PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

KLARSAN
26-03-2015, 11:25
Głowica z regeneracją przeciwprądową (upflow) pozwala na stosowanie niższych dawek soli do regeneracji zmiękczacza. Dzięki temu mniej chlorków trafia do POŚa i powoduje mniejsze zakłócenie w jej pracy.
Nie tylko przy POŚu należy dobrać wielkość zmiękczacza do potrzeb a nie stawiać coś "na zapas".

Dokładnie tak :)


Wlewasz podchloryn do studni, czkasz kilka minut, pompujesz, odkręcasz każdy kran/punk tak aby leciała z niego woda z chlorem (wyczuwalny zapach), zakręcasz krany, czekasz kilka/kilkanaście godzin, płuczesz aż do zaniku zapachu i jeszcze trochę.

:yes:

tulipanowa
27-03-2015, 08:19
Witam,

Jetem nowa na forum. Właśnie odebrałam wyniki badań wody ze studni przy moim domu z sanepidu.
Możecie podpowiedzieć czy należałoby jakoś ją uzdatnić czy mogę jej używać?
310279

qbek17
27-03-2015, 09:12
Witam,

Jetem nowa na forum. Właśnie odebrałam wyniki badań wody ze studni przy moim domu z sanepidu.
Możecie podpowiedzieć czy należałoby jakoś ją uzdatnić czy mogę jej używać?
310279
Wszystko w normie. Nawet twardość nie jest za wysoka... ale jak się uprzesz to możesz ją jeszcze trochę zmiękczyć :)

Jastrząb
27-03-2015, 09:27
Witam,

Jetem nowa na forum. Właśnie odebrałam wyniki badań wody ze studni przy moim domu z sanepidu.
Możecie podpowiedzieć czy należałoby jakoś ją uzdatnić czy mogę jej używać?
310279

Farciarz.....
Filtr narurowy na ewentualne zanieczyszczenia mechaniczne, piasek itp .
Wzglednie jak powyzej, zmiekczyc wode mozna.

marcin

KLARSAN
27-03-2015, 10:37
Witam,

Jetem nowa na forum. Właśnie odebrałam wyniki badań wody ze studni przy moim domu z sanepidu.
Możecie podpowiedzieć czy należałoby jakoś ją uzdatnić czy mogę jej używać?
310279

Zmiękczacz wody. Reszta w normie :)

giman
27-03-2015, 14:57
Im więcej czytam o zmiękczaniu wody tym większy mam mętlik. :(
W jednym miejscu, że same zalety w innym, że miękka jest świetna dla pralek, zmywarek i pryszniców i niezdrowa dla celów spożywczych, ehhhh ;/

Jastrząb
30-03-2015, 13:42
Gdzie masz napisane, że jest niezdrowa dla celów spożywczych?
Pewnie u dystrybutorow osmozy.

marcin

holl
31-03-2015, 08:18
Witam

Jestem w trakcie budowy domu i przygotowuję się powoli do montażu instalacji. Prosiłbym o dobranie urządzeń do uzdatniania wody. Załączam wyniki z wodociągów.

Wynik analiz wody za miesiąc:
luty 2015
Parametry fizyczne i organoleptyczne Jednostka NDS Średnie wyniki badań
Barwa PN-EN ISO 7887:2012 mg/l Pt akcept. bez nieprawidłowych zmian < 5
Mętność PN-EN ISO 7027 : 2003 NTU akcept. bez nieprawidłowych zmian1 0.123
Odczyn PN-EN ISO 10523:2012 pH 6,5 - 9,5 7.8
Przewodność el.właściwa w 25ºC PN-EN-27888 : 1999 µS/cm 2500 762
Zapach PB-5.4-01/15 wyd.03 z dnia 02.01.2014 - akcept. bez nieprawidłowych zmian akceptowalny
Smak PB-5.4-01/15 wyd.03 z dnia 02.01.2014 - akcept. bez nieprawidłowych zmian akceptowalny
Parametry chemiczne Jednostka NDS Średnie wyniki badań
Stężenie amoniaku PB-5.4-01/11 wyd.02 z dnia 02.01.2014 mg/l NH4 0.5 < 0,06
Stężenie azotanów PN-C-04576.08:1982 Norma archiwalna mg/l NO3 50 4.02
Stężenie azotynów PB-5.4-01/04 wyd.05 z dnia 02.01.2014 mg/l NO2 0.1 < 0,03
Stężenie żelaza PN-EN – ISO 15586 : 2005 mg/lFe 0.2 0.00431
Stężenie manganu PN-EN – ISO 15586 : 2005 mg/l Mn 0.05 0.0099
Sumaryczna zawartość Ca+Mg (Twardość ogólna) PN-ISO 6059:1999 mg/l CaCO3 - 339
mmol/l CaCO3 - 3.4
dH ( O n) - 19
Parametry mikrobiologiczne Objetość probki ml NDWW jtk Średnie wyniki badań
Liczba kolonii mikroorganizmów na agarze odżywczym w 22±2oC po 72h metoda płytek lanych
PN-EN ISO 6222 : 2004 1 bez nieprawidłowych zmian 3

Escherichia coli
Metoda filtracji membranowej
PB - 5.4-02/01 wyd. 04 z dnia 02.01.2014 100 0 0

Bakterie grupy coli
Metoda filtracji membranowej
PB - 5.4-02/01 wyd. 04 z dnia 02.01.2014 100 0 0

Enterokoki
(paciorkowce kałowe)
Metod afiltracji membranowej
PN - EN ISO 7899-2:2004 100 0 0

Clostridium perfringens
metoda filtracji membranowej
Dyrektywa Rady 98/83/WE z dn. 03.11.1998, zał. 3 100 0 -

CzarnyIwan
31-03-2015, 10:01
Ja mam pytanie z innej beczki. Co myślicie o zestawie składającym sie z złoża Purolite C100E, głowicy sterującej Clack Cl4, zbiornika 10x44 Canature. Ma to działać jako zmiękczacz wody (reszta parametrów ok) w domu 2+2 osoby?? Czy są jakieś ciekawe alternatywy dla takiego zestawu???

qbek17
31-03-2015, 10:54
Ja mam pytanie z innej beczki. Co myślicie o zestawie składającym sie z złoża Purolite C100E, głowicy sterującej Clack Cl4, zbiornika 10x44 Canature. Ma to działać jako zmiękczacz wody (reszta parametrów ok) w domu 2+2 osoby?? Czy są jakieś ciekawe alternatywy dla takiego zestawu???
Poza tym że nie do końca wiem o co chodzi z głowicą CL4 to wygląda to OK. Złoże jest "standardowe", a mogłoby być monosferyczne i wtedy głowica może być z regeneracją upflow - jeśli masz wodę czystą mechanicznie i bez żelaza.

qbek17
31-03-2015, 11:00
Jestem w trakcie budowy domu i przygotowuję się powoli do montażu instalacji. Prosiłbym o dobranie urządzeń do uzdatniania wody. Załączam wyniki z wodociągów.
Z tych wyników wszystko jest w normie. Twardość jest dosyć wysoka więc możesz rozważyć montaż zmiękczacza. Z czego będzie instalacja?

CzarnyIwan
31-03-2015, 14:55
Poza tym że nie do końca wiem o co chodzi z głowicą CL4 to wygląda to OK. Złoże jest "standardowe", a mogłoby być monosferyczne i wtedy głowica może być z regeneracją upflow - jeśli masz wodę czystą mechanicznie i bez żelaza.

No właśnie nie mogłem znaleźć tej głowicy na stornie producenta. Podpytałem i chodzi o głowicę Clack Ei - 4przyciskową. Woda będzie z wodociągu więc brudna nie jest. W ofercie na wszelki wypadek zaproponowano mi filtr BB10 z wkładem Pentek R30 co podobno zatrzyma wszelkie piaski czy inne zanieczyszczenia mechaniczne z wodociągu i zabezpieczy złoże. Szukam właśnie takiej opcji standard, bez wodotrysków ale dobrej jakości i w miarę bezawaryjnej.

qbek17
31-03-2015, 14:58
Z tą głowicą to trochę "maskowanie" tego że dają tańszą wersję elektroniki... standardowo jest płytka EI (4 przyciski) i CI (5 przycisków) - oczywiście ta druga jest nieco bogatsza. A teraz weszła jeszcze jedna wersja - CK. Różnice w cenie są minimalne (rzędu 50 PLN)

holl
31-03-2015, 20:55
Z tych wyników wszystko jest w normie. Twardość jest dosyć wysoka więc możesz rozważyć montaż zmiękczacza. Z czego będzie instalacja?

Jeśli chodzi o twardość wody to poprawiła się ostatnio, na wykresach PWIK analogicznie w tamtym roku była na poziomie 450mg/l CACO3 :)
Jeśli chodzi o to z czego będzie instalacja to myślałem o rurach polipropylenowych, słusznie ?

KLARSAN
01-04-2015, 09:09
Jeśli chodzi o twardość wody to poprawiła się ostatnio, na wykresach PWIK analogicznie w tamtym roku była na poziomie 450mg/l CACO3 :)
Jeśli chodzi o to z czego będzie instalacja to myślałem o rurach polipropylenowych, słusznie ?

450 CaCO3 to też jest sporo. Rury PP jak najbardziej ok dla miękkiej wody ;)

Grzegorzyk
02-04-2015, 13:59
Odwrócona osmoza, która idealnie mieści się w kwocie, którą podałeś http://www.krainawody.pl/122-odwrocona-osmoza-puricom-stella.html :)

Ja napisałem, że do 500 zł a tu jest 994 ;/

Tutaj znalazłem zestaw za 287zł w mojej okolicy wypowie się ktoś?
http://filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-RO6-VONTRON-75-GRATIS-ZAPAS-NA-18-MIESIECY/676

qbek17
02-04-2015, 15:56
Tutaj znalazłem zestaw za 287zł w mojej okolicy wypowie się ktoś?
Ujdzie... jakość plastików pewnie nie powali, a chińska membrana może nie będzie tak żywotna jak amerykańska, ale za taką cenę to rozsądny kompromis.

szoko
02-04-2015, 19:31
Hej,

czy urządzenie ZM-WORK 30 jest godne polecenia? Widzę, że jest tu ogólna opinia: głowice RX słabe bo chińskie, głowice CLACK najlepsze, głowice BNT też niepolecane.
Nie wiem jak tu wypada głowica AUTOTROL. Prawdę powiedziawszy nie bardzo wiem czemu głowice są różnie oceniane(ma ktoś dane serwisowe na temat ilości reklamacji?, albo choć sprawdzone opinie fachowców?), jeśli robią to samo, ale niech będzie, nie wezmę najtańszego RX.
U mnie urządzonie ma jedynie zmiękczać wodę. Poza osadami z wapnia/magnezu woda jest ok. Żelazo 0,22mg/L.
Ten zmiękczacz dodatkowo nie wyłącza dopływu wody w czasie regeneracji złoża(purolite), więc mnie przekonuje.
Wodę z regeneracji mam zamiar odprowadzać w ziemię poprzez odpływy rynien, tam gdzie wkopana jest rura drenarska. Mam POŚ, więc wolę jej nie katować.
Cena tego urządzenia jest niezła, więc jestem o krok od zakupu.

P.S: Jako alternatywę mam też zmiękczacz polskiej firmy, Ruby Line, co mnie kusi(popieram rodzimą produkcję:). Zmiękczacz ma wymagane przeze mnie funkcje, a do tego niską cenę. Tylko nie wiem co z głowicą BNT. Ale gwarancja jest na nią na 5 lat, a skoro produkt jest z Polski, to chyba nie będzie problemu z serwisem? Tu link:
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-ruby-line-25-bnt-dodatki-promocja-i5231949747.html
A tu link do zm work:
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-na-duzy-dom-zm-work-30-gratisy-i5190842608.html
Pozdrawiam.

qbek17
03-04-2015, 09:36
Zaczne od końca bo mnie to niesamowicie rozbawiło :)

P.S: Jako alternatywę mam też zmiękczacz polskiej firmy, Ruby Line, co mnie kusi(popieram rodzimą produkcję:). Zmiękczacz ma wymagane przeze mnie funkcje, a do tego niską cenę. Tylko nie wiem co z głowicą BNT. Ale gwarancja jest na nią na 5 lat, a skoro produkt jest z Polski, to chyba nie będzie problemu z serwisem?
To co określasz jako "rodzimą produkcję" jest najlepszym przykładem chińskiego przemysłu... i polskiego cwaniactwa. Firma która nie produkuje nic poza fakturami za import gotowych zestawów. Nie ma w nim nic z PL, nawet nie był rozpakowany po wyjęciu z kontenera.

Dobra... wracając do faktów: funkcje ma ten zmiękczacz identyczne jak u innych producentów/dostawców, głowica ma gwarancję 4 letnią, ale uwaga - jest to gwarancja "producenta" czyli jak ci padnie to wysyłaj ją do producenta na swój koszt (przypomnę - do Chin); co do złoża to obawiam się, że to Purolite tylko z nazwy... ale nie masz jak tego zweryfikować - musisz wierzyć temu co powie dystrybutor. Serwis w PL nic nie zrobi z głowicą, która jest na gwarancji producenta... a jeśli nawet się pochyli nad problemem to i tak skończy się na wymianie na nową.


czy urządzenie ZM-WORK 30 jest godne polecenia?
Nic specjalnego, ale też nic strasznego...


Widzę, że jest tu ogólna opinia: głowice RX słabe bo chińskie, głowice CLACK najlepsze, głowice BNT też niepolecane.
Nie wiem jak tu wypada głowica AUTOTROL. Prawdę powiedziawszy nie bardzo wiem czemu głowice są różnie oceniane(ma ktoś dane serwisowe na temat ilości reklamacji?, albo choć sprawdzone opinie fachowców?), jeśli robią to samo, ale niech będzie, nie wezmę najtańszego RX.
Ja mam dane na temat Clacka - 2 głowice miały problem (uszkodzenie mechaniczne) na 15 tysięcy głowic.
Chińskie głowice (RX czy BNT) są słabe jakościowo... to kopie systemów Clacka, Flecka czy Autotrola. Kiedyś rozmawiałem z właścicielem firmy od uzdatniania, który pokusił się o wypróbowanie RXów - do wymiany poszły wszystkie (100%) zamontowanych głowic. I co z tego, że producent mu odesłał nowe głowice na wymianę... nikt mu nie zwróci za nerwy, czas, dojazdy i stracone zaufanie klientów.


Ten zmiękczacz dodatkowo nie wyłącza dopływu wody w czasie regeneracji złoża(purolite), więc mnie przekonuje.
Tak działa większość normalnych głowic...


Wodę z regeneracji mam zamiar odprowadzać w ziemię poprzez odpływy rynien, tam gdzie wkopana jest rura drenarska. Mam POŚ, więc wolę jej nie katować.
W ten sposób będziesz puszczał chlorki prosto w ziemię. Efekt będzie taki, że POŚ będzie działać pięknie, ale na terenie nic nie będzie rosnąć - nie wiem czy to dobry wybór.

Jarula
03-04-2015, 13:29
W ten sposób będziesz puszczał chlorki prosto w ziemię. Efekt będzie taki, że POŚ będzie działać pięknie, ale na terenie nic nie będzie rosnąć - nie wiem czy to dobry wybór.[/QUOTE]

Ja też mam ten sam problem i doszedłem do wniosku, że niestety muszę zainwestować w plastikowy zbiornik jak do szamba ok. 3000 l (cena coś ponad 2000 zł), wkopać go w ziemię i raz w roku zamawiać szambiarkę do wywozu solanki. Nie wiem czy to optymalne rozwiązanie ale chętnie zapoznam się z innymi opiniami i pomysłami.

szoko
03-04-2015, 13:38
Super dziękuję za rady. Jeśli mogę prosić o polecenie czegoś z półki cenowej zm work dla porównania, to będę wdzięczny. Najlepiej z Wrocławia, ale niekoniecznie. W dobie kurierów chyba nie będzie problemu z wysyłką. Widziałem, że Denver 30 jest mocno reklamowany, ale może qubek podrzucisz jeszcze jakiś pomysł?
Co do puszczania w ziemię, to dren idzie od 1 do 2 metrów niżej, więc trawie i tujom raczej nie zaszkodzi.

qbek17
03-04-2015, 15:20
Ja też mam ten sam problem i doszedłem do wniosku, że niestety muszę zainwestować w plastikowy zbiornik jak do szamba ok. 3000 l (cena coś ponad 2000 zł), wkopać go w ziemię i raz w roku zamawiać szambiarkę do wywozu solanki. Nie wiem czy to optymalne rozwiązanie ale chętnie zapoznam się z innymi opiniami i pomysłami.
To co opisujesz to jedno rozwiązanie, drugim jest puszczanie solanki do POŚa. Zazwyczaj ilość ścieków jest na tyle duża, że solanka jest mocno rozcieńczona i kończy się najwyżej na lekkim wahnięciu w pracy oczyszczalni.

qbek17
03-04-2015, 15:56
Super dziękuję za rady. Jeśli mogę prosić o polecenie czegoś z półki cenowej zm work dla porównania, to będę wdzięczny. Najlepiej z Wrocławia, ale niekoniecznie. W dobie kurierów chyba nie będzie problemu z wysyłką. Widziałem, że Denver 30 jest mocno reklamowany, ale może qubek podrzucisz jeszcze jakiś pomysł?
Co do puszczania w ziemię, to dren idzie od 1 do 2 metrów niżej, więc trawie i tujom raczej nie zaszkodzi.
Ten ZM Work jest dosyć tani... i to jest pytanie dlaczego :)
Denver jest reklamowany ale to taki sam gotowiec jak Ruby.

Michałgd
07-04-2015, 09:09
Witajcie, mam zamiar kupić jonizator do wody biontech-207 z pojedynczą filtracją. Chciałbym jednak pić jak najczystszą wodę i wydaje mi się że jakiś mały filterek w jonizatorze to za mało, i tak zacząłem przeglądać filtry podzmywakowe aż w końcu trafiłem na model Excito-B (przedtem chciałem global water ale jakoś nie podpasiły mi). Czy ma ktoś doświadczenie z tymi filtrami? Jakość filtrów wg opisu wydaje się najlepsza z tych co można znaleźć w internecie.
Druga sprawa, jak sprawdzić jakość wody w moim kranie? Chlorem nigdy nie śmierdziała ale ma metaliczny posmak, w czajniku wytrąca się kamień- wizyta w sanepidzie czy może skontaktowanie się z dostawcą wody i powołanie się na jego parametry? pozdrawiam i proszę o pomoc bo w ogóle się na tym nie znam
edit: sprzedawca zaproponował mi zamiast excito-b odwróconą osmozę z mineralizatorem......już zgłupiałem
http://woda.com.pl/p527,fro5m-aquafilter-ro6-z-mineralizacja-5-lat-gwarancji.html
może w takim wypadku styknie naczyniowy jonizator? jak to jest z mineralizacją po osmozie? czy taka woda po mineralizacji podda się jonizacji?

T0MEK77
07-04-2015, 15:03
Temat powraca, potrzebuję uzdatnić taka wodę:
- pH 7,4 pH
- przewodność elektryczna właściwa 425 uS/cm
- stężenie azotu amonowego 0,46 mg/l
- stężenie azotu azotynowego 0,024 mg/l
- stężenie azotu azotanowego <0,9 mg/l
- stężenie żelaza 1400ug/l
- stężenie manganu 132 ug/l
- sumaryczna wartość wapnia i magnezu 221 mg/l
- indeks nadmanganianowy 0,9 mg/l

pompa głębinowa Omnigena 3,5SC3-19 wydajność 5.5m3 i 9 bar max zbiornik hydroforowy 300l tradycyjny ocynkowany.
Uzdatniona woda ma zasilać dom jednorodzinny 4 osobowy. Zużycie wody ok 16m3/miesiąc ( dwie łazienki z prysznicami i wanna, dwa wc, + kuchnia, pralka,zmywarka).
Oczyszczalnia biologiczna.

Aktualnie jest to jeszcze budowa mam zamontowane filtry bb10 20u, 10u, 5u i po ok 16m3 zarastają wytraconym żelazem a i dodatkowa na zaworach czerpanych widać rdzawy kolor.

Docelowo chce zamontować coś automatycznego i uzdatnić wodę całkowicie.


W temacie jestem zielony wiec proszę o poradę.
Z góry dziękuję

giman
07-04-2015, 18:57
Gdzie masz napisane, że jest niezdrowa dla celów spożywczych?
Ja czytam wszystko co się da, szukam, analizuje i tak do oporu.
Przykładowo biorę googla i szukam informacji o twardości wody i czytam 10-15 artykułów spośród pierwszych 30-40 wyników wyszukiwania.
I zdania są podzielone na temat tego czy miękka jest zdrowa, np.:
http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/27842/0/Artykul_M._Drobniak_i_T._Latour.html
http://wsse.krakow.pl/strona2/index.php/obszary-dzialan/nadzor-sanitarny/85-woda/55-wplyw-twardosci-wody-na-zdrowie-czlowieka


Pewnie u dystrybutorow osmozy.

marcin
Przychodzi ekipa budowlana na budowę, ogląda już zrealizowane etapy i rzecze: kto Panu tak to spier....ł.

qbek17
07-04-2015, 19:40
Witajcie, mam zamiar kupić jonizator do wody biontech-207 z pojedynczą filtracją.
Na prawdę chcesz wydać ponad 3kPLN na coś takiego...???
Opis jest takim bełkotem, że pozwolę sobie tylko zacytować fragment... "Aktywny Wodór sam w sobie jest uzdrowicielem, kiedy tlen jest niszczycielem" albo "Jest wiele prac naukowych i nie tylko, popierających potrzebę spożywania wody alkalicznej aniżeli kwaśnej, z uwagi na niezwykle mocne zakwaszenie środowiska człowieka i negatywne działanie na jego organizm." Dalej sobie darowałem czytanie - szkoda czasu (chyba, że w kategorii żartu).


Druga sprawa, jak sprawdzić jakość wody w moim kranie?
Ty na poważnie? Przecież chcesz wydać kilka tysięcy na "jonizator", który jest "najlepszy z tych co można znaleźć w internecie", a nie znalazłeś w tym samym internecie informacji jak sprawdzić jakość wody w kranie?

Jeśli to były poważne pytania to wybacz mój prześmiewczy ton ale temat jonizatorów już był wałkowany kilka razy.

qbek17
07-04-2015, 19:45
Temat powraca, potrzebuję uzdatnić taka wodę:
- pH 7,4 pH
- przewodność elektryczna właściwa 425 uS/cm
- stężenie azotu amonowego 0,46 mg/l
- stężenie azotu azotynowego 0,024 mg/l
- stężenie azotu azotanowego <0,9 mg/l
- stężenie żelaza 1400ug/l
- stężenie manganu 132 ug/l
- sumaryczna wartość wapnia i magnezu 221 mg/l
- indeks nadmanganianowy 0,9 mg/l

pompa głębinowa Omnigena 3,5SC3-19 wydajność 5.5m3 i 9 bar max zbiornik hydroforowy 300l tradycyjny ocynkowany.
Uzdatniona woda ma zasilać dom jednorodzinny 4 osobowy. Zużycie wody ok 16m3/miesiąc ( dwie łazienki z prysznicami i wanna, dwa wc, + kuchnia, pralka,zmywarka).
Oczyszczalnia biologiczna.

Aktualnie jest to jeszcze budowa mam zamontowane filtry bb10 20u, 10u, 5u i po ok 16m3 zarastają wytraconym żelazem a i dodatkowa na zaworach czerpanych widać rdzawy kolor.

Docelowo chce zamontować coś automatycznego i uzdatnić wodę całkowicie.

Potrzebujesz odżelaziacza. Hydrofor już masz więc wypadałoby dodać napowietrzanie (w formie inżektora lub sprężarki), później filtr ze złożem (np. Pyrolox, G1, Defeman, itp) i głowicą automatyczną.
Jeśli chcesz jeszcze zmiękczyć wodę to możesz od razu postawić filtr wielofunkcyjny - będzie droższy, ale oda razu pozbędziesz się też twardości.

Jastrząb
08-04-2015, 07:18
Przychodzi ekipa budowlana na budowę, ogląda już zrealizowane etapy i rzecze: kto Panu tak to spier....ł.

A potem sama sp....la swoja robote.....

T0MEK77
08-04-2015, 07:56
Potrzebujesz odżelaziacza. Hydrofor już masz więc wypadałoby dodać napowietrzanie (w formie inżektora lub sprężarki), później filtr ze złożem (np. Pyrolox, G1, Defeman, itp) i głowicą automatyczną.
Jeśli chcesz jeszcze zmiękczyć wodę to możesz od razu postawić filtr wielofunkcyjny - będzie droższy, ale oda razu pozbędziesz się też twardości.

Zapomniałem dopisać ze już w hydroforze posiadam dyszę rozbryzgową + mini kompresor z wydajnością 25l/min.

Jaką głowicę automatyczną polecasz?
Jaka duża butla ze złozem 10x54" czy 13x54"?
Czy przed filtrem ze złożem zastosować jakiś filtr mechaniczny, jak tak to ile micronow?

Zastanawiam się nad zmiękczeniem wody co prawda woda nie jest za twarda ale na naczyniach gdzie gotuje wodę widać osad z kamienia.
Co byś polecił?

Wielkie dzięki za informacje

qbek17
08-04-2015, 08:12
Zapomniałem dopisać ze już w hydroforze posiadam dyszę rozbryzgową + mini kompresor z wydajnością 25l/min.

Jaką głowicę automatyczną polecasz?
Jaka duża butla ze złozem 10x54" czy 13x54"?
Czy przed filtrem ze złożem zastosować jakiś filtr mechaniczny, jak tak to ile micronow?

Zastanawiam się nad zmiękczeniem wody co prawda woda nie jest za twarda ale na naczyniach gdzie gotuje wodę widać osad z kamienia.
Co byś polecił?

Wielkie dzięki za informacje
Myślę, że 10x54 wystarczy, tym bardziej, że do płukania 13x54 twoja pompa może być na granicy możliwości...
Ze względu na POŚ sugerowałbym jednak osobny zmiękczacz. Twardość masz niewielką, więc i zmiękczacz mógłby być niewielki.
Moim zdaniem najlepsze są głowice Clack.
Co do filtrów mechanicznych to jeśli postawisz odżelaziacz to wystarczy najgrubszy filtr tak żeby osłonić głowicę przed piaskiem.

