PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

Jastrząb
18-05-2010, 23:35
Witam,

Mam ciagle problem z siarkowodorem w wodzie cieplej.
Po pozbyciu sie anody magnezowej z ogrzewacza CWU, tragiczny zapach siarkowodoru solidnie sie ograniczyl. Jest nadal, ale powiedzmy na poziomie "znosnym". Zimna woda OK.

Woda jest po greensand'e (Fe 3,14 -> 0,23, Mn 0,45 -> 0,05)
I Weglu aktywnym ( bo surowa jest metna, i zlatuje H2S ).
i lampie UV

Ph 7,35
Twardosc 214mg
Chlorki 20 (norma 250)
Amoniak 0,06 (0,5)
Azotyny 0,003 (0,10)
Azotany 0,89 (50)
Chlor - 0

Opinia ze H2S powstaje w procesach organicznych mi tu nie pasuje, bo:
- problem dotyczy tylko wody cieplej, zimna jest OK
- problem sie drastycznie zredukowal po pozbyciu anody magnezowej. Znaczy sie zachodzila przy udziale tej anody jakas reakcja chemiczna. Nadal zachodzi tylko w mniejszym stopniu. Na anodzie magnezowej wytracaly sie duze ilosci bialych krysztalkow.
- woda po przejsciu przez UV powinna byc wolna od bakterii
- przegrzanie zbiornika CWU nic nie zmienia (powinno wytluc bakterie jesli one sa przyczyna)
- jesli to bakerie, w zbiorniu, to czemu po wyjeciu anody przestaly dokazywac raptem,

Wiec wine zrzucam na jakas reakcje ktora tam zachodzi.
Ma ktos pomysl, gdzie szukac co to za reakacja?? W wodzie musza byc jony siarki (nigdzie tego nei badaja przynajmniej nie znalazlme). Nie wiem co z wody probowac filtrowac, zeby przerwac reakcje i problem usunac calkowicie. Zawsze moge wegiel aktywny podmienic na inny filtr (np, drugi odzelazniacz zeby zbic Fe/Mn jeszcze bardziej).
Moja firma od filtrow jest malo pomocna, bo tylko chce przyjezdzac i chlorowac ("bo woda smierdzi, czyli bakterie").

za wszelkie sugestie z gory dzieki,
Marcin

Hytryulik
19-05-2010, 06:53
Jeżeli występują siarkowodory w wodzie niema lepszej metody niż ją napowietrzyć – w warunkach domowych aspiratorem a następnie przepuścić przez zbiornik hydroforowy przepływowy. Następnie przepuścić przez Dolmix w celu neutralizacji a dopiero później Greensand. Węgla na wodzie która nie była chlorowana nie używaj bo będziesz miał problem z bakteriami a jeśli pomaga to na krótko

qbek17
19-05-2010, 07:08
Słyszałem o kilku takich przypadkach i zazwyczaj skutecznym rozwiązaniem było przechlorowanie wody. Może warto spróbować?

qbek17
19-05-2010, 07:17
Filtr węglowy by się przydał (zapach, utlenialność).
Barwa większa niż w wodzie surowej? Nie wiem co się dzieje:( Może ktoś ma pomysła?)
Odczyn (pH) w wodzie surowej i uzdatninej, prawie taki sam? Czy nie masz przypadkiem złoża "Crystal-Right CR 200"? (zły wybór, moim zdaniem lepszy byłby CR-100, a jeszcze lepszy po prostu zwykły zmiękczacz z zaworem mieszającym).
Twardość tragiczna! Przy tak niskim odczynie wody uzdatnionej (pH 6,5) oraz twardości 1,5 mg/l, instalacja długo nie wytrzyma! Po prostu Ci ją "zeżre" (skoroduje).
Coś mi nie pasuje z wynikami: żelazo 7,55/ barwa 10/ utlenialność 6,0. Może wypowiedziałby się jakiś chemik, czy jest to możliwe?
Filtr węglowy na zapach - OK, ale na utlenialność?
Z barwą może być tak, że któreś złoże jest zapchane i niedopłukane - podczas przepływu wydostają się osadzone zanieczyszczenia...?? Nie jest to pewna diagnoza, ale kiedyś coś takiego słyszałem.
pH rzeczywiście powinno się podnieść po CR100. Ale gdyby to było CR200 to by amoniak nie zszedł (tak samo jak przy zwykłym zmiękczaczu). Podejrzewam, że "specjaliści" zrobili mieszankę CR100/CR200.

Jastrząb
19-05-2010, 08:19
Jeżeli występują siarkowodory w wodzie niema lepszej metody niż ją napowietrzyć – w warunkach domowych aspiratorem a następnie przepuścić przez zbiornik hydroforowy przepływowy. Następnie przepuścić przez Dolmix w celu neutralizacji a dopiero później Greensand. Węgla na wodzie która nie była chlorowana nie używaj bo będziesz miał problem z bakteriami a jeśli pomaga to na krótko

Hydraulik,

Dzieki za podpowiedz, ale chyba nie tedy droga.
Po pierwsze juz mam hydrofor ale z przepona (stad greensand), i bez jego wymiany napowietrzanie raczej nie wchodzi w gre.
Po drugie, greensand sobie swietnie z siarkowodorem radzi, brak go w przefiltrowanej zimnej wodzie a pojawia sie tylko w cieplej gdy se postoi w ogrzewaczu.
Logika wiec podpowiada ze ten siarkowodor powstaje wtornie w ogrzewaczu CWU wlasnie zwlaszca ze wyjecie durnej anody mocno to ograniczylo.

Gdzies kiedysna jakims forum wyczytalem, ze w przypadku zawartosci zelaza taka sytuacja z CWU moze miec miejsce (wtorne wytworzenie H2S w jakiejs reakcji). Ale nie wiem w jakiej reakcji wiec nie wiem czy to jest prawda. Moje zelazo jest zredukowane tylko do 0,23mg. Moge podmienic zloze w kolumnie z weglem na co innego (tak zakladam). Moze to byc drugi greensand pracujacy szeregowo, lub inne zloze (moze np, minimalnie zmiekczajce, ale nie mam problemow z kamieniem twardosc mam 220mg).
Ale dopóki nie bede pewien ze to zadziala, to nie chce w nic inwestowac. Stad pytanie tutuaj.

marcin

Jastrząb
19-05-2010, 08:28
Słyszałem o kilku takich przypadkach i zazwyczaj skutecznym rozwiązaniem było przechlorowanie wody. Może warto spróbować?

Jesli to bylo odpowiedz do mnie, to nie jestem przekonany do chlorowania z jednego powodu.
Chlorowanie zabija bakterie. Jesli bakterie sa zrodlem zapachu, to czemu wyjecie anody magnezowej drastycznie zredukowalo problem.
Czy te bakterie zywia sie magnezem?? ;)

marcin

qbek17
19-05-2010, 08:33
Nie wiem na jakiej są diecie ;) ale mówię tylko, że kilka razy takie rozwiązanie pomogło (wymiana anody na tytanową lub jej usunięcie i chlorowanie).

free_shop
19-05-2010, 08:35
Chyba najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana zbiornika hydroforowego na bezprzeponowy oraz zamontowanie napowietrzacza. Koszty niewiele wyższe od wymiany złoża. Układ: greensand + węgiel + lampa UV jest bardzo dobry.
Żaden dodatkowy filtr neutralizujący nie będzie potrzebny.

Jastrząb
19-05-2010, 08:42
Nie wiem na jakiej są diecie ;) ale mówię tylko, że kilka razy takie rozwiązanie pomogło (wymiana anody na tytanową lub jej usunięcie i chlorowanie).

Dlatego szukam jakichs konkretow.
Bo na dobra sprawe, nie wiem czy w przyapdku "usuniecia anody i chlorowania" problem rozwiazuje usuniecie anody czy chlorowanie, czy kazda rzecz po trochu.
Ja u siebie wymienilem anode na tytanowa i jest znacznie lepiej.

Jakbym sie dowiedzial co zachodzi w tym ogrzewaczu to moglbym dzialac dalej. Tak poruszam sie po omacku. Jak nic nie znajde zrobie badanie bakteryjne wody z ogrzewacza, zeby wykluczyc czy nic tam nie rosnie. Nie bede chlorowal na wszelki wypadek majac nadzieje ze pomoze.

dzieki
marcin

Jastrząb
19-05-2010, 08:46
Chyba najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana zbiornika hydroforowego na bezprzeponowy oraz zamontowanie napowietrzacza. Koszty niewiele wyższe od wymiany złoża. Układ: greensand + węgiel + lampa UV jest bardzo dobry.
Żaden dodatkowy filtr neutralizujący nie będzie potrzebny.

I moze to jest opcja zamiast drugiego greensand'u, ale dopiero jak bede pewien, ze usuniecie resztek zelaza rozwiaze problem z ciepla woda.
Bo jeszcze raz - zimna woda jest OK i nie smierdzi.

marcin

Hytryulik
19-05-2010, 10:03
Hydraulik,

Dzieki za podpowiedz, ale chyba nie tedy droga.
Po pierwsze juz mam hydrofor ale z przepona (stad greensand), i bez jego wymiany napowietrzanie raczej nie wchodzi w gre.
Po drugie, greensand sobie swietnie z siarkowodorem radzi, brak go w przefiltrowanej zimnej wodzie a pojawia sie tylko w cieplej gdy se postoi w ogrzewaczu.
Logika wiec podpowiada ze ten siarkowodor powstaje wtornie w ogrzewaczu CWU wlasnie zwlaszca ze wyjecie durnej anody mocno to ograniczylo.

Gdzies kiedysna jakims forum wyczytalem, ze w przypadku zawartosci zelaza taka sytuacja z CWU moze miec miejsce (wtorne wytworzenie H2S w jakiejs reakcji). Ale nie wiem w jakiej reakcji wiec nie wiem czy to jest prawda. Moje zelazo jest zredukowane tylko do 0,23mg. Moge podmienic zloze w kolumnie z weglem na co innego (tak zakladam). Moze to byc drugi greensand pracujacy szeregowo, lub inne zloze (moze np, minimalnie zmiekczajce, ale nie mam problemow z kamieniem twardosc mam 220mg).
Ale dopóki nie bede pewien ze to zadziala, to nie chce w nic inwestowac. Stad pytanie tutuaj.

marcin

Jeżeli chcesz pozbyć się siarkowodoru musisz silnie natlenić wodę i wymienić zbiornik a na nim zamontować dobry odpowietrz alnik. Masz już dwa filtry – zamieniasz ich kolejność zamiast węgla zasypujesz Dolmiks który zneutralizuje związki powstałe po napowietrzaniu siarkowodorów. To jest sprawdzone i działa i jest naturalne bez zbędnej chemii.

Jastrząb
19-05-2010, 11:04
Jeżeli chcesz pozbyć się siarkowodoru musisz silnie natlenić wodę i wymienić zbiornik a na nim zamontować dobry odpowietrz alnik. Masz już dwa filtry – zamieniasz ich kolejność zamiast węgla zasypujesz Dolmiks który zneutralizuje związki powstałe po napowietrzaniu siarkowodorów. To jest sprawdzone i działa i jest naturalne bez zbędnej chemii.

Greensand (ten ze zbedna chemia), doskonale radzi sobie z siarkowodorem gazowym w wodzie surowej. W wodzie przefiltrowanej zimnej nie wystepuje.
Pojawia sie znowu w wodzie cieplej.

Jakie siarkowodory masz na mysli?? (liczba mnoga). Zawsze myslalme, ze chodzi tylko i H2S (siarkowodor liczba pojedyncza). Masz na mysli inne zwiazki siarki? Jakie konkretnie.


marcin

qbek17
19-05-2010, 11:10
Cytat z innego forum:
"Na formę występowania siarkowodoru wpływ ma odczyn wody. Im odczyn jest niższy, tym więcej siarkowodoru występuje w postaci gazu, a mniej w postaci rozpuszczonej (jonów siarczkowych). I odwrotnie. Dla wysokich odczynów, siarkowodór występuje w postaci rozpuszczonej, w której w ogóle się nie odgazowuje w procesie napowietrzania. Na szczęście dla odczynu charakteryzującego wody naturalne ok 44 % siarkowodoru występuje w postaci łatwo ulatniającego się gazu. Dla pH równego 9 już tylko -0,7 % to gaz."
"Siarkowodór może także powstawać wtórnie w sieci wodociągowej - zwłaszcza gdy dochodzi do obniżenia zawartości tlenu w sieci (np gdy jest zbyt dużo amoniaku w wodzie na wyjściu z SUW), w wyniku czego tworzą się warunki beztlenowe, w których określone bakterie produkują siarkowodór."

Jastrząb
19-05-2010, 12:12
Cytat z innego forum:
"Na formę występowania siarkowodoru wpływ ma odczyn wody. Im odczyn jest niższy, tym więcej siarkowodoru występuje w postaci gazu, a mniej w postaci rozpuszczonej (jonów siarczkowych). I odwrotnie. Dla wysokich odczynów, siarkowodór występuje w postaci rozpuszczonej, w której w ogóle się nie odgazowuje w procesie napowietrzania. Na szczęście dla odczynu charakteryzującego wody naturalne ok 44 % siarkowodoru występuje w postaci łatwo ulatniającego się gazu. Dla pH równego 9 już tylko -0,7 % to gaz."
"Siarkowodór może także powstawać wtórnie w sieci wodociągowej - zwłaszcza gdy dochodzi do obniżenia zawartości tlenu w sieci (np gdy jest zbyt dużo amoniaku w wodzie na wyjściu z SUW), w wyniku czego tworzą się warunki beztlenowe, w których określone bakterie produkują siarkowodór."

I to by sie zgadzalo z moim przypadkiem. Greensand usuwa gazowy H2S (zimna woda OK). W cieplej zas cos reaguje, i te pozostale jony sie ujawniaja -> produkowany jest nowy gazowy H2S. W werjse z bakteriami nie wierze, bo wtedy wyjecie anody by nic nie zmienilo.

Pytanie jak sie ich pozbyc, tych jonow siarczkowych.

I czy sie ich pozbywac wogole. Moze jak usune inne jony (np pozostaly Fe co powinno byc proste), to takze przerwie reakcje??
Dzieki czemu powracam do pytania, jaka reakcja zachodzi w ogrzewaczu CWU.

marcin

qbek17
20-05-2010, 10:49
Myślę, że tu znajdziesz odpowiedź na twoje pytanie:
http://www.old.kemipol.com.pl/img/pdf/dzwirzyno/art%2004.pdf

Temat dotyczy większych oczyszczalni, ale zasady są te same.

Campto
21-05-2010, 07:18
O podłożach typu Crystal Right czy Greensand sporo tu się mówi na bazie własnych doświadczeń. A czy miał ktoś z was do czynienia z podłożem Purolite C100? Z opisów reklamowych można wnioskować, iż jest to podłoże dość kompleksowe.

qbek17
21-05-2010, 07:22
To zwykły jonit - silny kation. Co w nim kompleksowego?
Poza tym są jego różne "wersje", np. C100E, C100H, C100DL, itd...

Campto
21-05-2010, 08:12
To zwykły jonit - silny kation. Co w nim kompleksowego?
Poza tym są jego różne "wersje", np. C100E, C100H, C100DL, itd...

Co kompleksowego? Zmiękcza wodę, usuwa żelazo, mangan i na dodatek jeszcze filtruje zanieczyszczenia.

Cytuję "Usuwa jony powodujące twardość, np. wapń i magnez, zastepując je jonami sodu. Gdy złoże ulega wyczerpaniu i jony powodujące twardość przedostają się do wycieku, pojemność odnawia się poprzez regenerację roztworem soli kamiennej.Purolite C-100E również usuwa rozpuszczone żelazo, mangan i zawiesiny poprzez działanie filtrujące złoża".
To wygląda jak "All - in - one".:) Ale czy dobre czy tylko reklama?

Hytryulik
21-05-2010, 08:47
Każdy jonit usuwa żelazo mangan tylko jak długo? Do tego jest nie przeznaczony. Do wody pitnej zastanawiałbym się nad zastosowaniem

qbek17
21-05-2010, 08:49
hehehe...ktoś sobie dopowiedział zbyt wiele.
Każde złoże, jako materiał filtracyjny, zatrzymuje pewną część osadów z wody. Różnica polega na tym, że każde z nich ma swoją "specjalizację". Ten jonit (C100) służy do zmiękczania wody, a efektem ubocznym jest zatrzymywanie już wcześniej wytrąconych osadów i zawiesin (co powinno się odbywać na filtrze wstępnym) lub niewielkich ilości żelaza (co skraca żywotność złoża i zmniejsza jego wydajność).

ewoda
26-05-2010, 16:32
Co kompleksowego? Zmiękcza wodę, usuwa żelazo, mangan i na dodatek jeszcze filtruje zanieczyszczenia.

Cytuję "Usuwa jony powodujące twardość, np. wapń i magnez, zastepując je jonami sodu. Gdy złoże ulega wyczerpaniu i jony powodujące twardość przedostają się do wycieku, pojemność odnawia się poprzez regenerację roztworem soli kamiennej.Purolite C-100E również usuwa rozpuszczone żelazo, mangan i zawiesiny poprzez działanie filtrujące złoża".
To wygląda jak "All - in - one".:) Ale czy dobre czy tylko reklama?

Jeżeli w wodzie występuje mangan i rozpuszczone żelazo żywica jest skuteczna i działa "All in one". W takim przypadku należy zastosować zbiornik membranowy i nie dopuścić do wytracania związków żelaza przed kolumną z żywicą zmiękczającą.

qbek17
26-05-2010, 18:09
Raczej średnio...

a swoją drogą to gdyby żywica ZMIĘKCZAJĄCA była też ODŻELAZIAJĄCA to by się tak nazywała ;)

Hytryulik
26-05-2010, 18:15
Jeżeli w wodzie występuje mangan i rozpuszczone żelazo żywica jest skuteczna i działa "All in one". W takim przypadku należy zastosować zbiornik membranowy i nie dopuścić do wytracania związków żelaza przed kolumną z żywicą zmiękczającą.

Papier wszystko przyjmie nawet gruszki na wierzbie. Tylko po co?

kotu6
29-05-2010, 12:14
Czy korzystanie ze złoża Crystal-right w celu usunięcia żelaza i manganu (taki rodzaj stacji uzdatniania 2 niezależne firmy zaproponowały mi do mojej wody - wyniki badania kilka stron wcześniej) wiąże się ze zmiękczeniem jej do minimum? Takie informacje dostaliśmy od firmy, która zaproponowała metodę kilku urządzeń: zmiękczanie-odżelazianie/odmanganianie.

Hytryulik
29-05-2010, 12:41
Czy korzystanie ze złoża Crystal-right w celu usunięcia żelaza i manganu (taki rodzaj stacji uzdatniania 2 niezależne firmy zaproponowały mi do mojej wody - wyniki badania kilka stron wcześniej) wiąże się ze zmiękczeniem jej do minimum? Takie informacje dostaliśmy od firmy, która zaproponowała metodę kilku urządzeń: zmiękczanie-odżelazianie/odmanganianie.

Osobiście radzę skorzystać z oferty podwójnej stacji mniejsze ryzyko niepowodzeń i komplikacji. W polskich warunkach teoria nie idzie z praktyką.

qbek17
29-05-2010, 19:28
Każdy jonit zmiękcza do zera. Regulować można zaworem mieszającym w głowicy. Jak zrobisz dwa oddzielne systemy (ze zmiękczaniem) to efekt też będzie taki sam.

kotu6
30-05-2010, 11:44
...powtórka...

kotu6
30-05-2010, 11:45
Jeśli zmiękczacz będzie pierwszy w kolejności, to mogę domieszać wody twardej i dopiero "mieszankę" puścić na odżelazianie/odmanganianie. Wtedy będę miał wodę nie zmiękczoną do "zera" i usunięte żelazo i mangan (nie jest ich u mnie znowu tak okropnie dużo). Czy moje rozumowanie jest prwidłowe, czy to czysta teoria nie mająca odzwierciedlenia w praktyce?

Hytryulik
30-05-2010, 11:57
Najpierw montujesz odżelaziacz a później zmiękczacz z opcja "mixing" gdzie podmieszywujesz wodę w celu uzyskania odpowiedniej twardości ale bez żelaza. Na zmiękczacz puszczasz wodę pozbawioną żelaza

qbek17
30-05-2010, 20:51
Taka opcja jest najbardziej "prawidłowa", ale też bardziej kosztowna. Jeśli masz niewiele żelaza i manganu to możesz podmieszać taką wodę z wodą uzdatnioną bez problemu.

