PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

Artur1985
27-01-2016, 10:46
Witam wszystkim furomowiczów, użytkowników zmiękczaczy, uzdatniaczy itp,

Potrzebuje Państwa pomocy ponieważ już sam nie wiem jakie urządzenie muszę zastosować w domu i nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi w punktach, które zajmują się zmiękczaczami i uzdatniaczami. Mamy studnie kopana na głębokość 12 betonów, woda zaczyna sie na 5- 6 betonie, w tym roku na wiosnę minie 2 lata od jej wykopania. Studnia jest zlokalizowana w obszarze rolniczym, teren wyżynny, a powyżej naszej działki są tereny uprawiane przez rolników (stąd mój amoniak) Hydrofor Aquasystem przeponowy pionowy, wstępny filtr mechaniczny (wkład sznurkowy). Woda jest mało użytkowana ponieważ nie mieszkamy tam, jest to nowy dom. Zdarzało nam sie ze woda śmierdziała ale tylko wtedy gdy była długo zastana w bojlerze, np. nie była zlewana przez kilka miesięcy. Jak woda jest użytkowana w miarę na bieżąco (sprzątanie, podlewanie itp) woda nie śmierdzi w ogołe. Woda przeważnie zawsze ma barwę jasno słomkowej (nie jest ona bardzo żółta). Poniżej autentyczne zdjęcia wody napuszczonej do wanny.
344720
344721

Wyniki badan wody:
Twardość ogólna: 196
Żelazo 0,25 mg/l,
Mangan 0,178 mg/l
Jon amonowy: 0,88 mg/l
Azot amonowy: 0,68 mg/l
pH: 9,3

Z tego co się zorientowałem przekroczenia nie są aż tak wysokie, twardość w normie, jedynie ten mangan i amoniak, a najbardziej martwi mnie ta słomkowa barwa wody. Byłem w paru punktach, które zajmują się dystrybucja zmiękczaczy i uzdatniaczy. W dwóch przypadkach proponowano mi sam zmiękczacz ECOWATER ESM 15 CE+, ERIE SLIMLINE ECO+ 24 i zapewniano ze w 100% złoże zastosowane w nich poradzi sobie z przekroczeniami i tą barwą, zaś w pozostałych konieczność użycia uzdatniacza multifunkcyjnego np. ERIE Oxydizer Pro 28, Ecowater ESM 25 CE ECOMULTI lub inne urządzenia na złożu ECOMIX A lub Crystal Right, które skutecznie wytracają związki żelaza, manganu i amoniaku.

Chciałbym aby ktoś z Państwa spojrzał na moje wyniki i pomógł mi w odpowiednim doborze urządzenia, nie koniecznie z tych wymienionych przeze mnie, może są jakieś inne dobre urządzenia. Potrzebuje urządzenia dla standardowej rodziny 4 osobowej. Jedynym problemem jest mały napływ wody w okresie letnim, ponieważ jak Państwo zauważyli w zeszłym roku było bardzo upalne lato i mało opadów, myślę ze z tym problemem boryka się mnóstwo Polaków korzystających ze studni.
Dziękuje za zainteresowaniem się moim problemem.

pawlik_pawlik
27-01-2016, 11:03
Witam, odpowiadając na Twoje pytania:
1. Tak, sam zmiękczacz wystarczy.
2. Nie ma konieczności stosowania odżelaziacza.
3. Fakt. Drogo. Za taką cenę znajdziesz lepszy zmiękczacz.
4. j.w są lepsze jakościowo zmiękczacze.
5. Na Twoim miejscu wybrał bym zbiornik ocynkowany, gdyby w przyszłości parametry wody uległy pogorszeniu.

Witam.
Dziękuję za cenne uwagi.
czy możesz zaproponować jakiś konkretny model zmiękczacza z optymalnym stosunkiem ceny do jakości tak do ok. 2500zł

Zbiornik ocynkowany jakiej pojemności -200l wystarczy czy raczej 300l?
Pozdrawiam

qbek17
27-01-2016, 15:52
czy możesz zaproponować jakiś konkretny model zmiękczacza z optymalnym stosunkiem ceny do jakości tak do ok. 2500zł
Wodę masz bardzo dobrą, ale azotany są na styk z normą.
Co do twardości to jest średnia i dla komfortu możesz ją zmiękczyć. Flamingo jest bardzo dobrym rozwiązaniem, do tego można go kupić w cenie zbliżonej do twojego budżetu.


Zbiornik ocynkowany jakiej pojemności -200l wystarczy czy raczej 300l?
W tej chwili nie ma to znaczenia bo Twoja woda nie wymaga napowietrzania.
Może być tak jak pisał Klarsan - że parametry wody mogą się kiedyś zmienić, ale wcale nie muszą... a czy zmienią się w taką stronę żebyś potrzebował napowietrzania - tego nikt nie przewidzi. Nie zaszkodzi więc mieć jak największy zbiornik już teraz.

qbek17
27-01-2016, 16:06
Mamy studnie kopana na głębokość 12 betonów, woda zaczyna sie na 5- 6 betonie, w tym roku na wiosnę minie 2 lata od jej wykopania. Studnia jest zlokalizowana w obszarze rolniczym, teren wyżynny, a powyżej naszej działki są tereny uprawiane przez rolników (stąd mój amoniak)

To jest główny problem - płytka studnia, a więc parametry wody mogą być bardzo zmienne (choćby zależnie od pory roku czy pogody). Wyniki jakie podałeś mogą być aktualne dziś, ale np. w lecie mogą być zupełnie inne, dlatego dobranie konkretnego filtra jest trudniejsze.

Z tych wyników w oczy rzuca się bardzo wysokie pH.
Barwa zazwyczaj pochodzi od żelaza (u Ciebie jest go niewiele) lub od organiki/utlenialności (a tego parametru nie podałeś). Ze względu na studnię i lokalizację raczej bym się skłaniał do tego drugiego powodu i zbadałbym też wodę pod kątem mikrobiologii.

Usuwanie organiki można wykonać na filtrze węglowym (ale ten znów nie jest zalecany kiedy woda nie jest chlorowana) lub np. na anionitach (w praktyce stosuje się najczęściej mieszanki jonitów typu Ecomix lub AquaMulti, które także zmiękczają wodę).

Co do amoniaku to przy tak wysokim pH spora jego część powinna być w formie gazowej, czyli napowietrzanie wody powinno solidnie obniżyć jego poziom. Druga metoda to złoża typu Crystal-Right lub zeolity, ale w obu przypadkach usuwanie amoniaku jest tylko dodatkową funkcją do zmiękczania.

Myślę, że optymalnym rozwiązaniem byłoby w Twoim przypadku napowietrzanie wody i filtr wielofunkcyjny ze złożem AquaMulti (ma tą przewagę nad Ecomixem, że ma w składzie także zeolit).

Sam zmiękczacz pewnie też w pewnym stopniu poprawi jakość wody, ale jak sobie poradzi tego nie da się przewidzieć.

Artur1985
27-01-2016, 20:26
qbek17 to mówisz żeby sie nie pchać sie w żadne ECOWETER'Y, Oxydizer'y itp. Czytałem ze ten Oxydizer napowietrza wodę i ma złoże BRIM, które może pracować na pH max 8,5 jak występuję żelazo i mangan - wiec pewnie odpada bo ja mam 9,3 pH. Czy to duże przekroczenie 9,3 a 8,5?

Pisałeś o złożu AquaMulti, mało jest w sieci urządzeń pracujących na tym złożu, znalazłem jeden godny uwagi z głowicą objętościową RX63C3. Czy w takiej głowicy można ustawiać co jaki czas tzn co ile m3 może zachodzić proces regeneracji? Chodzi mi o oszczedność wody w okresie letnim. Poniżej podaje link, mógłbyś spojrzeć.
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/aqua-multi/aqua-multi-w-obudowie-kompaktowej-am25.html

aquam
27-01-2016, 21:46
To jest główny problem - płytka studnia, a więc parametry wody mogą być bardzo zmienne (choćby zależnie od pory roku czy pogody). Wyniki jakie podałeś mogą być aktualne dziś, ale np. w lecie mogą być zupełnie inne, dlatego dobranie konkretnego filtra jest trudniejsze.
Zgadzam się z tobą często tak bywa.


Z tych wyników w oczy rzuca się bardzo wysokie pH.
Barwa zazwyczaj pochodzi od żelaza (u Ciebie jest go niewiele) lub od organiki/utlenialności (a tego parametru nie podałeś). Ze względu na studnię i lokalizację raczej bym się skłaniał do tego drugiego powodu i zbadałbym też wodę pod kątem mikrobiologii.
Barwa może też pochodzić od żelaza koloidalnego. Co do mikrobiologi to raczej konieczne badanie.


Usuwanie organiki można wykonać na filtrze węglowym (ale ten znów nie jest zalecany kiedy woda nie jest chlorowana) lub np. na anionitach (w praktyce stosuje się najczęściej mieszanki jonitów typu Ecomix lub AquaMulti, które także zmiękczają wodę).
Tylko że max PH dla ECOMIX czy Aquamulti to 9 a u kolegi 9,3. Czy złoże będzie prawidłowo pracowało ?



Co do amoniaku to przy tak wysokim pH spora jego część powinna być w formie gazowej, czyli napowietrzanie wody solidnie obniżyć jego poziom. Druga metoda to złoża typu Crystal-Right lub zeolity, ale w obu przypadkach usuwanie amoniaku jest tylko dodatkową funkcją do zmiękczania.
Myślę że cr100 było by dobrym rozwiazaniem ale musimy przed doborem znać utlenialność.


Myślę, że optymalnym rozwiązaniem byłoby w Twoim przypadku napowietrzanie wody i filtr wielofunkcyjny ze złożem AquaMulti (ma tą przewagę nad Ecomixem, że ma w składzie także zeolit Z tego co mi wiadomo nie zaleca się napowietrzania pod złoża multifunkcyjne


Oczywiście

Sam zmiękczacz pewnie też w pewnym stopniu poprawi jakość wody, ale jak sobie poradzi tego nie da się przewidzieć.
I tu zgadzam się z kolegą w 100 %

aquam
27-01-2016, 21:55
qbek17 to mówisz żeby sie nie pchać sie w żadne ECOWETER'Y, Oxydizer'y itp. Czytałem ze ten Oxydizer napowietrza wodę i ma złoże BRIM, które może pracować na pH max 8,5 jak występuję żelazo i mangan - wiec pewnie odpada bo ja mam 9,3 pH. Czy to duże przekroczenie 9,3 a 8,5?
Duże z samej definicji PH


Jeżeli chcesz coś konkretnego to na pewno nie RX to słabej jakości głowica (china).

qbek17
28-01-2016, 08:27
Tylko że max PH dla ECOMIX czy Aquamulti to 9 a u kolegi 9,3. Czy złoże będzie prawidłowo pracowało ?
I to jest największa niewiadoma...
Jeśli nie złoże mieszane to faktycznie pozostaje tylko CR100.

Artur1985
28-01-2016, 10:21
Chciałbym jeszcze zasięgnąć informacji na temat automatycznej głowicy 255 LOGIX 762 lub 760 z mikroprocesorowym sterownikiem objętościowym (które są proponowane najczęściej w połączenie z CR100), czy można w ich ustawieniach zmieniać czasy po ilu m3 wody lub po jakim czasie ma zachodzić proces regeneracji, żeby zachodził jak najrzadziej?

Jastrząb
28-01-2016, 11:52
Chciałbym jeszcze zasięgnąć informacji na temat automatycznej głowicy 255 LOGIX 762 lub 760 z mikroprocesorowym sterownikiem objętościowym (które są proponowane najczęściej w połączenie z CR100), czy można w ich ustawieniach zmieniać czasy po ilu m3 wody lub po jakim czasie ma zachodzić proces regeneracji, żeby zachodził jak najrzadziej?
Jesli gdzies jest napisane, ze glowica ma sterowanie objetosciowe, to mozna zrobic tak jak piszesz, ze regeneracjia bedzie sie odbywala po przefiltrowaniu zadeklarowanej ilosci wody. Taka głowica zawiera wodomierz i wie ile przez nia wody przeleciało.

Chyba zas w kazdej glowicy nawet tych mechanicznych mozna ustalic co ile czasu odbywa sie regeneracja. To niejako standardowa funkcja głowic sterujacych.

reddo
28-01-2016, 18:48
Witam i proszę o poradę.
Jakie parametry ustawić w zmiękczaczu z głowicą BNT 165 i złożem LEWATIT S1467 o objętości 20 litrów? Woda ma twardość 24 st. dH
Mam instrukcję, w której parametry podane są dla żywicy standardowej, a LEWATIT S1567 jest żywicą monosferyczną, więc spodziewam się innych wartości parametrów.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

qbek17
28-01-2016, 22:42
Witam i proszę o poradę.
Jakie parametry ustawić w zmiękczaczu z głowicą BNT 165 i złożem LEWATIT S1467 o objętości 20 litrów? Woda ma twardość 24 st. dH
Mam instrukcję, w której parametry podane są dla żywicy standardowej, a LEWATIT S1567 jest żywicą monosferyczną, więc spodziewam się innych wartości parametrów.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Na prawdę ktoś wsypał jeden z najlepszych jonitów do zmiękczacza z chińską głowicą? ;)
To co możesz ustawić wynika z pojemności złoża, a nie jego monosferyczności. Jeśli miałbyś dobrą głowicę z regeneracją przeciwprądową to mógłbyś wtedy zmniejszyć dawkę soli, ale tutaj... regeneracja co 2,5-2,8 m3 i tyle.

reddo
28-01-2016, 23:49
Na prawdę ktoś wsypał jeden z najlepszych jonitów do zmiękczacza z chińską głowicą? ;)

Myślałem, że to żywica zmiękcza wodę, a nie głowica ;)



To co możesz ustawić wynika z pojemności złoża, a nie jego monosferyczności. Jeśli miałbyś dobrą głowicę z regeneracją przeciwprądową to mógłbyś wtedy zmniejszyć dawkę soli, ale tutaj... regeneracja co 2,5-2,8 m3 i tyle.

A czy nie należy zmniejszyć czasów płukania i regeneracji?

aquam
29-01-2016, 07:48
Chciałbym jeszcze zasięgnąć informacji na temat automatycznej głowicy 255 LOGIX 762 lub 760 z mikroprocesorowym sterownikiem objętościowym (które są proponowane najczęściej w połączenie z CR100), czy można w ich ustawieniach zmieniać czasy po ilu m3 wody lub po jakim czasie ma zachodzić proces regeneracji, żeby zachodził jak najrzadziej?

Jeżeli myślisz o składaku i chcesz mieć głowicę dobrej jakości i w pełni programowalną to weź CLACK 1CI.
A co do zapasu wody pomiędzy regeneracjami to wyliczasz to z pojemności złoża i tyle. W zależności od wielkości butli ustawiasz czasy poszczególnych etapów regeneracji.

aquam
29-01-2016, 07:59
Myślałem, że to żywica zmiękcza wodę, a nie głowica ;)

Masz rację że żywica zmiękcza wodę ale za regenerację odpowiedzialna jest głowica. Słusznie kolega ci napisał że przy dobrej przeciwprądowej głowicy można zmniejszyć dawkę soli i czasy płukania. Przy współprądowej regeneracji już nie koniecznie.




A czy nie należy zmniejszyć czasów płukania i regeneracji?[/QUOTE]

aquam
29-01-2016, 08:19
Raczej jeszcze się nie zapchał, 2 tygodnie temu był montowany. Poza tym manometr mam przed filtrem.



Jaką funkcję pełni filtr w takim reduktorze - chroni sam reduktor czy raczej chodzi o ochronę całej instalacji? Bo tuż za miejscem gdzie montowany byłby reduktor mam filtr narurowy z wkładem, który wszystko ładnie odfiltrowuje.

Nie rozumiem w jaki sposób Czy taki zawór teoretycznie nie wprowadza ryzyka uszkodzenia instalacji w przypadku przegrzania wody i wzrostu ciśnienia przy jednoczesnym niezadziałaniu zaworu bezpieczeństwa? Woda nie będzie mogła cofnąć się do sieci wodociągowej. (?)

Czy ewentualnie wchodzi w grę montaż zaworu zwrotnego przed zmiękczaczem, np. bezpośrednio przed regulatorem ciśnienia?

A więc :
Manometr zazwyczaj montuje się za filtrem wstępnym. Jeżeli filtr nam się nadmiernie zapcha to możemy łatwo to zdiagnozować (przy przepływie wody)
Filtr w reduktorze pełni podwójną funkcję. Przede wszystkim chroni sam reduktor przed zabrudzeniem i uszkodzeniem a dodatkowo filtruje wodę na poziomie 90mik (średnio zależy od producenta)od zanieczyszczeń mechanicznych.
Jeżeli kupisz reduktor bez filtra to przeczytaj uważnie instrukcję montażu:rolleyes:

Każda instalacja powinna być zabezpieczona zaworem zwrotnym ewentualnie zaworem antyskażeniowym (to też zawór zwrotny) waśnie przed cofnięciem się wody np. podczas przegrzania . Prawidłowo zamontowany zasobnik cwu musi mieć sprawny zawór bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym bądź oddzielnie zawór bezp i zawór zwrotny i naczynie przeponowe. Aby zawór był sprawny raz na jakiś czas należy go ręcznie otworzyć.
Zabezpieczona tak instalacja CWU nie ma prawa się uszkodzić.
Brak prawidłowego zabezpieczenia może spowodować (i czasami powoduje) cofnięcie się gorącej wody nawet do zmiękczacza i uszkodzenie go.

Piszę o podstawowych zasadach jakimi należy się kierować niestety życie pokazuje jak te proste zasady niekiedy stają się : zawiłe niezrozumiałe i ciężkie do wykonania ;);)

qbek17
29-01-2016, 08:56
A czy nie należy zmniejszyć czasów płukania i regeneracji?
Ze względu na monosferyczność żywicy będziesz miał mniejszy spadek ciśnienia na złożu, więc teoretycznie można dać odrobinę krótsze płukanie ale to bardziej zależy od składu Twojej wody niż od typu żywicy. A co do czasów regeneracji - nie należy ich skracać bo np. czas kontaktu wody z solanką powinien być zachowany niezależnie od rodzaju żywicy.

Podsumowując - nie skracaj czasów względem standardowej żywicy.

Bartoszdg
29-01-2016, 14:47
Witam serdecznie,

Potrzebuję pomocy szanownych forumowiczów odnośnie doboru odpowiedniego zmiękczacza.

Woda miejska o parametrach:

Mętność NTU: 0,32
Odczyn pH: 7,6
Przewodność elektryczna S/cm: 618
Twardość ogólna mg/dm 3CaCO3: 329
Twardość ogólna st. niemieckie°dH: 18
Magnez mg/dm: 34
Indeks nadmanganianowy mg/dm3O2: <0,5
Amonowy jon mg/dm3: <0,05
Azotany mg/dm3: 25,8
Azotyny mg/dm3: <0,033
Chlor wolny mg/dm3: <0,06
Chlorki mg/dm3: 17
Fluorki mg/dm3: 0,15
Mangan ogólny mg/dm3: <0,040
Żelazo ogólne mg/dm3: <0,010
Siarczany mg/dm3: 70
Barwa mg/dm3 Pt: <5

Pytanie może zbyt ogólne, ale jaki zmiękczacz dobrać ? co ma się znaleźć w instalacji ? jestem na etapie stanu deweloperskiego i mam w garażu wyprowadzone rurki i miejsce na zmiękczacz. Dom o powierzchni 135m2, póki co 2 osoby, ale częsta ilość gości. Mam budżet max 3.000 zł przy czym wstępnie szacowałem na około 2.000 - 2.500 zł.

Starałem się zgłębić ten temat sam, ale w dzisiejszych czasach jest tyle opinii, że ciężko mi się w tym odnaleźć :)

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki

qbek17
30-01-2016, 10:36
Twardość ogólna st. niemieckie°dH: 18

Pytanie może zbyt ogólne, ale jaki zmiękczacz dobrać ? co ma się znaleźć w instalacji ? ...
Mam budżet max 3.000 zł przy czym wstępnie szacowałem na około 2.000 - 2.500 zł.
Z takim budżetem spokojnie kupisz dobry sprzęt.
Co do doboru to musisz określić jakiś rząd wielkości zużycia wody...
W instalacji wypadałoby dać filtr wstępny (może być najprostszy, o dokładności filtracji 20 czy 50 um), a za tym zmiękczacz. To wystarczy.

Bartoszdg
30-01-2016, 16:20
Z takim budżetem spokojnie kupisz dobry sprzęt.
Co do doboru to musisz określić jakiś rząd wielkości zużycia wody...
W instalacji wypadałoby dać filtr wstępny (może być najprostszy, o dokładności filtracji 20 czy 50 um), a za tym zmiękczacz. To wystarczy.

Dziękuję za odpowiedź, co do zużycia wody to dokładnie nie wiem, ale myślałem o takim zmiękczaczu, który jest przewidziany na 4-5 osobową rodzinę. Czy możesz polecić konkretne modele??

Wstępnie myślałem o Cosmo lub BWT.

aquam
30-01-2016, 17:56
Dziękuję za odpowiedź, co do zużycia wody to dokładnie nie wiem, ale myślałem o takim zmiękczaczu, który jest przewidziany na 4-5 osobową rodzinę. Czy możesz polecić konkretne modele??

Wstępnie myślałem o Cosmo lub BWT.

Jeżeli myślałeś o cosmowater Home 22 to świetny wybór idź w tym kierunku. Suchy zbiornik solankowy i przeciwprądowa regeneracja złoża . Jeżeli chodzi o bwt to odpowiednikiem jest np Solter 22 lub aquadial softlife 25. Jednak w tych zmiekczaczach bwt jest mały zbiornik solankowy i mieści sie tylko 25 kg soli i trzeba często dosypywać dodatkowo zmiękczacz posiada czujnik optyczny do określania położenia w jakim znajduje sie dysk głowicy. Jest to dosyć kłopotliwe rozwiazanie jeżeli następują zaniki napięcia ponieważ po każdym zaniku głowica musi sie pozycjonować czyli obraca sie dookoła obrót jest bardzo wolno co powoduje ze przy kilku zanikach pod rząd urządzenie przelewa sie . ze względu ze jest mały zbiornik nie ma w nim zaworu solankowego z zabezpieczeniem przed przelaniem wiec odpływ od zbiornika solanki musi być bezwzględnie podłączony . Jeżeli chodzi o Cosmo masz przede wszystkim dużo miejsca na sól nawet 75 kg wiec sypiesz raz na pare miesięcy. Zamiast czujnika optycznego jest zwykły mikrowylacznik wiec zaniki napięcia nie powoduje konieczności pozycjonowania sie głowicy a w zbiorniku dodatkowo znajduje sie zawór solankowy z zaworem odcinającym w razie awarii tak aby urządzenie sie nie przelało. I Cosmo ma większą pojemność jonowymienną .Tak wiec Cosmo Dobry wybór .

mkruchy
30-01-2016, 18:37
Jakiś czas temu prosiłem o jakąś poradę odnośnie doboru zmiękczacza. Wybrałem i zakupiłem zmiękczacz z głowicą Clack WS1cl i 40l złoża C100E ( miała być głowica z regeneracją przeciwprądową - jak to sprawdzić czy rzeczywiście to jest tak ustawione ?? ). Zmiękczacz już założyłem i zmiękcza wodę bardzo dobrze. Teraz mam pytanie odnośnie ustawień. Twardość wody 30dH. Firma ustawiła mi go tak:
1. Backwash - 10 min
2. DN brine - 55min
3. Backwash - 10 min
4. Rinse - 7 min
5. Fill - 6,5 kg
6. End

Następna pozycja to pojemność jonowymienna. Została przez nich ustawiona na 80m3.
Po tych ustawieniach wyświetla mi że regeneracja będzie następowała po 3.2m3. Czy jest to dobre ustawienie ?? Bo jak kupowałem to powiedzieli że wyjdzie 4m3 a jak sprawdziłem w ustawieniach to tak pokazuje jak napisałem powyżej. Czy ktoś ze znających się na tym wszystkim może potwierdzić że jest to dobre ustawienie ??

qbek17
30-01-2016, 18:41
Dziękuję za odpowiedź, co do zużycia wody to dokładnie nie wiem, ale myślałem o takim zmiękczaczu, który jest przewidziany na 4-5 osobową rodzinę. Czy możesz polecić konkretne modele??

Wstępnie myślałem o Cosmo lub BWT.
BWT będzie drogie, a wcale nie lepsze od reszty.
Cosmo też będzie działać. Opcje mogą być różne zależnie od modelu.
Warty uwagi jest też Flamingo (z głowicą Clack).
Ewentualnie możesz rozważyć zamówienie składaka (tzn dobrać sobie komponenty pod swoje wymagania).

qbek17
30-01-2016, 18:44
Jakiś czas temu prosiłem o jakąś poradę odnośnie doboru zmiękczacza. Wybrałem i zakupiłem zmiękczacz z głowicą Clack WS1cl i 40l złoża C100E ( miała być głowica z regeneracją przeciwprądową - jak to sprawdzić czy rzeczywiście to jest tak ustawione ?? ). Zmiękczacz już założyłem i zmiękcza wodę bardzo dobrze. Teraz mam pytanie odnośnie ustawień. Twardość wody 30dH. Firma ustawiła mi go tak:
1. Backwash - 10 min
2. DN brine - 55min
3. Backwash - 10 min
4. Rinse - 7 min
5. Fill - 6,5 kg
6. End

Następna pozycja to pojemność jonowymienna. Została przez nich ustawiona na 80m3.
Po tych ustawieniach wyświetla mi że regeneracja będzie następowała po 3.2m3. Czy jest to dobre ustawienie ?? Bo jak kupowałem to powiedzieli że wyjdzie 4m3 a jak sprawdziłem w ustawieniach to tak pokazuje jak napisałem powyżej. Czy ktoś ze znających się na tym wszystkim może potwierdzić że jest to dobre ustawienie ??
To nie jest ustawienie głowicy przeciwprądowej.
Ustawienia i wydajność jest rozjechana i nic nie wskazuje na pojemność 40 litrów złoża. W jakim to jest zbiorniku? Bo coś mi wygląda na zestaw 25 litrowy...

mkruchy
30-01-2016, 18:50
To nie jest ustawienie głowicy przeciwprądowej.
Ustawienia i wydajność jest rozjechana i nic nie wskazuje na pojemność 40 litrów złoża. W jakim to jest zbiorniku? Bo coś mi wygląda na zestaw 25 litrowy...

jest 40 litrów bo sam widziałem był worek 25 l i ponad wiaderko z drugiego worka. Jest to butla taka wolnostojąca 60 l ze 140 cm wysoka ?? ( wysokość podaje na oko :) )
a ustawienia właśnie mi się w ogóle nie zgadzają z tym co czytam dlatego pytam. A jakie powinno być to ustawienie ??

aquam
30-01-2016, 20:04
Jakiś czas temu prosiłem o jakąś poradę odnośnie doboru zmiękczacza. Wybrałem i zakupiłem zmiękczacz z głowicą Clack WS1cl i 40l złoża C100E ( miała być głowica z regeneracją przeciwprądową - jak to sprawdzić czy rzeczywiście to jest tak ustawione ?? ). Zmiękczacz już założyłem i zmiękcza wodę bardzo dobrze. Teraz mam pytanie odnośnie ustawień. Twardość wody 30dH. Firma ustawiła mi go tak:
1. Backwash - 10 min
2. DN brine - 55min
3. Backwash - 10 min
4. Rinse - 7 min
5. Fill - 6,5 kg
6. End

Następna pozycja to pojemność jonowymienna. Została przez nich ustawiona na 80m3.
Po tych ustawieniach wyświetla mi że regeneracja będzie następowała po 3.2m3. Czy jest to dobre ustawienie ?? Bo jak kupowałem to powiedzieli że wyjdzie 4m3 a jak sprawdziłem w ustawieniach to tak pokazuje jak napisałem powyżej. Czy ktoś ze znających się na tym wszystkim może potwierdzić że jest to dobre ustawienie ??
Ciekawe jak to ustawili 80/30=2,6 m3 ciekawe jakie masz podmieszanie. wygląda ze zapas wody wpisali z ręki :p
A jaki masz rozmiar butli w calach ?

