PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

qbek17
26-01-2017, 15:08
Pytanie, czy mogę wymienić żywicę na inną ktora wytrzyma dłużej, np 5000m^3 wody ?

Wymienić możesz, ale czy na "inną" nie wiedząc jaka była zasypana pierwotnie ? :)

Ogólnie żywica powinna działać (tzn zmiękczać) cały czas, a ewentualne zużycie jest mechaniczne i objawia się pękaniem ziaren co może powodować ich wymywanie... czyli po prostu możesz już nie mieć złoża w zbiorniku.


Czy na "śmierć" żywicy mógł mieć wpływ hydrofor bez przepony przed zmiękczaczem (zjawisko natleniania wody) ?
Raczej nie miało to wpływu na "śmierć" żywicy. Co najwyżej na spadek jej wydajności powodowany oblepieniem ziaren przez utlenione (wytrącone) żelazo. Jeżeli tego żelaza byłoby dużo to spadek wydajności mógłby być znaczny... ale jeśli masz tak mało żelaza w wodzie surowej to raczej nie miało to miejsca.

qbek17
26-01-2017, 15:10
Dziekuję za szybką odpowiedź.
Nie mam jak sprawdzić, to foto z ogłoszenia.
Czy te głowice nadają się aby zaaplikować do zbiornika złoże BIRM?
Głowica się nadaje - ale pytanie w jakiej jest aktualnie konfiguracji, tzn czy jest to głowica do filtra czy do zmiękczacza, czy ma odpowiedni injector i restryktor płukania, czy ma odpowiedni tlok. Warto też sprawdzić/wymienić komplet uszczelek.
Ciężko powiedzieć po jednym, słabym zdjęciu...

firepunch
26-01-2017, 15:23
Głowica się nadaje - ale pytanie w jakiej jest aktualnie konfiguracji, tzn czy jest to głowica do filtra czy do zmiękczacza, czy ma odpowiedni injector i restryktor płukania, czy ma odpowiedni tlok. Warto też sprawdzić/wymienić komplet uszczelek.
Ciężko powiedzieć po jednym, słabym zdjęciu...

Z ogłoszenia wynika że na głowicy jest aktualnie zmiękczacz, czy ewentualny koszt dostosowania, poza zakupem złoża, bedzie wysoki?
Czy gra jest w ogole warta świeczki?

agb
27-01-2017, 11:54
Bo posty spamerów są usuwane.

jak_kolwiek
27-01-2017, 11:56
ciekawe - mój ani jeden post jeszcze nie został skasowany z tego tematu - wyczuwam spam

qbek17
28-01-2017, 07:41
Z ogłoszenia wynika że na głowicy jest aktualnie zmiękczacz, czy ewentualny koszt dostosowania, poza zakupem złoża, bedzie wysoki?
Czy gra jest w ogole warta świeczki?
Nie wiem ile by Cię kosztowała ta głowica... podejrzewam, że ze 200-300 zł możesz do niej dołożyć jeśli będziesz chciał wymienić uszczelki, tlok, injector, DLFC... ale może też być tak, że części będą w dobrym stanie i nie trzeba ich wszystkich wymieniać - najlepiej byłoby zrobić przegląd głowicy pod tym kątem i wtedy da się wszystko określić.

xiz
29-01-2017, 15:26
To jak, czy ten filtr będzie dobry: http://bluewater24.pl/filtr-z-plukaniem-wstecznym-honeywell-ff06-34-p-184.html ?

Co ile powinienem odkręcać ten filtr i płukać? Co pół roku wystarczy czy co rok? Czy wogóle? Kranikiem oczywiście spuszczam nawet co tydzień można powiedzieć.

boru
29-01-2017, 16:18
Korzystamy ze studni głębinowej 7 lat i przyszedł czas na zakup jakichś filtrów.
Woda nie jest jakaś mega uciążliwa ale jednak jest twarda i tworzą się osady na armaturze oraz w czajniku. Oprócz tego poziom manganu jest przekroczony (czy to jest niebezpieczny poziom? na co negatywnie wpływa Mangan?)

Proszę więc o poradę jaką stację uzdatniania wykonać.

Co cchemy osiągnąć:
1. zminimalizować osady na armaturze, czajniku itp.
1a. wyeliminować osady w instalacji grzewczej (po 5 latach przytkała mi się podłogówka - woda z instalacji c.o. jest brunatnoszara)
2. zmiękczyć wodę do prania, mycia itp.
3. wyeliminować bakterie
4. zmniejszyć ilość manganu
5. nie usuwać ważnych dla organizmu minerałów (wapń, magnez) - jeżeli to nie wyklucza powyższsych


Studnia głębinowa fi125mm 13 metrów.
Dom jednorodzinny, miesięczne zużycie wody to 10 m3.
W studni umieszczona jest pompa zasilana 230V z filtrrem roboczym + obsypka standard.
zbiornik ocynkowany 200l.
Ścieki odprowadzane do szamba.


Badania wody byly wykonane 7 lat temu (czy jest sens się na nich opierać czy odrazu zrobić nowe badania wody? ) i wykazały:

Ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 36stC po 48h: >300 jtk/1ml
Ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22stC po 72h: >300 jtk/1ml
bakterie typu Coli, grupy coli oraz enterokoki - 0

Mętność <0,5NTU
Barwa <2mg/1Pt
Odczyn 7,4pH
przewodność el. 555uS/cm
Twardość 286mg/l CsCO3
Indeks nadmanganianowy 0,77 mgl /O2
Azotyny 0,010 mg/l NO2
Azotany 9,9 mg/l NO3
Chlorki 20,9 mg/l
Zelazo ogólne 0,06 mg/l
Mangan ogólny 0,107 mg/l
Zapach - z 0


Dostałem dwie propozycje od firm z interentu. Trochę mnie te ceny przeraziły. Czy rzeczywiście trzeba wydać kilka tysięcy na uzdatnienie wody w takim zakresie?

1. w zależności od typu zmiękczacza oraz głowicy system może kosztować od 4200pln do 5500
Zmiękczacz Econet FZm 10/1 Z głowicą CLACK 3 800,00
Zmiękczacz Econet ZK Maxi Z głowicą CLACK 4 000,00
Zmiękczacz Canature FZm 10/1 Z głowicą Canature BNT 2 700,00
Zmiękczacz Canature ZK Maxi Z głowicą Canature BNT 2 760,00
Lampa bakteriobójcza UV Econet V 20 1 500,00

2. cena za poniższsy system 3100pln (tu nie ma lampy UV - przedstawiciel tech twierdzi, żeby najpierw zamontować dwustopniową stację filtracji, usuwającą żelazo, mangan, zanieczyszczenia mechaniczne, barwę, smak, zapach oraz dodatkowo twardość (kamień), potem dezynfekcję i po pewnym czasie zrobienie badań wody i wtedy ew. dołożenie UV.
1 szt. TF-IR-450-CF-A : główna jednostka filtracyjna, pojemność filtra: 56L
1 szt. TF-IR-ZSOL70 : zbiornik soli 70L
1 szt. TF-D-DTR : dokumentacja techniczno-ruchowa
1 szt. TF-ME-SOL25 : 25 kg soli pastylkowanej do regeneracji filtra CF (na około 3-4 miesiące eksploatacji)
1. szt. TF-FBB10-1" : korpus filtra wstępnej filtracji drobnocząsteczkowej
2. szt. TF-ME-CPP10M : wkład filtra wstępnej filtracji (zapas na rok)


Czy koszty eksploatacyjne tego typu systemów są porównywalne?

I jeszcze jedno pytanie - niestety nie mamw garażu podłączenie do kanalizacji - czy te systemy wymagają zrzutu wody do kanalizacji? Ile tej wody może być? Czy ten zrzut następuje autoamtycznie, czy jest to włączane manualnie i ew. mogę na ten czas podłączyć jakiś wąż i wężem zrzucić to do szamba?


Oprócz tego dostałem propozycję zastosowania demagnetyzerów. Czy to jest coś co rozwiązuje któreś nasze problemy z początku posta?

qbek17
29-01-2017, 21:30
Co ile powinienem odkręcać ten filtr i płukać? Co pół roku wystarczy czy co rok? Czy wogóle? Kranikiem oczywiście spuszczam nawet co tydzień można powiedzieć.
Jak zauważysz osady na dnie klosza.

qbek17
29-01-2017, 21:49
Korzystamy ze studni głębinowej 7 lat i przyszedł czas na zakup jakichś filtrów.
Woda nie jest jakaś mega uciążliwa ale jednak jest twarda i tworzą się osady na armaturze oraz w czajniku. Oprócz tego poziom manganu jest przekroczony (czy to jest niebezpieczny poziom? na co negatywnie wpływa Mangan?)

Proszę więc o poradę jaką stację uzdatniania wykonać.

Co cchemy osiągnąć:
1. zminimalizować osady na armaturze, czajniku itp.
1a. wyeliminować osady w instalacji grzewczej (po 5 latach przytkała mi się podłogówka - woda z instalacji c.o. jest brunatnoszara)
2. zmiękczyć wodę do prania, mycia itp.
3. wyeliminować bakterie
4. zmniejszyć ilość manganu
5. nie usuwać ważnych dla organizmu minerałów (wapń, magnez) - jeżeli to nie wyklucza powyższsych

Ad.1 - twardość
Ad.1a - twardość + zanieczyszczenia z instalacji
Ad.2 - twardość
Ad.3 - to zupełnie osobna kwestia i od niej trzeba zacząć
Ad.4 - takiej ilości (0,1 mg/l) nie warto nawet ruszać - nic Ci się od tego nie stanie
Ad.5 - jest to dokładnie twardość, czyli wyklucza powyższe.



Studnia głębinowa fi125mm 13 metrów.
Dom jednorodzinny, miesięczne zużycie wody to 10 m3.
W studni umieszczona jest pompa zasilana 230V z filtrrem roboczym + obsypka standard.
zbiornik ocynkowany 200l.
Ścieki odprowadzane do szamba.

Na takiej głębokości to raczej nie jest studnia głębinowa... jakość wody może się zmieniać sezonowo. Bakterie mogą się dostawać do tej warstwy wodonośnej.
Info o pompie jest zbyt skromne aby coś konkretnego powiedzieć... potrzebny jest dokładny model. Sądząc tylko po zasilaniu - raczej nie jest zbyt wydajna.


Badania wody byly wykonane 7 lat temu (czy jest sens się na nich opierać czy odrazu zrobić nowe badania wody? ) i wykazały:

Ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 36stC po 48h: >300 jtk/1ml
Ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22stC po 72h: >300 jtk/1ml
bakterie typu Coli, grupy coli oraz enterokoki - 0

Mętność <0,5NTU
Barwa <2mg/1Pt
Odczyn 7,4pH
przewodność el. 555uS/cm
Twardość 286mg/l CsCO3
Indeks nadmanganianowy 0,77 mgl /O2
Azotyny 0,010 mg/l NO2
Azotany 9,9 mg/l NO3
Chlorki 20,9 mg/l
Zelazo ogólne 0,06 mg/l
Mangan ogólny 0,107 mg/l
Zapach - z 0

Od razu zacznij od wykonania nowych badań. Przy takiej liczbie mikroorganizmów nie miałeś problemów przez te 7 lat? Fizykochemia nie jest jakaś tragiczna... ale to może być już dawno nieaktualne.


Dostałem dwie propozycje od firm z interentu. Trochę mnie te ceny przeraziły. Czy rzeczywiście trzeba wydać kilka tysięcy na uzdatnienie wody w takim zakresie?
Zakładając taki skład wody i takie wymagania jak podałeś to faktycznie będzie to kosztować kilka tysięcy... ale po pierwsze nie musisz usuwać wszystkiego, a po drugie może wcale nie potrzebujesz aż tyle bo masz zupełnie inną wodę? Na to co jest teraz przydałby się zmiękczacz i lampa UV, czyli koszt ok 2500 i 1200 PLN.

Co do samych propozycji to mam kilka uwag:
- odpuść sobie chińskie głowice (Canature)
- odpuść sobie takiego doradcę co najpierw chce zamontować stację (nawet dwustopniową, chociaż nie wynika to z opisu urządzeń) a dopiero później robić badania


Czy koszty eksploatacyjne tego typu systemów są porównywalne?
Większość zmiękczaczy będzie miała porównywalne koszty.


I jeszcze jedno pytanie - niestety nie mamw garażu podłączenie do kanalizacji - czy te systemy wymagają zrzutu wody do kanalizacji? Ile tej wody może być? Czy ten zrzut następuje autoamtycznie, czy jest to włączane manualnie i ew. mogę na ten czas podłączyć jakiś wąż i wężem zrzucić to do szamba?
Tak, każdy filtr wymaga podłączenia do kanalizacji, a zrzut odbywa się automatycznie. Ilość wody zależy od typy i rozmiaru filtra, i waha się od 100-200 litrów (zmiękczacze) do 700-1000 litrów (duże odżelaziacze). Robienie tego ręcznie nie ma sensu...


Oprócz tego dostałem propozycję zastosowania demagnetyzerów. Czy to jest coś co rozwiązuje któreś nasze problemy z początku posta?
Jak do tej pory nikt nie przedstawił dowodów na jakiekolwiek działanie magnetyzerów na cokolwiek poza portfelem.

KLARSAN
30-01-2017, 10:26
@boru
Naszym zdaniem wystarczy prawdopodobnie zmiękczacz + lampa UV. Przekroczenie jest nieznaczne ale należało by mangan usunąć jak to woda pitna. Zależy jakie jest zużycie wody ale myślę, że 30-40 l wody zmiękczacz wystarczy. Koszt takiego zmiękczacza z głowicą Clack można znaleźć już za około 3 tys zł. Lampa pewnie taka za około 1000 zł wystarczy. Przynajmniej do tych parametrów wody. 7 lat to sporo. Lepiej powtórzyć badanie.

boru
30-01-2017, 19:31
szczerze mówiąc to raczej nie miałem problemów ze zdrowiem jeżeli chodzi o bakterie.. a przyznam, że latem często piłem wodę prosto z kranu... ale nie o tym...

OK. więc zaczniemy od badań.
Jak zrobić teraz badania tak aby była pewność, że wyniki (szczególnie bakterie) odzwierciedlają to co się dzieje w studni a nie to co w mojej 7-mio letniej instalacji, gdzie pewnie bakterie mają już nie jeden zakątek do namnażania?

qbek17
31-01-2017, 15:32
OK. więc zaczniemy od badań.
Jak zrobić teraz badania tak aby była pewność, że wyniki (szczególnie bakterie) odzwierciedlają to co się dzieje w studni a nie to co w mojej 7-mio letniej instalacji, gdzie pewnie bakterie mają już nie jeden zakątek do namnażania?
Zacząć od dezynfekcji studni i całej instalacji, a później solidnie przepłukać studnię. Próbkę pobierać zaraz przy studni (z najbliższego punktu) i zgodnie z procedurą (do znalezienia w necie - np. na stronach sanepidu). Można też zamówić usługę poboru próbek z laboratorium.

leemureek
02-02-2017, 21:12
Mam pytanie o to co potrzebuję założyć w nowo wybudowanym domu (jeszcze nie zamieszkanym) jeśli mam wyniki wody jak w poniższych zdjęciach?

380541380542380543380544380545

w tej chwili nie mam żadnych filtrów ale mam przygotowaną instalację pod stację uzdatniania oraz filtry.

leemureek
02-02-2017, 21:13
Zapomniałem dodać jeszcze jedno zdjęcie ... 380546

qbek17
03-02-2017, 12:06
Mam pytanie o to co potrzebuję założyć w nowo wybudowanym domu (jeszcze nie zamieszkanym) jeśli mam wyniki wody jak w poniższych zdjęciach?
...
w tej chwili nie mam żadnych filtrów ale mam przygotowaną instalację pod stację uzdatniania oraz filtry.
Z tych wyników widać, że woda jest super.
Niestety nie ma wyniku twardości, a to może być w normie, ale nadal uciążliwe... brakuje też wyników bakteriologii. Jeśli je masz to podeślij. Jeśli nie to Twoja decyzja czy je zrobić...

leemureek
05-02-2017, 14:47
Qbek17 mega dzięki za informację, niestety tylko to otrzymałem z gminy, myślałem że jest w nich wszystko. Gdzie można zrobić takie badania?

qbek17
05-02-2017, 15:19
Qbek17 mega dzięki za informację, niestety tylko to otrzymałem z gminy, myślałem że jest w nich wszystko. Gdzie można zrobić takie badania?
A to ma być woda z wodociągu czy ze studni? Jak z wodociągu to tam w zasadzie tylko twardość może być do zmniejszenia bo reszta to obowiązek dostawcy.
Obowiązkiem dostawcy jest też poinformowanie odbiorcy o jakości dostarczanej wody.
Jak chcesz sam zbadać twardość to testy kropelkowe / akwarystyczne są OK. Paskowe nie mają sensu bo przez ich czułość żadna z tego informacja.

Tomaszz1975
07-02-2017, 18:33
Witam serdecznie wszystkich na forum :)

Chcialbym rowniez poprosic o pomoc w doborze odpowiedniego urzadzenia, 4 osobowa rodzina, twarda woda w domku produkujaca zawrotne ilosci kamienia :(
Mieszkam w Bydgoszczy , ujecie wody pitnej z lasu Gdanskiego , wszystkie dane sa na zdjeciu381055

Sledzac ten watek zobaczylem, ze http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html jest wciaz w promocji, natomiast Panie z tego sklepu akurat by polecily http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-softaqua-22-p-1071.html - 10% . Wiem, ze ten Soft aqua ma mniejsze zloze
Chcialbym dokonac zakupu w ten poniedzialek, bardzo mi zalezy na Panstwa opinii czy np jeden z w/w czy moze cos zupelnie innego . Moge wydac na sprzet do 3000zl

Pozdrawiam!
Tomek

KLARSAN
08-02-2017, 09:58
Witam serdecznie wszystkich na forum :)

Chcialbym rowniez poprosic o pomoc w doborze odpowiedniego urzadzenia, 4 osobowa rodzina, twarda woda w domku produkujaca zawrotne ilosci kamienia :(
Mieszkam w Bydgoszczy , ujecie wody pitnej z lasu Gdanskiego , wszystkie dane sa na zdjeciu381055

Sledzac ten watek zobaczylem, ze http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html jest wciaz w promocji, natomiast Panie z tego sklepu akurat by polecily http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-softaqua-22-p-1071.html - 10% . Wiem, ze ten Soft aqua ma mniejsze zloze
Chcialbym dokonac zakupu w ten poniedzialek, bardzo mi zalezy na Panstwa opinii czy np jeden z w/w czy moze cos zupelnie innego . Moge wydac na sprzet do 3000zl

Pozdrawiam!
Tomek
Przy takiej twardości wody jak na załączonym zdjęciu i ilości osób jakie będą korzystać z wody na codzień z czysto ekonomicznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem będzie zmiękczacz o pojemności 30 litrów złoża. Będzie się regenerować ok 3 razy w miesiącu jeśli zużywacie tyle co przeciętna polska 4 - osobowa rodzina tj. ok 10 -12 m3 wody. Zmiękczacze jak zmiękczacze na Clacku ze złożem Purolite z tego co tam piszą. Z tą trwałością - 20 lat to chyba trochę przesadzili.

Tomaszz1975
08-02-2017, 12:03
Dziękuję bardzo za szybka odpowiedz ☺
Czy jest możliwe zatem kupić coś dobrego z 30l zlozem w mojej kwocie? Zużycie wody od listopada tak jak się wprowadziliśmy to 12-14m3

qbek17
08-02-2017, 12:11
Dziękuję bardzo za szybka odpowiedz ☺
Czy jest możliwe zatem kupić coś dobrego z 30l zlozem w mojej kwocie? Zużycie wody od listopada tak jak się wprowadziliśmy to 12-14m3
Jeśli zużycie może być większe niż te 12 m3 na miesiąc to radziłbym jednak szukać zmiękczacza z minimum 30 litrami złoża.
Przy takiej wielkości jest już sens dołożyć kilka złotych i mieć regenerację przeciwprądową i zmienić żywicę na monosferyczną.

Twój budżet powinien być wystarczający, ale jak będziesz chciał dołożyć dobry filtr wstępny, regenerację przeciwprądową, bypass i mixing do głowicy to może być ciut za mało.

Tomaszz1975
08-02-2017, 12:38
Dziękuję za informację ☺. Jeżeli miałby Pan sobie kupić takie urządzenia to czy byłby to konkretny producent i model? Oczywiście jeżeli dołożenie dodatkowej kwoty w granicach zdrowego rozsądku zabezpieczy docelowo nasze zdrowie i cały agd z armatura to jak najbardziej. Czy zatem mógłbym liczyć na podpowiedź co dokładnie miałbym zakupić?
Pozdrawiam!
Tomasz

KLARSAN
08-02-2017, 12:49
Dziękuję bardzo za szybka odpowiedz ☺
Czy jest możliwe zatem kupić coś dobrego z 30l zlozem w mojej kwocie? Zużycie wody od listopada tak jak się wprowadziliśmy to 12-14m3
Oczywiście, że jest. W podanym przez Pana budżecie jak najbardziej. Mamy w ofercie takie zmiękczacze. Jeśli jest Pan zainteresowany zapraszam do kontaktu.

boru
13-02-2017, 19:38
Zacząć od dezynfekcji studni i całej instalacji, a później solidnie przepłukać studnię. Próbkę pobierać zaraz przy studni (z najbliższego punktu) i zgodnie z procedurą (do znalezienia w necie - np. na stronach sanepidu). Można też zamówić usługę poboru próbek z laboratorium.

1. jak zrobić dezynfekcje studni i instalacji?
2. w jaki sposób przepłukać studnię?
3. Ile może kosztować taka usługa poboru próbek z lab? Czy to zamawia się w Sanepidzie czy w jakichś innych laboratoriach>?

qbek17
14-02-2017, 09:17
1. jak zrobić dezynfekcje studni i instalacji?
Kupić podchloryn.
Wlać do studni.
Wypompować aż poczujesz chlor w każdym końcu instalacji.
zostawić na nockę lub całą dobę.
Płukać aż chlor przestanie być wyczuwalny w każdym końcu instalacji i jeszcze kilka godzin.


2. w jaki sposób przepłukać studnię?
Pompować długo i mocno.


3. Ile może kosztować taka usługa poboru próbek z lab? Czy to zamawia się w Sanepidzie czy w jakichś innych laboratoriach>?
To pewnie zależy od odległości od labu. Różnie to może być w różnych firmach... trzeba dzwonić i pytać, ale spodziewałbym się kwot od kilkudziesięciu do kilkuset PLN.

Marczak
14-02-2017, 11:52
Znowu wrócili jednopostowowcy z tą nachalną reklamą zmiękczaczy, o zgrozo!
Administracjo, ratuj!

boru
14-02-2017, 17:06
1. Kupić podchloryn.
Wlać do studni.
2. Wypompować aż poczujesz chlor w każdym końcu instalacji.
3. zostawić na nockę lub całą dobę.
4. Płukać aż chlor przestanie być wyczuwalny w każdym końcu instalacji i jeszcze kilka godzin.
5. Pompować długo i mocno.


AD1. Ile tego podchlorynu trzeba wlać?
Ad2. czyli z każdego ujęcia zlać wodę do momentu poczucia chloru?
Ad4. czyli z każdego ujęcia zlać wodę do momentu kiedy w żadnym kranie nie będzie czuć chloru?
Ad5. Rozumiem, że to długo i mocno to zawiera się w tym punkcie 4.? Kilka godzin lać wodę z kilku kranów? Nie wystarczy np. z ujęć ogrodowych? Nie chciałbym całego szsamba zalać.

qbek17
14-02-2017, 20:43
AD1. Ile tego podchlorynu trzeba wlać?
To zależy od głębokości studni, średnicy rury, poziomu wody... generalnie chodzi o objętość wody w studni i instalacji.

Ad2. czyli z każdego ujęcia zlać wodę do momentu poczucia chloru?
Tak. Zacznij od najdalszego od studni, a potem każdy inny.

Ad4. czyli z każdego ujęcia zlać wodę do momentu kiedy w żadnym kranie nie będzie czuć chloru?
Ad5. Rozumiem, że to długo i mocno to zawiera się w tym punkcie 4.? Kilka godzin lać wodę z kilku kranów? Nie wystarczy np. z ujęć ogrodowych? Nie chciałbym całego szsamba zalać.
Możesz zlać większość wody (tą ze studni) z jednego punktu, a potem tylko wypłukać pozostałą instalację. Ale z tym laniem w ogrodzie to bym uważał bo chlor może zaszkodzić roślinom tam gdzie tą wodę wylejesz :)

finlandia
15-02-2017, 12:49
Drodzy Państwo,
tą hurtową ilością zgłoszeń daliście dziś zajęcie dla kilku moderatorów. Cześć zasadna - inne dyskusyjne. ....

Dla przypomnienia:
- każdy użytkownik może mieć tylko jeden nick (stąd pojawiło się parę banów).
- nie są dozwolone linki i typowe reklamy własnych produktów (są kasowane).
- płatne profile (czyli PP , np. Klarsan) też podlegają tym samym regułom, z tą różnicą że mają oznaczoną ramkę promocyjną i dodatkowe pola kontaktowe.

Dziękuję za uwagę.

qbek17
15-02-2017, 13:02
Drodzy Państwo, tą hurtową ilością zgłoszeń daliście dziś zajęcie dla kilku moderatorów...
Muszę przyznać, że tempo działania administratorów i moderatorów jest solidne. Kilka godzin bez dostępu do forum i ominęła mnie cała "wojenka" (jak wnioskuję z tych kilku postów, które się ostały).

boru
15-02-2017, 16:18
To zależy od głębokości studni, średnicy rury, poziomu wody... generalnie chodzi o objętość wody w studni i instalacji.



Głębokość studni to ~14m
woda pojawiła się na ~9m
lustro wody było na ~6m (piszę było po teraz to nie wiem zcy dalej tak jest)
średnica rury z tego co pamiętam to fi125mm

orientacyjnie więc ile tego podchlorynu kupic?


Okazuje się, że wrocławski Sanepid bierze z badanie wody 400pln natomiast za pobranie wody ~40pln (dojazd z Wroclawia do mojej wioski to okolo 20km) Umówiłem się na nastpny czwartek więc muszę już ten podchloryn kupić.

Louis_muniek
16-02-2017, 07:04
Louis Muniek sam jest przedstawicielem firmy zajmującej się sprzedażą filtrów, wiec te jego zgłoszenia są prywatną wojenką handlową.
W zasadzie on sam też zasługuje na bana, kiedy proponuje jakieś produkty.
Przecież nie powiedziałem że nie jestem. Tak samo jak Marczak lub użytkownik Chemik 67 - ale to Ci kolego nie przeszkadza. Ich konta zostały zablokowane ponieważ mieli więcej niż jeden nick przypadający na dany podmiot. Z tego co wiem nie wolno reklamować i podawać linków do sklepów, kolega qbek17 wyjaśnił to bardzo klarownie. Wczoraj się o tym dowiedziałem, dziękuje za informację. Zamierzam pomagać administratorowi czyścić forum z nieuczciwych wpisów.

Pozdrawiam

qbek17
16-02-2017, 07:43
Z tego co wiem nie wolno reklamować i podawać linków do sklepów, kolega qbek17 wyjaśnił to bardzo klarownie.
Chyba chodziło o finlandię :)

Louis_muniek
16-02-2017, 07:44
Chyba chodziło o finlandię :)
No tak :-). Przepraszam.

Pozdrawiam Serdecznie

qbek17
16-02-2017, 07:50
Głębokość studni to ~14m
woda pojawiła się na ~9m
lustro wody było na ~6m (piszę było po teraz to nie wiem zcy dalej tak jest)
średnica rury z tego co pamiętam to fi125mm

orientacyjnie więc ile tego podchlorynu kupic?
W studni masz ok 125 litrów wody. W instalacji może być drugie tyle... chyba, że masz zbiornik np 300 litrów - wtedy więcej.
Podchloryn może mieć różne stężenia...
Stężenie chloru powinno wynosić ok 0,5 g Cl2/m3.
Dla 250 litrów wody w instalacji i podchlorynu o stężeniu ok 25% potrzebujesz pół litra podchlorynu. Ale biorąc pod uwagę kilka zmiennych i to że będziesz pompował tę wodę... weź litr, albo półtora.

villemo5
16-02-2017, 10:00
Dzień dobry! Jestem nowa na tym forum...
Moje pytanie dotyczy stacji uzdatniania wody. Jestem laikiem w tym temacie.
Kupiliśmy stary dom do remontu i powoli go obrabiamy. Woda w tym domu jest tragiczna - kawy się tam nie napiję. Z uwagi na ogromne koszty - nowe instalacje (w tym C.O. z piecem), armatura, sprzęt typu pralka i zmywarka, myślę nad zakupem stacji uzdatniania wody. Po pierwsze chcę ochronić wszystkie nowo zakupione sprzęty, a po drugie nie chcę kupować butelkowanej wody.
Woda kiedyś podobno była ze studni, ale studnia wyschła. Kilka lat temu doprowadzono wodę z wodociągu. Póki co na posesji jest szambo. W przyszłości pomyślimy o przydomowej oczyszczalni, ale na pewno nie w tym roku, w przyszłym pewnie też nie.
Jest nas 2 dorosłe osoby, czasami dużo gości (4-6 osób dodatkowo, ale na krótko). w domu będą 2 łazienki. Na dole z prysznicem, na górze z wanną (w przyszłości, mam nadzieję niedalekiej).
Nie chciałabym wydać pieniędzy bezsensownie. Nie wiem czego szukać i na co zwracać uwagę. Pomóżcie nowicjuszce.

