PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

szj
19-06-2015, 12:37
Witam

Od czterech lat mieszkam w domu i mam marną wodę (jest żółta, robi plamy na praniu, toaletach wannach itp.). Wg badań woda jest bogata w żelazo i nadmanganian potasu. Instalację filtrów zleciłem "fachowcowi" ( Czysta Woda S.C. Tomasz i Sławomir Łęcki), ul Popularna 36/2 Warszawa, który zastosowali zmiękczacz, odmanganiacz-odżelaziacz i filtr zgrubny bb10. Kost instalacji to ok 7000pln

Ostatnio odkryłem, że zła woda prawdopodobnie wynika z błędu polegającego na zastosowaniu złoża pyrolox w instalacji z hydroforem przeponowym. W tej sytuacji woda nie jest odpowiednio napowietrzona. Gdy ostatnio dzwoniłem do tego "fachowca" żeby się ustosunkował do mojego odkrycia usłyszałem, że jest to zrobione zgodnie ze sztuką i woda powinna być ok i problemem musi być coś innego. Zaproponował mi żeby przywiózł mu próbki w celu ustalenia problemu, ale szczerze mówiąc już mu całkowicie nie ufam.


W związku z powyższym proszę o pomoc:
1) Czy filtr ze złożem pyrolox ma szansę współpracować prawidłowo z hydroforem przeponowym (bez napowietrzacza)

2) Jeśli nie, to czy lepiej wymienić złoże, całe filtry, czy może zmienić sam hydrofor na taki bez przepony. Które rozwiązanie będzie lepsze aby uzyskać dobry efekt, ale przy okazji nie będzie rujnowało mich finansów domowych.

KLARSAN
19-06-2015, 15:22
Witam
Mam zrobione badania wody i wyniki są :
Fe 7,53
Mn 0,65
Jon amonowy 0.03
Twardość ogólna 104
pH 6,9

Prosiłbym o poradę co kupić aby uzdatnić wodę.

Ilość żelaza jest bardzo duża. Istotnym pytaniem jest czy analiza wody była robiona zaraz po zrobieniu studni czy studnia jest już jakiś czas użytkowana. Jeśli jest to nowa studnia jest szansa, że po rozpoczęciu częstego pobierania wody jej parametry się nieco poprawią.

Przy takich parametrach wody, jeżeli byśmy chcieli ją uzdatnić do poziomu wymaganego przez rozporządzeni ministra zdrowia konieczne było by zastosowanie dwustopniowego oczyszczenia. Pierwszy etap to napowietrzenie i zastosowanie złoża katalizującego utlenienie żelazna. Koszt około 4000 zł brutto

Drugi etap zapewnił by doczyszczenie wody przy pomocy jonowymiennika lub drugiej kolumny z takim samy złożem jak w pierwszym etapie. Koszt drugiego etapu to również około 3000-4000 zł.

Aby przedstawić konkretną ofertę najlepiej jak byśmy mogli przetestować taką wodę. Oczywiście konieczna jest również informacja o zużyciu wody, zbiorniku hydroforowym oraz modelu pompy głębinowej oraz na jakiej głębokości się znajduje.

KLARSAN
19-06-2015, 15:23
Dzień dobry!
Poproszę o pomoc w doborze filtra.
Domek letniskowy, studnia głębinowa.
Jon amonowy 5,29 ± 0,93
Żelazo 2068 ± 197
Mangan 1404 ± 61
Azotyny, azotany<0,01
pH 7,3
twardość 16

Pozdrawiam

Pytanie czy jonów amonowych jest 5,29 mg czy µm. Jeżeli to są µm to nie powinno być dużego problemu.

Ze względu jednak na dużą ilość manganu prawdopodobnie konieczne będzie uzdatnianie dwustopniowe.

Pierwszy stopień napowietrzenie i odżelaziaczo-odmanganiacz około 3000 zł brutto.

Drugi stopień jonowymiennik około 3000 zł bruto.

Zależy oczywiście od zużycia wody, zbiornika hydroforowego, pompy.

qbek17
19-06-2015, 15:40
Pytanie czy jonów amonowych jest 5,29 mg czy µm. Jeżeli to są µm to nie powinno być dużego problemu.
Chyba nikt w praktyce nie robi badań jonu amonowego z dokładnością do setnej części mikrograma, więc raczej chodzi o miligramy.
Ale jednostki przydałyby się obok wyników.

qbek17
19-06-2015, 16:02
Od czterech lat mieszkam w domu i mam marną wodę (jest żółta, robi plamy na praniu, toaletach wannach itp.). Wg badań woda jest bogata w żelazo i nadmanganian potasu.
Miałeś na myśli mangan czy faktycznie nadmanganian potasu???


...zastosowali zmiękczacz, odmanganiacz-odżelaziacz i filtr zgrubny bb10. Kost instalacji to ok 7000pln
W tej kolejności?


Ostatnio odkryłem, że zła woda prawdopodobnie wynika z błędu polegającego na zastosowaniu złoża pyrolox w instalacji z hydroforem przeponowym.
Jesteś pewien, że to jest powodem? Jak to odkryłeś?


Zaproponował mi żeby przywiózł mu próbki w celu ustalenia problemu, ale szczerze mówiąc już mu całkowicie nie ufam.
Chyba warto spróbować jeśli Ci oferuje ustalenie przyczyn problemu...


W związku z powyższym proszę o pomoc:
1) Czy filtr ze złożem pyrolox ma szansę współpracować prawidłowo z hydroforem przeponowym (bez napowietrzacza)
Ma szanse. Wszystko zależy od składu wody. Woda może być dobrze natleniona już w sieci, może mieć odpowiedni pH, mało żelaza, itd. Oczywiście lepiej jest dodatkowo wodę napowietrzać, ale w części przypadków złoże może też pracować bez tego.


2) Jeśli nie, to czy lepiej wymienić złoże, całe filtry, czy może zmienić sam hydrofor na taki bez przepony. Które rozwiązanie będzie lepsze aby uzyskać dobry efekt, ale przy okazji nie będzie rujnowało mich finansów domowych.
Najpierw ustal przyczynę, a później można dyskutować o jej usunięciu.

meseba
21-06-2015, 21:02
Propozycja poboczna. Zbadaj swoja wode. Zeby optymalnie skonfigurowac regeneracje złoza MUSISZ znac ten parametr, a jak Qbek zauwazyl pomiedzy 20 a 30 jest spora roznica.

Przebadałem wodę... Wynik 26 dH. Najbliżej jestem zakupu stacji Cosmowater 22. I tu pytanie, jakie jest wasze zdanie, czy taka stacja spełni swoje zadanie? Czy macie może jakieś lepsze propozycje? Dzięki...

KLARSAN
22-06-2015, 07:15
Witam

Od czterech lat mieszkam w domu i mam marną wodę (jest żółta, robi plamy na praniu, toaletach wannach itp.). Wg badań woda jest bogata w żelazo i nadmanganian potasu. Instalację filtrów zleciłem "fachowcowi" ( Czysta Woda S.C. Tomasz i Sławomir Łęcki), ul Popularna 36/2 Warszawa, który zastosowali zmiękczacz, odmanganiacz-odżelaziacz i filtr zgrubny bb10. Kost instalacji to ok 7000pln

Ostatnio odkryłem, że zła woda prawdopodobnie wynika z błędu polegającego na zastosowaniu złoża pyrolox w instalacji z hydroforem przeponowym. W tej sytuacji woda nie jest odpowiednio napowietrzona. Gdy ostatnio dzwoniłem do tego "fachowca" żeby się ustosunkował do mojego odkrycia usłyszałem, że jest to zrobione zgodnie ze sztuką i woda powinna być ok i problemem musi być coś innego. Zaproponował mi żeby przywiózł mu próbki w celu ustalenia problemu, ale szczerze mówiąc już mu całkowicie nie ufam.


W związku z powyższym proszę o pomoc:
1) Czy filtr ze złożem pyrolox ma szansę współpracować prawidłowo z hydroforem przeponowym (bez napowietrzacza)

2) Jeśli nie, to czy lepiej wymienić złoże, całe filtry, czy może zmienić sam hydrofor na taki bez przepony. Które rozwiązanie będzie lepsze aby uzyskać dobry efekt, ale przy okazji nie będzie rujnowało mich finansów domowych.

Producent złoża zaleca stosowanie dodatkowych utleniaczy i wymienia przy tym napowietrzanie.

Zastosowanie zwężki napowietrzającej lub sprężarki i hydroforu bezprzeponowego na pewno poprawi sytuacje. Jeśli nie rozwiązało by to problemu, nie będą to wyrzucone pieniądze w błoto ponieważ większość złóż do usuwania żelaza wymaga napowietrzania.

qbek17
22-06-2015, 08:07
Przebadałem wodę... Wynik 26 dH. Najbliżej jestem zakupu stacji Cosmowater 22. I tu pytanie, jakie jest wasze zdanie, czy taka stacja spełni swoje zadanie? Czy macie może jakieś lepsze propozycje? Dzięki...
Rozmiarowo będzie OK. Regeneracja co ok 4 m3.
Co do samego wyboru to też raczej OK. Ja jestem bardziej fanem głowic Clack niż tych z Cosmo, ale lepsze to niż RXy, czy BNT.

Kasia242
22-06-2015, 10:07
witam
Mam w sumie banalne pytanie do specjalistów:)...jaką przecietną wydajność..lub cisnienie musi miec pompa hydroforowa by skutecznie wypłukać takie złoze odżelaziajace? Tak typowo na domek 4 osoby.
dzieki i pozdrawiam

qbek17
22-06-2015, 10:26
jaką przecietną wydajność..lub cisnienie musi miec pompa hydroforowa by skutecznie wypłukać takie złoze odżelaziajace? Tak typowo na domek 4 osoby.
dzieki i pozdrawiam
Nie ma jednej określonej wartości. To zależy od rozmiaru filtra i typu złoża.

Kasia242
22-06-2015, 10:30
wydajnosc złoza standart na butle 10x54 czyli około 1m3/h...złoze..hmmm jeszcze nie kupiłem wiec nie wiem...
Chodzi mi o to ze nie jestem pewien czy pompa o własciwej wydajnosci dla płukania ....nie bedzie jednoczesnie za mocna do mojej studni.Dlatego najpierw chciałem kupic docelowa pompe do studni i jednoczesnie by dała rade płukac. Teraz mam pompe o wydajnosci 34l/minute..docelowo chciałem miec 50l/minute...i wiem ze taka sobie spokojnie radzi z moją studnią(wody nie brakuje)..tylko czy da rade odzelaziaczowi..?
Nie pytam o dokładna wydajnosc pompy ..raczej chodzi mi o te minimalna wydajnosc do przecietnego złoża i butli 10x54.
Bo jesli teraz kupie odzelaziacz..i do niego wydajna pompe(zalecana)...a po podłaczeniu okaze sie ze mi ,,wypiło,, wode ze studni to trochę kasy pójdzie w błoto,a tego bym chciał uniknąć:)
dzięki i pozdrawiam

Jastrząb
22-06-2015, 10:57
wydajnosc złoza standart na butle 10x54 czyli około 1m3/h..
W zbiorniku 10":
Lekkei zloze (birm, greensand) ma zalecane plukanie 25-30m/s, to daje 21 - 25l/min. Faktycznej wydajnosci.
Zloze ciezkie, pyrolox ma zalecana predkosc plukania 60-70m/s, to daje jakies 50-60l/min.

I chodzi tu o faktyczna wydajnosc, czyli tyle ile Ci wpada do hydrofora. To co jest napisane na opakowaniu pompy, w folderze to najczesciej wydajnosc maksymalna, bez zadnych oporow, bez podnoszenia cisniena w hydroforze. Faktyczna wydajnosc moze byc o polowe mniejsza.

Kasia242
22-06-2015, 15:43
Dzięki Jastrząb, jak kupiłem hydrofor na budowę to mierzyłem po prostu lejac wodę do wiaderka...wydajność samej pompy i była około 20 % mniejsza od deklarowanej maksymalnej ,ale ja mam dość daleko do ujęcia . Dzięki bo mam juz poglad jaka ma być ta wydajność:).
pozdrawiam i dziekuje za informacje.

Jastrząb
22-06-2015, 17:27
Dzięki Jastrząb, jak kupiłem hydrofor na budowę to mierzyłem po prostu lejac wodę do wiaderka...wydajność samej pompy i była około 20 % mniejsza od deklarowanej maksymalnej ,ale ja mam dość daleko do ujęcia . Dzięki bo mam juz poglad jaka ma być ta wydajność:).
pozdrawiam i dziekuje za informacje.
Daleko do ujecia do pikus. Jak pompujesz hydrofor do powiedzmy 4atm, to tak jakbys mial 40m w pionie od ujecia. Tak spadnie wydajnosc pompy. W skrajnym wypadku moze byc naprawde niska. Jak znasz model pompy to mozna to orientacyjnie odczytac z odpowiedniego wykresu wydajnosci.

Kasia242
23-06-2015, 08:03
ale ja to sprawdzałem bez napełnionego hydroforu tylko sama pompa .JAk naładuje hydrofor to wiadomo ze cisnienie zwieksza wydajność. No to w takim układzie mysle ze spokojnie starczy pompa 1,1kW 50l/m wydajnosci ..tak podaje producent.

Jastrząb a jeszcze chciałem dopytac.Na allegroo sa takie odzelaziacze w zbiornikach ocynkowanych Wimest..sterowane recznie. Co o nich sądzisz ,bo jak widze tam jest dość duża powierzchnia wymiany,rozbryzg wody,napowietrzanie....da sie taki uzdatniacz zautomatyzowac? Chodzi mi o płukanie itd.
pozdrawiam

Jastrząb
23-06-2015, 09:31
ale ja to sprawdzałem bez napełnionego hydroforu tylko sama pompa .JAk naładuje hydrofor to wiadomo ze cisnienie zwieksza wydajność. No to w takim układzie mysle ze spokojnie starczy pompa 1,1kW 50l/m wydajnosci ..tak podaje producent.
Zle myslisz. Praca pompy pod cisnieniem hydroforu zmniejszy jej wydajnosc. Woda nie jest scisliwa. Jak jest pod cisnieniem 5atm to jest jej praktycznie tyle samo, ale duzo trudniej ja napompowac.





Jastrząb a jeszcze chciałem dopytac.Na allegroo sa takie odzelaziacze w zbiornikach ocynkowanych Wimest..sterowane recznie. Co o nich sądzisz ,bo jak widze tam jest dość duża powierzchnia wymiany,rozbryzg wody,napowietrzanie....da sie taki uzdatniacz zautomatyzowac? Chodzi mi o płukanie itd.
pozdrawiam
W zasadzie da sie zautomatyzowac. Wysylasz np SMS do zony, zeby poszla do filtra i poswiecila te 15minut do krecenia zaworami ;-)
A tak na serio. Jak nie masz mega duzo zelaza, to po pierwsze taki wimest jest za duzy. I tak ze wzgledow bakteryjno-higenicznych nie powiniene odzelaziacza plukac rzadziej niz powiedzmy co 2 tygodnie.1 tydzien bylby pewnie najlepszy. A ten wimest teoretycznie moglby filtrowac bardzo dlugo. Do jego plukania bedziesz potrzebowal bardzo mocnej pompy. Wygenerujesz duzo sciekow (nie wiem gdzie lejesz scieki a to moze byc koszt).

marcin

chemical
24-06-2015, 10:38
Witam

Jaki zmiękczacz wybrać ?
Twardość wody / 240max mg CaCO₃ / dm ³
Zużycie ok. 5m3 / m-c

Oddzwodziłem hurtownie i hydraulików, każdy chwali swoje, nie swoje krytykuje...
Flamingo C25 - producent wycofuje się z rynku europejskiego, ponoć awaryjne
VIESSMANN AQUAHOME 20-N - renomowany producent, duża żywotność
MAXIMA 20 - produkt o małej awaryjności, długo na rynku
STRATOS 25 - drogi, super hiper, ale nowy niesprawdzony jeszcze produkt

Jastrząb
24-06-2015, 10:58
VIESSMANN [....] renomowany producentA od kiedy to naklejenie na obudowe naklejki ze swoim logo to juz produkcja ;-)
Kto to fizycznie wyprodukowal sie pewnie nie dowiesz.

qbek17
24-06-2015, 12:11
Witam

Jaki zmiękczacz wybrać ?
Twardość wody / 240max mg CaCO₃ / dm ³
Zużycie ok. 5m3 / m-c
Przy takim zużyciu te zmiękczacze będą się regenerowały raz w miesiącu - to trochę za rzadko. Powinny nie rzadziej niż co 2 tygodnie ze względów higienicznych.


Oddzwodziłem hurtownie i hydraulików, każdy chwali swoje, nie swoje krytykuje...
Normalna sytuacja - pytanie czy wiedzą co mówią czy tylko powtarzają plotki...


Flamingo C25 - producent wycofuje się z rynku europejskiego, ponoć awaryjne
Nie wiem kto rozpuszcza takie plotki (chociaż można się domyślać, bo ostatnio zmienił się dystyrbutor w PL). Ich producent jest w Belgii więc ciężko mu się wycofać z Europy... A o awaryjności to już śmieszne, jeśli siedzi w nich głowica Clack (bo są też chyba wersje z głowicami Autotrola, ale one też są OK).


VIESSMANN AQUAHOME 20-N - renomowany producent, duża żywotność
Żywotność jest taka sama jak innych, bo ma takie same komponenty. Do tego naklejka Viessmana.


MAXIMA 20 - produkt o małej awaryjności, długo na rynku
Maximy są na rynku chyba ok roku czy dwóch... Awaryjność jest raczej na tym samym poziomie co każdego innego sprzętu (poza chińskim) czyli niska.


STRATOS 25 - drogi, super hiper, ale nowy niesprawdzony jeszcze produkt
Że drogi to się zgadzam. Producent jest znany (Puricom - z Tajwanu), głowica też (BNT - z Chin kontynentalnych). Akurat ten model jest nowy, ale to nic szczególnego... ta firma ma w ofercie kilkadziesiąt modeli, które w zasadzie różnią się tylko wyglądem obudowy.

Pratchawiec
24-06-2015, 22:40
A od kiedy to naklejenie na obudowe naklejki ze swoim logo to juz produkcja ;-)
Kto to fizycznie wyprodukowal sie pewnie nie dowiesz.

Witam

I tu się mylisz.
Mój model AQUAHOME 10 N, to nic innego jak stary dobrze znany i sprawdzony Tapworks 15 z produkcji ECOWATER. Poza naklejeniem własnego menu żadnych prób "zatarcia" pochodzenia. Nie ma się zresztą w tym wypadku czego wstydzić.
20N to też ECOWATER ale z produkcji USA.

322052322053

10N Idealnie pasuje dla miesięcznego zużycia rzędu 5-7 m3 wody.

Pozdrawiam
Pratchawiec

KLARSAN
25-06-2015, 09:35
Witam

Jaki zmiękczacz wybrać ?
Twardość wody / 240max mg CaCO₃ / dm ³
Zużycie ok. 5m3 / m-c

Oddzwodziłem hurtownie i hydraulików, każdy chwali swoje, nie swoje krytykuje...
Flamingo C25 - producent wycofuje się z rynku europejskiego, ponoć awaryjne
VIESSMANN AQUAHOME 20-N - renomowany producent, duża żywotność
MAXIMA 20 - produkt o małej awaryjności, długo na rynku
STRATOS 25 - drogi, super hiper, ale nowy niesprawdzony jeszcze produkt

Bardzo niskie zużycie wody. W takim wypadku powinien się sprawdzić zmiękczacz z ~15 litrami złoża.

Sebastain
25-06-2015, 20:48
Czy ktoś kojarzy czy w województwie łódzkim jest jakaś firma oferująca Flamingo?
Sporo pozytywnych opinii w tym wątku na temat tego zmiękczacza i chętnie bym się na niego zdecydował :)

T0MEK77
30-06-2015, 09:08
Witam, temat powraca.

Proszę o poradę odnośnie doboru stacji uzdatniania wody.
Poniżej parametry wody.

mętność 1,2 NTU
barwa 3,7 mg/l Pt
pH 7,4 pH
przewodność elektryczna 425 uS/cm
stężenie azotu amonowego 0,46 mg/l
stężenie azotu azotynowego 0,024 mg/l
stężenie azotu azotanowego <0,9 mg/l
stężenie żelaza 1400 ug/l
stężenie manganu 132 ug/l
sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 221 mg/l
index nadmanganianowy 0,9 mg/l

liczba bakterii grupy coli 0
liczba escherichia coli 0
liczba enterokoków kałowych 0

Posiadam
Studnie głębinowa 18m. pompę Omnigena 3,5SC3-19 wydajność mierzona na wylocie z 300l zbiornika hydroforowego tradycyjnego ocynkowanego 4,2-4,5 m3/h przy stałym ciśnieniu 4,2bara na zbiorniku.
Zbiornik posiada dysze napowietrzającą oraz kompresor bezolejowy 20l/min.
Zapotrzebowanie na wodę ok 40 l/min: rodzina 5 osobowa, 2 lazienki (wanna, prysznic), 2 wc, pralka, zmywarka, zlewozmywak. Zużycie wody ok 20m3/miesiac.
Obecnie są zamontowane 3 filtry BB10" 20u, 10u, 5u. Po miesiącu są całkowicie zamulone żelazem.

qbek17
30-06-2015, 09:33
Jeśli nie masz problemu z ilością ścieków to odżelaziacz na złożu katalitycznym (Pyrolox, G1, Defeman, itp) w rozmiarze 10x54" powinien wystarczyć na żelazo i mangan.
...
Ewentualnie można rozważyć filtr wielofunkcyjny - usunie też organikę i amoniak, ale zmiękczy wodę. Do tego ma wyższe koszty utrzymania (sól).

Jastrząb
30-06-2015, 09:33
Witam, temat powraca.

Proszę o poradę odnośnie doboru stacji uzdatniania wody.
Zadeklaruj sie tylko, co chcesz usunac. Tylko zelazo (i mangan) czy tez twardosc.

marcin

Jastrząb
30-06-2015, 09:37
Problematyczne może być w tym przypadku podwyższona organika (indeks nadmanganianowy)
Podwyzszony? 0.9mg/l

T0MEK77
30-06-2015, 09:47
Utlenialność 0,9 mg/l to wysoka? norma jest do 5 mg/l

Usunąć chce najlepiej wszystko i żelazo mangan, oraz twardość ale tez jon amonowy jest chyba wysoki.

Skłonny bym był do złoża multifunkcyjnego, Co prawda posiadam biologiczna oczyszczalnię ale mogę popłuczyny tez odprowadzić do studni chłonnej co zbiera mi deszczówkę.

qbek17
30-06-2015, 09:54
Wybaczcie - jestem na wakacjach i z pamięci poleciałem :)
Oczywiście macie rację - norma dopuszcza 5 mg/l.

qbek17
30-06-2015, 10:06
Usunąć chce najlepiej wszystko i żelazo mangan, oraz twardość ale tez jon amonowy jest chyba wysoki.
Przy napowietrzeniu powinien się zmniejszyć.


Skłonny bym był do złoża multifunkcyjnego, Co prawda posiadam biologiczna oczyszczalnię ale mogę popłuczyny tez odprowadzić do studni chłonnej co zbiera mi deszczówkę.
Weź pod uwagę, że chlorków będzie sporo i wokół tej studni może to wpływać na roślinność. Z drugiej strony przy dużym zużyciu wody ilość chlorków z regeneracji byłaby w oczyszczalni mocno rozcieńczona.

Jakbyś się decydował na złoże wielofunkcyjne to musisz mieć dużo złoża - minimum rozmiar 10x54" ale raczej coś większego.

T0MEK77
30-06-2015, 10:39
Mam propozycje 12x52" na ecomixie i na Crystal Right głowica clack WS1 CI
Czy złoża wyrobią mi się z uzdatnianiem?
Czy jak wodę mam napowietrzoną to żelazo nie zaklei mi złoża. Wiadomo przed złożem filtr mechaniczny ale jaki. Teraz BB10" 20um zakleja mi sie co 3 tygodnie.

qbek17
30-06-2015, 11:02
Taka wielkość powinna być OK.
W teorii wygląda to tak, że te złoża nie wymagają napowietrzania bo usuwają żelazo na drodze wymiany jonowej. Jeśli żelazo będzie wytrącone to złoże działa jak filtr mechaniczny. W takim przypadku dobrze by było robić płukanie wsteczne częściej niż regenerację solą. Jest taka wersja głowicy Clack, która daje możliwość zdefiniowania dwóch sekwencji regeneracji.
Ewentualnie dać ten filtr BB tylko z dużym wkładem (np. 50 um) i wymieniać.

T0MEK77
30-06-2015, 11:10
czy jest różnica pomiędzy złożami ecomix a Crystal Right.
Jaka jest ich żywotność?

Jaki model clack'a umożliwia częstsze płukanie wsteczne niż regeneracja solanką.

karolek75
30-06-2015, 11:40
Czy zmiekczacze wody mają pompke do zrzutu wody z regenracji czy wymagana jest kanaliza grawiatacyjna?

qbek17
30-06-2015, 13:15
czy jest różnica pomiędzy złożami ecomix a Crystal Right.
Jaka jest ich żywotność?
Ecomix to mieszanka żywic jonowymiennych, a wśród nich anionitów, których żywotność to max 5 lat (choć zazwyczaj krócej).
Crystal Right to sztuczny zeolit. Jego żywotność jest (przynajmniej teoretycznie) dużo dłuższa.


Jaki model clack'a umożliwia częstsze płukanie wsteczne niż regeneracja solanką.
Głowica jest ta sama - tylko sterownik inny (elektronika). W alamo ta wersja nazywa się Clack Pro.

qbek17
30-06-2015, 13:17
Czy zmiekczacze wody mają pompke do zrzutu wody z regenracji czy wymagana jest kanaliza grawiatacyjna?
Nie mają "pompki", ale woda na wejściu musi być pod ciśnieniem i część tego ciśnienia pozostaje po przejściu przez złoże i głowicę. Czyli nie ma konieczności robienia spadku dla odpływu, ale też nie ma co pchać tej linii kilka metrów do góry.

Jastrząb
30-06-2015, 13:19
Czy zmiekczacze wody mają pompke do zrzutu wody z regenracji czy wymagana jest kanaliza grawiatacyjna?
Wody z regeneracji nie trzeba pompowac, sama pod cisnieniem wyplywa. Wiec bardzo dlugi wąż odprowadzajacy scieki spowoduje opory, plukanie bedzie sie odbywac wolniej niz zakladano. W glowicach nie ma pompek do scieku.

karolek75
30-06-2015, 13:26
a 2.3m ?
Najbardziej odpowiednie miejsce dla urzadzenia nie ma spustu kanalizacyjnego.

T0MEK77
30-06-2015, 13:30
Ecomix to mieszanka żywic jonowymiennych, a wśród nich anionitów, których żywotność to max 5 lat (choć zazwyczaj krócej).
Crystal Right to sztuczny zeolit. Jego żywotność jest (przynajmniej teoretycznie) dużo dłuższa.
.
Czyli CR jest lepszy i żywotniejszy od ecomixa?
Teoretycznie a praktycznie ?

Jastrząb
30-06-2015, 13:51
a 2.3m ?
Najbardziej odpowiednie miejsce dla urzadzenia nie ma spustu kanalizacyjnego.
Luzik. Nie takie dlugosci stanowia problem. Przeciez glowica jest z 1.5m nad podloga. Wiec takie 1.5m przynajmniej musisz miec. Jak waz bedzie mial 3m i lecial pod katem 45 stopni nic mu sie nie stanie.

Jastrząb
30-06-2015, 13:57
Czyli CR jest lepszy i żywotniejszy od ecomixa?
Teoretycznie a praktycznie ?
Najzywotnisjszy to jest odzelaziacz a za nim drugi filtr z zywiaca jonowymienna.

Zywice jonowymienne ze swej konstrukcji zdaje sie nie lubia zelaza i manganu. Jak bys przepuscic zazelaziona wode przez czysta zywice to szybko zakonczy zywot Pewnie mowa o miesiacach- roku zalezy od dawki Fe (niech mnie ktos tu poprawi) . W tym czasie sukcesywnie zmiejsza im sie pojemnosci. W tym mieszankach jest po prostu jakas dodatkowa warstwa zloza odzelaziajacego. Wiec troche oslania zywice pod nia od zelaza. Pewnie nie w 100%, ale takie pare lat wytrzymuje.

CR z zalozenia i swej konstrukji moze usuwac i twardosci i zelazo ( w tej kolejnosci!!) a regeneracja w pelni przywraca mu zdolnosc do pracy.

T0MEK77
30-06-2015, 14:14
Najzywotnisjszy to jest odzelaziacz a za nim drugi filtr z zywiaca jonowymienna.
.
sam odżelaziacz to tak jak pisał qbek17 na złożu Pyrolox, G1, Defeman, itp.
Ale czy moja pompa przepłucze najpierw odżelaziacz a później zmiękczacz?
Jaką polecacie głowice do odżelaziacza?

qbek17
30-06-2015, 15:52
Ale czy moja pompa przepłucze najpierw odżelaziacz a później zmiękczacz?
Jaką polecacie głowice do odżelaziacza?
Do płukania odżelaziacza 10x54" na ciężkim złożu potrzeba ok 2,5-3,0 m3/h. Z tego co pisałeś - twoja pompa da tyle.
Zmiękczacz potrzebuje do płukania jakieś 0,6 m3/h, więc to nie problem.
Do odżelaziacza możesz użyć takiej samej głowicy jak do zmiękczacza, z tym że płuczesz go co kilka dni (a nie co objętość) więc może być to głowica w wersji czasowej (Clack TC).

