PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

ewoda
11-03-2010, 20:05
Nie jest wskazany, czy nie jest konieczny? Bo własnie o tym myślałam, że chyba jeszcze jakiś filtr wstępny, mechaniczny byc musi. czyli clack jawi się najprzyjemniej, bo można ustawić twardość wody. W eksploatacji codziennej mam nadzieję ze też :)

Jeżeli jest to woda z sieci miejskiej to wskazany jest filtr mechaniczny 5 mikronów BB. Jeżeli woda z własnego ujecia i studnia jest dobrze wykonana nie ma takiej potrzeby. Nigdy nie faworyzuję żadnego producenta. Mogę podać tylko to co zostalo sprawdzone. Ponad tysiąc sprzedanych sterowników Clack i tylko kilka sztuk w których trzeba było wymienić zasilacze. Ale to raczej wina polskiej sieci elektrycznej.

qbek17
11-03-2010, 20:09
Ilośc solanki ustawia sie raz i to przez producenta zmiękczacza a reszta jest prosta i intuicyjana.
Powodzenia życzę ustwić sterownik po dwuch latach jak np. zginie instrukcja.
Po dwóch latach jak trzeba ustawić mechanicznego Flecka to trzeba zegarmistrza wołać ;)

Parabriza
11-03-2010, 20:10
Zdaje się, że Logix nie ma wbudowanego zaworu, którym można regulować twardość wody.



To z opisu tego logixa new line "Urządzenie regeneruje się samoczynnie w zależności od potrzeb na podstawie zaprogramowanej twardości wody surowej i zliczania ilości wody użytkowanej".

Rozumiem, że ten model ma możliwość programowania?


Większość modeli z logicznymi, objętościowymi głowicami ma możliwość programowania tylko zależy co chcesz zaprogramować.
Zmiękczacze są już ustawione na produkowanie miękkiej wody a jeżeli chodzi o poziom miękkośći ustawianej w głowicy to chyba nie ma na polskim rynku takiej firmy.
Może sie myle? Proszę wiec mnie wyprowadzić z błędu.

ewoda
11-03-2010, 20:11
Fleck 5600 Eco nie ma elektroniki, ale ustawienie ilości solanki to tak jak regulacja gaźnika w starym samochodzie. Montaz filtra wstępnego przed zmiękczaczem nie jest wskazany.
Ilośc solanki ustawia sie raz i to przez producenta zmiękczacza a reszta jest prosta i intuicyjana.
Powodzenia życzę ustwić sterownik po dwuch latach jak np. zginie instrukcja.

Widzę, że niektórzy montują tylko to co ustawi producent, a jak zginie instrukcja to juz sobie nie poradzą. Zapewne instrukcja jest sciśle tajnym dokumentem

Hytryulik
11-03-2010, 20:14
Proszę nie przesadzać z tą górna półką dla sterownika Fleck. Proszę coś napisać o Flecku 5000 i ile tych sterowników wyladowało na wysypisku śmieci.
Ztym sie zgodzę swego czasu zdażył mi sie z tym zaworem lecz mój sprzedawca za dopłatą różnicy ceny wymienił mi wszystkie zawory na fleck 2510. Trzeba kupować towar z dorego źródła :wink: to bys nic na śmietnik nie wyrzucił.
Fleck szybko wycofał się ze sprzedaży tego zaworu.

qbek17
11-03-2010, 20:14
Parabriza - w Clackach jest zawór mieszający którym można ustawiać twardość. Jest to opcja więc trzeba o tym pamiętać przy zamawianiu.

ewoda
11-03-2010, 20:15
Zdaje się, że Logix nie ma wbudowanego zaworu, którym można regulować twardość wody.



To z opisu tego logixa new line "Urządzenie regeneruje się samoczynnie w zależności od potrzeb na podstawie zaprogramowanej twardości wody surowej i zliczania ilości wody użytkowanej".

Rozumiem, że ten model ma możliwość programowania?

Wszystkie sterowniki elektroniczne ze sterowaniem objetościowym mają mozliwość programowania (rozsądnych producentów oczywiście)

Hytryulik
11-03-2010, 20:17
Fleck 5600 Eco nie ma elektroniki, ale ustawienie ilości solanki to tak jak regulacja gaźnika w starym samochodzie. Montaz filtra wstępnego przed zmiękczaczem nie jest wskazany.
Ilośc solanki ustawia sie raz i to przez producenta zmiękczacza a reszta jest prosta i intuicyjana.
Powodzenia życzę ustwić sterownik po dwuch latach jak np. zginie instrukcja.

Widzę, że niektórzy montują tylko to co ustawi producent, a jak zginie instrukcja to juz sobie nie poradzą. Zapewne instrukcja jest sciśle tajnym dokumentem
chodzi tu o klienta w szczegolności o kobiety których mężowie są zajęci :wink:

ewoda
11-03-2010, 20:21
Proszę nie przesadzać z tą górna półką dla sterownika Fleck. Proszę coś napisać o Flecku 5000 i ile tych sterowników wyladowało na wysypisku śmieci.
Ztym sie zgodzę swego czasu zdażył mi sie z tym zaworem lecz mój sprzedawca za dopłatą różnicy ceny wymienił mi wszystkie zawory na fleck 2510. Trzeba kupować towar z dorego źródła :wink: to bys nic na śmietnik nie wyrzucił.
Fleck szybko wycofał się ze sprzedaży tego zaworu.

Panie hydrauliku nie wyrzyciłem żadnego zaworu na śmietnik bo wiedziałem, że Fleck wypuścił bubla. To tylko świadczy o producencie, że nie jest to żadna wyższa pólka.

Hytryulik
11-03-2010, 20:39
Panie hydrauliku nie wyrzyciłem żadnego zaworu na śmietnik bo wiedziałem, że Fleck wypuścił bubla. To tylko świadczy o producencie, że nie jest to żadna wyższa pólka.
ja też a co producent z nimi zrobił to jego sprawa
Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą.
Tyn się nie myli kto nic nie robi. Do których się zaliczasz?

Hytryulik
11-03-2010, 21:17
. Ponad tysiąc sprzedanych sterowników Clack i tylko kilka sztuk w których trzeba było wymienić zasilacze. Ale to raczej wina polskiej sieci elektrycznej.
Człowiek który sprzedał 1000 sterowników Clack sprzedaje srerownik RX -wstyd :wink:

free_shop
11-03-2010, 21:29
Jerśli raz jeszcze mogę zawrócić głowę, to poproszę o ocenę zmiękczacza jak ten tutaj
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-logix-new-line-p-568.html
zdaje się ze odpowiada paramertom przez Was zasugerowanym. A tren zawór klapkowy tu jest faktycznie, bo ja widzę by-passy? :oops: ale może to nie o to chodzi?? :oops:
Cena jest dobra. Jedyny minus, że nie ma zaworu mieszającego, tzn. pozwalającego na uzyskanie wody częściowo zmiękczonej.
Większość producentów ma takie rozwiązanie, należy się spytać u sprzedawcy. Autotrol (Logix) ma zawór wbudowany w przyłącze, Fleck i Clack mają zawory w głowicy.


Wydajności zmiękczacza nie zapewnie zawór on ma zazwyczaj wiekszy przepływ. Zalerzy to od średnicy zbiornika z żywicą raczej jej zasypanej ilości.
Dla domku jednorodzinnego powinno być jej min 20litrów.
Zawór Logix to zawór "klapkowy" to nie udane rozwiązanie i ta elektronika nie wiem po co. Nie karzdy z tym sobie radzi. Ma jedną zaletę jest tani.
Niektórzy nie radza sobie z jęz. polskim. Trochę litości dla oczu plz.


Zmiękczacze są już ustawione na produkowanie miękkiej wody a jeżeli chodzi o poziom miękkośći ustawianej w głowicy to chyba nie ma na polskim rynku takiej firmy.
Może sie myle? Proszę wiec mnie wyprowadzić z błędu.
j.w., większość producentów ma w swojej ofercie zawory mieszające ("mixing valve").


Widzę, że niektórzy montują tylko to co ustawi producent, a jak zginie instrukcja to juz sobie nie poradzą. Zapewne instrukcja jest sciśle tajnym dokumentem
:D Ja ściągam instrukcje z torrenta, co prawda przy wydruku pojawia się czerwony napis "top secret" :D ...

Hytryulik
11-03-2010, 21:41
Niektórzy nie radza sobie z jęz. polskim. Trochę litości dla oczu plz.

To mój problem niestety forum nie ma opcj sprawdzania pisowni :wink:
Jestem człowiekiem technicznym.

gusi79
11-03-2010, 21:44
a ja poszukam zaworu mieszającego, choć szkoda miękkiej wody na mieszanie z "żywą".

Hytryulik
11-03-2010, 21:49
Niestety woda powinna mieć trochę twardości szczególnie jak masz instalację z miedzi. Chyba że chcesz mieć "zieloną" wodę

free_shop
11-03-2010, 23:04
a ja poszukam zaworu mieszającego, choć szkoda miękkiej wody na mieszanie z "żywą".
"Szkoda", to będzie jak z instalacji zrobi się rzeszoto albo, jak to

chcesz mieć "zieloną" wodę
Uważam, że zawór mieszający jest dobrym rozwiązaniem (zawsze możesz go zakręcić).
Tak na prawdę, nikt Cię nie zmusza do tego aby woda, którą używasz spełniała jakiekolwiek wymagania. To Twój problem :D Ale ciężko będzie później coś zmienić. Najprostsza przeróbka, to chyba w przypadku sterowników Logix (wymiana przyłącza na AV012):
http://www.eurotrol.it/attachments/074_00-04-EN_28112008.pdf
Myślę, że lepiej zainwestować 100 zł, niż później zapłacić 1000 :) .

gusi79
11-03-2010, 23:25
Cena jest dobra. Jedyny minus, że nie ma zaworu mieszającego, tzn. pozwalającego na uzyskanie wody częściowo zmiękczonej.
Większość producentów ma takie rozwiązanie, należy się spytać u sprzedawcy. Autotrol (Logix) ma zawór wbudowany w przyłącze, Fleck i Clack mają zawory w głowicy



Najprostsza przeróbka, to chyba w przypadku sterowników Logix (wymiana przyłącza na AV012)

no to jest ten zawór w autotrolu czy nie ma?
losie, chyba zbyt późno na moje myślenie o takich rzeczach :)

free_shop
11-03-2010, 23:39
Zaworu mieszającego nie ma w opisie ani na zdjęciach w linku, który podesłałeś
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-logix-new-line-p-568.html
Nawiasem mówiąc, to chyba nie ma go w żadnym zmiękczaczu oferowanym przez ten sklep :( (ale oczywiście należałoby zapytać sprzedawcę).

gusi79
11-03-2010, 23:44
Dziękuję za odp o tej godzinie
:roll:
czyli taka informacja Zmiękczacz posiada możliwość płynnej regulacji stopnia twardości wody w zakresie od zera do twardości wyjściowej wody. powinna mnie zadowolić.

free_shop
11-03-2010, 23:52
czyli taka informacja Zmiękczacz posiada możliwość płynnej regulacji stopnia twardości wody w zakresie od zera do twardości wyjściowej wody. powinna mnie zadowolić.
W zupełności!
Chociaż w praktyce większość zaworów mieszających pozwala na regulację twardości wody od zera do ok. połowy twardości wody surowej (ale to tylko techniczny szczegół).

gusi79
11-03-2010, 23:58
dziękuję za cierpliwość.

Z moją pomocą przez chwilę zrobiło się na forum laicko i babsko (nie obrażając pań - techników rzecz jasna). :wink:
Z czystym sumieniem zgłębienia tematu i zbliżenia się znacznie do końca dręczącego mnie tematu czystej wody z kranu - idę do wanny - póki co w bloku, więc mam nadziej, na w miarę czystą wodę:)
dobranoc

PLN
12-03-2010, 17:09
Dostałem pierwszą ofertę:

Filtr zmiękczający SOFT 1054/CL DTY sterowanie wolumetryczne (filtr regeneruje się po uzdatnieniu zaprogramowanej
objętości wody) dopłata.
Przyłącze typu by-pass dopłata.
Opcja-sterylizator UV-12.

gusi79
12-03-2010, 20:09
Ja mam z kolei propozycję na zmiękczacz z zaworem CTX (???) Ma to sens?

Blutka
12-03-2010, 20:09
Mam zgryz - w domu mam bardzo twardą wodę. Na etapie projektowania i montażu instalacji nie pomyślałam o żadnych filtrach, instalacja już działa, wodę można kroić i boję się o to, że w końcu mi się na przykład podłogówka zakamieni (niby obieg zamknięty, ale jednak - czasem się tej wody "dobija"), że o geberitach i kabinie prysznicowej nie wspomnę.

Opcja pt. wymiennik jonowy (czy jakoś tak) odpada, bo mam tylko jeden obieg (zarówno do wody pitnej jak i do ogrzewania), a woda z tego jest niezdatna do picia. Są jakieś inne opcje? Filtry, które można zamontować zaraz za licznikiem i cieszyć się miękką wodą?

Znalazłam też coś takiego - co to? http://www.scalestop.pl/

Hytryulik
12-03-2010, 20:13
Zapytajcie się ile podzespołów mówi po chińsku a to woda do picia :wink:

gusi79
12-03-2010, 20:21
Drogi Panie Hytryulik - pomocy z tymi sterownikami. Już myślałam o Flecku, ale montażysta zaproponował mi ten CTX jako znacznie lepszy (większa ilość elektroniki i sterowania, ale wcale nie musi to być lepsze - wiem wiem). Mówi ze Te flecka już tak często nie są montowane, bo sa lepsze rozwiązania. Ale tenże sprzedawca ma także zawory flec i może zamontować. CO ROBIĆ?!

Hytryulik
12-03-2010, 20:45
Znasz moje zdanie nie zawsze jak się świeci to jest dobrze. Zapytaj się kto produkuje ten zawór.
Jeżeli chcesz aby się świeciło to kup z zaworem Clacka lub Fleck 5600SE.

gusi79
12-03-2010, 20:53
Tak myślałam :)) Czyli może faktycznie. Ale aż zapytam o produkcję CTXa

gusi79
12-03-2010, 21:22
http://www.allegro.pl/item953866474_zmiekczacz_centralny_automat_maxflo_ d30_promocja.html
a to to ma sens, bo finansowy jak najbardziej:)))?

Hytryulik
12-03-2010, 21:37
http://www.allegro.pl/item953866474_zmiekczacz_centralny_automat_maxflo_ d30_promocja.html
a to to ma sens, bo finansowy jak najbardziej:)))?
http://www.runxin.pl/products.htm jak tam zamówisz 100 sztuk to ci nawet napiszą Made in USA - zaryzykuj :wink:
Kto tanio kupuje dwa razy....

gusi79
12-03-2010, 22:33
Czyli to RX.no to faktycznie cena jedynie ładna

gusi79
12-03-2010, 22:39
a te ctx też wschodnie?
nie mogę znaleźć nic konkretnego

free_shop
12-03-2010, 23:50
Dostałem pierwszą ofertę:
Filtr zmiękczający SOFT 1054/CL DTY sterowanie wolumetryczne (filtr regeneruje się po uzdatnieniu zaprogramowanej
objętości wody) dopłata.
Przyłącze typu by-pass dopłata.
Opcja-sterylizator UV-12.
Oferta dosyć dobra (chociaż dla Ciebie mógły być zmiękczacz nr mniejszy). Głowica Clack z zaworem mieszającym. Warto dokupić opcję volumetryczną, pieniądze niewielkie, ale oszczędność na soli i ściekach.


Opcja pt. wymiennik jonowy (czy jakoś tak) odpada, bo mam tylko jeden obieg (zarówno do wody pitnej jak i do ogrzewania), a woda z tego jest niezdatna do picia. Są jakieś inne opcje? Filtry, które można zamontować zaraz za licznikiem i cieszyć się miękką wodą?
Nie rozumiem, dlaczego rezygnujesz ze zmiękczacza? :o
Montujesz po prostu zmiękczacz z zaworem mieszającym; do kranów i toalety masz wodę częściowo zmiękczoną. W przypadku napełniania, bądź uzupełniania instalacji c.o., podłogówki itp., zakręcasz zawór i puszczasz wodę miękką. Rozwiązanie proste i skuteczne.
Co do "scalestop", to jakiś rodzaj magnetyzera. Chyba tylko producent wie czy, i jak to działa :D

free_shop
13-03-2010, 00:06
Czyli to RX.no to faktycznie cena jedynie ładna
a te ctx też wschodnie?
nie mogę znaleźć nic konkretnego
RX, Ctx czy jak je zwał, produkowane sa w Łengdżou (pięknie brzmi, nieprawdaż? :D )
Swoją drogą jak to się uruchamia, bądź serwisuje, jeżeli instrukcje na stronie producenta są tylko po chińsku? :roll:

qbek17
13-03-2010, 12:21
Na dzień dzisiejszy jedynym wyborem między głowicami są Clack, Fleck i Autotrol.
A wszystkie RXy, CTXy i inne ixy "made in China" to strata pieniędzy.

