość rozpuszczonego tlenu i nie zawsze konieczne jest dostarczenie go przez dodatkowe napowietrzanie wody.


A to co piszesz to teoria- praktyka jest taka: nie napowietrzysz to nie pojedziesz. Czasami łatwiej usunąć 15mg żelaza niż 0,5 mg,tu nie ma reguły.
Dokładnie tak - tu nie ma reguły... nawet takiej: "nie napowietrzysz to nie pojedziesz" ;)
Kolega jimmy871 pisał przecież, że od lat ma do czynienia z tą wodą i zauważył, że bardzo łatwo wytrąca się z niej żelazo. To też coś znaczy. I to jest praktyka w jego przypadku, a nie teoria.

Jastrząb
26-03-2013, 12:58
Co chce uzyskać? Pozbyć się żelaza i manganu oraz zmiękczyć wode do odpowiedniego stopnia.. Jestem gotów teraz ponieść "większy" koszt stacji aby tylko godnie i możliwie najtaniej funkcjonowała..

Panowie specjaliści oddaje temat w wasze ręce. :rolleyes:
1. Tylko odzelaziacz - dosc tanio w zakupie, tania eksploatacja bo tylko plukany woda.
2. Usuwane Fe i calej twardosc - filtr ze zlozem CR, ciut drozej w zakupie, jakies tam koszty eksploatacji z racji soli
3. Usuwanie Fe i czesci twardosci - najdrozej bo sa to 2 filtry. Odzelaziacz, i w tym przypadku zmiekczacz z bypassem, mieszajacy wode zmiekczona z twarda w dowolnym stosunku. Oczywiscie zmiekczacz regenerowany sola wiec jego koszty eksploatacyjne pozostaja.

Twoj wybor.

marcin

qbek17
26-03-2013, 13:03
Co chce uzyskać? Pozbyć się żelaza i manganu oraz zmiękczyć wode do odpowiedniego stopnia..

Masz już kilka propozycji (odżelaziacz z piaskiem lub Pyroloxem, zmiękczacz)... czas rozesłać zapytania do sklepów :) Ja tu nie sprzedaję (wbrew temu w co usilnie wierzy Hytry) więc nie dam Ci oferty cenowej. Mogę ci dać parę linków do cenników czy adresów firm, ale to już twoja broszka żeby się z nimi dogadać :)
Jeśli chodzi o bardziej "konkretne konkrety" czyli marki sprzętu - było wiele razy w tym wątku... Moja osobista sugestia to głowice Clack CI (z mixingiem), zbiorniki Wave Cyber lub Structural lub Enpress, jonit do zmiękczania Lewatit lub R&H lub Dowex, do odżelaziania Pyrolox. Wielkościowo myślę, że wystarczy ci odżelaziacz 12x52 lub 13x54 i zmiękczacz w kabinecie na 25 litrów jonitu. Kolorów za Ciebie nie wybiorę... :)

free_shop
26-03-2013, 17:01
A ja bym zamontował odżelaziacz ze złożem Birm, na butli 10" x 54" z głowicą Clack WS1TC, oraz zmiękczacz o zdolności jonowymiennej 25 m3 x st. niemiecki, z głowicą Clack WS1EI.
Dobrze jest mieć głowice jednego producenta (serwis, części zamienne itp.).
Głowice Clack są dosyć dobre (jeżeli nie będziesz z nich zadowolony, to wszelkie pretensje do qbek17, to On je poleca;-)).

Głowica WS1EI jest tańsza niż CI, oraz prostsza w obsłudze.
Rozumiem, że zbiornik hydroforowy 2m3 masz bez membrany?
Przed zbiornikiem powinieneś zamontować aspirator.

Przy Twojej wodzie (tej z głębszej studni), nie powinieneś mieć problemów ze zdjęciem żelaza i manganu (niska barwa, wysoka mętność). Bałbym się zastosować odżelaziacz z Pyrolox'em na butli 13". Pompę może masz o dużej wydajności, ale ta odległość (200 m) i ten przekrój rury (1") trochę mnie zastanawia. Pewnie należałoby to dokładnie policzyć.

Reasumując, dałbym Ci taką ofertę (nie do odrzucenia:smile:):
- pompa,
- aspirator (1")
- zbiornik hydroforowy (jeżeli 2 m3 jest z membraną, to zamiana na 300 l z płytszej studni),
- odżelaziacz (złoże Birm, zbiornik 10' x 54", głowica Clack WS1TC)
- zmiękczacz 25 m3 x st. niemiecki (głowica Clack WS1EI, objętościowa z mixingiem)
- dystrybutor wody jimmyzdrój;-).

Hytryulik
26-03-2013, 17:17
Pyrolox jest katalizatorem reakcji tlenu rozpuszczonego w wodzie z żelazem i manganem. Jak ci już Jastrząb napisał, praktycznie każda woda zawiera pewną ilość rozpuszczonego tlenu i nie zawsze konieczne jest dostarczenie go przez dodatkowe napowietrzanie wody.


Dokładnie tak - tu nie ma reguły... nawet takiej: "nie napowietrzysz to nie pojedziesz" ;)
Kolega jimmy871 pisał przecież, że od lat ma do czynienia z tą wodą i zauważył, że bardzo łatwo wytrąca się z niej żelazo. To też coś znaczy. I to jest praktyka w jego przypadku, a nie teoria.

Jak byś przynajmniej zamontował jakieś jedno urządzenie na Pyroloxsie bez napowietrzania i później wysłuchał parę głębszych od klienta to byś nigdy takich głupot nie pisał. Ale po co? Lepiej wpoić to kilku pośrednikom, nie za bardzo wiedzącym co sprzedają niech oni później się z tym bujają. Ważna kasa - na pewno do Ciebie wpłynie. I dlaczego Pyrolox a nie np Deffeman .... przecie to to samo tylko tańsze . Czy odpowiedź brzmi nie mam go w cenniku?

Jastrząb
26-03-2013, 19:42
Jak byś przynajmniej zamontował jakieś jedno urządzenie na Pyroloxsie bez napowietrzania i później wysłuchał parę głębszych od klienta to byś nigdy takich głupot nie pisał. Ale po co? Lepiej wpoić to kilku pośrednikom, nie za bardzo wiedzącym co sprzedają niech oni później się z tym bujają. Ważna kasa - na pewno do Ciebie wpłynie. I dlaczego Pyrolox a nie np Deffeman .... przecie to to samo tylko tańsze . Czy odpowiedź brzmi nie mam go w cenniku?

Ja rozumiem, ze mozna sie nie zgadzac w kwestii "technologii". Ale ze ta cala mase insynuacji nikt Ci jeszcze nie wpieprzyl, to szczerze mowiac dziw bierze :-/

marcin

Hytryulik
26-03-2013, 20:10
Ja rozumiem, ze mozna sie nie zgadzac w kwestii "technologii". Ale ze ta cala mase insynuacji nikt Ci jeszcze nie wpieprzyl, to szczerze mowiac dziw bierze :-/

marcin

Odpowiedziałbym ci na to ale boję się że się poplaczesz i pojdziesz na skargę.

Jastrząb
26-03-2013, 20:16
Odpowiedziałbym ci na to ale boję się że się poplaczesz i pojdziesz na skargę.
Rozumiem, ze z autopsji piszesz?
Wielokrotnie Ci wytykalem pisanie oczywistych bzdur tudziez "lapalem" na niespojnosci. Nigdy sie nie zdarzylo, ze jakos sie do tego odniosles, badz "w piers uderzyles". Ot znikales bez sladu. Teraz rozumie - szedles plakac w poduszke? Dobrze kombinuje?

pozdrawiam,
marcin

Hytryulik
26-03-2013, 20:32
Rozumiem, ze z autopsji piszesz?
Wielokrotnie Ci wytykalem pisanie oczywistych bzdur tudziez "lapalem" na niespojnosci. Nigdy sie nie zdarzylo, ze jakos sie do tego odniosles, badz "w piers uderzyles". Ot znikales bez sladu. Teraz rozumie - szedles plakac w poduszke? Dobrze kombinuje?

pozdrawiam,
marcin

No nie płacz, oglądaj mecz to ci się poprawi.
Dla ciebie to bzdury a dla mnie smutna prawda.

Jastrząb
26-03-2013, 20:37
Dla ciebie to bzdury a dla mnie smutna prawda.Ja tez uwazam ze to smutne, ze taki guru czy durzego kalibru miszcz jak Ty, potrafi palnac bzdure, ale przyznac sie choby polgebkiem do niej, no to juz nie bardzo :-(

marcin
P.S.
jaki mecz? o so chozi?

qbek17
27-03-2013, 17:52
A ja bym zamontował odżelaziacz ze złożem Birm, na butli 10" x 54" z głowicą Clack WS1TC, oraz zmiękczacz o zdolności jonowymiennej 25 m3 x st. niemiecki, z głowicą Clack WS1EI.
Dobrze jest mieć głowice jednego producenta (serwis, części zamienne itp.).
Głowice Clack są dosyć dobre (jeżeli nie będziesz z nich zadowolony, to wszelkie pretensje do qbek17, to On je poleca;-)).
Głowica WS1EI jest tańsza niż CI, oraz prostsza w obsłudze.

10x54 to trochę mało ze względu na zużycie wody... Co prawda jimmy871 nie podawał konkretnego zużycia, ale wspominał o sporym domu z kilkoma łazienkami. Dlatego proponowałem mu coś o wydajności większej niż 0,7 m3/h :) Natomiast w kwestii płukania to myślę, że mimo tej długiej rury 1" to 5,5 m3/h da się z tego wyciągnąć :) Przy Birmie wydajność będzie taka sama tylko płukanie mniejsze.

Co do głowic to polecam CI bo jest najbardziej "logiczna" w programowaniu i najłatwiejsza w obsłudze... Ale to moja opinia ;) Poza tym różnica w cenie między CI i EI jest minimalna (~35 PLN).

qbek17
27-03-2013, 18:18
dlaczego Pyrolox a nie np Deffeman .... przecie to to samo tylko tańsze.
Może być Defeman, G1, Catalox, Pyrolox, itd. Jest to "prawie" to samo. Tylko "prawie" robi różnicę. Różnią się np. zawartości dwutlenku manganu. Różna jest zawartość piasku. I cena jest różna - z tym, że Defeman jest chyba nawet droższy...

Co do reszty twoich "opinii" to szkoda słów więc nie będę się do nich ustosunkowywał ;)

small7
27-03-2013, 21:27
10x54 to trochę mało ze względu na zużycie wody... Co prawda jimmy871 nie podawał konkretnego zużycia, ale wspominał o sporym domu z kilkoma łazienkami. Dlatego proponowałem mu coś o wydajności większej niż 0,7 m3/h :) Natomiast w kwestii płukania to myślę, że mimo tej długiej rury 1" to 5,5 m3/h da się z tego wyciągnąć :) Przy Birmie wydajność będzie taka sama tylko płukanie mniejsze.

Co do głowic to polecam CI bo jest najbardziej "logiczna" w programowaniu i najłatwiejsza w obsłudze... Ale to moja opinia ;) Poza tym różnica w cenie między CI i EI jest minimalna (~35 PLN). A co jeśli ta rurka 1 cal zacznie zarastać żelazem(swoją drogą nie wiem kto stosuje taką średnicę przy tak dużej odległości), może na początku złoże będzie dostatecznie płukane ale co dalej? Wg mnie korzystniej byłoby odżelaziacz postawić w hydroforni na odejściu tej instalacji w stronę domu.

free_shop
27-03-2013, 23:27
10x54 to trochę mało ze względu na zużycie wody Ja bym zaryzykował. Ta ilość żelaza nie jest aż tak porażająca, jak to jimmy napisał, "kosmiczna". Określiłbym to jako wartość co najwyżej "mieszczącą się w górnej warstwie troposfery":smile:.

free_shop
27-03-2013, 23:48
10x54 to trochę mało ze względu na zużycie wody... Co prawda jimmy871 nie podawał konkretnego zużycia, ale wspominał o sporym domu z kilkoma łazienkami.Sam wiesz, że metraż chałupy nie ma nic wspólnego z doborem filtrów. Oczywiście jeżeli jimmy jest rozrywkowy, i wszystkie zaproszone przez niego Panie będą brały w tym samym czasie prysznic, to moja teoria odpada:-(.

Szynaj
29-03-2013, 09:42
Witam wszystkich,
Wraz ze świątecznymi życzeniami mam pytanie mam pytanie natury technicznej :-).

Producent Aqva-system twierdzi, ze ich filtr GA.011 oparty na złożach dolomitowych i rudach manganu.
Składa się z:
► trzy warstwy dolomitu - każda z nich o innej granulacji,
► jedna warstwa piasku kwarcowego,
► jedna warstwa naturalnych rud manganu.

„Filtr GA.011 można wykorzystywać do podlewania ogrodu, mycia samochodów, gdyż złoże nie zawiera chemii i NIE ZUŻYWA SIĘ.”
Producent twierdzi, że złoża nie trzeba wymieniać bo tak jak napisał wyżej w cytacie złoże sienie zużywa i twierdzi, że pierwsze filtry, które zamontował i dalej działają mają już około 20 a nawet 30 lat.

Filtr nie jest tani (około 5000 netto – nie zawiera automatyki).
Czy jest to możliwe ab filtry nie zużywały się i działały równie wyśmienicie po 20-30 latach?

small7
29-03-2013, 11:02
Kolego jak filtry są dobrze eksploatowane tj. woda jest dostatecznie napowietrzona oraz płukanie złoża odbywa się regularnie to faktycznie takie złoże może skutecznie pracować przez kilkanaście lat (uzależnione jest to też od jakości wody) to czy złoża "ubywa" uzależnione jest od rodzaju złoża (bo niektóre się rozpuszczają ). Widzę kolego że nadal zastanawiasz się nad filtrem ręcznym. Zastanów się dobrze bo sporo taniej kupisz filtr z głowicą automatyczną. Uwierz mi że szybko ci się znudzi przynajmniej raz na tydzień spędzanie ok 20 min przy filtrze. Co do złoża to podają ilość warstw a niech jeszcze podadzą ile złoża katalitycznego wchodzi na tą jedną warstwę. To własnie złoże katalityczne jest najskuteczniejsze w usuwaniu żelaza i manganu ale jest też dość drogie. Co do chemii to stosując np złoże katalityczne defeman nie używa się chemii do regeneracji. Urządzenie takie płukane jest tylko i wyłącznie wodą. A po za tym jeśli chodzi o podlewanie to zazwyczaj wykonuje się je wodą surową tj. sprzed odżelaziacza. Roślinkom to nie przeszkadza.

Jastrząb
29-03-2013, 11:11
Witam wszystkich,
Wraz ze świątecznymi życzeniami mam pytanie mam pytanie natury technicznej :-).

Producent Aqva-system twierdzi, ze ich filtr GA.011 oparty na złożach dolomitowych i rudach manganu.
Składa się z:
► trzy warstwy dolomitu - każda z nich o innej granulacji,
► jedna warstwa piasku kwarcowego,
► jedna warstwa naturalnych rud manganu.

„Filtr GA.011 można wykorzystywać do podlewania ogrodu, mycia samochodów, gdyż złoże nie zawiera chemii i NIE ZUŻYWA SIĘ.”
Producent twierdzi, że złoża nie trzeba wymieniać bo tak jak napisał wyżej w cytacie złoże sienie zużywa i twierdzi, że pierwsze filtry, które zamontował i dalej działają mają już około 20 a nawet 30 lat.

Filtr nie jest tani (około 5000 netto – nie zawiera automatyki).
Czy jest to możliwe ab filtry nie zużywały się i działały równie wyśmienicie po 20-30 latach?
Moim zdaniem bzdura.
Bo:
Zloze sie sciera. Jego ubytek jest niewielki ale jest to wielkosc rzedu 1-2% w skali roku. Jesli zloze sie poobciera (w czasie plukania), ziarna beda gladkie beda mialy prawo gorzej filtorwac. Na ile gorzej? Tego nie wie nikt. ALe ten filtr jest wielki jak na warunki domowe, wiec ma zapas.

Po drugie. Zastosowany dolomit, rozpuszcza sie pomalu zwieksza pH przez co lepiej utlenia sie mangan. I jestes swiecie przekonany, ze 20lat ten dolomit nie wytrzyma. Oczywiscie nie zniknie, ale przestanie wplywac na pH wody.

Tyle ze zastosowanie rud manganu (na dnie filtra) przy naturalnych pH w okolicy 7.X spokojnie wystarcza do pozbycia sie manganu, wiec sypanie i ruda manganu i dolomitu jest pewna przesada.

Nie wiem ile masz zelaza do wyfiltrowania, ale w warunkach domowych zazwyczaj wystacza o polowe mniejszy, polowe tanszy filtr do tego automatyczny. Tak glowica automatyczna pewnie 20lat nie wytrzyma. Ale ja wole ta glowice tudziez silnik w glowicy wymienic raz na lat 10, niz co tydzien latac krecic galkami przy filtrze.
Twoj wybor. Bo oczywiscie filtr na 99,9% swoja role spelni. Tylko po co przeplacac.

Aqva sysstem jest z podkowy lesnej. O ile wiem tam potrafia byc potezne zawartosci zelaza w wodzie. Moze po to te filtry sa takie wielkie?

marcin

byry007
30-03-2013, 20:03
Witam jestem po wprowadzeniu się do domu i jestem w szoku jak wyglądają krany i naczynia jak są nie umyte w zmywarce , u mnie w sklepie polecają mi ECO DW RUBY LINE DW 20 możecie mi powiedzieć coś wiecej lub polecić jakiś inny ??http://www.domwody.pl/zmiekczanie03.html

tadi9
30-03-2013, 20:48
Większość firm robi właśnie tak jak opisałeś - składają zestawy z części różnych producentów. I to jest moim zdaniem dobra droga. To jak produkcja na zamówienie: Ty decydujesz z jakich części, a oni składają taki zestaw.
Jeśli mówisz o lokalnym hydrauliku, który dogadał się w lokalnej hurtowni, że będzie polecał ich gotowe zestawy to jest prawie pewne, że nie będzie chciał zamontować nic innego. Ale w takim gotowym zestawie w hurtowni liczy się tylko cena, a co za tym idzie, spada jakość. Zazwyczaj oszczędza się na tym czego nie widać na pierwszy rzut oka (np. na jonicie, podsypce, dystrybutorach, itd), a później te drobiazgi decydują o awaryjności całego kompletu.

Stało się!

Kupiłem zmiękczacz, zamontowałem przy pomocy znajomego hydraulika i sam uruchomiłem bez problemów. Usunąłem kamień z baterii, umywalek,wanien.
Nawet napiłem się prosto z kranu.

Droga była wyboista.