V 1 CI D M - E -......... takie masz oznaczenie głowicy gdzie:
V-valve
1- rozmiar 1"
CI -5 przycisków
D - współprądowa U- przeciwpradowa
M - objetościowa
E - rodzaj inżektora

Tak więc u Ciebie powinna być literka U dodatkowo na górnej obudowie głowicy jest mała naklejka UP. Jeżeli dobrze przepisałeś ustawienia 2 DN Brine świadczy o regeneracji współprądowej regeneracja przeciwprądowa powinno być UP brine.

Czasy płukania pojemność i zużycie soli mocno na wyrost i asekuracyjnie.
Jeżeli masz 40 litr złoża to:
Dawka soli jaką masz przyjętą na litr złoża wynosi 162 gramy (dużo)
Przy takiej dawce soli bardzo mała pojemność 80 m3/dh i te płukania ?

Jeżeli jest to faktycznie przeciwprądowa regeneracja to
1 UP brine - 60 min
2 BW - 7 min
3 Rinse 4 min
4 Fill (dawka soli 130 gram na litr) 5,2 kg
5 END

Pojemność ustawił bym na 110 m3/dh
Wtedy masz zapas wody 3,66 m3 jeżeli dokonasz pomieszania to masz więcej.
Takie ustawienia wg mnie są optymalne.

Możesz też zrobić suchy zbiornik solankowy (polecam)
wtedy masz
1 Fill - 5,2 kg
2 Softening 20min
3 UP brine 60 min
4 BW 7 min
5 Rinse 4 min
6 End

Nie rozmaka tak sól w zbiorniku wtedy

qbek17
30-01-2016, 20:23
Możesz też zrobić suchy zbiornik solankowy (polecam)
wtedy masz
1 Fill - 5,2 kg
2 Softening 20min
3 UP brine 60 min
4 BW 7 min
5 Rinse 4 min
6 End

Nie rozmaka tak sól w zbiorniku wtedy
Wszystko fajnie tylko etap drugi trochę dłuższy :) Sól się musi rozpuścić, a to trwa. Optymalnie ze 2-3 godziny (120-180 min).

aquam
30-01-2016, 20:30
Wszystko fajnie tylko etap drugi trochę dłuższy :) Sól się musi rozpuścić, a to trwa. Optymalnie ze 2-3 godziny (120-180 min).
Teoretycznie masz rację. Zwróć uwagę jak programowane są np. BWT 20 min na rozpuszczenie soli. Viessmann czy cosmo od razu po napełnianiu jest solankowanie bez przerwy na rozpuszczanie soli. Ale jeżeli damy czas jak piszesz to też będzie dobrze :D

mkruchy
30-01-2016, 22:23
Dziękuję za odpowiedź. W poniedziałek sprawdzę co mam napisane na głowicy ( znajduje się w innym miejscu i nie mam możliwości sprawdzenia ). Ale coś czuje po kościach że będzie tam D skoro w ustawieniach też jest dn. No ale tak to jest jak się wierzy komuś a nie sprawdzi samemu. Zobaczę i dam znać w pn.

A jeśli się okaże że mam tam D to znaczy że to nie jest przeciwprądowe tak ?? ( bo muszę wiedzieć czy interweniować u sprzedawcy bo mam napisane w specyfikacji ( typ regeneracji - cykl płukań przeciwprądowo ). I co wtedy jakie w razie co zrobić ustawienia ?? te same czasy co podawaliście wyżej tylko dn zamiast up ?? czy to już jest zupełnie inna bajka ??

Przepraszam za te pytania ale nie znam się na tym a chciałbym aby urządzenie chodziło tak jak powinno. Jeszcze się skontaktuje ze sprzedawcą i zobaczymy co tam usłyszę o ustawieniach i typie głowicy.

qbek17
30-01-2016, 22:56
Teoretycznie masz rację. Zwróć uwagę jak programowane są np. BWT 20 min na rozpuszczenie soli. Viessmann czy cosmo od razu po napełnianiu jest solankowanie bez przerwy na rozpuszczanie soli. Ale jeżeli damy czas jak piszesz to też będzie dobrze :D
Nie ważne jak zaprogramujesz proces - fizyki nie przeskoczysz :) Roztwór nie będzie nasycony po 20 minutach kontaktu wody z solą, a jak nie będzie nasycony to dawka soli będzie inna niż zakładana (mniejsza). Można to kompensować ilością solanki, ale to utrudnianie sobie życia...

qbek17
30-01-2016, 23:01
A jeśli się okaże że mam tam D to znaczy że to nie jest przeciwprądowe tak ?? ( bo muszę wiedzieć czy interweniować u sprzedawcy bo mam napisane w specyfikacji ( typ regeneracji - cykl płukań przeciwprądowo ). I co wtedy jakie w razie co zrobić ustawienia ?? te same czasy co podawaliście wyżej tylko dn zamiast up ?? czy to już jest zupełnie inna bajka ??
Głowica z regeneracją przeciwprądową od standardowej różni się nie tylko programowaniem - jak będziesz rozmawiać ze sprzedawcą to nie daj sobie wmówić, że wystarczy przestawić ustawienia.
Nawet po zmianie tłoka i injectora, głowica nie będzie w 100% szczelna na uszczelkach (będzie przepuszczać twardą wodę). Chyba, że chcesz mieć od razu podmieszanie wody ;)

Bartoszdg
31-01-2016, 10:21
BWT będzie drogie, a wcale nie lepsze od reszty.
Cosmo też będzie działać. Opcje mogą być różne zależnie od modelu.
Warty uwagi jest też Flamingo (z głowicą Clack).
Ewentualnie możesz rozważyć zamówienie składaka (tzn dobrać sobie komponenty pod swoje wymagania).

Dziękuję za informacje, przychylam się do Cosmo22 bo mogę mieć go w dobrej cenie, zastanawiam się czy ma sens Cosmo Hybrid z węglem aktywnym. Kolejne pytanie to jak wykonać instalację ? czy tak jak producent zaleca czyli zawór/zawór do poboru próbek/manometr/filtr wstępny/manometr/zawór/zmiękczacz/zawór/manometr/zawór do poboru próbek/zawór zwrotny ??

aquam
31-01-2016, 11:17
Dziękuję za odpowiedź. W poniedziałek sprawdzę co mam napisane na głowicy ( znajduje się w innym miejscu i nie mam możliwości sprawdzenia ). Ale coś czuje po kościach że będzie tam D skoro w ustawieniach też jest dn. No ale tak to jest jak się wierzy komuś a nie sprawdzi samemu. Zobaczę i dam znać w pn.

A jeśli się okaże że mam tam D to znaczy że to nie jest przeciwprądowe tak ?? ( bo muszę wiedzieć czy interweniować u sprzedawcy bo mam napisane w specyfikacji ( typ regeneracji - cykl płukań przeciwprądowo ). I co wtedy jakie w razie co zrobić ustawienia ?? te same czasy co podawaliście wyżej tylko dn zamiast up ?? czy to już jest zupełnie inna bajka ??

Przepraszam za te pytania ale nie znam się na tym a chciałbym aby urządzenie chodziło tak jak powinno. Jeszcze się skontaktuje ze sprzedawcą i zobaczymy co tam usłyszę o ustawieniach i typie głowicy.

Z zaworu dn nie da się zrobić UP ma troszkę inną konstrukcję wewnątrz Natomiast przy programowaniu można wybrać dn lub up ponieważ sterownik obsługuje oba zawory.

aquam
31-01-2016, 11:39
Dziękuję za informacje, przychylam się do Cosmo22 bo mogę mieć go w dobrej cenie, zastanawiam się czy ma sens Cosmo Hybrid z węglem aktywnym. Kolejne pytanie to jak wykonać instalację ? czy tak jak producent zaleca czyli zawór/zawór do poboru próbek/manometr/filtr wstępny/manometr/zawór/zmiękczacz/zawór/manometr/zawór do poboru próbek/zawór zwrotny ??

W instrukcji jest schemat montażu. jeżeli tak zrobisz to będzie super. Nie używaj kształtek ocynkowanych tylko mosiężnych. Częstym błędem jest stosowanie właśnie kształtek ocynkowanych za filtrem wstępnym. Ocynk zarasta rdzewieje i kawałki rdzy wpadają później do głowicy i mogą ją uszkodzić.
Zanim zaczniesz montaż upewnij się jakie masz ciśnienie w sieci czy przypadkiem nie potrzebujesz reduktora ciśnienia wody. Jeżeli ciśnienie masz większe niż 4,5 bar to dobrze pomyśleć o reduktorze najlepiej z filtrem np FK 06 Honeywell . Próg filtracji dla niego wynosi 100mik więc wystarczający dla ochrony zmiękczacza.
Wtedy spust z tego filtra można wykorzystać jako zaworek do poboru wody twardej do badania. W reduktor wkręcasz
również manometr i całe zasilanie do zmiękczacza masz gotowe. Blisko za zmiękczaczem zamontuj koniecznie zaworek do poboru próbek zawór odcinający i zawór zwrotny (manometr nie koniecznie). Możesz wykorzystać na wyjście coś takiego http://www.sklepy24.pl/sklep/tchsystem_pl/produkt/zawor-antyskazeniowy-skosny-3-4-perfexim/1627 jest to zawór odcinający z zaworem zwrotnym z zaworem do poboru próbek oraz dodatkowo posiada dwa wyjścia 1/4 np na manometr. Jeden zawór załatwia całe wyjście ze zmiękczacza.
Zwróć dużą uwagę na prawidłowe podłączenie węża od popłuczyn i węża od przelewu bezp do kanalizacji. Pamiętaj o syfonie ale koniecznie z przerwą powietrzną.
http://www.ceneo.pl/28941717
Jeżeli decydujesz się na filtr szklankowy to koniecznie zwróć uwagę na maksymalne ciśnienie pracy tego filtra . Na rynku jest pełno badziewia o słabych parametrach które niekiedy pękają. Przy takim filtrze zasilanie możesz wykonać jak w instrukcji.

qbek17
31-01-2016, 12:03
Z zaworu dn nie da się zrobić UP ma troszkę inną konstrukcję wewnątrz
Można go przerobić ale jak pisałem - nie będzie już zmiękczał do zera.

qbek17
31-01-2016, 12:13
zastanawiam się czy ma sens Cosmo Hybrid z węglem aktywnym.
Moim zdaniem nie ma sensu.
Żywotność węgla aktywnego jest dużo mniejsza niż żywotność jonitu, a wymiana złoża to już jakiś koszt. Poza tym masz dobrą wodę i nie poczujesz różnicy dodając węgiel.

aquam
31-01-2016, 14:50
Moim zdaniem nie ma sensu.
Żywotność węgla aktywnego jest dużo mniejsza niż żywotność jonitu, a wymiana złoża to już jakiś koszt. Poza tym masz dobrą wodę i nie poczujesz różnicy dodając węgiel.
Zgadzam się z kolegą

marcza
01-02-2016, 04:17
na początek witam wszystkich bo choć czytam od dawna ten wątek i inne ale zalogowałem się dopiero teraz
chciałbym zapytać i prosić o poradę o zmiękczacz wody dla rodziny 5 osobowej, 3 łazienki woda twarda badając testerem było 26 kropel według norm francuskich.jestem z Radomia może coś bliżej domu kupić by mieć serwis

KLARSAN
01-02-2016, 10:18
Jakiś czas temu prosiłem o jakąś poradę odnośnie doboru zmiękczacza. Wybrałem i zakupiłem zmiękczacz z głowicą Clack WS1cl i 40l złoża C100E ( miała być głowica z regeneracją przeciwprądową - jak to sprawdzić czy rzeczywiście to jest tak ustawione ?? ). Zmiękczacz już założyłem i zmiękcza wodę bardzo dobrze. Teraz mam pytanie odnośnie ustawień. Twardość wody 30dH. Firma ustawiła mi go tak:
1. Backwash - 10 min
2. DN brine - 55min
3. Backwash - 10 min
4. Rinse - 7 min
5. Fill - 6,5 kg
6. End

Następna pozycja to pojemność jonowymienna. Została przez nich ustawiona na 80m3.
Po tych ustawieniach wyświetla mi że regeneracja będzie następowała po 3.2m3. Czy jest to dobre ustawienie ?? Bo jak kupowałem to powiedzieli że wyjdzie 4m3 a jak sprawdziłem w ustawieniach to tak pokazuje jak napisałem powyżej. Czy ktoś ze znających się na tym wszystkim może potwierdzić że jest to dobre ustawienie ??
Woda jest twarda, przy 40 L złoża wychodzi, że pojemności wystarczy na 3,4 m3 więc ustawienie 3,2 jest jak najbardziej dobre. W Clacku Backwash jest w przeciwprądzie i zapewne o to chodziło sprzedawcy. Ustawienia mocno standardowe. Wydają się w porządku.

chemik67
01-02-2016, 10:25
na początek witam wszystkich bo choć czytam od dawna ten wątek i inne ale zalogowałem się dopiero teraz
chciałbym zapytać i prosić o poradę o zmiękczacz wody dla rodziny 5 osobowej, 3 łazienki woda twarda badając testerem było 26 kropel według norm francuskich,
polecono mi taki zmiękczacz wody z firmy KW Zmiękczacz WaterMark 30 tam gdzie zakupiłem tester wody.
Moja prośba czy taki zmiękczacz jest dobry lub proszę o polecenie lepszego jestem z Radomia może coś bliżej domu kupić by mieć serwis
Polecam, na Twoje potrzeby urządzenie w sam raz.

qbek17
01-02-2016, 10:49
Woda jest twarda, przy 40 L złoża wychodzi, że pojemności wystarczy na 3,4 m3 więc ustawienie 3,2 jest jak najbardziej dobre.
Średnio sprawna żywica ma pojemność ok 3 stopni niemieckich z litra...
Więc po prostym obliczeniu:
40 litrów * 3 dH*m3 = 120 dH * m3
120 dH * m3 / 30 dH = 4 m3
wychodzi ok 4 m3 pomiędzy regeneracjami.


W Clacku Backwash jest w przeciwprądzie i zapewne o to chodziło sprzedawcy.
A jest w jakiejkolwiek głowicy Backwash we współprądzie??? ;)


Ustawienia mocno standardowe. Wydają się w porządku.
Jak dla mnie to wydają się standardowe, ale na pewno nie w porządku.
Sprzedawca po prostu olał sprawę, obiecał w opisie wszystko, a dostarczył wersję standardową nawet bez zaglądania w ustawienia.

aquam
01-02-2016, 11:42
Średnio sprawna żywica ma pojemność ok 3 stopni niemieckich z litra...
Więc po prostym obliczeniu:
40 litrów * 3 dH*m3 = 120 dH * m3
120 dH * m3 / 30 dH = 4 m3
wychodzi ok 4 m3 pomiędzy regeneracjami.


A jest w jakiejkolwiek głowicy Backwash we współprądzie??? ;)


Jak dla mnie to wydają się standardowe, ale na pewno nie w porządku.
Sprzedawca po prostu olał sprawę, obiecał w opisie wszystko, a dostarczył wersję standardową nawet bez zaglądania w ustawienia.

Bardzo dobrze to napisałeś. Co innego obiecali a co innego dostarczyli

marcza
01-02-2016, 12:43
Tak wodę mam z wodociągów i odpływ do kanalizacji...

marcza
01-02-2016, 12:49
Polecam, na Twoje potrzeby urządzenie w sam raz.

chemik67 a możesz coś więcej napisać bo stwierdzenie że na moje potrzeby urządzenie w sam raz to mało mi mówi a jak kupuje wolał bym kupić coś dobrego... Z góry dziękuję

marcza
01-02-2016, 12:52
WaterMark to chińszczyzna.
Twoja twardość nie jest jakaś tragiczna 26 dF= 15dH. Powinien wystarczyć standard z 25-30 litrami złoża.
Wodę masz z wodociągu? Ścieki do kanalizacji?

Tak woda pochodzi z wodociągów i odpływ do kanalizacji..

aquam
01-02-2016, 18:06
Tak woda pochodzi z wodociągów i odpływ do kanalizacji..

Jak napisał qbek17 WaterMark to typowa chińszczyzna. Jeżeli chcesz kupić coś dobrego a ne chcesz przepłacać to Polecam Ci Aquahome N20 Viessmann ewentualne troszkę wydajniejszy Cosmo Water Home 22. Są to wysokiej jakości zmiękczacze amerykańskiej produkcji. A jeżeli chcesz coś extra to polecam zainteresować się urządzeniami ECOWATER.

forscher
02-02-2016, 09:36
Kto z Was doradzi w wyborze urzadzenia do uzdatniania wody?

Moja sytuacja:
2 osoby dorosłe + jedno dziecko
dom z uzytkowym poddaszem
2 łazienki - jedna goscinna druga uzywana na codzień. W tej drugiej uzywany bedize głownie prysznic.

Twardość ogólna 250 mg/l CaCO3
pH 7,9
Mętność 0,71
Barwa <5
Przewodność elektryczna 494
Jon amonowy <0,06
Azotyny <0,04
Azotany 7,55
Żelazo 123
Mangan 16
Chlorki 19,45
Chlor wolny 0,06




Podobno jest to dośc twarda woda...



Co do aparatury pod uywage brałem Aquahome 20 - N z Viessmanna.


Czy jest to optymalne rozwiązanie?

qbek17
02-02-2016, 10:10
Podobno jest to dośc twarda woda...
Nie jest bardzo twarda - 14 stopni niemieckich to taka średnia/niższa twardość.


Co do aparatury pod uywage brałem Aquahome 20 - N z Viessmanna.
Czy jest to optymalne rozwiązanie?
Żeby powiedzieć czy jest optymalne to trochę za mało informacji podałeś :)
Ale na pewno jest to sprzęt, który będzie działał. Inne też mogą działać, a kosztować mniej (bo nie będą miały naklejki z logiem znanej firmy), lub być bardziej dopasowane do Twoich potrzeb.

KLARSAN
02-02-2016, 10:45
Kto z Was doradzi w wyborze urzadzenia do uzdatniania wody?

Moja sytuacja:
2 osoby dorosłe + jedno dziecko
dom z uzytkowym poddaszem
2 łazienki - jedna goscinna druga uzywana na codzień. W tej drugiej uzywany bedize głownie prysznic.

Twardość ogólna 250 mg/l CaCO3
pH 7,9
Mętność 0,71
Barwa <5
Przewodność elektryczna 494
Jon amonowy <0,06
Azotyny <0,04
Azotany 7,55
Żelazo 123
Mangan 16
Chlorki 19,45
Chlor wolny 0,06




Podobno jest to dośc twarda woda...



Co do aparatury pod uywage brałem Aquahome 20 - N z Viessmanna.


Czy jest to optymalne rozwiązanie?

Żelazo nie jest przekroczone. Twardość nie jest bardzo wysoka ale może już być uciążliwa. Zwykły zmiękczacz i filtr mechaniczny wystarczy całkowicie.

forscher
02-02-2016, 11:53
Nie jest bardzo twarda - 14 stopni niemieckich to taka średnia/niższa twardość.


Żeby powiedzieć czy jest optymalne to trochę za mało informacji podałeś :)
Ale na pewno jest to sprzęt, który będzie działał. Inne też mogą działać, a kosztować mniej (bo nie będą miały naklejki z logiem znanej firmy), lub być bardziej dopasowane do Twoich potrzeb.



podałem wszystkie info jakie mam :) cóz wiecej moge napisac?

Jeżeli nie Viessmann to ktory będzie bardzoej pasował? i bardziej odpowiadał moim potrzebom...

forscher
02-02-2016, 11:54
Żelazo nie jest przekroczone. Twardość nie jest bardzo wysoka ale może już być uciążliwa. Zwykły zmiękczacz i filtr mechaniczny wystarczy całkowicie.



a konkretnie to jaki sprzęt mógłbys polecić ?

aquam
02-02-2016, 12:03
Kto z Was doradzi w wyborze urzadzenia do uzdatniania wody?

Moja sytuacja:
2 osoby dorosłe + jedno dziecko
dom z uzytkowym poddaszem
2 łazienki - jedna goscinna druga uzywana na codzień. W tej drugiej uzywany bedize głownie prysznic.

Twardość ogólna 250 mg/l CaCO3
pH 7,9
Mętność 0,71
Barwa <5
Przewodność elektryczna 494
Jon amonowy <0,06
Azotyny <0,04
Azotany 7,55
Żelazo 123
Mangan 16
Chlorki 19,45
Chlor wolny 0,06




Podobno jest to dośc twarda woda...



Co do aparatury pod uywage brałem Aquahome 20 - N z Viessmanna.


Czy jest to optymalne rozwiązanie?
A jakie masz zużycie wody miesięczne ?
Jeżeli myślałeś o zmiękczaczu N20 AQUAHOME to OK. Sprzęt godny polecenia. Zakładam że zużycie miesięczne wody masz na poziomie ok 10do 12m3.
Zmiękczacz z dobrym sterowaniem, suchym zbiornikiem solankowym i przede wszystkim przeciwprądową regeneracją. Dużą zaletą tego urządzenia jest to iż posiada proporcjonalną regenerację.

qbek17
02-02-2016, 12:25
podałem wszystkie info jakie mam :) cóz wiecej moge napisac?
Zakładam, że to woda wodociągowa?
Masz kanalizację czy szambo/POŚ?
Ile (mniej więcej) wody zużywasz miesięcznie?
Czy masz dużo miejsca na podłączenie zmiękczacza? (ewentualnie jakieś ograniczenia wymiarów)?
Budżet?
Lubisz sprzęt z bajerami (np.podświetlany na rożne kolory ekran) czy wolisz coś prostego i tańszego?

Integro.1
02-02-2016, 13:41
Zużycie wody jeszcze nie zmierzone, od dziś zacznę pomiar i sprawdzę za tydzień, wtedy podam wartość. Co do wymiaru: 70x50x40 lub 120x60x30. W obu przypadkach będzie trzeba to wieszać na ścianie ale nie spodziewam się filtrów z mocowaniami, raczej zrobię pod niego półkę.

Zmierzyłem zużycie wody. Pomiar wyszedł mi 3m3 na 25 dni. Jaki filtr polecacie?

qbek17
02-02-2016, 14:39
Zmierzyłem zużycie wody. Pomiar wyszedł mi 3m3 na 25 dni. Jaki filtr polecacie?
Faktycznie malutko tej wody. Do tego niezbyt wysoka twardość (11 dH). Proponowałbym takiego maluszka w zbiorniku 9x17", z 10 litrami złoża. Regeneracja co 2 tygodnie.
Wymiary takiego zestawu w obudowie kompaktowej to: 32 cm (szer.) x 50 cm (głębokość) x 67 cm (wysokość).
Jeśli to byłoby za dużo to można dać osobny zbiornik na sól o pojemności 25 litrów i wymiarach: 28,5 cm (średnica) x 44 cm (wysokość)
Wymiary samej butli ze złożem i głowicą to: 24 cm (średnica) x 61 cm (wysokość)

Weź pod uwagę, że wymiary są zawsze podawane z jakąś tolerancją i nie muszą się zgadzać co do milimetra...

forscher
02-02-2016, 14:57
Zakładam, że to woda wodociągowa?
Masz kanalizację czy szambo/POŚ?
Ile (mniej więcej) wody zużywasz miesięcznie?
Czy masz dużo miejsca na podłączenie zmiękczacza? (ewentualnie jakieś ograniczenia wymiarów)?
Budżet?
Lubisz sprzęt z bajerami (np.podświetlany na rożne kolory ekran) czy wolisz coś prostego i tańszego?


no więc

dom jeszcze nie stoi. Planowany poczatek budowy za kilka tygodni
woda jest z miejskiego wodociagu
jest kanalizacja
miejsca jak na razie jest sporo wygposodarownaie meijsca zalezy od wyboru sprzetu.
Aquahome n 20 kosztuje okolo 2.2 K nie sadze by był sens przeznacznia na to cudo wiecej niz 4 k no chyba ze jest sens... nie wiem... nie znam sie..

Jestem zwolennikiem urzadzen prostych w obłsudze... funkcjonalnych. To cos ma działać a nie ładnie wygladać.

ile zuzywam wody.... hmm załóżmy wspomniane ok 10do 12m3.

qbek17
02-02-2016, 18:36
no więc

dom jeszcze nie stoi. Planowany poczatek budowy za kilka tygodni
woda jest z miejskiego wodociagu
jest kanalizacja
miejsca jak na razie jest sporo wygposodarownaie meijsca zalezy od wyboru sprzetu.
Aquahome n 20 kosztuje okolo 2.2 K nie sadze by był sens przeznacznia na to cudo wiecej niz 4 k no chyba ze jest sens... nie wiem... nie znam sie..

