PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

Hytryulik
08-09-2010, 08:36
no to pytanie z innej beczki.
Taki zbiornik Hydroforowy 300 litrów mógłbym zamontować na strychu... tylko czy on przypadkiem nie hałasuje, nie drga itd.
Chodzi o to żeby podczas jego działania chata się nie telepała i wszystkich domowników na nogi nie stawiała.

W starych kamienicach spotykałem się ze zbiorniami hydroforowymi na strychu oczywiście właściwie otulonym. Raz montowałem zbiornik na strychu a odżelaziacz w szafie wnękowej w łazience na piętrze. Jednak musisz wziąć pod uwagę ewentualny demontaż i wymianę urządzeń, gdyż trwałość zbiorników już nie jest taka jak kiedyś. Instalacja musi być położona przed tynkami.
Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy szum przepływającej wody jest dla Ciebie uciążliwy. Właśnie przy aspiratorze lub przy płukaniu odżelaziacza będzie to słyszalne.

PliP
08-09-2010, 17:29
Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy szum przepływającej wody jest dla Ciebie uciążliwy. Właśnie przy aspiratorze lub przy płukaniu odżelaziacza będzie to słyszalne.
Szum wody jest raczej uspokajający :)
Z życia w obecnym domu znam szum spłukiwania wody w kibelku i potem napełniania spłuczki. Człowiek się przyzwyczaił i tego nie słychać.
Jeśli chodzi o płukanie to można je ustawić na taką godzinę gdy nikt nie śpi, nie odpoczywa itd.
U przyszłych teściów jak włącza się pompa hydroforowa w piwnicy to aż podłoga drży. Rumot jakby syrenkę odpalał.
Właśnie takiego hałasu chciałbym uniknąć.
Biorę prysznic wcześnie rano lub w nocy i cała rodzina to słyszy.!!

Jastrząb
08-09-2010, 18:10
U przyszłych teściów jak włącza się pompa hydroforowa w piwnicy to aż podłoga drży. Rumot jakby syrenkę odpalał.
Właśnie takiego hałasu chciałbym uniknąć.
Nie kazda pompa przypomina kultura pracy syrenke ;-)
Jak kupisz porzadna pompe, to jej z sasiedniego pomieszczenia przez dzrzwi ledwo uslyszysz.

marcin

PliP
08-09-2010, 20:40
Wróćmy do początku.
W studni mam zamontowaną pompę głębinową od niej wyprowadzony jest niebieski wąż calowy. W kręgach wystaje niebieski wąż który prowadzi do domu.
W tych kręgach zamontuję wyłącznik ciśnieniowy - lub coś co będzie sterowało włączaniem i wyłączaniem pompy głębinowej.
W domu ten niebieski wąż wychodzi w kotłowni i nie jest nigdzie podłączony. W kotłowni ma być zamontowany filtr do wody. Woda następnie płynie do odbiorników oraz na strych do bojlera 300 litrów. Całość instalacji przedstawia rysunek poniżej. Gdzie zamontować napowietrzania i inne urządzonka??

Co majster to ma inną wizję na temat uzdatnienie wody.


22965

qbek17
09-09-2010, 07:02
Napowietrzenie montujesz za pompą i przed hydroforem.
Filtr montujesz za hydroforem.
Reszta wedle uznania :)

free_shop
09-09-2010, 21:56
U przyszłych teściów jak włącza się pompa hydroforowa w piwnicy to aż podłoga drży. Rumot jakby syrenkę odpalał.
Właśnie takiego hałasu chciałbym uniknąć.
To może być spowodowane różnymi przyczynami. Cienki (jak sama nazwa wskazuje) chudziak, terakota kładziona na małe "placki" itp. Są rozwiązania, które spowodują zmniejszenie hałasu u przyszłych teściów (rozumiem, że mają pompę ssącą, a nie głębinową): zastosowanie jakiegoś materiału wyciszającego pod pompą, np. styrodur, guma grubości 5 cm itp.
Ciebie ten problem nie dotyczy, ponieważ masz pompę głębinową oddaloną od domu.
Co do wyłącznika ciśnieniowego, to jeżeli masz taką możliwość, zamontuj go w kotłowni przy zbiorniku hydroforowym. Jest kilka zalet takiego rozwiązania: wyłącznik nie będzie narażony na czynniki atmosferyczne (temperatura, wilgotność...). W przypadku serwisu (zmiany nastaw itp.) nie będzie potrzebnych dwóch ludzi z krótkofalówką.
Reszta, jak napisał qbek17.

PliP
09-09-2010, 22:11
Tylko ze z domu, bezpośrednio ze skrzynki mam poprowadzony już kabel zasilający do studni- idzie on pod ziemią.
W takim przypadku będę musiał położyć nowy przewód.....
Kurdę miał być tak pięknie a znowu się gmatwa...

PliP
09-09-2010, 22:12
To ta woda u mnie zabłądzi najpierw ze studni 21m do góry, potem pod ziemią do domu, Z domu na strych do hydrofora a stamtąd w dół do Filtra, a z filtra ponownie na strych do bojlera. Z bojlera ponownie w dół do rur i kranów :/

P.S.
Czym najlepiej wykonać napowietrzanie? Jakie konkretnie urządzenie wybrać?

PliP
09-09-2010, 22:45
...trwałość zbiorników już nie jest taka jak kiedyś....
tzn jaka jest ta trwałość ile lat powinien wytrzymać...??

qbek17
10-09-2010, 07:02
Czym najlepiej wykonać napowietrzanie? Jakie konkretnie urządzenie wybrać?
Są do tego gotowe "aspiratory". Różnią się rozmiarem (tobie powinien spokojnie wystarczyć 1") i materiałem wykonania (plastikowe/metalowe). Jeśli już ktoś ci będzie montował filtr to lepiej niech on też zamontuje napowietrzanie.

Jastrząb
10-09-2010, 08:35
tzn jaka jest ta trwałość ile lat powinien wytrzymać...??
Ile by nie mial wytrzymac, jesli zamierzasz go postawic na strychu, to musisz przewidziec mozliwossc jego wymiany.

marcin

Jastrząb
10-09-2010, 09:14
Tylko ze z domu, bezpośrednio ze skrzynki mam poprowadzony już kabel zasilający do studni- idzie on pod ziemią.
W takim przypadku będę musiał położyć nowy przewód.....
Kurdę miał być tak pięknie a znowu się gmatwa...
Gdzie nie postawilbys hydroforu, to jest to zle rozwiazanie gdy kabel biegnie sobie ciagiem ze skrzynki do pompy.

Bo pracą pompy musisz sterowac wylacznikiem cisnieniowym, ktory przerywa obowod gdzies miedzy skrzynka a pompa czyli wlacza i wylacza pompe. Zdecydowanie powinno to byc w domu we w miare suchych warunkach. Idealnie na hydroforze. Bo wtedy mozesz skontrolowac prace wylacznika z manometrem na hydroforze. Czyli widzisz przy jakim cisnieniu sie wlacz i wylacza pompa.

Wiec musisz dodac kabel od wylacznika cisnieniowego przy hydroforze do tego kabla ktory masz w chwili obecnej. Albo do skrzynki albo w dowolne miejsce miedzy skrzynka a pompa. Chodzi o to zeby obwod gdzies przerwac poprzez wylacznik cisnieniowy. Pompa powinna miec swoj wlasny bezpiecznik oraz pewnie warto by bylo dolozyc bezpiecznik roznicowy.

Oczywiscie idealnie by bylo gdyby ten kabel ktory juz masz miedzy skrzynka a pompa przebiegal kolo hydrofora. Bylo by mniej kabli do ciagania. Jesli tak nie jest to faktycznie trzeba dolozyc jeden kabel wewnatrz domu.

marcin

Michoniek
10-09-2010, 19:51
Witam
Potrzebuje pomocy.

Wyniki badań wody ze studni. W nawiasach parametry wartości dopuszczalnej.
Mętnośc - 0,45 (1)
Barwa - 15 (15)
Odczyn - 7,2 (6,5-9,5)
Przewodnośc elektryczna właściwa w 25C - 807 (2500)
Żelazo - 0,029 (0,200)
Jon amonowy - 0,09 (0,5)
Azotyny - 0,03 (0,50)
Azotany - 110 (50)
Mangan - 0,017 (0,050)
Bakterie gruy coli -560 (0)
Enterkoki kałowe - 8 (0)

Studnia wykopana rok temu, głębokości ma ok.10m. Wody jest na ok 5m. Chcielibyśmy podłączyc wodę do domu w celach spożywczych. Mamy jedynie informacje że wyniki nie są rewelacyjne, czy jest jakas szansa na uzdatnienie tej wody? Jaki może byc przewidywany koszt urządzeń do uzdatniania?

qbek17
10-09-2010, 20:03
Z parametrów fizykochemicznych masz przekroczone tylko azotany - są na to jonity (regenerowane solanką), orientacyjny koszt 2500.
Co do bakterii to jest ich dużo więc to raczej nie błąd pomiaru. Dobrze byłoby porządnie odkazić studnię i ponowić badanie. Jeśli okaże się, że bakterie są w wodzie to pozostaje montaż lampy UV lub stałego dozowania chloru. W domu bardziej praktyczna jest lampa UV. Koszt może być bardzo różny w zależności od wielkości, modelu i producenta, ale myślę że ok 1000 to już coś porządnego.

free_shop
10-09-2010, 21:31
Mamy jedynie informacje że wyniki nie są rewelacyjneMało powiedziane. Ta woda nie nadaje się ani do picia, ani do mycia. Pić można po przegotowaniu (ok. 10 min, bakterie powinny zginąć) oraz wymieszaniu pół na pół z wodą butelkową, która nie zawiera azotanów. Spróbuj, jak radzi qbek, zachlorować studnię i instalację i powtórzyć badania wody. Jeżeli masz bakterie kałowe, to oznacza, że masz pastwisko przy studni, masz nieszczelne szambo, lub sąsiad ma nieszczaelne szambo. Tak czy inaczej, w takiej wodzie myjesz się na własną odpowiedzialność! Przy takich ilościach bakterii, biegunka to "mały pikuś";.Jeżeli dezynfekcja studni ni pomoże, to proponuję filtr do usuwania azotanów + lampę UV. Może 5000 zł wystarczy?

PliP
11-09-2010, 22:37
Jeżeli jednak zdecyduję się np na płukanie złoża solą to czy zmieni się w jakikolwiek sposób cała budowa instalacji??
Czy złoże to które będzie płukane solą różni się jakoś znacząco od BIRMU płukanego wodą??
Czy woda może uzyskać jakieś lepsze parametry?
itd

Potrzebuję obecnie do budowy mojej instalacji:
1. Zbiornik 9"x48"
2. Wypełnienie to złoże BIRM
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl
4. Napowietrzanie - aspirator - (inżektor)
5. Zbiornik hydroforowy - 300 litrów
6. Wyłącznik ciśnieniowy

qbek17
12-09-2010, 10:14
Jeżeli jednak zdecyduję się np na płukanie złoża solą to czy zmieni się w jakikolwiek sposób cała budowa instalacji??
Czy złoże to które będzie płukane solą różni się jakoś znacząco od BIRMU płukanego wodą??
Czy woda może uzyskać jakieś lepsze parametry?

Jeżeli chcesz złoże odżelaziające regenerowane solanką to pozostaje ci w zasadzie tylko Crystal Right. Różnica w instalacji będzie taka, że nie wymaga ono napowietrzania. Hydrofor i tak będzie potrzebny tylko może być mniejszy. Dodatkowo woda po nim będzie zmiękczona.

PliP
12-09-2010, 11:35
...pozostaje ci w zasadzie tylko Crystal Right.
Urządzenia pozostają takie same- mam na myśli zbiornik i głowicę?
Jaka będzie zaleta bądź też wada jeśli woda będzie napowietrzona przy tym złożu?
Jak długo wytrzyma takie złoże i ile soli potrzebne jest do regeneracji?

qbek17
12-09-2010, 16:21
Zbiornik powinien być większej średnicy (10") czyli np. 10x44 lub 10x54 - to są minimalne rozmiary zalecane przez producenta. Głowica ta sama.
CR przy prawidłowym użytkowaniu ma taką samą żywotność jak większość złóż - ok 10 lat. Do regeneracji zużywa się ok 120-150 g soli na litr złoża czyli podobnie jak przy zmiękczaniu.
Co do napowietrzania to nic ono nie da przy CR. Tutaj usuwanie żelaza odbywa się przez wymianę jonową, a nie jego utlenianie i wytrącanie z wody.

PliP
12-09-2010, 20:09
Do regeneracji zużywa się ok 120-150 g soli na litr złoża czyli podobnie jak przy zmiękczaniu.

1. Co jaki czas będzie odbywała sie taka regeneracja na przykładzie mojej wody?
- Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)
- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)
Chciałbym wyliczyć faktyczne zużycie soli, a tym samym wody? No i tym samym teoretyczne obciążenie dla terenu.

Zbiornik 10"x44" będzie miał około 50 litrów całkowitej pojemności.
Znakiem tego na jedno płukanie zużyte będzie około 7 kg soli.

2. Zapewne źle liczę bo nie wiem ile litrów tego złoża wchodzi do zbiornika?
3. Jaka musi być wydajność studni dla przepłukania takiego złoża??

qbek17
13-09-2010, 07:19
Do wyliczenia jak często ma się odbywać regeneracja najistotniejsza jest twardość. To ona zużywa 99% pojemności złoża.
W zbiornik 10x44" wchodzi jeden worek złoża (28,3 litra), na regenerację schodzi ok 4,5 kg soli, wydajność to 70 m3*dH (dane dla złoża CR200).
Wymagane płukanie to ok. 0,6 m3/h. Zużycie wody na regenerację ok. 300 litrów.

Przy twojej twardości (ok 12 dH) regeneracja wypadałaby co ok 5,5 m3.

PliP
13-09-2010, 16:55
wydajność to 70 m3*dH (dane dla złoża CR200).

Nie rozumiem jednostki :/ m3*dH ??
W moim przypadku chyba lepsze będzie CRYSTAL-RIGHT 100 (to tylko moje przemyślenie na podstawie inf. z neta)
Przy mojej twardości (twardość ogólna - 194 mg CaCO3/l) regeneracja jak często powinna się odbywać??

qbek17
13-09-2010, 17:47
CR100 ma niższą pojemność, ale za to usuwa amoniak i podnosi pH.
Ty nie masz w wodzie amoniaku, a pH jest odpowiednio wysokie, więc nie potrzebujesz CR100.
Przy takiej twardości wychodzi ci co 5,5 m3 (CR200) lub co 3,5 m3 (CR100). Nie wiem jak długo zajmie ci zużycie takiej ilości wody ;)

PliP
13-09-2010, 20:38
Nadeszła Pora na najprzyjemniejsze :)
Interesuje mnie koszt zakupu takiego zestawu:
- zbiornik 10"x44"
- Głowica sterująca Clack WS1 Cl
- złoże Crystal Right CR200
- zbiornik na sól
Krótko mówiąc zestaw który będzie gotowy do przykręcenia do mojej instalacji.

Teraz pytanie natury technicznej:
Zbiornik hydroforowy 300 litrów znajduje się między pompą, a filtrem czy, za filtrem i magazynowana jest w nim już przerobiona woda?

qbek17
14-09-2010, 07:07
Co do ceny to pewnie w okolicach 4000 PLN.
Hydrofor jest za pompą, ale przed filtrem. Pompa, kiedy się załącza, daje zbyt dużą szybkość przepływu żeby filtr zdążył oczyścić wodę, dlatego musi być zbiornik buforowy. Za nim przepływ jest już mniejszy.

Hytryulik
14-09-2010, 07:24
Nadeszła Pora na najprzyjemniejsze :)
Interesuje mnie koszt zakupu takiego zestawu:
- zbiornik 10"x44"
- Głowica sterująca Clack WS1 Cl
- złoże Crystal Right CR200
- zbiornik na sól
Krótko mówiąc zestaw który będzie gotowy do przykręcenia do mojej instalacji.

Teraz pytanie natury technicznej:
Zbiornik hydroforowy 300 litrów znajduje się między pompą, a filtrem czy, za filtrem i magazynowana jest w nim już przerobiona woda?

Zastanów się jeszcze nad tym. Musisz w wodzie pozostawić twardość na poziomie 60 mg/l. Czyli musisz pomieszać wodę : 1 litr surowej + 2 litry filtrowanej. Z tego wynika że mangan zejdzie Ci do poziomu 90 μg/l a żelazo do 290 μg/l . Efekt dalej masz wodę nie zgodną z normą. O tym lobby CR celowo zapomina . No i ten sód w wodzie zamiast żelaza i manganu ( pierwiastki te nie parują tylko są zamieniane na jony sodu).

qbek17
14-09-2010, 07:33
No i ten sód w wodzie zamiast żelaza i manganu ( pierwiastki te nie parują tylko są zamieniane na jony sodu).

Cytując "eksperta":
"- Sód ma duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Zarówno jego nadmiar jak i niedobór mogą być szkodliwe. Przy spożyciu ok. 12 g soli dziennie, dostarczamy organizmowi ok. 5000 mg sodu. Tak więc picie wody nawet bardzo wysokosodowej, zawierającej 250 mg sodu niewiele wpływa na nasz bilans sodowy, bo stanowi zaledwie 5 proc. dziennego spożycia. O wiele więcej soli dostarczymy organizmowi, zjadając trzy plasterki kiełbasy, niż wypijając butelkę wody z zawartością sodu. Woda niskosodowa, to mit, który tak utrwalił się w naszej świadomości, że zaczął funkcjonować, jak prawda. Niektóre butelki mają określoną na etykiecie zawartość sodu w ilości 0,0003 proc. Niech mi ktoś wyjaśni, co to znaczy? Nic, ale działa na wyobraźnię. Trzeba też pamiętać, że sód wpływa na gospodarkę wodną organizmu. Zapobiega odwodnieniu, co jest szczególnie istotne podczas upałów i wykonywania ciężkiej fizycznej pracy. Picie wody sodowej, a jeszcze lepiej chlorkowo-sodowej pozwala w takich sytuacjach na uzupełnienie ubytków soli i wpływa dodatnio na wydolność organizmu."
Rozmowa z TADEUSZEM WOJTASZKIEM
ekspertem Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego

Hytryulik
14-09-2010, 08:00
Cytując "eksperta":
.......NT]
Rozmowa z TADEUSZEM WOJTASZKIEM
ekspertem Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego

Towarzystwo „ładnie” nazwane ale mnie nie przekonuje. Według mnie lepiej usuwać niż zamieniać bo po jakimś czasie kolejny „ekspert” stwierdzi że to zamiana była trująca przynajmniej szkodliwa.

qbek17
14-09-2010, 08:09
Skoro wiesz lepiej niż ktoś, kto się tym zajmuje zawodowo to gratuluję wiedzy :)

Mnie jednak bardziej przekonują eksperci (choćby z najdziwniejszych Towarzystw), którzy popierają swoje twierdzenia badaniami, niż twoje "przeczucie, że tak będzie lepiej".

Jastrząb
14-09-2010, 08:27
Według mnie lepiej usuwać niż zamieniać bo po jakimś czasie kolejny „ekspert” stwierdzi że to zamiana była trująca przynajmniej szkodliwa. Wedlug mnie lepiej nie gdybac. Bo rownie dobrze mozna by se wtedy "pogdybac", ze niedobrze jest usuwac zelazo do 0, bo za jakis czas kolejny ekspert stwierdzi, ze kompletny brak zelaza w wodzie jest szkodliwy.

Opierajmy sie na faktach a nie na gdybaniu.

marcin

Jastrząb
14-09-2010, 08:33
Zbiornik hydroforowy 300 litrów znajduje się między pompą, a filtrem czy, za filtrem i magazynowana jest w nim już przerobiona woda?
Zbiornik hydroforowy 300litrow, jest zalecany do odzelaziacza. W duzym zbiornik woda stoi na tyle dlugo, ze tlen ma dosc czasu zeby utlenic zelazo.

Jesli zdecydujesz sie na CR200, to zbiornik moze byc znacznie mniejszy jesli nie masz na niego miejsca, bo woda do tego zloza jak Ci pisal qbek, nie potrzebuje napowietrzenia. To jest zupelnie inny proces. W tym przypadku zbiornik tylko jest buforem, i wyrownuje cisnienie wody.

marcin

Jastrząb
14-09-2010, 08:41
No i ten sód w wodzie zamiast żelaza i manganu ( pierwiastki te nie parują tylko są zamieniane na jony sodu).
To akurat chyba nie jest problem. Jak caly Fe i Mn zamienisz na sod, to o ile go bedziesz mial w wodzie wiecej?? Nie umiem policzyc, bo to raczje nie jest 1:1 (w mg). Ale niech przez to wzrosnie sod w wodzie o powiedzmy 1mg. No chyba tragedii przez to nie bedzie? Zwlaszcza ze norma sodu w wodzie to co 200mg? czy 250mg?

marcin

Hytryulik
14-09-2010, 11:49
Skoro wiesz lepiej niż ktoś, kto się tym zajmuje zawodowo to gratuluję wiedzy :)

Mnie jednak bardziej przekonują eksperci (choćby z najdziwniejszych Towarzystw), którzy popierają swoje twierdzenia badaniami, niż twoje "przeczucie, że tak będzie lepiej".

Może i ekspert ma racje. Tylko po co pakować kolejną chemię do wody jeżeli można usunąć coś w sposób naturalny – napowietrzanie i filtracja.
Dziwi mnie fakt: jeżeli Crystal Right to takie panaceum na całe zło w Polsce, to dlaczego jest tak że śledząc przetargi ogłaszane na większe roboty, nigdzie nie spotkałem się w warunkach przetargowych z koniecznością stosowania Crystal Right- przecież tam projekty opiniują eksperci. A chwilowe olśnienie dawno minęło.

qbek17
14-09-2010, 12:09
Może i ekspert ma racje. Tylko po co pakować kolejną chemię do wody jeżeli można usunąć coś w sposób naturalny – napowietrzanie i filtracja.
Dziwi mnie fakt: jeżeli Crystal Right to takie panaceum na całe zło w Polsce, to dlaczego jest tak że śledząc przetargi ogłaszane na większe roboty, nigdzie nie spotkałem się w warunkach przetargowych z koniecznością stosowania Crystal Right- przecież tam projekty opiniują eksperci. A chwilowe olśnienie dawno minęło.