Po przeprowadzce do domu nie było żadnego filtra, bardzo dużo żelaza w wodzie, więc wszystko rude. Po kąpieli wychodziłem brudniejszy niż przed. Wodę do picia i gotowania targałem ze sklepu.
Założyłem odżelaziacz, nastąpiła poprawa, można było się kąpać i brać wodę do gotowania z kranu ale w czajniku kamień, że masakra.
Poszedł w ruch filtr dzbankowy, ale przy twardości rządu 20 st wystarczał na dwa tygodnie. Deklarowana wydajność 150 l odnosi się chyba do średniej twardości. W moim przypadku mam wrażenie, że wystarczał na 50l. Czyli rocznie wyszłoby ok. 1350 l przefiltrowanej wody w ydając na wkłady wymienne mniej wiecej 270 zł przy założeniu, że jeden z przesyłką kosztuje 10 zł.
Przy zmiękczaczu natomiast mam sugerowaną wydajność pomiędzy regenerecjami 4500 l wody NA CAŁY DOM a nie tylko w dzbanku. W ciągu trzech dni zuzyłem 1500 l.
Worek soli kosztuje 29 zł, na jedną regenerację zużywa się 3,6 kg soli, czyli 4,17 zł na 4500 l wody zmiękczonej. Później zuzycie wody spadnie, bo teraz święta i ROZPOCZĘTA WALKA Z USUWANIEM KAMIENIA KOTŁOWEGO.
Z całą stanowczością polecam zmiękczacz, jaki by nie był, wszystko zależy od jakości wody surowej i własnej determinacji w osiągnięciu celu. Trzeba dokładnie sto razy czytać informacje o produktach a sprzedawcę nękać telefonami o najmniejszy szczegół. Tak samo trzeba stać nad hydraulikiem, który to montuje, żeby nie popełnił błędu.
Jeżeli będę pisał posty na forum, to znaczy że woda z kranu nie zaszkodziła mi.

Wesołych Swiąt!

byry007
31-03-2013, 08:22
Jaki model kupiłeś ?

tadi9
31-03-2013, 20:36
Na forum nie mogę podać nazwy, chyba że na priv.

jimmy871
02-04-2013, 13:06
Tadi ja jeszcze swej wyboistej drogi nie zakończyłem ale dzięki kolegom z forum (szczegónie Marcinowi) zaczerpnąłem pojęcia i jestem na dobrej drodze.. Z początku byłem zwolennikiem napowietrzenia i zastosowania złoża regenerowanego wodą jednak po analizie wszystkich za i przeciw odszedłem od tego pomysłu.

Niezdecydowałem jeszcze jaką dokładnie i gdzie zakupie stację ale będzie to prawdopodobnie złoże CR. Na temat wody zmiękczonej do zera słyszałem wiele różnych opinii, od pozytywnych do negatywnych i dlatego na pewno zakupie sterownik z mieszaczem. A Wy koledzy co możecie powiedzieć na temat takiej wody?

byry007
02-04-2013, 18:57
To na co zwrócić uwagę przy wyborze zmiękczacza ?? czy może macie jakiś inny pomysł na twardą wode w domu ??

small7
02-04-2013, 19:20
Jeśli masz wodę miejską to najpierw musisz określić zapotrzebowanie na wodę oraz max. przepływ ( to wszystko zależy od przeznaczenia wody jeśli woda tylko do użytku domowego to zapotrzebowanie głównie zależy od ilości domowników). Dobrze jest mieć zbadaną wodę (twardość wody koniecznie trzeba zbadać przy uruchomieniu urządzenia aby poprawnie zaprogramować sterownik). Jeśli chodzi o samo urządzenie to ważna jest wielkość butli i ilość złoża (producent butli to np wave cyber , structural, żywica jonowymienna np. Pure) Ważna jest też głowica sterująca godne polecenia to clack i autotrol (logix). Sam zbiornik na solankę możesz mieć jako odzielny zbiornik lub kompaktowy tj. butla ze złożem znajduje się wewnątrz zbiornika solanki (takie urządzenie zajmuje mniej miejsca i jest ładniejsze ale za to trochę droższe).

free_shop
02-04-2013, 19:55
max. przepływ ([...]głównie zależy od ilości domowników)Co za bzdura :bash:.
Cytując Joseph'a Goebbels'a (chociaż go nie lubię, to miał rację): "kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą".
Kilkukrotnie pojawiały się takie wypowiedzi na tym forum. Przepływ maksymalny nigdy nie zależy od ilości domowników.
Mieszkałem kiedyś (nie chwaląc się, bo robiłem za zmywak) za granicą. W domku na parterze gnieździliśmy się z kumplem w dwóch pokojach. Na piętrze (ten sam rozkład pomieszczeń) mieszkało 7 chińczyków. I my i Oni mieliśmy po jednej wannie. My kąpaliśmy się osobno. Ilu ich wchodziło naraz do jednej wanny, tego nie wiem, ale rozbiór (max. przepływ) wody był taki sam.
c.n.d.:D
Maksymalny przepływ wody zależy głównie od ilości odbiorników tejże w tym samym czasie i przestrzeni:smile: (wanna, umywalka, pralka, zmywarka, kostkarka do lodu). I to wszystko w tym temacie (paragraf 22).

byry007
02-04-2013, 20:34
A wiec tak w domu domowników 2 dorosłych dziecko , jedna łazienka i WC na raz może chodzić wanna , pralka czyli wydaje mi sie małe złożycie, czyli zbadać wode ale jak testery kupić w zoologicznym ?? ale tylko na twardą wode czy jakiś inne też ?

small7
02-04-2013, 20:43
[QUOTE=small7;5907959]max. przepływ ([...] to zapotrzebowanie głównie zależy od ilości domowników)[..]QUOTE]Co za bzdura :bash:. KIlkukrotnie pojawiały się takie wypowiedzi na tym forum. Przepływ maksymalny nigdy nie zależy od ilości domowników.
MIeszkałem kiedyś (nie chwaląc się, bo robiłem za zmywak) za granicą. W domku na parterze gnieździliśmy się w dwóch pokojach. Na piętrze (ten sam rozkład pomieszczeń) mieszkało 7 chińczyków. I my i Oni mieliśmy po jednej wannie. My kąpaliśmy się osobno. Ilu ich wchodziło naraz do jednej wanny, tego nie wiem, ale rozbór (max. przepływ) wody był taki sam.
c.n.d.:D
Maksymalny przepływ wody zależy głównie od ilości odbiorników tejże w tym samym czasie i przestrzeni:smile: (wanna, umywalka, pralka, zmywarka, kostkarka do lodu). I to wszystko w tym temacie (paragraf 22).
Kolego jeśli cytujesz to nie ingeruj w wypowiedź osoby cytowanej napisałem jasno że " to wszystko zależy od przeznaczenia wody jeśli woda tylko do użytku domowego to zapotrzebowanie głównie zależy od ilości domowników". Zapotrzebowanie to nie przepływ a ilość wody jaką dany obiekt zużywa np. dobowo, celowo pominąłem przepływ w cytowanym zdaniu bo sprecyzowałem, że chodzi mi o gospodarstwo domowe a nie np. hotel. Rozumiem, że wymienione przez Ciebie urządzenia w domu wymagają postawienia zmiękczacza przemysłowego najlepiej z przepływem 3 - 4 m3/h.( a może jeszcze większe). No chyba, w domu masz kilka pralek i zmywarek , 5 wanien itp itd i na raz z nich korzystasz. No ale wtedy potrzebny ci tabun ludzi żeby z tego naraz skorzystać.

free_shop
02-04-2013, 22:06
Kolego jeśli cytujesz to nie ingeruj w wypowiedź osoby cytowanej napisałem jasno że " to wszystko zależy od przeznaczenia wody jeśli woda tylko do użytku domowego to zapotrzebowanie głównie zależy od ilości domowników".Co do interpretacjii Twojej wypowiedzi, to masz rację (może trochę przesadziłem). Przepraszam.
Ale zapotrzebowanie również nie zależy od ilości domowników. Osoba, sztuk raz, kąpiąca się codziennie w wannie zużuwa więcej wody, niż trzyosobowa rodzina biorąca prysznic raz w tygodniu. Jeżeli ktoś zmywa naczynia w zlewie pobiera więcej wody, niż ten, kto zamawia pizzę. Sprzątaczka do umycia podłogi w 1000m chałupie zużywa dziennie więcej wody, niż małżeństwo miesięcznie mieszkające w M1 z ciemną kuchnią.
A teraz poważnie, przy doborze filtra ilość domowników jest mało istotna, to moje zdanie i będę go bronił aż do śmierci (lekarz dał mi tylko dwa tygodnie).
Filtr dobieram głównie na podstawie analizy wody, wydajności pompy, przekroju rur (te dwa ostatnie czynniki są ważne do prawidłowego wypłukania filtra), możliwej ilości włączonych jednocześnie "odbiorników" wody, wymagań klienta i zasobności jego kieszeni.
Aby nie powtarzać emotikonów, jeden wspólny :).

small7
03-04-2013, 07:47
Nie gniewam sie. Wszystko ok tylko pytanie jest o zmiekczacz i dlatego na poczatku mojego postu napisalem "Jesli masz wode miejska ...". Ja dobor urzadzenia zaczynam wlasnie od takiego pytania.

free_shop
03-04-2013, 16:22
czyli zbadać wode ale jak testery kupić w zoologicznym ?? ale tylko na twardą wode czy jakiś inne też ?Jeżeli chcesz tylko zmiękczyć wodę, a nie masz żelaza i manganu (poznasz po braku rudych zacieków na sanitariatach), to kup akwaryjny tester na "twardość GH".
Tester powinien mieć dokładność 1 st. niemiecki.

chemik67
03-04-2013, 17:43
Mógłbyś podać konkretnego linka do takiego testeru? Jak interpretować wyniki?

tadi9
03-04-2013, 19:03
Taki używam:

http://www.woda.com.pl/index.php?p1203,tester-gh-pro-uniwersalny-tester-twardosci-ogolnej-wody

calkiem_zielony
03-04-2013, 21:28
Czy ktoś mógłby doradzić mi w doborze stacji uzdatniania do domku dla 4 osób. Mam obecnie wodę o poniższych parametrach:
trwadość - 236 mg/l
amonika - poniżej 0,10 mg/l
azotyny 0,011 mg/l
azotany poniżej 0,5 mg/l
chlorki poniżej 5 mg/l
żelazo 2,2 mg/l
mangan 0,5 mg/l
pH 7,4
bakterii - 0

Z góry dziękuję za konkretne oferty lub porady co i u kogo kupić?
Pozdrawiam

Jastrząb
03-04-2013, 21:38
Czy ktoś mógłby doradzić mi w doborze stacji uzdatniania do domku dla 4 osób. Mam obecnie wodę o poniższych parametrach:
trwadość - 236 mg/l
amonika - poniżej 0,10 mg/l
azotyny 0,011 mg/l
azotany poniżej 0,5 mg/l
chlorki poniżej 5 mg/l
żelazo 2,2 mg/l
mangan 0,5 mg/l
pH 7,4
bakterii - 0

Z góry dziękuję za konkretne oferty lub porady co i u kogo kupić?
Pozdrawiam
Zielony. Nie obraz sie, ale wez przeczytaj z 10, 20 ostatnich stron tego watku. Co i jak mozna zrobic z taka woda, bylo pewnie z 5 razy pisane.

marcin

free_shop
03-04-2013, 22:09
Mógłbyś podać konkretnego linka do takiego testeru? Jak interpretować wyniki?Pierwsza lepsza strona:
http://www.nokaut.pl/produkt-test-twardo¶ci.html
Ja używam tester firmy "jbl" (taki mi polecił sprzedawca w sklepie) i jestem z niego zadowolony. Pewnie "sera" czy "zoolek" są równie dobre. Należałoby wejść na forum akwariowe i spytać się, jakiego testera używają, i czy im rybki nie pozdychały:smile:.
W linku znajdziesz również testery firm zajmujących się uzdatnianiem wody, np. "erie" lub "bwt"/
Do koloru do wyboru.

Taki używam:
http://www.woda.com.pl/index.php?p12...i-ogolnej-wody (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.woda.com.pl%2F index.php%3Fp1203%2Ctester-gh-pro-uniwersalny-tester-twardosci-ogolnej-wody)
Może być. Napisz jaki otrzymałeś wynik?

qbek17
04-04-2013, 15:16
Mam możliwość kupienia takiego http://www.krainawody.pl/12-miernik-przeplywowy-tds-meter.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.krainawody.pl% 2F12-miernik-przeplywowy-tds-meter.html) w cenie zbliżonej do tego Twojego - czy lepiej ten co Ty podałeś w linku?

TDS to nie twardość :)

tadi9
04-04-2013, 16:44
Mam możliwość kupienia takiego http://www.krainawody.pl/12-miernik-przeplywowy-tds-meter.html w cenie zbliżonej do tego Twojego - czy lepiej ten co Ty podałeś w linku?

Cena Twojego na stronie to 99 zł, za swój dałem 29,99 zł.
Czy wkradła się jakaś pomyłka, czy faktycznie masz dostęp do ceny rzędu 30 zł?

tadi9
04-04-2013, 16:52
Pierwsza lepsza strona:
http://www.nokaut.pl/produkt-test-twardo¶ci.html
Ja używam tester firmy "jbl" (taki mi polecił sprzedawca w sklepie) i jestem z niego zadowolony. Pewnie "sera" czy "zoolek" są równie dobre. Należałoby wejść na forum akwariowe i spytać się, jakiego testera używają, i czy im rybki nie pozdychały:smile:.
W linku znajdziesz również testery firm zajmujących się uzdatnianiem wody, np. "erie" lub "bwt"/
Do koloru do wyboru.

Może być. Napisz jaki otrzymałeś wynik?

Badałem wodę surową, wyszło 20 kropli = 20 stopni niemieckich,
następnie po zmiękczaczu 2 stopnie lub mniej, ponieważ po jednej kropli nie mogę określić koloru, a po dwóch woda jest już zielona.

free_shop
04-04-2013, 17:58
Mam możliwość kupienia takiego http://www.krainawody.pl/12-miernik-przeplywowy-tds-meter.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.krainawody.pl% 2F12-miernik-przeplywowy-tds-meter.html) w cenie zbliżonej do tego Twojego - czy lepiej ten co Ty podałeś w linku?Po co Ci miernik przewodności?

free_shop
04-04-2013, 18:03
Badałem wodę surową, wyszło 20 kropli = 20 stopni niemieckich,
następnie po zmiękczaczu 2 stopnie lub mniej, ponieważ po jednej kropli nie mogę określić koloru, a po dwóch woda jest już zielona.Trochę za miękka ta woda uzdatniona. Rozumiem, że nie masz w głowicy mieszacza?

tadi9
04-04-2013, 20:07
Mam, tylko w tej chwili jest ustawiony na zero. Na razie chcę pocieszyć zmiękczoną na maxa wodą.

jimmy871
05-04-2013, 06:36
Tadi jakie wrażenia z wody zmiękczonej do zera ? Ja swoją butle mam już wybraną, oczywiście sterownik Autotrol z mieszaczem :) Za jakieś 2-3 tygodnie dopiero będziemy robić montaż bo wykończenie domu się przeciąga..

chemik67
05-04-2013, 15:10
Po co Ci miernik przewodności?
Troszkę mi się pogmatwało, już zamówiłem to co podał kolega wcześniej ;)

tadi9
05-04-2013, 20:16
Jak na razie zero kamienia w czajniku i brak zacieków na bateriach, zlewach, umywalkach.
Herbata cały czas klarowna, po wystygnięciu jak "mrożona" ze sklepu.

Szynaj
08-04-2013, 11:05
Witam wszystkich,
Zastanawiam się jeszcze nad opcją.
Zawory ręczne i automatyczne. Niewątpliwą zaletą automatyki jest ... automatyka nie musimy nadzorować płukania. Natomiast interesuje mnie niezawodność Clack WS1TC i drugiego rozwiązania tj głowicy ręcznej. Słyszałem, że automaty potrafią się zawiesić na opcji płukania i wtedy dziesiątki litrów wody płynie ...

Jastrząb
08-04-2013, 12:22
Witam wszystkich,
Zastanawiam się jeszcze nad opcją.
Zawory ręczne i automatyczne. Niewątpliwą zaletą automatyki jest ... automatyka nie musimy nadzorować płukania. Natomiast interesuje mnie niezawodność Clack WS1TC i drugiego rozwiązania tj głowicy ręcznej. Słyszałem, że automaty potrafią się zawiesić na opcji płukania i wtedy dziesiątki litrów wody płynie ...
Slyszalem tu o jednym takim przypadku. Czlowiek opisywal jak mu nowiutki dom zalalo bo chinski RX (glowica) przy pierwszym plukaniu po instalacji lała wode
godzinami, a instalator okazal sie debilem i nie wlozyl rurki od popluczyn do kanalizacji. O Clacku takich informacji nie slyszalem.

Faktem jest, ze jak braknie pradu wlasnie w trakcie plukania (a woda z wodociagu) to glowica bedzie w takim stanie plukania az prad wroci. Ale to dotyczy wszystkich glowic automatycznych. Jak woda ze studni to i pompa przestanie wode podawac, wiec pikus.

Co do recznych zaworow. O ile wyobrazam je sobie zamiast glowicy do odzelaziacza ktorego trzeba tylko wyplukac, to nie wyobrazam sobie takiej opcji do zmiekczacza lub greensandu. Dozowanie solanki tudzien nadmanganianiu musi byc dosyc precyzyjne. Poleci solanka 10% za szybko (bo zle zaworek reczny ustawisz) i filtr sie nie zregeneruje tak jak powinien.
Do tego dochodzi czas. Odzelaziacz plucze sie 10-15 minut. Tyle mozna sobie raz na tydzien postac przy fitrze i gałkami pokrecic. Ale cala plukanie i regeneracjia zmiekczacza to i z 1.5h prewnie potrwac moze. Na pewno ponad godzine.

W czasie regeneracji zmiekczacza na dom idzie woda nie zmiekczona. Automat zrobi to w nocy i skutkow tego nie odczujesz. Krecic galami recznie trzeba w dzien gdy wody mozesz na biezaco potrzebowac wiec mozesz przez taka godzine odczuc skutki braku uzdatniania.

W mojej opinii nie ma wogole dyskusji ktora wersje wybrac.

marcin

Hytryulik
08-04-2013, 13:03
Witam wszystkich,
Zastanawiam się jeszcze nad opcją.
Zawory ręczne i automatyczne. Niewątpliwą zaletą automatyki jest ... automatyka nie musimy nadzorować płukania. Natomiast interesuje mnie niezawodność Clack WS1TC i drugiego rozwiązania tj głowicy ręcznej. Słyszałem, że automaty potrafią się zawiesić na opcji płukania i wtedy dziesiątki litrów wody płynie ...
Odpowiem Ci trochę niegrzecznie. Prędzej Ty zatniesz się z regeneracją ręcznego odżelaziacza( nie idąc do piwnicy go wypłukać) niż dobra głowica automatyczna. (nie mówię tu o chińszczyźnie). Odżelaziacz „kocha” pracę i systematyczne płukanie. Nie wierz w bajki że ręczny można płukać co miesiąc. Po takim okresie na pewno żelazo zacznie przebijać. Jeżeli chcesz nie mieć problemów z głowicą to poszukaj odżelaziacza z głowicą Fleck 2510 w wersji elektromechanicznej i na pewno z nią nie będziesz miał problemu. Osobiście je stosowałem i mam takie które działają od 1993 roku. Niestety wadą tej głowicy jest cena i tylko tym np. Clack jest w stanie rywalizować, bo mocą i trwałością do pięt jej nie dorasta.

