PDA

Zobacz pełną wersję : PODKŁAD POD PANELE - folia, mata, pianka, korek, pod ogrzewanie podłogowe



Strony : 1 2 [3] 4

Parkiet
18-03-2010, 09:53
W moim przypadku gdzie są panele nie ma ogrzewania podłogowego.
W takim przypadku kieruj się potrzebną Ci grubością podkładu. Pozdrawiam.

MiL999
22-03-2010, 15:55
Witam
Mam pytanie czy pod panele można położyć eko plyty 7mm i na to korek 2 - 3 mm? Chodzi mi o podwyższenie poziomu podłogi. Czy taka podłoga nie będzie za bardzo się ugniatać, nienaturalnie stukać itp?

wikula7
23-03-2010, 18:46
Witam
Mam pytanie czy pod panele można położyć eko plyty 7mm i na to korek 2 - 3 mm? Chodzi mi o podwyższenie poziomu podłogi. Czy taka podłoga nie będzie za bardzo się ugniatać, nienaturalnie stukać itp?

Nie należy stosować podkładu na podkład bo będziesz miał strasznie głośną podłogę . Myślę że lepszym rozwiązaniem będzie ( jeżeli chcesz się z czymś zrównać ) zastosowanie szerszej listwy progowej która zniweluje nierówność .
Pozdrawiam

kapoczta
19-04-2010, 07:43
W obi widziałem podkład o przenikalności termicznej 0,22 m2xK/W. Zastanawiam się czy 5mm grubości podkład może mieć współczynnik przenikania podobny do 15cm styropianu ? Zastanawiam się jednak nad jednostką ? Może jednak to nie standardowe k ?

tommiyacht
27-04-2010, 21:06
jestem na etapie wyboru podkładu pod panele (classen). no i jest taka stronka gdzie są dosyć ciekawe podkłady ale mam bół głowy normalnie. Jedne redukują , jedne drugie lepsze na dzwiek transmisyjny, trzecie na odbity. itd. No i nie wiem czy one są dedykowane do paneli ze swojej stajni czy do kazdych mozna zamontowac i bedzie to spelniac swoją role ? ta folia paroizlolacyjna tez nie glupia. a oto stronka, http://www.panele-podlogowe.eu/index/5/podklady_podlogowe/id poradzi ktos ? aha, panele mają 8mm

jest jeszcze cos takiego

http://www.pianomat.pl/assembly_floor.php

ale to mi wygląda na pianke w jakies zmodowanej wersji

Parkiet
27-04-2010, 21:44
Przejrzyste zestawienie właściwości podkładów pod panele znajdziesz na www.arbiton.com W zasadzie wybór podkładu zależny jest od zakładanych potrzeb izolacyjnych czy akustycznych. Jeżeli podkład nie jest zintegrowany z izolacją paroszczelną, to taką izolację należy zastosować pod klasyczny podkład. Pozdrawiam.

jarekkur
27-04-2010, 23:07
jestem na etapie wyboru podkładu pod panele (classen). no i jest taka stronka gdzie są dosyć ciekawe podkłady ale mam bół głowy normalnie. Jedne redukują , jedne drugie lepsze na dzwiek transmisyjny, trzecie na odbity. itd. No i nie wiem czy one są dedykowane do paneli ze swojej stajni czy do kazdych mozna zamontowac i bedzie to spelniac swoją role ? ta folia paroizlolacyjna tez nie glupia. a oto stronka, http://www.panele-podlogowe.eu/index/5/podklady_podlogowe/id poradzi ktos ? aha, panele mają 8mm

jest jeszcze cos takiego

http://www.pianomat.pl/assembly_floor.php

ale to mi wygląda na pianke w jakies zmodowanej wersji

Wszystkie podkłady posiadają zakres pochłaniania dźwięków krokowych (stuków) w zakresie maksymalnie 22dB. To jest w zakresie tykania zegara. Przede wszystkim wycisza się o tę wartość przenikanie stuków do sąsiada na dół. Firma Maxit ma maty o 31dB to jest juz cicha rozmowa. Konstrukcja stropów budynków (nowych) zgodnie z normą powinna izolować akustycznie w zakresie 48 albo 52dB zależnie od ich przeznaczenia. Pianomat to dobre rozwiązanie.

jarekkur
27-04-2010, 23:10
Witam
Mam pytanie czy pod panele można położyć eko plyty 7mm i na to korek 2 - 3 mm? Chodzi mi o podwyższenie poziomu podłogi. Czy taka podłoga nie będzie za bardzo się ugniatać, nienaturalnie stukać itp?
spytaj w komforcie. maja pianomat też 10mm pod panele!

tommiyacht
29-04-2010, 20:27
facet dzis w komforcie polecił mi to:

http://www.mbig.pl/steico_ekopor_kolor.php

co sądzicie ?

jarekkur
30-04-2010, 20:59
spytaj w komforcie. maja pianomat też 10mm pod panele!

dobry materiał i nie drogi.

bean11
01-05-2010, 16:07
witam :)
a ja z troszkę innym pytankiem...moja wylewka ma dopiero półtora tygodnia. Wykonawca poinformował mnie, że całkowity czas schnięcia wylewki to 28 dni i po takim czasie można układać spokojnie płytki. Ale potem ktoś mi powiedział, że pod panele te 28 dni to zdecydowanie za wcześnie. Ze powinno się poczekać ze 2-3 miesiące...troszkę się zmartwiłam, bo na lipiec planowalam przeprowadzkę....orientujecie się moze jak to z tymi wylewkami??

Parkiet
01-05-2010, 20:57
Posadzka pod panele powinna mieć wilgotność poniżej 3%, przy czym pod panele należy zainstalować szczelną paroizolację. Czas kiedy posadzka uzyska taką wilgotność zależy od jej grubości, jakości betonu oraz klimatu jej otoczenia. W niektórych przypadkach wystarczy miesiąc, w innych kilka miesięcy. Dla pewności potrzebna jest fachowa pomoc wraz z pomiarem wilgotności betonu. Pozdrawiam.

chrobry
10-08-2010, 21:45
Witam !

Co byście radzili jako podkład pod panele. Czy im grubszy podkład tym lepszy ?
Na dziś mam dwa typy

- Płyta STEICO z włókna drzewnego
- Płya Izonord - z poliestyrenu

(dostepne na allegro)

Dzieki za pomoc.

wikula7
11-08-2010, 21:01
Zdecydowanie podkład izonord - steico to tzw eco płyta - dudni , i w trakcie użytkowania kruszy się wydostając się z pod listew i osiadając na meblach .
Co do grubości to wszystko zależy na czym kładziesz - jeżeli na wylewkę ( równą ) to im cieńszy tym lepszy , a jeżeli na coś co wcześniej leżało to wszystko zależy jakie masz nierówności - Izonord ( czy jak on się tam nazywa u innych dystrybutorów ) ma ryfle które dostosowują się ( zagniatają ) do nierówności podłoża .
Pozdrawiam

Ka***gi
19-08-2010, 14:50
Albo wybrac po prostu dobry podklad:)

mirosag
20-08-2010, 15:52
Dobry czyli co ? Steico i Izonord są niedobre ?

Ka***gi
20-08-2010, 16:14
To zalezy co chcesz osiagnac: czy masz ogrzewanie podlogowe, chcesz wyciszyc czy izolowac, wyrownac itp.

Najlepsze podklady to maty poliuretanowe mineralowe. Maty te nie tylko wyciszaja dzwieki odbite ale rowniez powoduja dobra prace panela(plywanie). minus to cena od 20 zł/m2 oraz idealnie rowne podloze.

Co do podkladow naturalnych typu Ekopor to nie polecam, a podklady polistyrenowe to za ta cene nic lepszego nie kupisz.

I pamietaj im gestszy tym lepszy, a nie im cienszy lub grubszy

wikula7
20-08-2010, 21:20
I pamietaj im gestszy tym lepszy, a nie im cienszy lub grubszy

Ale jeżeli podkład jest cieńszy to bardziej przystosowuje się do podłoża i nie powstaje między podłożem - podkładem i panelami tzw " studnia " która jest jednym z głównych powodów dudnienia podłogi .

Ka***gi
21-08-2010, 10:17
Cienki oczywiscie lepszy tylko chodzi o gestosc, jak mozna porownac podklady marketowe o grubosci 2-3 mm(gestosc ok 30kg/m3) z podkladami oryginalnymi (gestosc ok 1000 kg/m3)

eda84
24-08-2010, 16:48
Wlasnie ukladaja mi w domu panele laminowane na podkladzie wyciszajacym Sound-Protect firmy Witex, na opakowaniu pisze zeby ukladac runem do dolu, czy runo to cos takiego bialego co jest na tym podkladzie z jednej strony czy moze to zielone, ? Czy jesli ulozyli mi to odwrotnie, beda tego jakies konsekwencje ?

Ka***gi
24-08-2010, 18:45
białym do dolu, od gory musi byc powierzchnia z folia, beda brak gwarancji przy sporze reklamacyjnym

pshemQo
25-08-2010, 16:39
Witam, mam dwa podkłady pod panele grubość ~3mm czy mogę obydwa podkłady połączyć? Przez pokój przechodzi mi kabel i nie mam zamiaru go wkuć w posadzkę. Czy ułożenie dwóch podkładów - jeden z folią; drugi bez - może być szkodliwe w użytkowaniu paneli? Tym podkładem wyrównał bym tą różnicę kabla.

Ka***gi
25-08-2010, 18:25
poprzez zdublowanie podkladu tracisz gwarancje na panele, a czy z panelami cos sie stanie to juz osobna sprawa, natomiast nigdy nie laczymy zadnych podkladow

netlogon
26-08-2010, 14:42
Witam,
mam do Was dwa krótkie pytania, bardzo proszę o fachową poradę.

1. Jakiego materiału najlepiej użyć do wygłuszenia odgłosów sąsiadów mieszkających podemną ? < ale żeby był to materiał twardy, nie unoszący paneli (jak to jest w przypadku niektórych mat piankowych).

2. Czy można położyć pod panele 2 warstwy korka ?

netlogon
26-08-2010, 14:43
Witam,
mam do Was dwa krótkie pytania, bardzo proszę o fachową poradę.

1. Jakiego materiału najlepiej użyć do wygłuszenia odgłosów sąsiadów mieszkających podemną ? < ale żeby był to materiał twardy, nie unoszący paneli (jak to jest w przypadku niektórych mat piankowych).

2. Czy można położyć pod panele 2 warstwy korka ?

Ka***gi
26-08-2010, 18:15
te odglosy to dzwiek transmisyjny (czli sasiedzi nie slysza twoich krokow) i wygluszasz go prawie kazdym podkladem polistyrenowym lub poliuretanowym jezeli ma byc twardy(czytaj gesty) to juz tylko podklady oryginalne
zadnego podkladu nie mozemy dublowac

Rezi
27-08-2010, 13:05
ad1. nie wyciszysz takich dźwięków poprzez podkłady, fizycznie teg dźwięk rozchodzi się poprzez wszystkie mury
ad2 nie można, lepiej użyć maty qiuck stepa

silan
29-08-2010, 19:27
a czemy nie można dublować podkładu? mi w sklepie zasugerowano połozyc dwie wartwy pianki (dom parterowy)..

Ka***gi
30-08-2010, 11:10
na pewno byles w sklepie z podlogami a nie w warzywnym? :)

tak na powaznie jak chcesz zachowac gwarancje na panele to nie dubluj pianek bo to nic nie pomoze na wygluszenie, a tylko na wyrownanie

w jakim sklepie byles?

lolipoplady
01-09-2010, 20:58
Ponawiam pytanie: co dac pod panele w przypadku podlogowki???

jarekkur
01-09-2010, 23:08
Ponawiam pytanie: co dac pod panele w przypadku podlogowki???
Najlepiej papier falisty na wyjątkowo równą powierzchnię wylewki. Poza tym suchość wylewki nie powinna przekraczać w całym przekroju wylewki 0,8CM% lub 1,3DNS%.
Opór przenikania ciepła paneli i podkładów pod nimi nie może przekraczać 0,15m2K/W. Norma PN EN 1264 mówi o 0,10m2K/W. Musisz się dowiedzieć jakie mają te materiały opór przewodzenia ciepła i je dodać.

Ka***gi
03-09-2010, 12:04
pozwole sobie nie zgodzic sie z powyzszym
na ogrzewanie podlogowe pod parkiet klej oczywiscie, a w przypadku paneli podklad mineralowy poliuretanowy , np podklad Sound Protect Eco 0,03 m2K/W, natomiast papier falisty ma znacznie gorsze parametry

seniorus
16-09-2010, 16:13
czy jest to może coś takiego ?
http://www.komfort.pl/akcesoria/wyszukiwarkainfo/nazwa/PODKLAD_RAPPORT/kod/034798/PG/1
mam generalnie ogromny dylemat na temat podkładu pod panele
chciałbym wyciszyć trochę chociaz poruszanie się po pokoju :) i znalazłem coś takiego jak wyżej link
generalnie takiej super podłogi niemam równej ale wylewka całkowicie odpada dlatego szukam rozwiązań pośrednich

doradzicie coś ciekawego ? tylko nie 60 zł /m2 :) bo przeżyje załamkę hehe

pati25
17-09-2010, 07:32
Ja mma od 7 lat w mieszkaniu takie zielone płyty pod panelami i jest ok ...w domu dam to samo ..

seniorus
17-09-2010, 10:42
a czy ktoś zauwazył np przy podłożeniu korkiem róznicę w hałasie i użytkowaniu ?

dvd
20-09-2010, 12:17
Witam

Moim zdaniem ta taka biała pianka zwykła to szajs nie opłaca się to kłaść szybko się wybija, tylko że dawniej na rynku można było dostać to,
Te pianki są dobre ja osobiśćie bym kupował 5mm, nie wiem co myśleć o pilśni też rozważałem kłaść na tym.

Mógł by ktoś wyrazić opinię porównującą pilśnię z pianką? No i jakiej firmy są dobre pianki?

Pogodka20
20-09-2010, 13:45
Witam

Oferuje ułożenie paneli podłogowych+listwowanie działamy na terenie Radomia,Warszawy i okolic. Wiecej informacji [email protected]

Ka***gi
20-09-2010, 17:56
podklady pilsniowe to chyba najgorszy wybor wsrod podkladow, zdecydowanie lepsze sa podklady polistyrenowe - w arkuszach - co do producenta to i tak jest kilku producentow i robia podklady dla wszystkich - decora, vox, cezar, aspro itp.
natomiast pianki z rolki (gestosc ok 10-20 kg/m3) nadaja sie tylko jako papier do pakowania np porcelany, polecam :)

maca
15-12-2010, 17:38
A co myślicie o takim rozwiązaniu: (Domek poniemiecki i podłoga z desek)
Korek techniczny 2mm, na korek ekopłyta (eko-por) 5,5mm i na to panele 7mm? Czy może korek dać na ekopłyte?
Główny cel to wyciszenie dźwięków przedostających się do pokoju poniżej. Zastosowanie waty czy innych rzeczy odpada.

Witam,
Mam identyczną sytuację jak Ty, tzn. poniemiecki dom z drewnianym stropem i taki sam dylemat przed położeniem paneli. Zastanawiam się nad zastosowaniem podwójnego podkładu, czyli właśnie ekopłyta+korek ze względu na najlepsze właściwości tłumiące. Czy przetestowałeś już to rozwiązanie w praktyce i czy jesteś zadowolony z efektu ? Ktoś tutaj na forum napisał, że nie można stosować jednocześnie dwóch podkładów pod panele, ale jakie są przeciwwskazania - nie wiadomo.

Parkiet
15-12-2010, 18:42
Witam,
Mam identyczną sytuację jak Ty, tzn. poniemiecki dom z drewnianym stropem i taki sam dylemat przed położeniem paneli. Zastanawiam się nad zastosowaniem podwójnego podkładu, czyli właśnie ekopłyta+korek ze względu na najlepsze właściwości tłumiące. Czy przetestowałeś już to rozwiązanie w praktyce i czy jesteś zadowolony z efektu ? Ktoś tutaj na forum napisał, że nie można stosować jednocześnie dwóch podkładów pod panele, ale jakie są przeciwwskazania - nie wiadomo.
Nadmiernie gruby podkład - złożony z dwóch grubych warstw jest bardzo elastyczny, co może się przyczynić do uszkodzenia zamków w panelach czy w innych podłogach pływających. Reasumując elastyczność wynikająca z rodzaju podkładu ogranicza jego czy ich (2 podkładów) grubość. Pozdrawiam.

masllak
15-12-2010, 23:00
Ja pytanie mam z innej beczki właśnie wykańczam mieszkanie w nowym bloku wylewki były maj/czerwiec temperatura w mieszkaniu w okolicach12-14 stopni przy otwartych napowietrznikach w oknach , celem lepszej cyrkulacji i pozbywania sie ewentualnej wilgoci .
Musiałem położyć panele w dwóch pokojach po 10 m ze względu na montaż szaf. Na wylewce mam korek 2 mm i folia i na to panel 10mm Classena nie zakładałem listew celem lepszej wentylacji czy przy takich warunkach może coś się dziać z panelami?

Mam do położenia salon około 20m czy przy takich warunkach lepiej się jeszcze wstrzymać?.

jarekkur
15-12-2010, 23:07
Ja pytanie mam z innej beczki właśnie wykańczam mieszkanie w nowym bloku wylewki były maj/czerwiec temperatura w mieszkaniu w okolicach12-14 stopni przy otwartych napowietrznikach w oknach , celem lepszej cyrkulacji i pozbywania sie ewentualnej wilgoci .
Musiałem położyć panele w dwóch pokojach po 10 m ze względu na montaż szaf. Na wylewce mam korek 2 mm i folia i na to panel 10mm Classena nie zakładałem listew celem lepszej wentylacji czy przy takich warunkach może coś się dziać z panelami?

Mam do położenia salon około 20m czy przy takich warunkach lepiej się jeszcze wstrzymać?.
Może i będzie jeżeli zostało to źle wykonane.

jarekkur
15-12-2010, 23:14
Witam,
Mam identyczną sytuację jak Ty, tzn. poniemiecki dom z drewnianym stropem i taki sam dylemat przed położeniem paneli. Zastanawiam się nad zastosowaniem podwójnego podkładu, czyli właśnie ekopłyta+korek ze względu na najlepsze właściwości tłumiące. Czy przetestowałeś już to rozwiązanie w praktyce i czy jesteś zadowolony z efektu ? Ktoś tutaj na forum napisał, że nie można stosować jednocześnie dwóch podkładów pod panele, ale jakie są przeciwwskazania - nie wiadomo.

Każdy z tych materiałów ma około 19-20dB wytłumienia dźwięków. Kładąc na siebie te dwie warstwy nie otrzymasz w sumie wytłumienie 40dB lecz co najwyżej 24dB.
Ten poziom decybeli to tykanie zegara. W Twoim przypadku ważna jest równość podłoża -starych pięknych desek. Musisz o tym pomyśleć. Inaczej szybciej nastąpią w laminacie szkody niż przypuszczasz.

maca
16-12-2010, 11:01
Każdy z tych materiałów ma około 19-20dB wytłumienia dźwięków. Kładąc na siebie te dwie warstwy nie otrzymasz w sumie wytłumienie 40dB lecz co najwyżej 24dB.
Ten poziom decybeli to tykanie zegara. W Twoim przypadku ważna jest równość podłoża -starych pięknych desek. Musisz o tym pomyśleć. Inaczej szybciej nastąpią w laminacie szkody niż przypuszczasz.

