PDA

Zobacz pełną wersję : SCHODY I TARAS



yria
28-08-2008, 21:20
pomocni ludzie podpowiedzcie proszę co waszym zdaniem jest sensowniejsze, czyli wygodniejsze w użytkowaniu. Różnica terenu powoduje, że mam dwa wyjścia budując taras:
1. wywołać 3 stopnie zaraz przy oknie tarasowym (taras jest po całej szerokości budynku tj 7,5m), po których to będę schodziła na taras
2. zrobic taras na zero z oknem balkonowym, co spowoduje, ze na jego końcu uzyskam różnicę tyereny ok 1m.
Planuję taras drewniany (wydaje mi się, że to ekonomiczne rozwiązanie) i nie wiem co lepsze. Może macie inne pomysły, będę bardzo wdzięczna
:D

skorpio
28-08-2008, 21:33
U mnie podobnie, wybrałem opcję nr 2. Schody na taras wydają mi się niepraktyczne, uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Chcąc wyjść na taras trzebaby nabiegać się po schodach. Opcja nr 2 to bezkolizyjne przedłużenie salonu mające tę dodatkową zaletę, że można ciekawie zaaranżować ogród poprzez skarpy. Schody pojawiają się dopiero przy zejściu do ogrodu i korzysta się z nich dopiero wtedy, gdy chce się po nim pospacerować. A nie zawsze wychodzisz na taras, żeby iść do ogrodu. Czasem masz chęć na nim posiedzieć, np. przy kawce czy książce.

jajmar
28-08-2008, 21:49
Opcja 2, że taras na równo z posadzką a na końcu zejscie. Np łatwo wózek z dzieckiem na wietrzenie wystawić :-)

Trociu
29-08-2008, 06:41
U mnie również będzie opcja 2.
Możesz na przykład nie dawać wszędzie schodów na ogród, tylko w jakimś jednym wybranym miejscu a dookoła dać jakiś płotek i na niego kwiatki.

R@dek
29-08-2008, 07:57
U mnie również będzie opcja 2.
Możesz na przykład nie dawać wszędzie schodów na ogród, tylko w jakimś jednym wybranym miejscu a dookoła dać jakiś płotek i na niego kwiatki.
U nas także będzie opcja 2 i schody nie wszędzie. Reszta - w fazie projektu ale najbardziej podoba mi się tarasowe wykończenie tarasu :D tzn. zamiast skarpy lub jednego wysokiego uskoku - 1-2 półki z ziemią na kwiaty lub krzewy.
Pozdrawiam
R@dek

barzuc
29-08-2008, 08:42
U mnie również opcja nr 2. Taras robię sam (drewniany) i poziom udało mi się dobrać do wysokości progu drzwi tarasowych... ale to bardziej przez przypadek i kombinowanie niż szczegółowe wyliczenia ;)

yria
29-08-2008, 16:26
Radku, bardzo spodobał mi się twój pomysł ze syopniowaniem.
a ciebie barzuc mogę prosic o podpowieć co do wykonania. Będzie to robił zapewne mój brat,a le on jest laikiem. chcę wykonać taras z drewna świerkowego i zaimpregnować czymś. Czy dobrze wyglądają deski ułożone równolegle do sciany domu? Raczewj powinny być ułożone bez szpar, prawda?

barzuc
01-09-2008, 07:43
(...)
a ciebie barzuc mogę prosic o podpowieć co do wykonania. Będzie to robił zapewne mój brat,a le on jest laikiem. chcę wykonać taras z drewna świerkowego i zaimpregnować czymś. Czy dobrze wyglądają deski ułożone równolegle do sciany domu? Raczewj powinny być ułożone bez szpar, prawda?

Robiłem z drewna egzotycznego, ale myślę, że zasady są podobne.
Ułożenie - ja mam równoległe do ściany budynku, z kolei w firmie gdzie brałem drewno (a też tarasy robią ale terminów nie mieli kompletnie) dowiedziałem się, że to raczej kwestia gustu jak mają leżeć. Trzeba tylko pamiętać aby cały taras miał spadek, żeby woda mogła swobodnie spływać (jak będzie stała - będzie gniło wcześniej czy później).
Odstępy między deskami - jak najbardziej powinny być. Drewno zmienia swoją objętość w zależności od wilgotności. Jesienią będzie bardziej "spuchnięte" niż latem i na to się chyba niewiele poradzi. Jeśli kładziesz latem - większe przerwy (ja mam 6-8 mm) jeśli jesienią - można zmniejszyć. Tu chyba należałoby się dowiedzieć jak bardzo konkretne dechy mogą zmienić rozmiar (czy to kwestia 1-2 mm czy raczej 4-6mm). Z kolei jeśli cały taras jest wentylowany (powietrze ma szansę swobodnego przepływu) to (teoretycznie) będzie bardziej trwały.

Jeśli chcesz jakieś zdjęcia odnośnie konstrukcji - daj znać podeślę Ci na prv.