PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

hrokos
17-12-2014, 17:11
dokładnie te same dwa zmiękczacze wybrałem, ale zdecyduję się chyba na Flamingo tylko C30.
Cena C30 taka sama, jak C25
Słyszałem tutaj na forum, że głowica ERIE jest mało popularna i serwis może być droższy od CLACKA.
Natomiast sprzedawca twierdzi, że w głowicy CLACK może pojawiać się jakiś błąd.

KLARSAN
17-12-2014, 17:21
Woda studzienna pompowana zestawem hydroforowym polskiej produkcji (rury niebieskie) podawana do kotła dwufunkcyjnego, grzejników, 2 kranów ustępu, prysznica , pralki.

2-3 dorosłe osoby

W rurach odkłada się rudy osad i na sitkach dość szybko robi się kamień.
W wodzie jest za dużo żelaza 0,52mg/l

badanie wody

Myślę o opcji z filtrem wstępnym na żelazo, ponieważ kwestia żelaza może zniknąć wraz z przyłączeniem się do miejskich wodociągów 294483

PS. Woda z wodociągu nie wiele różni się pod względem twardości, ale nie ma żelaza. W przypadku nieopłacalności uzdatniania wody studziennej istnieje możliwość podłączenia wody miejskiej.http://www.tp-kom.pl/labor.php

Proszę o oferty /porade

Proponuję zmiękczacz PUR 10x54 z 40 litrami złoża. Do tego Atlas Filtri Hydra RLH i Atlas Filtri BX 10'' z wkładem 5 micronow. Zmiękczacz nieco większy niż wynikał,o by to z potrzeby na redukcje twardości, gdyż musi usuwać żelazo. Dwa filtry mechaniczne, aby w jak największym stopniu zatrzymać wytrącone żelazo i ograniczyć osadzanie się go na zmiękczaczu. Hydra która jest samoczyszcząca wydłuży żywotność wkładów w drugim filtrze mechanicznym, a jej wkład można ręcznie oczyścić. Drugi filtr zapewni dokładniejsze oczyszczenie niż hydra. Zmiękczacz byłby bez mieszacza ponieważ jeśli byśmy chcieli "potwardzać" wodę mogły by występować przebicia żelaza.

kondimybondi
17-12-2014, 19:18
A czy aż taki zestaw nie obniży mi ciśnienia w domu?

PS. Przepraszam , ale gdzie znajde chociażby ceny tych zmiękczaczy? poproszę o jakieś linki

zieli
17-12-2014, 20:09
dokładnie te same dwa zmiękczacze wybrałem, ale zdecyduję się chyba na Flamingo tylko C30.
Cena C30 taka sama, jak C25
Słyszałem tutaj na forum, że głowica ERIE jest mało popularna i serwis może być droższy od CLACKA.
Natomiast sprzedawca twierdzi, że w głowicy CLACK może pojawiać się jakiś błąd.

dzięki za informację
tylko czy warto brać większy zmiękczacz(jeśli nie potrzebujesz) C30 ma większe zużycie soli i wody przy regeneracji, dla mnie to ważna sprawa bo mam przydomową oczyszczalnie.

qbek17
18-12-2014, 06:50
dzięki za informację
tylko czy warto brać większy zmiękczacz(jeśli nie potrzebujesz) C30 ma większe zużycie soli i wody przy regeneracji, dla mnie to ważna sprawa bo mam przydomową oczyszczalnie.
Większa ilość złoża to większa jednorazowa dawka soli na regenerację. Ale mniejszy zmiękczacz regenerujesz częściej i wtedy dawka po kilku regeneracjach wychodzi większa (tylko rozłożona na więcej "rat").
Nie ma też sensu dawać zbyt dużego zmiękczacza (względem potrzeb) żeby nie regenerować go rzadziej niż co dwa tygodnie.

qbek17
18-12-2014, 06:52
A czy aż taki zestaw nie obniży mi ciśnienia w domu?
Obniży. O ile - to już zależy od tego jaką weźmiesz głowice (im lepsza/droższa tym ma mniejsze opory) jak duży zmiękczacz/odżelaziacz, ile i jakich filtrów mechanicznych zastosujesz, itd

qbek17
18-12-2014, 06:57
Flamingo C25 czy Eire maxima 20
Oba posiadają to samo złoże ta samą pojemność złoża wydajność ta sama, zużywają te same ilości soli na regenerację tylko flemingo zużywa mniej wody
Raczej na pewno nie ma w nich tego samego złoża - może być tak, że w obu jest monosferyczne ale to jeszcze nie oznacza tej samej pojemności i tego samego modelu.
Ilość soli na regenerację (i pośrednio też ilość zużywanej wody) jest wartością ustawianą w każdej głowicy i może się zmieniać. Na stronach sklepów podają zawsze mocno naciągane (lub jak ktoś woli wyśrubowane) parametry, które często trzeba dopasować do konkretnej wody (zazwyczaj zwiększając dawkę soli lub wydłużając czas płukania).

Różnica między nimi jest taka, że Flamingo ma regenerację przeciwprądową - przy jej zastosowaniu można zmniejszyć dawkę soli. Nie stosuje się też pierwszego płukania wstecznego złoża (stąd mniejsze zużycie wody), ale ma to swoje wady - woda musi być praktycznie pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych.

KLARSAN
18-12-2014, 10:14
A czy aż taki zestaw nie obniży mi ciśnienia w domu?

PS. Przepraszam , ale gdzie znajde chociażby ceny tych zmiękczaczy? poproszę o jakieś linki\
Każdy filtr (nawet najmniejszy) obniża ciśnienie. Intensywność tego obniżenia zależy między innymi od jakość urządzeń, ale również dokładności wkładu mechanicznego. W przypadku oferowanych w poprzednim poście rozwiązań obniżenie ciśnienia nie jest zauważalne (zakładając, że ciśnienie przed filtracją jest minimum 2-2,5 bar). Jak się boisz o spadki ciśnienia to w filtrze Atlas Filtri BX 10'' dajesz wkład 25 mikronów.

Linki do urządzeń:
http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-PUR-1054-CI/344
http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Filtr-Atlas-Filtri-Hydra/46
http://www.krainawody.pl/13-filtr-atlas-filtri-bx-10.html

zieli
18-12-2014, 15:28
Raczej na pewno nie ma w nich tego samego złoża - może być tak, że w obu jest monosferyczne ale to jeszcze nie oznacza tej samej pojemności i tego samego modelu.
Ilość soli na regenerację (i pośrednio też ilość zużywanej wody) jest wartością ustawianą w każdej głowicy i może się zmieniać. Na stronach sklepów podają zawsze mocno naciągane (lub jak ktoś woli wyśrubowane) parametry, które często trzeba dopasować do konkretnej wody (zazwyczaj zwiększając dawkę soli lub wydłużając czas płukania).

Różnica między nimi jest taka, że Flamingo ma regenerację przeciwprądową - przy jej zastosowaniu można zmniejszyć dawkę soli. Nie stosuje się też pierwszego płukania wstecznego złoża (stąd mniejsze zużycie wody), ale ma to swoje wady - woda musi być praktycznie pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych.

Dzięki za wyjaśnienie, ale już sam nie wiem z tego co doczytałem oba zmiękczacze mają 20 litrów złoża monosferycznego (rozumiem że mogą być jakieś różnice), ale piszesz że różnica między nimi to regeneracja przeciwprądowa Flamingo ,ale w opisach Erie też ma regenerację przeciwprądową więc jak to w końcu jest .
Jestem laikiem w temacie i od jakiegoś czasu próbuję wybrać zmiękczacz do domu ale czym więcej czytam, sprawdzam tym co raz trudniej się na coś zdecydować.
Na dzień dzisiejszy jestem zdecydowany na flamingo C25 czy to będzie dobry wybór przy zużyciu wody około 6m3 na miesiąc i 18* niemieckich twardości?

qbek17
18-12-2014, 15:43
Na dzień dzisiejszy jestem zdecydowany na flamingo C25 czy to będzie dobry wybór przy zużyciu wody około 6m3 na miesiąc i 18* niemieckich twardości?
Przy tak małym zużyciu to faktycznie nawet 25 litrów złoża może być przesadą... Regeneracja wypadałaby rzadziej niż co dwa tygodnie... Ale jeśli nie masz alternatywnego mniejszego to myślę, że ten Flamingo będzie OK.

zieli
18-12-2014, 16:08
Przy tak małym zużyciu to faktycznie nawet 25 litrów złoża może być przesadą... Regeneracja wypadałaby rzadziej niż co dwa tygodnie... Ale jeśli nie masz alternatywnego mniejszego to myślę, że ten Flamingo będzie OK.

A co mogłoby być ewentualną alternatywą na podobnym poziomie cenowym i jakościowym?

qbek17
18-12-2014, 16:29
Chyba tylko coś składanego na zamówienie...

zieli
18-12-2014, 16:32
Ok dzieki za pomoc

DjDario
18-12-2014, 17:04
Marcin dziękuję Ci bardzo za "wyłożenie kawy na ławę" Teraz już mam wrażenie że ogarniam o wile lepiej ten temat. Porobię poprawki i zaraz po nowym roku odpalam na gotowo instalację :) Dziękuję!!

Ansang
23-12-2014, 13:49
A ja zastanawiam się nad tym, jaka jest różnica między takimi filtrami węglowymi przepływowymi, a takimi, które montuje się bezpośredni przy ujęciu wody? Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć? Co jest lepsze? Bo zastanawiam się nad takim rozwiazaniem. Poczytałem trochę w broszurze http://www.watertech.pl/pliki/Broszura%20dla%20Apartamentowc%C3%B3w.pdf, ale chciałbym dowiedzieć się więcej.

qbek17
27-12-2014, 13:55
A ja zastanawiam się nad tym, jaka jest różnica między takimi filtrami węglowymi przepływowymi, a takimi, które montuje się bezpośredni przy ujęciu wody? Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć? Co jest lepsze? Bo zastanawiam się nad takim rozwiazaniem. Poczytałem trochę w broszurze, ale chciałbym dowiedzieć się więcej.
Nie bardzo rozumiem o co pytasz... większość filtrów montuje się przy ujęciu wody. Jeśli chodzi ci o takie zwykłe korpusy narurowe z wkładem węglowym i duże kolumny filtracyjne z głowicą automatyczną to różnica jest w rozmiarze... i tym, że wkłady są jednorazowe, a kolumna się płucze i żywotność złoża jest dłuższa.

Jastrząb
05-01-2015, 12:58
Koledzy specjaliści, pytanie wraca jak bumerang bo nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia.

Szykuje się jakiś kolejny odbiór domu ze studnią, PINB wymaga badania wody. Dociśnięty tłumaczy się USTAWĄ Prawo budowlane, Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć: 4) protokoły badań i sprawdzeń; twierdząc, że w tym zawiera się ten ich wymóg.
Nie obchodzi ich ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, mówiące o tym, że woda ze studni obsługującej <50 osób, dostarczająca <10m3 wody na dobę i nie służąca do działalności handlowej lub publicznej nie podlega badaniu.

Jak ten temat ugryźć wie ktoś albo ma choć jakieś sugestie?
Badanie kosztuje ponad 800zł i urząd (ani badający) tak naprawdę nie wie co ma być jego wynikiem - czy parametry fiz.-chem. czy tylko oświadczenie, że woda zdatna i do czego, czy w studni czy po uzdatnianiu. Porażka te nasze urzędasy...


To juz zalezy od Ciebie, jakim jestes czlowiekiem.
Nad kazdym urzedasem stoi inny urzedas. Zawsze jego decyzje mozna zaskrazac. Ale to moze trwac :-(

Jesli jestes sklonny wydac kase na badanie, to najpierw wystosuj pismo z pytaniem co ma byc zbadane i jak. Musze odpiwiedziec,
Wzlegdnie zanies do badania wode wodociagowa tudziez mineralna i napisz ze pochodzi ze studni bez zadnego uzdatniania.

Jarula
07-01-2015, 17:45
Witam wszystkich i proszę o poradę.
Przedstawiam szczegółowy opis mojego przypadku.
Kończę budowę dwóch niedużych budynków jednorodzinnych podłączonych do jednej studni kręgowej. Obok studni znajduje się w ziemi studzienka z hydroforem wraz z rozgałęzieniem do obu domów.
Niestety problemem, który zauważyłem trochę zbyt późno (na szczęście chyba jeszcze nic straconego) jest twarda woda. Ponieważ widzę jak wygląda wnętrze czajnika oraz toalety po 2 miesiącach użytkowania to jestem zdeterminowany aby na wiosnę rozwiązać ten problem poprzez założenie stacji uzdatniania. Zbadałem wodę w sanepidzie i oto kluczowe parametry:
twardość ogólna 396 mg/l
mangan < 40 ug/l
żelazo < 50 ug/l
Rozważałem zamianę studni na wierconą ale w moim regionie woda z głębszych pokładów zawiera zwykle dużo żelaza więc używając terminologii wodnej „wpadł bym z wiadra pod rynnę”.
Kolejnym krokiem było rozważenie założenia dwóch niezależnych filtrów w obu domach ale żona kategorycznie się na to nie zgodziła i raczej ma rację.
Mój hydraulik namawia mnie aby przy studni zrobić kolejną studzienkę w którym umieści się stację z odejściem do obu budynków. To rozwiązanie jednak traktuję jako ostateczność jeżeli nie znajdę lepszego rozwiązania.
Rozważam jeszcze jeden pomysł na lokalizację uzdatniacza wody. Pod jednym z budynków mam małą nieogrzewaną piwniczkę o powierzchni 6 m2. Przy zewnętrznej temperaturze ok. -10 stopni utrzymuję się w niej temperatura + 5 stopni, więc jest szansa, że byłoby to odpowiednie miejsce na usytuowanie odkamieniacza i łatwy do niego dostęp. Także odejście wodne do obu budynków dałoby się tu zrobić bez użycia dużych sił i środków.
Niestety mam jeszcze jeden duży problem do rozwiązania. Posiadam przydomową oczyszczalnię ścieków do której producent kategorycznie zabrania odprowadzania solanki. A więc gdzieś indziej muszę odprowadzić te popłuczyny. Mam dużą działkę więc nie byłoby problemem zrobienie czegoś w rodzaju drenażu żwirowego. Zrobiłem własnoręcznie takie drenaże z rynien spustowych i zniknął problem z deszczówką.
Niestety trudno mi w tej chwili oszacować zapotrzebowanie na wodę ponieważ oba domy będą użytkowane na stałe przez 2 osoby ale niestale (sezonowo) nawet do 6-7 osób. W sumie będą 3 łazienki i 2 kuchnie. Instalacja wodociągowa wewnętrzna – miedź. Zależy mi aby twardość wody po uzdatnieniu była jak najmniejsza gdyż oboje z żoną nie tolerujemy białych nalotów na armaturze.

Kończąc ten przydługi opis problemu chciałbym zadać trzy pytania i prosić o porady:
1. Jak odprowadzić solankę do gruntu ? Co to jest dokładnie za roztwór, o jakim stężeniu, czy zawiera sole nierozpuszczalne w wodzie ? Czy drenaż żwirowy to dobre rozwiązanie ?
2. Jaka stacja uzdatniania byłaby tu optymalna biorąc pod uwagę moje zmienne sezonowo zapotrzebowanie na wodę ? Myślałem o stacji z 30 l złoża.
3. Ponieważ jak pisałem wcześniej zależałoby mi aby osiągnąć jak najmniejszą twardość wody to czy powinienem pomyśleć jeszcze o jakimś rozwiązaniu, które zapewni mi wodę do picia, inną niż ta wychodząca ze zmiękczacza. Innymi słowy czy bardzo miękka woda jest całkowicie zdatna do picia i smaczna ?

Jastrząb
07-01-2015, 17:47
A nam zależy na czasie.



Nie lubię wydawać jeśli nie muszę. A do badania nic nie zaniosę bo to jeszcze trzeba przywieźć i odwieźć badacza z sanepidu, który tylko sam może pobrać próbę.
U mnie sanepid pozwala przyniesc w butelce....

qbek17
07-01-2015, 23:18
Kończąc ten przydługi opis problemu chciałbym zadać trzy pytania i prosić o porady:
1. Jak odprowadzić solankę do gruntu ? Co to jest dokładnie za roztwór, o jakim stężeniu, czy zawiera sole nierozpuszczalne w wodzie ? Czy drenaż żwirowy to dobre rozwiązanie ?
2. Jaka stacja uzdatniania byłaby tu optymalna biorąc pod uwagę moje zmienne sezonowo zapotrzebowanie na wodę ? Myślałem o stacji z 30 l złoża.
3. Ponieważ jak pisałem wcześniej zależałoby mi aby osiągnąć jak najmniejszą twardość wody to czy powinienem pomyśleć jeszcze o jakimś rozwiązaniu, które zapewni mi wodę do picia, inną niż ta wychodząca ze zmiękczacza. Innymi słowy czy bardzo miękka woda jest całkowicie zdatna do picia i smaczna ?
Temat jest całkiem ciekawy...
1. Odprowadzanie solanki do gruntu nie jest dobrym rozwiązaniem jeśli chcesz żeby coś rosło na tym gruncie. Roztwór poregeneracyjny zawiera duże ilości chlorków. Łatwiej poradzisz sobie z tym wpuszczając to do oczyszczalni (po rozcieńczeniu i uśrednieniu) i ewentualnie uzupełniając bakterie. Do tego weź głowicę z regeneracją przeciwprądową i ustaw mniejszą jednorazową dawkę soli...
2. Wielkość zmiękczacza to minimum 30 litrów, chociaż jeśli masz miejsce to sugerowałbym coś odrobinę większego. Pytanie czy "sezon" trwa miesiąc czy pół roku?
3. Masz wysoką twardość. Jeśli usuniesz ją całkowicie to zamienisz ją na jony sodu. Przy takiej ilości masz pewność, że woda będzie "poza normą" z jego ilością. Jest prawdopodobieństwo, że wpłynie to na smak wody, ale bez pełnego badania ciężko będzie to określić. Aby taką wodę uczynić "zdatną do picia" (według normy) to najprostszym rozwiązaniem będzie osmoza pod zlewami.
Zwróć też uwagę, że przy instalacji miedzianej nie zaleca się zmiękczania wody do zera. Taka woda jest wtedy bardziej korozyjna (chociaż do określenia jak bardzo potrzebna jest jeszcze wartość pH). Radziłbym wylewać pierwsze kilka litrów wody, która przez noc stała w rurach bo może ona zawierać znaczne ilości miedzi - w tej kwestii także przydałaby się osmoza.

Jeśli zdecydowałbyś się na zmiękczacz z mieszaczem i niezerową twardość wody po filtrze to myślę, że też rozmiar (30 litrów) byłby wystarczający.

KLARSAN
08-01-2015, 09:35
Kończąc ten przydługi opis problemu chciałbym zadać trzy pytania i prosić o porady:
1. Jak odprowadzić solankę do gruntu ? Co to jest dokładnie za roztwór, o jakim stężeniu, czy zawiera sole nierozpuszczalne w wodzie ? Czy drenaż żwirowy to dobre rozwiązanie ?
2. Jaka stacja uzdatniania byłaby tu optymalna biorąc pod uwagę moje zmienne sezonowo zapotrzebowanie na wodę ? Myślałem o stacji z 30 l złoża.
3. Ponieważ jak pisałem wcześniej zależałoby mi aby osiągnąć jak najmniejszą twardość wody to czy powinienem pomyśleć jeszcze o jakimś rozwiązaniu, które zapewni mi wodę do picia, inną niż ta wychodząca ze zmiękczacza. Innymi słowy czy bardzo miękka woda jest całkowicie zdatna do picia i smaczna ?
Dałbym zmiękczacz PUR 10x54 40 L złoża, ale 30 L też może by wystarczyło, 1,5m3/h wydajność powinien dać rade. W czasie regeneracji zużywa około 5kg soli (NaCl w formie roztworu) i 150 L wody. czyli stężenie soli to około 33 g/L. Roztwór ten nie zawiera soli nie rozpuszczalnych, w jego skład wchodzą głownie NaCl oraz w dużo mniejszej ilości sole jak CaCl2, MgCl2.

Na dwie osoby to spokojnie 30L, w czasie gdy pobór będzie większy istniało by ryzyko, ze może nie dać rady, zależy jak intensywnie woda była by zużywana. Jedyne czym by to groziło to tym że przez chwilę wzrosła by nieco twardość (ale dalej była by zacznie redukowana).

Co do tej piwniczki ok, o ile będzie pilnował by temperatura nie spadła poniżej 4 stopni.

Możesz pić wodę miękką, ale jeżeli zależy Ci na przyjmowaniu minerałów z wody to można pomyśleć filtrze ze złożem dolomitowym (np. http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Filtr-Green-Filter-FT-Line-87/27) lub osmoza z mineralizatorem.

Jarula
08-01-2015, 09:37
Dziękuję za porady.
1. Mam nietypową szwedzką oczyszczalnię IN Dran, która jest bezobsługowa czyli nie wymaga stosowania biopreparatów. Jak wnoszę z tegoż też powodu producent kategorycznie nie zaleca doprowadzania solanki. Oczyszczalnia ta wymaga jedynie raz w roku opróżnienia zbiornika przez szambiarkę. I tu nasunął mi się pomysł, że może zamiast drenażu żwirowego zrobić studzienkę o pojemności np. 3000 litrów, którą raz w roku opróżniałbym za pomocą szambiarki ?
2. Sezon to 3 miesiące letnie.
3. Rozumiem, że redukcja twardości wody do zera jest niewskazana ze względu na zwiększoną zawartość sodu oraz wpływ na rury miedziane. Jaki więc poziom twardości byłby optymalny w tym przypadku ? Nie mam żadnego doświadczenia z osmozą więc byłbym wdzięczny za informację o jaki zestaw chodzi bo widzę, że oferta w tej dziedzinie jest szeroka ?
Jak dobrze zrozumiałem to najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku byłby odkamieniacz o pojemności złoża 30 l (lub więcej) oraz głowicą z regulacją przeciwprądową. Prośba o polecenie konkretnego modelu gdyż mieszkam na kresach Rzeczpospolitej i na miejscowym rynku raczej nie mogę liczyć na fachowe wsparcie. Chętnie też poznałbym jakieś "typy" na osmozę. W kwietniu jak tylko ziemia rozmarznie muszę temat zakończyć a więc zostało niewiele czasu na zgromadzenia wiedzy oraz niezbędnych sił i środków.

Jastrząb
08-01-2015, 12:34
3. Rozumiem, że redukcja twardości wody do zera jest niewskazana ze względu na zwiększoną zawartość sodu
Tym bym sie nie przejmowal wogole. Chyba ze chorujesz na serce i masz zaorydnowana diete 0 (słownie zero) sodowa.

Przy zmiekczeniu wody o Twojej twardosci dostaniesz jakies 200mg sodu w litrze. Duzo, nie duzo.

Lyzeczka soli to okolo 6gram. W tym jest 2400mg sodu. (Sól/2.5 = sód.)
Czyli w lyzeczce soli jest tyle sodu co w solidnym wiadrze Twojej miekutkiej wody.

100g białego chleba to 500mg, czyli 2,5 litra wody.
1 solidny plaster szynki to 400mg sodu!!
Lyzka keczupu 150mg.
BIG Mac z frytkami to 1500mg sodu.

Jesli chcesz obnizyc poziom spozywanego sodu to sa zdecydowanie lepsze metody niz rezygnowanie z miekkiej wody ;-)

marcin

Jarula
08-01-2015, 14:46
Dziękuję za to bardzo ciekawe wyliczenie - jest przekonywujące.
Zastanawia mnie jednak jak smakuje taka woda o twardości bliskiej zero (nigdy nie próbowałem wody destylowanej) ale w górach gdzie woda jest zwykle bardzo miękka - to jest ona też smaczna. Wiem za to, że herbata na mojej wodzie o twardości 400 mg/l jest po prostu ohydna.

Szymonvw
09-01-2015, 12:02
Witam, jestem nowy i chciałbym dołączyć sie do tematu.
Potrzebuje pomocy w sprawie doboru urządzenia do zmiękczania wody - twardość wody ok 310 mg/l, zużycie miesięczne ok 15 m3, woda z wodociągów i dom podłączony do kanalizacji. Zależy mi na dobrym urządzeniu nie koniecznie na literę V (podobno tam płaci się w dużej mierze za markę), koszty utrzymania najlepiej jak najniższe, cena max do 2100-2200 zł. Jestem laikiem w tej sprawie dlatego proszę o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników. Pozdrawiam

Jastrząb
09-01-2015, 12:49
Dziękuję za to bardzo ciekawe wyliczenie - jest przekonywujące.
Zastanawia mnie jednak jak smakuje taka woda o twardości bliskiej zero (nigdy nie próbowałem wody destylowanej) ale w górach gdzie woda jest zwykle bardzo miękka - to jest ona też smaczna. Wiem za to, że herbata na mojej wodzie o twardości 400 mg/l jest po prostu ohydna.
Moge nalac w butelke i wyslac ;-)
Ale prosciej popytac po sasiadach czy ktos nie ma.

A tak naprawde to nie jest woda destylowana! To jest woda pozbawiona wapnia i mgnezu. Cala reszta "tablicy mendelejewa" ktora tam siedziala i miala wplyw na smak, pozostaje. To jest zreszta najczestsze rozczarowanie ludzi. Wode zmiekcza do 0, a kabina prysznicowa jak wyschnie nadal posiada plamy i zacieki. Bo wszelkie sole, po za solami wapnia i magnezu pozosyaly w wodzie. Tylko ze one nie tworza twaardych nalotow (kamienia kotlowego). Sa latwe do usuniecia bez chemii czy szorowania.

Smak wody zmiekcznej jest inny. PRzy bardzo twardej jak Twoja, niektorzy pisza ze ma gorzki smak (od sodu). Ja mam 220mg i niczego takiego nie czuje.

Ja raz wylaczylem z dzialania zmiekczacz na 2 dni. Trudniej sie bylo przyzwyczaic teraz do herbaty na twardziej wodzie, niz czas jakis temu do miekkiej, ktora ma inny smak, nie da sie ukryc. Na zimno wole twarda. Na goraco zdecydowanie miekka.

Gdybym dzisiaj budowal dom, to do kuchni bym podciagnal 2 rury z zimna woda - na wode zmiekczona do 0 (do mycia, zmywarki, herbaty itd) i wode wogole nie zmiekczona, do picia bezposredniego. Tak czy siak bylby wobor, nie kazdemu musi lubic to samo.

marcin

byry007
09-01-2015, 14:52
Witam zrobiłem test i wychodzi na to ze 24-25 stopni niemieckich co to oznacza ze mam bardzo twardą wodę ?? jaką stacje kupić ?? na co zwracać uwagę mam rodzinę 2 +3 ale mam jedną łazienkę i chwilowe max zużycie wody jest bardzo rzadko .

Jarula
09-01-2015, 14:54
Możesz pić wodę miękką, ale jeżeli zależy Ci na przyjmowaniu minerałów z wody to można pomyśleć filtrze ze złożem dolomitowym (np. http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Filtr-Green-Filter-FT-Line-87/27) lub osmoza z mineralizatorem.

