PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

majki
06-03-2009, 15:36
Witam

Pozwolę sobie spytać :
Badań wody jeszcze nie mam, wiem, że na pewno zażelaziona ( czy dużo - nie wiem ). Ujęcie ze studni głębinowej 30m. Chciałbym dać wodę "czystą" na cały dom, nie tylko do kranu w kuchni jako spożywcza, ale do każdego ujęcia ( poza ogrodowym ) - obawa o zacieki na ceramice + przykry zapach ...
Jak to najlepiej rozwiązać ? Jaki odżelaziacz dać ?
Na jaką przepustowość musi być liczony taki zestaw ( m3/h ) ?
Czy coś jest o czymś muszę wiedzieć ?

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie i uwagi

pozdrawiam, majki

goniec_kram
06-03-2009, 17:04
Zaproponowali m.in. cos takiego:

- Filtr zmiękczający SOFT 1044/CL DTY 2250,00 PLN
- sterowanie wolumetryczne (filtr regeneruje się po uzdatnieniu zaprogramowanej objętości wody) dopłata 150,00 PLN
Koszt montażu i uruchomienia:
350 PLN + VAT + koszt materiałów

Co o tym sadzicie?

AGD bedzie sprawnie chodzilo :)
Ja bym załozyl jeszcze do tego przynajmniej jakis filtr mechaniczny i oczywiscie nie pil zmiekczonej wody bo jest wyjałowiona.

Szarbia
06-03-2009, 17:15
Zaproponowali m.in. cos takiego:

- Filtr zmiękczający SOFT 1044/CL DTY 2250,00 PLN
- sterowanie wolumetryczne (filtr regeneruje się po uzdatnieniu zaprogramowanej objętości wody) dopłata 150,00 PLN
Koszt montażu i uruchomienia:
350 PLN + VAT + koszt materiałów

Co o tym sadzicie?

AGD bedzie sprawnie chodzilo :)
Ja bym załozyl jeszcze do tego przynajmniej jakis filtr mechaniczny i oczywiscie nie pil zmiekczonej wody bo jest wyjałowiona.

Filtr mechaniczny juz zalozylem.
Co zalozyc przed kranem w kuchni, zeby woda nadawala sie do picia po przegotowaniu?

pablitoo
06-03-2009, 17:16
(...) oczywiscie nie pil zmiekczonej wody bo jest wyjałowiona.

Wyjałowiona z czego ??

Filtr zmiękczający SOFT 1044/CL - jest to typowy jonowymienny zmiekczacz wody usuwający z wody jony wapnia i magnezu / powodujące zakamienianie urządzeń AGD / - i nic ponadto - czyli wyjałowiona z jonów wapnia i magnezu ?? - to dobrze - i o to właśnie chodzi :lol:

goniec_kram
06-03-2009, 17:22
porozmawiaj ze swoim lekarzem to ci powie :) sa rozne opinie na ten temat jedno jest pewnie nie kazdemu smakowo odpowiada taka woda mi np nie odpowiada

pablitoo
06-03-2009, 17:26
porozmawiaj ze swoim lekarzem to ci powie :) sa rozne opinie na ten temat jedno jest pewnie nie kazdemu smakowo odpowiada taka woda mi np nie odpowiada

Tutaj nie chodzi o smak - tylko o wyjałowienie wody po zmiękczaczu jonowymiennym .
Wyjałowienie - jest potocznym określeniem usunięcia wszystkich składników mineralnych , bakterii , wirusow etc ... z wody .

Użycie przez Ciebie tego sformułowania dla wody zmiękczonej jest sporym nadużyciem - bowiem woda po zmiekczeniu przez kolumnę jonowymienną nie jest wyjałowiona - jest tylko zmiękczona - poprzez usunięcie jonów konkretnych minerałów ...

pablitoo
06-03-2009, 17:28
porozmawiaj ze swoim lekarzem to ci powie :)(...)

Raczej z chemikiem :lol:

goniec_kram
06-03-2009, 17:33
no tak a piłeś kiedyś wodę zmiękczona? bez tych jonow ktore organizm raczej potrzebuje?

zmiekczajac wode robimy to w jakim celu???

uwaga uwaga AGD
a czy to jest zdrowe to juz chemik lub lekarz

nie mowie przeciez o wodzie destylowanej bo ta odradzam :)

woda wodzie nierowna idac do marketu zawsze sie zastanawiam co kupic

Szarbia
06-03-2009, 17:43
No dobra ale co zalozyc przed kranem w kuchni, zeby woda nadawala sie do picia po przegotowaniu?

josephine
06-03-2009, 17:57
Po przemyśleniu tematu zrobiliśmy tak: na początku filtr usuwający grubsze zanieczyszczenia typu rdza, następnie kranik do poboru wody do czajnika (cały zestaw jest w pom. gospodarczym więc po wodę trzeba się kawałek przejść, ale chyba nie będzie to problemem) i na końcu filtr zmiękczający do wody na cały dom. Wilk syty i owca cała!

pablitoo
06-03-2009, 17:58
no tak a piłeś kiedyś wodę zmiękczona? bez tych jonow ktore organizm raczej potrzebuje?

Raczej nie potrzebuje - a już tak dokładnie raczej - ignoruje - związki Ca(HCO3)2 są wydalane z organizmu porzez wąskopojęty sik do muszli .


zmiekczajac wode robimy to w jakim celu???

Aby pozbawić wodę jonów Ca(HCO3)2 i Mg(HCO3)2 które to są odpowiedzialne za twardość przemijającą wody / węglanową /. Związki te przy ogrzewaniu wody rozkładają się do nierozpuszczalnych węglanów tworzących kamień kotłowy osadzający się na urządzeniach AGD i powodując ich szybsze zużycie i zniszczenie . Ponadto woda o dużej zawartości tych związków ma właściwości gorszego rozpuszczania i działania detergentów , proszków , mydeł - gorzej się więc w takiej wodzie myje , pierze etc ...


woda wodzie nierowna idac do marketu zawsze sie zastanawiam co kupic

Poradzę Ci - kupuj wodę ognistą :D

oliwcia
08-03-2009, 18:35
Wykopaliśmy studnię głębinową, wynik badania wody
Fe- 2.1 mg/l
Mn- o.65
trzeba się było starać o wodociąg i dać sobie spokój ze studnią ale zawołaliśmy "specjalistę"
no i żeby taniej było zaproponował zmiękczacz TAPWORKS 17 który miał usunąć żelazo i mangan no i zmiękczyć wodę, a do picia osmozę. po montażu w wodzie ciepłej pojawił się siarkowodór :o , a wcześniej go nie było, i w zimnej po podgrzaniu też go nie czuć. no to dalej zamontował nam napowietrzanie na rurze żeby siarkowodór usunąć, tyle że w zbiorniku ciepłej wody się on wytrąca !!!!!!
No i koszt wszystkiego 5 tyś.
A po 2 miesiącach efekty:
- ciepła woda czarna, na wannie osadza się smoła
- woda ma metaliczny zapach, wszystko żółte
- metalowe rzeczy rdzewieją po umyciu w tej wodzie
- baterie sie przebarwiają i leje sie po nich sól

no i co dalej robić bo wszystko się niszczy, aż płakać się chce, a każdego dnia jest coraz gorzej, mógł od razu powiedzięć że albo wykładamy 10 tyś albo nic sie nie da zrobić, to byśmy o wodociąg walczyli, a tak 5 tyś nie ma i wody też??? A gość wmawia mi że woda śmierdzi bo amoniak reaguje z miedzią, no to zrobiłam badania i amoniak poniżej granicy oznaczalności i zrzuca wszystko na rury miedziane z których mamy instalację, "bo u innych się udało"
Poradzcie, co dalej robić ?

Jadczuk
11-03-2009, 08:43
Wykopaliśmy studnię głębinową, wynik badania wody
Fe- 2.1 mg/l
Mn- o.65
trzeba się było starać o wodociąg i dać sobie spokój ze studnią ale zawołaliśmy "specjalistę"
no i żeby taniej było zaproponował zmiękczacz TAPWORKS 17 który miał usunąć żelazo i mangan no i zmiękczyć wodę, a do picia osmozę. po montażu w wodzie ciepłej pojawił się siarkowodór :o , a wcześniej go nie było, i w zimnej po podgrzaniu też go nie czuć. no to dalej zamontował nam napowietrzanie na rurze żeby siarkowodór usunąć, tyle że w zbiorniku ciepłej wody się on wytrąca !!!!!!
No i koszt wszystkiego 5 tyś.
A po 2 miesiącach efekty:
- ciepła woda czarna, na wannie osadza się smoła
- woda ma metaliczny zapach, wszystko żółte
- metalowe rzeczy rdzewieją po umyciu w tej wodzie
- baterie sie przebarwiają i leje sie po nich sól

no i co dalej robić bo wszystko się niszczy, aż płakać się chce, a każdego dnia jest coraz gorzej, mógł od razu powiedzięć że albo wykładamy 10 tyś albo nic sie nie da zrobić, to byśmy o wodociąg walczyli, a tak 5 tyś nie ma i wody też??? A gość wmawia mi że woda śmierdzi bo amoniak reaguje z miedzią, no to zrobiłam badania i amoniak poniżej granicy oznaczalności i zrzuca wszystko na rury miedziane z których mamy instalację, "bo u innych się udało"
Poradzcie, co dalej robić ?
Witam
Jak możesz to pogoń gościa i niech odda część kasy.
Mam podobny skład wody i sprawę rozwiązałem w następujący sposób:
1. filtr wstępny 10" aby zatrzymać piasek i inne drobne zanieczyszczenia.
2. Odżelaziacz 10x54" z głowicą Fleck i złożem Greensand regenerowany KMnO4.
3. Zmiękczacz (ponieważ mam twarość 21dH) 30l złoża regenerowany solą.
Zmiękczacz nie poradzi sobie z taką zawartością żelaza i należy wcześniej zamontować odżelaziacz.
Zamiast odżelaziacza z różnymi złożami można zastosować, jeśli jest miejsce, hydrofor bezprzeponowy i napowietrzacz. Matody odżelaziania są podane na innych dyskusjach.
Zmiękczacze Tapworks są bardzo dobre ale wcześniej należy zastosować odżelaziacz.
Ja swój odżelaziacz kupiłem używany za 1300 zł i sprawuje się bardzo dobrze.
Pozdrawiam

dusigrosz2000
11-03-2009, 13:01
Przykre to ale prawdziwe no i dobrze ujęte - "specjalistę"
Zgadzam się z Jadczukiem ... wygoń tego specjaliste i nie część kasy a myślę , że powinien oddać całą kase i zwrócić koszty dodatkowe- np. koszty badania wody. Jeśli takich pseudo fachowców sie nie wyeliminuje to bedą psuc robotę dalej.
Z tego co wyczytałem to od samego poczatku były popełniane błędy. Na taką wode nie stosuje sie takich technologii. A kolejne ruchy - mam na mysli napowietrzanie - to juz dowód na całkowity brak zrozumienia procesów uzdatniania wody. Generalnie nie masz efektu to nalegaj na rozwiązanie umowy i zwrot poniesionych kosztów. To nie jest wina urządzenia tylko wina "farfocla" który się zajał problemem. Warto czasem zapytać czy juz cos zrobił - poprosić o referencje i je sprawdzić - czy też jest tylko sprzedawcą bo na to mi wychodzi w tym przypadku. Mnóstwo sprzedawców uważa ze mając dostęp do urzadzeń zna się równiez na ich wykorzystaniu.
Nie można kowalowi powierzać naprawy samochodu:-)

insz
16-03-2009, 15:47
Pomóżcie, bo nie wiem już co robić - każdy mówi inaczej.

Czy sterylizator UV montuje się PRZED, czy ZA zbiornikiem przeponowym ?

Zwolennicy "PRZED" mówią: daje się przed, aby w zbiorniku żyjątka nie rozwijały się.

Zwolennicy "ZA" mówią: bakterii nie da się wybić na 100% i po sterylizacji mogą rozwinąć się w zbiorniku i polecieć w instalację.

Jak ma być i dlaczego ???

Jeszcze jedno: czy sterylizator na 1,5 - 2,0 m3/h musi kosztować 1,5 - 2,5 tys. zł ?

dusigrosz2000
16-03-2009, 16:02
Jak sie mają rozwinąć to bez względu na miejsce montażu lampy nie uniknie sie tego. Najwazniejsze by mieć zdezynfekowaną instalacje przed montażem Lampy. Ważne jest również by poziom zanieczyszczeń nie był zbyt wysoki i by nie dochodziło do ich odkładania się na szkle chroniącym promiennik gdyz ogranicza to zakres działania lampy i przez to zmniejsza jej skuteczność.

W każdym razie im bliżej miejsca poboru wody tym lepiej dlatego optowałbym za instalacją za zbiornikiem hydroforowym.
Poza tym do zbiornika woda będzie płynęła prędkością wymuszoną przez wydajnośc pompy i może w ten sposób przekroczyć prędkość graniczną lampy UV. Ze zbiornika woda wypływa jednak bardziej stabilną prędkością uzależnioną od wielkości poboru przez np. kran czy spłuczkę.

pbas
16-03-2009, 16:40
1) Zawsze przed lampą UV należy zamontować filtr sedymentacyjny
2) Lampy UV o przepływach dostosowanych do tych, występujących na głównych przyłączach wody, są niestety drogie - nie przeskoczysz tego
3) W przypadku podanym przez Ciebie, moim zdaniem lampa powinna być zamontowana za zbiornikiem. Oczywiście przed samą lampą instalujesz filtr sedymentacyjny.

insz
16-03-2009, 23:36
Witajcie.
Dzięki za odpowiedzi.
No to raczej za zbiornikiem.

Doradźcie, co mogę zrobić z moją wodą (chyba nie jest źle) i jaką lampę postawić.

http://www.plikus.pl/images/button_pobierz.gif (http://www.plikus.pl/zobacz_plik-badanie-201382.html)

Dodam, że studnia ma 2 lata, 16 m i była tylko "okazyjnie" używana do budowy. nigdy nie chlorowana.

pbas
16-03-2009, 23:42
Doradźcie, co mogę zrobić z moją wodą (chyba nie jest źle) i jaką lampę postawić.

http://www.plikus.pl/images/button_pobierz.gif (http://www.plikus.pl/zobacz_plik-badanie-201382.html)

Dodam, że studnia ma 2 lata, 16 m i była tylko "okazyjnie" używana do budowy. nigdy nie chlorowana.
Masz super wodę. Serio.
Przy takim poziomie bakterii, prawdopodobnie po odkażeniu jej oraz całej instalacji, problem bakterii zniknie.

insz
17-03-2009, 00:12
Doradźcie, co mogę zrobić z moją wodą (chyba nie jest źle) i jaką lampę postawić.

http://www.plikus.pl/images/button_pobierz.gif (http://www.plikus.pl/zobacz_plik-badanie-201382.html)

Dodam, że studnia ma 2 lata, 16 m i była tylko "okazyjnie" używana do budowy. nigdy nie chlorowana.
Masz super wodę. Serio.
Przy takim poziomie bakterii, prawdopodobnie po odkażeniu jej oraz całej instalacji, problem bakterii zniknie.

Boję się, że bakterie mogą się wynieść na krótko.
Mój teren to morena czołowa i jest dużo przewarstwień. czyjeś bakterie z szamba odległego o 5 km mogą się nagle pojawić u mnie w studni. Poza tym to wieś: 150m ode mnie, na skraju lasu składują obornik, a z drugiej strony jest hodowla koni i też składują małe conieco...
Nie chcę ryzykować. Mam rodzinę.
Co zatem postawić na wejściu do instalacji (przed lampą) i jaka lampa będzie wystarczająca (nie chcę pójść z torbami za prąd :wink: ) ?
Szacuję pobór rzędu 1,5-1,8 m3/h; instalacja jeszcze nie była napełniana.

dusigrosz2000
17-03-2009, 12:07
No nie mogę sie zgodzić z moim przedmówcą. Wcale nie jest to taka super woda. Ta woda będzie wymagała dyscypliny w obróbce.
Enterokoki czy tez 'po imieniu' mówiąc paciorkowce gówniane nie rozwijają sie w wodzie. Zdecydowanie zatem sa to goście z pobliskich składowisk i skoro dostały się raz to znaczy , że istnieje przebicie do studni i bedą wystepowały z mniejszym bądź tez wiekszym nasileniem ale bez przerwy. Jednorazowe chlorowanie studni usunie obecne ale po zakończeniu działania chloru one wcześniej czy później powrócą.
Trudno tu stwierdzić czy napływ wody wraz z nimi jest efektem ukształtowania warstw wodonośnych czy też nieprawidłowego uszczelnienia studni bo tak jedno jak i drugie zjawisko może mieć miejsce.
Pewne jest jednak , że wymuszone jest ciagłe działanie antybakteryjne. Takie można zapewnić albo ciagłym dozowaniem roztworu biobójczego albo promieniami UV.

ubek
20-03-2009, 13:03
Jakiś czas temu dostałem PW od użytkownika systemyamerykańskie z ofertą na system uzdatniania wody, wykorzystujący "amerykańską Technologię membran molekularnych".
Czy ktoś spotkał się z tym systemem lub miał kontakt z tym użytkownikiem?
Dodam, że oferta jest bardzo atrakcyjna - 2500, 10 lat gwarancji.

Zonzi
20-03-2009, 14:17
Witam
Mam takie wyniki badania wody - Sanepid 349 PLN :-?

wyniki badania > dopuszczalna zawartość

- MĘTNOŚĆ 44 NTU > norma 1 NTU
- BARWA 5 mg/l Pt > norma 15
- zapach nieakceptowalny
- ODCZYN 7,4 pH > norma 6,5 - 9,5
- TWARDOŚĆ 272 mg/l CaCO3 > norma 60 - 500
- Utlenialność z KMnO4 - 1.88 - norma 5
- AMONIAK 0,62 mg/l > norma 0,5
- AZOTYNY poniżej 0,005 mg/l NO2- > norma 0,50
- AZOTANY 0,64 mg/l NO3 > norma 50
- Chlorki mg/l 4 > norma 250
- ŻELAZO OGÓLNE 4,92 mg/l > norma 0,2
- MANGAN OGÓLNY 0,292 mg/l > norma 0,05

studnia glebinowa pow 30 m, lustro wody 50 cm, probka pobierana 10 h przed badaniem z kranu za zbiornikiem 300 l z poduszka powietrzna bez inżektora jeszcze.

dusigrosz2000
20-03-2009, 17:05
Proponuję porzadnie przepompowac studnię....około 6 godzin bez przerwy i pobrac wodę na 1 godzine przed badaniem i koniecznie przed zbiornikiem hydroforowym.
No i oczywiście powtórzyć badanie.
Wiem , ze to koszt ale to badanie nie jest wiarygodne i trudno strzelać z doborem urzadzenia.

dusigrosz2000
20-03-2009, 17:27
Jakiś czas temu dostałem PW od użytkownika systemyamerykańskie z ofertą na system uzdatniania wody, wykorzystujący "amerykańską Technologię membran molekularnych".
Czy ktoś spotkał się z tym systemem lub miał kontakt z tym użytkownikiem?
Dodam, że oferta jest bardzo atrakcyjna - 2500, 10 lat gwarancji.

Sa na rynku tańsze i równie dobre jakościowo.

ubek
20-03-2009, 18:46
dusigrosz2000, masz jakieś propozycje?

dusigrosz2000
20-03-2009, 19:29
dusigrosz2000, masz jakieś propozycje?

Raz zaproponowałem uczestnikowi forum i to był mój bład ...juz nie proponuję gotowych rozwiązań. made in ja.
Poszukaj sobie na Google pod hasłem odwrócona osmoza i jak dokonasz wyboru to moge ewentualnie podpowiedzieć czy jest trafiony.

ubek
20-03-2009, 20:05
A na czym polegał błąd?
Sama odwrócona osmoza -ok, są tańsze, jednak przynajmniej wg opisu ten system łapie wszystkie bakterie.

dusigrosz2000
21-03-2009, 09:00
Sprzedawca albo nie jest zorientowany albo celowo ukrywa prawdę. Podejrzewam , ze jak wiekszośc sprzedawców nie jest zorientowany .Te urzadzenia teoretycznie eliminuja bakterie. W praktyce zalezy to jednak od wielu czynników których nie jestes w stanie spełnic.

Zonzi
21-03-2009, 18:50
Proponuję porzadnie przepompowac studnię....około 6 godzin bez przerwy i pobrac wodę na 1 godzine przed badaniem i koniecznie przed zbiornikiem hydroforowym.
No i oczywiście powtórzyć badanie.
Wiem , ze to koszt ale to badanie nie jest wiarygodne i trudno strzelać z doborem urzadzenia.

Dzieki za opinie. Czy moglbys troche rozwinac - jakie parametry moga sie obnizyc ? Na pewno metnosc ale czy cos jeszcze ?.

Zuzycie przez ostatnie 3 miesiace pewnie nie bylo 100% - glownie na rozrabianie kleju, gipsy etc. ekipy mieszkaly na budowie. Tydzien wczesniej spuszczalem wode przez 3 godziny. Studnia to fi110, glina od 2 m do 40 m

Dlatego robilem badanie z kranu bo tak poradzily panie z Sanepidu - taką wodę bedzie Pan pił a nie sprzed hydroforu ...

Co do 12 godzin przed badaniem to musialem wieczorem wziac probke zeby oddac rano. Inaczej musialbym brac urlop na badanie wody.

Badanie i tak planuje powtorzyc po dobraniu filtrow.

ubek
21-03-2009, 19:13
Sprzedawca albo nie jest zorientowany albo celowo ukrywa prawdę. Podejrzewam , ze jak wiekszośc sprzedawców nie jest zorientowany .Te urzadzenia teoretycznie eliminuja bakterie. W praktyce zalezy to jednak od wielu czynników których nie jestes w stanie spełnic.

Chm, kurcze coś w tym jest. W ofercie jest informacja:
Technologia membran molekularnych, tak jak wiele innych genialnych rozwiązań,
narodziła się w wyniku uważnego podglądania przyrody. Wykorzystują one proces przenikania
cząsteczek wody przez półprzepuszczalną błonę – z roztworu o stężeniu mniejszym do roztworu o
stężeniu większym. Półprzepuszczalnymi błonami otoczone są komórki wszystkich żywych
organizmów. Ciśnienie z sieci wodociągowej powoduje, że jedynie cząsteczki wody zostają
„przeciśnięte” przez półprzepuszczalną błonę, pozostawiając wszystkie zanieczyszczenia po jej
drugiej
stronie. Następuje zatem przepływ wody z roztworu o stężeniu większym (brudna
woda) do roztworu o stężeniu mniejszym (czysta woda), czyli odwrotnie niż w naturze.

dusigrosz2000
23-03-2009, 14:28
Proponuję porzadnie przepompowac studnię....około 6 godzin bez przerwy i pobrac wodę na 1 godzine przed badaniem i koniecznie przed zbiornikiem hydroforowym.
No i oczywiście powtórzyć badanie.
Wiem , ze to koszt ale to badanie nie jest wiarygodne i trudno strzelać z doborem urzadzenia.

Dzieki za opinie. Czy moglbys troche rozwinac - jakie parametry moga sie obnizyc ? Na pewno metnosc ale czy cos jeszcze ?.

Zuzycie przez ostatnie 3 miesiace pewnie nie bylo 100% - glownie na rozrabianie kleju, gipsy etc. ekipy mieszkaly na budowie. Tydzien wczesniej spuszczalem wode przez 3 godziny. Studnia to fi110, glina od 2 m do 40 m

Dlatego robilem badanie z kranu bo tak poradzily panie z Sanepidu - taką wodę bedzie Pan pił a nie sprzed hydroforu ...

Co do 12 godzin przed badaniem to musialem wieczorem wziac probke zeby oddac rano. Inaczej musialbym brac urlop na badanie wody.

Badanie i tak planuje powtorzyc po dobraniu filtrow.

Filtry dobiera sie do parametrów substancji znajdujacych sie w wodzie nie zaś odwrotnie. Można oczywiście bazować na badaniach wykonanych wg procedur których sie trzymałeś . Wymusza to niestety pewne nieodwracalne skutki. Dla takiej wody zalecane byłyby 2 stopnie uzdatniania co oznacza 2 urzadzenia. Moim zdaniem wystarczyłoby jedno urzadzenie ale musiałbym mieć pewność , ze mętność nie pochodzi z reakcji majacych miejsce po pobraniu wody lub ze zbyt małego poboru wody ze studni - stad propozycja pompowania w dłuższym czasie.
Podsumowując - 2 stopnie teraz i wyższy koszt lub ( z duzym prawdopodobieństwem) jeden stopień po powtórkach i koszt niższy. Wybór oczywiście inwestora.
I jeszcze jedna kwestia. Dlaczego przed hydroforem.
W hydroforze przy małym poborze wody osiadają substancje utlenione w wyniku działania powietrza. Każdy przepływ wody przez hydrofor - szczególnie w warunkach rzadkiego poboru wody - wiąże się z ryzykiem wtórnego zanieczyszczania wody. Istnieje duże prawdopodobieństwo , ze metność jest właśnie efektem ubocznym który dał sie zauważyć w załączonych wynikach badań.
Jeżeli nie ma innej mozliwości to sugeruję wode pobrać tak by w butelce nie mieściło sie powietrze - czyli po sam czubek - i włożyć na okres przechowywania do lodówki. W każdym razie im szybciej nastapi badanie tym bardziej wiarygodne są wyniki.
A badanie powtórne po filtrach powinien wykonać dostawca urzadzeń. Zazwyczaj każdy dysponuje podrecznym "laboratorium".
Pozdrawiam

majki
23-03-2009, 19:12
Cześć

Podpowiedzcie skołowanemu :roll:
Z jednej strony firma która zrobiła mi ofertę na uzdatanianie wody zaleca zastosowanie 500l zbiornika hydroforowego ocynkowanego, w celu lepszego "napowietrzania" wody i wstępnego wytrącenia żelaza w niej zawartego. Napowietrzanie przez specjalny zawór na wlocie wody.
Z drugiej strony hydraulik który to pewno będzie podłączał mówi że 300l to spokojnie wystarczy i robi takie oczy :o na to co opowiadam ...
Mam jakieś "wewnętrzne" przeczucie, że firma od uzdatniania wody ma rację ... - nie wiem :roll:
Poradzicie coś, jaki zbiornik dać ?

dzięki z góry, pozdrawiam, majki

dusigrosz2000
24-03-2009, 07:44
A jakie są parametry wody która ma być napowietrzana i ile tej wody ma byc odbierane maksymalnie na godzinę?
Dobór zbiornika bez tych informacji nie jest mozliwy.

x_men1
24-03-2009, 09:38
Witam wszystkich na tym forum i jednoczesnie przepraszam, że trochę zmienię temat, ale lekko goni mnie czas.
Mam prośbę do Dusigrosza2000, ponieważ będąc na tej stronie przez chwilę zauważyłem, że zna się na rzeczy. Pytanie krótkie. W tym tygodniu zamierzam kupić zmiękczacz wody, konkretnie model Tapworks 25 ED (dom jednorodzinny, 6 osób). Czy to dobry wybór? Czy za te pieniądze (3450 zł z montażem) można dostać coś lepszego? A może za niższą wotę można dostać coś równie dobrego? Jesli tak to w jakim obszarze szukać, gdyż z tej oferty mogę się jeszcze wycofać.

majki
24-03-2009, 10:13
A jakie są parametry wody która ma być napowietrzana i ile tej wody ma byc odbierane maksymalnie na godzinę?
Dobór zbiornika bez tych informacji nie jest mozliwy.