Hytryulik
13-03-2010, 12:38
RX, Ctx czy jak je zwał, produkowane sa w Łengdżou (pięknie brzmi, nieprawdaż? :D )
Swoją drogą jak to się uruchamia, bądź serwisuje, jeżeli instrukcje na stronie producenta są tylko po chińsku? :roll:
Dzięki nie wiedzialem że CTX to z tej samej fabryki.
Ale czego się można było spodziewać .......

gusi79
13-03-2010, 12:55
ZAmówiłam Clacka WS1 z 40 litrowym złożem. tylko prosze nie skrytykować, bo szczerze mówiąć mam dość:)
Koniec mych poszukiwań. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Pan montażysta sam orzekł, że obecnie to najlepsze na rynku sterowniki, nie wiem więc czemu proponował mi w ogóle te ctx, skoro zaczęłiśmy rozmowę od Flecka.
DO tego promocyjnie osmoza, nie pamiętam już jaka z tego wszystkiego
Bardzo dziękuje za wszystkie rady i sugestie, bo już czarno widziałam moją przeprawę przez temat

Hytryulik
13-03-2010, 13:10
ZAmówiłam Clacka WS1 z 40 litrowym złożem. tylko prosze nie skrytykować, bo szczerze mówiąć mam dość:)
Koniec mych poszukiwań. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Pan montażysta sam orzekł, że obecnie to najlepsze na rynku sterowniki, nie wiem więc czemu proponował mi w ogóle te ctx, skoro zaczęłiśmy rozmowę od Flecka.
DO tego promocyjnie osmoza, nie pamiętam już jaka z tego wszystkiego
Bardzo dziękuje za wszystkie rady i sugestie, bo już czarno widziałam moją przeprawę przez temat
Zapytaj się czy zbiornik zmiękczacza nie mówi po chińsku a to chyba gorsze bo w nim stoi woda która wypijesz. Lepiej to teraz sprawdzić bo z Clackiem najczęściej chiński zbiornik idzie w parze, a co gorsze również żywica jonowymienna (serce zmiękczacza)

qbek17
13-03-2010, 13:13
dowiedz się też czy złoże nie jest chińskie, czy rura nie jest z chin oraz czy uszczelki nie były kiedyś w chinach... ;)

Hytryulik
13-03-2010, 13:25
dowiedz się też czy złoże nie jest chińskie, czy rura nie jest z chin oraz czy uszczelki nie były kiedyś w chinach... ;)
Uderz w stół a nożyce się odezwą. :roll: Zabolało.
Głowica chińska be.. ale żywica i zbiornik chiński to super…. - coś tu z uczciwością nie tak :wink:
Punkt widzenia zale......

qbek17
13-03-2010, 13:29
Nie wiem czemu doszukujesz się ironii w mojej wypowiedzi ;)

qbek17
13-03-2010, 13:36
Poza tym, zbiornik to zbiornik. A głowica ma być sprawnym elementem z ruchomymi częściami, co w wersji chińskiej może być trudne do osiągnięcia.

Hytryulik
13-03-2010, 14:01
A chińska melamina to mit :wink:

gusi79
13-03-2010, 14:07
No pięknie:)))
fakt faktem kupuję dla dziecka jedne z droższych zabawek fisher price i tez made in china. COś jest nie z chin na świecie? :roll:

qbek17
13-03-2010, 14:08
Melamina "...ze względu na wysoką zawartość azotu bywa stosowana do zawyżania zawartości białka w paszach dla zwierząt oraz produktach spożywczych produkowanych poniżej norm..." ;)
Zbiornik wykonany jest z polipropylenu, który jest chyba tańszy od melaminy więc nie sądzę aby go "wzbogacali" sztucznym białkiem ;)

Hytryulik
13-03-2010, 14:11
:o Nie porównuj światowego koncernu gdzie jest kontrola składu koncernu z chińska manufakturą
Obiektywizmu trochę

qbek17
13-03-2010, 14:15
Światowe koncerny produkują w tych samych chińskich fabrykach, w których po godzinach robi się "podróbki"...

Hytryulik
13-03-2010, 14:21
Światowe koncerny produkują w tych samych chińskich fabrykach, w których po godzinach robi się "podróbki"...
A świstak zawija sreberko :wink:
Przyznaj ja stosuję chińskie zbiorniki i chińską zywicę i to będzie uczciwe :o

qbek17
13-03-2010, 14:27
Ja ich nie stosuję, bo się nie zajmuję instalowaniem filtrów, ale znam wielu instalatorów, którzy stosują różne zbiorniki i różne żywice. I wiem, że nie mają z nimi problemów. W przeciwieństwie do chińskich głowic :)

Hytryulik
13-03-2010, 14:51
:lol: :lol: :lol: :lol:
idę na piwo

szczukot
15-03-2010, 20:26
Jaki jest przyblizony koszt zrobienia badan wody (chyba tylko fizyko.. bo to z kranu wiec mam nadzieje, ze bakterie w normie) ?
Te "minimalnie 200 zl" to znaczy, ze bedzie kolo 500 ? ;)
I czy robic w sanepidzie czy np w wiosiu ?

Fantom

qbek17
15-03-2010, 20:45
Tu znalazłem przykładowe ceny badań. Nie wiem czy jest aktualny, ale masz chociaż rząd wielkości :)
https://wsse-swidwin.bip.alfatv.pl:444/strony/22.dhtml

I jeszcze jeden:
podstawowa analiza wody do spożycia (bez potwierdzeń): 350 zł
analiza bakteriologiczna wody (bez potwierdzeń): 160 zł

http://psse-starachowice.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=53&Itemid=41

szczukot
15-03-2010, 20:58
Czyli "podstawowa analiza wody do spożycia (bez potwierdzeń)" kosztuje 350 zl. A co znaczy "bez powierdzen" ? Ze tylko jedno badanie i moze im nie wyszlo i trudno i tak ma byc ? :)

Fantom

qbek17
15-03-2010, 21:05
Nie jestem pewien ale chyba oznacza to tyle, że nie robi się drugiego badania aby potwierdzić wynik. Czyli tak jak napisałeś - jak się pomylą to musisz płacić za kolejne badanie ;)

gusi79
15-03-2010, 21:59
Ja robiłam na uczelni,skład fizyczny na instytucie chemii, mikrobiologię zleca się na biologii. Zdaje się, że moje zlecenie nie przeszło "przez sekretariat" i za fiz. zapłaciłam 100 zł. ale nie było tam tylu parametrów, jak inni tu podawali. ale wyjaśniła wyniki w rozmowie, to też miło.

Hytryulik
16-03-2010, 16:02
[quote="szczukot"]Czyli "podstawowa analiza wody do spożycia (bez potwierdzeń)" kosztuje 350 zl. A co znaczy "bez powierdzen" ? Ze tylko jedno badanie i moze im nie wyszlo i trudno i tak ma byc ? :)

Fantom[/quote
Jeżeli nie potrzebujesz atestu to unikaj Sanepidu. Każda większa stacja uzdatniania ma swoje laboratorium proponuję tam poszukać bo cena spadnie o połowę.

trabant
16-03-2010, 17:37
ZAmówiłam Clacka WS1 z 40 litrowym złożem. tylko prosze nie skrytykować, bo szczerze mówiąć mam dość:)
Koniec mych poszukiwań. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Pan montażysta sam orzekł, że obecnie to najlepsze na rynku sterowniki, nie wiem więc czemu proponował mi w ogóle te ctx, skoro zaczęłiśmy rozmowę od Flecka.
DO tego promocyjnie osmoza, nie pamiętam już jaka z tego wszystkiego
Bardzo dziękuje za wszystkie rady i sugestie, bo już czarno widziałam moją przeprawę przez temat
Zapytaj się czy zbiornik zmiękczacza nie mówi po chińsku a to chyba gorsze bo w nim stoi woda która wypijesz. Lepiej to teraz sprawdzić bo z Clackiem najczęściej chiński zbiornik idzie w parze, a co gorsze również żywica jonowymienna (serce zmiękczacza)

Obserwuje to forum od dłuższego czasu. no i nadszedł dzień kiedy trzeba było się zalogować.
A więc co do zaworów wielodrogowych :
Wszystkie są produkowane w Chinach ,i Clack i Fleck i autotrol ,również Włoska Siata jest z Chin. Zbiorniki też Chińskie i pewnie reszta również .
Ale to wcale nie znaczy że coś jest nie tak (wszystkie mają atesty i dopuszczenia do obrotu w UE).Moim zdaniem w tej chwili najlepszy jest
1. Clack (zabezpieczenie przed przeciążeniem tłoka, mieszacz w obudowie)
2. Atotrol lub GE-osmonics lub Logics to nazwy tego samego urządzenia (prosta budowa, system klapowy,brak mieszacza ale dostępny zewnętrzny)
3. Siata (odporna na kwasy i ługi,system konstrukcji tłoka,sterowanie sprężonym powietrzem )
4. Fleck (ogólnie dramat) od kiedy przeniesiono fabrykę do Chin.

Skąd to wiem ?
Od 1997 roku sprzedaje montuje i serwisuje te urządzenia.Głównie w firmach, fabrykach i wszelkich przedsiębiorstwach.
Chętnie doradzę co i w jakim przypadku jest właściwe.
Pozdrawiam .
Robert

qbek17
16-03-2010, 17:50
Co do reszty pewności nie mam, ale Clack na każdej części (może poza płytką elektroniczną) ma wytłoczone "MADE IN USA" ;)

Hytryulik
16-03-2010, 19:55
Moim zdaniem w tej chwili najlepszy jest
1. Clack (zabezpieczenie przed przeciążeniem tłoka, mieszacz w obudowie)
2. Atotrol lub GE-osmonics lub Logics to nazwy tego samego urządzenia (prosta budowa, system klapowy,brak mieszacza ale dostępny zewnętrzny)
3. Siata (odporna na kwasy i ługi,system konstrukcji tłoka,sterowanie sprężonym powietrzem )
4. Fleck (ogólnie dramat) od kiedy przeniesiono fabrykę do Chin.

Skąd to wiem ?
Od 1997 roku sprzedaje montuje i serwisuje te urządzenia.Głównie w firmach, fabrykach i wszelkich przedsiębiorstwach.
Chętnie doradzę co i w jakim przypadku jest właściwe.
Pozdrawiam .
Robert
Kolejny pasjonat Clacka :wink:
z tym Flekiem to nie jest tak widziałem zdjęcia z montowni Flecka zrobione w listopadzie która mieści się kilometr od Wersalu a to nie jest w Chinach.
Ja nie mam nic przeciwko produkcji w Chinach pod warunkiem że koncern taki jak Clack, Fleck to kontroluje.
Jestem przeciwny importowi śmieci z Chin

Parabriza
16-03-2010, 21:41
No i nadszedł czas kiedy na rynek wchodzą następni producenci światowego formatu oferujące szeroki asortyment do uzdatniania wody.
I nie będe ściemnniał, że to nie ja. Tak, to Forum dało mi pomysł jak wejśc w niszę na rynku. Sam użytkując zmiękczacz jednej z firm przez 8 lat nadal jestem z niego zadowolony. Jeżeli ktoś zainteresowany proszę sprawdzić
www.aqua-woda.eu
Pozdrawiam

qbek17
16-03-2010, 22:28
Polecam obejrzenie tego materiału wszystkim czarodziejom, którzy uzdatniają wodę "na oko" i organoleptycznie ;)

http://www.tvnwarszawa.pl/2,2317191,1,2,0,0,wideo.html

qbek17
16-03-2010, 22:33
No i nadszedł czas kiedy na rynek wchodzą następni producenci światowego formatu oferujące szeroki asortyment do uzdatniania wody.
I nie będe ściemnniał, że to nie ja.

Ty jesteś "producentem światowego formatu"? ;)

szczukot
17-03-2010, 09:14
Jakie parametry wogole warto zbadac w wodzie z wodociagow ?

Sanpeid moze zrobic np takie :
# mętność, barwa, odczyn, przewodność właściwa, twardość , zasadowość, chlorki, utlenialność, amoniak, azotyny, azotany, azot ogólny, fluorki, fosforany, siarczany, fosfor ogólny, fenole, żelazo, mangan, glin , BZT5 , ChZT met. dwuchromianową, cyjanki, pestycydy chloroorganiczne i ∑pestycydów, wapń, magnez.
# metale – cynk, miedź, ołów, kadm, chrom, nikiel, arsen, rtęć, sód, potas
# chloryny, chlorany, bromiany

Co z tego wybrac, a co odrzucic ? Bo w sumie nie maja jakby "pakietu" a wybiera sie co chce sie zrobic.


Od jednej z firm dostalem informacje, ze takie cos potzrebuja :
żelazo, mangan, utlenialność, zapach, barwa, azotany, azotyny, odczyn, twardość, jon amonowy.
Ta lista jest ok ? Czy cos dodac ?

Fantom
ps. Dla potomnych :

Pakiet jest tylko w przypadku badania wody z atestem, potrzebnym do odbioru studni itp zgodnie z rozporzadzeniem. Jak ktos robi tylko dla swojej wiedzy to moze wybierac co chce. JEzeli potzrebny jest atest to trzeba isc do powiatowego sanepidu. Jak tylko dla siebie to od razu do wojewodzkiego (bedzie troche taniej).

Parabriza
17-03-2010, 16:22
ZAmówiłam Clacka WS1 z 40 litrowym złożem. tylko prosze nie skrytykować, bo szczerze mówiąć mam dość:)
Koniec mych poszukiwań. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Pan montażysta sam orzekł, że obecnie to najlepsze na rynku sterowniki, nie wiem więc czemu proponował mi w ogóle te ctx, skoro zaczęłiśmy rozmowę od Flecka.
DO tego promocyjnie osmoza, nie pamiętam już jaka z tego wszystkiego
Bardzo dziękuje za wszystkie rady i sugestie, bo już czarno widziałam moją przeprawę przez temat

Witam.
Dlaczego instalatorzy i sprzedawcy namawiają ludzi na zakup zmiękczaczy z 30-40 litrowym złożem?? :o Przecież to istne marnotrawienie miejsca, pieniedzy i... wody.
Chyba, że uważają im większy tym lepszy :roll:
Dla rodziny 4 osobowej wystarczy dobry zmiękczacz ze złożem 10-15 litrowym i wykona tą samą prace a przy tym jest o wiele ekonomiczniejszy, chyba, że ktoś podlewa ogród miękką wodą...

Parabriza
17-03-2010, 16:28
No i nadszedł czas kiedy na rynek wchodzą następni producenci światowego formatu oferujące szeroki asortyment do uzdatniania wody.
I nie będe ściemnniał, że to nie ja.

Ty jesteś "producentem światowego formatu"? ;)

Nie nie jestem.
Ale produkty, które oferuje tak.

Hytryulik
17-03-2010, 18:52
Polecam obejrzenie tego materiału wszystkim czarodziejom, którzy uzdatniają wodę "na oko" i organoleptycznie ;)

http://www.tvnwarszawa.pl/2,2317191,1,2,0,0,wideo.html

Szok o tym człowieku miałem lepsze zdanie. Nawiedziło go? :wink:

Hytryulik
17-03-2010, 18:54
Nie nie jestem.
Ale produkty, które oferuje tak.

Minimum nakladu maksymum zysku :wink:

qbek17
17-03-2010, 19:28
Szok o tym człowieku miałem lepsze zdanie. Nawiedziło go? :wink:
Chyba sam sobie nie zdaje sprawy jak się wygłupił...

Hytryulik
17-03-2010, 20:22
TVN z tego słynie ale swoją drogą jakoś mi się wierzyć nie chce żeby prezes Walter pił wode prosto z wodociągu :wink:

qbek17
18-03-2010, 08:17
Prezes Walter na pewno pije wodę po filtrach ;) Chyba BWT mu montowało stację :) A "pani redaktor" wydaje się, że woda z kranu to woda z kranu... taka sama u wszystkich.

Parabriza
18-03-2010, 10:36
Minimum nakladu maksymum zysku :wink:

???

lorent84
18-03-2010, 18:38
Witam jak w tytule proszę o pomoc,mam studnie na 6 metrach i taką wodę.

1.Mętność - NTU -64,5+-12,9
2.Barwa – mg Pt/l -200
3.Odczyn pH -6,7+-0,1
4.Zawartość azotu amonowego (w przeliczeniu na amonowy jon)-mgNNH4/l – 1,41+-0,13
5.Zawartość azotu azotynowego -mgNNO2/l – 0,327+-0,030
6.Zawartość azotu azotanowego (w przeliczeniu na azotany)-mgNNO3/l – 0,36+-0,04
7.Zawartość żelaza mg Fe/l – 12,9+-2,7
8.Zawartość manganu mg Mn/l – 2,5+-0,5
9.Przewodnictwo wł. µS/cm w 25 oC – 991+-38
10.Twardość ogólna mg Ca CO3/l – 450,9+- 22,5
11.Wapń mg Ca/l – 159,5+-9,9
12.Chlorki mg Cl/l – 20,19+-1,17
13.Indeks nadmanganianowy mg O2/l – 34,9+-7,12

Wierciłam już do 100 metrów i nie znalazłam wody,a oferty jakie dostałam... strach sie bać.proszę o pomoc nie znam sie na tym a nie chce wydać pieniążków i dalej wozić wode w butelkach.
Pozdrawiam Iwona

qbek17
18-03-2010, 19:40
Przy takich parametrach wody, uzdatnienie jej może wymagać kilku etapów. Na pewno odżelazianie/odmanganianie. Na pewno zmiękczanie. Prawdopodobnie też węgiel aktywny.
Wartości są wysokie więc instalacja musi albo często się regenerować, albo być pokaźnych rozmiarów. W tej kwestii dużo zależy od zużycia wody i maksymalnych jej poborów.
Wybór konkretnych rodzajów złóż filtracyjnych może być ograniczony, ponieważ część z nich ma niższe maksymalne ilości żelaza. Można się zastanowić czy nie zastosować złoża regenerowanego chemicznie (nadmanganianem potasu lub chlorem)...