Z tych dwóch opcji najbardziej praktyczne wydaje mi się zastosowanie mineralizatora dolomitowego - nie zajmuje pół szafki podzlewozmywakowej, jest łatwiejszy w montażu i obsłudze, tańszy. Mam tylko wątpliwość czy to urządzenie ma istotny wpływ na skład mineralny wody. Przydałyby się parametry wody przed i po mineralizatorze FT-Line 87.

KLARSAN
09-01-2015, 15:38
Jak dobrze zrozumiałem to najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku byłby odkamieniacz o pojemności złoża 30 l (lub więcej) oraz głowicą z regulacją przeciwprądową. Prośba o polecenie konkretnego modelu gdyż mieszkam na kresach Rzeczpospolitej i na miejscowym rynku raczej nie mogę liczyć na fachowe wsparcie. Chętnie też poznałbym jakieś "typy" na osmozę. W kwietniu jak tylko ziemia rozmarznie muszę temat zakończyć a więc zostało niewiele czasu na zgromadzenia wiedzy oraz niezbędnych sił i środków.
Odkamieniacz (a dokładnie zmiękczacz) z 30 litrami złoża jest jak wystarczający. Co do dostępności... na szczęście "na kresach Rzeczpospolitej" funkcjonują też kurierzy dostarczający zakupy internetowe. Także zmiękczacze wody można nabyć przez internet :)

KLARSAN
09-01-2015, 15:44
Witam zrobiłem test i wychodzi na to ze 24-25 stopni niemieckich co to oznacza ze mam bardzo twardą wodę ?? jaką stacje kupić ?? na co zwracać uwagę mam rodzinę 2 +3 ale mam jedną łazienkę i chwilowe max zużycie wody jest bardzo rzadko .
Zgodnie z oznaczeniami masz bardzo twardą wodę. Szukaj zmiękczacza wody z 30 litrami złoża jonowymiennego.

KLARSAN
09-01-2015, 16:08
Z tych dwóch opcji najbardziej praktyczne wydaje mi się zastosowanie mineralizatora dolomitowego - nie zajmuje pół szafki podzlewozmywakowej, jest łatwiejszy w montażu i obsłudze, tańszy. Mam tylko wątpliwość czy to urządzenie ma istotny wpływ na skład mineralny wody. Przydałyby się parametry wody przed i po mineralizatorze FT-Line 87.
Ciężko powiedzieć co dla Ciebie oznacza "istotny" wpływ. Mineralizator podniesie twardość o około 40 (ppm), podniesie ph, inne sole w małych ilościach
Smak wody na pewno się polepszy. Okres eksploatacji takiego wkładu to z założenia 12 miesięcy.

qbek17
10-01-2015, 07:46
Z tych dwóch opcji najbardziej praktyczne wydaje mi się zastosowanie mineralizatora dolomitowego - nie zajmuje pół szafki podzlewozmywakowej, jest łatwiejszy w montażu i obsłudze, tańszy. Mam tylko wątpliwość czy to urządzenie ma istotny wpływ na skład mineralny wody. Przydałyby się parametry wody przed i po mineralizatorze FT-Line 87.
Przydałoby się zauważyć, że ten mineralizator ma przepływ maksymalny 1 l/min, czyli nadaje się jedynie do zastosowania przy instalacji na wężykach 3/8", czyli w praktyce jest to dodatek do osmozy. Na zwykłym kranie przepływy są kilka razy większe.

qbek17
10-01-2015, 07:58
Zmiękczacz ten http://www.zmiekczacze.com/kompaktowe/denver-plus-30/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.zmiekczacze.co m%2Fkompaktowe%2Fdenver-plus-30%2F)
Tak jak wyżej. Za takie pieniądze kupiłbym właśnie ten zmiękczacz wody.
Ten zmiękczacz pewnie zadziała, ale nie jest to szczyt możliwości technicznych. Głowica BNT (chińska) ma słabe parametry, a o regeneracji przeciwprądowej to już zapomnij.

Jarula
10-01-2015, 09:40
Przydałoby się zauważyć, że ten mineralizator ma przepływ maksymalny 1 l/min, czyli nadaje się jedynie do zastosowania przy instalacji na wężykach 3/8", czyli w praktyce jest to dodatek do osmozy. Na zwykłym kranie przepływy są kilka razy większe.

Myślałem o podłączeniu tego ustrojstwa pod wylewkę trójdrożną lub oddzielną wylewkę niskociśnieniową do wody pitnej. 1l/min to nie jest wodospad ale do napełnienia czajnika powinno wystarczyć. Na wsi życie płynie wolniej niż w mieście.

byry007
10-01-2015, 12:44
To jaka stacje kupić żeby głowica była w miarę i kosztował tak do 2500 zł

M3fi_86
11-01-2015, 10:41
Witam forumowiczów,
z powodu twardej wody świeżo wyremontowana łazienka znów zaczyna obrastać w kamień.
Dlatego postanowiłem coś z tym zrobić i zaopatrzyć się w jakiś dobry zmiękczacz do wody.
Twardość wody mamy na poziomie 324 mg CaCO3/l.
Zużycie wody w miesiącu jest na poziomie ok 20m3, liczba osób w domu 8.
Zastanawiałem się nad czymś takim: http://www.krainawody.pl/437-zmiekczacz-pur-1248-ci.html
Zasadnicze pytanie to czy w tej cenie nie było by czegoś lepszego?
Jestem z okolic Krakowa, byłbym wdzięczy ewentualnie o polecenie jakiś firmy godnej zaufania z okolic jeśli takowa jest.

Pozdrawiam,
M3fi_86

qbek17
11-01-2015, 21:57
To jaka stacje kupić żeby głowica była w miarę i kosztował tak do 2500 zł
W takiej cenie możesz już kupić zmiękczacz z dobrym złożem monosferycznym i głowicą Clack CI (objętościową).

qbek17
11-01-2015, 22:05
Twardość wody mamy na poziomie 324 mg CaCO3/l.
Zużycie wody w miesiącu jest na poziomie ok 20m3, liczba osób w domu 8.
Zastanawiałem się nad czymś takim: http://www.krainawody.pl/437-zmiekczacz-pur-1248-ci.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.krainawody.pl% 2F437-zmiekczacz-pur-1248-ci.html)
Zasadnicze pytanie to czy w tej cenie nie było by czegoś lepszego?
To co znalazłeś to duży zmiękczacz, w Twoim przypadku regeneracja wypadałaby co 2 tygodnie (i pewnie w większości przypadków raczej z powodu ustawienia czasowego niż wyczerpania pojemności złoża). Jeśli masz miejsce (z dostępem do kanalizacji) na dwa spore zbiorniki (poza butlą ze złożem przydałby się spory zbiornik na sól) to nie jest to wcale zły wybór. Jeśli chciałbyś coś lepszego to w tym zestawie można by wymienić złoże na monosferyczne i o większej pojemności oraz zastosować głowicę z regeneracją przeciwprądową (o ile woda jest bez zanieczyszczeń mechanicznych).

Moim zdaniem możesz też poszukać mniejszego urządzenia z wszystkimi "bajerami" - tak na ok 30 litrów złoża.
Przydałoby się więcej informacji: woda wodociągowa czy z własnej studni? Kanalizacja czy szambo czy oczyszczalnia?

KLARSAN
12-01-2015, 08:51
Myślałem o podłączeniu tego ustrojstwa pod wylewkę trójdrożną lub oddzielną wylewkę niskociśnieniową do wody pitnej. 1l/min to nie jest wodospad ale do napełnienia czajnika powinno wystarczyć. Na wsi życie płynie wolniej niż w mieście.
Z praktyki wiem, że przepływ wody jest większy niż ten litr na minutę. Bez problemu zestaw podłączysz pod baterie trójdrożną lub osobny kranik.

KLARSAN
12-01-2015, 09:07
(...) o regeneracji przeciwprądowej to już zapomnij.
Normalnie mało kto ryzykuje i przy małych butlach, nawet przy głowicach upflow ustawienia daje się jak dla downflow. To jest bezpieczniejsze dla złoża. Ale jeśli mamy pewność, że zanieczyszczeń nie będzie, to można dawać ustawienia takie, żeby wykorzystać upflow i mieć (minimalnie) mniejsze zużycie soli i wody.

byry007
12-01-2015, 10:08
W takiej cenie możesz już kupić zmiękczacz z dobrym złożem monosferycznym i głowicą Clack CI (objętościową).

To cos takiego czy http://www.krainawody.pl/429-zmiekczacz-pur-0844-ci.html ?? czy możesz coś pokazać np ??:)

qbek17
12-01-2015, 18:22
Z praktyki wiem, że przepływ wody jest większy niż ten litr na minutę. Bez problemu zestaw podłączysz pod baterie trójdrożną lub osobny kranik.
Ja wierzę, że przepłynie przez ten filtr więcej wody. Tylko obawiam się czy przy większym przepływie coś ten filtr zmieni w składzie wody?

M3fi_86
12-01-2015, 18:24
Moim zdaniem możesz też poszukać mniejszego urządzenia z wszystkimi "bajerami" - tak na ok 30 litrów złoża.
Przydałoby się więcej informacji: woda wodociągowa czy z własnej studni? Kanalizacja czy szambo czy oczyszczalnia?

Woda z wodociągów, a odpływ do szamba przy domu, które co parę m-c jest opróżniane.
Taka solanka jest bardzo szkodliwa dla gleby, nie jestem pewny czy kręgi są w 100% szczelne.

Tylko właśnie czy te 30l to nie będzie za mało? Jest szansa żeby polecić jakiś sensowny model w kwocie do 3 tys?
Miejsca w piwnicy nie brakuje, więc rozmiar to najmniejsze zmartwienie. Troszkę będzie komplikacji z doprowadzeniem odpływu.
Mam jeszcze pytanie jakie ciśnienie mam woda, która odpływa do kanalizacji?

Co do składaków to czy jest jakaś firma w kraju gdzie można się zaopatrzyć we wszystkie podzespoły dobrej jakości, czy co cześć gdzie indziej?


Pozdrawiam.
M3fi_86

qbek17
12-01-2015, 18:27
Normalnie mało kto ryzykuje i przy małych butlach, nawet przy głowicach upflow ustawienia daje się jak dla downflow.
Dając ustawienia dla normalnej regeneracji przy głowicy upflow mamy problem bo różnica jest w konstrukcji głowicy, a nie tylko w ustawieniach.


To jest bezpieczniejsze dla złoża. Ale jeśli mamy pewność, że zanieczyszczeń nie będzie, to można dawać ustawienia takie, żeby wykorzystać upflow i mieć (minimalnie) mniejsze zużycie soli i wody.
Katalogowa różnica w dawce soli to ok 50% więc nie tak mało. Pomijając etap pierwszego backwashu też sporo (procentowo) wody mniej się zużyje.
I tu jest cały "haczyk", że im mniejszy system tym te duże procenty po przeliczeniu na wartości bezwzględne dają małe oszczędności. Ale w sytuacji gdy ktoś ma biologiczną oczyszczalnię czy np. małe szambo to warto w te "małe oszczędności" zainwestować.

qbek17
12-01-2015, 19:03
Weź pod uwagę, że mniejsze urządzenie to częstsza regeneracja (więcej zużytej soli i wody). Przy 8 osobach będzie to odczuwalna różnica.
Zgadzam się, że mniejsze urządzenie to częstsza regeneracja, ale za duże urządzenie to zbyt rzadka regeneracja. Nie można przeginać w obie strony. Myślę, że regeneracja 1x/tydzień jest optymalną częstotliwością, a oszczędność na wodzie i soli przy większym urządzeniu często jest kompensowana stratą na regeneracji robionej z limitu czasu (przy niewykorzystanej do końca pojemności złoża).
Nie rozumiem czemu ma to być odczuwalne przy 8 osobach?

qbek17
12-01-2015, 19:08
To cos takiego czy http://www.krainawody.pl/429-zmiekczacz-pur-0844-ci.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.krainawody.pl% 2F429-zmiekczacz-pur-0844-ci.html) ?? czy możesz coś pokazać np ??:)
To jest jeden z przykładów.
Zazwyczaj 25 litrów złoża pakuje się w zbiornik 10x35". Tutaj masz zbiornik węższy i wyższy (8x44") co daje taką samą pojemność złoża, ale mniejszą wydajność chwilową (ze względu na średnicę zbiornika). Jeśli mówisz, że rzadko masz maksymalne zużycie to będzie to całkiem dobry wybór.
Jeśli miałbym się czepiać to złoże nie jest monosferyczne. Bez czepialstwa ten filtr jest OK :)

qbek17
12-01-2015, 19:20
Woda z wodociągów, a odpływ do szamba przy domu, które co parę m-c jest opróżniane.
Taka solanka jest bardzo szkodliwa dla gleby, nie jestem pewny czy kręgi są w 100% szczelne.
Solanka w szambie rozpuści się w całej objętości szamba więc raczej się rozcieńczy. To co pójdzie w glebę już w niej zostanie i pewnie będzie negatywnie wpływać na rośliny. Jak bardzo - tego nie wiem (zazwyczaj wokół szamba wszystko pięknie rośnie, więc dodając solankę może wyjdzie "na zero"?) ;)


Tylko właśnie czy te 30l to nie będzie za mało? Jest szansa żeby polecić jakiś sensowny model w kwocie do 3 tys?
Twoja decyzja czy wystarczy. Wersja z 30 litrami złoża jest zazwyczaj urządzeniem "standardowym", powyżej tego wchodzisz w urządzenia "ćwierćprzemysłowe". Jeśli te 20 m3 miesięcznie to wersja minimum to faktycznie celuj w coś większego. Można przecież dobrać urządzenie o dowolnej pojemności (np. 40 litrów).


Miejsca w piwnicy nie brakuje, więc rozmiar to najmniejsze zmartwienie. Troszkę będzie komplikacji z doprowadzeniem odpływu.
Mam jeszcze pytanie jakie ciśnienie mam woda, która odpływa do kanalizacji?
Ciśnienie odpływu do kanalizacji zależy od ciśnienia wody płuczącej. Spadek ciśnienia przy przepływie przez głowicę i złoże jest w miarę stały (zależy od konkretnych modeli) więc na wyjściu będziesz miał trochę mniejsze ciśnienie niż na wejściu, ale ciągle będzie to jakaś dodatnia wartość. O ile pamiętam to zalecane jest aby odpływ nie był wyżej niż 2 metry od filtra... chociaż wszystko zależy od konkretnego układu.


Co do składaków to czy jest jakaś firma w kraju gdzie można się zaopatrzyć we wszystkie podzespoły dobrej jakości, czy co cześć gdzie indziej?
Są hurtownie gdzie można kupić różne komponenty. Zazwyczaj jest tam wszystko co konieczne. Nie zawsze chcą sprzedawać do osób prywatnych.

CooleR`ek
13-01-2015, 08:14
Witam

W domu posiadam odżelaziacz z głowicą Clack regeneracja z nadmanganianem potasu. od pewnego czasu zauważyłem że w wodzie pojawia się czarny "piasek", a na sanitariatach ślady żelaza. przed hydroforem (80 L) mam 2 filtry. ok miesiąc temu zalałem filtr podchlorynem sodu, odczekałem 12 godz i włączyłem regeneracje. obecnie problem powrócił więc chyba jest coś nie tak.
Czy jest sens rozebranie filtra, chciałbym zobaczyć co dzieje się ze złożem i może pozwoli to dojść do tego dlaczego po 3 latach filtr przestaje działać?

qbek17
13-01-2015, 08:37
Witam

W domu posiadam odżelaziacz z głowicą Clack regeneracja z nadmanganianem potasu. od pewnego czasu zauważyłem że w wodzie pojawia się czarny "piasek", a na sanitariatach ślady żelaza. przed hydroforem (80 L) mam 2 filtry. ok miesiąc temu zalałem filtr podchlorynem sodu, odczekałem 12 godz i włączyłem regeneracje. obecnie problem powrócił więc chyba jest coś nie tak.
Czy jest sens rozebranie filtra, chciałbym zobaczyć co dzieje się ze złożem i może pozwoli to dojść do tego dlaczego po 3 latach filtr przestaje działać?
Sprawdź w pierwszej kolejności stan inżektora, potem uszczelki w głowicy, a na końcu warto zajrzeć do środka.

CooleR`ek
13-01-2015, 10:15
Sprawdź w pierwszej kolejności stan inżektora, potem uszczelki w głowicy, a na końcu warto zajrzeć do środka.
Co więcej nt inżektora? jak go sprawdzić względnie jak go oczyścić tak aby go nie uszkodzić

qbek17
13-01-2015, 20:14
Większa ilość osób to więcej zużytej wody to owocuje częstszą regeneracją - o tą różnicę mi chodzi. Jeżeli np. 4 osoby zużyją 20m3, a 8 osób 40 m3 to regeneracja będzie dwa razy częstsza. Przy zmiękczaczu z 30l złoża będzie to około 5m3, przy 40l powiedzmy około 7m3. Oczywiście wszystko zależy od twardości.
Nie no wszystko się zgadza, tylko kolega M3fi_86 podał zużycie (20 m3) przy konkretnej ilości osób (8) i twardości (324 mg/l)...

qbek17
13-01-2015, 20:22
Co więcej nt inżektora? jak go sprawdzić względnie jak go oczyścić tak aby go nie uszkodzić
Jak już się do niego dostaniesz to trzeba go delikatnie podważyć (najlepiej płaskim śrubokrętem). Po wyjęciu zobacz czy jest drożny i wyczyść (ewentualnie wymień).

KLARSAN
14-01-2015, 15:39
Dając ustawienia dla normalnej regeneracji przy głowicy upflow mamy problem bo różnica jest w konstrukcji głowicy, a nie tylko w ustawieniach.

Katalogowa różnica w dawce soli to ok 50% więc nie tak mało. Pomijając etap pierwszego backwashu też sporo (procentowo) wody mniej się zużyje.
I tu jest cały "haczyk", że im mniejszy system tym te duże procenty po przeliczeniu na wartości bezwzględne dają małe oszczędności. Ale w sytuacji gdy ktoś ma biologiczną oczyszczalnię czy np. małe szambo to warto w te "małe oszczędności" zainwestować.
Przy przeciętnej twardości np. 230 mgCaCO3/l (13dH) zużycie wody na regenerację stanowi

dla downflow około 2-3% całkowitej ilości wody zużywanej
dla upflow około 1,5-2,5% całkowitej ilości wody zużywanej

Przejście na upflow da zatem realnie jedynie około 0,5-1,0% mniej wody do szamba, zatem dla przeciętnego użytkownika niezauważalnie.

Brak etapu backwash (płykanie przeciwprądowe wodą) przy regeneracji upflow daje nieco mniejsze zużycie wody na regenerację, nie mniej w niektórych przypadkach nie jest korzystny.
Stosunkowo często zmiękczacze na żywicach kationitowych wykorzystywane są oprócz do zmiękczania wody, również do usuwania niewielkich przekroczeń żelaza (często występującego wo wodzie studziennej, a niekiedy również w wodzie wodociągowej). Etap backwash na początku regeneracji nie tylko podnosi złoże przygotowując go do procesu solankowania, ale również zapewnia wpłukanie osadów z żelaza (lub innych stałych zanieczyszczeń) przed przystąpieniem do właściwej regeneracji.

Zatem jeśli decydujemy się na zastosowanie regeneracji upflow, musimy mieć pewność, że parametry wody nie będą powodować komplikacji przy eksploatacji.

M3fi_86
14-01-2015, 20:32
Jeśli chciałbyś coś lepszego to w tym zestawie można by wymienić złoże na monosferyczne i o większej pojemności oraz zastosować głowicę z regeneracją przeciwprądową (o ile woda jest bez zanieczyszczeń mechanicznych).

Moim zdaniem możesz też poszukać mniejszego urządzenia z wszystkimi "bajerami" - tak na ok 30 litrów złoża.


Troszkę poszperałem w necie i złoże monosferyczne oraz regenerację przeciwprądową znalazłem tylko w CosmoWATER Exclusive Pure, Viessmann Aquahome 30-N, MAXIMA 32. ERIE (USA) (w niższych modelach również są ale mnie dotyczą te największe) tylko cena oscyluje ok 3-4 tys. i pojemność złoża mają na poziomie ok 30l.

W troszkę bardziej przyziemnych cenach znalazłem również coś takiego: http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx35c100-p-880.html
Pytanie tylko czy to złoże i głowica jest taka super?
Znalazłem też filtr do złożenia własnego... http://oresmiusz.na.allegro.pl/automatyczny-zmiekczacz-wody-in60-na-7-8-osob-i4989773142.html
Prosiłbym o jakąś opinię na temat tego cuda do montażu własnego.

Ostatnie pytanie, w co najlepiej zainwestować pieniądze, coś firmowego czy jakiś składak?

Pozdrawiam,
M3fi_86

byry007
14-01-2015, 22:10
To jest jeden z przykładów.
Zazwyczaj 25 litrów złoża pakuje się w zbiornik 10x35". Tutaj masz zbiornik węższy i wyższy (8x44") co daje taką samą pojemność złoża, ale mniejszą wydajność chwilową (ze względu na średnicę zbiornika). Jeśli mówisz, że rzadko masz maksymalne zużycie to będzie to całkiem dobry wybór.
Jeśli miałbym się czepiać to złoże nie jest monosferyczne. Bez czepialstwa ten filtr jest OK :)

A takie coś http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-maxima-eco-26-erie-10-lat-gwaranca-i4959172628.html

qbek17
15-01-2015, 05:43
Brak etapu backwash (płykanie przeciwprądowe wodą) przy regeneracji upflow daje nieco mniejsze zużycie wody na regenerację, nie mniej w niektórych przypadkach nie jest korzystny.
Stosunkowo często zmiękczacze na żywicach kationitowych wykorzystywane są oprócz do zmiękczania wody, również do usuwania niewielkich przekroczeń żelaza (często występującego wo wodzie studziennej, a niekiedy również w wodzie wodociągowej). Etap backwash na początku regeneracji nie tylko podnosi złoże przygotowując go do procesu solankowania, ale również zapewnia wpłukanie osadów z żelaza (lub innych stałych zanieczyszczeń) przed przystąpieniem do właściwej regeneracji.
I tu chyba jest problem w waszym zrozumieniu tematu. Hydraulicznie macie rację (backwash pomaga w wypłukaniu zanieczyszczeń mechanicznych ze złoża). Ale to samo wymieszanie złoża przed solankowaniem powoduje, że cały zysk z regeneracji przeciwprądowej jest tracony. Przecież ta mniejsza dawka soli nie bierze się znikąd. Chodzi o jej lepsze wykorzystanie przez to, że złoże w zbiorniku jest nierównomiernie wykorzystane (im wyższa warstwa tym bardziej wyczerpana chemicznie). W prawidłowej regeneracji przeciwprądowej (upflow) najbardziej stężona solanka trafia na najsłabiej wyczerpane złoże. W ten sposób mamy zachowaną największą różnicę stężeń przez całą wysokość złoża. Jeśli przed solankowaniem to wymieszamy to cała operacja traci sens i mniejsza dawka soli nie da nam odpowiedniej siły regeneracji.


Zatem jeśli decydujemy się na zastosowanie regeneracji upflow, musimy mieć pewność, że parametry wody nie będą powodować komplikacji przy eksploatacji. Tu się zgadzam.

Wniosek jest taki, że regeneracja upflow to nie tylko oszczędność wody na samym solankowaniu, ale też:
- mniejsza dawka soli
- mniej wody na solankowanie
- brak pierwszego etapu płukania wstecznego
- konieczność dobrego przygotowania wody (lub jej dobrych parametrów) od strony zanieczyszczeń mechanicznych i żelaza.

qbek17
15-01-2015, 05:46
Troszkę poszperałem w necie i złoże monosferyczne oraz regenerację przeciwprądową znalazłem tylko w CosmoWATER Exclusive Pure, Viessmann Aquahome 30-N, MAXIMA 32. ERIE (USA) (w niższych modelach również są ale mnie dotyczą te największe) tylko cena oscyluje ok 3-4 tys. i pojemność złoża mają na poziomie ok 30l.

W troszkę bardziej przyziemnych cenach znalazłem również coś takiego: http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx35c100-p-880.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2F zmiekczacz-wody-blue-soft-rx35c100-p-880.html)
Pytanie tylko czy to złoże i głowica jest taka super?
Znalazłem też filtr do złożenia własnego... http://oresmiusz.na.allegro.pl/automatyczny-zmiekczacz-wody-in60-na-7-8-osob-i4989773142.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Foresmiusz.na.alleg ro.pl%2Fautomatyczny-zmiekczacz-wody-in60-na-7-8-osob-i4989773142.html)
Prosiłbym o jakąś opinię na temat tego cuda do montażu własnego.

Ostatnie pytanie, w co najlepiej zainwestować pieniądze, coś firmowego czy jakiś składak?

Pozdrawiam,
M3fi_86
Odpuść sobie zmiękczacze z chińskimi głowicami (RX, BNT) - w obu podanych linkach masz właśnie te modele.

qbek17
15-01-2015, 05:51
A takie coś http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-maxima-eco-26-erie-10-lat-gwaranca-i4959172628.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-wody-maxima-eco-26-erie-10-lat-gwaranca-i4959172628.html)
Moim zdaniem poprzedni wybór był lepszy (lepsza głowica).

KLARSAN
16-01-2015, 10:11
Wniosek jest taki, że regeneracja upflow to nie tylko oszczędność wody na samym solankowaniu, ale też:
- mniejsza dawka soli
- mniej wody na solankowanie
- brak pierwszego etapu płukania wstecznego
- konieczność dobrego przygotowania wody (lub jej dobrych parametrów) od strony zanieczyszczeń mechanicznych i żelaza.
Upflow ma również taką zaletę, że woda tuż po regeneracji charakteryzuje się lepszymi parametrami.

Ale tak jak wspominałem, są to argumenty przede wszystkim istotne w przemyśle, gdzie chociażby:
- jest duża różnica czy twardość na wyjściu tuż po regeneracji jest 5 mgCaCO3/l czy 1 mgCaCO3/l, czy przewodność jest 10 czy 2 uS,
- gdzie stosuje się silną chemię do regeneracji złóż, więc ograniczenie nawet o 20% wyrzutu do kanalizacji np. kwasu solnego lub zasady sodowej ma chociażby spore znaczenie ekologiczne,
- gdzie woda na wejściu jest monitorowana i wstępnie przygotowywana do procesu uzdatniania na wymiennikach jonowych,
- gdzie w przypadku okresowego pogorszenia się wody na dopływie, załącza się dodatkowe płukania lub regenerację,
- i gdzie oczywiście skala powoduje, że korzyści korzyści ekonomiczne są znaczące.

W stacji domowej użytkownik nie odczuje różnicy, czy tuż po regeneracji woda ma twardość 5 mgCaCO3/l czy 1 mgCaCO3/l.

Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie jestem przeciwnikiem regeneracji upflow. Ale uważam, że nie jest to aż tak ważne dla zmiękczaczy domowych, jak próbują to przedstawiać niektóre firmy, które reklamują swoje produkty i wciskają ludziom kity, jakie to niesamowite korzyści mogą uzyskać klienci.
Jak już pisałem, przy regeneracji upflow, jeśli nie ma etapu backwash, wody na regenerację zużywane jest 10-30% mniej, ale miesięczne zużycie wody przez użytkownika zmniejszy się jedynie o 1%, czyli niestety zbyt mała ilość, aby użytkownik to odczuł.
Z solą sprawa wygląda lepiej, teoretycznie dawka soli może zostać obniżona nawet o 50%. W praktyce jest to nieco mniej, ale 25-40% redukcję zużycia soli można osiągnąć. Przy przeciętnej twardości i 4 osobach w domu, daje to około 4 kg soli czyli powiedzmy 5 zł na miesiąc. Nie jest to porażająca kwota, ale może mieć już znaczenie dla użytkownika.

