PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

KAMIL1984
18-08-2015, 10:09
No to super, przyjmując nawet możliwość zafałszowania wyniku poborem wody do butelki, tlenu i tak wystarczy.
Dzięki za informacje.

Jastrząb
18-08-2015, 10:31
No to super, przyjmując nawet możliwość zafałszowania wyniku poborem wody do butelki, tlenu i tak wystarczy.
Dzięki za informacje.
Tak sie wydaje. Ale jak napisane w artykule, np utlenianie jonu amonowego na drodze bakteryjnej jest tlenozerne. Takie bakterie moga ale nie musza sobie urosnac na zlozu, wiec całosc jest dosyc nieprzewidywlne niestety. Cos sie moze zmienic w dlugiej skali czasowej. W duzej skali (wodociagi) monitoruje sie to na biezaco wiec nie ma problemu. Czyli w warunkach domowych bez ciaglych pomiarow i bez napowietrzania wody moze to byc obarczone pewnym ryzykiem. Po za tym, nie powinien byc cały tlen zuzyty, cos musi zostac, zeby sie w wodzie nie rozwineły bakterie beztlenowe..

KLARSAN
18-08-2015, 11:26
Witam. Proszę o dobór odpowiedniej SUW. Ilość osób 2+1. Studnia 24m. W domu jest: 5 kranów, 1 prysznic, 1 wanna, zmywarka, pralka/ Posiadam już zbiornik przeponowy 300l. Wyniki badań:
pH 8,6
Przewodność uS/cm 291
Jon amonowy mg NH3/l 1.14
Azotany mg NO3/l 0.72
Azotyny mg NO2/l 0.041
Glin ug AL/l 4
Żelazo ug Fe/l 10
Bakterie grupy coli jtk/100ml 49
Po chlorowaniu studni bakterie spadły do 17 Więc lampa UV będzie potrzebna
Jon amonowy 1.2
Wyniki są oki z wyjątkiem bakterii coli i jonu amonowego.
Dziękuje za odp

Nie ma co się za bardzo zastanawiać. Na bakterie najlepiej zastosować lampę UV. Warto by było jeszcze przechlorować instalację aby usunąć bakterie, które już w niej są. Na amoniak można zastosować złoże multifunkcyjne, które dodatkowo zmiękczyłoby wodę.

KAMIL1984
18-08-2015, 13:52
Witam

Czy mógłbym poprosić o orientacyjny koszt oraz jakie urządzenia do uzdatnienia wody dobrać dla następujących parametrów


Mętność 7,2
pH 7,6
barwa 3,1
Przew. Elektryczna własna w 25*C 482
Jon amonowy mg/l NH4 0,08
Azotyny mg/l NO2 0,05
Azotany mg/l NO3 1
Chlorki mg/l 14
Fluorki mg/l 0,1
Siarczany mg/l 73
Mangan ug/l 92
Żelazo ug/l 1053
Twardość ogólna mg/l CaCO3 227
Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody na Agarze po 72h w temp 22 +-2*C 25
Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody na Agarze po 48h w temp 36 +-2*C 0
l. bakterii g. Coli 0
l. bakterii E.Coli 0
l. enterokoków w 100ml wody 0

Woda ze studni głębinowej o głębokości około 30m do użytku na potrzeby gospodarstwa domowego - 4 osoby.
Pompa Grundfos SQ3-65, odległość od domu około 30m

Pozdrawiam

Dzisiaj zrobione kolejne pomiary ( jak narazie tylko częściowe) zupełnie zmieniają obraz.
Żelazo 0,493mg/l ; mangan 0,082mg/l
Wydaje mi się, że wyniki różnić się mogą tym, iż pierwszy pomiar wykonany był po długim przestoju studni, ale woda była przelewana przez kilka godzin, natomiast dzisiejsze pomiary są już z wody, która używana jest na bieżąco.
Bądź co bądź osad na WC i umywalce jest wnerwiający, dlatego spróbuje zainwestować w odżelaziacz taki jak kolega pisał - 10x54.
Zobaczę jak porazi sobie sama kolumna bez zbiornika bezprzeponowego - wyniki zawartości tlenu były obiecujące.

homar99
19-08-2015, 07:35
Zmiękczacz tylko zmiękcza.
Filtr ze złożem wielofunkcyjnym zmiękcza i usuwa żelazo, mangan, amoniak, organikę.
Rozumiem, że chodzi Ci o ten drugi :)

Właśnie o takie urządzenie mi chodzi wielofunkcyjne. Czy takie urządzenie będzie dobre? http://cristalaqua.pl/pl/p/Zmiekczaczodzelaziacz-Crystal-Right%2C-Aquamulti-MAXI-C-/184 Rozumiem że jest wybór złoża w tym urządzeniu pomiędzy Crystal Right a Aquamulti czy się mylę?

mauysz
19-08-2015, 07:49
No właśnie w tym przypadku to sprzedawca coś namieszal.
Nie można mieszać złoża CR i AM. W dodatku nie widzę nigdzie możliwości wybory jednego z dwóch.
Moim zdaniem na pewno skuteczniejsze będzie rozwiązanie ze złożem Aquamulti (lub ecomix) nix CR.
Jeszcze jedna ważna kwestia - nie polecam głowic Fleck. Duo lepsze jakościowo są głowice GE OSMONICS ze sterownikiem Logix.

qbek17
19-08-2015, 09:02
No właśnie w tym przypadku to sprzedawca coś namieszal.
Ten sprzedawca zawsze coś miesza, żeby później nie było problemów z reklamacją - interpretacja tego co piszą może być bardzo szeroka :)


Moim zdaniem na pewno skuteczniejsze będzie rozwiązanie ze złożem Aquamulti (lub ecomix) nix CR.
Tu chciałbym się trochę wtrącić. CR100 usuwa amoniak bardzo skutecznie (w końcu to zeolit). AquaMulti też zawiera w swoim składzie zeolit więc też usuwa amoniak. Co do Ecomixu to mam wątpliwości, który jego składnik za to odpowiada... ;)


Jeszcze jedna ważna kwestia - nie polecam głowic Fleck. Duo lepsze jakościowo są głowice GE OSMONICS ze sterownikiem Logix.
Sam nie jestem fanem Flecka (wolę Clacka) ale co do ich jakości to raczej nie miałem nigdy zastrzeżeń...



Czy takie urządzenie będzie dobre?
Obawiam się że to urządzenie nie będzie dobre. Zawartość złoża (20 litrów) to nie jest wystarczająca ilość. Głowica nie ma możliwości ustawienia wystarczająco długiego czasu regeneracji, itp.

Ola i Michał
21-08-2015, 14:11
Proszę o poradę jaki SUW powinniśmy wziąć pod uwagę przy takich parametrach wody:

- odczyn (pH) 7,6
- twardość ogólna 220 mg/l
- żelazo ogólne 1987 µg/l (norma 200)
- mangan 229 µg/l (norma 50)
- utlenialność 3,0 mg/l

będę wdzięczna za porady bo nie jest to tania inwestycja
Ola

qbek17
21-08-2015, 14:31
Proszę o poradę jaki SUW powinniśmy wziąć pod uwagę przy takich parametrach wody:

- odczyn (pH) 7,6
- twardość ogólna 220 mg/l
- żelazo ogólne 1987 µg/l (norma 200)
- mangan 229 µg/l (norma 50)
- utlenialność 3,0 mg/l

będę wdzięczna za porady bo nie jest to tania inwestycja
Ola
Standardowy zestaw pytań:
- do czego ma być ta woda (picie/użytek gospodarczy/podlewanie)?
- co chcecie z nią zrobić (odżelazianie/zmiękczanie/UV/wszystko)?
- ile wody ma być uzdatniane (zużycie miesięczne/zużycie chwilowe - może być oszacowane)?
- czy jest / jaka jest pompa (wydajność lub model)?
- parametry studni i instalacji (jak głęboko jest lustro wody/jak wysoko woda jest pompowana)?
- czy jest / jaki jest hydrofor (przeponowy/bezprzeponowy/pojemność)?
- co ze ściekami (własna oczyszczalnia/szambo/kanalizacja/studnia chłonna)?
- czy to są pełne wyniki badań czy macie jeszcze jakieś parametry?

jaro422
21-08-2015, 14:41
Witam,
Od dwóch miesięcy mieszkamy we własnym domu (4 osoby), zużycie miesięczne wody 11m3 (tylko na potrzeby bytowe). Korzystamy wyłącznie z wody miejskiej (wodociąg). Parametry wody otrzymane z laboratorium:
Żelazo – nie wykryto
Mangan < 40 µg/l
Twardość ogólna - 226 ± 36 mg/l CaCO3
Z ww. parametrów wynika, że woda jest twarda. Chciałbym uniknąć problemów związanych z osadzaniem się kamienia na bateriach (już jest z tym problem) i innych urządzeniach AGD. Czy na podstawie ww. informacji jest możliwy dobór urządzenia do mojego domu.
Będę wdzięczny za propozycje.

qbek17
21-08-2015, 14:56
Witam,
Od dwóch miesięcy mieszkamy we własnym domu (4 osoby), zużycie miesięczne wody 11m3 (tylko na potrzeby bytowe). Korzystamy wyłącznie z wody miejskiej (wodociąg). Parametry wody otrzymane z laboratorium:
Żelazo – nie wykryto
Mangan < 40 µg/l
Twardość ogólna - 226 ± 36 mg/l CaCO3
Z ww. parametrów wynika, że woda jest twarda. Chciałbym uniknąć problemów związanych z osadzaniem się kamienia na bateriach (już jest z tym problem) i innych urządzeniach AGD. Czy na podstawie ww. informacji jest możliwy dobór urządzenia do mojego domu.
Będę wdzięczny za propozycje.
Przy takiej twardości i zużyciu wystarczy standardowy zmiękczacz na 20-25 litrów złoża.
Możesz kupić coś tanio na allegro - ale tego nie polecam - albo solidny zmiękczacz z dobrych komponentów za jakieś 2200-2500 PLN.
Przed zmiękczaczem przydałby się zwykły filtr mechaniczny, żeby zatrzymać większe cząstki rdzy czy muł.

Ola i Michał
24-08-2015, 09:31
Standardowy zestaw pytań:
- do czego ma być ta woda (picie/użytek gospodarczy/podlewanie)?
- co chcecie z nią zrobić (odżelazianie/zmiękczanie/UV/wszystko)?
- ile wody ma być uzdatniane (zużycie miesięczne/zużycie chwilowe - może być oszacowane)?
- czy jest / jaka jest pompa (wydajność lub model)?
- parametry studni i instalacji (jak głęboko jest lustro wody/jak wysoko woda jest pompowana)?
- czy jest / jaki jest hydrofor (przeponowy/bezprzeponowy/pojemność)?
- co ze ściekami (własna oczyszczalnia/szambo/kanalizacja/studnia chłonna)?
- czy to są pełne wyniki badań czy macie jeszcze jakieś parametry?

woda ma być do picia, prania, podlewania itp.
chcielibyśmy zrobić wszystko oprócz UV
trudno mi jest określić zuzycie wody bo nie mamy licznika ale wydaje mi się, że nie jest ono małe
pompa grundfos o typ muszę zapytać męża
hydrofor z membraną, ale konieczna jest wymiana bo membrana uległa uszkodzeniu
posiadamy POS ale zwykłą bez studni chłonnej
w badaniu określono też inne parametry, ale mieściły się w normie więc nie podawałam
studnia jest głębinowa lustro wody nagłębokości 25 m

qbek17
24-08-2015, 12:56
woda ma być do picia, prania, podlewania itp.
Zazwyczaj wody do podlewania się nie uzdatnia, chyba że macie jakiś system zraszaczy z dyszami, które mogą się zatykać?


chcielibyśmy zrobić wszystko oprócz UV
Badania mikrobiologiczne wyszły OK?


trudno mi jest określić zuzycie wody bo nie mamy licznika ale wydaje mi się, że nie jest ono małe
...czyli filtr musi też być "niemały" :) To może chociaż oszacujmy to zużycie... ile osób będzie korzystać z wody? Ile jest punktów poboru (WC, kran, pralka, zmywarka, prysznic, wanna, itp)?


pompa grundfos o typ muszę zapytać męża
Proszę zapytać :) To że Grundfos to dobrze (dobra firma) ale nic nie mówi o wydajności :)


hydrofor z membraną, ale konieczna jest wymiana bo membrana uległa uszkodzeniu
Będziecie wymieniać membranę czy jest możliwość wymiany hydroforu na bezprzeponowy?


w badaniu określono też inne parametry, ale mieściły się w normie więc nie podawałam
Czasami istotny jest "kontekst" czyli jaki jest skład wody nie tylko w kwestii przekroczonych norm... jak to nie problem to proszę podać pozostałe wyniki.


studnia jest głębinowa lustro wody na głębokości 25 m
OK - to ważna informacja.

Z tego co wiemy do tej pory wynika, że możecie zastosować odżelaziacz (ale czy z napowietrzaniem to zależy od hydroforu) lub filtr wielofunkcyjny (ale tu jest problem z zasolonymi ściekami). Ewentualnie połączenie tych dwóch metod, czyli mniejszy odżelaziacz i jako drugi, mniejszy filtr wielofunkcyjny.

Fileiro
24-08-2015, 15:17
Witam,
proszę o radę n/t uzdatnienia wody.
Woda nie jest używana do celów spożywczych.
Badanie wykonałem kilka lat temu i wtedy zainstalowałem 2xMP-2 + inżektor + zbiornik otwarty 300 l do zredukowania żelaza i manganu z płukaniem ręcznym.
Jakoś to działa, nie ma przebarwień od żelaza na ceramice.
Teraz chciałbym dodatkowo zmiękczyć tą wodę. Mam z odzysku głowicę Clack EI czasowo-objętościową , butlę 10x54 i zbiornik solanki.
Wydajność pompy 60 l/min, miesięczne zużycie wody 6 m3.
Wyniki badania wody przed założeniem odżelaziacza.
Mętność NTU 75±1
Barwa mgPt/l 18±1
Zapach - nieakceptowany, gnilny
Smak - nieakceptowalny
pH w temp. +200C - 7,6±0,1
Przewodność właściwa w temp. +200C µS/cm 1039±1
Twardość og. mg CaCO3/l 384±2
Żelazo og. mg Fe/l 5,3±0,1
Mangan mg Mn/l 1,59±0,01
Chlorki mg Cl/l 61±1
Amonowy jon mg NH4/l 0,7 ±0,1
Azotyny mg NO2/l 0,02 ±0,01
Azotany mg NO3/l poniżej 1
Utlenialność z KMnO4 mg O2/l 5,6±0,1
badanie bakteriologiczne ok.
Zastanawiam się nad złożem CR-100, tak żeby złoże nie uległo uszkodzeniu w razie niedopłukania odżelaziacza i ew. zredukowało dodatkowo pozostałe żelazo.
Moje pytania:
1. czy to dobry wybór złoża i w jakiej ilości je zastosować?
2. czy jest sens za odżelaziaczem a przed zmiękczaczem dać filtr wstępny, czy wszystko powinno zostać w w odżelaziaczu?
Pozdrawiam

qbek17
24-08-2015, 16:26
Witam,
proszę o radę n/t uzdatnienia wody.
Woda nie jest używana do celów spożywczych.
Badanie wykonałem kilka lat temu i wtedy zainstalowałem 2xMP-2 + inżektor + zbiornik otwarty 300 l do zredukowania żelaza i manganu z płukaniem ręcznym.
Jakoś to działa, nie ma przebarwień od żelaza na ceramice.
Teraz chciałbym dodatkowo zmiękczyć tą wodę. Mam z odzysku głowicę Clack EI czasowo-objętościową , butlę 10x54 i zbiornik solanki.
Wydajność pompy 60 l/min, miesięczne zużycie wody 6 m3.
Wyniki badania wody przed założeniem odżelaziacza.
Mętność NTU 75±1
Barwa mgPt/l 18±1
Zapach - nieakceptowany, gnilny
Smak - nieakceptowalny
pH w temp. +200C - 7,6±0,1
Przewodność właściwa w temp. +200C µS/cm 1039±1
Twardość og. mg CaCO3/l 384±2
Żelazo og. mg Fe/l 5,3±0,1
Mangan mg Mn/l 1,59±0,01
Chlorki mg Cl/l 61±1
Amonowy jon mg NH4/l 0,7 ±0,1
Azotyny mg NO2/l 0,02 ±0,01
Azotany mg NO3/l poniżej 1
Utlenialność z KMnO4 mg O2/l 5,6±0,1
badanie bakteriologiczne ok.
Zastanawiam się nad złożem CR-100, tak żeby złoże nie uległo uszkodzeniu w razie niedopłukania odżelaziacza i ew. zredukowało dodatkowo pozostałe żelazo.
Moje pytania:
1. czy to dobry wybór złoża i w jakiej ilości je zastosować?
2. czy jest sens za odżelaziaczem a przed zmiękczaczem dać filtr wstępny, czy wszystko powinno zostać w w odżelaziaczu?
Pozdrawiam
Po pierwsze to wykonałbym ponowne badania wody surowej lub ewentualnie tej po odżelaziaczu.
Zużycie jest dosyć niskie, a przy takim zbiorniku masz sporą pojemność złoża więc regeneracja wypadałaby dosyć rzadko - dla CR100 wychodzi ponad 3 m3.
Sam wybór złoża nie jest zły. Jeśli w badaniach po odżelaziaczu wyszłaby nadal podwyższona utlenialność to raczej poszedłbym w stronę złóż typu AquaMulti lub Ecomix - one ściągają też organikę, a CR100 jej nie rusza.

Co do drugiego pytania to raczej wszystko powinno się zatrzymać na odżelaziaczu, ale może spróbuj złapać trochę wody płuczącej z odżelaziacza i będziesz widział czy płyną tam jakieś cząstki stałe.

Używając głowicy z odzysku należałoby sprawdzić (i ewentualnie wymienić) uszczelki, tłok, inżektor.

KLARSAN
25-08-2015, 11:00
Proszę o poradę jaki SUW powinniśmy wziąć pod uwagę przy takich parametrach wody:

- odczyn (pH) 7,6
- twardość ogólna 220 mg/l
- żelazo ogólne 1987 µg/l (norma 200)
- mangan 229 µg/l (norma 50)
- utlenialność 3,0 mg/l

będę wdzięczna za porady bo nie jest to tania inwestycja
Ola
W Twoim przypadku najlepszy byłby zbiornik bez przeponowy o pojemności 300 l. Powinien wystarczyć zwykły odżelaziacz. Jeśli są to 4 osoby to najlepiej o rozmiarach 13x54 na na złożu klarsanit bądź defeman. Pytanie ile wody jest zużywane na podlewanie. Jeżeli jest automatyczny system podlewania to urządzenie powinno być znacznie większe.
Oprócz odżelaziacza przydał by się również filtr mechaniczny aby doczyścić wodę z zanieczyszczeń mechanicznych typu drobinki mułu, piasku, żwirku czy korozji.

grigorios
27-08-2015, 08:41
Może ktoś kto się zna coś mi poradzi, bo ja już nie mam pojęcia o co chodzi. Otóż pisałem kilka stron temu o swoim przypadku. W skrócie przypomnę, że chodziło o rzadko wymieniany filtr mechaniczny, przez co zanieczyszczenia dostawały się do stacji uzdatniania wody - "Aquamix" firmy Viessmann. Woda z własnej studni. W efekcie po jakimś czasie syf pozapychał elementy stacji. Przyjechał serwisant i wszystko pięknie oczyścił. Niestety, ponownie uruchomiona stacja nie uzdatniała wody. Po miesiącu takiego użytkowania nic się nie zmieniło. Za Waszą radą wymieniłem złoże. Jak rozkręciłem stację to sprawdziłem wodę w złożu - chodzi o tą rurkę, która zakończona jest dystrybutorem i siedzi w środku złoża. Woda w tej rurce była twarda. Wniosek zatem taki, że złoże faktycznie nie działało.

Zapakowałem nowe złoże - polecane tu Aquamulti. Zgodnie z instrukcję zregenerowałem je kilka razy, żeby się ułożyło. Ku mojemu zaskoczeniu... stacja nadal nie podawała uzdatnionej wody. Rozkręciłem ją ponownie. Znów sprawdziłem wodę w tej rurce, która siedzi w złożu. Okazało się, że woda jest miękka. A więc złoże działa i uzdatnia wodę. Z jakiegoś, nie wiadomego powodu, ta woda nie jest podawana do instalacji. Dodam tylko, że elementy całej stacji sprawdzałem łącznie trzy razy (w tym dwa razy przed wymianą złoża i raz po). Wszystko było doskonale wyczyszczone. Z całą pewnością nic nie jest zapchane. Sprawdzałem nawet drożność, przepuszczając wodę przez poszczególne elementy. Sprawdziłem wszystko. Stacja jest też prawidłowo złożona. Rozkręcałem i składałem według szczegółowej instrukcji załączonej do stacji. Ponadto robiłem też dokumentację fotograficzną przy pierwszym rozkręcaniu, by mieć pewność, że wszystko dobrze potem złożę.

Pomimo, że wszystkie elementy są drożne, stacja jest czysta i wszystko wygląda ok, a woda w złożu jest uzdatniona - ciągle z kranu leci mi twarda, nie uzdatniona woda, a spuściłem jej całą "tonę". Dlaczego?! No kompletnie nie mam pomysłu dlaczego tak się dzieje? Może ktoś mi pomoże?

Jastrząb
27-08-2015, 08:48
Pomimo, że wszystkie elementy są drożne, stacja jest czysta i wszystko wygląda ok, a woda w złożu jest uzdatniona - ciągle z kranu leci mi twarda, nie uzdatniona woda, a spuściłem jej całą "tonę". Dlaczego?! No kompletnie nie mam pomysłu dlaczego tak się dzieje? Może ktoś mi pomoże?
Ktoredyś ta woda do instalcji musi leciec :-)

Masz tam bypass? Moze ktos zrobil psikusa i przestawił go?
Masz tam regulacje twardosci na glowicy? Moze ktos pokrecil i woda uzdatniona sie miesza z duza iloscia surowej.

marcin

qbek17
27-08-2015, 09:09
Sprawdzałeś uszczelnienia w głowicy? Może któryś oring nie trzyma... a nie widać tego bez ciśnienia...

MusiSieUdac
27-08-2015, 11:18
Panowie, czy mogę Was prosić o opinię, czy istnieje jakaś duża różnica w jakości pomiedzy zmiekczaczami:
- Cosmowater home22
- Viessman Aquahome20N?
-ZM-WORK30 Logix ( podobno ma glowice Autotrol)

Wczesniej w innym watku pytałam się ogolnie o dobor zmiekczacza do naszego zużycia i stoimy przed dylematem pomiedzy tymi trzema

Z góry dzięki

qbek17
27-08-2015, 11:50
Jak dla mnie to ta sama półka :)

MusiSieUdac
27-08-2015, 11:57
Qbek, jest jeszcze ostatni Denver Plus 30 ; )

Jedni znajomi maja Cosmowatera - jak narazie chwalą, drudzy Viessmana - też chwalą sobie. Ja jeszcze doszukałam tego Logixa - bo na forum naczytałam się o głowicach ( zeby omijać RX), małż coś tam czytał o tym Denver.

W sumie jedna półka cenowa

A jakiś punkt zaczepny, żey ułatwić wybór?

qbek17
27-08-2015, 12:08
Denver ma chińską głowicę BNT - jak masz wybór to odpuść ten model.
Wszystkie będą działać :)
Jakbym miał wybierać to chyba wziąłbym Viessmana - robi go firma Epuro, a oni korzystają z dobrych jonitów Lanxessa więc jest to jakiś argument.

MusiSieUdac
27-08-2015, 12:19
Denver ma chińską głowicę BNT - jak masz wybór to odpuść ten model.
Wszystkie będą działać :)
Jakbym miał wybierać to chyba wziąłbym Viessmana - robi go firma Epuro, a oni korzystają z dobrych jonitów Lanxessa więc jest to jakiś argument.

No i dzieki :)

Marczak
27-08-2015, 14:29
Zmiękczacz wody Denver Plus 30 owszem ma głowicę na podzespołach z Tajwanu ale powiem Wam, że korzystam z niego już ponad 2 lata i śmiga bez zarzutu.

qbek17
27-08-2015, 15:03
Zmiękczacz wody Denver Plus 30 owszem ma głowicę na podzespołach z Tajwanu ale powiem Wam, że korzystam z niego już ponad 2 lata i śmiga bez zarzutu.
To nie "podzespoły" tylko cała głowica, a i pozostałe komponenty są chińskie. Jeśli coś jest wykonywane w ich hiszpańskim oddziale to tylko składanie tego w całość (chociaż i w to wątpię, bo siła robocza jest tańsza w Azji).
Nie żebym miał coś do ich sprzętu - na pewno też działa i nigdy nie mówiłem, że nie działa :) ale nie lubię kiedy "maskuje się" pochodzenie urządzeń przez mylące nazwy czy otwieranie oddziału w UE i reklamowanie jako "europejski sprzęt" :)

A co do jakości towarów z tego regionu miałem kilka razy okazję się przekonać, więc jak ktoś ma wybór i pyta mnie o zdanie to z własnego doświadczenia odradzam :)

Jastrząb
27-08-2015, 15:23
W tym watku ktoś opisywał przypadek totalnie zalanego pomieszczenia. Wina była podwójna, instalatora (nie włożył węza od popłuczyn do odpływu!!) ale i takiej azjatyckiej głowicy o "wysmienitym stosunku jakosci do ceny". Głowica w czasie pierwszej regeneracji nie zamkneła się i przez nie włożony waż do odpływu lało się bardzo długo z prędkoscia backwash'u. Gdyby sie lało 10 minut to by było troche wody, ale tam poszły jakies metry szescienne przez cała nocy czy coś podobnego i spowodowało to ogromne szkody :-( W nowiutkim domu.

Tomek_ka
28-08-2015, 12:25
Cześć,
w penym mieszkaniu, do którego się przymierzam, jest własne ujecie wody i taka instalacja?
Coś Wam to mówi?
O co zapytać właściciela?
dzięki :)

328922

qbek17
28-08-2015, 13:29
Coś Wam to mówi?
O co zapytać właściciela?
Wygląda na odżelaziacz i zmiękczacz.
Zapytaj o dane techniczne, karty katalogowe (czy ma w ogóle jakąś dokumentację tego żeby w razie czego można było cokolwiek zrobić), datę uruchomienia, czy były serwisowane (za ile i przez kogo). Zakładam, że źródłem wody jest studnia więc o nią też popytaj (głębokość lustra wody i całej studni, typ pompy, daty, wydajność, itp)
Możesz też sprawdzić jakość wody przed i po filtrach. Ewentualnie zapytaj o badania wody surowej.