Jastrząb
08-04-2013, 13:36
Odpowiem Ci trochę niegrzecznie. Prędzej Ty zatniesz się z regeneracją ręcznego odżelaziacza( nie idąc do piwnicy go wypłukać) niż dobra głowica automatyczna. (nie mówię tu o chińszczyźnie). Odżelaziacz „kocha” pracę i systematyczne płukanie. Nie wierz w bajki że ręczny można płukać co miesiąc. Po takim okresie na pewno żelazo zacznie przebijać. Jeżeli chcesz nie mieć problemów z głowicą to poszukaj odżelaziacza z głowicą Fleck 2510 w wersji elektromechanicznej i na pewno z nią nie będziesz miał problemu. Osobiście je stosowałem i mam takie które działają od 1993 roku. Niestety wadą tej głowicy jest cena i tylko tym np. Clack jest w stanie rywalizować, bo mocą i trwałością do pięt jej nie dorasta.
Clack nie ma problemow z MOCĄ. Ja swojemu, za kazdym razem gdy go mijam mowie "niech moc bedzie z toba".I nigdy mu mocy nie zabrakalo. Nawet pod gorke i pod wiatr!!

marcin
P.S. Jak juz polecasz 2510, to pisz uczciwie, ze duzego filtra z ciezkim zlozem nie wyplucze (17Gal/min maksymkanie w czasie pluaknia w katalogu jesli dobrze pamietam). Co do trwalosci sie nie wypowiem, zakaldam ze masz racje skoro uzywasz.

Szynaj
08-04-2013, 19:10
[QUOTE=Jastrząb;5919305]Clack nie ma problemow z MOCĄ. Ja swojemu, za kazdym razem gdy go mijam mowie "niech moc bedzie z toba".I nigdy mu mocy nie zabrakalo. Nawet pod gorke i pod wiatr!!

A jak oceniasz Clack WS1TC? Czy jest godny polecenia i niezawodny?

Jastrząb
09-04-2013, 07:46
A jak oceniasz Clack WS1TC? Czy jest godny polecenia i niezawodny?
Uzywam dwoch takich glowic u siebie, jedna w wersji pluczacej druga regenerowanej. Obie dzialaja bez najmniejszego problemu od 3.5 roku. Kazda uzywana co tydzien. Pierwsza z woda z dosc spora zawartoscia zelaza (3.5mg).
Hytryulik czasem pisze ze do odzelaziaczy i duzej zawartosci zelaza nadaja sie tylko glowice Fleck z "silnym silnikiem" zeby sie poprzez nagromadzone w glowicy zelazo, zaworki, klapki, tloki, czy co tam jest, mogly sie przecisnac. Ja do swojej glowicy kiedys zajrzalem, i nie ma tam takich zlogow zelaza. Owszem scianki sa brudne, ale wygladaja jakby je ktos wysmarowal cienka wartwa brazowego masla. Schodzi to pod palcem i z pewnoscia nie stanowi zagrozenia ze sie cos poblokuje. I jak mowie 3.5 roku chodzi i nic sie nie poblokowalo.

Wielkszej statystyki Ci nie przytocze, o to musisz pytac tych co instalacja filtrow sie zajmuja zawodowo.

pozdrawiam,
marcin

Szynaj
09-04-2013, 08:04
Uzywam dwoch takich glowic u siebie, jedna w wersji pluczacej druga regenerowanej. Obie dzialaja bez najmniejszego problemu od 3.5 roku. Kazda uzywana co tydzien. Pierwsza z woda z dosc spora zawartoscia zelaza (3.5mg).
Hytryulik czasem pisze ze do odzelaziaczy i duzej zawartosci zelaza nadaja sie tylko glowice Fleck z "silnym silnikiem" zeby sie poprzez nagromadzone w glowicy zelazo, zaworki, klapki, tloki, czy co tam jest, mogly sie przecisnac. Ja do swojej glowicy kiedys zajrzalem, i nie ma tam takich zlogow zelaza. Owszem scianki sa brudne, ale wygladaja jakby je ktos wysmarowal cienka wartwa brazowego masla. Schodzi to pod palcem i z pewnoscia nie stanowi zagrozenia ze sie cos poblokuje. I jak mowie 3.5 roku chodzi i nic sie nie poblokowalo.

Wielkszej statystyki Ci nie przytocze, o to musisz pytac tych co instalacja filtrow sie zajmuja zawodowo.

pozdrawiam,
marcin

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.:)

qbek17
09-04-2013, 08:10
A jak oceniasz Clack WS1TC? Czy jest godny polecenia i niezawodny?

Wszystkie wersje głowic Clack WS1 są mechanicznie takie same - różnią się tylko zastosowaną elektroniką (TC, EI, CI, PRO). W każdej jest ten sam silnik i pozostałe mechanizmy.
W głowicy nie chodzi o moc silnika. Jeśli nagromadziło się w niej tyle osadów, że tłok nie może się ruszyć to nie należy go na siłę przepychać tylko wyczyścić głowicę. Na pewno jest to tańsze niż wymiana uszkodzonych uszczelek czy spalonego silnika. Dlatego w Clacku masz zabezpieczenie w elektronice, które chroni głowicę i jeśli opór na tłoku będzie za duży to nie będzie na siłę go pchać tylko wyświetli błąd. I nie jest to sytuacja częsta - u mnie ani razu (5 lat) nie było żadnego błędu.

Hytryulik
09-04-2013, 09:08
Wszystko było by dobrze żeby nie mentalność Polaka. Jeżeli nam się mówi że głowicę trzeba konserwować co rok to podejrzewamy serwisanta o to że chce nas naciągnąć na kasę i robimy to jak się głowica zatnie. I w takim przypadku wadą Clacka jest zblokowany system pierścieni i uszczelniaczy ( kiedyś umieściłem zdjęcie takiego zapchanego systemu na tym forum). Jeżeli zaczniemy wyciągać je to najczęściej coś pęka jak jest dużo osadu. Pozostaje jedynie moczenie w kwasie by to się rozpuściło a to wymaga czasu. We flecku każdy pierścień wyjmuje się oddzielnie i powoli wyciągnie się wszystko bez uszkodzenia. Niestety do Flecka potrzebne są przyrządy do wyciągania i wkładania uszczelniaczy na miejsce. Nie każdy je ma i później są problemy. Z tego powodu uważam że konserwację powinien robić fachowiec. Po za tym w domu są ciekawsze sposoby spędzania czasu niż grzebanie się w szlamie. Niech każdy robi to co umie. Czasami kosztuje to taniej. Nie wiem jak Wy napowietrzacie wodę i jak wam działają odżelaziacze że się żelazo w głowicach nie odkłada. Ja miałem przypadki skrajne że po pięciu latach musiałem klientom wymieniać rury łączące odżelaziacz ze zbiornikiem a wylot z głowicy był czysty. I to jest objaw właściwego działania odżelaziacza.

Szynaj
09-04-2013, 09:12
A jakie rozwiązanie jest najlepsze jeżeli chodzi o napowietrzanie. Czytałem, ze przy inżektorze czy też aspiratorze jest bardzo duże obciążenie pompy co ma niebagatelny wpływ na jej żywotność.

qbek17
09-04-2013, 09:23
Obciążenie jest o tyle większe, że masz większe opory. Czy to wpływa na żywotność pompy...? Pewnie tak, ale jak masz odpowiednią pompę to ona jest przewidziana na jakieś tam obciążenie i ma przy nim działać. Nie ma rzeczy wiecznych, więc prędzej czy później nawet nieużywana pompa skończy swój żywot ;)

Hytryulik
09-04-2013, 09:31
A jakie rozwiązanie jest najlepsze jeżeli chodzi o napowietrzanie. Czytałem, ze przy inżektorze czy też aspiratorze jest bardzo duże obciążenie pompy co ma niebagatelny wpływ na jej żywotność.

Z moich obserwacji opór na tłoczeniu pompy tak mocno jej nie niszczy. Ona jest do tego przeznaczona. Je jestem za montażem aspiratorów na obejściu którym doregulujesz zadławienie pompy do rzeczywistego zapotrzebowania na powietrze. Nie ma stabilniejszej metody napowietrzania wody, a to warunek dobrego odżelaziania. Prędzej zepsuje Ci się kompresor, elektrozawór i jego sterownik niż pompa zadławiona aspiratorem. Warunek jeden dobry hydraulik.

Jastrząb
09-04-2013, 09:38
Ja miałem przypadki skrajne że po pięciu latach musiałem klientom wymieniać rury łączące odżelaziacz ze zbiornikiem a wylot z głowicy był czysty. I to jest objaw właściwego działania odżelaziacza.Jesli mam 3.5mg zelaza, a na wyjsciu 0, to znaczy sie ze w wodzie jest dosyc tlenu. Inaczej Fe by sie orzeciez nie utlenilo.
Nie twierdze ze tam ma byc u kazdego ani ze Ty opowiadasz bzdury. Wierze ze rury czy glowica moze zarosnac. Widze ku temu pare potencjalnych powodow.
Bardzo mocne napowietrzenie i odgazowanie wody moze zdaje sie wplynac na pH, jesli w wodzie bylo sporo CO2. W takim przypadku z wody moze sie chetniej wytracac kamien. Jesli studnia jest spaprana i wraz z woda leci do filtra duzo bardzo drobnych zanieczyszczen, to razem do gupy moze powodowac ze sie to bedzie zbijac i zatykac. I tak jak piszesz, po to powinno byc regulanre czyszczenie/serwisowanie glowicy.

marcin

Jastrząb
09-04-2013, 09:47
A jakie rozwiązanie jest najlepsze jeżeli chodzi o napowietrzanie. Czytałem, ze przy inżektorze czy też aspiratorze jest bardzo duże obciążenie pompy co ma niebagatelny wpływ na jej żywotność.Pompa z zalozenia pracuje pokonujac jakis opor. Jak ustawisz hydrofor na 2-3atm to pompa bedzie pokonywala mniejszy opor niz jak ustawisz na 4-5 atm. Mysle ze pompie bez roznicy czy pracuje ciezko bo kazali jej do wysokiego cisnienia pompowac czy aspirator dolozyli.

Oczywiscie bardziej obciazona pompa tra samo ilosc wody bedzie pompowala dluzej, wiec formalnie powinna sie skonczyc szybciej.
Ale jedna mala uwaga. Kompresor tez jest uzadzeniem mechanicznym i tez sie kiedys skonczy. Mysle ze najstarsi goralne nie wiedza ktory urzadzenie wczesniej padnie.

Ja tu sie zgadzam z hytryulikiem. Proste rozwiazanie (aspirator) jest generalnie lepsze.

marcin

Szynaj
09-04-2013, 14:16
Czy to rozwiązanie oznacza, że pompa cały czas podaje wyższe ciśnienie i cały czas zasysane jest powietrze?

Jastrząb
09-04-2013, 14:53
Czy to rozwiązanie oznacza, że pompa cały czas podaje wyższe ciśnienie i cały czas zasysane jest powietrze?Najczesciej nie ma potrzeby podawac powietrza przez 100% pompowania. W praktyce powietrze przez aspirator jest zasysane przez okolo 1/3 czasu pracy pompy.

Po za tym pompa nie podaje cisnienia. Pompa podaje wode. To jakie cisnienie panuje w ukladzie zalezy od tego na jaki opor pompa napotyka. Jak napotyka na maly opor - pompuje wiecej wody. Napotyka wiekszy opor - podaje wody mniej.

marcin

Szynaj
09-04-2013, 20:55
Najczesciej nie ma potrzeby podawac powietrza przez 100% pompowania. W praktyce powietrze przez aspirator jest zasysane przez okolo 1/3 czasu pracy pompy.

Po za tym pompa nie podaje cisnienia. Pompa podaje wode. To jakie cisnienie panuje w ukladzie zalezy od tego na jaki opor pompa napotyka. Jak napotyka na maly opor - pompuje wiecej wody. Napotyka wiekszy opor - podaje wody mniej.

marcin

Rozumiem :) Chodzi mi o to, że aby inżektor/aspirator zasysał powietrze konieczne jest wyższe ciśnienie. I zapewne powoduje to, że pompa napotyka większy opór. I teraz czy jest możliwe aby wyższe ciśnienie ustawione było "czasowo" tak aby "oszczędzać" pompę i zasysać powietrze do mieszalnika na zasadzie uzupełniania a nie stałego zasysania.

Jastrząb
10-04-2013, 08:24
Rozumiem :) Chodzi mi o to, że aby inżektor/aspirator zasysał powietrze konieczne jest wyższe ciśnienie. I zapewne powoduje to, że pompa napotyka większy opór. I teraz czy jest możliwe aby wyższe ciśnienie ustawione było "czasowo" tak aby "oszczędzać" pompę i zasysać powietrze do mieszalnika na zasadzie uzupełniania a nie stałego zasysania.
A zes sie czepil tego oszczedzania pompy. Proponuje zebys w pn, sr i pt nie wychodzil w samochodzie powyzej 3tys oborotow, zeby silnik oszczedzac.
Kup dobra pompe i nic sie jej nie stanie. W warunlach domowych przezyje pewnie studnie.

Dla aspiratora nie da sie czasowo wlaczyc wyzszego cisnienia. Tzn pewnie mozna by kombinowac z jakimis elektrozaworami, obejsciami i dwoma roznymi wylacznikami cisnieniowymi, ale to by sie zrobilo absurdalnie skomplikowane.

Co wiecej to nic nie da, musialbys omijac aspirator. Jego zasada dzialania jest prosta. Zwezenie, powoduje ze przed aspiratorem jest wyzsze cisnienie niz za aspiratorem, gdzie nastepuje gwaltowne rozszerzenie przekroju rury. Jakiego cisnienia na wylaczniku cisnieniowym nie ustawisz, to zjawisko zawsze bedzie zachodzilo, zasysajac mniej lub wiecej powietrza, zaleznie od swojej charakterystyki.

Po kolejne. Minimum tego ile powietrza musisz doladowac, to tyle zeby poduszka powietrzna sie nie zmiejszala. Aspirator mozna regulowac, poprzez puszczanie czesci wody obejsciem zwezki. Puszczajac obejsciem wiecej wody, dostaniesz mniej powietrza przez aspirator ale pompa sie za to mniej napracuje. Pokrecisz zaworkami pare razy i dobierzesz optymalne dla siebie ustawienie, zeby powietrza bylo dosyc, a pompa nie robila bokami.

Przy dobieraniu ilosci powietrza idealnie by bylo mierzyc poziom tlenu w wodzie uzdatnionej. Niestety tlenometr w warunkach domowych jest drozszy od porzadnej stacji uzdatniania, wiec najczesciej laduje sie tego powietrza wiecej, tak na wszelki wypadek.

marcin

Szynaj
10-04-2013, 09:02
No tak Marcinie czepiłem się bo już jakąś mam :)
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź
A teraz jeszcze jedno pytanie poniekąd związane :D z ilością powietrza zasysanego przez aspirator. Czy przy żelazie w wysokości 2,6 wystarczy mieszalnik o pojemności 150 l ?

Jastrząb
10-04-2013, 09:25
A teraz jeszcze jedno pytanie poniekąd związane :D z ilością powietrza zasysanego przez aspirator. Czy przy żelazie w wysokości 2,6 wystarczy mieszalnik o pojemności 150 l ?Na to pytanie nikt Ci nie odpowie. Nie ma prostego wzoru. Generlanie im wiekszy zbiornik/hydrofor tym tym lepiej bo dluzej ma woda kontakt z powietrzem i tym wiecej zelaza sie utleni juz w zbiorniku. To zas ile sie utleni zalezy tez od pH, w jakiej formie to zelazo w wodzie wystepuje, pewnie tez temperatury i garsci innych rzeczy. Nigdy zas 100% zelaza sie w zbiorniku nie utleni. Reszta zelaza jest utleniona dopiero na filtracyjnym zlozu katalitycznym.
Jak spojrzysz na filtr, to na samej gorze zatrzyma sie sie juz nierozpuszczalne utlenione zelazo. Glebiej bedzie dzialalo zloze katalityczne reszta tlenu utleniajac zelazo.
Jesli wode w zbiorniku zawsze precyzyjnie przechowywalbys tyle samo czasu, filtracja zachodzila by zawsze ze stala predkoscia, to pewnie daloby sie zmierzyc, oszacowac ile %Fe utlenia sie w zbiorniku, ile dopiero na zlozu. I na ilu cm zloza zachodzi filtracja a od jakiej glebokosci utlenianie na zlozu katalitycznym.
Ale w warunkach domowych woda stoi spokojnie 8h w zbiorniku w nocy - ma duzo czasu na utlenienie. Ale wieczorem jak sie wszyscy myja/kapia, woda w zbiorniku bedzie przetrzymywana krocej. Jesli bedziesz wieczorem lał 500L wody ciagiem, to czas przetrzymania wody bedzie bardzo krotki i w zbiorniku praktycznie nic sie nie utleni, dopiero na zlozu.

Podsumowujac: nie da sie powiedziec czy 150L zbiornik wystarczy. Bo to zalezy od skladu wody, pH wody, Twoich przyzwyczajen co do zuzycia wody, tego czy w fitrze masz piasek czy zloze katalityczne, itd, itd.
Pewnie ludzie ktorzy postawili takich filtrow setki i wiedza jak one pracuja (a niestety malo kto to dokladnie monitoruje), moga oszacowac, ze przy np srednim zuzyciu wody zbiornik taki a taki zazwyczaj wystarcza.
Jesli masz obawy, to postaw mozliwie duzy filtr. Woda przez wiekszy filtr bedzie sie filtrowala wolniej, wiec niejako skompensuje mniejszy zbiornik.


marcin

Szynaj
10-04-2013, 10:10
No i teraz już mam prawie wszystkie elementy wiec sobie je poskładam. Dzięki Wielkie ! :)

Szynaj
10-04-2013, 19:18
I jednak jeszcze jedna rzecz się urodziła. Czy zarastanie przewodu pomiędzy mieszaczem a odżelaziaczem jest rzeczywiście dużym problemem? Czy można temu zapobiec? Czy należy po prostu po zarośnięciu wymienić rurę?

