PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

xiz
23-10-2016, 12:15
Powiem szczerze, że mi już odechciało się zmiękczacza. Tak jak pisałem wcześniej byłem rozczarowany, że pomimo zmiękczacza i tak muszę wycierać baterie bo po wyschnięciu zostają białe ślady. Ale nic jeśli tak musi być to trudno. W związku z tym, że te białe ślady bardzo łatwo schodziły, wystarczyło przetrzeć czymkolwiek nawet ręką, no może lekko zwilżoną przestałem to robić regularnie po każdym myciu, bo powiedziałem sobie, że przecież nie będzie problemu przy sprzątaniu cotygodniowym. Przecież teraz to już nie kamień, który trzeba szorować. No i doigrałem się. Zostały mi teraz ślady ciemne, których niczym nie mogę usunąć z nowiutkich baterii Grohe. O co chodzi do cholery. Co to ma być. Próbowałem np wodą pół na pół z octem tak jak kiedyś to się robiło przy kamieniu. Nic nie pomaga. Gdyby nie ten cholerny zmiękczacz wycierałbym jak dawniej po każdym myciu i byłoby oki. Może ktoś mi powiedzieć z czego to wynika?

http://pics.tinypic.pl/i/00832/n1u1v74mtmwv_t.jpg (http://www.tinypic.pl/n1u1v74mtmwv)

http://pics.tinypic.pl/i/00832/kvwfm0xt7gmi_t.jpg (http://www.tinypic.pl/kvwfm0xt7gmi)

qbek17
23-10-2016, 19:56
a jest coś alternatywnego z innych firm niż viessmann ...
Jest. Z każdej firmy zajmującej się uzdatnianiem wody. Viessmann się tym nie zajmuje więc i firmowane przez nich zmiękczacze nie są "ich".


...jakis komplet czy tylko zmiekczacz???
Możesz sprecyzować pytanie?

qbek17
23-10-2016, 20:01
Zostały mi teraz ślady ciemne, których niczym nie mogę usunąć ...
Zwyczajowo ciemne plamy to albo żelazo (brązowe, rude) albo mangan (czarne). W obu przypadkach zmiękczacz nie ma ich usuwać i nic w tym dziwnego...
Jak chcesz mieć pewność czym jest ten osad to nie widzę innej możliwości jak zrobić analizę tych osadów...


Gdyby nie ten cholerny zmiękczacz wycierałbym jak dawniej po każdym myciu i byłoby oki. Może ktoś mi powiedzieć z czego to wynika?
To chyba wynika tylko z Twoich oczekiwań...

jak_kolwiek
24-10-2016, 14:17
Witam wszystkich proszę o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody:
Studnia głebinowa, wiercona w tym roku, 18m głebokości.

Parametry:
Mętność 13 mg SiO 2 /dm 3;
Barwa 48 mg Pt/dm 3;
Zapach nieakceptowalny;
Odczyn 6,95 PH;
Twardość ogólna 487 mg CaCO 3 /dm 3;
Żelazo ogólne 2430 µg Fe/dm 3;
Chlorki 22,6 mg Cl/dm 3;
Amoniak 0,23 mg N/dm 3;
Azotyny 0,012 mg N/dm 3;
Azotany 0,97 mg N/dm 3;
Mangan 450 µg Mn/dm 3;

Jastrząb
24-10-2016, 14:53
Witam wszystkich proszę o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody:
Studnia głebinowa, wiercona w tym roku, 18m głebokości.

Parametry:
Mętność 13 mg SiO 2 /dm 3;
Barwa 48 mg Pt/dm 3;
Zapach nieakceptowalny;
Odczyn 6,95 PH;
Twardość ogólna 487 mg CaCO 3 /dm 3;
Żelazo ogólne 2430 µg Fe/dm 3;
Chlorki 22,6 mg Cl/dm 3;
Amoniak 0,23 mg N/dm 3;
Azotyny 0,012 mg N/dm 3;
Azotany 0,97 mg N/dm 3;
Mangan 450 µg Mn/dm 3;
pH raczej niskie niż wysokie. Wysoka twardość. Napowietrzyc wode. Spory odżelaizacz. Za nim filtr typu multi, do ewentualnych resztek manganu, twardości.
Sczegółów nie idzie pisać bez informacji o wydjanosci pompy, sposobie odprowadzania sciekow i rodzaju hydrofru (jesli już masz), zasobów gotówki i przede wszystkim czy chcesz miec twardość 487 mg czy ka usuwac.
Jesli dom nie jest jeszcze zbudowany przypadkime, to rozwazylbym 2 rurki do kuchni. Jedna by szła woda tylko odżelaziana do spożycia, całą reszta instalacji z woda zza zmiekczacza. Woda zmiekczonej z 500mg moze mieć już solidnie zauwazalnie inny (niektorzy okreslaja jako gorzkawy) smak.

jak_kolwiek
24-10-2016, 15:08
pH raczej niskie niż wysokie. Wysoka twardość. Napowietrzyc wode. Spory odżelaizacz. Za nim filtr typu multi, do ewentualnych resztek manganu, twardości.
Sczegółów nie idzie pisać bez informacji o wydjanosci pompy, sposobie odprowadzania sciekow i rodzaju hydrofru (jesli już masz), zasobów gotówki i przede wszystkim czy chcesz miec twardość 487 mg czy ka usuwac.
Jesli dom nie jest jeszcze zbudowany przypadkime, to rozwazylbym 2 rurki do kuchni. Jedna by szła woda tylko odżelaziana do spożycia, całą reszta instalacji z woda zza zmiekczacza. Woda zmiekczonej z 500mg moze mieć już solidnie zauwazalnie inny (niektorzy okreslaja jako gorzkawy) smak.

Dzięki za szybką odpowiedź.
Ścieki odprowadzane są do szamba szczelnego. Hydrofor jest - 200 L i kolor srebrny. Pompa to IBO 3,5 SCM 3/18 1,5 kW - wydajność pompy raczej jest duża, jak robiłem płukanie to cały dzień chodziła bez problemów i spadków ciśnienia. Niestety nikt nie przyjechał i nie zrobił badania wydajności.

Instalacja w domu już jest poprowadzona. Wolałbym zmiękczyć wodę.

Jastrząb
24-10-2016, 15:52
Dzięki za szybką odpowiedź.
Ścieki odprowadzane są do szamba szczelnego. Hydrofor jest - 200 L i kolor srebrny. Pompa to IBO 3,5 SCM 3/18 1,5 kW - wydajność pompy raczej jest duża, jak robiłem płukanie to cały dzień chodziła bez problemów i spadków ciśnienia. Niestety nikt nie przyjechał i nie zrobił badania wydajności.

Instalacja w domu już jest poprowadzona. Wolałbym zmiękczyć wodę.
To dołóż inzektor przed hydroforem, a na hydroforze zamontuj odpowietrznik zamiast wodowskazu.
Ta pompa wypłucze Ci 10" filtr ze złożem pyrolox. Głowica Clack, autotrol, fleck. Filtr plukany woda tak "raz na tydzien"

Za tym filtr ze złozem multi tu o szczegóły nie mnie pytaj jak duzy itd. Ten jest regenerowany sola.

Beda tacy co Cie beda namawiali na jeden duzy filtr multi.

jak_kolwiek
24-10-2016, 16:11
To dołóż inzektor przed hydroforem, a na hydroforze zamontuj odpowietrznik zamiast wodowskazu.
Ta pompa wypłucze Ci 10" filtr ze złożem pyrolox. Głowica Clack, autotrol, fleck. Filtr plukany woda tak "raz na tydzien"

Za tym filtr ze złozem multi tu o szczegóły nie mnie pytaj jak duzy itd. Ten jest regenerowany sola.

Beda tacy co Cie beda namawiali na jeden duzy filtr multi.

A ile taki zestaw może w sumie kosztować? Dostałem wycenę z Aqva Systems na 10500 PLN - odżelaziać, zmiękczacz i napowietrzac

qbek17
24-10-2016, 21:00
A ile taki zestaw może w sumie kosztować? Dostałem wycenę z Aqva Systems na 10500 PLN - odżelaziać, zmiękczacz i napowietrzac
Za połowę tej kwoty dostaniesz odżelaziacz i zmiękczacz... Wszystko zależy od rozmiaru i jakości.

KLARSAN
25-10-2016, 11:06
Witam wszystkich proszę o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody:
Studnia głebinowa, wiercona w tym roku, 18m głebokości.

Parametry:
Mętność 13 mg SiO 2 /dm 3;
Barwa 48 mg Pt/dm 3;
Zapach nieakceptowalny;
Odczyn 6,95 PH;
Twardość ogólna 487 mg CaCO 3 /dm 3;
Żelazo ogólne 2430 µg Fe/dm 3;
Chlorki 22,6 mg Cl/dm 3;
Amoniak 0,23 mg N/dm 3;
Azotyny 0,012 mg N/dm 3;
Azotany 0,97 mg N/dm 3;
Mangan 450 µg Mn/dm 3;
Woda posiada przekroczone dopuszczalne wartości barwy, mętności, żelaza oraz manganu oraz dużą twardość wody.

Ze względu na przekroczone dopuszczalne zawartości żelaza i manganu w wodzie należy zastosować urządzenie zawierające złoże odżelaziająco - odmanganiające, które zapewni redukcję w/w parametrów. Taki system oczyszczania wody wymaga wstępnego utlenienia powietrzem, które jest realizowane za pomocą zbiornika hydroforowego bezprzeponowego oraz zwężki napowietrzającej. Należałoby również dodatkowo zastosować złoże podnoszące pH, ze względu na większą skuteczność oczyszczania wody w wyższym pH wody.

Przekroczone wartości Barwy oraz mętności wymagają zastosowania filtra mechanicznego, który zapewni zatrzymanie zanieczyszczeń stałych, przyczyniających się do pogarszania barwy oraz mętności wody.

Twardość wody mieści się w wymaganiach wody przeznaczonej do picia, jednak zalecane jest jej zmiękczenie. Duża twardość wody powoduje osadzanie się białego nalotu na armaturze, naczyniach kuchennych oraz zwiększa awaryjność urządzeń AGD.

xiz
25-10-2016, 18:16
Zwyczajowo ciemne plamy to albo żelazo (brązowe, rude) albo mangan (czarne). W obu przypadkach zmiękczacz nie ma ich usuwać i nic w tym dziwnego...
Jak chcesz mieć pewność czym jest ten osad to nie widzę innej możliwości jak zrobić analizę tych osadów...


To chyba wynika tylko z Twoich oczekiwań...

Analizy chyba nie da się zrobić bo to coś nie jest osadem tylko plamą, która wniknęła jakoś wewnątrz i kaput. No właśnie czy kaput, czy ktoś zna jakiś sposób na pozbycie się plan po manganie? Bo żelazo mam w normie, tylko mangan przekroczony więc nie ma raczej wątpliwości, że to on spowodował.

PS. Trochę szkoda, że jak mieliłem temat zmiękczacza przez parę miesięcy i podawałem wyniki badań wody, to nikt mi nie zwrócił uwagi na to żeby uważać i
nie zostawiać kropel wody na bateriach. A przecież temat manganu u mnie pojawiał się również w kontekście czy nie zaszkodzi to zmiękczaczowi.
I co jak teraz mam zrobić? Nie mam za bardzo miejsca na kolejne urządzenie, więc chyba musiał będę sprzedać zmiękczacz i kupić zmiękczaczo-odmanganiacz oczywiście pewnie bez straty finansowej na tej operacji się nie obędzie.

qbek17
27-10-2016, 09:39
PS. Trochę szkoda, że jak mieliłem temat zmiękczacza przez parę miesięcy i podawałem wyniki badań wody, to nikt mi nie zwrócił uwagi na to żeby uważać i nie zostawiać kropel wody na bateriach. A przecież temat manganu u mnie pojawiał się również w kontekście czy nie zaszkodzi to zmiękczaczowi.

W swoim pierwszym poście napisałeś:

Nie chcę poprawiać innych parametrów wody tylko ją zmiękczać.

Wdrugim poście napisałeś:

Mam nowe badania, i jest tylko przekroczony mangan, wynosi 133 (ug/l). ... A ja chcę tylko zmiękczać twardą wodę.

Później wielokrotnie powtarzałeś, że interesuje Cię tylko zmiękczenie wody. Wszelkie Twoje pytania dotyczące manganu odnosiły się do jego działania na zmiękczacz. I dostałeś prawdziwe odpowiedzi, że mangan zmiękczaczowi nie zaszkodzi.
Wielokrotnie na forum był wałkowany temat, że woda zmiękczona to nie woda destylowana i zostawia osady...

Jastrząb
27-10-2016, 13:01
Ja osobiscie nie wierze zeby 130ug manganu zostawiło az takie ślady. Mangan się trudno utlenia. Duża część domowych odżelaziaczy przy nizszym pH wogóle manganu nie usuwa. Sasaidowi kiedyś mierzyłem (miałem tester kroplekowy) miał 450ug i na nijakie plamy nie narzekał.

silus
27-10-2016, 14:49
Ja również poproszę o pomoc w doborze uzdatniacza wody:
Parametry:
Mętność 10 NTU;
Barwa akceptowalna;
Zapach akceptowalny;
Smak akceptowalny;
Odczyn 7,5 pH;
Twardość ogólna 338 mg /dm3 CaCO3;
Żelazo 2283 µg/dm3 Fe;
Amonowy jon 1,07 mg/dm3 NH4 ;
Azotyny <0,04 p.g.o mg/dm3 NO2;
Azotany <1,11 p.g.o mg/dm3 NO3;
Mangan 152 µg/dm3 Mn;

qbek17
27-10-2016, 15:14
Ja również poproszę o pomoc w doborze uzdatniacza wody:
Parametry:
Mętność 10 NTU;
Barwa akceptowalna;
Zapach akceptowalny;
Smak akceptowalny;
Odczyn 7,5 pH;
Twardość ogólna 338 mg /dm3 CaCO3;
Żelazo 2283 µg/dm3 Fe;
Amonowy jon 1,07 mg/dm3 NH4 ;
Azotyny <0,04 p.g.o mg/dm3 NO2;
Azotany <1,11 p.g.o mg/dm3 NO3;
Mangan 152 µg/dm3 Mn;
Masz trochę żelaza, manganu, amoniaku i twardości.

Klasycznie takie parametry uzdatnia się na odżelaziaczu (z napowietrzaniem) i zmiękczaczu, ale masz też możliwość zastosowania złoża wielofunkcyjnego, które usuwa kilka rzeczy w jednym filtrze (masz możliwość użycia złoża Crystal Right 100 lub mieszanki żywic, np. AquaMulti).

Podaj trochę parametrów swojej instalacji:
- jakie średnie zużycie wody
- jakie maksymalne chwilowe przepływy wody
- co ze ściekami
- jaka pompa
- jaki hydrofor

silus
27-10-2016, 16:08
Dzięki za odpowiedź.
Jeśli chodzi o twoje pytania to:
-jeszcze nie mieszkam ale na pewno mniej niż 1m3 na dobe
-chwilowy przepływ trudno mi oszacować ale należy przyjąć że nie większy niż standardowy w zwyczajnym domku
-ścieki będę odprowadzał do biologicznej oczyszczalni
-pompa w studni wiem tylko że ma wydajność 5m3 na godzine
-hydrofor 300 litrów

Mam nadzieje że przybliżyłem parametry mojej instalacji

KLARSAN
27-10-2016, 16:48
Dzięki za odpowiedź.
Jeśli chodzi o twoje pytania to:
-jeszcze nie mieszkam ale na pewno mniej niż 1m3 na dobe
-chwilowy przepływ trudno mi oszacować ale należy przyjąć że nie większy niż standardowy w zwyczajnym domku
-ścieki będę odprowadzał do biologicznej oczyszczalni
-pompa w studni wiem tylko że ma wydajność 5m3 na godzine
-hydrofor 300 litrów

Mam nadzieje że przybliżyłem parametry mojej instalacji
Jeżeli ma być to dla 3-5 osób to:
13x 54 odzelaziacz na mieszance klarsanitu z rudą manganową. Przed tym napowietrzenie na zwężce. Do tego musi być zbiornik ocynkowany. Urządzenie spokojnie usunie żelazo i mangan. Jeżeli chodzi o amoniak to jak złoże się wypracuje i rozwinie się mikroflora to też powinien się zredukować.

qbek17
28-10-2016, 09:58
-jeszcze nie mieszkam ale na pewno mniej niż 1m3 na dobe
Masz jakieś aktualne rachunki za wodę? 1 m3/dobę to 30 m3/miesiąc... a "standardowe zużycia to 10-20 m3 miesięcznie... To przybliżenie jest po prostu zbyt ogólne żeby coś dobrać na objętość wody...


-chwilowy przepływ trudno mi oszacować ale należy przyjąć że nie większy niż standardowy w zwyczajnym domku
Ile będzie łazienek? Ile osób w domu? Jakieś dodatkowe punkty poboru wody?


-ścieki będę odprowadzał do biologicznej oczyszczalni
I to jest problem jeśli mówimy o zmiękczaniu...


-pompa w studni wiem tylko że ma wydajność 5m3 na godzine
To prawdopodobnie "nominalna" wydajność... podaj typ pompy to sprawdzimy jej charakterystykę i będzie wiadomo czego się spodziewać w rzeczywistych warunkach. Napisz też coś o studni - jak głęboka, na jakim poziomie lustro wody...?


-hydrofor 300 litrów
Napisz jeszcze jaki model (lub podaj czy ma zasilanie z góry czy z boku). Można go wykorzystać do napowietrzania wody.

xiz
28-10-2016, 17:27
Ja osobiscie nie wierze zeby 130ug manganu zostawiło az takie ślady. Mangan się trudno utlenia. Duża część domowych odżelaziaczy przy nizszym pH wogóle manganu nie usuwa. Sasaidowi kiedyś mierzyłem (miałem tester kroplekowy) miał 450ug i na nijakie plamy nie narzekał.

No to pytanie co innego mogło to spowodować. Wody nie wycierałem kilka dni, no może tydzień. Zagadka roku. Nie używane są żadne środki chemiczne do mycia baterii typu Cify sryfy. Czyszczone tylko wodą z mydłem w płynie, lub wodą z octem 50/50. To musi być ten mangan innego wytłumaczenia nie widzę.

jak_kolwiek
31-10-2016, 17:02
Hej,

Udało mi się zebrać kilka ofert na stacje uzdatniania - proszę pomóżcie w wyborze. Ja szczerzę skłaniam się do opcji nr 2 (i to nie, dlatego, że najtańsze).

1. Filtr 011 (złoże kwarcowo-dolomitowe) + zmiękczacz A.Z1.FL5600 + Napowietrzacz - 9500 PLN
2. Filtr Eurofilter GR 585GR1354 z głowicą BNT 585 (złoże katalityczne Greensand) + Napowietrzacz + zmiękczacz Crystal 28 - 4 487 PLN
3. Odżelaziacz model EKO- OPTIMO 120/FA + Odżelaziacz SUPREME MULTI 24 + filtr węglowy FH20B1-B-WB + wkład FCCL (węgiel aktywny) - 5375 PLN netto
4. Napowietrzacz + Odżelaziaczo-odmanganiacz IRDF 1465 TC + Atlas Filtri BX 20" + zmiękczacz wody SEN-CS-VOL-32 - 6400 PLN


Przypominam parametry wody:
Mętność 13 mg SiO 2 /dm 3;
Barwa 48 mg Pt/dm 3;
Zapach nieakceptowalny;
Odczyn 6,95 PH;
Twardość ogólna 487 mg CaCO 3 /dm 3;
Żelazo ogólne 2430 µg Fe/dm 3;
Chlorki 22,6 mg Cl/dm 3;
Amoniak 0,23 mg N/dm 3;
Azotyny 0,012 mg N/dm 3;
Azotany 0,97 mg N/dm 3;
Mangan 450 µg Mn/dm 3;

Jastrząb
31-10-2016, 17:32
No to pytanie co innego mogło to spowodować. Wody nie wycierałem kilka dni, no może tydzień. Zagadka roku. Nie używane są żadne środki chemiczne do mycia baterii typu Cify sryfy. Czyszczone tylko wodą z mydłem w płynie, lub wodą z octem 50/50. To musi być ten mangan innego wytłumaczenia nie widzę.
Nie traktuj tego personalnie, ale ze Ty wytlumaczenia nie znasz nie widzisz to nie znaczy ze musi byc takie. Ja tez nie mam pojecia. Po prostu statystycznie nie wierze w mangan bo on jest w takiej ilosci pewnie w co drugiej wodzie ze studni mimo stosowania odżelaziacza. Do tego to jest raptem 2.5x ponad norme. Kilkanascie lat temu przed zmiana przepisów bylby praktycznie w normie. W wodzie wodociagowej ma prawo byc 50ug a Ty masz 130ug. Po 3 tygodniach niewycierania i wodociagu mialoby prawo cos takiego wystapic?

qbek17
01-11-2016, 00:55
1. Filtr 011 (złoże kwarcowo-dolomitowe) + zmiękczacz A.Z1.FL5600 + Napowietrzacz - 9500 PLN
Daruj sobie (i nie tylko dlatego, że jest to najdroższa opcja). Sterowanie (jeśli można to nazwać sterowaniem) ręczne. Głowica Fleck 5600 to archaiczny model... szkoda czasu.


2. Filtr Eurofilter GR 585GR1354 z głowicą BNT 585 (złoże katalityczne Greensand) + Napowietrzacz + zmiękczacz Crystal 28 - 4 487 PLN Nie widzę nic konkretnego o tych filtrach w necie... z nazwy można wywnioskować, że jest tam chińska głowica BNT, a złoże to Greensand - regenerowany nadmanganianem potasu (po co Ci to w domu?). Zestaw zupełnie od czapy - masz duży odżelaziacz (regenerowany chemicznie), do tego napowietrzanie i zmiękczacz (o którym nic nie wiadomo).


3. Odżelaziacz model EKO- OPTIMO 120/FA + Odżelaziacz SUPREME MULTI 24 + filtr węglowy FH20B1-B-WB + wkład FCCL (węgiel aktywny) - 5375 PLN netto

Odżelaziacz (znów na Greensandzie). Filtr wielofunkcyjny (przedstawiony jako odżelaziacz) - zbyt mały przy Twojej twardości. Filtr węglowy do korpusu BB20 będzie Cię sporo kosztował w perspektywie kilku lat i wymiany co pół roku (lub częściej).


4. Napowietrzacz + Odżelaziaczo-odmanganiacz IRDF 1465 TC + Atlas Filtri BX 20" + zmiękczacz wody SEN-CS-VOL-32 - 6400 PLN
Nie wnikając w szczegóły - butla 14x65" to już przemysłowy rozmiar. Przy ciężkim złożu będzie problem z wypłukaniem, a przy lżejszym słabe efekty. O zmiękczaczu nic nie wiadomo. Jedyny plus to głowica TC (czyli Clack, ale w najprostszej wersji).

Zacznij od zapytania o dodatkowe informacje:
- jakie złoże jest w zmiękczaczu
- jaka głowica jest w zmiękczaczu
- jak często będzie się regenerował zmiękczacz
- jakie jest zapotrzebowanie na płukanie odżelaziacza (jaki przepływ i jaka objętość jednorazowo)
- jaka głowica w odżelaziaczu
- jakie koszty eksploatacji (chemia do regeneracji, wkłady, wymiany złóż)
- jakie złoże w odżelaziaczu
To powinno Ci dać obraz tego czy ktoś ma pojęcie co robi...
.

jak_kolwiek
01-11-2016, 17:34
a tutaj mnie zaskoczyłeś, myślałem, że przynajmniej jedna opcja będzie warta kupna - a tutaj okazuje się, że wszystko od czapy. Masz może namiary na jakąś firmę, gdzie wiadomo, że dobrze dobiorą produkty? Wygląda na to, że wszystkie, które ja znalazłem są nic nie warte ....

A możesz rozwinąć czemu złoże Greensand jest złe do domu?

dzięki i pzdr

Jastrząb
01-11-2016, 18:42
A możesz rozwinąć czemu złoże Greensand jest złe do domu?
Greensand zadziała. Zrobi co ma zrobic. Ale wymaga ciut wiecej wody do wyplukania niż "zwykly" odżelaziacz (trzeb najpierw wyplukac brud z odzelaziaca a po regeneracji resztki nadmanganianu). To odrobine zwieksza koszty. Do tego sam nadmanganian to koszt 20-30pln miesiecznie. Niby nie duzo, ale razem z dodatkowymi sciekami wyjedzie 300-400pln rocznie. Za dwukrotnosc tej ceny kupisz hydrofor bez worka (zakladajac ze masz juz taki z workiem i nie chcesz wymieniac). po za tym musisz sie paprac z tym nadmanganianem ktory wybitnie brudzi i plami i trzeba pamietac zeby go dosypac.
A dobre zloze plukane woda w 90% przypadków zrobi to samo. RAczej nie masz wody z pozostalych 10% przypadków.

Busters
01-11-2016, 20:33
planuje zrobienie studni glebinowej w najblizszym czasie wiem, ze pompe dobiera sie do wydajnosci studni, ale co z hydroforem? Lepiej wiekszy?
Mam we wstepnej wycenie 80l.. lepiej zrobic wiekszy? Pompy IBO sa ok?

ert
01-11-2016, 21:56
Cześć, czy zmiękczacz wody Global Water SoftAQUA 15 to dobry produkt ? Szukam zmiękczacza do domku, trzy osoby, woda z wodociągów. Czajnik, armatura strasznie zakamieniona. Jaka twardość wody nie wiem, ale z tego co widzimy co się osadza to bardzo twarda.
Szukam produktu trwałego i w miarę taniego w eksploatacji, głównie chodzi o ilość wody zużywanej na regenerację. Z produktem Soft Aqua spotkałem się na targach budowlanych, nie mam totalnie rozeznania w temacie zmiękczaczy. Budżet 2200 aczkolwiek jeśli dostępny jest dobry produkt w niższej cenie to nie chciałbym przepłacać.
Bardzo proszę znawców tematu o radę i z góry dziękuję.

qbek17
02-11-2016, 09:40
planuje zrobienie studni glebinowej w najblizszym czasie wiem, ze pompe dobiera sie do wydajnosci studni, ale co z hydroforem? Lepiej wiekszy?
Mam we wstepnej wycenie 80l.. lepiej zrobic wiekszy? Pompy IBO sa ok?
Nie wiesz jaka będzie woda. Jeśli potrzebne będzie uzdatnianie to pompa i hydrofor mają duże znaczenie. Ogólnie jak będziesz miał mały hydroforek to masz później mniej możliwości uzdatniania.

qbek17
02-11-2016, 10:42
Cześć, czy zmiękczacz wody Global Water SoftAQUA 15 to dobry produkt ?
Global Water to tylko dystrybutor. Producentem jest Ecowater. Produkt jest dobry, ale czy odpowiedni dla Ciebie to inna kwestia (to mały zmiękczacz, a kosztuje jak duży).


Szukam zmiękczacza do domku, trzy osoby, woda z wodociągów. Czajnik, armatura strasznie zakamieniona. Jaka twardość wody nie wiem, ale z tego co widzimy co się osadza to bardzo twarda.
Jak to wodociągi to muszą podać Ci informację o twardości. Zadzwoń/sprawdź na stronie internetowej.
Postaraj się też określić zużycie wody (miesięczne) - masz jakieś rachunki - tam powinna być podana ilość.


Szukam produktu trwałego i w miarę taniego w eksploatacji, głównie chodzi o ilość wody zużywanej na regenerację.
O ile nie kupisz najtańszej chińszczyzny to wszystkie modele będą tak samo trwałe i będą zużywały podobną ilość wody na regenerację (różnice rzędu 10-20 litrów można pominąć bo i tak tego nie zmierzysz... a papier dużo przyjmie).


Budżet 2200 aczkolwiek jeśli dostępny jest dobry produkt w niższej cenie to nie chciałbym przepłacać.
Wszystko zależy od wielkości (a ta wynika z twardości i zużycia wody).

Qbunjo
02-11-2016, 11:14
Dzień dobry,
panowie, proszę o radę.
W nowym domu mam Viessmana Aquahome 20. Wprowadziliśmy się niedawno, przez ten czas urządzenie było podłączone i uruchomione ale nie wiem czy się regenerowało czy nie. W każdym razie woda jest raczej twarda: 458 mg/l CaCO₃. Żelaza raczej nie ma - 50ug/l, mangan - 6,4 ug/l.
Woda w tej chwili pomimo przejścia przez filtr wydaje się mi okropnie twarda: herbata jest mętna i są osady na szklankach, kamień osadza się na armaturze łazienkowej. Według przelicznika wzorów wyszła mi wartość amerykańskich stopni ok. 26. Na aquahome jest ustawione 30. Ostatnio zrobiłem regenerację, herbata jakby zrobiła się lepsza ale bez większych zmian.
Co robię źle? Może powinienem ustawić coś inaczej, albo kazać mu zrobić regenerację jeszcze raz/ kilka razy? Kiedy się wprowadziliśmy zauwazyłem, że w ogóle w urządzeniu nie było solanki - sól była sucha. Mieszacz był w ogóle zakręcony i nie mieszała się woda surowa. Teraz to poprawiłem - na mieszaczu ustawiony mam tylko pół obrotu wody surowej. Woda się dopuściła i solanka się pojawiła - kij od miotły wchodzi do dna. Kamień jak był - tak jest.