Jastrząb
01-06-2010, 11:01
Taka opcja jest najbardziej "prawidłowa",
Tu zgoda,
Wiekszosc producentow podaje, ze na zmiekczacz powinna isc woda bez zelaza. Przy malych poziomach Fe Mn niektorzy uzywaja zmiekczacza tazke do usuwania zelaza, ale choc to dziala to jest kontrowersyjne, i napewno nie wplywa dobrze na zywotnosc zmiekczacza itp.



ale też bardziej kosztowna. Jeśli masz niewiele żelaza i manganu to możesz podmieszać taką wodę z wodą uzdatnioną bez problemu.
To czemu bardziej kozstowne to nie rozumiem. Jak sa dwa urzadzenia, odzelazniacz/zmiekczacz, to na koszt calkowity kolejnosc podlaczenia chyba nie powinna miec znaczenia.

marcin

qbek17
01-06-2010, 11:10
Nie chodziło mi o kolejność podłączenia tylko o różnicę między jednym urządzeniem usuwającym żelazo i twardość (np. Crystal Right), a dwoma oddzielnymi (odżelaziacz i zmiękczacz).

Jastrząb
01-06-2010, 12:53
Nie chodziło mi o kolejność podłączenia tylko o różnicę między jednym urządzeniem usuwającym żelazo i twardość (np. Crystal Right), a dwoma oddzielnymi (odżelaziacz i zmiękczacz).
Teraz jasne.
Odnosiles sie do postu kotu6 gdzie On wyrazenie pisal o 2 osobnych urzadzeniach, stad moje zdziwienie.

marcin

kangaroo21
01-06-2010, 22:48
Witam,
Co należałoby zrobić i kupić aby woda z tej studni była zdatna do spożycia ?

http://www.supertypy.pl/images/stories/woda1.jpg

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

free_shop
02-06-2010, 00:16
Witam,
Co należałoby zrobić i kupić aby woda z tej studni była zdatna do spożycia ?
Odżelaziacz + zmiękczacz. Pomimo, iż twardość mieści się w "normach", to jest bardzo wysoka i należałoby ją obniżyć.
Jeżeli chodzi o mikroorganizmy, wydaje mi się, że wystarczy zachlorować studnię i instalację a następnie dobrze przepłukać.
Przy tak wysokim ChZT przydałby się jeszcze filtr węglowy (chociaż nie jest niezbędny).

Odżelaziacz + zmiękczacz, ok 5000 zł
Odżelaziacz + zmiękczacz + filtr węglowy, ok. 7000 zł
Ceny orientacyjne (kupując na alledrogo i montując samemu zaoszczędzisz trochę).

Hytryulik
02-06-2010, 07:03
Witam,
Co należałoby zrobić i kupić aby woda z tej studni była zdatna do spożycia ?

http://www.supertypy.pl/images/stories/woda1.jpg

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
Na pewno odżelaziacz i chlorowanie studni. Później po miesiącu wykonaj kolejną analizę w tym czasie sprawdź czy twardość wody będzie dla Ciebie uciążliwa wówczas zamontuj zmiękczacz.

qbek17
02-06-2010, 07:20
Twardość powyżej 20dH na pewno będzie uciążliwa.

Jeśli nie pomoże chlorowanie to przydałaby się lampka UV.

Montaż samemu jest tańszy o ile "wiesz co robisz" - inaczej może cię to kosztować więcej niż usługa instalatora :)

Jastrząb
02-06-2010, 09:18
Twardość powyżej 20dH na pewno będzie uciążliwa.
A jaka twardosc jest uciazliwa w praktyce??
Pytam bo sam mam 215mg i sie zastanawiam czy bedzie to generowac klopoty w dluzszej perspektywie czy sie nie tykac tego??

dzieki
marcin

qbek17
02-06-2010, 09:24
Twardość rzędu 7-8 dH nie powinna być bardzo uciążliwa, chociaż wszystko to jest kwestią indywidualną (co komu jest uciążliwe?) ;)

Hytryulik
02-06-2010, 09:47
A jaka twardosc jest uciazliwa w praktyce??
Pytam bo sam mam 215mg i sie zastanawiam czy bedzie to generowac klopoty w dluzszej perspektywie czy sie nie tykac tego??

dzieki
marcin

To wszystko zależy od "punktu siedzenia" . Jeżeli Cie stać na zakup zmiękczacza to radzę go stosować. Brak przy takiej twardości będziesz widział w czajniku, kabinie prysznicowej, wannie i kranach.

Jastrząb
02-06-2010, 09:58
Twardość rzędu 7-8 dH nie powinna być bardzo uciążliwa, chociaż wszystko to jest kwestią indywidualną (co komu jest uciążliwe?) ;)
Jesli pralka/zmywarka zakonczy zywot po 2-3 latach to uwazam to za uciazliwe :-)
Jesli po 10 latach bede mial problem ze zmniejszonym swiatlem rur w instalacji wody, to uwazam to za uciazliwe.

marcin

qbek17
02-06-2010, 10:08
Przy twardej wodzie masz opcję stosowania jakichś specjalnych płynów do prania albo układu zmiękczającego w zmywarce. Kilka milimetrów osadu na rurach jest do przeżycia, ale wzrastają koszty ogrzewania. Czajnik czy żelazko można wyczyścić...Generalnie, da się z tym żyć.

Jeśli zastosujesz zmiękczacz nie musisz już stosować tak dużo detergentów, dosypywać soli czy nabłyszczaczy do zmywarki, wycierać zacieków, czyścić czajnik, żelazko, oszczędzisz na ogrzewaniu, nie mówiąc o wrażeniach estetycznych, itp... Jeśli można sobie ułatwić życie to czemu tego nie robić?

Moim zdaniem bilans jest zdecydowanie na korzyść zmiękczacza.

Jastrząb
02-06-2010, 10:14
To wszystko zależy od "punktu siedzenia" . Jeżeli Cie stać na zakup zmiękczacza to radzę go stosować. Brak przy takiej twardości będziesz widział w czajniku, kabinie prysznicowej, wannie i kranach.
Musze przyznac za po paru miesaicach jakiejs tragedii nie ma. Czajnik owszem raz na jakis czas trzeba potrakotwac kwaskiem cytrynowym, ale to jest malo uciazliwe.
Lazienki w trybie normalnego sprzatania (bez jakiejs agresywnej chemii i szorowania) daje sie utrzymac w porzadku i jakos tego kamienia nie widac. Zastanawialem sie jak bedzie w perspektywie 5lat i dzialania sprzetow (zmywarka/pralka/zarastanie rury instalacji).

Czy wszystkie zmiekczacze to regeneracja sola?? Mam problem z popluczynami - male szambo bo gmina obiecala juz juz kanalizacje a ja im uwierzylem glupi ;-((((((
Popluczyny z odzelazniacza leje obecnie beszczelnie na niezagospodarowana, zachwaszczona a duza dzialke. Ale soli tam nie wyleje, bo mi w przyszlosci tylko trawa morska tam wyrosnie ;-)))) Na studnie chlonna chyba brak szans, bo za wysoki poziom wody. Kombinuje jak sie podlaczyc przez dzialke sasiadow do rowu melioracyjnego 50 metrow dalej.

marcin

qbek17
02-06-2010, 10:37
Przy twojej twardości (ok 12dH) przy odrobinie wysiłku (czyli to co opisałeś) przez 5 lat raczej nie powinno się stać nic strasznego.

Co do regeneracji solą to czytałem ostatnio ciekawe artykuły o systemach "Zero Discharge" czyli zupełnie bez zrzutu soli do ścieków. Oczywiście są to pierwsze próby na skalę dużych stacji, i zanim ekonomicznie zejdzie to do poziomu domowego jeszcze trochę czasu minie. Na dziś można ograniczyć zużycie soli różnymi kombinacjami (np. regeneracja przeciwprądowa) ale zyski są minimalne.

Jastrząb
02-06-2010, 10:39
Przy twardej wodzie masz opcję stosowania jakichś specjalnych płynów do prania albo układu zmiękczającego w zmywarce. Kilka milimetrów osadu na rurach jest do przeżycia, ale wzrastają koszty ogrzewania.
Akurat obieg wody w systemie grzewczym mam zamkniety - pompa ciepla z pologowka, wiec tym sie akurat nie przejmuje :-)
Gorzej z rurami wody uzytkowej.

marcin

kangaroo21
02-06-2010, 11:53
Odżelaziacz + zmiękczacz. Pomimo, iż twardość mieści się w "normach", to jest bardzo wysoka i należałoby ją obniżyć.
Jeżeli chodzi o mikroorganizmy, wydaje mi się, że wystarczy zachlorować studnię i instalację a następnie dobrze przepłukać.
Przy tak wysokim ChZT przydałby się jeszcze filtr węglowy (chociaż nie jest niezbędny).

Odżelaziacz + zmiękczacz, ok 5000 zł
Odżelaziacz + zmiękczacz + filtr węglowy, ok. 7000 zł
Ceny orientacyjne (kupując na alledrogo i montując samemu zaoszczędzisz trochę).

Jakieś konkretnej firmy sprzęt proponujesz i te 'oszczędności' jakiego rzędu są ?

I czy na pewno zarówno barwa jak i zapach będzie normalna i bezwonna ?

Jastrząb
02-06-2010, 12:23
Witam,
Co należałoby zrobić i kupić aby woda z tej studni była zdatna do spożycia ?

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
Jesli chodzi o bakterie:

Napisz jeszcze jaka to studnia:
- jak gleboka
- jesli masz pojecie (studniarze mowili przy kopaniu) czy po drodze byly jakies wartwy nieprzepuszczalne typu glina,
- jak dawno wykonana, abisynka, czy z rura oslonowa,
- jak od wykonania uzytkowana, czy byla regularnie eksploatowana
- czy w okolicy sa/moga byc "szczelne inaczej" szamba, rolnicy z kupami gnoju etc.

Jesli studnia jest gleboka i dobrze izolowana (warstwy nieprzepuszczalne) studnia moze byc zanieczyszczona bakteriami przy wykonaniu wtedy jednorazowe chlorowanie powinno pomoc.
Jesli jest plytka, nie izolowana wartwami nieprzepuszczalnymi, to problem z bakteriami moze byc powracajacy, wiec albo dozowanie chloru albo lampa UV.

Na pewno warto studnie przechlorowac raz i zrobic badania za czas jakis.

marcin

Jastrząb
02-06-2010, 13:35
Kolejne pytanie dotyczace zloza greensand.
Jak czesto zalecacie regeneracje tego zloza?

Specyfikacje zawsze podaja ile mg Fe/Mn/H2S na litr zloza, zloze moze utlenic i przyjac.
Z takich wyliczen wychodzi ze mojej wody moglbym przefiltrowac ze 30m^3, czyli pewnie z 5-6 miesiecy uzytkowania :-)

Zadna (slownie zadna), specyfikacja zloza ktora znalzlem na stronach firm filtracyjnych nie mowi, ze regeneracja nie żadziej niz....XXX dni, bo.........
WIekszoc firm ustawia regeneracje co kilka dni (3-4)., co stoi w jawnej sprzecznosci z podawana obok pojemnoscia zloza.
Jak to wiec jest. Co sie stanie jak bede regenerowal zloze co 2 tygodnie np?? Albo co miesiac.

Prosilbym jakies konkretne wypowiedzi potwierdzone doswiadczeniem.
Np, ze zloze sie bedzie zbrylac (i mial ktos takie przypadki), ze przy regeneracji np co tydzien, skutecznosc filtracji zaczyna zauwazalnie spadac (pomiary!!), ze rzadziej regenerowane zloze potrafi szybko pasc, ze zalegaja sie w nim bakterie, itp itd.

Odpowiedzi typu ja ustawiam zawsze co 3 dni i jest OK, nic nie wnosza. Chodzi mi o porownacze zestawiania w ramach jednej firmy/instalatora. Po przekroczeniu jakiego okresu zaczyna sie cos dziac niepokojacego i co dokladnie.


dzieki
marcin

kangaroo21
02-06-2010, 14:31
Jesli chodzi o bakterie:

Napisz jeszcze jaka to studnia:
- jak gleboka
- jesli masz pojecie (studniarze mowili przy kopaniu) czy po drodze byly jakies wartwy nieprzepuszczalne typu glina,
- jak dawno wykonana, abisynka, czy z rura oslonowa,
- jak od wykonania uzytkowana, czy byla regularnie eksploatowana
- czy w okolicy sa/moga byc "szczelne inaczej" szamba, rolnicy z kupami gnoju etc.

Jesli studnia jest gleboka i dobrze izolowana (warstwy nieprzepuszczalne) studnia moze byc zanieczyszczona bakteriami przy wykonaniu wtedy jednorazowe chlorowanie powinno pomoc.
Jesli jest plytka, nie izolowana wartwami nieprzepuszczalnymi, to problem z bakteriami moze byc powracajacy, wiec albo dozowanie chloru albo lampa UV.

Na pewno warto studnie przechlorowac raz i zrobic badania za czas jakis.

marcin

Studnia ma około 6 m, wpuszczona jest niebieska karbowana rura osłonowa. Jeśli chodzi o warstwy gleby to jest to jakiś gliniasty ił przez który przy kopaniu 2m rowu koparka stawała dęba . W okolicy jest jedno pole ale nie nawożone, chodź poziom wód powierzchniowych jest na poziomie 1,5m.
Studnia przed badaniem była mało użytkowana zresztą tak jest do dzisiaj, chodź przed badaniem czerpałem wodę przez jakieś 12h non-stop.

Dodam jeszcze ,że w tej chwili wody jest tyle że rurą się przelewa i musiałem w kręgach zamontować pompę z pływakiem...

qbek17
02-06-2010, 14:56
Kolejne pytanie dotyczace zloza greensand.
Jak czesto zalecacie regeneracje tego zloza?

Specyfikacje zawsze podaja ile mg Fe/Mn/H2S na litr zloza, zloze moze utlenic i przyjac.
Z takich wyliczen wychodzi ze mojej wody moglbym przefiltrowac ze 30m^3, czyli pewnie z 5-6 miesiecy uzytkowania :-)

Zadna (slownie zadna), specyfikacja zloza ktora znalzlem na stronach firm filtracyjnych nie mowi, ze regeneracja nie żadziej niz....XXX dni, bo.........
WIekszoc firm ustawia regeneracje co kilka dni (3-4)., co stoi w jawnej sprzecznosci z podawana obok pojemnoscia zloza.
Jak to wiec jest. Co sie stanie jak bede regenerowal zloze co 2 tygodnie np?? Albo co miesiac.


Nigdzie nie znajdziesz takiej informacji bo jej po prostu nie ma ;) tzn nie ma czegoś takiego jak sztywno ustalone dane co ile dni regenerować. Dla złoża Greensand krytyczna jest jego pojemność. Nie można dopuścić do jej wyczerpania, dlatego regeneracja musi się odbywać częściej niż to wynika z wyliczonej pojemności. Jeśli wychodzi ci że możesz je regenerować co miesiąc to z punktu widzenia złoża powinno być OK. Ale biorąc pod uwagę inne aspekty (np. bakterie, zapach wody) nie powinieneś robić regeneracji rzadziej niż co kilka dni.
Jest to złoże przeznaczone głównie do zastosowań przemysłowych gdzie przepływ kilku m3/d jest normą. Przy użyciu go w zastosowaniach domowych wychodzą takie ciekawostki ;)

Jastrząb
02-06-2010, 14:59
Studnia ma około 6 m, wpuszczona jest niebieska karbowana rura osłonowa. Jeśli chodzi o warstwy gleby to jest to jakiś gliniasty ił przez który przy kopaniu 2m rowu koparka stawała dęba . W okolicy jest jedno pole ale nie nawożone, chodź poziom wód powierzchniowych jest na poziomie 1,5m.
Studnia przed badaniem była mało użytkowana zresztą tak jest do dzisiaj, chodź przed badaniem czerpałem wodę przez jakieś 12h non-stop.

Dodam jeszcze ,że w tej chwili wody jest tyle że rurą się przelewa i musiałem w kręgach zamontować pompę z pływakiem...

Jesli dobrze zrozumialem, to jest to studnia wiercona, glebokosci 6m, ze zrobiona obudowa z kregow na powierzchni.
Jakkolwie, 6m z tego co kiedys czytalem to b. malo, nie jest to studnia glebinowa, i w zasadzie czerpiesz wode podpowierzchniowa, podskorna, czyu jak tam ja zwal. Nie gwarantuje czustosci bakteriologicznej, a na pewno trzeba by to kontrolowac.
Na pewno fakt przelania sie wody opadowej z powierzchni do rury oslonowej nie pomaga, i byc moze stad te bakterie - na pewno warto przechlorowac.


Przy tak plytkiej studni ja bym sie zdecydowal na jakas forme dezynfekzji (lampa UV sprawia chyba najmniej problemow).

A na pewno zrob szczelna obudowe tej studni. Wybetonuj dno kregu z dodatkiem jakichs uszczelniaczy do betonu, uszczelnij takoz przestrzen miedzy kregami (jesli wiecej niz 1 krag jest.) Inaczej w kazda wiosne/jsesien lub w czasie d. opadow, bedzie Ci sie woda z powierzchni lala do studni. Mozesz tez zainwestowac w spejcalna glowice , ktora szczelnie zamknie rure oslonowa - ma ona wyjscie na kabel do pompy glebinowej i przylacze gwintowane do rury tlocznej z obu stron.

marcin

Jastrząb
02-06-2010, 15:06
Nigdzie nie znajdziesz takiej informacji bo jej po prostu nie ma ;) tzn nie ma czegoś takiego jak sztywno ustalone dane co ile dni regenerować. Dla złoża Greensand krytyczna jest jego pojemność. Nie można dopuścić do jej wyczerpania, dlatego regeneracja musi się odbywać częściej niż to wynika z wyliczonej pojemności. Jeśli wychodzi ci że możesz je regenerować co miesiąc to z punktu widzenia złoża powinno być OK. Ale biorąc pod uwagę inne aspekty (np. bakterie, zapach wody) nie powinieneś robić regeneracji rzadziej niż co kilka dni.
Jest to złoże przeznaczone głównie do zastosowań przemysłowych gdzie przepływ kilku m3/d jest normą. Przy użyciu go w zastosowaniach domowych wychodzą takie ciekawostki ;)
Jak pisalem, pojemnosci bym przez pol roku nie wyczerpal, wiec to u mnie nie bedzie kryterium czestosci regeneracji.
A mam wlasnie problemy z zapachem i kombinuje co tu zrobic i co jest przyczyna.
A z powodu szamba i bytnosci w domu tylko w weekendy kombinuje jak to dokladnie poustawiac optymalnie.
Obecnie regeneruje co 2 tygodnie - na probe zrobie to czesciei i zobacze czy cos sie poprawi w kwestii zapachu.

dzieki
marcin

free_shop
03-06-2010, 00:42
Jak pisalem, pojemnosci bym przez pol roku nie wyczerpal, wiec to u mnie nie bedzie kryterium czestosci regeneracji.
A mam wlasnie problemy z zapachem i kombinuje co tu zrobic i co jest przyczyna.
A z powodu szamba i bytnosci w domu tylko w weekendy kombinuje jak to dokladnie poustawiac optymalnie.
Obecnie regeneruje co 2 tygodnie - na probe zrobie to czesciei i zobacze czy cos sie poprawi w kwestii zapachu.

dzieki
marcin
Tzw. pojemnością, czyli wyliczeniami z "data sheet" złoża nie należy się sugerować w przypadku użytkowania domowego. Filtry po prostu należy płukać jak najczęściej. Woda przepływając przez złoże powoduje jego "zbijanie" (ubijanie się). Dlatego też należy złoże "wzruszyć" (rozruźnić) poprzez płukanie. Płukanie co 7-10 dni jest optymalne, co 14 dni to max. (to jest oczywiście moje zdanie).
Jeżeli chodzi o zapach siarkowodoru, to podaj jaka jest utlenialność wody surowej. Może należałoby zrobić też badanie na zawartość siarczanów?
Czy podczas niebytności w domu masz włączone grzanie? Czy "chodzi" cyrkulacja ciepłej wody?

Jastrząb
03-06-2010, 08:46
Tzw. pojemno��i�� czyli wyliczeniami z "data sheet" z��ża nie należy si��sugerowa��w przypadku użytkowania domowego.
Nie wiedzialem, ze jest to zloze typowo przemyslowe, stad moje pytania o rozbieznosc miedzy "data sheet" a praktyka. Teraz juz wiem o co chodzi.



Filtry po prostu należy p��ka��jak najcz���iej. Woda przep��waj�� przez z��że powoduje jego "zbijanie" (ubijanie si��. Dlatego też należy z��że "wzruszy��quot; (rozruźni�� poprzez p��kanie. P��kanie co 7-10 dni jest optymalne, co 14 dni to max. (to jest oczywi��ie moje zdanie).