Jestem zwolennikiem urzadzen prostych w obłsudze... funkcjonalnych. To cos ma działać a nie ładnie wygladać.

ile zuzywam wody.... hmm załóżmy wspomniane ok 10do 12m3.
Przy takich założeniach odpowiedni rozmiar zmiękczacza to 20-25 litrów złoża.
Z dodatkowego wyposażenia przydałby się filtr wstępny (najprostszy).
Za składaka o podobnej funkcjonalności zapłacisz podobną cenę. Jeśli nie chcesz się zagłębiać w drobiazgi to Aquahome będzie odpowiedni.

Integro.1
02-02-2016, 21:31
Faktycznie malutko tej wody. Do tego niezbyt wysoka twardość (11 dH). Proponowałbym takiego maluszka w zbiorniku 9x17", z 10 litrami złoża. Regeneracja co 2 tygodnie.
Wymiary takiego zestawu w obudowie kompaktowej to: 32 cm (szer.) x 50 cm (głębokość) x 67 cm (wysokość).
Jeśli to byłoby za dużo to można dać osobny zbiornik na sól o pojemności 25 litrów i wymiarach: 28,5 cm (średnica) x 44 cm (wysokość)
Wymiary samej butli ze złożem i głowicą to: 24 cm (średnica) x 61 cm (wysokość)

Weź pod uwagę, że wymiary są zawsze podawane z jakąś tolerancją i nie muszą się zgadzać co do milimetra...

Masz na myśli taki - OCEAN RX 10

aquam
03-02-2016, 07:03
Masz na myśli taki - OCEAN RX 10

A nie ma naprawdę już nic lepszego ?:no:

qbek17
03-02-2016, 08:47
Masz na myśli taki - OCEAN RX 10
Nie wiem dokładnie co to za zestaw.... ale RX sugeruje chińszczyznę.

Znalezienie gotowca o takich wymiarach może być trudne. Miałem na myśli raczej złożenie takiego zestawu na zamówienie.

KLARSAN
03-02-2016, 09:06
a konkretnie to jaki sprzęt mógłbys polecić ?
Na twoje potrzeby w zupełności wystarczy Zmiękczacz PUR 0844 CI
Wydajność 1m3/h, głowica Clack CI, przyłącze 1 cal.
Dwuczęściowy, osobno butla, osobno zbiornik ale jak sam pisałeś masz sporo miejsca więc powinien się zmieścić.

Lilamd
03-02-2016, 13:02
Witam. Bardzo prosiłbym o dobór urządzenia uzdatniajacego wodę że studni głębinowej gdyż jest fatalna a firmy do których zwróciłem się o pomoc każda przedstawia inna ofertę i do tego żadna nie jest podobna do innych choćby troche. Jest hydrofor bezprzeponowy pompa 50 L/M. Mógłbym dokupić inna w miarę potrzeb. Rodziną 5 osób. Po badaniu wody okazało się że zelazo-30
Mangan-0.3
Ph-7.3
Twardość-380
Metnosc-10
Barwa-45
Pozatym Index nadmanganowy amoniak azotany i azotyny w normie. Proszę o podpowiedz jakiś złote powinno być użyte,ile, jakiej wielkości butla na złoże, możeui jakieś gotowe urządzenie. Pmocy bo mi się rodziną truje.

Integro.1
03-02-2016, 13:27
Nie wiem dokładnie co to za zestaw.... ale RX sugeruje chińszczyznę.

Znalezienie gotowca o takich wymiarach może być trudne. Miałem na myśli raczej złożenie takiego zestawu na zamówienie.

A gdzie takie zamówienia można składać? Nie widzę innych propozycji jak tylko gotowce.

qbek17
03-02-2016, 14:53
A gdzie takie zamówienia można składać? Nie widzę innych propozycji jak tylko gotowce.
W firmach zajmujących się uzdatnianiem wody, a nie w sklepach, które tylko przerzucają towar.

KLARSAN
03-02-2016, 15:51
Witam. Bardzo prosiłbym o dobór urządzenia uzdatniajacego wodę że studni głębinowej gdyż jest fatalna a firmy do których zwróciłem się o pomoc każda przedstawia inna ofertę i do tego żadna nie jest podobna do innych choćby troche. Jest hydrofor bezprzeponowy pompa 50 L/M. Mógłbym dokupić inna w miarę potrzeb. Rodziną 5 osób. Po badaniu wody okazało się że zelazo-30
Mangan-0.3
Ph-7.3
Twardość-380
Metnosc-10
Barwa-45
Pozatym Index nadmanganowy amoniak azotany i azotyny w normie. Proszę o podpowiedz jakiś złote powinno być użyte,ile, jakiej wielkości butla na złoże, możeui jakieś gotowe urządzenie. Pmocy bo mi się rodziną truje.
Żelazo i mangan w jakiej jednostce?
to są miligramy?
Jakieś bakterie w wodzie?

Jastrząb
03-02-2016, 16:08
Po badaniu wody okazało się że zelazo-30
Jesli to jest 30 mg, miligramów a nie mikrogramów to taniej bedzie nowa studnie wywierci pewnie :-( Z najwyzszymi stężeniami na tym forum jakimi sie spotkałem, to okolo 10mg o ile pamietam. 5mg to juz sporo. Zadnym gotowym urzadzeniem tego nie ogarniesz. Potrzebujesz kilku urzadzen.

qbek17
03-02-2016, 20:10
Witam. Bardzo prosiłbym o dobór urządzenia uzdatniajacego wodę że studni głębinowej gdyż jest fatalna a firmy do których zwróciłem się o pomoc każda przedstawia inna ofertę i do tego żadna nie jest podobna do innych choćby troche. Jest hydrofor bezprzeponowy pompa 50 L/M. Mógłbym dokupić inna w miarę potrzeb. Rodziną 5 osób. Po badaniu wody okazało się że zelazo-30
Mangan-0.3
Ph-7.3
Twardość-380
Metnosc-10
Barwa-45
Pozatym Index nadmanganowy amoniak azotany i azotyny w normie. Proszę o podpowiedz jakiś złote powinno być użyte,ile, jakiej wielkości butla na złoże, możeui jakieś gotowe urządzenie. Pmocy bo mi się rodziną truje.
Chyba miało być żelazo 3.0? Ale jeśli nawet to nie jest to trucizna :) Bardziej zaszkodzi urządzeniom niż ludziom...
Ze względu na wysoką twardość przydałoby się też to zmiękczyć, dlatego proponowałbym odżelaziacz (opcji jest kilka ale skoro jest już zbiornik bezprzeponowy to odżelaziacz mógłby być w takim gotowym układzie z napowietrzaniem (2 zbiorniki), złoże mogłoby być np. pyrolox, G1, defeman, itp), a za nim drugi stopień ze złożem wielofunkcyjnym.

Jest też możliwość pominięcia napowietrzania i zastosowania regeneracji chemicznej, ale to chyba bardziej uciążliwe w obsłudze rozwiązanie.

Możesz jakoś określić zużycie wody (lub ilość punktów poboru)?

sherif
03-02-2016, 21:45
Panowie potrzebuje porady:
Czy pomiędzy kolumną filtracyjną ze złożem Pyrolox i głowicą samoczyszczącą Clark i hydroforem, który stoi metr dalej może być lub nie powinien być zamontowany filtr siatkowy np 20mikronów ?

Hydraulik twierdzi, że tak, bo wyłapuje większe zanieczyszczenia, ewentualnie drobne kamyczki. Serwis od filtra twierdzi, ze nei może być bo i tak filtr to wyłapie a nie może być spadku ciśnienia.
Mam dwa manometry, hydrofor chodzi pomiędzy 2.5 a 5atm, spadek przy obciążeniu to niecała 1atm.

BTW. Ku przestrodze. Warto sprawdzać, czy rurą od popłuczyn nie sączy się cały czas woda. U mnie tak było, pech chciał, że było -20C, mnie nie było w domu, kapiąca woda zamarzła w rurze przy drenażu, przez co rozwaliło wyprowadzenie popłuczyn na zewn i zaczeło wywalać wodę przy filtrze.
Winny był ukruszony gumowy oring w głowicy :mad:
Niestety takei sączenie trudno wykryć, jak leci po kropelce (pół wiadra na dobę)

Jastrząb
04-02-2016, 07:13
Panowie potrzebuje porady:
Czy pomiędzy kolumną filtracyjną ze złożem Pyrolox i głowicą samoczyszczącą Clark i hydroforem, który stoi metr dalej może być lub nie powinien być zamontowany filtr siatkowy np 20mikronów ?

Zakladam ze hydrofor jest ocynkowany.
Stosowanie filtra za hydroforem w ktorym sie utlenia zelazo jest zawsze kiepskim pomyslem bo sie tym filtrze bedzie intensywnie odkladac utlenione zelazo i spadki cisnienia beda jeszcze wieksze. Przed hydroforem, brak obiekcji. Pomiedzy hydroforem i kolumna filtracyjna na pewno go trzeba intensywnie obserwowac i kontrolowac.

KLARSAN
04-02-2016, 10:13
Panowie potrzebuje porady:
Czy pomiędzy kolumną filtracyjną ze złożem Pyrolox i głowicą samoczyszczącą Clark i hydroforem, który stoi metr dalej może być lub nie powinien być zamontowany filtr siatkowy np 20mikronów ?
Nie ma sensu stosować filtra mechanicznego między kolumną filtracyjną a zbiornikiem hydroforowym. Można zastosować taki filtr na samym końcu układu by jeszcze doczyścić wodę.

Lilamd
04-02-2016, 11:54
Chyba miało być żelazo 3.0? Ale jeśli nawet nie jest to trucizna :) Bardziej zaszkodzi urządzeniom niż ludziom...
Ze względu na wysoką twardość przydałoby się też to zmiękczyć, dlatego proponowałbym odżelaziacz (opcji jest kilka ale skoro jest już zbiornik bezprzeponowy to odżelaziacz mógłby być w takim gotowym układzie z napowietrzaniem (2 zbiorniki), złoże mogłoby być np. pyrolox, G1, defeman, itp), a za nim drugi stopień ze złożem wielofunkcyjnym.

Jest też możliwość pominięcia napowietrzania i zastosowania regeneracji chemicznej, ale to chyba bardziej uciążliwe w obsłudze rozwiązanie.

Możesz jakoś określić zużycie wody (lub ilość punktów poboru)?

Nie wiem dokładnie ale jest nas pięć osób a żelazo to dokładnie 2980 mikrogramów. Faktycznie wolałbym złoże nie wymagające soli czy innych środków. A zbiornik na zloże 1354 bedzie wystarczający?

Jastrząb
04-02-2016, 12:23
Nie wiem dokładnie ale jest nas pięć osób a żelazo to dokładnie 2980 mikrogramów. Faktycznie wolałbym złoże nie wymagające soli czy innych środków. A zbiornik na zloże 1354 bedzie wystarczający?
Ci sie przecinek źle przesunał :P
Odzelaziacz 13x54 bedzie wystarczajacy na 3mg zelaza. Zniknie tez metnosc, kolor.
Ale twardosci tym nie usuniesz. Usuwanie twardosci to wymiana jonowa, czyli musi byc regeneracja solą.

sherif
04-02-2016, 12:28
Nie ma sensu stosować filtra mechanicznego między kolumną filtracyjną a zbiornikiem hydroforowym. Można zastosować taki filtr na samym końcu układu by jeszcze doczyścić wodę.

ok. Na razie mam pustą obudowę, ale jak tak piszecie to go wywalę. Za kolumną to chyba nie ma większego sensu, czy jeżeli tak to dać jakąś małą gradacje ?

sherif
04-02-2016, 12:29
Zakladam ze hydrofor jest ocynkowany.
Stosowanie filtra za hydroforem w ktorym sie utlenia zelazo jest zawsze kiepskim pomyslem bo sie tym filtrze bedzie intensywnie odkladac utlenione zelazo i spadki cisnienia beda jeszcze wieksze. Przed hydroforem, brak obiekcji. Pomiedzy hydroforem i kolumna filtracyjna na pewno go trzeba intensywnie obserwowac i kontrolowac.

To racja, po ok 1-2 tyg był juz brązowy, po ko 6 tyg go wymieniałem. Początkowo miałem 10mikronów, ale szybko się zapychał rudym nalotem, 20 dawała radę, ale chyba rzeczywiście nie powinno go tam być.

Jastrząb
04-02-2016, 12:49
To racja, po ok 1-2 tyg był juz brązowy, po ko 6 tyg go wymieniałem. Początkowo miałem 10mikronów, ale szybko się zapychał rudym nalotem, 20 dawała radę, ale chyba rzeczywiście nie powinno go tam być.Bo umieszczajac go tam kazesz mu robic to do czego jest przeznaczony wielokrotnie wieksza kolumna filtracyjna. Z racji wielkosci nie moze spelnic swojego zadania. Skoro ma zatrzymywac duze zanieczyszczenia to lepiej go umiescic przed hydroforem, przed napowietrzeniem wody. Ilosc zelaza ktora sie na nim bedzie odkladac, bedzie dramatycznie mniejsza, z racji ze zelazo jest nieutlenione.

scarFace
04-02-2016, 14:13
Panowie potrzebuje porady:
.
BTW. Ku przestrodze. Warto sprawdzać, czy rurą od popłuczyn nie sączy się cały czas woda. U mnie tak było, pech chciał, że było -20C, mnie nie było w domu, kapiąca woda zamarzła w rurze przy drenażu, przez co rozwaliło wyprowadzenie popłuczyn na zewn i zaczeło wywalać wodę przy filtrze.
Winny był ukruszony gumowy oring w głowicy :mad:
Niestety takei sączenie trudno wykryć, jak leci po kropelce (pół wiadra na dobę)

Witam.
Który to był o-ring? u mnie również kapie w tym miejscu woda , głowica Clack WS1 CI

KLARSAN
04-02-2016, 14:48
Nie wiem dokładnie ale jest nas pięć osób a żelazo to dokładnie 2980 mikrogramów. Faktycznie wolałbym złoże nie wymagające soli czy innych środków. A zbiornik na zloże 1354 bedzie wystarczający?

Odżelaziacz nie rozwiąże sprawy z twardością. Musi iść odżelaziacz i osobno zmiękczacz wody.

sherif
04-02-2016, 14:54
Witam.
Który to był o-ring? u mnie również kapie w tym miejscu woda , głowica Clack WS1 CI

Który nie wiem, tam jest taki walec z otworami i ma kilka uszczelnień. Puszczał jeden z nich, widocznie coś się dostało pod uszczelkę.
Gośc z serisu zdjąc panel, odkręcić mocowanie walca, wyjął całość, wymoczył w kwasie aby pozbyc się osadu i wymienił jedną uszczelkę.

qbek17
04-02-2016, 15:36
Który nie wiem, tam jest taki walec z otworami i ma kilka uszczelnień. Puszczał jeden z nich, widocznie coś się dostało pod uszczelkę.
Gośc z serisu zdjąc panel, odkręcić mocowanie walca, wyjął całość, wymoczył w kwasie aby pozbyc się osadu i wymienił jedną uszczelkę.
To trochę przyoszczędził... powinno się wymieniać cały zestaw, a na przeglądach kontrolować stan uszczelek. Jeśli poszła uszczelka wewnętrzna to trzeba też obejrzeć tłok (czy nie jest porysowany/pęknięty).
Koszt całego zestawu uszczelnień to ok 100 pln. A uszczelki są tam różne: te białe są "samosmarujące", te czarne są zwykłe. Po wymoczeniu w kwasie mogą nie mieć już w pełni swoich właściwości. Producent podaje na co są odporne uszczelnienia i nie ma tam kwasów :)

sherif
04-02-2016, 18:30
To trochę przyoszczędził... powinno się wymieniać cały zestaw, a na przeglądach kontrolować stan uszczelek. Jeśli poszła uszczelka wewnętrzna to trzeba też obejrzeć tłok (czy nie jest porysowany/pęknięty).
Koszt całego zestawu uszczelnień to ok 100 pln. A uszczelki są tam różne: te białe są "samosmarujące", te czarne są zwykłe. Po wymoczeniu w kwasie mogą nie mieć już w pełni swoich właściwości. Producent podaje na co są odporne uszczelnienia i nie ma tam kwasów :)

Moczył oczywiście po usunięciu uszczelnień. Mówił, że wymienia to co się uszkodziło z tej racji, że te uszczelki potrafią pracować 10 lat a potrafią jak u mnie rok a nawet krócej jak coś podejdzie pod uszczelkę. Za to tłok był w idealnym stanie, bez rys. W skrajnych przypadkach podobno tłok trzeba wyrywać.
Cena jest niezależna od ilości uszczelek.

qbek17
04-02-2016, 20:15
Moczył oczywiście po usunięciu uszczelnień. Mówił, że wymienia to co się uszkodziło z tej racji, że te uszczelki potrafią pracować 10 lat a potrafią jak u mnie rok a nawet krócej jak coś podejdzie pod uszczelkę.
Zgadza się, z tym że jak już się wymienia to raczej cały komplet uszczelek, a nie pojedyncze.


Za to tłok był w idealnym stanie, bez rys. W skrajnych przypadkach podobno tłok trzeba wyrywać.
Jak był sprawdzany to OK. Nie słyszałem jeszcze o takim ekstremalnym przypadku - jak się wyciągnie tłok razem z całym koszem uszczelnień to ten kosz jest tak skonstruowany, żeby się rozluźnił i wtedy nie ma problemu z wyjęciem tłoka.

[/QUOTE]Cena jest niezależna od ilości uszczelek.[/QUOTE]
Tym bardziej należałoby wymienić komplet ;)

scarFace
04-02-2016, 21:55
Witam, u mnie jest to samo :) jedna uszczelka wewnętrzna, silikonowa jest zniszczona niestety, czy można gdzieś kupić taką uszczelkę, wolałbym jedną bo nie wiem czy nie muszę wymienić całego "Spacer Stack Assembly- V3005 "
Pozdrawiam.

qbek17
05-02-2016, 10:09
Właśnie samej jednej uszczelki raczej nie kupisz - jeśli już to "z odzysku" czyli serwisant może wyjąć z innych kompletów, ale to już zależy od serwisanta.

Jarosław Boryń
05-02-2016, 12:41
Prośba o interpretację wyników oraz doradztwo w zakresie doboru stacji uzdatniania.

zapach <1 (akceptowalny)
barwa 10 mg/l Pt
mętność 0,85 NTU
pH 7,4
jon amonowy 0,14 mg/l
żelazo 90 ug/l
przewodność 937 uS/cm
azotyny 0,10 mg/l
twardość ogólna 390 mg/l CaCO3

PRZEKROCZENIA:
mangan 160 ug/l;dopuszczalne 50
azotany 153 mg/l;dopuszczalne 50

KLARSAN
05-02-2016, 12:47
Prośba o interpretację wyników oraz doradztwo w zakresie doboru stacji uzdatniania.

zapach <1 (akceptowalny)
barwa 10 mg/l Pt
mętność 0,85 NTU
pH 7,4
jon amonowy 0,14 mg/l
żelazo 90 ug/l
przewodność 937 uS/cm
azotyny 0,10 mg/l
twardość ogólna 390 mg/l CaCO3

PRZEKROCZENIA:
mangan 160 ug/l;dopuszczalne 50
azotany 153 mg/l;dopuszczalne 50
Lustro wody na jakiej wysokości? Jaki model bądź wydajność pompy? Jaki zbiornik hydroforowy i jaka pojemność? Szacunkowe miesięczne zużycie wody? Czy zapach przeszkadza?

Jarosław Boryń
05-02-2016, 12:53
Lustro wody na jakiej wysokości?
studnia głębinowa 20 m, lustro 6 m
Jaki model bądź wydajność pompy?
pompa omnigena wyd 2,4 m3/h
Jaki zbiornik hydroforowy i jaka pojemność?
jeszcze nie kupiony, myślałem 200 l ocynk HV
Szacunkowe miesięczne zużycie wody?
4 osoby
Czy zapach przeszkadza?
w smaku woda nie jest zła.

Jastrząb
05-02-2016, 13:24
Prośba o interpretację wyników oraz doradztwo w zakresie doboru stacji uzdatniania.

zapach <1 (akceptowalny)
barwa 10 mg/l Pt
mętność 0,85 NTU
pH 7,4
jon amonowy 0,14 mg/l
żelazo 90 ug/l
przewodność 937 uS/cm
azotyny 0,10 mg/l
twardość ogólna 390 mg/l CaCO3

PRZEKROCZENIA:
mangan 160 ug/l;dopuszczalne 50
azotany 153 mg/l;dopuszczalne 50
Jakiś filtr multifunkcyjny to i twardosc spadnie, bo jest duza.

KLARSAN
05-02-2016, 13:45
Prośba o interpretację wyników oraz doradztwo w zakresie doboru stacji uzdatniania.

zapach <1 (akceptowalny)
barwa 10 mg/l Pt
mętność 0,85 NTU
pH 7,4
jon amonowy 0,14 mg/l
żelazo 90 ug/l
przewodność 937 uS/cm
azotyny 0,10 mg/l
twardość ogólna 390 mg/l CaCO3

PRZEKROCZENIA:
mangan 160 ug/l;dopuszczalne 50
azotany 153 mg/l;dopuszczalne 50
Lustro wody na jakiej wysokości? Jaki model bądź wydajność pompy? Jaki zbiornik hydroforowy i jaka pojemność? Szacunkowe miesięczne zużycie wody? Czy zapach przeszkadza?
Podwyższoną twardość zredukować można zmiękczaczem wody. Na twoje potrzeby optymalnym rozwiązaniem będzie model PUR 0844 - dwuczęściowy z głowicą Clack CI z mieszaczem. Zmiękczacz delikatnie zbije podwyższony mangan. Na azotyny najlepiej odwrócona osmoza do kuchni. Woda do celów spożywczych będzie wówczas oczyszczona.

Integro.1
06-02-2016, 10:03
W firmach zajmujących się uzdatnianiem wody, a nie w sklepach, które tylko przerzucają towar.

Sory, wiem że męczę bułę, ale nie mogę znaleźć nic w sieci poza gotowymi zestawami. Mogę prosić o wskazanie ,,palcem" konkretnej nazwy sklepu lub adresu www?

Ps. Najlepiej coś z Krakowa, lub z polski ale z dobrymi cenami.

Z góry dzięki

qbek17
06-02-2016, 20:58
Sory, wiem że męczę bułę, ale nie mogę znaleźć nic w sieci poza gotowymi zestawami. Mogę prosić o wskazanie ,,palcem" konkretnej nazwy sklepu lub adresu www?
W samym Krakowie kojarzę jedną rozsądną firmę... Gold-Rain (nazwa może być myląca) ;)

qbek17
06-02-2016, 21:06
Prośba o interpretację wyników oraz doradztwo w zakresie doboru stacji uzdatniania.

twardość ogólna 390 mg/l CaCO3

mangan 160 ug/l;dopuszczalne 50
azotany 153 mg/l;dopuszczalne 50
Na twardość pomoże zmiękczacz, ...może też zmniejszy trochę poziom manganu.
Na azotany są inne złoża (anionity). Ale to będzie drogie rozwiązanie... Jeśli nie musisz uzdatniać wody na cały dom to osmoza pod zlewem wystarczy na wodę pitną.

ProMarko
08-02-2016, 10:29
Co sądzicie o systemach odkamieniania impulsami elektrycznymi? Tak zwane fizyczne uzdatnianie wody. Chodzi o urządzenia typu Vulcan.

Jastrząb
08-02-2016, 11:06
Co sądzicie o systemach odkamieniania impulsami elektrycznymi? Tak zwane fizyczne uzdatnianie wody. Chodzi o urządzenia typu Vulcan.
Sadzimy to samo co o kilku poprzednich wcieleniach tego wynalazku ;-)

Tak srednio co rok dwa widac reinkarnacje, gdy tu i tam zabronia sprzedawania tego po procesach sadowych o oszustwo.
Byla wersja z magnesami trwałymi, była wersja ktora jakium materiałem z ktorego rurke zrobili czarowała, byly wersje zasilane. Szkoda na to czasu.

Ja Ci moge napisać co sie zaraz po moim poscie stanie. Pojawia sie ze 2 osoby, wlasnie zarejestrowane na forum, ktore przypadkiem zauwyzyly te posty i zarejestrowały zeby sie zaklinać ze od 2 lata uzywaja i kamienia nie widza ;-) Beda cytować ulotki, psy na mnie wieszac ze nie widzialem a krytykuje.

ProMarko
08-02-2016, 12:02
Tak właśnie myślałem, że to "pic na wodę". Wydawało mi się jednak, że te impulsy elektryczne, które kosztują kilka tysięcy złotych to co innego niż magiczne magnetyzery.

Jastrząb
08-02-2016, 12:22
Tak właśnie myślałem, że to "pic na wodę". Wydawało mi się jednak, że te impulsy elektryczne, które kosztują kilka tysięcy złotych to co innego niż magiczne magnetyzery.
Pewnie cos tam innego to jest. Ale co za roznica. Zadne z nich NIE usuwa twardosci, tylko ma modyfikowac zawarty weglan wapnia zeby sie nie odkladał/mniej odkladał.
CO z zalozenia jest niemiezalne.
Zawsze bedzie miałym druczkiem napisane, ze wyzszej temperaturze nei dziala. Czajnik i tam musisz czyscic. Pieca nie ochroni. Co wiecej, jak pochapiesz taka zmodyfikwoana woda kran a woda odparuje to nie ma bata, chocbys tydzien wode "magnetyzował" to osad zostanie.

ProMarko
08-02-2016, 14:27
Dziękuję raz jeszcze za rzeczową odpowiedź. Pozostając w temacie kontrowersyjnych urządzeń do poprawy jakości wody mam jeszcze pytanie o jonizatory. Co to jest i czemu tak bardzo to reklamują? Czemu to kosztuje kilka tysięcy złotych? Czy woda zasadowa jest zdrowa?

