PDA

Zobacz pełną wersję : PODKŁAD POD PANELE - folia, mata, pianka, korek, pod ogrzewanie podłogowe



Strony : 1 2 3 [4]

Redakcja
16-01-2014, 14:43
Nasza podpowiedź. Odcinki o podkładzie podłogowym serialu Muratora "Stan surowy bez błędów". Zapraszamy do obejrzenia:


825

819

Olek123
17-01-2014, 09:58
Bardzo jestem wdzięczna wszystkim za udzielanie się w tym wątku. Po kilku tygodniach w nowym mieszkaniu stwierdzam, że najbardziej zadowolona jestem z dwóch rzeczy: kuchnia i podłoga - panele położone na macie kwarcowej (panele Quickstep, mata SelitPro). Podkład w dużej mierze wybraliśmy na podstawie tego wątku, o panelach naczytaliśmy się trochę więcej.. :) Rozważaliśmy różne opcje od drewna po żywicę, ostatecznie ze względów praktycznych i cenowych wybór padł na panele, efekt wizualny jest super - bardzo jasny nowoczesny wzór, a efekt akustyczny dzięki tej macie to jest szok.. zupełnie brak tego typowego stukotu, którego nie znoszę, podłogę użytkuje się wspaniale, kuchnię też :) pozdrowienia dla wszystkich :)


Zeby miec calosciowy poglad na sprawe, nalezy wspomniec jeszcze o cenie:

- SelitPro 2mm 23,90 zl / m2
- pianomat 3mm ok 7 zl / m2
- izo floor thermo 1,6mm ok 3,50 zl /m2
- tektura falista ok 0,60 zl / m2


Od siebie dodam, ze bylbym niezmiernie rozczarowany, gdyby SelitPro nie byl po prostu SWIETNY !!!

nofear
23-01-2014, 16:43
Olek porównałeś ceny produktów, które nie mają ze sobą nic wspólnego, są zupełnie z innych półek jakościowych i porównywanie ich cen nie ma sensu, tak samo mógłbyś porównać panel za 20 zł z promocji w markecie i Quickstepa za 60-80 zł, porównywanie po prostu nie ma sensu, jeżeli chcesz porównywać cenę Selit Pro do innych produktów to odnoś do podkładów które mają konkretną funkcję np. celem jest wyciszenie paneli

Parkiet
23-01-2014, 17:36
Olek porównałeś ceny produktów, które nie mają ze sobą nic wspólnego, są zupełnie z innych półek jakościowych i porównywanie ich cen nie ma sensu, tak samo mógłbyś porównać panel za 20 zł z promocji w markecie i Quickstepa za 60-80 zł, porównywanie po prostu nie ma sensu, jeżeli chcesz porównywać cenę Selit Pro do innych produktów to odnoś do podkładów które mają konkretną funkcję np. celem jest wyciszenie paneli
Nofear, skoro napisałeś o różnicy cenowej paneli w markecie 20zł w odniesieniu do innych markowych 80 zł to wykaż wartościowo cechy tych droższych, które w sumie dają tę różnice.
Proszę o rzeczową odpowiedż.

nofear
23-01-2014, 20:08
Parkiet, sorry ale nie mam ochoty pisać rozprawek naukowych i cokolwiek wykazywać szczególnie w odpowiedzi na taki post i to jeszcze nie na temat, tak postawiony przez Ciebie temat jest idealny na merytoryczny artykuł jak np. Twoje artykuły dla fachowców na portalu myfloor.pl za które szacunek!! .. tych różnic jest cała masa, a wiele widocznych gołym okiem, od optycznych po techniczne jak gęstość płyty, jakość zamków, jakość warstwy wierzchniej, dodatkowych wykończeń powierzchni (np. scratchguard Quickstepa) sposobu wykończenia faz itd tak naprawdę wystarczy wziąć jedno i drugie do ręki i widać gołym okiem, nie uważasz? pozdrowienia

Parkiet
23-01-2014, 20:17
Dzięki za odpowiedż i uznanie.
Mnie łatwiej wychwycić różnicę w wyrobach czysto drewnianych i tu potrafię wyszacować i porównać wartość techniczną względem handlowej.
Panele postrzegam jako wyrób bardzo zbliżony parametrami, stąd dziwi mnie tak duża rozpiętość cenowa. Pozdrawiam.

jarekkur
23-01-2014, 22:52
Parkiet, sorry ale nie mam ochoty pisać rozprawek naukowych i cokolwiek wykazywać szczególnie w odpowiedzi na taki post i to jeszcze nie na temat, tak postawiony przez Ciebie temat jest idealny na merytoryczny artykuł jak np. Twoje artykuły dla fachowców na portalu myfloor.pl za które szacunek!! .. tych różnic jest cała masa, a wiele widocznych gołym okiem, od optycznych po techniczne jak gęstość płyty, jakość zamków, jakość warstwy wierzchniej, dodatkowych wykończeń powierzchni (np. scratchguard Quickstepa) sposobu wykończenia faz itd tak naprawdę wystarczy wziąć jedno i drugie do ręki i widać gołym okiem, nie uważasz? pozdrowienia

Nie zawsze jest tak jak piszesz. Stiftungwarentest przeprowadza na bieżąco testy: i tak laminat za 13Euro firmy HDM Ellesgo Wellneesfloor był lepszy we wszystkich przeprowadzonych testach od renomowanego Witexa za 26,40Euro. Tak też bywa. Generalnie jednak masz rację.

Olek123
27-01-2014, 10:14
Olek porównałeś ceny produktów, które nie mają ze sobą nic wspólnego,

Alez oczywiscie, ze maja ze soba duzo wspolnego - sluza do tego samego !!!



są zupełnie z innych półek jakościowych

To prawda - sa z zupelnie innych polek cenowych


porównywanie ich cen nie ma sensu, tak samo mógłbyś porównać panel za 20 zł z promocji w markecie i Quickstepa za 60-80 zł,

Twoj przyklad z panelami jest naciagany. Powinienes porownac panele z marketu za 20 zl do SUPER HIPER doskonalych, NIE Z TEGO SWIATA paneli za 800 zl --> bo takie sa proporcje cenowe pomiedzy tektura a Selit Pro.


Oczywiscie, ze to porownanie ma sens. Byc moze porownanie tektury do Selit Pro moze wydawac sie trudne (niektorzy uzytkownicy na tym forum twierdza jednak, ze tektura to nie jest zle rozwiazanie), ale 3 razy tanszy pianomat, zdaniem wielu, jest rewelacyjny.




jeżeli chcesz porównywać cenę Selit Pro do innych produktów to odnoś do podkładów które mają konkretną funkcję np. celem jest wyciszenie paneli

No przeciez kazdy z tych podkladow ma taka funkcje, bo po co innego sie je podklada pod panele???