O i to jest jakis powod (zbijanie sie zloza). Za tydzien beda u mnie ludzie co to instalowali, to sprawdza czy zloze nie jest zbyt ubite. Tak czy siak przejde na plukanie co tydzien i sprawdze czy to cos pomoze w kwestii zapachu. Chlopaki pewnie tez instalacje przechloruja. Za greensandem jest wegiel (prawdopodobnie niepotrzebny)., planuje go choc czasowo usunac po chlorowaniu. Dlugi okres miedzy plukaniami ze wzgledu na szambo. Plukanie co 5 dni, to jedno szambo extra w miesiacu i 150PLN :-/
Czyli rozumiem, ze jesli czestotliwosc plukania ma wplywa na zapach/bakterie, to po prostu trzeba to dobrac eksperymentalnie gotowego wzoru nie bedzie.



Jeżeli chodzi o zapach siarkowodoru, to podaj jaka jest utlenialno���wody surowej. Może należa��by zrobi��też badanie na zawarto���siarczanów?
Siarkowodor wystepuje w wodzie cieplej tylko. Zimna OK. Niestety w badaniu nie mam podanej utlenialnosci. Nie znalalzem tez labolatorium ktore by sprawdzalo siarczany (warszawa). O utlenialnosc pytasz w kontekscie bakteri beztelnowych, ktore moga wytwarzac H2S?? Jak to dziala?? O czym swiadczy wysoka/niska utlenialnosc w polaczeniu z siaraczanami i H2S?

Za greensandem stoi wegiel aktywny, prawdopodobnie niepotrzebnie, bo jest miejsce potencjalnego wzrostu bakterii (zapach).


Czy podczas niebytno��i w domu masz w���zone grzanie? Czy "chodzi" cyrkulacja ciep��j wody?
Ogrzewanie nie ma tu nic do rzeczy, woda w ukladzie CO jest w ukladzie zamknietym fizycznie odizolowanym od instalacji wody uzytkowej.

Jeszcze jedno pytanie.
Greensandowi nic sie nie stanie, jak wymienie hydrofor na ocynkowyany i doloze inzektor do napowietrzenia?? Moze to pomoze usunac resztki Fe/Mn, ktore po greensandzie zostaja na granicy normy. (Fe 3,14 -> 0,23, Mn 0,5 -> 0,05). Jesli to nie pomoze to kolumne weglowa podmienie na kwarcowe zloze odzelazniajace z napowietrzaniem, lub jakies katalityczne z napowietrzanie, tak zeby na greensand poszedl sam lub prawie sam mangan. Do tego moglbym plukac greensand juz podczyszczona woda, obecnnie plucze woda surowa, co tez nie wplywa na niego pewnie za dobrze pewnie.

I jeszcze jedno ;-)
Niektorzy pisza ze przy wodzie studziennej (niechlorowanej) uzywanie kolumny weglowej jest bez sensu bo moga sie tam rozwiajc bakterie.
Greensand przy regeneracji jest dezynfekowany. A co z innymi nie denzyfekowanymi zlozami?? Takie klasyczne zloze kwarcowe odzelazniajace. Na nim sie nie beda rozwijaly bakterie?? Nie jest toto niczym dezynfekowane, a tylko plukane woda.

dzieki,
marcin

qbek17
03-06-2010, 08:52
Niektorzy pisza ze przy wodzie studziennej (niechlorowanej) uzywanie kolumny weglowej jest bez sensu bo moga sie tam rozwiajc bakterie.
Greensand przy regeneracji jest dezynfekowany. A co z innymi nie denzyfekowanymi zlozami?? Takie klasyczne zloze kwarcowe odzelazniajace. Na nim sie nie beda rozwijaly bakterie?? Nie jest toto niczym dezynfekowane, a tylko plukane woda.

Jeśli nie ma bakterii w wodzie surowej to nie będą się rozwijały. Jeśli są bakterie w wodzie to trzeba dezynfekować złoże lub montować UV. Tak samo z węglem.

qbek17
03-06-2010, 08:58
Z tym ubijaniem złoża to nie ma co przesadzać w domowych warunkach. Złoże może ulec zgnieceniu przy dużej różnicy ciśnień, a w standardowych warunkach rzadko się taka zdarza. Częściej złoże może scementować od nadmiaru żelaza i zbyt rzadkich regeneracji. Są na rynku głowice które specjalnie dla takich złóż mają możliwość zaprogramowania dwóch różnych regeneracji. Przykładowo: pierwsza regeneracja to tylko płukanie złoża, a druga to regeneracja nadmanganianem. W takiej właśnie sytuacji jak twoja, gdzie zdolność nie jest wyczerpywana, ale wymagane jest płukanie, można to zastosować: co kilka dni płukanie, a raz na kilka tygodni pełna regeneracja z nadmanganienem.

Jastrząb
03-06-2010, 10:22
Jeśli nie ma bakterii w wodzie surowej to nie będą się rozwijały. Jeśli są bakterie w wodzie to trzeba dezynfekować złoże lub montować UV. Tak samo z węglem.

Lampe UV to ja juz mam. Bardziej mnie martwi, ze wychodowane na zlozu bakterie moga byc zrodelm zapachu, ktory mnie przesladuje.

marcin

free_shop
04-06-2010, 22:30
Za tydzien beda u mnie ludzie co to instalowali, to sprawdza czy zloze nie jest zbyt ubite. Tak czy siak przejde na plukanie co tydzien i sprawdze czy to cos pomoze w kwestii zapachu. Chlopaki pewnie tez instalacje przechloruja.
NIe sądzę, że będzie ubite, ale wybór należy do Ciebie (dwa tygodnie to jest chyba dobry wybór w Twoim przypadku).


Za greensandem jest wegiel (prawdopodobnie niepotrzebny)., planuje go choc czasowo usunac po chlorowaniu. Dlugi okres miedzy plukaniami ze wzgledu na szambo. Plukanie co 5 dni, to jedno szambo extra w miesiacu i 150PLN :-/
Węgiel to dobry wybór, płukanie co 5 dni OK. (nadal uważam, że greensand + węgiel + lampa to bardzo dobre rozwiązanie).


Czyli rozumiem, ze jesli czestotliwosc plukania ma wplywa na zapach/bakterie, to po prostu trzeba to dobrac eksperymentalnie gotowego wzoru nie bedzie.
Tak jak napisałeś.


Siarkowodor wystepuje w wodzie cieplej tylko. Zimna OK. Niestety w badaniu nie mam podanej utlenialnosci. Nie znalalzem tez labolatorium ktore by sprawdzalo siarczany (warszawa). O utlenialnosc pytasz w kontekscie bakteri beztelnowych, ktore moga wytwarzac H2S?? Jak to dziala?? O czym swiadczy wysoka/niska utlenialnosc w polaczeniu z siaraczanami i H2S?
Utlenialność to podstawowe badanie. Siarczany bada na pewno Sanepid, ale też większość firm je wykonuje. Wysoka utlenialność pośrednio świadczy o dużej ilości związków organicznych. Są one dla bakterii (wszelkiego rodzaju) jak fast food; tanie i pożywne. Jeżeli zimna woda jest OK a ciepła śmierdzi, to oznacza, że masz w wodzie siarkę (dlatego powinieneś zbadać siarczany). Trudno stwierdzić (ja się nie podejmuję, za cienki jestem), czy zachodzą tu reakcje czysto chemiczne, biologiczne czy biochemiczne.


Za greensandem stoi wegiel aktywny, prawdopodobnie niepotrzebnie, bo jest miejsce potencjalnego wzrostu bakterii (zapach).
Greensand + węgiel + lampa UV, to bardzo dobry wybór. W skrócie (nie wiem czy przy 1/2 litra dałoby radę to wytłumaczyć), na filtrze węglowym twotrzy się w trakcie filtracji błona biologiczna. NIe jest szkodliwa, a wręcz przeciwnie pomaga w filtracji. W czasie pracy filtra rozrasta się i zaczyna sprawiać problemy (dlatego płucze się filtr). Nie należy panikować, i płukać filtr węglowy (w warunkach domowych) co kilka dni. 7 dni w Twoim przypadku powinno wystarczyć.


Ogrzewanie nie ma tu nic do rzeczy, woda w ukladzie CO jest w ukladzie zamknietym fizycznie odizolowanym od instalacji wody uzytkowej.
Mea kulpa. Chodziło mi o c.w.u. Czy grzejesz wodę w czasie Twojej długiej nieobecności?


Jeszcze jedno pytanie.
Greensandowi nic sie nie stanie, jak wymienie hydrofor na ocynkowyany i doloze inzektor do napowietrzenia?? Moze to pomoze usunac resztki Fe/Mn, ktore po greensandzie zostaja na granicy normy. (Fe 3,14 -> 0,23, Mn 0,5 -> 0,05). Jesli to nie pomoze to kolumne weglowa podmienie na kwarcowe zloze odzelazniajace z napowietrzaniem, lub jakies katalityczne z napowietrzanie, tak zeby na greensand poszedl sam lub prawie sam mangan. Do tego moglbym plukac greensand juz podczyszczona woda, obecnnie plucze woda surowa, co tez nie wplywa na niego pewnie za dobrze pewnie.
Zainstalowanie zbiornika bezprzeponowego oraz napowietrzacza odciąży Greensand. Utleni część żelaza i manganu oraz usunie siarkowodór. Ale nie gwarantuję, że Twoje problemy z siarkowodorem w wodzie ciepłej znikną.


I jeszcze jedno ;-)
Niektorzy pisza ze przy wodzie studziennej (niechlorowanej) uzywanie kolumny weglowej jest bez sensu bo moga sie tam rozwiajc bakterie.
Greensand przy regeneracji jest dezynfekowany. A co z innymi nie denzyfekowanymi zlozami?? Takie klasyczne zloze kwarcowe odzelazniajace. Na nim sie nie beda rozwijaly bakterie?? Nie jest toto niczym dezynfekowane, a tylko plukane woda.
Niekoniecznie używanie kolumny węglowej jest bez sensu. Nie chciałbym być niegrzeczny, ale niektórzy są nielogiczni. Jeżeli w wodzie jest chlor, to przepływając przez filtr węglowy od góry na dole już tego chloru nie ma. U dołu filtra bakterie powinny się wię namnażać szybciej niż króliki?
Węgiel używa się do "zdejmowania" różnych substancji (w zależności od rodzju węgla): chloru, związków organicznych, metali ciężkich itp).
Jeżeli coś Ci przejdzie przez węgiel, albo coś na nim "urośnie", to po to jest lampa UV.
Nie znam sewrwisu ani firmy, która zakładała Ci filtry, ale uważam, że zrobili dobrze. Chociaż pomysł ze zbiornikiem bezprzeponowym + napowietrzacz, to dobre rozwiązanie (zabezpieczy Cię przed zmianami wody surowej).

qbek17
04-06-2010, 22:36
Mam prośbę ...organizacyjną - "jedna myśl w jednym poście". Będzie łatwiej odpowiadać i zrozumieć ;)

free_shop
04-06-2010, 22:58
Mam prośbę ...organizacyjną - "jedna myśl w jednym poście". Będzie łatwiej odpowiadać i zrozumieć ;)
Zgadzam się całkowicie. Moja odpowiedź kosztowała mnie piwo. Tu cytata. " I kto za to płaci? Ja za to płacę, Pan za to płaci, wszyscy za to płacą":)

Jastrząb
08-06-2010, 12:48
Zgadzam się całkowicie. Moja odpowiedź kosztowała mnie piwo. Tu cytata. " I kto za to płaci? Ja za to płacę, Pan za to płaci, wszyscy za to płacą":)
Free_shop,

Dzieki za wszystkie odpowiedzi. Troche mi to w glowie rozjasnia :-)
Dla pewnosci sprawdze stan zloz, przejde na tygodniowe plukanie, i podmienie zbiornik na ocynkowany z napowietrzaniem.
I zobaczymy wtedy.


CWU jest grzana caly czas do okolo 45 stopni. Mnie nie ma w domu, ale zona tam jest caly czas. Czasem przegrzewam wode do jakis 65 (wiecej urzadzenie nie potrafi), ale to nic nie zmienia.

pozdrawiam,
marcin

P.S.
Piwo (w okolicy Warszawy) z przyjemnoscia postawie :-)

DZIDZIAK
09-06-2010, 07:27
chcialabym wszystkim podziekowac za pomoc przy moim problemie i z woda i z firma uzdatniajaca wody....skonczylo sie na tym ze firma mi zaproponowala nowy filtr ale po roku mam im oddac fitr cr i sendymentacyjny i hudrofor i pompe - strasznie mnie tym ubawili, bo pojecia nie mam dlaczego jeszcze chce moj hydrofor i pompe?? W kazdym razie staram sie zakonczyc wspolprace z tym panem, w zwiazku z tym mam jeszcze jedno pytanie ile kosztuje nowy filtr CR100?

Jastrząb
09-06-2010, 08:40
Jeszcze jedna mala prosba.
Jako ze zdecydowalem sie na podmiane zbiornika na ocynkowany z napowietrzaniem czy moze mi ktos podeslac konkretne linki do np aukcji czy sklepow on-line, do:
- samego zbiornika rozsadnej jakosci (300litrow) Czy Wimest to rozsadna jakosc jest??
- inzektora (tego wogole nie umiem namierzyc) :-(
- odpowietrznika


dzieki
marcin

qbek17
09-06-2010, 08:43
Aspirator (napowietrzacz) to raczej w firmach wodziarskich trzeba szukać - ewentualnie pisać żeby wystawili aukcję jeśli chcesz allegro ;)

free_shop
09-06-2010, 23:59
Jako ze zdecydowalem sie na podmiane zbiornika na ocynkowany z napowietrzaniem czy moze mi ktos podeslac konkretne linki do np aukcji czy sklepow on-line, do:
- samego zbiornika rozsadnej jakosci (300litrow) Czy Wimest to rozsadna jakosc jest??
- inzektora (tego wogole nie umiem namierzyc) :-(
- odpowietrznika
Wimest może być. Jeżeli chcesz mieć full wypas, to niektórzy producenci oferują również zbiorniki ze stali kwasoodpornej.
Odpowietrznik kupisz w każdym sklepie hydraulicznym (zwykły kaloryferowy 1/2", może być Aristo albo z Jordanowa...). Pamiętaj: wywalasz cieczowskaz i na górnym bocznym króćcu montujesz odpowietrznik.
Inżektor znajdziesz po wpisaniu "inżektor aspirator". Można go kupić w sklepach z filtrami oraz w niektórych sklepach z pompami. Przykładowy link:
http://193.23.48.135/my_page.php?uid=2682699
Nie wiem jaką masz pompę, ale dla Ciebie najlepszy jest 3/4" lub 1" (w sklepie Ci doradzą, ale jeżeli nie masz pewności to lepiej kup mniejszy). Kup sam inżektor i zmontuj układ, jaki jest na zdjęciach (z jedną uwagą: lepiej aby aspirator był na rurociągu głównym, a zawór kulowy na obejściu).

kolorado
18-06-2010, 11:09
Mam takie wyniki:

Twardość ogólna: 277,95 mg/l
Przewodność: 510 us/cm
pH: 7,6
Żelazo: 0,02 mg/l
Amoniak: 0,16 mg/l
Azotyny: 0,009 mg/l
Azotany: 1,46 mg/l
Chlorki: 7,5 mg/l

Ogólna liczba bakterii w 36 st.C: 40 jtk
E. coli: 0 jtk
Bakterie gr. coli: 2 jtk
Paciorkowce: 0 jtk.

Studnia wiercona około 30m.

Martwią mnie te bakterie, na pewno chcę przeczyścić (chlorowanie?) studnię i wykonać badanie ponownie.
Tylko nie wiem jak się za to zabrać. Znajoma (wodociągi) poradziła żeby spróbować zalać mleczkiem wapiennym (wapno wymieszane z wodą) na dobę, potem pompować i badanie powtórzyć.
Co o tym myślicie? Boję się wlewać cokolwiek do studni, żeby jej nie zapaskudzić...

Druga sprawa to twardość: warto montować zmiękczacz przy takiej twardości? Na początku raczej odpuszczę, bo wydatków sporo, ale w dłuższej perspektywie rozważam jego montaż, jeśli jest sens.

qbek17
18-06-2010, 11:28
Łatwiej niż z wapnem poszłoby z podchlorynem. Ale efekt ten sam.

Co do twardości to pewnie doczekasz się zacieków i osadów z kamienia, ale da się z tym żyć - wybór czy montować zmiękczacz należy do ciebie :)

kolorado
18-06-2010, 11:31
Dlaczego łatwiej?
Pytanie gdzie ten podchloryn dostać i jak to technicznie wykonać?
Czy jestem w stanie sam to wykonać, czy raczej trzeba wezwać specjalistyczną firmę?
Dzięki za odpowiedź.

qbek17
18-06-2010, 11:34
Łatwiej, tzn nie musisz mieszać wapna i się z tym babrać :)
Idziesz do sklepu chemicznego i kupujesz baniak podchlorynu (pewnie 15%) i po prostu wlewasz do studni. Do tego nie potrzebujesz firmy. Tylko wypompuj wszystko przed zrobieniem badań.

kolorado
18-06-2010, 11:43
Wielkie dzięki za instrukcje :)
Jeszcze tylko jedno pytanko:

Idziesz do sklepu chemicznego i kupujesz baniak podchlorynu (pewnie 15%) i po prostu wlewasz do studni.
Jakiego rodzaju sklep chemiczny? Tzn. z jakimi artykułami? Do dezynfekcji, itp?

Jeszcze jedno: jaką ilość tego wlać?

qbek17
18-06-2010, 11:48
Sklepy typowo z chemikaliami, firmy uzdatniające wodę, sklepy z chemią basenową i do oczek wodnych, czasami sklepy ogrodnicze, allegro...

kolorado
18-06-2010, 12:15
Właśnie się rozejrzałem i faktycznie na allegro można znaleźć, np. coś takiego:
http://allegro.pl/item1078200002_podchloryn_sodu_stabil_nowa_cena_z_ przesylka.html
Baniaki na ogół są 35L, ile tego zużyć jednorazowo? Całe 35L?

qbek17
18-06-2010, 12:26
35 litrów to chyba "lekka" przesada na domową studnię... ale może ktoś z większym doświadczeniem się wypowie ;)

free_shop
18-06-2010, 23:19
35 litrów to chyba "lekka" przesada
"Lekka" to za mało powiedziane. 35 litrów takiego podchlorynu wystarczy do dezynfekcji średniej wielkości jeziorka (tak około 500 m3).
Do studni wystarczy wlać 2 litry (dla pewności 3). Odczekać kilka godzin (najlepiej całą noc) i wypompować wodę. Dobrze jest odkręcać wszystkie krany po kolei, zdezynfekuje się przy okazji całą instalację.
Jeżeli w okolicy nie ma sklepu chemicznego ( np. "Chemia", gdzie można kupić 5 litrów podchlorynu za ok. 20 zł), to wystarczy się udać do najbliższego spoożywczego i kupić "Bielinkę".
Niestety nie potrafię powiedzieć dokładnie ile Bielinki potrzeba:(
Jeżeli prawdą jest (w/g internetu), że Bielinka to 5% roztwór podchlorynu sodu, to należałoby jej wlać do studni jakieś 6-10 litrów.
Powinno wybić wszystko. Chyba, że bakterie to nie jednorazowy wybryk, a po prostu woda tak ma. Wtedy, niestety pozostaje tylko zamontowanie lampy UV (czego sobie i innym sprzedawcom filtrów życzę:))

kolorado
19-06-2010, 07:40
Dzięki za informacje.
Ostatecznie zdecydowałem się na coś takiego:
http://www.kontaktchemoform.pl/karty/3CHEMOCHLORHGranulat.html
Głównie ze względu na to, że jest przeznaczony do wody pitnej. Kupiłem opakowanie 1kg, mam nadzieję, że to wystarczy.
Planuję 0.3-0.5kg rozpuścić w 10l wody. Czy będzie to wystarczające stężenie?

Nie wiem też jak interpretować informację, że produkt nadaje się szczególnie do wody miękkiej. Czy przy mojej (277mg/l) środek ten się kompletnie nie nadaje, czy trzeba dać go więcej?