Jastrząb
09-02-2016, 10:23
Dziękuję raz jeszcze za rzeczową odpowiedź. Pozostając w temacie kontrowersyjnych urządzeń do poprawy jakości wody mam jeszcze pytanie o jonizatory. Co to jest i czemu tak bardzo to reklamują? Czemu to kosztuje kilka tysięcy złotych? Czy woda zasadowa jest zdrowa?
Rzeczy kosztuja tyle ile ludzie sa gotowi za nie zaplacic. A ze produkcja kosztuje 200PLN. Od czasu do czasu pojawia sie tu jakis jednopostowiec ktory zachwala filtr do wody do picia (czyli taki nastołowy) sprzedawany przez amway;a. W srodku siedzi... filtr weglowy i lampa UV. Wklad weglowy to grosze. Zarnik do lampy to 100PLN. A za ten wynalazek trzeba zapalcic coś ponad 5000PLN a za wklad z weglem i ząrnikiem grubo ponad 1000PLN. Ale dorobiona do tego filozofia, ze filtr weglowy prasowany, wielowarstwowy strututu, z jakimis certyfikatami, ze elektroniczne sterowanie (licznik czasu pracy ktora zapipka gdy wklad trzeba wymienic). A ze kolumna filtracyjna z 50L wegla i lampa UV na cały dom była by tansza to drobiazg. Ale sa tacy co kupia, ba sa tacy ktorym od takiej wody wszelkie dolegliwosci ustapia.


Nigdy sie tematem wody jonizowanej zbytnio nie interesowałem, ale to przynajmniej ma jakies mierzalne podstawy fizyczne. Czy taka woda jest zdrowa to dochtorów trzeba by pytac, ale jak ich znam ilu zapytasz tyle opinii uslyszysz. Jak to zwykle przy cudownych metodach twardych badan naukowych pewnie ciezko znalezc, tylko setki opisów ze ktos tam pił i czuje sie lepiej.

ProMarko
09-02-2016, 11:04
Dobrze, wszystko rozumiem. Zostając w tematach bardzo kontrowersyjnych zapytam jeszcze o system zmiękczania wody bez soli używany w USA :spam:- wiecie coś o tym?

Jastrząb
09-02-2016, 11:40
Dobrze, wszystko rozumiem. Zostając w tematach bardzo kontrowersyjnych zapytam jeszcze o system zmiękczania wody bez soli używany w USA
To jest to samo. Tylko cudowne wlasciwosci woda nabiera nie dzieki traktowaniu polem magnetycznym, elektrycznym tylko przeplywajac prze specjalne ceramiczne granulki ktore przekształcaja twardosc w krysztalki ktore sie niczego nie czepiaja, nie osadzaja. Tez z zalozenia nie usuwa twardosci, tylko ja tak cudownie modyfikuje. Ale strasznie drogie 999$. Ktora wersja ktora wystepowała pod postacia rurki z tej ceramiki zrobionej była o połowe tansza!

A co Ty sie tak tej soli boisz?
Mam twardość 220mg. W wodzie dostaje do organizmu z zwiazku z tym sód (mówia ze szkodliwy jest ten sód). Ale jak policzylem 2 kromki chleba z plastrem szynki i plastrem sera żoltego dadza mi taka ilość sodu jak .... wiadro tej wody z zmiekczacza.

qbek17
09-02-2016, 14:00
zapytam jeszcze o system zmiękczania wody bez soli
Myślę, że kluczowym słowem tutaj jest "zmiękczanie" - to co robi ten wynalazek nie jest tym samym co robią zmiękczacze.
Po angielsku to nie jest "softener" tylko "scale prevention".

sebapulawy
11-02-2016, 08:00
Witam
Ja by chciał zapytac jak obniżyć twardość wody nie szkodząc oczyszczalni biologicznej. Czy stosowanie soli ma jakis negatywny wpływ na bakterie w oczyszczalni ?
A może są inny sposoby na zmniejszenie twradości nie tylko sól?

Pozdrawiam

qbek17
11-02-2016, 09:11
Zastosowanie soli powoduje, że w ściekach z regeneracji zmiękczacza jest wysoka zawartość chlorków. Chlorki nie są ulubionym składnikiem bakterii zamieszkujących POŚ. Był na forum kolega, który prowadził badania w dokładnie tej kwestii i według jego informacji po każdej regeneracji zmiękczacza można zauważyć ok 25% spadek wydajności oczyszczalni. Na pewno zależy to od dawki soli i częstotliwości regeneracji.
Inne sposoby istnieją, ale w domowych warunkach są niepraktyczne więc odpowiedź brzmi "nie".

sebapulawy
11-02-2016, 09:58
Czyli albo osad albo częstsze dawkowanie bakterii?

qbek17
11-02-2016, 10:38
Można dodawać bakterie chociaż one i tak sobie poradzą tylko będzie zakłócenie w pracy oczyszczalni.
Poza tym dobrze dobrany zmiękczacz będzie mniej "inwazyjny".

sebapulawy
11-02-2016, 11:14
Można dodawać bakterie chociaż one i tak sobie poradzą tylko będzie zakłócenie w pracy oczyszczalni.
Poza tym dobrze dobrany zmiękczacz będzie mniej "inwazyjny".

co masz na mysli?

qbek17
11-02-2016, 11:48
To że jak zmiękczacz nie będzie za mały (częste regeneracje) ani za duży (jednorazowa duża dawka chlorków) to oczyszczalnia będzie mniej obciążona.

przemek_w
15-02-2016, 09:19
Witam
Proszę o doradzenie doboru zmiękczacza wody na poniższe parametry:
- twardość wody wyszła mi z pomiaru 16 stopni niemieckich (podobne wartości podają olsztyńskie wodociągi)
- kanalizacja miejska
- obecnie średnie zużycie wody w bloku przy 3 osobach to 12,5 metra sześciennego miesięcznie (ale wzrośnie bo zaraz będzie nas czworo i przeprowadzamy się do nowego domu)

Czy takie informacje wystarczą?
Rozważałem Zmiękczacz WaterMark 30 lub viessmann aquahome 20-n.
Czy w dobrym kierunku zmierzam?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam

qbek17
15-02-2016, 12:27
Witam
Proszę o doradzenie doboru zmiękczacza wody na poniższe parametry:
- twardość wody wyszła mi z pomiaru 16 stopni niemieckich (podobne wartości podają olsztyńskie wodociągi)
- kanalizacja miejska
- obecnie średnie zużycie wody w bloku przy 3 osobach to 12,5 metra sześciennego miesięcznie (ale wzrośnie bo zaraz będzie nas czworo i przeprowadzamy się do nowego domu)
Zakładając nawet wzrost zużycia wody to spokojnie wystarczy zmiękczacz z 25 litrami złoża.
Przed nim daj zwykły, najtańszy filtr mechaniczny (piankowy czy sznurkowy) do ochrony przed większymi zanieczyszczeniami.


Rozważałem Zmiękczacz WaterMark 30 lub viessmann aquahome 20-n.
Czy w dobrym kierunku zmierzam?
Ja bym Ci polecił coś z głowicą Clack i dobrym złożem, ale jak weźmiesz Viessmana to też będzie spoko. WaterMarka bym odradzał - pewnie zadziała, ale to chińszczyzna (no chyba, że chcesz przyoszczędzić).

lisand
15-02-2016, 13:45
Witam wszystkich.

Jestem tu nowy. Przymierzam się ( jak pies do jeża) do wyboru stacji uzdatniania. Nie mam jeszcze hydroforu tyko sama pompa o wydajności 2,4m3/h. Poczytałem trochę wcześniejsze wpisy stąd i wiem więcej ale ciągle chyba za mało. Nie wiem czy dla mojej wody wystarczy filtr z multifunkcyjnym złożem ( myśle o CR-100) czy coś bardziej skomplikowanego.Poniżej badania wody.
Rodzina 4 osobowa. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Bakterie - 0
Barwa <2
Mętność - 0,95 NTU
pH - 7,2
Azotany <0,3 mg NO3/dm3
Azotyny <0,02 mg NO2/dm3
Mangan = 0,251 mg/dm3
Żelazo = 2,070 mg/dm3
Twardość ogólna = 252 mg CaCO3/dm3
Amonowy jon < 0,07 mg NH3/dm3

qbek17
15-02-2016, 14:10
Witam wszystkich.

Jestem tu nowy. Przymierzam się ( jak pies do jeża) do wyboru stacji uzdatniania. Nie mam jeszcze hydroforu tyko sama pompa o wydajności 2,4m3/h. Poczytałem trochę wcześniejsze wpisy stąd i wiem więcej ale ciągle chyba za mało. Nie wiem czy dla mojej wody wystarczy filtr z multifunkcyjnym złożem ( myśle o CR-100) czy coś bardziej skomplikowanego.Poniżej badania wody.
Rodzina 4 osobowa. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Bakterie - 0
Barwa <2
Mętność - 0,95 NTU
pH - 7,2
Azotany <0,3 mg NO3/dm3
Azotyny <0,02 mg NO2/dm3
Mangan = 0,251 mg/dm3
Żelazo = 2,070 mg/dm3
Twardość ogólna = 252 mg CaCO3/dm3
Amonowy jon < 0,07 mg NH3/dm3
Jeśli chcesz wodę zmiękczyć i usunąć żelazo/mangan to filtr wielofunkcyjny powinien być OK. Kwestia doboru rozmiaru filtra i typu złoża. Co do Crystal Right'a - może być ale nie masz za dużo jonu amonowego więc raczej sugerowałbym CR200 (ma większą pojemność).
Ewentualnie złoża jonitowe (do wyboru masz praktycznie dwa: AquaMulti i Ecomix).

sebapulawy
15-02-2016, 14:39
To że jak zmiękczacz nie będzie za mały (częste regeneracje) ani za duży (jednorazowa duża dawka chlorków) to oczyszczalnia będzie mniej obciążona.

A jaką stacje bys polecił? dla domu zamieszkanego przez 4 sosby?

qbek17
15-02-2016, 16:10
A jaką stacje bys polecił? dla domu zamieszkanego przez 4 sosby?
To zależy ile te 4 osoby zużywają wody. Dobrze by było też określić ilość punktów poboru, jakie mogą działać jednocześnie (WC, prysznic, pralka, zmywarka, krany, wanna, itp).
Poza tym pytanie jakie parametry ma woda.

sebapulawy
15-02-2016, 16:13
BARWA mg Pt/l 10
MĘTNOŚĆ NTU 0,5
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 450
ŻELAZO mg Fe/l 0,12
MANGAN mg Mn/l 0,03
AZOTANY mg NO3-/l <5
AZOT AMONOWY mg NH4+/l <0,2
CHLORKI mg Cl-/l 25
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 905
PH 7,1


rodzina2+2

scarFace
15-02-2016, 17:18
Witam, chciałbym się zapytać czy przed montażem nowej części "Spacer Stack Assembly- V3005" należy posmarować wszystkie ( czarne i białe oringi) jakimś smarem np. silikonowym ?
Pozdrawiam

sherif
15-02-2016, 18:15
Witam, u mnie jest to samo :) jedna uszczelka wewnętrzna, silikonowa jest zniszczona niestety, czy można gdzieś kupić taką uszczelkę, wolałbym jedną bo nie wiem czy nie muszę wymienić całego "Spacer Stack Assembly- V3005 "
Pozdrawiam.

Tak przy okazji, tutaj masz uszczelki, części i owy magiczny klucz :):

http://www.softenerparts.com/Clack_WS1_Valve_Parts_s/45.htm

sherif
15-02-2016, 18:33
Przy okazji, jak rozumieć Renegenerate i fill z instrukcji filtra:
346845

C1 - to płukanie wsteczne
C2 ??
C3 - jak rozumiem to znów płukanie wsteczne
C4 - to przepływ wody, w normalnym kierunku ?
C5 ??

Kolumna filtracyjna jest f. Clack (z 3 przyciskami), nie mam zmiękczacza, tylko filtr zatrzymujący m.in żelazo.
Wg instrukcji programu P0-P5 są dla zmiękczaczy ale P6 jest dla regenerative filter ? P7-P9 dla backwashing filter - czyli mam ustawić jeden z tych ?

Jastrząb
15-02-2016, 19:12
Przy okazji, jak rozumieć Renegenerate i fill z instrukcji filtra:
346845

C1 - to płukanie wsteczne
C2 ??
C3 - jak rozumiem to znów płukanie wsteczne
C4 - to przepływ wody, w normalnym kierunku ?
C5 ??

Kolumna filtracyjna jest f. Clack (z 3 przyciskami), nie mam zmiękczacza, tylko filtr zatrzymujący m.in żelazo.
Wg instrukcji programu P0-P5 są dla zmiękczaczy ale P6 jest dla regenerative filter ? P7-P9 dla backwashing filter - czyli mam ustawić jeden z tych ?

C1 - plukanie zeby sie pozbyc brudu z filtra
C2 - regeneracja , sola, nadmanganianem potasu (niektore odzelaiaziacze), generalnie bardzo wolny przeplyw solanki, roztworu KMnO4
C3 - kolejne plukanie wsteczne, zeby sie pozbyc regeratu z filtra
C4 - to dosyc szybki przeplyw w kierunku filtracji, zeby ulozyc złoże
C5 - napelenie zbiornika regeneratu woda, zeby przygotowac roztwor na next time.

CZylil jak masz odzelaziacz tylko plukany woda, bez regeneracji to CIe interesuja progarmu P7-
P9

scarFace
15-02-2016, 19:46
Tak przy okazji, tutaj masz uszczelki, części i owy magiczny klucz :):

http://www.softenerparts.com/Clack_WS1_Valve_Parts_s/45.htm

Dzięki ale ten sklep znam już od dłuższego czasu, robiłem już tam zakupy z tym że za większe części niż oringi liczą sobie dość dużo za wysyłkę, znam tańszy sklep w USA, po za tym i tak tych białych uszczelek nie ma w sprzedaży tylko cały ten mechanizm.
Pozdrawiam

qbek17
15-02-2016, 21:39
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 450
Przy takiej twardości to na pewno nie będzie mały filtr... myślę, że zakładając jakieś średnie wydajności to przynajmniej 40-50 litrów złoża by się przydało. Przy takiej ilości to już warto zainwestować w dobrą głowicę z regeneracją przeciwprądową.

qbek17
15-02-2016, 21:40
Witam, chciałbym się zapytać czy przed montażem nowej części "Spacer Stack Assembly- V3005" należy posmarować wszystkie ( czarne i białe oringi) jakimś smarem np. silikonowym ?
Pozdrawiam
Czarne oringi - tak. Białe oringi - nie.

qbek17
15-02-2016, 21:48
Dzięki ale ten sklep znam już od dłuższego czasu, robiłem już tam zakupy z tym że za większe części niż oringi liczą sobie dość dużo za wysyłkę, znam tańszy sklep w USA, po za tym i tak tych białych uszczelek nie ma w sprzedaży tylko cały ten mechanizm.
Pozdrawiam
Poważnie zamawiasz (zamawiacie) części aż w stanach? :)

sherif
15-02-2016, 22:10
C1 - plukanie zeby sie pozbyc brudu z filtra
C2 - regeneracja , sola, nadmanganianem potasu (niektore odzelaiaziacze), generalnie bardzo wolny przeplyw solanki, roztworu KMnO4
C3 - kolejne plukanie wsteczne, zeby sie pozbyc regeratu z filtra
C4 - to dosyc szybki przeplyw w kierunku filtracji, zeby ulozyc złoże
C5 - napelenie zbiornika regeneratu woda, zeby przygotowac roztwor na next time.

CZylil jak masz odzelaziacz tylko plukany woda, bez regeneracji to CIe interesuja progarmu P7-
P9


Dzięki. Wszystko stało się jasne. :yes:

sherif
15-02-2016, 22:15
Dzięki ale ten sklep znam już od dłuższego czasu, robiłem już tam zakupy z tym że za większe części niż oringi liczą sobie dość dużo za wysyłkę, znam tańszy sklep w USA, po za tym i tak tych białych uszczelek nie ma w sprzedaży tylko cały ten mechanizm.
Pozdrawiam

Tam na schemacie trochę nie jasno są zaznaczone oringi, są jakby przedni i tylne, ale nie ma tych na bębnie. Jest tylko obok narysowany oring z numerem, ale nie wiem od czego on jest, myślałem że właśnie od tego bębna. W sumie to trochę dziwne jakby ich nie było można osobno kupic.

sebapulawy
16-02-2016, 07:43
Przy takiej twardości to na pewno nie będzie mały filtr... myślę, że zakładając jakieś średnie wydajności to przynajmniej 40-50 litrów złoża by się przydało. Przy takiej ilości to już warto zainwestować w dobrą głowicę z regeneracją przeciwprądową.


A co byś polecił?
Proponowano mi Watermarka 30 ?

qbek17
16-02-2016, 07:59
... Jest tylko obok narysowany oring z numerem, ale nie wiem od czego on jest, myślałem że właśnie od tego bębna. W sumie to trochę dziwne jakby ich nie było można osobno kupic.
Producent (Clack) nie podaje numerów części do tych oringów - dlatego dziwiłem się, że ktoś je sprzedaje osobno.

qbek17
16-02-2016, 08:00
A co byś polecił?
Proponowano mi Watermarka 30 ?
Jeśli taka ilość złoża to żaden z gotowców, a tym bardziej nie te "tanie bo chińskie" :)

KLARSAN
16-02-2016, 09:13
Witam wszystkich.

Jestem tu nowy. Przymierzam się ( jak pies do jeża) do wyboru stacji uzdatniania. Nie mam jeszcze hydroforu tyko sama pompa o wydajności 2,4m3/h. Poczytałem trochę wcześniejsze wpisy stąd i wiem więcej ale ciągle chyba za mało. Nie wiem czy dla mojej wody wystarczy filtr z multifunkcyjnym złożem ( myśle o CR-100) czy coś bardziej skomplikowanego.Poniżej badania wody.
Rodzina 4 osobowa. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Bakterie - 0
Barwa <2
Mętność - 0,95 NTU
pH - 7,2
Azotany <0,3 mg NO3/dm3
Azotyny <0,02 mg NO2/dm3
Mangan = 0,251 mg/dm3
Żelazo = 2,070 mg/dm3
Twardość ogólna = 252 mg CaCO3/dm3
Amonowy jon < 0,07 mg NH3/dm3

Przy takiej wodzie nie powinno być problemu ze stacją na CR-100.

scarFace
16-02-2016, 12:45
Poważnie zamawiasz (zamawiacie) części aż w stanach? :)

Tak, o wiele taniej niż w Polsce :yes: a z racji tego że mam tam znajomych to wysyłka do PL okazjonalnie za darmo .
Pozdrawiam.

qbek17
16-02-2016, 13:02
Tak, o wiele taniej niż w Polsce :yes: a z racji tego że mam tam znajomych to wysyłka do PL okazjonalnie za darmo .
Pozdrawiam.
Na tej wspomnianej stronie wcale nie jest taniej niż w choćby w Alamo... A te ceny z ich cennika powinny być zbliżone do finalnych bo dystrybutorzy mają spore rabaty...

scarFace
16-02-2016, 14:18
Na tej wspomnianej stronie wcale nie jest taniej niż w choćby w Alamo... A te ceny z ich cennika powinny być zbliżone do finalnych bo dystrybutorzy mają spore rabaty...
Być może, nie znam cen z Alamo, ale jak ktoś tu pisał tylko za komplet uszczelek 100zł . ja za cały mechanizm plus dwa tłoki ten duży i mały zapłaciłem 200zł .
pozdrawiam

qbek17
16-02-2016, 14:25
Akurat tłoki są tanie :) Według cennika Alamo za taki zestaw (uszczelki+2 tłoki) masz 56 USD. Ale to cena z cennika, od której na pewno byłby rabat...
Jak dodasz do tego przesyłkę, czas oczekiwania to nie wiem czy wyjdzie drożej :) A jakbyś zapytał na forum to na pewno by się znalazł ktoś kto Ci to zorganizuje nawet taniej :)

scarFace
16-02-2016, 14:52
Czarne oringi - tak. Białe oringi - nie.

Dziękuję za odpowiedź :yes:


jakbyś zapytał na forum to na pewno by się znalazł ktoś kto Ci to zorganizuje nawet taniej :)

Ok. następnym razem będę pytał .Pozdrawiam

sherif
16-02-2016, 14:57
Akurat tłoki są tanie :) Według cennika Alamo za taki zestaw (uszczelki+2 tłoki) masz 56 USD. Ale to cena z cennika, od której na pewno byłby rabat...
Jak dodasz do tego przesyłkę, czas oczekiwania to nie wiem czy wyjdzie drożej :) A jakbyś zapytał na forum to na pewno by się znalazł ktoś kto Ci to zorganizuje nawet taniej :)

Dasz jakiegoś linka ?
Jaka jest więc metoda na zkup tych białych oringów ? Czy one są sprzedawane razem z tym tłokiem ?

scarFace
16-02-2016, 15:16
Dasz jakiegoś linka ?
Jaka jest więc metoda na zkup tych białych oringów ? Czy one są sprzedawane razem z tym tłokiem ?

Jak już kolega "qbek17" pisał wcześniej nie kupisz, tylko jeżeli serwisant ma na zbyciu po wymianie, możesz kupić tylko cały ten nowy mechanizm "drabinka" (Spacer Stack Assembly- V3005) razem z wszystkimi oringami, białymi i czarnymi.

przemek_w
17-02-2016, 08:30
Zakładając nawet wzrost zużycia wody to spokojnie wystarczy zmiękczacz z 25 litrami złoża.
Przed nim daj zwykły, najtańszy filtr mechaniczny (piankowy czy sznurkowy) do ochrony przed większymi zanieczyszczeniami.


Ja bym Ci polecił coś z głowicą Clack i dobrym złożem, ale jak weźmiesz Viessmana to też będzie spoko. WaterMarka bym odradzał - pewnie zadziała, ale to chińszczyzna (no chyba, że chcesz przyoszczędzić).

Dziękuję za odpowiedź.

Sprawdziłem olsztyński rynek i w 2 firmach zaproponowano mi następujące urządzenia:
1. IQ soft 18
2. Ecowater ESM 15 CE+

Oba oscylują w cenie ok 3200-3500
Możesz również zaproponować coś konkretnego? Cały zestaw z głowicą o jakiej wspomniałeś. Filtr na wejściu już mam.

Edycja:
Zadzwoniłem do jeszcze jednej firmy i dostałem ofertę na Clack D40 - dwukadłubowe urządzenie ze sterownikiem WS1 EI w cenie 2200 zł. Cena przyzwoita ale czy urządzenie godne wyboru?

pozdrawiam

qbek17
17-02-2016, 12:38
1. IQ soft 18
2. Ecowater ESM 15 CE+

Oba oscylują w cenie ok 3200-3500

Oba są malutkie (18 i 15 litrów złoża), ale pewnie by wystarczyły. Tylko ta cena....


Zadzwoniłem do jeszcze jednej firmy i dostałem ofertę na Clack D40 - dwukadłubowe urządzenie ze sterownikiem WS1 EI w cenie 2200 zł. Cena przyzwoita ale czy urządzenie godne wyboru?
A to znów urządzenie z 40 litrami złoża... moim zdaniem zbyt duże na Twoje potrzeby. Do tego cena podejrzanie niska.

przemek_w
17-02-2016, 12:51
Oba są malutkie (18 i 15 litrów złoża), ale pewnie by wystarczyły. Tylko ta cena....


A to znów urządzenie z 40 litrami złoża... moim zdaniem zbyt duże na Twoje potrzeby. Do tego cena podejrzanie niska.

Zestaw z Clackem jest z tej firmy:
http://www.clack.pl/index.php?p=1_14_Clack-EI-D40
Są też mniejsze 30 i 25, ale różnica w cenie jest niewielka więc może mieć jakiś zapas?
Czy uważasz, że skoro cena za niska to mogli użyć do stworzenia tego zestawu elementów słabej jakości? Ile wg Ciebie powinien kosztować taki zestaw?

qbek17
17-02-2016, 13:21
Są też mniejsze 30 i 25, ale różnica w cenie jest niewielka więc może mieć jakiś zapas?
Zapas w Twoim przypadku to 25 litrów. Jak weźmiesz więcej to nie będziesz wykorzystywał całej pojemności, a woda i sól na regenerację będą schodzić.


Czy uważasz, że skoro cena za niska to mogli użyć do stworzenia tego zestawu elementów słabej jakości? Ile wg Ciebie powinien kosztować taki zestaw?
Z tego co kojarzę tą firmę to nie miałem o nich dobrego zdania - ale to tylko moja osobista opinia. Skoro za 40-litrowy zestaw biorą 2200 PLN, gdzie inne firmy na podobnych komponentach biorą ok 3000 PLN to nie wierzę, że aż taka różnica jest na samej marży.

aquam
17-02-2016, 20:50
Dziękuję za odpowiedź.

Sprawdziłem olsztyński rynek i w 2 firmach zaproponowano mi następujące urządzenia:
1. IQ soft 18
2. Ecowater ESM 15 CE+

Oba oscylują w cenie ok 3200-3500
Możesz również zaproponować coś konkretnego? Cały zestaw z głowicą o jakiej wspomniałeś. Filtr na wejściu już mam.

Edycja:
Zadzwoniłem do jeszcze jednej firmy i dostałem ofertę na Clack D40 - dwukadłubowe urządzenie ze sterownikiem WS1 EI w cenie 2200 zł. Cena przyzwoita ale czy urządzenie godne wyboru?

pozdrawiam

Witam. Myślę iż powinieneś przeanalizować ECOWATER ESM 15 CE+. Jeżeli jesteś gotów wydać takie pieniądze to naprawdę watro. Wysokiej Jakości zmiękczacz z dość zaawansowanym sterowaniem. Opinia z doświadczenia.

aquam
17-02-2016, 20:53
Kolega qbek ma rację . Podejrzanie niska cena jak za CLACK-a

qbek17
18-02-2016, 08:59
Podejrzewam, że akurat głowica to będzie Clack ale w biedniejszej wersji (EI) bo to widoczny element. Ale już rodzaj jonitu, jego ilość, zawór solankowy i inne elementy bardziej schowane mogą być trudne do zweryfikowania...

Jovianin
21-02-2016, 07:45
Dzień dobry.
Pytanie laika dotyczące poprawy jakości wody. Gruntowny remont starego domu- wymiana instalacji wodnej i co. Woda wodociągowa. Na wejściu wody filtr mechaniczny, dalej będzie zamontowany już zakupiony aquahome. Czy dokupić filtr ze złożem węglowym np. aquacarbon i mieć w całym domu wodę dodatkowo oczyszczoną m.in. z chloru (wanna, prysznic i kuchnia) czy zdecydować się na wariant założenia filtra pod zlewozmywakiem w kuchni, mając na uwadze wymianę fltrów np.co pół roku? Czy ww aquacarbon wystarcza jak podają ulotki na 10 lat (??) i czy potem można wymienić wkład czy całe urządzenie- koszt.ok 2000 zł?

aquam
21-02-2016, 11:19
Dzień dobry.
Pytanie laika dotyczące poprawy jakości wody. Gruntowny remont starego domu- wymiana instalacji wodnej i co. Woda wodociągowa. Na wejściu wody filtr mechaniczny, dalej będzie zamontowany już zakupiony aquahome. Czy dokupić filtr ze złożem węglowym np. aquacarbon i mieć w całym domu wodę dodatkowo oczyszczoną m.in. z chloru (wanna, prysznic i kuchnia) czy zdecydować się na wariant założenia filtra pod zlewozmywakiem w kuchni, mając na uwadze wymianę fltrów np.co pół roku? Czy ww aquacarbon wystarcza jak podają ulotki na 10 lat (??) i czy potem można wymienić wkład czy całe urządzenie- koszt.ok 2000 zł?