Ja rozumiem, ze dla producenta / marketingowca czyms wspanialym jest zaprezentowanie produktu tak, ze pozornie nie da sie go porownac z niczym innym (np odkurzacze czy garnki sprzedawane na pokazach). Niestety w wielu przypadkach jest to tylko sciema, za ktora idzie wysoka, nie do konca uzasadniona, cena.

Ja po prostu wychodze z zalozenia, ze jesli nie widac (drastycznej) roznicy, to po co przeplacac?
No, ale kto bogatemu zabroni...

malgos.ty
27-01-2014, 13:21
Za kilka miesięcy i my zabieramy się za remont.

Prosze Was o poradę . Poniewaz mamy dziecko niepelnosprawne , które nie rozumie że sąsiadce przeszkadza zabawa klockami - musimy wyciszyć podłogę.
Naprawdę będę ogromnie wdzięczna za każdą pomoc. ( zastanawiałam się nad korkiem, mata kwarcową, matą eko) oczywiście pod panele i tu chyba jeszcze wezmę drewniane, a może Macie lepszy pomysł.

Dziekuję

jaroslawpietrzak50
29-01-2014, 18:43
Wiele ciekawych rzeczy się dowiedziałem :) Dziękuję wszystkim i pozdrawiam

nofear
30-01-2014, 20:40
Olek123 > twój post wygląda na trollowanie, nie chciałbym prowadzić w ten sposób dyskusji, które nie wiele wnoszą i psuć wątek, z którego jak widać wielu jest zadowolonych i znalazło użyteczne informacje, piszesz do mnie więc postaram się bez tych złośliwości, w miarę merytorycznie odpowiedzieć:
1. nie służą do tego samego - to że można wszystko położyć pod panele nie znaczy, że "służy", różne materiały spełniają bardziej lub mniej różne funkcje, które często się nawet wykluczają, najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie na czym mi najbardziej zależy, potem dobrać odpowiedni podkład,
swoją wypowiedź zacząłeś od dopisania komuś kto jest bardzo zadowolony z zestawu Quickstep+Selit Pro zestawienia różnych podkładów, które "służą" zupełnie do czegoś innego, ktoś jest zadowolony z wycciszenia paneli, czyli domyślamy się że na tym komuś zależało, więc co wnosi zestawienie z innymi tanimi produktami które absolutnie nie spełniają tej funkcji???? w dużym skrócie: SelitPro - podkład wyciszający dźwięk odbity, Pianomat - podkład uniwersalny ale słabo wyciszający, IzoFloor Thermo - podkład na ogrzewanie podłogowe, dość uniwersalny ale jak na przeznaczenie ogrzewania to duuuuży opór cieplny, tektura falista - sorry jak dla mnie to nie można nazwać podkładem, liczy się tylko cena to oczywiście można kłaść
jeżeli chcesz robić zestawienia to zestawiaj np. produktu o podobnych wartościach technicznych a nie dlatego, że "służą" do układania pod panele, w tym przypadku patrz na wyciszenie dźwięków odbitych i porównuj np. z podkładem Quickstepa Unisound Pro
2. o co Ci chodzi dopisując mi odnośnie półki jakościowej "półki cenowej" - oczywiste jest że jakość kosztuje, ktoś pisze że jest zadowolony (rzeczywiście wybrane najlepsze panele i najlepszy podkład) a Ty dopisujesz o cenach i czepiasz się, że drogo, nie bądź zawistny, ktoś się cieszy a Ty mu wytykasz ile zapłacił, słabe..
3. jeżeli ktoś pracował latami na piance PE to pianomat rzeczywiście może być rewelacyjny, wszystko zależy do czego się odnosi, wg mnie pianomat jako podkład uniwersalny ma raczej słaby stosunek jakości do ceny, jest polskim popularnym produktem szeroko promowanym więc oczywiście wielu jest zadowolonych

nofear
30-01-2014, 20:46
Nie zawsze jest tak jak piszesz. Stiftungwarentest przeprowadza na bieżąco testy: i tak laminat za 13Euro firmy HDM Ellesgo Wellneesfloor był lepszy we wszystkich przeprowadzonych testach od renomowanego Witexa za 26,40Euro. Tak też bywa. Generalnie jednak masz rację.

zgadza się, ale Elesgo wcale nie jest taką taniochą - 13 Euro taka średnia półka cenowa, a Witex z kolei nie jest super top'em, obydwa ogólnie porządna solidna niemiecka jakość :)

nofear
30-01-2014, 21:00
Za kilka miesięcy i my zabieramy się za remont.

Prosze Was o poradę . Poniewaz mamy dziecko niepelnosprawne , które nie rozumie że sąsiadce przeszkadza zabawa klockami - musimy wyciszyć podłogę.
Naprawdę będę ogromnie wdzięczna za każdą pomoc. ( zastanawiałam się nad korkiem, mata kwarcową, matą eko) oczywiście pod panele i tu chyba jeszcze wezmę drewniane, a może Macie lepszy pomysł.

Dziekuję

powinnaś zatem wybrać podkład o największej izolacji akustycznej, na pewno nie korek, z tego co kojarzę to ma chyba 17dB, pozostałe czyli mata kwarcowa 3mm i ekopłyty mają 19dB, wydaje mi się że najlepszy będzie jak najgrubszy XPS np. Arbiton 6mm, nie wiem jaki ma ten parametr dokładnie ale pewnie więcej, jednak to wszystko są dane deklarowane przez producentów, ja wolałbym się wypowiadać na podstawie własnego doświadczenia, a skuteczność takiego wyciszenia w dół do sąsiada oczywiście ciężko zmierzyć i trudno jednoznacznie doradzić

Olek123
03-02-2014, 11:10
Olek123 > twój post wygląda na trollowanie, nie chciałbym prowadzić w ten sposób dyskusji, które nie wiele wnoszą i psuć wątek, z którego jak widać wielu jest zadowolonych i znalazło użyteczne informacje,

Przepraszam, ze moja wypowiedz mogla zostac przez Ciebie odebrana w ten sposob.
Jestem osoba poszukujaca jak najlepszego rozwiazania dla siebie i tylko dlatego biore udzial w dyskusji.



2. o co Ci chodzi dopisując mi odnośnie półki jakościowej "półki cenowej" - oczywiste jest że jakość kosztuje, ktoś pisze że jest zadowolony (rzeczywiście wybrane najlepsze panele i najlepszy podkład) a Ty dopisujesz o cenach i czepiasz się, że drogo, nie bądź zawistny, ktoś się cieszy a Ty mu wytykasz ile zapłacił, słabe..