T0MEK77
30-06-2015, 16:41
Do płukania odżelaziacza 10x54" na ciężkim złożu potrzeba ok 2,5-3,0 m3/h. Z tego co pisałeś - twoja pompa da tyle.
Zmiękczacz potrzebuje do płukania jakieś 0,6 m3/h, więc to nie problem.
Do odżelaziacza możesz użyć takiej samej głowicy jak do zmiękczacza, z tym że płuczesz go co kilka dni (a nie co objętość) więc może być to głowica w wersji czasowej (Clack TC).

Pytanie czy odżelaziacza 10x54 da mi przepływ nominalny na poziomie 1.8 m3/h bo bardzo często tyle potrzebuje (wylewka w wannie + bateria w kuchni)

Jastrząb
30-06-2015, 18:30
Pytanie czy odżelaziacza 10x54 da mi przepływ nominalny na poziomie 1.8 m3/h bo bardzo często tyle potrzebuje (wylewka w wannie + bateria w kuchni)
W sposob ciagly Ci tyle nie da. Predkosc filtracji dla takich zloz to w okolicy 12m/h, co przy zbiorniki 10" daje raptem 0,6m3/h
Ale, wode masz nienajgorsza (malo zelaza), wiec predkosc filtracji mozna ciut nagiac. Jak policzysz 15m/h to daje Ci to juz 0,75m3/h.
Do tego, z wylewki w kuchni nie lejesz wody ciagiem przez pol godziny, tyllko raczej czesto a chwilowo. W przypadku takiej pracy przerywanej chwilowa predkosc filtracji moze byc duzo wieksza - przez kawalek filtra woda przejdzie bardzo szybko, potem duzo wolniej, wiec woda na zlozu swoje spedzi.

Filtra 13" daje Ci mniej wiecej 1,7x wiecej wody, ale i tyle wiecej bedzie chcial do plukania - przy ciezkim zlozu bez solidnych 5m3/h nie podchodz.
Sa jeszcze zbiorniki 12" - tu plukanie to jakies 4,3m3/h.

Ale moim zdaniem nie warto. Zbiornik 10" na dom przy nieduzej ilosci Fe to spokojnie wystarczy.

T0MEK77
30-06-2015, 22:53
W sposob ciagly Ci tyle nie da. Predkosc filtracji dla takich zloz to w okolicy 12m/h, co przy zbiorniki 10" daje raptem 0,6m3/h
Ale, wode masz nienajgorsza (malo zelaza), wiec predkosc filtracji mozna ciut nagiac. Jak policzysz 15m/h to daje Ci to juz 0,75m3/h.
Do tego, z wylewki w kuchni nie lejesz wody ciagiem przez pol godziny, tyllko raczej czesto a chwilowo. W przypadku takiej pracy przerywanej chwilowa predkosc filtracji moze byc duzo wieksza - przez kawalek filtra woda przejdzie bardzo szybko, potem duzo wolniej, wiec woda na zlozu swoje spedzi.

Filtra 13" daje Ci mniej wiecej 1,7x wiecej wody, ale i tyle wiecej bedzie chcial do plukania - przy ciezkim zlozu bez solidnych 5m3/h nie podchodz.
Sa jeszcze zbiorniki 12" - tu plukanie to jakies 4,3m3/h.

Ale moim zdaniem nie warto. Zbiornik 10" na dom przy nieduzej ilosci Fe to spokojnie wystarczy.

Jeżeli odkręcę samą wylewkę w wannie to wodomierz pokazuje mi ok 20l/min, A przy wannie 300l i kobietach w domu :) woda potrafi lecieć przez pól wieczoru. Mam 200l zbiornik cwu i jeżeli filtr mi się nie wyrobi to będę go napełniał nie do końca uzdatnioną wodą. A później tą wodę będę pobierał małymi bateriami 5l/min. Moja pompa da mi max 4.3-4.5 m3/h mierzone na wylocie z zbiornika hydroforowego przy ciśnieniu 4.2 bara. wiec filtr 12" to chyba max.

mam ofertę na odżelaziacz 13x54" na złożu z dwóch warstw. Pierwsza cięższa to tlenek manganu , druga grys filtracyjny chalcedonit.
Czy takie rozwiązanie ma sens?

Jastrząb
01-07-2015, 07:09
Jeżeli odkręcę samą wylewkę w wannie to wodomierz pokazuje mi ok 20l/min, A przy wannie 300l i kobietach w domu :) woda potrafi lecieć przez pól wieczoru. Mam 200l zbiornik cwu i jeżeli filtr mi się nie wyrobi to będę go napełniał nie do końca uzdatnioną wodą. A później tą wodę będę pobierał małymi bateriami 5l/min. Moja pompa da mi max 4.3-4.5 m3/h mierzone na wylocie z zbiornika hydroforowego przy ciśnieniu 4.2 bara. wiec filtr 12" to chyba max.

mam ofertę na odżelaziacz 13x54" na złożu z dwóch warstw. Pierwsza cięższa to tlenek manganu , druga grys filtracyjny chalcedonit.
Czy takie rozwiązanie ma sens?
W praktyce jest pewnie tak, ze tego tlenku manganu jest 5cm (w zalozeniu ma usuwac mangan) a nad nim nasypane duzo tanszego materialu ktory tez se moze poradzic z zelazem. Ale ten ciezki tlenek manganu i tak trzeba wyplukac.
Sa jeszcze 2 opjce:
-dwa rownolegle filtry 10", filtruja razem, ale pluczesz osobno, wada ze cena 2x
-lzejsze zloze filtracyjne. Ja mam w zbiorniku 13" zloze BIRM, ktore wymaga polowe wody do plukania i działa od dobrych 4 lat usuwajac te 3.5 mg Fe. Jest to sztucznie wytworzony tlenek manganu , nanienisony na jakies lekki material. Nie lubi w wodzie siarkowodowu, fosforanow(?) i wysokiej utlenialnosci chyba.

T0MEK77
01-07-2015, 08:03
W praktyce jest pewnie tak, ze tego tlenku manganu jest 5cm (w zalozeniu ma usuwac mangan) a nad nim nasypane duzo tanszego materialu ktory tez se moze poradzic z zelazem. Ale ten ciezki tlenek manganu i tak trzeba wyplukac.
Sa jeszcze 2 opjce:
-dwa rownolegle filtry 10", filtruja razem, ale pluczesz osobno, wada ze cena 2x
-lzejsze zloze filtracyjne. Ja mam w zbiorniku 13" zloze BIRM, ktore wymaga polowe wody do plukania i działa od dobrych 4 lat usuwajac te 3.5 mg Fe. Jest to sztucznie wytworzony tlenek manganu , nanienisony na jakies lekki material. Nie lubi w wodzie siarkowodowu, fosforanow(?) i wysokiej utlenialnosci chyba.

Dwa równolegle dokładnie cena x2 do tego zmiękczacz i koszt całej SUW robi się spory.
Czy przy moim pH 7,4 pH też mogę zastosować BIRM, Jaka wydajnością pompy płuczesz zbiornik 13" ?

Jastrząb
01-07-2015, 08:14
Dwa równolegle dokładnie cena x2 do tego zmiękczacz i koszt całej SUW robi się spory.
Czy przy moim pH 7,4 pH też mogę zastosować BIRM, Jaka wydajnością pompy płuczesz zbiornik 13" ?
Mam pH 7,3
Zelaza mam 3x wiecej niz Ty 3,5mg, manganu 0,5mg
W glowicy jest wlozony restryktor 11 galona, co daje predkosc plukanai 29.5m/h (zalecana 25-30), lub 2,5m3/h

Sprawdzilem opis zloza, w wodzie nie moze byc:
- chloru
- siarkowodoru
- olejów (?)
- fosforanow
- materia organiczna ponizeej 5ppm

T0MEK77
01-07-2015, 13:03
Mam takie dwie propozycje czy warte są dla mojej wody, ewentualnie która lepsza bo cenowo podobne.
1.butla 1354, 50l złoża CR 100, głowica CLACK CI 5 przyciskowa, zbiornik solanki 75l
2.butla 13x44, 56,6 l złoża CR 100 głowica GE OSMONICS Logix 255/762, zbiornik soli 100 l

qbek17
01-07-2015, 17:52
Tu masz tabelę z konkretnymi ustawieniami od producenta złoża CR:
http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf
W takiej butli powinno być ponad 70 litrów złoża. Inaczej jego warstwa będzie dość niska i może nie działać tak jak powinno.

T0MEK77
02-07-2015, 08:45
Tu masz tabelę z konkretnymi ustawieniami od producenta złoża CR:
http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf
W takiej butli powinno być ponad 70 litrów złoża. Inaczej jego warstwa będzie dość niska i może nie działać tak jak powinno.

Dzięki za ulotkę,
Dostawca twierdzi że jak do butli 13x54 wsypiemy 71,8 l CR100 to mamy przelwy 2/3.5 m3/h
a przy 56,6l CR100 mamy 1.8/3 m3/h. Czy można w to wierzyć czy porostu woda nie będzie do końca odfiltrowana bo za niskie złoże?

Jastrząb
02-07-2015, 09:43
Dzięki za ulotkę,
Dostawca twierdzi że jak do butli 13x54 wsypiemy 71,8 l CR100 to mamy przelwy 2/3.5 m3/h
a przy 56,6l CR100 mamy 1.8/3 m3/h. Czy można w to wierzyć czy porostu woda nie będzie do końca odfiltrowana bo za niskie złoże?
Wydajnosc wynika ze srednicy zbiornika. Dosyc logiczne ze im wyzsza srednica zbiornika tym wiecej wody przez niego przeplywa.Te 2 czy 1,8m3/h wynika z zalecanej predkosci filtorwania. Przepusicsz i 10m3/h ale woda bedzie plyneła zbytr szybko, zbyt krotko bedzie miała kontakt ze zlozem i nie zdarzy sie oczyscic.
Zgodnie z zaleceniem producenta zloza woda musi spedziec X czasu na zlozu, z tewgo wynika ze jego wysokosc musi miec X cm.
Tak samo, nasypiesz 10cm zloza i zachowasz liniowa predkosc filtracji ale woda sie nie oczysci bo za niskie to zloze bedzie.

A w skrocie: wirerzył bym qbekowi a nie sprzedawcy ktory twierdzi ze mozna nasypac mniej a i tak bedzie dobrze ;-))

qbek17
02-07-2015, 10:36
Dzięki za ulotkę,
Dostawca twierdzi że jak do butli 13x54 wsypiemy 71,8 l CR100 to mamy przelwy 2/3.5 m3/h
a przy 56,6l CR100 mamy 1.8/3 m3/h. Czy można w to wierzyć czy porostu woda nie będzie do końca odfiltrowana bo za niskie złoże?
Według producenta wypełnienie zbiornika powinno wynosić ok 75% (razem z podsypką żwirową).
Jak wsypiesz 56,6 litra (2 worki) to masz wypełnienie ok 55%, jak dosypiesz żwiru to ok 60%. To o 15% mniej złoża czyli jakieś 18 cm wysokości. To sporo.

Z przepływem jest tak jak Jastrząb pisał. Przepchnąć przez filtr możesz ile chcesz... ale aby uzyskać efekt, potrzebny jest odpowiedni czas kontaktu wody i złoża, a mniej złoża to krótszy czas kontaktu.

T0MEK77
02-07-2015, 10:50
Dzięki

Czyli lepiej butla 10x54 i 42.5l CR100 niż 13x44 i 56,6 l CR100
A jak z żywotnością CR100 na ile czasu (lat) powinien mi posłużyć?
I ile wody przefiltruję pomiędzy regeneracjami?

Przypomnę badania:
mętność 12 NTU
barwa 3,7 mg/l Pt
pH 7,4 pH
przewodność elektryczna 425 uS/cm
stężenie azotu amonowego 0,46 mg/l
stężenie azotu azotynowego 0,024 mg/l
stężenie azotu azotanowego <0,9 mg/l
stężenie żelaza 1400 ug/l
stężenie manganu 132 ug/l
sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 221 mg/l
index nadmanganianowy 0,9 mg/l

Jastrząb
02-07-2015, 11:10
Dzięki

Czyli lepiej butla 10x54 i 42.5l CR100 niż 13x44 i 56,6 l CR100
A jak z żywotnością CR100 na ile czasu (lat) powinien mi posłużyć?
I ile wody przefiltruję pomiędzy regeneracjami?

Przypomnę badania:
mętność 12 NTU
barwa 3,7 mg/l Pt
pH 7,4 pH
przewodność elektryczna 425 uS/cm
stężenie azotu amonowego 0,46 mg/l
stężenie azotu azotynowego 0,024 mg/l
stężenie azotu azotanowego <0,9 mg/l
stężenie żelaza 1400 ug/l
stężenie manganu 132 ug/l
sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 221 mg/l
index nadmanganianowy 0,9 mg/l

Przy 42l zloza masz podana pojemnosc jonowymienna 75m3/ stopien niemiecki. Masz wode o twardosci ~13stopni niemieckich, co daje jakies ~5m3 wody.

T0MEK77
02-07-2015, 11:41
mam ofertę 10x54 i 42.5l CR100 głowica GE OSMONICS Logix 255/762, zbiornik soli 100 l
czy to dobra głowica?
czy będę miał z nią problemów. Ewentualnie jak z serwisem?

qbek17
02-07-2015, 18:23
mam ofertę 10x54 i 42.5l CR100 głowica GE OSMONICS Logix 255/762, zbiornik soli 100 l
czy to dobra głowica?
czy będę miał z nią problemów. Ewentualnie jak z serwisem?
O ile wiem to ta głowica nie ma możliwości ustawienia wystarczająco długiego czasu solankowania. Wymagane jest 90 minut solankowania/wolnego płukania i jest to wartość wcale nie naciągana.

kiciorrr
03-07-2015, 10:47
Witam,

Proszę o informację / pomoc co zrobić z taką wodą ... ?

pH 7,2 pH
stężenie azotu amonowego 0,050 mg/l
stężenie azotu azotynowego 0,006 mg/l
stężenie azotu azotanowego <1 mg/l
stężenie żelaza 422 ug/l
stężenie manganu 63 ug/l
sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 286,3 mg/l

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Marek Ludwiński

qbek17
03-07-2015, 10:52
Witam,

Proszę o informację / pomoc co zrobić z taką wodą ... ?

pH 7,2 pH
stężenie azotu amonowego 0,050 mg/l
stężenie azotu azotynowego 0,006 mg/l
stężenie azotu azotanowego <1 mg/l
stężenie żelaza 422 ug/l
stężenie manganu 63 ug/l
sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 286,3 mg/l

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Marek Ludwiński
A co chcesz z tą wodą zrobić? Ma być do picia, mcyia, itp czy ma być też zmiękczona? Czy chcesz ją oczyszczać na cały dom czy tylko w jednym punkcie?

kiciorrr
03-07-2015, 10:56
Witam,

Woda do Życia ;) czyli własne ujęcie wody w domku jednorodzinnym.

Pozdrawiam,
ML

kiciorrr
03-07-2015, 11:03
A co chcesz z tą wodą zrobić? Ma być do picia, mcyia, itp czy ma być też zmiękczona? Czy chcesz ją oczyszczać na cały dom czy tylko w jednym punkcie?

Jak już napisałem woda w własnej studni. Na dzień dzisiejszy liczą się koszty - końcówka budowy ... Może być uzdatniana tylko w jednym miejscu,
.

Pozdrawiam,
Marek Ludwiński

qbek17
03-07-2015, 11:24
Jak w jednym punkcie (przy zlewie) to zwykła osmoza - koszt jakieś 400 PLN + montaż.
Jak chcesz postawić filtr na cały dom to możesz pomyśleć o filtrze ze złożem wielofunkcyjnym - koszt ok 3000 PLN.

T0MEK77
03-07-2015, 14:43
O ile wiem to ta głowica nie ma możliwości ustawienia wystarczająco długiego czasu solankowania. Wymagane jest 90 minut solankowania/wolnego płukania i jest to wartość wcale nie naciągana.

Przekopałem neta i natrafiłem na coś takiego
http://www.purotech.ie/pages/Manuals/E-3000440RevB-Manual-255,268,268FA,263,278-742,762.pdf
na stronie 32-33 jest opisane jakie czasy można ustawiać.
Co prawda solankowanie i napełnianie zbiornika jest obliczane automatycznie na podstawie chyba objętości butli i ilości użytej soli.
pozostałe cykle (płukanie wsteczne, wolne płukanie, szybkie płukanie) można ustawiać w granicy 0-200 minut.

Proszę zerknij w wolnej chwili czy dobrze rozumuje czy się mylę.
Z góry dzięki

qbek17
03-07-2015, 15:08
Przekopałem neta i natrafiłem na coś takiego
http://www.purotech.ie/pages/Manuals/E-3000440RevB-Manual-255,268,268FA,263,278-742,762.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.purotech.ie%2F pages%2FManuals%2FE-3000440RevB-Manual-255%2C268%2C268FA%2C263%2C278-742%2C762.pdf)
na stronie 32-33 jest opisane jakie czasy można ustawiać.
Co prawda solankowanie i napełnianie zbiornika jest obliczane automatycznie na podstawie chyba objętości butli i ilości użytej soli.
pozostałe cykle (płukanie wsteczne, wolne płukanie, szybkie płukanie) można ustawiać w granicy 0-200 minut.

Proszę zerknij w wolnej chwili czy dobrze rozumuje czy się mylę.
Z góry dzięki
No właśnie chodzi o ten cykl solankowania. Też sprawdzałem w innej instrukcji i było to samo - nie można go zmodyfikować. A CR wymaga dłuższego czasu kontaktu złoża z solanką (dlatego daje się mniejszy injector i dłuższy czas). Jeśli w tej głowicy nie można zmodyfikować długości trwania tego cyklu to nie widzę możliwości zastosowania tej głowicy z tym złożem. Z drugiej strony różne firmy sprzedają takie zestawy od dłuższego czasu... może mają na to jakiś sposób? (a może stąd się później biorą problemy ze słabą regeneracją złoża?)

kiciorrr
03-07-2015, 21:07
Jak w jednym punkcie (przy zlewie) to zwykła osmoza - koszt jakieś 400 PLN + montaż.
Jak chcesz postawić filtr na cały dom to możesz pomyśleć o filtrze ze złożem wielofunkcyjnym - koszt ok 3000 PLN.

Czy zwykła osmoza nie zaszkodzi biologicznej oczyszczalni ścieków ? I drugie pytanie czy taką wodę trzeba koniecznie
uzdatniać ?

Pozdrawiam,
ML

qbek17
04-07-2015, 09:09
Czy zwykła osmoza nie zaszkodzi biologicznej oczyszczalni ścieków ? I drugie pytanie czy taką wodę trzeba koniecznie
uzdatniać ?
Osmoza jest tylko pod jednym zlewem - na pewno nie zaszkodzi oczyszczalni (poza tym tych ścieków jest kilka litrów...)
Nie trzeba jej koniecznie uzdatniać. Masz małe przekroczenie żelaza i manganu - nie spełnia to parametrów z rozporządzenia, ale nie są to tak duże ilości żeby konieczne było jej uzdatnianie.

stiepan
04-07-2015, 17:10
Witajcie,
Mam taką wodę ze studni:

pH - 7,0
Przewodność el. wł. w 25°C - 1096 μS/cm
Azotany - 59 mg/dm3
Azotyny - 0,01 mg/dm3
Amoniak - <0,06 mg/dm3
Żelazo - <0,02 mg/dm3
Mangan - <0,02 mg/dm3
Twardość ogólna 25/447 °n /mg/dm3
Chlorki - 52 mg/dm3
Siarczany - 203 mg/dm3
Utlenialność (KMnO4) - 1,8 mg/dm3

Chciałbym się pozbyć azotanów (i ew. siarczanów) i zmiękczyć ją do przyzwoitych wartości. O ile urządzeń do samego zmiękczania widziałem dużo, o tyle nie wiem co z azotanami... Czy są jakieś specjalne złoża, które załatwią mi obie te sprawy?

qbek17
04-07-2015, 20:26
Chciałbym się pozbyć azotanów (i ew. siarczanów) i zmiękczyć ją do przyzwoitych wartości. O ile urządzeń do samego zmiękczania widziałem dużo, o tyle nie wiem co z azotanami... Czy są jakieś specjalne złoża, które załatwią mi obie te sprawy?
Są złoża na azotany. Niestety ich skuteczność w dużym stopniu zależy od proporcji azotanów i siarczanów w wodzie, a w Twoim przypadku ten stosunek wypada niekorzystnie. Tu masz ulotkę złoża z kilkoma wykresami http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/Indion_NSSR_PL.pdf
Indion nie jest najlepszym złożem na rynku, ale jest dostępny. Ciężko dostać małą ilość złoża (na jeden filtr) innego (lepszego) producenta bo ceny są wysokie i nikt nie trzyma dużego wyboru na magazynie.
Przy tak wysokiej twardości raczej będą potrzebne dwa oddzielne filtry.

fantomek24
05-07-2015, 12:04
Witam puściłem wodę ze studni abistynki lustro na4m a studia kopana na 12m do obiegu w domu dzięki temu korzystam można powiedzieć na free oprócz energii ale po umyciu auta zauważyłem zacieki co oznacza że ma dużo żelaza. Pytanie co zrobić tanim kosztem aby temu zapobiec? i co zamontować jaki filtr będzie skuteczny. Żeby uniknąć np rudego koloru białych rzeczy po praniu dzieki

stiepan
05-07-2015, 12:09
Są złoża na azotany. Niestety ich skuteczność w dużym stopniu zależy od proporcji azotanów i siarczanów w wodzie, a w Twoim przypadku ten stosunek wypada niekorzystnie. Tu masz ulotkę złoża z kilkoma wykresami http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/Indion_NSSR_PL.pdf
Indion nie jest najlepszym złożem na rynku, ale jest dostępny. Ciężko dostać małą ilość złoża (na jeden filtr) innego (lepszego) producenta bo ceny są wysokie i nikt nie trzyma dużego wyboru na magazynie.
Przy tak wysokiej twardości raczej będą potrzebne dwa oddzielne filtry.

qbek17, dziękuję za pomoc.Twoje uwagi są bardzo cenne. Zastanawiam się czy jest sens inwestycji w zaawansowaną stację tym bardziej, że mam perspektywę wody wodociągowej w ciągu 5 lat. Na tej wodzie, której parametry podałem jadę już 3 lata, oczywiście do picia używam wody butelkowanej.
Coraz poważniej myślę o zastosowaniu jakiegoś zwykłego Viessmana Aquahome (lub analogiczny sprzęt innej firmy), który posłuży wyłącznie do zmiękczania. 25 stopni twardości mocno widać na bateriach :/
Zakładając scenariusz jedynie zmiękczania, czy te azotany i siarczany mocno przeszkadzają w zmiękczaniu? I pytanie - jeśli taki AquaHome zużywa średnio na regenerację 105l wody, ile może zużywać u mnie? Więcej czy tyle samo, ale regeneracja będzie odbywać się częściej?
Viessmann podaje, że maksymalna wydajność wody między regeneracjami (przy twardości 18°dH) to 5200l. Prosta proporcja wskazywałaby, że przy 25°dH będzie to ok 3700l, tylko czy tak mogę przeliczać? :)

kotek999
05-07-2015, 13:59
ponawiam pytanie tutaj - może ktoś pomoże:


Cześć, zrobiliśmy badanie wody (ujęcie miejskie) Pani z sanepidu zadzwoniła do nas z informacją że mamy bakterię coli - nie ma jeszcze szczegółowych badań ale taką informację otrzymała z laboratorium.

Kilka pytań:
1. Jaką mam pewność że bakteria coli jest u mnie a nie w sieci (mamy filtry) - na to pytanie Pani z sanepidu odpowiedziała że oni z sieci miejskiej mają codziennie badania i wszystko jest ok - i tu nasuwa się pytanie - jaką mają pewność że zanim woda dotrze od miasta do mnie ok 50 km (jak nie więcej) rur wodociągowych gdzieś nie jest zanieczyszczona??
2. Drugie badanie wody koszt 250 zł - jeżeli je zrobię a okaże się że problem nie jest u mnie to czy miasto odda mi kasę (pewnie nie)
3. Koszt chlorowania całej instalacji przez fachowców to koszt ok 900 zł + następne badanie - łącznie 1150 - jeżeli problem nie jest w mojej instalacji to czy miasto pokryje koszty (pewnie nie)
4. Czy mogę poprosić miasto aby przeprowadzili badania tuż przed podłączeniem do domu.


Pilnie proszę o rady
Pozdrawiam

qbek17
05-07-2015, 15:46
qbek17, dziękuję za pomoc.Twoje uwagi są bardzo cenne. Zastanawiam się czy jest sens inwestycji w zaawansowaną stację tym bardziej, że mam perspektywę wody wodociągowej w ciągu 5 lat. Na tej wodzie, której parametry podałem jadę już 3 lata, oczywiście do picia używam wody butelkowanej.
Zazwyczaj takie perspektywy kilkuletnie się przeciągają... ale z drugiej strony azotany nie są jakoś bardzo uciążliwe i jeśli tej wody nie pijesz to nie ma konieczności takiej inwestycji.


Zakładając scenariusz jedynie zmiękczania, czy te azotany i siarczany mocno przeszkadzają w zmiękczaniu?
Nie bardzo. Złoża na azotany to anionity, a do zmiękczania stosuje się kationity, więc to inna bajka.


I pytanie - jeśli taki AquaHome zużywa średnio na regenerację 105l wody, ile może zużywać u mnie? Więcej czy tyle samo, ale regeneracja będzie odbywać się częściej?
Ilość wody na regenerację jest mniej więcej stała dla konkretnej wielkości filtra (ilości złoża, rodzaju regeneracji, ustawień głowicy). Tylko częstotliwość regeneracji się zmienia w zależności od zużycia wody i jej twardości.


Viessmann podaje, że maksymalna wydajność wody między regeneracjami (przy twardości 18°dH) to 5200l. Prosta proporcja wskazywałaby, że przy 25°dH będzie to ok 3700l, tylko czy tak mogę przeliczać? :)
Możesz to tak liczyć.
Generalnie pojemność zmiękczacza zależy od typu i ilości użytego złoża. W przybliżeniu można przyjąć, że jeden litr złoża usuwa ok 3 dH z 1 m3 wody (ta wartość zależy od dawki soli - im dasz więcej soli na regenerację tym większą pojemność uzyskasz).
W twoim przypadku, jeśli zmiękczacz ma 25 litrów złoża to powinien zmiękczyć przynajmniej 3 m3 wody.

To są bezpieczne liczby. Czasami znajdą się sprzedawcy obiecujący więcej wody między regeneracjami, ale raczej nie liczyłbym na duże różnice. Złoża różnią się pojemnością o max 10%. Jak dasz dużo soli to uzyskasz dodatkowe 10-15%.

qbek17
05-07-2015, 15:48
Witam puściłem wodę ze studni abistynki lustro na4m a studia kopana na 12m do obiegu w domu dzięki temu korzystam można powiedzieć na free oprócz energii ale po umyciu auta zauważyłem zacieki co oznacza że ma dużo żelaza. Pytanie co zrobić tanim kosztem aby temu zapobiec? i co zamontować jaki filtr będzie skuteczny. Żeby uniknąć np rudego koloru białych rzeczy po praniu dzieki
Te zacieki to może być żelazo, ale może też być twardość. Bez (przynajmniej podstawowych) badań nie ma co wróżyć, bo rozwiązania będą inne zależnie od parametrów wody.
A ponieważ studnia jest płytka to te parametry mogą się zmieniać sezonowo... co dodatkowo utrudnia dobór idealnego rozwiązania.
Jak ma być tanio to nie widzę za dużo możliwości.

qbek17
05-07-2015, 16:06
Cześć, zrobiliśmy badanie wody (ujęcie miejskie) Pani z sanepidu zadzwoniła do nas z informacją że mamy bakterię coli - nie ma jeszcze szczegółowych badań ale taką informację otrzymała z laboratorium.

Kilka pytań:
1. Jaką mam pewność że bakteria coli jest u mnie a nie w sieci (mamy filtry) - na to pytanie Pani z sanepidu odpowiedziała że oni z sieci miejskiej mają codziennie badania i wszystko jest ok - i tu nasuwa się pytanie - jaką mają pewność że zanim woda dotrze od miasta do mnie ok 50 km (jak nie więcej) rur wodociągowych gdzieś nie jest zanieczyszczona??
Pewności nie masz żadnej bez wykonania badania przed wejściem do budynku. Niestety jest duże prawdopodobieństwo że to jednak u Ciebie są te bakterie. Filtry są dodatkowym miejscem, w którym bakterie mogą się rozwijać (bardzo sprzyjającym). Woda w sieci powinna być chlorowana aby zabezpieczyć ją przed wtórnym skażeniem.


2. Drugie badanie wody koszt 250 zł - jeżeli je zrobię a okaże się że problem nie jest u mnie to czy miasto odda mi kasę (pewnie nie)
Miasto nie ma powodu Ci oddawać kasy za badania. Oni mają zagwarantować, że woda którą dostarczają jest wolna od bakterii. Żeby wykazać miastu, że problem jest po ich stronie musiałbyś zbadać wodę z ich odcinka sieci, a do tego raczej nie masz dostępu.


3. Koszt chlorowania całej instalacji przez fachowców to koszt ok 900 zł + następne badanie - łącznie 1150 - jeżeli problem nie jest w mojej instalacji to czy miasto pokryje koszty (pewnie nie)
Z kosztami to jak wyżej... ale czemu aż tyle ma kosztować chlorowanie instalacji? Nie opisałeś jej, ale w większości przypadków możesz to zrobić samemu bez większego wysiłku.
Niestety kosztów badań nie unikniesz...


4. Czy mogę poprosić miasto aby przeprowadzili badania tuż przed podłączeniem do domu. Myślę, że poprosić nie zaszkodzi, ale nie spodziewałbym się pozytywnej odpowiedzi...