Louis_muniek
16-02-2017, 10:43
Dzień dobry! Jestem nowa na tym forum...
Moje pytanie dotyczy stacji uzdatniania wody. Jestem laikiem w tym temacie.
Kupiliśmy stary dom do remontu i powoli go obrabiamy. Woda w tym domu jest tragiczna - kawy się tam nie napiję. Z uwagi na ogromne koszty - nowe instalacje (w tym C.O. z piecem), armatura, sprzęt typu pralka i zmywarka, myślę nad zakupem stacji uzdatniania wody. Po pierwsze chcę ochronić wszystkie nowo zakupione sprzęty, a po drugie nie chcę kupować butelkowanej wody.
Woda kiedyś podobno była ze studni, ale studnia wyschła. Kilka lat temu doprowadzono wodę z wodociągu. Póki co na posesji jest szambo. W przyszłości pomyślimy o przydomowej oczyszczalni, ale na pewno nie w tym roku, w przyszłym pewnie też nie.
Jest nas 2 dorosłe osoby, czasami dużo gości (4-6 osób dodatkowo, ale na krótko). w domu będą 2 łazienki. Na dole z prysznicem, na górze z wanną (w przyszłości, mam nadzieję niedalekiej).
Nie chciałabym wydać pieniędzy bezsensownie. Nie wiem czego szukać i na co zwracać uwagę. Pomóżcie nowicjuszce.

Cześć!

Jeśli chodzi o wodę z wodociągów to raczej nie powinno z nią być problemów. Taka woda powinna spełniać normy określone w rozporządzeniu ministra zdrowia.
Jeśli boisz się o sprzęt AGD, to bez badań wody ciężko doradzić. Biorąc pod uwagę że to wodociągi, ja skupił bym się tylko na redukcji ewentualnie twardości wody. Na rynku znajdziesz dużo urządzeń (kompaktowe zmiękczacze wody), które działają w sposób automatyczny i ich koszty eksploatacji nie są wielkie. Jeśli dodatkowo w wodzie występują związki żelaz i manganu pomyśl o drugiej kolumnie odżelaziającej lub urządzeniu wielofunkcyjnym.

Jeśli chodzi o poprawę walorów smakowych wody, to polecam kuchenny system Odwróconej Osmozy lub tradycyjny system filtrujący oparty na wkładach węglowych.

Przygotowując się do zakupów zwróć uwagę na kilka szczegółów:

1. Zawsze poproś od sprzedającego komplet dokumentów:

Dokumenty o jakie powinny zostać Ci przekazane do weryfikacji to :
- świadectwo pochodzenia produktu (sprawdzisz faktycznie czy urządzenie jest CHIŃSKIE czy faktycznie jest wyprodukowane w EUROPIE)
- deklaracja zgodności (każdy producent lub dystrybutor powinien mieć taki dokument)
- atest PZH (wymagany do tego aby urządzenie było przeznaczone do wody pitnej).
- gwarancja producenta (nie daj się nabrać na gwarancję ustawową lub rękojmie - zawsze żądaj takiego dokumentu - to twoje pieniądze i twoje ryzyko jakie ponosisz z zakupem produktu).

Dodatkowo upewnij się przed zakupem na jakie wsparcie (np. montaż, serwis pogwarancyjny) możesz liczyć ze strony sprzedającego. Jest to otyle istotne że duża cześć dystrybutorów np. sklepy internetowe nie są w stanie takich rzeczy robić.

Jeśli mogłem Ci pomóc bardzo się cieszę, jeśli masz jeszcze jakieś pytania daj znać.

Pozdrawiam

finlandia
16-02-2017, 11:06
...Z tego co wiem nie wolno reklamować i podawać linków do sklepów, kolega qbek17 wyjaśnił to bardzo klarownie. Wczoraj się o tym dowiedziałem, dziękuje za informację. Zamierzam pomagać administratorowi czyścić forum z nieuczciwych wpisów.

Pozdrawiam
To nie jest tak, że linki są kategorycznie zabronione.Pomocne porady, wraz z konkretnymi wskazaniami są esencją wymiany doświadczeń przez użytkowników, ale już te same linki podawana przez sprzedawców mogą być potraktowane inaczej, szczególnie gdy ich celem jest "naganianie" sobie klientów.
Branżowi użytkownicy na ogół się znają i wiedzą kto po co i do kogo linkuje i to może pomóc w oczyszczaniu forum. Ale też proszę nie traktować tego tak, że jakiekolwiek wskazanie nazwy towaru jest zabronione. Oczywiście przypadki reklam bezczelnych czy też nieuczciwe udawanie własnych klientów są bezwzględnie usuwane.

Louis_muniek
16-02-2017, 11:17
To nie jest tak, że linki są kategorycznie zabronione.Pomocne porady, wraz z konkretnymi wskazaniami są esencją wymiany doświadczeń przez użytkowników, ale już te same linki podawana przez sprzedawców mogą być potraktowane inaczej, szczególnie gdy ich celem jest "naganianie" sobie klientów.
Branżowi użytkownicy na ogół się znają i wiedzą kto po co i do kogo linkuje i to może pomóc w oczyszczaniu forum. Ale też proszę nie traktować tego tak, że jakiekolwiek wskazanie nazwy towaru jest zabronione. Oczywiście przypadki reklam bezczelnych czy też nieuczciwe udawanie własnych klientów są bezwzględnie usuwane.

Tak wiem :-), ale dziękuje jeszcze raz za przypomnienie.
Dokonałem jednego wpisu i reklamy produktów, przez co konkurencja zgłosiła mnie do administracji i wpis usunięto. Pech że przejrzałem ich wpisy i było tam mnóstwo reklam odwołujących się do jednej firmy (taka moralność Kalego i hipokryzja). Nie w porządku jest też to że inni użytkownicy forum stoją po jednej stronie, wydając komentarze zupełnie nie adekwatne do całej sytuacji.

Pozdrawiam Serdecznie i jeszcze raz dziękuję za informację :-)
Do usłyszenia na forum :)

villemo5
16-02-2017, 15:25
Dziękuję.
Czyli powinnam zacząć od telefonu do wodociągów? I oni muszą mi dać... CO właściwie??

Czy ja dobrze kombinuję, że właściwie to potrzebuję 2 urządzeń? Jednego do zmiękczania wody, a drugiego do uzdatniania pitnej??
Czego konkretie mam szukać?

qbek17
16-02-2017, 15:39
Dziękuję.
Czyli powinnam zacząć od telefonu do wodociągów? I oni muszą mi dać... CO właściwie??

Czy ja dobrze kombinuję, że właściwie to potrzebuję 2 urządzeń? Jednego do zmiękczania wody, a drugiego do uzdatniania pitnej??
Czego konkretie mam szukać?
Zacznij od telefonu do wodociągów i poproś o aktualne wyniki badań jakościowych wody, którą Ci dostarczają. Koniecznie zwróć uwagę aby była tam twardość (i nie daj się zbyć stwierdzeniom typu "średnio twarda" - ma być konkretna liczba i jednostka).
To co ci podadzą to wartości jakie oni mają u siebie. Do twojego kranu mogą być jeszcze kilometry rur, więc woda w kranie może się nieco różnić od tej z badań, ale będzie to już jakieś wskazanie.
Na razie tylko prawdopodobnie będziesz potrzebować zmiękczacza. On zmiękczy wodę na wejściu do budynku. To ochroni urządzenia AGD przed osadami z kamienia, ale nie koniecznie spowoduje, że woda zacznie Ci smakować.
Jeśli nadal będziesz chciała poprawić smak wody to masz dodatkowe możliwości: filtry z węglem aktywowanym lub odwróconą osmozę. Te rozwiązania montujesz przy jednym kranie (np. w kuchni) i wtedy masz tam wodę "lepszą" niż w pozostałych kranach.

KLARSAN
16-02-2017, 15:45
Dzień dobry! Jestem nowa na tym forum...
Moje pytanie dotyczy stacji uzdatniania wody. Jestem laikiem w tym temacie.
Kupiliśmy stary dom do remontu i powoli go obrabiamy. Woda w tym domu jest tragiczna - kawy się tam nie napiję. Z uwagi na ogromne koszty - nowe instalacje (w tym C.O. z piecem), armatura, sprzęt typu pralka i zmywarka, myślę nad zakupem stacji uzdatniania wody. Po pierwsze chcę ochronić wszystkie nowo zakupione sprzęty, a po drugie nie chcę kupować butelkowanej wody.
Woda kiedyś podobno była ze studni, ale studnia wyschła. Kilka lat temu doprowadzono wodę z wodociągu. Póki co na posesji jest szambo. W przyszłości pomyślimy o przydomowej oczyszczalni, ale na pewno nie w tym roku, w przyszłym pewnie też nie.
Jest nas 2 dorosłe osoby, czasami dużo gości (4-6 osób dodatkowo, ale na krótko). w domu będą 2 łazienki. Na dole z prysznicem, na górze z wanną (w przyszłości, mam nadzieję niedalekiej).
Nie chciałabym wydać pieniędzy bezsensownie. Nie wiem czego szukać i na co zwracać uwagę. Pomóżcie nowicjuszce.
Jeżeli jest to wodociąg woda nie powinna być najgorsza, myślę że wystarczy filtracja mechaniczna i poprawa smaku na węglu aktywnym. W zależności od budżetu i miejsca można zrobić to na filtrach narurowych lub na większych stacjach filtrujących.

Louis_muniek
16-02-2017, 19:53
Dziękuję.
Czyli powinnam zacząć od telefonu do wodociągów? I oni muszą mi dać... CO właściwie??

Czy ja dobrze kombinuję, że właściwie to potrzebuję 2 urządzeń? Jednego do zmiękczania wody, a drugiego do uzdatniania pitnej??
Czego konkretie mam szukać?
Witam
Albo zadzwoń do wodociągów, niestety oni podadzą Ci tylko parametry wody jaka wychodzi od nich. Woda dopływając do Ciebie może się wtórnie zabrudzić (stary skorodowany wodociąg, itp.). Jeśli chcesz być w 100% pewna oddaj próbkę wody do badania do sanepidu lub innej stacji która posiada odpowiednią akredytację.

Prześlij otrzymane wyniki badań a dobierzemy odpowiednie urządzenie.

Pozdrawiam serdecznie

villemo5
16-02-2017, 20:06
O jakości wody w tym domu być może zaświadczyć taki drobny fakt...
Mój mąż robi tam remont, więc korzysta tam też z kąpieli. Dom mamy 4 miesiące, a dziś kupił już drugą słuchawkę prysznicową. Fakt - nie kupujemy jakichś cudów, ale 2 miesiące na słuchawkę? Przy kąpieli raz dziennie jedna osoba przez 6 dni w tygodniu??
Czy wodociągi MUSZĄ mi dać te dane, czy to ich dobra wola? Jutro chcę tam zadzwonić.

Louis_muniek
16-02-2017, 20:20
O jakości wody w tym domu być może zaświadczyć taki drobny fakt...
Mój mąż robi tam remont, więc korzysta tam też z kąpieli. Dom mamy 4 miesiące, a dziś kupił już drugą słuchawkę prysznicową. Fakt - nie kupujemy jakichś cudów, ale 2 miesiące na słuchawkę? Przy kąpieli raz dziennie jedna osoba przez 6 dni w tygodniu??
Czy wodociągi MUSZĄ mi dać te dane, czy to ich dobra wola? Jutro chcę tam zadzwonić.

Nie! Raczej nie powinni robić żadnych problemów. To są dane ogólnie dostępne. Jak już uzyskasz wyniki opublikuj je na forum a podpowiemy jaka technologię zastosować.

Pozdrawiam

torecan
16-02-2017, 21:16
Użytkuje następujący zestaw od 3 lat:
Głowica Clack WS1 CI, zbiornik ciśnieniowy 10x54, złoże Crystal Right CR200 - 42,5 l od Mineral Right, zbiornik na sól 100 l Clacka, oraz filtr narurowy do wstępnej filtracji w którym stosuje wkłady FCPP20. Cykle płukania ustawione są co 3,5 metra zużytej wody. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że w czajniku odkłada się więcej kamienia, i następuje to coraz częściej. Z czego to może wynikać? Czy takie złoże się zużywa i trzeba je wymienić na nowe po kilku latach?

parametry wody przed założenie filtra w załączonym zdjęciu
381707
381706

Louis_muniek
16-02-2017, 21:40
Użytkuje następujący zestaw od 3 lat:
Głowica Clack WS1 CI, zbiornik ciśnieniowy 10x54, złoże Crystal Right CR200 - 42,5 l od Mineral Right, zbiornik na sól 100 l Clacka, oraz filtr narurowy do wstępnej filtracji w którym stosuje wkłady FCPP20. Cykle płukania ustawione są co 3,5 metra zużytej wody. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że w czajniku odkłada się więcej kamienia, i następuje to coraz częściej. Z czego to może wynikać? Czy takie złoże się zużywa i trzeba je wymienić na nowe po kilku latach?

parametry wody przed założenie filtra w załączonym zdjęciu
381707
381706|

Cześć
Może to być problem ze złożem. Poszukaj na rynku są preparaty do regeneracji złoża.
Może to być również problem z zapchanym iniectorem. Jest to element odpowiedzialny za zasysanie i dozowanie regeneranta, jeśli się przytkał, wówczas złoże może być "niedopłukane".
Zmiękczacz działa w taki sposób że w danym interwale czasowym potrzebuje poprać daną porcję solanki, pobierze jej proporcjonalnie mniej bo będzie przytkany, możesz mieć problemy ze złożem.

Moja rada, najpierw wyczyść inżektor, przeprowadź ręczny tryb regeneracji i zobacz czy problem ustąpił.
Pamiętaj również odpowiedniej ilości soli w zbiorniku - powinno być jej około 3/4 zbiornika.

Aha i sprawdź koniecznie w zbiorniku czy nie miało u ciebie zjawisko zbrylenia się soli. Jeśli doszło do zbrylenia, to wówczas woda która zasysana jest przez zmiękczacz może nie mieć odpowiedniego stężenia soli. Sól możesz delikatnie rozkruszyć używając np. kija od szczotki :-)

Cześć mam nadzieję że pomogłem

Witya
16-02-2017, 22:29
Witam,
Studnia głębinowa, ok 18m. Pompa Grudziądz zasilana "siłą". Zbiornik z przeponą ok. 150l.
Woda czasem - nie zawsze - śmierdzi jajami. Poniżej wyniki badań:

PH- 7,0
Przewodność elektryczna właściwa μS/cm 1260
Twardość ogólna CaCO3 - 518 mg/l
Mangan – 70 ug/l
Żelazo – 740 ug/l
Jon amonowy - 0,480 mg/l
Bakterie grupy coli - 0

Miesięczne zużycie wody 20-25 m3.
Ścieki odprowadzane do kanalizacji.
Myślałem o zastosowaniu Aquahome 30-N, ale nie wiem czy ma to jakiś sens przy tak twardej wodzie. No i to żelazo. Co Panowie radzicie zastosować dla takiej wody?

Louis_muniek
17-02-2017, 07:07
Witam,
Studnia głębinowa, ok 18m. Pompa Grudziądz zasilana "siłą". Zbiornik z przeponą ok. 150l.
Woda czasem - nie zawsze - śmierdzi jajami. Poniżej wyniki badań:

PH- 7,0
Przewodność elektryczna właściwa μS/cm 1260
Twardość ogólna CaCO3 - 518 mg/l
Mangan – 70 ug/l
Żelazo – 740 ug/l
Jon amonowy - 0,480 mg/l
Bakterie grupy coli - 0

Miesięczne zużycie wody 20-25 m3.
Ścieki odprowadzane do kanalizacji.
Myślałem o zastosowaniu Aquahome 30-N, ale nie wiem czy ma to jakiś sens przy tak twardej wodzie. No i to żelazo. Co Panowie radzicie zastosować dla takiej wody?

Witam
Proponowany przez Ciebie system dokona tylko korekty twardości wody. Z badań wynika że masz również podwyższone inne parametry.
Charakterystyczny zapach "zgniłego jajka" to nic innego jak siarkowodór - trujący gaz, który powstaje na skutek gnicia białek zwierzęcych i roślinnych.

W twoim przypadku masz opcję

1. Zmiekczacz + druga kolumna np. odżelaziająca (złoże katalityczne usunie również mangan i siarkowodór)
lub
2. Za niewiele większe pieniążki zakupić system wielofunkcyjny oparty na złożu ECOMIX, który będzie redukował twardość, żelazo, mangan, jon amonowy oraz związki organiczne.

Jak już znajdziesz urządzenie, pamiętaj aby poprosić sprzedawcę o:
1. Dokumenty takie jak: atest PZH, deklarację zgodności
2. Gwarancję ale tą producenta nie ta ustawowa czy rękojmia.
3. zapytaj również o serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Mam nadzieję że informacje były pomocne.

Bardzo serdecznie pozdrawiam

qbek17
17-02-2017, 07:48
Czy wodociągi MUSZĄ mi dać te dane, czy to ich dobra wola? Jutro chcę tam zadzwonić.
Muszą. Mogą nie chcieć tego robić, ale to ich obowiązek. W końcu dostarczają Ci produkt (wodę) więc masz prawo wiedzieć jakie ma parametry.

qbek17
17-02-2017, 07:53
Użytkuje następujący zestaw od 3 lat:
Głowica Clack WS1 CI, zbiornik ciśnieniowy 10x54, złoże Crystal Right CR200 - 42,5 l od Mineral Right, zbiornik na sól 100 l Clacka, oraz filtr narurowy do wstępnej filtracji w którym stosuje wkłady FCPP20. Cykle płukania ustawione są co 3,5 metra zużytej wody. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że w czajniku odkłada się więcej kamienia, i następuje to coraz częściej. Z czego to może wynikać? Czy takie złoże się zużywa i trzeba je wymienić na nowe po kilku latach?
Złoże się zużywa, ale nie w 3 lata.
Podaj jakie masz ustawienia regeneracji (jakie czasy poszczególnych cykli). Czy solanka jest zasysana w czasie regeneracji? Czy robiłeś przegląd głowicy?
Jeśli wykluczysz już problemy mechaniczne to jest procedura czyszczenia złoża z zatrzymanego dwutlenku węgla (tu jest po angielsku: http://www.alamowaterpoland.com/uploads/9/3/7/0/93705250/soda_ash_regen_en.pdf).

qbek17
17-02-2017, 08:02
Witam,
Studnia głębinowa, ok 18m. Pompa Grudziądz zasilana "siłą". Zbiornik z przeponą ok. 150l.
Woda czasem - nie zawsze - śmierdzi jajami. Poniżej wyniki badań:

PH- 7,0
Przewodność elektryczna właściwa μS/cm 1260
Twardość ogólna CaCO3 - 518 mg/l
Mangan – 70 ug/l
Żelazo – 740 ug/l
Jon amonowy - 0,480 mg/l
Bakterie grupy coli - 0

Miesięczne zużycie wody 20-25 m3.
Ścieki odprowadzane do kanalizacji.
Myślałem o zastosowaniu Aquahome 30-N, ale nie wiem czy ma to jakiś sens przy tak twardej wodzie. No i to żelazo. Co Panowie radzicie zastosować dla takiej wody?
Przy takiej twardości i zużyciu daruj sobie wszelkie kompakty i złoża wielofunkcyjne.
Jeśli chodzi o samą twardość to przydałby się zmiękczacz na przynajmniej 60 litrów złoża (nawet do 100 litrów będzie OK). Do tego solidna głowica z regeneracją przeciwprądową bo zużycie soli będzie w takim przypadku znacznym kosztem eksploatacji. Weź pod uwagę, że usunięcie tak dużej twardości spowoduje wprowadzenie do wody znacznej ilości sodu, co może już być wyczuwalne w smaku (i na pewno będzie ponad "normę" wody pitnej). Jeśli chciałbyś tą wodę pić "legalnie" to przydałaby się też osmoza do usunięcia sodu. Napisz coś więcej o sposobie użytkowania tej wody, czy ma być też do picia?
Co do zapachu to masz możliwość postawienia odżelaziacza (usunie zapach jajek, żelazo i mangan), ale to by wymagało osobnego filtra... najlepiej też z napowietrzaniem i wymianą zbiornika na bezprzeponowy. Moim zdaniem trochę za dużo jak na takie ilości Fe i Mn.
Alternatywnie możesz pomyśleć o zmiękczaniu dwustopniowym: na pierwszym stopniu zwykły zmiękczacz, a jako drugi stopień złoże wielofunkcyjne... ale taki układ nie usunie zapachu.
Ewentualnie filtr z węglem aktywowanym - ale to znów stwarza inne problemy. Zacznij od określenia co chcesz zrobić z tą wodą i do czego ona ma służyć.

KLARSAN
17-02-2017, 08:04
Użytkuje następujący zestaw od 3 lat:
Głowica Clack WS1 CI, zbiornik ciśnieniowy 10x54, złoże Crystal Right CR200 - 42,5 l od Mineral Right, zbiornik na sól 100 l Clacka, oraz filtr narurowy do wstępnej filtracji w którym stosuje wkłady FCPP20. Cykle płukania ustawione są co 3,5 metra zużytej wody. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że w czajniku odkłada się więcej kamienia, i następuje to coraz częściej. Z czego to może wynikać? Czy takie złoże się zużywa i trzeba je wymienić na nowe po kilku latach?

parametry wody przed założenie filtra w załączonym zdjęciu
381707
381706
Tak, złoże się zużywa. Co prawda 3,5 roku nie jest jeszcze czasem kiedy koniecznie trzeba wymieniać złoże. Trzeba sprawdzić czy poprawnie przebiega regeneracja. Dodatkowo warto sprawdzić czy zaraz po regeneracji woda jest twarda czy nie nie. Warto również sprawdzić czy nie ma mieszania lub jakiegoś zaworu otwartego, prozaiczna sprawa a często się zdarza.

KLARSAN
17-02-2017, 08:04
Witam,
Studnia głębinowa, ok 18m. Pompa Grudziądz zasilana "siłą". Zbiornik z przeponą ok. 150l.
Woda czasem - nie zawsze - śmierdzi jajami. Poniżej wyniki badań:

PH- 7,0
Przewodność elektryczna właściwa μS/cm 1260
Twardość ogólna CaCO3 - 518 mg/l
Mangan – 70 ug/l
Żelazo – 740 ug/l
Jon amonowy - 0,480 mg/l
Bakterie grupy coli - 0

Miesięczne zużycie wody 20-25 m3.
Ścieki odprowadzane do kanalizacji.
Myślałem o zastosowaniu Aquahome 30-N, ale nie wiem czy ma to jakiś sens przy tak twardej wodzie. No i to żelazo. Co Panowie radzicie zastosować dla takiej wody?
Do takiej wody trzeba albo odżelaziacz albo stację multifunkcyjną. Ze stacją multifunkcyjną trzeba jednak uważać ponieważ nie usunie ona zapachu siarkowodoru. Więc jeżeli zapach jest w zimnej wodzie pomyślał bym raczej o napowietrzeniu.

Louis_muniek
17-02-2017, 08:39
[QUOTE=qbek17;7417070]Przy takiej twardości i zużyciu daruj sobie wszelkie kompakty i złoża wielofunkcyjne.
Jeśli chodzi o samą twardość to przydałby się zmiękczacz na przynajmniej 60 litrów złoża (nawet do 100 litrów będzie OK).

Potwierdzam zmiękczacz musi być duży ponieważ 518 mg/l to bardzo duża twardość i zużycie wody też jest duże - jest to około 28 Odh. Stosując np. urządzenie zmiękczające ze złożem monosferycznym przy butli 30 litrowej spokojnie jesteśmy w stanie zejść do normy, ale musisz liczyć się z tym że regeneracją będzie odbywać się co około 3,5 m3. W twoim przypadku to około 8 regeneracji w miesiącu.

Co do zapachu to ECOMIX faktycznie nie usunie tego zapachu. Jeśli dołożysz drugą kolumnę nowoczesnego odżelaziacza, który sam się napowietrza i zawiera nowoczesne lekkie złoże katalityczne, wówczas nie musisz zmieniać hydroforu na przepływowy. :-). Nowoczesne systemy samo napowietrzające się mogą być stosowane z hydroforami przepływowymi i membranowymi (przeponowymi).

Życzę dużo słoneczka :-)

torecan
17-02-2017, 21:10
Złoże się zużywa, ale nie w 3 lata.
Podaj jakie masz ustawienia regeneracji (jakie czasy poszczególnych cykli). Czy solanka jest zasysana w czasie regeneracji? Czy robiłeś przegląd głowicy?
Jeśli wykluczysz już problemy mechaniczne to jest procedura czyszczenia złoża z zatrzymanego dwutlenku węgla (tu jest po angielsku: http://www.alamowaterpoland.com/uploads/9/3/7/0/93705250/soda_ash_regen_en.pdf).

Przeglądu nie robiłem jeszcze ani razu. Soli w tabletkach dosypuje regularnie, jeżeli chodzi o czasy regeneracji to miałem ustawione przez firme która mi to instalowała i cały cykl trwa około godzinę.

qbek17
18-02-2017, 00:22
Przeglądu nie robiłem jeszcze ani razu. Soli w tabletkach dosypuje regularnie, jeżeli chodzi o czasy regeneracji to miałem ustawione przez firme która mi to instalowała i cały cykl trwa około godzinę.
Trochę krótko. Samo solankowanie powinno trwać 90 min. Możliwe że filtr potrzebuje tylko drugiej regeneracji i zmiany ustawień...

Louis_muniek
18-02-2017, 12:32
Przeglądu nie robiłem jeszcze ani razu. Soli w tabletkach dosypuje regularnie, jeżeli chodzi o czasy regeneracji to miałem ustawione przez firme która mi to instalowała i cały cykl trwa około godzinę.

Generalnie powinieneś robić serwis urządzenia raz w roku. Czyśceniu podlegają wszystkie tzn. "otwory inwazyjne". Jeśli robiła to firma która montowała urządzenie to raczej odpowiednio je skonfigurowali. Przeprowadź regenerację manualną i sprawdź jakie masz twardość wody. Wykonaj test najlepiej testerem kropelkowym.

Pozdrawiam

qbek17
18-02-2017, 12:50
Jeśli robiła to firma która montowała urządzenie to raczej odpowiednio je skonfigurowali

Optymista... ;)

scarFace
18-02-2017, 14:38
Użytkuje następujący zestaw od 3 lat:
Głowica Clack WS1 CI, zbiornik ciśnieniowy 10x54, złoże Crystal Right CR200 - 42,5 l od Mineral Right, zbiornik na sól 100 l Clacka, oraz filtr narurowy do wstępnej filtracji w którym stosuje wkłady FCPP20. Cykle płukania ustawione są co 3,5 metra zużytej wody. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że w czajniku odkłada się więcej kamienia, i następuje to coraz częściej. Z czego to może wynikać? Czy takie złoże się zużywa i trzeba je wymienić na nowe po kilku latach?
381707
381706


Witam.
Polecam na początek tak jak radzi kolego qbek17 regenerację szokową Na2CO3 link do opisu po polsku, u mnie teki sam zestaw z CR200 działał poprawnie tylko trzy lata, myślę że powodem były niewielkie ilości siarkowodoru. Zestaw zmieniłem na zbiornik bez przeponowy i złoże aquamulti
https://drive.google.com/open?id=0B3RAVVrGKXxcVGw4Zjg2M3hBZzA

hfilt*
19-02-2017, 00:31
Przeglądu nie robiłem jeszcze ani razu. Soli w tabletkach dosypuje regularnie, jeżeli chodzi o czasy regeneracji to miałem ustawione przez firme która mi to instalowała i cały cykl trwa około godzinę.

Koledzy wcześniej już to powiedzieli - potwierdzam; czas regeneracji zbyt krótki, by była skuteczna. Nie dla zadeklarowanej ilości złoża. Regeneracja szokowa kwaśnym węglanem sodu powinna pomóc, następnie całkowite zasolenie i przetrzymanie złoża w solance 3-4 godziny (następnie dokończenie regeneracji). Możliwe, że należałoby przeprowadzić chlorowanie (roztworem NaOCl, metodyka i dawki na priv).
Poza tym należy przeprogramować zawór, potwierdzić odpowiedni dobór układu zasysającego, restryktorów przepływu, etc.. (lub/i odpowiednio ustawić pływak w zbiorniku solanki - (jeśli jest zainstalowany) tak, by złoże zawsze otrzymywało zalecaną średnią dawkę regeneranta.
No i rzecz najważniejsza, o której na forum raczej nie słychać - CR, czy jak go tam zwał - jest syntetycznym zeolitem z wszepionymi chemicznie różnorakimi aktywatorami (w większości organicznymi). Zeolity są znane od bardzo dawna, i z lepszym lub gorszym efektem stosowane powszechnie na całym świecie. Natomiast jedno, co je wszystkie łączy to to, że posiadają pory sorbcyjne o rozmiarach liczonych w A. Angstremach. Zeolit krzemionkowy o nazwie handlowej jak wspomniano posiada pory pomiędzy 90 a 110 A.
A to oznacza, że urządzenie oparte o tę technologię znakomicie poradzi sobie z substancjami rozpuszczonymi (ot np. Fe wyłącznie na stopniu utlenienia 2+), ale jakiekolwiek dostarczanie zanieczyszczeń kolmatujących (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolmatacja) sukcesywnie, acz nieuchronnie zniszczy złoże.
Nie ma lepszych, czy gorszych złóż, zaworów, urządzeń.
Są tylko handlowcy czerpiący "wiedzę" z folderów i ulotek, i technolodzy posiadający doświadczenie poparte gruntowną wiedzą.
Uzdatnianie wody to tylko w części mniej lub bardziej precyzyjne wyliczenia i ramy technologiczne. W większości zaś - umiejętność dopasowania do warunków jakościowych surowca rozwiązania technicznego, potocznie w branży nazywanego "technologią".
Uzdatnianie wody to technologia, dla każdego rozwiązania zawsze inna. Choćby minimalnie, ale zawsze inna.
A "stacja uzdatniania wody" to nie filtr, a zespół urządzeń, rozwiązań, aplikacji, (nawet armatura) nierozerwalnie ze sobą współpracujących w celu osiągnięcia pożądanego efektu.

Pragnę tym postem przywitać się na niniejszym forum, zobowiązując się jednoczenie do odpowiedzi na wszystkie pytania nurtujące Użytkowników, w tym także handlowców oraz technologów pracujących w mniej, lub bardziej znanych firmach zajmujących się problematyką uzdatniania wody (zapraszam serdecznie, zdobywać wiedzę to żaden wstyd).

A bezwzględnie Wszystkim mającym problem z wodą życzę, by zawsze udało im się znaleźć kompetentnych ludzi potrafiących udzielić kompetentnej informacji.

