PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na propan z butli



szkodniczek
02-09-2008, 15:30
Mam pytanie ogrzewanie w domu mam tradycyjne :piec na wegiel i drzewo do tego podłączony baniak na cipłą wodę . Teraz chciałem sobie ułatwic i zeby nie palic w piecu na wode przez całe lato myslę o zamontowaniu pieca gazowego na propan butan ale z takiej butli 11 kg i od czasu do czasu chciałbym ewentualnie puscic na ogrzewanie domu ( znajomy ma cos takiego w bloku i mu sie to podobno sprawdza ja mam dosc duzy dom i nie wiem czy moge cos takiego załozyc i podłączyc do centralnego i do wody w piwnicy

moze ma ktos takie wspomaganie zwykłego ogrzewania mi to chodzi o włączenie w razie jak nikogo nie ma w domu i jak wracamy to jest ciepło :) z normalnym piecem to troche ciezko .

Piczman
02-09-2008, 15:52
Myślałem nad takim rozwiązaniem do grzania ciepłej wody przepływowo w lecie !

Może ktoś tak ma ?
Co do grzania domu to chyba nie za długo pociągnie taka butla :-?

Co cwu to może miało by sens :D

szkodniczek
02-09-2008, 15:57
tak masz racje ale robia takie piece dwufunkcyjne i podobno sa takie których nie trzeba podłączac do komina tylko wystarczy rure na zewnątrz wyprowadzic bo one jakos wykorzystują spaliny i mają lepszą sprawność czy coś takiego

Piczman
02-09-2008, 16:08
tak masz racje ale robia takie piece dwufunkcyjne i podobno sa takie których nie trzeba podłączac do komina tylko wystarczy rure na zewnątrz wyprowadzic bo one jakos wykorzystują spaliny i mają lepszą sprawność czy coś takiego

Chodzi o piece KONDENSACYJNE !!!

Ale ja bym potrzebował jedno funkcyjny przepływowy !
Bo ma być TANI w zakupie! Tylko wtedy ma to sens ,,,
Akurat jeden przewód kominowy mi w kotłowni zbywa!

skrol
02-09-2008, 20:17
komin przez ścianę można wyrzucić tylko w kotłach do 21 kW !!!!! w domku jednorodzinnym !!!

Ten gaz to PROPAN ....... nie propan butan !!!!
Butla 11 kg starczy na tydzień dla mieszkania 40m2... może
Dla domu trzeba 33... z propanem technicznym
Propan butan w zimie inaczej się skrapla i ma inną kaloryczność spalania...... palnik w kondensacie po taki gazie będzie jak durszlak na wielkie kluski:)

revalidon
02-09-2008, 22:56
Propan butan w zimie inaczej się skrapla i ma inną kaloryczność spalania...... palnik w kondensacie po taki gazie będzie jak durszlak na wielkie kluski:)

hohoho... a co to za nowe teorie... koledze propan-butan siusiaka przymroził, że takie bajki opowiada..??

skrol
03-09-2008, 03:37
Temperatura wrzenia Propanu -42 st C
Temperatura wrzenia Butanu -2 st C

Więc jeżeli to stoi w pomieszczeniu to nie ma problemu, ale jeżeli butla stoi zewnątrz lub w garażu ..... to już ma znaczenie.
A dla domu pow 140 m2 to butle 11 trzeba by w zimę wymieniać co dziennie :)

To jest prosta Fizyka.... a nie jakieś siusiakowe teorie.

j-j
27-11-2008, 22:17
Podniosę, bo mi dziś ludzie z którymi budują mocno "uświadamiali" mnie aby na razie kupić 11 kg butlę propanu do dogrzewania domu.
Różne parametry wyczytuje z netu ale wychodzi z nich że sama butla waży 10 kg a gaz w niej ok 1 kg co mi da mi ok 12 kWh (46000 kJ/kg) przecież to przy cenie za butlę 50 zł wyjdzie masakrycznie drogo.
Ale gdzieś też znalazlem że daje on ok. 7 kWh/litr wtedy zakładając że jest w butli ok 23 litrów da dużo kWh i by się kalkulowalo.


pzdr

maciejm
28-11-2008, 08:19
grzeje 150 metrów domu 2 butle 11 kg wymiana co 3,4 dni

j-j
28-11-2008, 08:29
grzeje 150 metrów domu 2 butle 11 kg wymiana co 3,4 dni

A jak dom ocieplony?

zbigmor
28-11-2008, 08:35
grzeje 150 metrów domu 2 butle 11 kg wymiana co 3,4 dni

A jak dom ocieplony?

A ja grzałem jedną butlą 25m2 i starczało na 3 dni przy temperaturze wew. 20 deg C. Drugie pomieszczenie 16m2 i butla starczała na 5 dni, ale temperatura 17-18 deg C. Ocieplenie bardzo słabe.

maciejm
28-11-2008, 11:43
grzeje 150 metrów domu 2 butle 11 kg wymiana co 3,4 dni

A jak dom ocieplony?

Parterówka. 15 cm styro na scianach, strop teriwa na to 25 cm wełny , ciepłe okna. tylko grzejniki. w łazienkach maty elektryczne. przy temperaturze zewnetrznej 5-10 stopni starczało na ponad 4 dni. ostatnie ochłodzenie prz temperaturze w dzień 21,5 w nocy 21 starczało na 3 dni.
oczywiście co plus ciepła woda piec atmosferyczny viessmann w-100

siwy z gosławic
29-11-2008, 15:04
Z praktyki.
Bojler 5 osób 150 zł za prąd miesiąc CWU
Bojler 2 osoby 60 zł za prąd miesiąc CWu
Przepływowo propanem 2 osoby 100 zł za gaz miesiąc CWU

O komforcie nawet nie wspominam i gdyby nie to że ogrzewam się kominkiem to już dawno miałbym grzejniki elektryczne w pokojach.

NJerzy
29-11-2008, 20:08
Potestowałem ostatnio grzanie domu propanem z butli 11 kg. Palnik ma ponoć 4,3 kW - tyle przynajmniej podaje producent. Butla wystarcza na 25-30 godzin grzania. Niestety tego ciepełka nie widać, gdy w takim samym czasie grzałem prądem ze średnią mocą 3 kW, efekt był dużo lepszy, a koszt taki sam na prądzie budowlanym.

Kolega używa piecyka PG-ileśtam (przepływowy podgrzewacz wody), zasilanego taką butlą, moc 11kW, i wystarcza mu jedna butla na korzystanie z ciepłej wody przez 3-5 osób przez 2-3 tygodnie.

