PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

qbek17
18-03-2016, 09:38
Cześć, posiadam dwa filtry Cosmowater Carbon i Cosmowater Plus przed nimi zwykły filtr siatkowy. Mam wodę ze studni z dużą ilością zelaża, manganu. Po przepuszczeniu przez te filtry żelazo jest ściągane, kolor wody jest ładny i czysty, nie czuć żadnych nieprzyjemnych zapachów. Zauważyłem jednak, że jak naleję wody np do zlewu lub miski to na powierzchni jest jakiś biały nalot co to może być czy to coś czym powinienem się martwić czy nie?
Ciężko powiedzieć czym może być ten nalot. Możesz go trochę zebrać i oddać do analizy, ale to są koszty...
Ale patrząc po Twoich wcześniejszych postach gdzie podawałeś parametry wody to ten zestaw może szybko wymagać przeglądu lub wymiany złoża (przynajmniej węglowego).

aquam
18-03-2016, 17:32
Jaki korpus mam zamontować pod filtr mechaniczny? Bigblue czy zwykłe? 10 czy 20 cali? Dom jednorodzinny 2+2. Widzę że Bigblue mają większe przepływy ale też wkłady do nich są sporo droższe. Opłaca się je montować? Zależy mi na jak mniejszym spadku ciśnienia.W przyszłości oczywiście zmiękczacz...

Zainteresuj się filtrami typu: Protector BW, Europafilter RS, Protector mini CR, Honeywell FK06 itp Duży przepływ brak konieczności wymiany wkładów i płukanie wsteczne bądź możliwość opłukania siatki.

aquam
18-03-2016, 17:42
Przyłącze mam 1", więc powyżej nie ma sensu, i tak więcej wody nie poleci. Mam w tej chwili przewężenie w postaci wodomierza 1,6m^2 i jest "na styk" ze wskazaniem na za mało, więc wymienię go na większy. Mogę prosić o jakiś link tego zmiękczacza? Sam symbol mi nic nie mówi.



.
Wymień wodomierz na 3/4" z przepływem 4m3/h. Załóż dobry filtr wstępny z płukaniem wstecznym np Epurion dn 25 lub europafilter RS 1" przepływ około 3,5m3/h. Zmiękczacz o którym piszę czyli 4512 to urządzenie dostępne u dealerów marki ECOWATER. Zmiękczacz posiada przyłącze 5/4" z gwintem zewnętrznym lub 1" z wewnętrznym. Taka głowica ma bardzo mały spadek ciśnienia podczas przepływu a chyba o to ci chodzi. Dodatkowo zmiękczacz posiada regenerację proporcjonalną więc dla twoich rozbiorów to idealna sprawa.

qbek17
19-03-2016, 11:50
Zainteresuj się filtrami typu: Protector BW, Europafilter RS, Protector mini CR, Honeywell FK06 itp Duży przepływ brak konieczności wymiany wkładów i płukanie wsteczne bądź możliwość opłukania siatki.
Ja się zgadzam, że te filtry są dobre i mają duże przepływy, i w ogóle... tylko za cenę najtańszego z nich można kupić zwykły korpus 10" i wkłady na 10 lat (nawet zakładając wymianę wkładu co 3 miesiące...). A przy częstej wymianie wkładów o dużym mikronażu (np. 50 um) spadek ciśnienia nie będzie dużo wyższy niż w tych super filtrach :)
Oczywiście tam gdzie wymagany jest duży przepływ (np. do płukania odżelaziacza) sprawa wygląda inaczej, ale mówię tu o przypadku zwykłego zmiękczacza.

qbek17
19-03-2016, 11:53
Taka głowica ma bardzo mały spadek ciśnienia podczas przepływu a chyba o to ci chodzi.
Możesz podesłać jakieś info o Cv (Kv) i innych danych (przepływy, opory) tej głowicy?

pciucha
19-03-2016, 17:04
witam, odebrałam własnie wyniki badań wody:

Mętność 4,47
Zapach 20st – 2S
Zapach 60st – 3S
PH 7,4
Przewodność w 25 st 637
Twardość 204
Żelazo 39
Mangan p.o. < 10
Chlorki 31,7
Amonowy jon 0,064
Azotyny p.o. <0,1
Azotany 55,8
Indeks nadmanganianowy 1,3

bakterie nie występują (coli i inne z szamba)

co powinnam zainstalować żeby finansowo nie zrujnowało, i żeby woda była zdatna do picia (głównie chodzi o azotany). A jak sie przedstawia twardośc? niby w normie, ale jaka jest najlepsza żeby nie niszczyła armatury i sprzętu AGD?

dziękuję!

qbek17
19-03-2016, 21:40
witam, odebrałam własnie wyniki badań wody:

Mętność 4,47
Zapach 20st – 2S
Zapach 60st – 3S
PH 7,4
Przewodność w 25 st 637
Twardość 204
Żelazo 39
Mangan p.o. < 10
Chlorki 31,7
Amonowy jon 0,064
Azotyny p.o. <0,1
Azotany 55,8
Indeks nadmanganianowy 1,3

bakterie nie występują (coli i inne z szamba)

co powinnam zainstalować żeby finansowo nie zrujnowało, i żeby woda była zdatna do picia (głównie chodzi o azotany). A jak sie przedstawia twardośc? niby w normie, ale jaka jest najlepsza żeby nie niszczyła armatury i sprzętu AGD?

dziękuję!
Czy przy zapachu nie było uwag/notatek? "S" oznacza specyficzny, a to tylko ogólne określenie grupy zapachów.
Twardość jest raczej niska, ale jeśli pytasz o armaturę i sprzęty to najlepsza byłaby zerowa. (Co innego woda do picia)
Wybór konkretnego rozwiązania zależy od kilku czynników. Przede wszystkim musisz się zdecydować co chcesz osiągnąć. Czy tylko usunąć azotany? (wtedy wystarczy jeden filtr z anionitem - nie jest to tanie, ale skuteczne). Jeśli zdecydujesz się walczyć także z zapachem czy mętnością to możesz postawić filtr (np. węglowy) lub napowietrzanie (zależnie od typu hydroforu i wydajności pompy). Jeśli dodasz do tego zmiękczanie wody to już robi się cała bateria filtrów...
Oczywiście koszt urządzeń zależy od ich wielkości, a ta od zużycia wody. Możesz je określić chociaż w przybliżeniu?

pciucha
20-03-2016, 12:27
jeśli chodzi o zapach to jedynie w nawiasie nieakceptowalny - nic więcej :(
chcę mieć wode dobrą do celów spożywczych, bez zapachu, czystą, bez azotanów, ale też żeby nie była mocno twarda, piszesz że twardość jest raczej niska - co mnie cieszy, czyli już mogę sobie odpuścić dodatkowo zmiekczanie :)

przed hydroforem mam zamonotowane obudowy do filtrów które mają oczyścić wodę z piasku i innych drobin, jest tam jakiś wkład węglowy i jakiś do wody 20 - chyba tylko do jakiegoś wstepnego oczyszczenie przed wejściem do hydroforu - były zamontowane przez hydraulika jeszcze przed zrobieniem badania wody. POMPA GŁĘBIONOWA 3,3SC2/12(O,55KW) 230V - cokolwiek to znaczy :(
hydrofor - chyba przeponowy - ale dopytam hydraulika.
w domu na codzień 2+1 :) ale liczyć dla 2+2 ;)
jeśli chodzi o wielkość - jeśli mamy oczyszczać całą wodę idącą na dom - to rozmiar tu akurat nie ma znaczenia (choc pewnie każdy facet to zaneguje ;)) - pomieszczenie jest duże. Jeśli natomiast tylko trzeba oczyszczac wode w kuchni - spozywcza to raczej coś nie takiego dużego, co zmieści się do szafki pod zlewem.
mam nadzieję że te informacje pomogły :)

qbek17
20-03-2016, 13:25
jeśli chodzi o zapach to jedynie w nawiasie nieakceptowalny - nic więcej :(
chcę mieć wode dobrą do celów spożywczych, bez zapachu, czystą, bez azotanów, ale też żeby nie była mocno twarda, piszesz że twardość jest raczej niska - co mnie cieszy, czyli już mogę sobie odpuścić dodatkowo zmiekczanie :)

przed hydroforem mam zamonotowane obudowy do filtrów które mają oczyścić wodę z piasku i innych drobin, jest tam jakiś wkład węglowy i jakiś do wody 20 - chyba tylko do jakiegoś wstepnego oczyszczenie przed wejściem do hydroforu - były zamontowane przez hydraulika jeszcze przed zrobieniem badania wody. POMPA GŁĘBIONOWA 3,3SC2/12(O,55KW) 230V - cokolwiek to znaczy :(
hydrofor - chyba przeponowy - ale dopytam hydraulika.
w domu na codzień 2+1 :) ale liczyć dla 2+2 ;)
jeśli chodzi o wielkość - jeśli mamy oczyszczać całą wodę idącą na dom - to rozmiar tu akurat nie ma znaczenia (choc pewnie każdy facet to zaneguje ;)) - pomieszczenie jest duże. Jeśli natomiast tylko trzeba oczyszczac wode w kuchni - spozywcza to raczej coś nie takiego dużego, co zmieści się do szafki pod zlewem.
mam nadzieję że te informacje pomogły :)
Czy zapach pozostaje po przejściu przez ten wkład węglowy?

Ja bym się skłaniał do filtra na azotany (na cały dom) i ewentualnie filtr węglowy. To rozwiązanie na pewno kosztowne ale powinna rozwiązać problemy (przy założeniu, że węgiel trzeba będzie regularnie wymieniać).

Alternatywnie można dać tylko osmozę pod zlewem w kuchni do wody pitnej, a resztę pozostawić tak jak jest (wkłady węglowe przy hydroforze).

Różnica w cenie to coś pomiędzy 500 PLN (osmoza),a 5000 PLN (filtr na azotany i węglowy)...

pciucha
20-03-2016, 14:21
Czy zapach pozostaje po przejściu przez ten wkład węglowy?

Ja bym się skłaniał do filtra na azotany (na cały dom) i ewentualnie filtr węglowy. To rozwiązanie na pewno kosztowne ale powinna rozwiązać problemy (przy założeniu, że węgiel trzeba będzie regularnie wymieniać).

Alternatywnie można dać tylko osmozę pod zlewem w kuchni do wody pitnej, a resztę pozostawić tak jak jest (wkłady węglowe przy hydroforze).

Różnica w cenie to coś pomiędzy 500 PLN (osmoza),a 5000 PLN (filtr na azotany i węglowy)...

jeszcze nie przepuszczaliśmy wody przez filtr,do badania oddaliśmy bezpośrednio ze studni.

A co sądzisz o takim składzie: osmoza + http://www.saintbest.pl/index.php?p35,wklad-eko-dafi-do-usuwania-azotanow (ale to chyba tylko w kuchni ma zastosowanie)

albo to - tylko nie wiem czy to na cały dom czy też tylko kuchnia:
http://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-blue-soft-s70vr-1-p-868.html

5000 tys to naprawde sporo...

qbek17
20-03-2016, 15:16
jeszcze nie przepuszczaliśmy wody przez filtr,do badania oddaliśmy bezpośrednio ze studni.
Prawidłowo - ale skoro masz taką możliwość to proponuję zrobić mały test czy wkład węglowy usunie zapach.


A co sądzisz o takim składzie: osmoza + ... (ale to chyba tylko w kuchni ma zastosowanie)
Jak dasz osmozę to już nie potrzebujesz wkładu na azotany. Membrana osmotyczna je usunie skuteczniej niż wkłady z jonitem.


albo to - tylko nie wiem czy to na cały dom czy też tylko kuchnia
To jest zestaw na cały dom, tylko że za mały (16 litrów złoża) i z najsłabszą, chińską głowicą. Zestaw dla Ciebie powinien mieć przynajmniej 25 litrów złoża.


5000 ... to naprawde sporo...
To orientacyjny koszt dwóch dobrych filtrów (azotany+węglowy). Możesz oczywiście wybrać tylko jeden z nich, na słabszych komponentach, z mniejszą ilością złoża, itd i wtedy koszt będzie zupełnie inny (jak np. w linku który podałaś), ale czy to spełni Twoje oczekiwania w dłuższej perspektywie - tego nie zagwarantuję :)

Azotany są szkodliwe w przypadku spożywania takiej wody. Jeden z przykładów rozwiązania może być taki, żeby darować sobie filtr na azotany na cały dom, zostawić tylko węglówkę (do poprawy zapachu), a do wody pitnej zastosować osmozę...

pciucha
20-03-2016, 15:28
to z tych lepszych filtórw co konkretnie proponujesz? :)
coś w tym stylu?
http://www.swiatfiltrow.com.pl/wlasne-ujecie-wody/149-filtr-do-usuwania-azotanow-azotany-w-wodzie-pitnej.html
a może inny model?
a jeszcze odn. osmozy - gdzieś czytałam że osmoza usuwa na pozione 60% azotany, wiuęc myślałam jeszcze o jakimś wspomagaczy - stąd ten mały filtr - tylko nie wiem na ile on jest skuteczny...

pciucha
20-03-2016, 16:58
a jeszcze jedno - ten filtr węglowy - bo ja mam taka zwykłą obudowę zamontowaną - a właściwie dwie - jedna obok drugiej... ni ejest to jakaś wypasiona kolumna... czy to wystarczy czy jednak coś lepszego? robotnicy pili wode i nic nie mówili że im śmierdzi czy że nie smakuje... ja jeszcze nie ryzykowałam, nawet przyznam że jej nie wąchałam więc tak naprawde nie umiem ocenić czy ona śmierdzi czy nie, opieram sie na badaniach. Latem jedynie nalaliśmy do basenu dmuchanego i była czyściuteńka

qbek17
20-03-2016, 19:55
to z tych lepszych filtórw co konkretnie proponujesz? :)
coś w tym stylu?
To już na pewno coś solidniejszego. Opis jest skromny i dość ogólny, ale to co najważniejsze (czyli głowica i złoże) jest OK.


a jeszcze odn. osmozy - gdzieś czytałam że osmoza usuwa na pozione 60% azotany, wiuęc myślałam jeszcze o jakimś wspomagaczy - stąd ten mały filtr - tylko nie wiem na ile on jest skuteczny...
Osmoza jest prawie tak samo skuteczna jak anionity, w obu przypadkach 60% to minimalna skuteczność usuwania azotanów. Membrana zawsze coś przepuszcza (to wynika z zasady jej działania), więc maksymalna skuteczność nie osiągnie 100%. Tylko nie potrzebujesz usuwać 100% azotanów. Jak usuniesz ich 80 czy 90 % to i tak będzie super.

qbek17
20-03-2016, 19:59
a jeszcze jedno - ten filtr węglowy - bo ja mam taka zwykłą obudowę zamontowaną - a właściwie dwie - jedna obok drugiej... ni ejest to jakaś wypasiona kolumna... czy to wystarczy czy jednak coś lepszego?
Te wkłady mają wydajność odpowiednią dla jednego kranu. Jeśli są zamontowane pomiędzy pompą, a hydroforem to przepływ przez nie na pewno będzie dużo wyższy, więc nie spełnią swojej roli. Ale skoro już je masz to możesz zrobić test i sprawdzić czy zastosowanie węgla aktywowanego poprawia zapach wody wystarczająco. Jeśli tak to można rozważać instalację solidnej kolumny z większą ilością węgla.


robotnicy pili wode i nic nie mówili że im śmierdzi czy że nie smakuje... ja jeszcze nie ryzykowałam, nawet przyznam że jej nie wąchałam więc tak naprawde nie umiem ocenić czy ona śmierdzi czy nie, opieram sie na badaniach.
To powąchaj tą wodę prosto z kranu :) może problem w ogóle nie istnieje...? ;) ocena zapachu jest badaniem subiektywnym więc każdy może interpretować go inaczej.

pciucha
21-03-2016, 09:33
Tylko nie potrzebujesz usuwać 100% azotanów. Jak usuniesz ich 80 czy 90 % to i tak będzie super.

jeśli usunie mi w 80-90% to będę bardzo zadowolona :)

pytanie tylko, czy jeśli usunę azotany wyłącznie z wody w kuchni, to np. kąpiel, mycie zębów w wodzie z taka zawartością azotanów (55,8) będzie bezpieczne dla naszego zdrowia???

qbek17
21-03-2016, 10:03
pytanie tylko, czy jeśli usunę azotany wyłącznie z wody w kuchni, to np. kąpiel, mycie zębów w wodzie z taka zawartością azotanów (55,8) będzie bezpieczne dla naszego zdrowia???
Dopuszczalna wartość to 50 - zazwyczaj błąd pomiaru wynosi ok 10% więc myślę, że od tego nic się nikomu nie stanie.

KLARSAN
21-03-2016, 12:06
witam, odebrałam własnie wyniki badań wody:

Mętność 4,47
Zapach 20st – 2S
Zapach 60st – 3S
PH 7,4
Przewodność w 25 st 637
Twardość 204
Żelazo 39
Mangan p.o. < 10
Chlorki 31,7
Amonowy jon 0,064
Azotyny p.o. <0,1
Azotany 55,8
Indeks nadmanganianowy 1,3

bakterie nie występują (coli i inne z szamba)

co powinnam zainstalować żeby finansowo nie zrujnowało, i żeby woda była zdatna do picia (głównie chodzi o azotany). A jak sie przedstawia twardośc? niby w normie, ale jaka jest najlepsza żeby nie niszczyła armatury i sprzętu AGD?

dziękuję!
Jeżeli chodzi o azotany to myślę, że najlepiej sprawdzi się mała osmoza pod zlewozmywak. Azotany mają niewielkie przekroczenie więc aby woda była dobra do picia można domieszać część wody po osmozie i część surowej lub założyć mineralizator. Jeżeli chodzi o zapach to tu zależy od tego jaki jest zbiornik hydroforowy. Co do twardości - jest ona w normie. Jeśli jednak przeszkadza Ci ta twardość nie widzę przeciwwskazań do zastosowania jakiegoś zmiękczacza na cały dom.

pciucha
22-03-2016, 20:33
póki co, po wypowiedziach tutaj, lekturze polecanej przez wójka Google, konsultacjach z Sanepidem i naszym hydraulikiem decyzja taka, że przed hydroforem (przeponowy) wkłady węglowy i do wody żeby syf do hydroforu nie leciał i jako tako żeby było oczyszczone z zapachu - czyli to co jest już na ten moment zamontowane, w kuchni osmoza - tylko jeszcze nie wiem jaka bo rodzajów masa i pogubić sie można - chętnie poczytam Wasze opinie jako uzytkowników :)

potem zrobimy testy w laboratorium i na tzw niucha, czyli będziemy wąchać, oglądać i smakować wodę zimną, ciepłą, gorącą :) i zależnie od wyników laboratorium i naszej oceny będziemy podejmować kolejne decyzje - kolumna węglowa, zmiękczasz etc. :)

serdecznie dziękuję na tym etapie za pomoc i rady i liczę jeszcze na opinie o Waszych osmozach :)

qbek17
22-03-2016, 20:54
póki co, po wypowiedziach tutaj, lekturze polecanej przez wójka Google, konsultacjach z Sanepidem i naszym hydraulikiem decyzja taka, że przed hydroforem (przeponowy) wkłady węglowy i do wody żeby syf do hydroforu nie leciał i jako tako żeby było oczyszczone z zapachu - czyli to co jest już na ten moment zamontowane
Weź tylko pod uwagę, że to rozwiązanie nie jest dobre na dłużej - wkłady przeznaczone na przepływ kilku litrów na godzinę (czyli w zasadzie na wolny pobór przez jeden kran) są zamontowane w miejscu gdzie przepływ jest okresowy i największy (czyli pompa załączająca się co jakiś czas, ale na maksymalną wydajność). Po pierwsze to rozwiązanie będzie mocno tłumiło przepływ, a po drugie skuteczność oczyszczania przez takie wkłady będzie minimalna.


w kuchni osmoza - tylko jeszcze nie wiem jaka bo rodzajów masa i pogubić sie można - chętnie poczytam Wasze opinie jako uzytkowników :)
Standardowy zestaw składa się z:
- filtra mechanicznego (np. 20 um)
- filtra węglowego
- filtra mechanicznego (np. 5 um)
- membrany
- filtra węglowego
- mineralizatora

Ja mam taki zestaw i jestem zadowolony.
Jeśli ma to być samodzielny filtr to taki zestaw jest OK. Ale jak na wejściu masz już np. zmiękczacz czy kolumnę węglową to nie potrzebujesz pierwszych dwóch stopni.
Na koniec można jeszcze dodawać bajery w stylu promieniujących kulek - dla mnie to czysty marketing i zbędny wydatek.

chemik67
23-03-2016, 09:10
póki co, po wypowiedziach tutaj, lekturze polecanej przez wójka Google, konsultacjach z Sanepidem i naszym hydraulikiem decyzja taka, że przed hydroforem (przeponowy) wkłady węglowy i do wody żeby syf do hydroforu nie leciał i jako tako żeby było oczyszczone z zapachu - czyli to co jest już na ten moment zamontowane, w kuchni osmoza - tylko jeszcze nie wiem jaka bo rodzajów masa i pogubić sie można - chętnie poczytam Wasze opinie jako uzytkowników :)


Jeśli nadal mocno chodzi Ci po głowie filtr odwrócona osmoza do kuchni to zobacz: http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id3640,odwrocona-osmoza-sprawdzona-przez-blogerki-kulinarne. Wydaje sie spoko opcją. Wersja RO 5 to standard RO 6 to już opcja z mineralizatorem.

qbek17
23-03-2016, 09:46
Wydaje sie spoko opcją.
Sam artykuł fajny ale trochę za mocno wieje od niego reklamą :)
Ciekaw jestem czy te "znane blogerki" same zainstalowały wylewkę w blacie (czy tylko wetknęły wężyki w podpisane złączki)? ;)

karlosss.p
28-03-2016, 21:21
Witam serdecznie,
jestem "świeżo" po badaniach wody ze studni, nie mam pewnych danych dotyczących głębokości studni, natomiast na tyle na ile udało mi się ustalić jest to około 20-30m. Woda na pewno podchodzi wyżej ponieważ na tą chwilę zamontowana jest pompa hydroforowa ibo wz750 ze zbiornikiem przeponowym 50l, z takiego zestawu zostały pobrane próbki do przebadania wody. Woda nie była pompowana od kilku miesięcy, przed badaniem wodę spuszczałem około 8-10 godzin. W planach jest zamontowanie pompy grundfos jp6 + zbiornik hydroforowy bezprzeponowy, ocynkowany 150-200 litrów, zapotrzebowanie na wodę to 2 osoby dorosłe + 2 dzieci, jedna łazienka wanna, prysznic. Co nieco się orientuję, przeczytałem kilkadziesiąt stron forum nt uzdatniania, oraz kilkanaście publikacji dotyczących badań fizykochemicznych wody, natomiast bardzo chciałbym poznać wasze propozycje dotyczące uzdatnienia "mojej" wody ora mam kilka pytań. Na początek poniżej przedstawiam wyniki badań:
351427

Mętność - FNU 6,3
Barwa - 14mg/l
Przewodność właściwa - 672 uS/cm
pH - 7,4
Twardość - 263mg/l
Amonowy jon - 2,56mg/l
Azotyny - 0,05mg/l
Azotany - poniżej GO
Żelazo - 1440 ug/l
Mangan - 380 ug/l
Siarczany - 69mg/l

Oczywiście najbardziej martwi mnie wysoki poziom jonu amonowego w związku z tym mam kilka pytań. Na cym polega regeneracja złoża chemią? Cy to oznacza że zamiast soli do zbiornika daje się podchloryn lub inną chemię?? Jakie są koszty takiej regeneracji złoża? Czy w sytuacji gdyby złoże np Crystal Right nie poradziło sobie z taką ilością jonu amonowego to zainstalowanie filtra odwróconej osmozy w kuchni w celu pobierania wody np do robienia herbaty, kawy, zupy itd załatwiło by sprawę? Czytając wiele publikacji natrafiłem na informacje że wg WHO (publikacja z 1997r) wpływ jonu amonowego zawartego w wodzie do spożycia jest niesistotny, a ma/może mieć jedynie znaczenie/ wpływ na ewentualny rozwój bakterii w sieci wodociągowej. Bardzo proszę o porady oraz wasze sugestie / typy w celu doboru właściwych urządzeń do uzdatnienia wody. I jeszcze jedni pytanie, ponieważ wiele osób pisze że spora część jonu amonowego może zostać usunięta wraz z napowietrzeniem wody, czy wg Was pownienem najpierw zamontować zbiornik hydroforowy plus aspirator i jeszcze raz powtórzyć badanie na ilość żelaza, manganu i oczywiście jonu amonowego i dopiero wtedy dobrać urządzenia i odpowiednie złoża?

qbek17
29-03-2016, 09:01
Na początek poniżej przedstawiam wyniki badań:
351365
Możesz podać te wyniki w poście (lub wkleić zdjęcie) bo ten link nie działa (przynajmniej mi się nie otwiera).

karlosss.p
29-03-2016, 11:06
Witam, jeszcze wczoraj działał :) w każdym razie podaję poniżej wyniki:

Mętność - FNU 6,3
Barwa - 14mg/l
Przewodność właściwa - 672 uS/cm
pH - 7,4
Twardość - 263mg/l
Amonowy jon - 2,56mg/l
Azotyny - 0,05mg/l
Azotany - poniżej GO
Żelazo - 1440 ug/l
Mangan - 380 ug/l
Siarczany - 69mg/l

Dodam tylko, że kanalizację mam miejską.

Pozdrawiam

qbek17
29-03-2016, 13:25
Oczywiście najbardziej martwi mnie wysoki poziom jonu amonowego w związku z tym mam kilka pytań. Na cym polega regeneracja złoża chemią?Czy to oznacza że zamiast soli do zbiornika daje się podchloryn lub inną chemię?? Jakie są koszty takiej regeneracji złoża?
Regeneracja chemią może oznaczać stosowanie regeneranta chemicznego (soli, nadmanganianu potasu, podchlorynu sodu - to najpopularniejsze). Wybór regeneracji z chemią lub bez masz tylko przy odżelaziaczach ze złożem katalitycznym - jeśli przed takim złożem zastosujesz napowietrzanie to tlen z powietrza może spełniać taką samą rolę jak utleniacze chemiczne.
Jest jeszcze opcja "generowania" chloru z solanki - niektóre głowice mają taką opcję (np. w Clacku jest specjalna wersja) albo można dokupić zewnętrzne urządzenie. Działa to na zasadzie elektrolizy soli (czyli wymaga prądu).
Sama regeneracja jest standardowym procesem, a jej podstawowe etapy to płukanie wsteczne, zasysanie regeneranta (+ wolne przepychanie go przez całą objętość złoża) i wypłukiwanie. Koszty takiej regeneracji zależą od jej częstotliwości i dawki chemii - nie są jakieś bardzo wysokie, ale zawsze wyższe niż napowietrzanie.
Jeśli masz kanalizację miejską to odpada Ci problem co zrobić z takimi "chemicznymi" ściekami.


Czy w sytuacji gdyby złoże np Crystal Right nie poradziło sobie z taką ilością jonu amonowego to zainstalowanie filtra odwróconej osmozy w kuchni w celu pobierania wody np do robienia herbaty, kawy, zupy itd załatwiło by sprawę?
Osmoza powinna zapewnić spokój z wodą pitną. Ale ze względu na sporo innych zanieczyszczeń radziłbym zastosowanie jej "dodatkowo" a nie "zamiast" innych filtrów.


Czytając wiele publikacji natrafiłem na informacje że wg WHO (publikacja z 1997r) wpływ jonu amonowego zawartego w wodzie do spożycia jest niesistotny, a ma/może mieć jedynie znaczenie/ wpływ na ewentualny rozwój bakterii w sieci wodociągowej.
Publikacje są różne, często sprzeczne. Twoja decyzja której zaufasz ;)


I jeszcze jedni pytanie, ponieważ wiele osób pisze że spora część jonu amonowego może zostać usunięta wraz z napowietrzeniem wody, czy wg Was pownienem najpierw zamontować zbiornik hydroforowy plus aspirator i jeszcze raz powtórzyć badanie na ilość żelaza, manganu i oczywiście jonu amonowego i dopiero wtedy dobrać urządzenia i odpowiednie złoża?
Przy Twoim pH praktycznie cały azot jest w formie jonu amonowego. Im wyższe pH tym większy udział lotnego NH3, który da się usunąć przez napowietrzanie. Moim zdaniem nie warto zmieniać całego układu hydraulicznego pod kątem "małej" szansy na zmniejszenie ilości NH4.

