PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacje stanu prawnego nieruchomości



matio
01-09-2008, 10:39
Regulacje stanu prawnego nieruchomości zajętych pod drogi publiczne; wywłaszczenia, odszkodowania, nabycia gruntu pod poszerzenie dróg, umowy dzierżawy, zasiedzenia gruntów, inne prawa majątkowe dotyczące nieruchomości. Posiadam wieloletnie doświadczenie oraz praktykę ( jestem specjalistą d/s nieruchomości, rzeczoznawcą, inżynierem środowiska, geodetą)
Maciej Golan
[email protected]

oskar0259
03-09-2008, 20:13
Rzeczoznawcą? W jakiej dziedzinie?
Z Wikipedii:

Poszczególne przepisy, określające zasady przyznawania tytułu rzeczoznawcy, definiują wymagania jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o tytuł rzeczoznawcy.
Po spełnieniu i udokumentowaniu tych wymagań, niezbędnym jest zwykle zdać egzamin państwowy, w przypadku tytułu rzeczoznawcy w określonym zawodzie, lub egzamin w stowarzyszeniu czy innej organizacji w przypadku tytułów w różnych dziedzinach nie wynikających z przepisów prawa.

Do podstawowych wymagań należy najczęściej:
* posiadanie na odpowiednim poziomie i w danym kierunku wykształcenia wyższego, często musi to być tytuł magistra, w niektórych przypadkach wymagane są również studia podyplomowe spełniające określone minimum programowe,
* udokumentowana w odpowiedni, zgody z wymaganiami sposób praktyka zawodowa, trwająca okres nie krótszy niż zawarty w przepisach prawnych i spełniająca wymogi programowe, oraz potwierdzona przez osoby i/lub instytucje nadzorujące praktykę, odbyta po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia lub uprawnień,
* czasem wymagana jest opinia środowiska zawodowego (stowarzyszenia, izby zawodowej), lub kilku osób posiadających już dany tytuł rzeczoznawcy,
* przynależność od odpowiedniej organizacji (np. izby zawodowej),
* niekaralność,
* zdanie egzaminu.
(...)
* Rzeczoznawcy w zawodach, powoływani na podstawie przepisów prawa:
o Rzeczoznawca majątkowy : ustawa o gospodarce nieruchomościami
o Rzeczoznawca budowlany : prawo budowlane (tytuł rzeczoznawcy budowlanego dotyczy określonej specjalności budowlanej, w której osoba ubiegająca się o tytuł rzeczoznawcy musi posiadać uprawnienia budowlane i praktykę)
o Rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych
o Rzeczoznawca do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy
o Rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych
o Rzeczoznawca samochodowy

* Rzeczoznawcy powoływani w różnych dziedzinach przez organizacje czy stowarzyszenia, na podstawie wewnętrznych wymogów:
o Rzeczoznawca w zakresie psychotroniki : nadaje Polskie Towarzystwo Psychotroniczne
o Rzeczoznawca kosztorysowy : nadaje Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych

matio
04-09-2008, 07:53
-rzeczoznawcą majątkowym - jestem na etapie ubiegania się o złożenie egzaminu państwowego. - to tak dla ścisłości.
Ale czytając Twoje posty - widzę, że też masz "trochę" doświadczenia w sprawach prawa i nieruchomości...
Można wiedzieć Oskar czym się zawodowo zajmujesz?

oskar0259
04-09-2008, 13:40
Krótko: NIE JESTEŚ RZECZOZNAWCĄ MAJąTKOWYM.
Nie masz prawa do używania zastrzeżonego prawnie tytułu do czasu, aż zdasz z wynikiem pozytywnym egzamin przed państwową komisja egzaminacyjną i zostaniesz wpisany do odpowiedniego rejestru, prowadzonego przez ministra infrastruktury.
Nie dopisujmy sobie większych kompetencji niż mamy (w rzeczywistości).
Bo "błąkających się" od egzaminu do egzaminu (nie zdanego) "rzeczoznawców" są setki, a podejrzewam, po masowej produkcji nie tylko warszawskich studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości, że i tysiące.
Życzę oczywiście wszystkiego najlepszego - to jest zdania egzaminu za n-tym razem i żeby to "n" było najbliższe jedności.
P.S. A co do mnie. Robię wszystko, żeby zasłużyć na pochwały (w tym także w zakresie edukacji i zdobywania najróżniejszych tytułów - również zawodowych). :lol: :oops: :lol: :oops: :lol:

matio
05-09-2008, 07:57
dobitnie powiedziane... no i muszę się zgodzić. dlatego nie dokończyłem tytuł RzM.
P.S. A co do mnie. Robię wszystko, żeby zasłużyć na pochwały (w tym także w zakresie edukacji i zdobywania najróżniejszych tytułów - również zawodowych) - a co to dokładnie oznacza w przełożeniu na uprawnienia zawodowe lub tytuły- Jaką profesję wykonujesz zawodowo i po jakich studiach jesteś jeżeli można wiedzieć- nie pytam złośliwie - ale po Twoim stylu oraz języku można wiele wywnioskować?

oskar0259
05-09-2008, 09:57
1. Cóż, jestem wielozawodowcem - oczywiście studia podstawowe uzupełniłem już kilkoma studiami podyplomowymi, mniej zobowiązującymi formami "doskonalenia" kwalifikacji (tu nawet nie liczę "kwitów") oraz praktyką w administracji.
2. Potwierdziłem swoje kwalifikacje odpowiednimi egzaminami (w tym przed państwową komisją egzaminacyjną) - więc jakieś podstawy formalne mam (choć nie w całym spektrum gospodarki nieruchomościami, ale nic straconego...). Moim zdaniem, są one (tzn. kwalifikacje) w dalszym ciągu niesatysfakcjonujące (pewne sytuacje wciąż zaskakują mnie). Ale trochę życia jeszcze przede mną...
3. Działalności na Forum Muratora nie uprawiam zawodowo, tzn. nie zdobywam za jego pomocą klientów. W miarę możliwości staram się pomóc, ale nie jest to też działalność charytatywna: przy okazji uczę się (i korzystam z wiedzy) w innych dziedzinach.
4. W tej sytuacji musisz (i inni to czytający) uwierzyć, że jakieś kwalifikacje mam. Ale z charakteru mojej bytności na tym forum nie wynika, żeby wyciąganie "kart" (a właściwie dyplomów) na stół miało sens...
Pozdrawiam
No i oczywiście "nie ustawaj"...

matio
05-09-2008, 10:31
Wiedzy nigdy nie za wiele - można kwiatami uzupełniać ale ja też trzymam w szufladzie, bo im więcej szkoleń i kwitów tym bardziej dochodzę do wniosku, "że wiem, że nic nie wiem" jedna odpowiedz w temacie nieruchomości - daj co najmnej 5 pytań tak więc- praktyka i wiedza w konfrontacji z taktyką urzędników oraz "zabiegami technicznymi magistratów" nauczyła mnie "świadomego poruszania" się po zagadnieniach nieruchomości, ale wiem, że ten temat - nieruchomości - to rzeka ciągle człowiek czegoś się uczy....
Pozdrawiam.