PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

free_shop
03-08-2010, 00:43
Czy mozna usunac na 75cm greensandu 3,5mg Fe i 1mg Mn.? Powinno usunąć. Producent zapewnia usuwanie do max 15 mg/l (Fe + Mn).

Mi sie taki filtr bez napowietrzania (a sasiadowi z 0.6mg Fe i 0.3mg Mn z napowietrzaniem) zapchal po 9 miesiach i praktycznie przestal usuwac mangan, choc zelazo usuwa prawi do 0. Filtr plukany i regenerowany. Dopiero calonocne trawienie chlorem powrocilo filtr do zycia.
Co konkurencja zrobila zle i jak sie zabezpieczyc przed powtorka z rozrywki? Firma, ktora to postawila sie rzecz jasna wypiela. Jak ktos chce na priv podam nazwe nierzetelnej firmy.
Jeżeli chodzi o teorię to, tak jak napisałeś, najpierw usuwane jest żelazo, a później mangan. Fe najlepiej usuwa się przy pH<7, a mangan przy pH>8. To teoria, bo w praktyce można się pozbyć tych pierwiastków przy pH=7,5.
Może w Twoim przypadku występują jakieś "przeszkadzajki" typu utlenialność, amoniak, siarczany...?
A może wina w urządzeniu?
- zbyt słabe płukanie (żle dobrany restryktor na wyjściu do kanalizacji)
- za mało nadmanganianu (żle ustawiony pływak w zbiorniczku)
- stary nadmanganian (po kilku miesiącach w wodzie traci swoje właściwości, dlatego nie powinno się go dużo wsypywać)
Ogólnie dużo rzeczy do sprawdzenia:(
Zacząłbym od wyrzucenia restryktora (pod warunkiem, że firma założyła Ci koszyk pod głowicą), pożądnego płukania (wstecznego) filtra i po wstawieniu restryktora, przeprowadzenia normalnej regeneracji. Następnie badałbym mangan kilka razy, np: po regeneracji, po 2m3, 4m3, 6m3. Twój filtr (zakładam, że w środku jest 1,5 worka Greensandu) powinien przepuścić ponad 8m3 między regeneracjami.
Aby badanie miało sens odetnij filtr węglowy (tam mógł zebrać się mangan).

Moj pomysl, to postawic przed greensandem filtr tylko odzelaziajacy (np Brim, ktory przy ph 7.3 wedlug karty katalowej raczej nie ruszy manganu). Na greensand pojdzie tylko lub prawie tylko Mn co zabezpieczy go przed ekranowiem zloza rozpuszczonym II wartosciowym zelazem.Dla pewności policz, czy alkaliczność jest dwa razy więkcza od sumy chlorków i siarczanów (wymagania producenta dla Birmu).

Jastrząb
03-08-2010, 07:26
Powinno usunąć. Producent zapewnia usuwanie do max 15 mg/l (Fe + Mn).
No wlasnie. W karcie katalogowej ze strony desotec.pl, jest napisane, ze proces okresowy z greensandem, mozna stosowac tylko do usuniecia manganu gdy zelaza jest bardzo malo. Gdy obecne jest i zelazo i mangan, powinno sie stosowac proces ciagly.



Jeżeli chodzi o teorię to, tak jak napisałeś, najpierw usuwane jest żelazo, a później mangan. Fe najlepiej usuwa się przy pH<7, a mangan przy pH>8. To teoria, bo w praktyce można się pozbyć tych pierwiastków przy pH=7,5.
Może w Twoim przypadku występują jakieś "przeszkadzajki" typu utlenialność, amoniak, siarczany...?
A może wina w urządzeniu?
- zbyt słabe płukanie (żle dobrany restryktor na wyjściu do kanalizacji)
- za mało nadmanganianu (żle ustawiony pływak w zbiorniczku)
- stary nadmanganian (po kilku miesiącach w wodzie traci swoje właściwości, dlatego nie powinno się go dużo wsypywać)
Ogólnie dużo rzeczy do sprawdzenia:(
Zacząłbym od wyrzucenia restryktora (pod warunkiem, że firma założyła Ci koszyk pod głowicą), pożądnego płukania (wstecznego) filtra i po wstawieniu restryktora, przeprowadzenia normalnej regeneracji. Następnie badałbym mangan kilka razy, np: po regeneracji, po 2m3, 4m3, 6m3. Twój filtr (zakładam, że w środku jest 1,5 worka Greensandu) powinien przepuścić ponad 8m3 między regeneracjami.
Aby badanie miało sens odetnij filtr węglowy (tam mógł zebrać się mangan).
Dla pewności policz, czy alkaliczność jest dwa razy więkcza od sumy chlorków i siarczanów (wymagania producenta dla Birmu).

Witam,

dzieki za wyczerpujaca odpwiedz.
-Restryktor jest 9 galonow/min czyli przeplyw przy plukaniu to okolo 25m/h, czyli dolna granica katalogowa greensandu. Moge podmienic go na 10gal/l nieduzym kosztem, wtedy przyplyw bedzie 27m/h. WIekszy restryktor wymaga podmiany calego zespolu sciekowego z 3/4 na 1".
-nadmanganian jest pobierany prawidlowo (zmierzylem ilosc pobieranego plynu na regeneracje i sa katalogowe 3g na litr zloza, inzektor jest czysty, roztwor jest pobierany
-nadmanganian sypie po 1 kg, wiec nie lezy dlugo
-zloza jest 65litorw (filtr 13x54), wiec zgaduje ze nawet wiecej niz 8m^3 moglbym. Jakkolwiek, te 8m wody to zuzywam na miesiac, czyli w miedzyczasie sa 4 regeneracje.
-II stopien z weglem aktywnym wywalilem dawno, bo po jego wypieciu, roznicy w jakosci wody nie bylo (smak i zapach)
-w tej chwili, miesiac po potraktowaniu filtra chlorem przez noc, mam 0 zelaza i 0 manganu!! w wodzie filtrowanej (mierzone tuz przed regeneracja), czyli po okolo 6 dniach dzialania filtra. Woda czysta, bez zapachu, chyba solidnie natleniona, bo po nalaniu do naczynia, jest az biala. Aha, dziala juz napowietrzenie przed hydroforem.
WIec na ta chwile jest OK, chcialbym sie jednak zabezpieczyc przed taka sam sytuacja w przyszlosci.

Co do Birmu, podpowiedz prosze jak policzyc(?) ta alkalicznosc?
Niestety mam zbadane w tej chwili tylko chlorki, a nie mam utlenialnosci ani siarczanow. Wydawalo mu sie za alkalicznosc mozna oznaczyc. Jesli tak, to zrobie badanie na utlenialnosc, siaraczany i rzeczona alkalicznosc.

marcin

qbek17
03-08-2010, 08:42
Może warto spróbować wstawić restryktor 10 gpm - bo aktualne 9 gpm to rzeczywiście minimum. Według karty powinieneś uzdatnić ok 13 m3 między regeneracjami. Dawka KMnO4 jest nawet większa niż zaleca producent (1.5-2 g/l) - nie wiem czemu desotec podaje 3 g/l, ale zapewne nie szkodzi to złożu ;)
Birm ma sporo ograniczeń stosowania, np. poziom chloru w wodzie nie może przekraczać 0.5 mg/l, nie może być siarkowodoru, olejów ani fosforanów. Zawartość tlenu musi stanowić minimum 15% zawartości żelaza i manganu. No i wspomniana alkaliczność - raczej nie musisz jej liczyć tylko zlecić w badaniach wody ;)

Jastrząb
03-08-2010, 10:17
Może warto spróbować wstawić restryktor 10 gpm - bo aktualne 9 gpm to rzeczywiście minimum. Według karty powinieneś uzdatnić ok 13 m3 między regeneracjami. Dawka KMnO4 jest nawet większa niż zaleca producent (1.5-2 g/l) - nie wiem czemu desotec podaje 3 g/l, ale zapewne nie szkodzi to złożu ;)
Birm ma sporo ograniczeń stosowania, np. poziom chloru w wodzie nie może przekraczać 0.5 mg/l, nie może być siarkowodoru, olejów ani fosforanów. Zawartość tlenu musi stanowić minimum 15% zawartości żelaza i manganu. No i wspomniana alkaliczność - raczej nie musisz jej liczyć tylko zlecić w badaniach wody ;)
Prawdopodobnie podmienie caly modul do odprowadzania wody na 1" (glowica Clack ) Nie bedzie raczej mega drogi, i wtedy wstawie restryktor 11gpm, czyli plukanie bedzie na poziomie 29m/h. Pompa wydoli bez problemu (grundfos SQ 3-65).
Chlor mam w wodzie surowej niewykrywalny.
Siarkowodoru tez nie czuje, ale na pewno sa siarczany bo mialem problemy z zapachem H2S ale w wodzie cieplej jak sie odstala w ogrzewaczu.
Ale to zbadam te siarczany i alkalicznosc.

A jesli nie Birm, to co do usuniecia samego tylko zelaza na I stopniu? Mam pusta kolumne po weglu aktywnym.

marcin

qbek17
03-08-2010, 11:51
Może Pyrolox? Nie wymaga chemii - tylko płukania.

Jastrząb
03-08-2010, 12:22
Może Pyrolox? Nie wymaga chemii - tylko płukania.
Problem z Pyroloxem jest taki, ze jest ciezki. Przy 13" filtrze i przeplywie 60m/h, potrzebuje kolo 5m^3 wody na h do wyplukania.
A z moja pompa moge liczyc na jakie 4m^3/h

Najpierw sprawdze warunki dla pracy Birmu. Jak sie nie nada, to pozniej sie bede martwil.

dzieki i pozdrawiam,
marcin

free_shop
04-08-2010, 01:24
Problem z Pyroloxem jest taki, ze jest ciezki. Przy 13" filtrze i przeplywie 60m/h, potrzebuje kolo 5m^3 wody na h do wyplukania.
A z moja pompa moge liczyc na jakie 4m^3/h

Najpierw sprawdze warunki dla pracy Birmu. Jak sie nie nada, to pozniej sie bede martwil.

dzieki i pozdrawiam,
marcin
Problem tkwi w tym, że przed butlą z Greensandem 13" (ok. 30 cm). będzisz musiał postawić filtr z Birmem ok. 21" {ponad 50 cm).
Filtr, który stoi przed Greensandem musi mieć przepływ nominalny taki jak przepływ przy płukaniu Greensandu.
Jeżeli masz napowietrzanie, to zostawiłbym układ taki, jaki masz.
P.S. alkaliczność (alkalinity), to po polsku: "zasadowość" (nie jestem tłumaczem instrukcji z angielskiego, bo mi za to ni płacą:))
Zrób badania na: utlenialność i zasadowość (podstawa!), siarczany (opcja).
Myślę, że jeżeli masz napowietrznie, to Birm nie będzie konieczny.

Jastrząb
04-08-2010, 07:09
Problem tkwi w tym, że przed butlą z Greensandem 13" (ok. 30 cm). będzisz musiał postawić filtr z Birmem ok. 21" {ponad 50 cm).
Filtr, który stoi przed Greensandem musi mieć przepływ nominalny taki jak przepływ przy płukaniu Greensandu.
Jeżeli masz napowietrzanie, to zostawiłbym układ taki, jaki masz.
P.S. alkaliczność (alkalinity), to po polsku: "zasadowość" (nie jestem tłumaczem instrukcji z angielskiego, bo mi za to ni płacą:))
Zrób badania na: utlenialność i zasadowość (podstawa!), siarczany (opcja).
Myślę, że jeżeli masz napowietrznie, to Birm nie będzie konieczny.
Mnie martwi jedna rzecz, z zostawieniem tylko greensandu - sasiad 100m dalej, choc czerpie z tej samej (bo pierwszej) warstwy wodoosnej, ma "tylko" 0.6Fe i 0.3 Mn. Z napowietrzaniem. I niestety ma dokladnie ten sam problem - filtr nie usuwa manganu, choc Fe zbija do zera. Znaczy sie jest cos na rzeczy.
Do plukania greensandu moge wode puscic przez By-pass omijajac I stopien. Bedzie to wymagalo paru minut recznej pracy. I tak przy plukaniu i duzym zuzyciu wody, powietrze z aspiratora nie zdazy zrobic swojego i utlenic zelaza.

marcin

free_shop
05-08-2010, 00:23
w tej chwili, miesiac po potraktowaniu filtra chlorem przez noc, mam 0 zelaza i 0 manganu!!
I na razie się nie przejmuj! Jeżeli wystąpią problemy, to widzę dwa rozwiązania (może ktoś ma inne?):
- wywal gumkę odpowiadającą za płukanie (jeżeli chcesz możesz wymienić restryktor na 1" i gumkę na np. 12),
- do butli 13" (po Greensandzie) wsyp Birm, do butli po węglu (prawdopodobnie 10") wsyp Greensand. Będziesz miał dwa stopnie odżelaziania, to musi zadziałać!
Oczywiście będziesz musiał zamienić głowice.
Sąsiadem się nie przejmuj, może coś nie tak z jego filtrami (może napowietrzanie nie działa?).
Nie liczyłem (bo to będzie Cię kosztowało jeszcze jedno piwo), czy Twoja pompa wypłucze dokładnie filtr 21" z Birmem?
Fitr średnicy 21" to lekka przesada w przypadku uzdatniania wody dla potrzeb domowych (chociaż przy "ciężkich" wodach i tzw. rezydencjach ponad 1000 m2 czemu nie?).
Dla pewności zrób badania na utlenialność, zasadowość i siarczany.

Jastrząb
05-08-2010, 07:32
I na razie się nie przejmuj! Jeżeli wystąpią problemy, to widzę dwa rozwiązania (może ktoś ma inne?):
- wywal gumkę odpowiadającą za płukanie (jeżeli chcesz możesz wymienić restryktor na 1" i gumkę na np. 12),
- do butli 13" (po Greensandzie) wsyp Birm, do butli po węglu (prawdopodobnie 10") wsyp Greensand. Będziesz miał dwa stopnie odżelaziania, to musi zadziałać!
Oczywiście będziesz musiał zamienić głowice.
Sąsiadem się nie przejmuj, może coś nie tak z jego filtrami (może napowietrzanie nie działa?).
Nie liczyłem (bo to będzie Cię kosztowało jeszcze jedno piwo), czy Twoja pompa wypłucze dokładnie filtr 21" z Birmem?
Fitr średnicy 21" to lekka przesada w przypadku uzdatniania wody dla potrzeb domowych (chociaż przy "ciężkich" wodach i tzw. rezydencjach ponad 1000 m2 czemu nie?).
Dla pewności zrób badania na utlenialność, zasadowość i siarczany.
Witam,

Zaczne od brakujacych badan.

- Pytanie co do badania utlenialnosci. WIem ze zelazo w wodzie podnosi utlenialnosc. Czy badac wiec utlenialnosc wody surowej, ktora bedzie wyzsza z powodu zealaza, czy zbadac utlenialnosc wody obecnie przefiltrowanej, zeby sie dowiedziec, co po zelazem tam siedzi i podnosi utlenialnosc i potencjalnie moze bruzdzic?

Mam jeszcze watpliwosci co do mojego napowietrzania:
- Jak zweryfikowac czy napowietrzanie dziala dobrze. Hydraulik (dupa nie hydrualik), ktory mi montowal zbiornik ocynkowany, wstawil mi mimo wyraznych instrukcji odpowietrznik na dolnym koncu wodowskazu i sam wodowskaz (bede to zmienial) SIedzi to od 4 tygodni. Ale dzieki temy widze na wodowskazie poziom wody. Ile powietrza powinno z napowietrzania trafiac do zbiornika, bo jeszcze mi sie we wodowskazie nie pojawio powietrze, nawet przy zalaczaniu pompy. Zbiornik wimest 300l, praca 3-5 atm.

- jak pompa pompuje i przyloze palec do wlotu aspiratora, to palec sie az zasysa. Ale sam aspirator strasznie halasuje i wpada w jakies wibracje. Halas i wibracje sa znacznie mniejsze gdy na maksa zdlawie przeplyw przez by-pass. I mam wrazenie ze jak wpada w te wibracje, to nie zasysa powietrza. Halas taki ze z garazu ocieplonego 10cm welny i przez sciane 25cm przelazi. Za aspiratorm zostawione 30cm prostej rury. Aspirator mosiezny 1". I tu pewna obserwacja. Gdy apirator powinien zasysac, a halasuje, to gdy lekko, popchne palcem sprezynke i przytrzymam, slysze piekny czysty swist powietrza bez zadnego halasowania. Za
mocna sprezyna zamykajaca zaworek wlotu powietrza??

marcin

Hytryulik
05-08-2010, 07:47
Witam,


- jak pompa pompuje i przyloze palec do wlotu aspiratora, to palec sie az zasysa. Ale sam aspirator strasznie halasuje i wpada w jakies wibracje. Halas i wibracje sa znacznie mniejsze gdy na maksa zdlawie przeplyw przez by-pass. I mam wrazenie ze jak wpada w te wibracje, to nie zasysa powietrza. Halas taki ze z garazu ocieplonego 10cm welny i przez sciane 25cm przelazi. Za aspiratorm zostawione 30cm prostej rury. Aspirator mosiezny 1". I tu pewna obserwacja. Gdy apirator powinien zasysac, a halasuje, to gdy lekko, popchne palcem sprezynke i przytrzymam, slysze piekny czysty swist powietrza bez zadnego halasowania. Za
mocna sprezyna zamykajaca zaworek wlotu powietrza??

marcin
Moja rada- wywal mosiężny aspirator i zamontuj plastykową zwężkę ¾” gdyż ona ma gdzieś o 30 – 40 % lepszą sprawność. Nie będziesz musiał tak mocno dławić pompy. W aspiratorze ważna jest dokładność wykonania i to udaje się tylko poprzez wtrysk. Jeżeli aspirator „warczy” to znaczy że nie „zegnał” się z pompą.

Jastrząb
05-08-2010, 09:45
Moja rada- wywal mosiężny aspirator i zamontuj plastykową zwężkę ¾” gdyż ona ma gdzieś o 30 – 40 % lepszą sprawność. Nie będziesz musiał tak mocno dławić pompy. W aspiratorze ważna jest dokładność wykonania i to udaje się tylko poprzez wtrysk. Jeżeli aspirator „warczy” to znaczy że nie „zegnał” się z pompą.
Nie wiem, co rozumiesz przez dlawienie pompy :-/ Ale jesli rozumiesz przez to zmiejszenie wydajnosci pompy poprzez np. jakies sterowanie elektronczne, to raczej przyniesie to efekt odwrotny od zamierzonego. Zeby napowietrzanie dzialalo, roznica cisnienia przed i za zwezka musi byc odpowiednio duza. Zmiejsze wydajnosc pompy, zmniejszy sie roznica ciesnien i w konsekwencji wydajnosc zasysania powietrza. Chyba nie tedy droga.

Robiles jakies pomiary z ktorych by wyszla lepsza sprawnosc aspiratora plastikowego nad mosieznym?

Po za tym ten aspirator mosiezny jest super precyzyjnie wyfrezowany/nawiercony w srodku. Nie wiem, czemu uwazasz, ze jest on nieprecyzyjnie wykonany.

Co to znaczy ze aspirator "nie zegnał" sie z pompa?? Moze mialo byc nie zegrał? A juz abstrahujac od tego co to znaczy, to skad aspirator ma wiedziec jaka jest pompa i czy ma sie z nia "zegnać" czy nie?? Pompa chyba podaje wode pod cisnieniem i tyle.

marcin

Hytryulik
05-08-2010, 10:03
Dławi pompę aspirator im bardziej wkręcasz śrubę do regulacji tym bardziej dławisz pompę czyli powstaje za duża różnica ciśnień i aspirator się „blokuje” i przestaje ciągnąć powietrze mimo wydajnej pompy. To zjawisko częściej występuje w aspiratorach mosiężnych (każda rysa z obróbki powoduje pogorszenie sprawności) szczególnie przy wydajnych pompach. Z wierzchu może wyglądać ładnie. W nowych zwężkach plastykowych zjawisko to praktycznie już nie występuje. Wczoraj uruchamiałem stację odżelaziacz + zmiękczacz i byłem w szoku aspirator dział do 6 atmosfer na zbiorniku hydroforowym – ważny jest producent zwężki i jak dopracował formę. Bo jest kilku producentów.

Hytryulik
05-08-2010, 10:08
Osobiście jeżeli by aspiratory mosiężne miały by porównywalną sprawność to i ja bym je stosował ze względu na wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia, bo kilka razy zdarzyło mi się że klient „utrącił” zaworek zwrotny.

Jastrząb
05-08-2010, 10:47
Osobiście jeżeli by aspiratory mosiężne miały by porównywalną sprawność to i ja bym je stosował ze względu na wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia, bo kilka razy zdarzyło mi się że klient „utrącił” zaworek zwrotny.
Jeszcze raz. Mierzyles w jakis sposob ta sprawność, czy Ci sie tylko wydaje, wzglednie masz swoja teorie.
Sorry, ale nie bede kupowal kolejnej zwezki, jesli na poparcie masz jedynie swoje "wieloletnie doswiadczenie".

marcin

Hytryulik
05-08-2010, 11:01
Około 10 lat temu walczyliśmy z tym tematem przez około rok z producentem zwężek. Mięliśmy stację prób z manometrami, rotametrami. Porównywaliśmy zwężki przy takich samych nastawach ( wszystkich producentów). Współpracowaliśmy z narzędziowcami aby zrobili nam specjalne rozwiertaki do wyprowadzenia „idealnej g ładzi” nic nie pomagało aby się zbliżyć do sprawności plastykowej zwężki. Obecnie kupuje zwężki z jednego źródła i od jakiś 5 lat nie miałem problemów.

Jastrząb
05-08-2010, 11:12
Około 10 lat temu walczyliśmy z tym tematem przez około rok z producentem zwężek. Mięliśmy stację prób z manometrami, rotametrami. Porównywaliśmy zwężki przy takich samych nastawach ( wszystkich producentów). Współpracowaliśmy z narzędziowcami aby zrobili nam specjalne rozwiertaki do wyprowadzenia „idealnej g ładzi” nic nie pomagało aby się zbliżyć do sprawności plastykowej zwężki. Obecnie kupuje zwężki z jednego źródła i od jakiś 5 lat nie miałem problemów.
No to bomba. Zastanowie sie nad wymiana zwezki. Podaj jesli mozesz zrodlo.

Ja niestety nie mam mozliwosci zrobic takiego empirycznego sprawdzenia, ale skoro masz dostep do takich danych powiedz mi prosze jedna rzecz:
Ile taka poprawnie dzialajac zwezka srednio, czy nominalnie zasysa powietrza w stosunku do objetosci przepompowanej wody. Np, na 100 litrow wody idzie 1 litr powietrza (przy 1atm). Wtedy bym wiedzial, ile przez miesiac uzytkowania powinno mi przybyc poduszki powietrza w zbiorniku.

marcin

mikstek
07-08-2010, 14:29
Moje wyniki badan
Metnosc 122 +-3,6
> > > Odczyn 7,34
> > > Barwa akceptowalna
> > > Zapach akceptowalny
> > > Przewodnosc 899
> > > Amoniak <0,06
> > > Azotyny <0,050
> > > Azotanny 13
> > > Mangan 0,030
> > > Zelazo 1,37 +-0,07
> > > Chlorki 18
> > > Twardosc 380
> > > Ogolny wegiel 0,93
> > > organiczny
> > >
> > > Bakterie grupy coli na 100ml 2+-1
> > > Escherichia coli 0
> > > Enterokoki 0
> > >
> > > Prosze o przeslanie informacji jakie uzadzenia mozna zastosowac w celu uzyskania parametrow pozwalajacych na uzykowanie spozywcze
> > >
> > Woda ze studni indywidualnej (prywatna, glebokosc okolo 30m metrow).
> > Zauwazam zolty kolor w czasie deszczow.
> > Przy pogodzie bez deszczow- woda przezroczysta- bez koloru.

dziekuje
> >

acca5
07-08-2010, 21:01
Właśnie uzyskałam wyniki badania wody.
mętność-7,2-norma do 1-ego ??
barwa-20+-2-wytłuszczone wiec niedobra?
ph-7,3
Jon amonowy-norma
azotyny-norma
azotany-norma
mangan-124-norma do 0,5
żelazo-1097-norma do 200
twardość-287
chlorki-22-norma do 250
utlenialność-0,59 norma do 5 KmnO4
bakterie-brak

Proszę więc was tu wszystkich speców abyście mogli ustalić mi właściwy zestaw do wody- mieszkam z dwójką dzieci, oczyszczalnia własna, ogrzewanie podłogowe, i kominek z płaszczem , gaz z butli,czy coś jeszcze jest potrzebne?