A co do filtrów to na moje oko masz dwie opcje:
1) filtracja dwustopniowa

Zależnie od tego co chcesz usuwać... pierwszym stopniem może być tradycyjny odżelaziacz (regenerowany chemicznie, czyli np. na złożu Greensand plus czy Birm), a drugim stopniem może być:
- filtr wielofunkcyjny (np. na złożach typu Crystal Right, AquaMulti czy Ecomix) ale tutaj masz też zmiękczenie wody, a regeneracja z solą,
- filtr ze złożem zeolitowym (np. Turbidex) które praktycznie usuwa tylko zawiesinę i jon amonowy (niestety okresowo jest wymagana regeneracja chemiczna podchlorynem lub wymiana złoża)

2) filtracja jednostopniowa
W tym przypadku znów musisz wybrać co chcesz usunąć (wybór taki jak wyżej) ale ten filtr musiałby być solidnie przewymiarowany. A to może wymagać silnej pompy do płukania, lub sporo chemii do regeneracji.

karlosss.p
29-03-2016, 20:24
Bardzo dziękuję za objaśnienie kilku kwestii. Na tą chwilę czekam na oferty firm które zajmują się uzdatnianiem wody. Jeżeli chodzi o odwróconą osmozę to jak najbardziej miałem na myśli dodatek do kuchni jako woda pitna. Układ hydrauliczny będzie dopiero montowany tak więc mimo wszystko będzie zamontowany zbiornik hydroforowy z poduszką powietrzną + aspirator co pozwoli (przynajmniej tak mi się wydaję) na redukcję żelaza manganu i być może w niewielkiej ilości jonu amonowego. Oczywiście zależy mi na usunięciu nadmiaru żelaza manganu i jonu amonowego. Jeżeli uda się to osiągnąć na jednym złożu to będzie super, natomiast jeżeli będzie to konieczne w dwóch etapach to na pewno przemyślę tą opcję a z tego co widzę to mam dwie, albo usunięcie częściowe nadmiaru jonu amonowego, żelaza, manganu i zamontowanie filtra odwróconej osmozy w kuchni do kawy herbaty itp, lub druga opcja dwa poziomy filtracji żeby usunąć nadmiar wszystkiego co przekroczone. Na razie nie mam jeszcze przedstawionych wycen oraz systemów, lecz na pewno po ich przedstawieniu zapytam co o tych ofertach myślicie. Natomiast mam pytanie odnośnie regeneracji złoża CR100, jaka ilość złoża byłaby potrzebna żeby usunąć nadmiar Fe Mn i NH4 oraz jaki przepływ minimalny jest konieczny do regeneracji złoża, i jeszcze jedno w wielu Twoich odpowiedziach wyczytałem, że w przypadku złoża CR100 + jon amonowy konieczna jest regeneracja podchlorynem sodu?? I jeszcze jedno, czy jest różnica pomiędzy regeneracją solą a podchlorynem? Czy jest to dla mnie jakaś różnica?

Dziękuję za poświęcony czas

Pozdrawiam

qbek17
30-03-2016, 10:22
Natomiast mam pytanie odnośnie regeneracji złoża CR100, jaka ilość złoża byłaby potrzebna żeby usunąć nadmiar Fe Mn i NH4 oraz jaki przepływ minimalny jest konieczny do regeneracji złoża

Tu masz tabelę z rozmiarami, przepływami, i pojemnością: http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf
Zwróć uwagę na sam dół drugiej strony - usuwanie amoniaku (jonu amonowego) wymaga dłuższego czasu kontaktu więc przepływ musi być dużo niższy niż by to wynikało z tabeli. Myślę, że minimum to 13x54".


i jeszcze jedno w wielu Twoich odpowiedziach wyczytałem, że w przypadku złoża CR100 + jon amonowy konieczna jest regeneracja podchlorynem sodu?? I jeszcze jedno, czy jest różnica pomiędzy regeneracją solą a podchlorynem? Czy jest to dla mnie jakaś różnica?

CR100 ma sporą pojemność amoniaku, ale niestety regeneracja solą nie przywraca tej pojemności. Dlatego możesz robić okresowo regenerację chemiczną (podchlorynem) w celu przywrócenia pojemności na amoniak. Polega to na tym, że wężyk od solanki przekładasz do pojemnika z podchlorynem (odpowiednio rozcieńczonym) i w czasie regeneracji zasysasz go zamiast solanki. Drugą opcją jest zainwestowanie w głowicę z generatorem chloru z solanki i wtedy możesz ustawić aby automatycznie robić chlorowanie złoża co kilka regeneracji. Nie będzie to aż tak skuteczne (jak jedna regeneracja kupionym podchlorynem) ale robione częściej może dać podobny efekt.

KLARSAN
30-03-2016, 15:16
Witam serdecznie,
jestem "świeżo" po badaniach wody ze studni, nie mam pewnych danych dotyczących głębokości studni, natomiast na tyle na ile udało mi się ustalić jest to około 20-30m. Woda na pewno podchodzi wyżej ponieważ na tą chwilę zamontowana jest pompa hydroforowa ibo wz750 ze zbiornikiem przeponowym 50l, z takiego zestawu zostały pobrane próbki do przebadania wody. Woda nie była pompowana od kilku miesięcy, przed badaniem wodę spuszczałem około 8-10 godzin. W planach jest zamontowanie pompy grundfos jp6 + zbiornik hydroforowy bezprzeponowy, ocynkowany 150-200 litrów, zapotrzebowanie na wodę to 2 osoby dorosłe + 2 dzieci, jedna łazienka wanna, prysznic. Co nieco się orientuję, przeczytałem kilkadziesiąt stron forum nt uzdatniania, oraz kilkanaście publikacji dotyczących badań fizykochemicznych wody, natomiast bardzo chciałbym poznać wasze propozycje dotyczące uzdatnienia "mojej" wody ora mam kilka pytań. Na początek poniżej przedstawiam wyniki badań:
351427

Mętność - FNU 6,3
Barwa - 14mg/l
Przewodność właściwa - 672 uS/cm
pH - 7,4
Twardość - 263mg/l
Amonowy jon - 2,56mg/l
Azotyny - 0,05mg/l
Azotany - poniżej GO
Żelazo - 1440 ug/l
Mangan - 380 ug/l
Siarczany - 69mg/l

Oczywiście najbardziej martwi mnie wysoki poziom jonu amonowego w związku z tym mam kilka pytań. Na cym polega regeneracja złoża chemią? Cy to oznacza że zamiast soli do zbiornika daje się podchloryn lub inną chemię?? Jakie są koszty takiej regeneracji złoża? Czy w sytuacji gdyby złoże np Crystal Right nie poradziło sobie z taką ilością jonu amonowego to zainstalowanie filtra odwróconej osmozy w kuchni w celu pobierania wody np do robienia herbaty, kawy, zupy itd załatwiło by sprawę? Czytając wiele publikacji natrafiłem na informacje że wg WHO (publikacja z 1997r) wpływ jonu amonowego zawartego w wodzie do spożycia jest niesistotny, a ma/może mieć jedynie znaczenie/ wpływ na ewentualny rozwój bakterii w sieci wodociągowej. Bardzo proszę o porady oraz wasze sugestie / typy w celu doboru właściwych urządzeń do uzdatnienia wody. I jeszcze jedni pytanie, ponieważ wiele osób pisze że spora część jonu amonowego może zostać usunięta wraz z napowietrzeniem wody, czy wg Was pownienem najpierw zamontować zbiornik hydroforowy plus aspirator i jeszcze raz powtórzyć badanie na ilość żelaza, manganu i oczywiście jonu amonowego i dopiero wtedy dobrać urządzenia i odpowiednie złoża?
W uzdatnianiu wody w warunkach domowych najczęściej stosuje się do regeneracja NaCl (normalna sól) lub KMnO4 (nadmanganian potasu).
Koszty substancji do regeneracji nie są wysokie. Koszty miesięczne to około 50 ± 30 zł


Jeżeli chodzi o stężenie amoniaku, kiedyś było dopuszczalne chyba nawet 1,5 mg/l. Czym dokładnie kierowało się ministerstwo wydając normę 0,5m g/l nie wiem ale powody musiały być. Osobiście w literaturze nie znalazłem w jakim stopniu bezpośrednio amoniak w takim stężeniu może szkodzić ale pośrednio może powodować wzrost stężenia azotynów, które już są szkodliwe. Utrudnianie usuwanie manganu czy dezynfekcji to inna historia.

Osmoza na pewno usunie wszelkie zanieczyszczenia ale również minerały z wody więc gdybyś się decydował to z mineralizatorem.

Przy niskim pH nie usuniesz jonu amonowego przez napowietrzanie. Przy takim pH jak masz to może 5-10%.

Jeżeli woda nie ma nieprzyjemnego zapachu to wystarczy zostawać złoże jonowymienne multifunkcyjne typu ekomix czy aqamulti. Chociaż mętność dosyć duża jak na takie rozwiązania. Dobrze było by dobrać dobre filtry mechaniczne.

qbek17
30-03-2016, 15:36
Jeżeli woda nie ma nieprzyjemnego zapachu to wystarczy zostawać złoże jonowymienne multifunkcyjne typu ekomix czy aqamulti.
A mi się wydaje, że kolega dobrze kombinuje w kierunku CR100. W mieszankach typu AquaMulti/Ecomix masz tylko jakąś część złoża odpowiadającą za usuwanie amoniaku. Za to przy CR100 całe złoże będzie pracowało, a ponieważ przekroczenie jest spore to i ilość złoża powinna być odpowiednio duża.

karlosss.p
01-04-2016, 06:36
Dziękuje Wam za propozycje oraz wytłumaczenie kilku kwestii. Na tą chwilę czekam na propozycje od kilku firm, zastanawiam się jeszcze czy nie spróbować przez kilka dni spuszczać wodę i powtórzyć badanie na jon amonowy, żelazo i mangan, może jest szansa na poprawę wyników.

Pozdrawiam

ewoda
04-04-2016, 19:58
A mi się wydaje, że kolega dobrze kombinuje w kierunku CR100. W mieszankach typu AquaMulti/Ecomix masz tylko jakąś część złoża odpowiadającą za usuwanie amoniaku. Za to przy CR100 całe złoże będzie pracowało, a ponieważ przekroczenie jest spore to i ilość złoża powinna być odpowiednio duża.

Chciałbym zapytać która część Ecomixu odpowiada za usuwanie amoniaku, bo pytałem kilka razy dystrybutora i nigdy producent nie odpowiedział na to pytanie.

ewoda
04-04-2016, 20:19
Dziękuje Wam za propozycje oraz wytłumaczenie kilku kwestii. Na tą chwilę czekam na propozycje od kilku firm, zastanawiam się jeszcze czy nie spróbować przez kilka dni spuszczać wodę i powtórzyć badanie na jon amonowy, żelazo i mangan, może jest szansa na poprawę wyników.

Pozdrawiam

Jeśli woda przy poborze jest bezbarwna i bez zapachu to wystarczy zwykła żywica zmiękczająca + ewentualnie dodatek żywicy na organikę aby poprawić barwę. Ekomix to przepłacanie za plastikowe kulki. Do tego hydrofor membranowy. Jeśli będzie hydrofor bez membrany to przed kolumną z żywicą potrzeba jest kolumna zatrzymująca wytrącone żelazo.

qbek17
05-04-2016, 09:02
Chciałbym zapytać która część Ecomixu odpowiada za usuwanie amoniaku, bo pytałem kilka razy dystrybutora i nigdy producent nie odpowiedział na to pytanie.
Też próbowałem uzyskać od nich taką informację i rezultat był ten sam.
Dlatego też wolę AquaMulti bo tam jest zeolit, który może usuwać amoniak.

wiechoo
05-04-2016, 19:50
Dzień dobry,
Właśnie odebrałem wyniki badań wody z mojej studni. Chętnie wysłucham rad w kwestii doboru sposobu uzdatnienia jej do celów spożywczych i innych:yes:
Rodzina 3 osoby dorosłe, zużycie w zeszłym roku mieszkając w bloku to 0,5m3 dziennie (średnio).
Pompa Ibo, 4 m3 / h do 80 m, studnia w polu jak i cały dom 44m głębokości, woda stoi równo z gruntem, pompa chyba zanurzona chyba na 10m.
Bakterie grupy coli - 0
Escherichia coli - 0
Enterokoki - 0
Pzewodność elektryczna
właściwa w 25 st. C - 692 +/- 55 pS/cm
Zapach - >2 (nieakceptowalny)
Twardość ogólna - 340 +/- 17 mg CaCO3/l
Mętność - 19 +/- 2 NTU
Barwa - 5 +/- 2,5 mg Pt/I
Żelazo ogólne - 3,8 mg/l
Jon amonowy - 0,56 +/- 0,09 mg/l
Azotyny - 0,022 +/- 0,004 mg/l
Azotany - 0,25 +/- 0,04 mg/l
Mangan - 0,13 +/- 0,02 mg/l
Niestety nie wygląda to dobrze :sick:

qbek17
06-04-2016, 07:18
Pompa Ibo, 4 m3 / h do 80 m, studnia w polu jak i cały dom 44m głębokości, woda stoi równo z gruntem, pompa chyba zanurzona chyba na 10m.
Poproszę o wyjaśnienie :) Jaka pompa - dokładny typ. 44 m to głębokość domu czy studni ;) Czy ta stojąca woda w studni to woda głębinowa czy woda powierzchniowa?



Zapach - >2 (nieakceptowalny)
Twardość ogólna - 340 +/- 17 mg CaCO3/l
Mętność - 19 +/- 2 NTU
Barwa - 5 +/- 2,5 mg Pt/I
Żelazo ogólne - 3,8 mg/l
Jon amonowy - 0,56 +/- 0,09 mg/l
Mangan - 0,13 +/- 0 ,02 mg/l

Czy zapach nie był określony (np. gnilny czy siarkowodór)?
Żelaza jest dużo, ale brakuje wyników odczynu (pH)?
Twardość do usunięcia na zmiękczaczu 25-30 litrów.
Żelazo do usunięcia na odżelaziaczu, ale jego wybór zależy od wielu czynników (np. co ze ściekami?, jaki hydrofor?, jaka pompa?)

KLARSAN
06-04-2016, 09:22
Dzień dobry,
Właśnie odebrałem wyniki badań wody z mojej studni. Chętnie wysłucham rad w kwestii doboru sposobu uzdatnienia jej do celów spożywczych i innych:yes:
Rodzina 3 osoby dorosłe, zużycie w zeszłym roku mieszkając w bloku to 0,5m3 dziennie (średnio).
Pompa Ibo, 4 m3 / h do 80 m, studnia w polu jak i cały dom 44m głębokości, woda stoi równo z gruntem, pompa chyba zanurzona chyba na 10m.
Bakterie grupy coli - 0
Escherichia coli - 0
Enterokoki - 0
Pzewodność elektryczna
właściwa w 25 st. C - 692 +/- 55 pS/cm
Zapach - >2 (nieakceptowalny)
Twardość ogólna - 340 +/- 17 mg CaCO3/l
Mętność - 19 +/- 2 NTU
Barwa - 5 +/- 2,5 mg Pt/I
Żelazo ogólne - 3,8 mg/l
Jon amonowy - 0,56 +/- 0,09 mg/l
Azotyny - 0,022 +/- 0,004 mg/l
Azotany - 0,25 +/- 0,04 mg/l
Mangan - 0,13 +/- 0,02 mg/l
Niestety nie wygląda to dobrze :sick:

Nie wiem jakie pH ale woda nie wydaje się zła. Także spokojnie, bez paniki. Standardowy odżelaziacz z napowietrzeniem bardzo dobrze powinien sobie poradzić. Twardość jest spora więc można ale nie trzeba poprawić zmiękczaczem.
Ponieważ żelaza jest sporo zaproponował bym nieco większe niż standardowo uradzenie. Butla 14x52 lub 14x65 powinna być ok.

uzdatnianie wody
06-04-2016, 12:00
Proszę sprawdzić pH wody. Jak powyżej siedmiu to proponuje O2xydizer Pro 56 i zmiękczacz. Jeżeli będzie poniżej siedmiu to można podnieść pH wody wkładem z odpowiednim złożem . Rodzaj zbiornika nie ma tu znaczenia.

wiechoo
06-04-2016, 17:31
Poproszę o wyjaśnienie :) Jaka pompa - dokładny typ. 44 m to głębokość domu czy studni ;) Czy ta stojąca woda w studni to woda głębinowa czy woda powierzchniowa?

Racja moja wypowiedź jest mało czytelna. Dom stoi w szczerym polu jakieś 70m od jeziora, studnia: odwiert na 44m, lustro wody w rurze równo z gruntem,
jak wiercili w maju zeszłego roku to mówili że pierwsza woda była wcześnie, pompa IBO 3SDm24 zanurzona jak pisałem. Jak pompowałem 6 godzin non stop to lustro opadło o około 4m. Po wyłączeniu pompy w 30 sek woda podniosła się do poprzedniego poziomu.


Czy zapach nie był określony (np. gnilny czy siarkowodór)?
Żelaza jest dużo, ale brakuje wyników odczynu (pH)?
Twardość do usunięcia na zmiękczaczu 25-30 litrów.
Żelazo do usunięcia na odżelaziaczu, ale jego wybór zależy od wielu czynników (np. co ze ściekami?, jaki hydrofor?, jaka pompa?)

Podanie ph jakoś przeoczyłem:eek: ph 7,6 +/- 0,1
Co do zapachu to wszystko podałem co mam na papierku.

qbek17
06-04-2016, 18:28
Racja moja wypowiedź jest mało czytelna. Dom stoi w szczerym polu jakieś 70m od jeziora, studnia: odwiert na 44m, lustro wody w rurze równo z gruntem,
jak wiercili w maju zeszłego roku to mówili że pierwsza woda była wcześnie, pompa IBO 3SDm24 zanurzona jak pisałem. Jak pompowałem 6 godzin non stop to lustro opadło o około 4m. Po wyłączeniu pompy w 30 sek woda podniosła się do poprzedniego poziomu.
Podanie ph jakoś przeoczyłem:eek: ph 7,6 +/- 0,1
Co do zapachu to wszystko podałem co mam na papierku.
pH jest w porządku. Żelazo powinno łatwo schodzić.
Pompa da jakieś 2 m3/h przy ciśnieniu rzędu 5-5,5 bar (tyle zazwyczaj trzeba żeby nabić hydrofor do 4 bar i pokonać opory na rurach, kształtkach i zaworach... biorąc pod uwagę, że lustro wody jest wysoko to odpada wysokość tłoczenia w studni, więc może uda się uzyskać jakieś 2,5-3 m3/h przy ciśnieniu ok 4 bar. A to nie jest jakaś rewelacyjna wydajność jeśli ma być duży odżelaziacz. Taka wydajność starczy na płukanie filtra o wymiarach 10x54 (z ciężkim złożem) lub 13x54 (przy lżejszym złożu). Dlatego radziłbym to zrobić dwustopniowo - odżelaziacz + filtr wielofunkcyjny.
Jakbyś jeszcze napisał co z hydroforem (czy już jakiś masz albo chcesz mieć konkretny typ, czy masz na niego miejsce, czy możemy zrobić napowietrzanie?) to można by zacząć coś dobierać.
Aha - i jeszcze kwestia tej wody. Skoro tak szybko napływa to z jednej strony fajnie, ale z drugiej jest możliwość, że to nie koniecznie będzie woda z tej docelowej warstwy wodonośnej...

finch_pl
06-04-2016, 19:18
Panowie - mam dylemat co kupić.

Temat pojawił się niczym grom z jasnego nieba - twarda woda a za niedługo muszę się wprowadzić do wymarzonego domku.
Mam takie propozycję:
1) Cosmowater home 22
2) Aquahome 20-n
3) BWT AQUADIAL SOFTLIFE 20
4) Erie MAXIMA ECO 20
5) CLACK / USA - FLAMINGO C25

Co kupić, co jest z tego najlepsze, jak będzie z częściami (dostępnością, cenami, serwisem), co z awaryjnością itp.

Proszę o poradę bo już całkowicie zgłupiałem a każdy ze sprzedawców poleca swój produkt.

Z góry dziękuję za pomoc

qbek17
06-04-2016, 19:26
Panowie - mam dylemat co kupić.

Temat pojawił się niczym grom z jasnego nieba - twarda woda a za niedługo muszę się wprowadzić do wymarzonego domku.
Mam takie propozycję:
1) Cosmowater home 22
2) Aquahome 20-n
3) BWT AQUADIAL SOFTLIFE 20
4) Erie MAXIMA ECO 20
5) CLACK / USA - FLAMINGO C25

Co kupić, co jest z tego najlepsze, jak będzie z częściami (dostępnością, cenami, serwisem), co z awaryjnością itp.

Proszę o poradę bo już całkowicie zgłupiałem a każdy ze sprzedawców poleca swój produkt.

Z góry dziękuję za pomoc
Do jakiej twardości i jakiego zużycia wody ma być ten zmiękczacz?
Wszystkie te propozycje są "z tych dobrych", ale różnią się ilością złoża i głowicami. Osobiście wybrałbym Flaminga (ze względu na głowicę Clack). Części do niej są stosunkowo najtańsze i ogólnie dostępne (bez wyłączności dla konkretnych firm). Serwis też jest prosty, więc masz spory wybór serwisantów.

finch_pl
06-04-2016, 19:37
woda z wodociągów - zawartość węglanu-wapnia około 300mg/l, kanalizacja, zużycie 12-15 m3.
Ten flamingo to jest składak? jak sprawa wygląda ze sterownikiem?

qbek17
06-04-2016, 20:56
Przy takim zuzyciu to bym patrzyl na te wieksze modele.
Co to znaczy skladak? Kazdy z tych zmiękczaczy jest skladany z jakichs części. Kazdy ma glowice od innego producenta, zloze od innego, a zbiornik od jeszcze innego. W tym sensie wszystkie zmiekczacze sa skladakami.
Nie bardzo wiem o co pytasz w kwestii sterownika. Od zwyklego sterownika Clacka rozni sie tylko tym ze panel (ekran i przyciski) jest wyciagniety na obudowe zewnętrzną. Funkcje ma te same.

KLARSAN
07-04-2016, 13:27
Racja moja wypowiedź jest mało czytelna. Dom stoi w szczerym polu jakieś 70m od jeziora, studnia: odwiert na 44m, lustro wody w rurze równo z gruntem,
jak wiercili w maju zeszłego roku to mówili że pierwsza woda była wcześnie, pompa IBO 3SDm24 zanurzona jak pisałem. Jak pompowałem 6 godzin non stop to lustro opadło o około 4m. Po wyłączeniu pompy w 30 sek woda podniosła się do poprzedniego poziomu.



Podanie ph jakoś przeoczyłem:eek: ph 7,6 +/- 0,1
Co do zapachu to wszystko podałem co mam na papierku.
Przy takim pH nie powinno być problemu. Dobrze dobrane złoże powinno bez problemu "zjeść" żelazo w tej wodzie.

ww_
09-04-2016, 13:01
Proszę o poradę w doborze uzdatniania wody z własnej studni na potrzeby 3 osób.

pH 6,3
żelazo ogólne 1595 µg/l
jon amonowy 0,144 mg/l
azotyny < 0,007 mg/l
azotany 0,452 mg/l
utlenialność z KMnO4 0,71 mg/l
Mangan 33,9 µg/l
twardość 9.5 stopni niemieckich

Priorytety:

- pierwiastki w normie
- pH wody do spożycia >7
- minimalne zmiękczenie wody
- duże zmiękczenie wody do pralki i zmywarki
- mały zrzut wody do szamba
- bezobsługowość
- regeneracja wodą
- łatwość samodzielnej instalacji

witek

qbek17
09-04-2016, 13:13
pH 6,3
żelazo ogólne 1595 µg/l
...
twardość 9.5 stopni niemieckich

Priorytety:

- pierwiastki w normie
- pH wody do spożycia >7
- minimalne zmiękczenie wody
- duże zmiękczenie wody do pralki i zmywarki
- mały zrzut wody do szamba
- bezobsługowość
- regeneracja wodą
- łatwość samodzielnej instalacji
Podaj typ pompy żeby można było określić jej wydajność i dobrać do niej rodzaj złoża :)

Jeśli chcesz koniecznie podnieść pH powyżej 7 to będzie konieczna kolumna ze złożem dolomitowym - ale w efekcie podwyższy się też twardość.
Do zmiękczacza (lub filtra wielofunkcyjnego) konieczna jest regeneracja solą. Jeśli więc ma być spełniony priorytet zmiękczenia wody to nie będzie spełniony warunek regeneracji wodą.
Jeśli chcesz różnicować stopień zmiękczenia to musisz mieć osobną instalację do wody pitnej i użytkowej - masz to zrobione?
Nie ma filtrów zupełnie bezobsługowych, każdy wymaga jakiegoś minimum obsługi czy chociaż kontroli. Jeśli nie chcesz tego robić sam - zawsze możesz to zlecić serwisowi... ale jeśli chcesz go instalować samodzielnie to zakładam, że to odpada?

Podsumowując: nie możesz mieć tego wszystkiego.
Myślę, że dla takiej wody odpowiedni byłby filtr wielofunkcyjny (na złożu AquaMulti lub Ecomix). To wersja minimum (bez zmiany pH i z regeneracją solą).
Wersja bardziej rozbudowana to filtr podnoszący pH i za nim filtr wielofunkcyjny (ale większy niż w wersji minimum bo zwiększy się też twardość).
Wersja max to filtr podnoszący pH, odżelaziacz (płukany wodą) i dopiero zmiękczacz (ale mały, bo twardość niewielka).

ww_
09-04-2016, 13:46
Spodziewałem się, że nie mogę mieć wszystkiego. :-) Pompę mam najtańszą, do zmiany na docelową, którą dobiorę na potrzeby filtracji i podlawania ogrodu. Nie ma też jeszcze zbiornika ciśnieniowego ani instalacji.

Rozumiem, że podniesienie pH (przepuszczenie przez dolomit?) wiąże się ze zwiększeniem twardości. Czy zmiękczanie wiąże się z obniżeniem pH, czy ten proces działa inaczej?

Co sądzisz o rozwiązaniu (to chyba Twoja wersja max), na początek:

- zbiornik ciśnieniowy z napowietrzoną wodą
- duży filtr rozbieralny z dolomitem do podniesienia pH (jak szybko się zużyje?, chociaż pewnie szybciej się zapcha)
- kolumna ze złożem Birm
- filtry ze złożem polifosfatowym przed pralką / zmywarką

Potem, jeśli okaże się potrzebny, mały zmiękczacz.

witek

qbek17
09-04-2016, 14:48
Spodziewałem się, że nie mogę mieć wszystkiego. :-) Pompę mam najtańszą, do zmiany na docelową, którą dobiorę na potrzeby filtracji i podlawania ogrodu. Nie ma też jeszcze zbiornika ciśnieniowego ani instalacji.
Jak masz teraz robić instalacje to możesz od razu przewidzieć dodatkową rurkę do kuchni (do kranu), którą puścisz wodę twardą, a w pozostałe punkty możesz puścić wodę zupełnie miękką.


Rozumiem, że podniesienie pH (przepuszczenie przez dolomit?) wiąże się ze zwiększeniem twardości. Czy zmiękczanie wiąże się z obniżeniem pH, czy ten proces działa inaczej?
Inaczej. Dolomit się powoli rozpuszcza przez co zwiększa się w wodzie zawartość węglanów (podnosi się twardość), ale korekta pH odbywa się przez wiązanie dwutlenku węgla. Zmiękczacz zamienia jony twardości na jony sodu, ale nie wpływa to na pH (a przynajmniej nie wpływa znacznie).


Co sądzisz o rozwiązaniu (to chyba Twoja wersja max), na początek:

- zbiornik ciśnieniowy z napowietrzoną wodą
- duży filtr rozbieralny z dolomitem do podniesienia pH (jak szybko się zużyje?, chociaż pewnie szybciej się zapcha)
- kolumna ze złożem Birm
- filtry ze złożem polifosfatowym przed pralką / zmywarką

Potem, jeśli okaże się potrzebny, mały zmiękczacz.
Zbiornik z napowietrzaniem - OK.
Filtr z dolomitem - OK, ale z głowicą do płukania wstecznego, wtedy się nie zapcha, a będzie tylko wymagał okresowego uzupełnienia lub wymiany (zależnie od ilości złoża, przepływu, składu wody - ciężko przewidzieć jaka będzie żywotność i trzeba to sprawdzić w praktyce)
Odżelaziacz - OK, ale czy z BIRMem to bym się zastanowił bo to kapryśne złoże. Jeśli możesz sobie pozwolić (jaka jest wydajność studni?) to sugerowałbym złoże katalityczne (np. Pyrolox, G1, Defeman, itp)
Polifosforany bym sobie darował i zamiast nich dał zmiękczacz. Jak podniesiesz twardość dolomitem to za chwilę będziesz miał osady na armaturze i ogólną upierdliwość twardej wody. A nie dasz przecież filtra z fosforanami na każdym kranie...

To rozwiązanie ma tylko taką wadę, że instalacja będzie skomplikowana (3 filtry), no i koszt zakupu....

aquam
10-04-2016, 19:50
Panowie - mam dylemat co kupić.