Zupelnie mnie nie interesuje, ile kto zaplacil i za co. Natomiast bardzo mnie interesuje, ile JA bede musial zaplacic. Jako, ze jestem inwestorem, dla ktorego wybor podkladu pod panele jest jednym z wielu wyborow, jakie musze podjac podczas budowy domu, a do tego moj budzet jest ograniczony. to cena , niestety, ma istotny wplyw na podejmowane decyzje.
Jak pisalem wczesniej - zalezy mi na wyborze materialu optymalnego - tzn dobrego pod wzgledem parametrow (na ogrzewanie podlogowe, wyciszenie), ale nie przesadnie drogiego (a takim wg. moich wstepnych odczuc jest Selit-Pro).
Gdyby nie budzet, to pewnie bym go wybral, a tak, niestety musze drazyc temat w poszukiwaniu jakiejs alternatywy... (oby sie na koncu nie okazalo, ze nie ma alternatywy!)



3. jeżeli ktoś pracował latami na piance PE to pianomat rzeczywiście może być rewelacyjny, wszystko zależy do czego się odnosi, wg mnie pianomat jako podkład uniwersalny ma raczej słaby stosunek jakości do ceny, jest polskim popularnym produktem szeroko promowanym więc oczywiście wielu jest zadowolonych

OK, czy wedlug Ciebie Selit-Pro to najlepsze rozwiazanie na podklad panelowy na ogrzewanie podlogowe, biorac pod uwage wyciszajace parametry i cene? Czy znasz moze inne rozwiazanie godne uwagi, spelniajace parametry Selit-Pro, ale np tansze?
Rozumiem, ze Unisound / Unisound Pro jest alternatywa. (ale niekoniecznie tansza...)

nofear
12-02-2014, 11:59
wg mnie zdecydowanie tak, jeżeli jest za drogi to możesz szukać w ogromie różnych pianek, natomiast zwracasz uwagę na 2 parametry, które nie są do osiągnięcia tanim podkładem/pianką, jeżeli pianki to generalnie polecam jak najgęstsze i najlepiej sieciowane, takie są np. te quickstepa, tylko wtedy niestety cena też już jest adekwatna, cudów nie ma, bardzo dobrego produktu w niskiej cenie nie znajdziesz, pamiętaj też że pianka nie jest równa piance, widziałem podkłady czy to z PE czy XPS po kilku latach wyglądały pod podłogą fatalnie, albo praktycznie ich nie było, a widziałem też piankę XPS która wytrwała i nawet zachowała swoją formę, niezależnie od podkładu pamiętaj odpowiednio wygrzać wylewkę i wysuszyć do 1,5% CM
żeby mieć dobre wyciszenie musisz mieć też porządną - równą wylewkę, na górach i dolinach nawet najlepszy podkład nie pomoże, równą to nie znaczy nową i ocenioną na oko że jest ok, tylko mierzoną odpowiednią łatą zgodnie z normami/zaleceniami

marianna34
17-02-2014, 21:33
Jejku jaka dyskusja po moim poście, nie spodziewałam się :) Dodam, że zrobiliśmy sobie test stukania właśnie maty kwarcowej SelitPro, Pianomatu i płyt Arbiton. Więcej podkładów nie testowaliśmy :) Mata wypadła zdecydowanie najlepiej, Pianomat i Arbiton bardzo podobnie. Kierując się ceną wybralibyśmy te płyty, ale przy naszym metrażu różnica kwotowo była na poziomie kilkuset zł. Także w perspektywie kilku lat użytkowania uznaliśmy, że do przeżycia i jesteśmy super zadowoleni z decyzji.. Generalnie w całej inwestycji kierowaliśmy się zasadą lepiej trochę mniej m2 mieszkania, tańszych w utrzymaniu ale fajnie wykończonych niż dużo m2 wykończonych bardzo oszczędnie.

Olek123
24-02-2014, 13:54
Jejku jaka dyskusja po moim poście, nie spodziewałam się :) Dodam, że zrobiliśmy sobie test stukania właśnie maty kwarcowej SelitPro, Pianomatu i płyt Arbiton. Więcej podkładów nie testowaliśmy :) Mata wypadła zdecydowanie najlepiej, Pianomat i Arbiton bardzo podobnie. Kierując się ceną wybralibyśmy te płyty, ale przy naszym metrażu różnica kwotowo była na poziomie kilkuset zł. Także w perspektywie kilku lat użytkowania uznaliśmy, że do przeżycia i jesteśmy super zadowoleni z decyzji.. Generalnie w całej inwestycji kierowaliśmy się zasadą lepiej trochę mniej m2 mieszkania, tańszych w utrzymaniu ale fajnie wykończonych niż dużo m2 wykończonych bardzo oszczędnie.

Witam,

Bardzo Ci dziekuje za informacje.
Rozumiem, ze zdecydowaliscie sie na SelitPro dlatego, ze jest dobry (po testach), a roznica w cenie zakupu nie byla dla was klopotem.
Pianomat i płyt Arbiton w waszych testach wypadly calkiem niezle (nieco tylko odstawaly od SelitPro) i gdybyscie musieli oszczedzic pieniadze na tym elemencie, to spokojnie moglibyscie wybrac te inne podklady, ale byliscie w tej komfortowej sytuacji, ze nie musieliscie isc na takie ustepstwa.

Prosze popraw mnie, jesli cos przekrecilem.

Dla mnie Wasze podejscie do wykonczeniowki jest jak najbardzie zrozumiale. U mnie natomiast metry robia robote i wydaje mi sie, ze na pewnym etapie bede potrzebowal oszczednosci - i wlasnie sie zastanawiam, gdzie je bede mogl znalezc.
Wydaje mi sie, ze z dwojga zlego lepiej oszczedziec na podkladzie, niz na panelach.

grinch
25-02-2014, 17:26
a ja mam takie pytanie
1.czy zolta folia paroizolacyjna gr. 0,2 którą kladlem przy robieniu sufitów KG na poddaszu nadaje sie do polozenia pod panele (bez podlogówki)? Na etykiecie niby pisze ze pod podlogi, possadzki i wylewki?
2. czy pod ogrzewanie podlogowe(wodne) ukladac podklad z pianki xps taki z dziurkami, czy lepiej podklad taki z folia srebrną aluminiową dziurkowany i którą stroną to srebro ukladac do dolu czy góry? Czy folia przeciwilgociową tez stosować pod panele przy podlogowce?
dzieki za porady i przepraszam jesli gdzies o tym bylo a ja nie doczytalem

marianna34
26-02-2014, 18:17
Olek123 - źle mnie zrozumiałeś, tak jak napisałam mata Selit Pro wypadła zdecydowanie najlepiej, Pianomat i Arbiton podobnie do siebie, między tą matą a tymi dwoma była bardzo duża różnica, jakby była drobna to byśmy się jednak nie zdecydowali

Krzysztof Karwowski2
27-02-2014, 14:23
Witam, czy ktoś może orientuje się, czy w momencie jeżeli nie położy się pianki pod panele (piankę dostałem przy kupnie paneli) to czy obowiązuje nadal na nie gwarancja? tj. obawiam się, że jeżeli nie położyłem pianki, którą mi kazali położyć to reklamacja będzie nie ważna

jarekkur
27-02-2014, 21:18
Witam, czy ktoś może orientuje się, czy w momencie jeżeli nie położy się pianki pod panele (piankę dostałem przy kupnie paneli) to czy obowiązuje nadal na nie gwarancja? tj. obawiam się, że jeżeli nie położyłem pianki, którą mi kazali położyć to reklamacja będzie nie ważna

zasadniczo producent paneli nakazuje sprawdzić równość i wilgotność podkładu oraz rozłożenie folii zgodnie ze wskazówkami producenta paneli, oraz folii. Mata nie jest już taka istotna jeżeli chodzi o trwałość i stabilność w użytkowanie paneli.