HenoK
29-11-2008, 20:32
Potestowałem ostatnio grzanie domu propanem z butli 11 kg. Palnik ma ponoć 4,3 kW - tyle przynajmniej podaje producent. Butla wystarcza na 25-30 godzin grzania. Niestety tego ciepełka nie widać, gdy w takim samym czasie grzałem prądem ze średnią mocą 3 kW, efekt był dużo lepszy, a koszt taki sam na prądzie budowlanym.

Kolega używa piecyka PG-ileśtam (przepływowy podgrzewacz wody), zasilanego taką butlą, moc 11kW, i wystarcza mu jedna butla na korzystanie z ciepłej wody przez 3-5 osób przez 2-3 tygodnie.obaczcie TUTAJ :
http://forum.muratordom.pl/post2898953.htm#2898953

Czyli z jednej butli uzyskasz 11 x 12,78 kWh = 140,58 kWh.
140,58kWh/30h=4,6kW czyli by się zgadzało :).
Tylko przy spalaniu gazu pojawia się dodatkowo wilgoć (ok. 1,6 kg pary wodnej ze spalenia każdego kg gazu).

zbigmor
01-12-2008, 10:57
Potestowałem ostatnio grzanie domu propanem z butli 11 kg. Palnik ma ponoć 4,3 kW - tyle przynajmniej podaje producent. Butla wystarcza na 25-30 godzin grzania. Niestety tego ciepełka nie widać, gdy w takim samym czasie grzałem prądem ze średnią mocą 3 kW, efekt był dużo lepszy, a koszt taki sam na prądzie budowlanym
mam podobne odczucia, grzejnik elektryczny daje suche ciepłe powietrze odczuwalne od razu, grzejnik na LPG daje dużo wilgotnego ciepłego i ciężkiego powietrza które znosi się znacznie gorzej, a żeby pozbyć się tej wilgoci i CO2 trzeba stale wentylować albo ustawić palnik LPG poza domem i dostarczać ciepło przez wymiennik, suma sumarum dużo kombinowania z tym LPG a zyski mizerne

No to mamy różne doświadczenia :)
Ja używałem ogrzewaczy podokiennych na p-b i miały one zamkniętą komorę spalania, czyli i powietrze potrzebne do spalenia gazu i spaliny miały kontakt tylko z otoczeniem poza budynkiem. Używając ich używałem również grzejników elektrycznych o mocach porównywalnych i w wydajności grzania była zadecydowana różnica na korzyść grzejników gazowych.

NJerzy
01-12-2008, 21:30
A jaka była moc grzejników gazowych i jaka elektrycznych?
8)

zbigmor
08-12-2008, 10:57
A jaka była moc grzejników gazowych i jaka elektrycznych?
8)

W jednym z pomieszczeń moc grzejnika gazowego był 2,3kW, a elektrycznego 2,4kW :)
W drugim był grzejnik gazowy 4,3kW.

oleniek
12-10-2009, 15:25
podnoszę wątek
o jakich grzejnikach elektrycznych i gazowych tutaj mowa :roll:

bo zaczynam rozważać zimą grzanie domu "czymś tam" podczas wykończeniówki

a gaz ziemny u mnie ma być dopiero w kwietniu :roll:

Piczman
12-10-2009, 16:04
oleniek jeśli masz komin z przewodem dymowym to najlepszym i sprawdzonym sposobem jest koza z długą rurą odprowadzającą!

Jeśli nie to możesz postawić piecyk na butle propan-butan jednak licz się z tym że przy spalaniu tego gazu będzie sporo wody. Wykropli sie na oknach i ścianach!
Poza tym zostaje Ci tylko prąd :(

Pozdr.

Depi
12-10-2009, 17:24
Ja dzisiaj uruchomiłem instalację tymczasową w postaci:

- kocioł DeDietrich MCR 24
- butla 33kg propan techniczny
- podłogówka na całych 220 m2 domu

Zobaczymy, czy mi butla wystarczy chociaż do jutra. Na razie nie mieszkamy jeszcze, to dałem Tnastawioną na 17 st.

Jedna butla - 160 złotych chyba. A do ocieplania dopiero będę przystępował na dniach, więc będzie zżerać jak kot Whiskas... :(

Jak będzie totalna masakra to wyłączam i czekam na podłączenie gazu. Dzisiaj odebrałem PnB, więc może w miesiąc będzie.

Hmm.. Jakiś taki naładowany wydarzeniami ten dzisiejszy dzień :)

Tak przy okazji - nie wie nikt gdzie można dostać listwy startowe do styro o grubości 20cm?

mariankossy
12-10-2009, 18:38
Ja dzisiaj uruchomiłem instalację tymczasową w postaci:

- kocioł DeDietrich MCR 24
- butla 33kg propan techniczny
- podłogówka na całych 220 m2 domu

Zobaczymy, czy mi butla wystarczy chociaż do jutra. Na razie nie mieszkamy jeszcze, to dałem Tnastawioną na 17 st.

Jedna butla - 160 złotych chyba. A do ocieplania dopiero będę przystępował na dniach, więc będzie zżerać jak kot Whiskas... :(

Jak będzie totalna masakra to wyłączam i czekam na podłączenie gazu. Dzisiaj odebrałem PnB, więc może w miesiąc będzie.

Hmm.. Jakiś taki naładowany wydarzeniami ten dzisiejszy dzień :)

Tak przy okazji - nie wie nikt gdzie można dostać listwy startowe do styro o grubości 20cm?

Jak masz dom nie ocieplony to szkoda grzać propanem

Depi
12-10-2009, 20:14
Jak masz dom nie ocieplony to szkoda grzać propanem

Wiesz - nie robię tego dla przyjemności ani kaprysu. Wybór mam propan albo nic :)

ravbc
12-10-2009, 22:34
Jak masz dom nie ocieplony to szkoda grzać propanem
Wiesz - nie robię tego dla przyjemności ani kaprysu. Wybór mam propan albo nic :)
E tam, nic. Prądu nie masz? Tanio nie będzie, ale w końcu... twardym trza być. ;-) Obawiam się, że ten LPG nic taniej Ci nie wyjdzie... :-(

Depi
12-10-2009, 23:26
Swego czasu liczyłem i wychodziło mi, że cena kWh z prądu i z propanu są w porównywalnej cenie. Zaletą jest to, że mam piec i całą instalację. Do prądu miałbym kupić znowu inny. Na miesiąc to jakoś mi sie nie uśmiecha.