Tomek_ka
28-08-2015, 13:44
Dzięki!
Dzisiaj idę jeszcze raz oglądać mieszkanie (wydzielone 3 mieszkania w budynku jednorodzinnym), więc popytam :)
Z tego co wiem, to serwis kosztuje jakieś 100zł/rocznie (?) Budynek był zamieszkany przez 3 rodziny od ok. 2007(rok zakończenia budowy) do ok. 2010. Później sporadyczny najem. Z tego wynika, że całość ma około 8-9 lat.
Po spotkaniu mam nadzieję, że się więcej wyjaśni.
ps.
Woda ta zasila również zasobnik z piecem jak na zdjęciu.
328925

qbek17
28-08-2015, 14:25
Budynek był zamieszkany przez 3 rodziny od ok. 2007(rok zakończenia budowy) do ok. 2010. Później sporadyczny najem. Z tego wynika, że całość ma około 8-9 lat.
Pytanie czy przez te lata najmu były robione serwisy? I sprawdź jakie złoże było zasypane bo 10 lat to dla niektórych złóż taki maksymalny okres żywotności.
Zajrzyj też do zmiękczacza i sprawdź czy jest zasypana sól...

lupus77
29-08-2015, 13:36
Witam. Jaka stacja uzdatniania dla takiej wody;
Żelazo - 6130 norma 200
Mangan - 327 norma 50
Azotany- 0,49 norma 50
Jon amonowy - 0,84 norma 0,5
Bakteria coli 252 norma 0
Escherichia coli <10 norma 0
Enterokoki kałowe 0 norma 0
Odnośnie coli to prawdopodobnie juz jej nie ma ( wyżej wymienione wyniki to pierwsze badanie po przeplukaniu ale bez dezynfekcji).
Dom jednorodzinny(rodzina 6-cio osobowa) , przydomowa oczyszczalnia ścieków. Prosze o jakieś sprawdzone typy. Pozdrawiam

qbek17
29-08-2015, 13:56
Witam. Jaka stacja uzdatniania dla takiej wody;
Żelazo - 6130 norma 200
Mangan - 327 norma 50
Azotany- 0,49 norma 50
Jon amonowy - 0,84 norma 0,5
Bakteria coli 252 norma 0
Escherichia coli <10 norma 0
Enterokoki kałowe 0 norma 0
Odnośnie coli to prawdopodobnie juz jej nie ma ( wyżej wymienione wyniki to pierwsze badanie po przeplukaniu ale bez dezynfekcji).
Radziłbym się upewnić co do bakterii... ewentualnie zainstalować lampę UV.


Dom jednorodzinny(rodzina 6-cio osobowa)

Przekroczenia żelaza i manganu są spore. Przydałby się duży zbiornik hydroforowy, napowietrzanie i duży odżelaziacz. Nie podałeś typu pompy, ale potrzebna będzie solidna wydajność żeby wypłukać duży odżelaziacz.



przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Nie podałeś twardości, więc nie wiem czy chcesz zmiękczać wodę. Ścieki z odżelaziacza (bez regeneracji chemicznej) mogą trafiać do POŚ.


Prosze o jakieś sprawdzone typy.
To tak nie działa. Nie ma pewności, że do twojej wody będzie idealnie pasować taki a nie inny zestaw. Ryzyko jest Twoje.

lupus77
29-08-2015, 15:14
Dziękuje za odzew. Co do bakterii to badanie powtórzę niebawem.
Zbiornik hydroforowy , przeponowy. Co do pompy to nie mam pojęcia jaka wysadzona( jestem za granicą i nie wszystko wiem co "spece" od studni wsadzili.

lupus77
29-08-2015, 15:15
Zbiornik wielkości 150litrów.

qbek17
29-08-2015, 17:40
Zbiornik hydroforowy , przeponowy. Co do pompy to nie mam pojęcia jaka wysadzona( jestem za granicą i nie wszystko wiem co "spece" od studni wsadzili.
Pompa będzie tu kluczowa.
Poza tym przyda się reszta badań (np. pH).

lupus77
30-08-2015, 11:19
Jesli nawet obecna pompa bedzie za słaba to nie ma problemu , zmieni sie ją na mocniejszą. Woda napewno twarda. Co do pH to nie wiem. Jaki byłby orientacyjny koszt całej stacji łącznie ze zmianą pompy i zbiornika? Lampe UV narazie sobie darujmy( w razie potrzeby tez sie założy).

qbek17
30-08-2015, 12:31
Jesli nawet obecna pompa bedzie za słaba to nie ma problemu , zmieni sie ją na mocniejszą. Woda napewno twarda. Co do pH to nie wiem. Jaki byłby orientacyjny koszt całej stacji łącznie ze zmianą pompy i zbiornika? Lampe UV narazie sobie darujmy( w razie potrzeby tez sie założy).
Orientacyjnie, nie mając wszystkich informacji, to pewnie w granicach 10 tysięcy:
- solidny odżelaziacz - 3000-3500
- filtr wielofunkcyjny lub zmiękczacz - 3000-4000
- hydrofor - 1000
- pompa - 1000-1500
To tak bardzo orientacyjnie...

KLARSAN
31-08-2015, 10:42
Witam. Jaka stacja uzdatniania dla takiej wody;
Żelazo - 6130 norma 200
Mangan - 327 norma 50
Azotany- 0,49 norma 50
Jon amonowy - 0,84 norma 0,5
Bakteria coli 252 norma 0
Escherichia coli <10 norma 0
Enterokoki kałowe 0 norma 0
Odnośnie coli to prawdopodobnie juz jej nie ma ( wyżej wymienione wyniki to pierwsze badanie po przeplukaniu ale bez dezynfekcji).
Dom jednorodzinny(rodzina 6-cio osobowa) , przydomowa oczyszczalnia ścieków. Prosze o jakieś sprawdzone typy. Pozdrawiam

Pytanie jeszcze jakie jest pH, barwa i mętność. Jeśli nie ma w tej kwestii tragedii to może uda się uzdatnić na jednym stopniu na klarsanicie i defemanie jednak jest to rozwiązanie obarczone pewnym ryzykiem. Ze względu na ilość żelaza trzeba by dać nieco większe urządzenia niż normalnie.
Myślę, że 14 x 65 powinien sobie poradzić. Oczywiście zależy to od parametrów, o których wspominałem wcześniej.
Cały zestaw widział bym tak:
Sprężarka bezolejowa do napowietrzenia wody.
Hydrofor bezprzeponowy
Odżelaziacz 14 x 65
Koszt takiego zestawu to około 5500 zł brutto.
Ewentualnie jak bakterie to lampa UV cena koło 1000 zł
Jeżeli w wodzie była by utlenialność, barwa to trzeba by poprawić drugim stopniem.
Można dać jonowymiennik 10x54 za około 3500 zł lub jeszcze raz mniejszy odżelaziacz za około 3000 zł.

Jastrząb
31-08-2015, 11:00
Orientacyjnie, nie mając wszystkich informacji, to pewnie w granicach 10 tysięcy:
- solidny odżelaziacz - 3000-3500
- filtr wielofunkcyjny lub zmiękczacz - 3000-4000
- hydrofor - 1000
- pompa - 1000-1500
To tak bardzo orientacyjnie...
A ja tylko dodam zwyczajowe "witamy w swiecie darmowej wody z wlasnej studni...."

Salah
01-09-2015, 07:57
Witam

Proszę bardzo o spojrzenie na te wyniki. Nie są one bezpośrednio z mojego ujęcia ,ale z wodociągu z tej samej "nitki" na wiosce.
Byłem w sanepidzie i pewna uprzejma Pani powiedziała iż koszt takiego badania to 996 zł :cool: troszkę zdębiałem. Widząc moją reakcję udostępniła mi wyniki z "sąsiedztwa" z 2014 roku. Zdaję sobie sprawę że te moje faktyczne mogą odbiegać zwłaszcza ,że tam gdzie były pobierane była instalacja z miedzi. Jednak 996zł.. to kwota jak dla mnie zaporowa !

BADANIA z 2014r
Mętność 0,69
PH 7,0
przewodność elektr. 754
żelazo 186 (instalacja z miedzi)
mangan 42
Jon amonowy <0,050
azotyny <0,025
azotany 26
fluorki 0,20
glin <20
ołów <7,5
miedź 2,0

Co powiecie na temat tych wyników ?

Jaką stację byście polecili do odwapniania wody na cały dom bo kamienia w czajniku, pod prysznicem itp jest cała masa !

qbek17
01-09-2015, 09:36
Byłem w sanepidzie i pewna uprzejma Pani powiedziała iż koszt takiego badania to 996 zł :cool:
Pani w Sanepidzie trochę sobie poszalała z ceną... koszt podstawowego "pakietu" badań fizykochemicznych to od kilkudziesięciu PLN (firmy zajmujące się uzdatnianiem) do 300-400 PLN (laboratoria). Może Pani Ci zaoferowała PEŁNE badania....?



Co powiecie na temat tych wyników ?
Wyniki jak wyniki... woda wodociągowa, więc nie ma się do czego przyczepić. Nie ma podanej twardości, a to jak sam zauważyłeś najbardziej odczuwalny parametr.


Jaką stację byście polecili do odwapniania wody na cały dom bo kamienia w czajniku, pod prysznicem itp jest cała masa !
Jak nie chcesz robić badań w sanepidzie to kup za kilka PLN akwarystyczny test twardości (w kroplach, żadne paski) i sam sobie sprawdź twardość. I podaj przynajmniej orientacyjne zużycie miesięczne wody. Na tej podstawie będzie można coś dobrać.

zieli
03-09-2015, 22:29
Wiem, że nie ten temat ale jest tu dużo mądrych głów
Mianowicie przestał mi działać hydrofor tzn ciśnienie w zbiorniku ocynkowanym spadło do zera a pompa omnigena mh1300 nie działa. Jak sprawdzić co się stało bo nie wiem czy zepsuła się pompa czy może wyłącznik ciśnieniowy jak dobrze to zdiagnozować. Za wszelką pomoc będę wdzięczny

Jastrząb
03-09-2015, 23:30
Wiem, że nie ten temat ale jest tu dużo mądrych głów
Mianowicie przestał mi działać hydrofor tzn ciśnienie w zbiorniku ocynkowanym spadło do zera a pompa omnigena mh1300 nie działa. Jak sprawdzić co się stało bo nie wiem czy zepsuła się pompa czy może wyłącznik ciśnieniowy jak dobrze to zdiagnozować. Za wszelką pomoc będę wdzięczny
Odlacz kable od wylacznika cisnieniowego i zewrzyj je ze soba na chwile. Jak pompa zaskoczy i zacznie pompowac to wylacznik. Jak nie zacznie, to pewnie pompa.

Marcin H
04-09-2015, 00:57
Witam,
Dawno tu mnie nie było, ale ponownie wracam z problemem mojej instalacji uzdatniania wody.
Otóż mam odżelaziacz na złożu Birm, z hydroforem bez membranowym.
Mam ciągłe problemy ze zbyt małą ilością powietrza w hydroforze, a co za tym idzie żelazo nie w pełni utlenia się do Fe3+, przez co mój odżelaziacz nie w pełni działa. Dodatkowo mam zapach zgniłych jaj z kranu. Moim problemem jest napowietrzanie poprzez inżektor. Początkowo miałem plastikowy, później wymieniłem go nabardziej wydajny mosiężny, ale to też nie wiele dało. Początkowo wszystko jest ok, ale z biegiem czasu inżektor słabnie i zasysa powietrze przez bardzo krótki czas i już przy ok 1,7 atm się wyłącza, początkowo było to 2,5 atm. Okazuje się że i plastikowy i później mosiężny "zarastał" związkami Fe i Mn. Żeby jako tako pracował taki inżektor, raz na ok 2 tyg musiał bym go wymontować i czyścić. Tu moje pytanie, Czy nie lepiej dać sobie spokój z inżektorami na rzecz napowietrzania kompresorem? Co o tym myślicie? Jaki kompresor bezolejowy ewentualnie by wystarczył? Hydrofor mam 200L a wydajność mojej pompy to 60l/min. Pod co podpiąć kompresor żeby nie pracował ciągle tylko jak brakuje poduszki powietrznej?

Jastrząb
04-09-2015, 08:37
Witam,
Dawno tu mnie nie było, ale ponownie wracam z problemem mojej instalacji uzdatniania wody.
Otóż mam odżelaziacz na złożu Birm, z hydroforem bez membranowym.
Mam ciągłe problemy ze zbyt małą ilością powietrza w hydroforze, a co za tym idzie żelazo nie w pełni utlenia się do Fe3+, przez co mój odżelaziacz nie w pełni działa. Dodatkowo mam zapach zgniłych jaj z kranu. Moim problemem jest napowietrzanie poprzez inżektor. Początkowo miałem plastikowy, później wymieniłem go nabardziej wydajny mosiężny, ale to też nie wiele dało. Początkowo wszystko jest ok, ale z biegiem czasu inżektor słabnie i zasysa powietrze przez bardzo krótki czas i już przy ok 1,7 atm się wyłącza, początkowo było to 2,5 atm. Okazuje się że i plastikowy i później mosiężny "zarastał" związkami Fe i Mn. Żeby jako tako pracował taki inżektor, raz na ok 2 tyg musiał bym go wymontować i czyścić. Tu moje pytanie, Czy nie lepiej dać sobie spokój z inżektorami na rzecz napowietrzania kompresorem? Co o tym myślicie? Jaki kompresor bezolejowy ewentualnie by wystarczył? Hydrofor mam 200L a wydajność mojej pompy to 60l/min. Pod co podpiąć kompresor żeby nie pracował ciągle tylko jak brakuje poduszki powietrznej?
Pare uwag. Birm nie lubi sie z siarkowodorem. Jesli H2S jest w wodzie surowej (smierdzi zimna prosto ze studni) to moglo Ci to wykonczyc zloze. Birm jest sztucznym zlozem - tlenki manganu nalozone na jakies ziarna piasku.
Kompres mały, Nawet bardzo mały. Ja mam z silniczkiem bodajze 50W. Wyglada jak modelarski. Ale pamietaj ze nadmiar powietrza Ci ucieknie ze zbiornika odpowietrznikiem. Wiec lepiej za duzy niz za maly.
Moze sie wlaczac razem z pompa (sterowany tym samym wylacznikiem cisnieniowym). Wtedy bedzie pracował tyle samo co pompa - tu moze byc trudno sie wstrzelic z jego wielkoscia.
Albo po prostu sterownik czasowy taki dogniazdkowy. Wtedy mozesz go wlaczyc na 1 2 5 czy 15 minut dziennie, zaleznie od jego wydajnosci. .

misq
04-09-2015, 21:29
Chciałbym dobrać jakiś zmiękczacz do mojej dość twardej wody z wodociągu - 300 mg CaCO3/l.

Nasza rodzina to 2+2, zużycie wody to 8-10 m3/miesięcznie.

Będę wdzięczny za pomoc :)

qbek17
04-09-2015, 21:52
Standard - 25 litrów złoża.

misq
05-09-2015, 22:27
Czy zmiękczacz Greenfilter ZM-WORK 20-63 będzie ok? Mam możliwość kupienia go po dobrej cenie, ale nie wiem czy warto się nim interesować. A jeżeli nie - to jaki inny model za rozsądne pieniądze?

qbek17
05-09-2015, 23:35
Ciekaw jestem ile wynosi ta okazyjna cena ;)
Od stronu technicznej to chińska glowica RX (wg google), a za tym idzie też reszta komponentów. Słabe to jest ale efekt pewnie uzyskasz.

misq
06-09-2015, 07:05
1400 zł z 8% VAT :cool:

Czy w takim wypadku warto dopłacić do któregoś z tych?:
- AQUAHOME 20-N
- CosmoWATER HOME 22
- Denver Plus 30
- WaterMark 30

qbek17
06-09-2015, 08:39
Dawno temu one w hurcie kosztowały ok 700 pln ;)
Denver i Watermark to też chińskie produkty ale przynajmniej opinię mają lepszą ;)
Czy warto dopłacać to już twój wybór ;)

misq
06-09-2015, 09:35
Czy z Twojego wpisu mogę wnioskować, że AQUAHOME 20-N to nie-chińczyk - może warto się nim zainteresować? :cool:

qbek17
06-09-2015, 12:14
Aquahome'y robi dla Viessmana Epuro, więc jest większa szansa, że nie są (przynajmniej w całości) z Chin.

Salah
06-09-2015, 17:29
próbka wysłana do Klarsan :)
qbek17 dom się dopiero buduje więc nie wiem jakie będzie zużycie ,ale może można oszacować :

- duża wanna i częste kąpiele
- Dwie osoby + trzecia i czwarta w planach. Często będą goście

map78
06-09-2015, 18:04
Aquahome'y robi dla Viessmana Epuro, więc jest większa szansa, że nie są (przynajmniej w całości) z Chin.

Ostatnio miałem okazję oglądać dość dokładnie to urządzenie, jako że przymierzam się do zakupu zmiękczacza i na wszystkich elementach był napis "MADE IN USA",a na korpusie głowicy znak EcoWater Systems. Wiec chyba raczej z dalekim wschodem nie ma nic wspólnego, choć trochę dziwi dość przystępna cena:) bo przecież zmiękczacz EcoWater kosztuje >4000zł...

KLARSAN
07-09-2015, 09:48
próbka wysłana do Klarsan :)
qbek17 dom się dopiero buduje więc nie wiem jakie będzie zużycie ,ale może można oszacować :

- duża wanna i częste kąpiele
- Dwie osoby + trzecia i czwarta w planach. Często będą goście
Woda się bada :)

qbek17
07-09-2015, 10:08
próbka wysłana do Klarsan :)
qbek17 dom się dopiero buduje więc nie wiem jakie będzie zużycie ,ale może można oszacować :

- duża wanna i częste kąpiele
- Dwie osoby + trzecia i czwarta w planach. Często będą goście
Można szacować, ale każde szacowanie jest obarczone sporym błędem :) Tu gdzie teraz mieszkacie na pewno możecie sprawdzić po rachunkach zużycie za ostatnie miesiące. Skoro planujecie "podwoić" ilość osób + goście, to można te aktualne zużycia pomnożyć :)

qbek17
07-09-2015, 10:10
Ostatnio miałem okazję oglądać dość dokładnie to urządzenie, jako że przymierzam się do zakupu zmiękczacza i na wszystkich elementach był napis "MADE IN USA",a na korpusie głowicy znak EcoWater Systems. Wiec chyba raczej z dalekim wschodem nie ma nic wspólnego
Jak się uprzesz to znajdziesz elementy z dalekiego wschodu - zmiękczacz składa się też z części, na których nie ma wybitych napisów :) Ale oczywiście najważniejsza jest głowica i dlatego myślę, że z takiego towarzystwa jakie podawał kolega misq ten wybór byłby warty rozważenia.

map78
07-09-2015, 18:50
Jak się uprzesz to znajdziesz elementy z dalekiego wschodu - zmiękczacz składa się też z części, na których nie ma wybitych napisów :) Ale oczywiście najważniejsza jest głowica i dlatego myślę, że z takiego towarzystwa jakie podawał kolega misq ten wybór byłby warty rozważenia.

No ja cały czas rozważam swój wybór, ale mam dylematy:) Wyczytałem w tym wątku, żeby unikać chińskich głowic i że polecani są trzej producenci - Flack, Clack i Autotrol (nazwy z pamięci, więc mogą być przekręcone;)) Z drugiej strony jest ten Viessmann, który nie jest producentem żadnego z podzespołów, ale wierzę, że jako porządna firma z tradycjami nie markowałby jakiegoś bubla. No ale głowicę ma jakąś inną, niby EcoWater - ale czy ta firma produkuje głowice? Dlatego się cały czas zastanawiam:) Na tak przemawia też fakt, że znam człowieka, który ma tą stację od 12l i jest zadowolony, a tych innych firm po prostu w ogóle nie znam, a najbardziej jednak cenię sobie opinie użytkowników...

Pratchawiec
07-09-2015, 21:30
Witam

Mam Aquahome 10N, złoże 15 l, bo większego nie potrzebujemy przy miesięcznym zużyciu wody rzędu 6 m3. Po sprawdzeniu konstrukcji i parametrów stwierdziłem, że jest to nie brandowany już przez Ecowater starszy model doskonale znany jako Tapworks 15. Ceniony zarówno przez użytkowników jak i instalatorów (serwisantów).
Po prostym zaprogramowaniu można o nim zapomnieć, poza dosypaniem worka soli raz na ok. 9 m-cy, przy wymuszonej regeneracji złoża co 15 dni.
Model 20 N ma znacznie większą obudowe i złoże 20l; poza tym jest identyczny.

Produkty brandowane jako Cosmowater to również ta sama konstrukcja.

Pozdrawiam

Pratchawiec

qbek17
08-09-2015, 09:32
Jak dla mnie minusem tego producenta (Tapworksa) jest model dystrybucji części zamiennych. Nie są dostępne dla każdego serwisanta, tylko dla kilku firm, z którymi mają podpisaną umowę. To skazuje użytkownika na serwis w tych firmach... Jeśli to komuś nie przeszkadza to sam sprzęt będzie na pewno dużo lepszy niż te chińskie.

Salah
08-09-2015, 22:21
obecnie zużycie miesięczne to 7 m6 ,ale doliczyć trzeba w przyszłości:
- prysznic [ teraz jego brak ]
- plus dwie osoby [ chwilowy brak ]
- to jest w mieszkaniu, docelowo dom
- w domu będzie większa wanna

qbek17
08-09-2015, 22:59
Salah - czyli przyjmijmy jakieś 10 m3/miesiąc, a rozwojowo do 14 m3/miesiąc i będzie dobrze. Weź też pod uwagę, że przy instalacji z miedzi nie zaleca się zmiękczania do zera, tylko żeby zostawić te 3-4 stopnie twardości.

Pratchawiec
09-09-2015, 00:45
U siebie zmiękczam z 21 do ok. 5,5 dh i uważam to za optymalne, tak dla sprzętu jak i dla zdrowia.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Salah
09-09-2015, 07:26
qbek17 nie mam instalacji z miedzi tylko z rury pex. Miedź była w badanym domu przez sanepid parę ulic dalej.

BADANIA FIZYKOCHEMICZNE
WSKAŹNIK JEDNOSTKA WYNIK NORMA

BARWA mg Pt/l <5
MĘTNOŚĆ NTU 0,5 < 1
pH - 6,5 6,5 - 9,5
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 350 60 - 500
ŻELAZO mg Fe/l 0,02 < 0,2
MANGAN mg Mn/l 0,01 < 0,05
AZOTANY mg NO3 -/l 0,8 < 50
AZOT AMONOWY mg NH4 + /l 1,25 < 0,5
CHLORKI mg Cl -/l 60 < 250
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 716 < 2500

AZOT AMONOWY - zbyt wiele

wydaje mi się że może to być spowodowane tym iż do mnie z wodociągu jest około 200mb rury fi50. Wodę na budowie teraz rzadko używamy i woda ta w tej rurze długo zalega. Zrobię badanie jeszcze raz jak już się wprowadzimy :)

karolek75
09-09-2015, 10:44
Mam juz podlaczony zmiekczacz Erie Maxima 26. Sol 2 worki wsypana do pojemnika. Czy ta sol po uruchomieniu powinna "stac" w wodzie czy wody jest na dnie tyle ile potrzeba ?

chemik67
09-09-2015, 14:09
qbek17 nie mam instalacji z miedzi tylko z rury pex. Miedź była w badanym domu przez sanepid parę ulic dalej.

BADANIA FIZYKOCHEMICZNE
WSKAŹNIK JEDNOSTKA WYNIK NORMA

BARWA mg Pt/l <5
MĘTNOŚĆ NTU 0,5 < 1
pH - 6,5 6,5 - 9,5
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 350 60 - 500
ŻELAZO mg Fe/l 0,02 < 0,2
MANGAN mg Mn/l 0,01 < 0,05
AZOTANY mg NO3 -/l 0,8 < 50
AZOT AMONOWY mg NH4 + /l 1,25 < 0,5
CHLORKI mg Cl -/l 60 < 250
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 716 < 2500

AZOT AMONOWY - zbyt wiele

wydaje mi się że może to być spowodowane tym iż do mnie z wodociągu jest około 200mb rury fi50. Wodę na budowie teraz rzadko używamy i woda ta w tej rurze długo zalega. Zrobię badanie jeszcze raz jak już się wprowadzimy :)

Najlepiej jonowymiennik :)

radk
09-09-2015, 15:58
Witam proszę o pomoc w wyborze metody uzdatniania wody ze studni.
Zamieszczam wyniki badań
330103

qbek17
09-09-2015, 22:39
qbek17 nie mam instalacji z miedzi tylko z rury pex. Miedź była w badanym domu przez sanepid parę ulic dalej.

BADANIA FIZYKOCHEMICZNE
WSKAŹNIK JEDNOSTKA WYNIK NORMA

BARWA mg Pt/l <5
MĘTNOŚĆ NTU 0,5 < 1
pH - 6,5 6,5 - 9,5
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 350 60 - 500
ŻELAZO mg Fe/l 0,02 < 0,2
MANGAN mg Mn/l 0,01 < 0,05
AZOTANY mg NO3 -/l 0,8 < 50
AZOT AMONOWY mg NH4 + /l 1,25 < 0,5
CHLORKI mg Cl -/l 60 < 250
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 716 < 2500

AZOT AMONOWY - zbyt wiele

wydaje mi się że może to być spowodowane tym iż do mnie z wodociągu jest około 200mb rury fi50. Wodę na budowie teraz rzadko używamy i woda ta w tej rurze długo zalega. Zrobię badanie jeszcze raz jak już się wprowadzimy :)
Masz też bardzo niskie pH, ale nadal w "normie". Skoro to woda wodociągowa to ja bym próbował zagonić wodociągi do zrobienia porządku z jakością wody, tak żeby Tobie pozostała tylko kwestia twardości.

qbek17
09-09-2015, 22:41
Mam juz podlaczony zmiekczacz Erie Maxima 26. Sol 2 worki wsypana do pojemnika. Czy ta sol po uruchomieniu powinna "stac" w wodzie czy wody jest na dnie tyle ile potrzeba ?
Do pierwszego uruchomienia możesz dolać trochę wody do zbiornika z solą. Później to już się samo dolewa i pobiera.
Sól nie musi być cała w wodzie.

qbek17
09-09-2015, 22:51
Witam proszę o pomoc w wyborze metody uzdatniania wody ze studni.
Zamieszczam wyniki badań
330103
Nieciekawy zestaw. Przy takim odczynie konieczna będzie korekta (podniesienie) pH zanim się cokolwiek zrobi z żelazem czy manganem. Do tego zapach gnilny i azotany...
Nie widzę tu jednej prostej drogi na usunięcie wszystkiego. Korekta pH to jeden zbiornik, odżelaziacz (Fe i Mn) to drugi, azotany to trzeci, zapach może sugerować organikę więc to już czwarty filtr, a jeszcze nie ma nic o twardości.
Część spraw możesz załatwić jednym filtrem wielofunkcyjnym (organika, twardość, Fe, Mn). Ale raczej nie obejdzie się bez napowietrzania wody (hydrofor bezprzeponowy) i korekty pH.
Ewentualnie odpuścić sobie przynajmniej część parametrów w uzdatnianiu tego na cały dom, a zrobić tylko osmozę pod zlewem do picia??
O ile pamiętam w innym wątku pisałeś o pompie i ona nie była za mocna (do tego z hydroforem przeponowym)...

KLARSAN
10-09-2015, 13:01
Witam proszę o pomoc w wyborze metody uzdatniania wody ze studni.
Zamieszczam wyniki badań
330103
Bardzo niski odczyn. Do poprawy również azotany, żelazo, mangan, zapach i mętność. Generalnie woda nieciekawa.

Żeby pozbyć się zapachu - napowietrzacz z hydroforem (bez przepony). Przy tak niskim pH odżelaziacze zwykłe będą miały duży problem z usunięciem żelaza i manganu. Proponuję, żeby użyć jonowyminnik na złożu multifunkcyjnym.