Marionator5000
04-03-2014, 13:45
Witam

Mam problem z podkładem. Mieszkanie w bloku, były płytki pcv, które zerwałem i został klej, podłoga jest przez to nierówna, są te bruzdy ciągle powtarzające się. Nie chciałbym robić wylewki samopozomującej bo podniosłaby mi pokój pewnie o kilka centymetrów, a płytki w korytarzu mam już ułożone.
Chciałbym położyć panele Quick-Step Perspective, klasa AC4, grubość 9,5mm, panele z V-fugą. Tylko pytanie jaki podkład? Słyszałem o matach kwarcowych, że są bardzo dobre, widziałem w sklepie podkład Arbiton Universol Alu i zrobił na mnie wrażenie grubością i gęstością. Fachowiec ze sklepu polecał jakąś gąbkę Quick-Stepa, bardzo łatwo ściskającą się (cena coś koło 10zł/m2). Podkład pod panele max do 30 zł za m2. Chodzi mi przede wszystkim, żeby podłoga się nie rozłaziła, i była jak najbardziej długowieczna, chciaż jeżeli byłaby też dobrze wyciszona to byłoby super. Polecicie mi coś?

^Sailor^
29-03-2014, 21:04
Mam wątpliwość jaki podkład będzie dobry jeżeli na starym parkiecie układam panele laminowane.
Interesuje mnie zarówno materiał jak i grubość.
Żeby mi nie zgnił pod spodem parkiet (i jest to ważniejsze od gwarancji) - nie zamierzam kłaść folii.
Stan parkietu jest dobry chociaż :
- w nielicznych miejscach parkiet minimalnie skrzypi
- w dwóch fragmentach ma wybrzuszenia ok.3mm które będę szlifował

Moje pytanie: jaki podkład i dlaczego właśnie ten ?

tomlie
03-04-2014, 13:52
Witam.
Czytam i czytam, ale nadal nie wiem jaki podkład będzie najlepszy w moim wypadku. Panele Pergo w salonie 30m2 na wylewce. Zależy mi na przyzwoitej akustyce, mile widziana dobra izolacja termiczna. Ze względu na różnice w poziomach podłogi podkład musi mieć 5-6mm grubości. Co byście polecili?

tomlie
07-04-2014, 08:32
[QUOTE=Cichydom1;6436741]Polecam ten produkt:
/QUOTE]

Dzięki, specyfikacja wygląda ciekawie, ale cena jest z kosmosu... Macie inne propozycje?

rybolon
16-06-2014, 18:15
Po pierwsze witam Was wszystkich!
Przeczytałem wszystkie poprzednie strony i nadal bardzo potrzebuję rzeczowej porady.
Dużo dobrego przeczytałem o matach kwarcowych, jednak cena podpowiada, żeby zachować rozsądek przy podejmowaniu decyzji. Nie mogę pozwolić sobie na taki wydatek pochopnie. Biorę go pod uwagę, ale muszę być naprawdę przekonany, że zrobię dobrze.
Nie mam ogrzewania podłogowego, panele to 12 mm dąb prowansalski firmy Krono... Podkład przede wszystkim ma zmniejszyć dźwięki wydobywające się z nich podczas chodzenia i przeróżnych zabaw moich dzieci. Podłogi nie ma bardzo dużo, ale 120 mkw przy matach kwarcowych mimo wszystko dają sporą kwotę (patrząc na podsumowanie ze strony dystrybutora wychodzi z taśmą i przesyłką za matę 3 mm selit-pro 3641.9 zł - to sporo!, to mniej więcej połowa tego co panele).
Do tej pory proponowano mi korek 4mm (po lekturze forum jednak odpada), pianomat 3mm (to jest dla mnie cały czas zagadka) i płyty ECO STEICO gr. 4 mm.
Co będzie najlepsze biorąc pod uwagę brak ogrzewania podłogowego, potrzebę możliwego wyciszenia i jakby nie patrzeć trwałości/odporności?
Z góry bardzo dziękuję za podpowiedzi. Naprawdę zależy mi na wyborze najkorzystniejszej opcji w kategorii jakość-cena i widzę, że bez Waszej pomocy naprawdę trudno będzie wybrać właściwą opcję... HELP :p

Pozdrawiam!

Parkiet
16-06-2014, 20:53
W Twoim przypadku najlepszym podkładem będzie korek 4 lub 5 mm. Jest "ciepły" i bardzo dobrze tłumi dżwięki. Mata kwarcowa dobrze tłumi dżwięki ale jest "zimna" i dzięki temu nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Pozdrawiam.

rybolon
16-06-2014, 22:05
Parkiet, dziękuję za szybką odpowiedź :). Właśnie tego obawiałem się odnośnie maty kwarcowej.
Kilka razy spotkałem się z opinią, że korek kruszy się po jakimś czasie, panel robi się pusty pod spodem i zaczyna hałasować. Myślisz, że to przesadzone obawy?

Parkiet
17-06-2014, 08:23
Parkiet, dziękuję za szybką odpowiedź :). Właśnie tego obawiałem się odnośnie maty kwarcowej.
Kilka razy spotkałem się z opinią, że korek kruszy się po jakimś czasie, panel robi się pusty pod spodem i zaczyna hałasować. Myślisz, że to przesadzone obawy?
Kompletna bzdura z wykruszaniem podkładu z korka pod panelami. Pozdrawiam.

rybolon
18-06-2014, 11:29
Kompletna bzdura z wykruszaniem podkładu z korka pod panelami. Pozdrawiam.

Dzięki za info. Dopytuję tak namolnie, bo dostałem również informację, że korek jest "be" i nadaje się tylko do korkowania butelek od wina :p.