A czy często chlorują u Ciebie wodę ? AquaCarbon oprócz chloru usuwa inne szkodliwe pierwiastki i jest dobrym uzupełnieniem Zmiękczacza. Jednocześnie może zastępować filtr mechaniczny przed zmiękczaczem. Długość pracy złoża zależy od wielu czynników ale jeżeli się zużyje łatwo można go wymienić bez konieczności wymiany całego urządzenia zresztą tak samo jak w przypadku zmiękczacza.

qbek17
21-02-2016, 11:52
Dzień dobry.
Pytanie laika dotyczące poprawy jakości wody. Gruntowny remont starego domu- wymiana instalacji wodnej i co. Woda wodociągowa. Na wejściu wody filtr mechaniczny, dalej będzie zamontowany już zakupiony aquahome. Czy dokupić filtr ze złożem węglowym np. aquacarbon i mieć w całym domu wodę dodatkowo oczyszczoną m.in. z chloru (wanna, prysznic i kuchnia) czy zdecydować się na wariant założenia filtra pod zlewozmywakiem w kuchni, mając na uwadze wymianę fltrów np.co pół roku? Czy ww aquacarbon wystarcza jak podają ulotki na 10 lat (??) i czy potem można wymienić wkład czy całe urządzenie- koszt.ok 2000 zł?
Nie ma sensu dostawiać filtra węglowego, chyba że faktycznie masz chlorowanie sieci co miesiąc. Zmiękczacz też zatrzyma chlor z wody wodociągowej, i na pewno nie będziesz go wyczuwał.
To że filtr "wystarcza" na 10 lat to trochę niedopowiedzenie, bo mechanicznie może tyle wytrzyma, ale czy będzie spełniał swoją funkcję (nie robiąc przy okazji więcej szkód) tego już nikt nie gwarantuje. Tam gdzie się monitoruje takie parametry, węgiel aktywowany jest wymieniany co roku, bo po tym czasie zazwyczaj zaczyna tylko szkodzić jakości wody.

Jovianin
21-02-2016, 19:42
Nie ma sensu dostawiać filtra węglowego, chyba że faktycznie masz chlorowanie sieci co miesiąc. Zmiękczacz też zatrzyma chlor z wody wodociągowej, i na pewno nie będziesz go wyczuwał.
To że filtr "wystarcza" na 10 lat to trochę niedopowiedzenie, bo mechanicznie może tyle wytrzyma, ale czy będzie spełniał swoją funkcję (nie robiąc przy okazji więcej szkód) tego już nikt nie gwarantuje. Tam gdzie się monitoruje takie parametry, węgiel aktywowany jest wymieniany co roku, bo po tym czasie zazwyczaj zaczyna tylko szkodzić jakości wody.

OK. Dzięki za informacje. Nie mam pojęcie jak często jest chlorowana sieć w Szczecinie, ale chyba nietrudno będzie uzyskać takie info. Skoro odradzasz mi tego rodzaju filtr węglowy zainstalowany na przyłączu wody, to proszę o Twoją opinię na temat filtrów montowanych w kuchni. Czy takie mogą zastąpić wodę butelkową do picia?

qbek17
22-02-2016, 09:01
Czy takie mogą zastąpić wodę butelkową do picia?
Mogą, ale nie będzie to "woda mineralna". Te mineralizatory dodają takie minimum minerałów.
I trzeba pamiętać o regularnym wymienianiu wkładów.

Edek56
25-02-2016, 10:49
Witam, i podpinam swój problem pod wątek,
mam zmiękczacz ruby eco line dw20 z głowicą BNT i zauważyłem ostatnio, że przestał dolewać wody do zbiornika z solą,
wyczyściłem sitko i injector, dolałem wody, wymusiłem regenerację i okazało się, że zasysa solankę, ale znów nie uzupełnia wody w zbiorniku z solanką
nie wiem gdzie szukać przyczyny - macie jakiś pomysł?

qbek17
25-02-2016, 11:29
Witam, i podpinam swój problem pod wątek,
mam zmiękczacz ruby eco line dw20 z głowicą BNT i zauważyłem ostatnio, że przestał dolewać wody do zbiornika z solą,
wyczyściłem sitko i injector, dolałem wody, wymusiłem regenerację i okazało się, że zasysa solankę, ale znów nie uzupełnia wody w zbiorniku z solanką
nie wiem gdzie szukać przyczyny - macie jakiś pomysł?
No niestety z tą głowicą nie poszalejesz z diagnostyką... ale może sprawdź ustawienia regeneracji?
Poza tym zajrzyj do zbiornika solanki i przeczyść (sprawdź) zawór solankowy i pływak.

Edek56
25-02-2016, 12:46
ustawienia regeneracji nie zmieniły się od czasu gdy wszystko było ok, więc nie sądzę aby tam leżało źródło problemu
do zbiornika nie zaglądałem, sprawdzę go dzisiaj i dam znać
dzięki qbek!

qbek17
25-02-2016, 12:54
W teorii wszystko powinno działać, a w praktyce coś się zepsuło czyli jakaś zmiana nastąpiła :) Mógł być jakiś prawie niezauważalny skok napięcia na sieci i to mogło wpłynąć na elektronikę? Różne rzeczy się dzieją ;)

patris1283
26-02-2016, 19:07
witam,
chciałam poradzić się odnośnie wody, mianowicie mamy wodę jurajską, woda jest mocno wapienna. Mamy zainstalowany filtr w kotłowni ale i tak woda jest mocno kamienista. Armatura strasznie jest zakamieniona i płytki pod prysznicem również. I teraz moje pytanie jest czy mamy źle dobrany wkład/filtr czy przy takiej wodzi należałoby zainstalować stacje uzdatniania wody? Jeśli tak to czy tylko te droższe są dobre typu viessmann, czy np aquafilter polska też jest ok? Co by mi Pan doradził, bo przyznam szczerze ze cena viessmanna mnie mocno odstrasza.

z góry dziekuję za podpowiedź

qbek17
27-02-2016, 09:34
Mamy zainstalowany filtr w kotłowni ale i tak woda jest mocno kamienista.
Jaki to filtr? Czy taki narurowy z wkładem zmiękczającym? Jeśli tak to on się na twardą wodę zupełnie nie nadaje - ma zbyt małą wydajność.
Jaka jest twardość wody? Jeśli to woda wodociągowa to można sprawdzić w wodociągach, a jeśli własna to wystarczy prosty test kropelkowy (np. akwarystyczny).
Koszt porządnego zmiękczacza o standardowej wielkości to ok 2200-2500 PLN, ale jeśli twardość i zużycie są wysokie to może być potrzebne coś większego.

Ewa i Jakub
27-02-2016, 11:56
Witam.
Zna ktoś dobrego serwisanta filtrów? Okolice Bielska Białej lub dalej. Bo firma która mi zakładała zaczyna mnie osłabiać.
Z góry dziękuje

Ewa i Jakub
27-02-2016, 12:02
witam
qbek17 może coś na szybko poradzisz? odżelaziacz ir-70-fa nie pobiera manganu.

qbek17
27-02-2016, 12:17
witam
qbek17 może coś na szybko poradzisz? odżelaziacz ir-70-fa nie pobiera manganu.
Zakładam, że chodzi Ci o nadmanganian do regeneracji?
Trzeba sprawdzić (wyczyścić) inżektor i sprawdzić czy się nie zbrylił nadmanganian w zbiorniku. To na początek...

Ewa i Jakub
28-02-2016, 13:03
Zakładam, że chodzi Ci o nadmanganian do regeneracji?
Trzeba sprawdzić (wyczyścić) inżektor i sprawdzić czy się nie zbrylił nadmanganian w zbiorniku. To na początek...

Tak nadmanganian. Wszystko sprawdzone i ok. Coś jeszcze mogę sprawdzić? Czy złoża w odżelaziaczach regeneruje się w jakiś inny sposób?

qbek17
28-02-2016, 13:22
Tak nadmanganian. Wszystko sprawdzone i ok. Coś jeszcze mogę sprawdzić? Czy złoża w odżelaziaczach regeneruje się w jakiś inny sposób?
Można regenerować chemicznie (różnymi środkami, ale nadmanganian jest najpopularniejszy) albo tylko płukać.
A co do Twojego przypadku - podaj więcej szczegółów: jaka konkretnie głowica, jakie ustawienia regeneracji, czy inne etapy są prawidłowe, czy zawór solankowy (w zbiorniku nadmanganianu) masz sprawny, itd...

Ewa i Jakub
28-02-2016, 15:56
Można regenerować chemicznie (różnymi środkami, ale nadmanganian jest najpopularniejszy) albo tylko płukać.
A co do Twojego przypadku - podaj więcej szczegółów: jaka konkretnie głowica, jakie ustawienia regeneracji, czy inne etapy są prawidłowe, czy zawór solankowy (w zbiorniku nadmanganianu) masz sprawny, itd...

To po kolei. Firma która mi to instalowała stwierdziła ze głowica zapchana. Trzeba ja rozebrać wyczyścić chemicznie jak również złożę i temu pytałem o inne środki. Bo fachowość ich jest wątpliwa. Koszt tej operacji 1000 zł. Czy to normalna cena?
Są 2 w szeregu jeden IR-70 płukany wodą drugi Ir-70-FA płukany nadmanganianem modele 268 Autotrol firmy Pentair. Regeneracja co 4 dni. Inne etapy w porządku. Zawór sprawny. Tylko nie pobiera chemii.

qbek17
29-02-2016, 08:51
To po kolei. Firma która mi to instalowała stwierdziła ze głowica zapchana.
Może się tak zdarzyć, że głowica się zapcha, ale to musiałyby być bardzo specyficzne warunki...


Trzeba ja rozebrać wyczyścić chemicznie jak również złożę i temu pytałem o inne środki.
Rozebrać i wyczyścić - jak najbardziej. Czyścić chemicznie można np. w kwasku cytrynowym - nie jest to jakaś wielka chemia. Można też w silniejszym kwasie, ale po co?
A złoże może wymagać wymiany jeśli przez długi czas nie dostało nadmanganianu. Tego typu złoża przy przekroczeniu swojej pojemności potrafią się zbrylić tak mocno, że nie da się ich wyjąć ze zbiornika i trzeba wymieniać całość.


Koszt tej operacji 1000 zł. Czy to normalna cena?
Powiedziałbym, że za tyle to sobie nową głowicę kupisz i jeszcze zostanie... Takie rozebranie i czyszczenie głowicy to normalna czynność przy przeglądzie. Jak jest wyjątkowo zabrudzone to bym się spodziewał ceny w okolicy 200-300 PLN za głowice, ewentualnie wymiana złoża to już koszt bliżej tego 1000.


Są 2 w szeregu jeden IR-70 płukany wodą drugi Ir-70-FA płukany nadmanganianem ...
Masz dwa odżelaziacze szeregowo? Czy pompa daje radę z płukaniem?

Podeślę Ci na priv kontakt do jakiegoś porządnego serwisanta w okolicy...

KLARSAN
29-02-2016, 09:47
witam,
chciałam poradzić się odnośnie wody, mianowicie mamy wodę jurajską, woda jest mocno wapienna. Mamy zainstalowany filtr w kotłowni ale i tak woda jest mocno kamienista. Armatura strasznie jest zakamieniona i płytki pod prysznicem również. I teraz moje pytanie jest czy mamy źle dobrany wkład/filtr czy przy takiej wodzi należałoby zainstalować stacje uzdatniania wody? Jeśli tak to czy tylko te droższe są dobre typu viessmann, czy np aquafilter polska też jest ok? Co by mi Pan doradził, bo przyznam szczerze ze cena viessmanna mnie mocno odstrasza.

z góry dziekuję za podpowiedź
Kwestia jak duże masz zużycie wody (ile osób użytkuje na co dzień). Na tej podstawie dobrać trzeba wielkość urządzenia. Uważam, że do 2500 PLN jesteś w stanie nabyć dobrej jakości zmiękczacz wody.

mariusz198
01-03-2016, 18:18
Witam,

Chcę prosić o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody z własnej studni. W studni zamontowana jest pompa głębinowa.
Będzie to jedyne źródło zasilania wody w budynku mieszkalnym. Liczba mieszkańców: 3-4.
Dotychczas proponowano mi Aquamix-N wraz filtrem mechanicznym Epurion A32 oraz filtrem Aquacarbon.
Innym zaproponowanym rozwiązaniem była stacja z głowicą RX.
Dziś trochę przez przypadek dowiedziałem się, iż jeżeli będzie to Aquamix to hydrofor musi być z przeponą.
Ze względu na częste z nim problemy chciałbym zainstalować hydrofor ocynkowany.

Poniżej wstawiam badanie wody. Proszę o pomoc w doborze właściwego systemu uzdatniania. Serdecznie dziękuje.
próbka
Mętność NTU 22 +/- 4 .........norma 1
Odczyn pH 7,58 +/- 0,1.........norma 6,5-9,5
Przewodność elektryczna uS/cm 610 +/- 61.........norma 2500
Amonowy jon mg/l 1,306 +/- 0,13.........norma 0,5
Azotany mg/l <0,2.........norma 50
Azotyny mg/l <0,020.........norma 0,5
Siarczany mg/l 4.0 +/- 0.4.........norma 250
Fluorki mg/l 0.2 +/- 0.02.........norma 1,5
Chlorki mg/l 7 +/- 0,7.........norma 250
Mangan ug/l 124,5 +/- 16.........norma 50
Żelazo ogólne ug/l 2125 +/- 276.........norma 200
Sód mg/l <10,0.........norma 200
Kadm ug/l <1,20.........norma 5
Ołów ug/l <5,00(1,06).........norma 10
Chrom ug/l <10,0.........norma 50
Nikiel ug/l <4.00.........norma 20
Arsen ug/l <2,00 (1,02).........norma 10
Selen ug/l <2,00.........norma 10
Miedź mg/l <0,2.........norma 2
Twardość ogólna mg/l 311 +/- 31.........norma 60-500

qbek17
02-03-2016, 09:02
Chcę prosić o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody z własnej studni. W studni zamontowana jest pompa głębinowa.
...
Dotychczas proponowano mi Aquamix-N wraz filtrem mechanicznym Epurion A32 oraz filtrem Aquacarbon.
To rozwiązanie dałoby radę, ale miałbym dwie uwagi:
1) Dosyć mały ten filtr (25 litrów złoża) przy >2 mg żelaza, twardości 17-18 dH i zużyciu dla 4 osób.
2) Filtr węglowy przy studni to nienajlepsze rozwiązanie - trzeba regularnie wymieniać węgiel, a to są koszty. Poza tym przy braku chlorowania wody jest ryzyko, że na złożu rozwinie się biologia.


Innym zaproponowanym rozwiązaniem była stacja z głowicą RX.
Jaki filtr by to nie był to przy tej głowicy - nie polecam.


Dziś trochę przez przypadek dowiedziałem się, iż jeżeli będzie to Aquamix to hydrofor musi być z przeponą.
Ze względu na częste z nim problemy chciałbym zainstalować hydrofor ocynkowany.
Z tym "musi" to chyba trochę przegięcie - powiedziałbym, że "może być z przeponą" albo "zalecany jest z przeponą", ale jak dasz zwykły bezprzeponowy to nie spowodujesz, że filtr przestanie działać. Najwyżej zmieni się jego sprawność i trwałość :)


Poniżej wstawiam badanie wody. Proszę o pomoc w doborze właściwego systemu uzdatniania.
Myślałeś o tym, żeby postawić osobno odżelaziacz i jako drugi stopień filtr wielofunkcyjny? Jeśli pompa dałaby radę to taki układ mógłby być całkiem odpowiedni. Przykładowo:
- hydrofor z napowietrzaniem wody (inżektor lub sprężarka)
- odżelaziacz ze złożem płukanym wodą (bez regeneracji chemicznej) w rozmiarze 10x54" lub nawet mniejszy 9x48"
- filtr wielofunkcyjny ze złożem AquaMulti (względem Ecomixa ma dodatkowy składnik - zeolit, który pomaga w usuwaniu amoniaku)
- opcjonalnie lampa UV.

KLARSAN
02-03-2016, 11:20
Witam,

Chcę prosić o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody z własnej studni. W studni zamontowana jest pompa głębinowa.
Będzie to jedyne źródło zasilania wody w budynku mieszkalnym. Liczba mieszkańców: 3-4.
Dotychczas proponowano mi Aquamix-N wraz filtrem mechanicznym Epurion A32 oraz filtrem Aquacarbon.
Innym zaproponowanym rozwiązaniem była stacja z głowicą RX.
Dziś trochę przez przypadek dowiedziałem się, iż jeżeli będzie to Aquamix to hydrofor musi być z przeponą.
Ze względu na częste z nim problemy chciałbym zainstalować hydrofor ocynkowany.

Poniżej wstawiam badanie wody. Proszę o pomoc w doborze właściwego systemu uzdatniania. Serdecznie dziękuje.
próbka
Mętność NTU 22 +/- 4 .........norma 1
Odczyn pH 7,58 +/- 0,1.........norma 6,5-9,5
Przewodność elektryczna uS/cm 610 +/- 61.........norma 2500
Amonowy jon mg/l 1,306 +/- 0,13.........norma 0,5
Azotany mg/l <0,2.........norma 50
Azotyny mg/l <0,020.........norma 0,5
Siarczany mg/l 4.0 +/- 0.4.........norma 250
Fluorki mg/l 0.2 +/- 0.02.........norma 1,5
Chlorki mg/l 7 +/- 0,7.........norma 250
Mangan ug/l 124,5 +/- 16.........norma 50
Żelazo ogólne ug/l 2125 +/- 276.........norma 200
Sód mg/l <10,0.........norma 200
Kadm ug/l <1,20.........norma 5
Ołów ug/l <5,00(1,06).........norma 10
Chrom ug/l <10,0.........norma 50
Nikiel ug/l <4.00.........norma 20
Arsen ug/l <2,00 (1,02).........norma 10
Selen ug/l <2,00.........norma 10
Miedź mg/l <0,2.........norma 2
Twardość ogólna mg/l 311 +/- 31.........norma 60-500

Woda nie jest tragiczna. Złoże Aquamix spokojnie pozwoli na usunięcie przekroczeń ale należy pamiętać, że konieczne jest usunięcie również twardości praktycznie do zera. Jeżeli ma Pan w instalacji rury miedziane nie można zastosować takiego rozwiązania. Woda posiada dużą mętność. Filtry mechaniczne przed stacją uzdatniającą mogą się szybko zapychać lub obrastać żelazem. Jeżeli będą regularnie czyszczone nie powinno być problemu. Jeżeli jednak zlekceważy się kwestie mechanicznych mogą się zatkać żelazem.
Przepona w zbiorniku hydroforowym jest po to aby żelazo się nie wytrącało. Ale tutaj mamy i bez tego wysoką mętność.

Jeżeli woda ma nieprzyjemny zapach Aquamix może nie rozwiązać tego problemu.

Gdyby nie kwestia amoniaku zapewne by wystarczyło tylko napowietrzyć wodę i odfiltrować na standardowym złożu. W tym przypadku istniej ryzyko, że może zostać przekroczony lekko amoniak lub mangan. Chociaż jak złoże się wypracuje to też powinno działać.

qbek17
02-03-2016, 14:29
W tym przypadku istniej ryzyko, że może zostać przekroczony lekko amoniak lub mangan. Chociaż jak złoże się wypracuje to też powinno działać.
Myślę, że autor miał to na myśli dając filtr węglowy, bo żywice raczej się nie "wpracują" na mangan :)

mariusz198
02-03-2016, 19:40
Dziękuje za porady. Zatem mam do wyboru:
1. Hydrofor ocynkowany z napowietrzaniem, odżelaziacz, filtr ze złożem Aquamulti oraz ew. lampa UV.
2. Hydrofor z przeponą (rozumiem, że ocynkowany jest niewskazany), filtry mechaniczne i stacja Aquamix

Chciałbym dopytać...
Czy koszt instalacji obydwu tych rozwiązań jest porównywalny?
Jak wygląda sprawa serwisowania oraz użytkowania tych dwóch systemów? Mam tutaj na myśli koszt oraz uciążliwość użytkowania/serwisowania?

asam
02-03-2016, 20:41
Chcę kupić zmiekczacz wody.Proszę o poradę Denver plus 30 czy softaqua 22. Rodzina 3 osoby.Może polecicie jakiegoś dystrybutora z okolic Warszawy . Interesuje mnie też montaż.

aquam
02-03-2016, 21:22
Chcę kupić zmiekczacz wody.Proszę o poradę Denver plus 30 czy softaqua 22. Rodzina 3 osoby.Może polecicie jakiegoś dystrybutora z okolic Warszawy . Interesuje mnie też montaż.

SoftAqua 22 to amerykański zmiękczacz z fabryki ECOWATER-a . Natomiast Denver to dobrze promowany ale niestety chiński sprzęt. Jeżeli nie chcesz niespodzianek i potrzebujesz niezawodnego i wydajnego zmiękczacza to bierz Soft Aqua 22. Dystrybutora znajdziesz na stronie ECOWATER.pl http://ecowater.pl/kontakt/gdzie-kupic/
Skoro sprzedają to i pewnie zamontują.

aquam
02-03-2016, 21:28
Dziękuje za porady. Zatem mam do wyboru:
1. Hydrofor ocynkowany z napowietrzaniem, odżelaziacz, filtr ze złożem Aquamulti oraz ew. lampa UV.
2. Hydrofor z przeponą (rozumiem, że ocynkowany jest niewskazany), filtry mechaniczne i stacja Aquamix

Chciałbym dopytać...
Czy koszt instalacji obydwu tych rozwiązań jest porównywalny?
Jak wygląda sprawa serwisowania oraz użytkowania tych dwóch systemów? Mam tutaj na myśli koszt oraz uciążliwość użytkowania/serwisowania?

W dużym skrócie prostszy w obsłudze będzie system numer 2

qbek17
02-03-2016, 21:49
Dziękuje za porady. Zatem mam do wyboru:
1. Hydrofor ocynkowany z napowietrzaniem, odżelaziacz, filtr ze złożem Aquamulti oraz ew. lampa UV.
2. Hydrofor z przeponą (rozumiem, że ocynkowany jest niewskazany), filtry mechaniczne i stacja Aquamix
Twój wybór nie ogranicza się do tych dwóch zestawów :) To tylko propozycje. Możesz je modyfikować, zależnie od wymagań co do wody na wyjściu.
Moim zdaniem ten drugi filtr (Aquamix) jest zbyt mały do usunięcia wszystkiego (twardość, żelazo, mangan, amoniak) w takich ilościach jakie są w Twojej wodzie. Coś na pewno będzie przechodziło (raczej będzie to amoniak i mangan niż twardość).


Chciałbym dopytać...
Czy koszt instalacji obydwu tych rozwiązań jest porównywalny?
Nie jest bo obie propozycje nie są porównywalne i dadzą zupełnie inne efekty innym kosztem.
Aquamix-n będzie odpowiadał filtrowi z AquaMulti i tu cena może być porównywalna ze wskazaniem na AquaMulti.
Odżelaziacz na pewno będzie droższy niż filtry mechaniczne, bo jego funkcjonalność jest zupełnie inna.
Lampa UV na pewno będzie dodatkowym kosztem.
Hydrofory to już zależnie od opcji i producenta... ale jak porównasz podobne pojemności to raczej przewaga jest po stronie ocynku...


Jak wygląda sprawa serwisowania oraz użytkowania tych dwóch systemów? Mam tutaj na myśli koszt oraz uciążliwość użytkowania/serwisowania?
W filtrach zaleca się robić przegląd 1x w roku (odżelaziacz też). Jeśli woda jest trudna to może być konieczne częstsze przeglądanie, ale przy dobrej wodzie może to być np. 1x na dwa lata...
W lampie UV trzeba wymieniać żarnik 1x w roku (bezwzględnie).
Hydrofor ocynkowany można wyczyścić co kilka lat, a w przeponowym może Cię spotkać konieczność wymiany membrany (po kilku latach lub szybciej jak masz pecha) ;)

qbek17
02-03-2016, 21:51
Chcę kupić zmiekczacz wody.Proszę o poradę Denver plus 30 czy softaqua 22. Rodzina 3 osoby.Może polecicie jakiegoś dystrybutora z okolic Warszawy . Interesuje mnie też montaż.
Wybierając z tych dwóch (po jakości czy renomie producenta) to Softaqua. Ale weź pod uwagę, że to inne rozmiary, więc i inna pojemność, częstotliwość regeneracji, koszty obsługi, itp... Trzeba to dobrać do Twojej wody i zużycia.

mariusz198
03-03-2016, 21:22
Woda nie jest tragiczna. Złoże Aquamix spokojnie pozwoli na usunięcie przekroczeń ale należy pamiętać, że konieczne jest usunięcie również twardości praktycznie do zera.

Czyli przed Aquamixem należy zastosować dodatkowe urządzenie? Jeżeli tak to jakie?


Jeżeli ma Pan w instalacji rury miedziane nie można zastosować takiego rozwiązania. Woda posiada dużą mętność. Filtry mechaniczne przed stacją uzdatniającą mogą się szybko zapychać lub obrastać żelazem. Jeżeli będą regularnie czyszczone nie powinno być problemu. Jeżeli jednak zlekceważy się kwestie mechanicznych mogą się zatkać żelazem.

Instalacja w podłodze jest wykonana z PP. Kotłownia jest tuż przed etapem realizacji. Czy zatem nie powinienem zastosować tam żadnych elementów z miedzi czy za stacją uzdatniania jest już to dozwolone?



Przepona w zbiorniku hydroforowym jest po to aby żelazo się nie wytrącało. Ale tutaj mamy i bez tego wysoką mętność.


Czyli zbiornik ocynkowany i aquamix będą współgrać prawidłowo?