Primo - nikt nie twierdzi, że jest to panaceum na wszystko.
Secundo - w przetargach liczy się KASA, a CR do tanich nie należy. Poza tym znam instalacje z tym złożem na zbiornikach o średnicy 42"... to, że akurat nie trafiłeś na taki przetarg nie znaczy, że ich nie ma :)

agawi
14-09-2010, 12:52
witam, mam pytanko dotyczące pozbycia się barwy i nieprzyjemnego zapachu wody.
Studnie mamy wierconą na głębokości 22,5 m, wyniki badania wody to:
barwa 38
mętność <1
ph 6,6
twardość 180
żelazo 2,5
mangan 1,2
przewodność 441


zastosowaliśmy uzdatniacz ze złożem crystal right i wyniki się zmieniły na:
barwa 30
ph 9
twardość 10
żelazo 0,1
mangan 0,02
przewodność 684


woda nie spełnia jakości wody do spożyia pod względem barwy i ma nieprzyjemny zapach który szybko przemija.


Mamy zbiornik hydroforowy przeponowy 300 l.
Moje pytanie dotyczy tego jak najtaniej pozbyć się zapachu i barwy.
Pan od uzdatniacza chce nam sprzedać następny uzdatniacz z węglem aktywnym, którego koszt następne 3 tyś. Czy zmiana zbiornika na ocynkowany napowietrzany coś by pomogła, bo jest to dużo mniejszy koszt, a nie ukrywam że to wszystko już nas bardzo dużo kosztowało.

Jastrząb
14-09-2010, 13:03
to, że akurat nie trafiłeś na taki przetarg nie znaczy, że ich nie ma :)Hydraulik i przetarg? Co by nie mialobyc dostarczone w ramach przetargu, to Hydraulik by i tak zaproponowal napowietrzanie i naturlana filtracje na dolmiksie ;-)

marcin

qbek17
14-09-2010, 13:21
woda nie spełnia jakości wody do spożyia pod względem barwy i ma nieprzyjemny zapach który szybko przemija.

Czy to zapach siarkowodoru (zgniłe jajko) czy inny? czy masz badania utlenialności lub jakieś inne których nie podałeś?
Generalnie to węgiel będzie dobrym rozwiązaniem na zapach i barwę, ale czemu aż za 3 tysiące?

agawi
14-09-2010, 15:06
nie wiem dlaczego za 3 tyś., powiedział że to z takim wkładem który się wymienia raz na 5 lat albo i rzadziej, a taki mały filtr wyminny to kupe zachodu.
Co do wyników to mam jeszcze
azotany <10
Azot amonowy <0,2
siarczki <0,03
Chlorki 15
Te wszystkie parametry nie zmieniają się po uzdatniaczu.

to jest coś takiego jak zgniłe jajko ale nie całkiem, takie trudne do określenia.

A co z tym zbiornikiem ocynkowanym, dał by jakiś efekt???

qbek17
14-09-2010, 15:10
Zbiornik raczej niczego nie zmieni w zapachu. Moim zdaniem jednak węgiel. Kwestia czy potrzeby jest aż tak duży.

agawi
14-09-2010, 15:15
a tutaj coś czytam o napowietrzaniu, u nas takiego nie ma...
jest to potrzebne???
Co do węgla może mógłbyś polecić coś konkretnego??

Hytryulik
14-09-2010, 15:41
a tutaj coś czytam o napowietrzaniu, u nas takiego nie ma...
jest to potrzebne???
Co do węgla może mógłbyś polecić coś konkretnego??

Jakby fachowiec zamontował u Ciebie najpierw odżelaziacz ze złożem neutralizującym (nawet na Dolmixie) z tradycyjnym napowietrzaniu to nie miałbyś problemu zapewne z zapachem. Potwierdza się to że powinien być jako pierwszy odżelaziacz i drugi odmanganiacz bądź zmiękczacz (kasa porównywalna). Stosowanie węgla aktywnego na wodzie studziennej to utopia na krótką metę chyba że kupisz lampę UV na bakterie.

Hytryulik
14-09-2010, 15:48
Primo - nikt nie twierdzi, że jest to panaceum na wszystko.
Secundo - w przetargach liczy się KASA, a CR do tanich nie należy. Poza tym znam instalacje z tym złożem na zbiornikach o średnicy 42"... to, że akurat nie trafiłeś na taki przetarg nie znaczy, że ich nie ma :)

Sprawdź czy ten co tą 42” kupił, jeszcze tego używa czy go jeszcze koszty eksploatacji nie zjadły. Przy przystąpieniu do przetargu trzeba dać 5 lat gwarancji, a nikt samobójcą nie jest. Ani projektant, wykonawca ani inspektor nadzoru odbierający stację.

qbek17
14-09-2010, 17:38
Używa używa i nie narzeka :)
Gwarancji "musisz" dać 2 lata bo tyle wymagają przepisy. Cokolwiek ponad to jest tylko dobrą wolą oferenta. Większość przetargów 100% oceny daje za cenę.

PliP
14-09-2010, 19:00
No to dyskusję rozpętałem
Tak się składa, że jestem żywieniowcem i... sód to sód, a chlorek sodu to inaczej sól kuchenna.
Sód tworzy związki z innymi pierwiastkami i występuję w różnych postaciach. Sól kuchenna po daje również sód. Problemem pozostaje jednak chlor. Jest to pierwiastek bakteriobójczy.... Idąc dalej to sód i chlor są głównymi składnikami płynu pozakomórkowego podczas gdy potas i magnez są najważniejszymi elektrolitami śródkomórkowymi (wewnątrzkomórkowymi, płyny wewnątrzkomórkowego).
Cóż z tego wyszło a no nic!!!
To tak samo jak z wyższością świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia.
Innym równie podobnym tematem jest szkodliwość alkoholu- a co z lampką wina po obiedzie hmmmm.
Co do złoża CR 200 to uświadomiłem sobie, że faktycznie może i fajne, zafascynowało mnie trochę jednak nie jest aż tak wielką rewelacją.
Póki co pozostaję przy złożu BIRM chociaż nie ostatecznie.
Mam pilny wyjazd i swoje przemyślenia opisze później.

free_shop
14-09-2010, 19:13
To akurat chyba nie jest problem. Jak caly Fe i Mn zamienisz na sod, to o ile go bedziesz mial w wodzie wiecej?? Nie umiem policzyc, bo to raczje nie jest 1:1 (w mg). Ale niech przez to wzrosnie sod w wodzie o powiedzmy 1mg. No chyba tragedii przez to nie bedzie? Zwlaszcza ze norma sodu w wodzie to co 200mg? czy 250mg?

marcin
To akurat można łatwo policzyć.
Zakładająć, że wszystko (tzn. żelazo, mangan i twardość) zostaje usunięte przez filtr, należy znać mase atomową (cząsteczkową) żelaza, manganu i węglanu wapnia. Jeden atom żelaza, manganu czy cząsteczka węglanu wapnia (tak się przelicza twardość wody), zostaje zastąpiona przez dwa atomy sodu.

Masa atomowa (cząsteczkowa):
żelaza - 56
manganu - 55
węglanu wapnia - 100
sodu - 23

Zatem przy zastosowaniu przez Plipa filtra ze złożem CR, poziom sodu podniesie się o:
ilość żelaza 0,83 mg/l = 0,68 mg sodu/l
ilość manganu 0,29 mg/l = 0,24 mg sodu/l
twardość 194 mg/l = 89 mg sodu/l
W sumie ilość sodu zwiększy się o ok. 180 mg/l.
Jest to oczywiście wartość przybliżona, ale należy do niej dodać ilość sodu, która znajduje się w wodzie surowej. Wg WHO, wartość max, to 200 mg/l, bo "może powodować smak wody niemożliwy do zaakceptowania przez odbiorcę" (cytat z 2. wydania polskiego, ale w 3. angielskim chyba nic się nie zmieniło).
Co do zapotrzebowania dziennego; teorie są różne (nie jestem dietetykiem, diabetykiem, diabłem, czy jak to zwał): od 5 do 30 g dziennie. Zatem, tak jak pisał qbek17, taką wodę można pić śmiało (oczywiście chodzi o zdrowych ludzi, bo Ci, którzy są na diecie niskosodowej, np. cukrzycy, powinni uważać).

Hytryulik
14-09-2010, 19:31
Niestety woda po Crystal Right czy samym zmiękczaczu gdy jest usuwane żelazo, mangan i twardość ma wyczuwalny cierpki smak dla mnie osobiście nie do zaakceptowania. Mimo że spełnia normy i zalecenia.

PliP
14-09-2010, 20:45
...woda po Crystal Right...ma wyczuwalny cierpki smak...

Jaka jest woda po BIRMIE bo ku niemu się skłaniam???
P.S.
Coraz więcej szczegółów wychodzi na jaw i co raz bardziej ten temat mnie wkręca :D

PliP
14-09-2010, 20:56
Kolejne PODSUMOWANIE TEMATU:
Dla wody on poniższych parametrach:
- Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)
- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)
- Twardość Ogólna - 194 mg CaCO3/l (60-500)

Po dość burzliwej dyskusji...
Potrzebuję obecnie do budowy mojej instalacji:
1. Zbiornik 9"x48"
2. Wypełnienie to złoże BIRM
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl
4. Napowietrzanie - aspirator - (inżektor)
5. Zbiornik hydroforowy - 300 litrów
6. Wyłącznik ciśnieniowy

Woda z płukania wstecznego ma trafiać do przydomowej oczyszczalni!!!

Czy to KONIEC??? Czy jest może jeszcze jakieś inne wyjście???

Jastrząb
15-09-2010, 06:25
To akurat można łatwo policzyć.
Zakładająć, że wszystko (tzn. żelazo, mangan i twardość) zostaje usunięte przez filtr, należy znać mase atomową (cząsteczkową) żelaza, manganu i węglanu wapnia. Jeden atom żelaza, manganu czy cząsteczka węglanu wapnia (tak się przelicza twardość wody), zostaje zastąpiona przez dwa atomy sodu.
Fajnie. Tylko ja odnosilem sie do wypowiedzi hydraulika, gdzie pisal ze zelazo i mangan (nie wspomnial o twardosci!!) zostaja zamienione na sod. Zgoda, ze twardosci jest wielokrotnie wiecej niz Fe i Mn i podmiana twardosci na sod powoduje jego znaczne podniesienie. Jednak podmiana tylko Fe i Mn (jak pisal hydraulik) to sod sie podniesie tyle co kot naplakal.

marcin

Jastrząb
15-09-2010, 06:57
Jaka jest woda po BIRMIE bo ku niemu si�� sk��aniam???
P.S.
Coraz wi��cej szczegó��ów wychodzi na jaw i co raz bardziej ten temat mnie wkr��ca :D
Z calym szacunkiem dla Hydraulika, ale traktuj jego rewelacje ostroznie. On ma duze doswiadczeie w branzy, ale jest specjalista jednego rozwiazania. Wszystko inne co nie jest jego jedynym slusznym rozwiazaniem, jest z zalozenia gorsze, sztuczne, przereklamowane albo forsowane przez jakies lobby. A kazde zloze ktore nie jest piaskiem badz dolomitem jest "nienaturalne" (czytaj zle). Kazda opinia rozna od jego, tez jest zla, bo On ma iles tam lat doswidczenia w branzy (w stosowaniu piasku i dolomitu ;-) co daje mu wylacznosc na prawde.

Woda po Birmie jest normalna, a jaka miala by byc. To zloze niczego nie dodaje do wody.

marcin

Hytryulik
15-09-2010, 07:33
Kolejne PODSUMOWANIE TEMATU:
Dla wody on poniższych parametrach:
- Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)
- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)
- Twardość Ogólna - 194 mg CaCO3/l (60-500)

Po dość burzliwej dyskusji...
Potrzebuję obecnie do budowy mojej instalacji:
1. Zbiornik 9"x48"
2. Wypełnienie to złoże BIRM
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl
4. Napowietrzanie - aspirator - (inżektor)
5. Zbiornik hydroforowy - 300 litrów
6. Wyłącznik ciśnieniowy

Woda z płukania wstecznego ma trafiać do przydomowej oczyszczalni!!!

Czy to KONIEC??? Czy jest może jeszcze jakieś inne wyjście???


1. Stosuj jak najwyższy zbiornik 10x54 im więcej złoża w pionie tym lepiej
2. Po Birmie żelaza się pozbędziesz - będziesz miał optycznie czystą wodę jednak nie licz że bez korekty PH usuniesz mangan (może w pierwszym okresie później najczęściej go przybywa ) moja rada stosuj złoże na bazie dolomitu.
3. Do odżelaziacza radzę stosować zawór Fleck 2510 sprzęt nie do zdarcia
4. Aspirator z tworzywa
5. Tu OK.
6. Wyłącznik LC2 grudziądzki

qbek17
15-09-2010, 07:37
1. Zbiornik 10x54 nie będzie się dopłukiwał, ze względu na zbyt niską wydajność studni.
2. Manganu może przybywać w przypadku złoża Greensand (które jest naturalną rudą manganu) ale nie BIRMu, który jest tylko katalizatorem.
3. Sprzęt z epoki kamienia łupanego... :)

Hytryulik
15-09-2010, 08:19
1.
3. Sprzęt z epoki kamienia łupanego... :)

Niech Ci będzie i tak, lecz do kościoła tym się nie jeździ ważna jest trwałość.
To jest przykład działający odżelaziacz na Flecku zamontowany iw 1993 roku

http://filtryimage.strefa.pl/Fleck2510.JPG (http://filtryimage.strefa.pl/Fleck2510.JPG)


Co Ty na to? pokażesz takiego Clacka?

qbek17
15-09-2010, 08:25
W 93' to może był dobry zawór... ale dziś trochę technika poszła do przodu.

Hytryulik
15-09-2010, 08:33
W 93' to może był dobry zawór... ale dziś trochę technika poszła do przodu.

No tak świeci (po co?), blyska i zacina się z komendą ERROR - to jest ta technika?

qbek17
15-09-2010, 08:41
Chyba ci się światełka i błyski pomyliły z chińskimi RX-ami? A to że wyświetla ci informację co trzeba sprawdzić, zamiast od razy przepalać silnik, albo rwać uszczelki, to źle?

Hytryulik
15-09-2010, 08:50
Chyba ci się światełka i błyski pomyliły z chińskimi RX-ami? A to że wyświetla ci informację co trzeba sprawdzić, zamiast od razy przepalać silnik, albo rwać uszczelki, to źle?

Według mnie głowica ma działać i sterować filtrem a nie blokować się i wyświetlać informacje. Silnik ma być tak silny i trwały aby ewentualne zanieczyszczenia pokonywać.

qbek17
15-09-2010, 08:52
"Według ciebie" to powinien być traktor - skończmy tą dyskusję bo i tak każdy pozostanie przy swoim :)

Hytryulik
15-09-2010, 09:22
"Według ciebie" to powinien być traktor - skończmy tą dyskusję bo i tak każdy pozostanie przy swoim :)

Może wystarczy napisać prawdę: Stosuję Clack,a gdyż jest o 50% tańszy od Flecka 2510 i w ten sposób więcej zarobię.;)

Jastrząb
15-09-2010, 09:54
moja rada stosuj złoże na bazie dolomitu.
Moja rada, jak doradzasz, to pisz cala prawde, a nie tylko pol prawdy celem wcisniecia komus "dolmixu na flecku" czyli Twojego stalego i jedynego pomysly na wszystko.
Zloze na bazie dolomitu, bedzie powodowac wzrost twardosci wody, a po za tym nie bedzie zwiekszac pH w nieskonczonosc. Co jakis czas musi byc uzupelnione.
Do tego, Plip ma pH wody surowej 7,46. Jestes pewien, ze ten dolomit sie w takich warunkach bedzie skutecznie rozpuszczal??

marcin

Ravenka
15-09-2010, 10:03
A ja proszę o pomoc nie w studniowej sprawie:
Mam wodę wodociągową Warszawską o parametrach:
(wskaźnik/jednostka/wartość średnia/wartość maksymalna)

Mętność NTU 0,1 0,1
Barwa mg Pt /l 5 7
Zapach - akcept akcept
Odczyn (pH) pH 7,71 7,83
Twardość (CaCO3) mg/l - 158
Żelazo mg/l <0,01 <0,01
Mangan mg/l 0,03 0,03
Chlorki mg/l 65,0 95,1
Amonowy jon mg/l <0,01 0,03
Azotany mg/l 3,6 6,9
Azotyny mg/l <0,005 <0,005
Utlenialność mg O2/l 2,5 2,7
Chlor wolny (7) mg/l 0,48 0,69
Chloryny mg/l 0,44 0,49
Chlorany mg/l 0,09 0,12
Siarczany mg/l - 53
Fluorki mg/l - 0,15
Glin mg/l - -
Kadm mg/l - <0,00005
Ołów mg/l - <0,0005
Rtęć mg/l - <0,0002
Nikiel mg/l - 0,0012
Miedź mg/l - 0,0050
Chrom mg/l - <0,0005
Arsen mg/l - 0,0010


Chciałabym zmiękczyć wodę, aby nie osadzał się kamień, najchętniej przepustowości około 2,5m3/h . Jednocześnie chciałabym mieć wodę zdatną (smakowo i zapachowo) do picia. Mieszkam w domku jednorodzinnym i nie chce już dowozić wody oligoceńskiej.

I teraz Szanowni Eksperci jakie zastosować rozwiązanie?
Na pewno na początek filtr narurowy BB 5 mikronów (może 20?)
A potem czy zmiękczacz centralny i odwrócona osmoza tylko w kuchni
czy też
zmiękczacz i jakieś inne urządzenie uzdatniające wodę na przyłączu.

Zaznaczam, że nie chodzi mi o rozwiązanie najtańsze, tylko bezawaryjne i funkcjonalne:).

qbek17
15-09-2010, 10:56
Przy takich parametrach wody to w zasadzie tylko zmiękczanie z mieszaniem twardości i masz wodę miękką i pitną ;)
Osmoza jako dodatek nie zaszkodzi, ale też dużo nie pomoże :)
Na wejściu możesz dać filtr sedymentacyjny (20 mikronów wystarczy) i ewentualnie wkład węglowy żeby pozbyć się resztek chloru.

PliP
15-09-2010, 17:37
Dla wody on poniższych parametrach:
- Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)
- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)
- Twardość Ogólna - 194 mg CaCO3/l (60-500)


Ewentualne inne złoże niż BIRM to Dolomit, a więc Węglan Wapnia, magnez itd który raz, że podniesie PH, a dwa niestety twardość wody.

Czy przy moim pH lub też inaczej: Czy przy moim Pehu Birm zdoła usunąć zarówno MANGAN jak i ŻELAZO??
Niby Birm potrzebuje różnego PeHa dla tych pierwiastków...????

qbek17
15-09-2010, 20:25
Przy twoim pH powinien usunąć oba.
To nie jest tak, że nagle przy przekroczeniu pewnej wartości złoże przestanie usuwać żelazo a zacznie mangan. Oba będą usuwane w zakresie pH 7-8, tylko im niższe pH tym więcej (i w pierwszej kolejności) będzie usuwane żelazo, a im bliżej pH=8 (lub więcej) tym więcej manganu. Czyli przy pH ok 7,5 będą usuwane oba, przy czym w pierwszej kolejności usunie się żelazo, a po nim mangan.

PliP
15-09-2010, 21:17
...Oba będą usuwane w zakresie pH 7-8, ... Czyli przy pH ok 7,5 będą usuwane oba, przy czym w pierwszej kolejności usunie się żelazo, a po nim mangan.
Dokładnie takiej odpowiedzi oczekiwałem - skoro jej oczekiwałem to czuję się usatysfakcjonowany :)
Teraz zacznę się rozglądać za ofertami na:
1. Zbiornik 9"x48"
2. Wypełnienie to złoże BIRM
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl

Ciekawe jakie będę miał oferty cenowe ???

Resztę kupię w "pierwszym", lepszym sklepie z hydrauliką.

Hytryulik
16-09-2010, 06:53
Dokładnie takiej odpowiedzi oczekiwałem - skoro jej oczekiwałem to czuję się usatysfakcjonowany :)
Teraz zacznę się rozglądać za ofertami na:
1. Zbiornik 9"x48"
2. Wypełnienie to złoże BIRM
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl

Ciekawe jakie będę miał oferty cenowe ???

Resztę kupię w "pierwszym", lepszym sklepie z hydrauliką.


Miej świadomość że zbiornik 9x48 w Polsce kupisz tylko chińskiej produkcji Cyber Wawe, a to handlowcy umiejętnie omijają w swojej ofercie. Z głowicą Clack na pewno wystąpi chiński zbiornik.
Ale do odważnych świat należy.

qbek17
16-09-2010, 07:09
Dla ścisłości: "Wave Cyber" :)

Jastrząb
16-09-2010, 08:46
Miej świadomość że zbiornik 9x48 w Polsce kupisz tylko chińskiej produkcji Cyber Wawe, a to handlowcy umiejętnie omijają w swojej ofercie.Calkowicie sie z Toba zgadzam, ze takie niedopowiadanie jest niedopuszczalne!

Ja slyszalem o podobnym przypadku, gdy sprzedawca wciskal wszystkim klientom zloze dolomitowe umiejetnie omijajac informacje ze one się zuzywaja i ze podwyzszaja twardosc wody.

No ale tak to jest jak komus zalezy wylacznie na KASIE. Smutne.

pozdr,
marcin

Ravenka
16-09-2010, 09:42
Przy takich parametrach wody to w zasadzie tylko zmiękczanie z mieszaniem twardości i masz wodę miękką i pitną ;)
Osmoza jako dodatek nie zaszkodzi, ale też dużo nie pomoże :)
Na wejściu możesz dać filtr sedymentacyjny (20 mikronów wystarczy) i ewentualnie wkład węglowy żeby pozbyć się resztek chloru.

Czy jakiś konkretny model zmiękczacza możesz doradzić? Niestety jestem zielona w tym temacie, a nie chce trafić na jakąś chińszczyznę z melaminą...

qbek17
16-09-2010, 09:49
Czy jakiś konkretny model zmiękczacza możesz doradzić? Niestety jestem zielona w tym temacie, a nie chce trafić na jakąś chińszczyznę z melaminą...

Melamina w tym przemyśle nie występuje :) Chińskie zbiorniki to taki sam zbiornik jak amerykański, belgijski czy inny - Polietylen (PE) jest taki sam - wszelkie "melaminy" są droższe i nie opłaca się czegokolwiek dodawać.
Co innego z głowicą - to jest urządzenie mechaniczne, które ma być niezawodne i trwałe. Dlatego w tej kwestii warto unikać chińskiej myśli technicznej.

PliP
16-09-2010, 10:02
Miej świadomość że zbiornik 9x48 w Polsce kupisz tylko chińskiej produkcji...

Tak więc pozostaje zbiornik 10"x48"

Hytryulik
16-09-2010, 10:04
Tak więc pozostaje zbiornik 10"x48"

10x54"

qbek17
16-09-2010, 10:05
Nie ma takiego rozmiaru. Poza tym, jak już liczyliśmy, zbiornik o średnicy 10" będzie za duży i nie będzie prawidłowo płukany.
Nie masz się czego obawiać - kup sobie 9x48. Będzie odpowiedni. Mniejszy to 9x35, czyli niższy, a to robi dużą różnicę dla wydajności systemu.

