PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

Marczak
25-09-2013, 17:41
Woda jest mętna, bo jest znacznie przekroczona wartość żelaza i manganu.

Sądzę, że będziesz musiał zainstalować:
- zwężkę napowietrzającą - proces napowietrzania wspomaga usunięcie związków żelaza i manganu
- butle ze złożem odżelaziająco-odmanganiającym, głowica najlpiej clack tc (czasowa, bo zazwyczaj taki rodzaj złóż wymaga okresowego płukania napowietrzoną wodą)
- do tego jakiś filtr mechaniczny, żeby wyłapał drobinki, pyłki etc.

Dobrze, że przynajmniej problemu z twardością nie masz, bo wtedy byś musiał stawiać dodatkowy etap filtracji.

PS. Nie napisałeś jak duży ten hydrofor dla 6 osób. Otwarty rozumiem, że bez przepony?

artur1202
25-09-2013, 18:17
Nie napisałeś jak duży ten hydrofor dla 6 osób. Otwarty rozumiem, że bez przepony?

Zbiornik 300L bez przepony, pompa umieszczona w studni.
Czytalem troche tutaj na forum, ale mam metlik w glowie. Jak duzy zbiornik na zloze bede potrzebowal? Jakie zloze i ile musze go uzyc aby uzyskac wode mieszczaca sie w normach?

small7
25-09-2013, 18:50
Kolego Artur dość dużo tego manganu i żelaza(szczególnie manganu). Nie wiem czy zejdzie to na jednym stopniu filtracji ale można spróbować. Myślę że butla nie mniejsza niż 13/54 cala i ok 70 l dobrego katalitycznego złoża. Co do rodzaju złoża to pomocne by były parametry pompy głębinowej bo jak pompa będzie za słaba to mogą być problemy z jego wypłukaniem.
Kolego Marczak tej twardości nie jest aż tak mało żeby się zmiękczacz nie przydał.

qbek17
25-09-2013, 20:47
głowica najlpiej clack tc (czasowa, bo zazwyczaj taki rodzaj złóż wymaga okresowego płukania napowietrzoną wodą)

Nie twierdzę, że Clack TC tu nie pasuje (uważam, że pasuje bardzo dobrze), ale chciałbym coś wyjaśnić, bo ostatnio się spotkałem z twierdzeniem, że tylko wersja TC jest czasowa i tylko ona się nadaje do odżelaziaczy. A więc nie tylko ;) Każda wersja głowicy Clack ma możliwość ustawienia regeneracji czasowej. Wyższe wersje (EI i CI) mają więcej funkcji, ale też przydatnych w odżelaziaczach (chociażby możliwość ustawienia czasów regeneracji według swoich wymagań, a nie tylko wyboru z kilku gotowych programów). Także wodomierz w odżelaziaczu to nie tylko zbędny gadżet - często pozwala dużo dokładniej kontrolować częstotliwość regeneracji.

qbek17
25-09-2013, 20:58
Witam wszystkich,

jesli moge, chcialbym i ja zasiegnac informacji co zastosowac na wode z takimi parametrami:

Metnosc - 19 NTU
Barwa - 30 mgPt/dm
Stezenie jonow wodoru - 7,3
Amonowy jon - 3,93 mg/dm
Azotyny - <0,04mg/dm
Azotany - < 1mg/dm
Mangan - 2096 ug/dm
Zelazo ogolne - 3226 ug/dm
Twardosc ogolna - 188 mg/dm

Bakterii 0.

Woda jest metna, zapach akceptowalny. W domu mieszka 5-6 osob.
Studnia kopana, zbiornik hydroforowy otwarty.

Poza sporą ilością żelaza i manganu masz też dużo amoniaku. Przy studni kopanej (zapewne niezbyt głębokiej) woda może się też różnić zależnie od pory roku czy opadów. Widzę, że na badaniu nie było bakterii, ale po zamontowaniu filtrów powstaje idealne miejsce do ich rozwoju i w odpowiednich warunkach mogą się one pojawić. Dlatego na końcu uzdatniania nie zaszkodziłaby lampa UV - wiem, że to dodatkowy wydatek, który przy braku bakterii w badaniach nie wydaje się konieczny, ale moim zdaniem przy takiej wodzie warto.

Proponowałbym (jak już small7 wspomniał) pomyśleć o filtracji dwustopniowej. Na pierwszym stopniu klasyczny odżelaziacz ze złożem katalitycznym (np. Pyrolox, G1, Defeman), a na drugim filtr wielofunkcyjny do usuwania ewentualnych pozostałości żelaza i manganu, a dodatkowo twardości, amoniaku i organiki. Przy takim rozwiązaniu pierwszy stopień nie musiałby być aż tak duży... i oczywiście trzeba sprawdzić wydajność studni i pompy.

artur1202
25-09-2013, 21:20
Na poczatku chcialbym podziekowac za odpowiedzi.

Co do pompy, to jestem wlasnie na etapie jej wymiany, wiec nie jest problemem kupic odpowiednio bardziej wydajna. Studnia faktycznie gleboka nie jest, ale wody nigdy w niej nie brakowalo. Zbiornik hydroforowy zostal tyle co wymieniony na nowy, wiec tutaj musze tylko napowietrzacz przed nim zalozyc. Co do filtracji, to zdecydowanie wole dolozyc i zrobic to raz, a dobrze. Decydujac sie na dwa stopnie, jakiej wieklosci butle musze kupic i czym zasypac drugi stopien? Czy po dwoch stopniach filtracji moglbym zalozyc jeszcze filtr weglowy, czy bedzie on zbedny? Co do lampy UV to jestem za tym. Jakiej mocy lampe musze kupic, aby nie byla za slaba?

Jescze raz dziekuje z odpowiedzi i pozdrawiam.

qbek17
25-09-2013, 21:43
Co do pompy, to jestem wlasnie na etapie jej wymiany, wiec nie jest problemem kupic odpowiednio bardziej wydajna.
Do wypłukanie zbiornika 13x54" na ciężkim złożu potrzebujesz ok 6 m3/h. Myślę, że jak pompa będzie miała taką wydajność po uwzględnieniu wszystkich innych oporów (wysokości, napowietrzacz, rury i kształtki, itd) to będzie OK.


Decydujac sie na dwa stopnie, jakiej wieklosci butle musze kupic i czym zasypac drugi stopien?
Masz jakieś (przynajmniej przybliżone) informacje o zużyciu wody (miesięczne/tygodniowe/półroczne/ roczne/jakiekolwiek) i ewentualnie chwilowym przepływie (maksymalnym/średnim)? Na drugi stopień (według tego co proponuję) masz w tej chwili wybór między CR100 i mieszanką żywic (EcoMix, AquaMulti).


Czy po dwoch stopniach filtracji moglbym zalozyc jeszcze filtr weglowy, czy bedzie on zbedny?
Mógłbyś, tylko po co? Kolejne siedlisko dla bakterii, zużycie wody na płukanie, a po dwóch filtrach już niewiele mu zostanie do roboty.


Co do lampy UV to jestem za tym. Jakiej mocy lampe musze kupic, aby nie byla za slaba?
Jak określisz zużycie wody to na ten maksymalny przepływ dobiera się lampę.


Powiedz jeszcze co robisz ze ściekami (szambo/kanalizacja/studnia chłonna)?

Marczak
26-09-2013, 08:53
Nie twierdzę, że Clack TC tu nie pasuje (uważam, że pasuje bardzo dobrze), ale chciałbym coś wyjaśnić, bo ostatnio się spotkałem z twierdzeniem, że tylko wersja TC jest czasowa i tylko ona się nadaje do odżelaziaczy. A więc nie tylko ;) Każda wersja głowicy Clack ma możliwość ustawienia regeneracji czasowej. Wyższe wersje (EI i CI) mają więcej funkcji, ale też przydatnych w odżelaziaczach (chociażby możliwość ustawienia czasów regeneracji według swoich wymagań, a nie tylko wyboru z kilku gotowych programów). Także wodomierz w odżelaziaczu to nie tylko zbędny gadżet - często pozwala dużo dokładniej kontrolować częstotliwość regeneracji.
No tak, nie brałem tego pod uwagę. Co to jednak znaczy "ustawienia czasów regeneracji według swoich wymagań"? Przecież to złoża mają pewne wymogi płukania, żeby zachowywać swoje właściwości.

Marczak
26-09-2013, 08:57
Na poczatku chcialbym podziekowac za odpowiedzi.

Co do pompy, to jestem wlasnie na etapie jej wymiany, wiec nie jest problemem kupic odpowiednio bardziej wydajna. Studnia faktycznie gleboka nie jest, ale wody nigdy w niej nie brakowalo. Zbiornik hydroforowy zostal tyle co wymieniony na nowy, wiec tutaj musze tylko napowietrzacz przed nim zalozyc. Co do filtracji, to zdecydowanie wole dolozyc i zrobic to raz, a dobrze. Decydujac sie na dwa stopnie, jakiej wieklosci butle musze kupic i czym zasypac drugi stopien? Czy po dwoch stopniach filtracji moglbym zalozyc jeszcze filtr weglowy, czy bedzie on zbedny? Co do lampy UV to jestem za tym. Jakiej mocy lampe musze kupic, aby nie byla za slaba?

Jescze raz dziekuje z odpowiedzi i pozdrawiam.
Tak jak wyżej, wszystko zależy od średniego zużycia wody. Filtr węglowy będzie zbędny, za to dobrze jest założyć (wyżej już przeze mnie wspomniany) filtr mechaniczny po tych dwóch etapach filtracji.

Jeżeli chodzi o złoże i redukcję również twardości - to w takim wypadku dobrym wyborem będzie CR100. Lamp masz szeroki wybór. Albo wybierzesz coś z kanady (lampy sterilight), albo coś od rodzimego producenta (tma).

qbek17
26-09-2013, 09:06
No tak, nie brałem tego pod uwagę. Co to jednak znaczy "ustawienia czasów regeneracji według swoich wymagań"? Przecież to złoża mają pewne wymogi płukania, żeby zachowywać swoje właściwości.

Właśnie o to mi chodzi, że każde złoże ma swoje wymagania, które są zależne od wielkości zbiornika, ilości zanieczyszczeń, itp. Mając do wyboru kilka gotowych programów często musimy wybrać taki, który jest najbliższy temu czego wymaga dany filtr. Natomiast mogąc dowolnie regulować długość cykli płukania możemy trafić idealnie w wymagania danego filtra. W efekcie mamy głowicę pracującą ekonomiczniej.

Jastrząb
26-09-2013, 10:47
Właśnie o to mi chodzi, że każde złoże ma swoje wymagania, które są zależne od wielkości zbiornika, ilości zanieczyszczeń, itp. Mając do wyboru kilka gotowych programów często musimy wybrać taki, który jest najbliższy temu czego wymaga dany filtr. Natomiast mogąc dowolnie regulować długość cykli płukania możemy trafić idealnie w wymagania danego filtra. W efekcie mamy głowicę pracującą ekonomiczniej.

Glowica TC ma 3, słownie trzy programy zlozone z 2 etapow backwash i Rinse, ze sztywno ustalonymi czasami:
6/4, 10/6 i 14/8. Czyli jakbys chcial dla swojej wody ustawic 8min i 3min, to juz sie nie da. Musisz ustawic nastepny ktory leje wode 5minut dluzej. A to sa policzalne koszty.

W przypadku zloza regenerowanego (backwash, regenerate, backwash, rinse fill) programow jest doslownie 4.
I jak regenerate jest dluzszy i ma 70minut to backwashu masz w sumie 18 albo 24 minuty. Dlugo.

W wersji wypasionej kazdy z etapow mozesz z palca w minutach utawic.

Przyklad:
Ja se mialem jeszcze niedawno duzy greensand 13". Syfu duzo na nim nie bylo wiec backwash moglby byc krotki. Majac elstyczne czasy kazdego kroku z obserwacji tego co leci do popluczyn moglby zaoszczedzic poweidzmy 10minut backwashu (jakies 300L wody). To przekladajac na koszty kanalizacji jest 100PLN rocznie!!
Wedlug cennikow CI - TC to jest jakies 300PLN roznicy. Wiec wybor nie jest taki calkiem oczywisty.
A jak ktos ma szambo to roznica pare razy szybciej moze sie zwrocic.


marcin

small7
27-09-2013, 05:40
I tu jest przewaga logixa nad clackiem. W logixie nawet czasowym mozna dowolnie zmieniac czasy.

Jastrząb
27-09-2013, 07:51
I tu jest przewaga logixa nad clackiem. W logixie nawet czasowym mozna dowolnie zmieniac czasy.
Najbardziej mnie wkurza w takich sytuacjach to, ze to jest pewnie pare linijek programu wiecej, zeby zrobic to elestyczne i wprowadzane z palca.
Czyli kwestia tego czy producent laskawie da nam taka funkcjonalnosc czy trzeba zaplacic za drozszy produkt.

marcin

Marczak
27-09-2013, 07:54
Najbardziej mnie wkurza w takich sytuacjach to, ze to jest pewnie pare linijek programu wiecej, zeby zrobic to elestyczne i wprowadzane z palca.
Czyli kwestia tego czy producent laskawie da nam taka funkcjonalnosc czy trzeba zaplacic za drozszy produkt.

marcin
Na tym oni bazują ;)

qbek17
27-09-2013, 16:51
Czyli kwestia tego czy producent laskawie da nam taka funkcjonalnosc czy trzeba zaplacic za drozszy produkt.
Muszą jakoś zróżnicować swoje produkty - to nie jest kwestia tego, że nie mogą tylko nie chcą.
Clack ma wersje z wieloma dodatkowymi funkcjami (np. z podświetlanym, kolorowym ekranem) ale jest to wersja robiona na wyłączność dla jednego dystrybutora.

CossackPL
28-09-2013, 13:01
Witam !
Wynajmuję mieszkanie od jakiegoś czasu w mieście w którym woda jest dość twarda (Lublin) co jest skutkiem bardzo wysuszonej i łuszczącej się skóry po prysznicu. Chodzi mi o sposób jej zmiękczenia (lub innej metody uzdatnienia wody do kąpieli). Myślałem o czymś takim montowanym między słuchawką prysznicową a wężem np. :

http://www.woda.com.pl/index.php?p297,awf-swr-p-filtr-prysznicowy-kapielowy-zmiekczajacy-wode-z-kdf

Wiadomo Wam coś na temat skuteczności takiego filtru ? A może sami polecicie coś co rozwiąże wyżej wymieniony problem?
Dodam jeszcze, że jestem studentem co zmusza minie do liczenia się z kosztami.

A tutaj dane chemiczne "kranówki" w Lublinie.

http://www.tester.brita-polska.pl/brita/upload//badania/lublin.pdf

Pozdrawiam !

Jastrząb
28-09-2013, 13:21
Witam !
Wynajmuję mieszkanie od jakiegoś czasu w mieście w którym woda jest dość twarda (Lublin) co jest skutkiem bardzo wysuszonej i łuszczącej się skóry po prysznicu. Chodzi mi o sposób jej zmiękczenia (lub innej metody uzdatnienia wody do kąpieli). Myślałem o czymś takim montowanym między słuchawką prysznicową a wężem np. :

http://www.woda.com.pl/index.php?p297,awf-swr-p-filtr-prysznicowy-kapielowy-zmiekczajacy-wode-z-kdf

Wiadomo Wam coś na temat skuteczności takiego filtru ? A może sami polecicie coś co rozwiąże wyżej wymieniony problem?
Dodam jeszcze, że jestem studentem co zmusza minie do liczenia się z kosztami.

A tutaj dane chemiczne "kranówki" w Lublinie.

http://www.tester.brita-polska.pl/brita/upload//badania/lublin.pdf

Pozdrawiam !
Drogi studencie,

Jesli ma byc tanio i dobrze , to tylko w Erze.

Ja przy twardosci wody 13 stopni niemieckich mam filtr z 25litrami jonitu. On wedlug danych producenta starcza na zmiekczenie do 0 jakich 6m3 wody. Potem trzeba go zregenerowac sola.
Do tego, producent zaleca co najmniej 80cm wysokosci zloza, zeby woda sie skutecznie zmiekczyla.

Ten filterek ma objetosc cos kolo 0.3litra i wyoskosc 14cm.
Wedlug strony ma starczyc na 5m3 wody. Tzn, pewnie starczym zeby zmiekczyc wode z 14stopni na 13,5.

Jesli Was na tych studniach logicznego myslenia jeszcze ucza, to wyciagnij wnioski sam :-)


pozdrawiam
marcin

CossackPL
28-09-2013, 14:06
Drogi studencie,

Jesli ma byc tanio i dobrze , to tylko w Erze.

Ja przy twardosci wody 13 stopni niemieckich mam filtr z 25litrami jonitu. On wedlug danych producenta starcza na zmiekczenie do 0 jakich 6m3 wody. Potem trzeba go zregenerowac sola.
Do tego, producent zaleca co najmniej 80cm wysokosci zloza, zeby woda sie skutecznie zmiekczyla.

Ten filterek ma objetosc cos kolo 0.3litra i wyoskosc 14cm.
Wedlug strony ma starczyc na 5m3 wody. Tzn, pewnie starczym zeby zmiekczyc wode z 14stopni na 13,5.

Jesli Was na tych studniach logicznego myslenia jeszcze ucza, to wyciagnij wnioski sam :-)


pozdrawiam
marcin

Uczą tej logiki, uczą jak cholera, student filozofii się kłania :) Uczą także tego - żeby skutecznie korzystać z logicznego rozumowania należy zebrać bazę w postaci rzetelnych informacji za jakie szczerze i bardzo gorąco Ci dziękuję. Mógłbyś mi polecić jakiś filtr wydajnościowo podobny do Twojego (lub słabszy ale zbliżony) ?

Pozdrawiam
Paweł

Jastrząb
28-09-2013, 14:59
Uczą tej logiki, uczą jak cholera, student filozofii się kłania :) Uczą także tego - żeby skutecznie korzystać z logicznego rozumowania należy zebrać bazę w postaci rzetelnych informacji za jakie szczerze i bardzo gorąco Ci dziękuję. Mógłbyś mi polecić jakiś filtr wydajnościowo podobny do Twojego (lub słabszy ale zbliżony) ?

Pozdrawiam
Paweł
Tyle ze Ty pisales o niskich kosztach. Skuteczny zmiekczacz, w kompaktowej obudowie to pewnie bez 2 tys. nie podchodz.
Do tego potrzebujesz kawal miejsca, tak z 50x50cm podlogi.

marcin

qbek17
29-09-2013, 15:02
Tyle ze Ty pisales o niskich kosztach.

Jeśli chodzi tylko o prysznic (wodę do kąpieli) to są takie małe chińskie zmiękczaczyki, podłączane przelotowo pod jeden kran, z ręczną regeneracją (trzeba ręcznie przekręcić wajchę, regeneracja zrobi się sama, ale popłuczyny z regeneracji popłyną przez słuchawkę prysznicową). Brzmi to mało wygodnie, ale kosztuje coś ok 900~1000 PLN i można to później zabrać ze sobą przy przeprowadzce.
Jonitu jest w tym 4,5 litra, mieści się w większej szafce łazienkowej. W cenniku Alamo nazywa się "One step regeneration shower softener".
W normalnych warunkach nikt by na to nie spojrzał, ale może robili to właśnie na takie okazje... ?? ;)

Jastrząb
29-09-2013, 18:15
Jeśli chodzi tylko o prysznic (wodę do kąpieli) to są takie małe chińskie zmiękczaczyki, podłączane przelotowo pod jeden kran, z ręczną regeneracją (trzeba ręcznie przekręcić wajchę, regeneracja zrobi się sama, ale popłuczyny z regeneracji popłyną przez słuchawkę prysznicową). Brzmi to mało wygodnie, ale kosztuje coś ok 900~1000 PLN i można to później zabrać ze sobą przy przeprowadzce.
Jonitu jest w tym 4,5 litra, mieści się w większej szafce łazienkowej. W cenniku Alamo nazywa się "One step regeneration shower softener".
W normalnych warunkach nikt by na to nie spojrzał, ale może robili to właśnie na takie okazje... ?? ;)
W 4.5 litru jonitu predzej uwierze niz w filtr o objetosci zewnetrznej 0.3litra gdzie powmieszany jest KDF, cos tam i dopiero jonit. Czyli jonitu jak jest 0.2l to juz szał.

marcin

muraSZ
29-09-2013, 21:19
A ja mam pytanie - jakie filtry/uzdatniacze wody zastosować w mieszkaniu na wejściu wody aby oczyścić ją(chlor, metale ciężkie) i zmiękczyć?

Chciałbym zamontować jakiś filtr póki mieszkanie w stanie developerskim na wejściu, pomożecie coś dobrać do zimnej i ciepłej wody?

chemik67
30-09-2013, 09:40
Warto, żebyś przeprowadził analizę wody. Wtedy można dobrać złoże do filtracji tej wody. Jesteś gotowy/Masz miejsce w razie co na instalację nawet małej kolumny (butli)?

Jastrząb
30-09-2013, 10:06
A ja mam pytanie - jakie filtry/uzdatniacze wody zastosować w mieszkaniu na wejściu wody aby oczyścić ją(chlor, metale ciężkie) i zmiękczyć?

Chciałbym zamontować jakiś filtr póki mieszkanie w stanie developerskim na wejściu, pomożecie coś dobrać do zimnej i ciepłej wody?
Zeby usunac chlor, tudziez poprawic smak, zapach stosuje sie wegiel aktywny. Spory filtr narurowy np 20 cali wysokosci powinien przez chwile na cale mieszkanie podzialac. Jak dlugo zalezy od jakosci wody i zuzycia tej wody. Potem wklad trzeba wymieniec.
Ale jak pisalem wyzej, u mnie zmiekczenie 5m3 srednio twardej wody wymaga filtra z 25L zloza. Zloza na tyle drogiego ze w dluzesz perspektywie gdyby to mialo dzialac na zasadzie wymiany jednorazowych wkladow filtracyjnych, bedzie to bardzo drogie. Z drugiej strony zloze mozna regenerowac, ale wtedy dochodzi Ci zbiornik na sol, troche automatyki, wiec calosc zaczyna kosztowac od 1500 w gore, i wersji kompaktowej zajmowac jakies 40x40cm najmarniej (i miec dostep do kanalizacji!)

Reasumujac musisz wydac ze 2000+ miec kawalek miejsca z dojsciem do kanalizacji.

marcin

qbek17
30-09-2013, 10:18
A ja mam pytanie - jakie filtry/uzdatniacze wody zastosować w mieszkaniu na wejściu wody aby oczyścić ją(chlor, metale ciężkie) i zmiękczyć?

Chciałbym zamontować jakiś filtr póki mieszkanie w stanie developerskim na wejściu, pomożecie coś dobrać do zimnej i ciepłej wody?

Problemem jest też ciepła woda. Żadne (żadne w normalnej cenie) urządzenia nie zapewnią ci uzdatniania wody gorącej (powyżej 43-46 stopni C).
Moim zdaniem jedyna rozsądna opcja na tej nitce to korpus BB na ciepłą wodę i wymienne wkłady (na ciepłą wodę są z innych materiałów niż na zimną).
Jeśli chodzi o złoża/wkłady to masz opcję z węglem, siatką metalową (mechaniczny) lub KDF (drogi).

oliwkawawa
30-09-2013, 13:53
Witam,
Będzie lekki OT, ale nie mogę znaleźć odpowiedniego wątku, aby zapytać o reduktor ciśnienia. A Wy macie dużą wiedzę, więc może pomożecie :)
Muszę jak najszybciej kupić reduktor ciśnienia. Oglądam Honeywell, ale nie bardzo wiem co wybrać i czym się różnią poszczególne modele?
http://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/md_auto48.html

I czy zawór antyskażeniowy jest niezbędny? (woda z wodociągów).

Marczak
30-09-2013, 14:15
Przed czym chcesz ten reduktor ciśnienia postawić? Zależy Ci na samym reduktorze czy może potrzebujesz wersję z filtrem? Chodzi o to, że za niewiele większe pieniądze honeywell ma filtry FK06, które już mają ten regulator wbudowany, a oprócz tego przeprowadzają filtrację mechaniczną.

Jeżeli chodzi o ten zawór antyskażeniowy to też w jakim celu? Masz już jakąś stację? Coś kiedyś pisałaś o zmiękczaczu pamiętam...

oliwkawawa
30-09-2013, 14:54
Mam zmiękczacz i filtr wstępny.
Zależy mi na reduktorze, żeby uniknąć niemiłych konsekwencji skoków ciśnienia wody miejskiej.

mattis.K
30-09-2013, 16:02
witam :) mam wielka prosbe... zgubilem gdzies instrukcje do Buderusa loga nice 20... ma ktoś taka moze? jakie ustawienia powinny byc ??:) prosze o pomoc:)

muraSZ
30-09-2013, 19:42
Problemem jest też ciepła woda. Żadne (żadne w normalnej cenie) urządzenia nie zapewnią ci uzdatniania wody gorącej (powyżej 43-46 stopni C).
Moim zdaniem jedyna rozsądna opcja na tej nitce to korpus BB na ciepłą wodę i wymienne wkłady (na ciepłą wodę są z innych materiałów niż na zimną).
Jeśli chodzi o złoża/wkłady to masz opcję z węglem, siatką metalową (mechaniczny) lub KDF (drogi).


No właśnie do zimnej wody znalazłem filtry, natomiast do ciepłej nie mam pojęcia - możesz dokładniejsze modele podać? Mowa o węglu aktywnym

muraSZ
30-09-2013, 19:44
Warto, żebyś przeprowadził analizę wody. Wtedy można dobrać złoże do filtracji tej wody. Jesteś gotowy/Masz miejsce w razie co na instalację nawet małej kolumny (butli)?