Jeżeli woda ma nieprzyjemny zapach Aquamix może nie rozwiązać tego problemu.
Gdyby nie kwestia amoniaku zapewne by wystarczyło tylko napowietrzyć wodę i odfiltrować na standardowym złożu. W tym przypadku istniej ryzyko, że może zostać przekroczony lekko amoniak lub mangan. Chociaż jak złoże się wypracuje to też powinno działać.

W pierwszym zdaniu napisał Pan, że aquamix poradzi sobie z problemem. Czy mam rozumieć, że nie poradzi sobie w przypadku złego zapachu obecnie?

Jeszcze raz dziękuje za wsparcie.

mariusz198
03-03-2016, 21:31
W filtrach zaleca się robić przegląd 1x w roku (odżelaziacz też). Jeśli woda jest trudna to może być konieczne częstsze przeglądanie, ale przy dobrej wodzie może to być np. 1x na dwa lata...

Czy taki przegląd można wykonać we własnym zakresie czy jest konieczna wizyta serwisu?

qbek17
03-03-2016, 23:33
To były takie skróty myślowe :)

Czyli przed Aquamixem należy zastosować dodatkowe urządzenie? Jeżeli tak to jakie?
Nie przed Aquamixem tylko sam Aquamix (i inne złoża wielofunkcyjne) w pierwszej kolejności będą wodę zmiękczać, a dopiero później usuwać z niej żelazo, mangan i inne sprawy. Czasami zmiękczenie wody do zera nie jest wskazane i wtedy jest to wada takiego filtra.


Instalacja w podłodze jest wykonana z PP. Kotłownia jest tuż przed etapem realizacji. Czy zatem nie powinienem zastosować tam żadnych elementów z miedzi czy za stacją uzdatniania jest już to dozwolone?
Woda zmiękczona (przy odpowiednich innych parametrach, np. pH) może być bardziej korozyjna niż woda twarda. Miedź jest materiałem stosunkowo "łatwo" rozpuszczalnym w takiej wodzie. Chodzi więc o to aby już po stacji zmiękczania nie stosować materiałów miedzianych. W praktyce nie oznacza to, że te rury się rozpuszczą, ale ich żywotność na pewno spadnie, a w wodzie możesz mieć przekroczone dopuszczalne zawartości miedzi.


Czyli zbiornik ocynkowany i aquamix będą współgrać prawidłowo?
W takiej sytuacji mamy dwa różne procesy. W zbiorniku ocynkowanym żelazo będzie się utleniało i wytrącało. Złoże to wytrącone żelazo zatrzyma (zadziała jako filtr mechaniczny). Jeśli nie ma utleniania w zbiorniku ocynkowanym to rozpuszczone żelazo trafia na złoże gdzie jest zatrzymywane na drodze wymiany jonowej.
W praktyce będą zachodziły oba te procesy (be w ocynku raczej nie utlenisz całego żelaza) ale są one względem siebie trochę konkurencyjne.


W pierwszym zdaniu napisał Pan, że aquamix poradzi sobie z problemem. Czy mam rozumieć, że nie poradzi sobie w przypadku złego zapachu obecnie?
To zależy skąd się bierze zapach. Jeśli to np. siarkowodór (zgniłe jaja) to tego filtry wielofunkcyjne nie usuwają. Jeśli to zapach pochodzący od żelaza to usuwając przyczynę (żelazo) zniknie też skutek (zapach). [/QUOTE]

qbek17
03-03-2016, 23:35
Czy taki przegląd można wykonać we własnym zakresie czy jest konieczna wizyta serwisu?
Jeśli jesteś w miarę rozgarnięty mechanicznie i masz solidną głowicę to dasz radę to zrobić samemu. Jeśli nie chcesz się bawić, albo się boisz to możesz zawezwać serwisanta i podpatrzeć, a ewentualnie później spróbować samemu... Po pierwszym przeglądzie będziesz mniej więcej widział czego się spodziewać.

KLARSAN
04-03-2016, 11:08
Czyli przed Aquamixem należy zastosować dodatkowe urządzenie? Jeżeli tak to jakie?



Instalacja w podłodze jest wykonana z PP. Kotłownia jest tuż przed etapem realizacji. Czy zatem nie powinienem zastosować tam żadnych elementów z miedzi czy za stacją uzdatniania jest już to dozwolone?





Czyli zbiornik ocynkowany i aquamix będą współgrać prawidłowo?




W pierwszym zdaniu napisał Pan, że aquamix poradzi sobie z problemem. Czy mam rozumieć, że nie poradzi sobie w przypadku złego zapachu obecnie?

Jeszcze raz dziękuje za wsparcie.

Jeżeli woda ma nieprzyjemny zapach to złożę Aquamix nie poprawi zapachu. W pewnych sytuacjach zapach może być bardziej intensywny bo następuje również redukcja twardości.Żelazo, mangan, amoniak są usuwane. Jednak zapach pozostanie.

lysy124
04-03-2016, 19:16
Witam,
Przeważnie czytam forum i to mi wystarcza, jednak w przypadku wody jest dla mnie zbyt wiele zmiennych, stąd prośba o pomoc.
Z uwagi na złe doświadczenia znajomego (źle dobrane filtry), bardzo proszę o polecenie zastosowań do uzdatnienia wody ze studni.
Kompletnie nie posiadam wiedzy z zakresu oczyszczania wody, natomiast widzę że fachowiec musi wybrać rozwiązanie i tego się obawiam - by nie kupować czegoś kilka razy.
Filtrowanie na potrzeby 5 osób, z możliwością częstych odwiedzin 5-7 osób łącznie w domku jednorodzinnym w Tychach.

Wydajność studni ok 1.5 m3/h, bakteriologicznie wszystko OK, badanie fizykochemiczne dało następujące wyniki
348835
Woda ma zapach siarkowodoru przy rozpylaniu mgiełki z pistoletu.
Będę wdzięczny za wskazówki jakie urządzenia zastosować by otrzymać oczyszczoną wodę.
Pozdrawiam

qbek17
04-03-2016, 21:37
Witam,
Przeważnie czytam forum i to mi wystarcza, jednak w przypadku wody jest dla mnie zbyt wiele zmiennych, stąd prośba o pomoc.
Z uwagi na złe doświadczenia znajomego (źle dobrane filtry), bardzo proszę o polecenie zastosowań do uzdatnienia wody ze studni.
Kompletnie nie posiadam wiedzy z zakresu oczyszczania wody, natomiast widzę że fachowiec musi wybrać rozwiązanie i tego się obawiam - by nie kupować czegoś kilka razy.
Filtrowanie na potrzeby 5 osób, z możliwością częstych odwiedzin 5-7 osób łącznie w domku jednorodzinnym w Tychach.

Wydajność studni ok 1.5 m3/h, bakteriologicznie wszystko OK, badanie fizykochemiczne dało następujące wyniki
348835
Woda ma zapach siarkowodoru przy rozpylaniu mgiełki z pistoletu.
Będę wdzięczny za wskazówki jakie urządzenia zastosować by otrzymać oczyszczoną wodę.
Pozdrawiam
W dużym skrócie: odżelaziacz i po nim zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny.

lysy124
04-03-2016, 22:27
Dziękuję za szybką odpowiedź, w miarę możliwości bardzo proszę o mniej skróconą wersję.
jednak mam jeszcze pytania
- czy Mangan nie będzie problemem jeżeli będzie tylko odżelaziacz?
- czy przy takich stężeniach można zastosować urządzenie bez napowietrzania, czy lepiej z napowietrzaniem?
- czy siarkowodór który jest wyczuwalny, zostanie usunięty przez takie filtry?
Jeśli to nie problem, to prosiłbym o propozycje konfiguracji urządzeń które można zastosować, mając na uwadze dostępność części i serwisu oraz koszty eksploatacji.
Pozdrawiam

qbek17
05-03-2016, 15:48
Dziękuję za szybką odpowiedź, w miarę możliwości bardzo proszę o mniej skróconą wersję.
Bardziej szczegółowo (to tylko jedno z możliwych rozwiązań więc nie traktuj tego w kategorii 0-1):
- napowietrzanie (inżektorowo lub sprężarką)
- hydrofor bezprzeponowy 300 litrów
- odżelaziacz 10x54" ze złożem katalitycznym (przykładowe nazwy handlowe złoża: Pyrolox, G1, Defeman) bez regeneracji chemicznej
- filtr wielofunkcyjny 10x54" (38 litrów złoża) lub zmiękczacz 10x35" (25 litrów złoża)
- jeśli chciałbyś się dodatkowo zabezpieczyć od bakterii to można też dodać lampę UV lub np. osmozę podzlewową z mineralizatorem do wody pitnej.

Niestety jest zła wiadomość - do takiego odżelaziacza masz za słabą pompę. Potrzebne jest płukanie na poziomie 2,5 m3/h. Jeśli weźmiesz dobrą głowicę (np. Clack CI) to da się ten problem przeskoczyć robiąc płukanie "na raty" wodą z hydrofora.
Ewentualnie można spróbować z lżejszym złożem (np. Birm) ale to dosyć kapryśny układ i nie lubi siarkowodoru (powinien być usunięty przed tym złożem) więc bym nie ryzykował takiego rozwiązania.


jednak mam jeszcze pytania
- czy Mangan nie będzie problemem jeżeli będzie tylko odżelaziacz?
Odżelaziacze usuwają też mangan. Jest to proces (utlenianie) identyczny dla obu pierwiastków, z tym że żelazo utlenia się łatwiej, a mangan trudniej. Zależy to też od pH (im bliżej 8 tym lepiej utlenia się mangan). W Twoim przypadku pH jest dosyć niskie więc trzeba by zastosować odżelaziacz ze złożem katalitycznym, które ułatwia ten proces.


- czy przy takich stężeniach można zastosować urządzenie bez napowietrzania, czy lepiej z napowietrzaniem?
Napowietrzanie dostarcza tlenu do procesu utleniania. Woda ma już w studni pewien poziom tlenu, ale bez jego zbadania ciężko powiedzieć czy jest potrzebne dodatkowe napowietrzanie czy wystarczy to co jest w wodzie naturalnie. Zazwyczaj jest to dosyć prosta sprawa i nie zaszkodzi dodać ten etap uzdatniania, tym bardziej, że pomaga on w usunięciu zapachów.
Alternatywą do napowietrzania jest dodanie utleniacza chemicznego w procesie regeneracji złoża, ale takich ścieków nie możesz puścić do oczyszczalni biologicznej.


- czy siarkowodór który jest wyczuwalny, zostanie usunięty przez takie filtry?
Siarkowodór również jest zależny od pH. W niskim pH większość siarkowodoru występuje w formie gazowej i można go usunąć w czasie napowietrzania wody. Część siarkowodoru występująca w formie rozpuszczonej będzie mogła być utleniona i wytrącona na tym samym złożu katalitycznym, które usuwa żelazo i mangan.


Jeśli to nie problem, to prosiłbym o propozycje konfiguracji urządzeń które można zastosować, mając na uwadze dostępność części i serwisu oraz koszty eksploatacji.
Z kosztów eksploatacji masz sól do regeneracji filtra wielofunkcyjnego lub zmiękczacza, wodę do płukania, ścieki, przeglądy urządzeń (zaleca się raz do roku). Jeśli będzie lampa UV to raz w roku trzeba wymienić żarnik. Po kilku latach (powiedzmy po 5. latach) trzeba by dosypać złoża do odżelaziacza i wymienić złoże wielofunkcyjne (jeśli wybierzesz ten zestaw). Koszty energii są pomijalnie małe.

KLARSAN
07-03-2016, 10:46
Witam,
Przeważnie czytam forum i to mi wystarcza, jednak w przypadku wody jest dla mnie zbyt wiele zmiennych, stąd prośba o pomoc.
Z uwagi na złe doświadczenia znajomego (źle dobrane filtry), bardzo proszę o polecenie zastosowań do uzdatnienia wody ze studni.
Kompletnie nie posiadam wiedzy z zakresu oczyszczania wody, natomiast widzę że fachowiec musi wybrać rozwiązanie i tego się obawiam - by nie kupować czegoś kilka razy.
Filtrowanie na potrzeby 5 osób, z możliwością częstych odwiedzin 5-7 osób łącznie w domku jednorodzinnym w Tychach.

Wydajność studni ok 1.5 m3/h, bakteriologicznie wszystko OK, badanie fizykochemiczne dało następujące wyniki
348835
Woda ma zapach siarkowodoru przy rozpylaniu mgiełki z pistoletu.
Będę wdzięczny za wskazówki jakie urządzenia zastosować by otrzymać oczyszczoną wodę.
Pozdrawiam

Od razu widzę tu pewien problem. Studnia ma stosunkowo małą wydajność. Możliwe, że pompa jest dobrana pod wydajność. Urządzenia do odżelaziania wymagają dużego przepływu w czasie płukania. Około 2,5-3 m3/h. W czasie regeneracji jest co prawda zużywane tylko około 350 L ale konieczny jest duży przepływ. Na zapach najlepiej zastosować napowietrzenie. Jest to też jeden z wymaganych procesów przy przy samym odżelazianiu. Problem może stanowić duże stężenie manganu. Prawdopodobnie na jednym stopniu mangan może nie być doprowadzony do normy. Optymalnym rozwiązanie jest zastosowanie napowietrzacza, zbiornika hydroforowego bez przeponowego, odżelaziacza na złożach filtrujących oraz jonowmiennika na złożu multifunkcyjnym.
Koszt~ 7000 brutto

Można spróbować tylko napowietrzenie dobry filtr mechaniczny lub dwa oraz jonowymiennik ale system taki był by narażona na przytykanie żelazem.
Koszt~ 4500 brutto

Jest również opcja zastosowania napowietrzacza i odżelaziacza. W wodzie pozostaje przekroczenie manganu wtedy. Aby to rozwiązać do wody pitnej zamontować można mniejszy filtr.
Koszt~ 3500 brutto

Pyza
07-03-2016, 13:14
Potrzebuję zmiękczacza wody. Wodę mam bardzo twardą. Kamień niszczy urządzenia i rury. Bardzo proszę o poradę - jaki zmiękczacz zastosować.
Mieszkam w domu jednorodzinnym, jest nas pięcioro. Miejsca w kotłowni mało.
Jeśli informacje zbyt skromne - odpowiem na dodatkowe pytania.
Będę wdzięczna za pomoc w poszukiwaniach odpowiedniego urządzenia.

qbek17
07-03-2016, 13:36
Jeśli informacje zbyt skromne - odpowiem na dodatkowe pytania.
Wodę mam bardzo twardą.
Jak bardzo? Woda wodociągowa (parametry powinny być na stronie wodociągów) czy własna studnia (test kropelkowy)?


Miejsca w kotłowni mało.
To pojęcie względne :) Większość urządzeń zmieści się w wymiarach 35 x 50 x 120 cm, ale można to dość precyzyjnie dobrać jak masz inne wymagania. Ważne żeby był dostęp do wody i kanalizacji w pobliżu.


jest nas pięcioro.
Ile wody zużywacie miesięcznie? Przynajmniej szacunkowo - 10, 15 czy 20 m3?

Poza tym co ze ściekami (kanalizacja czy szambo czy POŚ)?

Pyza
07-03-2016, 14:25
1. Jak bardzo? Woda wodociągowa (parametry powinny być na stronie wodociągów) czy własna studnia (test kropelkowy)?


2. To pojęcie względne :) Większość urządzeń zmieści się w wymiarach 35 x 50 x 120 cm, ale można to dość precyzyjnie dobrać jak masz inne wymagania. Ważne żeby był dostęp do wody i kanalizacji w pobliżu.


3. Ile wody zużywacie miesięcznie? Przynajmniej szacunkowo - 10, 15 czy 20 m3?

4. Poza tym co ze ściekami (kanalizacja czy szambo czy POŚ)?

O, jaki szybki odzew :)

1. Twardość wody: http://zwik.skawina.pl/!data/attachments/twardosc_wody_skawina.pdf

2. Głębokość i wysokość nie ma większego znaczenia. Ważna szerokość. 35 cm jeszcze jakoś by było. Jak mam dopłacać tysiące ;) za gabaryty to zmieszczę i taki wymiar ;). Odległość zależy od tego, czy do urządzenia jest potrzebny częsty dostęp. Jeśli tak - to odległość około metra do "wejścia" wody do domu. Jeśłi nie - to bezpośrednio przy wejściu. Do kanalizacji - 2,5 do 3 metrów. Przy czym kanalizacja na przeciwległej ścianie.

3. ok. 13-15 m3

4. Szambo. Z mglistą opcją na POŚ (ziemia gliniasta).

Ewa i Jakub
07-03-2016, 17:42
Może się tak zdarzyć, że głowica się zapcha, ale to musiałyby być bardzo specyficzne warunki...


Rozebrać i wyczyścić - jak najbardziej. Czyścić chemicznie można np. w kwasku cytrynowym - nie jest to jakaś wielka chemia. Można też w silniejszym kwasie, ale po co?
A złoże może wymagać wymiany jeśli przez długi czas nie dostało nadmanganianu. Tego typu złoża przy przekroczeniu swojej pojemności potrafią się zbrylić tak mocno, że nie da się ich wyjąć ze zbiornika i trzeba wymieniać całość.


Powiedziałbym, że za tyle to sobie nową głowicę kupisz i jeszcze zostanie... Takie rozebranie i czyszczenie głowicy to normalna czynność przy przeglądzie. Jak jest wyjątkowo zabrudzone to bym się spodziewał ceny w okolicy 200-300 PLN za głowice, ewentualnie wymiana złoża to już koszt bliżej tego 1000.


Masz dwa odżelaziacze szeregowo? Czy pompa daje radę z płukaniem?

Podeślę Ci na priv kontakt do jakiegoś porządnego serwisanta w okolicy...

Wielkie dzięki za odpowiedz.

aquam
07-03-2016, 21:33
O, jaki szybki odzew :)

1. Twardość wody: http://zwik.skawina.pl/!data/attachments/twardosc_wody_skawina.pdf

2. Głębokość i wysokość nie ma większego znaczenia. Ważna szerokość. 35 cm jeszcze jakoś by było. Jak mam dopłacać tysiące ;) za gabaryty to zmieszczę i taki wymiar ;). Odległość zależy od tego, czy do urządzenia jest potrzebny częsty dostęp. Jeśli tak - to odległość około metra do "wejścia" wody do domu. Jeśłi nie - to bezpośrednio przy wejściu. Do kanalizacji - 2,5 do 3 metrów. Przy czym kanalizacja na przeciwległej ścianie.

3. ok. 13-15 m3

4. Szambo. Z mglistą opcją na POŚ (ziemia gliniasta).

Twardość ok 11 dH. Myślę iż zmiękczacz SOFTAQUA 22 mógłby spełniać twoje wymagania. Szerokość 31,8 cm głębokość z obejściem 45 cm wysokość 108 cm. Niewielkich rozmiarów zmiękczacz. 20 litr złoża w zupełności wystarczy. Solidny sprzęt za niewielkie pieniądze biorąc pod uwagę jakość wykonania.

qbek17
08-03-2016, 08:38
O, jaki szybki odzew :)

1. Twardość wody: http://zwik.skawina.pl/!data/attachments/twardosc_wody_skawina.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fzwik.skawina.pl%2F %21data%2Fattachments%2Ftwardosc_wody_skawina.pdf)

2. Głębokość i wysokość nie ma większego znaczenia. Ważna szerokość. 35 cm jeszcze jakoś by było. Jak mam dopłacać tysiące ;) za gabaryty to zmieszczę i taki wymiar ;). Odległość zależy od tego, czy do urządzenia jest potrzebny częsty dostęp. Jeśli tak - to odległość około metra do "wejścia" wody do domu. Jeśłi nie - to bezpośrednio przy wejściu. Do kanalizacji - 2,5 do 3 metrów. Przy czym kanalizacja na przeciwległej ścianie.

3. ok. 13-15 m3

4. Szambo. Z mglistą opcją na POŚ (ziemia gliniasta).
Twardość wcale nie taka wysoka :) Spokojnie wystarczy zmiękczacz na 20 litrów.
Jeśli szukasz gotowego produktu to zwróć uwagę aby nie była to chińska głowica i złoże. Reszta zależy od wymiarów, które podałaś. Jak się mgła nad POŚem rozwieje to może być dobrze mieć zmiękczacz z regeneracją przeciwprądową (mniejsze zużycie soli), ale przy szambie nie ma to znaczenia.

Pyza
08-03-2016, 13:27
qbek17, aquam - dziękuję za pomoc.
Zmiękczacz zamówiony, łącznie z usługą. Będzie SoftAQUA 22.

mariusz198
08-03-2016, 18:18
Witam,

Chcę prosić o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody z własnej studni. W studni zamontowana jest pompa głębinowa.
Będzie to jedyne źródło zasilania wody w budynku mieszkalnym. Liczba mieszkańców: 3-4.
Dotychczas proponowano mi Aquamix-N wraz filtrem mechanicznym Epurion A32 oraz filtrem Aquacarbon.
Innym zaproponowanym rozwiązaniem była stacja z głowicą RX.
Dziś trochę przez przypadek dowiedziałem się, iż jeżeli będzie to Aquamix to hydrofor musi być z przeponą.
Ze względu na częste z nim problemy chciałbym zainstalować hydrofor ocynkowany.

Poniżej wstawiam badanie wody. Proszę o pomoc w doborze właściwego systemu uzdatniania. Serdecznie dziękuje.
próbka
Mętność NTU 22 +/- 4 .........norma 1
Odczyn pH 7,58 +/- 0,1.........norma 6,5-9,5
Przewodność elektryczna uS/cm 610 +/- 61.........norma 2500
Amonowy jon mg/l 1,306 +/- 0,13.........norma 0,5
Azotany mg/l <0,2.........norma 50
Azotyny mg/l <0,020.........norma 0,5
Siarczany mg/l 4.0 +/- 0.4.........norma 250
Fluorki mg/l 0.2 +/- 0.02.........norma 1,5
Chlorki mg/l 7 +/- 0,7.........norma 250
Mangan ug/l 124,5 +/- 16.........norma 50
Żelazo ogólne ug/l 2125 +/- 276.........norma 200
Sód mg/l <10,0.........norma 200
Kadm ug/l <1,20.........norma 5
Ołów ug/l <5,00(1,06).........norma 10
Chrom ug/l <10,0.........norma 50
Nikiel ug/l <4.00.........norma 20
Arsen ug/l <2,00 (1,02).........norma 10
Selen ug/l <2,00.........norma 10
Miedź mg/l <0,2.........norma 2
Twardość ogólna mg/l 311 +/- 31.........norma 60-500



Zaproponowano mi jeszcze poniższe rozwiązania:
1. Clack 1054 EcoMix - A plus ewentualnie kolumna filtracyjna ze złożem Turbidex (podobno nie ma potrzeby, ponieważ Ecomix będzie wystarczający)
2. Oxydizer pro 28 i do tego Multimix 25
3. Złoże Pyrolox, głowica sterująca Clack, zbiornik 10x44 i do tego złoże Purolite, głowica sterująca Clack (zbiorniki Canature)

Czy mogę ponownie prosić o opinię na temat tych rozwiązań do mojej wody?

qbek17
08-03-2016, 20:19
1. Clack 1054 EcoMix - A plus ewentualnie kolumna filtracyjna ze złożem Turbidex (podobno nie ma potrzeby, ponieważ Ecomix będzie wystarczający)
Turbidex jest zeolitem i ma pewną "pojemność" na amoniak. Niestety bez solidnej regeneracji chemią (podchlorynem) nie przywróci się jej i złoże będzie do wymiany.
Czy pierwszy stopień wystarczy? - moim zdaniem nie na długo. Twardość raczej będzie schodzić do zera, żelazo pewnie gdzieś w pobliże normy, ale pozostałe problemy raczej zostaną. A z upływającym czasem złoże raczej będzie coraz mniej wydajne przy takim obciążeniu.


2. Oxydizer pro 28 i do tego Multimix 25
Jeśli masz mieć hydrofor bezprzeponowy to ten typ filtra nie ma sensu bo masz tu wbudowane napowietrzanie. Do tego złoże to BIRM, który nie przepada za siarkowodorem i jest kapryśny. Nawet w ulotce producent pisze, że aby usuwać żelazo i mangan to pH powinno być w zakresie 8-8,5.
Multimix to prawdopodobnie też złoże Ecomix.


3. Złoże Pyrolox, głowica sterująca Clack, zbiornik 10x44 i do tego złoże Purolite, głowica sterująca Clack (zbiorniki Canature)
Odżelaziacz na Pyroloxie jest OK, tylko dałbym ciut wyższy zbiornik (pytanie ile tego złoża chcą wsypać do 10x44). Drugi stopień to zwykły zmiękczacz (pytanie jaki sterownik w tej głowicy). W tym systemie nie ma nic na amoniak, ale jeśli zrobisz porządne napowietrzanie to może nie być już potrzebne.

mariusz198
08-03-2016, 20:34
Odżelaziacz na Pyroloxie jest OK, tylko dałbym ciut wyższy zbiornik (pytanie ile tego złoża chcą wsypać do 10x44). Drugi stopień to zwykły zmiękczacz (pytanie jaki sterownik w tej głowicy). W tym systemie nie ma nic na amoniak, ale jeśli zrobisz porządne napowietrzanie to może nie być już potrzebne.

Obydwie głowice to Clack Cl4. Czy jest to jakościowo ok ?
Jaki powinien być bardziej odpowiedni zbiornik?

qbek17
08-03-2016, 21:22
Clack nie ma takiego sterownika. Już kiedyś ktoś to drążył i okazało się ze to sterownik EI.

Z tą głowicą to trochę "maskowanie" tego że dają tańszą wersję elektroniki... standardowo jest płytka EI (4 przyciski) i CI (5 przycisków) - oczywiście ta druga jest nieco bogatsza. A teraz weszła jeszcze jedna wersja - CK.
Do odżelaziacza z Pyroloxem wystarczy nawet prostsza głowica TC (czasowa, 3 przyciski).
Co do zbiornika to sugerowałbym 10x54". Wymagania co do płukania będą takie same (bo jest ta sama średnica) a ilość złoża większa (czyli zyskujemy czas kontaktu, a przez to wydajność i jakość wody).

aquam
08-03-2016, 22:16
qbek17, aquam - dziękuję za pomoc.
Zmiękczacz zamówiony, łącznie z usługą. Będzie SoftAQUA 22.

