PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

zlp
01-06-2016, 12:59
Też jestem ciekaw tych bakteri. Ogólnie przedstawiony układ tj. p. głeb - filtr - zbiornik retencyjny tzw. zbiornik otwarty- zestaw pompowy tzw. 2-go stopnia - instalacja jest powszechnie stosowany na stacjach uzdatniania wody. Jedyny problem jaki widzę w tym układzie to samo płukanie filtra jeśli wydajność pompy głębinowej na to nie pozwoli. W dużych układach płucze się wodą po zb. retencyjnym co jest bardzo korzystne. Przy głowicy też da się to zrobić choć trzeba rozbudować trochę układ.
Wg. Qbek17 Clark ma głowicę z tą opcją.

zlp
01-06-2016, 13:10
Bakterie sie tam nie beda wytwarzac, co najwyzej rozmnazac.. One tam po prostu zamieszkaja. Wprowadza sie bez pytania i se beda.
Boję się, że masz rację.
Mogą się wprowadzić z powietrzem. Ale czy w powietrzu są groźne, które mnożą się w wodzie?
No i druga rzecz, po filtrowaniu w AquaMulti będę musiał do wody pitnej stosować osmozę, która z bakteriami sobie radzi? Czy też mogłoby się obejść bez osmozy?

small7
01-06-2016, 13:23
Jeszcze raz napiszę, że jestem ciekaw tych bakterii. Skąd mają się wziąść? Czy masz badanie bakteriologiczne wody? Czy bakterie są w studni?

zlp
01-06-2016, 15:07
Jeszcze nie mam badania, już robię, ale będą na pewno, studnia po budowie nie była czyszczona. Właśnie wczoraj zakopałem od niej rurę do domu. Jak dojdę tutaj co i jak mam zbudować, to zbuduję, zdezynfekuję i sprawdzę całość jeszcze raz. Wiem, że to od dupy strony, ale mam pewne podejrzenia i badam na razie samą studnię.
Studnia jest z rur 160, na zewnątrz rura osłonowa 250. W rurach 160 z tego co kojarzę nie wkładali uszczelek. Osłonowa od dołu jest zabezpieczona jakimiś glinkami, ale na górze, na wysokości wyprowadzenia rury wodnej i kabli zasilających jest w niej dziura przez którą wpływa skażona woda gruntowa. To mi wcieka do studni. Kurrr... Dopiero parę dni temu zdałem sobie z tego sprawę.
A skoro bakterie w studni, to i w zbiorniku. Będę musiał to jakoś uszczelnić, odkazić i wtedy zrobię ponowne badania.

qbek17
01-06-2016, 15:09
Co do chlorowania to jeśli nie nachodzą bakterie ze źródła to nie robi się chlorowania ani ozonowania, generalnie jeśli nie ma takiej potrzeby to nie wprowadza się chemii do wody.
Szczegół tkwi w tym, że w wodociągach obecność bakterii jest często sprawdzana. I jeśli zostaną wykryte to robi się dezynfekcję nie tylko źródła, ale i całej sieci wodociągowej.
W domowych warunkach nikt nie będzie regularnie sprawdzał czy w wodzie są bakterie czy nie. A ponieważ zbiornik będzie spory to woda będzie tam stała dosyć długo. Temperatura w nim może wzrosnąć do odpowiedniej dla bakterii. Kontakt z tlenem też może mieć wpływ na rozwój bakterii. A w powietrzu lata tego mnóstwo i jak trafi na dobre warunki (wilgoć, temperatura, podłoże) to się może pięknie rozwijać.
Dopiero co wróciłem z zakładu przemysłowego, gdzie zbiorniki o podobnej pojemności (1-2 m3) na wodę demi (po osmozie) myją co 2 tygodnie bo są całe zarośnięte glonami i błoną biologiczną.

qbek17
01-06-2016, 15:14
Witam, wlasnie stoje przed wyborem urzadzenia do uzdatniania wody, zaproponowano nam dwa urzadzenia i nie wiem ktore wybrac, analiza wody wykazala podwyzszone zelazo 610ug/dm3 , mangan 278ug/dm3, metnosc 2,8 ntu, twardosc 336mg/dm3, reszta wyszla w normie, bakteriologicznie nic nie wyszlo. Mamy pompe glebinowa 3,5SDM 3/18 I hydrofor 100l. Rodzina 4 osobowa. Urzadzenia ktore nam zaoferowali to Aqua Multi 38 i odzelaziacz typ a/o seria fa 120. zaproponowano takze cosmowater ale jeszcze nie wiem jaki model. Prosze o pomoc:)pozdrawiam
Podaj też pozostałe wyniki (te w normie) - głównie pH. Na pierwszy rzut oka ten pierwszy zestaw wygląda dobrze.

zlp
01-06-2016, 16:44
Szczegół tkwi w tym, że w wodociągach obecność bakterii jest często sprawdzana. I jeśli zostaną wykryte to robi się dezynfekcję nie tylko źródła, ale i całej sieci wodociągowej.
W domowych warunkach nikt nie będzie regularnie sprawdzał czy w wodzie są bakterie czy nie. A ponieważ zbiornik będzie spory to woda będzie tam stała dosyć długo. Temperatura w nim może wzrosnąć do odpowiedniej dla bakterii. Kontakt z tlenem też może mieć wpływ na rozwój bakterii. A w powietrzu lata tego mnóstwo i jak trafi na dobre warunki (wilgoć, temperatura, podłoże) to się może pięknie rozwijać.
Dopiero co wróciłem z zakładu przemysłowego, gdzie zbiorniki o podobnej pojemności (1-2 m3) na wodę demi (po osmozie) myją co 2 tygodnie bo są całe zarośnięte glonami i błoną biologiczną.
Qubek17 dziękuję za merytoryczny post.
Części tych problemów mogę zaradzić.
Wody nie muszę w nim trzymać do pełna. Mogę trzymać dzienną rezerwę. Jest izolowany i wątpię, aby temperatura się w nim mocniej podniosła ponieważ w miarę poboru będzie dolewana zimna ze studni. W każdym razie nie więcej niż o stopień, czy dwa. Mogę nawet ją monitorować, z alarmem i elektrozaworem spustowym gdzieś w ogrodzie w razie wzrostu. Jest to dla mnie koszt tylko czujnika za kilkanaście złotych, elektrozaworu, kabelków i niecałej godzinki pracy. Jednak to chyba przerost formy nad treścią.
Tlen mogę odciąć na 2 sposoby: pierwszy, to warstwa dwutlenku węgla, drugi to uszczelnienie tego zbiornika. Jestem w stanie to zrobić, bez większych problemów. Z laminatami jestem za pan brat.
Faktem jest, że bakterie pasowałoby co jakiś czas sprawdzać. Gdyby to zadziałało jak myślę, to i tak mogłoby wyjść taniej niż wymiana żarnika co rok. Jeśli bakterie namnażałyby się mocno, to trzeba się liczyć z kosztem lampy i jej eksploatacji.
Cykliczne odkażanie? Rzadsze niż comiesięczne nie wydaje się wielkim problemem, to bardziej upierdliwość, której chciałbym uniknąć.
Gdyby to wszystko nie zdało egzaminu, albo było faktycznie upierdliwe w użytkowaniu, to mógłbym postawić drugi taki 300l bezprzeponowy zbiornik w drugim budynku, w którym również jest pobór wody.
Tylko jak to faktycznie jest z tymi bakteriami. Tak mocno się namnażają?
Te zbiorniki które są tak często płukane mają podobne warunki?
Osmoza, którą najprawdopodobniej i tak będę musiał zamontować nie zaradzi temu?
Kurcze im dalej w las, tym więcej drzew.
Proszę was o pomoc, bo lokalni specjaliści mówiąc delikatnie nie specjalizują się w tych sprawach.

chemical
01-06-2016, 17:12
czy sół do zmywarki finish mogę użyć do zmiękczacza ??? dostałem gratis do zmywarki i nie wiem co z nią zrobić.

Jastrząb
01-06-2016, 18:35
Jesli planujesz zepsuc zmiekczacz to mozesz uzyc. Zmiekczacz regenerujesz roztworm NaCl. Masz pojecie co siedzi w tej "soli" do zmywarki?

qbek17
01-06-2016, 18:57
czy sół do zmywarki finish mogę użyć do zmiękczacza ??? dostałem gratis do zmywarki i nie wiem co z nią zrobić.
Na pierwszy rzut oka możesz. W zmywarce jest taki sam zmiękczacz jak ten domowy (tylko w dużo mniejszej skali). Osobiście próbowałem raczej w drugą stronę - sypałem sól tabletkowaną do zmywarki i nie było problemu.
Możesz się upewnić czytając skład - jeśli nie ma żadnych dodatków (a nie powinno być bo sól do zmywarek służy tylko do regeneracji wbudowanego zmiękczacza, a nie do zmywania) to możesz ją zużyć w zmiękczaczu. Możesz też opchnąć tą sól do zmywarek na alle... i za tą kasę kupić dużo więcej soli tabletkowanej ;)

qbek17
01-06-2016, 20:16
Qubek17 dziękuję za merytoryczny post.
Części tych problemów mogę zaradzić.
Wody nie muszę w nim trzymać do pełna. Mogę trzymać dzienną rezerwę. Jest izolowany i wątpię, aby temperatura się w nim mocniej podniosła ponieważ w miarę poboru będzie dolewana zimna ze studni. W każdym razie nie więcej niż o stopień, czy dwa. Mogę nawet ją monitorować, z alarmem i elektrozaworem spustowym gdzieś w ogrodzie w razie wzrostu. Jest to dla mnie koszt tylko czujnika za kilkanaście złotych, elektrozaworu, kabelków i niecałej godzinki pracy. Jednak to chyba przerost formy nad treścią.
Tlen mogę odciąć na 2 sposoby: pierwszy, to warstwa dwutlenku węgla, drugi to uszczelnienie tego zbiornika. Jestem w stanie to zrobić, bez większych problemów. Z laminatami jestem za pan brat.
Faktem jest, że bakterie pasowałoby co jakiś czas sprawdzać. Gdyby to zadziałało jak myślę, to i tak mogłoby wyjść taniej niż wymiana żarnika co rok. Jeśli bakterie namnażałyby się mocno, to trzeba się liczyć z kosztem lampy i jej eksploatacji.
Cykliczne odkażanie? Rzadsze niż comiesięczne nie wydaje się wielkim problemem, to bardziej upierdliwość, której chciałbym uniknąć.
Gdyby to wszystko nie zdało egzaminu, albo było faktycznie upierdliwe w użytkowaniu, to mógłbym postawić drugi taki 300l bezprzeponowy zbiornik w drugim budynku, w którym również jest pobór wody.
Tylko jak to faktycznie jest z tymi bakteriami. Tak mocno się namnażają?
Te zbiorniki które są tak często płukane mają podobne warunki?
Osmoza, którą najprawdopodobniej i tak będę musiał zamontować nie zaradzi temu?
Kurcze im dalej w las, tym więcej drzew.
Proszę was o pomoc, bo lokalni specjaliści mówiąc delikatnie nie specjalizują się w tych sprawach.
Ja nie jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania :) Po prostu uważam, że to trochę ryzykowne pić taką wodę... ale jak ograniczysz ryzyko (izolacja termiczna i świetlna, filtr oddechowy lub ta warstwa CO2 (nie możesz kompletnie uszczelnić zbiornika bo zrobi się z niego zbiornik ciśnieniowy), badania kontrolne...) to może nie będzie tak źle :)
Weź pod uwagę, że badania bakteriologiczne wody to koszt ok 300 PLN (chyba, że ktoś gdzieś robi taniej). Koszt żarnika do lampy UV to ok 100 PLN, a zakup lampy ok 1000 PLN.
Odkażanie instalacji to faktycznie upierdliwość... i to spora.

zlp
01-06-2016, 21:10
Izolacja termiczna jest.
Dzięki waszym podpowiedziom wiem, jak mogę to ryzyko ograniczyć, przynajmniej z tematów na które mnie uczuliliście.
Bakterie. To muszę jeszcze dobrze przemyśleć. Ale wydaje mi się, że zagrożenie ze strony poduszki powietrznej w buforze da się ogarnąć, niekoniecznie w sposoby które tutaj opisywałem. Wpadł mi również pomysł na zaciąganie powietrza poprzez pojemnik z chlorem, czy innym środkiem odkażającym. Spirytusem nie, bo tym sam się odkażam :lol: W najgorszym razie lampa UV po buforze, ludziska to mają w mniej wydumanych systemach.
Częstsze odświeżanie, po prostu niższy poziom wody.
Za badania bakteriologiczne w naszym Sanepidzie zapłaciłem 112zł.

Z jakimi niespodziankami mogę się jeszcze liczyć?

Krytykujcie, to może wyjść tylko na zdrowie ;)

qbek17
01-06-2016, 21:44
Z jakimi niespodziankami mogę się jeszcze liczyć?
W jaki sposób chcesz rozwiązać uzupełnianie zbiornika? Zaworem pływakowym? Elektrozaworem?

Poziom/ilość wody musisz dobrać na tyle aby mieć zapas na płukanie/regenerację filtra i normalne zużycie w tym czasie.

kathlen22
01-06-2016, 21:46
Podaj też pozostałe wyniki (te w normie) - głównie pH. Na pierwszy rzut oka ten pierwszy zestaw wygląda dobrze.

Witam, dziekuje za odpowiedz. Pozostale wyniki to:
ph- 7,7
barwa -3
metnosc 2,8-podwyzszona
amoniak -0,41
twardosc 336
arsen<5
kadm<0,5
nikiel 9
chrom<5
olow - 5
miedz - <0,010
kobalt<0,010
wanad<0,010
cynk 1,31
Prosze mi napisac, dlaczego aqua multi jest najlepszy, i co sadzi pan o tym cosmowater plus??dziekuje i pozdrawiam

zlp
01-06-2016, 22:00
W jaki sposób chcesz rozwiązać uzupełnianie zbiornika? Zaworem pływakowym? Elektrozaworem?
Poziom/ilość wody musisz dobrać na tyle aby mieć zapas na płukanie/regenerację filtra i normalne zużycie w tym czasie.
Możliwe, że dla bezpieczeństwa obydwoma.
Elektrozawór i sondy w buforze, którymi łatwo regulować poziom i drugi stopień, być może mechaniczny w razie nie zadziałania pierwszego. To nie kłopot, są różne rozwiązania.
Myślę, że poziom będzie ten sam i dla zużycia i do płukania. Jeśli mnie ktoś nie przekona, że bufor to pomyłka, to mogę w nim trzymać więcej wody niż potrzeba do wypłukania filtra. Dzienne zużycie to ponad 0,5m3, nawet 1m3. Z buforem będę potrzebował złoże o niewielkiej wydajności, więc również o niewielkim zapotrzebowaniu na wodę do płukania. Nawet być może stać mnie na komfort posiadania cięższego złoża. W świetle zagrożenia bakteriami myślę trzymać w buforze ok. 150% ilości potrzebnej do wypłukania złoża.
Regeneracja w nocy, więc innego zużycia w tym czasie nie będzie.

Używam Lankontrolerów, to sprytne i niedrogie urządzenia, komunikujące się po LAN, które mogę programować. Mogę nawet ustawić tak, że np. co czwartek w nocy będę miał więcej wody w buforze. Piszę o tym tylko dla informacji, raczej nie będzie potrzeby jego stosowania, chyba, że do cyklicznego spuszczania osadu z filtrów (wstępnego przed złożem i dokładnego po złożu).
Również w ten sposób mogę wpuścić nieco powietrza w rurę np. podczas rozpoczęcia pracy pompy w studni. Od studni do złoża jest ok 100m rury PE40, więc można trochę napowietrzyć wodę w razie potrzeby. Instalacja pneumatyczna jest obok studni.
Jak widać mam różne możliwości, tylko fachowej wiedzy z tej dziedziny niewiele. Chociaż jestem już na 340 stronie tego forum, więc wiem sporo więcej niż kilka dni temu.

small7
02-06-2016, 07:32
Jeszcze nikt mi nie odpowiedział skąd mają się wziąść te bakterie? Naprawdę sądzicie, że z powietrza? Żeby bakterie się namnażały, to najpierw muszą się skądś pojawić. Badanie studni pod kątem bakteriologii powinieneś zrobić dopiero po dezynfekcji i przepłukaniu studni a najlepiej już po zakończonych pracach instalacyjnych. Jeśli będziesz miał wszystko szczelnie zrobione (tj. jeśli brudy ci trafiają do studni to trzeba to zabezpieczyć np. zastosować szczelną głowicę), po pracach instalacyjnych zachlorowane i przepłukane, a ze studni nie będą napływać bakterie to jedyną opcją pojawienia się bakterii jest wprowadzenie ich poprzez ingerencję w układ. Naprawdę sądzicie, że przetrzymanie 1,5 m3 wody w zbiorniku przez kilka dni ( zakładamy chyba, że woda nie będzie używana w ogóle) spowoduje skażenie. Na stacjach uzdatniania wodociągowych przetrzymuje się po 100-1000 m3 wody a co do monitorowania bakteriologi to nie jest to aż takie częste.
W zbiorniku otwartym tak samo mogą się bakterie namnażać jak i w hydroforze, więc nie wiem czemu kolegę tak straszyć. Ponowię pytanie czy te bakterie mają się pojawić z powietrza, bo jeśli tak to dlaczego inżektor nie powoduje skażenia w hydroforze? Do zbiorników otwartych stosuje się filtry odechowe, oczywiście zbiornik musi być zabezpieczony, żeby syf się do niego nie dostał. Mylnie używane jest pojęcie zbiornika otwartego, ten zbiornik ma być zamknięty a jego otwartość polega na pracy bezciśnieniowej, ja wolę określenie bufor lub zb. retencyjny.

KLARSAN
02-06-2016, 09:21
czy sół do zmywarki finish mogę użyć do zmiękczacza ??? dostałem gratis do zmywarki i nie wiem co z nią zrobić.
Ja bym nie ryzykował na Twoim miejscu.

qbek17
02-06-2016, 10:31
Jeszcze nikt mi nie odpowiedział skąd mają się wziąść te bakterie?
Wybacz - oczy mnie bolą od tego wziąść... WZIĄĆ


Naprawdę sądzicie, że z powietrza? Żeby bakterie się namnażały, to najpierw muszą się skądś pojawić.
Tak, bakterie występują w powietrzu, tak samo jak w wodzie czy glebie.


Badanie studni pod kątem bakteriologii powinieneś zrobić dopiero po dezynfekcji i przepłukaniu studni a najlepiej już po zakończonych pracach instalacyjnych. Jeśli będziesz miał wszystko szczelnie zrobione (tj. jeśli brudy ci trafiają do studni to trzeba to zabezpieczyć np. zastosować szczelną głowicę), po pracach instalacyjnych zachlorowane i przepłukane, a ze studni nie będą napływać bakterie to jedyną opcją pojawienia się bakterii jest wprowadzenie ich poprzez ingerencję w układ.
Masz rację... tak powinno być. Ale praktyka jest taka, że nie zawsze wszystko jest idealnie szczelne, czyste i zabezpieczone. I nie chodzi o to żeby robić instalację w standardzie farmaceutycznym z możliwością sanityzacji, tylko o rozsądne podejście do tematu. O ograniczenie niepotrzebnego ryzyka.


Naprawdę sądzicie, że przetrzymanie 1,5 m3 wody w zbiorniku przez kilka dni ( zakładamy chyba, że woda nie będzie używana w ogóle) spowoduje skażenie.
Samo przetrzymanie nie spowoduje (wywoła) skażenia. Ale jeśli w zbiorniku będą bakterie to po kilku dniach przetrzymania wody będzie ona niezdatna do picia.


Na stacjach uzdatniania wodociągowych przetrzymuje się po 100-1000 m3 wody a co do monitorowania bakteriologi to nie jest to aż takie częste.
Masz jakieś konkretne informacje o takich przypadkach czy tylko tak Ci się wydaje? O ile pamiętam to w Rozporządzeniu jest informacja o tym jak często wodociągi muszą kontrolować wodę zależnie od ilości zaopatrywanych odbiorców. Jeśli jakieś badanie wyjdzie negatywne to od razu wodociąg jest zamykany i podejmuje się czynności odkażające.


W zbiorniku otwartym tak samo mogą się bakterie namnażać jak i w hydroforze, więc nie wiem czemu kolegę tak straszyć. Ponowię pytanie czy te bakterie mają się pojawić z powietrza, bo jeśli tak to dlaczego inżektor nie powoduje skażenia w hydroforze?
Jeszcze raz - nie chodzi o straszenie tylko poinformowanie o potencjalnym zagrożeniu. Nikt nie zagwarantuje, że w tym konkretnym przypadku bakterie pojawią się po 2, 5 czy 10 dniach, ale też nikt nie zagwarantuje że będzie czysto. Jeśli mimo tej wiedzy kolega akceptuje takie ryzyko to spoko. Hydraulicznie jest to jak najbardziej stosowany i odpowiedni układ.



Ponowię pytanie czy te bakterie mają się pojawić z powietrza, bo jeśli tak to dlaczego inżektor nie powoduje skażenia w hydroforze?
Czasami powoduje. Ale różnica jest taka, że tu ma być zbiornik o dużo dłuższym czasie zatrzymania wody niż w standardowym hydroforze.


Do zbiorników otwartych stosuje się filtry odechowe, oczywiście zbiornik musi być zabezpieczony, żeby syf się do niego nie dostał.
I dokładnie o tym tu dyskutujemy - jak zabezpieczyć taki zbiornik i ograniczyć POTENCJALNE ryzyko :)

qbek17
02-06-2016, 10:42
Ja bym nie ryzykował na Twoim miejscu.
Ale czym tu się ryzykuje?
Według informacji producenta (http://www.finish.pl/multimedia/artyku%C5%82y/produkty-do-zmywarek/dlaczego-s%C3%B3l-do-zmywarek-jest-taka-skuteczna/) jest to sól z antyzbrylaczem - czyli dokładnie to samo co w soli tabletkowanej do zmiękczaczy. Funkcję ma zresztą dokładnie tą samą, czyli regenerację jonitu w zmywarce.

zlp
02-06-2016, 10:57
Z bakteriami na pewno trzeba walczyć. To już wiem i mam nadzieję, że walka będzie skuteczna.
Teraz następne pytanie.
Czy przy mojej studni warto zrobić napowietrzenie wody z instalacji pneumatycznej?
Doprowadzenie wody jest rurą PE40 o długości ok. 100m. więc trochę tego kontaktu z powietrzem może być. Instalacja pneumatyczna jest obok studni.
Przed złożem (aktualnie mam polecone AquaMulti) będzie filtr Filtr Atlas Filtri Hydra M 100 mikronów z okresowym upuszczaniem osadu.
Po filtrze złoże, ewentualnie odpowietrznik, jeśli byłby potrzebny.

357442

qbek17
02-06-2016, 11:16
Czy przy mojej studni warto zrobić napowietrzenie wody z instalacji pneumatycznej?
Doprowadzenie wody jest rurą PE40 o długości ok. 100m. więc trochę tego kontaktu z powietrzem może być. Instalacja pneumatyczna jest obok studni.
Przed złożem (aktualnie mam polecone AquaMulti) będzie filtr Filtr Atlas Filtri Hydra M 100 mikronów z okresowym upuszczaniem osadu.
Po filtrze złoże, ewentualnie odpowietrznik, jeśli byłby potrzebny.
Masz wysokie pH i niezbyt wysokie przekroczenia. Nie potrzebujesz dodatkowego napowietrzania.

zlp
02-06-2016, 11:35
Potrzebuję głowicy pod płukanie czystą wodą.
Polecasz głowice Clark, jestem za. Źródło AquaMulti, jesteś fachowcem i kieruję się Twoimi radami.
Tylko jak wielkie to źródło powinno być w moim przypadku?
Przepływ przez źródło może być do 1m3/h, na upartego nawet 0,5m3h. Tylko czy jest jakikolwiek sens tak nisko schodzić?
Płukanie poda pompa Grunfos MQ3-35 z przepływem maksymalnym dla tej pompy.
No i gdzie takiego składaka będę mógł kupić?

qbek17
02-06-2016, 12:22
Potrzebuję głowicy pod płukanie czystą wodą.
Polecasz głowice Clark, jestem za. Źródło AquaMulti, jesteś fachowcem i kieruję się Twoimi radami.
Tylko jak wielkie to źródło powinno być w moim przypadku?
Przepływ przez źródło może być do 1m3/h, na upartego nawet 0,5m3h. Tylko czy jest jakikolwiek sens tak nisko schodzić?
Płukanie poda pompa Grunfos MQ3-35 z przepływem maksymalnym dla tej pompy.
No i gdzie takiego składaka będę mógł kupić?
Złoże AquaMulti - nie ma sensu mniej niż 25 litrów. Przepływ do płukania będzie dobrany w głowicy.

zlp
02-06-2016, 12:33
Też, tak myślę, że mniejszego nie ma co kupować.
Tylko gdzie kupić z głowicą pod moje wymagania?

kamila1212
02-06-2016, 19:48
Mam wodę ze studni głębinowej 35m. Mam badanie wody,wykonane przez sanepid, wszystko jest ok, poza żelazem. Co mam wstawić do kotłowni, żeby było tanio i dobrze,
żelazo 0,4
mangan 0,038
pH 7,7
twardość średnia 199
Do tego jeszcze POŚ biologiczna, więc solanka odpada.

qbek17
02-06-2016, 20:17
Co mam wstawić do kotłowni, żeby było tanio i dobrze,
Takie rzeczy to tylko w... tak się nie da :)


żelazo 0,4
mangan 0,038
pH 7,7
twardość średnia 199
Do tego jeszcze POŚ biologiczna, więc solanka odpada.
nie ma tragedii. Jak ma być tanio to wstaw mały filterek z piaskiem, lub BIRMem, ale nie gwarantuję, że będzie dobrze.

qbek17
02-06-2016, 20:22
Prosze mi napisac, dlaczego aqua multi jest najlepszy, i co sadzi pan o tym cosmowater plus??
Nie twierdzę, że jest najlepszy... po prostu do takiej wody pasuje jego zakres działania. Ten sam (albo lepszy) efekt uzyskasz stawiając osobne filtry na każdy parametr, ale to będzie drogie i skomplikowane rozwiązanie. AquaMulti zmiękczy Ci wodę do zera. Jeśli tego nie chcesz to możesz pójść w stronę samego odżelaziacza.
Zmiękczacz (nieważne czy Cosmowater, czy jakiś inny) nie służy do usuwania żelaza i manganu. Owszem - do pewnego stopnia będzie to robił jako "efekt uboczny" ale nie kosztem swojej wydajności i trwałości (no i nie wiadomo do końca ile tego żelaza czy manganu usunie).

kamila1212
02-06-2016, 20:30
ok,dzięki za ekspresową odpowiedź, ale jestem zielona w tym temacie o jaki konkretnie filtr chodzi z piaskiem kwarcowym? Studniarz ,który mi to robił, twierdził,że to nie duży koszt,ale razie oferty sklepów to ok 3000zl, wiec nie wiem czy tyle wydawac na cos co tak naprawde nie jest mi potrzebne , czy ten wydatek to koniecznosc,ale zastanawiam sie czy nie ma prostszej metody, niż wstawiac 2 wielkie baniaki do kotlowni ,co zajmuje duzo miejsca. Myslalam o stacji uzdatniania , niby pisze na caly dom- HHBB20B, ale nie wiem czy to zda egzamin, Kosztuje ok 900zl + trzeba wymieniać filtry ,ale lepsze to niz 2 baniaki . Może ktoś ma coś takiego i napisze ,czy takie urządzenue daje radę.

kamila1212
02-06-2016, 20:31
Takie rzeczy to tylko w... tak się nie da :)


nie ma tragedii. Jak ma być tanio to wstaw mały filterek z piaskiem, lub BIRMem, ale nie gwarantuję, że będzie dobrze.

ok,dzięki za ekspresową odpowiedź, ale jestem zielona w tym temacie o jaki konkretnie filtr chodzi z piaskiem kwarcowym? Studniarz ,który mi to robił, twierdził,że to nie duży koszt,ale razie oferty sklepów to ok 3000zl, wiec nie wiem czy tyle wydawac na cos co tak naprawde nie jest mi potrzebne , czy ten wydatek to koniecznosc,ale zastanawiam sie czy nie ma prostszej metody, niż wstawiac 2 wielkie baniaki do kotlowni ,co zajmuje duzo miejsca. Myslalam o stacji uzdatniania , niby pisze na caly dom- HHBB20B, ale nie wiem czy to zda egzamin, Kosztuje ok 900zl + trzeba wymieniać filtry ,ale lepsze to niz 2 baniaki . Może ktoś ma coś takiego i napisze ,czy takie urządzenue daje radę.

kathlen22
02-06-2016, 21:21
Nie twierdzę, że jest najlepszy... po prostu do takiej wody pasuje jego zakres działania. Ten sam (albo lepszy) efekt uzyskasz stawiając osobne filtry na każdy parametr, ale to będzie drogie i skomplikowane rozwiązanie. AquaMulti zmiękczy Ci wodę do zera. Jeśli tego nie chcesz to możesz pójść w stronę samego odżelaziacza.
Zmiękczacz (nieważne czy Cosmowater, czy jakiś inny) nie służy do usuwania żelaza i manganu. Owszem - do pewnego stopnia będzie to robił jako "efekt uboczny" ale nie kosztem swojej wydajności i trwałości (no i nie wiadomo do końca ile tego żelaza czy manganu usunie).