T0MEK77
08-04-2015, 08:31
Myślę, że 10x54 wystarczy, tym bardziej, że do płukania 13x54 twoja pompa może być na granicy możliwości...
Ze względu na POŚ sugerowałbym jednak osobny zmiękczacz. Twardość masz niewielką, więc i zmiękczacz mógłby być niewielki.
Moim zdaniem najlepsze są głowice Clack.
Co do filtrów mechanicznych to jeśli postawisz odżelaziacz to wystarczy najgrubszy filtr tak żeby osłonić głowicę przed piaskiem.

Właśnie popłuczyny z solanki w dużej ilości mogą mi zabić bakterię.
Niewielki zmiękczacz to jaki masz na myśli? Jakim przepływem maksymalny ma być przy zużyciu wody ok 16m3/miesiąc ( dwie łazienki z prysznicami i wanna, dwa wc, + kuchnia, pralka,zmywarka). 2-2.5 m3/h czy może być coś poniżej 2 ok 1.5m3/h ?

KLARSAN
08-04-2015, 13:01
Temat powraca, potrzebuję uzdatnić taka wodę:
- pH 7,4 pH
- przewodność elektryczna właściwa 425 uS/cm
- stężenie azotu amonowego 0,46 mg/l
- stężenie azotu azotynowego 0,024 mg/l
- stężenie azotu azotanowego <0,9 mg/l
- stężenie żelaza 1400ug/l
- stężenie manganu 132 ug/l
- sumaryczna wartość wapnia i magnezu 221 mg/l
- indeks nadmanganianowy 0,9 mg/l

pompa głębinowa Omnigena 3,5SC3-19 wydajność 5.5m3 i 9 bar max zbiornik hydroforowy 300l tradycyjny ocynkowany.
Uzdatniona woda ma zasilać dom jednorodzinny 4 osobowy. Zużycie wody ok 16m3/miesiąc ( dwie łazienki z prysznicami i wanna, dwa wc, + kuchnia, pralka,zmywarka).
Oczyszczalnia biologiczna.

Aktualnie jest to jeszcze budowa mam zamontowane filtry bb10 20u, 10u, 5u i po ok 16m3 zarastają wytraconym żelazem a i dodatkowa na zaworach czerpanych widać rdzawy kolor.

Docelowo chce zamontować coś automatycznego i uzdatnić wodę całkowicie.


W temacie jestem zielony wiec proszę o poradę.
Z góry dziękuję
Można to zrobić na dwa sposoby
1. napowietrzacz odżelaziacz-odmanganiacz 13x54 IR-DEF tylko nie usuwamy azotu amonowego jest na granicy
2. jonowymiennik 12x48 z usuwaniem azotu amonowego można wykorzystać filtry BB, który już masz jeden przed stacją drugi za stacją uzdatniania

Grzegorzyk
08-04-2015, 14:30
A jaka będzie różnica między membraną np vontrona a filmtec bo widzę różnica w cenie jest ogromna?

qbek17
08-04-2015, 16:15
A jaka będzie różnica między membraną np vontrona a filmtec bo widzę różnica w cenie jest ogromna?
Jedna jest markowa, a druga tania :)
Parametry katalogowo mają bardzo podobne, a jak jest w praktyce to nie wiadomo (chyba nikt kto stosuje tańsze membrany nie bawi się w sprawdzanie ich jakości).
Moim zdaniem w domowych warunkach nie zobaczysz/poczujesz różnicy.

qbek17
08-04-2015, 16:16
Można to zrobić na dwa sposoby
1. napowietrzacz odżelaziacz-odmanganiacz 13x54 IR-DEF tylko nie usuwamy azotu amonowego jest na granicy
2. jonowymiennik 12x48 z usuwaniem azotu amonowego można wykorzystać filtry BB, który już masz jeden przed stacją drugi za stacją uzdatniania
Tylko w pierwszym przypadku trzeba by zweryfikować rzeczywistą wydajność pompy, a w drugim dodamy sporo soli do POŚa (dlatego sugerowałem rozdzielenie zmiękczacza od odżelaziacza).

Michałgd
08-04-2015, 17:47
niestety nie znalazłem na forum tematów o jonizatorach, raczyłbyś mnie pokierować szefie?

puoyui
08-04-2015, 18:06
Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie ustawień regeneracji złoża Crystal Right 100.
Butla 60 litrow (10 54), zawór Clack WS1 CI, 40 litrow Crystal Right 100.
W tej chwili dla opcji "softening" mam nastepujace ustawienia:
1- backwash : 16 min
2- brine : 90 min (dn)
3- backwash 8 min
4- rinse 6 min
5- fill 6,05 kg
Capacity : 1.3kg
Regen 4.0 m3

Czy są one optymalne dla wlasciwej regeneracji złoża ? Jesli nie to prosze o sugestie jak powinny zostac zmodyfikowane.
Jeszcze jedno. Zauwazylem ,ze podczas kroku 5 (fill) zbiornik na solanke zostaje wypelniony woda w ilosci okolo 10-15 litrow. Czy to wystraczajace podczas gdy krok 2 (brine) jest ustawiony na 90 minut wiec te 10-15 litrow solanki zuzywane jest w przeciagu zaledwie kilkunastu minut.

Z gory dziekuje za pomoc.
Piotr

qbek17
08-04-2015, 19:38
Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie ustawień regeneracji złoża Crystal Right 100.
Butla 60 litrow (10 54), zawór Clack WS1 CI, 40 litrow Crystal Right 100.
W tej chwili dla opcji "softening" mam nastepujace ustawienia:
1- backwash : 16 min
2- brine : 90 min (dn)
3- backwash 8 min
4- rinse 6 min
5- fill 6,05 kg
Capacity : 1.3kg
Regen 4.0 m3

Czy są one optymalne dla wlasciwej regeneracji złoża ? Jesli nie to prosze o sugestie jak powinny zostac zmodyfikowane.
Jeszcze jedno. Zauwazylem ,ze podczas kroku 5 (fill) zbiornik na solanke zostaje wypelniony woda w ilosci okolo 10-15 litrow. Czy to wystraczajace podczas gdy krok 2 (brine) jest ustawiony na 90 minut wiec te 10-15 litrow solanki zuzywane jest w przeciagu zaledwie kilkunastu minut.

Z gory dziekuje za pomoc.
Piotr
Ustawienia wyglądają całkiem nieźle... z taką uwagą, że masz na stałe podaną objętość, a nie wiem jakie masz parametry wody więc nie ma jak policzyć czy regeneracja jest co odpowiednią objętość. Dawka soli jest całkiem duża, i jest jeden dodatkowy backwash ale to nie zaszkodzi. Tu masz tabelę z ustawieniami: http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf
Ilość wody do zbiornika solanki jest prawidłowa. Przez te 90 min jest zasysana solanka i przepychana przez zbiornik.

qbek17
08-04-2015, 19:40
niestety nie znalazłem na forum tematów o jonizatorach, raczyłbyś mnie pokierować szefie?
Nie znalazłeś bo tu nie ma o czym pisać... to naciąganie i pseudonaukowy bełkot. Za każdym razem jak się temat pojawiał to szybko znikał bo kończyły się argumenty i jakoś nikt nie potrafił podać źródeł tych "wielu prac naukowych i nie tylko".

Jastrząb
09-04-2015, 07:58
niestety nie znalazłem na forum tematów o jonizatorach, raczyłbyś mnie pokierować szefie?
Odkwaszanie organizmu bo "na pewno jest zakwaszony", usuwanie blizej nieznanych "toksyn", magnetyzowanie wody. Biznes warty pewnie miliardy, ale rzetelnych informacji nie znajdziesz, po za zachwalaniem "zadowolonych" uzytkownikow, ktorzy sie wlasnie przypadkiem zarejestrowali na forum.

Dzisiaj mozna wszystko sprzedac, tylko trzeba legende odpowiednia zbudowac. A internet ulatwia budowanie takich legend.

marcin

zieli
09-04-2015, 08:20
Barwa

mg/1
5




Mętność
NTU
0,14


pH
-
7,4


Przewodność elektryczna właściwa
|jS/cm
519


Smak
TFN
Z5°C akceptowalny


Zapach
TON
Z5°C akceptowalny


Jon amonowy
mg/1
0.096


Azotany
mg/1
1.91


Azotyny
mg/1
<0.010


Mangan
Mg/1
<10


Żelazo
Mg/1
41








Czy mogę prosić o ocenę wyników badań !

qbek17
09-04-2015, 09:18
Mangan
Mg/1
<10


Żelazo
Mg/1
41







Czy mogę prosić o ocenę wyników badań !
O ile jednostka jest pomylona to jest OK.

Michałgd
09-04-2015, 11:21
Twardość: 15 N
Chlorki: 47 mg/l
Żelazo: 16 ug/l
Mangan: 20 ug/l
Fluor: 0,2 mg/l
Przewodność: 697 uS/cm
Wapń: 112 mg/l
Sód: 24 mg/l
Potas: 4 mg/l
Magnez: 9 mg/l
Siarczany: 77 mg/l

Proszę o ocene jakości wody.
Dla innych dzielni podane były jeszcze takie wartości jak chlor wolny, dwutlenek chloru, amonowy jon, metale Se, Hg, Cr, Ni, As, CHCl3 oraz CCl4 - warto je sprawdzić we własnym zakresie?
Osmoza czy jakiś mniej konkretny filtr?

pstr
09-04-2015, 11:22
Witam,
Dostałem wynik badania twardości wody wodociągowej - 405 mg/l.
3 dorosłe osoby + dziecko, duże zużycie wody (sprawdzę jak wrócę to będę miał dokładne).
Głowice chciałbym Clack Ci ale jakie i ile złoża do tego wybrać ?
Czy jest sens robić pełne badanie fiz-chem dla wody wodociągowej ?

qbek17
09-04-2015, 12:09
Twardość: 15 N
Chlorki: 47 mg/l
Żelazo: 16 ug/l
Mangan: 20 ug/l
Fluor: 0,2 mg/l
Przewodność: 697 uS/cm
Wapń: 112 mg/l
Sód: 24 mg/l
Potas: 4 mg/l
Magnez: 9 mg/l
Siarczany: 77 mg/l

Proszę o ocene jakości wody.
Dla innych dzielni podane były jeszcze takie wartości jak chlor wolny, dwutlenek chloru, amonowy jon, metale Se, Hg, Cr, Ni, As, CHCl3 oraz CCl4 - warto je sprawdzić we własnym zakresie?
Osmoza czy jakiś mniej konkretny filtr?
Woda w porządku, średnia twardość... do picia OK, do sprzętów można zmiękczyć. Pytanie co chcesz z nią robić?

qbek17
09-04-2015, 12:14
Witam,
Dostałem wynik badania twardości wody wodociągowej - 405 mg/l.
3 dorosłe osoby + dziecko, duże zużycie wody (sprawdzę jak wrócę to będę miał dokładne).
Głowice chciałbym Clack Ci ale jakie i ile złoża do tego wybrać ?
Czy jest sens robić pełne badanie fiz-chem dla wody wodociągowej ?
Zmiękczacz się dobierze jak podasz zużycie (najlepiej miesięczne i chwilowe).
Co do badania to tylko kwestia jak bardzo ufasz swoim wodociągom... ja bym się nie pchał w koszty.

pstr
09-04-2015, 12:19
... ja bym się nie pchał w koszty.

Dzięki za szybka odpowiedź, tez tak myślę.
Zobaczę na to zużycie miesięczne i podliczę max chwilowe wieczorkiem. Jak napisze to będę miał prośbę, żebyś coś zasugerował.

zieli
09-04-2015, 12:39
O ile jednostka jest pomylona to jest OK.
Tak pomyliłem się powinno być µg/l :yes:
Dzięki za odpowiedz.

Marczak
09-04-2015, 12:40
Twardość: 15 N
Chlorki: 47 mg/l
Żelazo: 16 ug/l
Mangan: 20 ug/l
Fluor: 0,2 mg/l
Przewodność: 697 uS/cm
Wapń: 112 mg/l
Sód: 24 mg/l
Potas: 4 mg/l
Magnez: 9 mg/l
Siarczany: 77 mg/l

Proszę o ocene jakości wody.
Dla innych dzielni podane były jeszcze takie wartości jak chlor wolny, dwutlenek chloru, amonowy jon, metale Se, Hg, Cr, Ni, As, CHCl3 oraz CCl4 - warto je sprawdzić we własnym zakresie?
Osmoza czy jakiś mniej konkretny filtr?
Jeżeli zależy Ci na miękkiej wodzie tylko do celów spożywczych (np. gotowanie) to wystarczy Ci odwrócona osmoza.

Jeżeli wolisz zmiękczyć wodę na cały dom no to centralny zmiękczacz wody.

Twój wybór :)

pstr
09-04-2015, 20:42
Zmiękczacz się dobierze jak podasz zużycie (najlepiej miesięczne i chwilowe).


Niestety nie znalazłem rozliczenia za wodę ale przyjmijmy ok 14 m3/mc.
Chwilowo max 5 punktów (2 prysznice, pralka, zmywarka, zlewozmywak), ale myślę że można spokojnie przyjąć dla 4 punktów. Mi wychodzi wielkość butli 10x54 co Ty na to ?
Co w przypadku przekroczenia max przepływu ? Spadek ciśnienia czy nie do końca zmiękczona woda ?

qbek17
10-04-2015, 08:43
Niestety nie znalazłem rozliczenia za wodę ale przyjmijmy ok 14 m3/mc.
Chwilowo max 5 punktów (2 prysznice, pralka, zmywarka, zlewozmywak), ale myślę że można spokojnie przyjąć dla 4 punktów. Mi wychodzi wielkość butli 10x54 co Ty na to ?
Co w przypadku przekroczenia max przepływu ? Spadek ciśnienia czy nie do końca zmiękczona woda ?
10x54 albo nawet 12x48... tak żeby weszło 50 litrów złoża.
Przy poborze większym niż nominalny woda nie będzie do końca zmiękczona... chociaż w zbiorniku zawsze jest rezerwa i pobór przez kilka sekund nie wpłynie na jakość...

pstr
10-04-2015, 11:52
10x54 albo nawet 12x48... tak żeby weszło 50 litrów złoża.
Przy poborze większym niż nominalny woda nie będzie do końca zmiękczona... chociaż w zbiorniku zawsze jest rezerwa i pobór przez kilka sekund nie wpłynie na jakość...

A jakie złoże brać ? Standardowo Purolite C100E czy dopłacać do czegoś innego ? Jest sens wydawać dodatkową kasę ?
Jakie są minusy przewymiarowania zmiękczacza ? Zużycie, które podałem mamy teraz jak mamy kanalizacje, po przeprowadzce będzie szambo wiec możemy zacząć bardziej oszczędzać wodę.

EDIT: A i jeszcze jaki filtr założyć przed ? Zwykły sznurkowy czy jakiś z możliwością płukania (sprawdza się to ?)

qbek17
10-04-2015, 12:10
A jakie złoże brać ? Standardowo Purolite C100E czy dopłacać do czegoś innego ? Jest sens wydawać dodatkową kasę ?
Jakie są minusy przewymiarowania zmiękczacza ? Zużycie, które podałem mamy teraz jak mamy kanalizacje, po przeprowadzce będzie szambo wiec możemy zacząć bardziej oszczędzać wodę.

EDIT: A i jeszcze jaki filtr założyć przed ? Zwykły sznurkowy czy jakiś z możliwością płukania (sprawdza się to ?)
Jeśli chcesz mieć regenerację przeciwprądową (upflow) to weź lepsze złoże monosferyczne. Różnica w cenie nie powinna być duża...
Przewymiarowany zmiękczacz oznacza regeneracje zanim się wyczerpie jego pojemność. Więc jest trochę droższy w eksploatacji. W niektórych głowicach jest opcja regeneracji proporcjonalnej, która w takiej sytuacji zmniejsza dawkę soli. To mogłoby być rozwiązaniem tej sytuacji.
Jeśli woda ma być z wodociągu to raczej powinna być "czysta" i wystarczy zwykły filtr z wkładami PP. Chyba, że wiesz coś o dużych ilościach rdzy czy osadów płynących rurami?

pstr
10-04-2015, 12:32
Jeśli chcesz mieć regenerację przeciwprądową (upflow) to weź lepsze złoże monosferyczne. Różnica w cenie nie powinna być duża...
Przewymiarowany zmiękczacz oznacza regeneracje zanim się wyczerpie jego pojemność. Więc jest trochę droższy w eksploatacji. W niektórych głowicach jest opcja regeneracji proporcjonalnej, która w takiej sytuacji zmniejsza dawkę soli. To mogłoby być rozwiązaniem tej sytuacji.
Jeśli woda ma być z wodociągu to raczej powinna być "czysta" i wystarczy zwykły filtr z wkładami PP. Chyba, że wiesz coś o dużych ilościach rdzy czy osadów płynących rurami?

To musisz mnie trochę do edukować w tej kwestii.
Są jakieś specjalne wersje Clacka (regeneracja proporcjonalna), czy Clack Ci ma taka funkcje ?
Skąd mam wiedzieć czy złoże jest monosferyczne ?
Co potrzebuje, żeby mieć regeneracje przeciwprądową oprócz złoża monosferycznego ?

O osadach nic nie wiem, nie mieszkam tam jeszcze.

KLARSAN
10-04-2015, 12:54
Niestety nie znalazłem rozliczenia za wodę ale przyjmijmy ok 14 m3/mc.
Chwilowo max 5 punktów (2 prysznice, pralka, zmywarka, zlewozmywak), ale myślę że można spokojnie przyjąć dla 4 punktów. Mi wychodzi wielkość butli 10x54 co Ty na to ?
Co w przypadku przekroczenia max przepływu ? Spadek ciśnienia czy nie do końca zmiękczona woda ?

http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-PUR-1054-CI/344

Michałgd
10-04-2015, 15:14
Woda w porządku, średnia twardość... do picia OK, do sprzętów można zmiękczyć. Pytanie co chcesz z nią robić?

Woda ma być tylko wodą pitną, zamiennikiem wody butelkowanej. Dla dwóch osób. Mam poważny dylemat, bo jeden front sprzedawców proponuje mi odwróconą osmozę (tylko ten odrzut= zwiększenie zużycia wody), a drugi front twierdzi że wystarczy membrana kapilarna, wszyscy znają parametry wody. Ja też jestem bardziej za kapilarną w stylu excito tylko nie wiem czy to wystarczająco porządnie przefiltruje. Generalnie z moim zdrówkiem nie jest zbyt kolorowo i jakakolwiek myśl że mógłbym pić jakiś syf powoduje słuszną obawę o zdrowie. W sensie czy ten kapilarny wystarczająco spełni zadanie. Teraz wziąłem porządnego łyka kranówy, ani nie śmierdzi chlorem, ani metalicznego posmaku nie ma. Kamień w czajniku na poziomie średnim. help.

qbek17
11-04-2015, 09:36
Są jakieś specjalne wersje Clacka (regeneracja proporcjonalna), czy Clack Ci ma taka funkcje ?
To nie tyle kwestia wersji głowicy, co sterownika. Taka opcja jest w najnowszym sterowniku - CK


Skąd mam wiedzieć czy złoże jest monosferyczne ?
Jest to opisane w karcie katalogowej, wynika z nazwy, ale też widać to na oko. Złoże monosferyczne ma ziarna w jednym rozmiarze (zazwyczaj ok. 0,6 mm), a standardowe są bardzo zróżnicowane (03-1,2 mm).


Co potrzebuje, żeby mieć regeneracje przeciwprądową oprócz złoża monosferycznego ?
Głowicę (nie tylko sterownik) w wersji do takiej regeneracji. A do tego wodę bez zanieczyszczeń mechanicznych i żelaza bo w takiej regeneracji nie ma pierwszego etapu płukania wstecznego więc złoże musi być "czyste" mechanicznie.

qbek17
11-04-2015, 09:44
Woda ma być tylko wodą pitną, zamiennikiem wody butelkowanej. Dla dwóch osób. Mam poważny dylemat, bo jeden front sprzedawców proponuje mi odwróconą osmozę (tylko ten odrzut= zwiększenie zużycia wody), a drugi front twierdzi że wystarczy membrana kapilarna, wszyscy znają parametry wody. Ja też jestem bardziej za kapilarną w stylu excito tylko nie wiem czy to wystarczająco porządnie przefiltruje. Generalnie z moim zdrówkiem nie jest zbyt kolorowo i jakakolwiek myśl że mógłbym pić jakiś syf powoduje słuszną obawę o zdrowie. W sensie czy ten kapilarny wystarczająco spełni zadanie. Teraz wziąłem porządnego łyka kranówy, ani nie śmierdzi chlorem, ani metalicznego posmaku nie ma. Kamień w czajniku na poziomie średnim. help.
Po pierwsze odrzut z RO nie jest taki wielki. Monitorowałem zużycie wody przy kilku osmozach i nie było zauważalnego wzrostu zużycia wody.

Po drugie jak woda ma być do picia to woda z kranu jest prawdopodobnie "zdrowsza" w sensie zawartości minerałów. Osmoza się przydaje jeśli masz przekroczone jakieś zanieczyszczenia, albo woda jest niepewna biologicznie.

Te membrany "kapilarne" to po prostu ultrafiltracja - to nieco inny proces od odwróconej osmozy. Pracuje na niższym ciśnieniu, ma mniejszą dokładność, w domowych systemach nie ma płukania wstecznego więc jest jednorazowa... jak dla mnie to bezsens. Usunie to co dobre (jak RO) ale może przepuścić to co złe (w przeciwieństwie do RO).

Michałgd
11-04-2015, 11:10
usunie to co dobre w sensie? bo podobno przepuszcza minerały:)

qbek17
11-04-2015, 15:50
usunie to co dobre w sensie? bo podobno przepuszcza minerały:)
OK. Przepuszcza minerały. To dobrze jeśli jest ich w sam raz. Ale jak jest ich nadmiar to też przepuści... Dla mnie to trochę na siłę szukanie zastosowania dla tej formy filtracji w domowych warunkach - nie daje pewności i bezpieczeństwa jak RO, a zatrzymuje niewiele więcej niż zwykłe wkłady PP. Do tego jednorazowe membrany.

Michałgd
11-04-2015, 16:42
dzięki!

pstr
12-04-2015, 21:31
To nie tyle kwestia wersji głowicy, co sterownika. Taka opcja jest w najnowszym sterowniku - CK

Trochę mnie zbiłeś z tropu, nie znalazłem nigdzie wersji CK na stronie producenta
http://www.clackcorp.com/water-treatment/control-valves-fittings-accessories/
Tam są 4 typy regeneracji: meter immediate, meter delayed, time clock delayed or pressure differential
2 ostatnie są jasne a co oznaczają 2 pierwsze ?


Jest to opisane w karcie katalogowej, wynika z nazwy, ale też widać to na oko. Złoże monosferyczne ma ziarna w jednym rozmiarze (zazwyczaj ok. 0,6 mm), a standardowe są bardzo zróżnicowane (03-1,2 mm).

Jakieś konkretne złoże możesz polecić ?



Głowicę (nie tylko sterownik) w wersji do takiej regeneracji. A do tego wodę bez zanieczyszczeń mechanicznych i żelaza bo w takiej regeneracji nie ma pierwszego etapu płukania wstecznego więc złoże musi być "czyste" mechanicznie.

Zanieczyszczenia mechaniczne wyeliminuje filtr ale odnośnie żelaza to nie mam pojęcia jakie jest stężenie. Warto się porywać na regeneracje upflow przy szambie ? Jaka będzie oszczędność wody ?

qbek17
13-04-2015, 08:24
Trochę mnie zbiłeś z tropu, nie znalazłem nigdzie wersji CK na stronie producenta
http://www.clackcorp.com/water-treatment/control-valves-fittings-accessories/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.clackcorp.com% 2Fwater-treatment%2Fcontrol-valves-fittings-accessories%2F)
Tam są 4 typy regeneracji: meter immediate, meter delayed, time clock delayed or pressure differential
2 ostatnie są jasne a co oznaczają 2 pierwsze ?
CK jest nową wersją robioną pod konkretną firmę...
Meter immediate/delayed to regeneracja objętościowa natychmiastowa/opóźniona - czyli jak się licznik objętości wyzeruje to startuje regeneracja.



Jakieś konkretne złoże możesz polecić ?
Dobre są złoża Lewatit (wszystkie są monosferyczne, np. Lewatit S1567 albo MonoPlus S108 ) albo Dowex Marathon/Monosphere.


Zanieczyszczenia mechaniczne wyeliminuje filtr ale odnośnie żelaza to nie mam pojęcia jakie jest stężenie. Warto się porywać na regeneracje upflow przy szambie ? Jaka będzie oszczędność wody ?
Oszczędność procentowo będzie spora. Ale w liczbach bezwzględnych to nie będą oszałamiające ilości. Coś ok 50 litrów z regeneracji...

pstr
13-04-2015, 08:52
CK jest nową wersją robioną pod konkretną firmę...

Możesz mi na PW podać nazwę firmy, chętnie się zapoznam z ich ofertą.

qbek17
13-04-2015, 09:43
Możesz mi na PW podać nazwę firmy, chętnie się zapoznam z ich ofertą.
To dystrybutor Clacka w Belgii - PWG. W Polsce ich oddziałem jest Alamo.

qbek17
13-04-2015, 09:45
Przez najbliższy tydzień mam wakacje bez internetu :) Jakby ktoś coś chciał to odpowiem po powrocie :)

pstr
13-04-2015, 11:56
To dystrybutor Clacka w Belgii - PWG. W Polsce ich oddziałem jest Alamo.

Niestety na ich stronie nie ma nic o tej wersji Clacka.
Jeszcze jedno pytanie w celach edukacyjnych. Normalnie kupując jakąś głowice weźmy dla przykładu tego Clack CI (objętościowy) regeneracja następuje bo zmiękczeniu określonej ilości wody czyli teoretycznie biorąc przewymiarowany zmiękczacz i tak się nic nie traci bo regeneracja będzie załóżmy raz na miesiąc.
Ale domyślam się, że nie jest tak różowo. Jest jakiś maksymalny okres pomiędzy regeneracjami ?