Radosław

hfilt*
19-02-2017, 23:42
Witam,
Studnia głębinowa, ok 18m. Pompa Grudziądz zasilana "siłą". Zbiornik z przeponą ok. 150l.
Woda czasem - nie zawsze - śmierdzi jajami. Poniżej wyniki badań:

PH- 7,0
Przewodność elektryczna właściwa μS/cm 1260
Twardość ogólna CaCO3 - 518 mg/l
Mangan – 70 ug/l
Żelazo – 740 ug/l
Jon amonowy - 0,480 mg/l
Bakterie grupy coli - 0

Miesięczne zużycie wody 20-25 m3.
Ścieki odprowadzane do kanalizacji.
Myślałem o zastosowaniu Aquahome 30-N, ale nie wiem czy ma to jakiś sens przy tak twardej wodzie. No i to żelazo. Co Panowie radzicie zastosować dla takiej wody?

Koledzy różne doradzili Ci rozwiązania.
Po 1) Aquahome daruj sobie, nie tędy droga
Po 2)? zapach jajek "od czasu do czasu" - pytanie, czy siarkowodorem pachnie zimna i ciepła woda, czy tylko ciepła. Jeśli obie - rozwiązanie dalej.
Jeśli tylko ciepła - wymień anodę magnezową na tytanową, przepłukaj i zdezynfekuj zasobnik cwu, zdezynfekuj studnią oraz instalację domową, obserwuj
Po 3) jeśli zimna także - duży hydrofor, porządne (?sprawne) napowietrzanie, po drodze odgazowanie w małym (tanim) reaktorze, Ist na...(wiadomość na priv), IIst na (wiadomość na priv)
Po 4) - sądzę, że przy tej twardości i tym zasoleniu w grę wchodzi wyłącznie zmiękczanie częściowe. Jakiekolwiek usuwanie twardości stechiometrycznie zwiększa zasolenie ogólne. Twoja woda już prawdopodobnie trąca goryczką lub słonawym posmakiem. Jeśli nie - po solidnym zmiękczaniu prawdopodobnie będzie.
Mało jest w Polsce takich wód, jak Twoja. Okolice Szczecina, głębokie studnie w okolicach Katowic, niektóre odwierty w Cz-D, Przemyślu, Krośnie.
Żebyś mógł cieszyć się dobrą wodą przy niskich kosztach inwestycyjnych oraz eksploatacji, pomogę

hfilt*
19-02-2017, 23:56
Tak tylko zwracam uwagę, że przy zmiękczaniu nie musimy usuwać twardości do zera. A nawet nie możemy :).
Usunięcie twardości u tego forumowicza z wejściowej powyżej 500>, i zasoleniu ogólnym powyżej 1200 uS nie jest dobrym rozwiązaniem.
Ostrożnie zaleciłbym zmiękczenie do maks 250 mg CaCO3/dm3, co przy twardości wejściowe i zużyciu maks 25m3/mc, przy zmiękczaczu ok 30L żywicy daje......... 3,5-4,5 regeneracji (wartości uśrednione, w jednym miesiącu będą 3, w kolejnym 4 regen).
Wyliczenie jest proste: z wody usuwamy ok. 6 vali twardości ogólnej/m3. 30L silnie kwaśnej żywicy jest w stanie skutecznie usunąć ok 25vali twardości. Reszta do policzenia samodzielnie.
Oczywiście - zmiękczacz bezwzględnie musi pracować na wodzie pozbawionej żelaza oraz manganu - jest to warunek konieczny.
A przy tej zawartości Mn - złoża tzw. multifunkcyjne raczej odpadają
Pozdrawiam
R.

hfilt*
19-02-2017, 23:57
Optymista... ;)

Optymista :) :) :)

Louis_muniek
20-02-2017, 08:24
Tak tylko zwracam uwagę, że przy zmiękczaniu nie musimy usuwać twardości do zera. A nawet nie możemy :).
Usunięcie twardości u tego forumowicza z wejściowej powyżej 500>, i zasoleniu ogólnym powyżej 1200 uS nie jest dobrym rozwiązaniem.
Ostrożnie zaleciłbym zmiękczenie do maks 250 mg CaCO3/dm3, co przy twardości wejściowe i zużyciu maks 25m3/mc, przy zmiękczaczu ok 30L żywicy daje......... 3,5-4,5 regeneracji (wartości uśrednione, w jednym miesiącu będą 3, w kolejnym 4 regen).
Wyliczenie jest proste: z wody usuwamy ok. 6 vali twardości ogólnej/m3. 30L silnie kwaśnej żywicy jest w stanie skutecznie usunąć ok 25vali twardości. Reszta do policzenia samodzielnie.
Oczywiście - zmiękczacz bezwzględnie musi pracować na wodzie pozbawionej żelaza oraz manganu - jest to warunek konieczny.
A przy tej zawartości Mn - złoża tzw. multifunkcyjne raczej odpadają
Pozdrawiam
R.

Po to właśnie w zmiękczaczach są zawory twardości rezydualnej :). Dzięki takiemu zaworowi możemy regulować np. twardość wody wyjściowej.
Pozdrawiam

qbek17
20-02-2017, 08:31
Słuchajcie... ja rozumiem, że dopiero się na forum pojawiliście i trzeba trochę postów nabić, ale nie ma sensu wrzucanie kolejnych informacji ogólnych, o które nikt nie pytał lub były już podawane milion razy czy np informowanie wszystkich, że wysłało się wiadomość na priv...

boru
20-02-2017, 09:32
konsultowałem się dzis w sanepidzie. Będę mial pobór wody do badania w czwartek. Laborant twierdzic aby nie dezynfekować studni przed poborem uzasadniając: "skoro woda jest od kilku lat normalnie użytkowana to wystarczy spuscic na tyle aby byla pewnosc, ze jest to woda ze studni a nie z instalacji. Jeżeli zdezynfekujemy przed badaniem wodę to badamy wodę zdezynfekowaną. A chcemy się dowiedziec jaka jest woda surowa (rzeczywista)"
Dlaczego więc sugeruje się powszechnie deezynfekcje studni przed poborem wody do badan? Rozumiem, ze mozna dezynfekowac studnie po powodzi, albo nie uzywaną dlugi czas. Ale tak jak pisalem wczesniej jest to studnia wiercona uzywana na codzien.

qbek17
20-02-2017, 10:37
konsultowałem się dzis w sanepidzie. Będę mial pobór wody do badania w czwartek. Laborant twierdzic aby nie dezynfekować studni przed poborem uzasadniając: "skoro woda jest od kilku lat normalnie użytkowana to wystarczy spuscic na tyle aby byla pewnosc, ze jest to woda ze studni a nie z instalacji. Jeżeli zdezynfekujemy przed badaniem wodę to badamy wodę zdezynfekowaną. A chcemy się dowiedziec jaka jest woda surowa (rzeczywista)"
Dlaczego więc sugeruje się powszechnie deezynfekcje studni przed poborem wody do badan? Rozumiem, ze mozna dezynfekowac studnie po powodzi, albo nie uzywaną dlugi czas. Ale tak jak pisalem wczesniej jest to studnia wiercona uzywana na codzien.
Słusznie Ci powiedzieli... ale ty już masz raz zbadaną wodę (podawałeś wyniki) i są w niej mikroorganizmy - to już wiesz. To czego nie wiesz to właśnie kwestia czy one są z wody czy z instalacji. Dlatego należałoby tą instalację wyczyścić (zdezynfekować), aby mieć pewność, że to nie ona jest źródłem skażenia. Dopiero w czystej instalacji możesz zbadać faktyczną jakość wody.
A żeby nie badać "wody zdezynfekowanej" trzeba jej sporo wypompować (o czym też Ci pisaliśmy) tak żeby mieć pewność, że badasz właściwą wodę z warstwy wodonośnej :)

boru
20-02-2017, 14:47
badanie 7 lat temu było robione na nowej instalacji po zdezynfekowaniu studni. Jedynym problemem mogłobyć nieumiejętne pobranie próbki przez mnie (dlatego aby to wykluczyc teraz dogadałem się z sanepidem na pobór).
Tymczasem jak przed pobraniem teraz próbki woda będzie również solidnie zlana to bakterie z instalacji również zostaną albo zlane albo zostaną tam gdzie siedizą (innymi słowy zostana wypłukane) i do próbki nie powinny się dostać.
Ale tak czy inaczej wydaje mi się, że chyba lepiej rzeczywiście zdezynfekować, bo tak czy inaczej warto. Tylko ile tej wody wylać aby być pewnym, że do badania pojdzie woda z warstwy wodonośnej a nie zdezynfekowana?

boru
20-02-2017, 14:49
gdzie można kupić podchloryn sodu o odpowiednim stężeniu? W jakiego rodzaju sklepach tego szukac ? czy to może być np. coś takiego:
http://suponwroclaw.pl/dezynfekcja/589-jasol-solid-preparat-dezynfekcyjny-48-tabletek.html
JASOL SOLID - preparat dezynfekcyjny - 320 tabletek
Preparat dezynfekcyjny na bazie aktywnego chloru o szerokim zakresie działania: bakteriobójczym,
grzybobójczym, wirusobójczym (POLIO, ADENO), prątkobójczym i sporobójczym (Clostridum difficile). dostepny w sklepie SUPON?
Ile tego kupic? Są dwa opakowania:
150g - 48 tabletek x 3,2g
1 kg - 320 tabletek x 3,2g
z tego co jest tam napisane to jedna tabletka zawiera 47% aktywnego chloru.

hfilt*
20-02-2017, 14:52
"chemia"
kosztuje ok 7 zł/kg

qbek17
20-02-2017, 18:17
gdzie można kupić podchloryn sodu o odpowiednim stężeniu? W jakiego rodzaju sklepach tego szukac ?
Radziłbym poszukać czegoś w płynie. Roztwory są do kupienia w różnych stężeniach i możesz sobie wybrać taki jaki będzie Ci pasował... to tylko kwestia przeliczenia dawki. Im bardziej stężony tym mniej roztworu potrzebujesz kupić.
Tabletek nie polecam - jak je wrzucisz do studni to i przez miesiąc nie wypłuczesz tego chloru z wody. A inaczej będziesz musiał się bawić w ich rozpuszczanie przed wlaniem do studni.

qbek17
20-02-2017, 18:18
Tylko ile tej wody wylać aby być pewnym, że do badania pojdzie woda z warstwy wodonośnej a nie zdezynfekowana?
Jak przestaniesz wyczuwać chlor w wodzie płynącej z kranu to pompuj jeszcze kilka godzin... to zazwyczaj wystarcza. Jak chcesz mieć pewność to możesz dokupić akwarystyczny test na chlor i sprawdzać jego poziom.

d7d
20-02-2017, 21:49
Nie wiem czy w dobrym temacie zapytam o urządzenia do usuwania kamienia z wody - czy ktoś z forumowiczów posiada i czy to działa?
1. IMPULS - http://impuls.tech/dla-osob-prywatnych/technologia/
http://intelio.com.pl/impuls-100-standard-srednica-rury-do-1-1-4-cala-zmiekczanie-wody-usuwanie-kamienia-z-rur.html
http://www.wigo.pl/oferta/oferta-dla-domu/uzdatnianie-wody-do-uzytku-domowego/uzdatnianie-wody-impulsem-elektrycznym-efekt-zmiekczania-wody-dla-instalacji-domowych
Cały proces opisany jest prostym wzorem:
Ca(HCO3)2 + IMPULS -> CaCO3 (monokryształ)+ H2O + CO2
Wodorowęglany wapnia i magnezu w postaci monokryształów są całkowicie bierne, dzięki czemu tracą zdolność wytrącania się, a co za tym idzie, budowania trwałych struktur.
2. Vulcan - Calmat CWT-POLSKA
http://www.cwt-polska.pl/
http://intelio.eu/calmat-ochrona-przed-kamieniem-i-korozja-rur-zmiekczanie-wody.html
3. inne tego typu

W Internecie nie znalazłem opinii pozytywnych lub negatywnych.
Czyżby nikt nie używał ?

qbek17
20-02-2017, 22:08
Nie wiem czy w dobrym temacie zapytam o urządzenia do usuwania kamienia z wody - czy ktoś z forumowiczów posiada i czy to działa?
W Internecie nie znalazłem opinii pozytywnych lub negatywnych.
Czyżby nikt nie używał ?
Kolejny raz...? Nie ma opinii bo albo nie ma efektów (dla pesymistów), albo są one (dla optymistów) tak niemierzalne że nie da się ich opisać ;)
Każdy kto ma odrobinę pojęcia o fizyce/chemii/biologii nie da się na to nabrać...

d7d
20-02-2017, 22:21
Strona jednego ze sprzedawców tak to tłumaczy
http://www.wigo.pl/artykuly/fizyczne-oczyszczanie-wody-jak-to-dziala-czy-ta-technologia-moze-zastapic-stacje-zmiekczania-wody
ale trzeba się znać na zjawiska fizycznych / chemicznych aby to potwierdzić lub zaprzeczyć.
Ciekawe czy sprzedawca daje gwarancje skutecznego działania :)

qbek17
20-02-2017, 22:44
Strona jednego ze sprzedawców tak to tłumaczy ...
ale trzeba się znać na zjawiska fizycznych / chemicznych aby to potwierdzić lub zaprzeczyć.
Ciekawe czy sprzedawca daje gwarancje skutecznego działania :)
Po pierwsze - tam nic nie jest wytłumaczone, a tylko namieszane...
Po drugie - nawet jak się w to wczytać to wniosek jest taki, że "nie da się potwierdzić skuteczności bo nie ma odpowiedniej procedury testowej".
Po trzecie - sprzedawca może zagwarantować wszystko, ale jak ty zechcesz złożyć reklamację to w jaki sposób mu udowodnisz, że to nie działa skoro efekty są niemierzalne?

d7d
20-02-2017, 22:56
Po trzecie - sprzedawca może zagwarantować wszystko, ale jak ty zechcesz złożyć reklamację to w jaki sposób mu udowodnisz, że to nie działa skoro efekty są niemierzalne?
To znaczy że nie działa :)

d7d
20-02-2017, 23:18
Znalazłem takie info na temat sprawdzenia czy działa czy nie działa:
http://intelio.com.pl/artykuly/pokaz/jak-sprawdzic-czy-generator-impulsowy-do-uzdatniania-wody-dziala-poprawnie/


2. Metoda druga - "domowa" - (przykład pierwszy)
Najprostszą domową metodą jest sprawdzenie czy kamień w czajniku jest twardy czy miękki.
Podczas gotowania wody dochodzi do zagęszczenia roztworu wody, a H2O odparowuje. Często gotując wodę nie korzystamy ze 100% świeżej wody, którą wlewamy do czajnika. Po paru godzinach gotowania, gdy nie wlewamy świeżej wody, gotujemy wodę, która wcześniej już była gotowana. Następuje kolejne odparowanie podczas gotowania i tak w czajniku powstaje coraz to większe zasolenie, a kamień zaczyna obrastać płytę grzewczą lub grzałkę.
Twardy kamień to taki, który można usunąć tylko kwaskiem cytrynowym lub inną miksturą odkamieniającą dostępną w sklepach sprzedających AGD.
Jeżeli korzystasz z generatora impulsowego do uzdatniania wody, a w czajniku tworzy się twardy monolit kamienia, który ręcznie nie można usunąć to znaczy że urządzenie nie działa!

Woda, która zostanie poddana generatorowi IMPULSOWEMU zostaje uzdatniona polem elektromagnetycznym lub elektrostatycznym i wodorowęglan wapnia zamienia się w monokryształ.
Efektem tego jest to, że po przegotowaniu wody kamień nie będzie przylegał na stałe do dennicy lub grzałki w czajniku. Czajniki są wyposażone w sitka filtracyjne po to aby kamień, który się oderwie nie przedostawał się do zaparzanej herbaty lub kawy. Pamiętaj też, aby co jakiś czas przepłukać czajnik i zawiesinę wylać na zewnątrz.

Jeżeli generator impulsowy działa poprawnie wystarczy przetrzeć gąbką stroną szorstką wewnątrze czajnika, aby miękki osad oczyścić beż żadnej chemii.
Efektem tego jest czysty czajnik.
Poniżej przygotowaliśmy zdjęcia z eksperymentu, które pokazują powstawanie kamienia w czasie wygotowywania wody z czajnika.
W eksperymencie posłużyliśmy się czajnikiem elektrycznym firmy Concept z grzałką wbudowaną pod płytą denną o mocy 2200W.
Woda, którą poddaliśmy eksperymentowi posiada twardość 304 mg/L CaCO3.
Urządzenie zainstalowane na rurociągu o średnicy 32 mm PVC-U model generatora IMPULS 100 Standard.

Czyżby jednak dało się zweryfikować działanie urządzenia?

boru
21-02-2017, 10:45
tylko takie coś znalazłem e Wrocławiu: dihydrat dichloroizocyjanuranu sodu

czy mozna tego uzyc zamiast roztworu chloru? Na ulotce jest informacja o dezynfekcji szokowej 200g/10m3

villemo5
21-02-2017, 11:40
Jeżeli jest to wodociąg woda nie powinna być najgorsza, myślę że wystarczy filtracja mechaniczna i poprawa smaku na węglu aktywnym. W zależności od budżetu i miejsca można zrobić to na filtrach narurowych lub na większych stacjach filtrujących.

No to mam dane.
Tylko, że w pliku pdf. Jak to wrzucić tu na forum?

Może na początek kilka danych:
żelazo 240 mikrogram/l
przewodnośc el. wł. 708 w temp 25 stopni C (jednostki nie umiem przepisać)
azotany 2,5 mg/l
azotyny <0,05 mg/l
mangan <5 mikrogram/l

qbek17
21-02-2017, 13:57
Może na początek kilka danych:
żelazo 240 mikrogram/l
przewodnośc el. wł. 708 w temp 25 stopni C (jednostki nie umiem przepisać)
azotany 2,5 mg/l
azotyny <0,05 mg/l
mangan <5 mikrogram/l
Żelazo powinno być poniżej 200 ug/l więc jest delikatnie przekroczone... ale taka ilość to jeszcze nie powód do stawiania filtra...
Podaj jaka jest "twardość ogólna" lub "zawartość wapnia i magnezu" (różnie to może być opisane) ale zazwyczaj jednostki są w mg CaCO3/l.

qbek17
21-02-2017, 14:00
Znalazłem takie info na temat sprawdzenia czy działa czy nie działa:
Czyżby jednak dało się zweryfikować działanie urządzenia?
Ciekaw jestem czy w ten sam sposób zalecają czyszczenie kaloryferów, wymienników ciepła, grzałek w zasobnikach, wnętrza rur, słuchawek prysznicowych, itd... też masz sobie przetrzeć "szorstką stroną gąbki"?

Louis_muniek
21-02-2017, 14:14
No to mam dane.
Tylko, że w pliku pdf. Jak to wrzucić tu na forum?

Może na początek kilka danych:
żelazo 240 mikrogram/l
przewodnośc el. wł. 708 w temp 25 stopni C (jednostki nie umiem przepisać)
azotany 2,5 mg/l
azotyny <0,05 mg/l
mangan <5 mikrogram/l

Witam

masz bardzo fajną wodę. Normy nieznacznie są przekroczone a raczej nawet bym powiedział że w normie. Ewentualnie zaproponował bym Ci abyś poszukała systemu odżelaziającego, który sam się będzie napowietrzał i będzie działał bez użycia chemii. Dodatkowo możesz założyć korpusy 20" BB z wkładem za kolumną odżelaziacza.

Mam nadzieje że informacja była przydatna. Pozdrawiam serdecznie.

villemo5
21-02-2017, 15:15
Żelazo powinno być poniżej 200 ug/l więc jest delikatnie przekroczone... ale taka ilość to jeszcze nie powód do stawiania filtra...
Podaj jaka jest "twardość ogólna" lub "zawartość wapnia i magnezu" (różnie to może być opisane) ale zazwyczaj jednostki są w mg CaCO3/l.

Nie widzę nic na ten temat....
Mam jeszcze: mętność: 2,6 NTU; pH 7,1 w temp 20,8 stopnia C; Jon amonowy 0,17 mb/l...
O twardości ani słowa???

qbek17
21-02-2017, 16:11
O twardości ani słowa???

Zadzwoń do wodociągów i dopytaj (lub sama zmierz testem akwarystycznym) bo ten parametr Cię najbardziej interesuje.

d7d
21-02-2017, 19:28
Ciekaw jestem czy w ten sam sposób zalecają czyszczenie kaloryferów, wymienników ciepła, grzałek w zasobnikach, wnętrza rur, słuchawek prysznicowych, itd... też masz sobie przetrzeć "szorstką stroną gąbki"?

Z wyjątkiem grzejników to chyba w pozostałych przypadkach "miękki kamień" wypłukuje się - wypływa na zewnątrz.

villemo5
21-02-2017, 20:03
Zadzwoń do wodociągów i dopytaj (lub sama zmierz testem akwarystycznym) bo ten parametr Cię najbardziej interesuje.

Jak mam gadać z tym tłumokiem z wodociągów, to już wolę bujnąć się po test. Dam znać.

Louis_muniek
21-02-2017, 21:11
Jak mam gadać z tym tłumokiem z wodociągów, to już wolę bujnąć się po test. Dam znać..
tylko użyj testu kropelkowego a nie żadnego lakmusu z marketu za 10 zł.

Pozdrawiam

qbek17
21-02-2017, 23:32
Jak mam gadać z tym tłumokiem z wodociągów, to już wolę bujnąć się po test. Dam znać.
Rozmowa sprowadza sie do pytania "jaka jest twardosc wody ktora mi dostarczacie"... ;) i tak w kółko aż do uzyskania odpowiedzi.

qbek17
21-02-2017, 23:34
Z wyjątkiem grzejników to chyba w pozostałych przypadkach "miękki kamień" wypłukuje się - wypływa na zewnątrz.
Ale jak "sam wyplynie"? Przeciez trzeba go szorowac zeby wyplynal... bo to ze jest miekki to nie znaczy ze sam zniknie albo sie oderwie od rury...

d7d
22-02-2017, 21:05
Jeżeli da się szmatką przetrzeć to chyba pod wpływem przepływu wody też oderwie się lub nawet nie osadzi się ? :)
W czajniku osadza się bo nie ma przepływu wody?

Louis_muniek
23-02-2017, 09:00
Jeżeli da się szmatką przetrzeć to chyba pod wpływem przepływu wody też oderwie się lub nawet nie osadzi się ? :)
W czajniku osadza się bo nie ma przepływu wody?
Osadza się poprzez odparowywanie i stygnięcie. To właśnie stygnące opary tworzą kamień, sole wapnia i magnezu odparowują ponieważ po podgrzaniu są termicznie niestabilne.

d7d
23-02-2017, 09:16
Czy to znaczy, że w układzie zamkniętego c.o. nie powstanie kamień?
Bo generalnie nie ma parowania i stygnięcia ?
W moim układzie c.w.u. powstaje kamień na sitku na wlocie zimnej wody (ale jest ten wlot też zasilany cyrkulacją c.w.u.).

Louis_muniek
23-02-2017, 09:30
Czy to znaczy, że w układzie zamkniętego c.o. nie powstanie kamień?
Bo generalnie nie ma parowania i stygnięcia ?
W moim układzie c.w.u. powstaje kamień na sitku na wlocie zimnej wody (ale jest ten wlot też zasilany cyrkulacją c.w.u.).
Są różne temperatury wody, raczej tutaj chodzi o stygnięcie, tak jak w czajniku podczas gotowania i stygnięcia zbiera się osad na grzałce. Tak w rurach w wyniku podgrzania i stygnięcia będzie się osadzać kamień.

qbek17
23-02-2017, 10:30
Chyba trochę się rozpędziliście z tym parowaniem... wytrącanie kamienia wynika ze zwiększenia stężenia ponad granicę rozpuszczalności. Może się to stać na kilka sposobów (w tym przez odparowanie wody, podgrzanie jej, itd).

A kamień z rur sam się nie wypłucze... tym bardziej nie przestanie się wytrącać na powierzchniach grzałek, wymienników, itp

Louis_muniek
23-02-2017, 11:08
Chyba trochę się rozpędziliście z tym parowaniem... wytrącanie kamienia wynika ze zwiększenia stężenia ponad granicę rozpuszczalności. Może się to stać na kilka sposobów (w tym przez odparowanie wody, podgrzanie jej, itd).

A kamień z rur sam się nie wypłucze... tym bardziej nie przestanie się wytrącać na powierzchniach grzałek, wymienników, itp no dokładnie piszesz o odparowywaniu oraz podgrzaniu i stygnięciu. ;-). Pozdrawiam

qbek17
23-02-2017, 13:46
no dokładnie piszesz o odparowywaniu oraz podgrzaniu i stygnięciu. ;-). Pozdrawiam
To tylko jedne z wielu przypadków... przecież w rurze czy wymienniku ciepła nie masz parowania czy stygnięcia...

d7d
23-02-2017, 14:02
Dwa równoczesne procesy odbywają się w nieuzdatnianej wodzie twardej:
a. W pierwszym procesie, osad kamienny wynika z kryształów wapnia, które przylegają do siebie, a następnie przylegają do powierzchni. Ten pierwszy proces produkuje kwas węglowy (H2CO3) jako produkt uboczny.
b. Podczas drugiego procesu, kwas węglowy jednocześnie rozbija istniejący osad kamienny. Jest to określane jako "naturalny proces rozdzielający". Ponieważ proces budowania odbywa się znacznie szybciej niż naturalny proces rozdzielający średnica rur stale maleje.
Ca(HCO3)2 (wodorowęglan wapnia) + Vulcan (impuls Vulcan) -------> CaCO3 (monokryształ) + CO2 (dwutlenek węgla) + H2O (woda)
Wodorowęglan wapnia + Impuls Vulcan ---------> Monokryształ + Dwutlenek węgla + Woda

Uzdatnianie wody Vulcan-em zmienia równowagę między procesem osadzania się kamienia i naturalnym procesem rozdzielającym. Nanokryształy nie mogą już dłużej tworzyć osadu, dlatego kamień powstały w pierwszym procesie zanika. Naturalne rozwiązanie procesu kamienienia ma teraz do czynienia tylko z istniejącymi osadami i może skutecznie je zwalczać. Tak więc kamień jest usuwany szybciej niż powstaje nowy. Naturalna nadwyżka kwasu węglowego rozpuszcza istniejący już osad. Stopniowo i ostrożnie osady w rurach będą usuwane.

Nie znam się na tym więc szukam wiarygodnych informacji.
Więcej jest na http://www.e-descaling.pl/vulcan-descaler/how-it-works.html

Louis_muniek
23-02-2017, 14:57
To tylko jedne z wielu przypadków... przecież w rurze czy wymienniku ciepła nie masz parowania czy stygnięcia.... no jest stygnięcie, chociażby w przypadku kiedy układ jest zapowietrzony, czasem masz takie zjawiskowo w grzejniku domowym. Jak spuszczasz wodę z instalacji to również na początku leci zimna :-). Należy dodać że kamień właśnie wytrąca się z wody gorącej a nie z wody zimnej ;-). To jest właśnie to co pisałem wcześniej, niestabilne sole wapnia i magnezy wytrącają się w postaci kamienia w przypadku schładzania.

Różnica temperatury występuje też w przypadku, kiedy tak naprawdę woda do nas dociera. Podgrzewana woda np. wodociągowa zanim dotrze do naszych odbiorników już ma inną temperaturę niż ta która wypłynęła z wodociągów.

Pozdrawiam

qbek17
23-02-2017, 20:49
Nie znam się na tym więc szukam wiarygodnych informacji.
Obawiam się, że strony producentów tego typu wynalazków nie są zbyt wiarygodnym źródłem, a innych brakuje... można z tego wysnuć wnioski o skuteczności tych rozwiązań.

qbek17
23-02-2017, 20:57
. no jest stygnięcie, chociażby w przypadku kiedy układ jest zapowietrzony, czasem masz takie zjawiskowo w grzejniku domowym. Jak spuszczasz wodę z instalacji to również na początku leci zimna
i twierdzisz, że wytrącanie kamienia odbywa się właśnie wtedy (tylko wtedy?) gdy układ jest zapowietrzony albo woda się ochłodzi?


. Należy dodać że kamień właśnie wytrąca się z wody gorącej a nie z wody zimnej ;-).
Teraz to już odleciałeś... Wytrącanie wszelkich związków (kamienia także) odbywa się z każdej wody, w której stężenie przekroczy graniczną wartość rozpuszczalności. Temperatura ma tu tylko znaczenie przyspieszające lub hamujące ten proces ale nie jest warunkiem koniecznym.

torecan
23-02-2017, 23:22
Trochę krótko. Samo solankowanie powinno trwać 90 min. Możliwe że filtr potrzebuje tylko drugiej regeneracji i zmiany ustawień...

qbek17 przypadkiem przejeżdżał w mojej okolicy i zajechał zobaczyć moją głowicę. Po tej wizycie mogę powiedzieć, że facet naprawdę wie o czym pisze. Głowica rozebrana, wyczyszczona, złożona i zaprogramowana na nowo. Dzisiaj wyczyściłem czajnik i będę patrzył czy zbiera się kamień.

Louis_muniek
24-02-2017, 07:38
i twierdzisz, że wytrącanie kamienia odbywa się właśnie wtedy (tylko wtedy?) gdy układ jest zapowietrzony albo woda się ochłodzi?


Teraz to już odleciałeś... Wytrącanie wszelkich związków (kamienia także) odbywa się z każdej wody, w której stężenie przekroczy graniczną wartość rozpuszczalności. Temperatura ma tu tylko znaczenie przyspieszające lub hamujące ten proces ale nie jest warunkiem koniecznym.
no dokładnie to napisałem, niestabilne sole wapnia i magnezu tzn. minerały twardości" w wyniku różnicy temp. wytrącają się w postaci "kamienia kotłowego". Spróbuj wlać do szklanki zimną wodę i zobacz czy osadzi CI się kamienni - nie osadzi się. A umyj tą samą szklane w ciepłej twardej wodzie zawierającej duże stężenia Ca2+ i Mg2+, a po wyschnięciu będziesz miał smugi.
nie mam zamiaru więcej pisać na ten temat.

scarFace
24-02-2017, 09:38
i twierdzisz, że wytrącanie kamienia odbywa się właśnie wtedy (tylko wtedy?) gdy układ jest zapowietrzony albo woda się ochłodzi?