Dziekuje za odpowiedz. Z tego co czytalam, cosmowater plus ma usuwac przede wszystkim zelazo i mangan, chyba ze w opisie kłamią, bo jest cosmowater home i to jest zmiekczacz. A ten odzelaziacz to tez moze byc aqua multi czy jakis inny??

qbek17
02-06-2016, 21:36
ok,dzięki za ekspresową odpowiedź, ale jestem zielona w tym temacie o jaki konkretnie filtr chodzi z piaskiem kwarcowym? Studniarz ,który mi to robił, twierdził,że to nie duży koszt,ale razie oferty sklepów to ok 3000zl, wiec nie wiem czy tyle wydawac na cos co tak naprawde nie jest mi potrzebne , czy ten wydatek to koniecznosc,ale zastanawiam sie czy nie ma prostszej metody, niż wstawiac 2 wielkie baniaki do kotlowni ,co zajmuje duzo miejsca. Myslalam o stacji uzdatniania , niby pisze na caly dom- HHBB20B, ale nie wiem czy to zda egzamin, Kosztuje ok 900zl + trzeba wymieniać filtry ,ale lepsze to niz 2 baniaki . Może ktoś ma coś takiego i napisze ,czy takie urządzenue daje radę.
Ja rozumiem, że ktoś jest zielony w temacie, ale ile razy to już było wałkowane na forum...?
Chcesz zainwestować prawie 1000 PLN w 3 korpusy BB20. Jedna wymiana wkładów w takim zestawie to minimum 250-300 PLN, a żywotność wkładów to max pół roku. Czyli za jakieś 3 lata wydasz na te "tanie" filtry więcej niż na solidny filtr automatyczny, a w zamian dostaniesz dużo mniejszą wydajność i konieczność babrania się z wymianą wkładów.
Nie wiem jakie "wielkie baniaki" chcesz wstawiać... Prosty odżelaziacz na małą wydajność (nie wiem jakiej potrzebujesz bo nie podałaś nic na ten temat) to np. butla o wymiarach 9x48" (czyli jakieś 25 cm średnicy i 140 wysokości już z głowicą). Nie pisałaś też o pompie jaką masz zainstalowaną więc nie wiem jaki filtr będzie w stanie ta pompa wypłukać.
Podsumowując - podaj trochę informacji i nastaw się na wydatek rzędu 2-3 tyś PLN. Z drugiej strony takie ilości żelaza jeszcze nikogo nie zabiły więc może po prostu daj sobie spokój z filtrowaniem tej wody?

qbek17
02-06-2016, 21:45
Dziekuje za odpowiedz. Z tego co czytalam, cosmowater plus ma usuwac przede wszystkim zelazo i mangan, chyba ze w opisie kłamią, bo jest cosmowater home i to jest zmiekczacz. A ten odzelaziacz to tez moze byc aqua multi czy jakis inny??
W tym cosmo plus będzie takie samo złoże jak AquaMulti (ale pewnie innego producenta). Za to cena będzie Cosmicznie wysoka...
Odżelaziacz to inne złoże - ten o którym pisałaś jest regenerowany nadmanganianem potasu... moim zdaniem to przerost formy na taką wodę...

kathlen22
02-06-2016, 22:08
W tym cosmo plus będzie takie samo złoże jak AquaMulti (ale pewnie innego producenta). Za to cena będzie Cosmicznie wysoka...
Odżelaziacz to inne złoże - ten o którym pisałaś jest regenerowany nadmanganianem potasu... moim zdaniem to przerost formy na taką wodę...

Dziekuje, cosmowater plus wycenili mi na 3900, i jest serwisant ktory mi to zalozy i bedzie serwisowal, aqua multi 38 wycenili na 3400 ale nie wiem jak z serwisem. Roznica 500 zl i sama nie wiem co bedzie lepsze

qbek17
02-06-2016, 22:16
Dziekuje, cosmowater plus wycenili mi na 3900, i jest serwisant ktory mi to zalozy i bedzie serwisowal, aqua multi 38 wycenili na 3400 ale nie wiem jak z serwisem. Roznica 500 zl i sama nie wiem co bedzie lepsze
W obu masz praktycznie identyczne złoże. Dowiedz się o gwarancję i model głowicy w tym AquaMulti bo to jest ta część, która robi różnicę.

kamila1212
03-06-2016, 07:26
Ja rozumiem, że ktoś jest zielony w temacie, ale ile razy to już było wałkowane na forum...?
Chcesz zainwestować prawie 1000 PLN w 3 korpusy BB20. Jedna wymiana wkładów w takim zestawie to minimum 250-300 PLN, a żywotność wkładów to max pół roku. Czyli za jakieś 3 lata wydasz na te "tanie" filtry więcej niż na solidny filtr automatyczny, a w zamian dostaniesz dużo mniejszą wydajność i konieczność babrania się z wymianą wkładów.
Nie wiem jakie "wielkie baniaki" chcesz wstawiać... Prosty odżelaziacz na małą wydajność (nie wiem jakiej potrzebujesz bo nie podałaś nic na ten temat) to np. butla o wymiarach 9x48" (czyli jakieś 25 cm średnicy i 140 wysokości już z głowicą). Nie pisałaś też o pompie jaką masz zainstalowaną więc nie wiem jaki filtr będzie w stanie ta pompa wypłukać.
Podsumowując - podaj trochę informacji i nastaw się na wydatek rzędu 2-3 tyś PLN. Z drugiej strony takie ilości żelaza jeszcze nikogo nie zabiły więc może po prostu daj sobie spokój z filtrowaniem tej wody?

ok.dzięki za info. Coś chcę założyć na pewno, jeszcze tam nie mieszkamy i woda czasem śmierdzi, jak stoi,ale nie wiem czy to dlatego ,że studnia narazie jest mało używana, bo w badaniu wody nic poza żelazem się nie pojawiło. Pompę mam w studni grundfos kosztowała 6000zl , ze sterownikiem i nie ma tam już hydroforu bo to bardzo dobra pompa i daję radę pompować na bieżąco . To chyba zainwestuje w odżelaziacz z napowietrzaniem baniaki po 150l. koszt ok 2500zl.
Czy ktoś może coś polecić.
4 osoby w domu, 1 łazienka,pralka i zmywarka.

small7
03-06-2016, 08:00
"Masz rację... tak powinno być. Ale praktyka jest taka, że nie zawsze wszystko jest idealnie szczelne, czyste i zabezpieczone. I nie chodzi o to żeby robić instalację w standardzie farmaceutycznym z możliwością sanityzacji, tylko o rozsądne podejście do tematu. O ograniczenie niepotrzebnego ryzyka."

Dlatego zawsze powinno zależeć na starannym wykonaniu instalacji, nawet jakbym miał lampę UV nie chciałbym pić wody ze studni wiedząc, że leje się do niej breja bo ktoś źle wykonał i źle zabezpieczył studnię. Nikt tu nie pisze, że ma być super sterylnie, ale badanie bakteriologiczne wody, wiedząc, że studnia jest źle zabezpieczona, jest wrzucaniem kasy w błoto. Jeśli instalacja zostanie wykonana i zdezynfekowana prawidłowo, wykonane badanie pozwoli ocenić zagrożenie bakteriologiczne.
Napisałeś bardzo słuszne stwierdzenie "Samo przetrzymanie nie spowoduje (wywoła) skażenia. Ale jeśli w zbiorniku będą bakterie to po kilku dniach przetrzymania wody będzie ona niezdatna do picia" cały czas do tego dążę jeśli tych bakterii nie wprowadzimy sami i nie będziemy mieć ich w studni to ryzyko skażenia jest takie samo jak w układzie hydroforowym.
Jeśli chodzi o stacje wodociągowe to tak mam pewne doświadczenie i jeśli odwołujesz się do rozporządzenia to ustawowy obowiązek to 4 próby w roku, a to czy wodociąg jest zamykany też zależy od ilości i rodzaju bakterii.

KLARSAN
03-06-2016, 08:29
Mam wodę ze studni głębinowej 35m. Mam badanie wody,wykonane przez sanepid, wszystko jest ok, poza żelazem. Co mam wstawić do kotłowni, żeby było tanio i dobrze,
żelazo 0,4
mangan 0,038
pH 7,7
twardość średnia 199
Do tego jeszcze POŚ biologiczna, więc solanka odpada.
Jeżeli jest zbiornik hydroforowy ocynkowany to zwężka napowietrzająca i mały odżelaziać na złożach żwirkowych. Jeżeli woda nie jest bardzo mętna to można nawet na zmiękczaczu spróbować.

KLARSAN
03-06-2016, 08:34
Dziekuje za odpowiedz. A moglby Pan mi bardziej wyjasnic co to znaczy ze w surowej wodzie sie wytraca te zelazo?? bo tak na oko to nic nie widac, dopiero w badaniach wyszlo potrojne przekroczenie wartosci zelaza. Zaproponowano nam tez zmiekczacz cosmowater tylko nie wiem jaki model, ale ma usuwac mangan i zelazo. I prosze mi wyjasnic czemu sklanial by sie pan do tego aqua multi?
Czasami w wodzie prosto ze studni już widać żelaza, są przypadki gdzie żelaza widać dopiero jak woda odstoi trochę czasu. Złoże multifunkcyjne pozwala skutecznie usuwać żelazo i mangan jak nie są wytrącone z wody(woda jest klarowana). Zaletą tego złoża jest fakt, że nie wymaga silnego płukania.

kathlen22
03-06-2016, 10:44
Czasami w wodzie prosto ze studni już widać żelaza, są przypadki gdzie żelaza widać dopiero jak woda odstoi trochę czasu. Złoże multifunkcyjne pozwala skutecznie usuwać żelazo i mangan jak nie są wytrącone z wody(woda jest klarowana). Zaletą tego złoża jest fakt, że nie wymaga silnego płukania.

Witam, dzis dostalam propozycje Odżelaziacz i odmanganiacz Erie Oxydizer PRO 56, czy jest on dobry i odpowiedni do mojej wody??

chemik67
03-06-2016, 12:45
@kathlen22 Widziałem Twoje wyniki dwie strony wcześniej w tym wątku i moim zdaniem przy pH 7,7 Erie Oxydizer PRO 56 to jak najbardziej trafione rozwiązanie.

qbek17
03-06-2016, 19:28
ok.dzięki za info. Coś chcę założyć na pewno, jeszcze tam nie mieszkamy i woda czasem śmierdzi, jak stoi,ale nie wiem czy to dlatego ,że studnia narazie jest mało używana, bo w badaniu wody nic poza żelazem się nie pojawiło. Pompę mam w studni grundfos kosztowała 6000zl , ze sterownikiem i nie ma tam już hydroforu bo to bardzo dobra pompa i daję radę pompować na bieżąco . To chyba zainwestuje w odżelaziacz z napowietrzaniem baniaki po 150l. koszt ok 2500zl.
Czy ktoś może coś polecić.
4 osoby w domu, 1 łazienka,pralka i zmywarka.
Zainwestowaliście 6000 w pompę, a teraz chcesz oszczędzić 500 PLN na filtrze? ;)
A poważnie to musi być za*****ta pompa za taką cenę.
Ale stawianie "wielkich baniaków" po 150 litrów na 0,4 mg żelaza to chyba przesada.

qbek17
03-06-2016, 19:53
...cały czas do tego dążę jeśli tych bakterii nie wprowadzimy sami i nie będziemy mieć ich w studni to ryzyko skażenia jest takie samo jak w układzie hydroforowym.
Nie zgadzam się że to ryzyko jest takie samo - w takim (otwartym) układzie jest o wiele łatwiej wprowadzić te bakterie do zbiornika niż przy układzie ciśnieniowym.


Jeśli chodzi o stacje wodociągowe to tak mam pewne doświadczenie i jeśli odwołujesz się do rozporządzenia to ustawowy obowiązek to 4 próby w roku, a to czy wodociąg jest zamykany też zależy od ilości i rodzaju bakterii.
To chyba nie do końca doczytałeś to Rozporządzenie... częstotliwość badań zależy od wielkości produkcji wody, i w dużych wodociągach to są setki próbek rocznie (np. w Warszawie to ok 350 próbek rocznie czyli praktycznie codziennie)

qbek17
03-06-2016, 20:00
Witam, dzis dostalam propozycje Odżelaziacz i odmanganiacz Erie Oxydizer PRO 56, czy jest on dobry i odpowiedni do mojej wody??
To jest filtr ze złożem BIRM. I to sporo tego złoża. Nie potrzebujesz aż tyle na Twoje parametry. Poza tym ten filtr usuwa tylko żelazo i mangan, a nie rusza twardości.


@kathlen22 Widziałem Twoje wyniki dwie strony wcześniej w tym wątku i moim zdaniem przy pH 7,7 Erie Oxydizer PRO 56 to jak najbardziej trafione rozwiązanie.
Możesz to jakoś uzasadnić? Po co stawiać odżelaziacz takiej wielkości na 0,6 mg żelaza???????

kathlen22
03-06-2016, 21:15
Czasami w wodzie prosto ze studni już widać żelaza, są przypadki gdzie żelaza widać dopiero jak woda odstoi trochę czasu. Złoże multifunkcyjne pozwala skutecznie usuwać żelazo i mangan jak nie są wytrącone z wody(woda jest klarowana). Zaletą tego złoża jest fakt, że nie wymaga silnego płukania.

Witam, zrobilismy test tej wody i po odstaniu 24 godzin nic sie nie wytracilo. Mam pytanie z innej beczki, jesli zmiekczacz spowoduje ze twardosc spadnie do zera, a tego nie chce, bo mamy instalacje miedziana, a to jej chyba dobrze nie zrobi, to moze ktos mi zaproponuje jakis odzelaziacz, ktory bedzie odpowiedni do naszej wody. Jesli ten odzelaziacz na zlozy brim jest za duzy to moze jest jakis inny??mowilam jeszcze o odzelaziaczu typ a/o seri fa 120 na zlozu green sand, prosze o rade, bo nie wiemy na co sie zdecydowac,z gory dziekuje!!!

small7
04-06-2016, 07:16
Nie zgadzam się że to ryzyko jest takie samo - w takim (otwartym) układzie jest o wiele łatwiej wprowadzić te bakterie do zbiornika niż przy układzie ciśnieniowym.


To chyba nie do końca doczytałeś to Rozporządzenie... częstotliwość badań zależy od wielkości produkcji wody, i w dużych wodociągach to są setki próbek rocznie (np. w Warszawie to ok 350 próbek rocznie czyli praktycznie codziennie)

Masz rację dla chcącego nic trudnego, jak bardzo będziesz chciał to je wprowadzisz. Przy poprawnym wykonaniu instalacji ryzyko jest dokładnie takie samo i proszę nie mącić głowy otwartością zbiornika, bo otwarty jest on tylko z uwagi na charakter pracy.

Qbek nie sądziłem, że taki gość jak ty będzie takie bzdury opowiadał proszę o to link do załącznika do ustawy "http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal6_woda_29032007.pdf"
Setki próbek to może sobie zakład wodociągowy robić jak go stać na własne laboratorium. W 99% przypadków zakłądy są biedne i robią tylko minimalną ilość próbek a ich produkcja wody mieści się w widełkach od 100 do 1000 m3/24h stąd minimalna ilość próbek to 4 w ciągu roku.

kamila1212
04-06-2016, 07:59
Zainwestowaliście 6000 w pompę, a teraz chcesz oszczędzić 500 PLN na filtrze? ;)
A poważnie to musi być za*****ta pompa za taką cenę.
Ale stawianie "wielkich baniaków" po 150 litrów na 0,4 mg żelaza to chyba przesada.

Mamy się wprowadzać za 3 tyg. więc jesteśmy na finishu, a kasa stopniała bardzo szybko, wiadomo jak mus to mus, ale myślałam ,że można to jakoś taniej zrobić, bo nasza woda nie jest zła, koszt studni z pompą, wyniósł nas 17 tyś, więc myśleliśmy ,że założymy jakiś filterek i będzie ok. I tak na razie zrobimy, filtr mechaniczny na początku instalacji i w kuchni jakiś ,ale jeszcze nie wiem jaki, może osmoza, bo czas nagli , robota w domu,pakowanie a tu jeszcze takie rzeczy wychodzą, hydraulik czeka z piecem, bo musimy "coś "koniecznie założyć, zanim woda pójdzie w obieg.
Nasze rozwiązanie jest na próbę, potem zrobię jeszcze raz badanie wody pod żelazo , będziemy obserwować wannę, zlewy itd. i zobaczymy ,przez sezon trochę się zregenerujemy finansowo i jak trzeba będzie to kupimy odżelaziacz ze zmiękczaczem i wtedy studzienka chłonna, na popłuczyny, bo mamy biologiczną POŚ.

qbek17
04-06-2016, 08:21
Na stacjach uzdatniania wodociągowych przetrzymuje się po 100-1000 m3 wody a co do monitorowania bakteriologi to nie jest to aż takie częste.


Qbek nie sądziłem, że taki gość jak ty będzie takie bzdury opowiadał proszę o to link do załącznika do ustawy "http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal6_woda_29032007.pdf"
Setki próbek to może sobie zakład wodociągowy robić jak go stać na własne laboratorium. W 99% przypadków zakłądy są biedne i robią tylko minimalną ilość próbek a ich produkcja wody mieści się w widełkach od 100 do 1000 m3/24h stąd minimalna ilość próbek to 4 w ciągu roku.

Znam to Rozporządzenie (nie Ustawę). Zdecydujmy się o jakich wodociągach mówimy... Takie które przetrzymują po 1000 m3 wody czy takie które robią ten 1000 m3 na dobę? Bo to jest spora różnica.
Napisałem wyraźnie o przykładzie Warszawy czyli chyba największego zakładu wodociągowego w PL i zaznaczyłem, że ilość próbek zależy od wielkości produkcji. W którym miejscu są to bzdury?



Masz rację dla chcącego nic trudnego, jak bardzo będziesz chciał to je wprowadzisz. Przy poprawnym wykonaniu instalacji ryzyko jest dokładnie takie samo i proszę nie mącić głowy otwartością zbiornika, bo otwarty jest on tylko z uwagi na charakter pracy.
Ty masz swoje zdanie, a ja swoje (poparte też doświadczeniem z takimi układami gdzie teoria rozbiega się z praktyką). Dopóki nie podasz jakiegoś racjonalnego argumentu to mnie nie przekonasz do zmiany. A jak do tej pory to opierasz się tylko na swoim przekonaniu (nie przeczę, że Twoje zdanie nie jest logiczne, ale moja praktyka mówi, że często jest inaczej). A forum służy do wymiany opinii i uważam, że mam pełne prawo podzielić się tym swoim zdaniem z kolegą, który o to zdanie pytał.

qbek17
04-06-2016, 08:26
Witam, zrobilismy test tej wody i po odstaniu 24 godzin nic sie nie wytracilo. Mam pytanie z innej beczki, jesli zmiekczacz spowoduje ze twardosc spadnie do zera, a tego nie chce, bo mamy instalacje miedziana, a to jej chyba dobrze nie zrobi, to moze ktos mi zaproponuje jakis odzelaziacz, ktory bedzie odpowiedni do naszej wody. Jesli ten odzelaziacz na zlozy brim jest za duzy to moze jest jakis inny??mowilam jeszcze o odzelaziaczu typ a/o seri fa 120 na zlozu green sand, prosze o rade, bo nie wiemy na co sie zdecydowac,z gory dziekuje!!!
Jeśli macie instalację miedzianą to zmiękczacz może być kiepskim pomysłem. W takim przypadku szukaj małego odżelaziacza - na butli 9x48 lub 10x44. Więcej nie potrzebujesz...

kamila1212
04-06-2016, 08:50
Filtr Cintropur NW 25 DUO-CTN co o tym sądzicie? , przypominam woda ze studni ,żelazo 0,4 + jakiś filtr w kuchni.
Rozwiązanie na próbę.

kathlen22
04-06-2016, 09:26
Jeśli macie instalację miedzianą to zmiękczacz może być kiepskim pomysłem. W takim przypadku szukaj małego odżelaziacza - na butli 9x48 lub 10x44. Więcej nie potrzebujesz...

Dziekuje za odpowiedz, a moglby pan mi podac konkretne modele??bo kompletnie sie na tym nie znam :)

qbek17
04-06-2016, 11:06
Mamy się wprowadzać za 3 tyg. więc jesteśmy na finishu, a kasa stopniała bardzo szybko, wiadomo jak mus to mus, ale myślałam ,że można to jakoś taniej zrobić, bo nasza woda nie jest zła, koszt studni z pompą, wyniósł nas 17 tyś, więc myśleliśmy ,że założymy jakiś filterek i będzie ok. I tak na razie zrobimy, filtr mechaniczny na początku instalacji i w kuchni jakiś ,ale jeszcze nie wiem jaki, może osmoza, bo czas nagli , robota w domu,pakowanie a tu jeszcze takie rzeczy wychodzą, hydraulik czeka z piecem, bo musimy "coś "koniecznie założyć, zanim woda pójdzie w obieg.
Bez przesady z tym "musimy". Ta woda nie jest taka zła.


Nasze rozwiązanie jest na próbę, potem zrobię jeszcze raz badanie wody pod żelazo , będziemy obserwować wannę, zlewy itd. i zobaczymy ,przez sezon trochę się zregenerujemy finansowo i jak trzeba będzie to kupimy odżelaziacz ze zmiękczaczem i wtedy studzienka chłonna, na popłuczyny, bo mamy biologiczną POŚ.
Po pierwsze taka "próba" wyjdzie was drogo. Finalnie zapłacicie dwa razy. A wcale nie potrzebujecie dużo, żeby mieć od razu docelowe rozwiązanie. Za 2300-2500 PLN możecie mieć odżelaziacz ze złożem BIRM na głowicy Clack. Jak chcesz taniej to można ryzykować inną głowicę (aż się boję to napisać) ... może BNT albo RX (chińskie).

Po drugie studnia chłonna nie musi być dobrym rozwiązaniem. Jeśli dacie tylko odżelaziacz (bez regeneracji chemicznej) to można tą wodę puścić do POŚ. Jeśli weźmiecie filtr z regeneracją chemiczną (albo zmiękczacz) to wrzucając popłuczyny do studni chłonnej, będziecie mieli za kilka lat problem z glebą wokół tej studni.

qbek17
04-06-2016, 11:08
Filtr Cintropur NW 25 DUO-CTN co o tym sądzicie? , przypominam woda ze studni ,żelazo 0,4 + jakiś filtr w kuchni.
Rozwiązanie na próbę.
Cintropur jako filtr wstępny jest OK. Jeden wystarczy.
Ale ta opcja z drugim filtrem do zasypania złożem to już moim zdaniem nie zda egzaminu. Za mała wydajność, za mała ilość złoża, częste wymiany złoża (babranie się i koszty).

kamila1212
05-06-2016, 11:45
Bez przesady z tym "musimy". Ta woda nie jest taka zła.


Po pierwsze taka "próba" wyjdzie was drogo. Finalnie zapłacicie dwa razy. A wcale nie potrzebujecie dużo, żeby mieć od razu docelowe rozwiązanie. Za 2300-2500 PLN możecie mieć odżelaziacz ze złożem BIRM na głowicy Clack. Jak chcesz taniej to można ryzykować inną głowicę (aż się boję to napisać) ... może BNT albo RX (chińskie).

Po drugie studnia chłonna nie musi być dobrym rozwiązaniem. Jeśli dacie tylko odżelaziacz (bez regeneracji chemicznej) to można tą wodę puścić do POŚ. Jeśli weźmiecie filtr z regeneracją chemiczną (albo zmiękczacz) to wrzucając popłuczyny do studni chłonnej, będziecie mieli za kilka lat problem z glebą wokół tej studni.




Studnia chłonna jak będzie,to ok 60m od studni,więc bardzo daleko,mam dużą działkę, wiem koszta nie duże,ale nie mamy czasu na na kombinowanie i szukanie idealnego rozwiązania, pewnie to dla nie których mało zrozumiałe, ale nie chcemy teraz na szybko kupować, a ja lubię jak wszystko jest przemyślane, u mnie w okolicy nie ma firmy ,która , umiała mi odpowiedzieć na moje pytania itd. Zawsze słyszałam, że albo o napowietrzaniu nie słyszeli,albo o biologicznej oczyszczalni nie mieli pojęcia itd. Interesuje mnie szybkie rozwiązanie, bo nie mam czasu, aby zająć się tym , bo wody nie mam złej. Chińszczyzny raczej nie chcę,ale dzięki za info,wiadomo lepiej dołożyć i kupić coś lepszego,ale w tym momencie mi się to nie uśmiecha,dlatego szukam takiego tymczasowego rozwiązania, a filtr wstępny i tak mi się przyda.

kamila1212
05-06-2016, 11:53
Cintropur jako filtr wstępny jest OK. Jeden wystarczy.
Ale ta opcja z drugim filtrem do zasypania złożem to już moim zdaniem nie zda egzaminu. Za mała wydajność, za mała ilość złoża, częste wymiany złoża (babranie się i koszty).

