PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

barthek
16-07-2013, 15:00
CR100 usuwa amoniak kosztem pojemności - u ciebie go nie ma (albo nie był badany) więc bardziej liczy się pojemność złoża, a ta jest wyższa w CR200. Do tego niższe wymagania płukania, więc mniej wody na regenerację. pH masz wystarczające i z zapasem.

Do odżelaziacza z ciężkim złożem na zbiorniku o średnicy 10" potrzebujesz przepływu ok 2,5 m3/h - czy twoja pompa da tyle (uwzględniając wszystkie opory)?

http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr200_PL.pdf - masz tu tabelę z wszelkimi danymi o wydajności i regeneracji. Zbiornik 10x54 da ci ok 7,5 m3 wody między regeneracjami (CR200) lub ok 5 m3 (CR100).

pompka ma wydajnosc nominalna 80L/min wiec powinna dac rade - daleko nie ma 'w gore' i w 'poprzek'.

jestem w kropce bo dostalem oferte na zestaw zmiekczajacy, z informacja, ze przy moim wynikach wody da rade pozbyc sie zelaza i manganu na drodze wymiany kationowej...

teoretycznie zelazo i mangan zabijaja zloze ale... no wlasnie, czy to cos czym sie powinno przejmowac? zelazo mam w normie ale tego manganu 9 razy za duzo i twardosc troche za duza ?

Jastrząb
16-07-2013, 16:03
pompka ma wydajnosc nominalna 80L/min wiec powinna dac rade - daleko nie ma 'w gore' i w 'poprzek'.
Zawsze patrz na wykres wydajnosci. Producenci namietnie podaja maksymalna wydajnosc pomp, czyli wogole bez oporow.
A kazda 1atm w hydroforze to jak pompowanie 10m w gore. Czesto sie okazuje ze z 80L zostaje polowa albo i mniej w praktyce.

marcin

bruder
16-07-2013, 16:21
No to podjąłem ważną decyzję odnośnie zakupu zmiękczacza. Jako, że będzie to zakup na kilkanaście lat to, postanowiłem nie kupować urządzenia z głowicą RX. Przekonaliście mnie :)
Chcę kupić coś lepszego i na oku mam te dwa urządzenia. Które lepiej wybrać?
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-na-caly-dom-zm-work-20-gratisy-i3399881504.html - z głowicą Logix, 9 cykli regeneracji złoża, 20 litrów jonit. Cena poniżej 2k.
lub http://allegro.pl/zmiekczacz-do-wody-maxima-eco20-erie-usa-by-pass-i3379141477.html. Droższe, ale bardziej markowe. Mniejsze zużycie podczas regeneracji. Ale podobno mniej dba o złoże. Mniej cykli, szybciej, mniej wody i soli podczas regeneracji, ale kosztem dokładności.
Co polecacie?
Rodzina 4 osobowa - twardość wody 11 stopni niemieckich z wodociągu

caxap77
16-07-2013, 16:21
Witam wszystkich,
zawitałem na ten wątek z wiadomych względów - posiadana przeze mnie woda jest daleka od ideału.
Aktualnie buduje dom, niedługo będę chciał się wprowadzić i nadszedł czas aby doprowadzić wodę (z własnej studni głębinowej) do stanu używalności.
Moja woda ma nieciekawy zapach i jest ruda. Zrobiłem badanie i wyniki wyszły jak niżej:

Wskaźnik Jednostka miary Wymagania Wynik badania
Mętność mg SiO2/dm3 1 29
Barwa mg Pt/dm3 - 17
Zapach stopnie - nieakcept
Odczyn - 6,5-9,5 7,17
Twardość ogólna mg CaCO3/dm3 60-500 198
Żelazo ogólne mg Fe/dm3 0,2 4,7g
Mangan mg Mn/dm3 0,05 0,15
Amoniak mg NH4/dm3 0,5 0,06
Azotany mg NO3/dm3 50,0 0,8
Azotyny mg NO2/dm3 0,5/0,1 0,035
Przewodność właściwa μs/cm 2500 412
Utlenialność mg O2/dm3 5,0 13

Jestem w stanie biorąc pod uwagę wymagania stwierdzić, które parametry są przekroczone jednakże fakt, że jestem w temacie absolutnym laikiem nie pozwala mi stwierdzić czy moja woda jest zła, bardzo zła czy tragiczna. Bardzo bym prosił znawców tematu aby przełożyli mi ww. wyniki na język zjadliwy dla zwykłego zjadacza chleba.
Pytanie kolejne: czy do uzdatnienia tej wody wystarczy odżelaziacz czy potrzebny będzie także zmiękczacz tj. czy uzyskany rezultat jeśli chodzi o twardość - 198 jest OK, czy też taką wodę należałoby jeszcze zmiękczyć?
Kolejna kwestia - firma, która wykonała badanie wody proponuje mi odżelaziacz ze złożem Pyrolox. Czy to jest dobre złoże?
i sprawa ostatnia wyżej wspomniana firma twierdzi, ze aby odżelaziacz prawidłowo pracował należałoby założyć napowietrzacz, wstawić nowy zbiornik hydroforowy (aktualnie mam zbiornik przeponowy, który jest nieodpowiedni do instalacji z napowietrzaczem) - jest to problem bo już raz wydałem kasę na zbiornik przeponowy a teraz będę go musiał usunąć i wjego miejsce kupić nowy zbiornik bez przepony, jednak największy problem to kwestia pompy głębinowej. Aktualnie posiadam Omnigenę 3T23, która podobno jest zbyt słaba aby prawidłowo przepłukać odżelaziacz. Powiedziano mi, ze pompa powinna mieć wydajność min. 4,0 m3/h przy ciśnieniu ok. 35-45 m H2O, podczas gdy moja pompa przy tym ciśnieniu ma wydajność poniżej 2,0 m3/h. Czy rzeczywiście musi to być aż tak mocna pompa aby odżelaziacz był prawidłowo płukany?
Bardzo proszę osoby znające sie na temacie o odpowiedzi na moje pytania. Z góry dziękuję i pozdrawiam
caxap77

Jastrząb
16-07-2013, 16:55
Witam wszystkich,
zawitałem na ten wątek z wiadomych względów - posiadana przeze mnie woda jest daleka od ideału.
Aktualnie buduje dom, niedługo będę chciał się wprowadzić i nadszedł czas aby doprowadzić wodę (z własnej studni głębinowej) do stanu używalności.
Moja woda ma nieciekawy zapach i jest ruda. Zrobiłem badanie i wyniki wyszły jak niżej:

Wskaźnik Jednostka miary Wymagania Wynik badania
Mętność mg SiO2/dm3 1 29
Barwa mg Pt/dm3 - 17
Zapach stopnie - nieakcept
Odczyn - 6,5-9,5 7,17
Twardość ogólna mg CaCO3/dm3 60-500 198
Żelazo ogólne mg Fe/dm3 0,2 4,7g
Mangan mg Mn/dm3 0,05 0,15
Amoniak mg NH4/dm3 0,5 0,06
Azotany mg NO3/dm3 50,0 0,8
Azotyny mg NO2/dm3 0,5/0,1 0,035
Przewodność właściwa μs/cm 2500 412
Utlenialność mg O2/dm3 5,0 13

Jestem w stanie biorąc pod uwagę wymagania stwierdzić, które parametry są przekroczone jednakże fakt, że jestem w temacie absolutnym laikiem nie pozwala mi stwierdzić czy moja woda jest zła, bardzo zła czy tragiczna. Bardzo bym prosił znawców tematu aby przełożyli mi ww. wyniki na język zjadliwy dla zwykłego zjadacza chleba.
Pytanie kolejne: czy do uzdatnienia tej wody wystarczy odżelaziacz czy potrzebny będzie także zmiękczacz tj. czy uzyskany rezultat jeśli chodzi o twardość - 198 jest OK, czy też taką wodę należałoby jeszcze zmiękczyć?
Kolejna kwestia - firma, która wykonała badanie wody proponuje mi odżelaziacz ze złożem Pyrolox. Czy to jest dobre złoże?
i sprawa ostatnia wyżej wspomniana firma twierdzi, ze aby odżelaziacz prawidłowo pracował należałoby założyć napowietrzacz, wstawić nowy zbiornik hydroforowy (aktualnie mam zbiornik przeponowy, który jest nieodpowiedni do instalacji z napowietrzaczem) - jest to problem bo już raz wydałem kasę na zbiornik przeponowy a teraz będę go musiał usunąć i wjego miejsce kupić nowy zbiornik bez przepony, jednak największy problem to kwestia pompy głębinowej. Aktualnie posiadam Omnigenę 3T23, która podobno jest zbyt słaba aby prawidłowo przepłukać odżelaziacz. Powiedziano mi, ze pompa powinna mieć wydajność min. 4,0 m3/h przy ciśnieniu ok. 35-45 m H2O, podczas gdy moja pompa przy tym ciśnieniu ma wydajność poniżej 2,0 m3/h. Czy rzeczywiście musi to być aż tak mocna pompa aby odżelaziacz był prawidłowo płukany?
Bardzo proszę osoby znające sie na temacie o odpowiedzi na moje pytania. Z góry dziękuję i pozdrawiam
caxap77

Zelazo to pikus. Utlenialnosc 13 jest niepokojaca i wielce podejrzana. Nie zapomniales tam przecinka czasem?
Pyrolox jest bardzo dobrym zlozlem ale ciezkim, dlatego trzeba takiej solidnej pompy zeby go wyplukac. Sa zloza lzejsze wymagajace polowe wody do plukania.
Generlanie prawda z napowietrzaniem i wymiana zbiornika.
Generlanie bo mozna tez zamiast zloza pyrolox uzyc zloze greensand. Ono wymaga regularnego regenerowania nadmanganianem potasu. Co kosztuje pewnie ze 20PLN miesiecznie. Ale nie wymaga wymiany zbiornika. Sam sobie policz ile dostaniesz "na allegro" za zbiornik przeponowy czyli ile bedziesz musial doplacic do bez workowego. Ja bym zbiornik wymienil, jesli wodociag nie jest w perpsektywie 2-3 lat.
2m3 nie wypluczesz za duzego filtra. A zelaza masz troche wiec i filtr powinien byc spory. Do wyplukania 13" filtra z lekkim zlozem potrzebujesz 2-2,5m3

Twardosc jest w normie, choc norma jest szeroka bo do az 500mg. Postawienie 2 filtra zmiekczajacego to juz bedzie mily bonus. W wiekszosci miast woda wodociagowa ma twardosc w tych granicach.

marcin

qbek17
16-07-2013, 17:33
No to podjąłem ważną decyzję odnośnie zakupu zmiękczacza. Jako, że będzie to zakup na kilkanaście lat to, postanowiłem nie kupować urządzenia z głowicą RX. Przekonaliście mnie :)
Chcę kupić coś lepszego i na oku mam te dwa urządzenia. Które lepiej wybrać?
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-na-caly-dom-zm-work-20-gratisy-i3399881504.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-wody-na-caly-dom-zm-work-20-gratisy-i3399881504.html) - z głowicą Logix, 9 cykli regeneracji złoża, 20 litrów jonit. Cena poniżej 2k.
lub http://allegro.pl/zmiekczacz-do-wody-maxima-eco20-erie-usa-by-pass-i3379141477.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-do-wody-maxima-eco20-erie-usa-by-pass-i3379141477.html). Droższe, ale bardziej markowe. Mniejsze zużycie podczas regeneracji. Ale podobno mniej dba o złoże. Mniej cykli, szybciej, mniej wody i soli podczas regeneracji, ale kosztem dokładności.
Co polecacie?
Rodzina 4 osobowa - twardość wody 11 stopni niemieckich z wodociągu

Z tych dwóch wziąłbym ten z głowicą Logix... ale to tylko ze względu na głowicę.
Chcesz to kupić z allegro i montować "samemu" czy skorzystasz z jakiejś firmy (masz w okolicy)?

caxap77
16-07-2013, 22:12
Zelazo to pikus. Utlenialnosc 13 jest niepokojaca i wielce podejrzana. Nie zapomniales tam przecinka czasem?
Pyrolox jest bardzo dobrym zlozlem ale ciezkim, dlatego trzeba takiej solidnej pompy zeby go wyplukac. Sa zloza lzejsze wymagajace polowe wody do plukania.
Generlanie prawda z napowietrzaniem i wymiana zbiornika.
Generlanie bo mozna tez zamiast zloza pyrolox uzyc zloze greensand. Ono wymaga regularnego regenerowania nadmanganianem potasu. Co kosztuje pewnie ze 20PLN miesiecznie. Ale nie wymaga wymiany zbiornika. Sam sobie policz ile dostaniesz "na allegro" za zbiornik przeponowy czyli ile bedziesz musial doplacic do bez workowego. Ja bym zbiornik wymienil, jesli wodociag nie jest w perpsektywie 2-3 lat.
2m3 nie wypluczesz za duzego filtra. A zelaza masz troche wiec i filtr powinien byc spory. Do wyplukania 13" filtra z lekkim zlozem potrzebujesz 2-2,5m3

Twardosc jest w normie, choc norma jest szeroka bo do az 500mg. Postawienie 2 filtra zmiekczajacego to juz bedzie mily bonus. W wiekszosci miast woda wodociagowa ma twardosc w tych granicach.

marcin

Jastrząb, dzięki za odpowiedź.
Co do utlenialności - sprawdziłem, nie pomyliłem się - wynosi 13 - co to oznacza? Zaniepokoiło mnie to twoje zaniepokojenie.
Czy złoże greensand regenerowane nadmanganianem potasu zrobi taka samą robotę co Pyrolox?

dziubek12
16-07-2013, 22:27
To zależy jaką masz "stację" :)

Poczytałem.. głowica autotrol 255. Odkręciłem korek inżektora, wyjąłem (małe plastikowe coś), ale nic tam bardzo alarmującego nie widać. Po drugiej stronie pod zatyczką jedynie siatkowata rureczka - też wygląda względnie.
Ewidentnie coś przypchało, bo nie pobiera solanki ze zbiornika. A wężyk pobierający nie ma jakiegoś sitka na końcówce?

qbek17
16-07-2013, 22:34
Jastrząb, dzięki za odpowiedź.
Co do utlenialności - sprawdziłem, nie pomyliłem się - wynosi 13 - co to oznacza? Zaniepokoiło mnie to twoje zaniepokojenie.
Czy złoże greensand regenerowane nadmanganianem potasu zrobi taka samą robotę co Pyrolox?

Greensand zrobi to samo, tylko utleniaczem będzie nadmanganian zamiast tlenu z powietrza. Jeśli nie masz oczyszczalni biologicznej to możesz to rozważyć. Co do utlenialności to oznacza ona, że do utlenienia wszystkich zanieczyszczeń z 1 litra wody potrzeba aż 13 mg tlenu. W tym jest też żelazo, mangan, itd, ale najczęściej takie wartości sugerują duże ilości zanieczyszczeń organicznych. Do ich usuwania stosuje się żywice anionowe (anionity).

qbek17
16-07-2013, 22:36
A wężyk pobierający nie ma jakiegoś sitka na końcówce?

Zależnie od wersji wykonania stacji, w zbiorniku solanki powinien być zawór solankowy lub chociaż tzw. Aircheck.

dziubek12
16-07-2013, 22:40
Zależnie od wersji wykonania stacji, w zbiorniku solanki powinien być zawór solankowy lub chociaż tzw. Aircheck.
Szukać na końcu wężyka?

Ewentualnie, gdzie jeszcze pozaglądać, jeśli nie pobiera solanki?

Jastrząb
16-07-2013, 22:45
Jastrząb, dzięki za odpowiedź.
Co do utlenialności - sprawdziłem, nie pomyliłem się - wynosi 13 - co to oznacza? Zaniepokoiło mnie to twoje zaniepokojenie.
Czy złoże greensand regenerowane nadmanganianem potasu zrobi taka samą robotę co Pyrolox?
Ze moze nie byc latwo. Generalnie oznacza ze w wodzie jest cos co sie daje utlenic, nie okreslone jakosciowa. Woda moze byc zanieczyszczona sciekami (choc pewie nie ba zwiazki azotu sa niskie), mozesz mieszkac na terenach torfowych i woda bedzie zawierala zanieczyszczenia roslinne. Mozliwosci jest pewnie wiele, sam wynik mowi ze cos jest na rzeczy nie mowi co.

Czy woda nalana prosto ze studni od razu jest brunatna, czy robi sie taka po jakims czasie jak postoi?

marcin

qbek17
16-07-2013, 23:05
Szukać na końcu wężyka?

Ewentualnie, gdzie jeszcze pozaglądać, jeśli nie pobiera solanki?

Wydaje mi się, że jeśli już dotarłeś do momentu, w którym głowica nie pobiera solanki to (poza przeczyszczeniem tego co już znalazłeś i ewentualnie tego co jest na końcu od strony zbiornika z solą), pozostało ci wezwać serwis. Moim zdaniem samemu można ten sprzęt czyścić i utrzymywać w dobrym stanie dopóki działa, ale jak już jest problem z działaniem to lepiej wezwać kogoś kto wie jakie mogą być rozwiązania.

caxap77
16-07-2013, 23:53
Ze moze nie byc latwo. Generalnie oznacza ze w wodzie jest cos co sie daje utlenic, nie okreslone jakosciowa. Woda moze byc zanieczyszczona sciekami (choc pewie nie ba zwiazki azotu sa niskie), mozesz mieszkac na terenach torfowych i woda bedzie zawierala zanieczyszczenia roslinne. Mozliwosci jest pewnie wiele, sam wynik mowi ze cos jest na rzeczy nie mowi co.

Czy woda nalana prosto ze studni od razu jest brunatna, czy robi sie taka po jakims czasie jak postoi?

marcin

Woda jest brunatna od razu.

Jastrząb
17-07-2013, 09:17
Woda jest brunatna od razu.
To plus wysoka utlenialnosc moze oznaczac zanieczyszczenie zwiazkami pochodzenia roslinnego. Jak wspomnial Qbek sa specjalne (pewnie nie tanie) jonity do usuwania takich zwiazkow. Moze sie zdarzyc ze zelazo jest uwiezione wlasnie w tych zwizkach i standardowe napowietrzenie i przepuszczenie przez zloze odzelaziajace wiele nie da. Ale moze wrecz przeciwnie. Jjesli zelazo jest w prostych zwaizkach nieorganicznych, odzelziacz je ruszy/usunie to zwiazki dajace barwe i utlenialnosc raczej zostana, wiec czeka Cie i tak wspomniany jonit na zwiazki organiczne. Byc moze wegiel aktywny tez pomoze.

Czyli masz 3 opcje: odzelaziacz, wegiel aktywny, jonity na organike. Ja nie potrafie Ci powiedziec w jakiej kolejnosci i kombinacji.

Ja bym kupil jakis filtr big blue, z wkladem odzelaziajacym, z wkladem weglowym i bardzo powoli testowo przepuscil ta wode przez to. I zobaczyl czy to cos daje :-)
Ale ja jestem kombinator eksperymentator ;-)

marcin

barthek
17-07-2013, 10:24
...
jestem w kropce bo dostalem oferte na zestaw zmiekczajacy, z informacja, ze przy moim wynikach wody da rade pozbyc sie zelaza i manganu na drodze wymiany kationowej...

teoretycznie zelazo i mangan zabijaja zloze ale... no wlasnie, czy to cos czym sie powinno przejmowac? zelazo mam w normie ale tego manganu 9 razy za duzo i twardosc troche za duza ?

prosze o komentarz zorientowanych :)

qbek17
17-07-2013, 11:12
prosze o komentarz zorientowanych :)

Zmiękczacz nie służy do usuwania żelaza i manganu, ale pewnie da sobie radę z takimi ilościami (przy uwzględnieniu, że złoże się będzie zapychać).
Do usunięcia manganu zazwyczaj potrzeba katalizatora, więc dopóki na złożu nie powstanie warstwa osadu to może być słabiej usuwany.

barthek
17-07-2013, 13:56
to jeszcze glos w dyskusji:
"
Tak mówi teoria - kopia z podręcznika do oczyszczania wody. Praktyka pokazuje, że żelazo może faktycznie dość mocno zablokować żywicę, ale gdy jest to wysokie stężenie, tak mniej więcej powyżej 1000 ug/l. Teoretycznie lepiej zastosować złoże Crystal Right - praktycznie jest to zupełnie nieopłacalne - złoże droższe i szybciej tracące swoje zdolności jonowymienne do żelaza i manganu. Przekonaliśmy się instalując i serwisując te urządzenia.
Sam zmiękczacz jest złym rozwiązaniem dla tych którzy nienawidzą bardzo miękkiej wody. Po przeliczeniu, iż musimy zmiękczać wodę ok. 9-krotnie, dostajemy prawie normatywny mangan. Tak jak napisałam, to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Nie usuniemy manganu zupełnie, z korzyścią taką, że woda nie będzie całkowicie miękka. Przypuszczalnie ta resztka manganu nie będzie przeszkadzała w ogóle. A szkoda w tym momencie dodatkowo rozbudowywać stację uzdatniania wody, bez sprawdzenia, czy zmiękczacz nie wyprodukuje wody, która będzie odpowiadała użytkownikom - a szanse na odpowiednią jakość są bardzo duże"

sam juz nie wiem co o tym wszystkim myslec... roznica miedzy zestawem na zlozach takich jak CR czy ecomix a typowymi zmiekczajacymi jest grubo powyzej 1k...

qbek17
17-07-2013, 15:48
Przypuszczalnie ta resztka manganu nie będzie przeszkadzała w ogóle...

Przypuszczalnie osadów manganu przy takim stężeniu nie zauważysz bardzo długo nawet bez filtra.
Podręcznikowo to powinno się postawić odżelaziacz/odmanganiacz, kompromisem byłby CR/Ecomix, za to zmiękczacz to po prostu inny temat. Jeśli chcesz zmiękczyć wodę (najbardziej odczuwalny efekt uzdatniania) to postaw zmiękczacz.

bruder
17-07-2013, 15:52
Z tych dwóch wziąłbym ten z głowicą Logix... ale to tylko ze względu na głowicę.
Chcesz to kupić z allegro i montować "samemu" czy skorzystasz z jakiejś firmy (masz w okolicy)?

Zamontuję prawdopodobnie sam. W mieście są dwie firmy które tym się zajmują. Jedna ma Tapworksa za 2800 + montaż 300 + filtr wstępny 150.
Drogo jak diabli. Druga ma chińczyki po 2600. Instalacje do podłączenia mam gotową. Właściwie tylko wstawić urządzenie. Popsuć tam się nie ma co. W razie potrzeby do serwisu zawsze ktoś z tych dwóch firm chętnie przyjedzie ;). Mam też w rodzinie hydraulika z zawodu. Damy rade.
Czyli brać Logixa?

barthek
17-07-2013, 16:02
Przypuszczalnie osadów manganu przy takim stężeniu nie zauważysz bardzo długo nawet bez filtra.
Podręcznikowo to powinno się postawić odżelaziacz/odmanganiacz, kompromisem byłby CR/Ecomix, za to zmiękczacz to po prostu inny temat. Jeśli chcesz zmiękczyć wodę (najbardziej odczuwalny efekt uzdatniania) to postaw zmiękczacz.

obecny problem z woda to czarno/zolte zacieki na armaturze oraz (od niedawna) brzydki zapach 'odstanej' cieplej wody (np. w wezu prysznica) - twardosc jakos strasznie nie przeszkadza.
podejrzewam bakterie zelaziste stad pomysl na odzelazienie (przy okazji pozbycie sie zaciekow) ?

qbek17
18-07-2013, 15:48
obecny problem z woda to czarno/zolte zacieki na armaturze oraz (od niedawna) brzydki zapach 'odstanej' cieplej wody (np. w wezu prysznica) - twardosc jakos strasznie nie przeszkadza.
podejrzewam bakterie zelaziste stad pomysl na odzelazienie (przy okazji pozbycie sie zaciekow) ?