Ahya
13-04-2015, 14:56
Póki co do zakupu uzdatniacza daleko, ale planuje instalację wodną i stad moje pytanko. Czy uzdatniacz może być na piętrze? Cała kotłownia będzie u mnie nietypowo na piętrze (pc, bojler, wm), dlatego też chciałabym umieścić tam uzdatniacz i rozdzielacze do całej wody. Czy nie jest to błąd projektowy? Na dole nie mam za bardzo miejsca na uzdatniacz i dlatego tak chciałabym to wykonać?
Da się tak, spadek ciśnienia nie będzie za duży?

DENT
16-04-2015, 23:08
Czołem Listo
Właśnie mam świeżutkie,jeszcze gorące wyniki badania mojej wody ze studni głębinowej 18 m głębokiej
W skrócie
Odczyn pH 5.2 norma 6.5-9.5
Amoniak 0.20
Azotany 59 mg norma 50
azotyny 0.013 norma 0.50
żelazo poniżej 100 norma 200
mangan 70 ug/l norma 50
chlorki 29,2 norma 250
twardość ogólna 174 norma 60-500
wapń 51
magnez 11.7 norma 30-125
indeks nadmanganianowy 0.62
fosforany 0.043
Jakieś porady do uzdatniania wody??
Myślałem też o lampie UV na wszelki wypadek?
Z góry dzięki za pomoc
Dent

puoyui
18-04-2015, 06:48
Ustawienia wyglądają całkiem nieźle... z taką uwagą, że masz na stałe podaną objętość, a nie wiem jakie masz parametry wody więc nie ma jak policzyć czy regeneracja jest co odpowiednią objętość. Dawka soli jest całkiem duża, i jest jeden dodatkowy backwash ale to nie zaszkodzi. Tu masz tabelę z ustawieniami: http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf
Ilość wody do zbiornika solanki jest prawidłowa. Przez te 90 min jest zasysana solanka i przepychana przez zbiornik.

Dzieki,
Zastanawia mnie jednak nadal etap "brine". Solanka znika ze zbiornika w przeciagu max. 40 min. Przez kolejne 50 min urzadzenie zasysa resztki wody i powietrze. Czy to normalne , czy tak ma byc ? W zbiorniku solanki jest okolo 20 moze 30 l wody.

Piotr

beti_kul
18-04-2015, 13:49
Witam :bye:

Proszę o poradę odnośnie poprawy jakości wody (studnia głębinowa 22 m, pompa na ok. 16 m). Pompa głębinowa - 4SD 3-18 230V Omnigena antypiaskowa, Zbiornik hydroforowy 300l pionowy ZBO Hydro Vacuum.
Woda bakteriologicznie czysta.
Poziom żelaza 2025 (norma 200).
Mangan: 245 (norma 50)
PH: 7,4
Nie zbadałam twardości, ale woda na pewno nie jest miękka.
Woda podgrzana w termie nieprzyjemnie pachnie, a gdy jest dłużej nie używana, tj. ok.2-4 tyg. (w domu na razie nie mieszkam na stałe) - leci z czarnym osadem. Woda pozostawia też żółty osad w umywalce czy brodziku.
Chciałabym kupić jakiś zestaw filtrów, ale zanim zwrócę się do jakiejś firmy chciałabym zasięgnąć porady co sensownego zastosować.
Z góry dziękuję za pomoc.

Beata

zulus25
18-04-2015, 19:29
Witam.Mam podobne problemy jak pani powyzej. Woda zawiera wysokie stezenie zelaza i manganianu. Potrzebuje kogos kto przygladnal by sie mojej instalacji i polecił dobor filtrow i wykonał usluge. Najlepiej gdyby to byla firma osoba z woj. małopolskiego rej pow. limanowskiego. Sprawa jest dosc pilna bo chciałbym jak najszybciej sie wprowadzic a bez wody nie da sie egzystowac.

KLARSAN
20-04-2015, 13:53
Czołem Listo
Właśnie mam świeżutkie,jeszcze gorące wyniki badania mojej wody ze studni głębinowej 18 m głębokiej
W skrócie
Odczyn pH 5.2 norma 6.5-9.5
Amoniak 0.20
Azotany 59 mg norma 50
azotyny 0.013 norma 0.50
żelazo poniżej 100 norma 200
mangan 70 ug/l norma 50
chlorki 29,2 norma 250
twardość ogólna 174 norma 60-500
wapń 51
magnez 11.7 norma 30-125
indeks nadmanganianowy 0.62
fosforany 0.043
Jakieś porady do uzdatniania wody??
Myślałem też o lampie UV na wszelki wypadek?
Z góry dzięki za pomoc
Dent

Woda ogólnie OK

Co do filtra mechanicznego - http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Filtr-Atlas-Filtri-BX-20/36 z wkładem http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Wklad-Atlas-Filtri-FA-20-BX/170

Lampa uv (zależy od zapotrzebowania) - http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Lampa-Sterilight-S5Q-PA/306

Do picia zasugerować można zamontowanie Stelli w celu usunięcia azotanów - http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Odwrocona-osmoza-Puricom-Stella/7

KLARSAN
20-04-2015, 13:55
Witam :bye:

Proszę o poradę odnośnie poprawy jakości wody (studnia głębinowa 22 m, pompa na ok. 16 m). Pompa głębinowa - 4SD 3-18 230V Omnigena antypiaskowa, Zbiornik hydroforowy 300l pionowy ZBO Hydro Vacuum.
Woda bakteriologicznie czysta.
Poziom żelaza 2025 (norma 200).
Mangan: 245 (norma 50)
PH: 7,4
Nie zbadałam twardości, ale woda na pewno nie jest miękka.
Woda podgrzana w termie nieprzyjemnie pachnie, a gdy jest dłużej nie używana, tj. ok.2-4 tyg. (w domu na razie nie mieszkam na stałe) - leci z czarnym osadem. Woda pozostawia też żółty osad w umywalce czy brodziku.
Chciałabym kupić jakiś zestaw filtrów, ale zanim zwrócę się do jakiejś firmy chciałabym zasięgnąć porady co sensownego zastosować.
Z góry dziękuję za pomoc.

Beata

Jeżeli chcesz zainwestować w całą stację uzdatniania wody zaproponowałbym ze względu na żelazo mangan i twardość wody:

- napowietrzenie wody
- za hydroforem filtr mechaniczny Cintropur NW 25 lub 32
- jonowymiennik (wielkość jonowymymiennika w zależności od poboru wody)
- jeśli jest zapach zaproponowałbym jeszcze kolumnę węglową

Wersja ekonomiczna:

- filtr mechaniczny NW 32
- filtr węglowy NW 32 TE z zasypem
rozwiązanie to nie będzie spełniało 100% oczekiwań

beti_kul
20-04-2015, 17:52
"Jeżeli chcesz zainwestować w całą stację uzdatniania wody zaproponowałbym ze względu na żelazo mangan i twardość wody:

- napowietrzenie wody
- za hydroforem filtr mechaniczny Cintropur NW 25 lub 32
- jonowymiennik (wielkość jonowymymiennika w zależności od poboru wody)
- jeśli jest zapach zaproponowałbym jeszcze kolumnę węglową"

czy muszę wymieniać hydrofor? mam przeponowy

KLARSAN
21-04-2015, 09:10
Musieć, nie musisz, możemy Ci zrobić bez napowietrzania. Kwestia tego, czy zapach jest dlatego, że woda stoi 4 tygodnie i zapach jest ze zbiornika, czy z wody surowej? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego po więcej informacji :)

beti_kul
21-04-2015, 12:09
Musieć, nie musisz, możemy Ci zrobić bez napowietrzania. Kwestia tego, czy zapach jest dlatego, że woda stoi 4 tygodnie i zapach jest ze zbiornika, czy z wody surowej? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego po więcej informacji :)

Niestety, zimna woda też "pachnie", choć nie tak jak podgrzana...

Co do planowanego zużycia wody - na razie korzystamy (5 osób) z domu okresowo (dom wymaga remontu), ale docelowo chciałabym uruchomić w domu agroturystykę - 4 pokoje (ok.10 - 20 osób). W 6 łazienkach będą prysznice (ewentualnie 1 wanna). Mogłabym zorientować się w kosztach instalacji, które Pan zaproponował.

KLARSAN
22-04-2015, 11:27
Niestety, zimna woda też "pachnie", choć nie tak jak podgrzana...

Co do planowanego zużycia wody - na razie korzystamy (5 osób) z domu okresowo (dom wymaga remontu), ale docelowo chciałabym uruchomić w domu agroturystykę - 4 pokoje (ok.10 - 20 osób). W 6 łazienkach będą prysznice (ewentualnie 1 wanna). Mogłabym zorientować się w kosztach instalacji, które Pan zaproponował.
Proponowane rozwiązanie:

1. Napowietrzacz
Cena - 290 zł

2. Zbiornik hydroforowy ocynkowany 300 litrów
Cena - 969 zł

3. Odżelaziacz - odmanganiacz 13x54 IR-DEF Clack CI
Cena - 3 100 zł

4. Filtr mechaniczny NW 25
Cena - 270 zł

4. Zmiękczacz wody
dla potrzeb 5 osób wystarczy zmiękczacz Denver Plus 30
Cena - 2200 zł

Obecny zbiornik hydroforowy można zamontować za stacją uzdatniania wody jak bufor wody uzdatnionej.

Zmiękczacz wody możemy zaproponować większy w sytuacji zwiększenia zapotrzebowania możemy rozbudować system o kolejną kolumnę filtracyjną.

Zmiękczacz wody 12x48 PUR Clack CI
Cena - 3 600 zł

zulus25
22-04-2015, 15:48
A mogłby mi ktos wycenic taka przydomowa stacje uzdatniania bo widze ze koszty niesamowite.
Co do moich wynikow to:

żelazo 1187ug/l
mangan 756ug/l

reszta w normie
Woda na raczej twarda zreszta to chyba norma na południu Polski.Studnia ma ok. 11m.głebokosci. Woda non stop uzywana studnia wielokrotnie oprozniana. Domek i instalacja max pod 5 osob.

beti_kul
22-04-2015, 17:55
Proponowane rozwiązanie:

1. Napowietrzacz
Cena - 290 zł

2. Zbiornik hydroforowy ocynkowany 300 litrów
Cena - 969 zł

3. Odżelaziacz - odmanganiacz 13x54 IR-DEF Clack CI
Cena - 3 100 zł

4. Filtr mechaniczny NW 25
Cena - 270 zł

4. Zmiękczacz wody
dla potrzeb 5 osób wystarczy zmiękczacz Denver Plus 30
Cena - 2200 zł

Obecny zbiornik hydroforowy można zamontować za stacją uzdatniania wody jak bufor wody uzdatnionej.

Zmiękczacz wody możemy zaproponować większy w sytuacji zwiększenia zapotrzebowania możemy rozbudować system o kolejną kolumnę filtracyjną.

Zmiękczacz wody 12x48 PUR Clack CI
Cena - 3 600 zł



Dziękując za odpowiedź, chciałabym jeszcze zapytać o rozbudowę systemu w przypadku zwiększenia ilości użytkowników, tj. na czym polegałaby ta rozbudowa? - na dokładaniu kolejnych elementów (kolumn filtracyjnych i zmiękczacza) czy zamianie tych zaproponowanych na inne o większym możliwościach?

Czy system "przewymiarowany", tzn. gdybym od razu kupiła system dla np. 15 użytkowników, będzie źle działał gdy zużycie wody jest mniejsze? Czy wtedy regeneracja złoża nie odbywałaby się rzadziej?

Kolejne pytanie dotyczy odprowadzenia ścieków po regeneracji - czy mogą być one odprowadzane do biologicznej oczyszczalni ścieków? Czy nie "zabiją' złoża biologicznego?


Pozdrawiam.


Beata

Maciej Pero
22-04-2015, 23:22
Witam,
Proszę o pomoc w kwestii mojej trochę śmierdzącej wody...
Badania wykazały:
Mangan 0,150 mg/l
Żelazo 0,66mgl
pH 7,5
Twardość 227 mg/l

Głównym problemem na dzień dzisiejszy (jeszcze nie mieszkam) jest dla mnie zapach siarkowodoru i nie bardzo chciałbym go czuć np. podczas kąpieli czy piciu herbaty.
Dostałem wycenę na złożu greensand (ale trzeba coś dosypywać). Podobno ma dać radę ale czy na pewno?
Moje pytania :
Jak zrobić żeby było dobrze i na lata bez niepotrzebnych kosztów?
Jaka instalacja hydrofor (ocynk, membrana), napowietrzanie itd.
Czy zrobić zbiornik na oczyszczoną wodę za odżelaziaczem?

Pompę mam omnigeny 95l/min
Proszę o pomoc bo niedługo ruszam z kotłownią i muszę wiedzieć co i jak.
Pozdrawiam,
Maciej

KLARSAN
23-04-2015, 14:34
Dziękując za odpowiedź, chciałabym jeszcze zapytać o rozbudowę systemu w przypadku zwiększenia ilości użytkowników, tj. na czym polegałaby ta rozbudowa? - na dokładaniu kolejnych elementów (kolumn filtracyjnych i zmiękczacza) czy zamianie tych zaproponowanych na inne o większym możliwościach?

Czy system "przewymiarowany", tzn. gdybym od razu kupiła system dla np. 15 użytkowników, będzie źle działał gdy zużycie wody jest mniejsze? Czy wtedy regeneracja złoża nie odbywałaby się rzadziej?

Kolejne pytanie dotyczy odprowadzenia ścieków po regeneracji - czy mogą być one odprowadzane do biologicznej oczyszczalni ścieków? Czy nie "zabiją' złoża biologicznego?


Pozdrawiam.


Beata

Przy zwiększeniu wydajności stacji na potrzeby ~15 osób należałoby:
1) napowietrzacz może zostać
2) zbiornik hydroforowy zalecana wymiana na 500l (zalecam od razu zamontować 500l, żeby nie ponosić 2 raz dużych kosztów)
3) odżelaziacz z uwagi na niezbędne silne płukanie proponowałbym dostawienie drugiej butli
4) zmiana filtra nw 25 na nw 32 (zalecam od razu zamontować nw 32)
5) zmiękczacz proponuję zastosować na początek 10x44 z 30 litrami złoża i później wymienić butlę na 13x54, dosypać złoże i przeprogramować głowicę

Przewymiarowany system będzie działał prawidłowo. Będą rzadsze płukania i regeneracje.

Mogą być wyrzucane do oczyszczalni biologicznej, ale trzeba odpowiednio zaprogramować głowicę. Przewymiarowanie zmiękczacza mogłoby skutkować chwilowymi zbyt dużymi stężeniami soli w oczyszczalni, dlatego w podpunkcie 5) proponuję zastosowanie mniejszego zmiękczacza, a później rozbudowę.

qbek17
24-04-2015, 06:37
Póki co do zakupu uzdatniacza daleko, ale planuje instalację wodną i stad moje pytanko. Czy uzdatniacz może być na piętrze? Cała kotłownia będzie u mnie nietypowo na piętrze (pc, bojler, wm), dlatego też chciałabym umieścić tam uzdatniacz i rozdzielacze do całej wody. Czy nie jest to błąd projektowy? Na dole nie mam za bardzo miejsca na uzdatniacz i dlatego tak chciałabym to wykonać?
Da się tak, spadek ciśnienia nie będzie za duży?
Nie ma problemu jeśli ciśnienie wody zasilającej będzie wystarczające. Na samym zmiękczaczu spadek ciśnienia nie będzie zależał od jego umiejscowienia :)

qbek17
24-04-2015, 06:38
Dzieki,
Zastanawia mnie jednak nadal etap "brine". Solanka znika ze zbiornika w przeciagu max. 40 min. Przez kolejne 50 min urzadzenie zasysa resztki wody i powietrze. Czy to normalne , czy tak ma byc ? W zbiorniku solanki jest okolo 20 moze 30 l wody.

Piotr
Nie powinien zasysać powietrza - od tego powinien być zawór solankowy żeby odciąć dopływ powietrza jak skończy się solanka. Reszta "objawów" jest normalna.

KLARSAN
24-04-2015, 09:00
Witam,
Proszę o pomoc w kwestii mojej trochę śmierdzącej wody...
Badania wykazały:
Mangan 0,150 mg/l
Żelazo 0,66mgl
pH 7,5
Twardość 227 mg/l

Głównym problemem na dzień dzisiejszy (jeszcze nie mieszkam) jest dla mnie zapach siarkowodoru i nie bardzo chciałbym go czuć np. podczas kąpieli czy piciu herbaty.
Dostałem wycenę na złożu greensand (ale trzeba coś dosypywać). Podobno ma dać radę ale czy na pewno?
Moje pytania :
Jak zrobić żeby było dobrze i na lata bez niepotrzebnych kosztów?
Jaka instalacja hydrofor (ocynk, membrana), napowietrzanie itd.
Czy zrobić zbiornik na oczyszczoną wodę za odżelaziaczem?

Pompę mam omnigeny 95l/min
Proszę o pomoc bo niedługo ruszam z kotłownią i muszę wiedzieć co i jak.
Pozdrawiam,
Maciej
Dobrym rozwiązaniem powinno być zastosowanie odżelazoaczo-odmanganiacza na złożu ironit defeman. Zapewni to usunięcie żelaza i manganu, usunie zapach, poprawi smak i kolor wody.

Złoże to nie wymaga stosowanie dodatkowej chemii, a jedynie należ raz w tygodniu przepłukać je napowietrzoną wodą.

Zaproponował bym:

13x54 IRDF (2900zl brutto)
Zwężka napowietrzająca (260 zł brutto)
Hydrofor ocynkowany (950 zł brutto)
Filtry mechaniczny Atlas filtri BX 20'' (240zł brutto)

KLARSAN
24-04-2015, 09:02
A mogłby mi ktos wycenic taka przydomowa stacje uzdatniania bo widze ze koszty niesamowite.
Co do moich wynikow to:

żelazo 1187ug/l
mangan 756ug/l

reszta w normie
Woda na raczej twarda zreszta to chyba norma na południu Polski.Studnia ma ok. 11m.głebokosci. Woda non stop uzywana studnia wielokrotnie oprozniana. Domek i instalacja max pod 5 osob.

Zasadniczo można dać to co wyżej...

13x54 IRDF* (2900zl brutto)
Zwężka napowietrzająca (260 zł brutto)
Hydrofor ocynkowany (950 zł brutto)
Filtry mechaniczny Atlas filtri BX 20'' (240zł brutto)
*zależy od wielkości zużytej wody na miesiąc

MatixL
24-04-2015, 09:18
czy przy typowym zbiorniku przeponowym 200l mogę zastosować złoże do uzdatniania ( regenerowane) ? Czy tylko przy tzw baniaku hydroforowym ?
mam już kupiony zbiornik przeponowy i teraz do niego dobieram pompę i inne akcesoria , następnie badania wody i dobranie uzdatniania.
Czy sprzedać ten baniak i kupić inny ?

Jastrząb
24-04-2015, 09:34
czy przy typowym zbiorniku przeponowym 200l mogę zastosować złoże do uzdatniania ( regenerowane) ? Czy tylko przy tzw baniaku hydroforowym ?
mam już kupiony zbiornik przeponowy i teraz do niego dobieram pompę i inne akcesoria , następnie badania wody i dobranie uzdatniania.
Czy sprzedać ten baniak i kupić inny ?

To zalezy jakie zloze masz na mysli.
Te ktore sa regenerowane chemicznie (sól, nadmanganian potasu) mozesz zastosowac zbiornik z workiem.
Jesli zloze odzelaziajace ktore pluczesz tylko woda, musisz miec ocynkowany zbiornik (bez worka)


marcin

KLARSAN
24-04-2015, 09:34
czy przy typowym zbiorniku przeponowym 200l mogę zastosować złoże do uzdatniania ( regenerowane) ? Czy tylko przy tzw baniaku hydroforowym ?
mam już kupiony zbiornik przeponowy i teraz do niego dobieram pompę i inne akcesoria , następnie badania wody i dobranie uzdatniania.
Czy sprzedać ten baniak i kupić inny ?

W zależności od parametrów wody można stosować technologie, które mogą współpracować ze zbiornikiem przeponowym albo koniecznej est stosowanie technologii z hydroforem bez worka.

Zapraszamy do kontaktu w celu wykonania analizy wody :)

zieli
24-04-2015, 10:35
Mam takie pytanie czy ciśnienie 4bar bo do tylu dobija mi hydrofor nie jest szkodliwe dla instalacji? chodzi mi głownie o spłuczki i zawory kulowe.

KLARSAN
24-04-2015, 10:53
Mam takie pytanie czy ciśnienie 4bar bo do tylu dobija mi hydrofor nie jest szkodliwe dla instalacji? chodzi mi głownie o spłuczki i zawory kulowe.

Do 5 bar jest ok :)

zieli
24-04-2015, 15:20
Do 5 bar jest ok :)

Dzięki:yes:

qbek17
24-04-2015, 22:06
Dziękując za odpowiedź, chciałabym jeszcze zapytać o rozbudowę systemu w przypadku zwiększenia ilości użytkowników, tj. na czym polegałaby ta rozbudowa? - na dokładaniu kolejnych elementów (kolumn filtracyjnych i zmiękczacza) czy zamianie tych zaproponowanych na inne o większym możliwościach?

Czy system "przewymiarowany", tzn. gdybym od razu kupiła system dla np. 15 użytkowników, będzie źle działał gdy zużycie wody jest mniejsze? Czy wtedy regeneracja złoża nie odbywałaby się rzadziej?

Moim zdaniem lepiej dostawiać kolejne kolumny niż przewymiarowywać system od razu. Oczywiście w kwestii zbiornika czy filtra mechanicznego można od razu dać większy, ale jeśli chodzi o odżelaziacz/zmiękczacz to dałbym osobne kolumny. Takie rozwiązanie jest bardziej elastyczne - jak się przy montażu przygotuje miejsca pod kolejne butle to nie trzeba później nic przerabiać. A w czasie gdy nie ma zapotrzebowania (czyli kompletu gości) używać tylko jednej butli (naprzemiennie).


Kolejne pytanie dotyczy odprowadzenia ścieków po regeneracji - czy mogą być one odprowadzane do biologicznej oczyszczalni ścieków? Czy nie "zabiją' złoża biologicznego?
I to jest kolejny argument za osobnymi butlami przy rozbudowie. Dla BOŚ lepszym rozwiązaniem są częstsze ale mniejsze dawki chlorków z regeneracji zmiękczacza niż rzadsza ale większa.

qbek17
24-04-2015, 22:10
A mogłby mi ktos wycenic taka przydomowa stacje uzdatniania bo widze ze koszty niesamowite.
Co do moich wynikow to:

żelazo 1187ug/l
mangan 756ug/l

reszta w normie
Woda na raczej twarda zreszta to chyba norma na południu Polski.Studnia ma ok. 11m.głebokosci. Woda non stop uzywana studnia wielokrotnie oprozniana. Domek i instalacja max pod 5 osob.
Co to znaczy, że "studnia wielokrotnie opróżniana"??
Podaj też resztę wyników i jakieś info o pompie i ściekach.

qbek17
24-04-2015, 22:16
Czołem Listo
Właśnie mam świeżutkie,jeszcze gorące wyniki badania mojej wody ze studni głębinowej 18 m głębokiej
W skrócie
Odczyn pH 5.2 norma 6.5-9.5
Amoniak 0.20
Azotany 59 mg norma 50
azotyny 0.013 norma 0.50
żelazo poniżej 100 norma 200
mangan 70 ug/l norma 50
chlorki 29,2 norma 250
twardość ogólna 174 norma 60-500
wapń 51
magnez 11.7 norma 30-125
indeks nadmanganianowy 0.62
fosforany 0.043
Jakieś porady do uzdatniania wody??
Myślałem też o lampie UV na wszelki wypadek?
Z góry dzięki za pomoc
Dent
Masz dosyć niskie pH i lekko przekroczony mangan oraz azotany. Ale to nie tragedia :)
Lampa UV nie zaszkodzi, ale to raczej dla spokoju sumienia (jeśli woda jest czysta biologicznie (robiłeś badania?) i w okolicy nie ma pól czy sąsiadów z nieszczelnym szambem).
Alternatywnie do lampy - możesz się zabezpieczyć przez instalację osmozy do wody pitnej. To rozwiązanie zatrzyma też azotany i mangan, a będzie tańsze :)

qbek17
24-04-2015, 22:25
Witam,
Proszę o pomoc w kwestii mojej trochę śmierdzącej wody...
Badania wykazały:
Mangan 0,150 mg/l
Żelazo 0,66mgl
pH 7,5
Twardość 227 mg/l

Głównym problemem na dzień dzisiejszy (jeszcze nie mieszkam) jest dla mnie zapach siarkowodoru i nie bardzo chciałbym go czuć np. podczas kąpieli czy piciu herbaty.
Dostałem wycenę na złożu greensand (ale trzeba coś dosypywać). Podobno ma dać radę ale czy na pewno?
Moje pytania :
Jak zrobić żeby było dobrze i na lata bez niepotrzebnych kosztów?
Jaka instalacja hydrofor (ocynk, membrana), napowietrzanie itd.
Czy zrobić zbiornik na oczyszczoną wodę za odżelaziaczem?

Pompę mam omnigeny 95l/min
Proszę o pomoc bo niedługo ruszam z kotłownią i muszę wiedzieć co i jak.
Pozdrawiam,
Maciej
Jeśli jesteś na etapie wyboru to nie ma sensu iść w złoża wymagające chemii do regeneracji (tym bardziej, że takie złoża odpada przy oczyszczalni biologicznej).
Zapach siarkowodoru można zazwyczaj zmniejszyć (czasami do poziomu niewyczuwalnego) przez napowietrzanie wody. Do tego potrzebujesz hydroforu bez membrany i czegoś do napowietrzania (zwężki lub sprężarki).
Żeby się pozbyć żelaza i manganu potrzebny będzie odżelaziacz. Ze względu na ten siarkowodór odpadają złoża wielofunkcyjne, więc pozostają takie które regenerujesz tylko wodą (i napowietrzasz wodę). Większość złóż tego typu (Pyrolox, G1, Defeman czy jakieś ich mieszanki) jest bardzo ciężkich i wymaga bardzo silnego strumienia wody do płukania. Rozmiar filtra dobiera się do zużycia wody więc dobrze by było jakbyś spróbował to jakoś określić.
Wydajność pompy w warunkach rzeczywistych często jest znacznie niższa niż ta podawana na karcie katalogowej (teoretyczna) - trzeba to wziąć pod uwagę.