Pozdrawiam!:bye:

vesila
02-07-2014, 15:06
Witam,
mam kupione panele egger 8mm, będą położone w pokojach na poddaszu, nie ma tam podłogówki, w przedpokoju sa już płytki i ich wysokość z klejem to 15mm, chciałabym by panele były na jednej wysokości z płytkami i przymieram sie do zakupu naturalnego podkładu ecopor STEICO 7mm. Zależy mi na wytłumieniu odgłosu stukania w trakcie chodzenia, niskiej cenie i równej wysokości płytek i paneli.
Ten pokład może być?? W opisie samo dobro, a jak użytkowaniu??
Zaznaczam - nie ma podłogówki i pokoje znajdują sie na poddaszu, więc izolować od zimnego nie ma potrzeby.

Będę wdzięczna za opinie na temat tego podkładu :)

chatyniarz
03-07-2014, 23:26
Witam forumowiczów !!
W poszukiwaniu odpowiedzi na podobne rozterki, tzn. odpowiedniego podkładu pod panele na wodnej podłogówce - przyszła mi na myśl zwykła tapicerska pianka poliuretanowa grubości 3 mm. Nowa wylewka, parter niepodpiwniczony.. Wiem - to materiał nie stosowany w budownictwie, bez testów i atestów, na których nie specjalnie mi zależy, bo powierzchnia tego eksperymentu to mniej niż 30m2. Zaletą takiego materiału może być dobre wyciszenie podłogi i dobra przewodność cieplna ze względu na strukturę otwartych porów. Oczywiście takim podkładem nie wyreguluję różnicy wysokości bo wiadomo że grubsza warstwa pianki zrobiłaby z podłogi batut. Ale może podstawowe założenia spełni...
Prosiłbym o Wasze opinie o pomyśle, być może nie nowym.

Pozdrawiam

Parkiet
04-07-2014, 06:41
Witam forumowiczów !!
W poszukiwaniu odpowiedzi na podobne rozterki, tzn. odpowiedniego podkładu pod panele na wodnej podłogówce - przyszła mi na myśl zwykła tapicerska pianka poliuretanowa grubości 3 mm. Nowa wylewka, parter niepodpiwniczony.. Wiem - to materiał nie stosowany w budownictwie, bez testów i atestów, na których nie specjalnie mi zależy, bo powierzchnia tego eksperymentu to mniej niż 30m2. Zaletą takiego materiału może być dobre wyciszenie podłogi i dobra przewodność cieplna ze względu na strukturę otwartych porów. Oczywiście takim podkładem nie wyreguluję różnicy wysokości bo wiadomo że grubsza warstwa pianki zrobiłaby z podłogi batut. Ale może podstawowe założenia spełni...
Prosiłbym o Wasze opinie o pomyśle, być może nie nowym.

Pozdrawiam
Na http://www.galeria-parkietu.pl/drewno-na-ogrzewaniu-podlogowym/ znajdziesz tabelę z właściwościami podkładów podłogowych pod panele. Pozdrewiam.

chatyniarz
11-07-2014, 07:22
Na http://www.galeria-parkietu.pl/drewno-na-ogrzewaniu-podlogowym/ znajdziesz tabelę z właściwościami podkładów podłogowych pod panele. Pozdrewiam.

Na tej stronie dużo wiadomości (i oczywistości - jak dla mnie), ale brak poruszonego tematu...
Pozdrawiam

Parkiet
13-07-2014, 17:10
Na tej stronie dużo wiadomości (i oczywistości - jak dla mnie), ale brak poruszonego tematu...
Pozdrawiam
Na http://www.galeria-parkietu.pl/drewn...iu-podlogowym/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.galeria-parkietu.pl%2Fdrewno-na-ogrzewaniu-podlogowym%2F)
jest tabela podstawowych właściwości podkładów pod panele na podłogówce.
Niestety 3 mm pianka to najgorszy materiał w zakresie przewodzenia ciepła.
Sprawdż to. Pozdrawiam.

Flawia
14-07-2014, 15:43
Witam,

przeglądałam już wątek jakiś czas temu, ale szukałam wtedy podkładu o innej grubości.
Będę miała w mieszkaniu panele Balterio 9 mm, podkład też miał być z tej firmy, ComfortSound PRO. Okazało się jednak, że potrzebuję czegoś grubszego, 6-7 mm. Zależy mi na maksymalnym wyciszeniu odgłosu kroków, proszę o pomoc, jakie podkłady będą spełniały te 2 warunki?

ghost34
14-07-2014, 17:57
nie ma takowego podkladu ...max wyciszenie to okolo 16-20decybeli wiec to mniej wiecej tykanie zegara kwarcowego w nocy jak juz ma byc taki gruby to moze gumokorek(nie zwykla mata korkowa jeno gumokorek) jest w roznych grubosciach ale dosc drogo kosztuje sie robi mniej wiecej 40plnow na metr..drogie rozwiazanie jak pod panele..one zawsze i tak i tak stukac beda..to jest rozwiazanie max wygluszajace moze do okolo 30paru decybeli przy tej grubosci..
http://cork.pl/pl/c/GUMOKOREK/8

Pawel_krak
19-07-2014, 21:29
rozwiązanie jest jedno - zamiast podłóg laminowanych mozna wybrac panele winylowe. - np. Floover. Podkład korkowy zintegrowany z płytą HDF a sam winyl, jest zdecydowanie bardziej elastyczny niż twardy laminat.

chatyniarz
22-07-2014, 22:36
Na http://www.galeria-parkietu.pl/drewn...iu-podlogowym/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.galeria-parkietu.pl%2Fdrewno-na-ogrzewaniu-podlogowym%2F)
jest tabela podstawowych właściwości podkładów pod panele na podłogówce.

...Ale to już było...jak Maryla R. śpiewa...

Niestety 3 mm pianka to najgorszy materiał w zakresie przewodzenia ciepła.

...A jakieś konkrety....?

Sprawdż to. Pozdrawiam.

Widzę że nie ma wyjścia, bo to chyba nowość dla wszystkich...

MarKos87
23-07-2014, 11:39
:D :)

U mnie w bloku też wrzucali pod panele piankę i jest ok, nic nie trzeszczy;)

Parkiet
23-07-2014, 15:16
U mnie w bloku też wrzucali pod panele piankę i jest ok, nic nie trzeszczy;)
Tu chodzi o grzanie a nie trzeszczenie. Pozdrawiam.

5piotrek5
26-07-2014, 19:46
A czy ktoś miał do czynienia z podkładem Balterio Premium Wood Sound? Gęstość to ok. 800 kg/m3, tłumienie dźwięków transmisyjnych (przez strop) 22 dB, tłumienie odgłosów kroków także 22 dB - to wg specyfikacji producenta. Grubość 3mm. Jak się zachowuje w praktyce? Zależy mi przede wszystkim by dźwięki od sąsiada z dołu nie przechodziły do mnie. Co to za rodzaj podkładu? Czy jest trwały? Obecnie na stronie Balterio nie ma go, są inne.
Z góry dziękuję za odpowiedź jak się on ma do konkurencji i czy warto się nim zainteresować.
Chyba takiego podkładu jeszcze nikt nie wymienił tutaj.