Temat pojawił się niczym grom z jasnego nieba - twarda woda a za niedługo muszę się wprowadzić do wymarzonego domku.
Mam takie propozycję:
1) Cosmowater home 22
2) Aquahome 20-n
3) BWT AQUADIAL SOFTLIFE 20
4) Erie MAXIMA ECO 20
5) CLACK / USA - FLAMINGO C25

Co kupić, co jest z tego najlepsze, jak będzie z częściami (dostępnością, cenami, serwisem), co z awaryjnością itp.

Proszę o poradę bo już całkowicie zgłupiałem a każdy ze sprzedawców poleca swój produkt.

Z góry dziękuję za pomoc

Osobiście z własnego doświadczenia polecam Ci zakup N20 Aquahome ewentualnie CosmoWater Home 22 . CosmoWater Home 22 posiada o dwa litry złoża więcej od N20 Aquahome i przez to troszkę większy przepływ. Jeżeli chodzi o te zmiękczacze to uruchomienie przez serwis masz w cenie urządzenia płacisz jedynie za dojazd serwisanta. Sprawdź na stronie cosmowater.pl ewentualnie aquahome.pl dostępnych serwisantów w twojej okolicy. Z częściami zamiennymi nie ma problemu ale myślę iż nie będą ci szybko potrzebne. No i masz dość długą gwarancję na urządzenia zapytaj sprzedawców lub poczytaj na stronach które ci podałem.

KLARSAN
11-04-2016, 09:50
Spodziewałem się, że nie mogę mieć wszystkiego. :-) Pompę mam najtańszą, do zmiany na docelową, którą dobiorę na potrzeby filtracji i podlawania ogrodu. Nie ma też jeszcze zbiornika ciśnieniowego ani instalacji.

Rozumiem, że podniesienie pH (przepuszczenie przez dolomit?) wiąże się ze zwiększeniem twardości. Czy zmiękczanie wiąże się z obniżeniem pH, czy ten proces działa inaczej?

Co sądzisz o rozwiązaniu (to chyba Twoja wersja max), na początek:

- zbiornik ciśnieniowy z napowietrzoną wodą
- duży filtr rozbieralny z dolomitem do podniesienia pH (jak szybko się zużyje?, chociaż pewnie szybciej się zapcha)
- kolumna ze złożem Birm
- filtry ze złożem polifosfatowym przed pralką / zmywarką

Potem, jeśli okaże się potrzebny, mały zmiękczacz.

witek
Rozwiązanie ogólnie będzie działać, dolomit starczy na długo, co jakiś rok dwa można go ewentualnie uzupełniać. Ważne, żeby ten filtr, mógł się dobrze płukać bo pewnie większość żelaza wytrąci się już na dolomicie.

Twardość trochę wzrośnie ale nie jakoś bardzo. Zazwyczaj po zmiękczeniu pH nie ulega dużym zmianom.

ww_
11-04-2016, 12:23
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Muszę je przetrawić jeszcze. Zbadałem twardość wody w obecnym mieszkaniu, wyszło 12 stopni niemieckich (w studni 9.5). Twardość 12 mi teraz nie przeszkadza, więc zastanawiam się czy nie zrezygnować ze zmiękczania w ogóle. Założyć tylko, że pozbywam się żelaza i zwiększam pH.

ewoda
12-04-2016, 20:25
Panowie - mam dylemat co kupić.

Temat pojawił się niczym grom z jasnego nieba - twarda woda a za niedługo muszę się wprowadzić do wymarzonego domku.
Mam takie propozycję:
1) Cosmowater home 22
2) Aquahome 20-n
3) BWT AQUADIAL SOFTLIFE 20
4) Erie MAXIMA ECO 20
5) CLACK / USA - FLAMINGO C25

Co kupić, co jest z tego najlepsze, jak będzie z częściami (dostępnością, cenami, serwisem), co z awaryjnością itp.

Proszę o poradę bo już całkowicie zgłupiałem a każdy ze sprzedawców poleca swój produkt.

Z góry dziękuję za pomoc

Zmiękczacze to nie samochody ani telewizory. Odpowiedni sterownik, żywica, zbiornik ciśnieniowy i solanki. Wszystkie ładnie nazwane Cosmowatery i Flamingi to cena przynajmniej + 50%. Do tego ceny części i serwisu z kosmosu. Czy sterownik w Cosmowaterze to ten co nalewa wodę do solanki tuż przed regeneracją i regeneruje wodą bez soli, czy coś już zmienili ?

skwar
12-04-2016, 20:57
Witam,
Poniżej wyniki badania wody:
pH 6,67
twardość 224 mg caC03/l
żelazo 0,550 mg/l
amoniak 0,648 mg/l
Instalacja pompa o wydajności 50 l/min, ciśnienie w instalacji 2 do 3 bar. Zbiornik 300l z powietrzem.

Twardość jakoś przełknę, ale żelazo i amoniak już nie.
Bardzo proszę o poradę "co i jak".

Pozdrawiam Grzesiek.

qbek17
12-04-2016, 21:17
Witam,
Poniżej wyniki badania wody:
pH 6,67
twardość 224 mg caC03/l
żelazo 0,550 mg/l
amoniak 0,648 mg/l
Instalacja pompa o wydajności 50 l/min, ciśnienie w instalacji 2 do 3 bar. Zbiornik 300l z powietrzem.

Twardość jakoś przełknę, ale żelazo i amoniak już nie.
Bardzo proszę o poradę "co i jak".

Pozdrawiam Grzesiek.
Akurat przy takiej konfiguracji parametrów chyba najprostszym rozwiązaniem byłby filtr wielofunkcyjny, ale on zacznie od usunięcia twardości.
Jakbyś chciał zostawić twardość i zająć się tylko żelazem i amoniakiem to przy takim pH może to wymagać przynajmniej dwóch filtrów.
Nie masz wyniku manganu?

skwar
13-04-2016, 05:55
Akurat przy takiej konfiguracji parametrów chyba najprostszym rozwiązaniem byłby filtr wielofunkcyjny, ale on zacznie od usunięcia twardości.
Jakbyś chciał zostawić twardość i zająć się tylko żelazem i amoniakiem to przy takim pH może to wymagać przynajmniej dwóch filtrów.
Nie masz wyniku manganu?

Mangan 0,048 mg/l.
A wracając do twardości, to jeśli się zmniejszy to tym bardziej przeżyję :).
Zapomniałem jeszcze dodać, że mam do wykorzystania butlę z głowicą LOGIX 740F.
Wprawdzie głowicę trzeba odremontować bo sprężyna się złamała i zaworki się nie domykają.
W środku kiedyś był Birm, ale to już historia.

qbek17
13-04-2016, 12:57
Mangan 0,048 mg/l.
A wracając do twardości, to jeśli się zmniejszy to tym bardziej przeżyję :).
Zapomniałem jeszcze dodać, że mam do wykorzystania butlę z głowicą LOGIX 740F.
Wprawdzie głowicę trzeba odremontować bo sprężyna się złamała i zaworki się nie domykają.
W środku kiedyś był Birm, ale to już historia.
Jak duża jest ta butla? Głowica może wymagać (poza remontem) przerobienia, bo BIRM jest tylko płukany, a tutaj potrzebna jest regeneracja (czyli cały układ zasysania i nalewania solanki).

aquam
13-04-2016, 20:59
Zmiękczacze to nie samochody ani telewizory. Odpowiedni sterownik, żywica, zbiornik ciśnieniowy i solanki. Wszystkie ładnie nazwane Cosmowatery i Flamingi to cena przynajmniej + 50%. Do tego ceny części i serwisu z kosmosu. Czy sterownik w Cosmowaterze to ten co nalewa wodę do solanki tuż przed regeneracją i regeneruje wodą bez soli, czy coś już zmienili ?

I tu kolega się myli bądź wiedza kolegi w temacie jest znikoma. Różnice pomiędzy urządzeniami są znaczne tak jak pomiędzy telewizorami i samochodami
Kupując firmowe urządzenie mamy autoryzowany serwis i przede wszystkim dostępność części zamiennych czego nie można powiedzieć o składakach na byle jakich komponentach aby było tanio. Było już o tym dużo pisane na forum. Co do CosmoWatera to zmienili zalecenia. Aby regeneracja nie odbywała się tylko wodą należy wsypać sól do zbiornika (można o tym przeczytać w instrukcji obsługi):cool:

skwar
14-04-2016, 04:44
Jak duża jest ta butla? Głowica może wymagać (poza remontem) przerobienia, bo BIRM jest tylko płukany, a tutaj potrzebna jest regeneracja (czyli cały układ zasysania i nalewania solanki).

Zbiornik 1252. A czy kolega nie wie przypadkiem, gdzie można kupić części do głowicy LOGIX740?

small7
14-04-2016, 10:40
Zbiornik 1252. A czy kolega nie wie przypadkiem, gdzie można kupić części do głowicy LOGIX740?

W kwestii części do Logixa jeśli chcesz to mogę pomóc. Logix 740F to sterownik czasowy filtracyjny . Jeśli chcesz przerobić na złoże regenerowane to trzeba dołożyć kopułkę Air check, dystrybutor górny i oczywiście zbiornik na sól (nie mniej przy tym sterowniku nadal zostaje płukanie czasowe). Jeśli miałaby to być wersja objętościowo to trzeba wymienić sterownik i dołożyć turbinę. Jeśli zawory nie trzymają to trzeba wymienić Flapersy(te gumki w korpusie) i blaszki dociskające.

qbek17
14-04-2016, 11:22
W kwestii części do Logixa jeśli chcesz to mogę pomóc. Logix 740F to sterownik czasowy filtracyjny . Jeśli chcesz przerobić na złoże regenerowane to trzeba dołożyć kopułkę Air check, dystrybutor górny i oczywiście zbiornik na sól (nie mniej przy tym sterowniku nadal zostaje płukanie czasowe). Jeśli miałaby to być wersja objętościowo to trzeba wymienić sterownik i dołożyć turbinę. Jeśli zawory nie trzymają to trzeba wymienić Flapersy(te gumki w korpusie) i blaszki dociskające.
Nie wiem czy przy takiej ilości przeróbek nie warto zainwestować po prostu w nową głowicę...?

skwar
14-04-2016, 11:30
Nie wiem czy przy takiej ilości przeróbek nie warto zainwestować po prostu w nową głowicę...?

No nowa głowica to 260EUR, a te gumki i blaszka sprężynująca - mam nadzieję, że dużo mniej. A gdzie to kupię?

I jeszcze najważniejsze co uzdatni moją wodę?

Pozdrawiam.

small7
14-04-2016, 12:42
No nowa głowica to 260EUR, a te gumki i blaszka sprężynująca - mam nadzieję, że dużo mniej. A gdzie to kupię?

I jeszcze najważniejsze co uzdatni moją wodę?

Pozdrawiam.

Komplet flapersów + blaszka dociskająca to koszt 150 zł

KLARSAN
14-04-2016, 13:04
Witam,
Poniżej wyniki badania wody:
pH 6,67
twardość 224 mg caC03/l
żelazo 0,550 mg/l
amoniak 0,648 mg/l
Instalacja pompa o wydajności 50 l/min, ciśnienie w instalacji 2 do 3 bar. Zbiornik 300l z powietrzem.

Twardość jakoś przełknę, ale żelazo i amoniak już nie.
Bardzo proszę o poradę "co i jak".

Pozdrawiam Grzesiek.
Jak nie ma zapachu można dać jonowymienik i wcześniej jakiś filtr mechaniczny. Jeżeli woda ma zapach można domontować napowietrzacz. Chyba, że żelaza bardzo dużo się wytrąca, myślę jednak, że przy tym pH nie powinno stanowić to problemu. Można spróbować też standardowej metody na złożach filtracyjnych ale tu trzeba by sporo czasu aby się mikrobiologia wypracowała, która usunęła by amoniak.

qbek17
14-04-2016, 13:50
No nowa głowica to 260EUR, a te gumki i blaszka sprężynująca - mam nadzieję, że dużo mniej.
Jeśli sam to wymienisz to masz rację :)


I jeszcze najważniejsze co uzdatni moją wodę?
Proponowałbym złoże AquaMulti. Do butli 12x52 wejdzie jakieś 62 litry złoża, ale to może być za dużo na twoje potrzeby bo regeneracja powinna być 2x częściej (przy zużyciu wody ok 10 m3 miesięcznie).

skwar
14-04-2016, 17:17
Komplet flapersów + blaszka dociskająca to koszt 150 zł

Proszę o namiar gdzie [email protected]

sieno26
18-04-2016, 17:37
Witam. Przedstawiam analizę wody z mojej studni kopanej. Hydrofor 300l ocynk. Pompa sperroni z dolnym zasysem. Co moglibyście polecić żeby tą złotą wode oczyścić?? Pozdrawiam

Fe żelazo 8920 mg/l norma 200
Mg mangan 143mg/l norma 50
Ph 7,7
Twardość ogólna 414mg/l
Jon amonowy 0,6 norma 0,5

qbek17
18-04-2016, 20:22
Witam. Przedstawiam analizę wody z mojej studni kopanej. Hydrofor 300l ocynk. Pompa sperroni z dolnym zasysem. Co moglibyście polecić żeby tą złotą wode oczyścić?? Pozdrawiam

Fe żelazo 8920 mg/l norma 200
Mg mangan 143mg/l norma 50
Ph 7,7
Twardość ogólna 414mg/l
Jon amonowy 0,6 norma 0,5
Żelaza jest tyle, że od razu zakładałbym dwa stopnie. A to będzie wymagało bardzo solidnej pompy - pytanie czy twój model (jaki to konkretnie typ) oraz studnia, maja odpowiednią wydajność?
Po drugie twardość - wysoka, więc zmiękczacz też by nie zaszkodził - pytanie jakie masz/przewidujesz zużycie miesięczne? I czy przypadkiem nie masz biologicznej oczyszczalni?
Resztą bym się nie przejmował - albo te parametry zejdą "przy okazji" albo nie warto się już tym zajmować ;)

sieno26
18-04-2016, 20:52
Co do miesięcznego zurzycia to niewiem bo w tym roku się wprowadzam i będę mieszkał z żoną a w przyszłości będą napewno i dzieci.
Pompa taka jak w linku http://hydrodom.pl/opis/3923086/pompa-glebinowa-scm-100-075230v-z-przewodem-20m-speroni.html


co do studni to pompując cały dzień w hydrofor i puszczając spustem 1/2 w hydroforze ubyło ok 30cm wody z studni.
oczyszczalni nie mam - czekam na kanalizacje miejską

Proszę o poradę co wybrać do usunięcia tego żelaza. Może być ręczne płukanie byle było w miarę znośna cena. Pozdrawiam

ewoda
18-04-2016, 21:09
I tu kolega się myli bądź wiedza kolegi w temacie jest znikoma. Różnice pomiędzy urządzeniami są znaczne tak jak pomiędzy telewizorami i samochodami
Kupując firmowe urządzenie mamy autoryzowany serwis i przede wszystkim dostępność części zamiennych czego nie można powiedzieć o składakach na byle jakich komponentach aby było tanio. Było już o tym dużo pisane na forum. Co do CosmoWatera to zmienili zalecenia. Aby regeneracja nie odbywała się tylko wodą należy wsypać sól do zbiornika (można o tym przeczytać w instrukcji obsługi):cool:

To się "kolega" zagalopował.
Jeśli budowa zmiękczacza jest tak skomplikowana jak budowa telewizora lub samochodu to proszę się nie wypowiadać. Kupując firmowe urządzenie mamy serwis z cenami z księżyca i brak części zamiennych poza serwisem. Składak nie jest robiony z byle jakich komponentów, chyba ze ktoś nie potrafi odróżnić poszczególnych producentów, a wszystkie części są łatwo dostępne i w rozsądnych cenach Co do Cosmowatera to chyba kolega odkrył w instrukcji coś co wiadomo od 50 lat, że trzeba wsypać sól. Nie trzeba tego wyczytywać w instrukcji. Każdy chemik wyjaśni, że do regeneracji potrzebny jest roztwór nasycony soli, który powstaje po kilku godzinach, a nie sól zalana wodą i za chwilę pobrana do regeneracji. Tak działa sterownik Cosmowatera, chyba że coś zmienili w tej kwestii. Jesli nie zmienili to żywica nie regeneruje się bo w solance jest lekko słona woda.

qbek17
18-04-2016, 21:24
Co do miesięcznego zurzycia to niewiem bo w tym roku się wprowadzam i będę mieszkał z żoną a w przyszłości będą napewno i dzieci.
Zakładając 10 m3 miesięcznie to zmiękczacz z 25 -30 litrami złoża to minimum.


Pompa taka jak w linku http://hydrodom.pl/opis/3923086/pompa-glebinowa-scm-100-075230v-z-przewodem-20m-speroni.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fhydrodom.pl%2Fopis %2F3923086%2Fpompa-glebinowa-scm-100-075230v-z-przewodem-20m-speroni.html)
Ta pompa powinna na styk starczyć do wypłukania butli 13x54" z ciężkim złożem (np. Pyrolox, G1, Defeman)
Jako drugi stopień mógłby być filtr wielofunkcyjny (np. 38 litrów, złoże np.AquaMulti)


Proszę o poradę co wybrać do usunięcia tego żelaza. Może być ręczne płukanie byle było w miarę znośna cena.
Nie radzę iść w tą stronę... przy takiej ilości żelaza będziesz musiał płukać bardzo często (może codziennie, może co 2-3 dni?).

sieno26
18-04-2016, 21:29
Pomijając zmiękczacz, jaki koszt może być takiego zestawu do usunięcia Fe??

Studnia jest od ok 2 miesięcy, możliwe że częściowo się jeszcze sama oczyści przez częste pompowanie?

qbek17
18-04-2016, 21:36
Pomijając zmiękczacz, jaki koszt może być takiego zestawu do usunięcia Fe??
Sam filtr to obstawiam, że jakieś 3-4 tysiące (mówię o solidnym sprzęcie i >50 litrów solidnego złoża, a nie mieszanki z piaskiem). A do tego potrzebne napowietrzanie (najlepiej przez sprężarkę) - jakieś 500 PLN, montaż - tu może być różnie, ale pewnie nie mniej niż kilka stówek.

KLARSAN
19-04-2016, 10:08
Witam. Przedstawiam analizę wody z mojej studni kopanej. Hydrofor 300l ocynk. Pompa sperroni z dolnym zasysem. Co moglibyście polecić żeby tą złotą wode oczyścić?? Pozdrawiam

Fe żelazo 8920 mg/l norma 200
Mg mangan 143mg/l norma 50
Ph 7,7
Twardość ogólna 414mg/l
Jon amonowy 0,6 norma 0,5
Dużo żelaza. Jest wysokie pH więc powinno się dobrze utleniać. W wodzie jest jednak amoniak więc myślę, że aby mieć pewność co do jakości wody trzeba by to zrobić na dwóch stopniach.

fiesta4711
20-04-2016, 16:10
PH 7,7
żelazo 0,86
mangan 0,25
twardość 247
jon amonowy 0,40
azotany /0,44
azotyny /0,007
Taką mam wodę, żelazo i mangan muszę filtrować, ale jak to zrobić ?

KLARSAN
20-04-2016, 16:22
PH 7,7
żelazo 0,86
mangan 0,25
twardość 247
jon amonowy 0,40
azotany /0,44
azotyny /0,007
Taką mam wodę, żelazo i mangan muszę filtrować, ale jak to zrobić ?

Przekroczenia nie są duże. Przy parametrach, które podałeś wystarczy dobrać odpowiedni filtr mechaniczny i jonowymiennik 10x54 zakładając że nie zużywasz jakoś masakrycznie dużo wody w domu.
Koszt urządzeń ~ 3800 - 4000 PLN

ewoda
20-04-2016, 19:02
PH 7,7
żelazo 0,86
mangan 0,25
twardość 247
jon amonowy 0,40
azotany /0,44
azotyny /0,007
Taką mam wodę, żelazo i mangan muszę filtrować, ale jak to zrobić ?

Jeśli zbiornik hydroforowy jest membranowy i nie ma zapachu to wystarczy zwykły zmiękczacz 1044 lub 1054, koszt około 2500 + montaż

ewoda
20-04-2016, 19:12
Witam. Przedstawiam analizę wody z mojej studni kopanej. Hydrofor 300l ocynk. Pompa sperroni z dolnym zasysem. Co moglibyście polecić żeby tą złotą wode oczyścić?? Pozdrawiam

Fe żelazo 8920 mg/l norma 200
Mg mangan 143mg/l norma 50
Ph 7,7
Twardość ogólna 414mg/l
Jon amonowy 0,6 norma 0,5

Przy takiej ilości żelaza to napowietrzanie i pierwsza kolumna z lekkim złożem do odfiltrowania wytraconego żelaza (na pewno nie Pyrolox lub Defaman). Do tego przy takiej twardości druga kolumna - zmiękczanie 1054". Jeśli barwa jest przekroczona to dodatkowo odpowiednia żywica w zmiękczaczu aby pozbyć się barwy.

marcin.nowicki
20-04-2016, 19:16
proszę o podpowiedź.
Do podlewania ogrodu używam własnego ujęcia hydroforowego. Woda zawiera prawdopodobnie sporo żelaza bo na kostce brukowej zostają brązowo brunatne ślady, dość szpecące kostkę. Czy jest rozsądny cenowo sposób aby odfiltrować wodę do podlewania? Trawnik około 500 m2 więc sporo wody w sezonie potrzeba.

marzecaga
20-04-2016, 22:53
Witam,
potrzebuję porady.
Mieszkam w bloku. Nie robiłam analizy wody. Wody tej zamierzam zwyczajnie używać do picia (nie na "surowo", tylko po podgrzaniu, gotowaniu etc.). Myślę nad zakupem:
filtra odwróconej osmozy, albo
filtra odwróconej osmozy z mineralizatorem, albo
filtra odwróconej osmozy z mineralizatorem i jonizatorem albo
jonizatora.

Wstępnie wybrałam: Puricom Binature, albo Hydropure Vario 150 Redox albo Aquaphor Morion DWM-101 Morion M albo Biontech BTM 105D Ultimate.

Ceny są wysokie. Czy mi rzeczywiście potrzebne jest urządzenie z mineralizatorem??? Jonizowanie wody przewiduję tak czy siak, i albo widzę tu po prostu jakiś dzbankowy jonizator (+ 1000 zł) albo po prostu ten co piszę wyżej Biontech BTM 105D Ultimate (ale tu jest ultrafiltracja, a nie odwrócona osmoza).
Dodatkowo myślałam, aby kupić baterię trójdzielną, żeby nie wiercić dodatkowego otworu w zlewie na kranik. Z drugiej strony chciałabym, aby woda leciała zwykła nie oczyszczona do mycia garnków itp., oczyszczona do picia, i zmineralizowana i ewentualnie przy opcji z jonizatorem zjonizowana. Która z moich propozycji będzie najrozsądniejsza? A może żadna i wtedy prosiłabym o inne rozwiązania.

Z góry dziękuję, aga.

Jastrząb
21-04-2016, 09:23
proszę o podpowiedź.
Do podlewania ogrodu używam własnego ujęcia hydroforowego. Woda zawiera prawdopodobnie sporo żelaza bo na kostce brukowej zostają brązowo brunatne ślady, dość szpecące kostkę. Czy jest rozsądny cenowo sposób aby odfiltrować wodę do podlewania? Trawnik około 500 m2 więc sporo wody w sezonie potrzeba.
Zdefiniuj rozsądne cenowo.

Jesli chcesz dokladnie wiedziec ile to by kosztowało to musisz wiedziec co to dokladnie jest "sporo żelaza", jakie pH ma woda, i ile m3/h wody potrzebuje Twoje podlewanie. Wtedy mozna okreslic czy to sie miesic w Twoim rozsadku cenowym. System zdolny wyfiltrowac umiarkowane ilosci zelaza przy przeplywie nie wiekszym niz powiedzmy 1500 L/ h to kwoty zaczynajace sie od paru tysiecy PLN. ze 2500 filtr z automatycznym plukaniem i pewnie z 1000PLN hydrofor. I ze 2m2 powierzchni do ustawienia tego.
Taniej, pewnie z 1500-2000PLN za duzy recznie plukany odzelaziacz w zbiorniku typu ocynkowany hydrofor. Do tego hydrofor a najlepiej jakas pompka do napowietrzania wody. Przy czym duzy filtr, wymaga BARDZO mocnej pompy do wyplukania filtra ze zgromadzonych zanieczyszczen.
Ile by tego Fe nie bylo nie obskoczysz tego filterkiem narurowym z marketu budowalnego za 200PLN Zeby bylo dobrze pewnie ceny by sie zaczynaly w okolicach 5 tys, a konczyc no tu nie wieadomo. Moze byc 10 moze byc 15tys.

Problemem sa generalnie duze przeplywy wody do podlewania.

qbek17
21-04-2016, 09:50
Witam,
potrzebuję porady.
Mieszkam w bloku. Nie robiłam analizy wody. Wody tej zamierzam zwyczajnie używać do picia (nie na "surowo", tylko po podgrzaniu, gotowaniu etc.). Myślę nad zakupem:
filtra odwróconej osmozy, albo
filtra odwróconej osmozy z mineralizatorem, albo
filtra odwróconej osmozy z mineralizatorem i jonizatorem albo
jonizatora.

Wstępnie wybrałam: Puricom Binature, albo Hydropure Vario 150 Redox albo Aquaphor Morion DWM-101 Morion M albo Biontech BTM 105D Ultimate.

Ceny są wysokie. Czy mi rzeczywiście potrzebne jest urządzenie z mineralizatorem??? Jonizowanie wody przewiduję tak czy siak, i albo widzę tu po prostu jakiś dzbankowy jonizator (+ 1000 zł) albo po prostu ten co piszę wyżej Biontech BTM 105D Ultimate (ale tu jest ultrafiltracja, a nie odwrócona osmoza).
Dodatkowo myślałam, aby kupić baterię trójdzielną, żeby nie wiercić dodatkowego otworu w zlewie na kranik. Z drugiej strony chciałabym, aby woda leciała zwykła nie oczyszczona do mycia garnków itp., oczyszczona do picia, i zmineralizowana i ewentualnie przy opcji z jonizatorem zjonizowana. Która z moich propozycji będzie najrozsądniejsza? A może żadna i wtedy prosiłabym o inne rozwiązania.

Z góry dziękuję, aga.
Daruj sobie te jonizatory. Mineralizator się przyda jeśli chcesz pić tą wodę.
Koszt normalnej osmozy z mineralizatorem to <1000 PLN. Za baterię trójdzielną pewnie zapłacisz drugie tyle, jak nie więcej...

qbek17
21-04-2016, 09:53
proszę o podpowiedź.
Do podlewania ogrodu używam własnego ujęcia hydroforowego. Woda zawiera prawdopodobnie sporo żelaza bo na kostce brukowej zostają brązowo brunatne ślady, dość szpecące kostkę. Czy jest rozsądny cenowo sposób aby odfiltrować wodę do podlewania? Trawnik około 500 m2 więc sporo wody w sezonie potrzeba.
Moim zdaniem nie ma takiego "rozsądnego sposobu ze względu na charakter rozbioru wody do podlewania. Zazwyczaj przez większość dnia taki układ nie pracuje, a przez "chwilę" (godzina, dwie?) pracuje z maksymalną wydajnością... Ze względu na duży przepływ filtr musi być duży (a przez to cena nie jest rozsądna). Chyba, że jesteś w stanie zbudować zbiornik na kilka (-naście?) m3 żeby wodę magazynować?

qbek17
21-04-2016, 09:57
Przy takiej ilości żelaza to napowietrzanie i pierwsza kolumna z lekkim złożem do odfiltrowania wytraconego żelaza (na pewno nie Pyrolox lub Defaman). Do tego przy takiej twardości druga kolumna - zmiękczanie 1054". Jeśli barwa jest przekroczona to dodatkowo odpowiednia żywica w zmiękczaczu aby pozbyć się barwy.
Dlaczego niby ciężkie złoża miałyby tu nie pasować?
Jeszcze zrozumiałbym jakby miał być pierwszy stopień z lekkim złożem jako "duży filtr wstępny" do zatrzymania wytrąconego żelaza, a drugi ze złożem katalitycznym do "doczyszczenia".
Zmiękczacz przy takiej ilości żelaza będzie błyskawicznie zabity... przecież on nie służy do odżelaziania czy usuwania barwy...


Jeśli zbiornik hydroforowy jest membranowy i nie ma zapachu to wystarczy zwykły zmiękczacz 1044 lub 1054, koszt około 2500 + montaż
Tu tak samo - zmiękczacz przecież nie służy do odżelaziania.

marzecaga
21-04-2016, 12:05
Daruj sobie te jonizatory. Mineralizator się przyda jeśli chcesz pić tą wodę.
Koszt normalnej osmozy z mineralizatorem to <1000 PLN. Za baterię trójdzielną pewnie zapłacisz drugie tyle, jak nie więcej...