PliP
16-09-2010, 10:12
To może w ramach ścisłości, bo jak nie wiadomo o co chodzi to o kasę chodzi.
- Ile kosztuje zbiornik 9"x48"
- ile kosztuje zbiornik 10"x54"

qbek17
16-09-2010, 10:15
9x48 będzie tańszy :)

Hytryulik
16-09-2010, 10:21
To może w ramach ścisłości, bo jak nie wiadomo o co chodzi to o kasę chodzi.
- Ile kosztuje zbiornik 9"x48" -98 USD chiński

- ile kosztuje zbiornik 10"x54" -129 Euro Structurala -Belgia

uwaga na walutę

PliP
16-09-2010, 10:22
9x48 będzie tańszy :)
no bo jest mniejszy :P

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie.
Wydajność mojej studni to około 1,6 tysl/h przy ciągłym poborze.
W chwili gdy pompa jest wyłączona i podniesie się poziom wody w studni pierwsze około 200 litrów leci z wydajnością około 4,5 tysl/h
Ile wody i w jakim czasie na płukanie potrzebuje zbiornik?
- 9x48
- 10x54
Mając te dane sprawdzę wydajność okresową w studni.

qbek17
16-09-2010, 10:26
Waluta nie ma tu żadnego znaczenia, w Polsce płaci się w PLNach :)

10x54 - 113 USD

Hytryulik
16-09-2010, 10:32
no bo jest mniejszy :P

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie.
Wydajność mojej studni to około 1,6 tysl/h przy ciągłym poborze.
W chwili gdy pompa jest wyłączona i podniesie się poziom wody w studni pierwsze około 200 litrów leci z wydajnością około 4,5 tysl/h
Ile wody i w jakim czasie na płukanie potrzebuje zbiornik?
- 9x48
- 10x54
Mając te dane sprawdzę wydajność okresową w studni.

Do płukania określa się około 300l max w dwóch cyklach płukanie i dopukiwanie złoża. Weź pod uwagę że masz jeszcze wodę w zbiorniku

qbek17
16-09-2010, 10:44
Ile wody i w jakim czasie na płukanie potrzebuje zbiornik?
- 9x48
- 10x54

W zasadzie powinieneś się jeszcze wyrobić z taką wydajnością ze zbiornikiem 10x54". Do płukania przez 15 minut potrzeba ok 300 litrów wody.
Weź pod uwagę, że przy większym zbiorniku, poza kosztem zbiornika, dochodzi ci więcej złoża. Czyli znów chodzi o KASĘ :)

Radzę ci zbiornik 9x48 nie dlatego, że akurat jakaś firma nie robi takiego rozmiaru, ale dlatego, że będzie to odpowiedni rozmiar do potrzeb twojej wody. Oczywiście można się bawić w coraz większe i bardziej rozbudowane systemy, ale po co? (pytanie retoryczne - wiadomo, że dla KASY) ;)

PliP
16-09-2010, 19:05
Skoro już doszliśmy do cen, to napiszcie realne ceny o jakich można rozmawiać:

1. Zbiornik 9"x48" - 300 zł
2. Wypełnienie to złoże BIRM - ??? zł
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl - ??? zł
4. Napowietrzanie - aspirator - (inżektor) - 250 zł
5. Zbiornik hydroforowy - 300 litrów - 800 zł
6. Wyłącznik ciśnieniowy- 60 zł

RAZEM: 1410 zł + Birm + Głowcia

Jastrząb
16-09-2010, 19:37
Skoro już doszliśmy do cen, to napiszcie realne ceny o jakich można rozmawiać:

1. Zbiornik 9"x48" - 300 zł
2. Wypełnienie to złoże BIRM - ??? zł
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl - ??? zł
4. Napowietrzanie - aspirator - (inżektor) - 250 zł
5. Zbiornik hydroforowy - 300 litrów - 800 zł
6. Wyłącznik ciśnieniowy- 60 zł

RAZEM: 1410 zł + Birm + Głowcia
Birm 270PLN (28litrow)

marcin

PliP
16-09-2010, 22:36
Czym się różni głowica Clack WS1 Cl Filtr objętościowy od WS1 Cl Filtr czasowy pomijając oczywiście kwestie cenowe.
No i oczywiście, która to będzie tą właściwą dla mojego systemu??

qbek17
17-09-2010, 05:56
Głowica czasowa nie ma wodomierza. Objętościowa ma :)
No i jest z tym związany sposób załączania regeneracji (co ileśtam dni lub co ileśtam m3)

Dla ciebie wystarczająca będzie głowica czasowa, ale jeśli chcesz mieć więcej informacji to nie zaszkodzi wersja objętościowa - różnica w cenie jest niewielka.

PliP
17-09-2010, 20:25
...co ileś tam dni lub co ileś tam m3...
Znalazłem jakieś instrukcje obsługi i:
Głowica objętościowa włącza się np co 5m3. Czy jest przy tym możliwość, aby włączała się o danej godzinie?
Chodzi mi o uniknięcie sytuacji gdy np.: biorę poranny prysznic, spieszę się jak cholera, a tu na zegarze wybiło 5m3 i włączyło się płukanie... :P

Hytryulik
17-09-2010, 20:31
Większość zaworów ma opóźnioną regenerację, czyli po przepuszczeniu nakazanej ilości wody zawór czeka np. do 2.00 i dopiero się płucze.

PliP
17-09-2010, 20:32
...zawór czeka np. do 2.00 i dopiero się płucze.
To np znaczy, że istnieje możliwość ustawienia godziny płukania??

Hytryulik
17-09-2010, 20:50
To np znaczy, że istnieje możliwość ustawienia godziny płukania??

W elektronicznych tak, a elektromechanicznych ustawia się inny czas od aktualnego (fabrycznie zaprogramowana 2.00)

PliP
17-09-2010, 20:59
... w...elektromechanicznych ustawia się inny czas od aktualnego (fabrycznie zaprogramowana 2.00)
Czyli oszukuję Głowice podając jej faktyczną inną godzinę niż jest aktualnie, a to tylko po to aby wymusić okres płukanie wg własnej potrzeby.

qbek17
17-09-2010, 21:05
W Clacku ustawiasz sobie konkretną godzinę regeneracji - bez oszukiwania :)

Jastrząb
17-09-2010, 21:43
W Clacku ustawiasz sobie konkretną godzinę regeneracji - bez oszukiwania :)I bez śrubokręta ;-)

PliP
17-09-2010, 21:58
WYCENA

1. Zbiornik 9"x48" - 300,00 zł
2. Wypełnienie to złoże BIRM - 270,00 zł
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl - 1400,00 zł
4. Napowietrzanie - aspirator - (inżektor) - 250,00 zł
5. Zbiornik hydroforowy - 300 litrów - 800,00 zł
6. Wyłącznik ciśnieniowy- 60,00 zł
7. Filtr mechaniczny - 100,00 zł

RAZEM: 3180,00 z 22%Vat + śrubunki, rurki i robocizna ...
Czy ta cena jest Realna, czy coś jeszcze ominąłem?? :P

qbek17
18-09-2010, 09:26
Myślę, że wyrobisz się w tej cenie. Jeśli kupujesz taki sprzęt z montażem to możesz liczyć 7% VATu.

PliP
18-09-2010, 19:11
Z tym watem to wykonawcy potrafią doskonale w rogi giąć.
Tak próbował mi już jeden wykonawca oczy zamydlić. Była mowa o 22% vat a jak z usługą to 7%. Wstępnie mówiłem że ten 15% to i tak sobie odciągnę. Ostatecznie jednak stwierdziłem ze po co mam zamrażać gotówkę i wziąłem 7% Vat. Okazało się, że cena końcowa i tak taka sama była :) Dobrze, że miałem wcześniej wykonany kosztorys.
Przy moim zestawieniu podstawowego towaru by wyszło:
# 2606,56zł + 7% Vat = 2789,02 zł
# 2606,56zł + 22%Vat = 3180,00 zł
Różnica na Vacie to: 390,98 zł
Za tą kwotę myślę, że spokojnie znajdę wykonawcę :P
Chociaż to różnie bywa!!

adamf3791
19-09-2010, 22:30
Jakby fachowiec zamontował u Ciebie najpierw odżelaziacz ze złożem neutralizującym (nawet na Dolmixie) z tradycyjnym napowietrzaniu to nie miałbyś problemu zapewne z zapachem. Potwierdza się to że powinien być jako pierwszy odżelaziacz i drugi odmanganiacz bądź zmiękczacz (kasa porównywalna). Stosowanie węgla aktywnego na wodzie studziennej to utopia na krótką metę chyba że kupisz lampę UV na bakterie.

a co z weglem KDF? Jest ponoc odporny na rozwoj bakterii. Jakies opinie?

Castaway
19-09-2010, 22:40
No to i ja się przyłącze do dyskusji prosząc szacowne grono o garść porad.
Dwa lata temu wywierciłem sobie studnie głębiową 32m rura 110. Studnia została przez wykonawcę odpompowana do zera co trwało 1 dzień. Przez ostanie 20miesięcy nie było z wodą żadnego problemu w sensie jej smaku, zapachu itd....generalnie subiektywnie rzecz ujmując była krystalicznie czysta i dobra. Studnia nie pracowała jakoś specjalnie ciężko ot tyle co przy budowie i tynkowaniu. Podczas tegorocznych ulew zauważyłem, że wokół rury zrobiła się wielka czarna dziura. Zawołałem specjalistów, którzy stwierdzili, że trzeba to zalać gliną i lać tak długo dopóki się nie wypełni. No więc zalałem to gliną (jakieś 50 wiader płynnej celiny poszło) po czym odpompowałewm studnie do zera.
Od 2-3miesięcy woda ze studni zaczęła śmierdzieć zgniłym jajem i smakować jak...... a tu się trzeba do domu wprowadzać.
Wczoraj dostałem wyniki badań wody, które wyglądają tak:
Mętność:1,7 NTU
Stężenie jonów wodoru: 7,6(pH)
Siarczany:43 mg/dm3
Chlorki: 7,6 mg/dm3
Twardość: 85 mg CaCO3/dm3
Żelazo: 60 ug Fe/dm3
Mangan:324 ug Mn/dm3
Bakterie grupy coli:5 jtk/100ml
Escherichia coli:0 jtk/100 ml
Enterokoki:0 jtk/100ml
Clostridium perfringens:0 jtk/100ml

Mam zamiar odkazić studnie jakimś chlorem albo czymś takim, po czym wypompować ją do zera.
Ale co dalej to nie mam pojęcia.
Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

qbek17
19-09-2010, 22:42
a co z weglem KDF? Jest ponoc odporny na rozwoj bakterii. Jakies opinie?

KDF to nie węgiel - może być stosowany razem z węglem lub innymi mediami. Nie "jest odporny na rozwój bakterii" tylko je zabija :) Polecam opis:
http://www.lenntech.pl/kdf-filtr-media.htm

qbek17
19-09-2010, 22:51
Ale co dalej to nie mam pojęcia.
Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

Po raz kolejny - podawajcie jednostki przy wynikach badań. Niby są oczywiste, a jednak czasami ich brak wprowadza zamieszanie :)

Z tego co podałeś wynika przekroczenie żelaza i manganu oraz bakterie. Na pierwsze dwa przyda się odżelaziacz. Na bakterie, jeśli chlorowanie nie pomoże na dłuższą metę, to pozostaje ci lampa UV (prawdopodobne też jest, że to tylko błąd poboru próbki i te 5 bakterii nie pochodzi z wody).

Hytryulik
20-09-2010, 06:58
WYCENA

1. Zbiornik 9"x48" - 300,00 zł
2. Wypełnienie to złoże BIRM - 270,00 zł
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl - 1400,00 zł
4. Napowietrzanie - aspirator - (inżektor) - 250,00 zł
5. Zbiornik hydroforowy - 300 litrów - 800,00 zł
6. Wyłącznik ciśnieniowy- 60,00 zł
7. Filtr mechaniczny - 100,00 zł

RAZEM: 3180,00 z 22%Vat + śrubunki, rurki i robocizna ...
Czy ta cena jest Realna, czy coś jeszcze ominąłem?? :P


Moja rada:
Zainwestuj w zbiornik Structural 10x54 produkowany w Belgi, wprawdzie dystrybutorzy Clacka i zbiorników Cyber W… będą oporni ale wiem że dla upartych mają zawsze coś w tam znajdą.
Da Ci efekt spokoju i pewność że pijesz zdrową wodę. Dla 200-300 złotych nie ma co ryzykować. Poza tym wsypiesz do niego 1,5 worka Birmu co da Ci lepszą filtrację czyli wolniejszy przepływ, dłuższy kontakt wody ze złożem w pionie co bardziej uprawdopodobni usunięcie manganu - w co wątpię ale życzę Ci tego.
Proponuję zrobić badanie wody po 2- 3 miesiącach i podzielić się wynikami z nami.

Castaway
20-09-2010, 07:39
Po raz kolejny - podawajcie jednostki przy wynikach badań. Niby są oczywiste, a jednak czasami ich brak wprowadza zamieszanie :)

Z tego co podałeś wynika przekroczenie żelaza i manganu oraz bakterie. Na pierwsze dwa przyda się odżelaziacz. Na bakterie, jeśli chlorowanie nie pomoże na dłuższą metę, to pozostaje ci lampa UV (prawdopodobne też jest, że to tylko błąd poboru próbki i te 5 bakterii nie pochodzi z wody).

Jednostki już uzupełniłem ;-)
Z przekroczeń to z raportu z badań wychodzi Mangan i te bakterie, Żelazo w normie 60/200 max. Nie wiem tylko czy założenie odżelaziacza lub odmanganiacza wystarczy aby usunąć ten zapach zgniłych jaj?

qbek17
20-09-2010, 07:45
Jednostki już uzupełniłem ;-)
Z przekroczeń to z raportu z badań wychodzi Mangan i te bakterie, Żelazo w normie 60/200 max. Nie wiem tylko czy założenie odżelaziacza lub odmanganiacza wystarczy aby usunąć ten zapach zgniłych jaj?

Faktycznie - żelazo jest w normie (późno było jak to pisałem ;) )
Jeśli zastosujesz złoże które usuwa siarkowodór to zapach powinien zniknąć.

Hytryulik
20-09-2010, 08:24
No to i ja się przyłącze do dyskusji prosząc szacowne grono o garść porad.
Dwa lata temu wywierciłem sobie studnie głębiową 32m rura 110. Studnia została przez wykonawcę odpompowana do zera co trwało 1 dzień. Przez ostanie 20miesięcy nie było z wodą żadnego problemu w sensie jej smaku, zapachu itd....generalnie subiektywnie rzecz ujmując była krystalicznie czysta i dobra. Studnia nie pracowała jakoś specjalnie ciężko ot tyle co przy budowie i tynkowaniu. Podczas tegorocznych ulew zauważyłem, że wokół rury zrobiła się wielka czarna dziura. Zawołałem specjalistów, którzy stwierdzili, że trzeba to zalać gliną i lać tak długo dopóki się nie wypełni. No więc zalałem to gliną (jakieś 50 wiader płynnej celiny poszło) po czym odpompowałewm studnie do zera.
Od 2-3miesięcy woda ze studni zaczęła śmierdzieć zgniłym jajem i smakować jak...... a tu się trzeba do domu wprowadzać.
Wczoraj dostałem wyniki badań wody, które wyglądają tak:
Mętność:1,7 NTU
Stężenie jonów wodoru: 7,6(pH)
Siarczany:43 mg/dm3
Chlorki: 7,6 mg/dm3
Twardość: 85 mg CaCO3/dm3
Żelazo: 60 ug Fe/dm3
Mangan:324 ug Mn/dm3
Bakterie grupy coli:5 jtk/100ml
Escherichia coli:0 jtk/100 ml
Enterokoki:0 jtk/100ml
Clostridium perfringens:0 jtk/100ml

Mam zamiar odkazić studnie jakimś chlorem albo czymś takim, po czym wypompować ją do zera.
Ale co dalej to nie mam pojęcia.
Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

Najprawdopodobniej studnię wykonano Ci metodą płuczki z samochodu – szybko tylko zero jakości. Obecnie materiał który służył do wykonania osłony podczas bicia studni rozpadł się i stąd ta zapadlina. Studniarz nie zasklepił otworu między rurą studni a gliną, w miejscu przechodzenia przez glinę. Bądźmy dobrej myśli iż to co zrobiłeś weszło w to miejsce.
Zrób to co planujesz, czyli najpierw pompuj wodę ze studni nawet przez trzy dni, później chlorowanie przez kolejne trzy dni, następnie znowu pompowanie przez kolejne trzy dni maksymalną wydajnością studni.
Miejmy nadzieję że po tej czynności „zamkną” się pokłady wytworzy się „niecka” przy filtrze i będziesz miał rzeczywistą wodę z 32 m.
Po tygodniu od tych czynności wykonaj kolejna analizę wody, jednak jeżeli woda dalej będzie śmierdzieć siarkowodorem niestety czeka Cię napowietrzanie i filtracja połączona z odmanganianiem

Castaway
21-09-2010, 08:06
Najprawdopodobniej studnię wykonano Ci metodą płuczki z samochodu – szybko tylko zero jakości.

To chyba najczęściej stosowana metoda. Jakie są inne - nie wiem. Tak jak pisałem przez rok z hakiem miałem wode czystą i nie śmierdzącą, aż do pewnego pięknego dnia.


Zrób to co planujesz, czyli najpierw pompuj wodę ze studni nawet przez trzy dni, później chlorowanie przez kolejne trzy dni, następnie znowu pompowanie przez kolejne trzy dni maksymalną wydajnością studni.

Zacząłem pompować wodę w sobotę z przerwami i w końcu wczoraj jej zabrakło ;-)
O ile na początku przez pare godzin leciała "czysta" z wyglądu woda pod niezłym ciśnieniem to pod koniec zmieniła kolor na mocno brunatny i tak przez 20min po czym zrobiła się nieco czystsza....i sie skończyła.
I teraz pytania:
1) Odczekać i powtarzać tą operację tak długo, aż poleci tylko czysta i dopiero zachlorować, czy chlorować już?
2) Pompę mam na głębokości 27-28m. (wcześniej była na 30m) więc do dna jeszcze trochę ma, opuścić ją niżej czy na razie zostawić?

Hytryulik
21-09-2010, 09:03
To chyba najczęściej stosowana metoda. Jakie są inne - nie wiem. Tak jak pisałem przez rok z hakiem miałem wode czystą i nie śmierdzącą, aż do pewnego pięknego dnia.



Zacząłem pompować wodę w sobotę z przerwami i w końcu wczoraj jej zabrakło ;-)
O ile na początku przez pare godzin leciała "czysta" z wyglądu woda pod niezłym ciśnieniem to pod koniec zmieniła kolor na mocno brunatny i tak przez 20min po czym zrobiła się nieco czystsza....i sie skończyła.
I teraz pytania:
1) Odczekać i powtarzać tą operację tak długo, aż poleci tylko czysta i dopiero zachlorować, czy chlorować już?
2) Pompę mam na głębokości 27-28m. (wcześniej była na 30m) więc do dna jeszcze trochę ma, opuścić ją niżej czy na razie zostawić?

Pompy niżej nie opuszczaj bo ją uszkodzisz i tak masz na moje oko z głęboko.
Próbuj dalej pompować może źródło się „rozrusza” i utworzy się niecka. Zwracaj uwagę czy wzrasta wydajność. Chlorowanie pozostaw na sam koniec.

Jastrząb
21-09-2010, 10:01
To chyba najczęściej stosowana metoda. Jakie są inne - nie wiem. Inne to wiercenie na sucho wewnatrz rury oslonowej z mozolnym wybieraniem urobku na powierchnie. Metoda najstarsza, najdrozsza i trwajaca najdluzej. Ale precyzyjna, bo mozna dokladnie okreslic rodzaj materialu przez ktory sie przewiercasz, precyzyjnie posadowic filtr, oraz dlugo cieszyc sie wydajna studnia bo nie zapaprujesz zrodla zadnymi chemiklaiami, pluczkami itp.

W metodzie wiercenia, gdzie pluczka wynosi na powierzchnie urobek, jest szereg problemow. Ty doswidczasz jednego z nich. Tak jak pisal Hydraulik, w takim wierceniu stosuje sie chemikalia, do zabezpieczenia wywierconego otworu przed zawaleniem. Dziura ktora powstaje jest znacznie wieksz niz rura oslonowa, ktora sie tam potem wklada. Pozostala przestrzen nalezy obsypac piaskiem filtracyjnym, ale jak widac roznie z tym bywa. Do tego rzeczone chemikalia, sie w knocu wyplucza ze sciany odwiertu i czasem zaczynaja sie jaja - np woda powierzchniowa scieka wzdluz nieobsypanej dobrze ruru oslonowej na dno. Z nia bakterie i smrod H2S gotowy.
Zgaduje, ze owo lanie gliny polecana przez "fachofcuw" to proba zalatania tej dziury. Ma to sens, jesli przy wykonywaniu studni, na dno, kolo filtra bylo nasypane duzo zwirku. Jak nie, to ta gline za chwile mozolnie wypompujesz na powierzchnie :-(

Ja zaplacilem za wywiercenie studni plus rura oslonowa, cos kolo 8000PLN (gleboko bylo). Gdybym chcial to zrobic pierwsza metoda, to bylaby to kwota rzedu 25.000 z tego co sie orientowalem do tego wierceni by trwalo ze 3-4 tygodnie pewnie. Nie ma lekko.

marcin

free_shop
21-09-2010, 12:17
Siarkowodoru można się pozbyć:
- przez napowietrzanie (czyli aspirator + zbiornik hydroforowy bezprzeponowy)
- stosując złoże usuwające siarkowodór, np. Greensand (usunie jednocześnie żelazo i mangan)
Chlorowanie nie zaszkodzi, można je wykonywać w dowolnym momencie. Myślę, że (tu się nie zgadzam z Hytryulikiem) wystarczy jedna noc, czyli wieczorem zachlorować studnię, a rano wypompować wodę.
A propos, Żywiec pisze się przez "v" a nie "b":)

free_shop
21-09-2010, 12:37
Moja rada:
Zainwestuj w zbiornik Structural 10x54 produkowany w Belgi, wprawdzie dystrybutorzy Clacka i zbiorników Cyber W… będą oporni ale wiem że dla upartych mają zawsze coś w tam znajdą.
Da Ci efekt spokoju i pewność że pijesz zdrową wodę. Dla 200-300 złotych nie ma co ryzykować.
Tu się zgadzam, zbiornik 10x54 będzie chyba najlepszy (ze względu na powierzchnię filtracji, czyli przepływy wody). Ale przy Twojej pompie nie ryzykowałbym zasypania filtra Birmem (może się mylę). Wsypałbym 1 worek Birmu, a na górę (jakieś 10-15 litrów) złoża o nazwie "filter AG". To złoże jest lekkie i nie potrzebuje dużo wody do płukania. Zaleta jest taka, że (teoretycznie) powinno usunąć żelazo, a Birm dokonać reszty (czyli usunąć mangan).
Ale oczywiście "Ty tu urządzisz":)

Castaway
21-09-2010, 12:45
Zgaduje, ze owo lanie gliny polecana przez "fachofcuw" to proba zalatania tej dziury. Ma to sens, jesli przy wykonywaniu studni, na dno, kolo filtra bylo nasypane duzo zwirku. Jak nie, to ta gline za chwile mozolnie wypompujesz na powierzchnie :-(

Dzięki za "dobre" słowa - właśnie ich potrzebowałem.
Nie ma lekko....pogadam z wykonawcą tej studni ..........po raz kolejny.