Teraz to już odleciałeś... Wytrącanie wszelkich związków (kamienia także) odbywa się z każdej wody, w której stężenie przekroczy graniczną wartość rozpuszczalności. Temperatura ma tu tylko znaczenie przyspieszające lub hamujące ten proces ale nie jest warunkiem koniecznym.

Spokojnie Panowie :) kolega qbek17 ma rację :) wyższa temperatura cieczy to taki "katalizator" i tylko przyśpiesza wytrącanie się związków , chyba wszyscy pamiętamy doświadczenie z przedszkola ze szklanką osolonej wody i nitką
Pozdrawiam

Jastrząb
24-02-2017, 10:31
Spokojnie Panowie :) kolega qbek17 ma rację :) wyższa temperatura cieczy to taki "katalizator" i tylko przyśpiesza wytrącanie się związków , chyba wszyscy pamiętamy doświadczenie z przedszkola ze szklanką osolonej wody i nitką
Pozdrawiam

Panowie, proponuje sobie poguglać i poczytać albo posłuchać kolegi Qbek, który jest edukowany w tej dziedzinie.

Temperatura nie jest żadnym katalizatorem. Jest jednym z czynników zmienijących rozpuszczalność danego związku w wodzie. NIe zawsze zagotowanie wody wytrąci z niego Ca i Mg.

Inne czynniki to zawartość gazów, tlenu i C02, (a gotowanie w czajniku je pewnie usuwa), pH, (agresywna woda może węglany wręcz rozpuszczać!), pewnie zawartość innych związków (twardość przemijająca i nieprzemijająca).

Wtedy zrozumiecie, że zdanie że twardość się wytrąca po podgrzaniu o ochłodzeniu wody to jest "wybitnie" nieprecyzyjny i uproszczony opis sytuacji.
Być może wtedy też zrozumiecie, żę te opisy działania wszelkich technologii elektro-magneto coś tam coś tam które to często ładna prezentacja bez umocowania w nauce.


zdrowia,

Jastrząb
24-02-2017, 11:11
Sorry Profesor, nie każdy cytuje wiki. Wiadomo chyba od pierwszej klasy ze im wyższa temp. to większa rozpuszczalność. Poza tym związki będą się rozpuszczać do momentu roztworu nasyconego i więcej już nie. Wiadomo że na forum pisze pewne odpowiedzi, które są skrótami mogą być również mniej lub bardziej precyzyjne.

pozdrawiam
OK, to już się więcej nie udzielam. Jak to się mówi ostatnio zmiażdżyłeś mnie swoją wiedza i argumentami ;-)

zdrowia,

Louis_muniek
24-02-2017, 11:17
OK, to już się więcej nie udzielam. Jak to się mówi ostatnio zmiażdżyłeś mnie swoją wiedza i argumentami ;-)

zdrowia,
Zgadzam się z tobą w 100%, więcej się już nie udzielaj.

scarFace
24-02-2017, 15:35
Panowie, proponuje sobie poguglać i poczytać albo posłuchać kolegi Qbek, który jest edukowany w tej dziedzinie.

Temperatura nie jest żadnym katalizatorem. Jest jednym z czynników zmienijących rozpuszczalność danego związku w wodzie. NIe zawsze zagotowanie wody wytrąci z niego Ca i Mg..

,

Moim skromnym zdaniem w jakimś stopniu jest ponieważ sprzyja wzrostowi szybkości przemiany chemicznej ( wytrącanie się kamienia )
cyt. chelchowski.pl
"Tworzenie się kamienia kotłowego następuje, ponieważ w trakcie podgrzewania wody wodorowęglany wapnia i magnezu rozpuszczone w wodzie podlegają przemianie chemicznej.
Wodorowęglan wapnia ulega przemianie do węglanu wapnia, wody i bezwodnika węglanowego (dwutlenek węgla), podczas gdy wodorowęglan magnezu przechodzi w wodzian magnezu i bezwodnik węglanowy.

Wodorowęglan wapnia Ca (HCO3)2—> wzrost temperatury —>CaCO3+H2O+CO2

Wodorowęglan magnezu Mg (HCO3)2—> wzrost temperatury —>Mg (OH)2+ 2CO2

Węglan wapnia oraz wodzian magnezu wytrącają się, formując przylegający i zwarty, nierozpuszczalny osad
Szybkość reakcji, których skutkiem jest formowanie osadów, rośnie wraz ze wzrostem temperatury"

Nie musi mi Pan proponować abym słuchał kolegi qbek17 dobrze wiem jaką ma wiedzę, już kilkakrotnie pomógł mi w dziedzinie SUW :)
Ps. Dobry zwyczaj nakazuje pisać poprawnie nazwy użytkowników .
Pozdrawiam

Louis_muniek
24-02-2017, 16:10
Moim skromnym zdaniem w jakimś stopniu jest ponieważ sprzyja wzrostowi szybkości przemiany chemicznej ( wytrącanie się kamienia )
cyt. chelchowski.pl
"Tworzenie się kamienia kotłowego następuje, ponieważ w trakcie podgrzewania wody wodorowęglany wapnia i magnezu rozpuszczone w wodzie podlegają przemianie chemicznej.
Wodorowęglan wapnia ulega przemianie do węglanu wapnia, wody i bezwodnika węglanowego, podczas gdy wodorowęglan magnezu przechodzi w wodzian magnezu i bezwodnik węglanowy.

Wodorowęglan wapnia Ca (HCO3)2—> wzrost temperatury —>CaCO3+H2O+CO2

Wodorowęglan magnezu Mg (HCO3)2—> wzrost temperatury —>Mg (OH)2+ 2CO2

Węglan wapnia oraz wodzian magnezu wytrącają się, formując przylegający i zwarty, nierozpuszczalny osad
Szybkość reakcji, których skutkiem jest formowanie osadów, rośnie wraz ze wzrostem temperatury"

Nie musi mi Pan proponować abym słuchał kolegi qbek17 dobrze wiem jaką ma wiedzę, już kilkakrotnie pomógł mi w dziedzinie SUW :)
Ps. Dobry zwyczaj nakazuje pisać poprawnie nazwy użytkowników .
Pozdrawiam
Dziękuje właśnie o to mi chodziło, oczywiście kolega Qbek17 ma również rację, nigdzie wcześniej nie napisałem że jej nie ma.
Bardzo szanuje kolegę Qbek17 i Ciebie za merytoryczne i pełne profesjonalizmu wypowiedzi.

Bardzo serdecznie pozdrawiam

jacorek05
12-03-2017, 15:42
Proszę o poradę w doborze urządzenia do zmiękczania wody rodzina 5 osobowa zużycie miesięczne oscyluje w granicach 10-12m3 wody
Woda miejska, oto wyniki ujęcia wody jakie otrzymałem z sanepidu
Twardość jako CaCO3: 221 mg/l - najwyższe dopuszczalne stężenie 60-500 mg/l,
Magnez: 11,4 mg/l - najwyższe dopuszczalne stężenia 30-125 mg/l,
Żelazo: <50 µ/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 200 µ/l ,
Mangan: <4 µ/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 50 µ/l ,
Chlorki: <5 mg/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 250 mg/l,
Mętność: < 0,20 NTU – najwyższe dopuszczalne stężenie 1 NTU,
Wapń: 70 mg/l.
brałem pod uwagę dwa urządzenia flamingo 25 i 30, proszę o radę odnośnie urządzenia i na co zwrócić uwagę przy montażu ;)

qbek17
12-03-2017, 17:53
Proszę o poradę w doborze urządzenia do zmiękczania wody rodzina 5 osobowa zużycie miesięczne oscyluje w granicach 10-12m3 wody
Woda miejska, oto wyniki ujęcia wody jakie otrzymałem z sanepidu
Twardość jako CaCO3: 221 mg/l - najwyższe dopuszczalne stężenie 60-500 mg/l,
Magnez: 11,4 mg/l - najwyższe dopuszczalne stężenia 30-125 mg/l,
Żelazo: <50 µ/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 200 µ/l ,
Mangan: <4 µ/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 50 µ/l ,
Chlorki: <5 mg/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 250 mg/l,
Mętność: < 0,20 NTU – najwyższe dopuszczalne stężenie 1 NTU,
Wapń: 70 mg/l.
brałem pod uwagę dwa urządzenia flamingo 25 i 30, proszę o radę odnośnie urządzenia i na co zwrócić uwagę przy montażu ;)
Nie bierz urządzenia większego niż 25 litrów.
Flamingo występuje z różnymi głowicami - osobiście preferuję Clacka więc zwróciłbym na to uwagę. Poza tym ten zestaw jest OK.

jacorek05
12-03-2017, 18:08
Nie bierz urządzenia większego niż 25 litrów.
Flamingo występuje z różnymi głowicami - osobiście preferuję Clacka więc zwróciłbym na to uwagę. Poza tym ten zestaw jest OK.

dzięki wielkie za odpowiedź
Myślałem o czymś takim z opisu wynika że to głowica clack
http://bluewater.nets.pl/index.php?page=shop.product_details&product_id=20&flypage=flypage-ask.tpl&pop=1&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=1

Czy jest coś istotnego na co powinienem zwrócić uwagę przy podłączeniu

qbek17
12-03-2017, 18:18
Czy jest coś istotnego na co powinienem zwrócić uwagę przy podłączeniu
Dopytaj o objętość złoża... zależnie od sklepu/dystrybutora czasami oznaczenia typu "C25" wcale nie oznaczają, że jest tam 25 litrów złoża...

KLARSAN
13-03-2017, 09:50
Proszę o poradę w doborze urządzenia do zmiękczania wody rodzina 5 osobowa zużycie miesięczne oscyluje w granicach 10-12m3 wody
Woda miejska, oto wyniki ujęcia wody jakie otrzymałem z sanepidu
Twardość jako CaCO3: 221 mg/l - najwyższe dopuszczalne stężenie 60-500 mg/l,
Magnez: 11,4 mg/l - najwyższe dopuszczalne stężenia 30-125 mg/l,
Żelazo: <50 µ/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 200 µ/l ,
Mangan: <4 µ/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 50 µ/l ,
Chlorki: <5 mg/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 250 mg/l,
Mętność: < 0,20 NTU – najwyższe dopuszczalne stężenie 1 NTU,
Wapń: 70 mg/l.
brałem pod uwagę dwa urządzenia flamingo 25 i 30, proszę o radę odnośnie urządzenia i na co zwrócić uwagę przy montażu ;)
Woda wodociągowa - wszystko w normie. Przy takim zużyciu wody nie ma konieczności instalacji urządzenia o pojemności 30 litrów czy więcej.
Masz do wyboru zmiękczacze kompaktowe i dwuczęściowe. Kwestia dobrania odpowiedniego złoża i głowicy sterującej.

Louis_muniek
13-03-2017, 09:55
Proszę o poradę w doborze urządzenia do zmiękczania wody rodzina 5 osobowa zużycie miesięczne oscyluje w granicach 10-12m3 wody
Woda miejska, oto wyniki ujęcia wody jakie otrzymałem z sanepidu
Twardość jako CaCO3: 221 mg/l - najwyższe dopuszczalne stężenie 60-500 mg/l,
Magnez: 11,4 mg/l - najwyższe dopuszczalne stężenia 30-125 mg/l,
Żelazo: <50 µ/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 200 µ/l ,
Mangan: <4 µ/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 50 µ/l ,
Chlorki: <5 mg/l – najwyższe dopuszczalne stężenie 250 mg/l,
Mętność: < 0,20 NTU – najwyższe dopuszczalne stężenie 1 NTU,
Wapń: 70 mg/l.
brałem pod uwagę dwa urządzenia flamingo 25 i 30, proszę o radę odnośnie urządzenia i na co zwrócić uwagę przy montażu ;)

Cześć! Poszukaj zmiękczacza o wielkości butli 25 - 30 litrów złoża. Co do Flamingo to jestem sceptycznie nastawiony, ponieważ obudowa jest powiedzmy średniej jakości. Ze względu że jest smukła potrafiła się rozepchać i wyglądało to bardzo nieładnie. Myślę że w tym przedziale cenowym znajdziesz lepsze urządzenie.

Pozdrawiam

boru
14-03-2017, 16:22
AKTUALIZACJA PO NOWYCH BADANIACH:
Korzystamy ze studni głębinowej 7 lat i przyszedł czas na zakup jakichś filtrów.
Woda nie jest jakaś mega uciążliwa ale jednak jest twarda i tworzą się osady na armaturze oraz w czajniku. Oprócz tego poziom manganu jest przekroczony (czy to jest niebezpieczny poziom? na co negatywnie wpływa Mangan?)

Proszę więc o poradę jaką stację uzdatniania wykonać.

Co cchemy osiągnąć:
1. zminimalizować osady na armaturze, czajniku itp.
1a. wyeliminować osady w instalacji grzewczej (po 5 latach przytkała mi się podłogówka - woda z instalacji c.o. jest brunatnoszara)
2. zmiękczyć wodę do prania, mycia itp.
3. wyeliminować bakterie
4. zmniejszyć ilość manganu
5. nie usuwać ważnych dla organizmu minerałów (wapń, magnez) - Oczywiście jeżeli chcemy się pozbyć twardości to jedno wyklucza drugie.. ale czy w pełni? Czy można regulować sobie tą twardość wody?


Studnia głębinowa fi125mm 13 metrów.
Dom jednorodzinny, miesięczne zużycie wody to 10 m3.
W studni umieszczona jest pompa zasilana 230V z filtrrem roboczym + obsypka standard.
zbiornik ocynkowany 200l.
Ścieki odprowadzane do szamba.


Badania wykazały:

Ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22stC - nie stwierdzono
bakterie typu Coli, grupy coli oraz enterokoki - 0
Mętność <0,2NTU
Barwa 3 +/-2 mg/lPt
Zapach: z 1 S (zwiazki chloru)
Odczyn 7,6pH
przewodność el. 506uS/cm
Twardość 243mg/l CsCO3
Indeks nadmanganianowy <0,50 mgl /O2
Azotyny 0,001 mg/l NO2
Azotany 15 mg/l NO3
Chlorki 16,9 mg/l
Zelazo ogólne 0,057 mg/l
Mangan ogólny 0,115 mg/l


Proszę o porady jakiego rodzaju stację powiniennem założyć. (Proszę również oferty na priv)
Jedyny problem to brak kanalizacji w garażu/kotłowni - więc albo czeka mnie kucie i kopanie się do szamba albo jakiś inny pomysł?
Czy to musi być spust do szamba czy może ew. polecieć na trawnik? Jakie to są ciśnienia przy spuście i jakie przepływy? Czy to można zwykłym wężem odprowadzic? Czy nie ma co kombinować i zrobić normalny spus do kanalizacji kopiąc się do szamba?

darekmg
14-03-2017, 16:37
Nie wiem czy to dobry wątek ale czy możecie polecić jakieś firmy z okolic Piaseczna/ Warszawy które są w stanie dobrze dobrać i zamontować zmiękczacz? Jest tego naprawdę sporo a tak sobie myślę że jakbym miał coś poleconego to przyśpieszę sobie cały proces zakupu zmiękczacza .

jamel23
14-03-2017, 19:18
Witam,
Studnia wywiercona w minione wakacje, woda uzywana do podlewania chudziaka, stropu i wszelkich innych prac budowlanych.
Sturnia wywiercona do niecalych 30m, lustro ok 7m, pompa opuszczona ponizej ale nie pamietam na jaka glebokosc.
Woda ma 'zelaziany' zapach, wyglada klarownie, zadne badania nie byly robione.
Nie przeszkodzilo to hydraulikowi ktory wkrotce ma zaczac prace na jednoznaczne dobranie jednostki w postaci odzelaziacz do wody kompaktowe zloze Altech 25l (jedyne dane jakie ma o wodzie to moje stwierdzenie ze woda pachnie zelazem)
Prosze podpowiedzcie czy taki wybor ma szanse powodzenia. wycena jednostki na ok 4000PLN.
Tematem dopiero zaczalem sie interesowac, wiem ze kaske trzeba szykowac zeby miec dobra wode, ale czy mozna polecic jednostke 'uniwersalna do wszystkeiego' bez badan wody itp?

qbek17
14-03-2017, 22:45
Badania wykazały:

Ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22stC - nie stwierdzono
bakterie typu Coli, grupy coli oraz enterokoki - 0
Mętność <0,2NTU
Barwa 3 +/-2 mg/lPt
Zapach: z 1 S (zwiazki chloru)
Odczyn 7,6pH
przewodność el. 506uS/cm
Twardość 243mg/l CsCO3
Indeks nadmanganianowy <0,50 mgl /O2
Azotyny 0,001 mg/l NO2
Azotany 15 mg/l NO3
Chlorki 16,9 mg/l
Zelazo ogólne 0,057 mg/l
Mangan ogólny 0,115 mg/l


Proszę o porady jakiego rodzaju stację powiniennem założyć. (Proszę również oferty na priv)
Jedyny problem to brak kanalizacji w garażu/kotłowni - więc albo czeka mnie kucie i kopanie się do szamba albo jakiś inny pomysł?
Czy to musi być spust do szamba czy może ew. polecieć na trawnik? Jakie to są ciśnienia przy spuście i jakie przepływy? Czy to można zwykłym wężem odprowadzic? Czy nie ma co kombinować i zrobić normalny spus do kanalizacji kopiąc się do szamba?
Jak widać bakterii się pozbyłeś :) Nie ma tylko pewności czy wypłukałeś cały chlor ze studni/instalacji skoro ten zapach...
Jeśli jesteś optymistą (czyli zakładamy, że bakterii nie ma i nie będzie) to wystarczy zmiękczacz (20-25 litrów złoża). Ścieki z niego zawierają chlorki więc raczej nie powinno się ich wylewać na trawnik. Raz na dwa tygodnie możesz wrzucić do szamba ok 150 litrów wody. Przepływ podczas płukania jest trochę większy niż taki z mocno otwartego kranu - ok 8-10 litrów wody na minutę. Można to odprowadzić wężem, ale trzeba uważać żeby się nie załamał i nie blokował przepływu (najlepiej żeby był sztywny). Powinien to być odpływ bezciśnieniowy.

Jeśli jesteś pesymistą (bakterii nie ma ale mogą wrócić) to dodaj do powyższego zmiękczacza jeszcze lampę UV.

qbek17
14-03-2017, 22:46
Nie wiem czy to dobry wątek ale czy możecie polecić jakieś firmy z okolic Piaseczna/ Warszawy które są w stanie dobrze dobrać i zamontować zmiękczacz? Jest tego naprawdę sporo a tak sobie myślę że jakbym miał coś poleconego to przyśpieszę sobie cały proces zakupu zmiękczacza .
Dobrać możemy Ci tutaj :) a zamontować to może średnio rozgarnięty hydraulik :)

qbek17
14-03-2017, 22:51
Witam,
Studnia wywiercona w minione wakacje, woda uzywana do podlewania chudziaka, stropu i wszelkich innych prac budowlanych.
Sturnia wywiercona do niecalych 30m, lustro ok 7m, pompa opuszczona ponizej ale nie pamietam na jaka glebokosc.
Woda ma 'zelaziany' zapach, wyglada klarownie, zadne badania nie byly robione.
Nie przeszkodzilo to hydraulikowi ktory wkrotce ma zaczac prace na jednoznaczne dobranie jednostki w postaci odzelaziacz do wody kompaktowe zloze Altech 25l (jedyne dane jakie ma o wodzie to moje stwierdzenie ze woda pachnie zelazem)
Prosze podpowiedzcie czy taki wybor ma szanse powodzenia. wycena jednostki na ok 4000PLN.
Tematem dopiero zaczalem sie interesowac, wiem ze kaske trzeba szykowac zeby miec dobra wode, ale czy mozna polecic jednostke 'uniwersalna do wszystkeiego' bez badan wody itp?
Nie da się tak. Chyba, że to jakiś cudotwórca :)
Alltech to marka z hurtowni - nic nie mówi o złożu, głowicy, przepływach, itp. Prawdopodobnie ma najlżejsze złoże (typu BIRM) i najtańszą chińską głowicę BNT. Loterią jest inwestować taką kasę w coś co ma nikłe podstawy... A poza tym to bardzo drogo!
Zacznij od badań wody. Potem sprawdź parametry pompy. Powiedz co możesz zrobić ze ściekami. Wtedy można myśleć o jakimś konkrecie. A na razie pogoń tego jasnowidza :)

jamel23
15-03-2017, 08:46
Nie da się tak. Chyba, że to jakiś cudotwórca :)
Alltech to marka z hurtowni - nic nie mówi o złożu, głowicy, przepływach, itp. Prawdopodobnie ma najlżejsze złoże (typu BIRM) i najtańszą chińską głowicę BNT. Loterią jest inwestować taką kasę w coś co ma nikłe podstawy... A poza tym to bardzo drogo!
Zacznij od badań wody. Potem sprawdź parametry pompy. Powiedz co możesz zrobić ze ściekami. Wtedy można myśleć o jakimś konkrecie. A na razie pogoń tego jasnowidza :)


Witam,
Dzieki za odpowiedz.
Pompa poki co jest IBO (o ile dobrze pamietam to ten model: 3,5SCM 2/14-1,1Max podniesienie: 74m, Max wydajnosc: 70m, Moc: 1100W) , studnia miesci sie ok 20 m od docelowego przylacza do domu. w studni zostal zamontowany maly 16l zbiorniczek przeponowy, drugi mialby powstac w domu z wiekszym zasobnikiem zeby pompa nie uruchamial sie tak czesto (takie bylo zalozenie ale nie wiem czy sluszne), Ze sciekami to szambo/oczyszczalnia drenazowa/ekologiczna. Moj wybor padl na klasyczna oczyszczalnie drenazowa 2000l (4 osoby) na podsypce z dlugimi drenazami (duza dzialka/odleglosc od pompy zachowana min 30 m).
Czy jest jakis specjalny wymog odnosnie testowania wody? tzn nie robilem do tej pory bo powiedziano mi zeby iles tam czasu uzywac studni a dopiero pozniej robic testy, jak bedzie juz blizej stalego poboru a nie tak jak do tej pory interwalowego z miesiecznymi albo i lepiej przerwami.
Czy test wykonywac lokalnie, Stargard? czy moze lepiej gdzies wyslac?
Pozdrawiam.

Jastrząb
15-03-2017, 09:33
Czy jest jakis specjalny wymog odnosnie testowania wody? tzn nie robilem do tej pory bo powiedziano mi zeby iles tam czasu uzywac studni a dopiero pozniej robic testy, jak bedzie juz blizej stalego poboru a nie tak jak do tej pory interwalowego z miesiecznymi albo i lepiej przerwami.
Czy test wykonywac lokalnie, Stargard? czy moze lepiej gdzies wyslac?
Pozdrawiam.

Wymogi są spiecjalne i dość trudne do spełnienia jeśli chcesz zbadać bakterie. Musisz się upewnić że nie zanieczyszczasz próbki bo wyjda bzdury.

Do poboru próbki na badania fizykochemiczne, przepompuj 1-2h studnie. Chodzi o to, że woda stojąca wewnatrz rury osłonowej może zmienić parametry (np. utleni się i wytrąci żelazo, i w badaniach wyjdzie mniej żelaza niż go faktycznie masz. Potrzebujesz pobrać wodę z warstwy wodonosnej. Napelnij butelkę typu PET pod korek, tak zeby bąbel powietrza był jak najmniejszy. Nie pryskaj wodą w czasie napełniania. CHodzi o to żeby woda się nie wymieszałą z powietrzemem (konkretnie tlenem). W miare szybko oddaj do badania. Szybko to dzień, nie musisz na sygnale jechać.

Louis_muniek
15-03-2017, 13:41
AKTUALIZACJA PO NOWYCH BADANIACH:
Korzystamy ze studni głębinowej 7 lat i przyszedł czas na zakup jakichś filtrów.
Woda nie jest jakaś mega uciążliwa ale jednak jest twarda i tworzą się osady na armaturze oraz w czajniku. Oprócz tego poziom manganu jest przekroczony (czy to jest niebezpieczny poziom? na co negatywnie wpływa Mangan?)

Proszę więc o poradę jaką stację uzdatniania wykonać.

Co cchemy osiągnąć:
1. zminimalizować osady na armaturze, czajniku itp.
1a. wyeliminować osady w instalacji grzewczej (po 5 latach przytkała mi się podłogówka - woda z instalacji c.o. jest brunatnoszara)
2. zmiękczyć wodę do prania, mycia itp.
3. wyeliminować bakterie
4. zmniejszyć ilość manganu
5. nie usuwać ważnych dla organizmu minerałów (wapń, magnez) - Oczywiście jeżeli chcemy się pozbyć twardości to jedno wyklucza drugie.. ale czy w pełni? Czy można regulować sobie tą twardość wody?



Cześć

1. W niektórych zmiękczaczach występuje zawór którym możesz regulować twardość wody. Najczęściej w głowicy lub na zaworze BY-PASS.
2. Jeśli chodzi o mangan to poszukaj systemów wielofunkcyjnych opartych na złożach, AQUAMULTI, ECOMIX, CRYSTALRIGT - one będą zmiękczać, odżelaziać oraz redukować żelazo, jon amonowy i organikę.
3. Bakterii możesz pozbyć się na klika sposobów
- do celów konsumpcyjnych - ro z dobą membraną np. oryginalny FILMTEC
- na cała instalacja: chlorowanie lub przepływowa lampa UV

Louis_muniek
15-03-2017, 13:43
Nie wiem czy to dobry wątek ale czy możecie polecić jakieś firmy z okolic Piaseczna/ Warszawy które są w stanie dobrze dobrać i zamontować zmiękczacz? Jest tego naprawdę sporo a tak sobie myślę że jakbym miał coś poleconego to przyśpieszę sobie cały proces zakupu zmiękczacza .

Z tego co wiem na terenie warszawy działa firma GLOBAL TUKAN. Sprawdź w gogle, na pewno pomogą.

Pozdrawiam

Louis_muniek
15-03-2017, 13:48
Witam,
Studnia wywiercona w minione wakacje, woda uzywana do podlewania chudziaka, stropu i wszelkich innych prac budowlanych.
Sturnia wywiercona do niecalych 30m, lustro ok 7m, pompa opuszczona ponizej ale nie pamietam na jaka glebokosc.
Woda ma 'zelaziany' zapach, wyglada klarownie, zadne badania nie byly robione.
Nie przeszkodzilo to hydraulikowi ktory wkrotce ma zaczac prace na jednoznaczne dobranie jednostki w postaci odzelaziacz do wody kompaktowe zloze Altech 25l (jedyne dane jakie ma o wodzie to moje stwierdzenie ze woda pachnie zelazem)
Prosze podpowiedzcie czy taki wybor ma szanse powodzenia. wycena jednostki na ok 4000PLN.
Tematem dopiero zaczalem sie interesowac, wiem ze kaske trzeba szykowac zeby miec dobra wode, ale czy mozna polecic jednostke 'uniwersalna do wszystkeiego' bez badan wody itp?

Za około 4000 zł znajdziesz nowoczesny system z lekkim złożem katalitycznym, który działa bez użycia chemii. Regeneracja w tym przypadku to czysta woda. Dodatkowo takie systemy w tej cenie możesz z lepszymi głowicami typu CLACK. Zaletą nowoczesnego odżelaziacza wody jest to, że pracuje z hydroforem przepływowym, w którym woda nie ma kontaktu ze powietrzem. Taki system sam się napowietrza, efektem tego jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru (charakterystyczny zapach zgniłego jajka).

darekmg
15-03-2017, 20:34
Twardość mierzę kropelkami i wychodzi mi 16 stopni niemieckich. Choć raz wyszło 19, a na stronie wodociągów podają 22.
Woda jest z wodociągów i ogólnie nie mam zastrzeżeń poza właśnie mega kamieniem.
Jeśli to coś pomoże mogę wkleić link do raportu wodociągów z detalami ale ja tam nie widzę jakichś przekroczeń (ale z drugiej strony - ja się na tym nie znam i patrzę "na oko").

Jest nas 4 osoby - dwie dorosłe , dziecko 10 lat i dziecko 3 lata. Mieszkamy w segmencie rok czasu i średnio zużyliśmy przez ten czas 10m2 miesięcznie.

Mam takie małe pomieszczenie w garażu ale wisi tam już piec i rekuperator i może zmiękczacz dwu elementowy by się zmieścił ale jeśli nie ma jakichś wyraźnych plusów to chyba lepiej wstawić tam kompaktowy (jest naprawdę ciasno).

Napisałem do trzech okolicznych firm od zmiękczania z prośbą o ofertę. Jednak opcji z hydraulikiem się trochę boję, podejrzewam że mam taką samą szansę na znalezienie dobrego hydraulika co na znalezienie dobrej firmy, a przynajmniej nie będzie jeden zrzucał winę na drugiego tylko całość z jednego źródła...

Proszę o jakieś rady ale chyba najbardziej będę potrzebował pomocy w momencie jak te firmy mi coś zaproponują (czy mogę wkleić linka czy lepiej tylko nazwę urządzenia?)

Louis_muniek
15-03-2017, 20:45
Twardość mierzę kropelkami i wychodzi mi 16 stopni niemieckich. Choć raz wyszło 19, a na stronie wodociągów podają 22.
Woda jest z wodociągów i ogólnie nie mam zastrzeżeń poza właśnie mega kamieniem.
Jeśli to coś pomoże mogę wkleić link do raportu wodociągów z detalami ale ja tam nie widzę jakichś przekroczeń (ale z drugiej strony - ja się na tym nie znam i patrzę "na oko").

Jest nas 4 osoby - dwie dorosłe , dziecko 10 lat i dziecko 3 lata. Mieszkamy w segmencie rok czasu i średnio zużyliśmy przez ten czas 10m2 miesięcznie.

Mam takie małe pomieszczenie w garażu ale wisi tam już piec i rekuperator i może zmiękczacz dwu elementowy by się zmieścił ale jeśli nie ma jakichś wyraźnych plusów to chyba lepiej wstawić tam kompaktowy (jest naprawdę ciasno).

Napisałem do trzech okolicznych firm od zmiękczania z prośbą o ofertę. Jednak opcji z hydraulikiem się trochę boję, podejrzewam że mam taką samą szansę na znalezienie dobrego hydraulika co na znalezienie dobrej firmy, a przynajmniej nie będzie jeden zrzucał winę na drugiego tylko całość z jednego źródła...