Hytryulik
18-03-2010, 21:21
Witam jak w tytule proszę o pomoc,mam studnie na 6 metrach i taką wodę.

1.Mętność - NTU -64,5+-12,9
2.Barwa – mg Pt/l -200
3.Odczyn pH -6,7+-0,1
4.Zawartość azotu amonowego (w przeliczeniu na amonowy jon)-mgNNH4/l – 1,41+-0,13
5.Zawartość azotu azotynowego -mgNNO2/l – 0,327+-0,030
6.Zawartość azotu azotanowego (w przeliczeniu na azotany)-mgNNO3/l – 0,36+-0,04
7.Zawartość żelaza mg Fe/l – 12,9+-2,7
8.Zawartość manganu mg Mn/l – 2,5+-0,5
9.Przewodnictwo wł. µS/cm w 25 oC – 991+-38
10.Twardość ogólna mg Ca CO3/l – 450,9+- 22,5
11.Wapń mg Ca/l – 159,5+-9,9
12.Chlorki mg Cl/l – 20,19+-1,17
13.Indeks nadmanganianowy mg O2/l – 34,9+-7,12

Wierciłam już do 100 metrów i nie znalazłam wody,a oferty jakie dostałam... strach sie bać.proszę o pomoc nie znam sie na tym a nie chce wydać pieniążków i dalej wozić wode w butelkach.
Pozdrawiam Iwona
Woda tragiczna moja rada:
Zamontuj tradycyjne napowietrzanie aspiratorem , zbiornik 300l przepływowy i później odżelaziacz na silnym zaworze sterującym np. Fleck 2510 i po miesiącu zrób kolejne badanie. Wtedy zobaczysz co trzeba dalej zrobić. Jedno jest pewne na jednym stopniu się nie skończy.

szczukot
19-03-2010, 11:34
Czy badac Wapn ?? Oddalem juz wode do badania ale nie zaznaczylem tego

Fantom

qbek17
19-03-2010, 11:38
Twardość ogólna zawiera poziom wapnia i magnezu. Jeśli nie potrzebujesz tego do innego celu (np. ze względu na dietę) to chyba nie ma takiej konieczności.

szczukot
19-03-2010, 11:50
Ufff. Dzieki. Bo juz zlapalem stresa :)

Fantom

samson
19-03-2010, 19:41
Witam

Doradźcie proszę co zrobić. Mam własną studnię, odwiert ok. 15-17 metrów.
Studzienka była ocieplona wełną mineralną, niestety po roztopach podbiła do niej od spodu cała woda z syfem pośniegowym, deszczówka i tym podobne śmieci. Fachowcy wykonujący studnie nie zamontowali jakiejś kryzy i cała ta syfiasta woda z rozpuszczoną w niej wełną mineralną wciekała do rury w którą wpuszczona jest pompa. Całe szczęście, że nikt z tą wodą nie miał kontaktu.
Zanim odkryliśmy jaki koszmar jest w studzience oddaliśmy wodę do sanepidu ponieważ jej kolor i koszmarny zapach (a raczej smród) wzbudziły nasze podejrzenia.

Spece od uzdatniania wody mają zamontować kryzę, dzięki której taka sytuacja ma się nie powtórzyć. Chcą też zachlorować ujęcie i instalacje w domu. Pytanie czy chlorowanie wystarczy czy można zrobić coś więcej?

W domu nie ma jeszcze żadnych filtrów, ale na pewno będzie montowany odżelaziacz jak już będzie można zbadać realne wyniki wody a nie szlamu który pływał w studzience.

szczukot
19-03-2010, 21:05
Ile % filtrow potrzebuje ciaglego cisnienia do swojej pracy ? Podobno sa takie, ktore automatycznie przeplukuja zloze wiec musza miec zawsze wode podana.
Chcialem zrobic elektrozawor na wlocei do domu i teraz zglupialem.

Fantom

qbek17
19-03-2010, 21:37
Spece od uzdatniania wody mają zamontować kryzę, dzięki której taka sytuacja ma się nie powtórzyć. Chcą też zachlorować ujęcie i instalacje w domu. Pytanie czy chlorowanie wystarczy czy można zrobić coś więcej?
Zawsze można zrobić więcej - tylko po co? tzn co chcesz osiągnąć? zakładam, że już wypłukałeś studnie z całego tego syfu, a chlorowanie wybije bakterie które mogły się dostać z zanieczyszczoną wodą...

qbek17
19-03-2010, 21:44
Ile % filtrow potrzebuje ciaglego cisnienia do swojej pracy ? Podobno sa takie, ktore automatycznie przeplukuja zloze wiec musza miec zawsze wode podana.
Chcialem zrobic elektrozawor na wlocei do domu i teraz zglupialem.
W jakim celu chcesz montować elektrozawór na wejściu do domu?
Większość filtrów, o których mówimy na tym forum to automaty, których zadaniem jest właśnie automatyczne płukanie złoża bez ingerencji użytkownika. Są też oczywiście głowice ręczne, ale to mało praktyczne rozwiązanie.

szczukot
19-03-2010, 22:02
Czemu te reczne sa gorsze ? Po prostu trzeba je obslugiwac czesciej ? Jak czesto ? Czy jakies inne wady (a moze maja tez zalety) ?

Fantom

qbek17
19-03-2010, 22:11
Działają tak samo jak automaty (no może mają mniej cykli do wyboru, ale do większości zastosowań wystarczy).
Są niepraktyczne bo musisz pamiętać o odwiedzaniu miejsca ich zamontowania, ustawiać je w określonej pozycji, policzyć i odczekać odpowiedni czas po jakim należy ustawić je w kolejnej pozycji, i powtarzać te czynności regularnie. Jeśli masz to robić kilka razy w miesiącu to jest to upierdliwe.
Co do zalet to na pewno ich cena - są proste więc tańsze. Nie wymagają zasilania.

szczukot
20-03-2010, 07:21
Jasne. Jak mam obslugiwac je kilka razy w miesiacy to faktycznie problem.
Ale kiedy te automatyczne potrzebuja cisnienia wody aby sie zregenerowac ? Czy sa to reguly czasowe (np raz w tygodniu przeplucz zloze, nawet jak nie uzywane wogole bylo) czy ilosciowe (np po kazdym 1m3 wyczysc) ?

Fantom

qbek17
20-03-2010, 08:32
Tym się właśnie różni sterowanie czasowe od objętościowego :) Możesz sobie ustalić konkretne godziny i liczbę dni między regeneracjami lub ustawić po uzdatnieniu jakiej objętości wody ma się odbyć regeneracja (tu też możesz wybrać godziny regeneracji). Generalnie im mniejszy filtr tym częściej będzie się regenerował - ale zależy to od rodzaju złoża, przepływów, rodzaju zanieczyszczeń, itd.

Hytryulik
20-03-2010, 08:33
Jasne. Jak mam obslugiwac je kilka razy w miesiacy to faktycznie problem.
Ale kiedy te automatyczne potrzebuja cisnienia wody aby sie zregenerowac ? Czy sa to reguly czasowe (np raz w tygodniu przeplucz zloze, nawet jak nie uzywane wogole bylo) czy ilosciowe (np po kazdym 1m3 wyczysc) ?

Fantom
Jeżeli jesteś spod Szczecina to masz żelazo w wodzie więc jako pierwsze musisz zamontować odżelaziacz i w nich zaleca się regenerację czasową. Regenerację objętościową stosuje się w zmiękczaczach ale on tobie nie powinien być potrzebny

szczukot
20-03-2010, 13:14
No bo zastanawaim sie gdzie dac ten elektrozawor. Jakby mi sie plukalo objetosciowo to nie ma problemu - bo przeplucze sie wtedy kiedy uzywam wode czyli ogonie "jestem" i zawor mam otwarty.
A naprawde niektore filtry wymagaja plukania czasowego, mimo, ze nie uzylem ani litra wody ??

Fantom

qbek17
20-03-2010, 13:21
Jeśli nie używasz "ani litra" to nie ma potrzeby płukania. Ale zanim zaczniesz ponownie używać tego filtra, to będzie on wymagał porządnej regeneracji/płukania/dezynfekcji. Wszystko zależy od rodzaju złoża filtrującego.
Nadal nie rozumiem po co ci elektrozawór? Chcesz go używać jako odcięcie wody kiedy nie ma Cię w domu??

szczukot
20-03-2010, 18:00
Dokladnie tak. Wychodze i odlaczam wszedzie wode z automatu (alarmem).

Fantom

qbek17
20-03-2010, 19:20
Ciekawe rozwiązanie. Ale stosując to odpada ci zastosowanie np. pralki czy zmywarki z funkcją opóźnionego startu ;) Jeśli chodzi o filtry to musisz dobrze przemyśleć (albo wybrać kogoś kto się dobrze na nich zna) jak je ustawić. Dla głowicy sterującej nie ma różnicy czy jest woda czy nie - regeneracja może iść "na sucho". Jeśli nie zgrasz tego z odcięciem wody, może się zdarzyć że głowica zrobi regenerację bez wody, czyli filtr w zasadzie się nie zregeneruje. Nie żebym straszył ;) tylko trzeba to dobrze rozplanować.

szczukot
20-03-2010, 19:26
Wlasnie dlatego odcinam wode aby pralka nie ruszyla :)
Mam za soba juz nie jedno zalanie z roznych przyczyn i naprawde wole miec wode pod kontrola jak mnie nie ma w domu.

Ostatnio np, przytkal sie wezyk w czujce poziomu wody i praleczka wylala od gory tyle wody, ile zdazylo sie wylac zanim nie dobieglem do lazienki :) Jakby mi sie to zdazylo podczas nieobecnosci, to woda przez kilka godzin zalalaby chyba nawet blok obok :)

Fantom

Hytryulik
20-03-2010, 21:14
Wykup dobre ubezpieczenie będzie taniej i mniej klopotliwe :wink:
Elektrozawory są awaryjne cewka na tak długim załącaeniu długo nie podziała.

szczukot
20-03-2010, 21:29
Pieniadze z ubezpieczenia to za malo. Moze i starcza na pokrycie szkod, ale nei na nerwy i czas naprawy zniszczen.
Co do samego elektrozaworu, wymaga on podania napiecia tylko podczas zamykania lub otwierania.

Fantom

Hytryulik
21-03-2010, 07:57
Z elektrozaworami jest tak że są normalnie zamknięty lub otwarty. W twoim przypadku musiałby to być ten pierwszy i wtedy aby otworzyć zawór musi być cały czas prąd aby cewka otworzyła zawór.
Chyba że zastosujesz np. zawór kulowy z siłownikiem .

szczukot
21-03-2010, 10:19
Zastosuje zawor ktory tylko do zamkniecia lub otwarcia potrzebuje napiecia. Potem w dowolnym stanie pradu nie pobiera

Fantom

Parabriza
21-03-2010, 21:05
Zastosuje zawor ktory tylko do zamkniecia lub otwarcia potrzebuje napiecia. Potem w dowolnym stanie pradu nie pobiera

Fantom
A może zawór cisnieniowy? Wyłacza sie tak jak światło w kontakcie, instalowany na głównym dopływie wody a wyłącznik może być zainstalowany do 2 metrów od połączenia z rurą poprzez cienki przewód i umieszczony w wygodnym łatwodostępnym miejscu. Kompletnie bez zasilania lub baterii. Super rozwiązanie.
Wada: trzeba go wyłączać samemu nie ma zdalnego wyłącznika bo nie ma zasilania, ale za to jest niezawodny.
Jesli jestes zainteresowany wysle zdjecia zaworu na priva.

szczukot
21-03-2010, 22:44
Plusem jest na pewno brak zasilania. ale ja chcialbym odcinac wode z automatu - podlaczenie do alarmowki. Wychodze, pik, i woda odcieta, wracam, pik, i mam wode

Fantom

szczukot
21-03-2010, 23:03
Tak przy okazji :
podobno odzelazianie dziala tylo wtedy gdy pH > 7.
Potwierdzi to ktos ? Bo jest to chyba istotny warunek, a stawiam ze duza czesc ludzi ma odzelaziacze i ph sporo mniejsze i mysli, ze ma fajny system.

I jeszcze jedno : odzelaziacz musi byc zawsze przed zmiekczaczem (jezeli stosujemy oba oczywiscie( ?

Fantom

Parabriza
21-03-2010, 23:55
Zgadza sie.
Aby odżelazniacz działał prawidłowo ph wody musi być 7 lub wyższe.
Jeżeli tak nie jest odżelazniacz nie będzie działał prawidłowo.

qbek17
22-03-2010, 08:39
pH=7 to wartość przy której odżelazianie jest najbardziej efektywne. Większość złóż działa też przy niższym (od 6.2) ale sprawność takiego systemu jest niższa. Dlatego też często stosuje się mieszankę złoża odżelaziającego ze złożem podnoszącym pH (np. Calcite, Imerys, Corosex), lub złoża które łączą te funkcje (np. Crystal Right 100).
Podobna sytuacja jest z manganem, tylko tu wartość pH wynosi ok 8.

ewoda
23-03-2010, 12:41
Jaki jest przyblizony koszt zrobienia badan wody (chyba tylko fizyko.. bo to z kranu wiec mam nadzieje, ze bakterie w normie) ?
Te "minimalnie 200 zl" to znaczy, ze bedzie kolo 500 ? ;)
I czy robic w sanepidzie czy np w wiosiu ?

Fantom

Koszt badania wody (50 PLN + 22% VAT
+ koszt przesyłki


[ moderowano - reklama ]

szczukot
23-03-2010, 15:52
No i mam juz swoje badania wody z wodociagu. Ale patrzac na parametry to chyba nie ma zupelnie co uzdatniac ?

Metnosc 0,4 (maks 1)
Przewodnosc 584 (maks 2500)
Twardosc 297 (60-500)
Utlenialnosc 0,8 (maks 5)
Azotany 1,1 (maks 50)
Chlorki 25 (maks 250)
Zelazo 0,03 (maks 0,2)

I chyba takie co zupelnie super parametry :
Barwa : 0
Odczyn 7,5
Jona amonowy : ponizej 0,15
Azotyny : ponizej 0,01
Mangan : ponizej 0,01
Chlor wolny : ponizej 0,01

Domyslam, sie ze woda jest super ogolnie jak na wode w kranie ?

Co warto w niej zmienic ? Lekko zmiekczyc i tyle ?

Fantom

qbek17
23-03-2010, 20:59
Lekko zmiekczyc i tyle ?

Tak :)

szczukot
23-03-2010, 21:31
A jaki zmiekczacz do takiej wody dla 4 osob ? Fajnie jakby mial mozliwosc regulacji twardosci.

A przy okazji moze sie tej odrobiny chloru pozbyc (czym) ?

Fantom

qbek17
23-03-2010, 21:47
Przy takiej twardości, na 4 osoby powinien wystarczyć zestaw na 25 litrów żywicy.
Na chlor generalnie stosuje się węgiel aktywny, ale przy takim poziomie jak u Ciebie... po co? ;)

szczukot
23-03-2010, 22:11
Puscilem sobie osobny obwod specjalnie do wody spozywczej (herbatka, kawka, czy zupka). Moge wiec tam dac jakis filtr z ktorego bede zadowolony.

Czyli co : na caly dom (bez ogrodowki) dawac zmiekczacz, i ewentualnie na wode spozywcza wegiel aktywny ?

Fantom

qbek17
23-03-2010, 22:18
Tak :)

Parabriza
25-03-2010, 23:18
A jaki zmiekczacz do takiej wody dla 4 osob ? Fajnie jakby mial mozliwosc regulacji twardosci.

A przy okazji moze sie tej odrobiny chloru pozbyc (czym) ?

Fantom

Przy takiej ilosci kamienia na 4 osobowa rodzine przy srednim zuzyciu wody 160l/osobe na dzien wystarczy 10 litrowy zmiekczacz

[ moderowano - reklama ]

ma wszystko w standardzie razem z regulacją twardosci (blending control) pozwala na ustawienie twardosci wody do potrzeb indywidualnych.

qbek17
26-03-2010, 08:14
Wybacz Parabriza, ale za taką cenę to można mieć co najmniej 2 zestawy na 4 osobową rodzinę ;)
Poza tym parametry są z kosmosu: zmiękczacz 10 litrów na 13 osób?? przepływ do 3 m3/h na 10 litrach? -niewykonalne.