Jak ci twardość nie przeszkadza to w takim razie po co zmiękczacz?

barthek
18-07-2013, 17:07
Jak ci twardość nie przeszkadza to w takim razie po co zmiękczacz?

bo zostal zaproponowany przez jedna z firm dla usuniecia zelaza i manganu a jest duuzo tanszy od odzelaziacza na drogich zlozach :)

qbek17
18-07-2013, 17:38
bo zostal zaproponowany przez jedna z firm dla usuniecia zelaza i manganu a jest duuzo tanszy od odzelaziacza na drogich zlozach :)

Odżelaziacz na takie parametry jak są u Ciebie nie musi być duży. Nie wiem o ile taniej wychodzi Ci zmiękczacz ale masz już wszystkie informacje - teraz to tylko Twoja decyzja :)

bruder
18-07-2013, 20:51
Z tych dwóch wziąłbym ten z głowicą Logix... ale to tylko ze względu na głowicę.
Chcesz to kupić z allegro i montować "samemu" czy skorzystasz z jakiejś firmy (masz w okolicy)?

Zamontuję prawdopodobnie sam. W mieście są dwie firmy które tym się zajmują. Jedna ma Tapworksa za 2800 + montaż 300 + filtr wstępny 150.
Drogo jak diabli. Druga ma chińczyki po 2600. Instalacje do podłączenia mam gotową. Właściwie tylko wstawić urządzenie. Popsuć tam się nie ma co. W razie potrzeby do serwisu zawsze ktoś z tych dwóch firm chętnie przyjedzie . Mam też w rodzinie hydraulika z zawodu. Damy rade.
Czyli brać Logixa?

qbek17
19-07-2013, 08:16
Czyli brać Logixa?

Twój wybór :)

Marcin H
20-07-2013, 01:30
Witam,
otóż dotarł w końcu mój odżelaziacz Clack z butlą 13x54 cale ze złożem Birm. Zanim go mi zamontują chciałbym zasięgnąć opinii jaki byście polecili filtr na filtr wstępny przez odżelaziaczem? Już teraz na rurce na hydroforze widać ślady kłebków rdzy. Gdzie go zamontować, czy np po napowietrzaczu a przed zbiornikiem hydroforowym i przed odżelaziaczem to dobry pomysł? Na pewno musi mi filtr umożliwić płukanie złoza z prędkością 2,3 m3/h.

Jastrząb
20-07-2013, 03:10
Witam,
otóż dotarł w końcu mój odżelaziacz Clack z butlą 13x54 cale ze złożem Birm. Zanim go mi zamontują chciałbym zasięgnąć opinii jaki byście polecili filtr na filtr wstępny przez odżelaziaczem? Już teraz na rurce na hydroforze widać ślady kłebków rdzy. Gdzie go zamontować, czy np po napowietrzaczu a przed zbiornikiem hydroforowym i przed odżelaziaczem to dobry pomysł? Na pewno musi mi filtr umożliwić płukanie złoza z prędkością 2,3 m3/h.
Jakikolwiek filtr wstepny po procesie napowietrzania, lub za hydroforem bedzie bardzo intensywnie dzialal jako....odzelziacz i zapychal sie utlenionym zelazem.Jesli bardzo chcesz miec filtr wstepny to wylacznie przed napowietrzeniem.
Jesli przez rurke na hydroforze rozumiesz wodowskaz (tak sie domyslam) to ... tak ma byc. Zelazo w hydroforze sie czesciowo utlenia i jest zatrzymywane potem na zlozu. Reszta sie utleni na zlozu. Mowiac krotko wnetrze hydroforu do najczystszych nie bedzie nalezalo.

marcin

Marcin H
20-07-2013, 12:34
Jakikolwiek filtr wstepny po procesie napowietrzania, lub za hydroforem bedzie bardzo intensywnie dzialal jako....odzelziacz i zapychal sie utlenionym zelazem.Jesli bardzo chcesz miec filtr wstepny to wylacznie przed napowietrzeniem.
Jesli przez rurke na hydroforze rozumiesz wodowskaz (tak sie domyslam) to ... tak ma byc. Zelazo w hydroforze sie czesciowo utlenia i jest zatrzymywane potem na zlozu. Reszta sie utleni na zlozu. Mowiac krotko wnetrze hydroforu do najczystszych nie bedzie nalezalo.

marcin
W opisach instalacji z odżelazaiczami zawsze jest podawane że konieczny jest filtr wstępny przed odżelaziaczem, dlatego też moje pytanie.
Oczywiście przy głowicy jest jakiś tam niby filtr, ale nie wiem czy to o niego chodzi.
O filtrze wstępnym myślałem że da rade założyć taki typu samooczyszczającego, ale okazuje się że zbyt dużych przepływów one nie dają.

Jastrząb
20-07-2013, 14:03
W opisach instalacji z odżelazaiczami zawsze jest podawane że konieczny jest filtr wstępny przed odżelaziaczem, dlatego też moje pytanie.
Oczywiście przy głowicy jest jakiś tam niby filtr, ale nie wiem czy to o niego chodzi.
O filtrze wstępnym myślałem że da rade założyć taki typu samooczyszczającego, ale okazuje się że zbyt dużych przepływów one nie dają.
Clack ma jakis filtr w glowicy?
Taki filtr wstepny ma za zadanie zatrzymac jakeis duze zanieczyszczenia mechaniczne zeby glowicy nie uszkodzily.
Bardzie pewnie potrzebny na wodzie wodociagowej, gdzie jakies kawalki syfu potrafia sobie podrozowac rurami.
Jesli wode masz ze studni, studnia nie jest spaprana i nie podaje piasku to brak filtra wstepnego glowicy w 2 lata nie zamorduje.
Czy go zalozysz przed napowietrzeniem czy za, takie ewentualne smieci zatrzyma. Tylko jak napialem, jak go zalozysz za napowietrzaniem to bedzie konkurowal w zbieraniu utlenionego zelaza z odzelaziaczem. A nie po to kupil duzy odzelaziacz zeby jego robote robil filtr wstepny. I jak wspominalem, szybko sie zatka spadnie Ci przeplyw duzy filtr sie nie bedzie doplukiwal. Jak juz koniecznie chces to przez napowietrzaniem. I czesto go kontroluj.

Producenci samochodow tez pisza w instrukcji ze po uruchomieniu silnika trzeba zaczekac minute przed ruszeniem. Stosuje sie ktos do tego?

marcin

qbek17
21-07-2013, 21:47
Clack ma jakis filtr w glowicy?
Ma filtr przed injectorem... ale to raczej grube "sitko" niż "filtr" chociaż i tak czasami ratuje sytuację zatrzymując kawałki rdzy nim zablokują zasysanie solanki czy nadmanganianu :)

Jak juz koniecznie chces to przez napowietrzaniem. I czesto go kontroluj.

Montaż w tym miejscu (jak i w każdym innym) ma jedną zasadniczą wadę... tłumi przepływ. Tylko w tym miejscu tłumiony przepływ ogranicza skuteczność napowietrzania. Poza tym pracuje na dużo większych przepływach (w czasie załączenia pompy i napełniania hydroforu). Wydaje mi się, że lepiej będzie jednak montować go za aspiratorem i za hydroforem, gdzie przepływ będzie stosunkowo mały (w czasie normalnej pracy) a tylko okresami będzie większy (w czasie płukania filtra). Oczywiście w każdym przypadku częste kontrole i wymiana wkładów są konieczne do prawidłowiej pracy takiego układu.

Jastrząb
22-07-2013, 02:26
Montaż w tym miejscu (jak i w każdym innym) ma jedną zasadniczą wadę... tłumi przepływ. Tylko w tym miejscu tłumiony przepływ ogranicza skuteczność napowietrzania. Poza tym pracuje na dużo większych przepływach (w czasie załączenia pompy i napełniania hydroforu). Wydaje mi się, że lepiej będzie jednak montować go za aspiratorem i za hydroforem, gdzie przepływ będzie stosunkowo mały (w czasie normalnej pracy) a tylko okresami będzie większy (w czasie płukania filtra). Oczywiście w każdym przypadku częste kontrole i wymiana wkładów są konieczne do prawidłowiej pracy takiego układu.
Ja widzialem w akcji 20" big blue powieszony za hydroforem przy raptem 0.6mg zelaza. W zasadzie po jakichs 2 miesiach uzytkowania 10" greensand sie tak mocno niedoplukiwal ze po regeneracji leciala z kranu fioletowa woda. Tu czlowiek ma 13" filtr, wiec zakladam ze ma zdecydowanie wiecej zelaza, czyli nawet duzy filtr wstepny bedzie trzeba baaaardzo czesto wymieniac.
Dodatkowo ja osobiscie nie mam pomyslu jak sprawdzic czy jeszcze leci przez niego wymagana ilosc wody do plukania czy juz mniej.

marcin

qbek17
22-07-2013, 07:30
Dodatkowo ja osobiscie nie mam pomyslu jak sprawdzic czy jeszcze leci przez niego wymagana ilosc wody do plukania czy juz mniej.

Najprościej to zamontować (lub kupić filtr z już gotowymi) manometry przed i za filtrem i sprawdzać spadek ciśnienia.

chemik67
22-07-2013, 13:25
Manometry w filtrze wstępnym w tym przypadku będą niezbędne. Z doświadczenia polecam Atlas Filtri Hydra M - najlepiej z wkładem RAH (ze stali nierdzewnej). Dokładność filtracji na poziomie 90 mikronów myślę, że będzie idealna do wyłapania większych zanieczyszczeń. Do tego masz 2 manometry i płukanie wsteczne (możliwość oczyszczania wkładu jak różnice ciśnień na manometrach się zwiększą). Nie wydasz na to kroci, a masz przynajmniej włoski produkt dobrej jakości.

Jako alternatywę może coś od Cintropura? Np. Cintropur NW 32 + dokupić dwa manometry i zawór.

Standardowych korpusów nie polecam, nawet BB z wkładem piankowym/siatkowym/sznurkowym się bardzo szybko zapcha.

Fasola30
22-07-2013, 14:34
Dzisiaj odebraliśmy badania wody z naszej studni i tak mamy:
żelazo 1700 norma 200
mangan 218 norma 50
mętność 17,1 norma 1
przewodność elekt. właściwa w 25st cel. 579 norma 2500
pH 7,06 norma 6,5-9,5
stężenie jonu amonowego 0,100 norma 0,50
stężenie azotynów 0,019 norma 0,50
stężenie azotanów <0,5 norma 50,0
Twardość ogólna 303 norma 60-500

Czy ktoś coś może na to polecić?

Marczak
22-07-2013, 16:00
Wydaje mi się, że Crystal Right nie da rady więc na chłopski rozum dwie stacje uzdatniające:

- odżelaziacz Birm lub Defeman lub Greensand
- zmiękczacz z żywicą jonowymienną (np. Purolite C100E)

Przed odżelaziaczem oczywiście napowietrzacz.

qbek17
22-07-2013, 16:11
Standardowych korpusów nie polecam, nawet BB z wkładem piankowym/siatkowym/sznurkowym się bardzo szybko zapcha.

Korpus nie ma nic do szybkości zapychania wkładu... czy to firmowy czy "no name" z wkładem o tym samym mikronażu zapcha się bardzo podobnie. Różnica jest za to w cenie wkładów - do markowych korpusów zazwyczaj nie pasują tańsze wkłady...

qbek17
22-07-2013, 16:14
Czy ktoś coś może na to polecić?

A mi się wydaje, że to warunki w sam raz dla CR'a. Nie podałeś informacji o pompie, sposobie utylizacji ścieków, hydroforze czy zapotrzebowaniu...

chemik67
22-07-2013, 16:45
Korpus nie ma nic do szybkości zapychania wkładu... czy to firmowy czy "no name" z wkładem o tym samym mikronażu zapcha się bardzo podobnie. Różnica jest za to w cenie wkładów - do markowych korpusów zazwyczaj nie pasują tańsze wkłady...

Mówiąc o standardowych korpusach miałem na myśli coś takiego:
202049
- oczywiście, że nie ma nic do zapychania wkładu, ale chodzi o jakość wykonania. Użyłem przecinka, by oddzielić moją ocenę filtrów 3-elementowych

qbek17 nie wierze, że nie widzisz różnicy między wkładami no name i wkładami wiodących producentów ?! Przecież to przepaść!

qbek17
22-07-2013, 16:57
qbek17 nie wierze, że nie widzisz różnicy między wkładami no name i wkładami wiodących producentów ?! Przecież to przepaść!

Widzę różnicę. Zazwyczaj te markowe są dokładniejsze, tzn jak są na 90 mikronów to faktycznie filtrują na 90 mikronów, a nie na 80-100. Poza tym różnica w jakości wykonania, w moim odczuciu nie jest aż tak ważna, dopóki są to filtry jednorazowe, a naszym celem jest zatrzymanie tylko najgrubszych zanieczyszczeń.

Fasola30
22-07-2013, 17:17
A mi się wydaje, że to warunki w sam raz dla CR'a. Nie podałeś informacji o pompie, sposobie utylizacji ścieków, hydroforze czy zapotrzebowaniu...

Pompę mamy głebinową 29 metrach, rodzina 4 osobowa, hydrofor 300l z poduszka powietrzna. Jeśli coś źle piszę to proszę mnie poprawić bo ja zielona jestem w tym temacie. Mamy oczyszczalnie biologiczną. Firma miejscowa zaproponowała nam crystal right 100 cena powala mnie 4500zł lub tańszy Birm regular i przed wszystkim filtr Clar. I moje pytanie jest czy sam odżelaziacz i odmanganiacz nie wystarczy i czy musi być jeszcze zmiękczacz?

qbek17
22-07-2013, 17:30
Pompę mamy głebinową 29 metrach
to niewiele mówi o jej wydajności - podaj typ, model, itp

hydrofor 300l z poduszka powietrzna
Czyli rozumiem, że bezprzeponowy, tak?

Mamy oczyszczalnie biologiczną.
W takim przypadku odpadają filtry regenerowane nadmanganianem (np. z Greensandem)

Firma miejscowa zaproponowała nam crystal right 100 cena powala mnie 4500zł lub tańszy Birm regular i przed wszystkim filtr Clar. Jakiej wielkości ten filtr?

I moje pytanie jest czy sam odżelaziacz i odmanganiacz nie wystarczy i czy musi być jeszcze zmiękczacz?
Nic nie musi - aby woda spełniała normę należałoby z niej usunąć większość żelaza i manganu - do tego wystarczy odżelaziacz. Czy taki ze złożem Birm da radę? - Pewnie da, ale Birm ma jeszcze inne wymagania (np. zawartość tlenu) i jeśli nie będą one spełnione to filtr może szybko się skończyć.

Fasola30
22-07-2013, 19:41
Pompa jest zapuszczona i niestety nie mogę znaleźć od niej papierów z tego co pamiętam zbiornik 1m3 napłnał nam się w niecałą godzinę.
Hydrofor jest wimestu ZCS/300/6 jest tez zamontowany filtr wody dafi usuwający piasek. Widziałam, że wimest ma też odżelaziacze/odmanganiacze tylko nie wiem co to jest to złoże otoman??
Zaproponowali nam CR100iloś złoża 28l zbiornik 10x44cala, przepływ nominalny 1,7m3/h, zdolność jedowymienna 1540ppm x m3, zuzycie soli do regeneracji 3,8kg....

Jastrząb
23-07-2013, 03:58
Pompa jest zapuszczona i niestety nie mogę znaleźć od niej papierów z tego co pamiętam zbiornik 1m3 napłnał nam się w niecałą godzinę.
Hydrofor jest wimestu ZCS/300/6 jest tez zamontowany filtr wody dafi usuwający piasek. Widziałam, że wimest ma też odżelaziacze/odmanganiacze tylko nie wiem co to jest to złoże otoman??
Zaproponowali nam CR100iloś złoża 28l zbiornik 10x44cala, przepływ nominalny 1,7m3/h, zdolność jedowymienna 1540ppm x m3, zuzycie soli do regeneracji 3,8kg....
To niedobrze ze nie wiesz jaka to pompa. 1m3/h to bez szalu. Mozesz sprawdzic wydajnosc pompy lejac wode wlasnie do jakiegos sporego pojemnila/beczki o znanej objetosci tyle ze nie jakims pół calowym pozaginanym ogrodowym wezem (jak to bywa na budowie), tylko solidna 1" rura prosto z hydroforu zeby miec faktyczna wydajnosc nie zmiejszona poprzez cienki waz i jego opory.

Wydajnosc pompy jest kluczowa dla prawidlowej ekspolatacji filtra (konkretnie jego plukania).
Zbiornik masz ocynkowany, jesli doprowadzisz do niego powietrze to odzelaziacz powinien zadzialac.
Czym jest zloze otoman, pewnie nikt po za wimestem nie wie. Tyle ze na pewno odzelaziacze wimesta sa wielkie, ciezkie, i beda potrebowaly duzo wiecej niz 1m3/h wody do pluaknia. Do tego sa to filtry z recznymi zaworami ktore raz na tydzien trzeba poprzestawiac. Pytanie czy tego chcesz?
10" odzelaziacz ze zlozem birm bedzie wymaga 1,25 - 1,5m3/h wody do plukania wiec wiedza co masz za pompe jest dosyc istotna.


marcin

Marczak
23-07-2013, 08:02
Skąd wiesz, że Wimest robi odżelaziacze z ręcznymi zaworami? Nie ma tam żadnej głowicy czasowej?

Jastrząb
23-07-2013, 08:20
Skąd wiesz, że Wimest robi odżelaziacze z ręcznymi zaworami? Nie ma tam żadnej głowicy czasowej?
Bo innymi sie nie chwala?
http://www.wimest.pl/index.php

marcin

Marczak
23-07-2013, 09:46
Może dawno strony nie aktualizowali ;) Ja bym się na ręczny zawór nie pisał...

Marcin H
23-07-2013, 16:52
Czy zmiękczanie wody tylko do instalacji CO przy pomocy filtra z polifosforanem to dobre rozwiązanie. Nie chciał bym od razu kupować zmiękczacza bo mam 16 st niemieckich a do samej instalacji taki filtr myślę że by wystarczył. Co o tym myślicie?

qbek17
23-07-2013, 21:54
Czy zmiękczanie wody tylko do instalacji CO przy pomocy filtra z polifosforanem to dobre rozwiązanie. Nie chciał bym od razu kupować zmiękczacza bo mam 16 st niemieckich a do samej instalacji taki filtr myślę że by wystarczył. Co o tym myślicie?

Tutaj jest trochę reklamy na ten temat: http://www.forum-wodociagi.pl/index.php?req=technologie_id=102&From=0
A tutaj trochę bardziej obiektywnie: http://www.pzh.gov.pl/page/fileadmin/user_upload/st_ZHK_w_sp_prep_na_bazie_polifosforanow_02.pdf

Jak dla mnie wniosek jest taki, że jeśli woda ma być tylko do CO to może się to sprawdzić.

Radiowiec
24-07-2013, 07:29
Panowie, szybkie pytanie i liczę na szybką odpowiedź.

Mam CR100, po ostatniej regeneracji zauważyłem, że do zbiornika na sól wróciła brudna woda. Jest lekko żółta i na jej powierzchni unoszą się fragmenty pomarańczowego "czegoś" - podobne odkłada mi się na filtrze sznurowym przed CR. Filtr zmieniałem miesiąc temu. Czy to oznacza, że zasyfiła się głowica? Jak ją wyczyścić? Jak ewentualnie wyczyścić cały układ? Mam zbiornik przeponowy 200l.

Mam też pomysł wywalenia filtra sznurowego - wymiana wkładów co miesiąc jest uciążliwa. Na jaki filtr samoczyszczący powinienem się zdecydować? I czy faktycznie będzie on bezobsługowy?

Michał

Marczak
24-07-2013, 08:40
Czy zmiękczanie wody tylko do instalacji CO przy pomocy filtra z polifosforanem to dobre rozwiązanie. Nie chciał bym od razu kupować zmiękczacza bo mam 16 st niemieckich a do samej instalacji taki filtr myślę że by wystarczył. Co o tym myślicie?
Wydaje mi się, że wzrost flory bakteryjnej i zmniejszona przyswajalność magnezu i wapnia spowodowane działaniem preparatów polifosforanowych nie są straszne dla Twojej instalacji CO ;)

Polifosforan sodu w Twojej sytuacji to nie jest głupi pomysł. Najlepiej według mnie byłoby zastosować w takim założeniu filtr Cintropur NW 32 TE z dyspozytorem i zasypać go złożem. Można też kupić Cintropura NW 25 TE (ale cena się za bardzo nie różni, w NW 32 TE masz większy klosz - czyli więcej złoża możesz zasypać i większy przepływ wody).

Do rozwiązań przemysłowych poleca się z reguły Cintropura NW 50 TE lub 500 TE , ale to są już bardzo duże filtry.

chemik67
24-07-2013, 11:10
Panowie, szybkie pytanie i liczę na szybką odpowiedź.

Mam CR100, po ostatniej regeneracji zauważyłem, że do zbiornika na sól wróciła brudna woda. Jest lekko żółta i na jej powierzchni unoszą się fragmenty pomarańczowego "czegoś" - podobne odkłada mi się na filtrze sznurowym przed CR. Filtr zmieniałem miesiąc temu. Czy to oznacza, że zasyfiła się głowica? Jak ją wyczyścić? Jak ewentualnie wyczyścić cały układ? Mam zbiornik przeponowy 200l.

Mam też pomysł wywalenia filtra sznurowego - wymiana wkładów co miesiąc jest uciążliwa. Na jaki filtr samoczyszczący powinienem się zdecydować? I czy faktycznie będzie on bezobsługowy?

Michał
Jeżeli odkłada się na filtrze sznurkowym przed CR to dlaczego wnioskujesz, że zasyfia się sterownik filtra centralnego?

Warto zainwestować w filtr z płukaniem wstecznym. Automat jest dużo droższy. Jak zejdziesz raz w miesiącu do piwnicy/kotłowni i odkręcisz zawór ręką to nic Ci się nie stanie. Na poprzedniej stronie odpisałem innemu użytkownikowi forum:


Manometry w filtrze wstępnym w tym przypadku będą niezbędne. Z doświadczenia polecam Atlas Filtri Hydra M - najlepiej z wkładem RAH (ze stali nierdzewnej). Dokładność filtracji na poziomie 90 mikronów myślę, że będzie idealna do wyłapania większych zanieczyszczeń. Do tego masz 2 manometry i płukanie wsteczne (możliwość oczyszczania wkładu jak różnice ciśnień na manometrach się zwiększą). Nie wydasz na to kroci, a masz przynajmniej włoski produkt dobrej jakości.

Ewentualnie jak się uprzesz na samoczyszczący możesz wybrać jakiś filtr narurowy od Honeywella (np. F74CS) i dokupić automat płuczący Z11S. Wyjdzie nieco taniej niż Atlas Filtri Hydra M Auto.

qbek17
24-07-2013, 13:20
Najlepiej według mnie byłoby zastosować w takim założeniu filtr Cintropur NW 32 TE z dyspozytorem i zasypać go złożem. Można też kupić Cintropura NW 25 TE (ale cena się za bardzo nie różni, w NW 32 TE masz większy klosz - czyli więcej złoża możesz zasypać i większy przepływ wody).
Ile tej wody do CO potrzeba? Filtry o średnicy 1,25" (32mm) to można na cały dom zakładać, a na jedną instalację spokojnie wystarczy filtr jak do pralki czy zmywarki z niewielką ilością polifosforanów.