Mam miejsce na instalację

biesieq
07-10-2013, 19:49
Witam
Mam studnie od miesiąca głębokość 11m odwiert 24m lustro wody na około 6m i właśnie! Oddałem wodę do badania i mam następujące wyniki Żelazo 3080,0 mangan 1800,0 Jon amonowy 0,390 azotany <0,4 Bakterie grupy coli >200,0 Bakterie Escherichia coli 0 Enterokoki kałowe 10,0 Ogólna liczba mikroorganizmów po 48h >300 po 72 >300. Proszę o inf czy są to bardzo złe wyniki, wykonawca stwierdził że mogliśmy żle wykonać pomiar mimo iż staram się pompować wodę około 1h dziennie mogła być nie wypłukana lub przez rury które leżały na powietrzu /są to niebieskie rury/ studnia została skażona. Zaproponował wsypanie 100ml podchlorynu sodu /zapas wody w studni to około 600l i po 48h wypompować tą wode i oddać raz jeszcze do badan na obecność tylko bakterii Coli. Dodam że 2 lata wstecz sąsiad wylewał szambo z "ekologicznego szamba " jak stwierdził na moją działkę . Proszę o poradę czy warto i co mogą zastosować aby woda nadawała się do picia lub tylko do kąpania. A i jak wleję wodę do szklanki to jest przezroczysta i nie ma złego zapachu ale po pewnym czasie robi się osad a jak umyję samochód to pozostaje biały nalot

Jastrząb
07-10-2013, 20:53
Witam
Mam studnie od miesiąca głębokość 11m odwiert 24m lustro wody na około 6m i właśnie! Oddałem wodę do badania i mam następujące wyniki Żelazo 3080,0 mangan 1800,0 Jon amonowy 0,390 azotany <0,4 Bakterie grupy coli >200,0 Bakterie Escherichia coli 0 Enterokoki kałowe 10,0 Ogólna liczba mikroorganizmów po 48h >300 po 72 >300. Proszę o inf czy są to bardzo złe wyniki, wykonawca stwierdził że mogliśmy żle wykonać pomiar mimo iż staram się pompować wodę około 1h dziennie mogła być nie wypłukana lub przez rury które leżały na powietrzu /są to niebieskie rury/ studnia została skażona. Zaproponował wsypanie 100ml podchlorynu sodu /zapas wody w studni to około 600l i po 48h wypompować tą wode i oddać raz jeszcze do badan na obecność tylko bakterii Coli. Dodam że 2 lata wstecz sąsiad wylewał szambo z "ekologicznego szamba " jak stwierdził na moją działkę . Proszę o poradę czy warto i co mogą zastosować aby woda nadawała się do picia lub tylko do kąpania. A i jak wleję wodę do szklanki to jest przezroczysta i nie ma złego zapachu ale po pewnym czasie robi się osad a jak umyję samochód to pozostaje biały nalot

Zdezynfekowac zawsze warto. Ale ja bym osobiscie nie badal wody bakteriologicznie od razu po dezynfekcji (bo pewnie nic nie bedzie) tylko pare tygodni pozniej. Jesli bakterie dostaja sie do warstwy wodonosnej z zanieczyszczonej gleby powyzej to pewnie chwili potrzebuja zeby przelezc.

Metniejaca woda i robiacy sie brazowy osad to utleniajace sie zelazo.To ze sie to dzieje to znak ze zelaza sie latwo odzeleziaczem pozbedziesz. A ze manganu duzo, to ten odzelaziac powinien byc sporych rozmiarow zapewne.

Biale osady po wyschnieciu wody to pewnie twardosc, ktorej tu nie podales.

marcin

aromurek
12-10-2013, 14:33
Witam
Proszę o info z którego miejsca pobrać wodę do badań mikrobiologicznych. Własne ujęcie , głębinówka - czy z kranu przy studni czy też z kranu wewnątrz budynku za stacją uzdatniania ?

chemik67
14-10-2013, 15:56
Byle przed jakąkolwiek filtracją. Najlepiej jak najbliżej ujęcia.

Jastrząb
14-10-2013, 16:06
Byle przed jakąkolwiek filtracją. Najlepiej jak najbliżej ujęcia.
I zrob to dokladnie. Najlepiej przeczytaj opis na stronach senepidu. Ujecie (np kran) nalezy zdezynfekowac.

marcin

coppi
18-10-2013, 10:19
Mam filtr 10x54 ze złożem Greensand do usuwania żelaza. Głowica Clack WS1. Minusem jest zbiornik hydroforowy, ale filtr był montowany na czas przejściowy do czasu podłączenia wodociągu (miało być 6 miesięcy, będzie pewnie niecały rok).

Kiedy wypada zrobić konserwację tego filtra?? Jak ewentualnie sprawdzić, czy jest już potrzebna? Chciałbym spróbować samemu ;)

qbek17
18-10-2013, 13:10
Kiedy wypada zrobić konserwację tego filtra??

Jeśli masz wodę "tragiczną" to pewnie wypadałoby sprawdzić filtr po kilku miesiącach. Jeśli tylko "kiepską" to przegląd raz na rok powinien wystarczyć, tylko skoro planujesz go sam przejrzeć to możesz to zrobić co miesiąc albo i częściej :)


Jak ewentualnie sprawdzić, czy jest już potrzebna?
Nie bardzo rozumiem pytanie... po to jest przegląd żeby filtr sprawdzić. Nie znam metody "sprawdzenia czy potrzebne jest sprawdzenie" (no chyba, że filtr przestał działać - wtedy na pewno trzeba sprawdzić) ;)

coppi
18-10-2013, 13:17
Jeśli masz wodę "tragiczną" to pewnie wypadałoby sprawdzić filtr po kilku miesiącach. Jeśli tylko "kiepską" to przegląd raz na rok powinien wystarczyć, tylko skoro planujesz go sam przejrzeć to możesz to zrobić co miesiąc albo i częściej :)


Nie bardzo rozumiem pytanie... po to jest przegląd żeby filtr sprawdzić. Nie znam metody "sprawdzenia czy potrzebne jest sprawdzenie" (no chyba, że filtr przestał działać - wtedy na pewno trzeba sprawdzić) ;)

Faktycznie nieprecyzyjnie napisałem.

Co się sprawdza w takim filtrze?? Złoże (jak)?? Nadmanganian do regeneracji (w tym pojemniku mam taki "smołowaty" szlam)??

Ostatnio woda się poprawiła nawet. Pół roku temu (przy montażu) przed filtrem była śmierdząca i z żelazem. Po zamontowaniu filtra przez 2 miesiące było dobrze. Potem po roztopach wody gruntowe się podniosły i woda mocno się pogorszyła - zżółkła i zaczęła śmierdzieć chyba siarkowodorem (hydrofor mam niestety przeponowy). Teraz zapach i kolor się poprawił.

Jastrząb
18-10-2013, 13:33
Co się sprawdza w takim filtrze?? Złoże (jak)??Robiac np badania wody za filtrem. Jak masz plytka studnie reagujaca na opady, poziom wody gruntowej, to najlepiej badanie wody przed i za filtrem. W ostatecznosci okreslenie poziomu zelaza przed i za filtrem bo to ma glownie ten filtr robic.



Nadmanganian do regeneracji (w tym pojemniku mam taki "smołowaty" szlam)??
Pusc kiedys regeneracje recznie w srodku dnia, i zobacz czy roztwor nadmanganianu sie pobiera. Wzglednie mozna sprawdzic czystosc inzektora w glowicy.


Marcin

qbek17
18-10-2013, 13:57
Co się sprawdza w takim filtrze?? Złoże (jak)?? Nadmanganian do regeneracji (w tym pojemniku mam taki "smołowaty" szlam)??

Sprawdza się głównie głowicę - zagląda się do wnętrza (sprawdza stan uszczelek), kontroluje injector, itp. Sprawdza się zasysanie regeneranta i jakość wody (jak już Jastrząb napisał).
Do wnętrza zbiornika bym na twoim miejscu nie zaglądał - po pół roku raczej nie ubyło złoża (chyba, że zauważyłeś je w kranie), a robota to niewdzięczna.

strus4a
22-10-2013, 00:36
Witam,
mam prośbę o poradę w sprawie doboru urządzenia do uzdatniania wody (dom jednorodzinny, 2-3 osoby, woda pitna).
Pompa głębinowa jeszcze nie jest zakupiona (jakie powinna mieć parametry?), podobnie hydrofor.
Woda czerpana ze studni 20 m, lustro wody o głebokości 7m.
Będzie szambo (później może oczyszczalnia biologiczna), ale wodę z płukania mogę zagospodarować (odprowadzenie do cieku lub rozsączanie)

Parametry chemiczne wody:
Mangan 0,4 mg/dm3
Zelazo 6,8 mg/dm3
Metnosc 49,6

Twardość - niestety nie przebadana, ale na pewno za duża....
Reszta w normie ( PH 7,3)

Dostałem propozycję zastosowania
1. Eurofer 25 (http://www.wromix.pl/domowe.html )
2. OPTIMO 140/Defeman – 2 szt (dwustopniowe) + kompresor na hydroforze....
3. Dwa takie urządzenia połączone ze sobą: http://hypo.com.pl/katalog/produkt/odzelaziacz-odmanganiacz/2982
4. Podobnie dwia urządzenia: http://oresmiusz.na.allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-gr75-automat-dla-7-8-osob-i3622368917.html + http://oresmiusz.na.allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-zmiekczacz-ec40-4-5-osob-i3630530410.html
5. Filt GA.011 - http://www.aqvasystem.com.pl/odzelaziacze.html

i już sam nie wiem co zrobić...
niby żelaza dużo i jeden stopień nie da rady włącznie ze zmiękczaniem?

Rozrzut cenowy również spory....

qbek17
22-10-2013, 07:32
Będzie szambo (później może oczyszczalnia biologiczna), ale wodę z płukania mogę zagospodarować (odprowadzenie do cieku lub rozsączanie)

To czy będzie szambo czy oczyszczalnia biologiczna robi sporą różnicę w wyborze filtra. Jeśli będzie oczyszczalnia to odpada ci regeneracja nadmanganianem (czyli filtry na złożu Greensand). Sól w dużych ilościach też nie robi za dobrze na okoliczną roślinność więc z tym rozsączaniem będziesz musiał uważać.


Parametry chemiczne wody:
Mangan 0,4 mg/dm3
Zelazo 6,8 mg/dm3
Metnosc 49,6

Twardość - niestety nie przebadana, ale na pewno za duża....
Reszta w normie ( PH 7,3)

Podaj pełne wyniki - pewnie nic to nie zmieni, ale może coś podpowiedzieć. Twardość "za duża" to zbyt ogólne określenie - tym bardziej jeśli rozważasz zastosowanie filtra z Ecomix'em lub AquaMulti lub CR. Kup sobie tester akwarystyczny i sprawdź tą twardość przynajmniej w przybliżeniu.



Dostałem propozycję zastosowania
1. Eurofer 25 (http://www.wromix.pl/domowe.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wromix.pl%2Fdo mowe.html) )
2. OPTIMO 140/Defeman – 2 szt (dwustopniowe) + kompresor na hydroforze....
3. Dwa takie urządzenia połączone ze sobą: http://hypo.com.pl/katalog/produkt/odzelaziacz-odmanganiacz/2982 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fhypo.com.pl%2Fkata log%2Fprodukt%2Fodzelaziacz-odmanganiacz%2F2982)
4. Podobnie dwia urządzenia: http://oresmiusz.na.allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-gr75-automat-dla-7-8-osob-i3622368917.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Foresmiusz.na.alleg ro.pl%2Fodzelaziacz-odmanganiacz-gr75-automat-dla-7-8-osob-i3622368917.html) + http://oresmiusz.na.allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-zmiekczacz-ec40-4-5-osob-i3630530410.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Foresmiusz.na.alleg ro.pl%2Fodzelaziacz-odmanganiacz-zmiekczacz-ec40-4-5-osob-i3630530410.html)
5. Filt GA.011 - http://www.aqvasystem.com.pl/odzelaziacze.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.aqvasystem.com .pl%2Fodzelaziacze.html)

1. na pewno nie taki mały filterek.
2. na stronie nic nie piszą o złożu ani głowicy sterującej - kupowanie kota w worku.
3. na pewno nie takie duże dwa filtry.
4. moim zdaniem najlepsza koncepcja na twoją wodę, ale nie z takimi głowicami - to chińskie sterowniki, które nie są w stanie wypłukać porządnie zbiornika 13x54 (a taki jest w tej propozycji)
5. jeśli lubisz spędzać popołudnia kręcąc zaworami... filtr zasypany piaskiem ("dolomitem") czyli potrzeba trochę czasu, żeby się wpracował i zaczął działać na mangan.

Myślę, że jeśli chcesz się pozbyć takich ilości żelaza i manganu (oraz niezidentyfikowaną ilość twardości) to dwa stopnie będą koniecznością. Na pierwszym zastosowałbym odżelaziacz (jaki to już zależy od twojej decyzji odnośnie ścieków), a na drugim taki filtr multifunkcyjny (jak w opcji 1. i 4.). Rozmiary zależą od twojego zużycia wody (określ jakiś zakres, np. miesięcznie).

strus4a
22-10-2013, 08:47
Serdeczne dzięki za wskazówki!

Docelowo chciałbym, żeby była oczyszczalnia ale na razie są inne priorytety....więc szambo.
Nie spodziewałem się, że woda z płukania może mieć negatywny wpływ na rośliny... :-(

Pozostałe wyniki (na razie robiłem tylko badania podstawowe) -
przewodność elektryczna (uS/cm) - 1286
Barwa (mgPt/l) - 15
Amonowy jon (mg/l) - 0,21
Azotany (mg/l) - <4,5
Azotyny (mg/l) - <0,03

Twardość zbadam - jakie są możliwe opcje w zależności od wyników tego testu?
Zużycie wody ok. 8 m3 / mc (to tylko szacunek - bo jeszcze się nie wprowadziłem i nie mam pojęcia jak to wyjdzie w Domu ;-) )

qbek17
22-10-2013, 09:23
Docelowo chciałbym, żeby była oczyszczalnia ale na razie są inne priorytety....więc szambo.
Nie spodziewałem się, że woda z płukania może mieć negatywny wpływ na rośliny... :-(

Na teraz szambo, ale jak będziesz chciał założyć oczyszczalnię to zmienisz też filtry?


Twardość zbadam - jakie są możliwe opcje w zależności od wyników tego testu?
Od tego zależy jak duży filtr (zmiękczacz) będzie ci potrzebny. Jeśli twardość jest rzeczywiście ogromna to może być lepiej postawić solidny zmiękczacz, a jeśli twardość jest "tylko" uciążliwa ale niezbyt wysoka to możesz postawić filtr wielofunkcyjny.

Zużycie wody ok. 8 m3 / mc (to tylko szacunek - bo jeszcze się nie wprowadziłem i nie mam pojęcia jak to wyjdzie w Domu ;-) )
To już jakiś rząd wielkości znamy - dobrze by było określić jeszcze maksymalny pobór chwilowy, czyli ile punktów (kran/WC/pralka, itp) będzie pracowało jednocześnie?

strus4a
22-10-2013, 09:53
OK - rozumiem, że złoża płukane bez chemii...i konieczne napowietrzanie (hydrofor pomiędzy stacją i studnią, z poduszką powietrzną)
Ile punktów będzie pracowało jednocześnie (maksymalnie) - przyjmijmy, że 4 szt. (pralka, zmywarka i dwa krany)

Marczak
22-10-2013, 17:59
Jak kupować to już pod POS a nie, że na razie masz szambo i dobór filtrów nie gra dla Ciebie roli. Co do napowietrzania to stosuje się po nim hydrofor bezprzeponowy. Co do twardości to pamiętaj, że przy dobrych głowicach możesz ustawić sobie spokojnie parametry, żeby odpowiadały Twoim oczekiwaniom.

qbek17
22-10-2013, 18:04
OK - rozumiem, że złoża płukane bez chemii...i konieczne napowietrzanie (hydrofor pomiędzy stacją i studnią, z poduszką powietrzną)
Ile punktów będzie pracowało jednocześnie (maksymalnie) - przyjmijmy, że 4 szt. (pralka, zmywarka i dwa krany)

Czyli w miarę "standardowy" przepływ rzędu 1,2 m3/h powinien wystarczyć. Tylko żeby tyle uzyskać z filtra ze złożem bez regeneracji chemicznej (np. Pyrolox, G1, Defeman) potrzebny jest zbiornik o średnicy 13" lub nawet 14". Do wypłukania takiej butli potrzebujesz strumienia ok 6 m3/h, a to już wymaga solidnej pompy i wydajnej studni.
Zakładając dwa stopnie możesz zmniejszyć odżelaziacz do 10-12" i przepływu 3,5-4,5 m3/h.

Od twardości zależy teraz rozmiar i dobór drugiego stopnia, więc zmierz twardość i wtedy możemy dalej wymyślać ;)

mbobrzyk
28-10-2013, 14:00
Czyli w miarę "standardowy" przepływ rzędu 1,2 m3/h powinien wystarczyć. Tylko żeby tyle uzyskać z filtra ze złożem bez regeneracji chemicznej (np. Pyrolox, G1, Defeman) potrzebny jest zbiornik o średnicy 13" lub nawet 14". Do wypłukania takiej butli potrzebujesz strumienia ok 6 m3/h, a to już wymaga solidnej pompy i wydajnej studni.
Zakładając dwa stopnie możesz zmniejszyć odżelaziacz do 10-12" i przepływu 3,5-4,5 m3/h.

Od twardości zależy teraz rozmiar i dobór drugiego stopnia, więc zmierz twardość i wtedy możemy dalej wymyślać ;)

Ja bym polecił do płukania złoża wodę uzdatnioną to wydłuża żywotność złoża tym bardziej że masz tyle żelaza i manganu ale co za tym idzie potrzebujesz małego zbiornika magazynowego na wodę uzdatnioną

qbek17
28-10-2013, 14:36
Ja bym polecił do płukania złoża wodę uzdatnioną to wydłuża żywotność złoża tym bardziej że masz tyle żelaza i manganu ale co za tym idzie potrzebujesz małego zbiornika magazynowego na wodę uzdatnioną

Koncepcja bardzo słuszna tylko poza zbiornikiem potrzebujesz też pompy, sterowania i automatyki do przełączania zaworów ;) (akurat to ostatnie można załatwić zaworem MAV Clack'a)

tokciu
29-10-2013, 14:07
Witam.
Potrzebuje wybrać zmiękczacz wody i jak zwykle pojawił się problem. Chciałbym uniknąć zakupu chińszczyzny.
Proszę tylko o podanie producentów godnych uwagi oraz na co zwrócić szczególną uwagę.
Do tej pory zwróciłem uwagę na Viessmann Aquahome oraz w podobnej cenie Waterfilter Denver 30
Bardzo proszę o pomoc.

tokciu
29-10-2013, 15:32
Dzięki chemik67 za opinie. Znalazłem jeszcze coś takiego CLACK / USA - FLAMINGO C30,
może się ktoś wypowiedzieć na temat tego urządzenia.

Marczak
29-10-2013, 16:54
Dzięki chemik67 za opinie. Znalazłem jeszcze coś takiego CLACK / USA - FLAMINGO C30,
może się ktoś wypowiedzieć na temat tego urządzenia.
Hej, w tym segmencie cenowym to wydaje mi się, że lepiej wygląda zmiękczacz WaterMark. Nie wiem czy masz szambo czy kanalizację, ale zużycie wody na regenerację złoża w Flamingo C30 to 120 litrów wody, a WaterMark to około 50 litrów.

qbek17
29-10-2013, 17:09
Hej, w tym segmencie cenowym to wydaje mi się, że lepiej wygląda zmiękczacz WaterMark. Nie wiem czy masz szambo czy kanalizację, ale zużycie wody na regenerację złoża w Flamingo C30 to 120 litrów wody, a WaterMark to około 50 litrów.

Z tymi 50 litrami na regenerację to ściema... na innych stronach już podają 120. Nie ma cudów - 50 litrów idzie na 5 minut płukania...

Poza tym jak widzę zdjęcia tego Denvera to mi tam wygląda głowica BNT - czyli chińszczyzna. A nigdzie nie widziałem opisu, który by temu zaprzeczał...

habzimierz
30-10-2013, 10:48
Witam Kolegów i Koleżanki :)

Prośba o komentarz do ofert na uzdatnienie mojej wody (Fe 3,4mg/l, Mn 1,8mh/l, twardość 368mg/l, Ph badane papierkiem lakmusowym wykazało ok 5-6). Rodzina 4 os, zużycie wody dotychczasowe na poziomie ok 14m3/m-c

1. Ze zbiornikiem hydroforowym oraz napowietrzacz + filtr ERF Greensand CL/10/54
2. Drugi niedrogi - Filtr typu SOFT 1054/CL DTY z głowicą clack
3. Pierwszy jest filtr odżelaziająco odmanganiający, z mieszanką złóż katalitycznych FRM 1354 + drugi filtr usuwający pozostały mangan, żelazo,oraz twardość wody STR 1017
4. Firma OTAGO (dpbre, bo polskie) proponuje poodobne rozwiązanie do nr3 z tym że 1szy filtr miałby być dedykowany do odżelaziania a drugi już bardziej skierowany przeciw manganowi

Dwie 1sze oferty (najtańsze) otrzymałem od warszawskiej firmy hydrosystem, 3cią od jakiegoś magika po sąsiedzku.

Najlepsza jest firma Aqua-Soft które 2 razy odpowiedziała na zapytanie i w obu odp dała ceny różniące się o grube tyś:sick:

Co myśli Gremium?

Marczak
30-10-2013, 10:57
Z tymi 50 litrami na regenerację to ściema... na innych stronach już podają 120. Nie ma cudów - 50 litrów idzie na 5 minut płukania...

Poza tym jak widzę zdjęcia tego Denvera to mi tam wygląda głowica BNT - czyli chińszczyzna. A nigdzie nie widziałem opisu, który by temu zaprzeczał...
Nie wiem, nie mam kompetencji, żeby pisać czy to ściema czy nie ściema. Czytałem artykuł w jakimś czasopiśmie gdzie była reklama tego watermarka, że wykorzystuje jakąś technologią ograniczającą zużycie wody. Do tego ma jakieś bariery typu wyjmowalna głowica czy ustawienie modułu "holiday" ale to mniej ważne pierdółki.

qbek17
30-10-2013, 11:42
Prośba o komentarz do ofert na uzdatnienie mojej wody (Fe 3,4mg/l, Mn 1,8mh/l, twardość 368mg/l, Ph badane papierkiem lakmusowym wykazało ok 5-6). Rodzina 4 os, zużycie wody dotychczasowe na poziomie ok 14m3/m-c

pomiar pH przy takiej zawartości żelaza i manganu ma duże znaczenie dlatego sugerowałbym dokładniejszy pomiar. Jeśli faktycznie wyjdzie, że pH jest poniżej 6 to chyba konieczne będzie podniesienie pH przed zabawą z żelazem i manganem. Samo napowietrzenie może trochę podnieść, ale o ile to już kwestia konkretnego przypadku.


1. Ze zbiornikiem hydroforowym oraz napowietrzacz + filtr ERF Greensand CL/10/54
2. Drugi niedrogi - Filtr typu SOFT 1054/CL DTY z głowicą clack
3. Pierwszy jest filtr odżelaziająco odmanganiający, z mieszanką złóż katalitycznych FRM 1354 + drugi filtr usuwający pozostały mangan, żelazo,oraz twardość wody STR 1017
4. Firma OTAGO (dpbre, bo polskie) proponuje poodobne rozwiązanie do nr3 z tym że 1szy filtr miałby być dedykowany do odżelaziania a drugi już bardziej skierowany przeciw manganowi

Z tych propozycji najlepiej byłoby coś skleić... tzn. napowietrzanie + (korekta pH) + filtr ze złożem katalitycznym + drugi stopień z żywicą multifunkcyjną.
Rozmiary rzędu 13x54 na pierwszym i 10x54 na drugim stopniu powinny być wystarczające. Pytanie o wydajność pompy, studni, ilość miejsca, itd.

qbek17
30-10-2013, 11:47
Czytałem artykuł w jakimś czasopiśmie gdzie była reklama tego watermarka, że wykorzystuje jakąś technologią ograniczającą zużycie wody.
Jak to w reklamie... każdy sprzęt ma "najlepszą" technologię.

Do tego ma jakieś bariery typu wyjmowalna głowica czy ustawienie modułu "holiday" ale to mniej ważne pierdółki.
"wyjmowalna" głowica to chyba trochę przesadzona nazwa tego, że sam ekranik z przyciskami jest na 30 cm kablu i można je wyjąć z obudowy - po co? nie mam pojęcia...
Ustawienie funkcji "wakacje" powoduje tylko tyle, że dopóki jej nie wyłączymy to nie będzie regeneracji - coś co w normalnej głowicy objętościowej i tak następuje samoczynnie (bo nie ma zużycia wody).

habzimierz
30-10-2013, 15:24
Pytanie o wydajność pompy, studni, ilość miejsca, itd.

Pompa max ok 150l/min,
Studnia - wg studniarza zasili osiedle
Miejsce - jak to w domku jednorodzinnym ;)

qbek17
30-10-2013, 20:35
Pompa max ok 150l/min
O ile nie masz przy tym 100 metrowej studni to powinno starczyć ;)

koval66
30-10-2013, 21:19
Witam
Śmierdzi mi woda za filtrem
Woda jest czerpana ze studni.
W badaniu wyszło sporo żelaza i manganu.
Zastosowałem zloże zaproponowane przez fachowca, które zmiękcza, odżelazia, a także redukuję mangan.
Woda która leci z kranu (zimna i ciepła) śmierdzi jakby zgnilizną i trochę chemią (dość intensywnie)
Przed filtrem smrodu nie ma.
Czy może ktoś się z czymś takim spotkał?
I z czego to się bierze.
No i jak temu zaradzić

Marczak
30-10-2013, 21:34
Witam
Śmierdzi mi woda za filtrem
Woda jest czerpana ze studni.
W badaniu wyszło sporo żelaza i manganu.
Zastosowałem zloże zaproponowane przez fachowca, które zmiękcza, odżelazia, a także redukuję mangan.
Woda która leci z kranu (zimna i ciepła) śmierdzi jakby zgnilizną i trochę chemią (dość intensywnie)
Przed filtrem smrodu nie ma.
Czy może ktoś się z czymś takim spotkał?
I z czego to się bierze.
No i jak temu zaradzić
Średnio poważny post powiem szczerze. Generalnie rozpoczęcie "Śmierdzi mi woda za filtrem" wywołało już uśmiech na mojej twarzy :P

1. Kiedy była robiona instalacja?
2. Jakie złoże? CR? Ecomix?
3. Jaki filtr? Jaka głowica?

Jastrząb
31-10-2013, 06:28
Średnio poważny post powiem szczerze. Generalnie rozpoczęcie "Śmierdzi mi woda za filtrem" wywołało już uśmiech na mojej twarzy :P

1. Kiedy była robiona instalacja?
2. Jakie złoże? CR? Ecomix?
3. Jaki filtr? Jaka głowica?

Srednio powazny post powiem szczerze. Co ma glowica do nieprzyjemnego zapachu? Tylko w chinskich smierdzi?
Ja bym zadal inne pytania:
- czy smierdzi woda zimna/ciepla (bo sa takie przypadki ze smierdzi ciepla i wymiana anody w zbiorniku CWU czesto pomaga)
- czy smord sie pojawil krotko po uruchomieniu filtra czy po jakims czasie?
- czy byla badana bakteriologia w wodzie?

marcin

habzimierz
31-10-2013, 09:53
A ktoś ma sprawdzone filtry na złożach wielofunkcyjnych? Zdaje się że to jakieś ecomix i tego typu historie. Sprawdza się to? Facet mi gwraantuje, że woda będzie do spożycia po czymś takim

Jastrząb
31-10-2013, 10:19
A ktoś ma sprawdzone filtry na złożach wielofunkcyjnych? Zdaje się że to jakieś ecomix i tego typu historie. Sprawdza się to? Facet mi gwraantuje, że woda będzie do spożycia po czymś takim
Woda do spozycia to nadaje sie nawet i teraz. Taki poziom zelaza nie zrobi czy nijak krzywdy, usuwa sie go z powodow eksploatacyjnych (zarastanie rur), higienicznych (zacieki) oraz organoleptycznych (smak i zapach wody).
Jak bylo napisane wyzje masz zloze CR czy ecomix. I jesli zloze bedzie poprawnie eksploatowane to czy zostalo nasypane do zbiornika A czy B, wyplukane glowica X czy Y to niejako drugorzedne dla efektu filtracji.
Nigdy nie masz gwaracji ze cos tam zadziala w 100%. Na pewno 2 stopniowa filtracja jest bezpieczniejsza.


marcin

small7
31-10-2013, 12:21
Kolega pisał, że śmierdzi mu woda zimna i ciepła.