Jastrząb
02-11-2016, 12:04
planuje zrobienie studni glebinowej w najblizszym czasie wiem, ze pompe dobiera sie do wydajnosci studni, ale co z hydroforem? Lepiej wiekszy?
Mam we wstepnej wycenie 80l.. lepiej zrobic wiekszy? Pompy IBO sa ok?
Woda ze studni bardzo czesto wymaga uzdatnienia, najczesciej usuniecia żelaza. A to najtaniej zrobic stawiajac duży (wiec czym wiekszy tym lepszy) ocynkowany (bez worka) hydrofor a za nim odżelaziacz. Wstrzymaj sie z jego zakupem do czasu zbadania wody ze studni.

Jastrząb
02-11-2016, 12:10
Dzień dobry,
panowie, proszę o radę.
W nowym domu mam Viessmana Aquahome 20. Wprowadziliśmy się niedawno, przez ten czas urządzenie było podłączone i uruchomione ale nie wiem czy się regenerowało czy nie. W każdym razie woda jest raczej twarda: 458 mg/l CaCO₃. Żelaza raczej nie ma - 50ug/l, mangan - 6,4 ug/l.
Woda w tej chwili pomimo przejścia przez filtr wydaje się mi okropnie twarda: herbata jest mętna i są osady na szklankach, kamień osadza się na armaturze łazienkowej. Według przelicznika wzorów wyszła mi wartość amerykańskich stopni ok. 26. Na aquahome jest ustawione 30. Ostatnio zrobiłem regenerację, herbata jakby zrobiła się lepsza ale bez większych zmian.
Co robię źle? Może powinienem ustawić coś inaczej, albo kazać mu zrobić regenerację jeszcze raz/ kilka razy? Kiedy się wprowadziliśmy zauwazyłem, że w ogóle w urządzeniu nie było solanki - sól była sucha. Mieszacz był w ogóle zakręcony i nie mieszała się woda surowa. Teraz to poprawiłem - na mieszaczu ustawiony mam tylko pół obrotu wody surowej. Woda się dopuściła i solanka się pojawiła - kij od miotły wchodzi do dna. Kamień jak był - tak jest.

Jesli dom jest nowy to i zmiekczacz pewnie na gwarancji? Czemu nie zawezwiesz serwisu? Przygotowujac sie do ich wizuty zanabadź droga kupna jakiś test twardosci wody i posprawdzaj. Tuz po regeneracji, dzien dwa po regeneracji. Bedziesz wiedział na czym stoisz tudziesz serwisowi jasno pokazał swoje zastrzezenia.

To jest wysoka twardosc.

qbek17
02-11-2016, 12:17
Dzień dobry,
panowie, proszę o radę.
W nowym domu mam Viessmana Aquahome 20. Wprowadziliśmy się niedawno, przez ten czas urządzenie było podłączone i uruchomione ale nie wiem czy się regenerowało czy nie. W każdym razie woda jest raczej twarda: 458 mg/l CaCO₃. Żelaza raczej nie ma - 50ug/l, mangan - 6,4 ug/l.
Woda w tej chwili pomimo przejścia przez filtr wydaje się mi okropnie twarda: herbata jest mętna i są osady na szklankach, kamień osadza się na armaturze łazienkowej. Według przelicznika wzorów wyszła mi wartość amerykańskich stopni ok. 26. Na aquahome jest ustawione 30. Ostatnio zrobiłem regenerację, herbata jakby zrobiła się lepsza ale bez większych zmian.
Co robię źle? Może powinienem ustawić coś inaczej, albo kazać mu zrobić regenerację jeszcze raz/ kilka razy? Kiedy się wprowadziliśmy zauwazyłem, że w ogóle w urządzeniu nie było solanki - sól była sucha. Mieszacz był w ogóle zakręcony i nie mieszała się woda surowa. Teraz to poprawiłem - na mieszaczu ustawiony mam tylko pół obrotu wody surowej. Woda się dopuściła i solanka się pojawiła - kij od miotły wchodzi do dna. Kamień jak był - tak jest.
Może masz tam jakiś bypass zamknięty? Spróbuj wyregulować mieszacz - zamknij go całkowicie (czyli tak aby nic nie mieszał i woda była zupełnie miękka). Przy tak dużej twardości efekt powinien być zauważalny, więc jeśli nadal coś będzie nie tak to chyba czas na serwis...

chemik67
02-11-2016, 12:28
Hej,

Udało mi się zebrać kilka ofert na stacje uzdatniania - proszę pomóżcie w wyborze. Ja szczerzę skłaniam się do opcji nr 2 (i to nie, dlatego, że najtańsze).

1. Filtr 011 (złoże kwarcowo-dolomitowe) + zmiękczacz A.Z1.FL5600 + Napowietrzacz - 9500 PLN
2. Filtr Eurofilter GR 585GR1354 z głowicą BNT 585 (złoże katalityczne Greensand) + Napowietrzacz + zmiękczacz Crystal 28 - 4 487 PLN
3. Odżelaziacz model EKO- OPTIMO 120/FA + Odżelaziacz SUPREME MULTI 24 + filtr węglowy FH20B1-B-WB + wkład FCCL (węgiel aktywny) - 5375 PLN netto
4. Napowietrzacz + Odżelaziaczo-odmanganiacz IRDF 1465 TC + Atlas Filtri BX 20" + zmiękczacz wody SEN-CS-VOL-32 - 6400 PLN


Przypominam parametry wody:
Mętność 13 mg SiO 2 /dm 3;
Barwa 48 mg Pt/dm 3;
Zapach nieakceptowalny;
Odczyn 6,95 PH;
Twardość ogólna 487 mg CaCO 3 /dm 3;
Żelazo ogólne 2430 µg Fe/dm 3;
Chlorki 22,6 mg Cl/dm 3;
Amoniak 0,23 mg N/dm 3;
Azotyny 0,012 mg N/dm 3;
Azotany 0,97 mg N/dm 3;
Mangan 450 µg Mn/dm 3;
Pierwsza opcja trochę drogo jak dla takiej wody ale urządzenia ok.
Druga opcja ma nie najlepszą głowicę bo BNT nie jest najlepsza. Nie jestem również przekonany do grennsandu jako technologi(bo wymaga dozowania chemii) ale po za tym powinno sprostać. Wydaje mi się że po greensadznie wystarczył by zwykły zmiękczacz. Nie powinno się stosować napowietrzacza przy greensandzie i CR Chyba że całą mętność wyłapiesz na mechanicznym ale wtedy wkłady będzie trzeba często wymieniać. Zwężka zaproponowana zapewne na zapach.
Opcja trzecia bardzo podobna do drugiej, tyle, że lepsza jakościowo i za miast zwężki zaproponowali wkład węglowy. Ogólnie lepiej ale cena też wyższa. Nie jestem przekonany czy wystarczy to na zapach.
Ostatnia opcja też nie jest idealna. Odżelaziacz trochę za duży, przy takim żelazie starczył by pewnie 13 54(pewnie kilka stów można by urwać)do tego nie wiadomo jak z płukaniem tak dużego urządzenia. Co do zmiękczacza to chyba produkt Erie więc dosyć dobra jakość. Dla mnie jak cenowo do jakości najlepsza opcja. Dopytaj szczegóły takie jak pisał qbek17

KLARSAN
02-11-2016, 13:27
planuje zrobienie studni glebinowej w najblizszym czasie wiem, ze pompe dobiera sie do wydajnosci studni, ale co z hydroforem? Lepiej wiekszy?
Mam we wstepnej wycenie 80l.. lepiej zrobic wiekszy? Pompy IBO sa ok?
Jeżeli zakładasz, że woda będzie wymagała uzdatniana to najlepiej zbiornik ocynkowany o pojemności 150 lub 300 l.
Co do pomp IBO są akceptowalne.

KLARSAN
02-11-2016, 13:29
Cześć, czy zmiękczacz wody Global Water SoftAQUA 15 to dobry produkt ? Szukam zmiękczacza do domku, trzy osoby, woda z wodociągów. Czajnik, armatura strasznie zakamieniona. Jaka twardość wody nie wiem, ale z tego co widzimy co się osadza to bardzo twarda.
Szukam produktu trwałego i w miarę taniego w eksploatacji, głównie chodzi o ilość wody zużywanej na regenerację. Z produktem Soft Aqua spotkałem się na targach budowlanych, nie mam totalnie rozeznania w temacie zmiękczaczy. Budżet 2200 aczkolwiek jeśli dostępny jest dobry produkt w niższej cenie to nie chciałbym przepłacać.
Bardzo proszę znawców tematu o radę i z góry dziękuję.
W tym budżecie znajdziesz lepsze urządzenia niż to o którym piszesz.

ert
02-11-2016, 21:47
Twardość ogólna 348+-49,
Zużycia w tej chwili nie jestem w stanie oszacować, dwóch sąsiadów budujących się jest podpiętych pod moją wodę :(
Dlaczego odprowadzanie wody do oczyszczalni biologicznej jest problemem?

Busters
03-11-2016, 00:53
Jeżeli zakładasz, że woda będzie wymagała uzdatniana to najlepiej zbiornik ocynkowany o pojemności 150 lub 300 l.
Co do pomp IBO są akceptowalne.



Woda ze studni bardzo czesto wymaga uzdatnienia, najczesciej usuniecia żelaza. A to najtaniej zrobic stawiajac duży (wiec czym wiekszy tym lepszy) ocynkowany (bez worka) hydrofor a za nim odżelaziacz. Wstrzymaj sie z jego zakupem do czasu zbadania wody ze studni.


Nie wiesz jaka będzie woda. Jeśli potrzebne będzie uzdatnianie to pompa i hydrofor mają duże znaczenie. Ogólnie jak będziesz miał mały hydroforek to masz później mniej możliwości uzdatniania.

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Jestes swiadomy, ze woda bedzie musiala byc uzdatniona (stad tez pytanie w tym watku :) ) dlatego pytam o ten hydrofor, bo wyczytalem, ze ma to znaczenie wiec bez sensu kupowac go 2x. Czyli rozumiem, ze takie minimum to 150l, ale wszystko zalezy od badania wody

Odnosnie pompy IBO, co innego? Zeby nie przesadzac z cena, ale zeby jakosciowo byly to do zaakceptowania?

qbek17
03-11-2016, 00:57
Twardość ogólna 348+-49,
To już coś.
Zakładając zużycie 10 m3 miesięcznie ten soft aqua 15 będzie się regenerował co 4-5 dni. Przy tym samym zużyciu zmiękczacz z 25 litrami złoża będzie się regenerował co 11-12 dni.

Zużycia w tej chwili nie jestem w stanie oszacować, dwóch sąsiadów budujących się jest podpiętych pod moją wodę :(
Bardziej by chodziło o dotychczasowe zużycie z miejsca gdzie aktualnie mieszkasz, a nie z placu budowy...


Dlaczego odprowadzanie wody do oczyszczalni biologicznej jest problemem?
Bo w ściekach z regeneracji zmiękczacza jest spory ładunek chlorków. A to szkodzi bakteriom w oczyszczalni. Ten ładunek można minimalizować stosując regenerację przeciwprądową, dzięki której dawka soli jest niższa, więc i ilość chlorków w wodzie będzie mniejsza.

qbek17
03-11-2016, 01:00
Czyli rozumiem, ze takie minimum to 150l, ale wszystko zalezy od badania wody
Wszystko zależy od badania wody. I nie da się określić minimum. Są już zestawy odżelaziające, które pracują też przy hydroforach przeponowych ale czy taki będzie Ci w ogóle potrzebny? Najlepiej wstrzymaj się z zakupem sprzętu i zacznij od badania wody.

Qbunjo
03-11-2016, 09:52
Ok, okazało się że jestem gamoniem i bypass był w pozycji wyłączonej.
Swoją drogą to mocno nielogiczne że tłok wciśnięty oznacza wyłączenie. Mogliby dodać jakieś oznaczenia.

jak_kolwiek
04-11-2016, 14:05
Hej,

Otrzymałem kolejną konfigurację stacji uzdatniania. Myślę, że jest ok ale chętnie usłyszę/przeczytam co macie do powiedzenia:

zmiękczacz:
- głowica Clack CK, objętościowa, z mixingiem, z regeneracją przeciwprądową, zaworem bypass, przyłączami, wężem do kanalizacji, itp.
- zbiornik 13x44 WaveCyber z dystrybutorem
- złoże monosferyczne Lewatit S1567 – 50 litrów


odżelaziacz:

- głowica Clack CK, czasowa,z zaworem bypass, przyłączami, itp.
- zbiornik 12x52 WaveCyber z dystrybutorem
- złoże katalityczne m.dox – 43 litry + podsypka żwirowa

dodatki:
- filtr wstępny Cintropur NW32
- zwężka napowietrzająca 1” z obejściem
- zawór odpowietrzający do hydroforu
- dysza rozbryzgowa do hydroforu

Mam nadzieję, że potwierdzicie słuszność oferty bo już dokonałem wyboru.

pzdr

xiz
04-11-2016, 16:20
Nie traktuj tego personalnie, ale ze Ty wytlumaczenia nie znasz nie widzisz to nie znaczy ze musi byc takie. Ja tez nie mam pojecia. Po prostu statystycznie nie wierze w mangan bo on jest w takiej ilosci pewnie w co drugiej wodzie ze studni mimo stosowania odżelaziacza. Do tego to jest raptem 2.5x ponad norme. Kilkanascie lat temu przed zmiana przepisów bylby praktycznie w normie. W wodzie wodociagowej ma prawo byc 50ug a Ty masz 130ug. Po 3 tygodniach niewycierania i wodociagu mialoby prawo cos takiego wystapic?

No to rozumiem, ze kupowanie urządzenia aby pozbyć się manganu nie ma sensu, jeśli mówisz, że i tak go nie usuwają w każdym przypadku? Czy myślicie, że te ślady mogły powstać w związku z tym, że na razie mam zmiękczacz ustawiony na 0 dh, bo chciałem żeby rury się przepłukały, czy to może być przyczyną że zostało wypłukane coś z tych starych rur?

qbek17
04-11-2016, 16:45
No to rozumiem, ze kupowanie urządzenia aby pozbyć się manganu nie ma sensu, jeśli mówisz, że i tak go nie usuwają w każdym przypadku?
Jeśli kupisz sprzęt dobrany pod usuwanie manganu to jesteś w stanie go usunąć. Po prostu czasami jest to efekt kompromisu między skutecznością i ceną lub rozmiarem urządzenia.


Czy myślicie, że te ślady mogły powstać w związku z tym, że na razie mam zmiękczacz ustawiony na 0 dh, bo chciałem żeby rury się przepłukały, czy to może być przyczyną że zostało wypłukane coś z tych starych rur?
Nie spodziewałbym się tego, ale jak wszystko inne się wykluczy to czasami rzeczy niemożliwe stają się prawdopodobne :)

Bobromil
04-11-2016, 18:17
Witam Kolegów!

Wziąłem dziś z gminy badanie wody z sierpnia tego roku. Woda z wodociągów. Nie ma tam wszystkich danych:

PH - 7,6
Przewodność elektryczna - 432
Żelazo - 1791
Mętność - 12,6
Barwa - 5
Liczba progowa zapachu (TON) - <1
Liczba progowa smaku (TFN) - <4
Amonowy jon - 0,13
Azpotyny - <0,03


Czy jakieś filtry? Lub zmiękczacz? Podgrzana woda z CWU 300 l pachnie żelazem.

qbek17
05-11-2016, 19:33
Witam Kolegów!

Wziąłem dziś z gminy badanie wody z sierpnia tego roku. Woda z wodociągów. Nie ma tam wszystkich danych:

PH - 7,6
Przewodność elektryczna - 432
Żelazo - 1791
Mętność - 12,6
Barwa - 5
Liczba progowa zapachu (TON) - <1
Liczba progowa smaku (TFN) - <4
Amonowy jon - 0,13
Azpotyny - <0,03


Czy jakieś filtry? Lub zmiękczacz? Podgrzana woda z CWU 300 l pachnie żelazem.
Jeśli to są wyniki wody z wodociągów to chyba wody zasilającej, a nie tej, która płynie do użytkowników. Ta woda nie spełnia wymagań stawianych wodzie pitnej i żadne wodociągi nie mogą takiej wody dostarczać odbiorcom. Proponuję zweryfikować tą informację.

Bobromil
05-11-2016, 19:39
Jeśli to są wyniki wody z wodociągów to chyba wody zasilającej, a nie tej, która płynie do użytkowników. Ta woda nie spełnia wymagań stawianych wodzie pitnej i żadne wodociągi nie mogą takiej wody dostarczać odbiorcom. Proponuję zweryfikować tą informację.

Wziąłem ją z urzędu gminy. Chyba że są to ogólne badania z samego ujęcia bez oczyszczenia. Jak taką wodę zabrać do badania. Wyślę Ci na e-maila ksero

ciupapac
06-11-2016, 13:03
Jest. Z każdej firmy zajmującej się uzdatnianiem wody. Viessmann się tym nie zajmuje więc i firmowane przez nich zmiękczacze nie są "ich".


Możesz sprecyzować pytanie?

w graicach 3 tysi zł głównie chodzi mi o usunięcie lub bardzo zminimalizowanie kamienia na armaturach i urządzeniach które mają kontakt z wodą .dodam że instalacja w połowie domu jest na rurach stalowych a reszta na pexie.pozdrawiam

jak_kolwiek
09-11-2016, 09:53
Hej,

Otrzymałem kolejną konfigurację stacji uzdatniania. Myślę, że jest ok ale chętnie usłyszę/przeczytam co macie do powiedzenia:

zmiękczacz:
- głowica Clack CK, objętościowa, z mixingiem, z regeneracją przeciwprądową, zaworem bypass, przyłączami, wężem do kanalizacji, itp.
- zbiornik 13x44 WaveCyber z dystrybutorem
- złoże monosferyczne Lewatit S1567 – 50 litrów


odżelaziacz:

- głowica Clack CK, czasowa,z zaworem bypass, przyłączami, itp.
- zbiornik 12x52 WaveCyber z dystrybutorem
- złoże katalityczne m.dox – 43 litry + podsypka żwirowa

dodatki:
- filtr wstępny Cintropur NW32
- zwężka napowietrzająca 1” z obejściem
- zawór odpowietrzający do hydroforu
- dysza rozbryzgowa do hydroforu

Mam nadzieję, że potwierdzicie słuszność oferty bo już dokonałem wyboru.

pzdr

może ktoś coś ? jakieś przemyślenia? elementy do poprawy?

KLARSAN
09-11-2016, 11:18
może ktoś coś ? jakieś przemyślenia? elementy do poprawy?
Ta propozycja jest w porządku. Ewentualnie (jak chce się zaoszczędzić) można Clack TC i CI zastosować zamiast CK. Ale zaproponowane głowice są bardzo dobre.

jak_kolwiek
09-11-2016, 22:31
Ta propozycja jest w porządku. Ewentualnie (jak chce się zaoszczędzić) można Clack TC i CI zastosować zamiast CK. Ale zaproponowane głowice są bardzo dobre.

ok, dzięki

pszczur
10-11-2016, 08:24
Po roku regularnego czytania wracam na forum z pytaniem, ale (zanim je zadam) przypominam, że mówimy o Głowicy Logic 762C, 13X54'', 60 L AquaMulti. Ten zestaw używam od roku. W lipcu robiłem badania, żeby sprawdzić jak teraz wygląda woda w mojej studni. Badanie robiłem mniej więcej w połowie czasu pomiędzy regeneracjami (normalnie regeneracja jest co mniej więcej 5,4 m3, a jak brałem wodę na próbki to głowica pokazywała coś 2,6 m3 do regeneracji). Wyniki:

WYNIKI BADANIA FIZYKOCHEMICZNEGO PRÓBKI NR 1 (przed filtrem)

Lp. Badany parametr Jednostka miary Wynik badania Najwyższa dopuszczalna zawartość
1. Azotany -- mg/l -- 0,119 -- 50
2. Azotyny -- mg/l -- 0,025 -- 0,50
3. Amonowy jon -- mg/l -- 0,14 -- 0,50
4. Aluminium -- μg/l -- 10 -- 200
5. Cyjanki -- μg/l -- 8 -- 50
6. Mangan -- μg/l -- 529 -- 50
7. Siarczany -- mg/l -- 83,2 -- 250
8. Żelazo -- μg/l -- 3630 -- 200

WYNIKI BADANIA FIZYKOCHEMICZNEGO PRÓBKI NR 2 (po filtrze)

Lp. Badany parametr Jednostka miary Wynik badania Najwyższa dopuszczalna zawartość
1. Azotany -- mg/l -- 0,002 -- 50
2. Azotyny -- mg/l -- 0,001 -- 0,50
3. Amonowy jon -- mg/l -- 0,005 -- 0,50
4. Aluminium -- μg/l -- 7 -- 200
5. Cyjanki -- μg/l -- 8 -- 50
6. Mangan -- μg/l -- 2 -- 50
7. Siarczany -- mg/l -- 71,3 -- 250
8. Żelazo -- μg/l -- 50 -- 200

I w końcu pytania:
1. Jak długo przy takich parametrach wody wejściowej może "przeżyć" moje złoże?
2. Ponieważ od nowości nie dotykałem się do głowicy, a w kilku wątkach przewijały się informacje, że raz do roku warto zrobić przegląd - czy i jak zrobić przegląd mojej głowicy? Przyznam, że jestem trochę techniczny, więc jeżeli czynność serwisowa nie jest specjalnie skomplikowana to może mógłbym spróbować przeprowadzić serwis sam (a może lepiej nie robić tego samemu)?

qbek17
10-11-2016, 10:38
1. Jak długo przy takich parametrach wody wejściowej może "przeżyć" moje złoże?
Teoretyczna żywotność tego typu złóż to 5 lat. Wynika to z żywotności najsłabszego składnika - w tym przypadku są to anionity. W całej mieszance jest ich kilka-kilkanaście procent i one po tym czasie mogą już nie spełniać swojej roli. Pozostałe składniki będą nadal działały.
Ciężko powiedzieć na ile spadnie wydajność złoża (jako całości) po tym czasie... Myślę, że jakbyś robił takie badania porównawcze rok po roku to byłby świetny materiał :) (dodałbym jeszcze parametr utlenialności i twardości, bo te parametry są "celem" tego złoża.


2. Ponieważ od nowości nie dotykałem się do głowicy, a w kilku wątkach przewijały się informacje, że raz do roku warto zrobić przegląd - czy i jak zrobić przegląd mojej głowicy? Przyznam, że jestem trochę techniczny, więc jeżeli czynność serwisowa nie jest specjalnie skomplikowana to może mógłbym spróbować przeprowadzić serwis sam (a może lepiej nie robić tego samemu)?
O ile wszystko działa to przegląd sprowadza się do sprawdzenia głowicy. Jeśli masz dobrą instrukcję serwisową to możesz próbować sam ją rozbierać i składać, ale za pierwszym razem radziłbym wziąć serwisanta, podejrzeć jak i co robi, ewentualnie dopytać o szczegóły i może dopiero kolejny przegląd robić samemu.

KLARSAN
10-11-2016, 15:12
Po roku regularnego czytania wracam na forum z pytaniem, ale (zanim je zadam) przypominam, że mówimy o Głowicy Logic 762C, 13X54'', 60 L AquaMulti. Ten zestaw używam od roku. W lipcu robiłem badania, żeby sprawdzić jak teraz wygląda woda w mojej studni. Badanie robiłem mniej więcej w połowie czasu pomiędzy regeneracjami (normalnie regeneracja jest co mniej więcej 5,4 m3, a jak brałem wodę na próbki to głowica pokazywała coś 2,6 m3 do regeneracji). Wyniki:

WYNIKI BADANIA FIZYKOCHEMICZNEGO PRÓBKI NR 1 (przed filtrem)

Lp. Badany parametr Jednostka miary Wynik badania Najwyższa dopuszczalna zawartość
1. Azotany -- mg/l -- 0,119 -- 50
2. Azotyny -- mg/l -- 0,025 -- 0,50
3. Amonowy jon -- mg/l -- 0,14 -- 0,50
4. Aluminium -- μg/l -- 10 -- 200
5. Cyjanki -- μg/l -- 8 -- 50
6. Mangan -- μg/l -- 529 -- 50
7. Siarczany -- mg/l -- 83,2 -- 250
8. Żelazo -- μg/l -- 3630 -- 200

WYNIKI BADANIA FIZYKOCHEMICZNEGO PRÓBKI NR 2 (po filtrze)

Lp. Badany parametr Jednostka miary Wynik badania Najwyższa dopuszczalna zawartość
1. Azotany -- mg/l -- 0,002 -- 50
2. Azotyny -- mg/l -- 0,001 -- 0,50
3. Amonowy jon -- mg/l -- 0,005 -- 0,50
4. Aluminium -- μg/l -- 7 -- 200
5. Cyjanki -- μg/l -- 8 -- 50
6. Mangan -- μg/l -- 2 -- 50
7. Siarczany -- mg/l -- 71,3 -- 250
8. Żelazo -- μg/l -- 50 -- 200

I w końcu pytania:
1. Jak długo przy takich parametrach wody wejściowej może "przeżyć" moje złoże?
2. Ponieważ od nowości nie dotykałem się do głowicy, a w kilku wątkach przewijały się informacje, że raz do roku warto zrobić przegląd - czy i jak zrobić przegląd mojej głowicy? Przyznam, że jestem trochę techniczny, więc jeżeli czynność serwisowa nie jest specjalnie skomplikowana to może mógłbym spróbować przeprowadzić serwis sam (a może lepiej nie robić tego samemu)?
Jak na razie działa urządzenie bardzo dobrze.
Przy usuwaniu żelaza zdarza się, że osady powoli obrastają elementy głowicy sterującej czy zatykają koszyk górny w butli. Serwis sprowadza się do wyczyszczenia głowicy. Właściwie można to wykonać samemu.

gotok
11-11-2016, 18:31
Witam wszystkich na forum :)

Chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych i obeznanych w temacie osób, które z urządzeń powinienem wybrać?
1. Viessmann AQUAHOME 30-N (2980 zł)
2. Erie IQsoft Eco 26 (3565 zł) + Zawór ByPass z mieszaczem (190 zł)

Ogranicza mnie wysokość pomieszczenia w jakim muszę zainstalować zmiękczacz wody (120 cm). Na papierze ich parametry są prawie identyczne, a na zdjęciach wyglądają na solidnie wykonane (ale wiadomo jak to jest z papierem/internetem).
#1. Czy opłaca się dołożyć do droższego modelu i jeżeli tak to dlaczego?
#2. Czy są jakieś różnice między nimi, których nie ma w ich opisach?
#3. Jaka jest ich żywotność / awaryjność?
#4. Jak wygląda ich serwisowanie?
#5. Jak wygląda gwarancja Erie (czy wymagane są okresowe odpłatne przeglądy serwisanta w celu uznania gwarancji tak jak w przypadku Viessmann)?
#6. Która głowica jest lepsza?

Przeczytałem już broszury, instrukcje obsługi oraz instrukcje serwisowe obydwu produktów, a także trochę postów na różnych forach i dalej nie mogę się zdecydować. Zależy mi na pozbyciu się twardej wody i mogę dopłacić do droższej opcji jeżeli oferuje coś czego nie ma tańsza.

Zużycie wody w domu jest zależne od ilości osób (1-5 w zależności od tygodnia). Mam jedną łazienkę z wanną, jedną z prysznicem oraz dodatkowy prysznic w pomieszczeniu z sauną.

Wyniki badań wody (z własnego ujęcia) prezentują się u mnie następująco:
Lp. Badany parametr Jednostka miary Wynik badania Najwyższa dopuszczalna zawartość
1. Azotany -- mg/l -- 1,80 -- 50
2. Azotyny -- mg/l -- 0,020 -- 0,50
3. Amonowy jon -- mg/l -- 0,13 -- 0,50
4. Mangan -- μg/l -- 80 -- 50
5. Żelazo -- μg/l -- 182 -- 200
6. Twardość ogólna -- mg/l -- 416 -- 60-500
7. Przewodność elektryczna -- μS/cm -- 797 -- 2500
8. Stężenie jonów wodoru -- pH -- 7,0 -- 6,5-9,5
9. Mętność -- NTU -- 2,2 -- 1

W domu znajduje się hydrofornia z: pompą > hydroforem > filtrem samoczyszczący z wkładem 90 mikronów ze stali nierdzewnej i płukaniem wstecznym > filtrem z wkładem sznurkowym 20 mikron > filtrem z wkładem węglowym > filtrem z wkładem piankowym 1 mikron > zaworem zwrotnym.
Mam jeszcze drugą studnię (oddaloną od pierwszej o 20 m) i jeżeli wyniki badania zgromadzonej w niej wody okażą się lepsze to podłączę się do niej ( z możliwością przełączania źródła wody).

Czy ktoś z województwa Podkarpackiego poleciłby dobrego dystrybutora/serwis zajmujący się urządzeniami jakimi się interesuję?

Dziękuje wszystkim za pomoc :)

qbek17
12-11-2016, 10:16
Ogranicza mnie wysokość pomieszczenia w jakim muszę zainstalować zmiękczacz wody (120 cm). Na papierze ich parametry są prawie identyczne, a na zdjęciach wyglądają na solidnie wykonane (ale wiadomo jak to jest z papierem/internetem).
#1. Czy opłaca się dołożyć do droższego modelu i jeżeli tak to dlaczego?
Masz tu dwa solidne modele. Nie widzę sensu dopłacania do droższego modelu, tym bardziej, że ma on mniej złoża.


#2. Czy są jakieś różnice między nimi, których nie ma w ich opisach?
To trzeba by zapytać autorów tych opisów... nie znam tych urządzeń aż tak szczegółowo.