Za odżelaziaczem nie ma potrzeby robić zbiornika na wodę - sam zbiornik ze złożem jest magazynem na kilkadziesiąt litrów wody.

qbek17
24-04-2015, 22:27
czy przy typowym zbiorniku przeponowym 200l mogę zastosować złoże do uzdatniania ( regenerowane) ? Czy tylko przy tzw baniaku hydroforowym ?
mam już kupiony zbiornik przeponowy i teraz do niego dobieram pompę i inne akcesoria , następnie badania wody i dobranie uzdatniania.
Czy sprzedać ten baniak i kupić inny ?
Jeśli jeszcze nie kupiłeś pompy to lepiej zacznij od badań wody. O ile zbiornik hydroforowy możesz stosunkowo łatwo/tanio wymienić lub wybrać inną technologię, to przy pompie jest to już większy problem.

Maciej Pero
25-04-2015, 21:20
Witam,
Dzięki za odpowiedź (również dla kolegi z klarsanu).
A propo klarsanu to jak widziałeś wyżej też była propozycja złoża płukanego tylko wodą (ironit defeman)
Nie bardzo się na ty znam ale chciałbym to zrobić porządnie żeby nie denerwować się że po pół roku przestało to działać.
Dlatego założyłem konto i zgłosiłem się do fachowców w tej dziedzinie☺☺:)
Każda firma z którą rozmawiałem ja i mój hydraulik zachwalała swoje filtry mówiąc że w zupełności wystarczą (nie pytając o hydrofor) ale jak powiedziałem że chcę mieć gwarancję że siarkowodór zniknie to mówili że "powinno" wystarczyć. Więc proszę o pomoc bo trochę się w tym zgubiłem.
Zużycie wody jak dla 4 osób w końcowym etapie...na razie są 3. Na ten moment mieszkamy w mieście i rachunki kwartalne przychodzą nam na 20 m3 więc można coś dorzucić.
Jeśli chodzi o płukanie takich filtrów to ile litrów potrzebują? Mam tam szambo więc ta informacja też mi się przyda.

qbek17
25-04-2015, 21:59
Te filtry wymagają dużej ilości wody do płukania. Np. taki filtr 13x54" wymaga przepływu ok 3,5-4 m3/h przez 10-15 minut, czyli nawet ok 1 m3 na każde płukanie.
Dobra wiadomość jest taka, że ta woda jest stosunkowo dobrej jakości i nie musi trafiać do szamba. Można ją wykorzystać np. do podlania ogrodu lub wpuścić do studni chłonnej.

Inna kwestia to to że u Ciebie przekroczenia Fe i Mn są niewielkie więc można dać mniejszy filtr - np. 10x54" (przepływ przy płukaniu ok 2,6-3 m3/h).

Zastanów się też czy nie chcesz zmiękczyć wody. Jeśli jesteś na etapie instalacji to może warto zostawić sobie od razu miejsce do ewentualnego podłączenia dodatkowego urządzenia w późniejszym terminie, żeby później nie przerabiać instalacji.

KLARSAN
27-04-2015, 12:41
Te filtry wymagają dużej ilości wody do płukania. Np. taki filtr 13x54" wymaga przepływu ok 3,5-4 m3/h przez 10-15 minut, czyli nawet ok 1 m3 na każde płukanie.
Dobra wiadomość jest taka, że ta woda jest stosunkowo dobrej jakości i nie musi trafiać do szamba. Można ją wykorzystać np. do podlania ogrodu lub wpuścić do studni chłonnej.

Inna kwestia to to że u Ciebie przekroczenia Fe i Mn są niewielkie więc można dać mniejszy filtr - np. 10x54" (przepływ przy płukaniu ok 2,6-3 m3/h).

Zastanów się też czy nie chcesz zmiękczyć wody. Jeśli jesteś na etapie instalacji to może warto zostawić sobie od razu miejsce do ewentualnego podłączenia dodatkowego urządzenia w późniejszym terminie, żeby później nie przerabiać instalacji.

Chciałbym sprostować...

Wystarczy w zupełności 2,6 m3/h przepływu z ustawieniami np. 6 min backwash 6 min rinse co da poniżej 0,5 m3 (a nie 1 m3...) na każde płukanie.

Jeżeli pompa by była trochę za słaba to można dać 12x48.

10x54 daje wydajność nominalną 0,7 m3/h czyli przy odkręceniu trzech punktów czerpalnych zaniki ciśnienia będą zauważalne.

Można pokusić się o 12x48, która daje wydajność nominalną 1 m3/h, a intensywność płukania wymagana to jest 2,2 m3/h. Zużycie wody by było 0,4 m3 na płukanie.

Przy 12x48 płukanie będzie rzadsze niż przy 10x54 więc zużycie wody nie będzie procentowo dużo większe.

qbek17
27-04-2015, 17:21
Chciałbym sprostować...

Wystarczy w zupełności 2,6 m3/h przepływu...

Według producenta złoża Defeman (http://www.funam.pl/index.php?strona_glowna=zloze_defeman (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.funam.pl%2Find ex.php%3Fstrona_glowna%3Dzloze_defeman)) wymagany przepływ przy płukaniu wynosi 15-20 l/m2*s czyli dla zbiornika 13" (powierzchnia ok 0,085 m2) ten przepływ wynosi 4,5-6,1 m3/h.
Rozumiem, że nie oferujecie filtra z samym Defemanem tylko wymieszany ze żwirkiem i to powoduje obniżenie wymaganego przepływu przy płukaniu o 50%?


...z ustawieniami np. 6 min backwash 6 min rinse co da poniżej 0,5 m3 (a nie 1 m3...) na każde płukanie.
Trochę krótko, ale nie twierdzę, że się nie da. I jak często zalecacie to płukanie?

Napisałem że da "nawet 1 m3" czyli przypadek skrajny. Wiadomo, że ilość wody będzie zależała od ustawień konkretnego filtra, ale nie zmienia to faktu, że są to ilości znaczne.



10x54 daje wydajność nominalną 0,7 m3/h czyli przy odkręceniu trzech punktów czerpalnych zaniki ciśnienia będą zauważalne.
Jakie zaniki ciśnienia? Filtr spokojnie przepuści kilka m3/h (patrz przepływy przy płukaniu) bez spadków ciśnienia. Przepływ nominalny jest to ugraniczony czasem kontaktu wody ze złożem i jeśli przepływ jest zbyt duży to ten czas się skraca i może być zbyt krótki do całkowitego utlenienia Fe i Mn.
Ponieważ u kolegi wartości Fe i Mn są niewielkie, myślę że nie będzie to stanowiło dużego problemu nawet przy mniejszym filtrze.


Przy 12x48 płukanie będzie rzadsze niż przy 10x54 więc zużycie wody nie będzie procentowo dużo większe.
Dla odżelaziacza lepiej jest robić płukania częstsze niż rzadsze...Niezależnie od wielkości.

DjDario
27-04-2015, 21:07
To znowu ja :) Filtr 12 cali ze złożem Pyrolox radzi sobie u mnie z żelazem i manganem całkiem znośnie. Problem tylko taki że tuż za odżelaziaczem mam filtr mechaniczny Cintropur NW25 z siatką 25 mikronów. Zauważyłem że po każdej regeneracji odżelaziacza, ten filtr szybciej zapycha mi się drobinkami piasku/mułem. Nie wiem czy tym się martwić? To prawdopodobnie efekt mojej nieciekawej studni głębinowej, która jak jest mniej używana to lubi na początku wraz z wodą dawać drobinki mułu, to pewnie trafia siłą rzeczy do odżelaziacza i wtedy przy płukaniu wstecznym wyrzucane jest częściowo do instalacji. Dodam że jeszcze nie mieszkamy w tym domu, więc pobór wody jest jeszcze mały i raczej niestały.

qbek17
28-04-2015, 08:09
To znowu ja :) Filtr 12 cali ze złożem Pyrolox radzi sobie u mnie z żelazem i manganem całkiem znośnie. Problem tylko taki że tuż za odżelaziaczem mam filtr mechaniczny Cintropur NW25 z siatką 25 mikronów. Zauważyłem że po każdej regeneracji odżelaziacza, ten filtr szybciej zapycha mi się drobinkami piasku/mułem. Nie wiem czy tym się martwić? To prawdopodobnie efekt mojej nieciekawej studni głębinowej, która jak jest mniej używana to lubi na początku wraz z wodą dawać drobinki mułu, to pewnie trafia siłą rzeczy do odżelaziacza i wtedy przy płukaniu wstecznym wyrzucane jest częściowo do instalacji. Dodam że jeszcze nie mieszkamy w tym domu, więc pobór wody jest jeszcze mały i raczej niestały.
Może być tak jak mówisz z tym mułem. Tym bardziej, że nie używasz jeszcze studni regularnie, a złoże w czasie płukania wstecznego jest płukane wodą surową o dużym przepływie. Wtedy ze studni mogą być porywane cząsteczki mułu.
Drugą opcją jest też pył ze ścierania złoża, ale to raczej nie takie ilości i wielkości żeby się zatrzymało na filtrze mechanicznym.

KLARSAN
28-04-2015, 10:59
Według producenta złoża Defeman (http://www.funam.pl/index.php?strona_glowna=zloze_defeman (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.funam.pl%2Find ex.php%3Fstrona_glowna%3Dzloze_defeman)) wymagany przepływ przy płukaniu wynosi 15-20 l/m2*s czyli dla zbiornika 13" (powierzchnia ok 0,085 m2) ten przepływ wynosi 4,5-6,1 m3/h.
Rozumiem, że nie oferujecie filtra z samym Defemanem tylko wymieszany ze żwirkiem i to powoduje obniżenie wymaganego przepływu przy płukaniu o 50%?

Przekroczenia są stosunkowo niewielkie. Nie ma zatem potrzeby stosowania samego złoża Defeman. W proponowanym urządzeniu są złoża Ironit i Defeman co daje nam skuteczną eliminację zanieczyszczeń przy niższej cenie złóż i mniejszych wymagań intensywności płukania.


Trochę krótko, ale nie twierdzę, że się nie da. I jak często zalecacie to płukanie?

Napisałem że da "nawet 1 m3" czyli przypadek skrajny. Wiadomo, że ilość wody będzie zależała od ustawień konkretnego filtra, ale nie zmienia to faktu, że są to ilości znaczne.

Dla takiej kombinacji złóż i przy takich parametrach wody płukanie 6+6 w zupełności wystarczy. Przy eksploatacji 4 osób płukanie powinno odbywać się co 4-5 dni.



Jakie zaniki ciśnienia? Filtr spokojnie przepuści kilka m3/h (patrz przepływy przy płukaniu) bez spadków ciśnienia. Przepływ nominalny jest to ugraniczony czasem kontaktu wody ze złożem i jeśli przepływ jest zbyt duży to ten czas się skraca i może być zbyt krótki do całkowitego utlenienia Fe i Mn.
Ponieważ u kolegi wartości Fe i Mn są niewielkie, myślę że nie będzie to stanowiło dużego problemu nawet przy mniejszym filtrze.

Rzeczywiście głównym czynnikiem decydującym o wydajności jest czas kontaktu i liniowa prędkość filtracji (obciążenie hydrauliczne złoża). Jednak w czasie eksploatacji spadki ciśnienia również są parametrem, który trzeba rozpatrywać. Duże przepływy uzyskuje się w czasie płukania podczas backwash w wyniku ekspansji złoża, w czasie płukania rinse (po wcześniejszym backwashu) złoże jest w miarę czyste i rzeczywiście spadki ciśnienia wtedy nie są tak duże. W czasie pracy jednak w wyniku zatrzymania zanieczyszczeń dochodzi do częściowej kolmatacji złoża co stopniowo zwiększa spadki ciśnienia



Dla odżelaziacza lepiej jest robić płukania częstsze niż rzadsze...Niezależnie od wielkości.
Nagromadzone na złożu w czasie eksploatacji tlenki żelaza i manganu katalizują proces utleniania, co zwiększa skuteczność działania. Zbyt częste płukanie prowadzi do ścierania tej cennej katalizującej warstwy tlenków. Dodatkowo częste płukania prowadzą do szybszego zużycia złóż w wyniku ich ścierania i skrócenia ich żywotności. Z tych powodów częstotliwość płukania powinna być dobierana optymalnie (nie za rzadko ale i nie za często).

Jeśli chodzi o skawalanie, to w przypadku proponowanego układu złóż Ironit i Defeman (jeśli z ilości zanieczyszczeń i zużycia wody nie wynika inaczej) wymagane płukanie jest minimum raz w tygodniu i jest to w zupełności zabezpieczające przed ewentualnym ryzykiem skawalania.

qbek17
28-04-2015, 11:47
Rzeczywiście głównym czynnikiem decydującym o wydajności jest czas kontaktu i liniowa prędkość filtracji (obciążenie hydrauliczne złoża). Jednak w czasie eksploatacji spadki ciśnienia również są parametrem, który trzeba rozpatrywać. Duże przepływy uzyskuje się w czasie płukania podczas backwash w wyniku ekspansji złoża, w czasie płukania rinse (po wcześniejszym backwashu) złoże jest w miarę czyste i rzeczywiście spadki ciśnienia wtedy nie są tak duże. W czasie pracy jednak w wyniku zatrzymania zanieczyszczeń dochodzi do częściowej kolmatacji złoża co stopniowo zwiększa spadki ciśnienia
Stopniowo zwiększa spadki ciśnienia... dla złoża Pyrolox (dla niego są dostępne informacje techniczne, a wasze złoże z tego co piszecie spowoduje mniejsze opory) przy przepływie 1 m3/h przez zbiornik 10x54 mamy spadek ciśnienia maksymalnie 0,5 bar. Normalne ciśnienie w domowej instalacji waha się zazwyczaj o ok 1 bar przy pracy hydroforu. Dlatego twierdzę, że takie spadki ciśnienia nie będą "zauważalne".


Nagromadzone na złożu w czasie eksploatacji tlenki żelaza i manganu katalizują proces utleniania, co zwiększa skuteczność działania. Zbyt częste płukanie prowadzi do ścierania tej cennej katalizującej warstwy tlenków.
Tak się dzieje w przypadku złóż pokrytych warstwą katalityczną czyli w tym przypadku piasku (czy według waszej nazwy Ironitu). Defeman (i inne tego typu złoża) są w całej objętości zbudowane z tego samego i nie ma takiej możliwości aby "warstwa się wytarła".


Dodatkowo częste płukania prowadzą do szybszego zużycia złóż w wyniku ich ścierania i skrócenia ich żywotności. Z tych powodów częstotliwość płukania powinna być dobierana optymalnie (nie za rzadko ale i nie za często).
Oczywiście, że nie ma sensu przeginać z płukaniem, ale według producenta zalecane jest nawet codzienne płukanie złóż katalitycznych, co może prowadzić do ubytku masy złóż na poziomie 2%/rok. Idąc tą drogą płukanie co 2 dni spowoduje utratę 1% początkowej masy złoża czyli jakieś 200 gramów rocznie (=1 kg po 5 latach). To chyba nie są drastyczne ilości powodujące spadek wydajności filtra?


Jeśli chodzi o skawalanie, to w przypadku proponowanego układu złóż Ironit i Defeman (jeśli z ilości zanieczyszczeń i zużycia wody nie wynika inaczej) wymagane płukanie jest minimum raz w tygodniu i jest to w zupełności zabezpieczające przed ewentualnym ryzykiem skawalania.
W przypadku takich złóż pracujących z małymi przepływami chodzi też o wymieszanie złoża aby zapobiegać kanałowaniu przepływu oraz odpłukiwanie wytrąconych osadów.

szoko
28-04-2015, 19:25
Witam,

zadałem tu niedawno pytanie, czy po zamontowaniu zmiękczacza miękka woda zacznie rozpuszczać złogi w zbiorniku cwu. Jedna z odpowiedzi sugerowała, że aby do tego doszło woda musi mieć jeszcze odpowiednie ph.
Otóż zmiękczacz zamontowałem 10 dni temu. Sprawdziłem testerem kilka dni temu (i dziś również) poziom twardości. Okazuje się, że o ile zimną wodę mam w skali niemieckiej na poziomie 1 albo 2(ciężko to stwierdzić na 100% bo po 1szej kropli roztwór jest tak jasny, że nie mogę na 100% potwierdzić, że jest to poziom 1), to ciepłą wodę mam na poziomie 5-6. Na pewno woda w zbiorniku wymieniła się już kilkukrotnie, więc nie jest to kwestia wymieszania zmiękczonej z niezmiękczoną. Czy dobrze wnioskuję, że w takim razie woda miękka rozpuszcza złogi i stąd wynik 5-6? Pozdrawiam.

Maciej Pero
28-04-2015, 21:25
Witam,

Grunt mam gliniasty więc studnia chłonna odpada dlatego ilość wody potrzebnej do płukania filtra jest dla mnie dość znaczna (przynajmniej zimą).
Czyli z tego co napisaliście 10x54 spokojnie da sobie radę?
Teraz co ze złożem... czytając wcześniejsze wpisy wasze i nie tylko dużo było pozytywnych opinii na temat Greensand natomiast jeśli chodzi o Defemana kolega qbek17 napisał kiedyś że dodatkowo podnosi twardość wody co powiem szczerze nie za bardzo mi się podoba (kolejny spory wydatek na zmiękczacz)
I jeszcze jedno a propo Ironitu czyli podobno piasku...ile w rzeczywistości jest tego Defemana a ile piasku i jak się ma to do ceny bo jeśli pół na pół to jakiś piasek został mi jeszcze z budowy:D

zieli
28-04-2015, 21:38
Witam,

zadałem tu niedawno pytanie, czy po zamontowaniu zmiękczacza miękka woda zacznie rozpuszczać złogi w zbiorniku cwu. Jedna z odpowiedzi sugerowała, że aby do tego doszło woda musi mieć jeszcze odpowiednie ph.
Otóż zmiękczacz zamontowałem 10 dni temu. Sprawdziłem testerem kilka dni temu (i dziś również) poziom twardości. Okazuje się, że o ile zimną wodę mam w skali niemieckiej na poziomie 1 albo 2(ciężko to stwierdzić na 100% bo po 1szej kropli roztwór jest tak jasny, że nie mogę na 100% potwierdzić, że jest to poziom 1), to ciepłą wodę mam na poziomie 5-6. Na pewno woda w zbiorniku wymieniła się już kilkukrotnie, więc nie jest to kwestia wymieszania zmiękczonej z niezmiękczoną. Czy dobrze wnioskuję, że w takim razie woda miękka rozpuszcza złogi i stąd wynik 5-6? Pozdrawiam.

A jak twardość była przed zamontowaniem zmiękczacza?

Jastrząb
29-04-2015, 08:46
I jeszcze jedno a propo Ironitu czyli podobno piasku...ile w rzeczywistości jest tego Defemana a ile piasku i jak się ma to do ceny bo jeśli pół na pół to jakiś piasek został mi jeszcze z budowy:D
To zawsze pozostaje słodka tajemnica producenta/sprzedawcy ;-)
A piasek z budowy sie o tyle nie nada, ze wazne jest wielkosc ziaren tego piasku i ich jednorodnosc., Piasek do filtrow jest plukany i wszystkie jego ziarna sa dosyc podobne. Do tego, pewnie istotne skad ten pisaek pochodzi. Filtr bedzie lepiej dziala, jesli jego ziarna sa chropowate (oczywiscie na poziomie mikoskopowym).
Piasek przeznaczony do filtrow to pewnie pare PLN za litr wiec z pobudowlanym bym na wszelki wypadek nie kombinowal.

marcin

qbek17
29-04-2015, 09:35
Czyli z tego co napisaliście 10x54 spokojnie da sobie radę?
Moim zdaniem wystarczy.


Teraz co ze złożem... czytając wcześniejsze wpisy wasze i nie tylko dużo było pozytywnych opinii na temat Greensand natomiast jeśli chodzi o Defemana kolega qbek17 napisał kiedyś że dodatkowo podnosi twardość wody co powiem szczerze nie za bardzo mi się podoba (kolejny spory wydatek na zmiękczacz)
Nie przypominam sobie żebym pisał coś takiego o Defemanie... To złoże nie ma raczej nic do czynienia z twardością.
Co do Greensandu to jest on regenerowany nadmanganianem potasu - a po co się pchać w coś takiego (koszty + jakieś tam ryzyko trzymania w domu takiej chemii) skoro można bez tego?


I jeszcze jedno a propo Ironitu czyli podobno piasku...ile w rzeczywistości jest tego Defemana a ile piasku i jak się ma to do ceny bo jeśli pół na pół to jakiś piasek został mi jeszcze z budowy:D
Tak jak Jastrząb pisał - proporcje są tajemnicą producenta... ale możesz się dowiedzieć o cenę filtra z samym Defemanem i zobaczysz jak proporcjonalnie to wychodzi ;)

qbek17
29-04-2015, 09:37
Na pewno woda w zbiorniku wymieniła się już kilkukrotnie, więc nie jest to kwestia wymieszania zmiękczonej z niezmiękczoną. Czy dobrze wnioskuję, że w takim razie woda miękka rozpuszcza złogi i stąd wynik 5-6? Pozdrawiam.
Może być tak, że się rozpuszczają stare osady, ale jeśli nie opróżniałeś zbiornika ciepłej wody przed nalaniem wody miękkiej to ja bym obstawiał jednak kwestię mieszania wody w zasobniku.

Maciej Pero
29-04-2015, 14:58
Nie mogę znaleźć tego wpisu ale to było kilka lat temu pisał jeszcze jakiś inny kolega i padło hasło iż złoże katalityczne Defeman zwiększa twardość wody. Możliwe że był to jego wpis. Czyli ogólnie nie jest to prawdą?
Podsumowując, aby pozbyć się żelaza, manganu i nieznośnego zapachu siarkowodoru potrzebuje:
Hydrofor ocynkowany 300l
Napowietrzacz
Filtr ze złożem defeman 10x54
A dodatkowo naszykować wyjście na zmiękczacz.

qbek17
29-04-2015, 16:11
Podsumowując, aby pozbyć się żelaza, manganu i nieznośnego zapachu siarkowodoru potrzebuje:
Hydrofor ocynkowany 300l
Napowietrzacz
Filtr ze złożem defeman 10x54
A dodatkowo naszykować wyjście na zmiękczacz.
Zamiast Defemana inni producenci mogą oferować np. złoża Pyrolox czy G1 - to praktycznie to samo co Defeman a daje większy wybór dostawców :)

Jastrząb
29-04-2015, 16:17
Nie mogę znaleźć tego wpisu ale to było kilka lat temu pisał jeszcze jakiś inny kolega i padło hasło iż złoże katalityczne Defeman zwiększa twardość wody. Możliwe że był to jego wpis. Czyli ogólnie nie jest to prawdą?.
Takie zloze to w zasadzie tlenek manganu, kopalniana ruda manganu. Nie specjalnie widze tam miejsce to zwiekszania twardosci.
Sa zloza, ktore sa tluczonym dolomitem, one podnosza pH i nieznacznie twardosc, bo przy wyzszym pH lepiej sie np mangan usuwa, a jak niezbyt wysokie to pH to i zelazo.
Moze taki wpis zapamietales?


marcin

Maciej Pero
30-04-2015, 14:19
Takie zloze to w zasadzie tlenek manganu, kopalniana ruda manganu. Nie specjalnie widze tam miejsce to zwiekszania twardosci.
Sa zloza, ktore sa tluczonym dolomitem, one podnosza pH i nieznacznie twardosc, bo przy wyzszym pH lepiej sie np mangan usuwa, a jak niezbyt wysokie to pH to i zelazo.
Moze taki wpis zapamietales?


marcin

Chyba coś podobnego bo też było coś o pH. Mniejsza z tym, ważne że twardość zostaje bez zmian bo nie jest najniższa.
Macie jakieś namiary na sprawdzonych sprzedawców?
Bo rozumiem że mój hydraulik poradzi sobie z podłączeniem i ustawieniem tego urządzenia?

qbek17
30-04-2015, 19:18
Bo rozumiem że mój hydraulik poradzi sobie z podłączeniem i ustawieniem tego urządzenia?
Z podłączeniem raczej tak - wlot, wylot i kanalizacja. Ale z ustawieniem to już bywa różnie :) Ale to akurat można poprawić (czytaj Ty możesz to zrobić) o ile będziesz wiedział co (i ile) siedzi w filtrze :)

c64
01-05-2015, 14:42
Witam,

Mam następującą wodę:

mętność 0,25 (1)
barwa 3,7 akceptowalna
zapach akceptowalny
ph 5,5 (6,5-9,5)
przewodność 467 (2500)
twardość (CaCo3) 130 (60-500)
żelazo poniżej oznaczalności (0,2)
mangan 1,170 (0,05)
chlorki 56,3 (250)
amonowy jon 0,12 (0,5)
azotyny poniżej oznaczalności
azotany 49,1 (50)
indeks nadmanganianowy 1,2 (5)
bakterie sprawdzałem 7 miesięcy temu i nie było, teraz nie badałem, ze względu na podłączanie domów na około do kanalizacji miejskiej nie przypuszczam żeby się miało pogorszyć.

Chcę się pozbyć manganu, po za tym woda jest używalna i akceptowalna. Jak zdążyłem się zorientować jest to sytuacja specyficzna, bo nie mam żelaza. Proszę o sugestie odnośnie filtrowania. Ze względu na brak miejsca w kotłowni instalacja napowietrzająca ze zbiornikiem odpada. Zostaje mi chyba filtr ze złożem regenerowanym nadmanganianem potasu, jakie będzie najlepsze? Czy wystarczy jeden stopień filtracji i czy będę musiał skorygować ph?

qbek17
01-05-2015, 19:48
Chcę się pozbyć manganu, po za tym woda jest używalna i akceptowalna. Jak zdążyłem się zorientować jest to sytuacja specyficzna, bo nie mam żelaza. Proszę o sugestie odnośnie filtrowania. Ze względu na brak miejsca w kotłowni instalacja napowietrzająca ze zbiornikiem odpada. Zostaje mi chyba filtr ze złożem regenerowanym nadmanganianem potasu, jakie będzie najlepsze? Czy wystarczy jeden stopień filtracji i czy będę musiał skorygować ph?
Przede wszystkim musisz zacząć od korekty pH, dopiero potem za usuwanie manganu. Masz też sporo azotanów... specyficzna woda.
Napowietrzanie tutaj nie pomoże więc nie potrzebujesz dużego zbiornika.
Ze złóż regenerowanych KMnO4 najpopularniejszy będzie Greensand.