Tyle, że takie "kompaktowe" mineralizatory mi się zmieszczą pod szafkę. A z tym zbiornikiem to nie sądzę. Wymiary u mnie 38x46x52 cm (szer/wys/gł). W ogóle dobrze działają takie filtry z pompą? Awaryjne to jest?
aga.

chemik67
21-04-2016, 13:18
Witam,
potrzebuję porady.
Mieszkam w bloku. Nie robiłam analizy wody. Wody tej zamierzam zwyczajnie używać do picia (nie na "surowo", tylko po podgrzaniu, gotowaniu etc.). Myślę nad zakupem:
filtra odwróconej osmozy, albo
filtra odwróconej osmozy z mineralizatorem, albo
filtra odwróconej osmozy z mineralizatorem i jonizatorem albo
jonizatora.

Wstępnie wybrałam: Puricom Binature, albo Hydropure Vario 150 Redox albo Aquaphor Morion DWM-101 Morion M albo Biontech BTM 105D Ultimate.

Ceny są wysokie. Czy mi rzeczywiście potrzebne jest urządzenie z mineralizatorem??? Jonizowanie wody przewiduję tak czy siak, i albo widzę tu po prostu jakiś dzbankowy jonizator (+ 1000 zł) albo po prostu ten co piszę wyżej Biontech BTM 105D Ultimate (ale tu jest ultrafiltracja, a nie odwrócona osmoza).
Dodatkowo myślałam, aby kupić baterię trójdzielną, żeby nie wiercić dodatkowego otworu w zlewie na kranik. Z drugiej strony chciałabym, aby woda leciała zwykła nie oczyszczona do mycia garnków itp., oczyszczona do picia, i zmineralizowana i ewentualnie przy opcji z jonizatorem zjonizowana. Która z moich propozycji będzie najrozsądniejsza? A może żadna i wtedy prosiłabym o inne rozwiązania.

Z góry dziękuję, aga.
Jak woda jest z wodociągu to albo podwyższona twardość albo może nam przeszkadzać zapach (jeśli jest chlorowana)
Ja mam u siebie w domu zamontowane coś takiego: http://www.krainawody.pl/122-odwrocona-osmoza-puricom-stella.html. Tylko raz w roku robię serwis i wymieniam wkłady. Woda czyściutka, do gotowania i do herbaty w sam raz.

qbek17
21-04-2016, 14:43
Tyle, że takie "kompaktowe" mineralizatory mi się zmieszczą pod szafkę. A z tym zbiornikiem to nie sądzę. Wymiary u mnie 38x46x52 cm (szer/wys/gł). W ogóle dobrze działają takie filtry z pompą? Awaryjne to jest?
aga.
Standardowy zestaw RO6. Wymiary:
Szerokość: 46 cm
Wysokość: 42 cm
Głębokość: 14 cm
Zbiornik średnica: 27
Zbiornik wysokość: 41 cm

Zawsze możesz pokombinować i zamówić wersję bez jednego filtra mechanicznego, albo inaczej ułożyć wkłady (one są łączone wężykami, a nie na sztywno, więc można je prawie dowolnie rozkładać po szafkach).
Dodatkowa pompa to element, który może się najszybciej zepsuć w takich układach, a dodatkowo sporo podnosi cenę zakupu.

marzecaga
21-04-2016, 15:12
Standardowy zestaw RO6. Wymiary:
Szerokość: 46 cm
Wysokość: 42 cm
Głębokość: 14 cm
Zbiornik średnica: 27
Zbiornik wysokość: 41 cm

Zawsze możesz pokombinować i zamówić wersję bez jednego filtra mechanicznego, albo inaczej ułożyć wkłady (one są łączone wężykami, a nie na sztywno, więc można je prawie dowolnie rozkładać po szafkach).
Dodatkowa pompa to element, który może się najszybciej zepsuć w takich układach, a dodatkowo sporo podnosi cenę zakupu.


No i te wymiary przekraczają szerokość mojej szafki.
Wyjęcie filtrów rzeczywiście mogłoby dać miejsce tylko po co kupuję filtry, żeby je potem wyrzucać...trochę kłóci się to z moją logiką.

Zatem może lepszym rozwiązaniem jest Puricom Sintra + mineralizator? Gabarytowo się mieści, cenowo połowę tego co Puricom Binature.

marcin.nowicki
21-04-2016, 19:26
dzięki za odpowiedź. Temat męczy mnie od dwóch lat, jednak ze względu na koszy odpuszczę sobie wygląd kostki, niech sobie będzie ruda :-(

aquam
21-04-2016, 22:17
To się "kolega" zagalopował.
Jeśli budowa zmiękczacza jest tak skomplikowana jak budowa telewizora lub samochodu to proszę się nie wypowiadać. Kupując firmowe urządzenie mamy serwis z cenami z księżyca i brak części zamiennych poza serwisem. Składak nie jest robiony z byle jakich komponentów, chyba ze ktoś nie potrafi odróżnić poszczególnych producentów, a wszystkie części są łatwo dostępne i w rozsądnych cenach Co do Cosmowatera to chyba kolega odkrył w instrukcji coś co wiadomo od 50 lat, że trzeba wsypać sól. Nie trzeba tego wyczytywać w instrukcji. Każdy chemik wyjaśni, że do regeneracji potrzebny jest roztwór nasycony soli, który powstaje po kilku godzinach, a nie sól zalana wodą i za chwilę pobrana do regeneracji. Tak działa sterownik Cosmowatera, chyba że coś zmienili w tej kwestii. Jesli nie zmienili to żywica nie regeneruje się bo w solance jest lekko słona woda.
To proszę mi wyjaśnić jak to się dzieje że zmiękczacze CosmoWater działają skoro roztwór soli jest nieodpowiedni. A może znaczenie ma tu przeciwprądowa regeneracja. Jaka jest "kolegi" teoria na ten temat. ?

qbek17
21-04-2016, 22:22
Wyjęcie filtrów rzeczywiście mogłoby dać miejsce tylko po co kupuję filtry, żeby je potem wyrzucać...trochę kłóci się to z moją logiką.
Ja miałem trochę inną, pokrętną logikę, że możesz kupić wersję bez jednego z filtrów, a nie go kupić i wyjąć :)

qbek17
21-04-2016, 22:24
A może znaczenie ma tu przeciwprądowa regeneracja.
Już regeneracji przeciwprądowej do tego nie mieszajcie ;)

marzecaga
22-04-2016, 07:27
Ja miałem trochę inną, pokrętną logikę, że możesz kupić wersję bez jednego z filtrów, a nie go kupić i wyjąć :)
Na jedno wychodzi (poza zapewne ceną), bo głównie w filtracji chodzi o to aby wodę oczyścić, a służą temu filtry, więc po co kupować coś co czyści, ale jednak nie tak już dobrze jak pierwotnie było zakładane.
Jednak innego rozwiązania poszukuję niż kupno filtra bez filtra:)


A co sądzicie o takich kompaktowych filtrach jak Aquaphor Morin?

qbek17
22-04-2016, 10:43
Na jedno wychodzi (poza zapewne ceną), bo głównie w filtracji chodzi o to aby wodę oczyścić, a służą temu filtry, więc po co kupować coś co czyści, ale jednak nie tak już dobrze jak pierwotnie było zakładane.
Jednak innego rozwiązania poszukuję niż kupno filtra bez filtra:)
No właśnie nie na jedno wychodzi... szukasz na siłę powodów dla zakupu czegoś piekielnie drogiego tylko dlatego, że ma wymiar mniejszy o 4 cm...
Nie wiem na ile wiesz jakie filtry są w tych filtrach, ale usunięcie jednego korpusu na wkład mechaniczny nie spowoduje, że osmoza przestanie działać. Po prostu zamiast RO6 będzie się to nazywało RO5, ale z wyjętym innym stopniem.


A co sądzicie o takich kompaktowych filtrach jak Aquaphor Morin?
Sądzę, że to to samo rozwiązanie z inną nazwą i kształtem opakowania. No i oczywiście cena odpowiednia do "super nowatorskiego rozwiązania".

alfl
22-04-2016, 11:21
Witam, mam problem wykopalem studnie glebinowa,zalozylem hydrofor zainstalowalem nawadnianie i zaczalem uzytkowac, pompa dziennie chodzila po 4-5 godzin i pompujac 15m3 wody i wszystko bylo OK. Nastepnie okazalo sie ze musze zalozyc odzelazniacz ze wzgledu na zelazo i mangan.Gdy zalozylem odzelazniacz firmy wimest i rozbudowalem nawadnianie zaczelo ginac mi powietrze. istalacja sklada sie z aspiratora nastepnie woda przez hydrofor idzie do odzelazniacza. Gdy pompa pracuje 12 godzin sadze ze przepompuje okolo 40 m3 wody to cale powietrze z hydrofora znika. Producent twierdzi ze przy takim zuzyciu wody jest to normalne a ja nie wyobrazam sobie aby codziennie 15 min pompowac sprezarka hydrofor? czy moze wiecie jak z tego wybrnac?

prometeo
22-04-2016, 13:13
Cześć,
mam takie dane o swojej wodzie. Czy jest sens coś z nią robić? Myślę głównie o zmiękczaniu...

Stężenie manganu: <20 µg/l
Stężenie żelaza ogólnego: < 50 µg/l
Twardość ogólna (CaCO3): 294 ± 18 mg/l

Z góry wielkie dzięki za pomoc!

Jastrząb
22-04-2016, 14:09
Witam, mam problem wykopalem studnie glebinowa,zalozylem hydrofor zainstalowalem nawadnianie i zaczalem uzytkowac, pompa dziennie chodzila po 4-5 godzin i pompujac 15m3 wody i wszystko bylo OK. Nastepnie okazalo sie ze musze zalozyc odzelazniacz ze wzgledu na zelazo i mangan.Gdy zalozylem odzelazniacz firmy wimest i rozbudowalem nawadnianie zaczelo ginac mi powietrze. istalacja sklada sie z aspiratora nastepnie woda przez hydrofor idzie do odzelazniacza. Gdy pompa pracuje 12 godzin sadze ze przepompuje okolo 40 m3 wody to cale powietrze z hydrofora znika. Producent twierdzi ze przy takim zuzyciu wody jest to normalne a ja nie wyobrazam sobie aby codziennie 15 min pompowac sprezarka hydrofor? czy moze wiecie jak z tego wybrnac?
Stawiam na problem ze specyfika pracy. Tak 40m3 to sporo i moze zabraz z hydroforu duzo powietrza zwlaszcza jesli to wimest czyli pewnie dysza rozbryzgowa od gory wiec dobre napowietrzenie wody.
po drugie sprawdz jak dziala aspirator. Generalnie aspiratory sie stosuje przy zastosowaniach z przerywana praca pompy. W warunkach domowych pompa sie zalacza sie przy niskim cisnieniu w hydroforze, pompuje i za chwile wylacza przy wysokim cisnieniu w hydroforze. Ale aspirator pobiera powietrze tylko na poczatku cyklu!, gdy roznica cisnienia ( miedzy hydroforem a tym co daje pompa) jest najwieksze. Jesli lejesz wode non stop przez wiele godzin z wydajnoscia tylko ciut mniejsza od wydajnosci pompy, cykl pracy pompy ( wlacz-wylacz) trwa bardzo dlugo to aspirator procentowo malu czasu bedzie pobieral powietrze.
Czyli sprawdz ile czasu aspirator pobiera powietrze. Stawiam ze za malo.

qbek17
22-04-2016, 16:01
Producent twierdzi ze przy takim zuzyciu wody jest to normalne a ja nie wyobrazam sobie aby codziennie 15 min pompowac sprezarka hydrofor? czy moze wiecie jak z tego wybrnac?
Podłączyć sprężarkę pod załączanie pompy i niech pracuje cały czas, równolegle z pompą. Tylko wtrysk powietrza zrobić nie do hydroforu tylko w rurę.

qbek17
22-04-2016, 16:03
Cześć,
mam takie dane o swojej wodzie. Czy jest sens coś z nią robić? Myślę głównie o zmiękczaniu...

Stężenie manganu: <20 µg/l
Stężenie żelaza ogólnego: < 50 µg/l
Twardość ogólna (CaCO3): 294 ± 18 mg/l

Z góry wielkie dzięki za pomoc!
Jeśli przeszkadza Ci kamień, albo masz przepływowe ogrzewacze (czy inne urządzenia cieplne kontaktujące się z wodą) to można ją zmiękczać. Innego powodu nie widzę. A czy jest on wystarczająco sensowny to musisz sam zdecydować :)

wiechoo
23-04-2016, 11:37
pH jest w porządku. Żelazo powinno łatwo schodzić.
Pompa da jakieś 2 m3/h przy ciśnieniu rzędu 5-5,5 bar (tyle zazwyczaj trzeba żeby nabić hydrofor do 4 bar i pokonać opory na rurach, kształtkach i zaworach... biorąc pod uwagę, że lustro wody jest wysoko to odpada wysokość tłoczenia w studni, więc może uda się uzyskać jakieś 2,5-3 m3/h przy ciśnieniu ok 4 bar. A to nie jest jakaś rewelacyjna wydajność jeśli ma być duży odżelaziacz. Taka wydajność starczy na płukanie filtra o wymiarach 10x54 (z ciężkim złożem) lub 13x54 (przy lżejszym złożu). Dlatego radziłbym to zrobić dwustopniowo - odżelaziacz + filtr wielofunkcyjny.
Jakbyś jeszcze napisał co z hydroforem (czy już jakiś masz albo chcesz mieć konkretny typ, czy masz na niego miejsce, czy możemy zrobić napowietrzanie?) to można by zacząć coś dobierać.
Aha - i jeszcze kwestia tej wody. Skoro tak szybko napływa to z jednej strony fajnie, ale z drugiej jest możliwość, że to nie koniecznie będzie woda z tej docelowej warstwy wodonośnej...

Dziękuję za rady.
Mam zaproponowane różne rozwiązania - wybrałem dwa, a z tych dwóch skłaniam się do tego wyboru:
- VIESSMANN AQUAMIX-N
- VIESSMANN AQUACARBON
- VIESSMANN EPURION A25-2
do tego hydrofor, jeszcze nie wybrany

Ewentulanie:
Odżelaziacz model EKO- OPTIMO 120/FA
Odżelaziacz model EKO- OPTIMA 30/Ecomix A: Urządzenie dwuelementowe składające się ze zbiornika z włókien epoksydowych, zbiornika na sól z tworzywa i głowicy sterującej automatycznymi cyklami regeneracji złoża przy zużyciu soli 0,6 do 1 kg/m3 wody.
Korpus narurowy 20" z serii "Big Blue" (niebieski) – FH20B1-B-WB + wkład FCCBL (węgiel aktywny).

czy ten polecilibyście ten pierwszy wariant (VIESSMAN)?
Pompa Ibo, 4 m3 / h do 80 m, studnia w polu jak i cały dom 44m głębokości, woda stoi równo z gruntem, pompa chyba zanurzona chyba na 10m.
Bakterie grupy coli - 0
Escherichia coli - 0
Enterokoki - 0
Pzewodność elektryczna
właściwa w 25 st. C - 692 +/- 55 pS/cm
Zapach - >2 (nieakceptowalny)
Twardość ogólna - 340 +/- 17 mg CaCO3/l
Mętność - 19 +/- 2 NTU
Barwa - 5 +/- 2,5 mg Pt/I
Żelazo ogólne - 3,8 mg/l
Jon amonowy - 0,56 +/- 0,09 mg/l
Azotyny - 0,022 +/- 0,004 mg/l
Azotany - 0,25 +/- 0,04 mg/l
Mangan - 0,13 +/- 0,02 mg/l

qbek17
23-04-2016, 12:19
Dziękuję za rady.
Mam zaproponowane różne rozwiązania - wybrałem dwa, a z tych dwóch skłaniam się do tego wyboru:
- VIESSMANN AQUAMIX-N
- VIESSMANN AQUACARBON
- VIESSMANN EPURION A25-2
do tego hydrofor, jeszcze nie wybrany

Ewentulanie:
Odżelaziacz model EKO- OPTIMO 120/FA
Odżelaziacz model EKO- OPTIMA 30/Ecomix A: Urządzenie dwuelementowe składające się ze zbiornika z włókien epoksydowych, zbiornika na sól z tworzywa i głowicy sterującej automatycznymi cyklami regeneracji złoża przy zużyciu soli 0,6 do 1 kg/m3 wody.
Korpus narurowy 20" z serii "Big Blue" (niebieski) – FH20B1-B-WB + wkład FCCBL (węgiel aktywny).

czy ten polecilibyście ten pierwszy wariant (VIESSMAN)?
Z tych propozycji pewniejszy jest wariant drugi. Ma przynajmniej odżelaziacz (co prawda z greensandem czyli regenerowany nadmanganianem potasu, a to dodatkowe koszty i czynności) i drugi stopień ze złożem Ecomix.
W propozycji Viessmanów jest tylko ten "drugi stopień" i to w małej ilości. Moim zdaniem za małej do usunięcia prawie 4 mg żelaza i manganu (a przecież w pierwszej kolejności ten filtr będzie ściągał też nie małą twardość).

wiechoo
23-04-2016, 17:37
Z tych propozycji pewniejszy jest wariant drugi. Ma przynajmniej odżelaziacz (co prawda z greensandem czyli regenerowany nadmanganianem potasu, a to dodatkowe koszty i czynności) i drugi stopień ze złożem Ecomix.
W propozycji Viessmanów jest tylko ten "drugi stopień" i to w małej ilości. Moim zdaniem za małej do usunięcia prawie 4 mg żelaza i manganu (a przecież w pierwszej kolejności ten filtr będzie ściągał też nie małą twardość).
Dziękuję,
szkoda, ta pierwsza propozycja wydawał mi się najmniej skomplikowana i niedroga. Czy mógłbyś mi coś innego doradzić? Jaki hydrofor, jaki odżelaziacz? zależy mi też żeby było jak najprostsze w obsłudze.

Mam jeszcze taką propozycję, 3 razy droższa od tych dwóch:
sprężarka bezolejowa,
układ sterowania napowietrzaniem,
hydrofor 300ml,
odpowietrznik automatyczny,
łącznik lca2
odżelaziacz iwo 120-742
filtr AG PLUS
złoże kwarcowe 2-4mm
zmiękczacz dwuelementowy iw -cr 40-762
filtr mechaniczny 9fpi z wkłądem
wkład węglowy
lampa uv v20

i taką:
1. Aspirator VENT20
2. Zbiornik hydroforowy z funkcją aeracji (poj. ok 200l)
3. Filtr odżelaziający TRF 140F
4. Filtr multifunkcyjny EURO TRX 30 EM

Mogę prosić o opinie, uwagi odnośnie proponowanych wariantów?

damian88
23-04-2016, 19:28
Witam . Może ktoś mi polecić uzdatniacz do wody. Woda z wodociągu , aktualnie dwie os. korzystają ale docelowo będą 4 os. Problem jak dla mnie z wyborem polega na tym jaki wybrać bo wyjeżdzamy na 8-10 tygodni i przez ten czas nie ma nikogo w domu i główny zawór wody jest zamykany . Chodzi mi o takie urządzenie żeby się nie popsuło jak woda w domu jest przez taki długi okres zakręcona a ono nie może się regenerować . Bardzo dziękuję za odp . Pozdrawiam ;););););)

qbek17
23-04-2016, 22:03
szkoda, ta pierwsza propozycja wydawał mi się najmniej skomplikowana i niedroga.
Można było z niej wyrzucić dwie pozycje (filtr węglowy i mechaniczny) i byłaby jeszcze prostsza :)
Obsługa odżelaziacza sprowadza się do przeglądów rocznych, i ewentualnie co jakiś czas kontroli czy się płucze prawidłowo.
Filtr wielofunkcyjny (lub zmiękczacz) ma dodatkową czynność obsługową - dosypywanie soli :)


Mam jeszcze taką propozycję, 3 razy droższa od tych dwóch:
sprężarka bezolejowa,
układ sterowania napowietrzaniem,
hydrofor 300ml,
odpowietrznik automatyczny,
łącznik lca2
odżelaziacz iwo 120-742
filtr AG PLUS
złoże kwarcowe 2-4mm
zmiękczacz dwuelementowy iw -cr 40-762
filtr mechaniczny 9fpi z wkłądem
wkład węglowy
lampa uv v20

Nic dziwnego że ta oferta jest droższa od poprzedniej - zawiera dużo więcej elementów. A czy potrzebnych to kwestia dyskusyjna :)
Ogólny zamysł jest dobry: napowietrzanie, odżelaziacz i filtr wielofunkcyjny.
Szkoda, że odżelazianie na złożu zeolitowym i piasku - po kilku miesiącach się wpracuje i zacznie działać, ale chyba nie o to chodzi.
Filtr wielofunkcyjny na złożu CR - OK, ale mam wątpliwości co do możliwości tej głowicy.
I po co filtr węglowy i lampa UV?



i taką:
1. Aspirator VENT20
2. Zbiornik hydroforowy z funkcją aeracji (poj. ok 200l)
3. Filtr odżelaziający TRF 140F
4. Filtr multifunkcyjny EURO TRX 30 EM
niewiele udało mi się znaleźć o tych modelach, ale to co widziałem wystarczy aby to odradzać... chińskie głowice (RX) nawet w połączeniu z dobrym złożem to się nie może udać...


Czy mógłbyś mi coś innego doradzić? Jaki hydrofor, jaki odżelaziacz? zależy mi też żeby było jak najprostsze w obsłudze.
Ja bym to widział tak:
1) napowietrzanie (może być przez aspirator ale sprężarka jest skuteczniejsza i nie tłumi tak ciśnienia), hydrofor (np. 300 litrów) z dyszą rozbryzgową i odpowietrznikiem automatycznym
2) odżelazianie (tu jest kilka opcji:
- może być filtr z lekkim złożem, np. Birm-em, rozmiar np. 13x54
- może być mniejszy odżelaziacz ze złożem katalitycznym, np. Pyrolox-em, rozmiar np. 10x54)
3) filtr wielofunkcyjny (tu bym sugerował rozmiar 10x54, ze złożem CR100 lub AquaMulti - oba złoża usuwają też amoniak)
Głowice proponowałbym Clacka, do odżelaziacza może być czasowa, do wielofunkcyjnego objętościowa.

Alternatywnie do pierwszych dwóch punktów można postawić odżelaziacz dwuzbiornikowy, który zastąpi hydrofor (tzn hydrofor może być w takim przypadku z przeponą i mniejszy), a głowica sama zassie powietrze (więc odpada sprężarka czy aspirator.

qbek17
23-04-2016, 22:10
Witam . Może ktoś mi polecić uzdatniacz do wody. Woda z wodociągu , aktualnie dwie os. korzystają ale docelowo będą 4 os. Problem jak dla mnie z wyborem polega na tym jaki wybrać bo wyjeżdzamy na 8-10 tygodni i przez ten czas nie ma nikogo w domu i główny zawór wody jest zamykany . Chodzi mi o takie urządzenie żeby się nie popsuło jak woda w domu jest przez taki długi okres zakręcona a ono nie może się regenerować . Bardzo dziękuję za odp . Pozdrawiam ;););););)
W takiej sytuacji możesz zalać zmiękczacz solanką i w ten sposób zakonserwować go na kilka tygodni. Po powrocie trzeba będzie go tylko wypłukać i zregenerować. Aby to wykonać musisz mieć głowicę z możliwością rozbudowanej konfiguracji, a nie jakiś sterownik z hurtowni sanitarnej z odgórnie zadanymi wartościami.
Możesz też wybrać złoże Crystal Right, które możesz dezynfekować chlorem (najprościej mając w głowicy cele chlorującą). Ale jeśli takie wyjazdy są sporadyczne to chyba nie ma sensu inwestować w takie rozwiązanie.

damian88
23-04-2016, 22:19
witaj qbek17 dzięki za odpisanie wyjazdy są cały czas bo pracuję i mieszkam w Norwegi a dom mam w Polsce więc tak jest cały rok 8-10 tyg mnie nie ma 1-2 tyg w Polsce i tak cały rok. Chodzi mi żebyś (jeżeli możesz) podał konkretny model urządzenia jaki bym mógł kupić i zainstalować u siebie żeby to działało i nie popsuło się przez to że mnie nie ma . Jeden przedstawiciel poleca mi coś takiego ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie Erie IQsoft Eco 18

qbek17
23-04-2016, 22:24
witaj qbek17 dzięki za odpisanie wyjazdy są cały czas bo pracuję i mieszkam w Norwegi a dom mam w Polsce więc tak jest cały rok 8-10 tyg mnie nie ma 1-2 tyg w Polsce i tak cały rok. Chodzi mi żebyś (jeżeli możesz) podał konkretny model urządzenia jaki bym mógł kupić i zainstalować u siebie żeby to działało i nie popsuło się przez to że mnie nie ma . Jeden przedstawiciel poleca mi coś takiego ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie Erie IQsoft Eco 18
Generalnie filtr jako taki się nie powinien zepsuć od czegoś takiego... to bardziej kwestia higieniczna - czy na złożu nie urosną jakieś bakterie czy inne glony. Myślę, że roztwór soli skutecznie zapobiegnie takiej sytuacji więc radziłbym zwykły zmiękczacz. Żeby zaproponować coś konkretniej potrzebne są informacje: jaka twardość wody i jakie zużycie miesięczne (no i ewentualnie jakieś inne wymagania jeśli takie są).

damian88
23-04-2016, 22:34
właśnie nie wiem jaka twardość wody jest bo mam ją od dwóch miesięcy ale bardzo mocno zostawia osad na wszystkim tak że pewnie mocna . co do zużycia miesięcznego to nie będzie duże przy takim naszym przyjeździe max. na dwa tyg 5 m3 i powrotu w najbliższych latach nie planujemy. a co do ewentualnych wymagań to nie wiem jakie mogą być ? tu nie chodzi o koszta tylko żeby dobrze działało :) :rolleyes:

prometeo
23-04-2016, 22:34
Wodę i cały dom grzeje pompa ciepła. Kamień zawsze drażni ale uczę się z nim żyć. Rodzina 2+1. Zużycie wody około 300l/doba.
Gdybym się zdecydował na zmiękczacz to co sugerujecie?

prometeo
23-04-2016, 22:37
Powyższy mail w odpowiedzi na ten:


Jeśli przeszkadza Ci kamień, albo masz przepływowe ogrzewacze (czy inne urządzenia cieplne kontaktujące się z wodą) to można ją zmiękczać. Innego powodu nie widzę. A czy jest on wystarczająco sensowny to musisz sam zdecydować :)

Przepraszam za bałagan.

qbek17
23-04-2016, 22:43
właśnie nie wiem jaka twardość wody jest bo mam ją od dwóch miesięcy ale bardzo mocno zostawia osad na wszystkim tak że pewnie mocna . co do zużycia miesięcznego to nie będzie duże przy takim naszym przyjeździe max. na dwa tyg 5 m3 i powrotu w najbliższych latach nie planujemy. a co do ewentualnych wymagań to nie wiem jakie mogą być ? tu nie chodzi o koszta tylko żeby dobrze działało :) :rolleyes:
Pisałeś, że to woda z wodociągu - wodociągi mają obowiązek udostępnić klientom (Tobie) takie informacje jak wyniki badań tej wody. Jak nie mają tego na stronie to zazwyczaj jeden telefon wystarcza.
Bez tego można tylko zakładać, że ze względu na niskie zużycie wystarczy jakiś mały model...

qbek17
23-04-2016, 22:45
Wodę i cały dom grzeje pompa ciepła. Kamień zawsze drażni ale uczę się z nim żyć. Rodzina 2+1. Zużycie wody około 300l/doba.
Gdybym się zdecydował na zmiękczacz to co sugerujecie?
Zmiękczacz na 20 litrów będzie aż w zupełności wystarczający. Mógłby być nawet mniejszy, ale to już żadna różnica w cenie.

damian88
23-04-2016, 22:56
już mam stopień Niemiecki 12.1i dalej jeszcze pisze tak... mg/dm3 Ca Co3 - 216 , mval/dm3 - 4,32 , mmol/dm3 2.16

damian88
23-04-2016, 23:26
czyli wychodzi że mam wodę średnio twardą nawet delikatnie przekracza wodę miękką .
Prosił bym Cię qbek17 żebyś mi powiedział jaki mam zmiękczać kupić (biorąc pod uwagę że mnie nie ma b.dużo czasu w domu ) .
Osoba polecająca mi ten zmiękczacz mówiła że tu nie zrobi się grupa soli (Erie IQsoft Eco 18) bo pobiera sobie go proporcjonalnie, ale czy on jest wart swojej ceny to nie wiem i chciał bym żeby ktoś mi doradził tu co się zna i nie chce zarobić na mnie i poleca coś dla mnie :)

qbek17
24-04-2016, 11:01
czyli wychodzi że mam wodę średnio twardą nawet delikatnie przekracza wodę miękką .
Prosił bym Cię qbek17 żebyś mi powiedział jaki mam zmiękczać kupić (biorąc pod uwagę że mnie nie ma b.dużo czasu w domu ) .
Osoba polecająca mi ten zmiękczacz mówiła że tu nie zrobi się grupa soli (Erie IQsoft Eco 18) bo pobiera sobie go proporcjonalnie, ale czy on jest wart swojej ceny to nie wiem i chciał bym żeby ktoś mi doradził tu co się zna i nie chce zarobić na mnie i poleca coś dla mnie :)
Przy takim sposobie użytkowania jaki planujesz, nie ma sensu regeneracja proporcjonalna.
Radziłbym Ci standardowy zmiękczacz z głowicą np Clack. Ilość złoża 15 (max 20) litrów. Przed wyjazdem na dłużej robisz regenerację i w trakcie solankowania (tak powiedzmy po 20 minutach) wyłączasz zasilanie głowicy i odcinasz bypass. W ten sposób masz złoże zalane solanką na kilka tygodni. Po powrocie włączasz zasilanie i otwierasz bypass - regeneracja się kończy (tzn wypłukujesz solankę) i masz zmiękczacz gotowy do pracy.

swojaczka
24-04-2016, 18:05
Witam.. Nadszedł czas instalacji urządzeń uzdatniających wodę ze studni w domu wykorzystywanym przez ok. 4 miesiące w roku. Woda ma przekroczone wartości żelaza pięciokrotnie i manganu trzykrotnie,odczyn pH 7,3. Twardość og.mgCaCO / l -364. Dziennie wykorzystamy około 300 litrów wody. Mamy szambo. Bardzo proszę o pomoc w wyborze urządzenia,które poprawiło by stan wody tak, aby można było z niej korzystać. Pozdrawiam i czekam na [podpowiedź

qbek17
24-04-2016, 20:03
Witam.. Nadszedł czas instalacji urządzeń uzdatniających wodę ze studni w domu wykorzystywanym przez ok. 4 miesiące w roku. Woda ma przekroczone wartości żelaza pięciokrotnie i manganu trzykrotnie,odczyn pH 7,3. Twardość og.mgCaCO / l -364. Dziennie wykorzystamy około 300 litrów wody. Mamy szambo. Bardzo proszę o pomoc w wyborze urządzenia,które poprawiło by stan wody tak, aby można było z niej korzystać. Pozdrawiam i czekam na [podpowiedź
Korzystać z takiej wody można cały czas... pytanie co chcesz z tą wodą zrobić? Masz problem z kamieniem? Czy może przebarwienia z żelaza? Bo do picia taka woda się nadaje.