Srednio powazny post powiem szczerze. Co ma glowica do nieprzyjemnego zapachu? Tylko w chinskich smierdzi?
Ja bym zadal inne pytania:
- czy smierdzi woda zimna/ciepla (bo sa takie przypadki ze smierdzi ciepla i wymiana anody w zbiorniku CWU czesto pomaga)
- czy smord sie pojawil krotko po uruchomieniu filtra czy po jakims czasie?
- czy byla badana bakteriologia w wodzie?

marcin

envies1987
31-10-2013, 13:25
Witam,

Byłem już wcześniej o pomoc, ale temat umarł, teraz jak zobaczyłem co się dzieje w instalacji to postanowiłem wziąć się za robotę :)

Wyniki badań sprzed tygodnia:

221789

Prośba o doradzenie czym się kierować jeżeli chodzi o dobranie filtrów, poprzednio myślałem o CR, ale teraz już sam nie wiem, ważne żeby to działało :)

Dla ciekawostki wrzucam badania sprzed roku, które robił sąsiad (jego studnia jest 4m od mojej):

221790

Pozdrawiam,
Albert

Jastrząb
31-10-2013, 15:46
Kolega pisał, że śmierdzi mu woda zimna i ciepła.
Nie dopatrzylem. Fakt. Odszczekuje to pytanie.
Jesli smierdzialo od razu lub prawie od razu po uruchomienia filtra to obawiam sie za "taka woda" i CR bedzie smierdzialo. Ja bym podmienil na 2 stopniowa filtracje z napowietrzaniem.
Jesli smierdziec zaczelo jakis czas po, to moze jakies bakterie. Warto zachlorowac, dosypywac te KDF-y do zloza.

marcin

koval66
31-10-2013, 16:03
Średnio poważny post powiem szczerze. Generalnie rozpoczęcie "Śmierdzi mi woda za filtrem" wywołało już uśmiech na mojej twarzy :P

1. Kiedy była robiona instalacja?
2. Jakie złoże? CR? Ecomix?
3. Jaki filtr? Jaka głowica?

Przepraszam za mało powagi.
Chciałem wyrazić się dosadnie, ale do rzeczy
Instalacja robiona wiosną tego roku, a uruchomiona teraz po zbadaniu wody i dobraniu złoża.
Stacja uzdat. to wymiennik jonit. WSI ECOM z bypasem.
Jeśli chodzi o głowicę to wiem tylko że jest prod. USA

qbek17
31-10-2013, 17:58
Stacja uzdat. to wymiennik jonit. WSI ECOM z bypasem.
Jeśli chodzi o głowicę to wiem tylko że jest prod. USA

Niestety to niewiele mówi o tym co to za filtr. Tak jak Jastrząb pisał - głowica ma tu małe znaczenie.
Czy masz jakieś wyniki badania wody (skoro złoże było dobierane)? Ile jest tego złoża (jak duży zbiornik)? Jak jest regenerowane (ile soli, jak często, jakim przepływem)? No i najważniejsze - jakie to złoże, bo to że wymiennik jonitowy to nic nie mówi.

qbek17
31-10-2013, 18:10
Prośba o doradzenie czym się kierować jeżeli chodzi o dobranie filtrów...

Kierować się wynikami badań, ilością miejsca, wydajnością pompy i studni, budżetem...
Jeśli masz możliwość to postaw solidny hydrofor z napowietrzaniem i odżelaziacz. Jeśli chcesz też zmiękczyć wodę to dodatkowy zmiękczacz.
Jeśli jednak chcesz to zrobić na jednym filtrze to możesz próbować z CR albo jonitami multifunkcyjnymi. Za tymi ostatnimi przemawia podwyższona utlenialność, z którą CR sobie nie radzi tak dobrze.

qbek17
31-10-2013, 18:12
A ktoś ma sprawdzone filtry na złożach wielofunkcyjnych? Zdaje się że to jakieś ecomix i tego typu historie. Sprawdza się to? Facet mi gwraantuje, że woda będzie do spożycia po czymś takim

Do spożycia raczej nie będzie (przynajmniej według normy) bo będzie zmiękczona do zera. Poza tym takie złoża działają całkiem nieźle, tylko ich żywotność nie jest tak długa jak rozwiązań "monotematycznych" ;)

Marczak
01-11-2013, 07:31
Srednio powazny post powiem szczerze. Co ma glowica do nieprzyjemnego zapachu? Tylko w chinskich smierdzi?
Ja bym zadal inne pytania:
- czy smierdzi woda zimna/ciepla (bo sa takie przypadki ze smierdzi ciepla i wymiana anody w zbiorniku CWU czesto pomaga)
- czy smord sie pojawil krotko po uruchomieniu filtra czy po jakims czasie?
- czy byla badana bakteriologia w wodzie?

marcin
Chodziło mi raczej o awarię głowicy, która mogłaby doprowadzić do zaburzenia procesu działania urządzenia. Może nie było to bardzo potrzebne, ale nie uważam, że zbędne.

envies1987
01-11-2013, 11:26
Kierować się wynikami badań, ilością miejsca, wydajnością pompy i studni, budżetem...
Jeśli masz możliwość to postaw solidny hydrofor z napowietrzaniem i odżelaziacz. Jeśli chcesz też zmiękczyć wodę to dodatkowy zmiękczacz.
Jeśli jednak chcesz to zrobić na jednym filtrze to możesz próbować z CR albo jonitami multifunkcyjnymi. Za tymi ostatnimi przemawia podwyższona utlenialność, z którą CR sobie nie radzi tak dobrze.

Dzieki za informacje, pompe mam glebinowa jakiejs hiszpanskiej firmy - podobno dobra. Jaki jest mniej wiecej koszt takiego filtra z jonitami multifunkcyjnymi? Rodzina 3-4 osobowa, bo wiem ze hydrofor z napowietrzaczem i odzelaziacz + zmiekczac pewno wyniesie mnie kolo 7tys, moze zna ktos dobra firme w warszawie, ktora weycenila by kilka opcji? Jeszcze pytanie czy to zloze multifunkcyjne da na pewno rade...

small7
01-11-2013, 19:11
Dzieki za informacje, pompe mam glebinowa jakiejs hiszpanskiej firmy - podobno dobra. Jaki jest mniej wiecej koszt takiego filtra z jonitami multifunkcyjnymi? Rodzina 3-4 osobowa, bo wiem ze hydrofor z napowietrzaczem i odzelaziacz + zmiekczac pewno wyniesie mnie kolo 7tys, moze zna ktos dobra firme w warszawie, ktora weycenila by kilka opcji? Jeszcze pytanie czy to zloze multifunkcyjne da na pewno rade...

Pompę możesz mieć i chińską byle zapewniała odpowiednią wydajność do wypłukania złoża tym bardziej jeśli zastosowałbyś odżelaziacz. Najpewniejszym rozwiązaniem jest filtracja dwustopniowa tj. odżelaziacz + zmiękczacz dlatego Qbek pytał o dostępne miejsce. Jest to opcja droższa ale jak pisałem pewniejsza.

skowronp
07-11-2013, 19:53
Hey,

Od prawie już roku jestem szczęśliwym posiadaczem zmiękczacza (qbek jeszcze raz dziękuję za doradztwo). Zauważyłem jednak że w pojemniku na sól (100l) jest nadmiar wody (5-10 cm ponad sól której jest z 10cm ) pomiędzy odnawianiem złoża. Co może być powodem i co z tym zrobić?

Paweł

qbek17
08-11-2013, 09:04
Nie jestem pewny czy dobrze rozumiem o co Ci chodzi... W zbiorniku ma być woda, a jeśli soli jest mało (10 cm) to poziom wody może być wyższy niż poziom soli...

Balbina-71
08-11-2013, 11:58
Witam,
Panowie poproszę o pomoc. Badanie wody mętność 8,2; barwa 8; ph 7,6; prze. właściwa 727 w 25C; zapach akceptowalny; amonowy jon 0,098 mg/l; azotyny < 0,012 mg/l; mangan 0,292 mg/l; żelazo 1,27 mg/l
bakterie 0 - po 72h 70 z adnotacją - woda nie spełnia wymagań. Twardość nie była badana ale bardzo szybko tworzy się kamień na urządzeniach.
Pewnie nie spełania:( - przeczytałam prawie cały wątek a jak byłam głupia tak jestem. Mam szambo, woda ze studni, miejsca na filtry zdecydowany brak - muszę mieć "kombajn". Zaproponowano mi dwie stacje: Blue Soft RX35/EM z głowicą RX 636B+B oraz FleckBD40 FL5600 głowica mechaniczna (co to znaczy? że nie da się zaprogramować?) na złożu CR100. Mężowi woda nie przeszkadza, powiedział, ze jak mi tak to sama mam sobie coś znależć:mad: blondynka nie jestem ale abnegat techniczny. Byłam już zdecydowana na ecomixa ale po przeczytaniu Georga29 znowu w kropce. Rodzina 2+2. Pomożecie - ładnie proszę.

Jastrząb
08-11-2013, 12:50
Zaproponowano mi dwie stacje: Blue Soft RX35/EM z głowicą RX 636B+B oraz FleckBD40 FL5600 głowica mechaniczna (co to znaczy? że nie da się zaprogramować?) Czytaj uwazniej ;-) RX jest glowica zazwyczaj nie polecana (chinszczyzna). Mechaniczny Fleck da sie zaprogramowac, ale trzeba miec zegarmistsza w rodzinie ;-) Moze tez gadam glupoty, ale skoro glowica oparata na "zebatkach i zapadkach" nie potrafie sobie wyobrazic jakby taka glowice mozna pozenic z wodomierzem w celu regeneracji po wyczerpaniu zloza a nie co ustalone na sztywno X-dni. Do zloz jonowymiennych najlepiej sosowac glowice ktore maja regeneracje objetosciowa.

marcin

Balbina-71
08-11-2013, 13:06
Dzięki Jastrząb,
tak mi podpadało tylko pewności mi w końcu zabrakło:(. A powiedz, która by pasowała
"za głowicę elektroniczną FL 5600 dopłata 235 zł brutto
- za głowicę wolumetryczną FL 5600 dopłata 380 zł brutto
- za głowicę wolumetyczną elektroniczną FL 5600 dopłata 520 zł brutto"
czyli wychodzi filtr na CR100? Bo ta druga firma na EM nie daje innych głowic. Jak myślisz CR da radę opanować taką wode?:confused:

Jastrząb
08-11-2013, 13:29
Dzięki Jastrząb,
tak mi podpadało tylko pewności mi w końcu zabrakło:(. A powiedz, która by pasowała
"za głowicę elektroniczną FL 5600 dopłata 235 zł brutto
- za głowicę wolumetryczną FL 5600 dopłata 380 zł brutto
- za głowicę wolumetyczną elektroniczną FL 5600 dopłata 520 zł brutto"
czyli wychodzi filtr na CR100? Bo ta druga firma na EM nie daje innych głowic. Jak myślisz CR da radę opanować taką wode?:confused:
Grunt zeby byla wolumetryczna. Wtedy jak pisalem, filtr sie regenereuje po uzdatnieniu okreslonej ilosci wody a nie co staly okres czasu. Regeneracja co staly okres czasu ma wady jesli pomyslisz o nierownym zuzyciu wody: goscie, wakacje, ot chocby wyjazd na weekend. Jak zregenerujsz za szybko to tylko troche pieniedzy na sol wyrzucisz w kanal. Jesli zregenerujesz zas za pozno to pewnie mozna jakos tam zlozu zaszkodzic - ale tu sie niech specjalisci wypowiedza.

Teoria mowi ze CR sobie radzi z duzo gorszymi przypadkami.

marcin

skowronp
08-11-2013, 13:45
Nie jestem pewny czy dobrze rozumiem o co Ci chodzi... W zbiorniku ma być woda, a jeśli soli jest mało (10 cm) to poziom wody może być wyższy niż poziom soli...


jest:
- dno zbiornika
- 10 cm soli
- 10 cm wody nad solą

z twojej odpowiedzi wnioskuję że woda jest stanem permanentnym a nie tymczasowym (podczas regeneracji) ?

Ze mało soli to wiem dzisiaj planowałem dokupić ;)

Balbina-71
08-11-2013, 13:47
Dzięki Ci bardzo - teraz wiem z czym to jeść. Podtrzymujesz mnie na duchu, że woda nie taka fatalna? Mój hany gruboskórny to mu nie przeszkadza a mi jeszcze tak jakoś waniajet...... ale pewnie się czepiam hi, hi. A może macie wiecej doświadczeń z CR? Ktoś ma i używa bo ja też tylko w teorii dobra jestem.

Jastrząb
08-11-2013, 14:02
Podtrzymujesz mnie na duchu, że woda nie taka fatalna? Mój hany gruboskórny to mu nie przeszkadza a mi jeszcze tak jakoś waniajet...... ale pewnie się czepiam hi, hi. Nie jest taka fatalna. Ja mam 3x wiecej tego zelaza. Pare stron wczesniej sie ktos zglaszal z 6mg zelaza. Duzo gorzej mozna trafic. Zapach, metnosc, pochodza najczesciej od zelaza wlasnie.
Po za tym tego zelaza jest na tyle duzo zeby pojawialy sie slady/zacieki brazowe po dluzszym czasie.

marcin

bzajdel
09-11-2013, 10:38
Witam! Mam kopaną studnię, w której woda jest bardzo zanieczyszczona. Nie podejrzewałem, że to żelazo, bo myślałem, że to jest problem tylko studni głębinowych. Jednak po wakacyjnym wyczyszczeniu studni stwierdziłem, że coś jest nie tak. Oto moje wyniki badań:
Barwa: 15 mg Pt/l
Mętność: 55 NTU
Odczyn: 7,0 PH
Zelazo: 7706 ug/l
Mangan: 940 ug/l
Amonowy jon: 1,9 mg/l
Azotyny: 0,024 mg/l
Azotany: 2,05 mg/l
Bakterie coli: 3 jtk/100ml

Żelazo przekroczona norma 38,5 razy. Mangan też tragiczny. Kontaktowałem się z kilkoma firmami w okolicy, każda proponuje mi dwa odżelaziacze, bo jeden sobie nie poradzi. Od firmy BWt dostałem takiego maila z propozycją:
Konieczna jest dwustopniowa filtracja + zmiękczacz.

> Poz.1) Napowietrzanie wody (przed zbiornikiem hydroforowym)
> - aspirator 1” 115,-EUR
> Poz.2) Filtracja wstępna
> - filtr typ Protector BW 1”
> 53,-EUR
> Poz.3) Pierwszy stopień odżelaziania
> - filtr typ ERF 25/15
> AG 1000,-EUR
> Poz.4) Drugi stopień odżelaziania i odmanganianie
> - filtr typ ERF 77/10
> Greensand 970,-EUR
> Poz.5) Układ zmiękczania i usuwania amoniaku
> - zmiękczacz typ Eurosoft 77 SE/WZ 120
> 850,-EUR
> Dodatkowo zalecamy:
> - zestaw przyłączeniowy (dla każdego urządzenia)
> - węże 25/25 (3 kpl.) 3x 32,-EUR
> - Multiblock Inline (3 szt.) 3x 70,-EUR

Cena astronomiczna jak dla mnie.
Proszę o poradę w kwestii doboru urządzeń. Na pewno zrezygnuję ze zmiękczacza i zostawię na niego miejsce w piwnicy. Czy można jeszcze na czymś zaoszczędzić, a może po prostu nie warto? Jak jest z tym filtrem wstępnym, czy on nie zepsuje mi sie po kilku miesiącach od tych wszystkich zanieczyszczeń? Teraz mam przed hydroforem dwa filtry sznurkowe, gdzie wkłady wymieniam co miesiąc. Mało skuteczne, ale tanie w eksploatacji. Martwi mnie jeszcze kwestia ilości wody jaką zużywa ten zestaw. Czy w studni wystarczy mi wody na to całe nocne płukanie filtrów? Mam obecnie ok 6 betonów, woda napływa ładnie, ale jak długo to potrwa nie wiem.
Proszę o rady, dziękuję z góry

qbek17
09-11-2013, 17:33
jest:
- dno zbiornika
- 10 cm soli
- 10 cm wody nad solą

z twojej odpowiedzi wnioskuję że woda jest stanem permanentnym a nie tymczasowym (podczas regeneracji) ?

Ze mało soli to wiem dzisiaj planowałem dokupić ;)

Przy standardowym programowaniu głowicy woda stoi w zbiorniku z solą przez cały czas i tylko w czasie regeneracji jest "wysysana" (a zaraz po regeneracji uzupełniana). Jeśli zawsze miałeś pełny zbiornik soli to mogłeś nie widzieć tej wody, a teraz jak jest mało soli to się "objawiła" ;)
Wygląda, że wszystko jest OK.

qbek17
09-11-2013, 17:40
Dzięki Ci bardzo - teraz wiem z czym to jeść. Podtrzymujesz mnie na duchu, że woda nie taka fatalna? Mój hany gruboskórny to mu nie przeszkadza a mi jeszcze tak jakoś waniajet...... ale pewnie się czepiam hi, hi. A może macie wiecej doświadczeń z CR? Ktoś ma i używa bo ja też tylko w teorii dobra jestem.

CR potrzebuje długiego czasu solankowania, a tego nie da się ustawić w każdej (taniej) głowicy - zwróć na to uwagę przy wyborze. Najlepiej zapytaj dostawcę jak zamierza ustawić głowicę. Możesz się odwołać do czasów regeneracji z tabeli http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf

Teraz druga sprawa: masz mało amoniaku - to dobrze. CR100 usuwa amoniak kosztem pojemności. Po co masz dopłacać do złoża usuwającego amoniak jeśli go nie ma w wodzie? Lepiej zastosuj wersję CR200 - ma większą pojemność, ale nie usuwa amoniaku.

Jeśli chodzi o bakterie to CR jest najlepszym wyborem bo można na nie puścić wodę z chlorem w dużej ilości. Jeśli te bakterie są sprawą permanentną to może warto też dokupić do głowicy "celę chlorującą" do dezynfekcji złoża przy każdej regeneracji.

Twardość będzie trzeba zmierzyć przed doborem wielkości filtra (a przynajmniej przed programowaniem).

qbek17
09-11-2013, 17:58
Witam! Mam kopaną studnię, w której woda jest bardzo zanieczyszczona. Nie podejrzewałem, że to żelazo, bo myślałem, że to jest problem tylko studni głębinowych. Jednak po wakacyjnym wyczyszczeniu studni stwierdziłem, że coś jest nie tak. Oto moje wyniki badań:
Barwa: 15 mg Pt/l
Mętność: 55 NTU
Odczyn: 7,0 PH
Zelazo: 7706 ug/l
Mangan: 940 ug/l
Amonowy jon: 1,9 mg/l
Azotyny: 0,024 mg/l
Azotany: 2,05 mg/l
Bakterie coli: 3 jtk/100ml

Proszę o poradę w kwestii doboru urządzeń. Na pewno zrezygnuję ze zmiękczacza i zostawię na niego miejsce w piwnicy. Czy można jeszcze na czymś zaoszczędzić, a może po prostu nie warto? Jak jest z tym filtrem wstępnym, czy on nie zepsuje mi sie po kilku miesiącach od tych wszystkich zanieczyszczeń? Teraz mam przed hydroforem dwa filtry sznurkowe, gdzie wkłady wymieniam co miesiąc. Mało skuteczne, ale tanie w eksploatacji. Martwi mnie jeszcze kwestia ilości wody jaką zużywa ten zestaw. Czy w studni wystarczy mi wody na to całe nocne płukanie filtrów? Mam obecnie ok 6 betonów, woda napływa ładnie, ale jak długo to potrwa nie wiem.
Proszę o rady, dziękuję z góry

Przede wszystkim zacząłbym od kwestii bakterii - robiłeś chlorowanie studni? Jeśli nie to zrób i ponów badania. Jeśli woda jest faktycznie skażona bakteriami Coli to na pewno przyda się dezynfekcja (ciągłe dozowanie chemii lub lampa UV).

Nie podałeś twardości więc nie wiadomo czy zmiękczacz jest potrzebny... jeśli go zamontujesz to pewnie i część azotanów zatrzyma.

Co do odżelaziania i odmanganiania przy tak niskim pH na pewno potrzebne będą dwa stopnie filtracji. Do tego coś na amoniak. Jeśli masz możliwość postawienia dużego zbiornika hydroforowego i napowietrzania to zrób to. Po tym solidny odżelaziacz, a na drugim stopniu można by pomyśleć o filtrze z CR100 (załatwiłby twardość, amoniak i pozostałość żelaza i manganu). Filtr mechaniczny też nie zaszkodzi.

Poza twardością nie podałeś wydajności pompy.

W każdej opcji przygotuj się na duży wydatek.

bzajdel
09-11-2013, 20:30
Przede wszystkim zacząłbym od kwestii bakterii - robiłeś chlorowanie studni? Jeśli nie to zrób i ponów badania. Jeśli woda jest faktycznie skażona bakteriami Coli to na pewno przyda się dezynfekcja (ciągłe dozowanie chemii lub lampa UV).

Nie podałeś twardości więc nie wiadomo czy zmiękczacz jest potrzebny... jeśli go zamontujesz to pewnie i część azotanów zatrzyma.

Co do odżelaziania i odmanganiania przy tak niskim pH na pewno potrzebne będą dwa stopnie filtracji. Do tego coś na amoniak. Jeśli masz możliwość postawienia dużego zbiornika hydroforowego i napowietrzania to zrób to. Po tym solidny odżelaziacz, a na drugim stopniu można by pomyśleć o filtrze z CR100 (załatwiłby twardość, amoniak i pozostałość żelaza i manganu). Filtr mechaniczny też nie zaszkodzi.

Poza twardością nie podałeś wydajności pompy.

W każdej opcji przygotuj się na duży wydatek.

dziękuję za odpowiedź.
Co do coli do chlorowanie robiłem, z tym sobie poradzę.
Twardości nie podałem, bo nie zrobili mi tego w badaniu, postaram się sam ją zbadać.
Wydajności pompy nie podałem, bo nie znam jej dokładnego typu, a nie mogę znaleźć papierów. To któraś z tego modelu: Pompa głębinowa EVJ 2,5-60-0,75 230V Omnigena.
Mam duży hydrofor na 300l i z tym nie ma problemu, ale co z tymi urządzeniami, które podałem. Muszę dać odpowiedź i od tego chciałbym zacząć. Jak się ma cena/jakość tych rzeczy z BWI do tych ze źródłem CR100?
Dziś byłem u znajomej, która ma żelazo na mniej więcej podobnym poziomie i ona ma urządzenie Ecowater ESM 42 HTE ECOMULTI. Czy ono w moim przypadku nie rozwiązałoby wszystkich problemów?

qbek17
11-11-2013, 12:55
dziękuję za odpowiedź.
Co do coli do chlorowanie robiłem, z tym sobie poradzę.
Twardości nie podałem, bo nie zrobili mi tego w badaniu, postaram się sam ją zbadać.
Wydajności pompy nie podałem, bo nie znam jej dokładnego typu, a nie mogę znaleźć papierów. To któraś z tego modelu: Pompa głębinowa EVJ 2,5-60-0,75 230V Omnigena.
Mam duży hydrofor na 300l i z tym nie ma problemu, ale co z tymi urządzeniami, które podałem. Muszę dać odpowiedź i od tego chciałbym zacząć. Jak się ma cena/jakość tych rzeczy z BWI do tych ze źródłem CR100?
Dziś byłem u znajomej, która ma żelazo na mniej więcej podobnym poziomie i ona ma urządzenie Ecowater ESM 42 HTE ECOMULTI. Czy ono w moim przypadku nie rozwiązałoby wszystkich problemów?

Taka pompa raczej nie da rady wypłukać nic więcej niż zmiękczacz... więc to co zaproponowało Ci BWT będzie wymagało jeszcze zmiany pompy. Poza tym drogo...

To co ma znajoma to filtr ze złożem Ecomix.
Co do skuteczności to zawsze kilka stopni da lepszy efekt niż jeden wielofunkcyjny. W twoim przypadku raczej nie liczyłbym, na super efekty przy jednym filtrze. Pewnie usunie twardość, ale z żelazem i manganem już może być ciężko.

bzajdel
11-11-2013, 13:53
Taka pompa raczej nie da rady wypłukać nic więcej niż zmiękczacz... więc to co zaproponowało Ci BWT będzie wymagało jeszcze zmiany pompy. Poza tym drogo...

To co ma znajoma to filtr ze złożem Ecomix.
Co do skuteczności to zawsze kilka stopni da lepszy efekt niż jeden wielofunkcyjny. W twoim przypadku raczej nie liczyłbym, na super efekty przy jednym filtrze. Pewnie usunie twardość, ale z żelazem i manganem już może być ciężko.