Najlepiej jak byś nam wysłał próbkę wody to sobie od razu sprawdzimy działanie konkretnego złoża na Twojej wodzie.

radk
10-09-2015, 16:42
Nieciekawy zestaw. Przy takim odczynie konieczna będzie korekta (podniesienie) pH zanim się cokolwiek zrobi z żelazem czy manganem. Do tego zapach gnilny i azotany...
Nie widzę tu jednej prostej drogi na usunięcie wszystkiego. Korekta pH to jeden zbiornik, odżelaziacz (Fe i Mn) to drugi, azotany to trzeci, zapach może sugerować organikę więc to już czwarty filtr, a jeszcze nie ma nic o twardości.
Część spraw możesz załatwić jednym filtrem wielofunkcyjnym (organika, twardość, Fe, Mn). Ale raczej nie obejdzie się bez napowietrzania wody (hydrofor bezprzeponowy) i korekty pH.
Ewentualnie odpuścić sobie przynajmniej część parametrów w uzdatnianiu tego na cały dom, a zrobić tylko osmozę pod zlewem do picia??
O ile pamiętam w innym wątku pisałeś o pompie i ona nie była za mocna (do tego z hydroforem przeponowym)...

Pompa to omnigena 3t32 no i zbiornik przeponowy 150 l. Przy zastosowaniu osmozy w kuchni to co bym musiał jeszcze w wodzie poprawić?

qbek17
11-09-2015, 10:38
Po napowietrzaniu, myślę że dobrze byłoby postawić filtr wielofunkcyjny - usunie (albo chociaż trochę zmniejszy przy tak niskim pH) zawartość Fe, Mn, twardości i organiki.
Osmoza załatwiłaby azotany i to co zostanie w wodzie - ale to tylko jeden kranik.

stroke
11-09-2015, 16:22
Hej. Byłbym bardzo wdzięczny, gdybyście poradzili mi w sprawie doprowadzenia wody z mojej studni do przydatności do spożycia.

W marcu 2015 wydrążyłem studnię, 30 m. Do czerwca 2015 nie była użytkowana, nie była też chyba zbyt szczelnie zabezpieczona. Po podłączeniu do instalacji okazało się, że woda ma przykry zapach. Po zbadania próbek wyszły wyniki jak niżej.

https://drive.google.com/file/d/0B05xZGATBdSlQ291d0dMdnBIWEE/preview

No i teraz kilka pytań, które mnie nurtują.

1. Czy na podstawie wyniku badań makrobiologicznych tj. obecność bakterii grupy coli i braka Escherichia coli, można wysnuć jakieś przypuszczenia, np. że do skażenia doszło raczej podczas wiercenia niż z powodu wycieku jakiegoś szamba/nieszczelnej kanalizacji gdzieś w okolicy?

2. Jak mogę zdezynfekować studnię? Czy wystarczy wrzucić tam np. tabletki do dezynfekcji wody w basenach? (tak mi sugerowano jak odbierałem wyiki) Jeśli tak to jakie i ile? Jeśli nie to jak i czym mogę to zrobić?

3. Mimo tego, że zapach w wynikach jest akceptowalny to dla mnie nie jest. Woda śmierdzi. Zwłaszcza podczas pobierania, jak się rozpryskuje. Mam wrażenie, że gdy odstoi kilka godzin zapach znika. Co to może być i jak mogę się go pozbyć?

4. Czy jest jakaś zalecana lista badań, które powinienem wykonać żeby mieć w miare kompletne informacje o jakości wody mojej wody? Teraz jest informacja, że paramatry dla mętności są przekroczone ale nie wiem z jakiego powodu, więc nie wiem jak przeciwdziałać.

qbek17
11-09-2015, 20:20
1. Czy na podstawie wyniku badań makrobiologicznych tj. obecność bakterii grupy coli i braka Escherichia coli, można wysnuć jakieś przypuszczenia, np. że do skażenia doszło raczej podczas wiercenia niż z powodu wycieku jakiegoś szamba/nieszczelnej kanalizacji gdzieś w okolicy? Pewnie coś można snuć... ale i tak trzeba powtórzyć badania po dezynfekcji.


2. Jak mogę zdezynfekować studnię? Czy wystarczy wrzucić tam np. tabletki do dezynfekcji wody w basenach? (tak mi sugerowano jak odbierałem wyiki) Jeśli tak to jakie i ile? Jeśli nie to jak i czym mogę to zrobić? Tabletki mogą utrudnić późniejsze płukanie - jak osiądą gdzieś na dnie to mogą się długo rozpuszczać. Chyba lepiej wlać roztwór podchlorynu sodu. Jest cięższy od wody więc zdezynfekuje całą głębokość studni. Opis chlorowania był już na forum kilka razy podawany.


3. Mimo tego, że zapach w wynikach jest akceptowalny to dla mnie nie jest. Woda śmierdzi. Zwłaszcza podczas pobierania, jak się rozpryskuje. Mam wrażenie, że gdy odstoi kilka godzin zapach znika. Co to może być i jak mogę się go pozbyć? Zapach zazwyczaj nadają substancje lotne, więc logicznym jest, że przy napowietrzeniu wody są bardziej wyczuwalne niż po kilku godzinach. Określ jakoś ten zapach - zgniłe jaja? duszący? chemiczny? stęchły?


4. Czy jest jakaś zalecana lista badań, które powinienem wykonać żeby mieć w miare kompletne informacje o jakości wody mojej wody? Teraz jest informacja, że paramatry dla mętności są przekroczone ale nie wiem z jakiego powodu, więc nie wiem jak przeciwdziałać.
Standardowy zestaw badań fizykochemicznych to ok 10-12 parametrów. W większości laboratoriów jest taka lista.

Poza tym żeby coś dobrać (filtry) podaj jakieś informacje o układzie hydraulicznym, pompie, zużyciu wody, itp.

vega1
11-09-2015, 21:30
Witam i proszę o pomoc.

Dziś poznałem telefonicznie wyniki badań wody z ujęcie głębinowego. Papier dostanę w przyszłym tygodniu, jednak co wiem to:

Twardość 640
Ph 7
Żelazo 2224 (11x powyżej normy)

Bakteriologicznie jest ideał. Potrzebuję w miarę szybko dobrać i kupić urządzenie do uzdatniania.

Zużycie szacuję na spore. Rodzina 4 osoby i akwaria (same akwaria to 200L dziennie)...

Z góry dziękuję.

qbek17
11-09-2015, 22:31
Poczekaj na komplet wyników. Z takim żelazem zazwyczaj jest też mangan, czasami inne pierwiastki.
Z tego co już wiesz to potrzebujesz solidny zmiękczacz (pytanie co robisz ze ściekami?). Do tego odżelaziacz, więc potrzebna będzie mocna pompa, prawdopodobnie też napowietrzanie (więc hydrofor bezprzeponowy).
Spróbuj oszacować zużycie. Akwaria to 6 m3/miesiąc, a reszta?

Jastrząb
11-09-2015, 23:23
Witam i proszę o pomoc.

Dziś poznałem telefonicznie wyniki badań wody z ujęcie głębinowego. Papier dostanę w przyszłym tygodniu, jednak co wiem to:

Twardość 640
Ph 7
Żelazo 2224 (11x powyżej normy)

Bakteriologicznie jest ideał. Potrzebuję w miarę szybko dobrać i kupić urządzenie do uzdatniania.

Zużycie szacuję na spore. Rodzina 4 osoby i akwaria (same akwaria to 200L dziennie)...

Z góry dziękuję.
Napowietrzyc wode w ocynkowanym hydroforze. Za tym odzelaziacz. Za tym duzy zmiekczacz.
Na akwariach sie nie znam, ale tam to chyba woda po osmozie??
W kuchni osmoza do picia, bo podejrzewam, ze zmiekczona tak twarda woda, od sodu moze juz miec jakis gorzkawy posmak.

vega1
12-09-2015, 16:12
Poczekaj na komplet wyników. Z takim żelazem zazwyczaj jest też mangan, czasami inne pierwiastki.
Z tego co już wiesz to potrzebujesz solidny zmiękczacz (pytanie co robisz ze ściekami?). Do tego odżelaziacz, więc potrzebna będzie mocna pompa, prawdopodobnie też napowietrzanie (więc hydrofor bezprzeponowy).
Spróbuj oszacować zużycie. Akwaria to 6 m3/miesiąc, a reszta?mangan jest w normie - co ciekawe. Pompę w studni mam mocną.
Zużycie - naprawdę nie wiem. To nie moja branża, a też nie mam pojęcia jak to oszacować. Przyjmijmy średnie zużycie dla rodziny 2+2.
Ścieki idą do kanalizacji. Tak mądrze zrobili, że miasto pociągnęło kanalizację ale wody już nie chciało się im...

Czy jest jakiś kombajn czy coś co da radę z moją wodą?

qbek17
12-09-2015, 21:45
Kombajn tu nie ma sensu. Lepiej będzie postawić dwa osobne filtry. Odżelaziacz może być płukany wodą surową więc te scieki można puścić np do studni chłonnej. Zmiękczacz musi być duży więc ścieków zasolonych będzie też sporo i je można puścić w kanalizację. Po takim zmiekczeniu woda będzie zawierała dużo sodu - jak już pisał Jastrząb, do picia to może być problem więc trzeba by dodać osmozę.

vega1
13-09-2015, 10:43
możecie mi dobrać konkretne urządzenia? Naprawdę mi się spieszy - zaraz się rodzi nowy członek rodziny i muszę tam zamieszkać. Chętnie zapłacę za doradztwo i poprowadzenie krok po kroku. Ja się naprawdę na tym nie znam :(((

qbek17
13-09-2015, 11:54
Możemy coś dobrać, ale do tego potrzebne są informacje od Ciebie :) Nie chciałbyś chyba za kilka tygodni/miesięcy stwierdzić, że filtry nie działają bo ktoś coś źle dobrał... :)

KLARSAN
14-09-2015, 10:16
4. Czy jest jakaś zalecana lista badań, które powinienem wykonać żeby mieć w miare kompletne informacje o jakości wody mojej wody? Teraz jest informacja, że paramatry dla mętności są przekroczone ale nie wiem z jakiego powodu, więc nie wiem jak przeciwdziałać.

Zapraszamy do wykonania analizy wody w naszym laboratorium :)

KLARSAN
14-09-2015, 10:43
Witam i proszę o pomoc.

Dziś poznałem telefonicznie wyniki badań wody z ujęcie głębinowego. Papier dostanę w przyszłym tygodniu, jednak co wiem to:

Twardość 640
Ph 7
Żelazo 2224 (11x powyżej normy)

Bakteriologicznie jest ideał. Potrzebuję w miarę szybko dobrać i kupić urządzenie do uzdatniania.

Zużycie szacuję na spore. Rodzina 4 osoby i akwaria (same akwaria to 200L dziennie)...

Z góry dziękuję.

Napowietrzacz
Hydrofor ocynkowany 300 litrów
Odżelaziacz odmanganiacz 14x65
Filtr mechaniczny
Zmiękczacz wody 30l lub coś większego ze względu na twardości i zwiększone zużycie wody

Chcesz ofertę z konkretnymi cenami urządzeń?

hrfn
14-09-2015, 13:40
Witam
Prosze o pomoc z dobraniu zloza do filta(filtrow). Posiadam zbirniki po starych filtrach: 10x54 oraz 12x54. Glowice od zmiekczczy: Fleck 5600 Eco oraz wiekowy Bruner.
Parametry wody:
pH 6.8
EC 0.78 mS/cm
Tw. Ogolna 25.9 dH
Fe 8.33 mg/l
Mn 2.69 mg/l
Posiadam aktualnie zbiornik przeponowy. Jednak stary :) 300l ocynkowany tez jest.
Istotne - zadnej korekcji pH.
Dom - zamieszkany prze 4 osoby.

Pozdrawiam
HRFN

qbek17
14-09-2015, 22:00
Z taką wodą to nie będzie takie proste :)
Na pewno potrzebne będzie napowietrzanie (czyli stary hydrofor), potem solidny odżelaziacz (może ta butla 12x54 wystarczy), potem zmiękczacz (tu może być butla 10x54"). Głowice raczej do wymiany.
Złoże do odżelaziacza zależy od wydajności pompy i trzeba sprawdzić zakres pH (nie wszystkie działają przy tak niskim pH). Na usunięcie manganu bym już nie liczył.
Złoże w zmiękczaczu to akurat prosty wybór - dobry jonit monosferyczny to np. Lewatit albo Dowex Marathon.

hrfn
15-09-2015, 08:18
Wydajnosc pompy to okolo 250l/min.

Jastrząb
15-09-2015, 09:31
Wydajnosc pompy to okolo 250l/min.
Jestes pewien ze masz pompe glebinowa o wydajnosi 15m3/h oraz studnie głębinowa o takiej wydajnosci?
Jaki to typ pompy?
Mowimy o domu jednorodzinnym czy czyms wiekszym? Jakims wielorodzinny, ośrodku wczasowym, hotelu itp.

hrfn
15-09-2015, 09:46
Mam gospodarstwo rolne
Odwiert na glebokosc 14metrow. Rura 160mm z filtrem.
Pozniej bede poprawial jakosc wody na szkolke. Aktualni tylko dom.

hrfn
15-09-2015, 10:48
Z taką wodą to nie będzie takie proste :)

Złoże do odżelaziacza zależy od wydajności pompy i trzeba sprawdzić zakres pH (nie wszystkie działają przy tak niskim pH). Na usunięcie manganu bym już nie liczył.
.

Juz kilka razy spotkalem sie, z wypowiedziami iz mam zle pH. To rozumiem ze karty katalogowe zlozy, sa czysto teoretyczne. Wg. nich Greensand, powinien byc ponad moje potrzeby..... Rece opadaja.

Jastrząb
15-09-2015, 11:18
Juz kilka razy spotkalem sie, z wypowiedziami iz mam zle pH. To rozumiem ze karty katalogowe zlozy, sa czysto teoretyczne. Wg. nich Greensand, powinien byc ponad moje potrzeby..... Rece opadaja.

To nie tak. Przy takim greensandzie jest chyba napisane ze bedzie działał od pH 6.2 do 8.5, Ale to nie znaczy ze przy 6,1 nie bedzie usuwał NIC a przy 6.2 bedzie miał maksymalna skutecznosc. Przy 6.2 coś tam bedzie usuwał, ale niezbyt wydajnie. Ot co. A zelaza masz duzo, manganu bardzo duzo. Przy pH 6.8 bedzie sie usuwac wolniej niz przy pH 7.5. Bedzie to wiec wymagało wiekszego filtra, wolniejszego przeplywu wody. itp. Ot co.
Mangan wymaga jeszcze wyzszego pH niz zelazo.

Oczywiscie ulotki jak to ulotki sa pisane troche reklamowo, ale rece Ci powinny niestety opadac glownie z powodu jakosci tej wody :-( Jest bardzo zła i jej uzdatnienie bedzie ciezkie i kosztowne.
Co wiecej, tego sie nie da obliczyc - nikt Ci nie powie kup taki a taki filtr i bedzie dobrze. Reklamuje sie to Klarsan który robi proby na zlozach na konkretnej wodzie. Wtedy widac jak skutencze sa dane zloza na konkretnej wodzie.
Prawdopodobnie potrzebujesz bardzo duzego odzelaziacza (ale z taka pompa to nie problem) i sporego odmanganiacza.

Czemu nie chcesz skorygowac pH? Bylo by latwiej wtedy. Korekcja pH to przepuszczenie wody przez zloze dolomitowe. Dałoby to wieksza gwarancje sukcesu zwlaszcza z manganem.

hrfn
15-09-2015, 11:27
Dostalem oferte z Klarwodu(konstancin-Jeziorna). Lecz korekte pH, Zaproponowali pompa dozujaca.... .
Czyli np. jesli wykorzystam maly zbiornik(10x54) na zloze dolomitowe a drugi (12x54) z Greensandem, jest "nadzieja" ?

qbek17
15-09-2015, 12:07
Nadzieja jest zawsze :)
Pytanie ile jeszcze sprzętu jesteś w stanie dokupić. Sugerowałbym jednak przemyślenie większego odżelaziacza lub dostawienie drugiego stopnia jeśli chcesz też ruszyć mangan.

Jastrząb
15-09-2015, 12:21
Dostalem oferte z Klarsanu. Lecz korekte pH, Zaproponowali poprzez pompe.... .
Czyli np. jesli wykorzystam maly zbiornik(10x54) na zloze dolomitowe a drugi (12x54) z Greensandem, jest "nadzieja" ?
Ja bym celował w zdecydowanie wiekszy odzelaziacz (14, 16") albo ze zlozem dolomitowym, albo katalityczne pomieszane z dolomitem. Jak to niech sie spece od podwyzszania pH wypowiedza. Pompe masz gigant wiec to wyplucze.

Popracował tym z miesaic, wtedy sprawedz co zostało i zdecyduj czy potrzebujesz za tym greensand 12" na mangan.

KLARSAN
16-09-2015, 13:25
Witam
Prosze o pomoc z dobraniu zloza do filta(filtrow). Posiadam zbirniki po starych filtrach: 10x54 oraz 12x54. Glowice od zmiekczczy: Fleck 5600 Eco oraz wiekowy Bruner.
Parametry wody:
pH 6.8
EC 0.78 mS/cm
Tw. Ogolna 25.9 dH
Fe 8.33 mg/l
Mn 2.69 mg/l
Posiadam aktualnie zbiornik przeponowy. Jednak stary :) 300l ocynkowany tez jest.
Istotne - zadnej korekcji pH.
Dom - zamieszkany prze 4 osoby.

Napowietrzenie wody
Zbiornik hydroforowy ocynkowany 300 litrów wskazana dysza rozbryzgowa
Odżelaziacz musi być większy niż zbiorniki które posiadasz

Wykorzystanie zbiornika 12 jako drugi stopień usuwania żelaza i manganu dodatkowo wymiana głowicy Bruner na pewno już nie działa
Jeżeli jesteś zainteresowany zmiękczeniem wody można wykorzystać butle 10, dołożyć jeżeli nie posiadasz zbiornika solanki oraz trzeba sprawdzić czy głowica Flecka jeszcze działa.

Przed zmiękczaczem wskazane jest zamontowanie filtra mechanicznego

Jastrząb
16-09-2015, 15:39
Napowietrzenie wody
Zbiornik hydroforowy ocynkowany 300 litrów wskazana dysza rozbryzgowa
Odżelaziacz musi być większy niż zbiorniki które posiadasz

Wykorzystanie zbiornika 12 jako drugi stopień usuwania żelaza i manganu dodatkowo wymiana głowicy Bruner na pewno już nie działa
Jeżeli jesteś zainteresowany zmiękczeniem wody można wykorzystać butle 10, dołożyć jeżeli nie posiadasz zbiornika solanki oraz trzeba sprawdzić czy głowica Flecka jeszcze działa.

Przed zmiękczaczem wskazane jest zamontowanie filtra mechanicznego
Jest jeszcze taki pomysl, coby dokupic drugi zbiornik 12" i postawic 2 rownolegle 12" zbiorniki jako 1wszy stopien filtracji. Sumarycznie da toto powierchni filtracji jak filtr prawie 17 calowy.
Na zbiorniku 10" mozna wtedy zrobic dowolna rzecz ktora sie okaze potrzebna - doczyscic z manganu, zmiekczyc itp.

hrfn
16-09-2015, 15:45
A jakie złoże ?

smodewx1
18-09-2015, 22:57
Jestem w takcie budowy domu. Ostatnio wywierciłem studnięna głębokość około 20m, lustro wody jest na 5m. Wodę doprowadziłem do domu i podłączyłę pod tymczasową pompkę.
Pierwsze co to dałem wodę do badania i oto wyniki:

Amoniak mg/l 0,16 norma do 0,5
Żelazo mg/l 0,08 norma do 0,2
Mangan mg/l 0,2 norma do 0,05
Odczyn ph 7,6 norma 6,5 – 9,5
Azotany mg/l 0,0 norma do 50
Azotyny mg/l 0,04 norma do 0,1
Twardość ogólna mg CaCo3/l 142 norma 60-500
Utlenialność mg/l 1 norma do 5

Czy przy takich wynikach powinno się ją jeszcze uzdatniać, bo jak dla mnie wygląda to całkiem nieźle. Jak tak to co proponujecie?
Hydroforni jeszcze nie mam zamontowanej, zużycie wody będzie liczone dla rodziny 2+2, odprowadzenie ścieków do szamba.
W przyszłości jest szansa na wodociąg w mojej okolicy.

qbek17
18-09-2015, 23:17
Małe przekroczenie manganu - nie ma się co przejmować. Reszta w porządku. Badałeś też mikrobiologię?

smodewx1
19-09-2015, 07:35
Wodę badałem w lokalnej firmie oferującej filtry do uzdatniania, cena 50 zł niestety wody pod względem mikrobiologicznym nie badają.
Przy okazji jaki zestaw hydroforowy byście polecili. Ja wstępnie myślałem jeśli nie będę musiał używać filtrów by dać pompę gruntowa jp5 775wat i do tego jakiś większy zbiornik przeponowy 160-200 L by pompa się nie włączała co chwilę.

Tomaszs131
19-09-2015, 09:45
Mam pytanie do użytkowników zmiękczarki, czy woda po przejściu przez zmiękczarke nadaje się do picia? Ponoć jej smak nie jest ciekawy. Woda z widociągu ma być lepsza na herbatę. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pratchawiec
19-09-2015, 19:36
Witam

Nie zmiękczaj do zera. Dla zdrowia podobno najlepsza 4 - 6 dh.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Tomaszs131
19-09-2015, 19:46
Zastanawiam się czy przypadkiem wodę z wodociagu nie puścić bezpośrednio do kuchni. W ten sposób ominąłbym zmiękczarkę.

misq
19-09-2015, 21:20
Pytałem kilka stron wcześniej o uzdatnianie wody - sam zmierzyłem jej twardość i na tej podstawie chciałem dobrać zmiękczacz, ale dla wszystkiego zrobiłem też badanie w laboratorium. Poniżej wyniki:
WSKAŹNIK JEDNOSTKA WYNIK
BARWA mg Pt/l 15 norma brak
MĘTNOŚĆ NTU 0,5 norma <1
pH - 6,8 7,0 norma 6,5-9,5
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 290 norma 60-500
ŻELAZO mg Fe/l 0,33 norma <0,2
MANGAN mg Mn/l 0,04 norma <0,05
AZOTANY mg NO3-/l 0,11 norma <50
AZOT AMONOWY mg NH4+/l 0,55 norma <0,5
CHLORKI mg Cl-/l 10 norma <250
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 452 norma <2500

Mam przekroczenie na żelazie i azocie amonowym - co ciekawe moja woda jest z wodociągu więc powinna spełniać wszelkie normy - jak widać niekoniecznie. Sam nie wiem co z tym zrobić - próbować wyegzekwować od dostawcy wody spełnienia wymagań i zainstalować sobie sam zmiękczacz czy też w jakiś sposób ograniczać żelaza we własny zakresie?

Proszę o pomoc

scarFace
20-09-2015, 18:03
Witam. Chciałbym się zapytać czy żwir filtracyjny o średnicy 2,0-4,0 mm będzie odpowiedni na podsypkę dla 37 litrów złoża Aqua Multi ? czy może wsypać o innej średnicy?
Z góry dziękuję za pomoc

grzybek83
21-09-2015, 10:31
Witam.
Prosze o poradę w kwestii doboru filtrów do wody o następujących parametrach:
Azotany - <0,89 mg/l
Azotyny - <0,066 mg/l
Indeks nadmanganianowy (utlenialność)- 0,90 mg/l
Jon amonowy - 0,45 mg/l
Mangan - 739 µg/l
Przewodność elektryczna właściowa - 436 µS/cm
Twardość ogólna (sumaryczna zawartość wapnia i magnezu) - 188 mg/l CaCO3
Żelazo - 2440 µg/l
Barwa - 9 mg Pt/l
mętność - 9,1 NTU

Woda z e studni głębinowej, odwiert 14m, lustro wody 4m od poziomu gruntu,odległość do hydroforu ok 40m.
pompa omniegena o wydajności 95l/min. Zbiornik z membraną. Zrzut wody z płukania do studni chłonnej.
Woda dla rodziny 2+1. Woda będzie przeznaczona do celów bytowych(mycie,pralka itp.), do pica mam osmoze z wylewka ze zlewozmywaka.
Jeśli można to poproszę o ceny takich urządzeń.
Pozdrawiam :)

qbek17
21-09-2015, 11:18
Mam pytanie do użytkowników zmiękczarki, czy woda po przejściu przez zmiękczarke nadaje się do picia? Ponoć jej smak nie jest ciekawy. Woda z widociągu ma być lepsza na herbatę. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Woda zmiękczona całkowicie nadaje się do picia... ale nie spełnia warunków dla wody pitnej (według rozporządzenia powinna mieć minimum 3-4 dH twardości). Co do walorów smakowych to zależy jeszcze z jakiej twardości ją zmiękczasz. Im więcej twardości usuwasz tym więcej sodu dodajesz, a duża ilość sodu może powodować gorzkawy smak (pomijając fakt, że duża ilość sodu też nie mieści się w "normie" wody pitnej). Może się też okazać, że w wodzie surowej masz dużo chlorków, a te w połączeniu z sodem dają sól (czyli smak słony)... jak widać kwestia smaku jest bardzo indywidualna i nie ma reguły... Na szczęści w 99,99% przypadków smak jest w porządku :)

qbek17
21-09-2015, 11:19
Nie zmiękczaj do zera. Dla zdrowia podobno najlepsza 4 - 6 dh.
Podobno dla zdrowia najlepsza jest woda bardzo twarda - w końcu wapń i magnez są nam bardzo potrzebne ;)

qbek17
21-09-2015, 11:28
Pytałem kilka stron wcześniej o uzdatnianie wody - sam zmierzyłem jej twardość i na tej podstawie chciałem dobrać zmiękczacz, ale dla wszystkiego zrobiłem też badanie w laboratorium. Poniżej wyniki:
WSKAŹNIK JEDNOSTKA WYNIK
BARWA mg Pt/l 15 norma brak
MĘTNOŚĆ NTU 0,5 norma <1
pH - 6,8 7,0 norma 6,5-9,5
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 290 norma 60-500
ŻELAZO mg Fe/l 0,33 norma <0,2
MANGAN mg Mn/l 0,04 norma <0,05
AZOTANY mg NO3-/l 0,11 norma <50
AZOT AMONOWY mg NH4+/l 0,55 norma <0,5
CHLORKI mg Cl-/l 10 norma <250
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 452 norma <2500

Mam przekroczenie na żelazie i azocie amonowym - co ciekawe moja woda jest z wodociągu więc powinna spełniać wszelkie normy - jak widać niekoniecznie. Sam nie wiem co z tym zrobić - próbować wyegzekwować od dostawcy wody spełnienia wymagań i zainstalować sobie sam zmiękczacz czy też w jakiś sposób ograniczać żelaza we własny zakresie?

Proszę o pomoc
Prawdopodobnie wodociągi będą się bronić, że oni wpuszczają do sieci wodą zgodną z wymogami, ale przez stare rury woda się pogarsza. I mogą mieć rację.
Druga sprawa - te przekroczenia są minimalne. Przy NH4+ możliwe, że w granicach błędów pomiarowych. Nie ma sensu stawiać filtrów do ich usunięcia. Jeśli już chcesz stawiać zmiękczacz to on zatrzyma też część żelaza.