#3. Jaka jest ich żywotność / awaryjność?
Żywotność złoża będzie podobna w każdym z tych modeli (możesz się spodziewać 10-15 lat spokojnego działania, możliwe że dłużej). Żywotność komponentów mechanicznych (głowicy, zaworów, wężyków, itd) to inna kwestia. W obu masz solidne głowice więc to raczej kwestia przypadku niż awaryjności konkretnego modelu.


#4. Jak wygląda ich serwisowanie?
Zazwyczaj wzywa się serwisanta, który powinien sprawdzić głowicę (ewentualnie przeczyścić ją) i skuteczność regeneracji.


#5. Jak wygląda gwarancja Erie (czy wymagane są okresowe odpłatne przeglądy serwisanta w celu uznania gwarancji tak jak w przypadku Viessmann)?
Niech się wypowie ktoś od tych głowic, ale wydaje mi się, że to kwestia tego jak się umówisz ze sprzedawcą.


#6. Która głowica jest lepsza?
Według mnie - Clack :) Ale te, które bierzesz pod uwagę też są solidne.


Przeczytałem już broszury, instrukcje obsługi oraz instrukcje serwisowe obydwu produktów, a także trochę postów na różnych forach i dalej nie mogę się zdecydować. Zależy mi na pozbyciu się twardej wody i mogę dopłacić do droższej opcji jeżeli oferuje coś czego nie ma tańsza.
Oba modele pozbawią wodę kamienia. Nie sądzę aby w którymś modelu była jakaś super funkcja - raczej oba oferują to samo, a różnice są kosmetyczne.


W domu znajduje się hydrofornia z: pompą > hydroforem > filtrem samoczyszczący z wkładem 90 mikronów ze stali nierdzewnej i płukaniem wstecznym > filtrem z wkładem sznurkowym 20 mikron > filtrem z wkładem węglowym > filtrem z wkładem piankowym 1 mikron > zaworem zwrotnym.
Dosyć długi ciąg. Nie wiem jak duże masz te filtry, ale jeśli to zwykłe narurowe 10" to mogą dosyć znacznie tłumić przepływ. Nie masz problemu z ciśnieniem w kranach?


Mam jeszcze drugą studnię (oddaloną od pierwszej o 20 m) i jeżeli wyniki badania zgromadzonej w niej wody okażą się lepsze to podłączę się do niej ( z możliwością przełączania źródła wody).
Te parametry nie są złe. Tylko twardość jest wysoka, ale to akurat najmniejszy problem. Jak głęboka jest studnia? Nie ma bakterii?

gotok
12-11-2016, 11:20
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.


Dosyć długi ciąg. Nie wiem jak duże masz te filtry, ale jeśli to zwykłe narurowe 10" to mogą dosyć znacznie tłumić przepływ. Nie masz problemu z ciśnieniem w kranach?

Tak, filtry to popularne 10' z gwintem 1 cal. Ciśnienie na hydroforze waha się miedzy 3 a 4 barami. Nie zauważyłem znacznego spadku ciśnienia za filtrami (nie mam za nimi manometru :(). Podczas zakładania urządzenia chcę dodać 2/3 dodatkowe manometry aby lepiej monitorować stan filtrów (spadek ciśnienia za nimi) oraz ciśnienie przed i za uzdatniaczem wody. Zmiękczacz zamierzam podłączyć w ciągu filtracyjnym między filtrem węglowym a filtrem mechanicznym 1 mikron przy wykorzystaniu węży elastycznych.


Te parametry nie są złe. Tylko twardość jest wysoka, ale to akurat najmniejszy problem. Jak głęboka jest studnia? Nie ma bakterii?

Obydwie studnie mają ok 10 metrów głębokości, są zabezpieczone przed wodą deszczową i posiadają pompy ręczne (nowe stylizowane na tradycyjne). Są to inne cieki wodne. Do tej pory dodatkowa studnia znajdująca się dalej od domu była wykorzystywana do podlewania ogrodu, a czasami także do mycia samochodu. Studnia znajdująca się bliżej domu została pogłębiona kilka lat temu. Podejrzewam, że twardość wody jaka znajduje się w drugiej studni jest jeszcze wyższa ale to zweryfikują wyniki badania wody.
Obydwa badania uwzględniają bakterie. Teraz nie mam ale kiedyś po obfitych opadach deszczu w trakcie prac ziemnych w pobliżu jednej ze studni miałem w niej bakterie. Oczywiście ujęcie jak i instalacja wodna zostały wyczyszczone.


Po uzyskaniu wyników badań drugiego ujęcia (w wolnym czasie) zamierzam odwiedzić parę firm w Rzeszowie (Aquaservice, PRO-WATER) jakie wyszukało mi Google ale cały czas jestem otwarty na propozycje.

lukas_me
12-11-2016, 19:04
Witam,

Chciałby w domu założyć zmiękczacz aby pozbyć się problemu kamienia na armaturze itd.
Woda z sieci. Parametry poniżej


372830
372832

Na chwile obecną zużycie na dwie osoby wynosi 7m3 miesięcznie.
Chciałbym na ten cel przeznaczyć około 2000zł z jakimś marginesem +/-

Prośba o polecenie jakiegoś urządzeniem z dobrym stosunkiem jakość/cena :)


Dzięki :)

qbek17
12-11-2016, 20:46
Brakuje informacji o twardości.

lukas_me
12-11-2016, 21:42
Hmm..niestety nie znam dokładnie twardości jeśli nie jest tam wyszczególniona.
Ale powiedziałbym, że woda jest średnio-twarda lub twarda (w stopniach niemieckich to gdzieś od 15 do 30st).
Tak coś kojarzę z testu który był jak kupiłem zmywarkę.

qbek17
13-11-2016, 14:40
Hmm..niestety nie znam dokładnie twardości jeśli nie jest tam wyszczególniona.
Ale powiedziałbym, że woda jest średnio-twarda lub twarda (w stopniach niemieckich to gdzieś od 15 do 30st).
Tak coś kojarzę z testu który był jak kupiłem zmywarkę.
To potrzebujesz zmiękczacza o pojemności tak między 15 a 30 litrów złoża.
Jak to wodociągi to przecież muszą Ci takiej informacji udzielić - dowiedz się u nich.

KLARSAN
14-11-2016, 10:13
Witam,

Chciałby w domu założyć zmiękczacz aby pozbyć się problemu kamienia na armaturze itd.
Woda z sieci. Parametry poniżej


372830
372832

Na chwile obecną zużycie na dwie osoby wynosi 7m3 miesięcznie.
Chciałbym na ten cel przeznaczyć około 2000zł z jakimś marginesem +/-

Prośba o polecenie jakiegoś urządzeniem z dobrym stosunkiem jakość/cena :)


Dzięki :)
Zakładając, że zużywasz 7m3 wody w miesiącu a woda jest średnio twarda (na poziomie 250 - 300 CaCO3) powinieneś zastanowić się nad zmiękczaczem gdzie jest nie mniej niż 15 - 18 litrów złoża. W zależności od tego ile masz miejsca możesz wybrać zmiękczacz kompaktowy lub dwuczęściowy. Solidnej jakości zmiękczacze wody najczęściej mieszczą się w przedziale 2500 - 3000 PLN.

KLARSAN
14-11-2016, 10:18
Witam wszystkich na forum :)

Chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych i obeznanych w temacie osób, które z urządzeń powinienem wybrać?
1. Viessmann AQUAHOME 30-N (2980 zł)
2. Erie IQsoft Eco 26 (3565 zł) + Zawór ByPass z mieszaczem (190 zł)

Obydwa modele są w porządku. Decyzja należy do Ciebie. Jeśli masz nie za dużo miejsca na instalacje to mimo wszystko Erie IQSoft jest gabarytowo mniejszy. Niby ma mniej złoża ale jego wydajność jest naprawdę na wysokim poziomie. Producent podaje, że maksymalny przepływ fgodzinowy wynosi 2,6m3/h. Wiadomo, że należy wziąć na to poprawkę ale to i tak rzeczywiście pewnie również będzie prezentować się dobrze.

qbek17
14-11-2016, 11:36
Niby ma mniej złoża ale jego wydajność jest naprawdę na wysokim poziomie. Producent podaje, że maksymalny przepływ fgodzinowy wynosi 2,6m3/h. Wiadomo, że należy wziąć na to poprawkę ale to i tak rzeczywiście pewnie również będzie prezentować się dobrze.
Na te przepływy to zawsze trzeba brać solidną poprawkę... bo niby skąd się biorą dane o przepływie 2,6 m3/h z 26 litrów złoża, kiedy najlepsze złoża mają wydajność 50-60 BV/h (objętości złoża na godzinę)? Z takiej ilości złoża wyciągnie się max 1,5 m3/h i to raczej chwilowo niż ciągle.
Chyba, że chodzi o coś innego - o przepływ maksymalny przez głowicę. Jeśli tak to jest to zwykłe naciąganie, bo co z tego, że głowica może przepuścić 2,6 m3 wody na godzinę jeśli złoże nie zdąży w tym czasie zadziałać? Dla porównania najmniejsza głowica Clack ma przepływ na poziomie 6,3 m3/h ale chyba nikt nie pisze, że zmiękczacz z tą głowicą i 25 litrami złoża da tyle wody zmiękczonej?

xiz
14-11-2016, 17:25
Nie spodziewałbym się tego, ale jak wszystko inne się wykluczy to czasami rzeczy niemożliwe stają się prawdopodobne :)

Na szczęście zacieki udało się usunąć zwykłym Cifem, chodź wymagało to dużej pracy. Dowiedziałem się gdzieś, że mogły one powstać nawet od zwykłego mydła w płynie, po prostu jak myłem nim baterie to nie spłukałem dokładnie, to znaczy oczywiście wydawało mi się, że spłukałem ale mając ustawioną wodę na 0dh to sami wiecie jak trudno coś spłukać więc o ironio przyczyną tych moich koszmarnych zacieków była za miękka woda.

lukas_me
14-11-2016, 22:43
Dzięki za podpowiedzi :)

A jakie firmy powinienem brać pod uwagę...widzę, że jako polecane pojawiają się Clack, Erie... coś jeszcze godnego polecenia ??

qbek17
15-11-2016, 10:21
A jakie firmy powinienem brać pod uwagę...widzę, że jako polecane pojawiają się Clack, Erie... coś jeszcze godnego polecenia ??
Clack czy Erie to głowice - z innych solidnych masz jeszcze Autotrol lub Fleck.
Drugim istotnym elementem jest złoże. Najlepsze są monosferyczne (wszystkie ziarna w identycznych rozmiarach) ale takie produkują tylko nieliczni producenci (np. Lewatit albo Dow). Inne "akceptowalne" złoża to Purolite, Rohm&Haas (to w zasadzie Dow).
Czasami masz jeszcze dostęp do informacji o producencie zbiornika na złoże, ale tu nie ma filozofii - albo jest szczelny albo nie, producent nie ma tu większego znaczenia. Jeśli chcesz "europejski" produkt to szukaj firmy Structural, jeśli wystarczy Ci chiński to może być WaveCyber, Canature...

lukastob
15-11-2016, 13:51
Witam, posiadam wodę o twardości 240-280 mg/l wapń 84-100mg czy jest sens instalować zmiękczacz ? Do picia używam wody źródlanej. Myślałem o zmiekczaczu głównie ze względu CO w układzie otwartym zasilanej piecem na ekogroszek.

Do czego służy bypass ?, czy jeśli mam już obejście na rurach, bo na nim obecnie pracuje instalacja to potrzeba dokładać na głowicy ? Głowice clack mają mieszacze w opcji: wewnętrzny lub zewnętrzny czym się różnią i który jest lepszy. Jeśli w standardzie nie ma mieszacza to znaczy że niema możliwości wyregulowania twardości i zmiękczanie jest do zera ? Co daje przycisk diagnostyki w modelach CI ?

qbek17
15-11-2016, 14:18
Witam, posiadam wodę o twardości 240-280 mg/l wapń 84-100mg czy jest sens instalować zmiękczacz ? Do picia używam wody źródlanej. Myślałem o zmiekczaczu głównie ze względu CO w układzie otwartym zasilanej piecem na ekogroszek.
Moim zdaniem sens jest, ale sam sobie musisz odpowiedzieć na takie pytanie... chociaż w równoległym wątku już byłeś zdecydowany ;)


Do czego służy bypass ?, czy jeśli mam już obejście na rurach, bo na nim obecnie pracuje instalacja to potrzeba dokładać na głowicy ?
Bypass służy do obejścia filtra w razie potrzeby. Jeśli jest zrobiony na rurach to nie ma potrzeby jego dublowania.


Głowice clack mają mieszacze w opcji: wewnętrzny lub zewnętrzny czym się różnią i który jest lepszy.
Oba są tak samo dobre. Różnica polega tylko na tym, że wewnętrzny musi być zainstalowany w głowicy fabrycznie, a zewnętrzny jest na przyłączach (jeśli nie masz mieszacza w głowicy to możesz go dołożyć poza głowicą; zajmuje wtedy dodatkowe miejsce z tyłu głowicy).


Jeśli w standardzie nie ma mieszacza to znaczy że niema możliwości wyregulowania twardości i zmiękczanie jest do zera ?
Tak. Chyba, że dołożysz mieszacz zewnętrzny.


Co daje przycisk diagnostyki w modelach CI ?
Diagnostyka (i Historia) w Clackach jest w każdym modelu poza najprostszym (TC). Jej zakres różni się w zależności od wybranego sterownika. Zazwyczaj są tam informacje o zużyciu wody w poszczególnych dniach i sumarycznie, ilości i datach regeneracji, maksymalnych przepływach, informacja o ewentualnych błędach, podgląd obliczonej objętości rezerwowej, itp.

KLARSAN
15-11-2016, 15:01
Witam, posiadam wodę o twardości 240-280 mg/l wapń 84-100mg czy jest sens instalować zmiękczacz ? Do picia używam wody źródlanej. Myślałem o zmiekczaczu głównie ze względu CO w układzie otwartym zasilanej piecem na ekogroszek.

Do czego służy bypass ?, czy jeśli mam już obejście na rurach, bo na nim obecnie pracuje instalacja to potrzeba dokładać na głowicy ? Głowice clack mają mieszacze w opcji: wewnętrzny lub zewnętrzny czym się różnią i który jest lepszy. Jeśli w standardzie nie ma mieszacza to znaczy że niema możliwości wyregulowania twardości i zmiękczanie jest do zera ? Co daje przycisk diagnostyki w modelach CI ?
Woda o takiej twardości mieści się w normach ale jeśli przeszkadza ta podwyższona twardość w codziennym użytkowaniu tej wody to jak najbardziej można ją zmiękczyć.

Bypass jest stosowany w celu przeprowadzania okresowych serwisów urządzenia a także wygodzie użytkowania np podczas wymiany wkładu w filtrze mechanicznym.

Głowice Clack wyposażone są w mieszacz, dzięki któremu możemy wyregulować docelową twardość wody.

Jest to integralna część głowicy sterującej. Jest to również najbardziej polecane rozwiązanie jeśli chodzi o regulację twardości wody (ze względu na łatwość regulacji).

W przypadku braku mieszacza nie ma możliwości wyregulowania docelowej twardości wody, tym samym twardość wody redukowana jest do zera.

Diagnostyka pracy głowicy sterującej pozwala na monitorowanie pracy urządzenia pod kątem:
- aktualnej wersji oprogramowania
- całkowitej liczby dni pracy urządzenia
- całkowitej ilości regeneracji od uruchomienia urządzenia
- całkowitej objętości uzdatnionej wody
- 10 ostatnich błędów głowicy sterującej (na podstawie odpowiednich kodów błędów)

qbek17
15-11-2016, 15:24
Dwa słowa uściślenia:

Głowice Clack wyposażone są w mieszacz, dzięki któremu możemy wyregulować docelową twardość wody.
Mogą być wyposażone. Dostępne są wersje z mieszaczem lub bez. Jeśli głowica nie ma wbudowanej takiej funkcji to można użyć zewnętrznego mieszacza (może być to część od producenta głowicy lub zupełnie inny zawór).


Diagnostyka pracy głowicy sterującej pozwala na monitorowanie pracy urządzenia pod kątem:
- aktualnej wersji oprogramowania
- całkowitej liczby dni pracy urządzenia
- całkowitej ilości regeneracji od uruchomienia urządzenia
- całkowitej objętości uzdatnionej wody
- 10 ostatnich błędów głowicy sterującej (na podstawie odpowiednich kodów błędów)
Ilości całkowite dotyczą pochodzą z procedury Historia, natomiast w procedurze Diagnostyka są wartości "od ostatniej regeneracji".

focus07
15-11-2016, 21:56
Witam,

Chciałby poprawić jakość wody w naszym nowym domu. Osadza się bardzo kamień na bateriach nie mówiąc już o czajniku.
Woda ze studni około 7,5metra głębokości.
Parametry poniżej:
mętność: 0,33 NTU
Odczyn pH 7,01
żelazo 40 ug/l
Mangan 21ug/l
Twardość 340 m/l CaCO3

Ilość osób w gospodarstwie to 3.

Proszę o porady jaki sprzęt mogę zastosować co wybrać?

Pozdrawiam

Pachu
15-11-2016, 22:31
Witam Wszystkich serdecznie. Mam pytanko odnośnie takiej oto wody.
373161
Czy jest sens ją oczyszczać a jak tak to jakie urządzenia zastosować.
Wody jeszcze nie używam na co dzień także nie wiem jak będzie z osadzaniem Kamienia.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

qbek17
15-11-2016, 23:16
Witam,

Chciałby poprawić jakość wody w naszym nowym domu. Osadza się bardzo kamień na bateriach nie mówiąc już o czajniku.
Woda ze studni około 7,5metra głębokości.
Parametry poniżej:
mętność: 0,33 NTU
Odczyn pH 7,01
żelazo 40 ug/l
Mangan 21ug/l
Twardość 340 m/l CaCO3

Ilość osób w gospodarstwie to 3.

Proszę o porady jaki sprzęt mogę zastosować co wybrać?

Pozdrawiam
Jeśli chodzi o kamień to rozwiązaniem jest zmiękczacz. Żeby go dobrać przydałoby się znać zużycie wody.
Ponieważ studnia jest dosyć płytka dobrze byłoby zrobić bardziej rozbudowane badania - np. kwestia utlenialności czy bakterii.

qbek17
15-11-2016, 23:22
Witam Wszystkich serdecznie. Mam pytanko odnośnie takiej oto wody.
373161
Czy jest sens ją oczyszczać a jak tak to jakie urządzenia zastosować.
Wody jeszcze nie używam na co dzień także nie wiem jak będzie z osadzaniem Kamienia.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pytania o sens uzdatniania to kwestia indywidualna - sam musisz sobie odpowiedzieć.
Masz przekroczony mangan, przy żelazie w normie - to dosyć nietypowa konfiguracja. Z drugiej strony nie jest to jakaś wielka wartość więc może nie być uciążliwa. Do tego brakuje informacji o pH.

marek_1971
16-11-2016, 10:22
Witam serdecznie,
proszę o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody w moim domu jednorodzinnym.
Kamień nas wykończy.
Kupujemy wodę do picia, ale obawiam się o instalację CO (ogrzewanie podłogowe).
W domu mieszkają 2 osoby, od czasu do czasu goście. Pralka, zmywarka. Zużycie niewielkie, w granicach 2-3 m3 / m-c.
Dostałem od Wodociągów wyniki badania wody /w załączeniu/.
Przeczytałem wcześniejsze posty i widzę, że polecany jest Flamingo C10 firmy Clack. Czy w moim przypadku to dobry wybór?
Czy potrzebuje poza tym urządzeniem jeszcze jakieś dodatkowe??
Za licznikiem mam zamontowany prosty filtr.
Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Marek

373175
373176
Chrzanów

focus07
16-11-2016, 10:51
Jeśli chodzi o kamień to rozwiązaniem jest zmiękczacz. Żeby go dobrać przydałoby się znać zużycie wody.
Ponieważ studnia jest dosyć płytka dobrze byłoby zrobić bardziej rozbudowane badania - np. kwestia utlenialności czy bakterii.

Woda była badana też bakteriologicznie i jest OK. Natomiast jeśli chodzi o zużycie wody to nie sprawdzałem. patrzylem teraz na licznik i jest 20m3 za okres około 2 miesięcy, dokładniejsze zużycie mogę podać np. za tydzień przy 2 pomaże

KLARSAN
16-11-2016, 11:12
Witam Wszystkich serdecznie. Mam pytanko odnośnie takiej oto wody.
373161
Czy jest sens ją oczyszczać a jak tak to jakie urządzenia zastosować.
Wody jeszcze nie używam na co dzień także nie wiem jak będzie z osadzaniem Kamienia.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Trzeba uzdatniać bo mangan jest przekroczony a jakbyś miał z tej wody korzystać tak na co dzień to nie jest za zdrowy.
Można postawić porządne urządzenie na cały dom wtedy koszt pewnie ok. 3000-4000 tys lub kupić dobry mechaniczny i filtr do kuchni np. osmozę.

KLARSAN
16-11-2016, 11:16
Witam serdecznie,
proszę o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody w moim domu jednorodzinnym.
Kamień nas wykończy.
Kupujemy wodę do picia, ale obawiam się o instalację CO (ogrzewanie podłogowe).
W domu mieszkają 2 osoby, od czasu do czasu goście. Pralka, zmywarka. Zużycie niewielkie, w granicach 2-3 m3 / m-c.
Dostałem od Wodociągów wyniki badania wody /w załączeniu/.
Przeczytałem wcześniejsze posty i widzę, że polecany jest Flamingo C10 firmy Clack. Czy w moim przypadku to dobry wybór?
Czy potrzebuje poza tym urządzeniem jeszcze jakieś dodatkowe??
Za licznikiem mam zamontowany prosty filtr.
Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Marek

373175
373176
Chrzanów
Też przeglądałem wcześniejsze posty i jakoś nie widzę, żeby flamingo był tu jakoś w tym wątku jakoś specjalnie chwalony...
Małe miesięczne zużycie. Woda jak najbardziej kwalifikuje się do zmiękczania. Moim zdaniem wystarczy spokojnie przy takim zużyciu zmiękczacz o pojemności 10 - 12 litrów tak na wszelki wypadek choć i tak pewnie mniejszy by sobie też poradził.

qbek17
16-11-2016, 11:40
Trzeba uzdatniać bo mangan jest przekroczony a jakbyś miał z tej wody korzystać tak na co dzień to nie jest za zdrowy.
Oj tam oj tam... manganu w tej wodzie jest 0,2 mg/l... zalecane spożycie dzienne dla dorosłego człowieka to ok 2 mg manganu (http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/mangan-a-zdrowie-jakie-funkcje-w-organizmie-pelni-mangan_34971.html), więc trzeba by wypić 10 litrów tej wody aby je zaspokoić... taki poziom to nie jest tragedia - nie ma "konieczności" uzdatniania tej wody, co nie znaczy, że nie można :)

qbek17
16-11-2016, 11:42
Woda była badana też bakteriologicznie i jest OK. Natomiast jeśli chodzi o zużycie wody to nie sprawdzałem. patrzylem teraz na licznik i jest 20m3 za okres około 2 miesięcy, dokładniejsze zużycie mogę podać np. za tydzień przy 2 pomaże
To wystarczy. Przyjmując 10 m3 na miesiąc spokojnie wystarczy Ci zmiękczacz na 25 litrów złoża (najbardziej standardowy rozmiar).

qbek17
16-11-2016, 11:54
W domu mieszkają 2 osoby, od czasu do czasu goście. Pralka, zmywarka. Zużycie niewielkie, w granicach 2-3 m3 / m-c.
Dostałem od Wodociągów wyniki badania wody /w załączeniu/.
Przeczytałem wcześniejsze posty i widzę, że polecany jest Flamingo C10 firmy Clack. Czy w moim przypadku to dobry wybór?
Czy potrzebuje poza tym urządzeniem jeszcze jakieś dodatkowe??
Za licznikiem mam zamontowany prosty filtr.
Przy tak małym zużyciu faktycznie nie potrzebujesz nic większego - 10 litrów złoża spokojnie wystarczy.
Flamingo będzie drogi ale OK. Chociaż każde rozwiązanie przy takiej wielkości będzie drogie - po prostu głowica i inne rzeczy kosztują tak samo przy małym i dużym zmiękczaczu.
Jak masz jakiś filtr wstępny to nic więcej nie potrzebujesz.

dani76
16-11-2016, 14:01
Witam wszystkich forumowiczów.
Dużo poczytałem tutaj na temat uzdatniania wody, konkretnie odżelaziania i omanganiania.
Myślałem o urządzeniu Polskiej firmy Wimest, potem Air Max M.dox 1354
Nadal jednak pustka w głowie co wybrać do moich potrzeb.
Czytając posty zauważyłem że można tu uzyskać rzeczową doradę , bez niebezpieczeństwa że sprzedawca wciśnie mi coś co mu najlepiej pasuje.
Posiadam studnię 15m. Pompa głębinowa Omnigena. Dookoła pompy piach więc trochę się go wydostaje na powierzchnię.
Badania wody następujące:
barwa mg/l 8
mętność 10
ph 7,4
jon amonowy mg/l 0,40
żelazo ug/l 1300-1900
mangan ug/l 350-420
twardość mg/l 231
azotyny mg/l 4,10
chlorki mg/l 18,5
utlenialność mg/l 6,6-7,3
Żelazo, mangan, utlenialność badane były 3 razy więc stąd zakres od-do
Proszę o poradę

Jastrząb
16-11-2016, 14:13
Witam wszystkich forumowiczów.
Dużo poczytałem tutaj na temat uzdatniania wody, konkretnie odżelaziania i omanganiania.
Myślałem o urządzeniu Polskiej firmy Wimest, potem Air Max M.dox 1354
Nadal jednak pustka w głowie co wybrać do moich potrzeb.
Czytając posty zauważyłem że można tu uzyskać rzeczową doradę , bez niebezpieczeństwa że sprzedawca wciśnie mi coś co mu najlepiej pasuje.
Posiadam studnię 15m. Pompa głębinowa Omnigena. Dookoła pompy piach więc trochę się go wydostaje na powierzchnię.
Badania wody następujące:
barwa mg/l 8
mętność 10
ph 7,4
jon amonowy mg/l 0,40
żelazo ug/l 1300-1900
mangan ug/l 350-420
twardość mg/l 231
azotyny mg/l 4,10
chlorki mg/l 18,5
utlenialność mg/l 6,6-7,3
Żelazo, mangan, utlenialność badane były 3 razy więc stąd zakres od-do
Proszę o poradę
Wysoka utlenialność, bardzo wysokie azotyny. Trudno bedzie z ta woda. Na pewno nie na jednym stopniu, jednym filtrze. Moze wymagac osobnego stopnia tylko do usuniecia azotynów.

Moja propozcyja to spory filtr z greensandem (regenerowanym chemicznie nadmanganianem potasu). Co sie uda to się uda. Za tym osmoza do picia w kuchni, bo usuniecie takiej ilosci azotynów moze byc kosztowne. Wysoka utlenialnosc i azotyny sugeruja jakies zanieczyszczenie bilogiczne? Jakies pola uprawne nawozone blisko??

uciu
16-11-2016, 14:45
Doradzcie gdzie najlepiej wykonać badanie wody na górnym śląsku:-)
Miałem do wyboru wodociąg (za 25tyś) lub studnie...
Wybrałem studnie, będą ją wiercić za ok 2 tygodnie i trzeba bedzie gdzieś tą wode przebadać.
Ogolnie mam obawy czy sie nie wkopałem bo studnia bedzie na terenach górniczych (górny śląsk/mysłowice) i w urzędzie straszą mnie ze woda mi się za jakiś czas na pewno z tej studni straci... no ale stwierdziłem ze spróbuje :-)

Jastrząb
16-11-2016, 17:37
Doradzcie gdzie najlepiej wykonać badanie wody na górnym śląsku:-)
Miałem do wyboru wodociąg (za 25tyś) lub studnie...
Wybrałem studnie, będą ją wiercić za ok 2 tygodnie i trzeba bedzie gdzieś tą wode przebadać.
Ogolnie mam obawy czy sie nie wkopałem bo studnia bedzie na terenach górniczych (górny śląsk/mysłowice) i w urzędzie straszą mnie ze woda mi się za jakiś czas na pewno z tej studni straci... no ale stwierdziłem ze spróbuje :-)
Sanepid. Firmy sprzedajace stacje uzdatniania, czesto jakies wodociagi robia badania.

Wykonaj badanie elektrooporowe. Wydasz pare stów, ale bedziesz wiedział przed wieceniem czy jest tam jakas woda wogóle ;-)

Pachu
16-11-2016, 20:22
Dzięki serdeczne "qbek17" za odpowiedź. Postanowiłem że na razie poużywam troszkę tej wody i zobaczę co się będzie działo ze sprzętem i i łazienkami później wykonam jeszcze raz badanie i wtedy zobaczymy. Za tydzień wprowadziny także będzie testo wańko wody :) Pozdrawiam wszystkich na forum.

KLARSAN
17-11-2016, 09:42
Doradzcie gdzie najlepiej wykonać badanie wody na górnym śląsku:-)
Miałem do wyboru wodociąg (za 25tyś) lub studnie...
Wybrałem studnie, będą ją wiercić za ok 2 tygodnie i trzeba bedzie gdzieś tą wode przebadać.
Ogolnie mam obawy czy sie nie wkopałem bo studnia bedzie na terenach górniczych (górny śląsk/mysłowice) i w urzędzie straszą mnie ze woda mi się za jakiś czas na pewno z tej studni straci... no ale stwierdziłem ze spróbuje :-)
Witaj, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Wykonujemy w naszym laboratorium profesjonalną analizę fizykochemiczną. Po więcej szczegółowych informacji zapraszam do skorzystania z wiadomości prywatnej na forum bądź kontaktu telefonicznego/ mailowego.