Hytryulik
26-03-2010, 08:58
Przepraszam niestety prawda czasami jest przykra

Parabriza
26-03-2010, 09:25
Papier wszystko przyjmie rzeczywistość już nie. Minęły czasy firm takich jak ty ludzie już nie dają się pakować w butelkę umieją porównywać. Wysoką ceną i wodotryskami klienta nie zdobędziesz. :wink: Reklama na tym forum takich urządzeń jest żałosne i śmieszne to nie ten adres. Proponuję reklamy bezpośredniej może trafisz id jotę. :lol:

Czy reklamowanie clacka, flecka i innych jest dozwolony tylko dla nielicznych? nie zauwazylem!
To nie do ciebie nalezy wybor ale do klienta.
myslalem ze to forum nie jest twoja wlasnoscia?
chyba ze obawiacie sie konkurencji producenta z 70 letnim doswiadczeniem w uzdatnianiu wody? Dlatego tacy jak ty ktorzy oferuja ludziom to co maja "najlepsze" wciskaja ludzim urzadzenia ktore przy takich parametrach niestety nie beda mialy racji bytu bo sa nieekonomiczne.
Prosze o bardziej merytoryczne podejscie na tym forum niz tylko mieszanie wszystkich z blotem, bo cos mi tu pachnie hipokryzja z twojej strony a po postach ktore zamieszczasz to wydaje mi sie ze masz problem z samooceną.
A reszte zostaw ocenie klientów ktorzy wczesniej czy pozniej odwroca sie od takich .... jak ty.
Pozdrawiam

Parabriza
26-03-2010, 09:36
Wybacz Parabriza, ale za taką cenę to można mieć co najmniej 2 zestawy na 4 osobową rodzinę ;)
Poza tym parametry są z kosmosu: zmiękczacz 10 litrów na 13 osób?? przepływ do 3 m3/h na 10 litrach? -niewykonalne.

Dlatego zdecydowalem sie na dystrybucje tych urzadzen aby udowodnic, ze zmiekczacz nie musi byc rozmiarow malej cysterny zamontowanej w domu.
Z kosmosu? ...moze jest technologia zawarta w tym kompaktowym zmiekczaczu, napewno głowica Millenium montowana w zmiekczaczach Waterside :lol:
Pozdrawiam

qbek17
26-03-2010, 09:41
Czy reklamowanie clacka, flecka i innych jest dozwolony tylko dla nielicznych? nie zauwazylem!
Akurat reklamowania działalności gospodarczej zabrania regulamin tego forum- punkt 2.4 podpunkt b ;) Co innego zamieszczanie opinii o produkcie... ale wstawienie linka do swojej strony to już "...promocja lub reklama działalności..." i łamie regulamin.

qbek17
26-03-2010, 09:53
...zmiekczacz nie musi byc rozmiarow malej cysterny zamontowanej w domu.
Z kosmosu? ...moze jest technologia zawarta w tym kompaktowym zmiekczaczu, napewno głowica Millenium montowana w zmiekczaczach Waterside

Jasne, że zmiękczacz nie musi być wielki - tylko mały zmiękczacz to mała wydajność i częste regeneracje. I głowica nie ma tu nic do gadania - powiedz mi jakie złoże ma taką zdolność przy takim przepływie?

qbek17
26-03-2010, 09:58
Papier wszystko przyjmie rzeczywistość już nie. Minęły czasy firm takich jak ty ludzie już nie dają się pakować w butelkę umieją porównywać. Wysoką ceną i wodotryskami klienta nie zdobędziesz. :wink: Reklama na tym forum takich urządzeń jest żałosne i śmieszne to nie ten adres. Proponuję reklamy bezpośredniej może trafisz id jotę. :lol:

Proponuję jednak trochę więcej energii poświęcić na gramatykę zamiast obrażać innych użytkowników. Swoją opinię można wyrazić trochę bardziej kulturalnie. Takimi wypowiedziami naruszasz regulamin: "Nie jest dozwolone zamieszczanie wypowiedzi, które naruszają dobre obyczaje, normy moralne, obrażające godność lub naruszające dobra osobiste innych..."

Hytryulik
26-03-2010, 11:01
Niestety jeżeli ktoś na silę wlepia chińszczyznę za towar z górnej półki czy wywali cenę z nieba za towar w którym parametry też są nieba to niestety poniesie mnie. :wink:

Parabriza
26-03-2010, 11:04
Jasne, że zmiękczacz nie musi być wielki - tylko mały zmiękczacz to mała wydajność i częste regeneracje. I głowica nie ma tu nic do gadania - powiedz mi jakie złoże ma taką zdolność przy takim przepływie?

Zywica "Monospheric NANO" ktora jest 4 krotnie wydajniejsza od zwykłych zywic.

Hytryulik
26-03-2010, 11:22
Kolejna rewelacja. Między żywicami może być około 30% rocznicy w wydajności lecz one nie mają atestów spożywczych. No ale 4 razy to szok.

Lookita
26-03-2010, 11:44
U mnie dziala juz 2-3 miesiace Viessmann Epuro Aqua home 18.Cena 2400 w hurtowni,bez filtra,soli i dodatkow.Calosc zbila mi twardosc z 11 st. niemieckich na 3,roznica i zauwazalna,i odczuwalna.Polecam.Wahalem sie pom. Tapworksem a Viessmannem,mialem blizej sklep i marka znana,w sumie podobne,ale Viessmann ma wiecej zywicy i mam blizej serwis.

Hytryulik
26-03-2010, 11:57
Coś nie tak powinieneś sypać sól do regenerecji bo to jest zmiękczacz.
Oba te urządzenia mają jednego producenta tylko na twoim jest ładne logo

Parabriza
26-03-2010, 13:01
Kolejna rewelacja. Między żywicami może być około 30% rocznicy w wydajności lecz one nie mają atestów spożywczych. No ale 4 razy to szok.

Szkoda, ze niektórzy wierzą w jedno i powtarzają to w kółko nie dopuszczając mysli, że cos może być lepsze. Ale dobrze też, że takich osób...ubywa bo w tej chwili bylibysmy na etapie kadzidła. Co do chinszyczny to jest ostatnio modna... tylko nie w zmiękczaczach Waterside.

Żywica Monosferic Nano posiada wszystkie wymagane atesty spożywczy w EU.

Hytryulik
26-03-2010, 13:26
Szkoda, ze niektórzy wierzą w jedno i powtarzają to w kółko nie dopuszczając mysli, że cos może być lepsze. Ale dobrze też, że takich osób...ubywa bo w tej chwili bylibysmy na etapie kadzidła. Co do chinszyczny to jest ostatnio modna... tylko nie w zmiękczaczach Waterside.

Żywica Monosferic Nano posiada wszystkie wymagane atesty spożywczy w EU.

Odpowiadając na post konsultowałem się z ludźmi zajmującymi się handlem i doradztwem żywicami jonitowymi dwóch światowych marek. Niestety oni tych rewelacji nie potwierdzili. Z miłą chęcią bym to stosował, lecz ja nie obiecuję gruszek na wierzbie, proponuję towar sprawdzony.

qbek17
26-03-2010, 14:26
Zywica "Monospheric NANO" ktora jest 4 krotnie wydajniejsza od zwykłych zywic.
Niestety ta żywica jest bardzo tajemnicza i "na szybko" nie dokopałem się do żadnych informacji na jej temat. Jakbyś mógł mi podesłać jakiegoś linka albo kartę charakterystyki to bym z chęcią poczytał. A narazie nie wierzę w 4-krotny wzrost wydajności ;) Żywice monosferyczne mają większą wydajność ale nie aż tak.
Wydajność wydajnością - jest jeszcze kwestia szybkości przepływu. Przy tak dużym przepływie przez tak mały zbiornik, czas kontaktu wody z żywicą będzie zbyt krótki do przeprowadzenia prawidłowej i pełnej wymiany jonowej.

Parabriza
26-03-2010, 17:00
Odpowiadając na post konsultowałem się z ludźmi zajmującymi się handlem i doradztwem żywicami jonitowymi dwóch światowych marek. Niestety oni tych rewelacji nie potwierdzili. Z miłą chęcią bym to stosował, lecz ja nie obiecuję gruszek na wierzbie, proponuję towar sprawdzony.

To oczywiscie sa rewelacje i to sprawdzone zgadzam sie bo pochodza od jednego z najwiekszych i najstarszych producentow jakim jest Culligan ze stanow zjednoczonych.
Znasz to powiedzenie i ty to potwierdzasz: jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma.
Zaden z producentów zmiekczaczy na polskim rynku nie oferowal takiego standardu towaru za te pieniadze, ale widze ze to sie zmieni. zmiekczaze waterside maja wszystko w standardzie a nie w opcjach dodatkowych po ktorych cena innych zmiekczaczy jest wyzsza od naszej.
Powiedz mi kory zmiekczacz, ktory montujesz, sprzedajesz jest w fabryce testoway "na mokro"? A ja ci odpowiem, ze zaden bo nie interesuje ich czy sprzet wyprodukowany nie bedzie mial wyciekow itd. Wszystkie zmiekczacze grupy Culligan zanim opuszcza fabryki sa tak testowane.
zaczynasz powoli pisac z sensem

Parabriza
26-03-2010, 17:12
Niestety ta żywica jest bardzo tajemnicza i "na szybko" nie dokopałem się do żadnych informacji na jej temat. Jakbyś mógł mi podesłać jakiegoś linka albo kartę charakterystyki to bym z chęcią poczytał. A narazie nie wierzę w 4-krotny wzrost wydajności ;) Żywice monosferyczne mają większą wydajność ale nie aż tak.
Wydajność wydajnością - jest jeszcze kwestia szybkości przepływu. Przy tak dużym przepływie przez tak mały zbiornik, czas kontaktu wody z żywicą będzie zbyt krótki do przeprowadzenia prawidłowej i pełnej wymiany jonowej.

Odpowiem na na pytanie pierwsze czesciowo bo sam nie mam tyle informacji na temat zywicy ile bym potrzebowal aby zaspokoic twoja i moja ciekawosc. Dobrze ze chociaz przyznajesz ze cos takiego jak zywica monosferyczna istnieje.
Po drugie wydajnosc i mam informacje ktore uzyskalem od producenta: Zywica przy przeplywie mniejszym niz 10l/min nie bedzie wykorzystana w pelni, a przy przeplywie maksymalnym 50l/min przy dluzszym niz 10 minut twarda woda moze przejsc przez zywice czesciowo zmiekczona. A wiec optymalny przeplyw dla zmiekczacza waterside MC450 jest pomiedzy 10 a 30 litrow/min. Ale maksymalny nadal pozostaje 50l/min
Inny zmiekczacz tego samego producenta z 25litrowym zlozem ma maksymalny przeplyw 85l/min

Parabriza
26-03-2010, 19:02
w zmiękczaczach Liff i Aquadial zastosowano inny rodzaj żywicy o parametrach:


Type Matrix Functional Group
Strong Acid Cation , Gel Sulfonic Acid


Guaranteed Sales Specification Units Na+ Form H+ Form
Total Exchange Capacity, min. eq/L 2.0 1.8
Total Exchange Capacity, min. kgr/ft3 as CaCO3 43.7 39.3
Water Retention Capacity % 42 - 48 50 - 56
Uniformity Coefficient 1.1 max. 1.1 max.


Typical Physical and Chemical Properties Units Na+ Form H+ Form
Whole Uncracked Beads % 95 - 100 95 - 100
Mean Particle Size μm 585 ą 50 600 ą 50
Total Swelling (Na+ → H+) % 8 8
Particle Density g/mL 1.28 1.20
Shipping Weight** g/L 820 800
Shipping Weight** lbs/ft3 51 50

qbek17
26-03-2010, 22:13
Nie wiem czemu miałbym twierdzić, że żywice monosferyczne nie istnieją ;)
Z tego co piszesz wynika, że 10 litrów na minutę to przepływ, który należy tu porównywać, bo tylko wtedy woda będzie zmiękczona do zera. Jeśli zakłada się że regulacja twardości polega na szybszym przepływie, tak aby złoże "nie zdążyło" zmiękczyć to tak samo można zawyżać wydajność innych żywic. Te 10 litrów na minutę to wydajność większa o ok 20% od standardowej żywicy. Nie wiem czy jest to warte kilkukrotnego wzrostu kosztów.

Co do parametrów innych żywic - zdolność jonowymienna jest identyczna jak w standardowych żywicach, a reszta parametrów porównywalna z każdą żywicą monosferyczną. Nie ma się co rozwodzić nad wyższością tej konkretnej żywicy nad inną, bo na 99% pochodzą od jednego z dwóch lub trzech głównych producentów. Purolite czy Rohm&Haas mają je w ofercie tylko jakoś nikt nie chce tego kupować ;) nie wiem czemu nagle klienci mieliby zmienić zdanie?

Parabriza
27-03-2010, 10:13
Nie wiem czemu miałbym twierdzić, że żywice monosferyczne nie istnieją ;)
Z tego co piszesz wynika, że 10 litrów na minutę to przepływ, który należy tu porównywać, bo tylko wtedy woda będzie zmiękczona do zera. Jeśli zakłada się że regulacja twardości polega na szybszym przepływie, tak aby złoże "nie zdążyło" zmiękczyć to tak samo można zawyżać wydajność innych żywic. Te 10 litrów na minutę to wydajność większa o ok 20% od standardowej żywicy. Nie wiem czy jest to warte kilkukrotnego wzrostu kosztów.

Co do parametrów innych żywic - zdolność jonowymienna jest identyczna jak w standardowych żywicach, a reszta parametrów porównywalna z każdą żywicą monosferyczną. Nie ma się co rozwodzić nad wyższością tej konkretnej żywicy nad inną, bo na 99% pochodzą od jednego z dwóch lub trzech głównych producentów. Purolite czy Rohm&Haas mają je w ofercie tylko jakoś nikt nie chce tego kupować ;) nie wiem czemu nagle klienci mieliby zmienić zdanie?

Mówisz rozumie o żywicach dostepnych w zmiekczaczach w tej chwili na polskim rynku bo tylko te sa wykozystywane. Ale to nie sa najwieksze i najlepsze firmy, moze w polsce.
Co do producentów zywic to jest ich kilkunastu lub kilkadziesiat na calym swiecie. I te zywice nie pochodza od zadnego wspomnianego producenta przez ciebie.
Porownanie do tego samego to jak mercedes i fiat, to i to samochod ale jaka roznica.
Rozszerzmy choryzonty

qbek17
27-03-2010, 10:20
W zmiękczaczach dostępne jest to co sobie producent zamówi. A oferta jest baardzo szeroka. Producentów jest może więcej ale kilku głównych robi żywice pod wieloma markami, które później traktowane są jako "inni producenci". Kto według ciebie jest większym i lepszym producentem?

szczukot
27-03-2010, 16:24
Pytanka:
Ile trwa plukanie takiego filtra zmiekczajacego ?
Czy w tym momencie mozemy pobierac normalnie wode ?
Co bedzie, jezeli nie bedzie cisnienia w momencie plukania ? Wypucze sie wtedy kiedy bedzie mial wode, czy dopiero w nastepnym zaplanowanym czasie ?
A co sie stanie jak zabraknie wody w trakcie plukania ? Dokonczy jak woda sie pojawi ?

Fantom

qbek17
27-03-2010, 17:40
Ile trwa plukanie takiego filtra zmiekczajacego ?
Zależnie od rozmiaru filtra.

Czy w tym momencie mozemy pobierac normalnie wode ?
W głowicy Clack - Tak. W czasie regeneracji dostępna będzie woda nieuzdatniona.

Co bedzie, jezeli nie bedzie cisnienia w momencie plukania ? Wypucze sie wtedy kiedy bedzie mial wode, czy dopiero w nastepnym zaplanowanym czasie ?
Głowica nie widzi czy jest ciśnienie czy nie. Przy braku ciśnienia regeneracja się odbędzie "na sucho" czyli złoże nie będzie zregenerowane. Jeśli się tak stanie to poczujesz twardą wodę i wtedy wystarczy wcisnąć przycisk regeneracji ręcznej kiedy już będzie ciśnienie.

A co sie stanie jak zabraknie wody w trakcie plukania ? Dokonczy jak woda sie pojawi ?
Tak samo jak w poprzednim pytaniu.

szczukot
27-03-2010, 19:36
[quote="qbek17"]Ile trwa plukanie takiego filtra zmiekczajacego ?
Zależnie od rozmiaru filtra.
quote]

A jakis przykladowy ?
I ile wody jest zuzywane na takie plukanie ?

Fantom

Parabriza
27-03-2010, 19:59
[quote=qbek17]Ile trwa plukanie takiego filtra zmiekczajacego ?
Zależnie od rozmiaru filtra.
quote]

A jakis przykladowy ?
I ile wody jest zuzywane na takie plukanie ?

Fantom

Zależy od rodzaju zmiękczacza.
Cykl płukania złoża trwa ok 1 godz.
np: Liff L2010T zużywa nie wiecej niż 50l wody.
Ważna jest też ilość soli zużywana na regeneracje w tym wypadku jest to ok 0.6 kg soli na jeden cykl przy twardości rzędu 300mg
Ilość soli zużywanej przy regeneracji jest również uzależniona od twardości wody.

qbek17
27-03-2010, 20:20
Długość regeneracji zależy od ilości soli na jednostkę objętości żywicy i tego ile zdolności jonowymiennej ma żywica odzyskać po takiej regeneracji.
Przykładowy zmiękczacz z regeneracją współprądową (standardowa sytuacja) to 57-99 minut ;)
Ten sam zmiękczacz ale wersja z dłuższą regeneracją to 65-107 minut ;)

Rozbieżność jest spora, ale sporo jest też zmiennych. Tak samo ze zużyciem wody: przy tych czasach to będzie ok 170-270 litrów.

Każdy producent ma swoje zalecenia. Wiadomo, że sprzedawca zaniży te dane żeby lepiej wypaść w kosztach eksploatacji. Pół biedy jeśli zrobi to tylko w teorii a nie w praktyce bo efektem może być słabe płukanie złoża, spadek wydajności i spadek żywotności.