Poza tym powiedz coś o instalacji, filtrach, czy pobór próbki był zgodnie z procedurą, itd. Może błąd jest gdzieś w badaniach?

T0MEK77
08-07-2015, 08:29
Po przeanalizowaniu kilku ofert skłaniam się do:
butla 12x52", 60 l złoża CR100, głowica Clack WS1 CI, zbiornik solanki 100l cena 2700 netto

Proszę doradźcie czy to dobry wybór?

Wielkie dzięki

qbek17
08-07-2015, 08:36
Po przeanalizowaniu kilku ofert skłaniam się do:
butla 12x52", 60 l złoża CR100, głowica Clack WS1 CI, zbiornik solanki 100l cena 2700 netto

Proszę doradźcie czy to dobry wybór?

Wielkie dzięki
Cena jest OK. Resztę już wcześniej omawialiśmy więc ogólnie chyba nieźle wybrałeś.

T0MEK77
08-07-2015, 08:44
Przeryłem neta i zwałkowałem temat od podszewki.
Wielkie dzięki wszystkim za pomoc i porady.

KLARSAN
09-07-2015, 09:01
Dzięki

Czyli lepiej butla 10x54 i 42.5l CR100 niż 13x44 i 56,6 l CR100
A jak z żywotnością CR100 na ile czasu (lat) powinien mi posłużyć?
I ile wody przefiltruję pomiędzy regeneracjami?

Przypomnę badania:
mętność 12 NTU
barwa 3,7 mg/l Pt
pH 7,4 pH
przewodność elektryczna 425 uS/cm
stężenie azotu amonowego 0,46 mg/l
stężenie azotu azotynowego 0,024 mg/l
stężenie azotu azotanowego <0,9 mg/l
stężenie żelaza 1400 ug/l
stężenie manganu 132 ug/l
sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 221 mg/l
index nadmanganianowy 0,9 mg/l

Zapotrzebowanie 40 litrów na minutę to dosyć dużo jak na dom. Miesięczne zużycie wody jest raczej przeciętne dlatego skłaniał bym się do zaproponowania mniejszego urządzenia. Zastosowanie odżelaziacza o wydajności 40l/ min na dom wydaje mi się niepotrzebnym generowanie kosztów i przy takim urządzeniu i Pańskiej pompie mógł by się pojawić problem z płukaniem złoża.

Zaproponował bym raczej odżelaziacz o wydajności 1,3m3/h(22 l/min)lub 1,7 m3/h (28 l/min. Koszt takiego urządzenia w zależności od jego rozmiaru wahał by się od 3000 do 3800 zł. Zastosowane złoża to klarsait i defeman.

Istniał by opcja zastosowania jonowymiennika gdyby zależało by na zmiękczeniu, ale wydaje mi się to nie zasadne ze względu na fakt zainstalowania systemu do napowietrzania wody.

KLARSAN
09-07-2015, 10:05
Witam,

Proszę o informację / pomoc co zrobić z taką wodą ... ?

pH 7,2 pH
stężenie azotu amonowego 0,050 mg/l
stężenie azotu azotynowego 0,006 mg/l
stężenie azotu azotanowego <1 mg/l
stężenie żelaza 422 ug/l
stężenie manganu 63 ug/l
sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 286,3 mg/l

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Marek Ludwiński

Pytanie czy jest hydrofor, a jeśli jest to jaki oraz jakie zapotrzebowanie wody.
Parametry wody nie są złe więc jej uzdatnienie nie powinno być kosztowne.
Jeżeli jest już zbiornik hydroforowy bez przeponowy koszt odżelaziacza powinien być około 3000 zł. W innym wypadku doszły by jeszcze koszty hydroforu.

Jeżeli nie ma dokuczliwego zapachu można tą wodę uzdatnia na jonowymienniku. Zapewni on również zmiękczenie wody. Samo urządzenie jest nieco droższe. Ale jeżeli jest już zbiornik hydroforowy z przeponą koszt całości będzie podobny. Cena samego urządzenia nie powinna przekroczyć 4000 zł brutto

KLARSAN
09-07-2015, 12:18
Witajcie,
Mam taką wodę ze studni:

pH - 7,0
Przewodność el. wł. w 25°C - 1096 μS/cm
Azotany - 59 mg/dm3
Azotyny - 0,01 mg/dm3
Amoniak - <0,06 mg/dm3
Żelazo - <0,02 mg/dm3
Mangan - <0,02 mg/dm3
Twardość ogólna 25/447 °n /mg/dm3
Chlorki - 52 mg/dm3
Siarczany - 203 mg/dm3
Utlenialność (KMnO4) - 1,8 mg/dm3

Chciałbym się pozbyć azotanów (i ew. siarczanów) i zmiękczyć ją do przyzwoitych wartości. O ile urządzeń do samego zmiękczania widziałem dużo, o tyle nie wiem co z azotanami... Czy są jakieś specjalne złoża, które załatwią mi obie te sprawy?

Istnieją złoża jonowymienne do usuwania azotanów, są również takie do siarczanów. Jednak ze względu na koszt nie warto usuwać azotanów i siarczanów w wodzie na cały dom. Najlepszym rozwiązaniem było by zastosować zmiękczacz wody. Aby zapewnić wodę do picia zamontować w kuchni odwróconą osmozę z mineralizatorem. Jest to znacznie prostsze i pewniejsze rozwiązanie.

T0MEK77
10-07-2015, 07:48
Jaki filtr wstępny mechaniczny polecacie miedzy zbiornikiem hydroforowym z poduszka powietrza, a filtrem ze złożem CR 100.
W zbiorniku hydroforowym utlenia mi się żelazo i chce zabezpieczyć głowicę i złoże. Jaki filtr byłby do tego dobry żebym często nie musiał wymieniać?
Najlepiej jakiś co można płukać?
Dzięki za podpowiedzi.

Jastrząb
10-07-2015, 08:36
Jaki filtr wstępny mechaniczny polecacie miedzy zbiornikiem hydroforowym z poduszka powietrza, a filtrem ze złożem CR 100.
W zbiorniku hydroforowym utlenia mi się żelazo i chce zabezpieczyć głowicę i złoże. Jaki filtr byłby do tego dobry żebym często nie musiał wymieniać?
Najlepiej jakiś co można płukać?
Dzięki za podpowiedzi.
Zaden. Co chwile bedziesz go wymienial. Co gorsze, nim go wymienisz cisnienie i przeplywn na nim zaczenie spadac tak solidnie, ze bedziesz nieswiadomie niedoplukiwal zloze na filtrze a to zawsze jest proszenie sie o klopoty. Chcesz zeby filtr wstepny zrobil to co powinina robic duzy odzelaziacz.
Qbek chyba pisal o glowice Clack ktora co XX zloze regenruje, ale pomiedzy robi tylko szybkie plukanie (zeby pozbyc sie zalegajacych na gorze filtra zanieczyszczen z utlenionego zelaza). Niech On sie wypowie czy zbierane na CR100 utlenione zelazo "ekranuje" zloze i zmiejsza jego zdolnosc jonowymienna czy nie, czyli czy mu to bardzo szkodzi.

qbek17
10-07-2015, 19:52
...czy zbierane na CR100 utlenione zelazo "ekranuje" zloze i zmiejsza jego zdolnosc jonowymienna czy nie, czyli czy mu to bardzo szkodzi.
Wytrącone żelazo nie szkodzi złożu "trwale" tzn po każdej regeneracji złoże powinno wrócić z wydajnością do (prawie) pierwotnej wartości. Ale pomiędzy regeneracjami, jak złoże jest oblepione to utrudnia to kontakt złoża z wodą, a przez to wymianę jonową. Czyli faktycznie zmniejsza rzeczywistą pojemność jonowymienną złoża.
Dla ochrony głowicy istotne jest żeby z wodą nie płynęły drobiny piasku czy ostrej rdzy (bo mogą uszkodzić uszczelki) - wytrącone żelazo jest zazwyczaj "śluzowate" i nie uszkadza głowicy.

swojaczka
10-07-2015, 22:14
Proszę o pomoc. Domek letniskowy będzie zasilany w wodę ze studni głębinowej(36m) Badanie wody wykazało pięciokrotnie przekroczenie żelaza i prawie trzykrotne manganu. Jaki filtr pomoże zmienić ww. parametry,by woda nadawała się do. picia? mycia?
Przepraszam,ale nie czuję się na siłach przeczytać wcześniejsze porady. Pozdrawiam.

qbek17
11-07-2015, 10:24
Zazwyczaj na żelazo i mangan pomaga odżelaziacz. Ale jego wybór to już kwestia parametrów wody (podaj wszystkie wyniki badań), zapotrzebowania na wodę (zużycie miesięczne, chwilowe), wydajności studni i pompy (rzeczywiste, a nie tylko teoretyczne), instalacji hydraulicznej (rodzaj hydroforu, materiał, ilość miejsca).
Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania.

KLARSAN
13-07-2015, 09:09
Proszę o pomoc. Domek letniskowy będzie zasilany w wodę ze studni głębinowej(36m) Badanie wody wykazało pięciokrotnie przekroczenie żelaza i prawie trzykrotne manganu. Jaki filtr pomoże zmienić ww. parametry,by woda nadawała się do. picia? mycia?
Przepraszam,ale nie czuję się na siłach przeczytać wcześniejsze porady. Pozdrawiam.

Wyślij nam wodę w butelce to przebadamy dokładnie Twoją wodę i wpływ konkretnych złóż.

T0MEK77
13-07-2015, 12:51
Wytrącone żelazo nie szkodzi złożu "trwale" tzn po każdej regeneracji złoże powinno wrócić z wydajnością do (prawie) pierwotnej wartości. Ale pomiędzy regeneracjami, jak złoże jest oblepione to utrudnia to kontakt złoża z wodą, a przez to wymianę jonową. Czyli faktycznie zmniejsza rzeczywistą pojemność jonowymienną złoża.
Dla ochrony głowicy istotne jest żeby z wodą nie płynęły drobiny piasku czy ostrej rdzy (bo mogą uszkodzić uszczelki) - wytrącone żelazo jest zazwyczaj "śluzowate" i nie uszkadza głowicy.
Czyli np filtr Honeywell FF06-1AA 100 mikronów wystarczy. Do tego zawór zwrotny na wyjściu i elektrozawór na wyjściu z płukania i płukać co kilka dni.

Takie rozwiązanie jest dobre?

qbek17
14-07-2015, 07:45
Czyli np filtr Honeywell FF06-1AA 100 mikronów wystarczy. Do tego zawór zwrotny na wyjściu i elektrozawór na wyjściu z płukania i płukać co kilka dni.

Takie rozwiązanie jest dobre?
Taki zestaw do "zabezpieczenia" głowicy w zupełności wystarczy... a z tym elektrozaworem to nawet bym powiedział, że "bogato" będzie :)

zygii
14-07-2015, 23:48
Witajcie !
W domu jednorodzinnym mam studnie glebinowa z woda o ponizszych parametrach:
Analiza wody surowej:
Odczyn 7,3 pH (norma 6,5-9,5)
Twardość 250 mg/l (norma 60-500)
Żelazo 3,0 mg/l (norma 0,2)
Mangan 0,15 mg/l (norma 0,05)
Azotany 0 (norma 50)
Amoniak 0 (norma 0,5)

Do domu zostala podpieta woda miejska (koszt 1m3 wody 3,5 zl brutto), ktora obecnie jest glownie wykorzystywana do celow bytowych.
Zalozenie bylo takie, ze woda ze studni posluzy do nawadniania (projektowane zuzycie 2,5m3/h) ale ze wzgledu na zawartosc zelaza i wizualne szkody jak ono powoduje (brunatne tarasy i chodnik) stoje przed wyborem inwestowac w odżaleziacz wody (jesli tak w jakiej konfiguracji) pamietajac, ze zloze takze musi byc takze wymieniane co kilka lat i czy bedzie to ekonomicznie uzasadnione czy uzywac wody miejskiej do podlewania ogrodu ?
Z gory dzieki za rady !

qbek17
15-07-2015, 07:57
Ile czasu dziennie działa nawadnianie? Jeśli założymy 1 godzinę dziennie przez cały rok to po krótkim obliczeniu wychodzi mi ponad 3000 PLN rocznie za wodę do nawadniania.
Jeśli tak jest to moim zdaniem opłaca się zainwestować w odżelaziacz. Zapłacisz za niego ok 2500-3000 PLN, złoża w odżelaziaczach wystarczają na wiele lat, więc zwrot inwestycji w ok 1 rok.

Jastrząb
15-07-2015, 08:46
Usuniecie 3mg zelaza na biezaco (bez przetrzymania napowietrzonej wody) z wydajnoscia 2.,5m3/h moze byc dosyc karkołomnym zadaniem. Musialbys miec kilka rownolegle pracujacych odzelaziaczy bo pojedynczy bylby bardzo duzy i wymagal ogromnej ilosci wody do plukania.

Pojedynczy odzelaziacz to pewnie srednicy >21" . Sama butla 21x62 kosztuje ze 2000PLN. Ma toto pojemnosc 330litorw, wiec po zasypaniu nawet lekkim zlozem i zalaniu woda bedzie wazyc z pół tony. Z sensowna predkoscia przefiltrujesz tym okolo 2.5m3/h, ale do plukania bedziesz potrzebowal ze 2,5 raza tyle wody? Da rade studnia i pompa? Potrzebowałbys takze sporej sprezarki do napowietrzania takiej wody przed odzelaziaczem.

Strzelam, ze taniej Ci wyjdzie postawic standardowy odzelaziacz (czytaj mały) zakopac w ogrodku zbiornik kilka metrow szczeciennych i wolno go napelnioac w ciagu dnia przez mały odzelaziacz i przygotowac uzdatnioenj wody. A samo podlewanie zasilic wlasnie z takiego zbiornika. Ale jak rozumiem powyzsze ogrod juz masz i raczej Ci nie pasuje jego rozkopanie.

Oczywiscie to moj pomysl. Pytanie ile masz ogrodu do podlania, ile wody potrzebujesz bo to ma dramatyczny wplyw na kalkulacje oplacalnosci.

zygii
15-07-2015, 10:25
Ile czasu dziennie działa nawadnianie? Jeśli założymy 1 godzinę dziennie przez cały rok to po krótkim obliczeniu wychodzi mi ponad 3000 PLN rocznie za wodę do nawadniania.
Jeśli tak jest to moim zdaniem opłaca się zainwestować w odżelaziacz. Zapłacisz za niego ok 2500-3000 PLN, złoża w odżelaziaczach wystarczają na wiele lat, więc zwrot inwestycji w ok 1 rok.

Do czasu otrzymania ponizszej wyceny mialem podobne przekonanie ja Ty.
Do obliczen mozna przyjac, ze nawadnianie pracuje okolo 6 miesiecy, max 1godzine na dobe.

Wycena:
Zwężka napowietrzająca 290zl

Dysza rozbryzgowa 150zl

Zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 300 litrów 950zl

Odżelaziaczo-odmanganiacz IRDF 1652 TC 6600zl (uwaga 2szt)
Wydajność: 3,38 m3/h
Ilość złoża: 160l
Złoże Klarsanit , Defeman
Głowica CLACK TC

Cintropur NW32 210zl

Usluga montazu 1500zl
Lacznie to daje kwote 9700 zl (vat 23%) - istnieje mozliwosc zastosowania Vat 8%.


Dane pompy głębinowej grundfos:
Dane pompy: wydajność maksymalna: 75 l/min
Wydajność maksymalna: 4,5 m3/h
Ciśnienie maksymalne: 11 Bar
Wysokość podnoszenia: 110 m

Dla powyzszych parametrow pracy pompy podobno istnieje koniecznosc zastosowania 2szt. IRDF 1652 TC poniewaz pompa przy swojej max wydajnosci tj 4,5m3/h nie da rady "podniesc" i dobrze doplukac zloza dla odżelaziaczo-odmanganiacza o wiekszej wydajnosci.Przypominam, ze projektowane zuzycie wody przez nawadnianie to 2,5m3/h.

Stad moje pytanie/kalkulacje, watpliowsci czy firma stosuje sluszne uzasadnienie i czy istnieje tansza alternatywa.

Jastrząb
15-07-2015, 11:29
Dobrze Ci firma napisala. Nie dasz rady pojedynczego filtra wyplukac, musza byc dwa.
Jesli to ma byc tylko na ogrod, to ja bym zrezygnowal z duzego hydroforu. Jak lejesz 2500l/h to te 200L ktore jest w hydroforze spedzi w nim 5minut. Wiele to nie da, w 5 minut zelazo sie nie utleni. Raczej jakas sprezarka do tego, choc pewnie i zwezka napowietrzajaca by dala rade bo pompe masz z zapasem.

Kolejny pomysl., to przeprojektowac nawodnienie. Pare dodatkowych elektrozaworow (100PLN) pare metrow rury bedzie z pewnoscia tansze niz jeden odzelaziacz. Pytanie na ile chcesz/mozesz zmienic nawodnienie. Jesli masz juz pieknyt ogrod/trawke i wzdrygasz sie przed wbiciem w niego szpadla, to musisz zabulic za drugi odzelaziacz.

zygii
15-07-2015, 16:17
Dobrze Ci firma napisala. Nie dasz rady pojedynczego filtra wyplukac, musza byc dwa.
Jesli to ma byc tylko na ogrod, to ja bym zrezygnowal z duzego hydroforu. Jak lejesz 2500l/h to te 200L ktore jest w hydroforze spedzi w nim 5minut. Wiele to nie da, w 5 minut zelazo sie nie utleni. Raczej jakas sprezarka do tego, choc pewnie i zwezka napowietrzajaca by dala rade bo pompe masz z zapasem.

Kolejny pomysl., to przeprojektowac nawodnienie. Pare dodatkowych elektrozaworow (100PLN) pare metrow rury bedzie z pewnoscia tansze niz jeden odzelaziacz. Pytanie na ile chcesz/mozesz zmienic nawodnienie. Jesli masz juz pieknyt ogrod/trawke i wzdrygasz sie przed wbiciem w niego szpadla, to musisz zabulic za drugi odzelaziacz.

Tak sobie mysle, ze w pierwszej kolejnosci to musze sprawdzic rzeczywiste a nie projektowane zuzycie wody przez nawadnianie i to bedzie podstawa do podjecia decyzji co dalej robic.
Zwazywszy, ze nie mam jeszcze ogrodu kolo domu a jedynie trawke (laczna powierzchnia to okolo 700m2) to Twoje rozwiazanie z przeprojektowaniem instalacji nawadniania wchodzi jak najbardziej w rachube.
Sprawdze i dam znac ....choc widze ze tanio nie bedzie :(

Jastrząb
15-07-2015, 17:03
Tak sobie mysle, ze w pierwszej kolejnosci to musze sprawdzic rzeczywiste a nie projektowane zuzycie wody przez nawadnianie i to bedzie podstawa do podjecia decyzji co dalej robic.
Zwazywszy, ze nie mam jeszcze ogrodu kolo domu a jedynie trawke (laczna powierzchnia to okolo 700m2) to Twoje rozwiazanie z przeprojektowaniem instalacji nawadniania wchodzi jak najbardziej w rachube.
Sprawdze i dam znac ....choc widze ze tanio nie bedzie :(

Jesli jeszcze nie masz spryskiwaczy do tego trawnika (ciagle tego nie napisales) i go bedziesz dziurawil, to ja bym szedł w kierunku podzielenia go na wiecej sekcji wlasnie.
Jesli juz sa, to trzeba do połowy z nich doprowadzic dodatkowa rure zasilaja i zwiekszyc ilosc zaworów.

Kolejny pomysl.
Spryskiwaczom mozna załozyc wezsze dysze. Beda lały mniej wody, bedziesz musiał dluzej podlewac (ale przy podzieleniu na wiecej sekcji równiez). NIestety wiaze sie to zazwczyaj z ciut mniejszym zasiegiem samych spryskiwaczy, wiec jesli juz to istnieje to cały projekt sie rypnie bo moze gdzies tam wody nie dolewac. Mozesz sie wtedy ratować delikatnym podniesieniem cisnienia co skompensuje mniejszy zasieg przez wezsze dysze. Popatrz w tabelki spryskiwaczy ktore posiadasz, lub skonsultuj z projektantem.

Kolejna pomysla. Woda uzdatniona zasilaja wylacznie te sekcje spryskiwaczy ktore Ci brudza kostke/taras itp. Te ktore sa na srodku trawy, nie musisz ruszac - mniej kopania po trawniku, ale za to osbne rurki do czesci zaworow idace przez mniejszy odzelaziacz. Nie znam calej sytuacji nie wiem czy to mozliwe.

Ustaw tak glowice, zeby polewaly cała kostke. Rownomiernie zmini kolor nikt nie zauwazy :P ;-)

M.A.G.
15-07-2015, 23:02
Zygii- mam kilka systemow na podobnych zrodlach do Twojego. To u nas dosc częsty problem. Zawsze ostrzegam swoich klientów że kostka i bezpośrednie sąsiedztwo zraszaczy zmieni kolor. najbardziej zasadna jest rada jastrzębia zeby sekcje lejace przh kostce i domu szły z wodociągu a reszta ze studni. Kiedys wycenialem instalację odzelaziania dla ogrodu gdzie mam zuzycie ok. 6m3/h. Kosmos!!! Koszty nie do przyjęcia. Moim zdaniem albo musisz sie pogodzić z kolorem albo przebudowac system. Natomiast skoro jesteś jeszcze przed urządzeniem ogrodu to możesz sie ratowac również roślinami. Mam jeden ogród w ktorym bylo podobnie- trawnik najpierw z nawodnienie m ze studni i problem z kolorem. Roslinnosc została tak zaprojektowana zeby oslaniac kostkę przed wodą. Posadzilismy tam niskoformowane zywoploty i jak do tej pory swietnie zdaje egzamin. POzdrawiam, Andrzej

zygii
15-07-2015, 23:15
Jesli jeszcze nie masz spryskiwaczy do tego trawnika (ciagle tego nie napisales) i go bedziesz dziurawil, to ja bym szedł w kierunku podzielenia go na wiecej sekcji wlasnie.
Jesli juz sa, to trzeba do połowy z nich doprowadzic dodatkowa rure zasilaja i zwiekszyc ilosc zaworów.
Niestety podlewanie juz mam (4 sekcje w tym 3 sekcje podpiete do zraszaczy jedna jako linia kroplujaca) i jego przeprojektowanie nie powinno byc trudne, jak bede mial rzeczywiste pomiary zapotrzebowania to przesle dane do firmy ktora projektowala to nawadnianie a fizyczne rozszerzenie ilosci sekcji zrobie sam.


kolejny pomysl.Spryskiwaczom mozna załozyc wezsze dysze. Beda lały mniej wody, bedziesz musiał dluzej podlewac (ale przy podzieleniu na wiecej sekcji równiez). NIestety wiaze sie to zazwczyaj z ciut mniejszym zasiegiem samych spryskiwaczy, wiec jesli juz to istnieje to cały projekt sie rypnie bo moze gdzies tam wody nie dolewac. Mozesz sie wtedy ratować delikatnym podniesieniem cisnienia co skompensuje mniejszy zasieg przez wezsze dysze. Popatrz w tabelki spryskiwaczy ktore posiadasz, lub skonsultuj z projektantem.
Do rozwazenia ale pierwsze rozwiazanie wydaje sie latwiejsze do wdrozenia :)


Kolejna pomysla. Woda uzdatniona zasilaja wylacznie te sekcje spryskiwaczy ktore Ci brudza kostke/taras itp. Te ktore sa na srodku trawy, nie musisz ruszac - mniej kopania po trawniku, ale za to osbne rurki do czesci zaworow idace przez mniejszy odzelaziacz. Nie znam calej sytuacji nie wiem czy to mozliwe.

Niestety brak takiej mozliwosci :(


Ustaw tak glowice, zeby polewaly cała kostke. Rownomiernie zmini kolor nikt nie zauwazy :P ;-)
Na to nie wpadlem ....:P

Tak nawiasem mowiac, czy mozesz cos polecic w temacie samych odzelaziaczy, czy zaproponowany w wycenie jest ok z pkt widzenia jakosci do ceny, czy mozna znalezc cos lepszego w zaproponowanej lub nizszej cenie.

Jastrząb
16-07-2015, 06:50
Tak nawiasem mowiac, czy mozesz cos polecic w temacie samych odzelaziaczy, czy zaproponowany w wycenie jest ok z pkt widzenia jakosci do ceny, czy mozna znalezc cos lepszego w zaproponowanej lub nizszej cenie.

1500 za montaz wydaje sie troche wygorowana cena.
Hydrofor:
http://www.wimest.pl/pl/oferta/zbiorniki-hydroforowe.html

Zbiornik 16x52 to 800PLN. Glowica 1200. Doloz zloze i pare pierdul i wyjdzie te 3300.

Jakbys poszukał to bys to zrobil 1000PLN taniej pewnie.

qbek17
16-07-2015, 07:28
Tak nawiasem mowiac, czy mozesz cos polecic w temacie samych odzelaziaczy, czy zaproponowany w wycenie jest ok z pkt widzenia jakosci do ceny, czy mozna znalezc cos lepszego w zaproponowanej lub nizszej cenie.
Moim zdaniem 2x16" to trochę dużo - 1x14" powinien być na styk na taką wydajność. To miałaby być praca okresowa, gdzie interesuje nas tylko żelazo. Przy dobrym natlenieniu można pomyśleć o lżejszym złożu (np. Birm).
Jeśli masz miejsce to można też pomyśleć, żeby zrobić to co sugerował Jastrząb ze zbiornikiem magazynowym, ale w formie hydroforu za filtrem. Wtedy kryza ograniczałaby przepływ przez filtr (może być wtedy mniejszy), a zapas wody byłby magazynowany w zbiorniku. Trzeba by to dobrze wyliczyć żeby objętość była wystarczająca (przykładowo zbiornik na 1 m3 i odżelaziacz na 1,5 m3/h).
Znalazłoby się kilka opcji w niższej cenie niż prawie 10 tys.

Jastrząb
16-07-2015, 08:09
Moim zdaniem 2x16" to trochę dużo - 1x14" powinien być na styk na taką wydajność. To miałaby być praca okresowa, gdzie interesuje nas tylko żelazo
To nie jest praca okresowa. To trzeba rozpatrywac w katergorii ciaglej filtracji. 750m2 trawnika. Jak zechcesz na niego wylac 5mm/m2 wody (czyli bez szalu) to masz zdrowo ponad godzine pracy filtra ciagiem. Woda w hydroforze 300L wymieni sie kilkanascie razy. To nie jest praca przerywana/okresowa jak przy lejacym prysznicu gdy ktos dodatkowo uzyje spluczki i jeszcze odkreci kran w kuchni, gdy przez minute leci formalnie wiecej niz filtr moze.

2x16" przy 2,5m3 to predkosc filtracji 10m/h czyli bezpieczna bym powiedzial przy filtrowaniu non-stop.
Przy 1x14 to predkosc filtracji to 25m/h. To jest predkosc plukania a nie filtrowania. Troche duzo.
Przy 1x16 predkosc filtracji 19,5
Przy 1x18 predkosc filtracji to 15m/h

Jesli dobrze rozszyfrowalem pompe po parametrach to jest to grundfoss 3-80. On przy 4atm powienien dac solidne 4.5m3/h. To daje sensowan predkosc plukania lekkiego zloza (25m) i jakas akcpetowalna predkosc filtracji (15m) przy zbiorniku 18".


Kiedys do swojego filtra 13" ze zlozem birm podlaczylem waz ogrodowy. Kiedys mierzylem, przez niego powinno leciec jakies 1500L/h. Pieknie zerwało z niego całe zanieczyszczenia. Taki frontwash mu zrobilem :P


Edit:
Przy czym zeby nie bylo zbyt rozowo. Po cenach detalicznych z alamo.
18x65 - 2000PLN brutto
glowica - 1200
7x28L birmu - 2400PLN,
razem 5600PLN. A do tego trzeba zastosowac jakis drozszy system dystrubucji wody, bo zwykly koszyk pewnie nie wyrobi plus przejsciowka na gwint butli 4/2.5" Wyjdzie prawktycznie tyle samo co 2x16 :-/

Coz. Uzdatnianie wody do podlewania trawnika to pewien rodzaj fanaberii, wiec widac musi byc drogo :P

qbek17
16-07-2015, 09:13
To nie jest praca okresowa. To trzeba rozpatrywac w katergorii ciaglej filtracji. 750m2 trawnika. Jak zechcesz na niego wylac 5mm/m2 wody (czyli bez szalu) to masz zdrowo ponad godzine pracy filtra ciagiem. Woda w hydroforze 300L wymieni sie kilkanascie razy. To nie jest praca przerywana/okresowa jak przy lejacym prysznicu gdy ktos dodatkowo uzyje spluczki i jeszcze odkreci kran w kuchni, gdy przez minute leci formalnie wiecej niz filtr moze.
Ale godzina pracy filtra przez dobę to nie jest to praca 24 h/d.


2x16" przy 2,5m3 to predkosc filtracji 10m/h czyli bezpieczna bym powiedzial przy filtrowaniu non-stop.
Zgadzam się. Tylko czy do podlewania trawnika potrzebujesz wartości bezpiecznej dla pracy non stop?


Jesli dobrze rozszyfrowalem pompe po parametrach to jest to grundfoss 3-80. On przy 4atm powienien dac solidne 4.5m3/h. To daje sensowan predkosc plukania lekkiego zloza (25m) i jakas akcpetowalna predkosc filtracji (15m) przy zbiorniku 18".
Mając hydrofor możesz podzielić to płukanie na kilka krótszych etapów z większym przepływem i wtedy wypłuczesz nawet cięższe złoże.