żelazo - 1,12
twardość - 23 w skali niemieckiej
Powiedzmy, że max. pobór wody 1 m3/h.

pozdrawiam, majki

dusigrosz2000
24-03-2009, 14:58
Witam wszystkich na tym forum i jednoczesnie przepraszam, że trochę zmienię temat, ale lekko goni mnie czas.
Mam prośbę do Dusigrosza2000, ponieważ będąc na tej stronie przez chwilę zauważyłem, że zna się na rzeczy. Pytanie krótkie. W tym tygodniu zamierzam kupić zmiękczacz wody, konkretnie model Tapworks 25 ED (dom jednorodzinny, 6 osób). Czy to dobry wybór? Czy za te pieniądze (3450 zł z montażem) można dostać coś lepszego? A może za niższą wotę można dostać coś równie dobrego? Jesli tak to w jakim obszarze szukać, gdyż z tej oferty mogę się jeszcze wycofać.

Wybór trafny jeśli chodzi o markę ...jaka jest twardośc wody to wtedy powiem czy własciwie dobrany.

dusigrosz2000
24-03-2009, 15:02
A jakie są parametry wody która ma być napowietrzana i ile tej wody ma byc odbierane maksymalnie na godzinę?
Dobór zbiornika bez tych informacji nie jest mozliwy.

żelazo - 1,12
twardość - 23 w skali niemieckiej
Powiedzmy, że max. pobór wody 1 m3/h.

pozdrawiam, majki

Jesli mam być szczery to hydraulik jest lepiej przygotowany w temacie. A skoro tak jest to co to za firma chce uzdatniac wodę?
Moim zdaniem naciaganie na koszty.
Ale zrobisz jak uznasz za stosowne.
Bezwzględnie 300 litrów wystarczy ....a nawet 200. Byleby z poduszką powietrzną - oczywiście dla tej technologii.

Nie mam pojęcia jak wyglada barwa , mętnośc , mangan i amoniak oraz utlenialność tej wody. Wypowiadam sie na podstawie jednego parametru.-Zelaza-.
Pozdrawiam

x_men1
24-03-2009, 15:26
Witam wszystkich na tym forum i jednoczesnie przepraszam, że trochę zmienię temat, ale lekko goni mnie czas.
Mam prośbę do Dusigrosza2000, ponieważ będąc na tej stronie przez chwilę zauważyłem, że zna się na rzeczy. Pytanie krótkie. W tym tygodniu zamierzam kupić zmiękczacz wody, konkretnie model Tapworks 25 ED (dom jednorodzinny, 6 osób). Czy to dobry wybór? Czy za te pieniądze (3450 zł z montażem) można dostać coś lepszego? A może za niższą wotę można dostać coś równie dobrego? Jesli tak to w jakim obszarze szukać, gdyż z tej oferty mogę się jeszcze wycofać.

Wybór trafny jeśli chodzi o markę ...jaka jest twardośc wody to wtedy powiem czy własciwie dobrany.

Pytałem w miejscowej stacji uzdatniania wody. Twardość w stopniach niemieckich wynosi 10, chcociaż czasami waha się w granicach 8-10.

majki
24-03-2009, 15:41
A jakie są parametry wody która ma być napowietrzana i ile tej wody ma byc odbierane maksymalnie na godzinę?
Dobór zbiornika bez tych informacji nie jest mozliwy.

żelazo - 1,12
twardość - 23 w skali niemieckiej
Powiedzmy, że max. pobór wody 1 m3/h.

pozdrawiam, majki

Jesli mam być szczery to hydraulik jest lepiej przygotowany w temacie. A skoro tak jest to co to za firma chce uzdatniac wodę?
Moim zdaniem naciaganie na koszty.
Ale zrobisz jak uznasz za stosowne.
Bezwzględnie 300 litrów wystarczy ....a nawet 200. Byleby z poduszką powietrzną - oczywiście dla tej technologii.

Nie mam pojęcia jak wyglada barwa , mętnośc , mangan i amoniak oraz utlenialność tej wody. Wypowiadam sie na podstawie jednego parametru.-Zelaza-.
Pozdrawiam

Firma ta :
www.lodz.techwater.pl
Raczej to nie firma-krzak ...
No i jeszcze : dlaczego z poduszką powietrzną, słyszałem z kilku źródeł, że do wstępnego napowietrzania właśnie zwykły zbiornik ocynkowany ... :roll:
Dlaczego uważasz, że musi być z membraną ?
Mangan 0,13; amoniak 0,03

dzięki za odpowiedzi i prosze o jeszcze :oops:

pozdrawiam, majki

dragon34
24-03-2009, 15:54
Witajcie mam prosbe do Was o rade chciałem zakupić centralny zmiekczacz wody
http://www.allegro.pl/item580891855_zmiekczacz_wody_buderus_loga_nice_30 _od_6_osob.html
dom jednorodzinny , 4 osoby , nie robiłem badan wody jescze , opieram sie tylko na tym ze używanie czajnika bezprzewodowego po ok miesciąca to grzałki nie widac , pralka padła po roku urzytkowania , inne urzadzenia w łazience kabina prysznicowa baterie no dosłownie porazka ,samochodu nie sposób umyć ta woda po wyschnieciu zacieki niesamowite ,chce sie tylko pozbyc z tej wody Ca, i tu pytanie czy tym urządzeniem moge jakoś zaradzić na te moje bolączki .Jakie sa wady i zalety stosowania takich urządzeń .prosze o wszelkie uwagi na ten temat .Pozdr

dusigrosz2000
24-03-2009, 19:45
Witam wszystkich na tym forum i jednoczesnie przepraszam, że trochę zmienię temat, ale lekko goni mnie czas.
Mam prośbę do Dusigrosza2000, ponieważ będąc na tej stronie przez chwilę zauważyłem, że zna się na rzeczy. Pytanie krótkie. W tym tygodniu zamierzam kupić zmiękczacz wody, konkretnie model Tapworks 25 ED (dom jednorodzinny, 6 osób). Czy to dobry wybór? Czy za te pieniądze (3450 zł z montażem) można dostać coś lepszego? A może za niższą wotę można dostać coś równie dobrego? Jesli tak to w jakim obszarze szukać, gdyż z tej oferty mogę się jeszcze wycofać.

Wybór trafny jeśli chodzi o markę ...jaka jest twardośc wody to wtedy powiem czy własciwie dobrany.

Pytałem w miejscowej stacji uzdatniania wody. Twardość w stopniach niemieckich wynosi 10, chcociaż czasami waha się w granicach 8-10.

Zamykaj oczy i kupuj. Naprawde dobry wybór.
Ekonomia , elegancja , trwałość i tania eksploatacja.

dusigrosz2000
24-03-2009, 20:01
A jakie są parametry wody która ma być napowietrzana i ile tej wody ma byc odbierane maksymalnie na godzinę?
Dobór zbiornika bez tych informacji nie jest mozliwy.

żelazo - 1,12
twardość - 23 w skali niemieckiej
Powiedzmy, że max. pobór wody 1 m3/h.

pozdrawiam, majki

Jesli mam być szczery to hydraulik jest lepiej przygotowany w temacie. A skoro tak jest to co to za firma chce uzdatniac wodę?
Moim zdaniem naciaganie na koszty.
Ale zrobisz jak uznasz za stosowne.
Bezwzględnie 300 litrów wystarczy ....a nawet 200. Byleby z poduszką powietrzną - oczywiście dla tej technologii.

Nie mam pojęcia jak wyglada barwa , mętnośc , mangan i amoniak oraz utlenialność tej wody. Wypowiadam sie na podstawie jednego parametru.-Zelaza-.
Pozdrawiam

Firma ta :
www.lodz.techwater.pl
Raczej to nie firma-krzak ...
No i jeszcze : dlaczego z poduszką powietrzną, słyszałem z kilku źródeł, że do wstępnego napowietrzania właśnie zwykły zbiornik ocynkowany ... :roll:
Dlaczego uważasz, że musi być z membraną ?
Mangan 0,13; amoniak 0,03

dzięki za odpowiedzi i prosze o jeszcze :oops:

pozdrawiam, majki

bardzo prosze Cie .....czytaj uważnie.....
Ja nie napisałem z membrana tylko z poduszka powietrzną
Juz w kilku postach opisywano to ale powtórze.
Aby odżelaziacz pracował poprawnie woda musi zostac wstepnie napowietrzona....takie czynności wymuszaja zastosowanie zbiornika cisnieniowego z poduszka powietrzna. Użycie zbiornika z membraną nie pozwoli na poprawne napowietrzenie i pierwszy cykl odżelaziania praktycznie nie zafunkcjonuje.
Przy zastosowaniu odżelaziaczy jakimi dysponuje wskazana firma - nota bene nie krzak - odżelazianie musi odbywac sie dwustopniowo. Najpierw napowietrzanie i utlenianie frakcji żelaza a nastepnie strącanie na odpowiednio dobranym złozu filtracyjnym. Tylko tak przeprowadzone odżelazianie ma racje bytu.
Mimo to uważam , że informacje o wodzie są zbyt skape by mozna było podejmowac wiążące decyzje co do sposobu jej uzdatniania. Ale skoro sprawę powierzyłes fachowcom no to trzeba im zaufać. zalecałbym jednak podpisanie umowy wymuszajacej gwarancje oczekiwanego efektu. Woda musi spełniać określone kryteria.Proponuje pierwsze badanie wykonać po ok. 3,5 miesiaca od momentu zaistnienia urzadzenia do odżelaziania.Pierwsze problemy - w przypadku nieprawidłowego doboru - pojawiaja sie po ok. dwóch miesiacach więc jesli po wskazanym czasie będzie OK to później nie powinno byc problemu. zabezpiecz sie papierem bezwzględnie bo później braknie Ci czasu by szukac pomocy na forum. Zrób równiez zastrzeżenie , ze jeśli badania wyjdą "fuj" to dobierajacy technologie uzdatniania pokrywa koszty tych badań. Jesli nie chca Ci wcisnąć lipy to bez ociągania podpiszą. Jeśli zamierzaja Cie naciągnąć to możesz mieć z tym problemy. Wtedy sie zastanów dlaczego? Poczytaj wczesniejsze posty a zobaczysz jak wygladaja problemy tych którzy nie zabezpieczyli sie przed kiepskimi efektami. Najczęściej jest tak , że pieniadze wydane a efektu ni ma:-)
Zatem do dzieła:-)
Pozdrawiam

x_men1
24-03-2009, 20:36
Witam wszystkich na tym forum i jednoczesnie przepraszam, że trochę zmienię temat, ale lekko goni mnie czas.
Mam prośbę do Dusigrosza2000, ponieważ będąc na tej stronie przez chwilę zauważyłem, że zna się na rzeczy. Pytanie krótkie. W tym tygodniu zamierzam kupić zmiękczacz wody, konkretnie model Tapworks 25 ED (dom jednorodzinny, 6 osób). Czy to dobry wybór? Czy za te pieniądze (3450 zł z montażem) można dostać coś lepszego? A może za niższą wotę można dostać coś równie dobrego? Jesli tak to w jakim obszarze szukać, gdyż z tej oferty mogę się jeszcze wycofać.

Wybór trafny jeśli chodzi o markę ...jaka jest twardośc wody to wtedy powiem czy własciwie dobrany.

Pytałem w miejscowej stacji uzdatniania wody. Twardość w stopniach niemieckich wynosi 10, chocciaż czasami waha się w granicach 8-10.

Zamykaj oczy i kupuj. Naprawde dobry wybór.
Ekonomia , elegancja , trwałość i tania eksploatacja.


Serdecznie dziękuję za zainteresowanie się moją sprawą. Zastosuję się do rady i kupię. Pozdrawiam bardzo :D

dusigrosz2000
24-03-2009, 20:40
Witajcie mam prosbe do Was o rade chciałem zakupić centralny zmiekczacz wody
http://www.allegro.pl/item580891855_zmiekczacz_wody_buderus_loga_nice_30 _od_6_osob.html
dom jednorodzinny , 4 osoby , nie robiłem badan wody jescze , opieram sie tylko na tym ze używanie czajnika bezprzewodowego po ok miesciąca to grzałki nie widac , pralka padła po roku urzytkowania , inne urzadzenia w łazience kabina prysznicowa baterie no dosłownie porazka ,samochodu nie sposób umyć ta woda po wyschnieciu zacieki niesamowite ,chce sie tylko pozbyc z tej wody Ca, i tu pytanie czy tym urządzeniem moge jakoś zaradzić na te moje bolączki .Jakie sa wady i zalety stosowania takich urządzeń .prosze o wszelkie uwagi na ten temat .Pozdr
Dobieranie urzadzenia do uzdatniania bez uprzedniego zbadania wody to jak dobieranie lakieru do samochodu przez niewidomego.
Zdecydowanie zalecałbym choćby zbadanie twardości lub zasięgnięcie informacji w miejscowych wodociagach. Oni taka informacje posiadają. Ponadto stanowczo odradzam kupowanie na allegro. Tam nie ma firm tam sa sprzedawcy a Ty musisz sobie zabezpieczyc oprócz urzadzenia równiez fachowa opiekę . Wszelkie filtry powinny mieć zapewniony serwis .
Wiem ile osób zwraca sie do mnie po pomoc po uprzednim dokonaniu zakupu na allegro . Tych urzadzeń sie nie da ani naprawić ani przywrócic do życia przez telefon. One we wszystkich przypadkach wymagaja fachowego przgladu co jakis czas. A na allegro tego nie ma:-(
Pozdrawiam

majki
24-03-2009, 21:00
bardzo prosze Cie .....czytaj uważnie.....
Ja nie napisałem z membrana tylko z poduszka powietrzną


Przepraszam, ja laik jestem w tych kwestiach ... :oops:
Czyli krótko mówiąc ( inaczej ) zbiornik 300 l, tzw. "ocynkowany" będzie ok ?
Np. taki :
http://www.wimest.pl/UserFiles/obr05.jpg
Firma Wimest.

dziękuję bardzo za porady, pozdrawiam, majki

majki
24-03-2009, 21:08
Ponadto stanowczo odradzam kupowanie na allegro. Tam nie ma firm tam sa sprzedawcy a Ty musisz sobie zabezpieczyc oprócz urzadzenia równiez fachowa opiekę . Wszelkie filtry powinny mieć zapewniony serwis .
Wiem ile osób zwraca sie do mnie po pomoc po uprzednim dokonaniu zakupu na allegro . Tych urzadzeń sie nie da ani naprawić ani przywrócic do życia przez telefon. One we wszystkich przypadkach wymagaja fachowego przgladu co jakis czas. A na allegro tego nie ma:-(
Pozdrawiam

Odnosząc się do poprzedniego Twojego postu ( odpowiedź dla mnie ) i do tego muszę stwierdzić, że są to słowa dokładnie takie same jak usłyszałem w firmie w której byłem ( adres podany w poprzednich postach ).
Kobitka, całkiem sympatyczna i jak dla mnie z wielką wiedzą, właśnie mówiła, że jak chce tanie, to mam iść do pobliskiej castoramy ...
U nich jest umowa, odpowiedzialność, serwis i serwisant jak coś się spierniczy przyjeżdża o 23 w Wigilię ...
Zestaw ( odżelaziacz + zmiękczacz + napowietrzacz na wejściu zb. hydroforowego ) za 7,5 tysiąca.
Do tego lapma UV, w zależności od wyników sanepidu - 3 tysiące.
Allegro kusi ceną, ale są jeszcze inne rzeczy ...

pozdrawiam, majki

dusigrosz2000
25-03-2009, 08:17
Majki....
Ja bym to robił całkiem inaczej. Ale taka technologia tez nie jest błędna. Zbiornik dokładnie taki jak na załączonym obrazku. A co do ceny to ponegocjuj. Myślę , ze powinni nieco opuścić.

Kuszenie cena na allegro już nie jednego przyprawiło o zawrót głowy:-)

Pozdrawiam

clipo
27-03-2009, 21:15
Witam

Uzytkuje zmiekczacz z glowica Fleck 7700. Chcialbym sie zapytac znawcow tego tematu jak prawidlowo ja ustawic? Twardosc wody mam 27 st.f., wiec taka wpisalem jako twardosc wody na wejsciu do zmiekczacza. Ale mam problem z pewna opcja ktora nazywa sie "system capacity". W instrukcji opisana jest tak "metrical format m3x°tH [C180],1°tH=10ppm of CaCO3". Rozumiem twardosc, ale jaka wartosc m3 przyjac? Chcialbym zeby zmiekczacz sam uruchomial regeneracje zloza wówczas, gdy urządzenie zmiękczy określoną ilość litrów wody dla twardosci wejściowej. Ustawilem wiec regeneracje objetosciowa opozniona, ale zmiekczacz nie chce regenerowac zloza nawet przez miesiac. Podejzewam, ze jest tu problem w ustawieniach glowicy.

dusigrosz2000
27-03-2009, 23:05
Witam

Uzytkuje zmiekczacz z glowica Fleck 7700. Chcialbym sie zapytac znawcow tego tematu jak prawidlowo ja ustawic? Twardosc wody mam 27 st.f., wiec taka wpisalem jako twardosc wody na wejsciu do zmiekczacza. Ale mam problem z pewna opcja ktora nazywa sie "system capacity". W instrukcji opisana jest tak "metrical format m3x°tH [C180],1°tH=10ppm of CaCO3". Rozumiem twardosc, ale jaka wartosc m3 przyjac? Chcialbym zeby zmiekczacz sam uruchomial regeneracje zloza wówczas, gdy urządzenie zmiękczy określoną ilość litrów wody dla twardosci wejściowej. Ustawilem wiec regeneracje objetosciowa opozniona, ale zmiekczacz nie chce regenerowac zloza nawet przez miesiac. Podejzewam, ze jest tu problem w ustawieniach glowicy.
A gdzie podział sie serwis?
Czyżby zakup z Allegro?

Niestety ja nie moge pomóc bo zbyt słabo znam te głowice sterujace a. No na wszystkim znac sie nie mozna:-)
Moim zdaniem jednak cos jest nie tak...........jak wprowadzasz twardośc wody i system wie ile ma żywicy to sam powinien wyliczyc sobie jaka ma pojemnośc czyli "system capacity". Chyba , ze nie ma wprowadzonej ilości zywicy jonowymiennej do danych sterownika.
No na odległośc naprawde trudno pomóc. Przykro mi ale to chyba niemozliwe.

ewoda
01-04-2009, 12:38
Witam wszystkich na tym forum i jednoczesnie przepraszam, że trochę zmienię temat, ale lekko goni mnie czas.
Mam prośbę do Dusigrosza2000, ponieważ będąc na tej stronie przez chwilę zauważyłem, że zna się na rzeczy. Pytanie krótkie. W tym tygodniu zamierzam kupić zmiękczacz wody, konkretnie model Tapworks 25 ED (dom jednorodzinny, 6 osób). Czy to dobry wybór? Czy za te pieniądze (3450 zł z montażem) można dostać coś lepszego? A może za niższą wotę można dostać coś równie dobrego? Jesli tak to w jakim obszarze szukać, gdyż z tej oferty mogę się jeszcze wycofać.

Wybór trafny jeśli chodzi o markę ...jaka jest twardośc wody to wtedy powiem czy własciwie dobrany.

Pytałem w miejscowej stacji uzdatniania wody. Twardość w stopniach niemieckich wynosi 10, chcociaż czasami waha się w granicach 8-10.

Zamykaj oczy i kupuj. Naprawde dobry wybór.
Ekonomia , elegancja , trwałość i tania eksploatacja.

Chciałbym zapytać po raz trzeci osoby polecające zmiękczacze Tapworks. Na czym polega oszczędność soli w tych urządzeniach ?
Czy oszczedność polega na tym, że woda do zbiornika solanki jest napuszczana tuż przed cyklem regeneracji roztworem soli i po prostu sól nie zdąży sie rozpuścić. Jeżeli tak jest, to faktycznie jest mniejsze zużycie soli, ale żywica nie jest zregenerowana. Proszę o wyjaśnienie tego.

dusigrosz2000
01-04-2009, 17:36
Szanowny kolego.
Załozyłes ten wątek i sądziłem , ze uzdatnianie wody nie jest Ci obce dlatego też nie odpowiadałem na Twoje pytania sadząc , ze znasz odpowiedź a pytanie traktujesz na zasadzie "zobaczę co wiedza inni" .
Jednak skoro teraz piszesz , ze wg Ciebie oczywiście - bo fakty są zgoła inne - zywica nie jest zregenerowana to pozwól , że załączę kilka słów wyjaśnień.
Otóż urządzenia tapworks - mam na mysli wszelkie wymiennniki w tym równiez zmiękczacze - pracuja w oparciu o przeciwprądowy cykl regeneracji złóż. Cóż to oznacza?
Otóż pierwsza czynnośćia jest podawanie wody do zbiornika z roztworem regeneracyjnym i nie musi to byc koniecznie sól ale ona jest najczęściej stosowana. Podawana woda jest wodą zmiękczoną co powoduje , ze roztwór solanki tworzy sie w kilka minut . Taki roztwór zasysany jest i podawany w przeciwprądzie co oznacza , że efektywność odzyskiwania żywicy jest zdecydowanie większa przy mniejszym udziale roztworu solanki a więc mniejszym zużyciu soli. Ponadto zmiekczacze Tapworks maja o ile dobrze pamietam 6 poziomów operacyjnych dozowania wody do soli i zależnie od zużycia wody wybieraja same optymalny poziom co powoduje najefektywniejsze solankowanie w danym - dla okreslonej regeneracji -momencie.
Tylko te i inne urzadzenia tego producenta maja tzw. logiczne sterowanie. Innych urzadzeń z takimi rozwiazaniami nie ma na rynku. W każdym innym urządzeniu ilość wody do solanki jest uzależniona od ustawień wstepnych i jest niezmienna. Czyli bez względu na to kiedy nastapi regeneracja ilość pobranej soli będzie taka sama jak wskazuja na to ustawienia.
Oczywiście takie rozwiązanie pociaga za soba skutek cenowy ale jak ktos jest zdecydowany na zakup urzadzenia to podstawy ekonomii pozwola mu szybko wyliczyc ze to sie bardziej opłaca niz inwestycja w urzadzenia tańsze.
Gdybyś miał jeszcze jakieś pytanie to proszę bardzo służę pomocą.

I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga.
Żywica jest zdecydowanie lepiej zregenerowana niz w urzadzeniach płukanych współprądowo.

ewoda
01-04-2009, 23:50
Szanowny kolego.
Załozyłes ten wątek i sądziłem , ze uzdatnianie wody nie jest Ci obce dlatego też nie odpowiadałem na Twoje pytania sadząc , ze znasz odpowiedź a pytanie traktujesz na zasadzie "zobaczę co wiedza inni" .
Jednak skoro teraz piszesz , ze wg Ciebie oczywiście - bo fakty są zgoła inne - zywica nie jest zregenerowana to pozwól , że załączę kilka słów wyjaśnień.
Otóż urządzenia tapworks - mam na mysli wszelkie wymiennniki w tym równiez zmiękczacze - pracuja w oparciu o przeciwprądowy cykl regeneracji złóż. Cóż to oznacza?
Otóż pierwsza czynnośćia jest podawanie wody do zbiornika z roztworem regeneracyjnym i nie musi to byc koniecznie sól ale ona jest najczęściej stosowana. Podawana woda jest wodą zmiękczoną co powoduje , ze roztwór solanki tworzy sie w kilka minut . Taki roztwór zasysany jest i podawany w przeciwprądzie co oznacza , że efektywność odzyskiwania żywicy jest zdecydowanie większa przy mniejszym udziale roztworu solanki a więc mniejszym zużyciu soli. Ponadto zmiekczacze Tapworks maja o ile dobrze pamietam 6 poziomów operacyjnych dozowania wody do soli i zależnie od zużycia wody wybieraja same optymalny poziom co powoduje najefektywniejsze solankowanie w danym - dla okreslonej regeneracji -momencie.
Tylko te i inne urzadzenia tego producenta maja tzw. logiczne sterowanie. Innych urzadzeń z takimi rozwiazaniami nie ma na rynku. W każdym innym urządzeniu ilość wody do solanki jest uzależniona od ustawień wstepnych i jest niezmienna. Czyli bez względu na to kiedy nastapi regeneracja ilość pobranej soli będzie taka sama jak wskazuja na to ustawienia.
Oczywiście takie rozwiązanie pociaga za soba skutek cenowy ale jak ktos jest zdecydowany na zakup urzadzenia to podstawy ekonomii pozwola mu szybko wyliczyc ze to sie bardziej opłaca niz inwestycja w urzadzenia tańsze.
Gdybyś miał jeszcze jakieś pytanie to proszę bardzo służę pomocą.

I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga.
Żywica jest zdecydowanie lepiej zregenerowana niz w urzadzeniach płukanych współprądowo.

Szanowny Panie Dusigrosz

Po pierwsze nie jestem Pana kolegą.
Po drugie jest to forum doświadczeń i poprosiłem o wyjaśnienia aby dowiedzieć się czegoś nowego, ale widzę że niektorzy robią z tego forum reklamy. Ich urządzenia są najładniejsze i najlepsze, a wszystkie inne są kiepskie. Regeneracja w przeciwprądzie ma znaczenie w zmiękczaczach przemysłowych, a nie urządzeniach domowych, w których jest 30 litrów żywicy.
cytat - "Ponadto zmiekczacze Tapworks maja o ile dobrze pamietam 6 poziomów operacyjnych dozowania wody do soli i zależnie od zużycia wody wybieraja same optymalny poziom co powoduje najefektywniejsze solankowanie w danym - dla okreslonej regeneracji -momencie."

Co to jest 6 poziomów operacyjnych dozowania soli i co to jest optymalny poziom ?
W tych innych urządzeniach ilość soli zależna jest od ilości żywicy, a regeneracja odbywa po wyczerpniu zdolności jonowymiennej, bez 6 poziomów.

cytat - "W każdym innym urządzeniu ilość wody do solanki jest uzależniona od ustawień wstepnych i jest niezmienna. Czyli bez względu na to kiedy nastapi regeneracja ilość pobranej soli będzie taka sama jak wskazuja na to ustawienia"

Inne urządzenia mają wbudowany wodomierz - regenerują się wtedy kiedy zołże tego wymaga i nie potrzebują 6 poziomów operacyjnych, ilość soli jest taka sama za każdym razem. Po co regenerować filtr wcześniej z mniejszą ilością soli i zużywać wodę do płukania ?

cytat - "Oczywiście takie rozwiązanie pociaga za soba skutek cenowy ale jak ktos jest zdecydowany na zakup urzadzenia to podstawy ekonomii pozwola mu szybko wyliczyc ze to sie bardziej opłaca niz inwestycja w urzadzenia tańsze."

