PDA

Zobacz pełną wersję : dlaczego sąsiadka ścięła irysy ?



BOHO
01-09-2008, 15:19
witam, mam pytanko....
sąsiadka w swoim ogródku ścięła wszystkie swoje irysy wysokie, tak że pozostawiła im tylko resztki liści - tak po 5 do 8 cm....
czy ktoś wie, co to ma na celu ? czy może przez to irysy mocniej się rozrastają pod ziemią ?

jaki
01-09-2008, 15:40
Nie ma potrzeby ścinania liści. Tak to wyczytałam, chyba że ktoś ma inne doświadczenia i nimi się podzieli.

hanka55
01-09-2008, 23:33
Ścięła kwiatostany, żeby żaden bąk ich nie zapylił.
Tak się trzyma czystośc odmianową.
Nie będzie mieszańców, czyli irysich bastardów.

Elfir
02-09-2008, 08:28
hanka - musiałaby miec niezwykłą odmianę, skoro dopiero teraz ścina przekwitłe kwiaty :)
IMHO - irys ma liście porazone przez grzyby, zaczęły schnąć i wyglądać nieestetycznie, dlatego ścięła. Jesli liscie sa zdrowe, lepiej zostawić i przyciąc na wiosnę.

BOHO
02-09-2008, 08:57
tak jak napisałem - ścięła nie tylko kwiatostany, ale i wszystkie liście na 5 do 8 cm ponad kłącze....
faktycznie - miała porażone liście na tych irysach.... może dlatego....

a jak walczyć z tym porażeniem, bo coś czuję, że przeniosło się niestety na moje irysy?.... dostały rdzawych plam, postępujących od końca liścia, który po jakimś czasie zasycha.... czy teraz będą skuteczne jakieś opryski? czy może zastosować coś na wiosnę ?

Trociu
02-09-2008, 09:58
Może po prostu podejść do sąsiadki. Może się baba zna i coś doradzi. A przy okazji masz szansę na miłą sąsiadkę.

Elfir
02-09-2008, 13:01
BOHO - opryski zacznij na wiosnę, ZANIM pokażą sie objawy porażenia.
Ale dlugotrwałego sukcesu nie wróżę, skoro źródło zakażenia rosnie za płotem.

skama
02-09-2008, 16:11
Też mam plamy na irysach. Czym pryskać na wiosnę?

jaki
02-09-2008, 17:39
Wszystko na ten czas co rośnie ma obecnie grzyba i nie jest powiedziane że na wiosnę będzie atakował .

DankaO
03-09-2008, 22:39
Hanka55 napisała:Ścięła kwiatostany, żeby żaden bąk ich nie zapylił.
Tak się trzyma czystośc odmianową.
Nie będzie mieszańców, czyli irysich bastardów.

Nie sądzę,żeby ktoś rozmnażał irysy z nasion,skoro znacznie łatwiej przez podział kłączy i to daje 100% pewność "czystości odmianowej"
Pewnie chodzi o usuniecie zaatakowanych przez grzyby lub wirusy części liści.

Stokrotka
04-09-2008, 08:22
Nie sądzę,żeby ktoś rozmnażał irysy z nasion,skoro znacznie łatwiej przez podział kłączy i to daje 100% pewność "czystości odmianowej"
.

Chodzi, jak mniemam o to, żeby się same nie rozmnożyły, co moze się zdarzyć, jeśli wytworzą nasiona.

No, ale to rzeczywiście nie we wrześniu ;-)

BOHO
05-09-2008, 08:44
BOHO - opryski zacznij na wiosnę, ZANIM pokażą sie objawy porażenia.
Ale dlugotrwałego sukcesu nie wróżę, skoro źródło zakażenia rosnie za płotem.

może pomyślę o zwalczaniu razem z sąsiadką..... ale czym zwalczać na wiosnę? i kiedy dokładnie?