Dzięki za odpowiedź
mnie martwi przy BWT i innych kilkustopniowych filtracjach to, że mi braknie w końcu wody w studni przez regeneracje kilku urządzeń. Przecież to potrzebuje całą masę wody na jeden raz. Co do pompy to mnie dołamałeś, bo tego nie miałem zaplanowanego w swoich wydatkach. Cena BWT ogromna to prawda, ja się z nimi kontaktowałem, bo znajomy doradził, że to są urządzenia mało awaryjne i długo wytrzymują.
Ale jestem otwarty na wszelkie propozycje - doradź coś w sprawie urządzeń, pompy niedrogiej, firmy...słowem wszystkiego, bo zaczynam mieć dość

znajoma z filtrem wielofunkcyjnym ma żelazo na poziomie 6,6 - ja 7.8 - , mangan nie pamiętam i u niej woda jest perfekcyjna. Najbardziej mi się podoba, że jak mówi jej urządzenie jest duże, bo podobno przeznaczone dla małych zakładów, kawiarni itp i rzadko się regeneruje (twierdzi, że raz na tydzień lub półtora). To by mi odpowiadało, bo ja nie wiem jak długo będę miał tyle wody w studni (już dwa razy zdarzyło się, że wyczerpałem ją do zera)

jeśli jesteś pewien, że ten wielofunkcyjny u mnie nie będzie to chyba najlepiej, żebym miał dwa urządzenia a nie trzy jak proponuje BWT, z których drugie oprócz usuwania resztek żelaza i manganu będzie też zmiękczać wodę. No i żeby były na tyle duże by regenerować się rzadko.
Czy to w ogóle możliwe? Czekam na propozycje

Jastrząb
11-11-2013, 14:44
Dzięki za odpowiedź
mnie martwi przy BWT i innych kilkustopniowych filtracjach to, że mi braknie w końcu wody w studni przez regeneracje kilku urządzeń. Przecież to potrzebuje całą masę wody na jeden raz. Co do pompy to mnie dołamałeś, bo tego nie miałem zaplanowanego w swoich wydatkach. Cena BWT ogromna to prawda, ja się z nimi kontaktowałem, bo znajomy doradził, że to są urządzenia mało awaryjne i długo wytrzymują.
Ale jestem otwarty na wszelkie propozycje - doradź coś w sprawie urządzeń, pompy niedrogiej, firmy...słowem wszystkiego, bo zaczynam mieć dość

znajoma z filtrem wielofunkcyjnym ma żelazo na poziomie 6,6 - ja 7.8 - , mangan nie pamiętam i u niej woda jest perfekcyjna. Najbardziej mi się podoba, że jak mówi jej urządzenie jest duże, bo podobno przeznaczone dla małych zakładów, kawiarni itp i rzadko się regeneruje (twierdzi, że raz na tydzień lub półtora). To by mi odpowiadało, bo ja nie wiem jak długo będę miał tyle wody w studni (już dwa razy zdarzyło się, że wyczerpałem ją do zera)

jeśli jesteś pewien, że ten wielofunkcyjny u mnie nie będzie to chyba najlepiej, żebym miał dwa urządzenia a nie trzy jak proponuje BWT, z których drugie oprócz usuwania resztek żelaza i manganu będzie też zmiękczać wodę. No i żeby były na tyle duże by regenerować się rzadko.
Czy to w ogóle możliwe? Czekam na propozycje

Po pierwsze, jesli sie nie myle, to w filtrze firmy BWT serii ERF to naprawde ich jest tylko naklejka na calosci. Prawie na pewno nie zrobili glowicy, butli i zloza filtracyjnego. Tylko dostarczyly to specjalistyczne filtry to produkujace. Jesli drogo, znajdz tansza firme ktora Ci dokladnie to samo sprzeda.

Druga uwaga. Zaproponowali Ci filtr greensand 15" i drugi 10". Na to faktycznie pojdzie potezna ilosc wody. Dodatkowo na wyplukanie pierwszego musisz miec faktyczna wydajnosc pompy na poziomie 3m3/h, a na cala regeneracje pojdzie ladne pareste litrow wody.

Co bys nie wybral, bierz glowice sterujace w takiej wersji, w ktorej czas plukania mozna ustawic co do minuty. Wersje slabsze maja predefiniowane programy. Np, mozesz wybrac plukanie 5 albo 10minut. A jesli Twojemu filtrowy by starczylo np 7minut, to bedziesz lal niepotrzebnie wode przez 3 minuty solidnym strumieniem. A jak piszesz z iloscia krucho.

Woda wodzie nie rowna. To ze sie udalo jednym filtrem i znajomego nie znaczy ze sie uda u Ciebie, i wtedy 2-stopniwa filtracja daje wieksza szanse powodzenia.
Postaw duzy, ale bez przesady, np 13" filtr. Moze byc zloze greensand. Napowietrz solidnie wode, bo to tylko pomoze. Pouzywaj 2 miesiace przebadaj wode za filtrem pod katem Fe. Bo mangan pewnie na poczatku zostanie. Zaleznie od rezultatow, moze zostawic to wtedy tak, albo postawic 2 filtr z CR jak radzi qbek.

Stawianie 15" i 10" greensand'a to chyba jednak za duzo.

marcin

bzajdel
11-11-2013, 19:33
dzięki
Może ktoś z użytkowników, który ma taką 13'" i podobne wartości żelaza napisze mi co ile to urządzenie się regeneruje
Czy to drugie urządzenie z CR poradzi coś też na twardą wodę?

Jastrząb
12-11-2013, 07:46
dzięki
Może ktoś z użytkowników, który ma taką 13'" i podobne wartości żelaza napisze mi co ile to urządzenie się regeneruje
Czy to drugie urządzenie z CR poradzi coś też na twardą wodę?
Greensand jest zlozem ktory ma wlasciwosci utleniajace, dlatego sie go regeneruje silnym utleniaczem. Trzeba to zrobic nie pozniej niz sie wyczerpia jego zdolnosci utleniajace. PRzy czym lepiej sie nie zblizac do wyczerpania. Z drugiej strony, w 13" filtr musialbys uzytkowac pewnie przez 2 miesaice (Strzelam) zeby katalogowa zdolnosc utleniajaca wyczerpac. Ale, nie zaleca sie plukac filtra zbyt rzadko, bo moga na nim np urosnac bakterie. Ale mozna zawsze poeksperymentowac: zamontowac manometry przed i za filtrem, i jesli nic sie z woda nie dzieje opozniac regeneracje maksymalnie. Producent zloza pewnie pisze przy jakims spadku cisnienia powinno sie zloze zregenerowac - cisnienie spada bo na filtrze zbiora sie zanieczyszczenia. Generalnie tydzien to jest bezpieczny okres. Pewnie zwracajac uwage na wode spokojnie mozna zejsc do 2tygodni. Mocniej kombinujac, dokladajac te manometry lampe UV za filtrem (co i tak bym polecal ze wzgledu na studnie kopana), to pewnie mozna by jeszcze dluzej. Ale jak mowie, trzeba by calosc kontrolowac.

CR to obok tego ecomix'a ktorego ma znajomy to zloze ktore usuwa twardosc i zelazo/mangan (w tej kolejnosci). WIec pomysl polega na tym, zeby postawic duzy ale nie ogromny odzelaziacz potem CR/ecomix ktory usunie twardosc i ewentualne resztki Fe/Mn (zwklaszcza manganu to ten najpewniej przelezie zwlaszcza na poczatku).
Robia sie 2 stopnie filtracji a nie 3 jak w ofercie BWT, do tego 1-wszy filtr nie jest monstrualnych rozmiarow. Wyplukanie 13" greensanda to pompa o wydajnosci 2-2,5 m3/h

marcin

qbek17
12-11-2013, 11:12
Przy czym lepiej sie nie zblizac do wyczerpania. Z drugiej strony, w 13" filtr musialbys uzytkowac pewnie przez 2 miesaice (Strzelam) zeby katalogowa zdolnosc utleniajaca wyczerpac.

Całkowita pojemność Greensandu w tym przypadku to ok 3 m3 z 28 litrów złoża (1 cu.ft.). W zbiornik 13" wejdzie 2-2,5 cu.ft. (zależnie od dostawcy - jedni wsypią więcej, inni mniej) czyli całkowita pojemność to ok 7 m3. Rzeczywista (robocza) pojemność będzie zależała od tego ile przyjmiesz rezerwy - zaleca się do 50%. Możesz zmniejszyć ten zapas ale jak raz przeciągniesz złoże zbyt długo to już go nie zregenerujesz (potrzebna będzie wymiana).
Myślę, że możesz przyjąć regenerację co 4 m3 przy solidnie zasypanym zbiorniku 13".

Jastrząb
12-11-2013, 11:33
Całkowita pojemność Greensandu w tym przypadku to ok 3 m3 z 28 litrów złoża (1 cu.ft.). W zbiornik 13" wejdzie 2-2,5 cu.ft. (zależnie od dostawcy - jedni wsypią więcej, inni mniej) czyli całkowita pojemność to ok 7 m3. Rzeczywista (robocza) pojemność będzie zależała od tego ile przyjmiesz rezerwy - zaleca się do 50%. Możesz zmniejszyć ten zapas ale jak raz przeciągniesz złoże zbyt długo to już go nie zregenerujesz (potrzebna będzie wymiana).
Myślę, że możesz przyjąć regenerację co 4 m3 przy solidnie zasypanym zbiorniku 13".
Kurcze masz racje :-( Pisalem z pamieci na podstawie tego co bylo kiedys liczone dla mojej wody, i wydawalo mi sie ze jest to tak z rzad wielkosci wiecej. Odszczekuje wiec to co napisalem o 2 miesiacach. Sorry za zamieszanie.

marcin

bzajdel
12-11-2013, 14:40
dzięki jeszcze raz za odpowiedzi
jeśli regeneracja będzie raz na tydzień to jest OK, ja bardziej bałem się że to się robi codziennie, bo tak opowiadał mi znajomy, a na to moja studnia nie wydoli. Myślę, że nawet moja pompa by wystarczyła na wypłukanie takiego greensanda 13

Dzisiaj kontaktowałem się jeszcze z dwoma firmami, jedna da mi odpowiedź za jakiś czas, a w drugiej zaproponowali mi też dwustopniową filtrację: na pierwszym filtrze żelazo (Eko Optima), a na drugim resztki żelaza, mangan i zmiękczanie (Eko MIX). Gość twierdzi, że na regenerację trzeba ok 200 litrów na jedno urządzenie, to pierwsze regeneruje się co cztery dni, a drugie co sześć. Kolejna dobra wiadomość to, że moja pompa wystarczy, bo trzeba na wypłukanie 2,5 m3. Całość z montażem 7400. Martwi mnie tylko, że gość twierdzi, że wcale nie trzeba napowietrzać hydrofora, a przecież wszyscy od tego zaczynają. Czy to może działać?

Jastrząb
12-11-2013, 14:49
dzięki jeszcze raz za odpowiedzi
jeśli regeneracja będzie raz na tydzień to jest OK, ja bardziej bałem się że to się robi codziennie, bo tak opowiadał mi znajomy, a na to moja studnia nie wydoli. Myślę, że nawet moja pompa by wystarczyła na wypłukanie takiego greensanda 13

Dzisiaj kontaktowałem się jeszcze z dwoma firmami, jedna da mi odpowiedź za jakiś czas, a w drugiej zaproponowali mi też dwustopniową filtrację: na pierwszym filtrze żelazo (Eko Optima), a na drugim resztki żelaza, mangan i zmiękczanie (Eko MIX). Gość twierdzi, że na regenerację trzeba ok 200 litrów na jedno urządzenie, to pierwsze regeneruje się co cztery dni, a drugie co sześć. Kolejna dobra wiadomość to, że moja pompa wystarczy, bo trzeba na wypłukanie 2,5 m3. Całość z montażem 7400. Martwi mnie tylko, że gość twierdzi, że wcale nie trzeba napowietrzać hydrofora, a przecież wszyscy od tego zaczynają. Czy to może działać?
Google podpowiada ze EkoOptima to jest CR. Drugi Eco MIX. Czyli w zalozeniu podobne zloza - uba sa jonowymienne, czyli tlenu nie potrzebuja.
Nie bedzie tez tak, ze pierwszy usunie tylko zelazo. CR najpierw usunie twardosc, potem zelazo/mangan.
Dodatkowo ciezko mowic co ile na sztywno sie filtry regeneruja, bo to przede wsyzstkim zalezy od zuzycia wody. Twardosci tez nie podawales, wiec jak ktos pisze ze ma sie regenerowac co X dni, to troche na wyrost to pisze IMHO.

Moim zdaniem skoro maja byc 2 stopnie, to ja bym obstawal ze pierwszy to typowy odzelaziacz, bo taki sobie lepiej z zelazem poradzi.

marcin

qbek17
12-11-2013, 15:14
Myślę, że nawet moja pompa by wystarczyła na wypłukanie takiego greensanda 13

Radziłbym to sprawdzić (najlepiej w praktyce), bo jak się okaże, że jednak jest słabo z płukaniem to będzie też problem ze złożem.

Jastrząb
12-11-2013, 15:20
Radziłbym to sprawdzić (najlepiej w praktyce), bo jak się okaże, że jednak jest słabo z płukaniem to będzie też problem ze złożem.

Nie ma czego sprawdzac. Maksymalna katalogowa wydajnosc tej pompy ( EVJ 2,5-60-0,75 230V Omnigena) to 42L/min. Przy 4 atm ma na wykresie.....10L/min czyli duuuzo za malo. Nawet przy 2 atm ciagle za malo (1800L/h). Potrzeba od 2.2 do 2.5m3/h.

marcin

bzajdel
12-11-2013, 17:45
Google podpowiada ze EkoOptima to jest CR. Drugi Eco MIX. Czyli w zalozeniu podobne zloza - uba sa jonowymienne, czyli tlenu nie potrzebuja.
Nie bedzie tez tak, ze pierwszy usunie tylko zelazo. CR najpierw usunie twardosc, potem zelazo/mangan.
Dodatkowo ciezko mowic co ile na sztywno sie filtry regeneruja, bo to przede wsyzstkim zalezy od zuzycia wody. Twardosci tez nie podawales, wiec jak ktos pisze ze ma sie regenerowac co X dni, to troche na wyrost to pisze IMHO.

Moim zdaniem skoro maja byc 2 stopnie, to ja bym obstawal ze pierwszy to typowy odzelaziacz, bo taki sobie lepiej z zelazem poradzi.

marcin

z tego co piszesz możliwe jest żeby to wszystko działało bez tlenu w hydroforze. Muszę jeszcze sprawdzić twardość wody. Mi się ta propozycja podoba, bo nie tylko przyzwoita dośc finansowo, ale i pompy nie muszę zmieniać i montaż w kosztach robiony przez nich. A do serwisu w razie czego 6km a nie 70.
Zobaczymy jeszcze co rzeknie firma druga
Na razie dzięki za wasze podpowiedzi

Balbina-71
13-11-2013, 09:44
Dzięki chłopaki za wsparcie! Filtr zamówiony na złożu CR200 głowica Fleck - przyjedzie w przyszłym tygodniu. Zobaczymy jak zawalczy. Jeszcze raz dzięki.

bzajdel
16-11-2013, 14:24
Wracam do tematu, bo dostałem odpowiedź od drugiej firmy. Proponują mi:
- zbiornik hydroforowy 980zł (już mam, więc koszt odpada),
- dysza napowietrzająca - 130zł,
- sprężarka napowietrzająca - 580zł,
- filtr wstępny NW32 - 490zł,
- kplt. wkładów do NW32 - 130zł,
- armatura przyłączeniowa 450-600 zł,
- odżelaziacz TAP 1047 - 3800zł,
- zawór obejściowy - 150zł,
- montaż - 1200zł,
- nadmanganian potasu 160zł

Koszt bez hydrofora: 7240
Do tego w razie potrzeby zmiękczacz SEM +15 ECOWATER - 3300zł i jeśli chcę filtr osmotyczny do wody pitnej 750zł.

Trudno mi się przyczepić do doboru rządzeń, bo się na tym nie znam, ale wstukując tylko w google ich nazwy widzę, że ta firma chce za nie masę kasy (np odżelaziacz można kupić za 1000zł mniej). Jest to też tylko jedno urządzenie i nie wiem czy poradzi sobie z całością żelaza i manganu jakie mam. Dokupując zmiękczacz cena rośnie mocno.

Podsumowując mam więc trzy propozycje:
- BWT - trzy urządzenia (dwa do żelaza i manganu i zmiękczacz),
- odżelaziacz TAP 1047 + ewentualnie zmiękczacz
- odżelaziacz EKO Optima + zmiękczacz i resztki żelaza EKO MIX

Pomózcie podjąc ostateczną decyzję. Ja osobiście skłaniam się ku trzeciej opcji: są dwa urządzenia do filtracji żelaza więc na pewno sobie z nim poradzą, drugie źródło zmiękcza też wodę, moja pompa wystarczy i nie muszę jej wymieniać, firma mieści się 6km od mojego domu, więc mam ich pod ręką. No i do tego montaż w cenie a cena najmniejsza bo 7400. Koszt oczywiście ważny, ale bardziej zależy mi na tym żeby to działało w miarę długo i solidnie
Proszę o rady, dzięki

Jastrząb
16-11-2013, 18:04
- BWT - trzy urządzenia (dwa do żelaza i manganu i zmiękczacz),
Nie, jak juz pisalem, ciut za duzo tych urzadzen.



- odżelaziacz TAP 1047 + ewentualnie zmiękczacz
Nie bo maly ten odzelaziacz, a o ile pamietam, Twoja pompa moze miec klopoty z wyplukaniem nawet takiego. A skoro wymiana pompy to lepiej wiekszy, 13". Jak liczyl Qbek 13" bedzie regenerowal co 4 dni, wiec ten pewnie co 2dni. Dodatkowo Tapworks jest ...drogi. 10x54 greensand jak rzucisz okiem nawet na allegro, to tak 2500PLN mozna kupic, Wiec doplacasz z 50% za naklejke. Funkcjonalnosc taka sama.



- odżelaziacz EKO Optima + zmiękczacz i resztki żelaza EKO MIX
Jeszcze raz. EKO Optima to nie jest odzelaziacz. Funkcjonalnie EKO optima = EKO MIX. Oba usuwaja twardosc, Fe i Mn. Ciezko pierwszy tak naprawde nazywac odzelaziaczem czyli urzadzeniem przeznaczonym do usuwania zelaza.

Ja bym ta firme ktore jest blisko poprosil o oferte na:
10" greensand + EKO MIX/EKO Optima
13" greensand + EKO MIX/EKO Optima

marcin

bzajdel
16-11-2013, 18:35
Jeszcze raz. EKO Optima to nie jest odzelaziacz. Funkcjonalnie EKO optima = EKO MIX. Oba usuwaja twardosc, Fe i Mn. Ciezko pierwszy tak naprawde nazywac odzelaziaczem czyli urzadzeniem przeznaczonym do usuwania zelaza.

Ja bym ta firme ktore jest blisko poprosil o oferte na:
10" greensand + EKO MIX/EKO Optima
13" greensand + EKO MIX/EKO Optima

marcin

dzięki. Może to jest właśnie taka oferta a ja coś źle zrozumiałem z tymi nazwami. Może to mają być dwa urządzenia eko optima ze złożem eko mix. Dopytam

Sylwia.SZ
01-12-2013, 19:39
Witam , prosiłabym o pomoc w ewentualnym doborze urządzeń

Mętność: 61 NTU
Odczyn: 6,97 PH
Zelazo: 5,8 mg Fe/dm3
Mangan: 0,69 mg Mn/dm3
Amonowy jon: 0,24 mg NH4/dm3
Azotyny: <GO
Azotany: <GO
Twardość og. 106.0 mg CacO3/dm3

studnia głębinowa 25 metrów
pompa omnigema 40l/min (2400l/h)
instalacja bez hydroforu jedynie zbiornik przeponowy 27l

ewentualnie czy to by zdało egzamin
http://bluewater24.pl/odzelaziacze-odmanganiacze/odzelaziacz-dwuelementowy-ecomix-a-2170.html

qbek17
02-12-2013, 06:55
Przy dość niskim pH, bez napowietrzania i z taką pompą to raczej ciężko będzie usunąć całe żelazo i mangan. Moim zdaniem coś z trzeba zmienić (pompę albo zbiornik hydroforowy).
To co podałaś faktycznie mogłoby się sprawdzić, ale przy takiej ilości żelaza to trochę wątpię w 100% usunięcie żelaza i manganu, oraz o żywotność tego rozwiązania (obstawiam max 2 lata przy takich parametrach).

Marczak
02-12-2013, 09:35
No i jeszcze kwestia tego, czy masz szambo czy POŚ. Qbek17, sądzisz, że Birm lub Defeman będzie lepszy?

Sylwia.SZ
02-12-2013, 11:51
mam POŚ, a po dwóch latach powiedzmy jeżeli do wymiany to całe urządzenie czy złoże ,
cena jest atrakcyjna fimy przesyłające mi kalkulacje proponują rozwiązania w okolicach 12k pln

Sylwia.SZ
02-12-2013, 11:57
jedna z kalkulacji
Dla podanych wyników analizy wody, należałoby zastosować następujący układ:

1. inżektor napowietrzający - 300 zł netto
2. hydrofor bezprzeponowy
lub zbiornik kontaktowy 13" - 680 zł netto
3. Odżelaziacz IR-70-LT na złożu BIRM - 3420 zł netto
4. Odżelaziaczo-odmanganiacz IR-70-FA na złożu MTM - 3810 zł netto
5. zmiękczacz wody WS-30-kom (doczyszczanie manganu) - 2210 zł netto

Jastrząb
02-12-2013, 12:00
mam POŚ, a po dwóch latach powiedzmy jeżeli do wymiany to całe urządzenie czy złoże ,
cena jest atrakcyjna fimy przesyłające mi kalkulacje proponują rozwiązania w okolicach 12k pln
Wymienia sie zloze. PRzy czym pewnie tez nie bedzie tak, ze po 2 latach, czy jakimkolwiek innym okresie po prostu przestanie dzialac. RAczej powoli, stopniowo, efekt sie moze pogarszac: przebijac zelazo (lub mangan), albo zloze sie zacznie szybciej wyczerpywac, czyli trzeba bedzie czesciej je regenerowac.

12 tys to lekka przesada. To o czym pisal qbek, to pewnie filtracja 2-stopniowa. Jako ze glowny problem to zelazo, wiec najpierw spory odzelaziacz, a potem taki filtr jak pokazalas (zeby usunal ewentualne resztki), tylko ze juz moglby byc mniejszy/tanszy pracujacy z mniejszymi zanieczyszczeniami wiec bardziej zywotny. Same takie 2 filtry nie powinny kosztowac wiecej niz 5-6 tysiecy. Niestety musiabys wymienic zbiornik na spory i bez worka gumowego w srodku i na 99% pompe.

Prawdopodobnie masz slabiutenka ta pompe - 40L na godzine to pewnie wydajnosc maksymlna, w rzeczywistych warunkach duzo mniejsza.

marcin

Jastrząb
02-12-2013, 12:14
jedna z kalkulacji
Dla podanych wyników analizy wody, należałoby zastosować następujący układ:

1. inżektor napowietrzający - 300 zł netto
2. hydrofor bezprzeponowy
lub zbiornik kontaktowy 13" - 680 zł netto
3. Odżelaziacz IR-70-LT na złożu BIRM - 3420 zł netto
4. Odżelaziaczo-odmanganiacz IR-70-FA na złożu MTM - 3810 zł netto
5. zmiękczacz wody WS-30-kom (doczyszczanie manganu) - 2210 zł netto
Podziekuj juz tej firmie.
1. MTM jest regenerowany nadmanganianem potasu, czyli silnym utleniaczem. Wysterylizowaloby Ci oczyszczalnie.
2. Twoja pompa nie wyplucze takiego duzego filtra nawet z lekkim zlozem Birm.
3. Cena: 4200 za Birm w zbiorniku 13x54 to delikatnie mowiac drogo.
4. I jeden stopien za duzo (choc ich rozumiem, chca zarobic)



marcin

Sylwia.SZ
02-12-2013, 17:27
Wymienia sie zloze. PRzy czym pewnie tez nie bedzie tak, ze po 2 latach, czy jakimkolwiek innym okresie po prostu przestanie dzialac. RAczej powoli, stopniowo, efekt sie moze pogarszac: przebijac zelazo (lub mangan), albo zloze sie zacznie szybciej wyczerpywac, czyli trzeba bedzie czesciej je regenerowac.

12 tys to lekka przesada. To o czym pisal qbek, to pewnie filtracja 2-stopniowa. Jako ze glowny problem to zelazo, wiec najpierw spory odzelaziacz, a potem taki filtr jak pokazalas (zeby usunal ewentualne resztki), tylko ze juz moglby byc mniejszy/tanszy pracujacy z mniejszymi zanieczyszczeniami wiec bardziej zywotny. Same takie 2 filtry nie powinny kosztowac wiecej niz 5-6 tysiecy. Niestety musiabys wymienic zbiornik na spory i bez worka gumowego w srodku i na 99% pompe.

Prawdopodobnie masz slabiutenka ta pompe - 40L na godzine to pewnie wydajnosc maksymlna, w rzeczywistych warunkach duzo mniejsza.

marcin

wielkie dzięki za pomoc... i małe podsumowanie
1. to zbiornik hydroforowy powiedzmy 300l
2. odzelaziacz
3. pompa
4. i to urządzenie 5 w 1

i moje pytanie, wydatek dość spory więc czy mogę go podzielić na etapy powiedzmy trzy i ewentualnie w jakiej kolejności zaczynać

Jastrząb
03-12-2013, 06:28
wielkie dzięki za pomoc... i małe podsumowanie
1. to zbiornik hydroforowy powiedzmy 300l
2. odzelaziacz
3. pompa
4. i to urządzenie 5 w 1

i moje pytanie, wydatek dość spory więc czy mogę go podzielić na etapy powiedzmy trzy i ewentualnie w jakiej kolejności zaczynać
Odzelaziacz nie zadziala bez napowietrzenia wody (czyli zbiornik) i nie zadziala bez solidnego wyplukania, czyli mocniejsza pompa. Jedyne co teoretycznie mozna podzielic to 1,2,3 razem, a 4 pozniej. Nie ma prostej reguly. Odzelaziacz moze usunac cale zelazo lub tyle ze przestanie byc problematycznr, lub zostawic go jednak sporo.


marcin

radosny mocarz
04-12-2013, 11:25
W końcu mam badania. Proszę o zaproponowanie filtra dla 4 osób najlepiej jakiś jak najmniej obsługowy. Proszę też o propozycję filtra mechanicznego.

WSKAŹNIK JEDNOSTKA WYNIK
BARWA mg Pt/l 12
MĘTNOŚĆ NTU <0,5
pH - 6,9
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 310
ŻELAZO mg Fe/l <0,1
MANGAN mg Mn/l <0,03
AZOTANY mg NO3-/l <20
AZOT AMONOWY mg NH4+/l <0,2
CHLORKI mg Cl-/l 20
SIARCZKI mg S2-/l - -
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 740

Z góry dzięki!

qbek17
04-12-2013, 11:54
Rozumiem, że chodzi Ci o zmiękczacz? Reszta parametrów jest w porządku. Filtr mechaniczny wystarczy zwykły 10" (jeśli wolisz rzadziej zmieniać wkłady to możesz zainwestować w filtr BigBlue, albo coś z automatycznym płukaniem wstecznym - ale to już większe koszty).
Dobrze byłoby określić średnie (np. miesięczne) i chwilowe (maksymalne) zużycie wody.