Zaproponowano m urządzenie kompaktowe odżelaziająco - zmiękczające z elektronicznym sterowaniem na złożu Cristal Right. Cena urządzenia wraz z montażem i materiałami instalacyjnymi 3900 zł. Urządzenie serwisuje się raz do roku. Koszt serwisu to 150 zł. Do urządzenia należy dosypywać sól tabletkowaną w workach 25 kg. Średnio co 2-3 miesiące 1 worek soli. Koszt worka soli 30-40 zl. Przed takim systemem zainstalować filtr wstępnego oczyszczania BIG BLUE. Koszt powiększy się o 750 zł.
http://zalacznik.wp.pl/08/d636/BigBluezmiekczacz.jpg?o2=149835&wid=10378&p=3&t=IMAGE&st=PJPEG&ct=QkFTRTY0&POD=1&type=NORMAL&zalf=Nowe&tsn=128120727958491008&sid=b8839664aed3135871e62b67c02a4e44

Hytryulik
08-08-2010, 16:49
Zaproponowano m urządzenie kompaktowe odżelaziająco - zmiękczające z elektronicznym sterowaniem na złożu Cristal Right. Cena urządzenia wraz z montażem i materiałami instalacyjnymi 3900 zł. Urządzenie serwisuje się raz do roku. Koszt serwisu to 150 zł. Do urządzenia należy dosypywać sól tabletkowaną w workach 25 kg. Średnio co 2-3 miesiące 1 worek soli. Koszt worka soli 30-40 zl. Przed takim systemem zainstalować filtr wstępnego oczyszczania BIG BLUE. Koszt powiększy się o 750 zł.
http://zalacznik.wp.pl/08/d636/BigBluezmiekczacz.jpg?o2=149835&wid=10378&p=3&t=IMAGE&st=PJPEG&ct=QkFTRTY0&POD=1&type=NORMAL&zalf=Nowe&tsn=128120727958491008&sid=b8839664aed3135871e62b67c02a4e44

Zaproponowano Ci to co chciałeś usłyszeć. Jeżeli ustawisz regenerację złoża tak że w normalnym użytkowaniu będziesz zużywał worek na trzy miesiące to może gwarancję przetrzymasz a później zaczniesz mieć kłopoty. Bardziej licz minimum worek na miesiąc. Do tego dojdzie Ci wymiana wkładu co dwa miesiące.
Także policz czy po dwóch latach nie okaże się czy nie lepiej było zamontować odżelaziacz a po nim ewentualnie zmiękczacz. Ta metoda ma zalety:
- możliwość pomieszania w zmiękczaczu wody po odżelazieniu czyli bez żelaza
- mniejsza zawartość sodu w wodzie o ilość potrzebną do wymiany na żelazo czyli zdrowsza woda
- brak potrzeby stosowania filtrów wstępnych które potrafią zakłócić pracę odżelaziacza pod warunkiem zastosowania silnej głowicy sterującej np. Fleck 2510.
Zastanów się czy Ci się to opłaca.

acca5
08-08-2010, 21:44
To nie chodzi o mnie i moje widzimisię i opłacalność tylko o to czy zaproponowane rozwiązanie jest optymalne dla mojej wody i dla mojej kieszeni, wobec tak negatywnego stanowiska i oceny tego co mi zaproponowano- jestem tu laikiem proszę Was mądrych o zaproponowanie zestawu optymalnego.
Nie znam się na tym stąd moje zapytanie.Taki zestaw zaproponowano mi po przesłaniu badania wody do firmy od uzdatniania wody i tyle.To nie ja go zaproponowałam, podaj jaki szczegółowo i dlaczego uważasz że jest do d...
Wiem ,że ma być filtr przed mechaniczny, odżelaziacz i zmiękczacz tylko jaki -podaj jaki typ i co a ja zakupię i podyskutuję po roku używania tego systemu.Może nabiorę doświadczenia jak będę używać .
prosze tez innych znawców tego tematu o wypowiedź i spokojna ocenę i swoje propozycje.

free_shop
08-08-2010, 23:13
No to bomba. Zastanowie sie nad wymiana zwezki.
Bez paniki! Jeżeli wodę w kranie masz, tak jak pisałeś wcześniej, białą od powietrza, to znaczy, że aspirator działa (to po co go wymieniać?).
Jeżeli przeszkadza Ci zawór zwrotny, to może, po prostu go wymień (np. na taki: http://www.google.co.jp/imgres?imgurl=http://www.valvex.pl/pol/produkty/armatura/obrazek/sredni_1902020.jpg&imgrefurl=http://www.valvex.pl/pol/arm_gaz1.php%3Fkod%3D1902020&usg=__b_XUQzy00zlom8QXZGV1HETWMRY=&h=197&w=290&sz=14&hl=pl&start=560&tbnid=JhsrF13O1c-EDM:&tbnh=78&tbnw=115&prev=/images%3Fq%3Dzaw%25C3%25B3r%2Bzwrotny%26start%3D54 0%26um%3D1%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26rlz%3D1T4GGLJ_plPL 222PL222%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1)
Wymiana aspiratora, to ostateczność (cena nowego aspiratora + przeróbka instalacji). Ale oczywiście Ty tu (u)rządzisz, wybór należy do Ciebie.

free_shop
08-08-2010, 23:41
To nie chodzi o mnie i moje widzimisię i opłacalność tylko o to czy zaproponowane rozwiązanie jest optymalne dla mojej wody i dla mojej kieszeni, wobec tak negatywnego stanowiska i oceny tego co mi zaproponowano- jestem tu laikiem proszę Was mądrych o zaproponowanie zestawu optymalnego.
Nie znam się na tym stąd moje zapytanie.Taki zestaw zaproponowano mi po przesłaniu badania wody do firmy od uzdatniania wody i tyle.To nie ja go zaproponowałam, podaj jaki szczegółowo i dlaczego uważasz że jest do d...
Wiem ,że ma być filtr przed mechaniczny, odżelaziacz i zmiękczacz tylko jaki -podaj jaki typ i co a ja zakupię i podyskutuję po roku używania tego systemu.Może nabiorę doświadczenia jak będę używać .
prosze tez innych znawców tego tematu o wypowiedź i spokojna ocenę i swoje propozycje.
Chyba poszli na łatwiznę:(
Moim zdaniem lepiej wstawić aspirator przed zbiornikiem, za zbiornikiem dać osobno: odżelaziacz (np. ze złożem Birm) i zmiękczacz (może być najmniejszy). Plusy są takie, że będziesz zużywała mniej soli (chociaż oszczędności nie będą duże) oraz będziesz mogła ustawić twardość wody na poziomie, który Ci odpowiada. Całość, z montażem, może kosztować ok 5000-6000 zł, ale się opłaca. Jeżeli nie możesz wydać jednorazowo takiej kwoty, to zamontuj tylko aspirator i odżelaziacz. Zmiękczacz możesz zakupić później.

free_shop
08-08-2010, 23:57
Moje wyniki badan
Metnosc 122 +-3,6
> > > Odczyn 7,34
> > > Barwa akceptowalna
> > > Zapach akceptowalny
> > > Przewodnosc 899
> > > Amoniak <0,06
> > > Azotyny <0,050
> > > Azotanny 13
> > > Mangan 0,030
> > > Zelazo 1,37 +-0,07
> > > Chlorki 18
> > > Twardosc 380
> > > Ogolny wegiel 0,93
> > > organiczny
> > >
> > > Bakterie grupy coli na 100ml 2+-1
> > > Escherichia coli 0
> > > Enterokoki 0
> > >
> > > Prosze o przeslanie informacji jakie uzadzenia mozna zastosowac w celu uzyskania parametrow pozwalajacych na uzykowanie spozywcze
> > >
> > Woda ze studni indywidualnej (prywatna, glebokosc okolo 30m metrow).
> > Zauwazam zolty kolor w czasie deszczow.
> > Przy pogodzie bez deszczow- woda przezroczysta- bez koloru.

dziekuje
> >
Bakterie grupy coli (2 sztuki), może wystarczy zachlorować i wypłukać studnię?
Ta mętność mnie przeraża! Czy na pewno jest to 122 mg? (może źle zrozumiałem jednostki miary?).
Przy studni 30 m pogoda nie powinna mieć wpływu na jakość wody.
Napisz jaką masz pompę i zbiornik hydroforowy, to pomoże.

acca5
09-08-2010, 00:39
Co to jest aspirator? Może podaj firmę wartą uwagi ?Właśnie tak myślałam aby zmiękczacz dać później-najważniejsze dla mnie jest żelazo i mangan.
Dzięki za ocenę

Hytryulik
09-08-2010, 06:57
Co to jest aspirator? Może podaj firmę wartą uwagi ?Właśnie tak myślałam aby zmiękczacz dać później-najważniejsze dla mnie jest żelazo i mangan.
Dzięki za ocenę

Aspirator jest to małe urządzono do napowietrzania wody przy odżelaziaczach które wykorzystują naturalny proces utleniania żelaza.
Trzymaj się tej myśli - najpierw zamontuj "tradycyjny" odżelaziacz poużywaj go ze dwa trzy miesiące potem wykonaj kolejną analizę i zdecyduj czy coś Ci więcej potrzeba. W taki sposób trafniej dobierzesz urządzenia.

Jastrząb
09-08-2010, 07:10
Bez paniki! Jeżeli wodę w kranie masz, tak jak pisałeś wcześniej, białą od powietrza, to znaczy, że aspirator działa (to po co go wymieniać?). Wymiana to ostatnia rzecz jaka zrobie oczywscie. Chcialem sie podraznic z Hydraulikiem, zeby rzucil garsc danych ze swoich "badan aspiratorow", a nie tylko kategoryczne stwierdzenia. Ale jak to zwykle musi mi wystarczyc jego wieloletnie doswiadczenie i basta. Po za tym ja wole znalezc przyczyne a nie stwierdzac ze aspirator sie "nie zegral z pompa", wiec trzeba go wymienic. To jest stiwerdzenie wynikajace z braku wiedzy, zeby problem rozwiazac.

Woda jest biala, ale po cos sie ten odpowietrznik montuje. Ale mi przez miesiac gdy mialem zamontowany wodowskaz a odpowietrznik na dolnym koncu, poduszka nie pojawila sie we wodowskazie, czyli nie przyrastala?? Stad pytanie do Hydraulika, ile pwoeitrza ilosciowa aspirator zasysa, zeby oszacowac czy po miesiacu uzytkowania poduszka powinna sie obnizyc do poziomu wodowsazu czy nie. Czy ilosci zasyanego powietrza sa tak duze ze poduszka powinna przyrastac czy nie. Fakt montazu odpowietrznika sugeruje, ze tak, poduszka solidnie przyrasta.

A mi poduszka powietrzna, nawet nie obnizyla sie przez miesaic do poziomu wodowskazu. W weekend wywalilem wodowsaz i zamontowalem odpwoetrznik na gornym jego koncu tak jak radzicie.



Jeżeli przeszkadza Ci zawór zwrotny, to może, po prostu go wymień. Mi nie chodzi o zawor zwrotny na rurze. Mosiezny aspirator, ma taki zaworek ze sprezynka, przez ktory jest zasysane powietrze, ktory w czasie zasysania powietrza powienie sie otworzyc (przeciwdzialajac spreznce). Pod koniec pompowania gdy roznica cisnien sie zmniejsza i aspirator przestaje zasysac, cisnienei wody w rurze dopycha i zamyka zaworek.
I teraz mam wrazenie ze ta sprezyna jest za twarda. Toto sie nie otwiera do konca, i co gorsza plastik wpada w wibracje i halasuje. Jesli w czasie zasysania lekko popchne ten plastik (przeciw sprezynce) i otworze bardziej, to nic nie halasuje, oraz slysze delikatny szum powietrza.
Stad moja sugestia, ze owa sprezynka jest po prostu za twarda. Niestety nie potrafie jej wymienic.ani skrocic

marcin

mikstek
09-08-2010, 22:07
Bakterie grupy coli (2 sztuki), może wystarczy zachlorować i wypłukać studnię?
Ta mętność mnie przeraża! Czy na pewno jest to 122 mg? (może źle zrozumiałem jednostki miary?).
Przy studni 30 m pogoda nie powinna mieć wpływu na jakość wody.
Napisz jaką masz pompę i zbiornik hydroforowy, to pomoże.

Witam,
metnosc mam 122 w jednostkach NTU.
Nie wiem czy to nie pomylka, bo wode mam zazwyczaj przezroczysta.
Zbiornik mam 600 litrowy, zwykly (nie wiem o jaka ceche pytasz)

Czy zloza Crystal Ride sa skuteczne?
Rozne opinie slyszalem, wlacznie z taka ze nie roznia sie w dzialaniu od innych??

free_shop
09-08-2010, 23:07
metnosc mam 122 w jednostkach NTU.
Nie wiem czy to nie pomylka, bo wode mam zazwyczaj przezroczystaChyba pomyłka, bo taką mętność nawet ślepy by zauważył. Może woda była z piaskiem?

Zbiornik mam 600 litrowy, zwykly (nie wiem o jaka ceche pytasz) Zbiornik masz dość duży (chodziło mi o zbiornik hydroforowy, czy jest przeponowy, czy bezprzeponowy).

Czy zloza Crystal Ride sa skuteczne?
Rozne opinie slyszalem, wlacznie z taka ze nie roznia sie w dzialaniu od innych??Są skuteczne, ale niestety filtr z takim złożem to rozwiązanie "3 w1", czyli "coś za coś".

mikstek
11-08-2010, 22:57
Chyba pomyłka, bo taką mętność nawet ślepy by zauważył. Może woda była z piaskiem?
Zbiornik masz dość duży (chodziło mi o zbiornik hydroforowy, czy jest przeponowy, czy bezprzeponowy).
Są skuteczne, ale niestety filtr z takim złożem to rozwiązanie "3 w1", czyli "coś za coś".

Co masz na mysli mowiac Cos za cos?

mikstek
11-08-2010, 23:07
Tak w ogole to zastanawiam sie nad nastepujacymi opcjami
1. Urzadzenie oparte o zloze Crystal Ride - jedni chwala, drudzy mowia ze nic nie warte lub pozera sol zeby dzialalo poprawnie...
2. Cosmowater Home Plus (odzelazianie i zmiekczanie)
3.zmiekczacz wody EKOMECH Softener SV56M zywica Amberlite IR, fleck 5600, 45 litrow zywicy, 100 l solanki - podobno ma szanse usunac tez zelazo (w ilosci jaka mam 1,37).
4. filtry szeregowe narurowe BB 20'

Do tego pewnie doloze UV V20.

Co o tym myslicie?

Jastrząb
12-08-2010, 09:34
Tak w ogole to zastanawiam sie nad nastepujacymi opcjami
1. Urzadzenie oparte o zloze Crystal Ride - jedni chwala, drudzy mowia ze nic nie warte lub pozera sol zeby dzialalo poprawnie...
2. Cosmowater Home Plus (odzelazianie i zmiekczanie)
3.zmiekczacz wody EKOMECH Softener SV56M zywica Amberlite IR, fleck 5600, 45 litrow zywicy, 100 l solanki - podobno ma szanse usunac tez zelazo (w ilosci jaka mam 1,37).
4. filtry szeregowe narurowe BB 20'

Do tego pewnie doloze UV V20.

Co o tym myslicie?
UV mozesz dolozyc, ale przed tym na pewno przechloruj studnie.
Opcje 4 sobie odpusc. Przy tym zelazie zezra Cie koszty wymiany wkladow i uzciazliwosc eksploatacyjna takiego rozwiazania. Automatycznie pluczace kolumny sa zdecydowanie mniej uciazliwe.
Wszystkie 3 pozostale, to chyba zywice jonowymienne, wiec zasada dzialania taka sama, wiec jest to tylko wobor miedzy roznymi dostawcami/producentami.

Chcsz oszczedzic i usunac oba zanieczyszczenai na 1 stopniu (Fe i twardosc). IMHO nie warto. Biedny kupuje 2 razy i lepiej zrobic to raz a dobrze. Czyli 2 stopnie uzdataniania: najpierw usunac zelazo, na drugim stopniu usunac twardosc. Zmiekczacz moze byc pewnie znacznie mniejszy od odzelaziacza, ale to niech sie specjalisci wypowiedza.


Marcin

P.S.
Ekomech, ten "Ekomech z Zabek od Hydraulika" wciska ludziom zywice do usuwania Fe i twardosci prze poziomie Fe 1.3mg??
Drogi Hydrauliku. Miej honor. Jedyne meskie rozwiazanie to harakiri ;-)

Hytryulik
12-08-2010, 10:13
Nie sądzę aby firma Ekomech zaproponowała zmiękczacz jako odżelaziacz nie ostrzegając przed tym że nie jest do tego przeznaczone. Jednak taką ilość żelaza usunie. Rozwiązanie takie należy stosować jako przejściowe np. wodociąg w niedługim czasie.
Z lampą nie śpiesz się - dobrze zachloruj studnię.

Jastrząb
12-08-2010, 10:54
Nie sądzę aby firma Ekomech zaproponowała zmiękczacz jako odżelaziacz nie ostrzegając przed tym że nie jest do tego przeznaczone. Jednak taką ilość żelaza usunie. Rozwiązanie takie należy stosować jako przejściowe np. wodociąg w niedługim czasie.
Z lampą nie śpiesz się - dobrze zachloruj studnię.

Uderz w stol, nozyce sie odezwa ;-)

Kolega mikstek napisal:
"zmiekczacz wody EKOMECH Softener SV56M zywica Amberlite IR, fleck 5600, 45 litrow zywicy, 100 l solanki - podobno ma szanse usunac tez zelazo (w ilosci jaka mam 1,37)."
Chyba tego sam nie wymyslil, tylko mu to pewnie rzeczony Ekomech zaproponowal, prawda?? Strasznie tez podejrzanie brzmi to, że "ma szanse usunać żelazo". Bardzo to podejrzane. Czyzby ta zacna firma wciskala klientowi rozwiazanie, gdy jest uzasadnione podejrzenie ze to nie zadziala?? Czyzby chodzilo im o KASE?? Zeby za pol roku wydojc klienta za wymiane zywicy i dostawienie odzelaziacza. Jakiez to smutne. Bo bazujac na Twojej opinii wychodzilo, ze to jest najuczciwsza firma pod sloncem ;-)

marcin

P.S.
Tak, tak, wiem, piana ;-))

adamf3791
12-08-2010, 19:55
Około 10 lat temu walczyliśmy z tym tematem przez około rok z producentem zwężek. Mięliśmy stację prób z manometrami, rotametrami. Porównywaliśmy zwężki przy takich samych nastawach ( wszystkich producentów). Współpracowaliśmy z narzędziowcami aby zrobili nam specjalne rozwiertaki do wyprowadzenia „idealnej g ładzi” nic nie pomagało aby się zbliżyć do sprawności plastykowej zwężki. Obecnie kupuje zwężki z jednego źródła i od jakiś 5 lat nie miałem problemów.

Mam juz mogego "Pyroloxa" 10x54 ;) i zaczynam walczyc z napowietrzaczem.
Sprzedano mi takie urzadzenie: http://waterite.ca/micronizer.html
Dziala zgodnie z instrukcja, czyli zasysa powietrze w przez ok 1/3 czasu dzialania pompy.
To jest do cisnienia 2,8 bara.
I to jest max co z niego wydusilem. Z dlawieniem pompy nie ma chyba problemu.
podczas plukania filtra, strumien ma natezenie ok 40-50 l/min
Wydaje mi sie jednak ze to zbyt krotko, bo ubywa poduszki powietrznej.
Sadzac, po skroplinach na zbiorniku jest jej tylko ze 30cm od szczytu zbiornika :O

<b>Hytryulik</b>
rowniez poprosze o namiary na twoj sprzet, ktory zasysa do 6 barow.

Hytryulik
12-08-2010, 20:12
Z boku masz śrubę regulacyjną którą musisz wkręcać aby mocniej ssał aspirator - robiłeś to?

Jastrząb
12-08-2010, 21:23
Hytryulik
rowniez poprosze o namiary na twoj sprzet, ktory zasysa do 6 barow.Ty w bajki wierzysz??
Ze Ci Hydraulik jakies sensowne szczegoly poda? Mi nie potrafi odpowiedziec na proste pytanie o wydajnosc ilosciowa inzektora, ktora powinno jasno wybnikac z jego "badan".

A czy Tobie sie poduszka zmienjsza, to sprawdz. Zmierz ile litrow wody wypompowujesz od max cisnienia do zalaczenia pompy dzisiaj i za tydzien. Wtedy bedziesz wiedzial a nie zgadywal po kroplach wody, czy faktycznie ubywa poduszki.

Slusznie za Hydraulik prawi, ze dlawiac sruba z boku zwiekszysz napowietrzenie - tyle ze zmniejszysz przeplyw ktory przy Pyroloxie musi byc duzy.

marcin

adamf3791
12-08-2010, 23:17
Z boku masz śrubę regulacyjną którą musisz wkręcać aby mocniej ssał aspirator - robiłeś to?

Oczywiscie :).
I znalazlem punkt kiedy lapie najwiecej powietrza. Podalem dane wlasnie dla tego polozenia.
Sruba wkrecona ok. 3,5 obrotu, przy calkowitym zakresie 8 obrotow.

adamf3791
12-08-2010, 23:20
Ty w bajki wierzysz??
Ze Ci Hydraulik jakies sensowne szczegoly poda? Mi nie potrafi odpowiedziec na proste pytanie o wydajnosc ilosciowa inzektora, ktora powinno jasno wybnikac z jego "badan".

A czy Tobie sie poduszka zmienjsza, to sprawdz. Zmierz ile litrow wody wypompowujesz od max cisnienia do zalaczenia pompy dzisiaj i za tydzien. Wtedy bedziesz wiedzial a nie zgadywal po kroplach wody, czy faktycznie ubywa poduszki.

Slusznie za Hydraulik prawi, ze dlawiac sruba z boku zwiekszysz napowietrzenie - tyle ze zmniejszysz przeplyw ktory przy Pyroloxie musi byc duzy.

marcin

W bajki nie wierze, ale chce poznac ten inny sprzet i porownac. To co mam wydaje mi sie niewystarczajace ale moze tak musi byc.
Przy nastawie wlacznika cisnieniowego zalacz / wylacz na 2 / 4 bary, pompa zalacza sie po 40 litrach, przy 300 litrowym zbirniku.
To chyba kiepsko. Spodziewalem sie 2 razy wiecej.

adamf3791
12-08-2010, 23:23
Ty w bajki wierzysz??
Ze Ci Hydraulik jakies sensowne szczegoly poda? Mi nie potrafi odpowiedziec na proste pytanie o wydajnosc ilosciowa inzektora, ktora powinno jasno wybnikac z jego "badan".

A czy Tobie sie poduszka zmienjsza, to sprawdz. Zmierz ile litrow wody wypompowujesz od max cisnienia do zalaczenia pompy dzisiaj i za tydzien. Wtedy bedziesz wiedzial a nie zgadywal po kroplach wody, czy faktycznie ubywa poduszki.

Slusznie za Hydraulik prawi, ze dlawiac sruba z boku zwiekszysz napowietrzenie - tyle ze zmniejszysz przeplyw ktory przy Pyroloxie musi byc duzy.

marcin

O wymaganiach co do przeplywu dla Pyroloxu wiem. Przy nastawach napowietrzacza, ktore podalem w czasie plukania zmierzylem przeplyw popluczyn na ok 50l / min przy cisnieniu 3 bary.
Powinno chyba wystarczyc. Plukanie trwa 15 minut.
Czyli strasznie duzo tej wody schodzi :O, ale na szczescie wszystko idzie na ogrod.

Jastrząb
13-08-2010, 00:06
W bajki nie wierze, ale chce poznac ten inny sprzet i porownac. To co mam wydaje mi sie niewystarczajace ale moze tak musi byc.
Przy nastawie wlacznika cisnieniowego zalacz / wylacz na 2 / 4 bary, pompa zalacza sie po 40 litrach, przy 300 litrowym zbirniku.
To chyba kiepsko. Spodziewalem sie 2 razy wiecej.
I nie dowiesz sie tego od Hydraulika. On bedzie cos tam sciemniaj, ze wie, ze badal, ze porownywal itd. Ale zadnego konkretu od niego nie uslyszysz, ja probuje od kliku dni. Zadnych wartosci, ilosci.