DOBRY WYBÓR:yes:

KLARSAN
09-03-2016, 09:39
Zaproponowano mi jeszcze poniższe rozwiązania:
1. Clack 1054 EcoMix - A plus ewentualnie kolumna filtracyjna ze złożem Turbidex (podobno nie ma potrzeby, ponieważ Ecomix będzie wystarczający)
2. Oxydizer pro 28 i do tego Multimix 25
3. Złoże Pyrolox, głowica sterująca Clack, zbiornik 10x44 i do tego złoże Purolite, głowica sterująca Clack (zbiorniki Canature)

Czy mogę ponownie prosić o opinię na temat tych rozwiązań do mojej wody?

Rozwiązanie pierwsze przy takiej mętności wody wydaje się być mocno ryzykowne. Duża mętność oznacza, że żelazo się wytrąca. Filtr mechaniczny przed stacją będzie bardzo obciążony żelazem. Część żelaza może się również wytrącać za filtrem mechanicznym, i obklejać złoże zmniejszając jego skuteczność.

Rozwiązanie drugie na pewno będzie działać. Jest dobre jeżeli nie masz zbiornika bezprzeponowego. Jak masz zbiornik bez przeponowy można to samo osiągnąć taniej.

W ostatniej propozycji na drugim stopniu mamy zwykły zmiękczacz. Z żelaza i manganu wodę na pewno doczyści jeżeli coś przejdzie z pierwszego stopnia. Jednak co do azotu amonowego mam spore wątpliwość, czy na pewno zajdzie tu redukcja. Jeżeli woda ma duża barwę czy utlenialność złoże multifunkycjne lepiej by się sprawdziło.

Piotr Wawa
10-03-2016, 19:01
Witam potrzebuje pomocy. Tu jest list do opisu jakości wody z mojego wodociągu.
http://www.wodociagmarecki.pl/woda/tabela-twardosci-jakosci-wody
http://www.wodociagmarecki.pl/images/pliki_do_pobrania/jakosc_wody/styczen_2016.pdf
Jestem na etapie finalizowania instalacji w budowanym domu, czy powinienem zamontować zmiękczacz wody i jak tak do jaki?
Byłbym wdzięczny za porady

aquam
10-03-2016, 21:48
Witam potrzebuje pomocy. Tu jest list do opisu jakości wody z mojego wodociągu.
http://www.wodociagmarecki.pl/woda/tabela-twardosci-jakosci-wody
http://www.wodociagmarecki.pl/images/pliki_do_pobrania/jakosc_wody/styczen_2016.pdf
Jestem na etapie finalizowania instalacji w budowanym domu, czy powinienem zamontować zmiękczacz wody i jak tak do jaki?
Byłbym wdzięczny za porady

Witaj . Woda jest w porządku. Zmiękczacz jak najbardziej warto zakupić bo przy 16 stopniach niemieckich osady będą spore. A czy jesteś w stanie określić zużycie wody jakie będziesz miał, ewentualnie liczba osób w domu. Te informacje by pomogły. Można jednak z dużym prawdopodobieństwem założyć iż zmiękczacz o pojemności złoża około 20 litr będzie odpowiednim urządzeniem na twoje potrzeby.
Musisz też odpowiedzieć sobie czy szukasz jakości czy ceny. Podaj kwotę jaką chcesz wydać to chętnie coś podpowiem.:yes:

Piotr Wawa
11-03-2016, 08:03
Ogólnie póki co jest nas dwójka le planowane 2+2:). Szukam produktu o tzw najlepszym wskaźniku Cena/Jakość :)

Jastrząb
11-03-2016, 08:39
Szukam produktu o tzw najlepszym wskaźniku Cena/Jakość :)Dobry wskaznik Cena/Jakość to jest pokretne, marketingowe zamienne okreslenie czegoś cos jest po prostu tanie. A jak tanie, to bedzie i gowniane niestety. Jak moja s.p. babcia mawiała, z "gówna bata nie ukrecisz"
Jak swiat dlugi i szeroki, jak coś ma byc dobre, to bedzie niestety drogie. Gowniane też moze być drogie, i tak jest bardzo czesto, ale tanie i dobre, w tym wszechswiecie nie wystepuje!!
A i madrosc ludowa rzecze, ze biedny kupuje dwa razy.

Piotr Wawa
11-03-2016, 17:42
Dobry wskaznik Cena/Jakość to jest pokretne, marketingowe zamienne okreslenie czegoś cos jest po prostu tanie. A jak tanie, to bedzie i gowniane niestety. Jak moja s.p. babcia mawiała, z "gówna bata nie ukrecisz"
Jak swiat dlugi i szeroki, jak coś ma byc dobre, to bedzie niestety drogie. Gowniane też moze być drogie, i tak jest bardzo czesto, ale tanie i dobre, w tym wszechswiecie nie wystepuje!!
A i madrosc ludowa rzecze, ze biedny kupuje dwa razy.


No niestety nie masz racji ani z tym marketingiem ani z mądrością ludową:) Mądrość ludowa mówi, że "Skąpy dwa razy płaci" a nie biedny:). Natomiast mówiąc o wskaźniku cena/jakość chodzi nam o jak najniższą wartość tego wskaźnika. Jak coś jest tanie i ma niską jakość to wskaźnik jest wysoki bo mianownik jest bliski zeru. Jak jest drogie i słabe to wskaźnik analogicznie jest jeszcze gorszy. Szukamy zatem produktu o możliwie najlepszym stosunku jakości do ceny, nie chodzi, że ma być tylko tanie (bo to zmienia kryterium tylko na cenę a nie cenę/jakość) - może być drogie ale ma to odpowiadać nadzwyczajnej jakości, jak jakość jest zbliżona wybieramy produkt tańszy, wzrost ceny musi korespondować z relatywnie wyższą jakością. Także, ciągle czekam na porady jaki produkt wybrać o najlepszym wskaźniku Cena/Jakość :)

qbek17
11-03-2016, 21:29
Także, ciągle czekam na porady jaki produkt wybrać o najlepszym wskaźniku Cena/Jakość :)
Mogę polecić modele Flamingo z głowicą Clack :)

robert.norge
12-03-2016, 14:23
Witam. Bardzo proszę o dobór urządzeń do:
Lokal gastronomiczny
Zużycie na dobę:
do 4m3 - kuchnia - woda odżelaziona i zmiękczona
3m3 - ogród - woda tylko odżelaziona
3m3 - ogród - woda tylko odżelaziona

Wyniki badania:
Żelazo ogólne - 2610 ug/l
Mangan - 90 ug/l
Twardość ogólna - 277 mg CaCO3/l
Jon amonowy - 0,24 mg/l
pH - 7,6
Mętność - >20 NTU

Mam oferty z urządzeniami:
EcoWater
lub
Clack 300, złoże Aqua Luxe

Bardzo proszę o pomoc
Dziękuję

qbek17
12-03-2016, 18:48
Witam. Bardzo proszę o dobór urządzeń do:
Lokal gastronomiczny
Zużycie na dobę:
do 4m3 - kuchnia - woda odżelaźniona i zmiękczona
3m3 - ogród - woda tylko odżelaźniona
3m3 - ogród - woda tylko odżelaźniona
A jakie zużycia chwilowe? Czy to ciągły przepływ przez całą dobę czy raczej są jakieś "godziny szczytu" i jakie wtedy jest zapotrzebowanie?
Co ze ściekami? Masz tam kanalizację czy musisz uważać na skład ścieków (POŚ)? a może liczy się ilość ścieków (szambo)?
Jakie masz możliwości pompowania (wydajność studni, wydajność pompy, itd)?

robert.norge
12-03-2016, 20:48
Zużycie chwilowe trudne do określenia, ale można przyjąć np 1m3/h
Godziny szczytu od godz. 11 do 19
Ścieki do kanalizacji wiejskiej.
Pompa 120 L/min
Hydrofor z przeponą 500L

qbek17
12-03-2016, 23:44
Zużycie chwilowe trudne do określenia, ale można przyjąć np 1m3/h
Godziny szczytu od godz. 11 do 19
Ścieki do kanalizacji wiejskiej.
Pompa 120 L/min
Hydrofor z przeponą 500L
Możesz podać typ pompy? Te 120 litrów to wydajność rzeczywista (zmierzona) czy nominalna (z pudełka)?
Co do zmiękczania to sprawa dosyć prosta - zmiękczacz w wersji do pracy naprzemiennej (dwa zbiorniki ze złożem) na 50 litrów złoża każdy (wtedy regeneracja praktycznie co 2 dni).
Co do odżelaziacza to jest więcej możliwości (zależy to też od wydajności pompy). Może to być np. układ z "wbudowanym" napowietrzaniem, albo odżelaziacz z regeneracją chemiczną. W każdym przypadku coś większego niż domowy zestaw i częste regeneracje/płukania.

aquam
13-03-2016, 21:54
No niestety nie masz racji ani z tym marketingiem ani z mądrością ludową:) Mądrość ludowa mówi, że "Skąpy dwa razy płaci" a nie biedny:). Natomiast mówiąc o wskaźniku cena/jakość chodzi nam o jak najniższą wartość tego wskaźnika. Jak coś jest tanie i ma niską jakość to wskaźnik jest wysoki bo mianownik jest bliski zeru. Jak jest drogie i słabe to wskaźnik analogicznie jest jeszcze gorszy. Szukamy zatem produktu o możliwie najlepszym stosunku jakości do ceny, nie chodzi, że ma być tylko tanie (bo to zmienia kryterium tylko na cenę a nie cenę/jakość) - może być drogie ale ma to odpowiadać nadzwyczajnej jakości, jak jakość jest zbliżona wybieramy produkt tańszy, wzrost ceny musi korespondować z relatywnie wyższą jakością. Także, ciągle czekam na porady jaki produkt wybrać o najlepszym wskaźniku Cena/Jakość :)

Zapoznaj się z Ofertą Ecowater są to wysokiej jakości urządzenia. Ale wskaźnik sam musisz wyliczyć:D

KLARSAN
14-03-2016, 10:47
Witam. Bardzo proszę o dobór urządzeń do:
Lokal gastronomiczny
Zużycie na dobę:
do 4m3 - kuchnia - woda odżelaziona i zmiękczona
3m3 - ogród - woda tylko odżelaziona
3m3 - ogród - woda tylko odżelaziona

Wyniki badania:
Żelazo ogólne - 2610 ug/l
Mangan - 90 ug/l
Twardość ogólna - 277 mg CaCO3/l
Jon amonowy - 0,24 mg/l
pH - 7,6
Mętność - >20 NTU

Mam oferty z urządzeniami:
EcoWater
lub
Clack 300, złoże Aqua Luxe

Bardzo proszę o pomoc
Dziękuję
Jeżeli jest to jedno ujęcie wody to najlepiej zastosować jeden większy odżelaziacz. Mniejszy zmiękczacz na samą kuchnie. Mętność jest duża więc zdecydowanie lepszą opcją wydaje się być właśnie odżelaziacz niż np. jonowymiennik. Myślę, że taki 14x65 powinien spokojnie wystarczyć.
Na zmiękczacz zaproponował bym 10x54. Wszystko na głowicach Clack.

Zastanowić się trzeba jak rozwiązać kwestie napowietrzania lub jakie złoże dać.

Bartoszdg
15-03-2016, 07:20
W instrukcji jest schemat montażu. jeżeli tak zrobisz to będzie super. Nie używaj kształtek ocynkowanych tylko mosiężnych. Częstym błędem jest stosowanie właśnie kształtek ocynkowanych za filtrem wstępnym. Ocynk zarasta rdzewieje i kawałki rdzy wpadają później do głowicy i mogą ją uszkodzić.
Zanim zaczniesz montaż upewnij się jakie masz ciśnienie w sieci czy przypadkiem nie potrzebujesz reduktora ciśnienia wody. Jeżeli ciśnienie masz większe niż 4,5 bar to dobrze pomyśleć o reduktorze najlepiej z filtrem np FK 06 Honeywell . Próg filtracji dla niego wynosi 100mik więc wystarczający dla ochrony zmiękczacza.
Wtedy spust z tego filtra można wykorzystać jako zaworek do poboru wody twardej do badania. W reduktor wkręcasz
również manometr i całe zasilanie do zmiękczacza masz gotowe. Blisko za zmiękczaczem zamontuj koniecznie zaworek do poboru próbek zawór odcinający i zawór zwrotny (manometr nie koniecznie). Możesz wykorzystać na wyjście coś takiego http://www.sklepy24.pl/sklep/tchsystem_pl/produkt/zawor-antyskazeniowy-skosny-3-4-perfexim/1627 jest to zawór odcinający z zaworem zwrotnym z zaworem do poboru próbek oraz dodatkowo posiada dwa wyjścia 1/4 np na manometr. Jeden zawór załatwia całe wyjście ze zmiękczacza.
Zwróć dużą uwagę na prawidłowe podłączenie węża od popłuczyn i węża od przelewu bezp do kanalizacji. Pamiętaj o syfonie ale koniecznie z przerwą powietrzną.
http://www.ceneo.pl/28941717
Jeżeli decydujesz się na filtr szklankowy to koniecznie zwróć uwagę na maksymalne ciśnienie pracy tego filtra . Na rynku jest pełno badziewia o słabych parametrach które niekiedy pękają. Przy takim filtrze zasilanie możesz wykonać jak w instrukcji.

Witam,

Zdecydowałem się na Cosmo, i instalację na wejściu zrobiłem tak jak pisałeś: kształtki mosiężne, filtr z reduktorem FK 06 Honeywell, teraz czas na instalację samego zmiękczacza, chcę kupić zawór np. wspomniany Perfexim, pytanie czy można zastosować jakiś inny odpowiednik ? syfon zamówię taki jak w podpowiedzi. rozumiem, że wąż od popłuczyn i wąż od przelewu ma być bezpośrednio do syfonu podłączony.

Pozdrawiam

qbek17
15-03-2016, 07:37
...rozumiem, że wąż od popłuczyn i wąż od przelewu ma być bezpośrednio do syfonu podłączony.
Myślę, że taki był zamysł, ale to rozwiązanie ma jedną wadę... jak już się okaże, że coś zawiedzie i przelewem będzie się lała woda to nawet tego nie zauważysz. Będzie się tak mogła lać tygodniami... Rozwiązaniem jest przezroczysty wąż od przelewu lub podłączenie go tak żebyś widział czy coś z niego wypływa (ewentualnie nie podłączanie w ogóle - tylko tu ryzykujesz, że w tej samej sytuacji zalejesz sobie podłogę - sam wybierz co lepsze w twojej sytuacji).

hektor80
15-03-2016, 07:41
co myślicie o takim urządzeniu: Sentencia Volumo 20 Erie USA bo cena jest zachęcająca. Liczba osób 2+2, twardość 280....

Ewentualnie Volumo 32

qbek17
15-03-2016, 08:32
Nie wiem ile wody zużywacie ale te 20 litrów będzie się regenerowało co 3,75 m3. Jeżeli tyle zużywacie w tydzień lub dwa to OK.

A co do samego sprzętu - nic specjalnego, zmiękczacz jak inne. Z opisu wynika tylko, że głowica jest firmy Erie, ale nic więcej.

PS. znalazłem instrukcję... W tych modelach nie masz możliwości programowania cykli pracy. tzn mają na stałe zapisaną kolejność regeneracji i te wersje Volumo mają tylko 2 cykle. Nie ma płukania wstecznego - a to wymaga dobrej (czystej mechanicznie) wody. I z taką głowicą nie masz możliwości nawet okresowego wypłukania złoża... już wiesz skąd ta atrakcyjna cena... ja bym się nie zdecydował.

Marczak
15-03-2016, 08:36
co myślicie o takim urządzeniu: Sentencia Volumo 20 Erie USA bo cena jest zachęcająca. Liczba osób 2+2, twardość 280....

Ewentualnie Volumo 32
Nie za mała pojemność złoża jak na 4 osoby łącznie? Ja bym jednak pomyślał o czym większym. Jak już jesteśmy w temacie zmiękczaczy Erie to zobacz może jeszcze coś takiego http://www.filtry-do-wody.info/recenzja-zmiekczaczy-wody-erie-iqsoft-eco/.

hektor80
15-03-2016, 09:08
Nie wiem ile wody zużywacie ale te 20 litrów będzie się regenerowało co 3,75 m3. Jeżeli tyle zużywacie w tydzień lub dwa to OK.

A co do samego sprzętu - nic specjalnego, zmiękczacz jak inne. Z opisu wynika tylko, że głowica jest firmy Erie, ale nic więcej.

PS. znalazłem instrukcję... W tych modelach nie masz możliwości programowania cykli pracy. tzn mają na stałe zapisaną kolejność regeneracji i te wersje Volumo mają tylko 2 cykle. Nie ma płukania wstecznego - a to wymaga dobrej (czystej mechanicznie) wody. I z taką głowicą nie masz możliwości nawet okresowego wypłukania złoża... już wiesz skąd ta atrakcyjna cena... ja bym się nie zdecydował.

Dzięki za konkretne informacje. Jaki zmiękczacz ma obecnie najlepszy stosunek jakości/cena ? Reklamowany Denver? Polecany przez mojego hydraulika chińczyk Ruby Line? :0 Myślałem również o Zm-Work 30 Autotrol Logix ale sprzedawca mnie poinformował że potrafi wciągnąć 300 litrów podczas regeneracji. Usilnie przekonywał do Maximy... Co kupić?

qbek17
15-03-2016, 10:10
Jaki zmiękczacz ma obecnie najlepszy stosunek jakości/cena ? Reklamowany Denver? Polecany przez mojego hydraulika chińczyk Ruby Line? :0 Myślałem również o Zm-Work 30 Autotrol Logix ale sprzedawca mnie poinformował że potrafi wciągnąć 300 litrów podczas regeneracji. Usilnie przekonywał do Maximy... Co kupić?
Te wszystkie chińczyki są podobne: mają głowice BNT i "nie wiadomo jakie" złoże. Osobiście bym tego nie brał, ale nie wiem jak w nich wygląda stosunek jakość/cena (może za taką cenę, taka jakość jest idealna?) ;)
To ile wody "wciągnie" zmiękczacz na regenerację zależy od jego ustawień, a nie od konkretnego modelu. Jednostkowo w tych wszystkich modelach wyjdzie podobnie.
Czy masz jakieś inne ograniczenia? może ilość/jakość ścieków, cena albo ograniczone miejsce... jeśli nie to możesz brać cokolwiek :)

hektor80
15-03-2016, 10:45
Te wszystkie chińczyki są podobne: mają głowice BNT i "nie wiadomo jakie" złoże. Osobiście bym tego nie brał, ale nie wiem jak w nich wygląda stosunek jakość/cena (może za taką cenę, taka jakość jest idealna?) ;)
To ile wody "wciągnie" zmiękczacz na regenerację zależy od jego ustawień, a nie od konkretnego modelu. Jednostkowo w tych wszystkich modelach wyjdzie podobnie.
Czy masz jakieś inne ograniczenia? może ilość/jakość ścieków, cena albo ograniczone miejsce... jeśli nie to możesz brać cokolwiek :)

Jedynym ograniczeniem jest tylko cena. Chciałbym się zmieścić w 2200-2300 max. Jeżeli chodzi o pojemność złoża. Czy można przyjąć zasadę że im większe tym lepsze? W wielu przypadkach (dla schematu 2+2) polecacie Flamingo c25 lub Viesmanna n20 a one mają chyba 20l.

qbek17
15-03-2016, 11:23
Jedynym ograniczeniem jest tylko cena. Chciałbym się zmieścić w 2200-2300 max. Jeżeli chodzi o pojemność złoża. Czy można przyjąć zasadę że im większe tym lepsze? W wielu przypadkach (dla schematu 2+2) polecacie Flamingo c25 lub Viesmanna n20 a one mają chyba 20l.
W tej kwocie powinieneś już kupić coś solidnego.
Z ilością złoże nie jest to aż tak proste. Chodzi o to, że im więcej złoża tym większa pojemność (czyli regenerację robi się nie tak często). Z drugiej strony jest kwestia "higieny" - zaleca się aby robić regeneracje nie rzadziej niż co 2 tygodnie. Dlatego najlepiej jest dobrać ilość złoża do zużycia wody i twardości.
Poza tym dużo złoża to dużo chlorków jednorazowo przy regeneracji, a to nie jest korzystne przy oczyszczalniach biologicznych.

raszer
15-03-2016, 11:58
Witam

Proszę o pomoc w doborze urządzenia uzdatniającego dla 2 osób. W domu jeszcze nie mieszkam, więc przewiduję miesięczne zużycie na poziomie 6-7 m3 na miesiąc. Woda z wodociągu, odpływ do kanalizacji.
Parametry wody:
pH - 7,4
przewodność elektryczna - 503
mangan - < 4,0
sód - 5,48
żelazo - < 60
siarczany - 9,47
chlorki - 3,41
twardość ogólna - 269
mętność - < 0,10
barwa - < 5
liczba progowa zapachu - < 1
utlenialność 0,75.

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam

qbek17
15-03-2016, 12:09
Proszę o pomoc w doborze urządzenia uzdatniającego dla 2 osób. W domu jeszcze nie mieszkam, więc przewiduję miesięczne zużycie na poziomie 6-7 m3 na miesiąc. Woda z wodociągu, odpływ do kanalizacji...
Woda całkiem dobra. Jedyne co można zrobić to postawić zmiękczacz ale to tylko Twoja decyzja czy (i do jakiego stopnia) chcesz zmiękczać.
Jeśli się zdecydujesz to raczej szukaj czegoś małego - najlepiej ok 15 (max 20) litrów złoża.

raszer
15-03-2016, 13:23
Dzięki za szybką odpowiedź. Możesz podpowiedzieć jakiś konkretny model? Z tego co czytałem w tym wątku, to mógłby być flamingo, tylko, że nie widzę go w wersji 20 litrów złoża. Nie mam żadnego doświadczenia z wodą, więc nie wiem do jakiego stopnia chcę zmiękczyć wodę. Po prostu nie chcę mieć kamienia na armaturze czy na szybie pod prysznicem. I jeszcze jedno. Czy warto wchodzić w odwróconą osmozę, aby mieć czystą wodę do celów spożywczych. Czy ona nie będzie zbyt sterylna?

Bartoszdg
15-03-2016, 15:16
W instrukcji jest schemat montażu. jeżeli tak zrobisz to będzie super. Nie używaj kształtek ocynkowanych tylko mosiężnych. Częstym błędem jest stosowanie właśnie kształtek ocynkowanych za filtrem wstępnym. Ocynk zarasta rdzewieje i kawałki rdzy wpadają później do głowicy i mogą ją uszkodzić.
Zanim zaczniesz montaż upewnij się jakie masz ciśnienie w sieci czy przypadkiem nie potrzebujesz reduktora ciśnienia wody. Jeżeli ciśnienie masz większe niż 4,5 bar to dobrze pomyśleć o reduktorze najlepiej z filtrem np FK 06 Honeywell . Próg filtracji dla niego wynosi 100mik więc wystarczający dla ochrony zmiękczacza.
Wtedy spust z tego filtra można wykorzystać jako zaworek do poboru wody twardej do badania. W reduktor wkręcasz
również manometr i całe zasilanie do zmiękczacza masz gotowe. Blisko za zmiękczaczem zamontuj koniecznie zaworek do poboru próbek zawór odcinający i zawór zwrotny (manometr nie koniecznie). Możesz wykorzystać na wyjście coś takiego http://www.sklepy24.pl/sklep/tchsystem_pl/produkt/zawor-antyskazeniowy-skosny-3-4-perfexim/1627 jest to zawór odcinający z zaworem zwrotnym z zaworem do poboru próbek oraz dodatkowo posiada dwa wyjścia 1/4 np na manometr. Jeden zawór załatwia całe wyjście ze zmiękczacza.
Zwróć dużą uwagę na prawidłowe podłączenie węża od popłuczyn i węża od przelewu bezp do kanalizacji. Pamiętaj o syfonie ale koniecznie z przerwą powietrzną.
http://www.ceneo.pl/28941717
Jeżeli decydujesz się na filtr szklankowy to koniecznie zwróć uwagę na maksymalne ciśnienie pracy tego filtra . Na rynku jest pełno badziewia o słabych parametrach które niekiedy pękają. Przy takim filtrze zasilanie możesz wykonać jak w instrukcji.

Mam jeszcze pytanie czy jest faktycznie potrzeba montowania zaworu zwrotnego i zaworu odcinającego ?? pobór próbek mogę robić z umywalki która będzie obok zmiękczacza.

aquam
15-03-2016, 15:18
Witam,

Zdecydowałem się na Cosmo, i instalację na wejściu zrobiłem tak jak pisałeś: kształtki mosiężne, filtr z reduktorem FK 06 Honeywell, teraz czas na instalację samego zmiękczacza, chcę kupić zawór np. wspomniany Perfexim, pytanie czy można zastosować jakiś inny odpowiednik ? syfon zamówię taki jak w podpowiedzi. rozumiem, że wąż od popłuczyn i wąż od przelewu ma być bezpośrednio do syfonu podłączony.

Pozdrawiam
Dobry Wybór.:yes:
Ten zawór który podałem to tylko takie wygodne rozwiązanie. Nie musisz wcale takiego zakładać wystarczy abyś na wyjściu miał zawór odcinający, zawór zwrotny i zawór do poboru próbek wody. Ten podany w przykładzie zawór ma w sobie wszystkie te trzy rzeczy i zajmuje mało miejsca. Podpowiem Ci jeszcze że do by-pasu od CosmoWater-a idealnie pasują śrubunki od filtra szklankowego DAFI. Co do syfonu to kup taki jak podałem koszt około 40 zł W króciec pionowy podłącz wąż od głowicy w króciec poziomy przelew bezpieczeństwa od zbiornika. Powodzenia.

aquam
15-03-2016, 15:31
Myślę, że taki był zamysł, ale to rozwiązanie ma jedną wadę... jak już się okaże, że coś zawiedzie i przelewem będzie się lała woda to nawet tego nie zauważysz. Będzie się tak mogła lać tygodniami... Rozwiązaniem jest przezroczysty wąż od przelewu lub podłączenie go tak żebyś widział czy coś z niego wypływa (ewentualnie nie podłączanie w ogóle - tylko tu ryzykujesz, że w tej samej sytuacji zalejesz sobie podłogę - sam wybierz co lepsze w twojej sytuacji).
Syfon o którym piszę ma właśnie zapobiegać takim takim sytuacjom o których piszesz. Posiada on przerwę powietrzną pomiędzy wodą w syfonie a przewodami. Dodatkowo po oby stronach jest otwarte "okienko" i jak woda wypływa z urządzenia to doskonale ją widać. Osobiście nie znam lepszego rozwiązania.

aquam
15-03-2016, 15:48
Dzięki za konkretne informacje. Jaki zmiękczacz ma obecnie najlepszy stosunek jakości/cena ? Reklamowany Denver? Polecany przez mojego hydraulika chińczyk Ruby Line? :0 Myślałem również o Zm-Work 30 Autotrol Logix ale sprzedawca mnie poinformował że potrafi wciągnąć 300 litrów podczas regeneracji. Usilnie przekonywał do Maximy... Co kupić?