Pamiętać jednak należy, że upflow nie do każdej wody się nadaje. Niestety nawet w wodzie wodociągowej, mimo że nie powinno mieć to miejsca, zdarzają się kilkukrotne przekroczenia żelaza, co dyskwalifikuje regenerację upflow.

Włączenie etapu backwash do regeneracji upflow, zapewni wypłukanie nagromadzonego żelaza ale, jak usilnie starał się przedstawić poprzedni rozmówca, powoduje utratę większości korzyści regeneracji upflow, czyli mniejszego zużycia soli i wody. Zatem taki układ w stacjach domowych byłby nie uzasadniony.

W praktyce stacji domowych, instalatorzy preferują raczej rozwiązania z regeneracją downflow. Wolą żeby ich klient miał 5 zł miesięcznie większe koszty eksploatacji niż ryzykować. Jeśli zamontują zmiękczacz z regeneracją upflow do zmiękczenia wody nawet z okresową obecnością żelaza, po kilku-kilkunastu miesiącach dostaną od klienta telefon, że zmiękczacz nie działa, woda jest twarda i żółta. A takie zgłoszenia nie tylko generują koszty dojazdu do klienta, ustalenia przyczyny i przeróbki zmiękczacza na regenerację downflow, ale również w znaczący sposób pogarszają wiarygodność instalatora, wizerunek firmy czy wartość marki zmiękczacza.

Jeśli chodzi o użytkowników, to podejrzewam, ze znaczna ich część preferuje ponieść dodatkowe koszty 5 zł/miesiąc i mieć pewność,że urządzenie będzie działać bezawaryjnie. Dla tych, którzy nie chcą przepłacać, proponuję upewnić się, że w wodzie nie ma żelaza i zawiesiny i można się wtedy decydować na regenerację upflow.

qbek17
16-01-2015, 16:32
Ale tak jak wspominałem, są to argumenty przede wszystkim istotne w przemyśle...
W pełni się zgadzam.

W stacji domowej użytkownik nie odczuje różnicy, czy tuż po regeneracji woda ma twardość 5 mgCaCO3/l czy 1 mgCaCO3/l.
Z tym też się zgadzam


Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie jestem przeciwnikiem regeneracji upflow. Ale uważam, że nie jest to aż tak ważne dla zmiękczaczy domowych, jak próbują to przedstawiać niektóre firmy, które reklamują swoje produkty i wciskają ludziom kity, jakie to niesamowite korzyści mogą uzyskać klienci.
I tu się zgadzam. Zawsze uczulam, żeby nie patrzeć na wyśrubowane parametry zużycia wody czy soli bo to są rzeczy, które wynikają z konkretnego przypadku, a nie z karty katalogowej.


Jak już pisałem, przy regeneracji upflow, jeśli nie ma etapu backwash, wody na regenerację zużywane jest 10-30% mniej...
Z solą sprawa wygląda lepiej, teoretycznie dawka soli może zostać obniżona nawet o 50%/. W praktyce jest to nieco mniej, ale 25-40% redukcję zużycia soli można osiągnąć...
To jest już dość znaczna różnica (nie kosztowa, ale jakościowa). Jeśli ktoś ma oczyszczalnię biologiczną to te 40 % soli mniej robi różnicę. Jak ktoś buduje dom energooszczędny, to także zwraca uwagę na zużycie wody i dla niego to też ma znaczenie.


...ale miesięczne zużycie wody przez użytkownika zmniejszy się jedynie o 1%, czyli niestety zbyt mała ilość, aby użytkownik to odczuł.

...Przy przeciętnej twardości i 4 osobach w domu, daje to około 4 kg soli czyli powiedzmy 5 zł na miesiąc. Nie jest to porażająca kwota, ale może mieć już znaczenie dla użytkownika.
Zawsze mówiłem, że upflow jest lepszy pod kątem ekologicznym, a nie aż tak bardzo pod kątem ekonomicznym.


Pamiętać jednak należy, że upflow nie do każdej wody się nadaje.
Zgadzam się na 100%!


Niestety nawet w wodzie wodociągowej, mimo że nie powinno mieć to miejsca, zdarzają się kilkukrotne przekroczenia żelaza, co dyskwalifikuje regenerację upflow.
I dlatego każdy przypadek jest inny. Nie można dobierać filtrów "na taką normalną wodę".


Włączenie etapu backwash do regeneracji upflow, zapewni wypłukanie nagromadzonego żelaza ale, jak usilnie starał się przedstawić poprzedni rozmówca, powoduje utratę większości korzyści regeneracji upflow, czyli mniejszego zużycia soli i wody. Zatem taki układ w stacjach domowych byłby nie uzasadniony.
Jeśli to było nawiązanie do mnie to się nie zrozumieliśmy. Uważam, że zmiękczacza nie należy traktować jako odżelaziacza. Zawsze oznacza to jego szybsze zużycie i gorsze parametry pracy. I nigdy nie poleciłbym regeneracji upflow na wodę z żelazem (chyba, że wcześniej jest ona solidnie przygotowana na innych filtrach).


W praktyce stacji domowych, instalatorzy preferują raczej rozwiązania z regeneracją downflow. Wolą żeby ich klient miał 5 zł miesięcznie większe koszty eksploatacji niż ryzykować.
Bo zawsze łatwiej przerzucić większe koszty eksploatacji na klienta niż podjąć ryzyko (przy solidnej analizie i doborze nie ma ryzyka).


Jeśli zamontują zmiękczacz z regeneracją upflow do zmiękczenia wody nawet z okresową obecnością żelaza, po kilku-kilkunastu miesiącach dostaną od klienta telefon, że zmiękczacz nie działa, woda jest twarda i żółta.
Też zawsze to powtarzam - i właśnie dlatego nie należy używać zmiękczacza jako odżelaziacza (niezależnie od typu regeneracji).


A takie zgłoszenia nie tylko generują koszty dojazdu do klienta, ustalenia przyczyny i przeróbki zmiękczacza na regenerację downflow, ale również w znaczący sposób pogarszają wiarygodność instalatora, wizerunek firmy czy wartość marki zmiękczacza.
Zgadzam się.
Tylko taka "przeróbka" nie jest bez efektów ubocznych. Zmiękczacze upflow mają większy stopień zasypania i inną głowicę. To nie tylko zmiana tłoka i ustawień.


Jeśli chodzi o użytkowników, to podejrzewam, ze znaczna ich część preferuje ponieść dodatkowe koszty 5 zł/miesiąc i mieć pewność,że urządzenie będzie działać bezawaryjnie. Dla tych, którzy nie chcą przepłacać, proponuję upewnić się, że w wodzie nie ma żelaza i zawiesiny i można się wtedy decydować na regenerację upflow.
Użytkownik powinien zawsze dostać rzetelną informację o wadach i zaletach obu rozwiązań, a bez badań wody to jest loteria.

ReksioGC
18-01-2015, 10:23
Witam Panowie i Panie.

Moja analiza (w nawiasie norma):
pH - 6,73 (6,5-9,5)
Przewodność - 436 (2500)
Azotany NO3 - 3,56 (50)
Azotyny NO2 - 0,252 (0,5)
Amonowy jon NH4 - 0,59 (0,50) - !!!
Mangan - 0,13 (0,050) - !!!
Żelazo - 0,398 (0,2) - !!!
Siarczany - 0
Chlor wolny - 0,2 (0,3)
Twardość ogólna - 12,4
Twardość ogólna jako CaCO3 - 220,72 (60-500)

Ilość bakterii na odżywce po 72 godzinach - 30
Brak coli, paciorków i innych.

Studnia 32 metry - woda czerpana z 30 metrów.
Pompa wydaje mi się żę ma wydajność 2 m3 - pewny nie jestem, musiałbym sprawdzić.
Zbiornik bezprzeponowy 300l.
Bufor ciepła 1800 litrów z wężownicą miedzianą.

Jeden specjalista bez patrzenia na wyniki polecił mi coś takiego:
http://ehydrotimepl.shoper.pl/pl/p/KOMPAKTOWY-ZMIEKCZACZ-DO-WODY-ALTECH/2965

Kompletnie się na tym nie znam więc proszę o poradę czy taki zmiękczacz będzie dobry. Może są jakieś lepsze w podobnych pieniądzach albo tańsze równie dobre, bądź droższe ale dające niewiadomo co :). Czy do takiej wody nie potrzebuje odrzelaziacza? Zmiękczacz da radę żelazu i manganowi?

Do tej pory tam gdzie mieszkałem miałem wodę miękką, teraz mi troche przeszkadza ta twardość. Z czajnika odpadają płatki kamienia co mi bardzo przeszkadza. W buforze mam 75 metrów miedzi fi 15 i w sumie o nią najbardziej się boje. Jak zarośnie kamieniem to będę musiał częściej palić w piecu zeby mieć gorącą wodę. Muszę na coś się zdecydować w przeciągu paru dni.

Pozdrawiam.

foxlis
18-01-2015, 15:03
Witam, jestem zdruzgotany wynikami badania wody.
Czy jest szansa uzdatnić tę wodę w celach spożywczych dla domu jednorodzinnego 4 osobowego?
Chodzi mi o przekroczone wyniki żelaza, manganu, mentność i mikroorganizmy.

Mentność 6,0 +- 0,8 norma 1
Odczyn pH 7,2 +- 0,2
Przewodność elek. 976+-29 uS/cm
Utlenialność 1,44 mg/l
Jon amonowy 0,12 mg/l
Jon azotanowy 0,26 mg/l
Żelazo 2460 ug/l norma 200
Twardość 472 +-42 mg/l
Mangan 1151 ug/l norma 50
Mikroorganizmy 1300 [1000:1600]
Bakterie coli 1 [1:17]
Escherichia 0
Enterokoki 0

Studnia wiercona na głębokość 30m.
Pompa pobiera wodę z głębokośći 25m.
Nie wpuszczałem jeszcze chloru.
Studnia wywiercona pół roku temu i wtedy była pompowana 12 h.
Na dnie studni zalegają żwiry wymieszane z iłami.
Wydajności studni 2,3 m3/h.
Wydajność pompy to około 50l/min. Pompa 3,5 SC 3/16 OMNIGENA.
Mam przyłącz do kanalizacji miejskiej.

qbek17
18-01-2015, 19:32
Jeden specjalista bez patrzenia na wyniki polecił mi coś takiego:
http://ehydrotimepl.shoper.pl/pl/p/KOMPAKTOWY-ZMIEKCZACZ-DO-WODY-ALTECH/2965 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fehydrotimepl.shope r.pl%2Fpl%2Fp%2FKOMPAKTOWY-ZMIEKCZACZ-DO-WODY-ALTECH%2F2965)
Po pierwsze jak nie patrzył na wyniki to żaden specjalista.
Po drugie to słaby zmiękczacz.


Kompletnie się na tym nie znam więc proszę o poradę czy taki zmiękczacz będzie dobry. Może są jakieś lepsze w podobnych pieniądzach albo tańsze równie dobre, bądź droższe ale dające niewiadomo co :). Czy do takiej wody nie potrzebuje odrzelaziacza? Zmiękczacz da radę żelazu i manganowi?

Do tej pory tam gdzie mieszkałem miałem wodę miękką, teraz mi troche przeszkadza ta twardość. Z czajnika odpadają płatki kamienia co mi bardzo przeszkadza. W buforze mam 75 metrów miedzi fi 15 i w sumie o nią najbardziej się boje. Jak zarośnie kamieniem to będę musiał częściej palić w piecu zeby mieć gorącą wodę. Muszę na coś się zdecydować w przeciągu paru dni.
Potrzebujesz odżelaziacza, ale jeśli chcesz mieć jednocześnie wodę zmiękczoną to możesz zastosować złoże wielofunkcyjne (AquaMulti lub Ecomix).
Do Twoich parametrów powinno być OK.

qbek17
18-01-2015, 19:38
Witam, jestem zdruzgotany wynikami badania wody.
Czy jest szansa uzdatnić tę wodę w celach spożywczych dla domu jednorodzinnego 4 osobowego?
Chodzi mi o przekroczone wyniki żelaza, manganu, mentność i mikroorganizmy.

Mentność 6,0 +- 0,8 norma 1
Odczyn pH 7,2 +- 0,2
Przewodność elek. 976+-29 uS/cm
Utlenialność 1,44 mg/l
Jon amonowy 0,12 mg/l
Jon azotanowy 0,26 mg/l
Żelazo 2460 ug/l norma 200
Twardość 472 +-42 mg/l
Mangan 1151 ug/l norma 50
Mikroorganizmy 1300 [1000:1600]
Bakterie coli 1 [1:17]
Escherichia 0
Enterokoki 0

Studnia wiercona na głębokość 30m.
Pompa pobiera wodę z głębokośći 25m.
Nie wpuszczałem jeszcze chloru.
Studnia wywiercona pół roku temu i wtedy była pompowana 12 h.
Na dnie studni zalegają żwiry wymieszane z iłami.
Wydajności studni 2,3 m3/h.
Mętnością się nie przejmuj - po usunięciu innych zanieczyszczeń ona też będzie OK.
Większy problem to twardość - niby w normie, ale to i tak bardzo twarda woda i będzie to bardzo odczuwalne (uciążliwe).

Tak na teraz to układ mógłby wyglądać tak:
- odżelaziacz
- zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny
- lampa UV

Podałeś wydajność studni - a jaka jest wydajność pompy? Odżelaziacz potrzebuje dużo wody do płukania i to może być ograniczeniem wielkości.
Żeby dobrać zmiękczacz - powiedz coś o ściekach.

Możesz też zrobić chlorowanie studni i powtórzyć badanie, bo jak są bakterie to zawsze jest ryzyko. Lampa UV nie daje 100% pewności, a złoża w filtrach to świetne miejsce na rozwój bakterii.

foxlis
19-01-2015, 10:04
Mętnością się nie przejmuj - po usunięciu innych zanieczyszczeń ona też będzie OK.
Większy problem to twardość - niby w normie, ale to i tak bardzo twarda woda i będzie to bardzo odczuwalne (uciążliwe).

Tak na teraz to układ mógłby wyglądać tak:
- odżelaziacz
- zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny
- lampa UV

Podałeś wydajność studni - a jaka jest wydajność pompy? Odżelaziacz potrzebuje dużo wody do płukania i to może być ograniczeniem wielkości.
Żeby dobrać zmiękczacz - powiedz coś o ściekach.

Możesz też zrobić chlorowanie studni i powtórzyć badanie, bo jak są bakterie to zawsze jest ryzyko. Lampa UV nie daje 100% pewności, a złoża w filtrach to świetne miejsce na rozwój bakterii.

Jestem wdzięczny za odpowiedz.
Wydajność pompy to około 50l/min. Pompa 3,5 SC 3/16 OMNIGENA.
Mam przyłącz do kanalizacji miejskiej.
W kontekście drobnoustrojów, oprócz uzdatniania wody biorę pod uwagę zainstalowanie filtra osmatycznego w kuchni.

qbek17
19-01-2015, 12:18
Wydajność pompy to około 50l/min. Pompa 3,5 SC 3/16 OMNIGENA.
Czyli wydajność pompy (teoretyczna) jest większa niż wydajność studni. Musisz na to uważać. Inna kwestia to rzeczywista wydajność pompy.

KLARSAN
20-01-2015, 15:12
Witam Panowie i Panie.

Moja analiza (w nawiasie norma):
pH - 6,73 (6,5-9,5)
Przewodność - 436 (2500)
Azotany NO3 - 3,56 (50)
Azotyny NO2 - 0,252 (0,5)
Amonowy jon NH4 - 0,59 (0,50) - !!!
Mangan - 0,13 (0,050) - !!!
Żelazo - 0,398 (0,2) - !!!
Siarczany - 0
Chlor wolny - 0,2 (0,3)
Twardość ogólna - 12,4
Twardość ogólna jako CaCO3 - 220,72 (60-500)


Nie wiem jakie masz zapotrzebowanie na wodę i jak z mętnością ale do 4 osób powinno dać radę:

Hydra z wkładem RLH

Atalsa Filtri BX 20'' z wkładem 25 mikronow

Jonowymienik AquaMulti 1054
Wydajność 1,3 m3/h
Ilość złoża: 40 litrów
Wymiary butli: 1590x250x250 mm
Wymiary zbiornika na solankę: 880x332x332 mm

KLARSAN
20-01-2015, 15:21
Mentność 6,0 +- 0,8 norma 1
Odczyn pH 7,2 +- 0,2
Przewodność elek. 976+-29 uS/cm
Utlenialność 1,44 mg/l
Jon amonowy 0,12 mg/l
Jon azotanowy 0,26 mg/l
Żelazo 2460 ug/l norma 200
Twardość 472 +-42 mg/l
Mangan 1151 ug/l norma 50
Mikroorganizmy 1300 [1000:1600]
Bakterie coli 1 [1:17]
Escherichia 0
Enterokoki 0


Zbiornik hydroforowy bezprzeponowy(ocynkowany) najlepiej 300 L (jeśli nie masz)

Zwężka napowietrzająca

Odżelaziaczo odmanganiacz 13 54 Clack TC
75 litrów złoża
wydajność 1,1 m3/h

Dalej filtr mechaniczny może być atlas filtri BX 10'' wkład 25''

Jonowymienik AM 1054
Wydajność 1,3 m3/h
Ilość złoża: 40 litrów
Wymiary butli: 1590x250x250 mm
Wymiary zbiornika na solankę: 880x332x332 mm

Lampa Sterilight S5Q-PA

Co do ilości wody w czasie regeneracji (raz na 3-4 dni) potrzeba około 2,6 m3/h

qbek17
20-01-2015, 17:29
Odżelaziaczo odmanganiacz 13 54 Clack TC
Na jakim złożu? Studnia ma wydajność 2,3 m3/h, więc ciężkie odpadają :)

ReksioGC
20-01-2015, 18:07
Dzięki za podpowiedzi. Będę czegoś szukał.

Narazie dostałem ofertę od jednej z firm w okolicy na prawie 8000 :)

Jastrząb
21-01-2015, 07:43
Dzięki za podpowiedzi. Będę czegoś szukał.

Narazie dostałem ofertę od jednej z firm w okolicy na prawie 8000 :)
Witamy w klubie darmowej wody z wlasnej studni ;-)

foxlis
21-01-2015, 09:13
Zbiornik hydroforowy bezprzeponowy(ocynkowany) najlepiej 300 L (jeśli nie masz)

Zwężka napowietrzająca

Odżelaziaczo odmanganiacz 13 54 Clack TC
75 litrów złoża
wydajność 1,1 m3/h

Dalej filtr mechaniczny może być atlas filtri BX 10'' wkład 25''

Jonowymienik AM 1054
Wydajność 1,3 m3/h
Ilość złoża: 40 litrów
Wymiary butli: 1590x250x250 mm
Wymiary zbiornika na solankę: 880x332x332 mm

Lampa Sterilight S5Q-PA

Co do ilości wody w czasie regeneracji (raz na 3-4 dni) potrzeba około 2,6 m3/h

Dziękuje za odpowiedz.
To jest konkret :)
Nie moge znaleźć w necie informacji o jonowymienniku AM 1054.
AM to firma?

KLARSAN
21-01-2015, 12:05
Na jakim złożu? Studnia ma wydajność 2,3 m3/h, więc ciężkie odpadają :)
Zaproponowany odżelaziacz na złoży Klarsanit Defeman w czasie płukania zużywa około 430 litrów wody więc wody w studni raczej nie zabraknie. Pytanie tylko czy woda jest wystarczająco wydatna, żeby zapewnić przepływ w czasie płukania ~2,5 m3/h. Jeżeli tak nie jest to możemy zaproponować mniejsze urządzenie 12x48 o wydajności 0,9 m3/h i wymaganym przepływie w czasie płukania ~2,2 m3/h. Wtedy byłoby zużycie w czasie płukania 350 litrów.

KLARSAN
21-01-2015, 12:08
Dziękuje za odpowiedz.
To jest konkret :)
Nie moge znaleźć w necie informacji o jonowymienniku AM 1054.
AM to firma?
AM to skrót od AquaMulti - rodzaj złoża :)

qbek17
22-01-2015, 09:09
Zaproponowany odżelaziacz na złoży Klarsanit Defeman w czasie płukania zużywa około 430 litrów wody więc wody w studni raczej nie zabraknie. Pytanie tylko czy woda jest wystarczająco wydatna, żeby zapewnić przepływ w czasie płukania ~2,5 m3/h. Jeżeli tak nie jest to możemy zaproponować mniejsze urządzenie 12x48 o wydajności 0,9 m3/h i wymaganym przepływie w czasie płukania ~2,2 m3/h. Wtedy byłoby zużycie w czasie płukania 350 litrów.
O to mi właśnie chodziło :)

ReksioGC
22-01-2015, 09:48
Dostałem oferte na Viessmann AQUAMIX-N w cenie 3640 brutto za samą jednostkę. Z tego co wyczytałem producentem jest Epuro czyli Ecowatersystem która to niby przejeła polecanego na forum Tapworks.
Nigdzie nie jest podane jakie złoże stosowane jest w Aquamixie. Cena też troszkę za wysoka.

Czekam jeszcze na wycene od Klarsan.

qbek17
22-01-2015, 10:24
Dostałem oferte na Viessmann AQUAMIX-N w cenie 3640 brutto za samą jednostkę. Z tego co wyczytałem producentem jest Epuro czyli Ecowatersystem która to niby przejeła polecanego na forum Tapworks.
Nigdzie nie jest podane jakie złoże stosowane jest w Aquamixie. Cena też troszkę za wysoka.

Czekam jeszcze na wycene od Klarsan.
Złoże to Ecomix. Moim zdaniem AquaMulti jest lepszy.

KLARSAN
22-01-2015, 15:30
Czekam jeszcze na wycene od Klarsan.

Została wysłana na maila

scarFace
22-01-2015, 17:36
Witam.
Z racji mojego pierwszego postu chciałbym Wszystkich bardzo serdecznie pozdrowić :)

. Moim zdaniem AquaMulti jest lepszy.
Potrzebuję specyfikacji złoża AquaMulti dla głowicy Clack Cl, zbiornik 1054 . ilość złoża 38l. Głównie chodzi mi o czasy cykli regeneracji i komponenty głowicy ( Injektor, DLFC,BLFC)
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Spawos
23-01-2015, 21:48
Witam panowie mozecie cos doradzic chce kupic zmiekczacz wody tylko co polacacie cos w miare sensownego i sprawnego :) Woda z wodociagu
Buderusa 20 jaks zaproponowano mi za 2100
albo viessmann za 3600 ...

bedzie to na 4 osoby

qbek17
24-01-2015, 14:32
Witam.
Z racji mojego pierwszego postu chciałbym Wszystkich bardzo serdecznie pozdrowić :)

Potrzebuję specyfikacji złoża AquaMulti dla głowicy Clack Cl, zbiornik 1054 . ilość złoża 38l. Głównie chodzi mi o czasy cykli regeneracji i komponenty głowicy ( Injektor, DLFC,BLFC)
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
W zasadzie każda firma może to ustawiać trochę inaczej... do tego dochodzi specyfikacja wody. Zazwyczaj 60 minut solankowania jest wystarczające.

Do zbiornika 10x54 idzie injector E, BLFC jest jedno w tym rozmiarze głowicy, DLFC może być 2.2 lub 2.7.

qbek17
24-01-2015, 14:33
Witam panowie mozecie cos doradzic chce kupic zmiekczacz wody tylko co polacacie cos w miare sensownego i sprawnego :) Woda z wodociagu
Buderusa 20 jaks zaproponowano mi za 2100
albo viessmann za 3600 ...

bedzie to na 4 osoby
A jaka jest twardość wody? Jakie zużycie?

Spawos
24-01-2015, 21:32
Wody idzie okolo8,5m3 miesiecznie twardosc wody okolo 20-22dn jakos tak

qbek17
25-01-2015, 13:34
Wody idzie okolo8,5m3 miesiecznie twardosc wody okolo 20-22dn jakos tak
Czyli powinien wystarczyć "standard": 25 litrów złoża.
I wracając do tego co zwykle: unikaj chińszczyzny, zwróć uwagę na dobrą głowicę (CLACK, FLECK, AUTOTROL) i dobrą żywicę jonowymienną (DOWEX, LEWATIT, ROHM&HAAS). Pozostałe komponenty (zbiornik, zbiornik na sól, akcesoria) mają dużo mniejszy wpływ na komfort użytkowania zmiękczacza.

Dobry zmiękczacz to koszt ok 2100-2500 netto.
Może być dużo więcej, jeśli jest tam złoże wielofunkcyjne (stosowane gdy w wodzie jest żelazo i inne zanieczyszczenia - u Ciebie można chyba założyć, że to nie potrzebne)

scarFace
25-01-2015, 18:42
W zasadzie każda firma może to ustawiać trochę inaczej... do tego dochodzi specyfikacja wody. Zazwyczaj 60 minut solankowania jest wystarczające.

Do zbiornika 10x54 idzie injector E, BLFC jest jedno w tym rozmiarze głowicy, DLFC może być 2.2 lub 2.7.

Dziękuję za informację :) czyli podobnie jak ze złożem Ecomix A

Spawos
25-01-2015, 21:02
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-na-duzy-dom-optima-logix30-dodatki-i5028119919.html cos takiego znalazlem z glowica ta ale zeby jakies takie zloze znalezc co napisales to ciezko .. ;/ nikt nic nie pisze :(
i te buderusy
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-buderus-loga-nice-30-gratisy-i4998823883.html mala te Logixy sterowanie bo to chyba firmy autotrol ??
i maja zloze firmy inwater

wlasnie zanalzlem dokladne dane twardosc w skali niemieckiej 16-17,7

ReksioGC
26-01-2015, 16:57
Wracając do mojego tematu :)

BimsPlus dobrał mi COSMOWATER PLUS + COSMOWATER CARBON + FILTR MECHANICZNY CLEAR 1" 100UM za ponad 6000.
Moim zdaniem bezsensu całkowicie Plus i Carbon w jednej instalacji. Pozatym cena za sam Plus też za wysoka jak na moje oko.

Pogrzebałem i znalazłem
http://cristalaqua.pl/pl/p/Zmiekczaczodzelaziacz-Crystal-Right%2C-Aquamulti-FLECK-BD30-FL-5600/186

Czy to dobry wybór?
30 litrów złoża wystarczy? Myślę że w miesiącu zużyję max 10m3 wody. Średnio pewnie około 7m3.
Którą głowicę wybrać? Jest elektroniczna, wolumetryczna i elektryczno-wolumetryczna.
Która na tych zdjęciach z linku jest która? Chciałbym taką z wyświetlaczem :)

qbek17
26-01-2015, 19:19
Wracając do mojego tematu :)

BimsPlus dobrał mi COSMOWATER PLUS + COSMOWATER CARBON + FILTR MECHANICZNY CLEAR 1" 100UM za ponad 6000.
Moim zdaniem bezsensu całkowicie Plus i Carbon w jednej instalacji. Pozatym cena za sam Plus też za wysoka jak na moje oko.