Ogólnie to oczywiście macie rację, że żeby to zrobić "zgodnie ze sztuką" to będzie drogo i będzie potrzebny duży filtr. Wydaje mi się jednak, że w tym przypadku można się pokusić o rozwiązanie nie do końca idealne :)

Jastrząb
16-07-2015, 09:43
Ale godzina pracy filtra przez dobę to nie jest to praca 24 h/d.
Dla mnie praca przerywana to taka, gdy woda plynac przez zloze sie zatrzymuje. Lub inaczej, czasem pynie szybciej niz ustawa przewiduje, czasem wolniej.
Gdy cale zloze przelatuje ze stala predkoscia to jest to praca ciagla. To czy jest to 1h czy 24h na dobe ma tylko wplyw na czestosc plukania.

Mozna tez postawic mniejszy filtr, 14 czy 16". Jak okaze sie za maly to dostawic drugi.

T0MEK77
16-07-2015, 11:51
Pytanko do ludzi którzy mają filtry na złożu CR100.
Jaki okres je użytkują?
Jak dbają o nie i czy nie mają z nim problemów?

Dzięki za info

qbek17
16-07-2015, 13:06
Dla mnie praca przerywana to taka, gdy woda plynac przez zloze sie zatrzymuje. Lub inaczej, czasem pynie szybciej niz ustawa przewiduje, czasem wolniej.
Gdy cale zloze przelatuje ze stala predkoscia to jest to praca ciagla.
Nie mam pewności co do definicji pracy ciągłej/przerywanej w tym przypadku. Wszystko zależy od skali.
W skali makro filtr ma wyprodukować 2,5 m3 wody w czasie 1 godziny, a następnie nie pracuje przez 23 godziny, więc byłaby to praca przerywana.
W skali mikro, gdzie bierzesz pod uwagę ciągły (przez rozpatrywaną godzinę) dopływ wody to będzie to praca ciągła.
Moim zdaniem w tym przypadku można wyznaczyć pojemność filtra i czas kontaktu potrzebny do utlenienia żelaza i dobrać taki rozmiar filtra aby mógł spokojnie pracować przez godzinę z wymaganą wydajnością. Na technologia-wody.pl były badania odżelaziania z wyższymi prędkościami i przy prędkości 20m/h skuteczność odżelaziania nie spadała poniżej 98%.

Jastrząb
16-07-2015, 13:18
Nie mam pewności co do definicji pracy ciągłej/przerywanej w tym przypadku. Wszystko zależy od skali.
W skali makro filtr ma wyprodukować 2,5 m3 wody w czasie 1 godziny, a następnie nie pracuje przez 23 godziny, więc byłaby to praca przerywana.
W skali mikro, gdzie bierzesz pod uwagę ciągły (przez rozpatrywaną godzinę) dopływ wody to będzie to praca ciągła.
Moim zdaniem w tym przypadku można wyznaczyć pojemność filtra i czas kontaktu potrzebny do utlenienia żelaza i dobrać taki rozmiar filtra aby mógł spokojnie pracować przez godzinę z wymaganą wydajnością. Na technologia-wody.pl były badania odżelaziania z wyższymi prędkościami i przy prędkości 20m/h skuteczność odżelaziania nie spadała poniżej 98%.
Skala ktora tu interesuja jest to wlasnie ta godzina dziennie. A w czasie tej godziny, po za poczatkowymi paroma minutami gdy na filtr idzie woda przetrzymana w hydroforze, woda idzie:
- praktycznie bezposrednio ze studni, no z paromiutowym "przetrzymaniem" w zbiorniku co jest prawie bez znaczenia bo to bardzo krotko
- z grubsza ze stała predkosc filtracji
- stały czas kontaktu ze zlozem, staly czasem na utlenienie i wylapanie zelaza.

Zgodze sie z 20m/h jesli woda jest solidnie przetrzymana po natlenieniu, filtr ma wieksza wysokosc niz 52", i zloze jest ciut lepsze niz wspominany BIRM :D

qbek17
16-07-2015, 13:52
Przy tych 20 m/h strefa odżelaziania na złożu nie przekraczała 40 cm (16"). Przy zbiorniku o wysokości 65", wysokość złoża to minimum 80 cm... a w takiej aplikacji możemy sobie pozwolić na zwiększenie strefy odżelaziania kosztem odmanganiania.
Faktycznie co do złoża to badali na rudzie manganowej (czyli Pyrolox, G1, Defeman, itp).
A napowietrzanie trzeba by w tej sytuacji zrobić sprężarką bezpośrednio w rurę, żeby dobrze wodę natlenić - wtedy czas przetrzymania w hydroforze będzie miał mniejsze znaczenie.

Jastrząb
16-07-2015, 15:48
Przy tych 20 m/h strefa odżelaziania na złożu nie przekraczała 40 cm (16"). Przy zbiorniku o wysokości 65", wysokość złoża to minimum 80 cm... a w takiej aplikacji możemy sobie pozwolić na zwiększenie strefy odżelaziania kosztem odmanganiania.
Faktycznie co do złoża to badali na rudzie manganowej (czyli Pyrolox, G1, Defeman, itp).
A napowietrzanie trzeba by w tej sytuacji zrobić sprężarką bezpośrednio w rurę, żeby dobrze wodę natlenić - wtedy czas przetrzymania w hydroforze będzie miał mniejsze znaczenie.

Tez niedobrze. 20m/h to nadal zbiornik 16". Przy Pyrolox/G1 nawet ta pompa tego nie wyplucze, z 8m3 wody by trzeba. Pewnie max z 13" do plukania.

Ja glosuje za zbiornikiem 16" zasypanym czyms lzejszym i porzadna sprezarka. Moze byc bez hydroforu.
Jak zelazo bedzie przebijac to dostawiamy drugi taki sam i musi byc dobrze.

Ribert
20-07-2015, 21:15
Proszę o radę przy wyborze zmiękczacza do wody. Dom jednorodzinny 200 m2, 3 łazienki, rodzina 4 osobowa zużycie strzelam ok. 14 m3 miesięcznie nie mam jak sprawdzić tam gdzie mieszkam dokładnie. Woda z wodociągów z kanalizacją. Urządzenie zamatuje hydraulik. Dziękuję z góry za odpowiedź.
Znalazłem takie propozycję:

http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx25-c100-i5146342267.html
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-denver-plus-30-sol-filtr-i5011588023.html
http://allegro.pl/viessmann-aquahome-20n-20-n-zmiekczacz-wody-krakow-i5081327238.html
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-erie-maxima-20-najwyzsza-jakosc-i5522198735.html

Który by najlepiej pasował ewentualnie coś innego sprawdzonego cena do 2500 chyba że na taki dom wystarczy coś tańszego.

qbek17
21-07-2015, 08:36
Proszę o radę przy wyborze zmiękczacza do wody. Dom jednorodzinny 200 m2, 3 łazienki, rodzina 4 osobowa zużycie strzelam ok. 14 m3 miesięcznie nie mam jak sprawdzić tam gdzie mieszkam dokładnie. Woda z wodociągów z kanalizacją. Urządzenie zamatuje hydraulik. Dziękuję z góry za odpowiedź.
Znalazłem takie propozycję:

http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx25-c100-i5146342267.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-wody-blue-soft-rx25-c100-i5146342267.html)
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-denver-plus-30-sol-filtr-i5011588023.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-wody-denver-plus-30-sol-filtr-i5011588023.html)
http://allegro.pl/viessmann-aquahome-20n-20-n-zmiekczacz-wody-krakow-i5081327238.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fviess mann-aquahome-20n-20-n-zmiekczacz-wody-krakow-i5081327238.html)
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-erie-maxima-20-najwyzsza-jakosc-i5522198735.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-wody-erie-maxima-20-najwyzsza-jakosc-i5522198735.html)

Który by najlepiej pasował ewentualnie coś innego sprawdzonego cena do 2500 chyba że na taki dom wystarczy coś tańszego.
Pytanie jaką masz twardość? Przy 3 łazienkach (+zapewne kuchnia i jakieś inne ujęcia wody) możesz potrzebować większej wydajności... ale to zależy od twardości.
Na pewno odrzuciłbym pierwsze dwa linki bo są na słabych, chińskich głowicach.
Viessmann i Erie są na pewno lepsze, ale zorientuj się w swojej okolicy czy ktoś Ci będzie mógł to serwisować (Viessmann to tylko naklejka więc nie licz na serwisantów od pieców).
Dobry zmiękczacz kosztuje ok 2500 netto. Jak chcesz coś tańszego to będzie albo słaby jakościowo albo mały (potencjalnie zbyt mały na twoje potrzeby).

KLARSAN
21-07-2015, 08:44
Przy zużyciu wody o którym piszesz oraz liczbie domowników, dla których pracować ma urządzenie najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja zmiękczacza o pojemności 30 l złoża. Więcej złoża to wyższa pojemność jonowymienna, a co za tym idzie rzadsza regeneracja. Suma sumarum oszczędzasz na eksploatacji urządzenia.

Możesz wybrać jeden z kompaktów lub nabyć zmiękczacz dwuczęściowy. W obud przypadkach sugeruję wybór takiego sprzętu, który ma 30 litrów żywicy.

micz10
21-07-2015, 14:55
Witajcie.
W oczekiwaniu na oferty dot. uzdatniania wody poproszę Was o zdanie. Jaki sprzęt dobrać do takiej wody:
woda z własnej studni (ok. 28 m), hydrofor 200 l, rodzina 4 osobowa, 2 łazienki, pompa IBO SCM 3/18 (max 115 l/min, 6,9 m3/h, ciśnienie 78 Bar, wys. podn. 78 m)

Wyniki badania wody:
Barwa 5 ± 2,5 mg/l Pt
Mętność 14 ± 1 NTU
Zapach: silny (gnilny) H2S
Stężenie jonów wodoru (pH) 7,2 ± 01
Przewodność el. właściwa 632 ± 32 uS/cm
Amonowy jon 0,37 ± 0,03 mg/l
Azotany 0,55 ± 0,06 mg/l
Azotyny <0,005 mg/l
Mangan 209 ± 26 ug/l
Żelazo 2490 ± 249 ug/l
Twardość og. (CaCO3) 330 ± 20 mg/l

Gosc_gość
21-07-2015, 21:26
Witam
Ciężko przetrawić tyle stron ( nawet się za to nie zabieram), ale potrzebuję mądrego człowieka z Wielkopolski ( Poznań), który by dobrał mi sprzęt do mojej instalacji i to wykonał.
Kompletnie się na tym nie znam i nie zamierzam studiów w tym kierunku kończyć, ale wiem, że potrzebuję odżelaziacz / odmanganiacz do wody ze studni bo mi kamyki w rabatach żółkną.
Woda ze studni 30m, aktualnie ciągnięta przez nędzną pompę ( zestaw z hydroforem 50l) Omnigena JY1000.
Nie stosowałem pompy głębinowej, bo chłopaki jak wywiercili to woda była na 1,5m ponad poziom gruntu w rurze osłonowej, robili też testy wydajnościowe i zwykły hydrofor starczy, żeby wodę zaciągać.
Tą pompę jednak chcę wywalić i zastosować Grundfosa MQ 3-45.
Woda ma służyć do celów technicznych, czyli przede wszystkim do nawadniania ( automatycznego - będzie w przyszłym tygodniu wykonywany system) ogrodu, w każdym razie nie do celów mieszkalnych.

Byłbym wdzięczny za polecenie solidnej firmy / człowieka z Wlkp. co mnie nie skroi jak za zboże i zrobi dobrze robotę.

qbek17
22-07-2015, 07:53
Ciężko przetrawić tyle stron ( nawet się za to nie zabieram),...
...
Woda ma służyć do celów technicznych, czyli przede wszystkim do nawadniania ( automatycznego - będzie w przyszłym tygodniu wykonywany system) ogrodu, w każdym razie nie do celów mieszkalnych.


Przejrzyj ostatnie dwie strony - był podobny temat.


Byłbym wdzięczny za polecenie solidnej firmy / człowieka z Wlkp. co mnie nie skroi jak za zboże i zrobi dobrze robotę.
W Poznaniu masz spory wybór firm. Z tych, które są już na rynku kilka ładnych lat to np. Inwater, Torstech, Epuro...

qbek17
22-07-2015, 07:58
Witajcie.
W oczekiwaniu na oferty dot. uzdatniania wody poproszę Was o zdanie. Jaki sprzęt dobrać do takiej wody:
woda z własnej studni (ok. 28 m), hydrofor 200 l, rodzina 4 osobowa, 2 łazienki, pompa IBO SCM 3/18 (max 115 l/min, 6,9 m3/h, ciśnienie 78 Bar, wys. podn. 78 m)

Wyniki badania wody:
Barwa 5 ± 2,5 mg/l Pt
Mętność 14 ± 1 NTU
Zapach: silny (gnilny) H2S
Stężenie jonów wodoru (pH) 7,2 ± 01
Przewodność el. właściwa 632 ± 32 uS/cm
Amonowy jon 0,37 ± 0,03 mg/l
Azotany 0,55 ± 0,06 mg/l
Azotyny <0,005 mg/l
Mangan 209 ± 26 ug/l
Żelazo 2490 ± 249 ug/l
Twardość og. (CaCO3) 330 ± 20 mg/l
Kilka pytań:
- czy chcesz wodę zmiękczać?
- czy hydrofor jest przeponowy czy bezprzeponowy?
- jakie przewidujesz zużycie (miesięczne)? (chociaż orientacyjne)
- co robisz ze ściekami (szambo/POŚ/kanalizacja)?

Generalnie potrzebujesz odżelaziacza. Możesz też wodę zmiękczyć.
I teraz zależnie od odpowiedzi na powyższe pytania można to realizować na różne sposoby...

micz10
22-07-2015, 13:35
qbek:
- na tą chwilę nie chce zmiękczać - łapie się w normie, zobaczymy co później - chyba, że dodatkowe zmiękczanie nie spowoduje dużego wzrostu kosztów
- hydrofor wimest poziomy 200 l ocynkowany bezprzeponowy
- zużycie sprawdzę dokładnie z obecnych rachunków jak wrócę do domu, wodę na ogródek myślę, że bezpośrednio ze studni
- szambo
No własnie dużo tego żelaza. Manganu też za dużo. I przydałoby się zapach przy okazji poprawić.

KLARSAN
23-07-2015, 10:03
Witam
Ciężko przetrawić tyle stron ( nawet się za to nie zabieram), ale potrzebuję mądrego człowieka z Wielkopolski ( Poznań), który by dobrał mi sprzęt do mojej instalacji i to wykonał.
Kompletnie się na tym nie znam i nie zamierzam studiów w tym kierunku kończyć, ale wiem, że potrzebuję odżelaziacz / odmanganiacz do wody ze studni bo mi kamyki w rabatach żółkną.
Woda ze studni 30m, aktualnie ciągnięta przez nędzną pompę ( zestaw z hydroforem 50l) Omnigena JY1000.
Nie stosowałem pompy głębinowej, bo chłopaki jak wywiercili to woda była na 1,5m ponad poziom gruntu w rurze osłonowej, robili też testy wydajnościowe i zwykły hydrofor starczy, żeby wodę zaciągać.
Tą pompę jednak chcę wywalić i zastosować Grundfosa MQ 3-45.
Woda ma służyć do celów technicznych, czyli przede wszystkim do nawadniania ( automatycznego - będzie w przyszłym tygodniu wykonywany system) ogrodu, w każdym razie nie do celów mieszkalnych.

Byłbym wdzięczny za polecenie solidnej firmy / człowieka z Wlkp. co mnie nie skroi jak za zboże i zrobi dobrze robotę.

Działamy na terytorium całego kraju. Często trafiają nam się stację uzdatniania wody o przeznaczeniu na podlewanie. Aby móc zaproponować jakiś rozwiązanie potrzebna była by analiza wody oraz informacja jak działa system podlewania. Ile sekcji podlewania oraz ile działa jednocześnie, jaki model dyszy rozbryzgującej, czas podlewania, zapotrzebowanie na wodę jednej sekcji.

tomek_211
23-07-2015, 11:29
Witajcie
Mam wodę ze studni własnej. Głębokość studni 45m, hydrofor 300l w domu 1 łazienka i 4 osoby. Po zbadaniu parametrów wody wyszło:
Mętność - 0,6
Żelazo 23
Mangan poniżej gr. ozn. <30
Twardość: 220
Magnez: 9,1
Z parametrów chyba woda jest dobrej jakości. Mangan i żelazo w niskich wartościach więc chyba nie trzeba stosować odżelaziania i odmanganiania. Twardość: robiąc herbatę robi się szybko taki kożuch. Czy to jest od twardości wody? Co zastosować aby się nie tworzył i jakie urządzenia byście zastosowali do mojego ujęcia wody?

micz10
23-07-2015, 22:10
qbek:
- na tą chwilę nie chce zmiękczać - łapie się w normie, zobaczymy co później - chyba, że dodatkowe zmiękczanie nie spowoduje dużego wzrostu kosztów
- hydrofor wimest poziomy 200 l ocynkowany bezprzeponowy
- zużycie sprawdzę dokładnie z obecnych rachunków jak wrócę do domu, wodę na ogródek myślę, że bezpośrednio ze studni
- szambo
No własnie dużo tego żelaza. Manganu też za dużo. I przydałoby się zapach przy okazji poprawić.

Zużycie wychodzi 10m3 na miesiąc.

qbek17
24-07-2015, 09:36
- na tą chwilę nie chce zmiękczać - łapie się w normie, zobaczymy co później - chyba, że dodatkowe zmiękczanie nie spowoduje dużego wzrostu kosztów
- hydrofor wimest poziomy 200 l ocynkowany bezprzeponowy
- szambo

Zużycie wychodzi 10m3 na miesiąc.
W takim układzie sugerowałbym zastosować napowietrzanie (inżektorem lub sprężarką, ale inżektorem będzie taniej) i odżelaziacz bez regeneracji chemicznej (ze złożem np. Pyrolox, Defeman, G1 lub innymi tego typu). Wadą tego rozwiązania jest spora ilość wody płuczącej, ale ponieważ woda ta nie zawiera chemii to można ją puścić nie do szamba tylko np. do studni chłonnej lub rozprowadzić drenażem...
Pompa powinna dać radę wypłukać solidną butlę (np. 13x54), ale wydaje mi się, że przy takim zużyciu wystarczy mniejszy rozmiar (chociaż tutaj różnice w cenie będą niewielkie więc twój wybór czy chcesz coś z zapasem czy bardziej "na styk").
Co do zmiękczania to możesz zrobić podejście i na przyszłość mieć już możliwość podpięcia dodatkowego zmiękczania bez prucia instalacji.

Pamiętaj, żeby dając napowietrzanie przed hydroforem, dodać do zbiornika automatyczny odpowietrznik.

qbek17
24-07-2015, 09:41
Witajcie
Mam wodę ze studni własnej. Głębokość studni 45m, hydrofor 300l w domu 1 łazienka i 4 osoby. Po zbadaniu parametrów wody wyszło:
Mętność - 0,6
Żelazo 23
Mangan poniżej gr. ozn. <30
Twardość: 220
Magnez: 9,1
Z parametrów chyba woda jest dobrej jakości. Mangan i żelazo w niskich wartościach więc chyba nie trzeba stosować odżelaziania i odmanganiania. Twardość: robiąc herbatę robi się szybko taki kożuch. Czy to jest od twardości wody? Co zastosować aby się nie tworzył i jakie urządzenia byście zastosowali do mojego ujęcia wody?
Aż dziwnie niskie te wartości żelaza i manganu.
Twardość masz raczej niewysoką. Ona może tworzyć takie osady o których piszesz, ale mogą to być też "inne związki" zawarte w wodzie, a których zmiękczacz nie usunie. Jeśli chcesz zmiękczyć wodę na cały dom (żeby się pozbyć osadów z kamienia na armaturze i urządzeniach) to potrzebujesz zmiękczacza. Standardowo to koszt ok 2000-2500 PLN. Jeśli przeszkadzają ci tylko "kożuchy na herbacie" to może rozwiązaniem byłaby podzlewowa osmoza? Jej koszt to 400-600 PLN...

Creasy
26-07-2015, 13:56
Jaki zmiękczacz do wody polecalibyście do mieszkania w bloku, w którym mieszkają 2 osoby. Zużycie zimnej wody ok 5m3.
Czy taki zmiękczacz byłby odpowiedni, czy może znajdę co lepszego w podobnej cenie? Ważne są wymiary. Szerokość nie więcej niż 25cm i głębokość nie więcej niż 45cm.
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-ruby-line-20-bnt-automat-dodatki-i5564972070.html
http://allegro.pl/zmiekczacz-do-wody-maxi-slim-eco-rx-20-super-cena-i5138281120.html
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-exclusive-17-bardzo-maly-dodatki-i5551459435.html

dar_o
26-07-2015, 13:57
Witajcie - mam nadzieję że teraz trafiam na odpowienie miejsce do zadania tego pytania.

Ze studni głębinowej kopanej w marcu ( 29 metrów ) oddałem wodę do badania.
Wynik - jak się spodziewałem - wykazał za duże ilości żelaza:
1274 ug/l
Mangan 148 ug/l
odczyn 7.2
Woda twarda - 446 mg CaCO3/l

W domu zbiornik ocynkowany hydroforowy 150 l.
Dowiedziałem się już, że żeby wodę oczyścić najlepiej będzie założyć kolumnę filtracyjna. Możecie podpowiedzieć konkretne rozwiązanie do oczyszczenia takiej wody ? Szukam czegoś niedrogiego ( na finiszu budowy każdy grosz zaczyna ważyć podwójnie.... ), ale takiego, które zapewni mi czystą wodę w domu.
Proszę o łopatologiczną pomoc dla laika ;)

mariuszbox
26-07-2015, 16:27
Witam wszystkich forumowiczów. Proszę o pomoc w sprawie technicznej oraz trafności doboru stacji zmiękczania wody Viessmann Aquahome 20-N. Co "siedzi" w tej stacji, chodzi mi przede wszystkim o głowicę i złoże. Z dostępnych materiałów o złożu wiadomo jedynie, że jest monosferyczne, natomiast o głowicy nic. Stacja ma jedyne zmiękczać wodę (przemawia o tym stan baterii, osad na kubku po herbacie itp.) w domu jednorodzinnym, dwie łazienki rzadko używane jednocześnie, pralka używana w godzinach kiedy nikt się nie kąpie, umywalka w WC, zlew w pralni używany sporadycznie i zlew w kuchni. Ilość osób - 2 dorosłe i 2 dzieci. Parametry wody w rurociągu za WOZ poniżej, (kanaliza miejska):

Parametry i wskaźniki fizyko-chemiczne jakości wody
Badany wskaźnik - Jednostka - Parametr
Barwa mg/l 5
Mętność NTU 0,25
Stężenie jonów wodoru (pH) pH 7,51
Przewodność właściwa μS/cm 616
Zapach - akceptowalny*
Smak - akceptowalny*
Amonowy jon mg/l < 0,05
Azotany mg/l 0,61
Azotyny mg/l 0,044
Mangan μg/l 42
Żelazo μg/l < 50


Wskaźniki mikrobiologiczne jakości wody
Bakterie grupy coli 0
Bakterie Escherichia coli 0
Enterokoki kałowe 0
Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody po 72h inkubacji w temp. 22±2oC (w 1 ml) 11

Twardość wody
Twardość ogólna mg/l CaCO3 106
dh (stopnie niemieckie) 5,9

Dodatkowe parametry fizyko-chemiczne jakości wody przeznaczonej do spożycia
Ołów μg/l < 4
Kadm μg/l < 3
Miedź μg/l < 0,002
Chrom μg/l < 4
Rtęć μg/l < 0,05
Sód mg/l 12,6
Glin μg/l < 10
Nikiel μg/l < 5
Arsen μg/l < 1
Selen μg/l < 2
Antymon μg/l 1,5
Bor μg/l < 0,05
Utlenialność z KMnO4 (Indeks nadmanganianowy) mg/l < 0,50
Siarczany mg/l 77,2
Chlorki mg/l 18,8
Fluorki mg/l 0,15
Bromiany μg/l < 5
Cyjanki μg/l < 20 < 15
Bezno(a)piren μg/l < 0,06
Suma wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) μg/l < 0,024
Chlorek winylu μg/l < 0,2
1,2-Dichloroetan μg/l < 0,9
trihalometanów μg/l < 16
(STuHmMa t)richloroetenu i tetrachloroetenu μg/l < 2
Benzen μg/l < 0,5
Suma pestycydów μg/l < 0,04

qbek17
27-07-2015, 09:20
Jaki zmiękczacz do wody polecalibyście do mieszkania w bloku, w którym mieszkają 2 osoby. Zużycie zimnej wody ok 5m3.
Czy taki zmiękczacz byłby odpowiedni, czy może znajdę co lepszego w podobnej cenie? Ważne są wymiary. Szerokość nie więcej niż 25cm i głębokość nie więcej niż 45cm.
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-ruby-line-20-bnt-automat-dodatki-i5564972070.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-wody-ruby-line-20-bnt-automat-dodatki-i5564972070.html)
http://allegro.pl/zmiekczacz-do-wody-maxi-slim-eco-rx-20-super-cena-i5138281120.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-do-wody-maxi-slim-eco-rx-20-super-cena-i5138281120.html)
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-exclusive-17-bardzo-maly-dodatki-i5551459435.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzmiek czacz-wody-exclusive-17-bardzo-maly-dodatki-i5551459435.html)
Nie podałeś twardości wody więc ciężko coś powiedzieć na temat wydajności i wielkości zmiękczacza.
Wszystkie te linki to kompakty z chińskimi głowicami i niepewnym złożem... Jak masz mało miejsca, a chcesz zmiękczyć tylko zimną wodę to może pomyśl o zestawie dwuelementowym - masz wtedy większą swobodę w dobieraniu wymiarów. Możesz np. postawić zbiornik o średnicy 10" (ok 25 cm), ale możesz też wziąć 9", 8" lub 7"... a najmniejsze zbiorniki solanki mają po 20 litrów.

qbek17
27-07-2015, 09:28
Witajcie - mam nadzieję że teraz trafiam na odpowienie miejsce do zadania tego pytania.

Ze studni głębinowej kopanej w marcu ( 29 metrów ) oddałem wodę do badania.
Wynik - jak się spodziewałem - wykazał za duże ilości żelaza:
1274 ug/l
Mangan 148 ug/l
odczyn 7.2
Woda twarda - 446 mg CaCO3/l

W domu zbiornik ocynkowany hydroforowy 150 l.
Dowiedziałem się już, że żeby wodę oczyścić najlepiej będzie założyć kolumnę filtracyjna. Możecie podpowiedzieć konkretne rozwiązanie do oczyszczenia takiej wody ? Szukam czegoś niedrogiego ( na finiszu budowy każdy grosz zaczyna ważyć podwójnie.... ), ale takiego, które zapewni mi czystą wodę w domu.
Proszę o łopatologiczną pomoc dla laika ;)
Ile tej wody zużywasz miesięcznie?
Przy takiej wysokiej twardości będziesz miał dużo osadów kamienia. Myślę, że możesz się zainteresować filtrami wielofunkcyjnymi (ze złożami AquaMulti lub Ecomix). Wtedy usuwasz twardość, żelazo, mangan, amoniak i organikę. Ale to rozwiązanie ma też minusy - jest droższe niż złoże tylko do odżelaziania oraz generuje ścieki z dużą zawartością chlorków, które musisz jakoś zagospodarować (pytanie co robisz ze ściekami?).
Alternatywnie możesz wodę tylko odżelaziać (mangan jest usuwany na tym samym filtrze). Ale do tego musisz mieć silną pompę. Taki układ też generuje ścieki (jest ich nawet więcej niż przy innych filtrach) ale bez chlorków więc można je wylać np. do studni chłonnej.
W najtańszej opcji musisz przygotować się na wydatek kilku tysięcy PLN.

qbek17
27-07-2015, 09:44
Proszę o pomoc w sprawie technicznej oraz trafności doboru stacji zmiękczania wody Viessmann Aquahome 20-N. Co "siedzi" w tej stacji, chodzi mi przede wszystkim o głowicę i złoże. Z dostępnych materiałów o złożu wiadomo jedynie, że jest monosferyczne, natomiast o głowicy nic.
Viessmann to tylko logo. Producentem jest firma Epuro i u nich należałoby szukać informacji technicznych. O ile nic się nie zmieniło to w tych małych zmiękczaczach stosują głowice Ecowater'a. Nie wiem czy składają je w Polsce czy ściągają gotowce z zagranicy (raczej to drugie), ale u nas stosują złoża Lewatit.
Generalnie jest to dobry sprzęt, ale jak przyjdzie do przeglądu to jesteś praktycznie skazany na ich serwis.


Stacja ma jedyne zmiękczać wodę (przemawia o tym stan baterii, osad na kubku po herbacie itp.) w domu jednorodzinnym, dwie łazienki rzadko używane jednocześnie, pralka używana w godzinach kiedy nikt się nie kąpie, umywalka w WC, zlew w pralni używany sporadycznie i zlew w kuchni. Ilość osób - 2 dorosłe i 2 dzieci. Parametry wody w rurociągu za WOZ poniżej, (kanaliza miejska):

Twardość ogólna:
mg/l CaCO3 106
dh (stopnie niemieckie) 5,9
Przy tak niskiej twardości osady powinny być minimalne... ale skoro są widoczne to weź pod uwagę, że może to być spowodowane także czymś innym niż twardość. Z drugiej strony jeśli jest to woda wodociągowa to raczej nic w niej nie powinno płynąć.
Jeśli mimo wszystko chcesz ją zmiękczać to chyba potrzebujesz mniejszego modelu. Nie podałeś zużycia wody - ale ten zmiękczacz (z 20 litrami złoża) i przy takiej twardości będzie się regenerował co 10 m3. Przyjmuje się, że regeneracja powinna się odbywać najrzadziej co 2 tygodnie.

mariuszbox
27-07-2015, 10:15
Viessmann to tylko logo. Producentem jest firma Epuro i u nich należałoby szukać informacji technicznych. O ile nic się nie zmieniło to w tych małych zmiękczaczach stosują głowice Ecowater'a. Nie wiem czy składają je w Polsce czy ściągają gotowce z zagranicy (raczej to drugie), ale u nas stosują złoża Lewatit.
Generalnie jest to dobry sprzęt, ale jak przyjdzie do przeglądu to jesteś praktycznie skazany na ich serwis.