Do rozwiązań przemysłowych poleca się z reguły Cintropura NW 50 TE lub 500 TE , ale to są już bardzo duże filtry.
Wszyscy wiemy, że Cintropur robi dobre filtry - nie musisz wrzucać jego reklamy do każdego posta ;)

qbek17
24-07-2013, 13:23
Mam CR100, po ostatniej regeneracji zauważyłem, że do zbiornika na sól wróciła brudna woda. Jest lekko żółta i na jej powierzchni unoszą się fragmenty pomarańczowego "czegoś". Czy to oznacza, że zasyfiła się głowica? Jak ją wyczyścić? Jak ewentualnie wyczyścić cały układ?

To może oznaczać, że w cyklu płukania współprądowego (Rinse) złoże się jeszcze nie dopłukało. Na szybko sprawdziłbym czy nie jest przytkana linia popłuczyn (czy nie jest gdzieś dławiony przepływ) lub zwiększyłbym czas dopłukiwania. Najlepiej byłoby obserwować wodę lecącą do ścieków i zauważyć po jakim czasie jest ona już klarowna.

Radiowiec
24-07-2013, 20:13
Panowie, błagam o szybką pomoc.

Wariuje mi CR100 z głowicą WS1 Clacka.

Robiłem dziś regenerację i coś się zrąbało. Raz uzdatnia, a 100 razy nie. Na wyświetlaczu nie wyświetlał mi się napis SOFTENING i woda w kranach żółta. Kombinowałem z otwieraniem i zamykaniem zaworu dopływowego wody i nagle zaczął uzdatniać. Za chwilę to samo - wtedy pomogło na chwilę otwarcie zaworu od obejścia.

O co chodzi? Regeneracja przebiegła normalnie, sól jest - fakt, że przed regeneracją wyjąłem filtr wstępny, żeby był większy przepływ, ale wcześniej i tak mam filtr siatkowy na przyłączu, więc żaden duży syf nie mógł wlecieć.

Pomóżcie proszę, Michał.

Radiowiec
24-07-2013, 20:30
Dodam jeszcze, że gdy puszczam wodę w kranie, w rurach wokół CR słychać straszne bulgotanie, jakby się tam coś zapowietrzyło.

Radiowiec
24-07-2013, 20:57
Porozkręcałem wszystko i złożyłem jeszcze raz - głowica wydaje się, że działa prawidłowo, SOFTENING się wyświetla. Ale z kranu leci żółta woda... Co jest? Do dziś wszystko grało, a po regeneracji takie jaja...

free_shop
24-07-2013, 21:28
Za dużo pisania (mam powolną klawiaturę;-)). Zadzwoń do mnie, może Ci (niczego nie obiecuje) pomogę. Numer wysyłam na priva.

small7
24-07-2013, 21:37
Kolego radiowiec tak na szybko obstawialbym zablokowana turbine liczaca przeplyw wody. Trzeba ja wyczyscic no i skoro leci juz zolta woda to zrob regeneracje.

small7
24-07-2013, 21:42
Doczytakem jeszcze o buogotaniu w rurach co moze wskazywac na duzo zawartosc powietrza w wodzie jesli masz hydrofor to sprawdz dzialanie odpowietrznika. Nadmiar powietrza w wodzie moze powodowac odrywanie sie ze zloza wytraconego na nim zelaza.

free_shop
24-07-2013, 21:43
Kolego radiowiec tak na szybko obstawialbym zablokowana turbine liczaca przeplyw wody. Trzeba ja wyczyscic no i skoro leci juz zolta woda to zrob regeneracje.A bulgotanie? Raz nie wyświetla "softening", a drugim razem wyświetla?

small7
24-07-2013, 21:45
Wyjasnilem w drugim poscie

jimmy871
24-07-2013, 21:48
witam ponownie wszystkich kolegów!

Jak wcześniej pisałem miałem problem z filtrem wstępnym który zaklejał się co 3 dni.. Po waszych wskazówkach i ostatecznej dyskusji z serwisantem zdecydowałem się na usunięcie fitra. Serwisant jednak doradził mi aby regeneracje złoża przesunąć z 7m3 na 4,6 m3 i tak też zrobił. Dodam tylko że złoże w mojej stacji to dwa worki CR. Przy aktualnych ustawieniach złoże regeneruje się dwa razy w tygodniu natomiast przed zmianą co jakieś 5-6 dni. Zastanawiam się tylko czy te ustawienia wg. was są odpowiednie ? Czy tak częsta regeneracja jest rzeczywiście wskazana? A może to jednak nie ma sensu?

free_shop
24-07-2013, 21:55
Doczytakem jeszcze o buogotaniu w rurach co moze wskazywac na duzo zawartosc powietrza w wodzie jesli masz hydrofor to sprawdz dzialanie odpowietrznika. Nadmiar powietrza w wodzie moze powodowac odrywanie sie ze zloza wytraconego na nim zelaza.Radiowiec pisał, że ma zbiornik 200 l bezprzeponowy, zatem skąd odpowietrznik?

Radiowiec
24-07-2013, 22:22
Dziękuję bardzo koledze Free Shop za telefoniczną pomoc. Zastosuję wszystkie rady.

Obecnie trwa regeneracja - włączyłem ją ręcznie i poczekam na efekt, lub jego brak. Sprawdzę też jutro zbiornik, bo faktycznie mogła paść poduszka.

Odezwę się po regeneracji.

free_shop
24-07-2013, 22:24
Jeżeli nie pomogłem przez telefon, to pytaj dalej na forum, może inni koledzy pomogą.

Radiowiec
24-07-2013, 22:56
Ostatni etap regeneracji, nabija zbiornik solanką. Już mam pewne obserwacje.

Coś jest na rzeczy z zapowietrzeniem układu - po bacwashu i rinse dosłownie jakby chciało rozerwać rurę doprowadzającą popłuczyny do kanalizy. Po zakończeniu oby tych etapów dochodziło wręcz do czegoś, co nazwać możemy mini wybuchem - takie ciśnienie szło na końcówkę rurki. Pytanie - skąd to powietrze w butli z CR100?

Nie wiem, czy nie wychodzi teraz to, że mam prawdopodobnie za wąskie kolanko doprowadzające popłuczyny z głowicy do rurki - przypomnę, nie ma na nim numeru. Za duży mam też injektor. Ale do tej pory wszystko w instalacji grało...

Radiowiec
24-07-2013, 23:07
Ok, regeneracja za mną. Oto efekty:

Zaraz po regeneracji nadzieja - wodą idealna. Pierwsze spuszczenie wody w toalecie - klops. Woda jest żółta.

Jedno co się zmieniło, to teraz normalnie wyświetla komunikat Softening za każdym razem. Ale woda jest fatalna.

Domowy tester twardości pokazuje, że CR działa - twardość zerowa.

Hałas w rurach się utrzymuje.

Tragedia, jutro czeka mnie rozkręcanie zbiornika przeponowego. Pewnie uciekło powietrze i jeszcze się jakiś syf zebrał, który wpada do CR.

small7
25-07-2013, 08:55
Radiowiec pisał, że ma zbiornik 200 l bezprzeponowy, zatem skąd odpowietrznik?
Faktycznie nie zauwazylem ze bylo o tym napisane.
A czy solanka jest pobierana prawidlowo ?

Radiowiec
25-07-2013, 09:00
Panowie, dla uściślenia - mam zbiornik PRZEPONOWY 200l i podejrzewam, że to jest źródłem problemu - musiało zejść powietrze z worka. Dziś spróbuję go dopompować.

Solanka jest pobierana i oddawana normalnie.

Poranne obserwacje - wyjąłem wodomierz, pokręciłem nim trochę, włożyłem na miejsce i głowica zachowuje się prawidłowo. Test twardości pokazuje, że filtr działa.

Problemem jest nadal żółta woda w dolnej łazience - szczególnie w toalecie. Po kilkukrotnym spuszczeniu wody zaczęła robić się klarowna. Obstawiam więc jakieś zanieczyszczenie na złożu. Brudna woda wraca też do zbiornika z solą - a podczas drugiej regeneracji zwiekszyłem RINSE do 8 minut zgodnie z sugestią Kuby.

Do Kuby będę dzwonił po południu - może coś jeszcze ustalimy.

Po konsultacji z FreeShop kupuję też bypass do głowicy - wiecie, gdzie to można dostać?

qbek17
25-07-2013, 09:14
Po konsultacji z FreeShop kupuję też bypass do głowicy - wiecie, gdzie to można dostać?

Wiemy :)

Radiowiec
25-07-2013, 09:15
Pomyłka - nie chodzi mi o bypass, ale o tę opcję mixing. Bypass mam przeciez zrobiony na instalacji. Chodzi mi o mieszacz do ustawiania twardości.

Radiowiec
25-07-2013, 09:16
Wiemy :)

Kuba, w takim razie telefonicznie zamówię u Ciebie wszystko, co jest mi potrzebne - włacznie z DLFC i inżektorem :)

qbek17
25-07-2013, 09:26
Kuba, w takim razie telefonicznie zamówię u Ciebie wszystko, co jest mi potrzebne - włacznie z DLFC i inżektorem :)

"Wiemy" to nie znaczy, że to ja to sprzedaje tylko, że wiem kto ;)

Radiowiec
25-07-2013, 10:01
Panowie, trochę zgłupiałem. Szukam sobie, jak wygląda ten mieszacz do ustawiania twardości wody w Clacku i znalazłem takie zdjęcie:

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://uzdatniamywode.pl/wp-content/uploads/2011/07/CLACK-WS1CI.jpg&imgrefurl=http://uzdatniamywode.pl/porady/systemy-sterowania-clack/&usg=__vlFRIbesoXjnNoaqE6Elfle3T9I=&h=578&w=790&sz=139&hl=pl&start=1&sig2=0UgM8S19ZW3LrcQ1QIyBKA&zoom=1&tbnid=5bnTh51WhxAteM:&tbnh=105&tbnw=143&ei=TdrwUdr7NoPV4gS1uoBA&prev=/search%3Fq%3Dclack%2Bws1%2Bzaw%25C3%25B3r%2Bdo%2Bu stawiania%2Btwardo%25C5%259Bci%2Bwody%26um%3D1%26s a%3DN%26hl%3Dpl%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&sa=X&ved=0CCwQrQMwAA

Przecież to, co pokazują pod numerem 3 to wodomierz. Może mi ktoś podesłać link, gdzie zobaczę, jak to naprawdę wygląda? I ile kosztuje?

qbek17
25-07-2013, 10:16
Panowie, trochę zgłupiałem. Szukam sobie, jak wygląda ten mieszacz do ustawiania twardości wody w Clacku i znalazłem takie zdjęcie:
Przecież to, co pokazują pod numerem 3 to wodomierz. Może mi ktoś podesłać link, gdzie zobaczę, jak to naprawdę wygląda? I ile kosztuje?
Pokazują dobrze - tzn w tym miejscu może być mieszacz, ale na jednym zdjęciu go nie ma, a na drugim jest słabo widoczny ;)
Z mieszaczem jest tak, że głowica musi go mieć od początku (wtedy można go wymienić). Jeśli go nie ma to jego miejsce jest zaślepione fabrycznie i nie da się go "dorobić" (wymaga to dodatkowych otworów wewnątrz głowicy).

Radiowiec
25-07-2013, 10:21
Super... Czyli pozostaje mi mieszanie przez bypas z wodą surową? Tylko jak ustalić proporcje?

Radiowiec
25-07-2013, 11:35
Słuchajcie koledzy, dojrzewam do decyzji o zmianie złoża. Powiedzcie mi tylko, czy to się opłaci.

Denerwuje mnie ta miękkość wody i boję się efektów po latach w postaci zniszczonej instalacji. Jak mam zmieniać głowicę na taką z mixingiem, to może lepiej zmienić złoże.

Mam zbiornik przeponowy i jego wymiana na bezprzeponowy wiąże się ze sporym kosztem. Może więc zdecydować się na Greensand Plus? Moja głowica chyba by to obsłużyła? Mam butlę 10x55 - ile złoża potrzebuję? I czy mój zbiornik na sól mógłby pełnić funkcję zbiornika na nadmanganian, czy trzeba by go wymienić?

Mi zależy tylko na usuwaniu żelaza, manganu i siarkowodoru - a to wszystko robi Greensand. Gdybym miał taką wiedzę rok temu, na pewno bym się na takie złoże zdecydował.

Jakieś sugestie?

byry007
25-07-2013, 22:29
A co sądzicie o takim zmiękczaczu :)??
http://allegro.pl/narurowy-wstepny-filtr-wody-osmoza-zmiekczacz-aqua-i3402474698.html
miałem kupic zmiękczacz wody z głowicą RX20 1200zł ale mówicie ze to chińszczyzna możecie mi podać jakiś dobry sprawdzony model zmiękczacza mile widziana link do aukcji

qbek17
25-07-2013, 22:41
A co sądzicie o takim zmiękczaczu :)??
miałem kupic zmiękczacz wody z głowicą RX20 1200zł ale mówicie ze to chińszczyzna możecie mi podać jakiś dobry sprawdzony model zmiękczacza mile widziana link do aukcji

To co jest na tej aukcji to już nawet ciężko nazwać śmiesznym... filtr na "cały dom" na 1/2"?? Pół litra żywicy ma zmiękczać wodę w całym domu?

byry007
26-07-2013, 08:24
Tak przeglądałem zmiękczacze i mi wpadło .

Marczak
26-07-2013, 08:33
A co sądzicie o takim zmiękczaczu :)??
Co to w ogóle jest? W tytule "osmoza" w opisie "zmiękczacz na cały dom"... kto się nabiera na takie rzeczy? Takie coś to przed akwarium możesz sobie zamontować ;) W zasadzie nawet do tego się nie nadaje...

Radiowiec
26-07-2013, 09:08
Podsumowanie moich bojów z CR-100.

Dopompowałem ciśnienia w zbiorniku przeponowym do 2,5 bara - było 1,7.

Po tym zabiegu w instalacji nadal było mnóstwo powietrza. Odpowietrzyłem filtr wstępny, następnie wszystkie krany, kilkakrotnie toaletę i woda jest już idealna.

Moje podejrzenie - gdy zrobiłem regenerację CRki bez filtra wstępnego wytworzyło się zdecydowanie większe ciśnienie, strumień musiał ostro wypłukać złoże i te wszystkie syfy poszły na instalację. Woda sprawdzona testerami wody jest taka, jak być powinna. Zobaczymy, co będzie po następnej regeneracji.

Dziękuję wszystkim za pomoc, Kubie i koledze Free_shop za telefoniczne wsparcie.

Pozdrowienia, Michał.

George29
26-07-2013, 22:54
Dzień dobry,
krótkie pytanie - jak ustawić "z palca" dni regeneracji w głowicy LOGIX 762c niezależnie od twardości i przepływu. Chodzi mi o to, że tam się programuje jakiś nastaw niezależnie od ilości zużytej wody. Przykładowo, głowica powinna się zregenerować co 3m3 lub co 7 dni. Jak ustawić te 7 dni?
Dziękuję.

small7
27-07-2013, 09:29
Musisz kwadratem przeskoczyc do nastawy dni regeneracji (nastepna nastawa po godzinie regeneracji) jesli masz wylaczona regeneracje czasowa to masz ustawione 0. Strzalka zmieniasz nastawe np na 7 dni.

George29
27-07-2013, 18:01
Dzięki!

barthek
29-07-2013, 11:49
a czy moze mi ktos prosze wytlumaczyc jak to sie dzieje (szczegolnie przy stosowaniu mixu roznych zloz), ze zloza sie ze soba nie mieszaja podczas plukania ? albo, ze nie mieszaja sie z podsypka piaskowa?

qbek17
29-07-2013, 12:13
a czy moze mi ktos prosze wytlumaczyc jak to sie dzieje (szczegolnie przy stosowaniu mixu roznych zloz), ze zloza sie ze soba nie mieszaja podczas plukania ? albo, ze nie mieszaja sie z podsypka piaskowa?

Ależ się mieszają... o ile ich gęstości są podobne ;) W przypadku podsypki jest ona dużo "cięższa" od większości złóż i strumień wody podczas płukania jej nie rusza.

byry007
30-07-2013, 18:04
Witam a co sądzicie o takim zmiękczaczu
http://allegro.pl/stacja-uzdatniania-wody-zmiekczacz-inwater-skalar-i3432136136.html
??

qbek17
30-07-2013, 18:21
Witam a co sądzicie o takim zmiękczaczu
http://allegro.pl/stacja-uzdatniania-wody-zmiekczacz-inwater-skalar-i3432136136.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fstacj a-uzdatniania-wody-zmiekczacz-inwater-skalar-i3432136136.html)
??

Już lepiej :) Ciekawe jaką żywicę stosują - chwaląc się tylko, że to monosfera mogliby podać jaki konkretnie model (nie ma ich zbyt wiele).
Tylko po co kupować to przez pośrednika (sklep z artykułami do łazienek) - nie lepiej bezpośrednio w firmie, która to składa (tu masz podane, że jest to sprzęt Inwater'a)? Tutaj ci nie doradzą, nie będą wiedzieć jak to ustawić, zamontować, itd.

byry007
30-07-2013, 18:32
Ten model polecono mi w sklepie hydraulicznym u mnie tu jest strona http://www.inwater.com.pl/sub,pl,zmi.html

George29
02-08-2013, 22:04
A czego kolega szuka? W Mikorzynie jest firma, co mi zrobiła stację. Może nie za 2000 zł jak niektórzy chcą, ale działa póki co doskonale...

matthan
05-08-2013, 11:06
Witam chciałbym prosić o pomoc w doborze urządzenia ( urządzeń?) dla mojego domu.
Mam domek na wsi, z wykopaną studnią głębinową na głębokość 30 m (woda podeszła na 10-15 m)
Badania wykazały takie wartości:

Żelazo - 5, 38
Mangan - 0,49
Ph - 7,26

i chyba mało istotne( podobno w normie):
Amoniak - 2
Azotany - 0,1

Zależy mi na dobrej, miękkiej wodzie dla całego domu na 5-6 osób.
Bardzo bym prosił o pomoc. A jeśli ktoś zna firmę która zajmuję się takimi urządzeniami w okolicy Augustowa to proszę o kontakt.
Zastanawiam się jak wygląda taka instalacja. Jakie po kolei urządzenia mają się znajdować w zestawie.

Ps. Czy montaż i obsługa takich urządzeń jest trudna? Dal bym radę zamontować taki system sam?
Z góry dziękuję za pomoc.

qbek17
05-08-2013, 11:58
Jeśli masz ponad 5 mg/l żelaza to na pewno przyda się odżelaziacz. Nie podałeś jaką masz twardość, ale jak chcesz mieć wodę miękką to pewnie też zmiękczacz. Na początku jeszcze jakiś filtr wstępny (mechaniczny).
Jak masz rozwiązane ścieki (szambo/kanalizacja/POŚ)? Czy masz już (jaki) hydrofor? Jaką masz pompę? Jakie zużycia wody masz/przewidujesz i czy są one równomierne czy chwilowe?

matthan
05-08-2013, 12:18
Wszystko co piszesz na początku to się zgadza...
Kanalizacje - mam własną przydomową oczyszczalnię.
Dopiero podchodzę do planowania( dom jest w trakcie budowy) więc nic nie mam. A zużycie to trudne pytanie bo nie mam pojęcia jakie jest zużycie dla dwóch osób dorosłych i planowanych 3-4 dzieci?( których jeszcze nie ma ;] ) lepiej dać więcej niż później mieć kłopoty i wymieniać urządzenia...
Zużycie podejrzewam będzie regularne... dom jednorodzinny zamieszkały cało rocznie.

pozdrawiam

qbek17
05-08-2013, 12:31
Jeśli będzie oczyszczalnia to odpadają odżelaziacze regenerowane chemicznie. Zainwestuj w dobrą pompę i spory hydrofor bezprzeponowy. Zrobisz napowietrzanie i odżelaziacz ze złożem Pyrolox/G1/Defeman i będzie dobrze.
Myślę, że nie warto teraz stawiać wielkiego systemu na 6 osób, jeśli w perspektywie kilku lat będą tam mieszkać 2-3 osoby. Weź pompę z zapasem mocy i zaplanuj miejsce pod zwiększenie wydajności w przyszłości (np. przez dostawienie drugiego zbiornika i pracę obu równolegle = 2x większa wydajność).

matthan
05-08-2013, 12:43
a jakie firmy proponujesz wziąć pod uwagę?

orcio_kr
05-08-2013, 16:53
Witam,
Mam pytanie o zmiękczacz wody ..
Czy Buderus Loga Soft jest dobrym wyborem? ( np. http://sklep.jarbud.opole.pl/pl/p/STACJA-UZDATNIANIA-WODY-BUDERUS-LOGA-SOFT-25-odpowiednik-Loga-Nice-30/7833 )
Mam wodę z wodociągów, ale bardzo twardą (dolinki podkrakowskie) - zmierzyłem sam jakimś prostym testerem kropelkowym i wyszło mi 22 stopnie niemieckie.

qbek17
05-08-2013, 17:15
Najbardziej popularny w Polsce jest Wimest (chyba się nie mylę?). Sam użytkuje hydrofor tej firmy.
Nie przesadzałbym z tą ich popularnością ;)

mkostek
08-08-2013, 09:06
Hej,
moje wyniki wody:
mętność NTU: 10,6
barwa mg/l Pt: 70
przewodność elektryczna w 25stopniach: 387
pH 6,9
azotyny mg/l : 0,17
azotany mg/l : 15,8
zelazo :1344
mangan: 665
śladowe ilości bakterii

Może ktoś poradzić jak zbić mangan i żelazo. Czy wimest zasypany złożem filtracyjnym sobie z tym poradzi?
Dzięki
Pozdrawiam

Jastrząb
08-08-2013, 09:44
Hej,
moje wyniki wody:
mętność NTU: 10,6
barwa mg/l Pt: 70
przewodność elektryczna w 25stopniach: 387
pH 6,9
azotyny mg/l : 0,17
azotany mg/l : 15,8
zelazo :1344
mangan: 665
śladowe ilości bakterii

Może ktoś poradzić jak zbić mangan i żelazo. Czy wimest zasypany złożem filtracyjnym sobie z tym poradzi?
Dzięki
Pozdrawiam
Fe i Mn zbic odzelaiaczem.
Jesli "wimest zasypany złożem filtracyjnym" to odzelaziacz wimesta z ich strony (ten mniejszy), to podstawowe pytanie jest czy posiadasz pompe glebinowa i studnie ktora poda 4m3/h potrzebne do wyplukania tego filtra.
Na taka ilosc Fe i Mn, mom zdaniem taki filtr jest za duzy. Powinno to byc dobre zloze katalityczne zeby byla wieksza szansa pozbycia sie manganu, bo pH raczej niskie, a manganu sporo.

Podaj tez tyo pompy i sposob odprowadzenia sciekow.

marcin

mkostek
08-08-2013, 11:20
Fe i Mn zbic odzelaiaczem.
Jesli "wimest zasypany złożem filtracyjnym" to odzelaziacz wimesta z ich strony (ten mniejszy), to podstawowe pytanie jest czy posiadasz pompe glebinowa i studnie ktora poda 4m3/h potrzebne do wyplukania tego filtra.
Na taka ilosc Fe i Mn, mom zdaniem taki filtr jest za duzy. Powinno to byc dobre zloze katalityczne zeby byla wieksza szansa pozbycia sie manganu, bo pH raczej niskie, a manganu sporo.