Jak byś jednak chciała tą wodę "poprawić" to najszybciej by pasował filtr wielofunkcyjny. Wystarczy 25 litrów złoża. Tylko co z pozostałą częścią roku? Woda nie zamarznie? Czy chcesz demontować i wywozić filtr?

swojaczka
24-04-2016, 21:02
Na zimę woda była zakręcona,spuszczona,aby nie zamarzła w domu.
Założone małe filtry bardzo szybko robiły się brunatne.Woda ma niezbyt miły zapach,Można bezkarnie demontować filtr tzn bez uszkodzenia go i po kilku miesiącach od nowa stosować? Czy wtedy muszę kupić nowy filtr? Proszę rozwinąć co znaczy 25 l złoża?

qbek17
25-04-2016, 07:27
25 litrów złoża określa rozmiar filtra. Poza tym istotna jest jeszcze głowica (polecam Clack). Łatwość demontażu zależy od sposobu podłączenia. Np. w głowicy Clack możesz bardzo łatwo odpiąć filtr od instalacji. Proponowałbym też wersję z osobnym zbiornikiem na sól - łatwiej będzie go na zimę opróżnić.
Żywotność takiego filtra jest dość długa, ale przy kilku miesiącach przestoju trzeba go zakonserwować (np. zalać solanką). Na zimę nie uda się spuścić wody z takiego filtra ale jeśli będzie zalany solanką to nie powinien zamarznąć. Ewentualnie można go przenieść w cieplejsze miejsce lub zrobić mu na zimę jakieś "ubranko" :)

KLARSAN
25-04-2016, 08:49
Cześć,
mam takie dane o swojej wodzie. Czy jest sens coś z nią robić? Myślę głównie o zmiękczaniu...

Stężenie manganu: <20 µg/l
Stężenie żelaza ogólnego: < 50 µg/l
Twardość ogólna (CaCO3): 294 ± 18 mg/l

Z góry wielkie dzięki za pomoc!

Żelazo i mangan możesz sobie odpuścić, jeśli ta twardość jest dla Ciebie uciążliwa to zmiękczacz wody na cały dom wydaję się dobrym rozwiązaniem.

KLARSAN
25-04-2016, 09:40
Witam.. Nadszedł czas instalacji urządzeń uzdatniających wodę ze studni w domu wykorzystywanym przez ok. 4 miesiące w roku. Woda ma przekroczone wartości żelaza pięciokrotnie i manganu trzykrotnie,odczyn pH 7,3. Twardość og.mgCaCO / l -364. Dziennie wykorzystamy około 300 litrów wody. Mamy szambo. Bardzo proszę o pomoc w wyborze urządzenia,które poprawiło by stan wody tak, aby można było z niej korzystać. Pozdrawiam i czekam na [podpowiedź
Można postawić stację uzdatniania za około 3000 - 4000 zł. Może być jednak problem z faktem, że dom użytkowany jest tylko 4 miesiące. Tego typu urządzenia powinny raczej pracować regularnie. Temperatura poniżej 4 C jest mocno nie wskazana.

Alternatywą są filtry narurowe. Nie jest to rozwiązanie idealne ale może w Pana przypadku lepsze. Postawić filtr samoczyszczący i jakiś dokładniejszy 20" . Żelaza dużo nie ma więc można by spróbować lekko napowietrzyć wodę. Ale trzeba uważać aby zbyt nie obciążyć filtrów mechanicznych.

alfl
25-04-2016, 12:30
Podłączyć sprężarkę pod załączanie pompy i niech pracuje cały czas, równolegle z pompą. Tylko wtrysk powietrza zrobić nie do hydroforu tylko w rurę.

CZy moge podlaczyc sprezarke poprzez wlot aspiratora? jak to musi byc sprezarka? CZy mozesz podeslac mi jakiegos linka z takim kompresorem?

qbek17
25-04-2016, 21:00
CZy moge podlaczyc sprezarke poprzez wlot aspiratora? jak to musi byc sprezarka? CZy mozesz podeslac mi jakiegos linka z takim kompresorem?
Chyba możesz... ale wypadałoby i tak dać zawór zwrotny pomiędzy pompą a tym punktem dozowania.
Sprężarka musi być bezolejowa. Poza tym fajnie jak jest cicha. Co do wydajności to trzeba ją dopasować do charakterystyki pracy. Ile czasu ma pracować pompa? Jeśli długo to wydajność napowietrzania nie musi być taka duża. Jeśli pompa ma pracować z przerwami to wydajność powinna być ciut wyższa.

swojaczka
25-04-2016, 22:09
Bardzo dziękuję za pomoc. Musimy uzdatnić tą naszą wodę,bo picie jej czy gotowanie chyba nie idzie na zdrowie. Czasami odwiedzą nas małe wnuczęta i dlatego jest to dla nas tak ważne.Powyższe opinie przekażemy p. hydraulikowi {zakładał już filtry-przynajmniej tak twierdzi} Pozdrawiam

wiechoo
26-04-2016, 06:09
.
Czy mógłbyś mi coś innego doradzić? Jaki hydrofor, jaki odżelaziacz? zależy mi też żeby było jak najprostsze w obsłudze.
Ja bym to widział tak:
1) napowietrzanie (może być przez aspirator ale sprężarka jest skuteczniejsza i nie tłumi tak ciśnienia), hydrofor (np. 300 litrów) z dyszą rozbryzgową i odpowietrznikiem automatycznym
2) odżelazianie (tu jest kilka opcji:
- może być filtr z lekkim złożem, np. Birm-em, rozmiar np. 13x54
- może być mniejszy odżelaziacz ze złożem katalitycznym, np. Pyrolox-em, rozmiar np. 10x54)
3) filtr wielofunkcyjny (tu bym sugerował rozmiar 10x54, ze złożem CR100 lub AquaMulti - oba złoża usuwają też amoniak)
Głowice proponowałbym Clacka, do odżelaziacza może być czasowa, do wielofunkcyjnego objętościowa.

Alternatywnie do pierwszych dwóch punktów można postawić odżelaziacz dwuzbiornikowy, który zastąpi hydrofor (tzn hydrofor może być w takim przypadku z przeponą i mniejszy), a głowica sama zassie powietrze (więc odpada sprężarka czy aspirator.

Poproszę jeszcze o waszą specjalistyczną ocenę tych oto zestawów:

1. Stacja usuwająca z wody: żelazo, mangan, siarkowodór - Specialist AIR Impression 13x54 -
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/odzelaziani
e-odmanganianie-z-napowietrzaniem/specialist-air-13x54.html
- cena 3700,00 zł netto
Oraz dodatkowo opcjonalnie stacja zmiękczająca wodę Aqua Eco 30V-RX -
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/aqua-eco/aq
ua-eco-30k-przeplyw-1-5m3-h.html
- cena 1509,00 zł netto

2. Odżelaziaczo=odmanganiacz IRDF 1465 TC, złoże Klarsanit, Defeman, głowica CLACK TC, filtr mechaniczny Citropur NW25, zwężka napowietrzająca.

qbek17
26-04-2016, 08:46
Poproszę jeszcze o waszą specjalistyczną ocenę tych oto zestawów:

1. Stacja usuwająca z wody: żelazo, mangan, siarkowodór - Specialist AIR Impression 13x54 -
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/odzelaziani (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faqua-soft.com.pl%2Fuzdatnianie-wody%2Fstacje-uzdatniania-wody%2Fodzelaziani)
e-odmanganianie-z-napowietrzaniem/specialist-air-13x54.html
- cena 3700,00 zł netto
Oraz dodatkowo opcjonalnie stacja zmiękczająca wodę Aqua Eco 30V-RX -
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/aqua-eco/aq (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faqua-soft.com.pl%2Fuzdatnianie-wody%2Fstacje-uzdatniania-wody%2Faqua-eco%2Faq)
ua-eco-30k-przeplyw-1-5m3-h.html
- cena 1509,00 zł netto
Odżelaziacz na granicy możliwości twojej pompy. Ale za to masz załatwione napowietrzanie w jednym zbiorniku ze złożem. Do tego możesz postawić dowolny hydrofor (np. przeponowy). Głowica też OK.
Co do zmiękczacza to odradzam takie głowice (RX). Tym bardziej, że miałbyś odżelaziacz na solidnym Clacku, a obok chińszczyzna... różnica w cenie już nie będzie taka duża.


2. Odżelaziaczo=odmanganiacz IRDF 1465 TC, złoże Klarsanit, Defeman, głowica CLACK TC, filtr mechaniczny Citropur NW25, zwężka napowietrzająca.
Ten układ jest za duży na możliwości twojej pompy. Zwężka zabierze trochę ciśnienia, potem Cintropur jak będzie już trochę przytkany to też doda oporów, a na końcu odżelaziacz, który wymaga baaardzo mocnego płukania (po prostu za duży rozmiar). Głowica Clack - ale najprostsza, czasowa.

Z tych dwóch wybrałbym pierwszy zestaw.

small7
26-04-2016, 08:48
CZy moge podlaczyc sprezarke poprzez wlot aspiratora? jak to musi byc sprezarka? CZy mozesz podeslac mi jakiegos linka z takim kompresorem?

Teoretycznie można ale jeśli masz mieć sprężarkę to korzystniej byłoby zlikwidować inżektor i wstawić trójnik z zaworem zwrotnym na dozowanie powietrza. Likwidując przewężenie jakim jest inżektor dasz odsapnąć pompie.

alfl
27-04-2016, 22:12
Teoretycznie można ale jeśli masz mieć sprężarkę to korzystniej byłoby zlikwidować inżektor i wstawić trójnik z zaworem zwrotnym na dozowanie powietrza. Likwidując przewężenie jakim jest inżektor dasz odsapnąć pompie.

a czy mozesz wskazac jakas sprezarke na allegro?, chociaz jak dzis przeczytalem o projekcie nowej ustawy pt POLSKIE WODY to zaczynam sie zastanawiac czy to byl dobry pomysl z kopaniem mojej glebinowki.Jesli projekt ten przejdzie to drodzy forumowicze bedziemy placic 1,64zl/m3 wody z glebinowki:))

Jastrząb
28-04-2016, 08:00
a czy mozesz wskazac jakas sprezarke na allegro?, chociaz jak dzis przeczytalem o projekcie nowej ustawy pt POLSKIE WODY to zaczynam sie zastanawiac czy to byl dobry pomysl z kopaniem mojej glebinowki.Jesli projekt ten przejdzie to drodzy forumowicze bedziemy placic 1,64zl/m3 wody z glebinowki:))
Wodociagowa tez kosztuje a ludzie uzywaja. Zaczniesz deszczówke łapać to CI deszczówke opodatkuja. Spoko, coś wymysla zeby nas oskubac z kasy. Trzeba bedzie ogród noca podlewac, albo dokorzeniowe podlewanie trawnika zrobic :P

Sprezarka nie musi byc potezna. Wazne, zeby byla bezolejowa. Wszystko co nie jest jakims modelarskim malenstwem pewnie bedzie mocniejsze niz potrzeba,

jacek.zoo
05-05-2016, 11:34
Wodociagowa tez kosztuje a ludzie uzywaja. Zaczniesz deszczówke łapać to CI deszczówke opodatkuja. Spoko, coś wymysla zeby nas oskubac z kasy. Trzeba bedzie ogród noca podlewac, albo dokorzeniowe podlewanie trawnika zrobic :P

Sprezarka nie musi byc potezna. Wazne, zeby byla bezolejowa. Wszystko co nie jest jakims modelarskim malenstwem pewnie bedzie mocniejsze niz potrzeba,

A ja mam pytanie dot uzdatniania wody, mam dwa zrodla, wodociagowe i studnia glebinowa. Studnia jest do podlewania ogrodu ale w razie w jak brakuje wody to tez chcialbym puscic na dom. Generalnie parametry fizyczne sa w normie, oprocz azotu amonowego w studni ktorego poziom wynosi 1,8 mgnh4+/l. Co to jest za zwiazek, skad sie bierze i jakie skutki moze dac spozywanie wody z czyms takim, norma jest do 0,5mg.

I pytanie czy twardosc wody z wodociagu na poziomie 330mg caco3/l trzeba obnizac? Taka twardosc juz moze zapychac rury?
Na czajniku widac kamien sie odklada

Jastrząb
05-05-2016, 12:43
A ja mam pytanie dot uzdatniania wody, mam dwa zrodla, wodociagowe i studnia glebinowa. Studnia jest do podlewania ogrodu ale w razie w jak brakuje wody to tez chcialbym puscic na dom. Generalnie parametry fizyczne sa w normie, oprocz azotu amonowego w studni ktorego poziom wynosi 1,8 mgnh4+/l. Co to jest za zwiazek, skad sie bierze i jakie skutki moze dac spozywanie wody z czyms takim, norma jest do 0,5mg.

I pytanie czy twardosc wody z wodociagu na poziomie 330mg caco3/l trzeba obnizac? Taka twardosc juz moze zapychac rury?
Na czajniku widac kamien sie odklada

Na ile czasu braknie wody wodociagowej? Na godzine? Dzien? Pijac 2-3L wody z takim przekroczeniem amoniaku nic Ci sie nie stanie. Pare later temu norma dla amoniaku byla wlasnie 1.5mg i wszyscy zyli.

jacek.zoo
05-05-2016, 12:59
Na ile czasu braknie wody wodociagowej? Na godzine? Dzien? Pijac 2-3L wody z takim przekroczeniem amoniaku nic Ci sie nie stanie. Pare later temu norma dla amoniaku byla wlasnie 1.5mg i wszyscy zyli.

Ok, a skad to sie bierze? Szamba w okolicy nikt nie ma, woda z glebinowki, 13m, i to juz jest glebsza warstwa wody, bo gruntowa byla podajze do 4-5m. Jedynie za plotem mam pole uprawne i duzo opryskow robia, mozliwe ze z tego az do wody sie dostaje?

I co myslisz o tej twardosci w wodzie wodociagowej? Zmiekczac to czy jest w miare ok

qbek17
05-05-2016, 16:03
Jedynie za plotem mam pole uprawne i duzo opryskow robia, mozliwe ze z tego az do wody sie dostaje?
Dokładnie tak.


I co myslisz o tej twardosci w wodzie wodociagowej? Zmiekczac to czy jest w miare ok
"w miarę" jest ok - rur od razu nie zapcha (ale jakieś osady z czasem pewnie się pojawią) :) ale jak ci taki kamień w czajniku przeszkadza to możesz zmiękczać.

jacek.zoo
05-05-2016, 16:11
Dokładnie tak.


"w miarę" jest ok - rur od razu nie zapcha (ale jakieś osady z czasem pewnie się pojawią) :) ale jak ci taki kamień w czajniku przeszkadza to możesz zmiękczać.

Jakos specjalnie mi nie przeszkadza, tylko zeby rur nie zapchalo. Np u moich rodzicow dom obok po 10 latach uzywania waz od zmywarki zasilajacy wode byl zapchany tak ze nie bylo przeswitu. Tylko ze wodociagi zmiekczarnie zrobily z rok temu, wczesniej szla nie zmiekczona i wiem ze byla mega twarda, nie wiem jakie miala parametry ale wiem ze mocno zatwardzona byla. Pewnie przez to tak im zakamienilo

KLARSAN
05-05-2016, 16:29
I pytanie czy twardosc wody z wodociagu na poziomie 330mg caco3/l trzeba obnizac? Taka twardosc juz moze zapychac rury?
Na czajniku widac kamien sie odklada
Wysoka zawartość węglanu wapnia w wodzie - 300 mg CaCO3. Woda kwalifikuje się do zmiękczania. Nie dziwi fakt, że kamień się odkłada. Jeśli przeszkadza taka woda to bez problemu można ją zmiękczyć do akceptowalnego do Ciebie poziomu.

Wojtek TWOROWSKI
09-05-2016, 19:31
Witam!
Zakładamy filtr wody na mały blok 70m3 miesięcznie. Mamy dwie oferty ale nasza wiedza jest niewystarczająca.
1. ECR 3502 R70
2. 2*60 litrów, głowica CLACK TT - filtr wstępny CITROPOUR 32 1/14 lub HONEYWELL F76S-11/4AA

1. urządzenie kompaktowe ale podobno nie gwarantuje zmiękczania wody 24h na dobę.
2. dwa zbiorniki podobno to gwarantują.

Pewnie są inne niuanse przemawiające za jedną z ofert. Podobno są znaczne różnice w kosztach eksploatacji tych urządzeń.

qbek17
09-05-2016, 21:02
Witam!
Zakładamy filtr wody na mały blok 70m3 miesięcznie. Mamy dwie oferty ale nasza wiedza jest niewystarczająca.
1. ECR 3502 R70
2. 2*60 litrów, głowica CLACK TT - filtr wstępny CITROPOUR 32 1/14 lub HONEYWELL F76S-11/4AA

1. urządzenie kompaktowe ale podobno nie gwarantuje zmiękczania wody 24h na dobę.
2. dwa zbiorniki podobno to gwarantują.

Pewnie są inne niuanse przemawiające za jedną z ofert. Podobno są znaczne różnice w kosztach eksploatacji tych urządzeń.
Jest sporo różnic - ale wybór powinien być zależny od konkretnych danych. Jaka jest twardość wody?

Tak - dwa zbiorniki gwarantują wodę miękką 24/7

KLARSAN
10-05-2016, 09:01
Witam!
Zakładamy filtr wody na mały blok 70m3 miesięcznie. Mamy dwie oferty ale nasza wiedza jest niewystarczająca.
1. ECR 3502 R70
2. 2*60 litrów, głowica CLACK TT - filtr wstępny CITROPOUR 32 1/14 lub HONEYWELL F76S-11/4AA

1. urządzenie kompaktowe ale podobno nie gwarantuje zmiękczania wody 24h na dobę.
2. dwa zbiorniki podobno to gwarantują.

Pewnie są inne niuanse przemawiające za jedną z ofert. Podobno są znaczne różnice w kosztach eksploatacji tych urządzeń.
Jeżeli ma być to woda w bloku nie ma potrzeby aby był dostęp do wody zmiękczonej cały czas.(moim zdaniem) Woda niezmiękczona była by pewnie raz w tygodniu w godzinach nocnych przez około 1,5 godziny. Nie stanowi to problemu dla mieszkańców, prawdopodobnie nawet tego nie odczują, a znacznie redukuje to koszty.

Wydajnościowo oba urządzenia sobie poradzą. Nie wiem czy w kartach katalogowych to pierwsze nie ma trochę zawyżonych wydajności ale musieli mieć jakieś podstawy aby takie podać więc się nie spieram.

Można porozmawiać z oferentem drugiej w jakiej cenie zrobią to na jednej butli.

W układzie bez ciągłego zmiękczania można dobry zmiękczacz kupić w granicach 3000-4000 zł netto, w układzie z ciągłym zmiękczaniem pewnie około dwa razy tyle.
Wszystko oczywiście zależy od stopnia twardości wody.

Wojtek TWOROWSKI
10-05-2016, 19:55
Jest sporo różnic - ale wybór powinien być zależny od konkretnych danych. Jaka jest twardość wody?

Tak - dwa zbiorniki gwarantują wodę miękką 24/7

Twardość wody jest oceniana na 21-28 w zależności kto pyta ;-)

qbek17
10-05-2016, 22:48
Twardość wody jest oceniana na 21-28 w zależności kto pyta ;-)
To dużo (oczywiście zakładając, że mówimy o jednostkach "stopnie niemieckie" - dH). Przy takiej twardości (przyjmując nawet dolną granicę - 21 dH) to ten zmiękczacz na 60 litrów złoża będzie tak na oko dwa razy za mały.
Faktycznie może nie potrzebujesz dwóch zbiorników do pracy naprzemiennej, ale zamiast tego może warto pomyśleć o dwóch zbiornikach równolegle? To rozwiązanie ma tez taki plus, że jak jest większy pobór wody to mamy dwa pracujące zbiorniki, więc szybkość filtracji może być mniejsza.

stibdom
11-05-2016, 15:21
https://goo.gl/photos/9GtoDCwiLu6e21LE8
https://goo.gl/photos/nb5Je1KbY9FwkHu59
https://goo.gl/photos/Z2AhooKv8Vb1e23M6

Bardzo prosze o analize wody, w celu zakupienia odpowiedniego zmiekczacza. Mam nadzieje ze zdjęcia sie wyswietla.

qbek17
11-05-2016, 19:27
https://goo.gl/photos/9GtoDCwiLu6e21LE8
https://goo.gl/photos/nb5Je1KbY9FwkHu59
https://goo.gl/photos/Z2AhooKv8Vb1e23M6

Bardzo prosze o analize wody, w celu zakupienia odpowiedniego zmiekczacza. Mam nadzieje ze zdjęcia sie wyswietla.
U mnie niestety nie widać zdjęć.

stibdom
11-05-2016, 20:51
https://photos.google.com/photo/AF1QipMbp89DKCipagM7fGSIDzpZDsCOT_PsNUrZtSyT
https://photos.google.com/photo/AF1QipNvcaRGdwHRhtOm45O7s9aog8BlxByM5qdyBVGE
https://photos.google.com/photo/AF1QipNDVPtNUINFQoXjXjA09Ot-DJ9g1uiBKSSNFKn1

Nie potrafie wklejac zdjec. Ponawiam swoja prosbe.
Bardzo prosze o analize wody, w celu zakupienia odpowiedniego zmiekczacza.

qbek17
11-05-2016, 21:11
Nie potrafie wklejac zdjec. Ponawiam swoja prosbe.
A możesz wrzucić na jakiś publiczny serwer?

chemical
11-05-2016, 21:19
gdzie zakupić przewód elastyczny długości 70-100cm Gz1" ??? do podłączenia zmiękczacza.
W samym zmiękczaczu mam niby przyłącz 3/4" (dw=18mm),
wąż 3/4" znalazłem ale za mała średnica wewnęrzna dw=13, a nie chcę dławić przepływu...

stibdom
11-05-2016, 21:38
https://goo.gl/photos/TUaK3FShYiVtKcy66

qbek17
11-05-2016, 22:48
gdzie zakupić przewód elastyczny długości 70-100cm Gz1" ??? do podłączenia zmiękczacza.
W samym zmiękczaczu mam niby przyłącz 3/4" (dw=18mm),
wąż 3/4" znalazłem ale za mała średnica wewnęrzna dw=13, a nie chcę dławić przepływu...
Kiedyś kupowałem takie węże w OBI. Widziałem też w Castoramie czy Leroyu. Szukaj w działach z hydroforami (jako części zamienne). No i oczywiście w necie...
A swoją drogą to dla przepływów jakie są potrzebne do domowego zmiękczacza to przepływ przez ten wąż 3/4" może wystarczyć.

qbek17
11-05-2016, 23:31
https://goo.gl/photos/TUaK3FShYiVtKcy66 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fgoo.gl%2Fphotos%2 FTUaK3FShYiVtKcy66)
OK, jest twardość, a jakie zużycie wody (miesięczne i chwilowe)?

Swoją drogą ciekawe, że pomiary są podawane z taką dokładnością (5 miejsc po przecinku) - według zastosowanej normy to badanie z zastosowaniem atomowej spektrometrii absorpcyjnej z piecem grafitowym. Na prawdę robiłeś badania na takim sprzęcie?

chemical
12-05-2016, 08:20
tak, ale przez zmiękczacz przechodzi 100% wody, do budynku przychodzi mi rura DN32, w domu instalację mam DN20 i obawiam się robienia wąskiego gardła na samym początku.

KLARSAN
12-05-2016, 09:40
https://goo.gl/photos/TUaK3FShYiVtKcy66
Analiza wody nie wykazała żadnych przekroczeń. Wszystkie parametry są w normie. Jedyne co może Ci przeszkadzać to podwyższona twardość na poziomie 320 CaCO3 mg/l.

stibdom
12-05-2016, 10:44
Dziękuję za info. Parametry wody mam z tej str. http://pwik.gliwice.pl/tabele-z-parametrami.html

miesięcznie zużywamy od 14 do 19m3 wody.
może się zdarzyć ze w tym samym czasie włączona jest zmywarka, pralka i ktoś pod natryskiem.

stibdom
12-05-2016, 10:45
Klarsan, Dziekuje.

izabelaa.luksik
12-05-2016, 12:11
Pracuję w firmie,która zajmuje się filtrami i systemami uzdatniania wody.
Odpowiem na pytania. Może pozwoli to na uniknięcie płacenia za wynalazki, które przestaja działać po kilku miesiącach.

Witam, bardzo proszę o pomoc w doborze metody oczyszczenia wody z żelaza i manganu. Mamy studnię głębinową.
.Zrobiliśmy badania wody,wszystko jest w normie poza żelazem i manganem. Żelazo wyszło 9800 a mangan 920.
Jaki sprzęt powinniśmy zastosować?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

KLARSAN
12-05-2016, 12:18
Witam, bardzo proszę o pomoc w doborze metody oczyszczenia wody z żelaza i manganu. Mamy studnię głębinową.
.Zrobiliśmy badania wody,wszystko jest w normie poza żelazem i manganem. Żelazo wyszło 9800 a mangan 920.
Jaki sprzęt powinniśmy zastosować?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Za mało informacji. Aby przygotować jakąś propozycję potrzeba zdecydowanie więcej danych:
jaki zbiornik hydroforowy i jaka jego pojemność, model pompy, ewentualnie na jakiej wysokości zawieszone jest lustro wody, szacunkowe miesięczne zużycie, jak z zapachem tej wody?

KLARSAN
12-05-2016, 12:19
Klarsan, Dziekuje.
Do usług :)

izabelaa.luksik
12-05-2016, 15:42
Za mało informacji. Aby przygotować jakąś propozycję potrzeba zdecydowanie więcej danych:
jaki zbiornik hydroforowy i jaka jego pojemność, model pompy, ewentualnie na jakiej wysokości zawieszone jest lustro wody, szacunkowe miesięczne zużycie, jak z zapachem tej wody?



Witam serdecznie,


- Hydrofor WIMEST 200l ocynkowany,
- Pompa IBO 1KW, pompa jest zanurzona na glębokości 30m,
- Lustro wody jest na 6m,
- zużycie do 6 osób,
- zapach wody jest metaliczny.