Denver czy Ruby Line to niestety chińskie urządzenia. Zwróć uwagę na zmiękczacz np. CosmoWater Home 22. Godne polecenia urządzenie SoftAqua 22. Na pewno nie będziesz żałował wyboru. Jeżeli stać cię na nowe urządzenie za np 2 -3 lata albo na ciągłe naprawy to może to być pierwszy z brzegu chińczyk. Albo dobrze albo tanio.:D

aquam
15-03-2016, 15:50
Mam jeszcze pytanie czy jest faktycznie potrzeba montowania zaworu zwrotnego i zaworu odcinającego ?? pobór próbek mogę robić z umywalki która będzie obok zmiękczacza.

Zawór zwrotny i odcinający powinien być . Próbki możesz brać z baterii umywalkowej jeżeli jest blisko zmiękczacza

aquam
15-03-2016, 15:56
Jedynym ograniczeniem jest tylko cena. Chciałbym się zmieścić w 2200-2300 max. Jeżeli chodzi o pojemność złoża. Czy można przyjąć zasadę że im większe tym lepsze? W wielu przypadkach (dla schematu 2+2) polecacie Flamingo c25 lub Viesmanna n20 a one mają chyba 20l.
Jeżeli ogranicza cię cena to bierz albo CosmoWater Home 22 albo N20 Aquahome i tyle w temacie nie eksperymentuj chyba że stać cię na to:yes:

qbek17
15-03-2016, 17:17
Możesz podpowiedzieć jakiś konkretny model? Z tego co czytałem w tym wątku, to mógłby być flamingo, tylko, że nie widzę go w wersji 20 litrów złoża.
O ile się orientuję to jest też Flamingo w wersji 20 litrowej... a nawet 14 litrowej :)


Nie mam żadnego doświadczenia z wodą, więc nie wiem do jakiego stopnia chcę zmiękczyć wodę. Po prostu nie chcę mieć kamienia na armaturze czy na szybie pod prysznicem.
Jeśli chodzi o zacieki czy wodę dla urządzeń najlepsza jest woda miękka. Z drugiej strony woda do picia powinna zawierać jak najwięcej minerałów. Od Ciebie zależy, w którą stronę pójdziesz :)


I jeszcze jedno. Czy warto wchodzić w odwróconą osmozę, aby mieć czystą wodę do celów spożywczych. Czy ona nie będzie zbyt sterylna?
Jeśli masz wątpliwości co do jakości wody to osmoza daje bezpieczeństwo, ale dużej ilości minerałów ta woda mieć nie będzie... Z drugiej strony ile takiej wody wypijesz? Pół litra? Litr dziennie? Nie sądzę aby to wpłynęło znacznie na Twoje życie :) Osobiście mam zmiękczacz i osmozę i czuje się OK :)

qbek17
15-03-2016, 17:21
Syfon o którym piszę ma właśnie zapobiegać takim takim sytuacjom o których piszesz. Posiada on przerwę powietrzną pomiędzy wodą w syfonie a przewodami. Dodatkowo po oby stronach jest otwarte "okienko" i jak woda wypływa z urządzenia to doskonale ją widać. Osobiście nie znam lepszego rozwiązania.
Osobiście nie widziałem tego syfonu na żywo więc mówię tylko na podstawie zdjęcia z netu :)
To że jest przerwa powietrzna - super, tak powinno być.
Ale tego "okienka" to nie mogę sobie wyobrazić :)

Tom01
15-03-2016, 20:54
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.

Podobnie jak również wszyscy, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.

Woda:
Barwa - 6 mg Pt/l
Mętność - 0,5 NTU
pH - 7,1
Twardość - 170 mg CaCO3/l
Żelazo - 0,02 mg Fe/l
Mangan - 0,02 mg Mn/l
Azotany - <5 mg NO3-/l
Azot amonowy - 0.2 mg NH4+/l
Chlorki - 4 mg Cl-/l
Przewodność - 342 uS/cm

Potrzebne:
Zużycie wody 20 m^3/mc
Przepływ 2,5-3m^3/h
Zmiękczenie do zera

I teraz kłopot, bo poprosiłem dwie firmy o zaproponowanie zmiękczacza i dostałem dużą rozbieżność zarówno w ilości żywicy, różne złoża. Miałem jakieś swoje przemyślenia ale po tak różnych stanowiska doradców zbaraniałem.

Ważna uwaga: Urządzenie musi być znacznie niższe niż 170 cm. Tyle ma wnęka na butlę ze złożem.

aquam
15-03-2016, 20:55
350023
Osobiście nie widziałem tego syfonu na żywo więc mówię tylko na podstawie zdjęcia z netu :)
To że jest przerwa powietrzna - super, tak powinno być.
Ale tego "okienka" to nie mogę sobie wyobrazić :)

Masz na zdjęciu "okienko" Gwarantuję Ci że jak raz zakupisz taki syfon to nic innego nie będziesz używał

qbek17
15-03-2016, 22:24
Potrzebne:
Zużycie wody 20 m^3/mc
Przepływ 2,5-3m^3/h
Ze zużycia i twardości wystarczyłoby 25 litrów złoża, ale do takiej wydajności to już 50-75 litrów.

Ważna uwaga: Urządzenie musi być znacznie niższe niż 170 cm. Tyle ma wnęka na butlę ze złożem.
Znacznie czyli ile? Spokojnie możesz zmieścić 50 litrów złoża w zbiorniku 13x44 i z głowicą wysokość będzie ok 130 cm. Jak dasz zbiornik o wysokości 54" to wysokość będzie ok 160 cm.

aquam
16-03-2016, 07:26
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.

Podobnie jak również wszyscy, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.

Woda:
Barwa - 6 mg Pt/l
Mętność - 0,5 NTU
pH - 7,1
Twardość - 170 mg CaCO3/l
Żelazo - 0,02 mg Fe/l
Mangan - 0,02 mg Mn/l
Azotany - <5 mg NO3-/l
Azot amonowy - 0.2 mg NH4+/l
Chlorki - 4 mg Cl-/l
Przewodność - 342 uS/cm

Potrzebne:
Zużycie wody 20 m^3/mc
Przepływ 2,5-3m^3/h
Zmiękczenie do zera

I teraz kłopot, bo poprosiłem dwie firmy o zaproponowanie zmiękczacza i dostałem dużą rozbieżność zarówno w ilości żywicy, różne złoża. Miałem jakieś swoje przemyślenia ale po tak różnych stanowiska doradców zbaraniałem.

Ważna uwaga: Urządzenie musi być znacznie niższe niż 170 cm. Tyle ma wnęka na butlę ze złożem.

Ciekawym rozwiązaniem dla ciebie byłby zmiękczacz serii 4512 :
60 litr złoża,max natężenie przepływu 3,6m3/h średnica przyłącza 1,25
Wysokość 163 cm średnica 35 cm + zbiornik na sól wysokość 99cm średnica 46 cm

hektor80
16-03-2016, 08:23
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.

Podobnie jak również wszyscy, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.

Woda:
Barwa - 6 mg Pt/l
Mętność - 0,5 NTU
pH - 7,1
Twardość - 170 mg CaCO3/l
Żelazo - 0,02 mg Fe/l
Mangan - 0,02 mg Mn/l
Azotany - <5 mg NO3-/l
Azot amonowy - 0.2 mg NH4+/l
Chlorki - 4 mg Cl-/l
Przewodność - 342 uS/cm

Potrzebne:
Zużycie wody 20 m^3/mc
Przepływ 2,5-3m^3/h
Zmiękczenie do zera

I teraz kłopot, bo poprosiłem dwie firmy o zaproponowanie zmiękczacza i dostałem dużą rozbieżność zarówno w ilości żywicy, różne złoża. Miałem jakieś swoje przemyślenia ale po tak różnych stanowiska doradców zbaraniałem.

Ważna uwaga: Urządzenie musi być znacznie niższe niż 170 cm. Tyle ma wnęka na butlę ze złożem.


A czy w ogóle potrzebny jest zmiękczacz przy tak niskiej twardości wody?????

qbek17
16-03-2016, 08:50
A czy w ogóle potrzebny jest zmiękczacz przy tak niskiej twardości wody?????
Po ilości i przepływie można przypuszczać, że to rozwiązanie nie jest na cele mieszkaniowe :) A taka twardość w niektórych procesach to zabójstwo :)

KLARSAN
16-03-2016, 09:21
Witam

Proszę o pomoc w doborze urządzenia uzdatniającego dla 2 osób. W domu jeszcze nie mieszkam, więc przewiduję miesięczne zużycie na poziomie 6-7 m3 na miesiąc. Woda z wodociągu, odpływ do kanalizacji.
Parametry wody:
pH - 7,4
przewodność elektryczna - 503
mangan - < 4,0
sód - 5,48
żelazo - < 60
siarczany - 9,47
chlorki - 3,41
twardość ogólna - 269
mętność - < 0,10
barwa - < 5
liczba progowa zapachu - < 1
utlenialność 0,75.

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
Nada się każdy zmiękczacz od 15 L do 30 L. W celu poprawy organoleptyki wody można po mechanicznym filtrze dać filtr z wkładem węglowym.

Marczak
16-03-2016, 09:43
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.

Podobnie jak również wszyscy, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.

Woda:
Barwa - 6 mg Pt/l
Mętność - 0,5 NTU
pH - 7,1
Twardość - 170 mg CaCO3/l
Żelazo - 0,02 mg Fe/l
Mangan - 0,02 mg Mn/l
Azotany - <5 mg NO3-/l
Azot amonowy - 0.2 mg NH4+/l
Chlorki - 4 mg Cl-/l
Przewodność - 342 uS/cm

Potrzebne:
Zużycie wody 20 m^3/mc
Przepływ 2,5-3m^3/h
Zmiękczenie do zera

I teraz kłopot, bo poprosiłem dwie firmy o zaproponowanie zmiękczacza i dostałem dużą rozbieżność zarówno w ilości żywicy, różne złoża. Miałem jakieś swoje przemyślenia ale po tak różnych stanowiska doradców zbaraniałem.

Ważna uwaga: Urządzenie musi być znacznie niższe niż 170 cm. Tyle ma wnęka na butlę ze złożem.

Przy tak dużych przepływach rozumiem, że nie jest to typowe zastosowanie domowe? Chyba że mówimy o napełnianiu basenu.
Jak często i jak długo są pobory wielkości 2,5-3m3/h. Przy zużyciu miesięcznym 20 m3 albo pobory są co kilka dni albo po kilka minut dziennie. W zależności od tego do jakich celów jest zmiękczacz i w jakim trybie będzie musiał pracować można dobrać inne urządzenie.

forscher
16-03-2016, 10:11
Witajcie


mam dylemat


firma która będzie budowala moj dom w swopjej ofercie stacji uzdatnienia wody proponuje mi urządzenie CosmoWATER HOME 22


Ja zaś przumierzałem sie do Aquahome 20-N od Viessmanna


Bedzie to zamontowane w domku z uzytkwoym poddaszem, 2 łazienki (jedna dla gości, druga do użytku codziennego), 3 osoby.



Któ¶e z powyższych urządzeń jest bardziej optymalne pod względem wydajności i kosztów użytkowania ?

qbek17
16-03-2016, 10:31
Nada się każdy zmiękczacz od 15 L do 30 L.
Przy 30 litrach złoża to zmiękczacz się będzie regenerował raz w miesiącu... niby nic strasznego ale ja bym sugerował jednak coś mniejszego i częstsze regeneracje.

qbek17
16-03-2016, 10:34
Któ¶e z powyższych urządzeń jest bardziej optymalne pod względem wydajności i kosztów użytkowania ?
Oba urządzenia są podobnej wielkości więc wydajność i koszty użytkowania będą podobne. Jak cena zakupu jest podobna to wybierz ten który Ci się bardziej podoba ;)

aquam
16-03-2016, 20:10
Witajcie


mam dylemat


firma która będzie budowala moj dom w swopjej ofercie stacji uzdatnienia wody proponuje mi urządzenie CosmoWATER HOME 22


Ja zaś przumierzałem sie do Aquahome 20-N od Viessmanna


Bedzie to zamontowane w domku z uzytkwoym poddaszem, 2 łazienki (jedna dla gości, druga do użytku codziennego), 3 osoby.



Któ¶e z powyższych urządzeń jest bardziej optymalne pod względem wydajności i kosztów użytkowania ?

Zmiękczacze o których piszesz różnią się jedynie ilością złoża. Cosmo ma 22 litry a aquahome ma 20 litr złoża. Poza tym to te same urządzenia. Jak napisał qbek kup to które lepiej ci się podoba ewentualnie to na które otrzymasz lepszą cenę. Bez względu na to które kupisz będziesz zadowolony.

hektor80
17-03-2016, 07:09
Jaki korpus mam zamontować pod filtr mechaniczny? Bigblue czy zwykłe? 10 czy 20 cali? Dom jednorodzinny 2+2. Widzę że Bigblue mają większe przepływy ale też wkłady do nich są sporo droższe. Opłaca się je montować? Zależy mi na jak mniejszym spadku ciśnienia.W przyszłości oczywiście zmiękczacz...

Tom01
17-03-2016, 10:55
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.


Znacznie czyli ile? Spokojnie możesz zmieścić 50 litrów złoża w zbiorniku 13x44 i z głowicą wysokość będzie ok 130 cm. Jak dasz zbiornik o wysokości 54" to wysokość będzie ok 160 cm.

Raczej wolałbym urządzenie do maksymalnie 140-150 cm. Przy wyższym będzie problem z obsługą, bo głowica będzie tuż pod sufitem.


Ciekawym rozwiązaniem dla ciebie byłby zmiękczacz serii 4512 :
60 litr złoża,max natężenie przepływu 3,6m3/h średnica przyłącza 1,25
Wysokość 163 cm średnica 35 cm + zbiornik na sól wysokość 99cm średnica 46 cm

Przyłącze mam 1", więc powyżej nie ma sensu, i tak więcej wody nie poleci. Mam w tej chwili przewężenie w postaci wodomierza 1,6m^2 i jest "na styk" ze wskazaniem na za mało, więc wymienię go na większy. Mogę prosić o jakiś link tego zmiękczacza? Sam symbol mi nic nie mówi.


A czy w ogóle potrzebny jest zmiękczacz przy tak niskiej twardości wody?????

Mam np komorę zamykaną, szklaną gdzie się robi różne rzeczy z wodą i przez 4 lata zawiasy zarastają kamieniem, pomimo że jest wycierana po użyciu. Za komplet uszczelek muszę teraz zapłacić kilka stów a wewnątrz prowadnice niszczeją bezpowrotnie. Za jakiś czas koszt naprawy wyniesie 2-3 tys zł. W różnych szparach gromadzi się dużo kamienia, niszczy uszczelki. Nie mogę sobie na to pozwolić.

Poza tym, na użytek domowy, bo mieszkam w tym budynku, też nie jest fajnie. Zlewy, baterie, zbiornik ekspresu do kawy, wszędzie zacieki i plamy z kamienia. Szczególnie w zakamarkach. Chcę się tego pozbyć.

Miałem przyjemność korzystać z wody z ujęcia deszczowego w górach i to jest BAJKA. Różnica jest kosmiczna. Zero, kompletne zero plamy po kropli wody. Pomijając wodę do innych celów, w domu też tak chcę. :)


Nada się każdy zmiękczacz od 15 L do 30 L. W celu poprawy organoleptyki wody można po mechanicznym filtrze dać filtr z wkładem węglowym.

Jest zainstalowany w tej chwili mechaniczny 20um i węglowy w obudowach 20". Po zainstalowaniu węglowego, subiektywna jakość wody się poprawiła, choć nie na tyle żeby się pozbyć całkowicie kamienia.


Przy tak dużych przepływach rozumiem, że nie jest to typowe zastosowanie domowe? Chyba że mówimy o napełnianiu basenu.
Jak często i jak długo są pobory wielkości 2,5-3m3/h. Przy zużyciu miesięcznym 20 m3 albo pobory są co kilka dni albo po kilka minut dziennie. W zależności od tego do jakich celów jest zmiękczacz i w jakim trybie będzie musiał pracować można dobrać inne urządzenie.

Specyfika zużycia jest taka, że krótko w ciągu doby potrzebny przepływ odpowiedniej wielości, ale musi być, aby poprawnie włączały się np ogrzewacze przepływowe, strasznie wrażliwe na zaburzenia przepływu. Pousuwałem w instalacji bez sensu przewężenia i jest prawie dobrze. Przyłącze 1" i rozchodzi się z piwnicy czterema 20-tkami ALUPEX i dwoma 16-tkami tam gdzie potrzebny mniejszy wydatek. Sądzę, że jak wywalę ten mały wodomierz to będzie całkiem w porządku i nie będzie czuć uderzenia wody przy zamykaniu/otwieraniu kranu w innym pomieszczeniu.

Jeśli 30L wystarczy to ok, super, będzie tańszy, tylko jaki da te minimum 2,5m^3/h? Widziałem że Ecowater 25CE+ daje 2,2 a ESM 42HTE+ 3 m^3/h przy odpowiednio 25 i 42l złoża. Wygląda dobrze, przynajmniej na papierze, tylko droższe. Kompletnie nie wiem jak się do tego mają składane z głowicami Clack. Przeczuwam, że jest ścisła zależność przekroju poziomego złoża z przepływem, ale nie mam żadnych realnych danych.

Same wymiary i przepływy to tylko kwestie techniczne, wymiarów butli. Bardziej mnie interesuje jakie złoże zastosować? Nie szukam oszczędności za wszelką cenę. Nawet jeśli żywica będzie droższa, to przecież zakup raz na wiele lat. Proponowano mi w jednej firmie typowe C100E, w innej Indion 225 NaF. Co brać?

PS. Urządzenie prawdopodobnie będę składał sam, chyba, że się skuszę na firmowy. Oczywiście skrajna chińszczyzna nie wchodzi w grę.

Tom01
17-03-2016, 11:35
Jaki korpus mam zamontować pod filtr mechaniczny? Bigblue czy zwykłe? 10 czy 20 cali? Dom jednorodzinny 2+2. Widzę że Bigblue mają większe przepływy ale też wkłady do nich są sporo droższe. Opłaca się je montować? Zależy mi na jak mniejszym spadku ciśnienia.W przyszłości oczywiście zmiękczacz...

Jakby co, to mam nietrafiony zakup (za małe) dwa filtry Atlas Filtri pod wkłady BB 10", wersja z manometrami. Nówka. Oddam poniżej ceny zakupu.

hektor80
17-03-2016, 11:42
Jakby co, to mam nietrafiony zakup (za małe) dwa filtry Atlas Filtri pod wkłady BB 10", wersja z manometrami. Nówka. Oddam poniżej ceny zakupu.

Po czym stwierdzasz że za małe? Spadek ciśnienia, przepływu?

Tom01
17-03-2016, 11:51
Radziłem się tu i ówdzie i przy moich przepływach zasugerowano mi wersję 20". No więc takie zastosowałem zanim jeszcze zainstalowałem wcześniej kupione 10".

hektor80
17-03-2016, 13:07
Jakby co, to mam nietrafiony zakup (za małe) dwa filtry Atlas Filtri pod wkłady BB 10", wersja z manometrami. Nówka. Oddam poniżej ceny zakupu.

Jeden podwójny czy dwa pojedyncze?

Tom01
17-03-2016, 13:34
Dwa pojedyncze.

Marczak
17-03-2016, 13:54
Jeżeli zależy Ci na jakości to najlepiej zdecydować się na własnego składaka na Claku. Jeżeli chodzi o złoże to to bym zaproponował C100E ale tylko dlatego, że częściej z nim miałem styczność i jestem do niego pozytywnie przekonany.

Jeżeli chcesz mieć wydajność 2,5-3m3/h nie schodził bym poniżej 40 litrów złoża. Przy 40l złożach jak praca nie jest długa, to powinno być ok.

Jak wolisz mieć pewien zapas to przy 50 czy 60 litów złoża powinno pracować spokojnie. Przy 40 L będzie musiała być wysoka prędkość filtracji.

qbek17
17-03-2016, 14:28
Jest zainstalowany w tej chwili mechaniczny 20um i węglowy w obudowach 20". Po zainstalowaniu węglowego, subiektywna jakość wody się poprawiła, choć nie na tyle żeby się pozbyć całkowicie kamienia.
W tej chwili te filtry (mechaniczny i węglowy) zatrzymują tylko zanieczyszczenia mechaniczne i to co zatrzymuje węgiel (czyli chlor, metale, jakieś związki zapachowe czy smakowe) oraz (raczej jako efekt uboczny) część twardości (ale jest to tylko tyle ile się osadzi na filtrach). Po zamontowaniu zmiękczacza większość tych substancji będzie się zatrzymywała na złożu i filtry mechaniczne będą działać tylko jako ochrona głowicy przed większymi zanieczyszczeniami.


Specyfika zużycia jest taka, że krótko w ciągu doby potrzebny przepływ odpowiedniej wielości, ale musi być, aby poprawnie włączały się np ogrzewacze przepływowe, strasznie wrażliwe na zaburzenia przepływu...
Możesz określić jak krótko w czasie doby? Kilka razy po minucie czy kilkanaście/kilkadziesiąt minut ciągłego przepływu?


Jeśli 30L wystarczy to ok, super, będzie tańszy, tylko jaki da te minimum 2,5m^3/h? Widziałem że Ecowater 25CE+ daje 2,2 a ESM 42HTE+ 3 m^3/h przy odpowiednio 25 i 42l złoża. Wygląda dobrze, przynajmniej na papierze, tylko droższe. Kompletnie nie wiem jak się do tego mają składane z głowicami Clack. Przeczuwam, że jest ścisła zależność przekroju poziomego złoża z przepływem, ale nie mam żadnych realnych danych.
W każdym zbiorniku ze złożem jest trochę wolnej przestrzeni. W tej przestrzeni jest woda, która "stoi" i kontaktuje się z jonitem. Ta woda (zależnie od rozmiaru zbiornika to może być kilka - kilkadziesiąt litrów) jest Twoją rezerwą na chwilowe większe pobory wody. Taki chwilowy przepływ zazwyczaj podają w katalogach jako maksymalny. Ale nie ma to nic wspólnego z ciągłą pracą zmiękczacza (ciągłą czyli taką która wymaga przepływu wody przez złoże bez zatrzymywania). W niektórych kartach katalogowych złóż podają prosty przelicznik wydajności: 40 do 50 objętości złoża na godzinę. Czyli mając 25 litrów złoża możesz uzyskać wydajność (ciągłą) rzędu 1,0-1,25 m3/h.
Podsumowując jeśli chcesz uzyskać faktyczny przepływ wody zmiękczonej do zera na poziomie 2,5 m3/h to powinieneś zastosować minimum 50 litrów dobrego złoża.
Ta zależność, o której pisałeś (przepływu od powierzchni złoża) to prawda - im większy (szerszy) zbiornik tym wydajność chwilowa większa.


Same wymiary i przepływy to tylko kwestie techniczne, wymiarów butli. Bardziej mnie interesuje jakie złoże zastosować? Nie szukam oszczędności za wszelką cenę. Nawet jeśli żywica będzie droższa, to przecież zakup raz na wiele lat. Proponowano mi w jednej firmie typowe C100E, w innej Indion 225 NaF. Co brać?
Piszesz, że chcesz pracować tym złożem blisko maksymalnego obciążenia więc radziłbym wybrać dobre złoże monosferyczne. Tylko ono zagwarantuje Ci taką wydajność i nie spowoduje dużego spadku ciśnienia. Z tych propozycji odrzuciłbym Indiona - to hinduskie tanie złoże. C100E to taka średnia półka i nie jest monosferyczne. Polecałbym Dowex Marathon albo Lewatit S1567.

qbek17
17-03-2016, 14:33
Jaki korpus mam zamontować pod filtr mechaniczny? Bigblue czy zwykłe? 10 czy 20 cali? Dom jednorodzinny 2+2. Widzę że Bigblue mają większe przepływy ale też wkłady do nich są sporo droższe. Opłaca się je montować? Zależy mi na jak mniejszym spadku ciśnienia.W przyszłości oczywiście zmiękczacz...
Przy BigBlue faktycznie dostaniesz mniejszy spadek ciśnienia, ale koszty utrzymania będą wyższe. Jeśli chcesz zapewnić sobie mały spadek ciśnienia przy niskich kosztach wymiany wkładów to proponowałbym zamontować dwa najprostsze korpusy 10" równolegle. Chociaż przy regularnej wymianie wkładów to i "normalnym" użytkowaniu to i jeden korpus 10" wystarczy.

Tom01
17-03-2016, 14:56
Możesz określić jak krótko w czasie doby? Kilka razy po minucie czy kilkanaście/kilkadziesiąt minut ciągłego przepływu?

Dobowo: Kilka razy po kilka minut, potem przerwa kilka godzin i 4-5 cykli po 10-20 minut z przerwami po 20-30 minut.

qbek17
17-03-2016, 16:06
10 minut z przepływem 2,5 m3/h to już ponad 400 litrów wody - spokojnie możesz traktować to jako pracę ciągłą. Czyli zmiękczacz z dużą ilością złoża (minimum 50 litrów). Taka ilość wchodzi idealnie do zbiornika 13x44", a wtedy mieścisz się też z wysokością :)

Mad79Mac
18-03-2016, 08:45
Cześć, posiadam dwa filtry Cosmowater Carbon i Cosmowater Plus przed nimi zwykły filtr siatkowy. Mam wodę ze studni z dużą ilością zelaża, manganu. Po przepuszczeniu przez te filtry żelazo jest ściągane, kolor wody jest ładny i czysty, nie czuć żadnych nieprzyjemnych zapachów. Zauważyłem jednak, że jak naleję wody np do zlewu lub miski to na powierzchni jest jakiś biały nalot co to może być czy to coś czym powinienem się martwić czy nie?