PDA

Zobacz pełną wersję : samodzielne wykonanie opierzenia tarasu



mikolayi
01-09-2008, 08:55
przepisuję wątek z działu "Zrób to sam" tutaj, bo tam jakoś cieszył się mizernym powodzeniem. Poproszę moderatora o zamknięcie w "Zrób to sam"
Witam,
zabieram sie za samodzielne wykonanie opierzenia tarasu i potrzebuję kilku drobnych porad sprowadzających się do sedna sprawy, jak zrobić to dobrze :)
Wyszukałem w necie obrazek
http://images32.fotosik.pl/352/cd22504656628ef5.jpg (www.fotosik.pl)

i zastanawiam się czy to prawidłowe rozwiązanie.

Zakladam, ze do uszczelniania nie będę używał papy, tylko folia w płynie. Nie wiem jak (czym) mocować blachę do płyty ( w zasadzie do wykonanej juz wylewki) i zastanawiam się nad tym jak wykonać łączenie blach w narożnikach, giąć, nacinać i dawać na to dodatkowy naroznik gięty osobno, czy tylko giąć, czy moze narozniki wykonywać na zakład dwóch arkuszy ?
No i ze względu na długość arkuszy (2m) w jaki sposób wykonywać łączenie arkuszy, czy tylko mocowanie zakładek do płyty, czy jeszcze jakieś dodatkowe elementy.

Będę wdzięczny za porady.

Pozdrawiam

pablitoo
01-09-2008, 10:02
Hmmm - piszesz w temacie wątku o tarasie a dajesz przykład wykończenia balkonu ... - taras a balkon to co innego jakby nie patrzyć ...
No chyba że masz taras nad pomieszczeniami , a nie na gruncie .

U mnie izolacja i wykończenie balkonu / nad wykuszem / wygląda mniej więcej tak :

http://img222.imageshack.us/img222/6505/balkonxg8.jpg

Proporcje poszczególnych warstw rysowałem mniej więcej - ale generalnie wygląda u mnie to tak .

mikolayi
01-09-2008, 10:10
no tak... ostatnio mam problem z jednoznacznym formułowaniem myśli. Chodzi oczywiscie o balkony. Z obrazka jaki zamieściłeś wynika, że technologicznie myślimy o takim samym rozwiazaniu, Rozwiń jeszcze jak to wszystko było mocowane (blacha) jak rozwiazałeś sprawe narożników ? Jak w szczególe dojście blachy do ściany budynku ?

pablitoo
01-09-2008, 10:38
no tak... ostatnio mam problem z jednoznacznym formułowaniem myśli. Chodzi oczywiscie o balkony. Z obrazka jaki zamieściłeś wynika, że technologicznie myślimy o takim samym rozwiazaniu, Rozwiń jeszcze jak to wszystko było mocowane (blacha) jak rozwiazałeś sprawe narożników ? Jak w szczególe dojście blachy do ściany budynku ?

Blachę do stropu kleiłem na kleju montażowym do warstwy hydroizolacji / nie chciałem wiercić i dziurawić warstwy hydroizolacji wkrętami , arkusze blachy pomiędzy soba łączyłem na zakładkę , narożniki / łączenie ze ścianą budynku robiłem wpuszczając około 2cm blachę w elewację .
Na krawędzi balkonu płytki / około 5cm/ kleiłem na uszczelniaczu dekarskim .

mikolayi
01-09-2008, 10:50
a masz jakiś pomysł jak dojść blachą do ściany (elewacji) kiedy nie ma możliwości wpuszczenia blachy w elewację ? może samo łączenie obrobić silikonem ? A moze lepiej by było pozostawić odstęp, jakies pół centymetra ? Balkon ma spadek tylko jednostronny do najdłuższej krawędzi. Ilość odprowadzanej wody na styku ze ścianą będzie minimalna (jeśli nie pomijalna). Chyba za bardzo się rozczulam nad tym połączeniem ;)

pablitoo
01-09-2008, 11:48
Wywiń na styku z elewacją blachę / ca 3cm / i przyklej na kleju montażowym lub uszczelniaczu dekarskim do elewacji.