Tomaszs131
21-09-2015, 11:30
Woda zmiękczona całkowicie nadaje się do picia... ale nie spełnia warunków dla wody pitnej (według rozporządzenia powinna mieć minimum 3-4 dH twardości). Co do walorów smakowych to zależy jeszcze z jakiej twardości ją zmiękczasz. Im więcej twardości usuwasz tym więcej sodu dodajesz, a duża ilość sodu może powodować gorzkawy smak (pomijając fakt, że duża ilość sodu też nie mieści się w "normie" wody pitnej). Może się też okazać, że w wodzie surowej masz dużo chlorków, a te w połączeniu z sodem dają sól (czyli smak słony)... jak widać kwestia smaku jest bardzo indywidualna i nie ma reguły... Na szczęści w 99,99% przypadków smak jest w porządku :)
Dzięki, na Ciebie zawsze można liczyć.
Jeszcze mam możliwość odłączenia wody z kuchni od tej zmiękczonej.

qbek17
21-09-2015, 11:30
Witam. Chciałbym się zapytać czy żwir filtracyjny o średnicy 2,0-4,0 mm będzie odpowiedni na podsypkę dla 37 litrów złoża Aqua Multi ? czy może wsypać o innej średnicy?
Z góry dziękuję za pomoc
Pod złoża mieszane nie musisz dawać podsypki. Jak chcesz to oczywiście możesz to zrobić, ale nie ma takiej potrzeby. A granulacja żwirku nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Jak masz 2-4 mm to może być taka.

qbek17
21-09-2015, 11:35
Witam.
Prosze o poradę w kwestii doboru filtrów do wody o następujących parametrach:
Azotany - <0,89 mg/l
Azotyny - <0,066 mg/l
Indeks nadmanganianowy (utlenialność)- 0,90 mg/l
Jon amonowy - 0,45 mg/l
Mangan - 739 µg/l
Przewodność elektryczna właściowa - 436 µS/cm
Twardość ogólna (sumaryczna zawartość wapnia i magnezu) - 188 mg/l CaCO3
Żelazo - 2440 µg/l
Barwa - 9 mg Pt/l
mętność - 9,1 NTU

Woda z e studni głębinowej, odwiert 14m, lustro wody 4m od poziomu gruntu,odległość do hydroforu ok 40m.
pompa omniegena o wydajności 95l/min. Zbiornik z membraną. Zrzut wody z płukania do studni chłonnej.
Woda dla rodziny 2+1. Woda będzie przeznaczona do celów bytowych(mycie,pralka itp.), do pica mam osmoze z wylewka ze zlewozmywaka.
Jeśli można to poproszę o ceny takich urządzeń.
Pozdrawiam :)
Zakładając jak najmniejszą ingerencję w to co już masz... to potrzebujesz odżelaziacza bez regeneracji chemicznej. Pompa powinna dać radę wypłukać niewielki odżelaziacz, choć lepiej podaj konkretny model. Aby nie wymieniać zbiornika hydroforowego możesz kupić taki zestaw, który ma zbiornik kontaktowy. Nie widzę informacji o pH - przydałaby się, żeby wiedzieć czy jest szansa na usunięcie manganu.

KLARSAN
21-09-2015, 13:30
Witam.
Prosze o poradę w kwestii doboru filtrów do wody o następujących parametrach:
Azotany - <0,89 mg/l
Azotyny - <0,066 mg/l
Indeks nadmanganianowy (utlenialność)- 0,90 mg/l
Jon amonowy - 0,45 mg/l
Mangan - 739 µg/l
Przewodność elektryczna właściowa - 436 µS/cm
Twardość ogólna (sumaryczna zawartość wapnia i magnezu) - 188 mg/l CaCO3
Żelazo - 2440 µg/l
Barwa - 9 mg Pt/l
mętność - 9,1 NTU

Woda z e studni głębinowej, odwiert 14m, lustro wody 4m od poziomu gruntu,odległość do hydroforu ok 40m.
pompa omniegena o wydajności 95l/min. Zbiornik z membraną. Zrzut wody z płukania do studni chłonnej.
Woda dla rodziny 2+1. Woda będzie przeznaczona do celów bytowych(mycie,pralka itp.), do pica mam osmoze z wylewka ze zlewozmywaka.
Jeśli można to poproszę o ceny takich urządzeń.
Pozdrawiam :)

Ze względu na duże żelazo myślę, że najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie mieszanki klarsanitu z defemanem. Myślę że butla 13x54 powinna być wystarczająca. Niestety konieczna w takim rozwiązaniu jest wymiana zbiornika hydroforowego na bezprzeponowy i zamontowanie dodatkowo zwężki napowietrzającej. Urządzenia kosztowały by około 4000 zł brutto.

KLARSAN
21-09-2015, 13:36
Jestem w takcie budowy domu. Ostatnio wywierciłem studnięna głębokość około 20m, lustro wody jest na 5m. Wodę doprowadziłem do domu i podłączyłę pod tymczasową pompkę.
Pierwsze co to dałem wodę do badania i oto wyniki:

Amoniak mg/l 0,16 norma do 0,5
Żelazo mg/l 0,08 norma do 0,2
Mangan mg/l 0,2 norma do 0,05
Odczyn ph 7,6 norma 6,5 – 9,5
Azotany mg/l 0,0 norma do 50
Azotyny mg/l 0,04 norma do 0,1
Twardość ogólna mg CaCo3/l 142 norma 60-500
Utlenialność mg/l 1 norma do 5

Czy przy takich wynikach powinno się ją jeszcze uzdatniać, bo jak dla mnie wygląda to całkiem nieźle. Jak tak to co proponujecie?
Hydroforni jeszcze nie mam zamontowanej, zużycie wody będzie liczone dla rodziny 2+2, odprowadzenie ścieków do szamba.
W przyszłości jest szansa na wodociąg w mojej okolicy.

Woda nie spełnia parametrów wymaganych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia więc teoretycznie wymaga uzdatniania aby ją pić.
Osobiście jednak mocno bym się zastanowił nad koniecznością uzdatniania tej wody zwłaszcza jeśli rozważasz podłączenie do wodociągu.
Można by zamontować zmiękczacz wody lub jonowymiennik, który zredukuje twardość i stężenie manganu. Po podłączeniu wodociągu można spokoje używać takiego urządzenia do zmiękczenia wody.

grzybek83
21-09-2015, 15:11
KLARSAN, dzięki za odpowiedź.
A nie dałoby sie zmontować czegoś co chodziłoby na dotychczasowym hydroforze>
Nie mam miejsca w kotłowni na baniak

qbek17
21-09-2015, 16:19
grzybek83 - da się. Ale jest to droższe niż standardowy odżelaziacz bo składa się z dwóch zbiorników: jednego ze złożem, a drugiego z wodą/powietrzem. Są też rozwiązania z jednym zbiornikiem, w którym jest miejsce na "poduszkę powietrzną" ale to wymaga przewymiarowania zbiornika, a do płukania większego zbiornika potrzebujesz silniejszej pompy.

KLARSAN
21-09-2015, 16:29
KLARSAN, dzięki za odpowiedź.
A nie dałoby sie zmontować czegoś co chodziłoby na dotychczasowym hydroforze>
Nie mam miejsca w kotłowni na baniak

Byłaby taka możliwość ale wiązałoby się to z dużo większymi kosztami.

Magnolia18
23-09-2015, 10:47
Dobry Dzien :)
dom stary sprzed wojny, rury do wody wszelakiej ( CWU, CO, 'pitna' ) w pionach stalowe ? czesc napewno wymieniona w latach 80, czesc w piwnicy PP ...
Mega kamien osiadajacy na bateriach, widoczny np. w herbacie etc.
Pytanie do fachowcow brzmi :
* czy zakup takiego oto http://sklep.osmoza.pl/ecowater-refiner-erm-20-ce-kompleksowe-uzdatnianie-p-866.html ustrojstwa cokolwiek da czy tez urzadzenie te sprawdzi sie wylacznie w nowych instalacjach i bedzie to stracona kasa bo to nic nie da .
Bede naprawde wdzieczny za podpowiedzi

Magnolia18
23-09-2015, 11:45
Pralkę czy zmywarkę można próbować odczyścić jakimiś środkami do tego przeznaczonymi... ale z drugiej strony używając wody miękkiej stare osady będą się powoli rozpuszczały.

czyli jak mam np zakamieniona instalacje i armature to uzycie zmiekczacza nie tylko da mi lepsza wode ale i tez powoli odkamieni 'system' ?
prawda to czy falsz ?

Jastrząb
23-09-2015, 12:26
czyli jak mam np zakamienion instalacje i armature to uzycie zmiekczacza nie tylko dami lepsza wode ale i tez powoli odkamieni 'system' ?
prawda to czy falsz ?

Puszczajac zmiekczona wode przez zakamieniona instalacje, jakos sie ten kamien bedzie wyplukiwał. Tyle ze nie zniknie w miesiac czasu. Latami sie odkladal i latami sie pewnie wyplukiwał. Na cuda nie licz.

Starosc instalacji nie ma tu nic do rzeczy. Zmiekczacz da Ci miekka wode. Tyle ze link który zapodałes powyzej to urzadzenie ze zlozem multifukncyjnym uwuwa tweardosc, zelazo i inne zanieczyszczenia ktore moga byc w wodzie studziennej. Jesli woda jest wodociagowa to wystarczy zwykly zmiekczacz, bedzie tanszy, ze wzgledu na tansze zloze filtracyjne.

qbek17
23-09-2015, 14:18
Zakup tego ustrojstwa da tyle, że usuniesz z wody kamień. Czy usuniesz stare osady? - Tego nie wiem... kiedyś wałkowaliśmy tutaj temat rozpuszczania. osadów i to zależy od konkretnego składu wody. Jest szansa, że powoli będą się rozpuszczać, ale nie dostaniesz gwarancji na błyskawiczne oczyszczanie.

W opisie mówią o mieszance węgla i złoża wielofunkcyjnego więc pewnie też usuniesz żelazo, mangan czy chlor. Pytanie czy masz w wodzie chlor? Jeśli to woda studzienna to chloru w niej nie ma, a stosowanie węgla z taką wodą może się skończyć szybką wymianą złoża. Skąd bierzesz wodę i co robisz ze ściekami? Z drugiej strony strasznie mało tego złoża (tylko 20 litrów), więc wydajność urządzenia niewielka. Wiesz jakie masz zużycie? Z trzeciej strony cena tego ustrojstwa jest porażająca :)

Magnolia18
24-09-2015, 09:54
Dzieki za szybkie odpowiedzi :)
Nie, nie ja na cuda nie licze po prostu pytam czy to COS da w sensie, ze i wode bede mial w koncu 'ludzka' i szanse, ze kamien sie wypluka KIEDYS TAM ...
Cena za urzadzenie faktycznie masakryczna - Pani Gadzet :) - zerkam teraz na inne ale sam juz nie wiem co kupic. Zuzycie wody, zerkne w rachunki i podam ile tego nam idzie - 5 doroslych osob. Woda dostarczana przez miasto, scieki ida do kanalizacji. Twardosc wody wg oficjalnych danych PWiK na poziomie 347 mg/l CaCO3 ( ? ) czyli ok 19.5 w skali niemieckiej. Przy czym expresy do kawy 'wolaja' o odkamienianie po 3x w roku ( a moze i 4 ? ). Zelazo 0,0201 mg/l, Mangan 0,01 mg/l - tez oficjalne dane z wodociagow.

Jakie urzadzenie byscie polecali ? Zeby nie z tymi chinskimi glowicami etc. Moze ktos dostarczylby urzadzenie i je zamontowal ? Jesli tak poprosze o oferte na priv.

Btw. stary dom ale np zainstalowalem Pompe Ciepla powietrze-woda i dziala :) nie ma moze efektow jak w nowkach domach ale ekonomicznie nie wychodzi mnie wiecej niz eko-psudo-groszek a mam czysto w koncu w piwnicy i zero 'roboty' przy kotle.

KLARSAN
24-09-2015, 15:12
Dzieki za szybkie odpowiedzi :)
Nie, nie ja na cuda nie licze po prostu pytam czy to COS da w sensie, ze i wode bede mial w koncu 'ludzka' i szanse, ze kamien sie wypluka KIEDYS TAM ...
Cena za urzadzenie faktycznie masakryczna - Pani Gadzet :) - zerkam teraz na inne ale sam juz nie wiem co kupic. Zuzycie wody, zerkne w rachunki i podam ile tego nam idzie - 5 doroslych osob. Woda dostarczana przez miasto, scieki ida do kanalizacji. Twardosc wody wg oficjalnych danych PWiK na poziomie 347 mg/l CaCO3 ( ? ) czyli ok 19.5 w skali niemieckiej. Przy czym expresy do kawy 'wolaja' o odkamienianie po 3x w roku ( a moze i 4 ? ). Zelazo 0,0201 mg/l, Mangan 0,01 mg/l - tez oficjalne dane z wodociagow.

Jakie urzadzenie byscie polecali ? Zeby nie z tymi chinskimi glowicami etc. Moze ktos dostarczylby urzadzenie i je zamontowal ? Jesli tak poprosze o oferte na priv.

Btw. stary dom ale np zainstalowalem Pompe Ciepla powietrze-woda i dziala :) nie ma moze efektow jak w nowkach domach ale ekonomicznie nie wychodzi mnie wiecej niz eko-psudo-groszek a mam czysto w koncu w piwnicy i zero 'roboty' przy kotle.

Zmiękczacz 1044 CI, 30 litrów złoża (Purolite c100)
Głowica CLACK z przepływomierzem. Amerykański producent regeneracja w cyklu objętościowym.

Magnolia18
24-09-2015, 19:55
Zmiękczacz 1044 CI, 30 litrów złoża (Purolite c100)
Głowica CLACK z przepływomierzem. Amerykański producent regeneracja w cyklu objętościowym.

moge prosic jakas oferte na priv ? :)

DjDario
24-09-2015, 20:38
Witam i o szybką poradę od razu pytam :) Jak w ustawieniach głowicy Clack CI można usunąć drugi cykl backwash i rinse? Jak klikam na strzałki to mam tylko wybór minutowy od 1 do 120 min, a co jeśli chcę drugi cykl płukania poprostu wyłączyć? Którymi przyciskami się wtedy operuje? Dziękuję.

Magnolia18
24-09-2015, 20:41
Edit wartosci :
Twardosc wody wg oficjalnych danych PWiK na poziomie 347 mg/l CaCO3 ( ? ) czyli ok 19.5 w skali niemieckiej.
Zelazo 0,0201 mg/l, Mangan 0,01 mg/l - tez oficjalne dane z wodociagow.
Zuzycie wg faktury srednia z tego roku 19m3

a takie CUS ?
http://www.krainawody.pl/428-zmiekczacz-watermark-30.html

qbek17
25-09-2015, 08:07
Witam i o szybką poradę od razu pytam :) Jak w ustawieniach głowicy Clack CI można usunąć drugi cykl backwash i rinse? Jak klikam na strzałki to mam tylko wybór minutowy od 1 do 120 min, a co jeśli chcę drugi cykl płukania poprostu wyłączyć? Którymi przyciskami się wtedy operuje? Dziękuję.
Zadzwoń do mnie jak będziesz przy głowicy to cię pokieruję... (tel na priv).
musisz wejść głębiej w programowanie i zmienić kolejność cykli regeneracji.

qbek17
25-09-2015, 08:09
Edit wartosci :
Twardosc wody wg oficjalnych danych PWiK na poziomie 347 mg/l CaCO3 ( ? ) czyli ok 19.5 w skali niemieckiej.
Zelazo 0,0201 mg/l, Mangan 0,01 mg/l - tez oficjalne dane z wodociagow.
Zuzycie wg faktury srednia z tego roku 19m3

a takie CUS ?
http://www.krainawody.pl/428-zmiekczacz-watermark-30.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.krainawody.pl% 2F428-zmiekczacz-watermark-30.html)
Watermark to właśnie ta chińska głowica, której nie chciałeś :)
Tak jak pisał Klarsan - zmiękczacz z 30 litrami złoża, z głowicą Clack będzie OK.

Magnolia18
25-09-2015, 08:53
Watermark to właśnie ta chińska głowica, której nie chciałeś :)
Tak jak pisał Klarsan - zmiękczacz z 30 litrami złoża, z głowicą Clack będzie OK.

Hmm, WaterMark to chinczyk jednak ? Tam nie chcialem czy chcialem, sugeruje sie Waszymi opiniami i podobno te chinczyki sa be :)
ehhh i skad Ci biedni ludzie ( brawo Ja ) maja wiedziec co zrobic teraz ... Najlepiej posluchac Pani Gadzet i wybecalowac 5 klockow na TiWi Produkt ...

KLARSAN
25-09-2015, 09:22
moge prosic jakas oferte na priv ? :)
Jak sobie życzysz :)

pszczur
25-09-2015, 09:55
Jak wiele osób wcześniej chciałbym prosić o pomoc w doborze najodpowiedniejszego rozwiązania dla potrzeb 4 osobowej rodziny w kwestii uzdatniania wody w domu jednorodzinnym. Wyniki badań wody z własnego ujęcia:

pH - 7,1 +/- 0,2
przewodność el. - 487 +/- 24
Jon amonowy - poniżej 0,1
Azotany - poniżej 2
Mangan - 432 +/- 60
Żelazo - 3926
Twardość - 228 +/- 37
Chlorki - 16
Barwa - 9
Utlenialność - 5

Zbiornik hydroforowy przeponowy, pompa Aspri 25 / 5M, filtr wstępny mechaniczny sznurkowy 10 mikronów.

PS. Czy spotkaliście się może z regeneracją złoża ozonem? Jedna firma ze Śląska oferuje coś takiego...

qbek17
25-09-2015, 11:21
Jak wiele osób wcześniej chciałbym prosić o pomoc w doborze najodpowiedniejszego rozwiązania dla potrzeb 4 osobowej rodziny w kwestii uzdatniania wody w domu jednorodzinnym. Wyniki badań wody z własnego ujęcia:

pH - 7,1 +/- 0,2
przewodność el. - 487 +/- 24
Jon amonowy - poniżej 0,1
Azotany - poniżej 2
Mangan - 432 +/- 60
Żelazo - 3926
Twardość - 228 +/- 37
Chlorki - 16
Barwa - 9
Utlenialność - 5

Zbiornik hydroforowy przeponowy, pompa Aspri 25 / 5M, filtr wstępny mechaniczny sznurkowy 10 mikronów.

PS. Czy spotkaliście się może z regeneracją złoża ozonem? Jedna firma ze Śląska oferuje coś takiego...
Na pewno potrzebujesz odżelaziacza do usunięcia żelaza i manganu. Pompa wygląda nieźle, więc powinno być dobrze z płukaniem nawet cięższych złóż. Pytanie co robisz ze ściekami bo w tym przypadku trochę ich będzie (ale za to są bez chemii więc można je puścić w ziemię).
Jeśli chcesz też zmiękczyć wodę to albo dostawiasz zmiękczacz za odżelaziaczem, albo (co bym sugerował ze względu na utlenialność) dajesz filtr wielofunkcyjny i możesz wtedy dać trochę mniejszy odżelaziacz.

Filtr wstępny (10 um) trzeba albo przenieść za odżelaziacz (żeby nie tłumił przepływu w czasie regeneracji) albo wymienić na taki o dużym przepływie.

Co do regeneracji ozonem - sama regeneracja jest taka sama, tylko zamiast chloru czy nadmanganianu dajesz inny utleniacz.

Jastrząb
25-09-2015, 11:27
Jak wiele osób wcześniej chciałbym prosić o pomoc w doborze najodpowiedniejszego rozwiązania dla potrzeb 4 osobowej rodziny w kwestii uzdatniania wody w domu jednorodzinnym. Wyniki badań wody z własnego ujęcia:

pH - 7,1 +/- 0,2
przewodność el. - 487 +/- 24
Jon amonowy - poniżej 0,1
Azotany - poniżej 2
Mangan - 432 +/- 60
Żelazo - 3926
Twardość - 228 +/- 37
Chlorki - 16
Barwa - 9
Utlenialność - 5

Zbiornik hydroforowy przeponowy, pompa Aspri 25 / 5M, filtr wstępny mechaniczny sznurkowy 10 mikronów.

PS. Czy spotkaliście się może z regeneracją złoża ozonem? Jedna firma ze Śląska oferuje coś takiego...
Jest jesdno zloze odzelaziajace (greensand) ktore wymaga okresowej regeneracji utleniaczem, gdy zloze utraci czy raczej wyczerpie swoje wlasciwosci utleniajace. Najczesciej je sie wtedy regeneruje nadmanganiem potasu. Pewnie mozna i ozonem, tylko obawiam sie ze to bedzie po prostu drozsze. Zgaduje ze bedzie drozsze w zakupie niz wymiana hydrofora na ocynkowany, bezprzeponowy. A wtedy dobre zloze powinno sobie poradzic z taka iloscia zelaza wylacznie po napowietrzeniu wody.
Zgaduje ze masz ta pompe z malym hydroforem. Przy napowietrzaniu wody im wiekszy hydrofor (zazwyczaj 300L) tym skuteczniejsze to jest.

Czy chcesz wode tez zmiekczac? Gdzie odprowadzasz scieki? BO jak do oczyszczalni to nie mozesz uzyc zloza regenerowanego utleniaczem nadmanganiem, ozonem, chlorem.

pszczur
25-09-2015, 11:32
Na pewno potrzebujesz odżelaziacza do usunięcia żelaza i manganu. Pompa wygląda nieźle, więc powinno być dobrze z płukaniem nawet cięższych złóż. Pytanie co robisz ze ściekami bo w tym przypadku trochę ich będzie (ale za to są bez chemii więc można je puścić w ziemię).
Jeśli chcesz też zmiękczyć wodę to albo dostawiasz zmiękczacz za odżelaziaczem, albo (co bym sugerował ze względu na utlenialność) dajesz filtr wielofunkcyjny i możesz wtedy dać trochę mniejszy odżelaziacz.

Filtr wstępny (10 um) trzeba albo przenieść za odżelaziacz (żeby nie tłumił przepływu w czasie regeneracji) albo wymienić na taki o dużym przepływie.

Co do regeneracji ozonem - sama regeneracja jest taka sama, tylko zamiast chloru czy nadmanganianu dajesz inny utleniacz.

qbek, dzięki za szybką odpowiedź. Ścieki idą do szamba, ale mam też na działce studzienki odwadniające więc będę kombinował, żeby wodę po regeneracji puścić tam.

A może mógłbyś coś powiedzieć na temat tego urządzenia:

http://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1354-p-1093.html

Niestety nigdzie (poza tą stroną) nie mogę znaleźć informacji na temat tego złoża - Aqua Luxe. Czy może wiesz co to za wynalazek? Może jest to jakieś "klasyczne" złoże tylko ma taką nazwę handlową?

Jastrząb - zmiękczanie nie jest moim głównym celem, ale jeżeli (jako skutek uboczny :) przy okazji się zmiękczy to nie będę narzekał.

Jastrząb
25-09-2015, 11:53
http://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1354-p-1093.html

To nie zadne zloze tylko mieszanka.

Złoże kwarcowe = piasek
Turbidex = bardzo porowate zloze sedymentacyjne, czyli do wylapywania malych czastek stalych
hydroatracyt - wegiel, tez działa jak filtr mechaniczny

Cala idea tego filtra polega na chemicznym utelnieniu zelaza w wodzie wygenerowany ozonem i przepuszczeniu przez kilkuwarstwowy filtr mechaniczny.
Utlenione zelazo jest nierozpusczalne w wodzie, i po prostu zatrzyma sie na zlozu filtracyjnym.

Zadnej wielkiej filozofii w tym nie ma. Takie rozwiazanie z dozowaniem utleniacza sie jednak stosuje przy bardzo wysokiej zawartosci zelaza. Twoja jest taka srednia.Nie wiem czy ma to sens. Ja mam 3.5mg zelaza i po napowietrzeniu cale zelazo zatrzymuje sie na filtrze z najtanszym zlozem.

qbek17
25-09-2015, 12:09
qbek, dzięki za szybką odpowiedź. Ścieki idą do szamba, ale mam też na działce studzienki odwadniające więc będę kombinował, żeby wodę po regeneracji puścić tam.

A może mógłbyś coś powiedzieć na temat tego urządzenia:

http://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1354-p-1093.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2F profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1354-p-1093.html)

Niestety nigdzie (poza tą stroną) nie mogę znaleźć informacji na temat tego złoża - Aqua Luxe. Czy może wiesz co to za wynalazek? Może jest to jakieś "klasyczne" złoże tylko ma taką nazwę handlową?

Jastrząb - zmiękczanie nie jest moim głównym celem, ale jeżeli (jako skutek uboczny :) przy okazji się zmiękczy to nie będę narzekał.
Jak masz możliwość wyprowadzenia ścieków z odżelaziacza do studzienek to spokojnie możesz postawić odżelaziacz bez regeneracji chemicznej.
Na dobrą sprawę to mógłbyś też zastosować tylko jeden filtr wielofunkcyjny tylko trochę przewymiarowany... Nie wiem czy nie wyjdzie to taniej/prościej, niż dwa osobne filtry. Wadą takiego rozwiązania są ścieki do szamba (ale w mniejszej ilości niż przy samym odżelaziaczu).

Co do tego wynalazku - nie słyszałem o takim złożu. Możliwe, że to jakaś nowa nazwa czegoś już wcześniej znanego, ale może też coś zmodyfikowali... Generalnie nie widzę zbyt wielu zalet takiego złoża - efektywność "klasycznych" złóż jest dobra, a cena za nowość jest dużo wyższa.
Poza tym ozon jest bardzo silnym utleniaczem (silniejszym niż chlor) i z tego powodu dawno temu uczyli mnie, że jak się ozon do instalacji dodaje to trzeba też dodać jakieś zabezpieczenie na wypadek awarii, tak żeby się ten ozon nie dostał do wody pitnej.

A samo urządzenie jest standardowe z dobrą głowica Clack Pallas. Jakby tam wsypać inne złoże to cena spadłaby pewnie o połowę...

pszczur
25-09-2015, 12:15
To nie zadne zloze tylko mieszanka.

Złoże kwarcowe = piasek
Turbidex = bardzo porowate zloze sedymentacyjne, czyli do wylapywania malych czastek stalych
hydroatracyt - wegiel, tez działa jak filtr mechaniczny

Cala idea tego filtra polega na chemicznym utelnieniu zelaza w wodzie wygenerowany ozonem i przepuszczeniu przez kilkuwarstwowy filtr mechaniczny.
Utlenione zelazo jest nierozpusczalne w wodzie, i po prostu zatrzyma sie na zlozu filtracyjnym.

Zadnej wielkiej filozofii w tym nie ma. Takie rozwiazanie z dozowaniem utleniacza sie jednak stosuje przy bardzo wysokiej zawartosci zelaza. Twoja jest taka srednia.Nie wiem czy ma to sens. Ja mam 3.5mg zelaza i po napowietrzeniu cale zelazo zatrzymuje sie na filtrze z najtanszym zlozem.

Jastrząb, ja to rozumiem trochę inaczej. Oprócz tych trzech rzeczy które opisałeś jest jeszcze jeden, główny składnik - złoże Aqua Luxe i właśnie na jego temat nie mogę znaleźć jakichś konkretniejszych informacji (np. kto to w ogóle robi i z czego). Z tego co się dowiedziałem od sprzedawcy, to ozon bierze udział tylko w procesie regeneracji tej mieszanki złóż.

Co do napowietrzania - mam zbiornik hydroforowy 150 L i szczerze mówiąc wolałbym uniknąć wymiany (nie mam za dużo miejsca w kotłowni). A jaki jest wpływ napowietrzania na mangan? Jego zawartość też spadnie?

pszczur
25-09-2015, 12:25
Jak masz możliwość wyprowadzenia ścieków z odżelaziacza do studzienek to spokojnie możesz postawić odżelaziacz bez regeneracji chemicznej.
Na dobrą sprawę to mógłbyś też zastosować tylko jeden filtr wielofunkcyjny tylko trochę przewymiarowany... Nie wiem czy nie wyjdzie to taniej/prościej, niż dwa osobne filtry. Wadą takiego rozwiązania są ścieki do szamba (ale w mniejszej ilości niż przy samym odżelaziaczu).

qbek, a czy mógłbym prosić o trochę więcej konkretów (filtr wielofunkcyjny - np. jaki, (coś na ecomixie)?