Chyba, że bakterie to nie jednorazowy wybryk, a po prostu woda tak ma. Wtedy, niestety pozostaje tylko zamontowanie lampy UV (czego sobie i innym sprzedawcom filtrów życzę:))
Ja natomiast wręcz przeciwnie - nie życzę sobie żeby ta woda tak miała! ;)

Jastrząb
19-06-2010, 09:44
Wimest może być. Jeżeli chcesz mieć full wypas, to niektórzy producenci oferują również zbiorniki ze stali kwasoodpornej..
Raz jeszcze z pytanie.
Zloze odzelaziajace (po napowietrzeniu).
Wszyscy mi "oferuja" jakas mieszanke dolomitowo-kwarcowa. Z tego co wiem, dolomit sie bedzie wyplukiwal, wzrosnie mi twardosc (tego nie chce), i wzrosnie pH (obecnie 7.3), co bedzie pomagalo wylapywac mangan.
Ale ja chce zostawic greensand jako 2 stopien filtracji, do usuniecia manganu.
Czyli pytanie. Czy do usuniecia samego zelaza, mozna zastosowac i gdzie kupic, zloze tylko kwarcowe, bez dodatku dolomitu. Bo mi ten dolomit do niczego nie potrzebny, tylko mi niepotrzebnie wzrosnie twardosc. Czy moze dolomit jest potrzebny, i sam piasek kwarcowy utlenionego zelaza z jakiegos powodu nie wylapie??

pozdrawiam
marcin

qbek17
20-06-2010, 20:01
Wszystko można kupić :)
Złoże kwarcowe to w większości firm piękna nazwa na zwykły żwir. Jest jednak różnica między piaskiem kwarcowym, a żwirem - nie tylko w cenie :)

adamf3791
21-06-2010, 08:45
Czas leci, a ja wciaz nie mam filtra, jednak z oferty na oferte coraz wiecej rzeczy sie wyjasnia, po czesci dzieki Wam :)

Kolejna oferta:
Automat na glowicy Clack WS1 Tc wersja czasowa.
Zloze Pyrolox, plukanie co 6 dni
Wydajnosc nominalna 2,5m3 / h.

Parametry do skorygowania:
2,58 mg FE
0,22 mg Mn
7,2 Ph
392 CaCO3 (bedzie osobny zmiekczacz)
0,91 amoniak
siarkowodow (niemierzone ale czuc w zminej wodzie)
utlenialnosc (niemierzone)

Do tego zestaw: pompa ssaca + napowietrzacz + hydrofor 300L z poduszka.

Prosze o recenzje :]

qbek17
21-06-2010, 11:57
Głowica OK, dopytaj czy w ofercie jest bypass. Płukanie dosyć rzadko, ale przy niskim poziomie żelaza może będzie OK. Jeśli to rzeczywista wydajność to zbiornik powinien być minimum 16x65". Przy takim zbiorniku minimalna wydajność pompy powinna wynosić 8 m3. Trochę duży ten system - chyba że ma taki być :)
Jeśli hydrofor z poduszką i napowietrzacz to dopytaj o odpowietrzenie zbiornika.

Hytryulik
21-06-2010, 12:42
Czas leci, a ja wciaz nie mam filtra, jednak z oferty na oferte coraz wiecej rzeczy sie wyjasnia, po czesci dzieki Wam :)

Kolejna oferta:
Automat na glowicy Clack WS1 Tc wersja czasowa.
Zloze Pyrolox, plukanie co 6 dni
Wydajnosc nominalna 2,5m3 / h.

Parametry do skorygowania:
2,58 mg FE
0,22 mg Mn
7,2 Ph
392 CaCO3 (bedzie osobny zmiekczacz)
0,91 amoniak
siarkowodow (niemierzone ale czuc w zminej wodzie)
utlenialnosc (niemierzone)

Do tego zestaw: pompa ssaca + napowietrzacz + hydrofor 300L z poduszka.

Prosze o recenzje :]


Stosując Pyrolox, G1, lub Defeman jako pierwsze urządzenie szczególnie kiedy w wodzie jest siarkowodór musisz się liczyć z tym że to są złoża produkowane z rudy manganu i czasami zamiast ubyć manganu będziesz go miał więcej i bez korekty PH nic nie zrobisz. Także radzę powtórzyć analizę po dwóch miesiącach aby sprawdzić czy nie wystąpiło takie zjawisko. Jeszcze jedno zapytaj się czy zbiornik odżelaziacza nie „mówi po chińsku” bo to producenci przemilczają a chyba lepiej dołożyć parę złotych i kupić zbiornik Structurala.

Jastrząb
21-06-2010, 15:14
Czas leci, a ja wciaz nie mam filtra, jednak z oferty na oferte coraz wiecej rzeczy sie wyjasnia, po czesci dzieki Wam :)
Automat na glowicy Clack WS1 Tc wersja czasowa.
Zloze Pyrolox, plukanie co 6 dni
Wydajnosc nominalna 2,5m3 / h.

Nie jestem specjalista, ale dwie uwagi, na podstawie danych katalogowych złoża:
- zloze Pyrolox jest ciezkie, wiec wymaga duuuuuzych przeplywow w czasie plukania, wiec trzeba miec do tego kawal pompy.
- katalogowo przeplyw przy pracy i plukaniu, to 12m/h, i 60-70m/h.

Jesli podano Ci wydajność nominalna 2,5m3/h, to przy przeplywie 12m/h daje to zbiornik srednicy 20"?? Niech mnie ktos sprawdzi czy dobrze licze??
Albo inaczej, jesli to mialby byc popularny zbiornik 13", to wtedy predkosc pracy wychodzi 50m/h, gdzie katalogowa jest 12m/h!!
Jesli dobrze licze, to wtedy do plukania potrzebujesz ~5x wiecej wody (60/5 = 12), czylli 12,5m^3/h!! Troche duzo. No chyba ze to ma byc taka spora stacja uzdataniania dla duzego domu, czy kilku domow.

Inne zloza katalityczne sa lzejsze i nie wymagaja takich extremalnych przeplywow przy plukaniu.

marcin

qbek17
21-06-2010, 15:27
Pyrolox może mieć trochę wyższe przepływy niż podawane w karcie (jeśli jest niskie stężenie żelaza), ale kategorycznie wymaga porządnego płukania. Tak jak pisałem wcześniej to może być system na zbiorniku 16" i wtedy płukanie to minimalnie 8 m3/h.

Najbardziej prawdopodobne jest, że ktoś po prostu przesadził z tym przepływem nominalnym i oferuje ci filtr ze zbiornikiem ok. 10x54 :)

adamf3791
21-06-2010, 17:15
Z oznaczen urzadzenia wnioskuje, ze wymiary sa 9x48. Maja jeszcze 10x54 i 13x54. Podana wydajnosc jest wiec chyba mocno naciagana :(.
Jaka moze byc rzeczywista wydajnosc tego co mi proponuja - 9x48?

Zestaw pompa, napowietrzacz, hydrofor wykonuje sam. Odpowietrzenie oczywiscie bedzie.

adamf3791
21-06-2010, 17:21
pompe juz nabylem - MHI2200 INOX max 165L/min 6,1bara.

Zloze Pyrolox zaproponowal sprzedawca. Poczytalem troche w sieci i jestem swiadomy, ze potrzeba mocnego strumienia do jego plukania.
Moze jednak przy tym malym filtrze 9x48 ta pompa wystarczy...?

Jesli nie pyrolox to co?
Zaleczy mi na:
- Skutecznym usunieciu Fe, Mn, siarkowodor
- plukanie bez chemii => popluczyny omijaja szambo

adamf3791
21-06-2010, 17:30
Nie jestem specjalista, ale dwie uwagi, na podstawie danych katalogowych złoża:
- zloze Pyrolox jest ciezkie, wiec wymaga duuuuuzych przeplywow w czasie plukania, wiec trzeba miec do tego kawal pompy.
- katalogowo przeplyw przy pracy i plukaniu, to 12m/h, i 60-70m/h.

Jesli podano Ci wydajność nominalna 2,5m3/h, to przy przeplywie 12m/h daje to zbiornik srednicy 20"?? Niech mnie ktos sprawdzi czy dobrze licze??
Albo inaczej, jesli to mialby byc popularny zbiornik 13", to wtedy predkosc pracy wychodzi 50m/h, gdzie katalogowa jest 12m/h!!
Jesli dobrze licze, to wtedy do plukania potrzebujesz ~5x wiecej wody (60/5 = 12), czylli 12,5m^3/h!! Troche duzo. No chyba ze to ma byc taka spora stacja uzdataniania dla duzego domu, czy kilku domow.

Inne zloza katalityczne sa lzejsze i nie wymagaja takich extremalnych przeplywow przy plukaniu.

marcin

ups... spore przeplywnosci.

Moja pompka MHI2200 daje max 6m3/h przy 4barach

Jastrząb
21-06-2010, 17:33
Z oznaczen urzadzenia wnioskuje, ze wymiary sa 9x48. Maja jeszcze 10x54 i 13x54. Podana wydajnosc jest wiec chyba mocno naciagana :(.
Jaka moze byc rzeczywista wydajnosc tego co mi proponuja - 9x48?

Proste do policzenia. Przeplyw katalogowy masz 12m/h. Liczyc pole powierzchni (Pi * R *R ) i mnozysz przez przeplyw. Masz ilosc wody w m^3 na h.
Przy 9" i 12m/h - 0,5m^3/h.
Przy 9" i powiedzmy 18m/h (jak sugeruje qbek17) - 0,75m^3h.

Przy 13" to juz odpowiednio 1 i 1,5 m^3/h.

Do plukania przy 9" 2,5m^3/h
przy 13" - 5m^3/h

marcin

Hytryulik
21-06-2010, 17:38
pompe juz nabylem - MHI2200 INOX max 165L/min 6,1bara.

Zloze Pyrolox zaproponowal sprzedawca. Poczytalem troche w sieci i jestem swiadomy, ze potrzeba mocnego strumienia do jego plukania.
Moze jednak przy tym malym filtrze 9x48 ta pompa wystarczy...?

Jesli nie pyrolox to co?
Zaleczy mi na:
- Skutecznym usunieciu Fe, Mn, siarkowodor
- plukanie bez chemii => popluczyny omijaja szambo
Jeżeli myślisz o usuwaniu wszystkiego to nie tą wielkością urządzenia zastosuj butlę 13/54” – trafiłeś do firmy w której papier wszystko przyjmie. Jednak jakoś mi się nie chce wierzyć że twoja pompa poda 6m przy 4 atm

Jastrząb
21-06-2010, 17:48
Jesli nie pyrolox to co?
Zaleczy mi na:
- Skutecznym usunieciu Fe, Mn, siarkowodor
- plukanie bez chemii => popluczyny omijaja szambo
Bierz tego Pyrolox'a, tylko wersje 13" i nie wierz w bajki z 2.5m^3/h ;-)
Z tego co piszesz, Twoja pompa da rade toto wyplukac i dostarczy te 5m3/h.
I albo zmien dostawce, albo temu patrz na rece, bo jak opowiada takie bajki z ta wydajnosci to i gotowy jakies idiotyzmy ustawic na glowicy w kwestii plukania.

Jak pisza Birm nie lubi siarkowodoru.

Po drugie, przechloruj studnie przed podjeciem decyzji. U mnie zanieczyszczona studnia smierdolila ze oczy lzawily. Dezynfekcja znacznie pomogla.
Nie zaszkodzi a jakby pomoglo u Ciebie, to mialbys otwarta droge do zloz katalitycznych ktore nie lubia H2S

marcin

Hytryulik
21-06-2010, 17:51
Jak pisza Birm nie lubi siarkowodoru.



Pyrolox podobnie

adamf3791
21-06-2010, 18:14
Jeżeli myślisz o usuwaniu wszystkiego to nie tą wielkością urządzenia zastosuj butlę 13/54” – trafiłeś do firmy w której papier wszystko przyjmie. Jednak jakoś mi się nie chce wierzyć że twoja pompa poda 6m przy 4 atm

taka wydajnosc wynika z charakterystyki pompy, chyba ze ta charakterystyka znowu jest naciagana...

qbek17
21-06-2010, 18:17
13x54 to chyba przesada dla takich poziomów żelaza i manganu. Moim zdaniem spokojnie wystarczy 10x54. Płukanie 3-4 m3/h - pompa sobie spokojnie poradzi. Wydajność rzędu 0,75 m3/h na domek też w zupełności wystarczy.
Oczywiście, że 13x54 też dałby sobie radę - tylko po co pchać się w koszty? Płukanie to też koszty, tym większe, im większy filtr.

adamf3791
21-06-2010, 18:21
Bierz tego Pyrolox'a, tylko wersje 13" i nie wierz w bajki z 2.5m^3/h ;-)
Z tego co piszesz, Twoja pompa da rade toto wyplukac i dostarczy te 5m3/h.
I albo zmien dostawce, albo temu patrz na rece, bo jak opowiada takie bajki z ta wydajnosci to i gotowy jakies idiotyzmy ustawic na glowicy w kwestii plukania.

Jak pisza Birm nie lubi siarkowodoru.

Po drugie, przechloruj studnie przed podjeciem decyzji. U mnie zanieczyszczona studnia smierdolila ze oczy lzawily. Dezynfekcja znacznie pomogla.
Nie zaszkodzi a jakby pomoglo u Ciebie, to mialbys otwarta droge do zloz katalitycznych ktore nie lubia H2S

marcin

myslelem o chlorowaniu, ale na mysleniu sie skonczylo, bo mam wybita studnie waskorurowa z filterm siatkowym na glebokosci 15,5m.
Nie mam pomyslu jak skutecznie dostarczyc roztwor na samo dno, tz do filtra przez cienka rure.

adamf3791
21-06-2010, 18:24
Pyrolox podobnie

O!
A mi wydawalo sie, ze pyrolox jest wlasnie wyjatkowo skuteczny przy siarkowodorze? Tak przynajmniej twierdza wszystkie f-my, ktore odwiedzilem w sieci, rowniez z USA.

qbek17
21-06-2010, 18:29
Bo jest.
Hytryulik może mieć swoje doświadczenia, a reszta świata swoje :)

Hytryulik
21-06-2010, 18:42
Porozmawiamy za dwa trzy miesiące może się uda osobiście życzę tego. Nikt nie robi badania po trzech miesiącach chyba że Sanepid ma stację pod kontrolą a wtedy następują rozczarowania.
Co do pompy charakterystyka nie bierze pod uwagę oporów na ssaniu pompy a to może pochłonąć nawet 50% wydajności w zależności od poziomu lustra wody

adamf3791
21-06-2010, 19:36
Porozmawiamy za dwa trzy miesiące może się uda osobiście życzę tego. Nikt nie robi badania po trzech miesiącach chyba że Sanepid ma stację pod kontrolą a wtedy następują rozczarowania.
Co do pompy charakterystyka nie bierze pod uwagę oporów na ssaniu pompy a to może pochłonąć nawet 50% wydajności w zależności od poziomu lustra wody

lustro wody mam na ok 2m, do tego dochodzi poziomy odcinek rury dlugosci 6m. Ile moze to kosztowac wydajnosci pompy?

Hytryulik
21-06-2010, 19:44
Sadzę że tego nikt ci nie powie lecz nie licz na więcej niż 3m3 bo tyle ze studni wierconej max można uzyskać. Zwiększanie pompy zadziała odwrotnie chyba że glebinowa.

adamf3791
21-06-2010, 21:47
Sadzę że tego nikt ci nie powie lecz nie licz na więcej niż 3m3 bo tyle ze studni wierconej max można uzyskać. Zwiększanie pompy zadziała odwrotnie chyba że glebinowa.

wiem... moze zassac piasek lub pracowac na sucho, tego tez sie boje.
Moze da sie sterowac moca pompy aby do tego nie doszlo?

Szukalem juz odpowiednich regulatorow mocy na alledrogo, ale wszystkie byly przeznaczone do silnikow komutatorowych.
Czyli akurat innych niz ten z mojej pompy :(.
Zna ktors taki regulator?

Hytryulik
22-06-2010, 06:40
wiem... moze zassac piasek lub pracowac na sucho, tego tez sie boje.
Moze da sie sterowac moca pompy aby do tego nie doszlo?

Szukalem juz odpowiednich regulatorow mocy na alledrogo, ale wszystkie byly przeznaczone do silnikow komutatorowych.
Czyli akurat innych niz ten z mojej pompy :(.
Zna ktors taki regulator?

Na twojej pompie działaj śmiało nic ci nie grozi chyba że studniarz skaleczył rzemiosło. Osobiście spotkałem się z nią dwa razy i działa na nich odżelaziacz nawet 13 tylko na złożu dolomitowym i to na trudnej wodzie jak Warszawa Białołęka. Małe ale sprawne nie wiem jak długo. Wszelkie falowniki czy regulatory zakłócą ci pracę aspiratora.

Jastrząb
22-06-2010, 07:15
13x54 to chyba przesada dla takich poziomów żelaza i manganu. Moim zdaniem spokojnie wystarczy 10x54. .
Wlasnie zbuzyles moje wybrazenia o filtrach. Zawsze mi sie wydawalo, ze zmiana srednicy zbiornika z 13 na 10 cali wplynie na wydajnosc, ale nie na skutecznosc filtracji. Zeby ewentualnie zwiekszysz skutecznosc filtracji mozna dac wyzszy filtr z grubsza warstwa zloza? A tu wysokosc jest ta sama. Jak to jest?

marcin

qbek17
22-06-2010, 07:22
Nie twierdzę, że skuteczność filtracji się zmieni tylko właśnie pozostanie na podobnym poziomie, a wydajność z 10-ki będzie wystarczająca.
Gdyby tam było kilka razy więcej żelaza to byłby może sens zwiększania filtra i obniżenia szybkości przepływu.

Jastrząb
22-06-2010, 07:30
Porozmawiamy za dwa trzy miesiące może się uda osobiście życzę tego.
A co to totolotek?? Toz to chemia. Albo bedzie dzialac albo nie.
Chociaz to moze chodzi o te siarkowodory? Z jednymi siarkowodorami sie udaje z innymi nie ;-) Jak holesterol. Jest zly i dobry. Moze sa zle i dobre siarkowodory ;-)

Badz konkretny bo nie pomagasz. Raz piszesz ze zloze nie bedzie dzialac w obecnosci H2S (wbrew karcie katalogowej), potem piszesz ze moze sie udac. Jednoczesnie nie podajesz od czego to zalezy (np, od innych parametrow wody). Zaprzeczas tym sam sobie i jak wspomnialem nie pomagasz.
Choc rozumiem powody: dolmiks - jedyne lekarstwo na cale zlo i wszelakie siarkowodory, nota bene sprzedawany tylko przez jedna firme (przynajmniej tak rzecze strona tej firmy).


Nikt nie robi badania po trzech miesiącach chyba że Sanepid ma stację pod kontrolą a wtedy następują rozczarowania.
O ja przepraszam. Skoro Ty masz zle nawyki to nie znaczy ze wszyscy. Ja zakupilem za sporo kase odczynniki do oznaczania Fe i Mn i co pare tygodni sprawdzam w polowie cyklu filtracyjnego.

marcin

Jastrząb
22-06-2010, 07:36
myslelem o chlorowaniu, ale na mysleniu sie skonczylo, bo mam wybita studnie waskorurowa z filterm siatkowym na glebokosci 15,5m.
Nie mam pomyslu jak skutecznie dostarczyc roztwor na samo dno, tz do filtra przez cienka rure.
Jak wlac?? Moze przez lejek?? Podchloryn jest cieższy od wody. Poplynie na dol jak zgaduje.
Ja mam studnie z rura oslonowa wiec nie musialem uzywac lejka :-)
Ale lustro wody mam kolo 4m, a filtr to dopiero na 60m.

marcin

Jastrząb
22-06-2010, 07:37
Nie twierdzę, że skuteczność filtracji się zmieni tylko właśnie pozostanie na podobnym poziomie, a wydajność z 10-ki będzie wystarczająca.
Gdyby tam było kilka razy więcej żelaza to byłby może sens zwiększania filtra i obniżenia szybkości przepływu.
To przeczytaj jeszcze raz swoje pierwsz zdanie. Piszesz o srednicy filtra w kontekscie poziomow zelaza i manganu.

marcin

qbek17
22-06-2010, 07:48
OK, może zbyt skróciłem swoją myśl. Jest jeszcze coś takiego jak pojemność filtra. Jeśli regeneracja ma być co 6 dni to przy niskim poziomie żelaza może wystarczyć mniejsza objętość złoża. Jeśli poziom byłby wyższy, to (nawet przy wolnym przepływie), może nastąpić przebicie filtra przed upływem 6 dni. Dlatego wspomniałem o poziomie żelaza.
Skuteczność filtracji będzie taka sama.

adamf3791
22-06-2010, 11:15
Jak wlac?? Moze przez lejek?? Podchloryn jest cieższy od wody. Poplynie na dol jak zgaduje.
Ja mam studnie z rura oslonowa wiec nie musialem uzywac lejka :-)
Ale lustro wody mam kolo 4m, a filtr to dopiero na 60m.

marcin

no, tak, jest ciezszy. Tylko ze musi pokonac poziomy odcinek rury dlugosci 6m, grawitacja go tam chyba nie przepchnie :(
Mialem szalony pomysl zeby wcisnac cienka rurke (1cm srednicy), do samego filtra i wtloczyc w nia roztwor - tylko jedno ale - po drodze jest kolano
w miejscu przejscia odcinka poziomego w pionowy... warto sie w to bawic? Probowal ktos takich "cyrkow"? ;)

adamf3791
22-06-2010, 11:18
A co to totolotek?? Toz to chemia. Albo bedzie dzialac albo nie.
Chociaz to moze chodzi o te siarkowodory? Z jednymi siarkowodorami sie udaje z innymi nie ;-) Jak holesterol. Jest zly i dobry. Moze sa zle i dobre siarkowodory ;-)

Badz konkretny bo nie pomagasz. Raz piszesz ze zloze nie bedzie dzialac w obecnosci H2S (wbrew karcie katalogowej), potem piszesz ze moze sie udac. Jednoczesnie nie podajesz od czego to zalezy (np, od innych parametrow wody). Zaprzeczas tym sam sobie i jak wspomnialem nie pomagasz.
Choc rozumiem powody: dolmiks - jedyne lekarstwo na cale zlo i wszelakie siarkowodory, nota bene sprzedawany tylko przez jedna firme (przynajmniej tak rzecze strona tej firmy).