Ja wlasnie sie chcialem dowiedziec, ile ilosciowa wzgledem wody powinno byc tego powietrza zasysanego. Skoro "badal", to moglby nam laikom chyba zdradzic skoro sie udziela i chce pomoc?
Byloby to bardziej pomocne, od stwierdzenia: "masz zly aspirator, ten co ja kupuje w sprawdzonym zrodle zawsze dziala , ale nie powiem gdzie".

marcin

acca5
13-08-2010, 07:20
Dzień dobry, ja w kwestii mojego uzdatniacza zaproponowano mi uzdatniacz -odżelaziacz i odmanganiacz autmatyczny model1354 ze sterownikiem RX67B1-elektroniczny z 30 dniowa pamięcią wraz z aspiratorem- koszt całości ok . 2,5 tys lub filtr ręczny MP-2 -wygląda jak zbiornik na wodę.
Co sądzicie o tym automatycznym- nie mam czasu na robotę przy ręcznym filtrze

Hytryulik
13-08-2010, 07:34
Dzień dobry, ja w kwestii mojego uzdatniacza zaproponowano mi uzdatniacz -odżelaziacz i odmanganiacz autmatyczny model1354 ze sterownikiem RX67B1-elektroniczny z 30 dniowa pamięcią wraz z aspiratorem- koszt całości ok . 2,5 tys lub filtr ręczny MP-2 -wygląda jak zbiornik na wodę.
Co sądzicie o tym automatycznym- nie mam czasu na robotę przy ręcznym filtrze

Chińska głowica poza ładnym wyświetlaczem nic dobrego a do butli 1354 porażka - nie wypłucze złoża.. Jednorazówka. Nie ma atestów na Europę.
Ręczny odżelaziacz dobry dla emerytów którzy nie mają co robić w domu

acca5
13-08-2010, 07:38
Ok przyjęłam szukam dalej- muszę mieć firmę koło siebie

Hytryulik
13-08-2010, 07:52
Ok przyjęłam szukam dalej- muszę mieć firmę koło siebie

Jeżeli szukasz firmy to pytaj na jakich komponentach budują stacje: polecam zbiorniki Structural a zawory Fleck lub ostatecznie Clack - tu nie jestem zwolennikiem elektroniki tam gdzie panuje wilgoć. Jeżeli kupisz takie urządzenie będziesz pewna że będzie pracowało lata i z serwisem nie będziesz mieć kłopotu. Każda poważna firma w Polsce je naprawi a nie wymieni.

acca5
13-08-2010, 08:10
Ok nie ma to jak wiedza, dzięki. Mam namiar otrzymać na jakąś firmę w Krośnie -podobno dobra, popytam

Hytryulik
13-08-2010, 08:23
Ok nie ma to jak wiedza, dzięki. Mam namiar otrzymać na jakąś firmę w Krośnie -podobno dobra, popytam

Krosno a województwo lubuskie to spora odległość

acca5
14-08-2010, 13:45
Krosno a Krosno Odrzańskie -te jest w lubuskim-czyli nad Odrą

mikstek
15-08-2010, 17:55
hej
zelazo moje to 1,37, twardosc 380
W perspektywie 3-4 lat mam miec wode wodociagowa--- wiec troche nie mam ochoty inwestowac w osobny odzelaziacz, chyba ze naprawde bede musial

Wiem ze zmiekczacze sa do zmiekczania a nie do odzelaziania - natomiast slyszalem ze z czasami radza sobie z odzelazianiem rowniez.

Pytanie: jak dlugo pochodzi zmiekczacz na zazelazionej wodzie (jak moja) i w jakim stopniu mi ma szanse mi odzelazic wode?
lepiej kupic zmiekczacz czy urzadzenie oparte na crystal ride?

czy zmiekczacz z duza iloscia zloza (45 litrow) jest lepszy niz np 30 litrow zloza crystal ride?

dzieki

mikstek
15-08-2010, 17:57
hej
zelazo moje to 1,37, twardosc 380
W perspektywie 3-4 lat mam miec wode wodociagowa--- wiec troche nie mam ochoty inwestowac w osobny odzelaziacz, chyba ze naprawde bede musial

Wiem ze zmiekczacze sa do zmiekczania a nie do odzelaziania - natomiast slyszalem ze z czasami radza sobie z odzelazianiem rowniez.

Pytanie: jak dlugo pochodzi zmiekczacz na zazelazionej wodzie (jak moja) i w jakim stopniu mi ma szanse mi odzelazic wode?
lepiej kupic zmiekczacz czy urzadzenie oparte na crystal ride?

czy zmiekczacz z duza iloscia zloza (45 litrow) jest lepszy niz np 30 litrow zloza crystal ride?

dzieki

- dodatkowo - urzadzenie cosmowater home plus -zmiekcza +podobno usuwa zelazo i mangan jezeli ich suma nie przekracza 2 (lub 5) mg. u mnie nie przekracza.. no i badz tu madry... co wybrac

Hytryulik
15-08-2010, 18:34
hej
zelazo moje to 1,37, twardosc 380
W perspektywie 3-4 lat mam miec wode wodociagowa--- wiec troche nie mam ochoty inwestowac w osobny odzelaziacz, chyba ze naprawde bede musial

Wiem ze zmiekczacze sa do zmiekczania a nie do odzelaziania - natomiast slyszalem ze z czasami radza sobie z odzelazianiem rowniez.

Pytanie: jak dlugo pochodzi zmiekczacz na zazelazionej wodzie (jak moja) i w jakim stopniu mi ma szanse mi odzelazic wode?
lepiej kupic zmiekczacz czy urzadzenie oparte na crystal ride?

czy zmiekczacz z duza iloscia zloza (45 litrow) jest lepszy niz np 30 litrow zloza crystal ride?

dzieki

Prowizorki są trwałe a z 4 lat zrobi się 6. Kup odżelaziacz ręcznie sterowany ( warunek jesteś obowiązkowy w domu) i za nim postaw zmiękczacz kosztowo wyjdzie Ci porównywalnie z CR lecz później po założeniu wodociągu urządzenia masz do wykorzystania. Jeżeli na swoim terenie masz taka twardość to i w wodociągu będzie porównywalnie albo i więcej twardości więc zmiękczacz wykorzystasz dalej a odżelaziacz ręczny zamiast sprzedawać za śmieszne pieniądze, możesz wykorzystać jako kolumnę sedymentacyjną zamiast filtra wstępnego przed zmiękczaczem. Sam zmiękczacz na ta długi okres nie zda egzaminu bez względu na producenta.

qbek17
15-08-2010, 21:12
- dodatkowo - urzadzenie cosmowater home plus -zmiekcza +podobno usuwa zelazo i mangan jezeli ich suma nie przekracza 2 (lub 5) mg. u mnie nie przekracza.. no i badz tu madry... co wybrac

Cosmowater stosuje złoże prawie identyczne jak Crystal Right. Nazywają to "Zeomust". Nie wiem czemu podają tak niskie poziomy żelaza i manganu, ale pewnie po to żeby się zabezpieczyć przed reklamacjami... ;)

qbek17
15-08-2010, 21:26
Prowizorki są trwałe a z 4 lat zrobi się 6. Kup odżelaziacz ręcznie sterowany ( warunek jesteś obowiązkowy w domu) i za nim postaw zmiękczacz kosztowo wyjdzie Ci porównywalnie z CR lecz później po założeniu wodociągu urządzenia masz do wykorzystania. Jeżeli na swoim terenie masz taka twardość to i w wodociągu będzie porównywalnie albo i więcej twardości więc zmiękczacz wykorzystasz dalej a odżelaziacz ręczny zamiast sprzedawać za śmieszne pieniądze, możesz wykorzystać jako kolumnę sedymentacyjną zamiast filtra wstępnego przed zmiękczaczem. Sam zmiękczacz na ta długi okres nie zda egzaminu bez względu na producenta.

Generalnie zgadzam się z Hytryulikiem że nawet jak będziesz miał wodociąg to pewnie woda nadal będzie twarda, natomiast żelazo prawdopodobnie się obniży.
Jeśli teraz zastosujesz sobie filtr ze złożem CR200 to nawet jak się obniży żelazo to filtr nadal będzie działał i usuwał twardość. Jeśli chcesz mieć na później opcję regulacji twardości to zwróć na to uwagę kupując głowicę sterującą. W ten sposób unikniesz przerabiania instalacji w przyszłości.

free_shop
16-08-2010, 00:45
W perspektywie 3-4 lat mam miec wode wodociagowa
Moim zdaniem, najlepiej podjechać do przedsiębiorstwa wodociągowego i zobaczyć jaką wodę dostarczają (po 4 latac nie powinna się zmienić). Wyniki analiz wody powinny być wywieszone na tablicy ogłoszeń (jeżeli ich nie ma, to muszą Ci je udostępnić!). Łatwiej będzie wówczas dobrać filtry, które zapewnią Ci dobrą wodę " na dzisiaj", a po wymianie złoża (np. odżelaziającego na węgiel) "na jutro". Analiza wody powinna być też dostepna na stronie internetowej dostawcy wody (jeżeli takową posiadają).

marinerro
17-08-2010, 09:46
Witam,

Niedawno zakupiłem system RO do mojej kuchni (woda miejska). Niestety, miało być bardziej różowo. Mam kilka pytań:

1. Smak wody z RO (po mineralizatorze) jest nieciekawy - czuć techniczny, jakby gorzkawy posmak. Czy dobrze myślę, że jest to spowodowane demineralizacją wody? Ta z przed mineralizatora wydaje się bardziej "zajeżdżać".

2. Czy jest jedno pewne stanowisko co do optymalnego składu spożywanej wody (surowej)? Znalazłem opracowania twierdzące, że woda pozbawiona minerałów jest szkodliwa (wypłukuje elektrolity), znalazłem równie poważne wywody udowadniające, że składniki mineralne z wody są przyswajalne w znikomych ilościach i o wiele bardziej krytyczne są zanieczyszczenia występujące w ujęciach wodnych.

3. Padło gdzieś w tym wątku stwierdzenie, że woda do picia nie powinna być zbyt miękka. Mam rozumieć, że chodzi o ilość rozpuszczonych minerałów w wodzie?

4. Razem z systemem RO kupiłem miernik TDS. Z tego co wyczytałem, ppm to ilość mg/l substancji rozpuszczonych w wodzie. Jak mają się wskazania TDS do etykiet wód mineralnych - w przypadku każdej z marek które z ciekawości sprawdziłem TDS wskazuje mniejsze ilości składników w stosunku do deklarowanej na etykiecie wody (okolice 60% tego co na butelce).

5. TDS na wylewce RO (zdemineralizowana) to po ustabilizowaniu wskazania 9ppm. Za mineralizatorem (USTM) po nocy jest 35-40ppm. Po wypuszczeniu litra wody wskazanie wody na zaworze mineralnym spada do około 20-25ppm. W locie (po opróżnieniu zbiornika) mineralizator dodaje jakieś 5-10ppm. Czy istnieje jakiś sposób bardziej efektywnej mineralizacji? Może drugi mineralizator innej marki w szereg? A może na przyłączu zbiornika dać dodatkowy mineralizator - stracę co prawda "destylat" na jednym z zaworów wylewki, ale niewysoki przepływ wody przy napełnianiu zbiornika może zbierze trochę minerałów?

6. Czy w przypadku zakażenia systemu (do systemu dostaną się jakieś bakterie np. od strony wylewki) TDS wykaże taki stan rzeczy?

qbek17
17-08-2010, 10:04
1. Smak jest dość względny. Jednym ta sama woda smakuje słodko innym słono, a jeszcze innym niczym nie smakuje ;) Ale moim zdaniem nie powinna mieć żadnego wyczuwalnego smaku.
2. Tak jak piszesz: ile opracowań tyle zdań. Woda sama w sobie szkodliwa nie jest. Może co najwyżej niczego (dobrego lub złego) twojemu organizmowi nie dostarczyć. Z tym wypłukiwaniem elektrolitów to chyba lekka przesada - chyba że pijesz dziesiątki litrów wody zdemineralizowanej i nic innego.
3. Chodzi o zawartość wapnia i magnezu (twardości) w wodzie. Minimum 60 mg/l - tak mówi norma ;)
4. Na etykiecie można napisać wszystko. Miernik też ma swoją dokładność.
5. Kiedyś mierzyłem ile dodaje mineralizator i wychodziły bardzo dziwne wyniki. Zazwyczaj oscylowało to w okolicach 2-krotności tego co bez mineralizatora. Też myślałem o dodaniu drugiego w szeregu ale w praktyce jeszcze nie sprawdziłem.
6. TDS to ogólna ilość rozpuszczonych substancji. Nie pokaże bakterii.

marinerro
17-08-2010, 13:40
1. Smak jest dość względny. Jednym ta sama woda smakuje słodko innym słono, a jeszcze innym niczym nie smakuje Ale moim zdaniem nie powinna mieć żadnego wyczuwalnego smaku.
Jasna sprawa, lecz w opisie węglowego filtra szlifującego po membranie jest podawane, że poprawia m.in. smak wody (zakładając że z RO dostajemy "destylat" smaku być nie powinno). Zresztą wielokrotnie spotkałem się z informacją, że cechą wody osmotycznej może być taki posmak "techniczny", stąd na końcu węgiel. Prawdą jest również tak jak piszesz, że kwestie smaku to subiektywne odczucia. Zastanawia mnie jednak, czy kwestia smaku (skoro już go wyczuwamy) związana jest z minerałami czy coś z tym węglem szlifującym jest nie tak...


3. Chodzi o zawartość wapnia i magnezu (twardości) w wodzie. Minimum 60 mg/l - tak mówi norma
Czyli jednym słowem minimalna wartość minerałów (konkretnych co prawda).


4. Na etykiecie można napisać wszystko. Miernik też ma swoją dokładność.
Ok, rozumiem kwestie etykiet. Ale czy dobrze kombinuję, że teoretycznie wartości te powinny być takie same (a przynajmniej mocno zbliżone)? Co do dokładności miernika, to przynajmniej znamionowo ma on +/- 2% tolerancji, więc dla celów domowych jest gitara. Co najwyżej może być rozkalibrowany, ale tego nie zakładam. Mierząc kranówkę mam jakieś 280ppm (Wawa).


5. Kiedyś mierzyłem ile dodaje mineralizator i wychodziły bardzo dziwne wyniki.
Z moich obserwacji wynika, że to chyba zależy od przepływu / czasu przestoju wody w mineralizatorze. Pierwsze 2 - 3 szklanki po przerwie w czerpaniu mają zauważalnie wyższą wartość TDS natomiast potem coraz bardziej wskazania zaczynają maleć.


6. TDS to ogólna ilość rozpuszczonych substancji. Nie pokaże bakterii.
Są jakieś domowe testy na bakterie? Czy wystarczy przeprowadzać przy wymianie wkładów dezynfekcję systemu?

qbek17
17-08-2010, 13:48
Testy na bakterie robi się chyba metodą hodowania czyli "coś z tego wyrośnie albo nie wyrośnie" ;) taki test trwa kilka dni i w domowych warunkach ciężko byłoby zachować odpowiednie warunki...

Jastrząb
19-08-2010, 14:36
Witam,

Mam wyniki badan potrzebne do okreslenia czy warunki pracy BIRMu sa spelnione:

Utlenialnosc 2,59 (norma do 5)
Zasadowość: 4,44 mval/dm^3
Siarczany: 15,2mg/dm^3 (norma 250)
Chlorki: 21mg/dm^3 (norma 250)
Fosforany: 0,39mg (brak normy?)
chlor: nie wykryto
Ph: 7,35 (6,5-9,5)
Twardosc ogolna: 225mg (60-500)
Zelazo 3,5 (0,2)
Mn 0,5 (0,05)
Amoniak 0,07 (0,5)
Azotyny 0,006 (0,5)
Azotany 1,88 (50)


Kartka katalogwa BIRMu mowi, brak polifosforanow, oraz zasadowosc wieksza od dwukrotnej sumy chlorkow i siarczanow.
Czyli u mnie zasadowosc 4,44mval, a 2xsiarczny i chlorki okolo 70mg.

Rozumiem, ze mval zasadowosci trzeba przeliczyc na mg CaCO3 mnozac przez 50?
Czyli zasadowosc 222mg, 2x siarczany i chlorki 70 - warunek do stosowania BIRMu spelniony??

dzieki i pozdrawiam
marcin

qbek17
19-08-2010, 14:45
Wygląda, że spełniony ;)

Jastrząb
19-08-2010, 15:14
Wygląda, że spełniony ;)
Oki, no to sypie go w weekend :-)
Zelazo i Mangan bede kontrolowal co miesiac i zobaczymy czy sie znowu nie rozjedzie.

dzieki raz jeszcze i pozdrawiam,
marcin

adamf3791
19-08-2010, 21:54
Po trzech tygodniach uzywania i obserwacji odzelaziacza na Pyroloxie, zrobilem w Sanepidzie ponownie badania.
I oto co wyszlo:

Metnosc: 5,3 (bylo 6,5)
Barwa 10 (bylo 10)
amoniak 0,69 (bylo 0,91)
przweodnosc 613 (bylo 882)
zelazo 0,023 (bylo 2,58 )
mangan < 0,03 ponizej granicy oznaczenia (bylo 0,22)

i moja obserwacja - smrod siarkowodoru znikl calkowicie.
woda ma wciaz lekki zapach, trudny do okreslenia, moze to ten amoniak albo wyplukujace sie zloze?
Musze zrobic jeszcze utlenialnosc ale w tym Sanepidzie (Inowroclaw) tego nie robia i musze z tym do stolycy... Kujaw ;).
Utlenialnosc, jak wyczytalem, okresla stopien zanieczyszczenia. W moim przypadku mogly by to byc jakies kwasy humusowe?
Zgadza sie?

Cieszy mnie 100% skutecznosci dla zelaza, manganu i siarkowodoru.
(To chyba zasluga czestego plukania zloza. Zamiast co 4 dni jak ustawil to sprzedawca, plucze je codziennie, jak zaleca specyfikacja Pyroloxu.)

Smuci za to licha metnosc i amoniak wciaz powyzej normy.
Wode puszczam juz na drugi stopien, to znaczy zmiekczacz i mam nadzieje, ze mu taki sklad nie zaszkodzi.
Przynajmniej nie ma o tym nic w dokumentacji zmiekczacza. Wymagaja jedynie zelaza FeO2 max 0,7mg.

I tu pytanie do Was. Czy filtr z weglem aktywowanym KDF lub innym ma szanse doprowadzic te wode ostatecznie do porzadku?
Kapia sie tym moje dzieci i rozpylony amoniak na pewno im nie sluzy... :(

qbek17
19-08-2010, 22:02
Do usuwania amoniaku służy Crystal Right 100 lub Turbidex. Przy dość niskim jego poziomie nie wiem czy warto stawiać kolejny stopień tylko do amoniaku...

Myślę, że możesz spokojnie przestawić płukanie Pyroloxu co dwa dni - oszczędzisz sporo wody, a i tak będzie to dużo częściej niż mówi praktyka ;)

acca5
20-08-2010, 10:23
Zaproponowano mi następujący zestaw.
cyt.

1. napowietrzenie inżektorowe wody/ inżektor 3/4",zamontowany przzed hydroforem na rurze doprowadzającej wodę z pompy/potrzebny odcinek 70 cm wraz z obejściem do regulacji dawki powietrza zaworem 1/2". Można zamontować poziomo i pionowo.
2. na bazie istniejącego hydroforu poj.300l wykonać mieszacz wody i powietrza, wodę z pompy wprowadzić poziomo lub z góry, w połowie wysokości zbiornika zamontować odpowietrznik automatyczny 1/2",wodowskaz,zawór do uzupełniania powietrza w górnej części,oraz w dolnej zawór spustowy 1/2" do okresowego płukania hydroforu. Dodatkowo zamontować zawory 1/2" odcinające na wodowskazie,odpowietrzniku,wyłączniku LCA.
3.Odżelazianie i odmanganianie wody:
- na jednym stopniu woda napowietrzona /utlenione żelazo/ filtr butlowy o wym. 13x54" wypełniony medium filtracyjnym ,złoże katalityczne Defeman lub G1 w ilości 44l
butla wykonana z żywic epoksydowych wys.-130cm,śr.34 cm,rostaw przłączy 12,7cm / głowicy/
- sterowanie automatyczne ,głowicą 263/740 Logix firmy AUTOTROL-OSMONICS USA. programujemy zegar w zakresie godziny,dnia tygodnia,godziny płukania/regeneracji, oraz dni w których ma odbyć się regeneracja. Sterownik typ 263,posiada wałek,który w poszczególnych cyklach otwiera klapy zaworowe.
4.Warunki pracy SUW:
- pomieszczenie wyposażone w instalacje do odprowadzenia wypłuczyn z filtra o śr. 50 mm;
- gniazdo elektryczne 230/50 do zasilania głowicy poprzez zasilacz 3 W;
- min. wydatek pompy 4,5 m3/h, płukanie w beckwashu/14min./
5. zmiękczanie wody : 2 stopień za filtrem odżelaziaczem , filtr zbiornikowy w obudowie compakt,ilość żywicy/medium filtracyjne/ 20l.
sterowanie automatyczne głowicą 255/760 objętościowe po przepłynięciu 3,4 m3 wody / przy twardości287 mg / Sterownik firmy Autotrol-Osmonics/.

Koniec cyt.
Jak panowie mądrzy w temacie to widza - mi się podoba.

Jastrząb
20-08-2010, 10:27
Po trzech tygodniach uzywania i obserwacji odzelaziacza na Pyroloxie, zrobilem w Sanepidzie ponownie badania.
I oto co wyszlo:

Metnosc: 5,3 (bylo 6,5)
Barwa 10 (bylo 10)

Zamiast co 4 dni jak ustawil to sprzedawca, plucze je codziennie, jak zaleca specyfikacja Pyroloxu.)

(
Ja mam przed i po badaniu:
metnosc: 16 -> 1 (norma 1)
barwa: 52 -> 0,92 (norma 15)
I to tylko po odzelaziaczu na grensandzie. Znaczy sie metnosc i barwa pochodzi glownie z zelaza.
U Ciebie jak widac jest inaczej. Poczekaj na badanie utlenialnosci, ktore jak rozumiem, okreslaja poziom innych zanieczyszczen, glownie organicznych.
U mnie utlenialnosc to okolo 2.5. Moze Ci sie to przyda do porownania.

Nie szkoda Ci wody i pradu na codzienne plukanie? Pluczac codziennie, to pewnie zuzywasz wiecej wody na plukanie, niz w trybie pracy :-) A przeciez pluczesz woda surowa/brudna, wiec jaki to ma sens? Mowiac inaczej, filtr nie bedzie czystszy niz woda ktora go pluczesz. Przez dzien nie zabierze sie na filtrze zbyt duzo zanieczyszen, i przed i po plukaniu nie bedzie jakiejs wielkiej roznicy. Plukanie ma usunac zgromadzone zanieczyszczenia. Ty tego zelaza nie masz jakos kosmicznie duzo. Ja mam zelaza 3,5 i obecnie "testuje" plukanie co tydzien (greensand)

Dodatkowo, niech sie specjalisci wypowiedza, ale plukanie podnosi i wzbuza zloze, co powoduje ze czasteczki sie o siebie ocieraja i scieraja/zuzywaja. Nie wiem, jak tam czasteczki pyroloxy wygladaja, ale jesli sa chropowate, to ta chropowatosc szybko sie zetrze, co pewnie nie pozostanie bez wplywu na prace zloza. No i zloza bedzie ubywac z czasem pewnie.

marcin

blackvwhite
20-08-2010, 10:29
Witam!
moje wyniki badan:
twardość 340
mętność 0,20 NTU
barwa 5mg/l
Zapach akceptowalny
przewodność 501uS/cm
ph 7,5
Amonowy jon 0,27mg/l
Azotyny 0,03 mg/l
Azotany <0,9 mg/l
Żelazo 0,094 mg/l
Mangan <0,030 mg/l


po przeczytaniu kilkunastu stron wszej dyskusji wnioskuje ze wystarczy mi tylko zmiękczacz do wody (poza tym smak i zapach wody mi odpowiada, chciałem tylko zlikwidować kamień)
i teraz pytanie do was: proszę o podanie jakiś propozycji takich zmiękczaczy (żebym nie naciął się na jakąś chińszczyznę) najlepiej 2 alternatywnych, na 6 osobową rodzinę
budżet jaki mam zamiar przeznaczyć to do 2,5 tys zł, sprzęt będę montował sam wraz z zaprzyjaźnionym hydraulikiem wiec całość budżetu mogę przeznaczyć na zmiękczacz

Pozdrawiam
Dominik

Nimnarien
20-08-2010, 13:31
Witam!
Mam zamontowaną stacje uzdatniania wody:
1. Korekcja Ph - Magno dol
2. TAP 960 - odżeleziająco - odmanganiające
3. Lampa UV.

Jednak stacja ta nie radzi sobie z manganem. Cały czas trzeba wymieniać magno - dol, sa to dość spore koszty. Poza tym przy montowaniu stacji mieliśmy stałe pH a teraz (po 3 latach) zaczęło się wahać od 5,02 aż do 12. Zastanawiamy się nad wymianą całej stacji. Aktualnie parametry wody surowej to:

ph: 5,02
żelazo: pon. 0,2
mangan 0,43
twardość ogólna 40 mgCaCO3/l
Przewodniość 141
amoniak pon. 0,05

Dziwne (szczególnie żelazo, które było od lat i zawsze minimum 1mg/l, ale badania wykonywane przez akredytowaną placówkę.)
Zaproponowano nam urządzenia:
Zmiękczacz DW 20K ze złożem 20 l Crystal Right.

Moje obawy są takie:
za mała twardość ogólna dla złoża -> szybko się zniszczy.
Za niskie ph?
Wodę bada nam sanepid nie pozwoli na to by woda miała twardość poniżej 60.
Co z tym można zrobić? Jak podnieść ph (tylko nie magno -dolem), jak zmiękczona wodę utwardzić?