Podaj tez tyo pompy i sposob odprowadzenia sciekow.

marcin

Dzięki za odpowiedź,
pompa to IBO scm 2/18, jej parametry:
Dane techniczne
Maksymalne podnoszenie (m)
95
Maksymalna wydajność (l/m)
70
Moc silnika(W)
1500

Obawiam się, że może być problem z uzyskaniem 4m3/h - teoretycznie woda w studni starczy, ale nie wiem czy pompa wyrobi (wg max wydajności 4,2m3/h)
Odprowadzanie ścieków szambo - 3m3, wiem wiem, po płukaniu zapełnie je całe; chyba, że na podlewanie ogródka

qbek17
08-08-2013, 12:03
Dzięki za odpowiedź,
pompa to IBO scm 2/18, jej parametry:
Dane techniczne
Maksymalne podnoszenie (m)
95
Maksymalna wydajność (l/m)
70
Moc silnika(W)
1500

Obawiam się, że może być problem z uzyskaniem 4m3/h - teoretycznie woda w studni starczy, ale nie wiem czy pompa wyrobi (wg max wydajności 4,2m3/h)
Odprowadzanie ścieków szambo - 3m3, wiem wiem, po płukaniu zapełnie je całe; chyba, że na podlewanie ogródka

Od tej maksymalnej wydajności musisz odjąć różne opory i wysokości podnoszenia, więc rzeczywista wydajność będzie mniejsza. Po prostu zamiast stawiać taką "kobyłę" poszukaj mniejszego filtra ze złożem katalitycznym.

Jastrząb
08-08-2013, 12:26
Dzięki za odpowiedź,
pompa to IBO scm 2/18, jej parametry:
Dane techniczne
Maksymalne podnoszenie (m)
95
Maksymalna wydajność (l/m)
70
Moc silnika(W)
1500

Obawiam się, że może być problem z uzyskaniem 4m3/h - teoretycznie woda w studni starczy, ale nie wiem czy pompa wyrobi (wg max wydajności 4,2m3/h)
Odprowadzanie ścieków szambo - 3m3, wiem wiem, po płukaniu zapełnie je całe; chyba, że na podlewanie ogródka
Wedlug wykresu wydajnosci pompa powinna dac ze 3m3 przy sensownym cisnieniu ~4atm.
Tak czy siak na tego wimesta raczej za malo.

marcin

mkostek
08-08-2013, 12:33
rozumiem, ze problem bedzie z płukaniem tego wimesta? a jest cos zblizonego do wimesta?

Jastrząb
08-08-2013, 12:41
rozumiem, ze problem bedzie z płukaniem tego wimesta? a jest cos zblizonego do wimesta?
Tak, tą pompa moze sie niedoplukiwac, a to oznacza klopoty.
Co rozumiesz przez zblizone? Zblizone cenowo? Zblizone gabarytowo? Zblizone fukncjonalnie?
Chcesz filtr plukany recznie czy z automatyczna glowica. Do tego wimesta raz na tydzien musisz podejsc i poswiecic 10-15min na krecenie zaworami.
Automatyczny zrobi to za Ciebie w srodku nocy.
Ten wimest ma 16" srednicy. Na Twoja wode wystarczy filtr 10". Przy 3m3/h nawet ciezkie (ale dobre) zloze pyrolox da sie wyplukac.
Dodatkowo pamietaj, ze przed takim filtrem, woda musi byc napowietrzona, wiec musisz miec zbiornik hydroforowy bez worka.


marcin

mkostek
08-08-2013, 12:49
Zbliżone cenowo i funkcjonalnie. Hydrofor mam przeponowy. Przy katalitycznych nie przemawia do mnie to, ze dość drogo wychodzą materiały ekspoatacyjne oraz ten fakt, że są jednak dużo droższe odżelaziacze/odmanganiacze.

Jastrząb
08-08-2013, 13:10
Zbliżone cenowo i funkcjonalnie. Hydrofor mam przeponowy. Przy katalitycznych nie przemawia do mnie to, ze dość drogo wychodzą materiały ekspoatacyjne oraz ten fakt, że są jednak dużo droższe odżelaziacze/odmanganiacze.
Przy hydroforze przeponowym masz w zasadzie jedna opcje. Zloze greensand, katalityczne, ale ktore faktycznie sie regeneruje nadmanganianem potasu co kosztuje kilkanascie PLN miesiecznie.
Wspomniane zloze pyrolox to takze zloze katalityczne ktore sie tylko plucze woda, wtedy jest taniej, ale musialbys wymienic hydrofor.
Zwykly piasek, magnanu przy tym pH Ci nie usunie, to musi byc raczej zloze katalityczne.
Jest jeszcze zloze Birm, czyli sztyucznie nalozony tlenek manganu na jakies ziarna piasku. Tez plukany tylko woda, pewnie z polowe tanszy od pyroloxu. U mnie sobie radzie z 3.5mg Fe i 0,5mg Manganu.
Tak czy siak, automatyczny odzelaziacz to raczej w okolicy 2,5-3 tys zaleznie od wielkosci i rodzaju zloza.


marcin

mkostek
08-08-2013, 14:21
Przy hydroforze przeponowym masz w zasadzie jedna opcje. Zloze greensand, katalityczne, ale ktore faktycznie sie regeneruje nadmanganianem potasu co kosztuje kilkanascie PLN miesiecznie.
Wspomniane zloze pyrolox to takze zloze katalityczne ktore sie tylko plucze woda, wtedy jest taniej, ale musialbys wymienic hydrofor.
Zwykly piasek, magnanu przy tym pH Ci nie usunie, to musi byc raczej zloze katalityczne.
Jest jeszcze zloze Birm, czyli sztyucznie nalozony tlenek manganu na jakies ziarna piasku. Tez plukany tylko woda, pewnie z polowe tanszy od pyroloxu. U mnie sobie radzie z 3.5mg Fe i 0,5mg Manganu.
Tak czy siak, automatyczny odzelaziacz to raczej w okolicy 2,5-3 tys zaleznie od wielkosci i rodzaju zloza.


marcin

Jastrząb, napisz jaki masz cały komplet i jak wychodzi u Ciebie koszt (również Twój czas) związany z wymianą czynników/płukaniem/regeneracją stacji uzdatniania wody?

Jastrząb
08-08-2013, 15:29
Jastrząb, napisz jaki masz cały komplet i jak wychodzi u Ciebie koszt (również Twój czas) związany z wymianą czynników/płukaniem/regeneracją stacji uzdatniania wody?
Hydrofor ocynkowany + butla 13x54 z Birmem. Fe=3,5mg, Mn=0,5mg, ale i pH wyzsze bo = 7.4
Jedynym kosztem finansowym jest woda z plukania zrzucana do kanalizacji. Jakies 2m3 na miesiac, bo filtr spory a i plucze z gorna zalecana predkoscia co tydzien.

Czas na to poswiecony jest w zasadzie zaden. Ot stoi i dziala. Jak przechodze to czasem zerkne i w 5 sekund poprawie zegar bo brak pradu zatrzymuje w glowicy czas. Ze pradu brakuje czesto to po paru miesaicach plukanie wypada w dzien. Jak wspominalem glowica jest automatyczna wiec plucze sie samo. Mozna o urzadzeniu zapomniec.

marcin

mkostek
08-08-2013, 15:42
Dzięki Marcin za info. Myślisz, że taki sprzęt usunie mi mangan? Badałeś wodę po filtracji? Jesli tak to na jakim poziomie masz teraz mangan?
Pozdrawiam

Jastrząb
08-08-2013, 16:04
Dzięki Marcin za info. Myślisz, że taki sprzęt usunie mi mangan? Badałeś wodę po filtracji? Jesli tak to na jakim poziomie masz teraz mangan?
Pozdrawiam
Tak badalem wode po filtracji. Nawet mam wlasne testy do Fe i Mn i sprawdzam od czasu do czasu.
Przed dobry rok filtr nie ruszal manganu. Usuwal cale zelazo. Potem zaczal zbijac mangan do zera.
Czemu tak? Mam na ten temat teorie ale nieweryfikowalna niestety :-/

Mam tez druga kolumne z greensandem ktora mangan zbijala wtedy do zera. W tej chwili jest bezuzyteczna bo birm sobie doskonale radzi sam.
Druga kolumna stad ze oryginalnie firma postawila greensand + wegiel aktywny ja wegiel zamienilem na birm i zamienilem kolejnosc. Na weglu cos mi roslo i smierdzialo.

Jesli filtr manganu nie usunie, to go praktycznie nie zauwazysz w zyciu codzinnym.
Zelazo utlenia sie zazwyczaj dosyc latwo, co powoduje ze woda jest zoltawa, niemilo pachnie i potwornie wszystko brudzi.
Mangan sie utlenia bardzo trudno przy takim pH dlatego potrzbujesz zloza ktore katalizuje jego utlenianie. Sam z siebie tlenem z powietrza sie nie utleni, wiec nie bedzie brudzil. A takie ilosci manganu sa raczej nieszkodliwe zdrowotnie. Do szkodliwych ilosci zalezanych przez WHO takiemu 0,5mg to baaardzo daleko jest.

Podejrzewam ze 10" pyrolox ma wieskze szanse zadzialac jednoczesnie na Fe i Mn niz 13" birm. Piersze to naturlana kopalna ruda manganu. Drugie to sztuczny produkt.

marcin

mkostek
09-08-2013, 08:06
Tak badalem wode po filtracji. Nawet mam wlasne testy do Fe i Mn i sprawdzam od czasu do czasu.
Przed dobry rok filtr nie ruszal manganu. Usuwal cale zelazo. Potem zaczal zbijac mangan do zera.
Czemu tak? Mam na ten temat teorie ale nieweryfikowalna niestety :-/

Mam tez druga kolumne z greensandem ktora mangan zbijala wtedy do zera. W tej chwili jest bezuzyteczna bo birm sobie doskonale radzi sam.
Druga kolumna stad ze oryginalnie firma postawila greensand + wegiel aktywny ja wegiel zamienilem na birm i zamienilem kolejnosc. Na weglu cos mi roslo i smierdzialo.

Jesli filtr manganu nie usunie, to go praktycznie nie zauwazysz w zyciu codzinnym.
Zelazo utlenia sie zazwyczaj dosyc latwo, co powoduje ze woda jest zoltawa, niemilo pachnie i potwornie wszystko brudzi.
Mangan sie utlenia bardzo trudno przy takim pH dlatego potrzbujesz zloza ktore katalizuje jego utlenianie. Sam z siebie tlenem z powietrza sie nie utleni, wiec nie bedzie brudzil. A takie ilosci manganu sa raczej nieszkodliwe zdrowotnie. Do szkodliwych ilosci zalezanych przez WHO takiemu 0,5mg to baaardzo daleko jest.

Podejrzewam ze 10" pyrolox ma wieskze szanse zadzialac jednoczesnie na Fe i Mn niz 13" birm. Piersze to naturlana kopalna ruda manganu. Drugie to sztuczny produkt.

marcin
Dzieki Marcin za zaangażowanie. Sugerujesz żeby zastosowac tylko pyrolox'a ? Jesli tak to automatyka i zbiornik jak w Birmie? Dopiero zaczynam się interesować tym tematem, takze wybacz, jak pisze glupoty. Marcin, potrzebuje stacji uzdatniania juz w przyszlym tygodniu, także co jaki kompletny system byś mi poradził, pytam Ciebie, gdyż widzę, że znasz się na tym:)
Pozdrowka

mkostek
09-08-2013, 09:21
Marcin, dostałem informację od dystrybutora Birma, że aby on był skuteczny, trzeba wcześniej wodę napowietrzyć co jest niemożliwe w przypadku zbiornika przeponowego

qbek17
09-08-2013, 09:35
Marcin, dostałem informację od dystrybutora Birma, że aby on był skuteczny, trzeba wcześniej wodę napowietrzyć co jest niemożliwe w przypadku zbiornika przeponowego

BIRM potrzebuje sporo tlenu, na utlenienie żelaza i manganu (w twoim przypadku ok 0,4 mg/l) i dlatego Jastrząb Ci sugerował Pyrolox - nie potrzebuje aż tyle utleniacza, a w razie potrzeby możesz go przechlorować i "przywrócić do życia".
Masz jakieś określone zużycie wody? Zbiornik 10" da ci w czasie pracy ok 0,7-0,8 m3/h (tak samo w przypadku Birmu i Pyroloxu).

mkostek
09-08-2013, 10:02
BIRM potrzebuje sporo tlenu, na utlenienie żelaza i manganu (w twoim przypadku ok 0,4 mg/l) i dlatego Jastrząb Ci sugerował Pyrolox - nie potrzebuje aż tyle utleniacza, a w razie potrzeby możesz go przechlorować i "przywrócić do życia".
Masz jakieś określone zużycie wody? Zbiornik 10" da ci w czasie pracy ok 0,7-0,8 m3/h (tak samo w przypadku Birmu i Pyroloxu).

Dzieki za odpowiedz. Zuzycie jeszcze nie okreslone, wporawadzam sie do domu niebawem z zona i małym dzieckiem. Mysle ze zuzycie wody okolo 10m3/msc. Woda na ogrod przed filtrami, takze tego nie licze.
qbek17 - gdzie moge kupic pyroloxa i co dokladnie potrzebuje?

qbek17
09-08-2013, 10:28
Dzieki za odpowiedz. Zuzycie jeszcze nie okreslone, wporawadzam sie do domu niebawem z zona i małym dzieckiem. Mysle ze zuzycie wody okolo 10m3/msc. Woda na ogrod przed filtrami, takze tego nie licze.
qbek17 - gdzie moge kupic pyroloxa i co dokladnie potrzebuje?

Potrzebujesz cały zestaw (zbiornik, złoże, głowicę sterującą). Możesz to kupić z montażem w firmie zajmującej się filtrami lub np. w necie i montować samemu/z własnym hydraulikiem - polecam ten pierwszy sposób (zazwyczaj daje to dodatkowo dłuższą gwarancję). Poza tym trzeba to wypłukać i uruchomić (nie jest to takie oczywiste jak podłączenie wtyczki).
Zazwyczaj też wymagany jest coroczny przegląd, więc porównaj ceny tej usługi u różnych dostawców.

qbek17
09-08-2013, 18:23
Spotkałem się z tym złożem kiedyś na stronie http://www.klarsan.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.klarsan.pl%2F) - możesz zapytać np. tam.

Samo złoże można kupić w necie w wielu sklepach...tylko akurat Klarsan promuje jedynie swoją mieszankę - klarsanit, ale to tylko część zestawu i samo z siebie nie będzie pracować ;)

endofspace
11-08-2013, 22:43
Witam serdecznie
Mieszkam w Puławach (woj. lubelskie)- woda z wodociągu i moim jedynym problem była jej twardość dH=22 wykańczająca wężownice podgrzewacza, baterie termostatyczną w łazience itd. Śledząc ten wątek forum zdecydowałem się na zmiękczacz Flamingo (korzystając z okazji chciałby podziękować wszystkim a szczególnie qbek17, Jastrząb, free_shop). Niestety przeciągający się remont instalacji wodnej (dom ma już 60 lat) skazał mnie na jego podłączenie własnoręcznie. Do zmiękczacza dołączono instrukcję, w której niestety cykle regeneracji są zupełnie inaczej poukładane niż domyślnie w głowicy. No, ale oczywiści to dałoby się pewnie pozmieniać jednak wertując net mam pewne wątpliwości czy ten dołączony schemat i czasy zregenerują złoże. Stąd moje prośba o doradzenie kolejności cykli i czasów. Wersja Flamingo to C30 o pojemności 155 m3xfH.
Cykle w dołączonej instrukcji:
1. Backwash – 8min
2. Regenerant Draw Up – 60min
3. Rise – 6min
4. Fill - 50kg (???)
5. End
Schemat cykli w głowicy to pewnie jeden z możliwych dla tej wersji „up”:
1. Fill ustawiłem na 3,25
2. Softening na 120min
3. Draw na 30min
4. Backwash - 5min
5. Rise – 4min
6. End
Mam jeszcze pytanie w przypadku schematu z zalewaniem soli na początku i czekaniem aż się zrobi solanka czy pomiędzy regeneracjami w zbiorniku z solą powinno być choć trochę wody? Za wszelkie rady i sugestie z góry bardzo dziękuję.

qbek17
12-08-2013, 07:39
Wersja Flamingo to C30 o pojemności 155 m3xfH.
Cykle w dołączonej instrukcji:
1. Backwash – 8min
2. Regenerant Draw Up – 60min
3. Rise – 6min
4. Fill - 50kg (???)
5. End
Schemat cykli w głowicy to pewnie jeden z możliwych dla tej wersji „up”:
1. Fill ustawiłem na 3,25
2. Softening na 120min
3. Draw na 30min
4. Backwash - 5min
5. Rise – 4min
6. End
Mam jeszcze pytanie w przypadku schematu z zalewaniem soli na początku i czekaniem aż się zrobi solanka czy pomiędzy regeneracjami w zbiorniku z solą powinno być choć trochę wody? Za wszelkie rady i sugestie z góry bardzo dziękuję.

Może od końca: Tak, pomiędzy regeneracjami na dnie zbiornika pozostanie trochę wody (wynika to z tego, że zawór solankowy nie dotyka samego dna).

Jeśli masz wersję "up flow" czyli z regeneracją przeciwprądową (i do tego rozpuszczanie soli przed regeneracją), to kolejność cykli w głowicy jest prawidłowa - można się tylko trochę przyczepić długości tych cykli. Dałbym więcej czasu na rozpuszczenie soli (tak ze 3-4 godziny) i może trochę wydłużyłbym samo zasysanie, chociaż według tabel powinno wystarczyć i te 30 min.

Cyklami z instrukcji się nie przejmuj - to tylko przykład.

sukkub
12-08-2013, 16:41
Witam,
Jak wszyscy w tym wątku poszukuję porady , co mam zrobić żeby mieć wodę zdatną do picia i użytkowania. Woda pochodzi ze studni głębinowej 17m , ma zasilać gospodarstwo 5 osobowe. Hydrofor z poduszka powietrzną , pompa głębinowa wydajność 40l/min 1,1kW , oczyszczalnia ścieków biologiczna . Wyniki wody są chyba dość dobre , ale ilość żelaza jest straszna :(
Barwa - akceptowalna
Mętność 0,40
Smak - akceptowalny
Zapach - akceptowalny
pH - 6,65+/-0,10
Przewodność elektryczna - 183,1+/-10,1
Żelazo ogólne - 5970+/- 1373
Amoniak - <0,21
Azotyny - <0,010
Glin - <0,05
Nie znam się na filtrach i innych urządzeniach , jak pójdę do sklepu to wcisną mi najdroższe ustrojstwo, a mi zależy na czymś co jest dobre i posłuży dłuższy czas. Jeżeli istnieje możliwość , to proszę o radę co byłoby najlepsze , jak się nazywa i jeszcze gdzie najlepiej kupić :D Będę wtedy w pełni szczęśliwa:D

qbek17
12-08-2013, 18:04
Witam,
Jak wszyscy w tym wątku poszukuję porady , co mam zrobić żeby mieć wodę zdatną do picia i użytkowania. Woda pochodzi ze studni głębinowej 17m , ma zasilać gospodarstwo 5 osobowe. Hydrofor z poduszka powietrzną , pompa głębinowa wydajność 40l/min 1,1kW , oczyszczalnia ścieków biologiczna . Wyniki wody są chyba dość dobre , ale ilość żelaza jest straszna :(
Barwa - akceptowalna
Mętność 0,40
Smak - akceptowalny
Zapach - akceptowalny
pH - 6,65+/-0,10
Przewodność elektryczna - 183,1+/-10,1
Żelazo ogólne - 5970+/- 1373
Amoniak - <0,21
Azotyny - <0,010
Glin - <0,05
Nie znam się na filtrach i innych urządzeniach , jak pójdę do sklepu to wcisną mi najdroższe ustrojstwo, a mi zależy na czymś co jest dobre i posłuży dłuższy czas. Jeżeli istnieje możliwość , to proszę o radę co byłoby najlepsze , jak się nazywa i jeszcze gdzie najlepiej kupić :D Będę wtedy w pełni szczęśliwa:D
Masz niskie pH, sporo żelaza i nie wiadomo co z manganem. Potrzebujesz odżelaziacza, ale przy takiej kombinacji nie wiem czy nie będą konieczne dwa stopnie.
Odżelaziacz regenerowany chemicznie odpada ze względu na oczyszczalnię ścieków.
Do odżelaziacza bez regeneracji chemicznej potrzebna będzie zmiana hydroforu (na bezprzeponowy) i pompy (na silniejszą) oraz montaż napowietrzania.

sukkub
12-08-2013, 18:29
Masz niskie pH, sporo żelaza i nie wiadomo co z manganem. Potrzebujesz odżelaziacza, ale przy takiej kombinacji nie wiem czy nie będą konieczne dwa stopnie.
Odżelaziacz regenerowany chemicznie odpada ze względu na oczyszczalnię ścieków.
Do odżelaziacza bez regeneracji chemicznej potrzebna będzie zmiana hydroforu (na bezprzeponowy) i pompy (na silniejszą) oraz montaż napowietrzania.

Mam jeszcze możliwość podłączenia się do starego szamba , więc problem oczyszczalni można rozwiązać , to co wtedy musiałabym zamontować?

Marczak
12-08-2013, 18:51
Przypadkiem hydrofor z poduszką powietrzną to nie jest hydrofor bezprzeponowy? Z tego co wiem to przeponowy jest wtedy gdy mam membranę. Może coś mi się pomyliło, ale w takim razie nie musiałabyś wymieniać hydroforu. Zastanawiam się także nad tą pompą. Mogłaby być trochę silniejsza, ale nie wykluczone, że ta też da radę.

Ja uważam, że dobrze by było zainstalować kolumnę ze złożem odżelaziającym lub odżelaziająco-odmanganiającym. Do tego jakiś filtr mechaniczny za stacją, bo taki rodzaj złóż charakteryzuje się pyleniem.

Pamiętaj także, aby w sklepie, w którym będziesz zamawiała "sprzęt" poprosić o GWARANCJĘ uzyskania danych parametrów wody, żeby nie migali się po instalacji.

qbek17
12-08-2013, 21:23
Przypadkiem hydrofor z poduszką powietrzną to nie jest hydrofor bezprzeponowy? Z tego co wiem to przeponowy jest wtedy gdy mam membranę.

Jak ktoś pisze o membranie czy worku to jest jasne, ale przy poduszce to już nie wiem co autor miał na myśli ;) Może faktycznie jest to hydrofor bezprzeponowy i wtedy jeden problem odpada, ale to już pytanie do sukkub.


Zastanawiam się także nad tą pompą. Mogłaby być trochę silniejsza, ale nie wykluczone, że ta też da radę

Przy 5 osobach w domu zakładam, że zużycie będzie solidne, a pompa ma wydajność (zapewne nominalną) 2,4 m3/h. Rzeczywista pewnie jest sporo mniejsza, a to nie wystarczy do wypłukania ciężkiego złoża (a zakładam ciężkie jeśli ma być tylko płukane wodą).


Mam jeszcze możliwość podłączenia się do starego szamba , więc problem oczyszczalni można rozwiązać , to co wtedy musiałabym zamontować?

Wtedy jest możliwość zastosowania złoża regenerowanego chemicznie (nadmanganianem potasu) np. Greensand lub jego lżejszy zamiennik MTM (wtedy może być szansa na użycie tej pompy (ale to trzeba by policzyć).

sukkub
13-08-2013, 13:20
Jak ktoś pisze o membranie czy worku to jest jasne, ale przy poduszce to już nie wiem co autor miał na myśli ;) Może faktycznie jest to hydrofor bezprzeponowy i wtedy jeden problem odpada, ale to już pytanie do sukkub.



Przy 5 osobach w domu zakładam, że zużycie będzie solidne, a pompa ma wydajność (zapewne nominalną) 2,4 m3/h. Rzeczywista pewnie jest sporo mniejsza, a to nie wystarczy do wypłukania ciężkiego złoża (a zakładam ciężkie jeśli ma być tylko płukane wodą).