PS. A w ogóle ten mangan jest jakoś zauważalny? Zostawia jakieś plamy na praniu, zacieki na armaturze??

c64
02-05-2015, 10:38
[QUOTE=qbek17;6851734
PS. A w ogóle ten mangan jest jakoś zauważalny? Zostawia jakieś plamy na praniu, zacieki na armaturze??
[/QUOTE]

W praniu jeszcze nie zauważyłem, ale niestety "wychodzi" po pewnym czasie na odcinkach pomiędzy ujściem zlewowym a syfonem w umywalkach. Nie wiem czemu ale upodobał sobie szczególnie zlew kuchenny, gdzie ujście i bliski ujścia odcinek rury po pół roku były pokryte czarnym, trudno usuwalnym nalotem. Wychodzi tam, gdzie jest ekspozycja wody na tlen atmosferyczny, nie tylko ujścia zlewów ale np. zostawienie odrobiny wody na dnie kubka do mycia zębów po paru dniach skutkuje lekkim ciemnym smolistym nalotem, trzeba się pilnować, żeby nie zostawiać w naczyniach wody do wyschnięcia. Da się z tym żyć, ale jest trochę upierdliwe, no i nie wiem jaki jest stan przewodów kanalizacyjnych poniżej syfonów, czy tam też się nie osadza. Nie chcę żeby mi wszystko z czasem pozarastało. Wodociągi mają doprowadzić najwcześniej w 2018 r., więc w sumie sam nie wiem czy z tym żyć nie wiadomo jak długo, czy wydać parę tyś. i filtrować.

zulus25
02-05-2015, 14:35
Witam jeszcze raz ja posiadam dokładniejsze wyniki. Zalezy mi na konkretnej wycenie i szukam firmy ktora wykona usługe w małopolsce.


Fe= 0,3 mg/l (0,2)
Mn=0,292mg/l (0,05)
twardosc Hd16
pH 7,8
NH4<0,1 mg/l (0,5)
SiO2=5mg/l
przewodnosc 377,50us/cm2

Dom 4-5 osob, podłaczony do kanalizacji ,posiadam zbiornik przeponowy 150 l.Nie mam pojecia jaka mam pompe głebinowa;) Woda posiada specyficzny zapach,szczegolnie ciepła. Głebokosc studni 11 m.

qbek17
03-05-2015, 09:21
Witam jeszcze raz ja posiadam dokładniejsze wyniki. Zalezy mi na konkretnej wycenie i szukam firmy ktora wykona usługe w małopolsce.


Fe= 0,3 mg/l (0,2)
Mn=0,292mg/l (0,05)
twardosc Hd16
pH 7,8
NH4<0,1 mg/l (0,5)
SiO2=5mg/l
przewodnosc 377,50us/cm2

Dom 4-5 osob, podłaczony do kanalizacji ,posiadam zbiornik przeponowy 150 l.Nie mam pojecia jaka mam pompe głebinowa;) Woda posiada specyficzny zapach,szczegolnie ciepła. Głebokosc studni 11 m.
Spora różnica między tymi wynikami a poprzednimi ;)
Pod te wartości można by zastosować złoże wielofunkcyjne (AquaMulti lub Ecomix), ale wtedy od razu zmiękczasz wodę.
Jeśli chodzi tylko o usunięcie Fe i Mn to sporo zależy od wydajności pompy. Można próbować bez napowietrzania bo przekroczenia są niewielkie, ale zalecane jest zawsze napowietrzenie wody.

KLARSAN
04-05-2015, 16:30
Witam,

Mam następującą wodę:

mętność 0,25 (1)
barwa 3,7 akceptowalna
zapach akceptowalny
ph 5,5 (6,5-9,5)
przewodność 467 (2500)
twardość (CaCo3) 130 (60-500)
żelazo poniżej oznaczalności (0,2)
mangan 1,170 (0,05)
chlorki 56,3 (250)
amonowy jon 0,12 (0,5)
azotyny poniżej oznaczalności
azotany 49,1 (50)
indeks nadmanganianowy 1,2 (5)
bakterie sprawdzałem 7 miesięcy temu i nie było, teraz nie badałem, ze względu na podłączanie domów na około do kanalizacji miejskiej nie przypuszczam żeby się miało pogorszyć.

Chcę się pozbyć manganu, po za tym woda jest używalna i akceptowalna. Jak zdążyłem się zorientować jest to sytuacja specyficzna, bo nie mam żelaza. Proszę o sugestie odnośnie filtrowania. Ze względu na brak miejsca w kotłowni instalacja napowietrzająca ze zbiornikiem odpada. Zostaje mi chyba filtr ze złożem regenerowanym nadmanganianem potasu, jakie będzie najlepsze? Czy wystarczy jeden stopień filtracji i czy będę musiał skorygować ph?


Woda nie nadaje się na złoże greensand (to co napisałeś "filtr ze złożem regenerowanym nadmanganianem potasu"). Jest za niskie pH.

Niska wartość odczynu pH znacznie utrudnia eliminację manganu. Wolimy to przetestować, by móc dać 100% gwarancje, że zasugerowana oferta zadział. Dajemy gwarancję zarówno na urządzenie i technologię więc przed dokonaniem zakupu/oferty musimy przetestować próbkę wody na różnych złożach.

Jak jesteś zainteresowany to prosimy o kontakt :)

szoko
04-05-2015, 17:44
A jak twardość była przed zamontowaniem zmiękczacza?

Cześć, było 27.
Tyle, że teraz moje pytanie trochę traci na aktualności, ponieważ moja żona po podlewaniu czasem zapomni od razu wyłączyć bypassa i trochę wody może się mieszać. Choć nie wydaje mi się, żeby aż tyle, bo raczej są to krótkotrwałe potknięcia-sprawdzam ją zawsze;)
A teraz w zbiorniku (300l) twardość wzrosła do 9.
A zimna wciąż 1-2...

KLARSAN
04-05-2015, 17:46
Stopniowo zwiększa spadki ciśnienia... dla złoża Pyrolox (dla niego są dostępne informacje techniczne, a wasze złoże z tego co piszecie spowoduje mniejsze opory) przy przepływie 1 m3/h przez zbiornik 10x54 mamy spadek ciśnienia maksymalnie 0,5 bar. Normalne ciśnienie w domowej instalacji waha się zazwyczaj o ok 1 bar przy pracy hydroforu. Dlatego twierdzę, że takie spadki ciśnienia nie będą "zauważalne".
Przy czystym złożu.


Tak się dzieje w przypadku złóż pokrytych warstwą katalityczną czyli w tym przypadku piasku (czy według waszej nazwy Ironitu). Defeman (i inne tego typu złoża) są w całej objętości zbudowane z tego samego i nie ma takiej możliwości aby "warstwa się wytarła".
Proponowane przez nas rozwiązanie bazuje na złożach Ironit i Defeman. Jedną z sześciu składowych złoża Ironit jest złoże piaskowe. Zadaniem złoża Ironit jest usunięcie żelaza (którego mamy w tym przypadku w wodzie surowej 0,66 mgFe/l), nieznaczne podniesienie odczynu pH wody, aby zwiększyć szybkość utleniania manganu i częściowe usunięcie manganu. Tak prawie już oczyszczona woda wpływa na złoże złoże Defeman w celu eliminacji pozostałego manganu (manganu w wodzie surowej w tym przypadku mamy 0,15 mgMn/l, a po złożu Ironit będzie go jedynie 0,05-0,10 mgMn/l). Po przepłynięciu przez złoże Defeman tak przygotowanej wody, wartość manganu nie wyniesie więcej niż 0,02-0,03 mg/l, a najprawdopodobniej będzie poniżej 0,02 mgMn/l, co daje użytkownikowi wysokiej jakości wodę uzdatnioną. Po prostu taka kombinacja złóż umożliwia dużą skuteczność usuwania żelaza i manganu.


Oczywiście, że nie ma sensu przeginać z płukaniem, ale według producenta zalecane jest nawet codzienne płukanie złóż katalitycznych, co może prowadzić do ubytku masy złóż na poziomie 2%/rok. Idąc tą drogą płukanie co 2 dni spowoduje utratę 1% początkowej masy złoża czyli jakieś 200 gramów rocznie (=1 kg po 5 latach). To chyba nie są drastyczne ilości powodujące spadek wydajności filtra?
Proszę to powiedzieć zakładom wodociągów, które co kilka lat regularnie uzupełniają złoże.

qbek17
04-05-2015, 19:53
Proszę to powiedzieć zakładom wodociągów, które co kilka lat regularnie uzupełniają złoże.
Zakłady wodociągowe to zupełnie inna konstrukcja, inna skala, inne przepływy... Ostatnio miałem do czynienia z filtrami gdzie złoża było 30 ton w jednym zbiorniku... tam ubytek 2% to jakieś 600 kg, więc nie dziwię się, że uzupełniają straty.
Poza tym często większe ubytki z filtrów raczej są spowodowane wypłukiwaniem złoża zbyt silnym strumieniem lub awarią dysz.

Maciej Pero
04-05-2015, 22:09
Proponowane przez nas rozwiązanie bazuje na złożach Ironit i Defeman. Jedną z sześciu składowych złoża Ironit jest złoże piaskowe. Zadaniem złoża Ironit jest usunięcie żelaza (którego mamy w tym przypadku w wodzie surowej 0,66 mgFe/l), nieznaczne podniesienie odczynu pH wody, aby zwiększyć szybkość utleniania manganu i częściowe usunięcie manganu. Tak prawie już oczyszczona woda wpływa na złoże złoże Defeman w celu eliminacji pozostałego manganu (manganu w wodzie surowej w tym przypadku mamy 0,15 mgMn/l, a po złożu Ironit będzie go jedynie 0,05-0,10 mgMn/l). Po przepłynięciu przez złoże Defeman tak przygotowanej wody, wartość manganu nie wyniesie więcej niż 0,02-0,03 mg/l, a najprawdopodobniej będzie poniżej 0,02 mgMn/l, co daje użytkownikowi wysokiej jakości wodę uzdatnioną. Po prostu taka kombinacja złóż umożliwia dużą skuteczność usuwania żelaza i manganu.


Proszę to powiedzieć zakładom wodociągów, które co kilka lat regularnie uzupełniają złoże.

Witam,
Jeśli chodzi o żelazo i mangan to jak piszecie irinit defeman poradzi sobie bezproblemowo natomiast moje pytanie co z zapachem siarkowodoru?
Mam liczyć i się modlić że napowietrzanie pomoże? Jak już napisałem zapach wody jest dla mnie nie do przyjęcia i to jest główny problem a za bardzo gwarancji pozbycia się siarkowodoru nie dostałem w żadnym waszym wpisie.

qbek17
04-05-2015, 22:45
Witam,
Jeśli chodzi o żelazo i mangan to jak piszecie irinit defeman poradzi sobie bezproblemowo natomiast moje pytanie co z zapachem siarkowodoru?
Mam liczyć i się modlić że napowietrzanie pomoże? Jak już napisałem zapach wody jest dla mnie nie do przyjęcia i to jest główny problem a za bardzo gwarancji pozbycia się siarkowodoru nie dostałem w żadnym waszym wpisie.
Siarkowodór można usuwać przez napowietrzanie i/lub na złożach katalitycznych gdzie będzie utleniany. Zejście do poziomu niewyczuwalnego jest "prawie pewne" w takim układzie. Chociaż "prawie" może robić różnicę :)

KLARSAN
05-05-2015, 10:12
Witam jeszcze raz ja posiadam dokładniejsze wyniki. Zalezy mi na konkretnej wycenie i szukam firmy ktora wykona usługe w małopolsce.


Fe= 0,3 mg/l (0,2)
Mn=0,292mg/l (0,05)
twardosc Hd16
pH 7,8
NH4<0,1 mg/l (0,5)
SiO2=5mg/l
przewodnosc 377,50us/cm2

Dom 4-5 osob, podłaczony do kanalizacji ,posiadam zbiornik przeponowy 150 l.Nie mam pojecia jaka mam pompe głebinowa;) Woda posiada specyficzny zapach,szczegolnie ciepła. Głebokosc studni 11 m.

Proponowane rozwiązanie:

1. Filtr mechaniczny NW 25
2. Jonowymiennik 12x48
3. Kolumna węglowa 10x44
4. Atlas Filtri Master BX 20 z wkładem sznurkowym

Filtr mechaniczny Cintropur NW 25 wykorzystując specjalne rękawy filtracyjne usuwa z wody wszelkie osady (piasek, rdzę, muł, cząstki korozji). Filtr Cintropur NW 25 przystosowany jest do zastosowań domowych.

Jonowymiennik AM 1248 CI działa w oparciu o wysokiej jakości złoże (żywicę jonowymienną) renomowanych producentów. Profesjonalny sterownik zapewnia bezobsługową pracę urządzenia. Urządzenie wymaga przerwy w uzdatnianiu wody na regenerację złoża ( około 2 godzin ), w przypadku Twojej wody regeneracja będzie odbywać się po przepłynięciu około 4 m3 wody. Godzinę regeneracji możemy ustawić w okresie braku lub najmniejszego poboru wody.

Głowica sterująca Clack CI z funkcjami diagnostycznymi i historią pracy przeprowadza regenerację kolumny z żywicą po przepływie określonej ilości wody.

Filtr mechaniczny Atlas Master z wkładem sznurkowym montowany jest w celu zabezpieczenia instalacji przed ewentualnym pyłem z filtra węglowego. Wymianę wkładu przeprowadza się okresowo, co trzy miesiące.

KLARSAN
05-05-2015, 11:46
Witam,
Jeśli chodzi o żelazo i mangan to jak piszecie irinit defeman poradzi sobie bezproblemowo natomiast moje pytanie co z zapachem siarkowodoru?
Mam liczyć i się modlić że napowietrzanie pomoże? Jak już napisałem zapach wody jest dla mnie nie do przyjęcia i to jest główny problem a za bardzo gwarancji pozbycia się siarkowodoru nie dostałem w żadnym waszym wpisie.

Przy zastosowaniu tych złóż w połączeniu ze zbiornikiem hydroforowym bezprzeponowym (najlepiej 300 l) i napowietrzaniem (zwężka inżektorowa lub sprężarka) GWARANTUJEMY usunięcie zapachu siarkowodoru.

Maciej Pero
05-05-2015, 15:38
Przy zastosowaniu tych złóż w połączeniu ze zbiornikiem hydroforowym bezprzeponowym (najlepiej 300 l) i napowietrzaniem (zwężka inżektorowa lub sprężarka) GWARANTUJEMY usunięcie zapachu siarkowodoru.

Dziękuje bardzo za pomoc w dobraniu urządzeń oraz gwarancję ich działania. Zgłoszę się do Państwa firmy po ofertę.

K2
06-05-2015, 10:02
Proszę o radę bardziej zorientowanych forumowiczów.
Po długich poszukiwaniach okazuje się, że 90 % zmiękczaczy w ofercie w mojej okolicy to chińszczyzna albo składaki.
Tych grup wolałbym uniknąć.
Stanęło na wyborze między dwoma urządzeniami (podobno lepszymi jakościowo) tj.
Ecowater ESM 18 lub ERIE Slimline ECO+ 24.
Cena urządzeń z montażem +/- 3000

Czy faktycznie są to dobre urządzenia? Czy jest lepsza opcja w tej cenie? rodzina 2 + 2

KLARSAN
06-05-2015, 10:29
Proszę o radę bardziej zorientowanych forumowiczów.
Po długich poszukiwaniach okazuje się, że 90 % zmiękczaczy w ofercie w mojej okolicy to chińszczyzna albo składaki.
Tych grup wolałbym uniknąć.
Stanęło na wyborze między dwoma urządzeniami (podobno lepszymi jakościowo) tj.
Ecowater ESM 18 lub ERIE Slimline ECO+ 24.
Cena urządzeń z montażem +/- 3000

Czy faktycznie są to dobre urządzenia? Czy jest lepsza opcja w tej cenie? rodzina 2 + 2

O jakiej okolicy mówisz :)? Co nazywasz składakami? Zmiękczacze dwuczęściowe?

KLARSAN
06-05-2015, 10:35
Dziękuje bardzo za pomoc w dobraniu urządzeń oraz gwarancję ich działania. Zgłoszę się do Państwa firmy po ofertę.

Zapraszamy :)

K2
06-05-2015, 10:43
O jakiej okolicy mówisz :)? Co nazywasz składakami? Zmiękczacze dwuczęściowe?

Chodzi mi o zmiękczacze składane z różnych części - złoże, obudowa, głowica itp. (na których się nie znam) przez polskie firmy i sprzedawane w okolicach 2000 zł.
Wyglądają podobnie, parametry maja podobne (tyle mówią liczby) .
Dla laika takiego jak ja znalezienie w tym gąszczu czegoś wartościowego jest dość trudne.

Jastrząb
06-05-2015, 13:27
Chodzi mi o zmiękczacze składane z różnych części - złoże, obudowa, głowica itp. (na których się nie znam) przez polskie firmy i sprzedawane w okolicach 2000 zł.
Wyglądają podobnie, parametry maja podobne (tyle mówią liczby) .
Dla laika takiego jak ja znalezienie w tym gąszczu czegoś wartościowego jest dość trudne.

Kazdy zmiekczacz jest skladany z roznych czesci, tych ktore wyminiles. Zazwyczaj firmy nie produkuja wlasnymi silami zloza i glowicy. Glowice robia wyspecjalizowane firmy, zlozna inne wyspecjalizowane firmy. Kazdy taki filtr jest w tym sensie skladakiem.

Roznica o ktorej piszesz sprowadza sie do tego. ze maly producent, lokalna firma, podaje z jakich konkretnie komponentow zlozony jest filtr, (co mozna np tutaj zweryfikowac czy sa to dobre komponenty) lub duza firma wklada do srodka cos, nie mowi co i wali na obudowe ladna naklejke ze swoim logo jakby to miala byc gwarancja dobrej jakosci.
A niestety taka naklejka nie gwarantuje niczego! Taka naklejka to czysty marketing. Tak to i wiessmann potrafi filtr zrobic, tylko ze z wiessmana to jrst tam wlasnie naklejka i kupa marketingu podnoszacego wartosc sprzetu o 50%.

Twoj wybor. Gaszcz informacji to weryfikowanie 2 komponentow glownie. Zloza i glowicy. To nie samochod zbudowany ze sryliona elementow.

K2
06-05-2015, 16:07
Co więc kupić, żeby nie wtopić?
Z firm sprzedających każdy twierdzi, że jego jest najlepsze.
Jakie złoże, jaka głowica?
Czy parametry ekonomiczne (zużycie wody i soli) to tylko marketing a wszystkie zużywają podobnie?

qbek17
06-05-2015, 18:40
Co więc kupić, żeby nie wtopić?
Z firm sprzedających każdy twierdzi, że jego jest najlepsze.
Jakie złoże, jaka głowica?
Czy parametry ekonomiczne (zużycie wody i soli) to tylko marketing a wszystkie zużywają podobnie?
Dobre głowice to Clack, Fleck, Autotrol (najlepiej wersje objętościowe, mogą być z mieszaczem (mixingiem), opcjonalnie też z regeneracją przeciwprądową (upflow)).
Dobre złoża to jonity producentów: Lewatit, Dow, ewentualnie ujdzie też Purolite. Najlepiej żeby złoże było monosferyczne (jednorodne).

Zużycie wody i soli zależy od ustawień głowicy (czyli pośrednio od typu i ilości złoża). Zazwyczaj są to wartości bardzo zbliżone i nie ma co liczyć, że jakiś model zmiękczacza będzie zużywał o 50% mniej wody i soli od innych. Oczywiście przy założeniu, że są w podobnym rozmiarze i o tych samych funkcjach.

K2
06-05-2015, 20:13
Dzięki wielkie za konkretną odpowiedź (bez podpowiedzi jak na większości forów, że najlepiej kupić Denver 30 ;) )

qbek17
06-05-2015, 20:49
Trzeba przyznać, że machina reklamowa dotarła do "branży zmiękczaczy" chyba dopiero z pierwszymi kontenerami Denverów :)

Grzegorzyk
08-05-2015, 12:21
Wystarczy chwilę poszukać http://allegro.pl/show_item.php?item=5236354171 :)

Ale co po takim systemie jak to nie ma nawet mineralizatora więc woda się nie nadaje do picia bo jest pozbawiona wszystkiego po filtracji?
Tak jakby pic wodę destylowaną.

poltowski2000
11-05-2015, 17:57
witam kolegów,
mam własne ujęcie wody i wiadomo w wodzie jest dużo żelaza i manganu. zamierzam coś z tym zrobić bo zaczyna mi to dokuczać. ostatnio wpadłem na zmiękczacz wody cosmowater home22. czy to urządzenie da radę oczyścić wodę z własnego ujęcia? czy jednak nie zawracać sobie tą zabawką głowy i iść w stroną napowietrzenia, wytrącenia żelaza i dobraniu stacji uzdatniania na podstawie wyników badań wody. dodam ,że posiadam pompę głębinową i hydrofor 1000l.

qbek17
11-05-2015, 22:10
A wiesz coś na temat ilości tego żelaza i manganu? Bez badań wody ciężko cokolwiek odpowiedzieć...

poltowski2000
11-05-2015, 22:19
A wiesz coś na temat ilości tego żelaza i manganu? Bez badań wody ciężko cokolwiek odpowiedzieć...

zgadywać nie będę , ale zakładam że jest sporo. duży zbiornik hydroforowy trochę pomaga , no ale tylko trochę , resztę mam w herbacie. zacznę od badania wody i wtedy będzie można zacząć konkretnie rozmawiać. pozdrawiam

KLJMB
12-05-2015, 20:51
Witam,

Mam następujące wyniki badań wody:

Utlenialność 1,44 norma 5
Twardość 176 norma 500
Amoniak 0,65 norma 0,50
Azotyny 0,007 norma 0,50
Azotany <50 norma 50
Chlorki <5 norma 250
Żelazo 1118 norma 200
Mangan 132 norma 50
ph 7,6 norma 6,5-9,5

Czy ktoś może mi doradzić najskuteczniejszą metodę uzdatnienia? Szukam skutecznego rozwiązania, a niekoniecznie najtańszego. Martwi mnie tak wysoki poziom żelaza ...

qbek17
13-05-2015, 11:12
Czy ktoś może mi doradzić najskuteczniejszą metodę uzdatnienia? Szukam skutecznego rozwiązania, a niekoniecznie najtańszego. Martwi mnie tak wysoki poziom żelaza ...
Standardowe rozwiązanie na taką wodę to napowietrzanie, zbiornik hydroforowy z poduszką powietrzną, (ewentualnie filtr wstępny) i odżelaziacz.
Napowietrzanie możesz zrobić przez zwężkę lub sprężarkę. Zbiornik hydroforowy powinien być wyposażony w dyszę rozbryzgową i automatyczny odpowietrznik. Odżelaziacz to największy temat do wyboru - może być wypełniony różnymi złożami o różnych wymaganiach co do płukania (czyli pompa) lub regeneracji (np. regeneracja chemiczna). Od typu regeneracji zależy też co możesz zrobić ze ściekami.
Żeby dobrać rozmiar odżelaziacza trzeba znać (chociaż w przybliżeniu) przepływy i zużycie wody.

KLARSAN
14-05-2015, 08:28
zgadywać nie będę , ale zakładam że jest sporo. duży zbiornik hydroforowy trochę pomaga , no ale tylko trochę , resztę mam w herbacie. zacznę od badania wody i wtedy będzie można zacząć konkretnie rozmawiać. pozdrawiam

Ciężko dobrać cokolwiek w oparciu o "założenia". Wyślij do nas wodę, zbadamy i zaproponujemy rozwiązanie :)

pstr
14-05-2015, 08:50
Hej,
Mam jeszcze jedno pytanie, mam do zamontowania, zmiękczacz, filtr narurowy, reduktor ciśnienia. W jakiej kolejności je montować ?
reduktor -> filtr -> zmiękczacz czy filtr -> zmiękczacz -> reduktor ?
I jeszcze pytanie odnośnie filtra narurowego, Cintropur czy Hydra ? Jeżeli Hydra to czy 90 mikronów jest wystarczające przed zmiękczaczem (woda z wodociągów) ?

Marczak
14-05-2015, 09:21
Hej,
Mam jeszcze jedno pytanie, mam do zamontowania, zmiękczacz, filtr narurowy, reduktor ciśnienia. W jakiej kolejności je montować ?
reduktor -> filtr -> zmiękczacz czy filtr -> zmiękczacz -> reduktor ?
I jeszcze pytanie odnośnie filtra narurowego, Cintropur czy Hydra ? Jeżeli Hydra to czy 90 mikronów jest wystarczające przed zmiękczaczem (woda z wodociągów) ?

1. Reduktor ciśnienia
2. Filtr
3. Zmiękczacz

Hydra - ma płukanie wsteczne wkładu. Zaoszczędzisz na wymianie. 90 mikronów wystarczy.

qbek17
14-05-2015, 09:33
Hydra - ma płukanie wsteczne wkładu. Zaoszczędzisz na wymianie. 90 mikronów wystarczy.
Cintropur może mieć spłukiwanie wkładu... zależnie od wersji.

pstr
14-05-2015, 09:35
Dzięki,
A gdyby reduktor montować za zmiękczaczem/filtrem to nie będzie tak, że będę w stanie uzyskać większy przepływ chwilowy bo woda podawana na zmiękczacz/filtr będzie pod większym ciśnieniem ?

qbek17
14-05-2015, 09:47
Dzięki,
A gdyby reduktor montować za zmiękczaczem/filtrem to nie będzie tak, że będę w stanie uzyskać większy przepływ chwilowy bo woda podawana na zmiękczacz/filtr będzie pod większym ciśnieniem ?
Ale po co Ci większy przepływ? Chodzi o to żeby przepływ przez filtr był jak najniższy - wtedy filtr daje najlepsze efekty.

pstr
14-05-2015, 09:49
Ale po co Ci większy przepływ? Chodzi o to żeby przepływ przez filtr był jak najniższy - wtedy filtr daje najlepsze efekty.

No właśnie nie byłem pewien mojego rozumowania, dzięki za sprostowanie.

poltowski2000
14-05-2015, 19:42
Ciężko dobrać cokolwiek w oparciu o "założenia". Wyślij do nas wodę, zbadamy i zaproponujemy rozwiązanie :)

kompleksowo, jestem zainteresowany. poproszę o więcej info na priva.