A samo urządzenie jest standardowe z dobrą głowica Clack Pallas. Jakby tam wsypać inne złoże to cena spadłaby pewnie o połowę...

Jakieś sugestie co do złoża?

qbek17
25-09-2015, 12:43
A jaki jest wpływ napowietrzania na mangan? Jego zawartość też spadnie?
Napowietrzanie to sposób na dostarczenie tlenu - czyli utlenienie. To samo utlenienie może zachodzić pod wpływem tlenu z powietrza, ale też pod wpływem innych utleniaczy (chloru, nadmanganienu czy ozonu).
Żelazo czy mangan rozpuszczone w wodzie, w obecności utleniaczy, ulegają utlenieniu do formy nierozpuszczalnej (czyli się wytrącają z wody). Do tej pory nie zmienia się ilość żelaza ani manganu, a tylko ich forma.
Samo usunięcie (czy zmniejszenie ilości) następuje na złożu, które zatrzyma te wytrącone formy (jak sitko). Złoża katalityczne mają dodatkową właściwość - stanowią katalizator reakcji utleniania (czyli przyspieszają ją).

Jastrząb
25-09-2015, 12:44
Jastrząb, ja to rozumiem trochę inaczej. Oprócz tych trzech rzeczy które opisałeś jest jeszcze jeden, główny składnik - złoże Aqua Luxe i właśnie na jego temat nie mogę znaleźć jakichś konkretniejszych informacji (np. kto to w ogóle robi i z czego). Z tego co się dowiedziałem od sprzedawcy, to ozon bierze udział tylko w procesie regeneracji tej mieszanki złóż.Moja kulpa. Zle przewinalem i zobaczylem tylko te 3 skladniki wiec zalozlem ze to Aqua Lux to wlasnie miesznka 3 rzeczy.
Nikt o tym nic nie wie a wedlug opisu to najlepsze zloze na swiecie ;-) Ja bym obchodzil z daleka. Ale mozesz zapytac sklep o wiecej informacji. Kto to robi, czym to jest itp.



Co do napowietrzania - mam zbiornik hydroforowy 150 L i szczerze mówiąc wolałbym uniknąć wymiany (nie mam za dużo miejsca w kotłowni). A jaki jest wpływ napowietrzania
na mangan? Jego zawartość też spadnie?
Napowietrzajac wode w zbiorniku, juz w zbiorniku czesc zelaza sie utleni, wiec filtr zadziala jak filtr mechaniczny. Reszta utleni i usunie sie na samym zlozu. W obecnosci zloza zelazo szybciej i latwiej sie utleni tlenem zawartym w wodzie. Mangan duzo trudniej sie utlenia, wiec na jego wytracenie w zbiorniku bym nie liczyl, on musi przejsc przez zloze (katalityczne) zeby sie w obecnosci tego zloza wlasnie utlenic.
Zbiornik 150L tez sie nada, choc im wiekszy tym lepszy.

qbek17
25-09-2015, 12:46
qbek, a czy mógłbym prosić o trochę więcej konkretów (filtr wielofunkcyjny - np. jaki, (coś na ecomixie)?
Dokładnie tak, na Ecomixie lub na AquaMulti - to dwa najpopularniejsze złoża wielofunkcyjne. Nie wiem dokładnie jakie masz zużycie wody, ale myślę, że zbiornik 13x54" byłby w zupełności wystarczający.


Jakieś sugestie co do złoża?
Złoża mogą być przeróżne...
Greensand - regenerowany nadmanganianem potasu
Birm - lekki, ale wymaga dużo napowietrzenia
Pyrolox / G1 / Defeman - ciężkie złoża katalityczne, nie wymagają chemii do regeneracji, dobrze żeby wodę napowietrzyć
itd.

pszczur
25-09-2015, 13:48
Dokładnie tak, na Ecomixie lub na AquaMulti - to dwa najpopularniejsze złoża wielofunkcyjne. Nie wiem dokładnie jakie masz zużycie wody, ale myślę, że zbiornik 13x54" byłby w zupełności wystarczający.

Myślałem o Ecomixie, ale to jest mieszanka głównie zmiękczająca. Myślisz, że da radę z takim żelazem i manganem (432 +/- 60)?


Złoża mogą być przeróżne...
Greensand - regenerowany nadmanganianem potasu

Myślałem też o Greensandzie, ale jedna z firm powiedziała mi, że on jest już niedostępny ("tego oryginalnego to już się nie da kupić, bo chyba się amerykanom kończy i nie sprzedają"). Czy ma to coś wspólnego z prawdą?

qbek17
25-09-2015, 14:02
Myślałem o Ecomixie, ale to jest mieszanka głównie zmiękczająca. Myślisz, że da radę z takim żelazem i manganem (432 +/- 60)?
Oba złoża zawierają ok 50% kationitu (czyli złoża zmiękczającego). Pozostałe składniki mieszanki odpowiadają za usuwanie innych zanieczyszczeń. Teoretycznie (według zapewnień producenta) powinno dać radę, ale osobiście uważam, że w tym przypadku filtr trzeba by przewymiarować żeby usuwał wszystko.


Myślałem też o Greensandzie, ale jedna z firm powiedziała mi, że on jest już niedostępny ("tego oryginalnego to już się nie da kupić, bo chyba się amerykanom kończy i nie sprzedają"). Czy ma to coś wspólnego z prawdą?
Trochę jest w tym prawdy, ale znów nie do końca :)
"ten oryginalny greensand" to naturalna ruda (pokruszona skała). Tam gdzie ja wydobywają strasznie wzrosły opłaty środowiskowe za eksploatację złoża więc wymyślili, żeby robić "greensand plus" - są to ziarenka piasku pokryte warstwą minerału. Ma to swoje wady i zalety, ale nadal jest to greensand, nadal z tego samego złoża i od tego samego producenta.

pszczur
25-09-2015, 15:26
Jeszcze jedno pytanie w kwestii regeneracji złoża ozonem. Czy, powiedzmy, takiego Greensanda da się regenerować ozonem zamiast nadmanganianem?

qbek17
25-09-2015, 15:34
Przy greensandzie plus pisali, że możesz go regenerować dowolnym utleniaczem (choćby wybielaczem), więc pewnie ozon też się nada.
http://www.inversand.com/images/Inversand_4p_2012.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.inversand.com% 2Fimages%2FInversand_4p_2012.pdf)
Problemem może być za to wyliczenie dawki. Trzeba by mieć dokładne dane tego generatora ozonu, żeby stwierdzić ile on go wyprodukuje, a badań nad skutecznością regeneracji ozonem raczej brak, więc to trochę metoda "na oko".

artastral
25-09-2015, 23:08
witam. właśnie buduję dom jednorodzinny z wodą pobieraną z wodociągu miejskiego. biorę się powoli za instalacje i zastanawiam się nad zastosowaniem jakiegoś zmiękczacza wody - chodzi mi o odkamienienie i redukcję zabrudzeń. czy koledzy mogliby mi coś fajnego doradzić? Chodzi mi o coś niezbyt drogiego ale przyzwoitego. Bardzo proszę o jakieś propozycje

qbek17
26-09-2015, 20:07
... chodzi mi o odkamienienie i redukcję zabrudzeń.
Jaka jest twardość wody? Innych "zabrudzeń" nie powinno być w wodzie wodociągowej.


czy koledzy mogliby mi coś fajnego doradzić? Chodzi mi o coś niezbyt drogiego ale przyzwoitego. Bardzo proszę o jakieś propozycje
Nie wiedząc na jaką twardość i jakie zużycie ma być ten zmiękczacz, ciężko cokolwiek doradzić.

Mentor999
26-09-2015, 20:41
Witam, tak jak poprzednicy ja również po wymianie instalacji wodnej i sprzętów w domu przymierzam się do poprawy jakości wody w domu.
Proszę o pomoc w doborze urządzenia.

Parametry wody:
źródło - wodociąg
żelazo - 0,261 mg/l
mangan - 0,124 mg/l
twardość - 334 mg/l
przeznaczenie wody - woda dla całego domu, średnio 4osoby, 2 łazienki,

W znajomy posiada stację Cosmowater już rok, i mi ją polecał, w okolicy takie tez sprzedają, czy byłby to dobry wybór?

artastral
27-09-2015, 11:10
niestety nie znam parametrów wody - zwyczajna woda z wodociągu. Podobno w Dąbrowie Górniczej jest dobra woda nawet nadająca się do picia. Zużycie dla 3 osobowej rodziny.

qbek17
27-09-2015, 11:45
niestety nie znam parametrów wody - zwyczajna woda z wodociągu. Podobno w Dąbrowie Górniczej jest dobra woda nawet nadająca się do picia. Zużycie dla 3 osobowej rodziny.
Jest coś takiego jak strona internetowa wodociągów :) http://www.dabrowskie-wodociagi.pl/tabela-jakosci-wody.aspx
Wystarczy wiedzieć w jakiej się jest dzielnicy... bo zależnie od źródła twardość jest od 7 do 24 stopni :)

qbek17
27-09-2015, 11:46
W znajomy posiada stację Cosmowater już rok, i mi ją polecał, w okolicy takie tez sprzedają, czy byłby to dobry wybór?
Może być Cosmowater, może być Viessmann, może być składak, itd...

Mentor999
27-09-2015, 18:31
Może być Cosmowater, może być Viessmann, może być składak, itd...

Czyli ze zmiękczeniem wody oraz usunięciem nadmiaru żelaza i manganu poradzi sobie każde urządzenie, które wymieniłeś?

artastral
27-09-2015, 20:56
Bardzo dziękuję za podpowiedź! ....... no to u mnie oczywiście 24 :) ma się tego farta w życiu. W tej innej skali do 500 mam 434 :( czyli najgorsze parametry w DG. I co teraz?

zygii
27-09-2015, 22:05
Tak sobie mysle, ze w pierwszej kolejnosci to musze sprawdzic rzeczywiste a nie projektowane zuzycie wody przez nawadnianie i to bedzie podstawa do podjecia decyzji co dalej robic.
Zwazywszy, ze nie mam jeszcze ogrodu kolo domu a jedynie trawke (laczna powierzchnia to okolo 700m2) to Twoje rozwiazanie z przeprojektowaniem instalacji nawadniania wchodzi jak najbardziej w rachube.
Sprawdze i dam znac ....choc widze ze tanio nie bedzie :(

Witajcie ponownie !
Zamontowałem wodomierze i zmierzyłem rzeczywiste zużycie wody i wynosi ono 1,89 m3/h (projektowane było 2,5 m3/h). W zasadzie mam już przeprojektowany system nawadniania na zużycie 1,5 m3, ale w tzw między czasie natchnąłem się na odżelaziacz firmy Eco Water model ETF AIV12 gdzie producent podaje maksymalne natężenie przepływu: 3,4m3/h a w modelu ETF AIV10 - 2,3m3/h. Czy ktoś z Was ma praktyczne doświadczenie z tymi odżelaziaczami, bo jak podsumuje koszty zakupu kolumny, głowicy, wymiany hydrofora przeponowego na zwykły, itp to koszty będą porównywalne (podobno gdy zastosuje Eco Waer ETF AIV12/10 będę mógł zostawić hydrofor przeponowy).

Dla przypomnienia parametry mojej wody - problem ilość żelaza!
Analiza wody surowej:
Odczyn 7,3 pH (norma 6,5-9,5)
Twardość 250 mg/l (norma 60-500)
Żelazo 3,0 mg/l (norma 0,2)
Mangan 0,15 mg/l (norma 0,05)
Azotany 0 (norma 50)
Amoniak 0 (norma 0,5)

KLARSAN
28-09-2015, 09:49
Witam, tak jak poprzednicy ja również po wymianie instalacji wodnej i sprzętów w domu przymierzam się do poprawy jakości wody w domu.
Proszę o pomoc w doborze urządzenia.

Parametry wody:
źródło - wodociąg
żelazo - 0,261 mg/l
mangan - 0,124 mg/l
twardość - 334 mg/l
przeznaczenie wody - woda dla całego domu, średnio 4osoby, 2 łazienki,

W znajomy posiada stację Cosmowater już rok, i mi ją polecał, w okolicy takie tez sprzedają, czy byłby to dobry wybór?

Jak na wodociąg to woda ma fatalne parametry. Teoretycznie wodociągi muszą dostarczać Ci wodę z żelazem poniżej 0,2 mg/l i manganem poniżej 0,05 mg/l. Jednak jeżeli samemu chcesz zadbać o swoją wodę każdy zmiękczacz wraz z filtrem mechanicznym powinien sobie z taką wodą poradzić. Złoża warto zastosować 25-30 L.

qbek17
28-09-2015, 17:22
Bardzo dziękuję za podpowiedź! ....... no to u mnie oczywiście 24 :) ma się tego farta w życiu. W tej innej skali do 500 mam 434 :( czyli najgorsze parametry w DG. I co teraz?
Bez paniki :) to tylko twardość - dla zdrowia to nawet dobre wartości :) (gorzej dla urządzeń i armatury)
Nie wiedząc jakie będzie zużycie można zakładać, że standardowy zmiękczacz z 25 litrami złoża wystarczy. A jakby się okazało, że zużycie wody jest większe niż "standardowe" to się będzie po prostu częściej regenerował :)

qbek17
28-09-2015, 17:29
Witajcie ponownie !
Zamontowałem wodomierze i zmierzyłem rzeczywiste zużycie wody i wynosi ono 1,89 m3/h (projektowane było 2,5 m3/h). W zasadzie mam już przeprojektowany system nawadniania na zużycie 1,5 m3, ale w tzw między czasie natchnąłem się na odżelaziacz firmy Eco Water model ETF AIV12 gdzie producent podaje maksymalne natężenie przepływu: 3,4m3/h a w modelu ETF AIV10 - 2,3m3/h. Czy ktoś z Was ma praktyczne doświadczenie z tymi odżelaziaczami, bo jak podsumuje koszty zakupu kolumny, głowicy, wymiany hydrofora przeponowego na zwykły, itp to koszty będą porównywalne (podobno gdy zastosuje Eco Waer ETF AIV12/10 będę mógł zostawić hydrofor przeponowy).

Dla przypomnienia parametry mojej wody - problem ilość żelaza!
Analiza wody surowej:
Odczyn 7,3 pH (norma 6,5-9,5)
Twardość 250 mg/l (norma 60-500)
Żelazo 3,0 mg/l (norma 0,2)
Mangan 0,15 mg/l (norma 0,05)
Azotany 0 (norma 50)
Amoniak 0 (norma 0,5)
Nie miałem takiego doświadczenia osobiście, ale znam przynajmniej 3 firmy, które to stosują i sobie chwalą. Clack też ma taką głowicę z zasysaniem powietrza zamiast regeneranta.
Najbardziej w tym EcoWaterze interesuje mnie złoże - piszą, że zeolitowe. Jeśli to zwykły zeolit i ma tylko odfiltrować wytrącone żelazo/mangan, to byłoby to dosyć proste rozwiązanie. Polskie firmy stosują taki układ raczej ze złożami typu BIRM lub katalitycznymi (Pyrolox / G1 / Defeman). I raczej te nasze lokalne filtry nie kosztują tyle co EcoWater :)

zygii
29-09-2015, 21:58
I raczej te nasze lokalne filtry nie kosztują tyle co EcoWater :)

Witaj qbek17,
No widzisz i z tym raczej nie się do końca zgodzić bo wszystkie wyceny jakie dostawałem były powyżej 6 tysi, a w przypadku ecowater mam wszystko w kompaktowej obudowie i w niższej cenie. Chyba, że jesteście w stanie doradzić podobny zestaw, który byłby konkurencyjny do ecowatera (może być na priva).

Jeśli to nie problem, proszę prześlij mi namiary na te 3 lokalne firmy - oczywiście jeśli je polecasz.
Dzięki za opinie !

qbek17
30-09-2015, 08:06
Witaj qbek17,
No widzisz i z tym raczej nie się do końca zgodzić bo wszystkie wyceny jakie dostawałem były powyżej 6 tysi, a w przypadku ecowater mam wszystko w kompaktowej obudowie i w niższej cenie. Chyba, że jesteście w stanie doradzić podobny zestaw, który byłby konkurencyjny do ecowatera (może być na priva).
Nie wiem jakie dostałeś wyceny, ale 6 tys za odżelaziacz na 3 mg żelaza (nawet z wymianą hydroforu) to sporo.

piterxp
05-10-2015, 11:10
Witam wszystkich forumowiczów.
Proszę o pomoc w doborze systemu urządzeń do uzdatniania wody.
Oczywiście ma być to sprawny system, który uzdatni wodę, będzie względnie trwały i niedrogi w eksploatacji oraz nie zrujnuje kieszeni ;)
Do rzeczy:
Parametry wody:
- pH w 20st.: 7,11 (dop. 6,5-9,5),
- przewodność elektryczna: 736 mikroS/cm (dop.2500),
- jon amonowy: < 0,10 mg/l (dop. 0,50)
- twardość: 433 mg/l (dop. 60-500),
- Żelazo: 455 mikrogramów/litr (dop.200),
- Mangan: 439 mikrogramów/litr (dop.50),
- azotany: < 0,50 mg/l (dop.50)

Zatem zawartość Manganu przekroczona ponad 8 razy, żelaza ponad 2 razy i tego chcę się głównie pozbyć z wody.

Ponadto:
- woda pochodzi ze studni głębinowej, wykorzystywana będzie w budynku mieszkalnym w celach spożywczych i bytowych przez 9 osób,
- instalacja wodna to zwykły zbiornik hydroforowy stalowy ocynk 300 l z poduszką powietrzną,
- pomba głębinowa o wydajności 2,4 m3/h., moc pompy 0,55 kW,
- w hydroforowi jest sporo miejsca na instalację - parę m2 - można szaleć,
- ścieki odprowadzane do kanalizacji sanitarnej - bez ograniczeń ilościowych,
- lokalizacja: dolnośląskie, okolice Wałbrzycha.

Liczę na Was: co zamontować, żeby to miało sens, działało - woda miała dopuszczalne parametry i hulało w miarę bezproblemowo.
pozdro
Piotr

Jastrząb
05-10-2015, 11:47
Witam wszystkich forumowiczów.
Proszę o pomoc w doborze systemu urządzeń do uzdatniania wody.
Oczywiście ma być to sprawny system, który uzdatni wodę, będzie względnie trwały i niedrogi w eksploatacji oraz nie zrujnuje kieszeni ;)
Do rzeczy:
Parametry wody:
- pH w 20st.: 7,11 (dop. 6,5-9,5),
- przewodność elektryczna: 736 mikroS/cm (dop.2500),
- jon amonowy: < 0,10 mg/l (dop. 0,50)
- twardość: 433 mg/l (dop. 60-500),
- Żelazo: 455 mikrogramów/litr (dop.200),
- Mangan: 439 mikrogramów/litr (dop.50),
- azotany: < 0,50 mg/l (dop.50)

Zatem zawartość Manganu przekroczona ponad 8 razy, żelaza ponad 2 razy i tego chcę się głównie pozbyć z wody.

Ponadto:
- woda pochodzi ze studni głębinowej, wykorzystywana będzie w budynku mieszkalnym w celach spożywczych i bytowych przez 9 osób,
- instalacja wodna to zwykły zbiornik hydroforowy stalowy ocynk 300 l z poduszką powietrzną,
- pomba głębinowa o wydajności 2,4 m3/h., moc pompy 0,55 kW,
- w hydroforowi jest sporo miejsca na instalację - parę m2 - można szaleć,
- ścieki odprowadzane do kanalizacji sanitarnej - bez ograniczeń ilościowych,
- lokalizacja: dolnośląskie, okolice Wałbrzycha.

Liczę na Was: co zamontować, żeby to miało sens, działało - woda miała dopuszczalne parametry i hulało w miarę bezproblemowo.
pozdro
Piotr

Jesli chcesz sie pozbyc tylko Fe i Mn a nie ruszac twardosci ( a jest bardzo wysoka) to stawiasz odzelaziacz. Zwykly, nie regenerowany, tylko plukany woda. Takie poziomy Fe i Mn sa dosyc niskie wbrew pozorom. Nie musisz do tego wymieniac hydrofora, bo jest taki jak trzeba,
Jakkolwiek moc pompy masz podejrzanie niska. Wydajnosc 2.4m3/h to pewnie taka wydajnosc maksymalna, gdy pompa pracuje bez obciazenia (lejesz pompa prosto do wiadra bez zbiorika cisnieniowego). Zeby miec pewnosc dobrze by bylo zebys wygrzebał dokladny typ pompy. Wtedy bedzie mozna sprawdzic jej wydajnosc przy pracy z hydroforem.

Druga opcja to filtr multifukncyjny, ktory usunie całą twardosc i Fe i Mn. Ale a 9 osob bedzie musiał byc duuzy. Duza twardosc to i czesta regeneracja, duzo soli pojdzie.
Pompa do tego potrzebna zazwyczaj mniejsza, bo nie wymaga duzych przeplywow wody w czasie regeneracji.

KLARSAN
05-10-2015, 12:35
Witam wszystkich forumowiczów.
Proszę o pomoc w doborze systemu urządzeń do uzdatniania wody.
Oczywiście ma być to sprawny system, który uzdatni wodę, będzie względnie trwały i niedrogi w eksploatacji oraz nie zrujnuje kieszeni ;)
Do rzeczy:
Parametry wody:
- pH w 20st.: 7,11 (dop. 6,5-9,5),
- przewodność elektryczna: 736 mikroS/cm (dop.2500),
- jon amonowy: < 0,10 mg/l (dop. 0,50)
- twardość: 433 mg/l (dop. 60-500),
- Żelazo: 455 mikrogramów/litr (dop.200),
- Mangan: 439 mikrogramów/litr (dop.50),
- azotany: < 0,50 mg/l (dop.50)

Zatem zawartość Manganu przekroczona ponad 8 razy, żelaza ponad 2 razy i tego chcę się głównie pozbyć z wody.

Ponadto:
- woda pochodzi ze studni głębinowej, wykorzystywana będzie w budynku mieszkalnym w celach spożywczych i bytowych przez 9 osób,
- instalacja wodna to zwykły zbiornik hydroforowy stalowy ocynk 300 l z poduszką powietrzną,
- pomba głębinowa o wydajności 2,4 m3/h., moc pompy 0,55 kW,
- w hydroforowi jest sporo miejsca na instalację - parę m2 - można szaleć,
- ścieki odprowadzane do kanalizacji sanitarnej - bez ograniczeń ilościowych,
- lokalizacja: dolnośląskie, okolice Wałbrzycha.

Liczę na Was: co zamontować, żeby to miało sens, działało - woda miała dopuszczalne parametry i hulało w miarę bezproblemowo.
pozdro
Piotr
Jak zbiornik hydroforowy ocynkowany proponuję odżelaziaczo - odmanganiacz 13 54 około 3000 zł i ewentualnie dodatkowo zmiękczacz wody około 2500-3000 zł. Przed zdecydowaniem się na ten wariant dobrze by było sprawdzić jak mangan schodzi na złożu (mieszanka klarsanitu z defemanem).
Jak zbiornik przeponowy i woda nie ma nieprzyjemnego zapachu można zaproponować jonowymiennik na złożu multifunkcyjnym. W takim wypadku szacunkowy koszt wynosić będzie ok. 4000 zł.

piterxp
05-10-2015, 13:31
Podaję typ pompy: ZDS QPGo.P.2-12.30.DRP.
Chciałem wkleić foto tabliczki znamionowej, ale jest jakiś problem z dodaniem zdjęcia.
W każdym razie piszą na niej oprócz mocy, amperażu, obrotów i wsp. cosinus:
- Mot. S1
- 2 - WIRE 1
- min. cooling speed 8 cm/s
- Q 0,6 - 2,4 m3/h
- H 74,9 - 40,8 m
- 2850 min -1

Mam już mętlik w głowie. Z tego co piszecie, to:
- opcja 1: klasyczny odżelaziacz - odmanganiacz - ale mam za słabą pompę, więc pewnie musiałbym ją wymienić (jaka wtedy miałaby być ta pompa - moc, wydajność - studnia głęboka na 25 m, lustro wody na ok. 10m, podajcie jakiś sprawdzony typ - producent/model). Z tego co na szybko przeczytałem, to taką wodę należy dodatkowo napowietrzyć, co drastycznie obniża wydajność pompy (inżektor) lub zastosować jakiś dodatkowy kompresor. Opcja jeden, to niższe koszty eksploatacji systemu.
- opcja dwa: zastosować złoże na bazie soli tabletkowanej - obecna pompa powinna dać radę, ale będę musiał wymienić zbiornik hydroforowy na przeponowy. Słyszałem, że ludzie stosują przy tych złożach i zbiorniku z poduszką powietrzną patent polegający na dobijaniu poduszki zwykłym azotem z butli. O ile ten system wychodzi drożej w przeliczeniu na 1m3 wody?
Napiszcie, jako doświadczeni w temacie, co sami byście wybrali po wzięciu pod uwagę wszystkich za i przeciw.

KLARSAN
05-10-2015, 15:02
Podaję typ pompy: ZDS QPGo.P.2-12.30.DRP.
Chciałem wkleić foto tabliczki znamionowej, ale jest jakiś problem z dodaniem zdjęcia.
W każdym razie piszą na niej oprócz mocy, amperażu, obrotów i wsp. cosinus:
- Mot. S1
- 2 - WIRE 1
- min. cooling speed 8 cm/s
- Q 0,6 - 2,4 m3/h
- H 74,9 - 40,8 m
- 2850 min -1

Mam już mętlik w głowie. Z tego co piszecie, to:
- opcja 1: klasyczny odżelaziacz - odmanganiacz - ale mam za słabą pompę, więc pewnie musiałbym ją wymienić (jaka wtedy miałaby być ta pompa - moc, wydajność - studnia głęboka na 25 m, lustro wody na ok. 10m, podajcie jakiś sprawdzony typ - producent/model). Z tego co na szybko przeczytałem, to taką wodę należy dodatkowo napowietrzyć, co drastycznie obniża wydajność pompy (inżektor) lub zastosować jakiś dodatkowy kompresor. Opcja jeden, to niższe koszty eksploatacji systemu.
- opcja dwa: zastosować złoże na bazie soli tabletkowanej - obecna pompa powinna dać radę, ale będę musiał wymienić zbiornik hydroforowy na przeponowy. Słyszałem, że ludzie stosują przy tych złożach i zbiorniku z poduszką powietrzną patent polegający na dobijaniu poduszki zwykłym azotem z butli. O ile ten system wychodzi drożej w przeliczeniu na 1m3 wody?
Napiszcie, jako doświadczeni w temacie, co sami byście wybrali po wzięciu pod uwagę wszystkich za i przeciw.