Bobromil
17-11-2016, 10:27
Mam sporo żelaza w wodzie. Moje rotametry na rozdzielaczu są po 1,5 miesiąca grzania lekko brązowe. Co radzicie? Woda z wodociągów wiejskich. Czy można zamiast stacji uzdatniania w kotłowni zrobić jakieś trzy filtry, żeby to oczyścić?

lukastob
17-11-2016, 10:53
Moim zdaniem sens jest, ale sam sobie musisz odpowiedzieć na takie pytanie... chociaż w równoległym wątku już byłeś zdecydowany ;)


Tak byłem zdecydowany ale dałem znajomemu wodę do badania i posiał mi wątpliwości czy warto w to inwestować. Na razie chciałem zgromadzić podstawowe informację i wtedy podejmę decyzję.
Mam jeszcze pytanie odnośnie doboru urządzenia chodzi o to czy błędem byłoby znaczne jego przewymiarowanie ponieważ przy obecnym zużyciu wystarczyłoby pewnie 10l ale w perspektywie 2/3 lat powstanie druga łazienka z wanną, podrośnie córka i pewnie pojawi się kolejne dziecko w domu wiec jeśli już to wziąłbym 25 lub 30l tym bardziej że różnica w cenie jest niewielka, do tego wolałbym dwuelementowy a mniejszych niż 25 nie spotkałem.

Natomiast jeśli chodzi o zawór mieszający to czy plus 300zł w clack 30 WS1 CI za wbudowany mieszacz to rozsądna kwota ?

Jastrząb
17-11-2016, 11:01
Mam sporo żelaza w wodzie. Moje rotametry na rozdzielaczu są po 1,5 miesiąca grzania lekko brązowe. Co radzicie? Woda z wodociągów wiejskich. Czy można zamiast stacji uzdatniania w kotłowni zrobić jakieś trzy filtry, żeby to oczyścić?
Według opisu masz pompe ciepla. System grzeczy nie jest zamkniety? Wpuszczasz w nia ciagle nowa wode?

qbek17
17-11-2016, 11:09
Mam sporo żelaza w wodzie. Moje rotametry na rozdzielaczu są po 1,5 miesiąca grzania lekko brązowe. Co radzicie? Woda z wodociągów wiejskich. Czy można zamiast stacji uzdatniania w kotłowni zrobić jakieś trzy filtry, żeby to oczyścić?
Woda z wodociągów powinna być pozbawiona żelaza (przynajmniej do poziomu wody pitnej). Zacznij od określenia (przez badanie testerem kropelkowym lub w laboratorium) czy faktycznie masz tam żelazo. Jeśli tak jest to możesz się zgłosić do wodociągów z reklamacją... a w kwestii jego usuwania można zrobić wszystko, ale trzeba to zwymiarować (czyli musiałbyś trochę więcej powiedzieć o instalacji, urządzeniach, przepływach, jakości wody, itp)

qbek17
17-11-2016, 11:12
Witam wszystkich forumowiczów.
Dużo poczytałem tutaj na temat uzdatniania wody, konkretnie odżelaziania i omanganiania.
Myślałem o urządzeniu Polskiej firmy Wimest, potem Air Max M.dox 1354
Nadal jednak pustka w głowie co wybrać do moich potrzeb.
Czytając posty zauważyłem że można tu uzyskać rzeczową doradę , bez niebezpieczeństwa że sprzedawca wciśnie mi coś co mu najlepiej pasuje.
Posiadam studnię 15m. Pompa głębinowa Omnigena. Dookoła pompy piach więc trochę się go wydostaje na powierzchnię.
Badania wody następujące:
barwa mg/l 8
mętność 10
ph 7,4
jon amonowy mg/l 0,40
żelazo ug/l 1300-1900
mangan ug/l 350-420
twardość mg/l 231
azotyny mg/l 4,10
chlorki mg/l 18,5
utlenialność mg/l 6,6-7,3
Żelazo, mangan, utlenialność badane były 3 razy więc stąd zakres od-do
Proszę o poradę
Podaj proszę konkretny model pompy. Te rozwiązania, o których pisałeś wymagają solidnego płukania, więc trzeba sprawdzić czy w ogóle pompa da radę.
Poza tym podaj informacje o wydajności studni i wymaganym przepływie.
Czy jesteś pewien, że to azotyny a nie azotany?
Na tą chwilę uzdatnianie takiej wody będzie dosyć kosztowne i kilkustopniowe.

qbek17
17-11-2016, 11:25
Tak byłem zdecydowany ale dałem znajomemu wodę do badania i posiał mi wątpliwości czy warto w to inwestować. Na razie chciałem zgromadzić podstawowe informację i wtedy podejmę decyzję.
Bardzo słusznie :)


Mam jeszcze pytanie odnośnie doboru urządzenia chodzi o to czy błędem byłoby znaczne jego przewymiarowanie ponieważ przy obecnym zużyciu wystarczyłoby pewnie 10l ale w perspektywie 2/3 lat powstanie druga łazienka z wanną, podrośnie córka i pewnie pojawi się kolejne dziecko w domu wiec jeśli już to wziąłbym 25 lub 30l tym bardziej że różnica w cenie jest niewielka...
Znaczne przewymiarowanie będzie skutkowało regeneracjami zanim jeszcze wyczerpiesz pojemność złoża. Regeneracje nie powinny się odbywać rzadziej niż co 2-3 tygodnie, a przy niskim zużyciu nie wyczerpiesz do końca złoża. W tym przypadku sensowna jest głowica z funkcją regeneracji proporcjonalnej - pozwoliłoby to ograniczyć chociaż częściowo zużycie soli. Ta funkcja jest dostępna w sterowniku CK (Pallas), ale nie ma jej w wersji CI.
W każdym przypadku nie zakładałbym aż dwukrotnego wzrostu zużycia wody... przecież przy wzroście zużycia wody mniejszy zmiękczacz też da radę - tylko będzie się częściej regenerował.


do tego wolałbym dwuelementowy a mniejszych niż 25 nie spotkałem.
Można zrobić dwuelementowy nawet na 5 litrów złoża - tylko to nie będzie "gotowiec", a zestaw "na zamówienie".


Natomiast jeśli chodzi o zawór mieszający to czy plus 300zł w clack 30 WS1 CI za wbudowany mieszacz to rozsądna kwota ?
Powiedziałbym, że to drogo. Cennikowo dopłata do głowicy z mieszaczem to 24 EUR, czyli coś ok 100-120 PLN.

marek_1971
17-11-2016, 13:46
Przy tak małym zużyciu faktycznie nie potrzebujesz nic większego - 10 litrów złoża spokojnie wystarczy.
Flamingo będzie drogi ale OK. Chociaż każde rozwiązanie przy takiej wielkości będzie drogie - po prostu głowica i inne rzeczy kosztują tak samo przy małym i dużym zmiękczaczu.
Jak masz jakiś filtr wstępny to nic więcej nie potrzebujesz.

Dziękuję Wszystkim za odpowiedż.

W takim razie, jaki model, w rozsądnej cenie, zaproponowałbyście dla mnie?
Gdzieś czytałem, że należy zwracać uwagę na okres gwarancji. Obiło mi się też o uszy, że jest na rynku firma, która udziela 10- letniej gwarancji, jednak nie pamiętam nazwy.

Czy na forum są instalatorzy z okolic Chrzanowa?

Marek

qbek17
17-11-2016, 14:10
Gdzieś czytałem, że należy zwracać uwagę na okres gwarancji. Obiło mi się też o uszy, że jest na rynku firma, która udziela 10- letniej gwarancji, jednak nie pamiętam nazwy.
Tak, należy zwracać uwagę, ale rozsądnie. Zazwyczaj gwarancja ma ograniczenia, gwiazdki, warunki ,itp. W efekcie bardzo ciężko wyegzekwować coś takiego jak gwarancja jakości wody. Najczęściej sprowadza się to do gwarancji na głowicę (i to z rozróżnieniem na elektronikę i części mechaniczne, i z wyłączeniem części zużywających się).

mico1
17-11-2016, 21:22
Dzień Dobry, melduję się w wątku wodnym ;)

Przeprowadziłem badanie wody w studni głębinowej i niestety nie wyszły ono najlepiej, oto wyniki:

Odczyn (pH) 7,4
Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 590
Mętność 13,6
Jon amonowy (NH4+) 3,00
Azotany (NO3-) <4
Żelazo (Fe) 935
Mangan (Mn) 86
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 312
Escherichia coli 0
Enterokoki kałowe 2
Bakterie z grupy coli 7
Chlorki (Cl-) 10
Siarczany (SO42-) 13

Poszukuję kogoś kto zinterpretuje powyższe wyniki i zaproponuje zestaw filtrów do takiego układu. Dla uzupełnienia. Pompa to omnigena SKT200, jej odległość to ok 15 m od domu, a zanurzona jest ona na głębokości ok 25 m, co wskazuje na wydajność ok 40 l/min (moim zdaniem jest nieco mniej). Ścieki planuję odprowadzać do przydomowej oczyszczalni. Woda ma zasilać dom jednorodzinny (5 osób). Narazie brak jest hydrofora ale planuję 300 l zbiornik. Miejsce na instalację praktycznie nieograniczone.

Główne problemy to jak widać kamień, żelazo, mangan oraz amoniak. Nie wiem również jak podejść do kwestii bakterii. W zasadzie są w niewielkiej ilości ale .. są. Mozę to kwestia niewłaściwego pobrania próbki? W każdym razie pewnie zrobię powtórne badania za jakiś czas.

Jeden ze sprzedawców zaproponował następujący zestaw:

"Zbiornik hydroforowy 200 litrów koniecznie ocynkowany ( bez przepony )
- przed zbiornikiem za pompą montujemy na bypassie aspirator w celu napowietrzenia wody i przygotowania jej do uzdatnienie żelaza i manganu oraz wydmuchania amoniaku
- za zbiornikiem Filtr MNG 1311 – usuwanie żelaza i manganu
- za Filtrem zmiękczacz Mars 25"

Niemniej jednak wolę zapytać na forum, bo to tylko jedna opinia.

Jastrząb
18-11-2016, 09:54
Dzień Dobry, melduję się w wątku wodnym ;)

Przeprowadziłem badanie wody w studni głębinowej i niestety nie wyszły ono najlepiej, oto wyniki:

Odczyn (pH) 7,4
Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 590
Mętność 13,6
Jon amonowy (NH4+) 3,00
Azotany (NO3-) <4
Żelazo (Fe) 935
Mangan (Mn) 86
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 312
Escherichia coli 0
Enterokoki kałowe 2
Bakterie z grupy coli 7
Chlorki (Cl-) 10
Siarczany (SO42-) 13

Poszukuję kogoś kto zinterpretuje powyższe wyniki i zaproponuje zestaw filtrów do takiego układu. Dla uzupełnienia. Pompa to omnigena SKT200, jej odległość to ok 15 m od domu, a zanurzona jest ona na głębokości ok 25 m, co wskazuje na wydajność ok 40 l/min (moim zdaniem jest nieco mniej). Ścieki planuję odprowadzać do przydomowej oczyszczalni. Woda ma zasilać dom jednorodzinny (5 osób). Narazie brak jest hydrofora ale planuję 300 l zbiornik. Miejsce na instalację praktycznie nieograniczone.

Główne problemy to jak widać kamień, żelazo, mangan oraz amoniak. Nie wiem również jak podejść do kwestii bakterii. W zasadzie są w niewielkiej ilości ale .. są. Mozę to kwestia niewłaściwego pobrania próbki? W każdym razie pewnie zrobię powtórne badania za jakiś czas.

Jeden ze sprzedawców zaproponował następujący zestaw:

"Zbiornik hydroforowy 200 litrów koniecznie ocynkowany ( bez przepony )
- przed zbiornikiem za pompą montujemy na bypassie aspirator w celu napowietrzenia wody i przygotowania jej do uzdatnienie żelaza i manganu oraz wydmuchania amoniaku
- za zbiornikiem Filtr MNG 1311 – usuwanie żelaza i manganu
- za Filtrem zmiękczacz Mars 25"

Niemniej jednak wolę zapytać na forum, bo to tylko jedna opinia.
Zachloruj studnie. Potrzymaj tam chlor z dobę. Potem pompuj pare godzin., pół dnia idealnie. Odczekaj miesiac czasem wody używajac. Wtedy zrób powtórne badania wody.
Zleć komuś pobranie probek, te do bakteriologii samemu bardzo łątwo zanieczyścic. Trzeba dezynfekowac, pompowac itd.
Przed pobraniem probek jesli studnia nie jest uzywana cały czas, przepompuj pare godzin. Stojaca woda w rurze studziennej troche oszuka zawartosc zelaza zwłaszcza. Trzeba ja wypompowac, wymienic na świeżą wode z warstwy wodonosnej.

Wtedy się okaże czy te bakterie i amoniak to zanieczyszczenie studni np z czasu wiercenia czy gdzies na bieżąco sie toto dostaje. Jesli bedzie mozliwosć zbadaj utlenialnosc.

Wtedy zdecydujesz. Zelaza i manganu jest niewiele.
Odzelaziacz jak powzyej usunie Ci Fe i Mn. Jesli masz duza utlenialnosc duzo zwiazkó oraganicznych (stad amoniak) to takie odzelazianie nie musi byc skuteczne.
Masz filtry multi (ale sa regenerowane solą!!) wiec sprawdz sobie to pod kątem swojej oczyszczalni. Czy mozesz do niej sól zrzucac (pi razy oko 1kg soli na 1m3 uzdatnionej wody). Takie filtr usunie Fe, Mn, oraz amoniak.

qbek17
18-11-2016, 11:10
Dzień Dobry, melduję się w wątku wodnym ;)

Przeprowadziłem badanie wody w studni głębinowej i niestety nie wyszły ono najlepiej, oto wyniki:

Odczyn (pH) 7,4
Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 590
Mętność 13,6
Jon amonowy (NH4+) 3,00
Azotany (NO3-) <4
Żelazo (Fe) 935
Mangan (Mn) 86
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 312
Escherichia coli 0
Enterokoki kałowe 2
Bakterie z grupy coli 7
Chlorki (Cl-) 10
Siarczany (SO42-) 13

Poszukuję kogoś kto zinterpretuje powyższe wyniki i zaproponuje zestaw filtrów do takiego układu. Dla uzupełnienia. Pompa to omnigena SKT200, jej odległość to ok 15 m od domu, a zanurzona jest ona na głębokości ok 25 m, co wskazuje na wydajność ok 40 l/min (moim zdaniem jest nieco mniej). Ścieki planuję odprowadzać do przydomowej oczyszczalni. Woda ma zasilać dom jednorodzinny (5 osób). Narazie brak jest hydrofora ale planuję 300 l zbiornik. Miejsce na instalację praktycznie nieograniczone.

Główne problemy to jak widać kamień, żelazo, mangan oraz amoniak. Nie wiem również jak podejść do kwestii bakterii. W zasadzie są w niewielkiej ilości ale .. są. Mozę to kwestia niewłaściwego pobrania próbki? W każdym razie pewnie zrobię powtórne badania za jakiś czas.

Jeden ze sprzedawców zaproponował następujący zestaw:

"Zbiornik hydroforowy 200 litrów koniecznie ocynkowany ( bez przepony )
- przed zbiornikiem za pompą montujemy na bypassie aspirator w celu napowietrzenia wody i przygotowania jej do uzdatnienie żelaza i manganu oraz wydmuchania amoniaku
- za zbiornikiem Filtr MNG 1311 – usuwanie żelaza i manganu
- za Filtrem zmiękczacz Mars 25"

Niemniej jednak wolę zapytać na forum, bo to tylko jedna opinia.

Zrób to co Jastrząb pisał - chlorowanie i ponowne badania bakterii. Jak się potwierdzą to będziesz kombinował (może dezynfekcja UV, może cela chlorująca złoża...).
Przy twoim pH amoniak jest w formie gazowej więc można się go pozbyć przez napowietrzanie, ale trzeba często wymieniać powietrze.
Wybór filtrów masz spory, ale zacznij od potwierdzenia bakterii i utlenialności.

Co do podanej propozycji:
- odżelaziacz trochę duży jak na taki poziom Fe i Mn - możesz mieć problem z wypłukaniem ciężkiego złoża (brak danych o konkretnym złożu).
- zmiękczacz na chińskiej głowicy i bez informacji o złożu.

KLARSAN
18-11-2016, 11:58
Dzień Dobry, melduję się w wątku wodnym ;)

Przeprowadziłem badanie wody w studni głębinowej i niestety nie wyszły ono najlepiej, oto wyniki:

Odczyn (pH) 7,4
Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 590
Mętność 13,6
Jon amonowy (NH4+) 3,00
Azotany (NO3-) <4
Żelazo (Fe) 935
Mangan (Mn) 86
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 312
Escherichia coli 0
Enterokoki kałowe 2
Bakterie z grupy coli 7
Chlorki (Cl-) 10
Siarczany (SO42-) 13

Poszukuję kogoś kto zinterpretuje powyższe wyniki i zaproponuje zestaw filtrów do takiego układu. Dla uzupełnienia. Pompa to omnigena SKT200, jej odległość to ok 15 m od domu, a zanurzona jest ona na głębokości ok 25 m, co wskazuje na wydajność ok 40 l/min (moim zdaniem jest nieco mniej). Ścieki planuję odprowadzać do przydomowej oczyszczalni. Woda ma zasilać dom jednorodzinny (5 osób). Narazie brak jest hydrofora ale planuję 300 l zbiornik. Miejsce na instalację praktycznie nieograniczone.

Główne problemy to jak widać kamień, żelazo, mangan oraz amoniak. Nie wiem również jak podejść do kwestii bakterii. W zasadzie są w niewielkiej ilości ale .. są. Mozę to kwestia niewłaściwego pobrania próbki? W każdym razie pewnie zrobię powtórne badania za jakiś czas.

Jeden ze sprzedawców zaproponował następujący zestaw:

"Zbiornik hydroforowy 200 litrów koniecznie ocynkowany ( bez przepony )
- przed zbiornikiem za pompą montujemy na bypassie aspirator w celu napowietrzenia wody i przygotowania jej do uzdatnienie żelaza i manganu oraz wydmuchania amoniaku
- za zbiornikiem Filtr MNG 1311 – usuwanie żelaza i manganu
- za Filtrem zmiękczacz Mars 25"

Niemniej jednak wolę zapytać na forum, bo to tylko jedna opinia.
Przede wszystkim jeśli chodzi o obecność w wodzie bakteri, proponuje przechlorowanie studni. Powinno to zabić wszystkie obecne w wodzie grupy bakterii.

Przekroczenia żelaza oraz manganu nie są relatywnie duże więc nie będzie problemów z ich usunięciem. Z kolei jeśli chodzi o zawartość jonu amonowego w wodzie podana przez Pana wartość jest w mg/l ?

Konkretna zawartość amoniaku ma kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniej technologi uzdatniania wody.
Dodatkowo czy woda ma zapach(jeśli tak to czy jest nieakceptowalny) ?

Jeśli chodzi o zmiękczanie wody nie jest ono konieczne ale zalecane. Twarda woda powoduje osadzanie się białego nalotu na naczyniach kuchennych, armaturze oraz zwiększa awaryjność urządzeń AGD.

Robosek
18-11-2016, 12:51
Witam
Mam takie pytanie odnośnie ustawień zmiękczacza głowica clack pallas 30l złoża w tej chwili mam ustawione na Automatyczne wyliczanie ilości wody miedzy regeneracją i wylicza około 2,87m3 wody do następnej regeneracji czy taka wartość jest prawidłowa mi się wydaje ze jakoś często się regeneruje może da się to jakoś lepiej ustawić

qbek17
18-11-2016, 14:37
Witam
Mam takie pytanie odnośnie ustawień zmiękczacza głowica clack pallas 30l złoża w tej chwili mam ustawione na Automatyczne wyliczanie ilości wody miedzy regeneracją i wylicza około 2,87m3 wody do następnej regeneracji czy taka wartość jest prawidłowa mi się wydaje ze jakoś często się regeneruje może da się to jakoś lepiej ustawić
Wszystko można ustawić, ale potrzebne są informacje o twardości :)

mico1
18-11-2016, 21:01
Przede wszystkim jeśli chodzi o obecność w wodzie bakteri, proponuje przechlorowanie studni. Powinno to zabić wszystkie obecne w wodzie grupy bakterii.

Przekroczenia żelaza oraz manganu nie są relatywnie duże więc nie będzie problemów z ich usunięciem. Z kolei jeśli chodzi o zawartość jonu amonowego w wodzie podana przez Pana wartość jest w mg/l ?

Konkretna zawartość amoniaku ma kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniej technologi uzdatniania wody.
Dodatkowo czy woda ma zapach(jeśli tak to czy jest nieakceptowalny) ?

Jeśli chodzi o zmiękczanie wody nie jest ono konieczne ale zalecane. Twarda woda powoduje osadzanie się białego nalotu na naczyniach kuchennych, armaturze oraz zwiększa awaryjność urządzeń AGD.

Dziękuję za zainteresowanie.

Rozumiem że dezynfekcję należy wykonać za pomocą podchlorynu sodu? Studnia to odwiert - rura fi160. Zakładając ok 25 m słupa wody, mamy ok 0,5 m3 wody. Trzeba na to ok 0,35 kg podchlorynu - dobrze liczę?

I co, wlać to po prostu w odwiert? Mieszać jakoś?

Co do jonu amonowego to tak, jest to wynik w mg/l. Zapach wody nie jest najgorszy, nawet nie czuć amoniaku, choć gdzieś czytałem że próg wyczuwalności to ok 1,5mg/l, więc powinien być wyraźny zapach. Sprawdzę to jeszcze.

Napewno chcę zmiękczyć wodę z przyczyn jakie Pan podał oraz z uwagi na fakt, że będzie ona również potrzebna do instalacji CO, i nie chcę zaraz mieć w niej kamienia kotłowego. Żelazo też jest irytujące, bo mimo,że woda jest w miarę przejrzysta, to po czasie zacząłem zauważać rdzawe zacieki na armatkach do zraszania trawnika.


Zachloruj studnie. Potrzymaj tam chlor z dobę. Potem pompuj pare godzin., pół dnia idealnie. Odczekaj miesiac czasem wody używajac. Wtedy zrób powtórne badania wody.
Zleć komuś pobranie probek, te do bakteriologii samemu bardzo łątwo zanieczyścic. Trzeba dezynfekowac, pompowac itd.
Przed pobraniem probek jesli studnia nie jest uzywana cały czas, przepompuj pare godzin. Stojaca woda w rurze studziennej troche oszuka zawartosc zelaza zwłaszcza. Trzeba ja wypompowac, wymienic na świeżą wode z warstwy wodonosnej.

Wtedy się okaże czy te bakterie i amoniak to zanieczyszczenie studni np z czasu wiercenia czy gdzies na bieżąco sie toto dostaje. Jesli bedzie mozliwosć zbadaj utlenialnosc.

Wtedy zdecydujesz. Zelaza i manganu jest niewiele.
Odzelaziacz jak powzyej usunie Ci Fe i Mn. Jesli masz duza utlenialnosc duzo zwiazkó oraganicznych (stad amoniak) to takie odzelazianie nie musi byc skuteczne.
Masz filtry multi (ale sa regenerowane solą!!) wiec sprawdz sobie to pod kątem swojej oczyszczalni. Czy mozesz do niej sól zrzucac (pi razy oko 1kg soli na 1m3 uzdatnionej wody). Takie filtr usunie Fe, Mn, oraz amoniak.

Studnia stoi już kilka lat, odwiert był robiony z 5 lat temu. Woda wykorzystywana była głównie na budowę oraz podlewania pobliskich upraw rolniczych, więc można powiedzieć że jest w użytku cały czas i woda wymieniła się już w niej na pewno wiele razy. Podejrzewam spaprany odwiert, słabej jakości lub brak korka odcinającego wody zaskórne od ujęcia. W okolicy są szamba, jest to teren rolniczy więc mogę zakładać, że coś tam się przedostaje. Ale oczywiście ponowie badania.

Utlenialności nie robiłem, dziękuję za sugestię. Czy jakieś inne dodatkowe badania warto wykonać?
.

Zrób to co Jastrząb pisał - chlorowanie i ponowne badania bakterii. Jak się potwierdzą to będziesz kombinował (może dezynfekcja UV, może cela chlorująca złoża...).
Przy twoim pH amoniak jest w formie gazowej więc można się go pozbyć przez napowietrzanie, ale trzeba często wymieniać powietrze.
Wybór filtrów masz spory, ale zacznij od potwierdzenia bakterii i utlenialności.

Co do podanej propozycji:
- odżelaziacz trochę duży jak na taki poziom Fe i Mn - możesz mieć problem z wypłukaniem ciężkiego złoża (brak danych o konkretnym złożu).
- zmiękczacz na chińskiej głowicy i bez informacji o złożu.

Co to znaczy ze trzeba często wymieniać powietrze? Rozumiem że ma to związek z rodzajem zastosowanego napowietrzając?
Duży odżelaziacz, znaczy zbyt duży jak na zawartość żelaza?

Jeszcze pytanie o aspirator. Aspiratory które zostały mi zaproponowane mają maksymalną wydajność 1,1m3/h. Aspirator z tego co widzę montuje się przed zbiornikiem, za pompą. Czy pompa, która pompuje ok 2,5-3 m3/h nie będzie przez to ograniczana?

Poza tym miła Pani z jednej z firm poleciła mi wybór kombajna wszystko w jednym, tj.:
Blue Soft - RX70/EM
lub
CLACK1452 EcoMix

z naciskiem na drugą opcję.

Czy takie rozwiązania wszytko w jednym są warte zainteresowania? Bo w sumie to chyba nawet tańsze rozwiązanie i wstępnie mi się podoba, ale gdzie tu haczyk?

qbek17
19-11-2016, 00:45
Co to znaczy ze trzeba często wymieniać powietrze? Rozumiem że ma to związek z rodzajem zastosowanego napowietrzając?
Chodzi o to żeby tak dobrać rozmiary napowietrzacza i zbiornika, aby poduszka powietrzna była często wymieniana. W końcu ten amoniak nie będzie się zbierał w powietrzu w nieskończoność i trzeba go wyrzucić ze zbiornika... :)


Duży odżelaziacz, znaczy zbyt duży jak na zawartość żelaza?
Tak. W tej propozycji było złoże katalityczne, czyli tylko usuwające żelazo i mangan - a akurat tych jest niewiele jak na zbiornik 13x54"


Jeszcze pytanie o aspirator. Aspiratory które zostały mi zaproponowane mają maksymalną wydajność 1,1m3/h. Aspirator z tego co widzę montuje się przed zbiornikiem, za pompą. Czy pompa, która pompuje ok 2,5-3 m3/h nie będzie przez to ograniczana?
Będzie, z tym że:
1. aspirator powinien mieć obejście, przez które poleci to co ponad jego wydajność (jest to też sposób regulowania jego wydajności)
2. na pewno napowietrzanie w takiej formie powoduje spadek ciśnienia - taka jest zasada działania zwężki venturiego.
3. pompa ma jakiś zapas ciśnienia i praca na wyższe ciśnienie to normalne warunki :)


Poza tym miła Pani z jednej z firm poleciła mi wybór kombajna wszystko w jednym, tj.:
Blue Soft - RX70/EM
lub
CLACK1452 EcoMix

z naciskiem na drugą opcję.

Czy takie rozwiązania wszytko w jednym są warte zainteresowania? Bo w sumie to chyba nawet tańsze rozwiązanie i wstępnie mi się podoba, ale gdzie tu haczyk?
Pierwszą opcję sobie daruj - jak coś ma w nazwie RX to oznacza chińską głowicę (kiepski pomysł)
Druga opcja jest bardziej realna, ale będzie droga - to bardzo duża butla i dużo złoża, a więc dużo soli na regenerację. Jest to do rozważenia ale po badaniu utlenialności i bakterii.

Robosek
19-11-2016, 12:14
Wszystko można ustawić, ale potrzebne są informacje o twardości :)

Twardość wody 25

mico1
20-11-2016, 13:30
Pierwszą opcję sobie daruj - jak coś ma w nazwie RX to oznacza chińską głowicę (kiepski pomysł)
Druga opcja jest bardziej realna, ale będzie droga - to bardzo duża butla i dużo złoża, a więc dużo soli na regenerację. Jest to do rozważenia ale po badaniu utlenialności i bakterii.

W takim razie czy uważa Pan że rozwiązania ze złożami typu multi/mix są mniej ekonomiczne od kilku urządzeń z różnymi złożami?

Inna sprawa to fakt, że CLACK1452 EcoMix ma maks przepływ do 4,2 m3 na godzinę. Moja pompa daje ok 2,5m3 na godzinę. W związku z tym nie wiem czy nie wystarczyłby mniejszy model CLACK1248 EcoMix o maks. przepływie 2,4m3/godz no i mniejsze złoże, mniej soli. Nie będzie za mały?

qbek17
21-11-2016, 16:47
Twardość wody 25


Witam
Mam takie pytanie odnośnie ustawień zmiękczacza głowica clack pallas 30l złoża w tej chwili mam ustawione na Automatyczne wyliczanie ilości wody miedzy regeneracją i wylicza około 2,87m3 wody do następnej regeneracji czy taka wartość jest prawidłowa mi się wydaje ze jakoś często się regeneruje może da się to jakoś lepiej ustawić
Przy twardości 25 dH i 30 litrach złoża, regeneracja powinna wypadać co 3,6 m3.

qbek17
21-11-2016, 16:49
W takim razie czy uważa Pan że rozwiązania ze złożami typu multi/mix są mniej ekonomiczne od kilku urządzeń z różnymi złożami?
To nie jest takie jednoznaczne. Wszystko zależy od konkretnego zestawu parametrów.