Dziękuję za pomoc.

qbek17
20-08-2010, 14:16
Nie szkoda Ci wody i pradu na codzienne plukanie? Pluczac codziennie, to pewnie zuzywasz wiecej wody na plukanie, niz w trybie pracy :-) A przeciez pluczesz woda surowa/brudna, wiec jaki to ma sens? Mowiac inaczej, filtr nie bedzie czystszy niz woda ktora go pluczesz. Przez dzien nie zabierze sie na filtrze zbyt duzo zanieczyszen, i przed i po plukaniu nie bedzie jakiejs wielkiej roznicy. Plukanie ma usunac zgromadzone zanieczyszczenia. Ty tego zelaza nie masz jakos kosmicznie duzo. Ja mam zelaza 3,5 i obecnie "testuje" plukanie co tydzien (greensand)

Dodatkowo, niech sie specjalisci wypowiedza, ale plukanie podnosi i wzbuza zloze, co powoduje ze czasteczki sie o siebie ocieraja i scieraja/zuzywaja. Nie wiem, jak tam czasteczki pyroloxy wygladaja, ale jesli sa chropowate, to ta chropowatosc szybko sie zetrze, co pewnie nie pozostanie bez wplywu na prace zloza. No i zloza bedzie ubywac z czasem pewnie.

marcin

Co do Greensandu nie można przesadzić z czasem między płukaniami - nie można wyczerpać całkowicie jego zdolności utleniającej. Pyrolox jest tylko katalizatorem i nie ma jako takiej "pojemności" więc tu można zwiększać odstępy między płukaniami aż do uzyskania żelaza na wyjściu (przebicia).

Pyrolox jest bardzo ciężki a jego cząsteczki są twarde. Ścieranie powinno być w granicach 2% rocznie - dużo więcej wypłukuje się podczas pierwszego uruchomienia. Później już nie powinno to być zauważalne.

qbek17
20-08-2010, 14:20
po przeczytaniu kilkunastu stron wszej dyskusji wnioskuje ze wystarczy mi tylko zmiękczacz do wody (poza tym smak i zapach wody mi odpowiada, chciałem tylko zlikwidować kamień)
i teraz pytanie do was: proszę o podanie jakiś propozycji takich zmiękczaczy (żebym nie naciął się na jakąś chińszczyznę) najlepiej 2 alternatywnych, na 6 osobową rodzinę
budżet jaki mam zamiar przeznaczyć to do 2,5 tys zł, sprzęt będę montował sam wraz z zaprzyjaźnionym hydraulikiem wiec całość budżetu mogę przeznaczyć na zmiękczacz

Pozdrawiam
Dominik

Powinieneś się wyrobić nawet w mniejszej kwocie (jeśli ma być bez montażu). Radziłbym ci zmiękczacz w obudowie kompaktowej na 25 litrów żywicy. Głowicę (jak zwykle) polecam firmy Clack ;)

qbek17
20-08-2010, 14:26
Moje obawy są takie:
za mała twardość ogólna dla złoża -> szybko się zniszczy.
Za niskie ph?
Wodę bada nam sanepid nie pozwoli na to by woda miała twardość poniżej 60.
Co z tym można zrobić? Jak podnieść ph (tylko nie magno -dolem), jak zmiękczona wodę utwardzić?

Dziękuję za pomoc.

Crystal Right rzeczywiście w tym przypadku to nie najlepsze rozwiązanie.
Proponowałbym ci wymienić Magno-dol na Calcite/Imerys. Złoże to podnosi poziom pH tylko do 8 (nawet długi czas kontaktu wody ze złożem nie spowoduje nadmiernego wzrostu wartości pH.). Wymaga za to dłuższego czasu kontaktu z wodą (typowo ok 10 minut) więc trzeba dobrać przepływ do wielkości zbiornika.

Przy wyższym pH łatwiej usuniesz mangan.

acca5
20-08-2010, 14:26
a co na moją propozycję,parę postów wyżej.

qbek17
20-08-2010, 14:32
Jeśli ci się podoba to bierz ;)

Osobiście wolałbym głowicę Clack (zamiast Logixa) i trochę mniejszy filtr odżelaziający (po co aż taki wielki? czy pompa da radę?)

Jastrząb
20-08-2010, 15:12
Co do Greensandu nie można przesadzić z czasem między płukaniami - nie można wyczerpać całkowicie jego zdolności utleniającej. Wiem o tym. Ale regenerujac go co tydzien, nie wyczerpuje nawet 10% pojemnosci utleniania. W trybie pracy przechodzi przez filtr (13x54) przez ten tydzien max 2m^3 wody. A przy szambie nie tak prosto sobie ustawic regeneracje co 3-4 dni :-( Po za tym za chwile, na greensand bedzie szedl tylko mangan a zelazo mam nadzieje zostanie na I stopniu po zasypaniu go wspominanym birmem.

pozdrawiam,
marcin

blackvwhite
21-08-2010, 14:42
Powinieneś się wyrobić nawet w mniejszej kwocie (jeśli ma być bez montażu). Radziłbym ci zmiękczacz w obudowie kompaktowej na 25 litrów żywicy. Głowicę (jak zwykle) polecam firmy Clack ;)

znalazłem coś takiego:
http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-p-569.html
będzie się sprawdzało? cena 2.500zł niby tyle ile sobie przeznaczyłem, ale nie mogę znaleźć nic tańszego na 25 litrów żywicy.

qbek17
21-08-2010, 21:40
Ten model jest z głowicą Clack TC (czasowa), lepsza by była wersja objętościowa- CI.

zaganiacz
21-08-2010, 22:12
chciałbym sie dowiedziec co oznacza ochrona wod owo i ono bo mam na tym dzialke a w gminie nie moge sie dowiedziec bo dlamnie musza byc proste slowa a nie uzedowe bo takie juz mam na planie zagospodarowania.z góry dzieki

qbek17
22-08-2010, 09:08
http://slownik.ekologia.pl/7_Slownik_hydrogeologiczny/7156_7_O_0_Obszar_ochrony_obszar_ochronny.html

OWO - Obszar Wysokiej Ochrony
ONO - Obszar Najwyższej Ochrony

Nie wiem jakie skutki to ma dla opcji zagospodarowania działki, ale prawdopodobnie jakieś utrudnienia ;)

Hytryulik
22-08-2010, 09:22
Zaproponowano mi następujący zestaw.
cyt.

1. napowietrzenie inżektorowe wody/ inżektor 3/4",zamontowany przzed hydroforem na rurze doprowadzającej wodę z pompy/potrzebny odcinek 70 cm wraz z obejściem do regulacji dawki powietrza zaworem 1/2". Można zamontować poziomo i pionowo.
2. na bazie istniejącego hydroforu poj.300l wykonać mieszacz wody i powietrza, wodę z pompy wprowadzić poziomo lub z góry, w połowie wysokości zbiornika zamontować odpowietrznik automatyczny 1/2",wodowskaz,zawór do uzupełniania powietrza w górnej części,oraz w dolnej zawór spustowy 1/2" do okresowego płukania hydroforu. Dodatkowo zamontować zawory 1/2" odcinające na wodowskazie,odpowietrzniku,wyłączniku LCA.
3.Odżelazianie i odmanganianie wody:
- na jednym stopniu woda napowietrzona /utlenione żelazo/ filtr butlowy o wym. 13x54" wypełniony medium filtracyjnym ,złoże katalityczne Defeman lub G1 w ilości 44l
butla wykonana z żywic epoksydowych wys.-130cm,śr.34 cm,rostaw przłączy 12,7cm / głowicy/
- sterowanie automatyczne ,głowicą 263/740 Logix firmy AUTOTROL-OSMONICS USA. programujemy zegar w zakresie godziny,dnia tygodnia,godziny płukania/regeneracji, oraz dni w których ma odbyć się regeneracja. Sterownik typ 263,posiada wałek,który w poszczególnych cyklach otwiera klapy zaworowe.
4.Warunki pracy SUW:
- pomieszczenie wyposażone w instalacje do odprowadzenia wypłuczyn z filtra o śr. 50 mm;
- gniazdo elektryczne 230/50 do zasilania głowicy poprzez zasilacz 3 W;
- min. wydatek pompy 4,5 m3/h, płukanie w beckwashu/14min./
5. zmiękczanie wody : 2 stopień za filtrem odżelaziaczem , filtr zbiornikowy w obudowie compakt,ilość żywicy/medium filtracyjne/ 20l.
sterowanie automatyczne głowicą 255/760 objętościowe po przepłynięciu 3,4 m3 wody / przy twardości287 mg / Sterownik firmy Autotrol-Osmonics/.

Koniec cyt.
Jak panowie mądrzy w temacie to widza - mi się podoba.

Osobiście odradzam stosowanie odżelaziaczy na zaworze Logix Autotrola gdyż jest to zawór oparty na systemie klapkowym przez co ma małe przepływy i złoże nie jest dopłukiwane . Stosowanie ze złożem tak ciężkim jak Defeman czy G1 na butli 13x54 to utopia. Szukaj urządzeń na silnym zaworze Fleck 2510 lub ostatecznie Clack

Jastrząb
22-08-2010, 12:10
Osobiście odradzam stosowanie odżelaziaczy na zaworze Logix Autotrola gdyż jest to zawór oparty na systemie klapkowym przez co ma małe przepływy i złoże nie jest dopłukiwane
Dla Logix 263/740 producent podaje maksymalny przeplyw przy pukaniu 20gal/min, czyli 75 litrow.
1" Clack, przy 1" module odplywu, 25gal/m, czyli 95litrow, przy odplywie 3/4" 10gal/m czyli 38litrow
Natomiast tak chwalony przez Ciebie Fleck, ma podane w instrukcji serwisowej, maksymalny DLFC 15 gal (57 litrow) !!??

No to wychodzi na to, ze producenci znowu klamia na temat swoich produktow, toz Hydraulik nie moze sie mylic - 20 lat doswiadczenia z zalozenia to wyklucza!!
Nie moze byc tak, ze Fleck 2510 ma najgorszy przeplyw przy plukaniu. WYKLUCZONE (aksjomat).

marcin

P.S.
Z tego co widze w tej instrukcji do Fleck'a to tam mozna ustawic regeneracje co 7 albo 12 dni, albo objetosciowa. I tyle??
Nie moge sobie ustawic np 5 dni? Powiedz prosze, ze zle przeczytalem instrukcje!

Hytryulik
22-08-2010, 15:02
No masz okazję utłuc trochę piany.
Popracujesz trochę to zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi. Nie liczy się gumka na popłuczynach tylko wielkość kanałów przepływowych i ich prostota, aby po roku kiedy ścianki zarosną żelazem dalej był przepływ zdolny wypłukać złoże a tego karty katalogowe nie opisują.
We Flecku można ustawić czasowo płukanie co; 1, 2, 3, 4, 6 i 12 dni.

Jastrząb
22-08-2010, 17:39
No masz okazję utłuc trochę piany.
Popracujesz trochę to zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi.
Ja nie pracuje w tym biznesie. Jestem uzytkownikiem filtrow i chce sie o filtrach jak najwiecej dowiedziec. Bo 2 firmy z ktorymi probowalem wspolpracowac, generalnie mnie olewaly zostawialy z problemem.

Czy uwazasz, ze podanie danych katalogowych 3 glowic, to jest "bicie piany"?
Sorry, ale dziwne masz kryteria.



Nie liczy się gumka na popłuczynach tylko wielkość kanałów przepływowych i ich prostota, aby po roku kiedy ścianki zarosną żelazem dalej był przepływ zdolny wypłukać złoże a tego karty katalogowe nie opisują. Dziwne jest to co piszesz. Uzytkuje te paskudna glowice (Clack), z woda Fe=3.5mg od roku. Zarowno glowica wewnatrz, takze inzektor (KMn04), owszem sa brudne, ale jest to cieniutka warstwa, nazwalbym to nalotem. O zadnym zarastaniu nie ma mowy.

Wytlumacz mi wiec jeszcze jedna rzecz.
Podejerzewam, ze najwieksza gumka jaka przewidzial producent, to w zasadzie najwiekszy mozliwy przeplyw przez glowice. Czyli jakby wogole wywalic ten restryktor przeplywu, to przeplyw przez glowice by sie juz nie zwiekszyl. Wzglednie niewiele. Dobrze rozumuje?? Czy to nie oznacza, ze nieszczesny Clack, ktory ma na starcie 10galow przeplywu wiecej, ma ze sie tak wyraze, miejsce na zarastanie?? Po za tym jaby ten FLeck nie byl prosto zbudowany, nie wierze, ze nic a nic nie zarosnie (jesli wogole, bo jak wspomnialem, u siebie zadnego zarastania nie zauwazylem po roku wlasnie).
Skoro z najwieksza gumka Fleck daje 15gal, a Clack 25, a producent nie przewidzial gumki z wieksza dziurka,



We Flecku można ustawić czasowo płukanie co; 1, 2, 3, 4, 6 i 12 dni.
I to jest odpowiedz merytoryczna.


pozdrawiam
Marcin

Hytryulik
22-08-2010, 17:59
Ja nie krytykuję zaworu Clack za system tłokowy i przepływ tylko za sterowanie elektroniczne którego nie jestem zwolennikiem w hydroforni. Dlatego nie stosuję jej – goła elektronika i wilgoć to rzeczy które się nie kochają.

qbek17
22-08-2010, 18:48
Wytlumacz mi wiec jeszcze jedna rzecz.
Podejerzewam, ze najwieksza gumka jaka przewidzial producent, to w zasadzie najwiekszy mozliwy przeplyw przez glowice. Czyli jakby wogole wywalic ten restryktor przeplywu, to przeplyw przez glowice by sie juz nie zwiekszyl. Wzglednie niewiele. Dobrze rozumuje??

Największa gumka w Clacku to 25 gpm, ale przepływ z karty to 27 gpm. To by znaczyło, że jak wywalisz gumkę to dostaniesz 2 gpm gratis :) Z tym że te dane, aby je porównywać, podawane są dla konkretnego spadku ciśnienia (zazwyczaj 1 bar w czasie pracy i 1,7 bar w płukaniu wstecznym). Czyli jak dasz większe ciśnienie to przepchniesz przez głowicę więcej wody, ale jednocześnie wzrosną opory przepływu przez głowicę. W zasadzie nie ma to znaczenia w domowych systemach, ale w przemyśle to już robi różnicę.

Hytryulik
22-08-2010, 19:04
Jastrząb zobacz o czym piszę na zdjęciu masz swojego Clacka po trzech latach bez serwisu na odżelaziaczu z napowietrzaniem mam nadzieję że zdjecie się wczyta
http://filtryimage.strefa.pl/clack_zapch.jpg

qbek17
22-08-2010, 19:14
TO już nie jest osad z żelaza - to jakiś szlam. Przy trudnej wodzie nie ma mocnych - zwykły serwis raz do roku i nic takiego by nie miało miejsca.

Hytryulik
22-08-2010, 19:30
To nie szlam tylko 3 mg/l w wodzie żelaza wprawdzie zamontowany na klatce bloku z 4 lokalami. Serwisuję odżelaziacz od dwóch lat i roku nie wytrzymuje bez czyszczenia przeklinam wyświetlenie EROR śni mi się po nocy i zawsze w sobotę – kochana elektronika. Na drugiej klatce zamontowany odżelaziacz z Fleckiem 2510 i nie ma problemu silnik tak silny że przepycha tłok przez zanieczyszczenia i wystarczy roczny serwis.

adamf3791
22-08-2010, 20:04
Ja mam przed i po badaniu:
metnosc: 16 -> 1 (norma 1)
barwa: 52 -> 0,92 (norma 15)
I to tylko po odzelaziaczu na grensandzie. Znaczy sie metnosc i barwa pochodzi glownie z zelaza.
U Ciebie jak widac jest inaczej. Poczekaj na badanie utlenialnosci, ktore jak rozumiem, okreslaja poziom innych zanieczyszczen, glownie organicznych.
U mnie utlenialnosc to okolo 2.5. Moze Ci sie to przyda do porownania.

Nie szkoda Ci wody i pradu na codzienne plukanie? Pluczac codziennie, to pewnie zuzywasz wiecej wody na plukanie, niz w trybie pracy :-) A przeciez pluczesz woda surowa/brudna, wiec jaki to ma sens? Mowiac inaczej, filtr nie bedzie czystszy niz woda ktora go pluczesz. Przez dzien nie zabierze sie na filtrze zbyt duzo zanieczyszen, i przed i po plukaniu nie bedzie jakiejs wielkiej roznicy. Plukanie ma usunac zgromadzone zanieczyszczenia. Ty tego zelaza nie masz jakos kosmicznie duzo. Ja mam zelaza 3,5 i obecnie "testuje" plukanie co tydzien (greensand)

Dodatkowo, niech sie specjalisci wypowiedza, ale plukanie podnosi i wzbuza zloze, co powoduje ze czasteczki sie o siebie ocieraja i scieraja/zuzywaja. Nie wiem, jak tam czasteczki pyroloxy wygladaja, ale jesli sa chropowate, to ta chropowatosc szybko sie zetrze, co pewnie nie pozostanie bez wplywu na prace zloza. No i zloza bedzie ubywac z czasem pewnie.

marcin

z tym plukaniem, to wiem, ze jestem swietszy od papieza ;) ale dopiero sie ucze tego rzemiosla.
Na poczatku uzytkowania chce wydusic ze sporzetu max na co go stac.
Stopniowo zejde z czstoscia plukania, jesli nie zauwaze pogorszenia filtracji.

Ilosc wody do plukania mnie nie rusza - idzie na ogrod. A z cala pewnoscia jest jej wiecej niz uzytkowej ;).
Pradu - tez zbytnio, pare zlotych misiecznie wiecej.
To, ze jest plukana "brudna" woda tez chyba nie powinno szkodzic, tak jest to wymyslone i chyba nie moze zaszkodzic, np metnosci wody.
Poprawcie mnie jesli sie zagalopowalem ;).

Producent pyroloxu poleca codzienne plukanie i podaje zywotnosc zloza na 10 lat.
Przy tym podaja, ze zloze jest trwale i malo podatne na wymywanie.

Hytryulik
22-08-2010, 20:20
z tym plukaniem, to wiem, ze jestem swietszy od papieza ;) ale dopiero sie ucze tego rzemiosla.
Na poczatku uzytkowania chce wydusic ze sporzetu max na co go stac.
Stopniowo zejde z czstoscia plukania, jesli nie zauwaze pogorszenia filtracji.

Ilosc wody do plukania mnie nie rusza - idzie na ogrod. A z cala pewnoscia jest jej wiecej niz uzytkowej ;).
Pradu - tez zbytnio, pare zlotych misiecznie wiecej.
To, ze jest plukana "brudna" woda tez chyba nie powinno szkodzic, tak jest to wymyslone i chyba nie moze zaszkodzic, np metnosci wody.
Poprawcie mnie jesli sie zagalopowalem ;).

Producent pyroloxu poleca codzienne plukanie i podaje zywotnosc zloza na 10 lat.
Przy tym podaja, ze zloze jest trwale i malo podatne na wymywanie.

Moja rada: wstrzymaj się z kolejnymi krokami przez trzy miesiące gdyż taki okres wpracowuje się złoże i wychodzi prawdziwy efekt działania złoża. Zrób badanie jeżeli się wyniki utrzymają to się ciesz. Osobiście życzę Ci tego.

qbek17
22-08-2010, 20:48
Ilosc wody do plukania mnie nie rusza - idzie na ogrod. A z cala pewnoscia jest jej wiecej niz uzytkowej ;).
Pradu - tez zbytnio, pare zlotych misiecznie wiecej.
To, ze jest plukana "brudna" woda tez chyba nie powinno szkodzic, tak jest to wymyslone i chyba nie moze zaszkodzic, np metnosci wody.
Poprawcie mnie jesli sie zagalopowalem ;)

Przy zużyciu prądu ok 5 W przez kilkanaście sekund (nawet codziennie) to chyba nawet kilku złotych nie uzbierasz... ;)
Płukanie wodą surową nie szkodzi ponieważ zadaniem płukania jest wymycie wytrąconych osadów, a nie wyczyszczenie złoża na wysoki połysk.

Jastrząb
22-08-2010, 20:55
Ja nie krytykuję zaworu Clack za system tłokowy i przepływ tylko za sterowanie elektroniczne którego nie jestem zwolennikiem w hydroforni. Dlatego nie stosuję jej – goła elektronika i wilgoć to rzeczy które się nie kochają. Ja juz nie lapie Twoich wypowiedzi :-( Najpierw piszesz o systemie klapkowym w glowicy Logix, ze jest do dupy, bo daje male przeplywy. Jak wypisuje ze z danych katalogowych wynika, ze nie jest tak zle, to narzekasz, ze Clack ma elektronike. Moglibysmy sie trzymac tematu??

marcin

Jastrząb
22-08-2010, 21:00
Jastrząb zobacz o czym piszę na zdjęciu masz swojego Clacka po trzech latach bez serwisu na odżelaziaczu z napowietrzaniem mam nadzieję że zdjecie się wczyta
Pare postow wczesniej piszesz, ze "po roku", teraz pokazujesz zdjecie po 3 latach. To jak to w koncu jest. Po za tym na tym zdjeciu widac ze jest glowica brudna, owszem, mechanicznie miala sie prawo zbuntowac bo jest zasyfiona, ale nie widze, ze by byla tak zarosnieta, zeby ograniczac przeplyw.
To dwie rozne rzeczy sa: zarosniecie osadem i ogranicznie przeplywu, i nieodpornosc mechaniki na osad.

marcin

Jastrząb
22-08-2010, 21:03
Moja rada: wstrzymaj się z kolejnymi krokami przez trzy miesiące gdyż taki okres wpracowuje się złoże i wychodzi prawdziwy efekt działania złoża. Zrób badanie jeżeli się wyniki utrzymają to się ciesz. Osobiście życzę Ci tego. Pyrolox to nie dolmiks. Wypracowywac sie nie musi. To jest zloze katalityczne out-of-the box. Nie trzeba czekac miesiacami jak przy złożach piaskowych, az obrosna warstwa katalityczna i zaczna usuwac Mangan.

marcin

Hytryulik
22-08-2010, 21:05
Na głupotę trzeba się leczyć ale w tym Ci nie pomogę.

Jastrząb
22-08-2010, 21:06
To nie szlam tylko 3 mg/l w wodzie żelaza wprawdzie zamontowany na klatce bloku z 4 lokalami. Serwisuję odżelaziacz od dwóch lat i roku nie wytrzymuje bez czyszczenia przeklinam wyświetlenie EROR śni mi się po nocy i zawsze w sobotę – kochana elektronika. Na drugiej klatce zamontowany odżelaziacz z Fleckiem 2510 i nie ma problemu silnik tak silny że przepycha tłok przez zanieczyszczenia i wystarczy roczny serwis.
Jak rozumiem Twoj post, glowica tak zarasta szlamem, ze przestaje silnik dawac rade ja przestawiac w rozne tryby pracy?
Ale to przeciez nie jest wina elektroniki ze na glowice idzie taki syf. Komunikat Error jest, jak rozumiem, konsekwencja trudnej wody a nie faktu zainstalowania elektroniki. Jakby tej elektroniki nie bylo, to by glowica stanela i w zaden sposob nie dala uzytkownikowi znac o problemie.

marcin

Jastrząb
22-08-2010, 21:10
Na głupotę trzeba się leczyć ale w tym Ci nie pomogę.Brak argumentow, zaczely sie inwektywy?

marcin

qbek17
22-08-2010, 21:27
Jak rozumiem Twoj post, glowica tak zarasta szlamem, ze przestaje silnik dawac rade ja przestawiac w rozne tryby pracy?
Ale to przeciez nie jest wina elektroniki ze na glowice idzie taki syf. Komunikat Error jest, jak rozumiem, konsekwencja trudnej wody a nie faktu zainstalowania elektroniki. Jakby tej elektroniki nie bylo, to by glowica stanela i w zaden sposob nie dala uzytkownikowi znac o problemie.

Komunikat Error wyświetla się razem z kodem informującym o charakterze błędu. Pozwala to szybko zdiagnozować problem i go usunąć. Zabezpiecza też głowicę i silnik przed dalszym uszkodzeniem, np. z powodu zablokowania tłoka. Jeszcze nie słyszałem o przepalonym silniku czy ułamanej części w głowicy Clack. Myślę, że lepiej zobaczyć komunikat o błędzie i go usunąć, niż od razu płacić za wymianę uszkodzonych części.
Anegdotka: Kiedyś gadałem z instalatorem, który narzekał, że w głowicy Clacka jest za mało części eksploatacyjnych, które można klientowi wymieniać i go za to skasować. Chwalił za to Flecka bo po jego instalacji miał niezły zarobek z serwisu, bo i części droższe i częściej jest okazja żeby jakieś wymienić. ;)

qbek17
22-08-2010, 21:32
Brak argumentow, zaczely sie inwektywy?