Proszę podać konkretnie te podstawy ekonomii. Czy oszczędność wynosi 4 PLN miesięcznie (jeżeli wogóle jest), a urządzenie jest droższe o 1000
PLN ?
Przypominam, że jest to forum doświadczeń i chętnie dowiem sie czegoś nowego bez sloganów reklamowych "6 poziomów opercyjnych"

ewoda
02-04-2009, 00:13
Witam

Uzytkuje zmiekczacz z glowica Fleck 7700. Chcialbym sie zapytac znawcow tego tematu jak prawidlowo ja ustawic? Twardosc wody mam 27 st.f., wiec taka wpisalem jako twardosc wody na wejsciu do zmiekczacza. Ale mam problem z pewna opcja ktora nazywa sie "system capacity". W instrukcji opisana jest tak "metrical format m3x°tH [C180],1°tH=10ppm of CaCO3". Rozumiem twardosc, ale jaka wartosc m3 przyjac? Chcialbym zeby zmiekczacz sam uruchomial regeneracje zloza wówczas, gdy urządzenie zmiękczy określoną ilość litrów wody dla twardosci wejściowej. Ustawilem wiec regeneracje objetosciowa opozniona, ale zmiekczacz nie chce regenerowac zloza nawet przez miesiac. Podejzewam, ze jest tu problem w ustawieniach glowicy.

Jednostka m3xst.tH określa pojemność jonowymienną całego złoża. Jeden litr żywicy ma pojemność 5 m3xst tH. Jeżeli wiadomo ile jest litrów żywicy to należy pomożyć to przez 5 i wyjdzie pojemność całego złoża. Przy 30 litrach pojemność wyniesie 150 m3xst tH.
Jeżeli tą wartość podzielimy przez twardość wody w stopniach tH to otrzymamy objętość wody (m3) po jakiej filtr powinien się regenerować.

dusigrosz2000
02-04-2009, 10:38
Przypominam, że jest to forum doświadczeń i chętnie dowiem sie czegoś nowego bez sloganów reklamowych "6 poziomów opercyjnych"

Właśnie doświadczyłem... i szczerze mówiąc wcale nie powinienem się wypowiadać bo taki poziom kultury wypowiedzi mi nie odpowiada.
W rzeczy samej nie jesteśmy kolegami i pewnie nie zostaniemy dlatego przepraszam za w ten sposób ujety zwrot powitalny - choć zapewne 99% interlokutorów nie zwróciłoby na to uwagi.
Raz jeszcze pozwolę sobie na krótka wypowiedź z wyjaśnieniami.
Operacyjny poziom solankowania to nie jest slogan reklamowy tylko fakt.
Nie będę tego ponownie wyjaśniał bo jak widze i tak jest to odbierane opacznie.
Urzadzenia tapworks jak i inne serie urzadzeń tego samego producenta jako jedyne produkowane sa w całości i w całości dostarczane na rynek do sprzedaży. Produkcja odbywa się wg procedury ISO 9001. Prosze mi wskazać inne urzadzenia produkowane wg tej procedury i znajdujące sie w sprzedaży.
Myśle , że Ci którzy wiedzą co oznacza taki typ produkcji innych wyjaśnień nie potrzebują.
Równiez pozwole sobie przypomnieć , że jest to forum doświadczeń , a że jedni mają go więcej inni mniej to można się nimi wymieniać co wcale nie oznacza , że nie należy zalet urzadzeń o których się wypowiadamy ukrywać. Cóż , tak juz jest , że może to być postrzegane jako argumenty w dyskusji albo jako reklama. Ja starałem sie używać argumentów.
Tylko w sytuacji gdy mnie ktos pyta czy zrobił dobry wybór kupując takie czy inne urządzenie moja opinia jest pozytywna o zakupie to mam powiedzieć , że jest inaczej? No prosze na mnie nie wymuszać absurdalnych zachowań.

Dalsze dyskusje nad wyższościa "jednych świąt nad drugimi" uważam za zbyteczne i przykro mi ale nie będę sie wypowiadał w tym temacie.

ewoda
03-04-2009, 21:31
Przypominam, że jest to forum doświadczeń i chętnie dowiem sie czegoś nowego bez sloganów reklamowych "6 poziomów opercyjnych"

Właśnie doświadczyłem... i szczerze mówiąc wcale nie powinienem się wypowiadać bo taki poziom kultury wypowiedzi mi nie odpowiada.
W rzeczy samej nie jesteśmy kolegami i pewnie nie zostaniemy dlatego przepraszam za w ten sposób ujety zwrot powitalny - choć zapewne 99% interlokutorów nie zwróciłoby na to uwagi.
Raz jeszcze pozwolę sobie na krótka wypowiedź z wyjaśnieniami.
Operacyjny poziom solankowania to nie jest slogan reklamowy tylko fakt.
Nie będę tego ponownie wyjaśniał bo jak widze i tak jest to odbierane opacznie.
Urzadzenia tapworks jak i inne serie urzadzeń tego samego producenta jako jedyne produkowane sa w całości i w całości dostarczane na rynek do sprzedaży. Produkcja odbywa się wg procedury ISO 9001. Prosze mi wskazać inne urzadzenia produkowane wg tej procedury i znajdujące sie w sprzedaży.
Myśle , że Ci którzy wiedzą co oznacza taki typ produkcji innych wyjaśnień nie potrzebują.
Równiez pozwole sobie przypomnieć , że jest to forum doświadczeń , a że jedni mają go więcej inni mniej to można się nimi wymieniać co wcale nie oznacza , że nie należy zalet urzadzeń o których się wypowiadamy ukrywać. Cóż , tak juz jest , że może to być postrzegane jako argumenty w dyskusji albo jako reklama. Ja starałem sie używać argumentów.
Tylko w sytuacji gdy mnie ktos pyta czy zrobił dobry wybór kupując takie czy inne urządzenie moja opinia jest pozytywna o zakupie to mam powiedzieć , że jest inaczej? No prosze na mnie nie wymuszać absurdalnych zachowań.

Dalsze dyskusje nad wyższościa "jednych świąt nad drugimi" uważam za zbyteczne i przykro mi ale nie będę sie wypowiadał w tym temacie.

Widzę, że Pan Dusigrosz się obraził bo ktoś ma inne zdanie.

Niestety nie ma informacji ile konkretnie wynosi oszczędność przy tak zwanych "6 poziomach operacyjnych" i co to jest poziom operacyjny.

Odpowiedzią jest procedura ISO 9001.
cytat "Urządzenia tapworks jak i inne serie urzadzeń tego samego producenta jako jedyne produkowane sa w całości i w całości dostarczane na rynek do sprzedaży"

To na prawdę robi wrażenie. Kolejny tekst z reklamy producenta. Wsypanie złoża i przykręcenie sterownika wymaga procedury ISO 9001.
Pytanie, czy większe urzadzenia też są kompletowane u "producenta" i dźwigiem przywożone do montażu ?
Posiadanie ISO nie świadczy o poprawnym działaniu urządzenia.
Może dystrybutor Tapworksa pokazłby na swojej stronie zdjęcia z tej super fabryki i podał gdzie są produkowane. Na pewno wszyscy padną z wrażenia.

Klienci, którzy kupili te urządzenia narzekają (oprócz tego, że filtry nie zmiękczają wody) na brak instrukcji, a serwisy nie są w stanie przesłać odpowiedniej instrukcji, bo co chwilę zminenia się wersja sterownika.
Oczywiście zaraz będzie tekst, że takimi urządzeniami powinien zajmować się fachowy serwis.
Jeżeli ktoś potrafi zaprogramować magnetowid to poradzi sobie również z ustawieniem sterownika. Wystarczy poprawna instrukcja. Chyba, że producent tak skomplikuje ustawienia, że sam się w nich pogubi.

Co do regeneracji filtra. Niestety ale w kilka minut nie jest możliwe uzyskanie roztworu solanki, który zregeneruje żywicę nawet jeśli będzie to woda zmiękczona. Proszę zapytać chemika. Roztwór wymagany do zregenerowania żywicy powinien mieć stężenie minimum 5-10%. Roztwór nasycony, który powstaje po kilku godzinach ma maksymalnie 32%. Do tego trzeba przyjać, że inżektor w sterowniku zmniejsza stężenie solanki.
Po kilku minutach woda w zbiorniku solanki może być zaledwie lekko słona i regeneracja jest częściowa. Czy na tym polega oszczędność soli ?

Oczywiście mogę być w błędzie i chętnie dowiem się od Pana Dusigrosza czegoś nowego bez obrażania się. Chyba po to jest forum.
cytat -
"ile dobrze pamietam 6 poziomów operacyjnych dozowania wody do soli i zależnie od zużycia wody wybieraja same optymalny poziom co powoduje najefektywniejsze solankowanie w danym - dla okreslonej regeneracji -momencie.
Tylko te i inne urzadzenia tego producenta maja tzw. logiczne sterowanie. Innych urzadzeń z takimi rozwiazaniami nie ma na rynku."

Czy to przypadek, że inni producenci nie maja takiego rozwiazania, czy może takie rozwiazanie nie ma sensu.

11małgosia
08-04-2009, 10:43
Pytanie laika: Korzystajam codziennie ze studni głębinowej o pół roku. Przed hydroforem ( z poduszą powietrzną) jest jedynie filtr mechaniczny. Do tej pory nie robiliśmy badań wody. Nie widzieliśmy takiej potrzeby - woda smaczna, niemętna, bez zapachu, miękka...Zastanowił mnie jednak ciemny, rudawobrązowy osad w czajniku elektrycznym (czajnika nie myłam od pół roku :wink: ). Z tego co piszecie wnioskuję podwyższoną zawartość żelaza.

Czy uzasadnione jest pełne badanie wody, czy wystarczy tylko pod kątem żelaza (żelazo, mangan, twardość, odczyn, utlenialność) i ewentualne biologiczne? Czy taką oceną organoleptyczną :D można się sugerować?

dusigrosz2000
11-04-2009, 09:15
Zrobić badanie w zakresie podstawowym.

eranet
11-04-2009, 18:49
potrzebuje uzdatnic wodę, niestety tochę kamienia w czajniku jest, a po drugie trochę żelaza, choć to akurat nie w czajniku... badania z 2007 roku
"na razie odebrałem badanie wody, podobno nie jest źle, ale woda ma 2 bakterie coli typu fekalnego w 100cm3 oraz 1 paciorkowca... jest mętna - 2,3 mg/dm3. Barwa 10 mg Pt/dm3, odczyn 7,1 pH. Amoniak 0,14/0,18 mg N/dm3, azotyny L0,016, żelazo 0,28, mangan 0,04."

listek
17-04-2009, 09:34
Witam.
prosze o pomoc w doborze urzadzeń.

- woda z wodociagu
- kuchnia, mały wc i 1 łazienka z wanna i prysznicem.
- 2 dorosłych + 1 dziecko


Wyniki badań:

http://www.fototube.pl/pictures/1jp163.jpg (http://www.fototube.pl)


Interesuje mnie miękka woda :).

Zaproponujcie coś (może coś z tych central do uzdatniania wody) .
Dzięki
Pozdrawiam

Kris_1999
17-04-2009, 13:11
Witam fachowcow w tym temacie. Mam zmiekczacz Cosmowater, wersja posrednia, z siecie BIMS. Pytanie takie: jak to jest ze przy przegladzie kotla okazalo sie ze ANODE w zasobniku do grzania wody cieplej mam calkowicie zuzyta? Po trzech latach od wprowadzenia sie? Myslalem ze zmiekczacz na to tez pomoze, wyczysci wode z syfu troszek, a tu - guzik. Twardosc wody wejsciowej 23, wysjciowa ustawiona na 2-3.

dusigrosz2000
17-04-2009, 16:28
Witam fachowcow w tym temacie. Mam zmiekczacz Cosmowater, wersja posrednia, z siecie BIMS. Pytanie takie: jak to jest ze przy przegladzie kotla okazalo sie ze ANODE w zasobniku do grzania wody cieplej mam calkowicie zuzyta? Po trzech latach od wprowadzenia sie? Myslalem ze zmiekczacz na to tez pomoze, wyczysci wode z syfu troszek, a tu - guzik. Twardosc wody wejsciowej 23, wysjciowa ustawiona na 2-3.
Wiekszość producentów zaleca wymiane anody co 12 do 18 miesięcy.
W wyjatkowych przypadkach 24.
Wynika z tego , ze 3 lata to i tak długo. Zmiekczacz nie chroni anody. To anoda ma spełniac funkcje ochronne i rzecz nie dotyczy tylko kamienia. Zasiegnij informacji u dostawcy kotła to zapewne wiecej powie na ten temat.
Choc przyznam , ze w pobliskim BIMS-ie fachowiec od tego tematu wie chyba mniej niz ja:-( ...sprawdzałem osobiście.

dusigrosz2000
17-04-2009, 16:31
Witam.
prosze o pomoc w doborze urzadzeń.

- woda z wodociagu
- kuchnia, mały wc i 1 łazienka z wanna i prysznicem.
- 2 dorosłych + 1 dziecko

Interesuje mnie miękka woda :).

Zaproponujcie coś (może coś z tych central do uzdatniania wody) .
Dzięki
Pozdrawiam
Brakuje informacji o twardości ogólnej Twojej wody... o ile oczywiście interesuje Cie miękka...

dusigrosz2000
17-04-2009, 16:34
potrzebuje uzdatnic wodę, niestety tochę kamienia w czajniku jest, a po drugie trochę żelaza, choć to akurat nie w czajniku... badania z 2007 roku
"na razie odebrałem badanie wody, podobno nie jest źle, ale woda ma 2 bakterie coli typu fekalnego w 100cm3 oraz 1 paciorkowca... jest mętna - 2,3 mg/dm3. Barwa 10 mg Pt/dm3, odczyn 7,1 pH. Amoniak 0,14/0,18 mg N/dm3, azotyny L0,016, żelazo 0,28, mangan 0,04."

A czy studnia z której korzystasz jest eksploatowana non stop czy tez tylko przy okazji?
Nasuwaja sie też watpliwości co do poprawności poboru próbek wody.

sharoon
17-04-2009, 17:03
Fantastyczny wątek. Nareszcie dowiedziałam się czegoś konkretnego. Dziękuję! :)

eranet
17-04-2009, 19:22
potrzebuje uzdatnic wodę, niestety tochę kamienia w czajniku jest, a po drugie trochę żelaza, choć to akurat nie w czajniku... badania z 2007 roku
"na razie odebrałem badanie wody, podobno nie jest źle, ale woda ma 2 bakterie coli typu fekalnego w 100cm3 oraz 1 paciorkowca... jest mętna - 2,3 mg/dm3. Barwa 10 mg Pt/dm3, odczyn 7,1 pH. Amoniak 0,14/0,18 mg N/dm3, azotyny L0,016, żelazo 0,28, mangan 0,04."

A czy studnia z której korzystasz jest eksploatowana non stop czy tez tylko przy okazji?
Nasuwaja sie też watpliwości co do poprawności poboru próbek wody.
studnia użytkowana non-stop, woda pobierana przeze mnie do próbek jakie dostalem od sanepidu, starałem się zachowywać maximum czystości i ostrożności. Woda była badana po wywierceniu studni, stąd może ta cola bo studnia była odkryta. Woda uzywana w domu do wszystkiego ponieważ nie ma wodociągu...
Teraz interesuje mnie jej poprawienie by korzystać z niej spokojnie

dusigrosz2000
17-04-2009, 19:37
Sa dwa wyjścia z tej sytuacji.
Albo przepompowac studnie i powtórzyć badania ....
Albo zaufac badaniom i zdecydowac sie uzdatniać wodę. Niestety ilośc zabiegów wymaganych do przywrócenia instalacji do eksploatacji oraz przeciwdziałania temu co pokazuja badania nie nadaje się do samodzielnego wykonania. Moge jedynie podpowiedziec do kogo sie zgłosic w Twoim rejonie.

eranet
17-04-2009, 19:49
będę wdzięczny za pomoc w znalezieniu ekipy, która doprowadzi sensownym kosztem wodę do użytku, przepompować studni sie nie da, bo to studnia z samowypływem i jest jej non-stop ponad stan

listek
17-04-2009, 19:56
Witam.
prosze o pomoc w doborze urzadzeń.

- woda z wodociagu
- kuchnia, mały wc i 1 łazienka z wanna i prysznicem.
- 2 dorosłych + 1 dziecko

Interesuje mnie miękka woda :).

Zaproponujcie coś (może coś z tych central do uzdatniania wody) .
Dzięki
Pozdrawiam
Brakuje informacji o twardości ogólnej Twojej wody... o ile oczywiście interesuje Cie miękka...

Tak interesuje mnie miękka. Nie kce kamienia na grzałkach :)


A tak bez tego sie nie da? Przypuszczam, że średnio twarda-twardej. Będę wiedział być może w przyszłym tygodniu.

dusigrosz2000
17-04-2009, 21:48
Dowiedz sie i daj znać a cos wymyslimy....cobyś zadowolony był.

listek
18-04-2009, 20:39
Dowiedz sie i daj znać a cos wymyslimy....cobyś zadowolony był.

oki :lol:

listek
03-05-2009, 16:43
Witam.
prosze o pomoc w doborze urzadzeń.

- woda z wodociagu
- kuchnia, mały wc i 1 łazienka z wanna i prysznicem.
- 2 dorosłych + 1 dziecko


Wyniki badań:

http://www.fototube.pl/pictures/1jp163.jpg (http://www.fototube.pl)


Interesuje mnie miękka woda :).

Zaproponujcie coś (może coś z tych central do uzdatniania wody) .
Dzięki
Pozdrawiam

No i mam twardość wody zmierzoną co prawda testem dla akwarystów :oops:

wychodzi cos ok 14 stopni dKH


Czekam na propozycje :D
dziękuję.

Karas123
04-05-2009, 18:48
ja dzisiaj odebrałem badania, jest dosłownie super :evil:
Żelazo 3
Mangan 0,6

gonzo93
05-05-2009, 23:22
Witam
Poproszę zgodnie z tematem wątku o radę czy warto zastosować filtr na wejściu do budynku, a jeśli tak to jaki. Celem dla mnie jest uniknięcie zjawiska osadzania się kamienia na armaturze. W domu jeszcze nie mieszkam, ale będą tam mieszkać 2 dorosłe osoby i 2 dzieci.
Woda z wodociągu, Wyniki badań pozyskane ze stacji uzdatniania wody:
Mętność - 0,49
Barwa - 10
Zapach - nieakceptowalny (:o :o )
Odczyn - 6,73
Smak - nie oznaczono
Przewodność - 454

Amoniak - 0,38
Azotyny - poniżej 0,005
Azotany - 0,21
Żelazo ogólne - poniżej 0,036
Mangan - poniżej 0,005
twardość - średnia.

jj
15-05-2009, 11:51
Mam wodę studzienną dobrej jakości - niezbyt twarda 308 mg CaCO3/l. Jedynym problemem jest dwukrotne przekroczenie norm przez mangan.
Zainstalowałam za radą fachowca zmiękczacz TAPWORKS NSC 25 ED i jestem bardzo niezadowolona z efektu.
Woda była 3-krotnie badana na zawartość manganu i twardość. Proszę spojrzeć na wyniki:


Przed zainstalowaniem zmiękczacza:
mangan 0,12 (norma 0,05)
twardość 308 (norma 60-500)
Woda nie odpowiada wymaganiom jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ze względu na znacznie podwyższoną zawartość związków manganu.

Po zainstalowaniu zmiękczacza
mangan 0,014
twardość 12
Woda nie odpowiada wymaganiom jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ze względu na zbyt niską wartość twardości ogólnej wody.

Wyniki te otrzymano przy ustawieniu twardości wody na panelu sterowania zmiękczacza na 25gpg=430 mg CaCo3/l
Ponieważ nasza woda jest bardziej miękka od tej ustawionej przez fachowca zmieniliśmy ustawienia zmiękczacza i wprowadziliśmy na panelu sterowania wartość 17gpg=300 mg CaCO3/l (wartości podaję w przybliżeniu).
Chcieliśmy w ten sposób uzyskać bardziej twardą wodę.Oto wyniki badań po tym zabiegu:

mangan 0,040
twardość 16
b]Woda nie odpowiada wymaganiom jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ze względu na zbyt niską wartość twardości ogólnej wody.[/b]

Okazuje się, że nie można zmienić twardości wody na panelu urządzenia. Wchodzi woda o twardości konstans i wychodzi o twardości konstans. Można jedynie regulować ilość płukań i w związku z tym ilość manganu. Nie można ustawić urządzenia tak aby otrzymać twardszą wodę.

Czy ktoś może mi powiedzieć jak rozwiązać ten problem aby mieć wodę zdatną do picia przy użyciu tego urządzenia?
Dodam, że za miękka woda nie jest komfortowa w użyciu. Zwiększa się zużycie wody bo nie można spłukać mydła i innej chemi. Nie raz zdarzyło mi się wylać gotującą się wodę z garnka bo na wodzie pojawiła się piana.
Generalnie nie jestem zadowoloną użytkowniczką i NIE POLECAM. Proszę mi powiedzieć dlaczego sprzedaje się urządzenie, które produkuje wodę niezgodną z polskimi normami i nie uprzedza się o tym klientów?
jj

dusigrosz2000
15-05-2009, 12:18
To nie urzadzenie jest winne . Brak zrozumienia problemu powoduje , że właśnie takie sa efekty końcowe. No i nie wiem czy rzeczywiście był to fachowiec skoro tak podszedł do rozwiązania problemu.
Ale po krótce. Urzadzenie działajace na zasadzie wymiany jonowej - czyli tak jak pracuje zmiekczacz - to jedna z opcji jakie mozna zastosowac do usuwania manganu. Nalezy jednak właśnie przed montazem uprzedzić inwestora , ze nastapi zmiękczenie wody do poziomu poniżej 17 mg/litr. jesli inwestorowi to odpowiada to z całą pewnościa bedzie to dobry wybór. Brak komunikacji spowodował jednak , ze nie doszło do osiagnięcia pełnego zadowolenia .
Należałoby obecnie dokonac mieszania wody wejściowej na zmiekczacz z wodą wyjściową ze zmiękczacza w stosunku 1 część wody surowej na 2 części wody po zmiękczaczu. Twardość wody uzyskanej z takiego mieszaniaa będzie w granicach 100mg/litr a poziom manganu powinien oscylować w granicach 0,04 do 0,05 co bedzie wystarczajacym i jednocześnie dopuszczalnym poziomem.
Taki efekt można osiągnąć stosując zawór pomiedzy wejściem a wyjściem urzadzenia i otwierając go doprowadzic do uzyskania twardości w granicach 100mg/l. Wtedy również mangan osiagnie zakładany poziom.
Jest to jedyne rozwiązanie problemu w obecnym stanie nie zmuszajace do zmiany urzadzenia.

Wiele razy już się wypowiadałem by sprawdzać firmy które "wiszą" w internecie. Nie zawsze sa to fachowcy a nawet w przeważajacej wiekszości sa to sprzedawcy. Efekty wtedy sa właśnie najczęściej takie jak i w tym przypadku.

I jeszcze jedno a propos polskiej normy.....jesteśmy jednym z dwóch krajów na świecie które mają wyjatkowo dziwna normę dotyczacą twardiości wody.
Mimo to chciałbym podkreslic - to nie urzadzenie jest winne a niezorientowany dostawca. Urzadzenie można zawsze tak ustawić by woda była właściwa i zgodna z PN.
No i prosze się pacnąć w pierś i przyznać , ze cena była tu najważniejszym czynnikiem decydujacym o wyborze. Bo ja innego uzasadnienia nie widzę.

jj
15-05-2009, 12:30
Dusigrosz,
Możesz coś więcej powiedzieć na temat tego zaworu? Jak działa? Ile kosztuje?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
To prawda, nie mam zbyt dobrego zdania o fachowcu, który nam sprzedał zmiękczacz, choć został mi polecony na tym forum.
Norma WHO wynosi 150, o zdrowie trzeba dbać bo droższe pieniędzy.
Fachowiec nie zaproponował rozwiązań alternatywnych, po prostu znalazł sobie naiwnych laików i wcisnął im to co mu się podobało nie informując o skutkach.
Proszę powiedzieć z ręką na sercu kto z inwestorów zna się naprawdę na uzdatnianiu wody - od tego są fachowcy, a ten był polecony.
jj

artek_g
15-05-2009, 14:48
Witam Was kochani bardzo serdecznie. Jestem pierwszy raz na forum wiec wybaczcie ewentualne wpadki. Jestem na etapie zakupu urzadzenia do uzdatniania wody. Nie mam juz sily i czasu na szukanie urzadzen. Zdecydowalem sie na Tapworks (oczywiscie zasugerowal mi go dytrybutor tej firmy). Jedna rzecz jednak mnie zastanawia. Zaproponowali mi urzadzenie NSC-25-ED. Z analizy wyszlo że mam przekroczony 4x mangan i 9x żelazo. Czy niepowinno byc zastosowane urzadzenie NSC 25 ED-ZM. Bardzo prosze o pomoc i dziekuje

dusigrosz2000
15-05-2009, 16:49
Nie sądze by był to dobry wybór.
Wybór drugiej opcji jest zdecydowanie lepszy.
Najpierw jednak zmien doradcę bo z takim dojedziesz tylko do problemów.

artek_g
15-05-2009, 17:15
Na poczatku dziekuje za zainteresowanie. Dystrybutor powiedzial że urzadzenia nie roznia sie rodzajem złoża tylko funkcjami sterownika - wiec po co przeplacac (tak powiedzial)

dusigrosz2000
15-05-2009, 17:55
na stronie www.tapworks.pl znajdziesz autoryzowanych przedstawicieli.....jesli jeden z nich tak odpowiedział to rece opadają.
Mimo wszystko zmien doradcę to bedzie najlepsze wyjście.