Parabriza
27-03-2010, 20:41
Długość regeneracji zależy od ilości soli na jednostkę objętości żywicy i tego ile zdolności jonowymiennej ma żywica odzyskać po takiej regeneracji.
Przykładowy zmiękczacz z regeneracją współprądową (standardowa sytuacja) to 57-99 minut ;)
Ten sam zmiękczacz ale wersja z dłuższą regeneracją to 65-107 minut ;)

Rozbieżność jest spora, ale sporo jest też zmiennych. Tak samo ze zużyciem wody: przy tych czasach to będzie ok 170-270 litrów.

Każdy producent ma swoje zalecenia. Wiadomo, że sprzedawca zaniży te dane żeby lepiej wypaść w kosztach eksploatacji. Pół biedy jeśli zrobi to tylko w teorii a nie w praktyce bo efektem może być słabe płukanie złoża, spadek wydajności i spadek żywotności.

Proponuje niezależne testy wykonane przez niezależnych ekspertów, które są w innych krajach i na ich podstawie są ustalane normy zużycia wody i soli, których w poslce brak.
Producent, którego jestem przedstawicielem jako pierwszy wystąpił o przyznanie klasy sprawnośći zmiękczaczy wody jak mają to lodówki, pralki kuchenki.

qbek17
27-03-2010, 20:50
O ile wiem to jeszcze nic takiego nie istnieje... dane, które podałem są aktualne (i sprawdzone w praktyce) dla dostępnych aktualnie na całym świecie żywic. Nie sądzę żeby brak norm w Polsce spowodował że nagle producenci specjalnie dla nas robią żywice gorsze...

Parabriza
27-03-2010, 21:27
O ile wiem to jeszcze nic takiego nie istnieje... dane, które podałem są aktualne (i sprawdzone w praktyce) dla dostępnych aktualnie na całym świecie żywic. Nie sądzę żeby brak norm w Polsce spowodował że nagle producenci specjalnie dla nas robią żywice gorsze...

Tego nie powiedzialem. Twierdze natomiast, ze zuzycie wody przy jedny cyklu regeneracji 170-270 litrow wody jest b. wysokie.
Nie napisałes natomiast o zużyciu soli, które mniemam też bedzie dosyć wysokie.
To co dzisiaj jest nowinką jutro może byc historią.
Wszysko idzie do przodu i musimy sie z tym pogodzic.

qbek17
27-03-2010, 21:43
Zużycie soli to żadna tajemnica. Według dokumentacji to 80-250 gramów soli na litr żywicy.
Zużycie 170-270 litrów to dane producenta. Nie jest to mało. Ale tak jak pisałem może się to zmieniać w zależności od rozmiaru filtra, ilości soli, itp.
Twoja propozycja to nowinka. Po pierwsze droga. Po drugie nie sprawdzona. Jak się potwierdzi i stanieje to chętnie sam ją będę polecał ;)

szczukot
27-03-2010, 22:21
Sluchajcie, doczytalem gdzies, ze trwarda woda pod katem spozycia przez czlowieka jest zdrowsza i smaczniejsza ! Czy to prawda ? Czyli zmiekczacz stosowac trzeba tylko do wody uzytkowej a nie spozywczej ?

Fantom

Hytryulik
28-03-2010, 09:51
To oczywiscie sa rewelacje i to sprawdzone zgadzam sie bo pochodza od jednego z najwiekszych i najstarszych producentow jakim jest Culligan ze stanow zjednoczonych.
Znasz to powiedzenie i ty to potwierdzasz: jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma.
Zaden z producentów zmiekczaczy na polskim rynku nie oferowal takiego standardu towaru za te pieniadze, ale widze ze to sie zmieni. zmiekczaze waterside maja wszystko w standardzie a nie w opcjach dodatkowych po ktorych cena innych zmiekczaczy jest wyzsza od naszej.
Powiedz mi kory zmiekczacz, ktory montujesz, sprzedajesz jest w fabryce testoway "na mokro"? A ja ci odpowiem, ze zaden bo nie interesuje ich czy sprzet wyprodukowany nie bedzie mial wyciekow itd. Wszystkie zmiekczacze grupy Culligan zanim opuszcza fabryki sa tak testowane.
zaczynasz powoli pisac z sensem

Tak myślałem że Urządzenia mają coś wspólnego z Culliganem takie rewelacje próbowali sprzedawać kilka lat temu.
Drogie urządzenia, drogi serwis a później zginęli za rynku.
Jedno co mieli dobre to handlowców umieli sprzedać towar i przekonać klienta - swego czasu montowałem na ich zlecenie zmiękczacze po Polsce to były początki „amerykańskich firm” . Teraz nie wróżę powodzenia :wink:

qbek17
28-03-2010, 12:54
Sluchajcie, doczytalem gdzies, ze trwarda woda pod katem spozycia przez czlowieka jest zdrowsza i smaczniejsza !
Czy smaczniejsza to kwestia gustu ;)
A czy zdrowsza? generalnie woda do picia powinna zawierać minerały, ale ile i jakich to już temat rzeka... Jeśli masz zmiękczacz z regulacją twardości, to powinieneś ją ustawić na 3-4 dH żeby woda była "w normie". Ale nikt ci nie zabroni pić wody zmiękczonej zupełnie jeśli masz takie życzenie - nie rozchorujesz się od tego ;)

Parabriza
28-03-2010, 14:13
:-)

Parabriza
28-03-2010, 14:15
To oczywiscie sa rewelacje i to sprawdzone zgadzam sie bo pochodza od jednego z najwiekszych i najstarszych producentow jakim jest Culligan ze stanow zjednoczonych.
Znasz to powiedzenie i ty to potwierdzasz: jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma.
Zaden z producentów zmiekczaczy na polskim rynku nie oferowal takiego standardu towaru za te pieniadze, ale widze ze to sie zmieni. zmiekczaze waterside maja wszystko w standardzie a nie w opcjach dodatkowych po ktorych cena innych zmiekczaczy jest wyzsza od naszej.
Powiedz mi kory zmiekczacz, ktory montujesz, sprzedajesz jest w fabryce testoway "na mokro"? A ja ci odpowiem, ze zaden bo nie interesuje ich czy sprzet wyprodukowany nie bedzie mial wyciekow itd. Wszystkie zmiekczacze grupy Culligan zanim opuszcza fabryki sa tak testowane.
zaczynasz powoli pisac z sensem

Tak myślałem że Urządzenia mają coś wspólnego z Culliganem takie rewelacje próbowali sprzedawać kilka lat temu.
Drogie urządzenia, drogi serwis a później zginęli za rynku.
Jedno co mieli dobre to handlowców umieli sprzedać towar i przekonać klienta - swego czasu montowałem na ich zlecenie zmiękczacze po Polsce to były początki „amerykańskich firm” . Teraz nie wróżę powodzenia :wink:

A powiedz mi gdzie je montowałeś?
Czy to są twoje merytoryczne odpowiedzi? :o

szczukot
28-03-2010, 17:59
Sluchajcie, doczytalem gdzies, ze trwarda woda pod katem spozycia przez czlowieka jest zdrowsza i smaczniejsza !
Czy smaczniejsza to kwestia gustu ;)
A czy zdrowsza? generalnie woda do picia powinna zawierać minerały, ale ile i jakich to już temat rzeka... Jeśli masz zmiękczacz z regulacją twardości, to powinieneś ją ustawić na 3-4 dH żeby woda była "w normie". Ale nikt ci nie zabroni pić wody zmiękczonej zupełnie jeśli masz takie życzenie - nie rozchorujesz się od tego ;)

Zastanawiam sie, czy zmiekczaczanie dac tylko na obwod wodu yztkowej i instalacji grzewczej. a na wode spozywcza ewentualnie zastosowac tylko wegiel aktywny (bez zmiekczenia - mam twardos prawie 300)

Fantom

qbek17
28-03-2010, 19:32
W sumie jeśli masz dwie oddzielne linie to możesz tak zrobić. Twardość jest dość wysoka, ale mieści się w normie wody spożywczej. Najwyżej będziesz miał osady z kamienia na czajniku ;)
Moim osobistym zdaniem nie ma się co zastanawiać i zmiękczyć całą wodę w obu liniach... ale to twoja woda :)

szczukot
29-03-2010, 07:56
Ale co tworzy osady w czajniku ? Wapn i magnez (z twardosci) ? Czy zelazo i mangan (ktorych nie mam) ?

Fantom

qbek17
29-03-2010, 08:08
Wapń i magnez, czyli twardość.

sabata
29-03-2010, 10:35
Witam

Wczoraj zbadałem testami akwarystycznymi wodę ze studni na działce. Oto wyniki:

GH 7
KH 6
pH 7,4
Fe 0
NO2 0,25
NO3 240
PO4 0,4

Pompa jest na głębokości 11m i po zimie już kilka godzin pracowała, także studnia już się trochę przepłukała.

Co możecie mi poradzić na azotany i fosforany, których jest zdecydowanie za dużo? Czy warto stosować zmiękczacz (np. Cosmowater Home)?
Czytałem, że azotany i fosforany usuwa się zasadowymi anionitami a wodę zmiękcza kwaśnymi kationitami. Czy to się "nie pogryzie"?

qbek17
29-03-2010, 10:50
Do usuwania azotanów są specjalne jonity. Zwykły zmiękczacz może nie dać rady z taką ilością.

sabata
29-03-2010, 11:52
Do usuwania azotanów są specjalne jonity. Zwykły zmiękczacz może nie dać rady z taką ilością.

Znalazłem coś takiego:
http://www.allegro.pl/item923789930_eco_dafi_wklad_do_usuwania_azotanow_ legalnie.html

Może wystarczy to zamontować tylko w kuchni a zmiękczacz dałbym zaraz za zbiornikiem hydroforowym?
Czy ma to sens? Czy azotany mają wpływ na instalację c.o. ?

qbek17
29-03-2010, 11:58
Można tak zrobić, ale to co znalazłeś to tylko wkład, który musisz wymieniać. A te jonity można normalnie regenerować solanką, więc chyba bardziej opłacalne będzie postawienie normalnego filtra z regeneracją.
O wpływie azotanów na instalację nie słyszałem więc się nie będę wypowiadał ;)

szczukot
29-03-2010, 12:10
A jak wyglada temat z aktywnym weglem, tylko na cele wody spozywczej (herbatka, zupka itd). Mam rozumiec, ze ekonomiczniej stosowac filtry z wymiennym wkladem niz samoczyszczace ?

Fantom

qbek17
29-03-2010, 12:16
Myślę, że jeśli to ma być tak jak opisałeś (na oddzielnej linii tylko do celów spożywczych, a więc o dużo mniejszym zużyciu) to tak. Węgiel aktywny regeneruje się przemysłowo wypalając go w specjalnych piecach, a nie przez płukanie. Możesz go oczywiście płukać z osadów, ale po pewnym czasie i tak trzeba będzie go wymienić.

efilo
29-03-2010, 12:46
a czy do celów spożywczych można zastosować kolumne sedymentacyjno-węglową tapworks - głównie chodzi mi o chlor (to podobno bezobsługowe i starcza na 8-10 lat - tyle teoria). ma takie rozwiązanie jakieś wady?

qbek17
29-03-2010, 12:51
Zależy ile jest tego chloru w wodzie i jak dużo węgla w kolumnie, ale nawet zakładając optymistyczne parametry nie sądzę żeby po 8-10 latach węgiel był w stanie jeszcze coś przyjąć ;)
Inna sprawa, że skoro jest to "kolumna sedymentacyjno-węglowa" a nie po prostu "węglowa" to prawdopodobnie jest to mieszanka węgla z piaskiem. Jeśli tak jest to w czasie płukania, węgiel będzie ścierany przez piasek, co tym bardziej skróci żywotność filtra.

Poza tym Tapworks jest drogi i brzydki... ;)

efilo
29-03-2010, 13:00
a jest coś ładnego i taniego co jest w stanie go zastąpić i dac mi 'odchlorowaną' wodę bieżącą?

qbek17
29-03-2010, 13:13
Jak już pisaliśmy na tym forum wielokrotnie w różnych kontekstach ;) najlepsze efekty daje indywidualne podejście do wody.
Jeśli chcesz usunąć tylko chlor to jak najbardziej trafnie wybrałaś filtr węglowy. Ale dobór rozmiaru, typu, firmy, głowicy itp to już sprawa, którą należy rozpatrywać dla konkretnego przypadku.
Moim zdaniem bardziej opłacalny jest mniejszy filtr z częstszą wymianą złoża niż duży, który ma starczyć na 10 lat.
Kolejna sprawa: głowica. Przy węglu płukanie nie musi być tak częste i regularne. Można obniżyć koszty stosując głowicę z płukaniem ręcznym zamiast automatu. Oczywiście jeśli ktoś będzie pamiętał, żeby raz na parę tygodni zajrzeć do filtra i przekręcić "wajchę" ;)
I jeszcze pytanie czy ma to być jedyny filtr czy działać w zestawie z np. zmiękczaczem?
A co piękności to wedle gustu :)

szczukot
29-03-2010, 13:15
No ja tez szukam w sumie zegos tylko do usuniecia chloru - niczego wiecej (pomijajac oczywsicie temat zmiekczacza)
No i chyba wegiel aktywny (wymienne wklady) beda tu najlepsze ?

Fantom

efilo
29-03-2010, 13:24
qbek
na całą instalacje mam zmiękczacz. przed nim jest sedymentacja i tak, więc ta kolumna sedymentacyjno węglowa w przedrostku 'sedymentacyjna' nie jest mi szczególnie do szczęścia potrzebna. oryginalnie chciałam jakiś BB na wymienne wkłady ale w jednym z punktów specjalistycznych doradzono mi zamiast tego właśnie tapworksa. rzadko jednak ktoś o nim pisze a już coś dobrego to jeszcze nie słyszałam stąd moje zapytanie w tym wątku. zaczęłam czytać ten wątek ale wymiękłam przy kolejnej przepychance (mój poziom stresu przy końcówce wykończeniówki nie pozwala mi się wyluzować wystarczająco żeby po mine takie rzeczy spływały i dałam za wygraną). poza tym nie chciałam się dowiedzieć że mój zmiękczacz jest 'drogi i brzydki' ;) bo już 'po ptokach'

do rzeczy - chcę uzdatnić wodę pitną wodociągową na obwodzie pod który jest podpięta lodówka ekspres i kran w zlewie. czy filtr narurowy będzie ekonomiczny? skąd mam wiedzieć że powinnam go już wymienić? czy można założyć z góry jakąś częstotliwość? (szczerze mówiąc mam problem z wymienianiem wkładu w bricie a co dopiero coś co jest w jakimś ciemnym kącie ;) )

szczukot
29-03-2010, 13:28
qbek
na całą instalacje mam zmiękczacz. przed nim jest sedymentacja i tak więc ta kolumna sedymentacyjno węglowa w przedrostku 'sedymentacyjna' nie jest mi szczególnie do szczęścia potrzebna. oryginalnie chciałam jakiś BB na wymienne wkłady ale w jednym z punktów specjalistycznych doradzono mi zamiast tego właśnie tapworksa. ....

A w jakiej cenie ten weglowy tapworksa ?

Fantom

qbek17
29-03-2010, 13:34
No skoro już masz zmiękczacz to na pewno jest ładny i nie był zbyt drogi ;D

Tak jak poprzednio - moim zdaniem taki filtr jak piszesz (BB na wkłady) powinien wystarczyć.
Wymiana co 4-6 miesięcy. Test "na czuja" albo jakiś tester zawartości chloru. Ale przy podłączonym jednym kranie, lodówce i ekspresie możesz sobie założyć wymianę co 6 miesięcy i się nie przejmować.
I dodatkowym bonusem będzie to, że już nie byłoby potrzeby wymieniać filtrów Brity ;)

efilo
29-03-2010, 13:38
I dodatkowym bonusem będzie to, że już nie byłoby potrzeby wymieniać filtrów Brity ;)

a to na pewno :lol: :lol: :lol:

szczukot - ok 2 tysi

qbek17
29-03-2010, 13:45
Obudowa do filtra BB to koszt ok 100-120 zł, a wkład węglowy 35-40 zł.

Nawet po 10 latach wymiany wkładu co 3 miesiące nie wychodzi drożej niż Tapworks w zakupie, a dolicz jeszcze wodę na płukanie przez te lata i trochę prądu ;)

efilo
29-03-2010, 13:56
ale porównywalnie a tapworks bezobsługowy :wink:

niemniej jednak przychylam sie do tego narurowego rozwiązania bo jakoś nie bardzo wiadomo co tam się w tej kolumnie po tych kilku latach będzie działo w środku. a w takim wymiennym filtrze to ciągle od nowa świeżo ;)

Hytryulik
29-03-2010, 15:59
ale porównywalnie a tapworks bezobsługowy :wink:

niemniej jednak przychylam sie do tego narurowego rozwiązania bo jakoś nie bardzo wiadomo co tam się w tej kolumnie po tych kilku latach będzie działo w środku. a w takim wymiennym filtrze to ciągle od nowa świeżo ;)

Sądzę iż ktoś cię źle poinformował, po 10 latach węgiel pewnie by już zgnił. Chodziło pewnie o same urządzenie a nie o węgiel. Mnie informowano iż węgiel można użytkować maksymalnie przez dwa lata a zalecana jest wymiana raz do roku. Jednak może i węgiel nagle stał się wieczny.