Dzięki za opinię. Jeżeli chodzi o podłoże to jest ono równe, ponieważ, nie są to stare deski, lecz płyta OSB 28 położona bezpośrednio na drewnianych belkach stropowych. Chciałbym tylko dopytać czy te 24dB, to faktycznie wynika z jakichś fachowych obliczeń ? Bo jeżeli tak, to zysk z ułożenia podwójnego podkładu byłby stosunkowo niewielki. Nie wiem jakie tłumienie ma korek, bo nie znalazłem takiej informacji na produkcie, natomiast jeżeli chodzi o ekopłytę, to producent podaje, że tłumienie dźwięków transmisyjnych (przechodzących przez strop) wynosi 26dB.

nofear
16-12-2010, 22:53
pozwole sobie nie zgodzic sie z powyzszym
na ogrzewanie podlogowe pod parkiet klej oczywiscie, a w przypadku paneli podklad mineralowy poliuretanowy , np podklad Sound Protect Eco 0,03 m2K/W, natomiast papier falisty ma znacznie gorsze parametry

zgadzam się, te podkłady zwane mineralnymi przez przedmówcę, czy matami kwarcowymi jak przez eksperta direct floor w tym artykule: http://www.myfloor.pl/od-stop-do-glow-ogrzewanie-podlogowe-kompendium-wiedzy,6,artykul.html
są absolutną rewelacją jeżeli chodzi o wyciszenie paneli

nofear
16-12-2010, 23:20
maca to co pisze jarekkur to nie opinia, tylko fakt, czysta nauka!!! dublowanie podkładków jest kompletnym bezsensem, masz nie tylko problem bezsensu tego działania o jakim pisze jarekkur i ryzyka uszkodzenia zamków o jakim pisze parkietkomplex, to jeszcze masz bardzo głośne panele, bo w bardzo dużym uproszczeniu - im lepsza wygłuszenie dźwięku przenoszonego, tym większy stukot paneli w pomieszczeniu, dochodzi Ci jeszcze prawdopodobnie problem formalny z gwarancją, z tego co się orientuję to wielu producentów paneli ze powodów jakie opisał parkietkomplex nie dopuszcza grubszych podkładów niż 3mm

hammer
20-03-2011, 11:10
Witam.
Zerwalem stara podloge w salonie.Mata podlogowa ma ok 10 lat.Powinienem polozyc nowa czy moge zostawic stara ?
Wyglada dosc dobrze.Wg Was mogla sie nieco "zgniesc" przez te lata i stracic swoje wlasciwosci?
pozdrawiam

sewerynslowi
21-03-2011, 15:09
expertem nie jestem, ale jak nie jest zniszczona, a chcesz zaoszczędzić kilka złotych na m2 to możesz użyć starą matę.

napisz tylko jaka to mata?

wikula7
21-03-2011, 19:20
Teoretycznie możesz zostawić starą matę a w praktyce to lepiej wymienić .
Technologie poszły tak do przodu przez ostanie lata , że warto wydać parę złotych a zainwestować w dobry podkład .
Wszystko zależy od tego co teraz leży , jeżeli to jest Pianka to proponuję ją wymienić . Jeżeli chcesz wygłuszyć " stukanie " paneli to do wyboru w tej chwili masz mnóstwo podkładów .
Zawsze lepiej jest przy wymianie podłogi wymienić i podkład .

natalutka
02-04-2011, 23:08
W pokoju, który przejściowo będzie dziecięcym a docelowo sypialnią na podłodze chcę ułożyć panele. (Parterówka, podłoga na gruncie, bez podłogówki).
Przeglądam net i znalazłam IZO-FLOOR PLUS 6 mm, na stronie producenta podają izolację termiczną 0,22 m2 K/W. Często polecane są zielone płyty podpodłogowe, określane jako "Przyjazny środowisku system izolacyjny z włókna drzewnego." U mnie zmieściłaby się płyta gr 7mm. (współczynnik przewodzenia ciepła l [W / ( m * K )] 0,05 (zgodnie z PN EN 13986, tab. 11)

Który podkład wybrać? A może jakiś inny będzie odpowiedni? W pokoju są trzy duże okna i chciałabym żeby chociaż przez podłogę nie uciekało nam ciepełko :)

wikula7
03-04-2011, 17:33
Zdecydowanie lepszy będzie Izo Floor 6 mm - Ma dobrą izolację cieplną a dodatkowo w miarę dobrze wygłusza .
Nie polecam tzw. eko płyt - nie wygłuszają , może i mają dobrą izolację cieplną , ale zdarzało się ( opinie klientów ) , że podkład pod wpływem użytkowania się wykrusza i osiada na meblach zostawiając zazwyczaj zielony pył który wydostaje się z pod podłogi np. z pod listew .
Pozdrawiam

natalutka
03-04-2011, 19:11
dziękuję :)

jarekkur
03-04-2011, 20:21
W pokoju, który przejściowo będzie dziecięcym a docelowo sypialnią na podłodze chcę ułożyć panele. (Parterówka, podłoga na gruncie, bez podłogówki).
Przeglądam net i znalazłam IZO-FLOOR PLUS 6 mm, na stronie producenta podają izolację termiczną 0,22 m2 K/W. Często polecane są zielone płyty podpodłogowe, określane jako "Przyjazny środowisku system izolacyjny z włókna drzewnego." U mnie zmieściłaby się płyta gr 7mm. (współczynnik przewodzenia ciepła l [W / ( m * K )] 0,05 (zgodnie z PN EN 13986, tab. 11)


Który podkład wybrać? A może jakiś inny będzie odpowiedni? W pokoju są trzy duże okna i chciałabym żeby chociaż przez podłogę nie uciekało nam ciepełko :)

W twoim przypadku gdy chodzi o izolację cieplną zastosuj płytę o lambda=0,05.

natalutka
03-04-2011, 20:41
już nic nie rozumiem, czyli że te płyty są lepsze? Wytłumaczcie mi proszę tak łopatologicznie, o co chodzi z tymi wartościami i który podkład sprawi, że podłoga nie będzie zimna od gruntu.

mkmk10
09-06-2011, 15:05
Witam serdecznie,obczytałam sie na internecie o tym "cudzie" czy ktoś już użytkuje? czy to rzeczywiscie wytłumia dzwięki??



pozdrawiam

JACUŚ
09-06-2011, 22:19
Czy jest jakas specjalna mata z korka pod panele, ktore beda lezec na ogrzewaniu podlogowym ?

mrówka75
10-06-2011, 10:26
ja mam korek pod panelami ale bez ogrzewania podłogowego. Nie wiem czy ogrzewanie podłogowe pod zwykłe panele to dobry pomysł, nam to odradzono.

Przemolo
19-06-2011, 00:26
Witajcie, będę kładł panele podłogowe w ok. 30m salonie w domu z lat 80-tych. Salon znajduje się nad piwnicą (w piwnicy sucho, niemniej w zimę jak to w zimę - zimno).
Co do paneli - w Castoramie upatrzyłem jakieś Krono 8mm, AC4 w cenach ok. 25-35zł/m2.
Zastanawiam się tylko co pod nie dać. Czy samą piankę? czy jeszcze jakąś folię? Co do pianki - zastanawiam się nad Izo Floor Plus 6mm (ok. 6zł/m2) - mam nadzieję, że będzie cieplej niż przy zwykłej 2-3mm.
Z góry dzięki za wszelkie porady!

kozubek1
01-01-2012, 18:50
Mam do wykończenia podłogę na poddaszu.Obecnie mam strop drewniany i na belkach zamontowana płytę osb i chodzi mi o wyciszenie przed położeniem paneli .Znalazłem podkład MAX-POD o grubości 5 mm cena atrakcyjna najtaniej za 2,4 zł za 1m2.Izolacja akustyczna: Lw = 22 dB.Czy ktoś użytkuje taki podkład ,jak jest z wyciszeniem ,czy można zastosować dwie warstwy i uzyskać jeszcze lepsze wyciszenie,czy po ułożeniu paneli nie będą się odkształcać pod obciążeniem.Dzięki za odpowiedzi.

wikula7
02-01-2012, 09:23
Nie stosuje się podkładu " jednego na drugi " bo uzyska się odwrotny efekt wygłuszenia , a dodatkowo podłoga może nadmiernie pracować .
Co do wyboru podkładu to o jakie wygłuszenie Ci chodzi : czy dźwięk słyszalny w pomieszczeniu ( na poddaszu ) , czy w pomieszczeniu pod nim .
Każdy podkład ma swoje odpowiednie właściwości :
Jeżeli chcesz zmniejszyć "stukanie " słyszalne w pomieszczeniu pod spodem to zastosuj np. podkład XPS ( 3,5,6 mm lub właśnie ten podkład który proponują ) , natomiast jeżeli chcesz wyciszyć stukanie w pomieszczeniu w którym będą układane panele to zastosuj np. Universol Alu light .
Niestety w tym przypadku dodatkowo może stukać zamontowana płyta osb pod którą może robić się tzw. studnia , chyba ,że była przyklejana a nie przykręcana .
Pozdrawiam

kozubek1
02-01-2012, 10:39
Dzięki za odpowiedz.Podkład chcę zastosować do wyciszenia mieszkań na dole tak by jak najmniej słyszeć to co dzieje się na poddaszu.

par_le***
06-01-2012, 14:24
Jeśli to pomieszczenie na poddaszu i nie chcesz iść w nadmierne koszty Max - Pod będzie dobrym rozwiązaniem.

62542
16-01-2012, 14:04
witam
podłącze się pod pytanie o podkłady, mam mieszkanie w bloku, chciałbym wygłuszyć podkładem dźwięki od sąsiada... słucha głośno muzyki i może dałoby radę coś położyć pod panele by chociaż troszkę wygłuszyć jego dźwięki?
mam rozumieć, że jak wyciszę jego z dołu to i moje u mnie będą cichsze?

janusz_x
26-01-2012, 22:17
Witam

F-ma Sensa do swoich paneli zaleca i sprzedaje podkład Alloc Silent System.
W związku z tym mam pytanie.
Czy można by zastosować podkład innej firmy (gwarancja nie ma znaczenia) i czy nie wpłynie to negatywnie na właściwości podłogi.
Proponowany podkład swoją ceną powala. A przykładowo podkład Quick-Step o podobnych parametrach wychodzi o połowę taniej.
P.S.
Nie chodzi mi najtańszy, lecz markowy ale innej firmy.
Dodam że mam określoną kwotę na podłogę, a za zaoszczędzone pieniądze mógłbym dołożyć do droższego wzoru tej firmy.

I jeszcze jedno pytanie.

Czy jako podkład zda egzamin korek?
Panele będą kładzione w bloku na płytki PCV.

Dziękuję za ew. rady i pozdrawiam
Janusz

wikula7
27-01-2012, 11:24
Witam .
Podkład Alloc-a ma dość dobre parametry wygłuszające a co za tym idzie i cenę
Stosowanie podkładów " super wygłuszających " w blokach na płytki PCV nie ma najmniejszego sensu . Równość ich pozostawia wiele do życzenia .
Proponuję zastosować podkład XPS 3mm (ok 4,5 zł/m2 ) - wiele razy stosowałem osobiście właśnie na takie podłoża i zdaje egzamin . Podkłady XPS redukują dzwięki przedostające się w dół więc przynajmniej sąsiad z dołu nie będzie miał dudnienia nad głową .
Podkłady XPS ryflowane dodatkowo wyrównują trochę powierzchnię więc idealnie będzie się nadawał w tym przypadku .
Pozdrawiam

Miśka76
08-03-2012, 19:51
Jak chcesz mieć cichą podłogę to zapomnij o panelach. Co byś nie dała pod panele zawsze będzie słychać. Jeśli nie jesteś zdecydowana jaki dać podkład to kup po kawałku pianki, płyty, korka itp. i sprawdź. W końcu położenie kilku paneli na próbę to 10min roboty. Przy stosowaniu pianki podłoga (wylewka) może być bardziej krzywa bo pianka sie poddaje i panele na niej sie ładnie ułożą natomiast przy twardszych podkładach jak właśnie korek może być wymagane wyrównanie wylewka samopoziomujacą. Jak sie nie wyrówna to może potem "klapać" w miejscach dołków.
Pozdrawiam

Nie zgodze sie. Ja mam panele laminowane balterio 8 albo 9 mm, pod nimi mam pianke w plytach 8 mm, a pod nią stare deski i nic nie klepie. Chodzi o to, zeby miec wypoziomowane podloze. Jak masz gorki i dolki, to sie panel rusza. Nie ma tez co kupowac tych najtanszych w praktikerze, bo to nie wiadomo, czy równo pocięte. Jest róznica w panelu za 30 i 100 zł.

pionan
08-03-2012, 21:15
no pewnie, ze jest. Na przykład cena!!! :). Ja własnie skończyłem w domu kłaść panele za kwotę oscylującą wokół 30zł/m2 i wyszły zajebiście. Panele z Kronopolu na podkładzie arbiton z rolki na ogrzewanie podłogowe (polistyren z rowkami i dziurkami).

Miśka76
11-03-2012, 19:29
Jak jest nierówno podłoze, to wszystko będzie stukać, bo się rusza i pracuje. Więc fachowcy mają rację, jak się domagają albo zalecają wyrównanie. Bo potem do nich będą pretensje, ze jest nie tak, jak powinno. Natomiast ja jestem świadkiem,ze nawet na kiepskim podłożu - starej skrzypiacej desce - można położyć panele i będzie wszystko ekstra. Ale po 1. właśnie wyrównanie, po 2. porządy fachowiec i po 3. porządne panele. Z tymi za 30 zł bym nie ryzykowała. W końcu podłogi nie ywmieniasz co rok (no chyba że kupisz bylke co;)

Miśka76
11-03-2012, 19:32
Ale miałam napisać o korku i piance - ja mam piankę w płatach i jest cichutko, mimo że mam 2 rozwydrzone koty, które ciągle szkaczą i biegają (pytałam sąsiadów). Wiec chyba nie ma co debatować, zapytaj robotników, co chcą i to kup. Cena podobna. Na to porządne panele (np. właśnie balterio) i mozesz zająć się czymś przyjemnym, czyli urządzaniem domu :)

jarzec
12-03-2012, 08:37
Czy możecie doradzić parametry paneli i podkładu do nieogrzewanego zimą domku letniskowego? Większym zagrożeniem od mrozu jest chyba wilgoć...

A więc:
- jaki podkład: gruba pianka czy korek?
- jaka minimalna grubość paneli będzie wystarczająca?

Czy istnieją panele dedykowane do takich warunków?

Obecnie na podłodze są płyty OSB.

Miśka76
17-03-2012, 19:06
Wydaje mi się, że ta płyta mogłaby zostać i na ni własnie jakas pianka, na pewno Ci doradzą w markecie taką do warunków ekstremalnych ;) są też różne folie zapobiegajace wilgoci, to też na pewno warto dołożyć. A w kwestii paneli, to skoro laminowane balterio można do kuchni, gdzie są narażone na wylewy i wycieki, to też bym Ci radziła. Ja niedługo będę kładła w kuchni właśnie.,

piotr27
19-03-2012, 17:39
Witam. Planuję położyć w całym mieszkaniu panele, co byłoby najlepszym podkładem? Mieszkanie jest na pierwszym piętrze i jest to nowe budownictwo. Co proponujecie?

Miśka76
20-03-2012, 09:24
Tradycyjnie - pianka lub korek :) Ale - jak tu wszystkim powtarzam - najpierw sprawdź, czy masz podłoże równe, a potem kup porządne panele. Masz już coś na oku?

piotr27
24-03-2012, 10:44
Rozglądałem się już trochę ale nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać. Podłoże jest równe, mieszkanie jest na pierwszym piętrze jedni polecają piankę bo niby wystarczy, inni korek że wyciszy chodzenie i jest cieplejsza podłoga. Co do paneli jak się orientowałem wszyscy mówią że AC-4 podobno są dobre. Mam jeszcze pytanie odnośnie papieru gładziowego czy po położeniu i jakimś czasie nie zacznie się odklejać od ścian i czy warto go kupić i montować?

wikula7
24-03-2012, 11:20
Co do podkładów to : wszystko zależy jaki efekt chcesz osiągnąć kładąc podkład - jeżeli nie chcesz "stukania " to musisz zainwestować w podkład jakieś 15-20 zł/m2 natomiast jezeli ci na tym nie zalezy to polecam podkłady typu XPS - jest to uniwersalne rozwiązanie . Pianka nie posiada zadnych właściwości wygłuszających a jedynie jest po prostu podkładem , korek z kolei może i jest dobry ( są rózne opinie ) ale na pewno nie jest wart swoich pieniędzy .
Panele w tej chwili w większości są w klasie AC4 - jest to optymalne rozwiązanie do pomieszczeń domowych bo mozna je połozyć i w sypialni i w przedpokoju i salonie .
Pozdrawiam

Miśka76
24-03-2012, 14:28
Rozglądałem się już trochę ale nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać. Podłoże jest równe, mieszkanie jest na pierwszym piętrze jedni polecają piankę bo niby wystarczy, inni korek że wyciszy chodzenie i jest cieplejsza podłoga. Co do paneli jak się orientowałem wszyscy mówią że AC-4 podobno są dobre. Mam jeszcze pytanie odnośnie papieru gładziowego czy po położeniu i jakimś czasie nie zacznie się odklejać od ścian i czy warto go kupić i montować?

Ja tez na 1 piętrze remontowałam mieszkanie i mam zielona pianke pod panele balterio i jest wszystko jak nalezy :) a za jakis czas jeszcze wymienie stare plytki w kuchni tez na panele.

Co do papieru - nie slyszalam nigdy o nim, natomiast odradzałambym gładź w bloku z cegły, bo ściany pracują i zaczyna pękać niestety :(

siwy1977
14-05-2012, 22:21
Witam

Mamy posadzkę ahydrytową z LaFarge'a + ogrzewanie podłogowe i zakupione już panele AC-4 Classen'a... trzeba by teraz w końcu wybrać podkład... tylko jaki?

nofear
15-05-2012, 17:22
jedynym słusznym wyborem jest podkład o najniższym oporze cieplnym, takim charakteryzują się maty kwarcowe, ja stosuję Selit Pro, polecam cieńszą - 2mm

wikula7
16-05-2012, 17:19
Witam

Mamy posadzkę ahydrytową z LaFarge'a + ogrzewanie podłogowe i zakupione już panele AC-4 Classen'a... trzeba by teraz w końcu wybrać podkład... tylko jaki?
Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest podkład Arbiton-a VISCOTECH 1200 . Ma gr. 0,7 mm ( musisz mieć idealnie równe podłoze ) ewentualnie XPS Thermo

pawko_
18-05-2012, 13:54
Czy pod panele na ogrzewanie podłogowe wystarczy tektura falista na wylewke betonową z mixokreta ? I jaka grubość paneli byłaby najlepsza ?

nofear
20-05-2012, 23:31
Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest podkład Arbiton-a VISCOTECH 1200 . Ma gr. 0,7 mm ( musisz mieć idealnie równe podłoze ) ewentualnie XPS Thermo

Viscotech ze względu na przewodzenie ciepła tak, ale minimalna grubość wg mnie jednak dyskwalifikuje ten podkład, natomiast Arbiton Thermo, sorry nie ma opcji - XPS to materiał wybitnie izolujący, a te śmieszne marketingowe zabiegi jak nibydziurki i nazwa nie czynią z tego produktu podkładu na ogrzewanie podłogowe

Miśka76
21-05-2012, 14:38
Czy pod panele na ogrzewanie podłogowe wystarczy tektura falista na wylewke betonową z mixokreta ? I jaka grubość paneli byłaby najlepsza ?

od grubosci paneli ważniejszy chyba jest fakt, czy producent dopuszcza kładzenie ich na ogrzewaniu podlogowym? Ja bym od tego zaczęła. A reszta to juz zależy, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć i jak "intensywnie" będziesz z nich korzystać ;)

pawko_
22-05-2012, 12:59
Bardziej interesuje mnie podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe. Czy może być to zwykła tektura falista z rolki ?