Inna sprawa to fakt, że CLACK1452 EcoMix ma maks przepływ do 4,2 m3 na godzinę. Moja pompa daje ok 2,5m3 na godzinę. W związku z tym nie wiem czy nie wystarczyłby mniejszy model CLACK1248 EcoMix o maks. przepływie 2,4m3/godz no i mniejsze złoże, mniej soli. Nie będzie za mały?
Zaczekajmy z doborem do uzyskania nowych wyników.

mico1
21-11-2016, 21:34
To raz jeszcze zapytam, czy ktoś robił u siebie dezynfekcję studni wierconej? Wszędzie tylko piszą, że to trudne, robi się w wyjątkowych sytuacjach i trzeba mieć specjalną pompę. Odwiert fi160 ok 30 m w tym ok 25 m wody.

Robosek
21-11-2016, 21:45
Przy twardości 25 dH i 30 litrach złoża, regeneracja powinna wypadać co 3,6 m3.
Dzięki za odpowiedź czyli jak ręcznie ustawie 3,6 m3 i zużycie soli 3kg na regenerację to bedzie ok?
Chcę jeszcze zamontować osmoze i wymyśliłem sobie żeby zastosować trochę niepełny zestaw osmozy tzn bez 3 wstępnych etapów oczyszczania takie RO3 da się tak zrobić
Pozdrawiam

qbek17
22-11-2016, 00:43
To raz jeszcze zapytam, czy ktoś robił u siebie dezynfekcję studni wierconej? Wszędzie tylko piszą, że to trudne, robi się w wyjątkowych sytuacjach i trzeba mieć specjalną pompę. Odwiert fi160 ok 30 m w tym ok 25 m wody.
Nie jest to aż tak trudne. Kilka razy było opisywane na tym forum jak to zrobić... i chyba nigdy nie było mowy o żadnej specjalnej pompie.

qbek17
22-11-2016, 00:48
Dzięki za odpowiedź czyli jak ręcznie ustawie 3,6 m3 i zużycie soli 3kg na regenerację to bedzie ok?

A nie lepiej to zrobić w automacie? Przy okazji sprawdzić inne ustawienia?


Chcę jeszcze zamontować osmoze i wymyśliłem sobie żeby zastosować trochę niepełny zestaw osmozy tzn bez 3 wstępnych etapów oczyszczania takie RO3 da się tak zrobić
Pozdrawiam
Da się :)
Chociaż nie zaszkodzi dać filtr 1 mikron przed samą membraną.

Robosek
22-11-2016, 08:09
A nie lepiej to zrobić w automacie? Przy okazji sprawdzić inne ustawienia?

Da się :)
Chociaż nie zaszkodzi dać filtr 1 mikron przed samą membraną.

Może być w automacie tylko nie bardzo wiem co innego sprawdzić.Ustawień za wiele nie ma :) ustawiona mam twardość wody 25 wyliczanie na auto zużycie soli 3 kg no i etapy regeneracji standart

A ten filtr 1 mikron jest brany pod uwagę :)
Pozdr

qbek17
22-11-2016, 12:52
Może być w automacie tylko nie bardzo wiem co innego sprawdzić.Ustawień za wiele nie ma :) ustawiona mam twardość wody 25 wyliczanie na auto zużycie soli 3 kg no i etapy regeneracji standart
Sprawdź prywatne wiadomości - wysłałem Ci numer tel. - zadzwoń jak będziesz przy głowicy to przelecimy po wszystkich ustawieniach.

cob_ra
23-11-2016, 20:06
Podepnę się pod temat. Na dniach podłączamy wodociąg. W grudniu chcemy wstawić PC.
Robiąc "kotłownię" będzie wstawiana stacja uzdatniania. Głównie ze względu na twardość wody, wynosi u nas ok 20. Chciałbym zejść do 6-8 stopni.

Propozycja znajomego, to CosmoWATER HOME 22. Co sądzicie o takiej stacji?

KLARSAN
24-11-2016, 09:26
Podepnę się pod temat. Na dniach podłączamy wodociąg. W grudniu chcemy wstawić PC.
Robiąc "kotłownię" będzie wstawiana stacja uzdatniania. Głównie ze względu na twardość wody, wynosi u nas ok 20. Chciałbym zejść do 6-8 stopni.

Propozycja znajomego, to CosmoWATER HOME 22. Co sądzicie o takiej stacji?
Zmiękczacz jak zmiękczacz. Twardość podajesz pewnie w stopniach niemieckich więc wydaje się, że spokojnie ją zbijesz do oczekiwanych przez Ciebie wartości. Pytanie jakie zużycie będzie i czy 22 litry złoża będzie wystarczające na Twoje potrzeby.

cob_ra
24-11-2016, 20:18
Wydaje mi się, że tak. Są trzy osoby, max 4. Łazienka i oddzielnie WC. Ogółnie wodę oszczędzamy.

KLARSAN
25-11-2016, 13:22
Wydaje mi się, że tak. Są trzy osoby, max 4. Łazienka i oddzielnie WC. Ogółnie wodę oszczędzamy.
Informacja prosto z ich strony: "W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo użytkowania a także prawidłowe funkcjonowanie i bieg gwarancji konieczne jest uruchomienie urządzenia przez jedną z Autoryzowanych Firm Serwisowych (AFS).
Uruchomienie urządzenia (z wyjątkiem kosztów dojazdu Serwisanta) jest już zawarte w cenie urządzenia.
Uwaga: Uruchomienie powinno zostać wykonane nie później niż 2 tygodnie od montażu urządzenia pod rygorem utraty gwarancji."
Wziąłeś to pod uwagę?

cob_ra
25-11-2016, 18:15
Aż tak głęboko jeszcze nie wnikałem, ale dziękuje za info.

akm97
27-11-2016, 12:19
Witam. Chciałem oczyścić/zdezynfekować zbiornik zmiękczacza wody od wewnątrz. Czy podchloryn sodu się do tego nada, czy jakiś inny związek? Chodzi mi o związek, po którym nie byłoby potrzeby przepłukiwania zbiornika. Może nadwęglan sodu?

aquam
27-11-2016, 12:48
Podepnę się pod temat. Na dniach podłączamy wodociąg. W grudniu chcemy wstawić PC.
Robiąc "kotłownię" będzie wstawiana stacja uzdatniania. Głównie ze względu na twardość wody, wynosi u nas ok 20. Chciałbym zejść do 6-8 stopni.

Propozycja znajomego, to CosmoWATER HOME 22. Co sądzicie o takiej stacji?

Propozycja na twoje warunki idealna. Samo urządzenie to solidny amerykański sprzęt. Znam ten zmiękczacz bardzo dobrze. Zalety to suchy zbiornik solankowy i przeciwprądowa regeneracja.

wg39070
27-11-2016, 17:31
Mam pytanie do znawców tematu. Posiadam stację zmiękczającą Inwater z głowicą
Logix Autotrol, zmierzyłem twardość wody na wejsciu i ustawiłem na głowicy. Jak ustawić twardość wody uzdatnionej, żeby nie była za miękka? W instrukcji jest napisane żeby kręcić śrubą , z lewej strony (imbus), wykręcając zmniejszamy a wkręcając zwiększamy twardość a fabrycznie głowica jest ustawiona na max miękką wodę. Z powyższego wynika, że należy śrubę wkręcić ale ona jest już wkręcona na maksa i nie chcę czegoś urwać ani zepsuć. Instrukcja jest napisana jakoś wg mnie dziwnie. Proszę o pomoc znających w/w głowicę. Z góry dziękuję.

qbek17
27-11-2016, 21:13
Witam. Chciałem oczyścić/zdezynfekować zbiornik zmiękczacza wody od wewnątrz. Czy podchloryn sodu się do tego nada, czy jakiś inny związek? Chodzi mi o związek, po którym nie byłoby potrzeby przepłukiwania zbiornika. Może nadwęglan sodu?
Sprecyzuj który zbiornik masz na myśli - czy zbiornik na sól czy ten ze złożem?
Jeśli wlejesz tam utleniacz (np. związku chloru, czyli też podchloryn) i nie chcesz go wypłukać to przedostanie się on na złoże i je zniszczy.
Do dezynfekcji złóż jonitowych (ogólnie nie jest zalecana ich dezynfekcja) stosuje się zazwyczaj roztwór kwasu nadoctowego.

qbek17
27-11-2016, 21:14
Propozycja znajomego, to CosmoWATER HOME 22. Co sądzicie o takiej stacji?
Jeśli w dobrej cenie to spoko. Zmiękczacz jak każdy inny :)

aglar
27-11-2016, 23:08
Stoję przed wyborem uzdatniacza. Mieszkam na Jurze, więc twarda woda jest, wyniki: http://i.imgur.com/bTVsD0x.png
Hydraulik proponuje viessmanna aquahome 20, spotkałem się z opinią, że płaci się za markę. Drugi wspomniał o firmie Altech http://www.ceneo.pl/16532694
Sam znalazlem jeszcze Denver Plus 30 czy następce WaterMark 30 z zestawem startowym.
W domu są 2 osoby dorosle i 2 dzieci, bywają goście.
Jestem w stanie wydać około 2-2.5k
Jakieś opinie i propozycje?

aquam
27-11-2016, 23:15
Aż tak głęboko jeszcze nie wnikałem, ale dziękuje za info.
KLARSAN napisał:
Informacja prosto z ich strony: "W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo użytkowania a także prawidłowe funkcjonowanie i bieg gwarancji konieczne jest uruchomienie urządzenia przez jedną z Autoryzowanych Firm Serwisowych (AFS).
Uruchomienie urządzenia (z wyjątkiem kosztów dojazdu Serwisanta) jest już zawarte w cenie urządzenia.
Uwaga: Uruchomienie powinno zostać wykonane nie później niż 2 tygodnie od montażu urządzenia pod rygorem utraty gwarancji."
Wziąłeś to pod uwagę?

Myślę iż każdy rozważny człowiek bierze to pod uwagę . Zabrzmiało to jak coś złego a jest zupełnie odwrotnie.
Zapoznaj się z gwarancją i porównaj kto taką samą zaoferuje. A to że ma być serwis na uruchomieniu to bardzo dobrze. Widziałem wielokrotnie źle podłączone urządzenia i źle programowane przez niby fachowców. A że kocioł gazowy trzeba uruchomić przez serwis nikt nie kwestionuje.
Zamontujesz. Baza serwisowa jest duża i znajdziesz kogoś ze swojej okolicy. Za dojazd zapłacisz grosze i masz święty spokój i gwarancję. A samo uruchomienie masz za darmo. Czego tu jeszcze chcieć.

aquam
27-11-2016, 23:30
Stoję przed wyborem uzdatniacza. Mieszkam na Jurze, więc twarda woda jest, wyniki: http://i.imgur.com/bTVsD0x.png
Hydraulik proponuje viessmanna aquahome 20, spotkałem się z opinią, że płaci się za markę. Drugi wspomniał o firmie Altech http://www.ceneo.pl/16532694
Sam znalazlem jeszcze Denver Plus 30 czy następce WaterMark 30 z zestawem startowym.
W domu są 2 osoby dorosle i 2 dzieci, bywają goście.
Jestem w stanie wydać około 2-2.5k
Jakieś opinie i propozycje?

Odpowiedź jest prosta. Hydraulik dobrze proponuje. Cena Viessmanna N20 nie jest wcale wygórowana jak na urządzenie tej klasy.
Altech - chińczyk podobnie jak ten denver czy watermark. Tu dopiero są ceny wygórowane za urządzenia tej klasy. Taki altech pod inną nazwą kosztuje połowę tej ceny. Ile to kosztuje u chińczyka ciekawe ? A co z częściami zamiennymi za parę lat ?
Nie patrz tylko na cenę bo nie kupujesz na rok . Dużo było o tym na forum.

wg39070
28-11-2016, 09:14
Mam pytanie do znawców tematu. Posiadam stację zmiękczającą Inwater z głowicą
Logix Autotrol, zmierzyłem twardość wody na wejsciu i ustawiłem na głowicy. Jak ustawić twardość wody uzdatnionej, żeby nie była za miękka? W instrukcji jest napisane żeby kręcić śrubą , z lewej strony (imbus), wykręcając zmniejszamy a wkręcając zwiększamy twardość a fabrycznie głowica jest ustawiona na max miękką wodę. Z powyższego wynika, że należy śrubę wkręcić ale ona jest już wkręcona na maksa i nie chcę czegoś urwać ani zepsuć. Instrukcja jest napisana jakoś wg mnie dziwnie. Proszę o pomoc znających w/w głowicę. Z góry dziękuję.

No i co, nikt z fachowców nie wie jak sobie z tym poradzić? Nikt nie ma głowicy objętościowej?

akm97
28-11-2016, 17:58
Sprecyzuj który zbiornik masz na myśli - czy zbiornik na sól czy ten ze złożem?
Jeśli wlejesz tam utleniacz (np. związku chloru, czyli też podchloryn) i nie chcesz go wypłukać to przedostanie się on na złoże i je zniszczy.
Do dezynfekcji złóż jonitowych (ogólnie nie jest zalecana ich dezynfekcja) stosuje się zazwyczaj roztwór kwasu nadoctowego.
Nie. Właśnie kończy mi się sól i przed ponownym napełnieniem chciałem po prostu mokrą szmatką nasączoną jaką substancją (mam dostęp do tych dwóch które wymieniłem, ale mogę kupić inne) przetrzeć zbiornik na sól. Chodzi o to, że jak pisałem kilka miesięcy wcześniej, po montażu zmiękczacza miałem źle podłączoną rurkę przelewową (tą wychodzącą ze zbiornika), tzn. do kanalizacji. Skutkiem tego w pojemniku na sól pojawił się brzydki zapach. Zapach dawno zniknął, ale męczy mnie to.
P.S. Mam Cosmowater 22.

qbek17
29-11-2016, 10:21
No i co, nikt z fachowców nie wie jak sobie z tym poradzić? Nikt nie ma głowicy objętościowej?
Może nie ma osób aż tak dobrze znających tą głowicę... :)

qbek17
29-11-2016, 10:22
Nie. Właśnie kończy mi się sól i przed ponownym napełnieniem chciałem po prostu mokrą szmatką nasączoną jaką substancją (mam dostęp do tych dwóch które wymieniłem, ale mogę kupić inne) przetrzeć zbiornik na sól. Chodzi o to, że jak pisałem kilka miesięcy wcześniej, po montażu zmiękczacza miałem źle podłączoną rurkę przelewową (tą wychodzącą ze zbiornika), tzn. do kanalizacji. Skutkiem tego w pojemniku na sól pojawił się brzydki zapach. Zapach dawno zniknął, ale męczy mnie to.
P.S. Mam Cosmowater 22.
Jak chcesz tylko przetrzeć szmatką to zrób to spokojnie podchlorynem, ale po tym przetrzyj ją wodą i na sucho ze dwa razy...

qbek17
29-11-2016, 10:29
Stoję przed wyborem uzdatniacza. Mieszkam na Jurze, więc twarda woda jest, wyniki: http://i.imgur.com/bTVsD0x.png (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fi.imgur.com%2FbTVs D0x.png)
Hydraulik proponuje viessmanna aquahome 20, spotkałem się z opinią, że płaci się za markę. Drugi wspomniał o firmie Altech http://www.ceneo.pl/16532694 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ceneo.pl%2F165 32694)
Sam znalazlem jeszcze Denver Plus 30 czy następce WaterMark 30 z zestawem startowym.
W domu są 2 osoby dorosle i 2 dzieci, bywają goście.
Jestem w stanie wydać około 2-2.5k
Jakieś opinie i propozycje?
Moja opinia jest taka, żeby omijać szerokim łukiem chińczyki (Altech, Watermark, Denver, itp). Za każdą cenę.
Jeśli chodzi o Viessmanna to będzie OK, chociaż na pewno trochę się dopłaca za logo. Możesz się rozejrzeć po okolicznych (lub internetowych) firmach za jakimś składakiem na dobrej głowicy i z dobrym złożem... wyjdzie jakościowo podobnie jak Viessmann a cenowo może być lepiej.

wg39070
29-11-2016, 10:37
Może nie ma osób aż tak dobrze znających tą głowicę... :)

Czyli instalatorzy montują wszystkim głowice czasowe, wybór najgorszy z możliwych ale najtańszy.

qbek17
29-11-2016, 23:57
Czyli instalatorzy montują wszystkim głowice czasowe, wybór najgorszy z możliwych ale najtańszy.
Nie koniecznie... może po prostu montują głowice objętościowe, ale bez mieszacza? A może montują głowice innego producenta? A może akurat nie ma na tym forum instalatora, który by te głowice znał na tyle dobrze? A może... możliwości jest wiele :)

Jeśli Twój problem jest pilny, a nikt na forum nie potrafi go rozwiązać to przecież możesz skontaktować się z dostawcą (pisałeś o firmie Inwater) i od nich uzyskać wyjaśnienie.

small7
30-11-2016, 15:25
No i co, nikt z fachowców nie wie jak sobie z tym poradzić? Nikt nie ma głowicy objętościowej?

Wkręcenie tej śrubki powoduje odchylenie flapersa powodującego domieszanie wody twardej, jeśli jest na maksa wkręcona to jest maksymalne domieszanie wody twardej. Jak zdejmiesz czapkę z głowicy to na czwartej krzywce od silnika zobaczysz czy wkręcona śruba odchyla flapersa czy nie. Jeśli śrubkę wykręcisz tak że nie będzie dotykałą flapersa to domieszania nie będzie i będzie woda miękka.

wg39070
30-11-2016, 19:56
Wkręcenie tej śrubki powoduje odchylenie flapersa powodującego domieszanie wody twardej, jeśli jest na maksa wkręcona to jest maksymalne domieszanie wody
twardej. Jak zdejmiesz czapkę z głowicy to na czwartej krzywce od silnika zobaczysz czy wkręcona śruba odchyla flapersa czy nie. Jeśli śrubkę wykręcisz tak że nie będzie dotykałą flapersa to domieszania nie będzie i będzie woda miękka.

Dzięki kolego. Jest jedno ale, mianowicie ta śruba jest wkręcona na maxa i do niczego nie dotyka. Do tego flapersa brakuje jeszcze trochę, dlatego mnie dziwi, że w zasadzie ta śruba u mnie nic nie powoduje. Któregoś dnia wykręciłem ją całkowicie i wkręciłem z powrotem. Sprawdziłem przed chwilą i do flapersa brakuje około centymetra, czyli teraz woda jest max miękka. Chciałem wkręcić śrubę dalej ale ciężko to idzie a nie chcę czegoś zepsuć. Napisz mi proszę, czy dokręcić śrubę aby dotknęła flapersa czy nie robić nic na siłę. Jeszcze jedno, mierzyłem wczoraj twardość wody uzdatnionej i wyszlo mi około 8 stopni niemieckich, czy powinna być taka wartość przy calkowitym zmiękczeniu? Nie wiem jeszcze ile ewentualnych obrotów śrubą spowoduje zmianę o 1 stopien w skali niemieckiej. Z góry dziękuję za pomoc.

Wielgosie
01-12-2016, 00:23
Witam
prosił bym o pomoc w dobraniu zestawu do uzdatniania wody .
Wykopana już trzecia studnia wszyscy wokoło maja ładną,czystą wodę, a na mojej posesji muszę mieć jakieś złoże manganu ;/ bo po tygodniu
wszystko nachodzi żółty nalot.
badania nie wyszły takie złe nie licząc właśnie manganu prosił bym o poradę jest to mój pierwszy raz :)
,co do montażu pojecie jakieś mam bo hydraulikę robię we własnym zakresie .:rolleyes:

badania
https://drive.google.com/file/d/0B9rbTbjOrFWdc0FUQTM0bG9XcHVwMWZHV25sVlBmUU43X3FR/view?usp=sharing
studnia 1/25 cala 8m

hydrofor zbiornik 100l

pompa aspri 15

Głębokość zasysania: do 9 m
Zasilanie: 230V/50Hz
Moc: 0,95 kW
Wydajność max.: 70 l/min.3/h
Wysokość podnoszenia max.: 54 m
Pojemność zbiornika przeponowego 24l

4 osoby (w lato sporo wody na podlewanie)

pozdrawiam Daniel Wielgosz

qbek17
01-12-2016, 10:48
Któregoś dnia wykręciłem ją całkowicie i wkręciłem z powrotem. Sprawdziłem przed chwilą i do flapersa brakuje około centymetra, czyli teraz woda jest max miękka.
Jeśli jest aż taki luz to coś jest nie w porządku. Może skręcając ponownie nie złapałeś gwintu i dlatego teraz jest opór?


Jeszcze jedno, mierzyłem wczoraj twardość wody uzdatnionej i wyszlo mi około 8 stopni niemieckich, czy powinna być taka wartość przy calkowitym zmiękczeniu?
Coś jest nie tak. Woda zmiękczona (przy zamkniętym zaworze mieszającym) powinna mieć 0 stopni. No może jeden stopień - uwzględniając margines błędu pomiarowego. Ale przy 8 stopniach to ewidentnie coś się tam miesza...


Nie wiem jeszcze ile ewentualnych obrotów śrubą spowoduje zmianę o 1 stopien w skali niemieckiej.
Tego nie da się wyskalować. Wynik zależy od twojej twardości i ciśnienia, więc dla każdego miejsca instalacji wynik jednego obrotu śrubą może być inny.

qbek17
01-12-2016, 10:54
Wykopana już trzecia studnia wszyscy wokoło maja ładną,czystą wodę, a na mojej posesji muszę mieć jakieś złoże manganu ;/ bo po tygodniu wszystko nachodzi żółty nalot.

Po pierwsze - mangan daje czarny, oleisty nalot.
Po drugie - w badaniach wyszło tylko 0,2 mg/l manganu - to nie jest jakaś tragedia. Owszem przekracza to dopuszczalną wartość dla wody pitnej, ale to nie jest od razu złoże manganu :)

Na moje oko to albo jest to problem z czymś czego nie badałeś (np. utlenialność, czyli zanieczyszczenia organiczne - tym bardziej, że studnia jest płytka), albo problem z samą studnią i zasysane jest coś co daje taki efekt.

Na tą chwilę nie ma co dobierać uzdatniania dopóki nie ma pewności gdzie jest problem (bo na pewno nie jest nim mangan).

wg39070
01-12-2016, 10:54
Jeśli jest aż taki luz to coś jest nie w porządku. Może skręcając ponownie nie złapałeś gwintu i dlatego teraz jest opór?


Coś jest nie tak. Woda zmiękczona (przy zamkniętym zaworze mieszającym) powinna mieć 0 stopni. No może jeden stopień - uwzględniając margines błędu pomiarowego. Ale przy 8 stopniach to ewidentnie coś się tam miesza...


Tego nie da się wyskalować. Wynik zależy od twojej twardości i ciśnienia, więc dla każdego miejsca instalacji wynik jednego obrotu śrubą może być inny.

Ta śruba była tak wkręcona fabrycznie, ona jest na tyle długa, że nie ma mowy o nietrafieniu metalową śrubą w plastikowy gwint. Zauważyłem, że czym bliżej regeneracji (jeszcze 900 litrów) to woda staje się coraz twardsza. Po zamontowaniu i uruchomieniu zmiękczacza woda leciała taka miękka, że nie dawało się zmyć mydlła z rąk. Zobaczę po regeneracji. A z tym pomiarem to może ja robię coś nie tak tym testerem kroplowym a instrukcja jest napisana chyba dla znawców tematu a nie dla laika. Muszę kupić dobry tester, polecisz jakiś?

KLARSAN
01-12-2016, 12:06
Witam
prosił bym o pomoc w dobraniu zestawu do uzdatniania wody .
Wykopana już trzecia studnia wszyscy wokoło maja ładną,czystą wodę, a na mojej posesji muszę mieć jakieś złoże manganu ;/ bo po tygodniu
wszystko nachodzi żółty nalot.
badania nie wyszły takie złe nie licząc właśnie manganu prosił bym o poradę jest to mój pierwszy raz :)
,co do montażu pojecie jakieś mam bo hydraulikę robię we własnym zakresie .:rolleyes:

badania
https://drive.google.com/file/d/0B9rbTbjOrFWdc0FUQTM0bG9XcHVwMWZHV25sVlBmUU43X3FR/view?usp=sharing
studnia 1/25 cala 8m

hydrofor zbiornik 100l

pompa aspri 15

Głębokość zasysania: do 9 m
Zasilanie: 230V/50Hz
Moc: 0,95 kW
Wydajność max.: 70 l/min.3/h
Wysokość podnoszenia max.: 54 m
Pojemność zbiornika przeponowego 24l

4 osoby (w lato sporo wody na podlewanie)

pozdrawiam Daniel Wielgosz
Kiedy po raz ostatni było wykonywane badanie wody? Może to źle pobrana próbka ma wpływ na niemiarodajne wyniki. Mangan jest 4 krotnie przekroczony.
Pozostałe parametry oprócz manganu pozostają w normie. Czy woda posiada jakiś charakterystyczny nieprzyjemny zapach?

qbek17
01-12-2016, 12:14
Zauważyłem, że czym bliżej regeneracji (jeszcze 900 litrów) to woda staje się coraz twardsza. Po zamontowaniu i uruchomieniu zmiękczacza woda leciała taka miękka, że nie dawało się zmyć mydlła z rąk. Zobaczę po regeneracji. A z tym pomiarem to może ja robię coś nie tak tym testerem kroplowym a instrukcja jest napisana chyba dla znawców tematu a nie dla laika. Muszę kupić dobry tester, polecisz jakiś?
Generalnie jak się złoże wyczerpuje to powinno to się dziać raczej skokowo niż płynnie. Tzn. przez ileś tam dni twardość jest zerowa, jak się złoże wyczerpuje to w ciągu jednego dnia powinna być już twardość zbliżona do wejściowej. Oczywiście to zależy od przepływu, zużycia wody, itp, ale ogólnie raczej nie powinno być tak, że stopniowo przez tydzień woda robi się coraz twardsza.
Tester kropelkowy praktycznie każdy będzie działał podobnie - o ile dobrze liczysz krople to błąd nie powinien przekroczyć jednego stopnia. Chyba, że tester jest w innych jednostkach i wynik trzeba przeliczyć - sprawdź czy przypadkiem tak nie jest (ale jeśli czujesz, że woda robi się twarda to raczej nie).

wg39070
01-12-2016, 12:20
Generalnie jak się złoże wyczerpuje to powinno to się dziać raczej skokowo niż płynnie. Tzn. przez ileś tam dni twardość jest zerowa, jak się złoże wyczerpuje to w ciągu jednego dnia powinna być już twardość zbliżona do wejściowej. Oczywiście to zależy od przepływu, zużycia wody, itp, ale ogólnie raczej nie powinno być tak, że stopniowo przez tydzień woda robi się coraz twardsza.
Tester kropelkowy praktycznie każdy będzie działał podobnie - o ile dobrze liczysz krople to błąd nie powinien przekroczyć jednego stopnia. Chyba, że tester jest w innych jednostkach i wynik trzeba przeliczyć - sprawdź czy przypadkiem tak nie jest (ale jeśli czujesz, że woda robi się twarda to raczej nie).

No właśnie, mam wrażenie, że z dnia na dzień (no może kilka dni) twardość wzrosła.

small7
01-12-2016, 12:50
No właśnie, mam wrażenie, że z dnia na dzień (no może kilka dni) twardość wzrosła.

Jest jeszcze opcja, że masz źle zaprogramowany sterownik (za duża pojemność jonowymienna żywicy, za mała twardość wody surowej, za mała dawka soli - choć w tym wypadku sterownik sobie przelicza na nowo pojemność jonowymienną, którą może źle zmieniono). Zrób zdjęcie głowicy tak żeby było widać krzywkę, śrubę i flapersa. Możesz też spisać parametry z głowicy to postaram się pomóc.

wg39070
01-12-2016, 13:15
Jest jeszcze opcja, że masz źle zaprogramowany sterownik (za duża pojemność jonowymienna żywicy, za mała twardość wody surowej, za mała dawka soli - choć w tym wypadku sterownik sobie przelicza na nowo pojemność jonowymienną, którą może źle zmieniono). Zrób zdjęcie głowicy tak żeby było widać krzywkę, śrubę i flapersa. Możesz też spisać parametry z głowicy to postaram się pomóc.

Wydaje mi się, że sterownik zaprogramowałem dobrze, nie jestem aż takim laikiem w kwestii programowania urządzeń elektronicznych. Woda na wejściu miała 29 stopni niemieckich czyli "twarda". Sól zaprogramowałem na 1,2 kg, wielkość złoża 20. Wczoraj wyświetlacz wskazywał regenerację za 900 litrów. Poczekam do regeneracji i zmierzę twardość bo przed wczoraj na wyjściu wyszło mi 10 stopni niemieckich a bez mieszania czyli zmiękczanie na maxa powinno dać zero stopni chyba, że się mylę.

small7
01-12-2016, 13:49
jaką fizycznie wartość wpisałeś jako twardość wody? Sądzę, że ta wartość 1,2 kg to raczej pojemność jonowymienna 1,2 kg dla 20 litrów żywicy będzie ok. Dawka soli, nie wiem jaki masz sterownik, w standardzie określona jest literowo powinieneś wybrać "S" czyli standard.

wg39070
01-12-2016, 14:09
jaką fizycznie wartość wpisałeś jako twardość wody? Sądzę, że ta wartość 1,2 kg to raczej pojemność jonowymienna 1,2 kg dla 20 litrów żywicy będzie ok. Dawka soli, nie wiem jaki masz sterownik, w standardzie określona jest literowo powinieneś wybrać "S" czyli standard.