KLJMB
17-05-2015, 22:03
Odżelaziacz to największy temat do wyboru - może być wypełniony różnymi złożami o różnych wymaganiach co do płukania (czyli pompa) lub regeneracji (np. regeneracja chemiczna). Od typu regeneracji zależy też co możesz zrobić ze ściekami.
Żeby dobrać rozmiar odżelaziacza trzeba znać (chociaż w przybliżeniu) przepływy i zużycie wody.

Pojawiło się kilka pomysłów i chciałbym prosić o pomoc - który wg Was jest najrozsądniejszy:

1. Odżelaziacz/odmanganiacz OPTIMO 130 na złożu Greensand-1 100kg + złoże po podwyższenia pH Calcite oraz urządzenie multifunkcyjne EKO-OPTIMA 30/C 742 na złoży Crystal Right 100 - 28,3 litra

2. Złoże ecomix jako bardziej uniwersalna alternatywa dla powyższych

3. Złoże multimedialne WGTT10EACM od firmy WIGO

Ścieki odprowadzane są do szamba, a zużycie typowe dla 5-osobowej rodziny.

Będę wdzięczny za wszelkie przemyślenia.

qbek17
18-05-2015, 04:23
Pojawiło się kilka pomysłów i chciałbym prosić o pomoc - który wg Was jest najrozsądniejszy:

1. Odżelaziacz/odmanganiacz OPTIMO 130 na złożu Greensand-1 100kg + złoże po podwyższenia pH Calcite oraz urządzenie multifunkcyjne EKO-OPTIMA 30/C 742 na złoży Crystal Right 100 - 28,3 litra
Regeneracja chemiczna byłaby rozwiązaniem jeśli nie można napowietrzać wody (nie napisałeś jaki masz hydrofor i pompę). Nie rozumiem po co podwyższać pH skoro jest ono optymalne (pH=7,6). Do tego kolejny filtr z Crystal Right'em... jak dla mnie ktoś ma fantazję.


2. Złoże ecomix jako bardziej uniwersalna alternatywa dla powyższych
Złoże Ecomix nie rusza amoniaku, więc nie do końca będzie "bardziej uniwersalne". Jeśli już iść w jednostopniowe złoże wielofunkcyjne to albo wspomniany wyżej CR100 albo AquaMulti. W każdym przypadku masz wodę zmiękczoną do zera.


3. Złoże multimedialne WGTT10EACM od firmy WIGO
Nie znam takiego złoża (google też nie zna) więc ciężko powiedzieć coś na ten temat.

Podsumowując jeśli chcesz mieć wodę zmiękczoną to możesz pójść w złoża wielofunkcyjne (wtedy masz regenerację solanką).
Jeśli nie chcesz zmiękczać wody i nie możesz jej napowietrzać to możesz zastosować odżelaziacz z Greensandem.

KLJMB
18-05-2015, 05:48
Nie rozumiem po co podwyższać pH skoro jest ono optymalne (pH=7,6). Do tego kolejny filtr z Crystal Right'em... jak dla mnie ktoś ma fantazję.

Jak ja rozumiem, w tej opcji chodziło o to, że CR-100 ma wyeliminować amoniak, a podwyższenie pH ma w tym pomóc.



Złoże Ecomix nie rusza amoniaku, więc nie do końca będzie "bardziej uniwersalne".

Na stronie Polaqua jest informacja, że "ECOMIX® A usuwa twardość, żelazo, mangan, jon amonowy, zanieczyszczenia organiczne". Czy to tylko reklama i pobożne życzenia?


Podsumowując jeśli chcesz mieć wodę zmiękczoną to możesz pójść w złoża wielofunkcyjne (wtedy masz regenerację solanką).
Jeśli nie chcesz zmiękczać wody i nie możesz jej napowietrzać to możesz zastosować odżelaziacz z Greensandem.

Jak zatem nie zmiękczyć wody do zera i usunąć amoniak? Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

qbek17
18-05-2015, 06:36
Jak ja rozumiem, w tej opcji chodziło o to, że CR-100 ma wyeliminować amoniak, a podwyższenie pH ma w tym pomóc.
CR100 działa od pH=5,7 - nie ma potrzeby podwyższać.
Poza tym warunkami do pracy złoża Calcite jest pH 5-7 więc przy Twoim pH to złoże praktycznie nic nie zmieni.



Na stronie Polaqua jest informacja, że "ECOMIX® A usuwa twardość, żelazo, mangan, jon amonowy, zanieczyszczenia organiczne". Czy to tylko reklama i pobożne życzenia?
W składzie Ecomixu nie ma składnika odpowiedzialnego za usuwanie jonu amonowego. To nie znaczy, że nie będzie on zmniejszony niejako "przy okazji" :) Może się trochę rozpędziłem z tym stwierdzeniem, że nie ruszy amoniaku... trochę go ruszy, ale nie jest to jego główne zadanie.


Jak zatem nie zmiękczyć wody do zera i usunąć amoniak? Czy jest na to jakieś rozwiązanie?
Napowietrzanie? Ale tu znów wracamy do tego, że nie podałeś informacji o hydroforze, pompie itp.

PS. Ewentualnie osobny filtr z zeolitem...

pstr
18-05-2015, 07:04
Hej,
U sąsiada po pół miesiąca delikatnego zużycia wody (jeszcze tam nie mieszka) filtr sznurkowy jest cały pomarańczowy.
Nie zdążyłem jeszcze zakupić zmiękczacza (twardość 405 mg/l - woda z wodociągów).
Teraz zastanawiam się czy nie lepszym pomysłem będzie zakup jakiegoś złoża wielofunkcyjnego, jakie dodatkowe badania (im mniej tym taniej) oprócz twardości wykonać, żeby określić czy CR-100 albo ecomix nie jest lepszym wyborem niż samo złoże zmiękczające ?

qbek17
18-05-2015, 07:19
Hej,
U sąsiada po pół miesiąca delikatnego zużycia wody (jeszcze tam nie mieszka) filtr sznurkowy jest cały pomarańczowy.
Nie zdążyłem jeszcze zakupić zmiękczacza (twardość 405 mg/l - woda z wodociągów).
Teraz zastanawiam się czy nie lepszym pomysłem będzie zakup jakiegoś złoża wielofunkcyjnego, jakie dodatkowe badania (im mniej tym taniej) oprócz twardości wykonać, żeby określić czy CR-100 albo ecomix nie jest lepszym wyborem niż samo złoże zmiękczające ?
Możesz zbadać żelazo, mangan, pH... ale jak to woda wodociągowa to powinno to wszystko być w normie. Może jakieś osady z rur się na filtrze zbierają?
Jeśli to osady to każdy filtr mechaniczny (sznurkowy, piankowy, czy też każde złoże) będzie to zatrzymywał. Złoże wielofunkcyjne z założenia działa na związki rozpuszczone w wodzie.

pstr
18-05-2015, 07:28
Możesz zbadać żelazo, mangan, pH... ale jak to woda wodociągowa to powinno to wszystko być w normie. Może jakieś osady z rur się na filtrze zbierają?
Jeśli to osady to każdy filtr mechaniczny (sznurkowy, piankowy, czy też każde złoże) będzie to zatrzymywał. Złoże wielofunkcyjne z założenia działa na związki rozpuszczone w wodzie.

No właśnie to takie wróżenie z fusów (dosłownie), dlatego zrobię te dodatkowe badania.

KLARSAN
18-05-2015, 12:08
No właśnie to takie wróżenie z fusów (dosłownie), dlatego zrobię te dodatkowe badania.

Wróżenie z fusów (w wodzie) kończy się w momencie gdy wchodzi analiza fizykochemiczna :)

KLJMB
18-05-2015, 12:16
Napowietrzanie? Ale tu znów wracamy do tego, że nie podałeś informacji o hydroforze, pompie itp.

Dzięki.
Pompa jest Grundfos SQ 3-55, hydrofor przeponowy z gumowym workiem 150l i brak miejsca na ocynkowany zbiornik 300l.

Wydaj mi się, że zmierzamy w opcję 1:



1. Odżelaziacz/odmanganiacz OPTIMO 130 na złożu Greensand-1 100kg + złoże po podwyższenia pH Calcite oraz urządzenie multifunkcyjne EKO-OPTIMA 30/C 742 na złoży Crystal Right 100 - 28,3 litra

ewentualnie bez poprawiania pH, czyli bez Calcite.

Czy taka opcja ma sens? I czy ona nie zredukuje twardości do zera i poradzi sobie z amoniakiem (poprzez dodanie CR-100)?

qbek17
18-05-2015, 12:32
Dzięki.
Pompa jest Grundfos SQ 3-55, hydrofor przeponowy z gumowym workiem 150l i brak miejsca na ocynkowany zbiornik 300l.
OK. Czyli bez napowietrzania.


Wydaj mi się, że zmierzamy w opcję 1 ... ewentualnie bez poprawiania pH, czyli bez Calcite.

Czy taka opcja ma sens? I czy ona nie zredukuje twardości do zera i poradzi sobie z amoniakiem (poprzez dodanie CR-100)?
Jeśli postawisz filtr z CR100/Ecomix/AquaMulti to w pierwszej kolejności usuniesz twardość, a następnie żelazo, mangan i amoniak. I taki jeden filtr powinien sobie poradzić (przy odpowiednio dobranym rozmiarze).
Jeśli postawisz filtr z Greensandem to usunie on żelazo i mangan, a twardość pozostanie bez zmian. Jon amonowy też raczej nie zmieni wartości (ale z drugiej strony przekroczenie normy o 0,1 mg/l to nie tragedia i może się to mieścić w granicy błędu pomiarowego... nie musisz z tego powodu stawiać osobnego filtra - no chyba, że chcesz).

DjDario
19-05-2015, 07:34
Drodzy specjaliści forumowicze :) Mam istotne pytanie, ale zanim je zadam przypomnę tylko krótko, iż mam studnię wierconą ~17 m, w niej wisi pompa IBO SCM 3/18 1500 W na głębokości ok. 13-14 m, hydrofor 300 l bez przepony, zbiornik 12x52 + głowica Clack CI + złoże Pyrolox (mój główny problem to żelazo ok. 5 mg/l). I tutaj jest OK.
Natomiast tuż za odżelaziaczem, woda do domu przechodzi jeszcze przez filtr Cintropur NW25. Testowałem wkłady filtracyjne 25 i 50 mikronów, które to niestety bardzo szybko zapychają się drobnym mułem (jest to zauważalne zwłaszcza po regeneracji odżelaziacza). To pewnie wina niedokładnie wykonanej studni - początku pompowania pompa zasysa zawsze drobny jak pył szary muł. Po chwili leci już woda czysta, i tak jest cały czas. I tutaj rodzi się pytanie czy mogę sobie jakoś z tym poradzić? Czy może istnieje jakiś filtr który skutecznie wychwyci muł? Boję się też żeby ten muł nie zabił złoża w odżelaziaczu. Czy myślicie że nic tutaj nie pomoże i trzeba będzie robić nową studnię? Mam jeszcze cichą nadzieję, że jak w lipcu zamieszkamy w nowym domu i częsciej będziemy korzystać z wody to może sytuacja nieco się poprawi...

qbek17
19-05-2015, 08:21
Odżelaziacz powinien zatrzymać ten muł i w czasie płukania wstecznego się z niego oczyścić.
Jeśli muł za odżelaziaczem pojawia się tylko po regeneracji to by się zgadzało bo płukanie jest wodą surową.

DjDario
20-05-2015, 08:53
OK dziękuję za odpowiedź. A czy jest tu ktoś kto ma u siebie napowietrzanie zrealizowane w oparciu o kompresor a nie inżektor? Jeśli tak to proszę poradzić jaki kompresorem najlepiej zastosować? Chodzi mi tu głownie jaką ma mieć wydajność. Dobrze gdyby był możliwe cichy, tak by nie budził nas w nocy :) Możecie coś polecić sprawdzonego?

Jastrząb
20-05-2015, 09:42
OK dziękuję za odpowiedź. A czy jest tu ktoś kto ma u siebie napowietrzanie zrealizowane w oparciu o kompresor a nie inżektor? Jeśli tak to proszę poradzić jaki kompresorem najlepiej zastosować? Chodzi mi tu głownie jaką ma mieć wydajność. Dobrze gdyby był możliwe cichy, tak by nie budził nas w nocy :) Możecie coś polecić sprawdzonego?
Przede wszystkim musi to byc kompresor bez olejowy, z oczywistych powodow zeby sie rzeczony olej nie przedostawal do wody.
Wydajnosci nigdy nie dobierzesz idealnie. Hydrofor zawsze bedzie musial byc uzbrojony w odpoiwietrznik automatyczny. Czyli ladujesz powietrza wiecej niz potrzeba, nadmiar sobie ucieka. Zeby Cie nie budzial w nocy, ustaw sterownikiem czasowym pace w dzien. Odpowiednio duzy kompresor bedzie potrzebowal naprawde mało czasu, jakies pojedyncze minuty doslownie.
Ja uzywam takiego malenstwa o mocy 50W i jest ustawiony na chyba 10minut dziennie.

http://www.rg-group.com/products?Filter=3620.loa-series/department.compressors-and-vacuum-pumps/product-type.rocking-piston/
Był dorgi, ale jest malutki wiec go mozna schowac gdzies za hydroforem i zapomniec,

marcin

DjDario
20-05-2015, 13:26
Marcin bardzo dziękuję - własnie takiej konkretnej odpowiedzi oczekiwałem ;-) Ale czytając Twoją wypowiedź nasunęło mi się kolejne pytanie: Otóż ja myślałem że taki kompresorek będzie się u mnie załączać automatycznie w momencie jak pompa pracuje i nabija wodę do hydroforu. Pompa się wyłącza, to i kompresor też. A z Twojej wypowiedzi zrozumiałem, że Twój kompresor pracuje tylko 10 min dziennie nabijając powietrze do zbiornika hydroforowego, tak?
Tylko że u mnie pompa włącza się między 2,8 - 3,8 bar (czyli co jakieś 30 litrów zużytej wody), więc aby ją dobrze napowietrzyć myślałem że kompresor musi włączać się tak często jak pompa.

A tego typu kompresorki nadają się do tego celu?
http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/warsztat-i-organizacja/urzadzenia-pneumatyczne/kompresory/kompresor-bezolejowy-stanley-5-l-0-5-km.html
Wiem że aż 90 dB hałasu,ale mogę go zabudować w jakiejś dźwiękochłonnej skrzyni :)

Na allegro jak szukałem kompresora to natknąłem się na urządzenia określane jako "pompa powietrza" . Nie wiem czy to to samo czy jakiś inny wynalazek?
np. http://allegro.pl/pompa-napowietrzacz-kompresor-aco-318-3600l-h-i5347721796.html

Jastrząb
20-05-2015, 21:51
Marcin bardzo dziękuję - własnie takiej konkretnej odpowiedzi oczekiwałem ;-) Ale czytając Twoją wypowiedź nasunęło mi się kolejne pytanie: Otóż ja myślałem że taki kompresorek będzie się u mnie załączać automatycznie w momencie jak pompa pracuje i nabija wodę do hydroforu. Pompa się wyłącza, to i kompresor też. A z Twojej wypowiedzi zrozumiałem, że Twój kompresor pracuje tylko 10 min dziennie nabijając powietrze do zbiornika hydroforowego, tak?
Tylko że u mnie pompa włącza się między 2,8 - 3,8 bar (czyli co jakieś 30 litrów zużytej wody), więc aby ją dobrze napowietrzyć myślałem że kompresor musi włączać się tak często jak pompa.

A tego typu kompresorki nadają się do tego celu?
http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/warsztat-i-organizacja/urzadzenia-pneumatyczne/kompresory/kompresor-bezolejowy-stanley-5-l-0-5-km.html
Wiem że aż 90 dB hałasu,ale mogę go zabudować w jakiejś dźwiękochłonnej skrzyni :)

Na allegro jak szukałem kompresora to natknąłem się na urządzenia określane jako "pompa powietrza" . Nie wiem czy to to samo czy jakiś inny wynalazek?
np. http://allegro.pl/pompa-napowietrzacz-kompresor-aco-318-3600l-h-i5347721796.html
zelazo bedzie mialo dosc tlenu jesli raz na tydzien dopompujesz hydrofor.
pierwszy hydrofor to potwor, 3,5KW mocy. Moj ma 0.05KW mocy!!
Drugi jest dla odmiany za maly - podane jest tam, ze cisnienie max 0,02MPa - czyli 2 atm. Wieksze cisnienie masz w hydroforze wiec taki kompresor NIC nie doda powietrza.

DjDario
21-05-2015, 16:17
Czy w Polsce można gdzieś przez internet zamówić taki lub podobny parametrami kompesorek jak Twój? Szukam wszędzie ale nikt takiego fajnego sprzętu u nas nie oferuje :(
No i zaciekawiło mnie to, że można pompować powietrze tylko np. 10 min/ dziennie i to wystarczy. Ja byłem przekonany że Kompresor musi pompować powietrze jednocześnie w czasie pracy pompy. Ale jeśli tak to nie musi wyglądać to nawet dobrze, bo ograniczę do minimum hałas i czas pracy kompresora. Teraz tylko znaleźć odpowiedni kompresorek. Jak rozumiem wystarczy mi taki co daje ciśnienie do 4 bar? (skoro w hydroforze mam do 3,8 bar) ?

qbek17
21-05-2015, 16:25
Te dwie kwestie są powiązane. Jeśli pompujesz powietrze wtedy kiedy pracuje pompa to możesz potrzebować wyższego ciśnienia na kompresorze. Plusem takiego rozwiązania jest to że możesz tłoczyć w rurę i przez to lepiej wymieszać powietrze z wodą...
Z drugiej strony to co proponuje Jastrząb też może się sprawdzić bo w zbiorniku hydroforowym powinna być dysza rozbryzgowa, która spowoduje wymieszanie wody z powietrzem znajdującym się już w zbiorniku. I wtedy możesz tylko okresowo dopompowywać powietrza do zbiornika.

Jastrząb
21-05-2015, 17:04
Czy w Polsce można gdzieś przez internet zamówić taki lub podobny parametrami kompesorek jak Twój? Szukam wszędzie ale nikt takiego fajnego sprzętu u nas nie oferuje :(
No i zaciekawiło mnie to, że można pompować powietrze tylko np. 10 min/ dziennie i to wystarczy. Ja byłem przekonany że Kompresor musi pompować powietrze jednocześnie w czasie pracy pompy. Ale jeśli tak to nie musi wyglądać to nawet dobrze, bo ograniczę do minimum hałas i czas pracy kompresora. Teraz tylko znaleźć odpowiedni kompresorek. Jak rozumiem wystarczy mi taki co daje ciśnienie do 4 bar? (skoro w hydroforze mam do 3,8 bar) ?
Warto miec troche zapasu na cisnieniu. Bo jak dasz taki co ma w papierach 4atm, to przy cisnieniu 3,8 bedzie mial baaardzo mala wydajnosc.
Oczywiscie mozna zrobic tak, ze pompuje w czasie zalaczenia pompy, nie potrzebujesz wtedy sterownika czasowego. Wszystko zalezy od wielkosci tego kompresora.
Zauzymy ze zuzywam 0,5m3 wody dziennie. Jesli pompa ma wydajnosc 3m3 /h to jest to jakies 10mniut pracy pompy i sprezarki dziennie.
Sterownik czasowy daje CI po prostu wieksza swobode w ustawieniu ile sie toto ma pompowac. Ja zmiejszalem czas pracy kompresora az sie dowiedzialem ile ma czasu pracowac zeby podzuszki powietrznej nie ubywalo. Po czym dalem troche zapasu i tak dziala.

Taka ilosc powietrza w zupelnosci wystarcza do utlenienia zelaza.
Wez pod uwage, ze przy bardzo malym przekroczeniu zelaza, pwioeidzmy 2-3 razy ponad norme, niektorzy wogole wody nie napowietrzaja i dziala. Woda ze studni nie jest zupelnie odtleniona, tego telnu czesto jest tam dosyc zeby zloze katalityczne sobie je wykorzystalo. W profesjonalnych przemyslowych filtrach to sie po prostu mierzy "tlenometrem" zawartosc telnu po filtrze i odpowiednio ustawia przechowywanie wody (czas) oraz stopien napowietrzenia. Inne procesy bowiem tez potrafia tlen zuzywac (bodajze utlenianie azotynow do azotanow (jesli nie pomylilem) co sie odbywa na drodze bakteryjnej i zuzywa duzo tlenu.

Jak wrzucam do googla
woda kompresor bezolejowy napowietrzanie
to pojawia sie troche takich malych kompresorkow.

DjDario
22-05-2015, 07:31
Dziękuję Wam Panowie za oświecenie, zaczynam łapać o co w tym chodzi. Rozwiązanie jakie ma Marcin wydaje mi się optymalne, bo sprężarka nie musi się włączać przy każdym załączeniu pompy, ale u mnie chyba nie zda to egzaminu ponieważ ja dyszę rozbryzgową mam wkręconą z boku zbiornika hydroforowego (czyli tam gdzie wpada do niego woda), a nie od góry gdzie znajduje się poduszka powietrzna. Więc albo musiałbym to przerobić, albo zostawić dyszę jak jest i sprawdzić czy napowietrzanie odbywa się właściwie. Z drugiej strony woda ze studni ma sporo tlenu, jak nalewam do szklanki to widać a nawet słychać jak ulatują maluteńkie bąbelki powietrza więc może takie czasowe dopompowywanie po 10 min / dobę też się u mnie sprawdzi :) No i nie byłoby takiego problemu z hałasem generowanym przez sprężarkę...

I jeszcze jedno: czy przy wyborze kompresora oprócz ciśnienia jakie może dać , muszę też zwracać uwagę na jego wydajność l/min ? Bo znalazłem takiego malucha który daje ciśnienie do 10 bar, ale wydajność 30l/min. Trudno mi ocenić czy to wystarcza przy napowietrzaniu?
http://allegro.pl/show_item.php?item=5314731433
http://allegro.pl/kompresor-mini-sprezarka-pompowania-pilek-4-bar-20-i5331856395.html
Jednak to tak tani sprzęt że pewnie parametry ma mocno naciągane.
Chyba że lepiej pójść w stronę takich bardziej konkretnych urządzeń jak to:
http://allegro.pl/kompresor-senco-mini-sprezarka-areograf-i4866277654.html

Jastrząb
22-05-2015, 08:23
Dysza rozbryzgowa powinna byc od gory, zeby woda wpadaja ca do zbiornika sie faktycznie "rozbryzgiwala" w atmosferze gazowej,
Dysza pod woda, nie ma najmniejszego sensu. bedzie ona rownowazna zwyklej rurze wpadajacej do zbiornika.

Zwroc uwage, ze cisnienie zazwyczaj podaja maksymalne, a "wydajnosci" jest podawana przy braku obciazenia (czyli przy cisnieniu 0).

I jeszcze jedno. Woda nie musi sie koniecznie rozbryzgiwac. Samo przetrzymanie wody w zbiorniku ze sprezonym powietrzem nad nia, powoduje dyfuzje tego gazu do wody. Stad Twoje nagazowanie wody. Dlatego poleca sie mozliwie najwieksze zbiorniki, zeby woda byla w nich stosunkowo dlugo przechowywana celem dobrgo natlenienia. Dodatkowo dlugie przechowywanie wody powoduje, ze czesc zelaza utleni sie juz w zbiorniku, czyli odzelaziacz ma mniej roboty (tylko odfiltrowac zawiesine).

Ciekawostka - to sie dopiero nazywa dysza rozbryzgowa ;-)
http://www.technologia-wody.pl/images/stories/Artykuly/Napowietrzanie_otwarte/otwarte7.jpg

DjDario
24-05-2015, 15:28
Hehe no to wszystko jasne - czeka mnie chyba już siódma przeróbka wody, dysza pójdzie do góry, i woda będzie napowietrzana kompresorkiem. Teraz cały szkopuł aby wreszcie znaleźć jakiś odpowiedni kompresor do tego, bo na razie to błądzę w sieci i niczego nie znajduję. W którym miejscu mogę kompresor podłączyć do zbiornika hydroforowego? (typowy wimest 300l)

sebanrg
26-05-2015, 13:24
Witam. Czytam ten wątek już od kilku dni ale nie mogłem znaleźć żadnego podobnego do mojej sytuacji przypadku. Prosiłbym o pomoc w dobraniu odpowiednich filtrów do wody studziennej głębinowej.
Oto wyniki badania: pH 6,26 żelazo 6845 ug/l mangan 733 ug/l
Reszta mieści się poniżej normy, wię chodzi tylko o żelazo i mangan. Woda będzie przez większośc czasu użytkowana przez 2 osoby, 2-3 razy do roku przez 3-4. Po dotyhczasowej lekturze i problemach kilku tu osób skłaniam się bardziej do zakupu hydrofora 300L i napowietrzacza oraz odpowiedniego filtra ze złożem niewymagającym regeneracji.
Po wysłanych zapytaniach otrzymałem taką oto najbardziej ofertę : Odżelaziacz/odmanganiacz OPTIMO 130(Złoże G-1 – 100 kg, złoże żwirowe 25 kg)Sterowanie GE OSMONICS - USA plus Urządzenie do podwyższenia pH OPTIMOR 100. I teraz moje pytania: czy to złoże będzie w stanie odfiltrować tyle żalaza i manganu na raz oraz czy urządznie do podwyższenia pH jest konieczne a jeżeli tak to czy można samemu sobie to zrobić kupując zbiornik ciśnieniowy i złoże osobno( powinno wyjść taniej z tego co zdążyłem posprawdzać)
Pozdrawiam

qbek17
26-05-2015, 23:04
czy to złoże będzie w stanie odfiltrować tyle żalaza i manganu na raz oraz czy urządznie do podwyższenia pH jest konieczne a jeżeli tak to czy można samemu sobie to zrobić kupując zbiornik ciśnieniowy i złoże osobno( powinno wyjść taniej z tego co zdążyłem posprawdzać)
Gwarancji na to, że taki filtr sobie poradzi w 100% to raczej nie dostaniesz...
Jeśli jednak ma działać to bez podniesienia pH się nie obejdzie. Każdy filtr można sobie zrobić samemu :)

psdart
27-05-2015, 09:36
Witam.