Już to kilka razy pisałem na forum ale powtórzę.
W sprawie uzdatniania wody nalezy zwracać sie do firm z doświadczeniem a nie do sprzedawców. U sprzedawcy jest zawsze niższa cena i brak zaplecza technicznego - to jedyne zalety.
Dobra firma ma do dyspozycji serwis , zaplecze i doświadczenie .

listek
21-05-2009, 21:54
Prosze o dobranie urzadzeń.
- woda z wodociagu
- kuchnia, mały wc i 1 łazienka z wanna i prysznicem.
- 2 dorosłych + 1 dziecko

Interesuje mnie miękka woda

Wyniki:


1. barwa wynik 5 na najwyższą dopuszczalna wartość 15 mg/l pt
2. Mętność wynik 0,61 na najwyższą dopuszczalna wartość 1
3. Ph wynik 7,2 na najwyższą dopuszczalna wartość6,5-9,5
4. zapach akceptowalny
5 smak akceptowalny
6 Amonowy jon mg/l NH4 wynik 0,08 na najwyższą dopuszczalna wartość 0,5
7. Azotyny mg/l NO2 wynik 0,036 na najwyższą dopuszczalna wartość 0,5
8 Azotany mg/l NO3 wynik 2,62 na najwyższą dopuszczalna wartość 2,62
9. Mangan mg/l Mn wynik 0,053 +- 0,012 na najwyższą dopuszczalna wartość 0,05
10 Żelazo mg/l Fe wynik 0,083 na najwyższą dopuszczalna wartość 0,2

No twardość wody wychodzi cos ok 14 stopni dKH


Czekam na propozycje
dziękuję.

ewadora
01-06-2009, 15:22
Mam wodę studzienną dobrej jakości - niezbyt twarda 308 mg CaCO3/l. Jedynym problemem jest dwukrotne przekroczenie norm przez mangan.
Zainstalowałam za radą fachowca zmiękczacz TAPWORKS NSC 25 ED i jestem bardzo niezadowolona z efektu.
Woda była 3-krotnie badana na zawartość manganu i twardość. Proszę spojrzeć na wyniki:


Przed zainstalowaniem zmiękczacza:
mangan 0,12 (norma 0,05)
twardość 308 (norma 60-500)
...........
Dodam, że za miękka woda nie jest komfortowa w użyciu. Zwiększa się zużycie wody bo nie można spłukać mydła i innej chemi. Nie raz zdarzyło mi się wylać gotującą się wodę z garnka bo na wodzie pojawiła się piana.
Generalnie nie jestem zadowoloną użytkowniczką i NIE POLECAM. Proszę mi powiedzieć dlaczego sprzedaje się urządzenie, które produkuje wodę niezgodną z polskimi normami i nie uprzedza się o tym klientów?
jj
Właśnie to urządzenie chciałam zakupic do zmiękczania wody:(. Myślałam ,że można w samym panelu sterowania wyregulować stopien zmiękczania wody.
Mam twardośc wody około 300 podobnie jak JJ.
Czy ktoś wobec tego może polecić urządzenie w którym będzie można ustawić stopień zmiekczania wody ( więcej - mniej )w zależności od potrzeb?
pozdrawiam

mars19
01-06-2009, 19:33
a co powiecie na urzadzenia to; AQUA VITA OSMOZA RO BIO 7
http://allegro.pl/item643849893_filtr_wody_aqua_vita_osmoza_ro_bio_7 _gratisy.html

jj
02-06-2009, 14:14
Dusigrosz,
Możesz coś więcej powiedzieć na temat tego zaworu? Jak działa? Ile kosztuje?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
jj

Jeszcze raz poproszę o informacje na temat tego zaworu. Mój hydraulik był u dystrybutora Tapworksa w Wólce Kosowskiej k.Warszawy i twierdzi, że tapworks nie ma takiego zaworu , który umożliwiałby mieszanie wody uzdatnionej z nieuzdatnioną w zadanej proporcji.
Poproszę o komentarz (techniczny).
jj

artek_g
02-06-2009, 16:39
To jest jakas paranoja z tym uzdatnianiem wody. Ja kupilem NSC-25ED i czekam na montaz. Dobral mi go fachowiec (to sie okaze) ktory zajmuje sie tematem 20 lat. Twardosc wody okolo 300 poza tym przekroczony mangan i żelazo wielokrotnie. Dal mi pisemną gwarancje z zapisem że gwarantuje usuniecie tych zanieczyszczen do poziomu polskiej normy (w innym przypadku zwrot pieniedzy). Ciekaw jestem co powie jak twardosc spadnie ponizej 60. Juz spac nie moge bo za urzadzenie zaplacilem 3250, a gdzie montaz :(

ewadora
03-06-2009, 12:45
Jakoś cisza w temacie. CZyżby fachowcy opuscili forum muratora ;).
A może nie ma urządzeń zmiękczających , w których można regulować stopień zmiękczenia wody ( tak aby nie wykraczała poza normę).
Artek_g koniecznie napisz jak u Ciebie przebiegł montaż urządzenia i jaka jest woda po zmiękczeniu
pozdrawiam

artek_g
03-06-2009, 14:51
Odpisze na pewno. Na wtorek mam umowiony montaz. Wujek mi bedzie zakladal bo ci sprzedali chcieli 1300 zł i koniecznie ich materiały. Swoja drogą obawiam sie ze masz racje i zmiekczacz po prostu bedzie zmiekczal na maxa. Ja na wszelki wypadek zażyczylem sobie poprowadzenie obejscia filtra tak, że w razie czego bede sobie domieszywał wody surowej, żeby uzyskac wieksza twardosc. ie wiem jak to wyjdzie w praktyce. Pozdrawiam

dusigrosz2000
03-06-2009, 14:55
ależ...
pewnikiem są .....ino w ukryciu:-)
Artkowi juz napisałem ....guzik z tego wyjdzie więc jesli zapłacił to żle ulokował pieniadze..... nie z tym doradcą i nie ta metoda.
a urzadzenia w których można regulować stopień zmiękczania oczywiście są.....tylko jak to zwykle bywa w życiu ...zawodzi czynnik ludzki .
To jest zazwyczaj najsłabsze ogniwo w całym łańcuchu... a niezadowolony klient zwala wine na maszynerię.

Jeszcze raz podpowiem.... nim zatrudnisz "fachowca" zapytaj co zrobił . Sprzedawców bez liku sie narobiło.

artek_g
03-06-2009, 15:10
Nie wiem z czego wyjdzie guzik. To ze urzadzenie redukuje mangan i zelazo wiem na 100%, a że jest ot typowy zmiekczacz wiec bedzie zmiekczal. Łatwo jest mowic o czyms ogolnikowo i udawac znawce tematu. Ci co mi sprzedali to urzadzenie dzialajana rynku 20 lat (nie sprzedaja tylko montuja). Wiec powiedz mi jak znalezc dobrych fachowcow, przeciez nie ma zadnego rankingu. Kierujesz sie miedzy innymi poleceniem innych ludzi, a dzwonilem do inych dystrybutorow tapworksa, podawalem wyniki analizy i dobierali to samo urzadzenie. Moze ty dusigrosz masz jakies swoje urzadzenia ktore chcesz sprzedac. Ja mam pisemna gwarancja na usuniecie zanieczyszczen do poziomu PN, wiec jak bedzie cos nie tak to bedą zabierac i kupie od ciebie

ewadora
03-06-2009, 15:17
dusigrosz2000- jesli znasz takie urządzenia to daj namiary :) pilzzzz.
Bo ja też musze w najbliższych dniach zdecydować czy kupić zmiękczacz czy nie.
Chciałabym móc korzystać z dobrodziejstw miekkiej wody - ale bez przesady - woda ,która nie zmywa mydła to nie dla mnie.
Kiedyś w górach miałam sposobność doświadczyć tego wrażenia - i było całkiem denerwujące.
A zafundować sobie coś takiego wo domu i to za własne spore pieniądze to by mnie w...wiło

dusigrosz2000
03-06-2009, 15:38
Artek ...możesz mnie odbierac jako pseudoznawce tematu ...nie przeszkadza mi to. Twierdze jednak na bazie mojego doświadczenia , ze nie da sie pogodzić usuwania manganu i zelaza w całości oraz częściowego usuwania twardości.
Albo trzeba sie zdecydowac na całkowite usuwanie albo tez na częściowe. W tej konkretnej sytuacji jesli chcesz osiagnąć twardość na poziomie PN to nie jest to mozliwe by jednocześnie usunąć żelazo i mangan do poziomu PN. Równiez usunięcie żelaza z wyższych poziomów nie będzie proste a nawet jesli sie to uda to bardzo niestabilny bedzie jego poziom na wypływie z urzadzenia ze wzgledu na zróznicowane prędkości odbioru wody.
Dlatego pozwoliłem sobie na stwierdzenie , ze guzik z tego wyjdzie.
Aby uzyskac oczekiwane przez Ciebie efekty muszą być bezwzględnie co najmniej 2 urzadzenia.
Z pozdrowieniami

dusigrosz2000
03-06-2009, 15:45
Ewadora....
mieszanie bezpośrednie twardości wody na urzadzeniu zmiękczającym - tak by osiagnąć częsciowe zmiękczenie być może jest mozliwe ale ja nie znam takich urzadzeń a sądzę , ze wiedza o takowych dawno by do mnie dotarła gdyby one istniały. Wszelkie częściowe zmiękczanie wody rozwiazuje sie poprzez mieszanie wody wejściowej na zmiękczacz z wodą wyjściową ze zmiekczacza. Wiekszość szanujących sie firm posiada takie specjalne zawory mieszajace by uzyskac oczekiwany przez inwestora efekt ale jesli nawet tego nie posiadaja mozna to rozwiązać poprzez układ dodatkowego zaworu pomiedzy wejściem i wyjściem ze zmiekczacza. Najlepiej jednak skorzystać z gotowych rozwiązań.
Pozdrawiam

artek_g
03-06-2009, 15:56
Bede oddawal wode do analizy to sie okaze. Dali mi gwarancje na pismie wiec bede dochodzil swoich praw. Ostrzegalem ich o tym. Myslisz ze sa az tak bezczelni.
Mysle ze predkosci przeplywu dla zakresu pracy hydrofora domowego nie beda duzo sie od siebie roznily.

dusigrosz2000
03-06-2009, 16:06
Prędkości przepływu będą zależały od ilości włączonych odbiorników....woda z dwóch kranów poleci w większych ilościach niz z jednego... spadnie ciśnienie a wzrośnie ilość wody.
A propos wykonawcy ... mysle ze tu nie chodzi o bezczelność a nieuzasadnioną pewność siebie lub wręcz pewność , że nie sprawdzisz wszystkich parametrów.
Wracając do zaworu mieszającego o którym wspomniałes w jednym z postów... pomysł bardzo dobry tylko pamietaj , ze podnosząc poziom twardości podniesiesz równiez poziom manganu i żelaza. Jesli jest on znikomy to mozna sobie pozwolic na takie mieszanie ale jesli jest kilkukrotnie przekroczony to nie ma mozliwości wymieszania w granicach PN i dlatego też twierdziłem , ze guzik z tego wyjdzie.

artek_g
03-06-2009, 16:13
"Wszelkie częściowe zmiękczanie wody rozwiazuje sie poprzez mieszanie wody wejściowej na zmiękczacz z wodą wyjściową ze zmiekczacza." - czy nie chodzi tu o bypass?

jj
03-06-2009, 17:00
Weszłam na stronę producenta tapworksa i znalazłam tam takie dane
http://www.northstarconditioning.com/website/literature/manuals/lit-nsc25ed.pdf
Zastanawia mnie pozycja "rated capacity" uzależniona od dawkowania soli - u mnie na zmiękczaczu mam podane to samo, tylko zamiast rated capacity mam "hardness removed between regenerations". O co tu chodzi?

Nadal proszę o radę w sprawie zaworu mieszającego wodę surową z uzdatnioną dla modelu tapworks NSC 25 ED.


jj

ewadora
03-06-2009, 17:16
Ewadora....
mieszanie bezpośrednie twardości wody na urzadzeniu zmiękczającym - tak by osiagnąć częsciowe zmiękczenie być może jest mozliwe ale ja nie znam takich urzadzeń a sądzę , ze wiedza o takowych dawno by do mnie dotarła gdyby one istniały. Wszelkie częściowe zmiękczanie wody rozwiazuje sie poprzez mieszanie wody wejściowej na zmiękczacz z wodą wyjściową ze zmiekczacza. Wiekszość szanujących sie firm posiada takie specjalne zawory mieszajace by uzyskac oczekiwany przez inwestora efekt ale jesli nawet tego nie posiadaja mozna to rozwiązać poprzez układ dodatkowego zaworu pomiedzy wejściem i wyjściem ze zmiekczacza. Najlepiej jednak skorzystać z gotowych rozwiązań.
Pozdrawiam

Ja myslałam ,że mozna tak wyregulować urządzenie aby nie zmiękczać wody całkowicie - na przykład do zmiękczania dozować mniej soli ?

dusigrosz2000
03-06-2009, 19:37
Artek .....jak zwał tak zwał ..można to nazywać by-pass.
Są takie które pozwalaja mieszać oprócz funkcji pomijania urzadzenia.

dusigrosz2000
03-06-2009, 19:38
Ewadora...
Soli nie dozuje sie do zmiękczania.....ona jest wykorzystywana tylko w momencie "odtwarzania" złoza .

dusigrosz2000
03-06-2009, 20:04
jj....
nie mam pojecia po co Ci informacje o które pytasz ale nie sądze by były przydatne uzytkownikowi....
a w sprawie zaworu juz się wypowiedziałem i nic nie moge dodac. Takie zawory kupisz u przedstawicieli z całą pewnościa.

jj
03-06-2009, 23:16
jj....
nie mam pojecia po co Ci informacje o które pytasz ale nie sądze by były przydatne uzytkownikowi....
a w sprawie zaworu juz się wypowiedziałem i nic nie moge dodac. Takie zawory kupisz u przedstawicieli z całą pewnościa.

Jestem rozczarowana ogólnikowością twoich wypowiedzi. To ma być profesjonalizm?
Są to ogólnodostępne informacje podane na karcie produktu a pytanie było proste: proszę o wytłumaczenie co one oznaczają. Co do zaworu pytanie też było szczegółowo zadane i istnieje na nie konkretna odpowiedź - tylko trzeba ją znać.
jj
PS A właściwie Dusigrosz dla kogo ty pracujesz, co? Dział marketingu? Bo technicznie duże zaległości.

jj
05-06-2009, 00:37
I jeszcze jedno - dlaczego ten twój super polecony spec nie zaproponował mi np. tego urządzenia http://www.woda.com.pl/index.php?k172,usuwanie-manganu
Po cholerę wciskacie zmiękczacze ludziom, którzy ich nie potrzebują?
jj

ppiszc
05-06-2009, 09:06
Witam,

Moje wyniki wody to:
Odczyn: 7,9pH
Azot amonowy: <0,1mg/l
Azot azotynowy: 0,003mg/l
Azot azotanowy: <0,2mg/l
Zelazo: 0,35 mg/l
Mangan: <0,02 mg/l
Twardosc ogolna: 190 mg/l
dodatkowo dodam ze jak woda nie jest spuszczana przez kilka dni ze zbiornika to dostaje dziwnego, metalicznego zapachu.

No i hydraulik zaproponowal mi uzdatniacz wody (model cosmowater home - zmiekczacz jonowymienny) i w zwiazku z tym mam pytania, poniewaz na wielu stronach podawane sa rozne niekompletne informacje np: ze filtr usuwa zelazo ale juz nie jest podane ile potrafi tego zelaza usunac albo ze usuwa ale bez gwarancji usuniecia (po prostu za malo danych):
1) czy ten uzdatniacz cosmowater nie zmiekczy za bardzo wody?
2) czy uzdatniacz da rade usunac nadmiarowa ilosc zelaza w wodzie?
3) czy nie wystarczy zwykly filtr np:

http://www.woda.com.pl/index.php?p398,wklad-z-atestem-pzh-eliminujacy-z-wody-zelazo-i-mangan-przeznaczony-do-filtrow-bb-20-cali

Chcialbym podlaczyc caly dom (nie bawia mnie podwojne kraniki przy zlewie).
Sklad rodziny to 4 osoby - 3 foki (zona i 2 corki) plus ja.

Pzdr,
ppiszc

jj
05-06-2009, 11:55
ppiszc
Masz bardzo dobrą twardość wody - sama chciałabym taką mieć. Ze zmiękczaczem zejdziesz poniżej poziomu normy-nie kupuj go. Zmiękczacze nadają się do kotłowni a nie do uzdatniania wody do picia.
jj

ppiszc
05-06-2009, 12:20
ppiszc
Masz bardzo dobrą twardość wody - sama chciałabym taką mieć. Ze zmiękczaczem zejdziesz poniżej poziomu normy-nie kupuj go. Zmiękczacze nadają się do kotłowni a nie do uzdatniania wody do picia.
jj

No tez tak mysle ze twardosc wyglada ok (bo b. zblizona mam teraz w miejscu gdzie mieszkam i jest ok) ale co w takim razie z zelazem? jak "tanio" sie go pozbyc?

A co myslice o takim filtrze do zelaza? uda sie nim zbic moje zelazo to poziomu akceptowalnego ?
http://www.woda.com.pl/index.php?p398,wklad-z-atestem-pzh-eliminujacy-z-wody-zelazo-i-mangan-przeznaczony-do-filtrow-bb-20-cali

Pzdr,
ppiszc

artek_g
16-06-2009, 11:07
"Dodam, że za miękka woda nie jest komfortowa w użyciu. Zwiększa się zużycie wody bo nie można spłukać mydła i innej chemi. Nie raz zdarzyło mi się wylać gotującą się wodę z garnka bo na wodzie pojawiła się piana." - używam tydzien NSC-25 i nic takiego nie zauwazylem. Owszem jest wrazenie że mydlo sie troche gorzej splukuje ale bez przesady. Żadnej piany przy gotowaniu nie zauwzylem

ewadora
16-06-2009, 15:03
A mierzyłeś obecnie twardość swojej wody? może nie jest tak miękka jak u jj ?

artek_g
16-06-2009, 16:04
nie mialem czasu jeszcze na analize wody po filtrze, ale zrobie to. facet natomiast mi powiedzial że filtr powinien zmiekczyc do 1 stopnia niem.

KS-dom
16-06-2009, 20:50
Witajcie
Prosze o potwierdzenie badz zaprzeczenie opinii Forumowicza, ze miekka woda powoduje utlenianie sie instalacji miedzianej, a to jest szkodliwe dla zdrowia !!!

Dzieki
Krzysiek

konmak
16-06-2009, 20:57
jaki jest średni koszt uzdatnienia wody dla 3-4 osobowej rodziny?
dwie łazienki, kuchnia, kotłownia. woda tylko do użytku domowego - bez podlewania ogródka.
I kiedy powinienem o tym pomyśleć, na jakim etapie budowy.
woda ze studni głębinowych w Nadarzynie-Wylędy.

dusigrosz2000
17-06-2009, 08:42
Witajcie
Prosze o potwierdzenie badz zaprzeczenie opinii Forumowicza, ze miekka woda powoduje utlenianie sie instalacji miedzianej, a to jest szkodliwe dla zdrowia !!!

Dzieki
Krzysiek

Instalacja miedziana to dzisiaj bardzo częsty wybór ze wzgledu na prostote montazu oraz trwałość. Należy jednak pamiętac , że prawidłowo wykonana instalacja wody przeznaczonej do picia i na potrzeby gospodarcze nie powinna być oparta o tzw. lut miękki tylko powinna byc wykonywana na tzw. zacisk.
Jeżeli instalacja jest lutowana to bez względu na jakość przepływającej wody będzie się szczególnie z miejsc lutowania wypłukiwał kadm i ołów - główny składnik stopu lutowniczego. Jeśli woda dodatkowo jest miękka to w wyniku wypłukiwania się miedzi woda moze mieć lekko zielonkawe lub nawet czarne naloty. Częstokroć woda ma również agresywny charakter co może być spowodowane wieloma czynnikami ( choćby obecnością siarczanów lub agresywnego dwutlenku wegla) i wtedy miedż bedzie poddawana dodatkowo silnemu wypłukiwaniu . Dlatego wykorzystanie miedzi do instalacji jest na przykład w terenach górskich całkowicie niezalecane. Pamiętać również należy , że twardość wody na poziomie ok.50mg/litr eliminuje praktycznie w całości problemy wypłukiwania się jonów miedzi . Podwyższona twardość nie ma jednak wpływu na powolne wypłukiwanie sie składników lutujacych fragmenty miedziane.

ewadora
20-06-2009, 17:43
Proszę o opinie w tym temacie :P

ewadora
28-06-2009, 17:39
http://forum.muratordom.pl/czy-zalozylbys-ponownie-zmiekczacz-wody,t162224.htm
sorki - nie wiem dlaczego link nie został dołączony wcześniej :P

akapap
29-06-2009, 16:09
Jak wygląda instalacja odżelaziacza wody (studnia głębinowa)?

A dlaczego pytam? Jeden z fachowców wspomniał, w studni głębinowej nie należy montować pompy al jedynie włożyć pusty przewód i wodę ciągnąć do mieszkania. Argumentował, że w takim warunkach pompę głębinową szybko uszkodzi taka woda?

Drugi zaś: pompa głębinowa->hydrofor->odżelaziacz.

No i kto tu ma rację?

Pozdrawiam.

konmak
01-07-2009, 16:48
no i wylaliście "dusigrosza" z kąpielą.
te rady coś dawały. Nie ma teraz do kogo się zwrócić o pomoc.
a mam pytanie:
mam twardość wody na poziomie 200.
w normie żelazo i mangan.
Pan z firmy zaproponował:
Filtr mechaniczny Econet Cillit 1’’
ˇ filtr wyposażony jest w siatkę z tworzywa,
ˇ skuteczność filtracji 90 mm,
ˇ wkład umieszczony jest w cylindrze z przezroczystego materiału,
ˇ na dole cylindra znajduje się kran spustowy, pozwalający na
okresowe, ręczne wypłukiwanie zanieczyszczeń mechanicznych,
ˇ cylinder wykony z przezroczystego materiału umożliwia
obserwację stopnia zanieczyszczenia.

potem

zmiękczacz:
Zmiękczacz kompaktowy Econet ZK MAXI
typ filtra Econet ZK MAXI
złoże filtracyjne żywica jonowymienna Amberlite IR 120 Na
obudowa kompaktowa z zaworem solanki, 32 x 114 x 50 cm
wielkość zbiornika na żywicę 10 x 35’’
objętość żywicy 25 dm3
typ zaworu CLACK WS1.CI
zużycie soli ok. 3,2 kg/regenerację
sterowanie elektroniczne – czasowo – objętościowe
średnica przyłącza 1’’

a na koniec
Lampa bakteriobójcza UV Econet V 20

zestaw chyba sensowny, proszę o ocenę.
i czy ta lampa jest potrzebna?
mam wodę z wodociągu ze studni głebinowych Nadarzyn Wylędy

pozdr.
KOnmak

bst
02-07-2009, 10:04
Konmak, a po co chcesz ta wode uzdatniac? Niedobra jest?
Ja mam twardosc 300 i woda jest smaczna. Nie ma jakiejs tragedii z kamieniem czy osadami.

Podobnie lampa. Wykryto u Ciebie jakies bakterie coli? Jak nie to lampa jest zbedna. Piszesz ze wodociag, wiec woda jest (powinna byc) regularnie badana. Zreszta pewnie i tak pewnie surowej nie pijesz.

Ja na Twoim miejscu dal bym tylko filtr mechaniczny, choc tak naprawde tez jest zbedny jezeli to jest wodociag.
Chyba ze chcesz sie pozbyt kilku tys.

bst
02-07-2009, 10:15
Jak wygląda instalacja odżelaziacza wody (studnia głębinowa)?
A dlaczego pytam? Jeden z fachowców wspomniał, w studni głębinowej nie należy montować pompy al jedynie włożyć pusty przewód i wodę ciągnąć do mieszkania. Argumentował, że w takim warunkach pompę głębinową szybko uszkodzi taka woda?
Drugi zaś: pompa głębinowa->hydrofor->odżelaziacz.
No i kto tu ma rację?
Pozdrawiam.

Aby ten pusty przewod zassal wode ze studni glebinowej to lustro wody musi byc nie nizej niz 9m. Chyba ze jakas pompa inzektorowa, ale to rzadkie rozwiazanie.
Wszyscy stosuja zwykkle pompy glebinowe nawet do mocno zazelazionej wody i chodzi to latami. A jak kupisz dobra pompe, taka ktora sie da naprawiac, to koszt ew naprawy nawet jezeli pompa 'zarosnie' nie przekroczy kilkuset zl (zakladajac, ze wszystko wykonane jest zgodnie ze sztuka, tzn ze wylacznik silnikowy wylaczy przeciazona pompe zanim upali sie silnik).

A instalacja odzelaziania np u mnie wyglada tak (zelazo 1.6)
- filtr 130 mikronow dyskowy
- inzektor
- zbiornik hydroforowy 300l zasilany od gory
- filtr 30 mikronow dyskowy
- filtr 1 mikron w kuchni pod zlewem.

Woda jest smaczna, nie pozostawia rdzawych zaciekow.

konmak
02-07-2009, 10:40
Konmak, a po co chcesz ta wode uzdatniac? Niedobra jest?
Ja mam twardosc 300 i woda jest smaczna. Nie ma jakiejs tragedii z kamieniem czy osadami.

Podobnie lampa. Wykryto u Ciebie jakies bakterie coli? Jak nie to lampa jest zbedna. Piszesz ze wodociag, wiec woda jest (powinna byc) regularnie badana. Zreszta pewnie i tak pewnie surowej nie pijesz.

Ja na Twoim miejscu dal bym tylko filtr mechaniczny, choc tak naprawde tez jest zbedny jezeli to jest wodociag.
Chyba ze chcesz sie pozbyt kilku tys.

no teraz to w ogóle zabiłeś mi ćwieka.
zmiękczacz chcę dać pod katem likwidacji ewentualnego kamienia.
Mam piec kondensacyjny, zbiornik nie lubi wody twardej, poza tym grzałki, adg itd.
mam nadzieję, że nie wyrzucam pieniędzy w błoto :(

bst
02-07-2009, 10:57
Na temat pieca kondensacyjnego sie nie wypowiem, ale grzalki w AGD nie zepsuja sie w ciagu roku od takiej wody. Zreszta i pralka i zmywarka uzywa chemii ktora redukuje kamien (czytaj: dobre proszki maja takie dodatki). A jak sie zepsuja po kilku latach, to sie albo je wymieni (kilka stow) albo sie kupi nowy sprzet, bo przeciez nic nie jest wieczne.

Zreszta, zmiekczacz wody mozesz zalozyc w kazdej chwili. Bedziesz przeciez widzial ile kamienia Ci sie osadza np w czajniku.

gosiekc
06-07-2009, 13:28
Doradźcie mi proszę, bo juz sama nie wiem co wybrać. Chodzi o to , że mam znacznie przekroczone dopuszczalne parametry wody, tj. żelaza, manganu i podwyzszona twardość.

żelazo 0,928
mangan 0,354
twardość 524

W przyszłości ( do roku) na pewno zainwestuje w zmiekczacz i może odżelaziacz, jednak teraz ze względów finansowych nie moge sobie na to pozwolić. Czy jeżeli wpuszczę moją wodę do instalacji to czy coś może jej zaszkodzić przy okresie użytkowania tej wody max do 1 roku?

I drugie pytanie, firmy które proponowały mi różne urzadzenia do uzdatniania zawsze wspominały o tym, że muszę zakupić zbiornik hydroforowy o pojemności min 200 l a najlepiej 300 l, co nie bardzo mi odpowiada ponieważ nie mam go gdzie trzymać. Sąsiad z kolei ma u siebie zainstalowany odżelaziacz i zmiękczacz, a firma która mu to robiła powiedziała, że nie ma konieczności montowania tak dużego zbiornika, i założyła mu zestaw hydroforowy wraz z pompa o pjemności ok 24 l. Tłumaczą to tym, że kiedy stacja będzie potrzebowała się przepłukać to będzie się załanczała pompa i na bierzaco dostarczała wodę. Ja z kolei spotkałam się z opiniami, że aby odżelazić wodę trzeba ją najpierw dokładnie napowietrzyć w dużym zbiorniku.
I bądź tu mądry i coś wybierz...
Co firma to nowa opinia.
Mi najlepiej pasowałby zestaw hydroforowy do max 150 l, lub nawet słyszałam o pompach INOX , do których ni ma konieczności podłączania zbiornika - to rozwiąznanie byłoby najlepsze. Jednak czy spełni ono swoje zadanie przy zamontowaniu stacji uzdatniania, no i czy ciagłe uruchamianie takiej pomy bez zbiornika nie będzie miało wpływu najej żywotność.