O ja przepraszam. Skoro Ty masz zle nawyki to nie znaczy ze wszyscy. Ja zakupilem za sporo kase odczynniki do oznaczania Fe i Mn i co pare tygodni sprawdzam w polowie cyklu filtracyjnego.

marcin

tez bylbym zainteresowany zestawem do oznaczania Fe i Mn.
Mozesz powiedziec co to jest i ile za to dales?
Widzialem jakies testy na alledrogo za paredziesiat PLN do Fe, twardosci, azotanow, chlorkow. Jest to cos warte?

Jastrząb
22-06-2010, 11:27
tez bylbym zainteresowany zestawem do oznaczania Fe i Mn.
Mozesz powiedziec co to jest i ile za to dales?
Widzialem jakies testy na alledrogo za paredziesiat PLN do Fe, twardosci, azotanow, chlorkow. Jest to cos warte?
Nie potrafie powiedziec czy to z allegro jest cos warte.
Ja kupilem takie jak mi firma filtracyjna polecila. Zestaw do 100 oznacen Fe i 100 oznaczen Mn, kosztowaly razem cos kolo 600PLN. Czyli 6PLN za jedno oznaczenie. Przy czym o ile pamietam to koszt rozkladal sie jakos 200+400, nie pamietam ktore bylo drozsze :-(

Najtansze badania labolatoryjne jakie namierzylem to 50PLN.
Jak sie odezwiesz na priv, to podesle Ci nazwe firmy i produktu.


pozdrawiam
Marcin

Jastrząb
22-06-2010, 11:37
no, tak, jest ciezszy. Tylko ze musi pokonac poziomy odcinek rury dlugosci 6m, grawitacja go tam chyba nie przepchnie :(
Mialem szalony pomysl zeby wcisnac cienka rurke (1cm srednicy), do samego filtra i wtloczyc w nia roztwor - tylko jedno ale - po drodze jest kolano
w miejscu przejscia odcinka poziomego w pionowy... warto sie w to bawic? Probowal ktos takich "cyrkow"? ;)
Jak odlaczysz rure od pompy ssacej, a konkretnie od zaworu zwrotnego przy pompie, to woda Ci w tej rurze opadnie to poziomu lustra (2m ponizej poziomu gleby??). Jesli koncowke tej rury bedziesz mial chocby metr powyzej poziomu poziomego 6-metrowego odcinka, to plyn z odcinka pionowego bedzie z cisnieniem 0.1atm przepychal plyn w odcinku poziomym. Wolno, ale splywac bedzie. Po wlaniu podchlorynu bedziesz to musial tylko przeplukac/przepchanc woda zeby podchloryn sie nie zostal w odcinku poziomym. A jesli bedziesz w stanie wlot do tej rury przedluzyc i podnies na 2-3 metry to juz wogole bedzie spoko.

marcin

Hytryulik
22-06-2010, 15:33
firmy).


O ja przepraszam. Skoro Ty masz zle nawyki to nie znaczy ze wszyscy. Ja zakupilem za sporo kase odczynniki do oznaczania Fe i Mn i co pare tygodni sprawdzam w polowie cyklu filtracyjnego.

marcin

Nie każdy klient jest takim pasjonatem aby wydawać na odczynniki 600zł bo to nie jest normalne większość ufa fachowcom. Osobiście nie wykonuję dla klientów analiz wody gdyż uważam że jak odda do badania sam wodę to jest pewny że zbadał swoją wodę ( zasada ograniczonego zaufania). Wykonywane badania przeze mnie są tylko dla mojej orientacji.
Co do pyroloxu nie zmieniłem zdania nie jestem jego zwolennikiem gdyż najczęściej się kończy koniecznością korekty PH.
Ale różne są opinie – dziś byłem na serwisie odżelaziacza zasypanego Pyroloxem zamontowanego przez „uznaną warszawską firmę” w Markach gdzie klientowi powiedziano że przy tym złożu niepotrzebne jest napowietrzanie – tylko dlaczego filtr nie działał?

Hytryulik
22-06-2010, 16:15
A co to totolotek?? Toz to chemia. Albo bedzie dzialac albo nie.


marcin

Co do wody to autentycznie chemia lecz to nie są tylko związki które bada Sanepid lecz cala tablica M.
Z 10 lat temu kupowałem filtry w gdańskiej firmie. Oni wiesze urządzenia dobierali wstępnie na podstawie analizy następnie robili różne miksy złóż które zasypywali do zestawu rur fi150mm które wpinali w instalacje u klienta. Co parę dni wykonywali analizę wody na wyjściu każdej „rury” i wybierali najlepszą opcję. Mimo iż zatrudniali chemików . Niestety w warunkach domowych czasami jest totolotkiem czasami trzeba przyznać sie do pomyłki i szybko naprawić. Jak to Miler mówił : nie jest ważne jak zaczynasz ważne jak kończysz.
Popracujesz trochę dojdziesz do takiego wniosku.

Jastrząb
22-06-2010, 16:26
Nie każdy klient jest takim pasjonatem aby wydawa��na odczynniki 600z��bo to nie jest normalne wi��szo���ufa fachowcom.
Osobi��ie nie wykonuj��dla klientów analiz wody gdyż uważam że jak odda do badania sam wod��to jest pewny że zbada��swoj��wod��( zasada ograniczonego zaufania).

Chyba bardziej nie da sie samemu sobie zaprzeczyc:
"Moi klienci mi ufaja, ale wody im nie badam, bo mi nie ufaja"

A mnie doswiadczenie uczy ze ufanie "fachofcom," w wiekszosci przypadkow zle sie konczy. Nie wiem, moze mam pecha i ciagle zle trafiam.
I albo jestes pasjonatem i zdobedziesz minimum wiedzy pozwalajacej przynajmniej stwierdzic, czy Ci kit wciskaja, albo zaplacisz dwa razy.
I dotyczy to kazdej branzy. W przypadku filtrow, patrz np, kontrowersyjny pomysl uzywania zmiekczaczy do usuwania Fe i Mn. Praktycznie nikt nie pisze otwartym tekstem, ze zywice wprowadzaja jonu sodu, albo ze skroci sie ich zywotnosc przy zawartosci Fe i Mn. To sie wtedy nazywa "filtr wielofunkcyjny" czy "kompleksowy 3 w 1". Sprzedac i zapomniec.

Mnie namowiono na filtr weglowy za odzelaziaczem. Prawdopodobnie niepotrzebnie, Wlasnie tymi recami dopialem by-pass (nie bylo) i odlaczylem za Waszymi radami na probe wegiel aktywny. Roznice w jakosci organoleptycznej wody sa zauwazalne. Ale firma ktora to zainstalowala juz dozowanie chloru chciala dostawic (nie za darmo rzecz jasna).



Co do pyroloxu nie zmieni��m zdania nie jestem jego zwolennikiem gdyż najcz���iej si��ko��zy konieczno��i��korekty PH.
I to jest moj "zarzut" do Ciebie.
Najpierw piszesz ze Pyrolox z H2S nie bedzie dzialal.
Potem piszesz, ze moze u kogos tam zadziala ale nie podajesz warunkow dla tego zadzialania.
Teraz piszesz, ze owszem, zadziala, ale przy okreslonym pH.
WIec jak to w koncu jest z tym Pyroloxem?



Ale różne s��opinie �� dzi��by��m na serwisie odżelaziacza zasypanego Pyroloxem zamontowanego przez ��uznan��warszawsk��firm��� w Markach gdzie klientowi powiedziano że przy tym z��żu niepotrzebne jest napowietrzanie �� tylko dlaczego filtr nie dzia����
Wracaja do zaufania i bycia pasjonatem. Ten klient zaufal firmie. I jak na tym wyszedl??
A mi powiedziano, ze na wyplukanie 13x54 wegla aktywnego i 13x54 Greensand'a zuzyje max 300 litrow wody (mam szambo). I co wyszlo z takiego zufania?? 150PLN miesiecznie za wywoz popluczyn z 2 filtrow.

Narzekasz na "uznana warszawska firme" ze wcisnela kit klientowi.
Udzielasz sie na tym forum, pomagasz i doradzasz "nam pasjonatom". Informacje na temat tego zloza dostarczales niejako na raty (patrz wyzej). Skoro chcesz pomagac, to rob to rzetelnie od A-Z, bo jak dla mnie niewiele sie poki co roznisz od "uznanej warszawskiej firmy".

I zeby bylo jasne, jako pasjonat jestem wdzieczny za kazda podpowiedz czy sugestie. W sumie za Twoja rade pewnie wywale wegiel aktywny.

marcin

Hytryulik
22-06-2010, 16:46
Proponuję czytać uważnie to co piszę b o chyba masz z tym problemy.
W biciu piany ci nie pomogę.;)

Jastrząb
22-06-2010, 17:17
Proponuję czytać uważnie to co piszę b o chyba masz z tym problemy.
W biciu piany ci nie pomogę.;)
No wlasnie czytam dokladnie, i mi sie jedna Twoja wypowiedz z inna nie zgadza :-( Ale Ty zamiast mnie naprostowac gdzie blad robie, czy podjac merytoryczna dyskusje, ucinasz rozmowe zarzucajac mi problemy z czytaniem i pieniactwo.
Szkoda, kurcze, bo moglibysmy sie tu wszyscy od Ciebie wiele dowiedziec i nauczyc.
Trudno.

pozdrawiam,
marcin

kangaroo21
22-06-2010, 22:13
Z powodu na nie ubłagalny termin przeprowadzki , proszę o polecenie z 2-3 konkretnych firm jeśli chodzi o odżelaziacz i zmiękczacz wody.
Na co muszę zwracać uwagę i czy nie zajadę stacji uzdatniającej wodę podlewając ogród ?

Z góry dziękuję za konkretne odpowiedzi :)

qbek17
23-06-2010, 07:11
Przed stacją zrób wyjście wody na ogród i po sprawie.

adamf3791
23-06-2010, 09:43
Stosując Pyrolox, G1, lub Defeman jako pierwsze urządzenie szczególnie kiedy w wodzie jest siarkowodór musisz się liczyć z tym że to są złoża produkowane z rudy manganu i czasami zamiast ubyć manganu będziesz go miał więcej i bez korekty PH nic nie zrobisz. Także radzę powtórzyć analizę po dwóch miesiącach aby sprawdzić czy nie wystąpiło takie zjawisko. Jeszcze jedno zapytaj się czy zbiornik odżelaziacza nie „mówi po chińsku” bo to producenci przemilczają a chyba lepiej dołożyć parę złotych i kupić zbiornik Structurala.

dopytalem sie i zbiornik niestety "gada po chinsku" :(
Moze glupie pytanie, ale jakie moga byc tego konsekwencje? Co mozna spieprz... w tak prostej rzeczy?
Zakladam, ze toksyczny nie jest, skoro tego jednak uzywaja...

Hytryulik
23-06-2010, 09:48
Nikt badań nie robi sprowadzając je do Polski ja osobiście bym nie ryzykował za 150 zł

qbek17
23-06-2010, 10:14
Badania robi PZH i jeśli zbiornik je ma to możesz spokojnie go stosować.

Hytryulik
23-06-2010, 10:25
PZH wydało atest (najczęściej na podstawie dokumentów nie robiąc badań) ale nie sprawdza każdej partii sprowadzonego towaru czy jest zgodny z atestem. Prawda jest taka że tego nikt nie robi. Czyli kupując zbiornik ufasz chińczykowi – tylko po wszystkich aferach ono jest warte.
Jak to mówią uderz w stół a nożyce się odezwą.

Jastrząb
23-06-2010, 10:26
dopytalem sie i zbiornik niestety "gada po chinsku" :(
Moze glupie pytanie, ale jakie moga byc tego konsekwencje? Co mozna spieprz... w tak prostej rzeczy?
Zakladam, ze toksyczny nie jest, skoro tego jednak uzywaja...
Bo chinskie z zalozenia jest beee,
Bo kazda sroka swoj ogon chwali,
Bo Hydraulik sprzedaje akurat "structurala".

pozdrawiam
marcin

Jastrząb
23-06-2010, 10:31
PZH wydało atest (najczęściej na podstawie dokumentów nie robiąc badań) ale nie sprawdza każdej partii sprowadzonego towaru czy jest zgodny z atestem. Prawda jest taka że tego nikt nie robi. Czyli kupując zbiornik ufasz chińczykowi – tylko po wszystkich aferach ono jest warte.
Jak to mówią uderz w stuł a nożyce się odezwą.
Rozumiem, ze kazda partia zbiornika nie-chinskiego, jest na wejsciu do kraju sprawdzana na zgodnosc z atestem??

marcin

Hytryulik
23-06-2010, 10:47
Nie ja składając ofertę daję klientowi alternatywę informując o producencie i mimo to że urządzenie na chińskich zbiorniku jest tańsze około 150 zł do dnia dzisiejszego nikt na niego się nie zdecydował. I to chyba jest uczciwe a nie umiejętne mijanie się z prawdą.

Jastrząb
23-06-2010, 12:15
Nie ja składając ofertę daję klientowi alternatywę informując o producencie i mimo to że urządzenie na chińskich zbiorniku jest tańsze około 150 zł do dnia dzisiejszego nikt na niego się nie zdecydował. I to chyba jest uczciwe a nie umiejętne mijanie się z prawdą.
No i o czym to swiadczy?
O tym, ze ludzie sie "boja" chinskiego produktu.
O jego faktycznej jakosci nie mowi absolutnie nic.

marcin

qbek17
23-06-2010, 18:36
Może świadczyć o tym, że droższy produkt da się sprzedać łatwiej jeśli się klientowi odpowiednio "zareklamuje" tańsze odpowiedniki ;)
Straszyć jest łatwiej niż merytorycznie dyskutować.

Hytryulik
23-06-2010, 18:59
Może świadczyć o tym, że droższy produkt da się sprzedać łatwiej jeśli się klientowi odpowiednio "zareklamuje" tańsze odpowiedniki ;)
Straszyć jest łatwiej niż merytorycznie dyskutować.

reklema;) - Przemilczanie kraju pochodzenia. Jakoś adamf3791 nikt nie powiedział i na tym merytoryczna dyskusja polega.:)

qbek17
23-06-2010, 19:04
To już zależy od sprzedawcy co powie wprost a co przemilczy, ale nikt nie zabroni klientowi przeczytać etykiety na zbiorniku na której jest podany jej producent.

Hytryulik
23-06-2010, 19:10
:)producent tak ale czy kraj pochodzenia? Aż jutro sprawdzę sprawdzę;)

Jastrząb
24-06-2010, 07:26
reklema;) - Przemilczanie kraju pochodzenia. Jakoś adamf3791 nikt nie powiedział i na tym merytoryczna dyskusja polega.:)
Tak z ciekawosci:
- czy informujesz klienta, ze owszem tanszy zbiornik jest z chin, ale nie posiadasz narzedzi czy mozliwosci zeby zbadac i faktyczna stwierdzic jego jakosc??
- czy masz w jakis sposob 100% pewnosc ze drozszy, "nie-chinski" zbiornik nie jest dla drozszej firmy zrobiony w chinach przez podwykonawce?? Czy na zbiorniku, w dokumentach jest kraj pochodzenia??
- czy informujesz klientow o kraju pochodzenia kazdego elementu?? zloza, glowicy sterujace, itp, wszystkiego co mu sprzedajesz??



marcin

Hytryulik
24-06-2010, 07:51
;);)Piana:)

Jastrząb
24-06-2010, 07:57
;);)Piana:)
Oj tam piana od razu.
Chcialbym sie tylko dowiedziec, czy ta uczciwosc wobec klienta, ktora na kazdym kroku podkreslasz, jest kompletna, czy jakiegos powodu wybiorcza.

marcin

adamf3791
24-06-2010, 22:24
jeszcze jedna watpliwosc.
Sprzedawca proponuje na wejsciu filtr wstępny z wkładem węglowym 10".
Myslalem, ze lepszy bedzie tu mechaniczny, np 100um.
Czy ten weglowy ma szanse usunac amoniak (0,91mg) czy samo napowietrzanie zalatwi sprawe...?

qbek17
25-06-2010, 07:25
Filtr z wkładem węglowym może zmniejszyć ilość amoniaku, a przy okazji zatrzyma większe zanieczyszczenia mechaniczne.
Jeśli ci nie będzie pasował to zawsze możesz zamienić wkład węglowy na wkład mechaniczny - obudowa jest ta sama ;)

Hytryulik
25-06-2010, 10:24
jeszcze jedna watpliwosc.
Sprzedawca proponuje na wejsciu filtr wstępny z wkładem węglowym 10".
Myslalem, ze lepszy bedzie tu mechaniczny, np 100um.
Czy ten weglowy ma szanse usunac amoniak (0,91mg) czy samo napowietrzanie zalatwi sprawe...?

Amoniak najczęściej ginie po napowietrzaniu. Jak kiedyś mnie szkolono węgiel aktywny można stosować do wody chlorowanej czyli u Ciebie odpada a na pewno jako filtr wstępny bo to utopia. Osobiście przed odżelaziaczem nie montuję filtrów wstępnych gdyż szybko się zapychają i zakłócają płukanie – dobry zawór sterujący poradzi sobie ze wszystkim.

qbek17
25-06-2010, 10:34
Jeśli woda płynie przez stare rury, albo niesie ze sobą dużo zanieczyszczeń stałych to każdy, nawet najlepszy zawór, może prędzej czy później odmówić współpracy. Dlatego lepiej (i taniej) zastosować filtr wstępny, który zatrzyma co większe zanieczyszczenia. Oczywiście nie ma sensu pakować tam jakiegoś wkładu 1 czy 5 mikronowego, ale coś większego to jak najbardziej. No i trzeba go dobrać do przepływu - tak jak mówisz - do odżelaziaczy może on ograniczyć płukanie, ale są przecież wkłady na różne przepływy. Wkłady węglowe też są różne (np. spiekane czy granulowane).

Hytryulik
25-06-2010, 16:22
Jeżeli przez pompę by przeszły takie zanieczyszczenia to by ją szlak trafił, lecz tu działają inne pobudki - KASA
Węgiel jaki by nie był jest siedliskiem bakterii – KASA za wszelką cenę

adamf3791
25-06-2010, 18:19
W instrukcji do pompy wlasnie przeczytalem, ze po stronie ssacej, zabraniaja stotosania wszelkich filtrow, poza studziennymi, zeby nie dpouscic do suchobiegu (jesli filtr sie zatka).
Ha! I co wy na to? Piachu w wodzie nie mam...
Przykladowe instalacje z ofert maja jednak filtry wstepne.
Jesli dam filtr mechaniczny dopiero przed odzelaziaczem, to bedzie to duzy bezsens? ;)

qbek17
25-06-2010, 20:30
Jak dla mnie to już zbyt wiele opcji było omawiane, żeby teraz stwierdzić czy to będzie sens czy bezsens ;)
Ogólnie uważam, że przed zbiornikiem z głowicą sterującą powinieneś dać filtr mechaniczny.

Hytryulik
25-06-2010, 22:08
Jak dla mnie to już zbyt wiele opcji było omawiane, żeby teraz stwierdzić czy to będzie sens czy bezsens ;)
Ogólnie uważam, że przed zbiornikiem z głowicą sterującą powinieneś dać filtr mechaniczny.