Już parę razy wdawałem się w dyskusje z Hytryulikiem. Zawsze argumenty kończyły się na "ja wiem lepiej bo wiem lepiej", a jak to nie wystarczało to wkraczał z inwektywami, więc porzuciłem nadzieję na merytoryczną dyskusję z tym użytkownikiem. Ale nadal życzę powodzenia :)

Hytryulik
22-08-2010, 21:50
Już parę razy wdawałem się w dyskusje z Hytryulikiem. Zawsze argumenty kończyły się na "ja wiem lepiej bo wiem lepiej", a jak to nie wystarczało to wkraczał z inwektywami, więc porzuciłem nadzieję na merytoryczną dyskusję z tym użytkownikiem. Ale nadal życzę powodzenia :)

Po prostu każdy chwali swoje. Jakoś nie spotkałem się z koniecznością wymiany jakichkolwiek części we Flecku przy konserwacji co roku a nawet po 10 latach jak ktoś wcześniej jej nie popsuł . A elektronikę w Clacku wymieniałem. I dalej uważam że elektroniczne głowice nie są dla Polski – przepięcia, pioruny, wilgoć itd.
Ja mam tą możliwość wyboru i moi klienci również.

Jastrząb
22-08-2010, 22:11
Po prostu każdy chwali swoje. Jakoś nie spotkałem się z koniecznością wymiany jakichkolwiek części we Flecku przy konserwacji co roku a nawet po 10 latach jak ktoś wcześniej nie popsuł . A elektronikę w Clacku wymieniałem. I dalej uważam że elektroniczne głowice nie są dla Polski – przepięcia, pioruny itd. To wilgoc tej elektronice szkodzi w koncu czy pioruny?? Bo sie zgubilem (znowu!! ale ponoc glupi jestem, do tego nie leczony).



Ja mam tą możliwość wyboru i moi klienci również. Jak w odpowiedni sposob przedstawi sie alternatywy, to w zasadzie nie ma alternatywy.

marcin

P.S.
Mysle, ze przepiecia maja szanse wystepowac wszedzie gdzie jest prad, nie tylko w Polsce.

P.S.2
Dzieki Tobie zdecydowalem: sprzedaje pralke (ma elektronike,) a w tej Polsce nic tylko "przepiecia, pioruny itd". Nastepnie poszukam malo przechodzonej Frani na zlomowisku. Franie kazdy szanujacy sie kowal naprawi.

Jastrząb
22-08-2010, 22:30
Jakoś nie spotkałem się z koniecznością wymiany jakichkolwiek części we Flecku przy konserwacji co roku a nawet po 10 latach jak ktoś wcześniej jej nie popsuł. Rozumiem, ze wymiany Flecka 5000 za doplata na inny model, nie zaliczasz do kategorii "wymiana czesci"? Bo badz co badz, to nie wymiana czesci tylko calej glowicy.
Jakbys nie wiedzial o co mi chodzi, to zerknij w swoj post nr.755 w tym watku.

marcin

Hytryulik
22-08-2010, 22:33
Rozumiem, ze wymiany Flecka 5000 za doplata na inny model, nie zaliczasz do kategorii "wymiana czesci"? Bo badz co badz, to nie wymiana czesci tylko calej glowicy.
Jakbys nie wiedzial o co mi chodzi, to zerknij w swoj post nr.755 w tym watku.

marcin

http://g.wieszjak.pl/wieszjak/image/czy/piana.jpg;)

Jastrząb
22-08-2010, 22:52
piana.jpg
Ja Ci wytykam oczywiste kłamstwo a jedyne na co Ciebie stać to zarzucanie mi pieniactwa?
Ty tak serio?? Ile Ty masz lat, 14? 16? Moze jakies argumenty chocby troszke merytoryczne dla odmiany?
Jak to mawia jedna moja znajoma: walcz k....a, walcz!!

Ja bym sie nie czepial i olal sikiem parabolicznym, gdyby nie to ze na kazdym kroku podkreslasz swoja uczciwosc wobec klientow, ze dajesz im wybor, ze ich informujesz o slaboscich, zaletach czy wadach roznych produktow. I ze ach och jakie to uczciwe.

A tu sru: klamstwo z grubej rury.
Ot, nie lubie obludy.

marcin

free_shop
22-08-2010, 23:10
Ja mam tą możliwość wyboru i moi klienci również.
między flekiem 5600 a 2150?:)

Hytryulik
22-08-2010, 23:39
między flekiem 5600 a 2150?:)

Nie przedstawiam wszystkie dostępne na rynku zawory z systemem tłokowym .

qbek17
23-08-2010, 08:50
http://filtryimage.strefa.pl/clack_zapch.jpg

Najbardziej zapchane sekcje to akurat zasilanie wodą surową - więc wybacz ale jak coś takiego wpływa na głowicę bez żadnego filtra wstępnego od osadów mechanicznych to nie ma mocnych.

Hytryulik
23-08-2010, 09:08
Najbardziej zapchane sekcje to akurat zasilanie wodą surową - więc wybacz ale jak coś takiego wpływa na głowicę bez żadnego filtra wstępnego od osadów mechanicznych to nie ma mocnych.

No tak najlepiej głowice oprawić w ramki a najlepiej używać do czystej wody. Zgodziłbym się aby stosować filtry siatkowe ale po co jeżeli były by tak wielkie cząstki to wcześniej pompa by padła. Ten osad to błoto z żelaza które się odkłada zatrzymał by go filtr min 20mikronów ale po co ten odżelaziacz. Głowica ma być tak silna aby takie osady przepychać i być odporna na zanieczyszczenia.

qbek17
23-08-2010, 09:12
3 mg/l żelaza to jeszcze nie błoto... woda z takim poziomem żelaza "płynie" a nie zbija się jak glina.

Hytryulik
23-08-2010, 09:22
To nie jest glina to jest bloto z żelaza

Jastrząb
23-08-2010, 14:14
to jest bloto z żelaza
:-)
Złoto z ołowiu tez potrafisz zrobic? Z ciekawosci pytam, bo mnie uczyli ze tak sie nie da ;-)

marcin

P.S.
Jak masz duzo zelaza, to bedzie sie glowica zasyfiac takim czyms co sie nazywa wotorotlenek zalaza - to pewnie to Twoje "bloto z zelaza". Chemicy juz wzieli toto i nazwali, wiec nie trzeba juz tego "blotem" nazywac.

Zgaduje, ze qbek17 mial na mysli, ze jak sie pusci zanieczyszczenia mechaniczne (piasek) na tak oblepiony filtr, no to cudow nie ma, i piasek tam zalegnie, w konsekwencji moze zatrzymac glowice. No z wyjatkiem Fleck'a rzecz jasna, ktory ma tak proste przeplywy, i jest tak silny, ze nie tylko bloto mu nie straszne, ale i pioruny!!

magor1
24-08-2010, 20:04
Witam po przeglądnięciu kilku stron forum mam pytanie i prośbę do osób zorientowanych w temacie doboru filtrów:
Jakie filtry zastosować do oczyszczenia wody o następujących parametrach
Mętność 14,2+-0.7 NTU
Barwa 40+-2 mg/l Pt
Zapach nieakceptowalny
Smak akceptowalny
Odczyn pH 7,6
Przewodność właściwa 600uS/cm w 25oC
Amonowy Jon 2,47+-0,20 mg/l
Azotany 1,2 mg/l
Azotyny <0,03mg/l
Żelazo 2842+-279 ug/l
Mangan 458+-44 ug/l

Bakteriologii na razie nie robiłem studnia kopana głębokość 6.5m ; zbiornik hydroforowy przeponowy 80l rodzina 3 osoby

Powaliła mnie wycena opiewająca na coś koło 14000 PLN przygotowana przez jedną z miejscowych firm i to w dodatku przy wymianie zbiornika na 300l otwarty co nie wchodzi w rachubę ze względu na wielkość pomieszczenia kotłowni.
Jeszcze raz proszę o radę i pomoc w temacie :)

qbek17
24-08-2010, 20:41
Nie podałeś twardości, ale po ilości jonu amonowego, żelaza i manganu, oraz to że wspominasz o ograniczonym miejscu, sugerowałbym filtr na złożu Crystal Right 100. Filtr wielkości 10x54 powinien kosztować w granicach 4500-5000.

magor1
24-08-2010, 21:06
W wynikach które dostałem z sanepidu było tylko to co podałem w poprzednim wpisie w między czasie trochę poszukałem i znalazłem coś takiego http://www.ultrafiltracja.pl/p95,zmiekczacz-ubd-1044-crystal-right.html ; czy takie urządzenie sprawdzi się w moich warunkach??

magor1
24-08-2010, 21:10
A wracając do oferty rodzimej firmy gość proponuje :
Odżelaziacz TWO FA - 1 stopień
Automatyczny filtr węglowy-2 stopień
Filtr jonowymienny KLFZ-BD40 CR 100- 3 stopień
i to wszystko mam zasilić z 300 l zbiornika + sprężarka

A ja mam kotłownię 1.5x 4 m i jest tam już piec CO 20 KW ;więc jak wstawiłbym to co on proponuje to pewnie wejść tam by się już nie dało.

Jastrząb
25-08-2010, 07:24
A wracając do oferty rodzimej firmy gość proponuje :
Odżelaziacz TWO FA - 1 stopień
Automatyczny filtr węglowy-2 stopień
Filtr jonowymienny KLFZ-BD40 CR 100- 3 stopień
i to wszystko mam zasilić z 300 l zbiornika + sprężarka

A ja mam kotłownię 1.5x 4 m i jest tam już piec CO 20 KW ;więc jak wstawiłbym to co on proponuje to pewnie wejść tam by się już nie dało.

Brales pod uwage wywiercenei glebszej studni? Moze glebiej nie bylo by tego amoniaku ktory pochodzi pewnie z pol/powierzchni.
Jesli nie masz mega twardosci, i jesli pozbyl bys sie amoniaku przy wiekszej glebokosci, to 1 stopien odzelaziajacy powinien ususnac zelazo i mangan. Jesli bedzie to filtr regenerowany nadmanganianem potasu, to mozesz sobie nawet zostawic wtedy ten malutki hydrofor z workiem. Odpadla by koniecznosc stosowania filtru jonowymiennego (drogi).

Jesli masz mozliwosc popytaj sasaidow czy maja studnie wiercone, jak glebokie i jakie maja wyniki badania wody.

marcin

qbek17
25-08-2010, 08:08
A wracając do oferty rodzimej firmy gość proponuje :
Odżelaziacz TWO FA - 1 stopień
Automatyczny filtr węglowy-2 stopień
Filtr jonowymienny KLFZ-BD40 CR 100- 3 stopień
i to wszystko mam zasilić z 300 l zbiornika + sprężarka

A ja mam kotłownię 1.5x 4 m i jest tam już piec CO 20 KW ;więc jak wstawiłbym to co on proponuje to pewnie wejść tam by się już nie dało.

To co ci zaproponował prawdopodobnie by działało - tylko jak sam zauważyłeś koszt jest "znaczny" ;) a potrzebna ilość miejsca też nie mała. Jeśli nie musisz usuwać twardości ani amoniaku to powinien wystarczyć sam odżelaziacz. Jeśli chcesz usunąć jak najwięcej - to CR100.

magor1
25-08-2010, 09:06
Dziękuję za odpowiedzi i mam jeszcze pytanko czy przy moich parametrach wody filtr na CR 100 http://cristalaqua.pl/index.php?kat=180&pages=1&start=0&ord=1&prod=316 powinien dać rady i jaką do niego dobrać głowicę. Cena filtra jeszcze nie taka straszna i przynajmniej wg. opisu nie wymaga napowietrzania i powinien usunąć żelazo,Mangan i nieszczęsny amoniak;

qbek17
25-08-2010, 09:16
Przy dość wysokim stężeniu amoniaku należy ograniczyć szybkość przepływu wody przez złoże CR, aby usunąć go całkowicie. Dlatego radziłbym ci wziąć filtr 10x54 a nie 10x44. Zajmują tyle samo miejsca, mają tylko nieco inną wysokość. Poza tym dla tego złoża istotna jest obecność twardości, więc upewnij się że nie masz przypadkiem tego szczęścia, że z kranu płynie ci miękka woda ;)
Co do głowicy to ta na zdjęciu to RX (chiński - nie polecam), w opisie jest że dopłaca się za inne głowice Flecka (jeśli już to weź objętościową - wyjdzie taniej w eksploatacji), a ja i tak polecałbym poszukać filtra z głowicą Clack CI.

magor1
25-08-2010, 09:46
Co do twardości to chyba jestem "szczęściarzem" i w wodzie kamienia nie ma prawie wcale( piszę na podstawie obserwacji nie badań ) ; czy wtedy urządzenie z poprzedniego postu nie da rady???;)

magor1
25-08-2010, 09:47
Co do wielkości filtra to faktycznie myślałem o tym większym BD 40 -różnica w cenie niewielka a zawsze to 10l złoża więcej

qbek17
25-08-2010, 09:56
Co do twardości to chyba jestem "szczęściarzem" i w wodzie kamienia nie ma prawie wcale( piszę na podstawie obserwacji nie badań ) ; czy wtedy urządzenie z poprzedniego postu nie da rady???;)

Musi być minimum 3-4 dH (stopnie niemieckie). Przy takiej ilości "na oko" może wyglądać jakby kamienia "prawie" nie było, ale radziłbym się upewnić przed wydaniem kilku tysięcy PLN ;)

magor1
25-08-2010, 10:04
Jak to sprawdzić jeśli miejscowy Sanepid nie robi tego testu ( wyniki które podałem to wg. nich pełna fizyko-chemia)
może są jakieś testy czy wskaźniki które można wykonać samemu i byłyby miarodajne???

qbek17
25-08-2010, 10:08
Sanepid na pewno robi badanie twardości - to chyba najprostsze z badań. Kosztuje ok 15 zł. Możesz też użyć testów akwarystycznych czy innych kropelkowych. Kosztują ok 40-50 zł, ale starczają na kilkadziesiąt badań. Większość firm instalatorskich robi takie testy za darmo.

magor1
25-08-2010, 10:30
Na razie dzięki , a jak będę miał wynik twardości to się odezwę
Pozdrawiam :)

Hytryulik
25-08-2010, 10:37
Dziękuję za odpowiedzi i mam jeszcze pytanko czy przy moich parametrach wody filtr na CR 100 http://cristalaqua.pl/index.php?kat=180&pages=1&start=0&ord=1&prod=316 powinien dać rady i jaką do niego dobrać głowicę. Cena filtra jeszcze nie taka straszna i przynajmniej wg. opisu nie wymaga napowietrzania i powinien usunąć żelazo,Mangan i nieszczęsny amoniak;

Moja rada: omijaj szerokim łukiem firmy które na zdjęciach pokazują rożne głowice sterujące i żerując na niewiedzy klienta na pewno wcisną mu chińszczyznę. Radzę również wziąć pod uwagę (planując miejsce w kotłowni) że po pewnym czasie przed tym filtrem będziesz zamuszony zamontować zwykły odżelaziacz ze względu na durzą ilość żelaza. Jak Ci się uda utrzymać parametry na jednym stopniu przez rok to trzeba się cieszyć tylko nie oszczędzaj na soli

Jastrząb
25-08-2010, 11:58
Moja rada: omijaj szerokim łukiem firmy które na zdjęciach pokazują rożne głowice sterujące i żerując na niewiedzy klienta na pewno wcisną mu chińszczyznę.


...przedstawiam wszystkie dostępne na rynku zawory z systemem tłokowym .

Sugerujesz ze jak ktos ma w ofercie różne głowice, to "na pewno"będzie wciskał klientowi gorsza/chińska.
Jako, że twierdzisz także ze masz w ofercie wszystkie dostepne głowice (wszystkie wiec też chińskie), to w zasadzie powyższe stwierdzenie odnosi sie także do Ciebie.

Czy dobrze kombinuje, ze to oznacza ze sugerujesz, żeby omijac szerokim łukiem także Twoją firme? ;-)

pozdrawiam
Marcin

P.S.
Wiem, "piana".

qbek17
25-08-2010, 12:19
Radzę również wziąć pod uwagę (planując miejsce w kotłowni) że po pewnym czasie przed tym filtrem będziesz zamuszony zamontować zwykły odżelaziacz ze względu na durzą ilość żelaza. Jak Ci się uda utrzymać parametry na jednym stopniu przez rok to trzeba się cieszyć tylko nie oszczędzaj na soli

Crystal Right wymaga takiej samej lub mniejszej dawki soli do regeneracji niż każdy inny zmiękczacz.
Usuwanie amoniaku odbywa się na innej zasadzie niż twardości i sposób regeneracji też jest inny - należy raz na kilka miesięcy (zależnie od ilości amoniaku) zrobić regenerację chlorem.
2-3 mg/l żelaza to nie jest "durza" ani też duża wartość. Może przy zastosowaniu samego piasku to rzeczywiście jest to górna granica, ale Crystal z powodzeniem usuwa większe ilości żelaza i manganu.

kolorado
25-08-2010, 15:01
Jaki polecacie sterylizator UV na cały dom? Przepływ myślę około 2m3/h.

qbek17
25-08-2010, 15:54
Jaki polecacie sterylizator UV na cały dom? Przepływ myślę około 2m3/h.

Zajrzyj np. na stronę TMA.

Hytryulik
25-08-2010, 19:58
Jaki polecacie sterylizator UV na cały dom? Przepływ myślę około 2m3/h.


Jeżeli zadbasz o wstępna dezynfekcję studni i instalacji stosowanie lampy UV mija się z celem. Chyba ze jesteś na jakimś terenie silnie zagrożonym. Najczęściej bakterie pojawiają się z powodu nieczystych narzędzi studniarza i wtedy trzeba zachlorować studnię.
Moja rada: zachloruj studnię w tym czasie( za te pieniądze) pojedź na wakacje po powrocie rozpompuj studnię i będzie Ok – koszt taki sam a i odpoczniesz.

Hytryulik
25-08-2010, 20:30
Crystal Right wymaga takiej samej lub mniejszej dawki soli do regeneracji niż każdy inny zmiękczacz.
Usuwanie amoniaku odbywa się na innej zasadzie niż twardości i sposób regeneracji też jest inny - należy raz na kilka miesięcy (zależnie od ilości amoniaku) zrobić regenerację chlorem.
2-3 mg/l żelaza to nie jest "durza" ani też duża wartość. Może przy zastosowaniu samego piasku to rzeczywiście jest to górna granica, ale Crystal z powodzeniem usuwa większe ilości żelaza i manganu.

odpowiem kolejnym przykładem na zdjeciu:
http://filtryimage.strefa.pl/criodz.jpg

„ ktoś” zamontował Orginal CR bynajmniej naklejka nie działało i jest Clack;). Drugi oszołom przed nim zamontował „ odżelaziaczo-mydelniczkę” za nim – dalej źle. I co ma zrobić klient?
a wystarczylo napowietrzyć wodę ...

qbek17
25-08-2010, 20:48
Na pierwszy rzut oka widać, że "ktoś" kto to montował na pierwszym miejscu dał głowicę EI zamiast CI. Efekt jest taki, że nie da się ustawić odpowiedniego czasu regeneracji. A jak złoże nie zregenerowane to działać nie będzie. A wystarczyło zmienić płytkę....

Hytryulik
25-08-2010, 21:00
Na pierwszy rzut oka widać, że "ktoś" kto to montował na pierwszym miejscu dał głowicę EI zamiast CI. Efekt jest taki, że nie da się ustawić odpowiedniego czasu regeneracji. A jak złoże nie zregenerowane to działać nie będzie. A wystarczyło zmienić płytkę....

No tak za częsta regeneracja to też źle. Temu " ktoś" doradził i przykleił orginalna naklejkę My możemy spierać się i mieć odmienne zdanie. Lecz niech te zdjęcie będzie ostrzeżeniem ludzi którzy ufają zgubnym reklamą. Wydacie kupę kasy na urządzenia i środki regeneracyjne a i tak nic z tego…

free_shop
25-08-2010, 22:29
Jak to sprawdzić jeśli miejscowy Sanepid nie robi tego testu ( wyniki które podałem to wg. nich pełna fizyko-chemia)
może są jakieś testy czy wskaźniki które można wykonać samemu i byłyby miarodajne???Idź do pierwszego lepszego sklepu z rybkami. Tam dostaniesz tester na twardość ogólną wody (jeżeli firma będzie niemiecka, to będzie się to nazywało "test GH"). Kosztuje to jakieś 30 zł, wystarcza na kilkanaście pomiarów. Wychodzi taniej niż Sanepid, a dokładłość pomiaru jest wystarczająca.

PliP
25-08-2010, 22:42
No to teraz pora na mnie i moją wodę, która ma następujące parametry:
- Odczyn (pH) - 7,46
- Przewodność elektryczna właściwa (PEW) - 478
- Mangan - 290 μg/l
- Żelazo - 829 μg/l
- twardość ogólna - 194 mg CaCO3/l
- Mętność - 2,96 NTU
- Barwa - 15 mgPT/l
- Zapach - 1 TON
- Smak - 2 TFN
- Amonowy jon - < 0,05 mg/l
- Azotany - < 4,50 mg/l
- Azotyny - < 0,03 mg/l
- Bakterie grupy coli - 0 jkt/100ml
- Escherichia coli - 0 jkt/100ml
- Enterokoki kałowe - 0 jkt/100ml

W jaki sposób mogę poprawić - zmniejszyć zawartość żelaza oraz manganu.
Proszę o konkretne urządzenia dla potrzeb domu jednorodzinnego.

Może ktoś podesłać fotkę jak ma wyglądać takie urządzenie, które oczyści wodę z żelaza oraz manganu.
Wydajność studni to około 1500l/h.
Lub jakąś ofertę na konkretne urządzenie.

Jastrząb
25-08-2010, 22:49
„ ktoś” zamontował Orginal CR bynajmniej naklejka nie działało i jest Clack;). Drugi oszołom przed nim zamontował „ odżelaziaczo-mydelniczkę” za nim – dalej źle. I co ma zrobić klient?
a wystarczylo napowietrzyć wodę ...
Piana.
To nie zaden przyklad, to bicie piany jaki to CR jest beee.
Zadnych wartosci zanieczyszczen w tym "przykladzie" nie ma. Nic. Czyli zwykla piana.

A tak swoja droga, to czy moglbys to napisac jeszcze raz, tylko dla odmiany po polsku?? Wiesz, z przecinkami, poprawnie zbudowanymi zdaniami, zeby sie przeczytac dało?

marcin

free_shop
25-08-2010, 22:56
Hytryulik,
ja też jestem "techniczny" (w domyśle nie humanistyczny, bo nigdy nie przeczytałem do końca " Nad Niemnem" Tiereszkowej), ale aż oczy bolą od czytania Twoich postów. Może wstawiłbyś kilka przecinków. Jeżeli masz problemy z gramatyką, to jest prosty sposób (ja go stosuję i się sprawdza): stawiaj przecinki tam, gdzie bierzesz odddech.
Oczywiście, nie bierz tej uwagi na serio, bo bez Ciebie forum byłoby nudne, wszyscy (czyli qbek i szopen) polecaliby głowice Clack. Klienci nie wiedzieliby, że są też inne głowice (Fleck).
PS. Moim zdaniem, głowice Fleck są świetne do zastosowań przemysłowych, głowica domowa 5600, to pomyłka.

Jastrząb
25-08-2010, 23:10
Lecz niech te zdjęcie będzie ostrzeżeniem ludzi którzy ufają zgubnym reklamą.
Czyli wedlug Ciebie czlowiek ktory szuka firmy uzdatniajacej wode, ktory nie ma pojecia o temacie, powinien sam z siebie wiedziec, ze rekalma CR to smiec, a reklama Dolmiksu to 8-smy cud swiata??

marcin

qbek17
26-08-2010, 08:29
Klienci nie wiedzieliby, że są też inne głowice (Fleck).

Żeby nie było, że oszukuję biednych, nieświadomych ludzi: "przedstawiam klientowi wszystkie dostępne na rynku głowice..." i tylko dorzucam swoją opinię na ich temat ;)

Jastrząb
26-08-2010, 12:26
Pytanie:
Gdzie moge bez wychodzenia z domu kupic on-line, maila itp, czesci do glowicy Clack. Wraz z wysylka paczka do domu.

Duze hurtownie uzytkownika koncowego maja w dupci.

Sklepom/firmom wodziarskim sie chyba od tego kryzysu w glowach poprzewracalo, bo jak nie chce kupic calego filtra z montazem itp, to tez im sie nie chce.

Potrzebuje 2 zestawy odplywowe 1" + restryktory przeplywu 11gal.

dzieki
marcin

kolorado
26-08-2010, 12:50
Jeżeli zadbasz o wstępna dezynfekcję studni i instalacji stosowanie lampy UV mija się z celem. Chyba ze jesteś na jakimś terenie silnie zagrożonym. Najczęściej bakterie pojawiają się z powodu nieczystych narzędzi studniarza i wtedy trzeba zachlorować studnię.
Moja rada: zachloruj studnię w tym czasie( za te pieniądze) pojedź na wakacje po powrocie rozpompuj studnię i będzie Ok – koszt taki sam a i odpoczniesz.
Problem w tym, że już to robiłem, niestety bez skutku.
Przed chlorowaniem wyniki były takie:
ogólna liczba bakterii w 36st. C: 40jtk
e. coli: nie wykryto
bakterie gr. coli: 2jtk
paciorkowce: nie wykryto.