Proszę o jakieś rady ale chyba najbardziej będę potrzebował pomocy w momencie jak te firmy mi coś zaproponują (czy mogę wkleić linka czy lepiej tylko nazwę urządzenia?)

Podaj nazwę urządzenia.

Poszukaj na rynku systemów ze złożem mono sferycznym i deflektorem. System będzie skuteczniejszy. 19oDH spokojnie poradzi sobie z tym kompakt z około 30 litrową butlą złoża. Jeśli dysponujesz gotówką około 3000,00 zł to kupisz naprawdę dobre urządzenie wysokiej klasy (produkcja europejska).

Pozdrawiam

KLARSAN
16-03-2017, 08:44
Nie wiem czy to dobry wątek ale czy możecie polecić jakieś firmy z okolic Piaseczna/ Warszawy które są w stanie dobrze dobrać i zamontować zmiękczacz? Jest tego naprawdę sporo a tak sobie myślę że jakbym miał coś poleconego to przyśpieszę sobie cały proces zakupu zmiękczacza .
Zapraszamy do kontaktu. W okolicach Warszawy bywamy dość często.

darekmg
16-03-2017, 13:17
Do KLARSAN - no właśnie o jednej rzeczy tutaj nie wspomniałem ponieważ nie chciałem zaśmiecać forum osobistymi historiami... Ale jak się tylko wprowadziliśmy do segmentu i żona zobaczyła tą wodę to znajomy polecił nam zmiękczacz. Szybka lektura w necie i znalazłem firmę z najlepszymi opiniami i tak na 95% wydaje mi się że to właśnie był KLARSAN :)
Ogólnie wszystko było super, był Pan i coś tam sprawdzał (mnie nie było) , potem dostałem konkretną ofertę. Wtedy jednak nastąpił mały zgrzyt, dokładnie nie pamiętam ale ceny urządzeń były inne na starcie, a potem w ofercie droższe. Jak spytałem o powód to okazało się że się zmienił vat czy coś takiego. No i się wkurzyłem ale głównie na to że spodziewałem się że ktoś mógł mnie np ostrzec że ceny idą w górę. Na tym wkurzeniu pieniążki wydałem na co innego.

Teraz minął rok i po tym jak ostatnio deszczownica prysznicowa mi eksplodowała (dziurki którymi wydostaje się woda zalepił kamień) na nowo dojrzałem do zakupu zmiękczacza. Jak Pan myśli czy macie historię co komu oferowaliście? Może byśmy to porównali z tym co teraz otrzymam...

A przy okazji info dla tych co kupują armaturę - większość armatury mam firmy GRO... a tylko jedną deszczownicę OMNI....
Dla całej armatury woda taka sama, GRO.... całe oblepione kamieniem ale daje radę. OMNI.... padło, reklamacja nieuznana.

darekmg
16-03-2017, 13:34
Podaj nazwę urządzenia.

Poszukaj na rynku systemów ze złożem mono sferycznym i deflektorem. System będzie skuteczniejszy. 19oDH spokojnie poradzi sobie z tym kompakt z około 30 litrową butlą złoża. Jeśli dysponujesz gotówką około 3000,00 zł to kupisz naprawdę dobre urządzenie wysokiej klasy (produkcja europejska).

Pozdrawiam

To 3000 zl za samo urządzenie czy za "całość usługi"?

Jak na razie dostałem:
Firma 1. Aquahome 20-N z montażem i uruchomieniem 3100 brutto (w praktyce pewnie wyjdzie drożej bo u mnie te całe "rurki od wody" są na początku garażu a ja chciałbym to przesunąć tak ze 4 m w głąb żeby autem nie zaczepiać o zmiękczacz)
Firma 2. Clack D40 lub Clack D30 (na stronie widzę 2200 brutto za samo urządzenie)
Firma 3: BD40 (na stronie widzę 1700 b. za samo urządzenie) lub MAXI-S (1770 b.)

Nie mam ściśle określonego budżetu, z jednej strony nie chcę kupować czegoś najtańszego bo wiem że to będzie bubel, z drugiej strony wiem że (i to jest w każdej dziedzinie) często drogie urządzenia nie maja uzasadnienia ekonomicznego względem "średniej" półki i np płacisz 1000 zl drożej za zmiękczacz który zaoszczędzi Ci w 5 lat 200 zł więcej niż tańszy sprzęt...

monika.KIELCE
16-03-2017, 18:15
Witam
posiadam w domku zmiękczacz BWT Hydrosoft 75 zrobiony dla Hydrosolar. Używany od 2011r. Dziś mąż zauważył na wyświetlaczu migający napis zamiast wskazań licznika. Coś jak "NAnt". Co może oznaczać ten błąd? Wyłączenie urządzenia nic nie dało. Wywołana ręcznie regeneracja przeszła, ale na koniec nie napełnił się zbiornik z solą.
Jeżeli urządzenie całkiem padło (złoże po tylu latach i tak już ledwo zipie), to co założyć w zamian. Znajomi polecają Cosmowater home 22. Mają i chwalą.

Rodzina 2+2, średnio 10-11 m3 na mies., woda z sieci (podają że ma trochę ponad 16* dH. Z testu kropelkami wyszło mi ok 20. Woda niefiltrowana zostawia sporo czerwonego rdzawego nalotu.

Jutro poczytam ten wątek wstecz ale tak na szybko ktoś może coś podpowie...

qbek17
16-03-2017, 22:02
Witam
posiadam w domku zmiękczacz BWT Hydrosoft 75 zrobiony dla Hydrosolar. Używany od 2011r. Dziś mąż zauważył na wyświetlaczu migający napis zamiast wskazań licznika. Coś jak "NAnt". Co może oznaczać ten błąd? Wyłączenie urządzenia nic nie dało. Wywołana ręcznie regeneracja przeszła, ale na koniec nie napełnił się zbiornik z solą.
Po krótkich poszukiwaniach google informuje:
"mant - komunikat informujący o konieczności wykonania przeglądu, wyświetla się gdy urządzenie przejdzie zaplanowaną ilość regeneracji"

To taki bat na klientów, żeby nie przestawali płacić za przeglądy :)


Jeżeli urządzenie całkiem padło (złoże po tylu latach i tak już ledwo zipie), to co założyć w zamian. Znajomi polecają Cosmowater home 22. Mają i chwalą.

Rodzina 2+2, średnio 10-11 m3 na mies., woda z sieci (podają że ma trochę ponad 16* dH. Z testu kropelkami wyszło mi ok 20. Woda niefiltrowana zostawia sporo czerwonego rdzawego nalotu.
Samo urządzenie jest sprawne tylko wymaga "odhaczenia" czegoś w programie. Złoże zmiękczające jest dosyć żywotne - czasami działa i 20 lat...

boru
16-03-2017, 22:22
Jak widać bakterii się pozbyłeś :) Nie ma tylko pewności czy wypłukałeś cały chlor ze studni/instalacji skoro ten zapach... też mnie to zastanowiło chociaż lałem jakieś 3 godziny.. potem jeszcze z godzinę w domu z kranów, i rano przed poborem próbki też jakąś godzinę...


Jeśli jesteś optymistą (czyli zakładamy, że bakterii nie ma i nie będzie) to wystarczy zmiękczacz (20-25 litrów złoża)
Możesz zaproponować jakiś konkretny model? Jakie złoże powinno być, jaka głowica, na co jeszcze zwrócić uwagę?


Ścieki z niego zawierają chlorki więc raczej nie powinno się ich wylewać na trawnik. Raz na dwa tygodnie możesz wrzucić do szamba ok 150 litrów wody. Przepływ podczas płukania jest trochę większy niż taki z mocno otwartego kranu - ok 8-10 litrów wody na minutę. Można to odprowadzić wężem, ale trzeba uważać żeby się nie załamał i nie blokował przepływu (najlepiej żeby był sztywny). Powinien to być odpływ bezciśnieniowy. Jeżeli to tak często trzeba przepłukiwać to robię odpływ kanalizacyjny. Za często ta zabawa. Co to znaczy odpływ bezciśnieniowy?


Jeśli jesteś pesymistą (bakterii nie ma ale mogą wrócić) to dodaj do powyższego zmiękczacza jeszcze lampę UV. póki co lampy nie będę dawał. Ale jak już to lampę dałbym tylko w kuchni, z innych kranów raczej nikt wody nie pije. Jaką lampę byś proponował tylko na jedno ujęcie? Czy to wogóle ma sens?

qbek17
16-03-2017, 23:10
Możesz zaproponować jakiś konkretny model? Jakie złoże powinno być, jaka głowica, na co jeszcze zwrócic uwagę
Złoże najlepiej żeby było monosferyczne (np. Lewatit), głowica nie chińska (dobry będzie np. Clack, Fleck, Autotrol, ewentualnie Erie). Głowica powinna mieć mieszacz (do ustawienia twardości wyjściowej) i bypass.


Jeżeli to tak często trzeba przepłukiwać to robię odpływ kanalizacyjny. Za często ta zabawa. Co to znaczy odpływ bezcisnieniowy?
2 tygodnie to najrzadziej :) czasami robi się to co kilka dni - dlatego jest głowica automatyczna, żebyś nie musiał za tym biegać.
Odpływ powinien być grawitacyjny (tak jak kanalizacja), czyli ze zmiękczacza wychodzi cienki wąż (w nim ścieki płyną pod ciśnieniem), który gdzieś w pobliżu wprowadzasz (najlepiej przez syfon i z zachowaniem przerwy powietrznej) do większej rury kanalizacyjnej (gdzie ciśnienia już nie będzie).


póki c lampy nie będę dawał. Ale jak już to lampe dałbym tylko w kuchni, z innych kranów raczej nikt wody nie pije. Jaką lampę byś proponował tylko na jedno ujęcie?
Jeśli już być miał dawać lampę to radzę taką na cały dom. Przecież nie chciałbyś np. brać prysznica albo myć ręce/twarz w wodzie z bakteriami? ;)
Z dobrych, lokalnych producentów masz firmę TMA. Do domów zazwyczaj dają modele V20 lub V25. Na stronie jest też cennik.

monika.KIELCE
17-03-2017, 06:35
Po krótkich poszukiwaniach google informuje:
"mant - komunikat informujący o konieczności wykonania przeglądu, wyświetla się gdy urządzenie przejdzie zaplanowaną ilość regeneracji"

To taki bat na klientów, żeby nie przestawali płacić za przeglądy :)


Samo urządzenie jest sprawne tylko wymaga "odhaczenia" czegoś w programie. Złoże zmiękczające jest dosyć żywotne - czasami działa i 20 lat...

Dzięki za szybką odpowiedź. Co do złoża, to kiedyś było ustawione na 6800l i było OK, teraz już tylko 4000l, a i tak po ok 2000 woda za zmiękczaczem ma już ponad 15 dH. Robić regenerację co 1,5 - 2 tys litrów to mało oszczędne rozwiązanie.
A jak sprawa z wymianą samego złoża - jest to opłacalne cenowo czy raczej sztuka dla sztuki i lepiej zmienić całą stację?

qbek17
17-03-2017, 07:41
Dzięki za szybką odpowiedź. Co do złoża, to kiedyś było ustawione na 6800l i było OK, teraz już tylko 4000l, a i tak po ok 2000 woda za zmiękczaczem ma już ponad 15 dH. Robić regenerację co 1,5 - 2 tys litrów to mało oszczędne rozwiązanie.
A jak sprawa z wymianą samego złoża - jest to opłacalne cenowo czy raczej sztuka dla sztuki i lepiej zmienić całą stację?
To bardzo dziwne żeby się tak szybko złoże zużywało w zmiękczaczu... jego pojemność może zależeć od wielu czynników (np. ilości soli do regeneracji) - może warto to sprawdzić zanim się zainwestuje w wymianę złoża.
Sama wymiana to nic strasznego - i na pewno tańsza niż nowy zmiękczacz.

monika.KIELCE
17-03-2017, 08:55
Jako użytkownik mogę powiedzieć, że poziom soli zawsze powyżej poziomu wody w zbiorniku. Natomiast poza pierwszym uruchomieniem nie było żadnych przeglądów okresowych/rocznych.

Louis_muniek
17-03-2017, 13:19
Dzięki za szybką odpowiedź. Co do złoża, to kiedyś było ustawione na 6800l i było OK, teraz już tylko 4000l, a i tak po ok 2000 woda za zmiękczaczem ma już ponad 15 dH. Robić regenerację co 1,5 - 2 tys litrów to mało oszczędne rozwiązanie.
A jak sprawa z wymianą samego złoża - jest to opłacalne cenowo czy raczej sztuka dla sztuki i lepiej zmienić całą stację?

Sprawdz czy nie masz zapchanego lub przytkanego indzektora. Przytkany indzektor, to mniejszy pobor regeneranta, złoże może być nieodpowiednio zregenerowane.

Louis_muniek
17-03-2017, 13:21
Jako użytkownik mogę powiedzieć, że poziom soli zawsze powyżej poziomu wody w zbiorniku. Natomiast poza pierwszym uruchomieniem nie było żadnych przeglądów okresowych/rocznych.

Raz w roku powinien być czyszczony indzektor oraz wszystkie inne "kanały inwazyjne".

monika.KIELCE
17-03-2017, 13:28
Sprawdz czy nie masz zapchanego lub przytkanego indzektora. Przytkany indzektor, to mniejszy pobor regeneranta, złoże może być nieodpowiednio zregenerowane.

Bardzo chętnie... tylko nie mam pojęcia co to i gdzie tego szukać :)
A przy okazji - da się samemu wyłączyć ten komunikat o serwisie? Znalazłam w instrukcji do nowszych modeli to "mant" ale nic nie piszą jak się pozbyć dziada. W mojej instrukcji nic na ten temat nie ma.

Louis_muniek
17-03-2017, 14:11
Bardzo chętnie... tylko nie mam pojęcia co to i gdzie tego szukać :)
A przy okazji - da się samemu wyłączyć ten komunikat o serwisie? Znalazłam w instrukcji do nowszych modeli to "mant" ale nic nie piszą jak się pozbyć dziada. W mojej instrukcji nic na ten temat nie ma.

Podejrzewam że w producent zabezpieczył się w ten sposób jak mówił wcześniej kolega qbek17. Trzeba by było znać kombinację przycisków, które należy wcisnąć aby wejść w zaawansowane opcje głowicy. Najprawdopodobniej da się to wyłączyć. Generalnie chodzi o to żeby klient zapłacił za usługę.

Indzektor zainstalowany jest w/lub przy głowicy systemu. Często w kolanie lub jakimś gnieździe. To gniazdo jest połączone z wężem przez które zmiękczacz zasysa regenerat. Zawory backslash i refill również znajdziesz w głowicy urządzenie. Nalezy je wyjąc i przepłukać.

qbek17
17-03-2017, 22:33
Bardzo chętnie... tylko nie mam pojęcia co to i gdzie tego szukać :)
A przy okazji - da się samemu wyłączyć ten komunikat o serwisie? Znalazłam w instrukcji do nowszych modeli to "mant" ale nic nie piszą jak się pozbyć dziada. W mojej instrukcji nic na ten temat nie ma.
Proponowałbym wykonanie jednak tego przeglądu - prawdopodobnie będzie to dużo niższy koszt niż nowy zmiękczacz czy nawet nowe złoże, a efekt podobny. Ewentualnie można zagadać z serwisantem aby wyłączył ten komunikat... lub skorzystać z serwisanta nie związanego z producentem.

darekmg
18-03-2017, 05:23
Przepraszam że tak dopytuję ale już chciałbym mieć zmiękczacz:)

Jakieś opinie na temat któregoś z tych urządzeń?
Firma 1. Aquahome 20-N z montażem i uruchomieniem 3100 brutto (w praktyce pewnie wyjdzie drożej bo u mnie te całe "rurki od wody" są na początku garażu a ja chciałbym to przesunąć tak ze 4 m w głąb żeby autem nie zaczepiać o zmiękczacz)
Firma 2. Clack D40 lub Clack D30 (na stronie widzę 2200 brutto za samo urządzenie)
Firma 3: BD40 (na stronie widzę 1700 b. za samo urządzenie) lub MAXI-S (1770 b.)

qbek17
18-03-2017, 15:38
Jakieś opinie na temat któregoś z tych urządzeń?
Firma 1. Aquahome 20-N z montażem i uruchomieniem 3100 brutto (w praktyce pewnie wyjdzie drożej bo u mnie te całe "rurki od wody" są na początku garażu a ja chciałbym to przesunąć tak ze 4 m w głąb żeby autem nie zaczepiać o zmiękczacz)
Firma 2. Clack D40 lub Clack D30 (na stronie widzę 2200 brutto za samo urządzenie)
Firma 3: BD40 (na stronie widzę 1700 b. za samo urządzenie) lub MAXI-S (1770 b.)
Aquahome jest OK, ale sporo dopłaca się za logo.
40 litrów złoża to za dużo - max to 30 litrów.
te ostatnie to w ogóle sobie odpuść. W tej cenie będzie to sama chińszczyzna...

boru
19-03-2017, 17:12
Jeśli już być miał dawać lampę to radzę taką na cały dom. Przecież nie chciałbyś np. brać prysznica albo myć ręce/twarz w wodzie z bakteriami? ;)
Z dobrych, lokalnych producentów masz firmę TMA. Do domów zazwyczaj dają modele V20 lub V25. Na stronie jest też cennik.
Bez przesady.. to przeciez zwykłe bakterie.. Ale chodzi mi bardziej o to, że jak dasz lampe przed całą instalacją to bakterie i tak moga byc w instalacji za lampą i ta lampa nic nie da... ale tak jak pisalem.. poki co lampy nie daje.

boru
19-03-2017, 19:15
Złoże najlepiej żeby było monosferyczne (np. Lewatit), głowica nie chińska (dobry będzie np. Clack, Fleck, Autotrol, ewentualnie Erie). Głowica powinna mieć mieszacz (do ustawienia twardości wyjściowej) i bypass....
czyli manganem nie ma co się przejmować i tylko zmiekczyć tą wode?
co sądzicie o zmiękczaczu ECOPERLA TORO? Albo taki dobry marketing szemrany albo rzeczywiscie jedno z lepszych urzadzen? 20l z Lewatit, kosztuje 2200pln.
By pass ma,
mieszacz? nie widze
głowica ? chinskA? czy jest to głowica Ecoperla?

czy przed zmiekczaczem powiniennem jeszcze dodac jakis filtr mechaniczny (na wszystkich schematach taki jest) oraz jakiś stabilizator cisnienia (u mnie cisnienie waha się w okolicy 2-5bar - oczywiscie mogę to zawęzić na hydroforze ale instalator tak mi to ustawil i powiedzial, ze tak dla pompy jest optymalnie).??


Szukając zmiękczaczy natknąłem się na "AQA Nano lub AQA Total Energy" system, który nie eliminuje mikroelementów ale zapobiega powstawaniu osadów. Co możecie o tym powiedziec? Czy to działa? Czy rzeczywisice nie ma osadów, nie ma kamienia w czajniku itp ?

qbek17
19-03-2017, 19:40
Bez przesady.. to przeciez zwykłe bakterie.. Ale chodzi mi bardziej o to, że jak dasz lampe przed całą instalacją to bakterie i tak moga byc w instalacji za lampą i ta lampa nic nie da... ale tak jak pisalem.. poki co lampy nie daje.
Masz rację, że lampa działa tylko punktowo i dlatego instalując lampę UV należy zacząć od dezynfekcji instalacji za nią :)

qbek17
19-03-2017, 19:49
czyli manganem nie ma co się przejmować i tylko zmiekczyć tą wode?
Tak.


co sądzicie o zmiękczaczu ECOPERLA TORO? Albo taki dobry marketing szemrany albo rzeczywiscie jedno z lepszych urzadzen? 20l z Lewatit, kosztuje 2200pln.
By pass ma,
mieszacz? nie widze
głowica ? chinskA? czy jest to głowica Ecoperla?
Nie ma "głowicy Ecoperla". To tylko nazwa nadana przez jedną firmę na składaka jakiego montują z ciągle dostępnych komponentów (w tym głowicy czy złoża). Tak samo z "wielką innowacyjnością" - przez ostatnie 10-15 lat (jak nie dłużej) w zmiękczaczach zmieniła się tylko elektronika i stylistyka obudowy, ale nadal one robią to samo co robiły wykorzystując te same technologie.
Każde kolejne "objawienie" to w 99% marketing.


czy przed zmiekczaczem powiniennem jeszcze dodac jakis filtr mechaniczny (na wszystkich schematach taki jest) oraz jakiś stabilizator cisnienia (u mnie cisnienie waha się w okolicy 2-5bar - oczywiscie mogę to zawęzić na hydroforze ale instalator tak mi to ustawil i powiedzial, ze tak dla pompy jest optymalnie).??
Filtr mechaniczny na pewno dobrze byłoby mieć. Ale taki zgrubny - on ma tylko zabezpieczać głowicę przed kawałkami rdzy czy większymi kamykami. Ciśnienie nie ma znaczenia dla zmiękczacza (powinno być w zakresie 2 do 8 bar).


Szukając zmiękczaczy natknąłem się na "AQA Nano lub AQA Total Energy" system, który nie eliminuje mikroelementów ale zapobiega powstawaniu osadów. Co możecie o tym powiedziec? Czy to działa? Czy rzeczywisice nie ma osadów, nie ma kamienia w czajniku itp ?
Nie chce mi się już tego komentować - temat był już wałkowany wiele razy tu na forum.

boru
19-03-2017, 22:19
Tak.


Nie ma "głowicy Ecoperla". To tylko nazwa nadana przez jedną firmę na składaka jakiego montują z ciągle dostępnych komponentów (w tym głowicy czy złoża).

ale co to za komponenty? wiadomy jest producent glowicy w tym Toro? Z tego co wierm to glowica oparta na tłokach.. więc troche "nie na czasie"
ten sam producent ma w ofercie slimline CS z glowicami Erie opartymi na elektrozawworach.. Troche drozse.. do 3 tys. mozna kupic.
Takie pytanie.. da sie znalezc cos porzadnego w cenie do 2,5kPLN? jakeis wskazówki? gdzie szukac?


Jeszcze znalazłem Erie/Sentencja z poznania.. złoże z tego co znalazlem w internecie to też Lewatit. koszt przy 26l to 2250pln. CO powiesz o tym?

qbek17
19-03-2017, 23:29
ale co to za komponenty? wiadomy jest producent glowicy w tym Toro?
I to jest właśnie "cudowny marketing" - nie masz pojęcia z czego to jest zbudowane, ale za to masz piękne broszury i naklejki z logo... Zauważ, że na każdym kroku podkreślane jest "niemieckie złoże monosferyczne Lewatit", za to o głowicy (która jest najważniejszym elementem tego urządzenia - ani słowa. A głowica na zdjęciach wygląda na chińskie BNT.


Z tego co wierm to glowica oparta na tłokach.. więc troche "nie na czasie"
Nie wiem co masz na myśli... to że głowica działa na zasadzie przesuwania tłoka to nie znaczy, że jest przestarzała. Ten system jest dopracowany i sprawdzony przez lata... dlatego też jest chętnie kopiowany przez chińskie produkty.


Jeszcze znalazłem Erie/Sentencja z poznania.. złoże z tego co znalazlem w internecie to też Lewatit. koszt przy 26l to 2250pln. CO powiesz o tym?
Wiesz co... to zmiękczacz to nie prom kosmiczny - ma w zasadzie niewiele części i każdy działa na tej samej zasadzie. Różnice są najczęściej na papierze. Jaki być nie kupił (nawet chiński) to będzie zmiękczać (przynajmniej przez jakiś czas). Ale jeśli chcesz analizować każdą śrubkę w każdym modelu to do niczego nie dojdziemy...
Najlepszym (i najszybszym) wyznacznikiem jakości urządzenia jest jego cena. Dobre złoże kosztuje. Dobra głowica kosztuje. Reszta ma mniejsze znaczenie ale też kosztuje. Jak znajdziesz coś taniego to nie oczekuj, że ktoś to sprzedaje poniżej kosztów... można się tylko domyślać na czym oszczędzono akurat w danym modelu - ale po co?

monika.KIELCE
20-03-2017, 06:42
Proponowałbym wykonanie jednak tego przeglądu - prawdopodobnie będzie to dużo niższy koszt niż nowy zmiękczacz czy nawet nowe złoże, a efekt podobny. Ewentualnie można zagadać z serwisantem aby wyłączył ten komunikat... lub skorzystać z serwisanta nie związanego z producentem.

Nie było mnie w weekend, więc dopiero teraz odpisuję. Ale właśnie tą drogą poszliśmy, dziś przyjedzie serwis, zrobi przegląd i ustalimy co dalej.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Louis_muniek
20-03-2017, 07:05
czyli manganem nie ma co się przejmować i tylko zmiekczyć tą wode?
co sądzicie o zmiękczaczu ECOPERLA TORO? Albo taki dobry marketing szemrany albo rzeczywiscie jedno z lepszych urzadzen? 20l z Lewatit, kosztuje 2200pln.
By pass ma,
mieszacz? nie widze
głowica ? chinskA? czy jest to głowica Ecoperla?

czy przed zmiekczaczem powiniennem jeszcze dodac jakis filtr mechaniczny (na wszystkich schematach taki jest) oraz jakiś stabilizator cisnienia (u mnie cisnienie waha się w okolicy 2-5bar - oczywiscie mogę to zawęzić na hydroforze ale instalator tak mi to ustawil i powiedzial, ze tak dla pompy jest optymalnie).??


Szukając zmiękczaczy natknąłem się na "AQA Nano lub AQA Total Energy" system, który nie eliminuje mikroelementów ale zapobiega powstawaniu osadów. Co możecie o tym powiedziec? Czy to działa? Czy rzeczywisice nie ma osadów, nie ma kamienia w czajniku itp ?

Na zdjęciach wyglądem przypomina (widziałem zdjęcie z boku) BNT lub FLECK, niestety nie znalazłem zdjęcia głowicy przodem. Być może producent chciał ukryć w ten sposób głowicę BNT, która jest produkcji chińskiej.

Filtr mechaniczny powinien być aby zabezpieczyć urządzenie przez zanieczyszczeniami z instalacji. Wielu producentów tego wymaga, niezainstalowanie może wiązać się z problemami gwarancyjnymi. Spadek ciśnienia na wkładzie mechanicznym liczony jest w mikro barach, nawet tego nie zauważysz.

Generalnie zmiękczacz dobiera się w ten sposób aby w obiekcie była miękka woda i kamień w czajniku się nie pojawiał :).

Pozdrawiam

qbek17
20-03-2017, 08:36
Spadek ciśnienia na wkładzie mechanicznym liczony jest w mikro barach, nawet tego nie zauważysz.
Przy czystym wkładzie spadek może wynosić ok 0,2 bara. Ale przy dużej ilości zanieczyszczeń może się zatkać całkowicie... trzeba go dobrać bardzo uważnie. I spadek ciśnienia sprawdzać przy przepływie wody a nie statycznie.

Generalnie zmiękczacz dobiera się w ten sposób aby w obiekcie była miękka woda i kamień w czajniku się nie pojawiał :).
Zawsze myślałem, że zmiękczacz dobiera się do twardości wody, jej zużycia i przepływu chwilowego... ale może są jakieś nowe metody ;)

boru
20-03-2017, 09:15
Jeszcze znalazłem Erie/Sentencja z poznania.. złoże z tego co znalazlem w internecie to też Lewatit. koszt przy 26l to 2250pln. CO powiesz o tym?


Wiesz co... to zmiękczacz to nie prom kosmiczny - ma w zasadzie niewiele części i każdy działa na tej samej zasadzie. Różnice są najczęściej na papierze. Jaki być nie kupił (nawet chiński) to będzie zmiękczać (przynajmniej przez jakiś czas). Ale jeśli chcesz analizować każdą śrubkę w każdym modelu to do niczego nie dojdziemy...
Najlepszym (i najszybszym) wyznacznikiem jakości urządzenia jest jego cena. Dobre złoże kosztuje. Dobra głowica kosztuje. Reszta ma mniejsze znaczenie ale też kosztuje. Jak znajdziesz coś taniego to nie oczekuj, że ktoś to sprzedaje poniżej kosztów... można się tylko domyślać na czym oszczędzono akurat w danym modelu - ale po co?

Wlasnie nie chce nic analizowac. Czytając Twoje rady skupiłem się na znalezieniu dobrej lowicy z dobrym złozem. Znalazlem ta sentencję za niezłą cenę z głowica Erie i złożem Lewatit. Wg Ciebie ta cena jest za niska i lepiej sie w to nie pchac?


Prosze jeszcze o pomoc w doborze wielkości urzadzenia. zuzycie troche ciezko oszacowac. Jedynie moge sie posluzyc tym, ze okolo 1/5tygodni wyciągane jest szambo 8m3. Do tego dojdzie jakies picie, gotowanie. napewno nie przekracza 10m3/mies. Woda nie jest bardzo twarda. Twardość 243mg/l CsCO3.
Czy lepiej kupic 20l? 25l? 30l? tu już roznice w cenie nie są wielkie -lepiej lekko kupic wiekszy?

KLARSAN
20-03-2017, 10:40
ale co to za komponenty? wiadomy jest producent glowicy w tym Toro? Z tego co wierm to glowica oparta na tłokach.. więc troche "nie na czasie"
ten sam producent ma w ofercie slimline CS z glowicami Erie opartymi na elektrozawworach.. Troche drozse.. do 3 tys. mozna kupic.
Takie pytanie.. da sie znalezc cos porzadnego w cenie do 2,5kPLN? jakeis wskazówki? gdzie szukac?


Jeszcze znalazłem Erie/Sentencja z poznania.. złoże z tego co znalazlem w internecie to też Lewatit. koszt przy 26l to 2250pln. CO powiesz o tym?