Byłem przed chwilą - Tzadana 16,8, Twewn - 16,7. To po 8 godzinach grzania. Piec wciąż chodzi. Zobaczymy jak długo. Jutro postaram się wstawić drzwi w kotłowni to chociaż z zetki przestanie pizgać.

ravbc
13-10-2009, 08:04
Swego czasu liczyłem i wychodziło mi, że cena kWh z prądu i z propanu są w porównywalnej cenie.
To samo mi wychodziło. Znaczy, że coś musi być na rzeczy ;-)

Zaletą jest to, że mam piec i całą instalację. Do prądu miałbym kupić znowu inny. Na miesiąc to jakoś mi sie nie uśmiecha.
Ja używałem grzałki "awaryjnej" w buforze. No ale ja pieca gazowego nie mam.

Byłem przed chwilą - Tzadana 16,8, Twewn - 16,7. To po 8 godzinach grzania. Piec wciąż chodzi. Zobaczymy jak długo. Jutro postaram się wstawić drzwi w kotłowni to chociaż z zetki przestanie pizgać.
Obawiam się, że ta temperatura będzie Ci spadać (po zakończeniu grzania) prawie tak szybko jak rosnąć, chyba że budynek jest już faktycznie w miarę szczelny i wysuszony...

zbigmor
13-10-2009, 10:00
Swego czasu liczyłem i wychodziło mi, że cena kWh z prądu i z propanu są w porównywalnej cenie. Zaletą jest to, że mam piec i całą instalację. Do prądu miałbym kupić znowu inny. Na miesiąc to jakoś mi sie nie uśmiecha.

Byłem przed chwilą - Tzadana 16,8, Twewn - 16,7. To po 8 godzinach grzania. Piec wciąż chodzi. Zobaczymy jak długo. Jutro postaram się wstawić drzwi w kotłowni to chociaż z zetki przestanie pizgać.


Że długo pochodzi też nie wierzę, ale jest jeszcze jeden plus takiego układu. Moc. Przy propanie nie masz ograniczeń (oczywiście jest moc kotła), przy prądzie z reguły tak (zależnie od instalacji).

Piczman
13-10-2009, 10:29
Depi pierwszą butlę pochłonie Ci podłogówka bardzo szybko ale sie tym nie zniechęcaj, kolejna nagrzeje Ci ściany i stropy czyli ogólnie chałupę, a dopiero któraś z kolei będzie pokrywała straty budynku. Jak pierwszy raz grzałem u siebie to przez pierwsze 3 godziny hajcowania ( jakieś 18 KW mocy) w buforze miałem 30 C, teraz po 3 godzinach mam już 70 C !

Gratuluję rozpoczęcia sezonu grzewczego :wink:

Depi
13-10-2009, 16:25
Elo. Dzieki - faktycznie fakt rozpoczęcia grzania jest podniosły. Szczególnie duże wrażenie robi na mnie ciepła woda lecąca z kranów :)

Butla wciąż chodziła jak wychodziłem dziś ok. 13 z budowy. Czyli już 24h wytrzymała.

Zaraz jade tam znowu i zobaczę.

Co do tempa grzania to mnie zaskoczyło in plus - sama podłogówka a dociągnęła z totalnego wyziebienia do 17 st w kilka godzin. Nie jest źle. Najbardziej oczywiście cieszy mnie to, że mój "tymi rencami robiony" system działa - nawet czuć cieplej w strefach brzegowych pod oknami. :)

Z zaskakujących rzeczy to druga obiegówka okazała sie niepotrzebna chodzi wszystko na tej wbudowanej w piec. Nie ma ochoty ktos na okazyjna, nieśmiganą Wilo Stars 4/60? :)

Kasikk
27-10-2009, 20:10
Ja dzisiaj uruchomiłem instalację tymczasową w postaci:

- kocioł DeDietrich MCR 24
- butla 33kg propan techniczny
- podłogówka na całych 220 m2 domu

Zobaczymy, czy mi butla wystarczy chociaż do jutra. Na razie nie mieszkamy jeszcze, to dałem Tnastawioną na 17 st.

Jedna butla - 160 złotych chyba. A do ocieplania dopiero będę przystępował na dniach, więc będzie zżerać jak kot Whiskas... :(

Jak będzie totalna masakra to wyłączam i czekam na podłączenie gazu. Dzisiaj odebrałem PnB, więc może w miesiąc będzie.

Hmm.. Jakiś taki naładowany wydarzeniami ten dzisiejszy dzień :)

Tak przy okazji - nie wie nikt gdzie można dostać listwy startowe do styro o grubości 20cm?

Witam,

my jutro zaczynamy montaż kotłowni, będziemy mieli ten sam piec i butle z gazem. Jestem ciekawa na ile starcza Ci jedna butla z gazem?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Kasia

Depi
27-10-2009, 20:28
Joł.

Starczała tak na ok. 70 godzin, czyli niecałe 3 dni (na oko). Spaliłem dwie po czym przerwałem eksperyment. Pamiętać nalezy, że nastawione było niecałe 17st. Jakbym dał 20 to pewnie 2 dni i koniec. Z drugiej strony akurat trafiłem na to oziębienie :(

Właśnie przylepiamy styropian do ścian. Ponownie spróbuję dopiero w ocieplonym domu :)

mariankossy
27-10-2009, 20:35
komin przez ścianę można wyrzucić tylko w kotłach do 21 kW !!!!! w domku jednorodzinnym !!!

Ten gaz to PROPAN ....... nie propan butan !!!!
Butla 11 kg starczy na tydzień dla mieszkania 40m2... może
Dla domu trzeba 33... z propanem technicznym
Propan butan w zimie inaczej się skrapla i ma inną kaloryczność spalania...... palnik w kondensacie po taki gazie będzie jak durszlak na wielkie kluski:) :o

Dobrze że kluski a nie pierogi :lol:

A UFO też widziałeś ? 8) :wink:

Kasikk
30-10-2009, 19:49
Joł.

Starczała tak na ok. 70 godzin, czyli niecałe 3 dni (na oko). Spaliłem dwie po czym przerwałem eksperyment. Pamiętać nalezy, że nastawione było niecałe 17st. Jakbym dał 20 to pewnie 2 dni i koniec. Z drugiej strony akurat trafiłem na to oziębienie :(

Właśnie przylepiamy styropian do ścian. Ponownie spróbuję dopiero w ocieplonym domu :)

My w przyszłym tygodniu uruchomimy kotłownię. Dom mamy ocieplony zobaczymy na ile wystarczy jedna butla.
Podzielę się informacjami za kilka dni (mam nadzieję, że starczy na więcej niż 3 dni:-))

Kasia

justkaaa
23-12-2009, 12:57
może ktoś mnie wprowadzić jak to wygląda z organizowaniem takich butli 11 kg? Gdzie się to kupuje, wypożycza, itd? Chyba będe zmuszona zacząc ogrzewanie na takim popanie zanim doczekam się ziemnego

Depi
23-12-2009, 17:48
Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt :evil:

No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci :)

revalidon
23-12-2009, 17:56
Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt :evil:

No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci :)


eeee... coś przesadzasz... 33 kg tj. 60 litrów w jeden dzień..??!! przecież to 120 złotych...