Flawia
01-08-2014, 07:56
nie ma takowego podkladu ...max wyciszenie to okolo 16-20decybeli wiec to mniej wiecej tykanie zegara kwarcowego w nocy jak juz ma byc taki gruby to moze gumokorek(nie zwykla mata korkowa jeno gumokorek) jest w roznych grubosciach ale dosc drogo kosztuje sie robi mniej wiecej 40plnow na metr..drogie rozwiazanie jak pod panele..one zawsze i tak i tak stukac beda..to jest rozwiazanie max wygluszajace moze do okolo 30paru decybeli przy tej grubosci..
http://cork.pl/pl/c/GUMOKOREK/8

Fajne rozwiązanie, ale policzyłam i sam podkład kosztowałby 5500 zł, zdecydowanie za drogo. Szukam dalej.


rozwiązanie jest jedno - zamiast podłóg laminowanych mozna wybrac panele winylowe. - np. Floover. Podkład korkowy zintegrowany z płytą HDF a sam winyl, jest zdecydowanie bardziej elastyczny niż twardy laminat.

Nie spodobały mi się :no:

kipi
09-08-2014, 21:07
Czy ktoś miał do czynienia z takim podkładem z xps http://allegro.pl/podklad-pod-panele-na-ogrzewanie-podlogowe-3mm-xps-i4442577411.html ?

Cenowo jest bardzo zachęcający i chciałbym dać go pod panele kronopol 10 mm na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Niestety na maty kwarcowe tak polecane brakuje $. Czy coś innego jeszcze warto rozważyć?

Parkiet
09-08-2014, 21:38
Opór cieplny tego podkładu jest zbliżony do oporu cieplnego samych paneli. Pozdrawiam.

kipi
09-08-2014, 22:42
Pod wylewką mam 4 cm styropianu na stropie, skosy poddasza i ściany zewnętrzne dobrze ocieplone. Czy taki opór cieplny może w istotny sposób wpłynąć na sprawność i właściwości użytkowe ogrzewania?

Parkiet
10-08-2014, 05:21
Pod wylewką mam 4 cm styropianu na stropie, skosy poddasza i ściany zewnętrzne dobrze ocieplone. Czy taki opór cieplny może w istotny sposób wpłynąć na sprawność i właściwości użytkowe ogrzewania?
Im lepsze ocieplenie, tym mniejsze cieplne obciążenie, tym samym opór cieplny posadzki, w tym podkładu, ma mniejsze znaczenie. Pozdrawiam.

kipi
10-08-2014, 10:54
Im lepsze ocieplenie, tym mniejsze cieplne obciążenie, tym samym opór cieplny posadzki, w tym podkładu, ma mniejsze znaczenie. Pozdrawiam.

Czy przekładając to na praktykę można stwierdzić, że pokazany przeze mnie podkład będzie odpowiedni do takiego zastosowania?

Parkiet
10-08-2014, 10:59
Czy przekładając to na praktykę można stwierdzić, że pokazany przeze mnie podkład będzie odpowiedni do takiego zastosowania?
Tak, pozdrawiam.

kipi
10-08-2014, 15:02
Tak, pozdrawiam.

Dziękuję :-)

dommkaka
14-08-2014, 13:18
@Flawia podkład wyciszający znalazlam np w sklepie Podlogi24 (http://podlogi24.net/balterio-i-premium-podklad-wyciszajacy-panele-premium-wood-sound-pod-balterio-i-inne-podlogi-panelowe-gr-3mm-o_l_741.html) ale 3 milimetrowe. A z takiej grubości jak Ty szukasz to może piankowe albo jakieś korkowe?

mirek118
19-08-2014, 12:51
Wkrótce będę kładł panele podłogowe na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Jakie panele polecacie? Może ktoś podrzuci konkretną nazwę?

nofear
02-09-2014, 17:34
A czy ktoś miał do czynienia z podkładem Balterio Premium Wood Sound? Gęstość to ok. 800 kg/m3, tłumienie dźwięków transmisyjnych (przez strop) 22 dB, tłumienie odgłosów kroków także 22 dB - to wg specyfikacji producenta. Grubość 3mm. Jak się zachowuje w praktyce? Zależy mi przede wszystkim by dźwięki od sąsiada z dołu nie przechodziły do mnie. Co to za rodzaj podkładu? Czy jest trwały? Obecnie na stronie Balterio nie ma go, są inne.
Z góry dziękuję za odpowiedź jak się on ma do konkurencji i czy warto się nim zainteresować.
Chyba takiego podkładu jeszcze nikt nie wymienił tutaj.

Tłumienie odgłosu kroków na poziomie 22dB jest niemożliwe, chyba że mierzone wg jakiejś absurdalnej normy, ale raczej pomyłka

Żaden podkład pod panele nie ma w zakresie swoich funkcji tłumienie sąsiada pod Tobą.. :) nie licz na to, że osiągniesz ten efekt podkładem
Jeżeli chodzi o ogólne wyciszanie podłogi to masz 2 rodzaje: wyciszanie odgłosu kroków (dźwięk odbity) i w tym zakresie najlepsze są maty kwarcowe np. Selit Pro, a jeżeli chodzi o wyciszanie sąsiada na dole ale od Twoich! kroków to podkłady np. z grubego XPSu np. 5mm, ewentualnie dobry parametr ma też w tym zakresie ekopłyta (zielone lub szare wióry), ale ogólnie jako podkład niezbyt..

Roger7
07-09-2014, 23:48
Witam

Potrzebuję podkładu pod panele, jedne w salonie na dole, drugie na całym górnym piętrze. Zależy mi na bardzo dobrym wyciszaniu, szczególnie dźwięków do góry. Dodatkowo na izolacji termicznej od podłoża (wylewka betonowa), nowy bliźniak. Brak ogrzewania podłogowego.

1. Salon-parter, panele Pergo Dąb Morski, 8mm, AC5. Potrzebuje najlepiej wyrównać do kafli na parterze, które są około 14-15 mm na wylewką
a) zastanawiam się nad korkiem 6mm:
http://korexradom.pl/podklad-korkowy-pod-panele-6mm.html
b) XPS 6mm:
http://www.arbiton.com/pl,product,xps-6-mm.html
c) ewentualnie wyrównanie wylewki o 4 mm albo pogodzenie się z nierównością i do tego
mata kwarcowa:
http://www.matykwarcowe.pl/
Ale chyba takie maty nie nadają się na podłogi bez ogrzewania podłogowego?