Parkiet
22-05-2012, 13:46
Bardziej interesuje mnie podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe. Czy może być to zwykła tektura falista z rolki ?

Może być i jest to jedno z lepszych rozwiązań przy podłogówce, przy założeniu,że maszr równą wylewkę. Pozdrawiam.

Miśka76
22-05-2012, 13:48
A pytałeś w sklepie, w októrym będziesz je kupowal? Bo tam powinni chyba wiedziec takie rzeczy. Ja miałam panele kładzione na starej podłodze z desek drewnianych, więc nie mam pojecia, jak to jest z ogrzewaniem :(

nofear
22-05-2012, 23:05
zgadza się, tektura może być przy idealnie równej wylewce, ale jak dla mnie jest to tandetne rozwiązanie, chociaż przewodzenie ciepła rzeczywiście dobre, poza tym zero jakichkolwiek parametrów
do tanich paneli z marketu pasuje, ale jak decydujesz się na coś lepszego to zainwestuj w dobre podkłady, dobre podkłady pod tym kątem to wg mnie tylko maty kwarcowe

siwy1977
24-05-2012, 21:40
jedynym słusznym wyborem jest podkład o najniższym oporze cieplnym, takim charakteryzują się maty kwarcowe, ja stosuję Selit Pro, polecam cieńszą - 2mm
Ok... ale cena zabija... 25 PLN/m2 ? Rozbój w biały dzień jest bardziej dopuszczalny :D

Miśka76
19-06-2012, 21:04
No cóż, może warto trochę mniej wydać na samą podłogę, a doinwestować podkłady, skoro to taka super ważna sprawa.

Parkiet
19-06-2012, 21:26
No cóż, może warto trochę mniej wydać na samą podłogę, a doinwestować podkłady, skoro to taka super ważna sprawa.
Z tymi luksusowymi podkładami to tak jak z klimatyzacją w "maluchu". Pozdrawiam.

Miśka76
20-06-2012, 21:44
Nie napisałam, że są luksusowe. Nie stosuję takich kategorii odnośnie rzeczy użytkowych. Liczy się jakość użytkowania, parametry i wygląd.

Parkiet
20-06-2012, 22:44
Nie napisałam, że są luksusowe. Nie stosuję takich kategorii odnośnie rzeczy użytkowych. Liczy się jakość użytkowania, parametry i wygląd.
Powolutku schodzimy do realiów. Klasyczne panele to produkt użytkowy i miarę praktyczny jednak wciąż daleko mu do klasycznych podłóg z drewna. Pozdrawiam.

teel85
21-06-2012, 12:48
Czy ktokolwiek z Was ma może pojęcie co to jest za firma FIX PRIX ? W internecie 0 informacji, w kilku miejscach piszą, że producent to ARBITON, czyli być może jakaś tańsza marka, ale na stronie arbitonu też 0 ifno na ten temat. Pytam bo w sklepie są praktycznie identyczne podkłady XPS 5mm, ARBITON kosztuje ok 5zł/m FIX PRIX 3-4zł/m. Przy tym FIX PRIX nie ma żadnego info na temat jego właściwości. Czy ktoś może to wyjaśnić?
--
no dobra znalazłem tyle, że ARBITON i FIX PRIX to marki firmy DECORA, widocznie to albo jakiś tajny projekt rządowy, albo tani szajs marketowy skoro firma nie chwali się tym na stronie. Chociaż zawsze jest opcja 3, że to jest to samo cos arbiton z tej samej fabryki, tylko się różni marką/kolorem/ceną

darth444
21-06-2012, 13:49
Racja fix-prix i arbiton to to samo... to jest ich tanszy produkt po prostu
jesli szukał byl czegoś na ogrzewanie to na pewno niestosowal bym papieru ze względu na jego słabą trwałość. Zastosował bym podklad izo-thermo taz z arbitonu 1,6mm własciwości ma bardzo dobre a cena tez calkiem niezla bo kosztuje okolo 6 zl za m2... testowałem go i nie ma sensu kupować droższego..

teel85
21-06-2012, 14:59
Nie mam ogrzewania podłogowego.
Wiem na pewno, że ok 5mm podkład i cały czas się zastanawiam pomiędzy XPS a ekopłytą, ta druga opcja chyba lepiej wycisza od XPS'a, ale za to jest podatna na wilgoć i niektórzy twiedzą, że po pewnym czasie może się wykruszać i osiadać na meblach. Sam już nie wiem :/

wikula7
21-06-2012, 15:03
... że po pewnym czasie może się wykruszać i osiadać na meblach./
Dokładnie tak . miałem kiedyś taką reklamację i muszę przyznać , że dużo czasu mi zajęło zanim doszedłem skąd u klientki zielony kurz na meblach .
Jeżeli masz wybór to zastosuj XPS . Jest dużo (w/g mnie) lepszy a w moim odczuciu lepiej wygłusza stukanie .
Pozdrawiam

teel85
21-06-2012, 19:27
No i chyba tak właśnie zrobię, tyle, że jeszcze szukam informacji czy ten XPS FIX PRIX to jest to samo co ARBITON i czy ma te same właściwości, zawsze 2 stówki by się oszczędziło ;)

Kaśka73
24-07-2012, 15:41
co lepsze ekopor czy Max- pod? czy to to samo

Jogoo
26-07-2012, 12:04
co lepsze ekopor czy Max- pod? czy to to samo

To jest to samo, inny producent wiec inaczej nazywa ;P Jest to zwykły xps tylko w różnych grubościach. Ze względu na to że ma taki a nie inny skład chemiczny ( podobno ) utlenia się i "odparowuje" z czasem. Wybór podkładu uzależniony jest od posadzki typu ogrzewania i pieniędzy które chcemy przeznaczyć. Napisz jaką podłogę chcesz położyć to Ci podpowiem :)

P.S. nie jestem osobiście za tego typu podkładem.

marynata
08-08-2012, 17:38
jedynym słusznym wyborem jest podkład o najniższym oporze cieplnym, takim charakteryzują się maty kwarcowe, ja stosuję Selit Pro, polecam cieńszą - 2mmPanowie drodzy,gdzie to kupić?
Stacjonarnie pomacać tego nigdzie nie można,w necie jeden sklep który nie podaje producenta,ani nic właściwie na temat tych mat nie ma do powiedzenia w opisie.

sznurka
11-08-2012, 11:15
Mam ogrzewanie podłogowe. Kupiłam panele, podkład piankowy specjalny do ogrzewania i teraz mam pytanie. Na filmikach na youtube pod piankę dają jeszcze folię. Sprzedawcy w sklepach mówili że sama pianka wystarczy. Jak tak naprawdę jest i co to za folia?

jarekkur
11-08-2012, 21:16
Mam ogrzewanie podłogowe. Kupiłam panele, podkład piankowy specjalny do ogrzewania i teraz mam pytanie. Na filmikach na youtube pod piankę dają jeszcze folię. Sprzedawcy w sklepach mówili że sama pianka wystarczy. Jak tak naprawdę jest i co to za folia?
Sprzedawca jest od sprzedawania. Na montażu drewna na ogrzewaniu podłogowym znać się nie musi, bo on tylko sprzedaje. Jak należy przygotować podłoże pod posadzkę drewnianą zaleca producent paneli. Przeczytaj wskazówki producenta dotyczące montażu. Aby panele leżały bezpiecznie na ogrzewaniu podłogowym musisz sprawdzić wilgotność podłoża/wylewki. Folię musisz położyć i to najlepiej grubą 0,4mm na zakładkę 20-30cm. Zakładki ze sobą równiutko bez fałd posklejać. Folię wywinąć na ściany. Wtedy układać panele. Podłoże powinno być przed montażem paneli wygrzane w sposób profesjonalny. Trwa to około 3-4 tygodni lub dłużej zależnie od grubości wylewki/podłoża. To należy zrobić aby panele się nie zdeformowały i wybrzuszyły.

legion12
12-08-2012, 00:36
witam!mam pytanko odnosnie podkladu pod panele,oczywiscie ogrzewanie podlogowe wodne.Facet w castoramie nazwal to pianomat i powiedzial ze nadaje sie do ogrzewania podlogowego.Prosze o odpowiedz.
Pozdrawiam i z gory dziekuje

Miśka76
28-08-2012, 12:17
Tutaj masz wszystkie informacje od producenta: http://pianomat.pl/produkty/pianomat-pod-panele-podlogowe-,31 Porównaj z parametrami innych producentów i będziesz wiedzieć czy się oplaca :)

NIppy
02-09-2012, 13:13
Jaki polecacie podkład pod panele o grubości 8 mm. Zależy mi na wyciszeniu dźwięków w górę oraz na tym, by panele były, jak najbardziej ciepłe (choć ten czynnik jest mniej istotny). Pod panelami nie będzie ogrzewania podłogowego. Panele będą ułożone na równej wylewce. Będą graniczyły z płytkami, których wysokość to ok. 1,5 cm. Dobrze byłoby zatem, by taki podkład wyrównał poziom paneli z płytkami. Zastanawiam się nad następującymi podkładami:
1. MAX-POD 5mm
2. IZO-FLOOR 6mm
3. PIANOMAT 5mm
Który polecacie z wyżej wymienionych? A może proponujecie coś innego?

Miśka76
02-09-2012, 13:58
No to przecież wszystko zależy od tego, jakie masz panele. U mnie balterio miało 9 mm, ale to w sumie nie miało znaczenia, bo wymieniałam w 2 pokojach i przedpokoju, a właściwie kładłam na starych deskach i w planie było położenie tego samego w kuchni, więc nie musiałam wyrównywać do żadnego poziomu. W każdym razie pod spód miałam położoną tylko zwykłą zieloną piankę, taką standardową, chyba z 8 mm. Do tych Twoich podkłądów, panele musiałyby też mieć 9 albo nawet 10 mm.

NIppy
02-09-2012, 22:59
Miśka76, możesz rozszerzyć kwestię "przecież wszystko zależy od tego, jakie masz panele"? Chodzi o firmę, czy co? Myślałem, że to nie ma aż takiego znaczenia dla tłumienia dźwięków. Przy okazji dodam, że jeden ze speców polecił mi płytę podłogową STEICO 7 mm (http://www.partner-panele.pl/114718/plyta-zielona-steico-pod-panele-podlogowe-gr-7mm).

wikula7
14-09-2012, 15:43
Jaki polecacie podkład pod panele o grubości 8 mm. Zależy mi na wyciszeniu dźwięków w górę oraz na tym, by panele były, jak najbardziej ciepłe (choć ten czynnik jest mniej istotny). Pod panelami nie będzie ogrzewania podłogowego. Panele będą ułożone na równej wylewce. Będą graniczyły z płytkami, których wysokość to ok. 1,5 cm. Dobrze byłoby zatem, by taki podkład wyrównał poziom paneli z płytkami. Zastanawiam się nad następującymi podkładami:
1. MAX-POD 5mm
2. IZO-FLOOR 6mm
3. PIANOMAT 5mm
Który polecacie z wyżej wymienionych? A może proponujecie coś innego?

Pianomat 5mm NIE NADAJE się pod panele - jest za miękki i stosuje się go pod wykładziny dywanowe .
Izo Floor 6mm wyciszy dźwięki ale te słyszalne na dole ( w pomieszczeniu pod spodem )
Jeżeli chcesz dobrze wygłuszyć stukanie to musisz pójść na ustępstwo i zastosować podkład o gr ok 2-3mm i na połączeniu listwę dylatacyjną na różnicę poziomów .
Znakomicie wygłuszają stukanie :
UNISOUND COMBI FLOOR (2mm ), UNIVERSOL ALU LIGHT ( 2mm) , SUPERSONIC (3mm) , UNIVERSOL ALU (3mm) - ale ceny zaczynają się od ok 20 zł/m2 brutto.
Pozdrawiam

NIppy
16-09-2012, 19:58
@wikula7, a co będzie lepsze do wyciszenia w górę (poprawa akustyki): Izo-Floor 6mm, czy Steico Ekopor 7mm?

Już nie musisz odpowiadać. Odpowiedzi na podobne pytanie udzieliłeś na poprzedniej stronie :)

kaska2332m
16-09-2012, 21:10
Właśnie kupiłam mieszkania i muszę je wykończyć, jaki rodzaj podłogi polecacie, panele ? Jakie ?

gagu
17-09-2012, 21:53
Witam wszystkich
Podpowiedzcie jak wyrównać poziom podłogi w łazience i korytarzu bo wyszła - LIPA.
W korytarzu i w łazience jest ogrzewanie podłogowe wodne. Wylewka była zrobiona na jednym poziomie.
Płytkarze w łazience zrobili mi podłogę 2 cm. Na korytarzu będą Panele. Grubość panela 7mm i grubość podkładu pod ogrzewanie podłogowe to chyba 3 mm (ale nie jestem pewien).
No i zostaje różnica 1 cm.
Da się coś z tym zrobić żeby wyrównać te poziomy - żeby było bezprogowo?
Gdyby nie podłogówka to nie było by żadnego problemu - dał bym grubszy podkład i po sprawie. Ale tu nie można bo nie będzie grzało.
Pozdrawiam
gagu

wikula7
19-09-2012, 15:24
Niestety w tym przypadku bez progu się nie obejdzie . Musisz zastosować listwę dylatacyjną i to nie byle jaką . Musi być zastosowana listwa która zniweluje tą różnicę a nie będzie " sterczała" . Proponuję poszukać u lokalnych sprzedawców podłóg firmy Quick Step i zastosować profil INCIZO ( http://www.pokrycia-podlogowe.pl/oferta/akcesoria/162 )
Pozdrawiam

KosGos
19-09-2012, 21:17
Przesledzilem ostatnie 15 stron watku i szczerze dalej nic nie wiem :( Mam wszedzie podlogowke niebawem bede kladl panele i co dac pod nie ? nie planuje wywalic ogromnej kasy na super podklady bo nawet nie moge ich cen w necie znalezc. Te co widzialem to ok 20zl za m2 a ja mam 130m2 paneli.
Mysle albo na xps thermo (zna ktos ich wspolczynnik izolacji?) albo to co tu doczytalem tektura falista - dobre to rozwiazanie bo wydaje sie byc tanie.
Mialem watpliwosci co do paoizolacji ale czytajac wychodzi ze jest niezbedna wiec chyba nie ma wyjscia ?

wikula7
21-09-2012, 16:21
Izolacja Termiczna podkładu XPS THERMO to 0,06 m2K/W .
Folia jest jednym z warunków gwarancji
Pozdrawiam

pionan
21-09-2012, 20:40
Przesledzilem ostatnie 15 stron watku i szczerze dalej nic nie wiem :( Mam wszedzie podlogowke niebawem bede kladl panele i co dac pod nie ? nie planuje wywalic ogromnej kasy na super podklady bo nawet nie moge ich cen w necie znalezc. Te co widzialem to ok 20zl za m2 a ja mam 130m2 paneli.
Mysle albo na xps thermo (zna ktos ich wspolczynnik izolacji?) albo to co tu doczytalem tektura falista - dobre to rozwiazanie bo wydaje sie byc tanie.
Mialem watpliwosci co do paoizolacji ale czytajac wychodzi ze jest niezbedna wiec chyba nie ma wyjscia ?

ja kłądłem na podłogówkę we wszystkich pokojach (prócz salonu) panele. Pod panele dawałem taki niebieski podkład w rolce dziurkowany (Arbiton??) kupowany w Casto. Cenowo nie wyszło drogo (nie pamiętam ile), podłogówka działa bez zastrzeżeń. Kładłem sam. Pozdrawiam.

KosGos
21-09-2012, 20:40
A co myslisz o tekturze, w castoramie xps to ok 3zl m2 a tektura 1,4 zl m2. Cena mniej istotna wazniejsze aby jak najwiecej ciepla szlo na panele , no i komfort uzytkowania jeszcze :)

pionan
21-09-2012, 20:51
też myślałem o tekturze, ale żona skutecznie wybiła mi to ze łba :D. Nie chciałem iść z nią "na noże", bo i tak skończyłoby się jak zwykle, tzn kłótnia, a na koniec moje przeprosiny i realizacja jej opcji :D
Jej argumentacja " A co jak np nam podłogę zaleje i tektura rozmoknie??". I tak zastosowaliśmy xps z Casto.

Poza tym 3 zł/m2 przy 130m2 to 390 zeta. Przy tekturze to około 200. Czy warto sobie zaprzątać głowę tymi dwiema stówami??

KosGos
22-09-2012, 21:00
O kase nawet nie chodzi, bardziej szukam najlepszego rozwiazania maja na uwadze cene. Jesli tektura znacznie lepiej przewodzi i da sie to odczuc itd to czemu nie. Jesli nie zauwaze tego to xps bardziej do mnie przemawia.

mp_krk
02-10-2012, 15:21
A wogóle jak z tą takturą falistą, są jakieś choćby szacunkowe wartości oporu cieplnego czy wsp. przenikania ciepla by można to odnieść fo firmowych produktów?

jarekkur
02-10-2012, 21:02
też myślałem o tekturze, ale żona skutecznie wybiła mi to ze łba :D. Nie chciałem iść z nią "na noże", bo i tak skończyłoby się jak zwykle, tzn kłótnia, a na koniec moje przeprosiny i realizacja jej opcji :D
Jej argumentacja " A co jak np nam podłogę zaleje i tektura rozmoknie??". I tak zastosowaliśmy xps z Casto.

Poza tym 3 zł/m2 przy 130m2 to 390 zeta. Przy tekturze to około 200. Czy warto sobie zaprzątać głowę tymi dwiema stówami??
Smieszne te kobitki. Jak wam zaleje podłogę to pewnie trzeba będzie wszystko zdjąć i suszyć podłoże.

jarekkur
02-10-2012, 21:03
A wogóle jak z tą takturą falistą, są jakieś choćby szacunkowe wartości oporu cieplnego czy wsp. przenikania ciepla by można to odnieść fo firmowych produktów?

oczywiście, że są!