Czy jest ktoś kto ma taką pompę bez zbiornika i do tego stację uzdatniania? Sprawdza sie to?

Pozdrawiam

gosiekc
08-07-2009, 15:13
up up

bst
09-07-2009, 10:09
Jezeli masz plastykowa instalacje, to przezyje. Pytanie czy Ciebie zona nie powiesi, jak upierze cos bialego, albo jak zagotuje wode a dostanie brazowawa ciecz.

Duzy zbiornik hydroforowy jest wymagany do redukcji zelaza w procesie utleniania powietrzem. Jezeli zastosuje sie inny proces, to takiego zbiornika nie trzeba, aczkolwiek bedzie to pewnie drozsze rozwiazanie. Aczkolwiek u Ciebie tego zelaza za duzo nie ma, wiec moze nie bedzie tak zle/drogo.

Sa pompy ktore nie wymagaja zbiornika hydroforowego, a dokladnie wymagaja jedynie malego wlasnie ok 20l zbiornika. Pompa jest albo sterowana falownikiem albo ma wbudowany falownik (grundfos), przez co rozruch pomy jest bardziej lagodny, tak wiec pompa moze byc uruchamiana czesciej niz zwykla pompa. Niestety taka pompa bedzie drozsza i bardziej awaryjna. Ponoc czesto pompy grundfosa padaja gdy sa burze, tak twierdzil moj studniarz.

gosiekc
09-07-2009, 15:07
żona nie zabije , bo to własnie żona pyta:)

pbas
13-07-2009, 17:59
żelazo 0,928
mangan 0,354
twardość 524


Podaj odczyn wody (pH).

gosiekc
13-07-2009, 19:51
ph 6.7
twardość 524.48

Depi
14-07-2009, 01:54
Szanowni Eksperci! :)

Moje problemy wyglądają tak:

- mętność: 16
- zapach - nieakcept.
- twardość - 470
- amoniak - 1,06
- żelazo - 1,87
- mangan - 0,266

Do tego mikroorganizmy, ale bez tych niedobrych coli.

Najlepiej pewnie jakiś zestaw, czyli osobno odżelaziacz i odmanganiacz (jaki?), a dopiero potem zmiękczacz, coby dało się podmieszać trochę, w razie jak by co.

Ale...

Co zatrzyma amoniak? Węgiel?

Generalnie pustka w kasie, więc jakies rozwiązanie ekonomiczne by sie przydało. Czy fakt, że planuję tak czy siak zbiornik hydroforowy (powietrzny byłby w takiej sytuacji) coś zmienia/ułatwia?

I czy w okolicach (południowych) Warszawy możecie kogoś polecić?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Depi

Zonzi
14-07-2009, 10:22
Depi

Jak pobierales wode ? Ujecie czynne cały czas ?

Mialem podobne wyniki razem z amoniakiem ale po zastosowaniu zestawu - hydrofor 300 l z napowietrzaczem, odżelaźniacz z Otago MP2, filtr narurowy było już b. dobrze a dodałem do tego jeszcze zmiękczacz.

Więcej niż się spodziewałem kosztowały jakiś pierdułki zaworki, złączki, śrubunki.

merror
14-07-2009, 17:39
Wiatm

Mam zelazo 0.6 i mangan 0.55 , twardosc 267, odczyn 6,9

co mozna zrobic z tym zelazem i manganem nie idac w duze koszty, 4 osoby w domu, studnia glebionowa.

artek_g
14-07-2009, 19:19
kiepskie to forum, jedynie jak ktos juz cos założy to można na tym bazowac. swego czasu wrzucilem temat i odezwal sie niejaki dusigrosz. pisal ze to co mi dobrano nie spelni oczekiwan. mialem dozo weglanu wapnia (podobno nie az tak duzo bo okolo 350) i kialkakrotnie przekroczone zelazo i mangan. nie pamietam ile razy ale cos kolo 7 razy. zamontowalem tapworkas 25 i woda jest krysztal. nic mi sie nie osadza niedlugo oddam wode do analizy odnosnie manganu. mam stary uklad hydroforowy i dosc niskie cisnienie 2,3-3,5 wiec nie moglem pozwolic sobie na kolumne. to tyle. pozdrawiam wszystkich ktorzy sie borykaja z problemem uzdatnienia wody. tak na prawde trudnoznalezc zanwce tematu. duzo jest wodolejstwa

Depi
17-07-2009, 17:50
Depi

Jak pobierales wode ? Ujecie czynne cały czas ?

Mialem podobne wyniki razem z amoniakiem ale po zastosowaniu zestawu - hydrofor 300 l z napowietrzaczem, odżelaźniacz z Otago MP2, filtr narurowy było już b. dobrze a dodałem do tego jeszcze zmiękczacz.

Więcej niż się spodziewałem kosztowały jakiś pierdułki zaworki, złączki, śrubunki.

Ujęcie cały czas czynne - od marca zeszłego roku. Ile cały ten zestaw Cię kosztował i gdzie to nabyłeś?

Depi
21-07-2009, 22:49
Puk! Puk! Wszyscy udali się na wakacje? :)

Dostałem ofertę - na 7834 zł za hydofor 300l + odżelaziacz manualny + zmiękczacz automatyczny.

Chyba drogo, nie?

Robocizna ok 800.

DZIDZIAK
22-07-2009, 10:49
jestesmy na etapie zakupu hydroforu i odzielaziacza.
Polecano nam hydrofor Multi HWA 3000 INOX ze zbiornikiem 150L 230V, bodajze jest cichy i dobry, natomiast gdzies wyczytalam ze nie sprawdza sie w domach. Moze ktos moglby polecic dobry hydrofor?

DZIDZIAK
22-07-2009, 14:44
zapomnialam dodac ze polecana nam filtr odżelaziający EPUROFER M
Czy ten filtr jest dobry?

free_shop
23-07-2009, 00:02
jestesmy na etapie zakupu hydroforu i odzielaziacza.
Polecano nam hydrofor Multi HWA 3000 INOX ze zbiornikiem 150L 230V, bodajze jest cichy i dobry, natomiast gdzies wyczytalam ze nie sprawdza sie w domach. Moze ktos moglby polecic dobry hydrofor?
Raczej się nie sprawdza :(
To jest zestaw hydroforowy ze zbiornikiem przeponowym. W przypadku wód studziennych (które mają żelazo i mangan), wymagane jest napowietrzanie wody. Krótko mówiąc; między pompą a zbiornikiem instaluje się napowietrzacz.
Zbiornik powinien być w tym przypadku bezprzeponowy, taki duży ocynkowany (chociaż dla krezusów są wersje ze stali kwasoodpornej).
Kup zwykłą pompę + zbiornik hydroforowy 300 l.
Pompa powinna mieć wydajność co najmniej 3m3/h przy 30m słupa wody (jest to dużo jak dom, ale wystarcza na podlewanie oraz płukania filtrów).
Zwróć uwagę na decybele, kilka decybeli to prawie dwa razy głośniej!

DZIDZIAK
23-07-2009, 08:16
dzieki za odpowiedz.
niestety nie moge miec wiekszego zbiornika niz 150l moze max 200l gdyz nie zmiesci mi.

A moze hydrofor Aspri 25 5M? - czy wogole sobie odpuscic z hydroforem? I kupie zwykla pompe (tzn jaka?) + zbiornik np. 200l ale czy tez bede musiała dodac napowietrzacz?

free_shop
23-07-2009, 12:42
To jakie masz pomieszczenie? Jeżeli hydrofor Ci się nie mieści, to filtry też nie wejdą :(
Zbiorniki bezprzeponowe są stojące, najczęściej spotykane (firmy (hydro-vakuum) czy 200, czy 300 l mają taką samą średnicę (55 cm). Różnią się tylko wysokością.
Poczekaj z kupnem zestawu hydroforowego, zrób analizę wody (fizykochemia ok. 200 zł). Jeżeli z wodą będzie coś nie tak, to każda firma zajmująca się uzdatnianiem dobierze Ci filtry, oraz podpowie: jaka pompa, jaki zbiornik.

DZIDZIAK
23-07-2009, 14:46
Dzieki; tak tez uczynie:)
Pomieszczenie jest niskie gdyz pod schodami.

mundi73
24-07-2009, 18:25
witam wszystkich.

u mnie po badaniu stwierdzono nie zdatność do picia pod względem fizykochemicznym bo

niewłaściwy odczyn 5.9
mangam 0.079

czy można obniżyć mangam i jednocześnie zwiekszyć oddczyn do wartosci przyjętych w normach.
twardości wody nie zbadali.co by fachowcy zaproponowali.

dziekuje za porady

pozdrawiam

free_shop
25-07-2009, 12:48
niewłaściwy odczyn 5.9
Przy takim odczynie każda kąpiel musi być przyjemnością :D (pH neutralne dla skóry).
Nie wiem czym jest to spowodowane: dwutlenkiem węgla, czy ktoś siusia do studni. Musisz go (odczyn) jak najszybciej podnieść, bo Ci zchrupie instalację. Jeżeli masz zbiornik hydroforowy bezprzeponowy możesz to zrobić niewielkim kosztem (ok. 200 zł). Montujesz napowietrzacz (aspirator) przed zbiornikiem, na zbiorniku automatyczny odpowietrznik. Jeżeli jest to dwutlenek węgla, to powinno pomóc.
Mangan w takich ilościach nie powinien sprawiać kłopotów (stare normy dopuszczały wartości 0,1 mg/l). Można go oczywiście usunąć, ale zwykłe filtry odżelaziające nie dadzą sobie rady (zbyt niskie pH).
Jeżeli masz twardą wodę, to niezależnie od rodzaju zbiornika hydroforowego możesz założyć filtr ze złożem "Crystal Right CR-100" (filtr nazywa się "sanitizer").
Tak czy inaczej musisz zrobić pęłną analizę fizykochemicznę wody.

mundi73
25-07-2009, 13:47
witam dziekuje za odpowiedź.

mam pełną analize i akurat to jest nie dobre.jeszcze tej wody nie używałem bo dom dopiero na ukończeniu i robiłem badanie bo potrzebne do odbioru domu w starostwie

taką dostałem oto propozycje od jednej z firm.chce żeby fachowiec wypowiedział sie czy jest trafna pod względem doboru.
tylko w moim badaniu nie ma twardości nie wiem dlaczego.czy sanepid tego nie robi standartowo.



cytuje;
Czy Pana woda jest twarda, gdyz taką ilośc zelaza i manganu zdejmie również zmiękczacz do wody.
Zmiękczacz kompaktowy Maxi B z domieszką złoża Cristal-Right 100 głowicą automatyczną Fleck 5600, cena: 2759 zł brutto
Filtr Cintropur NW32 TE wypełniony złożem Aquacleanit, cena: 525 zł brutto

ja w tej ofercie nie widze nic do ph !!!!!
pozdrawiam

mundi73
25-07-2009, 14:42
dostałem jeszcze jedną oferte gdzie proponuje napowietrzacz i kolumne ze złożem defeman oraz imerys( niby podnoszący ph.)
tylko pytanie co twardością bo jakos nikt mnie o to nie pytał a widze że przy usuwaniu mangamu może być problem z tym
pozdrawiam

free_shop
25-07-2009, 14:56
Odczyn podnosi "Aquacleanit" oraz złoże "Crystal Right".
Aquacleanit jest złożem dolomitowym; rozpuszczając się podnosi pH jednocześnie zwiększa się twardość wody. Dlatego zaproponowano Ci również zmiękczacz.
Moja propozycja: oddaj wodę do sanepidu i każ im zbadać tylko twardość (chociaż jest to standardowe oznaczenie), zapłacisz może 20 zł. Możesz też też kupić tester w sklepie z rybkami.
Jeżeli masz miękką wodę można zastosować filtr ze złożem dolomitowym np. "Calcite", "Bewaclean", "Magno-Dol" itp.
Ponieważ złoża te rozpuszczają się w wodzie, wymagają uzupełniania (np. raz w roku).
Co do oferty, może jest i dobra (nie znam dokładnie złoża "Aquacleanit"), ale wydaje mi się, że Cintropur to trochę za mały filtr: albo sobie nie da rady, albo uzupełnianie będzie zbyt upierdliwe (=zbyt częste). Obym się mylił :oops:

mundi73
25-07-2009, 15:05
to we wtorek bedą znowu pobierać wode to dam zlecenie na twardość

ale nie kumam

jedna pani chce mi założyć zmiekczacz nie znając czy woda nadaje sie do zmiekczenia.ona twierdzi że zmiekczacz usunie managam.ale jeżeli nie mam twardej wody to raczej nie ma co zmiękczać

a ja chce 2 sparawy załatwić.
zmniejszyć zawartość mangamu i podnieść ph i chyba nic wiecej.

free_shop
25-07-2009, 15:34
dostałem jeszcze jedną oferte gdzie proponuje napowietrzacz i kolumne ze złożem defeman oraz imerys( niby podnoszący ph.)
tylko pytanie co twardością bo jakos nikt mnie o to nie pytał a widze że przy usuwaniu mangamu może być problem z tym
pozdrawiam
Ta oferta jest sensowna: na górze złoże podwyższające pH (imerys), na dole zdejmujące żelazo i mangan (defeman). Wszystko w jednym urządzeniu. Warunkiem jest, że masz zbiornik hydroforowy bezprzeponowy (zastosowanie napowietrzacza).
Twardość nie przeszkadza w usuwaniu manganu.
Pani od oferty ze zmiękczaczem już dziękujemy :evil: Zmiękczacz i owszem usunie mangan, ale wodę będziesz miał zmiękczoną do zera. Nie każdemu uzytkownikowi to odpowiada, poza tym taka woda jest agresywna.

mundi73
25-07-2009, 16:06
no to wkońcu dochodzimy do jakiś wniosków.sory ale w tym względzie to nic nie kumam i muszę sie zdać na tych co mają jakąś wiedze.

ze zbiornikiem nie problem bo hydrofornie będe budował dopiero.tylko widze że ciśnienie robocze w niektórych filtrach jest około 10bar a pompy hydroforowe pracują od 1,5 do 4bar.przynajmniej tu gdzie ja mieszkam.to chyba trzeba szukać kolumny która ma zakres w tym przedziale

a tak wogóle to jeżeli ktoś sprzedaje to śmiało może przysłać oferte cenową.uprzedzeń nie mam a kase i tak trzeba wydać .chodzi o to żeby kupić to co jest potrzebne

free_shop
25-07-2009, 16:15
robiłem badanie bo potrzebne do odbioru domu w starostwie
Przepraszam, ale dopiero teraz się wczytałem w Twój post :oops: . Nieraz spotkałem się z takimi problemami klientów, ale po jaki c... starostwie badania wody?
Jeżeli chcesz z nimi żyć dobrze, to daj im tą analizę. Ale jeżeli masz awersję do urzędasów, to spytaj się na jakiej podstawie żądają wyników analizy wody. Jaką wodę pijesz, to nikogo nie powinno interesować!
Powołaj się na Dziennik Ustaw z 2007 r. Nr 61 poz. 417, paragraf 3.1 punkt 2 i 3.
link poniżej:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0417.htm

mundi73
25-07-2009, 16:30
widze że w głowach sie pomieszało że chcą tego wyniku.

ale teraz to już dla siebie chce żeby pić dobrą wode.
wg sanepidu to niskie ph i podwyższony mangam zdrowy nie jest.jeszcze teraz we wtorek zlece przy badaniu oznaczenie twardości wody i będzie wsio.

mam w tej studni bakterie ale licze że po odkażaniu sie ich pozbęde bo jak nie to klops.
kupa forsy na nową studnie i brak pewności co do jakości

josephine
25-07-2009, 22:46
U nas też jednym z dokumentów wymaganych do zakończenia budowy jest badanie wody.

free_shop
25-07-2009, 23:37
Nie jestem prawnikiem, tylko hydraulikiem (taki w berecie z antenką). Ale zawsze można zapytać na jakiej podstawie domagają się badań wody. Najlepiej złożyć zapytanie na piśmie na tzw. dziennik w sekreteriacie. Będą mieli zagwozdkę :D Minister, to minister, i żadna panienka z okienka nie ma nic do powiedzenia (patrz link powyżej)

Barbossa
28-07-2009, 20:06
to może wiesz jak zabawić się z nadmiarem antymonu - wymyślily darmozjady jego ozanczanie, max stężenie, ale jak z tym walczyć, to sami nie wiedzą :-?

dusigrosz2000
28-07-2009, 21:38
Węglem aktywnym

free_shop
28-07-2009, 23:15
to może wiesz jak zabawić się z nadmiarem antymonu - wymyślily darmozjady jego ozanczanie, max stężenie, ale jak z tym walczyć, to sami nie wiedzą :-?
A jaki nadmiar? (Sanepid tego nie bada!)
Jesteś upierdliwy (czytając Twoje posty)! I za to Cię lubię! Barbossa, nie myśl za dużo, bo "mam żonę i dziecko, Gałkiewicz niech sie chociaż nad dzieckiem ulituje".
Dopuszczalną wartość antymonu w "normach" określono na 0,005 mg/l, czyli na wartość, którą minimalnie można zbadać.
Światowa Organizacja Zdrowia, nie przejmuje się tak antymonem (mogę podesłać linki).
WHO badania wykonywało czywiście na szczurach.
Cytat z "wytycznych WHO": "dlatego tymczasowa zalecana dopuszczalna wartość antymonu została ustalona na poziomie praktycznej oznaczalnolści w analizie ilościowej".
Sanepid nie robi oznaczeń na antymon. Ale jeżeli chcesz się go pozbyć, to może być np. odwrócona osmoza pod zlewem.
Antymon podczas kąpieli nie przeszkadza.
Zawsze można pić wodę butelkowaną.

Barbossa
29-07-2009, 22:26
Szanowny Kolego

poczyta sobie Kolega nowe rozporządzenia to znajdzie balladę o antymonie i paru nowych jego druhach z kompanyi, których to szanowny ustawodawca nakazał ścigać z nastaniem cudownego 2009
wyszło 0,011, a z wyjściem przyszło pismo z uroczej instytucji zwanej PSSE


a aktywny węgiel to chyba na co innego Panie dusigrosz2000
nie znam się na tym, ale związków metali to on raczej nie łapie

dusigrosz2000
29-07-2009, 23:03
Jeśli ktoś stwierdza , ze sie nie zna to dziwne że się wypowiada autorytatywnie ....zatem łapie .....i to wyjątkowo skutecznie....
a antymon to nie zwiazek a pierwiastek w czystej postaci........

Barbossa
30-07-2009, 18:17
cóż nie było moją ideą łapać na czymś, na czym sam się nie znam, tyle że węgiel kojarzy mi się z tym co do dzioba się tka przy zatruciach
chociaż, chociaż, przy zatruciach chemicznych też doradzają węgiel :roll:
już sam nie wiem

antymon to zapewne pierwiastek, ale podobno może być w postaci anionów i kationów (gdzieś słyszałem)
ale czy to to samo co oznaczenie SAMEGO antymonu????
nikt nie wie, nawet ci, co to zarządzili, to jest w tym tragikomiczne

kafelka
31-07-2009, 14:35
Proszę o radę, co można zrobić z tymi coli :evil:

Wyniki badań wody z naszej studni, kopanej 2 lata temu, od ponad pół roku regularnie używanej, czyszczonej i odkażonej podchlorynem sodu rok temu. W poblizu brak szamb, czynnych siedzib ludzkich (na razie), studnia ok. 5 m. głębokości.
mętność : 0,32 norma dopuszczalna: 1
barwa: 0 norma: 15
zapach : z0 norma: akceptowalny
pH :7,1 norma: 6,5-9,5
bakterie grupy coli : 26 norma 0
escherichia coli : 0 norma 0
enterokoki :0 norma 0

woda miękka (rejon podgórski)

Próbka pobrana przez pracownika sanepidu, po spuszczeniu wody z kranu i zdezynfekowaniu końcówki wylewki.

free_shop
31-07-2009, 17:23
antymon to zapewne pierwiastek, ale podobno może być w postaci anionów i kationów (gdzieś słyszałem)
ale czy to to samo co oznaczenie SAMEGO antymonu????
Antymon to pierwiastek i oznacza się go jako czysty. Jeżeli oznacza się go w związku, to i tak przelicza się na SAM antymon.
A propos związku, to faktycznie masz rację: on (ona) jest trochę "bi", występuje na stopniach utleniania od -3 do +5 (czyli może tworzyć i kationy i aniony).
Niektóre węgle aktywne zatrzymują metale ciężkie (antymon też mogą zatrzymywać). W czasie zatrucia związkami antymonu podaje się choremu "czarne, cudowne tabletki".
Antymon może też usuwać złoże zwane "KDF", ale nie mam pewności. Może ktoś ma takie doświadczenia.

free_shop
31-07-2009, 17:42
W poblizu brak szamb, czynnych siedzib ludzkich (na razie), studnia ok. 5 m. głębokości.
bakterie grupy coli : 26
Moja propozycja:
- zachlorować jeszcze raz studnię i całą instalację (najlepiej na noc),
- po paru godzinach (rano) spuścić wodę ze wszystkich kranów
- po paru dniach oddać jeszcze raz wodę do analizy (można so bie zażyczyć tylko coli, będzie taniej)
Mogło się zdażyć tak, że studnia była chlorowana, a rury w domu już nie (oby tak było). Jeżeli wyniki będą podobne, to znaczy że masz bakterie w studni (jest to możliwe, bo jest bardzo płytka).
Wtedy pozostaje tylko montaż lampy UV. 15Wat powinno wystarczyć.

kafelka
03-08-2009, 12:10
W poblizu brak szamb, czynnych siedzib ludzkich (na razie), studnia ok. 5 m. głębokości.
bakterie grupy coli : 26
Moja propozycja:
- zachlorować jeszcze raz studnię i całą instalację (najlepiej na noc),
- po paru godzinach (rano) spuścić wodę ze wszystkich kranów
- po paru dniach oddać jeszcze raz wodę do analizy (można so bie zażyczyć tylko coli, będzie taniej)
Mogło się zdażyć tak, że studnia była chlorowana, a rury w domu już nie (oby tak było). Jeżeli wyniki będą podobne, to znaczy że masz bakterie w studni (jest to możliwe, bo jest bardzo płytka).
Wtedy pozostaje tylko montaż lampy UV. 15Wat powinno wystarczyć.

Studnia była chlorowana przed wykonaniem instalacji, więc rury nie były odkażane. Ale tak z drugiej strony czy mozliwe jest aby coli tak długo przetrwały w instalacji? Gdzieś czytałam, że bakterie Escherichia coli są tzw. organizmem wskaźnikowym, tj. nie tworzą form przetrwalnikowych i czas ich przeżycia w warstwie wodonośnej to 25-75 dni. Nie wiem jak to się ma do innych bakterii "typu coli". Ale jeżeli ich przeżywalność jest podobna to znaczyłoby, że pochodzą ze studni i skażenie jest świeże.

Z piątej strony :wink: woda jest pewnie podskórna i bakterie mogą się pojawić w przyszłości nawet jak ubijemy je w tej chwili, więc może od razu montować lampę uV? Jaki byłby koszt takiej lampy? I jak się to montuje, w pomieszczeniu gosp. czy też pod zlewozmywakiem?

Póki co dziękuję za radę i proszę o spojrzenie chłodnym okiem czy mój tok rozumowania jest prawidłowy. :-?

Barbossa
03-08-2009, 13:05
aaaa dziękować, dziękować

kafelka
03-08-2009, 14:18
aaaa dziękować, dziękować

Myślę, że trochę kultury nie zaszkodzi :D

Depi
03-08-2009, 22:19
Panowie! Rady!

Nie wiem, czy dla mnie akurat złoże Klarsanit/Defeman musi być, czy sam Klarsanit wystarczy? Z tego co czytam, to Klarsanit byłby OK bo powinien zdejmować żelazo i mangan do odpowienio 5 i 1 mg/dm3, czyli u mnie z palcem w d... A jednak proponuje mi Pani to Klar/Defe - czemu?

Czy jest sens płacić 2x tyle za sterowanie czasowe? Jeszcze wolumetryczne to bym się skusił, ale czasowe? Troche bez sensu chyba. To już pytanie do użytkowników wersji manualnej - jak to dokładnie wygląda? Czy wystarczy pacnąć guzik i "się samo", czy trza nad tym sterczeć i cos przełączać/wyłączać itp?

z góry dzięki

free_shop
03-08-2009, 22:22
Z piątej strony :wink: woda jest pewnie podskórna i bakterie mogą się pojawić w przyszłości nawet jak ubijemy je w tej chwili, więc może od razu montować lampę uV? Jaki byłby koszt takiej lampy? I jak się to montuje, w pomieszczeniu gosp. czy też pod zlewozmywakiem?
Twój tok rozumowania jest chyba prawidłowy. Nie mogę spojrzeć na to chłodnym okiem, bo gorący pot zalewa mi oczy :D (nie mam klimy :( ).
Po szóste: masz rację! Bakterie przy tak płytkiej studni mogą się pojawiać co chwila. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie lampy UV. Koszt to jakieś 1.500 - 2.500 zł (w zależności od firmy). Tzw. palnik (czyli jarzeniówkę, która jest w środku) należy wymieniać raz w roku. Lampę UV montuje się za zbiornikiem hydroforowym (tak aby cała woda idąca na dom była dezynfekowana). Jeżeli masz odejście na ogródek (woda do podlewania), to lampę wstawiasz "za". Nie ma sensu dezynfekować wody do podlewania.
Przy montażu, ważne jest aby rury podłączeniowe "szły" do góry. Zapobiegnie to zapowietrzaniu się lampy. Po montażu należy zachlorować całą instalację.
Ważne jest aby w wodzie nie było żelaza ani manganu, ponieważ rura osłonowa palnika ("jarzeniówki") pokrywa się rdzą i lampa wtedy nie działa. Ale w Twoim przypadku (barwa 0) tego problemu chyba nie będzie.
Nie kupuj lamp do akwariów i oczek wodnych (nie wytrzymują ciśnienia, które jest w instalacji).

Depi
04-08-2009, 00:16
Chyba mają włączonego ignora na mnie :(

aniawmuratorze
04-08-2009, 20:36
Proszę o poradę.
Zrobiłam badania wody z mojej studni, z której będę musiała korzystać ok 1 roku do momentu rozbudowy wodociągu.

twardość ogólna (CaCO3) 168 mg/l
żelazo ogólne 0,609 mg/l
mangan 0,187 mg/l

pH 7,55

Czy jest konieczność uzdatniania wody przy takich parametrach ?

