PDA

Zobacz pełną wersję : cis- i problem drzew pod ochroną



sys
26-08-2008, 08:15
...mam pytanie na temat przesadzania drzew pod ochroną. Poprzedni właściciel zasadził wokół domu różne drzewa i krzewy , z reguły tuje, świerki...okazuje się, że drzewo które rośnie tuż przy bramie to cis, który jest pod ochroną...niestety coś z tym cisem muszę zrobić ponieważ stara brama będzie zamieniona na nową, odsuwaną...do tego dochodzi jeszcze sprawa owoców które przyciągają osy, jest ich cała masa, a do tego w tej chwili są bardzo agresywne gdy zbliża się ktoś do bramy, pogryzły moją matkę, zatakowały mnie(szok, pierwszy raz coś takiego przeżyłem)...
...czy mogę przesadzić to drzewo? Gdzie po zezwolenie?

Elfir
26-08-2008, 10:12
jeżeli cis jest duży - mała szansa na to , ze się przyjmie. Cis mozesz strzyc utrzymując niewielka bryłę krzewu - bardzo dobrze regeneruje.
Nawet stare okazy znoszą silne ciecie - rozłożyć je na kilka lat i z dużego drzewka cisowego można zrobić mały stozek lub kule.

A najlepiej zadzwon do swojego Wydziału Ochrony Środowiska.

dusia2006
26-08-2008, 11:25
sys czy to ten na pierwszym zdjęciu w dzienniku? jeśli tak, to bez szans na przesadzenie Twoim sposobem, tamte też raczej nie miały szans, ale tak jak pisze Elfir możesz chlastać jak chcesz i uformować jak chcesz, w skrajnych przypadkach nawet tak jak tu :wink: (http://forum.muratordom.pl/rzezby-ogrodowe,t72689.htm?highlight)
a w ogóle to drzewo to majątek nie tylko na rynku, coś wymyśl i działaj z głową, może pięknie zdobić Twój klocek

sys
26-08-2008, 13:07
dusia2006 :D ...tak to ten, a zaraz za nim jest świerk srebrzysty ( dzięki za przypomnienie mi o dzienniku - muszę dużo uzupełnić :roll: )
....chyba jakiegoś pięknego, ciemnego, jesiennego popołudnia przytnę go równo z płotem i zacznę "przyzwyczajać" widok do jego braku.
...co do przesadzania przypomniałem sobie, że na ogrodzie też miałem parę różnych tujek i krzewów które przesadziłem na działkę kolegi , później okazało się że jeden krzew (ok 3m wys.) to cis... i ze wszystkich wykopanych przezemnie drzewek i krzewów ten tylko się przyjął choć już myśleliśmy że będzie "lipa";) (po ok 1,5 roku wypuścił nowe gałązki)... ale kolega zredukował go do wielkości pnia.
...jednak tamten cis był u mnie na ogrodzie, niewidoczny, ten natomiast jest na widoku...
[/list]

dusia2006
26-08-2008, 13:32
eeeeeeeeeetam do płota :evil: będzie paskudnie, choinkę byś chociaż dzieciom z tego zrobił
i co będę potem w dzienniku oglądać? płot?!! :wink:

zrób zdjęcie frontu i narysuj jak to ma być docelowo, tnij stopniowo, już teraz możesz zacząć, on się świetnie zagęszcza

sys
26-08-2008, 15:06
http://images48.fotosik.pl/5/4aa627fd703346b2m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4aa627fd703346b2) http://images34.fotosik.pl/350/17c0db84a7e60979m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=17c0db84a7e60979)

oto fotki, jeszcze ciepłe ;)

...niestety cis stoi na drodze szyny prowadzącej nowej bramy, pozatym podoba mi się bardziej ten świerk ( i jego zamierzam oświetlić na święta ;) )


...cisa zamierzam zrównać z wysokością płotu, czyli jakieś 1 m, jak oddbije na wiosnę to przesadzę go na działkę kolegi , mam nadzieję że nikomu nie wpadnie to w oko :)... no chyba że do wiosny uschnie :lol:

...niestety sposobów prawnych brak...

Mirek_Lewandowski
26-08-2008, 18:59
Pod ochroną, na stanowiskach naturalnych. Ogrodowe wynalazki chronione nie są, co nie przeszkadza, że stawka za wycięcie jest najwyższa z możliwych.
Świerk "srebrny" straszy na środku trawnika w co drugim ogródku. Ten cis jest wiele bardziej cenny. Nie da się ominąć?

sys
26-08-2008, 19:10
w tym roku raczej bramy nie zrobię, więc do wiosny mam czas na myślenie...cisa napewno przytnę, zaraz po osach :evil: ... niestety bramy nie da się przesunąć. Sadzony był w czasach gdzie o bramach przesuwnych można było pomarzyć a standardem były te samoróbki z siatki ogrodowej.

...ale zaciekawiło mnie co napisałeś o tym że "wynalazki ogrodowe" chronione nie są...

...a świerku srebrnego będę bronił ;)...toć to choinka:)

Mirek_Lewandowski
26-08-2008, 19:16
No choinka, i co z tego. Za -naście lat będziesz kombinował mocno, jak cholerstwo wyciąć, żeby się na dom nie obaliło. Cofnął bym bramę, a cisa bym nie wyciął. No ale to moje odczucia, masz prawo decydować.

sys
26-08-2008, 19:26
może i masz rację z tą choinką... kiedyś myślałem, że najlepiej byłoby żeby cisa wykopać i przesunąć w miejsce świerku, a świerk dać na opał. Niestety cis słabo aklimatyzuje się na nowych miejscach więc podejrzewam że przesunięcie go choćby o 2 m mogłoby spowodować jego uschnięcie.
...narazie do wiosny mam nad czym myśleć...

Mirek_Lewandowski
26-08-2008, 19:57
A skąd takie informacje posiadłeś?
Cis jest rośliną najlepiej znoszącą przesadzanie w starszym wieku z iglaków. Tworzy zwarty system korzeniowy o dużej ilości drobnych korzeni doskonale utrzymujących bryłę korzeniową. Przed starym budynkiem Wydziału Ogrodniczego SGGW, wiele lat temu oczywiście, były sadzone cisy wysokości ok. 4 m, przesadzenie zniosły doskonale.
Oczywiście trzeba by to zrobić porządnie. U siebie "przesuwałem" żywotnika zach. "Aureospicata" wys. ok. 5m o około 1,5m. Sam! Bryła śr. ok. 1m. Zabezpieczona. Podcięta od dołu. Ciągnąłem wielokrążkiem, oczywiście bez podnoszenia, po dnie wykopu. Dużo łopatologii, ale filozofia niewielka. Rosnie i ma się dobrze. Mógłbym wyciąć w cholerę, ale rosło w miejscu strategicznym- zamykała ogród i zasłaniała widok na chałupę sąsiada. Dwa dni roboty- ale warto było.

STRASS
29-08-2008, 16:57
Trzy lata temu przesadzałem kilkanaście piętnastoletnich cisów tworzących żywopłot.
Ciężka praca,a bryły korzeniowe jeszcze cięższe - bo olbrzymie.
Wszystkie sztuki bardzo dobrze tę operacje zniosły.
Proponuję go znacznie skrócić, odkopać szeroko i głęboko i w kilka chłopa.....