Zachlorowałem środkiem Chemochlor CH: http://allegro.pl/chemochlor-ch-granulat-opakowanie-1-kg-i1170134795.html
Do wiadra z woda wsypałem około 0.5kg, porządnie zamieszałem i wlałem do rury studziennej od góry. Potem puściłem na moment pompę i zostawiłem tak do następnego dnia. Na następny dzień rozpocząłem pompowanie. Pompowałem gdzieś około tygodnia po 10h dziennie. Przepływ powinien być powyżej 1m3/h (koło 1.5 bardziej), więc trochę kubików poszło. Potem normalne użytkowanie (czyli sporadyczne) i przed samym pobraniem wody kilka godzin pompowania.
Próbkę pobierałem zgodnie z opisem sanepidu.

Wyniki po chlorowaniu:
ogólna liczba bakterii w 22st. C po 72h: >300
e. coli: nie wykryto
bakterie gr. coli: 3jtk
paciorkowce: nie wykryto

Czyli generalnie jest podobnie, a nawet gorzej. Zwraca uwagę podobieństwo wyników. Albo to chlorowanie i płukanie nic nie dało, albo studnia zasilana jest na bieżąco. A może ja coś źle zrobiłem (chlorowanie, pobieranie próbki)? Nie wiem.
Na razie nie bardzo wiem co z tym zrobić. Wynik nie jest chyba jakiś tragiczny, ale mimo wszystko te bakterie tam są.

Studnia wiercona 30m, rura osłonowa stalowa 18m wbita w piaskowiec, w środku rura studzienna 125.
Co o tym myślicie?

qbek17
26-08-2010, 12:54
Ja myślę, że zamiast wydawać pieniądze na wakacje (jak radzą eksperci) to trzeba zainstalować lampę UV i mieć bezpieczną wodę ;P

kolorado
26-08-2010, 15:10
Ja myślę, że zamiast wydawać pieniądze na wakacje (jak radzą eksperci) to trzeba zainstalować lampę UV i mieć bezpieczną wodę ;P
Oglądałem te sterylizatory TMA, ale jakoś nie wiem jak dobrać dla mojego przypadku odpowiedni model.
Np. TMA V20 ma przepływ 2,1m3/h przy transmisji 95% i dawce 300J/m2 a 1,6m3/h przy dawce 400J/m2.
Nie bardzo rozumiem czy da się te parametry ustawiać i jakie parametry potrzebne są dla mojego przypadku.
Wydaje mi się że ten model będzie odpowiedni, ale pewności nie mam.
Może ktoś coś doradzi?

PliP
26-08-2010, 15:20
PONAWIAM MOJE PYTANIE.



No to teraz pora na mnie i moją wodę, która ma następujące parametry:
- Odczyn (pH) - 7,46
- Przewodność elektryczna właściwa (PEW) - 478
- Mangan - 290 μg/l
- Żelazo - 829 μg/l
- twardość ogólna - 194 mg CaCO3/l
- Mętność - 2,96 NTU
- Barwa - 15 mgPT/l
- Zapach - 1 TON
- Smak - 2 TFN
- Amonowy jon - < 0,05 mg/l
- Azotany - < 4,50 mg/l
- Azotyny - < 0,03 mg/l
- Bakterie grupy coli - 0 jkt/100ml
- Escherichia coli - 0 jkt/100ml
- Enterokoki kałowe - 0 jkt/100ml

W jaki sposób mogę poprawić - zmniejszyć zawartość żelaza oraz manganu.
Proszę o konkretne urządzenia dla potrzeb domu jednorodzinnego..

Może ktoś podesłać fotkę jak ma wyglądać takie urządzenie, które oczyści wodę z żelaza oraz manganu.
Wydajność studni to około 1500l/h.
Lub jakąś ofertę na konkretne urządzenie.

qbek17
26-08-2010, 15:47
Może ktoś podesłać fotkę jak ma wyglądać takie urządzenie, które oczyści wodę z żelaza oraz manganu.
Zdjęcia możesz zobaczyć tutaj:
http://www.google.pl/images?q=od%C5%BCelaziacz&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=pl&tab=wi&biw=1440&bih=716
http://www.aqua-soft.com.pl/katalog.html
http://www.odzelaziacze.ekomech.pl/
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=od%C5%BCelaziacz
http://www.instal-plus.pl/galeria_listy_referencyjne.php

Co do oferty to przy takiej wydajności studni nie masz dużego wyboru. Myślę, że jakiś zbiornik typu 9x48 i złoże BIRM może być OK.

Jastrząb
26-08-2010, 15:57
Oglądałem te sterylizatory TMA, ale jakoś nie wiem jak dobrać dla mojego przypadku odpowiedni model.
Np. TMA V20 ma przepływ 2,1m3/h przy transmisji 95% i dawce 300J/m2 a 1,6m3/h przy dawce 400J/m2.
Nie bardzo rozumiem czy da się te parametry ustawiać i jakie parametry potrzebne są dla mojego przypadku.
Wydaje mi się że ten model będzie odpowiedni, ale pewności nie mam.
Może ktoś coś doradzi? Im masz mniejszy pobor wody, czyli woda plynie w sterylizatorze wolniej, tym dostanie wieksza dawke UV. Wiec nic sie tam nie reguluje. Odkrecisz 3 krany i bedziesz pobieral 1.6m/h wody, to woda dostanie dawke 400J/m^2 Jak odkrecisz wiecej kranow i woda bedzie plynela szybciej 2,1m/h - to woda dostanie mniejsza dawke 300J Sama lampa zawsze swieci tak samo.

Ja dla domu mam zainstalowana wlasnie V20.

marcin

kolorado
26-08-2010, 16:05
Dzięki za wyjaśnienia - teraz wszystko jasne.
A jakie musi być minimalne ciśnienie (bo w karcie piszą 10bar, ale to chyba jest maks.?) i gdzie kupowałeś to ustrojstwo?

Jastrząb
26-08-2010, 17:13
Dzięki za wyjaśnienia - teraz wszystko jasne.
A jakie musi być minimalne ciśnienie (bo w karcie piszą 10bar, ale to chyba jest maks.?) i gdzie kupowałeś to ustrojstwo?
10bar to raczej cisnienie maxymalne. Miminalnego raczej nie ma. Takie jakie bedziesz mial w instalacji bedzie dobre :-)

Sprzedala mi to firma razem z fitlrami. Firmy nie moge polecic, bo jest nierzetelna i olewa klienta kiedy zaczynaja sie problemy.


marcin

Hytryulik
26-08-2010, 20:30
Problem w tym, że już to robiłem, niestety bez skutku.
Przed chlorowaniem wyniki były takie:
ogólna liczba bakterii w 36st. C: 40jtk
e. coli: nie wykryto
bakterie gr. coli: 2jtk
paciorkowce: nie wykryto.

Zachlorowałem środkiem Chemochlor CH: http://allegro.pl/chemochlor-ch-granulat-opakowanie-1-kg-i1170134795.html
Do wiadra z woda wsypałem około 0.5kg, porządnie zamieszałem i wlałem do rury studziennej od góry. Potem puściłem na moment pompę i zostawiłem tak do następnego dnia. Na następny dzień rozpocząłem pompowanie. Pompowałem gdzieś około tygodnia po 10h dziennie. Przepływ powinien być powyżej 1m3/h (koło 1.5 bardziej), więc trochę kubików poszło. Potem normalne użytkowanie (czyli sporadyczne) i przed samym pobraniem wody kilka godzin pompowania.
Próbkę pobierałem zgodnie z opisem sanepidu.

Wyniki po chlorowaniu:
ogólna liczba bakterii w 22st. C po 72h: >300
e. coli: nie wykryto
bakterie gr. coli: 3jtk
paciorkowce: nie wykryto

Czyli generalnie jest podobnie, a nawet gorzej. Zwraca uwagę podobieństwo wyników. Albo to chlorowanie i płukanie nic nie dało, albo studnia zasilana jest na bieżąco. A może ja coś źle zrobiłem (chlorowanie, pobieranie próbki)? Nie wiem.
Na razie nie bardzo wiem co z tym zrobić. Wynik nie jest chyba jakiś tragiczny, ale mimo wszystko te bakterie tam są.

Studnia wiercona 30m, rura osłonowa stalowa 18m wbita w piaskowiec, w środku rura studzienna 125.
Co o tym myślicie?
Co do chorowania: musisz obliczyć pojemność rury osłonowej swojej studni i tyle musisz zrobić roztworu chloru plus około 30% naddatku. Wlewasz całość powoli do studni tak aby roztwór wyparł znajdującą się w rurze wodę do źródła. Naddatek jest po to aby chlor wszedł również do źródła- im więcej tym lepiej, nie żałuj chloru. Nie włączaj pompy przez około trzy dni. Po trzech dniach włącz pompę i wypompowuj wodę aż przestanie śmierdzieć. Takie chlorowanie powinno dać efekt. Ja używam podchlorynu do dezynfekcji.

PliP
27-08-2010, 11:08
Myślę, że jakiś zbiornik typu 9x48 i złoże BIRM może być OK.
A jaki to jest ten zbiornik 9x48 bo chyba nie znalazłem takiego oznaczenia.


http://www.hydro-plus.pl/wody/filtry-uzdatnianie.jpg

qbek17
27-08-2010, 11:12
Z wyglądu dokładnie taki jak na zdjęciu. Dość wąski i wysoki. Wymiary masz tutaj: http://www.alamowaterpoland.com/ftp/katalog/ST_45-195-001_PL.pdf

cocoma
27-08-2010, 15:15
Witajcie, mam prośbę do któregoś z Panów fachowców o pomoc, bo juz nie wiem co mam zrobić a wodę mam tragiczną

Badania (przekroczenia):
barwa: 140 (o zgrozo)
mętność: 20
żelazo: 0.5 mg/L
mangan: 0.12 mg/L
pH: 4.6

Jak widać problemem jest barwa, woda jest wręcz brązowa i obrzydliwa. Mam zamontowany filtr na złożu birm + napowietrzenie, to nie działa. Pomóżcie, jakie urządzenie mam kupić aby woda była zdatna chociaż do mycia.
Będę wdzieczna za wszelkie sugestie. Pozdrawiam

qbek17
27-08-2010, 15:25
Podaj wszystkie wyniki jakie masz, a nie tylko te przekroczone. Poza tym sprawdź czy pH jest naprawdę tak niskie - jeśli tak to żaden odżelaziacz nie będzie działał bez podwyższenia pH.

kolorado
27-08-2010, 15:29
Co do chorowania: musisz obliczyć pojemność rury osłonowej swojej studni i tyle musisz zrobić roztworu chloru plus około 30% naddatku. Wlewasz całość powoli do studni tak aby roztwór wyparł znajdującą się w rurze wodę do źródła. Naddatek jest po to aby chlor wszedł również do źródła- im więcej tym lepiej, nie żałuj chloru. Nie włączaj pompy przez około trzy dni. Po trzech dniach włącz pompę i wypompowuj wodę aż przestanie śmierdzieć. Takie chlorowanie powinno dać efekt. Ja używam podchlorynu do dezynfekcji.
Czyli roztwór wlewam do rury osłonowej, nie studziennej? Do tej pory wlewałem do studziennej.
Rozumiem że pisząc "pojemność rury osłonowej" masz na myśli słup wody wewnątrz, nie całość rury? Czy jednak całość rury? No i rura osłonowa nie jest na całej długości, tylko do skały. Potem już idzie tylko studzienna w otworze w skale (bez osłony).

A konkretnie jaki to środek którego używasz (nazwa)?

qbek17
27-08-2010, 15:38
A konkretnie jaki to środek którego używasz (nazwa)?

Podchloryn sodu lub wapnia to nazwa związku chemicznego. Zazwyczaj zawartość chloru nie przekracza w nim 15%. W tym czego użyłeś chloru było (według opisu na aukcji) 70%.

cocoma
27-08-2010, 15:44
"Podaj wszystkie wyniki jakie masz, a nie tylko te przekroczone. Poza tym sprawdź czy pH jest naprawdę tak niskie - jeśli tak to żaden odżelaziacz nie będzie działał bez podwyższenia pH. "

Faktycznie w pH się pomyliłam

Mętność 20
Barwa 140
Odczyn 6.4
Twardość ogólna 198
Utlenialność 25
Amoniak 0.1
Azotyny poniżej 0.005
Azotany Poniżej 0.50
Chlorki 15.0
Żelazo ogólne 0.5
Mangan 0.12

qbek17
27-08-2010, 15:49
Na pierwszy rzut oka wysoka utlenialność sugeruje zanieczyszczenie organiką. Są na to specjalne złoża. BIRM w takich warunkach to właśnie przykład zastosowania standardowego złoża bez analizy wody - a on nie ma szans zadziałać.

cocoma
27-08-2010, 15:55
W takim razie co powinnam zrobić, jakie urządzenie kupić?

Hytryulik
27-08-2010, 15:55
Czyli roztwór wlewam do rury osłonowej, nie studziennej? Do tej pory wlewałem do studziennej.
Rozumiem że pisząc "pojemność rury osłonowej" masz na myśli słup wody wewnątrz, nie całość rury? Czy jednak całość rury? No i rura osłonowa nie jest na całej długości, tylko do skały. Potem już idzie tylko studzienna w otworze w skale (bez osłony).

A konkretnie jaki to środek którego używasz (nazwa)?

Chodzi właśnie o to co mówisz. Czyli rura w którą zapuściłeś pompę. Pojemność licz od filtra do lustra wody.

kolorado
27-08-2010, 16:00
Chodzi właśnie o to co mówisz. Czyli rura w którą zapuściłeś pompę. Pojemność licz od filtra do lustra wody.
Ok. A odnośnie środka do dezynfekcji, to czego używasz?
Bardziej chodzi mi o producenta i nazwę marketingową wyrobu niż chemiczną (podchloryn sodu, wapno chlorowane, itp).

Edycja:
Tak sobie teraz policzyłem i przy rurze 125 na metr wchodzi 12.3l. Wg wykonawcy studni słup wody to 15m, czyli 184l. Sporo.
Może jednak za mało dałem tego środka na taką ilość?

Hytryulik
27-08-2010, 16:01
W takim razie co powinnam zrobić, jakie urządzenie kupić?

Zacznij od rozmowy z sąsiadami czy mają ten sam problem. Taniej będzie dla Ciebie wybić nową głębszą lub płytszą studnię

qbek17
27-08-2010, 16:05
Nowa płytsza studnia na pewno "pomoże" ;) życzę powodzenia.

Jeśli już rozważasz kopanie studni to dużo głębszą. I wątpię aby wyszło taniej. Podaj na jaką wydajność ma być ten filtr (ew. ile osób/jakie zużycie wody)

cocoma
27-08-2010, 16:07
Sasiada mam jednego, on ma filtr który doprowadził jego wodę do normalnej barwy, filtr piaskowy i dozowanie węglanu sodu u mnie to nie podziałało bo próbowalismy, woda zrobiła sie jeszcze ciemniejsza. Nowa studnia nie wchodzi w grę. Może jest jakie złoże które można wymienić w filtrze?!

kolorado
27-08-2010, 16:08
Podchloryn sodu lub wapnia to nazwa związku chemicznego. Zazwyczaj zawartość chloru nie przekracza w nim 15%. W tym czego użyłeś chloru było (według opisu na aukcji) 70%.
Bardziej chodziło mi o nazwę produktu (np. Chemochlor CH) niż ogólną nazwę związku. :)

cocoma
27-08-2010, 16:08
średnie zużycie wody, dwoje dzieci i dwoje dorosłych

qbek17
27-08-2010, 16:17
Bardziej chodziło mi o nazwę produktu (np. Chemochlor CH) niż ogólną nazwę związku. :)

Podchloryn najlepiej kupić pod nazwą podchloryn :)
np: http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=podchloryn+sodu

qbek17
27-08-2010, 16:22
średnie zużycie wody, dwoje dzieci i dwoje dorosłych

Jeśli chcesz wymieniać złoże to podaj:
- wymiary zbiornika
- rodzaj głowicy
- wydajność pompy

Prawdopodobnie i tak trzeba by zmienić (lub przebudować) głowicę i dodać zbiornik solanki. Wydajność pompy może być mniej istotna :)

kolorado
27-08-2010, 16:26
Podchloryn najlepiej kupić pod nazwą podchloryn :)
np: http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=podchloryn+sodu
Tak jak pisałem wcześniej:
Przy rurze 125 na metr wchodzi 12.3l. Wg wykonawcy studni słup wody to 15m, czyli 184l.
0.5kg 70% roztworu na 184l daje roztwór 0.2%, jeśli dobrze policzyłem. Czy to wystarczy?

W opisie środka do dezynfekcji basenu piszą że potrzeba 70g na 1m3 wody. Daje to roztwór 0,07%, czyli dużo słabszy niż ten mój, a jednak wystarczy.

cocoma
27-08-2010, 16:41
zbiornik : 1054 (napisane na butli)
sterowanie ręczne na zaworach więc raczej do wymiany ?!
wydajność pompy 90 l/min


Dziękuje za pomoc, od roku z tym walczymy

qbek17
27-08-2010, 16:44
Tak jak pisałem wcześniej:
Przy rurze 125 na metr wchodzi 12.3l. Wg wykonawcy studni słup wody to 15m, czyli 184l.
0.5kg 70% roztworu na 184l daje roztwór 0.2%, jeśli dobrze policzyłem. Czy to wystarczy?

W opisie środka do dezynfekcji basenu piszą że potrzeba 70g na 1m3 wody. Daje to roztwór 0,07%, czyli dużo słabszy niż ten mój, a jednak wystarczy.
Co innego stężenie jakie ma być utrzymane (np. w basenie) a co innego jednorazowa dezynfekcja. Dawka musi być "uderzeniowa" :) Liczy się też czas kontaktu chloru z dezynfekowaną powierzchnią. Im dłużej tym skuteczniej.

qbek17
27-08-2010, 16:45
zbiornik : 1054 (napisane na butli)
sterowanie ręczne na zaworach więc raczej do wymiany ?!
wydajność pompy 90 l/min
Dziękuje za pomoc, od roku z tym walczymy
Przydałoby się zrobić małego "pilota" (próbę z małą ilością złoża) żeby sprawdzić czy to zadziała, bo wymiana całego złoża będzie kosztowna.

cocoma
27-08-2010, 17:07
Czy sami damy radę zrobić takiego 'pilota' i przede wszystkim jak i jakiego złoza użyc ? Czy w ogole gdzieś kupie takie złoże?

qbek17
27-08-2010, 17:12
Samemu nie radzę - ale nikt ci nie zabroni. Z kupnem samego złoża możesz mieć problem bo to złoże jest zazwyczaj na zamówienie. Rozejrzę się i dam ci znać.

Radeo
27-08-2010, 18:36
MAM pytanie do forumowiczów?????

W badaniu bakteriologicznym wody wyszło -
1 Liczba bakterii grupu coli w 100ml wody -2 najwyższa dopuszczalna zawartość-0 ,tylko pod wynikiem tzn.2 w nawiasie(0-7) * z gwiazdeczką ,*oznacza-przedział ufności zgodny ze stosowanymi normami
2 Liczba bakterii Escherichia coli w 100 ml wody -0

Mętność-14
Barwa-30
Ph-7,4
Zapach w temp.23 stopni - nieakceptowalny
Twardość-278
Utlenialność-4,8
Amoniak-1,4
Azotyny-0,0006
Azotany-poniżej 0,50
Chlorki-11
Żelazo ogólne-2,93/L
Mangan-0,89/L

PYTANIE czy w tej wodzie są w końcu bakterie grupy coli czy nie ma -co oznacza ten nawias (0-7)
Co zastosować żeby pozbyć się żelaza i manganu w jakiś rozsądnych pieniądzach
Będę wdzięczny za pomoc

qbek17
27-08-2010, 18:48
Ten wynik oznacza właśnie tyle, że nie wiadomo czy masz bakterie czy nie :) Przeprowadzone badanie miało taką dokładność, że ten wynik może oznaczać wynik od 0 do 7.
Jeśli chcesz mieć pewność - powtórz badanie.

Co do pozostałych parametrów to podchodzi to pod CR100 (żelazo, mangan, twardość, amoniak), ale jest też spora utlenialność...

Hytryulik
27-08-2010, 20:42
Czy sami damy radę zrobić takiego 'pilota' i przede wszystkim jak i jakiego złoza użyc ? Czy w ogole gdzieś kupie takie złoże?

Zrób proste doświadczenie: Nalej do słoika wodę ze zbiornika z pominięciem wszelkich filtrów. Dodaj kilka kropel podchlorynu i zostaw otwarty słoik na kilka dni w ciemnym miejscu. Jeżeli woda się sklaruje i osad opadnie na dno to uzyskasz odpowiedź na to co cię czeka. W jakiej miejscowości masz takie problemy?

Hytryulik
27-08-2010, 20:51
MAM pytanie do forumowiczów?????

W badaniu bakteriologicznym wody wyszło -
1 Liczba bakterii grupu coli w 100ml wody -2 najwyższa dopuszczalna zawartość-0 ,tylko pod wynikiem tzn.2 w nawiasie(0-7) * z gwiazdeczką ,*oznacza-przedział ufności zgodny ze stosowanymi normami
2 Liczba bakterii Escherichia coli w 100 ml wody -0

Mętność-14
Barwa-30
Ph-7,4
Zapach w temp.23 stopni - nieakceptowalny
Twardość-278
Utlenialność-4,8
Amoniak-1,4
Azotyny-0,0006
Azotany-poniżej 0,50
Chlorki-11
Żelazo ogólne-2,93/L
Mangan-0,89/L

PYTANIE czy w tej wodzie są w końcu bakterie grupy coli czy nie ma -co oznacza ten nawias (0-7)
Co zastosować żeby pozbyć się żelaza i manganu w jakiś rozsądnych pieniądzach
Będę wdzięczny za pomoc

Masz żelaza powyżej 2mg/l czyli nie wierz w skuteczność na dłuższą metę złóż na wszystko. Musisz zamontować odżelaziacz wykorzystujący napowietrzanie i za nim albo odmanganiacz lub zmiękczacz. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie zdrowsze i bardziej prawdopodobna skuteczność ( mniej sodu w wodzie po uzdatnieniu).

cocoma
27-08-2010, 21:13
Zrób proste doświadczenie: Nalej do słoika wodę ze zbiornika z pominięciem wszelkich filtrów. Dodaj kilka kropel podchlorynu i zostaw otwarty słoik na kilka dni w ciemnym miejscu. Jeżeli woda się sklaruje i osad opadnie na dno to uzyskasz odpowiedź na to co cię czeka. W jakiej miejscowości masz takie problemy?

Mieszkam w Dębe Wielkie. Ok, zrobie taką próbę, czyli co, jak osad opadnie będzie mnie czekało dozowanie chloru? A jeśli nie opadnie? Jakie jest prawdopodobieństwo że chlor pomoże? Pozdr.

qbek17
27-08-2010, 21:27
Masz żelaza powyżej 2mg/l czyli nie wierz w skuteczność na dłuższą metę złóż na wszystko. Musisz zamontować odżelaziacz wykorzystujący napowietrzanie i za nim albo odmanganiacz lub zmiękczacz. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie zdrowsze i bardziej prawdopodobna skuteczność ( mniej sodu w wodzie po uzdatnieniu).

Ciekawe skąd się wzięła magiczna granica 2 mg/l przy której jedne złoże zadziała a inne już nie?? (pytanie retoryczne - wiem że "z doświadczenia") A bzdura o ilości sodu pewnie "z praktyki"... już mi się nie chce po raz kolejny prostować tych bajek.

qbek17
27-08-2010, 21:45
Mieszkam w Dębe Wielkie. Ok, zrobie taką próbę, czyli co, jak osad opadnie będzie mnie czekało dozowanie chloru? A jeśli nie opadnie? Jakie jest prawdopodobieństwo że chlor pomoże? Pozdr.

Dozowanie chloru, zbieranie wody w wannie, czekanie kilka dni, odcedzenie przez gazę i wreszcie będzie czystsza woda? :)

Bądźmy poważni - czego ma dowieźć fakt że utlenią się związki organiczne? Przecież masz już badania, z których wynika nawet ile potrzebujesz tego podchlorynu żeby zaszła reakcja.

cocoma
27-08-2010, 22:04
W takim razie co mam zrobić, bo juz mam taki mętlik że głowa mała. Zależy mi na jak najszybszej poprawie jakości wody poniewaz mam małe dzieci. Dzwoniłam do różnych firm, ale jak tylko przedstawiałam badania to następowała cisza, nikt nie chciał się podjąć uzdatnienia tej wody.