Pogrzebałem i znalazłem
http://cristalaqua.pl/pl/p/Zmiekczaczodzelaziacz-Crystal-Right%2C-Aquamulti-FLECK-BD30-FL-5600/186 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcristalaqua.pl%2Fp l%2Fp%2FZmiekczaczodzelaziacz-Crystal-Right%252C-Aquamulti-FLECK-BD30-FL-5600%2F186)

Czy to dobry wybór?
30 litrów złoża wystarczy? Myślę że w miesiącu zużyję max 10m3 wody. Średnio pewnie około 7m3.
Którą głowicę wybrać? Jest elektroniczna, wolumetryczna i elektryczno-wolumetryczna.
Która na tych zdjęciach z linku jest która? Chciałbym taką z wyświetlaczem :)
Cosmowater plus to pewnie to samo co aquamix-n - prawdopodobnie ze złożem Ecomix. Cała reszta to już fantazja.

Ten filtr z linka - ciężko powiedzieć co w nim dokładnie będzie. Na zdjęciu głowica RX (chińszczyzna) a w opisie Fleck. Złoże inne w nazwie i inne w opisie. Poza tym cena podejrzanie niska jak na te złoża...

ReksioGC
26-01-2015, 19:46
Napisałem do nich maila zobaczymy co odpiszą.

Jak przełączasz model głowicy na tej stronie to cena się zmienia.

Edyta:

Z innej firmy dostałem ofertę

COMPAKT CRYSTAL 30 MULTIX- 5 USA - 2480,- PLN + VAT

2/ ZMIĘKCZACZ 2-ELEMENTOWY RIDER 35 MULTIX- 5 USA - 2490,- PLN + VAT

3/ ZMIĘKCZACZ 2-ELEMENTOWY RIDER 60 MULTIX- 5 USA - 2790,- PLN + VAT

Co to za złoże Multix-5 ??
Dostałem info że przepływ w granicach 3,5 do 5 m3/h.
Zmierzyłem moją pompę i wyszło mi 2,4m3/h przy ciśnieniu w zbiorniku 2,6 do 3,4 atmosfery.
Naprawdę potrzeba aż tyle wydajności na płukanie?
Pasuje mi ten dostawca bo w miarę blisko i ma wszystko na miejscu.

qbek17
27-01-2015, 20:32
Co to za złoże Multix-5 ??
Dostałem info że przepływ w granicach 3,5 do 5 m3/h.
Zmierzyłem moją pompę i wyszło mi 2,4m3/h przy ciśnieniu w zbiorniku 2,6 do 3,4 atmosfery.
Naprawdę potrzeba aż tyle wydajności na płukanie?
Pasuje mi ten dostawca bo w miarę blisko i ma wszystko na miejscu.
Jeśli google dobrze trafił z firmą to w opisach mają złoże Crystal Right.
Ale ono nie ma takich wymagań co do przepływu w czasie płukania.

ojciec81
31-01-2015, 21:50
Witam
Mam problem ze zmiękczeniem wody. Woda z ujęcia głębinowego trafia do filtra odżelaziacza następnie jest zmiękczana. Woda po odżelazieniu ma 33 stopnie niemieckie, po przejściu przez zmiękczacz ma 3 stopnie. Niby prawidłowo, ale w czajniku nadal osadza się biały osad, po kąpieli czuję twardą wodę na rękach i twarzy, nie mówiąc o białych plamach na urządzeniach sanitarnych. Urządzenie do zmiękczania to ALTECH zm 20

Czy miał ktoś może podobny problem?

POZDRAWIAM

qbek17
01-02-2015, 09:32
To jest tani, chiński zmiękczacz. Nie oczekiwalbym po nim rewelacyjnych efektów. Może jest zbyt mały na taką twardość, a może źle ustawiony..?
Inna sprawa to zawartość w wodzie innych związków niż twardość. One też mogą dawać osad.

robek007
01-02-2015, 11:44
Witam
Mam kłopot z woda ujecie własne głębokość 19 metrów fatalne wyniki badan na obecność żelaza (3800 na 200 norma) i manganu (1450 na 50 norma) reszta parametrów miesci się w średnich normach.
Mam od znajomego który musiał się podłączyć do sieci miejskiej 3 letni zestaw Clack WS1 TC. Mam pytanko jakie złoze mam zasypac do urządzenia.
Mam kilka typów ale po studiowaniu forów dot. tematu mam taki mętlik w głowie że nie potrafie już wybrać konkretnie.
Może któryś z kolegów bardziej ogarniętych w temacie podsunie mi jakąś odpowiedż.
Moje typy złoża
- greensandplus
- mtm firmy clack
- fmh firmy cwg
- filtersorb fmh
- crystal-right
Nie szukam oszczędności przy zakupie złoża ale też nie chciałbym być nabity w butelke i dostać czegoś co jest mi zbędne i nieadekwatne do moich oczekiwan i potrzeb.
Z góry dziękuje za odpowiedż.
Pozdrawiam Robert

qbek17
01-02-2015, 12:10
Podałeś tylko jaką masz głowicę - to jeszcze nic nie mówi o tym jakie złoże (ani ile) go tam możesz zasypać. Poza tym pozostaje kwestia doboru złoża do twojej pompy, sposobu odprowadzania ścieków, wydajności filtra, itd.
Podaj pozostałe parametry bo one też mają znaczenie (nawet jeśli są w normie).

robek007
01-02-2015, 12:53
Dzięki za odp.
Zbiornik około 70 litrów
moja pompa to grudziąc sm (do 4,5 m3/h)
zbiornik hydroforowy przeponowy
odprowadzenie ścieków jest zadnych problemów z odpływem
inne parametry
- stezenie jonow wodoru 7,4 norma 6.5-9.5
- amonowy jon 0,39 norma 0,50
- twardosc 382 norma 500
Pozdrawiam Robert

ReksioGC
01-02-2015, 13:15
Wszystko już wiem :)

Złoże MULTIX- 5 to nazwa wymyślaona w firmie sprzedającej te urządzenia. Wymyślili ją ze względu na to że czasami mają złorze AquaMulti a czasem inne (nie pamiętam nazwy), więc wymyślili swoją nic nie znaczącą nazwę :)
Zdecydowałem się wziąść od nich "ODŻELAZIACZ- ODMANGANIACZ - ZMIĘKCZACZ 2-ELEMENTOWY RIDER 35 MULTIX- 5 USA "na gotowo ze wszystkim wyjdzie jakieś 3500 brutto. Złoże jakie w tej chwili zasypują to AquaMulti. Głowica Autotrol. 35 litrów złoża.
W tej cenie filtr wstępny siatkowy do ręcznego płukania.
Montarz na początku lutego.

Dziękuje wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam

rolas
01-02-2015, 13:36
Witam,
czy moglibyście pomóc mi w doborze filtrów do domu jednorodzinnego?
Zasilanie jest z sieci wodociągowej miasta.

Myślałem o filtrach mechanicznych firmy BWT jednak nie znam się na tym kompletnie.

z góry dziękuję za odpowiedź.

qbek17
02-02-2015, 07:00
Zbiornik około 70 litrów
To może być 10x54 (62 litry) lub 12x48 (79 litrów) lub jeszcze coś pośredniego... A taka rozbieżność to duża różnica w przepływach :)


moja pompa to grudziąc sm (do 4,5 m3/h)
Wystarczy do płukania wszystkiego - tylko czy studnia też ma taką wydajność?


zbiornik hydroforowy przeponowy
Czyli odpadają złoża wymagające napowietrzania


odprowadzenie ścieków jest zadnych problemów z odpływem
OK


inne parametry
- stezenie jonow wodoru 7,4 norma 6.5-9.5
- amonowy jon 0,39 norma 0,50
- twardosc 382 norma 500
Czy chcesz też wodę zmiękczyć czy tylko pozbyć się żelaza i manganu?

Do tego wszystkiego głowica może być w różnych wersjach - trzeba będzie to zweryfikować i (prawie na pewno) dostosować do nowego złoża.

Na tą chwilę wydaje mi się, że najlepszym wyborem byłby greensand plus.

qbek17
02-02-2015, 07:04
Witam,
czy moglibyście pomóc mi w doborze filtrów do domu jednorodzinnego?
Zasilanie jest z sieci wodociągowej miasta.

Myślałem o filtrach mechanicznych firmy BWT jednak nie znam się na tym kompletnie.

z góry dziękuję za odpowiedź.
Do czego mają być te filtry? Czy tylko zanieczyszczenia mechaniczne (muł, piasek, rdza)? Masz tego strasznie dużo?
Możesz zamontować filtr samopłuczący (automatyczny), który będzie wygodny ale drogi. Możesz też kupić filtr z płukaniem ręcznym (tańszy), albo z wkładami wymiennymi (najtańszy w zakupie, ale później trzeba kupować wkłady).
Czy to ma być filtr na jeden kran czy na cały dom (jak dużo punktów poboru)?

robek007
02-02-2015, 07:50
Zbiornik 10x54
Myśle że studnia da rade ;)
Głównym zadaniem filtra jest pozbycie się żelaza i manganu ale .... może jak się da dobrać złoże to i zmiękczenie nie zaszkodzi
Co potrzeba do weryfikacji głowicy (jakieś wklejki z kodami itp)
I jaka ilośc złoża jest potrzebna do zasypki
Pozdrawiam Robert

robek007
02-02-2015, 07:59
To może być 10x54 (62 litry) lub 12x48 (79 litrów) lub jeszcze coś pośredniego... A taka rozbieżność to duża różnica w przepływach :)


Wystarczy do płukania wszystkiego - tylko czy studnia też ma taką wydajność?


Czyli odpadają złoża wymagające napowietrzania


OK


Czy chcesz też wodę zmiękczyć czy tylko pozbyć się żelaza i manganu?

Do tego wszystkiego głowica może być w różnych wersjach - trzeba będzie to zweryfikować i (prawie na pewno) dostosować do nowego złoża.

Na tą chwilę wydaje mi się, że najlepszym wyborem byłby greensand plus.

Zbiornik 10x54
Myśle że studnia da rade
Głównym zadaniem filtra jest pozbycie się żelaza i manganu ale .... może jak się da dobrać złoże to i zmiękczenie nie zaszkodzi
Co potrzeba do weryfikacji głowicy (jakieś wklejki z kodami itp)
I jaka ilośc złoża jest potrzebna do zasypki
Pozdrawiam Robert

qbek17
02-02-2015, 08:44
Głównym zadaniem filtra jest pozbycie się żelaza i manganu ale .... może jak się da dobrać złoże to i zmiękczenie nie zaszkodzi
Myślę, że przy tak wysokim poziomie Fe i Mn (i jednocześnie nie za dużym rozmiarze filtra) to jednoczesne zmiękczanie może być trudne.


Co potrzeba do weryfikacji głowicy (jakieś wklejki z kodami itp)
W dolnej części głowicy, tuż nad gwintem powinna być naklejka z kodem (coś w stylu V1TCBT-Z). Z tego kodu można sporo wyczytać - o ile głowica nie była już przerabiana. Najlepiej sprawdzić ją "na żywo". DO greensandu musi być inżektor, kolanko do podłączenia wężyka, itd.


I jaka ilośc złoża jest potrzebna do zasypki
Jeśli to miałby być greensand to dajesz podsypkę żwirową (ok 8-10 kg) i dwa worki złoża (ok 30 litrów).

robek007
02-02-2015, 09:16
Myślę, że przy tak wysokim poziomie Fe i Mn (i jednocześnie nie za dużym rozmiarze filtra) to jednoczesne zmiękczanie może być trudne.


W dolnej części głowicy, tuż nad gwintem powinna być naklejka z kodem (coś w stylu V1TCBT-Z). Z tego kodu można sporo wyczytać - o ile głowica nie była już przerabiana. Najlepiej sprawdzić ją "na żywo". DO greensandu musi być inżektor, kolanko do podłączenia wężyka, itd.


Jeśli to miałby być greensand to dajesz podsypkę żwirową (ok 8-10 kg) i dwa worki złoża (ok 30 litrów).

Dzieki za odp. naprawde Twoja znajomośc tematu jest perfekcyjna :)
Mysle że na razie trzeba sie pozbyć tego gó... w postaci żelaza i manganu a o zmiękczeniu pomyśleć w pózniejszym czasie.
Na głowicy mam taką wklejke V1TCDTC-03
Jakiś konkretny inżektor zakupic czy nie ma to jakiegoś szczególnego znaczenia
Złoże greensand czy greensand plus
Jaka podsypka żwirowa jakas konkretna firma czy cokolwiek i o jakiej gradacji.
Sorki za tak szczegółowe i laickie pytania ale ja naprawde w tym temacie jestem całkowicie zielony.
Pozdrawiam Robert

zoska.jedynak
02-02-2015, 13:14
U mnie jak się okazało było za dużo żelaza i manganu. Nie chcieliśmy się z tym bawić samodzielnie, więc zamówiłam firmę AqvaSystem, która najpierw sama zbadała wodę, a potem dobrała odpowiednie złoże do filtra i go profesjonalnie zamontowała. Niby koszt większy niż sam zakup, ale przekonało mnie to, że ich filtry nie mają kosztów eksploatacji, trzeba je tylko płukać i nic ma się nie dziać złego z nimi. No i przede wszystkim woda będzie naprawdę czysta.

Jastrząb
02-02-2015, 13:42
U mnie jak się okazało było za dużo żelaza i manganu. Nie chcieliśmy się z tym bawić samodzielnie, więc zamówiłam firmę AqvaSystem, która najpierw sama zbadała wodę, a potem dobrała odpowiednie złoże do filtra i go profesjonalnie zamontowała. Niby koszt większy niż sam zakup, ale przekonało mnie to, że ich filtry nie mają kosztów eksploatacji, trzeba je tylko płukać i nic ma się nie dziać złego z nimi. No i przede wszystkim woda będzie naprawdę czysta.

Aha. To jak sie kupuje filtr od innej firmy, to taki filtr bedzie miał koszty eksploatacyjne, bedzie sie psul a woda nie bedzie czysta.

To brzmi jak bardzo nieudolna reklama.

rolas
02-02-2015, 20:38
Do czego mają być te filtry? Czy tylko zanieczyszczenia mechaniczne (muł, piasek, rdza)? Masz tego strasznie dużo?
Możesz zamontować filtr samopłuczący (automatyczny), który będzie wygodny ale drogi. Możesz też kupić filtr z płukaniem ręcznym (tańszy), albo z wkładami wymiennymi (najtańszy w zakupie, ale później trzeba kupować wkłady).
Czy to ma być filtr na jeden kran czy na cały dom (jak dużo punktów poboru)?

Chciałbym założyć filtry na cały dom, 7 punktów poboru wody.
Myślałem raczej o filtrach z wkładami, np. jeden filtr 10 mikronów (chyba tak to się pisze) do oczyszczenia mechanicznego, i drugi z wkładem z węgla aktywnego.
Jednak nie znam się na tym kompletnie i nie wiem czy ktoś mi bajek nie naopowiadał.

U mnie w mieście woda jest pobierana ze studni głębinowej, ma trochę metaliczny posmak i jest mocno chlorowana (testery akwarystyczne tak wskazują).

Będę wdzięczny za każdą sugestię, nie ukrywam że nie chcę przepłacać za rozwiązania które się nie sprawdzają.

qbek17
03-02-2015, 00:51
Chciałbym założyć filtry na cały dom, 7 punktów poboru wody.
Myślałem raczej o filtrach z wkładami, np. jeden filtr 10 mikronów (chyba tak to się pisze) do oczyszczenia mechanicznego, i drugi z wkładem z węgla aktywnego.
Przy 7 punktach jeden standardowy filtr nie wystarczy. Zakładając, że tylko 3 punkty będą pracowały jednocześnie to przepływ będzie na poziomie 1 m3/h. To jest górna granica pracy takiego filtra, a jak będzie już trochę zabrudzony to i ten przepływ będzie zbyt duży.
Do filtracji mechanicznej możesz się rozejrzeć za filtrami firmy Cintropur - mają duże przepływy i zazwyczaj w opcji możliwość płukania wkładu.
Ewentualnie filtry typu BigBlue.

Z filtrami węglowymi jest jeszcze słabiej z przepływem.

Druga sprawa to koszty. Jeśli w wodzie jest sporo zanieczyszczeń to filtry szybko się zapchają i będą wymagały wymiany. Zakładając wymianę co 3 miesiące (4x/rok) to koszty wkładów szybko cię zniechęcą. A może być potrzeba częstszej wymiany...
To już twoja decyzja czy chcesz iść tą drogą czy od razu zainwestować w solidne filtry, w których nie wymienia się wkładów tylko płucze/regeneruje się złoże. Koszt zakupu sporo wyższy, ale z czasem mogą się okazać tańsze :)

qbek17
03-02-2015, 00:58
Na głowicy mam taką wklejke V1TCDTC-03
Według kodu to inżektor jest od zbiornika 8" (C) więc wymagałby wymiany na taki do zbiornika 10" (E). Do tego na pewno nowy restryktor DLFC (ogranicznik przepływu przy płukaniu) - prawdopodobnie odpowiedni byłby rozmiar 6.5 gpm.


Jakiś konkretny inżektor zakupic czy nie ma to jakiegoś szczególnego znaczenia
Ma to duże znaczenie.


Złoże greensand czy greensand plus
W tej chwili do kupienia jest tylko greensand plus.


Jaka podsypka żwirowa jakas konkretna firma czy cokolwiek i o jakiej gradacji.
Tu akurat nie ma większej różnicy. Dobrze żeby był to piasek kwarcowy a nie żwir płukany (z rzeki). Granulacja ok 2-3 mm powinna być OK.

rolas
03-02-2015, 07:41
Przy 7 punktach jeden standardowy filtr nie wystarczy. Zakładając, że tylko 3 punkty będą pracowały jednocześnie to przepływ będzie na poziomie 1 m3/h. To jest górna granica pracy takiego filtra, a jak będzie już trochę zabrudzony to i ten przepływ będzie zbyt duży.
Do filtracji mechanicznej możesz się rozejrzeć za filtrami firmy Cintropur - mają duże przepływy i zazwyczaj w opcji możliwość płukania wkładu.
Ewentualnie filtry typu BigBlue.

Z filtrami węglowymi jest jeszcze słabiej z przepływem.

Druga sprawa to koszty. Jeśli w wodzie jest sporo zanieczyszczeń to filtry szybko się zapchają i będą wymagały wymiany. Zakładając wymianę co 3 miesiące (4x/rok) to koszty wkładów szybko cię zniechęcą. A może być potrzeba częstszej wymiany...
To już twoja decyzja czy chcesz iść tą drogą czy od razu zainwestować w solidne filtry, w których nie wymienia się wkładów tylko płucze/regeneruje się złoże. Koszt zakupu sporo wyższy, ale z czasem mogą się okazać tańsze :)

W takim razie co byś polecił z tych solidniejszych filtrów.
Na początku brałem pod uwagę filtr mechaniczny Honeywell z automatycznym płukaniem, ale pewne osoby mówiły że te z wymiennymi filtrami są lepsze.

qbek17
03-02-2015, 21:28
W takim razie co byś polecił z tych solidniejszych filtrów.
Na początku brałem pod uwagę filtr mechaniczny Honeywell z automatycznym płukaniem, ale pewne osoby mówiły że te z wymiennymi filtrami są lepsze.
Honeywelle też będą OK. To już nie kwestia marki tylko doboru odpowiedniego modelu.

rolas
03-02-2015, 22:29
Honeywelle też będą OK. To już nie kwestia marki tylko doboru odpowiedniego modelu.

Ok, dzięki.

trochę jeszcze poczytałem i zastanawia mnie z jakim mikronażem powonieniem kupić filtr.
Czy coś takiego (http://allegro.pl/filtr-mechaniczny-cintropur-nw25-z-z-oplukiwaniem-i5030127579.html) będzie dobre?

KLARSAN
04-02-2015, 08:19
Chciałbym założyć filtry na cały dom, 7 punktów poboru wody.
Myślałem raczej o filtrach z wkładami, np. jeden filtr 10 mikronów (chyba tak to się pisze) do oczyszczenia mechanicznego, i drugi z wkładem z węgla aktywnego.
Jednak nie znam się na tym kompletnie i nie wiem czy ktoś mi bajek nie naopowiadał.

U mnie w mieście woda jest pobierana ze studni głębinowej, ma trochę metaliczny posmak i jest mocno chlorowana (testery akwarystyczne tak wskazują).

Będę wdzięczny za każdą sugestię, nie ukrywam że nie chcę przepłacać za rozwiązania które się nie sprawdzają.

Miałeś przeprowadzoną kompleksową analizę wody? Tylko w ten sposób możemy dobrać odpowiedni zestaw filtrów do wody. Dobór na zasadzie "ma metaliczny posmak" jest jak błądzenie w mgle.

qbek17
04-02-2015, 10:36
Ok, dzięki.

trochę jeszcze poczytałem i zastanawia mnie z jakim mikronażem powonieniem kupić filtr.
Czy coś takiego (http://allegro.pl/filtr-mechaniczny-cintropur-nw25-z-z-oplukiwaniem-i5030127579.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Ffiltr-mechaniczny-cintropur-nw25-z-z-oplukiwaniem-i5030127579.html)) będzie dobre?
Cintropury mają duże przepływy i standardowo mikronaż 25 um, ale jak stwierdzisz, że się za szybko zapycha to możesz kupić wkłady o większym rozmiarze. O ile pamiętam to wersja NW25 ma "możliwość" opłukiwania ale trzeba to dorobić (tzn rozwiercić korpus i dokręcić zawór spustowy).

byry007
07-02-2015, 19:01
Witam jak sobie radzicie z kamieniem na sprzetach domowych po założeniu zmiekczacza ? Pralka , zmywarka i CO ?

qbek17
08-02-2015, 09:43
Witam jak sobie radzicie z kamieniem na sprzetach domowych po założeniu zmiekczacza ? Pralka , zmywarka i CO ?
Pralkę czy zmywarkę można próbować odczyścić jakimiś środkami do tego przeznaczonymi... ale z drugiej strony używając wody miękkiej stare osady będą się powoli rozpuszczały.

DjDario
08-02-2015, 20:00
Witam ponownie szanownych specjalistów tego forum. Pewnie pamiętacie moje perypetie ze studnią głębinową i trudnościami związanymi z uruchomieniem procesu odżelaziania mojej wody - to było w końcówce ubiegłego roku. Teraz wróciłem na budowę bo ruszyły na niej prace wykończeniowe wewnątrz domu. No i temat wody powrócił jak bumerang.
Otóż przez weekend zrobiłem kilka drobnych poprawek które zalecaliście mi wykonać. A zatem na samym początku przy wlocie wody do budynku założyłem filtr Cintropur NW25 (w środku rękaw o mikronażu bodajże 25). Pomiędzy zbiornik hydroforowy a inżektor zamontowałem zawór zwrotny (aby woda nie uciekała mi z hydrofora przez inżektor jak miało to miejsce wcześniej). Nabiłem hydrofor powietrzem, następnie puściłem pompę i regulowałem czujnik ciśnienia który steruje pracą pompy głębinowej (teraz pompa włącza się przy ciśnieniu 2,6 a wyłącza przy 3,5 - nie wiem czy tak jest dobrze czy jeszcze coś tu zmienić?). No i niby jest ok... ale...

Niestety moja studnia po ostatniej wymianie pompy głębinowej ma dziwną tendencję, że na początku leci woda z bardzo drobnym mułem, a po kilku minutach dopiero leci czysta woda. W związku z tym filtr Cintropur notorycznie się zatykał, do tego stopnia że woda nawet czasem nie dolatywała do hydroforu do zadanego ciśnienia. Po przepłukaniu filtra znowu jest ok. Czy zna ktoś jakiś patent na to? Oczywiście za hydroforem mam podpięty (choć jeszcze nie odpalony) filtr 12 calowy ze złożem Pyrolox, które wymaga solidnego przepływu jak pamiętam coś nieco ponad 5 m3/h, więc i filtr musi tu być bardzo wydajny.

Drugi problem z którym muszę się jeszcze uporać to inżektor. Mam wrażenie że ten który mam zamontowany nie działa jak należy - chyba że po prostu zdążył się zatkać mułem. Przypuszczam że ten muł (no bo i co innego?) powoduje, że nowy zawór zwrotny również nie spełnia swojego zadania, bo jak pompa się wyłącza, to widzę że woda cofa się z powrotem do studni. Wtedy też jak ta woda się cofa, to inżektor zasysa powietrze co wyraźnie słychać i czuć. A jak woda leci normalnie do hydrofora to inżektor ani nie zasysa powietrza ani go nie słychać tak jakby w ogóle nie pracował. Jestem laikiem w tych sprawach, nie mam za bardzo się do kogo zwrócić bo w mojej okolicy fachowców z tej dziedziny jakoś brak :( Pomóżcie i podpowiedzcie proszę co robić? Poniżej dołączam fotki, może one lepiej to zobrazują :)
Dzięki i pozdrawiam!

PS. A na początek to chyba zrobię solidne pompowanie wody ze studni. Bo w ostatnich 2 miesiącach to nie była z niej w ogóle woda pobierana, a przecież rok temu (jeszcze na starej pompie) leciała mi woda bez piasku czy mułu...
Darek

qbek17
09-02-2015, 08:33
Drugi problem z którym muszę się jeszcze uporać to inżektor. Mam wrażenie że ten który mam zamontowany nie działa jak należy - chyba że po prostu zdążył się zatkać mułem. Przypuszczam że ten muł (no bo i co innego?) powoduje, że nowy zawór zwrotny również nie spełnia swojego zadania, bo jak pompa się wyłącza, to widzę że woda cofa się z powrotem do studni. Wtedy też jak ta woda się cofa, to inżektor zasysa powietrze co wyraźnie słychać i czuć. A jak woda leci normalnie do hydrofora to inżektor ani nie zasysa powietrza ani go nie słychać tak jakby w ogóle nie pracował.
Może któryś element jest zamontowany nie w tym kierunku co powinien?? Jeśli działa w jedną stronę, a w drugą nie....?

Pompowanie studni po długim okresie nieużywania to dobry pomysł.

DjDario
09-02-2015, 19:07
Może któryś element jest zamontowany nie w tym kierunku co powinien?? Jeśli działa w jedną stronę, a w drugą nie....?

Pompowanie studni po długim okresie nieużywania to dobry pomysł.

No też się zastanawiałem czy coś nie jest na odwrót. Ale nie sądzę, bo na inżektorze jest strzałka zgodna z kierunkiem przepływu wody do hydrofora. Jedynie zastanawiam się czy ten "dziubek" z inżektora nie ma być czasem zwrócony do góry (w kierunku sufitu)? Bo ja to zamontowałem w dół, do podłogi :) No i kolejna sprawa: czy inżektor nie ma być czasem zamontowany na obejściu? czyli tak jak na załączonej fotce? Bo u mnie jest on odwrotnie tzn. na głównej rurze inżektor, a na obejściu mam zawór z regulacją przepływu - choć nie wiem czy to akurat ma jakiekolwiek znaczenie? :)

qbek17
10-02-2015, 10:01
Ten ze zdjęcia to inny model. Tam regulujesz przepływ tym zaworem. W twoim zaworze jest śruba regulacyjna, którą to robisz.