Przy tak niskiej twardości osady powinny być minimalne... ale skoro są widoczne to weź pod uwagę, że może to być spowodowane także czymś innym niż twardość. Z drugiej strony jeśli jest to woda wodociągowa to raczej nic w niej nie powinno płynąć.
Jeśli mimo wszystko chcesz ją zmiękczać to chyba potrzebujesz mniejszego modelu. Nie podałeś zużycia wody - ale ten zmiękczacz (z 20 litrami złoża) i przy takiej twardości będzie się regenerował co 10 m3. Przyjmuje się, że regeneracja powinna się odbywać najrzadziej co 2 tygodnie.

Właśnie niby zawartość CaCO3 niska ale w rzeczywistości wcale tak dobrze to nie wygląda - w ogóle parametry wody na papierze są raczej bardzo dobre. OK, przechodząc do samej stacji - średnie zużycie wody z ostatnich 5-mcy to 14,6 m3. Wygląda na to, że odpowiedniejszy byłby model Aquahome 10-N? Cena w zasadzie ta sama ok. 2000zł i atrakcyjna (ten mniejszy nawet nieznacznie droższy :) ), choć widać, że na rynku to cena wyprzedażowa (wszędzie obniżki - z ponad 3 tys. ciekawe dlaczego?). Qbek17 masz szeroką wiedzę na temat sprzętu - może poleciłbyś mi konkretny model stacji mając na uwadze parametry, jakość komponentów i wymagania serwisowe?

qbek17
27-07-2015, 11:11
Właśnie niby zawartość CaCO3 niska ale w rzeczywistości wcale tak dobrze to nie wygląda - w ogóle parametry wody na papierze są raczej bardzo dobre. OK, przechodząc do samej stacji - średnie zużycie wody z ostatnich 5-mcy to 14,6 m3. Wygląda na to, że odpowiedniejszy byłby model Aquahome 10-N? Cena w zasadzie ta sama ok. 2000zł i atrakcyjna (ten mniejszy nawet nieznacznie droższy :) ), choć widać, że na rynku to cena wyprzedażowa (wszędzie obniżki - z ponad 3 tys. ciekawe dlaczego?). Qbek17 masz szeroką wiedzę na temat sprzętu - może poleciłbyś mi konkretny model stacji mając na uwadze parametry, jakość komponentów i wymagania serwisowe?
Przy takim zużyciu wystarczający byłby zmiękczacz z 10 -15 litrami złoża. Cenowo różnica jest niewielka bo największe koszty (głowica) są te same.
Poza wspomnianym już 10-N, możesz nabyć składaka w obudowie kompaktowej w rozmiarze Mini lub zestaw dwuelementowy (zbiornik ze złożem i zbiornik na solankę).
Polecałbym złożyć taki zestaw: głowica Clack, złoże monosferyczne Lewatit, zbiornik 10x17", kabinet lub zbiornik solanki.

LUP123
27-07-2015, 17:10
ten zmiękczacz (z 20 litrami złoża) i przy takiej twardości będzie się regenerował co 10 m3. Przyjmuje się, że regeneracja powinna się odbywać najrzadziej co 2 tygodnie.

Wynika z tego, że zkładając średnie zuzycie 10-12 m.sz/ m-c regeneracja wypadnie co 3-4 tygodnie. Jak wpływa to na zmiekczacz?.
( U mnie 20N zmiękcza z ok. 20 st. niem. i przy zużyciu wody właśnie ok. 10 m.sz. regeneracja ma miejsce co ok 4 tygodnie)

qbek17
27-07-2015, 19:34
Wynika z tego, że zkładając średnie zuzycie 10-12 m.sz/ m-c regeneracja wypadnie co 3-4 tygodnie. Jak wpływa to na zmiekczacz?.
Chodzi głównie o kwestie higieniczne - przepłukanie złoża solanką jest dosyć dobrym sposobem na życie biologiczne, które mogłoby się rozwijać na złożu. Poza tym przy długim czasie pracy (tym bardziej przy niewielkich przepływach) może nastąpić kanałowanie (czyli woda może sobie płynąć przez kilka kanałów pośród ziaren złoża zamiast przez całą objętość) i w rezultacie nie zmiękczać się.
Przyjęło się żeby tak dobierać rozmiar zmiękczacza aby regenerował się co max 2 tygodnie, ale zazwyczaj optymalnie wychodzi to co 7-10 dni.


U mnie 20N zmiękcza z ok. 20 st. niem. i przy zużyciu wody właśnie ok. 10 m.sz. regeneracja ma miejsce co ok 4 tygodnie
Czyli masz coś źle zaprogramowane.
Nawet na swojej stronie (gdzie dane są zazwyczaj mocno podkoloryzowane) podają wydajność 5,2 m3 przy twardości 18 dH:
http://aquahome.pl/pl/porownanie-wszystkich-urzadzen/aquahome/

dar_o
28-07-2015, 08:48
Ile tej wody zużywasz miesięcznie?
Przy takiej wysokiej twardości będziesz miał dużo osadów kamienia. Myślę, że możesz się zainteresować filtrami wielofunkcyjnymi (ze złożami AquaMulti lub Ecomix). Wtedy usuwasz twardość, żelazo, mangan, amoniak i organikę. Ale to rozwiązanie ma też minusy - jest droższe niż złoże tylko do odżelaziania oraz generuje ścieki z dużą zawartością chlorków, które musisz jakoś zagospodarować (pytanie co robisz ze ściekami?).
Alternatywnie możesz wodę tylko odżelaziać (mangan jest usuwany na tym samym filtrze). Ale do tego musisz mieć silną pompę. Taki układ też generuje ścieki (jest ich nawet więcej niż przy innych filtrach) ale bez chlorków więc można je wylać np. do studni chłonnej.
W najtańszej opcji musisz przygotować się na wydatek kilku tysięcy PLN.

To budowa domu - do tej pory mieszkałem w bloku więc nie wiem ile wody miesięcznie zużyję.


Aktualnie mam na instalacji założone 3 filtry - polipropylenowy/sznurkowy/węglowy. Wodę badałem w lab. pobraną z pominięciem tych filtrów - na ile one dadzą sobie radę z takimi zanieczyszczeniami ?

W kotłowni mam odpływ do kanalizacji więc z odprowadzeniem ścieków nie ma problemu - ścieki odprowadzam do kanalizacji miejskiej/(wiejskiej).
Czy jesteś w stanie podać linki albo nazwy produktów - ważna teraz, gdy kończy się założony na budowę budżet - jest cena. Będę wdzięczny.
D.

mariuszbox
28-07-2015, 08:53
Przy takim zużyciu wystarczający byłby zmiękczacz z 10 -15 litrami złoża. Cenowo różnica jest niewielka bo największe koszty (głowica) są te same.
Poza wspomnianym już 10-N, możesz nabyć składaka w obudowie kompaktowej w rozmiarze Mini lub zestaw dwuelementowy (zbiornik ze złożem i zbiornik na solankę).
Polecałbym złożyć taki zestaw: głowica Clack, złoże monosferyczne Lewatit, zbiornik 10x17", kabinet lub zbiornik solanki.

Dzięki za pomoc i cenne uwagi.

dar_o
28-07-2015, 20:25
Czy mozesz podać jakiś niedrogie rozwiązanie, za którym powinienem sie rozglądać?

qbek17
28-07-2015, 21:06
To budowa domu - do tej pory mieszkałem w bloku więc nie wiem ile wody miesięcznie zużyję.
Nie musi to być dokładna wartość, ale przynajmniej jakieś przybliżenie. Nie wiem jak duży masz ten dom, ile jest w nim łazienek, pralni, kuchni i innych punktów poboru wody. Nie wiem ile osób będzie tam mieszkać... i nie znam waszych zwyczajów kąpielowych. Dlatego pytam :) Jeśli mieszkasz w bloku to na pewno masz rozliczenie zużycia wody co pół roku? To już byłoby coś, bo bez takiej informacji nie potrafię Ci czegokolwiek sensownie doradzić.


Aktualnie mam na instalacji założone 3 filtry - polipropylenowy/sznurkowy/węglowy. Wodę badałem w lab. pobraną z pominięciem tych filtrów - na ile one dadzą sobie radę z takimi zanieczyszczeniami ?

Nie poradzą sobie wcale. Ten filtry które masz założone mają łapać zanieczyszczenia mechaniczne. Może tylko węglowy będzie w stanie coś jeszcze zatrzymać, ale raczej nie w zauważalnych ilościach. Dodatkowo te filtry będą solidnie dławiły ciśnienie (tym bardziej im będą bardziej zapchane) więc tym bardziej istotne jest pytanie o ilość zużywanej wody, typ pompy i rozmiar filtrów. Jak się zdecydujesz na solidny odżelaziacz to te filtry idą w odstawkę. Jak wybierzesz filtr wielofunkcyjny to jeden z nich można zostawić. Jeśli są to zwykłe korpusy 10" to one się nadają do filtrowania grubych zanieczyszczeń, a i tak musisz wtedy pilnować regularnego ich wymieniania.


W kotłowni mam odpływ do kanalizacji więc z odprowadzeniem ścieków nie ma problemu - ścieki odprowadzam do kanalizacji miejskiej/(wiejskiej).
Czy jesteś w stanie podać linki albo nazwy produktów - ważna teraz, gdy kończy się założony na budowę budżet - jest cena. Będę wdzięczny.
D.
To masz jeden problem z głowy (z kanalizacją). W tej sytuacji radziłbym złoże wielofunkcyjne. Wpisz w googlu filtr AquaMulti i będziesz miał sporo propozycji... ale żeby podać konkret potrzebne są informacje, o które pytałem :)

dar_o
28-07-2015, 22:55
Zużycie w bloku ok 130 m3 rocznie.
Mieszka 4 osoby - 2 dorosłe i dwoje dzieci wodolubne ;-) - w domku będzie 1 łazienka.
Typu pompy nie jestem pewien - chyba skm 150 - ok 500 zł kosztowała. FIltry... hmm - tego nie jestem w stanie dziś/jutro podać. średnica obudowy ok 10-15 cm.

Creasy
29-07-2015, 15:59
Nie podałeś twardości wody więc ciężko coś powiedzieć na temat wydajności i wielkości zmiękczacza.
Wszystkie te linki to kompakty z chińskimi głowicami i niepewnym złożem... Jak masz mało miejsca, a chcesz zmiękczyć tylko zimną wodę to może pomyśl o zestawie dwuelementowym - masz wtedy większą swobodę w dobieraniu wymiarów. Możesz np. postawić zbiornik o średnicy 10" (ok 25 cm), ale możesz też wziąć 9", 8" lub 7"... a najmniejsze zbiorniki solanki mają po 20 litrów.

Twardości wody nie znam dokładnie ale jest dość wysoka. Świadczy o tym osad po wodzie i duża ilość kamienia w czajniku. Wolałbym jakiś w miarę tani kompaktowy zmiękczacz. Czy te które podałem są naprawdę takie złe? Myślałem jeszcze o takim ale on już jest droższy. W internecie ma dobre opinnie.
http://www.krainawody.pl/404-zmiekcz...er-plus-6.html

sonia25a
29-07-2015, 23:08
Witam.
Mam problem i proszę o pomoc.
Zakupiłem zmiękczacz o pojemności złoża 75 dm3 (PUROLITE C100E) głowica CLACK WS1 CI .
Woda z wodociągu o twardości dH 26 (474 mg/dm3) .
Mój problem polega na tym że nie wiem jak ustawić głowicę w instrukcji była tylko informacja uruchomienia co udało mi się wykonać lecz nie wiem dokładnie jak ustawić głowice aby pracowała w systemie ilości wody miedzy regeneracjami gdyż w instrukcji mam podać ,,Zdolność jonowymienną Systemu" a nie mogę nigdzie wyszukać jak to obliczyć.
Będę wdzięczny za pomoc.

qbek17
30-07-2015, 08:14
Twardości wody nie znam dokładnie ale jest dość wysoka. Świadczy o tym osad po wodzie i duża ilość kamienia w czajniku. Wolałbym jakiś w miarę tani kompaktowy zmiękczacz. Czy te które podałem są naprawdę takie złe? Myślałem jeszcze o takim ale on już jest droższy. W internecie ma dobre opinnie.
http://www.krainawody.pl/404-zmiekcz...er-plus-6.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.krainawody.pl% 2F404-zmiekcz...er-plus-6.html)
Niezależnie od tego jaki zmiękczacz wybierzesz, będziesz musiał go jakoś ustawić, a do tego będzie Ci potrzebna informacja o twardości.
Jeśli chcesz tanio i kompaktowo to chyba nie znajdziesz nic lepszego niż te z linków. Może nie są to urządzenia najwyższej jakości, ale prawie na pewno będą działały prawidłowo. Sprawdź tylko czy mają w zestawie tester twardości, a w trakcie uruchomienia przepłucz je solidnie.

qbek17
30-07-2015, 08:16
Witam.
Mam problem i proszę o pomoc.
Zakupiłem zmiękczacz o pojemności złoża 75 dm3 (PUROLITE C100E) głowica CLACK WS1 CI .
Woda z wodociągu o twardości dH 26 (474 mg/dm3) .
Mój problem polega na tym że nie wiem jak ustawić głowicę w instrukcji była tylko informacja uruchomienia co udało mi się wykonać lecz nie wiem dokładnie jak ustawić głowice aby pracowała w systemie ilości wody miedzy regeneracjami gdyż w instrukcji mam podać ,,Zdolność jonowymienną Systemu" a nie mogę nigdzie wyszukać jak to obliczyć.
Będę wdzięczny za pomoc.
Przy takiej ilości złoża możesz ustawić pojemność na poziomie 225 dH. Ale jeśli masz nieustawioną głowicę to lepiej sprawdzić całe programowanie.

qbek17
30-07-2015, 08:44
Zużycie w bloku ok 130 m3 rocznie.
Mieszka 4 osoby - 2 dorosłe i dwoje dzieci wodolubne ;-) - w domku będzie 1 łazienka.
Typu pompy nie jestem pewien - chyba skm 150 - ok 500 zł kosztowała. FIltry... hmm - tego nie jestem w stanie dziś/jutro podać. średnica obudowy ok 10-15 cm.
Pompa jest słabiutka... jeśli te filtry ci się zapchają to możesz mieć odczuwalnie niskie ciśnienie w kranach.
Jeśli chodzi o rozmiar filtra (ze złożem wielofunkcyjnym): przy takim zużyciu (ok 12 m3/miesiąc) proponowałbym szukać filtra z minimum 38 litrami złoża, czyli zbiornik 10x54"; regeneracja wychodziłaby raz na tydzień. Przed tą kolumną zostawiłbym tylko jeden filtr narurowy z najgrubszym wkładem (50 albo 100 um) i często go sprawdzał (najlepiej jakbyś miał manometry przed i za filtrem).

dar_o
30-07-2015, 13:51
Pompa jest słabiutka... jeśli te filtry ci się zapchają to możesz mieć odczuwalnie niskie ciśnienie w kranach.
Jeśli chodzi o rozmiar filtra (ze złożem wielofunkcyjnym): przy takim zużyciu (ok 12 m3/miesiąc) proponowałbym szukać filtra z minimum 38 litrami złoża, czyli zbiornik 10x54"; regeneracja wychodziłaby raz na tydzień. Przed tą kolumną zostawiłbym tylko jeden filtr narurowy z najgrubszym wkładem (50 albo 100 um) i często go sprawdzał (najlepiej jakbyś miał manometry przed i za filtrem).

Czy takie cuś wystarczy :
http://cristalaqua.pl/pl/p/Odzelaziacz-Klarsanit-10x54-FLECK-5600/138

?

Czy lepiej takie: http://cristalaqua.pl/pl/p/Odzelaziaczodmanganiacz-Greensand-10x54-FLECK-5600/173

KLARSAN
30-07-2015, 14:14
Witajcie
Mam wodę ze studni własnej. Głębokość studni 45m, hydrofor 300l w domu 1 łazienka i 4 osoby. Po zbadaniu parametrów wody wyszło:
Mętność - 0,6
Żelazo 23
Mangan poniżej gr. ozn. <30
Twardość: 220
Magnez: 9,1
Z parametrów chyba woda jest dobrej jakości. Mangan i żelazo w niskich wartościach więc chyba nie trzeba stosować odżelaziania i odmanganiania. Twardość: robiąc herbatę robi się szybko taki kożuch. Czy to jest od twardości wody? Co zastosować aby się nie tworzył i jakie urządzenia byście zastosowali do mojego ujęcia wody?
Woda ma dobre parametry i nie jest konieczne jej uzdatnianie. Osad w herbacie może być faktycznie spowodowany twardością. Zbicie twardości zapewni mniejszą ilość osadów, może również poprawić smak wody

KLARSAN
30-07-2015, 14:15
Witajcie - mam nadzieję że teraz trafiam na odpowienie miejsce do zadania tego pytania.

Ze studni głębinowej kopanej w marcu ( 29 metrów ) oddałem wodę do badania.
Wynik - jak się spodziewałem - wykazał za duże ilości żelaza:
1274 ug/l
Mangan 148 ug/l
odczyn 7.2
Woda twarda - 446 mg CaCO3/l

W domu zbiornik ocynkowany hydroforowy 150 l.
Dowiedziałem się już, że żeby wodę oczyścić najlepiej będzie założyć kolumnę filtracyjna. Możecie podpowiedzieć konkretne rozwiązanie do oczyszczenia takiej wody ? Szukam czegoś niedrogiego ( na finiszu budowy każdy grosz zaczyna ważyć podwójnie.... ), ale takiego, które zapewni mi czystą wodę w domu.
Proszę o łopatologiczną pomoc dla laika ;)
Aby zaproponować jakieś konkretniejsze rozwiązanie proszę o informację:
Jak zbiornik hydroforowy pan posiada? przeponowy(niebieski) czy bez przeponowy (ocynkowany)
Model pompy, wysokość lustra wody w studni oraz wysokość zawieszenia pompy.
Ile osób korzysta z wody?
Czy zależy Panu na zmiękczeniu wody?

dar_o
30-07-2015, 20:26
Aby zaproponować jakieś konkretniejsze rozwiązanie proszę o informację:
Jak zbiornik hydroforowy pan posiada? przeponowy(niebieski) czy bez przeponowy (ocynkowany)
Model pompy, wysokość lustra wody w studni oraz wysokość zawieszenia pompy.
Ile osób korzysta z wody?
Czy zależy Panu na zmiękczeniu wody?

Witam
Zbiornik ocynkowany hydroforowy 150 l.
Wysokość wody w studni - prawie do samej góry - studnia ma 29 m, na 27-28 metrze wisi pompa chyba
Pompa chyba SKM 150 ?
Korzysta z wody 4 osobowa rodzina, co do miękkości wody - to tak, chciałbym, ale priorytetem jest żelazo - jeśli cena znacznie wzrośnie przez zmiękczanie to będę musiał z tego zrezygnować.

sonia25a
31-07-2015, 07:10
Przy takiej ilości złoża możesz ustawić pojemność na poziomie 225 dH. Ale jeśli masz nieustawioną głowicę to lepiej sprawdzić całe programowanie.


Dzięki za podpowiedź jeszcze jedno pytanko czy dobrze ustawilem ilość soli do regeneracji gdyż u mnie jest w kg i sprzedawca mi podpowiedział aby ustawić na 13 kg nie wiem czy nie za dużo. W poprzednich danych zapomniałem napisać zużycie wody to u mnie jest ok 15m3 na mc.

qbek17
31-07-2015, 11:53
Dzięki za podpowiedź jeszcze jedno pytanko czy dobrze ustawilem ilość soli do regeneracji gdyż u mnie jest w kg i sprzedawca mi podpowiedział aby ustawić na 13 kg nie wiem czy nie za dużo. W poprzednich danych zapomniałem napisać zużycie wody to u mnie jest ok 15m3 na mc.
13 kg to sporo ale jeszcze w zalecanych widełkach. Możesz trochę zmniejszyć tą ilość - minimum to 10 kg przy takiej pojemności.

sonia25a
31-07-2015, 21:11
13 kg to sporo ale jeszcze w zalecanych widełkach. Możesz trochę zmniejszyć tą ilość - minimum to 10 kg przy takiej pojemności.

Dzięki za podpowiedź jesteś najlepszym doradcą nawet sprzedawcy nie wiedzą jak doradzić . A czy do tego zestawu dołożyć filtr węglowy czy niema sensu posiadam przed zmiękczaczem filtr 5 mikro.

qbek17
01-08-2015, 11:19
Raczej nie ma sensu dawać węgla jeśli wyniki wody na to nie wskazują.
Filtr 5 um to też trochę gęsto jak na filtr przed zmiękczaczem - może się szybko zatykać i powodować spadek ciśnienia. Możesz spokojnie dać tam coś grubszego - np. 20 czy nawet 50 um.

Blendi_9
02-08-2015, 09:37
Witam

Mam domek do którego doprowadzona jest woda z wodociągu.
W smaku jest ok, nie śmierdzi, kolor idealny. Tylko ten kamień . Zużycie ok 8 m3. Na miesiąc. Max wysokosc filtra to 50 cm. Proszę o poradę co wybrać, gdzie zamówić. Nie znam parametrów wody

qbek17
02-08-2015, 10:00
Witam

Mam domek do którego doprowadzona jest woda z wodociągu.
W smaku jest ok, nie śmierdzi, kolor idealny. Tylko ten kamień . Zużycie ok 8 m3. Na miesiąc. Max wysokosc filtra to 50 cm. Proszę o poradę co wybrać, gdzie zamówić. Nie znam parametrów wody
Z takim ograniczeniem wysokości będzie ciężko. Pozostają jedynie najmniejsze kompakty z wbudowanymi głowicami. Przy wysokiej twardości taki filterek będzie miał bardzo częste regeneracje - żeby określić dokładniej potrzebna by była konkretna wartość twardości.

Blendi_9
02-08-2015, 10:34
Czy mógłbyś co polecić? Model, marka? Sadzisz, że jak często trzeba by filtry wymieniac?

qbek17
03-08-2015, 07:58
To nie chodzi o częstą wymianę.
Poszukaj w guglu: "zmiękczacz 6 litrów" albo "zmiękczacz 10 litrów" - na pewno znajdziesz sporo wyników i sprawdź jakie wymiary będą Ci pasować.

foxlis
03-08-2015, 10:38
Mentność 6,0 +- 0,8 norma 1
Odczyn pH 7,2 +- 0,2
Przewodność elek. 976+-29 uS/cm
Utlenialność 1,44 mg/l
Jon amonowy 0,12 mg/l
Jon azotanowy 0,26 mg/l
Żelazo 2460 ug/l norma 200
Twardość 472 +-42 mg/l
Mangan 1151 ug/l norma 50
Mikrobiologia OK

Studnia wiercona na głębokość 28m.
Pompa pobiera wodę z głębokośći 22m.
Wydajności studni 2,3 m3/h.
Wydajność pompy to około 50l/min. Pompa 3,5 SC 3/16 OMNIGENA.
Mam przyłącz do kanalizacji miejskiej.

Witam ponownie,

Do podanych parametrów j.w. planuje użyć jonowymiennik w celu uzdatnienia wody do celów sanitarnych, mycia się, prania. NIE do celów spożywczych.

Proponowane filtry multifunkcyjne:
- Filtr multifunkcyjny Ecowater ESM 25CE
- Viessmann aquamix-n

Pytania/obawy:
- Jaki zbiornik hydroforowy wybrać, przeponowy czy nie?
- Jaka pojemność zbiornika?
- Czy przed zbiornikiem hydroforowym zakładać aspirator/inżektor? Wtedy utlenione żelazo mogę wyłapać na filtrze mechanicznym.
- Czy jonowymiennik po równo redukuje żelazo, mangan, twardość?

PRZEZNACZENIE: dla domu jednorodzinnego 2 dorosłych, 2 małych dzieci
wodociąg w perspektywie 3 -5 lat

OBSERWACJA: pierwsze około 30 l wody ma mniej żelaza (mniejszy brunatny osad po 2 - 3 dniach odstania).

Jastrząb
03-08-2015, 11:51
- Czy przed zbiornikiem hydroforowym zakładać aspirator/inżektor? Wtedy utlenione żelazo mogę wyłapać na filtrze mechanicznym.
Jakby sie tak dalo, to nikt by odzeliaziaczy nie stosowal. Oczywscie mozna, ale wklad do takiego filtr mechaniczny bedziesz bardzo czesto wymianial i bez gwarancji ile tego zelaza zostanie zatrzymane.

KLARSAN
03-08-2015, 12:01
foxlis
Wydaje się, że w Twoim przypadku można spokojnie zastosować standardowe złoże jak Klarsanit z dodatkiem Defemana do usuwania manganu. Wodę napowietrzyć i jest duża szansa, że woda będzie się nadawała nawet do picia. Co prawda twardość jest całkiem wysoka więc jeśli chcemy ją też zbić wtedy jest zasadne zastosowanie jonowymiennika. Można go też używać później jak zmiękczacz po podłączeniu wodociągu. Jeśli byśmy napowietrzyli wodę przed jonowymiennikiem wtedy sporo żelaza będzie się wytrącać i pojawia się pytanie na jak długo wystarczą filtry wstępne i czy nie będą bardzo szybko zawalone żelazem. W takim przypadku myślę, że trzeba było by zastosować filtr z możliwością czyszczenia wkładu. Jeżeli woda nie ma zapachu raczej bym jej nie napowietrzał jeżeli stosujemy jonowymiennik. Wtedy można stosować zbiornik przeponowy. Zbiornik bezprzeponowy jest jedynym słusznym wyborem jeżeli chcemy wodę napowietrzyć, pytanie czy zwykłe filtry mechaniczne poradzą sobie z wytrąconym żelazem.
Jeżeli chcemy usunąć żelazo i mangan na jonowymienniku, konieczne jest całkowite zmiękczenie wody.

qbek17
03-08-2015, 12:28
Proponowane filtry multifunkcyjne:
- Filtr multifunkcyjny Ecowater ESM 25CE
- Viessmann aquamix-n
To nie są rozwiązania problemu. Te filtry są zbyt małe. U ciebie problemów jest kilka. Musisz zrozumieć jak takie złoże działa - a działa szeregowo, tzn najpierw usuwa twardość, a dopiero później żelazo i mangan. Przy twojej wysokiej twardości większość złoża będzie "zajęta" zmiękczaniem, i raczej marne są szanse na usunięcie jeszcze żelaza i manganu na tym samym filtrze.


Pytania/obawy:
- Jaki zbiornik hydroforowy wybrać, przeponowy czy nie?
Jeśli się uprzesz na to co podałeś wyżej (tylko filtr wielofunkcyjny) to możesz zastosować przeponowy.
Radziłbym jednak nie zamykać sobie drogi na przyszłość i wybrać bezprzeponowy.


- Jaka pojemność zbiornika?
Im większy tym lepszy.


- Czy przed zbiornikiem hydroforowym zakładać aspirator/inżektor? Wtedy utlenione żelazo mogę wyłapać na filtrze mechanicznym.
Jak już inni odpowiedzieli: nie licz na zatrzymywanie żelaza na filtrach mechanicznych...
Jeśli się zdecydujesz na zbiornik przeponowy - zapomnij o napowietrzaniu.
Jeśli wybierzesz zbiornik bezprzeponowy to radziłbym zrobić napowietrzanie (lub chociaż zostawić sobie taką opcję na przyszłość robiąc odpowiednie miejsce/przyłącze.


- Czy jonowymiennik po równo redukuje żelazo, mangan, twardość?
Nie. Jak już pisałem na początku - te zanieczyszczenia są usuwane kolejno. Złoże nie będzie usuwało manganu dopóki nie usunie żelaza, a żelaza dopóki będzie twardość.


wodociąg w perspektywie 3 -5 lat
Rozumiem, że teraz chcesz jakoś przeczekać te 3-5 lat? (to co rozważasz to nie jest docelowe rozwiązanie)


OBSERWACJA: pierwsze około 30 l wody ma mniej żelaza (mniejszy brunatny osad po 2 - 3 dniach odstania).
Pierwsze litry skąd? Z pompy? Z kranu?
Zawsze jakaś objętość wody stoi gdzieś w armaturze... i to nigdy nie jest reprezentatywna próbka.

foxlis
03-08-2015, 12:36
Jakby sie tak dalo, to nikt by odzeliaziaczy nie stosowal. Oczywscie mozna, ale wklad do takiego filtr mechaniczny bedziesz bardzo czesto wymianial i bez gwarancji ile tego zelaza zostanie zatrzymane.

Tak, zgadzam się.
Dlatego pytanie jest czy w ogóle jest sens zakładać aspirator?

Scenariusz 1 z aspiratorem moim zdaniem daje takie zalety/wady:
Plusy: część żelaza utlenia sie w zbiorniku hydroforowym i wyłapywane jest na filtrze mechanicznym, dlatego na złoże jonowimiennika wpadnie mniej żelaza
Minusy: będzie się szybko zapychał filtr mechaniczny

Scenariusz 2: bez aspiratora
Plusy: rzadziej trzeba bedzie wymieniać filtr mechaniczny
Wady: Złoże w jonowymienniku bedzie sie szybciej zużywać w porównaniu do scenariusza 1

Dodam, ze się na tym nie znam, ale staram się to logicznie ogarnąć.

foxlis
03-08-2015, 12:57
Dziękuje!

uzupełniająco...