Z góry bardzo dziękujemy.

stibdom
12-05-2016, 21:33
Prosze o dalsza pomoc w doborze zmiekczacza wody

qbek17
12-05-2016, 21:46
miesięcznie zużywamy od 14 do 19m3 wody.
może się zdarzyć ze w tym samym czasie włączona jest zmywarka, pralka i ktoś pod natryskiem.
Na takie zużycia i twardość idealnym rozmiarem będzie zmiękczacz z 25 litrami złoża. Jeśli chodzi o konkretne opcje to dobrze byłoby mieć możliwość ustawienia twardości wyjściowej (mieszacz), regenerację przeciwprądową i żywicę monosferyczną (mogę Ci polecić zestaw głowica Clack CK z żywicą Lewatit S1567).

qbek17
12-05-2016, 21:51
- Hydrofor WIMEST 200l ocynkowany,
- Pompa IBO 1KW, pompa jest zanurzona na glębokości 30m,
- Lustro wody jest na 6m,
- zużycie do 6 osób,
- zapach wody jest metaliczny.
Podaj pełne parametry wody (także te w normie).
Podaj konkretny model pompy. Sądząc po mocy to nie jest zbyt mocna więc ciężko będzie zrobić dobre napowietrzanie. Czy dopuszczasz możliwość wymiany pompy na mocniejszą? Czy studnia ma odpowiednią wydajność (jaką?)?
Czy te 6 osób może korzystać z wody jednocześnie? Jaka wydajność stacji jest potrzebna (ile punktów poboru wody może pracować w tym samym czasie?)?

stibdom
12-05-2016, 22:09
Na takie zużycia i twardość idealnym rozmiarem będzie zmiękczacz z 25 litrami złoża. Jeśli chodzi o konkretne opcje to dobrze byłoby mieć możliwość ustawienia twardości wyjściowej (mieszacz), regenerację przeciwprądową i żywicę monosferyczną (mogę Ci polecić zestaw głowica Clack CK z żywicą Lewatit S1567).

mam od znajomego propozycje na zestaw Inwater, żywica plus sterownik. dopytam jeszcze o konkrety.

Crystal 30 - 760 Index: UW-INW-ZMRI-C76400 Nr karty producenta: U0076030 Jest mozliwosc ustawienia twardosci wyjsciowej, sterownik to model 760 Inwater. Regeneracji przeciwprądowej ten uzdatniach nie posiada (woda mam z sieci miejskiej z odprowadzeniem sciekow) Nie mam tez informacji czy zywica jest monosferyczna. Czy zna ktos z Was tego producenta a dokladnie model ktory jest mi proponowany.

KLARSAN
13-05-2016, 08:39
Witam serdecznie,


- Hydrofor WIMEST 200l ocynkowany,
- Pompa IBO 1KW, pompa jest zanurzona na glębokości 30m,
- Lustro wody jest na 6m,
- zużycie do 6 osób,
- zapach wody jest metaliczny.



Z góry bardzo dziękujemy.
Woda nie najlepsza.
Czy świeżo pobrana woda jest mętna i ma barwę?
Jak z pH wody?
Jaki jest model pompy?

batot
13-05-2016, 10:52
Proszę o dobór sprzętu do obniżenia/wyeliminowania żelaza i manganu w składzie wody. Proszę o namiary na firmy godne polecenia w tej materii.

Badanie próbki:
mętność 0,98 NTU
barwa metoda spektrofotometryczna 19 mg/l Pt
Żelazo ogólne 310ug/l (-+60)
Mangan 254 ug/l (-+34)
pH 7,0
twardość niemierzona
zapach z1R (Akceptowalny) Metoda OL/FHK/PB-01 wydanie 3 (ja tam nic nie czuję) :P
bakterie coli w 100ml - 5
bakterie Escherichia coli w 100ml wody - 0
paciorkowce kałowe - 0

hydrofor 80L (w planach na przyszłość powiększenie do ok.140-180)
Omnigena JY1000 - w planach wymiana na pompę min 3 łopatkową też omnigena.
Bojler 140L
Lustro wody 1~1,5m w zależności od dnia/pory
Zużycie szacunkowe 12m3/mies 600L/dzień
Studnia jest ok 1m zanużona w glinie.
za bojlerem filtr mechaniczny 5um
Studnia nigdy nie chlorowana

Uwagi:Robi się w rzeczach nie mytych dokładnie jakiś osad tłusty o kolorze biało żółtym - jeszcze tego nie badałem.
- na sanitarnych rzeczach osad o kolorze żółtym bardzo łatwy do zmycia (nie kamień).
- kolor wody np pełna wanna lekko żółto/zielony badanie w pomieszczeniu kolorowym więc pomiar mógłby być obarczony błędem. W małym naczyniu koloru praktycznie nie widać.

Czy zastosowanie Odżelaziacz Air Max M.dox 1354 będzie przerostem formą nad treścią?
Co co na bakterie czy tylko wychlorować studnię wystarczy?

izabelaa.luksik
14-05-2016, 06:39
Woda nie najlepsza.
Czy świeżo pobrana woda jest mętna i ma barwę?
Jak z pH wody?
Jaki jest model pompy?

Witam,

Świeżo pobrana woda jest krystaliczna, bez zapachu, ale mamy zastosowane filtry 10 cali o przepustowości 5 mikronów.
Gdy spuszczamy wodę bezpośrednio ze studni jest lekko mętna.

Podaję więcej danych z wyników badań z Sanepidu:
Barwa: <5 mg/dm3 Pt
Mętność: 20 (+ - 2 NTU )
pH: 6,88 (+ - 0,08 )
Przewodność elektryczna: 1530 (+ - 10)
Zapach: z 1 R
Jony atomowe: 0,41 (+- 0,03) mg/dm3
Azotany: <1,0 mg/dm3
Azotyny : 0,006 (+- 0,0001) mg/dm3
Mangan: 920 (+- 54) ug/dm3
Żelazo: 9810 (+- 620) ug/dm3

Modelu pompy nie mam jak sprawdzić, musi ją mąż wyciągnąć ze studni. Kosztowała ok 650 zł.

prometeo
14-05-2016, 06:40
Żelazo i mangan możesz sobie odpuścić, jeśli ta twardość jest dla Ciebie uciążliwa to zmiękczacz wody na cały dom wydaję się dobrym rozwiązaniem.


Jeśli przeszkadza Ci kamień, albo masz przepływowe ogrzewacze (czy inne urządzenia cieplne kontaktujące się z wodą) to można ją zmiękczać. Innego powodu nie widzę.

A co sądzicie o urządzeniu CosmoWATER Home 22. Godne uwagi?

izabelaa.luksik
14-05-2016, 06:40
Woda nie najlepsza.
Czy świeżo pobrana woda jest mętna i ma barwę?
Jak z pH wody?
Jaki jest model pompy?

Witam,

Świeżo pobrana woda jest krystaliczna, bez zapachu, ale mamy zastosowane filtry 10 cali o przepustowości 5 mikronów.
Gdy spuszczamy wodę bezpośrednio ze studni jest lekko mętna.

Podaję więcej danych z wyników badań z Sanepidu:
Barwa: <5 mg/dm3 Pt
Mętność: 20 (+ - 2 NTU )
pH: 6,88 (+ - 0,08 )
Przewodność elektryczna: 1530 (+ - 10)
Zapach: z 1 R
Jony atomowe: 0,41 (+- 0,03) mg/dm3
Azotany: <1,0 mg/dm3
Azotyny : 0,006 (+- 0,0001) mg/dm3
Mangan: 920 (+- 54) ug/dm3
Żelazo: 9810 (+- 620) ug/dm3

Bakterie: 0

Modelu pompy nie mam jak sprawdzić, musi ją mąż wyciągnąć ze studni. Kosztowała ok 650 zł.

Pratchawiec
15-05-2016, 22:43
A co sądzicie o urządzeniu CosmoWATER Home 22. Godne uwagi?

Witam

Cosmowater to mutant oparty na technice Ecowater.
To samo co Viessmann Aquahome 20.
Jeśli w tych samych pieniądzach (ca 2k zł) można spokojnie brać.
Tylko ta czarna obrzydliwa obudowa...

Pozdrawiam

Pratchawiec

qbek17
16-05-2016, 07:38
mam od znajomego propozycje na zestaw Inwater, żywica plus sterownik. dopytam jeszcze o konkrety.

Crystal 30 - 760 Index: UW-INW-ZMRI-C76400 Nr karty producenta: U0076030 Jest mozliwosc ustawienia twardosci wyjsciowej, sterownik to model 760 Inwater. Regeneracji przeciwprądowej ten uzdatniach nie posiada (woda mam z sieci miejskiej z odprowadzeniem sciekow) Nie mam tez informacji czy zywica jest monosferyczna. Czy zna ktos z Was tego producenta a dokladnie model ktory jest mi proponowany.
Samą firmę znam, a ten konkretny model wygląda na standardowy standard. Nic specjalnego, ale działać będzie. Jeśli cena jest OK i nie oczekujesz nic więcej to będzie dobre.

qbek17
16-05-2016, 07:47
Czy zastosowanie Odżelaziacz Air Max M.dox 1354 będzie przerostem formą nad treścią?
Co co na bakterie czy tylko wychlorować studnię wystarczy?
Zaczął bym od przechlorowania studni i ponownym badaniu bakteriologii + brakujące parametry fizykochemiczne. A brakuje, poza twardością, jeszcze organiki / utlenialności. Głębokość studni, barwa, zapach i te osady, o których piszesz mogą sugerować że woda ma sporą zawartość tych związków.
Ze względu na płytką studnię jest też możliwość, że chlorowanie nie pomoże - wtedy sugerowałbym zastosowanie lampy UV.

Jeśli brać pod uwagę tylko zawartość żelaza i manganu to ten odżelaziacz będzie przerostem formy... tym bardziej, że będzie prawdopodobnie wymagał silniejszej pompy do płukania.

Jak już będziesz znał twardość i utlenialność to dobrym rozwiązaniem może być mieszanka żywic jonowymiennych na wysoką organikę (złoża AquaMulti BIO lub Ecomix C).

qbek17
16-05-2016, 07:53
Świeżo pobrana woda jest krystaliczna, bez zapachu, ale mamy zastosowane filtry 10 cali o przepustowości 5 mikronów.
Przy takim poziomie żelaza te filtry prawdopodobnie bardzo szybko się zapychają.



Podaję więcej danych z wyników badań z Sanepidu:
Barwa: <5 mg/dm3 Pt
Mętność: 20 (+ - 2 NTU )
pH: 6,88 (+ - 0,08 )
Przewodność elektryczna: 1530 (+ - 10)
Zapach: z 1 R
Jony atomowe: 0,41 (+- 0,03) mg/dm3
Azotany: <1,0 mg/dm3
Azotyny : 0,006 (+- 0,0001) mg/dm3
Mangan: 920 (+- 54) ug/dm3
Żelazo: 9810 (+- 620) ug/dm3

Bakterie: 0

Modelu pompy nie mam jak sprawdzić, musi ją mąż wyciągnąć ze studni. Kosztowała ok 650 zł.
Raczej nie liczyłbym na dużą wydajność takiej pompy, a to znów ogranicza wybór odżelaziaczy. Do tego niskie pH będzie utrudniało usuwanie manganu.
Sugerowałbym:
- wymianę pompy
- napowietrzanie
- odżelaziacz (ewentualnie przed nim dodatkowy stopień korekty pH)
- drugi stopień odżelaziania i usuwania manganu (może być to np. filtr wielofunkcyjny, który też zmiękczy wodę)

Jakiego rozwiązania byś nie wybrała - będzie to kosztowne.

qbek17
16-05-2016, 07:54
A co sądzicie o urządzeniu CosmoWATER Home 22. Godne uwagi?
Zmiękczacz jak zmiękczacz :)
Jednemu się spodoba, a drugiemu nie. Ja osobiście wolę głowice Clack, ale nic nie mam do głowic Ecowatera.

izabelaa.luksik
16-05-2016, 12:05
Przy takim poziomie żelaza te filtry prawdopodobnie bardzo szybko się zapychają.


Raczej nie liczyłbym na dużą wydajność takiej pompy, a to znów ogranicza wybór odżelaziaczy. Do tego niskie pH będzie utrudniało usuwanie manganu.
Sugerowałbym:
- wymianę pompy
- napowietrzanie
- odżelaziacz (ewentualnie przed nim dodatkowy stopień korekty pH)
- drugi stopień odżelaziania i usuwania manganu (może być to np. filtr wielofunkcyjny, który też zmiękczy wodę)

Jakiego rozwiązania byś nie wybrała - będzie to kosztowne.




Witam,

Dziękuję bardzo za pomoc. W takim razie zaczynamy rozglądać się za sprzętem. A może możemy liczyć na podpowiedź jaki odżelaziacz byłby wydajny przy takiej wodzie ?


Pozdrawiam

prometeo
16-05-2016, 12:46
Cosmowater to mutant oparty na technice Ecowater.
To samo co Viessmann Aquahome 20.
Jeśli w tych samych pieniądzach (ca 2k zł) można spokojnie brać.



Zmiękczacz jak zmiękczacz :)
Jednemu się spodoba, a drugiemu nie. Ja osobiście wolę głowice Clack, ale nic nie mam do głowic Ecowatera.

Hmn, w takim razie ostatnie pytanie - który zmiękczacz wybrać:

Viessmann Aquahome 20
COSMOWATER HOME 22
BWT Aquadial Softlife 15

Dla przypomnienia kilka zmiennych pomocniczych / oczekiwań:

woda wodociągowa (CaCO3: 295 mg/l)
docelowo rodzina 2+2
cwu + co (podłogówka) + pompa ciepła
jak najmniej (i jak najrzadziej) pracy przy urządzeniu
jak najtańsze w obsłudze
jak najmniej awaryjne urządzenie

Z góry bardzo dziękuję!

qbek17
16-05-2016, 13:36
Hmn, w takim razie ostatnie pytanie - który zmiękczacz wybrać:

Viessmann Aquahome 20
COSMOWATER HOME 22
BWT Aquadial Softlife 15

Dla przypomnienia kilka zmiennych pomocniczych / oczekiwań:

woda wodociągowa (CaCO3: 295 mg/l)
docelowo rodzina 2+2
cwu + co (podłogówka) + pompa ciepła
jak najmniej (i jak najrzadziej) pracy przy urządzeniu
jak najtańsze w obsłudze
jak najmniej awaryjne urządzenie

Z góry bardzo dziękuję!
Z tych modeli wybrałbym ten z największą ilością złoża. Im więcej wody zużyjecie tym częstsze będą regeneracje - np. zakładając zużycie ok 10 m3 miesięcznie to przy 22 litrach złoża wyjdą 2-3 regeneracje w miesiącu, a przy 15 litrach to już prawie 4.

aquam
16-05-2016, 21:37
A co sądzicie o urządzeniu CosmoWATER Home 22. Godne uwagi?
Myślę że jak najbardziej godny uwagi. Sprawdzony od lat solidny zmiękczacz z suchym zbiornikiem solankowym i przeciwprądową regeneracją.

aquam
16-05-2016, 21:41
Hmn, w takim razie ostatnie pytanie - który zmiękczacz wybrać:

Viessmann Aquahome 20
COSMOWATER HOME 22
BWT Aquadial Softlife 15


Z tych trzech modeli najwydajniejszy będzie Cosmo Water Home 22. Drugi w kolejce N20 Aquahome. Oba będą ok szukaj dobrej ceny i kupuj śmiało

KLARSAN
17-05-2016, 14:33
Witam,

Świeżo pobrana woda jest krystaliczna, bez zapachu, ale mamy zastosowane filtry 10 cali o przepustowości 5 mikronów.
Gdy spuszczamy wodę bezpośrednio ze studni jest lekko mętna.

Podaję więcej danych z wyników badań z Sanepidu:
Barwa: <5 mg/dm3 Pt
Mętność: 20 (+ - 2 NTU )
pH: 6,88 (+ - 0,08 )
Przewodność elektryczna: 1530 (+ - 10)
Zapach: z 1 R
Jony atomowe: 0,41 (+- 0,03) mg/dm3
Azotany: <1,0 mg/dm3
Azotyny : 0,006 (+- 0,0001) mg/dm3
Mangan: 920 (+- 54) ug/dm3
Żelazo: 9810 (+- 620) ug/dm3

Modelu pompy nie mam jak sprawdzić, musi ją mąż wyciągnąć ze studni. Kosztowała ok 650 zł.
Sporo żelaza, manganu też nie mało. Bez dwóch stopni się nie obejdzie. Przewodność jest wysoka więc wskazuje to na wysoką twardość. Zaproponował bym napowietrzenie, filtrację większości żelaza na złożu żwirkowym, poprawić później jonowymiennikiem. Koszt pewnie 8-10 tyś zł

Franek Dolas
17-05-2016, 20:13
Mam pytanie, czy jeśli w wodzie mam
Żelazo 1500 ųg/l
Mangan 430 ųg/l
Twardość 256
Woda ze studni kopanej 8m.

To jeśli chce usunąć żelazo za pomocą zmiekczacz na zlozu np Cristal Right, lub Pyrolite, woda zostanie zmiękcza do zera?
Jesli odpowiiedz brzmi "tak", o chyba nie jest korzystne?
W jaki sposób w takim przypadku usunąć żelazo i mangan?

Dostałem kilka ofert ISA bardzo różne.
1. Odzelaziacz na Green Sand -nie chce regeneracji KMNO4
2. Odzelaziacz ze stacją produkująca ozon i Clack P1354 - w necie znalazłem tylko jeden taki produkt
3. Odzelaziacz z poduszka powietrzna - Erie oxidizer pro28 - zasysa powietrze podczas regeneracji - macie jakieś doświadczenie ze skutecznością takiego rozwiązania?

Mam pompę zezbiornikiem przeponowym50 ltr i nie bardzo chce montować duży hydroforowe - nie mam miejsca.

Możecie coś doradzić?

Pozdrawiam

Jastrząb
18-05-2016, 06:46
Mam pytanie, czy jeśli w wodzie mam
Żelazo 1500 ųg/l
Mangan 430 ųg/l
Twardość 256
Woda ze studni kopanej 8m.

To jeśli chce usunąć żelazo za pomocą zmiekczacz na zlozu np Cristal Right, lub Pyrolite, woda zostanie zmiękcza do zera?
Jesli odpowiiedz brzmi "tak", o chyba nie jest korzystne?
W jaki sposób w takim przypadku usunąć żelazo i mangan?

Dostałem kilka ofert ISA bardzo różne.
1. Odzelaziacz na Green Sand -nie chce regeneracji KMNO4
2. Odzelaziacz ze stacją produkująca ozon i Clack P1354 - w necie znalazłem tylko jeden taki produkt
3. Odzelaziacz z poduszka powietrzna - Erie oxidizer pro28 - zasysa powietrze podczas regeneracji - macie jakieś doświadczenie ze skutecznością takiego rozwiązania?

Mam pompę zezbiornikiem przeponowym50 ltr i nie bardzo chce montować duży hydroforowe - nie mam miejsca.

Możecie coś doradzić?

Pozdrawiam
Zelazo mozesz usuwac na "3 sposoby"
Wymiana jonowa, co usunie cała twardość
z utleniaczem chemicznym (rzeczony greensand i nadmanganian potasu)
z utleniaczem powietrznym co wymaga dostarczenia tlenu z powietrza w jakis spsosob do wody. Najprosciej stawiajac spory hydrofor bez worka (woda ma kontakt z powietrzem).

Zmiekczanie do 0 nie jest tragiczne, jesli nie masz gdzies miedzi w instalacji.

Mozna tez jakos dozowac powietrze na wejsciu do odzelaziacza, ale dziala to mniej skutecznie niz przetrzymanie wody i powietrza w zbiorniku. Nikt Ci nie powie czy zadziala wysarczajaco u CIebie, to trzeba po prostu przetestowac.

Na odzelazianie ma niebagatelny wplyw pH wody. Jesli jakas firma oferuje Ci odzelaziacz bez dopytania o pH wody to ich omijaj szerokim łukiem.

KLARSAN
18-05-2016, 09:36
Czy zastosowanie Odżelaziacz Air Max M.dox 1354 będzie przerostem formą nad treścią?
Co co na bakterie czy tylko wychlorować studnię wystarczy?
Urządzenie się sprawdzi i będzie działać przy takiej wodzie. ale jeżeli w planach i tak jest wymiana hydroforu można zrobić to taniej.
Co do bakterii zalecałbym instalacje lampy UV. Niewiadomo czy chlorowanie przyniesie rezultat a problem bakterii nie wróci.

KLARSAN
18-05-2016, 09:42
Mam pytanie, czy jeśli w wodzie mam
Żelazo 1500 ųg/l
Mangan 430 ųg/l
Twardość 256
Woda ze studni kopanej 8m.

To jeśli chce usunąć żelazo za pomocą zmiekczacz na zlozu np Cristal Right, lub Pyrolite, woda zostanie zmiękcza do zera?
Jesli odpowiiedz brzmi "tak", o chyba nie jest korzystne?
W jaki sposób w takim przypadku usunąć żelazo i mangan?

Dostałem kilka ofert ISA bardzo różne.
1. Odzelaziacz na Green Sand -nie chce regeneracji KMNO4
2. Odzelaziacz ze stacją produkująca ozon i Clack P1354 - w necie znalazłem tylko jeden taki produkt
3. Odzelaziacz z poduszka powietrzna - Erie oxidizer pro28 - zasysa powietrze podczas regeneracji - macie jakieś doświadczenie ze skutecznością takiego rozwiązania?

Mam pompę zezbiornikiem przeponowym50 ltr i nie bardzo chce montować duży hydroforowe - nie mam miejsca.

Możecie coś doradzić?

Pozdrawiam
Opcja z ozonem jest ciekawa. Nigdy się z nią nie spotkałem. Jeżeli pieniędzy Ci nie szkoda można spróbować. Myślę, że jedyna wada to koszt takiego właśnie rozwiązania.
Opcja greensand nie jest zła ale osobiście nie polecam przez nie do końca udane doświadczenia.
Opcja trzecia jak pH jest dobre i małe zapotrzebowanie na wodę to sobie poradzi. Na 4 osoby dałbym trochę większy model ale jak uważasz.

Jeżeli nie chcesz wymieniać hydroforu to innych opcji niż wymianna jonowa(zmiękczenie do zera) lub te przedstawione wyżej nie ma.

batot
18-05-2016, 13:05
Urządzenie się sprawdzi i będzie działać przy takiej wodzie. ale jeżeli w planach i tak jest wymiana hydroforu można zrobić to taniej.
Co do bakterii zalecałbym instalacje lampy UV. Niewiadomo czy chlorowanie przyniesie rezultat a problem bakterii nie wróci.

Dziękuję za odpowiedź.
Można od razu poznać ten tańszy sposób oraz wymogi co do pompy hydroforowej?

KLARSAN
18-05-2016, 14:32
Dziękuję za odpowiedź.
Można od razu poznać ten tańszy sposób oraz wymogi co do pompy hydroforowej?
Zapraszam na priv.

Franek Dolas
18-05-2016, 16:37
Jarzab, dziękuję za odpowiedź.
pH mojej wody to, 7,4, pytanie czy napowietrzanie usunie mangan przy takim pH?
Odzelaziacz Erie Oxidizer Pro wymaga pH 8.0 do usunięcia manganu.

Czy na zlozu Ecomix uda się usunąć żelazo i mangan przy takim pH?
Nie dostałem żadnej oferty na zmiekczacz ze zlozem Crystal Right 100, a po przeczytaniu tego forum, wydaje mi się ze w moim przypadku to zloze jest idealne.
Żelazo 1500 ųg/l
Mangan 430 ųg/l
Twardość 256
pH 7,4
Utlenialnosc 1,76
Amoniak 0,57

Dziękuję za pomoc.

Franek Dolas
18-05-2016, 16:51
Jeszcze jedno pytanie, jak z wodą o parametrach powyżej poradzi sobie filtr ze zlozem Purolite C100 28 dm3?
http://sklep.global.com.pl/?34,pl_zmiekczacz-do-wody-globaline-a-20-e

qbek17
18-05-2016, 21:21
Jeszcze jedno pytanie, jak z wodą o parametrach powyżej poradzi sobie filtr ze zlozem Purolite C100 28 dm3?
Purolite C100 to żywica zmiękczająca - nie jest przeznaczona do usuwania żelaza, manganu, ani innych związków poza twardością.

qbek17
18-05-2016, 21:24
Jarzab, dziękuję za odpowiedź.
pH mojej wody to, 7,4, pytanie czy napowietrzanie usunie mangan przy takim pH?
Odzelaziacz Erie Oxidizer Pro wymaga pH 8.0 do usunięcia manganu.

Czy na zlozu Ecomix uda się usunąć żelazo i mangan przy takim pH?
Nie dostałem żadnej oferty na zmiekczacz ze zlozem Crystal Right 100, a po przeczytaniu tego forum, wydaje mi się ze w moim przypadku to zloze jest idealne.
Żelazo 1500 ųg/l
Mangan 430 ųg/l
Twardość 256
pH 7,4
Utlenialnosc 1,76
Amoniak 0,57

Na takie parametry faktycznie wypadałoby dać filtr wielofunkcyjny (osobny odżelaziacz może być przerostem formy nad treścią). Złoże CR100 ma tą zaletę, że można je chlorować/dezynfekować, ale po stronie wad jest brak usuwania organiki. Za to AquaMulti ma składniki typowo na amoniak i organikę.

Wszelkie odżelaziacze z napowietrzaniem będą OK, ale tylko na żelazo i mangan (to co da się utlenić).

qbek17
19-05-2016, 22:13
Najlepsza opcja to odżelaziacz zasypany mieszanką złóż filtracyjnych (np. klarsanit z defemenem). Jako opcja dodatkowa zmiękczacz wody na zbicie twardości jeśli Ci przeszkadza.
Na prawdę na 1,5 mg żelaza przy ph 7,4 chcesz stawiać ciężki odżelaziacz? I do tego bez napowietrzania? Po co?

qbabuilder
20-05-2016, 21:21
Poproszę o pomoc w doborze filtrów.

Wyniki mojej wody:
Zapach - obecny - siarkowodór
Mętność - 3,8
pH - 7,7
Przewodność elektryczna - 397
Żelazo - 1372 ug/l
Mangan 240 ug/l
Twardość ogólna - 194
Chlorki 9,59 mg/l
Azotyny - <0,05 mg/l
Azotany - <0,1mg/l
Jon amonowy - 0,18 mg/l

Głębokość studni: 32 m
Pompa głębinowa: Omnigen 4SD 6-16; wydajność 140 l/min, wysokość podnoszenia: 105 m
Planowany zbiornik przeponowy 100-150 l.
Nie wiem jak określić zużycie wody w liczbach. Rodzina 2+2.

Zastanawiam się nad Oxydizer Pro 56 (czy pH nie jest za niskie?). Czy to będzie dobra decyzja? Jakieś inne opcję?

qbek17
21-05-2016, 16:41
Ogólnie koncepcja słuszna, ale osobiście nie podoba mi się rozwiązanie w tym modelu wtrysku powietrza - przez dodatkowy otwór w zbiorniku. Poza tym złoże BIRM (nie mam z nim najlepszych wspomnień).
Są na rynku podobne rozwiązania z innymi złożami i inną metodą napowietrzania - też w jednym zbiorniku i bez sprężarek.
Po odżelazianiu możesz jeszcze postawić zmiękczacz, ale twardość nie jest jakaś bardzo wysoka, więc to już tylko Twoja decyzja czy chcesz mieć wodę bardziej miękką.

lupus77
21-05-2016, 17:33
Witam. Mógłby mi któryś z forumowiczów pomóc w doborze elementow stacji uzdatniania?
Żelazo 6130 norma 200, mangan- 327 norma 50, azotany -0,49 norma 50, jon amonowy -0,84 norma 0,5 , bakterii nie ma. Proszę o porady.

qbabuilder
21-05-2016, 20:16
Qbek17, dzięki za poradę. A konkretniej co oznacza "podobne rozwiązania" albo który model Ty byś wybrał?

qbek17
21-05-2016, 22:25
Witam. Mógłby mi któryś z forumowiczów pomóc w doborze elementow stacji uzdatniania?
Żelazo 6130 norma 200, mangan- 327 norma 50, azotany -0,49 norma 50, jon amonowy -0,84 norma 0,5 , bakterii nie ma. Proszę o porady.
Masz jeszcze inne parametry? pH? Jakieś info o pompie, wymaganej wydajności?
Na podstawie tego co podałeś można powiedzieć, że potrzebny będzie odżelaziacz.

qbek17
21-05-2016, 22:30
Qbek17, dzięki za poradę. A konkretniej co oznacza "podobne rozwiązania" albo który model Ty byś wybrał?
Tu masz dwa przykładowe rozwiązania:
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/odzelazianie-odmanganianie-z-napowietrzaniem.html
W wersji dwuzbiornikowej jeden zbiornik jest tylko do kontaktu wody z powietrzem, a drugi wypełniony jest złożem.
Wersje jednozbiornikowe to układ podobny do tego Oxydizera ale zasysanie powietrza jest przez głowicę, a nie poprzez dodatkowe otwory w zbiorniku.
Moim zdaniem wersja dwuzbiornikowa będzie lepsza bo masz większy zbiornik kontaktowy, a przez to napowietrzenie wody (i utlenienie żelaza, manganu) jest skuteczniejsze. Do tego głowica Clack.

lupus77
22-05-2016, 07:55
Witam. Zapotrzebowanie -odpowiednie dla rodziny 6osobowej, pompa jakaś tam jest ( Ci co wiercili, wsadzili - podobno dobrej jakości) . Zbiornik przeponowy ( wiem że do zmiany). Co do PH to niestety w badaniu tego nie ujęli. Pozrdawiam

Franek Dolas
22-05-2016, 08:34
Qbek17, Jastrzab i inni, dziękuję za pomoc i rady!!!
Swoją drogą to tacy ludzie powinni być jakoś nagradzani - przez tyle lat pomogliscie tylu ludziom.
Pozdrawiam.

qbek17
22-05-2016, 09:41
Witam. Zapotrzebowanie -odpowiednie dla rodziny 6osobowej, pompa jakaś tam jest ( Ci co wiercili, wsadzili - podobno dobrej jakości) . Zbiornik przeponowy ( wiem że do zmiany). Co do PH to niestety w badaniu tego nie ujęli. Pozrdawiam
Czyli nie wiadomo praktycznie nic w temacie doboru odżelaziacza.
Można dobrać go na zasadzie: nowa pompa, nowy hydrofor, nowy filtr, na wydajność jak dla małej fabryki, do tego na wszelki wypadek złoże podnoszące pH. Koszt jakieś 20-30 tyś PLN. Zainteresowany? ;)

lupus77
22-05-2016, 12:51
Oczywiscie że zainteresowany( może poza ceną). Studnia 21m, pH nie znam bo sanepid w badaniu tego nie ujął. Może ktoś kto projektuje takie systemy podpowie jaka pompa, jakie napowietrzanie , jaki filter wstępny , jaki hydrofor, jaki odżelaziacz z jakim złożem . Czy pH ma aż tak wielkie znaczenie do zaprojektowania? Czy wystarczy że je takie badanie zrobię sam - papierkiem lakmusowym?

qbek17
22-05-2016, 13:08
Oczywiscie że zainteresowany( może poza ceną). Studnia 21m, pH nie znam bo sanepid w badaniu tego nie ujął. Może ktoś kto projektuje takie systemy podpowie jaka pompa, jakie napowietrzanie , jaki filter wstępny , jaki hydrofor, jaki odżelaziacz z jakim złożem . Czy pH ma aż tak wielkie znaczenie do zaprojektowania? Czy wystarczy że je takie badanie zrobię sam - papierkiem lakmusowym?
pH ma ogromne znaczenie dla usuwania żelaza i manganu. Jeżeli będzie niskie to może być ciężko z usuwaniem tych pierwiastków bez dodatkowego złoża podnoszącego pH. A dwa filtry to dodatkowy koszt i straty ciśnienia, więc i pompa musiałaby być wydajniejsza... itd. Jeśli będzie dobre pH to można zastosować inne/tańsze/lepsze złoże.