Żywiec pisze się przez "v" a nie "b"
Czyli?

qbek17
21-09-2010, 12:55
Tu się zgadzam, zbiornik 10x54 będzie chyba najlepszy (ze względu na powierzchnię filtracji, czyli przepływy wody). Ale przy Twojej pompie nie ryzykowałbym zasypania filtra Birmem (może się mylę). Wsypałbym 1 worek Birmu, a na górę (jakieś 10-15 litrów) złoża o nazwie "filter AG". To złoże jest lekkie i nie potrzebuje dużo wody do płukania. Zaleta jest taka, że (teoretycznie) powinno usunąć żelazo, a Birm dokonać reszty (czyli usunąć mangan).
Ale oczywiście "Ty tu urządzisz":)

Filter AG jest złożem do zawiesin/sedymentu. Nie usuwa żelaza. Birm jest chyba najlżejszym złożem odżelaziającym (bez regeneracji chemią).

free_shop
21-09-2010, 13:12
Czyli?Zamiast "bi" wpisz "u" i małe "i"". Albo wpisz "Żywiec" w wikipedię i depnij na japoński.

free_shop
21-09-2010, 15:16
Filter AG jest złożem do zawiesin/sedymentu. Nie usuwa żelaza. Birm jest chyba najlżejszym złożem odżelaziającym (bez regeneracji chemią).Masz rację!! Ale to jest czysty kwarc czyli po pewnym czasie, po obrośnięciu manganem, zacznie mangan usuwać. Czyż nie?

qbek17
21-09-2010, 15:39
Czyż nie?
W teorii tak to może wyglądać, ale obawiam się, że podczas płukania ta warstewka będzie się ścierać. Dodatkowo: przepływ podczas płukania jaki jest potrzebny dla Birmu, jest zbyt duży dla Filtru Ag. Spowoduje to, że złoże lżejsze podniesie się do góry i zablokuje odpływ, co w efekcie da mniejszy przepływ, itd.
Podsumowując: można spróbować, ale nic pewnego.

Jastrząb
21-09-2010, 15:52
Masz rację!! Ale to jest czysty kwarc czyli po pewnym czasie, po obrośnięciu manganem, zacznie mangan usuwać. Czyż nie?A czy jestes w stanie chocby oszacowac, ile czasu przy tak niskim poziomie manganu w wodzie surowej, oraz "domowych" przeplywach, to kwarcowe zloze sie bedzie na ten mangan wypracowywac?? Z ciekawosci pytam.

marcin

Hytryulik
21-09-2010, 16:13
Masz rację!! Ale to jest czysty kwarc czyli po pewnym czasie, po obrośnięciu manganem, zacznie mangan usuwać. Czyż nie?

No to chyba nie tylko ja nie będę czarną owcą u „pierzastych”. Kwarc nie ma napisu made In USA lub Chinia. ;)

Jastrząb
21-09-2010, 16:36
No to chyba nie tylko ja nie będę czarną owcą u „pierzastych”. Kwarc nie ma napisu made In USA lub Chinia. ;)Pierdzielisz jak zwykle.
Filter AG o ktorym tu mowa, to akurat jest produkcji Clack'a, wiec produktem Made in USA, to on jest, ze tak powiem pelna geba :-)

marcin

P.S.
Co to jest Chinia?

free_shop
21-09-2010, 17:42
A czy jestes w stanie chocby oszacowac, ile czasu przy tak niskim poziomie manganu w wodzie surowej, oraz "domowych" przeplywach, to kwarcowe zloze sie bedzie na ten mangan wypracowywac?? Z ciekawosci pytam.

marcinSczerze mówiąc, to nie wiem. W warunkaach przemysłowych (np. w wodociągach) złoże potrafi się "wpracowywać" pół roku. W warunkach domowych może to potrwać trochę dłużej. Chodziło mi o to, że lepszym rozwiązaniem (niż butla 9") jest: większy filtr + dosypanie lekkiego złoża. Przepraszam, że spowodowałem takie zamieszanie (chciałem tylko zamieszać w głowie PliPa:))

Jastrząb
22-09-2010, 08:25
Sczerze mówiąc, to nie wiem. W warunkaach przemysłowych (np. w wodociągach) złoże potrafi się "wpracowywać" pół roku. W warunkach domowych może to potrwać trochę dłużej. Chodziło mi o to, że lepszym rozwiązaniem (niż butla 9") jest: większy filtr + dosypanie lekkiego złoża. Przepraszam, że spowodowałem takie zamieszanie (chciałem tylko zamieszać w głowie PliPa:))No wlasnie ja tez czytalem, ze takie wypracowywanie moze potwac. W filtrach przemyslowych to OK, bo jesli wodociag ma wiele rownoleglych filtorw, mozna sobie pozowlic na to zeby jeden sie wypracowywal, gdy inne filtruja dobrze. Zreszta podobno sie nowe zloza piaskowe "szczepi" starym wypracowanym zlozem, zeby przyspieszyc proces, jako ze w wypracowywaniu biora udzial jakies bakterie.

W warunkach domowych, jak dla mnie, to jest nieakceptowalne. Pewnie z tego powodu wiekszosc filtrow domowych jest stawiane ze zlozami katalitycznymi (ku rozpaczy kol. Hydraulika ;-). W filtrach przemyslowych zloza katalityczne to najczesciej dodatek do zloz piaskowych/antracytowo-piaskowych czy inszych piaskow chalcedonitowych. Takze pewnie z powodu ceny. Tylko sa to wtedy najczesciej ciezkie zloza katalityczne. Taki Birm to by pewnie wyplynal nad piasek w czasie plukania :D

Mysle ze to juz kolega Plip musi sam zdecydowac, czy chce filtr 9" (Birm) ktory powinien dzialc od poczatku z wydajnoscia rzedu 8l/m czy filtr 10" (Filter AG) z wydajsnosci powiedzmy 12l/m, ale z opcja ze byc moze zacznie dzialc po jakims dluzyszm a blizej nieokreslonym czasie. Zgoda, ze Filter AG 10" da sie wyplukac rownie dobrze jak Birm na 9" calowym zbiorniku. Przynajmniej patrzac na dane katalowgowe zloz.

pozdrawiam
Marcin

qbek17
22-09-2010, 08:39
Birm stosuje się też w filtrach otwartych (grawitacyjnych) w wodociągach czy dużych stacjach uzdatniania. Dzięki niższym wymaganiom płukania nie ma potrzeby instalowania potężnych pomp. I raczej nie miesza się go z piaskiem/antracytem.

fistach
22-09-2010, 21:36
Również proszę o pomoc w doborze urządzenia, poniżej badania:

Barwa 6
Odczyn 6,37
Twardość 261
Żelazo 1,75
Mangan 0,275
Chlorki 42,5
Jon amonowy 1,02
Azotyny < 0,01
Azotany <0,2
Mętność 19,7
Zapach nieakceptowalny
Siarczany 21,1
Przewodność elekt. 516
Utlenialność 3,20

PliP
22-09-2010, 22:59
Mi tam odpowiada to mieszanie GRUNT aby wyciągnąć z tego mieszania wnioski przed zakupowe na przyszłość.
Dawno nie pytałem tak więc: Jak używam wody do mycia twarzy to wyczuwam zapach żelaza. Gdy natomiast nalewam wodę do jakiegoś garnka, zbiornika czy czajnika to wyraźnie wyczuwalny jest zapach moim zdaniem jajek. tak więc może to być siarkowodór. Pan z Eko Projektu, który pobierał wodę do badania mówił że to właśnie tak śmierdzi żelazo i mangan. Zapach ten po chwili ustępuje.
Co to właściwie za fetorek w tej wodzie i jak go usunąć?? Czy aspirator i natlenianie załatwi sprawę??

Jastrząb
23-09-2010, 08:04
Gdy natomiast nalewam wodę do jakiegoś garnka, zbiornika czy czajnika to wyraźnie wyczuwalny jest zapach moim zdaniem jajek. tak więc może to być siarkowodór. Pan z Eko Projektu, który pobierał wodę do badania mówił że to właśnie tak śmierdzi żelazo i mangan. Zapach ten po chwili ustępuje.
Co to właściwie za fetorek w tej wodzie i jak go usunąć?? Czy aspirator i natlenianie załatwi sprawę??
Ja Ci powiem co to za fetorek jak mi powiesz co mi tak za oknem halasuje :P Kiepso sie zapachy przez neta wyczuwa, wiesz?

Po pierwsze powinienes upewnic sie czy to jest siarkowodor. Upewnic = zbadac, a nie polegac na tym co sie jakiemus Panu wydaje :-) Jesli to siarkowodor, to nie mozesz stosowac zloza BIRM dpoki sie go nie pozbedziesz.
Jesli to siarkowodor, to najpierw przechlorowac studnie i miec nadzieje ze pomoze na dluzej.

Z tego co mi wiadomo (acz moge sie mylic), zelazo w wodzie nie smierdzi. Smierdza natomiast efekty dzialania bakterii zelazistych (czy jakies takich).

marcin

rybakila
23-09-2010, 19:30
Witam,
Dzisiaj odebrałem wyniki badania wody, studnia 10m, wiercona na terenie, na którym od wielu wielu lat są szamba i sąsiedzi narzekają na jakość wody. do tego teren jest potencjalnie 'zalewowy' - popularne hasło w tym roku, tyle, ze nie wylewa rzeka, a kanał wawerski w Warszawie.

Wyniki:
Coli: 4/100ml
E. coli: 0/100ml

Mętność (NTU): 0,61; max dopuszczalna 1
Barwa (Pt) (mg/l): 50; max dop -
Zapach (23C): nieakceptowalny
Odczyn (pH): 6,9; max dop 6,5-9,5

Twardość ogólna (CaCO3; mg/l): 276; max dop 60-500
Utlenialność z KMnO4 (mg/l): 9,04; max dop 5
Amoniak (mg/l) 1,2; max dop 0,5
Azotyny (mg/l): 0,062; max dop 0,50/0,10
Azotany (mg/l): 49,9; max dop 50
Chlorki (mg/l): 38; max dop 250
Żelazo ogólne: 68; max dop 200
Mangan:294; max dop 50

Wyczytałem już, że aby usunąć 'niepewność' pomiaru i montażu dotyczącą bakterii powinienem odkazić i przepompować studnię. Gdyby jednak problem nie ustąpił, i musiałbym instalować filtry UV i inne, o wydajności zapewniającej odpowiedniej jakości wodę pitną we wszystkich ujęciach w domu, to z jakim kosztem musiałbym się liczyć i jakimi urządzeniami zainteresować? Dodatkowym utrudnieniem może być fakt, że jedynym miejscem, w którym można montować filtry itp., jest 'schowek' pod schodami, więc im niższa wysokość filtrów itp, tym więcej zostaje mi schowka:)

Jak pisałem wcześniej teren potencjalnie może zostać zalany (w tym roku woda wylała się na drugi, niższy brzeg kanału), czy montaż filtrów UV i innych umożliwiłby mi korzystanie ze studni nawet w przypadku jej zalania? Pytanie kompletnego laika.

Maciek

qbek17
23-09-2010, 20:12
Kiepska sprawa: pomijając już bakterie, wysoka utlenialność mówi o zanieczyszczeniach organicznych (prawdopodobnie z szamb), sporo amoniaku, azotanów i manganu.
Żeby usunąć wszystko do poziomu akceptowalnego wydasz majątek, a i miejsca pod schodami prawdopodobnie zabraknie.
W przypadku zalania, parametry wody prawdopodobnie zmienią się i loterią będzie twierdzenie czy filtry będą odpowiednie czy nie.

qbek17
23-09-2010, 20:16
Również proszę o pomoc w doborze urządzenia, poniżej badania:

Barwa 6
Odczyn 6,37
Twardość 261
Żelazo 1,75
Mangan 0,275
Chlorki 42,5
Jon amonowy 1,02
Azotyny < 0,01
Azotany <0,2
Mętność 19,7
Zapach nieakceptowalny
Siarczany 21,1
Przewodność elekt. 516
Utlenialność 3,20

Jeśli chcesz usunąć jednocześnie twardość, żelazo, mangan i amoniak to polecałbym filtr ze złożem Crystal Right 100 (zaraz się okaże, że chcę coś przemilczeć, ale radzę zajrzeć do wcześniejszych dyskusji na ten temat, zamiast ponownie do tego wracać). Problemem może być też niskie pH (CR100 je podnosi).

rybakila
23-09-2010, 21:10
Kiepska sprawa: pomijając już bakterie, wysoka utlenialność mówi o zanieczyszczeniach organicznych (prawdopodobnie z szamb), sporo amoniaku, azotanów i manganu.
Żeby usunąć wszystko do poziomu akceptowalnego wydasz majątek, a i miejsca pod schodami prawdopodobnie zabraknie.
W przypadku zalania, parametry wody prawdopodobnie zmienią się i loterią będzie twierdzenie czy filtry będą odpowiednie czy nie.

Czyli kopać głębiej? Czy płacić straszne pieniądze za podłączenie do wodociągów? tzn kilkadziesiąt tys PLN.

qbek17
23-09-2010, 21:22
Czyli kopać głębiej? Czy płacić straszne pieniądze za podłączenie do wodociągów? tzn kilkadziesiąt tys PLN.
Jakbyś chciał tą wodę uzdatniać to potrzebujesz minimum 3 różnych filtrów ustawionych szeregowo + ewentualna lampa UV. Koszt tego to pewnie w okolicach kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy. Do tego koszty eksploatacji, spadek ciśnienia na filtrach i sporo miejsca na instalację. A przy takiej wodzie nie sądzę aby ktoś dał ci gwarancję, że woda będzie idealna.
Moim zdaniem wodociągi są bezpieczniejszą opcją niż kopanie głębiej.

rtyrtyrty
24-09-2010, 07:24
Witam. Może i mi podpowiecie jakie urządzenia muszę zamontowac, woda jest nieciekawa. Wiadomo każdy liczy się z kasą, nie chcę kupić urządzeń które nie będą działać.

mętność wynik: 79 NTU
barwa wynik: 10 mg Pt/dm3
zapach wynik: z1R ?
odczyn wynik: 6.58 pH
twardośc ogólna wynik: 127 CaCO3/dm3
ChZT wynik: 2.8 mg02/dm3
chlorki wynik: 14.01 mg/dm3
amonika jakoNH4 wynik: 1.46 mg/dm3
azotany jako NO3 wynik: 0.88 mg/dm3
azotany jako NO2 wynik: < 0.019 mg.dm3
siarczany wynik: 105,58 mg/dm3
żelazo wynik: 12,91 mg/dm3
mangan wynik: 0,58 mg/dm3

qbek17
24-09-2010, 08:16
Witam. Może i mi podpowiecie jakie urządzenia muszę zamontowac, woda jest nieciekawa. Wiadomo każdy liczy się z kasą, nie chcę kupić urządzeń które nie będą działać.

mętność wynik: 79 NTU
barwa wynik: 10 mg Pt/dm3
zapach wynik: z1R ?
odczyn wynik: 6.58 pH
twardośc ogólna wynik: 127 CaCO3/dm3
ChZT wynik: 2.8 mg02/dm3
chlorki wynik: 14.01 mg/dm3
amonika jakoNH4 wynik: 1.46 mg/dm3
azotany jako NO3 wynik: 0.88 mg/dm3
azotany jako NO2 wynik: < 0.019 mg.dm3
siarczany wynik: 105,58 mg/dm3
żelazo wynik: 12,91 mg/dm3
mangan wynik: 0,58 mg/dm3

Przy tak wysokim żelazie chyba nie obędzie się bez dwustopniowej filtracji. Napowietrzenie powinno ci lekko podnieść pH co ułatwiłoby usuwanie żelaza. Jednak usunięcie amoniaku wymaga dostawienia kolejnego filtra - dlatego można się zastanowić czy jako jeden ze stopni nie wstawić filtra z CR100.

rtyrtyrty
24-09-2010, 08:28
Dziękuje za szybką odpowiedz. Ok jako jeden stopień filtracji CR (jako 2 stopień?), pytanie czy nie obniży mi twardości która i tak jest niska? A jako drugi (pierwszy stopień ?) stopień filtracji filtr piaskowy skoro napowietrzenie? Czytałem trochę na temat filtrów, jednak jest tego za dużo i trochę sie gubię, a tak jak pisałem w poprzednim poście nie chcę kupić czegoś co nie będzie działać.

qbek17
24-09-2010, 08:41
Filtr z CR na pewno obniży twardość - to akurat jest pewne :) Jeśli jest to nie do zaakceptowania to raczej trzeba się liczyć z usuwaniem amoniaku na oddzielnym stopniu.
Przy tak wysokim żelazie nie bawiłbym się w filtry piaskowe. Raczej porządne złoże katalityczne np: Pyrolox czy Greensand (zależnie od wydajności pompy, źródła, poborów wody, itd).

free_shop
24-09-2010, 11:54
Pan z Eko Projektu, który pobierał wodę do badania mówił że to właśnie tak śmierdzi żelazo i mangan. Z tego wynika jeden wniosek: rycerze w średniowieczu mieli tępe miecze, zabijał ich zapach.

Zapach ten po chwili ustępuje.
Co to właściwie za fetorek w tej wodzie i jak go usunąć?? Czy aspirator i natlenianie załatwi sprawę??Jeżeli śmierdzi jajami, i po chwili ustępuje, to prawdopodobnie jest to siarkowodór. Aspirator to załatwi, Birm dopełni reszty.

qbek17
24-09-2010, 11:59
Jeżeli śmierdzi jajami, i po chwili ustępuje, to prawdopodobnie jest to siarkowodór. Aspirator to załatwi, Birm dopełni reszty.

Jeśli siarkowodoru jest mało to pewnie nie będzie problemu, ale Birm jest wrażliwy na większe jego ilości.

PliP
24-09-2010, 20:25
Jeżeli śmierdzi jajami, i po chwili ustępuje, to prawdopodobnie jest to siarkowodór. Aspirator to załatwi, Birm dopełni reszty. Takiej odpowiedzi oczekiwałem :)

rzufik1
25-09-2010, 23:29
takie pytanie... zmieniłem miejsce zamieszkania... i niestety mam pełno kamienia ( badań nie robiłem ) i pan z wodociągów poinformował mnie że mam ponad 35 stopni niemieckich.
Polecono mi stacje Aquahome 18.... z tym ze ma ona odprowadzenie do kanalizy a u mnie jest POŚ ( biologiczno-mechaniczna)
czy nie zaszkodzi to oczyszczalni i bakteria?
i czy nie ma jakiegoś tańszego sposobu na pozbycie się kamienia ze wszystkiego :(

qbek17
26-09-2010, 07:16
Wszystkie zmiękczacze będą odprowadzały ścieki. Z własnego doświadczenia wiem, że POŚ z bakteriami może w takiej sytuacji działać bez zakłóceń (chyba że będziesz mocno przesadzał z solą i regeneracje będą codziennie).
Co do ceny to są na pewno tańsze zmiękczacze niż Aquahome - wystarczy poszukać :)
Są jeszcze inne sposoby na osadzający się kamień, ale ani nie będą one nic usuwały (a jedynie spowodują, że kamień się nie osadzi) ani nie będą tańsze.

mikstek
27-09-2010, 02:23
Badanie z sanepidu
> > > > > > Metnosc 122 +-3,6
> > > > > > Odczyn 7,34
> > > > > > Barwa akceptowalna
> > > > > > Zapach akceptowalny
> > > > > > Przewodnosc 899
> > > > > > Amoniak <0,06
> > > > > > Azotyny <0,050
> > > > > > Azotanny 13
> > > > > > Mangan 0,030
> > > > > > Zelazo 1,37 +-0,07
> > > > > > Chlorki 18
> > > > > > Twardosc 380
> > > > > > Ogolny wegiel 0,93
> > > > > > organiczny

> > > > > > Bakterie grupy coli na 100ml 2+-1
> > > > > > Escherichia coli 0
> > > > > > Enterokoki 0
Po badaniu wody w domu przez firmę uzdatniającą- stwierdzono ze zelazo =0.1
[/B]
Zaproponowany zestaw:
1.filtr mechaniczny Honeywell FF06
2. filtr piankowy 5 mikronow
3. filtr węglowy
4. zmiękczacz Tapworks NSC 11 ED
5.Lampa UV V25 - na tym mi zalezy

Co sadzicie o tym zestawie?

qbek17
27-09-2010, 07:15
Sądzę, że badanie w sanepidzie jest bardziej wiarygodne :)
Co do filtrów wstępnych - spory zestaw, ale pewnie nie zaszkodzi.
Co do zmiękczacza - nie wiem jakie masz potrzeby, ale ten ma 11 litrów złoża.
Lampa UV - jeśli ci zależy to powinna być odpowiednia, chociaż wynik sugeruje powtórzenie badania :)

Pytanie jeszcze o koszt takiego zestawu.

bartbk
28-09-2010, 00:35
Witajcie,

Mam wodę o parametrach:
Metność 23,4
Barwa 10
Odczyn 6,3
Twardość 290,7
Indeks nadmang. 5,9
Jon amonowy 1,21
Żelazo ogólne 16,95
Mangan ogólny 1,03

Jest sens to uzdatniać, czy wiercić inną studnie?
Jeżeli tak, to jaki ciąg proponujecie?

Pozdrawiam
BK

qbek17
28-09-2010, 13:57
Witajcie,

Mam wodę o parametrach:
Metność 23,4
Barwa 10
Odczyn 6,3
Twardość 290,7
Indeks nadmang. 5,9
Jon amonowy 1,21
Żelazo ogólne 16,95
Mangan ogólny 1,03

Jest sens to uzdatniać, czy wiercić inną studnie?
Jeżeli tak, to jaki ciąg proponujecie?