Nie ma konieczności zmiany zbiornika hydroforowego przy zastosowaniu jonowymiennika. Pojawia się tu jedynie kwestia mętności wody. Jeżeli nie ma tragedii z ilością pojawiających się osadów to można zastosować jedynie większy filtr mechaniczny, można go również wspomagać filtrem mechanicznym z możliwością samooczyszczenia. Jeżeli jednak osadów jest dużo to nie ma sensu stosować mechanicznego i jonowymiennika. Przy takim stężeniu żelaza jak jest w tej wodzie myślę że mechaniczne bez większych problemów sobie poradzą.

qbek17
05-10-2015, 22:49
Mam już mętlik w głowie. Z tego co piszecie, to:
- opcja 1: klasyczny odżelaziacz - odmanganiacz - ale mam za słabą pompę, więc pewnie musiałbym ją wymienić (jaka wtedy miałaby być ta pompa - moc, wydajność - studnia głęboka na 25 m, lustro wody na ok. 10m, podajcie jakiś sprawdzony typ - producent/model).
Pompa jest faktycznie za słaba nawet na mały odżelaziacz z ciężkim złożem. Najlepiej byłoby pompę wymienić na silniejszą. Nie zmieniając pompy masz dwie możliwości:
1a) zastosować lżejsze złoże (np. Birm) - wtedy mogłoby się udać dopłukać nawet zbiornik 12"
1b) zainwestować w lepszy sterownik odżelaziacza, który pozwoli na podzielenie etapu płukania na kilka części, tak żeby wykorzystać ciśnienie ze zbiornika hydroforowego

Oczywiście możesz połączyć te opcje i zastosować lepszy sterownik z cięższym złożem, ale wtedy może dociągniesz z wydajnością do płukania zbiornika 10" (a ten może być zbyt mały do wymaganej wydajności)


Z tego co na szybko przeczytałem, to taką wodę należy dodatkowo napowietrzyć, co drastycznie obniża wydajność pompy (inżektor) lub zastosować jakiś dodatkowy kompresor. Opcja jeden, to niższe koszty eksploatacji systemu.
Napowietrzanie jest w takim przypadku bardzo zalecane. Sam fakt wstawienia w układ inżektora nie zmniejsza wydajności pompy tylko powoduje większe opory. Pompa w końcu dobije do tego samego ciśnienia ale będzie to trwało dłużej, a sam proces napowietrzania będzie mało efektywny.
Jeśli byś się uparł na pozostawienie tej pompy to raczej trzeba się liczyć z napowietrzaniem przez dodatkowy kompresor.


- opcja dwa: zastosować złoże na bazie soli tabletkowanej - obecna pompa powinna dać radę, ale będę musiał wymienić zbiornik hydroforowy na przeponowy.
Nie musisz.


Słyszałem, że ludzie stosują przy tych złożach i zbiorniku z poduszką powietrzną patent polegający na dobijaniu poduszki zwykłym azotem z butli.
Takie patenty to chyba z oponami... chociaż rzeczywiście w czasie napowietrzania wtłacza się do hydroforu jakieś 70 % azotu :)
A na poważnie to chodzi o utlenienie zawartych w wodzie związków. Azot jest gazem obojętnym i on nic nie utleni (chociaż jak mówi Wikipedia - może reagować z cynkiem tworząc niebezpieczne produkty, więc tym bardziej nie tłoczyłbym go do ocynkowanego hydroforu). Bardziej zależy nam na tlenie.


Napiszcie, jako doświadczeni w temacie, co sami byście wybrali po wzięciu pod uwagę wszystkich za i przeciw.
Moim zdaniem nie ma sensu stawiać samego odżelaziacza. Przy tak niewielkich przekroczeniach żelaza i manganu nie poczujecie różnicy. Za to zmniejszając twardość - zdecydowanie odczujecie różnicę i przynajmniej oszczędzicie sobie na detergentach, proszkach i mydłach :)

pejan
06-10-2015, 11:15
A ja mam pytanie o złoża stosowane w zmiękczaczach.
W tych markowych - droższych nikt nie podaje nazwy zastosowanego złoża. W tych tańszych wszyscy stosują Purolite. byłem już zdecydowany na zakup zmiękczacza dopóki nie zagłębiłem się w temat żywic i okazało się że te "tanie" żywice produkowane są w chinach. Wystarczy wklepać Purolite alibaba i można się załamać. Woda po takim "uzdatnieniu" nie nadaje się do picia!!
Może ktoś polecić sprawdzone - pewne złoże jonowymienne do stacji?

qbek17
06-10-2015, 15:24
Jeśli chodzi o żywice do zmiękczania to z popularniejszych jest Dowex (producent DOW) lub Lewatit (producent Lanxess). Osobiście polecałbym Lewatit bo robi żywice monosferyczne i robi to w Niemczech. Najbardziej dostępnym i popularnym typem jest Lewatit S1567.
Za to najpopularniejszy Dowex to HCR SS i on nie jest monosferyczny. Do tego wymaga trochę więcej płukania na starcie.

pejan
07-10-2015, 22:21
Jeśli chodzi o żywice do zmiękczania to z popularniejszych jest Dowex (producent DOW) lub Lewatit (producent Lanxess). Osobiście polecałbym Lewatit bo robi żywice monosferyczne i robi to w Niemczech. Najbardziej dostępnym i popularnym typem jest Lewatit S1567.
Za to najpopularniejszy Dowex to HCR SS i on nie jest monosferyczny. Do tego wymaga trochę więcej płukania na starcie.

Dzięki za odp. ale dalej nie jestem przekonany. To też ściągają za grosze z chin :
http://www.alibaba.com/product-detail/001x8-Dowex-HCR-S-strong-acid_319311268.html?spm=a2700.7724838.30.127.m2ESK k
http://www.alibaba.com/product-detail/LEWATIT-S1567_169029325.html?spm=a2700.7724838.38.1.rklJLl

to tylko do kotłowni się nadaje.

Jastrząb
08-10-2015, 07:59
Dzięki za odp. ale dalej nie jestem przekonany. To też ściągają za grosze z chin :
http://www.alibaba.com/product-detail/001x8-Dowex-HCR-S-strong-acid_319311268.html?spm=a2700.7724838.30.127.m2ESK k
to tylko do kotłowni się nadaje.
Moze ja niekumaty jestem, ale 001x8 made by Dong Li to nie jest koniecznie Dowex....A to jest napisane na opakowaniu produktu. \
Napisano 001x8 (Dowex HCR-S).co sugeruje ze Dong Li 001x8 to jest "odpowiednik" rzeczonego Dowex'a.

Chinczycy wszystko podrobia. Jakbys dobrze poszukał pewnie bys na alibabie wlasna tesciowa znalazl. Identyczna z oryginalem tylko wredniejsza :P

qbek17
08-10-2015, 10:10
Dzięki za odp. ale dalej nie jestem przekonany. To też ściągają za grosze z chin
to tylko do kotłowni się nadaje.
To że coś oferują na alibabie nie znaczy że jest z Chin :)
Akurat co do Lewatita to jestem pewien że robią go w Niemczech - byłem i widziałem na własne oczy.
A ze względu na technologię produkcji nie chcą przenosić jej do Azji bo się boją właśnie podróbek.
Owszem, część jonitów robi się w Chinach czy Indiach ze względu na przepisy środowiskowe, ale głównie są to te bardzo niebezpieczne w produkcji (nie te zwykłe, zmiękczające)

andzuk
08-10-2015, 11:38
Ile wodu zużywa w ciągu miesiąca przeciętny zmiękczacz wody zakładając twardość np. 450 i zużycie miesięczne rzędu 10m3?

Pytam, bo będę miał w domu szmabo i jestem ciekawy jak bardzo mi je uzupełni taki zmiękczacz.

qbek17
08-10-2015, 12:37
Standardowy zmiękczacz (zakładam 25 litrów złoża) zużywa ok 150 litrów wody na regenerację. Jak zainwestujesz w głowicę z regeneracją przeciwprądową to ta ilość się zmniejsza do 100-110. Niektórzy sprzedawcy piszą o 75 litrach na regenerację, ale takie ustawienia mają sens jedynie przy bardzo czystej wodzie zasilającej (bo praktycznie nie robi się wtedy płukania złoża.

Przy takiej twardości i zużyciu wody wychodzą 3-4 regeneracje w miesiącu, więc zależnie od opcji zmiękczacza można liczyć 300-600 litrów ścieków miesięcznie.

pejan
08-10-2015, 21:35
Moze ja niekumaty jestem, ale 001x8 made by Dong Li to nie jest koniecznie Dowex....A to jest napisane na opakowaniu produktu. \
Napisano 001x8 (Dowex HCR-S).co sugeruje ze Dong Li 001x8 to jest "odpowiednik" rzeczonego Dowex'a.

Chinczycy wszystko podrobia. Jakbys dobrze poszukał pewnie bys na alibabie wlasna tesciowa znalazl. Identyczna z oryginalem tylko wredniejsza :P

Zasada sprzedaży na alibaba jest taka, że nie oferują wprost podrobionych produktów. wystarczy wysłać emalia i dogadać szczegóły. To nie przypadek że piszą o odpowiedniku a jeżeli uważasz inaczej to OK. Problem jest w tym że chcąc kupić urządzenie nigdy nie można mieć pewności co jest w środku bo sprzedawca może tam wsypać cokolwiek.

piotres87
11-10-2015, 15:55
Witajcie.

Mieszkam na wsi i mam gospodarstwo sadownicze. wode pobieram z wiejskiego wodciagu, ma ona parametry twardosci:

GH -17
KH - 16

Ponieważ dbam o czystosc maszyn i czesto je myje to chciałbym "zdemineralizowac" wode (pewnie to zle okreslenie) - ale chodzi mi tylko o to by na sprzetach/samochodach po myciu myjka karcher hds 895 (wyd. teor. 895l/h) nie było białych kropek - bo teraz każda rzecz po myciu musze wycierac mikrofibra co zajmuje drugie tyle czasu co mycie :sick:.

Zakładam że myje 1 rzecz na dzień i zużywam na to 400-600l/ doba.

Prosze was o pomoc jaki sprzet kupic - myslałem poczatkowo o osmozie ale czy jest konieczna tylko w tym celu (nie ma co ukrywac - tania nie jest, myslalem o RO-500 za ok 4000zl + zbiornik + pompa i robi sie pewnie 5k albo wiecej) ? moze zmiękczacz o którym była mowa także w tym temacie.

Wiadomo - chciałbym wydać jak najmniej, ale efekt ma być osiagnięty - czyli brak kropek nawet na szybach bez wycierania.

pozdrawiam
Piotrek

qbek17
11-10-2015, 19:53
Witajcie.

Mieszkam na wsi i mam gospodarstwo sadownicze. wode pobieram z wiejskiego wodciagu, ma ona parametry twardosci:

GH -17
KH - 16

Ponieważ dbam o czystosc maszyn i czesto je myje to chciałbym "zdemineralizowac" wode (pewnie to zle okreslenie) - ale chodzi mi tylko o to by na sprzetach/samochodach po myciu myjka karcher hds 895 (wyd. teor. 895l/h) nie było białych kropek - bo teraz każda rzecz po myciu musze wycierac mikrofibra co zajmuje drugie tyle czasu co mycie :sick:.

Zakładam że myje 1 rzecz na dzień i zużywam na to 400-600l/ doba.

Prosze was o pomoc jaki sprzet kupic - myslałem poczatkowo o osmozie ale czy jest konieczna tylko w tym celu (nie ma co ukrywac - tania nie jest, myslalem o RO-500 za ok 4000zl + zbiornik + pompa i robi sie pewnie 5k albo wiecej) ? moze zmiękczacz o którym była mowa także w tym temacie.

Wiadomo - chciałbym wydać jak najmniej, ale efekt ma być osiagnięty - czyli brak kropek nawet na szybach bez wycierania.

pozdrawiam
Piotrek
Jeśli jesteś zdecydowany na demineralizację (czyli kompletne pozbawienie wody minerałów) to uzyskasz efekt o jaki Ci chodzi. Jednak koszty też pewnie będą takie jak zakładasz :) Jeśli planujesz zbiornik i pompę to możesz sobie spokojnie zmniejszyć rozmiar samego urządzenia RO. Jeśli mycie robisz raz dziennie to wystarczy, że przez następne 20 godzin zbiornik się napełni...

Sam zmiękczacz będzie tańszy (całkiem dobry kupisz za jakieś 2000-2500 PLN) a efekt będzie widoczny, ale nie idealny. Zmiękczacz usunie sole wapnia i magnezu, ale nie usunie "wszystkiego innego". I ta cała reszta minerałów rozpuszczonych w wodzie, po odparowaniu wody, może tworzyć osady. Jednak ich ilość jest znacznie mniejsza niż pierwotnie. Pytanie czy takie rozwiązanie Cię zadowala?

DjDario
11-10-2015, 20:00
Witam serdecznie całe grono. Jestem tu stałym bywalcem, ale zanim zadam pytanie przypomnę w telegraficznym skrócie co jest u mnie:
Woda z studni głębinowej fi110, głębokość ok. 20m. PH wody: 6,8 ; Fe 5,5 mg/l; Mn 0,45 mg/l ; reszta w normie.

Wyposażenie jakie posiadam: Hydrofor bezprzeponowy 300l, Odżeleziacz 12x52 zasypany złożem Pyrolox ok.43,5 litra + 15 kg podsypki żwirowej, Głowica Clack CI 1.25",
Pompa IBO SCM 3/18 1500W/230V (Wydajność Qmax-117 L/min, Ciśnienie Pmax-7,5bar. Napowietrzanie wody w hydroforze przy pomocy kompresorka. Załączanie pompy przy 2,7 bar - wyłączanie przy 4,6 bar.

Proces filtracji wody przy powyższym wyposażeniu działa u mnie poprawnie. Żelazo jest zbijane do zera lub zdecydowanie poniżej 0,1 (wg testu który posiadam). Problem mam tylko taki, że co 5 dni gdy odbywa się płukanie wsteczne, to muszę iść do piwnicy i przez 3 minuty odpuszczam wodę do ogródka, bo tuż po regeneracji leci po prostu brudna żółta woda. Potem czyszczę też filtr mechaniczny cintropur 25 mikronów który jest zabrudzony (filtr ten znajduje się za odżelaziaczem). Taka zabawa zajmuje zawsze z kilkanaście minut i jeśli to możliwe chciałbym to jakoś poprawić, ulepszyć.

Czytałem u kogoś o identycznym problemie, jednak w tamtym przypadku wystarczyło podnieść ciśnienie na hydroforze i problem ustąpił. Ja raczej z tym nie mam problemu bo tak jak wspomniałem hydrofor włącza się przy ciśnieniu 2,7 a wyłącza przy 4,6 bara. Próbowałem bawić się też ustawieniami czasu trwania cykli backwash i rinse. Pierwotnie miałem ustawione backwash 5, rinse 6, i ponownie backwash 5, rinse 8. Potem zmieniłem na backwash 7, rinse 4 i ponowny cykl backwash 7, rinse 4. I takie płukanie odbywało się co 4 dni. Teraz usunąłem drugi cykl i zostawiłem pojedynczo backwash 10, rinse 4 i płukanie dałem co 5 dni. Jednak w każdej opcji nie zauważyłem polepszenia się sytuacji. Zawsze po płukaniu pierwsze 3 minuty leci wpierw brudna żółto-brązowa woda. Zauważyłem też, że im dłużej odżelaziacz po płukaniu działa, tym woda jest coraz bardziej krystaliczna. Dziś akurat mija 5 dzień od ostatniego płukania filtra , woda z kranu płynie czyściutka. Zbadałem ją testerem i żelaza brak.Czyli jak rozumiem, filtr po tych 5 dniach nie zdążył "zabić się" żelazem. Czy to oznaczałoby że mogę taki cykl płukania wykonywać nieco rzadziej np. co 6-7 dni?
A jeśli nie to proszę chociaż o wskazówki, gdzie szukać mam problemu że po płukaniu leci brudna woda. Jeszcze dodam, że hydrofor regularnie czyszczę tzn. odpuszczam osad z dołu hydroforu na ogródek tak raz na miesiąc więc nie ma mowy o zabrudzonym hydroforze. Ba! Nawet niedawno zrobiłem taki test, że przepłukałem go tak aż w hydroforze była tylko czysta świeża woda i wtedy ręcznie wymusiłem regenerację odżelaziacza. Niestety nawet i po tym zabiegu pierwsze 3 minuty po płukaniu leciała ciemno żółta woda. Czy jest jeszcze coś co mogę wypróbować?? Dzięki za sugestie i pomoc!! Pozdrawiam ;)

piotres87
11-10-2015, 20:05
Jeśli jesteś zdecydowany na demineralizację (czyli kompletne pozbawienie wody minerałów) to uzyskasz efekt o jaki Ci chodzi. Jednak koszty też pewnie będą takie jak zakładasz :) Jeśli planujesz zbiornik i pompę to możesz sobie spokojnie zmniejszyć rozmiar samego urządzenia RO. Jeśli mycie robisz raz dziennie to wystarczy, że przez następne 20 godzin zbiornik się napełni...

Sam zmiękczacz będzie tańszy (całkiem dobry kupisz za jakieś 2000-2500 PLN) a efekt będzie widoczny, ale nie idealny. Zmiękczacz usunie sole wapnia i magnezu, ale nie usunie "wszystkiego innego". I ta cała reszta minerałów rozpuszczonych w wodzie, po odparowaniu wody, może tworzyć osady. Jednak ich ilość jest znacznie mniejsza niż pierwotnie. Pytanie czy takie rozwiązanie Cię zadowala?

To chyba jednak wole juz szarpnac się na osmoze - choc ten wydatek bedzie bolesny. :rolleyes: qbek czy Ty montujesz takie systemy na zamówienie ? jesli nie to czy mógłbyś polecić jakieś firmy gdzie kupie cały system osmozy po umiarkowanej cenie ?

wlaśnie jednego nie rozumiem - w Polsce osmoza ro-500 kosztuje powiedzmy od 3000zł, a tutaj prosze : http://www.ebay.de/itm/RO-500-UMKEHROSMOSEANLAGE-UMKEHROSMOSE-OSMOSEANLAGE-DESTILLIERTES-WASSER-U05-/361405801672?hash=item542576e4c8 . 76 eur. Nie znam niemieckiego ale w opisie jest jeszcze mowa o pompce za 90 eur, jakis zlaczkach za 11 i kontrolerze za 27 eur. daje to razem ok. 205eur. Czego by jeszcze brakowało by to działało tak jak to co w PL kosztuje 3000zł ?

qbek17
11-10-2015, 20:20
To chyba jednak wole juz szarpnac się na osmoze - choc ten wydatek bedzie bolesny. :rolleyes: qbek czy Ty montujesz takie systemy na zamówienie ? jesli nie to czy mógłbyś polecić jakieś firmy gdzie kupie cały system osmozy po umiarkowanej cenie ?
Nie montuję :) mogę kogoś polecić - na priv Ci wyślę jakieś namiary.


wlaśnie jednego nie rozumiem - w Polsce osmoza ro-500 kosztuje powiedzmy od 3000zł, a tutaj prosze : http://www.ebay.de/itm/RO-500-UMKEHROSMOSEANLAGE-UMKEHROSMOSE-OSMOSEANLAGE-DESTILLIERTES-WASSER-U05-/361405801672?hash=item542576e4c8 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ebay.de%2Fitm% 2FRO-500-UMKEHROSMOSEANLAGE-UMKEHROSMOSE-OSMOSEANLAGE-DESTILLIERTES-WASSER-U05-%2F361405801672%3Fhash%3Ditem542576e4c8) . 76 eur. Nie znam niemieckiego ale w opisie jest jeszcze mowa o pompce za 90 eur, jakis zlaczkach za 11 i kontrolerze za 27 eur. daje to razem ok. 205eur. Czego by jeszcze brakowało by to działało tak jak to co w PL kosztuje 3000zł ?
A co rozumiesz pod pojęciem RO-500? To co jest na ebayu to najmniejszy zestawik o wydajności do małego akwarium. W PL też takie coś kupisz za grosze (przykład pierwszy z brzegu: http://allegro.pl/filtry-zewnetrzne-90100?id=90100&order=p&string=ro+3&search_scope=category-90098&bmatch=s0-hou-1-4-0907)
Tobie jest potrzebne coś bardziej "przemysłowego" - o wydajności przynajmniej 30 litrów na godzinę, najlepiej z własną pompką i jakimiś filtrami wstępnymi. Nie musi to kosztować 3000, ale pewnie mniej niż 1000 też nie będzie kosztowało.

qbek17
11-10-2015, 20:26
Zbadałem ją testerem i żelaza brak.Czyli jak rozumiem, filtr po tych 5 dniach nie zdążył "zabić się" żelazem. Czy to oznaczałoby że mogę taki cykl płukania wykonywać nieco rzadziej np. co 6-7 dni?
Moim zdaniem - tak. Jeśli filtr pracuje prawidłowo (odpłukuje się skutecznie, woda nie zawiera żelaza) to nie widzę powodu żeby nie wydłużyć cyklu.
Pyrolox nie jest złożem, które się wyczerpie jak się przebije żelazo... ale wydłużając cykl pracy rób to powoli (np. jeden dzień dłuższy cykl i kilka tygodni takiej pracy zanim znów wydłużysz).

piotres87
11-10-2015, 23:57
Nie montuję :) mogę kogoś polecić - na priv Ci wyślę jakieś namiary.


A co rozumiesz pod pojęciem RO-500? To co jest na ebayu to najmniejszy zestawik o wydajności do małego akwarium. W PL też takie coś kupisz za grosze (przykład pierwszy z brzegu: http://allegro.pl/filtry-zewnetrzne-90100?id=90100&order=p&string=ro+3&search_scope=category-90098&bmatch=s0-hou-1-4-0907)
Tobie jest potrzebne coś bardziej "przemysłowego" - o wydajności przynajmniej 30 litrów na godzinę, najlepiej z własną pompką i jakimiś filtrami wstępnymi. Nie musi to kosztować 3000, ale pewnie mniej niż 1000 też nie będzie kosztowało.

a nie jest tak że RO-500 oznacza ze na dobę można uzyskać 500l przefiltrowanej wody (wiec ok. 20l/h) ? Ta z ebaya to RO-500 - przynajmniej tak jest w tytule.

qbek17
12-10-2015, 09:14
a nie jest tak że RO-500 oznacza ze na dobę można uzyskać 500l przefiltrowanej wody (wiec ok. 20l/h) ? Ta z ebaya to RO-500 - przynajmniej tak jest w tytule.
Wydajność membran oznacza się zazwyczaj w GPD (gallon per day = 3,8*liters per day). Standardowa membranka ma wydajność 75 gpd, ale są i 100 gpd, a pewnie i 125 gpd. Ale to wydajność "teoretyczna" gdy membrana jest nowa, ma mały odzysk, i odpowiednie ciśnienie.
W Polsce raczej przyjęło się to oznaczenie i RO-500 ja bym rozumiał jako 500 gpd (a nie LPD). Tu masz coś takiego: http://www.filtrysklep.nazwa.pl/index.php?products=product&prod_id=127
Tak jak pisałem - do Twoich wymagań nie trzeba aż tyle (500 gpd), ale raczej szukałbym czegoś na kształt takiego zestawu jak z linka.

zieli
12-10-2015, 21:23
Jestem na ostatniej prostej co do wyboru zmiękczacza, ale potrzebuje pomocy, mam kilka propozycji i nie wiem co wybrać
DENVER PLUS 30
Slimline eco+ 24 / Erie
MAXIMA ECO 26 + BY-PASS
Proszę o pomoc na co się zdecydować, będę wdzięczny za pomoc :)

pszczur
13-10-2015, 09:50
Właśnie wczoraj uruchomiłem moją stację uzdatniania, a właściwie urządzenie na złożu multifunkcyjnym.

Panowie qbek17 i Jastrząb - wielkie dzięki za pomoc!!!

Wybór padł na 60l złoża Aquamulti w butli 13x54 z głowicą Logix 762C. Wszystko zasypane, podłączone, uruchomiane... Jak na razie woda robi pozytywne wrażenie (czuć "na rękach", że faktycznie jest super miękka, a i moja żona mówi, że skóra jakaś taka delikatna po kąpieli :)) - nie czuć zapachu, jak postoi to nie żółknie, itp.

I tu pojawia się pytanie - sprzedawca policzył mi, że uwzględniając wszystkie parametry z badań (twardość całkowita) i objętość złoża, regeneracja będzie się odbywała ca jakieś 3,6 m3 wody. Ale moją głowica pokazuje mi (po "startowej" regeneracji), że następny cykl będzie za 5,4 m3. Czy może jesteście w stanie powiedzieć mi skąd taka różnica? Głowicę ustawiałem przy konsultacji z serwisantem więc raczej sam tego nie wymyśliłem i zakładam, że ustawienia są ok.

Druga kwestia jest taka, że chciałbym co jakiś czas sprawdzić jakość mojej przefiltrowanej wody. Wiem, że takie domowe testy nie są pewnie super dokładne i najlepiej było by badać wodę w laboratorium, ale chciałbym w celach poglądowych co jakiś czas skontrolować co w rurach płynie.
Znacie może jakieś w miarę dobre testery do wody do zastosowania w domowych warunkach (no i najlepiej za rozsądne pieniądze)? W sieci jest tego sporo, ale wolałbym nie kupować na czuja.

qbek17
13-10-2015, 11:27
I tu pojawia się pytanie - sprzedawca policzył mi, że uwzględniając wszystkie parametry z badań (twardość całkowita) i objętość złoża, regeneracja będzie się odbywała ca jakieś 3,6 m3 wody. Ale moją głowica pokazuje mi (po "startowej" regeneracji), że następny cykl będzie za 5,4 m3. Czy może jesteście w stanie powiedzieć mi skąd taka różnica? Głowicę ustawiałem przy konsultacji z serwisantem więc raczej sam tego nie wymyśliłem i zakładam, że ustawienia są ok.
Z samej twardości by mi wychodziła regeneracja co jakieś 9 m3. Uwzględniając żelazo i inne sprawy te 5 m3 wydaje się rozsądne. Nie wiem jak to liczył sprzedawca...


Druga kwestia jest taka, że chciałbym co jakiś czas sprawdzić jakość mojej przefiltrowanej wody. Wiem, że takie domowe testy nie są pewnie super dokładne i najlepiej było by badać wodę w laboratorium, ale chciałbym w celach poglądowych co jakiś czas skontrolować co w rurach płynie.
Znacie może jakieś w miarę dobre testery do wody do zastosowania w domowych warunkach (no i najlepiej za rozsądne pieniądze)? W sieci jest tego sporo, ale wolałbym nie kupować na czuja.
W zasadzie nie ma różnicy... sprawdź tylko zakresy dla testera żelaza. Część ma np. tylko do 1,5 mg/l, a u Ciebie w wodzie surowej jest >3 mg/l.

clipo
13-10-2015, 18:02
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w doborze systemu urządzenia do uzdatniania wody.

Parametry wody:
- pH : 7,4
- jon amonowy: < 0,13 mg/l
- twardość: 292 mg/l
- Żelazo: 2500 mikrogramów/litr
- Mangan: 384 mikrogramów/litr
- Przewodność - 613 uS/cm

Moja instalacja dotychczasowa przedstawia się następująco:

1. woda jest ze studni głębinowej, wykorzystywana jest w domu jednorodzinnym, 3 osoby
2. pomba głębinowa (nie pamiętam danych, ale dość mocno wydajna)
3. zbiornik hydroforowy stalowy ocynk 300 l z poduszką powietrzną,
4. Za hydroforem 2 filtry mechaniczne 10'
5. za filtrami, filtr na złożu crystal right, uzdatnianie solanką, z głowicą Fleck 7700. Wymiary butli: 10x44" Regeneracja co 6 dni.
6. ścieki odprowadzane do kanalizacji sanitarnej

Chciałbym zastosować za hydroforem dodatkowy odżelaziacz, jednocześnie z oczyszczeniem wody z wytrąconego żelaza ( nie nadążam z wymianą filtrów mechanicznych, tak szybko się brudzą). I tu gorąca prośba do doświadczonych forumowiczów w pomocy w doborze odpowiedniego filtra. Dodam jeszcze, że woda zaraz za tym filtrem będzie szła na nawadnianie ogrodu. W obecnej chwili na kostce pozostają niestety żółte plamy. Zmiękczacz jest tylko na dom. Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Jarek

Jastrząb
13-10-2015, 18:18
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w doborze systemu urządzenia do uzdatniania wody.