2. Piętro, Kronopol Dąb Celtycki, 10mm, AC4, różnica między kaflami w łazience a wylewką betonową to około 18-19mm. Choć trochę chcę ją zniwelować
XPS 6mm albo korek 8 mm

Producent Pergo zaleca mi użycia swojego podkładu Smart Underlay+ (PGUDLSMARTPLUS15) ale ma tylko 3mm
http://www.pergo.pl/pl-PL/Accessories/Laminate/Underlays

Co wybrać?
Pozdrawiam

lewe ręce
09-09-2014, 20:49
Tłumienie odgłosu kroków na poziomie 22dB jest niemożliwe, chyba że mierzone wg jakiejś absurdalnej normy, ale raczej pomyłka
Patrzę na opis tego podkładu, o którym wspomniał wcześniej kolega i faktycznie ma takie tłumienie. Nie wiem, z jakiego źródła on to wziął, ale ja z http://podlogi24.net/balterio-i-premium-podklad-wyciszajacy-panele-premium-wood-sound-pod-balterio-i-inne-podlogi-panelowe-gr-3mm-o_l_741.html. Rzuć okiem i napisz, co o tym myślisz.

jimmx
15-09-2014, 13:52
Witam,

Chcę ułożyć panele gr. 8 mm. Mam już folię 0,2 mm i płyty XPS z VOXa o gr. 5 mm. Folię wiem jak ułożyć... natomiast czy konieczne jest aby płyty podkładowe były pod kątem 45 st. w stosunku do paneli ? Po co tak się robi... nie rozumiem tego. Ma to jakieś znaczenie ? Wiem tylko że na pewno mi nie uznają reklamacji paneli jak ułoże inaczej podkład... ale czy spełnia to faktycznie jakąś funkcję czy moge dowolnie ułozyć ten podkład ?

Uzarex
27-09-2014, 10:55
natomiast czy konieczne jest aby płyty podkładowe były pod kątem 45 st. w stosunku do paneli ? Po co tak się robi... nie rozumiem tego.
Układa się go tak tylko po to by krawędzie podkładu nie nałożyły się z krawędziami paneli (łączenie podkładu z łączeniem paneli) Dlaczego ? a no dlatego że mogłyby się w tym miejscu wyginać a co za tym idzie rozchodzić na łączeniach , wyłamać zamki itd. Podkład możesz ułożyć też normalnie tylko zwróć uwagę by łączenie nie wypadło na łączeniu paneli.

GCieslak
03-10-2014, 20:37
Witam,
Chciałbym ułożyć panele w jednym z pokoi, niestety mam dużą różnicę poziomów pomiędzy korytarzem gdzie są płytki a pokojem gdzie chcę ułożyć panele. Różnica wysokości pomiędzy posadzką w pokoju a płytkami ułożonymi w korytarzu to ok 25 mm. Jaki podkład polecacie w takiej sytuacji (15 mm)?
Zakładam, że panel będzie miał grubość 10 mm.

GCieslak
04-10-2014, 18:24
Witam,
Chciałbym ułożyć panele w jednym z pokoi, niestety mam dużą różnicę poziomów pomiędzy korytarzem gdzie są płytki a pokojem gdzie chcę ułożyć panele. Różnica wysokości pomiędzy posadzką w pokoju a płytkami ułożonymi w korytarzu to ok 25 mm. Jaki podkład polecacie w takiej sytuacji (15 mm)?
Zakładam, że panel będzie miał grubość 10 mm.

A może ktoś miał podobna sytuacje? Co mozna z tym zrobić ?

lukasz3k
05-10-2014, 16:05
Witam
Co bedzie lepsze pod panele XPS Combi plus 5mm czy pianomat 4mm? Niestety musze zastosowac conajmniej 4mm podklad zeby wyrownac do poziomu plytek. Duzo poczytalem, niektorzy polecaja pianomat inni ze nie nadaje sie pod panele. Ktos to juz sprawdzal doswiadczalnie?

robercikzs
08-10-2014, 08:58
Witam,

Ktory podklad wybrac: MaxPod 5mm Voxa czy ExpertEkoMat 5,5mm Cezara?

Jedyne kryterium to lepsza izolacja od podloza. Brak podlogowki.

pawlo630
30-10-2014, 15:05
Jeżeli chodzi o podkład pod panele na ogrzewanie to ja osobiście polecam podkład Pe-max z Arbitonu. Jest to podkład na ogrzewanie podłogowe

chtomek
03-11-2014, 13:31
Stając przed wyborem poświęciłem czas i wykonałem test przepuszczalnosci cieplnej Pianomat Szary vs Arbiton PE MAX

http://youtu.be/oPEhuXzy49Q

Kichy
10-11-2014, 20:13
Witam mam takie pytanko. Dałem 3 razy piankę pod panele 3,3,5 w związku z tym zastanawiam się czy to nie za dużo. Zaznaczam że to najtańsze dziadostwo z rolki(taka biala). Proszę o odpowiedź, bo chcę zacząć kłaść te panele.

Proszę o odpowiedz.Mam zamiar pozbyć się dzisiaj jednej warstwy 3mm czy wtedy będzie ok?

Kichy
16-11-2014, 13:28
???

Parkiet
16-11-2014, 20:49
Stając przed wyborem poświęciłem czas i wykonałem test przepuszczalnosci cieplnej Pianomat Szary vs Arbiton PE MAX

http://youtu.be/oPEhuXzy49Q (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fyoutu.be%2FoPEhuXz y49Q)

Pomysł dobry, ale niedopracowany. Promienie podczerwone przenikają m.in. przez powietrze, materiały przeżroczyte i półprzeżrozste, a do tych ostatnich należy gąbka.
Proponuję przytwierdzić podkłady do grzejnika aby dokładnie przylegały do jego powierzchni , po czym na ich powierzchnię przykleić paski tego samego papieru i dopiero wykonać pomiary. Wyniki na pewno będą inne.
Proszę o podanie wyników.
Pozdrawiam.

jarekkur
17-11-2014, 21:17
Witam mam takie pytanko. Dałem 3 razy piankę pod panele 3,3,5 w związku z tym zastanawiam się czy to nie za dużo. Zaznaczam że to najtańsze dziadostwo z rolki(taka biala). Proszę o odpowiedź, bo chcę zacząć kłaść te panele.

Proszę o odpowiedz.Mam zamiar pozbyć się dzisiaj jednej warstwy 3mm czy wtedy będzie ok?

albo 3 albo 5mm nic więcej. Będziesz tonął wraz z panelami. To wszystko będzie falowało.

wojmat89
18-11-2014, 12:36
Chce ułożyć panele na nową wylewkę na pietrze chce wyciszyć trochę dźwięki z dołu.

Waham sie nad dwoma matami, która lepsza?