Barbossa
04-08-2009, 20:39
Proszę o poradę.
Zrobiłam badania wody z mojej studni, z której będę musiała korzystać ok 1 roku do momentu rozbudowy wodociągu.

twardość ogólna (CaCO3) 168 mg/l
żelazo ogólne 0,609 mg/l
mangan 0,187 mg/l

pH 7,55

Czy jest konieczność uzdatniania wody przy takich parametrach ?
a poszukaj sobie przepisów/rozporządzenia
trudne to takie???

aniawmuratorze
04-08-2009, 20:46
Proszę o poradę.
Zrobiłam badania wody z mojej studni, z której będę musiała korzystać ok 1 roku do momentu rozbudowy wodociągu.

twardość ogólna (CaCO3) 168 mg/l
żelazo ogólne 0,609 mg/l
mangan 0,187 mg/l

pH 7,55

Czy jest konieczność uzdatniania wody przy takich parametrach ?
a poszukaj sobie przepisów/rozporządzenia
trudne to takie???

gdybym była wykształciuchem pewnie nie zadawałabym glupich pytań tak?
ale do tej pory nie interesowałam się co pynie z mojego kranu bo była to woda miejska :roll:

czy chodzi Ci o normy gdy piszesz - przepisy/rozporządzenia ?

free_shop
04-08-2009, 22:17
Chyba mają włączonego ignora na mnie :(
Może wystarczy zmienić awatara :D
Jest tak samo odstraszający jak Twoja woda :)
A teraz na poważnie. W Twoim przypadku zastosowanie zbiornika bezprzeponowego np. 300 l nie zaszkodzi, a może pomóc. Koszt to ok. 700-800 zł. Plus aspirator, jakieś 150-200 zł.
I teraz najważniejsze.
Dwie metody uzdatniania.
Pierwsza: odżelaziacz + zmiękczacz (plusem jest to, że możesz sobie dowolnie ustawiać twardość wody uzdatnionej).
Druga: filtr tzw. "sanityzer" ze złożem Crystal Right (plusem jest to, że filtr jest tańszy, zdejmuje żelazo, mangan, twardość, amoniak, minusem, że nie ma możliwości regulacji twardości wody i może być za miękka).
Zestaw odżelaziacz + zmiękczacz można kupić za ok. 5000-5500 zł (odżelaziacz automatyczny, zmiękczacz objętościowy).
Nie wiem co to za złoże "klarsanit", bo to śakaś nazwa handlowa złoża sprzedawanego przez firmę Klarsan. Dopytaj się co to takiego. Chociaż co by to nie było, jeżeli dają Ci gwarancję usunięcia żelaza i manganu, to bierz! Z drugiej strony ten klarsanit (może się mylę), to może być złoże dolomitowe podwyższające pH. Jeżeli tak jest, to chyba nie zadziała
Jeżeli chodzi o sterowanie filtrów to są 3 rodzaje: manualne (trzeba samemu kręcić zaworami kulowymi), automatyczne czasowe (klient nie musi nic robić, filtr płucze się sam co kilka dni), oraz automatyczne wolumetryczne inaczej objętościowe ( j.w., filtr płucze się po przejściu określonej ilości wody). Najtańsza jest wersja manualna, trochę droższa czasowa, a najdroższa objętościowa.
Jeżeli coś nie jest jasne, to śmiało zadawaj pytania na forum, albo na priva :) Postaram się odpowiedzieć.

aniawmuratorze
04-08-2009, 22:37
szkoda że to Ty free shop nie odpowiadałeś na moje pytanie :(
tylko Barbossa wysłał mnie blondi na drzewo po przepisy :-?

Barbossa
04-08-2009, 22:42
to jak gotowanie z książki kucharskiej
albo się zgadzasz, albo pie...sz
innej możliwości nie ma, więc nie jęcz i się wysil!!!!

free_shop
04-08-2009, 22:48
Czy jest konieczność uzdatniania wody przy takich parametrach ?
Jeżeli ta woda nie sprawia Ci problemów (rude lub czarne zacieki na sanitariatach, "oczka" na herbacie, rude kołnierzyki na białych koszulach męża po praniu) to daj sobie spokój. Taka ilość żelaza i manganu Cię nie zabije (wodę masz miękką, ok. 10 stopni niemieckich). Ale jeżeli woda Ci nie odpowiada, może warto zainwestować w odżelziacz (2000-3000 zł). Może się okazać, że woda z Twojej studni jest lepsza niż z wodociągów (a na pewno tańsza).

dusigrosz2000
04-08-2009, 22:48
free shop uważaj ....
zastosowanie Crystal Right'u przy instalacji miedzianej doprowadzi do powaznych problemów....
lepiej tego złoza nie doradzac bez odpowiedniego rozpoznania tematu.....
Ale tak poza tym to słusznie prawisz...

aniawmuratorze
04-08-2009, 22:56
to jak gotowanie z książki kucharskiej
albo się zgadzasz, albo pie...sz
innej możliwości nie ma, więc nie jęcz i się wysil!!!!

mniej kropek poproszę bo nie wiem o co Ci chodzi

jakby ktoś chciał zajrzeć do przepisów to proszę (dzięki veruni)
http://www.halat.pl/wodawarunki.html

aniawmuratorze
04-08-2009, 22:57
Czy jest konieczność uzdatniania wody przy takich parametrach ?
Jeżeli ta woda nie sprawia Ci problemów (rude lub czarne zacieki na sanitariatach, "oczka" na herbacie, rude kołnierzyki na białych koszulach męża po praniu) to daj sobie spokój. Taka ilość żelaza i manganu Cię nie zabije (wodę masz miękką, ok. 10 stopni niemieckich). Ale jeżeli woda Ci nie odpowiada, może warto zainwestować w odżelziacz (2000-3000 zł). Może się okazać, że woda z Twojej studni jest lepsza niż z wodociągów (a na pewno tańsza).

dzięki free shop o to mi chodzilo :D

free_shop
04-08-2009, 23:03
free shop uważaj ....
zastosowanie Crystal Right'u przy instalacji miedzianej doprowadzi do powaznych problemów....
lepiej tego złoza nie doradzac bez odpowiedniego rozpoznania tematu
I tu masz rację! Chodziło mi o to, aby Klientowi pokazać jakie są rozwiązania problemu. Tak, czy siak musi iść do firmy zajmującej się uzdatnianiem wody (albo do Ciebie, albo do mnie :D ). Firma ,np. taka jak moja "krzak", bierze póżniej odpowiedzialność za jakość wody, czyli powinna się dowiedzieć wszystkiego: z czego jest zrobiona instalacja, dostać pełną analizę wody (sam wiesz, że żelazo i mangan nie wystarcza, potrzeby jest amoniak, barwa, utlenialność itp.).
Sanityzer, ze złożem Cryslal Right niektórym Klientom odpowiada :o i są zadowoleni.

free_shop
04-08-2009, 23:18
dzięki free shop o to mi chodzilo :D
vuala!
Jeszcze raz umieszczę linka do rozporządzenia Ministra:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0417.htm
Nikogo nie interesuje jaką wodę używasz, to jest Twój problem (patrz paragaf 3).

mundi73
05-08-2009, 19:37
witam.
moja studnia po drugiej dezynfekcji nie zawiera bakteri szkodliwych dla zdrowia.czyli można pozbyć sie pierwiastków i pić do woli.


pozdrawiam

mundi73
05-08-2009, 20:47
witam.
czy ktoś wie jaki test użyć do oznaczenia twardości wody i gdzie go kupic bo sanepid olał sprawe a 3 raz płacić nie za bardzo.
pozdrawiam

free_shop
05-08-2009, 21:12
Tester do twardości całkowitej (inaczej "ogólnej") możesz nabyć w firmie sprzedającej filtry, albo w sklepie z rybkami. Akwaryści nazywają go tester do twardości "GH" (to taki ich slang :) ). Większość testerów podaje wynik w stopniach niemieckich. Mnożysz to przez 17,9 i masz wynik w mg/l.

mundi73
05-08-2009, 21:15
Tester do twardości całkowitej (inaczej "ogólnej") możesz nabyć w firmie sprzedającej filtry, albo w sklepie z rybkami. Akwaryści nazywają go tester do twardości "GH" (to taki ich slang :) ). Większość testerów podaje wynik w stopniach niemieckich. Mnożysz to przez 17,9 i masz wynik w mg/l.

dzieki bardzo

Depi
06-08-2009, 09:21
szkoda że to Ty free shop nie odpowiadałeś na moje pytanie :(
tylko Barbossa wysłał mnie blondi na drzewo po przepisy :-?

No Barbossa troche racji ma, bo te normy łatwo znaleźć (chyba nawet w tym wewątku) - jest to prosta informacja. Zresztą gdzie Ty robiłaś te badania że Ci nie powiedzieli co z nich wynika??? :o

Ale jak nie dajesz rady, to znaj jednak moje dobre serce ;) :lol:

- żelazo - norma do 0,2 mg/l (czyli u Ciebie przekroczona)
- mangan - do 0,05 mg/l (czyli przekroczona)
- twardość masz dość wysoką, ale bez przesady (norma - do 500)

Wnioski już ci free_shop wyłożył przed chwilą jak widzę.

aniawmuratorze
06-08-2009, 09:37
szkoda że to Ty free shop nie odpowiadałeś na moje pytanie :(
tylko Barbossa wysłał mnie blondi na drzewo po przepisy :-?

No Barbossa troche racji ma, bo te normy łatwo znaleźć (chyba nawet w tym wewątku) - jest to prosta informacja. Zresztą gdzie Ty robiłaś te badania że Ci nie powiedzieli co z nich wynika??? :o

Ale jak nie dajesz rady, to znaj jednak moje dobre serce ;) :lol:

- żelazo - norma do 0,2 mg/l (czyli u Ciebie przekroczona)
- mangan - do 0,05 mg/l (czyli przekroczona)
- twardość masz dość wysoką, ale bez przesady (norma - do 500)

Wnioski już ci free_shop wyłożył przed chwilą jak widzę.

Depi dziękuję za Twoje dobre sercebadania robiłam w Sanepidzie
wiem że normy są przekroczone i w jakim stopniu to mam opisane w badaniu

ale bardziej chodziło mi o użytkowość takiej wody
jak to wpływa na codzienne użytkowanie np pranie, czy zanieczyszczenia sanitariatów
wody nie będę używać dłużej niż rok (mam nadzieję :roll: )
dlatego zaczełam się zastanawiać czy warto ją uzdatniać na ten okres

mam do reanimacji stację uzdatniajacą znajomych którym po awarii ogrzewania w pom gosp pękły na mrozie wkłady filtracyjne

stacja jest oddana do przeglądu do firmy która ją montowała kilka lat temu

Neq
06-08-2009, 11:15
Witam
Jakiś czas temu odebrałem wyniki badania wody z mojej studni (wiercona na 15 m głębokości, lustro wody znajduje się na poziomie 3,5m), oto one:

Wyniki badań organoleptycznych i fizykochemicznych:

Barwa: 30 +- 4 \\\ dop. 15

Mętność: 6,9 +- 1,3 \\\ dop. 1

Odczyn: 6,9 \\\ dop. 6,5-9,5

Przewodność: 976 \\\ dop. 2500

Zapach: akceptowalny

Amony jon: poniżej 0,40 \\\ dop. 0,50

Azotany: 71,0 +- 8,0 \\\ dop. 50

Azotyny: 0,16 \\\dop. 0,50

Mangan: 0,369 +- 0,074 \\\ dop. 0,050

Żelazo: 0,108 \\\ dop. 0,200

Glin: -

Twardość: -

Fluorki: -

Chlorki: -

Wyniki badań mikrobiologicznych:

Wykryto tylko:

Liczba bakterii grupy coli (NPL) w 100 ml wody: 20 \\\ dop.0


Dzisiaj będę chlorował studnię, prosiłbym aby znawcy tematu poradzili mi co mam zrobić, aby ta woda nadawała się do użytku (tzn. pranie, gotowanie, zmywanie). Instalację C.O mam w miedzi, cała reszta jest z alupexu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

dusigrosz2000
06-08-2009, 11:31
Zainstalować odmanganiacz....skoryguje barwe i metnośc również oraz wymiennik jonowy z żywica na azotany.
I nic więcej.
Oczywiście woda musi być uprzednio pozbawiona bakterii.

Neq
06-08-2009, 11:55
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Miałbym jeszcze jedną prośbę, abyś podpowiedział mi, które urządzenia są godne polecenia dla rodziny czteroosobowej.

Pozdrawiam

kafelka
06-08-2009, 12:54
Z piątej strony :wink: woda jest pewnie podskórna i bakterie mogą się pojawić w przyszłości nawet jak ubijemy je w tej chwili, więc może od razu montować lampę uV? Jaki byłby koszt takiej lampy? I jak się to montuje, w pomieszczeniu gosp. czy też pod zlewozmywakiem?
Twój tok rozumowania jest chyba prawidłowy. Nie mogę spojrzeć na to chłodnym okiem, bo gorący pot zalewa mi oczy :D (nie mam klimy :( ).
Po szóste: masz rację! Bakterie przy tak płytkiej studni mogą się pojawiać co chwila. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie lampy UV. Koszt to jakieś 1.500 - 2.500 zł (w zależności od firmy). Tzw. palnik (czyli jarzeniówkę, która jest w środku) należy wymieniać raz w roku. Lampę UV montuje się za zbiornikiem hydroforowym (tak aby cała woda idąca na dom była dezynfekowana). Jeżeli masz odejście na ogródek (woda do podlewania), to lampę wstawiasz "za". Nie ma sensu dezynfekować wody do podlewania.
Przy montażu, ważne jest aby rury podłączeniowe "szły" do góry. Zapobiegnie to zapowietrzaniu się lampy. Po montażu należy zachlorować całą instalację.
Ważne jest aby w wodzie nie było żelaza ani manganu, ponieważ rura osłonowa palnika ("jarzeniówki") pokrywa się rdzą i lampa wtedy nie działa. Ale w Twoim przypadku (barwa 0) tego problemu chyba nie będzie.
Nie kupuj lamp do akwariów i oczek wodnych (nie wytrzymują ciśnienia, które jest w instalacji).

Dzięki free_shop.

Czy w Jeleniej Górze lub okolicach możesz polecić jakąś firmę zajmującą się uzdatnianeim H2O ?

Depi
06-08-2009, 20:56
Może wystarczy zmienić awatara :D
Jest tak samo odstraszający jak Twoja woda :)

Daj spokój - Hal Solo Cię odstrasza? :lol:



A teraz na poważnie. W Twoim przypadku zastosowanie zbiornika bezprzeponowego np. 300 l nie zaszkodzi, a może pomóc. Koszt to ok. 700-800 zł. Plus aspirator, jakieś 150-200 zł.
I teraz najważniejsze.
Dwie metody uzdatniania.
Pierwsza: odżelaziacz + zmiękczacz (plusem jest to, że możesz sobie dowolnie ustawiać twardość wody uzdatnionej).
Druga: filtr tzw. "sanityzer" ze złożem Crystal Right (plusem jest to, że filtr jest tańszy, zdejmuje żelazo, mangan, twardość, amoniak, minusem, że nie ma możliwości regulacji twardości wody i może być za miękka).
Zestaw odżelaziacz + zmiękczacz można kupić za ok. 5000-5500 zł (odżelaziacz automatyczny, zmiękczacz objętościowy).
Nie wiem co to za złoże "klarsanit", bo to śakaś nazwa handlowa złoża sprzedawanego przez firmę Klarsan. Dopytaj się co to takiego. Chociaż co by to nie było, jeżeli dają Ci gwarancję usunięcia żelaza i manganu, to bierz! Z drugiej strony ten klarsanit (może się mylę), to może być złoże dolomitowe podwyższające pH. Jeżeli tak jest, to chyba nie zadziała
Jeżeli chodzi o sterowanie filtrów to są 3 rodzaje: manualne (trzeba samemu kręcić zaworami kulowymi), automatyczne czasowe (klient nie musi nic robić, filtr płucze się sam co kilka dni), oraz automatyczne wolumetryczne inaczej objętościowe ( j.w., filtr płucze się po przejściu określonej ilości wody). Najtańsza jest wersja manualna, trochę droższa czasowa, a najdroższa objętościowa.
Jeżeli coś nie jest jasne, to śmiało zadawaj pytania na forum, albo na priva :) Postaram się odpowiedzieć.

OK - tyle mnie więcej przyswoiłem już z lektury wątku i innych materiałów. Zaplanowałem właśnie hydrofor + napowietrzacz + odżelaziacz/odmanganiacz + zmiękczacz osobno (właśnie po to, aby nie musieć zmiękczać do zera).

Tylko w praktyce robi się różnie. Tej kwoty 5000-5500 tys. o której piszesz to żadna firma mi nie zaproponowała. Najtańsza proponuje taki zestaw za 5700 netto! To ci co mają Klarsanit/Defeman. Klarsanit to ma usuwac żelazo (choć na stronie piszą, że niby mangan też do 1mg, ale Klarsan już pisze, że tylko żelazo), a Defeman lepiej mangan (do 1,5mg). W sumie brzmi logicznie, ale ile w tym prawdy? O podnoszeniu pH ani słowa...

Cenowo wygląda to tak Klarsanit<Birm, Klarsanit/Defeman<Defeman. Różnica przy butli 12/52 to między najtańszym o najdroższym 1400 zł! I bądź tu człowieku mądry.

Następna kwestia to rozmiar urządzeń. Czy 12 cali średnicy ma być, czy może być 10? Czy wysokość 44 czy 52 cale? Czy to się da jakoś obliczyć, dobrać? Na razie jest nas dwójka, choć jakieś rozszerzenie rodziny pewnie nastąpi kiedyś...

Ze zmiękczaczem podobnie - mają w ofercie tańsze, ale proponują droższy. I teraz pytanie - czy tylko po to, aby więcej zgarnąć, czy coś jest na rzeczy? Czy 10/44 to dobry rozmiar zmiękczacza? Czy cena 2100 netto jest OK? Sami na stronie polecają na 4-5 osób (czyli w naszej sytuacji z dużym zapasem) w pełni zautomatyzowane urządzenie za 2069 brutto, więc nie wiem co jest grane.

Podobnie z pojemnością wymiany - te jednostki (czy to są stopnie twardości na m3?) oFxm3 jakoś się nie skalują z objętością żywicy, mimo, że żywica jest ta sama - Purolite C100E, czyli kationit silnie kwaśny. Ponoć trochę manganu i żelaza też zjada, jakby przez odżelaziacz się przedostały.

Kolejna kwestia - ponoć w odżelaziaczach nie stosuje się głowic wolumetrycznych, bo nie ma sensu oszczędzać samej wody. Dla mnie ma sens, bo wywóz szamba kosztuje prawie 300 PLN! :evil: Co Ty o tym sądzisz?

No i ostatnia kwestia - czy jest sens robić trójnik i latem wylewać wodę z płukania na ogród, ew. do studni chłonnej?

Jej - ale walnąłem epistołę :)

Depi
10-08-2009, 10:50
Bump!

DZIDZIAK
10-08-2009, 12:29
Jestem po wstępnej analizie wody, wyniki poniżej. Otrzymałam propozycje zakupienia takich filtrow „Filtr automatyczny odzelaziajaco - odmanganiajacy typ BLUE 1054 GS” i „Zmiekczacz BLUE COMPACT 11 V- sterowanie objętościowe” i zastanwiam się czy to są dobre urzadzenia? Nie ukrywam ze koszt całościowy jest dosyc wysoki stad tez moje pytanie czy warto tyle pieniędzy placic. Firma namawia mnie również na badanie włacznie z bakteriologia czy warto mimo tego ze w sąsiedztwie nie ma tego typu problemu?


Parametr analizy Woda surowa
zapach akceptowalny
Twardosc ogólna 250
Żelazo 3
Mangan 0,5

free_shop
10-08-2009, 23:43
OK - tyle mnie więcej przyswoiłem już z lektury wątku i innych materiałów. Zaplanowałem właśnie hydrofor + napowietrzacz + odżelaziacz/odmanganiacz + zmiękczacz osobno (właśnie po to, aby nie musieć zmiękczać do zera).
Bardzo dobre rozwiązanie


Następna kwestia to rozmiar urządzeń. Czy 12 cali średnicy ma być, czy może być 10? Czy wysokość 44 czy 52 cale? Czy to się da jakoś obliczyć, dobrać? Na razie jest nas dwójka, choć jakieś rozszerzenie rodziny pewnie nastąpi kiedyś...
Lepszym (pewniejszym rozwiązaniem (szczególnie przy tańszych złożach) jest butla 12x52 cale. Przy droższych powinna wystarczyć 10x54 cale. Zobacz, co Ci się bardziej kalkuluje.

Ze zmiękczaczem podobnie - mają w ofercie tańsze, ale proponują droższy. I teraz pytanie - czy tylko po to, aby więcej zgarnąć, czy coś jest na rzeczy? Czy 10/44 to dobry rozmiar zmiękczacza? Czy cena 2100 netto jest OK? Sami na stronie polecają na 4-5 osób (czyli w naszej sytuacji z dużym zapasem) w pełni zautomatyzowane urządzenie za 2069 brutto, więc nie wiem co jest grane
10/44 jest dobra, ale w Twoim przypadku wystarczy zmiękczacz kompaktowy o zdolności jonowymiennej 75°dx m3 (lub 130°Fxm3). Cena 2100 jest w miarę dobra. Chociaż jeżeli chcesz zaoszczędzić możesz kupić chińszczyznę za 1700 brutto.

te jednostki (czy to są stopnie twardości na m3?) oFxm3
Tak. Twardość często podaje się w stopniach francuskich (F), lub niemieckich (d).

Ponoć trochę manganu i żelaza też zjada, jakby przez odżelaziacz się przedostały.
Zmiękczacz zdejmuje również żelazo i mangan. W tej samej proporcji, co twardość. Czyli jeżeli zmiękczysz swoją wodę o połowę, to żelaza również będzie o połowę mniej.

Kolejna kwestia - ponoć w odżelaziaczach nie stosuje się głowic wolumetrycznych, bo nie ma sensu oszczędzać samej wody.
Nie stosuje się.

No i ostatnia kwestia - czy jest sens robić trójnik i latem wylewać wodę z płukania na ogród, ew. do studni chłonnej?.
Nie ma sensu wstawiać trojnika. Płukanie filtra zawsze odprowadzane jest wężem giętkim (np 1/2 cala), ktory wprowadza się do ruru kanalizacyjnej. Zawsze można taki wąż wyciągnąć i wywalic za okno. Ale uwaga! Tylko z odżelaziacza! Popłuczyny ze zmiękczacza tylko do szamba szczelnego!

Jej - ale walnąłem epistołę :)
No! :) Acha, jeszcze jedno! Dobrze jest zakupić glowice do odżelaziacza i zmiękczacza jednej firmy.

free_shop
10-08-2009, 23:58
Jestem po wstępnej analizie wody, wyniki poniżej. Otrzymałam propozycje zakupienia takich filtrow „Filtr automatyczny odzelaziajaco - odmanganiajacy typ BLUE 1054 GS” i „Zmiekczacz BLUE COMPACT 11 V- sterowanie objętościowe” i zastanwiam się czy to są dobre urzadzenia? Nie ukrywam ze koszt całościowy jest dosyc wysoki stad tez moje pytanie czy warto tyle pieniędzy placic. Firma namawia mnie również na badanie włacznie z bakteriologia czy warto mimo tego ze w sąsiedztwie nie ma tego typu problemu?


Parametr analizy Woda surowa
zapach akceptowalny
Twardosc ogólna 250
Żelazo 3
Mangan 0,5
Urządzenia bardzo dobre (głowice firmy Clack). Ale analiza wody trochę krótka :-? Jeżeli nie daleś im pełnej analizy, to w przypadku nieprawidłowej pracy urządzeń, firma się wypnie :)
Analizę bakteriologiczną warto zrobić. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, można ją wykonać po zamontowaniu filtrów i wypłukaniu instalacji.

DZIDZIAK
11-08-2009, 08:28
dzieki za odpowiedz, w tym wpadku zrobie pelniejsze badanie wody aby mi sie pozniej firma nie wypiela:)

Robert11
11-08-2009, 14:28
Dzień dobry

Proszę o poradę czy z taką wodą jak moja można coś zrobić czy może mam już zacząć kopać nową studnię?

Mętność 10,8
Odczyn 6,69
Twardość 96
Żelazo 0,92
Mangan 0,224
Amoniak 0,28
Azotany 4,2
Azotyny 0,243
Chlorki 14,9
Bakterie coli 50
Ogólna liczba bakterii >100
Clostiridia 1
Enterokoki 2

DZIDZIAK
11-08-2009, 14:42
po prosze jeszcze o pomoc w wyborze pompy, zamierazm kupic wg waszych wskazowek zbiornik bezprzeponowy 300L i do tego pompe myslala o Grundfos MQ 3-45, ale nie wiem czy ona sie nadaje

free_shop
11-08-2009, 23:48
po prosze jeszcze o pomoc w wyborze pompy, zamierazm kupic wg waszych wskazowek zbiornik bezprzeponowy 300L i do tego pompe myslala o Grundfos MQ 3-45, ale nie wiem czy ona sie nadaje
Grundfos MQ 3-45 to hydrofor, czyli pompa i zbiornik hydroforowy w jednym.
Zasada działania jest taka, że ta pompa nie potrzebuje zbiornika. Nie wiem dokładnie, ale elektronika (czujnik cićnienia albo przepływomierz) steruje obrotami pompy. Czyli zawsze (czy odkręcisz jeden kran, czy wszystkie w domu) masz zawsze takie samo ciśnienie. Zestaw: hydrofor (czyli w Twoim przypadku MQ 3-45) + zbiornik hydroforowy powinien teoretycznie zadziałać. W praktyce nie spotkałem się z takim rozwiązaniem. Może ktoś z forumowiczów ma takie doświadczenia?
Może lepiej zastosować zwkłą pompę wirnikową?

free_shop
12-08-2009, 00:05
Dzień dobry
Bakterie coli 50
Ogólna liczba bakterii >100
Clostiridia 1
Enterokoki 2
Dzień dobry!
Brakuje tu tylko świńskiej grypy :) Pić Broń Boże! Kąpać się nie polecam.
Wygląda na płytką studnię. Jeżeli tak jest, prawdopodobnie źródło jest skażone.
Związków azotu (amoniak, azotyny, azotany) bardzo mało.
Twardość cudowna (miękka woda).
Chlorki jak w "Żywcu".
Zelazo i mangan do zdjęcia.
Dwie propozycje:
1. napowietracz + zbiornik hydroforowy bezprzeponowy + odzelaziacz (płukany wodą) + lampa UV
2. zestaw hydroforowy (dowolny) + odzelaziacz regenerowany nadmanganianem potasu (np. ze złożem Greensand) + lampa UV.
Jeżeli studnia jest głęboka, zachlorować studnię i instalację. Następnie jeszcze raz zrobić analizę biologiczną wody.

mundi73
12-08-2009, 00:44
Czy w Jeleniej Górze lub okolicach możesz polecić jakąś firmę zajmującą się uzdatnianeim H2O ?[/quote]

witam i podłączam sie do pytania

Robert11
12-08-2009, 07:29
Studnia kopana o głębokości około 10m (lustro wody na ok. 8m).
W chwili obecnej mam zamontowany zbiornik hydroforowy ocynk 200l i pompa w studni Espa acua 5.
W najbliższych dniach planuję zachlorować (ClO2) studnię, porządnie przepłukać instalację i powtórzyć badanie wody.
Czytałem, że przed odżelaziaczem (odmanganiaczem) należy montować filtr mechaniczny zastanawiam się czy jest sens montować dodatkowo na wejściu filtr węglowy lub (i) ceramiczny 0,3 mikrona (podobno zatrzymuje większość bakterii).
Jeden gość radził mi kupno obudowy filtra narurowego 20'' i zasypanie go złożem Pyrolox, Greensand albo Crystalright w celu pozbycia się nadmiary żelaza i manganu, czy to zdałoby egazamin?