Raschey
05-10-2012, 09:52
Witam wszystkich,
Zwracam się do Was z następującym pytaniem. Mam mieszkanie w bloku z płyty i przymierzam się do założenia paneli w salonie. Panele kupiłem Krono Milano 31 dąb toskański ale to chyba bez znaczenia. Pytanie dotyczy oczywiście podkładu. W tej chwili mam w salonie płytki PCV i na to wykładzina PCV. Zależy mi aby nie ciągnęło od podłogi bo niedługo będzie bobo które będzie się bawić na tych panelach. Podłoga jest w miarę równa, chciałem na to wszystko położyć XPS 3mm z Casto. Żona się uparła żeby zdjąć wszystko. Ostatecznie stanęło na tym że zdejmujemy tylko wykładzine PCV. Moje pytanie czy wybrałem dobry podkład, czy może wystarczy taka zwykła gąbka z rolki z Casto ? Zdejmować tą wykładzinę PCV czy próbować tłumaczyć żonie że to dodatkowa izolacja czy nie ma to znaczenia ?

mp_krk
08-10-2012, 10:52
oczywiście, że są!

mozesz zdradzic jak te wartosci sie ksztaltuja?:)

olaboga555
04-11-2012, 13:50
Witam!
Mam pewien problem, otóż zakupiłam z chłopakiem panele i jako podkład folię połączoną z pianką. Chcąc zaoszczędzić na montażu , poprosiliśmy wujka fachowca (podobno) o ich położenie . Nie położył tylko listew między pokojem a przedpokojem , dzięki czemu zauważyłam , że owa folia z pianką jest położona odwrotnie , czyli pianką do lenteksu, a folią do paneli. Nie znam się na temacie, ale uważam , że powinna być położona odwrotnie ,np. przy wylaniu na panele wody, woda przejdzie przez panele i nie wchłonie się w folię i będzie bezpośrednio stykać się z panelami , co będzie powodować puchnięcie .Czy mam rację, i czy to może powodować szybsze zniszczenie paneli? Co powinnam zrobić?

jarekkur
04-11-2012, 21:08
nie masz racji. Jeżeli woda przejdzie przez piankę to i tak pozostanie na folii. Stamtąd będzie parować z powrotem do góry do paneli. Faktem jest, że pianka z folią nie chroni paneli od spodu przed wylaną wodą, raczej folia ułozona na podłożu chroni przed gwałtownym przenikaniem pary wodnej z podłoża. Wprawdzie sytuacja się odwróciła ale spokojnie, jest dobrze. Nie wylewaj wody na podłogę, a jeżeli już ci się przytrafi to szybko zetrzyj. Poza tym o jakich panelach piszesz drewnianych czy laminacie? Ludzie piszą o panelach nie zaznaczając materiału z jakiego są zrobione. Jeżeli to laminat o gęstości ponad 800kg/m3 to jest w miarę wytrzymały na ewentualne rozlanie niewielkiej ilości wody, która i tak powinna szybko zostać wytarta.

olaboga555
04-11-2012, 21:42
Tak, są to panele laminowane. No to mnie Pan trochę uspokoił, bo cały dzień robiłam chłopakowi wyrzuty , że przy tym był ale nie zareagował. Po prostu wszędzie jest napisane , że kładzie się najpierw folię , a później gąbkę. Nie wiem czy takie położenie podkładu będzie spełniać swoją funkcję.

Pawel_krak
13-11-2012, 20:19
Myślę,że poza tym,że może być słyszalne takie wkurzające "mlaskanie" tej folii pod panelami...to nic im nie będzie:) a jak zalejesz je wodą to naprawdę obojętne czy folia jest pod pianką czy nad...laminat i tak spęcznieje na krawędziach( obojętne jaki by nie był), a potem się na tych wystających krawędziach przetrze do rdzenia z HDF.. a potem to już koniec laminatu i trzeba myśleć o nowej podłodze.

partner-panele.pl
19-12-2012, 13:49
Oczywiście od strony technicznej nie jest to wielki problem. Natomiast w przypadku ewentualnej reklamacji paneli podłogowej producent może nie uznać reklamacji zasłaniając się błędami w montażu.

Adam-86
23-12-2012, 19:43
Nasi znajomi mają panele około 3 lata i jak się chodzi to czasem słychać coś jakby skrzypienie, albo klikanie.Co może być przyczyną? Kładł im te panele ktoś znajomy.

krystianG0411
03-01-2013, 01:26
Witam wszystkich. Po przeczytaniu tego tematu od samego początku sam nie wiem na co się zdecydować.
Nowe mieszkanie na II piętrze, podłogi myślę że bez żadnych "górek" - są proste. I tutaj pytanie? Panele kupiłem 7mm AC4.
W 3 różnych marketach usłyszałem różne opinie i porady nt. podkładu pod panele, więc nie wiem już co jest dobre a czego mają za dużo na magazynie, żeby kupić (wg ich namowy).

Osobiście rodzice stosowali zawsze maty MAX-POD 5mm i są raczej zadowoleni. Efekt jaki chcę osiągnąć to ciepła i wygłuszona podłoga.

Czy 5mm to dużo? Czy może 3mm? Nie wiem bo różne słyszałem opinie. Proszę o pomoc.

leniin
09-01-2013, 15:57
Witajcie

Chce połozyc na poddaszu pod panele tekture 2mm (mam ogrzewanie podłogowe) czy mam klasc rowniez folie paraizolacyjna czy mozna ja sobie darowac.

pozdro
Damian

czarnadama
09-01-2013, 16:30
Witam
Chcę zakupić panele
http://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-boazerie/panele-deski-parkiety/panele-podlogowe/panel-podlogowy-laminowany-dab-garda-3104-kronopol-platinium,p170269,l188.html

Jaki podkład pod nie?
Mieszkanie w bloku z płyty, teraz jest jeszcze linoleum i nie wiem dokładnie jak wygląda podłoga...ale coś mi się zdaje, że za równa to ona nie jest ;-)

Pozdrawiam :)

Miśka76
09-01-2013, 20:33
Witam
Chcę zakupić panele
http://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-boazerie/panele-deski-parkiety/panele-podlogowe/panel-podlogowy-laminowany-dab-garda-3104-kronopol-platinium,p170269,l188.html

Jaki podkład pod nie?
Mieszkanie w bloku z płyty, teraz jest jeszcze linoleum i nie wiem dokładnie jak wygląda podłoga...ale coś mi się zdaje, że za równa to ona nie jest ;-)

Pozdrawiam :)

Ja też miałam nierówną i na starych deskach mam położoną zieloną piankę, na to panele i nie ma problemu. Ale panele z marketu to może nie być najlepszy pomysł :) Chyba ze kupujesz "na zużycie".

Miśka76
09-01-2013, 20:37
Witam wszystkich. Po przeczytaniu tego tematu od samego początku sam nie wiem na co się zdecydować.
Nowe mieszkanie na II piętrze, podłogi myślę że bez żadnych "górek" - są proste. I tutaj pytanie? Panele kupiłem 7mm AC4.
W 3 różnych marketach usłyszałem różne opinie i porady nt. podkładu pod panele, więc nie wiem już co jest dobre a czego mają za dużo na magazynie, żeby kupić (wg ich namowy).

Osobiście rodzice stosowali zawsze maty MAX-POD 5mm i są raczej zadowoleni. Efekt jaki chcę osiągnąć to ciepła i wygłuszona podłoga.

Czy 5mm to dużo? Czy może 3mm? Nie wiem bo różne słyszałem opinie. Proszę o pomoc.

Najlepiej kupić podkład polecany przez producenta. Ewentualnie jak masz panele gorsze, to podkład możesz kupić z wyższej półki, np taki: http://www.mardom-sp.pl/produktopis/1/83/536/, on wycisza, ale nie wiem, jak to wyjdzie cenowo.

leniin
10-01-2013, 14:06
ponawiam Pytanie czy folie trzeba dawac na podłogowe ogrzewanie pod panele. Wiem ze producenci wymagaja aby uwzglednic gwarancje ale panele to nie art spozywcze i nie powinny sie zepsuc ale...
Prosze napioszcie jak u was lub jak robicie (ci co ukladaja)

Miśka76
10-01-2013, 20:28
A czemu nie chcesz jej kłaść? Chodzi o kwestie ekonomiczne? Jeśli nie będziesz tam rozlewał wody, to chyba mozesz ominąć ten krok. Mnie fachowcy mówili, że folia nie jest potrzebna.

leniin
10-01-2013, 20:54
Bo jest zbedna kase mozna zaoszczedzic a fachowcy mowia jedni ze nie wplywa na zatrzymanie ciepla drudzy ze sie nie daje i kogo tu sluchac....
tylko was ;)

leniin
11-01-2013, 00:11
PS. Jeszcze jedno pytanko

Co jest lepsze na ogrzeanie podłogowe tektura czy IZO FLOOR THERMO jako ilozolacja termiczna?

Dominik bfc
13-01-2013, 20:58
jeżeli macie problem z zimną podłogą kładzcie pianomat pod panele, wykładziny - już 4mm daje ogromną różnicę jeżeli chodzi o izolację. Jest na tyle dobry że nawet na starych drewnianych stropach nie opłaca się wyciągać polepy tylko odrazu wyrównywać np.osb pózniej pianomat (nawet i 10mm) i panele i napewno będzie taniej a osiągnięty efekt napewno bardzo zadowalający!!!

Co do foli na ogrzewaniu nie potrzebna ale warunek wygrzana posadzka i podkład przeznaczony na podłogówkę np.tektura z dziurami albo przykleić i problem z głowy...

wikula7
16-01-2013, 13:24
jeżeli macie problem z zimną podłogą kładzcie pianomat pod panele, wykładziny - już 4mm daje ogromną różnicę jeżeli chodzi o izolację. Jest na tyle dobry że nawet na starych drewnianych stropach nie opłaca się wyciągać polepy tylko odrazu wyrównywać np.osb pózniej pianomat (nawet i 10mm) i panele i napewno będzie taniej a osiągnięty efekt napewno bardzo zadowalający!!!

Co do foli na ogrzewaniu nie potrzebna ale warunek wygrzana posadzka i podkład przeznaczony na podłogówkę np.tektura z dziurami albo przykleić i problem z głowy...
Sorry ale jak zastosujesz pianomat 10 mm to zapewniam cię , że żaden zamek paneli nie wytrzyma tego uginania się . Pianomat 5 i 10 mm jest za miękki pod panele .( dlatego stosuje się go pod wykładzinę ) Nie wiem czy miałeś oba w ręku , ale jak porównasz 3-4 mm a 5 i 10 mm to zobaczysz różnicę w gęstości i miękkości materiału .
Proponuję nie wprowadzać ludzi w błąd .
Co do folii to jest to warunek gwarancji i w przypadku nie zastosowania folii jakakolwiek reklamacja zostaje odrzucona .!
Wyjątkiem jest montaż paneli na istniejącą podłogę drewnopochodną - w tym przypadku nie stosuje się folii .
Nie są to duże koszty - ok 2 zł/m2 a przynajmniej jest spokój .
Pozdrawiam

Dominik bfc
18-01-2013, 00:08
...podkładów podłogowych ekopor też podobno nie można układać w dwóch warstwach a kładą i panele leżą leżą i będą leżeć a z zamkami się nic nie dzieje...
może z tym 10mm pod panele się trochę zapędziłem a warunkiem żeby się z zamkami nic nie działo jest przede wszystkim równość posadzki na jakiej leży podłoga,
co do gwarancji na podłogi bardzo rzadko się zdarza aby inwestor i wykonawca zastosowali się do wytycznych jakie zaleca producent a więc rodzaju foli, danego typu podkładów, równości podłoża wiec nastawmy się i tak na nieuznanie gwarancji- znajomemu panel za 80zł za metr strzela jak folia bombelkowa na zamkach a producent nic sobie z tego nie robi i ma gdzieś gwarancje i twierdzi że tak ma być...

wikula7
18-01-2013, 14:49
Panele Mu strzelają bo ktoś nieumiejętnie zamontował panele :
po 1. Niektórych paneli nie dobija się młotkiem i dobijakiem , można je złożyć (prawie) bez użycia "ciężkich " narzędzi - efekt dobijanych paneli na CLIC - właśnie strzelające zamki poprzez naprężenie .
po 2. za małe dylatacje przy ścianach - efekt : panele zaczynają wstawać - jeżeli nie mają gdzie wstać mogą iść naprężenia na zamki i będą trzeszczeć - jeżeli będą miały gdzie wstać to mogą nawet do kolan wstać .
Najczęściej spotkałem się ze strzelającymi zamkami w Krono i w Classenie .
Żadnych podkładów nie układa się jeden na drugim - za bardzo pracuje wtedy podłoga .
W branży paneli jestem już 14 lat i trochę na ten temat wiem . Większość klientów zakupując u mnie panele pyta się o gwarancję oraz jej warunki - Daję klientom ( oprócz tego co jest w paczce ) warunki gwarancji danego produktu aby się zapoznał ( zaznaczam to na FV ) , i wtedy mam pewność , że zrobiłem wszystko aby klient nie miał problemów z podłogą , A jeżeli klient nie zastosuje się do niektórych wytycznych to już nie mój problem .
Jeździłem na reklamacje jak pracowałem jeszcze w dużej firmie sprzedającej podłogi K..... i wiele razy z automatu odrzucaliśmy reklamację bo właśnie w nowym budownictwie ( na beton) ktoś próbował oszczędzić i nie stosował folii .

Pozdrawiam

Przeme
23-01-2013, 19:04
a lepsza pianka czy folia ?

wikula7
24-01-2013, 10:55
Nie za bardzo rozumiem twoje pytanie .
Pianka służy jako podkład - wygłuszenie paneli , natomiast folia służy jako zabezpieczenie przed wilgocią z posadzki .
Pozdrawiam

nofear
24-01-2013, 22:25
Witam wszystkich. Po przeczytaniu tego tematu od samego początku sam nie wiem na co się zdecydować.
Nowe mieszkanie na II piętrze, podłogi myślę że bez żadnych "górek" - są proste. I tutaj pytanie? Panele kupiłem 7mm AC4.
W 3 różnych marketach usłyszałem różne opinie i porady nt. podkładu pod panele, więc nie wiem już co jest dobre a czego mają za dużo na magazynie, żeby kupić (wg ich namowy).

Osobiście rodzice stosowali zawsze maty MAX-POD 5mm i są raczej zadowoleni. Efekt jaki chcę osiągnąć to ciepła i wygłuszona podłoga.

Czy 5mm to dużo? Czy może 3mm? Nie wiem bo różne słyszałem opinie. Proszę o pomoc.

Krystian tak to jest jak się szuka informacji w marketach, spodziewałeś się, że usłyszysz coś sensownego od sprzedawcy w markecie?
podkład o grubości 5mm to dużo, to grubość na remonty gdzie są pozostałości kleju po wykładzinie, płytce itd w sytuacjach gdy podłoże nie było szlifowane
piszesz że masz mieszkanie w nowym bloku to na pewno wystarczy 3 mm, ale to nie ty masz myśleć że podłogi są proste i bez górek tylko profesjonalny montażysta albo parkieciarz powinien to stwierdzić, nawet w nowych blokach często jastrych musi być frezowany, szczególnie przy dylatacjach, także jak kładziesz panele!!! ewentualne nierówności będą miały kluczowy wpływ na późniejsze użytkowanie paneli

chcesz podkład który najlepiej wygłuszy - jedyny słuszny wybór to mata kwarcowa, jak odwiedzisz profesjonalne sklepy to na pewno o nich usłyszysz, jak wolisz za biurka to maty kwarcowe Selit Pro dostępne są w internecie w sklepie dystrybutora na www.matykwarcowe.pl
chcesz też ciepłą podłogę, akurat mata kwarcowa nie jest podkładem izolującym, wręcz przeciwnie, ma najniższy opór cieplny z wszystkich podkładów dostępnych na rynku, ale nie ma to praktycznie żadnego znaczenia na IIp w nowym bloku, natomiast najważniejsza jest akustyka podłogi, a tu różnica wyciszenia takiej maty do tego maxpoda czy innego xpsu jest mniej więcej trzykrotna!

nofear
24-01-2013, 22:30
Witam wszystkich,
Zwracam się do Was z następującym pytaniem. Mam mieszkanie w bloku z płyty i przymierzam się do założenia paneli w salonie. Panele kupiłem Krono Milano 31 dąb toskański ale to chyba bez znaczenia. Pytanie dotyczy oczywiście podkładu. W tej chwili mam w salonie płytki PCV i na to wykładzina PCV. Zależy mi aby nie ciągnęło od podłogi bo niedługo będzie bobo które będzie się bawić na tych panelach. Podłoga jest w miarę równa, chciałem na to wszystko położyć XPS 3mm z Casto. Żona się uparła żeby zdjąć wszystko. Ostatecznie stanęło na tym że zdejmujemy tylko wykładzine PCV. Moje pytanie czy wybrałem dobry podkład, czy może wystarczy taka zwykła gąbka z rolki z Casto ? Zdejmować tą wykładzinę PCV czy próbować tłumaczyć żonie że to dodatkowa izolacja czy nie ma to znaczenia ?

myślę, że możesz zostawić wykładzinę, ale bardziej ze względu na obniżenie kosztu remontu jak ma być tanio, a nie ze względu na właściwości izolujące, w bloku nie musisz wielce izolować, chyba że sąsiad na dole robi sobie lodówkę w domu :)

nofear
24-01-2013, 22:54
Pianomat 5mm NIE NADAJE się pod panele - jest za miękki i stosuje się go pod wykładziny dywanowe .
Izo Floor 6mm wyciszy dźwięki ale te słyszalne na dole ( w pomieszczeniu pod spodem )
Jeżeli chcesz dobrze wygłuszyć stukanie to musisz pójść na ustępstwo i zastosować podkład o gr ok 2-3mm i na połączeniu listwę dylatacyjną na różnicę poziomów .
Znakomicie wygłuszają stukanie :
UNISOUND COMBI FLOOR (2mm ), UNIVERSOL ALU LIGHT ( 2mm) , SUPERSONIC (3mm) , UNIVERSOL ALU (3mm) - ale ceny zaczynają się od ok 20 zł/m2 brutto.
Pozdrawiam

dokładnie tak, a wg mnie to pianomat w ogóle nie nadaje się pod panele, bo jest za miękki, ten cieńszy co prawda mniej się ugina, ale i tak za dużo, ugięcie jest wyraźnie odczuwalne, tylko dla amatorów "miękkiej" podłogi ale chyba nie o to chodzi
Unisound nie jest tak dobry jak wymienione maty kwarcowe Universol czy Supersonic, jest co prawda i gęsta i sieciowany ale zawsze PE i nigdy nie wygra z gęstością prawie 1000kg/m3 jaki mają maty kwarcowe, Selit Pro mają też zintegrowaną folię paroizolacyjną która jak już wcześniej pisałeś jest wymogiem gwarancyjnym, a cena powyżej 20 pln chyba nie jest aż takim dramatem, trzeba tylko mieć możliwość porównania, ja układam u normalnych klientów, 90% klientów jak zrobi sobie test i usłyszy różnicę nie chce słyszeć o żadnych piankach, xpsach i innym marketowym dziadowstwie, różnica to kilkanaście złotych, nawet jak weźmie się najbardziej wypasioną wersję 3mm z folią (Selit Pro Aqua Stop) to kosztuje przy zakupie usługi 26 pln brutto, dla uproszczenia licząc nawet 20 pln różnicy przy średnich 30 m2 to jest 600 zł różnicy.. co to jest w perspektywie wielu lat użytkowania cichej podłogi?