I to na temperaturze 10 st. C....

Czy ten dom ma 2000 metrów kwadratowych..??

Depi
23-12-2009, 18:11
220 pow. ogrzewanej. Fakt, że nie schodziło do końca - w butli zostawało sporo gazu, może ciśnienie było już dla pieca za małe...

Mówię jak było, przecież bym nie kitował :)

justkaaa
23-12-2009, 18:30
Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt :evil:

No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci :)
Farciarz

Ja zamierzam tak grzać dom ok 1,5 miesiąca. Bo chce przygotowac posadzki pod parkiet. Dom mam ocieplony - jeszcze bez reku. Który dostawca jest najtańszy i jak wygląda wymiana butli, czy ktoś podjeżdża i wymienia czy sami będziemy musieli jeździć. Hydraulik mówi, że powinnam mieć takie 3 butle. Taka butla 11 kg, to rozumiem koszt 160 zł i to ma starczyć na ok 3 dni grzania? :o

Depi
23-12-2009, 18:36
Nie - butla 33 kg kosztuje 160, i to propanu. Musisz się skonsultowac, czy do Twojego pieca nie wystarczy propan-butan, który jest tańszy.

Nie - butla starcza na niecałą dobę. Czyli 30 butli na miesiąc. Czyli circa 5000 zł.

A teraz powiedz mi, czemu chcesz posadzki wygrzewać aż 1,5 miesiąca? Kiedy je zrobiłaś?

justkaaa
23-12-2009, 18:47
Nie - butla 33 kg kosztuje 160, i to propanu. Musisz się skonsultowac, czy do Twojego pieca nie wystarczy propan-butan, który jest tańszy.

Nie - butla starcza na niecałą dobę. Czyli 30 butli na miesiąc. Czyli circa 5000 zł.

A teraz powiedz mi, czemu chcesz posadzki wygrzewać aż 1,5 miesiąca? Kiedy je zrobiłaś?
To teraz mnie zaskoczyłeś. A czemu Ty grzałeś propanem a nie propan-butanem. Wymogi pieca? Ja będe miała Junkersa Smarta (kondensat). Czytałam że masz inny. A przy okazji ile kosztuje propan-butan?

parkieciarz mówił, żeby mi wyschły dobrze posadzki to trzeba conajmniej 2-3 tygodnie stale grzać. Posadzki były robione we wrześniu

Gaz ziemny mam mieć w lutym - może poczatek, moze połowa a moze koniec. A chyba jak jużzaczne grzac to będe to robić bez przerwy, chyb aże się myle

Depi
23-12-2009, 18:56
Mój piec DeDietrich jest pańskim pieckiem i musi byc karmiony czystym propanem - od innego ma zgagę i kolki.

Jak jest z Junkersami to nie wiem - musisz się z instalatorem/serwisem porozumieć, coby ci nie zabrali gwarancji albo cuś...

No widzisz - parkieciaż mówił o 2-3 tygodniach, a Ty "na wszelki wypadek" chcesz grzać 2x dłużej? :lol:

Wiesz - jak nie masz na co wydawać kasy, to spoko, ale w przypadku półrocznych prawie posadzek to sie (kompletnie) mija z celem. Gdzies miałem taki protokół wygrzewania posadzki, z poszczególnymi dniami rozpisanymi - bo wiesz, że to stoponiowo sie podkręca itp?

W każdym razie jest coś takiego jak wilgotnościomierz i takim urządzeniem powinno się sprawdzić, czy wilgoć już se poszła precz. Dobry parkieciarz takie zabawkie powinien mieć.

justkaaa
23-12-2009, 19:10
Mój parkieciarz też miał taką zabawke i mu wyszło ok 6-7% a ma być 2-3%. Musze się zorientowac jak to jest z tym Junkersem, czy może też propan-butan.

Jak zaczne grzać na początku stycznia i wygrzeje posadzki wystarczająco w ciągu 3 tygodni to co, potem mam wyłaczyć ogrzewanie całkowicie? Oczywiście koszt 5000/m-c mnie przeraża i jest raczej niedopuszczalny. Powinnam zacząć grzać na początku stycznia bo i by wygipsować poddasze to musi być w domu odpowiednia temperatura.

Wszytsko się rozchodzi o to kiedy mi podłaczą gaz ziemny :cry:

Depi
23-12-2009, 20:38
Wszytsko się rozchodzi o to kiedy mi podłaczą gaz ziemny :cry:

No i tu jest hund begraben. Nasz mieli już-już podlączać ileś tam razy, a potem utykało a to w ZUDzie, a to w dzielnicy, a to w gazowni i tak 2 lata minęły.

Jak będzie luty to raczej będziesz musiała dalej grzać - myślę, że nowopołożone podłogi nie będą zachwycone powrotem mrozu. To może oznaczać wilgoć i generalnie drewno chyba nie lubi takich wahań. Ale to już skonsultuj się z parkieciarzem - z tego co piszesz wydaję się, że gość wie co i jak.

Ja tylko sugerowałem delikatnie, że posadzki nie potrzebują aż 6 tygodni wygrzewania :)

Możesz rozważyć przesunięcie układania podłóg? Chyba byłoby to najkorzystniejsze rozwiązanie... Ew. możesz zastosować taki trick, jak ja - tymczasowy piec elektryczny. Ja właśnie nim wygrzałem posadzki, bo docelowego pieca nie miałem podłączonego. Jeśli Twój już wisi, to chyba nie warto się bawić.

mariankossy
23-12-2009, 21:34
Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt :evil:

No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci :)


17 kW/h to niezłe zapotrzebowanie na ciepło. :roll:

Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.

revalidon
23-12-2009, 23:24
Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt :evil:

No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci :)


17 kW/h to niezłe zapotrzebowanie na ciepło. :roll:

Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.

Otóż to...

Albo może Ci propan z azotem sprzedali...? Patrzyłeś co było na butli napisane..?
Albo ci może zuzytą butlę sprzedali, gdzie była końcówka gazu w butli...? Ważyłeś butlę..?

Pytam, bo sam grzeję propanem, ale to co piszesz jest N I E M O Ż L I W E !!!

__Marek
30-12-2009, 11:33
Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt :evil:

No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci :)


17 kW/h to niezłe zapotrzebowanie na ciepło. :roll:

Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.

Otóż to...