Wtedy jest możliwość zastosowania złoża regenerowanego chemicznie (nadmanganianem potasu) np. Greensand lub jego lżejszy zamiennik MTM (wtedy może być szansa na użycie tej pompy (ale to trzeba by policzyć).

Witam ponownie. To może ja podam konkretniejsze dane o jakich się zdążyłam dowiedzieć. Hydrofor jest bezprzeponowy (pusty w środku). Popłuczyny można odseparować od oczyszczalni ścieków. Pompa przy tych odległościach (głębokość studni + odległość od hydroforu) powinna dać 30 l/min -SKM150 . Czytając wypowiedzi to wydaje mi się się że opcja ze złożem regenerowanym chemicznie tym lżejszym - MTM powinna się sprawdzić w tych warunkach. Tylko czy potrzeba jeszcze napowietrzać układ przed hydroforem??

Dostałam taką propozycję od jednej z firm , co o tym myślicie?
http://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-blue-soft-1054gt-rx-p-869.html

Jastrząb
13-08-2013, 13:46
Witam ponownie. To może ja podam konkretniejsze dane o jakich się zdążyłam dowiedzieć. Hydrofor jest bezprzeponowy (pusty w środku). Popłuczyny można odseparować od oczyszczalni ścieków. Pompa przy tych odległościach (głębokość studni + odległość od hydroforu) powinna dać 30 l/min -SKM150 . Czytając wypowiedzi to wydaje mi się się że opcja ze złożem regenerowanym chemicznie tym lżejszym - MTM powinna się sprawdzić w tych warunkach. Tylko czy potrzeba jeszcze napowietrzać układ przed hydroforem??

Dostałam taką propozycję od jednej z firm , co o tym myślicie?
http://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-blue-soft-1054gt-rx-p-869.html
Ja mysle ze:
- SKM150 przy cisnisu 4 atm, to ma na wykresie wydajnosc 20L/min, czyli 1200/h. 30L daje przy wysokosci podnoszenia 20m, czyli 2 atm w hydroforze bez dodatkowych oporow. Czyms takim moze sie udac 10" filtr wyplukac z lekkim zlozem. A moim zdaniem filtr 10" moze sie okazac za maly. Mozna postawic dwa, jeden za drugim. Pytanie co drozsze, 2-gi filtr czy nowa pompa.

- ja bym radzil napowietrzyc, bo masz duzo tego zelaza, wiec nie zaszkodzi, a pomoze. Czesc zelaza sie utlni juz w zbiorniku

- klasyczny aspirator zje troche wydajnosci z pompy, czyli niedobrze

- Ja uwazam ze 10" filtr za maly, bo i zelza duzo, i pH niekorzystne (niskie). Jakis czas temu w tym watku przewina sie czlowiek z iloscia zelaz chyba zblizajacej sie do 10mg, ale chyab wyzszym pH. Nie pamietam jak sie sprawa skonczyla. Pogrzeb pare miesiecy do tylu

- do tego uwazam, ze nie warto kupowac glowicy sterujacej RX, bo to badziewna chinsczyzna bez czescie zamiennych. Szukaj, Autotrol, Clack, Fleck.


marcin

qbek17
13-08-2013, 13:51
Witam ponownie. To może ja podam konkretniejsze dane o jakich się zdążyłam dowiedzieć. Hydrofor jest bezprzeponowy (pusty w środku). Popłuczyny można odseparować od oczyszczalni ścieków. Pompa przy tych odległościach (głębokość studni + odległość od hydroforu) powinna dać 30 l/min -SKM150 . Czytając wypowiedzi to wydaje mi się się że opcja ze złożem regenerowanym chemicznie tym lżejszym - MTM powinna się sprawdzić w tych warunkach. Tylko czy potrzeba jeszcze napowietrzać układ przed hydroforem??

Dostałam taką propozycję od jednej z firm , co o tym myślicie?

Więc masz więcej możliwości:
I opcja:
zamontować napowietrzanie, zmienić pompę na silniejszą i możesz stosować złoże płukane wodą (ścieki idą do oczyszczalni).

II opcja:
bez napowietrzania, bez zmiany pompy, ale za to z regeneracją KMnO4 i ściekami do szamba.
W tym przypadku złoże MTM w zbiorniku 10x54 wymaga płukania z przepływem 1,2 m3/h (~20l/min), a w zbiorniku 12x52 - ok 1,8 m3/h (~30 l/min). Teoretycznie to powinno wystarczyć, ale masz trudne warunki, więc raczej nie liczyłbym na gwarancje.

Jeśli chodzi o to co Ci proponują - odpuść sobie filtry z głowicami RX. To najtańsza chińszczyzna, która ma za małe przepływy, żeby porządnie wypłukać ciężkie złoże (a takie jest w tym filtrze).
Lepiej poszukaj czegoś na głowicach Clack lub Autotrol.

PS. Tak jak Jastrząb zauważył - możesz napowietrzyć wodę (pomoże w procesie odżelaziania), ale stracisz na tym sporo ciśnienia z pompy i możesz nie dopłukać złoża (spore ryzyko).

Jastrząb
13-08-2013, 14:10
PS. Tak jak Jastrząb zauważył - możesz napowietrzyć wodę (pomoże w procesie odżelaziania), ale stracisz na tym sporo ciśnienia z pompy i możesz nie dopłukać złoża (spore ryzyko).
Ja dodam jeszcze jedno. 10" zbiornik bez napowietrzania i z greensandem moze nie wyfiltrowac calego zelaza. Wiekszego filtra pompa nie wyplucze. Napowietrzanie zmniejszy jeszcze bardziej mala wydajnosc pompy. Mowiac krotko, jak sie nie odwrocic, dupa z tylu i trzeba by najpierw zainwestowac w mocniejsza pompe. Wtedy zrobic napowietrzanie i duzy filtr, 13", choc mozna pewnie i wiekszy, 14" czy 16" i bedzie hulac.


marcin

qbek17
13-08-2013, 14:31
Ja dodam jeszcze jedno. 10" zbiornik bez napowietrzania i z greensandem moze nie wyfiltrowac calego zelaza. Wiekszego filtra pompa nie wyplucze. Napowietrzanie zmniejszy jeszcze bardziej mala wydajnosc pompy. Mowiac krotko, jak sie nie odwrocic, dupa z tylu i trzeba by najpierw zainwestowac w mocniejsza pompe. Wtedy zrobic napowietrzanie i duzy filtr, 13", choc mozna pewnie i wiekszy, 14" czy 16" i bedzie hulac.

Albo tak jak piszesz, albo dwa stopnie (nadal nie wiemy co z manganem - jeśli jest go sporo to nawet jeden duży filtr może być za cienki).

Jakby się uprzeć na zostawienie tej pompy to można jeszcze próbować coś rzeźbić z pracą równoległą (i naprzemiennym płukaniem) dwóch filtrów, ale to pewnie finalnie wyjdzie drożej niż nowa pompa.

sukkub
13-08-2013, 15:11
Poczytam teraz o pompach , bo widzę że bez wymiany pompy to same problemy. Jak już wynajdę odpowiednią , to się odezwę i dobierzemy resztę tak chyba będzie najprościej . Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Jastrząb
13-08-2013, 16:01
Poczytam teraz o pompach , bo widzę że bez wymiany pompy to same problemy. Jak już wynajdę odpowiednią , to się odezwę i dobierzemy resztę tak chyba będzie najprościej . Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Ja bym zaczal od drugiej strony.
Najpierw dobral filtr, wielkosc, ilosc, zloze bo to zdefiniuje jak wydajna musi byc pompa.


marcin

sukkub
13-08-2013, 16:49
Panie Marcinie , przeczytałam całe forum i widzę że jest pan w czołówce osób znających się na rzeczy :) Zapytam wprost , gdyby Pan był na moim miejscu to co by Pan kupił? Ta odpowiedź bardzo ułatwiłaby mi sprawę , bo szukałabym już konkretów , a tak błądzę od strony do strony i sama nie wiem :( Jak dzwonie do jakiejś firmy to wiadomo że zachwalają tylko swoje :(

Qubek17 , również elita forum i znawca tematu , gdyby Pan również mógł mi napisać co konkretnie miałabym kupić to już byłby mój sukces wybieram z dwóch odpowiedzi i mam to co mi potrzebne :)

qbek17
13-08-2013, 17:56
Ja bym wybrał złoże płukane wodą i napowietrzanie. Będzie to najmniej kosztowne w użytkowaniu. Odpadnie zakup nadmanganianu i wywóz szamba. Wymaga jedynie wymiany pompy.
Zacząłbym od jednego solidnego filtra (o średnicy 12" lub 13"). Potem zrobiłbym badanie wody i jeśli wyjdzie jeszcze żelazo (i/lub mangan) to dostawiałbym drugi stopień.
Na drugim stopniu można by też zastosować inne złoże (np. zmiękczacz lub złoże mieszane) - daje to więcej możliwości na przyszłość (warunki mogą się zmieniać co Jastrząb opisywał u siebie).

Marczak
13-08-2013, 19:18
Podpisuje się pod kolegą wyżej. Jestem dokładnie tego samego zdania.
Co do napowietrzania to masz możliwość zastosowania zwężki lub kompresora.
Drugi stopień będzie dla Ciebie dość "wyniszczający" finansowo, ale niestety nikt nie obiecywał, że dobrej jakości instalacja uzdatniająca kosztuje grosze :(

sukkub
13-08-2013, 19:43
Podpisuje się pod kolegą wyżej. Jestem dokładnie tego samego zdania.
Co do napowietrzania to masz możliwość zastosowania zwężki lub kompresora.
Drugi stopień będzie dla Ciebie dość "wyniszczający" finansowo, ale niestety nikt nie obiecywał, że dobrej jakości instalacja uzdatniająca kosztuje grosze :(

Dziękuję Ci Marczak za wszystkie podpowiedzi :) A z tym drugim stopniem to zobaczymy , nie załamuj mnie . ja się jeszcze z pierwszym nie uporałam :)

syberia
13-08-2013, 19:50
Witam , mam pytanie .
Twardość wody 24 st niemieckie , chciałabym zainstalować zmiękczacz , w planie jest też biologiczna oczyszczalnia trzcinówka ,Czy da się to jakoś pogodzić ?

qbek17
14-08-2013, 07:23
Witam , mam pytanie .
Twardość wody 24 st niemieckie , chciałabym zainstalować zmiękczacz , w planie jest też biologiczna oczyszczalnia trzcinówka ,Czy da się to jakoś pogodzić ?

Da się.

qbek17
14-08-2013, 07:36
Co do napowietrzania to masz możliwość zastosowania zwężki lub kompresora.
Moim zdaniem skoro już ma być nowa pompa to lepiej w nią zainwestować i dać zwężkę (injector) niż kompresor (dodatkowe urządzenie wymagające kontroli/przeglądów, potencjalnie awaryjne i kosztowne).

Drugi stopień będzie dla Ciebie dość "wyniszczający" finansowo, ale niestety nikt nie obiecywał, że dobrej jakości instalacja uzdatniająca kosztuje grosze :(

Jeśli się przewidzi możliwość zainstalowania drugiego stopnia (np. przez zapas na pompie, przygotuje pod nią miejsce, wstawi się zawory, itd) to późniejsze dodanie nie będzie już tak kosztowne (w zasadzie tylko zakup nowego sprzętu) bo odpadają koszty przerabiania instalacji. Jeśli byłby to zmiękczacz to w zasadzie można go podłączyć samemu.
W tym przypadku możliwe, że drugi stopień w ogóle nie będzie potrzebny, ale może z czasem np. twardość zacznie przeszkadzać.

Jastrząb
14-08-2013, 12:31
Panie Marcinie , przeczytałam całe forum i widzę że jest pan w czołówce osób znających się na rzeczy :) Zapytam wprost , gdyby Pan był na moim miejscu to co by Pan kupił? Ta odpowiedź bardzo ułatwiłaby mi sprawę , bo szukałabym już konkretów , a tak błądzę od strony do strony i sama nie wiem :( Jak dzwonie do jakiejś firmy to wiadomo że zachwalają tylko swoje :(

Qubek17 , również elita forum i znawca tematu , gdyby Pan również mógł mi napisać co konkretnie miałabym kupić to już byłby mój sukces wybieram z dwóch odpowiedzi i mam to co mi potrzebne :)
Ja tam sie nie znam na rzeczy, ot troche musialem powalczyc z wlasna woda kiedys.

Co ja bym zrobil? Jak zwykle kombinowal ;-)
1. pH niskie, zelaza duzo. Zaden filtr nie bedzie za maly.
2. Napowietrzanie na pewno, bo tylko pomoze.
3. wielkosc filtra zalezy od zloza i pompy, ale do studni tez nie mozna wsadzic jakiegos potwora z 10m3/h, bo studnia moze nie wyrobic.
4. Pyrolox jest dobry ale ciezki :-( do wyplukania 13" filtra potrzeba cos z 5m3/h. To juz spora pompa jest.
5. Pyrolox wedlug karty katalogowej powinien dzialac od pH6.5 czyli blisko tego co Ty masz. Czy wystarczy na taka ilosc? Tego nie umiem powiedziec. Niech sie bardziej doswiadczeni wypowiedza.
6. Greensand ma jednak w karcie katalogowej ph 6.2, czyli wiekszy margines.

Bezpieczniejszy bylby greensand, pompa o wydajnosci 3.5m3 wiec nie jakas kosmiczna wypluczesz taki filtr nawet 16", czyli juz bardzo solidny.
Nadmanganian to jakies 20-30 PLN miesiecznie pewnie.

Jest jeszcze 1 opcja. Podniesienie pH wody poprzez przepusczenie przez dolomit. Wyzsze pH spowoduje ze zelazo sie latwo utleni i wtedy to zwykly piasek da rade ;-) Mozna by wtedy zastosowac zloze Birm, lekkie tanie. (ale w karcie katalogowej pisza o pH przynajmniej 6.8).
W jednym filtrze mozna pomieszac rozne zloza. Jednak nigdzie nie widzialem sensownych informacji ile czasu/wody taki dolomit pH bedzie podnosil. Nikt sie nie chce tym pochwalic :-( Jesli to bedzie 5 lat to spoko. Jesli rok to gorzej. Bo wtedy trzeba filtr otworzyc i dolomitu dosypac.
Mozna tez powiesic maly korpus 10" na wklady wymienne z wkladem podnoszacym pH, przed hydroforem. Jesli takie wkaldy wogole isnieja??. Zawartosc takiego wkladu wymienic raz na pol roku to nie klopot, a za tym mozna postawic duzy i stosunkowo tani filtr z lekkim zlozem.

Ja bym pewnie kombinowal w ta strone. Filtr narurowy podoszacy pH. Napowietrzenie. Hydrofor. Duzy (14-16") filtr z Birmem.
Wzialbym tez minimalnie drozsza glowice w wersji do pobierania regeneratow. Jak Birm nie da rady, to go mozna wtedy podmienc a greensand, bez wymiany glowicy.
Do tego zestaw testow pH i zelaza zeby sprawdzac jak calosc dziala.

sorry, jesli zburzylem jakas wizje ;-)

marcin

syberia
14-08-2013, 14:30
Bardzo dziękuję za odpiowiedź , ale czy zechciałby Pan napisać coś więcej , bo ciekawi mnie co zrobić z tą wodą z regeneracji ... jak wpłynie w złoże trzcinowe to roślinki mi uschną :/

Marczak
14-08-2013, 14:45
Mozna tez powiesic maly korpus 10" na wklady wymienne z wkladem podnoszacym pH, przed hydroforem. Jesli takie wkaldy wogole isnieja??. Zawartosc takiego wkladu wymienic raz na pol roku to nie klopot, a za tym mozna postawic duzy i stosunkowo tani filtr z lekkim zlozem.
Z gotowcami ciężko, ale można kupić osobno korpus, osobno pusty pojemnik i do tego np. złoże Imerys które neutralizuje wodę.

Aczkolwiek ja przychylam się do Twojej 1 opcji.

Jastrząb
14-08-2013, 14:54
Z gotowcami ciężko, ale można kupić osobno korpus, osobno pusty pojemnik i do tego np. złoże Imerys które neutralizuje wodę.

Aczkolwiek ja przychylam się do Twojej 1 opcji.
Dlatego byloby to kombinowanie. Zeby samemu ustalic jak dlugo taki zasyp by dzialal, jak duzy by musial byc zeby dac sensowny przeplyw itd, itp.

marcin

qbek17
14-08-2013, 15:53
Dlatego byloby to kombinowanie. Zeby samemu ustalic jak dlugo taki zasyp by dzialal, jak duzy by musial byc zeby dac sensowny przeplyw itd, itp.

marcin

To rozwiązanie ma jeszcze taki aspekt, że podnosi twardość... Może to nie problem, ale warto o tym wspomnieć.

Co do obliczeń to w kartach katalogowych złóż (Calcite, Imerys, Corosex) są podane wymagane przepływy i/lub czas kontaktu. Nie pamiętam teraz dokładnie które, ale jedno z nich (przy długim przestoju wody) podnosi pH bardzo wysoko.

Jastrząb
14-08-2013, 16:03
To rozwiązanie ma jeszcze taki aspekt, że podnosi twardość... Może to nie problem, ale warto o tym wspomnieć. Zgoda. A mniej wiecej jakichs wzrostow twardosci nalezy sie spodziewac?
10mg, 50mg, 100mg?

marcin

qbek17
14-08-2013, 16:27
Zgoda. A mniej wiecej jakichs wzrostow twardosci nalezy sie spodziewac?
10mg, 50mg, 100mg?

To pewnie zależy właśnie od konkretnego przypadku. Myślę, że im niższa twardość wody surowej tym większy będzie wzrost (większa różnica stężeń=szybszy proces ich wyrównywania). Do tego dochodzą poszczególne parametry jak czas kontaktu czy natężenie przepływu.
Nigdy się nie bawiłem w liczenie tego.

Marczak
14-08-2013, 18:11
Więc widzisz Jastrząb, może to Twoje kombinowanie jest przekombinowane :P

qbek17
14-08-2013, 21:10
Więc widzisz Jastrząb, może to Twoje kombinowanie jest przekombinowane :P

... co nie znaczy, że nieskuteczne ;)

sukkub
14-08-2013, 21:22
Witam wszystkich ponownie.
Dostałam taką ofertę :
Dane techniczne: IR-DF 1465 TC cena 3 500 zł

Przyłącze: 1 cal
Przepływ nominalny: 1,2 m³/h
Przepływ maksymalny: 1,5 m³/h
Przepływ przy płukaniu: 3,0 m³/h
Ciśnienie robocze: 3-6 bar
Złoża: Ironit i Defeman
Ilość złoża: 90 l
Wymiary butli (w/s): 200 x 36 cm

Jedynie nie wiem co z moim Ph w tym przypadku. Oczywiście do tego dokupię odpowiednią pompę oraz napowietrzenie zwężką.
Co tym sądzicie, jakie sugestie ?
Zapomniałam dopisać że głowica Clack i czy pompa o wydajności 75 l/min podoła?

qbek17
14-08-2013, 23:59
Witam wszystkich ponownie.
Dostałam taką ofertę :
Dane techniczne: IR-DF 1465 TC cena 3 500 zł

Przyłącze: 1 cal
Przepływ nominalny: 1,2 m³/h
Przepływ maksymalny: 1,5 m³/h
Przepływ przy płukaniu: 3,0 m³/h
Ciśnienie robocze: 3-6 bar
Złoża: Ironit i Defeman
Ilość złoża: 90 l
Wymiary butli (w/s): 200 x 36 cm

Jedynie nie wiem co z moim Ph w tym przypadku. Oczywiście do tego dokupię odpowiednią pompę oraz napowietrzenie zwężką.
Co tym sądzicie, jakie sugestie ?
Zapomniałam dopisać że głowica Clack i czy pompa o wydajności 75 l/min podoła?

Z mieszankami złóż jest ten problem, że nikt poza ich autorem nie wie co w nich siedzi. Sam Defeman ma działać od pH=7 wzwyż, a do płukania przy zbiorniku 14" potrzebuje ok 7 m3/h. Wątpię aby "dodatek" czegoś co autor sobie nazwał "Ironitem" aż tak drastycznie zmienił parametry tej mieszanki.

Moim zdaniem parametry są naciągane i pompa o tej wydajności będzie za słaba.

Jeśli chodzi o głowicę to tak jak już ktoś pisał - lepiej dopłacić teraz do wersji "wypasionej" (w tym przypadku Clack CI) niż później wymieniać. TC jest najuboższą wersją sterowania.

alfa8
15-08-2013, 12:42
Witam serdecznie,
potrzebuję pomocy w zakresie doboru stacji uzdatniania wody. Najbardziej przszkadza mi jej twardość - ok. 350 dm3 (informacja z wodociągów). Mam dwójkę małych dzieci, w tym jedno niespełna roczne. Do wody pitnej stosuje britę. Nie mniej jednak sytuacja w łazinkach mnie przeraża. Mieszkamy w domu niespełna rok a ja już nie mogę doczyścić w kilku miejscach baterii, czy muszli klozetowych. Czytałam trochę informacji na temat zmiękczania wody i zastanawiam się nad stacją tapworksnsc-17. Czy może przy twardości wody wystarczy coś innego (czyt. tańszego)? niekoniecznie cała stacja?

qbek17
15-08-2013, 12:55
Czy może przy twardości wody wystarczy coś innego (czyt. tańszego)? niekoniecznie cała stacja?

Nie da się zamontować "pół stacji" na mniejszej twardości ;)
Ale na pewno są tańsze stacje... od ~900 PLN za chińszczyznę z marketu (zdecydowanie NIE polecana) do ... nie ma górnej granicy ;) Ale za jakieś 2 tys. to już kupisz solidny sprzęt.

Marczak
15-08-2013, 17:30
Z mieszankami złóż jest ten problem, że nikt poza ich autorem nie wie co w nich siedzi. Sam Defeman ma działać od pH=7 wzwyż, a do płukania przy zbiorniku 14" potrzebuje ok 7 m3/h. Wątpię aby "dodatek" czegoś co autor sobie nazwał "Ironitem" aż tak drastycznie zmienił parametry tej mieszanki.

Moim zdaniem parametry są naciągane i pompa o tej wydajności będzie za słaba.

Jeśli chodzi o głowicę to tak jak już ktoś pisał - lepiej dopłacić teraz do wersji "wypasionej" (w tym przypadku Clack CI) niż później wymieniać. TC jest najuboższą wersją sterowania.
Już się kiedyś dowiadywałem i Ironit to po prostu Klarsanit (tylko inaczej nazwany - ha! marketingowy chwyt). Mieszanka Klarsanit-Defeman jest bardzo często używana do odżelaziania/odmanganiania i jest BARDZO skuteczna. Co do parametrów to się nie wypowiadam - wszyscy mogą je naciągać - warto, po prostu klient powinien otrzymać GWARANCJĘ od sklepu, by uzyskać określone parametry (bo przecież o to chodzi). Nie spotkałem się jeszcze, by do odżelaziaczy (i filtrów węglowych) była używana głowica Clack CI. Złoża o tych parametrach powinny być płukane czasowo, a nie objętościowo.



Witam serdecznie,
potrzebuję pomocy w zakresie doboru stacji uzdatniania wody. Najbardziej przszkadza mi jej twardość - ok. 350 dm3 (informacja z wodociągów). Mam dwójkę małych dzieci, w tym jedno niespełna roczne. Do wody pitnej stosuje britę. Nie mniej jednak sytuacja w łazinkach mnie przeraża. Mieszkamy w domu niespełna rok a ja już nie mogę doczyścić w kilku miejscach baterii, czy muszli klozetowych. Czytałam trochę informacji na temat zmiękczania wody i zastanawiam się nad stacją tapworksnsc-17. Czy może przy twardości wody wystarczy coś innego (czyt. tańszego)? niekoniecznie cała stacja?