Parametry wody:
- pH : 7,4
- jon amonowy: < 0,13 mg/l
- twardość: 292 mg/l
- Żelazo: 2500 mikrogramów/litr
- Mangan: 384 mikrogramów/litr
- Przewodność - 613 uS/cm

Jarek
Mocna pompa to pojecie wzgledne. Raczej przydałby sie jakis symbol :-( Odzelaziacze sie plucze i potrafia miec spore wymagania.
Na dom wystarczy Ci odzelaziacz 10". Glowica Fleck, Clack, Logix.

Ale z ogrodem to ciezsza sprawa. Taki 10" odzelaziacz wyprodukuje Ci max takie ~1000L wody na godzine. Przy dobrym zlozu.
Systemy nawodnienia potrafia zuzyc wielokrotnie wiecej. Wtedy calego zelaza nie odfiltrujesz. Ba, przy bardzo duzym przeplywie juz wyfiltrowane i zebrane na zlozu zanieczyszczenia (takie jak w filtrach narurowych) mogą się "zerwac" i poleciec. Wtedy kostke bedziesz miał jeszcze brudniejsza.

Reasumujac. Powinienes wiedziec co to za pompa dokladnie i ile wody zuzywa system nawadniania.

clipo
13-10-2015, 18:31
Mocna pompa to pojecie wzgledne. Raczej przydałby sie jakis symbol :-( Odzelaziacze sie plucze i potrafia miec spore wymagania.
Na dom wystarczy Ci odzelaziacz 10". Glowica Fleck, Clack, Logix.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Odżelaziacz na jakim złożu zastosować najlepiej? Żeby spełniał zarówno rolę filtra mechanicznego. Może kupić o większej wydajności? Postaram się sprawdzić wydajność pompy.

Jastrząb
14-10-2015, 08:50
Dziękuję za szybką odpowiedź. Odżelaziacz na jakim złożu zastosować najlepiej? Żeby spełniał zarówno rolę filtra mechanicznego. Może kupić o większej wydajności? Postaram się sprawdzić wydajność pompy.
Kazde zloze zadziala jak filtr mechaniczny. Mozna kupic o wiekszej wydajnosci. Mozna kupic oi jeszzcze wiekszej wydajnosci. Ale wtedy wraca problem plukania i wydajnosci pompy.
Co do wydajnosci pompy. We folderze i na opadkowaniu producenci zawsze napisza maksymalna wydajnosc pompy, czyli w czasie pracy bez obciazenia. To sie ma nijak do faktycznej wydajnosci w czasie pompowania hydroforu. W miare mozliwosci szukaj numeru modelu pompy, bo wtedy z wykresów wydajnosci mozna oszacowac faktyczna wydajnosc w czasie pracy.

qbek17
14-10-2015, 10:59
Parametry wody:
- pH : 7,4
- jon amonowy: < 0,13 mg/l
- twardość: 292 mg/l
- Żelazo: 2500 mikrogramów/litr
- Mangan: 384 mikrogramów/litr
- Przewodność - 613 uS/cm

5. za filtrami, filtr na złożu crystal right, uzdatnianie solanką, z głowicą Fleck 7700. Wymiary butli: 10x44" Regeneracja co 6 dni.
Jak na taki niewielki zestaw ze złożem CR to dość rzadko robisz regenerację. Albo zużywasz tak mało wody, albo powinna być częściej. (z samej twardości wychodzi regeneracja co 2,5 m3, a uwzględniając żelazo - jeszcze częściej).


Chciałbym zastosować za hydroforem dodatkowy odżelaziacz, jednocześnie z oczyszczeniem wody z wytrąconego żelaza ( nie nadążam z wymianą filtrów mechanicznych, tak szybko się brudzą). I tu gorąca prośba do doświadczonych forumowiczów w pomocy w doborze odpowiedniego filtra. Dodam jeszcze, że woda zaraz za tym filtrem będzie szła na nawadnianie ogrodu. W obecnej chwili na kostce pozostają niestety żółte plamy. Zmiękczacz jest tylko na dom. Dziękuję za pomoc.
Zacznij od tego co pisał Jastrząb - model pompy i określ wydajność (zapotrzebowanie na wodę w ogrodzie).

KLARSAN
14-10-2015, 12:32
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w doborze systemu urządzenia do uzdatniania wody.

Parametry wody:
- pH : 7,4
- jon amonowy: < 0,13 mg/l
- twardość: 292 mg/l
- Żelazo: 2500 mikrogramów/litr
- Mangan: 384 mikrogramów/litr
- Przewodność - 613 uS/cm

Moja instalacja dotychczasowa przedstawia się następująco:

1. woda jest ze studni głębinowej, wykorzystywana jest w domu jednorodzinnym, 3 osoby
2. pomba głębinowa (nie pamiętam danych, ale dość mocno wydajna)
3. zbiornik hydroforowy stalowy ocynk 300 l z poduszką powietrzną,
4. Za hydroforem 2 filtry mechaniczne 10'
5. za filtrami, filtr na złożu crystal right, uzdatnianie solanką, z głowicą Fleck 7700. Wymiary butli: 10x44" Regeneracja co 6 dni.
6. ścieki odprowadzane do kanalizacji sanitarnej

Chciałbym zastosować za hydroforem dodatkowy odżelaziacz, jednocześnie z oczyszczeniem wody z wytrąconego żelaza ( nie nadążam z wymianą filtrów mechanicznych, tak szybko się brudzą). I tu gorąca prośba do doświadczonych forumowiczów w pomocy w doborze odpowiedniego filtra. Dodam jeszcze, że woda zaraz za tym filtrem będzie szła na nawadnianie ogrodu. W obecnej chwili na kostce pozostają niestety żółte plamy. Zmiękczacz jest tylko na dom. Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Jarek
Jeżeli posiadasz już butle ze złożem Crystal Right to myślę, że wystarczy zredukować żelazo i mangan. Na ogród nie musi być tak dokładnie oczyszczona woda jak na dom, chyba że bardzo Ci na tym zależy. Najtańszym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie zwężki napowietrzającej i butli ze złożem filtrującym. Osobiście zaproponował bym sam Klarsanit, ale inne złoża w takim układzie powinny sobie również poradzić. Wielkość urządzenia należy dobrać pod zużycie wody na ogród. Model pompy oraz jej wydajność również odegra istotną rolę w procesie uzdatnienia tej wody.

clipo
14-10-2015, 15:20
Jeżeli posiadasz już butle ze złożem Crystal Right to myślę, że wystarczy zredukować żelazo i mangan. Na ogród nie musi być tak dokładnie oczyszczona woda jak na dom, chyba że bardzo Ci na tym zależy. Najtańszym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie zwężki napowietrzającej i butli ze złożem filtrującym. Osobiście zaproponował bym sam Klarsanit, ale inne złoża w takim układzie powinny sobie również poradzić. Wielkość urządzenia należy dobrać pod zużycie wody na ogród. Model pompy oraz jej wydajność również odegra istotną rolę w procesie uzdatnienia tej wody.

A więc wyciągnąłem pompę ze studni. Mam Flotec sub 8s (wydajność bez oporów 6000 l/h). Na ogród nie zależy mi na super odżelazionej wodzie. Chciałbym tylko, żeby nie była aż tak żółta. Zwężkę napowietrzającą mam zamontowaną przed hydroforem. Dziękuję za okazałą pomoc.

Jastrząb
14-10-2015, 15:37
A więc wyciągnąłem pompę ze studni. Mam Flotec sub 8s (wydajność bez oporów 6000 l/h). Na ogród nie zależy mi na super odżelazionej wodzie. Chciałbym tylko, żeby nie była aż tak żółta. Zwężkę napowietrzającą mam zamontowaną przed hydroforem. Dziękuję za okazałą pomoc.

A z oporami to z tych 6000L zostanie max połowa.
10" filtr z pyroloxem.
13" filtr z Birmem.

Woda jest własnie zółta bo zawiera żelazo.
"Nie-super" odzelaziona bedzie zawierała mniej żelaza i bedzie ciut mniej zólta, żólty kolor kostka bedzie miała ciut pózniej. Nie jestem pewien czy warte wydawania pieniedzy.
Ale, Twoje pieniadze.

Oba powyzsze filtry moga przefiltrowac troche ponad 1m3/h przy lekkim naciaganiu tego co producent mówi o złozu. Jak bardzo nie umiem Ci powiedziec.
Jesli nawodnienie pociagnie duuuzo wiecej wody niż złoże da rade, to jak pisałem może Ci sie zgromadzone na filtrze przez kilka dni żelazo gwałtownie przedostać do nawodnienia, i wtedy bedzie jeszcze gorzej niż byś chciał.

Bez chocby szacunkowego okreslenia ile wody zuzywaja poszcegolne sekcje nawodnienia, ciezko zgadywac. Pompa Ci daje jakies 3m3/h. Jesli zrobiono Ci nawodnienie z wydatkiem 2m3/h to już to bedzie ryzykowne.

Jesli nie wiesz mozesz policzyc zraszacze, sprawdzic ich typ i podusomowac wydatek wody.

clipo
14-10-2015, 17:09
Jesli nie wiesz mozesz policzyc zraszacze, sprawdzic ich typ i podusomowac wydatek wody.

Podsumowałem wszystkie zraszacze. Cykl podlewania trwa 2,5 godziny. Przez ten czas zużywa się 4000 litrów wody.
Poczytałem jeszcze o odżelaziaczu Klarsanit 16x65 o wydajności 2m3/h i złożu Birm. Dosyć wygodne złoża bo wystarczy tylko płukanie. Tylko czy moja pompa da radę?

Jastrząb
14-10-2015, 17:42
Podsumowałem wszystkie zraszacze. Cykl podlewania trwa 2,5 godziny. Przez ten czas zużywa się 4000 litrów wody.
Poczytałem jeszcze o odżelaziaczu Klarsanit 16x65 o wydajności 2m3/h i złożu Birm. Dosyć wygodne złoża bo wystarczy tylko płukanie. Tylko czy moja pompa da radę?

Wiesz sa zrasazcze i zraszacze. Masz pewnie sekcje gdzie leci duzo wody, masz sekcje mniejsz,e jakies kropelkowe moze. To ze calosc bierze 4m3 przez 2.5h nie mowi nic o maksymalnym chwilowym zuzyciu a o to sie rozchodzi.

16" calowy Birm to wedlug karty katalogowej 3.3-3,8m3 /h do plukania. Troche duzo.
Powinien przefiltrowac z 1/.5m3/h przy lekkim naciaganiu 2m3.

Ile potrzebuje klarsanit do plukania tego nie wiem i ciężko to znalezc.

clipo
14-10-2015, 18:24
Wiesz sa zrasazcze i zraszacze. Masz pewnie sekcje gdzie leci duzo wody, masz sekcje mniejsz,e jakies kropelkowe moze. To ze calosc bierze 4m3 przez 2.5h nie mowi nic o maksymalnym chwilowym zuzyciu a o to sie rozchodzi.

16" calowy Birm to wedlug karty katalogowej 3.3-3,8m3 /h do plukania. Troche duzo.
Powinien przefiltrowac z 1/.5m3/h przy lekkim naciaganiu 2m3.

Ile potrzebuje klarsanit do plukania tego nie wiem i ciężko to znalezc.

Maksymalne chwilowe zużycie wody podczas podlewania to sekcja trzech dysz o wydajności jednej 13 l/min. I to działa przez 20 min. Zastanawiam się czy nie odpuścić podlewanie i kupić tylko filtr na Birmie do domu przd CR-em.

zieli
14-10-2015, 18:27
Jestem na ostatniej prostej co do wyboru zmiękczacza, ale potrzebuje pomocy, mam kilka propozycji i nie wiem co wybrać
DENVER PLUS 30
Slimline eco+ 24 / Erie
MAXIMA ECO 26 + BY-PASS
Proszę o pomoc na co się zdecydować, będę wdzięczny za pomoc :)

Wiem że temat zmiękczaczy przewija się cały czas ale może ktoś coś na temat powyższego posta, bo nie chciałbym wydawać bezsensu kasy.Dodam że mam przydomową oczyszczalnie.

Jastrząb
14-10-2015, 19:00
Maksymalne chwilowe zużycie wody podczas podlewania to sekcja trzech dysz o wydajności jednej 13 l/min. I to działa przez 20 min. Zastanawiam się czy nie odpuścić podlewanie i kupić tylko filtr na Birmie do domu przd CR-em.

Czy odpuscic czy nie to juz sam sobie musisz odpowiedziec. Podlewanie uzdatniona woda to pewien luksus jest.
39Litrow na minute to sporo ponad 2m3/h. Balbym sie ze 16" filtr nie podoła.

Dysze mozna zazwyczaj wymienic na mniejsze a wydluzyc czas podlewania.

Mozesz rozbic sekcje z tymi dyszami po 13L na 3. Rozkopujesz maly kawalek terenu koło samego spryskiwacza. Wstawiasz w jakiejs skrzynce elektrozawór dedykowany dla jednego spryskiwacza tylko. Kabel zakopac to pikus, nie trzeba mocno niszczyc trawnika - wystarczy go naciąc. Jesli masz sterownik z wolnymi wejscami to dasz rade.
Elektrozawór kosztuje grosze w porownaniu do worka złoza.

clipo
14-10-2015, 19:11
Czy odpuscic czy nie to juz sam sobie musisz odpowiedziec. Podlewanie uzdatniona woda to pewien luksus jest.
39Litrow na minute to sporo ponad 2m3/h. Balbym sie ze 16" filtr nie podoła.

Dysze mozna zazwyczaj wymienic na mniejsze a wydluzyc czas podlewania.

Mozesz rozbic sekcje z tymi dyszami po 13L na 3. Rozkopujesz maly kawalek terenu koło samego spryskiwacza. Wstawiasz w jakiejs skrzynce elektrozawór dedykowany dla jednego spryskiwacza tylko. Kabel zakopac to pikus, nie trzeba mocno niszczyc trawnika - wystarczy go naciąc. Jesli masz sterownik z wolnymi wejscami to dasz rade.
Elektrozawór kosztuje grosze w porownaniu do worka złoza.

Sumując cały temat mojej stacji do uzdatniania wody zdecyduję się chyba na złoże birm 1354" i zastosuje go tylko do celów domowych przed filtrem na CR. Na ogród zastosuję tylko filtry mechaniczne żeby dysze się nie zapychały. Teraz mam jeszcze tylko pytanie odnoście głowicy sterującej. Chciałbym zastosować objętościową. Jaką polecacie?

Jastrząb
14-10-2015, 19:20
Sumując cały temat mojej stacji do uzdatniania wody zdecyduję się chyba na złoże birm 1354" i zastosuje go tylko do celów domowych przed filtrem na CR. Na ogród zastosuję tylko filtry mechaniczne żeby dysze się nie zapychały. Teraz mam jeszcze tylko pytanie odnoście głowicy sterującej. Chciałbym zastosować objętościową. Jaką polecacie?
Objetosciowa do odzelaziacza? A po co?
Objetosciowe to do filtrów regenerowanych (solą, nadmanganianem). W takich złożach wlasciwosco zloza wyczerpuja sie po dosyc dokladnie okreslonej ilosci przefiltrowanej wody. Ba, opoznienie regnerneracji moze złoże uszkodzic. Wiec mierzenie faktycznej ilosci przefiltrowanej wody ma gleboki sens. Na zlozu tylko plukanym czy puscisz plukanie co tydzien czy co 10 dni, nie bedzie stanowiło jakiejs wielkiej roznicy złozu. A kasy wiecej na glowice objetosciowa trzeba wydac.

Ja mam glowice Clack od 6 lat ta sama wlasnie na filtrze z Birmem 13x54. Zelaza nawet wiecej od Ciebie. Nigdy nie była przegladana, po prostu działa.

clipo
15-10-2015, 11:50
Jak na taki niewielki zestaw ze złożem CR to dość rzadko robisz regenerację. Albo zużywasz tak mało wody, albo powinna być częściej. (z samej twardości wychodzi regeneracja co 2,5 m3, a uwzględniając żelazo - jeszcze częściej).

Mam jeszcze pytanie odnośnie częstości regeneracji złoża CR. Jeżeli na dobę zużywam około 400 litrów wody, to przy moich parametrach wody co ile m3 powinno się złoże regenerować? Jeżeli co 2,5 m3 uwzględniając twardość to co 6 dni powinno być ok. Ale biorąc pod uwagę żelazo to co ile dni?

qbek17
15-10-2015, 12:22
Wiem że temat zmiękczaczy przewija się cały czas ale może ktoś coś na temat powyższego posta, bo nie chciałbym wydawać bezsensu kasy.Dodam że mam przydomową oczyszczalnie.
Z tych propozycji odpuść sobie Denvera - ma chińską głowicę.
Z pozostałych lepiej wygląda Maxima - chociaż to opinia tylko na podstawie kart katalogowych.

qbek17
15-10-2015, 12:25
Na ogród zastosuję tylko filtry mechaniczne żeby dysze się nie zapychały.
Weź pod uwagę przepływ przez te filtry. Zwykłe, 10" wkłady mają nominalny przepływ <1m3/h, a jak się zaczną zapychać żelazem to jeszcze mniej. Żeby nie zdławić przepływu musisz tam dać filtr o solidnej wydajności np. BigBlue lub Cintropura.

qbek17
15-10-2015, 12:27
Mam jeszcze pytanie odnośnie częstości regeneracji złoża CR. Jeżeli na dobę zużywam około 400 litrów wody, to przy moich parametrach wody co ile m3 powinno się złoże regenerować? Jeżeli co 2,5 m3 uwzględniając twardość to co 6 dni powinno być ok. Ale biorąc pod uwagę żelazo to co ile dni?
Przy takim zużyciu to w sumie nie jest tak źle :) Może dzień mniej między regeneracjami by nie zaszkodził, ale to jeszcze znośnie - myślałem, że zużywasz więcej wody ;)

qbek17
15-10-2015, 12:29
Teraz mam jeszcze tylko pytanie odnoście głowicy sterującej. Chciałbym zastosować objętościową. Jaką polecacie?
Polecam Clack.
Faktycznie nie potrzebujesz wersji objętościowej, więc wystarczyłaby wersja ze sterownikiem czasowym (TC), ale jak chcesz mieć trochę bajerów (podświetlany ekran, historię, diagnostykę, regulację czasów trwania poszczególnych cykli regeneracji, itd) to możesz zamówić wersję czasową, ale na sterowniku CI lub CK (Pallas).
Jeśli jednak się uprzesz i chcesz widzieć ile płynie wody to możesz oczywiście zainwestować w wersję objętościową :)

zieli
16-10-2015, 20:31
Z tych propozycji odpuść sobie Denvera - ma chińską głowicę.
Z pozostałych lepiej wygląda Maxima - chociaż to opinia tylko na podstawie kart katalogowych.

Dzieki za informacje byłem już zdecydowany na Flamingo C25 ale ciężko go dostać w rozsądnej cenie jako alternatywę podesłano mi te powyższe i nie mam pojęcia na co się zdecydować. Chciałbym kupić dobry zmiękczacz w rozsądnej cenie ale mam wrażenie że ciężko tego dokonać zwłaszcza w Bydgoszczy, napisałem do jednej firmy ale mnie olali więc nie będę się prosił.
Czy ewentualnie możesz polecić jakiś zmiękczacz do 2500zł najlepiej z regeneracja przeciwprądową.

alvaroalvaro78
16-10-2015, 21:39
Panowie jaki zmiękczacz? Parametry wody:
- twardości 285 mg/l CaCO3
- jon amonowy 0.21mg/l
- azotany 6.3 mg/l
- azotyny 0.021mg /l
- mangan 40 ug/l
- ph 7.3
- żelazo 94 ug/l
- przewodność elektryczna 739 uS/cm

Dom jednorodzinny. Puki co 2 dorosłych i 1 dziecko ale docelowo 2+2. Szambo 11tys litrów

qbek17
17-10-2015, 11:13
Czy ewentualnie możesz polecić jakiś zmiękczacz do 2500zł najlepiej z regeneracja przeciwprądową.
Ja bym Ci polecał zmiękczacz z głowicą Clack. Czyli albo Flamingo (z gotowych modeli) albo składaka z taką głowicą.

qbek17
17-10-2015, 11:16
Panowie jaki zmiękczacz? Parametry wody:
- twardości 285 mg/l CaCO3
- jon amonowy 0.21mg/l
- azotany 6.3 mg/l
- azotyny 0.021mg /l
- mangan 40 ug/l
- ph 7.3
- żelazo 94 ug/l
- przewodność elektryczna 739 uS/cm

Dom jednorodzinny. Puki co 2 dorosłych i 1 dziecko ale docelowo 2+2. Szambo 11tys litrów
A wiesz jakie masz zużycie wody? Jak często zapełniasz to szambo?
Na taką twardość i jakieś "standardowe" zużycie powinien wystarczyć zmiękczacz z 25 litrami złoża. Żeby zminimalizować ilość ścieków raczej pasowałaby głowica z regeneracją przeciwprądową, o ile woda jest pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych. No i raczej jakiś filtr wstępny.

alvaroalvaro78
19-10-2015, 03:35
Nie wiem jak często bo jestem na etapie wykańczania domu. Jaki filtr wstępny proponujesz ? Wystarczy ten który jest w zestawie ? Kupował ktoś z tej strony ?

http://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-do-wody-clack-usa-flamingo-c25.html

Cena atrakcyjna i zastanawia mnie czy takie rzeczy Chińczyki też podrabiają. Jak wygląda sprawa "kalibracji" bo do Viessmana za darmo przyjezd

qbek17
19-10-2015, 10:47
Nie wiem jak często bo jestem na etapie wykańczania domu. Jaki filtr wstępny proponujesz ? Wystarczy ten który jest w zestawie ?
To woda wodociągowa czy studzienna? Raczej powinien wystarczyć taki zwykły filterek 10" tylko trzeba pamiętać o wymianie wkładów.


Cena atrakcyjna i zastanawia mnie czy takie rzeczy Chińczyki też podrabiają.
Chińczycy podrobią wszystko ;) Ale ten raczej jest oryginalny


Jak wygląda sprawa "kalibracji" bo do Viessmana za darmo przyjezd
Nie wiem jak robi ten sprzedawca, ale zmiękczacz powinien być wstępnie zaprogramowany, a do tego co musisz wprowadzić powinna być instrukcja.

mauysz
20-10-2015, 12:01
Nie wiem jak często bo jestem na etapie wykańczania domu. Jaki filtr wstępny proponujesz ? Wystarczy ten który jest w zestawie ? Kupował ktoś z tej strony ?

http://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-do-wody-clack-usa-flamingo-c25.html

Cena atrakcyjna i zastanawia mnie czy takie rzeczy Chińczyki też podrabiają. Jak wygląda sprawa "kalibracji" bo do Viessmana za darmo przyjezd


Witam,

proponuję odebrać skrzynkę wiadomości prywatnych :)

mauysz
20-10-2015, 12:05
Jestem na ostatniej prostej co do wyboru zmiękczacza, ale potrzebuje pomocy, mam kilka propozycji i nie wiem co wybrać
DENVER PLUS 30
Slimline eco+ 24 / Erie
MAXIMA ECO 26 + BY-PASS
Proszę o pomoc na co się zdecydować, będę wdzięczny za pomoc :)

Witam,

czy wybrał Pan już zmiękczacz?
Jeśli nie - to zapraszam do zapoznania się z wiadomością w skrzynce odbiorczej :)



Pozdrawiam!

qba24
20-10-2015, 14:09
Witam,

proszę o wsparcie !
1.Jaki filtr do sporej ilości żelaza i manganu oraz jaki hydrofor przy podanym zapotrzebowaniu.
2. Czy można zastosować takie rozwiązanie żeby nie obciążać filtra :
standardowo filtrować wodę ze studni kopanej a w przypadku obniżenia poziomu czujnik przełączałby zasilanie na nową wierconą studnię z żelazem i manganem?

Podstawowa stara studnia kopana pogłębiona do 7m (1,5 m lustro wody) - w związku z suszą niski napływ i obniżające się lustro wody (woda średniej jakości)
Pompa 4skm 200, 1,5 kW, wysokość podnoszenia 140m, (pojemność użytkowa) ilość wody z jednego pompowania przez 20 minut wynosi 500l.
W studni jest przyłącze wodne ( trójnik i 2 zawory zwrotne) i el. do nowej studni .

Nowa studnia wiercona 15m, stała wydajność 20l/m, pompa 3SDM 0,75 kW , wysokość podnoszenia 110m,
Wynik badania wody:

pH 6,4
Przewodność elektryczna właściwa 272
Mangan 789 ug/l (dopuszczalne <50)
Żelazo 8757 ug/l (dopuszczalne <200)
Mętność 41,8 (dopuszczalne <1)
Barwa 5 (dopuszczalne <15)
Amonowy jon 0,48 mg/l (dopuszczalne <0,5)
Azotany <4,50 mg/l (dopuszczalne <50)
Azotyny <0,03 mg/l (dopuszczalne <0,5)


zużycie standardowe 3os, 1 łazienka,1 kuchnia,
zużycie maks. 18 os, 6 łazienek, 2 kuchnie

Hydrofor do wymiany.
Własne szambo.

Dziękuję i pozdrawiam.

Jastrząb
20-10-2015, 14:58
pH 6,4
Mangan 789 ug/l (dopuszczalne <50)
Żelazo 8757 ug/l (dopuszczalne <200)
zużycie maks. 18 os, 6 łazienek, 2 kuchnie

Dziękuję i pozdrawiam.
Mam dla Ciebie zła wiadomosc. W zasadzie kilka.
Niskie pH. Wiec maksymalnie duzy hydrofor ocynkowany, solidne napowietrzanie (sprezarka). Za tym 16" filtr ze zlozem podnoszacym pH.
Jak bedzie przebijac za tym jakies zloze multifunkcyjne, albo drugi mniejszy odzelaziacz.

Jesli przy 6 łazienkach zelazo ma nie przebijac, to musisz tez wymienic pompę. Ta, filtra Ci nie wyplucze bo bedzie musiał byc bardzo duzy.
Przy 16" filtrze wyplukanie lekkiego zloza bedzie wymagalo ze 3.5-4m3 wody na godzine. Ciezkie zloza 2x wiecej!!

qbek17
20-10-2015, 15:06
ilość wody z jednego pompowania przez 20 minut wynosi 500l.
...
Nowa studnia wiercona 15m, stała wydajność 20l/m,

Mangan 789 ug/l (dopuszczalne <50)
Żelazo 8757 ug/l (dopuszczalne <200)
Mętność 41,8 (dopuszczalne <1)
Barwa 5 (dopuszczalne <15)

zużycie standardowe 3os, 1 łazienka,1 kuchnia,
zużycie maks. 18 os, 6 łazienek, 2 kuchnie

Przy takiej wydajności studni nie ma szans na wypłukanie żadnego solidnego odżelaziacza, 1,2 lub 1,5 m3/h to się nadaje do pracy ale nie do płukania.

Tym bardziej ze względu na zużycie maksymalne, taka wydajność może być niewystarczająca.
Myślę, że jedynym rozwiązaniem jest tu zbiornik wody czystej, z którego można by czerpać wodę do płukania odżelaziacza. Oczywiście za zbiornikiem pompa o odpowiedniej wydajności.
Hydrofor jak największy.
Ze względu na niskie pH prawdopodobnie dodatkowy zbiornik ze złożem do podnoszenia pH.
Woda z płukania odżelaziacza może iść w ogród bo szkoda zalewać szambo czystą wodą.

alvaroalvaro78
20-10-2015, 19:41
To woda wodociągowa czy studzienna? Raczej powinien wystarczyć taki zwykły filterek 10" tylko trzeba pamiętać o wymianie wkładów.