Jeśli ma być jak najmniej obsługowy (i masz na to miejsce) to weź zmiękczacz z oddzielnym (dużym) zbiornikiem na sól - będziesz rzadziej dosypywał sól. Poza tym to w zasadzie wszystkie solidne głowice mają podobne funkcje - jak zwykle polecam Clack CI.

radosny mocarz
05-12-2013, 09:44
Obecnie nie mam pojęcia jakie będzie zużycie wody. jak mam to sprawdzić? Dostałem ofertę na WaterMark30 oraz Denver 30 czy to są sprzęty godne uwagi?

Jastrząb
05-12-2013, 10:48
Obecnie nie mam pojęcia jakie będzie zużycie wody. jak mam to sprawdzić? Dostałem ofertę na WaterMark30 oraz Denver 30 czy to są sprzęty godne uwagi?Na dlugowiecznosc i sprawnosc urzadzenia niebagatelny wplyw beda mialy 2 czynniki: marka glowicy sterujacej oraz typ/producent jonitu. Niech sie oferent oboma rzeczami pochwali, wtedy Ci tu ludzie podpowiedza. Google na temat tych 2 produktow niczego konkretnego w tym wzgledzie nie mowi niestety.

A zuzycie wody. Sprawdz jesli mozesz ile zuzywasz wody obecnie. Napisz czy wylegujesz codziennie w wannie czy bierzesz szybki prysznic. Itd, itp.

marcin

radosny mocarz
05-12-2013, 12:30
Dostałem odpowiedź iż jest to:

Głowica sterująca PURICOM.
Żywica kationitowa PUROLITE C100E.

Z tą wanna vs prysznic to są osobnicy lubiący jedno a są i drugie :) liczmy codziennie min 1 prysznic + co drugi dzień min 1 wanna?:)

qbek17
05-12-2013, 12:46
Dostałem odpowiedź iż jest to:

Głowica sterująca PURICOM.
Żywica kationitowa PUROLITE C100E.

Całe urządzenie (w tym głowica i jonit) jest "made in China" (a konkretnie z Tajwanu). Głowice robi im firma Canature - są to te same głowice co dostępne np w Alamo głowice BNT.

Te modele to tzw. kompakty czyli wszystko zamknięte w jednej obudowie (będącej też zbiornikiem soli). Jeśli chcesz mieć większy zapas soli (żeby nie dosypywać jej co miesiąc- dwa, tylko np. co trzy-cztery miesiące) to musisz poszukać oddzielnego zbiornika na sól.

Jastrząb
05-12-2013, 15:43
Szanowni!
Lampa TMA 40, przez noc (brak rozbioru wody) grzeje się jak cholera.
Jest sens to wyłączać (automatycznie) np. na 6h nocnych?
Co to znaczy jak cholera. Ja mam wersje 20, i obudowa metalowa jest po prostu zima.
Po drugie, wlaczanie/wylaczanie zarnika mocno skraca jego zywotnosc.
Po trzecie. Wylaczysz, bakterie sobie poplyna.

marcin

Jastrząb
05-12-2013, 16:01
No tak na dotyk z 35-40stC ma spokojnie - pierwsze mycie rąk/twarzy/zębów z rana robię zimną:)
No to dziwne. Zadzown do TMA i spytaj czy tak powinno byc. U mnie ustrojstwo wisi w garazu wiec ma tam duzo chlodniej. Ale latem tez nie zauwazylem zeby sie jakos bardzo grzalo.

NIe zmienia to jednak faktu ze wylaczanie zarnikowi nie sluzy, oraz ze zarnik chyba potrzebuje dluzszej chwili zeby sie w pelni rozgrzac i byc skutecznym.

marcin

arci123
06-12-2013, 08:10
No i jeszcze kwestia tego, czy masz szambo czy POŚ. Qbek17, sądzisz, że Birm lub Defeman będzie lepszy?

Mam instalację uzdatniania wody, trzy kolumny, sterowniki firmy clack, zmiekczac, cały komplet. Woda gorąca wali jajkami, wyczytałem w wątkach, iż dobór całego sprzętu odbywa się na podstawie badania wody. Co w przypadku kiedy fachowiec robił dobór sprzętu na podstawie parametrów wody teściów oddalonych o 50 metrów, twierdząc że nie ma to wpływu na parametry wody. I powiem tak u nich woda jest spoko u nas ciągle problem.

Bardzo wdzięczny będę
za pomoc

qbek17
06-12-2013, 08:44
Co w przypadku kiedy fachowiec robił dobór sprzętu na podstawie parametrów wody teściów oddalonych o 50 metrów, twierdząc że nie ma to wpływu na parametry wody.
O ile nie jest to woda z tego samego wodociągu to taki z niego fachowiec, że teraz macie problem. Woda nie jest zawsze taka sama i często może się różnić w sąsiednich studniach.
"Walenie jajkami" zazwyczaj oznacza siarkowodór. Jeśli jest to tylko w przypadku ciepłej wody to może pomóc wyciągnięcie/wymiana anody w zbiorniku ciepłej wody. Jeśli jedną z tych kolumn jest filtr ze złożem CR to jest to w miarę często spotykane. Są złoża, które nie powodują takich efektów albo usuwają siarkowodór ale takie tematy decyduje się właśnie na etapie doboru (na podstawie badań tej konkretnej wody).

radosny mocarz
06-12-2013, 11:32
Całe urządzenie (w tym głowica i jonit) jest "made in China" (a konkretnie z Tajwanu). Głowice robi im firma Canature - są to te same głowice co dostępne np w Alamo głowice BNT.

Te modele to tzw. kompakty czyli wszystko zamknięte w jednej obudowie (będącej też zbiornikiem soli). Jeśli chcesz mieć większy zapas soli (żeby nie dosypywać jej co miesiąc- dwa, tylko np. co trzy-cztery miesiące) to musisz poszukać oddzielnego zbiornika na sól.

W obecnych czasach 90% rzeczy robionych jest w Chinach więc chyba to żaden argument o miejscu produkcji, pytanie czy jest to dobre. Czy możesz zaproponować coś alternatywnego wraz z cenami?

Jastrząb
06-12-2013, 12:01
I jeszcze jedno pytanie bo kier-bud mnie zaskoczył. Jak to w końcu jest z tym odbiorem własnej studni, musi być wg aktualnego prawa badanie wody przez sanepid czy nie? I z jakich przepisów to wynika, czy one się od ostatniego poruszania tutaj tego tematu (z 1,5 roku temu) nie zmieniły?
Przepisy to jedno, praktyka to drugie. Idz do swojego nadzowu budowlanego i spytaj jakie sa dokumenty potrzebne do zgloszenia zakonczenia budowy.

marcin

qbek17
06-12-2013, 12:30
W obecnych czasach 90% rzeczy robionych jest w Chinach więc chyba to żaden argument o miejscu produkcji, pytanie czy jest to dobre. Czy możesz zaproponować coś alternatywnego wraz z cenami?

Nie mówię, że to źle działa :) Masz gwarancję na całe urządzenie i to powinno zapewnić Ci spokój.

Alternatywnie możesz zapytać w najbliższej firmie o "składaka" z konkretnych części (głównie głowica i jonit). Przykłady takich urządzeń:
http://prowater.com.pl/zmiekczacz-wody-pws30-prestige.php
http://aqua-soft.com.pl/zmiekczanie-wody.html?cat=70
http://uzdatniamywode.pl/klienci-indywidualni/zmiekczanie-wody-zmiekczacze-do-wody/econet-fzm/

Każde z nich może być dopasowane wielkością do Twoich potrzeb więc najlepiej zadzwonić i dopytać o cenę.

arci123
06-12-2013, 13:04
bardzo dziękuję za info,

właśnie wczoraj wymontowaliśmy anodę magnezową ( zużyła się całkowicie ), napuściliśmy do zasobnika kila litrów acze i wpuściliśmy do obiegu, wypłukując badziewie które się osadziło. Po przekukaniu trzykrotnym, woda jak na razie nie śmierdzi, czuć za to taki zapach metaliczny. Postanowiłem zagłębić wiedzę z tej dziedziny bo problem ten doprowadza mnie do pasji. I dziękuj losowi, że są takie osoby które chcą się dzielić swoją wiedzą. Pozwolę się podzielić swoimi problemami z kolumnami, które też przysparza problem.

Pozdrawiam serdecznie

radosny mocarz
06-12-2013, 13:24
dzięki za info, a czy jest coś sensownego na rynku do 2 tyś pln?

mk44arty
06-12-2013, 20:36
Witajcie, czy ktoś mógłby rzucić okiem na moje wyniki.
Byłem dziś w sanepidzie, odebrałem wyniki, miła pani tak się rozgadała że miałem wrażenie, że po łyku tej wody będę już trupem. Woda ze studni głębinowej zrobionej w tym roku, trochę już z niej wypompowałem ale nie było to ciągle, raz na jakiś czas po 1000 L. a zaraz po wierceniu woda lała się prawie cały dzień.
Nie mam przy sobie wszystkich wyników ale z tego co pamiętam przekroczony był:
jon amonowy norma podana to 0.5 u mnie 0.95
żelazo norma podana 200 u mnie 360
mangan norma podana 50 u mnie 86
twardość 346

bakteriologia czysta
ph, zapachu i klarowności nie miałem badanych nie wiedzieć czemu. Woda jest czyściutka i przejrzysta ale ma wyczuwalny taki jajczany aromat.
Czy takie wyniki mogą już powiedzieć coś o jakości tej wody? , czy jest aż tak źle ? jestem jeszcze na etapie gdzie mogę podpiąć się do wodociągu, ale na studnie i doprowadzenie do domu już swoje wydałem...

qbek17
06-12-2013, 21:14
Witajcie, czy ktoś mógłby rzucić okiem na moje wyniki.
Byłem dziś w sanepidzie, odebrałem wyniki, miła pani tak się rozgadała że miałem wrażenie, że po łyku tej wody będę już trupem. Woda ze studni głębinowej zrobionej w tym roku, trochę już z niej wypompowałem ale nie było to ciągle, raz na jakiś czas po 1000 L. a zaraz po wierceniu woda lała się prawie cały dzień.
Nie mam przy sobie wszystkich wyników ale z tego co pamiętam przekroczony był:
jon amonowy norma podana to 0.5 u mnie 0.95
żelazo norma podana 200 u mnie 360
mangan norma podana 50 u mnie 86
twardość 346

bakteriologia czysta
ph, zapachu i klarowności nie miałem badanych nie wiedzieć czemu. Woda jest czyściutka i przejrzysta ale ma wyczuwalny taki jajczany aromat.
Czy takie wyniki mogą już powiedzieć coś o jakości tej wody? , czy jest aż tak źle ? jestem jeszcze na etapie gdzie mogę podpiąć się do wodociągu, ale na studnie i doprowadzenie do domu już swoje wydałem...
Nie jest tak tragicznie. Ale na pewno jakaś filtracja do tego się przyda. Szkoda, że nie ma wyniku pH (swoją drogą to podstawowe badanie - powinno być). Opcji filtrowania takiej wody masz sporo (odżelaziacz, zmiękczacz, napowietrzanie, zeolity, multijonity). Pytanie jakie masz ograniczenia - pompa, hydrofor, szambo, POŚ, ilość miejsca, wymagania, itp?

mk44arty
06-12-2013, 21:57
Na razie mam tylko pompę w studni (ma takie parametry Qmax 35l/min, Ps max 15 bar- jeśli o to w ogóle chodzi) będzie kanalizacja miejska, a kotłownia bez przepychu 3 x 2,15 bedzie w niej kocioł z zasobnikiem i rekuperator, reszta do zagospodarownia. Dlatego wziąłem się teraz za wodę, żeby to jakoś z głową wszytko zaprojektować.
Czy powinienem zrobić jeszcze badanie PH ?

kori
07-12-2013, 15:14
witam, woda z wodociagów.
wodociągi twierdzą, ze woda jest sredni otwarda cokolwiek to dla nich znaczy.
Mysle o zastosowaniu uzdatniacza.
Zawsze to miększa woda, łatwiej utrzymać czystosć kabiny, mniej kamienia na bateriach etc.
Co sądzicie o uzdatniaczu Keller??
koszt około 1500zł

qbek17
07-12-2013, 21:40
witam, woda z wodociagów.
wodociągi twierdzą, ze woda jest sredni otwarda cokolwiek to dla nich znaczy.
Mysle o zastosowaniu uzdatniacza.
Zawsze to miększa woda, łatwiej utrzymać czystosć kabiny, mniej kamienia na bateriach etc.
Co sądzicie o uzdatniaczu Keller??
koszt około 1500zł

Kellera już przerabialiśmy na forum - najtańsza chińszczyzna, ale o ile nie zamierzasz pić tej wody bez przegotowania to pewnie wystarczy.
Żeby dobrać/ustawić zmiękczacz wypadałoby znać konkretną twardość, a nie tylko, że jest średnio twarda - wystarczy zwykły test kropelkowy (często jest w zestawie ze zmiękczaczem).

qbek17
07-12-2013, 22:02
Na razie mam tylko pompę w studni (ma takie parametry Qmax 35l/min, Ps max 15 bar- jeśli o to w ogóle chodzi) będzie kanalizacja miejska, a kotłownia bez przepychu 3 x 2,15 bedzie w niej kocioł z zasobnikiem i rekuperator, reszta do zagospodarownia. Dlatego wziąłem się teraz za wodę, żeby to jakoś z głową wszytko zaprojektować.
Czy powinienem zrobić jeszcze badanie PH ?
Najprostsze rozwiązanie (wcale nie najtańsze) to jeden filtr z multijonitem - zmiękczy wodę, usunie amoniak, żelazo i mangan. Regeneracja solanką, prosta instalacja, nie wymaga solidnego płukania. Żywotność złoża to według producenta 5-10 lat, ale raczej bym obstawiał 3-5.
Jeśli nie chcesz zmiękczać wody to wystarczy hydrofor, napowietrzenie i duży filtr mechaniczny (np. Big Blue), ale to wymaga sporo miejsca na hydrofor i może generować spore straty ciśnienia. No i wymiana wkładów z czasem może sporo kosztować.

mk44arty
08-12-2013, 07:58
Witaj qbek17, dzięki za wskazówki. Czy możesz podlinkować takie urządzenie z multijonitem, jakoś google nie chce mi dziś pomóc, tak żebym coś mógł o tym przeczytać jak to działa itd, (dobrej marki ;))

Wojteksw
08-12-2013, 13:24
Witam
Skoro pojawiłem się na forum, to potrzebuje fachowej porady.
Chciałbym zakupić urządzenie do usuwania żelaza i manganu, które zmieści się między hydroforem a termą, wolne miejsce wysokość 145 cm, szerokość 40 cm, głębokość 60 cm.
Urządzenie chcę zainstalować w domu jednorodzinnym 4 osoby.
Zbiornik odpływowy szambo, w planach oczyszczalnia biologiczna.
Posiadam własne ujęcie wody, hydrofor z pompą wirnikową SM4.02, ciśnienie robocze 0.15 do 0.3 MPa. Zbiornik hydroforowy 200L.Filtr za hydroforem 10”, Ujęcie wody filtr studzienny 1 1/4" (obawa przed zapchaniem)
Podstawowe wyniki badań wody
https://dl.dropboxusercontent.com/u/237064716/Analiza%20wody.jpg
Po wymianie anody magnezowej w termie pojawił się zapach jaj. Anoda produkcji rzemieślniczej do wymiany na inną.
Zależy mi na usunięciu żelaza i manganu!
Po wstępnym rozpoznaniu dostałem ofertę na Econet FGr 12 złoże Greensand Plus, głowica Clak, zbiornik na nadmanganian potasu. Moje obawy, mało miejsca do zainstalowania tego urządzenia, obawa czy da radę hydrofor i nie zapcha mi się filtr na ujęciu wody. Duże ilości wody do płukania.
Skłaniam się teraz na urządzenie kompaktowe z solanką np: Crystal-ESP 25/OEC-A na złożu Ecomix A, głowica Logix 255/760 lub Viessmann Aquamix-N , nie mam danych o głowicy i złożu, może ktoś zna bliżej to urządzenie.

Bardzo proszę o sugestie na temat wyboru urządzenia, moje preferencje to raczej kompaktowe urządzenie z płukaniem solnym, mam mało miejsca, mniej wody do regeneracji. Głowica z możliwością ustawienia objętościowego niż czasowego.

mk44arty
08-12-2013, 18:02
Witaj qbek17, dzięki za wskazówki. Czy możesz podlinkować takie urządzenie z multijonitem, jakoś google nie chce mi dziś pomóc, tak żebym coś mógł o tym przeczytać jak to działa itd, (dobrej marki ;))

Ok, trochę poczytałem, poznałem trochę nowych pojęć :)
Widzę że rzeczywiście takie urządzenie kompaktowe na złożu CR było by dla mojej wody wystarczające, aż z naddatkiem.
Teraz mam kolejne pytania laika: czy taką stację montuję przed czy za hydroforem (i czy jest to wszystko jedno, czy będzie to zbiornik przeponowy czy hydrofor ) ? ?
Czy wydajność 0,5m3/h , 1m3/h jest wystarczająca na potrzeby 2 lub 3 osobowej rodziny ? (teraz w bloku wychodzi ok 10 kubików na miesiąc)
Co to jest głowica sterująca w wersji czasowej lub objętościowej ?
I dalej prosił bym o podpowiedź jakiejś porządnej firmy, bo widzę że są dość duże rozbieżności cenowe

qbek17
09-12-2013, 08:15
Teraz mam kolejne pytania laika: czy taką stację montuję przed czy za hydroforem (i czy jest to wszystko jedno, czy będzie to zbiornik przeponowy czy hydrofor ) ? ?
Za hydroforem. W przypadku CR lub multijonitów nie ma znaczenia napowietrzanie więc może być zbiornik z przeponą.


Czy wydajność 0,5m3/h , 1m3/h jest wystarczająca na potrzeby 2 lub 3 osobowej rodziny ? (teraz w bloku wychodzi ok 10 kubików na miesiąc) 1 m3/h to wydajność chwilowa. To daje ok 16 l/min czyli spokojnie 2 krany jednocześnie możesz używać.Jak weźmiesz więcej to też przez chwilę da radę (w samym filtrze jest zapas wody). 10 m3 miesięcznie to zużycie średnie - to ci jest potrzebne, żeby dobrać wielkość filtra (tzn jego zdolność pomiędzy regeneracjami). Przykładowo jak chcesz mieć jedną regenerację na tydzień, to dobierasz filtr tak żeby przepuścił ok 2,5 m3 zanim się wyczerpie.

Co to jest głowica sterująca w wersji czasowej lub objętościowej ?
Wersja czasowa nie ma wodomierza i włącza regenerację co stałą liczbę dni (np. co tydzień). Wersja objętościowa - co stałą objętość wody (czyli np. co 2,5 m3). W Twoim przypadku lepsza będzie objętościowa.

I dalej prosił bym o podpowiedź jakiejś porządnej firmy, bo widzę że są dość duże rozbieżności cenowe

Masz spory wybór - możesz kupić sam filtr (np. w sklepie internetowym) ale musisz mieć kogoś do zamontowania i uruchomienia. Możesz wybrać lokalną firmę, która dobierze, zamontuje, uruchomi i da jakąś formę gwarancji na efekty (u Ciebie jest dość prosty przypadek więc nie powinno być to krytyczne).

qbek17
09-12-2013, 08:21
Witam
Skoro pojawiłem się na forum, to potrzebuje fachowej porady.
Chciałbym zakupić urządzenie do usuwania żelaza i manganu, które zmieści się między hydroforem a termą, wolne miejsce wysokość 145 cm, szerokość 40 cm, głębokość 60 cm.
Urządzenie chcę zainstalować w domu jednorodzinnym 4 osoby.
Zbiornik odpływowy szambo, w planach oczyszczalnia biologiczna.
Posiadam własne ujęcie wody, hydrofor z pompą wirnikową SM4.02, ciśnienie robocze 0.15 do 0.3 MPa. Zbiornik hydroforowy 200L.Filtr za hydroforem 10”, Ujęcie wody filtr studzienny 1 1/4" (obawa przed zapchaniem)
Podstawowe wyniki badań wody
Po wymianie anody magnezowej w termie pojawił się zapach jaj. Anoda produkcji rzemieślniczej do wymiany na inną.
Zależy mi na usunięciu żelaza i manganu!
Po wstępnym rozpoznaniu dostałem ofertę na Econet FGr 12 złoże Greensand Plus, głowica Clak, zbiornik na nadmanganian potasu. Moje obawy, mało miejsca do zainstalowania tego urządzenia, obawa czy da radę hydrofor i nie zapcha mi się filtr na ujęciu wody. Duże ilości wody do płukania.
Skłaniam się teraz na urządzenie kompaktowe z solanką np: Crystal-ESP 25/OEC-A na złożu Ecomix A, głowica Logix 255/760 lub Viessmann Aquamix-N , nie mam danych o głowicy i złożu, może ktoś zna bliżej to urządzenie.

Bardzo proszę o sugestie na temat wyboru urządzenia, moje preferencje to raczej kompaktowe urządzenie z płukaniem solnym, mam mało miejsca, mniej wody do regeneracji. Głowica z możliwością ustawienia objętościowego niż czasowego.

Filtr z Greensandem wyklucza oczyszczalnię biologiczną.
Jeśli masz zapach jaj to raczej daruj sobie filtry z CR (nie ruszają siarkowodoru, a często zapach jest jeszcze silniejszy). Pozostają filtry z multijonitami (np. Ecomix, AquaMulti).
Moim zdaniem nie warto dopłacać za filtry z logo Viessmana bo w środku to ten sam towar co w innych, a kosztuje dużo więcej.
Możesz też pomyśleć o samym odżelaziaczu (tylko z płukaniem wstecznym, bez regeneracji chemicznej) - byłaby to najzdrowsza opcja pod kątem oczyszczalni biologicznej, ale wymaga sporo wody do płukania (i silnej pompy).

Jastrząb
09-12-2013, 08:57
Po wymianie anody magnezowej w termie pojawił się zapach jaj. Anoda produkcji rzemieślniczej do wymiany na inną.
Wymien na przeciwpradowa. Jest drozsza, ale sie tez nie zuzywa. Czesto pomaga na siarkowodor, jesli ten sie objawia tylko w wodzie cieplej.



Zależy mi na usunięciu żelaza i manganu!
Po wstępnym rozpoznaniu dostałem ofertę na Econet FGr 12 złoże Greensand Plus, głowica Clak, zbiornik na nadmanganian potasu.
A ja z wlasnego doswiadczenia odradzam ta firme. Jesli sie przez 3 lata nie ucywilizowali to Cie po prostu zostawia z problemami jesli by sie takie pojawily.

marcin

kori
09-12-2013, 09:13
dzieki za odp.
swoją droga jak ajest procedura badania wody??
i ile kosztuje badanie sanepid???

Jastrząb
09-12-2013, 09:30
dzieki za odp.
swoją droga jak ajest procedura badania wody??
i ile kosztuje badanie sanepid???
Jesli chcesz zbadac tylko twardosc, to nalewasz zimnej wody do butelki 0,5litra po wodzie minerlanej i zanosisz.
Sanepid jest generalnie drogi, za badanie pojedyczego parametru zaplacisz pewnie kilkadziesiac PLN. Firmy od uzdatniania, lokalne wodociagi zbadaja to za pol ceny. Za tyle to pewnie kupisz test kropelkowy zeby z wystarczajaca precyzja okreslic to samemu w domu.
Prosciej zadzownic do wodociagu i zapytac jaka maja twardosc wody. Musza Ci udostepnic taka informacje. Troche precyzyjniej niz "srednio twarda". Pytaj o konkretna wartosc w mg, stopniach niemieckich itp.

marcin

forgetit
09-12-2013, 09:39
Sanepid nie bada wody, mogą cie skierować do laboratorium, które to zrobi.
I w efekcie dostajesz np. taki wynik jak ja i nie bardzo wiadomo co teraz zrobić:

Barwa mgPt/l 5,8
Odczyn (pH) - 7,4
Mętność NTU 2,0
Przewodność elektryczna właściwa (PEW) |jS/cm 440,3
Jon amonowy (NH4 + ) mg/l 0,15
Azotyny (N02") mg/l <0,05
Mangan (Mn) mg/l 0,225
Azotany (N03") mg/l <4,0
Żelazo (Fe) mg/l 0,696
Twardość ogólna mgCaC03/l 232,0
Utlenialność mg/l 8,2
Siarczany (S04 2") mg/l 68,0
Chlorki (Cl ) mg/l 17,0

Do tego pompa 2m3/h i ciśnienie 2,5bara z hydroforem przepływowym 300l.
Popłuczyny odprowadzone do rozsączkowania ZA POŚ.
Zużycie wody ok. 600l/dobę.

Ktoś coś poradzi?

Jastrząb
09-12-2013, 10:14
Sanepid nie bada wody, mogą cie skierować do laboratorium, które to zrobi.
Oj chyba jednak bada. Sa odzialy/biura gdzie fizycznie nie badaja, tylko zajmuja sie papierkami.



I w efekcie dostajesz np. taki wynik jak ja i nie bardzo wiadomo co teraz zrobić:

Barwa mgPt/l 5,8
Odczyn (pH) - 7,4
Mętność NTU 2,0
Przewodność elektryczna właściwa (PEW) |jS/cm 440,3
Jon amonowy (NH4 + ) mg/l 0,15
Azotyny (N02") mg/l <0,05
Mangan (Mn) mg/l 0,225
Azotany (N03") mg/l <4,0
Żelazo (Fe) mg/l 0,696
Twardość ogólna mgCaC03/l 232,0
Utlenialność mg/l 8,2
Siarczany (S04 2") mg/l 68,0
Chlorki (Cl ) mg/l 17,0

Do tego pompa 2m3/h i ciśnienie 2,5bara z hydroforem przepływowym 300l.
Popłuczyny odprowadzone do rozsączkowania ZA POŚ.
Zużycie wody ok. 600l/dobę.

Ktoś coś poradzi?
Z sanepidu dostalbys podobny wynik. Chyba ze sie spodziewales od sanepidu ulotki z konkretnym modelem filtra jaki trzeba zastosowac?

A z wynikami trzeba sie przejsc do kilku firm od uzdatniania wody, zebrac oferty a potem je pokazac tutaj.

Nie ma roznicy czy odprowadisz popluczyny do POS'a czy czy do drenazu. W obu przypadkach nie mozesz uzyc odzelaiacza regenerowanego utleniaczem. W drenazu wszak takze kwitnie tlenowe zycie biologiczne.

marcin

forgetit
09-12-2013, 10:30
Oj chyba jednak bada. Sa odzialy/biura gdzie fizycznie nie badaja, tylko zajmuja sie papierkami.