Hytryulik
28-08-2010, 08:22
Mieszkam w Dębe Wielkie. Ok, zrobie taką próbę, czyli co, jak osad opadnie będzie mnie czekało dozowanie chloru? A jeśli nie opadnie? Jakie jest prawdopodobieństwo że chlor pomoże? Pozdr.

Jeżeli to Dębe Wielkie to masz problem. Prawdopodobnie masz studnię kręgową na max 6 m i nie udało Ci się przejść gliny głębiej. Jeżeli nie próbowałaś radzę poszukać studniarza który zaryzykuje. Niektórym się udaje. Czerpanie wody z takiej studni w to samobójstwo bo nigdy nie będziesz wiedzieć co pijesz. Każdy deszcz to inna woda. Co do chloru spróbuj zrobić to doświadczenie, zobaczysz że nie masz innego wyjścia tylko dozowanie chloru i sama się w ten sposób przekonasz. Proste doświadczenie nie znaczy złe.Jedno jest pewne tu wychwalany pod niebiosa Crystal Right tu nie pomoże.

qbek17
28-08-2010, 08:28
Jedno jest pewne tu wychwalany pod niebiosa Crystal Right tu nie pomoże.
Nikt nie twierdzi, że CR w tym przypadku pomoże. To że nie znasz innych możliwości poza chlorem nie znaczy, że one nie istnieją :)

Hytryulik
28-08-2010, 08:34
Dozowanie chloru, zbieranie wody w wannie, czekanie kilka dni, odcedzenie przez gazę i wreszcie będzie czystsza woda? :)

Bądźmy poważni - czego ma dowieźć fakt że utlenią się związki organiczne? Przecież masz już badania, z których wynika nawet ile potrzebujesz tego podchlorynu żeby zaszła reakcja.

Może i jest to nie poważne doświadczenie ale obrazowe i człowiek który się na tym nie zna ma obraz jak to zadziała.
Krytykowanie takich działań przez ze strony człowieka który na każdym kroku próbuje wcisnąć Crystal Right to uważam za niepoważne.

qbek17
28-08-2010, 08:43
Bo to "doświadczenie" jak z reklamy płynu do zmywania naczyń - nagle za sprawą kropelki talerze same robią się czyste. Też obrazowe ale nijak się ma do rzeczywistości.
Przyznaje, że tym razem przynajmniej podałeś jakieś rozwiązanie, ale jego zastosowanie w praktyce nie jest tak proste i piękne, jak dodanie paru kropelek podchlorynu.

Uczepiłeś się tego CR - nikt nawet nie sugerował, że to akurat złoże w tym przypadku na cokolwiek się przyda.

cocoma
28-08-2010, 10:34
Faktycznie studnie mamy na 5 metrach bo głębiej zejść się nie udało. Kiedyś doradzono nam by do studni wlać pdchlorynu i wtedy faktycznie przez pewien czas woda była lepsza, można powiedzieć nawet dużo lepsza. Czy mozna zrobic tak? Za filtrem mamy zamontowaną taką zwężkę którą zaciągalismy na próbę węglan sodu (po nim woda robiła się jeszcze ciemniejsza) i zaciągać nią podchloryn (nie wiem, chyba rozcięczony?) Kombinuje trochę :)
Zastanawialismy się nad filtem z CR ale nie zawsze to co drogie musi być dobre, poza tym nikt konkretnie nie potrafił nam doradzić a przeciez to niemała kasa. Pozdr.

Hytryulik
28-08-2010, 11:41
Faktycznie studnie mamy na 5 metrach bo głębiej zejść się nie udało. Kiedyś doradzono nam by do studni wlać pdchlorynu i wtedy faktycznie przez pewien czas woda była lepsza, można powiedzieć nawet dużo lepsza. Czy mozna zrobic tak? Za filtrem mamy zamontowaną taką zwężkę którą zaciągalismy na próbę węglan sodu (po nim woda robiła się jeszcze ciemniejsza) i zaciągać nią podchloryn (nie wiem, chyba rozcięczony?) Kombinuje trochę :)
Zastanawialismy się nad filtem z CR ale nie zawsze to co drogie musi być dobre, poza tym nikt konkretnie nie potrafił nam doradzić a przeciez to niemała kasa. Pozdr.

Można wykorzystać do zwężkę do dozowania rozcięczonego (dla bezpieczeństwa) podchlorynu ( tania metoda tylko wymagająca rozważnego nadzoru ) tyko niestety musisz podać go najczęściej więcej niż norma przewiduje aby zadziałało. Efektem tego jest konieczność zastosowania za odżelaziaczem kolumny węglowej w której będziesz wymieniać węgiel przynajmniej raz na rok i tu są spore koszty.
Moja prośba aby właściwie doradzić podawajcie miejscowość gdzie problem wystąpił.

cocoma
28-08-2010, 11:48
OK, to spróbujemy tak z tym podchlorynem, mam nadzieje że pomoże. Jakie są szanse? Jakiej wielkości ma być kolumna węglowa? Sterowanie manualne czy automatyczne? Ile kosztuje taka kolumna? Mjejscowosc: Dębe Wielkie. Bardzo Dziekuje za Pomoc :)

qbek17
28-08-2010, 12:03
Jeśli będziesz dozować podchloryn to odłącz filtr z BIRMem, bo jedno drugiego nie toleruje.

cocoma
28-08-2010, 12:19
Jeśli będziesz dozować podchloryn to odłącz filtr z BIRMem, bo jedno drugiego nie toleruje.

Filtr chyba nie przeszkadza skoro zwężka zamontowana jest za filtrem. Mam cichą nadzieje ze chlor pomoże.

Hytryulik
28-08-2010, 12:52
OK, to spróbujemy tak z tym podchlorynem, mam nadzieje że pomoże. Jakie są szanse? Jakiej wielkości ma być kolumna węglowa? Sterowanie manualne czy automatyczne? Ile kosztuje taka kolumna? Mjejscowosc: Dębe Wielkie. Bardzo Dziekuje za Pomoc :)

Zrób próbę jak będzie działać to wtedy będziesz decydować. Uprzedzam ja nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania jak najmniej "chemii" do wody Dalej twierdzę abyś poszukała studniarza w dłuższej perspektywie będzie tańsze. A z wymianą złoża nie śpiesz się sądzę że to co masz wystarczy - nie musi pisać Made in USA

Hytryulik
28-08-2010, 12:58
Filtr chyba nie przeszkadza skoro zwężka zamontowana jest za filtrem. Mam cichą nadzieje ze chlor pomoże.

Słowo filtr co u Ciebie oznacza?
Kolejność musi być taka: pompa aspirator(zwężka), zbiornik hydroforowy.odżelaziacz

qbek17
28-08-2010, 13:14
Nie wiem czy doczytałeś, ale tam już jest Made in USA. Birm przy tak niskim pH? albo Birm przy chlorowaniu? nie ma sensu. Ale zanim się zdecydujesz na wymianę złoża, zdecyduj się, którą drogą chcesz iść. Birm trzeba będzie wymienić w obu przypadkach, tylko w obu na coś innego.

Hytryulik
28-08-2010, 14:52
Nie wiem czy doczytałeś, ale tam już jest Made in USA. Birm przy tak niskim pH? albo Birm przy chlorowaniu? nie ma sensu. Ale zanim się zdecydujesz na wymianę złoża, zdecyduj się, którą drogą chcesz iść. Birm trzeba będzie wymienić w obu przypadkach, tylko w obu na coś innego.

Zwracam honor rzeczywiście. Zasugerowałem się sąsiadem który ma złoże zwirowe. Niestety Birm musi wymienić na złoże żwirowe lub dolomitowe.

PliP
28-08-2010, 22:27
Czy są filtry do usuwania Żelaza oraz Manganu do których nie trzeba dokupować dodatkowych srodków do regeneracji.
lub
jakie są koszty regeneracji, jaka ilośc wody jest zużywana oraz co jaki czas odbywa się taka regeneracja złoża.

PliP
28-08-2010, 22:45
Bo z tego co naczytałem to tylko BIRM nie wymaga dodatkowych późniejszych nakładów.
Tylko czy przy mojej wodzie o pH 7,46 zostanie usunięty również Mangan.
- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)

Jak odnieść się do złoża MTM - podobno jest najlepsze.

Jastrząb
28-08-2010, 23:48
Bo z tego co naczytałem to tylko BIRM nie wymaga dodatkowych późniejszych nakładów.
Tylko czy przy mojej wodzie o pH 7,46 zostanie usunięty również Mangan.
- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)

Jak odnieść się do złoża MTM - podobno jest najlepsze.
MTM wymaga chemii do regeneracji, nadmanganianu potasu. Usunie zarowno zelazo i mangan, bo jest to zloze ktore ma wlasciwosci utleniajace wiec nie potrzebuje jakiegos b.wysokiego pH do usuniecia manganu.
Zloze Birm tylko katalizuje rekacje utleniania tlenem z wody i do usuniecia manganu potrzebuje wyzszego pH -> ale niech sie specjalisci wypowiedza, czy pH 7,5 jest w praktyce wystarczajace do usuniecia takiej ilosci manganu (wedlug dokumentacji zloza, nie jest).

marcin

Jastrząb
28-08-2010, 23:51
Czy są filtry do usuwania Żelaza oraz Manganu do których nie trzeba dokupować dodatkowych srodków do regeneracji.
lub
jakie są koszty regeneracji, jaka ilośc wody jest zużywana oraz co jaki czas odbywa się taka regeneracja złoża.

Jesli chodzi o zloze greensand lub MTM, to koszt zakupu nadmanganianu potasu, to pewnie ze 20-30PLN miesiecznie.

marcin

PliP
29-08-2010, 00:00
o właśnie więc aż tak łatwo nie jest - dostałem wczoraj i dziś kilka ofert i jedna drugiej zaprzecza. Dlatego też zaczynam poszukiwania odpowiedniego filtra na własną rękę.

qbek17
29-08-2010, 09:25
Są jeszcze inne złoża, które nie wymagają chemii (np. Pyrolox).
MTM to tzw. syntetyczny Greensand. Oba wymagają regeneracji nadmanganianem.
Greensand jest coraz częściej zastępowany Greensandem Plus - można go regenerować nie tylko nadmanganianem ale także chlorem lub innymi utleniaczami. Jest też bardziej wytrzymały mechanicznie.

Żelazo jest usuwane najlepiej przy pH w okolicach 7, natomiast mangan - powyżej 8. Wygląda to mniej więcej tak, że przy niższym pH najpierw z wody usuwane jest żelazo, a dopiero po nim mangan. Im wyższe pH tym szybciej złoże zaczyna usuwać mangan. Czyli jest szansa usunięcia manganu przy pH niższym niż 8, ale filtr musi najpierw usunąć całe żelazo (czyli musi być odpowiednio duży) i efektywność będzie odpowiednio mniejsza.

PliP
29-08-2010, 10:22
to w takim razie jak to procesy usuwanie będą wyglądały w poniższym moim przypadku:
- Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)

- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)

qbek17
29-08-2010, 12:50
to w takim razie jak to procesy usuwanie będą wyglądały w poniższym moim przypadku:
- Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)

- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)



To naprawdę nie są jakieś tragiczne parametry. Dajesz dobre napowietrzenie (powinno też nieco podnieść pH) i zwykły odżelaziacz na BIRMie i powinno śmigać. Bardziej istotna w tym przypadku będzie wydajność pompy/źródła o której pisałeś wcześniej - przez to nie możesz dać dużego filtra lub ciężkiego złoża bo nie da się go dopłukać. Jeśli jeszcze zrobisz badania na siarczany, chlorki i zasadowość to będzie większa pewność (poczytaj w okolicach postów #1309).

magor1
29-08-2010, 14:35
Wracam do tematu mojej wody:
Mętność 14,2+-0.7 NTU
Barwa 40+-2 mg/l Pt
Zapach nieakceptowalny
Smak akceptowalny
Odczyn pH 7,6
Przewodność właściwa 600uS/cm w 25oC
Amonowy Jon 2,47+-0,20 mg/l
Azotany 1,2 mg/l
Azotyny <0,03mg/l
Żelazo 2842+-279 ug/l
Mangan 458+-44 ug/l

Bakteriologii na razie nie robiłem studnia kopana głębokość 6.5m ; zbiornik hydroforowy przeponowy 80l rodzina 3 osoby
do tego własnoręcznie wykonany test twardości ogólnej 12 oD

Po rozeznaniu zastanawiam się nad zestawem :
1 stopień greensand 10x54
2 stopień CR100
oczywiście filtr wstępny 100u oraz 20u
Za tym wszystkim chcę jeszcze dać BB10" z wkładem węglowym
Proszę o sugestie i opinie

Jastrząb
31-08-2010, 11:30
Wracam do tematu mojej wody:
Mętność 14,2+-0.7 NTU
Barwa 40+-2 mg/l Pt
Zapach nieakceptowalny
Smak akceptowalny
Odczyn pH 7,6
Przewodność właściwa 600uS/cm w 25oC
Amonowy Jon 2,47+-0,20 mg/l
Azotany 1,2 mg/l
Azotyny <0,03mg/l
Żelazo 2842+-279 ug/l
Mangan 458+-44 ug/l

Bakteriologii na razie nie robiłem studnia kopana głębokość 6.5m ; zbiornik hydroforowy przeponowy 80l rodzina 3 osoby
do tego własnoręcznie wykonany test twardości ogólnej 12 oD

Po rozeznaniu zastanawiam się nad zestawem :
1 stopień greensand 10x54
2 stopień CR100
oczywiście filtr wstępny 100u oraz 20u
Za tym wszystkim chcę jeszcze dać BB10" z wkładem węglowym
Proszę o sugestie i opinie
Definitywnie zrob badanie bakteriologiczne. Skoro masz jon amonowy przekroczony to cos Ci pewnie z pol do plytkiej kopanej studni splywa. Spora szansa, ze splywaja tez bakterie niestety.
A wegiel aktywny to dobre miejsce do rozwoju bakterii wlasnie. Wegiel aktywny zalecaja firmy stosowac przy filtracji wody wodociagowej, ktora jest zachlorowana. Chlor wtedy denzynfekuje wegiel i nic Ci tam nie rosnie.
Sprawdz utlenialnosc. Moze sie okazac, ze greensand, poprawi znaczaco metnosc i barwe (u mnie z gorszych parametrow wody surowej zrobila sie woda krysztal, ale mam wode z duzej glebokosci).
Ale jesli metnosc pochodzi od zwiazkow organicznych to pewnie jedynie wegiel wlasnie. I kolko sie zamyka. Przed decyzja wiec sprawdz utlenialnosc.

marcin

Drakog85
31-08-2010, 17:34
Wracam do tematu mojej wody:
Mętność 14,2+-0.7 NTU
Barwa 40+-2 mg/l Pt
Zapach nieakceptowalny
Smak akceptowalny
Odczyn pH 7,6
Przewodność właściwa 600uS/cm w 25oC
Amonowy Jon 2,47+-0,20 mg/l
Azotany 1,2 mg/l
Azotyny <0,03mg/l
Żelazo 2842+-279 ug/l
Mangan 458+-44 ug/l

Bakteriologii na razie nie robiłem studnia kopana głębokość 6.5m ; zbiornik hydroforowy przeponowy 80l rodzina 3 osoby
do tego własnoręcznie wykonany test twardości ogólnej 12 oD

Po rozeznaniu zastanawiam się nad zestawem :
1 stopień greensand 10x54
2 stopień CR100
oczywiście filtr wstępny 100u oraz 20u
Za tym wszystkim chcę jeszcze dać BB10" z wkładem węglowym
Proszę o sugestie i opinie

Witam
Jestem tu nowy ale postaram się pomóc, tak jak kolega Jastrząb wspomniał warto zrobić analizę bakteriologiczną, ale nie zwalałbym tu winy na amoniak ( bakterię raczej są w przypadku azotynów i azotanów). Mówiąc szczerze ten system trochę mi się nie podoba ze względu na zielony piasek, fajnie by było jakby się faktycznie udało zrobić badanie utlenialności, a co do zapachu to jaki jest? zgniłe jaja? czy od amoniaku?
Bez tych danych zastanowiłbym się nad zastosowaniem :

filtr żwirowy z bakteriami nitryfikacyjnymi
później ewentualnie Crystal Right
Ewentualnie węgiel
Lampa UV
To jest taka propozycja na szybko

Jastrząb
31-08-2010, 18:56
Witam
Jestem tu nowy ale postaram się pomóc, tak jak kolega Jastrząb wspomniał warto zrobić analizę bakteriologiczną, ale nie zwalałbym tu winy na amoniak ( bakterię raczej są w przypadku azotynów i azotanów). Mówiąc szczerze ten system trochę mi się nie podoba ze względu na zielony piasek, fajnie by było jakby się faktycznie udało zrobić badanie utlenialności, a co do zapachu to jaki jest? zgniłe jaja? czy od amoniaku?
Bez tych danych zastanowiłbym się nad zastosowaniem :

filtr żwirowy z bakteriami nitryfikacyjnymi
później ewentualnie Crystal Right
Ewentualnie węgiel
Lampa UV
To jest taka propozycja na szybko
Mi chodzilo o to, ze amoniak moze pochodzic z zanieczyszczenia ściekami, wszak to plytka studnia kopana jest (6.5m).
A jesli woda jest zanieczyszcona sciekami, to trza sie bac.
Tak pisza madre ludzie tu: http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=praktyka&id=28
Tamze, madre ludzie pisza, ze bakterie nitryfikacyjne potrzbuja tlenu, a przedpiszca ma malutki zbiornik hydroforowy z workiem (czyli zapomnij pan o napowietrzaniu wody na etapie zbiornika hydroforowego).
Tu mnie zastanawia jedna rzecz. Skad w studni kopanej, wiec jak rozumiem, obudowanej kregami, praktycznie otwartej itd, tyle zelaza. Nie powinno sie utlenic i wytracic na etapie studni??

marcin

Drakog85
31-08-2010, 19:14
Mi chodzilo o to, ze amoniak moze pochodzic z zanieczyszczenia ściekami, wszak to plytka studnia kopana jest (6.5m).
A jesli woda jest zanieczyszcona sciekami, to trza sie bac.
Tak pisza madre ludzie tu: http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=praktyka&id=28
Tamze, madre ludzie pisza, ze bakterie nitryfikacyjne potrzbuja tlenu, a przedpiszca ma malutki zbiornik hydroforowy z workiem (czyli zapomnij pan o napowietrzaniu wody na etapie zbiornika hydroforowego).
Tu mnie zastanawia jedna rzecz. Skad w studni kopanej, wiec jak rozumiem, obudowanej kregami, praktycznie otwartej itd, tyle zelaza. Nie powinno sie utlenic i wytracic na etapie studni??

marcin

Faktycznie tam powinno znaleźć się jeszcze napowietrzanie. Jakby woda była zanieczyszczona ściekami to wydaje mi się, że byłoby więcej azotanów i azotynów, a taka wartość amoniaku jest możliwa bez zanieczyszczenia fekaliami ( aczkolwiek jeżeli zanieczyszczenie było świeże jest duże prawdopodobieństwo że są to ścieki, mimo wszystko zalecam bakteriologie tak jak kolega wcześniej jak i utlenialność). Żelaza nie jest, aż tyle i nie wiem czy faktycznie w otwartym zbiorniku bez żadnego mieszania wytrąci się w dużej ilości żelazo, jak już to raczej niewiele. Poczekajmy co zaproponują qbek17, Hytryulik może się wspólnie coś fajnego uda zaproponować.

Jeszcze chciałem się zapytać jak długo pracuje ten hydrofor?

Przy takiej wodzie też bym się poważnie zastanowił nad ewentualnym wykopaniem nowej studni głębinowej, nie wiem czy ekonomicznie nie będzie to bardziej opłacalne ( warto porozmawiać z sąsiadami może ktoś ma studnie na większej głębokości).

magor1
31-08-2010, 20:12
Witam ponownie i dziękuję za zainteresowanie tematem. I tak studnię użytkuję od około roku( oczywiście nie do picia) ; z głębinową byłby problem wyznaczone najbliżej źródło jest na działce sąsiada głębokość około 30m; jeśli chodzi o teren to działka położona w najniższym miejscu w promieniu 300m; sąsiedzi jeśli studnie mają to z podobną wodą ; większość korzysta z prywatnego wodociągu który jest tak obciążony że podpięcie nie jest możliwe( wody już w nim brakuje i jest z kolei z taką ilością kamienia że głowa boli); zanieczyszczenie fekaliami mało prawdopodobne z uwagi na czynną kanalizację - chyba że ścieki z gospodarstw z których najbliższe jest około 150m; jeśli chodzi o zapach to ewidentnie zgniłe jaja; a i woda po nalaniu do butelki jest kryształ - rudzieje po jakimś czasie.

qbek17
31-08-2010, 20:19
Zgniłe jaja to raczej jednoznacznie siarkowodór. A na to dobrym rozwiązaniem jest odżelaziacz. Przy CR siarkowodór powinien się mieścić w granicy 1 ppm. Jeśli będziesz robił dodatkowe badania to może też to sprawdź.

Jastrząb
31-08-2010, 20:32
z głębinową byłby problem wyznaczone najbliżej źródło jest na działce sąsiada głębokość około 30m; Co rozumiesz przez to stwierdzenie "wyznaczone zrodlo"??



zanieczyszczenie fekaliami mało prawdopodobne z uwagi na czynną kanalizację.A dawno masz ta dzialke?? Co jesli ktos tam kiedys latami trzymal kupe gnoju?? Albo gdy CIe tam jeszcze nie bylo beszczelnie wylewal zawartosc szamba? Ja widzialem, samochod do wywozenia szamba, wylewjacy zawartosc na lake kilkaset metrow ode mnie. Nie mam zadnej pewnosci ze kiedys nie wylewali na moja :-(

marcin

magor1
31-08-2010, 20:44
Działkę mam 7 lat , wcześniej należała do teściowej a jeszcze wcześniej do jej matki z tego co wiem to od zawsze była tu łąka więc prawdopodobnie ktoś gnojownik wylewał na trawkę żeby lepiej rosła ale przez ostatnie parę lat nic; studnia wyznaczona- kiedyś teść miał budować mleczarnię czy coś w tym stylu i wykonywali badania geotechniczne, miał nawet pozwolenie wodno-prawne

PliP
31-08-2010, 22:56
Co powiecie na taką stację:
- odżelaziacz na złożu birm,
- butla 10*54 z głowicą sterującą czasową Clack WS1 TC

Jaka jest realna cena za taki zestaw gotowy do montażu??
Bo 4.700zł brutto to raczej kosmiczna!!!!!

Dla przypomnienia parametry wody to:
- Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)
- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)

qbek17
01-09-2010, 08:19
Kosmiczna ;)

Myślę, że za zestaw bez montażu to poniżej połowy tej ceny.

PliP
02-09-2010, 21:11
Studiuje już kolejne oferty i pojawił się w mej głowie nowy problem!!!
Złoże powinno być regenerowane chemicznie - CZY KAŻDE???
Jeśli będzie regenerowane solą to około 1kg soli na 1 m3 zużytej wody
Jesli nadmanganian to ...itd
W czym tkwi problem:
Ścieki, które produkuję nie trafiają do szamba, nie trafiają do kanalizy.
Trafiają do przydomowej oczyszczalni ścieków.
Po kilku latach zasolenie tej ziemi będzie tak duże że drzewa pousychają, a i trawa nie będzie chciała tam rosnąć.
Przykład.
Miesięcznie zużywam 10m3 wody = ok. 10 kg soli x 12 miesięcy = 120 kg
Przez 10 lat w tą ziemię wsiąknie 1200 kg soli.

Jeżeli moje rozumowanie i obawy są błędne to proszę o korektę.

Jastrząb
02-09-2010, 21:47
Studiuje już kolejne oferty i pojawił się w mej głowie nowy problem!!!
Złoże powinno być regenerowane chemicznie - CZY KAŻDE???
Jeśli będzie regenerowane solą to około 1kg soli na 1 m3 zużytej wody
Jesli nadmanganian to ...itd
W czym tkwi problem:
Ścieki, które produkuję nie trafiają do szamba, nie trafiają do kanalizy.
Trafiają do przydomowej oczyszczalni ścieków.
Po kilku latach zasolenie tej ziemi będzie tak duże że drzewa pousychają, a i trawa nie będzie chciała tam rosnąć.
Przykład.
Miesięcznie zużywam 10m3 wody = ok. 10 kg soli x 12 miesięcy = 120 kg
Przez 10 lat w tą ziemię wsiąknie 1200 kg soli.

Jeżeli moje rozumowanie i obawy są błędne to proszę o korektę.
Sa zloza usuwajace zelaco/mangan ktorych sie nie regeneruje, tylko plucze (np. Pyrolox, BIrm). Wymagaja napowietrzenia wody i przetrzymania w zbiorniku pare minut.
Zloza zmiekczajace chyba zawsze sa regenerowane(?). Ale Ty nie masz jakiejs strasznej tej twardosci wiec mogbys sobie to odpusic.
Wiekszy problem u Ciebie to mala wydajnosc studni. Im zloze jest ciezsze, tym wiecej wody potrzebuje do plukania.
A plukac trzeba zawsze, tez MTM/Greensand, ktory jest regenerowany. Plukanie ma za zadanie usunac z filtra co to co zostalo na nim zatrzymane.