Hytryulik
29-03-2010, 16:06
Osobiście jeżeli miałbym wodę z wodociągu zastosowałbym kolumnę węglową a nie filtry wymienne. Jakość wody nie ma porównania.

efilo
29-03-2010, 16:18
A mogę prosić o przykładowe konkretne urządzenie?

efilo
29-03-2010, 16:24
ale porównywalnie a tapworks bezobsługowy :wink:

niemniej jednak przychylam sie do tego narurowego rozwiązania bo jakoś nie bardzo wiadomo co tam się w tej kolumnie po tych kilku latach będzie działo w środku. a w takim wymiennym filtrze to ciągle od nowa świeżo ;)

Sądzę iż ktoś cię źle poinformował, po 10 latach węgiel pewnie by już zgnił. Chodziło pewnie o same urządzenie a nie o węgiel. Mnie informowano iż węgiel można użytkować maksymalnie przez dwa lata a zalecana jest wymiana raz do roku. Jednak może i węgiel nagle stał się wieczny.

tym 'źle informującym' jest firma tapworks

odsyłam do ich strony
http://www.tapworks.pl/dom/tapworks-cwfs

Hytryulik
29-03-2010, 16:25
unikaj "firmowych"urządzeń najczęsciej jakość nie taka. Pytaj jakim węglam jest zasypana bo jakość jest znaczna polecam Norit GCN 830

Hytryulik
29-03-2010, 16:33
tym 'źle informującym' jest firma tapworks

odsyłam do ich strony
http://www.tapworks.pl/dom/tapworks-cwfs

Rzeczywiście wiać świat się zmienia. :wink:
Papier wszystko przyjmie. Węgiel ma swoją „pojemność” później jest nieaktywny a ty pijesz chlor.

szczukot
29-03-2010, 17:01
Osobiście jeżeli miałbym wodę z wodociągu zastosowałbym kolumnę węglową a nie filtry wymienne. Jakość wody nie ma porównania.

Co znaczy "kolumna weglowa" ?

Fantom

efilo
29-03-2010, 17:19
też nie wiedziałam

wstukaj w google - niebieska rura wyglądająca jak butla z gazem technicznym z wyświetlaczem a w środku złoże węglowe

szczukot
29-03-2010, 17:24
No to nie caje czemu mialaby byc ona lepsza niz wymienne wklady

Fantom

Hytryulik
29-03-2010, 17:30
W kolumnie jest okolo 40 litrów węgla a w wkładzie max 1litr

efilo
29-03-2010, 17:31
bo największy wkład ma zakładam ok. 4 litrów a najmniejsza kolumna złoże 20


widzę że piszemy jednocześnie :)

problem w tym że najdroższy wkład do BB 20 to koszt 120 zł a najtańsza kolumna to 2000 zł

co sie robi z kolumną po trzech latach i ile to kosztuje?

Hytryulik
29-03-2010, 18:34
Zapominasz o obudowie +300
Wegiel to około 7zł za litr

szczukot
29-03-2010, 20:09
Sluchajcie. Jak sie nazywa ten "chlor" ktory dodoaja do wody w wodociagach ? Czy jest to "chlor wolny" czy "chlorki" czy jeszcze inaczej ?

Fantom

qbek17
29-03-2010, 21:47
Obudowę do BB można kupić taniej. Wkłady węglowe są z węgla granulowanego (GAC) lub sprasowanego. Węgiel zasypywany do zbiorników to węgiel granulowany. Efekt jest taki sam w obu przypadkach.
Po zużyciu węgiel ze zbiornika należy wymienić. Jest to operacja mniej przyjemna i droższa niż zmiana wkładu. Nie radzę robić tego samemu - wygląda się jak górnik ;)

W wodociągach dodają chlor najczęściej w postaci podchlorynu. Chlorki i chloraminy (szkodliwe) tworzą się w wyniku reakcji chloru ze związkami zawartymi w wodzie. Chlor wolny to chlor w postaci, która jeszcze ma możliwość reagowania z innymi związkami czyli zabezpiecza wodę przed zanieczyszczeniami, które mogą się pojawić pomiędzy wodociągiem a odbiorcą.

szczukot
29-03-2010, 21:56
Czyli "chcemy" usuwac chlorki a nie chlor wolny ?

Fantom

qbek17
29-03-2010, 22:10
http://proekojp.pl/new/zloza-wegiel_aktywny.pdf tu jest całkiem ładnie opisane co nieco o węglu aktywnym.

qbek17
29-03-2010, 22:31
Czyli "chcemy" usuwac chlorki a nie chlor wolny ?
Chlorki są już zazwyczaj nieszkodliwe (np. NaCl - chlorek sodu czyli sól kuchenna). Wolny chlor jest w formie, która łatwo reaguje, co może być szkodliwe dla człowieka.

marcin_u
29-03-2010, 22:47
mam problem z woda ze studni taki ze woda dosc szybko zapycha mi filtr 20mikro bardzo drobnym jak mąka piaskiem. w wodzie jest dosłownie rozpuszczony piasek. woda po napuszczeniu do wanny jest lekko zółtawa i zostawia zółtawe osady na wannie i obudowie filtra na pozostałych urzadzeniach nie zaowazyłem jakis osadów chyba ze od kamienia bo woda twarda.
Studnia była kopana w bardzo drobnych pylastch piaskach.głebokosc studni 12m
Czy zastosować drobniejszy filtr 10 moze 5mikro? czy moze cos innego zrobic?

qbek17
30-03-2010, 08:07
Drobniejszy filtr zapcha się jeszcze szybciej.
Możesz pomyśleć np. o filtrze sedymentacyjnym z płukaniem automatycznym.

szczukot
30-03-2010, 09:22
Czyli "chcemy" usuwac chlorki a nie chlor wolny ?
Chlorki są już zazwyczaj nieszkodliwe (np. NaCl - chlorek sodu czyli sól kuchenna). Wolny chlor jest w formie, która łatwo reaguje, co może być szkodliwe dla człowieka.

Eeeee, to luzik. Chloru wolnego mam minimalnie. Odpuszcze wiec sobie wogole ten weglowy filtr chyba.

Fantom

marcin_u
30-03-2010, 22:17
Drobniejszy filtr zapcha się jeszcze szybciej.
Możesz pomyśleć np. o filtrze sedymentacyjnym z płukaniem automatycznym.

Jaki jest tego koszt (pobor wody 15m3/mc)
Czy taki filtr wyczysci mi wode z bardzo drobnego piasku ktory jest własciwie rozpuszczony w wodzie?

qbek17
31-03-2010, 08:31
Piasek z założenia nie rozpuszcza się w wodzie :) Najlepiej byłoby zrobić analizę wody i stwierdzić czy to muł czy jakieś osady się wytrącają.
Są filtry narurowe, które płuczą się przy określonym spadku ciśnienia (czyli jak się zaczyna zapychać) lub z ręcznym zaworem do płukania. Ceny zależnie od wersji i producenta od kilkudziesięciu do kilkuset PLN.

wojtek1973
17-04-2010, 12:45
Witam.
Pierwszy raz na forum choć obserwuje go już od jakiegoś czasu.
Po namyśle i za radą znanego mi instalatora z Konina kupiłem zmiękczacz Waterside C450. Zmiękczacz jak zmiękczacz mały, działa co najważniejsze ale mam pytanie czy jak reguluje sobie twardość w głowicy (chciałem sprawdzić czy to naprawdę działa i powiem, że działa) czy jest sens mieszać taką wodę bo jest za miękka? Drugie pytanie to czy musze założyć filtr wstępny przed zmiękczaczem bo podobno przydałby sie ale nie wiem czy warto?

Lookita
17-04-2010, 17:45
Oj przyda sie,nawet,jesli masz ''czysta'' , ''smaczna'' wode wodociagowa.Jak bardzo sie uprzesz nie wierzac w sens,pokaze Ci moj wklad przezroczysty filtra wstepnego-mechanicznego,po 3-4 miesiacach od zalozenia stacji zmiekczajacej wode.Sam nie wierzylem,ile syfu wlazi z zew. z woda,z sieci wodociagowej.

kotu6
17-04-2010, 17:51
Witam!

Jako, że wątek bardzo fachowy i rzeczowy, również poproszę o poradę..
Proszę o pomoc w doborze urządzeń do uzdatnienia wody o poniższych parametrach:
Żelazo ogólne - 1,31 mg/l
Mangan - 0,164 mg/l
Mętność - 5,49 NTU
Przewodność elektr. właściwa - 408 uS/cm
odczyn pH - 7,43
Barwa - 30 mg/l
Jon amonowy - 0,133 mg/l
Azotyny - 0,014 mg/l
Azotany - <0,5 mg/l
Zapach - Z2R
Smak - żelazisty
Twardość - 221 mg/l

Jakie urządzenia i w jakiej konfiguracji (i cenie) należałoby zamontować, żeby białe pranie nie było żółte, armatura nie dostała po d... i żeby nie było zacieków na wc i umywalkach?

Z góry dziękuję.

qbek17
18-04-2010, 09:28
Przydałby ci się odżelaziacz i zmiękczacz. I ewentualnie węgiel aktywny na dokładkę.
Dwa pierwsze procesy możesz załatwić na jednym złożu (Crystal Right). Co do ceny to zależy głównie od wielkości systemu. Musiałbyś podać jakieś parametry: jakie zużycie wody (średnie i maksymalne chwilowe), ile osób lub coś do oszacowania zużycia :)

kotu6
18-04-2010, 20:06
Dzięki za odpowiedź. Do czego przydałby się węgiel aktywny? Oszacować zużycie.. hmm.. to trudne. Teraz mieszkamy we dwójkę i zużywamy około 11m^3 wody na kwartał - w mieszkaniu. A jeśli chodzi o planowane zużycie - stale dom będą zamieszkiwać pewnie 4 osoby. Jeden zwolennik prysznica, jeden wanny, reszta nie chodzi jeszcze po świecie ;) Miło by było, gdyby złoże nadążało w przypadku przyjazdu 3-4 gości ;) Czyli max 8 osób - rzadko i w porywach :P . Ogród jest podłączony na osobnych rurach - tej wody nie będziemy uzdatniać. Mam propozycję od mojej firmy instalatorskiej, ale na razie nie chcę mącić niezależnym doradcom. Oczywiście jak padną konkretne propozycje chętnie przedstawię otrzymaną już ofertę do oceny. Pozdrawiam.

qbek17
18-04-2010, 20:23
Węgiel głównie poprawia smak, zapach i barwę. Te parametry powinny też się poprawić po usunięciu żelaza, więc węgiel może nie być konieczny.

Przy takim zużyciu jak podajesz to spokojnie powinieneś się wyrobić w 2500zł (z wszystkimi bajerami typu mieszanie wody i bypass).

Hytryulik
19-04-2010, 19:45
Osobiście proponuję ci zamontować odżelaziacz wykorzystujący naturalny proces utleniania. To załatwi Ci zapach i żelazo a może i mangan. Zaletą tego rozwiązania jest brak kosztów eksploatacyjnych i nie wprowadzasz do wody niepotrzebnie chemii do wody. Po dwóch miesiącach użytkowania wykonaj kolejne badanie aby sprawdzić efektywność odżelaziacza.
Na pewno jeśli nie trzeba nie stosuj węgla aktywnego do wody studziennej gdyż będziesz miał problemy z bakteriami. Mnie uczono że węgiel stosuje się do wody która była chlorowana.

qbek17
19-04-2010, 19:53
Węgiel sam z siebie bakterii nie spowoduje. A jeśli są w wodzie to brak węgla też nic nie zmieni - wtedy przydałaby się lampa UV :)
Węgiel zatrzymuje m.in. chlor - dlatego stosuje się go często do takiej wody.

Hytryulik
19-04-2010, 20:09
Węgiel sam z siebie bakterii nie spowoduje. A jeśli są w wodzie to brak węgla też nic nie zmieni - wtedy przydałaby się lampa UV :)
Węgiel zatrzymuje m.in. chlor - dlatego stosuje się go często do takiej wody.

Można jeszcze i to montować tylko po co.
Bakterie zawsze są w wodzie a węgiel przez porowatą strukturę są idealnym siedliskiem do rozwoju, ale to chyba wiesz :) tylko ......

qbek17
19-04-2010, 20:17
Po co? Właśnie po to żeby nie mieć tych bakterii ;)
I wcale nie zawsze są w wodzie bakterie... może akurat miałeś szczęście trafiać na taką wodę, ale to nic pewnego :)

g1974
05-05-2010, 21:00
Czesc. Proszę o radę jakie urządzenia zakupić by efekt był jak najlepszy i cena do przełknięcia. Poniżej badania wody

Mętność : 57
Barwa : 60
Zapach nieakceptowalny
Odczyn : 6,5
Twardość : 248
Zelazo : 6,4
Mangan : 0,9
Chlorki : 13,7
Amoniak : 1,4
Azotany : 4,6
Azotyny : 0,1
Przewodność : 370
Utlenialność :16,0

bakterii brak

Z góry dziękuję za pomoc

qbek17
05-05-2010, 21:23
Przy niskim pH, tak wysokim poziomie żelaza i manganu może się nie udać na jednym stopniu. Żeby usunąć amoniak, twardość, żelazo (przynajmniej częściowo) oraz podnieść pH poleciłbym ci filtr ze złożem Crystal Right 100. Jeśli jeszcze zostanie żelazo - to następny stopień: odżelaziacz (złoże Pyrolox). Po takim zestawie powinna też zejść mętność i barwa, ale z uwagi na chlorki i zapach radziłbym dołożyć na zakończenie węgiel aktywny.
Z taką wodą nie wyjdzie to ani tanio, ani łatwo. Jeśli chcesz coś bardziej konkretnego w kwestii ceny to napisz na jakie przepływy to ma być.

g1974
05-05-2010, 21:34
Dziękuję za szybką odpowiedz. Mam pytanie, czy Crystal Right nie obniży za bardzo twardości podobno jest to złoże które odżelazia i zmiękcza?!? Czytałem ze za miekka woda też nie jest za dobra. Wydajnośc dla 7-osobowej rodziny, więc mysle ze tak od 2,0m3/h.

qbek17
05-05-2010, 21:45
Każde złoże zmiękczające z założenia zmiękcza do zera (o ile przepływ jest odpowiednio wolny). Dlatego stosuje się głowice z funkcją mieszania wody surowej z tą uzdatnioną. Jeśli masz mieć kolejny stopień filtracji to możesz spokojnie wyregulować sobie twardość wody po złożu CR. Poza tym "miękka woda nie jest dobra" to hasło bardzo ogólne ;) np. dla twojej armatury czy kotła jest bardzo dobra ;) A jako woda pitna - dużo bardziej od miękkiej wody zaszkodzić ci może amoniak, azotany czy mangan.
Co do ceny - myślę, że 6-7 tys. to minimum za taki zestaw. Jest oczywiście kwestia dobrania urządzeń, opcji czy montażu, ale nie wydaje mi się żeby ktoś to zrobił za mniej (na dobrym sprzęcie).

g1974
05-05-2010, 22:42
Dziekuję za cenne rady. Jeszcze jedno pytanie, jaka głowica ma możliwość mieszania wody? Pytam bo nie chce dac sobie wcisnąc byle czego, w koncu to nie jest mały wydatek. Pozdrawiam

qbek17
05-05-2010, 22:47
Część głowic ma to jako opcję, inne są z wbudowanym zaworkiem mieszającym. Polecam Clacka (wbudowany).

g1974
05-05-2010, 22:50
No to mam się nad czym zastanawiać i zaczynam szukać jakiejs sensownej firmy która mi to zrobi..... Dziękuje za rady :)

Campto
06-05-2010, 12:58
Właśnie odebrałem wyniki badania wody.

Mętność -1,6 NTU
Barwa - 25 mg/l
Zapach - nieakceptowalny
Odczyn - 6,41 +/- 0,25 pH
Twardość ogólna (CaCO3) - 152 mg/l
Utlenialność z KMnO4 - 5,02 +/- 0,50 mg/l
Amoniak - 0,63 mg/l
Azotyny - poniżej 0,006 mg/l
Azotany - poniżej 0,50 mg/l
Chlorki - 17 mg/l
Żelazo ogólne - 2,48 mg/l
Mangan - 0,197 mg/l

Eschericha coli - brak
Ogólna liczba mikroorganizmów - 155

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego systemu uzdatniania.

Zastanawiałem się nad kilkoma rozwiązaniami:
1. inżektor + System AquaHome Viessemanna
2. SUW z podłożem Crystal Right.
3. Sam odżelaziacz + odmanganiacz. :))
Zamontowany jest hydrofor ze zbiornikiem 80 L.

qbek17
06-05-2010, 13:06
Radziłbym ci jednak system na Crystal Right 100. To złoże zmiękczy wodę i lekko podniesie pH - wtedy da się usunąć żelazo. Przy samym odżelaziaczu może być z tym problem. Sam zmiękczacz też nie jest najlepszym rozwiązaniem - masz niską twardość, a po natlenianiu żelazo będzie zaklejało jonit.