Dzięki za radę, Chyba kupię na razie ten filtr wstępny i coś do kuchni, chociaż filtrowaną wodę będę mieć w lodówce, ale jakoś słabo to widzę napełniać czajnik wodą z lodówki:bash:, bo powoli leci itd. , jako rozwiązanie tymczasowe, mały koszt ,a jak już się ogarniemy po sezonie ( prowadzimy punkt gastronomiczny nad morzem,praca od 8-23 codziennie) więc nie mamy teraz dużo czasu , bo za 2 tyg. przeprowadzka, zobaczymy co dalej robić

qbek17
05-06-2016, 12:00
Studnia chłonna jak będzie,to ok 60m od studni,więc bardzo daleko,mam dużą działkę...
Rozumiem, że zrobicie wykop poniżej poziomu przemarzania gruntu i położycie rurę kanalizacyjną (ze spadkiem) przez te 60 metrów? Jak głęboka ma być ta studnia (żeby zachować spadek 1% to wylot musi być 60 cm niżej niż wlot)? (chyba, że działka nie jest płaska i macie naturalny spadek...)


wiem koszta nie duże,ale nie mamy czasu na na kombinowanie i szukanie idealnego rozwiązania, pewnie to dla nie których mało zrozumiałe, ale nie chcemy teraz na szybko kupować, a ja lubię jak wszystko jest przemyślane, u mnie w okolicy nie ma firmy ,która , umiała mi odpowiedzieć na moje pytania itd. Zawsze słyszałam, że albo o napowietrzaniu nie słyszeli,albo o biologicznej oczyszczalni nie mieli pojęcia itd. Interesuje mnie szybkie rozwiązanie, bo nie mam czasu, aby zająć się tym , bo wody nie mam złej. Chińszczyzny raczej nie chcę,ale dzięki za info,wiadomo lepiej dołożyć i kupić coś lepszego,ale w tym momencie mi się to nie uśmiecha,dlatego szukam takiego tymczasowego rozwiązania, a filtr wstępny i tak mi się przyda.
Jeśli koniecznie chcesz coś tymczasowego co jednak rozwiąże ten problem to chyba najszybciej zrobisz to filtrami z wymiennymi wkładami. Żeby przy okazji nie zdławić za bardzo przepływu proponowałbym korpusy BigBlue20. Jeden jako filtr wstępny (z wkładem mechanicznym), a drugi z wkładem odżelaziającym. Ewentualnie jeszcze trzeci, z wkładem zmiękczającym.
Ale moim zdaniem szkoda pieniędzy na takie tymczasowe rozwiązania.

qbek17
05-06-2016, 12:03
Dzięki za radę, Chyba kupię na razie ten filtr wstępny i coś do kuchni, chociaż filtrowaną wodę będę mieć w lodówce, ale jakoś słabo to widzę napełniać czajnik wodą z lodówki:bash:, bo powoli leci itd. , jako rozwiązanie tymczasowe, mały koszt ,a jak już się ogarniemy po sezonie ( prowadzimy punkt gastronomiczny nad morzem,praca od 8-23 codziennie) więc nie mamy teraz dużo czasu , bo za 2 tyg. przeprowadzka, zobaczymy co dalej robić
Jak masz lodówkę z dystrybutorem wody, to zamiast inwestować w piekielnie drogie wkłady do lodówki, możesz ją podłączyć pod wodę filtrowaną, np. z osmozy. Mam taki układ u rodziców i działa bez problemu od wielu lat.

kamila1212
05-06-2016, 18:11
[QUOTE=qbek17;7156715]Rozumiem, że zrobicie wykop poniżej poziomu przemarzania gruntu i położycie rurę kanalizacyjną (ze spadkiem) przez te 60 metrów? Jak głęboka ma być ta studnia (żeby zachować spadek 1% to wylot musi być 60 cm niżej niż wlot)? (chyba, że działka nie jest płaska i macie naturalny spadek...)

Jak już to odżelaziacz bedzie w kotłowni,więc przewiercamy się na zewnątrz ok 10m.

kamila1212
05-06-2016, 18:12
Jak masz lodówkę z dystrybutorem wody, to zamiast inwestować w piekielnie drogie wkłady do lodówki, możesz ją podłączyć pod wodę filtrowaną, np. z osmozy. Mam taki układ u rodziców i działa bez problemu od wielu lat.

fajnie,dzięki za radę.

kamila1212
05-06-2016, 18:31
Rozumiem, że zrobicie wykop poniżej poziomu przemarzania gruntu i położycie rurę kanalizacyjną (ze spadkiem) przez te 60 metrów? Jak głęboka ma być ta studnia (żeby zachować spadek 1% to wylot musi być 60 cm niżej niż wlot)? (chyba, że działka nie jest płaska i macie naturalny spadek...)


Jeśli koniecznie chcesz coś tymczasowego co jednak rozwiąże ten problem to chyba najszybciej zrobisz to filtrami z wymiennymi wkładami. Żeby przy okazji nie zdławić za bardzo przepływu proponowałbym korpusy BigBlue20. Jeden jako filtr wstępny (z wkładem mechanicznym), a drugi z wkładem odżelaziającym. Ewentualnie jeszcze trzeci, z wkładem zmiękczającym.
Ale moim zdaniem szkoda pieniędzy na takie tymczasowe rozwiązania.

A czy z tymi filtrami,ciśnienie nie obniży się bardzo,bo nie chcę żeby mi woda tylko ciurkiem leciała,jak będę brała prysznic? wydajność tych filtrów to 18l/min , to dużo czy mało, jak naraz będzie ktoś się kąpał, pralka będzie prała, zmywarka włączona i ktoś spuści wodę drugiej toalecie,czy spadek ciśnienia będzie odczuwalny?

qbek17
05-06-2016, 19:38
Jeden standardowy kran/spluczka/itp to ok 7 l/min przepływu (przy pełnym otwarciu).
Ale ten przepływ przez filtr jest podawany dla pełnego uzdatnienia (przy zachowaniu czasu kontaktu). Jeśli przepływ będzie większy to woda może nie być uzdatniona w całości - przy twoich parametrach wody masz zapas. A przepustowość tych filtrów jest dużo wyższa.
Po drugie mając taką pompę (rozumiem że z falownikiem) to ona powinna utrzymać stałe ciśnienie jeśli otworzysz kilka punktów poboru jednocześnie więc nie powinno być efektu o którym piszesz.

kamila1212
05-06-2016, 20:02
Jeden standardowy kran/spluczka/itp to ok 7 l/min przepływu (przy pełnym otwarciu).
Ale ten przepływ przez filtr jest podawany dla pełnego uzdatnienia (przy zachowaniu czasu kontaktu). Jeśli przepływ będzie większy to woda może nie być uzdatniona w całości - przy twoich parametrach wody masz zapas. A przepustowość tych filtrów jest dużo wyższa.
Po drugie mając taką pompę (rozumiem że z falownikiem) to ona powinna utrzymać stałe ciśnienie jeśli otworzysz kilka punktów poboru jednocześnie więc nie powinno być efektu o którym piszesz.

Ok,dzięki, bo już trochę się martwiłam, tam w studni ma taki sterownik elektroniczny i można regulować ciśnienie.,to chyba falownik,nie znam się na tym.

qbek17
05-06-2016, 20:33
Ok,dzięki, bo już trochę się martwiłam, tam w studni ma taki sterownik elektroniczny i można regulować ciśnienie.,to chyba falownik,nie znam się na tym.
Przy takiej cenie pompy i braku hydrofora to na 99% jest falownik. Pytanie tylko czy odpowiednio skonfigurowany :) Ale to już pytanie do speców od pomp...

kamila1212
05-06-2016, 22:02
Przy takiej cenie pompy i braku hydrofora to na 99% jest falownik. Pytanie tylko czy odpowiednio skonfigurowany :) Ale to już pytanie do speców od pomp...

Dziękuje za info. Jeszce jedno pytanie ile mikronów ma mieć filtr pierwszy mechaniczny,znalazłam takie filtry do płukania-wielokrotnego użytku, cenowo wychodzą nieźle,

zlp
05-06-2016, 22:15
Mam pytanie w związku z odkażaniem studni.
Wlewam podchloryn sodu, czekam kilka dni i co dalej?
Gdzie mogę wylać tą wodę?
Czy podchloryn się na tyle rozłoży że będę mógł wylać do stawu?
Czy wylać na podwórko?

qbek17
06-06-2016, 07:35
Dziękuje za info. Jeszce jedno pytanie ile mikronów ma mieć filtr pierwszy mechaniczny,znalazłam takie filtry do płukania-wielokrotnego użytku, cenowo wychodzą nieźle,

Taki wstępny filtr ochronny to wystarczy nawet i 100 um, ale może być mniej. Nie schodziłbym poniżej 20 um bo może się szybko zapychać.

qbek17
06-06-2016, 07:38
Mam pytanie w związku z odkażaniem studni.
Wlewam podchloryn sodu, czekam kilka dni i co dalej?
Gdzie mogę wylać tą wodę?
Czy podchloryn się na tyle rozłoży że będę mógł wylać do stawu?
Czy wylać na podwórko?
Zanim zaczniesz czekać upewnij się że chlor dotarł do każdego zakamarka sieci.
Czekania wystarczy kilka-kilkanaście godzin. Płukanie musi być długie i dokładne. Wodę można wylać na podwórko ale raczej omijałbym staw.

KLARSAN
06-06-2016, 10:27
Mam pytanie w związku z odkażaniem studni.
Wlewam podchloryn sodu, czekam kilka dni i co dalej?
Gdzie mogę wylać tą wodę?
Czy podchloryn się na tyle rozłoży że będę mógł wylać do stawu?
Czy wylać na podwórko?
Do stawu nie wylewaj bo możesz zabić florę i faunę w nim występującą.
Jak wylejesz na podwórko pozostały chlor wolny powinien się zredukować zanim dotrze gdzieś gdzie mógł by być szkodliwy.

kamila1212
06-06-2016, 10:55
Taki wstępny filtr ochronny to wystarczy nawet i 100 um, ale może być mniej. Nie schodziłbym poniżej 20 um bo może się szybko zapychać.

Ok, super dzięki za pomoc,wezmę 20, albo 50 jak znajdę taki do płukania ,kupię dwa korpusy BB20,czyli w pierwszym bedzie filtrowac piasek itd a w drugim filtr węglowy, bo czasem woda dziwnie pachnie. Wydam ok 600zk na to,ale w sumie jak się nie sprawdzi na cały dom, to mi się to przyda, bo w planach obok domu jest garaż z poddaszem użytkowym, mały pokoik z aneksem i łazienką, to potem tam to zamontujemy.

KLARSAN
06-06-2016, 11:40
Witam, zrobilismy test tej wody i po odstaniu 24 godzin nic sie nie wytracilo. Mam pytanie z innej beczki, jesli zmiekczacz spowoduje ze twardosc spadnie do zera, a tego nie chce, bo mamy instalacje miedziana, a to jej chyba dobrze nie zrobi, to moze ktos mi zaproponuje jakis odzelaziacz, ktory bedzie odpowiedni do naszej wody. Jesli ten odzelaziacz na zlozy brim jest za duzy to moze jest jakis inny??mowilam jeszcze o odzelaziaczu typ a/o seri fa 120 na zlozu green sand, prosze o rade, bo nie wiemy na co sie zdecydowac,z gory dziekuje!!!
Urządzenie typu a/o seri fa 120 też nie jest małe. Do tego wymaga mocniejszego płukania z uwagi na cięższe złoże oraz zastosowania nadmanganianu.

chemik67
06-06-2016, 13:23
To jest filtr ze złożem BIRM. I to sporo tego złoża. Nie potrzebujesz aż tyle na Twoje parametry. Poza tym ten filtr usuwa tylko żelazo i mangan, a nie rusza twardości.


Możesz to jakoś uzasadnić? Po co stawiać odżelaziacz takiej wielkości na 0,6 mg żelaza???????
Przy takich parametrach wody 56 litrów złoża to może faktycznie sporo ale wychodzę z założenia, że lepiej dać troszeczkę większe urządzenie i mieć pewność, że będzie działać poprawnie niż dać urządzenie za małe i później mieć problemy. Zresztą przy nieco większych urządzeniach nie ma dużych różnic cenowych bo największą część ceny stanowi głowica, która najczęściej w warunkach domowych się nie zmienia. Istotne znaczenie może mieć jedynie ilość wody na płukanie. Oczywiście, możesz się ze mną nie zgodzić...

brylekpl
06-06-2016, 13:41
Odfiltrowanie Krzemionki - usuniecie osadu po krezmionce.
Mam problem z krzemionka w wodzie i wlasciwe braku sposobu na jej usuniecie z wody. Klopot jest ze krzemionka pozostawia osad, ktory jest chyba niezmywalny (nop na szkle) czy da sie taki osad momo wszystko jakos usunac? albo krzemionke przefiltorwac unikaja destylacji wody?

KLARSAN
06-06-2016, 14:07
Odfiltrowanie Krzemionki - usuniecie osadu po krezmionce.
Mam problem z krzemionka w wodzie i wlasciwe braku sposobu na jej usuniecie z wody. Klopot jest ze krzemionka pozostawia osad, ktory jest chyba niezmywalny (nop na szkle) czy da sie taki osad momo wszystko jakos usunac? albo krzemionke przefiltorwac unikaja destylacji wody?
Bez destylacji wody własciwie nie ma takiej możliwości.

qbek17
06-06-2016, 15:09
Przy takich parametrach wody 56 litrów złoża to może faktycznie sporo ale wychodzę z założenia, że lepiej dać troszeczkę większe urządzenie i mieć pewność, że będzie działać poprawnie niż dać urządzenie za małe i później mieć problemy. Zresztą przy nieco większych urządzeniach nie ma dużych różnic cenowych bo największą część ceny stanowi głowica, która najczęściej w warunkach domowych się nie zmienia. Istotne znaczenie może mieć jedynie ilość wody na płukanie. Oczywiście, możesz się ze mną nie zgodzić...
W zasadzie się z Tobą zgadzam :)

qbek17
06-06-2016, 15:18
Odfiltrowanie Krzemionki - usuniecie osadu po krezmionce.
Mam problem z krzemionka w wodzie i wlasciwe braku sposobu na jej usuniecie z wody. Klopot jest ze krzemionka pozostawia osad, ktory jest chyba niezmywalny (nop na szkle) czy da sie taki osad momo wszystko jakos usunac? albo krzemionke przefiltorwac unikaja destylacji wody?
Usuwanie krzemionki z wody to ciężka sprawa... zazwyczaj jest to ostatni etap filtracji, czyli odwrócona osmoza (RO) albo nawet elektrodejonizacja (EDI).
A samo usuwanie osadów z krzemionki można wykonać, ale używając chemii, która może jeszcze gorzej uszkodzić powierzchnię niż sama krzemionka :)

jacekjajacek
10-06-2016, 20:47
Witam
Mam domek. Zamieszkują w nim 4 osoby, średnie zużycie wody w miesiącu to 9m3. Ze względu na barwę wody zdecydowałem o instalacji kolumny z węglem aktywnym. Zastanawiam się tylko nad wielkością kolumny. Czy może ktoś ma doświadczenie w tej kwestii?
Pozdrawiam
Jacek

qbek17
11-06-2016, 11:13
Witam
Mam domek. Zamieszkują w nim 4 osoby, średnie zużycie wody w miesiącu to 9m3. Ze względu na barwę wody zdecydowałem o instalacji kolumny z węglem aktywnym. Zastanawiam się tylko nad wielkością kolumny. Czy może ktoś ma doświadczenie w tej kwestii?
Pozdrawiam
Jacek
wielkość kolumny zależy od kilku parametrów, np. wymaganego przepływu chwilowego czy parametrów wody.
Zakładam, że do domu nie potrzebujesz wielkich przepływów, a jeśli węgiel ma tylko usuwać barwę (przy założeniu, że woda poza barwą nie ma innych zanieczyszczeń) - wtedy taki zbiornik 10x44 lub 10x54 powinien wystarczyć.
Ale weź pod uwagę, że węgiel węglowi nie równy. Poza tym trzeba go regularnie płukać (najlepiej żeby na zbiorniku była automatyczna głowica z płukaniem wstecznym) i wymieniać (średnio raz na rok). No i woda oczywiście nie może zawierać bakterii bo one się pięknie zadomowią na węglu...

jacekjajacek
11-06-2016, 15:29
wielkość kolumny zależy od kilku parametrów, np. wymaganego przepływu chwilowego czy parametrów wody.
Zakładam, że do domu nie potrzebujesz wielkich przepływów, a jeśli węgiel ma tylko usuwać barwę (przy założeniu, że woda poza barwą nie ma innych zanieczyszczeń) - wtedy taki zbiornik 10x44 lub 10x54 powinien wystarczyć.
Ale weź pod uwagę, że węgiel węglowi nie równy. Poza tym trzeba go regularnie płukać (najlepiej żeby na zbiorniku była automatyczna głowica z płukaniem wstecznym) i wymieniać (średnio raz na rok). No i woda oczywiście nie może zawierać bakterii bo one się pięknie zadomowią na węglu...

Dziękuję za szybką odpowiedź. Woda oczywiście nie ma żadnych zanieczyszczeń, badana wielokrotnie, tylko ta barwa... na kolumnie będzie znajdowała się głowica Clack. Ale jeszcze jedna kwestia techniczna: mam też oczywiście zainstalowaną stację zmiękczania... i teraz pytanie gdzie lepiej wstawić węgiel, przed czy za stacją?
Pozdrawiam

kingtlen
12-06-2016, 13:43
Witam serdecznie forumowiczów
Zastanawiam się nad zakupem zmiękczacza wody
http://www.krainawody.pl/428-zmiekczacz-watermark-30.html

wodę w swojej miejscowości posiadam taką (znalezione na stronie gminy) pewnie nic się nie zmieniło
http://egowarzewo.pl/wiadomosci/jakosc-wody-gowarzewo/

Pytanie moje jest takie -
-Czy uzdatniacz który zamierzam kupić dla swojego domu (2+2) spełni moje oczekiwania dotyczące wszechobecnego nalotu z kamienia.
-Czy może wybrać jeszcze urządzenie, które będzie np. odżelaziało czy usuwało mangan.
- Czy wybrane urządzenie które wskazałem w pierwszym linku musi mieć jeszcze jakiś filtr przedwstępny.
Jestem laikiem w tych sprawach więc liczę na Państwa pomoc.

raph1978
12-06-2016, 22:16
Dzień dobry ... Panowie :)

Znajomy zakłada biuro na ok 40 osób w Warszawie i zastanawia się nad filtrem wody, żeby można było ją pić prosto z kranu. Chciałby ją mieć zaraz za głównym licznikiem, żeby nie było problemów z zatykaniem się kranów.
W budynku jest nowa instalacja wodna i pytanie jest co powinien tam włożyć, żeby nie trzeba było płacić za zbiorniki z wodą. Z tego co wiem, to woda w Warszawie jest dobrej jakości, pytanie jest czy potrzebuje filtru a jeśli tak, to jaki wybrać, żeby nie spadało mu ciśnienie w rurach, bo są tam podgrzewacze przelewowe, które potrzebują dobrego ciśnienia? Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Rafał

qbek17
13-06-2016, 11:49
Dziękuję za szybką odpowiedź. Woda oczywiście nie ma żadnych zanieczyszczeń, badana wielokrotnie, tylko ta barwa... na kolumnie będzie znajdowała się głowica Clack. Ale jeszcze jedna kwestia techniczna: mam też oczywiście zainstalowaną stację zmiękczania... i teraz pytanie gdzie lepiej wstawić węgiel, przed czy za stacją?
Pozdrawiam
Zazwyczaj węgiel stosuje się przed zmiękczaczem...

qbek17
13-06-2016, 11:56
Witam serdecznie forumowiczów
Zastanawiam się nad zakupem zmiękczacza wody
http://www.krainawody.pl/428-zmiekczacz-watermark-30.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.krainawody.pl% 2F428-zmiekczacz-watermark-30.html)

wodę w swojej miejscowości posiadam taką (znalezione na stronie gminy) pewnie nic się nie zmieniło
http://egowarzewo.pl/wiadomosci/jakosc-wody-gowarzewo/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fegowarzewo.pl%2Fwi adomosci%2Fjakosc-wody-gowarzewo%2F)

Pytanie moje jest takie -
-Czy uzdatniacz który zamierzam kupić dla swojego domu (2+2) spełni moje oczekiwania dotyczące wszechobecnego nalotu z kamienia.
-Czy może wybrać jeszcze urządzenie, które będzie np. odżelaziało czy usuwało mangan.
- Czy wybrane urządzenie które wskazałem w pierwszym linku musi mieć jeszcze jakiś filtr przedwstępny.
Jestem laikiem w tych sprawach więc liczę na Państwa pomoc.
Masz dosyć twardą wodę (23 dH). Zmiękczacz z 30 litrami złoża będzie się regenerował co 3,9 m3. Jeśli ilość zużywanej u was wody mieści się w zakresie 8-16 m3 miesięcznie to ten rozmiar będzie OK.
Możesz też zastanowić się nad filtrem RO do kuchni (do wody pitnej) bo po zmiękczaczu będzie podwyższony poziom sodu (to nie tragedia).
Warto też pomyśleć czy chcesz zmiękczać wodę do zera czy może tylko częściowo - jeśli chcesz mieć taką możliwość to sprawdź czy głowica ma mieszacz/mixing.
A osobiście polecałbym zmiękczacze z głowicami Clack i dobrym złożem :) (Watermark jest chińśki i jeśli Ci to nie przeszkadza, albo nie zamierzasz pić tej wody bezpośrednio po zmiękczaczu, to też będzie działać).

Żelaza i manganu nie masz więc nie ma potrzeby ich usuwania.
Przed zmiękczaczem dobrze jest dać prosty filtr wstępny, o niezbyt dokładnej filtracji (np. 20-100 um) w celu ochrony głowicy zmiękczacza przed większymi zanieczyszczeniami.

qbek17
13-06-2016, 12:29
Dzień dobry ... Panowie :)

Znajomy zakłada biuro na ok 40 osób w Warszawie i zastanawia się nad filtrem wody, żeby można było ją pić prosto z kranu. Chciałby ją mieć zaraz za głównym licznikiem, żeby nie było problemów z zatykaniem się kranów.
W budynku jest nowa instalacja wodna i pytanie jest co powinien tam włożyć, żeby nie trzeba było płacić za zbiorniki z wodą. Z tego co wiem, to woda w Warszawie jest dobrej jakości, pytanie jest czy potrzebuje filtru a jeśli tak, to jaki wybrać, żeby nie spadało mu ciśnienie w rurach, bo są tam podgrzewacze przelewowe, które potrzebują dobrego ciśnienia? Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Rafał
Generalnie przy nowej instalacji i wodzie z wodociągu nie ma "konieczności" filtrowania wody. Ale jeśli są podgrzewacze przepływowe (i pewnie też inne urządzenia) to nie zaszkodzi wodę zmiękczyć. Czy to robić czy nie to już indywidualna sprawa...

kingtlen
13-06-2016, 17:30
Masz dosyć twardą wodę (23 dH). Zmiękczacz z 30 litrami złoża będzie się regenerował co 3,9 m3. Jeśli ilość zużywanej u was wody mieści się w zakresie 8-16 m3 miesięcznie to ten rozmiar będzie OK.
Możesz też zastanowić się nad filtrem RO do kuchni (do wody pitnej) bo po zmiękczaczu będzie podwyższony poziom sodu (to nie tragedia).
Warto też pomyśleć czy chcesz zmiękczać wodę do zera czy może tylko częściowo - jeśli chcesz mieć taką możliwość to sprawdź czy głowica ma mieszacz/mixing.
A osobiście polecałbym zmiękczacze z głowicami Clack i dobrym złożem :) (Watermark jest chińśki i jeśli Ci to nie przeszkadza, albo nie zamierzasz pić tej wody bezpośrednio po zmiękczaczu, to też będzie działać).

Żelaza i manganu nie masz więc nie ma potrzeby ich usuwania.
Przed zmiękczaczem dobrze jest dać prosty filtr wstępny, o niezbyt dokładnej filtracji (np. 20-100 um) w celu ochrony głowicy zmiękczacza przed większymi zanieczyszczeniami.

Dziękuję pięknie za odpowiedz. Wody w domu zużywam około 8m3 miesięcznie. Jaki centralny zmiekczacz możesz mi polecić z mieszaczem oraz z ta głowica o której piszesz, oraz ewentualnie jak możesz polecic filtry do odwróconej osmozy do kuchni.
Pozdrawiam

qbek17
14-06-2016, 06:20
Jeśli zużywasz 8 m3 to raczej sugerowałbym coś mniejszego... np. 25 lub nawet 20 litrów.
Co do konkretnych modeli to nie ma to aż takiego znaczenia - liczą się poszczególne elementy (np. głowica, złoże). Możesz kupić składaka na świetnych częściach, ale możesz też kupić markowy sprzęt z ładną nazwą i opakowaniem. Efekt będzie ten sam, ale cena zupełnie inna :)

KLARSAN
14-06-2016, 10:04
Witam
Mam domek. Zamieszkują w nim 4 osoby, średnie zużycie wody w miesiącu to 9m3. Ze względu na barwę wody zdecydowałem o instalacji kolumny z węglem aktywnym. Zastanawiam się tylko nad wielkością kolumny. Czy może ktoś ma doświadczenie w tej kwestii?
Pozdrawiam
Jacek
Jeśli kolumna węglowa tylko do poprawy barwy tej wody ma służyć i jeśli wodę użytkują na co dzień 4 osoby przy zużyciu miesięcznym na poziomie 9 - 10 m3 to butla 10x44 powinna wystarczyć.

KLARSAN
14-06-2016, 10:09
Witam serdecznie forumowiczów
Zastanawiam się nad zakupem zmiękczacza wody
http://www.krainawody.pl/428-zmiekczacz-watermark-30.html

wodę w swojej miejscowości posiadam taką (znalezione na stronie gminy) pewnie nic się nie zmieniło
http://egowarzewo.pl/wiadomosci/jakosc-wody-gowarzewo/

Pytanie moje jest takie -
-Czy uzdatniacz który zamierzam kupić dla swojego domu (2+2) spełni moje oczekiwania dotyczące wszechobecnego nalotu z kamienia.
-Czy może wybrać jeszcze urządzenie, które będzie np. odżelaziało czy usuwało mangan.
- Czy wybrane urządzenie które wskazałem w pierwszym linku musi mieć jeszcze jakiś filtr przedwstępny.
Jestem laikiem w tych sprawach więc liczę na Państwa pomoc.
Poza podwyższoną twardością wszystkie pozostałe parametry wody są dobre. Osobiście zaproponowałbym zmiękczacz o pojemności 25 - 26 lub nawet troszkę większy 30 litrów złoża. W zależności od tego ile masz miejsca na instalację takiego urządzenia możesz dobrać sobie czy chcesz zmiękczacz kompaktowy czy dwuczęściowy.

MS_Heron
14-06-2016, 10:25
Witam
Dziś odebrałem wstępne badania wody z mojej studni.
Studnia wiercona 27 m , wykonana 2 lata temu. Co jakiś czas woda spuszczana przez kilka dni. Przed zakupem zestawu hydroforu postanowiłem zrobić wstępne badania wody.
Parametry:
Twardość ogólna 210 mg norma 60-500
Żelazo ogólne 281 μg/l norma 200
Azotany <0,44 mg norma 50
Mangan 460 μg/l norma 50

Teraz pytanie, zamierzam kupić hydrofor 300l ocynk. Co dalej, jaki odżelaziacz ? Jak usunąć tyle manganu , przekroczonego prawie 10- krotnie.

qbek17
14-06-2016, 10:49
Witam
Dziś odebrałem wstępne badania wody z mojej studni.
Studnia wiercona 27 m , wykonana 2 lata temu. Co jakiś czas woda spuszczana przez kilka dni. Przed zakupem zestawu hydroforu postanowiłem zrobić wstępne badania wody.
Parametry:
Twardość ogólna 210 mg norma 60-500
Żelazo ogólne 281 μg/l norma 200
Azotany <0,44 mg norma 50
Mangan 460 μg/l norma 50

Teraz pytanie, zamierzam kupić hydrofor 300l ocynk. Co dalej, jaki odżelaziacz ? Jak usunąć tyle manganu , przekroczonego prawie 10- krotnie.
To zależy w dużym stopniu od pH wody - możesz je zbadać?
Jeśli będzie wysokie (tak powiedzmy powyżej 7,5) to możesz to zrobić na "standardowym" odżelaziaczu. Rozmiar trzeba dobrać zależnie od planowanego zużycia wody i zależnie od wydajności pompy. Nie zaszkodzi napowietrzanie przed hydroforem.
Jeśli jednak pH byłoby niższe to masz dwie opcje:
1) postawić filtr podnoszący pH i dopiero odżelaziacz, ale to spowoduje wzrost twardości, więc może się okazać, że na końcu postawisz jeszcze zmiękczacz - taki układ będzie chyba zbyt skomplikowany...
2) zastosować złoża wielofunkcyjne, czyli mieszanki jonitów (zmiękczają wodę i usuwają żelazo, mangan, amoniak, itp.) lub Crystal Right. Wadą tego rozwiązania jest to że masz wodę zmiękczoną do zera i cena... Zaletą to że masz tylko jeden filtr regenerowany solanką.

kingtlen
14-06-2016, 21:28
Poza podwyższoną twardością wszystkie pozostałe parametry wody są dobre. Osobiście zaproponowałbym zmiękczacz o pojemności 25 - 26 lub nawet troszkę większy 30 litrów złoża. W zależności od tego ile masz miejsca na instalację takiego urządzenia możesz dobrać sobie czy chcesz zmiękczacz kompaktowy czy dwuczęściowy.