Jastrząb
11-04-2013, 07:52
I jednak jeszcze jedna rzecz się urodziła. Czy zarastanie przewodu pomiędzy mieszaczem a odżelaziaczem jest rzeczywiście dużym problemem? Czy można temu zapobiec? Czy należy po prostu po zarośnięciu wymienić rurę?
Ja CI nie umiem na to odpowiedziec. Osobiscie przy domowych przeplywach bardzo bym sie tym nie martwil. Jesli do czego dojdzie to pewnie w perspektywie 10-20 lat. Za rok czy dwa nic sie nie stanie.
I obawiam sie ze to bardzo mocno zalezy od samej wody. Jesli sklad chemiczny wody jest taki ze chetnie wytraca sie z niej kamien, to logiczne ze zarosnie szybciej. Jesli studnia podaje wode z duza iloscia drobnego piasku, to tez pewnie nie pomoze.

marcin

Szynaj
11-04-2013, 10:19
Ja CI nie umiem na to odpowiedziec. Osobiscie przy domowych przeplywach bardzo bym sie tym nie martwil. Jesli do czego dojdzie to pewnie w perspektywie 10-20 lat. Za rok czy dwa nic sie nie stanie.
I obawiam sie ze to bardzo mocno zalezy od samej wody. Jesli sklad chemiczny wody jest taki ze chetnie wytraca sie z niej kamien, to logiczne ze zarosnie szybciej. Jesli studnia podaje wode z duza iloscia drobnego piasku, to tez pewnie nie pomoze.

marcin

Dzieki,
Pytałem bo osoba, która złożyła mi ofertę na odzelaziacz twierdzi, że przy rurach z tworzywa następuje to szybko i często występuje. A ja chciałem umieścić mieszalnik w zupełnie innym miejscu niż filtr ze złozęm i gdyby taka sytuacja miała miejsce zarósł by mi przewód doprowadzajacy wodę do budynku. :-(

Jastrząb
11-04-2013, 12:30
Dzieki,
Pytałem bo osoba, która złożyła mi ofertę na odzelaziacz twierdzi, że przy rurach z tworzywa następuje to szybko i często występuje. A ja chciałem umieścić mieszalnik w zupełnie innym miejscu niż filtr ze złozęm i gdyby taka sytuacja miała miejsce zarósł by mi przewód doprowadzajacy wodę do budynku. :-(

Jesli bedziesz w stanie ta rure pomiedzy napowietrzaniem a zbiornikiem kiedys wymienic, to rob tak smialo. Jesli rura jest w ziemi, scianie, to ja bym nie ryzykowal. Jak pisalem na pewno duzo zalezy od skladu wody. Ja po 3,5 roku jak odlacze filtr od bypassu, i zajrze do rury doprowadzajacej wode z hydroforu (wiec z solidnie juz utlenionym zelazem), sladow zarastania nie dojrzalem. Jedynie cienki brazowy nalot, ale miekki, ktory schodzi "pod palcem".

Mi sie tam zawsze wydawalo ze to wlasnie plastikowe rury sa lepsze niz np. stalowe pod wzgledem odkladania sie w nich zanieczyszczen i zarastania (korozji), bo sa obojetne chemicznie i duzo bardziej gladkie niz stalowe, nie sa przewodzace wiec korozja elektrochemiczna tam nie zachodzi. Lepsze miedziane, ale raczej nie na przylacze,
Ale moze sie myle.

marcin

Szynaj
11-04-2013, 14:57
Właśnie tak mam, że rura jest w ziemi więc wymiana odpada. Nie będę ryzykował. Też tak myślałem jeżeli chodzi o rury z tworzywa tzn że są bardziej odporne na zaleganie tlenków żelaza i w zasadzie, że ciśnienie wody wypłukuje je i osadza w złożu. Ale wolę nie sprawdzać tego na własnej skórze :-)
Dzięki.

qbek17
11-04-2013, 15:05
Są jeszcze możliwości chemicznego mycia instalacji (w tym rur), które pozwalają usunąć osady bez wymiany rur... Tylko mimo wszystko uważam, że Twoje obawy są przesadzone... :)

Jastrząb
11-04-2013, 15:20
Są jeszcze możliwości chemicznego mycia instalacji (w tym rur), które pozwalają usunąć osady bez wymiany rur... Tylko mimo wszystko uważam, że Twoje obawy są przesadzone... :)

Ja widzialem kiedys w malym miescie takie czyszczenia rur. Stara instalacja, ktora pewnie dziala od czasow kiedy zelaza we wodzie moglo byc 0,5mg, wiec mialo sie co osadzac. Chemiczno cisnieniowe czyszczenie chyba. Szlam z rur wodociagowych do kanalizacji plynal.
Ale tu sie zgodze. To byly rury ktore zbieraly brud 30, moze 40 lat. Po drugie przeplywy duuuuuzo wieksze, wiec i wiecej zanieczyszczen tamtedy plynelo. W warunkach domowych bym sie nie przejmowal. Pewnie studnia sie szybciej zamuli, straci wydajnosc niz ta rura.

marcin

Hytryulik
11-04-2013, 17:57
Są jeszcze możliwości chemicznego mycia instalacji (w tym rur), które pozwalają usunąć osady bez wymiany rur... Tylko mimo wszystko uważam, że Twoje obawy są przesadzone... :)

Ja już kiedyś pisałem : jeżeli na czymś się nie znacie to się nie odzywajcie. Możecie zrobić komuś krzywdę.
Powiem tak: jeżeli Wam duma na to pozwala proponuje odwiedzić firmę Ekomech jak ostatnio tam byłem to właściciel wyciął kawałek instalacji łączącej odżelaziacz z hydroforem z instalacji która miała niecałe cztery lata i woda przestała lecieć. Można to u niego zobaczyć na własne oczy, aby odwiedzający go hydraulicy i klienci byli na to uczuleni.

Jastrząb
11-04-2013, 19:03
Ja już kiedyś pisałem : jeżeli na czymś się nie znacie to się nie odzywajcie. Możecie zrobić komuś krzywdę.
Powiem tak: jeżeli Wam duma na to pozwala proponuje odwiedzić firmę Ekomech jak ostatnio tam byłem to właściciel wyciął kawałek instalacji łączącej odżelaziacz z hydroforem z instalacji która miała niecałe cztery lata i woda przestała lecieć. Można to u niego zobaczyć na własne oczy, aby odwiedzający go hydraulicy i klienci byli na to uczuleni.
Ech Hytry, Hytry. Ty zawsze taki nieufny i podejrzliwy a w taka prosta reklame wierzysz. A co se mieli na scianie powiesic, czysciutka rure?
Jestes doswidczony w temacie, powinienes wiedziec doskonale ze se powiesili na scianie przypadek "1 na 1000". Z jakiejs zapiaszczonej studni, tudziesz potezna twardoscia i duza zawartoscia CO2. Moze jakimis siarczanami ktore osady zelaza zagipsowaly. Nie wiem, chemikiem nie jestem. Potrafie sobie jednak wyobrazic ze woda wodzie nierowna,

Nie musze do nich jechac zeby uwierzyc ze taka rura po 4 latach zarosla. Bo jak powtarzam moja rura z 3.5mg Fe po 3.5 roku sladow zarastania nie chce wykazac. U sasiada rowniez. Siostra rodzona ma tak zazelaziona wode, ze nie wiem jak od 10 lat funkcjonuje. Zadnego filtra a nic zarosnac nie chce.
Ile Ty odzelaziaczy w zyciu postawiles. Ile z nich "zaroslo" i przestalo dzialac? I czego do wszystko dowodzi?
To ze jednak rura gdzies tam zarosla, nie znaczy ze kazda musi. Wiec spokojnie z tym straszeniem.

marcin

Hytryulik
11-04-2013, 19:47
Ech Hytry, Hytry. Ty zawsze taki nieufny i podejrzliwy a w taka prosta reklame wierzysz. A co se mieli na scianie powiesic, czysciutka rure?
Jestes doswidczony w temacie, powinienes wiedziec doskonale ze se powiesili na scianie przypadek "1 na 1000". Z jakiejs zapiaszczonej studni, tudziesz potezna twardoscia i duza zawartoscia CO2. Moze jakimis siarczanami ktore osady zelaza zagipsowaly. Nie wiem, chemikiem nie jestem. Potrafie sobie jednak wyobrazic ze woda wodzie nierowna,

Nie musze do nich jechac zeby uwierzyc ze taka rura po 4 latach zarosla. Bo jak powtarzam moja rura z 3.5mg Fe po 3.5 roku sladow zarastania nie chce wykazac. U sasiada rowniez. Siostra rodzona ma tak zazelaziona wode, ze nie wiem jak od 10 lat funkcjonuje. Zadnego filtra a nic zarosnac nie chce.
Ile Ty odzelaziaczy w zyciu postawiles. Ile z nich "zaroslo" i przestalo dzialac? I czego do wszystko dowodzi?
To ze jednak rura gdzies tam zarosla, nie znaczy ze kazda musi. Wiec spokojnie z tym straszeniem.

marcin

Zastanawiam się jaka to reklama i gdzie tu jej efekt, według mnie tylko uczciwe podejście do rzemiosła. A ja nie powtarzałbym tego jak bym sam się z tym wielokrotnie nie spotkał w różnych miejscach ( Warszawa Białołęka, Wawer, Radość, Piastów, Marki, Ząbki, Radzymin).

small7
11-04-2013, 20:47
Szynaj nie podałeś z jakiego materiału ta rura i jakiej średnicy. Jeśli plastik to nie ma dużych obaw. Ja u siebie między studnią (bo tam jest hydrofor) a stacją uzdatniania wody mam położoną rurę PE o średnicy 50. I przy żelazie 2,5 jest tak jak pisał Jastrząb tylko mały nalot.
Ale dla poparcia wypowiedzi Hytryulika wrzucam zdjęcie rury PVC dn 90 pomiędzy aeratorem a filtrami odżelaziającymi zainstalowanymi na gminnej stacji uzdatniania wody gdzie fakt przepływy większe bo 30 m3/h , żelazo 3 mg. Rury po 4 latach tak zarosły że z przepływ spadł do ok 5 m3/h. 183067

Jastrząb
11-04-2013, 21:01
Ale dla poparcia wypowiedzi Hytryulika wrzucam zdjęcie rury PVC dn 90 pomiędzy aeratorem a filtrami odżelaziającymi zainstalowanymi na gminnej stacji uzdatniania wody gdzie fakt przepływy większe bo 30 m3/h , żelazo 3 mg. Rury po 4 latach tak zarosły że z przepływ spadł do ok 5 m3/h. 183067

Ja nigdy nie twierdzilem, ze do takiego zarosniecia nie moze dojsc. Ale 30m3/h to 1000x wiecej niz sie zuzywa w domu, zakladajac ze 30m/h to filtracja cigla.

marcin

small7
11-04-2013, 21:16
Zdjecie pokazałem jako ciekawostkę. Oczywiście zużycie większe ale i stacja większa ( odżelazianie to 3 fitry o średnicy 1400 na pierwszym stopniu oraz odmanganianie 4 fitry 1400 na drugim stopniu). Problemem było to że żelazo zamiast odłożyć się na złożu odłożyło się wcześniej na instalacji przed filtrami. Co do przepływu wody to odkładanie się osadu w rurze następuje w największym stopniu przy małych przepływach wody.

free_shop
11-04-2013, 23:31
Ech Hytry, Hytry. Ty zawsze taki nieufny i podejrzliwyJa się zgadam z Hytrym (jestem nieufny), bo rządzą Nami (wróć, wami) żydzi, cykliści, masoni i bikiniarze.
Z tobą jednakowoż tez muszę się zgodzić, bo obecnie produkowane i stosowane rury są dosyć gładkie, np. miedź , PP, PVC, PEX.... Tak, jak wcześniej napsałeś, na ich ściankach wewnętrznych osadza się tylko maź. Te rury zarosną po 100 latach (gwarancja producenta na rury to ok. 50 lat).
:D

free_shop
11-04-2013, 23:52
Zdjecie pokazałem jako ciekawostkę.Wstydziłbyś się pokazywac takie zdjęcie przed 22:00!
Sam wiesz, co ono przedstawia (przypomina).:-)
Mam nadzieję, że zanim CBŚ Cię dorwie wrzucisz więcej takich fotek z Twoich instalacji:-D?

small7
12-04-2013, 05:18
Moze nie bedzie tak zle z tym cbś aczkolwiek nie wiem do konca z czym ci sie skojarzylo zdjecie. Ale jesli dlugo nie bede pisal na forum to znaczy ze jednak po mnie przyszli ;-)

Jastrząb
12-04-2013, 07:22
Szynaj nie podałeś z jakiego materiału ta rura i jakiej średnicy. Jeśli plastik to nie ma dużych obaw. Ja u siebie między studnią (bo tam jest hydrofor) a stacją uzdatniania wody mam położoną rurę PE o średnicy 50. I przy żelazie 2,5 jest tak jak pisał Jastrząb tylko mały nalot.
Ale dla poparcia wypowiedzi Hytryulika wrzucam zdjęcie rury PVC dn 90 pomiędzy aeratorem a filtrami odżelaziającymi zainstalowanymi na gminnej stacji uzdatniania wody gdzie fakt przepływy większe bo 30 m3/h , żelazo 3 mg. Rury po 4 latach tak zarosły że z przepływ spadł do ok 5 m3/h. 183067
A jeszcze jedno pytanie z mojej strony. Ta zasrosnieta rura. Jaka toto ma konsystencje? To jest miekkie ze dalo by sie np wyplukac wyzszeym cisnieniem, tudziez palcem wydlubac, czy twarde jak kamien ze mlotkiem mozna walic. Ot z ciekawosci.

marcin

Jastrząb
12-04-2013, 07:37
Z tobą jednakowoż tez muszę się zgodzić, bo obecnie produkowane i stosowane rury są dosyć gładkie, np. miedź , PP, PVC, PEX.... Tak, jak wcześniej napsałeś, na ich ściankach wewnętrznych osadza się tylko maź. Te rury zarosną po 100 latach (gwarancja producenta na rury to ok. 50 lat).
:DMiedz jak najbardziej sie zgadzam, wszelakie plastiki takoz. Gladkie jak pupcia niemowlaka. Ale zwykla stal ocynkowana? W srodku to szczotka, choc pewnie nie widzialem porzadnych rur.
Ale zeby od watku nie odbiegac, czlowiek toto chce w ziemi zakopac, do tego miedz sie raczej nie nadaje.
Ja mam kolektor od pompy ciepla miedziany (bo w srodku propan), ale wtedy rurka jest zabezpieczona jakas plastikowa oslona zgaduje przed uszkodzeniem mechanicznym.

marcin

Hytryulik
12-04-2013, 08:57
Ja się zgadam z Hytrym (jestem nieufny), bo rządzą Nami (wróć, wami) żydzi, cykliści, masoni i bikiniarze.
Z tobą jednakowoż tez muszę się zgodzić, bo obecnie produkowane i stosowane rury są dosyć gładkie, np. miedź , PP, PVC, PEX.... Tak, jak wcześniej napsałeś, na ich ściankach wewnętrznych osadza się tylko maź. Te rury zarosną po 100 latach (gwarancja producenta na rury to ok. 50 lat).
:D

To ja podam Ci przykład który widziałem na własne oczy. W Ząbkach była pralnia która prała pościel dla hoteli. Właścicielem tej pralni był przybysz z za oceanu. Sara instalacja była wykonana w cynku. Firma Ekomech sprzedała mu dwa odżelaziacze na 16” zbiornikach ja to miałem podłączyć. Chciałem to wykonać w stali jednak właściciel kazał całość wyciąć i wykonać w zgrzewanym plastyku. Orurowanie wykonałem w plastyku fi50mm. Pobór potężny przez 24 godziny. Po dwóch latach zaczynają się problemy z wodą. Ekomech wyczyściła głowice, dalej problem. Już mieli wymieniać złoże. Odkręcili głowice od instalacji puszczają wodę a tu woda „kapie”. Wezwali mnie, przecięliśmy rury w paru miejscach, a rurach był mały otwór 7mm reszta osad w formie błota ( nie kamienia) na ściankach. Wymieniłem odcinek pomiędzy hydroforem a odżelaziaczami. Po półtora roku ponownie. Po trzech latach pralnię kupił od hamerykanina jego kierownik. Wezwał mnie i uzgodniliśmy że wymienimy rury łączące odżelaziacz z hydroforem na 2” rury ocynkowane z zamontowanymi kołnierzami co kawałek aby łatwo było je demontować i przepchnąć. Facet prowadził ta pralnię przez cztery lata i nie uwierzysz nigdy nie trzeba było przepychać rur. I gdzie tu twoja teoria o gładkich rurach? Ja widział bym w tym „elektromagnetyzm”. Co ty na to? Ja po tym fakcie unikamlem długich połaczeń odżelaziacz z hydroforem.

Szynaj
12-04-2013, 09:29
Zmieniam trochę temat. A co sądzicie o takim złożu:
podsypka kwarcowa,
Defeman,
Klarsanit,
Pyrolox

Ma to usunąć żelazo 2,6 i mangan 0.2

Jastrząb
12-04-2013, 10:38
Zmieniam trochę temat. A co sądzicie o takim złożu:
podsypka kwarcowa,
Defeman,
Klarsanit,
Pyrolox

Ma to usunąć żelazo 2,6 i mangan 0.2
Ja tam nie rozumiem po co tak kombinowac z 3 roznymi zlozami. pH 7,5, to tego zelaza sie czymkolwiek pozbedziesz, nawet zwyklym piaskiem.
Nie wiem co ma na celu taka mieszanka. Magazyn z resztek czyszcza?
Niech mnie ktos poprawi.

marcin

small7
12-04-2013, 20:23
Marcin co do konsystencji to bloto ale samym cisnieniem wody tego nie usuniesz. Probowalismy takze puszcajac wode i powietrze ale tez nie dali rady. Rozwuazanuem bylo wzrudzenie mechaniczne i wyplukanie woda.

small7
12-04-2013, 20:29
Sorki za niektore wyrazy napisane "nie po polsku" ale pisze na telefonie i troche mi wyrazy przekreca. Ach te ekrany dotykowe

free_shop
12-04-2013, 21:57
Niech mnie ktos poprawi.Nie licz na mnie:no::D.

free_shop
12-04-2013, 22:31
To ja podam Ci przykład który widziałem na własne oczy. W Ząbkach była pralnia która prała pościel dla hoteli. Właścicielem tej pralni był przybysz z za oceanu. Sara instalacja była wykonana w cynku. Firma Ekomech sprzedała mu dwa odżelaziacze na 16” zbiornikach ja to miałem podłączyć. Chciałem to wykonać w stali jednak właściciel kazał całość wyciąć i wykonać w zgrzewanym plastyku. Orurowanie wykonałem w plastyku fi50mm. Pobór potężny przez 24 godziny. Po dwóch latach zaczynają się problemy z wodą. Ekomech wyczyściła głowice, dalej problem. Już mieli wymieniać złoże. Odkręcili głowice od instalacji puszczają wodę a tu woda „kapie”. Wezwali mnie, przecięliśmy rury w paru miejscach, a rurach był mały otwór 7mm reszta osad w formie błota ( nie kamienia) na ściankach. Wymieniłem odcinek pomiędzy hydroforem a odżelaziaczami. Po półtora roku ponownie. Po trzech latach pralnię kupił od hamerykanina jego kierownik. Wezwał mnie i uzgodniliśmy że wymienimy rury łączące odżelaziacz z hydroforem na 2” rury ocynkowane z zamontowanymi kołnierzami co kawałek aby łatwo było je demontować i przepchnąć. Facet prowadził ta pralnię przez cztery lata i nie uwierzysz nigdy nie trzeba było przepychać rur. I gdzie tu twoja teoria o gładkich rurach? Ja widział bym w tym „elektromagnetyzm”. Co ty na to? Ja po tym fakcie unikamlem długich połaczeń odżelaziacz z hydroforem.Nie mam prawa Ci nie wierzyć. Chociaż Twoje doświadczenie byłoby bardziej obiektywne, gdybyś rurę z tworzywa fi 50 wymienił na rurą stalową półtora cala (a nie dwa).
Twój eksperyment daje trochę do myślenia, aczkolwiek nie jest do końca przekonywujący z powodu wpływu zmienych niezależnych (cokolwiek to znaczy8)).