Odpowiedz co ma robić ten filtr. Jeżeli ze studni idzie piasek – pada pompa do filtra nie dochodzi – po co.. Odżelaziaczowi żelazo przeszkadza ? Ja stosuję Flacka 2510 i od 10m lat mu to nie przeszkadza a do Clacka pogrzeby filtr wstępny – o czym to świadczy? Inaczej nie można? A może o KAS… chodzi ?;)

Hytryulik
25-06-2010, 22:15
W instrukcji do pompy wlasnie przeczytalem, ze po stronie ssacej, zabraniaja stotosania wszelkich filtrow, poza studziennymi, zeby nie dpouscic do suchobiegu (jesli filtr sie zatka).
Ha! I co wy na to? Piachu w wodzie nie mam...
Przykladowe instalacje z ofert maja jednak filtry wstepne.
Jesli dam filtr mechaniczny dopiero przed odzelaziaczem, to bedzie to duzy bezsens? ;)

Niektórzy nie umieją wymienić tego filtra i w tym jest kasa -100. Nie wymieniasz – nie masz gwarancji. 10 takich i jest KASA:)

qbek17
26-06-2010, 08:34
Jak ktoś nie umie czegoś zrobić, a chce mieć to zrobione to chyba normalne, że płaci komuś innemu, kto to potrafi? Chyba że ty to robisz charytatywnie, dla idei czy może chcesz naprawiać świat? Jeśli tak to zazdroszczę twoim klientom :)

Studus
27-06-2010, 13:25
Witam,

przejrzałem forum i mam chyba nietypowa wodę ze względu na ph (badana dwukrotnie, także w Sanepidzie); wyniki:
barwa <5
pH = 4.7
CaCO3 = 132
zasadowość = 3.63
Fe =0.1
Mn = 0.23
Cl =120
NH4 = 0.64
NO2 = 0.006
NO3 = 97
HCO3 = 220
mętność = 0.2
SO4 = 85
O2 = 2.5

Miałbym do Was prośbę o pomoc w dwóch opcjach: (a) woda techniczna dla pieca (zapycha mi się wtórny wymiennik bardzo szybko) i do ogródka, (b) woda pitna. Zapewne pH wody jest tutaj największym problemem uzdatnienia.
Dziękuję i pozdrawiam / studus

qbek17
27-06-2010, 19:28
Podniesienie pH to nie jest duży problem. Zależnie od szybkości przepływu trzeba dobrać wielkość filtra ze złożem Imerys/Calcite. Podniesie pH do poziomu 7-8, tylko wymaga odpowiednio długiego czasu kontaktu (zazwyczaj ok 10-20 minut).

Hytryulik
27-06-2010, 20:54
Witam,

przejrzałem forum i mam chyba nietypowa wodę ze względu na ph (badana dwukrotnie, także w Sanepidzie); wyniki:
barwa <5
pH = 4.7
CaCO3 = 132
zasadowość = 3.63
Fe =0.1
Mn = 0.23
Cl =120
NH4 = 0.64
NO2 = 0.006
NO3 = 97
HCO3 = 220
mętność = 0.2
SO4 = 85
O2 = 2.5

Miałbym do Was prośbę o pomoc w dwóch opcjach: (a) woda techniczna dla pieca (zapycha mi się wtórny wymiennik bardzo szybko) i do ogródka, (b) woda pitna. Zapewne pH wody jest tutaj największym problemem uzdatnienia.
Dziękuję i pozdrawiam / studus

Niestety masz wodę kłopotliwą. Zacznij o zamontowania dużego odżelaziacza ze złożem dolomitowym i tradycyjnym silnym napowietrzaniem. To zneutralizuje twoją wodę lecz niestety to podniesie twardość wody a to dla twojego pieca może być szkodliwe. Po zamontowaniu wykonaj kolejną analizę.
Trudno pogodzić wodę do ogródka z wodą kotłową, w którymś miejscu musisz to rozdzielić.
Moja prośba: podawajcie miejscowość w której występują Wasze kłopoty to przyniesie obopólną korzyść

kolorado
27-06-2010, 21:42
Planuję w przyszłości zamontować zmiękczacz, tylko nie bardzo wiem, co zrobić z wodą po płukaniu złoża.
Będę miał POS i z tego co czytałem, to nie można tych "popłuczyn" odprowadzać właśnie tam.
To co z tym zrobić? Dodatkowo jeszcze szambo?

Studus
27-06-2010, 22:27
Witam ponownie,

ową kłopotliwą wodę mam na ok. 25 metrach w Wawie (pompa głębinowa; hydrofor 300l bezprzeponowy); CO2 - ok. 110 mg/l i po przegotowaniu pH jest 6.5 (zabawiłem się w domowego chemika ... z Tetratest-ami). Miałem pomysł na wodę kotłową (bez ogródka w takim układzie - dziękuję za info :) ) poprzez żywicę jonowymienną (potrzebuje chyba pH 5 - coś na stronie firmy Radus), zbić Mn, Ca, Mg i tak zostawić (no może napowietrzyć to trochę wzrośnie pH) - czy to ma to dla Was sens (pytanie od laika)?

Dziękuję i pozdrawiam, Studus

Hytryulik
28-06-2010, 07:18
Z taka wodą spotkałem się na Henrykowie koło Modlińskiej. Jeżeli masz zbiornik 300l zamontuj napowietrzanie aspiratorem . Na środku zbiornika masz króciec od wodowskazu zamontuj tam dobry odpowitrzalnik. Sprawdź czy coś się zmieniło
Po zmiękczeniu powinieneś mieć wodę kotłową może ci się uda bez neutralizacji lecz za mocno nie liczyłbym na to.

nieosiagalny
28-06-2010, 10:53
Mam pytanie dotyczące użytkowania miękkiej wody.

Zainstalowali mi odżelaźniacz ze zmiękczaczem. Woda była bardzo twarda 16dH (stopni niemieckich). Teraz jest 0 dH.
Wszystko fajnie ale zmycie mydła z dłoni lub płynu do naczyń z talerza stało się teraz nie lada wyzwaniem. Zajmuje to długo i przez to więcej wody się marnuje.

Chciałem zapytać czy wszyscy z miękką wodą mają taki "problem"? Aby tego uniknąć mam podwyższyć twardość wody do jakichś 3 lub 4 dH?

qbek17
28-06-2010, 10:57
Takie są uroki wody zmiękczonej do zera :)
Jak podniesiesz twardość do 3-4 to powinna być zauważalna różnica.

nieosiagalny
28-06-2010, 12:05
Dzięki. Podwyższę do 3 dH i zobaczymy.

Jak człowiek przedobrzy to też niedobrze. :)

kolorado
28-06-2010, 13:52
Planuję w przyszłości zamontować zmiękczacz, tylko nie bardzo wiem, co zrobić z wodą po płukaniu złoża.
Będę miał POS i z tego co czytałem, to nie można tych "popłuczyn" odprowadzać właśnie tam.
To co z tym zrobić? Dodatkowo jeszcze szambo?

Ma ktoś jakiś pomysł?

szczukot
28-06-2010, 13:53
Moze do deszczowki ?

Fantom

kolorado
28-06-2010, 13:56
Moze do deszczowki ?
Deszczówka idzie póki co do rowu melioracyjnego. Nie jestem pewien czy legalnie mogę zrobić to samo z wodą po płukaniu złoża.

Hytryulik
28-06-2010, 13:57
Dzięki. Podwyższę do 3 dH i zobaczymy.

Jak człowiek przedobrzy to też niedobrze. :)

Musisz wiedzieć że to można zrobić tylko w jeden sposób; Podmieszowując wodę surową i jeżeli jest to odżelaziacz ze zmiękczaczem w jednym to będziesz miał oprócz twardości również żelazo i mangan, a to się w umiejętny sposób przemilcza.

qbek17
28-06-2010, 15:30
Ma ktoś jakiś pomysł?

Z samego zmiękczacza, jeśli nie będzie się regenerował codziennie, możesz puścić wodę do POS (sprawdzone praktycznie).
W teorii to chyba do wyboru masz tylko szczelne szambo albo kanalizację.

kolorado
28-06-2010, 18:18
Z samego zmiękczacza, jeśli nie będzie się regenerował codziennie, możesz puścić wodę do POS (sprawdzone praktycznie).
W teorii to chyba do wyboru masz tylko szczelne szambo albo kanalizację.
No właśnie tak mi się wydawało, że ktoś pisał o puszczeniu wody z płukania do POS, ale z drugiej strony gdzieś chyba czytałem, że takie rozwiązanie nie jest wskazane.
Czy faktycznie nie ma to żadnych "plusów ujemnych"?

Hytryulik
28-06-2010, 18:53
No właśnie tak mi się wydawało, że ktoś pisał o puszczeniu wody z płukania do POS, ale z drugiej strony gdzieś chyba czytałem, że takie rozwiązanie nie jest wskazane.
Czy faktycznie nie ma to żadnych "plusów ujemnych"?

Wystarczy spojrzeć na roślinność przy drogach po zimowym soleniu dróg a sam odpowiesz sobie na twoje pytanie. Bakterii może nie zabijesz ale sól nie wyparuje drenażem wejdzie w glebę. Jeżeli lubisz pustynię wokół siebie to słuchaj się poprzedników. To jest około 25 kG miesięcznie soli.

qbek17
28-06-2010, 19:13
Po pierwsze nie 25 kg. Jeśli mówimy o normalnym domowym zmiękczaczu (standardowo ok 25 litrów jonitu) to na regenerację idzie ok 3 kg soli. Jeśli nawet masz bardzo twardą wodę (załóżmy ok 20 dH) i 4 osoby korzystające z niej, to regeneracja wypada ci mniej więcej raz na tydzień. To by dawało maksymalnie 12 kg soli na miesiąc.
Po drugie nie wylewasz do ścieków całej soli. Jonit w czasie regeneracji (jak sama nazwa wskazuje) wymienia jony. W ściekach jest już duuużo mniej soli niż zostało zużyte na regenerację.
Po trzecie sól w ściekach jest już rozcieńczona na tyle, że nie zaszkodzi bakteriom w POS.
Po czwarte, jak już pisałem, jest to sprawdzone. To się tyczy także tej "pustyni". Jak narazie wszystko pięknie rośnie.

Hytryulik jesteś niezły w straszeniu ogólnymi hasłami i przesądami, ale jak przyjdzie co do czego to jakoś nie potrafisz obronić swoich tez. Twoim jedynym argumentem jest to że ty wiesz lepiej "bo tak". Może zamiast napadać i bezpodstawnie krytykować, spróbowałbyś pomóc jeśli potrafisz. Kolorado prosił o jakieś pomysły - jeśli masz lepszy to go podaj i powiedz dlaczego jest lepszy ;)

Hytryulik
28-06-2010, 20:05
Po pierwsze nie 25 kg. Jeśli mówimy o normalnym domowym zmiękczaczu (standardowo ok 25 litrów jonitu) to na regenerację idzie ok 3 kg soli. Jeśli nawet masz bardzo twardą wodę (załóżmy ok 20 dH) i 4 osoby korzystające z niej, to regeneracja wypada ci mniej więcej raz na tydzień. To by dawało maksymalnie 12 kg soli na miesiąc.
Po drugie nie wylewasz do ścieków całej soli. Jonit w czasie regeneracji (jak sama nazwa wskazuje) wymienia jony. W ściekach jest już duuużo mniej soli niż zostało zużyte na regenerację.
Po trzecie sól w ściekach jest już rozcieńczona na tyle, że nie zaszkodzi bakteriom w POS.
Po czwarte, jak już pisałem, jest to sprawdzone. To się tyczy także tej "pustyni". Jak narazie wszystko pięknie rośnie.

Hytryulik jesteś niezły w straszeniu ogólnymi hasłami i przesądami, ale jak przyjdzie co do czego to jakoś nie potrafisz obronić swoich tez. Twoim jedynym argumentem jest to że ty wiesz lepiej "bo tak". Może zamiast napadać i bezpodstawnie krytykować, spróbowałbyś pomóc jeśli potrafisz. Kolorado prosił o jakieś pomysły - jeśli masz lepszy to go podaj i powiedz dlaczego jest lepszy ;)

Prawda jest jedna: Możesz wszystko pakować w ziemię ty przeżyjesz ale pomyśl o dzieciach. Najlepiej wytnij drzewa bo przeszkadzają itd. Jeżeli ktoś chce mieć miękka miłą w kąpieli wodę musi być go stać na wywóz ścieków do oczyszczalni. Mnie się serce kraje jak ludzie wylewają popłuczyny do drenaży, rowów melioracyjnych, itd. Doradzasz myśl perspektywicznie pomyśl o swoich dzieciach i rób to odpowiedzialnie nie pod publikę - może zostaniesz "kandydatem" na prezydenta. Jeżeli nie wiesz o czym mówię nasyp 5 kg soli pod własne drzewo jeżeli takie masz ( bo w to wątpię) i zobacz co z nim się stanie po roku.
W czwartek byłem w dużej firmie .... gdzie zmiękczacze były zbudowane na dwóch 36calowych zbiornikach i regeneracje były również wyżyłowane i jaki efekt- po dwóch latach żywica jest śmieciem nie do uratowania - gwarancję przetrzymała - tak działasz?
Kolorado wybudował dom nie tylko dla siebie ale aby jego dzieci miały pożytek i na pewno posadził przysłowiowe drzewo - ty doradzasz mu aby przred zejściem zobaczył jak usycha - ale doradzasz.

qbek17
28-06-2010, 21:09
Ciężko cię zrozumieć (chyba nie tylko ja mam z tym problem, sądząc po kilku wcześniejszych postach). Nadal w twojej wypowiedzi nie ma argumentów, tylko ogólnikowe hasła, bez żadnych konkretów (to rzeczywiście przypomina kandydatów na prezydenta ;) )
Nie wiem jak ty, ale firmy z którymi ja współpracuję dają przynajmniej 4 lata gwarancji - więc nie, nie działam tak jak piszesz.

Hytryulik
28-06-2010, 21:20
Ciężko cię zrozumieć (chyba nie tylko ja mam z tym problem, sądząc po kilku wcześniejszych postach). Nadal w twojej wypowiedzi nie ma argumentów, tylko ogólnikowe hasła, bez żadnych konkretów (to rzeczywiście przypomina kandydatów na prezydenta ;) )
Nie wiem jak ty, ale firmy z którymi ja współpracuję dają przynajmniej 4 lata gwarancji - więc nie, nie działam tak jak piszesz.

Ja Ciebie rozumiem- Kasa za wszelką cenę przyszłość nie ważna Sp. z oo w wynajętym biurze.;)

PliP
28-06-2010, 21:54
No to teraz pora na mnie i moją wodę, która ma następujące parametry:
- Odczyn (pH) - 7,46
- Przewodność elektryczna właściwa (PEW) - 478
- Mangan - 290 μg/l
- Żelazo - 829 μg/l
- twardość ogólna - 194 mg CaCO3/l
- Mętność - 2,96 NTU
- Barwa - 15 mgPT/l
- Zapach - 1 TON
- Smak - 2 TFN
- Amonowy jon - < 0,05 mg/l
- Azotany - < 4,50 mg/l
- Azotyny - < 0,03 mg/l
- Bakterie grupy coli - 0 jkt/100ml
- Escherichia coli - 0 jkt/100ml
- Enterokoki kałowe - 0 jkt/100ml

W jaki sposób mogę poprawić - zmniejszyć zawartość żelaza oraz manganu.
Proszę o konkretne urządzenia dla potrzeb domu jednorodzinnego.

qbek17
28-06-2010, 22:03
Żeby dobrać konkretny odżelaziacz musisz znać (przynajmniej zakładany) przepływ jaki filtr ma udźwignąć i wydajność pompy. Parametry nie są tragiczne więc to nie powinien być poważny problem. Przykładowy odżelaziacz dla domku jednorodzinnego to filtr w butli 9x48 lub 10x54 ze złożem Pyrolox. Wybór jest duży ;)

PliP
28-06-2010, 22:54
Wydajność studni to około 1600 litrów na godzinę. Zapotrzebowanie dla domu to ... tyle co na herbatę i kawę oraz zupę (chińskich nie jadam) oraz do ugotowania paczki z ryżem.
No i czasami się wypluskać w wannie no i częściej pod prysznicem. Na tym koniec moich wymagań.
Póki co rodzina dwu osobowa z planami rozwojowymi ;)
Jeśli chodzi o wydajność to nie chciałbym sterczeć godzinę pod prysznicem i oczekiwać na kolejne krople wody, które zechcą na mnie opaść.

qbek17
29-06-2010, 05:46
Przy takiej wydajności musisz pomyśleć o lżejszym złożu (np.Birm, MTM) bo studnia jest za słaba, żeby porządnie wypłukać Pyrolox.

nieosiagalny
29-06-2010, 07:45
Musisz wiedzieć że to można zrobić tylko w jeden sposób; Podmieszowując wodę surową i jeżeli jest to odżelaziacz ze zmiękczaczem w jednym to będziesz miał oprócz twardości również żelazo i mangan, a to się w umiejętny sposób przemilcza.

Mam odżelaziacz i zmiękczacz w jednym. Gdy ustawię wodę 3dH to poziom żelaza i manganu tak się podwyższy, że przekroczy dopuszczalne normy?

Przypomnę, że miałem 3,7 żelaza oraz 0,2 manganu.

qbek17
29-06-2010, 08:14
Mangan powinien pozostać w normie. Żelazo może być na granicy lub minimalnie powyżej.

kolorado
29-06-2010, 11:29
Jeżeli ktoś chce mieć miękka miłą w kąpieli wodę musi być go stać na wywóz ścieków do oczyszczalni.
To niestety nie jest problem wywozu ścieków. Po prostu będzie problem teraz zapakować gdzieś takie szambo, do tego odpływ na zewnątrz (przekucia w ścianie), no i oczywista sprawa to koszty. Po to robię oczyszczalnię, żeby mi się w długiej perspektywie zwróciła. Jak mam do tego i tak dokupić szambo (plus koszty zmiękczacza) to sprawa zaczyna się robić wyjątkowo droga. Myślę też o rozwiązaniu typu zbiornik 1m3 w środku, skoro płukanie to około 150L wody, to na miesiąc powinno wystarczyć.
Tylko miejsca w środku szkoda :(
Jest jeszcze jedna istotna sprawa: zakład komunalny wywozi szambo co dwa tygodnie. Jest to wymóg i obowiązek. W przypadku wywozu tylko rezultatu płukania to zdecydowanie za często - nie uzbiera się pewnie nawet 1m3. Nie wiem czy będą chcieli się zgodzić na rzadszy wywóz, chyba że im wytłumaczę co to.

Przy okazji: możecie mi coś polecić jeśli chodzi o zmiękczacze? Głównie chodzi mi o wielkość.
Woda ma twardość ogólną 277mg/l. Na razie dwie osoby. Pompa daje około 1800l/h. Planuję zejść poniżej 100mg/l, raczej nie chcę zbijać twardości do zera.

qbek17
29-06-2010, 12:47
Powinien ci wystarczyć zmiękczacz w rozmiarze "Mini" czyli zbiornik 10x17". Jeśli chcesz mieć rzadsze regeneracje i większy zapas wydajności to możesz kupić Maxi (10x35"). Przy zapotrzebowaniu na 2 osoby i niskiej twardości myślę, że mini w zupełności wystarczy. A w zużycie wody na regenerację rzędu 150 litrów bym nie liczył. Wszyscy to zaniżają. Rzeczywiste zużycie wody to minimum 200 litrów przy małym zbiorniku.

kolorado
29-06-2010, 12:56
Powinien ci wystarczyć zmiękczacz w rozmiarze "Mini" czyli zbiornik 10x17". Jeśli chcesz mieć rzadsze regeneracje i większy zapas wydajności to możesz kupić Maxi (10x35"). Przy zapotrzebowaniu na 2 osoby i niskiej twardości myślę, że mini w zupełności wystarczy. A w zużycie wody na regenerację rzędu 150 litrów bym nie liczył. Wszyscy to zaniżają. Rzeczywiste zużycie wody to minimum 200 litrów przy małym zbiorniku.
Dzięki za wszystkie informację. Szczerze mówiąc wolę mieć zapas jakby rodzina się powiększyła, czyli najlepiej na 4-5 osób. Rozumiem, że w takim wypadku to ten Maxi?
Czy rozmiar zbiornika wskazuje objętość złoża? Bo raczej z takim parametrem się spotykałem.

Hytryulik
29-06-2010, 14:03
Mam odżelaziacz i zmiękczacz w jednym. Gdy ustawię wodę 3dH to poziom żelaza i manganu tak się podwyższy, że przekroczy dopuszczalne normy?

Przypomnę, że miałem 3,7 żelaza oraz 0,2 manganu.