Szkoda, że nie pomyślałeś podczas wprowadzenia się o jakości wody w domu. Nawet nie chodzi o samą armaturę, tylko o samą instalację wodociągową. No nic... lepiej późno... ale niestety z kosztami też musisz się liczyć. Dobre urządzenia kosztują swoje.

qbek17
15-08-2013, 17:53
Nie spotkałem się jeszcze, by do odżelaziaczy (i filtrów węglowych) była używana głowica Clack CI. Złoża o tych parametrach powinny być płukane czasowo, a nie objętościowo.

To nie ma znaczenia czy głowica jest ze sterownikiem CI czy TC - w obu przypadkach może być sterowana czasowo. W drugą stronę już nie (TC jest tylko czasowa). Ale za to sterownik CI ma sporo dodatkowych opcji (dłuższe podtrzymanie w przypadku braku prądu, historia i diagnostyka pracy, większy i czytelniejszy wyświetlacz, itd) i za to, moim zdaniem, warto w nią zainwestować.

Co do mieszanek to mam mieszane uczucia co do ich skuteczności ;) Tym bardziej jeśli mieszamy ze sobą złoża o praktycznie identycznym składzie i funkcji - razem nie będą bardziej skuteczne niż każde z nich osobno.

alfa8
15-08-2013, 17:57
Tak, wiem i zła jestem na siebie na maksa. Mleko się rozlało - teraz kombinuję jak to zmienić. Czy mogę prosić o jakieś sugestie stacji w cenie 2000 tyś. Tapworks nsc znalazłam za 3000 z montażem.




Szkoda, że nie pomyślałeś podczas wprowadzenia się o jakości wody w domu. Nawet nie chodzi o samą armaturę, tylko o samą instalację wodociągową. No nic... lepiej późno... ale niestety z kosztami też musisz się liczyć. Dobre urządzenia kosztują swoje.[/QUOTE]

sukkub
17-08-2013, 15:41
Hej.
Mam jeszcze jedno pytanko. Mianowicie spotkałam się jeszcze ze złożem o nazwie Multix - A5 , podobno ma rozwiązać moje wszystkie problemy:)
Dokładniejsze informacje na temat całego sytemu będę miała po weekendzie ale już pytam cóż to takiego i czy warto się w to zagłębiać.

alfa8
17-08-2013, 17:21
Witam ponownie, proszę w takim razie o sugestie co warto kupić w przypadku twardej wody - flamingo c30 czy tapworks nsc 11? Dom już wybudowany, rodzina czteroosobowa.

radosny mocarz
17-08-2013, 23:04
Cześć wszystkim :) czy przy dobieraniu filtra do wody wodociągowej wystarczy parametr twardości, czy potrzeba jeszcze coś? twardość - 313 mg /l CaCo3 WOda dostarczana jest do domu z ilością mieszkańców od 2 do 4.. niestety dom nie ma chyba filtra na duże zanieczyszczenia (takiego podstawowego). Kamień jest strasznie uciążliwy, po jednokrotnym ugotowaniu wody w garnku trzeba go czyścić. Przy okazji... po kliku prysznicach zatkały się już jego dysze... czy można to jakoś usunąć, przeczyścić?

radosny mocarz
19-08-2013, 13:16
Łatwo powiedzieć... jakbym wiedział od początku o tym, to bym pomyślał. Trzeba nadrobić zaległości i tyle :) Czy w waszych okolicach analiza wody kosztuje też ok 400 zł?

Jastrząb
19-08-2013, 13:52
Łatwo powiedzieć... jakbym wiedział od początku o tym, to bym pomyślał. Trzeba nadrobić zaległości i tyle :) Czy w waszych okolicach analiza wody kosztuje też ok 400 zł?
Pelne badanie wody w sanepidzie (fizykochemiczne i bakteriologiczne ) tyle mniej wiecej kosztuje.
Jak zrobisz tylko fizykochemiczne bedzie duzo taniej. Firmy od uzdatniania wody, lokalne wodociagi za badania fizykochemiczne wezma nie wiecej niz 50-100PLN

marcin

syberia
19-08-2013, 14:33
Da się.
Bardzo dziękuję za odpiowiedź , ale czy zechciałby Pan napisać coś więcej , bo ciekawi mnie co zrobić z tą wodą z regeneracji ... jak wpłynie w złoże trzcinowe to roślinki mi uschną :

qbek17
20-08-2013, 22:36
Bardzo dziękuję za odpiowiedź , ale czy zechciałby Pan napisać coś więcej , bo ciekawi mnie co zrobić z tą wodą z regeneracji ... jak wpłynie w złoże trzcinowe to roślinki mi uschną :

Jak by tej wody było dużo to pewnie tak... ale jak raz na 1-2 tygodnie trochę poleci to może nie wszystko uschnie, Jeśli chcesz coś jeszcze robić to np. rozcieńczać tą wodę lub wyprowadzić gdzieś poza oczyszczalnię (np. do studni chłonnej).

radosny mocarz
21-08-2013, 08:57
A czy ma ktoś może namiary na firmę badającą wodę w okolicach Poznania? :rolleyes:

Eliaszek
21-08-2013, 11:15
nie chcę zakładać kolejnego wątku, więc już tu napiszę - czy ktoś mógłby mi doradzić w doborze stacji uzdatniającej? polecono mi keller family line, ale nie znam się na tym, więc chętnie posłucham opinii bardziej doświadczonych :)

Jastrząb
21-08-2013, 14:46
nie chcę zakładać kolejnego wątku, więc już tu napiszę - czy ktoś mógłby mi doradzić w doborze stacji uzdatniającej? polecono mi keller family line, ale nie znam się na tym, więc chętnie posłucham opinii bardziej doświadczonych :)
"Chce kupic samochow, doradzcie mi".
I doradzajacy ma zgadnac, czy potrzebuje smart'a czy 18-kolowego TIR'a.

Garsc informacji musisz zamiescic:
- woda z wodociagu czy ze studni
- jesli ze studni to wyniki badania, rodzaj (wydajnosc) pompy, typ hydroforu, odprowadzenia sciekow (szambo, oczyszcalnia, kanalizacja)
- zastrzezenia co do wody (w studziennej wyjdzie w badaniach, w wodociagowej co chcesz w tej wodzie zmienic, do czego masz zastrzenia, np zapach chloru, twardosc, smak itp)

marcin

Marczak
21-08-2013, 17:28
A czy ma ktoś może namiary na firmę badającą wodę w okolicach Poznania? :rolleyes:
Poszukaj sobie firm, które generalnie zajmują się uzdatnianiem wody w okolicach Poznania. Zazwyczaj w swojej ofercie mają przeprowadzenie analizy wody. Ewentualnie wybierz się do sanepidu.

Marczak
21-08-2013, 17:32
"Chce kupic samochow, doradzcie mi".
I doradzajacy ma zgadnac, czy potrzebuje smart'a czy 18-kolowego TIR'a.

:lol2:

Swoją drogą tak właśnie się zastanawiałem skąd ja kojarzę tą obudowę magicznego zmiękczacza o egzotycznej nazwie keller family line... otóż proszę bardzo TU (http://www.ultrafiltracja.pl/p76,zmiekczacz-erxon-max20-zk.html) - to najtańszy chinol z głowicą RX.

syberia
21-08-2013, 18:54
Jak by tej wody było dużo to pewnie tak... ale jak raz na 1-2 tygodnie trochę poleci to może nie wszystko uschnie, Jeśli chcesz coś jeszcze robić to np. rozcieńczać tą wodę lub wyprowadzić gdzieś poza oczyszczalnię (np. do studni chłonnej).

A mniej więcej ile takiej wody powstaje ? zużywamy ok 11 m3 wody na m-c

RobekM2
21-08-2013, 21:10
Witam serdecznie wszystkich

Interesuje mnie możliwość poprawienia / uzdatnienia wody w miejscu mojego zamieszkania.
W chwili obecnej sytuacja przedstawia się następująco:
- dom jednorodzinny
- rodzina czteroosobowa
- woda wodociągowa
- instalacja wodna miedziana
- woda do celów domowych (spożycie, mycie, pralka, zmywarka, czajnik elektryczny …) (w chwili największym problemem wydaje się być osadzający na urządzeniach kamień – czyszczenie czajnika co 2-4 dni)
- zużycie miesięczne ok . 10-12 m3
- oddzielna linia na ogród
- aktualne właściwości wody tak jak poniżej
207751

przewodność 671+-11 uS
barwa >5
mętność 0,11
zapach akceptowalny
pH 7,2+-0,1
twardość 347 mg/l (ok.19,5 dH)
chlorki 16,0 mg/l
utlenialność z KMnO4 1,6 mg/l
amonowy jon <0,26 mg/l
stężenie azotynów < 0,016 mg/l
stężenie azotanów 1,68+-0,15 mg/l
stężenie żelaza < 30 ug/l
stężenie manganu <30 ug/l

Czy poza dużą twardością wyniki wyniki są w miarę ok ?

- na wejściu (za wodomierzem) filtr wstępny BB 20”
Przeczytałem ten temat od początku, lecz szczerze mówiąc dalej nie wiem na jaki zmiękczacz mam się zdecydować FlamingoC30, Aquasoft Basic 30, Tapworks NCS 30UD, Cosmowater 22,Viessemann Aquahome 20 czy jakiś składak (głowica Clack CI wraz z mieszaczem oraz bypassem, regeneracja przeciwprądowa, zbiornik Cyber wave, Structural, Enpress, "dobra" żywica - cokolwiek to znaczy).
Jeśli składak to które firmy są godne polecenia?
Mam olbrzymi mętlik w głowie.
Koszt to max. 3250 PLN.
Z góry dziękuję za wszelkie propozycje/sugestie.
Pozdrawiam
Robert

chemik67
21-08-2013, 22:34
@Robert widzę, że całkiem dobrze odrobiłeś pracę domową ;) Wodę z wodociągu masz naprawdę dobrej jakości. Można myśleć tylko o zredukowaniu tej twardości. Rozumiem, że wkład do BB się jakoś bardzo szybko nie zapycha?

Jeżeli chodzi o urządzenia... podałeś samą czołówkę. Ja (powtarzam JA) bym wybrał kompakt zamiast butle i zbiornik na solankę. Za tą kasę można wybrać już coś porządnego.

Do tego co podałeś dodałbym jeszcze zmiękczacz WaterMark 30 - czytałem jakiś artykuł i sporo osób go chwaliło. Ale z tego co widzę podałeś urządzenia, które wiele osób chwali, bo są... znane, lubiane i doceniane :)

qbek17
22-08-2013, 00:01
A mniej więcej ile takiej wody powstaje ? zużywamy ok 11 m3 wody na m-c

11 m3 * 24 dH/m3 = 264 dH miesięcznie. Żeby regeneracja wypadała co 2 tygodnie potrzebny byłby zmiękczacz na ok 50 litrów jonitu (czyli duży). Proponowałbym zastosowanie w miarę "standardowego" kompaktu z 30 litrami - regeneracja wypadałaby co ok. 3 m3. Z jednej regeneracji powstaje ok 150-250 litrów ścieków (w zależności od typu regeneracji i dawki soli).

qbek17
22-08-2013, 00:08
Jeśli składak to które firmy są godne polecenia?
Mam olbrzymi mętlik w głowie.
Koszt to max. 3250 PLN.
Z góry dziękuję za wszelkie propozycje/sugestie.
Za taką kwotę możesz już kupić bardzo solidny zestaw.
Moja uwaga jest taka żeby przypilnować aby głowica miała funkcję mieszania - dla instalacji miedzianej to może się okazać krytyczne (za kilka lat).
Większość tych modeli które wymieniłeś jest OK, więc porównaj elastyczność producenta w modyfikacji "standardu" (np. czy możliwe jest dodanie mieszacza albo zmiana żywicy na lepszą) lub koszty przeglądów i gwarancje.

Eliaszek
22-08-2013, 12:07
"Chce kupic samochow, doradzcie mi".
I doradzajacy ma zgadnac, czy potrzebuje smart'a czy 18-kolowego TIR'a.

Garsc informacji musisz zamiescic:
- woda z wodociagu czy ze studni
- jesli ze studni to wyniki badania, rodzaj (wydajnosc) pompy, typ hydroforu, odprowadzenia sciekow (szambo, oczyszcalnia, kanalizacja)
- zastrzezenia co do wody (w studziennej wyjdzie w badaniach, w wodociagowej co chcesz w tej wodzie zmienic, do czego masz zastrzenia, np zapach chloru, twardosc, smak itp)

marcin

- woda z wodociągu
- woda jest twarda, no i też stąd mam problemy z kamieniem.
- poza tym wiem, że sąsiedzi robili jakieś testy (nie wiem o co dokładnie chodziło, kupili jakiś zestaw 5 testów i tam sobie wodę badali, chyba coś takiego - http://grupasbs.imag.pl/3-testy-do-badania-wody-zawartosc-chlor-ph-alkalicznosc.html), no i wyszło im że jest też problem z żelazem. mamy wodę z jednego wodociągu, więc skoro u nich to jest, to chyba u mnie też, chociaż nie wiem, po czym to poznać, czy smak jakiś jest wtedy specyficzny, czy co?

Jastrząb
22-08-2013, 12:52
- woda z wodociągu
- woda jest twarda, no i też stąd mam problemy z kamieniem.
- poza tym wiem, że sąsiedzi robili jakieś testy (nie wiem o co dokładnie chodziło, kupili jakiś zestaw 5 testów i tam sobie wodę badali, chyba coś takiego - http://grupasbs.imag.pl/3-testy-do-badania-wody-zawartosc-chlor-ph-alkalicznosc.html), no i wyszło im że jest też problem z żelazem. mamy wodę z jednego wodociągu, więc skoro u nich to jest, to chyba u mnie też, chociaż nie wiem, po czym to poznać, czy smak jakiś jest wtedy specyficzny, czy co?
Czyli Twoje zastrzeznie to wylacznie twardosc wody.
Z zelazem prawie na pewno nie masz problemu. Norma mowi ze moze go byc nie wiecej niz 0,2mg i raczej wielkego przekroczenia nie bedzie. Moze sie zdarzyc jesli siec jest stara i rury juz zarosniete brudem ze woda zawiera troche zanieczyszczen mechanicznych i drobiny utlenionego brazowego zelaza. Ale z tym zwykly filtr wstepny sobie poradzi.

Zeby dobrac wielkosc takiego zmiekczacza musisz wiedziec jaka dokladna jest twardosc wody - to musza publicznie udostepniac Twoje wodociagi.
Jesli masz w domu instalacje z miedzi to lepiej nie zmiekczac wody do 0 (co taki zmiekczac z zalozenia robi) tylko zakupic urzadzenie ktore potrafi wode zmiekczona zmieszac w dowolnej proporcji z twarda. Woda mozna wtedy ustwic zeby byla miekka, (ale nie calkowicie).

marcin

Trociu
23-08-2013, 14:49
Hej.

Jestem po przewertowaniu całego wątku (tak - da się, trochę czasu to jednak zajmuje). Po wynotowaniu kilkunastu stron różnych ciekawostek na co zwrócić uwagę stoję przed wyborem czegoś podobnego do: http://allegro.pl/zmiekczacz-clack-d40-ci-automat-usa-dla-5-6-osob-i3483855554.html. Głowica Clack CI. Złoże PuroLite C100E (niestety nie notowałem nic o złożach więc nie wiem na ile to dobry wybór).

Nie wiem tylko ile żywicy wybrać. Moja twardość to 22dH. Woda wodociągowa więc skupiamy się głównie na twardości. Zużycie miesięczne to ok 11-12m3. Możliwy lekki wzrost jak dzieciaki dorosną. Z drugiej strony woda do kibelków idzie obwodem, który nie będzie zmiękczany.

Myślałem o wersji z 40 litrami złoża. Czy nie za dużo? Obawiam się, że wersja z 30l złoża stanie się mniej wydajna jak wzrośnie zużycie.
Co o tym wszystkim sądzicie?

Pozdrowionka

Rysiek0
24-08-2013, 14:02
nie chcę zakładać kolejnego wątku, więc już tu napiszę - czy ktoś mógłby mi doradzić w doborze stacji uzdatniającej? polecono mi keller family line, ale nie znam się na tym, więc chętnie posłucham opinii bardziej doświadczonych :)

Eliaszek, ja sie nie znam i w tematach technicznych nie doradzę, mam jednak kellera o którym piszesz, sprawuje się bez problemu, generalnie jest bardzo intuicyjny w obsłudze. poza tym rzeczywiście widzimy w domu, że woda ma lepszy stan, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię kamienia w sprzętach agd.


no a jeśli komuś coś to da, podsyłam ulotkę z parametrami technicznymi :) - http://www.therm.pl/media/_gallery/produkty2/Keller/kat/stacje_keller%20family%2010.pdf

Eliaszek
24-08-2013, 14:17
Jastrząb - wielkie dzięki. czyli teraz kolejnym krokiem, jest sprawdzenie jaką mam twardość i potem dobranie odpowiedniego sprzętu, tak? no i czy mógłbyś coś więcej o tych urządzeniach napisać, gdzie się woda miękka miesza z twardą, bo pierwsze o tym słyszę?

Rysiek0 - a spośród jakich stacji uzdatniających wybierałeś, czy ktoś Ci tego kellera polecił, czy jak? masz doświadczenie jakieś większe w tym zakresie?

Marczak
25-08-2013, 09:33
Jastrząb - wielkie dzięki. czyli teraz kolejnym krokiem, jest sprawdzenie jaką mam twardość i potem dobranie odpowiedniego sprzętu, tak? no i czy mógłbyś coś więcej o tych urządzeniach napisać, gdzie się woda miękka miesza z twardą, bo pierwsze o tym słyszę?

Rysiek0 - a spośród jakich stacji uzdatniających wybierałeś, czy ktoś Ci tego kellera polecił, czy jak? masz doświadczenie jakieś większe w tym zakresie?
Analiza wody to w tym wypadku podstawa. Jeżeli chodzi o mieszanie to głowica umożliwia ustawienie Ci konkretnych parametrów. Nawet jak nie masz instalacji z miedzi to nie warto zmiękczać wody do zera, ponieważ chociażby ciężko spłukuje się wtedy mydło z rąk ;)

Ja uważam, że keller family line to dziadostwo - chińszczyzna w tandetnym opakowaniu z najtańszą głowicą RX. Jeżeli mogę Ci polecić - nie opłaca się oszczędzać na stacjach zmiękczających. Wspomnisz moje słowa ;)

Pośród tego co podałeś jest wiele innych dobrych stacji lub chociażby to co napisał Chemik67.

Rysiek0
27-08-2013, 09:58
Analiza wody to w tym wypadku podstawa. Jeżeli chodzi o mieszanie to głowica umożliwia ustawienie Ci konkretnych parametrów. Nawet jak nie masz instalacji z miedzi to nie warto zmiękczać wody do zera, ponieważ chociażby ciężko spłukuje się wtedy mydło z rąk ;)

Ja uważam, że keller family line to dziadostwo - chińszczyzna w tandetnym opakowaniu z najtańszą głowicą RX. Jeżeli mogę Ci polecić - nie opłaca się oszczędzać na stacjach zmiękczających. Wspomnisz moje słowa ;)

Pośród tego co podałeś jest wiele innych dobrych stacji lub chociażby to co napisał Chemik67.


nie jestem fachowcem, nie interesuje mnie, czy głowica to taka, czy owaka, bo mi to nic nie daje, podobnie jak sam wygląd opakowania. Ma działać i działa. Dlatego - tak jak napisałem wcześniej - ja nie mam do kellera zastrzeżeń.

a jeśli za lepszy design i nowszą głowicę mam płacić więcej, to tym bardziej mnie to nie przekonuje.

oliwkawawa
27-08-2013, 10:33
Witam,

Jakiś czas temu prosiłam tutaj o radę. Po wstępnej analizie tematu okazało się, że u mnie potrzebny będzie jedynie zmiękczacz wody.

Czy możecie coś napisać o zmiękczaczu SOFTAQ 20? Warto?

Jastrząb
27-08-2013, 10:43
nie jestem fachowcem, nie interesuje mnie, czy głowica to taka, czy owaka, bo mi to nic nie daje, podobnie jak sam wygląd opakowania. Ma działać i działa. Dlatego - tak jak napisałem wcześniej - ja nie mam do kellera zastrzeżeń.

a jeśli za lepszy design i nowszą głowicę mam płacić więcej, to tym bardziej mnie to nie przekonuje.
Tu nie chodzi o nowsza glowice tylko jej marke. RX to tania, chinska glowica, bardziej awaryjna niz inne marki, bez serwisu i czesci zamiennych, ktora potrafi sprawic niemile niespodzianki. Moze dzisiaj dziala i nie sprawia problemow, ale prawdopodobnie w perspektywie 10lat bedzie drozsza niz glowice innych firm. Zdarzaly sie tez przypadki opisywane na forum ze komus tam dom zalalo, bo cos peklo w takiej glowicy. Ot co.

marcin

byry007
27-08-2013, 11:06
To jaką głowice wybrac i najlepiej jakiej firmy wybrać kompaktowy zmiękczacz bo juz od kilku miesiecy chce coś wybrać i nie mogę co uzbieram kasę to znów wychodzi RX ze chińszczyzna chciał bym zmiękczacz tak do 2tys może do 2,5 tys . Pozdrawiam

Jastrząb
27-08-2013, 11:17
To jaką głowice wybrac i najlepiej jakiej firmy wybrać kompaktowy zmiękczacz bo juz od kilku miesiecy chce coś wybrać i nie mogę co uzbieram kasę to znów wychodzi RX ze chińszczyzna chciał bym zmiękczacz tak do 2tys może do 2,5 tys . Pozdrawiam
Najczesciej polecane glowice to 3 firmy. Clack, Autotrol, Fleck. Jaka to firma posklada do kupy i jaka naklejke na calosc przyklei to rzecz drugorzedna.


marcin

Trociu
27-08-2013, 21:48
Hej.

Jestem po przewertowaniu całego wątku (tak - da się, trochę czasu to jednak zajmuje). Po wynotowaniu kilkunastu stron różnych ciekawostek na co zwrócić uwagę stoję przed wyborem czegoś podobnego do: http://allegro.pl/zmiekczacz-clack-d40-ci-automat-usa-dla-5-6-osob-i3483855554.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-clack-d40-ci-automat-usa-dla-5-6-osob-i3483855554.html). Głowica Clack CI. Złoże PuroLite C100E (niestety nie notowałem nic o złożach więc nie wiem na ile to dobry wybór).

Nie wiem tylko ile żywicy wybrać. Moja twardość to 22dH. Woda wodociągowa więc skupiamy się głównie na twardości. Zużycie miesięczne to ok 11-12m3. Możliwy lekki wzrost jak dzieciaki dorosną. Z drugiej strony woda do kibelków idzie obwodem, który nie będzie zmiękczany.

Myślałem o wersji z 40 litrami złoża. Czy nie za dużo? Obawiam się, że wersja z 30l złoża stanie się mniej wydajna jak wzrośnie zużycie.
Co o tym wszystkim sądzicie?

Pozdrowionka
I jak tam - złoże Purolite C100E w ilości 40 czy 30 l dla mojej sytuacji (22 dH i zużyciu ok 11-12m3/m-c)?

qbek17
27-08-2013, 22:13
I jak tam - złoże Purolite C100E w ilości 40 czy 30 l dla mojej sytuacji (22 dH i zużyciu ok 11-12m3/m-c)?