DZIDZIAK
12-08-2009, 10:48
Grundfos MQ 3-45 to hydrofor, czyli pompa i zbiornik hydroforowy w jednym.
Zasada działania jest taka, że ta pompa nie potrzebuje zbiornika. Nie wiem dokładnie, ale elektronika (czujnik cićnienia albo przepływomierz) steruje obrotami pompy. Czyli zawsze (czy odkręcisz jeden kran, czy wszystkie w domu) masz zawsze takie samo ciśnienie. Zestaw: hydrofor (czyli w Twoim przypadku MQ 3-45) + zbiornik hydroforowy powinien teoretycznie zadziałać. W praktyce nie spotkałem się z takim rozwiązaniem. Może ktoś z forumowiczów ma takie doświadczenia?
Może lepiej zastosować zwkłą pompę wirnikową?

nie chcialabym przekombinowac, takze moze lepiej zakupie zwykla pompe wiernikowa, czy moglbys mi polecic jakas dobra pompe?

Depi
12-08-2009, 11:40
free_shop Dzięki wielkie za odpowiedzi!

Wpis powyżej przypomniał mi tez o filtrach mechanicznych - wstępnym i pewnie za filtrami także powinny być. Jakie? Sznurkowe, odśrodkowe, krążkowe? 5, 10, 50 um? :roll:

Czy 1300 netto za montaż tego to nie przesada? Czy dam radę zrobić to samemu z ew. pomocą hydraulika?

free_shop
12-08-2009, 23:13
Czy w Jeleniej Górze lub okolicach możesz polecić jakąś firmę zajmującą się uzdatnianeim H2O ?
Przykro mi, ale w okolicach Jeleniej Góry nie mam znajomych :( ani też wrogów :D . Chętnie, ale nikogo nie mogę polecić (może bym dostał jakąś działkę 8) ). To nie znaczy, że nie ma w tych okolicach dobrych firm :D

free_shop
13-08-2009, 00:29
Studnia kopana o głębokości około 10m (lustro wody na ok. 8m
To powinno wystarczyć , aby nie było bakterii. Chyba, że sąsiad ma nieszczelne szambo :(

W najbliższych dniach planuję zachlorować (ClO2) studnię, porządnie przepłukać instalację i powtórzyć badanie wody.
Jest to dobry pomysł (CiO2!). Życzę Ci, aby bakterie były tylko w instalacji. Najlepiej po chlorowaniu, jest podłączyć wąż do najdalszego kranu i wylewać wodę na trawę przez kilka (kilkanaście) godzin.

Czytałem, że przed odżelaziaczem (odmanganiaczem) należy montować filtr mechaniczny zastanawiam się czy jest sens montować dodatkowo na wejściu filtr węglowy lub (i) ceramiczny 0,3 mikrona (podobno zatrzymuje większość bakterii).
Teoretycznie, tak! Montuje się filtry mechaniczne (100 lub 200 mikronów) przed urządzeniami. Chodzi o zabezpieczenie głowic filtrów np. przed "porysowaniem". Za filtrami montuje się filtry tzw. "końcowe" (od 100 do 1 mikrona). Jest to norma w przypadku dużych instalacji (np. woda butelkowana).
W praktyce w domkach jednorodzinnych się tego nie stosuje. No chyba, że Klient chce mieć "full wypas" :D . Z drugiej strony, każda firma zabezpiecza się i nie daje gwarancji na urządzenia, jeżeli nie ma filtra wstępnego (przed urządzeniami).
Filtr węglowy montuje się na końcu.
Co do filtra ceramicznego, to się nie znam, nie stosowałem. Nie wiem, czy przepuści takie ilości wody (np. 1m3/godz. - średni wypływ do wanny)

Jeden gość radził mi kupno obudowy filtra narurowego 20'' i zasypanie go złożem Pyrolox, Greensand albo Crystalright w celu pozbycia się nadmiary żelaza i manganu, czy to zdałoby egazamin).
Chyba nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Zwykły filtr narurowy wymaga odpowiedniej przeróbki (fachowo nazywa się to "wstawieniem rury z koszem ssawnym"). W zależności od zastosowanego złoża należałoby go płukać co jakiś czas (może się okazać, że np. co 2 tygodnie), Pyrolox- wodą, Greensand-roztworem nadmanganianu potasu, Cryslalright-roztworem soli kuchennej. Wystarczająco zniechęciłem :D ?
W Twoim przypadku wystarczy wstawić aspiraror (napowietrzacz) przed zbiornikiem hydroforowym oraz zamontować odżelaziacz.

free_shop
13-08-2009, 00:40
Czy 1300 netto za montaż tego to nie przesada? Czy dam radę zrobić to samemu z ew. pomocą hydraulika?
Cena zalezy od materiału z jakiego jest wykonana instalacja, oraz czy wykonuje ją hydraulik, czy firma sprzedająca filtry.
Hydraulik, robiący w miedzi, zawołany do podłączenia filtrów może sobie zażyczyć nawet 1500 zł (brutto). Firma sprzedająda filtry wykona montaż za 1000 zł. Jeżeli masz hydraulika na miejscu, który robi Ci całą instalację w domu, możesz zapłacić 500 zł.
Oczywiście są to przykładowe ceny, wszystko zależy od tego, kogo zatrudnisz, oraz od kosztów materiałów.

free_shop
13-08-2009, 00:50
nie chcialabym przekombinowac, takze moze lepiej zakupie zwykla pompe wiernikowa, czy moglbys mi polecic jakas dobra pompe?
Przekombinować, to może nie, ale przepłacić TAK :D
Nie będę Ci doradzał w sprawie pomp, bo się nie znam :(
Najlepiej póść do firmy, która zajmuje się sprzedażą i serwisem pomp.
Najpierw zdecyduj się na filtry, a później kup pompę.
Chodzi o to, aby pompa "miała siłę wypłukać filtry". Uwierz mi, ale potrzeba o wiele więcej wody, niż do mycia rąk.
Dla przykładu: do wanny potrzebujesz 1- 1,5 m3/h (przy ciśnieniu 0,5 bara). Do wypłukania filtra może być potrzebne 2,5 m3/h (np. przy ciśnieniu 2 bary).

Depi
13-08-2009, 09:54
Cena zalezy od materiału z jakiego jest wykonana instalacja, oraz czy wykonuje ją hydraulik, czy firma sprzedająca filtry.


Instalacja jest z plastiku, hydraulik jest mi jeszcze winien dokończenie kotłowni a firma sprzedająca cały sprzęt chce 1300 netto. Co sądzisz?

No i te filtry wstępne/końcowe mechaniczne - jaki i o jakiej dokładności jest potrzebny?

Robert11
13-08-2009, 10:31
Dziękuję za informacje.
Niestety z tego co czytam w innych postach to chyba będę jeszcze musiał wymienić pompę na "mocniejszą" ale to dopiero po konsultacji ze sprzedawcą odżelaziacza.
Czy znasz może kogoś sprawdzonego z okolic Bielska-Białej, kto sprzedaje odżelaziacze?

Depi
13-08-2009, 11:07
No i te filtry wstępne/końcowe mechaniczne - jaki i o jakiej dokładności jest potrzebny?

Sorry - już doczytałem w innej odpowiedzi :)

DZIDZIAK
13-08-2009, 14:08
Przekombinować, to może nie, ale przepłacić TAK :D
Nie będę Ci doradzał w sprawie pomp, bo się nie znam :(
Najlepiej póść do firmy, która zajmuje się sprzedażą i serwisem pomp.
Najpierw zdecyduj się na filtry, a później kup pompę.
Chodzi o to, aby pompa "miała siłę wypłukać filtry". Uwierz mi, ale potrzeba o wiele więcej wody, niż do mycia rąk.
Dla przykładu: do wanny potrzebujesz 1- 1,5 m3/h (przy ciśnieniu 0,5 bara). Do wypłukania filtra może być potrzebne 2,5 m3/h (np. przy ciśnieniu 2 bary).

dzieki za odpowiedz. Na filtr juz sie zdecydowalam BLUE 1054 GS, teraz musze poszukac dobrej pompy, polecano mi grudfos JP6 tylko ze przeczytalam ze wielkosc zbiornika 200 L a mialam miec 300L

sakiw
17-08-2009, 13:22
Witam
właśnie dostałem wyniki badań wody ze studni głębinowej, niestety jest tam trochę żyjątek których chciałbym się pozbyć (przez parę dni otwór studni nie był zabezpieczony i mogła dostać się do niego deszczówka, więc zakładam że chlorowanie powinno załatwić sprawę) Przejrzałem forum i niestety nie znalazłem bliższych informacji o samym chlorowaniu. Stąd moje pytania, jak wygląda zabieg chlorowania,? można go wykonać samemu czy lepiej zlecić to jakieś firmie, gdzie można dostać podchloryn ewentualnie inne środki do dezynfekcji?

scorpion25
17-08-2009, 20:40
Pytanie Laika !?
Co daje uzdatnianie wody,jaki jest koszt takiej stacji do domu jednorodzinnego i czy warto to mieć :roll:

Pozdr.

Koszt i rodzaj urządzeń zależy od źródła wody. Przy wodzie wodociągowej i domu jednorodzinnym można zamontować filtr mechaniczny, zmiękczacz (brak kamienia na armaturze),

Jestem w trakcie remontu domu jednorodzinnego i po wymianie wszystkich instalacji wodociągowych i gazowych zamierzam zainstalować stację uzdatniania wody (zmiękczanie i odżelazienie - zależy jeszcze od wyników badań).
Na górze mam już jednak nową działającą armaturę, a pomieszczenie gdzie będzie stała stacja nie jest jeszcze zrobione. Na nowej armaturze pojawia się jednak kamień, co nie napawa mnie szczęsciem.

Chciałbym zatem zainstalować na okres około 1 roku filtr mechaniczny i zmiękczacz wody. Czy możecie coś doradzić jeśli chodzi o system/filtry. Wiem, że w sumie zapłacę dwa razy (za filtry i później za stację), ale stacji jeszcze nie mogę postawić ;-(.

Będę zobowiązany za poradę - zależy mi na sprawdzonym, dobrym systemie.

Pozdrawiam,
Łukasz

dzebrys
20-08-2009, 23:33
witam,

wg badan woda ma nastepujace parametry:

rodzaj jednostka wynik dopuszczalne
barwa uptco 6 15
metnosc ftu 0.12 1
odczyn (ph) 7.68 6.5-9.5
smak akcepto
zapach akcepto
amonowy jon mg/l <0.05 0.5
azotany mg/l 12.43 50
azotyny mg/l <0.01 0.5
przewodnictwo uS/m 450 2500
mangan mg/l <0.025 0.05
zalazo mg/l <0.05 0.2
mg/l CacO3 256.2 60-500
twardosc n 14.35 3.36-28
mV 5.12 1.2-10
utlenialnosc mg/l <0.7 5

tak wiec jakosc jest ok. wg opini miejscowych osadza sie duzo kamienia.
czyli wciaz zbyt twarda? jaki filtr/urzadzenie powinienem zastosowac
aby pozbyc sie kamienia?

jaka jest optymalna twardosc wody? ktore z dostepnych na rynku
stacji maja najlepszy stosunek ceny do jakosci. z tego co widzialem
zloze jest w wiekszosci z usa i nie rozni sie nawet wygladem.


pozdrawiam
piotr

mundi73
21-08-2009, 16:16
witam wszystkich.

kupiłem test na twardość wody tzw kropelkowy.

wynik wychodził mi taki że żeby zmienić barwe potrzebował 3 krople czyli wg producenta to 3stopnie niemieckie. czy ja to dobrze rozumuje bo jakaś ta woda bardzo mięka wychodzi a w naszym rejonie to raczej żadkość.

czy robił ktoś badania takim testem??


pozdrawiam

Robert11
24-08-2009, 12:09
Witam
Chciałbym jeszcze zapytać czy montując filtr mechaniczny przed odżelaziaczem i węglowy za nim powinienem inwestować w obudowy BigBlue czy wystarczą zwykłe 10 calowe. Chodzi mi o maksymalne przepływy i spadki ciśnienia bo mam chyba ciut za słaba pompę :-?

dusigrosz2000
24-08-2009, 12:49
generalnie przed odżelaziaczem nie stosuje sie żadnych filtrów mechanicznych , a za mozesz dawać co chcesz ale im wiekszy (powierzchnia) tym mniejsze spadki ciśnienia w czasie eksploatacji.

free_shop
26-08-2009, 21:42
Przejrzałem forum i niestety nie znalazłem bliższych informacji o samym chlorowaniu. Stąd moje pytania, jak wygląda zabieg chlorowania,? można go wykonać samemu czy lepiej zlecić to jakieś firmie, gdzie można dostać podchloryn ewentualnie inne środki do dezynfekcji?
Tu było:
http://forum.muratordom.pl/podchloryn-do-dezynfekcji-studni-gdzie-kupic,t165997.htm

free_shop
26-08-2009, 21:50
Chciałbym zatem zainstalować na okres około 1 roku filtr mechaniczny i zmiękczacz wody. Czy możecie coś doradzić jeśli chodzi o system/filtry. Wiem, że w sumie zapłacę dwa razy (za filtry i później za stację), ale stacji jeszcze nie mogę postawić ;-Łukasz
A może warto zainwestować w zmiękczacz, który będzie zainstalowany docelowo? Montaż na wężach giętkich. Można go wówczas przestawiać z miejsca na miejsce.

free_shop
26-08-2009, 22:14
jaka jest optymalna twardosc wody? ktore z dostepnych na rynku
stacji maja najlepszy stosunek ceny do jakosci. z tego co widzialem
zloze jest w wiekszosci z usa i nie rozni sie nawet wyglad.
Na podstawie badań woda jest "cudowna". Twardość też do przyjęcia (14 stopni niemieckich). Jeżeli koniecznie chcesz ją zmiękczać, to owszem można. Z praktyki (mojej): twardość w granicach 6-8 stopni jest optymalna. WHO proponuje 8 stopni niemieckich, ale to wynika z zapotrzebowania wapnia i magnezu. Zawsze można to uzupełnić pijąc mleko lub jedząc czekoladę. Niższe wartości nie są zalecane ze względu na korozyjność wody.

free_shop
26-08-2009, 22:26
kupiłem test na twardość wody tzw kropelkowy.
wynik wychodził mi taki że żeby zmienić barwe potrzebował 3 krople czyli wg producenta to 3stopnie niemieckie. czy ja to dobrze rozumuje bo jakaś ta woda bardzo mięka wychodzi a w naszym rejonie to raczej żadkość.
czy robił ktoś badania takim testem?
Tak! Robiłem badania testerem za ok. 25 zł. Wynik się zgadzał z badaniami sanepidu. Zrób jeszcze raz pomiar zgodnie z instrukcją. Wpuszczaj po jednej kropli, a później mieszaj. Nie dotykaj butelkami z płynem do naczynia (mogą się zanieczyścić). Jeżeli coś jest nie tak, zrób test u sąsiada.
Uważaj! Często testery mają dwie butelki: na twardość ogólną (GH) oraz twardość węglanową. Może czeski błąd :D

adamf3791
31-08-2009, 12:24
Witam,

ponizej pelne wyniki badania wody z mojej studni.
zelazo 1,3
mangan 0,32
barwa 30
metnosc 0,8
twardosc 392

Badanie wykonane przez polecona firme (hudro-plus) w ramach oferty na stacje uzdatniania.
Studnia wiercona rok temu, glebokosc 15,5m, w tym 5 metrow piachu, ~7m mulu (studniarze nazywali to kurzawka).
Podloze bardzo nasiakliwe.
Lustro wody na 2,5m.
Uzywana z przerwami - budowa, docelowo - woda spozywcza i dla C.O.

A tu proponowany zestaw. Zapotrzebowanie wody dla 4-osobowej rodziny, wg firmy 400l/dobe.
Opis dosc obszerny - pochodzi wprost z oferty.

----------------------------------
1. filtr wstepny Cintropur NW 25:
Przeznaczony jest do filtracji w przemyśle spożywczym i do kontaktu z wodą pitną.
Konstrukcja filtra wymusza odśrodkowy, wirowy przepływ wody,
odwirowane zanieczyszczenia opadają na dno klosza i można je usunąć zaworkiem spustowym
a element filtracyjny zapewnia filtrację o wybranej dokładności.
Jest to Filtr o wymiennych wkładach filtracyjnych, zadaniem jego jest zatrzymywanie
wielkocząsteczkowych zanieczyszczeń mechanicznych z instalacji i sieci wodociągowej,
ponadto stanowi on ochronę zaworu sterującego pracą odżelaziacza i zmiękczacza.
Dane techniczne:
- skuteczność filtracji 100 um – filtr siatkowy.
- przepływ nominalny 5,5 m3/godz.
- powierzchnia filtracji 450 cm2
- ciśnienie robocze 10 bar
- temperatura max. 50°C
- przyłącze hydrauliczne 1,0”
- długość montażowa 270 mm
- wysokość 355 mm
- średnica mocowania 125 mm
- waga 1.1 kg

290 netto

2. odzelaziac/odmanganiacz AFO 130 FA:
Jest to urządzenie w pełni automatyczne, nie wymaga obsługi a elektroniczny sterownik
rejestruje historię pracy filtra: - prędkości przepływu, zużycie wody w minionych dniach,
ilość regeneracji, objętość wody do następnej regeneracji, zużycie całkowite.
Kolumna filtracyjna wypełniona jest specjalnym – katalitycznym złożem filtracyjnym „Greensand”,
które nie wymaga napowietrzania wody zasilającej,
złoże to pełni funkcję katalizacji procesu utleniania oraz filtracji osadów.
Technologia oczyszczania wody polega na utlenieniu związków żelaza i manganu
z jednoczesnym odfiltrowaniem powstałych osadów na złożu katalitycznym znajdującym się
w kolumnie filtracyjnej.
Dane techniczne urządzenia:
- wydajność 1,2 – 1,5 m3/h
- kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 13”x54”
- złoże filtracyjne: kwarc + Greensand + hydroantracyt
- całkowita ilość złoża - 75 l
- okresowa regeneracja KMnO4
- zbiornik reagentu 10” x 16”
- sterownik Clack WS1-CI Plus – automat objętościowy
- praca i sterowanie automatyczne
- regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym -
to znaczy, że regeneracja następuje po wyprodukowaniu
zaprogramowanej ilości wody odżelazionej.
- elektroniczna kontrola parametrów i historii pracy
- pomiar i ilości wody do następnej regeneracji
- materiały konstrukcyjne odporne na korozję
- system ekonomiczny w eksploatacji
- Przyłącze hydrauliczne 1”
- wysokość – 175 cm
- szerokość – 40 + 26 cm
- głębokość – 45 cm
- ciężar roboczy - 170 kg

4250zl netto


3. zmiekczacz AZP 25
Jest to urządzenie jedno kolumnowe z osobnym zbiornikiem solanki 75 l,
cykle pracy i regeneracji odbywają się automatycznie bez konieczności obsługi.
Dane techniczne:
- wydajność przy pracy ciągłej 1,5 do 3,3 m3/godz.
- system jedno kolumnowy.
- zbiornik solanki - 75 l.
- kolumna jonowymienna 10x44” - 1 szt.
- ilość żywicy jonowymiennej 35 – litrów
- Pojemność jonowymienna systemu - 90 dh x m3
- objętość wody między regeneracjami ok. 4,5 m3
- praca i sterowanie automatyczne w cyklu objętościowym
to znaczy, że regeneracja następuje po wyprodukowaniu
zaprogramowanej ilości wody zmiękczonej.
- elektroniczna kontrola parametrów pracy i regeneracji
- sterowanie - zawór elektroniczny CLACK WS1 CI Plus.
- wbudowany regulator twardości wody daje możliwość
ustawiania twardości wody
- Przyłącze hydrauliczne 1”
- wysokość – 130 cm
- szerokość – 60 cm
- głębokość – 30 cm

2900 netto

4. filtr weglowy automatyczny AFW 100
Kolumna filtracyjna wypełniona granulowanym węglem aktywowanym
z dodatkiem preparatu bakteriostatycznego - KDF 55
– usuwa z wody chlor i jego pochodne oraz związki organiczne i metale ciężkie.
Regeneracja polega na okresowym płukaniu wstecznym w celu usunięcia zatrzymanych wcześniej
zanieczyszczeń i realizowana jest przez automatyczny zawór wielodrogowy
Clack WS1,0 CT PLUS, częstotliwość - 1 raz w tygodniu lub częściej
jeżeli jest zła jakość wody, czas płukania ok. 15 minut.
Parametry pracy:
- Wydajność nominalna 2,0 m3/godz.
- Wydajność maksymalna do 3,0 m3/godz.
- Złoże dwuwarstwowe – kwarc + węgiel aktywny + KDF
- Ilość wody w cyklu – ok. 15,0 m3
- Praca i regeneracja sterowane automatycznie,
w cyklu czasowym
- Sterowanie - zawór elektroniczny CLACK WS 1CT Plus.

2600zl netto

5. lampa UV
Dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony bakteriologicznej zalecane jest
zastosowanie dezynfekcji wody metodą sterylizacji UV-C.
Stosowanie dezynfekcji wody metodą promieniowania UV-C szczególnie
zalecane jest dla domów jedno i wielorodzinnych, indywidualnych ujęć hydroforowych,
szpitali, hoteli, gastronomii, szklarni, hodowli zwierząt, basenów.
Emitowane przez lampę światło o długości fali 254 nm niszczy wszystkie mikroorganizmy
(również chorobotwórcze) uszkadzając ich struktury genetyczne – DNA i RNA.
Jest to najtańsza a zarazem bardzo skuteczna metoda dezynfekcji,
która nie zmienia składu chemicznego wody.
Dane techniczne urządzenia:
- Przepływ 1,5 do 2,5 m3/godz.
- Transmisja do 400 J/m2
- Przyłącze hydr. 3/4”
- Wykonanie – stal kwasoodporna
- Rury ochronne – czysty kwarc
- Zasilanie 230 V, 50 Hz
- Moc promiennika 24 W
- Przyłącze hydrauliczne 1”
- wysokość – 15 cm
- długość – 60 cm
- głębokość – 20 cm

1500zl netto

6. Filtr do wody pitnej FRO5
Jest to filtr działający na zasadzie Odwróconej Osmozy instalowany w kuchni pod
zlewem, znakomicie poprawia jakość wody przeznaczonej do spożycia.
- usuwa 99,8% zanieczyszczeń z wody – również te radioaktywne
- łatwy w instalacji, estetyczny i ergonomiczny
- z systemu uzyskuje się wodę pozbawioną trujących i rakotwórczych
związków chemicznych, metali ciężkich, bakterii i wirusów
- znacznie poprawia walory smakowe i zapachowe wody,
redukując chlor i inne związki organiczne
Koszt przefiltrowania wody jest kilkakrotnie niższy niż butelkowanej wody
mineralnej, a jej jakość jest gwarantowana badaniami w laboratoriach
amerykańskich i polskich.

700zl netto

7. Dostawa, montaż, uruchomienie, materiały instalacyjne,
materiały dodatkowe, dezynfekcja stacji i instalacji w całym domu.
Koszt montażu ze wszystkimi elementami niezbędnymi do zainstalowania
urządzeń jak w ofercie, wyniesie: 950,00 zł. + Vat 7%
Przy kompleksowym zamówieniu urządzeń jak w przedstawionej ofercie - montaż p.7
wykonujemy bezpłatnie oraz dostarczamy materiały eksploatacyjne na 6 miesięcy.
Ponadto wykonujemy płukanie i dezynfekcję stacji i instalacji zimnej i ciepłej wody
w całym domu.
----------------------------------

Sprzedawca przyzjane, ze niezbedne beda dla mnie pozycje 1-3, reszta opcjonalnie.
Ale i tak wydaje mi sie troche drogo. Firma sama produkuje urzadzenia. Sterowniki sa mi znane.
Nie wiem co myslec o reszcie, wg sprzedawcy (20 lat w branzy) wszystko sprawdzone.

Prosze o opinie fachowcow i uzytkownikow SUWow, nie mylic z samochodem ;) .
A moze ktos poleci inna sprawdzaona firme z kujawsko-pomorskiego?

Pozdrawiam,
AdamF.

yoss
31-08-2009, 16:50
... Jeżeli z wodą będzie coś nie tak, to każda firma zajmująca się uzdatnianiem dobierze Ci filtry, oraz podpowie: jaka pompa, jaki zbiornik.

ano chyba nie każda - pytałem w dwóch, niby nie firmach krzak a odpowiedź była: "nie potrafimy uzdatnić Pana wody". a to bo mangan (jedni), albo barwa i utlenialność (drudzy). Może więc Wy mi poradzicie fachowcy z forum? Otóż wyniki badania mojej wody są następujące (studnia 6-8m):

Mikroorganizmy w 22 st. C - >300
Mikroorganizmy w 36 st. C - 41
Mętność - 1,3
Barwa - 35
Zapach akceptowalny
Odczyn - 6,94
Twardość ogólna - 148
Utlenialność - 10,7
Żelazo ogólne - 0,076
Mangan - 0,171

Poradzi ktoś jak toto uzdatnić dla domu jednorodzinnego?

dusigrosz2000
31-08-2009, 19:14
Wymiennik z żywicą Multi X-C + lampa UV.
Żywica w kraju niedostępna ale zawsze można zassać z zagranicy. Koszt jednego litra zywicy to ok 14 EUR. Zalecałbym ok. 50 litrów by pokryć zapotrzebowanie rodziny maksymalnie czteroosobowej.
Niestety równiez obnizy twardośc ale mysle , ze do poziomu ok. 60 mg.
Lampę proponuję przewymiarować czyli dać na ok. 2,5 metra na godzinę.

Można to równiez zrobic inna metoda ale wymaga to czterech urzadzeń w szeregu + zbiornika ok. 300 litrów z poduszka powietrzną.

Uprzednio nalezy bardzo brutalnie potraktować sieć srodkiem biobójczym by pozbyc sie zalegajacych bakterii.

sakiw
31-08-2009, 22:27
witam,

poniżej wyniki badań dla studni głębinowej:
mętność 26
żelazo ogólne 4.5
mangan 0.18
ph 7,6

dostałem ofertę od firmy obejmującą dwustopniowe odżelazianie, w skład zestawu wchodzi kompresor, odpowietrznik, dwa odżelaziacze do tego wymagany jeszcze hydrofor całość ok.10tys:(:( Czy naprawę taka ilość żelaza wymaga tak dużego (i kosztownego) zestawu??

dusigrosz2000
31-08-2009, 22:30
Dwustopniowe odżelazianie gwarantuje wode na bardzo przyzwoitym poziomie....ale mozna spróbowac na jednym stopniu przy dobrym odżelaziaczu i ewentualnie później dostawiać nastepny stopień

sakiw
31-08-2009, 23:06
Dwustopniowe odżelazianie gwarantuje wode na bardzo przyzwoitym poziomie....ale mozna spróbowac na jednym stopniu przy dobrym odżelaziaczu i ewentualnie później dostawiać nastepny stopień

dzięki, a co całym zestawem, czy kompresor i hydrofor są niezbędne?

możecie polecić sprawdzoną firmę z okolic Poznania która zajmuje się uzdatnianiem wody

yoss
31-08-2009, 23:48
Wymiennik z żywicą Multi X-C + lampa UV.

dzięki dusigrosz. Znaczy się d..a blada, skoro aż import żywicy wchodzi w rachubę.