Miejsca mam trochę ale wole urzadzenie kompaktowe obecnie po przeczytaniu wielu wątków rozmyśla nad zakupem takiego urządzenia
http://bluewater24.pl/zmiekczacze-wody/zmiekczacze-kompaktowe/oszczedny-zmiekczacz-wody-clack-30-ws1cl.html

Czy ktoś może napisać czy to dobry wybór na moje potrzeby

xiz
14-06-2016, 21:37
Witam, już miałem kupować AQUAHOME 20-N Viessmann'a aż tu w ostatniej chwili dowiedziałem się, że nie da on rady przy wodzie z własnej studni tzn. nie tyle nie da rady co rozwalę ten filtr w dwa lata. Nie chcę poprawiać innych parametrów wody tylko ją zmiękczać.

W związku z tym pytanie po pierwsze czy ktoś korzysta z tego zmiękczacza na własnej wodzie. Po drugie jakie parametry muszą być w normie żeby filtrowi nic się nie stało. Obecnie mam tylko stare badanie z 2007 roku (postaram się zrobić nowe) i z rzeczy nie w normie były:

mętność - 2,11 norma wynosi 1
twardość ogólna - 447 norma wynosi 60-500
azotany - 79 norma wynosi 50
mangan - 0,120 norma wynosi 0,050
ogólna liczba bakterii 72h - 300 norma wynosi 100
ogólna liczba bakterii 48h - 280 norma wynosi 50

Część z tych rzeczy mogła być spowodowana z tym, że instalacja była świeżo uruchomiona i jeszcze rury nie były wypłukane jak należy. Na pewno twardość się nie zmieniła a nie wiem czy nie pogorszyła.

Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam

qbek17
15-06-2016, 07:24
Witam, już miałem kupować AQUAHOME 20-N Viessmann'a aż tu w ostatniej chwili dowiedziałem się, że nie da on rady przy wodzie z własnej studni tzn. nie tyle nie da rady co rozwalę ten filtr w dwa lata. Nie chcę poprawiać innych parametrów wody tylko ją zmiękczać.
Niby czemu miałbyś rozwalić zmiękczacz? Nie widzę związku...


W związku z tym pytanie po pierwsze czy ktoś korzysta z tego zmiękczacza na własnej wodzie. Po drugie jakie parametry muszą być w normie żeby filtrowi nic się nie stało. Obecnie mam tylko stare badanie z 2007 roku (postaram się zrobić nowe) i z rzeczy nie w normie były:

mętność - 2,11 norma wynosi 1
twardość ogólna - 447 norma wynosi 60-500
azotany - 79 norma wynosi 50
mangan - 0,120 norma wynosi 0,050
ogólna liczba bakterii 72h - 300 norma wynosi 100
ogólna liczba bakterii 48h - 280 norma wynosi 50

Część z tych rzeczy mogła być spowodowana z tym, że instalacja była świeżo uruchomiona i jeszcze rury nie były wypłukane jak należy. Na pewno twardość się nie zmieniła a nie wiem czy nie pogorszyła.
Zacznij od zrobienia badania bo to istotne.
Jeśli tam było tyle bakterii to koniecznie zrób badania bakteriologiczne. Zmiękczanie może być Twoim najmniejszym problemem...
Z parametrów fizykochemicznych nie ma tam nic strasznego co mogłoby zmiękczacz uszkadzać...

qbek17
15-06-2016, 07:34
Miejsca mam trochę ale wole urzadzenie kompaktowe obecnie po przeczytaniu wielu wątków rozmyśla nad zakupem takiego urządzenia:...
Czy ktoś może napisać czy to dobry wybór na moje potrzeby
Sam zmiękczacz wygląda nieźle, ale nadal uważam, że 30 litrów to za dużo na Twoje potrzeby.

KLARSAN
15-06-2016, 11:42
Dzień dobry ... Panowie :)

Znajomy zakłada biuro na ok 40 osób w Warszawie i zastanawia się nad filtrem wody, żeby można było ją pić prosto z kranu. Chciałby ją mieć zaraz za głównym licznikiem, żeby nie było problemów z zatykaniem się kranów.
W budynku jest nowa instalacja wodna i pytanie jest co powinien tam włożyć, żeby nie trzeba było płacić za zbiorniki z wodą. Z tego co wiem, to woda w Warszawie jest dobrej jakości, pytanie jest czy potrzebuje filtru a jeśli tak, to jaki wybrać, żeby nie spadało mu ciśnienie w rurach, bo są tam podgrzewacze przelewowe, które potrzebują dobrego ciśnienia? Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Rafał
Zasadniczo woda z wodociągów powinna być taka by można było ją pić bezpośrednio z kranów. W większości przypadków tak jest. Można zabezpieczyć dodatkowo instalacje filtrem mechanicznym oraz zastosować filtr węglowy do poprawy smaku.

KLARSAN
15-06-2016, 12:25
Witam
Dziś odebrałem wstępne badania wody z mojej studni.
Studnia wiercona 27 m , wykonana 2 lata temu. Co jakiś czas woda spuszczana przez kilka dni. Przed zakupem zestawu hydroforu postanowiłem zrobić wstępne badania wody.
Parametry:
Twardość ogólna 210 mg norma 60-500
Żelazo ogólne 281 μg/l norma 200
Azotany <0,44 mg norma 50
Mangan 460 μg/l norma 50

Teraz pytanie, zamierzam kupić hydrofor 300l ocynk. Co dalej, jaki odżelaziacz ? Jak usunąć tyle manganu , przekroczonego prawie 10- krotnie.
Jeżeli jest ocynk to najlepiej zostawać do tego zwężkę napowietrzającą. Jako złoże filtracyjne ruda mangowa oraz złoże żwirowo dolomitowe sprawdzi się świetnie (klarsanit z defemanem np). Istotna jest jednak kwestia jakie jest pH oraz jak mocna jest pompa.

MS_Heron
15-06-2016, 12:33
To zależy w dużym stopniu od pH wody - możesz je zbadać?
Jeśli będzie wysokie (tak powiedzmy powyżej 7,5) to możesz to zrobić na "standardowym" odżelaziaczu. Rozmiar trzeba dobrać zależnie od planowanego zużycia wody i zależnie od wydajności pompy. Nie zaszkodzi napowietrzanie przed hydroforem.
Jeśli jednak pH byłoby niższe to masz dwie opcje:
1) postawić filtr podnoszący pH i dopiero odżelaziacz, ale to spowoduje wzrost twardości, więc może się okazać, że na końcu postawisz jeszcze zmiękczacz - taki układ będzie chyba zbyt skomplikowany...
2) zastosować złoża wielofunkcyjne, czyli mieszanki jonitów (zmiękczają wodę i usuwają żelazo, mangan, amoniak, itp.) lub Crystal Right. Wadą tego rozwiązania jest to że masz wodę zmiękczoną do zera i cena... Zaletą to że masz tylko jeden filtr regenerowany solanką.

Dziękuję za odpowiedz. W najbliższych dniach zrobię pomiar PH. Ciekawie mnie ta 2 opcja, jak z kosztami instalacji i eksploatacji. Ale to dopiero po badaniu PH

MS_Heron
15-06-2016, 12:36
Jeżeli jest ocynk to najlepiej zostawać do tego zwężkę napowietrzającą. Jako złoże filtracyjne ruda mangowa oraz złoże żwirowo dolomitowe sprawdzi się świetnie (klarsanit z defemanem np). Istotna jest jednak kwestia jakie jest pH oraz jak mocna jest pompa.

Przy badaniu niepotrzebnie pominąłem kwestie PH. Niedługo zrobię pomiar. Mam zainstalowaną pompę OMNIGENA 3B-33 , moc 1.1 kW Qmax = 65l/min . Jak będę miał pomiar to chętnie zgłoszę się o wycenę sprzętu.

MS_Heron
20-06-2016, 07:38
Mam już wszystkie dane :

Studnia 27 m
Twardość ogólna 210 mg norma 60-500
Żelazo ogólne 281 μg/l norma 200
Azotany <0,44 mg norma 50
Mangan 460 μg/l norma 50
PH - 8

Dane pompy :
pompę OMNIGENA 3B-33 ,
moc 1.1 kW Qmax = 65l/min

Domek jednorodzinny , 2 dorosłych, 2 dzieci .

qbek17 , pisałeś że przy takim PH można zastosować hydrofor z odpowietrzaczem i "standardowy" odżelaziacz. Jaki to standardowy ?
Mam możliwość zastosowania hydroforu poziomego 300 l . Czy w kwestii większej powierzchni styku wody z powietrzem jest lepszy od pionowego ? Czy warto taki stosować , bo jeszcze nie zamówiłem.

KLARSAN , czy mogę liczyć na wycenę systemu do takich danych ?

qbek17
20-06-2016, 08:11
Twardość ogólna 210 mg norma 60-500
Żelazo ogólne 281 μg/l norma 200
Mangan 460 μg/l norma 50
PH - 8
Przy takim pH możesz spokojnie zrobić to na samym odżelaziaczu i napowietrzaniu.



Dane pompy :
pompę OMNIGENA 3B-33 ,
moc 1.1 kW Qmax = 65l/min

Rzeczywista wydajność pompy przy jakimś rozsądnym ciśnieniu to max 3 m3/h, ale to i tak powinno wystarczyć do płukania odżlaziacza.



Domek jednorodzinny , 2 dorosłych, 2 dzieci .

qbek17 , pisałeś że przy takim PH można zastosować hydrofor z odpowietrzaczem i "standardowy" odżelaziacz. Jaki to standardowy ?
Mam możliwość zastosowania hydroforu poziomego 300 l . Czy w kwestii większej powierzchni styku wody z powietrzem jest lepszy od pionowego ? Czy warto taki stosować , bo jeszcze nie zamówiłem.
Standardowy czyli na złożu katalitycznym. Napowietrzanie możesz zrobić zwężką lub sprężarką. Hydrofor poziomy ma większą powierzchnię kontaktu woda powietrze, ale bardziej istotne jest wymieszanie wody z powietrzem w czasie przepływu i "wejścia" do hydroforu (chodzi o rozdeszczowanie strumienia wody wpadającego do zbiornika). Wadą jest na pewno większa zajmowana powierzchnia...

KLARSAN
20-06-2016, 08:27
Mam już wszystkie dane :

Studnia 27 m
Twardość ogólna 210 mg norma 60-500
Żelazo ogólne 281 μg/l norma 200
Azotany <0,44 mg norma 50
Mangan 460 μg/l norma 50
PH - 8

Dane pompy :
pompę OMNIGENA 3B-33 ,
moc 1.1 kW Qmax = 65l/min

Domek jednorodzinny , 2 dorosłych, 2 dzieci .

qbek17 , pisałeś że przy takim PH można zastosować hydrofor z odpowietrzaczem i "standardowy" odżelaziacz. Jaki to standardowy ?
Mam możliwość zastosowania hydroforu poziomego 300 l . Czy w kwestii większej powierzchni styku wody z powietrzem jest lepszy od pionowego ? Czy warto taki stosować , bo jeszcze nie zamówiłem.

KLARSAN , czy mogę liczyć na wycenę systemu do takich danych ?

Oczywiście :)

jacekjajacek
20-06-2016, 12:33
Jeśli kolumna węglowa tylko do poprawy barwy tej wody ma służyć i jeśli wodę użytkują na co dzień 4 osoby przy zużyciu miesięcznym na poziomie 9 - 10 m3 to butla 10x44 powinna wystarczyć.

Dziękuję za odpowiedź. W zasadzie wszystko już wiadomo, pozostaje tylko ostatnia kwestia. Jaką ilość węgla najlepiej wsypać do kolumny? Z tego co widzę są różne szkoły, niektórzy zalecają klasycznie 3/4, trafiłem też raz na 4/5, oraz żeby było tego mało zdarzyła się jedna osoba co zaproponowała tylko 1/2 butli. W tym momencie zgłupiałem całkiem.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

qbek17
20-06-2016, 14:52
Dziękuję za odpowiedź. W zasadzie wszystko już wiadomo, pozostaje tylko ostatnia kwestia. Jaką ilość węgla najlepiej wsypać do kolumny? Z tego co widzę są różne szkoły, niektórzy zalecają klasycznie 3/4, trafiłem też raz na 4/5, oraz żeby było tego mało zdarzyła się jedna osoba co zaproponowała tylko 1/2 butli. W tym momencie zgłupiałem całkiem.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ilość złoża trzeba dopasować do konkretnego przypadku. Liczy się czas kontaktu wody z węglem, ilość zanieczyszczeń stałych, itp.
Jeśli np. masz bardzo brudną (mechanicznie) wodę to trzeba dać więcej wolnej przestrzeni żeby złoże mogło się dobrze wypłukać (oczywiście można dać taką samą objętość złoża, ale w większym zbiorniku).
Bezpiecznie będzie dać coś pomiędzy połową a 3/4 butli.

KLARSAN
21-06-2016, 08:50
Dziękuję za odpowiedź. W zasadzie wszystko już wiadomo, pozostaje tylko ostatnia kwestia. Jaką ilość węgla najlepiej wsypać do kolumny? Z tego co widzę są różne szkoły, niektórzy zalecają klasycznie 3/4, trafiłem też raz na 4/5, oraz żeby było tego mało zdarzyła się jedna osoba co zaproponowała tylko 1/2 butli. W tym momencie zgłupiałem całkiem.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Zasypuje się najczęściej 3/4 objętości butli ale tak jak napisał qbek dla bezpieczeństwa można deliktanie mniej. Chodzi o to, że złoże w czasie płukanie zwiększa swoją objętość. W większości przypadków sprawdza się jednak wariant z zasypaniem tak jak napisałem wcześniej wariant z zasypaniem 3/4 objętości.

stroke
22-06-2016, 10:56
Dzień dobry, chciałbym prosić o pomoc w doborze urządzeń, dzięki którym mógłbym uzdatnić wodę do użytku.

Badanie próbki wody wykazało przekroczenie dopuszczalnych wartości w zakresie mętności, stężenia żelaza ogólnego oraz liczby bakterii grupy coli.

Wyniki fizykochemiczne
- stężenie jonu amonowego: 0,16 mg/l
- barwa: 5
- pH, temp 20*C: 8,2
- mętność: 2,21 NTU
- stężenie żelaza ogólnego: 495 ug/l
- sumaryczne stężenie wapna i magnezu (twardość ogólna): 176 mg/l
- stężenie azotynów <0,005 mg/l
- stężenie azotanów <2,0 mg/l
- stężenie manganu <10 ug/l

Wyniki mikrobiologiczne
- ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 36*C: 21 jtk/1 ml [15;30]
- liczba enterokoków kałowych: nie wykryto
- liczba bakterii grupy coli: 65 jtk/100 ml [51;81]
- liczba bakterii Escherichia coli: nie wykryto

Na wszelki wypadek załączam jeszcze skan.

Mam studnię o głębokości 25 m, zbiornik membranowy. Na działce mam też oczyszczalnię biologiczną z napowietrzaniem (EKOPOL Bio-Hybryda). Rodzina czteroosobowa. Jedna kuchnia, dwie łazienki, plus krany w kotłowni, w garażu i dwa na zewnątrz budynku.

Na pewno chciałbym zamontować lampę UV. Tylko jaką?

Czym najlepiej pozbyć się żelaza w moim przypadku?

Czy warto jeszcze uzdatniać tę wodę pod kątem któregoś z pozostałych parametrów?

Czy instalacja do uzdatniania nie odbije się jakoś negatywnie na komforcie korzystania z wody (spadek ciśnienia, wahania ciśnienia w instalacji itp). Czego się wystrzegać?

KLARSAN
22-06-2016, 12:32
Dzień dobry, chciałbym prosić o pomoc w doborze urządzeń, dzięki którym mógłbym uzdatnić wodę do użytku.

Badanie próbki wody wykazało przekroczenie dopuszczalnych wartości w zakresie mętności, stężenia żelaza ogólnego oraz liczby bakterii grupy coli.

Wyniki fizykochemiczne
- stężenie jonu amonowego: 0,16 mg/l
- barwa: 5
- pH, temp 20*C: 8,2
- mętność: 2,21 NTU
- stężenie żelaza ogólnego: 495 ug/l
- sumaryczne stężenie wapna i magnezu (twardość ogólna): 176 mg/l
- stężenie azotynów <0,005 mg/l
- stężenie azotanów <2,0 mg/l
- stężenie manganu <10 ug/l

Wyniki mikrobiologiczne
- ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 36*C: 21 jtk/1 ml [15;30]
- liczba enterokoków kałowych: nie wykryto
- liczba bakterii grupy coli: 65 jtk/100 ml [51;81]
- liczba bakterii Escherichia coli: nie wykryto

Na wszelki wypadek załączam jeszcze skan.

Mam studnię o głębokości 25 m, zbiornik membranowy. Na działce mam też oczyszczalnię biologiczną z napowietrzaniem (EKOPOL Bio-Hybryda). Rodzina czteroosobowa. Jedna kuchnia, dwie łazienki, plus krany w kotłowni, w garażu i dwa na zewnątrz budynku.

Na pewno chciałbym zamontować lampę UV. Tylko jaką?

Czym najlepiej pozbyć się żelaza w moim przypadku?

Czy warto jeszcze uzdatniać tę wodę pod kątem któregoś z pozostałych parametrów?

Czy instalacja do uzdatniania nie odbije się jakoś negatywnie na komforcie korzystania z wody (spadek ciśnienia, wahania ciśnienia w instalacji itp). Czego się wystrzegać?
Jeżeli sól nie przeszkadza oczyszczalni to można dać dobry filtr mechaniczny, najlepiej z możliwością samooczyszczenia oraz zmiękczacz wody. Powinno wystarczyć, o ile nie ma zapachu.

Można zamiast zmiękczacza zastosować urządzenie z napowietrzaniem przy głowicy sterującej np. Oxydaizer.

Lampę można zastosować np TMA V25 lub Sterilight S5Q-PA

Tego typu systemy jeżeli są prawidłowo dobrane i podłączone nie powodują problemów z ciśnieniem na instalacji.

Tomek2907
22-06-2016, 12:33
Witam serdecznie
chciałbym prosić któregoś z szanownych kolegów o pomoc w doborze urządzenia do uzdatniania wody. Poniżej podaje parametry wody:
Odczyn pH 7,0
Żelazo mg Fe/l 1
Mangan mg Mn/l 0,15
Azotany mg NO3/l 10
Amoniak mg NH4/l 0
Twardość ogólna mg CaCO3/l 285
Instalacja z przeznaczeniem do domu jednorodzinnego na 5 osób studnia 32 metry głębokości lustro wody wysoko 2-3 metry od powierzchni ziemi, pompa Belardi 4S15, zbiornik hydroforowy przeponowy, zbiornik na ścieki betonowy szczelny. Jedna z firm dobrała mi urządzenie na złożu Cristal Right ze zbiornikiem 12x52 , nie do końca jednak jestem przekonany do tego systemu z racji tego że można by pewnie dać mniejszy zbiornik np. 10x54 a co za tym idzie urządzenie byłoby nieco tańsze ( mniej złoża ) a z drugiej strony nie jestem pewien czy woda zmiękczona do "zera" będzie miał odpowiednie walory smakowo-zdrowotne.
Może istnieje jakieś inne rozwiązanie redukcji żelaza i manganu przy zachowaniu obecnej lub nieznacznym zmniejszeniu twardości wody ?
Pozdrawiam
Tomek

KLARSAN
22-06-2016, 15:02
Witam serdecznie
chciałbym prosić któregoś z szanownych kolegów o pomoc w doborze urządzenia do uzdatniania wody. Poniżej podaje parametry wody:
Odczyn pH 7,0
Żelazo mg Fe/l 1
Mangan mg Mn/l 0,15
Azotany mg NO3/l 10
Amoniak mg NH4/l 0
Twardość ogólna mg CaCO3/l 285
Instalacja z przeznaczeniem do domu jednorodzinnego na 5 osób studnia 32 metry głębokości lustro wody wysoko 2-3 metry od powierzchni ziemi, pompa Belardi 4S15, zbiornik hydroforowy przeponowy, zbiornik na ścieki betonowy szczelny. Jedna z firm dobrała mi urządzenie na złożu Cristal Right ze zbiornikiem 12x52 , nie do końca jednak jestem przekonany do tego systemu z racji tego że można by pewnie dać mniejszy zbiornik np. 10x54 a co za tym idzie urządzenie byłoby nieco tańsze ( mniej złoża ) a z drugiej strony nie jestem pewien czy woda zmiękczona do "zera" będzie miał odpowiednie walory smakowo-zdrowotne.
Może istnieje jakieś inne rozwiązanie redukcji żelaza i manganu przy zachowaniu obecnej lub nieznacznym zmniejszeniu twardości wody ?
Pozdrawiam
Tomek
Jeśli nie chcesz zmiękczać tej wody a zredukować przekroczone żelazo i mangan musisz wymienić zbiornik hydroforowy z przeponowego na ocynkowany. Ewentualnie możesz zastanowić się nad tak urządzeniem jak np. Oxydizer. To po pierwsze. Po drugie przy takiej wodzie jaką masz butla mniejsza niż 12x54 moim zdaniem nie wchodzi w grę.

Tomek2907
22-06-2016, 21:23
Dzięki za odpowiedź.
Poczytałem sobie co nieco o tym Oxydizerze i w teorii urządzenie to wygląda bardzo dobrze, ciekawe czy również dobrze sprawuje się w praktyce.Może wiesz jaka jest trwałość złoża w tym urządzeniu ?
Pisałeś ,że według ciebie ewentualna butla powinna mieć wymiary 12x54. Czy powodem jest PH wody ? Żelazo i mangan są przekroczone ale nie są to jakieś ekstremalne wartości. Z tego co doczytałem w karcie informacyjnej urządzenia graniczne wartości żelaza i manganu dla Oxydizera to odpowiednio 15mg/l i 2 mg/l, ( u mnie 1 mg/l i 0,15 mg/l ) natomiast PH wody powinno wynosić co najmniej 8 .

jacekjajacek
23-06-2016, 20:07
Zazwyczaj węgiel stosuje się przed zmiękczaczem...

Witam. Niestety co chwilę nowe pytania i wątpliwości się nasuwają. Z tego co zauważyłem na mojej próbnej mikro instalacji węgiel na początku pyli... czy zatem przed zmiękczaczem muszę zainstalować dodatkowy filtr? Czy nie robić nic i wszystkie pozostałości zatrzymają się na żywicy w stacji i zostaną z niej usunięte podczas płukania wstecznego?

qbek17
24-06-2016, 07:43
Witam. Niestety co chwilę nowe pytania i wątpliwości się nasuwają. Z tego co zauważyłem na mojej próbnej mikro instalacji węgiel na początku pyli... czy zatem przed zmiękczaczem muszę zainstalować dodatkowy filtr? Czy nie robić nic i wszystkie pozostałości zatrzymają się na żywicy w stacji i zostaną z niej usunięte podczas płukania wstecznego?
A namoczyłeś ten węgiel solidnie przed płukaniem (przez kilka godzin)? Wypłukałeś solidnie? Jeśli po tym nadal pyli to znaczy, że to bardzo kiepski węgiel. Ale nawet jeśli pyli to ten pył powinien się na zmiękczaczu zatrzymać. Z drugiej strony nie zaszkodziłoby jakbyś ten pył zatrzymał na filtrze mechanicznym przed zmiękczaczem.

KLARSAN
24-06-2016, 11:48
Dzięki za odpowiedź.
Poczytałem sobie co nieco o tym Oxydizerze i w teorii urządzenie to wygląda bardzo dobrze, ciekawe czy również dobrze sprawuje się w praktyce.Może wiesz jaka jest trwałość złoża w tym urządzeniu ?
Pisałeś ,że według ciebie ewentualna butla powinna mieć wymiary 12x54. Czy powodem jest PH wody ? Żelazo i mangan są przekroczone ale nie są to jakieś ekstremalne wartości. Z tego co doczytałem w karcie informacyjnej urządzenia graniczne wartości żelaza i manganu dla Oxydizera to odpowiednio 15mg/l i 2 mg/l, ( u mnie 1 mg/l i 0,15 mg/l ) natomiast PH wody powinno wynosić co najmniej 8 .
Przy odżelaziaczach tego typu bardzo istotna jest wysokość złoża oraz aby zapewnić odpowiedni czas kontaktu wody ze złożem. Dlatego nie można stosować zbyt małych urządzeń ponieważ mogą wtedy pracować niewłaściwe.
W tym urządzeniu zastosowany jest Birm. Wymaga on trochę wyższego pH do pracy niż inne ale przy Pana parametrach wody nie powinno być problemu.
Zawsze można zastosować dodatek złoża, które trochę podniesie pH.
Żywotność Birmu zależy od warunków pracy. Myślę, że 4-6 lat wytrzymuje.

qbek17
24-06-2016, 15:07
Poniżej podaje parametry wody:
Odczyn pH 7,0
Żelazo mg Fe/l 1
Mangan mg Mn/l 0,15
... pompa Belardi 4S15, zbiornik hydroforowy przeponowy, zbiornik na ścieki betonowy szczelny. ...
Może istnieje jakieś inne rozwiązanie redukcji żelaza i manganu przy zachowaniu obecnej lub nieznacznym zmniejszeniu twardości wody ?
Przy takich (wcale nie tragicznych) parametrach wody możesz zaryzykować postawienie zwykłego odżelaziacza na złożu katalitycznym (i darować sobie napowietrzanie). Jest to trochę ryzykowne bo te złoża muszą mieć utleniacz, ale w wodzie też jest trochę tlenu, a u Ciebie nie ma za dużo żelaza i manganu do utleniania więc i zapotrzebowanie na tlen do tego procesu jest niskie.
Jeśli nie chcesz ryzykować to tylko urządzenia typu Oxidizer, ale nie musi to koniecznie być właśnie ten model - są podobne w działaniu ale z innymi złożami niż Birm. Twoja pompa powinna dać radę wypłukać nawet ciężkie złoża katalityczne. Wadą tego rozwiązania jest spore zapotrzebowanie na wodę, ale jeśli możesz ją puścić np do studni chłonnej zamiast do szamba to problem z głowy.

Tomek2907
26-06-2016, 14:33
Przy odżelaziaczach tego typu bardzo istotna jest wysokość złoża oraz aby zapewnić odpowiedni czas kontaktu wody ze złożem. Dlatego nie można stosować zbyt małych urządzeń ponieważ mogą wtedy pracować niewłaściwe.....


Przy takich (wcale nie tragicznych) parametrach wody możesz zaryzykować postawienie zwykłego odżelaziacza na złożu katalitycznym (i darować sobie napowietrzanie). Jest to trochę ryzykowne bo te złoża muszą mieć utleniacz, ale w wodzie też jest trochę tlenu, a u Ciebie nie ma za dużo żelaza i manganu do utleniania więc i zapotrzebowanie na tlen do tego procesu jest niskie....