Zmiękczacz Sentencia to podstawowy model rodziny Erie. Nie ma systemu suchego zbiornika solanki oraz regeneracji proporcjonalnej. W Slimline CS i IQsoft jest nowsza wersja głowicy - skonstruowana w ten sposób, że tarcie jest zminimalizowane. Poza tym dystrybutor nie ma koszyka dolnego, ale jest w odpowiedni sposób przygotowany, co zapewnia pełniejsze wykorzystanie złoża. W programatorze wgrany język polski oraz masz filtr przy zbiorniku solanki ochraniający go przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do środka.

qbek17
20-03-2017, 10:46
Prosze jeszcze o pomoc w doborze wielkości urzadzenia. zuzycie troche ciezko oszacowac. Jedynie moge sie posluzyc tym, ze okolo 1/5tygodni wyciągane jest szambo 8m3. Do tego dojdzie jakies picie, gotowanie. napewno nie przekracza 10m3/mies. Woda nie jest bardzo twarda. Twardość 243mg/l CsCO3.
Czy lepiej kupic 20l? 25l? 30l? tu już roznice w cenie nie są wielkie -lepiej lekko kupic wiekszy?
Na takie zużycie/twardość spokojnie wystarczy 20 litrów. Jak kupisz większy to prawdopodobnie będzie się regenerował zanim zdążysz wyczerpać złoże do końca... w takim przypadku byłby sens dopłacenia do głowicy z regeneracją proporcjonalną... ale wtedy dopłacasz dwa razy tylko po to żeby mieć to co przy mniejszej ilości złoża ;)

qbek17
20-03-2017, 12:57
Już abstrahując od głowicy... nie uważacie że bardziej higieniczne rozwiązanie to oddzielenie zbiornika na sól i butli jak w Ecoperla Toro? Ewentualnie tradycyjnie składak - butla osobno na głowicy Clack i zbiornik na solankę obok.
Akurat z higienicznością to chyba ma niewiele wspólnego... ale zgadzam się, że zbiornik na sól osobno jest zazwyczaj wygodniejszy (w montażu, użytkowaniu i serwisowaniu).

Louis_muniek
20-03-2017, 13:22
Przy czystym wkładzie spadek może wynosić ok 0,2 bara. Ale przy dużej ilości zanieczyszczeń może się zatkać całkowicie... trzeba go dobrać bardzo uważnie. I spadek ciśnienia sprawdzać przy przepływie wody a nie statycznie.

Zawsze myślałem, że zmiękczacz dobiera się do twardości wody, jej zużycia i przepływu chwilowego... ale może są jakieś nowe metody ;)

Chodziło o to, aby uspokoić klienta że nie będzie miał kamienia w czajniku. Oczywiście zgadzam się z powyższym do wyliczeń stosuje przelicznik 2,85 (przy tradycyjnym złożu).

Pozdrawiam

Louis_muniek
20-03-2017, 13:41
Po czym wnosisz?

Bo jak przejrzałem wszystkie wpisy, to odnoszą się do jednej firmy. Niby ekspert, a tak naprawdę ukryty pracownik jednej z łódzkich firm, który nakręca sobie sprzedaż poprzez forum.

Pozdrawiam

Louis_muniek
20-03-2017, 14:04
Ok, dzięki za informację. Jednakże ciężko mi ufać komuś kto pisze takie rzeczy...



Pisze Pan o autoreklamie, a sam oferuje ludziom chińszczyznę... coś tu nie gra?

Szanowny kolego z firmy z Łodzi, prowadź swoją wojenkę gdzie indziej. Nazwa RX jest ogólna i nie odnosi się do reklamy konkretnego produktu. tak samo jak słowo zmiękczacz. Ale wskazywanie marki i konkretnego produktu, bardzo nieładnie kolego z firmy z Łodzi.

Mimo wszystko pozdrawiam Cię serdecznie.

I oczywiście to jest przypadek ze masz 1 post i że odnosisz się do tej sprawy. Żałosne.

boru
20-03-2017, 21:01
Po poszukwianiach wyselekcjonowałem cztery zmiekczacze. (twardosc ~250, zuzycie ~9-10m3) ponizej każego opisałem czym się różnią od pozostałych

1. Flamingo C25
+ głowica Clack (aczkowliek nie wiadomo co to za typ)
+ zużycie wody płuczącej 75l
- nie wiadomo dokładnie jakie jest złoże

2. Erie MAXIMA ECO 20
+ złoże Purolite C100E (najprawdopodobnie)
+ cena ~2500pln
- ?

3. PUR 0844 C
+ głowica Clack CI
+ złoże purolite C100E
+ cena ~2600pln
- osobna butla
-?

4. Ecoperla Slimline CS 24
+ złoże Lewatitt
- trochę za duża objętość (24l)
- ?


Proszę o dopisanie najważniejszych zalet i wad w stosunku do innych.

Na dzień dizsiejszy skłaniam się do PUR'a


I jeszcze jedno.. .w wielu miejscach tego wątku przejawia się informacja, że można zamówić "Składaka" w firmach specjalizujących się w uzdatnianiu wody. Wyjdzie wtedy taniej.
Ile to może być taniej i jak znalezc takie firmy? Póki co to natknąłem sie jedynie na sprzedawców gotowców.

qbek17
20-03-2017, 21:23
1. Flamingo C25
+ głowica Clack (aczkowliek nie wiadomo co to za typ) - głowica Clack 1" (WS1), a sterownik dedykowany pod te urządzenia (panel przeniesiony na obudowę)
+ zużycie wody płuczącej 75l
+ nie wiadomo dokładnie jakie jest złoże - jest monosferyczne, prawdopodobnie Dowex
- 20 litrów złoża

2. Erie MAXIMA ECO 20
- złoże Purolite C100E (najprawdopodobnie)
+ cena ~2500pln
- 20 litrów złoża
- głowica 3/4"

3. PUR 0844 C
+ głowica Clack CI
- złoże purolite C100E
+ cena ~2600pln
- osobna butla
- 25 litrów złoża

4. Ecoperla Slimline CS 24
+ złoże Lewatitt
- trochę za duża objętość (24l)
- 24 litry złoża
- głowica 3/4"

Purolite C100E to żywica standardowa (nie monosferyczna). Mając wybór wziąłbym jednak model z żywicą mono.
Głowica Clack - dla mnie osobiście lepsza niż Erie, ale nie będę się kłócił o wyższości jednej nad drugą...
Podsumowując wziąłbym albo Flamingo (na plus jest głowica i złoże), albo Ecoperla (złoże).

Louis_muniek
21-03-2017, 07:07
Po poszukwianiach wyselekcjonowałem cztery zmiekczacze. (twardosc ~250, zuzycie ~9-10m3) ponizej każego opisałem czym się różnią od pozostałych

1. Flamingo C25
+ głowica Clack (aczkowliek nie wiadomo co to za typ)
+ zużycie wody płuczącej 75l
- nie wiadomo dokładnie jakie jest złoże

Mam złe doświadczenia z obudowami typu Flamingo - co do głowicy to CLACK jest jednym z najlepszych producentów.

2. Erie MAXIMA ECO 20
+ złoże Purolite C100E (najprawdopodobnie)
+ cena ~2500pln
- ?

Zdecydowanie polecam ten system z pełną odpowiedzialnością. Głowica bezawaryjna oparta na elektrozaworach. Minus to tradycyjne złoże, ale poszukaj odpowiednika tego systemu na rynku (niesyty nie mogę napisać nazwy), tam już jest monosferyk, głowica również oparta na elektrozawaorach, proporcjonalna regeneracja, suchy zbiornik.

3. PUR 0844 C
+ głowica Clack CI
+ złoże purolite C100E
+ cena ~2600pln
- osobna butla
-?

Również można by się nad tym pochylić.


4. Ecoperla Slimline CS 24
+ złoże Lewatitt
- trochę za duża objętość (24l)
- ?

Nieznany mi produkt.

Proszę o dopisanie najważniejszych zalet i wad w stosunku do innych.

Na dzień dizsiejszy skłaniam się do PUR'a


I jeszcze jedno.. .w wielu miejscach tego wątku przejawia się informacja, że można zamówić "Składaka" w firmach specjalizujących się w uzdatnianiu wody. Wyjdzie wtedy taniej.
Ile to może być taniej i jak znalezc takie firmy? Póki co to natknąłem sie jedynie na sprzedawców gotowców.

1. Flamingo C25
+ głowica Clack (aczkowliek nie wiadomo co to za typ)
+ zużycie wody płuczącej 75l
- nie wiadomo dokładnie jakie jest złoże

Mam złe doświadczenia z obudowami typu Flamingo - co do głowicy to CLACK jest jednym z najlepszych producentów.

2. Erie MAXIMA ECO 20
+ złoże Purolite C100E (najprawdopodobnie)
+ cena ~2500pln
- ?

Zdecydowanie polecam ten system z pełną odpowiedzialnością. Głowica bezawaryjna oparta na elektrozaworach. Minus to tradycyjne złoże, ale poszukaj odpowiednika tego systemu na rynku (niesyty nie mogę napisać nazwy), tam już jest monosferyk, głowica również oparta na elektrozawaorach, proporcjonalna regeneracja, suchy zbiornik.

3. PUR 0844 C
+ głowica Clack CI
+ złoże purolite C100E
+ cena ~2600pln
- osobna butla
-?

Również można by się nad tym pochylić.


4. Ecoperla Slimline CS 24
+ złoże Lewatitt
- trochę za duża objętość (24l)
- ?

Nieznany mi produkt

xiz
21-03-2017, 11:16
Jak zauważysz osady na dnie klosza.

Wygląda tak, srdzawy osad a ten ciemny to takie jakby kamyczki:
384748

qbek17
21-03-2017, 12:05
Wygląda tak, srdzawy osad a ten ciemny to takie jakby kamyczki:
384748
Nie jest jeszcze taki brudny skoro na zdjęciu widać siatkę ;)

xiz
21-03-2017, 13:05
Nie jest jeszcze taki brudny skoro na zdjęciu widać siatkę ;)

Ale poważnie mówisz, że można jeszcze poczekać czy się śmiejesz?

coke
21-03-2017, 13:09
Cześć,
potrzebuję uzdatnić wodę z studni do użytku domowego:

studnia ca. 40m, pompa omnigena 3,5 sc 3/19 1.1kw (~5m3/h przy wolnym wypływie)
zbiornik hydroforowy bez przeponowy ocynkowany 300L (planowane ciśnienie robocze 3-5,5bar)
rodzina 2+1 dzienne zużycie wody ca. 400-500l/doba, szambo 10m3

Woda z zawartością żelaza, po odstaniu wyraźny osad.

aktualne wyniki badania wody:

bakterie 0,
przewodność elektryczna w 25'C 639+-51
twardość 320+-16 mgCaCo3/l
indeks nadmanganianowy 1,4 +-0,5 mg/l
mętność: 9,0 +- 1,1 (dopuszczalne 1)
żelazo 4,1 mg/l (dopuszczalne 0,20)
jon amonowy 0,79 +- 0,13 mg/l (dopuszczalne 0,50)
azotyny <0,006 mg/l
azotany 0,22 +- 0,04 mg/l
Mangan 0,020 +- 0,03 (dopuszczalne 0,05)


Co polecacie do uzdatnienia tej wody?
pozdrawiam

Louis_muniek
21-03-2017, 13:16
Ale poważnie mówisz, że można jeszcze poczekać czy się śmiejesz?

Generalnie ja bym go już przepłukał. Sądząc oczywiście po zdjęciu jakie zamieściłeś.

qbek17
21-03-2017, 13:53
Ale poważnie mówisz, że można jeszcze poczekać czy się śmiejesz?
Mówię poważnie. Ale płukanie nie zaszkodzi więc jeśli to nie problem to zrób to.

Louis_muniek
21-03-2017, 13:56
Cześć,
potrzebuję uzdatnić wodę z studni do użytku domowego:

studnia ca. 40m, pompa omnigena 3,5 sc 3/19 1.1kw (~5m3/h przy wolnym wypływie)
zbiornik hydroforowy bez przeponowy ocynkowany 300L (planowane ciśnienie robocze 3-5,5bar)
rodzina 2+1 dzienne zużycie wody ca. 400-500l/doba, szambo 10m3

Woda z zawartością żelaza, po odstaniu wyraźny osad.

aktualne wyniki badania wody:

bakterie 0,
przewodność elektryczna w 25'C 639+-51
twardość 320+-16 mgCaCo3/l
indeks nadmanganianowy 1,4 +-0,5 mg/l
mętność: 9,0 +- 1,1 (dopuszczalne 1)
żelazo 4,1 mg/l (dopuszczalne 0,20)
jon amonowy 0,79 +- 0,13 mg/l (dopuszczalne 0,50)
azotyny <0,006 mg/l
azotany 0,22 +- 0,04 mg/l
Mangan 0,020 +- 0,03 (dopuszczalne 0,05)


Co polecacie do uzdatnienia tej wody?
pozdrawiam

Hej,


W przypadku odprowadzenia popłuczyn do zbiornika bezopływowego oraz przekroczenia w analizie wody stężenia żelaza oraz amoniaku – najwłaściwszym rozwiązaniem będzie zastosowanie urządzenia pracującego na złożu multifunkcyjnym.

Filtracja na powyższym urządzeniu obniży również twardość wody (jednakże nie osiągniemy twardości szczątkowej – istnieje prawdopodobieństwo uzyskania po urządzeniu twardości poniżej 60 mg/l).

Przed urządzeniem należy zamontować filtr np. na wymienne wkłady w celu usunięcia z wody większych frakcji.

Dla domku jednorodzinnego powyższe rozwiązanie jest rozwiązaniem najtańszym.

qbek17
21-03-2017, 14:00
Cześć,
potrzebuję uzdatnić wodę z studni do użytku domowego:

studnia ca. 40m, pompa omnigena 3,5 sc 3/19 1.1kw (~5m3/h przy wolnym wypływie)
zbiornik hydroforowy bez przeponowy ocynkowany 300L (planowane ciśnienie robocze 3-5,5bar)
rodzina 2+1 dzienne zużycie wody ca. 400-500l/doba, szambo 10m3

Woda z zawartością żelaza, po odstaniu wyraźny osad.

aktualne wyniki badania wody:

bakterie 0,
przewodność elektryczna w 25'C 639+-51
twardość 320+-16 mgCaCo3/l
indeks nadmanganianowy 1,4 +-0,5 mg/l
mętność: 9,0 +- 1,1 (dopuszczalne 1)
żelazo 4,1 mg/l (dopuszczalne 0,20)
jon amonowy 0,79 +- 0,13 mg/l (dopuszczalne 0,50)
azotyny <0,006 mg/l
azotany 0,22 +- 0,04 mg/l
Mangan 0,020 +- 0,03 (dopuszczalne 0,05)


Co polecacie do uzdatnienia tej wody?
pozdrawiam
Jakie jest pH?
Masz sporo żelaza... i sporo twardości. proponowałbym napowietrzanie do hydroforu oraz dwa stopnie filtracji:
1) odżelaziacz ze złożem katalitycznym (np. Pyrolox, G1, m.dox, itp) w butli np. 12x52" (do płukania potrzebowałby przepływu ok 4,0-4,5 m3/h, ale tą wodę można odprowadzić np do studni chłonnej zamiast do szamba)
2) filtr wielofunkcyjny, który zmiękczy wodę i usunie nadmiar jonu amonowego i ewentualnie doczyści to co by jeszcze pozostało z żelaza/manganu. Butla 10x54" (38 litrów złoża) powinna być wystarczająca. Złoża do wyboru to AquaMulti, Ecomix lub Crystal Right 100.

Kosztowo tanio nie będzie...

KLARSAN
21-03-2017, 14:20
Cześć,
potrzebuję uzdatnić wodę z studni do użytku domowego:

studnia ca. 40m, pompa omnigena 3,5 sc 3/19 1.1kw (~5m3/h przy wolnym wypływie)
zbiornik hydroforowy bez przeponowy ocynkowany 300L (planowane ciśnienie robocze 3-5,5bar)
rodzina 2+1 dzienne zużycie wody ca. 400-500l/doba, szambo 10m3

Woda z zawartością żelaza, po odstaniu wyraźny osad.

aktualne wyniki badania wody:

bakterie 0,
przewodność elektryczna w 25'C 639+-51
twardość 320+-16 mgCaCo3/l
indeks nadmanganianowy 1,4 +-0,5 mg/l
mętność: 9,0 +- 1,1 (dopuszczalne 1)
żelazo 4,1 mg/l (dopuszczalne 0,20)
jon amonowy 0,79 +- 0,13 mg/l (dopuszczalne 0,50)
azotyny <0,006 mg/l
azotany 0,22 +- 0,04 mg/l
Mangan 0,020 +- 0,03 (dopuszczalne 0,05)


Co polecacie do uzdatnienia tej wody?
pozdrawiam

W przypadku wody o takich parametrach należy zastosować dwustopniową filtrację. Pierwszym stopniem filtracji byłaby kolumna filtracyjna odżelaziająca 13x54. Przed tego typu systemem woda musi zostać napowietrzona przy użyciu zwężki napowietrzającej. Na skuteczność oczyszczania wody ma wpływ również pH wody. Warto byłoby zbadać ten parametr aby mieć pewność że zaproponowane urządzenia będą działały odpowiednio skutecznie.
Za kolumną odżelaziającą należy zastosować filtr mechaniczny, który wyłapie zanieczyszczenia stałe.

Ze względu na znaczne zanieczyszczenie wody żelazem, na drugim stopniu filtracji powinno znaleźć się urządzenie wielofunkcyjne zapewniające doczyszczenie wody po pierwszym stopniu filtracji. Urządzenie to zapewniłoby od razu zmiękczenie wody.

coke
21-03-2017, 23:15
Dziękuję za odpowiedzi, Louis_muniek & qbek17 & KLARSAN,

pH nie znam, na analizie nie wyszczególnili :/, sprawdzę to przy okazji - jak rozumiem pH będzie miało znaczenie do poprawnego i sprawnego regenerowania złoża?

studnia chłonna niestety odpada, mam bardzo wysoki stan wód gruntowych (okresowo) i to po prostu nie zadziała - zostanie zalana :( (pod humusem mam glinę), więc pozostaje korzystanie z szamba, co prowadzi do kolejnego pytania:
jakie będzie orientacyjnie zużycie wody na regenerację takiego złoża (zakładam objętość złoża ~40litrów)? i jak często będzie przeprowadzane?

z napowietrzaniem np. inżektorem przed hydroforem imho nie powinno być problemu, ale czy samo złoże wielofunkcyjne np. CrystalRight, Ecomix etc. (w takim zestawie butla ca. 100L + 40L złoża ), nie wystarczy?
...pobieżne wstępne kalkulacje nie nastrajają optymistycznie :/

pozdrawiam

Jastrząb
22-03-2017, 06:59
Dziękuję za odpowiedzi, Louis_muniek & qbek17 & KLARSAN,

pH nie znam, na analizie nie wyszczególnili :/, sprawdzę to przy okazji - jak rozumiem pH będzie miało znaczenie do poprawnego i sprawnego regenerowania złoża?

studnia chłonna niestety odpada, mam bardzo wysoki stan wód gruntowych (okresowo) i to po prostu nie zadziała - zostanie zalana :( (pod humusem mam glinę), więc pozostaje korzystanie z szamba, co prowadzi do kolejnego pytania:
jakie będzie orientacyjnie zużycie wody na regenerację takiego złoża (zakładam objętość złoża ~40litrów)? i jak często będzie przeprowadzane?

z napowietrzaniem np. inżektorem przed hydroforem imho nie powinno być problemu, ale czy samo złoże wielofunkcyjne np. CrystalRight, Ecomix etc. (w takim zestawie butla ca. 100L + 40L złoża ), nie wystarczy?
...pobieżne wstępne kalkulacje nie nastrajają optymistycznie :/

pozdrawiam
Zaproponowane odżelaziacze będą mało skuteczne przy zbyt niskim pH. Nic związanego z regeneracja. Zreszta tego się nie regeneruje tylko płucze wodą z zanieczyszczeń.
Plukanie takiego filtra to sporo wody. Qbek Ci napisał że potrzebujesz strumienia 4m3/h. PRzy 10minutach masz lekką ręką 500L :-/ Ja płukałem co tydzień. Pewnie można by przeciągnąc do jakichś 2 tygodni.

Możesz postawić 1 filtr wielofunkcyjny. Ile podziała i czy za rok nie będziesz dokupował jednak odżelaziacza i wymieniał złoża w wielofunkcyjnym na nowe - tego nikt nie powie. Żelaza masz dużo. Solidne firmy jak widać, gwarancji zadziałania na 1 filtrze Ci pewnie na dłuższy okres czasu nie dadza. Pamiętaj o przysłowiu, że biedny kupuje 2 razy.

Możesz postawić odżelaziacz, a z czasem jak okrzepniesz finansowo dołożyć zmiękczacz/filtr wielofunkcyjny za nim.

P.S. "Darmowa woda ze studni", prawda?

Louis_muniek
22-03-2017, 07:36
Dziękuję za odpowiedzi, Louis_muniek & qbek17 & KLARSAN,

pH nie znam, na analizie nie wyszczególnili :/, sprawdzę to przy okazji - jak rozumiem pH będzie miało znaczenie do poprawnego i sprawnego regenerowania złoża?

studnia chłonna niestety odpada, mam bardzo wysoki stan wód gruntowych (okresowo) i to po prostu nie zadziała - zostanie zalana :( (pod humusem mam glinę), więc pozostaje korzystanie z szamba, co prowadzi do kolejnego pytania:
jakie będzie orientacyjnie zużycie wody na regenerację takiego złoża (zakładam objętość złoża ~40litrów)? i jak często będzie przeprowadzane?

z napowietrzaniem np. inżektorem przed hydroforem imho nie powinno być problemu, ale czy samo złoże wielofunkcyjne np. CrystalRight, Ecomix etc. (w takim zestawie butla ca. 100L + 40L złoża ), nie wystarczy?
...pobieżne wstępne kalkulacje nie nastrajają optymistycznie :/

pozdrawiam

Jeśli chodzi o kompleksowe rozwiązanie tego problemu. To najlepiej było by zastosować dwa stopnie tak jak napisał kolega Qbek17.

Istnieją na rynku nowoczesne, samonaprowadzające się systemy odżelaziająco - odmanganiające, oparte o jedne z najlepszych głowic CLACK, które do działania nie wymagają stosowania chemii. Zawierają nowoczesne lekkie złoża katalityczne, które usuwają żelazo i mangan już w środowisku lekko kwaśnym (pH około 6 - 6,5). Niestety nie mogę podać nazwy urządzeń. W ofercie znajdziesz te urządzenia z butlami o pojemności złoża od 28 aż do 56 litrów. Systemy takie przepłukują się zwykłą wodą (a więc nie ma potrzeby stosowania chemii - nadmanganianu potasu).

Rozwiązanie to nie będzie ekonomiczne, z punktu widzenie kwoty jakie trzeba będzie wydać na urządzenia. Jednakże parametry wody po takim etapie filtracji zejdą spokojnie do normy.

Bardzo serdecznie pozdrawiam.

KLARSAN
22-03-2017, 08:16
Dziękuję za odpowiedzi, Louis_muniek & qbek17 & KLARSAN,

pH nie znam, na analizie nie wyszczególnili :/, sprawdzę to przy okazji - jak rozumiem pH będzie miało znaczenie do poprawnego i sprawnego regenerowania złoża?

studnia chłonna niestety odpada, mam bardzo wysoki stan wód gruntowych (okresowo) i to po prostu nie zadziała - zostanie zalana :( (pod humusem mam glinę), więc pozostaje korzystanie z szamba, co prowadzi do kolejnego pytania:
jakie będzie orientacyjnie zużycie wody na regenerację takiego złoża (zakładam objętość złoża ~40litrów)? i jak często będzie przeprowadzane?

z napowietrzaniem np. inżektorem przed hydroforem imho nie powinno być problemu, ale czy samo złoże wielofunkcyjne np. CrystalRight, Ecomix etc. (w takim zestawie butla ca. 100L + 40L złoża ), nie wystarczy?
...pobieżne wstępne kalkulacje nie nastrajają optymistycznie :/

pozdrawiam

Jeden stopień filtracji w postaci urządzenia wielofunkcyjnego nie sprawdzi się ze względu na to że tak duże stężenie żelaza spowoduje że z czasem głowica sterująca jak również złoże filtracyjne zostanie dosłownie "oblepione" żelazem a tym samym znacząco spadnie skuteczność jego działania. Po roku lub dłużej może okazać się że złoże jest na tyle "oblepione" żelazem że konieczna jest jego wymiana a wtedy koszty znacznie wzrastają. Dwustopniowa filtracja to najlepszy układ dla tego typu wody.

Louis_muniek
22-03-2017, 08:58
Dziękuję za odpowiedzi, Louis_muniek & qbek17 & KLARSAN,

pH nie znam, na analizie nie wyszczególnili :/, sprawdzę to przy okazji - jak rozumiem pH będzie miało znaczenie do poprawnego i sprawnego regenerowania złoża?

studnia chłonna niestety odpada, mam bardzo wysoki stan wód gruntowych (okresowo) i to po prostu nie zadziała - zostanie zalana :( (pod humusem mam glinę), więc pozostaje korzystanie z szamba, co prowadzi do kolejnego pytania:
jakie będzie orientacyjnie zużycie wody na regenerację takiego złoża (zakładam objętość złoża ~40litrów)? i jak często będzie przeprowadzane?

z napowietrzaniem np. inżektorem przed hydroforem imho nie powinno być problemu, ale czy samo złoże wielofunkcyjne np. CrystalRight, Ecomix etc. (w takim zestawie butla ca. 100L + 40L złoża ), nie wystarczy?
...pobieżne wstępne kalkulacje nie nastrajają optymistycznie :/

pozdrawiam

Możesz również zastosować.

Napowietrzanie (za pomocą sprężarki bezolejowej) na zbiorniku zawór odpowietrzający, kolejno filtr z lekkim złożem np. AG ostatnim etapem będzie kompakt z Ecomixem.

Przy wykorzystaniu samego ecomixa 24 litry – regeneracja urządzenia będzie następować co ok. 3dni. Przy wykorzystaniu powyższej technologii czas pomiędzy regeneracjami zostanie wydłużony.

Oczywiście powyższe urządzenia zostały dobrane przy założeniu, iż pozostałe parametry nie ujęte w analizie wody spełniają jakość wody pitnej.

Na 24 litry ecomixu niezbędna ilość wody na regenerację to około 0,24 m3

pozdrawiam

qbek17
22-03-2017, 09:21
studnia chłonna niestety odpada, mam bardzo wysoki stan wód gruntowych (okresowo) i to po prostu nie zadziała - zostanie zalana :( (pod humusem mam glinę), więc pozostaje korzystanie z szamba

Koszty ścieków będą w tym przypadku dość wysokie... Może z tego powodu warto pomyśleć o lżejszym złożu (wymaga ono mniej wody do regeneracji - przepływ rzędu 2,3-2,5 m3/h powinien wystarczyć)? może nawet kosztem jego chemicznej regeneracji?
Można też celowo zmniejszyć ten filtr (np. do butli 10x54 - wtedy przepływ płukania byłby rzędu 1,8-2,0 m3/h) i pozwolić aby przepuszczał trochę żelaza, które zostanie zatrzymane na drugim stopniu... ale to przy założeniu, że od razu instalujesz oba stopnie. Zużycie wody na płukanie pierwszego stopnia wynosiłoby ok 300-350 litrów (częstotliwość do ustalenia gdzieś między 4 - 14 dni), a na drugi stopień - około 200 litrów (z częstotliwością co ok 10 dni). Miesięcznie to by dawało ok 1,6 m3 ścieków.

coke
23-03-2017, 00:48
Jastrząb, Louis_muniek, KLARSAN, qbek17 dziękuję za odpowiedzi,

czyli faktycznie pozostaje mi oczyszczanie dwustopniowe:
napowietrzanie -> hydrofor -> złoże lekkie (np. AG) w butli 10x54 (butla: 63l, złoże:24litry)-> złoże wielofunkcyjne (np. AquaMulti, Ecomix, AG100) w butli 10x54 (24 litry złoża), oba z spustem popłuczyn do szamba :/
Taki zestaw będzie ok?

Czy napowietrzanie przeprowadzone inżektorem będzie wystarczające?, kompresor zmniejszy opory pompy (która imho ma trochę zapasu), ale zwiększy koszty stałe.

Chciałbym to załatwić raz a dobrze, przy możliwej minimalizacji kosztów.

Co do "darmowej wody z studni" to wycena przyłącza wodociągowego powaliła mnie na kolana, stąd wybór "własnego taniego żródła wody" ;), ale powoli koszt uzdatnienia wody z studni zbliża się do niej :/

pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi

qbek17
23-03-2017, 06:16
czyli faktycznie pozostaje mi oczyszczanie dwustopniowe:
napowietrzanie -> hydrofor -> złoże lekkie (np. AG) w butli 10x54 (butla: 63l, złoże:24litry)-> złoże wielofunkcyjne (np. AquaMulti, Ecomix, AG100) w butli 10x54 (24 litry złoża), oba z spustem popłuczyn do szamba :/
Taki zestaw będzie ok?
Najpierw potwierdź pH wody - od tego zależy wybór złoża do odżelaziacza. Nie nastawiaj się sztywno na objętość złoża w danej butli bo to zależy od jego typu - niektóre potrzebują więcej wolnej przestrzeni, a inne mniej (np. CR100 w butli 10x54 mieszczą się 42 litry).


Czy napowietrzanie przeprowadzone inżektorem będzie wystarczające?, kompresor zmniejszy opory pompy (która imho ma trochę zapasu), ale zwiększy koszty stałe.
Dokładnie tak jak piszesz - pompa ma zapas więc nie powinno być problemu z napowietrzaniem na zwężce.

Jastrząb
23-03-2017, 08:35
kompresor zmniejszy opory pompy (która imho ma trochę zapasu), ale zwiększy koszty stałe.
Nie musi chodzić non stop. Najprościej podłączyć go do wyłącznika ciśnieniowego pompy. Prądu zużyje tyle co nic. Pamietaj ze jakby co musi być bezolejowy!
Inżektor wymaga jakiegoś serwisowania. Potrafi zarosnąć utlenionym żelazem i z czasem bedzie działał gorzej. Może wyamagać czyszczenia "Raz do roku".

powodzenia.