DjDario
10-02-2015, 11:08
To jeszcze tak sobie myślę, czy to nie jest wina tego filtra na początku - on się przytyka to inżektor nie pracuje? Albo kupić inny model i przetestować np taki?
http://allegro.pl/filtry-do-wody-aspirator-1-nowy-i5050212654.html

nightmare
11-02-2015, 10:25
Witam bardzo prosiłbym o doradzenie w wyborze filtra mechanicznego na wejściu zimnej wody wodociągowej do domu. Zależy mi na zatrzymaniu tylko większych osadów, tak aby nie powtórzyła się sytuacja z przeszłości jak nagłe zapchanie pieca gazowego po pracach przy rurach przez wodociągi. W domu mieszka 5-6 osób.
Chciałbym aby filtr był tani w utrzymaniu i kosztował gdzieś do 300zł. Zdecydowany już byłem na filtr Honeywell FF06 1" - jeśli dobrze rozumiem, należy go przepłukać co jakiś czas i raz na pare miesięcy wymienić filtr i że jest to taka sama konstrukcja jak często polecany ale lekko droższy Cintropur NW 25. Nie rozumiem jednak idei płukania wstecznego - jakie są dodatkowe korzyści z posiadania takiego filtra np. Atlas Filtri Hydra? Jego cena jest nieco droższa oraz maksymalne wejściowe ciśnienie niższe.
Czy w przypadku tych filtrów są obecne jakieś spadki ciśnienia? Czym to się właściwie różni? I czy konieczne jest zamontowanie reduktora ciśnienia przed filtrem (spotkałem się z taką opinią że nagły skok może uszkodzić filtr - jednak w wypadku FF06 i NW 25 maksymalne ciśnienie to 16 barów, a Atlas Filtri 8 barów - czy to możliwe?)
Z góry dzięki za wyjaśnienie jak to do końca jest - nie są to takie łatwe sprawy dla laika.

qbek17
11-02-2015, 11:38
Witam bardzo prosiłbym o doradzenie w wyborze filtra mechanicznego na wejściu zimnej wody wodociągowej do domu. Zależy mi na zatrzymaniu tylko większych osadów, tak aby nie powtórzyła się sytuacja z przeszłości jak nagłe zapchanie pieca gazowego po pracach przy rurach przez wodociągi. W domu mieszka 5-6 osób.
Chciałbym aby filtr był tani w utrzymaniu i kosztował gdzieś do 300zł. Zdecydowany już byłem na filtr Honeywell FF06 1" - jeśli dobrze rozumiem, należy go przepłukać co jakiś czas i raz na pare miesięcy wymienić filtr i że jest to taka sama konstrukcja jak często polecany ale lekko droższy Cintropur NW 25. Nie rozumiem jednak idei płukania wstecznego - jakie są dodatkowe korzyści z posiadania takiego filtra np. Atlas Filtri Hydra? Jego cena jest nieco droższa oraz maksymalne wejściowe ciśnienie niższe.
Czy w przypadku tych filtrów są obecne jakieś spadki ciśnienia? Czym to się właściwie różni? I czy konieczne jest zamontowanie reduktora ciśnienia przed filtrem (spotkałem się z taką opinią że nagły skok może uszkodzić filtr - jednak w wypadku FF06 i NW 25 maksymalne ciśnienie to 16 barów, a Atlas Filtri 8 barów - czy to możliwe?)
Z góry dzięki za wyjaśnienie jak to do końca jest - nie są to takie łatwe sprawy dla laika.
Płukanie wsteczne to odwrócenie kierunku przepływu. Powoduje to na pewno lepsze wypłukanie filtra niż samo opłukiwanie wkładu. Ale czy to zwiększy żywotność wkładu na tyle żeby było to opłacalne - trudno powiedzieć bo zależy to od konkretnego przypadku.
Skoki ciśnienia mogą zniszczyć wkład, ale to musiałby być naprawdę solidny skok. Poza tym 8 bar to wystarczająca wartość dla filtra. Reduktor raczej nie zaszkodzi ale też nie jest konieczny.
Na każdym filtrze będzie spadek ciśnienia - im bardziej zabrudzony filtr tym większy spadek ciśnienia.
Jak zależy ci na niskich kosztach eksploatacji to sprawdź w jakiej cenie są wkłady - to jest największy koszt.

chemik67
11-02-2015, 12:02
Witam bardzo prosiłbym o doradzenie w wyborze filtra mechanicznego na wejściu zimnej wody wodociągowej do domu. Zależy mi na zatrzymaniu tylko większych osadów, tak aby nie powtórzyła się sytuacja z przeszłości jak nagłe zapchanie pieca gazowego po pracach przy rurach przez wodociągi. W domu mieszka 5-6 osób.
Chciałbym aby filtr był tani w utrzymaniu i kosztował gdzieś do 300zł. Zdecydowany już byłem na filtr Honeywell FF06 1" - jeśli dobrze rozumiem, należy go przepłukać co jakiś czas i raz na pare miesięcy wymienić filtr i że jest to taka sama konstrukcja jak często polecany ale lekko droższy Cintropur NW 25. Nie rozumiem jednak idei płukania wstecznego - jakie są dodatkowe korzyści z posiadania takiego filtra np. Atlas Filtri Hydra? Jego cena jest nieco droższa oraz maksymalne wejściowe ciśnienie niższe.
Czy w przypadku tych filtrów są obecne jakieś spadki ciśnienia? Czym to się właściwie różni? I czy konieczne jest zamontowanie reduktora ciśnienia przed filtrem (spotkałem się z taką opinią że nagły skok może uszkodzić filtr - jednak w wypadku FF06 i NW 25 maksymalne ciśnienie to 16 barów, a Atlas Filtri 8 barów - czy to możliwe?)
Z góry dzięki za wyjaśnienie jak to do końca jest - nie są to takie łatwe sprawy dla laika.
W przypadku filtra Atlas Filtri Hydra koszt wymiany wkładów jest zerowy, bo płukanie wkładów strumieniem wstecznym całkowicie oczyszcza powierzchnię filtracyjną. Minusem jest mała dokładność filtracji, bo 90 mikronów, ale z tego co piszesz to właśnie na czymś takim Ci zależy.

DjDario
11-02-2015, 19:46
Sam sobie z moją instalacją nie poradzę, dlatego szukam fachowca który by do mnie przyjechał, poskręcał i uruchomił wszystko jak należy.

Bardzo proszę o namiary na jakiegoś fachowca z okolic Śląska, który byłby w stanie poradzić na moje kłopoty i dokończyć i uruchomić instalację zgodnie ze sztuką. Ja znalazłem takie firmy, ale nie wiem która jest sprawdzona i komu można w pełni zaufać, może ktoś z Was zna ich:

http://woda.wodar.com.pl/index.php/kontakt
http://www.wilexfiltry.pl/kontakt/
http://www.filtrowanie.com.pl/kontakt/
http://www.aqua-systemy.com.pl/
http://www.kanaqua.pl/kontakt.php
http://www.wodawdomu.pl/kontakt
http://www.termo-technika.pl/kontakt.html

Dziękuję z góry za pomoc w namierzeniu fachowca :)

Paweł_S1
12-02-2015, 09:23
Witam,
Jestem nowy na forum i trafiłem tu ponieważ zastanawiam się nad zakupem zmiękczacza do wody.
Przeczytałem sporo postów w tym temacie i nie umiem znaleźć odpowiedzi na pytanie: Dlaczego głowice RX są złe, co takiego jest w polecanych Clack że są takie dobre.
Wszyscy piszą że chińszczyzna więc zła. Na co dzień używamy wiele rzeczy z Chin i jakoś ciągle się nie psują. Jak ot jest z tymi głowicami czy one rzeczywiście maja coś w sobie nie tak czy po prostu china to nie.

qbek17
12-02-2015, 15:26
Witam,
Jestem nowy na forum i trafiłem tu ponieważ zastanawiam się nad zakupem zmiękczacza do wody.
Przeczytałem sporo postów w tym temacie i nie umiem znaleźć odpowiedzi na pytanie: Dlaczego głowice RX są złe, co takiego jest w polecanych Clack że są takie dobre.
Wszyscy piszą że chińszczyzna więc zła. Na co dzień używamy wiele rzeczy z Chin i jakoś ciągle się nie psują. Jak ot jest z tymi głowicami czy one rzeczywiście maja coś w sobie nie tak czy po prostu china to nie.
Chodzi o jakość wykonania i święty spokój użytkowania. Czasami trafi się głowica RX, która nigdy nie nawali i będzie działać. Ale czasami trafi się taka, która zablokuje się w najmniej odpowiednim momencie i zaleje dom. Jeśli ktoś jest gotowy ponieść takie ryzyko to jego wola.
Druga sprawa to serwisowanie, przeglądy takiej głowicy. W RXach ciężko jest cokolwiek wymienić czy naprawić. Te głowice się po prostu wymienia w całości.
Trzecia sprawa to projekt - głowice porównuje się współczynnikiem określającym opór jaki powoduje przepływ przez nie. Im mniejszy ten opór tym lepiej zaprojektowana głowica. RXy są w tej kwestii słabiutkie, a Clacki na drugim końcu skali. W zastosowaniach domowych to nie ma aż takiego znaczenia, ale to świadczy o podejściu producenta do klientów.

Paweł_S1
13-02-2015, 11:24
Witam,
Dziękuję za odpowiedź. Gdzieś słyszałem że w RX68 mają jakieś ceramiczne dyski czy coś takiego i że z tym mogą być kłopoty. Czy w samej budowie RX i Clack są jakieś różnice technologiczne czy sama budowa jest taka sama a jedynie jakoś wykonania słaba?
A co do zmiękczacza to mam wodę ze studni twardość 456 mg/l CaCO3, Mangan poniżej 40 milig/l, żelazo poniżej 20 milig/l, Woda smaczna bez zapachu i bez widocznych zanieczyszczeń. Zastanawiam się nad takim urządzeniem Clack D65 czy to dobry wybór? 6 domowników.
Specyfikacja techniczna:
model urządzenia - Clack D65
typ sterownika - WS1 EI lub WS1 CI (opcja)
typ wyświetlacza - LCD
typ urządzenia - dwukadłubowe (oddzielny zbiornik solanki)
objętość żywicy - 65 litrów
objętość zbiornika na żywicę - 95 litrów
rodzaj wypełnienia - żywica jonowymienna kationit silnie kwaśny
typ żywicy - Purolite C100E
trwałość żywicy - do 12 lat
sterowanie - automatyczne bezobsługowe
system regeneracji - objętościowa (wolumteryczna) z możliwością przełączenia na czasową lub objętościowo/czasową.
typ regenracji - cykl płukań przeciwprądowo
czas trwania regenracji - 90 min.
wydajność szczytowa - 2,2 m3/h
wydajność całkowita - 14 m3 (na wodzie miejskiej o twardości 25 st.F)
wymiary zbiornika na solankę w cm - 30/50/130 (szerokość/głębokość/wysokość)
wymiary kolumny z jonitem w cm - 31/135 (średnica/wysokość)
całkowita wysokość kolumny z głowicą w cm - 155
pojemność zbiornika na solankę - 50 kg.
średnica przyłącza wlot/wylot - 1 lub 3/4 cala
podłączenie do kanalizacji - 3/4 cala
dopuszczalne ciśnienie pracy - 1,5-10 bar
temperatura pracy - 3-47 °C
zasilanie - 220-230V 50 Hz
napięcie pracy - 12V 50 Hz
ciężar transportowy - 70 kg
maksymalny ciężar urządzenia gotowego do pracy - ~185 kg

qbek17
13-02-2015, 21:16
Witam,
Dziękuję za odpowiedź. Gdzieś słyszałem że w RX68 mają jakieś ceramiczne dyski czy coś takiego i że z tym mogą być kłopoty. Czy w samej budowie RX i Clack są jakieś różnice technologiczne czy sama budowa jest taka sama a jedynie jakoś wykonania słaba?
A co do zmiękczacza to mam wodę ze studni twardość 456 mg/l CaCO3, Mangan poniżej 40 milig/l, żelazo poniżej 20 milig/l, Woda smaczna bez zapachu i bez widocznych zanieczyszczeń. Zastanawiam się nad takim urządzeniem Clack D65 czy to dobry wybór? 6 domowników.
W budowie obu głowic jest ogromna różnica - to dwa zupełnie różne urządzenia.
Ile wody zużywacie miesięcznie? Ile jest punktów poboru wody (jaki jest przepływa maksymalny chwilowy)?
Twardość masz wysoką - na pewno po zmiękczeniu będzie różnica. Nie musisz też zmiękczać do zera - możesz to zrobić częściowo. Pytanie co chcesz osiągnąć?

VIP Jacek
15-02-2015, 16:55
co sądzicie o zmiękczaczu: maxima eco 26 ERIE?
Złoże monosferyczne, płukanie przeciwprądowe.
Domek, wodociąg, twardość 350 mg, zużycie ok. 20 m3 wody na miesiąc.

Paweł_S1
15-02-2015, 18:44
W budowie obu głowic jest ogromna różnica - to dwa zupełnie różne urządzenia.
Ile wody zużywacie miesięcznie? Ile jest punktów poboru wody (jaki jest przepływa maksymalny chwilowy)?
Twardość masz wysoką - na pewno po zmiękczeniu będzie różnica. Nie musisz też zmiękczać do zera - możesz to zrobić częściowo. Pytanie co chcesz osiągnąć?
Nie mam pojęcia ile wody miesięcznie zużywamy. Nie ma licznika. Punktów poboru jest 14 (rodzina 2 osobowa i rodzina 4 osobowa, oddzielne kuchnie i łazienki). nie chcę zmiękczać do zera. Nie wiem czy twardość ustawia się w samej głowicy czy zmiękczacz schodzi do 0 a twardość ustawia się w mieszaczu.
"W budowie obu głowic jest ogromna różnica - to dwa zupełnie różne urządzenia" - tzn. - rozumiem że sinik fiata się różni od silnika mercedesa ale nadal do silnik. Tutaj nie bardzo wiem co jest w środku jednej i drugiej. Czy Clack jest ze złota a RX z papieru? Czy chodzi o zasadę działania czy o użyte materiały?

qbek17
16-02-2015, 10:05
Nie mam pojęcia ile wody miesięcznie zużywamy. Nie ma licznika. Punktów poboru jest 14 (rodzina 2 osobowa i rodzina 4 osobowa, oddzielne kuchnie i łazienki).
Można przyjąć, że jeden punkt poboru to przepływ ok 7 l/min. Jeśli to dwie rodziny to można spokojnie założyć, że jednocześnie mogą pracować 5-7 punktów. To daje przepływ chwilowy na poziomie 2-3 m3/h. To sporo bo standardowy zmiękczacz domowy ma maksymalny przepływ chwilowy na poziomie 1 - 1,5 m3/h.


nie chcę zmiękczać do zera. Nie wiem czy twardość ustawia się w samej głowicy czy zmiękczacz schodzi do 0 a twardość ustawia się w mieszaczu.
Zmiękczacz schodzi do zera, a twardość ustalasz mieszaczem.


"W budowie obu głowic jest ogromna różnica - to dwa zupełnie różne urządzenia" - tzn. - rozumiem że sinik fiata się różni od silnika mercedesa ale nadal do silnik. Tutaj nie bardzo wiem co jest w środku jednej i drugiej. Czy Clack jest ze złota a RX z papieru? Czy chodzi o zasadę działania czy o użyte materiały?
Clack ma system tłokowy - RX ma magiczne "ceramiczne dyski". To główna różnica w zasadzie działania. A poza tym różne materiały, inna konstrukcja i części, inna jakość, inna pewność działania. Oczywiście tak jak z silnikiem od fiata i mercedesa - oba robią to samo, ale jednak inaczej.

ReksioGC
16-02-2015, 10:06
Po jakim czasie zrobić ponowną analize wody??

qbek17
16-02-2015, 10:18
Po jakim czasie zrobić ponowną analize wody??
Twardość powinna zejść od razu. Jeśli w instalacji jest jakiś zbiornik (zasobnik) to on może powodować rozcieńczanie starej wody.

ReksioGC
16-02-2015, 10:24
Tak myślałem :) W instalacji jest bufor ciepła z 75 metrów rurki miedzianej fi 15. Poczekam jeszcze troche.

Paweł_S1
16-02-2015, 12:21
Można przyjąć, że jeden punkt poboru to przepływ ok 7 l/min. Jeśli to dwie rodziny to można spokojnie założyć, że jednocześnie mogą pracować 5-7 punktów. To daje przepływ chwilowy na poziomie 2-3 m3/h. To sporo bo standardowy zmiękczacz domowy ma maksymalny przepływ chwilowy na poziomie 1 - 1,5 m3/h.


Zmiękczacz schodzi do zera, a twardość ustalasz mieszaczem.


Clack ma system tłokowy - RX ma magiczne "ceramiczne dyski". To główna różnica w zasadzie działania. A poza tym różne materiały, inna konstrukcja i części, inna jakość, inna pewność działania. Oczywiście tak jak z silnikiem od fiata i mercedesa - oba robią to samo, ale jednak inaczej.

Dziękuje za odpowiedź.
Moga działać dwie pralki i zmywarka plus np;. dwa prysznice. Ewentualne kolejne pobory to chwileczkę i raczej nie 7l/min. Przyjmujac 2,1 m3/h (5 poborów po 7l/min) podany wyżej przykład zmiękczacza powinien się wyrobić. Pytanie czy reszta parametrów jest ok., czy żywica taka jak trzeba przy tej wodzie?

qbek17
16-02-2015, 13:14
co sądzicie o zmiękczaczu: maxima eco 26 ERIE?
Złoże monosferyczne, płukanie przeciwprądowe.
Domek, wodociąg, twardość 350 mg, zużycie ok. 20 m3 wody na miesiąc.
Przy takim zużyciu i twardości raczej polecałbym coś na lepszym złożu (z większą pojemnością) albo o większej objętości (minimum 30 litrów).
Co do głowicy to jak zwykle polecam Clack, a odradzam chińskie (RX, BNT, itp)

qbek17
16-02-2015, 13:15
Dziękuje za odpowiedź.
Moga działać dwie pralki i zmywarka plus np;. dwa prysznice. Ewentualne kolejne pobory to chwileczkę i raczej nie 7l/min. Przyjmujac 2,1 m3/h (5 poborów po 7l/min) podany wyżej przykład zmiękczacza powinien się wyrobić. Pytanie czy reszta parametrów jest ok., czy żywica taka jak trzeba przy tej wodzie?
Żywica jest "najsłabsza z tych markowych" :) Jest jej dużo i powinno to wystarczyć.

Paweł_S1
16-02-2015, 17:55
Żywica jest "najsłabsza z tych markowych" :) Jest jej dużo i powinno to wystarczyć.

To jaka byłaby "średnia" lub "najlepsza" z markowych. Rohm&Haas Amberlite IR120Na , Bayer MonoPlus S100 wyczytałem, że to odpowiedniki Purolite C100E. Czy jakieś inne propozycje.

hrokos
16-02-2015, 18:25
Przy takim zużyciu i twardości raczej polecałbym coś na lepszym złożu (z większą pojemnością) albo o większej objętości (minimum 30 litrów).
Co do głowicy to jak zwykle polecam Clack, a odradzam chińskie (RX, BNT, itp)

maxima ma złoże Lewatit i zamiast 26 litrów wziąć 30 litrów.
Co sądzisz?

qbek17
16-02-2015, 19:32
maxima ma złoże Lewatit i zamiast 26 litrów wziąć 30 litrów.
Co sądzisz?
Lewatit to bardzo dobre złoża... tylko gdzie znalazłeś info, że w maximach jest właśnie to? (Szukałem i jedyne co znalazłem to informacja o tym, że złoże jest monosferyczne)

qbek17
16-02-2015, 19:37
To jaka byłaby "średnia" lub "najlepsza" z markowych. Rohm&Haas Amberlite IR120Na , Bayer MonoPlus S100 wyczytałem, że to odpowiedniki Purolite C100E. Czy jakieś inne propozycje.
IR120Na jest OK ale nie jest monosferyczny (tak samo jak C100E - tu się zgodzę, że to odpowiednik)
S100 już parę lat temu zastąpiono S108 (i już nie ma marki Bayer - teraz firma to Lanxess, a marka to Lewatit) - ale to jest już "mercedes", raczej nie do kupienia w ilościach "nie hurtowych". Ma większą pojemność i 100% monosferyczność.
Coś pomiędzy to byłby np. Dowex Marathon czy jakiś inny monosferyk.

Paweł_S1
16-02-2015, 23:08
IR120Na jest OK ale nie jest monosferyczny (tak samo jak C100E - tu się zgodzę, że to odpowiednik)
S100 już parę lat temu zastąpiono S108 (i już nie ma marki Bayer - teraz firma to Lanxess, a marka to Lewatit) - ale to jest już "mercedes", raczej nie do kupienia w ilościach "nie hurtowych". Ma większą pojemność i 100% monosferyczność.
Coś pomiędzy to byłby np. Dowex Marathon czy jakiś inny monosferyk.

Nawet nie chcę wnikać czym się różni monosferyczny od nie monosferycznego. Np Dowex Marathon ale jaki rodzaj do takiej wody pewnie jest też kilka jak nie kilkanaście. A coś dostępnego, dobrego i używanego w zmiękczaczach.
Widzę duża wiedze w temacie i dziękuje za wszelkie porady. Nie chciałbym jednak przerostu formy nad treścią jeżeli chodzi o zmiękczacz. Czy do tej wody i ilości 2m3/h da się kupić coś dobrego w cenie do 2.5 tyś.

KLARSAN
17-02-2015, 07:34
Zmiękczacz wody WaterMark 30 (http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-WaterMark-30/358) - z regeneracją upflow, złożem monosferycznym i przepływem maksymalnym 2,1m3/h - jak skorzystasz z kodu 5% to będziesz miał ~2550zł.

qbek17
17-02-2015, 17:05
Nawet nie chcę wnikać czym się różni monosferyczny od nie monosferycznego. Np Dowex Marathon ale jaki rodzaj do takiej wody pewnie jest też kilka jak nie kilkanaście. A coś dostępnego, dobrego i używanego w zmiękczaczach.
Widzę duża wiedze w temacie i dziękuje za wszelkie porady. Nie chciałbym jednak przerostu formy nad treścią jeżeli chodzi o zmiękczacz. Czy do tej wody i ilości 2m3/h da się kupić coś dobrego w cenie do 2.5 tyś.
Nie wiem za ile był ten pierwszy zmiękczacz od którego zacząłeś rozmowę, ale bez przerostu formy nad treścią to on jest OK :)

qbek17
17-02-2015, 17:09
Zmiękczacz wody WaterMark 30 ...
Tylko szkoda, że z głowicą BNT...
Nie udało mi się znaleźć na oficjalnej stronie producenta informacji, że sypią do niego jonit monosferyczny...

Miśka_
17-02-2015, 18:10
Dzień dobry,

Temat prężny, więc zaryzykuję pytanie i z góry dziękuję za pomoc i sugestie. Szykuję się od dłuższego czasu do wykończenia łazienki w małym domu jednorodzinnym (1 łazienka 2 osoby przewidywane zużycie ok. 3 m3). Wpierw jednak muszę uzdatnić wodę z własnego ujęcia.
Przez chwilę zastanawiałam się czy podłączyć wodę z wodociągów, ale jednak wolę uniknąć takiego rozwiązania.

Woda z własnego ujęcia - abisynka na ok. 11 m, woda potrzebna tylko do mycia i celów gospodarczych.
Do picia przywozimy ze studni oligoceńskiej. Pralki i zmywarki nie ma i nie będzie :)

Parametry:
Mętność - 3,7 mg SiO2/dm3
Barwa - 20 mg Pt/dm3
Zapach- nieakceptowalny (siarkowodór, ale tylko okresowo - czasem jest, czasem nie ma = płytka studnia)
Odczyn - 7,15 PH
Twardość ogólna 182 - mg CaCO3/dm3
Żelazo ogólne - 1,1 mg Fe/dm3
Chlorki - 22 mg Cl/dm3
Amoniak - 0,28 mg N/dm3
Azotyny - 0,003 mg N/dm3
Azotany - 0,58 mg N/dm3
Mangan - 0,17 mg Mn/dm3
Chlor - n.w.

Czyli podsumowując - woda miękka, z żelazem i manganem, czasem zw. organiczne

Zależy mi na jak najbardziej kompaktowym rozwiązaniu, o ile to możliwe, stąd pytanie czy stacje uzdatniania wody + ew. filtr mechaniczny na wejściu sprawdzą się w tym przypadku?
Wiem że Viessman to tylko nalepka i takie same urządzenia jak Aquamix-N można dostać taniej, ale jeszcze nie wiem gdzie :)

Pozdrawiam,
M.

qbek17
18-02-2015, 06:42
Czyli podsumowując - woda miękka, z żelazem i manganem, czasem zw. organiczne
Filtr wielofunkcyjny by tu pasował, ale zmiękczy dodatkowo wodę. Jeśli to nie problem to chyba będzie to najbardziej kompaktowe rozwiązanie. Alternatywą jest odżelaziacz, ale pozostaje wtedy kwestia organiki. No i pytanie o układ hydrauliczny (jaka pompa, hydrofor, itp)

Miśka_
18-02-2015, 09:11
Filtr wielofunkcyjny by tu pasował, ale zmiękczy dodatkowo wodę. Jeśli to nie problem to chyba będzie to najbardziej kompaktowe rozwiązanie. Alternatywą jest odżelaziacz, ale pozostaje wtedy kwestia organiki. No i pytanie o układ hydrauliczny (jaka pompa, hydrofor, itp)

Omnigena J1000 z małym zbiornikiem, ale chcemy przy okazji wymienić go na większy - 150 l.

Czy mogę prosić o przykładowe modele filtrów wielofunkcyjnych? Może być na priv. Przejrzałam kilkanaście urządzeń tego typu i większość
opiera się głównie o węgiel aktywny, a nie mamy chloru. W innych wprost piszą, że mangan i żelazo jest przeszkodą.
Czyli pewnie zależy wszystko od dobrania złoża filtracyjnego, tylko czy wszystkie filtry mają w tej kwestii pełną dowolność?

qbek17
18-02-2015, 17:53
Omnigena J1000 z małym zbiornikiem, ale chcemy przy okazji wymienić go na większy - 150 l.
Jeśli to ten model, który znalazłem (JY1000) to nie za mocna ta pompa - do odżelaziacza mogłaby być za słaba. Do filtra wielofunkcyjnego wystarczy.


Przejrzałam kilkanaście urządzeń tego typu i większość opiera się głównie o węgiel aktywny, a nie mamy chloru. W innych wprost piszą, że mangan i żelazo jest przeszkodą. Czyli pewnie zależy wszystko od dobrania złoża filtracyjnego, tylko czy wszystkie filtry mają w tej kwestii pełną dowolność?
Chyba nie rozumiem pytania. Dobór złoża to podstawa. Złoża są różne do różnych zastosowań. Nie ma jednego uniwersalnego.
Do Twoich parametrów pasowałoby złoże AquaMulti, ale woda będzie jeszcze bardziej zmiękczona.