Panowie dziękuje serdecznie za szczegółowe rozkminienie tematu. Ze względu na nieco nieprzyjemny zapach wody skieruje się raczej w kierunku urządzeń typu Oxydizer lub takich z generatorem ozonu.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

xiz
27-06-2016, 10:29
Niby czemu miałbyś rozwalić zmiękczacz? Nie widzę związku...


Zacznij od zrobienia badania bo to istotne.
Jeśli tam było tyle bakterii to koniecznie zrób badania bakteriologiczne. Zmiękczanie może być Twoim najmniejszym problemem...
Z parametrów fizykochemicznych nie ma tam nic strasznego co mogłoby zmiękczacz uszkadzać...

Mam nowe badania, i jest tylko przekroczony mangan, wynosi 133 (ug/l). Czy taki wynik może coś wyrządzić AQUAHOME 20-N? Bo Viessmann oczywiście mi nakazuje kupić Aquamix-N, który kosztuje drugie tyle. A ja chcę tylko zmiękczać twardą wodę. Wynik twardości 398 (mg/l).

qbek17
27-06-2016, 11:47
Mam nowe badania, i jest tylko przekroczony mangan, wynosi 133 (ug/l). Czy taki wynik może coś wyrządzić AQUAHOME 20-N? Bo Viessmann oczywiście mi nakazuje kupić Aquamix-N, który kosztuje drugie tyle. A ja chcę tylko zmiękczać twardą wodę. Wynik twardości 398 (mg/l).
Odpuść sobie kwestię manganu. Na zwykłym zmiękczaczu trochę się go zatrzyma, a na pewno nic nie uszkodzi.

xiz
27-06-2016, 21:23
Tak, tylko sytuacja jest taka, że Viessmann twierdzi, przynajmniej jego przedstawiciele, że nie podbiją mi gwarancji. Paranoja. Wiem, że niektórzy z sieci wodociągowej mają gorsze wyniki i nie mają problemu no ale przecież ja mam ze studni a Aquahome 20-n nie jest do takiej dedykowany.

sherif
28-06-2016, 11:16
Panowie dwa tematy / pytania:

- czy pompa (Grundfos SQ3-65: 1.15kW, 75l/min max, ok 15m rury poziomo i 12m w górę) może powodować że napowietrzacz zasysa mało powietrza ? Wcześniej miałem odrwotny problem, hydrofor był ustawiony na ok 1,8-3 bar i poziom wody się obniżał, ale nie miałem odpowietrznika. Hydraulik zamontował odpowietrznik + podwyższył ciśnienie 3-5bar. Niby kilka miesięcy było ok, ale potem poziom wody się podniósł. Miesiąc temu założyłem ogród i podlewanie, więć zapotrzebowanie na wodę wzrosło, zauważyłem, że za każdym napełnieniem poziom delikatnie rośnie, mimo zakręconego odpowietrznika. Napowietrzacz jest samontowany poziomo - taka zwykła czarna zwężka, na niej zawór zwrotny do powietrza + zawór zwrotny przed hydroforem.
Spotkałem się z opinią, że taka pompa może być zbyt słaba i przy wyższym ciśnieniu prędkość wody jest zbyt mała do zassania powietrza w odp ilości - może tak być czy gdzie indziej szukać przyczyny ?

- dobór osmozy +mineralizator
Planuje zakupić taki zestaw pod zlew, tak zeby można było pić wodę bezpośrednio ? Czy taka woda będzie gorsza niż mineralna ? Na co zwrócić uwagę ?
Jedna z firm proponuje mi zestaw za ok 500zł:
http://czystawoda.pl/pl/p/Osmoza-Puricom-Water-RO6-75-gpd-Standard/327
inna za ok 1500zł :o
jeszcze inna filtr Profline kompaktory, bez osmozy z jonami srebra.
Woda u mnie jest wstępnie oczyszczona z żelaza i manganu przez kolumnę filtracyjną ale może zawierać np bakterie i jakieś drobiny co filtr nie wyłapał. W ostatnim badaniu nie było coli, ale inne kultury były (nie była idealne czysta)

qbek17
28-06-2016, 12:43
Tak, tylko sytuacja jest taka, że Viessmann twierdzi, przynajmniej jego przedstawiciele, że nie podbiją mi gwarancji. Paranoja. Wiem, że niektórzy z sieci wodociągowej mają gorsze wyniki i nie mają problemu no ale przecież ja mam ze studni a Aquahome 20-n nie jest do takiej dedykowany.
To olej Viessmana i kup sobie coś innego. Efekt będzie ten sam, a nikt nie będzie Ci robił problemów :)

qbek17
28-06-2016, 12:49
Panowie dwa tematy / pytania:

- czy pompa (Grundfos SQ3-65: 1.15kW, 75l/min max, ok 15m rury poziomo i 12m w górę) może powodować że napowietrzacz zasysa mało powietrza ? Wcześniej miałem odrwotny problem, hydrofor był ustawiony na ok 1,8-3 bar i poziom wody się obniżał, ale nie miałem odpowietrznika. Hydraulik zamontował odpowietrznik + podwyższył ciśnienie 3-5bar. Niby kilka miesięcy było ok, ale potem poziom wody się podniósł. Miesiąc temu założyłem ogród i podlewanie, więć zapotrzebowanie na wodę wzrosło, zauważyłem, że za każdym napełnieniem poziom delikatnie rośnie, mimo zakręconego odpowietrznika. Napowietrzacz jest samontowany poziomo - taka zwykła czarna zwężka, na niej zawór zwrotny do powietrza + zawór zwrotny przed hydroforem.
Spotkałem się z opinią, że taka pompa może być zbyt słaba i przy wyższym ciśnieniu prędkość wody jest zbyt mała do zassania powietrza w odp ilości - może tak być czy gdzie indziej szukać przyczyny ?
Ilość zasysanego powietrza przez zwężkę zależy od różnicy ciśnień przed nią i za nią. Jeśli zwiększyłeś ciśnienie na hydroforze to ta różnica się zmniejszyła i zwężka zaciąga mniej powietrza. Spróbuj wrócić z ustawieniami hydroforu na niższe ciśnienia i zobacz co się będzie działo.



- dobór osmozy +mineralizator
Planuje zakupić taki zestaw pod zlew, tak zeby można było pić wodę bezpośrednio ? Czy taka woda będzie gorsza niż mineralna ? Na co zwrócić uwagę ?
Jedna z firm proponuje mi zestaw za ok 500zł:
http://czystawoda.pl/pl/p/Osmoza-Puricom-Water-RO6-75-gpd-Standard/327 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fczystawoda.pl%2Fpl %2Fp%2FOsmoza-Puricom-Water-RO6-75-gpd-Standard%2F327)
inna za ok 1500zł :o
jeszcze inna filtr Profline kompaktory, bez osmozy z jonami srebra.
Woda u mnie jest wstępnie oczyszczona z żelaza i manganu przez kolumnę filtracyjną ale może zawierać np bakterie i jakieś drobiny co filtr nie wyłapał. W ostatnim badaniu nie było coli, ale inne kultury były (nie była idealne czysta)
Daruj sobie wynalazki za kilka tysięcy PLN. Każda osmoza działa tak samo skutecznie bo to membrana mechaniczna. A dodatki w stylu jonów srebra czy kulek promieniujących podnoszą znacznie cenę, ale wątpliwie jakość wody. Zwróć tylko uwagę, żeby po osmozie był mineralizator bo inaczej ta woda będzie zupełnie bez minerałów. I nie ma co porównywać jej do wody mineralnej - taka woda ma kilkaset - kilka tysięcy mg/l rozpuszczonych minerałów. Po osmozie i mineralizatorze będzie ich w wodzie może 100 mg/l. To tylko tyle aby woda mogła się nazywać "pitną".

xiz
28-06-2016, 21:59
No nic. Nic już właśnie nie zrobię z Viessmann'em. Prośba więc o polecenie odpowiednika Aquahome 20-n takiego do 2000 zł. Przypominam, że zależy mi tylko na zmiękczaniu wody.

chemical
28-06-2016, 22:34
maxima erie 15. Do szału już mi 2 razy doprowadził zmiękczacz budząc mnie o 2 w nocy !!!! :) - HAŁAS !
dokopalem się do ustawień i zmieniłem na 12 w południe jak nikogo nie ma w domu, natknąłem się na ustawienie CO ILE DNI REGENERACJA i chciałbym zapytać czy to znaczy, że jeśli licznik wody nie zejdzie do 0 (mam ustawione na ok. 2700l) to regeneracja rozpocznie się jeśli zostanie osiągnięty ten ustawion czas 7 dni ?

qbek17
28-06-2016, 22:37
maxima erie 15. Do szału już mi 2 razy doprowadził zmiękczacz budząc mnie o 2 w nocy !!!! :) - HAŁAS !
dokopalem się do ustawień i zmieniłem na 12 w południe jak nikogo nie ma w domu, natknąłem się na ustawienie CO ILE DNI REGENERACJA i chciałbym zapytać czy to znaczy, że jeśli licznik wody nie zejdzie do 0 (mam ustawione na ok. 2700l) to regeneracja rozpocznie się jeśli zostanie osiągnięty ten ustawion czas 7 dni ?
Dokładnie tak to działa. Ale 7 dni to dość krótki okres - zazwyczaj jest to 14 dni.

chemical
01-07-2016, 10:19
dzięki, dało się zmienić, wprowadziłem 14 dni, ale szacuję, że licznikowo wyjdzie tak samo właśnie...

pcxelja
02-07-2016, 16:47
Witam.
Chciałbym prosić*o pomoc przy wyborze sprzętu do uzdatniania wody.
Z badania wody mam następujące wyniki:
359824

Otrzymałem kilka ofert. Dodam jeszcze że posiadam studnię głębinową o głębokości 20 metrów. Pompa (MACALLISTER MBP900) znajduję się na głębokości 9 metrów która jest podłączona do zbiornika z przeponą o pojemności 100L. W tej chwili woda pozostawia rdzawy kolor oraz osad z kamienia na armaturze.
Firma A proponuje wymianę pompy, bo niby moja jest za mało wydajna. Co do końca nie mogę się*zgodzić.

Zestawienie ofert jakie otrzymałem:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/18c9o6MMnMAIlUzvp40-Iwn9iZb33sTqBinUBfsk-nVI/edit?usp=sharing

Z góry dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam

qbek17
02-07-2016, 19:01
Wrzuc wyniki w lepszej jakości albo przepisz, bo nie da się ich rozczytac.

pcxelja
03-07-2016, 07:08
Wrzuc wyniki w lepszej jakości albo przepisz, bo nie da się ich rozczytac.

Witam, dziękuję za odzew.
Wyniki oraz oferty umieściłem:
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2 Fspreadsheets%2Fd%2F18c9o6MMnMAIlUzvp40-Iwn9iZb33sTqBinUBfsk-nVI%2Fedit%3Fusp%3Dsharing

qbek17
03-07-2016, 09:31
To może zacznę się czepiać losowo...
- wymiana pompy (słabej to słabej) na jeszcze słabszą to kiepski pomysł,
- cena zbiornika z Wimestu wskazuje, że jest on "bez wyposażenia" czyli m.in bez dyszy rozbryzgowej, która spory wpływ na skuteczność napowietrzania,
- jeżeli to jest odżelaziacz ze złożem katalitycznym (ale brak informacji o złożu) to pompa będzie za słaba
- brak informacji o złożu w zmiękczaczu, ale sądząc po cenie to będzie jakiś chiński "no name"
- brak informacji o sterowniku w obu głowicach - czy będzie objętościowe czy czasowe, itp
- lampa UV - średnio potrzebna, ale nie zaszkodzi; tylko kupując ten model trzeba się dowiedzieć ile kosztują (i gdzie można je kupić żeby się nie uzależnić od jednej jedynej firmy) do niego żarniki (trzeba je wymieniać co roku) i ich koszt jest dość istotny (a jest dobra polska firma, która robi fajne lampy i w miarę tanie)

- "IWO 30 ze sterownikiem wolumetryczno czasowym BNT Belgium" to nic nie mówiący opis... BNT to chińskie głowice, nie mają nic wspólnego z Belgią, nie wiadomo co to za mieszanka (Ecomix z węglem i piaskiem?, pod Ecomix się już nie daje podsypki bo jest ona w składzie Ecomixa), nie wiadomo ile jej jest (ani w jakich proporcjach),

- "IWO 30 ze sterownikiem wolumetryczno czasowym CLACK USA" - nadal nie wiadomo nic o rozmiarze i wydajności (chociaż też nie podajesz jaka ma być wydajność), złoże Greensand jest regenerowane nadmanganianem - tylko po co ci to przy tak małych przekroczeniach żelaza i manganu...? to rozwiązanie dobre przy dużych przekroczeniach, albo gdy nie można dać napowietrzania i jest niskie pH, poza tym odpada w przypadku POŚ (ale nie podajesz co robisz ze ściekami)
- eurofer - nie wiadomo jakie złoże (prawdopodobnie ecomix), nie wiadomo jaka głowica (sądząc po cenie - najtańsza), przy Twojej twardości (24 dH) będzie się regenerował co jakieś 2 m3 (nie wiadomo jakie masz zużycie, ale normalnie to bardzo mało).

Przede wszystkim powiedz czego oczekujesz - czy woda ma być tylko odżelaziona czy też zmiękczona? Czy chcesz lampę UV? Jakie ma być zużycie wody (miesięcznie, chwilowo)? Co ze ściekami (czy masz kanalizację, czy POŚ, czy szambo)?
Opcji jest dużo, ale musisz się bardziej określić.

pcxelja
04-07-2016, 08:28
Witam.
Mam szambo. Zużycie ok 10 m3 wody/miesiąc, trudno mi określic zużycie chwilowe. W zestawieniu podałem informacje jakie otrzymałem. Niestety nic więciej nie mam.
W jakim celu jest wymagana mocniejsza pompa? Potrzebne jest większe ciśnienie? Na tą chwilę mam ciśnienie w sieci 1-4.5 Bara.

Moje oczekiwania:
- zmniejszenie kamienia kamienia w wodzie,
- zmniejszenie rdzawych zacieków na armaturze,
- zmniejszenie charakterystycznego zapachu wody,

Jastrząb
04-07-2016, 12:02
W jakim celu jest wymagana mocniejsza pompa? Potrzebne jest większe ciśnienie? Na tą chwilę mam ciśnienie w sieci 1-4.5 Bara.
,W odzelaziaczu masz złoze filtracyjne, cos w rodzaju i cięzaru piasku. "RAz na tydzien" musisz go wyplukac przepuszczaja duzą ilosc wody od dołu do góry żeby wyczyszcic to zloze z nagromadzonych zanieczyszczen. Potrzeba na to duzo wody, kilkakrotnie wiecej niz zuzywasz w czasie normalnej eskpoatacji wody odkrecajac pare kranów na raz.

xiz
04-07-2016, 13:09
Witam,
tak jak pisałem jestem zmuszony zrezygnować z Aquahome 20-n Viessmann'a bo nie chcą mi podbić gwarancji ze względu na wodę z własnego ujęcia. Nie chcę się bawić w jakieś składaki bo nie mam czasu na analizowanie itd. Myślę o zakupie WaterMark 30 to następca Denver Plus 30 i w związku z tym pytanie czy to dobry sprzęt, czy gwarancja jest odrazu podbita (czy uruchamiam sam?). Czy konieczny jest filtr wstępny mechaniczny do ochrony zmiękczacza? Mam trochę za dużo manganu czy on nic nie zrobi zmiękczaczowi bo właśnie z tego powodu Aquahome 20-n odpadł? Czy są dobre zmiękczacze mniejsze bo jest nas 3 osoby (obecnie jedna łazienka, docelowo dwie) i ten 20 litrowy Aquahome wydawał mi się optymalny. Pytanie jeszcze o ciśnienie robocze, jestem laikiem więc prośba o wytłumaczenie Watermark 30 ma podane, że od 2,5 czy to jest jednoznaczne z ciśnieniem na pompie wody, bo ja mam tak naprawdę w ten sposób, że pompa załącza się przy 2 barach i pompuje do 4 barów, czyli rozumiem, że powinno być minimum 2,5? Czy mylę kwestie? I jeszcze jedna ważna rzecz, nie mam możliwości odprowadzenia popłuczyn do dołu, bo rura kanalizacyjna idzie u góry, muszę zmierzyć ale chyba byłoby max 1,5 m w górę od podłogi, czy to można tak podłączyć?

qbek17
04-07-2016, 14:35
Witam.
Mam szambo. Zużycie ok 10 m3 wody/miesiąc, trudno mi określic zużycie chwilowe. W zestawieniu podałem informacje jakie otrzymałem. Niestety nic więciej nie mam.
W jakim celu jest wymagana mocniejsza pompa? Potrzebne jest większe ciśnienie? Na tą chwilę mam ciśnienie w sieci 1-4.5 Bara.

Moje oczekiwania:
- zmniejszenie kamienia kamienia w wodzie,
- zmniejszenie rdzawych zacieków na armaturze,
- zmniejszenie charakterystycznego zapachu wody,
W takim układzie, poszedłbym w jeden filtr wielofunkcyjny (tylko trochę większy - tak ze 38 litrów złoża, minimum).
Plusy są takie:
- nie wymieniasz pompy
- nie wymieniasz hydroforu
- nie potrzebujesz dużo wody do płukania
- regeneracja solą
- usuwasz wszystko na jednym filtrze
- nie wiem jaki jest zapach, ale spora szansa, że się nie zmieni

Minusy są takie:
- woda miękka (do zera)
- spory koszt filtra (obstawiam ok 4000 PLN)
- żywotność złoża (ok 5 lat, ale wymiana złoża nie oznacza znów zakupu filtra tylko samego złoża)
- nie wiem jaki jest zapach, ale spora szansa, że się nie zmieni

qbek17
04-07-2016, 14:40
Witam,
tak jak pisałem jestem zmuszony zrezygnować z Aquahome 20-n Viessmann'a bo nie chcą mi podbić gwarancji ze względu na wodę z własnego ujęcia. Nie chcę się bawić w jakieś składaki bo nie mam czasu na analizowanie itd. Myślę o zakupie WaterMark 30 to następca Denver Plus 30 i w związku z tym pytanie
czy to dobry sprzęt,
Moim zdaniem średni (chińska głowica, chińskie złoże, chińskie komponenty, polska cena)


czy gwarancja jest odrazu podbita (czy uruchamiam sam?).
To zależy gdzie kupisz, ale sprawdź najpierw co ta gwarancja obejmuje bo może się okazać zupełnie nieprzydatna.


Czy konieczny jest filtr wstępny mechaniczny do ochrony zmiękczacza?
Jest zalecany, o ile gwarancja konkretnego sprzedawcy nie mówi inaczej to nie jest konieczny.


Mam trochę za dużo manganu czy on nic nie zrobi zmiękczaczowi bo właśnie z tego powodu Aquahome 20-n odpadł?
Nic mu nie zrobi.


Czy są dobre zmiękczacze mniejsze bo jest nas 3 osoby (obecnie jedna łazienka, docelowo dwie) i ten 20 litrowy Aquahome wydawał mi się optymalny.
Jeśli nie chcesz się bawić w składaki to chyba najmniejsze gotowe zestawy mają po kilkanaście litrów złoża. Nie ma sensu stawiać zbyt dużego filtra.


Pytanie jeszcze o ciśnienie robocze, jestem laikiem więc prośba o wytłumaczenie Watermark 30 ma podane, że od 2,5 czy to jest jednoznaczne z ciśnieniem na pompie wody, bo ja mam tak naprawdę w ten sposób, że pompa załącza się przy 2 barach i pompuje do 4 barów, czyli rozumiem, że powinno być minimum 2,5?
O ile tobie nie będzie przeszkadzało ciśnienie w dolnym zakresie to nie musisz nic zmieniać. Z drugiej strony te 0,5 bara to żadna różnica i możesz podnieść.


I jeszcze jedna ważna rzecz, nie mam możliwości odprowadzenia popłuczyn do dołu, bo rura kanalizacyjna idzie u góry, muszę zmierzyć ale chyba byłoby max 1,5 m w górę od podłogi, czy to można tak podłączyć?
Można. Trzeba tylko dać jakiś syfon żeby się nie cofały ścieki.

xiz
04-07-2016, 23:32
No to już kompletnie nie wiem co kupić. Podobno Denver Plus 30 i WaterMark 30 to najpopularniejsze zmiękczacze u nas, to wszyscy chińszczyznę kupują? A ten Aquahome 20-n jest lepszy od nich?

Jastrząb
05-07-2016, 07:15
to wszyscy chińszczyznę kupują? Wszyscy kupuja produkt o "najlepszym stosunku jakosci do ceny". Tak sie to teraz nazywa :P

pcxelja
05-07-2016, 07:55
W takim układzie, poszedłbym w jeden filtr wielofunkcyjny (tylko trochę większy - tak ze 38 litrów złoża, minimum).
Plusy są takie:
- nie wymieniasz pompy
- nie wymieniasz hydroforu
- nie potrzebujesz dużo wody do płukania
- regeneracja solą
- usuwasz wszystko na jednym filtrze
- nie wiem jaki jest zapach, ale spora szansa, że się nie zmieni

Minusy są takie:
- woda miękka (do zera)
- spory koszt filtra (obstawiam ok 4000 PLN)
- żywotność złoża (ok 5 lat, ale wymiana złoża nie oznacza znów zakupu filtra tylko samego złoża)
- nie wiem jaki jest zapach, ale spora szansa, że się nie zmieni

Dziękuję za komentarz.
W takim razie jakie urządzenie wielofunkcyjne jest polecane?
Zapach wody jest specyficzny ale nie powoduje "odrzucenia". Jakie urządzenie można zastować aby poprawić zapach?

qbek17
05-07-2016, 08:07
Podobno Denver Plus 30 i WaterMark 30 to najpopularniejsze zmiękczacze u nas...
Podobno... ciekawe kto to stwierdził? Może ich importer? ;)

KLARSAN
05-07-2016, 09:14
Witam.
Chciałbym prosić*o pomoc przy wyborze sprzętu do uzdatniania wody.
Z badania wody mam następujące wyniki:
359824

Otrzymałem kilka ofert. Dodam jeszcze że posiadam studnię głębinową o głębokości 20 metrów. Pompa (MACALLISTER MBP900) znajduję się na głębokości 9 metrów która jest podłączona do zbiornika z przeponą o pojemności 100L. W tej chwili woda pozostawia rdzawy kolor oraz osad z kamienia na armaturze.
Firma A proponuje wymianę pompy, bo niby moja jest za mało wydajna. Co do końca nie mogę się*zgodzić.

Zestawienie ofert jakie otrzymałem:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/18c9o6MMnMAIlUzvp40-Iwn9iZb33sTqBinUBfsk-nVI/edit?usp=sharing

Z góry dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam

Pytanie czego Pan oczekuje od stacji uzdatniania wody. Czy ceni sobie Pan jakość czy jednak cena jest ważniejsza.

Ogólnie z tego co Pan napisał ja bym skłaniał się do do czegoś pomiędzy rozwiązanie 1, a 2 firmy b.

Zastosował bym Jonowymiennik np na złożu ekomix, ale na głowicy Clacka CI. Przed jonowymiennikiem filtr cintropura NW 25.

Cintropur z tego względu, że będzie zdecydowanie tańszy w użytkowaniu niż inne filtry. Można zastosować ewentualnie filtr z możliwością płukania wkładu.

KLARSAN
05-07-2016, 09:19
No to już kompletnie nie wiem co kupić. Podobno Denver Plus 30 i WaterMark 30 to najpopularniejsze zmiękczacze u nas, to wszyscy chińszczyznę kupują? A ten Aquahome 20-n jest lepszy od nich?

Przed zakupem Aquahome upewni się, że sprzedawca nie wymaga regularnego serwisu (co pół roku) do utrzymania gwarancji. Zwiększa to znacznie koszta eksploatacyjne.

xiz
05-07-2016, 09:36
No właśnie Aquahome 20-n już odpadł bo wogóle nie chcą mi podstemplować gwarancji na wodzie ze studni. Pytałem tylko z ciekawości czy jest lepszy od Denvera i WaterMarka.

Słuchajcie, bo już nie mogę czekać, jeśli nie Denver lub WaterMark to co konkretnie?

xiz
05-07-2016, 11:33
Chcę się zamknąć w 2 tys. powiedzmy 2400, ale słuchajcie, nie słyszałem żeby komuś się popsuł Denver czy WaterMark więc...

Jastrząb
05-07-2016, 11:56
Chcę się zamknąć w 2 tys. powiedzmy 2400, ale słuchajcie, nie słyszałem żeby komuś się popsuł Denver czy WaterMark więc...
A otym ze ktoś raka dostał słyszałes?
Chinczycy do mleka w proszku dla dzieci jakiego gooooowna potrafili dodac zeby taniej zrobic. Chcesz pić wode przefiltrowana przez chinski jonit to Twoja sprawa. Moje zdanie jest takie ze jak za pareset PLN mozna tego uniknac to raczej nalezy.

Marczak
05-07-2016, 12:42
A otym ze ktoś raka dostał słyszałes?
Chinczycy do mleka w proszku dla dzieci jakiego gooooowna potrafili dodac zeby taniej zrobic. Chcesz pić wode przefiltrowana przez chinski jonit to Twoja sprawa. Moje zdanie jest takie ze jak za pareset PLN mozna tego uniknac to raczej nalezy.

Mocne słowa :) Ale fakt faktem... jak możesz to warto dodać te kilka stów do czegoś porządnego.

Jastrząb
05-07-2016, 13:08
Mocne słowa :) Ale fakt faktem... jak możesz to warto dodać te kilka stów do czegoś porządnego.
Jakbys miał troche doczyniania z nacja to bys tego nei oceniał jako mocne słowa niestety. Sa wyjatkowo wredni, podstepni, pazerni. Bez szaacunku do czegokolwiek i kogokolwiek. W chinskim jezyku raczej nie ma slowa empatia.

xiz
05-07-2016, 13:36
No i dalej wiem, że nic nie wiem. Rozumiem, że nie chiński, dobry w tej cenie jest tylko Aquahome 20-n?

qbek17
05-07-2016, 13:54
No i dalej wiem, że nic nie wiem. Rozumiem, że nie chiński, dobry w tej cenie jest tylko Aquahome 20-n?
A musi być "gotowiec"? Nie może być z jakiejś firmy lokalnej (albo z netu) składany z dobrych komponentów ale bez naklejki ze znanym logo?

xiz
05-07-2016, 21:41
Tak i 10 gwarancji, 10 instrukcji i nie wiadomo co się ma. Czyli rozumiem, że nie ma na rynku Waszym zdaniem dobrego zmiękczacza w cenie, którą podałem?
A, któryś z tych?:
http://ekobud-sklep.pl/buderus-zmiekczacz-wody-loga-nice-20l.html
http://www.aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/542/kompaktowy-filtr-zmiekczajacy-geusa-eko-optima-30-cristal-bn.html

Jastrząb
06-07-2016, 06:41
Tak i 10 gwarancji, 10 instrukcji i nie wiadomo co się ma.
Jesli to złozy firma, to dac Ci gwarancje na calosc i da CI na to 1 instrukcje,
Jesli bys skladał sam bo to nie jest technologia kosmiczna,, to w sumie jest Ci piotrzebna gwarancja na głowice i jonit. Ale jak kupisz dobre i bedziesz dobrze eksploatował to gwarancja nie jest Ci potrzebna.
Co wiecej, zlecajac prace lokalnej firmie możesz sobie zazyczyc dowolna i konkrtena głowice, jonit i masz zdecydowanie wiekszy wplywy i wiedze o tym co dostajesz. W przypadku "firmowych" gotowych produktów to masz wplyw na to jaka nalepka bedzie na tym przyklejona.

xiz
06-07-2016, 08:47
Nie mam czasu ani chęci na analizowanie teraz komponentów itd. bo już i tak mam całe nowe baterie itp. zakamienione. Nie kupuję składaka i koniec. Czy ktoś coś na temat tych dwóch co podałem w poprzednim poście? I jeszcze czym różni się wersja czasowa od objętościowej, zakładam, że ta druga jest lepsza bo droższa. Jeśli nie któryś z tych dwóch co wymieniłem to może:

http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-eco-slim-20k-przeplyw-1-2m3-h.html
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-eco-20k-przeplyw-1-2m-h.html
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-czasowa-przeplyw-1m-h.html
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html

A ten Stratos, Denver czy WaterMark to chińczyki w sensie, że w Chinach robione, jak wszystko czy co?