free_shop
12-04-2013, 22:36
Sorki za niektore wyrazy napisane "nie po polsku" ale pisze na telefonie i troche mi wyrazy przekreca. Ach te ekrany dotykoweWyrzuć ten telefon!:-D

jimmy871
02-05-2013, 12:08
Witam ponownie kolegów! Po przeczytaniu wielu stron waszych wypowiedzi zdecydowałem się na złoże CR (70 litrów) ze sterownikiem Autotrol. Woda jest cacy i bardzo się cieszę że zdecydowałem się na ten filtr. Przed filtrem zamocowany jest filtr mechaniczny cintropur NW25 o wydajności ok 3 m3/h. Rzecz w tym że jak się okazuje musze je zmieniać co tydzień! Mimo częstego płukania filtr musze zmienić nie mniej jak co 10 dni bo zwyczajnie ciśnienie staje się nieznośne :( Żelaza nie mam aż tak dużo bo jedyne 1.2 mg stąd moje zdziwnie częstą zmianą wkładów.. Czy może doradzi ktoś co mogę zrobić by zmniejszyć częstotliwość wymiany wkładów? A może ma ktoś namiar na zamienniki wkładów? Aktualnie 3 wkłady potrzebuje miesięcznie a filtr obsługuje dopiero jeden dom, niebawem obsługiwać będzie dwa domy. Aktualne zużycie wody to 1m3/dobe. Będe wdzięczny za pomoc :)

Jastrząb
02-05-2013, 13:40
Witam ponownie kolegów! Po przeczytaniu wielu stron waszych wypowiedzi zdecydowałem się na złoże CR (70 litrów) ze sterownikiem Autotrol. Woda jest cacy i bardzo się cieszę że zdecydowałem się na ten filtr. Przed filtrem zamocowany jest filtr mechaniczny cintropur NW25 o wydajności ok 3 m3/h. Rzecz w tym że jak się okazuje musze je zmieniać co tydzień! Mimo częstego płukania filtr musze zmienić nie mniej jak co 10 dni bo zwyczajnie ciśnienie staje się nieznośne :( Żelaza nie mam aż tak dużo bo jedyne 1.2 mg stąd moje zdziwnie częstą zmianą wkładów.. Czy może doradzi ktoś co mogę zrobić by zmniejszyć częstotliwość wymiany wkładów? A może ma ktoś namiar na zamienniki wkładów? Aktualnie 3 wkłady potrzebuje miesięcznie a filtr obsługuje dopiero jeden dom, niebawem obsługiwać będzie dwa domy. Aktualne zużycie wody to 1m3/dobe. Będe wdzięczny za pomoc :)
No to chyba nie przeczytales ze zrozumieniem tych wszystkich stron wypowiedzi. Jesli przepuscisz wode przez otwarty hydrofor (a Ty o ile pamietam taki masz), to zelazo sie utleni i przejdzie w wersje nierozpuszczalna, ktora wlasnie taki filtr mechaniczny wylapie. Klasyczny odzelaziacz to piasek ktory nie robi wiele wiecej niz filtr mechaniczny. Typowo, w takim ukladzie, filtr mechaniczny powinien byc przed hydroforem, zeby przechodzila przez niego nienapowietrzona jeszcze woda i nie odkladalo sie w nadmiarze juz utlenione zelazo. Uniknac w Twoim przypadku sie tego nie da. W obcnym ukladzie to filtr mechaniczny robi za odzelaziacz.

marcin

jimmy871
03-05-2013, 07:13
Montaż filtra przed hydro jest raczej nie możliwy z racji bardzo małej przestrzeni po między ścianą a zbiornikiem :( A z drugiej strony.. Aktualnie mam załozony wkład 25 mikronów, czy jeśli założył bym wkład o większej przepuszczalności nawet typowy z siatki nierdzewnej czy on by nie wystarczył na zatrzymanie zabrudzeń mechanicznych a jednocześnie przepuszczał by mętność która zakleja mój filtr?

Jastrząb
03-05-2013, 13:40
Montaż filtra przed hydro jest raczej nie możliwy z racji bardzo małej przestrzeni po między ścianą a zbiornikiem :( A z drugiej strony.. Aktualnie mam załozony wkład 25 mikronów, czy jeśli założył bym wkład o większej przepuszczalności nawet typowy z siatki nierdzewnej czy on by nie wystarczył na zatrzymanie zabrudzeń mechanicznych a jednocześnie przepuszczał by mętność która zakleja mój filtr?
Nie umiem Ci odpowiedziec czy grubszy filtr nie bedzie sie zatykal, wzglednie po jakim czasie sie zatka. To akurat mozesz sam latwo spradzic wkladajac tam taki wklad.
Akurat utlenione zelazo jest takie maziste i lepkie. W duzym stezeniu potrafi rury zarastac wrecz. Wiec na cuda bym nie liczyl. Pewnie sie zatka.

Zakladasz ze masz zanieczyszczenia mechaniczne. Jesli instalacja nie jest zrobiona z jakichs rdzewiejacych starych rur, a studnia nie podaje jakichs ogromnych ilosci piasku, to wywalenie tego filtra nie spowoduje automatycznie smierci glowicy na filtrze po pol roku. Ja wogole nie mam filtra wstepnego i jakos wszystko dziala juz 3.5 roku.
O ile dobrze pamietam masz jakies bardzo duuze zuzycie wody z tej studni na potrzeby rolnicze, wiec piasku studnia nie podaje bo juz sie zdazyla "przeplukac".

marcin

jimmy871
03-05-2013, 15:04
Zgadza się że zuzycie wody mamy dość duże trudno je oszacować ale może to być 5-10m3 na dobe. Sam hydrofor napewno wydaje pewne ilości zanieczyszczenia gdyż jest stalowy i zapewne koroduje.. Najpierw spróbował bym założenia filtra o większym przepływie a w razie gdy nie wiele to polepszy zwyczajnie go wyciągne na stałe :) Zastanawiam się tylko co grozi głowicy od ewentualnych zanieczyszczeń??

Jastrząb
03-05-2013, 15:19
Zastanawiam się tylko co grozi głowicy od ewentualnych zanieczyszczeń??Teoretycznie ostre zanieczyszczenia moga szorowac i powolnie niszczyc plastik z ktorej jest zrobiona glowica. Moga sie zbierac w jednym miejscu i ja po jakims czasie zablokowac. Ale jesli raz do roku ktos do glowicy zajrzy i ewentualnie wyczysci to pewnie nie ma o co sie martwic.

marcin

jimmy871
04-05-2013, 08:58
Jest coraz lepiej, dwa dni temu zmieniłem filtr na nowy a wczoraj wieczorem ciepła woda pod prysznicem przestała lecieć! Mam wrażenie że przy ręcznym płukaniu złoża naturalnego miał bym duużo mniej roboty przy jego obsłudze :(
Dzwoniłem do sprzedawcy/montera mojego filtra, gdy zaproponowałem usunięcie filtra mechanicznego kategorycznie zaprotestował., Twierdził że złoże się zakleji gdy maź pójdzie na złoże i takie operacje moge wykonywać wyłącznie na własną odpowiedzialność przy jednoczesnej utracie gwarancji :/ Mętność mojej wody wynosi 15 monter twierdzi że to ma duże znaczenieCo robić panowie !? Najchętniej wypier*** bym ten filtr !

free_shop
04-05-2013, 11:01
Przed głowicą powinien wystarczyć wkład 100 mikronów.

Jastrząb
04-05-2013, 12:54
Dzwoniłem do sprzedawcy/montera mojego filtra, gdy zaproponowałem usunięcie filtra mechanicznego kategorycznie zaprotestował., Twierdził że złoże się zakleji gdy maź pójdzie na złoże i takie operacje moge wykonywać wyłącznie na własną odpowiedzialność przy jednoczesnej utracie gwarancji :/Zmien dostawce. Ten sie chce latwo pozbyc odpowiedzialnosci (gwarancji) za swoj produkt. Musze przyznac ze w cwany sposob z jego strony.
To jakby producent samochodu montowal bak o pojemnosci 0.5 litra. Samodzielny montaz wiekszego skutkuje utrata gwarancji na calosc.
Daja Ci nieuzywalna calosc jak sam poprawisz i zrobisz dobrze to tracisz gwarancje. ech Polak jednak potrafi.

Taki komentarz do przemyslenia. Mam zelaza 3x wiecej niz Ty metnosc pewnie z 50. Filtra wstepnego nie mam, wiec cala ta maź idzie na zloze. Owszem inne niz Twoje ale jesli miala by sklepic Twoje zloze to skleila by i moje 3x szybciej. A nic takiego sie nie stalo od 3 lat. A plucze zloze pewnie rzadziej niz Ty bo raz na tydzien.

Zadaniem zloza odzelaziajacego jest zatrzymywanie owej mazi. Mazi pozbywasz sie poprzez plukanie filtra. To jest maź nie cement.

Recznie plukany filtr z piaskiem by sie tez posklejal zgodnie z tym co Ci mowi dostawca.

Moja sugestia. SPrawdz ustaiwenia na glowicy. Skoro sprzedawca ma takie wesole pomysly, to rownie dobrze mogl zle poustawiac proces regeneracji, a to predzej Ci zamorduje CRa niz nadmiar "mazi"

marcin

bedbug
08-05-2013, 12:16
Witam,
Od kilku miesięcy korzystam z filtrów do odżelaziania i zmiękczania wody. Jedak jak raz uzupełniłem pojemnik na sól (worek) i litr nadmanganianu to do tej pory nie widać ubytków. Mimo, że stacja regeneruje się co dziewięć dni. Dodatkowo mam wrażenie, ze zmiękczacz nie działa poprawnie bo na armaturze mam białe osady. Firma montująca sprawdziła twardość wody i napisali, że to inna przyczyna, a wod a jest miękka. Wątpię w jej rzetelność bo nie mam po wyjściu z kąpieli takiego uczucia jakby niespłukanego mydła.

Od kilku tygodni ciepła wod zaczęła pachnieć zgniłym jajem. nie pomogło podgrzewanie do 75% i wymiana anody. Może ma Pan jakieś sugestie?

Pozdrawiam,
Adam

qbek17
08-05-2013, 13:28
Jeśli "kilka miesięcy" to więcej niż 2, to radziłbym zainwestować 25 PLN w tester twardości i sprawdzić czy zmiękczacz działa.
Poza tym można zanieść wodę do analizy do sanepidu i mieć "twardy papier", z którym można już żądać od firmy podjęcia działań.

Jastrząb
08-05-2013, 13:48
Witam,
Od kilku miesięcy korzystam z filtrów do odżelaziania i zmiękczania wody. Jedak jak raz uzupełniłem pojemnik na sól (worek) i litr nadmanganianu to do tej pory nie widać ubytków. Mimo, że stacja regeneruje się co dziewięć dni. Dodatkowo mam wrażenie, ze zmiękczacz nie działa poprawnie bo na armaturze mam białe osady. Firma montująca sprawdziła twardość wody i napisali, że to inna przyczyna, a wod a jest miękka. Wątpię w jej rzetelność bo nie mam po wyjściu z kąpieli takiego uczucia jakby niespłukanego mydła.

Od kilku tygodni ciepła wod zaczęła pachnieć zgniłym jajem. nie pomogło podgrzewanie do 75% i wymiana anody. Może ma Pan jakieś sugestie?

Pozdrawiam,
Adam
Tak jak pisal Qbek, kup proste testy w akwarystycznym i sprawdz wode.
Po za tym, mozesz uruchomic regeneracje recznie i po 10-15 minutach plukania plyn w zbiorniku regeneratu (nadmanganian lub sol) powininen zniknac.
Jesli nie znika to jest rzeczywiscie peoblem. Nadmanganianiu powinno isc 2-4 gram na 1Litr zloza na 1 regeneracje. Jesli masz np 50L zloza, to okolo 150g na jedna regeneracje, czyli 1kg powinien starczyc na jakies 6 -7 regeneracji. Jesli tyle mialo miejsce to mozesz przechylic delikatnie zbiornik na nadmanganian i zobaczyc czy na wysciolce jest jeszcze nierozpuszczony nadmanganian. Samego plynu zawsze bedzie tyle samo.

marcin

Rafal_B
14-05-2013, 12:46
Witam serdecznie i od razu przechodzę do sedna.

Wyniki badań wody z własnej studni:
- bakterii brak
- zapach nieakceptowalny: Z3G
- odczyn: 7,7 pH
- mangan: 84 ug (dop. 50)
- żelazo: 606 ug (dop. 200)

Mam zbiornik bezprzeponowy 300 l + napowietrzacz.
Epuro doradziło mi Aquacarbon i Aquamix-N. Po przeczytaniu dużej części tego wątku widzę 3 problemy tego zestawu:
- z uwagi na własną oczyszczalnię ścieków wolałbym regenerację samą wodą
- mała wydajność pompy i niestety mała ilość wody w studni (nie była mierzona ale przy długim pompowaniu woda po prostu przestaje lecieć). Planuję wkopać zbiornik na deszczówkę - będzie mogła posłużyć do regeneracji złoża.
- wolałbym mieć możliwość regulacji twardości wody, więc usuwanie Fe i Mn osobno od zmiękczacza.

Łącznie jestem przygotowany na instalację 3 urządzeń:
- Fe + Mn
- zmiękczacz
- złoże węglowe

Z uwagi na koszt całego zestawu wolę zasięgnąć rady bardziej doświadczonych i nie polegać tylko na opinii przedawcy. Gołym okiem widać, że sporo osób w tym wątku ma bogatą wiedzę na temat uzdatniania wody, więc jest nadzieja że i ja znajdę pomoc.

Rafał

qbek17
14-05-2013, 13:18
Nie podałeś jaką masz pompę, twardość ani wymagane przepływy/zużycia. Czy masz jakieś inne badania?
Żelaza jest mało więc mógłbyś zaryzykować mieszacz do tego aquamixa... ale jak możesz postawić to oddzielnie to tak masz większą pewność.
W każdym przypadku regeneracja zmiękczacza to sól do oczyszczalni. Nie ryzykowałbym płukania zmiękczacza deszczówką... chyba, że ją też będziesz filtrował ;)

Jastrząb
14-05-2013, 13:34
Witam serdecznie i od razu przechodzę do sedna.

Wyniki badań wody z własnej studni:
- bakterii brak
- zapach nieakceptowalny: Z3G
- odczyn: 7,7 pH
- mangan: 84 ug (dop. 50)
- żelazo: 606 ug (dop. 200)

Mam zbiornik bezprzeponowy 300 l + napowietrzacz.
Epuro doradziło mi Aquacarbon i Aquamix-N. Po przeczytaniu dużej części tego wątku widzę 3 problemy tego zestawu:
- z uwagi na własną oczyszczalnię ścieków wolałbym regenerację samą wodą
- mała wydajność pompy i niestety mała ilość wody w studni (nie była mierzona ale przy długim pompowaniu woda po prostu przestaje lecieć). Planuję wkopać zbiornik na deszczówkę - będzie mogła posłużyć do regeneracji złoża.
- wolałbym mieć możliwość regulacji twardości wody, więc usuwanie Fe i Mn osobno od zmiękczacza.

Łącznie jestem przygotowany na instalację 3 urządzeń:
- Fe + Mn
- zmiękczacz
- złoże węglowe

Z uwagi na koszt całego zestawu wolę zasięgnąć rady bardziej doświadczonych i nie polegać tylko na opinii przedawcy. Gołym okiem widać, że sporo osób w tym wątku ma bogatą wiedzę na temat uzdatniania wody, więc jest nadzieja że i ja znajdę pomoc.

Rafał
Jedna uwaga. Zloze weglowe to zdecydowanie niepotrzebne.
Zostaw sobie na nie ewentualnie miejsce. Ale jak napowietrzysz wode, przepuscisz przez odzelaiacz to razem zelazem znika takze metnosc, zapach, kolor.

Mnie kiedys nieswiadomego sprzedawca namowil na odzelaziacz + filtr weglowy. Bo wysoka metnosc i kolor. Tyle ze jak woda przeszla przez duzy odzelaziacz tu juz nie bylo sie do czego przyczepic. Przepuszczenie wody przez wegiel lub jego obejscie skutkowalo taka sama woda.

Po za tym, na weglu lubia sie mnozyc bakterie. Wiece wegiel to generlanie jesl woda jest chlorowana. Usunie chlor a jednoczsnie rzeczony chlor nie pozwoli sie bakteriom namnozyc. W warunkach studziennych/domowych raczej wegiel nie jest potrzebny.

marcin

Rafal_B
14-05-2013, 14:07
Dziękuję Panowie za szybką odpowiedź,

Spieszę wyjaśnić, że twardości niestety nie miałem mierzonej, więc najpewniej będę musiał jeszcze raz oddać próbkę do badania, ew. spróbować samemu pomierzyć.

Pozostałe parametry:
- barwa: 20 mg Pt/l
- mętność 2,9 NTU
- przewodność: 554 uS/cm
- amonowy jon: 1,00 mg/l
- azotany: 0,39 mg/l
- azotyny: <0,015 mg/l

Analizując sytuację zaczynam się skłaniać do tego żeby najpierw zainstalować odżelaziacz, a ze zmiękczaczem i filtrem węglowym poczekać. Czy pozostałę parametry wymagają oczyszczenia?

Piszecie że odżelaziacze ze złożem G1 nie wymagają chemii do regeneracji. Tylko co z pompą.

Ps. Zużycie wody ciężko mi póki co oszacować bo dopiero się wprowadzam do tego domu. Moglibyśmy przyjąć jakąś średniówkę dla 4 osób (tylko zużycie na potrzeby domowe, bez mycia samochodów itp.).

Ps. Studnia 50m. Typ pompy podam wieczorem.