Miśka_
19-02-2015, 10:47
Chyba nie rozumiem pytania. Dobór złoża to podstawa. Złoża są różne do różnych zastosowań. Nie ma jednego uniwersalnego.
Do Twoich parametrów pasowałoby złoże AquaMulti, ale woda będzie jeszcze bardziej zmiękczona.

Chodziło mi o to, czy do każdego modelu filtra wielofunkcyjnego można dowolnie dobrać każde złoże, czy raczej jest tak, że niektóre filtry są (przykładowo) "bardziej przystosowane" do złóż do odżelaziania/odmanganiania, ale do usuwania zw.organicznych już niekoniecznie lub odwrotnie.

qbek17
19-02-2015, 11:48
Chodziło mi o to, czy do każdego modelu filtra wielofunkcyjnego można dowolnie dobrać każde złoże, czy raczej jest tak, że niektóre filtry są (przykładowo) "bardziej przystosowane" do złóż do odżelaziania/odmanganiania, ale do usuwania zw.organicznych już niekoniecznie lub odwrotnie.
"Filtr wielofunkcyjny" odnosi się do całości czyli sprzętu (głowicy, zbiornika) i złoża.
Do odżelaziacza dobiera się inną wersję głowicy. Niektóre złoża wymagają regeneracji, a inne tylko płukania wstecznego.

Casuall
19-02-2015, 17:38
Witam, mam pytanie odnośnie stacji uzdatniania wody. Kilka lat temu został u nas zamontowany filtr z powodu przekroczonych norm żelaza i manganu oraz dodatkowo filtr węglowy usuwający zapach wody . Niestety nie wiemy jakie mamy złoże i jaką głowicę, kontakt z Panem, który nam to zamontował się urwał i teraz zmuszeni jesteśmy do poszukiwania innej firmy, która zajęłaby się serwisem tego urządzenia. Sami mamy chyba za małą wiedzę żeby się tego podjąć.
Póki co chciałabym się tutaj dowiedzieć czy jest możliwe wsypanie do tego filtra takiego złoża, które usunęłoby nadmiar żelaza i manganu a jednocześnie zmiękczyłoby wodę?? Czy trzeba myśleć o jeszcze dodatkowym urządzeniu do zmiękczania?

qbek17
19-02-2015, 20:11
Teoretycznie jest taka opcja. Ale praktycznie nie ma to większego sensu bo koszt może być podobny do nowego urządzenia. Pewnie trzeba dostosować głowicę, wymienić drobne akcesoria, dodać zbiornik na sól i cały układ zasysania... No chyba że głowica jest w idealnym stanie, zbiornik w idealnym rozmiarze i jeszcze kilka kwestii (np. znalezienie chetnego do takiej operacji) to można się w to bawić.

Casuall
19-02-2015, 20:44
Dziękuję za odpowiedź a już myślałam, że udałoby się zaoszczędzić trochę kasy i miejsca :) Najtrudniejszy punkt to pewnie byloby znalezienie chętnego :(

miro72
19-02-2015, 20:58
Kłaniam.
To ja też poproszę o wytyczne:

pH 6,9
Przewodność el. właśc. 640 μS/cm
Chlor wolny <0,05 mg/l
Ołów <4 μg/l
Kadm <0,3 μg/l
Miedź 0,0051 mg/l
Chrom <4 μg/l
Rtęć <0,05 μg/l
Sód 13,1 mg/l
Mangan < 4 μg/l
Żelazo <60 μg/l
Nikiel <5 μg/l
Arsen < 1 μg/l
Selen <2 μg/l
Antymon <1 μg/l
Bor < 0,05 mg/l
Tryt <40 Bq/l
OWO 1,8 mg/l
Mętność 0,34 NTU
Barwa < 5 mgPt/l
TON <1
TFN <1
Utlenialność z KMnO4 0,63 mg/l
Chlorki 31,1 mg/l
Siarczany 101 mg/l
Fluorki <0,1 mg/l
Suma chloranów i chlorynów <0,2 mg/l
Azotany 4,76 mg/l
Azotyny 0,03 mg/l
Cyjanki <15 μg/l
Benzo(a)piren <0,006 μg/l
---
Twardość "nie wprost" - około 250 mg CaCO3/l.
Liczba domowników - 4 szt. Zużycie chyba 'typowe'.
Z góry dziękuję za wszelkie wytyczne, tym bardziej że czasu na decyzję niewiele.
Pozdrawiam.

qbek17
20-02-2015, 11:34
Twardość "nie wprost" - około 250 mg CaCO3/l.
Z góry dziękuję za wszelkie wytyczne, tym bardziej że czasu na decyzję niewiele.
O ile dobrze widzę to wszystko jest w porządku. Jedyne co to można zmiękczyć wodę jeśli chcesz.

KLARSAN
20-02-2015, 13:12
Czy mogę prosić o przykładowe modele filtrów wielofunkcyjnych? Może być na priv. Przejrzałam kilkanaście urządzeń tego typu i większość opiera się głównie o węgiel aktywny, a nie mamy chloru. W innych wprost piszą, że mangan i żelazo jest przeszkodą.
Czyli pewnie zależy wszystko od dobrania złoża filtracyjnego, tylko czy wszystkie filtry mają w tej kwestii pełną dowolność?
Prosimy o wiadomość na maila [email protected] :) Dla użytkowników Muratora przewidujemy specjalne rabaty :)

kogut73
28-02-2015, 08:43
Witam
Właśnie odebrałem wyniki badań wody i jestem trochę załamany.
Studnia głębinowa około 20 metrów.
Zbiornik hydroforowy (tymczasowy) 50 litrów.Docelowo chcę zainstalować zbiornik 200-300l.
Oto wyniki

Mętność -powyżej 40 FNU
Barwa - 30 mg /l
Zapach -nieakceptowalny
Przewodność właściwa -887 uS/cm
Stężenie jonów wodoru - 7,2 pH
Amonowy jon -1,78 mg /l
Żelazo -5040 μg/l
Mangan -240 μg/l

Proszę o opinię na temat tych wyników oraz co powinienem zainstalować żeby ta woda była dobra .
Pozdrawiam.

qbek17
28-02-2015, 20:54
Witam
Właśnie odebrałem wyniki badań wody i jestem trochę załamany.
Studnia głębinowa około 20 metrów.
Zbiornik hydroforowy (tymczasowy) 50 litrów.Docelowo chcę zainstalować zbiornik 200-300l.
Oto wyniki

Mętność -powyżej 40 FNU
Barwa - 30 mg /l
Zapach -nieakceptowalny
Przewodność właściwa -887 uS/cm
Stężenie jonów wodoru - 7,2 pH
Amonowy jon -1,78 mg /l
Żelazo -5040 μg/l
Mangan -240 μg/l

Proszę o opinię na temat tych wyników oraz co powinienem zainstalować żeby ta woda była dobra .
Pozdrawiam.
Na taki poziom żelaza i manganu to by się przydał solidny odżelaziacz, a żeby usunąć amoniak i jednocześnie zmiękczyć wodę (jaka twardość?) proponowałbym drugi stopień ze złożem wielofunkcyjnym. Do takiego zestawu przyda się solidna pompa (jeśli już jest to powiedz jaka). I co z wydajnością - masz jakieś informacje o przepływach?

kogut73
28-02-2015, 21:21
Dzięki za zainteresowanie
Pompa głębinowa SKM 150
max wydajność - 40 l/min
max podnoszenie - 80 m
moc silnika - 1,1 KW
zasilanie - 230 V
średnica pompy - Fi-97 mm
Pompę planuję zmienić na mocniejszą ze względu na małe ciśnienie.

Wody w studni jest wystarczająco .nie sposób jej wypompować.
Czy w ogóle jest sens bawić się w uzdatnianie tej wody ,czy może pogłębić studnię
Twardość 21 w skali niemieckiej.
Czy do czasu rozwiązania problemu z żelazem można używać takiej wody ?
Co musiałbym zainstalować i jaki to przedział cenowy ?
Pozdrawiam i proszę o dalsze porady.

Jastrząb
02-03-2015, 09:19
Czy w ogóle jest sens bawić się w uzdatnianie tej wody ,czy może pogłębić studnię

Tyle ze poglebiajac studnie nie masz zadnej gwarancji ze bedzie lepiej.
Zelazo moze byc w studni 5m i 100m. A juz absolutnie ma reguly ze im glebiej tym lepiej (pod wzgledem zawartosci Fe)

marcin

kogut73
02-03-2015, 11:38
Masz rację .Władować parę tysi być może za taką samą wodę lub gorszą nie fajnie by było.
Wiem że w ciągu 2 lat będzie doprowadzona sieć wodnokanalizacyjna więc nie chciałbym inwestować dużych pieniędzy w coś co być może nie będzie mi potrzebne.
Marek

Jastrząb
02-03-2015, 14:16
Masz rację .Władować parę tysi być może za taką samą wodę lub gorszą nie fajnie by było.
Wiem że w ciągu 2 lat będzie doprowadzona sieć wodnokanalizacyjna więc nie chciałbym inwestować dużych pieniędzy w coś co być może nie będzie mi potrzebne.
Marek

Zgoda.
Pamietaj jednak o paru rzeczach.
1. Jesli gmina obiecuje doprowadzic wode/scieki w dwa lata, to pewnie to bedzie 5. Jakby to zreobili na czas, to chyba by byl pierwszy przypadek w tym kraju ;-)
2. Jesli zastosujesz 2 stopniowa filtracje (jak radzil Qbek) to po doprowadzeniu wody, mozesz wypiac odzelaziacz i sprzedac za pol ceny. Zmiekczacz pozostanie zmiekczajac wode wodociagowa. Z duzym prawdopodobienstwem, jej twardosc jest zblizona z tym co masz w studni. Jesli zastosujesz tylko odzelaziacz (i np osmoze zeby woda bylo do picia), to mozesz wysypac złoze z odzelaziacza i podmienic je pozniej na zloze zmiekczajace. Tu uwaga, ze glowica sterujaca w odzelaizaczu musialby byc na wyrost kupiona prawdopodobnie zeby taka operacje dalo sie wykonac.

Czekanie pare lat na wodociag z 5mg zelaza w wodzie to sredni pomysl. Zona Ci łeb urwie jak zobaczy w nowym wdomu pieczolowicie wybrane sanitariaty po miesiacu uzywania :-(

kogut73
02-03-2015, 15:35
Jestem całkowitym laikiem na temat uzdatniania wody, więc proszę o podanie przykładowych urządzeń które były by dobre w moim przypadku.
Wiem że gminy dużo obiecują .Czy ta woda jaką mam jest możliwa do spożycia po przegotowaniu ?

Czy takie coś zadziała-http://allegro.pl/odzelaziacz-zmiekczacz-ecomulti-dziala-albo-zwrot-i5065717534.html

czy taki--http://allegro.pl/odzelaziacz-300l-zloze-odmanganiacz-filtr-ocynk-i5088436184.html

KLARSAN
02-03-2015, 18:06
Witam
Właśnie odebrałem wyniki badań wody i jestem trochę załamany.
Studnia głębinowa około 20 metrów.
Zbiornik hydroforowy (tymczasowy) 50 litrów.Docelowo chcę zainstalować zbiornik 200-300l.
Oto wyniki

Mętność -powyżej 40 FNU
Barwa - 30 mg /l
Zapach -nieakceptowalny
Przewodność właściwa -887 uS/cm
Stężenie jonów wodoru - 7,2 pH
Amonowy jon -1,78 mg /l
Żelazo -5040 μg/l
Mangan -240 μg/l

Proszę o opinię na temat tych wyników oraz co powinienem zainstalować żeby ta woda była dobra .
Pozdrawiam.
Może coś takiego:

napowietrzacz
hydrofor 300 litrów ocynk
13x54 klarsanit defeman Clack TC
Atlas Filtri Hydra 1"
10x54 jonowymiennik

trzeba wymienić pompę wydajność pompy około 60 - 70 litrów wody przy ciśnieniu 2,5 bara podczas pracy nie maksymalne wartości.

Jastrząb
03-03-2015, 07:23
Jestem całkowitym laikiem na temat uzdatniania wody, więc proszę o podanie przykładowych urządzeń które były by dobre w moim przypadku.
Wiem że gminy dużo obiecują .Czy ta woda jaką mam jest możliwa do spożycia po przegotowaniu ?

Czy takie coś zadziała-http://allegro.pl/odzelaziacz-zmiekczacz-ecomulti-dziala-albo-zwrot-i5065717534.html

czy taki--http://allegro.pl/odzelaziacz-300l-zloze-odmanganiacz-filtr-ocynk-i5088436184.html

Pierwszy za maly, drugi za duzy.

Pierwszy to mieszanka roznych zloz ktora ma usunac wszystko. Tylko ze Ty masz sporo tego zelaza, wiec 24L zloza to troche malo :-(
Drugi jest wielki i ciezki. Zelazo usunie z pewnoscia, pytanie po co Ci taki duzy. Po drugie, nie zawiera automatycznej glowicy sterujacej, ktora sama raz na tydzien np, wyplucze zloze. Plukanie zloza polega na przepuszczeniu silnego strumienia wody odwrotnie (od dolu ku gorze) i wyplukaniu do kanalizacji zgromadzonych zeniczyszczen. Tu masz reczne zawory. Raz na tydzien musisz posiwecic ~15 minut na krecenie zaworami. Szybko sie poddasz.

Tak jak radzi Klarsan, wez filtr z automatyczna glowica, o rozmiarze 13x54 (ta sa cale: srednica x wysokosc) . Wejdzie w niego ~60L zloza odzelaziajacego.
Wode musisz przed tym napowietrzyc - sprezarka do hydroforu badz montujac tzw inzektor na rurze przed hydroforem ktora zassiesie sama powietrze podczas pompowania wody do hydroforu. Hydrofor musi byc wtedy ocynkowany (bez worka).

Ja mam 3.5 mg zelaza i wode po taki filtrze pije z kranu.
Gotowanie wody zabije ewentualne bakterie. Zelaza nie usunie. Woda z zelazem brudzi na zolto, jest metna i ma nieprzyjemny zapach. Usuniecie zelaza najczesciej powoduje ze robi sie krystaliczna bez zapachu itd. A ta z zelazem mozesz takze wypic, nie zaszkodzi przy takim poziomie zelaza. Ale smaczna nie jest.

marcin

kogut73
03-03-2015, 08:32
DZIĘKUJĘ za pomoc,ale nic z tego nie kumam.
Czy możecie podać konkretny model tego filtra lub linka do strony z takim odpowiednim filtrem?
Ewentualnie namiar na firmę która dobierze odpowiedni sprzęt i wyceni.
Z góry dziękuje.

Jastrząb
03-03-2015, 16:08
DZIĘKUJĘ za pomoc,ale nic z tego nie kumam.
Czy możecie podać konkretny model tego filtra lub linka do strony z takim odpowiednim filtrem?
Ewentualnie namiar na firmę która dobierze odpowiedni sprzęt i wyceni.
Z góry dziękuje.
Moim skromnym zdaniem, trzeba zadac sobie ciut trudu zeby ogolne zasady dzialania, wymagania itp zakumac. Bo jak nie to Cie gdzies naciagnac, kupisz nie takie jak trzeba i bedziesz żałowal.
A Klarsan powyzej to firma. Podał bardzo konkretna propozycje.

marcin

Jarula
03-03-2015, 18:00
Doradzacie koledze Kogutowi odżelaziacz ale on i twardość ma nie małą - 21 stopni niemieckich jak dobrze pamiętam

qbek17
03-03-2015, 20:08
Doradzacie koledze Kogutowi odżelaziacz ale on i twardość ma nie małą - 21 stopni niemieckich jak dobrze pamiętam
W obu propozycjach (mojej i Klarsanu) jest ujęty filtr zmiękczający :)

samboman
04-03-2015, 09:09
Mam prośbę o ocenę jakości wody i poradę:

pH 7,6
Chlor wolny mg/l - <0.05
Mangan μg/l - <4.0
Żelazo μg/l - <60
Twardość ogólna mg CaCO3/l - 231
Zawiesina ogólna mg/l - 3.2

Czy w tym przypadku jest sens zastować zmiękczacz wody? Jeśli tak, to jaki? (dom jednorodzinny, 3 osoby).

DjDario
06-03-2015, 22:00
Panowie jaką sprężarkę powietrza polecacie do napowietrzania wody? Chodzi mi o to aby była cicha bo hydrofor i odżelaziacz mam w kotłowni na poziomie mieszkania i nie chciałbym aby to hałasowało czy budziło nas w nocy :) No i by wydajność tego urządzonka była wystarczająca. Dziękuję za pomoc.

piotrek0m
07-03-2015, 13:19
Posiadam zmiękczacz firmy Inwater model SKALAR EKO 20, głowica 368 / sterowanie objętościowe 606 ... tyle że na stronach producenta nic na temat tego produkt nie znajduję?! Czy wiadomo co to za produkt? Instrukcję i gwarancję z danymi firmy Inwater mam do tego zmięczacza, tyle że na stronach internetowych żadnych informacji o tym produkcie nie ma... Ponieważ nie planowałem zakupu zmiękczacza był to szybki wybór i zdałem się na sugestie instalatora. Chodziło o napełnienie instalacji grzewczej zmiękczoną wodą...

Woda z sieci posiada twardość 25 °fH po zmiękczeniu 7 °fH ...

xboom
10-03-2015, 00:02
Miałem podobny przypadek iłki które wypływały wraz z wodą spowodowały uszkodzenie dwóch pomp. Było ich tak dużo że czasem płynęło przez rurę istne błoto. Po kilku miesięcznej walce (wpompowałem w studnię pod ciśnieniem kilka m3 wody, odpopmowywałem studnię przez kilka dni) poprawę widać było przez dzień lub dwa a potem to samo. Zrobiłem nową studnię dosłownie 5 metrów od starej ale głębokość otworu wyniosła tylko 15m, wody jest tyle że nie jestem w stanie zmierzyć pompa ma wydajność ok 3,5m3/h a lustro ani drgnie - poprzednio miałem ok 800l/h. Teraz jest bomba zero iłków tylko troszkę podwyższony poziom żelaza. Studnie były wiercone innymi metodami pierwsza klasycznie na płuczkę druga kompresorem. Uważam że druga metoda jest lepsza ponieważ otwór nie jest zanieczyszczony bentonitem i jak pokazuje się woda można to łatwo stwierdzić po urobku.

Jastrząb
10-03-2015, 07:57
Miałem podobny przypadek iłki które wypływały wraz z wodą spowodowały uszkodzenie dwóch pomp. Było ich tak dużo że czasem płynęło przez rurę istne błoto. Po kilku miesięcznej walce (wpompowałem w studnię pod ciśnieniem kilka m3 wody, odpopmowywałem studnię przez kilka dni) poprawę widać było przez dzień lub dwa a potem to samo. Zrobiłem nową studnię dosłownie 5 metrów od starej ale głębokość otworu wyniosła tylko 15m, wody jest tyle że nie jestem w stanie zmierzyć pompa ma wydajność ok 3,5m3/h a lustro ani drgnie - poprzednio miałem ok 800l/h. Teraz jest bomba zero iłków tylko troszkę podwyższony poziom żelaza. Studnie były wiercone innymi metodami pierwsza klasycznie na płuczkę druga kompresorem. Uważam że druga metoda jest lepsza ponieważ otwór nie jest zanieczyszczony bentonitem i jak pokazuje się woda można to łatwo stwierdzić po urobku.
Twoje klopoty nie wynikały z jakiejs ułomności metody wiercenia, tylko wykonawcy partacza ktory zakonczyl pierwsza studnie na glebokosci lub w warstwie w ktorej nie powinien.

A najlepsza (najdrozsza) metoda to IMHO wiercenie wewnatrz stalowej rury oslonowej, ktora potem juz tam zostaje.
Metoda pracochlonna, ale wiercacy widzi dokladnie w czym wierci i kiedy wiercenie zakonczyc. Zadne hektolitry pluczki czy wody pod cisnieniem nie niszcza odwiertu.

marcin

mkrawcz1
11-03-2015, 08:59
Witam :-)

Dom jednorodzinny, 3 osoby mieszkające na stałe, studnia 7m, hydrofor 300l, pompa 60l/min.

Wyniki badania wody ze studni są takie:
Żelazo mg/l 7,20
Mangan mg/l 4,90
Odczyn pH 7,1
Twardość ogólna mg/l 460
Utlenialność mg/l 2,10
Amoniak NH4 mg/l 0,35

Dostałem dwie oferty na stacje uzdatniania - co o nich sądzicie?
Oferta 1. Zestaw filtracyjny odżelaziający/odmanganiający MP2.
Zbiornik stalowy o poj. 150 l, śred. 420 mm wypełniony jest złożem aktywnym przystosowanym
do redukowania związków żelaza i manganu oraz mętności i barwy pochodzącej z żelaza.
Płukanie stacji jest manualne – zawory kulowe.
Zestaw zmiękczający/odmanganiający automat CRYSTAL 1354/RX.
Składa się ze zbiornika z tworzywa o poj. 100 l, średnica 330 mm wypełnionego żywicą
jonowymienną przystosowaną do redukowania w wodzie związków metali oraz twardości
ogólnej. Filtry są regenerowane solą NaCl.. Zbiornik solanki o pojemności 80 l.
Zmiękczacz jest automatyczny, należy dbać o poziom soli do regeneracji.

Oferta 2. STOPIEŃ 1 ZMIĘKCZANIE, USUWANIU ŻELAZA I MANGANU
Wymiennik jonowy ProZS50/CI1E (produkcja własna) 1 szt.
- wydajność godzinowa Qhmax = 1,6 m3/h,
- centralna głowica sterująca Clack V1EIDM-X-M wykonana z kompozytu
- sterowanie objętościowe (regeneracja po wykorzystaniu pojemności złoża)
- zawór mieszający (pozwala na uzyskanie oczekiwanej twardości wody)
- zawór obejściowy
- zbiornik ciśnieniowy kompozytowy wzmacniany włóknem szklanym fi=13”, H=54”
- wypełnienie: złoże Ecomix 50 l.
- zbiornik roztworowy 125 l

pozdrawiam
M

df950
11-03-2015, 09:57
Bardzo proszę o informację czy do zmiękczacza na złożu Ecomix warto napowietrzać wodę. Zmiękczacz usuwa też żelazo 10,5 mg/l oraz mangan i zapach amoniaku. Teraz nie napowietrzam wody lecz niestety mam problem z dopukaniem złoża i jakością wody uzdatnionej. Pukanie zwrotne trwa często u mnie ponad 60 min. Mam też dziwny problem polegający na tym ,że po cyklu pukania, w zbiorniku ze złożem tworzy się dziwnie wysokie ciśnienie. Po uzdatnieniu woda jest ciągle złej jakości - po poborze wody w ilości około 0,5 m3 woda zaczyna być ok. Wielkość butli to 13/54.

Jastrząb
11-03-2015, 12:06
Witam :-)

Dom jednorodzinny, 3 osoby mieszkające na stałe, studnia 7m, hydrofor 300l, pompa 60l/min.

Wyniki badania wody ze studni są takie:
Żelazo mg/l 7,20
Mangan mg/l 4,90
Odczyn pH 7,1
Twardość ogólna mg/l 460
Utlenialność mg/l 2,10
Amoniak NH4 mg/l 0,35
M
Oj.
W tym przypadku moja propozycja, to wywiercic glebsza studnie.

Bo woda dosyc maskaryczna. Pozbycie sie 5mg Manganu łatwe nie bedzie. To jest 100x ponad norme. O ile 7mg zelaza sie zdarza, ba nawet wiecej, to nie pamietam zeby ktos tu pytał o 5mg manganu. Zelazo usuwa sie duzo łatweiej niz mangan.
Do tego masakryczna twardosc.
Do tego studnia na tyle plytka, ze woda pewnie sie bedzie zmieniac sezonowo. Chyba ze te 7m od powierzchni to sama glina.

Jastrząb
11-03-2015, 12:12
Bardzo proszę o informację czy do zmiękczacza na złożu Ecomix warto napowietrzać wodę. Zmiękczacz usuwa też żelazo 10,5 mg/l oraz mangan i zapach amoniaku. .
10mg Fe, mangan, amoniak, twardosc.... Kawy nie parzy?
To co warto zrobic, to dolozyc napowietrzanie i solidny odzelaziacz przed tym exomixem.

mkrawcz1
11-03-2015, 13:44
Wiercący studnię (mieli płacone od mb, więc w interesie wiercić jak najgłębiej) twierdzili, że im głębiej, tym gorzej będzie (a znają ten teren).
Gliny 150cm, potem piach, glina i znów piach.
Roczne wahania poziomu to ok. 1m (1,5-2,5m od powierzchni), choć ostatnio spadło o ok. 1,5m z powodu igłofiltrów przy budowie kolektora kanalizacji.
Studnia pracuje od dwóch lat i nie zauważyłem problemów z wydajnością.

Jastrząb
11-03-2015, 14:25
Wiercący studnię (mieli płacone od mb, więc w interesie wiercić jak najgłębiej) twierdzili, że im głębiej, tym gorzej będzie (a znają ten teren).
Gliny 150cm, potem piach, glina i znów piach.
Roczne wahania poziomu to ok. 1m (1,5-2,5m od powierzchni), choć ostatnio spadło o ok. 1,5m z powodu igłofiltrów przy budowie kolektora kanalizacji.
Studnia pracuje od dwóch lat i nie zauważyłem problemów z wydajnością.
Gorzej w jakim sensie? Jakosci wody? Tego sie nie da stwierdzic. 5m dalej wywiercisz studnie na ta sama glebokosc i jakosc wody moze byc diametralnie rozna.
Malo tej gliny moim skromnym zdaniem zebysie solidnie odizolowac od powierchni. Co wiecej, wahanie wody wskazuje ze ta woda ze studni to praktycznie woda podskorna. Razem z poziomem, moze sie wahac jej sklad.
Sypniesz nawozem po trawniku, za krotki czas bedzie to w studni. Itd, itp.
Ale, to twoj wybor.

A co do filtrow. Jak pisalem, zawartosc manganu jest nieczesto widywana.

Pierwszy filtr jest wielki. Niby dobrze bo ma co usuwac. Ale pompa o faktycznej wydajnosci 3600l/h wypluczesz ten filtr z bardzo mala predkoscia.
Co wiecej, czy to 60L/min to wartosc z obudowy/pudelka pompy (tzw. wartosc mkslmalna - czyli przy pracy bez obciazenia? Czy wartosc faktycznie zmierzona w czasie pompowania hydroforu do paru atm? jesli to pierwsze, to ta pompa bedzie zdecydowanie za mala to wyplukania filtra o srednic 44cm. Tak na oko ze 2 razy za mala.
Reczna sterowanie plukanie filtra raz na tydzien czy dwa nawet bardzo szybko Ci sie znudzi.
Drugi filtr jest zas z niepolecana chinska glowica RX.

Przy drugiej ofercie to na 1 stopniu tego nie usuniesz razej. Nie takie ilosci zanieczyszczen. Choc papier przyjmie wszystko. A jak zadziala to na krotko.
Po mojemy 3 stopnie potrzebujesz na taka wode. Osobno na zelazo, mangan i twardosc.


marcin

kam.76
11-03-2015, 15:23
Witam.