PS. Proszę o pomoc bo dziś już chcę zamknąć temat.

Jastrząb
06-07-2016, 09:03
Nie mam czasu ani chęci na analizowanie teraz komponentów itd. bo już i tak mam całe nowe baterie itp. zakamienione. Nie kupuję składaka i koniec.

A ten Stratos, Denver czy WaterMark to chińczyki w sensie, że w Chinach robione, jak wszystko czy co?

PS. Proszę o pomoc bo dziś już chcę zamknąć temat.

Kupujesz składaka!! Zlozonego w chinach z pewnie nie do konca wiadomo czego na ktorego ktoś nakleił ładna naklejke stratos, denver itp. Jeślil naklejka odczynia "składaka" to ja jestem królowa angielska.
Do wyboru masz kolege qbek;a ktory Ci poda 2-3 symbole sredniego, dobrego i najlepszego jonitu i 2 modele głowic. Nic nie musisz analizowac i porownywac. Z tym idziesz do lokalnej firmy ktory nasypie jonit, przykreci glowice bo tyle w tym mniej wiecej "skladania". Krany i tak bedziesz musiał wyczyscic czy jutro czy za 2 tygodnie.
Ale jak pisałem, Twój wybor!!.

qbek17
06-07-2016, 09:22
Nie mam czasu ani chęci na analizowanie teraz komponentów itd. bo już i tak mam całe nowe baterie itp. zakamienione. Nie kupuję składaka i koniec. Czy ktoś coś na temat tych dwóch co podałem w poprzednim poście? I jeszcze czym różni się wersja czasowa od objętościowej, zakładam, że ta druga jest lepsza bo droższa. Jeśli nie któryś z tych dwóch co wymieniłem to może:

http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-eco-slim-20k-przeplyw-1-2m3-h.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faqua-soft.com.pl%2Fuzdatnianie-wody%2Fstacje-uzdatniania-wody%2Fzmiekczanie-wody%2Faqua-eco-slim-20k-przeplyw-1-2m3-h.html)
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-eco-20k-przeplyw-1-2m-h.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faqua-soft.com.pl%2Fuzdatnianie-wody%2Fstacje-uzdatniania-wody%2Fzmiekczanie-wody%2Faqua-eco-20k-przeplyw-1-2m-h.html)
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-czasowa-przeplyw-1m-h.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faqua-soft.com.pl%2Fuzdatnianie-wody%2Fstacje-uzdatniania-wody%2Fzmiekczanie-wody%2Faqua-soft-basic-20-wersja-czasowa-przeplyw-1m-h.html)
http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faqua-soft.com.pl%2Fuzdatnianie-wody%2Fstacje-uzdatniania-wody%2Fzmiekczanie-wody%2Faqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html)

A ten Stratos, Denver czy WaterMark to chińczyki w sensie, że w Chinach robione, jak wszystko czy co?

PS. Proszę o pomoc bo dziś już chcę zamknąć temat.
Weź ten ostatni model z tej listy i skończmy dyskusję. To dobry zestaw - ma głowicę Clack i dobry jonit monosferyczny (Lewatit). Do zmiękczaczy nadaje się wersja objętościowa.

xiz
06-07-2016, 11:23
I te nie są chińskie?

PS. A co oznacza Maksymalny sumaryczny poziom żelaza i manganu 0,5mg/l? Tyle ile mogę mieć w wodzie?

qbek17
06-07-2016, 12:54
I te nie są chińskie?
Głowica i jonit nie są. Na pewno niektóre części będą chińskie ale reszta komponentów nie ma aż takiego znaczenia dla jakości pracy całego urządzenia. Możesz ewentualnie dopytać o producenta zbiornika na złoże bo te mogą być europejskie albo chińskie i poprosić aby Tobie włożyli ten europejski (to jest właśnie zaleta kupowania "składaka")


PS. A co oznacza Maksymalny sumaryczny poziom żelaza i manganu 0,5mg/l? Tyle ile mogę mieć w wodzie?
Tak. Ale to standardowe zastrzeżenie wynikające z karty katalogowej jonitu. Każdy jonit do zmiękczania ma takie zastrzeżenia... tylko nie każdy sprzedawca o nich informuje :)

xiz
06-07-2016, 13:09
Hmm, czyli mimo, że ja mam 133 +/-11 ug/l manganu to nic się nie stanie?

PS. Napisz jeszcze jeśli możesz co sądzisz o tym Buderusie i GE.

qbek17
06-07-2016, 18:35
Hmm, czyli mimo, że ja mam 133 +/-11 ug/l manganu to nic się nie stanie?
0,5 mg/l = 500 ug/l więc masz zapas. A nawet jakbyś miał więcej to nic się nie stanie.


PS. Napisz jeszcze jeśli możesz co sądzisz o tym Buderusie i GE.
Głowica w porządku - osobiście wolę Clacka, ale GE też daje radę. Ale nie wiem jakie tam jest złoże i pozostałe wyposażenie.

MachlanskiM
11-07-2016, 09:32
Już miałem kupować Denver (w necie go pełno, wszędzie chwalony), a tutaj raczej sceptycznie.
Co polecacie w takim razie?
Woda z wodociągu (http://www.zgkczernica.pl/uploads/jakosc_wody/sprawozdanie%20mikrobiologia-fizykochemia-sensoryka.pdf).
Domek jednorodzinny, 7 osób.

Planuję zmiękczacz centralny z wyłączeniem kranu w kuchni i ogrodu, w kuchni filtr osmozowy.
Znalazłem informację, że sole ze zmiękczacza nie wpływają korzystnie na zdrowie.

Jastrząb
11-07-2016, 09:45
Znalazłem informację, że sole ze zmiękczacza nie wpływają korzystnie na zdrowie.
Kiedyś jakiś ojciec medycyny był powiedział że wszystko może być trucizna i lekarstwem. Kwestia dawki.

Policzyłem raz dla swojej wody (twardosć 220mg) ile jest w niej sodu po zmiekczaczu. Wartości nie pamietam, ale konkulcja była taka ze w 2 kanapkach z szybka/serem i kechupem jest tyle sodu co we wiadrze mojej zmiekczonej wody. Jesli wiec nie jestes chory na serce i masz spozywac 0 (słownie zero) sodu to ja bym się nie przejmował bo go dostaniesz parokrotnie wiecej w przetworzonych produktach spozywaczych.

xiz
11-07-2016, 10:18
Głowica w porządku - osobiście wolę Clacka, ale GE też daje radę. Ale nie wiem jakie tam jest złoże i pozostałe wyposażenie.

Złoże to: Purolite C 100E.

Ostatecznie bym się zdecydował na ten bo 20l mi wystarczy, a cena bardzo konkurencyjna: http://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-eko-optima-20-o-760-crystal.html

Chciałem jeszcze tylko dopytać jak dokładnie działa ten objętościowy. Ja to rozumiem tak, że pokazuje ile wody przez niego przepłynęło i jeśli już nastąpi przekroczenie tego co może przepłynąć to czeka do 2-giej w nocy na regenerację czy zaczyna ją odrazu? A jeśli rozumiem, że przez tydzień nie przepłynie tyle aby się kwalifikowało do regeneracji to i tak ją wypada zrobić. Prośba o wyjaśnienie tej kwestii.

qbek17
11-07-2016, 11:37
Już miałem kupować Denver (w necie go pełno, wszędzie chwalony),... to się nazywa reklama ;)


Woda z wodociągu (19 dH). Domek jednorodzinny, 7 osób.
Ile miesięcznie tej wody zużywacie? I ile punktów może pracować jednocześnie (na tyle osób to pewnie więcej niż jedna łazienka)?


Planuję zmiękczacz centralny z wyłączeniem kranu w kuchni i ogrodu, w kuchni filtr osmozowy.
Jeśli i tak planujesz pić wodę z osmozy to nie ma sensu omijać zmiękczacza. Jak puścisz wodę twardą na osmozę to ją szybciej zabijesz...


Znalazłem informację, że sole ze zmiękczacza nie wpływają korzystnie na zdrowie.
To już Ci Jastrząb pisał o wpływie na zdrowie... ale jak dasz osmozę to ona bardzo skutecznie usuwa sód :)

qbek17
11-07-2016, 11:45
Złoże to: Purolite C 100E. To taka średnia półka.


Ostatecznie bym się zdecydował na ten bo 20l mi wystarczy, a cena bardzo konkurencyjna
Ta cena jest bliższa chińczykom... sprawdziłbym bardzo dokładnie na czym się tam oszczędza...


Chciałem jeszcze tylko dopytać jak dokładnie działa ten objętościowy. Ja to rozumiem tak, że pokazuje ile wody przez niego przepłynęło i jeśli już nastąpi przekroczenie tego co może przepłynąć to czeka do 2-giej w nocy na regenerację czy zaczyna ją odrazu? A jeśli rozumiem, że przez tydzień nie przepłynie tyle aby się kwalifikowało do regeneracji to i tak ją wypada zrobić. Prośba o wyjaśnienie tej kwestii.
Generalnie to działa tak jak opisałeś. W dobrej głowicy wybierasz sobie czy chcesz robić regenerację opóźnioną (czyli czekać do 2 w nocy) czy natychmiastową (od razu po wyzerowaniu licznika). Maksymalna liczba dni między regeneracjami to zazwyczaj 14.

MachlanskiM
11-07-2016, 12:00
Ile miesięcznie tej wody zużywacie? I ile punktów może pracować jednocześnie (na tyle osób to pewnie więcej niż jedna łazienka)?

Trudno mi oszacować ilość (6-9m3), jak dzieciaki wbiegną z podwórka na obiad to 6 punktów w impulsie może być (4 umywalki + kuchnia + spłuczka).


Jeśli i tak planujesz pić wodę z osmozy to nie ma sensu omijać zmiękczacza. Jak puścisz wodę twardą na osmozę to ją szybciej zabijesz...
Słuszna uwaga.

qbek17
11-07-2016, 12:13
Trudno mi oszacować ilość (6-9m3), jak dzieciaki wbiegną z podwórka na obiad to 6 punktów w impulsie może być (4 umywalki + kuchnia + spłuczka).
Zużycie byłoby malutkie jak na tyle osób... (moim zdaniem mocno niedoszacowane) - jakby brać pod uwagę tylko tą informację to wystarczyłoby Ci spokojnie 15-20 litrów złoża w zmiękczaczu.
Ale jak się do tego doda chwilowe zużycie to wychodzi minimum 50 litrów złoża.

Jeśli dopuszczasz możliwość chwilowego przepuszczenia nie do końca zmiękczonej wody (w czasie takiego szczytowego poboru) to celowałbym w coś w rozmiarze 30 litrów złoża. Taka ilość to jeszcze "rozmiar domowy".
Jeśli chcesz mieć pewność (kosztem regeneracji przy niepełnym wykorzystaniu złoża) nic nie stoi na przeszkodzie aby pójść w urządzenia bardziej "przemysłowe" czyli trochę większe...

MachlanskiM
11-07-2016, 12:38
Reasumując, czy urządzenie tej klasy wystarczy:
http://www.filtry-do-wody.info/produkt/zmiekczacz-erie-iqsoft-eco-26/

Czy znajdę urządzenie dobrej klasy, w okolicy 2500PLN?

pszczur
11-07-2016, 14:23
A ja mam pytanie odnośnie jednego z "minusów" przytoczonego w jednym z ostatnich postów przez Qbek, a mianowicie "zmiękczenie wody do zera".

Czy moglibyście wyjaśnić na czym polega ujemny wpływ takiego zmiękczenia i czym to skutkuje dla instalacji/zdrowia, itp.? W zeszłym roku doradziliście mi (Qbek, Jastrząb) założenie zmiękczacza z AquaMulti (50 litrów). Co do jakości usuwania żelaza i manganu z mojej wody nie mam żadnych zastrzeżeń, tylko kwestia twardości "do zera",która pojawiła się ostatnio w kilku postach jako minus, zaczęła mnie niepokoić...

qbek17
11-07-2016, 14:53
Reasumując, czy urządzenie tej klasy wystarczy:
http://www.filtry-do-wody.info/produkt/zmiekczacz-erie-iqsoft-eco-26/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.filtry-do-wody.info%2Fprodukt%2Fzmiekczacz-erie-iqsoft-eco-26%2F)

Czy znajdę urządzenie dobrej klasy, w okolicy 2500PLN?
Reasumując to urządzenie Ci powinno wystarczyć jeśli faktycznie będzie takie zużycie wody (ok 9 m3/miesiąc) i akceptujesz przepuszczanie twardej wody w czasie zwiększonych poborów.

A w cenie ok 3000-3500 możesz zapewne znaleźć coś większego :)

qbek17
11-07-2016, 14:57
A ja mam pytanie odnośnie jednego z "minusów" przytoczonego w jednym z ostatnich postów przez Qbek, a mianowicie "zmiękczenie wody do zera".

Czy moglibyście wyjaśnić na czym polega ujemny wpływ takiego zmiękczenia i czym to skutkuje dla instalacji/zdrowia, itp.? W zeszłym roku doradziliście mi (Qbek, Jastrząb) założenie zmiękczacza z AquaMulti (50 litrów). Co do jakości usuwania żelaza i manganu z mojej wody nie mam żadnych zastrzeżeń, tylko kwestia twardości "do zera",która pojawiła się ostatnio w kilku postach jako minus, zaczęła mnie niepokoić...
To jest minus w takim sensie, że nie masz wyboru pomiędzy wodą zmiękczoną częściowo, a zmiękczoną całkowicie.
Woda zupełnie miękka daje wrażenie "śliskiej" i np mydło się trudniej spłukuje (co nie musi być minusem - po prostu trzeba się przyzwyczaić i używać go mniej). Poza tym jeśli instalacja jest z miedzi to taka woda powoduje szybsze jej rozpuszczanie (czyli skraca żywotność takich rur).
Dla zdrowia najlepsza jest woda z dużą zawartością minerałów (czyli twarda). Po zmiękczeniu tych minerałów nie ma (taki jest cel zmiękczania) więc można to uznać za minus dla zdrowia ;)

Jastrząb
11-07-2016, 15:12
A ja mam pytanie odnośnie jednego z "minusów" przytoczonego w jednym z ostatnich postów przez Qbek, a mianowicie "zmiękczenie wody do zera".

Czy moglibyście wyjaśnić na czym polega ujemny wpływ takiego zmiękczenia i czym to skutkuje dla instalacji/zdrowia, itp.? W zeszłym roku doradziliście mi (Qbek, Jastrząb) założenie zmiękczacza z AquaMulti (50 litrów). Co do jakości usuwania żelaza i manganu z mojej wody nie mam żadnych zastrzeżeń, tylko kwestia twardości "do zera",która pojawiła się ostatnio w kilku postach jako minus, zaczęła mnie niepokoić...
Jednym urzadzeniem nie mozesz usunac calego żelaza i czesci twardosci. Bo zmiekczanie czesciowe polega na zmiekczaniu do 0 części wody i pomieszaniu z druga nie zmiekczona czescia. Co spowoduje ze cześć żelaza też przelezie do wody "uzdatnionej". Wiec na 1 urzadzeniu nie masz wyjscia, musisz zmiekczyc do 0. Chyba ze lubisz żelazowe zacieki ;-)

Instalacji nie zaszkodzi. Chyba ze jest z miedzi, ona nie lubi zmienionego pH wody zmiekczonej. Nie ze Ci zacznie cieknac po roku, ale jej spodziewana żywtonosc pewnie spadnie. Ile, wzoru nie ma niestety.

Zdrowie. Podnoszone są 2 kwestie. Duzo sodu w wodzie i brak minerałów (Ca, Mg). Pierwsze to bzdura, o czym pisałem pare postów wyzej, bo ilość sodu w tej wodzie jest niewielka w porownaniu do tego co dostajesz we wspolczesnym zwlaszcza przetworzonym pożywieniu. Duzo bardziej zredukujesz sód dbajac o diete i zredukujesz ilość dodawanej soli do potraw. Przez 2 tygodnie smakuje kiepsko ;-) Ja jadam od paru lat nie solone ziemniaki, ryż. A jaki to ma swoj smak raptem! Zwalszcza dobry ryż.

Brak minerałow, lub o czym czesto się pisze, wyplukiwanie minerałów już będących w Twoim organizmie przez wode zupelnie ich pozbawiona (na zasadzie wyrownywania stężen). Do tego nie potrafie sie odniesc. Znajdowane informacje w internecie sa albo typu medycznego ale z prosta droga rozumowania typu - minerały sa potrzebne wiec woda bez minerałów jest niedobra, albo pisane przez producentów takich czy smiakich filtrów a tam marketing a nie rzetelność kroluje wiec czytac tego nawet nie warto. Moja osobista prywatna opinia jest taka, ze sama woda nie dostarczysz potrzebnej ilosci mienrałów, one i tak z diety głównie pochodza. Jak zagotujesz z wody zupe/ cherbate to i tak taka woda straci wiekszosc mienerałów.

Minus zmiekczania do zera wspominany przez Qbek'a jest minuem zaleznie od tego jak interpretujesz hejt internetowy tudziez urband legend, nie poparty niczym sensownym.

chemik67
12-07-2016, 08:05
Reasumując, czy urządzenie tej klasy wystarczy:
http://www.filtry-do-wody.info/produkt/zmiekczacz-erie-iqsoft-eco-26/

Czy znajdę urządzenie dobrej klasy, w okolicy 2500PLN?
Tak, IQsoft 26 wystarczy.

xiz
12-07-2016, 12:21
To taka średnia półka.


Ta cena jest bliższa chińczykom... sprawdziłbym bardzo dokładnie na czym się tam oszczędza...


Generalnie to działa tak jak opisałeś. W dobrej głowicy wybierasz sobie czy chcesz robić regenerację opóźnioną (czyli czekać do 2 w nocy) czy natychmiastową (od razu po wyzerowaniu licznika). Maksymalna liczba dni między regeneracjami to zazwyczaj 14.

Trochę dopytałem wydaje się, że to dobry produkt, tutaj jest trochę więcej i z obudową Logix ale obudowa to chyba nie ma znaczenia: http://www.aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/545/kompaktowy-filtr-zmiekczajacy-geusa-eko-optima-30-logix-bn.html

Najgorsze, że znowu się dowiedziałem, że gwarancji i tak mi nikt nie uzna gdyby coś bo mam własną wodę.

qbek17
12-07-2016, 13:31
Trochę dopytałem wydaje się, że to dobry produkt, tutaj jest trochę więcej i z obudową Logix ale obudowa to chyba nie ma znaczenia: http://www.aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/545/kompaktowy-filtr-zmiekczajacy-geusa-eko-optima-30-logix-bn.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.aquafiltry-sklep.pl%2Fgo.live.php%2FPL-H10%2Fprodukty%2F545%2Fkompaktowy-filtr-zmiekczajacy-geusa-eko-optima-30-logix-bn.html)

Najgorsze, że znowu się dowiedziałem, że gwarancji i tak mi nikt nie uzna gdyby coś bo mam własną wodę.
Obudowa to tylko kwestia wyglądu... znaczenia nie ma żadnego.
Czego oczekujesz w ramach gwarancji? Bo to jest urządzenie z tyloma zmiennymi, że zawsze się znajdzie coś co może być "winą użytkownika"...

pszczur
12-07-2016, 13:53
Mam jeszcze jedno pytanie, bo zamierzam kupić zmywarkę i zastanawiam się, czy posiadając wodę o zerowej twardości muszę używać soli do zmywarki? Na logikę - mija się to z celem... Czy moglibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie?

Jastrząb
12-07-2016, 13:55
Mam jeszcze jedno pytanie, bo zamierzam kupić zmywarkę i zastanawiam się, czy posiadając wodę o zerowej twardości muszę używać soli do zmywarki? Na logikę - mija się to z celem... Czy moglibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie?
Nie uzywalem nigdy zadnej soli do zmywarki, ani przed ani po zmiekczaczu. Moze kostki ktorych uzywam maja cos w sobie do zmiekczania, tyz nie wiem. ALe subiektywne odczucie jest takie, ze szkło jest czystsze teraz po zmywarce, bez zacieków ktorze drzewiej sie zdarzały.

qbek17
12-07-2016, 16:10
Mam jeszcze jedno pytanie, bo zamierzam kupić zmywarkę i zastanawiam się, czy posiadając wodę o zerowej twardości muszę używać soli do zmywarki? Na logikę - mija się to z celem... Czy moglibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie?
Nie musisz sypać soli do zmywarki - tylko ustaw w niej twardość wody na zero.
W zmywarce jest mały zmiękczacz, który robi to samo co ten centralny :)

Robi26
13-07-2016, 07:51
Witam

Jestem całkiem zielony jeżeli chodzi o hydraulikę , a muszę zakupić zmiękczacz do wody na domek jednorodzinny . Zużycie wody 13-15m3 na dwa miesiące . Docelowo w domu 4 -osobowa rodzina. Wstępnie rozmawiałem z hydraulikiem i polecił mi 3 produkty, ale z tym polecaniem różnie bywa .( z reguły polecają producentów z którymi mają podpisane umowy )
dostałem następujące propozycje:
1. Altech 20
2. BWT AQADIAL 20
3. SOLTER 22

W internecie bardzo dobre opinie ma Denver Plus 30 oraz WaterMark 30

Proszę o info co radzicie wybrać , może jakieś wasze propozycję ?
Z góry dziękuję za pomoc.

xiz
13-07-2016, 08:23
Obudowa to tylko kwestia wyglądu... znaczenia nie ma żadnego.
Czego oczekujesz w ramach gwarancji? Bo to jest urządzenie z tyloma zmiennymi, że zawsze się znajdzie coś co może być "winą użytkownika"...

Trudno mi powiedzieć czego bo nie mam o tych urządzeniach jakiejś dużej wiedzy, jeśli tak jest to równie dobrze mogłem kupić tego Aquahome n-20 i olać gwarancję.

Jedyne co mnie niepokoi to podobno w tym zmiękczaczu nie można opóźnić regeneracji tzn. jeśli przekroczy tą ustaloną wartość to ją zaczyna nie czeka np do drugiej w nocy, ale może to w sumie dobre i logiczne, a jak przez akurat krótki czas poleci woda nie zmiękczona to przecież nic się nie stanie, żyłem z nią kilkanaście lat.

Trudno mi też oszacować ile zużywam wody, jest nas trójka, z tego co kiedyś liczyłem to ok. 90m3 na pół roku czyli miesięcznie 15 czyli wychodziłoby na to, że regeneracja będzie częściej niż raz na tydzień bo woda u mnie ma 25-27dh.

qbek17
13-07-2016, 13:14
Jestem całkiem zielony jeżeli chodzi o hydraulikę , a muszę zakupić zmiękczacz do wody na domek jednorodzinny . Zużycie wody 13-15m3 na dwa miesiące . Docelowo w domu 4 -osobowa rodzina.
Jaka jest twardość wody - bez tego nie ma co się zabierać za wybór urządzenia...


Wstępnie rozmawiałem z hydraulikiem i polecił mi 3 produkty, ale z tym polecaniem różnie bywa .( z reguły polecają producentów z którymi mają podpisane umowy )
dostałem następujące propozycje:
1. Altech 20
2. BWT AQADIAL 20
3. SOLTER 22
Altech to chińczyk - odradzam.
Pozostałe dwa modele to BWT - jakościowo OK, ale drogie.


W internecie bardzo dobre opinie ma Denver Plus 30 oraz WaterMark 30 Reklama... to są chińczyki.


Proszę o info co radzicie wybrać , może jakieś wasze propozycję ?
Zacznij od podania twardości.

qbek17
13-07-2016, 13:20
Trudno mi powiedzieć czego bo nie mam o tych urządzeniach jakiejś dużej wiedzy, jeśli tak jest to równie dobrze mogłem kupić tego Aquahome n-20 i olać gwarancję. Mogłeś i nadal możesz.


Jedyne co mnie niepokoi to podobno w tym zmiękczaczu nie można opóźnić regeneracji tzn. jeśli przekroczy tą ustaloną wartość to ją zaczyna nie czeka np do drugiej w nocy, ale może to w sumie dobre i logiczne, a jak przez akurat krótki czas poleci woda nie zmiękczona to przecież nic się nie stanie, żyłem z nią kilkanaście lat. Te ustawienia to kwestia sterownika w głowicy. Na pewno są sterowniki z takimi opcjami, ale to już musisz dopytać u konkretnego sprzedawcy jaki model oferuje.


Trudno mi też oszacować ile zużywam wody, jest nas trójka, z tego co kiedyś liczyłem to ok. 90m3 na pół roku czyli miesięcznie 15 czyli wychodziłoby na to, że regeneracja będzie częściej niż raz na tydzień bo woda u mnie ma 25-27dh.
Zgadza się. Mogłoby być rzadziej, ale to nadal jest jeszcze "w normie".

xiz
14-07-2016, 08:36
No to właśnie pytanie, czy mimo, że jest nas trójka nie warto przy tym zużyciu i twardości brać jednak 30l?

qbek17
14-07-2016, 12:12
No to właśnie pytanie, czy mimo, że jest nas trójka nie warto przy tym zużyciu i twardości brać jednak 30l?
Nie wiem czy warto - to Twój wybór. Oba modele (25 i 30 litrów) będą prawidłowe. Osobiście brałbym większy. Jak masz np. perspektywę wzrostu zużycia wody to jest to argument za większym.

xiz
14-07-2016, 14:45
To znaczy ja 20 chciałem brać nie 25. Raczej nie wzrośnie zużycie.

qbek17
14-07-2016, 16:20
OK. To trzy modele będą w porządku.

xiz
18-07-2016, 12:39
Ten filtr wstępny do zmiękczacza to może być taki co się opłukuje czy musi być ten wymienny?

I jeszcze takie pytanie, bo przy niektórych zmiękczaczach jest info, że usuwają śladowe ilości manganu tak robią wszystkie i niektórzy tego po prostu nie piszą czy jednak są różnice w tych złożach do zmiękczania na tyle, że faktycznie tylko niektóre to potrafią.

qbek17
18-07-2016, 13:10
Ten filtr wstępny do zmiękczacza to może być taki co się opłukuje czy musi być ten wymienny?
Może być dowolny. Chodzi o zatrzymanie większych zanieczyszczeń (rdzy, piasku itp). Zazwyczaj te z opłukiwaniem też wymagają mycia/wymiany co jakiś czas i są droższe.