nofear
24-01-2013, 22:56
Nie za bardzo rozumiem twoje pytanie .
Pianka służy jako podkład - wygłuszenie paneli , natomiast folia służy jako zabezpieczenie przed wilgocią z posadzki .
Pozdrawiam

co jest z Tobą?:) raz wymieniasz sensowne podkłady, a teraz piszesz że pianka wygłusza panele, wygłusza ale tylko sąsiadom poniżej, w mieszkaniu mamy stukot i nieprzyjemny hałas :)

wikula7
25-01-2013, 14:06
Ja tylko napisałem jaka jest różnica między jednym a drugim ( do czego służy ) .
Nie chodziło mi akurat w tym przypadku , że pianka wygłusza .
pierwsze stwierdzenie jest bardziej trafne - "służy jako podkład "
Unisound też ma zintegrowaną folię .
Akurat u siebie w sklepie mam położone kawałek paneli i 2 różne podkłady pod jednakowymi panelami - efekt jest taki , że 100% klientów którzy usłyszą różnicę przekonują się właśnie do unisounda ( drugi podkład jest także na podłogówkę ale nie jest to mata kwarcowa )
W domu natomiast używam podkładu UNIVERSOL ALU i muszę przyznać , że wart jest swoich pieniędzy - ok 30 zł/m2
Pozdrawiam

nofear
26-01-2013, 11:38
Ja tylko napisałem jaka jest różnica między jednym a drugim ( do czego służy ) .
Nie chodziło mi akurat w tym przypadku , że pianka wygłusza .
pierwsze stwierdzenie jest bardziej trafne - "służy jako podkład "
Unisound też ma zintegrowaną folię .
Akurat u siebie w sklepie mam położone kawałek paneli i 2 różne podkłady pod jednakowymi panelami - efekt jest taki , że 100% klientów którzy usłyszą różnicę przekonują się właśnie do unisounda ( drugi podkład jest także na podłogówkę ale nie jest to mata kwarcowa )
W domu natomiast używam podkładu UNIVERSOL ALU i muszę przyznać , że wart jest swoich pieniędzy - ok 30 zł/m2
Pozdrawiam

no dobra tak się tylko doczepiłem, bo napisałeś "wygłuszenie", a ja nie znoszę wszelkich pianek pod panelami i nie rozumiem jak ludzie mogą się decydować na takie tandety, jedyna zrozumiała dla mnie sytuacja to jak ktoś kupuje tandetne panele ok. 20 pln i liczy się tylko cena to wtedy można cokolwiek podłożyć, jak już ktoś kupuje normalny produkt czyli od 40-50 pln to powinien wybrać dobry podkład

czyli mamy technologicznie to samo w domu, największy wypas :) ja mam Selit Pro 3mm Aqua Stop, porównałem dokładnie te produkty i parametry i wygląda na to że to jest to samo, z tym że Selit Pro jest trochę tańszy, na www.matykwarcowe.pl kosztuje w detalu 29 pln/m2, ja układam podłogi więc kupuję z rabatem od dystrybutora i jestem zadowolony zarówno z produktu jak i z ceny :)
a propos układania to mamy jeszcze jeden plus mat kwarcowych - chyba nie ma drugiego takiego podkładu, który by się tak dobrze układał, jedynie trzeba się nanosić bo waga robi swoje :)

pozdrawiam

tomek67
26-01-2013, 22:21
Co do podkładów kwarcowych to jak to jest że:
Selit Pro Aqua Stop 2 mm ( 0,01 m²K/W )
Selit Pro Aqua Stop 3 mm ( 0,01 m²K/W )
Arbiton Universol Alu 3 mm ( 0,033 m²K/W )
Parador Akustik – Protect 300 2,8 mm ( 0,03252 m2*K/W )

Coś mi nie gra z tym Selit-em opór coś przesadzony dodatkowo podają że 2 mm i 3 mm to to samo. Pod względem oporu nieznacznie wygrywa Parador, są jeszcze lepsze podkłady ( Viscotech 1200 ) ale nie mają grubości na której mi zależy. Z waszego doświadczenia który podkład będzie najlepszy?

zieli
28-01-2013, 12:32
a co sądzicie o tym podkładzie?
http://podlogi24.net/witex-podklad-wyciszajacy-witex-2mm-pod-panele-sound-protect-eco-plus-tlumiacy-kroki-i-dzwieki-transmisyjne-o_l_1523.html

nofear
28-01-2013, 13:31
Co do podkładów kwarcowych to jak to jest że:
Selit Pro Aqua Stop 2 mm ( 0,01 m²K/W )
Selit Pro Aqua Stop 3 mm ( 0,01 m²K/W )
Arbiton Universol Alu 3 mm ( 0,033 m²K/W )
Parador Akustik – Protect 300 2,8 mm ( 0,03252 m2*K/W )

Coś mi nie gra z tym Selit-em opór coś przesadzony dodatkowo podają że 2 mm i 3 mm to to samo. Pod względem oporu nieznacznie wygrywa Parador, są jeszcze lepsze podkłady ( Viscotech 1200 ) ale nie mają grubości na której mi zależy. Z waszego doświadczenia który podkład będzie najlepszy?

Tomek skąd Ty bierzesz powyższe dane? wejdź sobie na dane techniczne na www.matykwarcowe.pl sprawdź dokładnie ten opór cieplny i będzie Ci wszystko grało:
Selit Pro Aqua Stop 2 mm ( 0,03 m²K/W )
Selit Pro Aqua Stop 3 mm ( 0,035 m²K/W )
ewentualnie spójrz sobie na etykietę jak masz pod ręką
skąd Ci się wzięło 0,01 ??

a jeżeli chodzi o to kto wygrywa to różnice na poziomie trzeciego miejsca po przecinku, czyli setnych nie mają wielkiego znaczenia i są w granicach błędu pomiarów, także nie ma różnicy który producent, nawet nie ma wielkiej różnicy czy grubość jest 2mm, 2,5mm, 2,8mm czy 3mm, liczy się materiał, każda mata kwarcowa przewodzi bardzo dobrze i ogólnie jako podkład nie jest do porównania z żadnych innym, Viscotech też dobrze przewodzi, ale pozostałe właściwości i parametry ma słabe

nofear
28-01-2013, 13:34
a co sądzicie o tym podkładzie?
http://podlogi24.net/witex-podklad-wyciszajacy-witex-2mm-pod-panele-sound-protect-eco-plus-tlumiacy-kroki-i-dzwieki-transmisyjne-o_l_1523.html

dobry bo kwarcowy, ale 2mm bez folii za 28 zł wypada drogo

zieli
28-01-2013, 13:54
dobry bo kwarcowy, ale 2mm bez folii za 28 zł wypada drogo
dzięki

jen77
28-01-2013, 14:12
czy przy montażu podkładu zintegrowanego z folią np UNIVEROL ALU trzeba łączenia sklejać taśmą aluminiową paroziloacyną? Czy jest takie zalecenie producenta takich podkładów? I co jak ktoś tego nie zrobi - czy traci gwarancje na panele? Bo przeciez przy braku łączenia tasmą paroizlacyjność będzie przerwana w przeciwieństwie do tradycyjnego ułoenia folii na zakładkę + na to podkład. W ogóle to ta folia jest dla mnie bez sensu bo jak mi się coś na podłogę wyleje, to przez tą folię włąsnie mi spuchnie, bo tak to by wszystko wsiąkło w wylewke ale to już inna sprawa, rozumiem, ze jak wylewki sa świeze to co innego, ale jak ktoś ma wyschnięte wylewki to jest całkowicie bez sensu, no ale skoro sa takie wymagania dla zachowania gwarancji to trudno.

tomek67
28-01-2013, 14:35
NOfear: Strona matykwarcowe.pl nie jest dla mnie wiarygodna bo nawet nie podają do siebie tel czy też e-mail-a a ich formularz kontaktowy nie działa.

Dane pochodzą ze strony firmowej firmy Selit: http://www.selit.com/fileadmin/docs/SELIT-PRO.pdf

zieli
28-01-2013, 14:56
NOfear: Strona matykwarcowe.pl nie jest dla mnie wiarygodna bo nawet nie podają do siebie tel czy też e-mail-a a ich formularz kontaktowy nie działa.

Dane pochodzą ze strony firmowej firmy Selit: http://www.selit.com/fileadmin/docs/SELIT-PRO.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.selit.com%2Ffi leadmin%2Fdocs%2FSELIT-PRO.pdf)
a co oznacza wydajność na ogrzewaniu podłogowym
"bardzo dobra (0,027 m2/KW)"

nofear
28-01-2013, 17:44
czy przy montażu podkładu zintegrowanego z folią np UNIVEROL ALU trzeba łączenia sklejać taśmą aluminiową paroziloacyną? Czy jest takie zalecenie producenta takich podkładów? I co jak ktoś tego nie zrobi - czy traci gwarancje na panele? Bo przeciez przy braku łączenia tasmą paroizlacyjność będzie przerwana w przeciwieństwie do tradycyjnego ułoenia folii na zakładkę + na to podkład. W ogóle to ta folia jest dla mnie bez sensu bo jak mi się coś na podłogę wyleje, to przez tą folię włąsnie mi spuchnie, bo tak to by wszystko wsiąkło w wylewke ale to już inna sprawa, rozumiem, ze jak wylewki sa świeze to co innego, ale jak ktoś ma wyschnięte wylewki to jest całkowicie bez sensu, no ale skoro sa takie wymagania dla zachowania gwarancji to trudno.

tak trzeba sklejać, inaczej nie masz bariery paroizolacyjnej

nie jest bez sensu, jak już wcześniej ktoś pisał folia ma zatrzymywać wilgoć z jastrychu

jak zalejesz panele tak że woda dojdzie do podkładu czy folii to i tak masz już po panelach! folia czy jej brak nic nie zmienia

nofear
28-01-2013, 17:46
Tomek, wygląda na to że w ktoś się gdzieś walnął u nich :)

nofear
28-01-2013, 17:53
a co oznacza wydajność na ogrzewaniu podłogowym
"bardzo dobra (0,027 m2/KW)"

Zieli oznacza tyle, że opór cieplny jest bardzo niski przy tej wartości, czyli podłogówka będzie działał wydajnie, bo nie ma dużych oporów cieplnych nad nią i tak ma być!

nofear
28-01-2013, 18:09
Tomek: sprawdziłem na moich papierowych kartach technicznych jakie mam dla Selit Pro Aqua Stop 2mm i 3mm i jest tak jak podają na tej stronie matykwarcowe.pl, także wygląda na to że ktoś u naszych zachodnich sąsiadów zrobił literówkę w pliku :) pozdrawiam

zieli
28-01-2013, 18:21
Zieli oznacza tyle, że opór cieplny jest bardzo niski przy tej wartości, czyli podłogówka będzie działał wydajnie, bo nie ma dużych oporów cieplnych nad nią i tak ma być!
pytam bo na tej stronie
http://podlogi-sklep.pl/pl/mata-podkladowa-selit-pro-3mm.html
w tabeli podają też opór cieplny
i jako laik zastanawiam sie co oznacza
wydajność na ogrzewaniu podłogowym

zieli
28-01-2013, 18:30
@@nofear@@
a co sądzisz o panelach Witex model Ariosa

nofear
28-01-2013, 19:04
Zieli dzięki Twojemu postowi odkryłem, że Tomek bezpodstawnie oskarżył Selita nazywając go podejrzanym bo ma wynik 0,01, a ja bezpodstawnie zarzuciłem naszym zachodnim sąsiadom literówkę, biję się w pierś!! trzeba czytać dokładnie!!, Selit podaje ten parametr 0,01 wg normy DIN 52616, natomiast 0,03 dla Selit Pro 2mm i 0,035 dla Selit Pro 3mm jest wg normy DIN 4108, tak wcześniej podawali i tak mam na karcie technicznej sprzed ok. 2 lat, tak też podają przytoczeni przez Tomka inni producenci, temat już sobie odpuszczam i nie będę wnikał w różnice norm bo mnie to kompletnie nie bawi i już wystarczająco się wpuściłem w ten nudny temat :)

Zieli w każdym razie to jest najlepszy podkład na ogrzewanie podłogowe, mega efektywny, możesz się zdecydować na max wypas 3mm i będziesz mega zadowolony z cichych paneli a podłogówka będzie pracować wydajnie!

Jeżeli chodzi o te panele Witex to nie mam dużo doświadczenia z Witexem, ale są na pewno dobre, to jest odpowiednia półka

tomek67
28-01-2013, 20:13
Pytanie czy też według tej samej normy, nie ważne zobaczymy czy mi odpiszą z ceną bo już trochę czekam ;/

bog21
04-02-2013, 23:54
Witam


Mam takie pytanko, bedę kładł panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe. Sprzedawca polecił pod nie XPS 4mm. Czy to dobry wybór i grubość?

w**owe
07-02-2013, 10:52
A co to za panele? Każdy producent poleca co innego.

tomek67
07-02-2013, 18:18
Zamówiłem Arbiton Universol ALU (rolka 0,935 x 5,35 x 3mm) cena to 26,00 PLN Brutto / 1 m2

wikula7
10-02-2013, 12:58
Witam


Mam takie pytanko, bedę kładł panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe. Sprzedawca polecił pod nie XPS 4mm. Czy to dobry wybór i grubość?

Podkłady typu XPS nie nadają się na podłogówkę - jedynym wyjątkiem jest XPS THERMO ( specjalny na ogrzewanie podłogowe ) .
Przy podłogówce im cieńszy podkład tym lepszy - możesz wybrać : XPS THERMO , VISCOTECH , lub zorientuj się czy producent paneli nie ma w swojej ofercie również podkładów np. UNISOUND COMBI FLOOR w Quick Step
Na stronie : http://www.pokrycia-podlogowe.pl/porady-podkady masz kilka rad dotyczących doboru podkładu pod panele .
Pozdrawiam

w**owe
13-02-2013, 16:38
Tu znajdziesz wszystko czego potrzeba do montażu paneli http://www.barlinek.com.pl/seria_home/product,podklady-maty-korkowe-tektury,148,info.html

bog21
16-02-2013, 23:48
Podkłady typu XPS nie nadają się na podłogówkę - jedynym wyjątkiem jest XPS THERMO ( specjalny na ogrzewanie podłogowe ) .
Przy podłogówce im cieńszy podkład tym lepszy - możesz wybrać : XPS THERMO , VISCOTECH , lub zorientuj się czy producent paneli nie ma w swojej ofercie również podkładów np. UNISOUND COMBI FLOOR w Quick Step
Na stronie : http://www.pokrycia-podlogowe.pl/porady-podkady masz kilka rad dotyczących doboru podkładu pod panele .
Pozdrawiam

Witam
Sprzedawca w LM polecił mi pod podłogówkę podkład Superfloor 4mm - czy to dobry wybór???

NorDez
18-02-2013, 09:34
A ja mam następujący problem ? Podłoga stare deski podłogowe pomalowane(dom jednorodzinny stary) farbą olejną do drewna.nierówności pomiędzy jednym końcem podłogi w szerokości wynoszą 1,5cm do 2 cm - pod regał musiałem podkładać podkładki bo inaczej nie ustawił bym go prosto.
Czy na taką podłogę mogę położyć panele na podkład XPS Plus 6mm czy trzeba najpierw położyć podkład z płyt OSB np.michnosystem ?
Proszę pomóżcie.

NorDez
18-02-2013, 10:48
Ja mam takie zielone maty i świetnie się sprawdzają :)
Jak montowałeś te maty ? Pod kątem 45 stopni ? Czy ułożone bez mocowania do starej podłogi ?

Marzeke
16-03-2013, 19:28
Witam,
stoję przed wyborem podkładu do paneli laminowanych (Q-S UWF 1538 ), przeczytałem już chyba wszystkie tematy na tym oraz pokrewnych forach i nadal nie mogę podjąć decyzji. Interesuje mnie (chyba jak każdego) coś optymalnie wygłuszającego dźwięki do sąsiadów z dołu i tłumiącego dźwięk w pomieszczeniach (mieszkanie w nowym bloku), moje propozycje:

Nazwa - tłumienie transmisyjne/tłumienie dźwięków odbitych
Witex 2mm pod panele Sound Protect Eco PLUS - 21db/20sone
Balterio ComfortSound BASE – 21db/21%
Quick-step uniSOUND - 19db/?
Quick-step uniCLICK - 19db /?
Universol combi Light Alu – 18db/12%
SELIT-PRO 2mm – 18db/21%

Skłaniam się do podkładu Witexa ale interesują mnie opinie osób, które go używają bądź mają doświadczenia z pozostałymi – niestety w każdym sklepie polecają to co mają w sprzedaży, to zrozumiałe ale nie ułatwia wyboru a podane wskaźniki są bardzo zbieżne.

Z góry dziękuję za opinie!:rolleyes:

wikula7
16-03-2013, 19:33
Parę postów wyżej dałem link do strony na której masz podkłady i ich właściwości - są tam tylko arbitona ale osobiście używam Universol alu i jest naprawdę super .
Pozdrawiam

wikula7
16-03-2013, 19:35
Witam
Sprzedawca w LM polecił mi pod podłogówkę podkład Superfloor 4mm - czy to dobry wybór???,

Ten podkład jest bardzo podobny do pianomatu - te same właściwości tylko nazwa inna - raczej nie polecam go na podłogówkę .
Pozdrawiam

nofear
20-03-2013, 22:52
Witam,
stoję przed wyborem podkładu do paneli laminowanych (Q-S UWF 1538 ), przeczytałem już chyba wszystkie tematy na tym oraz pokrewnych forach i nadal nie mogę podjąć decyzji. Interesuje mnie (chyba jak każdego) coś optymalnie wygłuszającego dźwięki do sąsiadów z dołu i tłumiącego dźwięk w pomieszczeniach (mieszkanie w nowym bloku), moje propozycje:

Nazwa - tłumienie transmisyjne/tłumienie dźwięków odbitych
Witex 2mm pod panele Sound Protect Eco PLUS - 21db/20sone
Balterio ComfortSound BASE – 21db/21%
Quick-step uniSOUND - 19db/?
Quick-step uniCLICK - 19db /?
Universol combi Light Alu – 18db/12%
SELIT-PRO 2mm – 18db/21%

Skłaniam się do podkładu Witexa ale interesują mnie opinie osób, które go używają bądź mają doświadczenia z pozostałymi – niestety w każdym sklepie polecają to co mają w sprzedaży, to zrozumiałe ale nie ułatwia wyboru a podane wskaźniki są bardzo zbieżne.

Z góry dziękuję za opinie!:rolleyes:

Witex zdecydowanie naciąga parametr tłumienia transmisyjnego (w dół do sąsiadów), w praktyce osiąga dokładnie ten sam wynik co Universol czy SELIT-PRO, ale myślę że najważniejsze jest wyciszenie paneli u Ciebie w domu nie sufitu sąsiadów, w tym zakresie żaden podkład Quickstepa nie ma szans z matą kwarcową, ja ułożyłem tysiące m2 na Selit-Pro i nie znam ani jednego klienta, który by nie był zachwycony efektem, Selit-Pro ma jeszcze jeden mały bajer w porównaniu do innych - "easy cut" - ma nadrukowaną siatkę linii na folii, jak chcemy mieć maksymalne wykorzystanie tego podkładu w zakresie wyciszenia, to nie może być żadnych szczelin, pustych przestrzeni, trzeba zatem idealnie docinać, dzięki liniom przy sprawnej ręce nie trzeba nic przykładać do docinania, ale to tylko taki niuans dla układacza, daj info na priv jaką ilość potrzebujesz, może pomogę Ci rabatami, jak chcesz mieć max efekt to wybierz SELIT-PRO 3mm! nie ma lepszego wyciszenia podłogi i koniecznie weź dobrego montażystę

EmKa88
01-04-2013, 12:42
Ja mam tak krzywą podłogę, że pierwsze co to muszę pomyśleć jak ją wyrównać. To nie są drobne nierówności,ale normalnie górki i wgłębienia widoczne pod wykładziną, a pod nogami szaf mamy podkładki taka jest różnica.

proletariat
01-04-2013, 19:11
Ja mam tak krzywą podłogę, że pierwsze co to muszę pomyśleć jak ją wyrównać. To nie są drobne nierówności,ale normalnie górki i wgłębienia widoczne pod wykładziną, a pod nogami szaf mamy podkładki taka jest różnica.

wylewka, płyty OSB i będzie pięknie

Franzelot
05-04-2013, 23:16
Co niektórzy pewnie mnie zbluzgają, ale co tam.
Podkład pod panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe wodne? Co dać czy piankę z rolki, płyty XPS a może tekturę falistą? Podłogę mam równą, wylewki jak robili to się postarali, także w tym temacie nie muszę nic nadrabiać. Natomiast naczytałem się i XPS izoluje o wiele lepiej niż tektura, ale czy ta tektura wytrzymuje użytkowanie i nie niszczeje w jakiś drastyczny sposób w okresie użytkowania kilku, kilkunastoletnim?
Jestem w trakcie lektury tych 34 stron, dlatego wolałem napisać.
Pozdrawiam.