U mnie finalnie wygląda to tak :

http://img232.imageshack.us/img232/2455/pict38291iy3.jpg

aru
01-09-2008, 12:04
jedno ale,
na pierwszym obrazku blacha jest ok, pod hydroizolacją płyty
na drugim już nie, jest nad, raczej błędne rozwiązanie


a dlaczego nie możesz wpuścić blachy w elewację?
no i łączenie płyta-ściana na długości powinno też raczej być wpuszczone w ścianę, na wysokość większą niż grubość warstw na płycie
samo doklejenie do elewacji prędzej czy później puści

aha
blachę łączy się najczęściej na rąbek stojący, czasami na zakład z jakimś uszczelnieniem, ale to kiepskie rozwiązanie

pablitoo
01-09-2008, 12:12
jedno ale,
na pierwszym obrazku blacha jest ok, pod hydroizolacją płyty
na drugim już nie, jest nad, raczej błędne rozwiązanie

Oczywiście - na rysunku nie zaznaczyłem tego - po zamocowaniu blachy również od góry jest zabezpieczona hydroizolacją .



blachę łączy się najczęściej na rąbek stojący, czasami na zakład z jakimś uszczelnieniem, ale to kiepskie rozwiązanie

Ja łączyłem na zakładkę / ca 10cm / a łączenie uszczelniałem uszczelniaczem dekarskim .

aru
01-09-2008, 12:47
jednak pierwsze rozwiązanie jest lepsze
dawanie obróbki blacharskiej powyżej pierwszej warstwy hydroizolacji jest gorszym rozwiązaniem, jeżeli wprost nie błędem

mikolayi
01-09-2008, 15:10
jedno ale,
na pierwszym obrazku blacha jest ok, pod hydroizolacją płyty
na drugim już nie, jest nad, raczej błędne rozwiązanie


a dlaczego nie możesz wpuścić blachy w elewację?
no i łączenie płyta-ściana na długości powinno też raczej być wpuszczone w ścianę, na wysokość większą niż grubość warstw na płycie
samo doklejenie do elewacji prędzej czy później puści

aha
blachę łączy się najczęściej na rąbek stojący, czasami na zakład z jakimś uszczelnieniem, ale to kiepskie rozwiązanie

nie chcę wpuszczać blachy w elewację, bo mam już zrobiony tynk... chyba, że delikatnie wytnę w miejscu wejscia blachy a potem obrobię to w jakiś sensowny sposób. co to jest ten rąbek stojący ? Dobrze rozumiem, że to coś w formie pionowego zatrzasku ?

aga1401
21-10-2008, 12:47
pablitoo najfajnieszy wykusz z balkonem wg mnie na tym forum.piekny :)
mysle ze twoja obrobka jest ok.u nas tez tak bedzie.

revalidon
21-10-2008, 15:42
Wywiń na styku z elewacją blachę / ca 3cm / i przyklej na kleju montażowym lub uszczelniaczu dekarskim do elewacji.

U mnie finalnie wygląda to tak :

http://img232.imageshack.us/img232/2455/pict38291iy3.jpg

Bardzo łądnie zrobione! Też mnie ten temat interesuje...
A jak jest zrobione z przodu domu..? Bo nie widać zadnej obróbki...

http://images40.fotosik.pl/21/a1d31e79dfda69c4.jpg (www.fotosik.pl)[/quote]

pablitoo
21-10-2008, 17:49
Bardzo łądnie zrobione! Też mnie ten temat interesuje...
A jak jest zrobione z przodu domu..? Bo nie widać zadnej obróbki...