I jeszcze takie pytanie, bo przy niektórych zmiękczaczach jest info, że usuwają śladowe ilości manganu tak robią wszystkie i niektórzy tego po prostu nie piszą czy jednak są różnice w tych złożach do zmiękczania na tyle, że faktycznie tylko niektóre to potrafią.
Śladowe ilości zatrzymają się na każdym jonicie - jest to efekt uboczny przepływu wody przez złoże.
Niektóre jonity są bardziej wyspecjalizowane i ukierunkowane na żelazo czy mangan, ale te zmiękczające tego nie robią.

xiz
18-07-2016, 13:53
Jeszcze z tym ustawianiem twardości bo już się gubię. Niezbędny jest ten by-pass z mixingiem i to się wtedy na nim ustawia mechanicznie? Bo w tym zmiękczaczu ustawiam tylko twardość jaką mam obecnie: http://www.aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/545/kompaktowy-filtr-zmiekczajacy-geusa-eko-optima-30-logix-bn.html
Natomiast gdzie ustawiam twardość wody jaką chcę mieć?

qbek17
18-07-2016, 14:18
Jeszcze z tym ustawianiem twardości bo już się gubię. Niezbędny jest ten by-pass z mixingiem i to się wtedy na nim ustawia mechanicznie? Bo w tym zmiękczaczu ustawiam tylko twardość jaką mam obecnie...
Natomiast gdzie ustawiam twardość wody jaką chcę mieć?
Bypass (zawór do ominięcia zmiękczacza) to jedno, mixing (zawór mieszający) to drugie, a ustawienie twardości w sterowniku to trzecie :)
Nie każda głowica jest wyposażona w mixing. Jeśli go nie ma to można próbować regulować przepływ (tak żeby podmieszać trochę twardości) bypassem ale nie polecam tej metody bo powoduje spadek ciśnienia i nie da się tego wyregulować - bypass jest zaworem odcinającym, a nie regulacyjnym.
Jeśli masz mixing w głowicy to nim sobie regulujesz twardość wyjściową. Robisz to metodą "prób i błędów", czyli kręcisz zaworem, mierzysz twardość, jak jest OK to zostawiasz, a jak nie jest OK to kręcisz dalej i znów mierzysz twardość. Nie ma możliwości wpisania "żądanej" twardości w głowicy.
Jeśli w sterowniku jest możliwość wpisania twardości wyjściowej to ją wpisujesz i wtedy sterownik może to uwzględnić w swoich obliczeniach, z których wynika kiedy robić regenerację. Jeśli nie masz tej funkcji to możesz sobie sam policzyć o ile więcej wody może przepłynąć między regeneracjami i tą wartość wpisać w sterownik.

xiz
18-07-2016, 22:42
Masakra jakaś, nie sądziłem, że to takie prymitywne urządzenia. Zaraz chyba dam sobie już z tym spokój bo nie mam do tego cierpliwości, ciągle jakieś niespodzianki. Czy ten by-pass z mixingiem, który jest na wyposażeniu tego zmiękczacza: http://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-cristal-30-760-logix-p-214.html pozwoli mi wyregulować twardość? i gdzie to się montuje bo na tym rysunku chyba tego nie ma: http://wstaw.org/w/42Xj/

PS. A ten filtr wstępny? Też trzeba z nim coś robić czy tylko spuścić kranikiem od czasu do czasu: http://bluewater24.pl/szukaj.html/szukaj=Filtr%20z%20p%C5%82ukaniem%20wstecznym%20Ho neywell%20FF06%201%22/opis=nie/nrkat=tak/kodprod=tak/fraza=tak

qbek17
19-07-2016, 07:18
To nie kwestia prymitywnych urządzeń tylko specyfika tego procesu.
Można to zautomatyzować tylko po co? To duży koszt, a tak robisz to raz i zapominasz...

xiz
19-07-2016, 07:40
No oki przeżyję :-) A możesz na te moje pytania dać odpowiedź?

xiz
20-07-2016, 07:46
To jak, czy ten filtr będzie dobry: http://bluewater24.pl/filtr-z-plukaniem-wstecznym-honeywell-ff06-34-p-184.html ?

Chciałbym go stosować zamiast tego typu: http://www.aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/609/korpus-narurowy-1034-z-wkladem-polipropylenowym-i-kluczem-z-fhpr1-kpl.html?title=Korpus%20narurowy%2010%22%20z%20wk% C5%82adem%20polipropylenowym%20i%20kluczem%20z%20-%20FHPR1-KPL

qbek17
20-07-2016, 10:51
To jak, czy ten filtr będzie dobry: http://bluewater24.pl/filtr-z-plukaniem-wstecznym-honeywell-ff06-34-p-184.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbluewater24.pl%2Ff iltr-z-plukaniem-wstecznym-honeywell-ff06-34-p-184.html) ?
Będzie dobry.
Tu masz go taniej: http://aqua-soft.com.pl/filtr-mechaniczny-honeywell-z-plukaniem-wspolpradowym-ff06-296.html

I zwróć uwagę, że on nie ma płukania wstecznego tylko opłukiwanie współprądowe.

qbek17
20-07-2016, 10:53
Czy ten by-pass z mixingiem ... pozwoli mi wyregulować twardość? i gdzie to się montuje bo na tym rysunku chyba tego nie ma
Nie nazwałbym tego regulowaniem, ale coś tam uda się przepuścić, więc finalnie będziesz miał twardość pomiędzy wodą surową, a zupełnie zmiękczoną.
Montujesz to pomiędzy głowicą, a rurami.

xiz
20-07-2016, 11:58
Będzie dobry.
Tu masz go taniej: http://aqua-soft.com.pl/filtr-mechaniczny-honeywell-z-plukaniem-wspolpradowym-ff06-296.html

I zwróć uwagę, że on nie ma płukania wstecznego tylko opłukiwanie współprądowe.

A możesz dla laika wytłumaczyć różnice między płukaniem wstecznym a współprądowym?

xiz
20-07-2016, 12:03
Nie nazwałbym tego regulowaniem, ale coś tam uda się przepuścić, więc finalnie będziesz miał twardość pomiędzy wodą surową, a zupełnie zmiękczoną.

A załóżmy, że chcę ustawić sobie twardość na 3-4 dh to jest to wykonalne?

qbek17
20-07-2016, 12:14
A możesz dla laika wytłumaczyć różnice między płukaniem wstecznym a współprądowym?
Jest inny kierunek przepływu wody, a przez to inna skuteczność płukania.
Płukanie wsteczne to płukanie w przeciwnym kierunku niż przepływ w czasie pracy... takie płukanie potrafi wyczyścić siatkę z zanieczyszczeń.
Płukanie współprądowe (albo opłukiwanie) to przepływ w tym samym kierunku co w czasie pracy, albo "wzdłuż" siatki filtracyjnej. Takie płukanie powoduje usunięcie zanieczyszczeń, które zebrały się na dnie klosza, ewentualnie większych osadów na siatce, ale nie "wypchnie" osadów z samej siatki.

qbek17
20-07-2016, 12:15
A załóżmy, że chcę ustawić sobie twardość na 3-4 dh to jest to wykonalne?
Nie wiem. Nie da się przewidzieć dopóki nie spróbujesz. To nie jest zawór regulacyjny, więc może się okazać, że przy minimalnej zmianie jego otwarcia będziesz miał dużą zmianę twardości...

xiz
20-07-2016, 12:34
Jest inny kierunek przepływu wody, a przez to inna skuteczność płukania.
Płukanie wsteczne to płukanie w przeciwnym kierunku niż przepływ w czasie pracy... takie płukanie potrafi wyczyścić siatkę z zanieczyszczeń.
Płukanie współprądowe (albo opłukiwanie) to przepływ w tym samym kierunku co w czasie pracy, albo "wzdłuż" siatki filtracyjnej. Takie płukanie powoduje usunięcie zanieczyszczeń, które zebrały się na dnie klosza, ewentualnie większych osadów na siatce, ale nie "wypchnie" osadów z samej siatki.

No rozumiem, czyli trzeba od czasu do czasu przepłukać siatkę. A kalkuluje się przy tym do czego ma służyć ten filtr brać wersję z 50 mikronami?

qbek17
20-07-2016, 13:25
No rozumiem, czyli trzeba od czasu do czasu przepłukać siatkę. A kalkuluje się przy tym do czego ma służyć ten filtr brać wersję z 50 mikronami?
Nie ma to znaczenia...

xiz
20-07-2016, 13:43
Ja już się z tym wykończę, czy złoże Indion jest oki? Bo okazało się, tam gdzie chcę kupić, że teraz sypią właśnie to a nie Purolite?

qbek17
20-07-2016, 14:01
Ja już się z tym wykończę, czy złoże Indion jest oki? Bo okazało się, tam gdzie chcę kupić, że teraz sypią właśnie to a nie Purolite?
Nie jest OK. To najtańsze, hinduskie złoże... i ma dużo zanieczyszczeń.

xiz
20-07-2016, 14:27
To dzięki za ostrzeżenie bo już klikałem zamawiam. Ja już chyba nigdy nie kupię tego zmiękczacza, najbardziej skomplikowana rzecz jaką kupowałem.

qbek17
20-07-2016, 15:25
Przecież to takie prymitywne urządzenie ;)

xiz
21-07-2016, 09:40
Najgorzej, że to właśnie mogą wsypać cokolwiek a człowiek i tak nie będzie wiedział tak naprawdę jakie to złoże.

qbek17
21-07-2016, 10:09
Możesz poprosić o przesłanie certyfikatu do danej partii jonitu. Przy dobrych zlożach jest on dołączany do każdej palety, a na worku jest numer partii. Oczywiście nadal nie masz pewności, że to samo złoże będzie w Twoim filtrze, ale jeśli firma przedstawi Ci taki dokument to znaczy, że chociaż stosują dobre złoża.

KLARSAN
21-07-2016, 10:51
Witam

Jestem całkiem zielony jeżeli chodzi o hydraulikę , a muszę zakupić zmiękczacz do wody na domek jednorodzinny . Zużycie wody 13-15m3 na dwa miesiące . Docelowo w domu 4 -osobowa rodzina. Wstępnie rozmawiałem z hydraulikiem i polecił mi 3 produkty, ale z tym polecaniem różnie bywa .( z reguły polecają producentów z którymi mają podpisane umowy )
dostałem następujące propozycje:
1. Altech 20
2. BWT AQADIAL 20
3. SOLTER 22

W internecie bardzo dobre opinie ma Denver Plus 30 oraz WaterMark 30

Proszę o info co radzicie wybrać , może jakieś wasze propozycję ?
Z góry dziękuję za pomoc.
Jest odpływ do kanalizacji? Jak dużo miejsca na instalcję zmiękczacza wody? Czy pozostałe parametry wody są w normie?

stroke
21-07-2016, 11:48
Cześć. Pomóżcie mi proszę w wyborze rozwiązania. Zebrałem kilka ofert, niektóre były nawet w kilku wariantach. Każdy proponuje inne urządzenia na podstawie tych samych wyników badań i informacji, które przesłałem. Ceny od kilku do kilkunastu tysięcy. Niestety nie jestem po tym mądrzejszy. :(

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HkTKtwI6k6nzMScOPSRF8k4HxOvcVHNB3kKBq4u0AUU/edit?usp=sharing

Duża tabelka. ;) Ceny raz netto, raz brutto ale w ostatnim wierszu zsumowane i w brutto.

Która z ofert jest najodpowiedniejsza do moich potrzeb? Z czego ew. mogę zrezygnować, żeby nie wydać fortuny? (Może zmiękczacz jest zbędny? Teraz mam twardszą wodę z wodociągu. Ewentualnie może do którejś propozycji trzeba coś dołożyć i to będzie to?

- własne ujęcie - studnia głębinowa, pompa Grundfos z serii SQE, o wydajności ok. 3,5 m3, (nie znam dokładnego modelu) zanurzona na głębokości ok. 25 m,
- instalacja zasilająca ze zbiornikiem membranowym (18 litrów),
- rodzina czteroosobowa, kuchnia, dwie łazienki, krany w kotłowni i garażu, dwa krany na zewnątrz do podlewania (do jednego można doprowadzić wodę obchodząc urządzenia uzdatniające),
- a działce mam POŚ (biologiczna z napowietrzaniem, EKOPOL Bio-Hybryda 2500)

Ze względu na oczyszczalnie ciekawie wyglądają te oferty na urządzenia regenerowane ozonem lub powietrzem.

Dwie pierwsze oferty w zasadzie odrzucam, gdyż nawet nie udało mi się uzyskać informacji co tak na prawdę zostanie zamontowane.

HELP! :)

chemik67
21-07-2016, 12:16
Cześć. Pomóżcie mi proszę w wyborze rozwiązania. Zebrałem kilka ofert, niektóre były nawet w kilku wariantach. Każdy proponuje inne urządzenia na podstawie tych samych wyników badań i informacji, które przesłałem. Ceny od kilku do kilkunastu tysięcy. Niestety nie jestem po tym mądrzejszy. :(

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HkTKtwI6k6nzMScOPSRF8k4HxOvcVHNB3kKBq4u0AUU/edit?usp=sharing

Duża tabelka. ;) Ceny raz netto, raz brutto ale w ostatnim wierszu zsumowane i w brutto.

Która z ofert jest najodpowiedniejsza do moich potrzeb? Z czego ew. mogę zrezygnować, żeby nie wydać fortuny? (Może zmiękczacz jest zbędny? Teraz mam twardszą wodę z wodociągu. Ewentualnie może do którejś propozycji trzeba coś dołożyć i to będzie to?

- własne ujęcie - studnia głębinowa, pompa Grundfos z serii SQE, o wydajności ok. 3,5 m3, (nie znam dokładnego modelu) zanurzona na głębokości ok. 25 m,
- instalacja zasilająca ze zbiornikiem membranowym (18 litrów),
- rodzina czteroosobowa, kuchnia, dwie łazienki, krany w kotłowni i garażu, dwa krany na zewnątrz do podlewania (do jednego można doprowadzić wodę obchodząc urządzenia uzdatniające),
- a działce mam POŚ (biologiczna z napowietrzaniem, EKOPOL Bio-Hybryda 2500)

Ze względu na oczyszczalnie ciekawie wyglądają te oferty na urządzenia regenerowane ozonem lub powietrzem.

Dwie pierwsze oferty w zasadzie odrzucam, gdyż nawet nie udało mi się uzyskać informacji co tak na prawdę zostanie zamontowane.

HELP! :)
Z tego co piszesz poszukujesz oferty dla domu a nie do przemysłu... Jeśli do domu to ta oferta za 25 tysięcy to jest jakieś nieporozumienie. Po co w ogóle tam lampa o takim wysokim przepływie?? Ktoś chce Cię tu nieźle skasować.. Przy Twoich parametrach wody Oxydizer (z uwagi na wysokie pH w Twojej wodzie) i TMA V 25 wydają mi się najbardziej optymalnym dla Ciebie rozwiązaniem.

stroke
21-07-2016, 12:22
Dzięki za info. Umieściłem tę ofertę z kronikarskiego obowiązku, oferujący też chyba nie był za bardzo przekonany, dał to tylko pod kątem oczyszczalni - chociaż z taką ilością wody do zużywanej do płukania i tak na pewno by sobie nie poradziła. Poza tym były jeszcze dwa warianty, z których jeśli już wybierałbym ten tańszy.

xiz
21-07-2016, 15:27
Jeszcze prośba o info co sądzicie o tym urządzeniu:

http://www.aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/802/zmiekczacz-do-wody-supreme-soft-26-najlepszy-zmiekczacz-na-rynku.html

To produkt Erie, głowica Lewatit S1567.

qbek17
21-07-2016, 15:30
Jeszcze prośba o info co sądzicie o tym urządzeniu:
... To produkt Erie, głowica Lewatit S1567.
Złoże dobre (Lewatit S1567), a głowica Erie to już niech się ktoś wypowie kto ją stosuje - ja osobiście za nią nie przepadam.

qbek17
21-07-2016, 15:41
Która z ofert jest najodpowiedniejsza do moich potrzeb?
Masz wysoki pH (i niewielkie przekroczenie żelaza) więc nie potrzebujesz wielkiego filtra.
Ja bym to widział tak:
- Filtr wstępny, mechaniczny
- Odżelaziacz w jednej z opcji:
1) filtr wielofunkcyjny - zmiękczy wodę i usunie żelazo, nie wpłynie na zapach, regenerowany solanką (której nie lubi oczyszczalnia)
2) odżelaziacz z napowietrzaniem (coś w stylu tego Oxydizera) - usunie żelazo i może pomóc z zapachem, wymaga więcej wody do płukania (ale bez chemii).
- Lampa UV - np. TMA V25.

Sumarycznie nie powinno to kosztować więcej niż 5000 PLN.

xiz
21-07-2016, 15:57
Złoże dobre (Lewatit S1567), a głowica Erie to już niech się ktoś wypowie kto ją stosuje - ja osobiście za nią nie przepadam.

Nie mam już siły, nie kupię już tego chyba nigdy a tak jest mi potrzebny. Każdy mówi inaczej, tragedia. Już miałem tamten wybierać ale nikt mi nie może zagwarantować, że wsypią mi złoże Purolite i podobno duża awaryjność jest, pływak np jakiś się psuje. Obłęd.

qbek17
21-07-2016, 16:14
Nie mam już siły, nie kupię już tego chyba nigdy a tak jest mi potrzebny. Każdy mówi inaczej, tragedia. Już miałem tamten wybierać ale nikt mi nie może zagwarantować, że wsypią mi złoże Purolite i podobno duża awaryjność jest, pływak np jakiś się psuje. Obłęd.
Chyba za bardzo drobiazgowo do tego podchodzisz... jak chcesz mieć "zestaw idealny" to zamów sobie składaka z takich komponentów jakie chcesz. A jak chcesz "po prostu zmiękczacz" to kup jakiś w miarę tani, ale z dobrą głowicą i złożem, a nie przejmuj się pierdołami typu pływak czy wężyk...

stroke
22-07-2016, 09:14
Masz wysoki pH (i niewielkie przekroczenie żelaza) więc nie potrzebujesz wielkiego filtra.
Ja bym to widział tak:
- Filtr wstępny, mechaniczny
- Odżelaziacz w jednej z opcji:
1) filtr wielofunkcyjny - zmiękczy wodę i usunie żelazo, nie wpłynie na zapach, regenerowany solanką (której nie lubi oczyszczalnia)
2) odżelaziacz z napowietrzaniem (coś w stylu tego Oxydizera) - usunie żelazo i może pomóc z zapachem, wymaga więcej wody do płukania (ale bez chemii).
- Lampa UV - np. TMA V25.

Sumarycznie nie powinno to kosztować więcej niż 5000 PLN.

Bardzo dziękuję, powoli mi się klaruje wybór, coraz bardziej jestem zdecydowany na oxydizer.

A jeśli po uzdatnianiu przez oxydizer zostanie zapach to można go jeszcze czymś usunąć? Bo zapach niestety jest dość intensywny. :(

xiz
22-07-2016, 09:55
Chyba za bardzo drobiazgowo do tego podchodzisz... jak chcesz mieć "zestaw idealny" to zamów sobie składaka z takich komponentów jakie chcesz. A jak chcesz "po prostu zmiękczacz" to kup jakiś w miarę tani, ale z dobrą głowicą i złożem, a nie przejmuj się pierdołami typu pływak czy wężyk...

Ten pływak to odpowiada za co? Najgorzej, że ten zmiękczacz podobno zużywa 300 litrów wody na regenerację.

qbek17
23-07-2016, 10:31
A jeśli po uzdatnianiu przez oxydizer zostanie zapach to można go jeszcze czymś usunąć? Bo zapach niestety jest dość intensywny. :(
Możesz postawić filtr węglowy lub zastosować wkłady węglowe do korpusu filtra narurowego (mogą ograniczać przepływ więc trzeba dobrać odpowiedni rozmiar).

qbek17
23-07-2016, 11:34
Ten pływak to odpowiada za co? Najgorzej, że ten zmiękczacz podobno zużywa 300 litrów wody na regenerację.
Pływak (razem z zaworem solankowym) odpowiada za odcięcie dopływu wody do zbiornika soli. W różnych zestawach jest to różnie rozwiązane - czasami głowica sama przestaje dolewać wodę, a czasami leje aż pływak ją zatrzyma.
Sam pływak raczej nie ma się jak zepsuć - to konstrukcja prosta jak cep... ale zawór solankowy może się zużyć, zaciąć, zatkać, itp - ale to sytuacja awaryjna i nie ma urządzeń "awario-odpornych", każdemu może się zdarzyć.

Ilość wody na regenerację to kwestia ustawień głowicy i nie musi być stałą cechą produktu. W sterowniku można zmienić ustawienia i przez to zmieni się ilość wody na regenerację... ale nie sądzę aby zmiękczacz na 26 litrów złoża tyle zużywał. Zazwyczaj jest to standardowe 120-180 litrów...

xiz
24-07-2016, 20:38
To zużycie to dotyczyło tego 30l GE Eko Optima z głowicą Logix.

xiz
25-07-2016, 10:09
Butla to, która lepsza? WAVE CYBER czy EUROTROL? I drugie pytanie co sądzicie o żywicy AMBERLITE IR120?

qbek17
25-07-2016, 13:04
To zużycie to dotyczyło tego 30l GE Eko Optima z głowicą Logix.
To nic nie zmienia. 5 litrów złoża w jedną czy drugą stronę nie wpływa na zużycie wody do regeneracji.

qbek17
25-07-2016, 13:07
Butla to, która lepsza? WAVE CYBER czy EUROTROL?
Eurotrol to włoska firma, która jest dystrybutorem. Teraz na stronie piszą, że sprzedają zbiornik PARK, ale kilka lat temu sprzedawali zbiorniki chińskiej firmy Wave Cyber (to producent) :)


I drugie pytanie co sądzicie o żywicy AMBERLITE IR120?
Dobra, o standardowym uziarnieniu. Na Twoje potrzeby w zupełności wystarczy. Tylko nie bierz do niej głowicy z regeneracją przeciwprądową.

xiz
25-07-2016, 21:27
To nic nie zmienia. 5 litrów złoża w jedną czy drugą stronę nie wpływa na zużycie wody do regeneracji.

To jeśli kwestia ta nie zależy od złoża to może właśnie ta głowica logix powoduje, że podobno takie jest zużycie.

xiz
25-07-2016, 21:30
Głowicę to planuję tą Logix. To ona nie jest przeciwprądowa rozumiem?

St@nley
26-07-2016, 09:13
Powiedzcie czy takie rozwiązanie ma sens:
panuje podłączyć hydrofor do mojej studni (26m głębokości), jako że mam do dyspozycji stary zbiornik ocynkowany 300L planuje go wykorzystać i wykonać wstępne odżelazianie poprzez aspirator, następnie wodę doprowadzić od góry do zbiornika poprzez dysze rozbryzgową. Mam do dyspozycji pompę Multi Hwa 3000 zainstalowaną w studzience na zewnątrz. Woda ma być tylko używana do spłukiwania WC oraz do mycia samochodu i ogólnego podlewania ogródka.
Dodatkowe pytania:
1. Czy ta pompa da sobie radę z takim rozwiązaniem?
2. Jaki aspirator (średnica) zastosować?
3. Jaki odpowietrznik stosuje się do takiego układu?
4. Jaki filtr zastosować na wyjściu z tego hydroforu, chodzi o coś taniego i nie za dużego gabarytowo?
5. Jak najlepiej rozwiązać kwestię płukania hydroforu z osadów żelaza (co ile takie coś trzeba przeprowadzać)?

qbek17
26-07-2016, 10:29
Powiedzcie czy takie rozwiązanie ma sens:
panuje podłączyć hydrofor do mojej studni (26m głębokości), jako że mam do dyspozycji stary zbiornik ocynkowany 300L planuje go wykorzystać i wykonać wstępne odżelazianie poprzez aspirator, następnie wodę doprowadzić od góry do zbiornika poprzez dysze rozbryzgową. Mam do dyspozycji pompę Multi Hwa 3000 zainstalowaną w studzience na zewnątrz. Woda ma być tylko używana do spłukiwania WC oraz do mycia samochodu i ogólnego podlewania ogródka.
Dodatkowe pytania:
1. Czy ta pompa da sobie radę z takim rozwiązaniem?
2. Jaki aspirator (średnica) zastosować?
3. Jaki odpowietrznik stosuje się do takiego układu?
4. Jaki filtr zastosować na wyjściu z tego hydroforu, chodzi o coś taniego i nie za dużego gabarytowo?
5. Jak najlepiej rozwiązać kwestię płukania hydroforu z osadów żelaza (co ile takie coś trzeba przeprowadzać)?
1. Powinna dać sobie radę (o ile nie postawisz tam wielkiego filtra wymagającego silnego płukania)
2. Standardowy 3/4" lub 1"
3. Najlepiej automatyczny, montowany np. na trójniku do górnego króćca wodowskazu
4. Tanio to kolumna ze żwirem i ręcznymi zaworami, jak ma być wygodniej to zamiast ręcznych zaworów dajesz głowicę automatyczną (i od razu jest drożej). Ale na dobrą sprawę to powinieneś zacząć od zbadania ile masz żelaza, manganu, jakie jest pH tej wody...
5. To zależy od parametrów wody...

St@nley
26-07-2016, 10:52
1. Powinna dać sobie radę (o ile nie postawisz tam wielkiego filtra wymagającego silnego płukania)
2. Standardowy 3/4" lub 1"
3. Najlepiej automatyczny, montowany np. na trójniku do górnego króćca wodowskazu
4. Tanio to kolumna ze żwirem i ręcznymi zaworami, jak ma być wygodniej to zamiast ręcznych zaworów dajesz głowicę automatyczną (i od razu jest drożej). Ale na dobrą sprawę to powinieneś zacząć od zbadania ile masz żelaza, manganu, jakie jest pH tej wody...
5. To zależy od parametrów wody...

Dzięki za odpowiedź.

Ad.3 Mógłbyś pokazać jak on wygląda? Bo to chyba nie taki jaki się stosuje do grzejników?
Ad.4 Ogólnie chodziło mi o jakiś mały filtr, bo ta woda nie będzie używana do celów spożywczych. Jak wymiary ma ten o którym piszesz?
Badania zamierzam zrobić w najbliższym czasie, wtedy będzie wiadomo co i jak ale chyba bez badań jest sens wykonać taką prosta instalację zwłaszcza, że mam do dyspozycji taki zbiornik?
Jakiej jakości będzie woda po przejściu przez takie napowietrzanie ale bez stosowania filtra?

qbek17
26-07-2016, 11:07
Dzięki za odpowiedź.

Ad.3 Mógłbyś pokazać jak on wygląda? Bo to chyba nie taki jaki się stosuje do grzejników?
Ad.4 Ogólnie chodziło mi o jakiś mały filtr, bo ta woda nie będzie używana do celów spożywczych. Jak wymiary ma ten o którym piszesz?
Badania zamierzam zrobić w najbliższym czasie, wtedy będzie wiadomo co i jak ale chyba bez badań jest sens wykonać taką prosta instalację zwłaszcza, że mam do dyspozycji taki zbiornik?
Jakiej jakości będzie woda po przejściu przez takie napowietrzanie ale bez stosowania filtra?
3) Tu masz przykładowe zaworki:
http://www.avk.com.pl/pl-pl/produkty/woda/suw/airvlv/air-valves/701/701-10/701-10-001
http://www.interide.pl/zawory-odpowietrzajace

4) Rozmiar zależy od ilości wody jaką ma przefiltrować i jej parametrów. Bez określenia ile żelaza jest w wodzie surowej nie da się określić ile go będzie po napowietrzaniu czy filtracji...