MiC-Kraków
07-05-2013, 22:44
Witam, przeczytałem ostatnie 20 stron tematu ale nadal nie wiem jaki podkład będzie najlepszy w moim przypadku.
Widzę, że w temacie udziela się sporo osób które znają się na rzeczy i liczę na poradę.
W mieszkaniu chcemy położyć panele Kronopol Helio 10mm oraz Krono Orginal 8mm (nie łączą się ze sobą)
Będą natomiast łączone z płytkami przedpokoju, które mają grubość 12mm (grubość samej płytki)
Wylewka jest stara, niezbyt równa (stary blok z płyty)
Priorytetem dla mnie jest to aby podłoga była cicha, dużo dobrego naczytałem się o podkładach typu Balterio woods sound oraz Arbiton Universol ALU (chociaż nie ukrywam że cena trochę zabija ;)) Jeżeli przejście pomiędzy panelami a płytkami nie będzie na równo też myślę że nic się stanie...
"Fachowcy" którzy byli na pomiarze mieszkania usilnie twierdzą że najlepsza będzie zielona mata 5,5mm albo 4mm i nic lepszego nie można położyć z racji na nierówności. Nie bardzo mogłem uzyskać informację co to za mata, bo raz mówili że to sprasowane drewno, a jak wspominałem że dużo dobrego słyszałem o piankach PU to się nagle okazywało że to drewno sprasowane to nic innego jak ta pianka... ;)
Jestem na etapie szukania innej firmy, bo ta sprawia wrażenie nieprofesjonalnej, ale wolę już sam poznać temat bo szanse że natrafię na kogoś niekompetentnego są zbyt duże.
Co w takim razie nada się na nie idealnie płaską wylewkę?
Cena teoretycznie nie gra roli, ale gdyby się okazało że xps 5mm będzie odpowiedni to w porównaniu z ceną mat kwarcowych to byłoby extra :D
Na portalu aukcyjnym natrafiłem również na piankę Superfloor 3mm wygłuszającą 19dB, warte to coś?
jestem tak skołowany że już nie wiem kogo słuchać...
z góry dziękuję za podpowiedzi, również za te czego unikać :)

Pawel_krak
07-05-2013, 22:56
Generalnie - najbardziej popularnym, nie zmieniającym parametrów i skutecznym podkładem pod podłogi pływające jest po prostu korek. Na nierównym podłożu żaden z wymienionych przez ciebie podkładów podłogowych nie wytłumi Ci odgłosów kroków nawet w ninimalnym stopniu, a podłoga rozleci się po kilu latach eksploatacji. i nikt nie uzna Ci żadnej reklamacji nawet na panele, które mają dożywotnią gwarancję ( tylko na co? )
Ceny korka nie są zaporowwe a nie ma lepszego, bardziej naturalnego i trwałego materiału na izolację akustyczną i termiczną
http://www.listwy-dekoracyjne.pl/80-podklady-korkowe

MiC-Kraków
08-05-2013, 09:09
Dziękuję za odpowiedź.
Korek będzie najlepszy z racji dużych nierówności podłoża?
a gdyby podrównać podłożę jakąś cienką wylewką? to zapewne zrobię.
Zarówno o xps, płytach zielonych a nawet matach kwarcowych piszą, że doskonale nadają się do wyrównywania podłoża. Korek nada się lepiej?
Szczerze mówiąc nie rozważałem korka, z racji tego że najwięcej o nim niejednoznacznych opinii. Sporo osób piszę, że wbrew zapewnieniom nie tłumi, a jego propagowanie jest związane z marketingiem firm, które przestały robić korki do butelek ;)
Reasumując te płyty zielone odpuścić całkowicie? Co z tymi wyciszającymi podkładami typu Balterio, wszyscy się nimi zachwycają...
miarodajny pod względem parametrów jest ten podział?
http://www.arbiton.com/pl,product-category,podklady-podlogowe.html
Aha i jeszcze jedno: jaka grubość podkładu będzie odpowiednia?

mrozek1
09-05-2013, 10:34
półtora roku temu robiłem podobny research. Wybór padł na Pianomat szary. Wycisza, cena znośna, zdaje egzamin pod panelami nad podłogówką.

nofear
09-05-2013, 23:05
Co niektórzy pewnie mnie zbluzgają, ale co tam.
Podkład pod panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe wodne? Co dać czy piankę z rolki, płyty XPS a może tekturę falistą? Podłogę mam równą, wylewki jak robili to się postarali, także w tym temacie nie muszę nic nadrabiać. Natomiast naczytałem się i XPS izoluje o wiele lepiej niż tektura, ale czy ta tektura wytrzymuje użytkowanie i nie niszczeje w jakiś drastyczny sposób w okresie użytkowania kilku, kilkunastoletnim?
Jestem w trakcie lektury tych 34 stron, dlatego wolałem napisać.
Pozdrawiam.

jeżeli chodzi o wytrzymałość tektury to zależy.. są bardzo różne, te popularne u nas i wszędzie dostępne są słabe, zwykła pianka PE też jest słaba natomiast XPS na pewno nie bo za duży opór cieplny, nawet najcieńszy 2mm czy jakiś dziurkowany jak Thermo, XPS dobrze izoluje i nie ma sensu układać go na ogrzewanie podłogowe, tektura ma mniejszy opór to weź tekturę, ale naprawdę zawężenie się do tych 3 produktów nie jest dobre, chyba że cena jest zdecydowanie dominującym kryterium

Pawel_krak
09-05-2013, 23:15
witaj !
dużych nierównosci podłoża nie można zniwelować żadnym podkładem tłumiącym. raczej tylko odpowienią masą lub płytami suchej zabudowy, gdynie ma innej możliwoście Ale jesli na taki podkład ułożony na pofałdowanym podłożu zamontujesz jakąkolwiek podłoge pływającą to nawet najlepsze systemy połąćzeń ( uniclic lub LOC) nie wytrzymają obciążenia przez dłuższy czas i pojawią się pomiędzy panelami szczeliny.,. a to początek końca.
Fikcją jest też to,że "niwelujące" nierównosci podłoża podkłady tłumią odgłosy uderzeniowe ( czyli odgłosy kroków) w przypadku ułożenia na nich podłogi laminowanej. Badania wykonywane są na idealnie równym podłożu.
Jesli chodzi o korek. no cóż- ja wiem po prostu jak się zachowuje po 15 latach eksploatacji panelowej podłogi winylowej. jest wciąż taki sam i ale podłoga ułożona jest na równym podłożu:)

nofear
09-05-2013, 23:20
Witam, przeczytałem ostatnie 20 stron tematu ale nadal nie wiem jaki podkład będzie najlepszy w moim przypadku.
Widzę, że w temacie udziela się sporo osób które znają się na rzeczy i liczę na poradę.
W mieszkaniu chcemy położyć panele Kronopol Helio 10mm oraz Krono Orginal 8mm (nie łączą się ze sobą)
Będą natomiast łączone z płytkami przedpokoju, które mają grubość 12mm (grubość samej płytki)
Wylewka jest stara, niezbyt równa (stary blok z płyty)
Priorytetem dla mnie jest to aby podłoga była cicha, dużo dobrego naczytałem się o podkładach typu Balterio woods sound oraz Arbiton Universol ALU (chociaż nie ukrywam że cena trochę zabija ;)) Jeżeli przejście pomiędzy panelami a płytkami nie będzie na równo też myślę że nic się stanie...
"Fachowcy" którzy byli na pomiarze mieszkania usilnie twierdzą że najlepsza będzie zielona mata 5,5mm albo 4mm i nic lepszego nie można położyć z racji na nierówności. Nie bardzo mogłem uzyskać informację co to za mata, bo raz mówili że to sprasowane drewno, a jak wspominałem że dużo dobrego słyszałem o piankach PU to się nagle okazywało że to drewno sprasowane to nic innego jak ta pianka... ;)
Jestem na etapie szukania innej firmy, bo ta sprawia wrażenie nieprofesjonalnej, ale wolę już sam poznać temat bo szanse że natrafię na kogoś niekompetentnego są zbyt duże.
Co w takim razie nada się na nie idealnie płaską wylewkę?
Cena teoretycznie nie gra roli, ale gdyby się okazało że xps 5mm będzie odpowiedni to w porównaniu z ceną mat kwarcowych to byłoby extra :D
Na portalu aukcyjnym natrafiłem również na piankę Superfloor 3mm wygłuszającą 19dB, warte to coś?
jestem tak skołowany że już nie wiem kogo słuchać...
z góry dziękuję za podpowiedzi, również za te czego unikać :)

jeżeli chcesz mieć porządnie zrobioną podłogę bez względu na to jaki podkład zastosujesz powinieneś wyrównać nierówności, tak aby mieściły się w normach / wytycznych producentów

jeżeli zależy Ci na wyciszeniu podłogi absolutnie najlepsze są maty kwarcowe np. Selit Pro zamówisz sobie wygodnie na www.matykwarcowe.pl, kurier przyniesie Ci do domu, masz najlepszy podkład i komfort

jeżeli przy takich nierównościach starego podłoża w bloku nie zdecydujesz się na wyrównanie tych nierówności to chyba nie ma sensu inwestować w dobry podkład, bo dużo efektu jaki dzięki niemu uzyskasz zostanie zepsute przez głuche miejsca wynikające z tych nierówności, ale i tak na takiej macie kwarcowej panel zawsze będzie bardziej cichy

nie tykaj się żadnych płyt wiórowych 5,5mm, beznadziejna akustyka, wyrównywanie też słaby, chyba że przy partyzanckiej gimnastyce, ale to już nie ma nic wspólnego z jakościową pracą, jeżeli chcesz podkład który ma największy zakres wyrównywania to weź gruby XPS czyli 5 mm czy 6 mm, pamiętaj jednak że każdy podkład ma wyrównywać jedynie niewielkie nierówności raczej punktowe, a nie góry i doliny jakie są w starych blokach

Superfloor nie znam, 19dB czy 18dB czy nawet 17dB to w praktyce dla Ciebie nie ma raczej znaczenia, jest to parametr dotyczący izolacji akustycznej czyli im więcej tym lepiej dla sąsiada poniżej, dla Ciebie bez różnicy, nawet w wielu przypadkach gorzej bo zasadniczo izolacja dźwięków transmisyjnych jest odwrotnie proporcjonalna do tłumienia dźwięków odbitych

nofear
09-05-2013, 23:49
Generalnie - najbardziej popularnym, nie zmieniającym parametrów i skutecznym podkładem pod podłogi pływające jest po prostu korek. Na nierównym podłożu żaden z wymienionych przez ciebie podkładów podłogowych nie wytłumi Ci odgłosów kroków nawet w ninimalnym stopniu, a podłoga rozleci się po kilu latach eksploatacji. i nikt nie uzna Ci żadnej reklamacji nawet na panele, które mają dożywotnią gwarancję ( tylko na co? )
Ceny korka nie są zaporowwe a nie ma lepszego, bardziej naturalnego i trwałego materiału na izolację akustyczną i termiczną
http://www.listwy-dekoracyjne.pl/80-podklady-korkowe

Masz rację co do nierówności, muszą one być oczywiście w normie, jednak nawet na nierównościach podkład ciężki dobrze tłumiący lepiej wyciszy podłogę, natomiast w ogóle nie powinniśmy rozmawiać o takim przypadku bo podłoże powinno być równe

Co do korka - rzeczywiście jest bardzo wytrzymały i to jest jego jedyna zaleta.. odporność na obciążenia, ale to na czym chyba większości ludzi zależy - ciche panele - w przypadku korka zupełnie się nie sprawdza, tłumienie dźwięków odbitych jest bardzo słabe, sprawdź dokładnie parametry producentów którzy go w ogóle badali pod tym kątem (mało który to robi), w linkowanej tabelce arbitona są akurat te parametry, albo polecam dotarcie do wyników badań wg normy EPLF 021029, korek wypada minimalnie lepiej niż podkład referencyjny czyli zwykły PE 3mm, wygłuszenie jest na tak minimalnym poziomie, że nikt nie usłyszy różnicy
izolacja akustyczna (czyli do sąsiada) to dla korka 17dB zwykle, także raczej słabo chociaż ja uważam że nie jest to istotne
izolacja termiczna dwukrotnie niższa niż XPS i dwukrotnie wyższa niż mata kwarcowa, także ani dobry na ogrzewanie podłogowe ani dobry jak ktoś chce dobrej izolacji np. nad garażem
korek na pewno był bardzo popularnym podkładem, ale świat idzie do przodu..

nofear
09-05-2013, 23:54
witaj !
dużych nierównosci podłoża nie można zniwelować żadnym podkładem tłumiącym. raczej tylko odpowienią masą lub płytami suchej zabudowy, gdynie ma innej możliwoście Ale jesli na taki podkład ułożony na pofałdowanym podłożu zamontujesz jakąkolwiek podłoge pływającą to nawet najlepsze systemy połąćzeń ( uniclic lub LOC) nie wytrzymają obciążenia przez dłuższy czas i pojawią się pomiędzy panelami szczeliny.,. a to początek końca.
Fikcją jest też to,że "niwelujące" nierównosci podłoża podkłady tłumią odgłosy uderzeniowe ( czyli odgłosy kroków) w przypadku ułożenia na nich podłogi laminowanej. Badania wykonywane są na idealnie równym podłożu.
Jesli chodzi o korek. no cóż- ja wiem po prostu jak się zachowuje po 15 latach eksploatacji panelowej podłogi winylowej. jest wciąż taki sam i ale podłoga ułożona jest na równym podłożu:)

100% racji!! co do korka też, bardzo odporny i trwały, tylko nie spełnia innych funkcji jakie powinien spełniać podkład..
każdy podkład ma niwelować tylko niewielkie punktowe nierówności, to jest też kolejną wadą korka - zwiększa je bo jest tak sztywny, że się nie poddaje i z drobnych nierówności robią się górki, ale dobry wykonawca i tak powinien je usunąć

MiC-Kraków
10-05-2013, 01:02
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
w takim razie na pewno odpuszczam eko płyty, korek, i pianki a skłaniam się ku matom kwarcowym, ewentualnie xps 5mm jeżeli się okaże, że podłogi nie uda się wyrównać z zadowalającym skutkiem.
co do mat kwarcowych to niezależnie od tego jaką wybiorę będzie OK?
Najtańszym produktem jest Balterio woods sound 3mm (chyba że to nie mata kwarcowa),
później mamy Selit pro 3mm a najdrożej wychodzi Universol Alu 3mm.
Tak dla pewności pod taki podkład nie potrzebuję już folii?

jaremy
10-05-2013, 12:02
Proszę Was o pomoc.
Na parter mam już wybrany panel Quickstep UW1538 (trochę drogie ale na dole wolę dać coś lepszego). A że mam strasznie napięty budżet proszę podpowiedzcie mi jakie panele kupić na piętro max. do 40 zł - najważniejsze żeby były w podobnej kolorystyce co te UW1538.

Wiem, że może nie na temat, ale jest tu pare osób co mają pojęcie o panelach.

P.S. Czy cena 19 pln za podkład Witex Sound Protect jest dobra?

Pawel_krak
10-05-2013, 22:38
nofear...bardzo podoba mi się to co napisałeś na koniec swojej wypowiedzi " swiat idzie do przodu" !Tak ! idzie i masz 100 racji - idzie i na nasze szczęście zaczyna doceniać zalety naturalnych produktów...takich jak np. korek czyli? 100 procent recykling, 100 % odnawialny..całkowicie naturalny. .Korek ma wiele zalet.lzapomnieliśmy w tym "zestawieniu" o podkładach gumowo- poliuretanowo- korkowych lub gumowo- korkowych. Skuteczność izolacji dźwięków uderzeniowych ( delta Lw) ze względu na jego masę właściwa jest zdecydowanie lepsza niż jakiegokolwiek innego syntetycznego produktu o tej samej grubości. Tez warto wziąć je pod uwagę skoro pytacie o to co najlepsze:)

można je stosować praktycznie pod kazdy rodzaj podłogi - zaczynając od nieszczęsnego laminatu poprzez podłogi warstwowe, parkiety a kończąć na wykładzinach elastycznych.

jaremy
12-05-2013, 19:14
up

nofear
13-05-2013, 11:34
Jaremy w sprawie paneli napisałem Ci na priv,

cena witexa to netto ?

nofear
13-05-2013, 11:44
nofear...bardzo podoba mi się to co napisałeś na koniec swojej wypowiedzi " swiat idzie do przodu" !Tak ! idzie i masz 100 racji - idzie i na nasze szczęście zaczyna doceniać zalety naturalnych produktów...takich jak np. korek czyli? 100 procent recykling, 100 % odnawialny..całkowicie naturalny. .Korek ma wiele zalet.lzapomnieliśmy w tym "zestawieniu" o podkładach gumowo- poliuretanowo- korkowych lub gumowo- korkowych. Skuteczność izolacji dźwięków uderzeniowych ( delta Lw) ze względu na jego masę właściwa jest zdecydowanie lepsza niż jakiegokolwiek innego syntetycznego produktu o tej samej grubości. Tez warto wziąć je pod uwagę skoro pytacie o to co najlepsze:)

można je stosować praktycznie pod kazdy rodzaj podłogi - zaczynając od nieszczęsnego laminatu poprzez podłogi warstwowe, parkiety a kończąć na wykładzinach elastycznych.

sam korek jako kora z drzewa jest 100% naturalny, ale już w formie rolki, jako podkład ma mnóstwo domieszek - chemii, taki syntetyczny PE, PS czy PU jeżeli nie ma zmiękczaczy i innych szkodliwych domieszek jest bardziej zdrowy niż naturalny z pochodzenia korek ale zmieszany z dużą ilością chemii modyfikującej jego właściwości

ale tematy eko to nie jest sedno sprawy, najważniejsze jest to że korek po prostu ma słabe parametry jako podkład pod podłogi pływające, ma tylko wyróżniającą się odporność na obciążenia, jest u nas popularny jako "naturalny" podkład pod podłogi drewniane pływające bo tak wypromowali to masowi polscy producenci przez lata kompletnie durnym argumentem "drewniana podłoga musi oddychać, dlatego tylko naturalny podkład jak korek",
od lata producenci podłóg drewnianych na zachodzie nie proponują już korka, u nas wciąż tak, bo taki barlinek zajmuje się innymi rzeczami niż rzeczywiste korzyści konsumenta..

te mieszanki gumy z korkiem rzeczywiście mają super izolację akustyczną, tylko po pierwsze praktycznie nie nadają się do układania na pływająco (na siłę można ale zupełnie nie ma to sensu), są to produkty wykorzystywane do całopowierzchniowego klejenia jako maty izolujące akustycznie, podnoszące poziom czy też "odsprzęglające"
ich super izolacja akustyczna nie ma żadnego znaczenia dla konsumentów i czytelników tego wątku, produkty typowo przeznaczone na obiekty

fenix2
13-05-2013, 12:04
Dajcie jako podkład Pianomat i po sprawie.

jaremy
13-05-2013, 12:28
Jaremy w sprawie paneli napisałem Ci na priv,

cena witexa to netto ?

dzięki za info.

cena witexa brutto (z 8% VAT)

Pawel_krak
13-05-2013, 23:21
jakich domieszek???wele razy w różnych fabrykach na świecie widział jak produkuje się podkłady korkowe. 1% - to cała domieszka.A reszta to naturalne lepiszcza uwalniające się w procesie produkcji w podwyższonej temperaturze..Więc...może warto czasem "pójść" w kierunku , w którym idzie cały świat:? syntetyczne materiały przestają być trendy durne wydają się argumenty przemawiające za materiałami syntetycznymi. nie uważasz?

dozrc
14-05-2013, 10:49
Jeśli ktoś ma i tak do równania podłoże to są masy jak np. PCI Nanosilent, które tłumią ponad 1dB na 1 mm grubości.

rafus12
17-07-2013, 01:50
nofear - prowadzisz sklep z matami? Dlaczego odradzasz pianomat 3mm ktory ma opor 0,07 m2/KW badz Arbiton Izo Floor Thermo z wsp oporu 0,06m2/KW. Maty Selit Pro maja opor 0,03m2/KW. Nie da sie ukryc ze 2 razy lepszy opor niz wspomniane materialy. Pytanie jaki opor maja same panele np. Quick stepa 9.5mm?
Sam nie wiem czy placic 25zl/m2 podkladu zamiast 8zl/m2 dlatego ze ma dwa razy mniejszy opor. Jesli po drugiej stronie podlogowki jest co najmniej 4cm styropianu o lamba 0,038W(mK) to opor styropianu jest 1.05m2/KW czyli 15 razy wiekszy niz pianomatu - cieplo i tak pojdzie gora? Nie moge znalezc lambdy dla QuickStep Prospective 9.5mm bo mozna by sprawdzic na gotowo.