Rafał

audiquattro
14-05-2013, 14:40
wez przeczytaj z 10, 20 ostatnich stron tego watku. Co i jak mozna zrobic z taka woda, bylo pewnie z 5 razy pisane.
marcin

przeczytałem ostatnie 10 stron i nadal nie wiem wiecej niz wiem
mam konkretny temat i problem

domek jednorodzinny, rodzina 2 + 2 małych dzieci
pompa NOCCHI 200l/min, zbiornik Omnigena 150L przeponowy
studnia podobno około 15m woda podchodzi na 4m
nie mam mozliwosci zainstalowania wiekszego hydrofora powietrznego bo pomieszczenie techniczne bardzo małe i hydrofor ma na leząco w skosie pod schodami

badanie wody z SANEPIDu

utlenialność 3,04 mg/l
twardosc 272 mg/l
amoniak 0,34 mg/l
azotyny <0,006 mg/l
azotany <0,50 mg/l
chlorki 60 mg/l
żelazo 1949 mikrog/l
mangan 528 mikrog/l

metnosc 3,2 NTU
barwa 10 mg/l
zapach nieakceptowalny - opis gnilny, siarkowodór
pH 7,5

mam kilka róznych ofert na róznych złożach
greensand
crystal right
ecomix

poprosze o fachową radę w zakresie odzelazienia, zmiekczenia i usuniecia manganu i brzydkiego zapachu (zapach uwidocznił sie po odpaleniu kotła na zbiornik ciepłej wody)

czy głowice sterujące firmy BNT sa bezawaryjne, czy lepiej dopłcic do CLACKa ?
czy warto dopłacić za złoze ecomix - podobno jest najepsze

mam jednak duzo tego zelaza i manganu...

z góry dziękuję za wszelkie pomocne informacje

Jastrząb
14-05-2013, 14:46
Dziękuję Panowie za szybką odpowiedź,

Spieszę wyjaśnić, że twardości niestety nie miałem mierzonej, więc najpewniej będę musiał jeszcze raz oddać próbkę do badania, ew. spróbować samemu pomierzyć.

Pozostałe parametry:
- barwa: 20 mg Pt/l
- mętność 2,9 NTU
- przewodność: 554 uS/cm
- amonowy jon: 1,00 mg/l
- azotany: 0,39 mg/l
- azotyny: <0,015 mg/l

Analizując sytuację zaczynam się skłaniać do tego żeby najpierw zainstalować odżelaziacz, a ze zmiękczaczem i filtrem węglowym poczekać. Czy pozostałę parametry wymagają oczyszczenia?

Piszecie że odżelaziacze ze złożem G1 nie wymagają chemii do regeneracji. Tylko co z pompą.

Ps. Zużycie wody ciężko mi póki co oszacować bo dopiero się wprowadzam do tego domu. Moglibyśmy przyjąć jakąś średniówkę dla 4 osób (tylko zużycie na potrzeby domowe, bez mycia samochodów itp.).

Ps. Studnia 50m. Typ pompy podam wieczorem.

Rafał
Barwa i metnosc spadna po usunieciu zelaza. Jest sporo zloz ktore nie wymagaja chemii. Ot zwykly piasek, zeby daleko nie szukac. Ale czesc zloz odzelaiziajacych jest ciezka i przez kilka (10-15) minut plukania moze wymagac solidnego strumienia wody. Na tyle solidnego ze maksymalna wydajnosc studni i pompy moze byc ograniczeniem. Zle wypluczesz filtr, nie bedzie dzialal dobrze. Na codzienne uzytkowanie wody nie potrzebujesz strumienia 2m3/h.

Po jakim czasie pompowania jaka pompa woda przestawala leciec?


marcin

qbek17
14-05-2013, 17:08
poprosze o fachową radę w zakresie odzelazienia, zmiekczenia i usuniecia manganu i brzydkiego zapachu (zapach uwidocznił sie po odpaleniu kotła na zbiornik ciepłej wody)

czy głowice sterujące firmy BNT sa bezawaryjne, czy lepiej dopłcic do CLACKa ?
czy warto dopłacić za złoze ecomix - podobno jest najepsze

Masz niezłe pH, żelaza wcale tak dużo nie ma - jeśli pompa da radę (nie znamy ciśnienia, wydajność teoretycznie powinna spokojnie wystarczyć) to postaw odżelaziacz na Pyroloxie/G1/itd.
Jeśli chcesz zmiękczać wodę (która, aż tak strasznie twarda nie jest) to postaw standardowy zmiękczacz w kabinecie.
Głowic BNT ci nie polecam - lepiej dopłać kilka groszy do Clacka.
Jeśli masz siarkowodór to odpuść sobie wszelkie mixy (CR, ecomix, itp). Greensandu nie potrzebujesz - po co ci regeneracja nadmanganianem przy takiej dobrej wodzie?

qbek17
14-05-2013, 17:12
Spieszę wyjaśnić, że twardości niestety nie miałem mierzonej, więc najpewniej będę musiał jeszcze raz oddać próbkę do badania, ew. spróbować samemu pomierzyć.
sam zmierz - taniej, szybciej i wygodniej.

Analizując sytuację zaczynam się skłaniać do tego żeby najpierw zainstalować odżelaziacz, a ze zmiękczaczem i filtrem węglowym poczekać. I słusznie.

Czy pozostałę parametry wymagają oczyszczenia? Nie wymagają.


Piszecie że odżelaziacze ze złożem G1 nie wymagają chemii do regeneracji. Tylko co z pompą. Pompa musi być :) I to solidna! Jak podasz model to będzie coś wiadomo o jej wydajności.

free_shop
14-05-2013, 17:30
Dziękuję Panowie za szybką odpowiedź,

Spieszę wyjaśnić, że twardości niestety nie miałem mierzonej, więc najpewniej będę musiał jeszcze raz oddać próbkę do badania, ew. spróbować samemu pomierzyć.

Pozostałe parametry:
- barwa: 20 mg Pt/l
- mętność 2,9 NTU
- przewodność: 554 uS/cm
- amonowy jon: 1,00 mg/l
- azotany: 0,39 mg/l
- azotyny: <0,015 mg/l

Analizując sytuację zaczynam się skłaniać do tego żeby najpierw zainstalować odżelaziacz, a ze zmiękczaczem i filtrem węglowym poczekać. Czy pozostałę parametry wymagają oczyszczenia?

Ps. Studnia 50m. Typ pompy podam wieczorem.

RafałDobry pomysł z "poczekalnią":yes:. Musisz tylko zostawić sobie trochę miejsca na urządzenia (metr rury powinien wystarczyć).
Co do kolejności, to są dwie szkoły. Ja jestem za tym, aby montować filtr węglowy przed zmiękczaczem.
Twardość możesz sprawdzić sam. Ale przydałaby się jeszcze utlenialność (to tylko w Erze albo w laboratorium).
W sprawie filtra węglowego, to moim zdaniem, może być potrzebny. Zapach wody Z3G oznacza "na zimno, zaje...cie gnilny":-).
Jastrząb nie ma racji co do bakterii. Kłócę się z Nim (lubię go trochę zdenerwować;-)) o to od kilkudziesięciu stron.
Tak, jak napisał Qbek, model pompy i wysokość na jakiej jest podwieszona (rozumiem, że to głębinówka).
PS. Epuro dało d... proponując Ci złoze CR, nie znając twardości.

Jastrząb
14-05-2013, 17:52
Jastrząb nie ma racji co do bakterii. Kłócę się z Nim (lubię go trochę zdenerwować;-)) o to od kilkudziesięciu stron.
:P Ot szkola pruszkowska i wolominska ;-)
Mi wegiel czyms pewnie zarosl bo smierdolil solidnie :-(

Kazda woda jest inna, dlatego tez napisalem, zeby zostawic miejsce na ten wegiel. W wiekszosci przypadkow nie jest potrzebny. Zwlaszcza ze woda natleniana. Jesli utlenialnosc niska, to stawiam skrzynke browara, ze po odzelazianiu bedzie OK, i zadnego wegla dostawiac nie bedzie trzeba ;-)

marcin

qbek17
14-05-2013, 18:03
...stawiam skrzynke browara...

Widzę, że zaczynamy dyskusję o spotkaniu forumowiczów ;)

Jastrząb
14-05-2013, 18:21
Widzę, że zaczynamy dyskusję o spotkaniu forumowiczów ;)
Eksperymentalna regeneracja zloza filtracyjnego przy pomocy piwa ;-)

marcin

qbek17
14-05-2013, 18:33
Ludzki organizm filtruje ogromne ilości płynów... a piwo świetnie nadaje się do regeneracji takiego filtra ;)

free_shop
14-05-2013, 19:10
Jesli utlenialnosc niska, to stawiam skrzynke browara, ze po odzelazianiu bedzie OK, i zadnego wegla dostawiac nie bedzie trzeba ;-)

marcinTrzymam Cię za słowo. Spotkamy się na rynku w Wołominie8-).

free_shop
14-05-2013, 19:24
Ludzki organizm filtruje ogromne ilości płynów... a piwo świetnie nadaje się do regeneracji takiego filtra ;)Tylko etapy regeneracji muszą być trochę zmienione (Qbek jesteś podobno w tym najlepszy).
Proponuję najpierw "fill", potem "brine", znów "fill" itd. Na końcu może być ew. "backwash":sick:.

qbek17
14-05-2013, 19:56
Żeby tyle etapów w czasie jednej regeneracji zmieścić to trzeba mieć odpowiednią "głowicę" ;)

audiquattro
15-05-2013, 08:41
Masz niezłe pH, żelaza wcale tak dużo nie ma - jeśli pompa da radę (nie znamy ciśnienia, wydajność teoretycznie powinna spokojnie wystarczyć) to postaw odżelaziacz na Pyroloxie/G1/itd.
Jeśli chcesz zmiękczać wodę (która, aż tak strasznie twarda nie jest) to postaw standardowy zmiękczacz w kabinecie.


pompa to NOCCHI MCX 200/65 bodajze

Rodzaj cieczy: woda czysta, bez zanieczyszczeń stałych lub powodujących ścieranie wewnętrznych części urządzenia. Maksymalna dopuszczalna temperatura cieczy do 50 st.C. Maksymalna wysokość zasysania 6m z zaworem stopowym. Maksymalne ciśnienie robocze 7 bar.

Dane techniczne:
Typ: MCX 200/65 M lub T
- Zasilanie: 230V lub 400V
- Moc nominalna: 1,4KW
- Moc pobierana: 2,0KW
- H max.- 62 m,
- Q max.- 200 l/min
- Waga 18 kg,
- Przyłącza 1"1/4 x 1"1/4



Głowic BNT ci nie polecam - lepiej dopłać kilka groszy do Clacka.


róznica BNT - CLACK to 500 PLN wiec nie jest to tak pare groszy... czy BNT się psują, zna ktoś takie przypadki ?



Jeśli masz siarkowodór to odpuść sobie wszelkie mixy (CR, ecomix, itp). Greensandu nie potrzebujesz - po co ci regeneracja nadmanganianem przy takiej dobrej wodzie?

jest zapach siarkowodoru - tak w uwagach napisał Sanepid
dla mnie jest to bardziej zapach zelaza

nie wiem po co regeneracja nadmanganianem - nie znam sie

ale mam jeszcze 10 krottnie przekroczony mangan - na to nie podałeś rozwiązania ?

qbek17
15-05-2013, 09:07
pompa to NOCCHI MCX 200/65 bodajze
Powinna dać radę wypłukać solidny domowy odżelaziacz...


róznica BNT - CLACK to 500 PLN wiec nie jest to tak pare groszy... czy BNT się psują, zna ktoś takie przypadki ?
Różnica w cenniku Alamo to ~60 USD. Tylko, że głowica BNT daje 1,6 m3/h Backwashu, a Clack 6,1 m3/h - a to już znacząco wpływa na rozmiar filtra jaki ta głowica może obsłużyć. Moim zdaniem warto dopłacić...


jest zapach siarkowodoru - tak w uwagach napisał Sanepid
dla mnie jest to bardziej zapach zelaza
Nie dowiesz się bez testów - albo drogo zapłacisz za szczegółowe badania, albo postawisz filtr i się przekonasz na żywo... Moim zdaniem nie warto tyle ryzykować.


nie wiem po co regeneracja nadmanganianem - nie znam sie
Greensand regeneruje się nadmanganianem potasu. Jest to dobre rozwiązanie na trudne wody, z wysoką utlenialnością, niskim pH, itd. Wadą są dodatkowe koszty utrzymania, takie rozwiązanie odpada też przy oczyszczalni biologicznej, i po co trzymać w domu taką chemię? W twoim przypadku nie ma takiej potrzeby.


ale mam jeszcze 10 krotnie przekroczony mangan - na to nie podałeś rozwiązania ?
Żelazo i mangan (i siarkowodór) są usuwane przez to samo złoże.

Rafal_B
20-05-2013, 13:03
Przesyłam obiecane informacje potrzebne do doboru odżelaziacza:
1) pomiar twardości wody: 12,5 stopni niemieckich
2) pompa głębinowa 1-fazowa IBO, typ: SCM2/18.

Poniżej zamieszczam wykres wydajności od wysokości podnoszenia.
Wydajność jest kiepska, bo pompa wisi na głębokości 48 m. Ciśnienie zadane w instalacji to kolejne 3 bary. Z wykresu odczytuję, że przy 80m wydajność teoretyczna to ok. 25l/min.

Rafał

190511

Radiowiec
21-05-2013, 09:55
Witajcie Panowie

Proszę o poradę w kwestii tych wyników wody - studnia rodziców.:

Barwa - 10
Mętność 1,5
pH - 7,4
Przewodność - 486
Żelazo - 145
Mangan - 471
Twardość - 363

Reszta w normie, ale niestety - 2 jednostki bakterii Coli.

Co na to poradzimy? Praktycznie oprócz bakterii, jest do usunięcia tylko mangan.

Pozdr

Szynaj
21-05-2013, 10:22
Witam,
Co sądzicie o różnicy pomiędzy inżektorami plastikowymi a mosiężnymi poza cena oczywiście, czy jest zauważalna?

qbek17
21-05-2013, 10:31
Przesyłam obiecane informacje potrzebne do doboru odżelaziacza:
1) pomiar twardości wody: 12,5 stopni niemieckich
Woda nie jest jakoś strasznie twarda. Biorąc pod uwagę, że żelaza masz mało to możesz rozważyć filtr na CR200 lub czymś podobnym (np.Ecomix) - plusem będzie niższe zapotrzebowanie na wodę do płukania, a minusem to, że wodę najpierw zmiękczysz do zera a dopiero po tym usuniesz żelazo i mangan.


2) pompa głębinowa 1-fazowa IBO, typ: SCM2/18.
... wydajność teoretyczna to ok. 25l/min.
Przy takiej wydajności wystarczy na odkręcenie jednego kranu... Do płukania filtra będzie za mało.

qbek17
21-05-2013, 10:33
Witajcie Panowie

Proszę o poradę w kwestii tych wyników wody - studnia rodziców.:

Barwa - 10
Mętność 1,5
pH - 7,4
Przewodność - 486
Żelazo - 145
Mangan - 471
Twardość - 363

Reszta w normie, ale niestety - 2 jednostki bakterii Coli.

Co na to poradzimy? Praktycznie oprócz bakterii, jest do usunięcia tylko mangan.

Pozdr
Pewnie jakiś niewielki (nie wiemy nic o pompie i żądanej wydajności) odżelaziacz by wystarczył. A bakterie załatwić podchlorynem i powtórzyć badanie. Jeśli się znów pojawią to lampa UV.

Radiowiec
21-05-2013, 10:40
Pompa 0,9 kW. Wydajność wystarczy do 2-3 m3. Pompa ma wydajność do 5 m3.

Proponujesz Greensanda? Rodzice nie mają jeszcze zbiornika, więc możemy wstawić cokolwiek.

qbek17
21-05-2013, 12:50
Pompa 0,9 kW. Wydajność wystarczy do 2-3 m3. Pompa ma wydajność do 5 m3.

Proponujesz Greensanda? Rodzice nie mają jeszcze zbiornika, więc możemy wstawić cokolwiek.
Do manganu raczej napowietrzenie niewiele pomoże, ale też nie zaszkodzi - wstaw taki jaki Ci pasuje z innych względów (rozmiar, cena, itd)
Zakładając, że pompa da na płukanie ok 2,5 m3/h, to myślę że Pyrolox w zbiorniku 10x54 wystarczy. Greensand też da radę tylko po co wprowadzać nadmanganian do regeneracji?

Radiowiec
21-05-2013, 18:05
Czy złoże Pyrolox jest oferowane w zestawach z głowicami automatycznymi? Czy można to płukać tylko ręcznie?

Jastrząb
21-05-2013, 18:57
Czy złoże Pyrolox jest oferowane w zestawach z głowicami automatycznymi? Czy można to płukać tylko ręcznie?
To czy cos jest plukane automatycznie czy recznie to kwestia napedu dla jakiegos tam zaworu. Czy zawor jest na prund, czy na sile miesni.
Zloze i rodzaj glowicy to sa niezalezne rzeczy. Jesli jakas firma nie oferuje danej kombinacji tzn nie chce lub nie umie.
Bo nie zawsze sie da. Np, niektore glowice niektorych marek maja za maly przeplyw zeby wyplukac ciezki zloze (takie jak wlasnie pyrolox).
Ale generalnie po za upodobaniem, czy preferencja fimy przeciwskazan nie ma zeby zrobic to automarycznie.
Pyrolox jest ,mniej popularny niz inne zloza. Bo drozszy, bo ciezki (trzaeba duzej pompy), bo wymaga napowietrenia czyli zbiornika ocynkowanego a niektorzy wola "estetyczny" zbiornik z workiem. Moze wiec dlatego nie trafiles na pyrolox z glowica automatyczna.

marcin

Szynaj
23-05-2013, 09:27
Witajcie,
Wrzucam ponownie, bo mam problem z inżektorem/aspiratorem. Mam zamontowany plastikowy i trudno jest mi ustawić przepływ tak aby ilość powietrza w zbiorniku była mniej więcej stała. Czy jest to kwestia konkretnego egzemplarza? Czy różnica pomiędzy inżektorami plastikowymi a mosiężnymi poza ceną oczywiście, jest zauważalna?
Bo może gdy zainstaluję mosiężny będzie wszystko ok?

Jastrząb
23-05-2013, 09:59
Witajcie,
Wrzucam ponownie, bo mam problem z inżektorem/aspiratorem. Mam zamontowany plastikowy i trudno jest mi ustawić przepływ tak aby ilość powietrza w zbiorniku była mniej więcej stała. Czy jest to kwestia konkretnego egzemplarza? Czy różnica pomiędzy inżektorami plastikowymi a mosiężnymi poza ceną oczywiście, jest zauważalna?
Bo może gdy zainstaluję mosiężny będzie wszystko ok?
Co znaczy ze ilosc powietrza w zabiorniku nie jest stala. Jest go za malo czy za duzo? Czy wahania sa jakies wielkiie?
Z samej idei aspirator dodaje powietrza, (czyli ilosc w zbiorniku rosnie), ale poprzez odpowietrznik czasem sobie ucieka. Wiec ilosc w zbiorniku sie bedzie wahac, ale nie powinny to byc jakies drastyczne zmiany. Jak duze sa te zmiany zalezy od cisnienia Min/Max, wydajnosci pompy, oraz tego jak wysoko jest zamontowany odpowietrznik.

Zawsze lepiej i bezpieczniej dodac wiecej powietrza niz mniej. Nadmiar zalatwi odpowietrznik. Niedoboru bedzie mial negatywny wplyw na uzdatnianie wody oraz czestosc zalaczenia pompy.

marcin

Rafal_B
23-05-2013, 12:11
Woda nie jest jakoś strasznie twarda. Biorąc pod uwagę, że żelaza masz mało to możesz rozważyć filtr na CR200 lub czymś podobnym (np.Ecomix) - plusem będzie niższe zapotrzebowanie na wodę do płukania, a minusem to, że wodę najpierw zmiękczysz do zera a dopiero po tym usuniesz żelazo i mangan.