Pytałem w dwóch oddziałach, oba mnie skierowały do zewnętrznego laboratorium.


Z sanepidu dostalbys podobny wynik. Chyba ze sie spodziewales od sanepidu ulotki z konkretnym modelem filtra jaki trzeba zastosowac?

A z wynikami trzeba sie przejsc do kilku firm od uzdatniania wody, zebrac oferty a potem je pokazac tutaj.

A to, to skorzystałem z okazji i podpiąłem własne wyniki z nadzieją na poradę. Firmy, które pytałem mają wyraźny problem z utlenianiem. Rozbieżność w cenach za zestawy do uzdatniania od 5tys. (MultiFILTr A/MF Optima) do 12tys (FILTR MULTIFUNKCYJNY COSMOWATER PLUS + FILTR MULTIFUNKCYJNY COSMOWATER PLUS) i jestem trochę skołowany.


Nie ma roznicy czy odprowadisz popluczyny do POS'a czy czy do drenazu. W obu przypadkach nie mozesz uzyc odzelaiacza regenerowanego utleniaczem. W drenazu wszak takze kwitnie tlenowe zycie biologiczne.

A tego to nie wiedziałem.

Jastrząb
09-12-2013, 10:41
Pytałem w dwóch oddziałach, oba mnie skierowały do zewnętrznego laboratorium.
To Ci cos zle powiedzieli. Tymi recami wozilem kiedys wode do sanpeidu w warszawie do badania.



A to, to skorzystałem z okazji i podpiąłem własne wyniki z nadzieją na poradę. Firmy, które pytałem mają wyraźny problem z utlenianiem. Rozbieżność w cenach za zestawy do uzdatniania od 5tys. (MultiFILTr A/MF Optima) do 12tys (FILTR MULTIFUNKCYJNY COSMOWATER PLUS + FILTR MULTIFUNKCYJNY COSMOWATER PLUS) i jestem trochę skołowany.


Ja Ci na utlenialnosc nic nie podpowiem.

W osadniku masz procesy beztlenowe, opadaja zanieczyszczania mechaniczne itp, a w drenazu tlenowe. Mowiac oglednie, po osadniku masz sklarowany sciek, po drenazu oczyszczony.


marcin

prong3
09-12-2013, 12:48
Witam

Użytkuje od 2 tygodni zmiękczacz clack c25 oparty na głowicy Clack WS1 w wersji CI.

Po zakupie wykonałem regenerację w trybie ręcznym i jestem zaskoczony głośnością podczas fazy backwasch. W tej fazie powstaje specyficzny gwizd jak gdyby leciało powietrze pomieszne z wodą pod ciśnieniem co powoduje taki specyficzny szum (gwizd). Słuchać to na na króćcu który odpowiada za odprowadzania popłuczyn do kanalizacji.

Ustawienia posczególnych faz regeneracji:
backwasch 8min dn brine 60min backwasch 8min rinse 4min fill 4.5min

Jeśli u kogoś występowało podobne zjawisko głosnego gwizdu i sobie z tym poradził proszę o poradę.

pozdrawiam

kori
09-12-2013, 13:05
ok mam wyniki z energetyki:
twardość 145mg
stopnie niemieckie 8,12
miligramo-równoważnik 2,9

co uważacie o tych wynikach??

Jastrząb
09-12-2013, 13:21
ok mam wyniki z energetyki:
twardość 145mg
stopnie niemieckie 8,12
miligramo-równoważnik 2,9

co uważacie o tych wynikach??
Stosunkowo nieduza twardosc. Norma dla wodociagow to 60-500mg. Ale po zmiekczeniu do 0 zauwazysz roznice w osadach, na kabinie prysznicowej w czajniku itp.
Ja mialem 220mg, to kamien juz widac przy kranach, w czajniku wlasnie.

Czy bedziesz zmiekczal to juz Twoja decyzja.


marcin

kori
09-12-2013, 13:31
co radzicie, czy jest sens przy takich parametrach??

Marczak
09-12-2013, 13:42
co radzicie, czy jest sens przy takich parametrach??
Jak chcesz mieć spokój z kamieniem, a nie będziesz "głodował" wydając 2000-2500zł to bierz. To jest komfort. Różnicę odczujesz w zlewach/bateriach/kafelkach/prysznicu. Do tego żywotność pralki/zmywaki/ekspresów do kawy/żelazka. Oczywiście brak kamienia w czajniku.

kori
09-12-2013, 13:45
dzieki za odpowiedź.
Co moglibyście doradzic, tj. jaki model.
Chodzi o coś sprawdzonego.

z góry dziękuje

Wojteksw
09-12-2013, 14:57
Filtr z Greensandem wyklucza oczyszczalnię biologiczną.
Jeśli masz zapach jaj to raczej daruj sobie filtry z CR (nie ruszają siarkowodoru, a często zapach jest jeszcze silniejszy). Pozostają filtry z multijonitami (np. Ecomix, AquaMulti).
Moim zdaniem nie warto dopłacać za filtry z logo Viessmana bo w środku to ten sam towar co w innych, a kosztuje dużo więcej.
Możesz też pomyśleć o samym odżelaziaczu (tylko z płukaniem wstecznym, bez regeneracji chemicznej) - byłaby to najzdrowsza opcja pod kątem oczyszczalni biologicznej, ale wymaga sporo wody do płukania (i silnej pompy).
W dniu wczorajszym miałem chwilę czasu i ustawiłem na podgrzewaczu wody 85 stopni, po kilku godzinach wodę spuściłem i ustawiłem na mniejszą temperaturę. Subiektywne odczucie - woda mniej cuchnie siarkowodorem. Powoli jednak będę szukał anody przeciwprądowej.
W sprawie urządzenia do usuwania żelaza i manganu zawężam poszukiwania do złoża Ecomix A lub C, butli 10x30 lub 10x35, obudowy oraz głowicy 255/760 lub 255/762 sterowanie objętościowe. Jeżeli ktoś wie co siedzi w środku Viessmana Aquamix-N (butla, złoże, głowica) będę wdzięczny, obecnie można dostać w przystępnej cenie.
Pozdrawiam
Wojtek

Jastrząb
09-12-2013, 15:16
W dniu wczorajszym miałem chwilę czasu i ustawiłem na podgrzewaczu wody 85 stopni, po kilku godzinach wodę spuściłem i ustawiłem na mniejszą temperaturę. Subiektywne odczucie - woda mniej cuchnie siarkowodorem. Powoli jednak będę szukał anody przeciwprądowej.
Mialem to samo. Wymiana calej wody (spueszczenie wsyztkiego ze zbiornika) na pare dni pomagalo. Ale potem wracalo do normy. Przegrzewanie nie pomagalo, wymiana anody u mnie pomogla raz na zawsze, co potwierdzilo ze zapach nie byl pochodzenia biologicznej raczej.

Edit: Na probe mozesz po prostu wyjac kompletenie na tydzien anode magnezowa. Spuscic wode, przeplukac zbiornik. Jak smrod nie powroci, to znaczy ze to jest dobry kierunek. Przez tydzien zbiornika nie zamordujesz, a bedziesz wiedzial czy inwestycja w anode tytanowa ma sens, a jest to wypadek paruset PLN.

marcin

Wojteksw
09-12-2013, 17:14
Bardzo proszę o wyjaśnienie kiedy ma być hydrofor bez napowietrzania, a kiedy wskazane jest napowietrzanie, bo już się pogubiłem.
Czy dla urządzenia kompaktowego ze złożem Ecomix A lub C albo AquaMulti, może być hydrofor ze zbiornikiem emaliowanym wewnątrz 200l (jest tam poduszka powietrzna)
Czy taki hydrofor zaliczamy do hydroforu z napowietrzeniem.

Jastrząb
09-12-2013, 18:10
Bardzo proszę o wyjaśnienie kiedy ma być hydrofor bez napowietrzania, a kiedy wskazane jest napowietrzanie, bo już się pogubiłem.
Czy dla urządzenia kompaktowego ze złożem Ecomix A lub C albo AquaMulti, może być hydrofor ze zbiornikiem emaliowanym wewnątrz 200l (jest tam poduszka powietrzna)
Czy taki hydrofor zaliczamy do hydroforu z napowietrzeniem.
Napowietrzanie mozna zrealizowac tylko gdy hydrofor jest bez gumowego worka + ocynkowany albo na bogato, z nierdzewki. Woda w takim zbiorniku bezposrednio styka sie z powietrzem, dzieki czemu moze sie mieszac a ewentualny nadmiar powietrza ulatniac a nie utknac wewnatrz worka.

W pewnym uproszczceniu napowietrzania wymagaja wylacznie zloza (wylacznie) odzelaziajace (np. Birm, Pyrolox). Wszelkie zloza regenerowane (odzelaziajace regenerwoane nadmanganianem) badz jonowymienne regenerowane sola, napowietrzenia nie potrzebuja.

marcin

Wojteksw
09-12-2013, 19:43
Jastrząb, napisałeś że jonowymienne regenerowane sola, napowietrzenia nie potrzebują. Ale nadal nie wiem, czy mój hydrofor może być zastosowany do tego typu urządzeń, bo znalazłem takie stwierdzenie, cytuję: UWAGA! warunek konieczny aby urządzenie funkcjonowało poprawnie - hydrofor bez napowietrzania.

mk44arty
10-12-2013, 07:02
dzieki za odp.
swoją droga jak ajest procedura badania wody??
i ile kosztuje badanie sanepid???

Ja za badanie zapłaciłem 400,33 pln
było w tym: Jon amonowy, Azotany, Azotyny, Żelazo, Mangan, Twardość, i bakteriologia.

Procedura jest taka: zgłaszasz się do sanepidu, rejestrujesz zlecenie, dostajesz od nich zestaw odpowiednich buteleczek wraz z instrukcją jak należy pobrać próbki. Oni to potem wysyłają do laboratorium w moim przypadku do krk i po tygodniu są wyniki.

Jastrząb
10-12-2013, 07:46
Jastrząb, napisałeś że jonowymienne regenerowane sola, napowietrzenia nie potrzebują. Ale nadal nie wiem, czy mój hydrofor może być zastosowany do tego typu urządzeń, bo znalazłem takie stwierdzenie, cytuję: UWAGA! warunek konieczny aby urządzenie funkcjonowało poprawnie - hydrofor bez napowietrzania.
Pierwszy raz sie spotykam z tym, zeby napowietrzanie mialo zaszkodzic. Tu sie musza fachowcy od jonitow wypowiedziec.

marcin

chemik67
10-12-2013, 08:34
Ja za badanie zapłaciłem 400,33 pln
było w tym: Jon amonowy, Azotany, Azotyny, Żelazo, Mangan, Twardość, i bakteriologia.

Procedura jest taka: zgłaszasz się do sanepidu, rejestrujesz zlecenie, dostajesz od nich zestaw odpowiednich buteleczek wraz z instrukcją jak należy pobrać próbki. Oni to potem wysyłają do laboratorium w moim przypadku do krk i po tygodniu są wyniki.
Strasznie drogo moim zdaniem. Kori z tego co pisał ma wodę wodociągową więc bakteriologie bym odpuścił...

qbek17
10-12-2013, 08:59
Pierwszy raz sie spotykam z tym, zeby napowietrzanie mialo zaszkodzic. Tu sie musza fachowcy od jonitow wypowiedziec.

marcin

Moim zdaniem nie zaszkodzi. Tzn jeśli w wodzie jest żelazo/mangan to jego utlenienie spowoduje wytrącenie nierozpuszczalnych osadów, które mogą blokować jonity (ale tylko mechanicznie, czyli jest to w pewnym stopniu odwracalne podczas regeneracji). Ale po pierwsze jeśli żelaza jest dużo to się nie stosuje jonitów.
W przypadku CR lub mieszanek jonitów (Ecomix, AquaMulti), usuwanie żelaza zachodzi na drodze wymiany jonowej, ale wcześniejsze napowietrzenie/utlenienie żelaza tylko zmniejsza ilość żelaza do zatrzymania na drodze wymiany jonowej. To co się wytrąci i tak zostanie zatrzymane i odpłukane przy regeneracji.

Jastrząb
10-12-2013, 09:25
Moim zdaniem nie zaszkodzi. Tzn jeśli w wodzie jest żelazo/mangan to jego utlenienie spowoduje wytrącenie nierozpuszczalnych osadów, które mogą blokować jonity (ale tylko mechanicznie, czyli jest to w pewnym stopniu odwracalne podczas regeneracji). Ale po pierwsze jeśli żelaza jest dużo to się nie stosuje jonitów.
W przypadku CR lub mieszanek jonitów (Ecomix, AquaMulti), usuwanie żelaza zachodzi na drodze wymiany jonowej, ale wcześniejsze napowietrzenie/utlenienie żelaza tylko zmniejsza ilość żelaza do zatrzymania na drodze wymiany jonowej. To co się wytrąci i tak zostanie zatrzymane i odpłukane przy regeneracji.
Tak mi sie tez wydawalo. Moze im chodzi jeszcze o potencjalne zatykanie inzektora do zasysania solanki przy sporym poziomie zelaza i napowietrzeniu.

marcin

Hytryulik
10-12-2013, 21:10
Tak mi sie tez wydawalo. Moze im chodzi jeszcze o potencjalne zatykanie inzektora do zasysania solanki przy sporym poziomie zelaza i napowietrzeniu.

marcin

Tak i właśnie o to chodzi. Po napowietrzeniu wody na wymiennik idzie wytrącone żelazo które zatyka inżektory i górny kosz. Efektem tego jest brak regeneracji. Ale co może otom wiedzieć człowiek który siedzi w internecie i wychwala w wniebogłosy swoją firmę i to co ma na magazynie do sprzedania bez względu na efekty. Zawsze znajdzie się jeleń co to zafirmuje.
Nie każdy siedzi przy filtrze i patrzy czy on działa.

qbek17
10-12-2013, 21:59
Tak i właśnie o to chodzi. Po napowietrzeniu wody na wymiennik idzie wytrącone żelazo które zatyka inżektory i górny kosz. Efektem tego jest brak regeneracji.

Czyli brak regeneracji przeszkadza tylko przy zastosowaniu jonitów albo CR, a przy zwykłych odżelaziaczach (z regeneracją KMnO4 lub podchlorynem) nie występuje?

Jastrząb
10-12-2013, 21:59
Tak i właśnie o to chodzi. Po napowietrzeniu wody na wymiennik idzie wytrącone żelazo które zatyka inżektory i górny kosz. Efektem tego jest brak regeneracji. Kurcze, tzn ze moje 3.5mg zelaza przez 4 lata pracy gorny kosz to juz chyba z 10razy mi powinno zatkac.



Ale co może otom wiedzieć człowiek który siedzi w internecie i wychwala w wniebogłosy swoją firmę i to co ma na magazynie do sprzedania bez względu na efekty. Zawsze znajdzie się jeleń co to zafirmuje.
Nie każdy siedzi przy filtrze i patrzy czy on działa.Jak to dobrze, ze powrociles na forumowe łono. Nudno juz tu bez Ciebie bylo, zadnych inwektyw, obrazania, glupot pisania.

pozdrawiam
marcin

Hytryulik
11-12-2013, 07:19
Nie strugaj głupa.
Dobrze wiesz że w zwykłym odżelaziaczu nie ma inżektora a kosz górny ma większe szczeliny.
Wszystkie urządzenia które są czymś regenerowane nie tolerują napowietrzania z tego powodu.

Jastrząb
11-12-2013, 08:06
Nie strugaj głupa.
Dobrze wiesz że w zwykłym odżelaziaczu nie ma inżektora a kosz górny ma większe szczeliny.
Wszystkie urządzenia które są czymś regenerowane nie tolerują napowietrzania z tego powodu.
Bzdura. Nie wszystkie. Przez 1.5 roku uzytkowalem greensand'a (z inzektorem) i tez sie nie chcial zatkac. Moj sasiad uzytuje od 4 lata greensanda. Tez nie narzekal.
Nastraszony przez Ciebie nawet kiedys inzektor wyciagnalem dla kontroli - nic na nim nie bylo.
Takoz ta badziewna glowica Clack co to nie ma "silnego silnika" tez sie nie chce zatrzec i zablokowac od nadmiaru utlenionego zelaza.

marcin

Hytryulik
11-12-2013, 08:36
a świstak zawija sreberko

Jastrząb
11-12-2013, 08:45
a świstak zawija sreberko
Zazwyczaj jak Ci sie argumenty konczą to jeszcze od idiotow czy debili wyzywasz. Moge wiedziec skad taka pozytywna zmiana?

pozdrawiam,
marcin

Wojteksw
11-12-2013, 10:40
Panowie, po co się sprzeczacie, każdy trochę poczyta i sam wyciągnie wnioski, a czy zawsze słuszne to dowie się w użytkowaniu sprzętu. Ja uznaję tylko merytoryczne odpowiedzi bo coś konkretnego wnoszą
Wracając do mojego problemu raczej nabędę taki zestaw:
Urządzenie do uzdatniania wody
Zbiornik ciśnieniowy Wave Cyber 10x35, Opcja druga Wave Cyber 10x44
Złoże Ecomix A
Głowica sterująca Clack WS1 CI kpl. z By-pass
Zbiornik solanki prostokątny Clack kpl. 72l.
Sól 11,5l 25 kg.
Jeżeli ktoś ma dobrą dla mnie ofertę zapraszam na PW
Pozdrawiam

qrier0
11-12-2013, 15:45
Witam wszystkich. Jestem tu nowy, a zarejestrowałem się gdyż widzę, że forum użytkują osoby, które mam nadzieje mogą mi pomóc.
Chodzi mi o zbieranie deszczówki a później jej uzdatnienie dla celów gospodarczych.
No właśnie. Czy wodę taką trzeba w ogóle uzdatniać, jeśli ma być wykorzystywana do np. spłukiwania toalet?
Z drugiej jednak strony jeśli woda ma być używana do prania to nie powinna zawierać zbyt dużej ilości żelaza...
Ale czy deszczówka dużo tego żelaza zawiera? Nie jest tak, że deszczówka to woda miękka?
Z góry dzięki za odpowiedzi.

Jastrząb
11-12-2013, 16:48
Witam wszystkich. Jestem tu nowy, a zarejestrowałem się gdyż widzę, że forum użytkują osoby, które mam nadzieje mogą mi pomóc.
Chodzi mi o zbieranie deszczówki a później jej uzdatnienie dla celów gospodarczych.
No właśnie. Czy wodę taką trzeba w ogóle uzdatniać, jeśli ma być wykorzystywana do np. spłukiwania toalet?
Z drugiej jednak strony jeśli woda ma być używana do prania to nie powinna zawierać zbyt dużej ilości żelaza...
Ale czy deszczówka dużo tego żelaza zawiera? Nie jest tak, że deszczówka to woda miękka?
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Bylo o tym w osobnych watkach, pogrzeb troche w tył.
Generalnie podstawowe pytanie jest zawsze takie czy sie to oplaca, co zalezy od zuzycia wody, ilosci domownikow itp.
Tanie takie systemy nie sa ich instalacja idzie w tysiace PLN, wiec o oszczednosciach finansowych mozna mowic w perspektywie wielu lat (10-20, lub wiecej).

Woda musi byc przefiltrowana, bo z dachu Ci scieknie z zanieczyszczeniami, jakimis liscmi, pylkami, drobnym piaskiem. Ale zwykla mechniczna filtracja wystarcza, jesli tej wody nie zamierzasz pic. Jest to woda miekka, a zelaza nie powinna zawierac (twardosc <> zawartosc zelaza).
Czyli musisz miec jakies filtry, ktore trzeba czyscic. Musisz miec pompe ktora wode wypompuje, moze zbiornik (hydrofor). Do tego mozliwosc przelaczania spluczki z zasilenia ze zbiornika na zailenie z wodociagu (co jesli dluuuugo nie pada i zbiornik sie skonczy), albo mozliowsc uzupelnienia zbiornika woda wodociagowa na wypadek suszy.

marcin

Wojteksw
15-12-2013, 18:40
Pytanie techniczne
Posiadam wyłącznik ciśnieniowy LCA 2, który powinien pracować w zakresie 0,20-0,35 MPa, faktycznie pracuje w zakresie 0,15-0,32 MPa.
W jaki sposób mogę ustawić aby pracował w zakresie 0,20-0,35 lub trochę więcej. Czy pokazane na fotografii pokrętło przekręcić zgodnie ze strzałką czerwoną (naprężyć bardziej sprężynę) czy zgodnie ze strzałką zieloną (poluzować sprężynę)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/237064716/DSCF2106i.jpg

Wojteksw
15-12-2013, 19:08
Pewnie tak zrobię, jak ciśnienie spadnie do 0,20 MPa, to zacznę kręcić i może się włączy.

Wojteksw
19-12-2013, 10:01
Rozgryzłem załącznik ciśnienia, więc podaje aby ktoś skorzystał.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/237064716/DSCF2126i.jpg

Aby regulować zakres ciśnień powodujących załączenie i wyłączenie, należy poluzować nakrętkę kontrującą (strzałka niebieska foto Nr 2) i wkręcać lub wykręcać śrubę regulacyjną.
Wkręcając zawęża się zakres, wykręcając poszerza.
Pokrętłem pod sprężyną, ustawia się ciśnienie działania - próg. (foto Nr 1)
Obracając pokrętłem tak, by ścisnąć sprężynę, zwiększa się ciśnienie (strzałka czerwona), luzując obniża (strzałka zielona).

Wojteksw
25-12-2013, 11:57
Zestaw zakupiony i uruchomiony, pracuje już 8 dni.
W skład zestawu wchodzi Głowica Clack WS1CI, butla 10x44, złoże Ecomix A, zbiornik solanki Clack 72 l. Regeneracje mam ustawiona na 4 m3, lecz coś mi się wydaje, że jednocześnie jest ustawione 7 dni i w dniu wczorajszym regeneracja się uruchomiła mimo, że pozostało jeszcze około 1 m3 wody . Nie jestem tego pewien bo nie obserwowałem.
W jaki sposób mogę ustawić, aby regeneracja była tylko po określonej objętości wody.

qbek17
25-12-2013, 13:59
W jaki sposób mogę ustawić, aby regeneracja była tylko po określonej objętości wody.
Wciśnij Next i strzałkę w górę - potem w 3. kroku ustaw OFF lub zwiększ liczbę do np. 14 dni.

Wojteksw
25-12-2013, 18:29
Bardzo dziękuję, już ustawiłem. Faktycznie miałem ustawione 7 dni.

torecan
30-12-2013, 21:20
Doradźcie proszę jakie filtry dobrać, w załączeniu wyniki badania wody. Wstępnie poczytałem i myślałem o filtrze mechanicznym, do tego jakis filtr pyrolox + zmiękczacz. Dobrze myślę? Jakie konkretnie filtry wybrać? Dom jednorodzinny, 5 osób. Ujęcie własne.

232461

qbek17
31-12-2013, 09:01
Doradźcie proszę jakie filtry dobrać, w załączeniu wyniki badania wody. Wstępnie poczytałem i myślałem o filtrze mechanicznym, do tego jakis filtr pyrolox + zmiękczacz. Dobrze myślę? Jakie konkretnie filtry wybrać? Dom jednorodzinny, 5 osób. Ujęcie własne.

232461

Woda jest całkiem niezła. Jeśli chcesz stawiać pyrolox to podaj jakieś informacje o pompie bo to ciężkie złoże. Jakie przepływy/zużycia wody masz/przewidujesz (ewentualnie ile punktów odbioru?)

Marczak
31-12-2013, 13:03
Woda jest całkiem niezła. Jeśli chcesz stawiać pyrolox to podaj jakieś informacje o pompie bo to ciężkie złoże. Jakie przepływy/zużycia wody masz/przewidujesz (ewentualnie ile punktów odbioru?)
Kolega pisał, że myśli o tym, a nie, że już chce stawiać ;) Ja sądzę, że przy takich parametrach można działać CR lub Ecomix. Do tego oczywiście filtr osadnikowy.

qbek17
31-12-2013, 15:30
Kolega pisał, że myśli o tym, a nie, że już chce stawiać ;) Ja sądzę, że przy takich parametrach można działać CR lub Ecomix. Do tego oczywiście filtr osadnikowy.
Na takie parametry to może być prawie wszystko ;)
Myślę, że jednak w eksploatacji będzie taniej płukać Pyrolox i oddzielny zmiękczacz, ale to znów kwestia tego co można zrobić ze ściekami...

torecan
31-12-2013, 17:38
No to lejecie miod na moje serce z ta jakoscia wody :)
Juz pisze co i jak. Pompa http://www.wimest.pl/pl/oferta/pompy-wirowe-speroni.html
RSM 60 2,2 kW 400V 180l/min
Do tego ocynkowany pionowy hydrofor 200 dm3
Studnia jest jakas plytka, robila mi to ekipa ktora stawiala budynek, szczerze mowiac to nawet nie wiem, ale pewnie tak z 7m ma odwiert. Zuzycie wody bedzie raczej standardowe, narazie bedzie w budynku mieszkac dwoje doroslych i male dziecko, ale docelowo rodzina 2+3
Troche czytalem, no i na tyle co sam sie moglem doksztalcic w temacie to wyszedl mi taki zestaw jak pisalem w poprzednim poscie. Prosze zatem o Wasza opinie i rady.

qbek17
01-01-2014, 15:18
No to lejecie miod na moje serce z ta jakoscia wody :)
Juz pisze co i jak. Pompa http://www.wimest.pl/pl/oferta/pompy-wirowe-speroni.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wimest.pl%2Fpl %2Foferta%2Fpompy-wirowe-speroni.html)
RSM 60 2,2 kW 400V 180l/min
Do tego ocynkowany pionowy hydrofor 200 dm3
Studnia jest jakas plytka, robila mi to ekipa ktora stawiala budynek, szczerze mowiac to nawet nie wiem, ale pewnie tak z 7m ma odwiert. Zuzycie wody bedzie raczej standardowe, narazie bedzie w budynku mieszkac dwoje doroslych i male dziecko, ale docelowo rodzina 2+3
Troche czytalem, no i na tyle co sam sie moglem doksztalcic w temacie to wyszedl mi taki zestaw jak pisalem w poprzednim poscie. Prosze zatem o Wasza opinie i rady.