Moim zdaniem 30 litrów spokojnie wystarczy.
Zwiększanie systemu do 40 litrów spowoduje wzrost kosztów, a zyski spowodowane mniejszą liczbą regeneracji nie będą duże.

byry007
27-08-2013, 22:22
Najczesciej polecane glowice to 3 firmy. Clack, Autotrol, Fleck. Jaka to firma posklada do kupy i jaka naklejke na calosc przyklei to rzecz drugorzedna.


marcin
czyli taki zmiękczacz http://allegro.pl/zmiekczacz-clack-d40-ci-automat-usa-dla-5-6-osob-i3483855554.html bedzie lepszy niż inwater z głowicą GE OSMONICS ??

oliwkawawa
28-08-2013, 18:48
Hej, to znowu ja, nadal wałkuję temat :)

Czy znawcy tematu obiektywnie mogą się wypowiedzieć na temat tych sprzętów?

http://www.krainawody.pl/429-zmiekczacz-pur-0844-ci.html

http://aqua-soft.com.pl/zmiekczanie-wody/zmiekczacze-na-caly-dom/aqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html

http://allegro.pl/softaq-20-filtr-usa-zmiekczacz-odkamieniacz-i3366899241.html

http://www.krainawody.pl/406-zmiekczacz-waterfilter-denver-30.html
(kolejność przypadkowa)


and the winner is...??

chemik67
28-08-2013, 20:12
1. Standardowy zmiękczacz na złożu jonowymiennym z głowicą objętościową Clack CI i zbiornikiem na solankę do regeneracji. Zmiękczacz posiada 25 litrów złoża Purolite C100.
2. To samo wpakowane w obudowę taką najbardziej podstawową. Sól tabletkowa wsypana jest po prostu w tą obudowę, nie ma osobnego pojemnika. Zmiękczacz ma 20 litrów złoża (podejrzewam) Purolite C100.
3. Obudowa jak widzisz praktycznie ta co wyżej, tyle, że gorsza głowica. Lepszym wyborem jest głowica amerykańska Clack CI. Zmiękczacz ma 20 litrów złoża Purolite C100.
4. Mało informacji w necie - ciężko stwierdzić. Trzeba by było napisać do producenta...

Trociu
28-08-2013, 21:25
Moim zdaniem 30 litrów spokojnie wystarczy.
Zwiększanie systemu do 40 litrów spowoduje wzrost kosztów, a zyski spowodowane mniejszą liczbą regeneracji nie będą duże.
Różnica w cenie zakupu niewielka (70zł) więc myślałem o większym. No i osoba posiadająca D30 poleciła mi właśnie D40 ze względu na krótsze okresy między regeneracjami. Ale większe złoże to więcej wody i soli na regenerację... Więc pewnie na dwoje babka wróżyła...

qbek17
28-08-2013, 21:55
Różnica w cenie zakupu niewielka (70zł) więc myślałem o większym. No i osoba posiadająca D30 poleciła mi właśnie D40 ze względu na krótsze okresy między regeneracjami. Ale większe złoże to więcej wody i soli na regenerację... Więc pewnie na dwoje babka wróżyła...

Więcej złoża to więcej soli i wody na jedną regenerację, ale ponieważ tych regeneracji jest mniej, to sumarycznie soli pójdzie tyle samo, a wody trochę mniej w przypadku większego systemu i w dłuższej perspektywie.
Jest też druga strona medalu - okresów między regeneracjami nie można zwiększać bez limitu. Raz na 2... no maksymalnie 3 tygodnie powinno się zrobić regenerację niezależnie od zużycia wody. I teraz mając większy system, a zużywając mniej wody i tak trzeba tą regenerację wykonać. Dlatego lepiej dobrać system do swoich prawdziwych potrzeb, a nie kupować większy "na zapas".

qbek17
28-08-2013, 22:08
1. Standardowy zmiękczacz na złożu jonowymiennym z głowicą objętościową Clack CI i zbiornikiem na solankę do regeneracji. Zmiękczacz posiada 25 litrów złoża Purolite C100.
Jedyna uwaga do tego co kolega napisał to to że zbiornik 8x44" będzie miał trochę niższą wydajność chwilową niż standardowe 10x35" mimo tej samej objętości złoża i długości cyklu (czasu między regeneracjami). Inna sprawa to to że pozostali producenci nie podają jakie zbiorniki są w ich urządzeniach, ale sądząc po obudowach to właśnie o wysokości 35".


2. To samo wpakowane w obudowę taką najbardziej podstawową. Sól tabletkowa wsypana jest po prostu w tą obudowę, nie ma osobnego pojemnika. Zmiękczacz ma 20 litrów złoża (podejrzewam) Purolite C100. Z tego co kiedyś widziałem i słyszałem to w urządzeniach tej serii (Basic) stosują jonity Lanxesa.

4. Mało informacji w necie - ciężko stwierdzić. Trzeba by było napisać do producenta...
Sądząc po zdjęciu (obrazku?) głowica jest wbudowana w obudowę. To rozwiązanie nie jest typowe i przy konieczności serwisu może być problem z dostępnością części.

Drogba
29-08-2013, 09:33
Witam.
Pewnie było gdzieś opisane w tym wątku...ale jak zwsze brak czasu na wałkowanie wszystkiego. Otóż, po wprowadzeniu się do nowobudowanego domu zrobiłem badanie wody. Nie mam ich przy sobie. W wodzie pojawiły się bakterie coli. Jest sposób aby pozbyć się tego cholerstwa?

Drogba

Jastrząb
29-08-2013, 10:31
Witam.
Pewnie było gdzieś opisane w tym wątku...ale jak zwsze brak czasu na wałkowanie wszystkiego. Otóż, po wprowadzeniu się do nowobudowanego domu zrobiłem badanie wody. Nie mam ich przy sobie. W wodzie pojawiły się bakterie coli. Jest sposób aby pozbyć się tego cholerstwa?

Drogba
Gugiel porposzony odpowiednio znajdzie odpowiednie posty nawet w tym przydlugawym watku :P

A co zrobic. Zachlorowac studnie i instalcje. Oproznic wszelkie hydrofory i zasobniki w domu. Wlac do rury oslonowej podchloryn sodu (do kupienia w sklepach chemicznych). Poczekac z godzie dwie az sie rozejdzie/rozpusci i napuscic do wszystkic hydroforow i zasobnikow, poodkrecac krany az zacznie walic z nich chlorem.
Nalac pewnie jeszcze do studni, zeby uzupelnic to co zostalo wpompowane w instalcje.
Poczekac 24h. Pompowac przez wszyskie krany az przestanie walic chlorem.
Sprawdzic za miesiac czy bakterie sie nie pojawily znowu. Jesli tak, zakupic lampe UV.
Jesli studnia jest bardzo plytka to pewnie kupic lampe od razu bez zabawy w chlorowanie.

marcin

Marczak
29-08-2013, 15:23
Jesli studnia jest bardzo plytka to pewnie kupic lampe od razu bez zabawy w chlorowanie.
marcin
Z ciekawości... co to znaczy bardzo płytka studnia? Na jakiej zasadzie podchloryn sodu miałby na stałe wyeliminować bakterie z wody? Z tego co się zawsze spotykałem to przy występowaniu zanieczyszczeń mikrobiologicznych zawsze stosowało się lampy UV (nawet jeżeli wyniki były różne stosowało się je zapobiegawczo).

Jastrząb
29-08-2013, 15:35
Z ciekawości... co to znaczy bardzo płytka studnia? Na jakiej zasadzie podchloryn sodu miałby na stałe wyeliminować bakterie z wody? Z tego co się zawsze spotykałem to przy występowaniu zanieczyszczeń mikrobiologicznych zawsze stosowało się lampy UV (nawet jeżeli wyniki były różne stosowało się je zapobiegawczo).
Ja wiem, kilka metrow. Nie izolowana warstwa nieprzepuszczalna. I takie studnie ludzie buduja i pija z nich wode.
Jesli jest plytka i zle izolowana to nie ma sie po co bawic w chlor bo pewnie bakterie beda na biezaco dostarczane.

Jesli jest gleboka i dobrze izolowana to jest pewna szansa ze studnia zostala jednorazowo zanieczyszczona przy budowie, bo sie przelala prze rure woda opadowa itp. Zwlaszcza ze bakterie coli zyja dosyc krotko i swiadcza o niedawnym zanieczyszczeniu.
Jesli doszlo do jednorazowego skazenia warstwy wodonosnej, "swieze" bakterie sie do niej nie dostaja to dezynfekcja zrobi swoje. Zwlaszcza ze takie studnie w czasie budowy sa traktowane jak sa. DLugo nei uzytkowane, zle zabezpieczone itp, partacz "fachowiec" zaplaty nie dostal do studni nasral, tid, itp.
Dlatego napisalem ze badania treba powtorzyc. Jesli bakterie sie znowu pojawia (albo studnie jest bardzo plytka), to pewnie nie ma sie sensu bawic tylko od razu zalozyc lampe.
Moze sie uda chlorem. Zawsze to tansze niz lampa. Sprobowac warto.

marcin

IrekS
05-09-2013, 22:14
Hej.

Jestem po przewertowaniu całego wątku (tak - da się, trochę czasu to jednak zajmuje). Po wynotowaniu kilkunastu stron różnych ciekawostek na co zwrócić uwagę stoję przed wyborem czegoś podobnego do: http://allegro.pl/zmiekczacz-clack-d40-ci-automat-usa-dla-5-6-osob-i3483855554.html. Głowica Clack CI. Złoże PuroLite C100E (niestety nie notowałem nic o złożach więc nie wiem na ile to dobry wybór).

Nie wiem tylko ile żywicy wybrać. Moja twardość to 22dH. Woda wodociągowa więc skupiamy się głównie na twardości. Zużycie miesięczne to ok 11-12m3. Możliwy lekki wzrost jak dzieciaki dorosną. Z drugiej strony woda do kibelków idzie obwodem, który nie będzie zmiękczany.

Myślałem o wersji z 40 litrami złoża. Czy nie za dużo? Obawiam się, że wersja z 30l złoża stanie się mniej wydajna jak wzrośnie zużycie.
Co o tym wszystkim sądzicie?

Pozdrowionka

Witam,

mam dokładnie ten sam problem jak kolega TROCIU. Rodzina 5 osób, i bardzo twarda woda z wodociągów (20-25 dH) Po przeczytaniu w kilka dni tego tematu mam bałagan w głowie. Co wybrać w rozsądnej cenie ? czy właśnie tego Clack d40 ?

pozdrawiam

oliwkawawa
06-09-2013, 12:10
Mam pytanie jeszcze o długość gwarancji. Rozważałam zakup PUR0844 Cl ale on ma tylko 2 lata gwarancji, podczas gdy Aqua Soft ma 4 lata.
Lepiej wziąć ten z dłuższą gwarancją zapewne?

A tu znalazłam info że w Aqua Soft jest głowica Clack (opcjonalnie Logix 255). To w końcu jaka? http://allegro.pl/stacja-uzdatniawcza-wody-aqua-soft-basic-20-filtr-i3476592518.html
i co to jest ten Logix?

oliwkawawa
06-09-2013, 12:32
ok, doczytałam że Logix to Autotrol :) ale Clack lepszy?

oliwkawawa
06-09-2013, 12:38
jeszcze znalazłam coś takiego: http://sklepzfiltrami.pl/Zmiekczacz_do_wody_kompaktowy_EKO_OPTIMA_CRYSTAL_3 0_litrow_zloza__GRATIS_SOL_I_FILTR_WSTEPNY-275.html
i głowa mi pęka.

Ja wiem że to mój dom, pieniądze i moja decyzja, ale jak typowa kobieta zdecydować się nie mogę. Pomóżcie specjaliści, bo muszę to w końcu zamówić :(
Chcę zamontować zmiękczacz na równi z piecem.
Pytanie mam, jeśli jednak się nie uda, i piec pójdzie pierwszy, zacznę grzać wylewki (czyli pójdzie w niego woda), to czy potem powinno się (i czy można) tę niezmiękczoną wodę w piecu i całej podłogówce wymienić na tę zmiękczoną?

chemik67
06-09-2013, 15:49
Aqua Soft bardzo dobra cena jak na kompakt, ale ma 20l złoża (mniejsza zdolność jonowymienna niż pozostałe zmiękczacze). Zastanawia mnie też co to jest za złoże(?).

W zasadzie tylko PUR 0844 CI ma opisane złoże (purolite jonowymienne). W przypadku pozostałych jest napisane tylko, że złoże jest wysokiej wydajności. Być może wszędzie jest ten purolite, nie wiem.

Clack WS1 CI jest lepszy od AF-LOGIX-760.

chemik67
06-09-2013, 15:55
Jeżeli chodzi o gwarancję... to lepiej niech Ci dadzą gwarancję na uzyskanie odpowiednich parametrów po instalacji filtra ;) To Ci się bardziej przyda niż gwarancja 2 lata więcej... No bo na co? Jak zapomnisz dosypywać soli to przecież nie ich problem, że złoże nie będzie się regenerowało i może stracić swoje właściwości. Jeżeli chodzi o głowicę to w clacku jest BARDZO mała awaryjność. Jeżeli coś ma wyjść to po 2 latach będzie wiadomo ;)

Ciężko mi sobie wyobrazić sprzedawcę, który np. po 3 latach i 10 miesiącach serwisuje Ci sprzęt z uśmiechem na ustach :yes:

oliwkawawa
06-09-2013, 19:11
Dzięki za pomoc!
Jeszcze do tego dojdzie mi zakup filtra mechanicznego. Dlaczego do Softaq20 zaproponowano mi filtr za 38 a do PURa za 239 zł? :O filtr to filtr, skąd ta różnica??
Czy zmiękczacz można odliczyć od podatku? :D

qbek17
06-09-2013, 23:24
Jak zapomnisz dosypywać soli to przecież nie ich problem, że złoże nie będzie się regenerowało i może stracić swoje właściwości.

Akurat w przypadku żywic jonowymiennych do zmiękczania (bo przecież są też do innych rzeczy) brak soli nie powoduje trwałego uszkodzenia żywicy. Po prostu po wyczerpaniu przestanie zmiękczać (co użytkownik szybko zauważy "na własnej skórze"), a po dosypaniu soli i zregenerowaniu ponownie zacznie działać.

Co do gwarancji efektów to pewnie można ich oczekiwać od producenta i urządzenia dedykowanego do konkretnego celu, ale nie sądzę aby jakaś hurtownia się w coś takiego bawiła.
Inna sprawa, że w przypadku zmiękczacza to jest sprawa prosta i można w ciemno dać gwarancję na działanie (przy dobrych komponentach).

qbek17
06-09-2013, 23:28
Dzięki za pomoc!
Jeszcze do tego dojdzie mi zakup filtra mechanicznego. Dlaczego do Softaq20 zaproponowano mi filtr za 38 a do PURa za 239 zł? :O filtr to filtr, skąd ta różnica??
Różnic może być wiele... prawdopodobnie ten tańszy to po prostu obudowa z wymiennym wkładem, a ten drugi może mieć jakiś system płukania (przy tej cenie zapewne ręczny). Efekt filtracji ten sam, a wkłady są tak tanie, że chyba nie warto inwestować w filtr z płukaniem na wodzie wodociągowej.

Czy zmiękczacz można odliczyć od podatku? :D
Dobre pytanie... ale nie potrafię na nie odpowiedzieć - najlepiej zapytaj u producentów, oni raczej będą bardziej na czasie z aktualnymi przepisami w tej kwestii. Wiem, że kiedyś można było kombinować z niższym VATem jeśli się kupowało sprzęt razem z montażem.

chemik67
07-09-2013, 13:38
Dzięki za pomoc!
Jeszcze do tego dojdzie mi zakup filtra mechanicznego. Dlaczego do Softaq20 zaproponowano mi filtr za 38 a do PURa za 239 zł? :O filtr to filtr, skąd ta różnica??
Czy zmiękczacz można odliczyć od podatku? :D

Zależy od jakości filtra mechanicznego. Tak jak poprzednik pisał - ten za 38zł to pewnie taki zwykły korpus trzyczęciowy. Za 239zł spodziewałbym się filtra typu Cintropur, Atlas filtri Hydra czy nawet jakiś prosty Honeywell ;) Jeżeli chodzi o płukanie to taki masz komfort, że wkład np możesz płukać z 5 razy przekręcając wajchę, a w zwykłych trzeba wymienić za każdym razem. Trochę więcej roboty , ale jak kto woli ;)

oliwkawawa
07-09-2013, 19:28
Zależy od jakości filtra mechanicznego. Tak jak poprzednik pisał - ten za 38zł to pewnie taki zwykły korpus trzyczęciowy. Za 239zł spodziewałbym się filtra typu Cintropur, Atlas filtri Hydra czy nawet jakiś prosty Honeywell ;) Jeżeli chodzi o płukanie to taki masz komfort, że wkład np możesz płukać z 5 razy przekręcając wajchę, a w zwykłych trzeba wymienić za każdym razem. Trochę więcej roboty , ale jak kto woli ;)

Skąd wiedziałeś jakie filtry? :P
Czyli przy zwykłym trzeba wymieniać za każdym razem (czyli jak często, a w droższym/lepszym wymienia się rzadziej (ale nadal pytanie-jak często?). I pomijając wymianę i więcej roboty - jak to wygląda kosztowo? Bo to istotne :)

qbek17
07-09-2013, 20:31
Czyli przy zwykłym trzeba wymieniać za każdym razem (czyli jak często)
Za każdym razem kiedy się zapcha, jest to określane spadkiem ciśnienia (bardziej profesjonalnie, ale wymaga manometrów) lub wizualnie (taniej i szybciej). Na wodzie miejskiej myślę, że częstotliwość będzie w zakresie "raz na miesiąc" do "raz na pół roku". Koszt samego wkładu to ok 5 PLN (w hurcie taniej).


a w droższym/lepszym wymienia się rzadziej (ale nadal pytanie-jak często?). I pomijając wymianę i więcej roboty - jak to wygląda kosztowo? Bo to istotne :)

W filtrach z płukaniem możesz wkład spłukać wodą (także po inspekcji wizualnej lub po spadku ciśnienia) i jest szansa, że przynajmniej część zanieczyszczeń z filtra "spłynie" a wkład posłuży dłużej. Jak długo to już kwestia rodzaju zanieczyszczeń ("spływające" czy takie co bardziej "wchodzą w filtr"). Koszt takich wkładów to 40-70 PLN za 5 szt.

Biorąc pod uwagę różnicę w cenie zakupu to na wodzie miejskiej minie ładnych parę lat zanim koszty się zbilansują.

chemik67
08-09-2013, 12:11
Skąd wiedziałeś jakie filtry? :P
Czyli przy zwykłym trzeba wymieniać za każdym razem (czyli jak często, a w droższym/lepszym wymienia się rzadziej (ale nadal pytanie-jak często?). I pomijając wymianę i więcej roboty - jak to wygląda kosztowo? Bo to istotne :)
Nie spotkałem się z innymi filtrami z płukaniem wstecznym w tej cenie w Polsce ;) Są nawet jeszcze jakieś no-name'y tańsze, ale za 240zł to spodziewałbym się czegoś z wyżej wymienionych.

jastrraf
11-09-2013, 21:19
Witam Szanownych Forumowiczów,

Proszę o poradę w zakupie filtrów do wody
Mam następujące wyniki badań wody:
żelazo 2400
mangan 210
twardość 370
mętność 26
ph 7,5
ilość osób 4 dorosłe + 2 dzieci (pobór wody powyżej 12 m3)

Mam już jakieś oferty, ale niestety posiadana wiedza nie wystarcza do ostatecznego wyboru. Generalnie mam oferty na urządzenia wypełnione złożem crystal right lub Ecomixem (który lepszy ?)
Jaki zbiornik wybrać, oferty są 10/54 lub 13/54.
Jaka głowica, jak sterowana,
Źródełko wody słabo wydajne około 3,5 m3/h. Hydrofor około 80litrów z zamontowaną małą pompą
Chętnie przygarnę namiary na kogoś z głową kto wykona taką instalację za rozsądne pieniądze :)
pozd,
Rafał

qbek17
11-09-2013, 21:39
Mam już jakieś oferty, ale niestety posiadana wiedza nie wystarcza do ostatecznego wyboru. Generalnie mam oferty na urządzenia wypełnione złożem crystal right lub Ecomixem (który lepszy ?)
Oba skuteczne, CR możesz chlorować, Ecomix (lub jego odpowiednik AquaMulti) potrzebuje trochę mniejszego płukania więc mniej wody zużywa. Nie da się bezwzględnie określić, że jedno jest lepsze niż drugie - to zależy od konkretnego przypadku. U ciebie nie powinno być problemu, chociaż na badaniach nie ma amoniaku ani organiki.

Jaki zbiornik wybrać, oferty są 10/54 lub 13/54. Jeśli masz budżet na zakup większego systemu to przy tylu osobach wyjdzie on taniej w eksploatacji. Nie podałeś co robisz ze ściekami.

Jaka głowica, jak sterowana, Głowica jak najlepsza - polecałbym Clacka CI.

Źródełko wody słabo wydajne około 3,5 m3/h. Hydrofor około 80litrów z zamontowaną małą pompą Sprecyzuj małą pompę - czy wydajność źródła to wydajność pompy? Do wypłukania 13x54 z CR100 potrzebujesz ~1,7 m3/h.

Chętnie przygarnę namiary na kogoś z głową kto wykona taką instalację za rozsądne pieniądze :) W jakim regionie?

jastrraf
11-09-2013, 22:31
W badaniach amoniak był 0,13
Mała pompka takie coś co jest zamontowane na tej "niebieskiej" puszce, jej wydajność to coś około 1,4 m3, nie pamiętam, musze sprawdzić, a wydajność źródełka te 3,5 m3 tak coś wspominał gość, który tę studnię wybił
Region to powiat warszawski zachodni
Ścieki odprowadzone będą do kanalizacji
pozdr,
Rafał

qbek17
12-09-2013, 13:35
W badaniach amoniak był 0,13
Mała pompka takie coś co jest zamontowane na tej "niebieskiej" puszce, jej wydajność to coś około 1,4 m3, nie pamiętam, musze sprawdzić, a wydajność źródełka te 3,5 m3 tak coś wspominał gość, który tę studnię wybił
Region to powiat warszawski zachodni
Ścieki odprowadzone będą do kanalizacji
pozdr,
Rafał

Czyli największy system odpada ze względu na wydajność pompy.
Można jeszcze poszukać czegoś pośredniego (np. 12x52) ale z tych już oferowanych proponowałbym wersję 10x54.

leszek93
12-09-2013, 16:50
Witam.
A co myslicie o takim zmiekczaczu: ECO DW RUBY LINE DW20. - http://www.domwody.pl/produkty/zmiekczanie/eco-dw-line
Mój hydraulik chce mi go zamontować - warto? Bo w porównaniu do innych jakis tani.
Ja myslałem o AQUAHOME 20-N (Viessmana) ale hydraulik mówi ze nie warto przepłacac,a ten jest dobry i tani.

qbek17
12-09-2013, 17:37
Witam.
A co myslicie o takim zmiekczaczu: ECO DW RUBY LINE DW20. - http://www.domwody.pl/produkty/zmiekczanie/eco-dw-line (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domwody.pl%2Fp rodukty%2Fzmiekczanie%2Feco-dw-line)
Mój hydraulik chce mi go zamontować - warto? Bo w porównaniu do innych jakis tani.
Ja myslałem o AQUAHOME 20-N (Viessmana) ale hydraulik mówi ze nie warto przepłacac,a ten jest dobry i tani.

Już o nim było na forum. Jest najtańszy bo prosto z ChRLD... Łącznie z jonitem, który to ma się kontaktować z wodą pitną czy głowicą (chyba RX, bo w opisie nic na ten temat nie ma), która to wszystko kontroluje - sam wybierz czy chcesz tego używać.