A dziękuje dziękuje :D
- powyżej zamieściłem starą fotę - jeszcze przed wykonaniem obróbki i zamocowaniem rynien - na balkonie przed wejściem zrobiłem orynnowanie - teraz - finalnie wygląda to jak poniżej :

http://images37.fotosik.pl/22/9c0c2239f7178d14.jpg (www.fotosik.pl)

aga1401
21-10-2008, 17:59
pablitoo wow.super.
a czy te rynny sie sprawdzaja, czytalam na inym watku ze przy duzym deszczu niebardzo.i gdzie u ciebie jest rynna spustowa na tej ostatniej fotce? pytam bo musze cos takiego na swoich wykuszach zrobic.ale nie wiem czy jest sens.
wyglada super u ciebie :D

pablitoo
21-10-2008, 18:14
Balkon ma wymiary 3,5x1,5m - to już jest niemała powierzchnia z której przy deszczach jest odprowadzana woda ... - a przy ulewach jest jej wcale niemało .
Taką ilość wody już warto odprowadzić , a poza tym bez orynnowania woda kapałaby po całej długości krawędzi balkonu - przy większych ulewach lałaby się na głowy wchodzących - co zbyt komfortowe nie jest .

Moja rynna sprawdza się doskonale - nawet przy dużych ulewach - jest to Marley 75mm . Rynny spustowej nie ma - bowiem pod zakończeniem rynny przy murze na tarasie wejściowym mam murki które przeszkadzają poprowadzeniu rur spustowych - zastosowałem więc rzygacz - widać go po prawej stronie balkonu na focie - woda przez rzygacz jest wyrzucana poza taras wejściowy i spływa po kostce na trawę .

Na moich wykuszach / dwóch / nie zrobiłem orynnowania - tylko obróbka blachą - pod wykuszami się nie chodzi a poza tym jest to w moim przypadku ponad dwa razy mniejsza powierzchnia do odprowadzenia wody z balkonu nad wykuszem .

aga1401
21-10-2008, 18:24
fajnie pomyslane.gratuluje pomyslu.u nas jest jeden wykusz wokol ktorego jest taras wiec raczej pomyslimy o tym orynnowaniu.rure spustowa puscimy po elewacji w rogu wykuszu.chociaz ten rzygacz tez jest fajny.
wielkie dzieki pablitoo.rzeczowy czlowiek. :D

mirma
14-10-2011, 15:00
http://img222.imageshack.us/img222/6505/balkonxg8.jpg
Czy jest sens dawać 2x papę termozgrzewalną. Jeśli woda dojdzie do tej warstwy to i tak nie będzie odprowadzona i tam pozostanie.
Zastanawiam się czy nie lepiej położyć grubą folie bezpośrednio na warstwę ocieplenia i na to jastrych.

czechu77
19-02-2012, 06:51
Odgrzeje kotleta
Z tą papą to też się zastanawiam, jaką ona ma pełnić funkcję?
Czy warstwą hydroizolacji może być np. Mapelastic?

mirma
19-02-2012, 19:11
Odgrzeje kotleta
Z tą papą to też się zastanawiam, jaką ona ma pełnić funkcję?
Czy warstwą hydroizolacji może być np. Mapelastic?

Dolna warstwa musi stanowić paroizolację,

Uram85
15-10-2012, 22:29
Bardzo jestem ciekaw jak wytrzymuje Ci takie rozwiązanie wyizolowania tarasu (domyślam się że jest on nad ogrzewaną częścią mieszkalną)? Mocno się zastanawiam nad odpowiednią izolacją swojego tarasu i mam dokładnie taką wizję jak Ty przedstawiłeś w jednej ze swoich odpowiedzi. Również ciekawi mnie w jakim miesiącu rozpoczynałeś prace nad izolacją tegoż tarasu i jak długo czekałeś na położenie hydroizolacji na jastrych. Do tego wszystkiego pod kapinosem muszę zainstalować jeszcze orynnowanie przy 15cm izolacji elewacji ale tutaj bede musiał jakoś sobie poradzić wwiercając się w strop. Bardzo Ciekawi mnie również na jakim etapie wykonywałeś mocowania dla barierek ( na początku czy na końcu)? tzn czy wwiercałeś się przez hydroizolację? a potem zabezpieczałeś np sylikonem?
Bardzo proszę was Panowie o pomoc
Pozdrawiam
Karol