Campto
07-05-2010, 09:16
Też skłaniam się do tego podłoża. Mam jeszcze wątpliwość, czy przed SUW z tym podłożem nie powinienem zamontować filtra mechanicznego cząstek. I czy mimo wszystko nie wsadzić inżektora.

qbek17
07-05-2010, 11:09
Filtr mechaniczny to w zasadzie standard na wejściu do domu - zawsze powinien być. Co do napowietrzenia to pewnie nie zaszkodzi, a może pomóc z pH.

miegoc
07-05-2010, 13:16
Moze ktoś doradzi, chce kupić filtr na złożu Crystal Right (tak mi doradzono) , wielkość 1044 nie wiem jak wyliczyć częstotliwość regeneracji złoza, twardość 350, zelazo 2,45, mangan 0,34, amonika 1,6 . Dzięki za pomoc

qbek17
07-05-2010, 13:21
Zdolność 42 stopnie niemieckie, 4 kg soli na regenerację. Twoja twardość, żelazo i mangan to razem ok 20 dH - możesz regenerować co 2m3. Do amoniaku potrzebujesz złoża CR100.

Hytryulik
07-05-2010, 20:46
Moze ktoś doradzi, chce kupić filtr na złożu Crystal Right (tak mi doradzono) , wielkość 1044 nie wiem jak wyliczyć częstotliwość regeneracji złoza, twardość 350, zelazo 2,45, mangan 0,34, amonika 1,6 . Dzięki za pomoc

Osobiście radzę Ci nie ufać w złoże CR drogie i skuteczność dyskusyjna. Lepiej zastosuj odżelaziacz plus zmiękczacz. Koszty niewiele większe a efekt pewniejszy.
Proponowanie CR do usuwania 6mg żelaza uważam za …….. – (nie chcę się źle wyrażać a powinienem)

Hytryulik
07-05-2010, 20:55
Właśnie odebrałem wyniki badania wody.

Mętność -1,6 NTU
Barwa - 25 mg/l
Zapach - nieakceptowalny
Odczyn - 6,41 +/- 0,25 pH
Twardość ogólna (CaCO3) - 152 mg/l
Utlenialność z KMnO4 - 5,02 +/- 0,50 mg/l
Amoniak - 0,63 mg/l
Azotyny - poniżej 0,006 mg/l
Azotany - poniżej 0,50 mg/l
Chlorki - 17 mg/l
Żelazo ogólne - 2,48 mg/l
Mangan - 0,197 mg/l

Eschericha coli - brak
Ogólna liczba mikroorganizmów - 155

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego systemu uzdatniania.

Zastanawiałem się nad kilkoma rozwiązaniami:
1. inżektor + System AquaHome Viessemanna
2. SUW z podłożem Crystal Right.
3. Sam odżelaziacz + odmanganiacz. :))
Zamontowany jest hydrofor ze zbiornikiem 80 L.

Przy 6 mg żelaza radzę ci napowietrzyć wodę inżektorem, wymień zbiornik na przepływowy 300l i zamontuj odżelaziacz za nim ewentualnie odmanganiacz. Jedyny zawór automatyczny jaki możesz zastosować przy 6mg żelaza to Fleck 2510 gdyż ma mocny silnik do sterowania tłokiem. A stosowanie złoża Crystal Right w twoim przypadku to samobójstwo.

qbek17
07-05-2010, 22:00
Dlaczego samobójstwo? Masz jakieś powody czy tylko tak słyszałeś?
Znam przypadki gdzie CR usuwał ponad 10 mg/l żelaza...
I amoniak na odżelaziaczu też sam zniknie?
A co do Flecka... na pewno nie jest jedyny ;)

Campto
08-05-2010, 01:12
Przy 6 mg żelaza radzę ci napowietrzyć wodę inżektorem, wymień zbiornik na przepływowy 300l i zamontuj odżelaziacz za nim ewentualnie odmanganiacz. Jedyny zawór automatyczny jaki możesz zastosować przy 6mg żelaza to Fleck 2510 gdyż ma mocny silnik do sterowania tłokiem. A stosowanie złoża Crystal Right w twoim przypadku to samobójstwo.

Hmm. Żelaza mam 2,48 mg/l a nie 6 mg/l. Z tego co czytałem to podłoże Crystal right potrafi oczyścic do stężenia 4 mg/l. A co do zbiornika to szczerze mówiąc nie za bardzo chce mi się wstawiać kolejną " beczkę" w kotłowni. Mam już 250L do solara. :) I dlaczego to złoże to samobójstwo? Nie jestem w tym biegły dlatego pytam i szukam odpowiedzi.

qbek17
08-05-2010, 07:29
Ciekaw jestem skąd się biorą tak różne dane... Gdzie czytałeś o 4 mg/l?

Hytryulik
08-05-2010, 08:13
Hmm. Żelaza mam 2,48 mg/l a nie 6 mg/l. Z tego co czytałem to podłoże Crystal right potrafi oczyścic do stężenia 4 mg/l. A co do zbiornika to szczerze mówiąc nie za bardzo chce mi się wstawiać kolejną " beczkę" w kotłowni. Mam już 250L do solara. :) I dlaczego to złoże to samobójstwo? Nie jestem w tym biegły dlatego pytam i szukam odpowiedzi.

Pisałem już na tym forum. Jak tylko pojawiło się złoże Crystal Right kupiłem je i zasypałem do zmiękczacza na Flecku2510 bo na takim zaworze były sprzedawane ta urządzenia. Przez rok było Ok. po roku trzeba było stosować większe dawki soli do regeneracji. Po dwóch latach zaczęło przebijać żelazo w takiej postaci że jak przeciekał mi kran w łazience to na umywalce zrobił się zaciek którego nie można było usunąć żadnymi środkami gdyż uszkodziło się szkliwo. Żelazo miałem na takim samym poziomie.
Później trafiło do mnie paru klientów którzy zaufali takim „ fascynatom” złoża CR i jedynym wyjściem aby to działało było zamontowanie przed nim odżelaziacza. Tylko po co ten wydatek zmiękczacz jest tańszy.
Niestety wiele firm działa na tej zasadzie gwarancję przetrzyma a później jest serwis i kolejne pieniadze.

Jeżeli nie chcesz stosować zbiornika 300l to zastosuj odmanganiacz jako odżelaziacz na złożu Greensand Plus ostatnio zamontowałem kilka takich urządzeń i nieźle sobie radzą

qbek17
08-05-2010, 08:19
Złoże CR ma jasno określone wymagania co do regeneracji i procedury czyszczenia jeśli jest niedopłukiwane. Jeśli ich nie znasz to nic dziwnego, że musisz instalować kolejne etapy.

A Greensand Plus wymaga regeneracji nadmanganianem lub innym utleniaczem - "super" rozwiązanie dla domów ;)

Hytryulik
08-05-2010, 08:26
Porozmawiamy za parę lat jak oprócz teorii i reklam trąci Cię smutna rzeczywistość.

nieosiagalny
11-05-2010, 15:19
Hej, mam straszną wodę ze studni w swoim przyszłym domu. Strasznie śmierdzi, oto wyniki badań:


Mętność: 19
Barwa: 15
Zapach: nieakcept. (siarkowodór)
pH: 7,4
Amonowy jon: 0,682
Azotyny: <0,04
Azotany: <1,7
Żelazo: 3,69
Mangan: 0,26

Brak bakterii coli, enterokoków i innych.


W związku z tym jeżdżę po różnych firmach proponujących filtry i już sam zgłupiałem. W temacie niektórzy piszą, że filtr kupię za jakieś max. 2000 zł. ale tak naprawdę do 2tys. to są tylko odżelaziacze z płukaniem ręcznym. Mógłbym go ręcznie płukać, ale podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?

Proponowano mi filtr MNG 1311 z automatem firmy GE. Czy to jest dobre cudo? Wszyscy piszecie, że lepiej Clacka ponieważ lepszy serwis.

Trochę już zgłupiałem więc zanim wydam te ok 4 tysiaki na filtr to chciałbym się Was poradzić. Moje pytania dodatkowe:

1. Czy uda się całkowicie usunąć zapach siarkowodoru jak się da to napowietrzanie (inżektor)?
2. Czy uda się odżelaźnić i odmanganowić :) do poziomu norm?
3. Czy może wstawić filtr węglowy do usunięcia zapachu siarkowodoru?
4. Czy mam wstawić zmiękczacz dodatkowo aby pozbyć się również kamienia? Który parametr wskazuje w ogóle że mam kamień w wodzie?

...na wszelki wypadek wstawię jeszcze poprzednie pytania aby były w jednym miejscu:

5. podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?
6. MNG 1311, Czy to jest dobre cudo?

Bardzo proszę o podpowiedź i będę Wam baaaardzo wdzięczny.

qbek17
11-05-2010, 16:36
1. Czy uda się całkowicie usunąć zapach siarkowodoru jak się da to napowietrzanie (inżektor)?
Wątpię czy uda się to całkowicie stosując tylko napowietrzenie.

2. Czy uda się odżelaźnić i odmanganowić :) do poziomu norm?
Oczywiście może się udać - zależy co zastosujesz.

3. Czy może wstawić filtr węglowy do usunięcia zapachu siarkowodoru?
Na pewno na sam zapach się przyda, ale nie pomoże na inne rzeczy.

4. Czy mam wstawić zmiękczacz dodatkowo aby pozbyć się również kamienia? Który parametr wskazuje w ogóle że mam kamień w wodzie?
Z tego co podałeś żaden nie wskazuje twardości.

5. podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat.
Do domu w ogóle nie dawaj filtra ze złożem, które wymaga regeneracji nadmanganianem potasu. Jest to trucizna i jeśli za krótko będziesz płukał złoże to możesz nie wypłukać porządnie.

6. MNG 1311, Czy to jest dobre cudo?
Ta nazwa to radosna twórczość którejś z firm. Nic nie mówi o tym z czego jest ten filtr.

Sam odżelaziacz możesz spokojnie kupić za ok 2000 (z głowicą automatyczną Clack). Jeśli nie możesz znaleźć i chcesz to mogę podesłać ci jakieś namiary na priv.

koleos76
11-05-2010, 17:31
Pytanie do znawców tematu. Otóż ok 1 miesiaca temu kupiłem filtr ( mam 9.00 mg/L Fe i ok. 1.00 mg/L Mn) na złożu Greensand Plus, zaproponowano mi je zamiast Greensandu bo chciałem tańsze. No i tak miesiac filtr działał ok. a teraz tragedia woda po filtrze jest taka jak bez niego. Filtr przed uruchomieniem regenerowałem 3 godziny (kazano mi 4 godziny) uznałem ze wystarczy :) . Czy złoze się zepsuło? Nie wiem co mam zrobic, i czy da sie to naprawic? Proszę o radę.

Hytryulik
11-05-2010, 17:56
Pytanie do znawców tematu. Otóż ok 1 miesiaca temu kupiłem filtr ( mam 9.00 mg/L Fe i ok. 1.00 mg/L Mn) na złożu Greensand Plus, zaproponowano mi je zamiast Greensandu bo chciałem tańsze. No i tak miesiac filtr działał ok. a teraz tragedia woda po filtrze jest taka jak bez niego. Filtr przed uruchomieniem regenerowałem 3 godziny (kazano mi 4 godziny) uznałem ze wystarczy :) . Czy złoze się zepsuło? Nie wiem co mam zrobic, i czy da sie to naprawic? Proszę o radę.

Padłeś ofiarą firm dla których karta katalogowa producentów złoża jest święta a praktyki brak. Niestety na niemieckiej granicy w kierunku wschodnim tracą sens. Przy ilości powyżej 2 mg/ l stosowanie złóż regenerowanych chemicznie jest awaryjne gdyż żelazo w wodzie „zatyka” inżektory zasysające regeneraty podczas płukania czego efektem jest „uszkodzenie” złoża.
W twoim przypadku jest jedyny ratunek – zamontuj tradycyjny odżelaziacz przed to co masz pozostaw jako odmanganiacz miejsc nadzieję że Greensand jeszcze „ruszy”. W twoim przypadku polecam odżelaziacze na Flecku 2510 .

koleos76
11-05-2010, 18:00
Dzięki za odpowiedz. Problem jest taki ze sąsiad zza miedzy ma identyczny filtr na identycznym złożu z tej samej firmy, parametry wody niemalże identyczne i jemu działa.

Hytryulik
11-05-2010, 18:25
Hej, mam straszną wodę ze studni w swoim przyszłym domu. Strasznie śmierdzi, oto wyniki badań:


W związku z tym jeżdżę po różnych firmach proponujących filtry i już sam zgłupiałem. W temacie niektórzy piszą, że filtr kupię za jakieś max. 2000 zł. ale tak naprawdę do 2tys. to są tylko odżelaziacze z płukaniem ręcznym. Mógłbym go ręcznie płukać, ale podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?

Proponowano mi filtr MNG 1311 z automatem firmy GE. Czy to jest dobre cudo? Wszyscy piszecie, że lepiej Clacka ponieważ lepszy serwis.

Trochę już zgłupiałem więc zanim wydam te ok 4 tysiaki na filtr to chciałbym się Was poradzić. Moje pytania dodatkowe:

1. Czy uda się całkowicie usunąć zapach siarkowodoru jak się da to napowietrzanie (inżektor)?
2. Czy uda się odżelaźnić i odmanganowić :) do poziomu norm?
3. Czy może wstawić filtr węglowy do usunięcia zapachu siarkowodoru?
4. Czy mam wstawić zmiękczacz dodatkowo aby pozbyć się również kamienia? Który parametr wskazuje w ogóle że mam kamień w wodzie?

...na wszelki wypadek wstawię jeszcze poprzednie pytania aby były w jednym miejscu:

5. podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?
6. MNG 1311, Czy to jest dobre cudo?

Bardzo proszę o podpowiedź i będę Wam baaaardzo wdzięczny.

Jeżeli masz silny zapach siarkowodorów musisz wodę silniej napowietrzyć wodę. W warunkach domowych proponuje napowietrzanie Inżektorem (aspiratorem) i w zbiorniku hydroforowym przepływowym następnie filtracji na złożu dolomitowym do zneutralizowania związków powstałych po utlenianiu siarkowodorów oraz odfiltrowania żelaza. Niestety nie daję gwarancji że zginie mangan. Wówczas może być konieczne zamontowanie odmanganiacza lecz zaworu GE nie polecam gdyż ma słabe płukanie ze względu na zastosowany system klapkowy a Clack może ładny wyświetlacz i dużo funkcji lecz ma słaby silnik zabezpieczony wprawdzie elektroniką ( wyświetla EROR) i bez serwisu nie ruszysz. Polecam Flecka 2510

Hytryulik
11-05-2010, 18:34
Dzięki za odpowiedz. Problem jest taki ze sąsiad zza miedzy ma identyczny filtr na identycznym złożu z tej samej firmy, parametry wody niemalże identyczne i jemu działa.

Niestety nie licz na to iż macie tą samą wodę nawet 2m od studni Ne daje gwarancji tej samej wody co sąsiad i to na pewno potwierdzą studniarze na tym forum. Złoża Greensand i Greensand Plus są porównywalne a nawet te drugie ma coraz lepszą opinię co i ja potwierdzam. Niestety warunek właściwa regeneracja.
Dlatego sprawdź czy podczas regeneracji ubywa regeneratu w drugim cyklu regeneracji.

qbek17
11-05-2010, 20:56
Woda u sąsiada może się różnić. Ale w zatkanie inżektora w głowicy po miesiącu nie uwierzę ;) Chyba że kawałkiem rdzy jeśli nie ma filtra wstępnego.
Wstawianie drugiego filtra przed już obecnym to żadne rozwiązanie. Już lepiej zażądaj od firmy, w której go kupiłeś aby sprawdzili co się dzieje.
Druga sprawa to to czy filtr jest dobrze dobrany i regenerowany. Przy tak wysokim stężeniu żelaza regeneracje muszą być częste, a przepływ ograniczony. Możesz podać wielkość filtra, dawkę regeneranta, częstość i długość płukania, szybkość przepływu?

qbek17
11-05-2010, 21:00
Clack może ładny wyświetlacz i dużo funkcji lecz ma słaby silnik
Silniki w Clacku mają gwarancję na 6000 regeneracji. Od lat nie zdarzyło się żeby silnik wymagał wymiany. To że jest on słaby to bzdura nie poparta żadnymi dowodami.

patiuszka
11-05-2010, 22:24
Witam.
Mam studnię wierconą na głębokości ok 10m. Zrobiłam badania wody i oto wyniki:
mętność (NTU) 1,7
barwa 5,6
zapach akceptowalny
pH 6,9
twardość 189
żelazo 2,81
mangan 0,166
chlorki 45,2
amonowy jon 0,102
azotyny <0,10
azotany 11,8
utlenialnośc z KMnO4 0,85

Ze względu na wartości manganu i żelaza oraz podwyższoną mętność próbka wody nie odpowiada wymaganiom jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Po przebrnięciu przez 'tony' stron internetowych sama już nie wiem. Czy należy zastosować odżelaziacze i odmanganianiacze? I jeśli tak to na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra, żeby nie paść łupem sprzedawców? :-) i nie zostać mocno okrojoną z kasy. A najlepiej to proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego filtra/systemu.

Dziękuję.

free_shop
12-05-2010, 00:50
Hej, mam straszną wodę ze studni w swoim przyszłym domu. Strasznie śmierdzi, oto wyniki badań:


W związku z tym jeżdżę po różnych firmach proponujących filtry i już sam zgłupiałem. W temacie niektórzy piszą, że filtr kupię za jakieś max. 2000 zł. ale tak naprawdę do 2tys. to są tylko odżelaziacze z płukaniem ręcznym. Mógłbym go ręcznie płukać, ale podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?