Z tego co pamiętam to konkretnie 250 mg/l. Głowicę mam taką (to zdjęcie z netu ale moja jest identyczna).

374781

small7
01-12-2016, 14:14
Jeśli masz 29 st niem. a wpisałeś 250 mg/l to wpisałeś o wiele za mało. powinieneś wpisać min. 520 mg/l a optymalnie ok. 550 mg/l

wg39070
01-12-2016, 14:23
Jeśli masz 29 st niem. a wpisałeś 250 mg/l to wpisałeś o wiele za mało. powinieneś wpisać min. 520 mg/l a optymalnie ok. 550 mg/l

Dzięki, masz rację. Przed chwilą sprawdziłem kalkulatorem z firmy wodociągowej. Rzeczywiście podałem źle. Gdzieś przeczytałem, że 1 stopień niemiecki to 10 mg/l. Czyli zresetować głowicę i od nowa wprowadzić dane, ale wtedy woda będzie jeszcze bardziej miękka?

small7
01-12-2016, 14:29
twarodść wody możesz zmienić bez resetu głowicy. Jeśli wprowadzisz prawidłową wartość to urządzenie sobie przeliczy na nowo ilość wody pomiędzy regeneracjami jeśli teraz np. miałeś 5 m3 to miałeś taką sytuację, że powiedzmy pierwsze 2 m3 miałeś wodę miękką a potem stopniowo się ona pogarszała aż do całkowicie twardej. Przy właściwych parametrach sterownik przeliczy, że przejdzie np 2m3 dzięki czemu cały czas będziesz miał wodę miękką. Jeśli potrzebujesz podnieść twardość wody to tak jak wcześniej pisałem podnosisz ją wkręcając tą śrubę regulacyjną.

qbek17
01-12-2016, 14:57
Dzięki, masz rację. Przed chwilą sprawdziłem kalkulatorem z firmy wodociągowej. Rzeczywiście podałem źle. Gdzieś przeczytałem, że 1 stopień niemiecki to 10 mg/l.
To chyba chodziło o stopnie francuskie z takim przelicznikiem :)

wg39070
01-12-2016, 15:56
twarodść wody możesz zmienić bez resetu głowicy. Jeśli wprowadzisz prawidłową wartość to urządzenie sobie przeliczy na nowo ilość wody pomiędzy regeneracjami j
eśli teraz np. miałeś 5 m3 to miałeś taką sytuację, że powiedzmy pierwsze 2 m3 miałeś wodę miękką a potem stopniowo się ona pogarszała aż do całkowicie twardej. Przy właściwych parametrach sterownik przeliczy, że przejdzie np 2m3 dzięki czemu cały czas będziesz miał wodę miękką. Jeśli potrzebujesz podnieść twardość wody to tak jak wcześniej pisałem podnosisz ją wkręcając tą śrubę regulacyjną.

Nastąpił jakiś paradoks. Woda na wejściu ma 18 a na wyjściu 23 stopnie niemieckie. Te wcześniejsze 29 to z poprzedniego miejsca zamieszkaniamale w granicach jednego miesta, widać różne ujęcia. Teraz sprawdziłem, dla 18 stopni jest 321 mg/litr, jak myślisz dać 320 czy ciut więcej. A ze śrubą przed chwilą wygrałem, po prostu kropla oleju i idzie płynnie odchylając ten listek na belce.

Konto usunięte_1*
01-12-2016, 18:24
panowie po przeprowadzce w nowe miejsce , woda w wodociągu ma bardzo dużo magnezu oraz wapnia , nie pamiętam dokładnie ile jednostek ale syn sprawdzał i powiedział że tego wapnia oraz magnezu jest 30 razy więcej niż w wodzie kranowej na Śląsku gdzie przedtem mieszkałem , czajnik zarośnięty, żelazko padło, pralka pewnie niedługo nie wspominając o nerkach i tego typu , wodociągi czerpią z ujęć głębinowych odwierty na 70m oraz 150metrów i teraz mam pytanie jaki model zmiekczacza do wody warto kupić za bardzo się nie znam a szkoda wywalać kasę , jest nas w domu przeważnie 2 szt czasem goście , dobry sprawdzony model aby nie bładzić

Konsultant Viessmann
01-12-2016, 19:27
panowie po przeprowadzce w nowe miejsce , woda w wodociągu ma bardzo dużo magnezu oraz wapnia , nie pamiętam dokładnie ile jednostek ale syn sprawdzał i powiedział że tego wapnia oraz magnezu jest 30 razy więcej niż w wodzie kranowej na Śląsku gdzie przedtem mieszkałem , czajnik zarośnięty, żelazko padło, pralka pewnie niedługo nie wspominając o nerkach i tego typu , wodociągi czerpią z ujęć głębinowych odwierty na 70m oraz 150metrów i teraz mam pytanie jaki model zmiekczacza do wody warto kupić za bardzo się nie znam a szkoda wywalać kasę , jest nas w domu przeważnie 2 szt czasem goście , dobry sprawdzony model aby nie bładzić

Witam !

Polecam zapoznać się z ofertą naszych urządzeń do zmiękczania wody. Z tego co napisałeś wydaje mi się, że odpowiedni dla Ciebie byłby Aquahome-20N, który posiada opatentowany przeciwprądowy system regeneracji złoża w zależności od prognozowanego i rzeczywistego zużycia wody, a jego roczne zużycie energii wynosi mniej niż 17,5kWh. Wszystkie dane techniczne wraz z instrukcją obsługi tego urządzenia możesz znaleźć TUTAJ (https://aquahome.pl/produkty/aquahome-20-n/).

Pozdrawiam !

Konto usunięte_1*
01-12-2016, 20:59
Witam !

Polecam zapoznać się z ofertą naszych urządzeń do zmiękczania wody. Z tego co napisałeś wydaje mi się, że odpowiedni dla Ciebie byłby Aquahome-20N, który posiada opatentowany przeciwprądowy system regeneracji złoża w zależności od prognozowanego i rzeczywistego zużycia wody, a jego roczne zużycie energii wynosi mniej niż 17,5kWh. Wszystkie dane techniczne wraz z instrukcją obsługi tego urządzenia możesz znaleźć TUTAJ (https://aquahome.pl/produkty/aquahome-20-n/).

Pozdrawiam !

poczytałem ale nie dowiedziałem się czy te złoże jest tak jak w innych i wystarcza na powiedzmy 10 lat czy trzeba wymieniać jakieś filtry , chodzi mi o coś małokłopotliwego i co za tym idzie mało kosztowego w eksploatacji

qbek17
01-12-2016, 21:07
Z tego co napisałeś wydaje mi się, że odpowiedni dla Ciebie byłby Aquahome-20N, który posiada opatentowany przeciwprądowy system regeneracji złoża w zależności od prognozowanego i rzeczywistego zużycia wody, a jego roczne zużycie energii wynosi mniej niż 17,5kWh.
To ja poproszę o informacje o tym "opatentowanym systemie regeneracji przeciwprądowej" :) i oczywiście poproszę o informacje o właścicielu tegoż patentu bo to raczej nie Viessmann (przecież to tylko marka, a producentem jest kto inny).
A co do zużycia energii - ciekawy chwyt marketingowy... w końcu chyba każdy inny zmiękczacz też zużywa podobne lub mniejsze ilości energii :)

qbek17
01-12-2016, 21:11
poczytałem ale nie dowiedziałem się czy te złoże jest tak jak w innych i wystarcza na powiedzmy 10 lat czy trzeba wymieniać jakieś filtry , chodzi mi o coś małokłopotliwego i co za tym idzie mało kosztowego w eksploatacji
W każdym zmiękczaczu działanie jest takie samo. Różnice w trwałości złoża monosferycznego i standardowego są niewielkie - w obu przypadkach w domowych warunkach przekracza ona 10 lat. Filtry wstępne są zalecane (ale nie konieczne) do każdego zmiękczacza.
Oczywiście mówimy o solidnym sprzęcie, a nie chińskiej tandecie. Jak kupisz zmiękczacz na dobrej głowicy (Clack, Fleck, Autotrol, ewentualnie Erie) to masz spokój na wiele lat i koszty eksploatacji na podobnym poziomie.

Konto usunięte_1*
01-12-2016, 21:30
W każdym zmiękczaczu działanie jest takie samo. Różnice w trwałości złoża monosferycznego i standardowego są niewielkie - w obu przypadkach w domowych warunkach przekracza ona 10 lat. Filtry wstępne są zalecane (ale nie konieczne) do każdego zmiękczacza.
Oczywiście mówimy o solidnym sprzęcie, a nie chińskiej tandecie. Jak kupisz zmiękczacz na dobrej głowicy (Clack, Fleck, Autotrol, ewentualnie Erie) to masz spokój na wiele lat i koszty eksploatacji na podobnym poziomie.

a z grzeczności :) mógłbyś mi podać jakiś konkretny model do 2 ludzików w 80-ciu procentach i zużyciu około 15-18 kubików wody miesięcznie

Wielgosie
01-12-2016, 21:48
Kiedy po raz ostatni było wykonywane badanie wody? Może to źle pobrana próbka ma wpływ na niemiarodajne wyniki. Mangan jest 4 krotnie przekroczony.
Pozostałe parametry oprócz manganu pozostają w normie. Czy woda posiada jakiś charakterystyczny nieprzyjemny zapach?

Badanie było wykonane z pół roku temu po 5 miesiącach mieszkania właśnie przez ten nalot . Z obawy o moje błędy zdecydowałem się nie pobierać próbek samodzielnie co powinno wykluczyć" błąd "( mam chociażby taką nadzieje ).
Woda smakuje dobrze neutralnie i jest bezapachowa ,klarowna .
Obawiam się o hydrofor , zasobnik i sprzęty domowe po drugie dobijają mnie te żółte naloty na ceramice ...
W naszej komornicy( przy zalewie zegrzyńskim )wszyscy mają studnie na 6-8 metrach i wieś raczej słynie z bardzo dobrej wody )
rozumiem że szukać raczej problemów w samej studni w filtrze i np łączeniu na sztandze .
-przesyłam zdjęcie filtra po 2 tyg

z góry dziekuję za wszelkie sugestie.

grzegorzsw
03-12-2016, 10:49
Montuję układ napowietrzania wody. Mam studnie głębinową a w niej pompa zanurzona na 20 metrach następnie zamontowany jest zawór zwrotny ( tu rozumiem jaki jest jego cel) i potem w ziemi 15 metrów do kotłowni. W kotłowni na wyjściu wody montuję zwężkę venturiego na by- passie następnie zawór zwrotny potem wejście od góry do zbiornika hydroforowego poprzez dyszę rozbryzgową. Nie za bardzo rozumiem jaki ma cel zakładanie zaworu zwrotnego po zwężce w wielu realizacjach jest to robione ale czy to ma jakieś większe znaczenie ? czy przez to nie dławi pompy ? Proszę o poradę.

qbek17
05-12-2016, 10:42
Montuję układ napowietrzania wody. Mam studnie głębinową a w niej pompa zanurzona na 20 metrach następnie zamontowany jest zawór zwrotny ( tu rozumiem jaki jest jego cel) i potem w ziemi 15 metrów do kotłowni. W kotłowni na wyjściu wody montuję zwężkę venturiego na by- passie następnie zawór zwrotny potem wejście od góry do zbiornika hydroforowego poprzez dyszę rozbryzgową. Nie za bardzo rozumiem jaki ma cel zakładanie zaworu zwrotnego po zwężce w wielu realizacjach jest to robione ale czy to ma jakieś większe znaczenie ? czy przez to nie dławi pompy ? Proszę o poradę.
Ja też nie widzę zastosowania dla dodatkowego zaworu w tym miejscu (za zwężką). Może chodziło o zawór zwrotny na ssaniu powietrza?

qbek17
05-12-2016, 10:42
a z grzeczności :) mógłbyś mi podać jakiś konkretny model do 2 ludzików w 80-ciu procentach i zużyciu około 15-18 kubików wody miesięcznie
Chyba nie rozumiem pytania :)

KLARSAN
05-12-2016, 11:48
Montuję układ napowietrzania wody. Mam studnie głębinową a w niej pompa zanurzona na 20 metrach następnie zamontowany jest zawór zwrotny ( tu rozumiem jaki jest jego cel) i potem w ziemi 15 metrów do kotłowni. W kotłowni na wyjściu wody montuję zwężkę venturiego na by- passie następnie zawór zwrotny potem wejście od góry do zbiornika hydroforowego poprzez dyszę rozbryzgową. Nie za bardzo rozumiem jaki ma cel zakładanie zaworu zwrotnego po zwężce w wielu realizacjach jest to robione ale czy to ma jakieś większe znaczenie ? czy przez to nie dławi pompy ? Proszę o poradę.
Dodatkowy zawór trochę "dławi" pompę ale zapobiega cofaniu się wody z hydroforu jeżeli zawór przecieka.

small7
05-12-2016, 11:49
Nastąpił jakiś paradoks. Woda na wejściu ma 18 a na wyjściu 23 stopnie niemieckie. Te wcześniejsze 29 to z poprzedniego miejsca zamieszkaniamale w granicach jednego miesta, widać różne ujęcia. Teraz sprawdziłem, dla 18 stopni jest 321 mg/litr, jak myślisz dać 320 czy ciut więcej. A ze śrubą przed chwilą wygrałem, po prostu kropla oleju i idzie płynnie odchylając ten listek na belce.

Przepraszam, że dopiero dzisiaj odpowiadam. Ja w praktyce jak ustawiam twardość w sterowniku to daję lekką rezerwę i tak dla 320 wody surowej ustawiłbym 350 w sterowniku.

KLARSAN
05-12-2016, 11:49
Badanie było wykonane z pół roku temu po 5 miesiącach mieszkania właśnie przez ten nalot . Z obawy o moje błędy zdecydowałem się nie pobierać próbek samodzielnie co powinno wykluczyć" błąd "( mam chociażby taką nadzieje ).
Woda smakuje dobrze neutralnie i jest bezapachowa ,klarowna .
Obawiam się o hydrofor , zasobnik i sprzęty domowe po drugie dobijają mnie te żółte naloty na ceramice ...
W naszej komornicy( przy zalewie zegrzyńskim )wszyscy mają studnie na 6-8 metrach i wieś raczej słynie z bardzo dobrej wody )
rozumiem że szukać raczej problemów w samej studni w filtrze i np łączeniu na sztandze .
-przesyłam zdjęcie filtra po 2 tyg

z góry dziekuję za wszelkie sugestie.
Przy tak niewielkim przykroczeniach manganu można spokojnie zastosować Oxydizera. Mamy pozytywne doświadczenia związanie z tym urządzeniem w podobnych przypadkach do Twojego.

faffa2
05-12-2016, 21:27
Witam.
Kupno i założenie zmiękczacza miało być formalnością. Im dłużej czytam wątek, tym mam większe wątpliwości.
Woda wodociągowa ma 24 dH twardości. Zużycie miesięczne w domu zamieszkałym przez 5 osób (2+3) ok 8-10 m3.
Początkowo wybór padł na Waatermarka lub Denvera 30. Po rozmowie z bardzo rzeczowym sprzedawcą m.in. na Allegro, zacząłem szperać w sieci i
poszukiwania na nowo. Jako że bogactwo wyboru jest zbyt duże, pomóżcie coś wybrać.
Skłaniam się do ERIE MAXIMA 26 lub któregoś z tych poniżej
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-ei-p-890.html?standard_ceneo
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-tc-p-569.html?standard_ceneo
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html
Co do głowic Clacka to nie mam pojęcia czym się różnią od siebie. O Erie zasięgnąłem informacji.

qbek17
06-12-2016, 11:18
Witam.
Kupno i założenie zmiękczacza miało być formalnością. Im dłużej czytam wątek, tym mam większe wątpliwości.
Woda wodociągowa ma 24 dH twardości. Zużycie miesięczne w domu zamieszkałym przez 5 osób (2+3) ok 8-10 m3.
Początkowo wybór padł na Waatermarka lub Denvera 30. Po rozmowie z bardzo rzeczowym sprzedawcą m.in. na Allegro, zacząłem szperać w sieci i
poszukiwania na nowo. Jako że bogactwo wyboru jest zbyt duże, pomóżcie coś wybrać.
Skłaniam się do ERIE MAXIMA 26 lub któregoś z tych poniżej
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-ei-p-890.html?standard_ceneo (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2F zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-ei-p-890.html%3Fstandard_ceneo)
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-tc-p-569.html?standard_ceneo (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2F zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-tc-p-569.html%3Fstandard_ceneo)
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2F zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html)
Co do głowic Clacka to nie mam pojęcia czym się różnią od siebie. O Erie zasięgnąłem informacji.
Przy takim zużyciu wystarczy Ci około 25 litrów złoża.
Głowice Clacka różnią się sterownikiem:
- wersja TC jest czasowa i raczej się jej nie stosuje w zmiękczaczach.
- wersja EI jest już objętościowa, ale to raczej starszy model
- wersja CK (Pallas) jest najnowszym sterownikiem i ma wszystkie opcje (m.in. duży podświetlany ekran, polskie menu, itp)

faffa2
06-12-2016, 16:35
Przy takim zużyciu wystarczy Ci około 25 litrów złoża.
Głowice Clacka różnią się sterownikiem:
- wersja TC jest czasowa i raczej się jej nie stosuje w zmiękczaczach.
- wersja EI jest już objętościowa, ale to raczej starszy model
- wersja CK (Pallas) jest najnowszym sterownikiem i ma wszystkie opcje (m.in. duży podświetlany ekran, polskie menu, itp)

Dziękuję za szybką odpowiedź. I jeszcze jedno pytanie. Jak się ma Clack z głowicą Pallas do Softaqua 22.
http://www.filtrywody.mobi/sklep?func=productPage&pid=116&cid=5&prid=0&wid=41

Chodzi mi głównie o trwałość głowicy jakość złoża i tzw "święty spokój" w użytkowaniu. Jeśli wydam ok 2.5k na sprzęt to nie chciałbym
o nim myśleć poza normalnym czynnościami kontrolnymi i dosypywaniem soli.

grzegorzsw
06-12-2016, 19:23
Cytat Napisał grzegorzsw Zobacz post
Montuję układ napowietrzania wody. Mam studnie głębinową a w niej pompa zanurzona na 20 metrach następnie zamontowany jest zawór zwrotny ( tu rozumiem jaki jest jego cel) i potem w ziemi 15 metrów do kotłowni. W kotłowni na wyjściu wody montuję zwężkę venturiego na by- passie następnie zawór zwrotny potem wejście od góry do zbiornika hydroforowego poprzez dyszę rozbryzgową. Nie za bardzo rozumiem jaki ma cel zakładanie zaworu zwrotnego po zwężce w wielu realizacjach jest to robione ale czy to ma jakieś większe znaczenie ? czy przez to nie dławi pompy ? Proszę o poradę.

Już się dowiedziałem może się komuś przyda pompę może i faktycznie dławi ale tak jak ja to chcę zrobić czyli wejście wody do zbiornika od góry przez dyszę rozbryzgową zawór zwrotny pozwala utrzymywać poduszkę powietrza w zbiorniku bez tego szybko uciekałoby powietrze.

Jastrząb
06-12-2016, 19:40
Już się dowiedziałem może się komuś przyda pompę może i faktycznie dławi ale tak jak ja to chcę zrobić czyli wejście wody do zbiornika od góry przez dyszę rozbryzgową zawór zwrotny pozwala utrzymywać poduszkę powietrza w zbiorniku bez tego szybko uciekałoby powietrze.
Samo pompowanie pompę dławi.
Pompujesz przy 2atm to masz wydajnosc X. Pompujesz przy 4atm to masz wydajnosc mniejsza. Pompy sa od tego żeby je dławić. Dopiero zdławienie poniżej poziomu zalecanego przez producenta (co moze np niedostatecznie chlodzic pompe) moze taka pompe uszkodzic.

qbek17
07-12-2016, 10:14
Już się dowiedziałem może się komuś przyda pompę może i faktycznie dławi ale tak jak ja to chcę zrobić czyli wejście wody do zbiornika od góry przez dyszę rozbryzgową zawór zwrotny pozwala utrzymywać poduszkę powietrza w zbiorniku bez tego szybko uciekałoby powietrze.
Nie bardzo rozumiem którędy miałaby ta poduszka uciekać?

f_anusia0305
09-12-2016, 10:51
Dzień dobry, chciałabym prosić o pomoc i wskazówki w zakresie uzdatnienia wody. Ujęcie ze studni własnej (ok. 7 m - przynajmniej tak twierdzi deweloper). Pompa INOX 2200 3-fazowa, hydrofor z przeponą 80 l. Wykorzystanie do wszelkich celów domowych - 2 osoby.

Poniżej wyniki badania wody (z najwyższą dopuszczalną normą):

Utlenialność z KMnO4 - 2,56+/- 0,26 (5,0)
Twardość ogólna 332 +/- 7 (500)
Amoniak 0,26 +/- 0,03 (0,50)
Azotyny - 0,63 +/- 0,06 (0,50)
Azotany - 8,6 +/- 0,9 (50)
Chlorki - 41+/- 2 (250)
Żelazo - 25 +/- 3 (200)
Mangan - 553 +/- 55 (50)

Mętność <0,20 (1,0)
Barwa (Pt) - 5 +/- 1
pH 7,2 +/- 0,3 (6,5-9,5)

bakterie grupy coli w 100 ml - 0
bakterie Escherichia coli w 100 ml - 0

Z góry dziękuję za rekomendacje.
Pozdrawiam

Jastrząb
09-12-2016, 12:10
Dzień dobry, chciałabym prosić o pomoc i wskazówki w zakresie uzdatnienia wody. Ujęcie ze studni własnej (ok. 7 m - przynajmniej tak twierdzi deweloper). Pompa INOX 2200 3-fazowa, hydrofor z przeponą 80 l. Wykorzystanie do wszelkich celów domowych - 2 osoby.

Poniżej wyniki badania wody (z najwyższą dopuszczalną normą):

Utlenialność z KMnO4 - 2,56+/- 0,26 (5,0)
Twardość ogólna 332 +/- 7 (500)
Amoniak 0,26 +/- 0,03 (0,50)
Azotyny - 0,63 +/- 0,06 (0,50)
Azotany - 8,6 +/- 0,9 (50)
Chlorki - 41+/- 2 (250)
Żelazo - 25 +/- 3 (200)
Mangan - 553 +/- 55 (50)

Mętność <0,20 (1,0)
Barwa (Pt) - 5 +/- 1
pH 7,2 +/- 0,3 (6,5-9,5)

bakterie grupy coli w 100 ml - 0
bakterie Escherichia coli w 100 ml - 0

Z góry dziękuję za rekomendacje.
Pozdrawiam
Rekomendacja to często badac wode, bo studnia płytka wiec zagrozona zanieczyszczeniem pochodzacym z powierchni. Moze byc dobrze a po wiekszym opadzie deszczu bedzie zle.

1. Filtr multifunkcyjny, Pozbedziesz sie manganu, i twardosci. Twardosc dosyc wysoka.

2. Odmanganiacz -+ pozbedziesz sie manganu twardosc zostanie


3. Mozesz tez nie robic nic a w kuchni do picia zastosowac dobra osmoze. Manganu nie zauwazysz przy takim pH na sanitariatach, nie bedzie brudził (na czarno) tak jak brudzi na rudo nadmiar żelaza. Taka ilosc magnanu ani nie wplynie na smak, ani na zdrowie jakbys ja nawet wypila bez filtrowania. Te normy czesto sa powodoowane innymi czynnikami niz zdrowie (ochrona rur przed odkladaniem sie zanieczyszczen).


Azotynami sie nie przejmuj. TO nie jest tak, ze po przekroczeniu normy umrzesz od picia tej wody.

qbek17
09-12-2016, 12:17
Dzień dobry, chciałabym prosić o pomoc i wskazówki w zakresie uzdatnienia wody. Ujęcie ze studni własnej (ok. 7 m - przynajmniej tak twierdzi deweloper). Pompa INOX 2200 3-fazowa, hydrofor z przeponą 80 l. Wykorzystanie do wszelkich celów domowych - 2 osoby.

Poniżej wyniki badania wody (z najwyższą dopuszczalną normą):

Utlenialność z KMnO4 - 2,56+/- 0,26 (5,0)
Twardość ogólna 332 +/- 7 (500)
Amoniak 0,26 +/- 0,03 (0,50)
Azotyny - 0,63 +/- 0,06 (0,50)
Azotany - 8,6 +/- 0,9 (50)
Chlorki - 41+/- 2 (250)
Żelazo - 25 +/- 3 (200)
Mangan - 553 +/- 55 (50)

Mętność <0,20 (1,0)
Barwa (Pt) - 5 +/- 1
pH 7,2 +/- 0,3 (6,5-9,5)

bakterie grupy coli w 100 ml - 0
bakterie Escherichia coli w 100 ml - 0
Z badania wychodzi, że przekroczony jest mangan i azotyny. Jest też spora twardość. Główne pytanie jest do Ciebie - co chcesz z tą wodą zrobić? Niestety taki zestaw parametrów wymaga osobnych filtrów na azotyny i na mangan (i ewentualnie na twardość).
Manganu jest niby dużo (względem normy) ale nie jest to jakaś ogromna ilość (patrząc bezwzględnie). Raczej nie będziesz widziała ogromnych zacieków z tego powodu. Usunięcie go wymagałoby jednak solidnego filtra z ciężkim złożem katalitycznym.
Azotyny są w ogóle niewidoczne w postaci osadów czy zacieków, ale nie są dobre przy spożyciu. Można postawić duży (i drogi) filtr aby je usunąć, ale można też postawić tylko mały zestaw RO (odwróconej osmozy) do wody pitnej, a resztę odpuścić...
Co do twardości to jest to najbardziej widoczny z parametrów wody (osady, zacieki, itd). Można postawić zmiękczacz, który załatwi tą sprawę.

Kombinacji może być dużo... jak określisz co byś chciała osiągnąć to będziemy dalej kombinować :)

f_anusia0305
09-12-2016, 12:44
Z badania wychodzi, że przekroczony jest mangan i azotyny. Jest też spora twardość. Główne pytanie jest do Ciebie - co chcesz z tą wodą zrobić? Niestety taki zestaw parametrów wymaga osobnych filtrów na azotyny i na mangan (i ewentualnie na twardość).
Manganu jest niby dużo (względem normy) ale nie jest to jakaś ogromna ilość (patrząc bezwzględnie). Raczej nie będziesz widziała ogromnych zacieków z tego powodu. Usunięcie go wymagałoby jednak solidnego filtra z ciężkim złożem katalitycznym.
Azotyny są w ogóle niewidoczne w postaci osadów czy zacieków, ale nie są dobre przy spożyciu. Można postawić duży (i drogi) filtr aby je usunąć, ale można też postawić tylko mały zestaw RO (odwróconej osmozy) do wody pitnej, a resztę odpuścić...
Co do twardości to jest to najbardziej widoczny z parametrów wody (osady, zacieki, itd). Można postawić zmiękczacz, który załatwi tą sprawę.

Kombinacji może być dużo... jak określisz co byś chciała osiągnąć to będziemy dalej kombinować :)

Mając świadomość, że ta woda nie jest najlepsza to niby nie planujemy do picia, ale mycie zębów, płukanie naczyń warzyw, kąpiel itd.. to tak.

Dlatego w miarę możliwości chciałabym poznać możliwości nawet osobnych filtrów, które by:
- obniżyły poziom azotynów
- obniżyły poziom manganu
- zmniejszyły twardość wody

W momencie, jak będę znała poziom kosztów i wymagania jakie musimy spełnić, aby zmniejszyć ww parametry to łatwiej nam będzie podjąć jakiekolwiek decyzje

qbek17
09-12-2016, 15:44
Mając świadomość, że ta woda nie jest najlepsza to niby nie planujemy do picia, ale mycie zębów, płukanie naczyń warzyw, kąpiel itd.. to tak.

Dlatego w miarę możliwości chciałabym poznać możliwości nawet osobnych filtrów, które by:
- obniżyły poziom azotynów
- obniżyły poziom manganu
- zmniejszyły twardość wody

W momencie, jak będę znała poziom kosztów i wymagania jakie musimy spełnić, aby zmniejszyć ww parametry to łatwiej nam będzie podjąć jakiekolwiek decyzje
Orientacyjnie koszty wynoszą:
- azotyny - 3500-4500 PLN
- mangan - 2000-3000 PLN
- twardość - 2300- 2800 PLN
To są ceny przy założeniu, że każdy filtr jest osobno i jest to spora kolumna z głowicą automatyczną.
Można próbować montować filtry narurowe... ale wszystko zależy od przepływu na jaki to ma być. Poza tym są potem koszty wymiany wkładów, które dość szybko mogą przekroczyć koszt dużej kolumny.

jacekjajacek
09-12-2016, 20:06
No i stało się. Węgiel aktywny przestał działać. Trochę szybko ponieważ po około 120m3 wyczerpała się zdolność 40l złoża. Przeprowadziłem rozmowę z producentem, który stwierdził, że niepotrzebnie węgiel był płukany i węgli aktywnych nie należy płukać (tylko pierwsze płukanie w celu oczyszczenia) - wtedy lepiej pracują i dłużej wytrzymują... po tym stwerdzeniu zgłupiałem całkiem.
Spotkał się ktoś z Was z czymś podobnym?