Zobowiązałem się znajomemu przeprowadzić wybór i instalację domowej stacji uzdatniania wody i chciałbym to zrobić możliwie jak najlepiej. Niestety moja wiedza na ten temat jest znikoma a na podstawie zalewu zróżnicowanej informacji jaką znaleźć można w internecie trudno podjąć jakąkolwiek decyzję. Liczę na pomoc i cenne wskazówki doświadczonych użytkowników forum.
Jak do tej pory ustaliłem, dobór urządzenia zależy od parametrów wody. W tym przypadku jest to dom jednorodzinny zasilany wodą z wodociągów i tutaj moje pierwsze pytanie:
Czy mam polegać na wynikach badań jakie podaje Sanepid czy jednak powinienem przeprowadzić dodatkowo własne pomiary. Czy jest możliwe, że taki pomiar próbki wody pobranej z kranu będzie się jakoś znacznie różnił od tego co otrzymam z Sanepidu?

Czy jest ktoś w stanie polecić mi solidnego wykonawcę, który dokonałby przeglądu miejsca montażu, dobrał właściwe urządzenia i dokonał montażu? Dom znajduje się na południu Polski, miejscowość Pilchowice, niedaleko Gliwic.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jastrząb
27-05-2015, 12:31
Witam.

Zobowiązałem się znajomemu przeprowadzić wybór i instalację domowej stacji uzdatniania wody i chciałbym to zrobić możliwie jak najlepiej.

Jak do tej pory ustaliłem, dobór urządzenia zależy od parametrów wody. W tym przypadku jest to dom jednorodzinny zasilany wodą z wodociągów i tutaj moje pierwsze pytanie:
Czy mam polegać na wynikach badań jakie podaje Sanepid czy jednak powinienem przeprowadzić dodatkowo własne pomiary. Czy jest możliwe, że taki pomiar próbki wody pobranej z kranu będzie się jakoś znacznie różnił od tego co otrzymam z Sanepidu?

Czy jest ktoś w stanie polecić mi solidnego wykonawcę, który dokonałby przeglądu miejsca montażu, dobrał właściwe urządzenia i dokonał montażu? Dom znajduje się na południu Polski, miejscowość Pilchowice, niedaleko Gliwic.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dobor stacji uzdatniania nie odbywa sie tylko na podstawie parametrow wody ale przede wszystkim na podstawie decyzji inwestora co by chcial w tej wodzie poprawic, lub raczej co wymaga poprawiania.

Nawet woda spelniajaca normy, moze byc dla konkretnej osoby nieakceptowalna z powodu
- zapachu/smaku bo to rzecz indywidualna
- twardosci pozostawiajacej kamien
Jesli znajomy nie ma do wody zadnych zastrzezen to jest to szukanie dziury w calym. Wiec podstawowe pytanie powinno byc co jest z woda nie tak.

Wyniki podawane przez zaklad wodociagowy nie powinny sie dramatycznie roznic od tego co masz w kranie. Przy czym woda w kranie nie bedzie raczej lepsza niz na starcie w wodociagach.

psdart
27-05-2015, 12:41
Dobor stacji uzdatniania nie odbywa sie tylko na podstawie parametrow wody ale przede wszystkim na podstawie decyzji inwestora co by chcial w tej wodzie poprawic, lub raczej co wymaga poprawiania.

Nawet woda spelniajaca normy, moze byc dla konkretnej osoby nieakceptowalna z powodu
- zapachu/smaku bo to rzecz indywidualna
- twardosci pozostawiajacej kamien
Jesli znajomy nie ma do wody zadnych zastrzezen to jest to szukanie dziury w calym. Wiec podstawowe pytanie powinno byc co jest z woda nie tak.

Wyniki podawane przez zaklad wodociagowy nie powinny sie dramatycznie roznic od tego co masz w kranie. Przy czym woda w kranie nie bedzie raczej lepsza niz na starcie w wodociagach.

Dziękuję za tą sugestię. Zacznę odwywiadu z inwestorem. Nadal jednak jestem zainteresowany przydatnymi wskazówkami co do potencjalnego wykonawcy na moim terenie.

sebanrg
27-05-2015, 13:19
Gwarancji na to, że taki filtr sobie poradzi w 100% to raczej nie dostaniesz...
Jeśli jednak ma działać to bez podniesienia pH się nie obejdzie. Każdy filtr można sobie zrobić samemu :)

Czy to złoże G1 bedzie dobre czy może jakieś inne bardziej by pasowało i jaką wielkość filtra?
Wyczytałem, że przy podnoszeniu pH zwiększa się twardość wody, obecnie twardość mam na poziomie 140 o ile teoretycznie może wzrosnąć twardość po przejściu przez złoże Corosex 38l i o ile podniesie ono wartość pH? Wiem że ciężko dokładnie to obliczyć ale widzę że od dobrych kilku lat zajmujecie się tym tematem więc macie duże doświadczenie w tych sprawach.

Jastrząb
27-05-2015, 14:33
Czy to złoże G1 bedzie dobre czy może jakieś inne bardziej by pasowało i jaką wielkość filtra?
Wyczytałem, że przy podnoszeniu pH zwiększa się twardość wody, obecnie twardość mam na poziomie 140 o ile teoretycznie może wzrosnąć twardość po przejściu przez złoże Corosex 38l i o ile podniesie ono wartość pH? Wiem że ciężko dokładnie to obliczyć ale widzę że od dobrych kilku lat zajmujecie się tym tematem więc macie duże doświadczenie w tych sprawach.
W danej sytuacji, które złoże zadziała najlepiej możesz sie dowiedziec robiac porownanie na tej konkretnej wodzie. Tam zbyt skomplikowana chemia siedzi, zeby sie dało to policzyc na papierze.
Jakkolwiek to jest zloze katalityczne, powinno byc dobrze.
Ilosc zloza. Pewnie nie mniej niz 13" zbiornik bo zelaza sporo. Powinien dac rade zwalszcza po podniesieniu pH.
pH wzrosnie solidnie, strzelam ze w okolice 9 lub wiecej, z tego co kiedys czytalem.
Pamietaj, ze zloze trzeba wyplukac. Czyli nie mozesz bezkarnie go dawac zbyt duzo, jesli pompa nie da rady dostarczyc dosc wody do plukania.
Twardosc nie wzrosnie jakos dramatycznie. Jakies kilka-kilkanasice mg bym liczyl.
Kolejna sprawa, nie wiem w jakim zbiorniku ten corosex bedzie (czyz mozliwoscia jakiegos plukani). Jesli bez plukania to musi byc przed napowietrzaniem, przed hydroforem. Po napowietrzeniu i podniesieniu pH mnostwo zelaza sie utleni i wytraci juz w hydroforze. Jesli maly zbornik z Corosex bedzie za tym, to sie momentalnie zapcha utlenionym zelazem, ktore powinien wylapac glowny odzelaziacz. A jesli to zloze nie bedzie łatwo plukalne to w pare tygodni sie zapcha bo go nie duzo. Glowny odzelaziacz to przy takiej ilosci Fe to nie rzadziej niz co tydzien bym proponowal plukac. Umieszczenie zloza podnoszacego pH przed napowietrzeniem, zminimalizuje i opozni odkladanie sie utlenionego zelaza wlasnie na nim. Warto rozwazyc w takim przypadku wsypanie go to malego zbiornika cisniowego i uzbrojenie go w reczna glowice za 200-300 PLN (pod warunkiem ze taka glowic ma odpowiedni przeplyw do plukania glownego odzelaziacza!!)


marcin

qbek17
27-05-2015, 18:06
Czy to złoże G1 bedzie dobre czy może jakieś inne bardziej by pasowało i jaką wielkość filtra?
Wyczytałem, że przy podnoszeniu pH zwiększa się twardość wody, obecnie twardość mam na poziomie 140 o ile teoretycznie może wzrosnąć twardość po przejściu przez złoże Corosex 38l i o ile podniesie ono wartość pH? Wiem że ciężko dokładnie to obliczyć ale widzę że od dobrych kilku lat zajmujecie się tym tematem więc macie duże doświadczenie w tych sprawach.
Corosex podnosi pH dość wysoko - nawet do 11-12. Wszystko zależy od czasu kontaktu. Im dłuższy (czyli np. po nocy) tym woda ma wyższe pH. Jak przepływ jest szybki i czas kontaktu krótki to pH podniesie się mniej.
Do filtrów domowych stosuje się raczej Calcite/Imerys bo on działa wolniej ale podnosi pH tylko do poziomu 7-8 (nawet po długim czasie kontaktu).
Wszystko zależy od parametrów wody. Możesz poczytać ulotki tych złóż:
http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/corosex_imerys_pl.pdf
http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/corosex_en.pdf
http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/calcite_en.pdf

sebanrg
27-05-2015, 19:24
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Już wiem o co chodzi i co zamawiać. Szkoda że to pH takie niskie i potrzebna jest dodatkowa butla.
Jeszcze jedna sprawa, trochę się pośpieszyłem i przed badaniami wody kupiłem hydrofor z workiem 100l. Jest on teraz używany i tak się zastanawiam w jakiej konfiguracji go połączyć z tym nowym 300l. Czy zaraz za ocynkiem aby zwiększyć ilość wody pompowanej za jednym razem przez pompę oraz wydłużyć czas w którym żelazo będzie się utleniało przed wejściem do filtra, czy też na samym końcu jako bufor wody odfiltrowanej? Szkoda mi się go pozbywać i chciałbym go najlepiej wykorzystać .

Jastrząb
28-05-2015, 07:41
Jeszcze jedna sprawa, trochę się pośpieszyłem i przed badaniami wody kupiłem hydrofor z workiem 100l. Jest on teraz używany i tak się zastanawiam w jakiej konfiguracji go połączyć z tym nowym 300l. Czy zaraz za ocynkiem aby zwiększyć ilość wody pompowanej za jednym razem przez pompę oraz wydłużyć czas w którym żelazo będzie się utleniało przed wejściem do filtra, czy też na samym końcu jako bufor wody odfiltrowanej? Szkoda mi się go pozbywać i chciałbym go najlepiej wykorzystać .
Ja bym go wogole nie stawilal bo wiecej klopotu niz pozytku.

Jesli go postawisz za filtrem, to po wlaczeniu pompy (celem dopelnienia obu zbiornikow) filtrowanie prez filtr bedzie sie odbywalo dosyc szybko, tak szybko jak pompa podaje wode.
Kran czy dwa nie stanaowia tak duzego odbiornika wody jak zbiornik napelniany bez ograniczen przez np calowa rure. To niespecjalnie szczesliwie dla filtra. W sytuacji skrajnej, moze dojsc do zerwania zanieczyszczen zgromadzonych na filtrze i przelezie Ci to do wody uzdatnionej. Jesli ma byc bufor, to miedzy filtrem a buforem musi byc ogranicznik przeplywu, taki jak maksymalna predkosc filtracyjna Twojego filtra. Ma to jedna duza zalete, mozesz sterowac dosyc precyzyjnie predkoscia filtracji i nie przekraczac zalecanej, co moze pomoc usunac duza ilosc zelaza. Ale, moze sie okazac, ze pompowanie bedzie sie odbywac w 2 krokach. Pompa sie wylaczy, a za parnascie sekund, wlaczy znowy bo woda pomalu sobie "przeciurka" do bufora za filtrem i cisnienie w glownym zbiorniku spadnie.

Druga sprawa. Wode napowietrzysz. Nie umiem Ci powidziec, ale obawiam sie ze czesc tego powietrza moze sie pozniej zbierac w worku zbiornika 100L.

qbek17
28-05-2015, 09:02
Jesli go postawisz za filtrem, to po wlaczeniu pompy (celem dopelnienia obu zbiornikow) filtrowanie prez filtr bedzie sie odbywalo dosyc szybko, tak szybko jak pompa podaje wode.
Z tego co zrozumiałem to kolega chce ten zbiornik postawić za filtrem jako dodatkowy do zbiornika bezprzeponowego ustawionego przed filtrem. Jeśli tak to byłoby to hydraulicznie OK. Dasz zawór zwrotny za filtrem i ten ogranicznik (kryzę) na filtrze i możesz mieć bufor wody filtrowanej.
Problemem może być jednak to napowietrzenie wody - prawdopodobnie powietrze będzie się zbierało wewnątrz worka i co jakiś czas będziesz musiał się go pozbyć - nie do końca wiem jak to zrealizować w miarę bezobsługowo.

sebanrg
30-05-2015, 06:34
Z tego co zrozumiałem to kolega chce ten zbiornik postawić za filtrem jako dodatkowy do zbiornika bezprzeponowego ustawionego przed filtrem. Jeśli tak to byłoby to hydraulicznie OK. Dasz zawór zwrotny za filtrem i ten ogranicznik (kryzę) na filtrze i możesz mieć bufor wody filtrowanej.
Problemem może być jednak to napowietrzenie wody - prawdopodobnie powietrze będzie się zbierało wewnątrz worka i co jakiś czas będziesz musiał się go pozbyć - nie do końca wiem jak to zrealizować w miarę bezobsługowo.
Pewnie będzie to działało po odpowiednim ustawieniu hydroforu z workiem tak aby odpowietrzał się grawitacyjnie (do tego muszą być zrobione odpowiednie nachylenia na rurach)
Mam jeszcze kilka pytań: czy 100kg złoża g1 oraz 25kg podsypki ze żwirku wejdzie do filtra 13/54? Taki mi zaoferował sprzedawca a nie mogę znależć na necie info ile tego złożą wagowo i objętościowo powinno być do różnych wielkości filtrów, tej wody dziennie będzie zużywane max 130-180litrów czy mi jest potrzebny takiej wielkości filtr? W ofercie jest zaznaczone, żę niezbędna wydajności pompy do płukania tego złożą to 3,54m3/h a to jest już na granicy tego co moja pompa potrafi.

qbek17
30-05-2015, 22:29
Pewnie będzie to działało po odpowiednim ustawieniu hydroforu z workiem tak aby odpowietrzał się grawitacyjnie (do tego muszą być zrobione odpowiednie nachylenia na rurach)
Nie wiem jak miałoby to działać, ale może o czymś nie wiem... :)


Mam jeszcze kilka pytań: czy 100kg złoża g1 oraz 25kg podsypki ze żwirku wejdzie do filtra 13/54?
Wejdzie - 13x54 ma pojemność ok 103 litry.


Taki mi zaoferował sprzedawca a nie mogę znależć na necie info ile tego złożą wagowo i objętościowo powinno być do różnych wielkości filtrów,
Tu jest karta katalogowa tego złoża: http://www.ecopol.pl/pdf/Karta%20katalogowa%20G-1.pdf
100 kg to około 50 litrów.


tej wody dziennie będzie zużywane max 130-180litrów czy mi jest potrzebny takiej wielkości filtr?
Ten filtr da ok 0,8-0,9 m3/h (według karty katalogowej). To przepływ ciągły czyli możesz tak przez całą dobę filtrować. Ograniczeniem jest to jak szybko chcesz te 130-180 litrów wody zużywać (np. przez godzinę czy przez 10 godzin). Średnio można przyjąć, że jeden kran to ok 5-7 l/min (0,3-0,4 m3/h) więc taki filtr zapewni wodę dla dwóch kranów odkręconych jednocześnie. To nie jest dużo.



W ofercie jest zaznaczone, żę niezbędna wydajności pompy do płukania tego złożą to 3,54m3/h a to jest już na granicy tego co moja pompa potrafi.
Według karty katalogowej potrzebne jest płukanie z przepływem 3,4-5,1 m3/h. Jeśli twoja pompa ma podaną maksymalną wydajność w tych granicach to prawdopodobnie jest za słaba. Musisz wziąć pod uwagę opory i straty ciśnienia. Wtedy może się okazać, że pompa daje jakieś 50 % tego co podają na pudełku... A bez solidnego płukania to złoże nie zadziała.
Druga sprawa to ta dodatkowa kolumna ze złożem do podnoszenia pH. Ona powinna przepuścić taki strumień wody, żeby wypłukać odżelaziacz... więc zazwyczaj jest jeszcze większa.

sebanrg
31-05-2015, 21:08
Ten filtr da ok 0,8-0,9 m3/h (według karty katalogowej). To przepływ ciągły czyli możesz tak przez całą dobę filtrować. Ograniczeniem jest to jak szybko chcesz te 130-180 litrów wody zużywać (np. przez godzinę czy przez 10 godzin). Średnio można przyjąć, że jeden kran to ok 5-7 l/min (0,3-0,4 m3/h) więc taki filtr zapewni wodę dla dwóch kranów odkręconych jednocześnie. To nie jest dużo.

Według karty katalogowej potrzebne jest płukanie z przepływem 3,4-5,1 m3/h. Jeśli twoja pompa ma podaną maksymalną wydajność w tych granicach to prawdopodobnie jest za słaba. Musisz wziąć pod uwagę opory i straty ciśnienia. Wtedy może się okazać, że pompa daje jakieś 50 % tego co podają na pudełku... A bez solidnego płukania to złoże nie zadziała.


W całym domu są dwa krany, wanna i prysznic oraz 2 domowników więc to nie będzie żadnym problemem. Wydajność pompy była mierzona ze stoperem i dużą beczką więc jestem pewien że tyle daje ale tak jak wspomniałeś to jest dolna granica .....




Druga sprawa to ta dodatkowa kolumna ze złożem do podnoszenia pH. Ona powinna przepuścić taki strumień wody, żeby wypłukać odżelaziacz... więc zazwyczaj jest jeszcze większa.


Nie bardzo zrozumiałem to zdanie, pod jakim względem ma być większa????

qbek17
31-05-2015, 22:11
W całym domu są dwa krany, wanna i prysznic oraz 2 domowników więc to nie będzie żadnym problemem.
A nie masz przypadkiem pralki, zmywarki, czy WC?? :)


Nie bardzo zrozumiałem to zdanie, pod jakim względem ma być większa????
W tym sensie, że jej wydajność w czasie pracy musi zapewnić taki przepływ jaki jest potrzebny dla odżelaziacza w czasie płukania.
Chyba że zrobisz bypass i na czas płukania odżelaziacza będziesz brał wodę z pominięciem tej kolumny.

sebanrg
31-05-2015, 23:07
A nie masz przypadkiem pralki, zmywarki, czy WC?? :)


Jasne że jest, ale porobimy sobie specjalne grafiki, kto kiedy i co może zrobić i będziemy się tego stosować :) A tak na serio wiedząc o takim ograniczeniu przy 2 czasami 3 osobach w domu łatwo jest nad tym zapanować, gdzie pralkę i zmywarkę będzie się ustawiało z opóżnionym startem na różne godziny nocne.



W tym sensie, że jej wydajność w czasie pracy musi zapewnić taki przepływ jaki jest potrzebny dla odżelaziacza w czasie płukania.
Chyba że zrobisz bypass i na czas płukania odżelaziacza będziesz brał wodę z pominięciem tej kolumny.

Ok, dzięki. Pomyślę nad bypassem przy tej instalacji. Dobrze, że mogę sobie sam taką instalaję złożyć więc żadne przeróbki nie są mi straszne. Mam nadzieję, że to będzie ładnie śmigało. W ostateczności pozostanie pompa do wymiany na sprawniejszą.

qbek17
31-05-2015, 23:39
Głowice Clack w wyższych wersjach mają możliwość podłączenia automatycznego bypassu. Jest też firmowy zawór przełączający.

kedar14
04-06-2015, 22:53
Witam
Mam kolumnę ze złożem do podnoszenia pH Clack ws ei 616,6 i dziś zauważyłem, że wyświetla ERR 2001. W instrukcji nie ma błędu o takim numerze....
Czy może ktoś wie co to znaczy? po skasowaniu błędu rusza silniczkiem, natomiast ręcznie nie chce rozpocząć regeneracji....

qbek17
05-06-2015, 09:27
Na pewno błąd ma kod 2001, a nie 1002?

kedar14
05-06-2015, 13:06
Tak na przemian wyświetla się err i 2001... co mogę jeszcze sprawdzić?

qbek17
05-06-2015, 14:30
Resetowales plytke (odpinajac kabel od plytki)? blad sie pojawia ponownie?

kedar14
05-06-2015, 15:11
Tak odpinałem kabel od płytki robił się reset, wyświetlała się wersja oprogramowania coś tam silniczek pokręcił i potem od razu wyświetla się błąd.... :(

qbek17
06-06-2015, 08:08
To może być jakiś błąd elektroniki. Najlepiej będzie jak się skontaktujesz z dostawcą. Powinien od ręki wymienić płytkę na nową.

jacek.zoo
06-06-2015, 10:24
To może być jakiś błąd elektroniki. Najlepiej będzie jak się skontaktujesz z dostawcą. Powinien od ręki wymienić płytkę na nową.

hej, mam takie pytanie, na co zwracac uwage przy dobieraniu zmiekczacza?
sprawa wyglada tak, dom parterowy, w tym momencie 3 osoby, a listopadze urodzi sie czwarta. mam wode wodociagowa, do tego studnia wiercona, na ok 10m.
do studni mam hyydrofor na sile, 1,3kw i baniak 100L. badan wody jeszcze nie robiłem ale wiem ze woda jest bardzo twarda i mocno zazelaziona.
na co zwraca uwage przy doborze zmiekczacza? myslalem o viesmann aquamix-n. czy to jest dobry sprzet, czy moze szuakc czegos innego. mam go w bardzo dbrej cenie, datego wokol niego sie krece. woda z hydroforu bedzie szla głownie do podlewania ogrodu, ale czasami rowniez na dom, bo u mnie czesto sa braki w wodociagach, wystarzy burza i siadaja pompy w wodociagach (niech zyje XXI wiek :) )
czy tak dziala taki zmiekczacz jak zrozumialem u sprzedawcy, tzn ustawiam parametry wody jakie maja wyjsc ze zmiekcacza i on sam ustawia odpowiednio do wody która wchodzi do zmiekczacza?

kedar14
06-06-2015, 22:01
To może być jakiś błąd elektroniki. Najlepiej będzie jak się skontaktujesz z dostawcą. Powinien od ręki wymienić płytkę na nową.

Ściągnąłem płytę i silniczek, pokręciłem kólkiem zębatym(ma 4 lata i bardzo lekko chodzi :) ) rozpoczęła się płukanie czyli wszystko ok. Poskładałem całość, skasowałem błąd i zacząłem porównywać ustawienia z instrukcją. w instrukcji czasy w minutach a u mnie 1300 :o poprzestawiałem na 8 i puściłem regeneracje przeleciały przez wyświetlacz 8s :o i cisza strzałka na regen i nic. Wróciłem do czasów etapów regeneracji a tam ustawiony jest SoFT(zmiękczacz) :o zmieniłem na filtr i zaczęło działać. :) rozprogramował sie sterownik? czy tą bateryjkę trzeba wymieniać? I jak ustawić regeneracje? odczyn przed filtrem PH = 6.1, twardość wynosi 129 mg/l CaCO3. złoże Corosex. Proszę informacje jak to ustawić czasowo objętościowo i jakie czasy regeneracji.
Pozdrawiam

qbek17
07-06-2015, 06:43
Kiedyś widziałem rozpiskę błędów jakie mogą być wyświetlane... to były różne zakresy. Teraz już tego nie pamiętam, ale wniosek z tego był taki, że jak się pokazuje kilkukrotnie jakiś błąd, którego opisu nie ma w instrukcji, to nie ma co wnikać tylko wymienić płytkę u producenta. Te błędy mogą oznaczać problemy sprzętowe (np. jakieś błędy pamięci) albo programowe (i może pomóc aktualizacja softu).

Jeśli sterownik teraz ruszył, ale masz dziwne ustawienia to mimo to zwróciłbym się do dostawcy po nową płytkę. Co do samych ustawień to też ciężko powiedzieć co autor miał na myśli - to zależy od wielkości filtra, przepływu, sposobu użytkowania, itd.

qbek17
07-06-2015, 06:51
hej, mam takie pytanie, na co zwracac uwage przy dobieraniu zmiekczacza?
Na twardość, zużycie wody (chwilowe i średnie), na komponenty tego zmiękczacza (głowica, złoże).


sprawa wyglada tak, dom parterowy, w tym momencie 3 osoby, a listopadze urodzi sie czwarta.
Ta informacja tak na prawdę niewiele mówi o zużyciu wody... Masz rachunki za ostatni rok albo dwa? tam będzie zużycie i z tego jakąś średnią wyciągniesz...


mam wode wodociagowa, do tego studnia wiercona, na ok 10m.
Do którego źródła wody ma być zmiękczacz?


do studni mam hyydrofor na sile, 1,3kw i baniak 100L. badan wody jeszcze nie robiłem ale wiem ze woda jest bardzo twarda i mocno zazelaziona.
Ta woda ze studni? Pytanie jak wyżej - czy chcesz uzdatniać wodę ze studni czy z wodociągu?


na co zwraca uwage przy doborze zmiekczacza?
patrz wyżej


myslalem o viesmann aquamix-n. czy to jest dobry sprzet, czy moze szuakc czegos innego. mam go w bardzo dbrej cenie, datego wokol niego sie krece.
To zależy jaką wodę chcesz uzdatnić.


woda z hydroforu bedzie szla głownie do podlewania ogrodu, ale czasami rowniez na dom, bo u mnie czesto sa braki w wodociagach, wystarzy burza i siadaja pompy w wodociagach (niech zyje XXI wiek :) )
Czyli, że chcesz uzdatniać dwie różne wody zależnie od pogody? W takim razie potrzebujesz dwóch różnych filtrów? Wody na ogród się zazwyczaj nie uzdatnia.


czy tak dziala taki zmiekczacz jak zrozumialem u sprzedawcy, tzn ustawiam parametry wody jakie maja wyjsc ze zmiekcacza i on sam ustawia odpowiednio do wody która wchodzi do zmiekczacza?
Albo zmień sprzedawcę albo posłuchaj / poczytaj dokładniej. Żaden zmiękczacz nie jest (przynajmniej na razie) tak inteligentny i uniwersalny, żeby się automatycznie dostosowywać do składu wody :)

jacek.zoo
07-06-2015, 11:25
generalnie na ogrod bez uzdatniania, a na dom uzdatniana raz wodociag raz hyddofor, dwoch zmiekczaczy nie wchodzi w rachube zebym dawal. mysle jak to logicznie rozwiazac. najpierw podlacze hydrofor i dam do badania wode z kranu i hydroforu. na co dac do badania, zelazo, mangan twardosc i cos jeszcze?
zuzycie ciezko mi okreslic bo miesKamy teraz z rodzicami i na 5 osob idzie ok 25m wody. czyli na nas przyjmuje 15-18

kedar14
07-06-2015, 12:42
Co do samych ustawień to też ciężko powiedzieć co autor miał na myśli - to zależy od wielkości filtra, przepływu, sposobu użytkowania, itd.

