PDA

Zobacz pełną wersję : jaki drzewo do malutkiego ogrodka w celu uzyskania cienia



housebuilder
29-08-2008, 09:37
Witam, mam pytanie - jakie drzewo moznaby posadzic, aby uzuskac cien w ogrodku od strony poludniowej. Cos co szybko rosnie, jest dosc niskie (max 3-4m) i ma fajna korone, ale tak aby pod nia mozna bylo np stolik i krzeselka ustawic:) To tyle wymagan:) Czy ktos ma jakis pomysl, czy to czysta utopia?

Elfir
29-08-2008, 14:12
Brzoza "Youngii", wiąz "Camperdownii", grab "Pendula" - wysoko szczepione.
Klon jesionolistny "Flamingo", "Variegatum", "Odessanum" - jak sie zanadto rozbuja to można łatwo przyciąc pędy.

BOHO
29-08-2008, 14:55
może Robinia Akacjowa? :D

Stokrotka
29-08-2008, 16:03
Oj, robinia to chyba niie do małego ogródka :-)

BOHO
29-08-2008, 17:58
Oj, robinia to chyba niie do małego ogródka :-)

taka mała Robinia :wink: .... ja właśnie z nimi rozpocząłem eksperyment....

Mymyk_KSK
31-08-2008, 20:42
Brzoza "Youngii", wiąz "Camperdownii", grab "Pendula" - wysoko szczepione.

Ale pod nimi tak średnio da sie ulokowac miejsce do siedzenia, nawet gdy sa wysoko szczepione, zwłaszcza pod brzozą - jednak te gałązki mają tendencję do zwieszania się "az do samej ziemi" :wink:

Mymyk_KSK
31-08-2008, 20:45
Oj, robinia to chyba niie do małego ogródka :-)

taka mała Robinia :wink: .... ja właśnie z nimi rozpocząłem eksperyment....

Odmiana 'Umbraculifera' może byc - do ok. 5 m wysokości, korona kulista ok. 4 m srednicy, stosunkowo powoli rosnie.

Mymyk_KSK
31-08-2008, 20:56
Jeżeli zalezy Ci na pieknych kwiatach wiosną, posadz wiśnię piłkowana (Prunus serrulata) odm. 'Kanzan' - wysokość ok. 3 m i takaż "rozpiętość" korony. Ewentualnie rajską jabłoń odm 'John Downie' - jej małe owoce dośc długo utrzymują się na drzewie, które jest nieco wyższe od wiśni (4-6m korona średnicy 3-4 m)

housebuilder
31-08-2008, 20:57
hmm, a co sadzicie o katalpie, szczepionej na pniu oczywiscie? Czy nadawałaby sie? A moze wiśnia ozdobna?

Mymyk_KSK
31-08-2008, 21:10
hmm, a co sadzicie o katalpie, szczepionej na pniu oczywiscie? Czy nadawałaby sie? A moze wiśnia ozdobna?

z tą wisnią to chyba telepatia :wink:

Katalpa odm. 'Nana' dorasta do ok. 5 m (choć faktycznie najczęściej w handlu dostepna jest jako szczepiona na pniu), młode rośliny sa nieco wrazliwe na mrozy, więc jesli mieszkasz w okolicy Suwałk, albo trafi sie wyjątkowo mroźna zima to może być problem.

housebuilder
31-08-2008, 21:14
Rzeczywiscie telepatia, to moze bedzie jednak wisnia:) Co prawda mieszkam w Toruniu, ale zimy bywaja rozne. pozdrawiam.

Elfir
01-09-2008, 07:14
Brzoza "Youngii", wiąz "Camperdownii", grab "Pendula" - wysoko szczepione.

Ale pod nimi tak średnio da sie ulokowac miejsce do siedzenia, nawet gdy sa wysoko szczepione, zwłaszcza pod brzozą - jednak te gałązki mają tendencję do zwieszania się "az do samej ziemi" :wink:

Dlatego kupujemy sekator i je przycinamy robiac z drzewka parasol.