Wolałbym 2 osobne urządzenia: odżelaziacz i zmiękczacz.
Na jakim złożu wybrać odżelaziacz, żeby nie usuwał mi twardości wody?
Jaką firmę proponujecie?


Przy takiej wydajności wystarczy na odkręcenie jednego kranu... Do płukania filtra będzie za mało.

Tak przypuszczałem, że będę musiał wymienić pompę..
Jaką wydajność dobrać żeby nie było problemu z płukaniem filtra?

Rafał

qbek17
23-05-2013, 12:40
Żaden odżelaziacz nie usuwa twardości... Są złoża typu CR/Ecomix, ale one są bardziej zmiękczaczami z dodatkiem odżelaziania niż odwrotnie.

Jeśli weźmiesz standardowy (powiedzmy 10x54) odżelaziacz na ciężkim złożu (G1/Pyrolox/itp) to na płukanie będziesz potrzebował przepływu ok 2,7 m3/h. Czyli dobrze by było żeby pompa dawała przynajmniej tyle wliczając wszystkie opory i głębokość studni.

Jastrząb
23-05-2013, 13:01
Wolałbym 2 osobne urządzenia: odżelaziacz i zmiękczacz.
Na jakim złożu wybrać odżelaziacz, żeby nie usuwał mi twardości wody?

Na zlozu odzelaziajacym. Przy tej ilosci zelaza to nawet z piaskiem pewnie bedzie dobrze po napowietrzeniu. Twardosc usuna wszelakie zloza jonowymienne.
Zloza odzelaziajace to greensand, Birm, Pyrolox, Piasek.
Greensand regenerowany chemia wiec bez sensu. Pyrolox dobry ale ciezki. Birm stosunkowo lekki, wiec latwy do wyplukania, tani, popularny. Pewnie w zbiorniku 10". Jak duze zapotrzebowanie w wode to 13", choc to przesada pewnie.



Jaką firmę proponujecie?Rzecz drugorzedna. Kazda firma Ci moze sprzedaz dobra glowice z dobra butla tylko musisz sie dowiedziec co jest dobre.




Tak przypuszczałem, że będę musiał wymienić pompę..
Jaką wydajność dobrać żeby nie było problemu z płukaniem filtra?
RafałTo zalezy od wielkosci filtra oraz wymagan zloza. Sa lezejsze i ciezsze zloza. Jak Ci firma dobierze zestaw filtrow to Ci powie ile trzeba wody do plukania Wtedy bedziesz widzial co kupic.

marcin

Jastrząb
23-05-2013, 13:02
Jeśli weźmiesz standardowy (powiedzmy 10x54) odżelaziacz na ciężkim złożu (G1/Pyrolox/itp) to na płukanie będziesz potrzebował przepływu ok 2,7 m3/h. Czyli dobrze by było żeby pompa dawała przynajmniej tyle wliczając wszystkie opory i głębokość studni.Oraz przede wszystkim biorac pod uwage aspirator jesli bedzie montowany, bo potrafi zjesc sporo (30%?) z wydajnosci pompy.

marcin

qbek17
23-05-2013, 13:31
Napowietrzenie nie zaszkodzi, ale przy takim poziomie żelaza (i wysokim pH) myślę, że też niewiele może pomóc w procesie odżelaziania :)

Jastrząb
23-05-2013, 13:33
Napowietrzenie nie zaszkodzi, ale przy takim poziomie żelaza (i wysokim pH) myślę, że też niewiele może pomóc w procesie odżelaziania :)
O ile pamietam Rafal_B pisal ze ma juz zbiornik ocynkowany. Wiec albo go dopompuje co miesiac recznie albo zamontuje aspirator. Co po prostu wygodniejsze.

marcin

qbek17
23-05-2013, 14:00
Jeśli już ma to faktycznie - wygodniej jak się sam dopompuje... :)

Rafal_B
23-05-2013, 14:17
Dziękuję Panowie za poradę.
Poszukam odżelaziacza na złożu Birm (przy założeniu wymiany pompy) z głowicą automatyczną np. Fleck.
Dla wygody zamontuję również aspirator, a w przyszłym czasie zmiękczacz.

Pozdrawiam,
Rafał

Hytryulik
23-05-2013, 14:27
Napowietrzenie nie zaszkodzi, ale przy takim poziomie żelaza (i wysokim pH) myślę, że też niewiele może pomóc w procesie odżelaziania :)

Nie obiecuj głupot których nie da się spełnić. Żaden odżelaziacz bez napowietrzania nie zadziała, chyba że jest regenerowany chemicznie. Nawet z twoim Pyroloxem.

qbek17
23-05-2013, 15:20
już się stęskniłem za tym twoim podejściem do kwestii wszystkiego innego niż jedyny słuszny piasek :)

Jastrząb
23-05-2013, 15:31
Nie obiecuj głupot których nie da się spełnić. Żaden odżelaziacz bez napowietrzania nie zadziała, chyba że jest regenerowany chemicznie. Nawet z twoim Pyroloxem.
Hytry,

Ja juz Ci kiedys pisalem, ale Ty zazwyczaj nie reagujesz, nie komentujesz. Szkoda. Bo wiedza i argumenty sa bezcenne. Wyzywanie sie od idiotow mniej.

Wiec napisze raz jeszcze:
Odzelaziacz nie zadziala, jesli w wodzie ilosc rozpuszczonego tlenu (w zasadzie utleniacza) jest niewystarczajaca do utlenienia zelaza.
Oba (Fe i O2) sa parametrami mierzalnymi, niestety tlen przez dosyc drogie urzadzenie wiec w praktyce w domowych filtrach sie tego nie robi. Bo taniej i prosciej zamontowac napowietrzanie co Ty skutecznie praktykujesz i uwazasz ze NIGDY bez tego sie nie da.

A da sie bo woda studzienna zawiera bardzo czesto zelazo a praktycznie zawsze mniejsze lub wieksze ilosci tlenu. Przy malych zawartosciach zelaza, zawarty tlen prosto ze studni moze (choc nie musi) wystarczyc. I Twoj komentarz o pyroloxie jest nie do konca prawdziwy, bo w takim przypadku dobre zloze katalityczne zadziala lepiej niz piasek. Wiec zloze ma znaczenie. Nawet jak tydzien bedziesz wode natlenial nie cale sie zelazo utleni. Potrzebuje wypracowanego zloza.
I zauwaz prosze, ze Qbek zawsze pisze, ze "moze sie udac". Nie gwarantuje tego. Tlen jest zuzywany na wiele procesow w filtrze, nie tylko utlenianie Fe.

Myslisz ze w wodociagach ktos wali powietrza do wody ile wlezie? Nie, bo praca sprezarek kosztuje.
Mierzy sie poziom tlenu w wodzie na wyjsciu z filtrow i tyle go dodaje na wejscu zeby starczylo i ciut zostalo.

Generalnie jest to ciut bardziej skomplikowane jak poskrecanie ocynku, plastikowego aspiratora i nasypanie dolomitu.

pozdrawiam,
marcin

Hytryulik
23-05-2013, 18:59
już się stęskniłem za tym twoim podejściem do kwestii wszystkiego innego niż jedyny słuszny piasek :)

Powtórzę: Jeżeli walisz reklamę rób to uczciwie, nie za wszelką cenę. Ja wiem że za to nie ty za konsekwencje tych bzdur ty nie zapłacisz, tylko ten co ci zaufa. Ty na pewno zarobisz. Powtarzam papier wszystko przyjmie, rzeczywistość nie. Nie licz na pobłażliwość , przynajmniej takie koszty trzeba ponieść.

Hytryulik
23-05-2013, 19:13
Hytry,

Ja juz Ci kiedys pisalem, ale Ty zazwyczaj nie reagujesz, nie komentujesz. Szkoda. Bo wiedza i argumenty sa bezcenne. Wyzywanie sie od idiotow mniej.

Wiec napisze raz jeszcze:
Odzelaziacz nie zadziala, jesli w wodzie ilosc rozpuszczonego tlenu (w zasadzie utleniacza) jest niewystarczajaca do utlenienia zelaza.
Oba (Fe i O2) sa parametrami mierzalnymi, niestety tlen przez dosyc drogie urzadzenie wiec w praktyce w domowych filtrach sie tego nie robi. Bo taniej i prosciej zamontowac napowietrzanie co Ty skutecznie praktykujesz i uwazasz ze NIGDY bez tego sie nie da.

A da sie bo woda studzienna zawiera bardzo czesto zelazo a praktycznie zawsze mniejsze lub wieksze ilosci tlenu. Przy malych zawartosciach zelaza, zawarty tlen prosto ze studni moze (choc nie musi) wystarczyc. I Twoj komentarz o pyroloxie jest nie do konca prawdziwy, bo w takim przypadku dobre zloze katalityczne zadziala lepiej niz piasek. Wiec zloze ma znaczenie. Nawet jak tydzien bedziesz wode natlenial nie cale sie zelazo utleni. Potrzebuje wypracowanego zloza.
I zauwaz prosze, ze Qbek zawsze pisze, ze "moze sie udac". Nie gwarantuje tego. Tlen jest zuzywany na wiele procesow w filtrze, nie tylko utlenianie Fe.

Myslisz ze w wodociagach ktos wali powietrza do wody ile wlezie? Nie, bo praca sprezarek kosztuje.
Mierzy sie poziom tlenu w wodzie na wyjsciu z filtrow i tyle go dodaje na wejscu zeby starczylo i ciut zostalo.

Generalnie jest to ciut bardziej skomplikowane jak poskrecanie ocynku, plastikowego aspiratora i nasypanie dolomitu.

pozdrawiam,
marcin

Ja żyję na na razie jeszcze Ziemi nie w obłokach, jeżeli się wypowiadam to znaczy że się na tym znam, bo to przećwiczyłem na swoim grzbiecie przez 20 lat.
A wodociągi mają otwarte napowietrzanie bądź chlor majac w nosie czyjeś zdrowie.

Hytryulik
23-05-2013, 19:22
Witajcie,
Wrzucam ponownie, bo mam problem z inżektorem/aspiratorem. Mam zamontowany plastikowy i trudno jest mi ustawić przepływ tak aby ilość powietrza w zbiorniku była mniej więcej stała. Czy jest to kwestia konkretnego egzemplarza? Czy różnica pomiędzy inżektorami plastikowymi a mosiężnymi poza ceną oczywiście, jest zauważalna?
Bo może gdy zainstaluję mosiężny będzie wszystko ok?


Jeżeli porównujesz aspirator plastikowy z mosiężnym to ciesz się że masz plastikowy. Nawet najgorszego producenta plastikowego będzie dawał lepszy efekt ssania powietrza niż mosiężnego. Wiąże się to z tym iż wtrysk daje lepszą dokładność niż obróbka mechaniczna. Zauważyłem że rysa w aspiratorze powstała na skutek czyszczenia już wpływa na jego sprawność.

Jastrząb
23-05-2013, 19:35
Ja żyję na na razie jeszcze Ziemi nie w obłokach, jeżeli się wypowiadam to znaczy że się na tym znam, bo to przećwiczyłem na swoim grzbiecie przez 20 lat.

Ja tez sobie moge w internecie anonimowo twierdzic ze jak sie wypowaidam to znaczy ze sie znam i basta, Ba! Znam sie lepiej od CIebie.

Ja tez zyje na ziemi nie w oblokach i swoje w zyciu widzialem. Tak jak Ty bezpodstawnie i bez dowodow oskarzasz Qbek;a tak ja twierdze ze Ty dostajesz dzialke za wciskanie ludziom niepotrzebnych aspiratorow, bezsensownych filtrow z dolomitem ktore po uplywie gwarancji przestaja dzialac (przestajac podniskc pH). Ty konswekwencji tego nie ponosisz tylko kasujesz znowu za nowe zloze.
Co za wyrachowanie i perfidia!!




A wodociągi mają otwarte napowietrzanie bądź chlor majac w nosie czyjeś zdrowie.Bzdury pleciesz jak zwykle. Wodociag w mojej wsi. Ani otwartego napowietrzania ani chloru. Zwiedzalem, widzialem.
Powietrze do wody wtloczone, dobrze wymieszane i praktycznie od razu idzie na filtry. Jakims cudem zelazo usuwa. Zastanawim sie jakim cudem, skoro Twoje 20 cwiczenie mowi ze tak sie nie da! No cud normalnie!

marcin

Jastrząb
23-05-2013, 19:37
Jeżeli porównujesz aspirator plastikowy z mosiężnym to ciesz się że masz plastikowy. Nawet najgorszego producenta plastikowego będzie dawał lepszy efekt ssania powietrza niż mosiężnego.
Skoro bierzesz dzialke od producenta plastikowych aspiratorow to "Nie licz na pobłażliwość , przynajmniej takie koszty trzeba ponieść."

marcin

Hytryulik
23-05-2013, 19:43
! No cud normalnie!

marcin

To nie cud tylko napowietrzanie w aeratorze, który na pewno tam jest i do tego wielkość urządzeń.
Lżej ci?

Jastrząb
23-05-2013, 19:50
To nie cud tylko napowietrzanie w aeratorze, który na pewno tam jest i do tego wielkość urządzeń.
Lżej ci?
Ale ja wiem ze tam jest areator. Niczego innego nie twierdze.
Ale przed chwila napisales ze wodociagi maja napowietrzanie otwarte, teraz twierdzisz ze maja areatory.
Wez sie zdecyduj!!
Normalnie tak sie w swoich klamstwach zapedzilesz, ze sie po prostu placzesz.
A wszystko po to zeby wiecej plastikowych zwezek poskrecanych na ocynku nasprzedawac.
Jakiez to prymitywne i smutne :-(

A co wielkosc urzadzen ma do rzeczy. Predkosc filtracji i wysokosc zloza ma znaczenie. Pi razy oko taka sama jak u mnie w domu na raptem 13" filtrze. Znowu kompletna ignorancja sie popisujesz. No po prostu zal sluchac.

pozdrawiam
marcin

Hytryulik
23-05-2013, 19:53
Skoro bierzesz dzialke od producenta plastikowych aspiratorow to "Nie licz na pobłażliwość , przynajmniej takie koszty trzeba ponieść."

marcin

Mnie już Państwo płaci, tylko nie popłacz się że z twoich podatków. Ale jak masz namiar na takiego producenta który za to zapłaci to daj namiar. Kasy nigdy za wiele.

Hytryulik
23-05-2013, 19:57
Ale ja wiem ze tam jest areator. Niczego innego nie twierdze.
Ale przed chwila napisales ze wodociagi maja napowietrzanie otwarte, teraz twierdzisz ze maja areatory.
Wez sie zdecyduj!!
Normalnie tak sie w swoich klamstwach zapedzilesz, ze sie po prostu placzesz.
A wszystko po to zeby wiecej plastikowych zwezek poskrecanych na ocynku nasprzedawac.
Jakiez to prymitywne i smutne :-(

A co wielkosc urzadzen ma do rzeczy. Predkosc filtracji i wysokosc zloza ma znaczenie. Pi razy oko taka sama jak u mnie w domu na raptem 13" filtrze. Znowu kompletna ignorancja sie popisujesz. No po prostu zal sluchac.

pozdrawiam
marcin

No teraz na pewno zrobiło ci się dobrze.
Nie masz lepszych sposobów?

Jastrząb
23-05-2013, 20:00
Ale jak masz namiar na takiego producenta który za to zapłaci to daj namiar. Kasy nigdy za wiele.No i wyszlo szydlo z worka. Wcisnac ludziom badziew i niech sie martwa. Byle by kasa byla.

marcin

Hytryulik
23-05-2013, 20:01
No to akurat trafiliście ze sporem bo szukam aspiratora 1'. Nie chciałem plastiku bo uważam za mniej trwały no i kieruję się zasadą, może niesłuszną, że taniego mięsa to i pies nie zeżre.
Co więc poradzicie?

1” aspiratory mosiężne widziałem w odżelaziaczach Aquasytemu wiec tam musisz pytać. Ale musisz mieć potężną pompę.

Jastrząb
23-05-2013, 20:04
No teraz na pewno zrobiło ci się dobrze.
Nie masz lepszych sposobów?
Ja ze smutkiem sie pochylam nad Twoim marnym, zapetlonym w klamstwach losem, brakiem podstawowej wiedzy mimo ponoc 20-letniego doswiadczenia, a Ty mi tu jakies prymitywne erotyczne insynuacje wciskasz?
Moze chociaz RAZ bys sie merytorycznie do tematu odniosl zamist obrazac, Raz, prosze.

marcin

Hytryulik
23-05-2013, 20:14
, a Ty mi tu jakies prymitywne erotyczne insynuacje wciskasz?


marcin

Tu cię boli, głodnemu chleb na mysli.

Jastrząb
23-05-2013, 20:31
No to akurat trafiliście ze sporem bo szukam aspiratora 1'. Nie chciałem plastiku bo uważam za mniej trwały no i kieruję się zasadą, może niesłuszną, że taniego mięsa to i pies nie zeżre.
Co więc poradzicie?
Dobry producent chwali sie jakimis wykresami wydajnosci aspiratora. Warto sie nad tym pochylic.
Metalowy jest na pewno trwalszy.
Metalowy ma w sobie bypass. W plastikowych wsio trzeba poprowadzic naokolo rurkami z zaworami.
Mi metalowy poczatkowo halasowal. W czasie zasysania powietrza zaworek sie ciagle zamykal i otwieal wpadal niejako w takie wibracje, co bylo bardzo slychac i co wplywalo na wydajnosc. Plastik raczej w takie wibracje nie wpadnie. Pamietam ze wtedy Hytryulik mi zaproponowal kupic plastikowy bo metalowy mi sie "nie zegral z pompą". Bardzo pomocne i naukowe.

Wymiana sprezynki w zaworku na bardziej miekka uciszylo aspirator i ewidentnie zwiekszylo ilosc powietrza. Podcisnienie ktore generuje aspirator nie jest jakies kosmiczne. Jesli zaworek zwrotny jest za twardy albo niesymetryczny to otworzy sie pozniej, wpusci mniej powietrza albo bedzie sie na przemian otwieral i zamykal. W tym bym upatrywal roznicy wydajnosci o ktorej piszy Hyttryulik, nie w gladkosci scianek. Scianki czy to z plastiku czy z metalu po miesiacu sa rowno wysamrowane utlenionym zelazem.