To nie są rozwiązania problemu. Te filtry są zbyt małe. U ciebie problemów jest kilka. Musisz zrozumieć jak takie złoże działa - a działa szeregowo, tzn najpierw usuwa twardość, a dopiero później żelazo i mangan. Przy twojej wysokiej twardości większość złoża będzie "zajęta" zmiękczaniem, i raczej marne są szanse na usunięcie jeszcze żelaza i manganu na tym samym filtrze.

Jaki filtr proponujesz? Bo pytanie jest czy jeden filtr multifunkcyjny nie bedzie droższy niż odżelaziacz + mały zmiękczacz.



Im większy tym lepszy.

Czyli ile? Bezprzeponowy 300 l, a przeponowy też 300 l?



Rozumiem, że teraz chcesz jakoś przeczekać te 3-5 lat? (to co rozważasz to nie jest docelowe rozwiązanie)

TAK, dokładnie, chciałbym przeczekać te 3 - 5 lat. Nie inwestować w uzdatnianie wody.



Pierwsze litry skąd? Z pompy? Z kranu?
Zawsze jakaś objętość wody stoi gdzieś w armaturze... i to nigdy nie jest reprezentatywna próbka.

Pierwsze 30 l, które pobieram bezpośrednio z rury PE w kotłowni gdzie na końcu jest zamontowany zawór zwrotny. Rura ma długość około 30m. Czyli to jest woda zalegająca w rurze PE.


Czy da się wyregulować jonowymiennik, tak żeby złoże było mniej "zajęte" usuwaniem twardości, bo wtedy jak rozumie więcej zostanie na żelazo i mangan?

Jastrząb
03-08-2015, 13:07
Tak, zgadzam się.
Dlatego pytanie jest czy w ogóle jest sens zakładać aspirator?

Scenariusz 1 z aspiratorem moim zdaniem daje takie zalety/wady:
Plusy: część żelaza utlenia sie w zbiorniku hydroforowym i wyłapywane jest na filtrze mechanicznym, dlatego na złoże jonowimiennika wpadnie mniej żelaza
Minusy: będzie się szybko zapychał filtr mechaniczny

Scenariusz 2: bez aspiratora
Plusy: rzadziej trzeba bedzie wymieniać filtr mechaniczny
Wady: Złoże w jonowymienniku bedzie sie szybciej zużywać w porównaniu do scenariusza 1

Dodam, ze się na tym nie znam, ale staram się to logicznie ogarnąć.
Zloza typu multi to kilka warstw roznych zloz.
Tu masz przykladowa ulotke.
http://www.greenfilter.com.pl/ecomix/broszura_ecomix.pdf

Czyli na wierzchu jest (choc raczej cienka) warstwa usuwajaca zelazo. Utlenione w zbiorniku zelazo raczej nawet cienka warstwa powinna zatrzymac. Gdy jest cienka, to juz pewnie nie zadziała jak typowe katalityczne zloze pomagajace utleniac zelazo (wszystko sie w hydroforze nie utleni).
Badz swiadomy, ze zloze jonowymienne, najpierw usuwa twardosc, potem zelazo. Czyli jesli cos przez filtr przelezie to w pierwszej kolejnosi wlasnie zelazo.
Tu juz sie niech specjalisci od tego typu zloz wypowiedza.

Zawsze najlepszym rozwiazaniem sa 2 filtry. Odzelaziacz a potem zmiekczacz. Jest to pewnie ciut drozsze w zakupie, ale czy bedzie drozsze w persektywie 5 lat to juz nie jestem taki do konca pewien. Nie ma bata, zloze multi pozyje krocej niz zloze odzelaziajace+osobne zloze jonowyminne (tylko do twardosci). Moze sie zdarzyc, ze nim doczekacz wodociagu bedziesz musial zloze wymienic. A te zloza multi do tanich nie naleza! Filtr bedzie duuuzy, bo twardosc masz bardzo wysoka, wiec koszt wymiany zloza tez bedzie duzy.

Jastrząb
03-08-2015, 13:11
TAK, dokładnie, chciałbym przeczekać te 3 - 5 lat. Nie inwestować w uzdatnianie wody.
Rozwiazanie z 2 filtrami ma zalete. Jak dojdzie do Ciebie wodociag, odsprzedajesz odzelaziacz, a zostaje CI zmiekczacz na wode wodociagowa. Jesli woda studzienna ma u Ciebie wysoka twardosc, to jest calkiem spora szansa, ze woda wodociagowa ma podobnie.
Oczywiscie zloze multi zadziala tez na wodzie wodociagowej, ale jest to drozsze zloze. Oczywiscie jak skonczy zywot, mozesz do filtra nasypac tansza wersje czyli zloze jonowymienne, ktore tylko ususnie twardosc




Czy da się wyregulować jonowymiennik, tak żeby złoże było mniej "zajęte" usuwaniem twardości, bo wtedy jak rozumie więcej zostanie na żelazo i mangan?
Nie da sie. Zloze zawsze chetniej bedzie wylapywalo ktorys skladnik do ususniecia. Tego nie przeskoczysz.

foxlis
03-08-2015, 14:08
Zloza typu multi to kilka warstw roznych zloz.
Tu masz przykladowa ulotke.
http://www.greenfilter.com.pl/ecomix/broszura_ecomix.pdf


Dziękuje, za odpowiedz.

Hmm... w ulotce Ecomix A jest napisane że przy 25l złoża (tak poj. jest w Vissman Aquanix-n) max poziom żelaza to 8 ppm - u mnie ~2,5 ppm.
Twardość kwalifikuje się jeszcze w widełkach wody twardej 350-550 - u mnie ~470.
Wnioskuje, że najgorzej będzie z usunięciem manganu i to mnie najbardziej martwi.
25 l złoża ecomix A to potencjalny koszt około 850 PLN.
Osobnhy odżelaziacz pewnie 2500 PLN.

Muszę też wziąć pod uwagę, że jak żelazo nie zostanie usunięte w zadowalającej ilości to będzie się niszczyć armatura, pralka i zmywarka.
Mózg mi się przegrzewa od tego wszystkiego :).

Wniosek jak do tej pory moim zdaniem jest taki, że jeśli zakładać jeden filtr multifunkcyjny to taki który ma pojemność złoża około 40 l, bo 25 l to bedzie ledwo działać.

KLARSAN
03-08-2015, 14:13
Witam
Zbiornik ocynkowany hydroforowy 150 l.
Wysokość wody w studni - prawie do samej góry - studnia ma 29 m, na 27-28 metrze wisi pompa chyba
Pompa chyba SKM 150 ?
Korzysta z wody 4 osobowa rodzina, co do miękkości wody - to tak, chciałbym, ale priorytetem jest żelazo - jeśli cena znacznie wzrośnie przez zmiękczanie to będę musiał z tego zrezygnować.
Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem było by napowietrzenie wody i zastosowanie klasycznego odżelaziacza (złoże Klarsanit Defeman). Jednak pompa nie wydaje się wystarczająco wydajna by można było stosować takie rozwiązanie.
Mogę zaproponować uzdatnianie wody z wykorzystaniem jonowymienika, jednak jego zastosowanie wiązało by się z całkowitym zmiękczeniem wody.
Koszt takiego urządzenia to 2800 zł brutto.
Do tego należało by zastosować wstępny filtr mechaniczny. Jeżeli Pan żadnego nie posiada proponował bym zastosowanie filtru z możliwością oczyszczenia wkładu Atlas Filtri Hydra z wkładem harmonijkowym 50 mikronów. Koszt takiego filtra 250 zł brutto.

Jeżeli w wodzie występuje nieprzyjemny zapach należało by zastosować dodatkowo zwężkę napowietrzającą przed hydroforem. W takim przypadku zalecał bym dla filtru wstępnego Hydra zastosować mniej dokładny wkład 90 mikronów oraz drugiego filtra o nieco dokładniejszej filtracji.
Zwężka napowietrzająca 290 zł brutto
Hydra z wkładem 90 mikronów 200 zł brutto
Doczyszczający filtr mechaniczny Atlas Filtri BX 20'' 220 zł brutto wraz z wkładem 25 mikronów

Jastrząb
03-08-2015, 14:32
Dziękuje, za odpowiedz.

Hmm... w ulotce Ecomix A jest napisane że przy 25l złoża (tak poj. jest w Vissman Aquanix-n) max poziom żelaza to 8 ppm - u mnie ~2,5 ppm.
Twardość kwalifikuje się jeszcze w widełkach wody twardej 350-550 - u mnie ~470.
Wnioskuje, że najgorzej będzie z usunięciem manganu i to mnie najbardziej martwi.
25 l złoża ecomix A to potencjalny koszt około 850 PLN.
Osobnhy odżelaziacz pewnie 2500 PLN.
Tak na codzien zawsze wierzysz w to co w ulotkach i folderach reklamowych napisza?
Na 8 mg zelaza to sie stawia dwa odzelaziacze albo jeden potezny ze "150L" zloza odzelaziajacego. A tu 10 czy 20cm warstwa ma wystarczyc.
Wartosci maksymalne to w idealnych warunkach.

Co do wielkosci to zdecydowanie wiecej niz 25L. Masz sporawo zelaza, raczej duzo manganu a twardosc raczej potezna.

qbek17
03-08-2015, 17:33
foxlis - dowiedz się w tych wodociągach, które mają być za 5 lat, jaką mają twardość wody. Jeśli wysoką to i tak będziesz chciał kiedyś zainstalować zmiękczacz.

Jak dla mnie scenariusze wyglądają tak:
1) Idziesz na całego: robisz napowietrzanie, hydrofor bezprzeponowy 300 l, odżelaziacz i zmiękczacz - masz dobrą wodę przez najbliższe 5 lat, a jak dociągną wodociąg to odsprzedajesz odżelaziacz, a zmiękczacz nadal pracuje na wodzie miejskiej jeszcze 10 lat. Orientacyjnie koszt odżelaziacza i zmiękczacza wyniesie pewnie ok 5 tys PLN, z czego jakąś część uda się odzyskać sprzedając odżelaziacz.

albo

2) idziesz na przeczekanie: robisz teraz mały zbiornik hydroforowy bezprzeponowy, bez napowietrzania, mały filtr wielofunkcyjny - najbliższe 5 lat klniesz na wodę albo na filtr i patrzysz jak armatura się niszczy i robią się zacieki, a jak dociągają wodociąg to przerabiasz stary filtr na zmiękczacz. Koszt filtra wielofunkcyjnego to ok 3000 PLN.

Wszystkie pośrednie warianty powodują wzrost kosztów, a nie gwarantują efektu.

foxlis
03-08-2015, 20:13
Dziekuje za fachową pomoc - stawiam piwo!


foxlis - dowiedz się w tych wodociągach, które mają być za 5 lat, jaką mają twardość wody. Jeśli wysoką to i tak będziesz chciał kiedyś zainstalować zmiękczacz.

Jak dla mnie scenariusze wyglądają tak:
1) Idziesz na całego: robisz napowietrzanie, hydrofor bezprzeponowy 300 l, odżelaziacz i zmiękczacz - masz dobrą wodę przez najbliższe 5 lat, a jak dociągną wodociąg to odsprzedajesz odżelaziacz, a zmiękczacz nadal pracuje na wodzie miejskiej jeszcze 10 lat. Orientacyjnie koszt odżelaziacza i zmiękczacza wyniesie pewnie ok 5 tys PLN, z czego jakąś część uda się odzyskać sprzedając odżelaziacz.

albo....

Twardość wody w Rzeszowie to 250 mg/l. Czyli jak podają tabelki - średnio twarda.

3 - 05 lat to sporo czasu i jeśli parametry wody byłyby słabe (np. niedoprane ubrania itd.) to wariant 2 nie ma sensu moim zdaniem.
W 1) scenariuszu zastanawia mnie czy pompa omnigena 3,5 SC 3/16 sobie poradzi o zmierzonej empirycznie wydajności 40 l/min. Bedzie musiała przepłukać odżelaziacz sporą ilością wody.
Klarsan proponował kiedyś odżelaziacz IRDF 1248 TC gdzie potrzeba 2,2 m3/h przy płukaniu to pompa powinna dać radę.

W takim razie otwieram przetarg na stacje uzdatniania :).

Jeszcze raz dziękuje za pomoc qbek17 & Jastrząb.

jarecki111
03-08-2015, 21:14
Mam prośbę o pomoc a wręcz zaproponowanie jakigoś filtra do mojej wody

norma / wynik
Mangan 0,05mg/l / 0,33 mg/l
Żelazo 0,2 mg/l / 2,97mg/l
Mętność 1 / 25

Smak i zapach- nieakceptowalne no ale to pewnie wynika z zbyt dużego żelaza

Pozostałe wyniki w normie. Ujęcie na 9 metrach. Woda potrzebna dla 3-4 osób do domu jednorodzinnego.

Dostałem dwie oferty:

nr 1
założenia
przepływ nominalny Qmaxt= 1,2 m3
/h
 wydajność dobowa Qmaxd= 3,2 m3
Odżelaziacz WSO 120/P + Filtr Multifunkcyjny CR100/28/CI + materiały montażowe + montaż

cena z montażem i wszystkim 10300

nr 2

założenia

Qmax = 1,2 m3/h Qmax= 1,5 m3/doba

Filtr automatyczny B/O 1054 Air Tank , w pełni automatyczne sterowanie głowicą Clack WS1CI produkcji USA

cena z montażem i wszystkim 3500
mam jeszcze jakieś inne oferty w okolicach 3,4 tys ale 10k to chyba trochę sporo no chyba że ten filtr robi cuda?

qbek17
04-08-2015, 08:43
W 1) scenariuszu zastanawia mnie czy pompa omnigena 3,5 SC 3/16 sobie poradzi o zmierzonej empirycznie wydajności 40 l/min. Bedzie musiała przepłukać odżelaziacz sporą ilością wody.
To już całkiem solidna ilość wody - praktycznie wystarcza na styk do wypłukania filtra 10x54 ze złożem Pyrolox czy Defeman (ciężkim), a jak to by była mieszanka z piaskiem to już spokojnie wystarczy. Jeśli byś wybrał filtr z głowicą Clack CI to możesz też "podzielić" płukanie na kilka "rat" wykorzystując hydrofor. Np. jak płukanie ma trwać 9 minut, to możesz zrobić to w trzech etapach po 3 minuty, z przerwami na napełnienie hydroforu.

qbek17
04-08-2015, 08:50
Mam prośbę o pomoc a wręcz zaproponowanie jakigoś filtra do mojej wody

norma / wynik
Mangan 0,05mg/l / 0,33 mg/l
Żelazo 0,2 mg/l / 2,97mg/l
Mętność 1 / 25

Smak i zapach- nieakceptowalne no ale to pewnie wynika z zbyt dużego żelaza

Pozostałe wyniki w normie. Ujęcie na 9 metrach. Woda potrzebna dla 3-4 osób do domu jednorodzinnego.

Podaj pozostałe wyniki bo one też mają wpływ na dobór metody (mimo, że są w normie). Podaj też info o pompie, hydroforze, ściekach.

foxlis
04-08-2015, 12:23
...
Jak dla mnie scenariusze wyglądają tak:
1) Idziesz na całego: robisz napowietrzanie, hydrofor bezprzeponowy 300 l, odżelaziacz i zmiękczacz - masz dobrą wodę przez najbliższe 5 lat, a jak dociągną wodociąg to odsprzedajesz odżelaziacz, a zmiękczacz nadal pracuje na wodzie miejskiej jeszcze 10 lat. Orientacyjnie koszt odżelaziacza i zmiękczacza wyniesie pewnie ok 5 tys PLN, z czego jakąś część uda się odzyskać sprzedając odżelaziacz.
....

Jeszcze jedno...
Jeśli wybiorę wariant odżelaziacz + zmiekczacz to mamy na myśli zmiękczacz, a NIE filtr multifunkcyjny, ponieważ żelazo i mangan usuwamy wcześniej?
Chodzi o to że koszt zmiękczacza będzie mniejszy niż filtru multifunkcyjnego.

qbek17
04-08-2015, 12:55
Jeszcze jedno...
Jeśli wybiorę wariant odżelaziacz + zmiekczacz to mamy na myśli zmiękczacz, a NIE filtr multifunkcyjny, ponieważ żelazo i mangan usuwamy wcześniej?
Chodzi o to że koszt zmiękczacza będzie mniejszy niż filtru multifunkcyjnego.
Obie wersje są możliwe, ale dwustopniowe odżelazianie stosuje się przy większych stężeniach żelaza i manganu. U Ciebie powinno wystarczyć odżelazianie i zwykły zmiękczacz.

jarecki111
04-08-2015, 14:07
"Mam prośbę o pomoc a wręcz zaproponowanie jakigoś filtra do mojej wody

norma / wynik
Mangan 0,05mg/l / 0,33 mg/l
Żelazo 0,2 mg/l / 2,97mg/l
Mętność 1 / 25

Smak i zapach- nieakceptowalne no ale to pewnie wynika z zbyt dużego żelaza

Pozostałe wyniki w normie. Ujęcie na 9 metrach. Woda potrzebna dla 3-4 osób do domu jednorodzinnego."


Podaj pozostałe wyniki bo one też mają wpływ na dobór metody (mimo, że są w normie). Podaj też info o pompie, hydroforze, ściekach.

Pompa będzie IBO pompa głębinowa SCM 3/25-1,8 117l/min ale moge to jeszcze zmienić bo dopiero dobeiram urządzenia do instalacji. Zbiornik z tego co wiem musi być ocynkowany a co do ścieków to zwykłe szambo 12m3.

Pozostałe wyniki jak niżej:

Azotany <0,89 mg/l
Azotyny <0,066 mg/l
Glin <10 µg/l
Jon amonowy 0,33 mg/l
pH 7,2
Przewodność elektryczna 910
Twardość ogólna 297 CaCO3
Barwa mg Pt/l 8

kuciar
04-08-2015, 21:25
Jeśli to woda z wodociągów to chyba do nich trzeba zgłosić to życie biologiczne...
Nie ma tu wyników twardości, a z tego co jest to nie wiem co chcesz filtrować? Jeśli chodzi o te mikroorganizmy to proponowałbym osmozę pod zlew - to załatwi kwestię wody pitnej.



Możliwe na wiele sposobów (od zanieczyszczenia próbki podczas pobierania do zanieczyszczenia źródła wody). Te bakterie są badane jako wskaźnik - same w sobie nie są "aż tak bardzo szkodliwe" - zazwyczaj obok nich występują inne, dużo bardziej groźne organizmy. Zanim zaczniesz coś z tym robić - ustal źródło zanieczyszczeń - np. zrób chlorowanie studni i powtórz badania.


Potrzebny będzie odżelaziacz. Nie wiem co robisz ze ściekami (POŚ, szambo?). Pompa nie pozwala na zbyt ciężkie złoże, więc pozostaje regeneracja chemiczna na lżejszych złożach (co jest niedozwolone przy POŚ). Ze względu na amoniak przydałby się jeszcze drugi stopień ze złożem multifunkcyjnym usuwającym m.in. amoniak.

Nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby zmiana pompy i hydroforu i dodanie napowietrzania.


Dzisiaj miałem pogaduchę z moim nowym sąsiadem i wspomniał mi o problemie zabijania sie kranów i instalacji c.o. przez kamien ,on ma u siebie zmiękczacz do wody ........pytanie jest następujące : co wybrać jaki typ lub rodzaj zmiękczacza? z filtrami czy na tabletki ? z gory dzieki za pomoc!

qbek17
04-08-2015, 22:35
"Mam prośbę o pomoc a wręcz zaproponowanie jakigoś filtra do mojej wody

norma / wynik
Mangan 0,05mg/l / 0,33 mg/l
Żelazo 0,2 mg/l / 2,97mg/l
Mętność 1 / 25

Smak i zapach- nieakceptowalne no ale to pewnie wynika z zbyt dużego żelaza

Pozostałe wyniki w normie. Ujęcie na 9 metrach. Woda potrzebna dla 3-4 osób do domu jednorodzinnego."


Pompa będzie IBO pompa głębinowa SCM 3/25-1,8 117l/min ale moge to jeszcze zmienić bo dopiero dobeiram urządzenia do instalacji. Zbiornik z tego co wiem musi być ocynkowany a co do ścieków to zwykłe szambo 12m3.

Pozostałe wyniki jak niżej:

Azotany <0,89 mg/l
Azotyny <0,066 mg/l
Glin <10 µg/l
Jon amonowy 0,33 mg/l
pH 7,2
Przewodność elektryczna 910
Twardość ogólna 297 CaCO3
Barwa mg Pt/l 8

Pompa jest dosyć mocna - powinna być OK do płukania odżelaziacza.
Jeśli masz szambo to szkoda zapełniać je wodą z płukania odżelaziacza - może masz możliwość odprowadzenia popłuczyn do studni chłonnej?
Czy chcesz wodę zmiękczać? Jeśli tak to proponowałbym dwustopniowo - odżelaziacz (np. 10x54), a na drugim stopniu filtr wielofunkcyjny. W ten sposób możesz zmniejszyć rozmiar odżelaziacza i regulować twardość.

qbek17
04-08-2015, 22:50
Dzisiaj miałem pogaduchę z moim nowym sąsiadem i wspomniał mi o problemie zabijania sie kranów i instalacji c.o. przez kamien ,on ma u siebie zmiękczacz do wody ........pytanie jest następujące : co wybrać jaki typ lub rodzaj zmiękczacza? z filtrami czy na tabletki ? z gory dzieki za pomoc!
Jeśli masz nadal problem z życiem biologicznym to stawianie zmiękczacza spowoduje gwałtowny wzrost ilości bakterii - złoże zmiękczacza będzie świetnym inkubatorem :)
Poza tym pisałeś, że wodę masz miękką - to jak to jest? Żeby dobrać rozmiar zmiękczacza potrzebna jest znajomość twardości i zużycia wody.
Wszystkie zmiękczacze regeneruje się solą (zazwyczaj tabletkowaną) - nie znam metody "z filtrami".

jarecki111
05-08-2015, 07:33
Pompa jest dosyć mocna - powinna być OK do płukania odżelaziacza.
Jeśli masz szambo to szkoda zapełniać je wodą z płukania odżelaziacza - może masz możliwość odprowadzenia popłuczyn do studni chłonnej?
Czy chcesz wodę zmiękczać? Jeśli tak to proponowałbym dwustopniowo - odżelaziacz (np. 10x54), a na drugim stopniu filtr wielofunkcyjny. W ten sposób możesz zmniejszyć rozmiar odżelaziacza i regulować twardość.

Dziekuje Ci za zainteresowanie tematem. Niestety nie mam studni chlonnej i to bedzie zmora bo praktycznie dojcidze 1/10 sciekow z plukania. To czy che zmieksczas wode zalezy od tego ile to wszystko bedzie mnie kosztowac. Napisales odżelaziacz (np. 10x54), Jaki to jest? Mozesz podac jakikolwiek przykladowy model? Czy kolejny filtr do tego to nie jest juz za droga zabawa? Twardosc tej wody chyba nie jest tragiczna? Jestem troche zielony w temacie uzdatniania wody, szukam prostego sjutecznego rozwiazania,

Jastrząb
05-08-2015, 09:32
To czy che zmieksczas wode zalezy od tego ile to wszystko bedzie mnie kosztowac. ..
Twardosc tej wody chyba nie jest tragiczna?To jest spora twardosc. Wiekszosc warszawskich wodociagów ma wode z twardoscia w okolicach 200mg, czyli masz o polowe wiecej.



Napisales odżelaziacz (np. 10x54), Jaki to jest? Mozesz podac jakikolwiek przykladowy model? 10x54 oznacza wielkosc zbiornika: 10" (cali) srednicy 54" wysokosci. Wielkosc zbiornika determinuje ile złoza wlezie do srodka, czyli ile wody/h bedzie mozna przefiltrowac oraz ile wody potrzeba do jego plukania.Wrzuc googlowi zapytanie odzelaziacz 10x54 to zobaczysz jak to wyglada.
Taki odzelaziacz sklada sie z 3 istotnych rzeczy. Zbiornika (wazna jego wielkosc), glowicy sterujacej (sa dobre i sa chinskie) i samego zloza filtracyjnego. Mozna nasypac piasku mozna nasypac cos lepszego ;-)



szukam prostego skutecznego rozwiazania,
Pewnie jeszcze taniego. Niestety nie zawsze sie da i prosto i skutecznie. Jak ma byc prosto to filtr multifunkcyjny. Jak ma byc skutecznie i na lata, to filtracja dwustopniowa. Jak sobie przygotujesz mniejsce pod drugi filtr (zmiekczacz) to go bedziesz mogl dostawic jako drugi jak Ci sie nie spodobaja zacieki z kamienia.

KLARSAN
05-08-2015, 09:41
Mam prośbę o pomoc a wręcz zaproponowanie jakigoś filtra do mojej wody

norma / wynik
Mangan 0,05mg/l / 0,33 mg/l
Żelazo 0,2 mg/l / 2,97mg/l
Mętność 1 / 25

Smak i zapach- nieakceptowalne no ale to pewnie wynika z zbyt dużego żelaza

Pozostałe wyniki w normie. Ujęcie na 9 metrach. Woda potrzebna dla 3-4 osób do domu jednorodzinnego.

Dostałem dwie oferty:

nr 1
założenia
przepływ nominalny Qmaxt= 1,2 m3
/h
 wydajność dobowa Qmaxd= 3,2 m3
Odżelaziacz WSO 120/P + Filtr Multifunkcyjny CR100/28/CI + materiały montażowe + montaż

cena z montażem i wszystkim 10300

nr 2

założenia

Qmax = 1,2 m3/h Qmax= 1,5 m3/doba

Filtr automatyczny B/O 1054 Air Tank , w pełni automatyczne sterowanie głowicą Clack WS1CI produkcji USA

cena z montażem i wszystkim 3500
mam jeszcze jakieś inne oferty w okolicach 3,4 tys ale 10k to chyba trochę sporo no chyba że ten filtr robi cuda?

10 tysięcy to lekka przesada przy takiej wodzie. Zaproponowane rozwiązanie zapewni co prawda dodatkowe zmiękczenie wody ale wydaje się, że można to zrobić taniej. Na podstawie podanych parametrów osobiście skłaniał bym się do tańszych propozycji. Jednak butla 10x54 przy 3 mg żelaza/l wydaje się nieco mała. Chyba, że zużycie wody jest faktycznie niewielkie.

qbek17
05-08-2015, 10:02
Czy kolejny filtr do tego to nie jest juz za droga zabawa?
Moim zamysłem było też to aby zmniejszyć rozmiar odżelaziacza. Jeśli chciałbyś zastosować tylko jeden stopień to raczej sugerowałbym coś większego.
Większy odżelaziacz to więcej wody do płukania (regeneracja filtra wielofunkcyjnego/zmiękczacza zużywa mniej wody).

jarecki111
05-08-2015, 10:47
Pewnie jeszcze taniego. Niestety nie zawsze sie da i prosto i skutecznie. Jak ma byc prosto to filtr multifunkcyjny. Jak ma byc skutecznie i na lata, to filtracja dwustopniowa. Jak sobie przygotujesz mniejsce pod drugi filtr (zmiekczacz) to go bedziesz mogl dostawic jako drugi jak Ci sie nie spodobaja zacieki z kamienia.

Dziekuje Wszystkim za pomoc. Chciałbym po prostu zmiescic się w 5 tys ze wszystkim maksymalnie. Jeśli to jest tanio i mialbym wydac 10 to chyba zaryzykuje i zrobie jeszcze jeden odwiert gdzies na działce.
Troche mi się to miesza wszystko. Czy filtr wielofunkcyjny nie zalatwia również odżelazienia/odmanganienia? Czy może odpowiada tylko za zmiękczenie?

Jeśli moglibyście polecić jakiś sensowny kosztowo zestaw zalatwiajacy zelazo,mangan,twardość bylbym bardzo wdzięczny

Przepraszam za brak polskich znakow, problem z klawiatura chyba.

Pozdrawiam

Jastrząb
05-08-2015, 11:16
Dziekuje Wszystkim za pomoc. Chciałbym po prostu zmiescic się w 5 tys ze wszystkim maksymalnie. Jeśli to jest tanio i mialbym wydac 10 to chyba zaryzykuje i zrobie jeszcze jeden odwiert gdzies na działce.Odradzam drugi odwiert. Wcale nie musi byc lepiej. Zelazo wystepuje w przewazajacej ilosci wód głebinowych. Bardzo mała szansa ze trafisz na wode bez zelaza. Twardosc bedziesz miał z nowego odwiertu prawie na pewno taka sama.



Troche mi się to miesza wszystko. Czy filtr wielofunkcyjny nie zalatwia również odżelazienia/odmanganienia? Czy może odpowiada tylko za zmiękczenie?

Odzelaziacz usuwa zelazo (i mangan)
Zmiekczacz usuwa twardosc, i nie moze na niego isc woda zawieraja zelazo/mangan bo bardzo szybko zloze przestanie dzialac.
Filtr multiunkcyjny usuwa twardosc i zelazo/mangan.

Wydaje mi sie ze jak poszukasz to znajdziesz 2 filtry, odzelaiacz 10x54 i zmiekczacz w kwocie 5tys.

qbek17
05-08-2015, 11:17
Dziekuje Wszystkim za pomoc. Chciałbym po prostu zmiescic się w 5 tys ze wszystkim maksymalnie. Jeśli to jest tanio i mialbym wydac 10 to chyba zaryzykuje i zrobie jeszcze jeden odwiert gdzies na działce.
Troche mi się to miesza wszystko. Czy filtr wielofunkcyjny nie zalatwia również odżelazienia/odmanganienia? Czy może odpowiada tylko za zmiękczenie?