Pozdrawiam
BK

Jeśli masz opcję wiercenia innej/głębszej studni to chyba będzie to tańsza opcja.
Jeśli chcesz to uzdatniać to potrzebowałbyś: podnieść pH, dwustopniowy odżelaziacz, filtr do usuwania amoniaku, organiki i ewentualnie zmiękczacz. Wyjdzie dużo i drogo.

free_shop
28-09-2010, 17:00
3. filtr węglowy
Co sadzicie o tym zestawie?
Filtr węglowy:confused:?
Żelaza to chyba nie zdejmie, a OWO masz niewiele. Stosując zmiękczacz, który zmniejszy Twoją twardość wody (jest w "normie", ale jest wysoka) zostanie Ci żelazo, które będzie widoczne na armaturze, zlewie, kiblu...
Oczywiście zmiękczając wodę do rozsądnych wartości (nie do "zera").
Podstawa to:
- odżelaziacz
- zmiękczacz
oraz lampa UV, na której Ci zależy (dobry wybór!).
Reszta, zależy od grubości Twojego portfela: nie zaszkodzi. To jak alufele i klima w samochodzie:)

free_shop
28-09-2010, 17:23
Jest sens to uzdatniać, czy wiercić inną studnie?
Jeżeli tak, to jaki ciąg proponujecie?
Zgadzam się z qbek17, lepiej wiercić głębiej/ dalej (studniarz powinien wiedzieć, gdzie są cieki wodne).
Jeżeli chcesz mieć w miarę dobrą wodę, to musisz mieć w tylnej kieszeni "trochę" więcej niż 10 tyś.
Zakładając, że dokopiesz się do "normalej" wody, to 5 tyś. na filtry powinno wystarczyć.
Zastanów się, czy lepiej (nie wiem jakie są ceny za metr studni w Twojej okolicy) kopać głębiej, czy w innym miejscu.
Im więcęj filtrów, tym wyższe koszty eksploatacyjne (dla klienta ma to znaczenie, dla Hytryulik'a i qbeka17, to dodatkowy zysk:) ).

bartbk
28-09-2010, 18:52
Witam,

Mam opcję wiercenia studni płytszej. Warstwa wodonośna jest na 17 i 7 metrach. Czy ma sens wiercenie płytszej, czy raczej uzdatniać to co mam? Jakie są szacunkowe koszty eksploatacji / serwisu urządzeń które potrzebne by mi były do uzdatnienia? Z 2 etapowym odżelazianiem się liczę, amoniak powinno usunąć złoże crystal right. No i oczywiście zmiękczacz...
Co do kosztów - z inwestycyjnymi około 10k się liczę, ale nikt nie potrafi powiedzieć jakie są koszty eksploatacji.
Zakładam: napowietrzanie zwężką, odżelaziacz na dolomicie (podniesienie pH), odżelaziacz na złożu katalitycznym, odżelazianie / odmanganianie z płukaniem nadmanganianem potasu, zmiękczanie i usunięcie amoniaku za pomocą filtru na jonicie CrystalRight, na koniec lampa UV - dobór po badaniu bakteriologicznym.
Tylko nie wiem, ile będzie kosztowała, chociaż szacunkowo eksploatacja...
Głębiej nie ma sensu w tym rejonie wiercić, można tylko płyciej... :)

qbek17
28-09-2010, 20:20
Im więcęj filtrów, tym wyższe koszty eksploatacyjne (dla klienta ma to znaczenie, dla Hytryulik'a i qbeka17, to dodatkowy zysk:) ).
Po primo - nie wiem jak Hytryulik, ale ja z tego zysku nie mam :)
Po secundo - na materiałach eksploatacyjnych majątku się nie zbije. To w zasadzie sama sól, gdzie zysku może być parę (dosłownie) PLNów na worku.

qbek17
28-09-2010, 20:35
Zakładam: napowietrzanie zwężką, odżelaziacz na dolomicie (podniesienie pH), odżelaziacz na złożu katalitycznym, odżelazianie / odmanganianie z płukaniem nadmanganianem potasu, zmiękczanie i usunięcie amoniaku za pomocą filtru na jonicie CrystalRight, na koniec lampa UV - dobór po badaniu bakteriologicznym.

Przy takim zestawie musisz uważać też wziąć pod uwagę przepływy wymagane do płukania każdego filtra. Spadek ciśnienia podczas pracy też będzie spory.
Co do kosztów eksploatacji (orientacyjnie):
-sporo wody do regularnego płukania,
-nadmanganian potasu (średnio możesz liczyć jakieś 10 regeneracji miesięcznie po 100 g każda czyli ok 1 kg - cena ok 30 zł)
-sól (zakładając średnie zużycie wody 500 l dziennie, będziesz miał ok 6 regeneracji miesięcznie po 4 kg soli czyli 24 kg soli. Worek 25 kg kosztuje ok 25-30 zł)
-żarnik do lampy UV (raz na rok - koszt kilkuset zł zależnie od rodzaju lampy)
Koszty będą inne zależnie jaki zestaw wybierzesz i jak duże będą to filtry.

bartbk
29-09-2010, 11:29
Przy takim zestawie musisz uważać też wziąć pod uwagę przepływy wymagane do płukania każdego filtra. Spadek ciśnienia podczas pracy też będzie spory.
Co do kosztów eksploatacji (orientacyjnie):
-sporo wody do regularnego płukania,
-nadmanganian potasu (średnio możesz liczyć jakieś 10 regeneracji miesięcznie po 100 g każda czyli ok 1 kg - cena ok 30 zł)
-sól (zakładając średnie zużycie wody 500 l dziennie, będziesz miał ok 6 regeneracji miesięcznie po 4 kg soli czyli 24 kg soli. Worek 25 kg kosztuje ok 25-30 zł)
-żarnik do lampy UV (raz na rok - koszt kilkuset zł zależnie od rodzaju lampy)
Koszty będą inne zależnie jaki zestaw wybierzesz i jak duże będą to filtry.

Czym grozi mi spadek ciśnienia i czy na to coś można zaradzić?
Co do kosztów eksploatacji, to masakra bo wychodzi, że koszt uzdatnienia kubika bez uwzględnienia prądu wynosi 152 PLN, licząc koszt lampy za 200 PLN raz w roku. Czy naprawdę wymaga to aż tylu płukań? Bo to oznacza, że koszty są 40x wyższe niż cena z MPWiK to wydaje mi się za dużą różnicą, przecież oni też muszą jakoś funkcjonować....

Pozdrawiam serdecznie,
bk

qbek17
29-09-2010, 11:50
Nie bardzo wiem jak ci wyszło aż tyle: miesięcznie to jakieś 30 zł za sól, 30 zł za KMnO4 i powiedzmy 20 zł jako amortyzacja lampy UV. To razem 80 zł miesięcznie, przy założeniu, że zużyjesz 500 l dziennie (15 m3 miesięcznie). Czyli koszt na m3 wychodzi jakieś 5-6 zł.

Spadek ciśnienia grozi ci tym, że trzeba zainwestować w dobrą pompę. W czasie pracy przy przepływie przez każdy filtr nastąpi spadek ciśnienia (zależnie od przepływu i wielkości filtra). Jeśli pompa będzie za słaba to w kranie zamiast normalnego strumienia wody będziesz miał pojedyncze krople. W czasie regeneracji, przy takiej ilości filtrów ustawionych szeregowo nie ma szans na to żeby każdy z nich płukać wodą uzdatnioną na wcześniejszych etapach. Pozostaje instalacja jakiegoś zbiornika buforowego wody uzdatnionej (i pompy podnoszącej ciśnienie) lub płukanie wodą surową. W obu przypadkach stopień złożoności takiego systemu jest większy, a co za tym idzie większe koszty instalatorskie.

bartbk
29-09-2010, 12:53
Walnąłem się w obliczeniach. Bo uznałem że będę miał zużycie 500 l na miesiąc a koszty przyjąłem jakie podjesz też na miesiąc. ;) Twoje są prawidłowe. Czy całą instalację robić powinna jedna firma, czy też hydrofory i bufory robi hydraulik, a "uzdatniacze" tylko filtry wstawiaja?

Pozdrawiam,
bk

qbek17
29-09-2010, 12:56
Ja bym radził jedną firmę. Nie będzie później wymówki, że coś nie działa "bo ci drudzy coś źle zrobili".

adamf3791
29-09-2010, 16:54
Ja Ci powiem co to za fetorek jak mi powiesz co mi tak za oknem halasuje :P Kiepso sie zapachy przez neta wyczuwa, wiesz?

Po pierwsze powinienes upewnic sie czy to jest siarkowodor. Upewnic = zbadac, a nie polegac na tym co sie jakiemus Panu wydaje :-) Jesli to siarkowodor, to nie mozesz stosowac zloza BIRM dpoki sie go nie pozbedziesz.
Jesli to siarkowodor, to najpierw przechlorowac studnie i miec nadzieje ze pomoze na dluzej.

Z tego co mi wiadomo (acz moge sie mylic), zelazo w wodzie nie smierdzi. Smierdza natomiast efekty dzialania bakterii zelazistych (czy jakies takich).

marcin

Zelazo moze wystepowac w zwiazkach siarki i wtedy nie potrzeba bakterii zeby miec smierdzaca wode.
Opinia z "fachowego" miejsca w sieci, potwierdzona przez Sanepid.
Mozna chlorowac do woli i to nic nie da :(. Ja tak wlasnie mam, studnia 15,5m.

Dodam jeszcze, ze w wodzie surowej mam 2,58mg Fe i 0,22mg Mn.
Zbiornik 300l z napowietrzaniem + filtr na Pyrolox'ie sprowadzaja te parametry grubo ponizej normy - ok. 100 razy mniej zelaza. Siarkowodor znika juz po napowietrzaniu.

Jastrząb
30-09-2010, 10:11
Zelazo moze wystepowac w zwiazkach siarki i wtedy nie potrzeba bakterii zeby miec smierdzaca wode.
Opinia z "fachowego" miejsca w sieci, potwierdzona przez Sanepid.
Mozna chlorowac do woli i to nic nie da :(. Ja tak wlasnie mam, studnia 15,5m.
Moze ale nie musi. H2S moze byc pochodzenia bakteryjnego. U mnie chlorowanie pomoglo. Butla podchlorynu to nie majatek. A nowa studnie i tak warto chlorem potraktowac na wszelki wypadek.




Dodam jeszcze, ze w wodzie surowej mam 2,58mg Fe i 0,22mg Mn.
Zbiornik 300l z napowietrzaniem + filtr na Pyrolox'ie sprowadzaja te parametry grubo ponizej normy - ok. 100 razy mniej zelaza. Siarkowodor znika juz po napowietrzaniu.No i fajnie. Tylko ze post do ktorego sie odnosiszdotyczy czlowieka, ktory ma tak malo wydajna studnie, ze pyroloxu niestety nie moze uzyc bo go nie wyplucze.

marcin

adamf3791
30-09-2010, 10:51
Moze ale nie musi. H2S moze byc pochodzenia bakteryjnego. U mnie chlorowanie pomoglo. Butla podchlorynu to nie majatek. A nowa studnie i tak warto chlorem potraktowac na wszelki wypadek.


No i fajnie. Tylko ze post do ktorego sie odnosiszdotyczy czlowieka, ktory ma tak malo wydajna studnie, ze pyroloxu niestety nie moze uzyc bo go nie wyplucze.

marcin

a... to przepraszam.
Mysle ze Greensand poradzi sobie z tym rownie dobrze tylko... troche drozej - o KMnO4 do regeneracji i popluczyny w szambie.

Jastrząb
30-09-2010, 12:16
a... to przepraszam.
Mysle ze Greensand poradzi sobie z tym rownie dobrze tylko... troche drozej - o KMnO4 do regeneracji i popluczyny w szambie.
Wczytaj sie jego posty:
Studnia o wydajnosci 1500l/h. Wiec ciezkie zloze odpada bo go nie wyplucze.
Oczyszczalnia przydomowa wiec dla odmiany KMnO4 odpada.
Do tego jeczal, ze solidnej wielkosci zbiornik ocynkowany mu sie nie zmiesci (wolbyby malenstwo typu 30-50 litrow). W koncu stanelo na tym ze wyrzuci go na strych.
Jak wyszlo ze moze lekki BIRM, to sie przyznal, ze u woda smierdzi H2S.

marcin

adamf3791
30-09-2010, 12:48
Wczytaj sie jego posty:
Studnia o wydajnosci 1500l/h. Wiec ciezkie zloze odpada bo go nie wyplucze.
Oczyszczalnia przydomowa wiec dla odmiany KMnO4 odpada.
Do tego jeczal, ze solidnej wielkosci zbiornik ocynkowany mu sie nie zmiesci (wolbyby malenstwo typu 30-50 litrow). W koncu stanelo na tym ze wyrzuci go na strych.
Jak wyszlo ze moze lekki BIRM, to sie przyznal, ze u woda smierdzi H2S.

marcin

Fakt. To w takim razie tylko jakies lekkie zloze bez chemii.
Duzego wyboru nie ma jesli nie chce porzadnego napowietrzania => duzy zbiornik, a to zalatwiloby najpewniej H2S.
Jesli chlorowanie mu nie pomoze to o Birmie moze zapomniec :(

PliP
30-09-2010, 23:24
Jestem już zdecydowany na zbiornik 300 litrów- Miejsce na strychu obok bojlera również 300 litrów.
Międzyczasie jeszcze zlecę wykonanie badania skąd ten fetorek...
no to jeszcze raz zapodam moje parametry:
- Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)
- Przewodność elektryczna właściwa (PEW) – 478 – (<2500)
- Mangan - 290 μg/l – (<50)
- Żelazo - 829 μg/l – (<200)
- twardość ogólna - 194 mg CaCO3/l – (60-500)
- Mętność - 2,96 NTU – (<1)
- Barwa - 15 mgPT/l – (<15)
- Zapach - 1 TON – (1-5)
- Smak - 2 TFN – (1-8 )
- Amonowy jon - < 0,05 mg/l - <0,5)
- Azotany - < 4,50 mg/l – (<50)
- Azotyny - < 0,03 mg/l – (<0,5)
- Bakterie grupy coli - 0 jkt/100ml – (0)
- Escherichia coli - 0 jkt/100ml – (0)
- Enterokoki kałowe - 0 jkt/100ml – (0)

skwar
01-10-2010, 10:55
Witam wszystkich!

Mam odżelaziacz ze złożem Birm prawie 2 lata. Ale od jakiegoś czasu woda z powrotem jest żółta.
Czy możliwe jest "zapchanie" złoża i czy da się coś z tym zrobić- jakoś zregenerować.
Pozdrawiam.

qbek17
01-10-2010, 11:11
Czy sprawdzałeś czy złoże się dopłukuje (czy woda lecąca do ścieków pod koniec regeneracji jest czysta)? Jeśli nie jest to może wystarczy porządnie wypłukać?

Możesz też potraktować złoże nadmanganianem potasu (dawka ok 100g KMnO4 / 28 l złoża; z tym że procedura jest nieco inna niż przy zwykłej regeneracji: wsypujesz KMnO4 bezpośrednio na złoże, puszczasz przepływ i kiedy na wyjściu pojawi się różowa woda, zamykasz przepływ i zostawiasz na 2 godziny, po tym czasie robisz backwash aż do uzyskania czystej wody na wyjściu).

Jeśli to nie pomoże to prawdopodobne jest, że złoże zostało zniszczone przez coś z wody.

Jastrząb
01-10-2010, 12:37
Witam wszystkich!

Mam odżelaziacz ze złożem Birm prawie 2 lata. Ale od jakiegoś czasu woda z powrotem jest żółta.
Czy możliwe jest "zapchanie" złoża i czy da się coś z tym zrobić- jakoś zregenerować.
Pozdrawiam. Jesli bedziesz traktowal zloze nadmanganianem potasu jak ponizej radzi qbek, to po odkreceniu glowicy wez kawalek preta, waskiej deseczki itp, i dziubnij nim to zloze. Jesli zloze jest posklejane, to to wyczujesz latwo. 1cm srednicy przedmiot powinien spokojnie wchodzic w zloze z leciutkim oporem, tak jak bys go wkladal w luzny piasek.

Czytalem gdzies ze przy drastycznych a dlugotrwalych bledach w uzytkowaniu, zloze sie moze zbic tak bardzo ze woda wtedy robi sobie tylko waskie kanaly poprzez zbite zloze i rzecz jasna sie nie oczyszcza.

Tak jak radzi qbek pusc recznie plukanie, Na poczatku woda powinna leciec bardzo brudna, pod koniec plukania czysta. U mnie przez pierwsza minute leci z BIRMu brazowy - kompletnie nieprzezroczysty plyn. Co jak sok pomaranczowy, tylko odcien ciut ciemniejszy. Po minucie-dwoch robi sie dopiero w miare czysta..

Jesli zloze jest zbite to nie wylapuje zadnych zanieczyszczen i od razu poczatku plukania bedzie leciala w miare czysta woda.

marcin

skwar
01-10-2010, 12:42
Czy sprawdzałeś czy złoże się dopłukuje (czy woda lecąca do ścieków pod koniec regeneracji jest czysta)? Jeśli nie jest to może wystarczy porządnie wypłukać?

Ustawiłem płukanie na 90 minut codziennie. Przyznam, że nie widziałem popłuczyn w końcowej fazie płukania, ale powinny być czyste, bo po ok 20 minutach leci już czysta woda (zrobiłem dodatkowe płukanie w dzień)


Możesz też potraktować złoże nadmanganianem potasu (dawka ok 100g KMnO4 / 28 l złoża; z tym że procedura jest nieco inna niż przy zwykłej regeneracji: wsypujesz KMnO4 bezpośrednio na złoże, puszczasz przepływ i kiedy na wyjściu pojawi się różowa woda, zamykasz przepływ i zostawiasz na 2 godziny, po tym czasie robisz backwash aż do uzyskania czystej wody na wyjściu).
Jeśli to nie pomoże to prawdopodobne jest, że złoże zostało zniszczone przez coś z wody.

Dzięki za tę poradę.

Mam jeszcze pytanie, czy ta moja awaria może być spowodowana niedostatecznym napowietrzeniem wody surowej.
Mój inżektor pracuje tylko do ok 2,8atm ,a pompa wyłącza się przy ok 3,5atm. Poza tym czytałem, że z inżektorem zostawia się ok 25cm prostej rury
(myślę, że chodzi o przedłużenie wylotu inżektora), a u mnie jest od razu kolano do bypassu.
Myślałem o kompresorku, ale może jest jakieś prostsze rozwiązanie.

Poniżej moja "oczyszczalnia".

http://lombardino.pl/201010011197.JPG

qbek17
01-10-2010, 12:48
Czytalem gdzies ze przy drastycznych a dlugotrwalych bledach w uzytkowaniu, zloze sie moze zbic tak bardzo ze woda wtedy robi sobie tylko waskie kanaly poprzez zbite zloze i rzecz jasna sie nie oczyszcza.

Jeśli złoże scementowało to jedynym w zasadzie rozwiązaniem jest wymiana całego zbiornika, wraz z zawartością :)

qbek17
01-10-2010, 12:50
Ustawiłem płukanie na 90 minut codziennie. Przyznam, że nie widziałem popłuczyn w końcowej fazie płukania, ale powinny być czyste, bo po ok 20 minutach leci już czysta woda (zrobiłem dodatkowe płukanie w dzień)


90 minut płukania codziennie to chyba lekka przesada ;) Nie znam rozmiaru tego filtra ale moim zdaniem to dużo za dużo.

Jastrząb
01-10-2010, 13:15
Ustawiłem płukanie na 90 minut codziennie. Przyznam, że nie widziałem popłuczyn w końcowej fazie płukania, ale powinny być czyste, bo po ok 20 minutach leci już czysta woda (zrobiłem dodatkowe płukanie w dzień)] Strasznie czesto i straszie dlugo. Pewnie z 10minut co 3 dni byloby wystarczajace.
Podaj jakiej srednicy/wielkosci masz zbiornik filtra i zmierz "wiadrem i stoperem" ile litrow tej wody w czasie plukania leci na minute. Oraz ile masz zelaza we wodzie surowej.




Mam jeszcze pytanie, czy ta moja awaria może być spowodowana niedostatecznym napowietrzeniem wody surowej.
Mój inżektor pracuje tylko do ok 2,8atm ,a pompa wyłącza się przy ok 3,5atm. Poza tym czytałem, że z inżektorem zostawia się ok 25cm prostej rury
(myślę, że chodzi o przedłużenie wylotu inżektora), a u mnie jest od razu kolano do bypassu.
A przy jakim cisnieniu wlacza sie pompa?? Najczesciej sie podaje, ze inzektor powinien pracowac 1/3 zakresu dzialnia pompy.

25cm prostej rury wynika z asady dzialania inzektora. Przed inzektorem ma byc wyzsze cisnienie niz za. Jesli za inzektorem wstawisz od razu kolanko, ktore stanowi jakas przeszkode dla plynacej wody, to miedzy inzektorem a kolankiem bedzie wzrastalo (minimalnie) cisnienie. Roznica cisnienia przed inzektore i za bedzie mniejsza - mniej powietrza bedzie zasysane.Mozesz zrobic odwrotnie niz masz. Inzektor wstawic na glownej rurze zasilajacej a obejscie z zaworem tam gdzie jest inzektor. Teoretycznie powinienes wtedy dostac wiecej powietrza.

marcin

skwar
01-10-2010, 15:20
Dane wody:
pH 6,41
żelazo 1,9 mg/l
mangan 0
azotany 0,242
amoniak 0,722
barwa 10
przewodność 466(czegoś tam)
twardość 224

reszta 0
------------------------------------


Przy płukaniu od razu leci prawie czysta woda- ale nie wiem czy to jest miarodajne przy moim ostatnim płukaniu 90minut zeszłej nocy.

13 litrów/minutę - tyle zmierzyłem przed chwilą podczas płukania.

Zbiornik 12x52 cali
W środku 2 worki Birmu i 2litry Calcite - nie wiem czy przez to złoże nie jest za wysoko

Pompa się włącza ok1,8atm

Czy podsypka żwirowa ma jakiś wpływ na pracę filtra, bo było jej bardzo mało?

free_shop
01-10-2010, 18:38
Zmierz pH wody uzdatnionej (z kranu). Może Calcite się wypłukał

qbek17
01-10-2010, 21:29
Dane wody:
pH 6,41
żelazo 1,9 mg/l
mangan 0
azotany 0,242
amoniak 0,722
barwa 10
przewodność 466(czegoś tam)
twardość 224

reszta 0
------------------------------------


Przy płukaniu od razu leci prawie czysta woda- ale nie wiem czy to jest miarodajne przy moim ostatnim płukaniu 90minut zeszłej nocy.