Zaworek jest na standardowym gwincie, wiec zawsze mozna go jakos podmienic pewnie na cos innego. Ja nie drazylem, bo w konsekwencji aspirator wywalilem wogole. Niestety mam za slaba pompe i nawet bez aspiratora chodzi prawie non-stop przy plukaniu duzego filtra. W tej chwili raz na miesiac sprezarka dopompowuje zbiornik jak sie juz zmniejszy poduszka o pompa czesto zalacza. 3.5mg Fe i 0,5mg Mn spokojnie sie utlenia tym co raz na jakis czas dopompuje wbrew temu co znowu twierdzu Hytryulik ze bez napowietrzenia sie nie da!


marcin

Jastrząb
23-05-2013, 20:32
Tu cię boli, głodnemu chleb na mysli.Glodny glodnemu wypomni. Po za tym, nie ja zaczalem. Na temat prosze.

marcin

small7
24-05-2013, 11:21
Co do napowietrzanie wody w wodociągach to obaj Panowie macie rację w przypadku areatora powietrze dozowane jest proporcjonalnie do ilości produkowanej wody bez pomiaru tlenu bo nadmiar powietrza usuwany jest odpowietrznikami na areatorze i filtrach. Z kolei Hytryulik pisze o innym systemie pompowania gdzie pompa głębinowa tłoczy wodę na zbiornik otwarty tzw zbiornik reakcji a dopiero tak napowietrzona woda pompami pośrednimi tłoczona jest przez filtry (gdzie także stosuje się areator). Zbiorniki reakcji bardzo często stosuje się przy dużych zawartościach żelaza i manganu a także jonu amonowego.

Jastrząb
24-05-2013, 12:00
Co do napowietrzanie wody w wodociągach to obaj Panowie macie rację w przypadku areatora powietrze dozowane jest proporcjonalnie do ilości produkowanej wody bez pomiaru tlenu bo nadmiar powietrza usuwany jest odpowietrznikami na areatorze i filtrach. Z kolei Hytryulik pisze o innym systemie pompowania gdzie pompa głębinowa tłoczy wodę na zbiornik otwarty tzw zbiornik reakcji a dopiero tak napowietrzona woda pompami pośrednimi tłoczona jest przez filtry (gdzie także stosuje się areator). Zbiorniki reakcji bardzo często stosuje się przy dużych zawartościach żelaza i manganu a także jonu amonowego.

Podejrzewam ze sposob pompowania i napowietrzania i przetrzymywania wody jest dopierany zaleznie od wydajnosci pomp + zapotrzebowania na wode w przeciagu doby, ilosci zelaza i pewnie mnostwa innych rzeczy. Przetrzymanie wody w zbiorniku otwartym (reakcyjnym jak go nazwales) sluzy przedewszystkim do czesciowego utlenienia zelaza, ot trywialnie po to zeby filtry mogly byc nizsze, oraz z racji na nierowna produkcje i odbior wody w czasie doby, Sam napowietrzanie jak zgaduje jest realizowane i tak poprzez areatory badz otwarte napowietrzanie (choc to pewnie coraz rzadziej).

Ale tu nie o to chodzi. Choci o to, ze Hytryulik wbil sobie do lepetyny ze jest tylko jedyna sluszna, dzialajaca metoda. Zbiornik 300L, plastikowy aspirator poskrecany na ocynku i najlpiej filtr zasypany dolomitem z ekomechu. Reszta to niedzialajaca komerach wciskana klientom zeby zedrzec z nich kase,

Nie przyjmuje do wiadomosci, ze przy bardzo malej zawartosci Fe moze sie wogole udac bez napowietrzania (moze, nie musi!). Ze mozna zrobic napowietrzanie bez przetrzymywania z hydroforze i tez bedzie dzialac. Ja w zbiorniku mam 200L wody. Jak sie zacznie towarzystwo wieczorem myc jedno po drugim, to te 200L w mig sie konczy i na filtry idzie woda wlasciwie nie przetrzymana w zbiorniku. Itd, itp.
Zgadzam sie ze w warunkach domowych najpewniejsza i najszybsza jest metoda z napowietrzeniem, przetrzymaniem. Ale nie jest to jedyna metoda i nie jedyna ktora zadziala.

marcin

small7
24-05-2013, 12:37
Zgadza się że przy małych zawartościach żelaza może układ pracować bez napowietrzania nie mniej ja osobiście popieram zasadę montażu hydroforu z napowietrzaniem nie jest to drogi układ a daje 100% pewność działania.

Jastrząb
24-05-2013, 13:26
Zgadza się że przy małych zawartościach żelaza może układ pracować bez napowietrzania nie mniej ja osobiście popieram zasadę montażu hydroforu z napowietrzaniem nie jest to drogi układ a daje 100% pewność działania.
Tez sie zgadzam. Tylko my tu np rozmawiamy o przypadku ze czlowiek ma juz hydrofor z workiem, i/lub ciut za slaba pompe pod aspirator i jakies marne 0,5mg Fe (czyli praktycznie stara norme). Latwiej jest sprawdzic czy moze sie uda bez kupowania nowego zbiornika, nowej pompy (czytaj najmarniej 2000PLN), niz kategoryczne twierdzenia ze to sie NIE MOZE udac. Czlowiek nowy zbiornik zawsze zdarzy kupic.

Jak ktos stoi przed decyzja taki czy taki hydrofor, sam zawsze pisze ze najpierw badanie wody, jakies wstepne chocby oszacowanie potrzeb filtracyjnych i na tej podstawie dobor hydroforu i jakis bezpieczny dobor pompy.

Jak ktos chce kupic na malo problematyczna wode greensand (bo ma juz hydrofor z workiem), to sam przekonuje zeby kupil jakie zwykle zloze i ... wymienil hydrofor. Ale dlatego ze w 3 lata wyda tyle na nadmanganian, ze na nowy hydrofor starczy.

Rozsadek, myslenie, liczenie: TAK. Klapki na oczach (zasypane piaskiem ;-) zdecydowanie NIE.

pozdrawiam,
marcin

Hytryulik
24-05-2013, 19:07
No i poleciała gołębica.

George29
25-05-2013, 15:47
Szanowni Państwo,
jestem zainteresowany instalacją urządzenia do uzdatnienia wody studziennej w domu jednorodzinnym. Przeczytałem praktycznie cały wątek i mam już jakieś pojęcie o całym procesie oczyszczania wody. Niemniej uważam, że konkretna wypowiedź fachowców i znawców byłaby najlepszym rozwiązaniem.
Poniżej podaję znane mi parametry techniczne instalacji w domu oraz parametry wody.
Studnia głębinowa ok. 30 m. Pompa głębinowa OMNIGENA 3T32, wydajność 3m3/h. Instalacja wod-kan wykonana z plastiku, wyposażona w hydrofor emaliowany z przeponą poj. 300L. Przyłącze 1”. Za hydroforem filtr mechaniczny 10” z wkładem sznurkowym 10 mikronów (zakleja się po miesiącu). Zbiornik na nieczystości betonowy szczelny, poj. 6m3. Ilość domowników – 3 osoby.
Parametry wody wykonane w maju 2013 r.
WSKAŹNIK JEDNOSTKA NORMA WYNIK
barwa - akceptowalna akceptowalna
zapach - akceptowalny nieakceptowalny
twardość ogólna mg/l CaCO3 500 240 (13,4 dh)
przewodność µS/cm 2500 477
odczyn pH - 6,5-9,5 7,58
mangan (Mn) µg/l 50 128,2
żelazo (Fe) µg/l 200 1012,5
azotany (N-NO3) mg/l 50 <0,50
azotyny (N-NO2) mg/l 0,5 <0,003
jon amonowy (N-NH4+) mg/l 0,50 <0,05
Index z KMnO4 mg/l O2 5,0 0,51
Wapń mg/l CaCO3 85,8
Magnez mg/l CaCO3 125 6,3
Ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22*C po 72h jtk w 1 ml 100 >300
Bakterie Coli, Enterokoki, Escherischia jtk w 100 ml 0 0
Woda w momencie poboru jest klarowna i przezroczysta, żółknie dopiero w skutek kontaktu z powietrzem, Zapach w wodzie posiada nutę siarkowodoru, nie mocną, ale wyczuwalną, szybko ulatującą.

Proszę kolegów i koleżanki o pomoc, bo lokalne firmy proponujące mi różne rozwiązania raczej nie mają pojęcia o uzdatnianiu wody a jedynie o handlu.
Dziękuję,
Adrian

Szynaj
27-05-2013, 13:34
Co znaczy ze ilosc powietrza w zabiorniku nie jest stala. Jest go za malo czy za duzo? Czy wahania sa jakies wielkiie?
Z samej idei aspirator dodaje powietrza, (czyli ilosc w zbiorniku rosnie), ale poprzez odpowietrznik czasem sobie ucieka. Wiec ilosc w zbiorniku sie bedzie wahac, ale nie powinny to byc jakies drastyczne zmiany. Jak duze sa te zmiany zalezy od cisnienia Min/Max, wydajnosci pompy, oraz tego jak wysoko jest zamontowany odpowietrznik.

Zawsze lepiej i bezpieczniej dodac wiecej powietrza niz mniej. Nadmiar zalatwi odpowietrznik. Niedoboru bedzie mial negatywny wplyw na uzdatnianie wody oraz czestosc zalaczenia pompy.

marcin

Oznacza to, że przy zbiorniku 150l, w którym nie ma odpowietrznika i napełnianym od góry, ilość powietrza dosyć szybko spada. Nie wiem ile powietrza absorbuje proces utleniania. Zmniejszenie poduszki powietrza jest to w moim przypadku mniej więcej jest to około 35 l powietrza / tydzień ( z 75 l do 40l ) przy żelazie 2,5 mg/l. To zużycie nie zmniejsza się jedynie przy przepuszczaniu całej wody przez aerator co pewnie obciąża pompę . Piszę mniej więcej bo patrzę na wodowskaz.

qbek17
27-05-2013, 13:51
Szanowni Państwo,
jestem zainteresowany instalacją urządzenia do uzdatnienia wody studziennej w domu jednorodzinnym. Przeczytałem praktycznie cały wątek i mam już jakieś pojęcie o całym procesie oczyszczania wody. Niemniej uważam, że konkretna wypowiedź fachowców i znawców byłaby najlepszym rozwiązaniem.
Poniżej podaję znane mi parametry techniczne instalacji w domu oraz parametry wody.
Studnia głębinowa ok. 30 m. Pompa głębinowa OMNIGENA 3T32, wydajność 3m3/h. Instalacja wod-kan wykonana z plastiku, wyposażona w hydrofor emaliowany z przeponą poj. 300L. Przyłącze 1”. Za hydroforem filtr mechaniczny 10” z wkładem sznurkowym 10 mikronów (zakleja się po miesiącu). Zbiornik na nieczystości betonowy szczelny, poj. 6m3. Ilość domowników – 3 osoby.
Parametry wody wykonane w maju 2013 r.
WSKAŹNIK JEDNOSTKA NORMA WYNIK
barwa - akceptowalna akceptowalna
zapach - akceptowalny nieakceptowalny
twardość ogólna mg/l CaCO3 500 240 (13,4 dh)
przewodność µS/cm 2500 477
odczyn pH - 6,5-9,5 7,58
mangan (Mn) µg/l 50 128,2
żelazo (Fe) µg/l 200 1012,5
azotany (N-NO3) mg/l 50 <0,50
azotyny (N-NO2) mg/l 0,5 <0,003
jon amonowy (N-NH4+) mg/l 0,50 <0,05
Index z KMnO4 mg/l O2 5,0 0,51
Wapń mg/l CaCO3 85,8
Magnez mg/l CaCO3 125 6,3
Ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22*C po 72h jtk w 1 ml 100 >300
Bakterie Coli, Enterokoki, Escherischia jtk w 100 ml 0 0
Woda w momencie poboru jest klarowna i przezroczysta, żółknie dopiero w skutek kontaktu z powietrzem, Zapach w wodzie posiada nutę siarkowodoru, nie mocną, ale wyczuwalną, szybko ulatującą.

Proszę kolegów i koleżanki o pomoc, bo lokalne firmy proponujące mi różne rozwiązania raczej nie mają pojęcia o uzdatnianiu wody a jedynie o handlu.
Dziękuję,
Adrian

Na początek zrób dezynfekcję studni i instalacji - i powtórz badania biologiczne. Jeśli w okolicy masz jakieś prawdopodobne źródło zanieczyszczeń to dałbym lampę UV.
Z fizykochemicznych wynika podwyższone żelazo i mangan, czyli standard. Masz dobre pH, więc nie powinno być problemu. Pewnie najszybciej byłoby zmienić hydrofor, zrobić napowietrzanie i filtrację na złożu. Moim zdaniem możesz próbować to zrobić bez napowietrzania na porządnym złożu katalitycznym (dodatkowo, dla pewności możesz co jakiś czas (np. przy przeglądzie) zregenerować je nadmanganianem lub podchlorynem).
Nie wiem czy chcesz też zmiękczać wodę? Jeśli tak to postawiłbym oddzielny zmiękczacz.

Hytryulik
27-05-2013, 14:18
Oznacza to, że przy zbiorniku 150l, w którym nie ma odpowietrznika i napełnianym od góry, ilość powietrza dosyć szybko spada. Nie wiem ile powietrza absorbuje proces utleniania. Zmniejszenie poduszki powietrza jest to w moim przypadku mniej więcej jest to około 35 l powietrza / tydzień ( z 75 l do 40l ) przy żelazie 2,5 mg/l. To zużycie nie zmniejsza się jedynie przy przepuszczaniu całej wody przez aerator co pewnie obciąża pompę . Piszę mniej więcej bo patrzę na wodowskaz.

Aspirator musisz ustawić tak że przez cały cykl pracy pompy będzie ssał powietrze i wówczas jeżeli ubywa Ci poduszka powietrzna to znaczy że musisz ścignąć hydraulika aby poprawił swoją robotę, albo jej się nauczył. W tym widzę problem.
Pompa jest po to aby pracowała pod ciśnieniem na tłoczeniu i to jej tak szybo nie niszczy, więcej szkody przyniesie Ci brak powietrza w hydroforze.

Hytryulik
27-05-2013, 14:22
Moim zdaniem możesz próbować to zrobić bez napowietrzania na porządnym złożu katalitycznym (dodatkowo, dla pewności możesz co jakiś czas (np. przy przeglądzie) zregenerować je nadmanganianem lub podchlorynem).
.

I zapach siarkowodoru też usuniesz nie napowietrzając wody na złożu katalitycznym?
Rewelacja. Ciekawe te twoje zdanie.

Jastrząb
27-05-2013, 14:30
Oznacza to, że przy zbiorniku 150l, w którym nie ma odpowietrznika i napełnianym od góry, ilość powietrza dosyć szybko spada. Nie wiem ile powietrza absorbuje proces utleniania. Zmniejszenie poduszki powietrza jest to w moim przypadku mniej więcej jest to około 35 l powietrza / tydzień ( z 75 l do 40l ) przy żelazie 2,5 mg/l. To zużycie nie zmniejsza się jedynie przy przepuszczaniu całej wody przez aerator co pewnie obciąża pompę . Piszę mniej więcej bo patrzę na wodowskaz.
Nie umiem Ci powiedziec jaki szybko sie zazwyczaj rozpuszcza powietrze w wodzie, ale z mojego doswiadczenia dosyc szybko i opisana sytuacja nie wydaje mi sie jakas nadzwyczajna. Ilosc powietrza ktroa dostarczasz jest wielokrotnie wieksza niz zostanie zuzyta na utlenienie zelaza. Po za tym tlen to tylko 21%, azot sie na utlenienie Fe nie zuzywa. Jesli masz zasilenie hydroforu of gory upewnij sie ze zaden gwint Ci powietrza nie popuszcza (test z mydlinami zrob).

marcin

qbek17
27-05-2013, 15:33
I zapach siarkowodoru też usuniesz nie napowietrzając wody na złożu katalitycznym?
Dokładnie tak :) Złoża katalityczne usuwają też siarkowodór (chociaż pewnie według ciebie piasek i tak byłby lepszy...) ;)

Hytryulik
27-05-2013, 15:49
Dokładnie tak :) Złoża katalityczne usuwają też siarkowodór (chociaż pewnie według ciebie piasek i tak byłby lepszy...) ;)

To umów się z tym George29 zamontuj mu te twoje cudo. Za trzy miesiące prześlij mi wyniki. Najwyższy czas zacząć ponosić koszty tych twoich rewelacji. ( parę głębszych za spartaczoną robotę). J te uśmieszki ci nie pomogą.

qbek17
27-05-2013, 16:19
To umów się z tym George29 zamontuj mu te twoje cudo.
Nie umówię się z nim bo nie zajmuję się tym, chociaż za twoją namową zastanawiam się poważnie nad rozpoczęciem takiej działalności ;)

Najwyższy czas zacząć ponosić koszty tych twoich rewelacji. ( parę głębszych za spartaczoną robotę)
Rozumiem, że mówisz z własnego doświadczenia?

J te uśmieszki ci nie pomogą.
A co ci przeszkadza uśmiech? :)

Jastrząb
27-05-2013, 17:23
Aspirator musisz ustawić tak że przez cały cykl pracy pompy będzie ssał powietrze i wówczas jeżeli ubywa Ci poduszka powietrzna to znaczy że musisz ścignąć hydraulika aby poprawił swoją robotę, albo jej się nauczył. W tym widzę problem.
Pompa jest po to aby pracowała pod ciśnieniem na tłoczeniu i to jej tak szybo nie niszczy, więcej szkody przyniesie Ci brak powietrza w hydroforze.
Hytry. Majac 20 lat doswiadczenia powinienes wiedziec, ze powietrza bedzie az nadto jesli bedzie zasysane przez polowe czasu pracy pompy. Zdecydowanie zbytczne jest takie ustawienie zeby powietrze bylo zasysane caly czas.
Po drugie, pytajacy o tym wie, jesli przeczytasz jego posta, i zupelnie o co innego pyta.
marcin

Hytryulik
27-05-2013, 18:16
I poleciała Gołębica

Hytryulik
27-05-2013, 18:23
[QUOTE=qbek17;5985835]Nie umówię się z nim bo nie zajmuję się tym, chociaż za twoją namową zastanawiam się poważnie nad rozpoczęciem takiej działalności ;)
QUOTE]
Popieram,naiwyższy czas zacząć odpowiadać za to co się mówi

QUOTE=qbek17;5985835]
Rozumiem, że mówisz z własnego doświadczenia?

QUOTE]
Ja gruszak na wierzbie nigdy nie obiecywałem, więc nie musiałem się tego obawiać.

Jastrząb
27-05-2013, 19:38
I poleciała Gołębica
Ech a ja mialem taka naiwna nadzieje, ze moze dla odmiany jakies konkrety w temacie napiszesz :-/
Szczerze mowiac nie wiem po co Ty jakimis bzdetami watek zasmiecasz, skoro nie masz nic do powiedzenia.
Jakas chora satysfakcje Ci to sprawia?

pozdrawiam
marcin

George29
27-05-2013, 19:51
Na początek zrób dezynfekcję studni i instalacji - i powtórz badania biologiczne. Jeśli w okolicy masz jakieś prawdopodobne źródło zanieczyszczeń to dałbym lampę UV.

A to dlaczego? Ze względu na rzekome mikroorganizmy ponad normę?
Cytując panią Dr Annę Chmiel:
"- ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C. W wodzie do picia, po 72 h, nie może być więcej niż: 100 jtk/1ml (czyli 100 mikroorganizmów w 1 ml wody). Są to organizmy psychrofilne, giną poniżej temperatury 0°C i powyżej 30°C, najlepiej rozwijają się w temperaturze: 15°C. Zatem dla nas stosunkowo niegroźne, gdyż nie przeżyją w ludzkim ciele – będą miały za ciepło."