Tysonq
07-08-2013, 23:14
własnie zabrałem się za panele, a dokładnie przygotowania pod panele :)
podłoga odkurzona, zagruntowana, folia rozłożona i teraz podkład.
Podkład kupiłem firmy arbiton 5,5mm (zielone płyty) nie wiem czy dobrze, czy źle okaże się po czasie. Nie stać mnie, żeby wydawać 20-30zł na podkład.
Z różnych stron słyszę, że ten podkład trzeba układać w karo. Strasznie dużo jest z tym roboty, bo jeden pokój już ułożyłem, ale strasznie pracochłonne, tym bardziej, że płyty mają wymiar 79x69 i po przecięciu na pół wychodzi nam trójkąt nierównoramienny.
Pytanie: czy koniecznie trzeba to układać w karo? Nie wystarczy na mijankę? Układając na mijankę można tak wyliczyć, żeby łączenie podkładu i panelu się nie pokryło.
Z góry dzięki za odp.

purflux
16-09-2013, 21:17
czy ktos moze mi doradzić jaki podkład zastosować który poprawi izolacyjność cieplną ( podłoga w kamienicy nad piwnicą )
Położyłem panele na podkładzie ekopor ( http://krak-dom.pl/public/images/editor/P%C5%81YTA%20EKOPOR.jpg )
Niestety podłoga w zimie jest bardzo zimna.
Nie mam za wiele miejsca ( max 1cm ) - i tak już po polozeniu paneli z podkładem ekopor musiałem ok 1cm podciąć drzwi.
czy XPS 6mm arbiton + np folia/mata z wartwą alu coś polepszą w porównaniu z ekoporem?
Czy lepiej nie kłaść dwóch podkładów pod panele ?
Czy ktoś kładł podkład pod panele z warstwą folii alu i moze sie wypowiedzieć czy rzeczywiście ta folia coś daje jeżeli chodzi o izolacje termiczną ( odbijanie promieniowania cieplnego )?

mundero
27-09-2013, 22:04
Witam.

Wertuję te 10-ki stron w wątku i jednak zdecyduję się prosić o pomoc.

Podłogę mam równą. Ogrzewanie podłogowe z pompy ciepła.
Planuję kupić panele quickstep creo, grubość 7mm (http://www.quick-step.com.pl/laminat/creo/dzika-sliwa-2-lamelowy?id=Flooring_FloorAggregate/005_423847).

Pierwsze pytanie - czy taki panel nada się na podłogówkę? Tzn biorąc pod uwagę panele - czy to dobry wybór?

Drugie pytanie to podkład... Co byście proponowali, żeby podłogówka dobrze działała? Oczywiście wytłumienie też będzie mile widziane.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

rob30
01-10-2013, 13:49
tu masz informację quick-stepa na temat ogrzewania podłogowego i ich podkładów http://www.quick-step.com.pl/~/media/Files/Quick-Step/Downloads/Documents/Underfloor-heating-Laminate/underfloor_heating_PL.ashx?vs=1

U siebie tez będę kładł quick-stepa na ogrzewanie podłogowe tylko, że 8mm. Wiadomo płytki są zdecydowanie lepsze opór przenikania ciepła R przy 8mm 0,008 a panel tej samej grubosci okolo 0,05 (więc jak chcesz liczyc kazda zlotowke wydana na ogrzewanie i koszty ogrzewania pompa ciepła zeby pokazac jaka jest tania w uzytkowaniu to zrob plytki ;) ) mam to nawet wszystko przeliczone w projekcie ogrzewania podłogowego ale i tak zdecydowałem sie na panele wszędzie oprócz pomieszczeń technicznych łazienek i kuchni.

Panele praktycznie wszystkie nadają sie na ogrzewanie podłogowe ale według mnie bardziej zajmij się tematem podkładu pod nie.
Dobre podkłady pod ogrzewanie podłogowe maja R w granicach 0,03 ale np. bardzo popularny i często polecany pod ogrzewanie podłogowe w większości marketów i nie tylko podkład ARBITON IZO-FLOOR THERMO jest słabiutki bo zrobiony jest z XPS czyli materiału wybitnie izolującego - porobili w nim dziurki i niby jest do ogrzewania podłogowego a opór cieplny ma 0,06 czyli większy niż panel 8mm.
Ogrzewanie na nim będzie działąc ale kosztem wyższej temperatury zasilania co zawsze jest dodatkowym kosztem a przy pompie ciepła tym bardziej bo i gorszym cop-em.

ps.
wszystko co napisałem jest teoretyczne i obliczeniowe, praktyki żadnej nie mam więc niech sie wypowie ktoś doświadczony czy nie pisze bzdur :)

mundero
02-10-2013, 18:37
Dzięki. A jaki u siebie dajesz podkład?

rob30
03-10-2013, 11:25
Dzięki. A jaki u siebie dajesz podkład?

Patrząc na stosunek cena/opór ciepła + jakieś w miarę przyzwoite parametry wygłuszające i wyrównujące najlepszy wydał mi się Arbiton PE Maxima http://www.arbiton.com/strony/1/i/849.php i taki kupiłem. Przez allegro wyszedl 8zł za metr + 20zł przesylka a w lokalnych sklepach około 10zł za metr.

mundero
03-10-2013, 17:56
Też się nad nim zastanawiam...
Znalazłem jeszcze coś co się nazywa SelitPro, parametry zbliżone, ale cena ponad dwukrotnie wyższa....
Nie wiem dlaczego...

Akrimka
07-10-2013, 12:15
Czy w pokoju nad garażem pod panele można by dac dodatkowe ocieplenie w postaci jakiegoś 2cm styroduru zamiast podkładów? Czy to ma racje bytu? Przeciez te zielone podkłądy Arbitornu to też XPS tylko że max grybośc to chyba 5.5 czy 6mm. Czy więszka wartwa bedzie powodować uginanie się i pracę zamków paneli?
Mam tam równą wylewkę,pod nią 8cm styropianu, strop Leyera keramzytowy, który jest od dołu ocieplony 4cm styropianem. Garaż jednak wystaje obrysem 6x6 poza bryłe domu.

pocztowka44
07-10-2013, 15:39
My też kupiliśmy Arbiton, bo cena przystępna i parametry dobre.

mundero
07-10-2013, 17:35
Ale który Arbiton? Ten PE Max?

Akrimka
08-10-2013, 08:22
No co z tym styrodurem mozna czy nie można dać?

Akrimka
10-10-2013, 00:11
Panele położene na 2cm styrodurze, wyglada to git, Zobaczymy w uzytkowaniu ale nie spodziewam się żeby było coś nie tak.

MasterCheat
22-10-2013, 11:40
Witam,

proszę o radę co najlepiej dać pod panele 10mm AC5 kronopol.

podłoga to wylewka 9 cm z ogrzewaniem podłogowym (kable grzewcze - ale to raczej nie ma znaczenia).

Wylewka generalnie jest równa ale niestety na wylewce mam kilka miejsc (placków około 0,5-1m średnicy) gdzie powierzchnia się kruszy/łuszczy i zrobiło się mocno porowato w tym miejscu.

Zastanawiam się tez czy tych miejsc po prostu nie oczyścić zagruntować i "czymś" wyrównać/podłatać ?
myślałem wstępnie o gipsie Vario z Rigipsu. Jak robiłem łączenia płyt KG to czasem coś tam spadło na wylewkę i po wyschnięciu trzyma się ta że nie sposób tego usuną szpachelką bez wyrwania małej warstewki wylewki.
Generalnie aby się tego pozbyć bez uszkadzania wylewki musiałem szlifować te placki gipsu szlifierką oscylacją pneumatyczną z papierem P40.

scruffty
22-10-2013, 15:11
Witam,

Proszę się nie śmiać ponieważ pytam poważnie. Co myślicie o zastosowaniu pod panele podkładu celulozowego (taki jak np. prześcieradło jednorazowe sprzedawane w rolkach 60cm na 80 m lub fizelina z rolki). Myślę o zastosowaniu go na ogrzewanie podłogowe na folie paroizolacyjną. Mam równe posadzki, które zamierzam zagruntować. Tektura jest płaska przez co uwydatnia efekt stukania. Taki ręcznik położony w 2 warstwach na zakład moim zdaniem ma same zalety - jest miękki więc dostosuje się do nierówności podłoża, jest przepuszczalny, cienki i nie tworzy zamkniętych przestrzeni. Dodatkowo jest tani. Dziś zrobię próbę z położeniem kawałka panela na ręczniku kuchennym:)

Kwadrad
22-10-2013, 15:16
Witam wszystkich, zwracam się z zapytaniem o najlepsze rozwiązanie w kwestii podkładu pod panele.

Różnica między terakotą a posadzką to 15 - 16mm a zakupione panele mają 8mm grubości. Wychodzi na to, że potrzebuję podkład o grubości 7 - 8mm. Z 7mm znalazłem podkład naturalny EKO w postaci zielonych płyt ale podobno nie jest to zalecane do nowych budynków z powodu wilgoci w nich panującej - ale czy nie rozwiązuje tego problemu folia którą dajemy pod podkład? Czy jest to dobre rozwiązanie? A może warto zastosować coś innego tworząc 2 warstwy podkładu? Niestety wybór podkładów w tej grubości jest mocno ograniczony.

Dziękuję za każdą podpowiedź!

MasterCheat
22-10-2013, 15:37
a ja wrócę jeszcze do mojej wylewki, bo mam fotki

MasterCheat
22-10-2013, 15:39
i jeszcze fotki wylewki bez tej wady:

MasterCheat
24-10-2013, 09:50
Żadnej porady nie dostanę? :( znalazłem na alledrogo podkłądy max-pod 2 mm pod ogrzewanie. Wygląda to w zasadzie tak ja izo-floor, a jest tańsze i grubsze - izo ma 1,6 mm.
Chyba to jest z xps-a tak samo.

jaremy
05-11-2013, 12:03
Proszę doradzcie. Potrzebuję jakiś podkład w miarę tani na ogrzewanie podłogowe

partner-panele.pl
05-11-2013, 16:34
Proszę doradzcie. Potrzebuję jakiś podkład w miarę tani na ogrzewanie podłogowe

Dzień dobry, ze swojej strony możemy Panu polecić podkład 1,6 mm DecorFloor. Podkład sprzedawany na rolki, przy zakupie powyżej 20 m2 przesyłka kurierska GRATIS.
Więcej szczegółów znajdzie Pan na naszej stronie
http://www.partner-panele.pl/243915/podklad-pod-panele-przy-ogrzewaniu-podlogowym-decor-floor-1-6mm
W razie wątpliwości jesteśmy do Pana dyspozycji.
Pozdrawiam

jaremy
06-11-2013, 10:35
a jaki to ma opór cieplny

mest
07-11-2013, 22:04
Powoli rozglądamy się za panelami do domu. Wszędzie mamy ogrzewanie podłogowe. Dom ma 100m2 a na 70 m2 chcemy położyć panele. Już sobie znaleźliśmy panele Quick Step, ale mają 9,5 mm. Taka grubość nie jest za duża? Co z podkładem? CoolHeat z tej firmy jest bardzo drogi, co można kupić innego by również spełniało swoją rolę?

mynex
12-11-2013, 22:44
Witam zakupiłem panele na ogrzewanie podłogowe po czym odkupiłem podkład biała pianka ze srebrna folią (używany) max 2min.
I pytanie czy ta pianka nie będzie blokowała ciepła?
2 przy tym podkładzie robić zakładki na łączeniach czy nie ?
3 jakie odstępy od ściany do paneli? panele na clic
4 jak sprawdzić czy posadzka jest wystarczająco sucha? gdyż jest to nowe budownictwo
Dziękuję i pozdrawiam.

sasanala
19-11-2013, 18:25
Początkowo zanim w ogóle zaczęłam interesować się tematem paneli do mieszkania, to ustaliliśmy, że jesteśmy w stanie wydać ok. 50 zł/m2 na podłogę (panele+podkład). Tylko, że wydawało mi się, że będzie to proporcja 45 zł za panele i 5 zł za jakąś gąbkę na podkład.
Potem zaczęłam wczytywać się w temat i wiem, że te najtańsze podkłady nie mają sensu.
A jeżeli chodzi o panele, to spodobały mi się (nie patrząc na cenę) panele Dąb Husky z Kronopolu. Ostatnio była promocja na nie w LM i były za ok. 26 zł/m2. Dziwi mnie tak niska cena, bo ich parametry wydają się nie odbiegać od innych. Czy to jest kwestia tego, że dana kolekcja jest bardziej promowana i dlatego tańsza?

Ten dąb husky + podkład z maty mineralnej mieściłby się w naszych możliwościach finansowych.
Ale moje główne pytanie jest takie: czy lepiej wziąć lepszy podkład i tańsze panele czy na odwrót?

sasanala
20-11-2013, 04:05
Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie (ale zaznaczam, że nie miałam nigdy okazji przejść się po panelach pod którymi jest dobry podkład wyciszający):
u nas w domu jest zwyczaj chodzenia zawsze w miękkich kapciach, nigdy w niczym o twardej podeszwie, czy w takiej sytuacji w ogóle jest szansa, że poczuję różnicę w cichości paneli? W tej chwili w obecnym mieszkaniu są położone na jakiś zwykły podkład z marketu i nie uważam, żeby było głośno, żeby mi coś stukało.

sasanala
20-11-2013, 22:18
Na razie rozmawiam sama ze sobą :)

OK, po wieeelu godzinach rozmyślań i szukania optymalnego dla mnie rozwiązania zdecydowałam się na Krono Original Dąb Sepia, AC5, 10 mm.
cena ok. 40 zł
Jaki do tego dobrać podkład? Mieszkanie w nowym bloku, piętro trzecie, w części mieszkania będzie ogrzewanie podłogowe pod panelami, a w części nie.

Piotr-B
23-11-2013, 18:38
Witam

Po przeczytaniu tego wątku mam dylemat jaki wybrać podkład pod panele.

Mieszkam na parterze blok 10-letni, podłoga równa. Obecnie mam panele ale przyszedł czas na nowe. Od piwnicy jest dość zimno przez co od podłogi też ciągnie zimno, dlatego chciałbym przez odpowiednie dobranie podkładu chociaż trochę to zniwelować.
Panele jakie będą założone to Kronopol Helio 10mm.
Większość funduszy przeznaczonych na remont dlatego najlepiej jak podkład zmieści się w cenie do 5zł m2.

Po przeczytaniu wątku myślę, że najlepszą opcją będzie folia 0,2mm + podkład XPS.

Bardzo proszę o odpowiedz i radę czy faktycznie będzie to najlepsza opcja.

seniorus
03-12-2013, 01:12
Witam,
Zdecydowałem się zapytać ponieważ w sumie będzie to eksperyment.
Zamierzam na 18m2 położyć panele.
Podkładem będzie:
-folia paraizolacyjna
-następnie pianka 5 mm
-następnie korek 2mm (portugalski ;)
Zrobiłem wcześniej samopoziomujący podkład podłogowy. Ze słowa samopoziomujący zostało trzeba mocno rozprowadzać...
Generalnie podłoga wyglada o niebo lepiej niż wcześniej natomiast z braku mojego doświadczenia niestety jest odchył na poziomie 2-3mm w niektórych miejscach.
Dlatego pytam co sądzicie podkładzie korkowym ?
Czy nie lepiej inne podkłady zastosować ?

nofear
12-12-2013, 19:29
żebyś tak nie musiała sama z sobą to się przyłączę :)

skoro masz ogrzewanie wybierz podkład który ma najniższy opór cieplny - mata kwarcowa 2mm, OK jesteś mało wrażliwa na głośne panele, ale na pewno docenisz to jak będą ciche, różnica jest nie tylko w stukaniu, nie trzeba mieć twardych butów żeby zauważyć różnicę..

jak dla mnie nie warto oszczędzać na podkładzie czy innych akcesoriach, to one w dużej mierze decydują o komforcie użytkowania, a już sam podkład jest kluczowy.. dobry drogi panel na tanim podkładzie to słabe rozwiązanie, w drugą stronę tak samo :) nie warto robić pozornych oszczędności..