13 litrów/minutę - tyle zmierzyłem przed chwilą podczas płukania.

Zbiornik 12x52 cali
W środku 2 worki Birmu i 2litry Calcite - nie wiem czy przez to złoże nie jest za wysoko

Pompa się włącza ok1,8atm

Czy podsypka żwirowa ma jakiś wpływ na pracę filtra, bo było jej bardzo mało?

Jeśli masz czystą wodę podczas płukania, a kolorową podczas pracy to wniosek jest taki, że złoże nie działa. A nie działać może dlatego, że pH jest zbyt niskie. A pH może być zbyt niskie bo (jak już free_shop zauważył) wypłukał się Calcite.
Płukanie jest OK.

skwar
02-10-2010, 09:25
W takim razie mam już punkt zaczepienia.
Czy ktoś poradzi gdzie kupić tani i w miarę dokładny pH metr, bo nie mam skąd pożyczyć?

I jeszcze jedno pytanie.
W specyfikacji Birmu pisze o wolnej przestrzenie nad złożem(ok 50% wysokości złoża), u mnie jest dużo mniej(ok 30%), czy to miałoby jakiś wpływ na to, że przestało pracować?(No to i oczywiście to pH).

free_shop
02-10-2010, 14:20
W takim razie mam już punkt zaczepienia.
Czy ktoś poradzi gdzie kupić tani i w miarę dokładny pH metr, bo nie mam skąd pożyczyć?
Najtańszy pH-metr kupisz za jakieś 250-300 zł. Tylko czy taki sprzęt jest Ci potrzebny?
Moze wystarczą papierki lakmusowe? W sieci poszukaj pod nazwą "papierki pH", "papierki lakmusowe", "tester pH". To koszt 20-40 zł. Uniwersalne się nie nadają (mają zakres pomiaru 1-14, ale dokładność co jedną jednostkę). Najlepsze byłyby z zakresem 6-8, lub 6,5-8. Dokładność wynosi wówczas 0,3 jednostki. Dla Ciebie w zupełności wystarczy.
Kupić je możesz w sklepach, hurtowniach chemicznych. Popytaj w sklepach zoologicznych (akwaryści używają testerów pH).

I jeszcze jedno pytanie.
W specyfikacji Birmu pisze o wolnej przestrzenie nad złożem(ok 50% wysokości złoża), u mnie jest dużo mniej(ok 30%), czy to miałoby jakiś wpływ na to, że przestało pracować?(No to i oczywiście to pH).
Jeżeli masz butlę 12", to 2 worki Birmu jest OK (oczywiście jeżeli miałeś wsypane tylko 2 litry Calcite).

Jastrząb
02-10-2010, 14:37
Płukanie jest OK.
13litrow na minute, to przy zbiorniku 12" przeplyw na poziomie 11m/h. Mniej niż połowa katalogowego przeplywu do plukania (25-29 m/h)
Birm jest lekki, ale to nie za malo aby??

Marcin

PliP
02-10-2010, 18:28
Czy ktoś poradzi gdzie kupić tani i w miarę dokładny pH metr, bo nie mam skąd pożyczyć?

Pracownicy terenowi w mojej firmie mają pH- metry elektroniczne, które mierzą pH z dokładnością do 2 miejsc po przecinku.
Z jakiego jesteś terenu??

qbek17
02-10-2010, 18:57
13litrow na minute, to przy zbiorniku 12" przeplyw na poziomie 11m/h. Mniej niż połowa katalogowego przeplywu do plukania (25-29 m/h)
Birm jest lekki, ale to nie za malo aby??

Faktycznie - spojrzałem na przepływ w czasie pracy. Ostatnio zaglądam na forum "w locie" i takie są efekty :( Oczywiście masz rację z przepływem do płukania - jest o połowę za mały.

PliP
02-10-2010, 22:08
Jako, że rozmawiam z wykonawcami i firmami na temat mojego zestawu to zadziwiają mnie proponowane udoskonalenia i udziwnienia oto jedno z ostatnich zapytań: dlaczego do tego kompletu chce Pan głowicę Clack objętościową a nie WS1 TC czasową typową do odżelaziaczy i do tego zestawu który Pan chce montować ( jest też tańsza ).
Co powiecie na teki argument sprzedawcy??

qbek17
02-10-2010, 22:25
A kto ci zabroni stosowania tego co ci się podoba? :) Wersja TC by wystarczyła, ale w wersji CI możesz dodatkowo:
- kontrolować przebieg regeneracji (w TC wybierasz gotowy program)
- mieć informacje o przepływie
- mieć rozbudowaną diagnostykę i historię pracy urządzenia
- mieć większy, wygodniejszy wyświetlacz
- mieć podtrzymanie aktualnych ustawień czasu z baterii
- mieć możliwość podłączenia zaworu odcinającego (w czasie regeneracji)
Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka mniej lub bardziej przydatnych i istotnych różnic...

Mnie osobiście strasznie irytują specjaliści (a ponieważ jestem w trakcie wykańczania domu mam ostatnio kontakt z wieloma), którzy wiedzą lepiej ode mnie czego chcę.

variet
02-10-2010, 23:14
witam,
mam serdeczną prośbę do wszystkich-bardzo proszę o instrukcję użytkownika głowicy logix 255/740-z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

PliP
03-10-2010, 08:39
Mnie osobiście strasznie irytują specjaliści (a ponieważ jestem w trakcie wykańczania domu mam ostatnio kontakt z wieloma), którzy wiedzą lepiej ode mnie czego chcę.

Piękna myśl, zdanie , czy też sformułowanie :)
Dołączam się do tej treści :P

Jastrząb
03-10-2010, 11:42
Mnie osobiście strasznie irytują specjaliści (a ponieważ jestem w trakcie wykańczania domu mam ostatnio kontakt z wieloma), którzy wiedzą lepiej ode mnie czego chcę.Ja na swojej budowie, jak siegam pamiecia, nie widzialem zednego spacjalisty. Kupa patalachow, partaczy, naciagaczy, to i owszem.

marcin

PliP
03-10-2010, 15:50
Ocho teraz rozpocznie się jechanie po specjalistach no to i ja dołożę swoje 5 groszy :p
Najlepszymi specjalistami ds budownictwa oraz prac zgonych ze sztuką budowlaną są te osoby, które do podstawówki chodziły minimum 9 lat, a na ukończenie zawodówki zabrakło czasu.
Miałem na pewnym etapie budowy super niby ekipę aż tu naglę pojawił się ON - jak ja byłem w pierwszej klasie to on był w trzeciej. do 6 klasy chodziliśmy razem a potem przenieśli go do specjalnej zawodówki, której nie skończył niestety. W mądrowaniu się co to on nie umie, co nie robił to był pierwszy - najgorsze w tym, że nie umiał wyznaczyć wierzchołka przyszłego szczytu.... MASAKRA
Dlatego też większość prac wykonuję sam.
O majstrach od ogrzewania wspominał nie będę - 2 razy poprawiali mi kotłownię, a dziś się dopatrzałem, że i tak będę musiał wezwać kogoś kto dokona poprawek.

skwar
03-10-2010, 20:53
Faktycznie - spojrzałem na przepływ w czasie pracy. Ostatnio zaglądam na forum "w locie" i takie są efekty :( Oczywiście masz rację z przepływem do płukania - jest o połowę za mały.

A jak zwiększyć przepływ i od czego on w ogóle zależy?

qbek17
03-10-2010, 21:15
A jak zwiększyć przepływ i od czego on w ogóle zależy?

Jeśli twoja pompa ma odpowiednią wydajność (około 30 litrów na minutę) to wystarczy jedynie wymienić restryktor w głowicy (ewentualnie należałoby najpierw sprawdzić jaki jest założony bo może to nie za mały restryktor tylko kwestia np. scementowanego złoża). Sposób sprawdzenia/wymiany zależy od tego jaką masz głowicę (chyba jeszcze nie podałeś tej informacji).

Zbaczając na chwilę z tematu - ostatnio widziałem głowicę, w której instalator wepchnął zwykłą uszczelkę zamiast dobrać restryktor do przepływu. Efekt był taki, że guma z uszczelki się odkształciła, sparciała i ogólnie wyglądała tragicznie, nie mówiąc już o tym, że w ogóle nie spełniała swojej funkcji.

skwar
04-10-2010, 15:25
Jeśli twoja pompa ma odpowiednią wydajność (około 30 litrów na minutę) to wystarczy jedynie wymienić restryktor w głowicy (ewentualnie należałoby najpierw sprawdzić jaki jest założony bo może to nie za mały restryktor tylko kwestia np. scementowanego złoża). Sposób sprawdzenia/wymiany zależy od tego jaką masz głowicę (chyba jeszcze nie podałeś tej informacji).

Zbaczając na chwilę z tematu - ostatnio widziałem głowicę, w której instalator wepchnął zwykłą uszczelkę zamiast dobrać restryktor do przepływu. Efekt był taki, że guma z uszczelki się odkształciła, sparciała i ogólnie wyglądała tragicznie, nie mówiąc już o tym, że w ogóle nie spełniała swojej funkcji.


Mam głowicę Logix740.
Pompa na pewno daje radę( jest "przewymiarowana" na zapas).
Właśnie ten restryktor, to gdzie go szukać w głowicy, bo planuję wysypać złoże, wypłukać w nadmanganianie i od nowa zasypać, ale już ten restryktor musi być odpowiedni, żeby się dobrze płukało.

Aha zmierzyłem pH zestawem do akwarium i jest po filtrze ok 8 - to chyba odpowiednie dla birmu. Wniosek - złoże źle płukane się scementowało. Zostaje wcześniejszy pomysł z wysypaniem itd.

Jastrząb
04-10-2010, 15:55
Aha zmierzyłem pH zestawem do akwarium i jest po filtrze ok 8 - to chyba odpowiednie dla birmu. Wniosek - złoże źle płukane się scementowało. Zostaje wcześniejszy pomysł z wysypaniem itd.Jak sie faktycznie scementowalo, to go raczej nie wysypiesz tylko kupisz nowy zbiornik :-(
Ba, nawet jesli sie nie scementowalo, to wysypywanie zloza to nie takie proste jak sie wydaje :-)
Tylko po co wysypywac. Dodaj nadmanganian do zbiornika jak pisal qbek. Wymaga to tylko odkrecenia glowicy - powinno sie dac recznie. Jak wlejesz tam nadmanganian, to on sie musi przedostac przez cale zloze, wiec musisz puscic troche wody i obserwowac drugi koniec az zacznie leciej kolorowa woda.

Jak odkrecisz glowice, to bedziesz mogl zajrzec do srodka, podziubac zloze i sprawdzic w jakim jest stanie. Moze to nie jest scementowane zloze.
Moze byc tez tak ze gdzies nie jest system drozny, zapachala sie glowica jakimis smieciami itp. Lub faktycznie restryktor jest za maly.

Po mojemu tak:
1. Odkrec glowice i zajrzyj do zloza. Jak jest faktycznie scementowane -> to wymiana zloza i/lub zbiornika jak sie go nie da wysypac.
2. Jesli zloze jest OK, to zrob regeneracje nadmanganianem jak radzi qbek. Ale wtedy zlec tez sprawdzenie (lub zrob to sam jak dasz rade) glowicy. Jaki jest restryktor przeplywu i czy nie ma tam zadnych smieci w srodku ktore przeplyw blokuja wody.

marcin

PliP
04-10-2010, 21:59
Moi drodzy Mili
Jestem już wstępnie umówiony na zakup poniższego zestawu:
1. Zbiornik 10"x54"
2. Wypełnienie to złoże BIRM
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl
4. Napowietrzanie - aspirator - (inżektor)
5. Zbiornik hydroforowy - 300 litrów
6. Wyłącznik ciśnieniowy
7. Filtr mechaniczny

Co jeszcze potrzebne jest mi do pełni szczęścia?
Czytam o różnych podsypkach pod złoże, dodatkach wapna.... a może jeszcze jakieś inne dodatkowe urządzonka.

free_shop
04-10-2010, 23:49
Mam głowicę Logix740.
Właśnie ten restryktor, to gdzie go szukać w głowicyWejdź np. na:
http://www.wahlwater.com/logix740.pdf
na stronie 61 element nr 6. Powinien mieć gdzieś wytłoczony numer. NIe pamiętam dokładnie gdzie, bo rzadko mam do czynienia z głowicami GE.

free_shop
04-10-2010, 23:57
Co jeszcze potrzebne jest mi do pełni szczęścia?[/B]
Czytam o różnych podsypkach pod złoże, dodatkach wapna.... a może jeszcze jakieś inne dodatkowe urządzonka.
Podsypka to standard. Jest to coś w rodzaju drenażu. To po prostu piasek (a raczej żwirek) o ziarnach 2-3 mm. Do Twojego zbiornika wystarczy 8-10 kg. Firmy o tym nie wspominają, ale zawsze sypią.

qbek17
05-10-2010, 07:10
Podsypka to standard. Jest to coś w rodzaju drenażu. To po prostu piasek (a raczej żwirek) o ziarnach 2-3 mm. Do Twojego zbiornika wystarczy 8-10 kg. Firmy o tym nie wspominają, ale zawsze sypią.

Oj z tym bywa różnie. Często gęsto nie wspominają bo nie sypią. Bo powiedz mi jak wcisnąć 15 litrów jonitu do 16 litrowego zbiornika i jeszcze dać do tego podsypkę??

PliP
05-10-2010, 18:08
Kupuję zbiornik 10"x54" to ile tam wsypać (rozumiem na dno) tego żwirku i ile dosypać BIRM-u
Albo inaczej... ile POWINNO się wsypać :P

skwar
05-10-2010, 19:22
Wejdź np. na:
http://www.wahlwater.com/logix740.pdf
na stronie 61 element nr 6. Powinien mieć gdzieś wytłoczony numer. NIe pamiętam dokładnie gdzie, bo rzadko mam do czynienia z głowicami GE.

Dzięki za podpowiedź. Miałem taką instrukcję, ale z lenistwa się w niej nie zagłębiałem.
Znalazłem restryktor - jest ten od njwiększego przepływu, ale był za bardzo przekręcony i trochę tłumił przepływ.
Wymieniłem też węża odprowadzającego wypłuczyny do kanalizacji na taki 19mm w środku(poprzedni był 9mm!!!)oraz wylot z głowicy na 3/4 cala.
Efekt:
Przepływ wypłuczyn wzrósł z 13l/m do 22-24l/m (czyli złoże nie scementowane)!!! BOMBA
Puściłem płukanie 3x po 20 minut i wreszcie za trzecim razem leciała czysta woda(optycznie, bo pierwszy raz to gnojówka).
Zobaczę za parę dni - jak już zleci woda nagromadzona w wymiennikach ciepła- co to dało. Jak tylko trochę pomoże to jeszcze tylko nadmanganian i będzie dobrze.

Dziękuję "free_shop" i "qbek17"- dzięki wam zrozumiałem jak to ma działać i gdzie szukać błędów "fachowców", którzy 3 lata temu montowali odżelaziacz.

Za kilka dni poinformuję wszystkich o efektach. Pozdrawiam.

skwar
05-10-2010, 19:27
Kupuję zbiornik 10"x54" to ile tam wsypać (rozumiem na dno) tego żwirku i ile dosypać BIRM-u
Albo inaczej... ile POWINNO się wsypać :P

Myślę że ok 5kg żwiru i maksymalnie 44litry Birmu- to wynika ze specyfikacji Birmu 70-90cm wysokości. Żwiru tyle by przykryło taki "koszyczek" na rurce na spodzie filtra.

qbek17
05-10-2010, 20:33
Generalnie tak jak pisze skwar: 5-6 kg żwiru i ok 40 litrów Birmu.

rzufik1
05-10-2010, 20:48
Wszystkie zmiękczacze będą odprowadzały ścieki. Z własnego doświadczenia wiem, że POŚ z bakteriami może w takiej sytuacji działać bez zakłóceń (chyba że będziesz mocno przesadzał z solą i regeneracje będą codziennie).
Co do ceny to są na pewno tańsze zmiękczacze niż Aquahome - wystarczy poszukać :)
Są jeszcze inne sposoby na osadzający się kamień, ale ani nie będą one nic usuwały (a jedynie spowodują, że kamień się nie osadzi) ani nie będą tańsze.

jeśli możesz to podeślij proszę na priva inne typy zmiękczaczy. Sam szukam.. i co powiem hudraulikowi to odpowiaa że lipa. aktualnie stan osobowy 2+1 z tym że wkrótce stan się zwiększa o +2
Jakie może być tańśze urządzenie w zakupie i tańsze w eksploatacji.
I czy te sposoby na kamień co nic nie usuwaja a niekoniecznie są tańsze mają jakieś plusy ?

qbek17
05-10-2010, 20:56
A czy ten hydraulik podał jakiś powód dlaczego inne to "lipa"?? czy jedynym powodem jest to że nie dostanie kasy do kieszeni? :)
Inne metody raczej stosuje się przy zmiękczaniu przemysłowym, gdzie chodzi tylko o osadzanie się kamienia. Plusem jest to, że nie trzeba ich regenerować (ale trzeba je co jakiś czas uzupełniać co kosztuje majątek).
Innym sposobem jest dozowanie polifosforanów - także niezbyt praktyczne w domowych zastosowaniach.

ula300
05-10-2010, 20:59
witam na tym bardzo przydatnym forum
parametry wody z mojej studni to : mętność 0,8 NTU;, barwa 5mg/l Pt ;przewodność 25 stopni 180 mikrosekund/cm, smak zapach akceptowalny, pH 6,7; jon amonowy <0,26mg/l; azotyny 0,1azotany <2,2; mangan <0,040; żelazo 0,293. Wszystko w normie z wyjątkiem Fe. chciała bym najpierw dostosować tą wode do celów kuchennych czy tu najlepiej filtr z RO? a w dalszej perspektywie centralnie odżylażnić... Bardzo prodzę o opinie i porady...
acha i studnia jest głębinowa mikrobiologicznie wszędzie 0

rzufik1
05-10-2010, 21:11
A czy ten hydraulik podał jakiś powód dlaczego inne to "lipa"?? czy jedynym powodem jest to że nie dostanie kasy do kieszeni? :)
Inne metody raczej stosuje się przy zmiękczaniu przemysłowym, gdzie chodzi tylko o osadzanie się kamienia. Plusem jest to, że nie trzeba ich regenerować (ale trzeba je co jakiś czas uzupełniać co kosztuje majątek).
Innym sposobem jest dozowanie polifosforanów - także niezbyt praktyczne w domowych zastosowaniach.

co do kasy to wykluczam ten element. sam mam sobie kupić i tam gdzie znajde taniej.
Co do lipy.... według niego tylko Viessman robi dobre urządzenia ( oczywiści mówimy o rozsądnych pieniądzach) z tym że sie zastanawiam czy to nie tak jak z autami... chcesz miec dobre kup golfa.

qbek17
05-10-2010, 21:13
witam na tym bardzo przydatnym forum
parametry wody z mojej studni to : mętność 0,8 NTU;, barwa 5mg/l Pt ;przewodność 25 stopni 180 mikrosekund/cm, smak zapach akceptowalny, pH 6,7; jon amonowy <0,26mg/l; azotyny 0,1azotany <2,2; mangan <0,040; żelazo 0,293. Wszystko w normie z wyjątkiem Fe. chciała bym najpierw dostosować tą wode do celów kuchennych czy tu najlepiej filtr z RO? a w dalszej perspektywie centralnie odżylażnić... Bardzo prodzę o opinie i porady...
acha i studnia jest głębinowa mikrobiologicznie wszędzie 0

Nie podałaś twardości, a to dość istotne. Przekroczenie żelaza jest minimalne, jeśli koniecznie chcesz je zbić do normy to nie potrzebujesz nawet podzlewowego RO. Może wystarczyłoby zamontować na rurze wlotowej korpus na wymienne wkłady odżelaziające? Jeśli później zdecydujesz się na jakiś większy filtr to ten korpus może robić za filtr wstępny.
I mała dygresja: przewodność podaje się w mikrosiemensach a nie mikrosekundach :)

qbek17
05-10-2010, 21:14
co do kasy to wykluczam ten element. sam mam sobie kupić i tam gdzie znajde taniej.
Co do lipy.... według niego tylko Viessman robi dobre urządzenia ( oczywiści mówimy o rozsądnych pieniądzach) z tym że sie zastanawiam czy to nie tak jak z autami... chcesz miec dobre kup golfa.

hehehe... z tym że Viessman nie robi tych urządzeń :) Robi je dla niego jedna z firm zajmujących się uzdatnianiem wody. Tylko logo jest inne :)

PliP
05-10-2010, 23:10
No i jak bumerang powraca temat Głowicy sterującej.
Podobno Clack WS1 Cl ma głównie zastosowanie przy złożach, CYTUJĘ "które wymagają pobierania regeneratu i nie używa się jej do złóż odżelaziających nawet z tego względu że ma kolanko do poboru regeneratu, a przy złożach odżelaziajacych nie ma poboru i co wtedy z tym kolankiem zrobić trzeba go jakoś czymś zaślepić ( chyba że Pan wykorzysta złoże Greensand) więc podsumowując te wszystkie funkcje w Pana przypadku są nie potrzebne . Powinna być głowica z płukaniem wstecznym i formowaniem bo przy złożach z napowietrzeniem wody tylko takich się używa . niech Pan sobie to wszystko spokojnie jeszcze raz przeanalizuje" Najlepiej to Sterownik, głowica CLACK TC - czasowy.
Różnica w cenie między głowicami to około 400 zł

free_shop
05-10-2010, 23:53
Kupuję zbiornik 10"x54" to ile tam wsypać (rozumiem na dno) tego żwirku i ile dosypać BIRM-u
Albo inaczej... ile POWINNO się wsypać :P
Żwir powinien zakrywać "kosz ssawny".

qbek17
06-10-2010, 05:58
No i jak bumerang powraca temat Głowicy sterującej.
Podobno Clack WS1 Cl ma głównie zastosowanie przy złożach, CYTUJĘ "które wymagają pobierania regeneratu i nie używa się jej do złóż odżelaziających nawet z tego względu że ma kolanko do poboru regeneratu, a przy złożach odżelaziajacych nie ma poboru i co wtedy z tym kolankiem zrobić trzeba go jakoś czymś zaślepić ( chyba że Pan wykorzysta złoże Greensand) więc podsumowując te wszystkie funkcje w Pana przypadku są nie potrzebne . Powinna być głowica z płukaniem wstecznym i formowaniem bo przy złożach z napowietrzeniem wody tylko takich się używa . niech Pan sobie to wszystko spokojnie jeszcze raz przeanalizuje" Najlepiej to Sterownik, głowica CLACK TC - czasowy.
Różnica w cenie między głowicami to około 400 zł

Czyli trafiłeś na "specjalistę" od Clacka :) widocznie ominęła go informacja że głowica TC też może zasysać regeneranty. W zasadzie TC i CI to ta sama głowica tylko inny sterownik. Kolanko zawsze można wyjąć i użyć zaślepki. Tak samo jak z wodomierzem.

ula300
06-10-2010, 08:51
Bardzo dziękuję za odpowiedź zapewne zrobię jak napisałeś…proszę mi jeszcze powiedzieć czy aby pić tą wodę w obecnym jej stanie i na niej gotować wystarczy zwykła Brita, mam taką jedną ale wydawało mi że ona nie sprawdzi się jeśli w wodzie jest żelazo.
Twardość będę musiała dopiero zbadać

Za dygresję dziękuję zmobilizowało mnie to aby dowiedzieć się więcej o tym parametrze.

qbek17
06-10-2010, 12:06
Brita moim zdaniem to pomyłka dla klienta (ale sukces marketingowy dla producenta) ;)

Sylwia.SZ
06-10-2010, 18:35
Mam wodę ze studni i muszę założyć stacje uzdatniania wody .Czy zawsze trzeba wcześniej dać wodę do badań ,czy można założyć w ciemno i jaka stacja by się sprawdziła?znalazłam coś takiego http://www.nobel.com.pl/pl/f350.html

qbek17
06-10-2010, 19:05
Mam wodę ze studni i muszę założyć stacje uzdatniania wody .Czy zawsze trzeba wcześniej dać wodę do badań ,czy można założyć w ciemno i jaka stacja by się sprawdziła?znalazłam coś takiego http://www.nobel.com.pl/pl/f350.html
Zakładanie filtra "w ciemno" nie ma sensu, bo nie wiesz co chcesz usunąć, a nie ma takiego filtra który by działał na wszystko niezależnie od warunków. Tym bardziej, że masz wodę ze studni, czyli żadnej gwarancji jej składu.
To co znalazłaś to filtr pod zlew, czyli do jednego kranu. Jeśli chcesz uzdatniać całą wodę w domu to nie tędy droga :)

kuzon
10-10-2010, 20:50
Witam. Kupiłem takie coś http://www.aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/SNTU2/kompaktowy-filtr-zmiekczajacy-slimlineslimline17.html?title=Kompaktowy%20filtr%2 0zmi%C4%99kczaj%C4%85cy%20SLIMLINE%20-%20SLIMLINE17&ref=31 czy ktoś ma jakąś opinię o jakości tego ustrojstwa?

qbek17
10-10-2010, 22:25
Witam. Kupiłem takie coś http://www.aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/SNTU2/kompaktowy-filtr-zmiekczajacy-slimlineslimline17.html?title=Kompaktowy%20filtr%2 0zmi%C4%99kczaj%C4%85cy%20SLIMLINE%20-%20SLIMLINE17&ref=31 czy ktoś ma jakąś opinię o jakości tego ustrojstwa?
Moim skromnym zdaniem skoro już to kupiłeś to będziesz zadowolony :) Jakość pewnie będzie nie gorsza niż innych urządzeń tego typu. Szkoda tylko, że za tą cenę mogłeś mieć filtr o dwa razy większej wydajności. Ciekaw jestem też jak będzie z serwisem tego urządzenia, bo Erie nie są zbyt popularnymi głowicami.