Albo może Ci propan z azotem sprzedali...? Patrzyłeś co było na butli napisane..?
Albo ci może zuzytą butlę sprzedali, gdzie była końcówka gazu w butli...? Ważyłeś butlę..?

Pytam, bo sam grzeję propanem, ale to co piszesz jest N I E M O Ż L I W E !!!
Możliwe, możliwe,
mam dom w pełni ocieplony; ściany 24+12 styro, poddasze wełna 15+10
18 grudnia o 14stej odpalili mi piec, a że jeszcze nie mam gazu z sieci to zaopatrzyłem się w dwie butle 33kg i wpiołem je w reduktor z automatem, tzn. kończy się gaz w jednej butli to automatycznie przełącza się na drugą, a pustą mogę wymieniać bez wyłączania pieca. Postawiłem je w nieogrzewanym garażu, gdzie podczas tych mrozów 12-19 na minusie miałem -5stopni.
Ustawiłem 12 stopni w powiązaniu z krzywą grzewczą bez względu na faktyczną temperaturę w domu.
Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:
- automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)
- "pusta" butla do połowy była oszroniona
- w domu miałem temperaturę bliską zadanej tzn, dół 11 ( źle działa podłogówka, tzn. mieszacz), a góra 12
Jak poruszałem 'pustą' butlę, to wg mnie było jeszcze 1/3 gazu. Znajomy poradził mi bym przeniósł butle w miejsce cieplejsze, najlepiej ogrzewane. Tak też uczyniłem i wieczorem jak przyjechałem to automat spowrotem przełaczył się na wczesniejszą 'pustą' butlę.
Teraz przy nastawie 10 stopni i temperaturach od -5 do +5 butla 33kg podłączona 23 grudnia dziś rano jeszcze cichutko syczała, ale już na resztkach - góra do wieczora, może rana - czyli tydzień. Ale to przy temperaturach w oklicach zera.

revalidon
30-12-2009, 12:03
Po prostu propan słąbo odparowuje, a jeśli masz połowę butli oszronioną to znaczy, że połowa jeszcze jest pełna, a więc jest tam 30 litrów propanu, co daje 7,5 metra sześciennego propanu w stanie gazowym...

Zważywszy, że propan jest 2,4 raza bardziej kaloryczny niz gaz ziemny:

Propan: 91.260 kJ/Nm3 / 37.300 kJ/Nm3 = 2,4

ta pozostałość w butli zawiera odpowiednik 18 m3 gazu ziemnego... A to jest sporo grzania... Zajrzyj na wątek "ile gazu poszło wam w tym sezonie" to zobaczysz, że niektórzy taką ilością gazu grzeją i tydzień... :lol: :P :lol:

adam_mk
30-12-2009, 12:41
to może i ja parę słów tu wpuszczę... :roll:

Od dłuższego już czasu podpieram się gazem butelkowanym.
Ciepełko, światło, moc do narzędzi...
Taka mała elektrownia z kogeneracją...

Te butle są w ciągłym obiegu.
Często pobiera się z nich strumień gazu tak intensywnie, że to co zostaje nie nadąża z odparowaniem i odtwarzaniem poduchy fazy gazowej nad cieczą.
Widać to czasem w postaci oszronienia części butli.
(bywa, że robi się lodowa skorupa centymetrowej grubości!!!)
W efekcie...
Rektyfikacja do n-tej potęgi!
Na dnie gromadzą się bardzo mało lotne frakcje...
Czasem nawet sporo ich (jak która butla).
Ale....
Ich kaloryczność jest taka, że wierzyć się nie chce!
Ze 3 razy większa od propan-butanu!

Jeżeli chcemy wykorzystać tę energię "do dna butli" to trzeba dla butelki zrobić ciepłe korytko.
Najlepiej basenik z wodą.
Spokojnie! Ani nie pierdyknie ani nie wypłynie!
Nie z wrzątkiem tylko z wodą rzędu 35-40stC.

Trochę to upierdliwe, jak ma być na kilka dni, ale jak na dłużej?

Mam tak, że na 3/4 butli urządzenie pracuje mi 2 dni a na pozostałej 1/4 - ze 3 dni!.
Tyle, że moje urządzenie nie pracuje non-stop i nie jest za duże (mocowo), to na dni nie patrzcie!
Patrzcie na relacje czasowe. 3/4 do 1/4
Nie jest to stała reguła, ale często się powtarza.
Wszystko zależy od "czystości" gazu...


Jak butlę mam naprawdę pustą - to słychać jak się w niej grafit przesypuje... :lol:
Adam M.

mariankossy
30-12-2009, 14:15
[quote=mariankossy][quote=Depi]

Pytam, bo sam grzeję propanem, ale to co piszesz jest N I E M O Ż L I W E !!!
Możliwe, możliwe,
mam dom w pełni ocieplony; ściany 24+12 styro, poddasze wełna 15+10
18 grudnia o 14stej odpalili mi piec, a że jeszcze nie mam gazu z sieci to zaopatrzyłem się w dwie butle 33kg i wpiołem je w reduktor z automatem, tzn. kończy się gaz w jednej butli to automatycznie przełącza się na drugą, a pustą mogę wymieniać bez wyłączania pieca. Postawiłem je w nieogrzewanym garażu, gdzie podczas tych mrozów 12-19 na minusie miałem -5stopni.
Ustawiłem 12 stopni w powiązaniu z krzywą grzewczą bez względu na faktyczną temperaturę w domu.
Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:
- automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)
- "pusta" butla do połowy była oszroniona
- w domu miałem temperaturę bliską zadanej tzn, dół 11 ( źle działa podłogówka, tzn. mieszacz), a góra 12
Jak poruszałem 'pustą' butlę, to wg mnie było jeszcze 1/3 gazu. Znajomy poradził mi bym przeniósł butle w miejsce cieplejsze, najlepiej ogrzewane. Tak też uczyniłem i wieczorem jak przyjechałem to automat spowrotem przełaczył się na wczesniejszą 'pustą' butlę.
Teraz przy nastawie 10 stopni i temperaturach od -5 do +5 butla 33kg podłączona 23 grudnia dziś rano jeszcze cichutko syczała, ale już na resztkach - góra do wieczora, może rana - czyli tydzień. Ale to przy temperaturach w oklicach zera.

Niestety te automaty tak działają ( ciśnieniowe), ja miałem tylko 2 butle na 2 reduktorach spięte trójnikiem.

Jak w pierwszej kończył się gaz to odkręcałem drugą butle ( nie zamykałem pierwszej) i ciągło na dwóch aż opróżniłem pierwszą.
W największe mrozy ( -16 do -19 oC ) butla schodziła w niecałe 3 dni, temp. wewn ustawiona na 20,0 oC.