Jeśli moglibyście polecić jakiś sensowny kosztowo zestaw zalatwiajacy zelazo,mangan,twardość bylbym bardzo wdzięczny

Przepraszam za brak polskich znakow, problem z klawiatura chyba.

Pozdrawiam
5 tysięcy to kwota za jaką powinieneś dostać odżelaziacz i filtr wielofunkcyjny.

Filtr wielofunkcyjny załatwia to wszystko w teorii. W praktyce działa to szeregowo, tzn najpierw ściągana jest twardość, potem żelazo i mangan. Żeby to zrobić na jednym filtrze musi on być odpowiednio duży. Dlatego łatwiej i skuteczniej jest postawić dwa mniejsze filtry, z których pierwszy będzie wyspecjalizowany w usuwaniu żelaza i manganu, a drugi będzie zmiękczał i ewentualnie doczyszczał to co przejdzie przez pierwszy stopień.

jarecki111
05-08-2015, 12:11
5 tysięcy to kwota za jaką powinieneś dostać odżelaziacz i filtr wielofunkcyjny.

Filtr wielofunkcyjny załatwia to wszystko w teorii. W praktyce działa to szeregowo, tzn najpierw ściągana jest twardość, potem żelazo i mangan. Żeby to zrobić na jednym filtrze musi on być odpowiednio duży. Dlatego łatwiej i skuteczniej jest postawić dwa mniejsze filtry, z których pierwszy będzie wyspecjalizowany w usuwaniu żelaza i manganu, a drugi będzie zmiękczał i ewentualnie doczyszczał to co przejdzie przez pierwszy stopień.

Czy takei urzadzenie http://allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-zmiekczacz-ec40-4-5-osob-i5498509173.html

załatwi sprawę? Oczywiście dwustopniowa filtracja wydaje się do mnie bardziej przemawiać ale koszty niestety też są razy 2.i to jest troche zabójcze w trakcie budowy.

kuciar
05-08-2015, 12:31
Jeśli masz nadal problem z życiem biologicznym to stawianie zmiękczacza spowoduje gwałtowny wzrost ilości bakterii - złoże zmiękczacza będzie świetnym inkubatorem :)
Poza tym pisałeś, że wodę masz miękką - to jak to jest? Żeby dobrać rozmiar zmiękczacza potrzebna jest znajomość twardości i zużycia wody.
Wszystkie zmiękczacze regeneruje się solą (zazwyczaj tabletkowaną) - nie znam metody "z filtrami".


Fakt wode mam miekka, zasugerowalem sie tym co podpowiedzial mi sasiad ktory mieszka tam juz kilka lat , a mianowicie tym ze po roku uzytkowania tej wody musial wymieniac juz armature z powodu zatkania sie kamieniem .....teraz to juz zglupialem bo badania wykazaly ze woda jest faktycznie miekka ....zuzycie planowane to 50l na osobe czyli 150l dziennie , twardosc wody plus pH robilem zwyklym testem z castoramy, woda wyszla miekka a pH 8 .......to co mam robic ? nie usmiecha mi sie wymiana zabitych baterii po roku ...na bakterie kupilem FRO5MA : Aquafilter RO7 z jonizatorem

Jastrząb
05-08-2015, 12:39
Czy takei urzadzenie http://allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-zmiekczacz-ec40-4-5-osob-i5498509173.html

załatwi sprawę? Oczywiście dwustopniowa filtracja wydaje się do mnie bardziej przemawiać ale koszty niestety też są razy 2.i to jest troche zabójcze w trakcie budowy.
To jak pisalem postaw odzelaziacz a jak okrzepniesz i uznasz to za potrzebne dostawisz zmiekczacz. Ja zylem 2 lata bez zmiekczania wody 220mg. Da sie.
Tylko trzeba miejsce i wyprowadzenie rur przygotowac.

qbek17
05-08-2015, 14:31
Czy takei urzadzenie http://allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-zmiekczacz-ec40-4-5-osob-i5498509173.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fodzel aziacz-odmanganiacz-zmiekczacz-ec40-4-5-osob-i5498509173.html)

załatwi sprawę?
To urządzenie "zrób to sam" - a jak przyjdą problemy (a przyjdą) to się okaże, że coś źle zmontowałeś i to twoja wina. Poza tym słaba głowica, nie wiadomo jakie złoże, za mało podsypki na ten rozmiar (chociaż i tak nie wiadomo ile by go przyszło ostatecznie), itp, itd.

Za taka kwotę możesz dostać normalne, złożone już urządzenie z dobrą głowicą i dobrym złożem. Allegro nie jest najlepszym miejscem do szukania filtrów - zazwyczaj pierwszym kryterium jest cena, a nie zawartość zestawu.

qbek17
05-08-2015, 14:35
Fakt wode mam miekka, zasugerowalem sie tym co podpowiedzial mi sasiad ktory mieszka tam juz kilka lat , a mianowicie tym ze po roku uzytkowania tej wody musial wymieniac juz armature z powodu zatkania sie kamieniem .....teraz to juz zglupialem bo badania wykazaly ze woda jest faktycznie miekka ..........to co mam robic ? nie usmiecha mi sie wymiana zabitych baterii po roku ...na bakterie kupilem FRO5MA : Aquafilter RO7 z jonizatorem
Jak masz miękką wodę to nie powinno być dużo kamienia - jak nie ufasz wynikom testu to zanieś próbkę do porządnej analizy. Możesz też nic nie robić i się przekonać za rok :)

Możesz też postawić zmiękczacz :)

kuciar
05-08-2015, 14:47
Możesz też postawić zmiękczacz :)
jakas propozycja ? jesli nie ufam testom i wole nie wymieniac armatury za rok :)

Jastrząb
05-08-2015, 15:36
jakas propozycja ? jesli nie ufam testom
Jesli nie ufasz testom i pomiarom to sprawa jest banalnie prosta!

Wahadelko, różdżkaż który wskaze miejsce pod nowa studnie która nie powoduje osadów i od której lepiej sie kury niosa.

Do tego ze 2 albo 3 magnetyzery, pare LIMETRONów na kazda rure czy jak sie reinkarnacja obecnie nazywa. Te urzadzenia generalnie działaja wbrew fizyce, i nie sa potwierdzone zadnymi testami, wiec jak znalazl dla kogos kto w testy i pomiary nie wierzy :D

jarecki111
05-08-2015, 15:50
To urządzenie "zrób to sam" - a jak przyjdą problemy (a przyjdą) to się okaże, że coś źle zmontowałeś i to twoja wina. Poza tym słaba głowica, nie wiadomo jakie złoże, za mało podsypki na ten rozmiar (chociaż i tak nie wiadomo ile by go przyszło ostatecznie), itp, itd.

Za taka kwotę możesz dostać normalne, złożone już urządzenie z dobrą głowicą i dobrym złożem. Allegro nie jest najlepszym miejscem do szukania filtrów - zazwyczaj pierwszym kryterium jest cena, a nie zawartość zestawu.

Podaj proszę jaks propozycje. może ja nie umiem szukać. Jeśli nie możesz na forum to chociaż na priv podeślij proszę.

kuciar
05-08-2015, 17:55
Jesli nie ufasz testom i pomiarom to sprawa jest banalnie prosta!

Wahadelko, różdżkaż który wskaze miejsce pod nowa studnie która nie powoduje osadów i od której lepiej sie kury niosa.

Do tego ze 2 albo 3 magnetyzery, pare LIMETRONów na kazda rure czy jak sie reinkarnacja obecnie nazywa. Te urzadzenia generalnie działaja wbrew fizyce, i nie sa potwierdzone zadnymi testami, wiec jak znalazl dla kogos kto w testy i pomiary nie wierzy :D

Pozostawię to bez komentarza.....

qbek17
06-08-2015, 08:24
jakas propozycja ? jesli nie ufam testom i wole nie wymieniac armatury za rok :)
Jeśli poważnie chcesz kupić zmiękczacz do wody miękkiej to nie ma znaczenia co kupisz :)
Możesz kupić coś taniego (chińskiego) z allegro czy marketu, a możesz kupić solidny zmiękczacz z dobrą głowicą i złożem. Jak chcesz iść w porządne komponenty to szukaj zmiękczacza z głowicą Clack, Fleck lub Autotrol, a złoża - Lewatit lub Dowex.

qbek17
06-08-2015, 08:26
Podaj proszę jaks propozycje. może ja nie umiem szukać. Jeśli nie możesz na forum to chociaż na priv podeślij proszę.
Wysłałem Ci wiadomość na priv.

kuciar
07-08-2015, 07:18
Jeśli poważnie chcesz kupić zmiękczacz do wody miękkiej to nie ma znaczenia co kupisz :)
Możesz kupić coś taniego (chińskiego) z allegro czy marketu, a możesz kupić solidny zmiękczacz z dobrą głowicą i złożem. Jak chcesz iść w porządne komponenty to szukaj zmiękczacza z głowicą Clack, Fleck lub Autotrol, a złoża - Lewatit lub Dowex.

ponowie test twardości i pH wody

dar_o
09-08-2015, 15:19
Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem było by napowietrzenie wody i zastosowanie klasycznego odżelaziacza (złoże Klarsanit Defeman). Jednak pompa nie wydaje się wystarczająco wydajna by można było stosować takie rozwiązanie.
Mogę zaproponować uzdatnianie wody z wykorzystaniem jonowymienika, jednak jego zastosowanie wiązało by się z całkowitym zmiękczeniem wody.
Koszt takiego urządzenia to 2800 zł brutto.
Do tego należało by zastosować wstępny filtr mechaniczny. Jeżeli Pan żadnego nie posiada proponował bym zastosowanie filtru z możliwością oczyszczenia wkładu Atlas Filtri Hydra z wkładem harmonijkowym 50 mikronów. Koszt takiego filtra 250 zł brutto.

Jeżeli w wodzie występuje nieprzyjemny zapach należało by zastosować dodatkowo zwężkę napowietrzającą przed hydroforem. W takim przypadku zalecał bym dla filtru wstępnego Hydra zastosować mniej dokładny wkład 90 mikronów oraz drugiego filtra o nieco dokładniejszej filtracji.
Zwężka napowietrzająca 290 zł brutto
Hydra z wkładem 90 mikronów 200 zł brutto
Doczyszczający filtr mechaniczny Atlas Filtri BX 20'' 220 zł brutto wraz z wkładem 25 mikronów

Nie bardzo rozumiem co ma do tego pompa tutaj i jej wydajność - pompa pompuje mi wodę do hydroforu, który generuje ciśnienie w wodzie w domu poprzez poduszkę powietrzną którą mam tam napompowaną. Czy to tak nie działa ?
Filtry - mechaniczne - są trzy założone teraz - sznurkowy, polipropylenowy i węglowy. Jakość wody mierzyłem "sprzed" filtrów.

qbek17
10-08-2015, 08:46
Nie bardzo rozumiem co ma do tego pompa tutaj i jej wydajność - pompa pompuje mi wodę do hydroforu, który generuje ciśnienie w wodzie w domu poprzez poduszkę powietrzną którą mam tam napompowaną. Czy to tak nie działa ?
Pompa ma do tego bardzo dużo :)
Po pierwsze - zwężkę/aspirator/napowietrzacz montujesz przed hydroforem, a do jej działania potrzebna jest odpowiednia różnica ciśnień.
Po drugie - do płukania filtrów prawie na pewno będzie potrzebne więcej wody niż zmieści się w hydroforze więc pompa będzie musiała ją dopompowywać w trakcie płukania/regeneracji. Jak odpływ będzie większy niż dopływ to domyśl się jak to będzie wyglądało :)

dar_o
10-08-2015, 14:13
aa.
rozumiem.
;)

kuciar
11-08-2015, 14:54
ponowie test twardości i pH wody

Ponowiłem test wody i tak wyszło mi :
Twardość ogólna- miękka >10 >180 mg/l
odczyn pH 8
Chlor- 0 mg/l
zrobiłem tez testerem test na zawartość żelaza i manganu :
żelazo- 0.0 mg/l
mangan- 0,05-0.1 mg/l ale nie mam pewności czy dobrze to dopasowałem bo kolor jest taki "pomiędzy" skalą
Generalnie nie będę montował niczego.....zobaczę co będzie w trakcie używania wody. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady !!

Mmp15
12-08-2015, 19:23
Dobry wieczór,
Mam pytanko jakich filtrów użyć aby uzdatnić wodę o poniższych parametrach:
- utlenialność z KMnO4 = 5,5 mg/l
- twardość 104 mg/l
- amoniak 1,7 mg/l
- azotyny < 0,006 mg/l
- azotany 1,1 mg/l
- chlorki 17 mg/l
- żelazo 10420 µg/l
- mangan 2623 µg//l
- mętność 34
- barwa 30 mg/l
- zapach nieakceptowalny (siarkowodór)
- pH 7,2
- liczba enterokoków w 100 ml wody 1.
Studnia głębinowa z pompą zanurzeniową i ocynkowany hydrofor.
Proszę o pomoc bo co firma to inne zdanie i ceny:(.

Jastrząb
12-08-2015, 20:12
Dobry wieczór,
Mam pytanko jakich filtrów użyć aby uzdatnić wodę o poniższych parametrach:
- utlenialność z KMnO4 = 5,5 mg/l
- twardość 104 mg/l
- amoniak 1,7 mg/l- azotyny < 0,006 mg/l
- azotany 1,1 mg/l
- chlorki 17 mg/l
- żelazo 10420 µg/l
- mangan 2623 µg//l
- mętność 34
- barwa 30 mg/l
- zapach nieakceptowalny (siarkowodór)
- pH 7,2
- liczba enterokoków w 100 ml wody 1.
Studnia głębinowa z pompą zanurzeniową i ocynkowany hydrofor.
Proszę o pomoc bo co firma to inne zdanie i ceny:(.
Nowa, glebsza studnia :-(
Albo 2, moze nawet 3 stopniowa filtracja. Mega zelazo. Rzadko spotykany poziom manganu, do tego zwiazki azotu. Lawo i tanio nie bedzie, Warto rozwazyc nowa glebsza studnie.

Mmp15
12-08-2015, 20:24
Nowa, glebsza studnia :-(
Albo 2, moze nawet 3 stopniowa filtracja. Mega zelazo. Rzadko spotykany poziom manganu, do tego zwiazki azotu. Lawo i tanio nie bedzie, Warto rozwazyc nowa glebsza studnie.
Ta na 18 m a sąsiedzi mają na 30 i jest trochę lepiej. A jak 2 stopniowa to jakie filtry?

Jastrząb
12-08-2015, 20:40
Ta na 18 m a sąsiedzi mają na 30 i jest trochę lepiej. A jak 2 stopniowa to jakie filtry?
Duuuuzy odzelaziacz. (16"). Za tym jakis duzy filtr multifunkcyjny. Badz odmanganiacz z podwyzszeniem pH i potem filtr multifunkcyjny. Jakas osmoza do picia. Tak bez 10 .000PLN nawet nie mysl o tej wodzie.
Nic out the box nie zadziala. To zawsze bedzie wymagalo czestego i intensywnego monitorowania. Budowanie stacji uzdatniania powinno sie odbytwac na zasadzie stawiamy filtr, patrzymy jak sobie radzic i jaki dostawic kolejny.
Zebranie doswiadczen sasiadow ( co dziala, co nie sie nie sprawdzilo) moze byc pomocne!

tfiolek
12-08-2015, 21:18
Koledzy,
moja studnia ma 40m a woda z niej płynąca następujące parametry:
pH - 7,3
amonowy jon- 0,35 mg/l
mangan - 214 ug/l
żelazo ogólne - 2140 ug/l
twardość ogólna - 206 mg/l
ogólna liczba mikroorganizmów >300
bakterie grupy coli 0
echerichia coli 0
enteokoki 0

wysłałem zapytania do firm zajmujących się uzdatnianiem wody natomiast ich oferty były bardzo rozbieżne. chciałem prosić o inf jak taki zestaw powinien wyglądać. gdybym dowiedział się przy okazji konkretną marke i model poszczególnych elementów uzdatniacza byłbym bardzo zadowolony. za każdą odpowiedź ...dziękuję

Jastrząb
13-08-2015, 09:55
Koledzy,
moja studnia ma 40m a woda z niej płynąca następujące parametry:
pH - 7,3
amonowy jon- 0,35 mg/l
mangan - 214 ug/l
żelazo ogólne - 2140 ug/l
twardość ogólna - 206 mg/l
ogólna liczba mikroorganizmów >300
bakterie grupy coli 0
echerichia coli 0
enteokoki 0

wysłałem zapytania do firm zajmujących się uzdatnianiem wody natomiast ich oferty były bardzo rozbieżne. chciałem prosić o inf jak taki zestaw powinien wyglądać. gdybym dowiedział się przy okazji konkretną marke i model poszczególnych elementów uzdatniacza byłbym bardzo zadowolony. za każdą odpowiedź ...dziękuję
Dostajesz rozbiezne oferty, bo pewnie nie okresliles co z ta woda chcesz zrobic a to co raczej trzeba zrobic (zelazo) mozna zrobic roznymi metodami.

Twardosc wody jest srednia, ale i tak bedzie ja widac na urzadzeniach w czajniku itp. Pytanie zasadnicze czy chcesz wode tez zmiekczac.

Po drugie. Klasyczny odzelaziacz usuwa zelazo i mangan. Działa na zasadzie utleniania i wylapywania utlenionego zelaza.
Klasyczny zmiekczacz musi działac na wodzie juz pozbawionej zelaza, bo mu to zelazo szkodzi.
Coraz popularniejsze sa rozwiazania all in one. Czyli tzw filtry multifunkcyjne, zawierajace pare pomieszanych złóż filtrracyjnch co skutkuje tym, ze usuwasz i zelazo i twardosc (cała).

Masz 3 opcje:
1. Odzelaziacz (bez zmiekczania wody)
2. Odzelaziacz za nim zmiekczacz, mozesz wtedy regulowac do jakiego poziomu chcesz wode zmiekczyc, nie musi byc do 0.
3. Filtr multi, jedno urzadzenie ktore usunie zelazo/mangan i cała twardosc. Tu nie wyregulujesz twardosci. Zostawisz troche twardosci to zostanie i troche zelaza.

Zmiekczacz i filtr multi regenerujesz solą. Jesli masz oczyszczalnie musisz sprawdzic czy mozesz odprowadzic słona wode do oczyszczalni.
Odzelaziacz wymaga albo napowietrzania wody (hydrofor bez worka, ocynkowany wtedy musi byc), albo regeneracji chemicznej nadmanganianem potasu (tu dowolny hydrofor).. W takim przypadku nie mozesz scieku odprowadzic do oczysczalni bo zabijesz bakterie tym nadmanganianem.

Odzelaziacze wymagaja sporego przeplywu wody tak z raz na tydzien celem wyplukania i zregenerowania. To o jakiej wydajnosci masz pompe, ma tu kluczowe znaczenie. Jesli
ktos Ci oferował odzelziacz klasyczny nie pytajac o pompe, to moim zdaniem omijaj go z daleka, bo chce sprzedac nie martwiac sie czy bedziesz miał problem czy nie.

Pytajc o oferty pisz:
- usuwasz zelazo/mangan czy takze twardosc i czy twardosc do jakiego poziomu
- napisz gdzie odprowadzasz scieki
- jaka masz pompe w studni
- jaki masz hydrofor (bardzie wazany typ z workiem czy bez worka, jego pojemnosc jest mniej istotna).


marcin

KLARSAN
13-08-2015, 10:58
Dobry wieczór,
Mam pytanko jakich filtrów użyć aby uzdatnić wodę o poniższych parametrach:
- utlenialność z KMnO4 = 5,5 mg/l
- twardość 104 mg/l
- amoniak 1,7 mg/l
- azotyny < 0,006 mg/l
- azotany 1,1 mg/l
- chlorki 17 mg/l
- żelazo 10420 µg/l
- mangan 2623 µg//l
- mętność 34
- barwa 30 mg/l
- zapach nieakceptowalny (siarkowodór)
- pH 7,2
- liczba enterokoków w 100 ml wody 1.
Studnia głębinowa z pompą zanurzeniową i ocynkowany hydrofor.
Proszę o pomoc bo co firma to inne zdanie i ceny:(.

Woda jest bardzo zła. Jeżeli jest możliwość wodociągu zalecał bym iść w tą stronę ze względów na koszty jakie może wynieść stacja uzdatniania wody. Jeżeli jednak nie ma możliwości podłączenia wodociągu konieczne było by uzdatnianie 2 stopniowe, a i to nie wiadomo czy wystarczy. Jeden problem stanowi stężenie żelaza i manganu, które jest bardzo wysokie, choć oczywiście bywają większe. Bardziej martwi mnie jednak wysoka utlenialność i barwa wody, które wskazują, że żelazo wcale nie będzie się chciało tak łatwo usuwać. Osobiście zaproponował bym napowietrzenie wody, odżelaziacz na klarsanicie + defeman i poprawienie jonowymiennikiem. Wielkość urządzeń zależała by od zapotrzebowania na wodę ale na pewno muszą być nieco większe ze względu na stężenie zanieczyszczeń. Bardzo możliwe, że taki układ może jeszcze sobie nie poradzić z taką wodą. Wtedy trzeba by pomyśleć o jakimś dodatku np butla z węglem aktywnym lub dozowaniu utleniacza.
Raczej nie podjął bym się próby przygotowania oferty i dania gwarancji, ze będzie działać bez uprzedniego przetestowania wody na złożach.

Jastrząb
13-08-2015, 11:42
Raczej nie podjął bym się próby przygotowania oferty i dania gwarancji, ze będzie działać bez uprzedniego przetestowania wody na złożach.
Brawo. Profesjonalnie, uczciwie i rzetelnie a nie proba sprzedania czegokolwiek i niech sie klient martwi jak nie bedzie działac.

marcin

KLARSAN
13-08-2015, 13:44
Koledzy,
moja studnia ma 40m a woda z niej płynąca następujące parametry:
pH - 7,3
amonowy jon- 0,35 mg/l
mangan - 214 ug/l
żelazo ogólne - 2140 ug/l
twardość ogólna - 206 mg/l
ogólna liczba mikroorganizmów >300
bakterie grupy coli 0
echerichia coli 0
enteokoki 0

wysłałem zapytania do firm zajmujących się uzdatnianiem wody natomiast ich oferty były bardzo rozbieżne. chciałem prosić o inf jak taki zestaw powinien wyglądać. gdybym dowiedział się przy okazji konkretną marke i model poszczególnych elementów uzdatniacza byłbym bardzo zadowolony. za każdą odpowiedź ...dziękuję

Zaproponował bym:
Zwężka napowietrzająca
Hydrofor 300 L ocynk
Odżelaziaziać KL Df, pewnie 13x54 by wystarczył
Mechaniczny
Lampa UV
Całość nie powinna wynieść więcej niż 5 tysięcy złotych brutto.

KLARSAN
13-08-2015, 13:50
Brawo. Profesjonalnie, uczciwie i rzetelnie a nie proba sprzedania czegokolwiek i niech sie klient martwi jak nie bedzie działac.

marcin

Dzięki, doceniamy Twoją opinię :)

mauysz
13-08-2015, 14:00
Koledzy,
moja studnia ma 40m a woda z niej płynąca następujące parametry:
pH - 7,3
amonowy jon- 0,35 mg/l
mangan - 214 ug/l
żelazo ogólne - 2140 ug/l
twardość ogólna - 206 mg/l
ogólna liczba mikroorganizmów >300
bakterie grupy coli 0
echerichia coli 0
enteokoki 0

wysłałem zapytania do firm zajmujących się uzdatnianiem wody natomiast ich oferty były bardzo rozbieżne. chciałem prosić o inf jak taki zestaw powinien wyglądać. gdybym dowiedział się przy okazji konkretną marke i model poszczególnych elementów uzdatniacza byłbym bardzo zadowolony. za każdą odpowiedź ...dziękuję


Witam,

na wstępie prosiłbym Cię o podanie informacji na temat zbiornika hydroforowego - czy jest on przeponowy, czy przepływowy?
Ma to znaczenie, przy doborze technologii (jeśli masz już jakiś zbiornik, to proszę - poinformuj - moim zdaniem nie ma sensu wymiany tego zbiornika jak ktoś powyżej Ci zaproponował).
Ja bym inaczej do tego podszedł. Ze względu na średnio twardą wodę (a z biegiem czasu na pewno będzie się coś osadzało) zaproponowałbym urządzenie na złożu multifunkcyjnym (do usuwania Mn, Fe, Amoniaku i zmiękczania wody). Dodatkowo, ze względu na występowanie mikroorganizmów w wodzie - lampę UV.
Jeżeli jesteś zainteresowany, abym zaproponował ciekawą ofertę dotyczącą tych badań wody - daj znać na maila, albo w prywatnej wiadomosci - chętnie coś doradzę i przedstawię :)

tfiolek
13-08-2015, 19:25
Dzięki za zainteresowanie. Pierwsza sprawa to zbiornik mam przeponowy 100l. Kolejna rzecz to taka ze chciałbym ta wodę najchętniej pić, przynajmniej taki miałem plan kopiac studnie. Następna sprawa to odprowadzenie sciekow- oczyszczalnia biologiczna w odległości 55m od studni. Powiem szczerze że żadna dotychczas proponowana konfiguracja nie zawierała lampy UV. Mówiono tylko o dezynfekcji studni. Oferty które dostawałem wachaja się od 3 do 10tys także spora roznica

grigorios
13-08-2015, 22:52
Mam takie pytanie. Otóż jest sprzęt do uzdatniania wody ze studni o nazwie Aquamix z Viessmana. Sprzęt ma dwa i pół roku i działał idealnie przez ten czas. Nagle z dnia na dzień przestał uzdatniać wodę. Wezwany serwisant stwierdził, że są dwa problemy. Pierwszy taki, że filtr mechaniczny przed urządzeniem był za rzadko wymieniany i bardzo dużo syfu dostało się do urządzenia. Urządzenie więc rozkręcił i wyczyścił je z tego całego syfu. Wszystkie części zostały dokładnie oczyszczone, Pozostał na nich tylko taki brązowy kolor, ale tego doczyścić się już nie da. Generalnie syf jest już usunięty.

Drugi problem był taki, że przed rokiem zaczęła być używana sól z Leroy Merlin. Jak się okazało była to sól słabej jakości. Powstał złóg solny, który blokował maszynę. Podczas tego samego rozkręcenia serwisant wyczyścił urządzenie też z soli. Teraz sól dobrze się rozpuszcza i płynie gdzie trzeba. Na koniec został wymieniony filtr mechaniczny na nowy oraz zasypana firmowa sól. Problem jednak jest taki, że pomimo przeprowadzenia regeneracji maszyna nie oczyszcza wody. Minęło już dwa miesiące i problem występuje dalej. Serwisant mówi, że jeżeli po takim czasie dalej sprzęt nie działa, to oznacza to uszkodzenie złoża i konieczność jego wymiany.

Chciałbym się więc upewnić, czy Waszym zdaniem objawy wskazują na uszkodzenie złoża? Serwisant słusznie sprawę zdiagnozował? Mogę też wstawić fotki. Będę wdzięczny za opinię :)

Jastrząb
14-08-2015, 07:27
Mam takie pytanie. Otóż jest sprzęt do uzdatniania wody ze studni o nazwie Aquamix z Viessmana. Sprzęt ma dwa i pół roku i działał idealnie przez ten czas. Nagle z dnia na dzień przestał uzdatniać wodę. Wezwany serwisant stwierdził, że są dwa problemy. Pierwszy taki, że filtr mechaniczny przed urządzeniem był za rzadko wymieniany i bardzo dużo syfu dostało się do urządzenia. Urządzenie więc rozkręcił i wyczyścił je z tego całego syfu. Wszystkie części zostały dokładnie oczyszczone, Pozostał na nich tylko taki brązowy kolor, ale tego doczyścić się już nie da. Generalnie syf jest już usunięty.

Drugi problem był taki, że przed rokiem zaczęła być używana sól z Leroy Merlin. Jak się okazało była to sól słabej jakości. Powstał złóg solny, który blokował maszynę. Podczas tego samego rozkręcenia serwisant wyczyścił urządzenie też z soli. Teraz sól dobrze się rozpuszcza i płynie gdzie trzeba. Na koniec został wymieniony filtr mechaniczny na nowy oraz zasypana firmowa sól. Problem jednak jest taki, że pomimo przeprowadzenia regeneracji maszyna nie oczyszcza wody. Minęło już dwa miesiące i problem występuje dalej. Serwisant mówi, że jeżeli po takim czasie dalej sprzęt nie działa, to oznacza to uszkodzenie złoża i konieczność jego wymiany.

Chciałbym się więc upewnić, czy Waszym zdaniem objawy wskazują na uszkodzenie złoża? Serwisant słusznie sprawę zdiagnozował? Mogę też wstawić fotki. Będę wdzięczny za opinię :)
Po pierwsze, to zawsze by wypadało raz do roku urzadzenie sprawdzic. Wlasnie zeby sie zabezpieczyc przed takimi niespodziankami.
Po drugie. To ze sol z marketu jest jakas fatalna to bzdura. Pewnie byłą bialutka bez sladow zanieczyszczen. Tez mi sie taka zdarza zaspac i nic sie nie dzieje.
Jakkolwiek, do zbirnika soli dolewana jest woda przez głowice. Jesl ta byla zasyfiona to ten syf sie dostał i do zbiornika soli. A sol jest pobierana bardzo cienka rurka. Jesli sól nie byla pobierana lub jej dawka byla za mała to problem gotowy.
Co wiecej, jesli filtr wstepny był zapchany to przeplyw wody przez niego byl duuzo mniejszy. Stacja moga sie niedoplukiwac, stad jakas duza ilosc zanieczyszczen w glowicy.
Reasumujac problemu bym sie doszukiwał w zapchanym filtrze a nie złej soli.
Z objawow wynika ze faktycznie złoze sie skonczylo. Witaj w swiecie gdzie zamiast 2 filtrow stawia sie jeden malutki.We folderze pisze do 10lat zycia, do 10mg zelaza, itd, itp. A w praktce jak widac :-(

Czy to był serwisant z Viessmana? Viessman to na tym nekleja swoja naklejke z logo. Nie produkuje tego. Nie wiem, co ich serwisanci soba reprezentuja. Spytaj firm uzdatniajacych wode czy to złoże mozna w jakiś mocniejszy sposob jakas chemia probowac awaryjnie zregenerowac.