Hytryulik
11-10-2010, 06:34
Witam. Kupiłem takie coś http://www.aquafiltry-sklep.pl/go.live.php/PL-H10/produkty/SNTU2/kompaktowy-filtr-zmiekczajacy-slimlineslimline17.html?title=Kompaktowy%20filtr%2 0zmi%C4%99kczaj%C4%85cy%20SLIMLINE%20-%20SLIMLINE17&ref=31 czy ktoś ma jakąś opinię o jakości tego ustrojstwa?

Import z Chin całego urządzenia ( stamtąd wszystko jest Made In USA). Do tego głowica Erie praktycznie nie dodo stania części w Polsce. Jonit niewiadomo co. Za te pieniądze mogłeś kupić większe urządzenie na głowicy Fleck lub Clack i tu nie miałbyś problemu z serwisem za parę lat.

kuzon
11-10-2010, 20:52
Niestety, za późno trafiłem na to forum :( Dzięki za opinię. Pozdrawiam!

qbek17
11-10-2010, 21:29
Import z Chin całego urządzenia ( stamtąd wszystko jest Made In USA).

Masz jakieś podstawy żeby tak mówić czy to tylko twoje "przeczucie"?? Pytam poważnie bo znam te zawory (tylko) ze słyszenia i z tego co słyszałem to są jednak z USA :)

Basz
11-10-2010, 22:25
Witam
Jestem tu pierwszy raz ale juz troche poczytałem posty. Niestety nie znalazłem nic podobnego do mojego problemu. Mam wodę ze studni i juz 3 firmy podejmowały się rozwiązać problem i teraz jest czwarta. Chwilowo problem zniknął ale nie wiem na jak długo dlatego szukam dobrego wykonawcy w rejonie Szczecina. Moja woda wygląda jak poniżej:

barwa 88
metność 22
odczyn 6,9
przewodność 670
zapach z1R
twardość 190
chlorki 14,2
siarczany 109
amoniak 0,87
azotyny 0,04
azotany 14,1
żelazo 3,65
mangan 0,32
utlenialność 14,8

Do wodociagu 1200 metrów i musiałbym robic na swój koszt , aż szkoda mówic jaki to koszt. Żadnych szans na podłaczenie sie w ciagu najbliższych 5-ciu lat. Czy ktoś może mi cos podpowiedzieć co z tym zrobic lub do kogo sie udac z tym problemem?
Niestety mam wrażenie , ze te firmy które były u mnie to handluja filtrami osmotycznymi bo to co zakładali na cały dom to jakas paranoja. Nie będe opisywał tego bo nie o to tu chodzi , po prostu szukam rzetelnego wykonawcy i fachowca.
Z góry dziekuje za wszelkie wskazówki i podpowiedzi.
basz

Hytryulik
12-10-2010, 06:14
Masz jakieś podstawy żeby tak mówić czy to tylko twoje "przeczucie"?? Pytam poważnie bo znam te zawory (tylko) ze słyszenia i z tego co słyszałem to są jednak z USA :)

http://www.eriewater.com.cn/gtx/cp1.5.html

qbek17
12-10-2010, 07:21
http://www.eriewater.com.cn/gtx/cp1.5.html

I co z tego wynika? Że mają też wersję swojej strony po chińsku??

Jastrząb
12-10-2010, 08:21
Witam
Jestem tu pierwszy raz ale juz troche poczytałem posty. Niestety nie znalazłem nic podobnego do mojego problemu. Mam wodę ze studni i juz 3 firmy podejmowały się rozwiązać problem i teraz jest czwarta. Chwilowo problem zniknął ale nie wiem na jak długo dlatego szukam dobrego wykonawcy w rejonie Szczecina. Moja woda wygląda jak poniżej:

barwa 88
metność 22
odczyn 6,9
przewodność 670
zapach z1R
twardość 190
chlorki 14,2
siarczany 109
amoniak 0,87
azotyny 0,04
azotany 14,1
żelazo 3,65
mangan 0,32
utlenialność 14,8

Do wodociagu 1200 metrów i musiałbym robic na swój koszt , aż szkoda mówic jaki to koszt. Żadnych szans na podłaczenie sie w ciagu najbliższych 5-ciu lat. Czy ktoś może mi cos podpowiedzieć co z tym zrobic lub do kogo sie udac z tym problemem?
Niestety mam wrażenie , ze te firmy które były u mnie to handluja filtrami osmotycznymi bo to co zakładali na cały dom to jakas paranoja. Nie będe opisywał tego bo nie o to tu chodzi , po prostu szukam rzetelnego wykonawcy i fachowca.
Z góry dziekuje za wszelkie wskazówki i podpowiedzi.
basz
Napisz jeszcze jakiej wydajnosci masz pompe.
Mozesz tez napisac jakie zestawy nie daly rady tym 3 firmom - bedzie ludziom latwiej Ci doradzic gdy beda wiedzili co sie juz wczesniej nie sprawdzilo.

Pewnie powinno to byc uzdatnione na > 1 stopniu.

marcin

qbek17
12-10-2010, 08:42
Witam
Jestem tu pierwszy raz ale juz troche poczytałem posty. Niestety nie znalazłem nic podobnego do mojego problemu. Mam wodę ze studni i juz 3 firmy podejmowały się rozwiązać problem i teraz jest czwarta. Chwilowo problem zniknął ale nie wiem na jak długo dlatego szukam dobrego wykonawcy w rejonie Szczecina. Moja woda wygląda jak poniżej:

barwa 88
metność 22
odczyn 6,9
przewodność 670
zapach z1R
twardość 190
chlorki 14,2
siarczany 109
amoniak 0,87
azotyny 0,04
azotany 14,1
żelazo 3,65
mangan 0,32
utlenialność 14,8

Do wodociagu 1200 metrów i musiałbym robic na swój koszt , aż szkoda mówic jaki to koszt. Żadnych szans na podłaczenie sie w ciagu najbliższych 5-ciu lat. Czy ktoś może mi cos podpowiedzieć co z tym zrobic lub do kogo sie udac z tym problemem?
Niestety mam wrażenie , ze te firmy które były u mnie to handluja filtrami osmotycznymi bo to co zakładali na cały dom to jakas paranoja. Nie będe opisywał tego bo nie o to tu chodzi , po prostu szukam rzetelnego wykonawcy i fachowca.
Z góry dziekuje za wszelkie wskazówki i podpowiedzi.
basz

Potrzebujesz odżelaziacza. Trzeba by też amoniak zmniejszyć. Spora utlenialność sugeruje zanieczyszczenia organiczne.
I teraz tak:
- odżelaziacz - duży wybór złóż (z napowietrzaniem lub regeneracją)
- amoniak - np. Crystal Right 100 lub Turbidex
- organika - jonity na organikę lub np.dozowanie chloru.
Trzeba przemyśleć różne kombinacje, uwzględnić zużycie wody, wydajność pompy, itd. Do tego twoje "sugestie" (czyli np.że nie chcesz mieć chloru, albo że masz oczyszczalnie biologiczną).

Darkol
12-10-2010, 09:02
Witam,
Właśnie odebrałem wyniki badania wody ze studni (z ok. 27m)
A tu są parametry tej "cieczy":
- Odczyn (pH) - 7,08 – (6,5-9,5)
- Przewodność elektryczna właściwa (PEW) – 578 – (<2500)
- Mangan - 439 μg/l – (<50)
- Żelazo - 1999 μg/l – (<200)
- Twardość ogólna - 280 mg CaCO3/l – (60-500)
- Mętność - 23,2 NTU – (<1)
- Barwa - 15 mgPT/l – (<15)
- Zapach - akceptowalny
- Amonowy jon - 0,772 mg/l - (<0,5)
- Azotany - < 0,70 mg/l – (<50)
- Azotyny - < 0,01 mg/l – (<0,5)
- Wapń - 92,2 mg/l
- Magnez - 12,2 mg/l - (30-125)
- Chlorki - 24,8 mg/l - (<250)
- Siarczany (SO4) - <1 - (<250)
- Utlenialność (O2) - 5,0 mg/l - (<5)
Wiem, że bez kolumny odżelaziacza-odmanganiacza nie obejdzie się (bo to przecież wartości przekroczone 10-cio krotnie), na wstępie systemu zapewne jakieś napowietrzenie no i może na koniec filtr węglowy.Wszystkie podpowiedzi i sugestie dot. sprzętu jaki powinienem mieć mile widziane.Może ktoś ma namiary na jakąś sprawdzoną firmę z okolic Warszawki
Poza tym moje wątpliwości budzą dwie pozycje z tej analizy (ale to może uzależnione jest od metody badawczej):
1. Zapach akceptowalny - jak to możliwe skoro po pobraniu próbka miała bardzo nieciekawy zapaszek (nie umiem tego sprecyzować...siarkowodór lub amoniak) i niestety wyraźnie wyczuwalny. Czy to może od tych jonów amonowych?
2. Mętność - 23,2 przy max 1, a jak pobierałem wodę i w ogóle jak wypompowywałem ze studni przez kilka godzin to była krystalicznie czysta i przezroczysta.
Pozdrawiam i proszę o podpowiedzi.

qbek17
12-10-2010, 09:29
Witam,
Właśnie odebrałem wyniki badania wody ze studni (z ok. 27m)
A tu są parametry tej "cieczy":
- Odczyn (pH) - 7,08 – (6,5-9,5)
- Przewodność elektryczna właściwa (PEW) – 578 – (<2500)
- Mangan - 439 μg/l – (<50)
- Żelazo - 1999 μg/l – (<200)
- Twardość ogólna - 280 mg CaCO3/l – (60-500)
- Mętność - 23,2 NTU – (<1)
- Barwa - 15 mgPT/l – (<15)
- Zapach - akceptowalny
- Amonowy jon - 0,772 mg/l - (<0,5)
- Azotany - < 0,70 mg/l – (<50)
- Azotyny - < 0,01 mg/l – (<0,5)
- Wapń - 92,2 mg/l
- Magnez - 12,2 mg/l - (30-125)
- Chlorki - 24,8 mg/l - (<250)
- Siarczany (SO4) - <1 - (<250)
- Utlenialność (O2) - 5,0 mg/l - (<5)
Wiem, że bez kolumny odżelaziacza-odmanganiacza nie obejdzie się (bo to przecież wartości przekroczone 10-cio krotnie), na wstępie systemu zapewne jakieś napowietrzenie no i może na koniec filtr węglowy.Wszystkie podpowiedzi i sugestie dot. sprzętu jaki powinienem mieć mile widziane.Może ktoś ma namiary na jakąś sprawdzoną firmę z okolic Warszawki
Poza tym moje wątpliwości budzą dwie pozycje z tej analizy (ale to może uzależnione jest od metody badawczej):
1. Zapach akceptowalny - jak to możliwe skoro po pobraniu próbka miała bardzo nieciekawy zapaszek (nie umiem tego sprecyzować...siarkowodór lub amoniak) i niestety wyraźnie wyczuwalny. Czy to może od tych jonów amonowych?
2. Mętność - 23,2 przy max 1, a jak pobierałem wodę i w ogóle jak wypompowywałem ze studni przez kilka godzin to była krystalicznie czysta i przezroczysta.
Pozdrawiam i proszę o podpowiedzi.

Jeśli dopuszczasz też zmiękczenie tej "cieczy" to myślę, że załatwiłbyś większość problemów na jednym stopniu przy zastosowaniu złoża Crystal Right 100. Można by też dodać celę chlorującą do lepszej regeneracji złoża. Do tego filtr wstępny i już bez napowietrzania. Filtr węglowy zostawiłbym jako opcję dodatkową.

Jastrząb
12-10-2010, 10:00
Witam,
Wiem, że bez kolumny odżelaziacza-odmanganiacza nie obejdzie się (bo to przecież wartości przekroczone 10-cio krotnie), na wstępie systemu zapewne jakieś napowietrzenie no i może na koniec filtr węglowy.Wszystkie podpowiedzi i sugestie dot. sprzętu jaki powinienem mieć mile widziane.Może ktoś ma namiary na jakąś sprawdzoną firmę z okolic Warszawki
Poza tym moje wątpliwości budzą dwie pozycje z tej analizy (ale to może uzależnione jest od metody badawczej):
1. Zapach akceptowalny - jak to możliwe skoro po pobraniu próbka miała bardzo nieciekawy zapaszek (nie umiem tego sprecyzować...siarkowodór lub amoniak) i niestety wyraźnie wyczuwalny. Czy to może od tych jonów amonowych?
2. Mętność - 23,2 przy max 1, a jak pobierałem wodę i w ogóle jak wypompowywałem ze studni przez kilka godzin to była krystalicznie czysta i przezroczysta.
Pozdrawiam i proszę o podpowiedzi.
Filtr weglowy przy wlasnej studni - nie, bo sie beda na nim rozwijaly bakterie. Chyba ze wode zachlorujesz wczesniej.

Nieciekawy zapaszek mogl pochodzic od zelaza, woda zaleziona ma wlasnie taki "smieszny" zapach.
Szybko sie ulatnia, i po chwili jak nalejesz do naczynia juz go nie czuc, przynajmniej nie tak intensywnie.

Metnosc takze pochodzi od zelaza. Wez butle plastikowa, nalej do polowy wody, wybeltaj intensywnie i odstaw na dzien. Zobaczysz co sie bedzie dzialo . Najpierw woda zrobi sie metna/zolta a potem na dnie butelki utlenione zelazo osiadzie w postaci brazowego osadu. Utlenilo Ci sie zalazo w wodzie i woda zrobila sie metna. Dlatego jak lejesz wode to butli na badanie, to trzeba lac tak, zeby woda miala minimalna kontakt z powietrzem, oraz lac do pelna, zeby nie zostaly zadne bomble powietrza w butelce.


marcin

Darkol
12-10-2010, 10:05
Dzięki qbek17...powiało optymizmem :-), myślałem, że system będzie musiał być bardziej skomplikowany. Oczywiście, że dopuszczam zmiękczenie wody. Zawsze to lepiej dla sprzętu AGD. No i mniej skomplikowana instalacja (brak napowierzania=prosty hydrofor). O filtrze węglowym pomyślę jak "popróbuję" nowej wody. Czy taką stację uzdatniania jest w stanie zrobić średnio wykwalifikowany hydraulik, czy lepiej powierzyć to jakiejś firmie "uzdatniającej wodę".
Jeszcze jedno pytanko...czy "odpady" z płukania złoża nie będą miały jakichś negatywnych wpływów na Biologiczną Oczyszczalnię Ścieków.
Sugestie odnośnie producentów sprzętu lub firm uzdatniających poproszę na PW

qbek17
12-10-2010, 10:21
Średnio wykwalifikowany hydraulik pewnie da radę, ale mimo wszystko radzę wziąć do tego firmę od uzdatniania wody. Widziałem już takie wynalazki hydraulików że szczęka opada.
Oczyszczalnia powinna przetrwać okresowe regeneracje. Z chlorowaniem już może być gorzej.

Darkol
12-10-2010, 11:05
Dzięki za "sugestie":-). Chyba faktycznie, nie będę powierzał jakości wody hydraulikowi-eksperymentatorowi. Jeszcze tylko co to za filtr wstępny masz na myśli (jakiś prosty dla ochrony złoża przed zanieczyszczeniami ze studni czy skomplikowany sedymentacyjny)? To pytanko to tylko tak, żebym mógł dyskutować z firmą na mniej więcej akceptowalnym poziomie :-)

qbek17
12-10-2010, 11:10
Dzięki za "sugestie":-). Chyba faktycznie, nie będę powierzał jakości wody hydraulikowi-eksperymentatorowi. Jeszcze tylko co to za filtr wstępny masz na myśli (jakiś prosty dla ochrony złoża przed zanieczyszczeniami ze studni czy skomplikowany sedymentacyjny)? To pytanko to tylko tak, żebym mógł dyskutować z firmą na mniej więcej akceptowalnym poziomie :-)
To tylko kwestia ile chcesz wydać :) Jeśli chcesz teraz mieć taniej to weź zwykły korpus na wkłady jednorazowe (przy dobrych wiatrach koszty wymiany wkładu to 10 zł raz na pół roku). Jak chcesz mieć "full wypas" to możesz zamontować jakiś półautomat z płukaniem, ale koszt jest sporo większy, a efekt może być podobny.

Basz
12-10-2010, 12:46
Potrzebujesz odżelaziacza. Trzeba by też amoniak zmniejszyć. Spora utlenialność sugeruje zanieczyszczenia organiczne.
I teraz tak:
- odżelaziacz - duży wybór złóż (z napowietrzaniem lub regeneracją)
- amoniak - np. Crystal Right 100 lub Turbidex
- organika - jonity na organikę lub np.dozowanie chloru.
Trzeba przemyśleć różne kombinacje, uwzględnić zużycie wody, wydajność pompy, itd. Do tego twoje "sugestie" (czyli np.że nie chcesz mieć chloru, albo że masz oczyszczalnie biologiczną).

Napisze moze troche historii - nie mam juz tych aparatów to moge cos pomylić jakby co:-)
Pierwsza firma szkoda gadać - zakładała wkłady z "castoramy" - to tyle.
Druga załozyła odżelaziacz i coś z zywicą - tak to nazywali
Pamietam , ze zostało duzo żelaza ,amoniak i kolor wody i utlenialność. Trochę powalczyli i sie wycofali bo jak stwierdzili oni nie będa odpowiadać za to , ze ja nie umiem płukac filtrów.
Trzecia firma podobnie ale dodatkowo chlorowała wode i załozyła filtr (duzy) weglowy. Nareszcie filtry płukały sie same bo juz nie chciałem brac na siebie odpowiedzialności. Było dobrze 2 tygodnie a potem stwierdzili , że im sie filtry zatykają organiką - o ile dobrze pamietam. To znaczy nie było całkiem dobrze bo kolor wody po dwóch dniach juz sie popsuł no i badania nie wyszły nawet w poblizu normy ale miałem za duzo żelaza i koloru i utlenialności. Ale tyle co złego usłyszałem o ich konkurencji i jakości pracy konkurencji to mogło wprowadzic w osłupienie. W kazdym razie nie wykazali sie profesjonalizmem bo w końcu sie wycofali.Teraz jest kolejna firma - ale wydaje mi sie jakaś dziwna.
Umówili sie , przyjechali i załozyli jakieś dwa urzadzenia i od blisko dwóch tygodni mam o dziwo klarowna wodę. Oczywiścię spodziewam sie , ze za parę dni moja radość pryśnie jak bańka mydlana bo pewnie zaraz cos sie zapcha i nastepni sie wycofają. Tym bardziej , ze tamci ciagle dzwonili i pytali jak wyglada woda a ta firma ma przyjechac po miesiacu i sprawdzić jak pracują ustrojstwa i zbadać wode. Na wszelki wypadek rozpoczałem zatem poszukiwania i stąd moje wypociny na tym forum no bo jednak po takich doświadczeniach mam prawo mieć obawy. Najdziwniejsze jest jednak to , ze oni ani nie chcieli żeby im zapłacić od razu - a gość , który przyjechał na poczatku wysłuchał moich problemów z woda i z odzyskiwaniem pieniedzy - ani tez nie powiedzieli mi co mam wsypane do tych butli co postawili. Dlatego nie umiem powiedziec co tam jest i żadnych wskazówek nie moge dać.
A moze własnie trafiłem na dobra firme? Sam juz nie wiem a strzezonego jak wiadomo...
Co o tym sądzicie?
basz

PS
Pompa jaka mam daje blisko 7000 litrów na godzine i napedza podlewanie ( znaczy napedzała bo sie ciagle zapycha to podlewanie:-( ) i do domu starczało jak podlewanie chodziło.

free_shop
12-10-2010, 23:47
Najdziwniejsze jest jednak to , ze nie powiedzieli mi co mam wsypane do tych butli co postawili.Powinieneś dostać instrukcję obsługi filtrów, tam powinno być napisane co jest w środku.