Klarsan ma w stopce ofertę dla użytkowników forum - badania za 35 PLN. To na pewno taniej niż w sanepidzie. Może warto zainwestować te kilka złotych zamiast projektować coś za dużego, za drogiego czy nie praktycznego.

Zużycie wody można przecież określić po dotychczasowych rachunkach, albo oszacować zapotrzebowanie po ilości punktów poboru (kranów, przyłączy).

lupus77
22-05-2016, 13:59
Dzięki za odzew. W tygodniu napisze jakie pH i będzie można z "waszą" pomocą coś zaprojektować. Pozdrawiam

Laso77
23-05-2016, 09:38
Witam potrzebuję uzdatnić taka wodę:
- sumaryczna wartość wapnia i magnezu 221 mg/l
- pH 7,4 pH
- przewodność elektryczna właściwa 425 uS/cm
- stężenie żelaza 2,01 mg/l
- stężenie manganu 0,158mg/l
- stężenie azotu amonowego 0,46 mg/l
- indeks nadmanganianowy 0,9 mg/l
- stężenie azotu azotynowego 0,024 mg/l
- stężenie azotu azotanowego <0,9 mg/l
- bakteri brak

Studnie głębinowa 18m. pompę Omnigena 3,5SC3-19 wydajność mierzona na
wylocie z 300l zbiornika hydroforowego tradycyjnego ocynkowanego 4,2-4,5
m3/h przy stałym ciśnieniu 4,2 bara na zbiorniku.
Zapotrzebowanie na wodę ok 30 - 40 l/min: rodzina 5 osobowa, 2 lazienki (wanna,
prysznic), 2 wc, pralka, zmywarka, zlewozmywak. Zużycie wody ok
20m3/miesiac.
W okresie letnim potrzebuje wody ogrodowej ok 40 m3/miesiac, ale nie musi być uzdatniona.
Oczyszczalnia biologiczna, ale jest możliwość podłączenia do instalacji burzowej(studnia chlonna).

Głownie zależy mi na usunięciu żelaza i manganu. Ale fajnie było by też zmiękczyć.
Jestem też ograniczony kosztowo, wiec może rozłożyć na dwa etapy odzelaziacz-odmanganiacz, a później zmiękczacz lub jakiś kompakt wszystko w jednym.
Dziękuję bardzo za porady i sugestie.

Franek Dolas
23-05-2016, 09:39
Nie dostałem żadnej oferty na zmiekczacz ze zlozem Crystal Right 100, a po przeczytaniu tego forum, wydaje mi się ze w moim przypadku to zloze jest idealne.
Żelazo 1500 ųg/l
Mangan 430 ųg/l
Twardość 256
pH 7,4
Utlenialnosc 1,76
Amoniak 0,57

Dziękuję za pomoc.[/QUOTE]


Dostalem oferte jak ponizej.
Pytanie czy potrzebuje az tak duzo zloza (65ltr) na takie parametry wody.
Pytanie czy moja pompa o wydajnosci max 2600 l/h i wysokosci podnoszenia max 50 m da rade cos takiego przeplukac?

Franek Dolas
23-05-2016, 09:40
Minimalna wielkość urządzenia dla podanej analizy i przepływu zapewniającego wodę dla 5 osób to butla 12/52" o zawartości 60 dm3 złoża Crystal-Right czyli tzw. D65.


Optymalne rozwiązanie to jednak D75 czyli butla 13/54" o zawartości 70 dm3 CR100. Ze względu na niski amoniak i wysoki mangan sugeruję zasyp Crystal-Right 100 i 200 w proporcji 1:1. Podane ceny obejmują już taki rodzaj wypełnienia.

KLARSAN
23-05-2016, 10:40
Poproszę o pomoc w doborze filtrów.

Wyniki mojej wody:
Zapach - obecny - siarkowodór
Mętność - 3,8
pH - 7,7
Przewodność elektryczna - 397
Żelazo - 1372 ug/l
Mangan 240 ug/l
Twardość ogólna - 194
Chlorki 9,59 mg/l
Azotyny - <0,05 mg/l
Azotany - <0,1mg/l
Jon amonowy - 0,18 mg/l

Głębokość studni: 32 m
Pompa głębinowa: Omnigen 4SD 6-16; wydajność 140 l/min, wysokość podnoszenia: 105 m
Planowany zbiornik przeponowy 100-150 l.
Nie wiem jak określić zużycie wody w liczbach. Rodzina 2+2.

Zastanawiam się nad Oxydizer Pro 56 (czy pH nie jest za niskie?). Czy to będzie dobra decyzja? Jakieś inne opcję?

Przy takich parametrach Oxydizer powinien sobie poradzić. Jeżeli zapach wody jest bardzo intensywny można rozważyć inne rozwiązanie.
Systemy z napowietrzeniem wewnątrz butli jak najbardziej działają ale nie są tak skuteczne jak rozwiązanie ze wcześniejszym napowietrzeniem. Wynika to po prostu z ilości tlenu jakie mogą dostarczy poszczególne rozwiązania. Jeżeli nie ma jeszcze zamontowanego zbiornika hydroforowego można spokojnie zdecydować się na ocynkowany i założyć zwężkę napowietrzającą. Przy takiej pompie nie będzie problemu z płukaniem. Później można założyć filtr ze standardową głowicą. Co do złoża można zastosować zarówno Birm jak i inne złoża.

KLARSAN
23-05-2016, 10:41
Witam. Mógłby mi któryś z forumowiczów pomóc w doborze elementow stacji uzdatniania?
Żelazo 6130 norma 200, mangan- 327 norma 50, azotany -0,49 norma 50, jon amonowy -0,84 norma 0,5 , bakterii nie ma. Proszę o porady.
Dużo żelaza. Brak informacji o wartości pH trochę utrudnia dobór.
Na pewno konieczne jest napowietrzenie i odfiltrowanie większości żelaza. Konieczne będzie uzdatnianie na dwóch stopniach. Ze względu na amoniak najlepiej było by zastosować na pierwszym stopniu odżelaziacz na złożach żwirowych. Poprawić wszystko złożem multifunkcyjnym.

KLARSAN
23-05-2016, 12:11
Witam potrzebuję uzdatnić taka wodę:
- sumaryczna wartość wapnia i magnezu 221 mg/l
- pH 7,4 pH
- przewodność elektryczna właściwa 425 uS/cm
- stężenie żelaza 2,01 mg/l
- stężenie manganu 0,158mg/l
- stężenie azotu amonowego 0,46 mg/l
- indeks nadmanganianowy 0,9 mg/l
- stężenie azotu azotynowego 0,024 mg/l
- stężenie azotu azotanowego <0,9 mg/l
- bakteri brak

Studnie głębinowa 18m. pompę Omnigena 3,5SC3-19 wydajność mierzona na
wylocie z 300l zbiornika hydroforowego tradycyjnego ocynkowanego 4,2-4,5
m3/h przy stałym ciśnieniu 4,2 bara na zbiorniku.
Zapotrzebowanie na wodę ok 30 - 40 l/min: rodzina 5 osobowa, 2 lazienki (wanna,
prysznic), 2 wc, pralka, zmywarka, zlewozmywak. Zużycie wody ok
20m3/miesiac.
W okresie letnim potrzebuje wody ogrodowej ok 40 m3/miesiac, ale nie musi być uzdatniona.
Oczyszczalnia biologiczna, ale jest możliwość podłączenia do instalacji burzowej(studnia chlonna).

Głownie zależy mi na usunięciu żelaza i manganu. Ale fajnie było by też zmiękczyć.
Jestem też ograniczony kosztowo, wiec może rozłożyć na dwa etapy odzelaziacz-odmanganiacz, a później zmiękczacz lub jakiś kompakt wszystko w jednym.
Dziękuję bardzo za porady i sugestie.
Zastosować odżelaziacz. 14x65 na Clacku TC wystarczy w zupełności. Pompa powinna być ok i dać radę przy płukaniu.

lupus77
24-05-2016, 12:29
Klarsan , chciałbym zbadać wodę za waszym pośrednictwem. W jakiej butelce ma być próbka tej wody , wystarczy taka po wodzie mineralnej(1,5l) czy ma być to butelka ( butelki) apteczne (sterylne) takie jak do badania moczu? Jak dawałem do sanepidu to chcieli w tych sterylnych z tym że one są chyba 100ml. Pozdrawiam

KLARSAN
25-05-2016, 07:57
Klarsan , chciałbym zbadać wodę za waszym pośrednictwem. W jakiej butelce ma być próbka tej wody , wystarczy taka po wodzie mineralnej(1,5l) czy ma być to butelka ( butelki) apteczne (sterylne) takie jak do badania moczu? Jak dawałem do sanepidu to chcieli w tych sterylnych z tym że one są chyba 100ml. Pozdrawiam
W naszym laboratorium wykonujemy fizykochemię, nie wykonujemy bakteriologii w związku z tym nie ma konieczności aby próbka wody dotarła do nas w sterylnym opakowaniu. Tak jak napisałeś wystarczy butelka po wodzie mineralnej wcześniej dokładnie przepłukana. Więcej szczegółowych informacji udzieliłem Ci w wiadomości prywatnej.

qbek17
25-05-2016, 09:38
Witam potrzebuję uzdatnić taka wodę:
- sumaryczna wartość wapnia i magnezu 221 mg/l
- pH 7,4 pH
- przewodność elektryczna właściwa 425 uS/cm
- stężenie żelaza 2,01 mg/l
- stężenie manganu 0,158mg/l
- stężenie azotu amonowego 0,46 mg/l
- indeks nadmanganianowy 0,9 mg/l
- stężenie azotu azotynowego 0,024 mg/l
- stężenie azotu azotanowego <0,9 mg/l
- bakteri brak

Studnie głębinowa 18m. pompę Omnigena 3,5SC3-19 wydajność mierzona na
wylocie z 300l zbiornika hydroforowego tradycyjnego ocynkowanego 4,2-4,5
m3/h przy stałym ciśnieniu 4,2 bara na zbiorniku.
Zapotrzebowanie na wodę ok 30 - 40 l/min: rodzina 5 osobowa, 2 lazienki (wanna,
prysznic), 2 wc, pralka, zmywarka, zlewozmywak. Zużycie wody ok
20m3/miesiac.
W okresie letnim potrzebuje wody ogrodowej ok 40 m3/miesiac, ale nie musi być uzdatniona.
Oczyszczalnia biologiczna, ale jest możliwość podłączenia do instalacji burzowej(studnia chlonna).

Głownie zależy mi na usunięciu żelaza i manganu. Ale fajnie było by też zmiękczyć.
Jestem też ograniczony kosztowo, wiec może rozłożyć na dwa etapy odzelaziacz-odmanganiacz, a później zmiękczacz lub jakiś kompakt wszystko w jednym.
Dziękuję bardzo za porady i sugestie.
Dość wysokie to zapotrzebowanie chwilowe (30-40 l/min) - do tego wymagany jest duży zbiornik ze złożem, a więc i dużo złoża, a to podnosi mocno cenę.
Myślę, że tak jak Klarsan proponował - zbiornik 14x65" byłby kompromisem (większego nie ma sensu dawać do domu) lub nawet mniejszy (13x54" jeśli te wymagania przepływu są tylko chwilowe lub jeśli będziesz stawiał jeszcze drugi stopień). Ze względu na oczyszczalnię zaproponowałbym złoże bez regeneracji chemicznej - tylko płukane wodą (np. Pyrolox, G1, Defeman - ewentualnie można dać mieszankę złoża z piaskiem bo żelaza nie jest dużo). Do tego napowietrzanie przed hydroforem i powinno śmigać.
Jako drugi etap można postawić filtr wielofunkcyjny (np. ze złożem AquaMulti) - i tu też kwestia przepływu - żeby osiągnąć taką wydajność to powinno być minimum 50 litrów złoża. W tym przypadku regeneracja odbywa się solanką więc ścieki mogą wpływać na działanie oczyszczalni.

qbek17
25-05-2016, 09:49
Minimalna wielkość urządzenia dla podanej analizy i przepływu zapewniającego wodę dla 5 osób to butla 12/52" o zawartości 60 dm3 złoża Crystal-Right czyli tzw. D65.


Optymalne rozwiązanie to jednak D75 czyli butla 13/54" o zawartości 70 dm3 CR100. Ze względu na niski amoniak i wysoki mangan sugeruję zasyp Crystal-Right 100 i 200 w proporcji 1:1. Podane ceny obejmują już taki rodzaj wypełnienia.
A ile tej wody potrzebujesz dla 5 osób? (jakoś nie znalazłem tej informacji w Twoich postach)
Wersja w zbiorniku 13x54" będzie miała pojemność na ok 10 m3. Regeneracja powinna się odbywać nie rzadziej niż co 2 tygodnie, więc taki zestaw pasowałby jeśli zużywacie ponad 20 m3 wody miesięcznie...

Wydaje mi się, że patrząc na parametry wody to spokojnie może być mniejszy filtr, ale to jeszcze zależy od zużycia wody...

I nadal uważam, że przy płytkiej studni bardziej odpowiedni byłby filtr wielofunkcyjny z domieszką jonitu na organikę. Chyba, że do tego CR dołożysz celę chlorującą i będziesz regularnie dezynfekował złoże :)

Laso77
25-05-2016, 10:45
Dość wysokie to zapotrzebowanie chwilowe (30-40 l/min) - do tego wymagany jest duży zbiornik ze złożem, a więc i dużo złoża, a to podnosi mocno cenę.
Myślę, że tak jak Klarsan proponował - zbiornik 14x65" byłby kompromisem (większego nie ma sensu dawać do domu) lub nawet mniejszy (13x54" jeśli te wymagania przepływu są tylko chwilowe lub jeśli będziesz stawiał jeszcze drugi stopień). Ze względu na oczyszczalnię zaproponowałbym złoże bez regeneracji chemicznej - tylko płukane wodą (np. Pyrolox, G1, Defeman - ewentualnie można dać mieszankę złoża z piaskiem bo żelaza nie jest dużo). Do tego napowietrzanie przed hydroforem i powinno śmigać.
Jako drugi etap można postawić filtr wielofunkcyjny (np. ze złożem AquaMulti) - i tu też kwestia przepływu - żeby osiągnąć taką wydajność to powinno być minimum 50 litrów złoża. W tym przypadku regeneracja odbywa się solanką więc ścieki mogą wpływać na działanie oczyszczalni.

Zapotrzebowanie 30-40l/min jest to chwilowo. tak standardowo do jest 10-25l/min w zależności jaki kran jest odkręcony :) czy zbiornik 13x54 moja pompa da rade przepłukać jak ja jeszcze zdławię montując zwięzkę (70-75l/min mierzona na wyjściu z hydrofora przy pracującej pompie non stop i cienieniu 4.2 bara).

A może jeden filtr na cr 100 czy to złe rozwiązanie ?

maciej10
25-05-2016, 10:51
czy orientuje sie ktos gdzie moge zakupic zasilacz do stacji uzdatniania topline RBS 17ED (zmiekczacz wody) ? czy ewentualnie mozna zastosowac inny zasilacz o zblizonych parametrach?

qbek17
25-05-2016, 11:45
Zapotrzebowanie 30-40l/min jest to chwilowo. tak standardowo do jest 10-25l/min w zależności jaki kran jest odkręcony :) czy zbiornik 13x54 moja pompa da rade przepłukać jak ja jeszcze zdławię montując zwięzkę (70-75l/min mierzona na wyjściu z hydrofora przy pracującej pompie non stop i cienieniu 4.2 bara).
Płukanie najcięższego złoża dla zbiornika 13x54" to przepływ na poziomie 70-75 l/min. Ale nie musi być aż takie wysokie ciśnienie.


A może jeden filtr na cr 100 czy to złe rozwiązanie ?
Taki filtr jest regenerowany solanką, więc może być problem z oczyszczalnią. Do tego cena samego złoża jest bardzo wysoka.

Laso77
25-05-2016, 12:10
Płukanie najcięższego złoża dla zbiornika 13x54" to przepływ na poziomie 70-75 l/min. Ale nie musi być aż takie wysokie ciśnienie.


Taki filtr jest regenerowany solanką, więc może być problem z oczyszczalnią. Do tego cena samego złoża jest bardzo wysoka.


Jaka jest żywotność złóż Pyrolox, G1, Defeman?
qBek zaproponujesz jakieś konkretne rozwiązanie głowica+złoże+zbiornik?
Żeby nie robić reklamy możesz na priv

qbek17
25-05-2016, 12:38
Jaka jest żywotność złóż Pyrolox, G1, Defeman?
Te złoża są naturalnymi materiałami, ich zużycie polega na ścieraniu się ziaren w czasie płukania wstecznego. Zazwyczaj określa się to ścieranie na poziomie 1-3% rocznie.

zlp
25-05-2016, 22:07
Dzisiaj dostałem wyniki badań z mojej studni. Wywiercona jesienią i trochę ją przepłukiwałem. Nie wiem, czy wyniki mogą się z czasem jeszcze poprawić.
W każdym razie:
BARWA mg Pt/l 30
MĘTNOŚĆ NTU 4,45
pH - 7,9
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 127
ŻELAZO mg Fe/l 0,55
MANGAN mg Mn/l 0,163
AZOTANY mg NO3-/l 0,4
AZOT AMONOWY mg NH4+/l 0,97
CHLORKI mg Cl-/l 1
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 514
AZOTYNY mg/l 0,006
Polecono mi zrobić jeszcze badania bakteriologiczne.
Rodzina 6 osobowa, kilka prań dziennie, zużycie wraz z małą firmą dochodzi do 20m3 na miesiąc. Co z tym można zrobić?
Byłbym wdzięczny za pomoc.

qbek17
26-05-2016, 08:50
Dzisiaj dostałem wyniki badań z mojej studni. Wywiercona jesienią i trochę ją przepłukiwałem. Nie wiem, czy wyniki mogą się z czasem jeszcze poprawić.
W każdym razie:
BARWA mg Pt/l 30
MĘTNOŚĆ NTU 4,45
pH - 7,9
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 127
ŻELAZO mg Fe/l 0,55
MANGAN mg Mn/l 0,163
AZOTANY mg NO3-/l 0,4
AZOT AMONOWY mg NH4+/l 0,97
CHLORKI mg Cl-/l 1
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 514
AZOTYNY mg/l 0,006
Polecono mi zrobić jeszcze badania bakteriologiczne.
Rodzina 6 osobowa, kilka prań dziennie, zużycie wraz z małą firmą dochodzi do 20m3 na miesiąc. Co z tym można zrobić?
Byłbym wdzięczny za pomoc.
Całkiem niezła woda :) Jeśli biologia wyjdzie OK to już w ogóle będzie dobrze.
Jak głęboka jest ta studnia? Jeśli płytka to parametry mogą się zmieniać kilka razy w roku... i bakterie mogą też się pojawiać okresowo.

W kwestii poprawy jej parametrów to wystarczy jeden filtr wielofunkcyjny (+ mały wstępny, mechaniczny) i wszystko powinno się poprawić. Taki filtr regeneruje się solanką (masz co zrobić ze ściekami?). No i będzie z tego woda zupełnie miękka.

zlp
26-05-2016, 11:38
Źródło jest pomiędzy 30 a 40m w jakiejś "kurzawce". Ciężko było go wypłukać, być może jeszcze się płucze. Wydajność ok. 200l/h. Trochę marna, więc będę buforował w ok. 1m3 otwartym zbiorniku, a dopiero z niego hydrofor. Taki mam przynajmniej plan.
Jak kosztowne jest rozwiązanie, które proponujesz? Bo na tą chwilę, to całkowicie zielony w tej dziedzinie jestem.
A tak ogólnie, to dziękuję za odpowiedź :).

Jastrząb
26-05-2016, 12:03
Źródło jest pomiędzy 30 a 40m w jakiejś "kurzawce". Ciężko było go wypłukać, być może jeszcze się płucze. Wydajność ok. 200l/h. Trochę marna, więc będę buforował w ok. 1m3 otwartym zbiorniku, a dopiero z niego hydrofor. Taki mam przynajmniej plan.
Jak kosztowne jest rozwiązanie, które proponujesz? Bo na tą chwilę, to całkowicie zielony w tej dziedzinie jestem.
A tak ogólnie, to dziękuję za odpowiedź :).

To proponuje od razu wiercic druga studnie, i pojsc z jakims kijem po zwrot kasy do studniarza ktory zostawił filtr w kurzawce.
Kurzawka to mega drobny rodzaj piasku. Zatka wszyystko. Filtr studzienny. Pompe. Pytanie otwarte to co pierwsze: spadnie wydajnosc studni do 0 czy zatrzesz pompe.

zlp
26-05-2016, 12:28
Do pompy aż taki muł nie trafia, co widać po badaniach. Zresztą regeneracja to nie aż tak wielka kasa. Bardziej boje się zmniejszenia wydajności. A na razie, skoro już wydałem na nią kasę, to chcę z niej korzystać.

qbek17
26-05-2016, 14:01
Źródło jest pomiędzy 30 a 40m w jakiejś "kurzawce". Ciężko było go wypłukać, być może jeszcze się płucze. Wydajność ok. 200l/h. Trochę marna, więc będę buforował w ok. 1m3 otwartym zbiorniku, a dopiero z niego hydrofor. Taki mam przynajmniej plan.
Jak kosztowne jest rozwiązanie, które proponujesz? Bo na tą chwilę, to całkowicie zielony w tej dziedzinie jestem.
A tak ogólnie, to dziękuję za odpowiedź :).
Nie widzę jakoś tego rozwiązania z otwartym zbiornikiem buforowym. Ale jeśli masz taką możliwość to mógłbyś filtrować wodę przed buforem, tam gdzie przepływ jest tak niski. Filtr na mniejszą wydajność będzie tańszy. A do regeneracji używać wody z bufora.

zlp
26-05-2016, 22:49
Pisałem powyżej, ale piszę jeszcze raz, podając więcej danych:
Chcę filtrować wodę i napełniać nią bezciśnieniowy zbiornik buforowy o pojemności ok. 1,5m3. Wydajność źródła to 0,3m3/h.
Pompę muszę jednak kupić, stara daje za niskie ciśnienie.
Z bufora na instalacje domową podawałbym wodę już przefiltrowaną, oddzielnym hydroforem.
Rodzina 6 osobowa, kilka prań dziennie, zużycie wraz z małą firmą to ok. 20-30m3 na miesiąc
Przy buforze filtry nie będą musiały podawać wody na bieżąco, więc myślę że nie muszą mieć dużej wydajności.

Aby nie szukać podaję jeszcze raz parametry wody:
BARWA mg Pt/l 30
MĘTNOŚĆ NTU 4,45
pH - 7,9
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 127
ŻELAZO mg Fe/l 0,55
MANGAN mg Mn/l 0,163
AZOTANY mg NO3-/l 0,4
AZOT AMONOWY mg NH4+/l 0,97
CHLORKI mg Cl-/l 1
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 514
AZOTYNY mg/l 0,006
Polecono mi zrobić jeszcze badania bakteriologiczne, co oczywiście zrobię w najbliższym czasie.

Mam nadzieję, że te dane wystarczą do doboru pompy i filtrów. Proszę o fachową pomoc w tym temacie.

qbek17
27-05-2016, 13:07
Mam studnię o niewielkiej wydajności bieżącej. Na ogół wystarczająco, ale mam też zbiornik w budynku, w którym mogę zbuforować max. 1,5m3 wody. To już naprawdę sporo nawet do wymagających rzeczy, tym bardziej, że będzie uzupełniany na bieżąco wydajnością studni.
Filtry mogę umieścić zarówno przed, jak i po buforze.
Pompa ze studni ma wydajność 3m3/h. Włącza się na kilka minut i ma kilkanaście minut przerwy, przy maksymalnym wykorzystaniu złoża. Hydrofor nie wiem ile ma, ale mam taki mały Grunfosa, zintegrowany z kilku litrowym zbiorniczkiem, który się załącza w chwili poboru wody.
Piszę po prostu co mam i nie spodziewam się, że jest to optymalne. Będę musiał się dopasować do swojego źródła i poboru, aby zrobić to optymalnie to trzeba jednak mieć wiedzę, której jeszcze nie mam. Nie boję się(?) jednorazowych wydatków, które będę musiał ponieść, skupiam się raczej na cenie eksploatacji. Lubię zrobić coś raz, a dobrze.

W skrócie: chcę filtrować wodę i napełniać nią bezciśnieniowy zbiornik buforowy.
Z bufora hydroforem na instalacje domową podawałbym wodę już przefiltrowaną.

Na All.... widzę sporo opcji, ale jak już napisałem, nie mam doświadczenia i nie chciałbym go zdobywać na własnych błędach. Liczę na pomoc fachowców w tej dziedzinie.
Mógłbyś założyć kryzę przed buforem, tak żeby mieć stałą, niską prędkość filtracji. Wtedy filtr może być sporo mniejszy.
Druga sprawa to kwestia bakteriologii - jak chcesz zapewnić czystość wody w tym zbiorniku? Woda stojąc będzie się ogrzewać, a i filtr oddechowy by się przydał... tak czy siak to mogą być warunki do rozwoju biologii.

zlp
27-05-2016, 13:32
Edytowałem w czasie kiedy mi odpowiedziałeś.
Doszedłem do takiego samego wniosku, że filtr do bufora nie musi mieć dużej wydajności.
Jednak o bakteriologii w buforze nie pomyślałem. Bufor jest w ogrzewanym pomieszczeniu, jednak po bokach i na dnie jest izolowany 5cm styropianem, nie powinien mocno się nagrzewać.
Do bufora można dmuchnąć dwutlenku węgla, jest cięższy od powietrza i odetnie dostęp tlenu do wody. Jeśli to ważne, bo nie wiem.

Hmm... Zastanawiam się, czy mogę zrezygnować z tego bufora.
Wydajność źródła 5l/min + zapas w studni ponad 100l, ewentualnie mam jeszcze nieużywany bezprzeponowy zbiornik hydroforowy 300l. Nigdy nie analizowałem w ten sposób zużycia wody, ale wydaje się, że z bufora mógłbym zrezygnować. Qbek17 mnie bakteriami wystraszył.
Tylko jaki sprzęt do tego dobrać? Może być droższy w zakupie, byle był bezobsługowy i tani w eksploatacji.

qbek17
28-05-2016, 08:56
Edytowałem w czasie kiedy mi odpowiedziałeś.
Doszedłem do takiego samego wniosku, że filtr do bufora nie musi mieć dużej wydajności.
Jednak o bakteriologii w buforze nie pomyślałem. Bufor jest w ogrzewanym pomieszczeniu, jednak po bokach i na dnie jest izolowany 5cm styropianem, nie powinien mocno się nagrzewać.
Do bufora można dmuchnąć dwutlenku węgla, jest cięższy od powietrza i odetnie dostęp tlenu do wody. Jeśli to ważne, bo nie wiem.