Jastrząb
09-12-2016, 22:15
No i stało się. Węgiel aktywny przestał działać. Trochę szybko ponieważ po około 120m3 wyczerpała się zdolność 40l złoża. Przeprowadziłem rozmowę z producentem, który stwierdził, że niepotrzebnie węgiel był płukany i węgli aktywnych nie należy płukać (tylko pierwsze płukanie w celu oczyszczenia) - wtedy lepiej pracują i dłużej wytrzymują... po tym stwerdzeniu zgłupiałem całkiem.
Spotkał się ktoś z Was z czymś podobnym?
A napisz coś wiecej co ten wegiel filtrował?
Z ego co pamietam to w kwestii żywtonosci wegla pisało sie zawsze o ~12miesiecach raczej niz o 5 latach.

jacekjajacek
09-12-2016, 22:28
A napisz coś wiecej co ten wegiel filtrował?
Z ego co pamietam to w kwestii żywtonosci wegla pisało sie zawsze o ~12miesiecach raczej niz o 5 latach.


Woda wodociągowa... wszystkie wyniki perekt tylko barwa "słaba herbata"...wodociągi twierdzą, ze to związki humusowe.

qbek17
09-12-2016, 22:42
No i stało się. Węgiel aktywny przestał działać. Trochę szybko ponieważ po około 120m3 wyczerpała się zdolność 40l złoża. Przeprowadziłem rozmowę z producentem, który stwierdził, że niepotrzebnie węgiel był płukany i węgli aktywnych nie należy płukać (tylko pierwsze płukanie w celu oczyszczenia) - wtedy lepiej pracują i dłużej wytrzymują... po tym stwerdzeniu zgłupiałem całkiem.
Spotkał się ktoś z Was z czymś podobnym?
Nie spotkałem się z takim podejściem. Filtr trzeba płukać regularnie. Po pierwsze żeby wypłukać zanieczyszczenia mechaniczne, a po drugie aby wzruszyć i wymieszać złoże (zapobiec kanałowaniu przepływu).

Nie wiem jaki to konkretnie węgiel, ale wydajność na poziomie 4 m3 przefiltrowanej wody na każdy litr węgla to chyba niezły wynik... nie spodziewałbym się dłuższej żywotności.

Jastrząb
10-12-2016, 08:00
Woda wodociągowa... wszystkie wyniki perekt tylko barwa "słaba herbata"...wodociągi twierdzą, ze to związki humusowe.
Nie byloby tak, ze zwiazki humusowe w takiej ilosci ze az dajace zabarwienie herbaciane wystrzeliłoby w kosmos utlenialnosc?

jacekjajacek
10-12-2016, 10:13
Nie byloby tak, ze zwiazki humusowe w takiej ilosci ze az dajace zabarwienie herbaciane wystrzeliłoby w kosmos utlenialnosc?

Utlenialność 5,78mg/l z ostatniego badania więc jakiegoś dramatu nie ma

jacekjajacek
10-12-2016, 10:56
Nie wiem jaki to konkretnie węgiel, ale wydajność na poziomie 4 m3 przefiltrowanej wody na każdy litr węgla to chyba niezły wynik... nie spodziewałbym się dłuższej żywotności.

A teraz pytanie, czy przy kolejnym napełnianiu nie lepiej zainwestować w węgiel kokosowy?
Może macie jakieś własne propozycje co do producentów węgli? Lub ewentualnie jakieś inne złoże na organikę?

Jastrząb
10-12-2016, 17:13
Utlenialność 5,78mg/l z ostatniego badania więc jakiegoś dramatu nie ma
jest powyzej normy. W pierwszej kolejnosci powinienes sie domagac od wodociagow doprowadzenia wody do normy.

qbek17
10-12-2016, 22:18
A teraz pytanie, czy przy kolejnym napełnianiu nie lepiej zainwestować w węgiel kokosowy?
Może macie jakieś własne propozycje co do producentów węgli? Lub ewentualnie jakieś inne złoże na organikę?
Kokosowy wcale nie oznacza lepszy "z urzędu". Najlepsze są węgle firmy Norit, ale są drogie i ciężko je kupić w ilości "nie hurtowej". Ale nawet przy super węglu nie spodziewałbym się dużo dłuższej żywotności.
Ze złóż typowo na organikę są anionity makroporowate - np. Lewatit S6368A. Też drogie ale żywotność powinna być ok 5 lat. Wymagają regeneracji solanką lub solanką alkaliczną.

f_anusia0305
11-12-2016, 18:36
Orientacyjnie koszty wynoszą:
- azotyny - 3500-4500 PLN
- mangan - 2000-3000 PLN
- twardość - 2300- 2800 PLN
To są ceny przy założeniu, że każdy filtr jest osobno i jest to spora kolumna z głowicą automatyczną.
Można próbować montować filtry narurowe... ale wszystko zależy od przepływu na jaki to ma być. Poza tym są potem koszty wymiany wkładów, które dość szybko mogą przekroczyć koszt dużej kolumny.

Wstępnie pomijając dość duże koszty takiej instalacji, to zastanawiam się czy zakładając trzy osobne filtry w formie „sporych kolumn z głowicą automatyczną”
- muszę mieć trzy osobne pojemniki na sól do regeneracji ?
- czy wydajność przepływu wody po trzech filtrach będzie wystarczająca do używania z dwóch ujęć (np. prysznic + zlew)?
- czy bardzo spadnie ciśnienie wody po przejściu przez 3 filtry?
- jaki może być szacunkowy miesięczny koszt utrzymania 3 osobnych filtrów przy założeniu zużycia na poziomie 10m3 ?

A może warto któreś filtry połączyć w jeden?



Rekomendacja to często badac wode, bo studnia płytka wiec zagrozona zanieczyszczeniem pochodzacym z powierchni. Moze byc dobrze a po wiekszym opadzie deszczu bedzie zle.

1. Filtr multifunkcyjny, Pozbedziesz sie manganu, i twardosci. Twardosc dosyc wysoka.

2. Odmanganiacz -+ pozbedziesz sie manganu twardosc zostanie


3. Mozesz tez nie robic nic a w kuchni do picia zastosowac dobra osmoze. Manganu nie zauwazysz przy takim pH na sanitariatach, nie bedzie brudził (na czarno) tak jak brudzi na rudo nadmiar żelaza. Taka ilosc magnanu ani nie wplynie na smak, ani na zdrowie jakbys ja nawet wypila bez filtrowania. Te normy czesto sa powodoowane innymi czynnikami niz zdrowie (ochrona rur przed odkladaniem sie zanieczyszczen).


Azotynami sie nie przejmuj. TO nie jest tak, ze po przekroczeniu normy umrzesz od picia tej wody.


Zgodnie z propozycją Jastrząb, filrt multifunkcyjny powinien załatwić problem manganu i twardości, a gdyby do tego
dodać drugi filtr na azotyny?
Jakie są wady/zalety dwóch osobnych filtrów vs filtr multifunkcyjny?

KLARSAN
12-12-2016, 10:49
Dzień dobry, chciałabym prosić o pomoc i wskazówki w zakresie uzdatnienia wody. Ujęcie ze studni własnej (ok. 7 m - przynajmniej tak twierdzi deweloper). Pompa INOX 2200 3-fazowa, hydrofor z przeponą 80 l. Wykorzystanie do wszelkich celów domowych - 2 osoby.

Poniżej wyniki badania wody (z najwyższą dopuszczalną normą):

Utlenialność z KMnO4 - 2,56+/- 0,26 (5,0)
Twardość ogólna 332 +/- 7 (500)
Amoniak 0,26 +/- 0,03 (0,50)
Azotyny - 0,63 +/- 0,06 (0,50)
Azotany - 8,6 +/- 0,9 (50)
Chlorki - 41+/- 2 (250)
Żelazo - 25 +/- 3 (200)
Mangan - 553 +/- 55 (50)

Mętność <0,20 (1,0)
Barwa (Pt) - 5 +/- 1
pH 7,2 +/- 0,3 (6,5-9,5)

bakterie grupy coli w 100 ml - 0
bakterie Escherichia coli w 100 ml - 0

Z góry dziękuję za rekomendacje.
Pozdrawiam
Woda jest dosyć twarda i występuje mangan. Mangan trzeba usunąć, żelazo dobrze by było zredukować.
Najlepszym (nie najtańszym) rozwiązaniem było by zastosować mały odmanganiacz wody i zmiękczacz. takie rozwiązanie pozwoli na redukcję Manganu oraz zredukowanie(ale nie usunięcie) twardości.

Jako bardziej ekonomiczne rozwiązanie można zastosować sam odmanganiacz lub urządzenie multifunkcyjne, które jednocześnie usunie mangan i twardość (ale w takim przypadku twardość prawie całkowicie trzeba by zredukować)

KLARSAN
12-12-2016, 11:08
No i stało się. Węgiel aktywny przestał działać. Trochę szybko ponieważ po około 120m3 wyczerpała się zdolność 40l złoża. Przeprowadziłem rozmowę z producentem, który stwierdził, że niepotrzebnie węgiel był płukany i węgli aktywnych nie należy płukać (tylko pierwsze płukanie w celu oczyszczenia) - wtedy lepiej pracują i dłużej wytrzymują... po tym stwerdzeniu zgłupiałem całkiem.
Spotkał się ktoś z Was z czymś podobnym?
Zależy co tam jest w wodzie i jaki węgiel ale jest to jak najbardziej możliwe.
Węgiel należy płukać tylko jeżeli w wodzie znajdują się zanieczyszczenia mechaniczne, które trzeba usunąć. Tak to raczej nie ma potrzeby płukać(po za pierwszym uruchomieniem)

qbek17
12-12-2016, 13:08
Wstępnie pomijając dość duże koszty takiej instalacji, to zastanawiam się czy zakładając trzy osobne filtry w formie „sporych kolumn z głowicą automatyczną”
- muszę mieć trzy osobne pojemniki na sól do regeneracji ?
To zależy jakie filtry miały by to być. Odmanganiacz nie potrzebuje soli (chociaż są złoża wymagające regeneracji nadmanganianem potasu - ale tych raczej nie polecam do domowych zastosowań). Filtry wielofunkcyjne, zmiękczacze, filtry na azotany/azotyny potrzebują soli, ale w przypadku kilku filtrów w jednym pomieszczeniu można pomyśleć o wspólnym zbiorniku soli...


- czy wydajność przepływu wody po trzech filtrach będzie wystarczająca do używania z dwóch ujęć (np. prysznic + zlew)?
Rozmiar filtrów trzeba dobrać tak, aby nie było z tym problemu.


- czy bardzo spadnie ciśnienie wody po przejściu przez 3 filtry?
Przy niewielkim przepływie chwilowym (dwa ujęcia jednocześnie) nie powinno być to zauważalne. Im większy przepływ tym spadek ciśnienia byłby większy, ale jeśli na wejściu jest w miarę normalne ciśnienie (3-4 bar) to nie powinno być problemu.


- jaki może być szacunkowy miesięczny koszt utrzymania 3 osobnych filtrów przy założeniu zużycia na poziomie 10m3 ?
Koszt odmanganiacza (ze złożem nie wymagającym regeneracji chemicznej) to tylko koszt wody do płukania (ale jest to spora ilość, niezależnie od zużycia wody uzdatnionej). Koszt zmiękczacza i filtra na azotany to sól do regeneracji (ok 1 PLN/kg, można przyjąć 1 kg soli na 1 m3 wody zmiękczonej) i woda.
Koszt wody to także koszt ścieków - co się z nimi dzieje?


A może warto któreś filtry połączyć w jeden?
Jest to do rozważenia. Chociaż można też odpuścić sobie np. azotyny - ich przekroczenie jest niewielkie i może wynikać z chwilowego wahania (w końcu studnia jest dość płytka...). Z drugiej strony może to być wahnięcie w dół i normalny ich poziom może być wyższy...



Zgodnie z propozycją Jastrząb, filrt multifunkcyjny powinien załatwić problem manganu i twardości, a gdyby do tego
dodać drugi filtr na azotyny?
Jakie są wady/zalety dwóch osobnych filtrów vs filtr multifunkcyjny?
Przy dwóch osobnych filtrach masz różne złoża, których żywotność jest większa niż złoża wielofunkcyjnego. Są też bardziej wyspecjalizowane, więc skuteczniejsze (co akurat tu nie ma aż takiego wielkiego znaczenia bo przekroczenia nie są duże). Poza tym przy osobnym zmiękczaczu można wyregulować twardość (czyli nie musi być to woda zupełnie miękka) czego nie da się zrobić ze złożem wielofunkcyjnym (bez jednoczesnego domieszania manganu).

silus
20-12-2016, 08:58
Witam

Dziękuje za pomoc w doborze stacji uzdatniającej. Mam tylko jedną wątpliwość. Czy wodę z płukania filtra można skierować do biologicznej oczyszczalni? Jeśli nie to co z nią zrobić? Mam co prawda duży wstępny zasobnik żeby nawet najbardziej szkodliwe dla bakterii środki czyszczące typu domestos się tam uśredniały ale te płukanie to jednak jednorazowy duży zrzut wody z niezbyt dobrym składem dla bakterii.

Pozdrawiam
Tomek

KLARSAN
21-12-2016, 09:20
Witam

Dziękuje za pomoc w doborze stacji uzdatniającej. Mam tylko jedną wątpliwość. Czy wodę z płukania filtra można skierować do biologicznej oczyszczalni? Jeśli nie to co z nią zrobić? Mam co prawda duży wstępny zasobnik żeby nawet najbardziej szkodliwe dla bakterii środki czyszczące typu domestos się tam uśredniały ale te płukanie to jednak jednorazowy duży zrzut wody z niezbyt dobrym składem dla bakterii.

Pozdrawiam
Tomek
Nie mogę odkopać wątku dotyczącego akurat Twojej stacji uzdatniania wody, możesz podrzucić więcej info??

qbek17
21-12-2016, 10:37
Dziękuje za pomoc w doborze stacji uzdatniającej. Mam tylko jedną wątpliwość. Czy wodę z płukania filtra można skierować do biologicznej oczyszczalni?
Z tego co znalazłem to sugerowanym filtrem był odżelaziacz z napowietrzaniem. Jeśli na taki się zdecydowałeś to nie ma problemu z puszczeniem wody do oczyszczalni. Te ścieki nie zawierają nic szkodliwego dla bakterii, w zasadzie jest to na tyle czysta woda, że będzie ona rozcieńczała inne ścieki.

Ale była też mowa o zmiękczaczu - i tu jest problem (który Ci sygnalizowałem). Daj znać czy on też jest w zestawie.

silus
21-12-2016, 12:20
Dzięki za odpowiedź. Przypomnę krótko moje parametry wody:

Mętność 10 NTU;
Barwa akceptowalna;
Zapach akceptowalny;
Smak akceptowalny;
Odczyn 7,5 pH;
Twardość ogólna 338 mg /dm3 CaCO3;
Żelazo 2283 µg/dm3 Fe;
Amonowy jon 1,07 mg/dm3 NH4 ;
Azotyny <0,04 p.g.o mg/dm3 NO2;
Azotany <1,11 p.g.o mg/dm3 NO3;
Mangan 152 µg/dm3 Mn;


Dostałem na forum propozycje:
-13x 54 odzelaziacz na mieszance klarsanitu z rudą manganową
-złoża Crystal Right 100 lub mieszanki żywic, np. AquaMulti

Oprócz tego od lokalnego dostawcy dostałem taką propozycje:
Zbiornik systemu 10x54
ilość złoża 36l
sterownik Clack C Eco
zbiornik solanki 75l/B
przepływ nominalny 1,6 m3/h
przepływ pikowy 2,1m3/h
ciśnienie wody 2-7 bar

Dodatkowe informacje:
-dwie osoby dorosłe, dwójka dzieci
-średnie zużycie wody miesięcznie 20m3
-pompa o przepływie nominalnym 5m3/h
-hydrofor przeponowy 300l ocynk poza domem
-przydomowa oczyszczalnia biologiczna

I teraz pytania:

Które rozwiązanie będzie optymalne.
Czy obecność oczyszczalni wyklucza zmiękczanie wody
Czy można popłuczyny z filtra wypuścić bezpośrednio do gruntu skoro nie można do oczyszczalni?

Z góry dzięki za odpowiedź.

qbek17
21-12-2016, 14:28
Dzięki za odpowiedź. Przypomnę krótko moje parametry wody:

Mętność 10 NTU;
Barwa akceptowalna;
Zapach akceptowalny;
Smak akceptowalny;
Odczyn 7,5 pH;
Twardość ogólna 338 mg /dm3 CaCO3;
Żelazo 2283 µg/dm3 Fe;
Amonowy jon 1,07 mg/dm3 NH4 ;
Azotyny <0,04 p.g.o mg/dm3 NO2;
Azotany <1,11 p.g.o mg/dm3 NO3;
Mangan 152 µg/dm3 Mn;


Dostałem na forum propozycje:
-13x 54 odzelaziacz na mieszance klarsanitu z rudą manganową
-złoża Crystal Right 100 lub mieszanki żywic, np. AquaMulti

Zacznij od określenia jakie rozwiązanie chcesz zastosować:
a) tylko filtr na żelazo, mangan (i ewentualnie amoniak) - do tego służy odżelaziacz z napowietrzaniem, woda popłuczna nie zawiera chemii więc można ją puścić w ziemię lub do oczyszczalni
b) filtr wielofunkcyjny do usuwania twardości, żelaza, manganu i amoniaku - ale regenerowany solanką więc ścieków nie powinno się wypuszczać do ziemi, a oczyszczalnia też ich nie lubi.
c) osobny filtr na żelazo i osobny zmiękczacz

Jak już się zdecydujesz na konkretne rozwiązanie to będzie można dobierać szczegóły (rozmiar, złoże, głowicę, itp)


Oprócz tego od lokalnego dostawcy dostałem taką propozycje:
Zbiornik systemu 10x54
ilość złoża 36l
sterownik Clack C Eco
zbiornik solanki 75l/B
przepływ nominalny 1,6 m3/h
przepływ pikowy 2,1m3/h
ciśnienie wody 2-7 bar
Niewiele można z tego wywnioskować. Nie wiadomo jakie złoże, nie ma takiego sterownika...


Które rozwiązanie będzie optymalne.
Każde ma swoje wady i zalety...

Czy obecność oczyszczalni wyklucza zmiękczanie wody
Nie wyklucza, ale każda regeneracja zmiękczacza będzie jakimś zakłóceniem pracy oczyszczalni.

Czy można popłuczyny z filtra wypuścić bezpośrednio do gruntu skoro nie można do oczyszczalni?
Można je puścić do oczyszczalni. Jak puścisz do gruntu to mogą się tam tworzyć osady i z czasem zatkać studzienkę. Poza tym możesz mieć bliżej nieokreślone problemy z roślinami (duże zasolenie ścieków). Pomijam też kwestie czy jest to w ogóle zgodne z prawem...

KLARSAN
22-12-2016, 11:20
Dzięki za odpowiedź. Przypomnę krótko moje parametry wody:

Mętność 10 NTU;
Barwa akceptowalna;
Zapach akceptowalny;
Smak akceptowalny;
Odczyn 7,5 pH;
Twardość ogólna 338 mg /dm3 CaCO3;
Żelazo 2283 µg/dm3 Fe;
Amonowy jon 1,07 mg/dm3 NH4 ;
Azotyny <0,04 p.g.o mg/dm3 NO2;
Azotany <1,11 p.g.o mg/dm3 NO3;
Mangan 152 µg/dm3 Mn;


Dostałem na forum propozycje:
-13x 54 odzelaziacz na mieszance klarsanitu z rudą manganową
-złoża Crystal Right 100 lub mieszanki żywic, np. AquaMulti

Oprócz tego od lokalnego dostawcy dostałem taką propozycje:
Zbiornik systemu 10x54
ilość złoża 36l
sterownik Clack C Eco
zbiornik solanki 75l/B
przepływ nominalny 1,6 m3/h
przepływ pikowy 2,1m3/h
ciśnienie wody 2-7 bar

Dodatkowe informacje:
-dwie osoby dorosłe, dwójka dzieci
-średnie zużycie wody miesięcznie 20m3
-pompa o przepływie nominalnym 5m3/h
-hydrofor przeponowy 300l ocynk poza domem
-przydomowa oczyszczalnia biologiczna

I teraz pytania:

Które rozwiązanie będzie optymalne.
Czy obecność oczyszczalni wyklucza zmiękczanie wody
Czy można popłuczyny z filtra wypuścić bezpośrednio do gruntu skoro nie można do oczyszczalni?

Z góry dzięki za odpowiedź.
Technologię jonowymienną z całkowitym zmiękczeniem można zastosować do tej wody. Często ale nie zawsze są zastrzeżenia jeżeli chodzi o regenerację solą i zastosowanie oczyszczalni ponieważ sól zmniejsza jej skuteczność oczyszczania ścieków.
Woda ma sporo mętności oraz ocynkowany hydrofor będzie powodował wytrącanie się żelaza co może szybko zatykać filtr mechaniczny, wytrącone żelazo nie może dostać się na jonowymiennik.

Przy Pana wodzie skłaniałbym się bardziej w kierunku "-13x 54 odzelaziacz na mieszance klarsanitu z rudą manganową"
Hydrofor jest ok, pompa jest ok, pH jest ok.
Trochę będzie trzeba poczekać aż amoniak się usunie ale w perspektywie czasu wszystko powinno się unormować.

Wali
29-12-2016, 09:10
Witam,
Mam zamiar zainstalować kompaktowy zmiękczacz wody. Chcę wyeliminować problem twardej wody w domu.
Po wstępnym rozpoznaniu na lokalnym rynku do wyboru mam:

1. Altech ALTH-970710
lub
2. USTM WS-20-C-1650
Prośba o pomoc w wyborze. różnica w cenie 200zł.

Instalowane to będzie w domu jednorodzinnym, mieszkańców 2 + 2, zużycie wody ok 10m3/miesiąc, stopień twardości wody 23.

TwojPan
29-12-2016, 10:02
Witam.
Szukam firmy z okolic Wrocławia ,która zbada wodę z własnego ujęcia i dobierze stacje uzdatniania wody.
Kontakt na PW.
Dziekuje.

KLARSAN
29-12-2016, 10:43
Witam.
Szukam firmy z okolic Wrocławia ,która zbada wodę z własnego ujęcia i dobierze stacje uzdatniania wody.
Kontakt na PW.
Dziekuje.
Zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej. Nasza lokalizacja mieści się w Łodzi ale działamy na terenie całego kraju.

qbek17
29-12-2016, 18:11
Witam,
Mam zamiar zainstalować kompaktowy zmiękczacz wody. Chcę wyeliminować problem twardej wody w domu.
Po wstępnym rozpoznaniu na lokalnym rynku do wyboru mam:

1. Altech ALTH-970710
lub
2. USTM WS-20-C-1650
Prośba o pomoc w wyborze. różnica w cenie 200zł.

Instalowane to będzie w domu jednorodzinnym, mieszkańców 2 + 2, zużycie wody ok 10m3/miesiąc, stopień twardości wody 23.
Oba modele są najtańszymi produktami, z najtańszych (chińskich) komponentów. Porównując parametry deklarowane przez obie firmy można dojść do wniosku, że nikt się nie przyłożył nawet do stworzenia wiarygodnych tabelek. Jeśli koniecznie chcesz wybrać jeden z tych dwóch modeli to wybierz tańszy - przynajmniej nie przepłacaj bo jakościowo jest to ta sama półka.

PS. Przy takim zużyciu radziłbym jednak coś o pojemności 25 litrów złoża.

qbek17
29-12-2016, 18:15
Witam.
Szukam firmy z okolic Wrocławia ,która zbada wodę z własnego ujęcia i dobierze stacje uzdatniania wody.
Kontakt na PW.
Dziekuje.
We Wrocławiu jest sporo firm od uzdatniania. Ich jakość bywa różna, więc warto porównać oferty z kilku z nich. Z tych, z którymi miałem do czynienia i mogę polecić to np. wigo.pl

xiz
03-01-2017, 19:24
Takie pytanie. Przynajmniej kiedyś, nie pamiętam jak jest teraz, w wynikach badania wody był określany zakres maksymalnej twardości od 60 (mg/l) do już nie pamiętam ilu. To 60 (mg/l) czyli ok. 3-4 dh było z gwiazdką i informacją, że to zalecana wartość ze względów zdrowotnych. No i właśnie to jest zalecana maksymalna wartość czy w ogóle zalecana to znaczy czy niższa wartość jest nie zalecana? :-)

qbek17
04-01-2017, 17:38
Takie pytanie. Przynajmniej kiedyś, nie pamiętam jak jest teraz, w wynikach badania wody był określany zakres maksymalnej twardości od 60 (mg/l) do już nie pamiętam ilu. To 60 (mg/l) czyli ok. 3-4 dh było z gwiazdką i informacją, że to zalecana wartość ze względów zdrowotnych. No i właśnie to jest zalecana maksymalna wartość czy w ogóle zalecana to znaczy czy niższa wartość jest nie zalecana? :-)
Zakres "wody pitnej" to 60-500 mg/l.
Co do słuszności danego poziomu minerałów i aspektów zdrowotnych to można dyskutować bez końca...

CzarnyIwan
04-01-2017, 20:33
Poszukuję firmy która zajmie się dostarczeniem i montażem stacji uzdatniania wody-dokładnie zmiękczacza. Mam wodę z wodociągów. Kamień staje sie poważnym problemem po 1,5 roku mieszkania szklane kabiny prysznicowe, baterie a nawet ociekaczka do naczyń jest pokryta kamieniem. Szukam firmy z okolic Pruszkowa/ Warszawy

xiz
05-01-2017, 19:27
Udało mi się wreszcie ustawić te 4 dh na bypassie przy zmiękczaczu, to znaczy do kranu dolatuje już 3 dh ale chyba mogę tak zostawić?

KLARSAN
09-01-2017, 12:36
Poszukuję firmy która zajmie się dostarczeniem i montażem stacji uzdatniania wody-dokładnie zmiękczacza. Mam wodę z wodociągów. Kamień staje sie poważnym problemem po 1,5 roku mieszkania szklane kabiny prysznicowe, baterie a nawet ociekaczka do naczyń jest pokryta kamieniem. Szukam firmy z okolic Pruszkowa/ Warszawy
Zapraszamy do kontaktu - 4 proste kroki: analiza wody, dobór urządzeń pod konkretną wodę i zapotrzebowanie, montaż urządzeń, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Działamy na terenie całego kraju również w okolicach Pruszkowa i Warszawy.

wg39070
09-01-2017, 12:56
Udało mi się wreszcie ustawić te 4 dh na bypassie przy zmiękczaczu, to znaczy do kranu dolatuje już 3 dh ale chyba mogę tak zostawić?

Też ustawiłem na wyjściu zmiękczacza 3 dh ale podniosłem do 8. Trochę wkurzało mnie to, że kiepsko zmywa się z ciała wszelkie środki myjące. Ale to kwestia upodobań.

gabi8a
13-01-2017, 13:27
Witam.
Poszukuje ustawień regeneracji do głowicy pentair water 7700sxt. Może ktoś wie jakie parametry powinny być ustawione? nigdzie nie mozna znależć.

qbek17
14-01-2017, 11:59
Nie ma jednego, idealnego zestawu parametrów... to zależy od tego jaki masz zestaw elementów.
Nie znam na pamięć programowania akurat tego modelu, ale chyba jest w necie dostępna instrukcja?

grzegorzsw
15-01-2017, 14:17
Witam wszystkich
chciałbym wrócić do wątku uzdatniania wody od ostatniego czasu trochę się zmieniło zamontowałem ostatecznie zbiornik hydroforowy ocynkowany 300 litrów dołożyłem napowietrzanie i dyszę rozbryzgową. Parametry wody po napowietrzeniu uległy zmianie - żelazo znacząco spadło spora część utlenionego żelaza gromadzi się na filtrze na rurowym (w środku filtr piankowy) który oblepia się sporą ilością rudej mazi. Poniżej, krótkie przypomnienie i co byście w takim wypadku polecali czy jakiś uzdatniacz typu multi sobie poradzi ? Nie mam pojęcia dlaczego poziom manganu wzrosła w wodzie.