Napowietrzam wode przez aspirator ze zbiornikiem 300l i odpowietrznikiem. zużycie około 8m3/m-c, przepływy raczej nie są duże(natrysk, krany sprzęt AGD klasy A), Maksymalma wydajność pompy to 170 l/min i 100 przy 3barach, i daje max 5barów, instalator wybrał złoże Corosex zbiornik CN-0948-2.5. instalator się o takie rzeczy nie pytał, tylko ustawił regeneracje czasową... Głowica na razie działa, więc może spróbowałbyś mi doradzić co jaki czas i z jakimi parametrami czasowymi ustawić regeneracje.
Pozdrawiam

jacek.zoo
07-06-2015, 12:53
tak z ciekawosci, po co sie napowietrza wode?

qbek17
07-06-2015, 13:27
Napowietrzam wode przez aspirator ze zbiornikiem 300l i odpowietrznikiem. zużycie około 8m3/m-c, przepływy raczej nie są duże(natrysk, krany sprzęt AGD klasy A), Maksymalma wydajność pompy to 170 l/min i 100 przy 3barach, i daje max 5barów, instalator wybrał złoże Corosex zbiornik CN-0948-2.5. instalator się o takie rzeczy nie pytał, tylko ustawił regeneracje czasową... Głowica na razie działa, więc może spróbowałbyś mi doradzić co jaki czas i z jakimi parametrami czasowymi ustawić regeneracje.
Pozdrawiam
Corosex podnosi pH bardzo szybko i wysoko. Kilka postów wcześniej była o tym rozmowa. Jeśli nie masz dużych przepływów to np. rano możesz mieć wodę o bardzo wysokim pH.
Czy ktoś Ci w ogóle dobrał ten filtr do badań wody? Piszesz, że ma 4 lata - wymieniałeś / uzupełniałeś złoże?
Co do ustawień to proponowałbym co dwa dni zrobić krótkie płukanie, np. Backwash 4-6 min i Rinse 2-4 min.

qbek17
07-06-2015, 13:32
generalnie na ogrod bez uzdatniania, a na dom uzdatniana raz wodociag raz hyddofor, dwoch zmiekczaczy nie wchodzi w rachube zebym dawal. mysle jak to logicznie rozwiazac. najpierw podlacze hydrofor i dam do badania wode z kranu i hydroforu. na co dac do badania, zelazo, mangan twardosc i cos jeszcze?
zuzycie ciezko mi okreslic bo miesKamy teraz z rodzicami i na 5 osob idzie ok 25m wody. czyli na nas przyjmuje 15-18

Woda z wodociągu będzie miała zupełnie inny skład niż ta ze studni. Prawdopodobnie wystarczy do niej zmiękczacz (jeśli w ogóle chcesz wodę zmiękczyć). Za to do wody studziennej możesz potrzebować całego arsenału różnych złóż i filtrów. I twardość raczej nie będzie głównym problemem (a zmiękczacz usuwa tylko twardość).

Zacznij od badań wody (fizykochemiczne i mikrobiologiczne), potem dobieraj filtry.


tak z ciekawosci, po co sie napowietrza wode?
Może być kilka powodów - podniesienie pH, utlenienie zanieczyszczeń (głównie żelaza), usunięcie siarkowodoru czy amoniaku (jeśli są w postaci gazowej), itd.

jacek.zoo
07-06-2015, 14:08
sorki moze za glupie pytania, ale gdzie robisie takie badania? w sanepidzie? jak powiem ze chce wlasnie fizykochemiczne i mikrobilogiczne to beda wiedzieli o co chodzi?

kedar14
07-06-2015, 15:06
Czy ktoś Ci w ogóle dobrał ten filtr do badań wody? Piszesz, że ma 4 lata - wymieniałeś / uzupełniałeś złoże?


Rok temu był instalator, stwierdził, że złoże wygląda dobrze i nie trzeba było dużo dosypać, jego praca trwała 10min a akurat wtedy nie mogłem mu "patrzeć na ręce" jak zszedłem miał już wszystko gotowe, wziął 400PLN i pojechał.... Pamiętam, że jak filtr był nowy to pH dochodziło do 9,5 bo się obawiałem o instalacje z cu. Teraz mierzyłem pH (testerem dla akwarystów ;) ) i w studni ok 6 po napowietrzeniu 6,5 a po filtrze 7.... trochę mało. Mam też 300l zbiornik cwu z cyrkulacją i tam też 7pH. Czy jeśli bym chciał zmienić złoże na Calcite/Imerys zbiornik CN-0948-2.5 mi wystarczy? Czy Calcite/Imerys podnoszą twardość bardziej niż Corosex?

qbek17
07-06-2015, 16:27
sorki moze za glupie pytania, ale gdzie robisie takie badania? w sanepidzie?
W sanepidzie, w prywatnych laboratoriach, na uczelniach, czasami można zrobić w laboratorium przy jakimś większym zakładzie przemysłowym...


jak powiem ze chce wlasnie fizykochemiczne i mikrobilogiczne to beda wiedzieli o co chodzi?
Tak. Fizykochemiczne to zazwyczaj taki zestaw podstawowych 10-14 parametrów. Mikrobiologiczne to już trudniejsza sprawa - to raczej sanepid lub prywatny lab. Musisz mieć do tych badań sterylną butelkę i pobrać próbkę zgodnie z procedurą - zapytaj o to tam gdzie będziesz robił badania.

qbek17
07-06-2015, 16:35
Rok temu był instalator, stwierdził, że złoże wygląda dobrze i nie trzeba było dużo dosypać, jego praca trwała 10min a akurat wtedy nie mogłem mu "patrzeć na ręce" jak zszedłem miał już wszystko gotowe, wziął 400PLN i pojechał....
Zmień instalatora. Kasuje Cię solidnie, a nie robi swojej roboty.

Pamiętam, że jak filtr był nowy to pH dochodziło do 9,5 bo się obawiałem o instalacje z cu. Teraz mierzyłem pH (testerem dla akwarystów ;) ) i w studni ok 6 po napowietrzeniu 6,5 a po filtrze 7.... trochę mało. Mam też 300l zbiornik cwu z cyrkulacją i tam też 7pH. Czy jeśli bym chciał zmienić złoże na Calcite/Imerys zbiornik CN-0948-2.5 mi wystarczy? Czy Calcite/Imerys podnoszą twardość bardziej niż Corosex?
Złoże trzeba czasami wymienić bo przestaje działać już zanim się całkowicie rozpuści - można to stwierdzić właśnie mierząc pH.
Jakbyś chciał wymieniać to może weź mieszankę 50/50 calcite i corosex? Sam calcite podniesie pH do max 7-8 więc nie dużo więcej niż masz teraz.
Czy zbiornik wystarczy to kwestia ile tej wody chcesz uzyskać - od wielkości zbiornika zależy wydajność.
Calcite a pewno podnosi twardość, ale nie sądzę żeby bardziej niż Corosex.

jacek.zoo
07-06-2015, 17:45
qbek17 jeszcze dwa pytania, myslisz ze na moje potrzeby wystarczy butla 100L? nie chce w niej gromadzic uzdatnionej wody, tylko do uzytku domowego, bedzie przed zmiekczaczem. bo sadze ze jak wlacze podlewanie ogrodu to pompa bedzie caly czas chodzila, nie bedzie gromadzic w butli.

i drugie pytanie, bo domyslam sie ze.jestes instalatorem tych cudenkow od wody, dzialasz tylko w okolicach wawy czy dalej tez sie zapuszczasz?

qbek17
07-06-2015, 19:57
Chodzi Ci o hydrofor?
Jak w studni będzie żelazo to może być mało... do tego pytanie czy ma być przeponowy czy nie. Poza tym nie wiem jak chcesz spiąć te dwa układy (wodę miejską i studzienną).

Nie jestem instalatorem :)

jacek.zoo
07-06-2015, 20:14
Chodzi Ci o hydrofor?
Jak w studni będzie żelazo to może być mało... do tego pytanie czy ma być przeponowy czy nie. Poza tym nie wiem jak chcesz spiąć te dwa układy (wodę miejską i studzienną).

Nie jestem instalatorem :)

a co ma zelazo do pojemnosci baniaka?? nie znam sie w ogole, ldatego pytam. kupilem taki zestaw http://allegro.pl/zestaw-hydrofor-mhi-1300inox-400v-zbiornik-100l-om-i5370415990.html z pełna swiadomoscia chinczyka :) tylko jak patrze na butle to nie jest za duza, i mysle ze mogłym wymienic poki nie zamontowana. dlatego pytam, czy zostawic taka czy dac wieksza.

a co spiecia dwoch układów, mam to zrobione tak, jest zasilanie z miasta i obok rura ze studni, mam zaworami tak pomieszane ze moge zamknac miasto i jechac na hydroforze, moge zamknac hydrofor i jechac na miejskim. moge otworzyc miasto na dom a hydrofor na ogrod. generalnie kazda kombinacja jest mozliwa, a tylko to co bedzie szlo na dom, niezaleznie z którego zrodla bedzie szlo przez zmiekczacz. tak to wyglada, co o tym myslisz?

qbek17
07-06-2015, 20:29
Zacząłeś chyba trochę od końca...
Zrób badania tej wody i wtedy się bierz za resztę. Na razie to jest gdybanie i wróżenie "co by było gdyby".

jacek.zoo
07-06-2015, 20:49
troche tak, ale od czegos musialem zaczac, a konkretnie zeby wyciagnac wode ze studni musialem mic hydrofor. ale dobra, niech zostanie ten 100Lbaniak. podlacze to, spuszcze troche wody zeby nie wziac jakiejs zastanej i dam do badan

Po***ni
08-06-2015, 13:53
Witam
Mam dylemat proszę o podpowiedź, czy twardość wody miejskiej na poziomie199 mg CaCO/l jest ok, czy lepiej zmiękczyć?
Wychodzi ok 11 stopni niemieckich.
Część instalacji będzie w miedzi, więc nie może być mniej jak 5 stopni.
Na allegro są zmiękczacze ze złożem purlite 100 o pojemności 40 l głowica clack ws1 ci za 2250 zl z przesylkoą rodzina 4 osobowa zużycie pow 10 m3 miesięcznie

qbek17
08-06-2015, 15:29
Masz w domu jakiś delikatny sprzęt na wodę (np. przepływowe ogrzewacze)? Jeśli nie to tylko kwestia twojego wyboru czy chcesz się pozbyć twardości... Zalety są wszędzie opisane (łatwiejsze sprzątanie, mniej detergentów, itd).

Jeśli jednak się zdecydujesz to przy takim układzie gdzie chcesz się pozbyć tylko 6 dH to taki zmiękczacz jaki podałeś będzie za duży. Optymalnie byłoby mieć ok 10 litrów złoża - czyli maluch. Niestety koszt takiego malucha jest niewiele niższy niż koszt standardowego zmiękczacza bo wszystkie komponenty i tak muszą być - tylko złoża mniej.

KLARSAN
09-06-2015, 11:25
sorki moze za glupie pytania, ale gdzie robisie takie badania? w sanepidzie? jak powiem ze chce wlasnie fizykochemiczne i mikrobilogiczne to beda wiedzieli o co chodzi?
My wykonujemy badanie wody. Możesz przesłać do nas butelkę wypełnioną wodą ze studni.

KLARSAN
09-06-2015, 11:26
Witam
Mam dylemat proszę o podpowiedź, czy twardość wody miejskiej na poziomie199 mg CaCO/l jest ok, czy lepiej zmiękczyć?
Wychodzi ok 11 stopni niemieckich.
Część instalacji będzie w miedzi, więc nie może być mniej jak 5 stopni.
Na allegro są zmiękczacze ze złożem purlite 100 o pojemności 40 l głowica clack ws1 ci za 2250 zl z przesylkoą rodzina 4 osobowa zużycie pow 10 m3 miesięcznie
W zależności od tego, czy Ci przeszkadza ta twardość i czy widzisz pojawiające się osady/zacieki na armaturze... Nie jest to twardość zagrażająca Twojej instalacji wodnej.

Po***ni
09-06-2015, 17:23
Dzięki za odpowiedzi, jeszcze nie mieszkamy.
Zawsze chciałem mieć miękką wodę, tylko zastanawiam się czy jest sens przy tej twardości montować zmiękczacz?

jacek.zoo
09-06-2015, 21:36
do zwyklej butelki po mineralnej? jaki koszt podwojnego badania fizykochemiczengo i mikrobiologicznego, wody z wodociagu i studni

karolek75
10-06-2015, 10:09
Witam wszystkich.

wybaczcie, ale nie mam czasu przedzierac sie przez ten watek. Wyniki badan wody w wodociagach dostepne sa tu:
http://www.gzk-zoledowo.pl/pliki/badania/suwz20150512.pdf
W ciemno zakladalem tylko zmiekczanie zetsawem Flamingo C25 lub C30. Woda idzie do kanalizacji, zuzycie dzienne obecne to ok 300l, spodziewam sie o do 50% wyzszego, ze wzgledu na 3 kobiety i nowe urzadzenie w domu czyli wanna. Na paczatku pewnie nawet wiecej, ale mam nadzieje ze sie ustabilizuje.

Prosze o rade co jest sluszym wyborem.

KLARSAN
10-06-2015, 12:26
do zwyklej butelki po mineralnej? jaki koszt podwojnego badania fizykochemiczengo i mikrobiologicznego, wody z wodociagu i studni

Tak, do zwykłej butelki po mineralnej. Kosz badania fizykochemicznego to 50zł. Bakteriologię zlecamy firmie zewnętrznej ~250zł.

Jastrząb
10-06-2015, 12:31
zuzycie miesieczne obecne to ok 300l, ... 3 kobiety Wacikami sie im kazesz myc?

Jastrząb
10-06-2015, 12:34
Tak, do zwykłej butelki po mineralnej. Kosz badania fizykochemicznego to 50zł. Bakteriologię zlecamy firmie zewnętrznej ~250zł.
Dodaj, ze woda do badania bakteriologicznego nie powinna byc pobrana do pierwsze lepszej butelki, tylko do sterylnej, z zachowaniem odpowiedniego rezimu pobierania probki, z dezynfekcja ujecia/kranu. BO jak nie to sie prawdopodobniej dowiesz za 250PLN co Ci na kranie mieszka.

karolek75
10-06-2015, 13:24
Wacikami sie im kazesz myc?

hehehe poprawilem na dzienne oczywiscie :)

qbek17
10-06-2015, 16:46
Witam wszystkich.

wybaczcie, ale nie mam czasu przedzierac sie przez ten watek. Wyniki badan wody w wodociagach dostepne sa tu:
http://www.gzk-zoledowo.pl/pliki/badania/suwz20150512.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.gzk-zoledowo.pl%2Fpliki%2Fbadania%2Fsuwz20150512.pdf)
W ciemno zakladalem tylko zmiekczanie zetsawem Flamingo C25 lub C30. Woda idzie do kanalizacji, zuzycie dzienne obecne to ok 300l, spodziewam sie o do 50% wyzszego, ze wzgledu na 3 kobiety i nowe urzadzenie w domu czyli wanna. Na paczatku pewnie nawet wiecej, ale mam nadzieje ze sie ustabilizuje.

Prosze o rade co jest sluszym wyborem.
Woda z wodociągów musi spełniać normę, więc nie potrzebujesz żadnych filtrów. Jeśli chcesz zmiękczać wodę to radzę wziąć ten mniejszy zmiękczacz.

karolek75
10-06-2015, 17:30
A jak wypada porównanie Erie Maxima do flamingo?

qbek17
10-06-2015, 19:21
A co chcesz porównywać?
Ja osobiście wolałbym Flamingo z głowicą Clacka.

sebanrg
16-06-2015, 12:31
Witam ponownie ;)
Chciałbym podziękować wszystkim za pomoc w doborze filtra. W tej chwili wszystko ładnie działa bez filtra do podnoszenia pH. Stwierdziłem, że zawsze w razie potrzeby można go dostawić a chciałem zobaczyć jak sam filtr ze złożem g1 będzie się sprawował. Co ciekawe na wyjściu z hydrofora 300l woda ma pH około 7 z groszami (za studnią wachała się w graniach 6,4 - 6,7). Natomiast po wyjściu z filtra w wodzie na podstawie testów akwariowych zawartość żelaza jest minimalna. Zabarwienie jest ledwo co widoczne. Próbowałem szukać testerów na mangan ale z marnym skutkiem a teraz to jest chyba parametr najważniejszy żeby zobaczyć co się tam z nim dzieje. Może jakiś link do sklepu internetowego z przystępnymi cenowo testami na mangan???
Druga sprawa to nie mogę dojść do ładu z inżektorem. Czytałem, że woda potrafi z niego pójść, ale u mnie w ciągu nocy potrafi nakapać tak z pół szklanki!! Zamontowany jest na prostym odcinku z zaworem zwrotnym inżektora skierowanym do góry, obejście jest zrobione z zaworem kulowym. Za inżektorem (jakieś 20cm) a przed wejściem do hydrofora jest kolejny zawór zwrotny. I teraz nie bardzo wiem z czego to kapanie wynika czy też trafił mi się akurat wadliwy model?

krzysiekpppp
17-06-2015, 08:25
Witam
Mam zrobione badania wody i wyniki są :
Fe 7,53
Mn 0,65
Jon amonowy 0.03
Twardość ogólna 104
pH 6,9

Prosiłbym o poradę co kupić aby uzdatnić wodę.

Jastrząb
17-06-2015, 08:49
Witam
Mam zrobione badania wody i wyniki są :
Fe 7,53
Mn 0,65
Jon amonowy 0.03
Twardość ogólna 104
pH 6,9

Prosiłbym o poradę co kupić aby uzdatnić wodę.
Mocna pompę.
Duzy hydrofor bez worka.
Duzy odzelaziacz (> 13 cali)
Jesli po takim zestawie zostanie zelazo a z duzym prawdopodobienstwem mangan, to dodatkowy filtr jonowymienny do usuniecia resztek zelaza i manganu.

jumar70
17-06-2015, 09:20
Dzień dobry!
Poproszę o pomoc w doborze filtra.
Domek letniskowy, studnia głębinowa.
Jon amonowy 5,29 ± 0,93
Żelazo 2068 ± 197
Mangan 1404 ± 61
Azotyny, azotany<0,01
pH 7,3
twardość 16

Pozdrawiam

qbek17
17-06-2015, 10:14
Dzień dobry!
Poproszę o pomoc w doborze filtra.
Domek letniskowy, studnia głębinowa.
Jon amonowy 5,29 ± 0,93
Żelazo 2068 ± 197
Mangan 1404 ± 61
Azotyny, azotany<0,01
pH 7,3
twardość 16

Pozdrawiam
Na domek letniskowy to wyjdzie dość drogo żeby się pozbyć wszystkiego do wartości zgodnych z rozporządzeniami... Chyba, że cena nie gra roli?
Jeśli chcesz "chociaż przybliżyć" jakość tej wody do wody pitnej to dobrze by było zrobić napowietrzanie i duży hydrofor. Po tym odżelaziacz lub złoże wielofunkcyjne do usunięcia "ile się da".

jumar70
18-06-2015, 09:25
A ile to "cena nie gra roli" :-) Chciałbym aby woda była przyzwoita.Myślałem o złożu wielofunkcyjnym np, TRX30RC.


Na domek letniskowy to wyjdzie dość drogo żeby się pozbyć wszystkiego do wartości zgodnych z rozporządzeniami... Chyba, że cena nie gra roli?
Jeśli chcesz "chociaż przybliżyć" jakość tej wody do wody pitnej to dobrze by było zrobić napowietrzanie i duży hydrofor. Po tym odżelaziacz lub złoże wielofunkcyjne do usunięcia "ile się da".

meseba
18-06-2015, 12:02
Witam,

Zdecydowałem się na zakup stacji uzdatniającej wodę. Wybieram między trzema różnymi urządzeniami: Cosmowater Home 22, Slide Cover 25 i Viessman Aquahome 20N. Może ktoś na forum zna te urządzenia i mógłby mi coś poradzić albo odradzić? :)
Dzięki...

qbek17
18-06-2015, 12:06
A ile to "cena nie gra roli" :-) Chciałbym aby woda była przyzwoita.Myślałem o złożu wielofunkcyjnym np, TRX30RC.
Cena nie gra roli to układ: solidna pompa, hydrofor z napowietrzaniem, odżelaziacz i filtr wielofunkcyjny. Koszt pewnie ok 6-8 tys...

Samo złoże wielofunkcyjne to koszt ok 3000-4000 PLN. Ten który podałeś odradzam - ma najsłabszy sterownik (głowica RX). Jest on za słaby do zastosowanego tam złoża (Crystal Right). W efekcie szybko przestanie działać zgodnie z założeniami...

qbek17
18-06-2015, 12:13
Witam,

Zdecydowałem się na zakup stacji uzdatniającej wodę. Wybieram między trzema różnymi urządzeniami: Cosmowater Home 22, Slide Cover 25 i Viessman Aquahome 20N. Może ktoś na forum zna te urządzenia i mógłby mi coś poradzić albo odradzić? :)
Dzięki...
Slide Cover - odrzuciłbym w pierwszej kolejności - za głowicę BNT.
Pozostałe dwa to już podobna półka. Robione pod markę hurtowni lub producenta pieców, ale nie przez te firmy.
Wszystkie będą działać (tzn zmiękczać wodę). Nie podałeś parametrów swojej wody ani zużycia więc ciężko określić czy te będą odpowiednie.

Jastrząb
18-06-2015, 12:19
Jak taniejm, to srednia pompa, napowietrzanie, odzelaziacz, a pod zlew osmoza z woda do picia.
Napowietrzanie i odzelaziacz ma szanse minimalnie zredukowac amoniak.
Amoniak smaku i koloru nie popsuje tak jak zelazo, ale jest go solidnie sporo, zbyt duzo zeby toto pic.

meseba
18-06-2015, 12:33
Slide Cover - odrzuciłbym w pierwszej kolejności - za głowicę BNT.
Pozostałe dwa to już podobna półka. Robione pod markę hurtowni lub producenta pieców, ale nie przez te firmy.
Wszystkie będą działać (tzn zmiękczać wodę). Nie podałeś parametrów swojej wody ani zużycia więc ciężko określić czy te będą odpowiednie.

Wodę mam bardzo twardą. Sąsiad sprawdzał dodając do wody jakiś płyn, który odbarwiał wodę. Wyszło dH - 30. Wg danych wodociągów Twardość CaCo3 mg/l - 348, ale badania te są z 2008 r.
Miesięcznie zużywamy ok 8 - 10 m3.

qbek17
18-06-2015, 14:01
Wodę mam bardzo twardą. Sąsiad sprawdzał dodając do wody jakiś płyn, który odbarwiał wodę. Wyszło dH - 30. Wg danych wodociągów Twardość CaCo3 mg/l - 348, ale badania te są z 2008 r.
Miesięcznie zużywamy ok 8 - 10 m3.
Spora rozbieżność wyników (20 albo 30 stopni).
Sugerowałbym rozglądać się za zmiękczaczem z przynajmniej 25 litrami złoża.

meseba
18-06-2015, 14:07
Spora rozbieżność wyników (20 albo 30 stopni).
Sugerowałbym rozglądać się za zmiękczaczem z przynajmniej 25 litrami złoża.

Dlatego myślałem o Slide Cover, ale skoro głowica jest słaba to już sam nie wiem... Złoże 22 w Cosmo to zbyt mało?
Może jakieś inne propozycje?

Jastrząb
18-06-2015, 14:26
Dlatego myślałem o Slide Cover, ale skoro głowica jest słaba to już sam nie wiem... Złoże 22 w Cosmo to zbyt mało?
Może jakieś inne propozycje?
Propozycja poboczna. Zbadaj swoja wode. Zeby optymalnie skonfigurowac regeneracje złoza MUSISZ znac ten parametr, a jak Qbek zauwazyl pomiedzy 20 a 30 jest spora roznica.

meseba
18-06-2015, 14:28
Propozycja poboczna. Zbadaj swoja wode. Zeby optymalnie skonfigurowac regeneracje złoza MUSISZ znac ten parametr, a jak Qbek zauwazyl pomiedzy 20 a 30 jest spora roznica.

Dzięki... Tak zrobię, dam znać jak poznam wyniki.

Malaga Łukasz
18-06-2015, 18:39
Witaj. Możesz doradzić stację uzdatniania wody dla bloku (70 lokali) Jakie info potrzebujesz żeby coś konkretnego zaproponować ? A może ktoś poleci firmę która się tym zajmuje.

Jastrząb
18-06-2015, 20:21
Witaj. Możesz doradzić stację uzdatniania wody dla bloku (70 lokali) Jakie info potrzebujesz żeby coś konkretnego zaproponować ? A może ktoś poleci firmę która się tym zajmuje.
Blok, wiec zakladam wodociag. A jak wodociag to woda spelniajaca normy - formalnie nie ma czego uzdatniac.
Wiec potrzeba wiedziec jakie parametry wody chcesz jeszcze polepszyc bo nie ma czegos takiego jak "poprawienie wody". Nie odpowiada Ci twardosc, zapach, kolor?
Dobrze by bylo znac maksymalny przeplyw wody.

qbek17
18-06-2015, 20:36
Witaj. Możesz doradzić stację uzdatniania wody dla bloku (70 lokali) Jakie info potrzebujesz żeby coś konkretnego zaproponować ? A może ktoś poleci firmę która się tym zajmuje.
Na pewno potrzebna jest analiza wody. Jeśli będzie to woda z wodociągów to przynajmniej twardość.
Trzeba się zastanowić nad ciśnieniem jeśli blok jest wysoki - będzie jakaś pompa do podnoszenia ciśnienia?
Czy jest jakiś zakładany przepływ średni/maksymalny?

KLARSAN
19-06-2015, 08:47
Witaj. Możesz doradzić stację uzdatniania wody dla bloku (70 lokali) Jakie info potrzebujesz żeby coś konkretnego zaproponować ? A może ktoś poleci firmę która się tym zajmuje.

Mało danych jak na takie "konkretne" zapytanie. Zgłoś się do nas (zadzwoń), porozmawiamy i dostaniesz propozycję :)