A moze własnie trafiłem na dobra firme? Chyba tak! Firma, która podjęła się uzdatnienia Twojej wody nie biorąc kasy z góry, albo ma duże doświadczenie, albo to kamikaze, albo mają forsę i chcą nabrać doświadczenia. Wodę masz ciężką do uzdatnienia (mówiąc językiem technicznym: paskudną). Barwa i utlenialność świadczą, że żelazo jest w formie organicznej, czyli jest go ciężko usunąć. Oczywiście nawet z kałuży można zrobić wodę zdatną do picia, ale to są koszta. W "przemysłówce" nie ma z tym problemu, ale w przypadku klientów indywidualnych są pewne ograniczenia. Np.: cena urządzeń, ilość miejsca, koszty eksploatacyjne itp.
Nie napisałeś, jaki masz zbiornik hydroforowy (przeponowy, bezprzeponowy).
A może ma innej głębokości (albo w innym miejscu) woda byłaby lepsza?

Basz
13-10-2010, 10:38
Instrukcji nie otrzymałem bo jak mi powiedziano dostane gdy zdecyduje sie zatrzymac te filtry i zapłacę to dostane wraz z gwarancja .
To jest najświeższa informacja bo zadzwoniłem do nich własnie po instrukcje - dzieki za podpowiedź. Na moja prośbe jutro ma przyjechać jakaś pani i zbadać wodę przy mnie na miejscu więc bede miał juz jakiś pogląd na całość. Czy jak zbada i będzie dobrze to juz sie decydowac na zakup tego czy poczekać? Możecie mi podpowiedzieć?
a co do zbiornika to mam ocynkowany z poduszka powietrzną i tam jest dostarczane powietrze przez napowietrzacz i to idzie na zbiornik a z niego na pierwszy filtr. Na zbiorniku jest chyba odpowietrzak , bo co jakis czas ucieka z niego powietrze - zresztą nieźle śmierdzące. Zgniłe jaja. A drugi filtr ma z boku zbiornik z solą w tabletkach ale to chyba nie jest zmiękczacz bo zmiękczacz miał sól sypaną do środka urzadzenia - przynajmniej tak było jak poprzednia firma zakładała.
a co do studni to juz na tą wydałem 17 tys. Sasiad ma 300 metrów dalej studnie i wykopał głebiej o 27 metrów i wode ma chyba gorszą niz moja. Płyciej nie ma wody więc sie nie da. Jak mam kopać nastepna studnie bez gwarancji lepszej wody to wole zrobic z tej cocacoli cos do picia albo przynajmniej do mycia. Moja studnia ma 72 metry bo mieszkam na sporej górce.
basz

Jastrząb
13-10-2010, 12:02
Instrukcji nie otrzymałem bo jak mi powiedziano dostane gdy zdecyduje sie zatrzymac te filtry i zapłacę to dostane wraz z gwarancja .
To jest najświeższa informacja bo zadzwoniłem do nich własnie po instrukcje - dzieki za podpowiedź. Na moja prośbe jutro ma przyjechać jakaś pani i zbadać wodę przy mnie na miejscu więc bede miał juz jakiś pogląd na całość. Czy jak zbada i będzie dobrze to juz sie decydowac na zakup tego czy poczekać? Możecie mi podpowiedzieć?
a co do zbiornika to mam ocynkowany z poduszka powietrzną i tam jest dostarczane powietrze przez napowietrzacz i to idzie na zbiornik a z niego na pierwszy filtr. Na zbiorniku jest chyba odpowietrzak , bo co jakis czas ucieka z niego powietrze - zresztą nieźle śmierdzące. Zgniłe jaja. A drugi filtr ma z boku zbiornik z solą w tabletkach ale to chyba nie jest zmiękczacz bo zmiękczacz miał sól sypaną do środka urzadzenia - przynajmniej tak było jak poprzednia firma zakładała.
a co do studni to juz na tą wydałem 17 tys. Sasiad ma 300 metrów dalej studnie i wykopał głebiej o 27 metrów i wode ma chyba gorszą niz moja. Płyciej nie ma wody więc sie nie da. Jak mam kopać nastepna studnie bez gwarancji lepszej wody to wole zrobic z tej cocacoli cos do picia albo przynajmniej do mycia. Moja studnia ma 72 metry bo mieszkam na sporej górce.
basz
Na pewno nie kupuj kota w worku.
Mim zdaniem, jakbys sie zdecydowal kupic, przed finalizacja zakupu powinienes sie dowiedziec co kupujesz z zastrzezeniem, ze moze to byc punkt decyzyjny. Co jesli Ci zamontowano cos co za 2 miesiace czy pol roku przestanie dzialac?

Zbiornik na sol moze byc "schowany" w kompaktowej obudowie lub stac obok filtra luzem. To bez znaczenia.


marcin

free_shop
13-10-2010, 14:17
Na Twoim miejscu bym brał. Jeżeli woda jest w miarę dobra (możesz to sprawdzić sam napełniając wannę lub jakuzzi:), woda powinna być niebieska), to nie ma chyba sensu szukać dalej.

Czy jak zbada i będzie dobrze to juz sie decydowac na zakup tego czy poczekać?Zawsze masz gwarancję.
Spytaj się jakie są warunki gwarancji. Część firm zapewnia, że woda będzie odpowiadała warunkom stawianym w Rozporządzeniu MInistra Zdrowia, część, że będzie zdatna do picia i mycia, ale np. "żelazo zdejmiemy do takiej a takiej wartości, bo więcej nie da rady". Oczywiście firmy zabezpieczają się (to normalka) i w gwarancji jest zapis, że jakość wody surowej nie może się za bardzo zmienić (plus minus 10%). Zapytaj jak to u nich wygląda (Qui rogat, non errat).
Najlepiej jest oddać wodę uzdatnioną do zbadania w Sanepidzie, albo w firmie, ktróra potrafi wykonać wszyskie badania (te, które podałeś w poście). Nie sądzę, że na miejscu ktoś potrafi zbadać np. utlenialność. NIe twierdzę oczywiście, że firma jest "be", bo nie znam żadnej, która w samochodzie ma przenośny chromatograf:). Na miejscu mogą Ci zbadać żelazo, mangan, pH (ew. siarczany, azotany).
Wyniki badań otrzymasz po maksimum kilku dniach. I firma i Ty chyba możecie cię wstrzymać. BTW, z Twoich postów wynika, że podchodzą poważnie do problemu.

majonez77
13-10-2010, 15:12
Instrukcji nie otrzymałem bo jak mi powiedziano dostane gdy zdecyduje sie zatrzymac te filtry i zapłacę to dostane wraz z gwarancja .
To jest najświeższa informacja bo zadzwoniłem do nich własnie po instrukcje - dzieki za podpowiedź. Na moja prośbe jutro ma przyjechać jakaś pani i zbadać wodę przy mnie na miejscu więc bede miał juz jakiś pogląd na całość. Czy jak zbada i będzie dobrze to juz sie decydowac na zakup tego czy poczekać? Możecie mi podpowiedzieć?
a co do zbiornika to mam ocynkowany z poduszka powietrzną i tam jest dostarczane powietrze przez napowietrzacz i to idzie na zbiornik a z niego na pierwszy filtr. Na zbiorniku jest chyba odpowietrzak , bo co jakis czas ucieka z niego powietrze - zresztą nieźle śmierdzące. Zgniłe jaja. A drugi filtr ma z boku zbiornik z solą w tabletkach ale to chyba nie jest zmiękczacz bo zmiękczacz miał sól sypaną do środka urzadzenia - przynajmniej tak było jak poprzednia firma zakładała.
a co do studni to juz na tą wydałem 17 tys. Sasiad ma 300 metrów dalej studnie i wykopał głebiej o 27 metrów i wode ma chyba gorszą niz moja. Płyciej nie ma wody więc sie nie da. Jak mam kopać nastepna studnie bez gwarancji lepszej wody to wole zrobic z tej cocacoli cos do picia albo przynajmniej do mycia. Moja studnia ma 72 metry bo mieszkam na sporej górce.
basz

Kolego nie pozwól by ktoś badał Ci wodę w domu - oddaj ją do sanepidu... Będziesz mieć pewność, ze badanie jest uczciwe. Wykonanie analizy w labolatorium jest jedynym odzwierciedleniem jakosci wody i poprawnosci filtracji.
Pozdrawiam

qbek17
13-10-2010, 17:52
Trochę zbaczając z tematu: trafiłem ostatnio na stronę laboratorium, które robi (poza standardowymi badaniami wody) testy metod uzdatniania wody. Z tego co zrozumiałem z opisu to po dostarczeniu im próbki wody, robią standardowe badania i sugerują odpowiednią metodę jej uzdatnienia. Całkiem ciekawy pomysł na "nową" usługę :)

Basz
13-10-2010, 22:04
Dzieki za wskazówki. Poczekam do jutra i ewentualnie dam znac co z tego wyszło i jakie mam efekty pracy.

kolorado
14-10-2010, 19:41
Może ktoś polecić firmę ze Śląska handlującą sterylizatorami TMA?
Znalazłem kilka adresów (np. Chorzów, Sosnowiec), ale jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie (negatywne bądź pozytywne), to byłbym wdzięczny.
Nie chciałbym wdepnąć w jakieś g...

qbek17
14-10-2010, 20:08
Może ktoś polecić firmę ze Śląska handlującą sterylizatorami TMA?

Na stronie TMA jest spora lista ich dystrybutorów: http://www.tma.pl/przedstawiciele.html

kolorado
14-10-2010, 20:14
Na stronie TMA jest spora lista ich dystrybutorów: http://www.tma.pl/przedstawiciele.html
Dzięki. Szkoda że nie ma tam zaznaczone, która z nich jest godna polecenia... ;)

qbek17
14-10-2010, 20:22
Dzięki. Szkoda że nie ma tam zaznaczone, która z nich jest godna polecenia... ;)

"Firmy te zapewniają profesjonalną obsługę, fachowe doradztwo, montaż naszych urządzeń oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny." :)
Jeśli o mnie chodzi to ze śląska mam niezłą opinię o firmach Mijar, Techwater, Wigo... ale to żadna gwarancja - tylko moja opinia :)

kolorado
14-10-2010, 20:23
"Firmy te zapewniają profesjonalną obsługę, fachowe doradztwo, montaż naszych urządzeń oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny." :)
Jeśli o mnie chodzi to ze śląska mam niezłą opinię o firmach Mijar, Techwater, Wigo... ale to żadna gwarancja - tylko moja opinia :)
Wielkie dzięki! :)

tomzoo
15-10-2010, 08:45
Mam pytanie - czy jeśli zapychają się sitka i perlatory kamieniem to czy po zamontowaniu zmiękczacza wody i ustawieniu go do maksymalnego zmiękczania (0 dH) czy będzie konieczne odkamienianie armatury, czy kamień sam się rozpuści?

qbek17
15-10-2010, 10:51
Teoretycznie się rozpuści, ale może to trwać bardzo długo.

Basz
15-10-2010, 18:56
Chyba moge sie pochwalić.
Mam żelazo 0,2 a mangan 0,01,barwa 7 i amoniak 0,24. Byłem przy badaniach i sam odczytywałem z urzadzenia więc raczej mnie nie oszukiwano.
Teraz mam pytanie do znawców tematu. Firma poinformowała mnie , ze zastosowane zasypy nie mają w naszym kraju atestu i musze wyrazic zgodę na ich uzywanie bez atestu tzn. musze podpisac oświadczenie , ze nie będe w przyszłości wymagał od nich takiego dokumentu. Ale za to wiem co mi zasypano. w jednym filtrze mam DMI65 a w drugim mieszanke o nazwie Ecomix. Dostałem jeszcze tydzień darmowego uzytkowania i mam podjąć decyzję. Oczywiście oni na koniec zbadaja wode raz jeszcze. Gwarantuja utrzymanie sie takich parametrów w okresie 3 lata - warunek , ze co pół roku przyjada na płatny przegląd. Kurcze nie wiem co zrobić z tym oświadczeniem.
basz

qbek17
15-10-2010, 19:10
Ciekawa mieszanka :) Ecomix to odpowiednik Crystal Righta - produkowany dla ukraińskiej firmy :) DMI65 wygląda na standardowe złoże odżelaziające (odpowiednik Pyroloxu, Cataloxu czy innych wersji rudy manganu) - tylko producent jest z Australii.
Co do podpisywania jakiegoś oświadczenia to bym był ostrożny. Dziwna praktyka.
Pozostaje jeszcze kwestia ceny tego zestawu i przeglądów - bo te same złoża może ci zaoferować każda dobra firma i nie robić cyrków z atestami i oświadczeniami.

Basz
18-10-2010, 20:14
wydaje mi sie , ze musze uciąć swój watek i cieszyć sie tym co mam .
Dziekuje za porady i pozwole sobie tu czasem zaglądać.

Neq
21-10-2010, 12:00
Witam
Wczoraj odebrałem wyniki badań wody oto one:

Wyniki badań organoleptycznych i fizykochemicznych:

Barwa: 30 +- 4 \\\ dop. 15

Mętność: 6,9 +- 1,3 \\\ dop. 1

Odczyn: 6,9 \\\ dop. 6,5-9,5

Przewodność: 976 \\\ dop. 2500

Zapach: akceptowalny

Amony jon: -----------------------------

Azotany: 120 +- 13 \\\ dop. 50

Azotyny: 0,26 \\\ dop. 0,50

Mangan: 322 +- 64 \\\ dop. 50

Żelazo: poniżej 100 \\\ dop. 0,200

Glin: -----------------------------------------

Twardość: mg/l CaCO3 261 \\\ dop. 60-500

Fluorki: ---------------------------------------

Chlorki: ---------------------------------------


W wodzie nie wykryto żadnych bakterii.

Wyniki te przesłałem do firmy która zajmuje się uzdatnianiem wody i oto co mi odpisali:

"Witam Pana
Na podane parametry wody Wpierwszej kolejności należy ściągnąć azotany. Stacja uzdatniania usuwająca azotany z wody to wydatek rzędu 2500zł netto. regeneracja za pomocą soli tabletkowanej po określonym przepływie wody. Problemem w Pana wodzie jest równie bardzo niskie pH. Tradycyjna stacja odżelaziająco-odmanganiająca da sobie radę z żelazem, jednak nie zadziała w przypadku manganu.
Potrzebna tu będzie stacja działająca na złożu zeolitowym Cristal Right tj. Sanitizer CR 1054, usuwająca żelazo, mangan, jon amonowy oraz korygująca pH o 1 w górę. Ściąga ona również twardość wody. Koszt stacji 3200 zł netto.
Przy montażu przez naszych instalatorów Vat wynosi 7%. Gwarancja na system uzdatniania 4 lata."


Co o tym sądzicie??

Pozdrawiam

misiakulka
21-10-2010, 16:25
mam pytanie natury technicznej, jak oddać wodę do badania? napełnić słoik, pojemnik do badania moczu czy może jeszcze inaczej? i poszukuję kogoś kto skonfiguruje mi zestaw do przyjaznej wody i taki zestaw mi sprzeda i zamontuje. możecie kogoś polecić? miejsce inwestycji powiat warszawski zachodni. będę wdzięczna za pomoc.

qbek17
21-10-2010, 17:46
mam pytanie natury technicznej, jak oddać wodę do badania? napełnić słoik, pojemnik do badania moczu czy może jeszcze inaczej? i poszukuję kogoś kto skonfiguruje mi zestaw do przyjaznej wody i taki zestaw mi sprzeda i zamontuje. możecie kogoś polecić? miejsce inwestycji powiat warszawski zachodni. będę wdzięczna za pomoc.
W każdym laboratorium robiącym badania powiedzą ci dokładnie jak pobrać próbkę. Tak ogólnie to nalewasz pełną butelkę (czystą, pojemności ok 1,5L), tak żeby nie pozostało w niej powietrze. Zakręcasz i jak najszybciej oddajesz do laboratorium. Jeśli robisz też badania bakteriologiczne to opakowanie powinno być sterylne.
Dopiero jak będziesz miała badania (czyli będziesz wiedziała czy w ogóle twoją wodę należy uzdatniać) poszukaj różnych ofert i porównaj. W okolicy Warszawy masz mnóstwo firm. W całym kraju jeszcze więcej takich, które dojeżdżają... Oczywiście możesz też skorzystać z forum :)

qbek17
21-10-2010, 17:59
Żelazo: poniżej 100 \\\ dop. 0,200

Norma przewiduje 0,2 mg/dm3. "Poniżej 100" oznacza poniżej 100 mg/dm3 ?? Czy znów problem z jednostkami? :)



Wyniki te przesłałem do firmy która zajmuje się uzdatnianiem wody i oto co mi odpisali:

"Witam Pana
Na podane parametry wody Wpierwszej kolejności należy ściągnąć azotany. Stacja uzdatniania usuwająca azotany z wody to wydatek rzędu 2500zł netto. regeneracja za pomocą soli tabletkowanej po określonym przepływie wody. Problemem w Pana wodzie jest równie bardzo niskie pH. Tradycyjna stacja odżelaziająco-odmanganiająca da sobie radę z żelazem, jednak nie zadziała w przypadku manganu.
Potrzebna tu będzie stacja działająca na złożu zeolitowym Cristal Right tj. Sanitizer CR 1054, usuwająca żelazo, mangan, jon amonowy oraz korygująca pH o 1 w górę. Ściąga ona również twardość wody. Koszt stacji 3200 zł netto.
Przy montażu przez naszych instalatorów Vat wynosi 7%. Gwarancja na system uzdatniania 4 lata."


Brakuje mi wielkości tej stacji na azotany, czy to wersja w obudowie kompaktowej czy z oddzielną solanką, jaka głowica? Jeśli to nie chiński sterownik z malutkim zbiornikiem to cena wydaje się atrakcyjna.
System na CR ze zbiornikiem 10x54 poradzi sobie z żelazem jeśli ten wynik który podałeś jest w granicach 10 mg, ale nie 100 mg :)
Długa gwarancja - standardowo jest 2 lata.

misiakulka
21-10-2010, 18:12
moja woda jest tak zakamieniona że sie płakać chce, reszty nie wiem, ale na pewno bym chciała zmiękczyć wodę no i jakoś oczyścić. jedno z moich dzieci ma atopowe zapalenie skóry i kontakt z kranówą na pewno nie działa najlepiej. ja też podczas zimy mam skóre skłonną do podrażnień. pewnie najchętniej skorzystałabym z forum, ale jestem nogą jeśli chodzi o zagadnienia techniczne. dlatego wolałabym pomoc forumową w postaci polecenia kogoś konkretnego. a może któryś z wypowiadających się tu jest fachowcem w tej dziedzinie. proszę o kontakt na priv

Neq
22-10-2010, 08:26
"Żelazo: poniżej 100 \\\ dop. 0,200"
Tutaj wkradł się błąd bo powinno być dop 200.

Co do reszty to jeszcze nie wiem ale jak tylko otrzymam informację to zamieszczę.

Pozdrawiam

hester
23-10-2010, 17:55
Witam
Czy ktos pomoze Kilka dni temu wykopali Nam studnie 72m na glebokosci 25-45;wegiel 50;kreda postaneli na tym metrze mimo iz nie natrafili na duze źródło ale sadzili ze jest duzo mniejszych zylek.
zrobili pube i woda jest nachodzi ale cala zmetniala tzn jest cala zamulona jakby wymieszana z weglem - kolor brazowawy!!
czy chlopaki popelnili jakis blad w sztuce czy co ??

PliP
24-10-2010, 00:08
Tak więc mam już cały mój zestaw
1. Zbiornik 10"x54"
2. Wypełnienie to złoże BIRM + żwirek na dno
3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl
4. Napowietrzanie - aspirator - (inżektor)
5. Zbiornik hydroforowy - 300 litrów
6. Wyłącznik ciśnieniowy
7. Filtr mechaniczny

i teraz zastanawiam się jak te wszystkie klocki złożyć w 1 prawidłowa całość z naciskiem na prawidłową.
Tutaj pojawiają się moje pytania.
1. Inżektor- czy to urządzenie wydaje jakieś dźwięki - jeśli tak to jak bardzo głośne?
2. Wlot wody do hydroforu zastosować od góry?
3. Wylot wody z hydroforu zastosować od dołu czy z boku zbiornika.
4. Filtr mechaniczny zastosować przed inżektorem czy przed samym zbiornikiem 10x54.

qbek17
24-10-2010, 08:22
1. Podczas zasysania powietrza pewnie będzie coś słychać, ale jak głośne to będzie to już ci nie powiem ;)
4. Przed samym zbiornikiem z Birmem.

rzufik1
24-10-2010, 10:19
QBEK MOJA STACJA JUŻ ZAKUPIONA.
DZIEKI ZA POMOC:) teraz tylko montaż :)

Neq
24-10-2010, 12:18
Otrzymałem właśnie informacje na temat stacji do usuwania azotanów, jest on w obudowie kompaktowej z głowicą sterującą objętościową Clack WS1CI.

Pozdrawiam.

qbek17
24-10-2010, 13:14
Otrzymałem właśnie informacje na temat stacji do usuwania azotanów, jest on w obudowie kompaktowej z głowicą sterującą objętościową Clack WS1CI.
Moim zdaniem za 2500 PLN to na dzisiejsze warunki dobra oferta.

qbek17
24-10-2010, 13:16
QBEK MOJA STACJA JUŻ ZAKUPIONA.
DZIEKI ZA POMOC:) teraz tylko montaż :)
Nie ma sprawy. Daj znać jak już uruchomisz stację.

hester
24-10-2010, 17:55
ktos pomoze ?

qbek17
24-10-2010, 18:11
Witam
Czy ktos pomoze Kilka dni temu wykopali Nam studnie 72m na glebokosci 25-45;wegiel 50;kreda postaneli na tym metrze mimo iz nie natrafili na duze źródło ale sadzili ze jest duzo mniejszych zylek.
zrobili pube i woda jest nachodzi ale cala zmetniala tzn jest cala zamulona jakby wymieszana z weglem - kolor brazowawy!!
czy chlopaki popelnili jakis blad w sztuce czy co ??
Na pewno musisz kilka dni pompować wodę i zrobić badania. Wtedy będziesz wiedział co jest w wodzie. A co do "sztuki" kopania studni to już osobna kwestia.