Niestety na pewno żelazo będzie przekroczone. Padłeś ofiarą tych co im "Ciężko cię zrozumieć" normalność i za CR dali by się pokroić. Zaczynając pracę miałem majstra który mówił: "Jak spartaczysz to umiej to wytłumaczyć" ciekawy jestem czy ten co Ci sprzedał urządzenie umiał to wytłumaczyć.

qbek17
29-06-2010, 16:10
Czy rozmiar zbiornika wskazuje objętość złoża? Bo raczej z takim parametrem się spotykałem.
Tak, ale nie zawsze jest to jednoznaczne. Czasami trafisz na specjalistów, którzy w mały zbiornik wpychają złoża pod korek. A w zbiorniku musi pozostać ok 30-40% wolnej przestrzeni.

qbek17
29-06-2010, 16:11
Zaczynając pracę miałem majstra który mówił: "Jak spartaczysz to umiej to wytłumaczyć".
Urzekła mnie twoja historia... ;)

PliP
29-06-2010, 16:29
Przy takiej wydajności musisz pomyśleć o lżejszym złożu (np.Birm, MTM) bo studnia jest za słaba, żeby porządnie wypłukać Pyrolox.
Te nazwy i tak mi niewiele mówią bo nadal nie wiem jakiego urządzenia mam szukać, czym ono ma się charakteryzować itd.
Porównać to mogę do tego przykładu: Na forum piszę, że chce kupić samochód, potem odpowiadam do czego ma on służyć no i doradca pisze mi, że auto powinno mieć koła, a jak chcę żeby jeździło to najlepiej aby był w nim silnik. Co się dowiedziałem - NIC !!!

qbek17
29-06-2010, 18:04
Powinieneś zacząć od znalezienia firmy zajmującej się uzdatnianiem wody (salon samochodowy). Czy to ma być filtr w pełni automatyczny ale droższy (limuzyna) czy sterowany ręcznie ale tani (hmmm... maluch?) to już musisz zdecydować sam ;)
Filtry różnią się nazwami ale w większości jedyna różnica jest w głowicy i rodzaju złoża. Mogę ci polecić głowicę firmy Clack - wiele firm je stosuje (są jak dobry silnik - ten sam w wielu różnych modelach samochodów). Co do złoża to już w twoim przypadku jest mniej istotne, bo parametry wody są niezłe (nie potrzebujesz terenówki do jazdy po autostradzie, ale nikt ci nie zabroni tak właśnie jechać).

PliP
29-06-2010, 19:26
Powinieneś zacząć od znalezienia firmy .. Czy to ma być filtr w pełni automatyczny ale droższy czy sterowany ręcznie w większości jedyna różnica jest w głowicy i rodzaju złoża..
i o to chodziło :)

Hytryulik
29-06-2010, 22:09
Urzekła mnie twoja historia... ;)
Uderz w stół a norzycę się odezwą .
Wytłumacz to Nieosiągalnemu;)

Studus
30-06-2010, 08:53
Witam ponownie,

nie chciałbym pozostać sam z tematem ... jak zaproponowalibyście podniesie pH tylko dla wody kotłowej w tym przypadku?

Pozdrawiam, Studus

nieosiagalny
02-07-2010, 10:44
Uderz w stół a norzycę się odezwą .
Wytłumacz to Nieosiągalnemu;)

Czuję się trochę wywołany do Waszej pełnej złych uczuć dyskusji.

Sprawa z zamiękką wodą wygląda w ten sposób, że u mnie nie da się jej wymieszać do 3 dH bo nie mam mieszacza. Producent, nie wsadził ponieważ powiedział, że zwiększy to żelazo i mangan - w sumie chyba słusznie. Do miękkiej wody muszę się więc przyzwyczaić..

Pewnie lepiej by było gdybym miał oddzielnie odżelaiacz i oddzielnie zmiękczacz, ale ok. 2000zł. różnicy w cenie to kusząca propozycja aby jednak przyzwyczaić się do miękiej wody. Szkoda tylko, że dopiero teraz mam świadomość minusów zakupu tańszego urządzenia a nie przed zakupem. Jednak człowiek będąc przy końcu budowy oszczędza na wszystkim więc pewnie i tak zdecydowałbym się na tą opcję co mam.

qbek17
02-07-2010, 14:33
Czyli nieosiągalnemu nie trzeba już nic tłumaczyć, bo jak człowiek inteligentny to zrozumie za pierwszym razem ;)

PliP
02-07-2010, 15:48
- Odczyn (pH) - 7,46
- Przewodność elektryczna właściwa (PEW) - 478
- Mangan - 290 μg/l
- Żelazo - 829 μg/l
- twardość ogólna - 194 mg CaCO3/l
- Mętność - 2,96 NTU
- Barwa - 15 mgPT/l
- Zapach - 1 TON
- Smak - 2 TFN
- Amonowy jon - < 0,05 mg/l
- Azotany - < 4,50 mg/l
- Azotyny - < 0,03 mg/l
- Bakterie grupy coli - 0 jkt/100ml
- Escherichia coli - 0 jkt/100ml
- Enterokoki kałowe - 0 jkt/100ml

Dziś rozmawiałem z jedna firmą i powiedzieli mi, że do takiej wody potrzebuję stację do uzdatniania wody :) i jak chcę to mogą mi coś zamontować a sam filtr niewiele zdziała.

qbek17
02-07-2010, 17:41
Czepiają się słówek - stacja uzdatniania to też filtr. Lepiej by coś konkretnego zaoferowali ;)

qbek17
04-07-2010, 12:22
Dla nieosiągalnego:

Jest opcja podmieszania wody twardej i miękkiej po filtrze ze złożem CR. Wymaga to jednak zamontowania dodatkowego wkładu odżelaziającego i zrobienia obejścia na rurach. Nie jest to strasznie trudne, ani kosztowne, ale wymaga zabawy z instalacją.

Jastrząb
06-07-2010, 10:39
Witam,

Mam kolejne pytanie, tym razem o montaz odpowietrznika na zbiorniku ocynkowanym.
Pytanie brzmi, jak dziala taki odpowietrznik automatyczny??
Czy on zawsze wypusci cale powietrze ze zbiornika gdy poziom wody sie obnizy??
Czy np wypuszcza tylko powietrze powyzje X atmosfer??
Jak szybko to powietrze z niego ucieka?? Czy to jest 10 sekundowe psiiiik - i cisnienie w zbiorniku spadlo do zera?? Czy jakos dluzej??

Albo inaczej. Jesli zamontuje odpowietrznik na gornym kroccu wodowsazu tak jak polecacie (powiedzmy w 1/4 wysoksci od gory), a cisnienie wylaczenia pompy to np. 4 atm, to wychodzi mi ze poziom wody w zbiorniku zawsze bedzie wiekszy niz 3/4, czyli pompa sie bedzie bardzo dosyc czesto zalaczala, raptem po wypuszczeniu kilkunastu litrow wody.

Mam taki odpowietrznik:
http://www.budosan.pl/catalog/product_info.php?products_id=891


dzieki
marcin

qbek17
06-07-2010, 15:00
Odpowietrznik działa na ciśnienie. Przy pewnej wartości się otwiera. Jak się otworzy to następuje spadek ciśnienia. Jak ciśnienie spadnie poniżej progowego to odpowietrznik się zamyka. I tak w kółko ;)

Jastrząb
06-07-2010, 15:05
Odpowietrznik działa na ciśnienie. Przy pewnej wartości się otwiera. Jak się otworzy to następuje spadek ciśnienia. Jak ciśnienie spadnie poniżej progowego to odpowietrznik się zamyka. I tak w kółko ;)
No wlasnie. Tylko przy jakim cisnieniu sie otwiera i zamyka. Instrukcja tego nie definiuje :-/

marcin

free_shop
06-07-2010, 18:27
Pytanie brzmi, jak dziala taki odpowietrznik automatyczny??Jak go rozbierzesz, to będziesz wiedział. W środku jest pływak cięższy od powietrza, ale lżejszy od wody. Normalnie (gdy nie ma wody), leży na dole i powietrze go omija wydostając się "dziurką" na górze. Gdy do odpowietrznika dostanie się woda, pływak unosi się do góry zatykając "dziurkę".

Czy on zawsze wypusci cale powietrze ze zbiornika gdy poziom wody sie obnizy?? Czy np wypuszcza tylko powietrze powyzje X atmosfer??
Jak szybko to powietrze z niego ucieka?? Czy to jest 10 sekundowe psiiiik - i cisnienie w zbiorniku spadlo do zera?? Czy jakos dluzej??
Zawsze wypuści całe powietrze, bo zawsze (jeżeli nie ma wody) jest otwarty. Wystarczy, że ciśnienie jest minimalnie wyższe na dole odpowietrznika. Możesz to sprawdzić delikatnie dmuchając od dołu.
"Jak szybko wypuści powietrze?" Nie wiem:(. To można pewnie zmierzyć. Na pewno za szybkość odprowadzania powietrza odpowiada średnica "dziurki"

Albo inaczej. Jesli zamontuje odpowietrznik na gornym kroccu wodowsazu tak jak polecacie (powiedzmy w 1/4 wysoksci od gory), a cisnienie wylaczenia pompy to np. 4 atm, to wychodzi mi ze poziom wody w zbiorniku zawsze bedzie wiekszy niz 3/4, czyli pompa sie bedzie bardzo dosyc czesto zalaczala, raptem po wypuszczeniu kilkunastu litrow wody.
Poziom wody będzie po wyłączeniu pompy trochę powyżej (ok. 5 - 10 cm) niż króciec wodowskazu. Szczerze mówiąc możesz "olac" podręczniki (1/4 wysokości). Pompa jest głupia i tego nie zauważy :) (wszystko będzie działać!). Jeżeli jesteś pedantem i chcesz koniecznie mieć tak "jak stoi napisane" w książce, to połącz dolny i górny króciec wodowskazu pionową rurką. Na odpowiedniej wysokości wstaw trójnik z kolankiem do góry. Na kolanko wkręć odpowietrznik.

Mam taki odpowietrznik:
http://www.budosan.pl/catalog/product_info.php?products_id=891Świetny wybór (dobra firma). Ale pewnie inne odpwietrzniki też by się sprawdziły.

free_shop
06-07-2010, 19:00
Witam ponownie,

nie chciałbym pozostać sam z tematem ... jak zaproponowalibyście podniesie pH tylko dla wody kotłowej w tym przypadku?

Pozdrawiam, Studus
Jeżeli nie jest jeszcze za późno (chodzi o odpowiedź), to są dostępne tzw. inhibitory korozji do wody kotłowej, które jednocześnie podwyższają pH. Jeżeli układ jest zamknięty (ewentualnie ubytki są bardzo małe), to po dłuższym czasie pH samo się podniesie do wartości, która nie będzie powodowała korozji rur (8 -9).

free_shop
06-07-2010, 22:00
Mam taki odpowietrznik:
http://www.budosan.pl/catalog/produc...roducts_id=891
Broń Boże nie czytaj instrukcji, bo zostaniesz zaliczony do ludzi, którzy jej nie potrafią zrozumieć, czyli do grupy tzw. wtórnych analfabetów!
Ten opis chyba został nieudolnie przetłumaczony z niemieckiego:
Co np. znaczy:"pływak i elementy mechaniki są nierdzewne"
Prawdopodobnie "elementy mechaniki" są ze stali nierdzewnej, a pływak jest plastikowy (z natury jest nierdzewny). Tłumacza powiesiłbym za jaja (chyba, że to kobieta).
P.S. Opis jest do d**y, ale prdukt OK!

Jastrząb
07-07-2010, 08:38
Broń Boże nie czytaj instrukcji,
Bez obawy. Jako informatyk instrukcje czytam gdy zawodza wszystkie inne mozliwosci ;-)

marcin

acca5
15-07-2010, 13:36
Ja z zapytaniem, mieszkam pół roku, wodę używam. czy jeśli przedstawię badanie wody to jesteście w stanie zaproponować mi dobry system do oczyszczania wody do domku jednorodzinnego i zaproponować firmę do wykonania tego systemu. Jestem z lubuskiego. Poszukuję uczciwej firmy.

qbek17
15-07-2010, 15:14
Jesteśmy ;) ale przygotuj się na tyle wersji ilu forumowiczów :)

acca5
15-07-2010, 15:27
Proponuję bez różnych wersji ale ostateczną:-), pobierają wodę w poniedziałek to może w przyszłym tygodniu będę mieć wynik, wiem ,że żelazo na granicy górnej normy, trochę manganu- ale nie dużo, smak metaliczny, zażółcenie brodzika po 3 tygodniach i 3-4 coli cokolwiek to znaczy-to badanie było 3 lata temu- jeszcze nie mieszkałam- zrobię fotkę swojej kotłowni ze zbiornikiem to pomyślicie panowie co i jak. Pytanie pobrać wodę z kranu w kuchni czy po spuszczeniu ze szlauchu.Mogę godziny podlewać ogród.
przyznam że jest to dla mnie priorytet w chwili obecnej bo majątek wydaje na wodę w butelkach, nie uruchomiłam jeszcze jednej łazienki i chciałabym, mieć ładna zawsze białą wannę, i białe fugi.

qbek17
15-07-2010, 16:52
Jeśli chcesz uzdatnić wodę w domu to do badania weź próbkę z kranu :)

acca5
15-07-2010, 17:27
Ok pobiorę z kuchni, na ogród nie będę uzdatniać wody , zrobię foto kotłowni i zbiorników, wiem ,że jeszcze pompa jest potrzebna ale czy znajdę jej nr lub kartę gwarancyjną? Jeszcze trochę kartonów mi zostało. tyle wiem ,że włoska i ciągnie do 100m.

hesja
16-07-2010, 09:03
Pracuję w firmie,która zajmuje się filtrami i systemami uzdatniania wody.
Odpowiem na pytania. Może pozwoli to na uniknięcie płacenia za wynalazki, które przestaja działać po kilku miesiącach.
Co ktoś wie na temat cyfrowego elektromagnetyzera indukcyjnego Clean Scale. Urządzenie to usuwa osad z rdzy i zabezpiecza przed ponowną korozją, zmiękcza fizycznie wodę oraz polepsza walory smakowe wody (wg producenta). Czy warto w to zainwestować?

qbek17
16-07-2010, 09:17
Reklamowy, pseudonaukowy bełkot ;)

Wszystkie te magnetyzery oddziałują jedynie polem magnetycznym. Jeśli nawet taka "namagnesowana" woda zmieni właściwości, to nic z niej nie zostanie usunięte.

Hytryulik
16-07-2010, 09:35
Co ktoś wie na temat cyfrowego elektromagnetyzera indukcyjnego Clean Scale. Urządzenie to usuwa osad z rdzy i zabezpiecza przed ponowną korozją, zmiękcza fizycznie wodę oraz polepsza walory smakowe wody (wg producenta). Czy warto w to zainwestować?

Nie wiem czy się nie powtórzę.
Swego czasu współpracowałem przy innym temacie z ludźmi z Instytutu Chemii z Warszawy. Podczas rozmowy na nocnych dyżurach wynikło iż robili badania magnetyzerów na zlecenie reklamującej się wówczas firmy z Gdańska.
Okazało się że rzeczywiście powstrzymuje on powstawanie kamienia w rurach w około 30% ale go nie rozpuszcza powstałego kamienia. Jednak oni ostrzegali przed używaniem magnetyzerów do wody pitnej gdyż nie wiadomo czy taka woda jest zdrowa dla człowieka w dłuższym okresie stosowania.
Wybór należy do ciebie i twoje ryzyko.

kgolebiowski
19-07-2010, 21:03
Witam.
Badałem wodę i okazało się że mam prawie 1700 mikrogram żelaza i 62 manganu(przy błędzie 12 czyli prawie w normie)Jaki mogę zastosować odżelaziacz żeby poradził sobie z taką ilością żelaza.Brałem pod uwagę Viessmana AQUAMIX odżelaziacz,zmiękczacz i odmanganiacz w jednym.Niestety usuwa on żelazo w ilości 1500 mikrograma.Pompa ma wydajność 3m3 na godzinę.

qbek17
19-07-2010, 22:18
Przy tak niewielkich ilościach możesz praktycznie każdy... chyba że z innych parametrów (których nie podałeś) wynika inaczej. Jeśli robiłeś badania podaj pełne wyniki.

acca5
20-07-2010, 10:34
Powiedźcie może jeszcze jakie wyniki porobić na 100%, jutro przychodzą do mnie i mogę jeszcze zmienić parametry.
Zleciłam-ph, azotany, azotyny, Fe, Mn, utlenialność , twardość, bakterie;
czy coś jeszcze?

Jastrząb
20-07-2010, 10:35
Witam.
Badałem wodę i okazało się że mam prawie 1700 mikrogram żelaza i 62 manganu(przy błędzie 12 czyli prawie w normie)Jaki mogę zastosować odżelaziacz żeby poradził sobie z taką ilością żelaza.Brałem pod uwagę Viessmana AQUAMIX odżelaziacz,zmiękczacz i odmanganiacz w jednym.Niestety usuwa on żelazo w ilości 1500 mikrograma.Pompa ma wydajność 3m3 na godzinę.
Ten Aquamix to chyba jest zmiekczacz, ktory usunie niewielkie ilosci zelaza. Niektorzy beda mowic ze przy okazji skroci sie jego zywot i pewnie beda mieli racje, choc jak widac sa rozne "szkoly".

Jakkolwiek, zmiekczacz z zalozenia zmiekcza do zera, co tez nie jest polecane. Butelkowe wody mineralne maja zazwyczaj twardosc od 50 do 100mg. Zeby nie zmiekczac do zera, trzeba czesc wody przepusisc bypassem po za filtrem, i nastepnie zmieszac z kompletnie zmiekczona woda, zeby wyszla wymagana twardosc do celow spozywczych. A jesli nie masz ekstremalnie twardej wody lub nie chcesz zmiekczac jej do 0, to zostanie Ci tyle procentowo zelaza, ile twardosci se pozostawisz.

Oczywiscie VIessman bedzie Ci mowil, ze miekka woda jest najlepsza. Jest owszem dobra dla armatury i urzadzen AGD, ale niekoniecznie do picia. Zauwaz ze woda mineralna, ma twardosc w okolicach 50-100mg a nie 0.

Napisz jaka masz twardosc wody z badania.

marcin

qbek17
20-07-2010, 10:41
Powiedźcie może jeszcze jakie wyniki porobić na 100%
Jeśli nie masz innych oznak organoleptycznych (np. mętności, zapachu siarkowodoru czy amoniaku) to te powinny wystarczyć jako minimum.

qbek17
20-07-2010, 10:45
Ten Aquamix to chyba jest zmiekczacz, ktory usunie niewielkie ilosci zelaza. Niektorzy beda mowic ze przy okazji skroci sie jego zywot i pewnie beda mieli racje, choc jak widac sa rozne "szkoly".

Jakkolwiek, zmiekczacz z zalozenia zmiekcza do zera, co tez nie jest polecane. Butelkowe wody mineralne maja zazwyczaj twardosc od 50 do 100mg. Zeby nie zmiekczac do zera, trzeba czesc wody przepusisc bypassem po za filtrem, i nastepnie zmieszac z kompletnie zmiekczona woda, zeby wyszla wymagana twardosc do celow spozywczych. A jesli nie masz ekstremalnie twardej wody lub nie chcesz zmiekczac jej do 0, to zostanie Ci tyle procentowo zelaza, ile twardosci se pozostawisz.

Oczywiscie VIessman bedzie Ci mowil, ze miekka woda jest najlepsza. Jest owszem dobra dla armatury i urzadzen AGD, ale niekoniecznie do picia. Zauwaz ze woda mineralna, ma twardosc w okolicach 50-100mg a nie 0.

Napisz jaka masz twardosc wody z badania.

marcin

Wszystko się zgadza - tylko dopóki nie ma konkretów to nic z tego nie wynika ;) Czekamy na wyniki badania. PS.Da się bez większego problemu zrobić tak żeby nie było żelaza przy mieszaniu wody miękkiej z twardą :)

Jastrząb
20-07-2010, 11:54
Da się bez większego problemu zrobić tak żeby nie było żelaza przy mieszaniu wody miękkiej z twardą :)
Ooo. Zdradz jak?? Ciekawym.

marcin

qbek17
20-07-2010, 12:14
W dokumentacji producenta złoża Crystal Right jest opisane jak to zrobić :) Opiszę ci na priv, bo ciekaw jestem czy wszyscy specjaliści, którzy tak wytykają ten mankament wpadli na to żeby poszukać rozwiązania "u źródła" ;)

Hytryulik
20-07-2010, 12:25
Dla nieosiągalnego:

Jest opcja podmieszania wody twardej i miękkiej po filtrze ze złożem CR. Wymaga to jednak zamontowania dodatkowego wkładu odżelaziającego i zrobienia obejścia na rurach. Nie jest to strasznie trudne, ani kosztowne, ale wymaga zabawy z instalacją.

To wania utopią;)

qbek17
20-07-2010, 12:31
Nie jest utopią. Ma swoje wady - jak każde rozwiązanie. Ale jest kolejnym etapem w drodze do tego idealnego :)

Hytryulik
20-07-2010, 12:35
To się nazywa uszczęśliwianie na siłę bez względu na koszty - KASA

qbek17
20-07-2010, 12:42
I znów to samo... ;)

Przecież to rozwiązanie jest duuużo tańsze niż postawienie oddzielnego odżelaziacza i zmiękczacza. Ale jak ktoś tak chce - to nikt mu nie zabroni. Tylko niech wie, że jest alternatywa i podejmie świadomą decyzję.