Na razie rozmawiam sama ze sobą :)

OK, po wieeelu godzinach rozmyślań i szukania optymalnego dla mnie rozwiązania zdecydowałam się na Krono Original Dąb Sepia, AC5, 10 mm.
cena ok. 40 zł
Jaki do tego dobrać podkład? Mieszkanie w nowym bloku, piętro trzecie, w części mieszkania będzie ogrzewanie podłogowe pod panelami, a w części nie.

nofear
12-12-2013, 19:31
nie wolno tyle podkładu układać, weź sam XPS 5mm w Twojej sytuacji to już jest max maxów jeżeli chodzi o dopuszczalną grubość pod panele, niektórzy producenci dopuszczają maksymalną grubość podkładu 3mm, za gruby podkład to za duże obciążenie dla zamków, Twój eksperyment nie jest bezpieczny dla paneli


Witam,
Zdecydowałem się zapytać ponieważ w sumie będzie to eksperyment.
Zamierzam na 18m2 położyć panele.
Podkładem będzie:
-folia paraizolacyjna
-następnie pianka 5 mm
-następnie korek 2mm (portugalski ;)
Zrobiłem wcześniej samopoziomujący podkład podłogowy. Ze słowa samopoziomujący zostało trzeba mocno rozprowadzać...
Generalnie podłoga wyglada o niebo lepiej niż wcześniej natomiast z braku mojego doświadczenia niestety jest odchył na poziomie 2-3mm w niektórych miejscach.
Dlatego pytam co sądzicie podkładzie korkowym ?
Czy nie lepiej inne podkłady zastosować ?

nofear
12-12-2013, 19:34
najlepiej będzie izolował XPS 5mm, ale i tak cudów nie uzyskasz, rolą podkładu pod panele nie jest izolowanie, izolować powinna izolacja stropu, która jest pod jastrychem



Witam

Po przeczytaniu tego wątku mam dylemat jaki wybrać podkład pod panele.

Mieszkam na parterze blok 10-letni, podłoga równa. Obecnie mam panele ale przyszedł czas na nowe. Od piwnicy jest dość zimno przez co od podłogi też ciągnie zimno, dlatego chciałbym przez odpowiednie dobranie podkładu chociaż trochę to zniwelować.
Panele jakie będą założone to Kronopol Helio 10mm.
Większość funduszy przeznaczonych na remont dlatego najlepiej jak podkład zmieści się w cenie do 5zł m2.

Po przeczytaniu wątku myślę, że najlepszą opcją będzie folia 0,2mm + podkład XPS.

Bardzo proszę o odpowiedz i radę czy faktycznie będzie to najlepsza opcja.

nofear
12-12-2013, 19:35
ale niestety w obydwu przypadkach przy XPS 5mm będziecie mieli dość głośne, stukające panele, jednak jak priorytetem jest wyrównanie nierówności albo izolacja termiczna to nie ma innego wyjścia

Princesa
12-12-2013, 19:37
My zdecydowaliśmy się na pianomat szary. Panele Kronopol Platinum Luna Dąb Rimini i Ferrara. Panele prawie na całym parterze. Podkład fajnie się układało, dobrze wycisza. Zupełnie inny komfort niż na piance lub tekturze (porównania ze starego mieszkania). Pewnie podkłady z jeszcze wyższej półki cenowej są lepsze ale nam potrzebny był kompromis ;) płaciłam jakieś 6-7 zł/m2

michcioo87
12-12-2013, 22:14
Witam,

Potrzebuję porady na temat podkładu pod panele.
W nowo wybudowanym domku jednorodzinnym mamy do ułożenia ok 100m2 paneli. Wybraliśmy z żoną balterio 8mm. Nie będzie podłogówki pod panelami, zależy nam głównie na tym, aby podkład wyciszał kroki w danym pomieszczeniu - jak piętro niżej będzie słychać kroki to się raczej nic nie stanie:p
Jeżeli przy okazji panele będą trochę cieplejsze dzięki podkładowi, to tym lepiej, ale nie jest to warunek konieczny.

Co polecacie, drodzy forumowicze? Dodam, że nie chciałbym wydać więcej niż 15-20zl/m2 podkładu.

nofear
13-12-2013, 07:59
najlepiej z wszystkich podkładów wycisza kroki mata kwarcowa Selit Pro 3mm, jednak jest raczej droższa niż Twój budżet, minimalnie słabiej wycisza wersja 2mm i jest trochę tańsza, przy 100m2 spróbuj uzyskać rabat i myślę że tą 2mm zmieścisz się w budżecie, inne tańsze kompromisy to już jest przepaść jeżeli chodzi o efekt, analizując ceny patrz też na folię podkład z folią daje Ci automatycznie oszczędność



Witam,

Potrzebuję porady na temat podkładu pod panele.
W nowo wybudowanym domku jednorodzinnym mamy do ułożenia ok 100m2 paneli. Wybraliśmy z żoną balterio 8mm. Nie będzie podłogówki pod panelami, zależy nam głównie na tym, aby podkład wyciszał kroki w danym pomieszczeniu - jak piętro niżej będzie słychać kroki to się raczej nic nie stanie:p
Jeżeli przy okazji panele będą trochę cieplejsze dzięki podkładowi, to tym lepiej, ale nie jest to warunek konieczny.

Co polecacie, drodzy forumowicze? Dodam, że nie chciałbym wydać więcej niż 15-20zl/m2 podkładu.

michcioo87
15-12-2013, 18:08
Dzięki za radę.

W sumie jak sobie teraz myślę, to nie muszę dawać wszędzie jednakowej jakości podkładu.
Lepszy na pewno chciałbym dać w salonie i przedpokoju - w sumie ok 45-50m2. W pozostałych pomieszczeniach nie musi on być taki super, w tych pomieszczeniach nie będzie się przebywać jakoś strasznie długo (sypialnie, gabinet).
W taki sposób patrząc, zakładając w dalszym ciągu ten budżet max 20zl/m2 podkładu, można dać nawet tą matę 3mm, za 30zł/m2, a w pozostałych pomieszczeniach zastosować coś tańszego, bardziej marketowego, za max 10zł/m2.
...no chyba, że źle myślę? Co Wy na to?

nofear
15-12-2013, 20:25
jeżeli chodzi o kasę jest to jakieś rozwiązanie, weź sobie do tych mniej użytkowanych pokoi XPS 3mm albo ten pianomat, osobiście jako tani podkład wybrałbym jakiś firmowy XPS np. produkowany przez Decorę, pianomatowi nie za bardzo ufam, jak dla mnie jest za miękki i akustyka wcale nie jest lepsza od XPS a raczej gorsza, chociaż te różnice to już jest kwestia subiektywnego odbierania dźwięku

oszczędzisz w ten sposób ok 1000 zł w porównaniu do opcji full wypas czyli mata kwarcowa 3mm na całości, ale ryzykujesz tym, że bardzo będzie Cię wkurzać różnica pomiędzy tymi pomieszczeniami i po jakimś czasie podejmiesz desperacką decyzję demontażu paneli tam gdzie jest tani podkład i montażu od nowa na macie kwarcowej, miałem takich klientów zrobili dół domu na macie kwarcowej Selit Pro 3mm, górę XPS Arbiton Thermo, po pół roku dostałem zlecenie demontażu góry i montażu na nowo na macie kwarcowej, z tym że u tych klientów akustyka jednym z dwóch powodów, drugim była wyraźna różnica w grzaniu podłogówki



Dzięki za radę.

W sumie jak sobie teraz myślę, to nie muszę dawać wszędzie jednakowej jakości podkładu.
Lepszy na pewno chciałbym dać w salonie i przedpokoju - w sumie ok 45-50m2. W pozostałych pomieszczeniach nie musi on być taki super, w tych pomieszczeniach nie będzie się przebywać jakoś strasznie długo (sypialnie, gabinet).
W taki sposób patrząc, zakładając w dalszym ciągu ten budżet max 20zl/m2 podkładu, można dać nawet tą matę 3mm, za 30zł/m2, a w pozostałych pomieszczeniach zastosować coś tańszego, bardziej marketowego, za max 10zł/m2.
...no chyba, że źle myślę? Co Wy na to?

michcioo87
16-12-2013, 01:38
podłogówki nie będzie pod panelami;)

porozmawiałem teraz z żoną - wydawało mi się, że ostatnio mówiła, że jej zależy na wyciszeniu paneli, ale teraz wytłumaczyła mi (pokazując na naszego półtorarocznego syna leżącego na podłodze przy okazji wyciągania klocka spod łóżka), że lepiej, aby podkład w jakiś sposób ocieplał panele, niż je wyciszał, bo małe dzieci lubią kłaść się na podłodze i dobrze by było, aby ta podłoga nie była strasznie zimna. I w sumie tu się z nią zgadzam, nie pomyślałem o tym wcześniej.
W takiej sytuacji, prosiłbym jeszcze raz o poradę, tym razem dla podkładu bardziej "ocieplającego" niż wyciszającego. Cena w granicach rozsądku - najlepiej do 20zł/m2 ;)

P.S. A co z systemowymi podkładami firmy Balterio? Lipa?

nofear
16-12-2013, 09:33
ocieplanie paneli przez podkład nie występuje, nie ma czegoś takiego, są podkłady o wysokiej izolacji termicznej, ale to i tak nie są wartości które sprawią, że będziesz miał "ciepłe panele" dzięki temu, w tym zakresie główną rolę odgrywa izolacja pod wylewką, zadbaj o to żeby była odpowiedniej jakości i będziesz miał "ciepłą podłogę"

podkładów pod marką producenta paneli nie nazwałbym "systemowymi" po prostu sprzedawane przez producenta, moim skromnym zdaniem to jest przepłacanie, producent paneli stara się w zakresie swoich podstawowych produktów czyli paneli, a na dodatkowych jak panele chce po prostu dobrze zarabiać, ale nie można powiedzieć że ogólnie "lipa", na pewno są za drogie jak na to z czego są wykonane i co oferują



podłogówki nie będzie pod panelami;)

porozmawiałem teraz z żoną - wydawało mi się, że ostatnio mówiła, że jej zależy na wyciszeniu paneli, ale teraz wytłumaczyła mi (pokazując na naszego półtorarocznego syna leżącego na podłodze przy okazji wyciągania klocka spod łóżka), że lepiej, aby podkład w jakiś sposób ocieplał panele, niż je wyciszał, bo małe dzieci lubią kłaść się na podłodze i dobrze by było, aby ta podłoga nie była strasznie zimna. I w sumie tu się z nią zgadzam, nie pomyślałem o tym wcześniej.
W takiej sytuacji, prosiłbym jeszcze raz o poradę, tym razem dla podkładu bardziej "ocieplającego" niż wyciszającego. Cena w granicach rozsądku - najlepiej do 20zł/m2 ;)

P.S. A co z systemowymi podkładami firmy Balterio? Lipa?

michcioo87
16-12-2013, 09:54
ocieplanie paneli przez podkład nie występuje, nie ma czegoś takiego, są podkłady o wysokiej izolacji termicznej, ale to i tak nie są wartości które sprawią, że będziesz miał "ciepłe panele" dzięki temu, w tym zakresie główną rolę odgrywa izolacja pod wylewką, zadbaj o to żeby była odpowiedniej jakości i będziesz miał "ciepłą podłogę"

podkładów pod marką producenta paneli nie nazwałbym "systemowymi" po prostu sprzedawane przez producenta, moim skromnym zdaniem to jest przepłacanie, producent paneli stara się w zakresie swoich podstawowych produktów czyli paneli, a na dodatkowych jak panele chce po prostu dobrze zarabiać, ale nie można powiedzieć że ogólnie "lipa", na pewno są za drogie jak na to z czego są wykonane i co oferują

Jestem jeszcze przed wylewkami, więc poczytam o izolacji :)

A co do Twojej poprzedniej porady - mata kwarcowa dobrze wycisza i nadaje się na podłogówkę.. A czy jest coś*tańszego, porównywalnie dobrze wyciszającego, ale bez nacisku na działanie na podłogówce?

nofear
16-12-2013, 19:01
nie ma niestety, do/koło 10 zł masz bardzo dużo różnych pianek PE, XPS.. zagęszczonych, sieciowanych.. zmielonych odpadów pianek jak pianomat, mnóstwo opcji ale żadna nie ma takiej konstrukcji z piaskiem kwarcowym, co z tym idzie takiej gęstości - koło 1000 kg/m3 i nie daje takiego rezultatu, jest naprawdę duża przepaść



Jestem jeszcze przed wylewkami, więc poczytam o izolacji :)

A co do Twojej poprzedniej porady - mata kwarcowa dobrze wycisza i nadaje się na podłogówkę.. A czy jest coś*tańszego, porównywalnie dobrze wyciszającego, ale bez nacisku na działanie na podłogówce?

gdak
29-12-2013, 16:52
Witam,

Zakupiłem panele Tarketu gr. 8mm. Budżet na podkłąd już niestety mam ograniczony, a chciałym się zmieścić w 10zł za metr kwadratowy. Mieszkanie w nowym bloku, równe podłoże. Pozstaje mi dwie opcje: Podkład XPS (np. izo floor plus 6mm) lub ekopłyta (Steico Underfloor 5,5mm). Który podkłąd lepiej poprawi akustyke (czyli dźwięki słyszalne w pomieszczeniu), a który dźwięki przenikane do sąsiada. Który z nich jest cieplejszy? Z góry dziękuje za pomoc.

julo23
29-12-2013, 18:52
Czytam temat i zastanawiam się czy też muszę rozkładać folię przez podkładem (pianką) jeśli mam jastrych i przed jastrychem już dawałem folię budowlaną 0,3mm (z atestem) na stropian, pod którym znowu jest folia. (strop żelbetowy).

(strop żelbetowy, folia, styropian, folia, jastrych. )

Pod panelami nie mam podłogowego ogrzewania.

Czy zaleca się dawać ponownie tą folię ? Czy nie zamknę jastrychu z dwóch stron i nie zrobie termosu ?
Jaki w moim przypadku można zastosować podkład w miarę rozsądnej cenie ?

jaroslawpietrzak50
31-12-2013, 08:58
Podpinam się do pytania julio23. Mam podobną sytuację.

Pozdrawiam

jarekkur
01-01-2014, 20:20
Czytam temat i zastanawiam się czy też muszę rozkładać folię przez podkładem (pianką) jeśli mam jastrych i przed jastrychem już dawałem folię budowlaną 0,3mm (z atestem) na stropian, pod którym znowu jest folia. (strop żelbetowy).

(strop żelbetowy, folia, styropian, folia, jastrych. )

Pod panelami nie mam podłogowego ogrzewania.

Czy zaleca się dawać ponownie tą folię ? Czy nie zamknę jastrychu z dwóch stron i nie zrobie termosu ?
Jaki w moim przypadku można zastosować podkład w miarę rozsądnej cenie ?

po pierwsze należy wykonać wszystko zgodnie z instrukcją montażu!!!! W przeciwnym przypadku żadna gwarancja , czy rękojmia nie będzie uwzględniona. To po pierwsze.
Po drugie: folie grubości 0,3mm mają atesty, tylko na co? Po takiej folii zanim ułoży się na nie styropian, chodzą ci którzy ją układali następnie ci, którzy układają styropian, a potem ci, którzy kładą podkład cementowy (wylewkę, jastrych etc). W trakcie układania styropianu, styropian jest docinany na leżącej folii (folia bywa przecięta), następnie jest dziurawiona przez obuwie i narzędzia i wygląda jak sito. Folia układana na styropianie jest także dziurawiona przez chodzących po niej i układających wylewkę. Do tego nie jest ułożona (mało prawdopodobne/doświadczenie) zgodnie ze sztuką tj. na zakładkę i sklejone zakładki szczelnie bez fałd plus wywinięcie folii na ścianę na wysokość powyżej wylewki. Również grubość takiej folii jest nieodpowiednia ze względu na łatwość jej podziurawienia, a przede wszystkim na współczynnik dyfuzji.po panele
Reasumując, ułożyłby folię grubości 0,5mm na zakładkę pod panele. Zakładki bez fałd posklejał i folię wywinął na ściany Po założeniu paneli obciął. na wysokości paneli lub po zamontowaniu listew.

julo23
04-01-2014, 21:58
Dzięki za odpowiedź,

dodam tylko że sam układałem folie pod styropian i w żadnym miejscu nie jest przecięta - jestem tego pewien. Wywijałem ją na ścianę, kładłem na zakład i to spory. Robiłem to bardzo dokładnie - było to czasochłonne - chyba zeszło mi 10 dni wraz z układaniem styropianu. ale nie ważne....
Folia przed jastrychem też nie miała żadnych dziur i była na zakład. Do tej pory na ścianie mam 2 wystające folie ucięte równo z posadzką.
Ponadto, panele mają być u mnie tylko na poddaszu.

Teraz pytanie czy w związku z tym można odpuścić trzecią z kolei folię pod panele ?
Chyba że jastrych sam w sobie posiada jeszcze wilgoć budowlaną... ale był wykonany w wakacje 2013r. Zastanawiam sie troche nad tym... bo w blokach nie mam żadnej folii, blok ma 30lat i jest nieocieplony, i 10 lat nic sie z panelami nie dzieje.

jarekkur
04-01-2014, 23:49
Dzięki za odpowiedź,

dodam tylko że sam układałem folie pod styropian i w żadnym miejscu nie jest przecięta - jestem tego pewien. Wywijałem ją na ścianę, kładłem na zakład i to spory. Robiłem to bardzo dokładnie - było to czasochłonne - chyba zeszło mi 10 dni wraz z układaniem styropianu. ale nie ważne....
Folia przed jastrychem też nie miała żadnych dziur i była na zakład. Do tej pory na ścianie mam 2 wystające folie ucięte równo z posadzką.
Ponadto, panele mają być u mnie tylko na poddaszu.
jesteś na miejscu więc łatwiej ocenić całą sytuację. Jeżeli producent żąda folii pod panele, należy ją położyć.

Teraz pytanie czy w związku z tym można odpuścić trzecią z kolei folię pod panele ?
Chyba że jastrych sam w sobie posiada jeszcze wilgoć budowlaną... ale był wykonany w wakacje 2013r. Zastanawiam sie troche nad tym... bo w blokach nie mam żadnej folii, blok ma 30lat i jest nieocieplony, i 10 lat nic sie z panelami nie dzieje.

Wylewki 5cm potrafią wysychać dłużej niż te parę miesięcy!
Piszesz, że folia przed układaniem styropianu i wylewki nie miała dziur. Tego do końca nie wiesz, bo jej pod światło nie oglądałeś. Tylko w taki sposób możesz stwierdzić czy jest ona podziurawiona.
Żadnego termosu nie stworzysz! Połóż folię. Koszt żaden a gwarancja, że coś się stanie w wyniku zbytniej wilgotności wylewki maleje, lub całkowicie się eliminuje!

julo23
06-01-2014, 12:13
Dzięki, w takim razie kupię folią i rozłożę ją pod panelami. Przekonałeś mnie. Mam nadzieje że wystarczy jakaś tańsza.

Jaka jest kolejność?
- folia, podkład, panele ?

jarekkur
06-01-2014, 19:08
Dzięki, w takim razie kupię folią i rozłożę ją pod panelami. Przekonałeś mnie. Mam nadzieje że wystarczy jakaś tańsza.

Jaka jest kolejność?
- folia, podkład, panele ?
Dokładnie tak!

marianna34
06-01-2014, 23:40
Bardzo jestem wdzięczna wszystkim za udzielanie się w tym wątku. Po kilku tygodniach w nowym mieszkaniu stwierdzam, że najbardziej zadowolona jestem z dwóch rzeczy: kuchnia i podłoga - panele położone na macie kwarcowej (panele Quickstep, mata SelitPro). Podkład w dużej mierze wybraliśmy na podstawie tego wątku, o panelach naczytaliśmy się trochę więcej.. :) Rozważaliśmy różne opcje od drewna po żywicę, ostatecznie ze względów praktycznych i cenowych wybór padł na panele, efekt wizualny jest super - bardzo jasny nowoczesny wzór, a efekt akustyczny dzięki tej macie to jest szok.. zupełnie brak tego typowego stukotu, którego nie znoszę, podłogę użytkuje się wspaniale, kuchnię też :) pozdrowienia dla wszystkich :)