Pompa wygląda na solidną więc nie powinno być problemu z płukaniem Pyroloxu. Jeśli masz miejsce na dwa filtry i możesz odprowadzić ścieki z płukania odżelaziacza np. do studni chłonnej to warto postawić odżelaziacz (np. 9x48 lub 10x54) i zmiękczacz (może być kompaktowy).
Trochę martwi mnie ta głębokość studni - tak płytko woda może się błyskawicznie zmienić (np. po roztopach czy solidnym deszczu) i jest niepewna biologicznie (badałeś ją w tym zakresie?).

torecan
01-01-2014, 16:11
Tak, robilem badanie biologiczne i jest zero jakichkolwiek bakterii, w zalaczniku czesc mikrobiologiczna. Nie zdawalem sobie sprawy z tego o czym piszesz i dlatego nie pilnowalem glebokosci odwiertu, na wiosne po roztopach powtorze badanie. Mam miejsca dosc sporo, obok miejsca na filtry jest doprowadzone zasilanie oddzielne, oraz kable sterujace, skretka, tak na wszelki wypadek. Obok tego miejsca mam tez kratke do kanalizacji. Mam szambo, a nie POS wiec mysle, ze tutaj z plukaniem zloza nie bedzie problemu. A czy filtr mechaniczny taki aby wylapal jakies drobiny piasku jest potrzebny? Jezeli tak to jaki brac?

232699

Marczak
01-01-2014, 20:51
Opcji masz kilka:

Korpus big blue 20 cali i wkład mechaniczny (sznurek/pianka) do niego
Cintropur NW 32
Atlas Filtri Hydra
Honeywell F74CS

Filtry z płukaniem wkładów posłużą na dłużej. Nie musisz tak często się bawić w wymianę wkładów. Chińskich korpusów 2 częściowych Ci nie polecam ;)

qbek17
02-01-2014, 08:45
Mam szambo, a nie POS wiec mysle, ze tutaj z plukaniem zloza nie bedzie problemu.
Z samym płukaniem problemu nie będzie, ale jeśli możesz popłuczyny z odżelaziacza wyprowadzić nie do szamba tylko np. do studni chłonnej, to byłaby to czysta oszczędność. Z płukania Pyroloxu nie będzie żadnej chemii, jedynie podwyższona wartość żelaza i manganu, więc to nie zaszkodzi roślinności.
Jeśli nie masz takiej możliwości to może faktycznie taniej (mniej popłuczyn) będzie z użytkowania jednego filtra multifunkcyjnego (np. CR czy Ecomix)?


A czy filtr mechaniczny taki aby wylapal jakies drobiny piasku jest potrzebny? Jezeli tak to jaki brac?
Na pewno nie zaszkodzi. Przykłady już Ci podał Marczak. Osobiście nie inwestowałbym w bardzo drogi filtr jeśli zaraz za nim będziesz miał odżelaziacz/zmiękczacz. Te duże filtry zatrzymają też osady mechaniczne, więc filtr wstępny ma być tylko do ochrony głowicy od naprawdę dużych zanieczyszczeń.

jarett
02-01-2014, 13:24
Czy ktos mógłby mi doradzić w jaki sposób optymalnie skonfigurować stacje zmiękczającą wodę Techwater TW 21/VK (z czujnikiem objętościowym) ?
W sensie jak nastawić te wszystkie czasy przepływów, co ile?
Wodę mam twardą (22 w skali niemieckiej). Zużycie wody - 8m3/mc

Sylwia.SZ
02-01-2014, 15:08
Witam , prosiłabym o pomoc w ewentualnym doborze urządzeń

Mętność: 61 NTU
Odczyn: 6,97 PH
Zelazo: 5,8 mg Fe/dm3
Mangan: 0,69 mg Mn/dm3
Amonowy jon: 0,24 mg NH4/dm3
Azotyny: <GO
Azotany: <GO
Twardość og. 106.0 mg CacO3/dm3

studnia głębinowa 25 metrów
pompa omnigema 40l/min (2400l/h)
instalacja bez hydroforu jedynie zbiornik przeponowy 27l

ewentualnie czy to by zdało egzamin
http://bluewater24.pl/odzelaziacze-odmanganiacze/odzelaziacz-dwuelementowy-ecomix-a-2170.html


witam Panowie,
hydraulik zaproponował mi takie wyjście z sytuacji, czy jest sens to instalować, dodam, że fatycznie nie potrzebuje jej do picia jedynie jako użytkowa

http://hydrolife.pl/pl/p/-HHBB20B-SF-Profesionalny-zetaw-narurowy-zmiekczajaco-odzelaziajacy.-PRODUKT-POLSKIEGO-PRODUCENTA.-EUROPEJSKA-JAKOSC,-NISKA-CENA-WKLADY-W-ZESTAWIE/465

qbek17
03-01-2014, 07:54
witam Panowie,
hydraulik zaproponował mi takie wyjście z sytuacji, czy jest sens to instalować, dodam, że fatycznie nie potrzebuje jej do picia jedynie jako użytkowa

http://hydrolife.pl/pl/p/-HHBB20B-SF-Profesionalny-zetaw-narurowy-zmiekczajaco-odzelaziajacy.-PRODUKT-POLSKIEGO-PRODUCENTA.-EUROPEJSKA-JAKOSC,-NISKA-CENA-WKLADY-W-ZESTAWIE/465 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fhydrolife.pl%2Fpl% 2Fp%2F-HHBB20B-SF-Profesionalny-zetaw-narurowy-zmiekczajaco-odzelaziajacy.-PRODUKT-POLSKIEGO-PRODUCENTA.-EUROPEJSKA-JAKOSC%2C-NISKA-CENA-WKLADY-W-ZESTAWIE%2F465)
To zupełnie nie ma sensu - przy takim poziomie żelaza zbankrutujesz na wkłady, a i wydajność chwilowa takiego filtra będzie znikoma.

Marczak
03-01-2014, 08:00
Niech sobie hydraulik sam taki zestaw zainstaluje. Zmień lepiej fachowca... Przy takim poziomie żelaza trzeba zainstalować porządną stację uzdatniania wody.

qbek17
03-01-2014, 08:08
Czy ktos mógłby mi doradzić w jaki sposób optymalnie skonfigurować stacje zmiękczającą wodę Techwater TW 21/VK (z czujnikiem objętościowym) ?
W sensie jak nastawić te wszystkie czasy przepływów, co ile?
Wodę mam twardą (22 w skali niemieckiej). Zużycie wody - 8m3/mc
Jeśli google dobrze trafia to jest to filtr z głowicą RX - a w niej niewiele możesz ustawić... Czasy regeneracji i co ile ma się płukać zależą od tego jak dużo masz złoża, jaki zbiornik, jakie złoże. Ze strony wynika tylko, że płukanie co ok 2 m3.

zuzica
03-01-2014, 20:49
Dzien dobry,
Mam w mieszkaniu bardzo twarda wode. Dotad jzkos to tolerowalam, ale od niedawna mam dziecko i jego ubranka po praniu sa bardzo szorstkie i sztywne. Nie uzywam plynow do plukania ze wzgledu na zbyt intensywny zapach. Ponadto, kupilam nowy czajnik i juz po 4-krotnym zagotowaniu wody widac osad na dnie, co mnie troche zalamalo.
Czy sa sposoby, by wode zmiekczyc "na wejsciu" tak, aby filtr dzialal i na wode w kuchni i w lazience?
Pozdrawiam,
Zuza

majonez77
03-01-2014, 20:53
Witaj, wszystko można ustawić... regeneracja przy 20l złoża i 22 dH to co około 2.6m3. Czasy poszczególnych cykli również można z optymalizować...

majonez77
03-01-2014, 20:55
Witajmieszkasz w bloku czy w domku jednorodzinnym?

majonez77
03-01-2014, 20:58
Dzien dobry,
Mam w mieszkaniu bardzo twarda wode. Dotad jzkos to tolerowalam, ale od niedawna mam dziecko i jego ubranka po praniu sa bardzo szorstkie i sztywne. Nie uzywam plynow do plukania ze wzgledu na zbyt intensywny zapach. Ponadto, kupilam nowy czajnik i juz po 4-krotnym zagotowaniu wody widac osad na dnie, co mnie troche zalamalo.
Czy sa sposoby, by wode zmiekczyc "na wejsciu" tak, aby filtr dzialal i na wode w kuchni i w lazience?
Pozdrawiam,
Zuza

Witaj mieszkasz w bloku czy w domku jednorodzinnym?

majonez77
03-01-2014, 21:00
Niech sobie hydraulik sam taki zestaw zainstaluje. Zmień lepiej fachowca... Przy takim poziomie żelaza trzeba zainstalować porządną stację uzdatniania wody.

Masz kolego 100% racji!

Marczak
03-01-2014, 22:07
Dzien dobry,
Mam w mieszkaniu bardzo twarda wode. Dotad jzkos to tolerowalam, ale od niedawna mam dziecko i jego ubranka po praniu sa bardzo szorstkie i sztywne. Nie uzywam plynow do plukania ze wzgledu na zbyt intensywny zapach. Ponadto, kupilam nowy czajnik i juz po 4-krotnym zagotowaniu wody widac osad na dnie, co mnie troche zalamalo.
Czy sa sposoby, by wode zmiekczyc "na wejsciu" tak, aby filtr dzialal i na wode w kuchni i w lazience?
Pozdrawiam,
Zuza
Jeżeli chodzi o mieszkanie i instalację wodociągową może być jedynie ciężka sprawa z ciepłą wodą. Chociaż z tego co wiem są już na rynku zmiękczacze ze złożem odpornym na wysokie temperatury. Nie znam jednak tego do końca więc ciężko mi się wypowiadać.

Co do czajnika to możesz sobie zainstalować filtr osmotyczny i pozbędziesz się problemu kamienia w czajniku ;)

zuzica
04-01-2014, 08:30
Mieszkam w bloku... wiem, ze na sam kran w kuchni moge zainstalowac jakis filtr, ale co z woda w lazience? Chodzi mi glownie o pranie...

zuzica
04-01-2014, 08:36
Pralka ciagnie zimna wode, zreszta i tak wode mam podgrzewana piecykiem gazowym. Wiec jesli mozna zainstalowac cos co bedzie zmiekczalo tylko zimna wode na wejsciu do mieszkania, to niczego wiecej do szczescia mi nie trzeba:)

qbek17
04-01-2014, 08:36
Mieszkam w bloku... wiem, ze na sam kran w kuchni moge zainstalowac jakis filtr, ale co z woda w lazience? Chodzi mi glownie o pranie...
Możesz założyć filtr z polifosforanami na wejściu do pralki. Wychodzi na pewno najtaniej z wszelkich innych rozwiązań. Woda nie nadaje się do picia ale jest miękka.
Montaż zmiękczacza w instalacji w bloku jest trudny i nieopłacalny (zazwyczaj są oddzielne piony wody w kuchni i łazience).

qbek17
04-01-2014, 08:54
Pralka ciagnie zimna wode, zreszta i tak wode mam podgrzewana piecykiem gazowym. Wiec jesli mozna zainstalowac cos co bedzie zmiekczalo tylko zimna wode na wejsciu do mieszkania, to niczego wiecej do szczescia mi nie trzeba:)
Jeśli masz doprowadzenie wody jedną rurą to już trochę ułatwia sprawę, ale nadal musisz mieć miejsce na podłączenie się ze zmiękczaczem (dostępne przynajmniej z 30-50cm rury przed piecykiem) i miejsce na postawienie zmiękczacza (zakładając najmniejszy z dostępnych to przynajmniej 50x30 cm podłogi). Nie jest to niewykonalne, ale trochę trudniejsze niż w domku jednorodzinnym.

zuzica
04-01-2014, 13:43
piecyk mam bezpośrednio nad wanną, więc miejsca na montaż czegokolwiek brak. Ponadto do 2015 r. maja likwidować piecyki gazowe i doprowadzać ciepłą wodę miejską, więc faktycznie nie ma to chyba sensu. A jeśli chodzi o ten filtr polifosforanowy - na ile jest on skuteczny - czy faktycznie jest w stanie zmiękczyć wodę? Czy nie lepiej sypać coś bezpośrednio do prania? Myślałam o occie lub sodzie oczyszczonej, ale one mają chyba dodatkowe działanie wybielające, więc niekoniecznie do prania kolorowego... Dlatego myślałam, że może sa jakieś filtry któe można zainstalować na rurze i zmiękczać wodę od razu w całym mieszkaniu...

qbek17
04-01-2014, 21:35
piecyk mam bezpośrednio nad wanną, więc miejsca na montaż czegokolwiek brak. Ponadto do 2015 r. maja likwidować piecyki gazowe i doprowadzać ciepłą wodę miejską, więc faktycznie nie ma to chyba sensu. A jeśli chodzi o ten filtr polifosforanowy - na ile jest on skuteczny - czy faktycznie jest w stanie zmiękczyć wodę? Czy nie lepiej sypać coś bezpośrednio do prania? Myślałam o occie lub sodzie oczyszczonej, ale one mają chyba dodatkowe działanie wybielające, więc niekoniecznie do prania kolorowego... Dlatego myślałam, że może sa jakieś filtry któe można zainstalować na rurze i zmiękczać wodę od razu w całym mieszkaniu...
Dlatego właśnie montaż zmiękczacza w bloku jest problematyczny.
Filtr z polifosforanami nie usuwa twardości z wody tak jak zmiękczacz, ale nie pozwala na wytrącanie się osadów z kamienia. Polifosforany się rozpuszczają więc po jakimś czasie trzeba je uzupełnić. Montuje się to na rurze między zaworem a pralką, wygląd możesz zobaczyć w googlu - wpisz filtr pralkowy. Sam go używam i jest OK.
Sypanie do prania sody nie ma sensu - to nie zmiękczy wody... już lepiej kupić płyn do płukania bez zapachów, itp.

mateuszk
06-01-2014, 00:19
Witajcie

czytam i czytam i coraz mniej wiem :-P - poradźcie proszę co do montażu filtra/filtrów - dom jednorodzinny woda z wodociągu, parametry: 378 mg/l CaCO3, 21,17 stopni niemieckich - czyli raczej dość twarda. Do tego żelazo <4 Sód 179, Siarczany 102, Chlorki 61 i trochę innego badziewia http://www.gzk.wielka-wies.pl/dokumenty/wyniki/Wyniki_Giebultow.pdf - jaki filtr byłby niezbędny? a jaki optymalny?

pozdrowienia

qbek17
06-01-2014, 11:24
Witajcie

czytam i czytam i coraz mniej wiem :-P - poradźcie proszę co do montażu filtra/filtrów - dom jednorodzinny woda z wodociągu, parametry: 378 mg/l CaCO3, 21,17 stopni niemieckich - czyli raczej dość twarda. Do tego żelazo <4 Sód 179, Siarczany 102, Chlorki 61 i trochę innego badziewia http://www.gzk.wielka-wies.pl/dokumenty/wyniki/Wyniki_Giebultow.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.gzk.wielka-wies.pl%2Fdokumenty%2Fwyniki%2FWyniki_Giebultow.pd f) - jaki filtr byłby niezbędny? a jaki optymalny?

pozdrowienia
Według tych badań nie ma w tej wodzie prawie żadnego badziewia ;) Taki poziom żelaza z dużym prawdopodobieństwem oznacza, że woda jest już solidnie odżelaziona.
Twardość może być uciążliwa i możesz się jej pozbyć montując zmiękczacz na wejściu do domu, ale zwróć uwagę na wysoką wartość sodu. Po zmiękczeniu będzie go jeszcze więcej, czyli prawdopodobnie sporo ponad normę. Sód nie jest taki "upierdliwy" jak twardość, ale taka woda nie nadaje się do picia przez dłuższy czas. Rozwiązaniem byłby montaż małej osmozy do oczyszczenia wody pitnej.
Podsumowując: woda jest OK i nadaje się do picia, jeśli chcesz się pozbyć twardości to potrzebny jest zmiękczacz i osmoza do wody pitnej.

Lucasr
07-01-2014, 19:26
Witam,
Proszę o pomoc, ponieważ jestem zainteresowany zakupem zmiękczacza wody. Są głowice sterowane czasowo ,objętościowo oraz czasowo i objętościowo. Ta ostatnia występuje np. w zmiękczaczu COLIBRIS 20 gdzie głowica SCA 19 jest w pełni konfigurowalna przy pierwszym uruchomieniu. Wprowadza się tam parametry jak twardość wody, ilość osób, oraz orientacyjne zużycie wody na osobę no i wychodzi jakaś tam wypadkowa co ile dni lub zależnie od ilości zużytej wody następuje płukanie. I tu moje pytanie : czy taka opcja jest przydatna czy raczej patrzeć na objętościowe sterowanie? Sądząc po cenie to pewnie nie jest to markowa głowica? Zastanawia mnie też zasilanie na baterie (!) Czy żywica Purolite C100E jest OK ? tu link do tego urządzenia :
http://allegro.pl/zmiekczacz-do-wody-colibris-20-nowosc-filtr-i3845857410.html
Proszę aby ktoś fachowym okiem spojżał na to i doradził mi czy warto się tym zajmować.

Ewentualnie alternatywa to http://allegro.pl/zmiekczacz-do-wody-zm-16-lpb-filtr-wstepny-i3845857416.html gdzie jest głowica PENTAIR WATER GE 368 a sterownik GE AUTOTROL USA więc chyba lepszy? Jednak nie jest tak konfigurowalny jak w poprzednim urządzeniu...

Fajnie byłoby, jak by ktoś doradził mi może inny zmiękczacz tak do około 2 tyś zł, jeśli te dwa powyżej okazałyby się lipą? . Proszę wybierać jak dla siebie :)

Dodam, że mam wodę z wodociągu o twardości 19 st niemieckich i 4 osoby. Mam też przydomową oczyszczalnie ścieków , jednak taką bez wpuszczanych bakterii, tylko pracuje tam wentylator membranowy i cały czas napowietrza ścieki. Czy woda z płukania żywicy może być odprowadzana do takiej oczyszczalni? Bo domyślam się, że jednak muszą tam być jakieś bakterie, które robią robotę.

qbek17
08-01-2014, 11:13
Proszę o pomoc, ponieważ jestem zainteresowany zakupem zmiękczacza wody. Są głowice sterowane czasowo ,objętościowo oraz czasowo i objętościowo.
W praktyce są głowice bez wodomierza (czasowe) i z wodomierzem (objętościowe, które można też kontrolować czasowo).


Ta ostatnia występuje np. w zmiękczaczu COLIBRIS 20 gdzie głowica SCA 19 jest w pełni konfigurowalna przy pierwszym uruchomieniu. Wprowadza się tam parametry jak twardość wody, ilość osób, oraz orientacyjne zużycie wody na osobę no i wychodzi jakaś tam wypadkowa co ile dni lub zależnie od ilości zużytej wody następuje płukanie. I tu moje pytanie : czy taka opcja jest przydatna czy raczej patrzeć na objętościowe sterowanie?
To co opisujesz nie wyklucza sterowania objętościowego. To raczej kwestia czy zostawisz głowicy policzenie co ile ma być regeneracja czy zrobisz to sam (lub instalator zrobi to sam). Moim zdaniem lepiej zrobić to świadomie... całe liczenie sprowadza się do jednego dzielenia (pojemność jonowymienna / twoja twardość = objętość między regeneracjami).


Sądząc po cenie to pewnie nie jest to markowa głowica? Zastanawia mnie też zasilanie na baterie (!)
Jest to nowa konstrukcja - w zeszłym roku szukali dystrybutorów na targach. Robią to Francuzi. Może nie jest zła, ale na pewno trudniej będzie znaleźć kogoś ze znajomością jej serwisowania. Pewnie podobnie z częściami zamiennymi. Zasilanie z baterii raczej się nie przyda w naszych warunkach.


Czy żywica Purolite C100E jest OK ? To taka niższa średnia półka... "du*y nie urywa" ale do zmiękczania wystarcza ;)


Ewentualnie alternatywa to ... gdzie jest głowica PENTAIR WATER GE 368 a sterownik GE AUTOTROL USA więc chyba lepszy? Jednak nie jest tak konfigurowalny jak w poprzednim urządzeniu...
Jak już chcesz coś dobrego z USA to poszukaj głowicy Clack CI. Masz tam wszystko konfigurowalne i wszystkie możliwości kontroli nad regeneracją.


Mam też przydomową oczyszczalnie ścieków , jednak taką bez wpuszczanych bakterii, tylko pracuje tam wentylator membranowy i cały czas napowietrza ścieki. Czy woda z płukania żywicy może być odprowadzana do takiej oczyszczalni? Bo domyślam się, że jednak muszą tam być jakieś bakterie, które robią robotę.
Z regeneracji zmiękczacza płyną ścieki zawierające głównie sole wapnia i magnezu. Zależnie od pojemności oczyszczalni, solanka jest rozcieńczana i nie powinna stanowić poważnej przeszkody w działaniu oczyszczalni. Oczywiście jednorazowy zrzut kilku kg soli zabije jakąś część bakterii.

Marczak
08-01-2014, 15:03
Lucasr nie podałeś nigdzie jaką masz konkretnie tą twardość. Czy 16-20 litrów złoża wystarczająco zmiękczy Tą Twoją wodę? Moim zdaniem wydajność tych urządzeń jest mocno ponaciągana. Na rodzinę 4 osobową powinieneś się rozejrzeć za jakimś (dobrym) urządzeniem z 30l kationitu.

Lucasr
08-01-2014, 15:51
Jest to nowa konstrukcja - w zeszłym roku szukali dystrybutorów na targach. Robią to Francuzi. Może nie jest zła, ale na pewno trudniej będzie znaleźć kogoś ze znajomością jej serwisowania. Pewnie podobnie z częściami zamiennymi. Zasilanie z baterii raczej się nie przyda w naszych warunkach.


Pytałem się o serwis i serwis firmy znajduje się w Poznaniu i do dyspozycji jest 3 mobilnych serwisantów. W przypadku dużych odległości wspomagają się zaprzyjaźnionym serwisem z Warszawy i Krakowa. W moim przypadku byłaby to Warszawa. Fakt, że zasilanie z baterii jest zbędne, ale jednocześnie nie wyklucza to tego urządzenia że jest na baterie? Bo domyślam się, że jest to jedyny sposób zasilania. Jakie mogą być wady takiego rozwiązania?




Jak już chcesz coś dobrego z USA to poszukaj głowicy Clack CI. Masz tam wszystko konfigurowalne i wszystkie możliwości kontroli nad regeneracją.


O to już jakiś konkret! Czy w związku z powyższym ten produkt jest mógłby być OK ?

http://allegro.pl/optima-20l-zmiekczacz-usa-ge-760-clack-ws1-i3862817891.html

Lucasr
08-01-2014, 15:53
Lucasr nie podałeś nigdzie jaką masz konkretnie tą twardość. Czy 16-20 litrów złoża wystarczająco zmiękczy Tą Twoją wodę? Moim zdaniem wydajność tych urządzeń jest mocno ponaciągana. Na rodzinę 4 osobową powinieneś się rozejrzeć za jakimś (dobrym) urządzeniem z 30l kationitu.

Podawałem twardość 19 st niemieckich :) a dokładniej 342 mg/l CaCO3/dm3 - chyba jakoś tak.

Ten ma 30l http://allegro.pl/zmiekczacz-waterfilter-denver-30-max-1-8-m3-h-i3790519755.html tylko nie wiadomo jaka głowica...

Spełniający 30l kationitu i głowica jak kolega podał wyżej, to ten byłby idealny tylko cena spora...
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-usa-flamingo-clack-30-by-pass-big-i3840318368.html

Sylwia.SZ
08-01-2014, 21:06
Szukam opinii na temat tej stacji http://bluewater24.pl/odzelaziacze-odmanganiacze/odzelaziacz-dwuelementowy-ecomix-a-2167.html lub http://bluewater24.pl/odzelaziacze-odmanganiacze/odzelaziacz-dwuelementowy-ecomix-a-2168.html

qbek17
09-01-2014, 09:13
Podawałem twardość 19 st niemieckich :) a dokładniej 342 mg/l CaCO3/dm3 - chyba jakoś tak.

Ten ma 30l http://allegro.pl/zmiekczacz-waterfilter-denver-30-max-1-8-m3-h-i3790519755.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-waterfilter-denver-30-max-1-8-m3-h-i3790519755.html) tylko nie wiadomo jaka głowica...

Spełniający 30l kationitu i głowica jak kolega podał wyżej, to ten byłby idealny tylko cena spora...
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-usa-flamingo-clack-30-by-pass-big-i3840318368.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-wody-usa-flamingo-clack-30-by-pass-big-i3840318368.html)

W Denverach jest głowica BNT Czyli chińska produkcja firmy Canature. Całość jest składana w Azji i ja bym się osobiście bardziej obawiał jaki jonit w tym siedzi.

Flamingi to chyba zestaw z firmy Euraqua. Składają to chyba w Belgii. Na pewno pewniejszy produkt niż Denver, ale cena od razu wyższa.


W przypadku dużych odległości wspomagają się zaprzyjaźnionym serwisem z Warszawy i Krakowa. W moim przypadku byłaby to Warszawa. Fakt, że zasilanie z baterii jest zbędne, ale jednocześnie nie wyklucza to tego urządzenia że jest na baterie? Bo domyślam się, że jest to jedyny sposób zasilania. Jakie mogą być wady takiego rozwiązania?
W przypadku głowic Clack czy Fleck masz do dyspozycji serwis każdej firmy, a nie tylko tej jednej. Jak już pisałem - to jest nowość i nie wiadomo czy się przyjmie... czyli czy ktoś jeszcze poza jednym importerem będzie chciał się tą głowicą zajmować.

Baterie to raczej nie może być jedyne źródło zasilania - raczej dodatkowe. I w takim przypadku zysk z takiego rozwiązania jest niewielki... a wad raczej nie widzę. W każdej w miarę nowej głowicy są baterie do podtrzymywania ustawień czy zegara na wypadek przerwy w zasilaniu (ale nie zrobią regeneracji z baterii).

qbek17
09-01-2014, 09:20
Szukam opinii na temat tej stacji http://bluewater24.pl/odzelaziacze-odmanganiacze/odzelaziacz-dwuelementowy-ecomix-a-2167.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbluewater24.pl%2Fo dzelaziacze-odmanganiacze%2Fodzelaziacz-dwuelementowy-ecomix-a-2167.html) lub http://bluewater24.pl/odzelaziacze-odmanganiacze/odzelaziacz-dwuelementowy-ecomix-a-2168.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbluewater24.pl%2Fo dzelaziacze-odmanganiacze%2Fodzelaziacz-dwuelementowy-ecomix-a-2168.html)
Co Cię konkretnie interesuje? Opinia z użytkowania czy opinia o takim zestawie z naszego punktu widzenia? :)

matthan
09-01-2014, 14:05
Witam!
mam pytanie czy Aquamix-N( viessmana) poradzi sobie z takimi parametrami wody:
Żelazo - 5, 38
Mangan - 0,49

I jeszcze jedno: czy jakość soli ( rodzaj, marka) ma znaczenie przy takim urządzeniu?


pozdrawiam serdecznie!
MM

qbek17
09-01-2014, 14:54
Witam!
mam pytanie czy Aquamix-N( viessmana) poradzi sobie z takimi parametrami wody:
Żelazo - 5, 38
Mangan - 0,49

I jeszcze jedno: czy jakość soli ( rodzaj, marka) ma znaczenie przy takim urządzeniu?

