PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie drzewa do ogrodu?



ralf1
26-08-2008, 10:53
Witam,
Za domem dokupiłem sporą działkę (3000m kw), już ją połączyłem z moją. Chciałbym część tej działki obsadzić drzewami. Jakie proponujecie? Zastanawiam się nad większością brzóz i trochę jakiś świerków. Jak to wygląda u was?

Mymyk_KSK
27-08-2008, 21:09
"kupiłem dom o powierzchni 300 m2. jakie meble w nim umieścic?" :wink:

musisz doprecyzować pytanie...

1. Jaka masz glebę - inne drzewa na piaski, inne na glinę, jakie pH?; jakie drzewa rosna w okolicy w stanie naturalnym?
2. gdzie jest twoja działka? nad morzem, wzdluż zachodniej granicy, koło Poznania i Wroclawia mozna probowac z innymi gatunkami niz np w gorach czy okolicy Suwałk...
3. Jaki masz " w o gule" pomysł na ogród??? jakis szkic może wrzucisz...
4. Kwestia finansowa - sa drzewa tansze i droższe...

Elfir
29-08-2008, 08:26
Najlepszy sposób, to posadzić to, co rośnie w okolicy. I nie tylko drzewa, ale i krzewy - czeremchy, trzmieliny pospolite, bez czarny, tarninę, jezyny, leszczynę.
Zrobisz wspaniałe siedlisko dla drobnych zwierząt: bazantów, zajecy, moze sarna się zadomowi.

Pani Koala
29-08-2008, 09:57
Podłączę się do pytania. Niestety moja działka to tylko 1100m2, więc zaszaleję tylko z jednym większym drzewem, wokół którego chciałabym budować oś ogrodu. Gleba gliniasta, pd-zch Polski. Wszystko, co mi się podoba (buki, wiązy, tulipanowce) jest strasznie wielka. Sadzić i niech się przyszłe pokolenia martwią, czy jednak wyszukać coś, co dorasta max do 15m?

dabell
29-08-2008, 10:19
W którymś wątku nt. drzew ktoś podawał przydatny link http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=380, wydrukowałam sobie całą serię artykółów o drzewach do ogrodów (nr 2,3,4,5/2004)
Sama się będę zastanawiać :-).
Niby mam projekt ogrodu, ale mam zapędy do jego modyfikacji :-) - życie :-).
Pani Koalo - mamy tożsame problemy :-) ze względu na lokalizację :-).

Elfir
29-08-2008, 14:03
Tulipanowiec w odmianie Fastigiata nie bedzie miał szerokiej korony.
Wiąz "Wredei" jest tez wąskokolumnowy, a "Camperdownii" - płaczący
Buki - są wielkie - ale stuletnie :) a poza tym mniejsze odmiany - płaczace, kolumnowe,kolumnowe-płaczace.
Może katalpa - nie rośnie wysoka ale ma szeroką koronę.

ralf1
01-09-2008, 11:16
Ja mieszkam na mazowszu, ziemi na szczęście mam chyba dobrą, chociaż nie znam się na tym.. Gleba jest czarna, wokół działki rasną jakieś brzozy, sosny, lipy. Wcześniej rosła tu dzika trawa. W sumie teraz też jest, ale bardziej zadbana... Te buki są fajne. Jeszcze zastanawiam się nad brzozami ( są śliczne) i coś do tego posadzić.