Bywało tak że butla konczyła się ok 3 , 5-tej w nocy , to rano odkręcałem drugą butle i resetowałem " awarie " kotła i po sprawie.

Przy podłogówce niegrzanie te 5-8 godzin to nie problem, bo duża bezwładność cieplna całego budynku.

jprzedworski
30-12-2009, 15:07
.....
Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:
- automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)
- "pusta" butla do połowy była oszroniona

To chyba mieszanka, nie czysty propan - został butan. Propan ciągnie do końca (prawie).
Ja mam butle 33kg od 4 lat (miały być "chwilowo" :evil: ). Dom ok 200 m. Ocieplony przyzwoicie. Przy temperaturach koło +10 butla jest na 2 tygodnie, koło zera - tydzień, przy -20 trzy dni. Dla porównania latem (tylko cwu) to ok. 2-3 miesiące.

himlaje
30-12-2009, 19:48
Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.
Na czym polega to przezbrojenie? Dziś rozmawiałem z instalatorem Junkersa i mówił coś o zmianie jakiegoś modemu-coś w rozmiarach karty sim w komrókach. Wcześniej tylko słyszałem tylko o zmianie dyszy. A jak jest naprawde, co bede musiał w nim zmienić?

Czy Junkers Smart moze być zasilany tylko propanem czy w gre może wchodzić też propan-butan?

mariankossy
30-12-2009, 20:06
Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.
Na czym polega to przezbrojenie? Dziś rozmawiałem z instalatorem Junkersa i mówił coś o zmianie jakiegoś modemu-coś w rozmiarach karty sim w komrókach. Wcześniej tylko słyszałem tylko o zmianie dyszy. A jak jest naprawde, co bede musiał w nim zmienić?

Czy Junkers Smart moze być zasilany tylko propanem czy w gre może wchodzić też propan-butan?
Tak instalator ma racje, to taka płytka wielkości karty SIM ( cena ok 150-180 zł)
W instrukcji kotła J . Smart na schemacie elektrycznym str 14 zaznaczony jest jako nr10 " wtyczka kodująca".

Opis wymiany płytki oraz nr katalogowy ( zależnie od mocy kotła) jest w instrukcji kotła. ( sam póżniej modem wymieniałem na GZ -50 jak mi gaz podłaczyli , serwisant tylko od nowa spaliny "ustawił" )

Kocioł chodzi na czystym propanie i na mieszance propan-butan
(tak jak z autami :lol: propan to benzyna 95pb a propan-butanto tak jak 98pb , lepsza :D )

( w moich wczesniejszych postach jest wszystko o mojej eksploatacji na gazie płynnym tylko szukac )

himlaje
31-12-2009, 01:03
mariankossy, a czy oprócz tego modułu i ustawień musze też zmieniać jakiąś dysze/palnik lub inne rzeczy dokupywać?

Możesz podac link gdzie opisujesz te zmiany w Smarcie przy spalaniu gaziu ziemnego i płynnego, bo w tym wątku wiele nie znalazłem?

__Marek
31-12-2009, 12:27
.....
Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:
- automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)
- "pusta" butla do połowy była oszroniona

To chyba mieszanka, nie czysty propan - został butan. Propan ciągnie do końca (prawie).
Ja mam butle 33kg od 4 lat (miały być "chwilowo" :evil: ). Dom ok 200 m. Ocieplony przyzwoicie. Przy temperaturach koło +10 butla jest na 2 tygodnie, koło zera - tydzień, przy -20 trzy dni. Dla porównania latem (tylko cwu) to ok. 2-3 miesiące.
Zgadza się, mieszanka.
Piec Vaillant mam na gaz ziemny lub propan i trochę obawiam się o jego stan po tzw. chwilowym grzaniu do wiosny - później będzie z sieci. Grzeję mixem 60% (60% propan - 40% butan), bo do takiego gazu mam dostęp. U pierwszego dystrybutora niby kupowałem propan, a w butlach pozostawało dość dużo gazu - nie wypalał się do końca. Teraz biorę u innego i jest zdecydowanie lepiej - ledwo coś tam słychać, że zostaje. Otwarcie mówi, że czystego propanu nie ma, ale mix minimum 60%. To nawet nie chcę myśleć co mi sprzedawał ten pierwszy.

mariankossy
31-12-2009, 12:40
mariankossy, a czy oprócz tego modułu i ustawień musze też zmieniać jakiąś dysze/palnik lub inne rzeczy dokupywać?

Nic więcej nie trzeba do kotła dokupować, tylko ten moduł

Możesz podac link gdzie opisujesz te zmiany w Smarcie przy spalaniu gaziu ziemnego i płynnego, bo w tym wątku wiele nie znalazłem?


link do moich wypowiedzi:
http://forum.muratordom.pl/search.php?search_author=mariankossy

__Marek
31-12-2009, 12:42
[...]
Ustawiłem 12 stopni w powiązaniu z krzywą grzewczą bez względu na faktyczną temperaturę w domu.
Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:
- automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)
- "pusta" butla do połowy była oszroniona
[...]


Niestety te automaty tak działają ( ciśnieniowe), ja miałem tylko 2 butle na 2 reduktorach spięte trójnikiem.

Jak w pierwszej kończył się gaz to odkręcałem drugą butle ( nie zamykałem pierwszej) i ciągło na dwóch aż opróżniłem pierwszą.

Musiałem wykosztować się na automat, bo na budowie teraz bywam tylko ze względu na to grzanie butlami. Zabieram pustą butlę i przywożę czasami na drugi, bądź trzeci dzień - zależy kiedy spodziewam się wyczerpania gazu z podłaczonej butli.
Prace wykończeniowe wstrzymane do lutego, tzn. do spodziewanego zastrzyku gotówki po sprzedazy mieszkania :)

himlaje
31-12-2009, 14:16
link do moich wypowiedzi:
http://forum.muratordom.pl/search.php?search_author=mariankossy
Nie no, taki link to nie problem ;) myslałem, że jest jakiś wątek gdzie są stricte wypowiedzi nt przystosowania i eksploatacji Junkersa Smarta na gazie płynnym. Wybacz, ale nie jestem aż takim Twoim fanem :wink: by czytać Twoje wypowiedzi na wszystkie, jakiekolwiek tematy :D :D :D

jonbrawo
01-01-2010, 16:47
Witam
mam parę pytań odnośnie ogrzewania propan-butanmem z butli 11kg. Szukałem trochę w internecie ale informacji jest wiele (różne opinie) i nie do końca mogę podpiąć pod moją sytuację, ale od początku.