Studnia głębinowa 22 metry. Dom jednorodzinny, miesięczne zużycie wody to 10 m3. (2 osoby dorosłe + 2 dzieci) W studni umieszczona jest pompa SKT 150 zasilanie 400V producent OMNIGENA. Wg danych pompa max wydajność - 50L/min. Ścieki odprowadzane do kanalizacji. Po zastosowaniu napowietrzenia woda nie ma już zapachu „zgniłych jaj” jak również nie widać żółtego osadu na umywalkach.
Badania wody (studnia użytkowana 3 lata) z 2016-10-03 wykazały:
Twardość ogólna 276 mg/l
Mangan 190 ug/l
Żelazo 1914 ug/l
W grudniu 2016 roku zmieniłem zbiornik z przeponowego na ocynkowany 300 l dołożyłem zwężkę napowietrzającą i dysze rozbryzgową. W styczniu 2017 roku zrobiłem kolejne badania wody. Woda pobrana do badania była już po napowietrzeniu.
Wyniki:
Barwa 3 mg/l
Mętność 10,7 NTU
PH 7,3
Twardość ogólna 254 mg/l
Utlenialność 1,2 mg/l
Jon amonowy 0,080 mg/l
Azotyny <0,012
Azotany 0,44 mg/l
Żelazo 100 ug/l
Mangan 341 ug/l

qbek17
16-01-2017, 00:25
Parametry wody po napowietrzeniu uległy zmianie - żelazo znacząco spadło spora część utlenionego żelaza gromadzi się na filtrze na rurowym (w środku filtr piankowy) który oblepia się sporą ilością rudej mazi. Poniżej, krótkie przypomnienie i co byście w takim wypadku polecali czy jakiś uzdatniacz typu multi sobie poradzi ? Nie mam pojęcia dlaczego poziom manganu wzrosła w wodzie.
Spadek ilości żelaza jest ogromny... 95% redukcja - tylko tak jak widzisz na filtrze piankowym, jest z tego dużo osadów, także wewnątrz zbiornika i trzeba co jakiś czas go czyścić.
Co do wzrostu manganu to może wynikać z sezonowej zmiany jakości wody albo skumulowanych błędów poboru próbki i pomiaru... zmiana o 50% to sporo ale samo napowietrzanie nie spowoduje wzrostu ilości manganu...
Czy złoże typu mulit sobie z taką wodą poradzi? - myślę, że tak (ale nie spodziewałbym się pełnej redukcji manganu). Rozmiar filtra na 25 litrów powinien być wystarczający. Ale zostawiłbym ten filtr narurowy po napowietrzaniu żeby cały ten wytrącony osad nie trafiał na złoże (bo je po prostu zaklei i jego efektywność spadnie znacząco).

grzegorzsw
16-01-2017, 17:49
Co byś proponował w kolejnym etapie wymiana pompy ? jakie złoże ? i jaki dobry filtr narurowy może Filtr Cintropur NW 32 ?

qbek17
17-01-2017, 00:22
Co byś proponował w kolejnym etapie wymiana pompy ? jakie złoże ? i jaki dobry filtr narurowy może Filtr Cintropur NW 32 ?
Na tą chwilę nie widzę powodu do wymiany pompy. Jeśli chcesz iść w stronę złoża wielofunkcyjnego to ono nie wymaga aż tak dużych przepływów, więc obecna pompa powinna wystarczyć.
Ze złóż masz do wyboru AquaMulti lub Ecomix. W zasadzie z badania wody nie wynika żadna preferencja (oba powinny dać radę). Osobiście wolę AquaMulti.
Co do filtra mechanicznego to jeśli tak szybko się zapycha to warto pomyśleć o modelu z możliwością płukania i zautomatyzowaniu tego filtra. W ten sposób możesz ograniczyć częstotliwość wymiany wkładów i rozkręcania całości. Cintropur jest OK, ale raczej szukałbym czegoś z automatem płuczącym lub jakimiś ruchomymi szczotkami do czyszczenia siatki filtracyjnej bez otwierania korpusu. No i jeszcze kwestia dokładności filtracji - zazwyczaj te siatki wielorazowe są dosyć zgrubne (90 - 100 um) więc szukałbym czegoś o jak najdrobniejszych oczkach.

KLARSAN
17-01-2017, 11:06
Witam wszystkich
chciałbym wrócić do wątku uzdatniania wody od ostatniego czasu trochę się zmieniło zamontowałem ostatecznie zbiornik hydroforowy ocynkowany 300 litrów dołożyłem napowietrzanie i dyszę rozbryzgową. Parametry wody po napowietrzeniu uległy zmianie - żelazo znacząco spadło spora część utlenionego żelaza gromadzi się na filtrze na rurowym (w środku filtr piankowy) który oblepia się sporą ilością rudej mazi. Poniżej, krótkie przypomnienie i co byście w takim wypadku polecali czy jakiś uzdatniacz typu multi sobie poradzi ? Nie mam pojęcia dlaczego poziom manganu wzrosła w wodzie.

Studnia głębinowa 22 metry. Dom jednorodzinny, miesięczne zużycie wody to 10 m3. (2 osoby dorosłe + 2 dzieci) W studni umieszczona jest pompa SKT 150 zasilanie 400V producent OMNIGENA. Wg danych pompa max wydajność - 50L/min. Ścieki odprowadzane do kanalizacji. Po zastosowaniu napowietrzenia woda nie ma już zapachu „zgniłych jaj” jak również nie widać żółtego osadu na umywalkach.
Badania wody (studnia użytkowana 3 lata) z 2016-10-03 wykazały:
Twardość ogólna 276 mg/l
Mangan 190 ug/l
Żelazo 1914 ug/l
W grudniu 2016 roku zmieniłem zbiornik z przeponowego na ocynkowany 300 l dołożyłem zwężkę napowietrzającą i dysze rozbryzgową. W styczniu 2017 roku zrobiłem kolejne badania wody. Woda pobrana do badania była już po napowietrzeniu.
Wyniki:
Barwa 3 mg/l
Mętność 10,7 NTU
PH 7,3
Twardość ogólna 254 mg/l
Utlenialność 1,2 mg/l
Jon amonowy 0,080 mg/l
Azotyny <0,012
Azotany 0,44 mg/l
Żelazo 100 ug/l
Mangan 341 ug/l
Przy takiej wodzie każde złoże do usuwania żelaza i manganu powinno się sprawdzić. Ja bym zaproponował butlę 13 54 na mieszance złóż katalitycznych wposmagających proces usuwania żelaza i managanu. Sprawdzone przez nas rozwiązania, same pozytywne doświadczenia.

qbek17
17-01-2017, 19:42
Ja bym zaproponował butlę 13 54 na mieszance złóż katalitycznych wposmagających proces usuwania żelaza i managanu
Niezmiennie zaskakujecie mnie propozycjami strzelania z armaty do szałasu... Poważnie chcecie stawiać odżelaziacz ze złożem katalitycznym na butli 13x54 przy 0,1 mg/l żelaza i 0,3 mg/l manganu?

KLARSAN
18-01-2017, 10:30
Niezmiennie zaskakujecie mnie propozycjami strzelania z armaty do szałasu... Poważnie chcecie stawiać odżelaziacz ze złożem katalitycznym na butli 13x54 przy 0,1 mg/l żelaza i 0,3 mg/l manganu?
Odnieśliśmy się do wyników tych pierwszych badań. Przecież tam są 2 mg żelaza, porostu żelazo utlenione i zatrzymane na mechanicznym, stąd nie wyszło na drugim badaniu. Wszystko.

qbek17
18-01-2017, 10:50
Odnieśliśmy się do wyników tych pierwszych badań. Przecież tam są 2 mg żelaza, porostu żelazo utlenione i zatrzymane na mechanicznym, stąd nie wyszło na drugim badaniu. Wszystko.
OK.Rozumiem.Tylko że te pierwsze badania są już nieaktualne bo doszło napowietrzanie więc ilość żelaza rozpuszczonego wynosi 0,1 mg/l - a przecież złoże katalityczne pomaga w utlenieniu właśnie tego rozpuszczonego żelaza. Żelazo już wytrącone zatrzyma się na pierwszym odcinku złoża - to tylko filtracja mechaniczna.

KLARSAN
18-01-2017, 11:23
OK.Rozumiem.Tylko że te pierwsze badania są już nieaktualne bo doszło napowietrzanie więc ilość żelaza rozpuszczonego wynosi 0,1 mg/l - a przecież złoże katalityczne pomaga w utlenieniu właśnie tego rozpuszczonego żelaza. Żelazo już wytrącone zatrzyma się na pierwszym odcinku złoża - to tylko filtracja mechaniczna.
Dobierając stację uzdatniania staramy się uwzględnić cały układ. Najważniejsze są jednak parametry wody surowej no i oczywiście zapotrzebowanie na wodę. Bardzo dobrze, że akurat w wypadku tej wody po napowietrzeniu w wynikach badania spadło stężenie żelaza, ale przecież żelazo nie wyparowało, jest czy to w hydroforze, czy na filtrze mechanicznym tyle, że wytrącone. Jak będzie dłuższy pobór wody albo bardziej intensywny to poleci woda surowa, a nie woda która odstała w hydroforze (wiadomo, że zawsze mamy pewien czas zatrzymania wody na hydroforze ale im większy będzie pobór tym czas krótszy i mniej żelaza się wytrąci).
Analiza wody po jej napowietrzeniu mówi tylko, że żelazo się dobrze utlenia. Nie sugerowałbym się bardzo jego stężeniem bo przy innym przepływie mogą być zupełnie inne parametry.

wojtas77
19-01-2017, 00:11
Witam.

Proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza z 2-4 osobami w domu , miesięcznym zużyciem ok 5 m3 (przy dwóch osobach) wody, z ujęciem wody miejskiej w cenie do 2500 zł.
W sprzedaży jest wielki wybór tych urządzeń ale boje się że trafię na chińczyka.
Na ale....o znalazłem coś takiego http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-na-duzy-dom-zm-work-30-gratisy-i5190842608.html
Mile widziane inne propozycje w tej cenie.

wg39070
19-01-2017, 08:28
Witam.

Proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza z 2-4 osobami w domu , miesięcznym zużyciem ok 5 m3 (przy dwóch osobach) wody, z ujęciem wody miejskiej w cenie do 2500 zł.
W sprzedaży jest wielki wybór tych urządzeń ale boje się że trafię na chińczyka.
Na ale....o znalazłem coś takiego http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-na-duzy-dom-zm-work-30-gratisy-i5190842608.html
Mile widziane inne propozycje w tej cenie.

Mam zmiękczacz z tą głowicą ze zdjęcia. To głowica Logix Autotroll objętościowa. Działa u mnie doskonale i ma jedną ważną cechę a mianowicie regeneracja odbywa się po zużyciu ilości wody określonej przez zmiękczacz po regeneracji, tzn niektóre mają głowice czasowe i czy korzystasz czy nie to regeneracja nastąpi w określonym czasie (np raz na tydzień), przy Logix-ie mi pokazuje po regeneracji np 3600 litrów do następnej i dopiero jak wykorzystasz tą ilość to zmiękczacz zregeneruje złoże. Czyli jest oszczędny, gdyż regeneracja zużywa około 120-150 litrów wody.

grzegorzsw
19-01-2017, 19:11
Na tą chwilę nie widzę powodu do wymiany pompy. Jeśli chcesz iść w stronę złoża wielofunkcyjnego to ono nie wymaga aż tak dużych przepływów, więc obecna pompa powinna wystarczyć.
Ze złóż masz do wyboru AquaMulti lub Ecomix. W zasadzie z badania wody nie wynika żadna preferencja (oba powinny dać radę). Osobiście wolę AquaMulti.
Co do filtra mechanicznego to jeśli tak szybko się zapycha to warto pomyśleć o modelu z możliwością płukania i zautomatyzowaniu tego filtra. W ten sposób możesz ograniczyć częstotliwość wymiany wkładów i rozkręcania całości. Cintropur jest OK, ale raczej szukałbym czegoś z automatem płuczącym lub jakimiś ruchomymi szczotkami do czyszczenia siatki filtracyjnej bez otwierania korpusu. No i jeszcze kwestia dokładności filtracji - zazwyczaj te siatki wielorazowe są dosyć zgrubne (90 - 100 um) więc szukałbym czegoś o jak najdrobniejszych oczkach.

Dostałem kilka wycen Zrobiłem zestawienie. Które polecacie ? Odnośnie filtra pianowego znalazłem coś takiego jak wkłady dyskowe 30 mik wielokrotnego użytku. Czy ktoś posiada jak się sprawdzają ?


379044

wojtas77
19-01-2017, 23:28
Mam zmiękczacz z tą głowicą ze zdjęcia. To głowica Logix Autotroll objętościowa. Działa u mnie doskonale i ma jedną ważną cechę a mianowicie regeneracja odbywa się po zużyciu ilości wody określonej przez zmiękczacz po regeneracji, tzn niektóre mają głowice czasowe i czy korzystasz czy nie to regeneracja nastąpi w określonym czasie (np raz na tydzień), przy Logix-ie mi pokazuje po regeneracji np 3600 litrów do następnej i dopiero jak wykorzystasz tą ilość to zmiękczacz zregeneruje złoże. Czyli jest oszczędny, gdyż regeneracja zużywa około 120-150 litrów wody.

Dziękuje za opinie ale ten zmiękczacz nie ma polskiego menu i brakuje mu mieszacza.
Bardzo proszę o inne propozycje.

small7
20-01-2017, 08:34
Dziękuje za opinie ale ten zmiękczacz nie ma polskiego menu i brakuje mu mieszacza.
Bardzo proszę o inne propozycje.

A kto Ci takie bzdury przekazał. Jeśli chodzi o głowicę Logix to mieszacz jest wewnątrz głowicy a nie wiem o jakie menu Ci chodzi skoro w głowicy programujesz tylko parę parametrów i żaden język Ci nie jest potrzebny.

wg39070
20-01-2017, 08:59
Dziękuje za opinie ale ten zmiękczacz nie ma polskiego menu i brakuje mu mieszacza.
Bardzo proszę o inne propozycje.

Ta głowica Logix posiada mieszacz a polskie menu jest zbędne, gdyż proces programowania ustawia się tylko raz i koniec. Wyświetlacz pokazuje na zmianę czas i ilość litrów do następnej regeneracji. Jest to dokładnie opisane w instrukcji i proste do wykonania. Ja na wejściu mam wodę o twardości 19 dh a na wyjściu po zmieszaniu ustawiłem 8 dh. Mieszanie reguluje się śrubą imbusową po lewej stronie głowicy patrząc od frontu (opisane w instrukcji).

qbek17
20-01-2017, 12:28
Witam.

Proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza z 2-4 osobami w domu , miesięcznym zużyciem ok 5 m3 (przy dwóch osobach) wody, z ujęciem wody miejskiej w cenie do 2500 zł.
W sprzedaży jest wielki wybór tych urządzeń ale boje się że trafię na chińczyka.
Na ale....o znalazłem coś takiego ...
Mile widziane inne propozycje w tej cenie.
Zużycie jest niskie, ale do prawidłowego doboru sprzętu brakuje informacji o twardości wody. Prawdopodobnie 30 litrów złoża przy tak małym zużyciu będzie za dużą ilością.


To głowica Logix Autotroll objętościowa. Działa u mnie doskonale i ma jedną ważną cechę a mianowicie regeneracja odbywa się po zużyciu ilości wody określonej przez zmiękczacz po regeneracji, tzn niektóre mają głowice czasowe i czy korzystasz czy nie to regeneracja nastąpi w określonym czasie (np raz na tydzień), przy Logix-ie mi pokazuje po regeneracji np 3600 litrów do następnej i dopiero jak wykorzystasz tą ilość to zmiękczacz zregeneruje złoże. Czyli jest oszczędny, gdyż regeneracja zużywa około 120-150 litrów wody.
Jest to dosyć standardowa cecha głowic zmiękczaczy :) Dawno już nie widziałem żeby ktoś stosował głowice czasowe w tych urządzeniach...

wg39070
20-01-2017, 12:36
Zużycie jest niskie, ale do prawidłowego doboru sprzętu brakuje informacji o twardości wody. Prawdopodobnie 30 litrów złoża przy tak małym zużyciu będzie za dużą ilością.


Jest to dosyć standardowa cecha głowic zmiękczaczy :) Dawno już nie widziałem żeby ktoś stosował głowice czasowe w tych urządzeniach...

Jeszcze wciska się nie świadomym inwestorom czasówki. Sąsiad zakładał w zeszłym roku i regenerację, nie zależnie o zużycia, ustawioną ma raz na tydzień.

qbek17
20-01-2017, 13:26
Widocznie gdzieś ktoś jeszcze robi takie numery... ale może da się to przerobić na czasówkę - wszystko zależy od typu głowicy...

wojtas77
20-01-2017, 16:48
A c możecie powiedzieć o tym:
http://cosmowater.pl/urzadzenia/produkty/cosmowater-home-22/
W mojej miejscowości jest też serwis i mogę go nabyć w dobrej cenie razem z montażem.

Twardość wody z wodociągu wynosi podobno ok. 18 stopni ale nie wiem w jakiej skali :)
Tak mi przekazał miejscowy instalator.

wg39070
20-01-2017, 21:12
A c możecie powiedzieć o tym:
http://cosmowater.pl/urzadzenia/produkty/cosmowater-home-22/

W mojej miejscowości jest też serwis i mogę go nabyć w dobrej cenie razem z montażem.

Twardość wody z wodociągu wynosi podobno ok. 18 stopni ale nie wiem w jakiej skali :)
Tak mi przekazał miejscowy instalator.

Twardość wody mierzymy sami i nie ufamy nikomu! Instalator, tym bardziej miejscowy, gdzieś kiedyś zmierzył i klepie każdemu.

qbek17
21-01-2017, 12:07
Twardość wody z wodociągu wynosi podobno ok. 18 stopni ale nie wiem w jakiej skali :)
Tak mi przekazał miejscowy instalator.
Jeśli tak jest faktycznie to maksymalną ilością złoża dla Ciebie jest 15 litrów... a jak będziesz chciał na wyjściu pozostawić kilka stopni twardości to nawet taka ilość może być zbyt duża :)


A co możecie powiedzieć o tym: ...
W mojej miejscowości jest też serwis i mogę go nabyć w dobrej cenie razem z montażem.
Na pewno będzie działać, ale jest to zbyt duże urządzenie na Twoje potrzeby. Z drugiej strony jak masz go w dobrej cenie... to Twój wybór :)

qbek17
21-01-2017, 12:26
Dostałem kilka wycen Zrobiłem zestawienie. Które polecacie ? Odnośnie filtra pianowego znalazłem coś takiego jak wkłady dyskowe 30 mik wielokrotnego użytku. Czy ktoś posiada jak się sprawdzają ?


379044
Z tej tabeli możesz od razu odrzucić pozycje 2, 4 i 5 - mają najsłabsze chińskie, głowice.
Pozycja 3 jest na moje oko zbyt duża dla Ciebie, poza tym pod złoża wielofunkcyjne nie daje się podsypki kwarcowej bo jest to element złoża.
Pozycje 6 i 7 to zwykłe zmiękczacze - nie usuwają manganu. Do tego ten z numerem 6 ma słabiutką hinduską żywicę.

Pozostają pozycje 1 i 8 (zakładam, że w modelu Ecowatera jest żywica Ecomix). Różnica w cenie jest duża... głównie przez markę (czyli głowicę).



i jeszcze coś takiego znalazłem ....
To sobie odpuść - ma głowicę ze sterownikiem czasowym. Poza tym to złoże wymaga lepszej głowicy i dłuższych czasów regeneracji.

Może prościej byłoby rozesłać zapytania do firm o konkretne rozwiązanie? Np. "złoże Ecomix lub AquaMulti (w ilości 25 litrów), zbiornik 10x35, głowica Clack CK lub Clack CI albo głowica Autotrol (ale koniecznie ze sterownikiem objętościowym czyli 760 lub 762)" albo "złoże Crystal Right 100 lub 200, zbiornik 10x44, głowica Clack CK lub CI".

wojtas77
21-01-2017, 15:08
Jeśli tak jest faktycznie to maksymalną ilością złoża dla Ciebie jest 15 litrów... a jak będziesz chciał na wyjściu pozostawić kilka stopni twardości to nawet taka ilość może być zbyt duża :)


Na pewno będzie działać, ale jest to zbyt duże urządzenie na Twoje potrzeby. Z drugiej strony jak masz go w dobrej cenie... to Twój wybór :)

Dziękuje za szybką odpowiedź, Wasze opinie są niezmiernie pomocne dla takiego laika jak ja.
Poszukam jeszcze innych zmiękczaczy bo faktycznie ten ostatni jest jak dla mnie zbyt duży nawet gabarytowo. Chciałbym go umieścić w pomieszczeniu nad garażem (pralnia) a tam są nisko skosy no i musi się jeszcze zmieścić pralka.

wojtas77
21-01-2017, 21:30
Może coś takiego ?
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-ei-p-890.html
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-slide-luxe-1035-p-1023.html

Nie wiem jaką głowice ma ten ostatni, czy to w ogóle clack? Jeśli chodzi o ilość żywicy to dwa pierwsze mają jej tyle samo, ostatni trochę więcej ale ma mniejszy zbiornik na solankę. Gabarytowo mi odpowiadają.

qbek17
21-01-2017, 22:16
Może coś takiego ?
...
Nie wiem jaką głowice ma ten ostatni, czy to w ogóle clack? Jeśli chodzi o ilość żywicy to dwa pierwsze mają jej tyle samo, ostatni trochę więcej ale ma mniejszy zbiornik na solankę. Gabarytowo mi odpowiadają.
Ten ostatni to nie Clack. Ze zdjęć ciężko wywnioskować co to konkretnie za model, ale zazwyczaj jak jest solidna głowica to jest się czym chwalić...
W każdym przypadku żywicy jest z duużym zapasem.
Jeśli już chcesz iść w taki rozmiar to ten model z głowicą Pallas powinien być najbardziej OK (chociaż opis na stronie jest bardzo chaotyczny i naciągany...)

Rafgre
22-01-2017, 08:32
Witam, postanowiłem zamontować u siebie zmiękczacz wody. Mieszkam w domu (5-6 użytkowników), miesięczne zużycie wody to ok 20m3. Woda z toruńskich wodociągów(ciężko mi stwierdzić jakiej jakości, ale baterie i czajniki szybko zarastają kamieniem).
Jaką stację byście polecili aby była najmniej problematyczna. Chodzi o wizyty serwisantów, koszt użytkowania. Kwota w jakiej chciałbym się zmieścić to ok 3000zł, jak będzie trochę więcej też zniosę.
Z tego co czytałem polecane są w necie:
WaterMark 30
aquahome 20-n

qbek17
22-01-2017, 10:43
Witam, postanowiłem zamontować u siebie zmiękczacz wody. Mieszkam w domu (5-6 użytkowników), miesięczne zużycie wody to ok 20m3. Woda z toruńskich wodociągów(ciężko mi stwierdzić jakiej jakości, ale baterie i czajniki szybko zarastają kamieniem).
Jest coś takiego jak strona internetowa wodociągów, gdzie jest podana informacja o twardości wody z poszczególnych ujęć:
http://www.wodociagi.torun.com.pl/index.php?lang=PL&m=page&pg_id=101

Przyjmując wyższą wartość (16 dH) to przy takim zużyciu wody powinieneś się rozglądać za urządzeniem z 30-50 litrami złoża.


Jaką stację byście polecili aby była najmniej problematyczna. Chodzi o wizyty serwisantów, koszt użytkowania. Kwota w jakiej chciałbym się zmieścić to ok 3000zł, jak będzie trochę więcej też zniosę.
W tej kwocie raczej kupisz już solidny sprzęt. Jeśli chcesz mieć wybór serwisu to szukaj popularnych głowic (Clack, Autotrol).


Z tego co czytałem polecane są w necie:
WaterMark 30
aquahome 20-n
Pierwszy to chińczyk, a drugi ma mało złoża...

Rafgre
22-01-2017, 18:09
"W tej kwocie raczej kupisz już solidny sprzęt. Jeśli chcesz mieć wybór serwisu to szukaj popularnych głowic (Clack, Autotrol). "

A co by Pan polecił?

qbek17
22-01-2017, 22:43
A co by Pan polecił?
Ja bym wybrał głowicę Clack ze sterownikiem CK (Pallas).
Przy większej ilości złoża warto też wybrać wersję z regeneracją przeciwprądową.

Rafgre
23-01-2017, 08:51
chodzi o taki
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html

qbek17
23-01-2017, 09:40
chodzi o taki ...
Ten jest standardowym rozmiarem... dla Twoich potrzeb przydałby się większy, z lepszą (monosferyczną) żywicą i regeneracją przeciwprądową.

qbek17
23-01-2017, 22:16
Dzwoniłem do nich i faktycznie ten ostatni to nie Clack ale jakiś chińczyk :)
Proponowali mi też coś takiego w lepszej cenie:...
Podobno produkowany w stanach i ma nowsza głowicę niż Clack.
Jest sporo mniejszy.
Co o nim sądzicie ?
Ciekaw jestem tej "nowszej głowicy". Ze zdjęcia wygląda mi to na Erie. Ani to nowość, ani coś lepszego/nowszego.
Za taką ilość złoża i głowicę to z ceną trochę przesadzili...

qbek17
23-01-2017, 22:19
Lewatit (chyba najlepsza żywica - jak się mylę to mnie poprawcie).
Lewatit jest OK, ale dobrze byłoby jeszcze podać który model - jest ich mnóstwo.

Rafgre
24-01-2017, 20:49
Dziś był u mnie instalator z lokalnej firmy i zaproponował mi coś takiego
http://www.odi.pl/katalog-produktow/p-1873.html
Euro az-el 30
Cena z montażem 3300netto

qbek17
24-01-2017, 23:39
Dziś był u mnie instalator z lokalnej firmy i zaproponował mi coś takiego ... Euro az-el 30
Cena z montażem 3300netto
Trochę drogo... głowica OK, ale sterownik nie najnowszy, brak bypassu (przynajmniej nie ma go w opisie), a nazwa może sugerować więcej niż 25 litrów złoża (i brak informacji jakie złoże).

Rafgre
25-01-2017, 07:58
O bypass pytałem i podobno jest . Cena nie sprecyzowałem obejmuję : filtr + 2wkład , 4 worki soli, zmiękczacz, montaż. o złoże jeszcze dopytam.

KLARSAN
25-01-2017, 09:54
Dziś był u mnie instalator z lokalnej firmy i zaproponował mi coś takiego
http://www.odi.pl/katalog-produktow/p-1873.html
Euro az-el 30
Cena z montażem 3300netto
Az - el 30 a złoża 25 l - nie wiemy jakiego w dodatku. Gabarytowo też trochę go jest no ale jak jest wystarczająco dużo miejsca na instalcję... Tych dodatków jest sporo w cenie to fakt.

operator17
26-01-2017, 01:44
Po 5 latach "skonczyłem" żywice w zmiękczaczu.
Czuć przy myciu rąk że nawet bezposrednio po regeneracji woda jest twarda jak przed zmiękczaczem.
Liczydlo pokazuje ze zmiękczacz pokonał juz lekko ponad 2000m^3 wody (glowica Clack D40 CI)
Złoża w zmiękczaczu jest 70L (marki nie znam), twardość wody bardzo duża - 577mgCaCO3/L (32 *dH)
Zelazo 65
mangan <30
Pytanie, czy mogę wymienić żywicę na inną ktora wytrzyma dłużej, np 5000m^3 wody ?
Gdzieś obiło mi się o uszy że przy tak niskim poziomie żelaza i manganu żywica w zmiękczaczu powinna "działać" wiecznie :/ ?
Czy na "śmierć" żywicy mógł mieć wpływ hydrofor bez przepony przed zmiękczaczem (zjawisko natleniania wody) ?

KLARSAN
26-01-2017, 11:27
Po 5 latach "skonczyłem" żywice w zmiękczaczu.
Czuć przy myciu rąk że nawet bezposrednio po regeneracji woda jest twarda jak przed zmiękczaczem.
Liczydlo pokazuje ze zmiękczacz pokonał juz lekko ponad 2000m^3 wody (glowica Clack D40 CI)
Złoża w zmiękczaczu jest 70L (marki nie znam), twardość wody bardzo duża - 577mgCaCO3/L (32 *dH)
Zelazo 65
mangan <30
Pytanie, czy mogę wymienić żywicę na inną ktora wytrzyma dłużej, np 5000m^3 wody ?
Gdzieś obiło mi się o uszy że przy tak niskim poziomie żelaza i manganu żywica w zmiękczaczu powinna "działać" wiecznie :/ ?
Czy na "śmierć" żywicy mógł mieć wpływ hydrofor bez przepony przed zmiękczaczem (zjawisko natleniania wody) ?
Hydrofor nie ma tu znaczenia.
Ma Pan bardzo twardą wodę, prawdopodobnie zmiękczacz często się regenerował. Myślę, że żywica miała prawo się "skończyć" przy 5 latach.
Oczywiście zależy też jaki producent tej żywicy. Średnio żywice wytrzymują 5-10 lat. Jako bardzo dobrą żywicę mógł bym polecić Lewatit 1667

Marczak
26-01-2017, 11:30
Po 5 latach "skonczyłem" żywice w zmiękczaczu.
Czuć przy myciu rąk że nawet bezposrednio po regeneracji woda jest twarda jak przed zmiękczaczem.
Liczydlo pokazuje ze zmiękczacz pokonał juz lekko ponad 2000m^3 wody (glowica Clack D40 CI)
Złoża w zmiękczaczu jest 70L (marki nie znam), twardość wody bardzo duża - 577mgCaCO3/L (32 *dH)
Zelazo 65
mangan <30
Pytanie, czy mogę wymienić żywicę na inną ktora wytrzyma dłużej, np 5000m^3 wody ?
Gdzieś obiło mi się o uszy że przy tak niskim poziomie żelaza i manganu żywica w zmiękczaczu powinna "działać" wiecznie :/ ?
Czy na "śmierć" żywicy mógł mieć wpływ hydrofor bez przepony przed zmiękczaczem (zjawisko natleniania wody) ?
Jak to mówią "Świat się zmienia, słońce zachodzi, a wódka się kończy" Jak widać z żywicą jonowymienną w zmiękczaczach podobnie

firepunch
26-01-2017, 14:43
Czy ktos poznaje tą głowice?

379761

Niestety nie mam lepszego zdjęcia

qbek17
26-01-2017, 15:19
Czy ktos poznaje tą głowice?

379761

Niestety nie mam lepszego zdjęcia
Clack WS1 EI (jeśli są tam 4 przyciski) lub TC (jeśli są trzy przyciski).

firepunch
26-01-2017, 16:02
Clack WS1 EI (jeśli są tam 4 przyciski) lub TC (jeśli są trzy przyciski).

Dziekuję za szybką odpowiedź.
Nie mam jak sprawdzić, to foto z ogłoszenia.
Czy te głowice nadają się aby zaaplikować do zbiornika złoże BIRM?