Obawiam się, że żelazo przejdzie... nie wiem jaki rozmiar tego filtra masz na myśli, ale istotna jest też twardość wody.

Jakość soli ma małe znaczenie. Tzn wszystkie dostępne sole tabletkowane mają prawie identyczną "zawartość soli w soli", a ewentualne zanieczyszczenia wpływają tylko na częstotliwość mycia zbiornika na sól.

Jastrząb
09-01-2014, 15:11
Obawiam się, że żelazo przejdzie... nie wiem jaki rozmiar tego filtra masz na myśli, ale istotna jest też twardość wody.


Wujek Googiel mowi o 25L zloza.

marcin

qbek17
09-01-2014, 16:17
Wujek Googiel mowi o 25L zloza.
Nie miałem akurat czasu sprawdzać ;) Jeśli tak to na pewno żelazo przejdzie :)

Sylwia.SZ
09-01-2014, 17:43
Co Cię konkretnie interesuje? Opinia z użytkowania czy opinia o takim zestawie z naszego punktu widzenia? :)
Jedno i drugie

qbek17
10-01-2014, 08:13
Jeżeli chodzi o Denvera to z tego co wiem to jest tam złoże wysokiej jakości, tym bardziej, że nigdzie nie ma złych informacji na ten temat w necie. Doczytałem, że Denver to marka zmiękczaczy Puricom, która nie może pozwolić sobie na urządzenia czy elementy wątpliwej jakości. Przynajmniej tak mi się wydaje...

To co znalazłem jeszcze w biurze prasowym dystrybutora:
Zawsze lepiej brzmi, że towar przyszedł z Hiszpanii niż z Chin, ale skąd się wziął w Hiszpanii? Jeśli chodzi o Denvery to akurat mam info z pierwszej ręki (od samego Puricoma), że są w całości składane w Chinach, a oddział w Hiszpanii jest tylko ich "magazynem".
Z tego samego źródła wiem, że jonit w nich stosowany jest marką własną firmy Canature (tak samo jak głowice). Nie jest to produkt najwyższej jakości (nie twierdzę, że nie działa).


Jeżeli chodzi o Flamingi - to, że urządzenie składane jest w Belgii to nic nie znaczy. Większość padliny na RX jest składana w Polsce i co to zmienia w ich jakości?
Akurat w Belgii mają nieco inną "kulturę techniczną" niż w Polsce. Większość firm nie wypuściłaby na rynek czegoś czego nie będą pewni... tylko dlatego żeby było taniej. Jest to oczywiście subiektywna opinia i nie ma jak tego potwierdzić więc lepszym argumentem byłoby sprawdzenie komponentów Flaminga. A składa się on z głowicy Clack'a, Flecka lub Autotrola i złoża monosferycznego (Dowex, Purolite lub Lewatit). To są marki, które ręczą za swoje produkty.

qbek17
10-01-2014, 08:17
Jedno i drugie
Nie są to typowe odżelaziacze - to raczej zmiękczacz z większą tolerancją na żelazo... :)
Najpierw pozbywa się twardości, potem żelaza, manganu i ewentualnie organiki. Minusem może być konieczność zmiękczenia wody do zera i mniejsza pojemność względem zwykłych zmiękczaczy.
Ogólnie takie urządzenia są OK jeśli masz niewielkie przekroczenia kilku parametrów.

tomek001
12-01-2014, 00:10
Witam.
Proszę o porady. Dosyć mocno osadza się kamień na armaturze, w związku z czym mam obawy o sprzęty: piec CO/CWU, pralka, zmywarka. Czy dobrze wyczytałem, że zmiękczacz rozwiąże problem? Myślałem o Viessmann Aquahome 20-N, ale chyba nie jest to najlepszy wybór w tej cenie (ok. 2000zł). Czy poza zmiękczaczem potrzebuję coś jeszcze?
Dom, woda z wodociągu, 4 osoby, zużycie ok. 12m3/miesiąc.

Twardość wody:
mg CaCO3/l 303
mval/l 6,1
mg Ca*+2/l 121,2
milimole Ca 3
stopnie niemieckie (dH) 17
stopnie francuskie 30,3
stopnie angielskie 21,2

Pozostałe parametry wody:
Bakterie grupy coli jtk/100ml 0
Escherichia coli jtk/100ml 0
Enterokoki jtk/100ml 0
Mętność NTU 0,52
Barwa mgPt/l 2,8
Stężenie jonów wodoru (pH) *- 7,36
Przewodność * 531
Zapach *- akceptowalny
Smak *- akceptowalny
Amonowy jon mg/l <0,026
Żelazo mg/l 33
Mangan mg/l 22,9
Chlor wolny mg/l <0,03
Glin mg/l <40
Magnez mg/l 11,5
Sód mg/l 30
Wapń mg/l 98

qbek17
13-01-2014, 07:40
@qbek17 Ja tylko mówię jak jest u mnie. Mam Denvera już ponad rok i żadnych problemów nie mam. W razie co mam gwarancję, ale mam nadzieję, że nie będzie mi dane z niej skorzystać ;)
I życzę Ci obyś nigdy nie musiał sprawdzać tej gwarancji :)
Nie myślę, że wszystko co z Chin to zło, ale uważam, że każdy powinien być świadomy na co się decyduje.

qbek17
13-01-2014, 07:44
Witam.
Proszę o porady. Dosyć mocno osadza się kamień na armaturze, w związku z czym mam obawy o sprzęty: piec CO/CWU, pralka, zmywarka. Czy dobrze wyczytałem, że zmiękczacz rozwiąże problem? Myślałem o Viessmann Aquahome 20-N, ale chyba nie jest to najlepszy wybór w tej cenie (ok. 2000zł). Czy poza zmiękczaczem potrzebuję coś jeszcze?
Dom, woda z wodociągu, 4 osoby, zużycie ok. 12m3/miesiąc.

Twardość wody:
mg CaCO3/l 303
stopnie niemieckie (dH) 17
Tak, zmiękczacz rozwiąże problem kamienia. Zamiast kamienia będzie w wodzie więcej sodu - dlatego woda do picia powinna być dodatkowo odsolona. Najpopularniejszym sposobem jest montaż małego systemu RO (odwróconej osmozy). Na wejściu (przed zmiękczaczem) możesz też dołożyć filtr mechaniczny (korpus 10", wkłady piankowe/sznurkowe).

Jastrząb
13-01-2014, 09:21
Tak, zmiękczacz rozwiąże problem kamienia. Zamiast kamienia będzie w wodzie więcej sodu - dlatego woda do picia powinna być dodatkowo odsolona. Najpopularniejszym sposobem jest montaż małego systemu RO (odwróconej osmozy). Na wejściu (przed zmiękczaczem) możesz też dołożyć filtr mechaniczny (korpus 10", wkłady piankowe/sznurkowe).
Qbek, chyba niewarto tej wody za zmiekczaczem odsalac. Ostatnio szukalem, liczylem i wyszlo mi ze ze zmiekczenia do zero srednio twardej wody (200mg) dostaje w tej wodzie tyle sodu, ze nie warto tego brac pod uwage nawet. Przykladowo: w plastrze szynki jest sodu tyle co w "wiadrze" takiej wody po zmiekczaczu. Wszelaka przetworzona zywnosc zawiera tego sodu duuuuzo wiecej niz woda. Pieczywo, wedliny, jakies keczupy.

marcin

qbek17
13-01-2014, 09:54
Qbek, chyba niewarto tej wody za zmiekczaczem odsalac. Ostatnio szukalem, liczylem i wyszlo mi ze ze zmiekczenia do zero srednio twardej wody (200mg) dostaje w tej wodzie tyle sodu, ze nie warto tego brac pod uwage nawet. Przykladowo: w plastrze szynki jest sodu tyle co w "wiadrze" takiej wody po zmiekczaczu. Wszelaka przetworzona zywnosc zawiera tego sodu duuuuzo wiecej niz woda. Pieczywo, wedliny, jakies keczupy.

marcin
Jasne - masz rację. Piszę tylko, że się podnosi do poziomu blisko granicy normy. To czy to dużo czy mało to inna kwestia ;)
O ile pamiętam (mogę się teraz mylić) to zmiękczenie wody o jeden stopień twardości dodaje do wody ok 8-9 mg sodu.

Jastrząb
13-01-2014, 11:02
Jasne - masz rację. Piszę tylko, że się podnosi do poziomu blisko granicy normy. To czy to dużo czy mało to inna kwestia ;)
O ile pamiętam (mogę się teraz mylić) to zmiękczenie wody o jeden stopień twardości dodaje do wody ok 8-9 mg sodu.
Zgoda ze w takiej wodzie jest wiecej sodu i trzeba byc tego swaidomym. W 1 litrze wody dostane ok 100mg sodu.

Ale jak zjem 2 standardowe kromki chleba z plastrem szynki kazda i odrobina keczupu to dostane .....1200mg sodu. Jakby zezarl big maca i frytki to chyba cos ponad 1500mg sodu dostane (czyli faktycznie wiadro takiej wody). Bede sie upieral wiec, ze duzo latwiej ograniczyc spozycie sodu, ale po za woda.

Z zona majac male dziecko przywyczailismy sie gotowac takie rzeczy jak ziemniaki, ryz, kasze, kompletnie bez soli. Przez 2-3 tygodnie smakowalo dretwo, potem sie organizm przyzwyczail. Goscie jecza ze bez smaku i se dosypuja garsciami soli, a my u innych jeczymy ze za slone :-)

marcin

Vereenka
14-01-2014, 05:56
Problem się zaczyna, jeśli ma się w domu kogoś chorego na nerki i liczy skrupulatnie każdy miligram soli... Ja tak mam :) i ciągle nie wiem, jaki z filtrów odwróconej osmozy warto zamontować pod zlewem... Polećcie coś, będę wdzięczna za podpowiedzi :)

qbek17
14-01-2014, 07:44
Problem się zaczyna, jeśli ma się w domu kogoś chorego na nerki i liczy skrupulatnie każdy miligram soli... Ja tak mam :) i ciągle nie wiem, jaki z filtrów odwróconej osmozy warto zamontować pod zlewem... Polećcie coś, będę wdzięczna za podpowiedzi :)
Akurat odwrócona osmoza działa bardzo skutecznie z sodem (na poziomie 99,9%). W praktyce każdy model będzie skuteczny, różnić się może jakość wykonania i trwałość urządzenia (z tego względu nie polecam najtańszych modeli). Zastanowiłbym się też nad stosowaniem mineralizatora bo on dodaje m.in. sód. Ale w tym przypadku radzę się skonsultować z kimś bardziej doświadczonym w temacie chorób nerek.

kasiasz1230
14-01-2014, 10:02
Akurat odwrócona osmoza działa bardzo skutecznie z sodem (na poziomie 99,9%). W praktyce każdy model będzie skuteczny, różnić się może jakość wykonania i trwałość urządzenia (z tego względu nie polecam najtańszych modeli). Zastanowiłbym się też nad stosowaniem mineralizatora bo on dodaje m.in. sód. Ale w tym przypadku radzę się skonsultować z kimś bardziej doświadczonym w temacie chorób nerek.
Jakie wiec konkretne modele byś polecił?

qbek17
14-01-2014, 10:49
Jakie wiec konkretne modele byś polecił?
Tu nie ma czegoś takiego jak konkretny model... Każdy producent robi swoje modele, które w większości zbudowane są z tych samych komponentów. Różnica w obudowie czy kolorze wkładów nie robią różnicy od strony technologicznej. Dużo ważniejsze niż nazwa modelu jest dbanie o regularną wymianę wkładów i membran, bo to one zatrzymują zanieczyszczenia (czyli realnie wpływają na jakość i wydajność urządzenia).

Marczak
14-01-2014, 11:17
Różnica w obudowie czy kolorze wkładów nie robią różnicy od strony technologicznej.
Nie mogę się z Tobą zgodzić. Widziałeś osmozy z allegro RO7 za 300zł? Przecież widać, że to chłam na pierwszy rzut oka. Doba lampa UV kosztuje dużo więcej. Poza tym komponenty, z których wykonany jest filtr też mają spore znaczenie. Nie mówiąc już o jakości membrany czy wkładów. Spotkałem się z sytuacją, że znajomemu woda dosłownie śmierdziała po przefiltrowaniu wody takim "pro" urządzeniem z allegro.

Oczywiście nie przeczę, że bardzo ważna jest regularna wymiana wkładów czy dezynfekcja filtra. Nie mówię też, że trzeba kupować system za kilka tysięcy złotych, ale dobry filtr RO może kosztować ~1000zł.

qbek17
14-01-2014, 11:44
Może zbyt ogólnie to napisałem... Chodziło mi o to, że "co do zasady" działają tak samo i nie różnią się metodą oczyszczania wody. Co do jakości to oczywiście jest różnica, najlepiej widoczna po cenie (dlatego pisałem, że nie polecam tych najtańszych).
Sam używam w domu "taniej" osmozy ale jej koszt to ok 600 PLN. I nie jest idealna, bo np. słychać działanie zaworu czy szum wody. Ale jakbym kupił wersję zabudowaną, z kolorowymi wkładami to woda nadal byłaby filtrowana w ten sam sposób :)

Nie widziałem jeszcze lamp UV czy pompek w najtańszych zestawach i oczywiście masz rację, że dobra lampa kosztuje więcej.

tomek001
14-01-2014, 13:19
Dzięki za porady. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru samego zmiękczacza.
Ilość sodu wydaje mi się do zaakceptowania - nie mam zamiaru zmiękczyć wody do zera.

Brend
15-01-2014, 13:21
Witam,
Mam takie pytanko dotyczące doboru urządzeń do uzdatniania wody głębinowej z nadmiarem żelaza i manganu. Dodatkowo niewielka ilość bakterii oraz obecność siarkowodoru (woda śmierdzi zgniłymi jajami). Co najważniejsze woda ma być przeznaczona dla użytku i picia w domu jednorodzinnym dla 6 osób w tym dla niemowląt. Co radzicie oprócz filtrów mechanicznych i odżelaziaczy z naciskiem na bakterie i siarkowodór ?

Jastrząb
15-01-2014, 13:55
Witam,
Mam takie pytanko dotyczące doboru urządzeń do uzdatniania wody głębinowej z nadmiarem żelaza i manganu. Dodatkowo niewielka ilość bakterii oraz obecność siarkowodoru (woda śmierdzi zgniłymi jajami). Co najważniejsze woda ma być przeznaczona dla użytku i picia w domu jednorodzinnym dla 6 osób w tym dla niemowląt. Co radzicie oprócz filtrów mechanicznych i odżelaziaczy z naciskiem na bakterie i siarkowodór ?
Radzimy zamiescic tutaj wyniki badanie wody. Wszystko co masz.
Ile sie da na temat studni, pompy, rodzaju hydroforu a takze sposobu odprowadzenia sciekow.

Generalnie zelaza sie dobrze pozbyc bo taka woda malo estetyczna jest. Mozna sie pozbywac twardosci. Studnie warto przechlorowac jesli sa bakterie i sprawdzic za czas jakis. Jesli sa nadal to lampa UV. Jakich zloz powinno sie uzyc zalezy od wielu parametrow: wydajnosci studni, rodzaju hydroforu, pH, innych zanieczyszczen w wodzie.

marcin

qbek17
15-01-2014, 13:57
Co radzicie oprócz filtrów mechanicznych i odżelaziaczy z naciskiem na bakterie i siarkowodór ?
Na siarkowodór pomoże odpowiedni odżelaziacz i napowietrzanie.
Na bakterie - lampa UV, a wcześniej dezynfekcja i powtórka badań. Jeśli bakterii jest dużo to można pomyśleć o dodaniu do odżelaziacza warstwy KDF'u ale to jest spory koszt.

matthan
15-01-2014, 16:15
Nastąpiła u mnie zmiana ( jeszcze raz robiłem badanie i wyszło jeszcze więcej żelaza ;/ )



ps:

W domu mam już podłączone:
- pompa "grundfos sq 3-40"
- zbiornik na wodę "refix de" 33L
- łącznik ciśnieniowy "hydro-vacuum"
- filtr mechaniczny
- filtr narurowy

A teraz parametry wody do oczyszczenia:
Fe 6,42 mg/l
Mn 0,46 mg/l
ph 7,11( chyba w normie)
( jeszcze nie mam twardości, ale podejrzewam, że też trzeba zmniejszyć)


reszta jest w normie więc tylko to trzeba oczyścić.

Prosił bym o pomoc i informacje jakich urządzeń potrzebuję.

Pozdrawiam

Jastrząb
15-01-2014, 16:31
Nastąpiła u mnie zmiana ( jeszcze raz robiłem badanie i wyszło jeszcze więcej żelaza ;/ )



ps:

W domu mam już podłączone:
- pompa "grundfos sq 3-40"
- zbiornik na wodę "refix de" 33L
- łącznik ciśnieniowy "hydro-vacuum"
- filtr mechaniczny
- filtr narurowy

A teraz parametry wody do oczyszczenia:
Fe 6,42 mg/l
Mn 0,46 mg/l
ph 7,11( chyba w normie)
( jeszcze nie mam twardości, ale podejrzewam, że też trzeba zmniejszyć)


reszta jest w normie więc tylko to trzeba oczyścić.

Prosił bym o pomoc i informacje jakich urządzeń potrzebuję.

Pozdrawiam
Potrzebujesz duzego odzelaziacza. Jesli zbiornika na bezprzeponowy zmienic nie mozesz/nie chcesz (zeby wode napowioetrzyc) to w zasadzie zostaje Ci tylko zloze greensand (regenerowane nadmanganianem potasu). Mozesz je uzyc jesli nie masz oczyszczalni.
Pompa powinna Ci dac w okolicach 3m3/h wiec spokojnie starczy do wyplukania 13" filtra. Typowy rozmiar butli to 13x54". Dalaby rade pompa tez ze zbiornikiem 14", 16" bylby jakos tak na granicy wydajnosci pompy.

Spora szansa ze nie cale zelazo sie uda usunac (a z duzym prawdopodobienstwem manganu), wiec wtedy drugi mniejszy stopien z jakims eco-mixeem / crystalright'em ktory to usunie twardosc i resztki zelaza/manganu.



marcin

matthan
15-01-2014, 16:48
a co powiesz na coś z tych urządzeń?
http://bluewater24.pl/odzelaziacze-odmanganiacze.html

czy nie wystarczy coś z tym złożem?
niby do 15 mg/l żelaza może usunąć...
Nie chodzi mi konkretnie o ten model ale o ten typ...

ps

jaka pojemność złoża mi potrzebna, aby nie martwić się o żelazo?
35l czy więcej?

co powiecie na to urządzenie:
http://bluewater24.pl/odzelaziacze-odmanganiacze/centralny-zmiekczacz-typu-iw-model-rider-60.html

Jastrząb
15-01-2014, 18:30
a co powiesz na coś z tych urządzeń?
http://bluewater24.pl/odzelaziacze-odmanganiacze.html

czy nie wystarczy coś z tym złożem?
niby do 15 mg/l żelaza może usunąć...
Nie chodzi mi konkretnie o ten model ale o ten typ...

ps

jaka pojemność złoża mi potrzebna, aby nie martwić się o żelazo?
35l czy więcej?

co powiecie na to urządzenie:
http://bluewater24.pl/odzelaziacze-odmanganiacze/centralny-zmiekczacz-typu-iw-model-rider-60.html
Nie sprzedaje filtrow jak niektorzy w tym watku,wiec wielkiego doswiadczenia nie mam, ale z tego co tu pisza, to nie liczylbym na calkowite usuniecie takiej ilosci zelaza na takim dosyc malym urzadzeniu.
A juz na pewno marna szansa zeby podzialalo to wiele lat.
Jako drugi stopien po odzelazieniu - owszem.

Zeby Ci ktos dobral wielkosc na pewno musisz znac twardosc wody, bo o ile wiem to takie zloze najpierw bedzie usuwalo twardosc, dopiero pozniej zelazo. Co oznacza tez ze pierwsze co bedzie w uzdatnionej wodzie ewentualnie przebijac, to wlasnie zelazo.

Jesli sie uprzez przy jednym stopniu to pewnie mowa o ze 2x wiekszym urzadzeniu.

marcin

matthan
16-01-2014, 06:01
To jakie złoże 75? 100? czy jeszcze więcej?

Jastrząb
16-01-2014, 06:42
To jakie złoże 75? 100? czy jeszcze więcej?
Ja Ci tego nie powiem. Ale jak pisalem musisz sie przed doborem filtra pochwalic takze twardoscia wody i chocby planowanym zuzyciem, iloscia punktow poboru .

100L zloza ecomix pewnie nie ma sensu ekonomicznego. Pokazales wczesniej filtr z 35L. Strzelam, ze takie 65L takiego zloza to jest koszt calego odzelaziacza, a jak pisalem 2 stopniowa filtracja bylaby ze wszech miar skuteczniejsza a na pewno bardziej dlugowieczna.

marcin

Hytryulik
16-01-2014, 08:48
To jakie złoże 75? 100? czy jeszcze więcej?

Moja rada to przeczytaj jeszcze raz post #5283 i zastosuj się do rady Jastrzębia. Kombinowanie przy tak wielkim zażelazieniu wody ze złożami typu „ kombajn” to utopia. W twoim wypadku to filtr z takim złożem będzie Ci potrzebny jako następny po odżelaziaczu jeżeli sam nie da rady.
Ja jeszcze oddam: do takiego zażelaziania proponuję zastosować odżelaziacz z głowicą sterującą Fleck 2510, abyś nie miał do czynienia z częstymi awariami.
Jedyna wada tego zaworu to wysoka cena.

matthan
16-01-2014, 11:10
Powiem wam szczerze, że nadal was nie rozumiem... Jeśli piszą wyraźnie, że złoże jest w stanie załatwić do 15mg/l Fe to znaczy, że da radę tylko kwestia dobrego urządzenia i ilości złoża... ja tak to widzę. Możliwe, że czegoś nie rozumiem, to mi wytłumaczcie...

Edit:
no to co wy na to?
http://www.greenfilter.com.pl/ecomix/broszura_ecomix.pdf

Ciekawe czy mi zagwarantują dobrej jakości wodę po takim urządzeniu ;]

Jastrząb
16-01-2014, 11:44
Powiem wam szczerze, że nadal was nie rozumiem... Jeśli piszą wyraźnie, że złoże jest w stanie załatwić do 15mg/l Fe to znaczy, że da radę tylko kwestia dobrego urządzenia i ilości złoża... ja tak to widzę. Możliwe, że czegoś nie rozumiem, to mi wytłumaczcie...
W katalogu mojego samochopdu napisali ze bedzie srednio pali 3,9L/100..... Naprawde wierzysz we wszystko co w ulotce napisane?
Jesli Qbek i Hytry Ci pisza ze mala szansa zeby to zadzialalo, albo dzialalo dlugo, to ja bym ich posluchal bo troche takich filtrow przerobili.

Napisali ze do 15mg i co z tego. Pytanie co napisali malym druczkiem. Zapytaj firme czy da Ci na pismie gwarancja na np 3lata, ze po takim filtrze Fe bedzie ponizej normy.
Nie da. Nawet Ci na rok nie da.
W 99% przypadkow jak przed uplywem roku Ci przestanie dzialac to sie na Ciebie wypnal - wymysla ze zle filtr regenerowales czy cos w tym stylu. To jest duza ilosc zelaza. Nawet odzelaziacz, czyli zloze dedykowane do 1 rzeczy nie 5, ma szanse nie usunac do konca takiej ilosci zelaza.

Kazda woda jest inna. W podstawowych badaniach wyglada tak samo, a w praktyce dany filtr raz zadziala drugi raz nie. To jest zawsze loteria czesto metoda prob i bledow.
Moze na jakiejs wodzie, w idealnych warunkach powolnego filtrowania itp gdzies w labolatorium zadzialalo przy 15mg.
Masz wybor uwierzyc firmie w ktorej interesie jest Ci to sprzedac, lub ludziom na forum ktorzy bezinteresownie Ci doradzaja. Twoj wybor.

Samo urzadzenie dla skutecznosci dzialania jest bezznaczenia. Urzadzenie to zbiornik i zawor automatyczny.


marcin

qbek17
16-01-2014, 12:00
Powiem wam szczerze, że nadal was nie rozumiem... Jeśli piszą wyraźnie, że złoże jest w stanie załatwić do 15mg/l Fe to znaczy, że da radę tylko kwestia dobrego urządzenia i ilości złoża... ja tak to widzę. Możliwe, że czegoś nie rozumiem, to mi wytłumaczcie...

O widzisz... to jest ten właśnie haczyk. Kwestia tego jaką ilość złoża zastosujesz. Jak dasz ogromny filtr to ci usunie każdą ilość żelaza (przez chwilę), a potem koszty regeneracji Cię zjedzą. Wszystko DA SIĘ zrobić, tylko to co Ci proponujemy na forum jest bardziej dobrane pod kątem CO SIĘ DA I OPŁACA.

matthan
16-01-2014, 12:47
No dobra to co qbek byś proponował... chciałbym mieć szerszy pogląd na sprawę, aby to jakoś ogarnąć i wybrać co mi będzie pasowało...
chodzi mi o urządzenia które byś do mojej hydrauliki wstawił...( chodzi o typ nie konkretnie jeśli nie można robić takiej reklamy)

edit: Czy wszystkie głowice FLECK są dobre? Czy akurat 2510 jest najlepsza...

qbek17
16-01-2014, 13:23
Ja bym proponował to samo co już ci pisał Jastrząb i Hytry... Pierwszy stopień odżelaziacz na tyle duży na ile pozwoli pompa (Jastrząb pisał o rozmiarach i wydajnościach), a na drugim stopniu multijonit (Ecomix/AquaMulti) do usunięcia twardości i ewentualnych pozostałości żelaza i manganu.

Ponieważ multijonit zaczyna od usuwania twardości to ten parametr jest konieczny do zwymiarowania filtra. Inne parametry też mogą być pomocne w doborze - najlepiej wrzuć pełne wyniki.

Jeśli chodzi o sprzęt to bym polecał głowice Clack WS1 (do odżelaziacza możesz zastosować tańszą wersję sterownika - TC, a do zmiękczacza droższą - CI, lub w obu filtrach - CI). Ze złóż odżelaziających to zależy od tego gdzie pójdą ścieki (POŚ/szambo/kanalizacja?) i tego czy będzie napowietrzanie czy regeneracja chemią.