Twoje rozumowanie jest sluszne. Nadmanganian wytlucze Ci bakterie bo ma dzialanie dezynfekujace.

Najlepiej bedzie jesli wybierzesz lekkie zloze i do tego zastosujesz mozliwie maly zbiornik. Birm jest lekki stosunkowo, ale woda musi spelniac pare dodatkowych warunkow.

marcin

PliP
02-09-2010, 22:09
Najlepiej bedzie jesli wybierzesz lekkie zloze i do tego zastosujesz mozliwie maly zbiornik. Birm jest lekki stosunkowo, ale woda musi spelniac pare dodatkowych warunkow.
Nie do końca jeszcze opanowałem nazwy i rodzaje tych różnych złóż. Dlatego tez proszę podaj mi nazwy tych lekkich złóż oraz informację na temat zbiornika. Jak bardzo on może być mały?

qbek17
03-09-2010, 08:10
Z lekkich złóż do usuwania żelaza bez regeneracji chemią to chyba tylko BIRM. I przy twojej wydajności studni to największy zbiornik mógłby mieć średnicę 9" (czyli w praktyce 9x48") .

PliP
03-09-2010, 09:01
Jeszcze pytanie jeśli chodzi o wydajność studni.
Czy ta wydajność z czasem wzrośnie po przetarciu się złóż wodonośnych, czy raczej będzie na podobnym poziomie.
Pierwsza wydajność była około 1500 litrów obecnie jest około 1650 litrów.
Wypompowałem dopiero albo aż około 110m3 wody.
Najdłuższe pompowanie bez przerwy to około 40 m3 przez dobę- tak jechałem tydzień po odwiercie.

Jastrząb
03-09-2010, 11:14
Jeszcze pytanie jeśli chodzi o wydajność studni.
Czy ta wydajność z czasem wzrośnie po przetarciu się złóż wodonośnych, czy raczej będzie na podobnym poziomie.
Pierwsza wydajność była około 1500 litrów obecnie jest około 1650 litrów.
Wypompowałem dopiero albo aż około 110m3 wody.
Najdłuższe pompowanie bez przerwy to około 40 m3 przez dobę- tak jechałem tydzień po odwiercie.
To by sie trzeba jakiegos studniarza zapytac, ktorzy wiedza jak ich studnie sie sprawuja po latach.
Ale jak mialbym zgadywac to nie ma raguly bo zalezy to od masy nie dajacych sie sprawdzic czy przewidziec czynnikow.
Zalezy pewnie od tego jaki rodzaj piasku jest w warstwie wodonosnej, czy nie jest jakis b. drobny ktore bedzie zamulal studnie po latach?? Itp.
Ja bym osobicie dla bezpiecznestwa nie zakladal ze bedzie lepiej i bral filtr raczej mniejszy.

Birm przy katalogowym przeplywie w czasie plukania, dla zbiornika srednicy 9" bedzie potrzebowal 1000-1250litrow wody. Wiec masz pewien zapas.
9" zbiorik, zgodnie z katalogiem pozwoli Ci filtrowac wode z predkoscia 350-500 litrow na godzine. Masz malo tego zelaza, wiec mozesz pewnie zalozyc gorna granice . Czy wiecej -> niech sie fachowcy wypowiedza na podstawie doswiadczenia.

Przy zbiorniku 10" wydatek wody na plukanie to juz raczej 1500l/h, a mozliwy przeplyw w trybie pracy to 600l/h, czyli zysk nie duzy, a ryzyko ze nie dopluczesz spore.

Ja bym sie na wszelki wypadek trzymal zbiornika 9".

Jesli masz duza rodzine i potrzebujesz wiecej wody niz 500/600 l/h (to jest w zaszadzie jeden kran), lub masz np 2 lazienki uzytkowane rownolegle itp, to bym sie raczej zastanowil nad drozsza wersja, czyli 2 zbiorniki 9" pracujace rownolegle. Plukac je mozna pewnie oddzielanie, ale pracuja jednoczesnie, wiec ilosc filtrowanej wody wzrasta 2x. Czyli mialbys pewnie z 1m^3 wody na godzine. No ale to i koszt 2x wyzszy zeby to zainstalowac. ALe moim zdaniem lepiej to zrobic raz a dobrze, niz potem sie wozic z niedofiltrowana woda, czy problemami z niedoplukanym zlozem.

ALe niech sie specjalisci wypowiedza, o ile mozna przekroczyc katalogowy przeyplyw przez zloze przy Twoim poziomie zanieczyszczen. Moze spokojnie mozesz filtrowac 1m^3 i nie ma o co kopii kruszyc. To vo powyzej jest napisane na podstawie danych katalogowych zloza Birm.

marcin

PliP
03-09-2010, 13:29
tak wiec przy opcji z przydomową oczyszczalnią ścieków pozostaje mi tylko złoże BIRM.???

PliP
03-09-2010, 13:31
Po jakim czasie takie złoże wymienia się na nowe?
Co jaki czas następuje płukanie oraz jaka ilość wody jest potrzebna?

Jastrząb
03-09-2010, 15:20
tak wiec przy opcji z przydomową oczyszczalnią ścieków pozostaje mi tylko złoże BIRM.???
2 mozliwosc to jednak zloze regenerowane chemicznie, a popluczyny odprowadzane do studni chlonnej. Acz to jest pewnie nielegalne zeby lac nadmnganian potasu w glebe.

Jesli nie chcesz zloza regenerowanego, i masz malo wydajna studnie, to pewnie nie masz wiele mozliwosci.
Przed decyzja o zakupie zloza Birm, upewnij sie ze mozesz je stosowac:
- woda jest natleniona (zbiornik hydroforowy z poduszka powietrzna, a nie z workiem, do tego aspirator do napowietrzania,
- nie masz w wodzie chloru wolnego,
- nie masz w wodzie siarkowodoru
- a zasadowosc wody jest wieksza od 2-krotnej lacznej zawrtosci siarczkow i chlorkow
- ilosc substancji organicznych jest mniejsza od 5ppm
To sa warunki podawane przez producenta zloza.

Jesli bedziesz plukal filtr 10 minut z katalogowym przeplywem, to przy filtrz 9" pojdzie na plukanie kolo 200litrow wody.
Mozesz na tym etapie zalozyc ze filtr plucze sie raz na tydzien - masz malo tych zanieczyszczen.
Ja zakladam ze zloze wytrzyma z 5 lat. Zalezy to pewnie od jakosci wody i ciezko to policzyc/przewidziec, Wode i tak trzeba co jakis czas kotrolowac wiec zobaczysz kiedy sobie przestanie radzic.


marcin

monika.KIELCE
04-09-2010, 22:23
Powoli wciągam się w temat uzdatniacza.
Pogadałam ostatnio w hurtowni Hydrosolar, polecają tam takie coś:
http://www.hydrosolar.pl/pliki/hydrosoft_ulotka.pdf

Model największy (na domek 136m2, 2+2, dwie łazienki i kuchnia) zaokoło 2tys.
1. Dobry ten produkt? Producent BWT, na wyłączność hydrosolar, choć sami w ofercie też mają podobne.
2. Jak z tym rozmiarem? Nie za duży? Można przewymiarować złoże? Czymś to grozi? Sprzedawca mówił, że większe złoże to mniej cyklów regeneracji.

Pozdrawiam
Monika

qbek17
05-09-2010, 10:27
Przede wszystkim jeśli chcesz, żeby ci coś doradzić to podaj parametry swojej wody - co chcesz usunąć, jakie przepływy lub zużycie wody, itp. Bez tego ciężko cokolwiek "uzdatnić". W hurtowni polecają ci zmiękczacz, bo tylko to mają w hurtowniach.
Jeśli jesteś pewna, że potrzebujesz "zmiękczacza" to jest ten polecany produkt tak samo dobry jak każdy inny. Firma BWT należy do najdroższych, a serwis tego urządzenia zrobią tylko oni. Lepiej zapytaj w jakiejś firmie wodziarskiej o zmiękczacz o podobnych parametrach, ale z głowicą Clack, Fleck lub Logix. Wyjdzie taniej.

monika.KIELCE
05-09-2010, 14:32
Na razie jeszcze zielona jestem w tym temacie. Zaczynam czytać, w międzyczasie pytam.
Przepływy, zużycie wody - nie wiem dokłdnie, rodzinka 2+1, planowo 2+2, zużywamy standardowo, ani nie super mało, ani nie specjalnie dużo.
Woda z sieci, nie robilam badań, zastanawiam się czy trzeba? Smak, zapach, kolor OK, tylko czajnik elektryczny na budowie trzeba co 2-3 tygodnie odkamienić, bo sporo się osadu wytrąca.
Można jakoś niedrogo samemu sprawdzić twardość wody? Jak nie dokładnie, to chociaż w przybliżeniu, czy jest 5, 10 czy 15 stopni.

Na podstawie powyższego mąż będąc w hurtowni, przy okazji zapytal o usuwanie kamienia, no i to mu polecili.
I jeszcze pytanie odnośnie wielkości złoża/zmiękczacza: rozmiar należy jak najlepiej dobrać do zużycia wody, czy im większy tym lepszy (poza ceną oczywiście)?

qbek17
05-09-2010, 14:44
Generalnie im większy tym rzadziej się musi regenerować, czyli tańszy w eksploatacji. Ale z drugiej strony regeneracja nie powinna odbywać się rzadziej niż raz na 7-10 dni (według różnych praktyk ;) ). Jeśli przez tydzień nie zużyjecie całej "pojemności" zmiękczacza to i tak powinna nastąpić regeneracja, czyli rosną koszty eksploatacji. Wniosek jest taki, że trzeba dobrać wielkość zmiękczacza do zużycia i twardości wody tak aby zdolności jonowymiennej starczyło na maksymalnie 7-10 dni.

qbek17
05-09-2010, 14:46
Można jakoś niedrogo samemu sprawdzić twardość wody? Jak nie dokładnie, to chociaż w przybliżeniu, czy jest 5, 10 czy 15 stopni.

Można - trzeba zakupić tester twardości, np. w sklepie akwarystycznym. Koszt kilkanaście do kilkudziesięciu PLN. Zazwyczaj dokładność takiego testera to 0.5 lub 1 stopień niemiecki.

monika.KIELCE
05-09-2010, 14:54
Dzięki za szybką odpowiedź. Tester pewnie jutro nabędę.
W międzyczasie przeglądam allegro, hasło "zmiękczacz clack" nie daje wielu odpowiedzi (3). Jest on tak mało popularny?
Znalazlam za to viessmana AquaHome, co o nim można powiedzisć?

No i jak z kosztami użytkowania? Wiadomo - sól i woda na regenerację, co 7-10 dni. A czy samo złoże jest niezniszczalne, czy też starcza na ileś tam razy, czy litrów?
I ostatnie pytanko: czy zmiękczacz trzeba serwisować, jak np. kotyły CO, raz na rok?

PliP
05-09-2010, 15:24
:welcome:

Tak sobie gdybam i gdybam, zbieram oferty, studiuję je i póki co nie za wiele do przodu idzie z tym filtrem do wody. :bash:
Chociaż mam już pewne punkty odniesienia... ale co dalej. :wave:
- Zbiornik jaki potrzebuje to: 9"x48" :D:D
- złoże to BIRM (z racji przydomowej oczyszczalni ścieków):stirthepot:
- jaką głowicę do tego zestawu.... tak aby nie było problemu z serwisem, obsługą, zakłóceń przy braku prądu...???:jawdrop:

qbek17
05-09-2010, 15:39
Dzięki za szybką odpowiedź. Tester pewnie jutro nabędę.
W międzyczasie przeglądam allegro, hasło "zmiękczacz clack" nie daje wielu odpowiedzi (3). Jest on tak mało popularny?
Znalazlam za to viessmana AquaHome, co o nim można powiedzisć?

No i jak z kosztami użytkowania? Wiadomo - sól i woda na regenerację, co 7-10 dni. A czy samo złoże jest niezniszczalne, czy też starcza na ileś tam razy, czy litrów?
I ostatnie pytanko: czy zmiękczacz trzeba serwisować, jak np. kotyły CO, raz na rok?

Złoża mają teoretyczną żywotność ok 10 lat. W praktyce jeśli masz w wodzie inne związki - "przeszkadzałki" to może być trochę krócej. Ale to nie jest tak, że nagle po kilku latach złoże przestaje działać. Po prostu wydajność będzie stopniowo spadać. Po kilku latach można wymienić złoże na nowe.

Na allegro nie ma za dużo zestawów z głowicą Clack, bo ona jest dość droga (przynajmniej w porównaniu do chińszczyzny typu RX), a na allegro liczy się cena.

qbek17
05-09-2010, 15:42
Tak sobie gdybam i gdybam, zbieram oferty, studiuję je i póki co nie za wiele do przodu idzie z tym filtrem do wody. :bash:
Chociaż mam już pewne punkty odniesienia... ale co dalej. :wave:
- Zbiornik jaki potrzebuje to: 9"x48" :D:D
- złoże to BIRM (z racji przydomowej oczyszczalni ścieków):stirthepot:
- jaką głowicę do tego zestawu.... tak aby nie było problemu z serwisem, obsługą, zakłóceń przy braku prądu...???:jawdrop:

Ja bym ci polecał Clacka. Na głowicę producent daje 5 lat gwarancji (instalatorzy raczej to ograniczają do 2). W wersji EI oraz CI głowica ma bateryjkę podtrzymującą ustawienia aktualnej godziny (pozostałe ustawienia są zapisane na stałe) przy braku prądu.

PliP
05-09-2010, 15:53
Ja bym ci polecał Clacka.
Jakiego CLACKA dokładnie czy to po prostu głowica Clack beż żadnego dodatkowego symbolu??

qbek17
05-09-2010, 15:58
Clack WS1 TC (czasowa) lub CI (objętościowo-czasowa) jeśli chcesz z podtrzymaniem zegara.

PliP
05-09-2010, 22:06
TC - czasowa
Cl - objętościowo czasowa
czym te głowice CLACK się właściwie różnią??
Czy ich wielkość jest równa dla różnych zbiorników??

qbek17
05-09-2010, 23:33
Do zastosowań domowych rozmiar w zasadzie jest ten sam (1"). Różnica jest w płytce sterującej:
TC - najprostsza i najtańsza, nie ma możliwości podłączenia wodomierza, bez podtrzymania zegara, ma na stałe wpisane 10 programów regeneracji, z których wybiera się jeden.
CI - najbardziej zaawansowana i najdroższa, można do niej podłączyć wodomierz (ale może też działać jak głowica czasowa), można połączyć ze sobą kilka głowic tworząc systemy naprzemienne lub równoległe, można manipulować kolejnością etapów regeneracji oraz czasem ich trwania, ma baterię podtrzymującą aktualną godzinę, bardzo rozbudowana diagnostyka i historia zużycia wody...

To takie główne różnice. Jest jeszcze wersja EI - coś pośredniego, ale cenowo jest zbliżona bardziej do CI, więc polecam tą drugą.

PliP
05-09-2010, 23:45
To teraz krótkie podsumowanie co potrzebuję:
1. Zbiornik 9"x48"
2. Wypełnienie to złoże BIRM
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl
Jaka jest realna cena na taki zestaw??

Czy potrzebuję tutaj jeszcze jakieś napowietrzanie??
Lub jakiś dodatkowy filtr??

Jastrząb
06-09-2010, 07:00
To teraz krótkie podsumowanie co potrzebuję:
1. Zbiornik 9"x48"
2. Wypełnienie to złoże BIRM
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl
Jaka jest realna cena na taki zestaw??

Czy potrzebuję tutaj jeszcze jakieś napowietrzanie??
Lub jakiś dodatkowy filtr??
Tak Ci juz parokrotnie ludzie pisali:
- przed BIRMem potrzebujesz wode napowietrzyc
- ale wczesniej potrzbujesz zrobic dodatkowe badania wody zeby stwierdzic, czy Twoja woda moze byc wogole stosowana z BIRMem.

Do pierwszego musi miec zbiornik hydroforowy cisnieniowy bez worka, z aspiratorem do napowietrzenia wody - to taki dynks montowany na rurze zasilajacej przed zbiornikeim. Zbiornik powinien byc raczej rzedu 300litrow, zeby tlen mial czas sobie w nim przereagowac z zelazem.
Do drugiego, powinienes miec zrobione badania: utlenialnosci, zasadowosci, siarczanow, chlorkow, wolnego chloru, siarkowoduru i fosforanow (pisane z pamieci moglem cos pominac).

marcin

PliP
06-09-2010, 20:53
... Zbiornik powinien byc raczej rzedu 300litrow, zeby tlen mial czas sobie w nim przereagowac z zelazem....
marcin
Załóżmy, że parametry wody nadają się dla złoża BIRM.
Czy jest jakakolwiek techniczna możliwość aby obejść się bez tego zbiornika 300l????
Mam już bojler 300 l na ciepłą wodę i chyba raczej nie przewidziałem miejsca na kolejny zbiornik :/

qbek17
07-09-2010, 08:40
Bez zbiornika zupełnie to raczej się nie da. Ewentualnie można dyskutować nad jego wielkością.
Jeśli nie masz opcji wstawienia takiego zbiornika to pozostaje ci raczej złoże z regeneracją chemiczną.

Jastrząb
07-09-2010, 09:22
Bez zbiornika zupełnie to raczej się nie da. Ewentualnie można dyskutować nad jego wielkością.
Jeśli nie masz opcji wstawienia takiego zbiornika to pozostaje ci raczej złoże z regeneracją chemiczną.
A nie mozna by zastosowac jakiejs wersji z utlenianiem chemicznym, np poprzez dozowanie chloru/ozonu, ktory utleni szybko i skutcznie Fe i Mn??
Wtedy mozna by wykorzystac jakies lekkie zloze sedymentacyjne.
Niestety nie mam pojecia czy to zadziala i czy ilosc chloru/ozonu ktora by byla potrzebna, nie byla by zbyt duza, tzn, czy nie trzeba by tego potem przez wegiel aktywny przepuscic??

marcin

qbek17
07-09-2010, 09:33
Pewnie się da, ale:
- koszty będą porównywalne, jeśli nie większe
- tak jak mówisz - dawka będzie na tyle duża, że trzeba będzie następnie dostawiać węgiel

jarecki205
07-09-2010, 11:58
Witam.
Niedawno otrzymałem badania wody z mojej studni wierconej.
Studnia jest na 13 metrach rura fi 110 i w niej rura fi 32, doprowadzona do hydroforu przeponowego z pompą samozasysającą.
Mam pytanko, czy mógłby Pan doradzić mi jakie urządzenia dobrać, aby uzdatnić moją wodę.


BARWA 13
MĘTNOŚĆ 3
pH 7,0
TWARDOŚĆ 400
ŻELAZO 0,75
MANGAN 0,28
AZOTANY < 20
AZOT AMONOWY < 0,15
SIARCZKI < 0,02
CHLORKI 25
CHLOR WOLNY -
PRZEWODNOŚĆ 950

Wyniki badania bakteriologicznego
nie stwierdzono bakterii coli.
Z góry dziękuje.

qbek17
07-09-2010, 13:02
Z tego co wiem to na forum jesteśmy na TY :)
Co do wody to nie jest źle. Lekko przekroczone żelazo i mangan, spora twardość. Ja bym tu widział 2 opcje:
1) Filtr ze złożem Crystal Right 200.
2) Odżelaziacz i/lub zmiękczacz.
Efekt powinien być podobny. Kwestia rozmiaru, ile jesteś gotowy na to wydać i co chcesz uzyskać.

jarecki205
07-09-2010, 13:20
Słuchaj chciałbym uzyskać w miarę dobrą wodę, planowałem na to wydać około 3 tyś zł, pytanie brzmi czy muszę pozbywać się starego hydroforu i kupic zbiornik ocynkowany,
czy jeżeli chciałbym kupic jakiś zmiękczacz ,to rzeczywiście te ilości żelaza i manganu które mam w wodzie mogą być usunięte
i jeszcze jedno pytanko jeżeli pozwolisz...
czy po użyciu takiego zmiękczacza woda w kranie będzie się nadawała do picia,(oczywiście po przegotowaniu), bo na razie niestety po przegotowaniu w obecnej postaci jej barwa jest mętna.

qbek17
07-09-2010, 14:03
Jeśli wydajność pompy jest wystarczająca do płukania filtra to nie musisz zmieniać hydroforu.
Generalnie zmiękczacz nie służy do usuwania manganu i żelaza, ale praktyka jest taka, że kosztem żywotności złoża można te małe ilości usunąć. Pewnie nie do zera i nie przy dużych przepływach, ale trochę się usunie.
Jeśli kupisz zmiękczacz z mieszaczem (podmieszanie wody surowej z miękką) to taka woda powinna spełniać normę wody pitnej (w kwestii twardości). Ale jeśli masz wodę zupełnie miękką to też nikt ci nie zabroni jej pić (chyba, że masz problemy z sercem i lekarz ci zabronił) ;)
Jakbyś jeszcze miał badanie utlenialności, to można byłoby stwierdzić czy ta barwa nie pochodzi z zanieczyszczeń organicznych. Ostatecznie można dodać filtr węglowy...

PliP
07-09-2010, 17:18
Dostałem tez ofertę na stację ze złożem Defeman (DF)
Co to jest za złoże i jak z jego regeneracją??
Czy tutaj również potrzebny jest zbiornik hydroforowy??

qbek17
07-09-2010, 19:14
Złoże Defeman jest złożem ciężkim - przy twojej wydajności studni raczej zbyt ciężkim. Wymaga też napowietrzenia, więc także hydroforu.

Jastrząb
07-09-2010, 19:18
Dostałem tez ofertę na stację ze złożem Defeman (DF)
Co to jest za złoże i jak z jego regeneracją??
Czy tutaj również potrzebny jest zbiornik hydroforowy??
Alez Ty kombinujesz :-)

Zelazo i Mangan trzeba utlenic zeby je wyfiltrowac.
Czyli musisz miec tlen dostarczony do wody (co wymaga wiekszego lub mniejszego zbiornika), lub musisz zastosowac zloze ktore ma wlasciwosci utleniajace (a te sa potem regenerowane). Zamiast dodawania powietrza/tlenu do wody, mozesz dodawac silnie utleniajace chemikalia (chlor, ozon, ).
Bez utleniacza, najlepsze zloze Ci Fe i Mn nie usunie.

Wszystkie te zloza do odzelaziania beda dzialaly tak albo siak. Zmiana typu zloza niewiele tu zmieni. Albo bedziesz napowietrzal, abo bedziesz regenerowal. (oczywiscie 3 opcja jest wymiana jonowa w zmiekczaczu, ale tam masz sol do regeneracji).

Defeman jest ciezkim zlozem, ktore nie dosc ze trzeba plukac woda to jeszcze trzeba plukac powietrzem - tak pisza. Czyli oprozniasz filtr i odpalasz sprezarke, zeby "przzedmuchac" zloze. Srednie do zastosowan domowych :-/

marcin

qbek17
07-09-2010, 19:36
Dodam tylko, że większość złóż w obrębie jednej grupy (stosując podział jaki podał Jastrząb) to dokładnie ten sam materiał - tylko o różnych nazwach handlowych.

PliP
07-09-2010, 22:32
no to pytanie z innej beczki.
Taki zbiornik Hydroforowy 300 litrów mógłbym zamontować na strychu... tylko czy on przypadkiem nie hałasuje, nie drga itd.
Chodzi o to żeby podczas jego działania chata się nie telepała i wszystkich domowników na nogi nie stawiała.

Jastrząb
08-09-2010, 09:24
no to pytanie z innej beczki.
Taki zbiornik Hydroforowy 300 litrów mógłbym zamontować na strychu... tylko czy on przypadkiem nie hałasuje, nie drga itd.
Chodzi o to żeby podczas jego działania chata się nie telepała i wszystkich domowników na nogi nie stawiała.

To zalezy co rozumiesz przez pojecie zbiornik hydroforowy. Bardzo czesto ludzie mowia "hydrofor" na zestaw zlozony ze zbiornika cisnieniowego i pompy ssacej. Wtedy taki "zestaw" bedzie tak glosny jak głosna bedzie sama pompa. Co wiecej, to ze zbiornik jest na strychu, nie znaczy ze pompa ma byc na strychu. Pompe mozesz schowac tam gdzie sobie moze bezkarnie halasowac - garaz, pomieszczenie techniczne, czy chocby w obudowanej studni po za domem.
Jesli zas masz pompe glebinowa w studni, to w domu potrzebujesz tylko zbiornik cisnieniowy a ten sam z siebie nie ma jak i czym halasowac.
Czasem sie zdarza, ze aspirator halasuje w czasie zasysania powietrza (mi sie tak np. trafilo). Ale jest to rzecz do zwalczenia. Aspirator takze nie musi byc b. blisko zbiornika.

marcin