Poniżej podaje wyniki badania mojej wody.
Według mojej wiedzy to dwie wartości są zbyt duże. Azotany i twardość.
W domu mieszka rodzina 6-cio osobowa.

Proszę o doradztwo w doborze sprzętu do uzdatnienia tej wody.

Do usunięcia azotanów została zaproponowana mi kolumna na bazie PA202, widziałem tez kolumny na bazie IMAC HP555. Jaki wybór byłby lepszy?
Jaką głowice dobrać.
Jaka kolumnę do zmiękczenia wody dobrać?

Ekonomia nie jest priorytetem, ale oczywiście ważna. :rolleyes:

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Mętność NTU 0,59 ± 0,083
Barwa mg/l Pt 5,0 ± 1,13
pH 6,8 ± 0,13
Jon amonowy mg/l NH4+ < 0,051
Przewodność elektryczna właściwa w temp. 25ºC µS/cm 813 ± 333
Żelazo µg/l 21±33
Azotyny mg/l NO2- < 0,011
Azotany mg/l NO3- 48,8 ± 6,83
Mangan µgMn2+/dm3 < 451
Twardość ogólna mg/l CaCO3 444 ± 91
Chlorki mg/l 19, ± 0,51

qbek17
11-03-2015, 19:23
Wyniki badania wody ze studni są takie:
Żelazo mg/l 7,20
Mangan mg/l 4,90
Odczyn pH 7,1
Twardość ogólna mg/l 460
Utlenialność mg/l 2,10
Amoniak NH4 mg/l 0,35
Dostałem dwie oferty na stacje uzdatniania - co o nich sądzicie?
Przy takich wynikach to szkoda pieniędzy i nerwów... koszt uzdatnienia takiej wody będzie ogromny. Te filtry już Ci Jastrząb omówił... i ja się zgadzam, że warto poszukać innej wody. A jak się uprzesz na uzdatnianie tej co jest to zacząć od wymiany pompy,dodaniu kompresora, porządnego odżelaziacza (a może i dwóch bo manganu takiej ilości raczej nie usuniesz na jednym filtrze) i zmiękczacza (mógłby być ze złożem wielofunkcyjnym to by też się zajął amoniakiem i utlenialnością).

qbek17
11-03-2015, 19:39
Bardzo proszę o informację czy do zmiękczacza na złożu Ecomix warto napowietrzać wodę. Zmiękczacz usuwa też żelazo 10,5 mg/l oraz mangan i zapach amoniaku. Teraz nie napowietrzam wody lecz niestety mam problem z dopukaniem złoża i jakością wody uzdatnionej. Pukanie zwrotne trwa często u mnie ponad 60 min. Mam też dziwny problem polegający na tym ,że po cyklu pukania, w zbiorniku ze złożem tworzy się dziwnie wysokie ciśnienie. Po uzdatnieniu woda jest ciągle złej jakości - po poborze wody w ilości około 0,5 m3 woda zaczyna być ok. Wielkość butli to 13/54.
Po kolei - przy takiej ilości żelaza na pewno warto zrobić wszystko żeby zmniejszyć jego ilość, więc i napowietrzanie nie zaszkodzi. Samo złoże tego nie wymaga, ale chyba nikt nie przewidywał go do pracy w takich warunkach. Druga strona tego zabiegu jest taka, że jak napowietrzysz wodę to z dużym prawdopodobieństwem wytrąci się więcej żelaza zaklejającego złoże i hydrofor i rury...
Płukanie wsteczne ustawione na 60 minut nie ma sensu... Trzeba by się zastanowić z jakim przepływem to robić i w jakiej kolejności. Lepiej wyjdzie zrobić kilka krótszych płukań niż jedno długie.
W kwestii ciśnienia - masz tam manometr? czy jakoś inaczej to obserwujesz?
Co do jakości wody po regeneracji - płukanie robisz wodą surową więc zawierającą ogromną ilość zanieczyszczeń... zanim zobaczysz efekty działania filtra musisz wypłukać wodę po regeneracji, a to może trochę potrwać. I tak masz szczęście, że jest OK - nie spodziewałbym się :)

qbek17
11-03-2015, 19:55
Według mojej wiedzy to dwie wartości są zbyt duże. Azotany i twardość.
Nie jestem pewny czy jednostki i wartość manganu są podane prawidłowo...


Do usunięcia azotanów została zaproponowana mi kolumna na bazie PA202, widziałem tez kolumny na bazie IMAC HP555. Jaki wybór byłby lepszy?
Jaką głowice dobrać.
Jaka kolumnę do zmiękczenia wody dobrać?
Z podanych złóż oczywiście HP555 jest lepszy. Ale z tymi azotanami jesteś na granicy normy... rozumiem, że ekonomia nie jest najważniejsza, ale jak jest ważna to ten etap można sobie darować :)
W kwestii głowicy polecam Clack. Teraz jest nowa fajna wersja sterownika, z różnymi bajerami i kolorowym ekranem :) (tak wiem - ekonomia...)

Co do rozmiaru kolumny to przydałoby się poznać zużycie miesięczne i wydajność chwilową (maksymalną)...

kam.76
12-03-2015, 07:27
Nie jestem pewny czy jednostki i wartość manganu są podane prawidłowo...


Co do rozmiaru kolumny to przydałoby się poznać zużycie miesięczne i wydajność chwilową (maksymalną)...

Dziękuję za odpowiedz, wartość manganu podana została prawidłowo. Jest to wartość śladowa, najmniejsza jaka mogą zmierzyć.

Wiem ze azotany są jeszcze w normie ale pewnie mogą być wyższe kiedy rolnicy wyjdą na pola. Chciałbym dobrać kolumnę dla azotanów też.

Co do zużycia wody to trudno mi określić, nie mam licznika. Ale pewnie około 20m3 na miesiąc, trzeba by było przyjąć wartości wyższe dla rodziny 6-cio osobowej. A co do chwilowego zużycia to potrafi pracować około trzech urządzeń pobierających wodę, plus dwa prysznice. Wtedy pewnie następuje największe zużycie chwilowe.

I mam jeszcze jedno pytanie, jaka żywica jest najlepsza dla zmiękczenia wody? Proszę o dobór kolumny dla zmiękczenia wody.

Jastrząb
12-03-2015, 07:36
Dziękuję za odpowiedz, wartość manganu podana została prawidłowo. Jest to wartość śladowa, najmniejsza jaka mogą zmierzyć.

Wiem ze azotany są jeszcze w normie ale pewnie mogą być wyższe kiedy rolnicy wyjdą na pola. Chciałbym dobrać kolumnę dla azotanów też.

Co do zużycia wody to trudno mi określić, nie mam licznika. Ale pewnie około 20m3 na miesiąc, trzeba by było przyjąć wartości wyższe dla rodziny 6-cio osobowej. A co do chwilowego zużycia to potrafi pracować około trzech urządzeń pobierających wodę, plus dwa prysznice. Wtedy pewnie następuje największe zużycie chwilowe.

I mam jeszcze jedno pytanie, jaka żywica jest najlepsza dla zmiękczenia wody? Proszę o dobór kolumny dla zmiękczenia wody.
To moze osmoza dla wody pitnej, zamiast calej kolumny?

marcin

df950
12-03-2015, 08:26
Po kolei - przy takiej ilości żelaza na pewno warto zrobić wszystko żeby zmniejszyć jego ilość, więc i napowietrzanie nie zaszkodzi. Samo złoże tego nie wymaga, ale chyba nikt nie przewidywał go do pracy w takich warunkach. Druga strona tego zabiegu jest taka, że jak napowietrzysz wodę to z dużym prawdopodobieństwem wytrąci się więcej żelaza zaklejającego złoże i hydrofor i rury...
Płukanie wsteczne ustawione na 60 minut nie ma sensu... Trzeba by się zastanowić z jakim przepływem to robić i w jakiej kolejności. Lepiej wyjdzie zrobić kilka krótszych płukań niż jedno długie.
W kwestii ciśnienia - masz tam manometr? czy jakoś inaczej to obserwujesz?
Co do jakości wody po regeneracji - płukanie robisz wodą surową więc zawierającą ogromną ilość zanieczyszczeń... zanim zobaczysz efekty działania filtra musisz wypłukać wodę po regeneracji, a to może trochę potrwać. I tak masz szczęście, że jest OK - nie spodziewałbym się :)

Oczywiście pukanie wsteczne jest robione w kilku cyklach naprzemiennych z opcja "rinse" i łącznie trwa około godziny. Dziwne ciśnienie tworzy się w zmiękczaczu, tak jak by tam było powietrze. Po zakończeniu cyklu płukania i zamknięciu dopływu wody ( zaworem za hydroforem) zmiękczacz działa przez chwilę jak hydrofor z poduszką powietrzną. Wg oficjalnej ulotki Ecomix bez problemu radzi sobie z taką wodą jak mam ja. Ulotka jest poda adresem : http://www.alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/Ecomix_A_PL.pdf

kam.76
12-03-2015, 08:28
Nie jestem pewny czy jednostki i wartość manganu są podane prawidłowo...


Co do rozmiaru kolumny to przydałoby się poznać zużycie miesięczne i wydajność chwilową (maksymalną)...

Dziękuję za odpowiedz, wartość manganu podana została prawidłowo. Jest to wartość śladowa, najmniejsza jaka mogą zmierzyć.

Wiem ze azotany są jeszcze w normie ale pewnie mogą być wyższe kiedy rolnicy wyjdą na pola. Chciałbym dobrać kolumnę dla azotanów też.

Co do zużycia wody to trudno mi określić, nie mam licznika. Ale pewnie około 20m3 na miesiąc, trzeba by było przyjąć wartości wyższe dla rodziny 6-cio osobowej. A co do chwilowego zużycia to potrafi pracować około trzech urządzeń pobierających wodę, plus dwa prysznice. Wtedy pewnie następuje największe zużycie chwilowe.

I mam jeszcze jedno pytanie, jaka żywica jest najlepsza dla zmiękczenia wody? Proszę o dobór kolumny dla zmiękczenia wody.

Jastrząb
12-03-2015, 09:11
Wg oficjalnej ulotki Ecomix bez problemu radzi sobie z taką wodą jak mam ja. Ulotka jest poda adresem : http://www.alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/Ecomix_A_PL.pdf
Jak to mowia, papier przyjmie wszystko. Pytanie jak czesto stawiaja firmy te zloze do usuwania 10mg zelaza.
Mnie przy tym zlozu zastanawia pare rzecz.
Patrze na prezentacje złoza, sklada sie ono z pomieszanych paru roznych skladnikow:
- pare cm materialu "obojetnego" do susuwania Fe, czytaj "piasek"
- pare cm "złoża adsorpcyjnego" do usuwania Fe i Mn.
- potem jonit

Zeby usunac 10mg Fe w "tradycyjnym" podjesciu trzeba by taka wode przepuscic pewnie przez metr z okladem dobrego zloza katalitycznego.
Czego producent tu dosypuje, ze te pare cm zalatwia sprawe? Czy moze Fe przelazi do jonitu? Kazdy jonit usuwa zelazo. Tyle ze do czasu. Jaka bedzie zywotnosc tego zloza (konkretnie jonitu?) przy takim stezeniu Fe? Odzelaziacz z dobrym zlozem popracuje 5 lub wiecej lat. A glowny powod zakonczenia zywota to fizyczne poscieranie ziaren zloza, ktore sie robi mniej chropowate i trudniej wylapuje zanieczyszczenia.
Ja sie pytam, w czym tkwi haczyk (tudziez oszustwo?)

Druga rzecz. Wedlu tej ulotki z alamo, nominalna predkosc filtracji to jakies 26m/h!! Predkosc plukania (patrzac po restryktorze) polowe, jakies 13m/h. Gdyby bylo odwrotnie to bym nie protestowal. A tak, cos mi nie pasuje. Ja mam 13" odzelaziacz z lekkim zlozem (Birm). Plukcze go 2x szybciej raz na tydzien. Przez 2-3 minuty leci do kanalizacji woda brunatnego koloru. A zelazam am 3.5mg. Szczerze, na tzw "chlopski rozum" to ja sie nie dziwie, ze w tym przypadku trzeba to plukac przez godzine, zeby sie wszystkiego pozbyc.

Nie zajmuje sie zawodowo filtracja wody. Ot walczylem kiedys ze swoim odzelaziaczem, (prostowalem po parataczach), tudziez ratowalem jakies filtry sasiadow. Przy okazji wyczytalem wszystko co sie dalo w temacie. I to nie tylko fora internetowe, ale jakies naukowe opracowania, porownania skutecznosci roznych zloz, jakies fizyczne podstawy tego co sie w takim filtrze dzieje.
To co pisza przy tym zlozu (skutecznosc, warunki eksploatacji), przeczy praktycznie wszystkiemu co sie dowiedzialem.

Reasumujac: WTF?

marcin

kam.76
12-03-2015, 09:28
Gorzej w jakim sensie? Jakosci wody? Tego sie nie da stwierdzic. 5m dalej wywiercisz studnie na ta sama glebokosc i jakosc wody moze byc diametralnie rozna.
Malo tej gliny moim skromnym zdaniem zebysie solidnie odizolowac od powierchni. Co wiecej, wahanie wody wskazuje ze ta woda ze studni to praktycznie woda podskorna. Razem z poziomem, moze sie wahac jej sklad.
Sypniesz nawozem po trawniku, za krotki czas bedzie to w studni. Itd, itp.
Ale, to twoj wybor.

A co do filtrow. Jak pisalem, zawartosc manganu jest nieczesto widywana.

Pierwszy filtr jest wielki. Niby dobrze bo ma co usuwac. Ale pompa o faktycznej wydajnosci 3600l/h wypluczesz ten filtr z bardzo mala predkoscia.
Co wiecej, czy to 60L/min to wartosc z obudowy/pudelka pompy (tzw. wartosc mkslmalna - czyli przy pracy bez obciazenia? Czy wartosc faktycznie zmierzona w czasie pompowania hydroforu do paru atm? jesli to pierwsze, to ta pompa bedzie zdecydowanie za mala to wyplukania filtra o srednic 44cm. Tak na oko ze 2 razy za mala.
Reczna sterowanie plukanie filtra raz na tydzien czy dwa nawet bardzo szybko Ci sie znudzi.
Drugi filtr jest zas z niepolecana chinska glowica RX.

Przy drugiej ofercie to na 1 stopniu tego nie usuniesz razej. Nie takie ilosci zanieczyszczen. Choc papier przyjmie wszystko. A jak zadziala to na krotko.
Po mojemy 3 stopnie potrzebujesz na taka wode. Osobno na zelazo, mangan i twardosc.


marcin

Myślałem nad jonizatorem wody dla wody pitnej. Czy to dobry pomysł?

kam.76
12-03-2015, 09:31
To moze osmoza dla wody pitnej, zamiast calej kolumny?

marcin

Przepraszam źle kliknąłem.

Myślałem nad jonizatorem wody dla wody do picia, gotowania. Czy to dobry pomysł?

Jastrząb
12-03-2015, 09:52
Myślałem nad jonizatorem wody dla wody do picia, gotowania. Czy to dobry pomysł?
Otworzylem pierwsza z brzegu stronke na temat jonizacji wody. Chemie i fizyke w szkole mialem parenascie lat temu, ale brzmi jak pseudonaukowy bełkot.
Ja bym nie kupil.

marcin

qbek17
12-03-2015, 09:52
...wartość manganu podana została prawidłowo. Jest to wartość śladowa, najmniejsza jaka mogą zmierzyć.

Mangan µgMn2+/dm3 < 451
Norma mówi, że manganu powinno być maksymalnie 50 µg/l. Według tego co podałeś to może być go 9 x więcej...


Co do zużycia wody to trudno mi określić, nie mam licznika. Ale pewnie około 20m3 na miesiąc, trzeba by było przyjąć wartości wyższe dla rodziny 6-cio osobowej. A co do chwilowego zużycia to potrafi pracować około trzech urządzeń pobierających wodę, plus dwa prysznice. Wtedy pewnie następuje największe zużycie chwilowe.

I mam jeszcze jedno pytanie, jaka żywica jest najlepsza dla zmiękczenia wody? Proszę o dobór kolumny dla zmiękczenia wody.

Przy takim zużyciu i twardości proponowałbym duży zmiękczacz - minimum to 10x54", ale raczej celowałbym w 13x54". W tej drugiej opcji dałoby się 75 litrów złoża i regeneracja wypadałaby co ok 9 m3 czyli 2x w miesiącu lub trochę częściej.
Z żywic proponowałbym np. Lewatit S1567.

qbek17
12-03-2015, 10:06
Oczywiście pukanie wsteczne jest robione w kilku cyklach naprzemiennych z opcja "rinse" i łącznie trwa około godziny. Dziwne ciśnienie tworzy się w zmiękczaczu, tak jak by tam było powietrze. Po zakończeniu cyklu płukania i zamknięciu dopływu wody ( zaworem za hydroforem) zmiękczacz działa przez chwilę jak hydrofor z poduszką powietrzną.
Zbiornik jest plastikowy i kumuluje odrobinę ciśnienia. Raczej nie jest to nic nadzwyczajnego.


Wg oficjalnej ulotki Ecomix bez problemu radzi sobie z taką wodą jak mam ja. Ulotka jest poda adresem : http://www.alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/Ecomix_A_PL.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.alamowaterpola nd.com%2Fftp%2Fulotki%2FEcomix_A_PL.pdf)
Według tej ulotki nie ma podanej żywotności złoża, ani żadnych obietnic skuteczności. Widziałem już, żeby takie złoża radziły sobie ze złą wodą, ale nie trwało to długo i wymagało solidnego płukania i regeneracji (a to także skraca żywotność).

qbek17
12-03-2015, 10:06
Myślałem nad jonizatorem wody dla wody do picia, gotowania. Czy to dobry pomysł?
A co ten jonizator miałby zrobić?

Jastrząb
12-03-2015, 10:24
A co ten jonizator miałby zrobić?
Oj chlopie. No jonizowac przeciez!!

Na jakiejs stronie wyczytalem, z "uwolnione" elektrony ze zjoniowanej wody lepiej transportuja tlen organizmie. Wiec dalej nie czytalem i nie wiem czy kury pojone zjonizowana woda lepiej sie niosa czy nie.

marcin

kam.76
12-03-2015, 13:01
Oj chlopie. No jonizowac przeciez!!

Na jakiejs stronie wyczytalem, z "uwolnione" elektrony ze zjoniowanej wody lepiej transportuja tlen organizmie. Wiec dalej nie czytalem i nie wiem czy kury pojone zjonizowana woda lepiej sie niosa czy nie.

marcin

Chodzi bardziej o picie w domowych warunkach wody alkalicznej, nie zakwaszonej. W ten sposób pomoc odkwasić organizm i utrzymać prawidłowe pH organizmu. Proszę poczytać lepiej.

Chociaż nie wiem, może kury tez się lepiej niosą pijąc taka wodę. :P

Jastrząb
12-03-2015, 13:49
Chodzi bardziej o picie w domowych warunkach wody alkalicznej, nie zakwaszonej. W ten sposób pomoc odkwasić organizm i utrzymać prawidłowe pH organizmu. Proszę poczytać lepiej.

A skad wiesz ze Twoj organizm wymaga "odkwaszania"? Da sie to jakos zmierzyc? I chodzi mi o calosciowy wynik, a nie czastkowy jak np pH moczu.

Tez proponuje poczytac. Chcesz wode zmiekczac. Czyli usunac jony wapnia i magnezu (zastepujac je jonami sodu). Spowoduje to o ironio zakwaszenie wody. Rzeczona jonizacja polega na rodzielniu wody na kwasowa i alkaliczna. (http://www.jonizacjawody.pl/jonizacja_wody.html). A skoro woda miekka jest kwasna......
Chcesz zjesc jabłko i miec jabłko.

kam.76
12-03-2015, 14:54
A skad wiesz ze Twoj organizm wymaga "odkwaszania"? Da sie to jakos zmierzyc? I chodzi mi o calosciowy wynik, a nie czastkowy jak np pH moczu.

Tez proponuje poczytac. Chcesz wode zmiekczac. Czyli usunac jony wapnia i magnezu (zastepujac je jonami sodu). Spowoduje to o ironio zakwaszenie wody. Rzeczona jonizacja polega na rodzielniu wody na kwasowa i alkaliczna. (http://www.jonizacjawody.pl/jonizacja_wody.html). A skoro woda miekka jest kwasna......
Chcesz zjesc jabłko i miec jabłko.

Ciesze się ze doczytałeś więcej.
Przy dzisiejszym "typowym" trybie żywienia raczej na pewno większość ludzi potrzebuje odkwaszania.
Ale chciałbym uniknąć dalszych takich dyskusji.

Wiem ze chce próbuję wybić klina klinem.

Do użytku w domu woda miękka - kwaśna, a do picia alkaliczna. Większość wód ma odczyn kwaśny a jej uzdatnienie poprzez żywice tylko to pogłębia.
Ale to nie jest problem dla tego urządzenia. Z tego co mi wiadomo.

qbek17 dziękuje za podpowiedz w sprawie żywicy zmiękczacza.

czy kolumnę do usunięcia azotanów trzeba ustawić jako drugą?

Jastrząb
12-03-2015, 15:33
Przy dzisiejszym "typowym" trybie żywienia raczej na pewno większość ludzi potrzebuje odkwaszania.
Faktycznie, dalsza dyskusja zbedna ;-)
Tylko zasugeruje, zeby dla pelni efektu, założyc na rury pare magnetyzerow bo wtedy lepiej się toksyny z organizmu usuwaja (a przy "typowym" trybie żywienia, na pewno, wiekszość. ludzi...), oraz koniecznie (!) upewnij sie, że pod filtrami nie biegnie niedajboze zadna żyła wodna! O rzeczach oczywistych jak spluwanie przez lewe ramie pierwszego łyka wody juz wspominal nie bede ;-)

pozdrawiam,
marcin

qbek17
12-03-2015, 19:55
Większość wód ma odczyn kwaśny...
Z tym się nie zgodzę... przez ostatnie kilkadziesiąt stron tego wątku zdarzyło się może kilka osób z wodą o pH niższym niż 6,8-7,0. A to nie jest jeszcze pH kwasowe tylko zupełnie neutralne.

czy kolumnę do usunięcia azotanów trzeba ustawić jako drugą?
Tak będzie dobrze.

KLARSAN
13-03-2015, 14:45
Witam.

Poniżej podaje wyniki badania mojej wody.
Według mojej wiedzy to dwie wartości są zbyt duże. Azotany i twardość.
W domu mieszka rodzina 6-cio osobowa.

Proszę o doradztwo w doborze sprzętu do uzdatnienia tej wody.

Do usunięcia azotanów została zaproponowana mi kolumna na bazie PA202, widziałem tez kolumny na bazie IMAC HP555. Jaki wybór byłby lepszy?
Jaką głowice dobrać.
Jaka kolumnę do zmiękczenia wody dobrać?

Ekonomia nie jest priorytetem, ale oczywiście ważna. :rolleyes:

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Mętność NTU 0,59 ± 0,083
Barwa mg/l Pt 5,0 ± 1,13
pH 6,8 ± 0,13
Jon amonowy mg/l NH4+ < 0,051
Przewodność elektryczna właściwa w temp. 25ºC µS/cm 813 ± 333
Żelazo µg/l 21±33
Azotyny mg/l NO2- < 0,011
Azotany mg/l NO3- 48,8 ± 6,83
Mangan µgMn2+/dm3 < 451
Twardość ogólna mg/l CaCO3 444 ± 91
Chlorki mg/l 19, ± 0,51

Nie możemy jednocześnie na złożach jonowymiennych usuwać azotanów i twardości po zastosowaniu takiego układu woda może być słona.

Można zaproponować jonowymiennik na przekroczony mangan. Do usunięcia azotanów zaproponować można odwróconą osmozę.

Ze względu na dużą zawartość azotanów mógłbyś wykonać badanie na obecność bakterii.

mono777
14-03-2015, 10:07
Witam wiem, że na pewno się powtórzę ;P, ale szukam jakiegoś zmiękczacza wody do ok 2 tyś zł , dom jednorodzinny 3-4 osoby. Robiłem badanie twardości wody miejskiej TITRANT ERIE i wynik to 35 °fH - czyli woda bardzo twarda.
Znalazłem zmiękczacz ze sterowaniem firmy AUTOTROL model LOGIX głowica objętościowa 255/760.
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-na-duzy-dom-zm-work-30-gratisy-i5100421803.html.
,a może lepiej DENVERA tak polecanego przez specjalistów ;)
http://www.krainawody.pl/406-zmiekczacz-denver-plus-30.html
albo głowica clack http://www.krainawody.pl/429-zmiekczacz-pur-0844-ci.html
Jaki zbiornik z żywicą 20 czy 30, zużycie miesięczne wody to ok. 3 - 4 m3.
Już mam mętlik w głowie :) dlatego proszę o opinię i ewentualne sugestię z góry dziękuję i pozdrawiam.

qbek17
14-03-2015, 14:35
...a może lepiej DENVERA tak polecanego przez specjalistów
Chyba chciałeś powiedzieć "reklamowanego"? ;)

mono777
14-03-2015, 14:52
Chyba chciałeś powiedzieć "reklamowanego"? ;)

tak właśnie reklamowanego :)


to tak szczerze który wariant byście polecili :D
CLACK
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-pur-0844-ci-na-caly-dom-3-4-osoby-i5098069027.html
czy Autotrol Logx

http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-na-duzy-dom-zm-work-30-gratisy-i5100421803.html

szoko
14-03-2015, 19:21
Cześć,

a ja mam 2 pytania.
Pierwsze, to dotyczące 2 powyższych proponowanych zmiękczaczy. Czy ważna jest tu wielkość maksymalna przepływu wody? Tańszy ma aż 5,9m3 na godzinę, droższy jedynie 1,1. Czy w tej sytuacji, gdy chcę nabrać wannę wody, to skoro w ciągu dajmy na to 5-u minut nabieram 200l, to nie oznacza to, że ten z przepływem 1,1 nie zmiękczy jej wystarczająco, lub co gorsza, nie spowolni przepływu(zmniejszy ciśnienia?) Mieszkamy w 4 osoby, wodę mamy twardą - wapń i magnez w górnych granicach normy. Strasznie się wszystko zasyfia.
Drugie to dotyczące sprzętu do neutralizacji azotanów. Wyczytałem tu, że należy za zmiękczaczem postawić kolumnę do odwróconej osmozy(cokolwiek to oznacza:)) Czy mogę prosić o linka do takiego sprzętu? Na alledrogo znalazłem zestawy filtrów , które w cenie około 300pln robią odwróconą osmozę, ale przy b.małym przepływie(280 l na godz.). To coś do akwarystyki, więc pewnie do domu niewystarczające.
http://allegro.pl/filtr-ro-ust-m-ro5-osmoza-pieciostopniowa-75gpd-i5147851264.html

qbek17
15-03-2015, 07:26
to tak szczerze który wariant byście polecili :D
Ja bym wybrał ten z Clackiem

qbek17
15-03-2015, 07:34
Pierwsze, to dotyczące 2 powyższych proponowanych zmiękczaczy. Czy ważna jest tu wielkość maksymalna przepływu wody? Tańszy ma aż 5,9m3 na godzinę, droższy jedynie 1,1.
5,9 to raczej przepływ maksymalny przez głowicę, a nie wydajność całego układu. Albo po prostu ktoś się rozpędził w obietnicach...
Wydajność obu będzie podobna - 1,0-1,1 m3/h.