Proponowano mi filtr MNG 1311 z automatem firmy GE. Czy to jest dobre cudo? Wszyscy piszecie, że lepiej Clacka ponieważ lepszy serwis.

Trochę już zgłupiałem więc zanim wydam te ok 4 tysiaki na filtr to chciałbym się Was poradzić. Moje pytania dodatkowe:

1. Czy uda się całkowicie usunąć zapach siarkowodoru jak się da to napowietrzanie (inżektor)?
2. Czy uda się odżelaźnić i odmanganowić :) do poziomu norm?
3. Czy może wstawić filtr węglowy do usunięcia zapachu siarkowodoru?
4. Czy mam wstawić zmiękczacz dodatkowo aby pozbyć się również kamienia? Który parametr wskazuje w ogóle że mam kamień w wodzie?

...na wszelki wypadek wstawię jeszcze poprzednie pytania aby były w jednym miejscu:

5. podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?
6. MNG 1311, Czy to jest dobre cudo?

Bardzo proszę o podpowiedź i będę Wam baaaardzo wdzięczny.
ad 1 Napowietrzanie usunie zapach siarkowodoru. Hytryulik nie do końca ma rację, że potrzebny będzie filtr "na złożu dolomitowym do zneutralizowania związków powstałych po utlenianiu siarkowodorów(?)".
ad 2 Tak. Napowietrzanie + odżelaziacz.
ad 3 W przypadku zastosowania napowietrzacza filtr węglowy nie będzie potrzebny.
ad 4 Tak jak napisał qbek17, nie ma parametru, który wskazywałby na to że masz twardą wodę.
ad 5 W teorii można (takie rozwiązania były stosowane kilkadziesiąt lat temu), w praktyce się nie stosuje.
ad 6 Chyba tak? Jeżeli to cudo jest tanie i serwis jest blisko. General Electric i Watersystem to firmy, które szybko się nie zwiną:)

free_shop
12-05-2010, 01:16
Pytanie do znawców tematu. Otóż ok 1 miesiaca temu kupiłem filtr ( mam 9.00 mg/L Fe i ok. 1.00 mg/L Mn) na złożu Greensand Plus, zaproponowano mi je zamiast Greensandu bo chciałem tańsze. No i tak miesiac filtr działał ok. a teraz tragedia woda po filtrze jest taka jak bez niego. Filtr przed uruchomieniem regenerowałem 3 godziny (kazano mi 4 godziny) uznałem ze wystarczy :) . Czy złoze się zepsuło? Nie wiem co mam zrobic, i czy da sie to naprawic? Proszę o radę.
Napisz jaką masz głowicę i jakie są nastawy (czasy regeneracji, co ile dni jest regeneracja...)
Spróbuj włączyć "ręczną regenerację". W czasie regeneracji w zbiorniku z nadmanganianem powinna ubywać woda (po kilku minutach), a następnie przybywać (po kilkudziesięciu).
Może być, jak pisał Hytryulik zapchany inżektor. A może "czeski błąd": brak nadmanganianu potasu, brak regeneracji...

free_shop
12-05-2010, 01:31
Witam.
Mam studnię wierconą na głębokości ok 10m. Zrobiłam badania wody i oto wyniki:
mętność (NTU) 1,7
barwa 5,6
zapach akceptowalny
pH 6,9
twardość 189
żelazo 2,81
mangan 0,166
chlorki 45,2
amonowy jon 0,102
azotyny <0,10
azotany 11,8
utlenialnośc z KMnO4 0,85

Ze względu na wartości manganu i żelaza oraz podwyższoną mętność próbka wody nie odpowiada wymaganiom jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Po przebrnięciu przez 'tony' stron internetowych sama już nie wiem. Czy należy zastosować odżelaziacze i odmanganianiacze? I jeśli tak to na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra, żeby nie paść łupem sprzedawców? :-) i nie zostać mocno okrojoną z kasy. A najlepiej to proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego filtra/systemu.

Dziękuję.
Najpewniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie odżelaziacza ze złożem greensand. Usunie żelazo i mangan.
Wadą tego rozwiązania jest konieczność uzupełniania (wsypywania co 2-3 miesiące) nadmanganianu potasu do osobnego zbiorniczka.
Nieprawdą jest, jak to napisał qbek17
"do domu w ogóle nie dawaj filtra ze złożem, które wymaga regeneracji nadmanganianem potasu. Jest to trucizna i jeśli za krótko będziesz płukał złoże to możesz nie wypłukać porządnie"
Nadmanganian nie jest trucizną ponieważ jest używany do płukania gardła oraz do kąpieli niemowląt. Jest po prostu silnym utleniaczem, tak samo jak bielinka w dużych stężeniach robi duze szkody:)

qbek17
12-05-2010, 08:18
;) Jest stosowany do płukania gardła, ale w jakim stężeniu? I nie pijesz tego płucząc gardło... Do regeneracji stosujesz dużo większe ilości nadmanganianu i dlatego też uważam że jest to niepraktyczne do zastosowań domowych. Po co stosować coś co jest potencjalnie trujące jeśli jest bezpieczna i do tego tańsza alternatywa?

"Stężone roztwory nadmanganianu potasu mają działanie żrące. Wielokrotne stosowanie nawet słabych roztworów preparatu może wywołać silne podrażnienie skóry."

qbek17
12-05-2010, 08:23
Po przebrnięciu przez 'tony' stron internetowych sama już nie wiem. Czy należy zastosować odżelaziacze i odmanganianiacze? I jeśli tak to na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra, żeby nie paść łupem sprzedawców? :-) i nie zostać mocno okrojoną z kasy. A najlepiej to proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego filtra/systemu.

Jeśli chcesz obniżyć wartości żelaza i manganu to tak, należy zastosować odżelaziacz. Uwagę należy zwrócić na rodzaj złoża w filtrze, częstotliwość regeneracji, rodzaj głowicy sterującej, cenę i serwis.
Na ile osób ma być ten filtr, jakie pobory wody?

patiuszka
12-05-2010, 10:06
Filtr ma być na 5 osób przy poborach 1m3 (chwilowy) i 0,5m3 (dzienny).
Dostałam ofertę na zmiękczacz (ok. 3tys. zł), jako sposób na żelazo i mangan. Czy to jest skuteczny sposób?

qbek17
12-05-2010, 10:18
Po pierwsze to drogo jak na zmiękczacz.
Po drugie zmiękczacz może też usuwać żelazo, ale górną granicą jest tu 0.9-1.0 mg/l. Przy twoim poziomie żelaza sam zmiękczacz to za mało.
Przy takim poborze powinien ci wystarczyć filtr 10x54 na Pyroloxie - wystarczy mu płukanie wodą co kilka dni.

DZIDZIAK
12-05-2010, 10:52
Potrzebuje pomocy jesli chodzi o wode bo brak mi srodkow i nerwow.

Pol roku temu robilam badanie wody i wyszlo mi:
metnosc 52
zelazo 7
mangan 0,8
Zakupilam wtedy filtr automatyczny odzelaziajaco - odmanganiajacy typ BLUE 1054 GS czyli na na bazie GREENSAND, sluzyl mi on przez pol roku ale na poczatku tego roku zobaczylam ze woda mi sie pogorszylam, zawolalam serwisanta ktory stwierdzil ze woda nam sie pogorszyla i pewnie dlatego ten filtr nie daje sobie rady.
Zrobilismy drugie badanie i wyszlo:
metnosc 93
zelazo 8
mangan 0,9
barwa 10
Facet stwiedzil ze to oznacza ze mamy zmenna wode i zakupilismy drugi filtr ze złożem Crystal Right regenerowany roztworem solanki.
Ale po tym filtrze woda tez jest beznadziejna tj:
metnosc 9
zelazo 0.6 (norma 0,2)
mangan 0,04 (norma 0,05)
natomiast barwa sie pogorszyla bo wychodzi 20 (norma 15)

Nie wiem co teraz mamy zrobic, facet wymysla dodatkowe rzeczy ale one wiaza sie z dodatkowymi kosztami a ja jakos juz mu nie wierze ze to sie sprawdzi.
Czy moge liczyc na Wasza pomoc?

qbek17
12-05-2010, 11:22
Na Crystalu przy takim stężeniu filtr nie może być za mały. Jaki rozmiar ci wstawił?
Przy nie dużej zmianie parametrów wody pierwszy filtr na Greensandzie powinien dać sobie radę przy większej dawce nadmanganianu lub częstszych regeneracjach.
Czy te badania są dla wody "po" filtrze? W jakiej kolejności są one podłączone?

DZIDZIAK
12-05-2010, 12:16
w pierwszej kolejnosci jest greensand pozniej cristal, jaki rozmiar? ok 150 cm a butla nie jest bardzo szeroka, a regeneracje w chwili obecnej juz mam ustawiona na codzienna.
Ostanie wyniki sa to badania po filtrze.
Czy istnieje mozliwosc ze ten facet cos zle zrobil ze te filtry nie daja sobie rady?

qbek17
12-05-2010, 12:27
Trzeba sprawdzić czy regeneracja (głównie Greensandu) odbywa się prawidłowo (tzn czy zasysany jest nadmanganian) i czy czasy regeneracji są wystarczające (jeśli możesz to podaj). Rozmiar to pewnie 10x54... ale też do zweryfikowania.

DZIDZIAK
17-05-2010, 09:27
wlasnie zweryfikowalam ze filtr greensand zostal podmieniony na filtr ze złożem sedymentacyjnym, oczywiscie crystal tez jest. Jesli chodzi o regeneracje to jest to codziennie ok. 1h.
Czy mozesz mi zaproponowac co mozna zrobic aby woda byla lepsza?
Facet nam zaproponowal:
1. napowietrzanie -jest, 2. Pompa dozująca podchloryn sodu wraz z wodomierzem kontraktonowy+zbiornik na podchloryn sodu - brak, 3. Filtr ze złożem greensand regenerowany nadmnganianem potasu - (zamiast sedymentacyjnego) 4.Filtr ze złożem CR - jest, 5. Filtr Węglowy - brak, 6. lampa UV - brak.
Odnosze wrazenie ze chce mnie naciagnac i nie wiem czy mu podziekowac za wspolprace....ale co dalej?

qbek17
17-05-2010, 09:46
Jak widać nawet za mały filtr na Crystalu daje sobie radę z 8 mg/l żelaza. Gdyby był dobrze dobrany do wody surowej to usunąłby go całkowicie. Swoją drogą to jak można podmienić greensand na sedymentacyjny?
Nie pisałaś nigdzie że masz bakterie, więc nie wiem po co ci w tym zestawie dozowanie chloru i jednocześnie lampa UV?
Radziłbym ci:
- zamiast tego sedymentacyjnego który się nie sprawdza - odżelaziacz na Pyroloxie (masz napowietrzanie więc po co się pchać w regeneracje z nadmanganianem?)
- zrobić porządne płukanie (czyszczenie) złoża CR. Jeśli chcesz można też dodać celę chlorującą (podłącza się to do linii solanki) i masz dezynfekcję złoża w czasie regeneracji.
- jeśli nadal pozostanie barwa lub mętność to wtedy na zakończenie węgiel.
- jeśli masz bakterie - lampa UV

DZIDZIAK
17-05-2010, 10:22
ile to powinno kosztowac?
Bakteri nie mam

qbek17
17-05-2010, 10:31
Odżelaziacz 10x54 - ok 2500
Cela chlorująca - ok 450-500
Filtr węglowy - zależnie od wielkości, ale myślę że w granicy 800-1500 (bez płukania, z płukaniem ręcznym lub automatycznym.... jest sporo opcji)

Hytryulik
17-05-2010, 15:18
wlasnie zweryfikowalam ze filtr greensand zostal podmieniony na filtr ze złożem sedymentacyjnym, oczywiscie crystal tez jest. Jesli chodzi o regeneracje to jest to codziennie ok. 1h.
Czy mozesz mi zaproponowac co mozna zrobic aby woda byla lepsza?
Facet nam zaproponowal:
1. napowietrzanie -jest, 2. Pompa dozująca podchloryn sodu wraz z wodomierzem kontraktonowy+zbiornik na podchloryn sodu - brak, 3. Filtr ze złożem greensand regenerowany nadmnganianem potasu - (zamiast sedymentacyjnego) 4.Filtr ze złożem CR - jest, 5. Filtr Węglowy - brak, 6. lampa UV - brak.
Odnosze wrazenie ze chce mnie naciagnac i nie wiem czy mu podziekowac za wspolprace....ale co dalej?
Trafiłeś na firmę która ma problem z uczciwością. Oznaczenie filtra BLUE 1054 GS kojarzy mi się z łódzka firmą która specjalizuje się w chińszczyźnie i tu morze być problem. Te dwa twoje urządzenia powinny dawać Ci dobrą wodę. Sądzę że jest to problem techniczny niż potrzeba montażu kolejnych urządzeń. Proponuję zrób zdjęcie Twojej stacji i prześlij mi na e-maila: [email protected] ([email protected]) to coś Ci podpowiem.

qbek17
17-05-2010, 15:22
Jak już zrobisz zdjęcie to wstaw ;)
Jeśli nie ma tam filtra odżelaziającego to ciężko będzie cokolwiek rozwiązać bez wstawiania takowego (ew.wymiany złoża na odpowiednie).

free_shop
18-05-2010, 00:27
wlasnie zweryfikowalam ze filtr greensand zostal podmieniony na filtr ze złożem sedymentacyjnym, oczywiscie crystal tez jest. Jesli chodzi o regeneracje to jest to codziennie ok. 1h.
Czy mozesz mi zaproponowac co mozna zrobic aby woda byla lepsza?
Facet nam zaproponowal:
1. napowietrzanie -jest, 2. Pompa dozująca podchloryn sodu wraz z wodomierzem kontraktonowy+zbiornik na podchloryn sodu - brak, 3. Filtr ze złożem greensand regenerowany nadmnganianem potasu - (zamiast sedymentacyjnego) 4.Filtr ze złożem CR - jest, 5. Filtr Węglowy - brak, 6. lampa UV - brak.
Odnosze wrazenie ze chce mnie naciagnac i nie wiem czy mu podziekowac za wspolprace....ale co dalej?
Uważam, że facet jest dobrym sprzedawcą:). Chce Ci zaproponować stację uzdatniania "full wypas":)
ad 1. Zobacz, czy napowietrzanie Ci działa? (przyłóż rękę w czasie pracy pompy do aspiratora, powinno nieźle ssać).
ad 2. Podchloryn sodu stosuje się raczej w "przemysłówce" (np. w wodociągach). W instalacjach domowych tylko w przypadku tzw. "trudnych wód".
ad 3. Pewnie wystarczy zwykły odżelaziacz.
ad 4. Nie jestem pewien, za mało danych odnośnie jakości wody.
ad 5. Jeżeli podchloryn, to musi być.
ad 6. Zabezpieczenie.
Koszt tego, czego nie masz + montaż + materiały to co najmniej 15.000.
A teraz prościej. W salonie sprzedawca wciska Ci:
ad 2. Koła 350x15xR30 do poloneza
ad 3. Skórzane siedzenia (chociaż w tych z tapicerki też się dobrze siedzi)
ad 4. Fotelik dla dziecka, chociaż syn właśnie skończył trzydziestkę
ad 5 Klimę (a Ty lubisz jeździć z otwartymi oknami)
ad 6 Łańcuchy na koła (w zimę jeździsz tylko nad może)
Zastanów się, czy żeby podjechać do monopolowego potrzebny Ci maybach, czy wystarczy maluch:)?
Dopisz jeszcze jaką masz pompę i zbiornik hydroforowy, jaka jest twardość wody i pH oraz jakie złoże jest w filtrze sedymentacyjnym.

qbek17
18-05-2010, 08:23
tylko oby ten maluch odpalił bo można skończyć spacerując do monopolowego ;)

DZIDZIAK
18-05-2010, 10:46
dzieki za podpowiedzi, postaram zdobyc odp na Wasze pytania.
Bo wlasnie mam takie odczucia jak Wy

DZIDZIAK
18-05-2010, 10:55
a oto moje pelne wyniki badan:
surowa woda
http://images43.fotosik.pl/295/1b60542aa2915dfamed.jpg (http://www.fotosik.pl)
woda po filtrach (sendymentacyjny + cr)
http://images45.fotosik.pl/296/349e689d8232375emed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Hytryulik
18-05-2010, 11:05
To co widzę to masz napewno słabe napowietrzanie - pozostał zapach

free_shop
18-05-2010, 23:35
Faktycznie, napowietrzanie chyba nie działa:(
Filtr węglowy by się przydał (zapach, utlenialność).
Barwa większa niż w wodzie surowej? Nie wiem co się dzieje:( Może ktoś ma pomysła?)
Odczyn (pH) w wodzie surowej i uzdatninej, prawie taki sam? Czy nie masz przypadkiem złoża "Crystal-Right CR 200"? (zły wybór, moim zdaniem lepszy byłby CR-100, a jeszcze lepszy po prostu zwykły zmiękczacz z zaworem mieszającym).
Twardość tragiczna! Przy tak niskim odczynie wody uzdatnionej (pH 6,5) oraz twardości 1,5 mg/l, instalacja długo nie wytrzyma! Po prostu Ci ją "zeżre" (skoroduje).
Coś mi nie pasuje z wynikami: żelazo 7,55/ barwa 10/ utlenialność 6,0. Może wypowiedziałby się jakiś chemik, czy jest to możliwe?