KLARSAN
27-07-2016, 12:51
Powiedzcie czy takie rozwiązanie ma sens:
panuje podłączyć hydrofor do mojej studni (26m głębokości), jako że mam do dyspozycji stary zbiornik ocynkowany 300L planuje go wykorzystać i wykonać wstępne odżelazianie poprzez aspirator, następnie wodę doprowadzić od góry do zbiornika poprzez dysze rozbryzgową. Mam do dyspozycji pompę Multi Hwa 3000 zainstalowaną w studzience na zewnątrz. Woda ma być tylko używana do spłukiwania WC oraz do mycia samochodu i ogólnego podlewania ogródka.
Dodatkowe pytania:
1. Czy ta pompa da sobie radę z takim rozwiązaniem?
2. Jaki aspirator (średnica) zastosować?
3. Jaki odpowietrznik stosuje się do takiego układu?
4. Jaki filtr zastosować na wyjściu z tego hydroforu, chodzi o coś taniego i nie za dużego gabarytowo?
5. Jak najlepiej rozwiązać kwestię płukania hydroforu z osadów żelaza (co ile takie coś trzeba przeprowadzać)?
Jeśli chodzi o zbiornik hydroforowy będzie on jak najbardziej możliwy do wykorzystania.
Pompa może nie poradzić sobie z płukaniem potencjalnego odżelaziacza. Chociaż zależy to też od tego na jakiej głębokości znajduje się lustro wody.
Jaki filtr zastosować za hydroforem to zależy od tego jak dużo jest żelaza i jak dokładnie chcesz odfiltrować.
Można dać coś w przedziale 300 - 6000 zł. Od filtra na rurowego po automatyczną stację uzdatniania wody.
Możesz w hydroforze zamontować zawór spustowy i używać go do czyszczenia filtrów.

xiz
27-07-2016, 13:14
Będzie dobry.
Tu masz go taniej: http://aqua-soft.com.pl/filtr-mechaniczny-honeywell-z-plukaniem-wspolpradowym-ff06-296.html

I zwróć uwagę, że on nie ma płukania wstecznego tylko opłukiwanie współprądowe.

Ten filtr z opłukiwaniem współprądowym może być zastosowany przy tym złożu Amberlite IR-120 prawda? To nic nie ma do rzeczy?

qbek17
27-07-2016, 13:23
Może być. To dwa osobne urządzenia.

sherif
27-07-2016, 21:25
Panowie jeszcze pytanie odnośnie osmozy. Kupiłem zestaw jakoś to zmontowałem, przepłukałem i niby wszystko ok, woda smakuje dobrze. Problem jest taki, że zaraz po nalaniu jest mętna, dlatego bo ma w sobie masę drobniutkich bąbelków. Trochę to odstraszająco wygląda, po jakieś minucie część osiada na ściankach (jak w wodzie gazowannej tylko znacznie mniejsze) część ucieka - dopiero wtedy widać, że woda jest krystaliczna.
Czy tak może być ?

Woda nalana do szklanki ze zwykłego kranu zachowuje się podobnie, może z racji napowietrzania wody w hydroforze. Tylko trochę dziwne że przenika to przez tyle stopni filtrów.

Czy wodę z tego zbiornika od osmozy (bodajże 6l) trzeba jak się nie używa przez jakiś czasem potem spuszczać ?

KLARSAN
28-07-2016, 09:33
Panowie jeszcze pytanie odnośnie osmozy. Kupiłem zestaw jakoś to zmontowałem, przepłukałem i niby wszystko ok, woda smakuje dobrze. Problem jest taki, że zaraz po nalaniu jest mętna, dlatego bo ma w sobie masę drobniutkich bąbelków. Trochę to odstraszająco wygląda, po jakieś minucie część osiada na ściankach (jak w wodzie gazowannej tylko znacznie mniejsze) część ucieka - dopiero wtedy widać, że woda jest krystaliczna.
Czy tak może być ?

Woda nalana do szklanki ze zwykłego kranu zachowuje się podobnie, może z racji napowietrzania wody w hydroforze. Tylko trochę dziwne że przenika to przez tyle stopni filtrów.

Czy wodę z tego zbiornika od osmozy (bodajże 6l) trzeba jak się nie używa przez jakiś czasem potem spuszczać ?
Po opisie wnioskuję, że gdzieś się coś napowietrza i to co powstaje to pęcherzyki powietrza. Moim zdaniem nie jest to nic niepokojącego.

shg
28-07-2016, 13:12
Cześć.
Szukam zmiękczacza wody do mieszkania (twarda woda wodociągowa).
Priorytetem jest jak najwęższa obudowa - najlepiej max 27cm szerokości. Głębokość i wysokość bez znaczenia.

Póki co znalazłem tylko trzy opcje (z obudową o szer. <= 27cm):
1. ZM-WORK 85-20 (z głowicą BNT) http://www.greenfilter.com.pl/zm-work63.html
Zapewne chińczyk, poniżej 1500zł
2. RUBY Line DW20 http://www.domwody.pl/produkty/zmiekczanie/ruby-line
Zapewne też chińczyk, poniżej 1500zł
3. Solter 22 lub BWT AQUADIAL softlife 20/20 (to chyba +/- to samo)
http://solter.co/produkty/solter-101520/
http://www.bwt.pl/pl/Produkty/Strony/product.aspx?pid=G100806(BWTGROUP)
Solter do 2300zł, BWT do 2600zł (lub wersja BIO 2900zł)

Moje pytania:
a) Czy mocno odradzacie te tańsze zmiękczacze (1. i 2.), czy może nie są takie złe?
b) Czy jest jeszcze jakaś opcja tak kompaktowego (wąskiego) zmiękczacza?
c) BWT w wersji BIO niby dezynfekuje złoże podczas regeneracji. Chwyt marketingowy czy coś wartego dopłaty?

Dzięki za pomoc!

qbek17
28-07-2016, 14:50
Panowie jeszcze pytanie odnośnie osmozy. Kupiłem zestaw jakoś to zmontowałem, przepłukałem i niby wszystko ok, woda smakuje dobrze. Problem jest taki, że zaraz po nalaniu jest mętna, dlatego bo ma w sobie masę drobniutkich bąbelków. Trochę to odstraszająco wygląda, po jakieś minucie część osiada na ściankach (jak w wodzie gazowannej tylko znacznie mniejsze) część ucieka - dopiero wtedy widać, że woda jest krystaliczna.
Czy tak może być ?

Woda nalana do szklanki ze zwykłego kranu zachowuje się podobnie, może z racji napowietrzania wody w hydroforze. Tylko trochę dziwne że przenika to przez tyle stopni filtrów.
Woda napowietrzona ma takie właściwości...


Czy wodę z tego zbiornika od osmozy (bodajże 6l) trzeba jak się nie używa przez jakiś czasem potem spuszczać ?
Woda ze zbiornika przechodzi jeszcze przez filtr węglowy, a wpadając tam jest "czysta" (po osmozie) więc nie ma potrzeby jej spuszczania.

sherif
29-07-2016, 13:41
Po opisie wnioskuję, że gdzieś się coś napowietrza i to co powstaje to pęcherzyki powietrza. Moim zdaniem nie jest to nic niepokojącego.

Tak jest napowietrzacz / zwężka /injector na hydroforze, potem kolumna filtracyjna ze złożem i osmoza. Dziwie się jedynie, że te pęcherzyki przebywają tak długą drogę i przechodzą tyle filtrów.

sherif
29-07-2016, 13:42
Woda napowietrzona ma takie właściwości...


Woda ze zbiornika przechodzi jeszcze przez filtr węglowy, a wpadając tam jest "czysta" (po osmozie) więc nie ma potrzeby jej spuszczania.

Dzięki za info !
W sumie racja nie ma bakterii, osadów, wieć nie powinno się nic dziać.

qbek17
29-07-2016, 16:57
Dziwie się jedynie, że te pęcherzyki przebywają tak długą drogę i przechodzą tyle filtrów.
Pecherzyki powstaja dopiero w wyniku obnizenia cisnienia kiedy woda wylewa sie do szklanki. W calej instalacji masz wyzsze (niz atmosferyczne) cisnienie i dlatego gazy sa w wodzie rozpuszczone.
Podobnie to wyglada przy otwieraniu napojow gazowanych /piwa ;)

Snake8
01-08-2016, 20:19
hej jaki polecacie zmiękczacz do wody do 2 tyś

JACUR
01-08-2016, 23:43
Witam kolegów i proszę o pomoc
mam studnie głębinową około 66 m w dół ,woda idzie do hydroforu ocynkowanego
300 litrów a potem są 2 filtry narurowe i dalej .
Studnia działa od 2 lat lecz jeszcze tam nie mieszkam .
Na początku po wykopaniu i zamontowaniu pompy woda była czysta ale bardzo mało używana
po kilku miesiącach fachowcy zaczęli używać dużo wody i filtry zaczęły się strasznie brudzić .
Mają kolor brązowy ,nawet zaraz po wymianie ,
MOje pytanie jest takie jakie badania wody muszę zrobić aby dobrać jakieś urządzenie.
Czy to wystarczy ;
Barwa do 15 [mgPt/l]
Mętność 1 [JW]
Odczyn pH od 6,5 do 9
Mangan 0,05
Twardość ogólna 60–500
Żelazo ogólne 0,2
Badanie bakteriologiczne
Nie mam zamontowanych żadnych kranów i prysznica ale chce to wszystko zamontować
i myślę że będzie potrzebne uzdatnianie wody.
Dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam
Jacek

qbek17
02-08-2016, 05:15
MOje pytanie jest takie jakie badania wody muszę zrobić aby dobrać jakieś urządzenie.
Zazwyczaj w laboratoriach jest coś takiego jak standardowy zestaw parametrów fizykochemicznych... ok 10-12 parametrów. Te co podałeś się w tym zawierają. Badania bakteriologiczne to osobna kwestia i też dobrze je zrobić.

KLARSAN
02-08-2016, 09:58
Witam kolegów i proszę o pomoc
mam studnie głębinową około 66 m w dół ,woda idzie do hydroforu ocynkowanego
300 litrów a potem są 2 filtry narurowe i dalej .
Studnia działa od 2 lat lecz jeszcze tam nie mieszkam .
Na początku po wykopaniu i zamontowaniu pompy woda była czysta ale bardzo mało używana
po kilku miesiącach fachowcy zaczęli używać dużo wody i filtry zaczęły się strasznie brudzić .
Mają kolor brązowy ,nawet zaraz po wymianie ,
MOje pytanie jest takie jakie badania wody muszę zrobić aby dobrać jakieś urządzenie.
Czy to wystarczy ;
Barwa do 15 [mgPt/l]
Mętność 1 [JW]
Odczyn pH od 6,5 do 9
Mangan 0,05
Twardość ogólna 60–500
Żelazo ogólne 0,2
Badanie bakteriologiczne
Nie mam zamontowanych żadnych kranów i prysznica ale chce to wszystko zamontować
i myślę że będzie potrzebne uzdatnianie wody.
Dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam
Jacek
Mocno standardowy zestaw badań w przypadku użytkowników wody ze studni głębinowych. Fizykochemia cała powinna w zupełności dać Ci obraz tego jak wygląda Twoja woda i jakie ewentualnie będą koszta jej uzdatnienia. Owszem dodatkowo możesz wykonać bakteriologię żeby mieć pewność, że nie ma w wodzie szkodliwego materiału biologicznego.

gogush
02-08-2016, 18:45
Witajcie

jeszcze sie nie wprowadziliśmy do naszego domq ale badania wody na wszelki wypadek wykonywane były w ub. roku (studnia glebinowa ok 25m). Zasadniczo pani z Sanepidu powiedziała ze są ok ale martwią mnie te azotany (35mg/l) które jak pewnie wiecie maja zwyczaj przeistaczania sie w nitrozaminy ktore dla zdrowia nie sa polecane :) (prekursor raka). Czy sadzicie ze przy tej ilosci warto stosować jakis anionit np. Purolite A520E (choc wynikow chlorkowcow nie mam wiec nie wiem jak bedzie po :/)
Z gory dziekuje za sugestie
Wyniki :
363056
Pozdrawiam

qbek17
02-08-2016, 18:49
Witajcie

jeszcze sie nie wprowadziliśmy do naszego domq ale badania wody na wszelki wypadek wykonywane były w ub. roku (studnia glebinowa ok 25m). Zasadniczo pani z Sanepidu powiedziała ze są ok ale martwią mnie te azotany (35mg/l) które jak pewnie wiecie maja zwyczaj przeistaczania sie w nitrozaminy ktore dla zdrowia nie sa polecane :) (prekursor raka). Czy sadzicie ze przy tej ilosci warto stosować jakis anionit np. Purolite A520E (choc wynikow chlorkowcow nie mam wiec nie wiem jak bedzie po :/)
Z gory dziekuje za sugestie
Wyniki :
363056
Pozdrawiam
Ja bym się nie bawił w anionity, tylko do picia używał wody z RO i mineralizatora...

gogush
02-08-2016, 20:28
Ja bym się nie bawił w anionity, tylko do picia używał wody z RO i mineralizatora...
Ten mineralizator to chyba bardziej jako placebo? :)

qbek17
02-08-2016, 21:26
Ten mineralizator to chyba bardziej jako placebo? :)
Generalnie tak, chociaż jak kiedyś sprawdziłem to jednak jakieś tam miligramy tej twardości po mineralizatorze były...

Fileiro
04-08-2016, 11:05
Witam, proszę o radę n/t uzdatnienia wody. Woda nie jest używana do celów spożywczych. Badanie wykonałem 8 lat temu i wtedy zainstalowałem 2xMP-2 + inżektor + zbiornik otwarty 300 l do zredukowania żelaza i manganu z płukaniem ręcznym. Jakoś to działa, nie ma przebarwień od żelaza na ceramice. Teraz chciałbym dodatkowo zmiękczyć tą wodę. Mam z odzysku głowicę Clack EI czasowo-objętościową , butlę 10x54 i zbiornik solanki. Wydajność pompy 60 l/min, miesięczne zużycie wody 7 m3. Wyniki badania wody przed założeniem odżelaziacza. Mętność NTU 75±1 Barwa mgPt/l 18±1 Zapach - nieakceptowany, gnilny Smak - nieakceptowalny pH w temp. +200C - 7,6±0,1 Przewodność właściwa w temp. +200C µS/cm 1039±1 Twardość og. mg CaCO3/l 384±2 Żelazo og. mg Fe/l 5,3±0,1 Mangan mg Mn/l 1,59±0,01 Chlorki mg Cl/l 61±1 Amonowy jon mg NH4/l 0,7 ±0,1 Azotyny mg NO2/l 0,02 ±0,01 Azotany mg NO3/l poniżej 1 Utlenialność z KMnO4 mg O2/l 5,6±0,1 badanie bakteriologiczne ok.

Aktualne badanie wody

Amoniak mg/l 0,39

Żelazo mg/l 0,19

Mangan mg/l 0,4

Odczyn ph 8,2

Azotany mg/l 0,0

Azotyny mg/l 0,15

Twardość ogólna mg CaCo3/l 409

Utlenialność mg/l 1,5

Chciałbym przede wszystkim zmiękczyć wodę. W związku z tym, że istniejące sposób uzdatniania wymaga płukania ręcznego – chciałbym aby złoże zmiękczacza było odporne (nie uległo uszkodzeniu) w wyniku ewentualnego niedopłukania istniejącego odżelaziacza; w związku z tym, że pompa nie jest najmocniejsza potrzebuję lekkiego złoża łatwego do płukania, wstępnie rozważałem złoże uniwersalne typu CR-100 lub CR-200, ale zaproponowano mi tez Purolite C100, istotna dla mnie jest też ilość popłuczyn (szambo).

Będę wdzięczny za wskazówki, które pozwolą mi wybrać optymalne rozwiązanie.

tomkam
04-08-2016, 20:11
Witam, proszę o radę w sprawie uzdatnienia wody.
A zatem posiadam studnię o głębokości 40m. Pompa firmy IBO zamontowana gdzieś na 28m. Studnia wykopana w kwietniu, do tej pory na razie za dużo wody z niej nie wypompowałem. Woda doprowadzona ze studni docelowo będzie najpierw do zbiornika wyrównawczego (myślę o 150l) następnie rozprowadzony po domu. W domu będzie zamontowany do CWU Galmet Maxi 300l. Woda ze studni będzie wykorzystywana w domu do celow spozywczych.
W tym tygodniu wykonałem badanie wody w sanepidzie. Wyniki w prawie w ogole mnie nie zdziwily (sasiedzi mieli podobne wartosci), jedynie zaskoczyla mnie obecnosc bakterii...

http://i.imgsafe.org/3934db918e.jpg
http://i.imgsafe.org/3935163a29.jpg

Czy macie pomysly jak sie tych bakterii skutecznie pozbyc oraz jaka stacje polecilibyscie mi do tych warunkow? Oczywiscie przewiduje przed spozyciem ponowne badanie...

qbek17
04-08-2016, 22:34
Chciałbym przede wszystkim zmiękczyć wodę. W związku z tym, że istniejące sposób uzdatniania wymaga płukania ręcznego – chciałbym aby złoże zmiękczacza było odporne (nie uległo uszkodzeniu) w wyniku ewentualnego niedopłukania istniejącego odżelaziacza; w związku z tym, że pompa nie jest najmocniejsza potrzebuję lekkiego złoża łatwego do płukania, wstępnie rozważałem złoże uniwersalne typu CR-100 lub CR-200, ale zaproponowano mi tez Purolite C100, istotna dla mnie jest też ilość popłuczyn (szambo).
Purolite C100 to zwykła żywica do zmiękczania - w tej sytuacji nie ma sensu iść w tym kierunku.

CR200 ruszy tylko twardość i ewentualne żelazo/mangan.
CR100 byłoby niezłym rozwiązaniem bo dodatkowo ściągnie amoniak.

Alternatywnie do CR możesz pomyśleć o mieszance żywic (AquaMulti lub Ecomix) w wersji na organikę - wtedy masz "all in one" .

Ilość popłuczyn będzie podobna przy wszystkich rozwiązaniach.

qbek17
04-08-2016, 22:42
Czy macie pomysly jak sie tych bakterii skutecznie pozbyc oraz jaka stacje polecilibyscie mi do tych warunkow? Oczywiscie przewiduje przed spozyciem ponowne badanie...
Czy studnia była chlorowana po wykopaniu? Jeśli nie to by tłumaczyło bakterie...
Co do parametrów fizykochemiczych to nie ma tragedii.... można dać napowietrzanie, zbiornik hydroforowy i jakiś mały odżelaziacz... pytania:
1) jaka to pompa? - ale konkretnie jaki model albo jaka jest faktyczna wydajność (nie ta z etykiety...)
2) jakie ma być zużycie/wydajność filtra?

Jan_Szewczyk
05-08-2016, 11:45
Witam wszystkich, planuję zakup zmiękczacza wody, stoję przed wyborem dwóch modeli. Planowałem zakupić ten z głowicą Clacka (bardzo tutaj zachwalaną), ale sprzedawca doradza nam Erie, powołując się na ich niską awaryjność, łatwość obsługi (nie trzeba ustawiać tylu parametrów głowicy tak jak w Clacku, zatem mniejszy problem ze znaleziem serwisanta). Mówił też, że w Clacku czasami blokuje się pływak. Ogólnie zależy mi na dobrej jakości głowicy i złoża, bo w sumie od tego zależy jaka będzie woda...
Moja jest twarda (między 20 a 26 st. niemieckich), oprócz tego wyczuwam po zapachu chlor, aktualnie ma takie parametry:
Amonowy jon (NH4+) <0,05 mg/l
Azotany (NO3-) 21,3 mg/l
Azotyny (NO2-) <0,03 mg/l
Barwa <5 mgPt/l
Liczba bakterii grupy coli 0 jtk/100ml
Liczba enterokoków kałowych 0 jtk/100ml
Liczba Escherichia coli 0 jtk/100ml
Liczba progowa smaku (TFN) <1
Liczba progowa zapachu (TON) <1
Mangan (Mn) <24 µg/l
Mętność 0,19 NTU
pH 7,3
Przewodność elektryczna właściwa (PEW) w temp. 25°C 856 µS/cm
Żelazo (Fe) <60,0 µg/l
Twardość (CaCO3) 300-500 mg/dm3


Parametry obu zmiękczaczy:

1. EKO-OPTIMA 30/O CLACK WS1CI
model urządzenia - Clack 30 CL
typ sterownika - WS1 CL
obudowa kompaktowa wykonana z polietylenu
typ wyświetlacza - LCD
objętość żywicy - 30 litrów
zbiornik ciśnieniowy 10 x 35 (odporny na korozję, wzmocniony włóknem szklanym o zwiększonej wytrzymałości)
rodzaj wypełnienia - żywica jonowymienna kationit silnie kwaśny Purolite C100E
trwałość żywicy - ok. 12 lat
by-pas - TAK
regulator twardości wody - mieszacz (mixing) - TAK
pływak - TAK
sterowanie - automatyczne bezobsługowe
system regeneracji - objętościowa (wolumteryczna) z możliwością przełączenia na czasową lub objętościowo/czasową – opcja
typ regeneracji - cykl płukań przeciwprądowo
max pojemność magazynowa soli 85 kg

Materiały eksploatacyjne i koszty:
sól pastylkowana - przy wodzie miejskiej o średniej twardości zmiękczacz zużyje w przeliczeniu około 1 kg soli na 1m3 wody (sól pakowana jest po 25 kg).
woda ściekowa do kanalizacji podczas płukania filtra, średnio w ilości 0,12 m3 na regenerację
pobór mocy w czasie spoczynku 0W
pobór mocy podczas regeneracji 15W
wymiana wkładu we filtrze wstępnym co 6 miesięcy

Kosztuje ok. 2600 zł.

2. Erie Supreme Soft 26

wysokowydajna żywica monosferyczna
elektroniczny, objętościowy zawór sterujący
podświetlany ekran LCD z menu w języku polskim
regeneracja przeciwprądowa - UpFlow
proporcjonalne pobieranie solanki w procesie regeneracji (trzykrotnie mniejsze zużycie wody i soli na regenerację)
węże popłuczyn w zestawie
wysoka jakość wykonania
zbiornik ciśnieniowy 9x35
sterowanie elektroniczno-objętościowe
mixing wody surowej – opcja
rodzaj złoża – specjalna żywica jonowymienna (nie wiadomo jaka dokładnie)
26 dm3 złoża
zużycie soli na regenerację 3,3 kg, 116 l wody

Kosztuje około 2800 zł.

Bardzo proszę o podpowiedź, który wybrać.

gogush
06-08-2016, 10:20
Generalnie tak, chociaż jak kiedyś sprawdziłem to jednak jakieś tam miligramy tej twardości po mineralizatorze były...

tyle ze przy tych parametrach wody (wszystkie zasadniczo w normie) wydawanie 2k to dosc duzy wydatek (szczegolnie przy wykanczaniu domu) stad pomysl polepszenia tej wody anionitami a nie zakup calego RO

qbek17
06-08-2016, 10:53
tyle ze przy tych parametrach wody (wszystkie zasadniczo w normie) wydawanie 2k to dosc duzy wydatek (szczegolnie przy wykanczaniu domu) stad pomysl polepszenia tej wody anionitami a nie zakup calego RO
Ale ja z tego samego powodu Ci odradzam anionity - one będą kosztowały dużo więcej niż RO :)

qbek17
06-08-2016, 11:12
Witam wszystkich, planuję zakup zmiękczacza wody, stoję przed wyborem dwóch modeli. Planowałem zakupić ten z głowicą Clacka (bardzo tutaj zachwalaną), ale sprzedawca doradza nam Erie, powołując się na ich niską awaryjność, łatwość obsługi (nie trzeba ustawiać tylu parametrów głowicy tak jak w Clacku, zatem mniejszy problem ze znaleziem serwisanta). Mówił też, że w Clacku czasami blokuje się pływak. Ogólnie zależy mi na dobrej jakości głowicy i złoża, bo w sumie od tego zależy jaka będzie woda...
To Ci chyba sprzedawca sprzedaje bajki... To, że jest mniej parametrów do ustawienia oznacza tylko, że głowica ma mniejsze możliwości. Clacka trzeba ustawić tylko raz... i na dobrą sprawę możesz to zrobić sam (chociaż powinien to zrobić sprzedawca).
Historia o pływaku to już znany numer - tylko, że głowica i pływak to dwie różne części i nie mają ze sobą nic wspólnego (w głowicy nie ma żadnego pływaka). Jeśli znów nie ma pływaka w całym zestawie to jest to wada, bo pływak jest dodatkowym zabezpieczeniem przed przelaniem zbiornika soli. Sprzedawanie jego braku jako "sprawianie, że system jest mniej awaryjny" to bzdura. To tak jakbyś wyjął z samochodu hamulce bo przecież mogą się kiedyś zepsuć...
Co do awaryjności to Clack jest najmniej awaryjną głowicą, a dostęp do części i łatwość ich wymiany powodują, że często nie potrzebujesz serwisanta nawet w przypadku awarii.


Moja jest twarda (między 20 a 26 st. niemieckich), oprócz tego wyczuwam po zapachu chlor,
6 stopni to spora różnica... Ale żeby coś konkretnego dobrać musisz określić jaka ma być wydajność zmiękczacza, czyli ile wody potrzebujesz (np. zużycie miesięczne) i jak szybko (ile punktów odbioru może pracować jednocześnie, np. pralka, WC, zmywarka, kran, prysznic, itp)



1. EKO-OPTIMA 30/O CLACK WS1CI
model urządzenia - Clack 30 CL
typ sterownika - WS1 CL
obudowa kompaktowa wykonana z polietylenu
typ wyświetlacza - LCD
objętość żywicy - 30 litrów
zbiornik ciśnieniowy 10 x 35 (odporny na korozję, wzmocniony włóknem szklanym o zwiększonej wytrzymałości)
rodzaj wypełnienia - żywica jonowymienna kationit silnie kwaśny Purolite C100E
trwałość żywicy - ok. 12 lat
by-pas - TAK
regulator twardości wody - mieszacz (mixing) - TAK
pływak - TAK
sterowanie - automatyczne bezobsługowe
system regeneracji - objętościowa (wolumteryczna) z możliwością przełączenia na czasową lub objętościowo/czasową – opcja
typ regeneracji - cykl płukań przeciwprądowo
max pojemność magazynowa soli 85 kg

Materiały eksploatacyjne i koszty:
sól pastylkowana - przy wodzie miejskiej o średniej twardości zmiękczacz zużyje w przeliczeniu około 1 kg soli na 1m3 wody (sól pakowana jest po 25 kg).
woda ściekowa do kanalizacji podczas płukania filtra, średnio w ilości 0,12 m3 na regenerację
pobór mocy w czasie spoczynku 0W
pobór mocy podczas regeneracji 15W
wymiana wkładu we filtrze wstępnym co 6 miesięcy

Kosztuje ok. 2600 zł.

Wszystko ok, tylko żywica mogłaby być monosferyczna, a zużycie prądu jest zawyżone... Poza tym dając nowszy sterownik (CK) dostajesz dodatkowo podświetlany ekran i regenerację proporcjonalną.


2. Erie Supreme Soft 26

wysokowydajna żywica monosferyczna
elektroniczny, objętościowy zawór sterujący
podświetlany ekran LCD z menu w języku polskim
regeneracja przeciwprądowa - UpFlow
proporcjonalne pobieranie solanki w procesie regeneracji (trzykrotnie mniejsze zużycie wody i soli na regenerację)
węże popłuczyn w zestawie
wysoka jakość wykonania
zbiornik ciśnieniowy 9x35
sterowanie elektroniczno-objętościowe
mixing wody surowej – opcja
rodzaj złoża – specjalna żywica jonowymienna (nie wiadomo jaka dokładnie)
26 dm3 złoża
zużycie soli na regenerację 3,3 kg, 116 l wody

Kosztuje około 2800 zł.
Proporcjonalna regeneracja nie powoduje zmniejszenia zużycia wody i solanki jeśli zmiękczacz jest dobrany odpowiednio. Ta funkcja jest potrzebna jeśli masz zmiękczacz dużo za duży...
mniejszy zbiornik (mniejsza średnica) oznacza automatycznie mniejszą wydajność.
przy regeneracji przeciwprądowej można dać niższą dawkę soli.


Bardzo proszę o podpowiedź, który wybrać.
Z tych dwóch - nadal wybrałbym Clacka. Ale najlepiej by było w pierwszym modelu zmienić żywicę na monosferyczną i głowicę na model CK - wtedy nie byłoby się do czego przyczepić.