łojniewiem
23-03-2017, 08:44
Witam,
przymierzam się do zakupu stacji uzdatniania wody, w związku z tym poprosiłem o sprawozdanie z badań wody w mojej miejscowości, otrzymałem poniższy dokument, ale niewiele chyba z niego wynika, szczególnie brak jest oceny twardości wody. Czy z uwagi na moją niewiedzę w tym temacie, poprosiłem o zły dokument i powinienem domagać się większego zakresu z badań? Doradźcie, proszę. Wątpliwość budzi też data dokumentu - wydany 27.02.2014 r., trochę to stare...
384865

Jastrząb
23-03-2017, 09:19
Witam,
przymierzam się do zakupu stacji uzdatniania wody, w związku z tym poprosiłem o sprawozdanie z badań wody w mojej miejscowości, otrzymałem poniższy dokument, ale niewiele chyba z niego wynika, szczególnie brak jest oceny twardości wody. Czy z uwagi na moją niewiedzę w tym temacie, poprosiłem o zły dokument i powinienem domagać się większego zakresu z badań? Doradźcie, proszę. Wątpliwość budzi też data dokumentu - wydany 27.02.2014 r., trochę to stare...
384865
Bo twardość raczej nie jeste zaniczyszczeniem wody które trzeba usuwac. Owszem, jest norma dla wody wodociągowej ale to co chętnie pijesz pod postacią wody mineralnej butelkowanej potrfi być twardsze od tej normy. Nie ze względów zdrowotnych ta norma istnieje.

Czego sie powinienes domagać bedzie wiadomo jak się wypowiesz co chcesz w wodzie wodociągowej zmienić. Usunąć twardość? Czy coś jeszcze? I nie ma czegoś takiego jak "polepszenie wody". Zmiękczacz usuwa twardość, odżelaziacz żęlazo, a węgiel aktywny usunie np chlor. Konkretne wymogi wymagaja użycie konkretnych urządzeń.

łojniewiem
23-03-2017, 09:37
Główny mój wróg, to twardość wody - czajnik elektryczny po 4-5 użyciach jest zakamieniony, baterie non stop mają ten biały osad, trudno to czyścić. I z tego, co wyczytałem tutaj na forum, żeby wiedzieć, co kupić, muszę znać stopień twardości tej wody. A tego w dokumnecie nie mam

Jastrząb
23-03-2017, 10:03
Główny mój wróg, to twardość wody - czajnik elektryczny po 4-5 użyciach jest zakamieniony, baterie non stop mają ten biały osad, trudno to czyścić. I z tego, co wyczytałem tutaj na forum, żeby wiedzieć, co kupić, muszę znać stopień twardości tej wody. A tego w dokumnecie nie mam
Nie napisałeś że chcesz usunąć twardość tylko że chcesz kupić stacje uzdatniania. Jak CI napisałęm z wody można usuwac przeróżne rzeczy.

To sie ich zapytaj o tą twardość. Możęsz kupić tester akwarystyczny i sam zmierzyc - bedzie miał wystarczajaca dokładność do określenia potrzebnego zestawu.

Czy po za głównym wrogiem (twardość) są inni wrogowie?

Powinieneś się też dowiedzieć ile wody zużywasz miesięcznie i jak duże możesz mieć chwilowe zuzycie (np 1 czy 4 łazienki). To razem do kupy pozwoli coś dobrać.
Kolejna rzecz to ścieki. Taki filtr regeneruję się solą (zwykła NaCl). Jeśli masz oczyszczalnie to nie jest to dla niej zupełnie obojętne. Warto to skonsultować z producentem tejze.

Louis_muniek
23-03-2017, 10:05
Jastrząb, Louis_muniek, KLARSAN, qbek17 dziękuję za odpowiedzi,

czyli faktycznie pozostaje mi oczyszczanie dwustopniowe:
napowietrzanie -> hydrofor -> złoże lekkie (np. AG) w butli 10x54 (butla: 63l, złoże:24litry)-> złoże wielofunkcyjne (np. AquaMulti, Ecomix, AG100) w butli 10x54 (24 litry złoża), oba z spustem popłuczyn do szamba :/
Taki zestaw będzie ok?

Czy napowietrzanie przeprowadzone inżektorem będzie wystarczające?, kompresor zmniejszy opory pompy (która imho ma trochę zapasu), ale zwiększy koszty stałe.

Chciałbym to załatwić raz a dobrze, przy możliwej minimalizacji kosztów.

Co do "darmowej wody z studni" to wycena przyłącza wodociągowego powaliła mnie na kolana, stąd wybór "własnego taniego żródła wody" ;), ale powoli koszt uzdatnienia wody z studni zbliża się do niej :/

pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi

Hej,

Oczywiście nie ma zbadanego odczynu pH, jednakże oprócz niego nie ma zbadanych innych parametrów (chlorki, siarczany, barwa itp.) – założyliśmy, iż są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia do spraw jakości wody pitnej.

Najcięższą przyczyną obniżonego pH (pH < 7,0) jest siarkowodór – który usuwamy podczas napowietrzania.

W przypadku pozostałych parametrów – zostaną one obniżone na dwu stopniowej filtracji.

W przypadku gdy drugim stopniem jest złoże multifunkcje możemy wodę napowietrzyć przy wykorzystaniu inżektora w przypadku gdy I stopień filtracji jest jedynym to wskazane byłoby napowietrzanie za pomocą kompresora – dokładniejsze określenie stopnia napowietrzania (wydajność powietrza).

Louis_muniek
23-03-2017, 10:09
Główny mój wróg, to twardość wody - czajnik elektryczny po 4-5 użyciach jest zakamieniony, baterie non stop mają ten biały osad, trudno to czyścić. I z tego, co wyczytałem tutaj na forum, żeby wiedzieć, co kupić, muszę znać stopień twardości tej wody. A tego w dokumnecie nie mam

Kup tester kropelkowy (unikaj lakmusów) i dokonaj badania "twardości" samodzielnie.
Jeśli jest to woda wodociągowa, poproś o informację na temat wody. Mają obowiązek Ci przedstawić bez gadania :-).
Możesz zbadać próbkę wody w stacji posiadającą odpowiednią akredytację lub w sanepidzie.

Pozdrawiam

łojniewiem
23-03-2017, 10:17
Nie napisałeś że chcesz usunąć twardość tylko że chcesz kupić stacje uzdatniania. Jak CI napisałęm z wody można usuwac przeróżne rzeczy.

To sie ich zapytaj o tą twardość. Możęsz kupić tester akwarystyczny i sam zmierzyc - bedzie miał wystarczajaca dokładność do określenia potrzebnego zestawu.

Czy po za głównym wrogiem (twardość) są inni wrogowie?

Powinieneś się też dowiedzieć ile wody zużywasz miesięcznie i jak duże możesz mieć chwilowe zuzycie (np 1 czy 4 łazienki). To razem do kupy pozwoli coś dobrać.
Kolejna rzecz to ścieki. Taki filtr regeneruję się solą (zwykła NaCl). Jeśli masz oczyszczalnie to nie jest to dla niej zupełnie obojętne. Warto to skonsultować z producentem tejze.

Dziękuję Jastrząb za podpowiedzi, moja niewiedza w tym temacie jest ogromna, stąd te moje niejasne pytania i odpowiedzi. Wiem, że twardość to główny wróg, nie wiem, co wynika z tej kartki z badania wody, którą dostałem, może coś jeszcze oprócz twardości jest nie tak, jednak generalnie nie mam zastrzeżeń, np. co do smaku, zapachu, itd.. tylko ten kamień irytuje. Mam 1 łazienkę (wanna + prysznic, głównie to prysznic będzie użytkowany). Zużycie miesięczne to ok. 7 m3 max 10m3. Woda jest z miejskiego wodociągu. Ścieki podłączone do kanalizacji miejskiej.
I idę odwiedzić sklep akwarystyczny.. ;)

boru
23-03-2017, 10:27
Czy głowica Erie 541N89 to jest jakaś nowa głowica czy jakiś stary lub ubogi produkt?

W zmiękczaczu Supreme filters jest ta głowica. Jest złoże lewatit. Cenowo jest calkiem atrakcyjna (czekam jeszcze na oferte ale jest to w okolicach 2700pln)

Co sądzicie o tym zmiekczaczu

qbek17
23-03-2017, 10:46
Witam,
przymierzam się do zakupu stacji uzdatniania wody, w związku z tym poprosiłem o sprawozdanie z badań wody w mojej miejscowości, otrzymałem poniższy dokument, ale niewiele chyba z niego wynika, szczególnie brak jest oceny twardości wody. Czy z uwagi na moją niewiedzę w tym temacie, poprosiłem o zły dokument i powinienem domagać się większego zakresu z badań? Doradźcie, proszę. Wątpliwość budzi też data dokumentu - wydany 27.02.2014 r., trochę to stare...
Poproś o bardziej aktualne badanie i o określenie twardości przez wodociągi... :)

łojniewiem
23-03-2017, 10:50
Problem w tym, że to jedyny dokument, jaki mają. Tak przynajmniej twierdzą.
I znalazłem tester :)
http://www.filtry-do-wody.info/produkt/kropelkowy-tester-twardosci-wody-titrant-plus/

qbek17
23-03-2017, 11:11
Problem w tym, że to jedyny dokument, jaki mają. Tak przynajmniej twierdzą.
Jak to wodociągi to muszą robić regularnie badania jakości wody... a 2014 to nie jest regularnie ;)


I znalazłem tester :)
http://www.filtry-do-wody.info/produkt/kropelkowy-tester-twardosci-wody-titrant-plus/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.filtry-do-wody.info%2Fprodukt%2Fkropelkowy-tester-twardosci-wody-titrant-plus%2F)
Tester dobry jak każdy :) tylko zwróć uwagę na skalę - ten jest w stopniach francuskich (to nic złego, tylko jak będziesz porównywał wyniki to pamiętaj o tym w jakich jednostkach mierzyłeś)

Jastrząb
23-03-2017, 11:12
Problem w tym, że to jedyny dokument, jaki mają. Tak przynajmniej twierdzą.
I znalazłem tester :)
http://www.filtry-do-wody.info/produkt/kropelkowy-tester-twardosci-wody-titrant-plus/

To kłamią. Wodociągi bardzo często muszą robić badania wody i je publikować.

łojniewiem
23-03-2017, 11:30
Mieliście racje, że kłamią. Poczytałem i znalazłem.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i tak:

§4 rozporządzenia uszczegóławia obowiązek prowadzenia przez przedsiębiorstwa regularnej wewnętrznej kontroli jakości wody, wyrażony w przepisie art. 5 ust. 1a ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę…, wskazując na kilka aspektów. Należą do nich: zakres kontroli (co najmniej parametry objęte monitoringiem kontrolnym i przeglądowym określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia), częstotliwość badań wody (nie mniejsza niż określona w załączniku nr 6 do rozporządzenia, gdy nie wystąpią okoliczności mogące spowodować zmianę jakości wody oraz każdorazowo po wystąpieniu okoliczności mogących spowodować zmianę jakości wody, szczególnie jej pogorszenie) oraz obowiązek informacyjny (niezwłocznego informowania właściwego miejscowo inspektora sanitarnego o pogorszeniu jakości wody). Ponadto artykuł ten nakłada na przedsiębiorstwo obowiązek prowadzenia uzgodnień (uzgadniania z właściwym inspektorem sanitarnym harmonogramu pobierania próbek wody do badań), wykonania stałych punktów czerpalnych, miejsc poboru próbek, obowiązków po wystąpieniu okoliczności mogących spowodować zmianę jakości wody, szczególnie jej pogorszenie (wyznaczanie miejsca, częstotliwości i zakresu badania wody, zaplanowanie przedsięwzięć naprawczych) oraz obowiązek przechowywania i udostępniania wyników badań (przez okres co najmniej 5 lat - na wniosek właściwego inspektora sanitarnego).

To tylko część, ale ta ważniejsza. Trochę dużo tego, ale może komuś przyda się, gdyby znalazł się w takiej sytuacji, jak ja, czyli odmowy aktualnych badań wody.
Zamierzam zadzwonić do nich i zobaczymy, jakie będzie teraz ich stanowisko... Dziękuję Wam za dotychczasową pomoc :yes:

KLARSAN
23-03-2017, 11:33
Dziękuję Jastrząb za podpowiedzi, moja niewiedza w tym temacie jest ogromna, stąd te moje niejasne pytania i odpowiedzi. Wiem, że twardość to główny wróg, nie wiem, co wynika z tej kartki z badania wody, którą dostałem, może coś jeszcze oprócz twardości jest nie tak, jednak generalnie nie mam zastrzeżeń, np. co do smaku, zapachu, itd.. tylko ten kamień irytuje. Mam 1 łazienkę (wanna + prysznic, głównie to prysznic będzie użytkowany). Zużycie miesięczne to ok. 7 m3 max 10m3. Woda jest z miejskiego wodociągu. Ścieki podłączone do kanalizacji miejskiej.
I idę odwiedzić sklep akwarystyczny.. ;)

Miejski zakład wodociągowy ma obowiązek przedstawić aktualne badanie wody. Jeśli chodzi o badanie twardości wody to tester kropelkowy sprawdzi się najlepiej - największa dokładność w warunkach domowych.
Jeśli już zbadasz wodę lub będziesz posiadał wyniki z zakładu wodociągowego będzie możliwe dobranie odpowiedniej ilości złoża zmiękczającego do podanego przez Ciebie zapotrzebowania oraz twardości wody.

łojniewiem
23-03-2017, 11:50
Szanowni koledzy, zadziałało natychmiast, Pan próbował przekonać mnie, że w wyniku nieporozumienia dostałem stare wyniki. Przysłali od ręki na maila, aktualne badania z 13 stycznia 2017 r. :D Myślę, że to raczej ich lenistwo i bałaganiarstwo, aniżeli nieporozumienie. Twardość 295
384878

Louis_muniek
23-03-2017, 11:50
Czy głowica Erie 541N89 to jest jakaś nowa głowica czy jakiś stary lub ubogi produkt?

W zmiękczaczu Supreme filters jest ta głowica. Jest złoże lewatit. Cenowo jest calkiem atrakcyjna (czekam jeszcze na oferte ale jest to w okolicach 2700pln)

Co sądzicie o tym zmiekczaczu

Jeden z najlepszych obecnie systemów dostępnych na rynku.
Głowica jest oparta o elektrozawory - bezawaryjna, suchy zbiornik, regeneracja proporcjonalna UPflow. Głowica dokładnie taka sama jak w przypadku MAXIMIE. Dodatkowo być może to szczegół posiada bardzo wygodny otwór, zasypu soli.
Urządzenie jest wyprodukowane w Europie i posiada bardzo korzystne warunki gwarancji.

Louis_muniek
23-03-2017, 12:05
Szanowni koledzy, zadziałało natychmiast, Pan próbował przekonać mnie, że w wyniku nieporozumienia dostałem stare wyniki. Przysłali od ręki na maila, aktualne badania z 13 stycznia 2017 r. :D Myślę, że to raczej ich lenistwo i bałaganiarstwo, aniżeli nieporozumienie. Twardość 295
384878

Woda jest dość tarda bo około 16 0dH. Przy zużyciu miesięcznym około 10 m3 i urządzeniu z butlą o pojemności 26 litrów, regeneracja co około 4,5 m3 to około 2 regeneracje w miesiącu.
Przy poborze około 15 m3 to trzy regeneracje.

Przy większym poborze wody proponuję kompakt zmiękczający z butlą 32 litrową.
Dobierając urządzenie zwróć uwagę na markę żywicy, system regeneracji (UPflow) jest bardzie ekonomiczny, warunki gwarancyjne oraz kraj pochodzenia zmiękczacza.

Pozdrawiam

qbek17
23-03-2017, 12:09
Szanowni koledzy, zadziałało natychmiast, Pan próbował przekonać mnie, że w wyniku nieporozumienia dostałem stare wyniki. Przysłali od ręki na maila, aktualne badania z 13 stycznia 2017 r. :D Myślę, że to raczej ich lenistwo i bałaganiarstwo, aniżeli nieporozumienie. Twardość 295

No i brawo Ty :) Trzeba tępić takie objawy lenistwa i bałaganiarstwa :)

Do takiej twardości i zużycia wystarczy Ci zmiękczacz na 25 litrów złoża... standardowy, więc wybór modeli masz ogromny - od tanich chińczyków, przez składaki, po "markowe" modele. Twoja decyzja na czym Ci najbardziej zależy i ile chcesz wydać :)

qbek17
23-03-2017, 12:12
Woda jest dość tarda bo około 16 0dH. Przy zużyciu miesięcznym około 10 m3 i urządzeniu z butlą o pojemności 26 litrów, regeneracja co około 4,5 m3 to około 2 regeneracje w miesiącu.
Przy poborze około 15 m3 to trzy regeneracje.

Przy większym poborze wody proponuję kompakt zmiękczający z butlą 32 litrową.
Wiem, że chcesz jak najszybciej "odpowiedzieć" na posta, ale bardzo Cię proszę - czytaj ze zrozumieniem (a czasami trzeba się cofnąć do poprzednich postów) - bo wprowadzasz chaos proponując różne opcje, kiedy kolega podawał że jego zużycie wynosi 7-10 m3/miesięcznie :)

Louis_muniek
23-03-2017, 12:22
Wiem, że chcesz jak najszybciej "odpowiedzieć" na posta, ale bardzo Cię proszę - czytaj ze zrozumieniem (a czasami trzeba się cofnąć do poprzednich postów) - bo wprowadzasz chaos proponując różne opcje, kiedy kolega podawał że jego zużycie wynosi 7-10 m3/miesięcznie :)

sorry - przeoczenie :)
Pozdrawiam

łojniewiem
23-03-2017, 13:01
Serdecznie dziękuję, za pomoc. I w takim razie poproszę o sugestie, co do konkretnego modelu/marki, zakładając zużycie 10 m3/miesięcznie. Zależy mi na jak największej bezobsługowości, ekonomiczności użytkowania na co dzień, model ze średniej, ale solidnej półki (bez "chińczyków" ale też nie rolls royce ;). Nie potrafię określić ceny, nie mam żadnej wiedzy o tych produktach. Na allegro po wpisie "zmiękczacz wody", pokazało mi kwoty od 1.200 zł. do nawet 3.000-4000 zł. i więcej. Czy 2.000 zł. to marny budżet? Max. 2.500 zł.

Louis_muniek
23-03-2017, 13:10
Serdecznie dziękuję, za pomoc. I w takim razie poproszę o sugestie, co do konkretnego modelu/marki, zakładając zużycie 10 m3/miesięcznie. Zależy mi na jak największej bezobsługowości, ekonomiczności użytkowania na co dzień, model ze średniej, ale solidnej półki (bez "chińczyków" ale też nie rolls royce ;). Nie potrafię określić ceny, nie mam żadnej wiedzy o tych produktach. Na allegro po wpisie "zmiękczacz wody", pokazało mi kwoty od 1.200 zł. do nawet 3.000-4000 zł. i więcej. Czy 2.000 zł. to marny budżet? Max. 2.500 zł.

Za 2500,00 znajdziesz porządny zmiękczacz z butlą 26 litrów, produkcji europejskiej, z UPflow, monosferykiem. Niestety nie możemy na forum podawać nazwy urządzeń.

POzdrawiam

Jastrząb
23-03-2017, 13:21
Niestety nie możemy na forum podawać nazwy urządzeń.
POzdrawiamOczywiście że możemy. Wystarczy se profil firmowy założyć.

boru
23-03-2017, 14:44
Jeden z najlepszych obecnie systemów dostępnych na rynku.
Głowica jest oparta o elektrozawory - bezawaryjna, suchy zbiornik, regeneracja proporcjonalna UPflow. Głowica dokładnie taka sama jak w przypadku MAXIMIE. Dodatkowo być może to szczegół posiada bardzo wygodny otwór, zasypu soli.
Urządzenie jest wyprodukowane w Europie i posiada bardzo korzystne warunki gwarancji.
akurat liczyłem tu głównie na opinię innych forumowych specjalistów ;]

qbek17
23-03-2017, 15:50
Czy głowica Erie 541N89 to jest jakaś nowa głowica czy jakiś stary lub ubogi produkt?
Niestety na takie szczegółowe pytanie nie odpowiem... nie znam az tak dobrze tych glowic.

qbek17
23-03-2017, 15:57
Niestety na takie szczegółowe pytanie nie odpowiem... nie znam az tak dobrze tych glowic.

Po szybkim researchu w googlu:
Wyglada na to ze ta glowica ma odgornie i na sztywno zapisane cykle regeneracji... i to w dosc ograniczonej liczbie... szukam dalej :)

Louis_muniek
23-03-2017, 16:39
Po szybkim researchu w googlu:
Wyglada na to ze ta glowica ma odgornie i na sztywno zapisane cykle regeneracji... i to w dosc ograniczonej liczbie... szukam dalej :)

Posiada dwa elektrozawory co daje nam liczbę 3 cykli, gdzie tu ograniczenie (mówimy o zmiękczaczu wody) ?
Dzięki takiemu rozwiązaniu i regeneracji UPflow, jest znacznie zmniejszona emisja popłuczyn. System pobiera produkuje miękką wodę, koszty eksplatacji są dużo niższe, mniejsze jest również zużycie soli.

Jest to ten sam typ głowicy jaki stosowany jest w systemie MAXIMA.

Pozdrawiam

boru
24-03-2017, 09:38
Po szybkim researchu w googlu:
Wyglada na to ze ta glowica ma odgornie i na sztywno zapisane cykle regeneracji... i to w dosc ograniczonej liczbie... szukam dalej :)
Co to znaczy, ze ma nasztywno zapisane cykle regeneracji? w czym to się objawia dla uzytkownika?


Posiada dwa elektrozawory co daje nam liczbę 3 cykli, gdzie tu ograniczenie (mówimy o zmiękczaczu wody) ?
Dzięki takiemu rozwiązaniu i regeneracji UPflow, jest znacznie zmniejszona emisja popłuczyn. System pobiera produkuje miękką wodę, koszty eksplatacji są dużo niższe, mniejsze jest również zużycie soli.
Pozdrawiam
co to znaczy, ze daje nam liczbe 3 cykli?
Co to znaczy "koszty dużo niższe i mniejsze zużycie soli" - dużo tzn. ile? PLN? %? - mniejsze tzn. o ile? % ??

Louis_muniek
24-03-2017, 09:53
Co to znaczy, ze ma nasztywno zapisane cykle regeneracji? w czym to się objawia dla uzytkownika?


co to znaczy, ze daje nam liczbe 3 cykli?
Co to znaczy "koszty dużo niższe i mniejsze zużycie soli" - dużo tzn. ile? PLN? %? - mniejsze tzn. o ile? % ??

1. Chodzi tutaj o kolejność tych cykli, głowicy nie można ustawić pod inne urządzenie np. pod odżelaziacz. Głowica jest łatwo konfigurowalna wystarczy wpisać twardość wody i sama ustawi odpowiednie interwały między cyklami. Użytkownik nic więcej nie robi.

Cykle

1. zalewanie zbiornika solnka wodą
2. Solankowanie - rozpuszczeni solanki
3. Zasysanie solnki i wole płukanie

W stosunku do zmiękczaczy ze złożemk polisferycznym, system będzie w cyklu regeneracji oddawał około 100 litrów jest około 2 razy mniej wody niż, tradycyjny zmiękczacz. Soli będzie zużywał około dwukrotnie mniej niż tradycyjny zmiękczacz. Dodatkowo system do regeneracji pobiera wodę miękką, dzięki temu szybciej wytwarzany jest roztwór solanki.

Pozdrawiam

boru
24-03-2017, 10:58
ok. rozumiem, ze w porownaniu do CLACKa to zuzycie wody jak i soli jest na tym samym poziomie ?

Louis_muniek
24-03-2017, 11:32
ok. rozumiem, ze w porownaniu do CLACKa to zuzycie wody jak i soli jest na tym samym poziomie ?

Moim zdaniem będzie niższe, ale proszę podaj typ tego CLACKA, to sprawdzę.

qbek17
24-03-2017, 15:40
Co to znaczy, ze ma nasztywno zapisane cykle regeneracji? w czym to się objawia dla uzytkownika?
Dla użytkownika objawia się to tym, że zużywa mniej wody... ale ma to swoją cenę. Nie ma możliwości ustawienia cyklu płukania wstecznego ani szybkiego dopłukiwania - aby można było z tych cykli zrezygnować to trzeba mieć wodę bez zanieczyszczeń mechanicznych (dobry filtr wstępny). Ogólnie dla użytkownika nie będzie to odczuwalne aż do momentu gdy pojawi się problem - wtedy nie ma możliwości przestawienia głowicy lub jej dostosowania.

qbek17
24-03-2017, 15:46
ok. rozumiem, ze w porownaniu do CLACKa to zuzycie wody jak i soli jest na tym samym poziomie ?
W Clacku (od sterownika CI wzwyż) można ustawić do 9 różnych cykli regeneracji, w dowolnej kolejności. Daje to pełne możliwości kontroli nad procesem regeneracji i pracy. Można ją zaprogramować aby działała na 3 cyklach (dokładnie tak samo jak ten model Erie) ale może też mieć każdy inny model regeneracji...
Clacki też standardowo pobierają wodę miękką do przygotowania solanki. Także można je ustawić do suchego zbiornika soli. Po prostu możesz z nimi zrobić wszystko i nie zastanawiać się czy przypadkiem głowica Ci na to pozwoli czy nie.

A zużycie wody i soli możesz sobie ustawić choćby i najmniejsze - ale to nie o to chodzi. To nie konkurs na "mniej wody do płukania". Ta wartość zależy od ustawienia głowicy i trzeba to zrobić rozsądnie, biorąc pod uwagę proces regeneracji i jakość wody, a także złoże.
To nie sztuka ustawić tak krótką regenerację żeby pobierała 20 litrów wody, odtrąbić, że "to najbardziej oszczędny zmiękczacz" i zapomnieć o tym że za chwilę przestanie on działać prawidłowo, bo zaklei się osadami lub żywica będzie niedoregenerowana....

qbek17
24-03-2017, 15:53
Cykle

1. zalewanie zbiornika solnka wodą
2. Solankowanie - rozpuszczeni solanki
3. Zasysanie solnki i wole płukanie

Mi tu brakuje:
1a - czas na rozpuszczenie soli, w czasie którego głowica normalnie pracuje
4 - dopłukiwanie (w przypadku regeneracji upflow powinno to być robione jako płukanie wsteczne)
5 - układanie złoża (dopłukiwanie) - chociaż be tego cyklu przy zmiękczaniu można sobie poradzić

Louis_muniek
24-03-2017, 19:35
Dla użytkownika objawia się to tym, że zużywa mniej wody... ale ma to swoją cenę. Nie ma możliwości ustawienia cyklu płukania wstecznego ani szybkiego dopłukiwania - aby można było z tych cykli zrezygnować to trzeba mieć wodę bez zanieczyszczeń mechanicznych (dobry filtr wstępny). Ogólnie dla użytkownika nie będzie to odczuwalne aż do momentu gdy pojawi się problem - wtedy nie ma możliwości przestawienia głowicy lub jej dostosowania.

Do każdego systemu dodawany jest filtr z wkładem mechanicznym. W celu zabezpieczenia urządzenia. De fakto, każdy zmiękczacz powinien być zabezpieczony w ten sposób, ale to tak na marginesie.

Louis_muniek
24-03-2017, 20:01
Mi tu brakuje:
1a - czas na rozpuszczenie soli, w czasie którego głowica normalnie pracuje
4 - dopłukiwanie (w przypadku regeneracji upflow powinno to być robione jako płukanie wsteczne)
5 - układanie złoża (dopłukiwanie) - chociaż be tego cyklu przy zmiękczaniu można sobie poradzić

Moim zdaniem to są niuanse.

Co do czasu to sprawdzę w poniedziałek z działem technicznym.
Backwash stosuje się tylko w trudnych wodach. Nie jest konieczny do stosowania w większości przypadków (dopłukiwanie to nie backwash).

Louis_muniek
24-03-2017, 20:04
W Clacku (od sterownika CI wzwyż) można ustawić do 9 różnych cykli regeneracji, w dowolnej kolejności. Daje to pełne możliwości kontroli nad procesem regeneracji i pracy. Można ją zaprogramować aby działała na 3 cyklach (dokładnie tak samo jak ten model Erie) ale może też mieć każdy inny model regeneracji...
Clacki też standardowo pobierają wodę miękką do przygotowania solanki. Także można je ustawić do suchego zbiornika soli. Po prostu możesz z nimi zrobić wszystko i nie zastanawiać się czy przypadkiem głowica Ci na to pozwoli czy nie.

A zużycie wody i soli możesz sobie ustawić choćby i najmniejsze - ale to nie o to chodzi. To nie konkurs na "mniej wody do płukania". Ta wartość zależy od ustawienia głowicy i trzeba to zrobić rozsądnie, biorąc pod uwagę proces regeneracji i jakość wody, a także złoże.
To nie sztuka ustawić tak krótką regenerację żeby pobierała 20 litrów wody, odtrąbić, że "to najbardziej oszczędny zmiękczacz" i zapomnieć o tym że za chwilę przestanie on działać prawidłowo, bo zaklei się osadami lub żywica będzie niedoregenerowana....

Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Biorąc pod uwagę doświadczenie oraz to jaką mamy wodę w Polsce to w zdecydowanej większości tak duża ilość cykli nie jest absolutnie potrzebna :-).

Pozdrawiam

qbek17
25-03-2017, 07:59
Do każdego systemu dodawany jest filtr z wkładem mechanicznym. W celu zabezpieczenia urządzenia. De fakto, każdy zmiękczacz powinien być zabezpieczony w ten sposób, ale to tak na marginesie.
Zabezpieczenie głowicy to jedno, a efektywne filtrowanie wody to drugie. Mały filtr piankowy czy sznurkowy nie jest wystarczający do filtrowania mocno zanieczyszczonej wody....

qbek17
25-03-2017, 08:06
Moim zdaniem to są niuanse.
Możesz mieć takie zdanie, ale jednak nie zmienia to faktu, że tak się to robi.


Co do czasu to sprawdzę w poniedziałek z działem technicznym. Nie obrażaj się, ale skoro nie jesteś czegoś pewien (i musisz to sprawdzać z działem technicznym) to nie pisz takich twierdzeń...