Marczak
12-09-2013, 17:47
Już o nim było na forum. Jest najtańszy bo prosto z ChRLD... Łącznie z jonitem, który to ma się kontaktować z wodą pitną czy głowicą (chyba RX, bo w opisie nic na ten temat nie ma), która to wszystko kontroluje - sam wybierz czy chcesz tego używać.
*ChRLD - Chińska Republika Ludowa (aż musiałem sprawdzić skrót :P)

Było ostatnio o tym urządzeniu. Najtańszy plastik z chin. Do tego sterownik RX. Dobra rada - zmień hydraulika :bash:

qbek17
12-09-2013, 20:50
*ChRLD - Chińska Republika Ludowa (aż musiałem sprawdzić skrót :P)

Aż sam sprawdziłem bo spodziewałem się jeszcze końcówki - Demokratyczna, ale widzę że już się pozmieniało... przynajmniej według Wikipedii ;)

leszek93
12-09-2013, 21:07
A ten Viessmann AQUAHOME 20-N ??

qbek17
13-09-2013, 06:31
A ten Viessmann AQUAHOME 20-N ??

A wiesz jaką masz twardość? Jakie zużycie wody?
Za Viessmanna faktycznie przepłacisz za logo, a i tak nie ma to urządzenie nic wspólnego z marką (robi je i serwisuje podwykonawca).

leszek93
13-09-2013, 08:28
Testów zadnych nie robiłem, ale buduję dom i chcę zainstalować zmiekczacz.Woda z wodociagu miejskiego. Wg informacji na stronie wodociagów twardość wody w mojej okolicy ok 18 stopni Niemieckich. Rodzina 3 może kiedyś 4 osobowa - więc zuzycie raczej nie za duze.

Marcin H
13-09-2013, 09:18
Mam problem z cieknącą wodą z inżektora. Jest zainstalowany przed zbiornikiem hydroforowym za którym jest odżelaziacz, oraz przed wyłącznikiem ciśnieniowym pompy. NIe wiem jaka może być przyczyna że z rurki z której powinno być zasysane powietrze czasem też leci woda. Czy wysokość montażu inżektora w stosunku do zb. hydroforowego ma tu znaczenie? Proszę o pomoc.

Jastrząb
13-09-2013, 09:48
Mam problem z cieknącą wodą z inżektora. Jest zainstalowany przed zbiornikiem hydroforowym za którym jest odżelaziacz, oraz przed wyłącznikiem ciśnieniowym pompy. NIe wiem jaka może być przyczyna że z rurki z której powinno być zasysane powietrze czasem też leci woda. Czy wysokość montażu inżektora w stosunku do zb. hydroforowego ma tu znaczenie? Proszę o pomoc.
Leci ciurkiem, czasem pare kropel spadnie. Opisz skale zjawiska.
Generalnie to jest zaworek. Jak jest zasysane powietrze to podcisnienie otwiera ten zaworek. Pozniej cisnienie wody w rurze go zamyka. Jesli jest jakas nieszczelnosc, na tym zaworku to cos tam kapac moze. Ja w reku mialem tylko inzektor mosiezny i tam jest kawalek plastiku z oringiem gumowym. Bylo to raczej szczelne.W momencie kiedy konczylo sie zasysanie powietrza i zaworek sie zamykal jakies tam krople potrafily z tego wycieknac.


marcin

Marcin H
13-09-2013, 10:20
ciurkiem nie leci ale małą kałuże to mi w kotłowni robi. Jest to inżektor dokładnie taki - http://allegro.pl/napowietrzacz-wody-inzektor-aspirator-zwezka-3-4-i3416734615.html
zamontowany do góry ssaniem

qbek17
13-09-2013, 10:41
ciurkiem nie leci ale małą kałuże to mi w kotłowni robi. Jest to inżektor dokładnie taki - http://allegro.pl/napowietrzacz-wody-inzektor-aspirator-zwezka-3-4-i3416734615.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fnapow ietrzacz-wody-inzektor-aspirator-zwezka-3-4-i3416734615.html)
zamontowany do góry ssaniem

Moim zdaniem już sama konstrukcja tej zwężki jest niepoprawna, bo jest zamontowana na obejściu. Gdyby ją zamienić miejscami z zaworem kulowym (który także jest słabym rozwiązaniem do regulacji przepływu) to strumień wody nie miałby tuż przed nią i za nią kolan 90 st., które powodują duże turbulencje. To tak jak z przepływomierzami - przed i za nimi powinien być odcinek prostej rury, o długości przynajmniej kilku-kilkunastu średnic tejże rury.

Barbara74
15-09-2013, 09:54
Witam proszę o radę ,mam wodę z własnego ujęcia około 95 metrów,woda po przebadaniu wykazuje tylko dużą twardość ,reszta wyników dobra wszystko w normie.Czy powinnam mieć zmiękczacz do wody i dobierać go pod kątem ilśći osób,czy są zmiękczacze ( jak tak to jakie) do wody ze studni.

qbek17
15-09-2013, 10:58
Witam proszę o radę ,mam wodę z własnego ujęcia około 95 metrów,woda po przebadaniu wykazuje tylko dużą twardość ,reszta wyników dobra wszystko w normie.Czy powinnam mieć zmiękczacz do wody i dobierać go pod kątem ilśći osób,czy są zmiękczacze ( jak tak to jakie) do wody ze studni.

Jeśli pozostałe wyniki są w porządku, to dobierasz zmiękczacz tak jak zwykle (do twardości i zużycia).

Barbara74
15-09-2013, 19:23
dziękuję bardzo

Barbara74
16-09-2013, 18:36
a jak ropoznać któ®y miękczacz to chińszczyzna?
czy wybrać viesmanna,cosmowater ,watermark ,a może coś innego np.honeywell
czy są miedzy nimi różnice,jak to rozczyfrować,czym się kierować?

qbek17
16-09-2013, 23:36
a jak ropoznać któ®y miękczacz to chińszczyzna?
czy wybrać viesmanna,cosmowater ,watermark ,a może coś innego np.honeywell
czy są miedzy nimi różnice,jak to rozczyfrować,czym się kierować?

Jeśli zmiękczacz nie ma podanego typu głowicy to zazwyczaj oznacza, że nie ma się czym chwalić... Wszystko co się nazywa RX, BNT, czy jeszcze jakieś inne nic nie mówiące skróty wskazuje jednoznacznie na azjatyckie pochodzenie.
Najszybciej rozpoznasz to po cenie - dobry zmiękczacz z dobrą głowicą nie będzie kosztował 800 pln.

Z drugiej strony w przypadku Viessmana czy Cosmowatera płacisz w dużej mierze za naklejkę z marką, która ma niewiele wspólnego z faktycznym producentem urządzenia.

Różnice w działaniu są minimalne, ale efekt zawsze ma być ten sam - miękka woda.

A czym się kierować? Najlepiej byłoby się zagłębić trochę w ten temat i poznać różne urządzenia, ale na to nie zawsze jest czas i chęć, więc chyba najlepiej się zdać na firmy które się tym zajmują i porównać ich oferty. Zawsze można też wrzucić je na forum i posłuchać komentarzy.

Marcin H
18-09-2013, 15:11
Moim zdaniem już sama konstrukcja tej zwężki jest niepoprawna, bo jest zamontowana na obejściu. Gdyby ją zamienić miejscami z zaworem kulowym (który także jest słabym rozwiązaniem do regulacji przepływu) to strumień wody nie miałby tuż przed nią i za nią kolan 90 st., które powodują duże turbulencje. To tak jak z przepływomierzami - przed i za nimi powinien być odcinek prostej rury, o długości przynajmniej kilku-kilkunastu średnic tejże rury.
Z inżektorem wreszcie doszedłem do porozumienia. Działa jak trzeba. Wcześniej hydraulik założył go odwrotnie :)
Teraz mam inny problem z kolei z odpowietrzeniem wody przed odżelaziaczem. Niestety założony odpowietrzacz nie spełnia swojej roli, bo woda za nim jest tak "gazowana" że ciągle muszę dopuszczać wody do pieca kondensacyjnego i instalacji CO.
Odpowietrzacz mam zamontowany zaraz za wyjściem ze zbiornika hydroforowego na wysokości poduszki powietrznej w zbiorniku.

Jastrząb
18-09-2013, 17:27
Odpowietrzacz mam zamontowany zaraz za wyjściem ze zbiornika hydroforowego na wysokości poduszki powietrznej w zbiorniku.
Masz go zamontowanego na rurze?
Powinien byc zamontowany na zbiorniku, zeby wypuszczac ze zbiorbnika nadmiar powietrza. Inzektor powinien byc ustawiony tak, zeby dodawal ciut za duzo powietrza do hydroforu, lub inaczej, zeby powodowal (bez upuszczania) wzrost poduszki powietrznej.

A na instalacji CO nie mozna zastosowac odpowietrznikow?

Mozesz tez pokrecic zaworami na inzketorze )obejsciu) zeby bylo mniej powietrza dodawane.

marcin

Marcin H
19-09-2013, 08:50
Masz go zamontowanego na rurze?
Powinien być zamontowany na zbiorniku, żeby wypuszczać ze zbiornika nadmiar powietrza. Inżektor powinien być ustawiony tak, żeby dodawał ciut za dożo powietrza do hydroforu, lub inaczej, żeby powodował (bez upuszczania) wzrost poduszki powietrznej.

A na instalacji CO nie można zastosować odpowietrzników?

Możesz tez pokręcić zaworami na inżektorze )obejściu) żeby było mniej powietrza dodawane.

marcin
Odpowietrznik mam na pionowej rurze odchodzącej poprzez trójnik z głównej rury wyjściowej ze zbiornika hydroforowego.
Odpowietrzniki mam na instalacji CO ale tak to obecnie działa że dolewam wody "gazowanej" i ciśnienie mam ok 1,5 atm a po kilku godzinach powietrze uchodzi na odpowietrznikach i ciśnienie spada poniżej 0,5 atm i piec gazowy się wyłącza.
Oczywiście przykręcam zaworami żeby było mniej powietrza dodawane, ale tu mam obawę że będzie go za mało żeby utlenić żelazo rozpuszczone w wodzie.

Jastrząb
19-09-2013, 10:14
Odpowietrznik mam na pionowej rurze odchodzącej poprzez trójnik z głównej rury wyjściowej ze zbiornika hydroforowego.
.Moim zdaniem zle. Odpowietrznik powinien upuszczac powietrze bezposrednio z poduszki powietrznej zeby tam nie przyrosla powyzej jakiegos poziomu. W granicznej sytuacji gdy prawie caly zbiornik by zawieral powietrze , to powietrze mogloby sie dostawac do instalacji rure wychodzaca ze zbiornika.




Odpowietrzniki mam na instalacji CO ale tak to obecnie działa że dolewam wody "gazowanej" i ciśnienie mam ok 1,5 atm a po kilku godzinach powietrze uchodzi na odpowietrznikach i ciśnienie spada poniżej 0,5 atm i piec gazowy się wyłącza.
Oczywiście przykręcam zaworami żeby było mniej powietrza dodawane, ale tu mam obawę że będzie go za mało żeby utlenić żelazo rozpuszczone w wodzie
.Jak wezmiesz butle coca coli pod cisnienem, to zadych babelkow poweitrza tam nie ma. Zrobia sie dopiero jak odkrecisz korek czyli zmiejszysz cisnienie.
Tak samo w takiej natlenionej wodzie. Woda pochlonie jakies ilosci powietrza, nadmiar (jak babelki z coca coli) powinna sie ultonic do poduszki powietrznej. Reszta powinna byc stabilnnie i trwale rozpuszczona we wodzie.

Tlenu na zelazo nie potrzeba jakos makabrycznie duzo.
Nawet jakbys dopompowal hydrofor kompresorem raz na 2 tygodnie to tlenu by starczylo. Wiem z wlasnego doswiadczenia (3.5mg Fe).
Ja obecnie mam maciupki kompresorek ktory sie wlacza w nocy na kilkanascie minut i troche podpompowuje. Odpowietrzenie zamkniete. Poduszka albo jest stabilna albo sie bardzo pomau zmniejsza. Cale zelazo jest usuwane.


marcin

Pitt
20-09-2013, 11:16
Zakupiłem zmiękczacz, który zgodnie z zamówieniem powinien mieć 30 litrów złoża Rohm&Haas Amberlite IR120Na.
Mam wątpliwości, czy dostawca faktycznie zasypał zamówiony jonit, a nie np. popularny Purolite C100E.
Można jakoś wizualnie odróżnić te żywice ?
Wg kart Amberlite ma mieć ziarno 0,6-0,8mm, a Purolite 0,3-1,2mm
Na oko jest sporo drobnego ziarna i trochę grubego (ponad 1mm).
Stawiałbym na Purolite - jak myślicie ?
pzdr
Piotrek

qbek17
20-09-2013, 15:49
Zakupiłem zmiękczacz, który zgodnie z zamówieniem powinien mieć 30 litrów złoża Rohm&Haas Amberlite IR120Na.
Mam wątpliwości, czy dostawca faktycznie zasypał zamówiony jonit, a nie np. popularny Purolite C100E.
Też bym stawiał na coś innego... jeśli widzisz dużo podziarna i ogólnie żywica nie jest jednorodna to prawdopodobnie jest to tańszy rodzaj (jeśli Purolite to jeszcze nie jest źle, ale jak to najtańszy "chińczyk czy indyjczyk" to nie zazdroszczę). Nie da się określić "marki", można (przez analizę chemiczną) określić typ, tzn. zmiękczająca czy inna i ewentualnie usieciowanie (ilość DVB - najdroższego składnika w żywicy).
Inna sprawa to "wiarygodność" sprzedawcy. Rohm&Haas został parę lat temu wykupiony przez firmę DOW i już nie ma na rynku takiej żywicy jak "Amberlite IR120Na". Można dostać Dowex IR120, ale to nie jest promowany produkt (bo Dowex ma swoje marki) i z jego dostępnością jest słabo.

Pitt
20-09-2013, 16:28
Rohm&Haas został parę lat temu wykupiony przez firmę DOW i już nie ma na rynku takiej żywicy jak "Amberlite IR120Na". Można dostać Dowex IR120, ale to nie jest promowany produkt (bo Dowex ma swoje marki) i z jego dostępnością jest słabo.

Na stronach DOW cały czas jest: http://www.dowwaterandprocess.com/en/products/a/amberlite_ir120_na (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dowwaterandpro cess.com%2Fen%2Fproducts%2Fa%2Famberlite_ir120_na)
To są już nieaktualne informacje ?

Piotrek

qbek17
20-09-2013, 20:34
To są już nieaktualne informacje ?

Nie mogę znaleźć żadnej daty aktualizacji na tych stronach czy dokumentach, więc ciężko powiedzieć...
To co mówiłem wcześniej to moje doświadczenie (widziałem worki z nazwą Dowex IR120) i rozmowy z ludźmi z DOW'a i jego przedstawicielami w Polsce (może w innych regionach jest inaczej).

PS. Potwierdzeniem pochodzenia żywicy może być certyfikat jakości - jest to dokument wystawiany do każdej partii jonitu i przekazywany kupującemu przez producenta. Myślę, że możesz zażądać jego udostępnienia (nie ma w nim żadnych niejawnych informacji, a powinna być data produkcji i numer partii). Jeśli faktycznie masz to w swoim zmiękczaczu to nie powinno być problemu z otrzymaniem tego od ręki.

IrekS
22-09-2013, 08:22
Witam,

czy ktoś może wyrazić opinię na temat tego typu urządzeń http://www.hydropath.pl/baza-wiedzy/hydropath-a-inne-technologie.html ? Producent bardzo obiecująco przedstawia produkt, ale dla mnie to trochę lepszy magnetyzer.
Mam twardą wodę i bardzo mało miejsca na umiejscowienie klasycznego zmiękczacza ;( - natomiast co 'cudo' zakładam na rurę i po problemie (aż nie chce się wierzyć :)

pozdrawiam

chemik67
22-09-2013, 09:37
Bardzo blisko temu do magnetyzera... na pewno nie będzie tak, że "założysz to cudo i będzie po problemie". Co to znaczy, że masz bardzo mało miejsca? Są różnej wielkości zmiękczacze.

IrekS
22-09-2013, 12:12
Co to znaczy, że masz bardzo mało miejsca? Są różnej wielkości zmiękczacze.

miejsca praktycznie nie mam. Maksymalnie mogę wygospodarować ok 40 cm szerokości i 140 cm wysokości (to jest pod skosem schodów ) - nie chcę wstawiać wielkiego ustrojstwa obok wc lub umywalki - chcę to gdzieś schować. Natomiast urządzenie nie może być zbyt małe ponieważ rodzina jest 5 osobowa (wydajność musi być na odpowiednim poziomie)

qbek17
22-09-2013, 13:36
miejsca praktycznie nie mam. Maksymalnie mogę wygospodarować ok 40 cm szerokości i 140 cm wysokości (to jest pod skosem schodów ) - nie chcę wstawiać wielkiego ustrojstwa obok wc lub umywalki - chcę to gdzieś schować. Natomiast urządzenie nie może być zbyt małe ponieważ rodzina jest 5 osobowa (wydajność musi być na odpowiednim poziomie)

Możesz połączyć 2 (mniejsze) butle równolegle, i dać jedną, wspólną solankę - w ten sposób zmieścisz się z szerokością i wysokością... ale nie podałeś głębokości ;)

IrekS
22-09-2013, 14:26
... ale nie podałeś głębokości ;)


głębokość pralki, czyli ok 60 cm. Nie ukrywam, że bardzo zainteresował mnie ten hydropath. Kosztuje ok 1000 zł (czyli tyle co zmiękczacz na głowicy RX ), gdyby tylko to działało

qbek17
22-09-2013, 14:41
Mam twardą wodę i bardzo mało miejsca na umiejscowienie klasycznego zmiękczacza ;( - natomiast co 'cudo' zakładam na rurę i po problemie (aż nie chce się wierzyć :)

Masz rację - nie chce się wierzyć. I nie ma w co wierzyć. Jakby to było takie proste to już dawno wszyscy by to stosowali. Niestety takie rzeczy tylko w bajkach (i w Erze).

Jastrząb
22-09-2013, 14:47
głębokość pralki, czyli ok 60 cm. Nie ukrywam, że bardzo zainteresował mnie ten hydropath. Kosztuje ok 1000 zł (czyli tyle co zmiękczacz na głowicy RX ), gdyby tylko to działało

Wszelkie wynalazki typu magnetyzer nie usuwaja twardosci. I zawsze gdzies malym drukiem bedzie napisane, ze "dzialaja" do X stopni C. Czyli jak potraktujesz wode do 70C w CWU albo 100C w czajniku to kamien sie wytraci chocbys 5 magnetyzerow zamontowal. I to bedzie zgodne z tym co kupiles.

Do tego wyniki dzialania tych wynalazkow sa z zalozenia niemierzalne!! Bo jak wode zaniesiesz do labolatorium to wyjdzie to samo co bez magnetyzera. Cala ocena dzialania jest wiec zawsze i z zalozenia subiektywna. A nigdzie nie mozna znalezc wiarygodnego badania porownawczego: 2 rury z taka sama woda jedna z magnetyzerem druga bez. Tyle samo wody leci i porownanie czy jest roznica w stopniu odkladania sie kamienia, czy zarastania rur. Skoro to taka rewelacja to powinno byc pelno takich badan zrobionych. A wszystko co mozna znalezc to solenne zapewnienia glownie sprzedawcow ze On/Ona zamontowal/a i widzi roznice na zasadzie kiedys bylo gorzej. Nie na zasadzie bezposredniego porownania. Ewentualnie jednopostowcow ktorzy od 5 lat uzywaja i sa zachwyceni i akurat po 5 latach zarejsetrowali sie a forum zeby pochwalic. Jakby dzialalo to taki czlowiek by po 5 latach o tym zapomnial a nie chwalil na forum w pierwszym i jedynym poscie.

Wydasz 1000PLN i bedziesz sobie wmawial ze dziala. W czesci stanow US sprzedaz tego jest zabroniona z racji ze nosi znamiona przestepsta (sprzedaz czegos co nie dziala).

marcin

Radiowiec
22-09-2013, 15:44
Witajcie

Nadszedł ten piękny dzień - moje CR100 umarło. Nie zmiękcza wody, więc nawet nie sprawdzam, jak jest z żelazem. Zgłosiłem już oczywiście reklamację, ale znając życie, dostanę treściwą odpowiedź w stylu "spier...". Nie wiem, o co chodzi - regeneracja zawsze była, ostatnio wyczyściłem zbiornik na sól, napełniłem na nowo tabletkami i ładnie solankę pobierało.

Wczoraj coś mnie tknęło i sprawdziłem testem twardość - wysoka. Zrobiłem regenerację - bez zmian. Aktualnie trwa kolejna regeneracja, wyczyściłem też injektor, choć jest praktycznie nowy. Zobaczymy.

Tak czy siak - przestrzegam przed tym złożem. U mnie wytrzymało rok przy 1,3 mg żelaza i 0,5 manganu oraz twardości 220.

Czeka mnie przeróbka systemu, a miało być tak pięknie...

qbek17
22-09-2013, 16:04
To dziwne bo warunki nie są takie złe i powinno wytrzymać dużo dłużej. Jakbyś miał nowe info na temat reklamacji (tzn. czy coś robią ze złożem, jakieś czyszczenie lub analiza) to daj znać. Jakbyś miał okazję zajrzeć do zbiornika to zobacz jaki jest poziom złoża i pobierz próbkę złoża.

small7
22-09-2013, 16:27
Żywicę CR można jeszcze reanimować węglanem sodu. Dobry opis dostępny na stronie alamo.

Radiowiec
22-09-2013, 16:43
Jestem po kolejnej regeneracji - woda ma 5 stopni twardości. Więc guzik działa, kolor wody też kiepski.

Oczywiście będę walczył o reklamację, w razie czego do akcji wkroczy prawnik. Oficjalnie informuję, że urządzenie dobrała mi firma Czysta Woda spod Warszawy.

A CR-100, z mojego doświadczenia, odradzam.

Marczak
23-09-2013, 16:48
Dziwna sprawa z tym CR-100. Według producenta żywotność tego złoża to od 7 do 10 lat... głowica Ci dobrze pracowała?

Radiowiec
24-09-2013, 06:26
Reklamacja zgłoszona, ale sprzedawca od razu złapał mnie na tym, że nie było serwisu po roku użytkowania. Zobowiązał się jednak do pomocy przy reanimowaniu złoża. Czekam na informacje.

Póki co są nowe obserwacje - po dwóch dniach od regeneracji złoże zaczęło działać nieco lepiej. Test twardości wykazuje 2 stopnie. Jest więc szansa, że złoże całkiem nie umarło i pomoże mu ostra regeneracja.

Nie wiem już sam, czy głowica działała prawidłowo - wszystkie czasy były ustawione dobrze i proces regeneracji przebiegał bez przeszkód. Sam mam już jednak wątpliwości, czy ostatecznie dobrze pobierał solankę. Mi ubywało 25 kilogramów w ciągu 2-2,5 miesiąca. Na pewno jednak ze zbiornika nie była zasysana cała solanka - około 20 litrów wody. Myślałem, że to normalne, ale pewnie się myliłem. Swoją drogą - co mogło być przyczyną niepobierania całej solanki?

artur1202
25-09-2013, 18:20
Witam wszystkich,

jesli moge, chcialbym i ja zasiegnac informacji co zastosowac na wode z takimi parametrami:

Metnosc - 19 NTU
Barwa - 30 mgPt/dm
Stezenie jonow wodoru - 7,3
Amonowy jon - 3,93 mg/dm
Azotyny - <0,04mg/dm
Azotany - < 1mg/dm
Mangan - 2096 ug/dm
Zelazo ogolne - 3226 ug/dm
Twardosc ogolna - 188 mg/dm

Bakterii 0.

Woda jest metna, zapach akceptowalny. W domu mieszka 5-6 osob.
Studnia kopana, zbiornik hydroforowy otwarty.

Dziekuje za wszelkie sugestie.