Czy w tej sytuacji, gdy chcę nabrać wannę wody, to skoro w ciągu dajmy na to 5-u minut nabieram 200l, to nie oznacza to, że ten z przepływem 1,1 nie zmiękczy jej wystarczająco, lub co gorsza, nie spowolni przepływu(zmniejszy ciśnienia?)
Jak napełniasz wannę to odkręcasz jeden kran. Ten kran ma wydajność ok 7 (może do wanny więcej - załóżmy 9) litrów na minutę. Czyli przepływ wynosi 0,54 m3/h = połowa wydajności zmiękczacza. O ile w tym samym czasie nie będziesz miał włączonej pralki, zmywarki, spłuczki do kibelka i drugiego kranu to wszystko będzie w porządku. A nawet teoretycznie to zmiękczacz w takiej sytuacji nie zmniejszy ciśnienia tylko przepływ będzie za szybki żeby zmiękczyć wodę do końca, więc przepuści trochę twardości.


Drugie to dotyczące sprzętu do neutralizacji azotanów. Wyczytałem tu, że należy za zmiękczaczem postawić kolumnę do odwróconej osmozy(cokolwiek to oznacza:)) Czy mogę prosić o linka do takiego sprzętu? Na alledrogo znalazłem zestawy filtrów , które w cenie około 300pln robią odwróconą osmozę, ale przy b.małym przepływie(280 l na godz.). To coś do akwarystyki, więc pewnie do domu niewystarczające.
http://allegro.pl/filtr-ro-ust-m-ro5-osmoza-pieciostopniowa-75gpd-i5147851264.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Ffiltr-ro-ust-m-ro5-osmoza-pieciostopniowa-75gpd-i5147851264.html)
To co znalazłeś to faktycznie zestaw do akwarystyki. I jego wydajność to 280 litrów, ale nie na godzinę :) tylko na dobę :)
Do picia stosuje się taki sam zestaw tylko ze zbiornikiem na wodę filtrowaną, tak żebyś nie musiał czekać 10 minut na jedną szklankę wody.
Na allegro jest tego pełno...

szoko
15-03-2015, 07:58
Dzięki qubek17!
A przy okazji jeszcze jedno pytanie. Może dla niektórych zabrzmi głupio, ale i tak je zadam:)
Ponieważ mieszkamy już 3 lata, a woda jest b.twarda, zauważyłem spadek wydajności podgrzewania CWU. Po prostu subiektywnie odczuwam,że woda grzeje się dłużej. Mam zbiornik 300l. z podwójną wężownicą(solary i ekogroszek). Po stanie anody już po roku(strasznie zakamieniona), domyślam się, że i wężownice wyglądają podobnie. Czy w związku z tym przed zainstalowaniem zmiękczacza można przeprowadzić chałupniczy zabieg odkamienienia instalacji, a mianowicie wlać do zbiornika jakieś 50l(100?) octu, zamieszać, włączyć pompę cyrkulacyjną, i niech to sobie przez noc rozpuszcza kamień. Czy ocet nie zareaguje jakoś z instalacją(rury plastik, troszkę miedzi, zbiornik chyba stal, standardowo).
Czy może miękka woda nie rozpuści kamienia sama?

qbek17
16-03-2015, 10:10
Czy w związku z tym przed zainstalowaniem zmiękczacza można przeprowadzić chałupniczy zabieg odkamienienia instalacji, a mianowicie wlać do zbiornika jakieś 50l(100?) octu, zamieszać, włączyć pompę cyrkulacyjną, i niech to sobie przez noc rozpuszcza kamień. Czy ocet nie zareaguje jakoś z instalacją(rury plastik, troszkę miedzi, zbiornik chyba stal, standardowo).
Czy może miękka woda nie rozpuści kamienia sama?
Z octem to chyba szkoda zachodu. Lepiej kwas cytrynowy. Ale poza rozpuszczeniem starych osadów trzeba by je wypłukać. A do tego to już jakiś filtr by się przydał, przepłukanie instalacji, itp.
Ale tak jak piszesz - woda miękka też rozpuści kamień tylko dużo wolniej.

Krzysiek_M
19-03-2015, 07:13
Dzień dobry,
Z zainteresowaniem od pewnego czasu śledzę wątek poświęcony uzdatnianiu. Ponieważ zawodowo jestem związany z badaniami laboratoryjnymi, odrobinę znam temat z drugiej (trzeciej) strony, wobec czego pozwolę sobie wrzucić od czasu do czasu swoje trzy grosze do dyskusji.


Z octem to chyba szkoda zachodu. Lepiej kwas cytrynowy. Ale poza rozpuszczeniem starych osadów trzeba by je wypłukać. A do tego to już jakiś filtr by się przydał, przepłukanie instalacji, itp.
Ale tak jak piszesz - woda miękka też rozpuści kamień tylko dużo wolniej.

Woda miękka (zmiękczona) nie rozpuści kamienia. W dyskusji o twardości zapomina się często o zasadowości wody (nie mylić z odczynem pH), która stabilizuje ją pod względem agresywności wobec "kamienia kotłowego".

Pozdrawiam,
Krzysztof

Casuall
19-03-2015, 07:22
Witam, chciałabym wykonać badanie fiz-chem wody, powiedzcie na obecność jakich pierwiastków powinna być zbadana? Tam gdzie wykonam te badania trzeba podać te które nas interesują.
Wiadomo managan, żelazo, amoniak coś jeszcze?

Jastrząb
19-03-2015, 08:29
W dyskusji o twardości zapomina się często o zasadowości wody (nie mylić z odczynem pH), która stabilizuje ją pod względem agresywności wobec "kamienia kotłowego".

Pozdrawiam,
Krzysztof

http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=teoria&id=58

marcin

KLARSAN
19-03-2015, 08:39
Witam, chciałabym wykonać badanie fiz-chem wody, powiedzcie na obecność jakich pierwiastków powinna być zbadana? Tam gdzie wykonam te badania trzeba podać te które nas interesują.
Wiadomo managan, żelazo, amoniak coś jeszcze?
U nas możesz wykonać analizę fiz-chem wody. Wystarczy przesłać butelkę z wodą do naszego laboratorium w Łodzi :)

Ifarrg
19-03-2015, 09:10
Kurcze i u mnie jest twarda woda... Czajnik po miesiącu wygląda, jakby miał pokłady z kilku epok kamienia... Tak teraz wszedłem na stronę all.. i trochę mnie zaskoczyły ceny zmiękczaczy wody.

Wiem, że są różne zestawy filtrów itp. Mam wodę z wodociągu, jedną z najlepszych, jakie mogą. Myślę, że niejedna woda butelkowa ma gorsze parametry, wode mozna pić normalnie z kranu nie bojąc sie o choroby itp. Ale ten kamień.


1. Zadam pytania: w jakich rozsądnych pieniądzach można kupić skuteczny zmiękczacz wody dla domu 4 osobowego?

2. Jak bardzo inwazyjne jest zamontowanie zmiękczacza w domu już wykończonym? Pytam, ponieważ jak zmiękczacz kosztuje 2k, to na razie na pewno nie będę go montował..

Dzięki za odp.

Krzysiek_M
19-03-2015, 09:55
http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=teoria&id=58

marcin

Twardość węglanowa to nie jest zasadowość. Upraszczając - ona odpowiada zasadowości.
Woda po zmiękczeniu w dalszym ciągu posiada swoją zasadowość (pojemność kwasową) i dlatego (zwykle) nie będzie miała tendencji do rozpuszczania osadów węglanowych.
Pozdrawiam,
Krzysztof

Casuall
19-03-2015, 10:53
U nas możesz wykonać analizę fiz-chem wody. Wystarczy przesłać butelkę z wodą do naszego laboratorium w Łodzi :)
Dzięki, ale już za późno, bo zawiozłam do badania na mangan, żelazo, utlenialność, jon amonowy, azotyn, azotany, twardość. Mam nadzieję, że wystarczy do założenia filtrów.

sherif
19-03-2015, 11:25
Panowie doradźcie jaki filtr sznurkowy powinien być pomiędzy hydroforem a filtrem ze złożem ?

Miałem 10mikronów (10"), to po ok 2 miesiącach był cały zabity utlenionym Fe (którego mam pod dostatkiem), w efekcie spadło ciśnienie a filtr ledwo dał radę się płukać. Czy warto dać większy rozstaw, np 20mikronów ?

qbek17
19-03-2015, 11:34
1. Zadam pytania: w jakich rozsądnych pieniądzach można kupić skuteczny zmiękczacz wody dla domu 4 osobowego?

2. Jak bardzo inwazyjne jest zamontowanie zmiękczacza w domu już wykończonym? Pytam, ponieważ jak zmiękczacz kosztuje 2k, to na razie na pewno nie będę go montował..

Dzięki za odp.
Od razu odpowiedź na dwa pytania: dobry zmiękczacz to ok 2 kPLN, a najtańszych chińskich zestawów (za 1300) moim zdaniem nie ma sensu instalować.

qbek17
19-03-2015, 11:39
Panowie doradźcie jaki filtr sznurkowy powinien być pomiędzy hydroforem a filtrem ze złożem ?

Miałem 10mikronów (10"), to po ok 2 miesiącach był cały zabity utlenionym Fe (którego mam pod dostatkiem), w efekcie spadło ciśnienie a filtr ledwo dał radę się płukać. Czy warto dać większy rozstaw, np 20mikronów ?
Albo większy mikronaż (np. 20 um) albo wymieniać wkłady.

qbek17
19-03-2015, 11:47
Woda miękka (zmiękczona) nie rozpuści kamienia.


Woda po zmiękczeniu w dalszym ciągu posiada swoją zasadowość (pojemność kwasową) i dlatego (zwykle) nie będzie miała tendencji do rozpuszczania osadów węglanowych.
Widzę tu pewną niekonsekwencję :)

Z doświadczenia wiem, że woda miękka będzie rozpuszczać osady. Wolniej lub szybciej w zależności od parametrów wody (m.in. od tego o czym piszesz), ale będzie się to działo.

sherif
19-03-2015, 16:03
Albo większy mikronaż (np. 20 um) albo wymieniać wkłady.

ok, dzięki spróbuje z większym mikronażem.

Krzysiek_M
19-03-2015, 17:53
Widzę tu pewną niekonsekwencję :)

Z doświadczenia wiem, że woda miękka będzie rozpuszczać osady. Wolniej lub szybciej w zależności od parametrów wody (m.in. od tego o czym piszesz), ale będzie się to działo.

Z mojego doświadczenia także wynika, że miękka woda może rozpuszczać osady. Mówi się wtedy, że woda ma charakter korozyjny/agresywny.
Ale moje doświadczenie mówi mi również, że woda zmiękczona, posiadająca swoją zasadowość nie będzie rozpuszczała osadów, bo nie ma - m. in. przez swoją zasadowość - korozyjnego charakteru.
Jest duża różnica między wodą miękką, o niewielkiej zasadowości i mineralizacji, która jest zwykle korozyjna, a wodą zmiękczoną, o średniej czy dużej mineralizacji i takiej zasadowości.
Wód miękkich zwykle Państwo nie zmiękczacie (choć spotykałem się już z różnymi handlowymi majstersztykami). Zmiękczacie wody twarde, stabilne albo wręcz takie, w których równowaga jest przesunięta w drugą stronę i nie zmienia się po zmiękczeniu. I do tego się odnoszę w pierwszym poście, a propos twierdzenia, że woda po zmiękczeniu będzie rozpuszczać osady.
Krzysztof

Casuall
20-03-2015, 13:48
Hejka, mam wyniki badań i prośbę :)

żelazo 800 (norma 200)

mangan 164 (norma 50)

jon amonowy 0,48 (norma 0,50)

twardość ogólna mval/dm3 7,92

twardość węglanowa mg/dm3 396 (norma 60-500)

reszta parametrów w normie

Czy jest możliwe zastosowanie jakiegoś filtra wielofunkcyjnego? Coś co usunie nadmiar żelaza, manganu i jednocześnie zmiękczy wodę?

qbek17
20-03-2015, 13:56
Czy jest możliwe zastosowanie jakiegoś filtra wielofunkcyjnego? Coś co usunie nadmiar żelaza, manganu i jednocześnie zmiękczy wodę?
Możliwe. Ale podaj też pozostałe parametry (np. pH) i przepływ na jaki ma być ten filtr.

Casuall
20-03-2015, 16:08
ph 8,15 norma(6,5-9,5)

utlenialność 3,2 mg/dm3 (dopuszczalne 5)

azotyny poniżej 0,01 (dopuszczalne 0,50)

azotany poniżej 0,74 (dopuszczalne 50)

Przepływ :oops:?

sqleszcz
20-03-2015, 22:14
Witam wszystkich.
Bardzo proszę o radę i ew sugestie na poniższe
Mam problem z wodą - ciepłą z zasobnika - strasznie śmierdzi - siarkowodór ???
Ujęcie własne ok10m, zbiornik przeponowy ok 100l, piec jednofunkcyjny współpracujący zasobnikiem 120l w zbiorniku buforowym Elktromet multi duo ( zbiornik w zbiorniku.)
Na moje oko to zimna woda ma zółtawy kolor ( ale zacieków na misce WC ( ok 2 miesięcy ) nie ma )

Wykonałem badania wody:
1. Utlenialność z KMno4: 4,9 mg/l
2. Twardość: 256 mg/l
3. Amoniak: 0.12 mg/l
4. Azotyny: 0,073 mg/l
5. Azotany: 11 mg/l
6. Chlorki: 22 mg/l
7. Żelazo: 71 mg/l
8. Mangan: 33,4 mg/l

Mętność: 0,54 NTU
Barwa(Pt): 15 mg/l ( metoda D)
Zapach w 23stC: nieakceptowalny:
pH: 6,9

Uwagi: zapach gnilny

Przegrzewanie wody, dezynfekcja instalacji, wymiana anody magnezowej na tytanową, napowiertzanie, filtr węglowy - troche czytam o tym i nie wiem jakie kroki poczynić najpierw. Od czego zacząć. Okolice Warszawy

Z góry dzięki za pomoc

Casuall
24-03-2015, 12:35
Pomoże ktoś? Czy u mnie beznadziejna sprawa? I o co chodzi z tym przepływem?

Jastrząb
24-03-2015, 13:50
I o co chodzi z tym przepływem?Ile wody na raz (w litrach / s) bedziesz potrzebowal. Im wiecej, tym wiekszy filtr potrzebny.
Moze masz 6 lazienek, w kazdym deszczownice robiaca wodospad wody.

Casuall
24-03-2015, 14:34
Ile wody na raz (w litrach / s) bedziesz potrzebowal. Im wiecej, tym wiekszy filtr potrzebny.
Moze masz 6 lazienek, w kazdym deszczownice robiaca wodospad wody.
Potrzebował- a ;)
A jaki jest sposób na obliczenie tego przepływu? Rodzina 6-osobowa, 2 łazienki, pralka, zmywarka itp. myślę, że równocześnie może być używany prysznic, wanna, zmywarka, możliwe, że też umywalka i zlew.

Jastrząb
24-03-2015, 14:40
Potrzebował- a ;)
A jaki jest sposób na obliczenie tego przepływu? Rodzina 6-osobowa, 2 łazienki, pralka, zmywarka itp. myślę, że równocześnie może być używany prysznic, wanna, zmywarka, możliwe, że też umywalka i zlew.
Miarka, stoper..... i mierzysz. Zmywarka sie raczej nie przejmuj. Bierze wode chwilowo i w malych ilosciach.

Casuall
24-03-2015, 18:18
Rozumiem to tak, że odkręcam kilka kranów, wlewam wodę do miski z miarką i liczę czas?Tylko proszę się nie śmiać ze mnie jakby co :D

Jak bardzo byłyby u nas miarodajne te pomiary skoro mamy już założone dwa filtry, które chcemy zamienić na inne? Czy jest w ogóle sens?
Problem też w tym, że jeszcze nie użytkujemy np. drugiej łazienki. A filtr chcielibyśmy założyć już. Nie można przyjąć jakiejś średniej?

qbek17
25-03-2015, 07:01
Nie można przyjąć jakiejś średniej?
Można przyjąć ok 6-7 litrów na minutę z jednego punktu. Czy możesz określić ile punktów może pracować jednocześnie?

qbek17
25-03-2015, 07:05
ph 8,15 norma(6,5-9,5)
utlenialność 3,2 mg/dm3 (dopuszczalne 5)
Przy tak wysokim pH może być większy problem z usunięciem żelaza niż manganu.
Stosując filtr wielofunkcyjny w teorii powinno to wszystko zejść do normatywnych poziomów. Polecam do tego złoże AquaMulti. Rozmiar można dobrać jak będzie znany przepływ...

qbek17
25-03-2015, 07:25
Mam problem z wodą - ciepłą z zasobnika - strasznie śmierdzi - siarkowodór ???

Wykonałem badania wody:
1. Utlenialność z KMno4: 4,9 mg/l
2. Twardość: 256 mg/l
3. Amoniak: 0.12 mg/l
4. Azotyny: 0,073 mg/l
5. Azotany: 11 mg/l
6. Chlorki: 22 mg/l
7. Żelazo: 71 mg/l
8. Mangan: 33,4 mg/l

Mętność: 0,54 NTU
Barwa(Pt): 15 mg/l ( metoda D)
Zapach w 23stC: nieakceptowalny:
pH: 6,9

Uwagi: zapach gnilny

Przegrzewanie wody, dezynfekcja instalacji, wymiana anody magnezowej na tytanową, napowiertzanie, filtr węglowy - troche czytam o tym i nie wiem jakie kroki poczynić najpierw. Od czego zacząć. Okolice Warszawy
Masz płytkie ujęcie, a to może powodować częste zmiany składu i jakości wody. Jeśli w badaniach wyszedł zapach gnilny to prawdopodobnie robienie czegokolwiek z instalacją pomoże tylko na chwilę.
Możesz próbować przegrzać instalację i sprawdzić czy pomoże - to najtańszy i najszybszy sposób. Później możesz inwestować w filtry (wielofunkcyjne albo węglowe), albo od razu zainteresować się nową, głębszą studnią.

Casuall
25-03-2015, 09:33
Można przyjąć ok 6-7 litrów na minutę z jednego punktu. Czy możesz określić ile punktów może pracować jednocześnie?

Myślę, że max. 5. Policzyłam wannę, prysznic, umywalkę, zlew, i ewentualnie pralka, nie wiem czy dobrze? Bo wiadomo, że np. z umywalki korzysta się krócej niż z prysznica. Nie chciałabym aby były jakieś spadki ciśnienia lub zmiany temperatury wody w czasie np. korzystania z deszczownicy :(

wojtacho
25-03-2015, 12:15
Jestem nowym czytelnikiem tego forum. Mam zamiar zakupić zmiękczacz do wody. Wodę mam z ujęcia gminnego, więc na pewno spełnia podstawowe normy PZH niemniej woda jest bardzo twarda z mnóstwem o sadów na armaturze.
zastanawiam się nad takimi urządzeniami:
-Denver Plus 30
-CosmoWATER HOME 22
-WaterMark 30
doradźcie proszę który z tych urządzeń mogę wybrać aby potem eksploatacja nie przyprawiała mnie o ból głowy

KLARSAN
25-03-2015, 13:46
Witam wszystkich.
Bardzo proszę o radę i ew sugestie na poniższe
Mam problem z wodą - ciepłą z zasobnika - strasznie śmierdzi - siarkowodór ???
Ujęcie własne ok10m, zbiornik przeponowy ok 100l, piec jednofunkcyjny współpracujący zasobnikiem 120l w zbiorniku buforowym Elktromet multi duo ( zbiornik w zbiorniku.)
Na moje oko to zimna woda ma zółtawy kolor ( ale zacieków na misce WC ( ok 2 miesięcy ) nie ma )

Wykonałem badania wody:
1. Utlenialność z KMno4: 4,9 mg/l
2. Twardość: 256 mg/l
3. Amoniak: 0.12 mg/l
4. Azotyny: 0,073 mg/l
5. Azotany: 11 mg/l
6. Chlorki: 22 mg/l
7. Żelazo: 71 mg/l
8. Mangan: 33,4 mg/l

Mętność: 0,54 NTU
Barwa(Pt): 15 mg/l ( metoda D)
Zapach w 23stC: nieakceptowalny:
pH: 6,9

Uwagi: zapach gnilny

Przegrzewanie wody, dezynfekcja instalacji, wymiana anody magnezowej na tytanową, napowiertzanie, filtr węglowy - troche czytam o tym i nie wiem jakie kroki poczynić najpierw. Od czego zacząć. Okolice Warszawy

Z góry dzięki za pomoc

Ze względu na wysoką utlenialność zaproponowałbym analizę wody na mikroorganizmy i chlorowanie studni.

Dopiero po tej analizie możemy dalej zaproponować rozwiązania. Zapach może być spowodowany obecnością mikroorganizmów w wodzie.

KLARSAN
25-03-2015, 13:48
Hejka, mam wyniki badań i prośbę :)

żelazo 800 (norma 200)

mangan 164 (norma 50)

jon amonowy 0,48 (norma 0,50)

twardość ogólna mval/dm3 7,92

twardość węglanowa mg/dm3 396 (norma 60-500)

reszta parametrów w normie

Czy jest możliwe zastosowanie jakiegoś filtra wielofunkcyjnego? Coś co usunie nadmiar żelaza, manganu i jednocześnie zmiękczy wodę?

Filtr Atlas Filtri BX 20 ‘’ z wkładem sznurkowym o dokładności filtracji 25 mikron - filtr Atlas Filtri montowany za hydroforem w celu zabezpieczenia stacji uzdatniania wody przed zanieczyszczeniami mechanicznymi.

Jonowymiennik 13x54 AM CLACK CI - Urządzenie ma za zadanie usunięcie z wody nadmiaru żelaza, manganu, jonu amonowego oraz twardości wody.
Jonowymiennik 1354 AM CI złożony jest z dwóch elementów, kolumny zasypanej złożem i zbiornikiem na solankę. Dwuczęściowa budowa ułatwia ustawienie urządzenia w dogodnym miejscu.

Głowica sterująca Clack CI z funkcjami diagnostycznymi i historią pracy przeprowadza regenerację kolumny z żywicą po przepływie określonej ilości wody. Regeneracja polega na przepłukiwaniu złoża jonowymiennego roztworem soli.

KLARSAN
25-03-2015, 13:49
Jestem nowym czytelnikiem tego forum. Mam zamiar zakupić zmiękczacz do wody. Wodę mam z ujęcia gminnego, więc na pewno spełnia podstawowe normy PZH niemniej woda jest bardzo twarda z mnóstwem o sadów na armaturze.
zastanawiam się nad takimi urządzeniami:
-Denver Plus 30
-CosmoWATER HOME 22
-WaterMark 30
doradźcie proszę który z tych urządzeń mogę wybrać aby potem eksploatacja nie przyprawiała mnie o ból głowy

Jak masz POŚ lub zależy Ci na głowicy UPFLOW to WaterMark 30, a jak nie to Denver Plus 30.

qbek17
25-03-2015, 13:51
Myślę, że max. 5. Policzyłam wannę, prysznic, umywalkę, zlew, i ewentualnie pralka, nie wiem czy dobrze? Bo wiadomo, że np. z umywalki korzysta się krócej niż z prysznica. Nie chciałabym aby były jakieś spadki ciśnienia lub zmiany temperatury wody w czasie np. korzystania z deszczownicy :(
Do tego ktoś użyje spłuczki w WC... wychodzi jakieś 2 m3/h.
Myślę, że minimum to filtr 10x54" (38 litrów złoża).

qbek17
25-03-2015, 14:05
Jestem nowym czytelnikiem tego forum. Mam zamiar zakupić zmiękczacz do wody. Wodę mam z ujęcia gminnego, więc na pewno spełnia podstawowe normy PZH niemniej woda jest bardzo twarda z mnóstwem o sadów na armaturze.
zastanawiam się nad takimi urządzeniami:
-Denver Plus 30
-CosmoWATER HOME 22
-WaterMark 30
doradźcie proszę który z tych urządzeń mogę wybrać aby potem eksploatacja nie przyprawiała mnie o ból głowy
Z tych trzech Denver i Watermark to produkty tej samej firmy - chińskie głowice (co nie znaczy, że nie będą działać)...
Cosmowater to też marka robiona dla hurtowni, więc nie liczyłbym na fajerwerki...

Grzegorzyk
25-03-2015, 14:25
Potrzebuje zestaw odwróconej osmozy by w mieszkaniu móc używać wody do spożywania, gotowania?
Tak myślę do 500 zł i żeby wkłady były w miarę tanie !

Dziękuję

wojtacho
25-03-2015, 17:40
Jak masz POŚ lub zależy Ci na głowicy UPFLOW to WaterMark 30, a jak nie to Denver Plus 30.

Możesz rozszerzyć znaczenie skrótu POŚ ? Dziękuję za odpowiedź

lukaszja
25-03-2015, 21:40
POŚ = Przydomowa Oczyszczalnia Ścieków

A teraz pytanie (bo mam POŚ i planuję zmiękczacz) - dlaczego głowica UPFLOW do POŚ'a? A szerzej - jaki zmiękczacz przy POŚu? Na co zwrócić uwagę?

qbek17
26-03-2015, 08:29
A teraz pytanie (bo mam POŚ i planuję zmiękczacz) - dlaczego głowica UPFLOW do POŚ'a? A szerzej - jaki zmiękczacz przy POŚu? Na co zwrócić uwagę?
Głowica z regeneracją przeciwprądową (upflow) pozwala na stosowanie niższych dawek soli do regeneracji zmiękczacza. Dzięki temu mniej chlorków trafia do POŚa i powoduje mniejsze zakłócenie w jej pracy.
Nie tylko przy POŚu należy dobrać wielkość zmiękczacza do potrzeb a nie stawiać coś "na zapas".

sqleszcz
26-03-2015, 09:16
Witam,
chodzi o badania mikrobiologiczne to były wykonane:

Liczba bakterii z grupy coli w 100ml <1
Liczba bakterii z grupy Escherichia coli w 100ml <1

Jak wykonać chlorowanie studni ?

sqleszcz
26-03-2015, 09:17
Ze względu na wysoką utlenialność zaproponowałbym analizę wody na mikroorganizmy i chlorowanie studni.

Dopiero po tej analizie możemy dalej zaproponować rozwiązania. Zapach może być spowodowany obecnością mikroorganizmów w wodzie.

Witam,
chodzi o badania mikrobiologiczne to były wykonane:

Liczba bakterii z grupy coli w 100ml <1
Liczba bakterii z grupy Escherichia coli w 100ml <1

Jak wykonać chlorowanie studni ?

qbek17
26-03-2015, 11:24
Jak wykonać chlorowanie studni ?
Wlewasz podchloryn do studni, czkasz kilka minut, pompujesz, odkręcasz każdy kran/punk tak aby leciała z niego woda z chlorem (wyczuwalny zapach), zakręcasz krany, czekasz kilka/kilkanaście godzin, płuczesz aż do zaniku zapachu i jeszcze trochę.