Mozesz sobie kupic filtr wstepny ktory ma dwa małe manomentry, z kazdej strony. Wyrazny spadek cisnienia na nim sugeruje potrzebe wymiany wkladu.

grigorios
14-08-2015, 13:16
Dzięki serdeczne za odpowiedź :) Dobry pomysł z tym filtrem z manometrem. Zaopatrzę się w taki. Co do serwisanta, to był to facet do którego dali mi numer telefonu jak zadzwoniłem do Viessmana, więc zakładam, że to ich człowiek. Orientowałem się w tej firmie ile kosztuje nowe złoże. Powiedzieli mi, że 2100 zł. Wcześniej w tym wątku ktoś napisał, że w Aquamixie stosuje się złoże Ecomix A. Potrzebuję tego do swojej stacji 25 ml. Jak sprawdzałem w internecie to można znaleźć takie złoże za ok. 1200 zł, a więc 900 zł taniej niż w Viessmanie! Biorąc pod uwagę różnicę w cenie wolałbym nie załatwiać tego przez Viessmana lecz kupić samodzielnie worek złoża:
http://sklep.osmoza.pl/zloze-ecomix-a-p-747.html

Pytanie tylko jak się je wymienia? Jestem w stanie bez problemu rozkręcić głowicę swojej stacji w drobny mak i potem złożyć. Już to robiłem. Mam szczegółową instrukcję. Po zdjęciu głowicy widzę złoże pływające w wielkim pojemniku. Jak dokonać jego wymiany samodzielnie, tak by było dobrze?

Jastrząb
14-08-2015, 13:23
Dzięki serdeczne za odpowiedź :) Dobry pomysł z tym filtrem z manometrem. Zaopatrzę się w taki. Co do serwisanta, to był to facet do którego dali mi numer telefonu jak zadzwoniłem do Viessmana, więc zakładam, że to ich człowiek. Orientowałem się w tej firmie ile kosztuje nowe złoże. Powiedzieli mi, że 2100 zł. Wcześniej w tym wątku ktoś napisał, że w Aquamixie stosuje się złoże Ecomix A. Potrzebuję tego do swojej stacji 25 ml. Jak sprawdzałem w internecie to można znaleźć takie złoże za ok. 1200 zł, a więc 900 zł taniej niż w Viessmanie! Biorąc pod uwagę różnicę w cenie wolałbym nie załatwiać tego przez Viessmana lecz kupić samodzielnie worek złoża:
http://sklep.osmoza.pl/zloze-ecomix-a-p-747.html

Pytanie tylko jak się je wymienia? Jestem w stanie bez problemu rozkręcić głowicę swojej stacji w drobny mak i potem złożyć. Już to robiłem. Mam szczegółową instrukcję. Po zdjęciu głowicy widzę złoże pływające w wielkim pojemniku. Jak dokonać jego wymiany samodzielnie, tak by było dobrze?

Odwrocic, wysypac, wyplukac.
Naspypac podyspke zwirowa. Naspyac wszystkie rozne skladniki Aquamixa w odpowiedniej kolejnosci, uruchomic procedure startowa, jakies specjalne plukanie, lub specjalne dluzsze regenerowanie (nie wiem). Instrukcje tehcniczne do zloza to opisuja pewnie.

grigorios
14-08-2015, 13:29
Aha, czyli tak prosto. Właśnie się zastanawiałem czy to zwyczajne odwrócenie i wysypanie, a potem ponowne napełnienie, czy jakoś coś specjalnie trzeba :) Jeszcze raz dzięki za rady i podpowiedzi! Pozdrawiam :)

mauysz
14-08-2015, 13:30
Dzięki serdeczne za odpowiedź :) Dobry pomysł z tym filtrem z manometrem. Zaopatrzę się w taki. Co do serwisanta, to był to facet do którego dali mi numer telefonu jak zadzwoniłem do Viessmana, więc zakładam, że to ich człowiek. Orientowałem się w tej firmie ile kosztuje nowe złoże. Powiedzieli mi, że 2100 zł. Wcześniej w tym wątku ktoś napisał, że w Aquamixie stosuje się złoże Ecomix A. Potrzebuję tego do swojej stacji 25 ml. Jak sprawdzałem w internecie to można znaleźć takie złoże za ok. 1200 zł, a więc 900 zł taniej niż w Viessmanie! Biorąc pod uwagę różnicę w cenie wolałbym nie załatwiać tego przez Viessmana lecz kupić samodzielnie worek złoża:
http://sklep.osmoza.pl/zloze-ecomix-a-p-747.html

Pytanie tylko jak się je wymienia? Jestem w stanie bez problemu rozkręcić głowicę swojej stacji w drobny mak i potem złożyć. Już to robiłem. Mam szczegółową instrukcję. Po zdjęciu głowicy widzę złoże pływające w wielkim pojemniku. Jak dokonać jego wymiany samodzielnie, tak by było dobrze?


Sprawdź skrzynkę wiadomości - jeżeli jesteś zainteresowany - daj znać :)

inwestor1
14-08-2015, 21:36
Witam, prosiłbym o informację gdzie w Warszawie znajdę serwis zmiękczacza Flamingo? Ile kosztują przeglądy i co jaki czas się je powinno przeprowadzać?

qbek17
15-08-2015, 19:15
Chciałbym się więc upewnić, czy Waszym zdaniem objawy wskazują na uszkodzenie złoża? Serwisant słusznie sprawę zdiagnozował?
Możesz jeszcze spróbować reanimować to złoże... nie ma gwarancji ale możesz próbować. Trzeba się trochę pobawić w regenerowanie tego kilka razy pod rząd, na zmianę z płukaniami i obserwować co wypływa do ścieków (najlepiej z konduktometrem). Ale przede wszystkim sprawdzić (empirycznie - z wiaderkiem i stoperem) czy przepływy są odpowiednie i czy sól jest zasysana (kwestia inżektora - czy był wymieniany czy tylko czyszczony).

Jeśli się zdecydujesz na wymianę złoża to nie musisz już sypać podsypki żwirowej - jest to jeden ze składników Ecomixa. A samo złoże możesz kupić taniej - w hurtowni koszt cennikowy to ok 200 EUR netto. Do zasypania będziesz potrzebował lejka - możesz go nabyć razem ze złożem lub zrobić z butelki :) Jeśli będziesz rozkręcał filtr to warto od razu sprawdzić/wymienić kosz dolny/górny/dystrybutor.

qbek17
15-08-2015, 19:18
Witam, prosiłbym o informację gdzie w Warszawie znajdę serwis zmiękczacza Flamingo? Ile kosztują przeglądy i co jaki czas się je powinno przeprowadzać?
Przeglądy zalecane są co roku. Ale w praktyce to zależy od tego na jakiej wodzie filtr pracuje - jak jest kiepsko to trzeba częściej zaglądać i kontrolować czy jest OK lub czyścić, a jak woda jest niezła to i raz na dwa lata wystarczy. Koszt przeglądu to zazwyczaj ok 120-150 PLN. Ceny mogą się sporo różnić zależnie od tego czy bierzesz znaną firmę czy lokalnego instalatora :)

qbek17
15-08-2015, 19:27
Odwrocic, wysypac, wyplukac.
Naspypac podyspke zwirowa. Naspyac wszystkie rozne skladniki Aquamixa w odpowiedniej kolejnosci, uruchomic procedure startowa, jakies specjalne plukanie, lub specjalne dluzsze regenerowanie (nie wiem). Instrukcje tehcniczne do zloza to opisuja pewnie.
Nie musisz się nawet tak bawić :)
Jak masz pełen worek to tam są już odpowiednie proporcje więc wsypujesz wszystko jak leci i uruchamiasz płukanie wsteczne - złoże samo się rozwarstwi i ułoży ze względu na różnice w gęstości poszczególnych składników. Żwirek też tam jest więc nie trzeba go już dosypywać. Uruchomienie to tylko odpłukanie i regeneracja.

qbek17
15-08-2015, 19:35
Dzięki za zainteresowanie. Pierwsza sprawa to zbiornik mam przeponowy 100l. Kolejna rzecz to taka ze chciałbym ta wodę najchętniej pić, przynajmniej taki miałem plan kopiac studnie. Następna sprawa to odprowadzenie sciekow- oczyszczalnia biologiczna w odległości 55m od studni. Powiem szczerze że żadna dotychczas proponowana konfiguracja nie zawierała lampy UV. Mówiono tylko o dezynfekcji studni. Oferty które dostawałem wachaja się od 3 do 10tys także spora roznica
Moim zdaniem masz tu dwie opcje:
1) wymieniasz zbiornik na bezprzeponowy i dajesz napowietrzanie, a później odżelaziacz (i ewentualnie zmiękczacz jako drugi stopień jeśli chcesz też wodę zmiękczać) - pytanie tylko czy pompa da radę?
Plusy: tylko woda do płukania, "brak kosztów" eksploatacji, ekologicznie - wodę można puścić do studni chłonnej :), regulowana twardość.
Minusy: wymiana zbiornika, ewentualnie też pompy.
lub
2) dajesz filtr wielofunkcyjny - masz wodę zmiękczoną do zera, używasz soli do regeneracji co nie najlepiej wpływa na oczyszczalnię biologiczną, filtr jest dość drogi, a jego żywotność krótsza niż urządzeń "jednofunkcyjnych".

W kwestii dezynfekcji - możesz przechlorować studnię i powtórzyć badania. Jak wtedy wyjdą OK to możesz sobie darować lampę, ale jak chcesz tą wodę pić to dla świętego spokoju bym ją zainstalował.
Jeśli po chlorowaniu nadal będą jakieś mikroorganizmy to bezwzględnie lampa UV.

Co do cen istotny jest też rozmiar filtra, a żeby go dobrać przydałoby się znać przynajmniej orientacyjne zużycie wody.

tfiolek
17-08-2015, 09:18
w tej chwili zużywamy około 12m3/msc. co prawda rodzina mi się powiększa więc trzeba również wziąć to pod uwagę. myślę że założenie 15-17m3/msc byłoby ok zwłaszcza że nie mamy wanny, podlewanie ogródka itp z innego ujęcia.

jeszcze jedno pytanie: występujące w badaniu mikroorganizmy pochodzą z wody gruntowej czy np osadziły się na ściankach studni, rur itp. innymi słowy czy lampa UV znajdująca się przed instalacją wodną w domu spełni swoje zadanie?

qbek17
17-08-2015, 10:53
15-17m3/msc
Przy takiej ilości zmiękczacz mógłby być standardowy - 25 litrów by wystarczyło, a odżelaziacz to max 13x54". Jeśli miałoby być dwustopniowo to może odżelaziacz mniejszy (np. 12x52" lub nawet 10x54") i do tego filtr wielofunkcyjny (też 10x54").
Jeśli miałby być sam filtr wielofunkcyjny to raczej większy, np. 13x54"
Jaki jest typ pompy?


jeszcze jedno pytanie: występujące w badaniu mikroorganizmy pochodzą z wody gruntowej czy np osadziły się na ściankach studni, rur itp. innymi słowy czy lampa UV znajdująca się przed instalacją wodną w domu spełni swoje zadanie?
Żeby stwierdzić skąd są te mikroorganizmy trzeba zrobić dezynfekcję studni (chlorowanie). Z badań się tego nie dowiesz :)
A lampie UV to bez różnicy jakie jest źródło bakterii.

KAMIL1984
17-08-2015, 12:07
Witam

Czy mógłbym poprosić o orientacyjny koszt oraz jakie urządzenia do uzdatnienia wody dobrać dla następujących parametrów


Mętność 7,2
pH 7,6
barwa 3,1
Przew. Elektryczna własna w 25*C 482
Jon amonowy mg/l NH4 0,08
Azotyny mg/l NO2 0,05
Azotany mg/l NO3 1
Chlorki mg/l 14
Fluorki mg/l 0,1
Siarczany mg/l 73
Mangan ug/l 92
Żelazo ug/l 1053
Twardość ogólna mg/l CaCO3 227
Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody na Agarze po 72h w temp 22 +-2*C 25
Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody na Agarze po 48h w temp 36 +-2*C 0
l. bakterii g. Coli 0
l. bakterii E.Coli 0
l. enterokoków w 100ml wody 0

Woda ze studni głębinowej o głębokości około 30m do użytku na potrzeby gospodarstwa domowego - 4 osoby.
Pompa Grundfos SQ3-65, odległość od domu około 30m

Pozdrawiam

qbek17
17-08-2015, 12:20
Czy mógłbym poprosić o orientacyjny koszt oraz jakie urządzenia do uzdatnienia wody dobrać dla następujących parametrów
Nie podałeś na jakie zużycie/zapotrzebowanie wody mają być te filtry ani nic o ściekach, ale parametry nie są złe. Myślę, że wystarczy odżelaziacz 10x54" ze złożem katalitycznym (Pyrolox, G1, Defeman, itp) lub jeśli chcesz też wodę zmiękczyć - filtr wielofunkcyjny.
Koszty to ok 2000-2300 PLN netto za odżelaziacz i jakieś 3000-3500 PLN netto za filtr wielofunkcyjny.

tfiolek
17-08-2015, 12:22
dzięki za konkrety


Jaki jest typ pompy?



pompa głębinowa, wielostopniowa IBO moc silnika 1,5-2kW typu niestety nie pamiętam.

studnie już raz wiosną dezynfekowałem natomiast po dezynfekcji woda nie była aż tak często używana.

KAMIL1984
17-08-2015, 12:25
Jeżeli chodzi o zużycie wody to ciężko mi to ocenić bez wodomierza, nie orientuję się ile to max wyniesie dla 4 osób ( bez podlewania ogrodu - tu woda może być z żelazem :))
Ścieki - posiadam zbiornik z separatorem tłuszczu plus rozsączanie.

qbek17
17-08-2015, 12:31
pompa głębinowa, wielostopniowa IBO moc silnika 1,5-2kW typu niestety nie pamiętam.
Jeśli się zdecydujesz na odżelaziacz to musisz to zweryfikować i mieć pewność, że pompa da radę.


studnie już raz wiosną dezynfekowałem natomiast po dezynfekcji woda nie była aż tak często używana.
Jeśli robiłeś dezynfekcję i nada są mikroorganizmy to ja bym dla spokoju zainstalował tą lampę. To koszt ok 1000- 1200 PLN netto i co roku żarnik do wymiany.

qbek17
17-08-2015, 12:35
Jeżeli chodzi o zużycie wody to ciężko mi to ocenić bez wodomierza, nie orientuję się ile to max wyniesie dla 4 osób ( bez podlewania ogrodu - tu woda może być z żelazem :))
O ile nie masz 4 łazienek gdzie każda osoba będzie w tym samym czasie korzystać z wody to te 10x54" wystarczy.

Ścieki - posiadam zbiornik z separatorem tłuszczu plus rozsączanie.
Zbiornik czyli "szambo" czy oczyszczalnia?
Odżelaziacz potrzebuje sporo wody do płukania, za to filtr wielofunkcyjny jest regenerowany solą, więc do ścieków idzie sporo chlorków.

Jaki masz zbiornik hydroforowy? Do odżelaziacza najlepiej jest wodę napowietrzyć więc zbiornik musi być bezprzeponowy.

KAMIL1984
17-08-2015, 12:45
Dokładnie - szambo tzw. ekologiczne z rozsączaniem. Nie ma tam żadnego mieszania ani napowietrzania.
Zbiornik jest przeponowy 80l.
Z filtrem wielofunkcyjnym chyba narazie dam sobie spokój - nie odczuwam jakoś szczególnie średnio twardej wody. Jedyna denerwująca rzecz to nieustannie pojawiające się rdzawe naloty na zlewach umywalkach i WC.
Czy ta przepona w zbiorniku bardzo negatywnie wpłynie na pracę odżelaziacza?
Woda z odżelaziacza i tak pójdzie poza szambo - wykręcona dziura przez elewację do zakopanej beczki - moje grunty to w zasadzie sam piach więc z chłonnością tego rozwiązania nie będzie problemu.

KAMIL1984
17-08-2015, 12:56
A może można zastosować takie rozwiązanie http://www.filtrywody.mobi/sklep?func=productPage&pid=95&cid=26&prid=0&wid=41 zamiast zbiornika bez przeponowego, na który bądź co bądź mam już mało miejsca

qbek17
17-08-2015, 12:57
Czy ta przepona w zbiorniku bardzo negatywnie wpłynie na pracę odżelaziacza?
Masz dość wysokie pH więc jest szansa, że obejdzie się bez napowietrzania i będzie działać.

KAMIL1984
17-08-2015, 12:59
Dziękuję z poświęcony czas i odpowiedzi.

Pozdrawiam

qbek17
17-08-2015, 13:00
A może można zastosować takie rozwiązanie http://www.filtrywody.mobi/sklep?func=productPage&pid=95&cid=26&prid=0&wid=41 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.filtrywody.mob i%2Fsklep%3Ffunc%3DproductPage%26pid%3D95%26cid%3D 26%26prid%3D0%26wid%3D41) zamiast zbiornika bez przeponowego, na który bądź co bądź mam już mało miejsca
To jest napowietrzacz, który się montuje między pompą a hydroforem. Ale hydrofor musi być bezprzeponowy.

Ale są ostatnio jakieś pomysły ze stawianiem dwóch zbiorników kompozytowych (takich jak na złoże) z czego jeden służy jako zbiornik kontaktowy wody z powietrzem (jest pusty), a drugi jest odżelaziaczem. Słyszałem, że to się całkiem dobrze sprawdza.

Jastrząb
17-08-2015, 13:07
Czy ta przepona w zbiorniku bardzo negatywnie wpłynie na pracę odżelaziacza?
Tego sie nie da okreslic bez pomiaru poziomu tlenu w wodzie studziennej. Moze tlenu starczy moze jest za malo. Jesli tlenu jest za malo, to zelazo niebedzie sie mialo w czym utlenic a co gorsze powstana warunki beztlenowe w wodzie.

KAMIL1984
17-08-2015, 13:17
Czyli kolejnym krokiem jest pobranie wody i oddanie do laboratorium żeby określili zawartość tlenu.

Jastrząb
17-08-2015, 13:42
Czyli kolejnym krokiem jest pobranie wody i oddanie do laboratorium żeby określili zawartość tlenu.
Tak sie nie da. Jakbys nie pobrał wody dostanie sie do niej powietrze. Zafałszujesz wynik. Nalezaloby by wsadzic tlenometr w strumien wyplywajacej z pompy wody. A to jest drogie badanie i warunkach domow jednorodzinnych nie slyszalem zeby ktos to robil. Tylko sie stawia hydrofor ocynkowany i wtedy na 99.99% tlenu nie zabraknie. Mozesz zrobic bez napowietrzania jak piszez Qbek, a jak nie zadziala martwic sie jak dodac powietrze to Twojej wody za hydroforem a przed filtrem.

qbek17
17-08-2015, 14:06
Czyli kolejnym krokiem jest pobranie wody i oddanie do laboratorium żeby określili zawartość tlenu.
Takie badanie najlepiej robić bezpośrednio w wodzie płynącej... w próbce, która ileś czasu spędziła w butelce, przy zmianach temperatur i przelewaniu, wynik może nie być zbyt dokładny.
Dlatego rozważyłbym tą opcję z dwoma zbiornikami... popytam trochę po znajomych i dam ci znać jak to wygląda.

aniqa1982
17-08-2015, 18:11
Witam,przepraszam z góry że tak się wciskam ale mam problem z wodą i proszę o pomoc.Czytam o osmozach,filtrach i zmiekczaczach i już całkiem zglupialam.
Moja sytuacja jest taka :od roku mieszkamy we własnym domku 100m2,1 kuchnia, WC i druga łazienka z wanna oraz prysznicem.Jest nas 2+1,wody raczej nie oszczedzamy teraz w okresie letnim i po założeniu trawnika sporo jej lalismy. Zużycie za 2 m-ce to 19m3.W zeszłym roku zmienili nam dostawcę wody i jest dużo gorsza.
Właśnie jestem po pierwszym serwisie baterii prysznicowej za parę stòw!:(Po roku używania załatwił ją kamień. Zastanawiamy się nad filtrem,ale ceny nas przerazily.
Nie zrobiliśmy żadnych badań wody.Boje się że trafi mi zmywarke czy pralke, nie mowie już o innych bateriach.Na razie kupilam calgony i takie tam.
Jaki filtr czy zmiekczacz polecacie w naszej sytuacji?
Pozdrawiam

homar99
17-08-2015, 19:25
Witam. Proszę o dobór odpowiedniej SUW. Ilość osób 2+1. Studnia 24m. W domu jest: 5 kranów, 1 prysznic, 1 wanna, zmywarka, pralka/ Posiadam już zbiornik przeponowy 300l. Wyniki badań:
pH 8,6
Przewodność uS/cm 291
Jon amonowy mg NH3/l 1.14
Azotany mg NO3/l 0.72
Azotyny mg NO2/l 0.041
Glin ug AL/l 4
Żelazo ug Fe/l 10
Bakterie grupy coli jtk/100ml 49
Po chlorowaniu studni bakterie spadły do 17 Więc lampa UV będzie potrzebna
Jon amonowy 1.2
Wyniki są oki z wyjątkiem bakterii coli i jonu amonowego.
Dziękuje za odp

qbek17
17-08-2015, 19:26
Nie zrobiliśmy żadnych badań wody. Jaki filtr czy zmiekczacz polecacie w naszej sytuacji?
Bez żadnych danych ciężko cokolwiek doradzić... skoro masz dostawcę wody to ten dostawca ma obowiązek udostępnić Tobie informacje o jakości tej wody. Jak nie ma ich na stronie internetowej to zadzwoń i zażądaj aktualnych wyników badań (i nie daj się zbyć ogólnikami typu "średnio twarda").

A z drugiej strony ten dostawca ma obowiązek zapewnić taką jakość wody, którą opisuje odpowiednie Rozporządzenie. Z określonych tam parametrów tylko twardość może być nadal "w normie" i być tak uciążliwa.
Czy zużycie 19 m3 przez 2 miesiące obejmuje podlewanie trawnika? Nie ma sensu zmiękczać wody do podlewania... więc pytanie ile zużywacie na potrzeby domowe?

Standardowy zmiękczacz do domu to taki z 25 litrami złoża. Koszt ok 1500-2500 PLN netto. Najtańsze są chińskie kompakty, ale tych nie polecam. Te lepsze składają się z lepszej głowicy i lepszego złoża. Pytanie czy te kilkaset zł robi wam aż taką różnicę skoro na przegląd baterii wydajecie kilka stówek?

qbek17
17-08-2015, 19:29
Witam. Proszę o dobór odpowiedniej SUW. Ilość osób 2+1. Studnia 24m. W domu jest: 5 kranów, 1 prysznic, 1 wanna, zmywarka, pralka/ Posiadam już zbiornik przeponowy 300l. Wyniki badań:
pH 8,6
Przewodność uS/cm 291
Jon amonowy mg NH3/l 1.14
Azotany mg NO3/l 0.72
Azotyny mg NO2/l 0.041
Glin ug AL/l 4
Żelazo ug Fe/l 10
Bakterie grupy coli jtk/100ml 49
Po chlorowaniu studni bakterie spadły do 17 Więc lampa UV będzie potrzebna
Jon amonowy 1.2
Wyniki są oki z wyjątkiem bakterii coli i jonu amonowego.
Dziękuje za odp
Na te parametry to tylko napowietrzanie (+odpowietrznik do hydroforu) i lampa UV.
Ale nie podałeś wartości manganu ani twardości... jeśli jest wysoka to jeszcze zmiękczacz bo kamień potrafi osadzić się na rurze osłonowej lampy UV i osłabić jej działanie.

homar99
17-08-2015, 19:42
Na te parametry to tylko napowietrzanie (+odpowietrznik do hydroforu) i lampa UV.
Ale nie podałeś wartości manganu ani twardości... jeśli jest wysoka to jeszcze zmiękczacz bo kamień potrafi osadzić się na rurze osłonowej lampy UV i osłabić jej działanie.

Nie mam pomiarów manganu i twardości a niby miało to być kompleksowe badanie wody. Te napowietrzanie to jak ma wyglądać? Mam zbiornik przeponowy to nie bardzo rozumiem jak zrobić ten odpowietrznik.

qbek17
17-08-2015, 20:24
Nie mam pomiarów manganu i twardości a niby miało to być kompleksowe badanie wody. Te napowietrzanie to jak ma wyglądać? Mam zbiornik przeponowy to nie bardzo rozumiem jak zrobić ten odpowietrznik.
Rozpędziłem się z tym zbiornikiem i przeczytałem "bezprzeponowy" - w tej sytuacji napowietrzanie nie ma sensu.
Jeśli miałby być zmiękczacz to mógłbyś użyć złoża wielofunkcyjnego (AquaMulti) - ono też usuwa amoniak.
Jak bez zmiękczania to możesz zastosować sam filtr z zeolitem, ale takie rzeczy to tylko na zamówienie, a złoże trzeba będzie co jakiś czas wymieniać (bo regenerować chlorem w domowych warunkach nie ma sensu).

homar99
17-08-2015, 20:48
Rozpędziłem się z tym zbiornikiem i przeczytałem "bezprzeponowy" - w tej sytuacji napowietrzanie nie ma sensu.
Jeśli miałby być zmiękczacz to mógłbyś użyć złoża wielofunkcyjnego (AquaMulti) - ono też usuwa amoniak.
Jak bez zmiękczania to możesz zastosować sam filtr z zeolitem, ale takie rzeczy to tylko na zamówienie, a złoże trzeba będzie co jakiś czas wymieniać (bo regenerować chlorem w domowych warunkach nie ma sensu).

Dzięki za wyjaśnienie :D Możesz doradzić tani zmiękczacz dla 2+1 ?

qbek17
17-08-2015, 21:02
Dzięki za wyjaśnienie :D Możesz doradzić tani zmiękczacz dla 2+1 ?
Zmiękczacz czy filtr wielofunkcyjny?

homar99
17-08-2015, 21:05
Zmiękczacz czy filtr wielofunkcyjny?
Zmiękczacz z filtrem wielofunkcyjnym o ile takie coś jest :)

qbek17
17-08-2015, 21:18
Zmiękczacz tylko zmiękcza.
Filtr ze złożem wielofunkcyjnym zmiękcza i usuwa żelazo, mangan, amoniak, organikę.
Rozumiem, że chodzi Ci o ten drugi :)

KAMIL1984
18-08-2015, 07:59
Witam

Dzisiejsze świeże wyniki badań na zawartość tlenu.
Woda pobrana z kranu ogrodowego, pod korek, powoli po ściance. W ciągu max 30 minut dostarczona do laboratorium i od razu pomierzona.
Nasycenie 54,8%, zawartość tlenu 4,93mg/l

Nie wiem czy tyle tlenu wystarczy do usunięcia żelaza. Chyba trzeba będzie popróbować.

KLARSAN
18-08-2015, 08:54
Witam

Czy mógłbym poprosić o orientacyjny koszt oraz jakie urządzenia do uzdatnienia wody dobrać dla następujących parametrów


Mętność 7,2
pH 7,6
barwa 3,1
Przew. Elektryczna własna w 25*C 482
Jon amonowy mg/l NH4 0,08
Azotyny mg/l NO2 0,05
Azotany mg/l NO3 1
Chlorki mg/l 14
Fluorki mg/l 0,1
Siarczany mg/l 73
Mangan ug/l 92
Żelazo ug/l 1053
Twardość ogólna mg/l CaCO3 227
Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody na Agarze po 72h w temp 22 +-2*C 25
Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody na Agarze po 48h w temp 36 +-2*C 0
l. bakterii g. Coli 0
l. bakterii E.Coli 0
l. enterokoków w 100ml wody 0

Woda ze studni głębinowej o głębokości około 30m do użytku na potrzeby gospodarstwa domowego - 4 osoby.
Pompa Grundfos SQ3-65, odległość od domu około 30m

Pozdrawiam

Witaj, jesteśmy firmą z branży inżynierii uzdatniania wody. Nasza siedziba mieści się w Łodzi. Aktualnie analizujemy wyniki analizy wody, które podałeś i niebawem przedstawimy konkretne przykłady rozwiązań, które zlikwidują problem ze zbyt wysokim stężeniem żelaza i manganu.
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Jastrząb
18-08-2015, 09:04
Witam

Dzisiejsze świeże wyniki badań na zawartość tlenu.
Woda pobrana z kranu ogrodowego, pod korek, powoli po ściance. W ciągu max 30 minut dostarczona do laboratorium i od razu pomierzona.
Nasycenie 54,8%, zawartość tlenu 4,93mg/l

Nie wiem czy tyle tlenu wystarczy do usunięcia żelaza. Chyba trzeba będzie popróbować.

Dokładnie potrzebne są następujące ilości tlenu:

na utlenienie 1 mg Fe(II) do Fe(III) - 0,14 mgO2,
na utlenienie 1 mg Mn(II) do Mn(IV) - 0,29 mgO2,
na utlenienie 1 mg NH4 do azotanów - 4,57 mgO2

www.technologia-wody.pl/index.php?req=teoria&id=61