Interesuje mnie ogrzewanie mieszkania 70m. Mieszkanko jest dwu poziomowe (po 35m na poziom). Na dole podłogówka a na górze dwa grzejniki.
Butle mają być wykorzystane tylko i wyłącznie do ogrzewania (często znalazłem wypowiedzi dot. ogrzewania + ciepła woda).

Chciałbym się dowiedzieć na ile takie ogrzewanie jest wydajne tzn, na ile starczyłaby jedna butla - powiedzmy ogrzewanie nastawione na ok 20-21 stopni. Jaki typ pieca do tego wykorzystać (cena też dla mnie niestety dość istotna). Dodam tylko że budynek jest ocieplony styropianem ok 8-10cm.

Niestety nie jestem w tej sprawie ekspertem więc za wiele dodatkowych informacji nie jestem w stanie podać.

Czy takie rozwiązanie ma sens? bo jak narazie inna alternatywa jest jest ogrzewanie na prąd, ale to juz o wiele droższe rozwiązanie, bo wtedy wszystko będę miał na prąd....

pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi

mariankossy
01-01-2010, 17:22
Gaz płynny i prąd cenowo są porównywalne.

revalidon
01-01-2010, 17:55
Gaz płynny i prąd cenowo są porównywalne.

gaz ziemny, węgiel, owies, sprasowana słoma tez są porównywalne...
















































wszystko jest kwestią ceny...

mariankossy
01-01-2010, 18:21
Witam
mam parę pytań odnośnie ogrzewania propan-butanmem z butli 11kg. Szukałem trochę w internecie ale informacji jest wiele (różne opinie) i nie do końca mogę podpiąć pod moją sytuację, ale od początku.

I

Czy takie rozwiązanie ma sens? bo jak narazie inna alternatywa jest jest ogrzewanie na prąd, ale to juz o wiele droższe rozwiązanie, bo wtedy wszystko będę miał na prąd....

pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi

11 kg gazu płynnego ( butla) to ok 130 kWh energii cieplnej,

Za butle zapłacisz 45-55zł , za en. elektr. ok 58zł ale bez problemu z wymianami butli oraz zapachem gazu w pomieszczeniu w którym butla będzie stała.
Przy prądzie 2 taryfowym ogrzewanie będzie jeszcze tansze .

mariankossy
01-01-2010, 18:31
Gaz płynny i prąd cenowo są porównywalne.

gaz ziemny, węgiel, owies, sprasowana słoma tez są porównywalne...
wszystko jest kwestią ceny...

Metr wungla jest droższy niż metr gazu ziemnego 8) jakięś 3x :roll:

PROAT1
03-01-2010, 13:28
U mnie od sylwestra chodzi piec na butli propanu 30kg. Rozruch był bardzo ciężki, bo woda na powrocie miała 2 stopnie, w chałupie tak samo ok. 3st. Nad ranem wracając z zabawy zaszedłem na budowe coby sprawdzic stan i butla była oszroniona na wysokości 1/3 od dołu, czyli niewiele, przynajmniej tak pamiętam ;]. Jednak po 24 godzinach już z tej butli tak wiele nie ubyło i chodzi jeszcze do dziś. Oszronienie już prawie jest przy dnie, do wieczora pewnie będzie po wszystkiemu. Chałupa 145m2, w domu 12 stopni, wszędzie podłogówka,ocieplenie styro 15/ wełna 25, piec de dietrich mcr24/28BIC. W podłogówkę leje na zasilaniu 25stopni a na powrocie jest 6 mniej. Piec chodzi 10 minut na minimum i 20 minut stoi. Prądem pewnie byłoby w tej samej cenie, jednak nie sprawdził bym instalacji czy chodzi prawidłowo, a gaz mam mieć już niedługo. W piecu tylko zmieniłem śrubką dopływ gazu wg instrukcji, wkręcić do oporu w prawo, potem 3,5 do czterech obrotów w lewo. Propan z butli ładnie odparowuje bo podłoga na której stoi ma 20stopni i ją podgrzewa.

himlaje
27-01-2010, 19:38
Od tygodnia grzeje butlami 33 kg propanem, tzw czystym propanem. Butle początkowo stały na dworze a teraz je trzymam w kotłowni gdzie jest 5-10 stopni. Dom ok 200m2. Na ścianach 15 cm styro, poddasze 25 cm wełny. parter to sama podłogówka a poddasze to troche podłogówki i reszta to grzejniki. Niestety stwierdzam, ze butla starcza na ok 2 dni. Fakt, że na dworze mrozy ostre ale piec działa na minimum, tzn nie mam jeszcze podpiętego regulatora, więc reguluje ręcznie i wszędzie jets puszczona woda na zasilaniu ok 35 st. Po ok dobie takiego grzania w domu jest temperatura ok 10 st. Przy mniejszych mrozach pewnie butla staraczałaby też na dwa dni tyle tylko, ze dom by sie tak nei wychładzał i w środku byłaby temperatura ok 20 st (teoretyzuje)

Narazie mam lekie perturbacje z tymi butlami, bo np. w niedziele podłączyłem nową butle. Jak przyjechałem we wtorek to piec wskazywał błąd gazu (brak gazu) a w domu było zimno i... czuć gaz. Okazało sie, że ta butla była nieszzcelna i gaz sie ulatniał i zamiast do pieca szedł na dom. Całe szczęście dom się nie ogrzał od jednego solidnego "pierdniecia".

Dostawca gazu i instalator odradzają mi grzanie propan-butanem bo będzie mi go zostawało. Narazie eksploatuje sam propan ale myśle, że skoro butle stoja w ogrzewanym pomieszczeniu to i propan-butan powinien cały schodzić a zawsze to troche taniej.

PROAT1
27-01-2010, 21:58
1'sza butla 3 dni, druga 4, trzecia 5, czwarta 6, niestety 5 i 6 po cztery i pół dnia (mrozy -20). Teraz idzie siódma. Zasilanie ustawione na 26 stopni, w domu 11-14. Nie mogę się już doczekać na ziemny. Oprócz dużych butli, spaliłem jeszcze 3 małe 11kg. Najgorzej mnie wpienia to, że duża butla się kończy przeważnie wieczorem albo w niedziele, jak nie można jechać i wymienić. Wtedy kupuje małą i do poniedziałku na niej śmigam.

himlaje
27-01-2010, 22:00
1'sza butla 3 dni, druga 4, trzecia 5, czwarta 6, niestety 5 i 6 po cztery i pół dnia (mrozy -20). Teraz idzie siódma. Zasilanie ustawione na 26 stopni, w domu 11-14. Nie mogę się już doczekać na ziemny. Oprócz dużych butli, spaliłem jeszcze 3 małe 11kg. Najgorzej mnie wpienia to, że duża butla się kończy przeważnie wieczorem albo w niedziele, jak nie można jechać i wymienić. Wtedy kupuje małą i do poniedziałku na niej śmigam.
Napisz może jak duży masz dom i jak izolowany oraz jaki kocioł. Bo wyniki masz wyraźnie lepsze niż u mnie :-?