Hytryulik
20-07-2010, 12:49
Jakbyś kiedykolwiek zastosował taki wkład i po dwóch dniach sprawdził czy działa to nie proponowałbyś głupot.
Ale na wymianie wkładów – jest KASA. Najpóźniej po roku za wkłady kupił by odżelaziacz.

qbek17
20-07-2010, 12:52
Jest to stosowane i działa. Nikt nie narzeka na zbyt częste wymiany, ani koszty. Jakbyś policzył to byś wiedział, a nie straszył głupotami ;)

Hytryulik
20-07-2010, 12:58
:):):)

Jastrząb
20-07-2010, 16:20
Jest to stosowane i działa. Nikt nie narzeka na zbyt częste wymiany, ani koszty. Jakbyś policzył to byś wiedział, a nie straszył głupotami ;)
Toz Hydraulik nie musi liczyc.
On stosuje tylko sprawdzone wieloletnim doswiadczeniem rozwiazania ktore dzialaja bez liczenia, odwolywania sie do wiedzy chemicznej, czy niedajboze karty katalogowej zloza!!. I tylko takie ktore nie obciazaja kieszeni bidnego klienta zbyt duzym kosztem jesli mialby o zgrozo kupic materialy eksploatacyjne.
Wszystko inne, (w domysle nie bedace dolmiksem na siarkowodory z zegarmistrzowska glowica), nie jest warte spluniecia i bidnego klienta tylko naraza na koszty.
:-)

marcin

free_shop
20-07-2010, 22:07
Powiedźcie może jeszcze jakie wyniki porobić na 100%, jutro przychodzą do mnie i mogę jeszcze zmienić parametry.
Zleciłam-ph, azotany, azotyny, Fe, Mn, utlenialność , twardość, bakterie;
czy coś jeszcze?
Polecałbym jeszcze:
- barwa,
- mętność,
- amoniak,
- chlorki.
To taki standard.
Kosztuje niewiele w porównaniu z niewłaściwie dobranym filtrem. Część firm odmawia sprzedaży fitra przy niepełnej analizie, a częsć zastrzega sobie, ze dobrała filtr według dostarczonej analizy ( tak czy inaczej "d**a blada").
Oczywiście Twoja woda może być łatwa do uzdatnienia, ale... przypadki chodzą po ludziach:(
Bakterie, to koniecznie min 4 badania.

acca5
20-07-2010, 22:57
Bakterie 4 probówki jednorazowo czy w odstępach czasu;resztę dorobię.

free_shop
20-07-2010, 23:00
W dokumentacji producenta złoża Crystal Right jest opisane jak to zrobić :) Opiszę ci na priv, bo ciekaw jestem czy wszyscy specjaliści, którzy tak wytykają ten mankament wpadli na to żeby poszukać rozwiązania "u źródła" ;)
A dlaczego na priva? Wszyscy chcą wiedzieć!
Na stronie producenta nie znalazłem takich informacji (leniwy jestem:().
W faku są pytania typu: "co to jest twarda woda?", dlaczego ja mam?", "jak się jej pozbyć?").
W "manualach" też nic nie znalazłem (jak wspominałem: leniwy jestem).
Chyba, że producent złoża się zmienił (nie znam chińskiego):)
Jestem otwarty na wszelkie innowacje i nie twierdzę "żę żyrafa nie istnieje"!

free_shop
20-07-2010, 23:15
Bakterie 4 probówki jednorazowo czy w odstępach czasu;resztę dorobię.
Na badania fizykochemiczne wlewasz wodę do butelki (typu PET, np. 1,5l "pod korek"). Do badań bakteriologicznych potrzebna jest szklana butelka sterylna 0,5l napełniona w 3/4.
Najlepiej spytaj się w firmie wykonującej analizy (Sanepidzie) jakie mają wymagania odnośnie poboru próbek wody

Hytryulik
21-07-2010, 06:46
Toz Hydraulik nie musi liczyc.
On stosuje tylko sprawdzone wieloletnim doswiadczeniem rozwiazania ktore dzialaja bez liczenia, odwolywania sie do wiedzy chemicznej, czy niedajboze karty katalogowej zloza!!. I tylko takie ktore nie obciazaja kieszeni bidnego klienta zbyt duzym kosztem jesli mialby o zgrozo kupic materialy eksploatacyjne.
Wszystko inne, (w domysle nie bedace dolmiksem na siarkowodory z zegarmistrzowska glowica), nie jest warte spluniecia i bidnego klienta tylko naraza na koszty.
:-)

marcin

I znowu piana - potrafisz coś więcej;)

Jastrząb
21-07-2010, 07:05
I znowu piana - potrafisz coś więcej;)
"Uderz w stół a nożycę się odezwą".

marcin

qbek17
21-07-2010, 07:38
Na stronie producenta nie znalazłem takich informacji (leniwy jestem:().
W faku są pytania typu: "co to jest twarda woda?", dlaczego ja mam?", "jak się jej pozbyć?").
W "manualach" też nic nie znalazłem (jak wspominałem: leniwy jestem).
Chyba, że producent złoża się zmienił (nie znam chińskiego):)
Jestem otwarty na wszelkie innowacje i nie twierdzę "żę żyrafa nie istnieje"!
Na stronie faktycznie nie ma zbyt wiele technicznych informacji - ale to nie jedyne źródło ;) Są przecież jacyś dystrybutorzy (nie koniecznie w Polsce), firmy które to ściągają (nie z Chin - robią to gdzieś w Kansas, USA) i one mają więcej informacji praktycznych dla instalatorów.
Ja też jestem leniwy, ale poświęciłem trochę czasu i znalazłem szukaną informację - w przeciwieństwie do niektórych "ekspertów" którzy uważają, że wiedzą wszystko, a jak nie wiedzą tzn, że to nie istnieje (nie mówię o tobie free_shop ;) ).

acca5
27-07-2010, 17:45
Właśnie uzyskałam wyniki badania wody.
mętność-7,2-norma do 1-ego ??
barwa-20+-2-wytłuszczone wiec niedobra?
ph-7,3
Jon amonowy-norma
azotyny-norma
azotany-norma
mangan-124-norma do 0,5
żelazo-1097-norma do 200
twardość-287
chlorki-22-norma do 250
utlenialność-0,59 norma do 5 KmnO4
bakterie-brak

Proszę więc was tu wszystkich speców abyście mogli ustalić mi właściwy zestaw do wody- mieszkam z dwójką dzieci, oczyszczalnia własna, ogrzewanie podłogowe, i kominek z płaszczem , gaz z butli,czy coś jeszcze jest potrzebne?

qbek17
27-07-2010, 21:35
Zmęczony dziś jestem i mogę mieć problemy z liczeniem, ale twoje wyniki wydają się być dziwne...
żelazo 1 mg/l - w porządku, ale mangan 12 mg/l?

acca5
27-07-2010, 22:08
Mn-mangan 124ug/l a norma do 50ug/l-czyli 2,5 raza przekroczona norma0,12 mg?
Fe-żelazo-1097ug/l a norma do 200 ug/l-czyli 5 razy przekroczona norma-czyli 1mg?
ja tez jestem zmęczona dopiero uśpiłam dzieci- i nawet przysnęłam jak zwykle.
Poczekam do zaś jak będzie czas

acca5
27-07-2010, 22:10
Teraz zobaczyłam ,że na górze post wyżej po lewej jest godzina niby 21.08 a wszak jak pisałam post wyżej to była 23.08-nie kumam o co chodzi

free_shop
27-07-2010, 22:34
Zmęczony dziś jestem i mogę mieć problemy z liczeniem
A ja dziś miałem imieniny kumpla. I też nic z tego nie rozumiem:(. Chyba trafili na blondynkę:). (Piękny kolor, mi się podoba!). Wyniki są podawane raz w miligramach, a raz w mikrogramach. Niech się ktoś wreszcie zdecyduje!
Co to znaczy "norma"? To ściśle tajne/poufne? (może jakieś liczby?).
acca5, najlepiej wrzuć skana wyników analizy. Będzie łatwiej coś dobrać.
Albo zmień kolor włosów, albo zmień firmę, która Ci wykonywała analizy.

P.S. pozdrów dzieciaki!

acca5
28-07-2010, 10:02
mg to liczył gbek ja mam podane w mikrogramach- na 100%-tak jak napisałam-tez zwróciłam uwagę na normy podane, to Qbek przeliczał na mg wiec obok sa mg ze znakiem ? według jego przeliczania.
Podam jeszcze raz :
tak mam na wyniku. sanepid dobry, robi cały teren lubuskiego.Koszt badania 480 zł wiec nie wiem gdzie bym miała jeszcze to badanie wykonać
Mn-mangan 124ug/l a norma do 50ug/l-
Fe-żelazo-1097ug/l a norma do 200 ug/l

zgodnie z matematyką 1 ug to 0,001 mg-czyli 124ug to 0,124mg
a 1097ug to 1,097mg

qbek17
28-07-2010, 10:11
mangan-124-norma do 0,5
żelazo-1097-norma do 200


Napisałaś że manganu jest 124 przy normie 0.5 - stąd moje przeliczenia. Nie podałaś jednostek więc domyślałem się po normie.

acca5
28-07-2010, 10:13
to teraz już wiesz czy dalej mam skanować bo skaner jest dla mnie nieosiągalny obecnie-jestem w robocie.

qbek17
28-07-2010, 10:19
teraz już wiem ;)

free_shop
28-07-2010, 21:12
Trzy możliwości:
- odżelaziacz
- zmiękczacz
- odżelaziacz + zmiękczacz
Masz do usunięcia : żelazo, mangan (barwa i mętność to prawdopodobnie wynik obecności tych dwóch pierwiastków). Twardość mieści się w "normie", ale jest dość wysoka ( 16 stopni niemieckich) i może sprawiać problemy. Jest jedno ale... z płukania zmiękczacza, do ścieków leci solanka (może Ci zabić bakterie w oczyszczalni, ale są na ten temat różne teorie).
Aby coś dokładniej zaproponować potrzebne są dodatkowe informacje: typ pompy i zbiornika hydroforowego.

acca5
28-07-2010, 21:37
Pompa -z faktury- acua.sub 4-100/100/380 cokolwiek to znaczy- cena 1188zł/
zbiornik hydroforowy-v 300 l-
wydaje mi sie ,że przeponowy ale głowy nie dam sobie urwać, czy można rozwiązać płukanie -solankę do jakiegoś innego zbiornika?Ile tej płukanki powstaje?

free_shop
28-07-2010, 22:02
OK. Pompa już wiadomo (mniej więcej) jaka. Jak głęboko jest zanurzona w studni?
Jaki zbiornik? Opisz go dokładniej, albo daj linka do strony (zanim sobie urwiesz :))

acca5
28-07-2010, 22:49
Pompa ciągnie ze studni o głębokości 32m ale zanurzona jest chyba na 18-tu m, lustro wody- 6m, do domu jest ze 18m ;zbiornik -na całej wysokości leci na zew rurka z wodą a na górze ma ciśnieniomierz- widzę że jest niecałe 3 tylko nie wiem czego MPa ?Teraz mnie nie wygonisz do kotłowni- noc a ja strachliwa z leksza, przed wejściem do zbiornika rury z wodą jest włącznik ciśnieniowy LCA 1.

acca5
28-07-2010, 22:58
Za górnym zegarem wskazującym ciśnienie jest czarny dzyndzelek- czy to służy do dopompowania poduszki powietrznej w zbiorniku? Jak to zrobić bo chyba ciśnienie za małe?

free_shop
29-07-2010, 21:56
To chyba już wszystko jasne:
- pompa ACUASUB 4 100/100,
- zbiornik hydroforowy 300 litrów bezprzeponowy (taki srebrny?)
Pompę masz "po byku"! Z danych katalogowych powinna dawać u Ciebie ponad 3,5 m3/h (to wystarczy na płukania większości filtrów domowych).
Jeżeli chcesz się pozbyć żelaza i manganu powinno wystarczyć wstawienie przed zbiornikiem aspiratora (napowietrzacza, np. 1"), oraz za zbiornikiem zwykłego odżelaziacza (może być np. ze złożem "Birm"). Ścieki z płukania odżelaziacza można śmiało wyrzucać do oczyszczalni.
Przy tym układzie nie pozbędziesz się jednak twardości. Gdy będzie dla Ciebie uciążliwa, możesz zawsze dostawić później zmiękczacz (filtry to jak klocki lego:)).

Za górnym zegarem wskazującym ciśnienie jest czarny dzyndzelek- czy to służy do dopompowania poduszki powietrznej w zbiorniku? Jak to zrobić bo chyba ciśnienie za małe?
Dzyndzelek, służy prawdopodobnie do uzupełniania poduszki (czy wygląda jak wentyl rowerowy?). Jednak poduszka powietrzna nie ma to nic wspólnego z niskim ciśnieniem w kranach (jak wcześniej napisałem masz porządną pompę). Stawiałbym raczej na zapchane perlatory (klucz płaski, bodajże nr 20, do ręki i do roboty!:)).

acca5
29-07-2010, 23:15
dzyndzelek wygląda jak wentylek w rowerze- kumam, perlatory -klucz nr 12 to nie dla mnie chyba- bo ja nie wiem gdzie to jest- perlator -klucz mam -muszę kogoś wezwać.
Czy możesz podać konkretnie jaki napowietrzacz i jaki odżelaziacz. Sama wiem ,że potrzebny napowietrzacz i od tylko jaki może strona internetowa.Czy możecie polecić jakąś firmę lubuskim?która solidnie się zajmuje uzdatnianiem wody. Słyszałam tylko o jakiejś firmie w Zawadzie.
W zasadzie potrzebuję kogoś do przeglądu tego wszystkiego.
Przyznam ,że mnie to lekko przerasta.

free_shop
29-07-2010, 23:51
W Lubuskim nie znam nikogo:(. Pozostaje Ci tylko coś wyguglować. Znajdź najbliższą firmę, która zajmuje się uzdatnianiem wody. Daj im analizę wody, rodzaj pompy i zbiornika hydroforowego. Powinni dać Ci jakąś odpowiedź i wycenę. Następnie napisz na forum, co Ci doradzili, a wytkniemy wszystkie błędy (ja np. lubię wtykać szpile konkurencji:)).

Jastrząb
30-07-2010, 08:21
Następnie napisz na forum, co Ci doradzili, a wytkniemy wszystkie błędy (ja np. lubię wtykać szpile konkurencji:)).
To ja sie powtarzam z moim pytaniem.

Czy mozna usunac na 75cm greensandu 3,5mg Fe i 1mg Mn.?

Mi sie taki filtr bez napowietrzania (a sasiadowi z 0.6mg Fe i 0.3mg Mn z napowietrzaniem) zapchal po 9 miesiach i praktycznie przestal usuwac mangan, choc zelazo usuwa prawi do 0. Filtr plukany i regenerowany.
Dopiero calonocne trawienie chlorem powrocilo filtr do zycia.
Co konkurencja zrobila zle i jak sie zabezpieczyc przed powtorka z rozrywki? Firma, ktora to postawila sie rzecz jasna wypiela. Jak ktos chce na priv podam nazwe nierzetelnej firmy.

Moj pomysl, to postawic przed greensandem filtr tylko odzelaziajacy (np Brim, ktory przy ph 7.3 wedlug karty katalowej raczej nie ruszy manganu). Na greensand pojdzie tylko lub prawie tylko Mn co zabezpieczy go przed ekranowiem zloza rozpuszczonym II wartosciowym zelazem.

A przy okazji apel do wszystkich uzytkownikow filtrow. Sprawdzajcie co pare miesiecy/pol roku wode filtrowana. Sasiad ktoremu zostalo 0.3mg Mn, mial wode czysta, bez zapachu itp. Nie wiedzialby, gdyby nie sprawdzil.

marcin

harvesters
01-08-2010, 00:15
Wczoraj dostałem wyniki badań wody. Byłbym wdzięczny za fachową opinię, czy ta woda będzie wymagała uzdatniania i jakie filtry/urządzenia powinienem zastosować. Poniżej zamieszczam wynikihttp://img844.imageshack.us/img844/1960/69226513.jpg. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jastrząb
01-08-2010, 07:08
Wczoraj dostałem wyniki badań wody. Byłbym wdzięczny za fachową opinię, czy ta woda będzie wymagała uzdatniania i jakie filtry/urządzenia powinienem zastosować. . Z góry dziękuję za odpowiedź.
To jest woda z wlasnej studni czy z wodociagu?
Z tego co widac uzdatniac jej nie trzeba, choc mozna obnizyc twardosc.
Ja mam twardosc 220mg i po prawie roku stwierdzam ze mozna z tym zyc. Czasem trzeba odkamienic czajnik kwaskiem cytrynowym (5 minut), a do zmywarki dodawac sol zmiekzcajaca. Baterie w czasie normalnego czyszczenia zachowuja czystosc.

marcin
P.s. Ja we wlasnej studni mam 175x wiecej zelaza niz Ty :D

harvesters
01-08-2010, 11:13
To oczywiście woda z własnej studni. Kupiłem działkę ze studnią i nic kompletnie o tej studni nie wiem. Ile może kosztować system zmiękczający wodę?

qbek17
01-08-2010, 17:20
woda prawie idealna ;)

Co do zmiękczacza to za około 1500 już kupisz całkiem dobry, mały system. Jeśli potrzebujesz większej wydajności to spokojnie zamkniesz się w kwocie 2500. Porównaj warunki montażu, gwarancji, serwisu...

Jastrząb
02-08-2010, 05:44
To oczywiście woda z własnej studni. Kupiłem działkę ze studnią i nic kompletnie o tej studni nie wiem. Ile może kosztować system zmiękczający wodę? Pamietaj tylko, ze zmiekczacz sie regeneruja sola, czyli co kilka dni musisz odprowadzic do kanalizacji sporo soli. Jesli masz kanalizacje/szambo to OK, gorzej jesli juz masz oczyszczalnie przydomowa.
Druga uwaga, to filtr zmiekcza do 0 - wybierajac filtr, zwroc uwage czy posiada on objescie, umozliwiajace ustawienie ile wody idzie przez filtr ile idze przez obejscie. Umozliwia to filtrowanie mniej niz 100% wody, a w konsekwencji uzyskanie dowolnej twardosci. Zerowa twardosc tez nie jest dobra. Norma dla wody do spozycia, mowi, ze powinno byc przynajmniej 50mg (konkretnie od 50-500mg). Czyli swoja droga, Twoja woda jest w srodku normy wody do spozycia,, jesli chodzi o twardosc.

marcin

qbek17
02-08-2010, 07:11
Norma jest od 60 mg ;) co jest też podane w jego wynikach :)

mk64
02-08-2010, 08:58
Wczoraj dostałem wyniki badań wody.

Ile kosztuje takie badanie?

acca5
02-08-2010, 09:45
u mnie 480 zł

harvesters
02-08-2010, 11:30
U mnie badania bakteriologiczne, które wykazały brak jakichkolwiek bakterii i fizykochemiczne kosztowały łącznie 397 zł (w sanepidzie).

Czy jeśli twardość mojej wody jest mniej więcej po środku normy, to rozumiem, że na upartego mógłbym w ogóle tej wody nie uzdatniać? Czy poza systemem zmiękczającym powinienem zastosować jakieś filtry? Czy puszczenie do instalacji wody z taką twardością może spowodować jakieś niekorzystne objawy?

Jastrząb
02-08-2010, 12:55
U mnie badania bakteriologiczne, które wykazały brak jakichkolwiek bakterii i fizykochemiczne kosztowały łącznie 397 zł (w sanepidzie).

Czy jeśli twardość mojej wody jest mniej więcej po środku normy, to rozumiem, że na upartego mógłbym w ogóle tej wody nie uzdatniać? Czy poza systemem zmiękczającym powinienem zastosować jakieś filtry? Czy puszczenie do instalacji wody z taką twardością może spowodować jakieś niekorzystne objawy?
Jestes z twardoscia w srodku normy dla wody pitnej. Ze wzgledu na zdrowie mozesz ta wode pic smialo :-)
Dla urzadzen (zmywarka, pralka) lepiej gdyby twardosci bylo mniej.

Jak pisalem, ja mam 220mg. Po roku uzytkowania nie widze zadnych proeblemow. Troche kamienia w czajniku (kwasek cytrynow raz na miesiac zalatwia). DO zmywarki kupuje tabeltki ze zmiekczaczem i tez wszystko czyste. Baterie, w normlany i regularny spsosob czyszczone, nie zarastaja kamieniem.

marcin

qbek17
02-08-2010, 13:32
Zmiękczacz jest opcjonalny, ale na wejściu do domu dałbym filtr mechaniczny (z wymiennymi wkładami), żeby zatrzymać ewentualne zanieczyszczenia. Koszt niewielki - w granicach 100 zł z montażem.