Hmm... Zastanawiam się, czy mogę zrezygnować z tego bufora.
Wydajność źródła 5l/min + zapas w studni ponad 100l, ewentualnie mam jeszcze nieużywany bezprzeponowy zbiornik hydroforowy 300l. Nigdy nie analizowałem w ten sposób zużycia wody, ale wydaje się, że z bufora mógłbym zrezygnować. Qbek17 mnie bakteriami wystraszył.
Tylko jaki sprzęt do tego dobrać? Może być droższy w zakupie, byle był bezobsługowy i tani w eksploatacji.
Jeśli masz do wykorzystania zbiornik 300 litrów to przecież on może działać jako bufor... Pompę dobierzesz (albo zdławisz) na wydajność źródła, za tym dasz filtr na taką samą wydajność, a na końcu hydrofor. Jak dobierzesz odpowiednie ciśnienia załączania pompy to powinno to działać całkiem sprawnie (pompa będzie pracowała dłużej, ale na małej wydajności żeby nabić ciśnienie w hydroforze).
Co do filtra to ja bym nic nie zmieniał - filtr wstępny (mechaniczny np. 50 czy 100 um), potem wielofunkcyjny (np. 25 litrów AquaMulti), głowicę proponowałbym Clacka z dodatkowym zaworem MAV do regeneracji wodą z innego źródła (sterownik ma taką funkcję - nic więcej nie musisz do tego dorabiać).

arecus
29-05-2016, 09:31
Mam taki problem. Zmiękczacz z Ecomixem przestał działac, zorientowałem się jak woda zrobiła się znowu twarda. Po oględzinach stwierdziłem, że wysunął się wężyk od solanki i zasysył głównie powietrze. Nie wiem od kiedy i ile cykli regeneracji ale urządzenie mam od 6 miesięcy.
Pytanie: czy da się jeszcze uratować to złoże czy trzeba wymieniać?

qbek17
29-05-2016, 10:26
Nie powinno być problemu. Zrób porządną regenerację albo dwie i będzie dobrze.

Draqi
29-05-2016, 12:20
Witam.
Właśnie mija rok jak używam zmiękczacza do wody Cosmowater Home - samo home bez żadnej dodatkowej cyferki (made in USA).
Przez ten rok zmiękczacz zużył ok 10 worków po 25kg soli w tabletkach od Ciech-a. Woda jest zmiękczana dla trzech osób z 9 do ok. 4,5-5 w skali DE.
Od jakiś trzech, może czterech miesięcy soli w zbiorniku nie ubywa:confused:
Woda dalej trzyma zadany parametr zmiękczenia, licznik regeneracji rośnie więc są wykonywane (raz na 7dni), złogów solnych brak, licznik przepływu wody zmiękczonej działa, filtr przed zmiękczaczem (taki szklany kielich z siatką i możliwością płukania) czysty.
Dzisiaj opróżniłem zbiornik z pastylek, wyczyściłem zbiornik usuwając sproszkowaną sól, ponownie zasypałem (do 1/2 poj.) zbiornik pastylkami i wykonałem ręczną regenerację.
I tu moje pytanie do użytkowników - specjalistów tego lub podobnego zmiękczacza:
CZY JAK WODA TRZYMA ZADANY PARAMETR TO DAĆ SOBIE SPOKÓJ I NIC Z TYM NIE ROBIĆ, DALEJ OBSERWUJĄC POZIOM SOLI W ZBIORNIKU ?
CZY WZYWAĆ SERWISANTA ?
CO MYŚLICIE ?????????
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam.

qbek17
29-05-2016, 13:28
Nie napisałeś ile wody zużywasz ale biorąc pod uwagę twardość to wychodzi jakoś dziwnie dużo tej soli.
Jeśli teraz twardość nadal jest zgodnie z ustawieniami to można sobie dać spokój. Z drugiej strony przegląd pewnie by nie zaszkodził.

zlp
29-05-2016, 18:46
Co jest rozsądniejszym wyborem: filtr drobnosiatkowy z opłukiwaniem Honeywell FF06, czy Big Blue?

qbek17
29-05-2016, 21:26
To zależy co rozumiesz jako rozsądne :)
Honeywell będzie tańszy w utrzymaniu bo nie będzie wymiany wkładów. W zakupie wyjdzie pewnie podobnie. Przepływ chyba też jest wyższy przy Honeywellu.

Draqi
29-05-2016, 21:30
Dziękuję za odpowiedz.
Rzeczywiście, że nie podałem ilości zużywanej wody, 10m3.
Jakoś nie za bardzo się martwię zbyt dużym zużyciem soli, wręcz przeciwnie :D
Nawet jeśli jest ono za duże to rekompensatą są korzyści z posiadania tego urządzenia - mi to odpowiada.
Gdzieś dokopałem się do fv za sól i wyszło mi dokładnie 155 kg soli, tj 6,2 worka. W poprzedniej wiadomości trochę mnie poniosło z tymi worami :D
od 25.06.2015r do dnia dzisiejszego.
A co może zrobić więcej serwisant od tego co ja zrobiłem ?
Pozdrawiam.

KLARSAN
30-05-2016, 09:42
Co jest rozsądniejszym wyborem: filtr drobnosiatkowy z opłukiwaniem Honeywell FF06, czy Big Blue?

Moim zdaniem "rozsądniejszym" wyborem jest Big Blue.

KLARSAN
30-05-2016, 09:42
Pisałem powyżej, ale piszę jeszcze raz, podając więcej danych:
Chcę filtrować wodę i napełniać nią bezciśnieniowy zbiornik buforowy o pojemności ok. 1,5m3. Wydajność źródła to 0,3m3/h.
Pompę muszę jednak kupić, stara daje za niskie ciśnienie.
Z bufora na instalacje domową podawałbym wodę już przefiltrowaną, oddzielnym hydroforem.
Rodzina 6 osobowa, kilka prań dziennie, zużycie wraz z małą firmą to ok. 20-30m3 na miesiąc
Przy buforze filtry nie będą musiały podawać wody na bieżąco, więc myślę że nie muszą mieć dużej wydajności.

Aby nie szukać podaję jeszcze raz parametry wody:
BARWA mg Pt/l 30
MĘTNOŚĆ NTU 4,45
pH - 7,9
TWARDOŚĆ mg CaCO3/l 127
ŻELAZO mg Fe/l 0,55
MANGAN mg Mn/l 0,163
AZOTANY mg NO3-/l 0,4
AZOT AMONOWY mg NH4+/l 0,97
CHLORKI mg Cl-/l 1
PRZEWODNOŚĆ μS/cm 514
AZOTYNY mg/l 0,006
Polecono mi zrobić jeszcze badania bakteriologiczne, co oczywiście zrobię w najbliższym czasie.

Mam nadzieję, że te dane wystarczą do doboru pompy i filtrów. Proszę o fachową pomoc w tym temacie.
Duża barwa oraz mętność. Czy świeżo pobrana woda posiada barwę?
Studnia jest bardzo mało wydajna więc wydaje mi się, że w grę wchodzi tylko jonowymiennik. Złoża filtracyjne wymagają sporego przepływu w czasie płukania, studnia tego nie zapewni.

KLARSAN
30-05-2016, 09:43
Witam.
Właśnie mija rok jak używam zmiękczacza do wody Cosmowater Home - samo home bez żadnej dodatkowej cyferki (made in USA).
Przez ten rok zmiękczacz zużył ok 10 worków po 25kg soli w tabletkach od Ciech-a. Woda jest zmiękczana dla trzech osób z 9 do ok. 4,5-5 w skali DE.
Od jakiś trzech, może czterech miesięcy soli w zbiorniku nie ubywa:confused:
Woda dalej trzyma zadany parametr zmiękczenia, licznik regeneracji rośnie więc są wykonywane (raz na 7dni), złogów solnych brak, licznik przepływu wody zmiękczonej działa, filtr przed zmiękczaczem (taki szklany kielich z siatką i możliwością płukania) czysty.
Dzisiaj opróżniłem zbiornik z pastylek, wyczyściłem zbiornik usuwając sproszkowaną sól, ponownie zasypałem (do 1/2 poj.) zbiornik pastylkami i wykonałem ręczną regenerację.
I tu moje pytanie do użytkowników - specjalistów tego lub podobnego zmiękczacza:
CZY JAK WODA TRZYMA ZADANY PARAMETR TO DAĆ SOBIE SPOKÓJ I NIC Z TYM NIE ROBIĆ, DALEJ OBSERWUJĄC POZIOM SOLI W ZBIORNIKU ?
CZY WZYWAĆ SERWISANTA ?
CO MYŚLICIE ?????????
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam.
Najlepiej odpalić regenerację natychmiastową i obserwować w czasie regeneracji czy pobierany jest roztwór solanki. Jeżeli jest zasysany to nie ma problemu. Jeżeli nie ubywa wtedy dobrze jest wezwać serwisanta. Czasami zdarzają się problemy tego typu nawet w bardzo dobrych urządzeniach.

zlp
30-05-2016, 13:05
Duża barwa oraz mętność. Czy świeżo pobrana woda posiada barwę?
Studnia jest bardzo mało wydajna więc wydaje mi się, że w grę wchodzi tylko jonowymiennik. Złoża filtracyjne wymagają sporego przepływu w czasie płukania, studnia tego nie zapewni.
Świeża woda jest żółtawa. Mam nadzieję, że studnia jeszcze się czyści, chociaż wypompowałem już kilkaset kubików.
W nocy w studni będzie na pewno ponad 200l zapasu wody. Z drugiej strony w hydroforze też 200. Ze strony studni na razie mam słabą pompę jakieś 240l/h przy ciśnieniu nieco ponad 2 bar. Oczywiście można ją wymienić, nawet mam mocniejszą (wydajność źródła to aktualnie 0,37m3/h, założyłem wodomierz i sprawdziłem dokładnie). Z hydrofora na instalację mam pompę Grundfos MQ3-35 o wydajności 2,5m3/h przy 2 bar i ta ewentualnie mogłaby płukać złoże czystą wodą. Nie wiem jeszcze jak to rozwiążę, na razie intensywnie zapoznaję się z tematem. Dziękuję wam za bardzo pomocne odpowiedzi.

Złoże: Aqua Multi? Birm? Jak duże nie potrafię jeszcze policzyć. Co najmniej 25l. Woda ma twardość 127 mg CaCO3/l, żelazo i mangan przekroczone 3 razy, azot amonowy 2x, no i jest mętna 4,45 NTU. Reszta w normie.
Głowica: Clack CI z dodatkowym zaworem MAV do regeneracji wodą z innego źródła i możliwością założenia nasadki chlorującej (mam nadzieje, że są takie).

qbek17
30-05-2016, 18:20
Złoże: Aqua Multi? Birm? Jak duże nie potrafię jeszcze policzyć. Co najmniej 25l. Woda ma twardość 127 mg CaCO3/l, żelazo i mangan przekroczone 3 razy, azot amonowy 2x, no i jest mętna 4,45 NTU. Reszta w normie.
Głowica: Clack CI z dodatkowym zaworem MAV do regeneracji wodą z innego źródła i możliwością założenia nasadki chlorującej (mam nadzieje, że są takie).
Jeśli chcesz chlorować złoże to na pewno nie może to być złoże jonitowe - z chlorem to tylko odżelaziacze (też nie wszystkie) albo Crystal Right.
Ja bym szedł w AquaMulti i bez celi chlorującej.

zlp
30-05-2016, 19:58
25l które proponowałeś jak często będę musiał regenerować? Czy nie powinienem wziąć czegoś większego (zużywam 20-30 m3 w miesiącu)?
Budżet nie jest wielkim ograniczeniem, bardziej liczę się z kosztami eksploatacji i wygodą. Chcę też zrobić to raz a dobrze.
Czy filtr wstępny 100 (50?) mikronów poprawi coś? Albo czy warto zastosować inżektor?

kathlen22
31-05-2016, 09:08
Witam, wlasnie stoje przed wyborem urzadzenia do uzdatniania wody, zaproponowano nam dwa urzadzenia i nie wiem ktore wybrac, analiza wody wykazala podwyzszone zelazo 610ug/dm3 , mangan 278ug/dm3, metnosc 2,8 ntu, twardosc 336mg/dm3, reszta wyszla w normie, bakteriologicznie nic nie wyszlo. Mamy pompe glebinowa 3,5SDM 3/18 I hydrofor 100l. Rodzina 4 osobowa. Urzadzenia ktore nam zaoferowali to Aqua Multi 38 i odzelaziacz typ a/o seria fa 120. zaproponowano takze cosmowater ale jeszcze nie wiem jaki model. Prosze o pomoc:)pozdrawiam

KLARSAN
31-05-2016, 10:33
Świeża woda jest żółtawa. Mam nadzieję, że studnia jeszcze się czyści, chociaż wypompowałem już kilkaset kubików.
W nocy w studni będzie na pewno ponad 200l zapasu wody. Z drugiej strony w hydroforze też 200. Ze strony studni na razie mam słabą pompę jakieś 240l/h przy ciśnieniu nieco ponad 2 bar. Oczywiście można ją wymienić, nawet mam mocniejszą (wydajność źródła to aktualnie 0,37m3/h, założyłem wodomierz i sprawdziłem dokładnie). Z hydrofora na instalację mam pompę Grundfos MQ3-35 o wydajności 2,5m3/h przy 2 bar i ta ewentualnie mogłaby płukać złoże czystą wodą. Nie wiem jeszcze jak to rozwiążę, na razie intensywnie zapoznaję się z tematem. Dziękuję wam za bardzo pomocne odpowiedzi.

Złoże: Aqua Multi? Birm? Jak duże nie potrafię jeszcze policzyć. Co najmniej 25l. Woda ma twardość 127 mg CaCO3/l, żelazo i mangan przekroczone 3 razy, azot amonowy 2x, no i jest mętna 4,45 NTU. Reszta w normie.
Głowica: Clack CI z dodatkowym zaworem MAV do regeneracji wodą z innego źródła i możliwością założenia nasadki chlorującej (mam nadzieje, że są takie).

Przy takiej wydajności tak jak pisałem wcześniej najlepiej jonowymiennik Aqua Multi albo ekomix lub inna mieszanka mutlifunkcyjna. Dałbym 40-50 L złoża. Nasadki chlorujące do CI są dostępne. Przed jonowymiennikiem filtracja mechaniczna. Jeżeli jest zapach to trzeba pomyśleć o czymś innym bo multifunkcyjne w tym aspekcie nie pomogą.

zlp
01-06-2016, 08:30
Cały czas chodzi mi po głowie wykorzystanie 1,5m3 (do pełna) bezciśnieniowego zbiornika buforowego, który stoi zabudowany w pomieszczeniu i czeka. Qbek17 wystraszył mnie bakteriami. A gdybym go uszczelnił, a do "oddychania" dałbym filtr węglowy jak do osmozy?
Upieram się przy tym rozwiązaniu, bo jako niefachowiec widzę same zalety.
1. Wykorzystuję wszystko co mam już zainstalowane, tylko na zasilaniu bufora dodaję wstępny filtr z opłukiwaniem i złoże AquaMulti, co w każdym rozwiązaniu muszę kupić.
2. Pompa zainstalowana w studni pompując małą wydajnością (taki jej urok) efektywniej wykorzysta złoże i zasili bufor praktycznie na bieżąco (w samym złożu i linii do bufora będzie niewielkie ciśnienie, ale moim zdaniem to nie problem, ciśnienie w instalacji wodociągowej i płukania to zadanie drugiej pompy)
3. Druga pompa po buforze zasili instalację wodociągową, tutaj wykorzystałbym zainstalowaną pompę Grundfos MQ3-35 A-O-A-BVBP i bezprzeponowy zbiornik 300l (pompa będzie się rzadziej uruchamiać). Jednorazowy pobór uzdatnionej wody 1,5m3 to więcej niż wystarczająco + jeszcze jakieś 200l w hydroforze.
4. Złoże mogę płukać czystą wodą. Byłoby jej również więcej niż wystarczająco do przepłukania każdego filtra. Ograniczeniem byłaby jedynie wydajność pompy Grundfos MQ3-35.

Panowie, jestem bardzo ciekawy waszych uwag odnośnie tego rozwiązania, a najbardziej chciałbym poznać te krytyczne i dlaczego tak nie można.

Jastrząb
01-06-2016, 09:01
Cały czas chodzi mi po głowie wykorzystanie 1,5m3 (do pełna) bezciśnieniowego zbiornika buforowego, który stoi zabudowany w pomieszczeniu i czeka. Qbek17 wystraszył mnie bakteriami. A gdybym go uszczelnił, a do "oddychania" dałbym filtr węglowy jak do osmozy?
Upieram się przy tym rozwiązaniu, bo jako niefachowiec widzę same zalety.
1. Wykorzystuję wszystko co mam już zainstalowane, tylko na zasilaniu bufora dodaję wstępny filtr z opłukiwaniem i złoże AquaMulti, co w każdym rozwiązaniu muszę kupić.
2. Pompa zainstalowana w studni pompując małą wydajnością (taki jej urok) efektywniej wykorzysta złoże i zasili bufor praktycznie na bieżąco (w samym złożu i linii do bufora będzie niewielkie ciśnienie, ale moim zdaniem to nie problem, ciśnienie w instalacji wodociągowej i płukania to zadanie drugiej pompy)
3. Druga pompa po buforze zasili instalację wodociągową, tutaj wykorzystałbym zainstalowaną pompę Grundfos MQ3-35 A-O-A-BVBP i bezprzeponowy zbiornik 300l (pompa będzie się rzadziej uruchamiać). Jednorazowy pobór uzdatnionej wody 1,5m3 to więcej niż wystarczająco + jeszcze jakieś 200l w hydroforze.
4. Złoże mogę płukać czystą wodą. Byłoby jej również więcej niż wystarczająco do przepłukania każdego filtra. Ograniczeniem byłaby jedynie wydajność pompy Grundfos MQ3-35.

Panowie, jestem bardzo ciekawy waszych uwag odnośnie tego rozwiązania, a najbardziej chciałbym poznać te krytyczne i dlaczego tak nie można.

Pompy MQ3-35 Ci staczyłoby do płukania. Jak sama nazwa wskazuje przy cisnieniu 3.5atm daje ona 3m3 wydajnosci. Raczej wiecej niz potrzebujesz do plukania lekkeiego złoza.
Filtr do oddychania nic nie da moim zdaniem. Zwlaszcza ze bakterie na filtrach weglowych bardzo chetnie sobie rosnał. Musialbys w tym zbiorniku zainstalowac duza lampe UV ale to dotatkowe koszty, prąd, wymiana żarników. W samym zbiorniku tudziez na wyjsciu ze zbiornika na dom.

Ja w Twoim przypadku zdania nie zmieniłem. Skoro koszty to dla CIebie sprawa mniej wazna a chcesz raz a dobrze, to wywierc normlana studnie i zrob prosty układ - pompa w studni o normalnej wydajnosci, hydrofor i filtr. Sprzedaj zbiornik 1500L, sprzedaj 2 pompe. Twoja studnia naprawde nie rokuje długiego życia, co w przynajmniej moim odczuciu stoi w jawnej sprzecznosci z robieniem czegoś raz a dobrze.

KLARSAN
01-06-2016, 10:01
Witam, wlasnie stoje przed wyborem urzadzenia do uzdatniania wody, zaproponowano nam dwa urzadzenia i nie wiem ktore wybrac, analiza wody wykazala podwyzszone zelazo 610ug/dm3 , mangan 278ug/dm3, metnosc 2,8 ntu, twardosc 336mg/dm3, reszta wyszla w normie, bakteriologicznie nic nie wyszlo. Mamy pompe glebinowa 3,5SDM 3/18 I hydrofor 100l. Rodzina 4 osobowa. Urzadzenia ktore nam zaoferowali to Aqua Multi 38 i odzelaziacz typ a/o seria fa 120. zaproponowano takze cosmowater ale jeszcze nie wiem jaki model. Prosze o pomoc:)pozdrawiam
Między tymi dwoma rozwiązaniami raczej skłaniał bym się do tego pierwszego. Chyba, że już w surowej wodzie wytrąca się dużo żelaza

zlp
01-06-2016, 10:22
Ja w Twoim przypadku zdania nie zmieniłem. Skoro koszty to dla CIebie sprawa mniej wazna a chcesz raz a dobrze, to wywierc normlana studnie i zrob prosty układ - pompa w studni o normalnej wydajnosci, hydrofor i filtr. Sprzedaj zbiornik 1500L, sprzedaj 2 pompe. Twoja studnia naprawde nie rokuje długiego życia, co w przynajmniej moim odczuciu stoi w jawnej sprzecznosci z robieniem czegoś raz a dobrze.

Jastrząb dziękuję, na takie posty właśnie liczę.
Wiercąc drugą studnię mogę równie dobrze wywiercić jeszcze gorszą. To zdecydowanie odpada. Były robione badania elektroporowe i studnia według nich jest w jedynym, optymalnym miejscu. To już moja druga studnia zresztą i na trzecią się nie zdecyduję.
Bufora nie sprzedam, jest on zrobiony z laminatu we wnęce budynku. Ja z kolei mam nadzieję, że przy moim poborze wody studnia na jakiś czas wystarczy. Skoro dało się wiercić, wkładać i wyciągać wiertło, to nie jest w czystej "kurzawce". Ale fakt, ciężko ją było oczyścić do w miarę akceptowalnego poziomu.

Dlaczego będą się te bakterie wytwarzać w moim buforze? W napowietrzanych hydroforach jest inaczej?
Co powoduje namnażanie bakterii?

small7
01-06-2016, 10:40
Jastrząb dziękuję, na takie posty właśnie liczę.
Wiercąc drugą studnię mogę równie dobrze wywiercić jeszcze gorszą. To zdecydowanie odpada. Były robione badania elektroporowe i studnia według nich jest w jedynym, optymalnym miejscu. To już moja druga studnia zresztą i na trzecią się nie zdecyduję.
Bufora nie sprzedam, jest on zrobiony z laminatu we wnęce budynku. Ja z kolei mam nadzieję, że przy moim poborze wody studnia na jakiś czas wystarczy. Skoro dało się wiercić, wkładać i wyciągać wiertło, to nie jest w czystej "kurzawce". Ale fakt, ciężko ją było oczyścić do w miarę akceptowalnego poziomu.

Dlaczego będą się te bakterie wytwarzać w moim buforze? W napowietrzanych hydroforach jest inaczej?
Co powoduje namnażanie bakterii?

Też jestem ciekaw tych bakteri. Ogólnie przedstawiony układ tj. p. głeb - filtr - zbiornik retencyjny tzw. zbiornik otwarty- zestaw pompowy tzw. 2-go stopnia - instalacja jest powszechnie stosowany na stacjach uzdatniania wody. Jedyny problem jaki widzę w tym układzie to samo płukanie filtra jeśli wydajność pompy głębinowej na to nie pozwoli. W dużych układach płucze się wodą po zb. retencyjnym co jest bardzo korzystne. Przy głowicy też da się to zrobić choć trzeba rozbudować trochę układ.

zlp
01-06-2016, 10:58
Płukanie ma być z bufora, czystą wodą.
Ze studni byłoby też możliwe, ale musiałbym wymienić pompę. Uważam, że nie jest to w miom przypadku dobry pomysł, ponieważ jeśli założę mocniejszą, wydajniejszą pompę do studni, to będę potrzebował również filtr o większej wydajności, który będzie wykorzystywany krótko a intensywnie.
Opcja z buforem to mniejsze złoże, woda będzie przez nie płynąć wolniej i dłużej. Podobnie jak w dużych komercyjnych oczyszczalniach.

small7
01-06-2016, 11:06
Technicznie jest to do zrobienia. Ale może koledzy mają jakieś swoje uwagi, też chętnie się zapoznam.

Jastrząb
01-06-2016, 12:19
Jastrząb dziękuję, na takie posty właśnie liczę.
Wiercąc drugą studnię mogę równie dobrze wywiercić jeszcze gorszą. To zdecydowanie odpada. Były robione badania elektroporowe i studnia według nich jest w jedynym, optymalnym miejscu. To już moja druga studnia zresztą i na trzecią się nie zdecyduję.
Bufora nie sprzedam, jest on zrobiony z laminatu we wnęce budynku. Ja z kolei mam nadzieję, że przy moim poborze wody studnia na jakiś czas wystarczy. Skoro dało się wiercić, wkładać i wyciągać wiertło, to nie jest w czystej "kurzawce". Ale fakt, ciężko ją było oczyścić do w miarę akceptowalnego poziomu.

Jesli robiłes badania i wiesz ze wszedzie jest kurzawka a nie ma porzadnej warstwy wodonosnej, to zgoda ,ze nie ma sensu wiercic.
Widziałem u sasiada partaczy ktorzy zostawili filtr wlasnie w kurzawce, kazac pompowac zeby sie oczyscilo. Nim przestało sie pompować tudziez sasaid pompe zarżnal to łądna kupkę mułu (jak mielona kreda) wypompował. Druga studnie wyeircili 3m obok ale na 3m głębiej. I tam jest juz super.



Dlaczego będą się te bakterie wytwarzać w moim buforze? W napowietrzanych hydroforach jest inaczej?
Co powoduje namnażanie bakterii?Bakterie sie tam nie beda wytwarzac, co najwyzej rozmnazac.. One tam po prostu zamieszkaja. Wprowadza sie bez pytania i se beda. Odkrec butelke mineralnej, napij się z gwinta, odstaw otwarta na 2 tygodnie i ja powachaj.
Tu nie ma znaczenia czy hydrofor jest napowietrzany (bez worka) czy z workiem. Te zbiorniki sa zamkniete, bez dostepu do srodowiska zewnetrznego wiec formalnie bakterie nie maja sie takm jak dostac (jesli ich nie bylo w studni).

Wodociagi czesto maja jakies otwarte zbiorniki, baseny na wode. Ale toto potem jest wszystko dezynfekowane (czesto też UV) a potem chlorowane./ozonowane.

kathlen22
01-06-2016, 12:39
Między tymi dwoma rozwiązaniami raczej skłaniał bym się do tego pierwszego. Chyba, że już w surowej wodzie wytrąca się dużo żelaza

Dziekuje za odpowiedz. A moglby Pan mi bardziej wyjasnic co to znaczy ze w surowej wodzie sie wytraca te zelazo?? bo tak na oko to nic nie widac, dopiero w badaniach wyszlo potrojne przekroczenie wartosci zelaza. Zaproponowano nam tez zmiekczacz cosmowater tylko nie wiem jaki model, ale ma usuwac mangan i zelazo. I prosze mi wyjasnic czemu sklanial by sie pan do tego aqua multi?

Jastrząb
01-06-2016, 12:42
Dziekuje za odpowiedz. A moglby Pan mi bardziej wyjasnic co to znaczy ze w surowej wodzie sie wytraca te zelazo?? bo tak na oko to nic nie widac, dopiero w badaniach wyszlo potrojne przekroczenie wartosci zelaza. Zaproponowano nam tez zmiekczacz cosmowater tylko nie wiem jaki model, ale ma usuwac mangan i zelazo. I prosze mi wyjasnic czemu sklanial by sie pan do tego aqua multi?
Watryacajace żelazo powoduje ze woda robi się zólto-metna, a potem na dno nieruszanego zbiornika/bytelki opada ciemnobrazoway osad (z jakiegos tam wodorotlenku zelaza czy czegos).
Nalewasz pół butelki wody, mieszasz solidnie z powietrzem, otwierasz i odstawiasz na 24h. Obserwujesz. Jak sie robi metna/ zólta tzn ze zelazo łątwo i chętnie sie utlenia.

small7
01-06-2016, 12:58
Wodociagi czesto maja jakies otwarte zbiorniki, baseny na wode. Ale toto potem jest wszystko dezynfekowane (czesto też UV) a potem chlorowane./ozonowane.

Na stacjach wodociągowych w ogromnej większości stosuje się zbiorniki tzw. otwarte ( nie baseny), nazywane są otwartymi bo pracują bezciśnieniowo. Teraz praktycznie wszystkie nowe projekty na wodociągowe stacje uzdatniania wody opierają się na pompowaniu dwustopniowym tj. tak jak pisałem głęb - filtr - zb. retencyjny - pompownia 2-go stopnia (czasem nawet wprowadza się dodatkowy zbiornik reakcji i pompowanie 3 stopniowe) . Co do chlorowania to jeśli nie nachodzą bakterie ze źródła to nie robi się chlorowania ani ozonowania, generalnie jeśli nie ma takiej potrzeby to nie wprowadza się chemii do wody.