PROAT1
27-01-2010, 22:45
Zobacz 3 posty wyżej.

himlaje
28-01-2010, 07:55
Zobacz 3 posty wyżej.
No tak, sorry :oops:
Dom troche mniejszy. Na zasilaniu ciągle lejesz 25 stopni. W sumie to zużycie gazu +/- podobnie jak u mnie. Ja nie mam jeszcze podłaczonego regulatora co by sobie wszystkim móc precyzyjnie sterować dlatego najniższa temperatura jąką moge narazie lać to 35, i cały czas tyle łąduje.

arturromarr
28-01-2010, 10:12
Dziwię, że kierujecie się w stronę takich szalonych rozwiązań jak grzanie butlami 11Kg. Przecież porównywalne cenowo jest grzanie dwutaryfowe prądem elektrycznym (pomieszczenia: piece akumulacyjne, woda: większy zasobnik albo bufor) a wygoda nieporównywalna. Rozumiem takie rozwiązanie w tylko przypadku gdy czekamy na podłączenie gazy ziemnego i chodzi o przetrwanie do tego czasu i nieinwestowanie w inne rozwiązania.
Osobiście używam butli 11Kg do kuchenki gazowej, ale w nowym domu będzie płyta grzejna. Wyjdzie drożej niestety bo dwie taryfy się tu nie komponują godzinowo, ale mam dosyć kończącego się gazu w najmniej odpowiednim momencie (najczęściej obie butle zostają w końcu puste w środku gotowanego obiadu).

himlaje
28-01-2010, 21:02
Ja mysle, że większość, jesli nie wszyscy co ogrzewają gazem z butli to ci którzy czekają na ziemny

PROAT1
29-01-2010, 00:50
Dokładnie jak pisze himlaje. Ja czekam na gaz od maja, już mam wszystko załatwione, dziś byłem podpisać umowę i niestety pokłóciłem sie w dziale technicznym. Miły pan stwierdził że mnie podłącza jak temp. będzie na plusie. Ja mu na to, że w umowie mam 45 dni od daty odebrania przyłącza, czyli 28 luty,to sie pan obruszył i stwierdził że koniec rozmowy. Nie chce iść na noże i sie procesować, próbuje jeszcze przez wykonawce ale chyba sie to skończy sprawą w sądzie. Najśmieszniejsze jest to, że dostałem wczoraj fakturę za podłączenie mi gazu czyli za coś czego nie zrobili. Kubańska komuna to przy gazowni europa zachodnia.

zed
09-06-2010, 09:54
To chyba mieszanka, nie czysty propan - został butan. Propan ciągnie do końca (prawie).
Ja mam butle 33kg od 4 lat (miały być "chwilowo" :evil: ). Dom ok 200 m. Ocieplony przyzwoicie. Przy temperaturach koło +10 butla jest na 2 tygodnie, koło zera - tydzień, przy -20 trzy dni. Dla porównania latem (tylko cwu) to ok. 2-3 miesiące.

Witam,
znalazłem Twego posta na forum w kwesti pieca gazowego i zasilania poppanem.
Mam instalacje tradycyjną i niestety brak gazu ziemnego.Interesuj mnie dokąłdny model pieca który posaidasz.U mnie jest 100m do ogrzania, dom oceiplony.
Prosze też o szczegóły instalacji zbiornikowej.Dwie butle czy wiecej i jak z dostawą

pzdr
Krzysztof

if22
21-10-2014, 22:24
Jak ogrzewacie propanem to gdzie trzymacie butle?
Mam piec http://pl.immergas.com/kotly_gazowe/kotly_kondensacyjne/1f/victrix_x_2_v2011/victrix_2_x24.htm
do czasu podłączenia gazu ziemnego chcę podłaczyć butle z propanem. Fachowiec, który ma to podłączyć mówi, że w domku jednorodzinnym mogą być max 2 butle podłączone szeregowo. Chce mi to podłaczyc do zaprojektowanej instalacji i butle trzymać na zewnątrz.

Mam od kumpla rogałęźnik na cztery butle, chciałbym je trzymać w kotłowni obok pieca.

Greengaz
22-10-2014, 00:01
Dwie butle 11 kg lub jedna 33kg.
Fachowiec dobrze mówi. Baterię butli powinno trzymać się na zewnątrz budynku.

if22
22-10-2014, 00:12
A co z podłączeniem butli z propanem do pieca?
Może być wykoanane na normalnym przewodzie giętkim (takim od kuchenki gazowej)?

Greengaz
22-10-2014, 08:07
Na sztywno do ściany, dalej przewodem giętkim. Z tego co pamiętam, nie wolno użytkowąć giętkiego przewodu gazowego dłuższego niż 3 m.

if22
22-10-2014, 10:35
CZyli butla ma być wpięta do istniejacej już instalacji (przygotowanej do pracy z gazem ziemnym)?
Co z kuchenką gazową? Można ją podpiąc pod propan?

Greengaz
22-10-2014, 12:10
Byłoby najlepiej.
Jeśli na ściane budynku masz skrzynkę z zaworem odcinającym, to załóż trójnik przed zaworem i podepnij się do niego z baterią butli.

W kuchence konieczna bedzie wymiana dysz. Sprawdź czy nie były w komplecie z kuchenką.
I prośba. Nie rób tego wszystkiego sam. Zleć instalatorowi z uprawnieniemi gazowymi.

if22
22-10-2014, 12:35
Spoko. Będzie to robiła osoba z uprawnieniami. Pytam bo chce sie poradzic osob z doswiadczeniem.

CZyli podłacze kuchenke pod propan. To OK.

A jak podłacze butlę (2x33kg) na zewnątrz to nie będzie problemów z wykorzystaniem gazu do końca jak będzie temperatura poniżej zera?

Greengaz
22-10-2014, 17:57
Jeśli czysty propan, to problemów nie będzie do temp. poniżej - 42 st. C.

if22
23-10-2014, 13:06
A do wpięcia w instalację to będzie trzeba uzyc jakiegos specjalnego kabla?
Jaki kabel jaki reduktor do tego?

if22
24-10-2014, 13:36
Jak podłaczaliście zestaw butli do istniejacej instalacji?

Greengaz
24-10-2014, 18:40
Wydaje mi się, że powinieneś zostawić to fachowcowi z uprawnieniami gazowymi.