Backwash stosuje się tylko w trudnych wodach. Nie jest konieczny do stosowania w większości przypadków (dopłukiwanie to nie backwash).
Jak wyżej. Sprawdź sobie z działem technicznym albo poczytaj trochę technicznych/naukowych opracowań, a nie tylko foldery reklamowe producentów zmiękczaczy.

qbek17
25-03-2017, 08:09
Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Biorąc pod uwagę doświadczenie oraz to jaką mamy wodę w Polsce to w zdecydowanej większości tak duża ilość cykli nie jest absolutnie potrzebna :-).
Samochód też byś kupił tylko z trzema biegami? "Bo przecież w PL zazwyczaj jeździ się wolno i po dziurawych drogach... to i wyższe biegi to przerost formy nad treścią..."
Jeszcze raz: możesz mieć takie zdanie - szanuję to. Ale jeśli Twoim jedynym argumentem jest "bo my tak robimy i wiemy lepiej" to mnie nie przekonasz...

Louis_muniek
25-03-2017, 10:14
Samochód też byś kupił tylko z trzema biegami? "Bo przecież w PL zazwyczaj jeździ się wolno i po dziurawych drogach... to i wyższe biegi to przerost formy nad treścią..."
Jeszcze raz: możesz mieć takie zdanie - szanuję to. Ale jeśli Twoim jedynym argumentem jest "bo my tak robimy i wiemy lepiej" to mnie nie przekonasz...

Pozwolę się z tobą nie zgodzić i zostanę przy swoim zdaniu. Celowo zrobiliśmy ten system w taki sposób aby były trzy cykle, istnieje możliwość dołożenie 1 elektrozaworu i będzie głowica 5 cyklowa. Natomiast biorąc pod uwagę doświadczenie w branży (20 lat), i jakość wody w PL nie ma sensu. Znasz moje zdanie i wiesz że uważam Clacka za jedną z najlepszych głowic.

Ja również szanuję twoje zdanie, i wcale nie uważam że wiem lepiej bo Ty rówenież masz ogromną wiedzę w tym temacie. Informacje, które tu próbowałem przekazać były poparte wieloletnim doświadczeniem.

Pozdrawiam

jaggernaught
28-03-2017, 22:46
Witam,
Mam studnie wierconą (ok. 25 m) i badanie wody dało mi takie wyniki:
mętność - 4,1 NTU
ph - 7,5
twardość ogólna - 262 mg/l CaCO2
żelazo ogólne - 0,781 mg/l
mangan - 0,381 mg/l
Woda ma dość charakterystyczny nieprzyjemny zapach siarkowodoru.
Zastanawiam się nad zakupem obudowy zasypowej 10" i daniem tam złoża Crytal-Right 100 (mam ustawione takie ciśnienie na hydroforze, że na odbiornikach przepływ wody jest na poziomie 10-15l/min).
Czy jest ktoś w stanie doradzić czy rozwiąże to głównie problem żelaza i manganu, a także czy wpłynie na zmniejszenie zapachu. Podobno złoże Crytal-Right zmiękcza również wodę... Czy taki filtr znacząco mi ją zmiękczy czy dodatkowo powinienem stosować filtr zmiękczający przed pralką i zmywarką?

Pozdrawiam

qbek17
28-03-2017, 22:55
Witam,
Mam studnie wierconą (ok. 25 m) i badanie wody dało mi takie wyniki:
mętność - 4,1 NTU
ph - 7,5
twardość ogólna - 262 mg/l CaCO2
żelazo ogólne - 0,781 mg/l
mangan - 0,381 mg/l
Woda ma dość charakterystyczny nieprzyjemny zapach siarkowodoru.
Zastanawiam się nad zakupem obudowy zasypowej 10" i daniem tam złoża Crytal-Right 100 (mam ustawione takie ciśnienie na hydroforze, że na odbiornikach przepływ wody jest na poziomie 10-15l/min).
Czy jest ktoś w stanie doradzić czy rozwiąże to głównie problem żelaza i manganu, a także czy wpłynie na zmniejszenie zapachu. Podobno złoże Crytal-Right zmiękcza również wodę... Czy taki filtr znacząco mi ją zmiękczy czy dodatkowo powinienem stosować filtr zmiękczający przed pralką i zmywarką?

Pozdrawiam
Złoże CR przede wszystkim zmiękczy wodę, a dopiero później zabierze się za żelazo i mangan. Nie ruszy za to zapachu siarkowodoru - i z tego powodu uważam, że to kiepski pomysł.

jaggernaught
29-03-2017, 08:22
Złoże CR przede wszystkim zmiękczy wodę, a dopiero później zabierze się za żelazo i mangan. Nie ruszy za to zapachu siarkowodoru - i z tego powodu uważam, że to kiepski pomysł.
A gdyby tak na końcu dać jeszcze filtr węglowy? Na chwilę obecną zainstalowane mam trzy obudowy filtra 10", w dwóch mam filtry sznurkowe (15 i 5 mikronów) i do trzeciego chciałem dać złoże CR. Mogę jeszcze dodać jedną obudowę na filtr węglowy. Obawiam się, że nie mam miejsca na stację do uzdatniania wody stąd pomysł na takie rozwiązania, tym bardziej, że tego żelaza nie mam strasznie dużo (w porównaniu do tego co inni ludzie tu na forum mają).
Czy ktoś ma doświadczenie z tego typu rozwiązaniami i może coś doradzić?
Druga sprawa to chciałem się dowiedzieć jak wygląda sprawa przepłukiwania takiego złoża? Wysypuje się je do jakiejś miski i przepłukuje w solance czy może ciśnieniowo w puszce zasypowej (ale to tego chyba jest potrzebna jakaś specjalna instalacja)?

qbek17
29-03-2017, 09:21
A gdyby tak na końcu dać jeszcze filtr węglowy? Na chwilę obecną zainstalowane mam trzy obudowy filtra 10", w dwóch mam filtry sznurkowe (15 i 5 mikronów) i do trzeciego chciałem dać złoże CR. Mogę jeszcze dodać jedną obudowę na filtr węglowy. Obawiam się, że nie mam miejsca na stację do uzdatniania wody stąd pomysł na takie rozwiązania, tym bardziej, że tego żelaza nie mam strasznie dużo (w porównaniu do tego co inni ludzie tu na forum mają).
Czy ktoś ma doświadczenie z tego typu rozwiązaniami i może coś doradzić?
Druga sprawa to chciałem się dowiedzieć jak wygląda sprawa przepłukiwania takiego złoża? Wysypuje się je do jakiejś miski i przepłukuje w solance czy może ciśnieniowo w puszce zasypowej (ale to tego chyba jest potrzebna jakaś specjalna instalacja)?
Szczerze to myślałem, że mówisz o normalnej stacji uzdatniania z butlą o średnicy 10" (a nie filtrze narurowym o wysokości 10")... :) W takim układzie to w ogóle nie ma sensu. W takiej puszcze zmieści się może 0,5 litra złoża... a to wystarczy na uzdatnienie może 150 litrów wody. Założę się, że zużywasz więcej każdego dnia.
Druga sprawa to wydajność chwilowa - jak odkręcisz dwa krany jednocześnie to przepływ przez złoże będzie za szybki i nic nie wyjdzie z usuwania żelaza.
Trzecia sprawa to to co sam zauważyłeś - regeneracja. Byłaby bardzo często i do tego bardzo upierdliwa...

A co do węgla to możesz spróbować - może część żelaza się na nim osadzi... a jedynym minusem może być spadek ciśnienia, więc chyba warto spróbować. Ale pamiętaj o częstej wymianie wkładów, bo bakterie lubią się na węglu rozwijać (a woda nie jest chlorowana).

jaggernaught
29-03-2017, 09:57
@qbek17
Dziękuję za odpowiedź.
Czy mogę w takim razie prosić o jakąś sugestię/rozwiązanie odnośnie uzdatnienia u mnie wody? Zależy mi, żeby instalacja nie była zbyt duża, a także cena nie powalająca :-)

qbek17
29-03-2017, 11:03
@qbek17
Dziękuję za odpowiedź.
Czy mogę w takim razie prosić o jakąś sugestię/rozwiązanie odnośnie uzdatnienia u mnie wody? Zależy mi, żeby instalacja nie była zbyt duża, a także cenie nie powalająca :-)
Nie wiem jaki masz hydrofor, ale podstawowym procesem przy takiej wodzie jest napowietrzanie. Może to być zwężka na rurze przed hydroforem (najtańsze), może też być sprężarka (średnio drogie), albo automatyczny odżelaziacz z napowietrzaniem (najdroższe). Ten proces pozwoliłby na zmniejszenie zapachu siarkowodoru i dostarczył tlenu do procesu utleniania żelaza/manganu.
Kolejnym etapem powinno być odfiltrowanie wytrąconego żelaza/manganu. Możesz to robić zwykłym filtrem mechanicznym (np. takim narurowym jaki już masz - ale wtedy trzeba je często wymieniać), możesz też postawić do tego specjalną kolumnę wypełnioną piaskiem (tanio) lub złożem katalitycznym (drogo). Wszystko zależy od tego jaki efekt chcesz osiągnąć...?
Osobna kwestia to zmiękczanie - jeśli chcesz mieć miękką wodę to możesz zastosować zmiękczacz lub złoże wielofunkcyjne (np. Crystal Right) ale w każdym przypadku byłaby to butla na ok 25-28 litrów złoża, regenerowana solanką.

jaggernaught
29-03-2017, 14:28
@qbek17 Dzięki!
Moja instalacja wygląda tak, ze mam pompę głębinową, za nią jest 150 zbiornik hydroforowy przeponowy i następnie filtry.
Gdzie w takim razie powinienem dać napowietrzacz (indżektorowy - o taki chodzi?)?, za czy przed zbiornikiem hydroforowym? Zbiornik hydroforowy mam w studni na polu i wolałbym nie dawać tam żadnych filtrów, bo nie chce mi się w zimie męczyć z przymarzniętą płytą betonową, no ale jakby trzeba było to trudno.
A jak wyglada kwestia przepłukiwania takiego złoża CR (mam na mysli jak to się fizycznie robi)?

jak_kolwiek
29-03-2017, 15:28
hej - mam szybkie pytanie na znawców tematu:

Mam uzdatnianą wodę - była za twarda, za dużo manganu i żelaza - mam odżelaziacz i zmiękczacz. Myślałem, że dzięki zmiękczaczowi pozbędę się zacieków na armaturze - niestety nie. Nie wiem z czego ale mam plamy jak od twardej wody - wodę badałem w "domowym laboratorium" i wyszło, że jest zmiękczona do zera - więc pytanie - co mi brudzi krany i co mogę zrobić, żeby nie było osadów ?

Jastrząb
29-03-2017, 16:07
hej - mam szybkie pytanie na znawców tematu:

Mam uzdatnianą wodę - była za twarda, za dużo manganu i żelaza - mam odżelaziacz i zmiękczacz. Myślałem, że dzięki zmiękczaczowi pozbędę się zacieków na armaturze - niestety nie. Nie wiem z czego ale mam plamy jak od twardej wody - wodę badałem w "domowym laboratorium" i wyszło, że jest zmiękczona do zera - więc pytanie - co mi brudzi krany i co mogę zrobić, żeby nie było osadów ?
Wodę musiałbyś zdemineralizować zupełnie, albo przedestylować. Zmiękczacz usuwa tylko kamień. Inne związki zawarte w wodzie rzecz jasna pozostają. Ale te nie tworzą twardych jak "kamień" osadów tylko łątwo dające się czyścić usuwać. Jeśli liczyłeś żę po zmiękczeniu wody kranu nie trzeba będzie czyścić zupełnie to niestety błąd w założęniach. Czasem trzeba go będzie umyć i porzetrzeć do sucha, bo po odparowaniu jakieś tam ślady pozostaną.

jak_kolwiek
29-03-2017, 16:15
ok. dzięki za odp.

jak można określić jakie to związki i jak najprościej je wyeliminować?

dodam, że sąsiad ma swoją studnie 10 metrów od mojej i on po zastosowaniu zmiękczacza nie ma żadnego osadu.

uciu
29-03-2017, 19:41
Czesc,

3 tygodnie temu wywiercono mi studnie.
W sumie 51m - woda była na 49. Lustro wody podniosło się do 30m.
Lokalizacja - górny ślask.
Przy wierceniu przez 20m były piaski, trochę gliny ale potem były cały czas iły.

Chciałbym tą wode przebadać czy się do czegoś nadaje - tzn piłem ją i zyję:-)
Czuć żelazo i co mnie martwi woda ciągle leci mętna - jak pompa pompuje przez kilka godzin wokół wylotu z węża na trawe robi cię coś ala warstewka gliny...nie jest tego dużo ale jest. Podobnie jest jak naleje wody do butelki - na dnie po jakimś czasie osadza się osad.
Czy taką wode mogę już dać do badania?

qbek17
29-03-2017, 20:56
@qbek17 Dzięki!
Moja instalacja wygląda tak, ze mam pompę głębinową, za nią jest 150 zbiornik hydroforowy przeponowy i następnie filtry.
Gdzie w takim razie powinienem dać napowietrzacz (indżektorowy - o taki chodzi?)?, za czy przed zbiornikiem hydroforowym? Zbiornik hydroforowy mam w studni na polu i wolałbym nie dawać tam żadnych filtrów, bo nie chce mi się w zimie męczyć z przymarzniętą płytą betonową, no ale jakby trzeba było to trudno.
No to z takim zestawem będzie problem... pozostaje Ci wymiana hydroforu na bezprzeponowy lub napowietrzanie przy odżelaziaczu. Ewentualnie wstawianie jakiegoś dodatkowego zbiornika do napowietrzania (czyli w zasadzie drugiego hydroforu...)
Jeśli byś wymienił hydrofor to jest jeszcze kwestia lokalizacji - czy w tej studni w zimie jest na tyle ciepło żeby woda nie zamarzła (w zwężce jest zawór zwrotny, który często jest zalany i może przymarzać, a zwężka działa tylko w czasie pracy pompy)?
Kolejna sprawa to wentylacja takiej studni - siarkowodór jest gazem cięższym od powietrza i po "wydmuchaniu" ze zbiornika mógłby się gromadzić w studni...

Chyba jednak najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem byłoby postawienie już w domu odżelaziacza, który napowietrzy wodę i usunie z niej żelazo, mangan i siarkowodór. Do płukania potrzebny jest silny strumień wody - jaką masz pompę i czy mógłbyś poprowadzić ścieki z płukania gdzieś do studni chłonnej lub drenażu?


A jak wyglada kwestia przepłukiwania takiego złoża CR (mam na mysli jak to się fizycznie robi)?
Zazwyczaj robi to za Ciebie głowica sterująca... Regeneracja składa się z kilku cykli (płukanie, solankowanie, układanie złoża...)

qbek17
29-03-2017, 21:06
ok. dzięki za odp.

jak można określić jakie to związki i jak najprościej je wyeliminować?

dodam, że sąsiad ma swoją studnie 10 metrów od mojej i on po zastosowaniu zmiękczacza nie ma żadnego osadu.
Określić co to jest można chyba tylko robiąc badanie laboratoryjne (np. Polgeol robi badania z detekcją), ale trzeba chyba zebrać sporą próbkę do analizy...

A co do wody sąsiada to przychodzi mi do głowy kilka wytłumaczeń (może ma wodę z innej warstwy wodonośnej?, może nie zmiękcza do zera?, może ma coś poza zmiękczaczem?)... ale żadne nie rozwiązuje zagadki Twoich osadów.

qbek17
29-03-2017, 21:08
Czesc,

3 tygodnie temu wywiercono mi studnie.
W sumie 51m - woda była na 49. Lustro wody podniosło się do 30m.
Lokalizacja - górny ślask.
Przy wierceniu przez 20m były piaski, trochę gliny ale potem były cały czas iły.

Chciałbym tą wode przebadać czy się do czegoś nadaje - tzn piłem ją i zyję:-)
Czuć żelazo i co mnie martwi woda ciągle leci mętna - jak pompa pompuje przez kilka godzin wokół wylotu z węża na trawe robi cię coś ala warstewka gliny...nie jest tego dużo ale jest. Podobnie jest jak naleje wody do butelki - na dnie po jakimś czasie osadza się osad.
Nie jestem ekspertem od studni, ale mi to wygląda na problem z filtrem ochronnym na dnie studni... chociaż może być tak, że "ta woda tak ma" i nic na to nie poradzisz - tzn poradzisz jak zainstalujesz filtry :)


Czy taką wode mogę już dać do badania?
To chyba nie kwestia czasu od wiercenia tylko raczej czasu płukania - czy przez te 3 tygodnie płukałeś studnię?

jak_kolwiek
29-03-2017, 21:49
Określić co to jest można chyba tylko robiąc badanie laboratoryjne (np. Polgeol robi badania z detekcją), ale trzeba chyba zebrać sporą próbkę do analizy...

A co do wody sąsiada to przychodzi mi do głowy kilka wytłumaczeń (może ma wodę z innej warstwy wodonośnej?, może nie zmiękcza do zera?, może ma coś poza zmiękczaczem?)... ale żadne nie rozwiązuje zagadki Twoich osadów.

dzięki Kuba za odp,

Powiedz mi jeszcze jedno - czy zmiana stopnia zmiękczenia może wpłynąć na ilość (zmniejszyć) osadów ? raczej korzystamy z tej samej warstwy bo na podobnej głębokości studnie.

Sąsiada osprzęt różni się tym, że żelazo usuwa filtrami z wkładami - możliwe jest, że na tych filtrach zostaje coś co mi się osadza ?

Ile mogą kosztować badania z detekcją? Powiem szczerze, że te osady strasznie mnie irytują.

qbek17
29-03-2017, 22:13
Powiedz mi jeszcze jedno - czy zmiana stopnia zmiękczenia może wpłynąć na ilość (zmniejszyć) osadów ?
Raczej nie ponieważ zmiękczacz usuwa związki tworzące osady... ale zmiana bilansu wody może spowodować, że coś innego będzie lub nie będzie się wytrącać. Przy czym to musiałaby być sytuacja gdzie coś się z wody wytrąca, a nie pozostaje po jej całkowitym odparowaniu (w takiej sytuacji wszystko co w wodzie było rozpuszczone wytworzy osad).


raczej korzystamy z tej samej warstwy bo na podobnej głębokości studnie.

Sąsiada osprzęt różni się tym, że żelazo usuwa filtrami z wkładami - możliwe jest, że na tych filtrach zostaje coś co mi się osadza ?
Możliwe. Tzn wymienne wkłady mogą zatrzymywać więcej osadów jeśli ich dokładność jest wyższa. O ile pamiętam to u Ciebie było sporo osadów płynących z wodą surową i pierwszy filtr ochronny był dość zgrubny. Teoretycznie te osady powinny się zatrzymać na złożach (mówi się, że do poziomu ok 20-25 um), ale jeśli są tam frakcje drobniejsze to mogą przechodzić przez odżelaziacz i zmiękczacz. Może wstawienie dodatkowego filtra (już za zmiękczaczem) z dokładnym wkładem (np. 10 czy 5 um) dałoby jakiś rezultat?
Zapytaj sąsiada jak dokładne wkłady stosuje i jak często je wymienia - to może być wskazówka.


Ile mogą kosztować badania z detekcją? Powiem szczerze, że te osady strasznie mnie irytują.
Nie wiem dokładnie, ale spodziewałbym się kilkuset PLN.

uciu
30-03-2017, 06:02
Nie jestem ekspertem od studni, ale mi to wygląda na problem z filtrem ochronnym na dnie studni... chociaż może być tak, że "ta woda tak ma" i nic na to nie poradzisz - tzn poradzisz jak zainstalujesz filtry :)


To chyba nie kwestia czasu od wiercenia tylko raczej czasu płukania - czy przez te 3 tygodnie płukałeś studnię?

Studnia ma rure oslonowa ze stali, potem do rury oslonowej wkladano mniejsza rure plastikowa skrecana, ponizej instalowano filtr i zasypywali go zwirkiem.
Studnia plukana regularnie ale pompa glebinowa malej mocy - zawsze jak sie tam jest wlaczam pompe i woda leci przez kilka godzin.

Jastrząb
30-03-2017, 07:30
Studnia ma rure oslonowa ze stali, potem do rury oslonowej wkladano mniejsza rure plastikowa skrecana, ponizej instalowano filtr i zasypywali go zwirkiem.
Studnia plukana regularnie ale pompa glebinowa malej mocy - zawsze jak sie tam jest wlaczam pompe i woda leci przez kilka godzin.
Reklamuj jak możesz. Tak nie powinno być. Studnia powinna być przepłukana raz adobrze - kilkanasicie godzin, dobę i już powinna dawać czystą wodę bez zadnych osadów. PRawdopodobnie źle wykonano filtr, źle dobrano żwirek, nie uszczelniono odwiertu od góry poinad tym filtrem żwirowym itd itp.

Jastrząb
30-03-2017, 07:40
ok. dzięki za odp.

jak można określić jakie to związki i jak najprościej je wyeliminować?

dodam, że sąsiad ma swoją studnie 10 metrów od mojej i on po zastosowaniu zmiękczacza nie ma żadnego osadu.
Bardziej niż różnicy w wodzie bym się spodziewał ludzkiej natury: wydałem kasę na urządzenie nie mogę się przyznać żę nie działa.
Jeśli to jest osad który jest nierozpuszczalny w wodzie (np. drobniutki piasek) to nalej duzo wody do jakiejś butelki i jakiegoś wysokiego naczynia to na dnie powinien się pojawić osad po jakimś czasie. Po prostu opadnie, ustoi się. MOzesz tez kupić jakiś mały prosty filtr narurowy z bardzo dokładnym wkładme , podłączyć węża i przepusc sporo wody. Zobaczysz czy coś się na tym filtrze osadzi.

Jeśli są to jakieś rozpuszczalne w wodzie sole (ale inne niż usuwa zmiękczacz) które tworzą plamy po odparowaniu wody to ich raczej nie usuniesz. A juz pewnie nie w kwotach które byłbyś w stanie zaakceptować. Ja chemikiem nie jestem, tu pytaj QBek17, ale zmiekczacz usuwa Ca i Mg, które tworzą twarde osady. Ale wodzie jet trochę wiecej pierwiastków niż te 2. Osady któe masz powinny być łatwe to usunięcia po przetarciu.

Louis_muniek
30-03-2017, 09:46
A gdyby tak na końcu dać jeszcze filtr węglowy? Na chwilę obecną zainstalowane mam trzy obudowy filtra 10", w dwóch mam filtry sznurkowe (15 i 5 mikronów) i do trzeciego chciałem dać złoże CR. Mogę jeszcze dodać jedną obudowę na filtr węglowy. Obawiam się, że nie mam miejsca na stację do uzdatniania wody stąd pomysł na takie rozwiązania, tym bardziej, że tego żelaza nie mam strasznie dużo (w porównaniu do tego co inni ludzie tu na forum mają).
Czy ktoś ma doświadczenie z tego typu rozwiązaniami i może coś doradzić?
Druga sprawa to chciałem się dowiedzieć jak wygląda sprawa przepłukiwania takiego złoża? Wysypuje się je do jakiejś miski i przepłukuje w solance czy może ciśnieniowo w puszce zasypowej (ale to tego chyba jest potrzebna jakaś specjalna instalacja)?

przy uwzględnieniu wskazanych przekroczeń urządzenie z zasypem CR100 obniży stężenie żelaza, manganu oraz twardości (twardość po urządzeniu nie osiągnie twardości szczątkowej, jednakowóż może być niższe od 60,0 mg/l). CR100 obniży szczątkowe wartości siarkowodoru – likwidacja całkowita zapachu jest uzależniona od jego intensywności.

W przypadku intensywnego zapachu doradzam zastosowanie nowoczesnego odżelaziacza samo napowietrzającego się (obniżenie stężenia żelaza, manganu oraz siarkowodoru). System działa z hydroforem przepływowym i przeponowym. Do obniżenia twardości wody, należy zamontować system zmiękczający jako drugi stopień.

Powyższy dobór uzdatni wodę do wartości normatywnych przy założeniu, iż pozostałe nieprzedstawione parametry są zgodne z jakością wody pitnej.

jak_kolwiek
30-03-2017, 10:10
Bardziej niż różnicy w wodzie bym się spodziewał ludzkiej natury: wydałem kasę na urządzenie nie mogę się przyznać żę nie działa.
Jeśli to jest osad który jest nierozpuszczalny w wodzie (np. drobniutki piasek) to nalej duzo wody do jakiejś butelki i jakiegoś wysokiego naczynia to na dnie powinien się pojawić osad po jakimś czasie. Po prostu opadnie, ustoi się. MOzesz tez kupić jakiś mały prosty filtr narurowy z bardzo dokładnym wkładme , podłączyć węża i przepusc sporo wody. Zobaczysz czy coś się na tym filtrze osadzi.

Jeśli są to jakieś rozpuszczalne w wodzie sole (ale inne niż usuwa zmiękczacz) które tworzą plamy po odparowaniu wody to ich raczej nie usuniesz. A juz pewnie nie w kwotach które byłbyś w stanie zaakceptować. Ja chemikiem nie jestem, tu pytaj QBek17, ale zmiekczacz usuwa Ca i Mg, które tworzą twarde osady. Ale wodzie jet trochę wiecej pierwiastków niż te 2. Osady któe masz powinny być łatwe to usunięcia po przetarciu.

może źle trochę opisałem te osady - nie są ciężkie do usunięcia - łatwo się je usuwa - ale nadal - drażni, że są.

Patrzyłem już - w szklance, w butelce - nie ma żadnego widocznego osadu. W czajniku po gotowaniu też nic nie ma.

zrobie tak jak mówisz - podłącze pod jeden kran jakiś dokładny filterek i zobaczę czy jest róźnica.

pzdr

DawidWyg
31-03-2017, 09:09
Witam, ze względu na koszt przyłącza wody z wodociągów wywierciliśmy studnie głębinową.
Bardzo proszę o pomoc stoję przed dylematem wyboru stacji uzdatniania.
Moje wyniki wody

mętność 12
PH 7,4
żelazo 63
mangan 329
dodam że woda śmierdzi siarkowodorem zapach nieakceptowalny

Reszta w normie

Mam kilka ofert tj.
1. odżelaziacza wody CLACK 1248 GT z nadmanganianem potasu
2. Blue Soft 1248 GT z nadmanganianem potasu

3. Odżelaziacz Multifilters MF 64 AIR z inżektorem

Pompa ma wydajność 3,5m3/h
Dom 2+2

Najgorsze jest to że jedna jak i druga firma twierdzi że jej rozwiązanie jest najlepsze a oczywiście konkurencji nie będzie działać.
Bardzo proszę o pomoc w wyborze.

Louis_muniek
31-03-2017, 10:29
Witam, ze względu na koszt przyłącza wody z wodociągów wywierciliśmy studnie głębinową.
Bardzo proszę o pomoc stoję przed dylematem wyboru stacji uzdatniania.
Moje wyniki wody

mętność 12
PH 7,4
żelazo 63
mangan 329
dodam że woda śmierdzi siarkowodorem zapach nieakceptowalny

Reszta w normie

Mam kilka ofert tj.
1. odżelaziacza wody CLACK 1248 GT z nadmanganianem potasu
2. Blue Soft 1248 GT z nadmanganianem potasu

3. Odżelaziacz Multifilters MF 64 AIR z inżektorem

Pompa ma wydajność 3,5m3/h
Dom 2+2

Najgorsze jest to że jedna jak i druga firma twierdzi że jej rozwiązanie jest najlepsze a oczywiście konkurencji nie będzie działać.
Bardzo proszę o pomoc w wyborze.

A nie myślałeś kolego aby poszukać na intrenecie systemu odżelaziającego, który posiada lekkie złoże katalityczne i sam się napowietrza. Nie musisz wówczas używać chemii (nadmanganianu potasu). System przepłukuje się czystą wodą. Są na rynku systemy, które do pracy nie wymagają też dużego pH działają bowiem już w zakresie od pH 6.

Pomyśl o tym, poza tym współpracują z hydroforem przeponowym i membranowym.

Pozdrawiam
Kamil Celiński

DawidWyg
31-03-2017, 11:02
A nie myślałeś kolego aby poszukać na intrenecie systemu odżelaziającego, który posiada lekkie złoże katalityczne i sam się napowietrza. Nie musisz wówczas używać chemii (nadmanganianu potasu). System przepłukuje się czystą wodą. Są na rynku systemy, które do pracy nie wymagają też dużego pH działają bowiem już w zakresie od pH 6.

Pomyśl o tym, poza tym współpracują z hydroforem przeponowym i membranowym.

Pozdrawiam
Kamil Celiński

Dzięki za poradę, jeśli się mylę wyprowadź mnie z błędu.Do złoża katalitycznego będę potrzebował kolejnego baniaka a miejsca w kotłowni nie mam zbyt wiele.
Wstępnie mam przygotowane dodatkowe odprowadzenie ścieków rurką fi 40 do drenażu który kończy się na kawałku ogrodu całkowicie nie porośniętego niczym. Więc zastanawiam się czy jednak chemia nie była by lepsza w tym przypadku.385571

Louis_muniek
31-03-2017, 11:16
Dzięki za poradę, jeśli się mylę wyprowadź mnie z błędu.Do złoża katalitycznego będę potrzebował kolejnego baniaka a miejsca w kotłowni nie mam zbyt wiele.
Wstępnie mam przygotowane dodatkowe odprowadzenie ścieków rurką fi 40 do drenażu który kończy się na kawałku ogrodu całkowicie nie porośniętego niczym. Więc zastanawiam się czy jednak chemia nie była by lepsza w tym przypadku.385571

Nie, system o którym piszę to kolumna ze złożem tak ja w przypadku tradycyjnego odżelaziacza i to wszystko. System nie wymaga dodatkowego zbiornika, nie przepłukiwany jest chemią, działa na zasadzie napowietrzania. W czasie regeneracji zasysa powietrze i tworzy tzw. poduszkę powietrzną wewnątrz butli ze złożem. Efektem właśnie tego napowietrzenia i filtracji na złożu katalitycznym jest doskonała redukcja żelaza, manganu i siarkowodoru. Dodatkowo jest bezpieczny dla szamba i przydomowych oczyszczalni.

Pozdrawiam