Inne pytanie - czy można z taką wodą żyć, przy założeniu, że pić jej nie będę (przywożę oligocenkę)? Czy można stosować do mycia, instalacji c.o. (plastik, a grzejniki stalowe) i wod-kan. bez szkody dla zdrowia i urządzeń?
pozdrawiam

dusigrosz2000
01-09-2009, 00:00
ze wzgledu na bakterie ja bym nie uzywał....ale to Twój wybór.....

dusigrosz2000
01-09-2009, 08:28
yoss


Sprowadzenie zywicy to raczej nie jest problem ....no moze ze 2 tygodnie to trwać .
Zalecałbym jednak poszukac mozliwości podłączenia do instalacji wodociagowej albo - jesli nie ma innej mozliwości - zwrócić sie do firmy , która ma doświadczenie w walce z taka wodą. Nie ukrywam , ze woda ze względu na wysoka utlenialnośc nalezy raczej do trudnych w obróbce ale nie ukrywam również że uzdatnia się taką wode i to z powodzeniem........

yoss
01-09-2009, 15:38
ze wzgledu na bakterie ja bym nie uzywał....ale to Twój wybór.....

Bakterie to te mikroorganizmy, tak? Może na nie wystarczy lampa UV?

Nie mam na razie możliwości podłączenia się do wodociągu, a na firmę, która zna się na takiej wodzie nie mogę trafić. Skoro jesteś w branży, czy możesz jakąś polecić?

PeFauDe
01-09-2009, 17:22
Witam,
Przeczytałem całą dyskusję obejrzałem wyniki analiz i dochodzę do wniosku, że mam studnię w bogatym złożu żelaza i może zamiast mieszkać powinienem wydobywać....
Mam prośbe o radę, czy kopać nową studnię , czy próbować uzdatniać taką wodę :
Mętność 20 mg SiO2/dm3
Barwa 58 mg Pt/dm3
Zapach nieakceptowalny
Odczyn 6,78 PH
Twardość ogólna 214 mg CaCO3/dm3
Żelazo ogólne 10,9 mg Fe/dm3
Chlorki 22,8 mg Cl/dm3
Amoniak 0,58 mg N/dm3
Azotyny 0,012 mg N/dm3
Azotany 4,11 mg N/dm3
Mangan 2,6 mg Mn/dm3
Chlor n.w. mg Cl2/dm3
Studnia ma 19m głębokości Pompa głębinowa GRUNDFOS SQ 3-55 instalacja kotłowni w miedzi.
Będę wdzięczny za każdą sugestię
Pozdrawiam

dusigrosz2000
01-09-2009, 17:35
Wydaje mi sie , ze zbyt drogie bedzie uzdatnianie wody na potrzeby domowe więc sugerowałbym szukać głębszej warstwy wodonośnej....
czyli nowy odwiert

Ale jakby co taka wode też mozna zrobić.... ino ze drogo to bedzie....

Beaty
01-09-2009, 19:33
Dusigrosz2000- chętnie poczytam jaką dasz mu radę na te 10 mg żelaza; ja mam podobno 17...;manganu mam ok.1-go mg
podczytuję Was i nie spotkałam się jeszcze z propozycją odżelaziania dla takich wartości
używamy jej już 3 lata i mam pytanie- jakie dolegliwości z powodu użytkowania tej mojej wody w domu i ogrodzie powinnam mieć? bo wydaje mnie się, że wyniki mi sfałszowali
:roll:

dusigrosz2000
01-09-2009, 20:19
Nie spotkałas sie bo wiekszośc firm boi sie odpowiedzialności ......łatwiej jest powiedziec nie zrobię i pójść tam , gdzie woda ma 2,5 czy tez 1,5 miligrama żelaza. Toz to oczywiste. Robią to tez na zasadzie zepchnięcia czyli cena zaporowa i wiadomo z góry , ze klient nie pójdzie w takie rozwiązanie.
Nie dam mu rady na forum bo to tez by było nieodpowiedzialne.....

Niestety ale rozwiązanie takiego problemu najlepiej przygotowywać etapami.....
chodzi tu głównie o koszty. Dlatego warto by było postawić jedno podstawowe urzadzenie , zbadać wode po jakimś czasie eksploatacji i dobierac nastepny etap na tej podstawie. Ponadto dla mnie badania nie sa pełne i brakuje mi utlenialności lub OWO.

I może na koniec .....dla mnie te badania wygladaja na przewartościowane...osobiście przepompowałbym studnię dosyc intensywnie i je powtórzył.

Beaty
02-09-2009, 08:39
Dusigrosz2000- wklejam ofertę, którą otrzymałam od pewnej firmy



Niniejsza oferta obejmuje następujący zakres usług i dostaw:
 dobór urządzeń,
 dostawa urządzeń,
 montaż i rozruch instalacji.

3. ZAŁOŻENIA

 zapotrzebowanie dobowe na wodę uzdatnioną – 2,0 m3/d,
 zapotrzebowanie maksymalne chwilowe na wodę uzdatnioną – 1,0 m3/h,
 źródło zasilania w wodę surową – studnia głębinowa,
 napływ wody do studni nieznany – zakładamy na potrzeby niniejszej oferty 3,5 m3/h,
 wydajność zestawu pompowego – 3,2 m3/h przy ciśnieniu min. 3 bar,
 czas pracy urządzeń filtracyjnych – 20 h/d,
 przeznaczenie wody uzdatnionej – woda do celów bytowo-gospodarczych,
 wymagane ciśnienie wody surowej na wejściu na SUW – 3 - 6 bar,
 automatyczny tryb pracy urządzeń o zminimalizowanym stopniu obsługi.

Parametry wody surowej zawarte w analizie fizyko-chemicznej:
 twardość ogólna – 126,0 CaCO3/dm3,
 odczyn – 7,0 pH,
 żelazo – 18,0 mg/dm3,
 mangan – 0,8 mg/dm3,
 pozostałe parametry wody surowej zgodne z obowiązującą normą wody przeznaczonej do spożycia.

4. OPIS URZĄDZENIA

Celem uzdatniania wody jest redukcja związków żelaza i manganu, co spowoduje równoczesną redukcję barwy i mętności, gdyż w przypadku wód podziemnych w/w zanieczyszczenia są ze sobą silnie powiązane.
W celu uzdatniania wody surowej proponujemy zastosowanie urządzeń realizujących następujące procesy technologiczne:
 filtracja na złożu katalitycznym MTM,
 filtracja mechaniczna (łapacz złoża),
 dezynfekcja UV (opcjonalnie).
Woda surowa pochodząca z ujęcia własnego, będzie podawana za pośrednictwem pompy głębinowej na stację uzdatniania wody. Ze względów technologicznych wymagane ciśnienie na wejściu na SUW musi się zawierać w przedziale 3 – 6 bar.
W niniejszej ofercie zaproponowano tylko jednostopniową filtrację, w przypadku niezadowalających efektów uzdatniania, niniejszy ciąg technologiczny należy rozszerzyć o drugi stopień filtracji, który umożliwi maksymalną redukcję żelaza i manganu. W końcowym etapie uzdatniania, woda zostanie poddana procesowi filtracji mechanicznej oraz dezynfekcji promieniami UV.
Oferowane urządzenia będą pracować w trybie automatycznym, poprzez samoczynną realizację zaprogramowanych funkcji, ograniczając czynności obsługowe do minimum.
Należy jednak nadmienić, iż stacją będzie wymagać dozoru i okresowej kontroli jakości wody produkowanej, poprzez pomiar zawartości żelaza i manganu na podstawie ręcznych testerów.

Stopień 1 – filtr ze złożem MTM VIR 33 R – proces filtracji będzie opierał się na współprądowym, ciśnieniowym przepływie wody surowej przez złoże filtracyjne MTM. Zastosowania złoże umożliwia utlenianie związków żelaza i manganu. Rozpuszczone żelazo i mangan w wyniku kontaktu z ziarnami typu MTM, są utleniane do postaci wytrącającej się w wodzie wodorotlenków żelaza i manganu, co umożliwia ich równoległe odfiltrowanie. W przypadku wyczerpania swoich zdolności utleniających, złoże musi być poddane regeneracji przy pomocy roztworu nadmanganianu potasu (KMnO4). Proces regeneracji będzie zachodził automatycznie i w sposób całkowicie samoczynny, zgodnie z nastawą zaprogramowaną podczas rozruchu instalacji. Pracę procesu filtracji oraz regeneracji, kontrolować będzie wbudowany w głowicę sterownik umożliwiający zmianę zaprogramowanych wcześniej funkcji zgodnie z bieżącymi potrzebami. Proces płukania i regeneracji będzie odbywał się w godzinach nocnych, w czasie najmniejszego rozbioru wody. Bieżąca obsługa filtra ze złożem typu MTM ogranicza się do okresowego (np. co 2 tyg.) sprawdzania poziomu nadmanganianu potasu w zbiorniku i ewentualnym jego uzupełnianiu.

Rys. 1 Filtr odżelaziająco-odmanganiający.

Stopień 2 – filtr mechaniczny „łapacz złoża” – filtr mechaniczny umożliwia usunięcie z wody cząstek zawieszonych o wielkości powyżej 5 mikrometrów (w przypadku rezygnacji z dezynfekcji promieniami UV jednorazowy wkład wymienny zostanie zastąpiony wkładem wielorazowym o skuteczności filtracji 90 ľm). Filtr ten jest bezwzględnie wymagany w przypadku stosowania dezynfekcji wody promieniami UV. Będzie stanowił zabezpieczenie przed przenikaniem do wody uzdatnionej złóż filtracyjnych (możliwość przeniknięcia do instalacji w przypadku awarii urządzenia) lub innych drobnych cząstek niesionych z wodą. Oferowany filtr jest prostym, nowoczesnym urządzeniem montowanym bezpośrednio na rurociągu. Konieczność wymiany wkładu filtracyjnego będzie objawiać się spadkiem ciśnienia za filtrem, wywołanym wzrostem oporu przepływu wody przez filtr.

Rys. 2 Filtr mechaniczny „łapacz jonitów”.

Stopień 3 – sterylizator UV (opcjonalnie) – w celu zapewnienia bezpieczeństwa bakteriologicznego zalecamy zastosowanie sterylizatora UV. Urządzenie jest szeroko stosowane na świecie do ochrony przed skażeniem bakteriologicznym. Dezynfekcja wody promieniami UV pozwala uniknąć wprowadzania do wody środków chemicznych, dzięki czemu nie zmienia się jej skład fizykochemiczny oraz właściwości organoleptyczne. Nie grozi również przedawkowaniem środka dezynfekującego.
Urządzenie wykorzystuje specjalne promienniki niskiego ciśnienia wytwarzające promieniowanie UV o długości fali 254 nm, które powoduje zniekształcenia w DNA mikroorganizmów, uniemożliwiające proces jego ponownego odtworzenia. Woda poddawana procesowi dezynfekcji promieniami UV powinna być wolna od zawiesin i cząstek koloidalnych, które negatywnie wpływają na proces dezynfekcji, gdyż mogą sorbować pewne ilości promieniowania UV, a tym samym zmniejszając efektywność procesu dezynfekcji.
Sterylizator UV składa się z komory napromieniowania oraz zamontowanego wewnątrz niej żarnika, który obmywa woda poddawana dezynfekcji.

Rys. 3 Sterylizator UV.
UWAGI LOKALIZACYJNE

Zaproponowane w niniejszej ofercie urządzenia wymagają określonych warunków lokalizacji. W miejscu lokalizacji urządzeń Inwestor zobowiązuję się zapewnić:
 temperaturę otoczenia w zakresie +5  +40 oC,
 wypoziomowaną posadzkę,
 odpowiednią ilość wolnej przestrzeni przy założeniu swobodnego dostępu do poszczególnych urządzeń tj. ok. 3 – 4 m2,
 możliwość wpięcia się do kanalizacji i drożność odpływu ściekowego (min. Ř 50 mm),
 możliwość wpięcia się do istniejącej instalacji elektrycznej zapewniającej odpowiednią moc i zasilanie urządzeń SUW tj. 230V/50Hz,
 doprowadzenie wody surowej do pomieszczenia w którym będzie montowana instalacja.

5. ZESTAWIENIE CENOWE

A. Urządzenia VWS wersja podstawowa (cenny netto):
Filtr VIR 33 R MTM 1 szt.
Filtr mechaniczny 90ľm „łapacz jonitów” 1 szt.
Armatura i orurowanie przyłączeniowe
RAZEM 5 900,00 PLN

B. Urządzenia VWS wersja rozszerzona (cenny netto):
Filtr VIR 33 R MTM 1 szt.
Filtr mechaniczny 5ľm „łapacz jonitów” 1 szt.
Sterylizator VUV 20 1 szt.
Armatura i orurowanie przyłączeniowe
RAZEM 7 600,00 PLN

Orientacyjne koszty montażu i rozruchu wynoszą 900,00 PLN.
W/w cena końcowa nie obejmuje kosztów dojazdu ekipy serwisowej do miejsca montażu instalacji (1,45 PLN/km), doprowadzenia mediów (wody surowej, kanalizacji, en. elektrycznej, itp.) do miejsca montażu instalacji, ani innych nie ujętych w niniejszej ofercie.
Koszt materiałów eksploatacyjnych użytkowanych w w/w instalacji, ogranicza się do zakupu i uzupełniania nadmanganianu potasu, okresowej wymiany wkładów mechanicznych oraz okresową wymianę promienników UV co 12 miesięcy, w przypadku wybrania wersji rozszerzonej.
6. UWAGI KOŃCOWE


1) Powyższe ceny są cenami netto, do których należy doliczyć podatek VAT w wysokości 22%,
2) Gwarancja na urządzenia: 12 miesięcy,
3) Powyższe urządzenia zostały dobrane na podstawie danych przekazanych przez Inwestora, toteż zastrzegamy sobie prawo zmiany rodzaju urządzeń w przypadku gdy parametry techniczne oraz skład fizyko-chemiczny wody zasilającej będzie w znaczący sposób odbiegał od założonego dla potrzeb opracowania niniejszej oferty,
4) Zalecamy dokonywanie okresowych przeglądów serwisowych i konserwacji urządzeń,
5) Po okresie gwarancyjnym proponujemy podpisanie stałej, całorocznej umowy serwisowej,
6) Niniejsza oferta jest opracowaniem wstępnym i nie zastępuje umowy ani projektu technicznego.

Termin dostawy: dostawa urządzeń i rozpoczęcie prac objętych niniejszą ofertą nastąpi w przeciągu 2 – 4 tygodni od daty złożenia pisemnego zamówienia.

Ważność oferty: niniejsza oferta jest ważna do 04.11.2008 r.

dusigrosz2000
02-09-2009, 09:40
Przykro mi ale dla mnie ta oferta jest niezrozumiała.
Po pierwsze nie moge dać wiary , ze cyt: pozostałe parametry wody surowej zgodne z obowiązującą normą wody przeznaczonej do spożycia.
Przy takim poziomie żelaza i manganu choć barwa musi byc przekroczona.
Skoro mam taka wątpliwość to mogę mieć także watpliwość dotyczącą smaku , zapachu oraz metności.
Nie mam pojęcia co to jest "łapacz jonitów"
Jonit to syntetyczny twór uzywany w procesach uzdatniania wody ale tu nie zauwazyłem nigdzie wzmianki o jego zastosowaniu. No chyba , ze MTM został potraktowany jako jonit więc po co łapacz? Czyzby miał sie on (MTM)wydobywać z filtra a nastepnie byłby wyłapywany ???
Kompletnie nic z tego nie rozumiem.

Wątpię by po zastosowaniu proponowanego ciagu technologicznego woda osiagnęła parametry wody do spozycia........i to bardzo wątpię.
Nie rozumiem także potrzeby uzywania Promiennika UV. Brak jakiejkolwiek wzmianki o bakteriach a promiennik znajduje sie w propozycji .....po co zatem?

Wygląda mi to na propozycje firmy z "allegro". Tam znają sie na wszystkim i zrobia wszystko.
No i weź poprawke .....to oczywiście tylko moja opinia.

Beaty
02-09-2009, 14:17
Dusigrosz2000-dzięki, że przeczytałeś tę ofertę
moje zdanie na jej temat podobne- oferta dla kosmitów (nie jestem kompletnym neptykiem w tym temacie)
i nie jest z allegro, tylko z prężnie działającej firmy w pobliskim mnie mieście

co zaś barwy- wynosi ona 9 NTU (norma do 15)
mętność 7,8 mg/l czyli 7 razy za dużo
przewodność elektryczna 326 czyli 8 razy mniej niż dopuszcza się
twardość 126- w normie
azotyny mniej niż 0,16
azotany mniej niż 0,9
chloru wolnego brak amoniak 0,1
(glin 0,05
bakterie wybite

powiem Ci, że dziwną tę wodę mam
zastanawia mnie tylko to- jak ugotuję w niej ziemniaki - to to co odcedzę jest normalne, takie jak po gotowaniu w normowanej wodzie, a jak zagotuję surową, to mam zrudziałą wodę
nie mam pyłu na roślinach po ich podlewaniu
zacieki w łazience mam
(gotowanie w niej to rzadkość- zdarza się jak zapomnę kupić wody w butelkach)
i pobierana jest z kurzawy
pzd

dusigrosz2000
02-09-2009, 14:49
Jesli to tak wygląda to nie chce mi sie zbytnio wierzyć w te 18 mg/l.
Jak dawno temu było robione badanie ? w jakim czasie po wykopaniu studni ? i po przepompowaniu jakiej ilosci wody od momentu wykopania ?

Metność wody pokazuje , że dosyc szybko sie utlenia to żelazo więc gdzie jest barwa?
Cos mi tu nie gra:-)
Potwórzyłbym te badania chyba....dla dobra sprawy

adamf3791
02-09-2009, 15:35
Widze, ze moj post byl chyba zbyt dlugi bo nikomu nie chce sie go skomentowac :(.

dusigrosz2000
prosze spojrz chociaz czy twoim zdaniem parametry wody moga byc wiarygodne:
Zelazo 1,3
mangan 0,32
barwa 30
metnosc 0,8
twardosc 392 CaCO3
pH 7,21

i czy jednostopniowa stacja na CrystalRight zalatwi oczyszczenie.
Powiem od razu, ze godze sie na calkowite zmiekczenie wody.

Instalacje wodna i CO zamierzam zrobic w PVC, grzejniki stalowe.
Powiedzcie mi czy ta calkowicie zmiekczona woda bedzie korzystna
dla takiej instalacji? SLyszalem, ze jest "agresywna" (kwasna?),
czy tak jest zawsze?

dusigrosz2000
02-09-2009, 16:02
Zgadza sie adam....był za długi zreszta po co tu przytaczać ofertę z takimi drobiazgami ?
Woda całkowicie zmiękczona ma charakter agresywny co nie oznacza , że wobec wszystkiego. Nie bede tu przytaczał teorii - poczytasz w internecie - ale agresywnośc nie oznacza od razu podwyższonej kwasowości.
O stanie kwasowości wody decyduje jej odczyn wyrazony w pH - Twój jest bardzo przyzwoity.
Jesli decydujesz sie na całkowite zmiekczenie wody to jednostopniowe urzadzenie wystarczy.
Musisz tylko pamietac , ze zastosowanie Crystal Right jest wysoce nieefektywne i nieekonomiczne. To złoze powinno być bardziej racjonalnie uzywane i proponowane przez firmy które sie zajmuja tematem wody ale łatwośc uzyskania efektu powoduje szafowanie złozem. Wymaga ono regeneracji chlorkiem sodu. Nie mówie tu o wydalaniu tego do środowiska - co jest równiez istotnym aspektem - tylko o kosztach jakie bedziesz musiał ponieść przy eksploatacji tego urzadzenia. Przy urzadzeniu z ilością 50 litrów złoża będziesz miał uzdatnione ok. 1,8 metra wody i po tym czasie zużyjesz ok. 9 kg soli na regenerację.
Przy czteroosobowej rodzinie srednio 10 regeneracji na miesiąc co daje 90 kg soli. Na rok ponad tona. Licz zatem .
Są jeszcze inne aspekty ekonomiczne rozłożone w czasie.
Ale wybór oczywiście nalezy do Ciebie.

adamf3791
02-09-2009, 16:58
dusigrosz2000 dzieki za odpowiedz!

na przyszlosc - poorawie sie z ta rozwlekloscia ;)

Przyznam sie, ze jestem juz skolowany rozbieznosciami opiniami, z ktorymi
sie spotkalem. W znanej bydgoskiej (i nie tylko) firmie z branzy wodnej
powiedziano mi, ze CrystalRight jest wlasnie ekonomiczniejszy od np. GreenSand'u.
A to ze wzgledu na ilosc regeneracji i zuzyta na nia wode. Twierdzono rowniez, ze
jest bezpieczniejszy w uzytkowaniu. Ponoc KMnO4 (uzywany w GreenSand) moze sie przedostac do instalacji
podczas plukania i wode mamy wtedy w kranie fioletowa...

Bardzo upierali sie przy tym CrystalRight.
Do tego glowice: Autotrol, Flack lub chinski (tanszy ale podobno rownie dobry) odpowiednik Flack'a.

Oprocz studni, dla "pelni szczescia" musze jeszcze miec szambo.
Dlatego ilosc popluczyn, ktora tu wymieniles przyprawia mnie o bol portfela...
Dlatego rozwiazanie, w ktorym moglbym odprowadzac je do studni chlonnej mogloby przewazyc o jego wyborze.

Prosze powiedz co Twoim zdaniem byloby lepsze / ekonomiczniejsze / mniej uciazliwe w uzytkowaniu od GreenSand i CrystalRight.
Dodam, ze automatyka urzadzenia jest moim zdaniem koniecznoscia.
Nie wyobrazam sobie recznego sterowania regeneracja i ryzyka, ze
jesli o niej zapomne zloze idzie do smietnika...

dusigrosz2000
02-09-2009, 17:46
Każde urzadzenie które zastosujesz musi sie wypłukać. Na to nie ma siły .... a w zwiazku z tym musi odrzucic pewna ilośc wody popłucznej do szamba , scieku czy jak tam zwał.
Nie twierdziłem , ze Crystal jest złym rozwiązaniem. Mówiłem o ekonomii stosowania tego złoża. faktem jest , ze mozna by zastosować inne złoze ale jego cena odrzuca choć jest ono prawie trzykrotnie ekonomiczniejsze bo na nim miałbyś około 5 metrów wody przy identycznych warunkach regeneracji co znacznie ograniczałoby ilość zużywanej soli oraz wody wywalanej do szamba.
Myslę , że tez warto to przemysleć.
Aha.......chińskie wybij sobie z głowy..nawet jesli sa równie dobre to i tak pewnośc co do materiałow z jakich jest to wykonywane jest żadna. Diabli wiedza co się bedzie uwalniało do wody a nie po to ją czyścisz by zaraz po tym wzbogacać .
Mysle ze powinienes zostac przy opcjii proponowanej ale zastosować sterownik trzycyklowy , który zdecydowanie mniej wody potrzebuje na regenerację.
Więcej chyba pomóc nie mogę.

adamf3791
02-09-2009, 18:31
OK, wiem juz ze Crystal wymaga czestego plukania, i ze jest drogi.
Ale nie wiem o jakim zlozu piszesz przy okazji tych 5m3?

Czy sugerujesz zeby zostac przy GreenSand'zie?
Ale wtedy nie da sie zrobic chyba jednostopniowego odzelaziania i zmiekczania?
A dwa urzadzenia generuja znowu wiecej sciekow... (to byl tez argument sprzedawcy za Crystalem).

dusigrosz2000
02-09-2009, 19:48
Juz w któryms watku pisałem o takim złozu Multi-X. Spotkałem się juz z tym złożem i podejrzewam , ze byłoby najlepsze dla Ciebie ale ono jest pioruńsko drogie. Dodając do tego trzycyklowy filtr byłoby to najtańsze w eksploatacji.
Najmniej wody i najmniej scieków.

PeFauDe
02-09-2009, 20:59
Dziękuję za uwagi, w sumie studnia jest używana od roku do celów budowlanych, czyli zużycie nie jest duże. Postaram się przez weekend przepłukać ją intensywnie i poddać wodę kolejnej analizie już w Sanepidzie...
Jeszcze szybkie pytanie, czy przeponowy zbiornik na wodę wyklucza się z układami odżelaziaczy czy ogólnie ze stacjami uzdatniania ?
Pozdrawiam

dusigrosz2000
02-09-2009, 21:48
adam czy Ty uzywasz dwóch nicków??
czy pefaude to ta sama osoba??

adamf3791
03-09-2009, 07:49
dusigrosz2000 - nie, nie mam takiej potrzeby. Wystepuje w jednej osobie na forum jak i w realu :lol:

dusigrosz2000
03-09-2009, 09:25
Zbiornik bezprzeponowy - czyli z poduszka powietrzną - wykorzystywany jest jako zbiornik reakcji przy odżelazianiu. Bywaja inne bardziej zaawansowane mozliwości wykorzystania zbiornika ale w przypadku stacji domowych jest tylko taki przypadek. Jeśli masz zbiornik z gumowa przepona to nie znajduje on takiego zastosowania jak wspomniałem na wstepie. Wtedy trzeba szukac innych rozwiązań utleniania żelaza i manganu. Np. stosować odżelaziacze wspomagane nadmanganianem lub podchlorynem lub odżelaziaczy wyposażonych we własna sprężarkę.

PeFauDe
03-09-2009, 09:35
Tak jak napisał adamf3791, występujemy w dwóch osobach...

ches00
03-09-2009, 12:40
Szczerze? Unikaj tej firmy z Bytomia - kup najlepiej blisko Ciebie albo gdziekolwiek indziej, tylko nie tam. Co ja kłopotów przez nich mam... Są spaleni w Tapworksie i jeżeli wogóle mają na stanie ten towar, to albo ze starych zapasów albo podrabiany. Teraz na 100% nie są w stanie go dostać od importera. Szczegóły mogę napisać na PW. Nie kieruję Cię do konkretnego sprzedawcy, ale uprzedzam przed zakupem u nich. Kup produkt tam, gdzie wynegocjujesz najlepszą cenę finalną. Każda z firm legalnie sprzedających Tapworksa, będzie o Ciebie walczyła bonusami - tutaj możesz dużo zyskać - np. prefiltr z zapasem wkładów gratis itp.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z w/w firmą? Ew. jakąś inną może polecić? Oficjalni przedstawiciele mają wysokie ceny....

dusigrosz2000
03-09-2009, 13:32
Zgadzam się z ches-em.
A oficjalni przedstawiciele musza utrzymywać specjalistyczny serwis oraz zapas magazynowy komponentów więc to nie przychodzi darmo stąd wyższa cena. "Krzak" nic nie musi oprócz tego że musi sprzedać. Najczęściej potem jest - zapomnij. Wiem jak to wygląda bo po takich zakupach ludzie zgłaszaja sie do mnie z prośbą o pomoc bo sprzedawca albo ich zbywa albo nie jest w stanie sobie poradzić technicznie.
Ten sprzęt ma działać wiele lat a cena nie czyni cudów. Im tańszy tym więcej minusów posiada dlatego warto się zastanowić .