Chińczycy podrobią wszystko ;) Ale ten raczej jest oryginalny


Nie wiem jak robi ten sprzedawca, ale zmiękczacz powinien być wstępnie zaprogramowany, a do tego co musisz wprowadzić powinna być instrukcja.


Woda z wodociągu - CWŻ - Centralny Wodociąg Żuławski

qba24
21-10-2015, 10:09
Dziękuję za odpowiedź.
Czy hydrofor np. 400l lub 2x 300 i sprężarka przed nim? Jaki filtr 16" na Mg i Fe +pH?Jak często płucze się złoże ( oraz wymienia) i jakim ciśnieniem przez ile czasu?

qba24
21-10-2015, 10:16
Przy takiej wydajności studni nie ma szans na wypłukanie żadnego solidnego odżelaziacza, 1,2 lub 1,5 m3/h to się nadaje do pracy ale nie do płukania.

Tym bardziej ze względu na zużycie maksymalne, taka wydajność może być niewystarczająca.
Myślę, że jedynym rozwiązaniem jest tu zbiornik wody czystej, z którego można by czerpać wodę do płukania odżelaziacza. Oczywiście za zbiornikiem pompa o odpowiedniej wydajności.
Hydrofor jak największy.
Ze względu na niskie pH prawdopodobnie dodatkowy zbiornik ze złożem do podnoszenia pH.
Woda z płukania odżelaziacza może iść w ogród bo szkoda zalewać szambo czystą wodą.

Dziękuję za odpowiedź.
Myślałem o takim zbiorniku buforowym. Czy powinien być za filtrem i o jakiej pojemności? Czy pH ma znaczenie przy filtracji żelaza i manganu czy raczej tylko w przypadku spożywania wody niegotowanej.

Jastrząb
21-10-2015, 11:10
Dziękuję za odpowiedź.
Myślałem o takim zbiorniku buforowym. Czy powinien być za filtrem i o jakiej pojemności? Czy pH ma znaczenie przy filtracji żelaza i manganu czy raczej tylko w przypadku spożywania wody niegotowanej.

Masz studnie jak napisales, o wydajnosci 1200L/h. To jest bardzo mało. Tym ledwo co wypluczesz filtr o srednicy 10" i to ponizej tego co jest zalecane.

Taki filtr wyprodukuje Ci ~500L/h bo masz kiepska wode. Troche mało na 6 łazienek. Od bidy by starczyło na standardowa rodzine jakbys zamontował jakies oszczedne krany/prysznice. Jaki ten zbiornik/bufor czystej wody to juz zalezy od tego ile wody zuzyjesz przy 6 łazienkach. Jak intensywnie ta woda bedzie zuzywana, jakie prefernecje uzytkonicy beda mieli. Ja bym stawiał na 500-1000L, bo przeciez produkcja wody z wydajnoscia 500L/h bedzie szła. ALe jak 3 łązienki na raz zechca nalac po 200L wody do wanny to na dlugo nie starczy.

Tak, pH ma kolosalne znaczenie przy usuwaniu Fe i Mn. Generalnie masz niskie pH do usuwania zelaza. WIele złóz filtracyjnych ma napisane w ulotce ze za niskie pH masz.
pH mozna podniesc przepuszczajac wode przez zbiornik ze zlozem podnoszacym pH.

qbek17
21-10-2015, 13:49
Dziękuję za odpowiedź.
Myślałem o takim zbiorniku buforowym. Czy powinien być za filtrem i o jakiej pojemności? Czy pH ma znaczenie przy filtracji żelaza i manganu czy raczej tylko w przypadku spożywania wody niegotowanej.
Zbiornik na pewno za filtrem, żeby zbierać wodę czystą. Dla filtra niska prędkość filtracji jest dobra.
Co do rozmiaru to stawiałbym na coś większego (powiedziałbym, że minimum 1000l) - tak żeby poza użytkowaniem był w nim zapas wody do płukania filtra. Ile wody będzie potrzebne na płukanie zależy od wybranego rozmiaru i typu złoża.

Czyli podsumowując układ byłby taki:
studnia --> napowietrzanie (sprężarka) --> hydrofor --> korekta pH --> odżelaziacz (albo dwa szeregowo) --> zbiornik buforowy --> pompa

Hydrofor nie musiałby być w takim układzie jakiś wielki, bo można założyć ograniczenie przepływu przez filtry, np. max 500 l/h.
Przy takim ograniczeniu wydajności odżelaziacz/e nie musiałyby być duże, ale lepiej żeby były dwa szeregowo (ze względu na wysoki poziom Fe i Mn).
W zbiorniku buforowym potrzebny byłby jakiś układ pływaków, żeby odcinać zasilanie dla pompy jak się zbiornik napełni i załączać jak będzie pusty.

Jedyny problem jaki tu widzę to bezpieczeństwo bakteriologiczne tej wody w zbiorniku buforowym. Nie wiem jak często będzie użytkowanie przez 18 osób, a jak często przez 3 osoby. Od zużycia wody zależy ile czasu będzie ona stała w tym zbiorniku. Rozwiązania tego są przynajmniej dwa:
- lampa UV
- dozowanie chloru (podchlorynu).
W domowych warunkach oczywiście wygodniejsza jest lampa UV, ale czy to nadal są domowe warunki przy tylu osobach? I czy nie ma w związku z tym jakichś wymagań sanitarnych?

Jastrząb
21-10-2015, 14:06
W zbiorniku buforowym potrzebny byłby jakiś układ pływaków, żeby odcinać zasilanie dla pompy jak się zbiornik napełni i załączać jak będzie pusty.Bez sensu. NIe moze byc tak, ze czysta woda do bufora bedzie produkowana dopiero jak sie skonczy. Powinno byc tak, ze odrobine zuzycjesz, to automatycznie i od razu jest filtrowane i dopelniane. Jak dasz zawor zwrotny miedzy filtrem a bufore, jak odrobine wody z bufora zuzyjesz to automatycznie zostanie dopelnione z hydrofru przez filtry. Ot, cisnienie sie wyrowna.

Problem moim zdaniem jest taki, ze nawet 1000L bufor wody czystej szybko moze stracic cisnienie do poziomu przy ktorym woda bedzie ledwo ciurkac. Wody w nim bedzie i 500L a z kranów bedzie ledwo ciurkało gdy zuzyjesz 1/3 zapasu.

Po mojemu pownno byc tak:
pompa->sprezarka->hydrofor->filtry->ogranicznik przeplywu->zawór zwrotny->bufor wody czystej->pompa do podawania wody z bufora.
Pompa podajace wode z bufora powinna byc elektroniczna, tzn dostosowywac obroty/wydajnosc do zapotrzebowania. Wtedy wode z bufora mozesz zuzyc praktycznie do 0, gdy cisnienie w buforze bedzie praktycznie 0. Sama by wtedy z bufora nie wyplynela. Wtedy

Do tego pomiedzy filtrem a buforem powinien byc ogranicznik przeplywu ustawiony na tyle ile filtry moga bezpiecznie filtrowac.

qbek17
21-10-2015, 14:22
Powinno byc tak, ze odrobine zuzycjesz, to automatycznie i od razu jest filtrowane i dopelniane. Jak dasz zawor zwrotny miedzy filtrem a bufore, jak odrobine wody z bufora zuzyjesz to automatycznie zostanie dopelnione z hydrofru przez filtry. Ot, cisnienie sie wyrowna.
Ale mówimy o dwóch różnych rozwiązaniach zbiorników. Ty mówisz o zbiorniku ciśnieniowym, a ja o bezciśnieniowym.
Jak za nim dajesz pompę to nie potrzebujesz ciśnienia w samym zbiorniku.


Bez sensu. NIe moze byc tak, ze czysta woda do bufora bedzie produkowana dopiero jak sie skonczy.

Może zbyt ogólnie się wyraziłem - jak spadnie poziom, ale nie koniecznie do zera :)

marcinkk
23-10-2015, 08:13
Bardzo proszę o pomoc budżet nie pozwala już na szaleństwa co wybrać z tych modeli głownie do zmiękczenia twardości wody. Dom, rodzina 2 osoby dorosłe , 2 dzieci, 2 łazienki , kuchnia, kotłownia

Zmiękczacze wody
Altech ALTH-970710
MAXI SLIM ECO RX 20
ECO DW20 RUBY LINE BNT

Lub coś innego w rozsądnej cenie

mauysz
23-10-2015, 08:25
Bardzo proszę o pomoc budżet nie pozwala już na szaleństwa co wybrać z tych modeli głownie do zmiękczenia twardości wody. Dom, rodzina 2 osoby dorosłe , 2 dzieci, 2 łazienki , kuchnia, kotłownia

Zmiękczacze wody
Altech ALTH-970710
MAXI SLIM ECO RX 20
ECO DW20 RUBY LINE BNT

Lub coś innego w rozsądnej cenie


Zapraszam do zapoznania się z wiadomością prywatną (w skrzynce odbiorczej) i ewentualnego kontaktu :)

forscher
23-10-2015, 08:48
Na wiosne startuje z budową. Domek dla trzech osob. Jak na razie wode z miejskiego wodociagu mam w granicy działki.

Firma od instalacji proponuje mi stacje uzdatniania wody Aquahome 20 N z Viessmanna.

Czy to dobre urzadzenie? Odpowiednie lub wystarczajace dla trzech osob ?? Konieczne?

mauysz
23-10-2015, 08:56
Na wiosne startuje z budową. Domek dla trzech osob. Jak na razie wode z miejskiego wodociagu mam w granicy działki.

Firma od instalacji proponuje mi stacje uzdatniania wody Aquahome 20 N z Viessmanna.

Czy to dobre urzadzenie? Odpowiednie lub wystarczajace dla trzech osob ?? Konieczne?



Zapraszam do zapoznania się z wiadomością prywatną (w skrzynce odbiorczej) i ewentualnego kontaktu :)

olekkr
23-10-2015, 09:50
Cześć
Proszę Was o poradę w sprawie zakupu filtra/zmiękczacza na dom. Ilość osób w domu od 2-4. Woda jaką posiadam ma skalę twardości 280-300 mgCaCO3/dm3
Planuję zakup zmiękczacza do wody Ecowater ESM 15CE+ (a raczej firma mi go zaproponowała).
Zmiękczacz Ecowater ESM 15CE+ (dostawą, montażem, rozruchem, workiem soli i kompletem materiałów instalacyjnych (w tym: filtr wstępny, bypas z mixingiem, węże przyłączeniowe producenta) w cenie ok 3000 pln.
Proszę o poradę czy takie urządzenie jest w porządku, czy cena za w/w rzeczy jest odpowiednia. Czy w ogóle montować to urządzenie
Pozdr

marcinkk
23-10-2015, 10:25
Raczej liczę na pomoc fachowców nie sprzedawców

mauysz
23-10-2015, 10:33
Bardzo proszę o pomoc budżet nie pozwala już na szaleństwa co wybrać z tych modeli głownie do zmiękczenia twardości wody. Dom, rodzina 2 osoby dorosłe , 2 dzieci, 2 łazienki , kuchnia, kotłownia

Zmiękczacze wody
Altech ALTH-970710
MAXI SLIM ECO RX 20
ECO DW20 RUBY LINE BNT

Lub coś innego w rozsądnej cenie

Dwa ostatnie są na głowicy RX - chiński producent. Nie mówię, że są złe, ale jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, to na pewno jest to rozwiązanie droższe.
Pierwszy z tych zmiękczaczy jest mi mało znany.
Natomiast, jeżeli mogę coś podpowiedzieć, to albo Maxima 20 (na chwilę obecną moim zdaniem najlepszy zmiękczacz pod katem eksploatacji, zużycia wody/soli, gwarancji, jakości wykonanych komponentów i głowicy sterującej), albo coś tańszym kosztem - zmiękczacze Denver lub na głowicy BNT.

Tak jak wspomniałem wcześniej - jak będą jeszcze dodatkowe pytania - to zachęcam do kontaktu.

KLARSAN
23-10-2015, 11:50
Zapraszam do zapoznania się z wiadomością prywatną (w skrzynce odbiorczej) i ewentualnego kontaktu :)

Możesz wysyłać użytkownikom oferty, ale niekoniecznie musisz pod każdym postem o tym pisać spamując temat :) Uwierz mi, że potem osoba, która przegląda forum ma problem ze znalezieniem konkretnych odpowiedzi.

qbek17
23-10-2015, 12:34
Bardzo proszę o pomoc budżet nie pozwala już na szaleństwa co wybrać z tych modeli głownie do zmiękczenia twardości wody. Dom, rodzina 2 osoby dorosłe , 2 dzieci, 2 łazienki , kuchnia, kotłownia

Zmiękczacze wody
Altech ALTH-970710
MAXI SLIM ECO RX 20
ECO DW20 RUBY LINE BNT

Lub coś innego w rozsądnej cenie


Dwa ostatnie są na głowicy RX - chiński producent.
...
Natomiast, jeżeli mogę coś podpowiedzieć ...coś tańszym kosztem - zmiękczacze Denver lub na głowicy BNT.
Ostatni z proponowanych modeli ma głowicę BNT - tak samo chińską jak RX :)
Pierwszy też wygląda na BNT.

Generalnie wszystkie to tańsza/niższa półka. Jeśli musisz oszczędzać to nic tańszego raczej nie znajdziesz... Jeśli chcesz coś solidniejszego to wydatek przynajmniej ok 2000 PLN.
Jakbyś podał jaką masz twardość i ewentualnie zużycie wody to można sprawdzić czy 20 litrów złoża wystarczy.

qbek17
23-10-2015, 12:42
Na wiosne startuje z budową. Domek dla trzech osob. Jak na razie wode z miejskiego wodociagu mam w granicy działki.

Firma od instalacji proponuje mi stacje uzdatniania wody Aquahome 20 N z Viessmanna.

Czy to dobre urzadzenie? Odpowiednie lub wystarczajace dla trzech osob ?? Konieczne?
To zależy jaką masz twardość tej wody i ile jej planujesz zużywać :)
Twardość możesz sprawdzić w wodociągach (zazwyczaj podają taką informację na stronie internetowej lub na telefon).
Zużycie możesz oszacować z tego jakie masz teraz lub założyć coś :)

qbek17
23-10-2015, 12:54
Cześć
Proszę Was o poradę w sprawie zakupu filtra/zmiękczacza na dom. Ilość osób w domu od 2-4. Woda jaką posiadam ma skalę twardości 280-300 mgCaCO3/dm3
Planuję zakup zmiękczacza do wody Ecowater ESM 15CE+ (a raczej firma mi go zaproponowała).
Zmiękczacz Ecowater ESM 15CE+ (dostawą, montażem, rozruchem, workiem soli i kompletem materiałów instalacyjnych (w tym: filtr wstępny, bypas z mixingiem, węże przyłączeniowe producenta) w cenie ok 3000 pln.
Proszę o poradę czy takie urządzenie jest w porządku, czy cena za w/w rzeczy jest odpowiednia. Czy w ogóle montować to urządzenie
Pozdr
Twardość masz na poziomie 16 stopni niemieckich - to nie jest bardo dużo, ale raczej będzie to odczuwalne w postaci kamienia na bateriach, w czajniku, itp.
Czy to woda z wodociągu czy ze studni?

Sam zmiękczacz jest dość mały - 15 litrów złoża. To daje regenerację co ok 2,8-3,0 m3. Nie piszesz ile wody zużywasz, ale na 4 osoby to może być trochę mało (tzn nie zabraknie ci wody - po prostu będzie się często regenerował, a to nie będzie zbyt ekonomiczne).

Co do ceny - sporo jak na taki rozmiar, ale z drugiej strony Ecowater zawsze się cenił :) Generalnie za 2500-2600 powinieneś znaleźć coś o pojemności 25-30 litrów i na równie dobrych komponentach.

olekkr
23-10-2015, 13:14
Dziękuję za pomoc.
Woda jest z wodociągów w okolicach Krakowa. Jeśli chodzi o ekonomikę o które piszesz. Co masz na myśli jak się to urządzenie regeneruje ?? Czy to chodzi o b. duże zużycie soli, prądu, złoża.....
Jeśli chodzi o inne urządzenie to czy mógłbyś coś polecić. Zarówno urządzenie jak i ewentualnie kogoś w okolicach Krakowa

olekkr
23-10-2015, 13:15
Twardość masz na poziomie 16 stopni niemieckich - to nie jest bardo dużo, ale raczej będzie to odczuwalne w postaci kamienia na bateriach, w czajniku, itp.
Czy to woda z wodociągu czy ze studni?

Sam zmiękczacz jest dość mały - 15 litrów złoża. To daje regenerację co ok 2,8-3,0 m3. Nie piszesz ile wody zużywasz, ale na 4 osoby to może być trochę mało (tzn nie zabraknie ci wody - po prostu będzie się często regenerował, a to nie będzie zbyt ekonomiczne).

Co do ceny - sporo jak na taki rozmiar, ale z drugiej strony Ecowater zawsze się cenił :) Generalnie za 2500-2600 powinieneś znaleźć coś o pojemności 25-30 litrów i na równie dobrych komponentach.

Dziękuję za pomoc.
Woda jest z wodociągów w okolicach Krakowa. Jeśli chodzi o ekonomikę o które piszesz. Co masz na myśli jak się to urządzenie regeneruje ?? Czy to chodzi o b. duże zużycie soli, prądu, złoża.....
Jeśli chodzi o inne urządzenie to czy mógłbyś coś polecić. Zarówno urządzenie jak i ewentualnie kogoś w okolicach Krakowa

marcinkk
23-10-2015, 13:25
Dziękuje za fachową odpowiedz. Mam jeszcze pytanie jakie są to różnice w eksploatacji oraz czy ten pierwszy model na pewno jest też chiński ? Altech ALTH-970710 http://www.alterna.com.pl/altech/zmiekczacze-wody/alth-970710 cena na stronie producenta ponad 3 tys pytam ponieważ mogę mieć nowy za połowę tej kwoty

tak on wygląda

http://zapodaj.net/1ebe35d7a4bf3.jpg.html

mauysz
23-10-2015, 13:26
Dziękuję za pomoc.
Woda jest z wodociągów w okolicach Krakowa. Jeśli chodzi o ekonomikę o które piszesz. Co masz na myśli jak się to urządzenie regeneruje ?? Czy to chodzi o b. duże zużycie soli, prądu, złoża.....
Jeśli chodzi o inne urządzenie to czy mógłbyś coś polecić. Zarówno urządzenie jak i ewentualnie kogoś w okolicach Krakowa

Jeżeli chodzi o ekonomię urządzenia to zużycie wody i soli. Prąd każda z głowic czerpie podobnie.
Urządzenia co jakiś czas (w zależności od twardości wody, zużycia wody i ilości litrów złoża zmiękczającego w środku) musi się automatycznie wyczyścić (zregenerować).
Na 25-30 litrów złoża - zdecydowanie polecam zmiękczacze Maxima (26 lub 32). :)

mauysz
23-10-2015, 13:30
Dziękuje za fachową odpowiedz. Mam jeszcze pytanie jakie są to różnice w eksploatacji oraz czy ten pierwszy model na pewno jest też chiński ? Altech ALTH-970710 http://www.alterna.com.pl/altech/zmiekczacze-wody/alth-970710 cena na stronie producenta ponad 3 tys pytam ponieważ mogę mieć go za połowę tej kwoty

Wygląda na chiński, lub jakaś inna głowica słabszej jakości.
Wszystkie dostępne urządzenia w internecie, która są w cenie do 2000-2200zł i mające do 30 litrów złoża będą charakteryzowały się wyższymi kosztami eksploatacji.

mauysz
23-10-2015, 13:31
tak on wygląda

http://zapodaj.net/1ebe35d7a4bf3.jpg.html

Jakiś chińczyk - widać od razu :)

marcinkk
23-10-2015, 13:53
No to mi sie oczy otwarły. Jeszcze fachowców zapytam jak wygląda eksploatacja takich stacji mówimy o tych droższych i tych chińskich. O jakim zużyciu wody , soli mówimy. Rodzina 4 osobowa w skali miesiąca . Woda z kanalizacją nie jest u nas tania więc każda informacja na wagę złota bo jak to się mówi chytry dwa razy traci

mauysz
23-10-2015, 14:08
No to mi sie oczy otwarły. Jeszcze fachowców zapytam jak wygląda eksploatacja takich stacji mówimy o tych droższych i tych chińskich. O jakim zużyciu wody , soli mówimy. Rodzina 4 osobowa w skali miesiąca . Woda z kanalizacją nie jest u nas tania więc każda informacja na wagę złota bo jak to się mówi chytry dwa razy traci


Jedna regeneracja (przy słabszych urządzeniach) pobiera ok 200-300 litrów wody na jedną regenerację.
Zużycie soli jest uwarunkowane Pana twardością wody i zużycie i częstotliwością regeneracji. Ale liczona jest (około) 1-2kg/1m3 uzdatnionej wody.
Średnio odbywają się 3-5 regeneracji w miesiącu (w zalezności od Pana wody).

Zużycie wody i soli przy trochę droższych zmiękczaczy jest na poziomie ok 70-100 litrów i soli ok 2-3 razy mniej.

marcinkk
23-10-2015, 14:19
Ok już coś wiem czyli ok 2,3 razy taniej będzie w eksploatacji jeśli zakupimy coś lepszego. Ostanie pytanie co wybrać z tych lepszych z najtańszych na 4 osoby nowy dom

mauysz
23-10-2015, 14:23
Ok już coś wiem czyli ok 2,3 razy taniej będzie w eksploatacji jeśli zakupimy coś lepszego. Ostanie pytanie co wybrać z tych lepszych z najtańszych na 4 osoby nowy dom

Każdy będzie działał podobnie, zachowywał się podobnie i koszty ekploatacji będzie miał podobne.
Jeżeli nie ma Pan większych możliwości finansowych, to czy to będzie RX czy BNT, to będzie to naprawdę bardzoooooooo zbliżone do siebie.

Proszę pamiętać, że urządzenia te przewidziane są nie na 2-3 lata użytkowania tylko 5-8 (do wymiany złoża).
Różnica w cenie będzie się zacierać po ok 2 latach użytkowania. Później będzie działała tylko na niekorzyść użytkownika pod kątem kosztów eksploatacji :)

qbek17
23-10-2015, 18:02
Dziękuje za fachową odpowiedz. Mam jeszcze pytanie jakie są to różnice w eksploatacji oraz czy ten pierwszy model na pewno jest też chiński ? Altech ALTH-970710 http://www.alterna.com.pl/altech/zmiekczacze-wody/alth-970710 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.alterna.com.pl %2Faltech%2Fzmiekczacze-wody%2Falth-970710) cena na stronie producenta ponad 3 tys pytam ponieważ mogę mieć nowy za połowę tej kwoty

tak on wygląda

http://zapodaj.net/1ebe35d7a4bf3.jpg.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fzapodaj.net%2F1ebe 35d7a4bf3.jpg.html)
Z pierwszego linka wygląda na głowicę BNT, a z drugiego zdjęcia to ewidentnie głowica RX.
Za 3 tysiące to omijaj to z daleka - jak za pół tej ceny to jest to normalna cena.

qbek17
23-10-2015, 18:04
Wszystkie dostępne urządzenia w internecie, która są w cenie do 2000-2200zł i mające do 30 litrów złoża będą charakteryzowały się wyższymi kosztami eksploatacji.
Nie bardzo rozumiem skąd masz taką opinię. Jednostkowe koszty eksploatacji są coraz niższe im większy jest zmiękczacz.

qbek17
23-10-2015, 18:08
Jedna regeneracja (przy słabszych urządzeniach) pobiera ok 200-300 litrów wody na jedną regenerację.
Zużycie soli jest uwarunkowane Pana twardością wody i zużycie i częstotliwością regeneracji. Ale liczona jest (około) 1-2kg/1m3 uzdatnionej wody.
Średnio odbywają się 3-5 regeneracji w miesiącu (w zalezności od Pana wody).

Zużycie wody i soli przy trochę droższych zmiękczaczy jest na poziomie ok 70-100 litrów i soli ok 2-3 razy mniej.
Wprowadzasz ludzi w błąd.
Ilość wody do regeneracji zależy od ustawień głowicy. Większość (nawet najtańszych) możesz ustawić tak, żeby pobierała na regenerację 70 albo 400 litrów wody. Tylko nie o to chodzi. Ustawienia regeneracji dobiera się do dawki soli (dawka ta jest określona przez producenta złoża - zazwyczaj 120-180 g soli na 1 litr żywicy) i nie zależy to od typu głowicy.
Ilość regeneracji w miesiącu zależy od faktycznego zużycia wody i jej twardości, ale dawka soli na m3 jest praktycznie stała (bo to kwestia złoża).

qbek17
23-10-2015, 18:11
Każdy będzie działał podobnie, zachowywał się podobnie i koszty ekploatacji będzie miał podobne.
Zgadzam się, ale przed chwilą pisałeś coś przeciwnego :)



Jeżeli nie ma Pan większych możliwości finansowych, to czy to będzie RX czy BNT, to będzie to naprawdę bardzoooooooo zbliżone do siebie.Racja, z tym że przy BNT będzie chyba łatwiej o ewentualną naprawę/wymianę


Proszę pamiętać, że urządzenia te przewidziane są nie na 2-3 lata użytkowania tylko 5-8 (do wymiany złoża). Nie wiem o jakim złożu myślisz - normalna żywica jonowymienna wytrzymuje ok 10-15 lat, zazwyczaj dużo szybciej padają głowice sterujące.

mauysz
23-10-2015, 22:56
Wprowadzasz ludzi w błąd.
Ilość wody do regeneracji zależy od ustawień głowicy. Większość (nawet najtańszych) możesz ustawić tak, żeby pobierała na regenerację 70 albo 400 litrów wody. Tylko nie o to chodzi. Ustawienia regeneracji dobiera się do dawki soli (dawka ta jest określona przez producenta złoża - zazwyczaj 120-180 g soli na 1 litr żywicy) i nie zależy to od typu głowicy.
Ilość regeneracji w miesiącu zależy od faktycznego zużycia wody i jej twardości, ale dawka soli na m3 jest praktycznie stała (bo to kwestia złoża).

To jak wytłumaczysz zużycie wody w przypadku ustawień fabrycznych (domyslnych), które są w przypadku głowic czy Logix czy RX czy BNT i poboru wody w okolicach 200 litrów na jedną regenerację, i dla przykładu czy Maxima czy Flamingo czy Denver gdzie ta Regernacja jest na poziomie ok 80-90 litrów? Po coś chyba producent to ustawia to, żeby raczej nie grzebać glebiej?
Nie wiem - tak mi się wydawalo, ale może się mylę?
Uważasz, że w każdej głowicy możesz ustawić podobny pobór wody na regenerację?
To po co kupować zmiękczacze za 2500-3000zl które charakteryzują się niższymi kosztami eksploatacji, jak według Ciebie i na chińczyk za 1000-1500 może ustawić takie samo zużycie? Coś tu się kupy nie trzyma.


Oczywiście - częstotliwość regeneracji, szczególnie w przypadku głowic objętości owych (90% zmiekczaczy) ma regenerację wyliczana na podstawie twardości i ilość zużytej wody - wiadomo sprawa, tutaj oczywiście jak najbardziej masz rację - ale to chyba każdy wie? :)