1. Pianomat Szary 3mm
2. XPS 6mm

bz3tower
20-11-2014, 14:18
Witajcie

szukam podkładu dobrze wyciszającego żeby nie było bardzo słychać stukania paneli.
Czy ktoś kładł u siebie maty kwarcowe i może podzielić się opinią na ich temat
(oprócz użytkownika nofear który bardzo zachwala je w każdym poście i nie omieszka często załączać linka do sklepu z tymi matami:) )

Może inne podkłady też dobrze wyciszają (np. Arbiton).
Bardzo proszę o opinie poparte doświadczeniem.

sherif
21-11-2014, 19:09
Witajcie

szukam podkładu dobrze wyciszającego żeby nie było bardzo słychać stukania paneli.
Czy ktoś kładł u siebie maty kwarcowe i może podzielić się opinią na ich temat
(oprócz użytkownika nofear który bardzo zachwala je w każdym poście i nie omieszka często załączać linka do sklepu z tymi matami:) )

Może inne podkłady też dobrze wyciszają (np. Arbiton).
Bardzo proszę o opinie poparte doświadczeniem.

Ja ostatnio kładłem panele i dałem maty kwarcowe, nie mam porównania do innych podkładów, tylko do pianki. Różnica jest olbrzymia, trudno poznać ze są to panele. Nawet w samym materiale jak sie weźmie do ręki to czuć różnice przede wszystkim w gęstości.

mirek118
21-11-2014, 19:50
Ja ostatnio kładłem panele i dałem maty kwarcowe, nie mam porównania do innych podkładów, tylko do pianki. Różnica jest olbrzymia, trudno poznać ze są to panele. Nawet w samym materiale jak sie weźmie do ręki to czuć różnice przede wszystkim w gęstości.

Kojarzysz jaki opór cieplny mają te maty? Moze masz jeszcze jakies opakowanie z etykieta?

Olek123
24-11-2014, 10:31
Kojarzysz jaki opór cieplny mają te maty? Moze masz jeszcze jakies opakowanie z etykieta?

Producent podaje:


Mata kwarcowa SELIT – PRO® 2 mm Aqua Stop


Dane techniczne

Materiał
mata kwarcowa – PU + kwarc

Grubość materiału
2mm

Format
1m x 8,5m = 8,5 m2

Odporność na obciążenia
(przy 0,5mm ścisku materiału)
>6,5 t/m2


Klasa przeciwogniowa (EN 13501-1)
E


Opór cieplny (DIN 52612)
0,01 m2 K/W


Opór cieplny (DIN 4108)
0,03 m2 K/W


Paroizolacyjność (DIN 52615)
sd > 100m


Izolacja akustyczna (ISO 140-8)
18 dB


Poprawa akustyczna (EPLF 021029-5)
21%


Kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym
bardzo wysoka





Teraz tak sobie patrzę, że alternatywą dla tych mat może być też Balterio Premium Wood Sound z Folią Paroizolacyjną - znalazłem o 3zł tańszy na m2 od tych mat...

bz3tower
25-11-2014, 11:13
Producent podaje:
Teraz tak sobie patrzę, że alternatywą dla tych mat może być też Balterio Premium Wood Sound z Folią Paroizolacyjną - znalazłem o 3zł tańszy na m2 od tych mat...


Czy podkład WITEX (http://www.witex.at/zubehoer-unterlagsmaterial-pl.html) albo QUICKSTEP UNISOUND (http://www.quick-step.com.pl/Content/Underlays%20details/Quick-Step-Unisound)
jest dobrą alternatywą do mat kwarcowych, czy jest od nich gorszy?

Jakoś brakuje mi zaufania do mat kwarcowych większość tekstów w internecie to prawdopodobnie marketing firmy sprzedającej maty.

akinom88
25-11-2014, 11:15
Witajcie!

Mam na oku panele Quickstepa, czy ktoś montował podkład pod nie również Quickstepa i może coś więcej powiedzieć?
mam na myśli dokładnie ten podkład:
http://www.quick-step.com.pl/Content/Underlays%20details/Quick-Step-Unisound

Zależy mi na maksymalnym wytłumieniu charakterystycznego do chodzenia po panelach odgłosu.

bz3tower
25-11-2014, 19:30
Witajcie!
Zależy mi na maksymalnym wytłumieniu charakterystycznego do chodzenia po panelach odgłosu.

To tak samo jak mi. Ludzie pomóżcie!

Olek123
01-12-2014, 20:18
Witajcie!

Mam na oku panele Quickstepa, czy ktoś montował podkład pod nie również Quickstepa i może coś więcej powiedzieć?
mam na myśli dokładnie ten podkład:
http://www.quick-step.com.pl/Content/Underlays%20details/Quick-Step-Unisound

Zależy mi na maksymalnym wytłumieniu charakterystycznego do chodzenia po panelach odgłosu.

Nie użytkuję ani paneli, ani podkładu Quickstepa, ale sądząc po cenie jednego i drugiego nie podejrzewam, że się zawiedziesz.;-)

bz3tower
08-01-2015, 10:57
Decyzja zapadła. Po długim namyśle zdecydowałem się na podkład Witex Sound Protect Eco Plus w pokojach więcej używanych i Arbiton Pe Max w pokojach mniej używanych.
Arbiton Pe Max jest niezły i znacznie niweluje stukanie paneli podczas chodzenia, jak dla mnie w wystarczającym stopniu
ale Sound Protect Eco Plus jest o klasę lepszy i naprawdę słychać różnicę kiedy chodzi się po tym podkładzie
wg mnie warto zainwestować w ten podkład.
Dodatkowo dużo łatwiej można go rozłożyć i wygodnie układa się na nim panele.

olalisaka
09-01-2015, 14:13
Witajcie!

Mam na oku panele Quickstepa, czy ktoś montował podkład pod nie również Quickstepa i może coś więcej powiedzieć?
mam na myśli dokładnie ten podkład:
http://www.quick-step.com.pl/Content/Underlays%20details/Quick-Step-Unisound

Zależy mi na maksymalnym wytłumieniu charakterystycznego do chodzenia po panelach odgłosu.

to w ogóle możliwe?;)

abakadabra
14-01-2015, 11:00
Kupując panele nie przypuszczałam, że więcej czasu zajmie mi wybór podkładu do nich :-)

Przeczytałam wątki na FM dotyczące podkładów i widzę, że szczególnie polecany jest podkład Sellit Pro... Nie podoba mi się za to jego cena jak na ilość metrów jakie mam do położenia i dlatego myślę o zakupie podkładu Arbiton PE Max...
Moje panele kosztowały 28 zł więc tym bardziej nie mam ochoty "inwestować" w podkład.
Czy przy ogrzewaniu podłogowym warto zapłacić te około 15 zł/m za lepszy podkład?

piotrek0m
14-01-2015, 12:43
Czy przy ogrzewaniu podłogowym warto zapłacić te około 15 zł/m za lepszy podkład?

Czy przy ogrzewniu podłogowym nie będziesz kleił paneli?
Pytam, bo sam zamierzam położyć panele na ogrzewanie podłogowe i niektórzy zalecają klejenie do posadzki ze względu na lepsze przenikani ciepła (czyli szybsze, bo ciepło w końcu i tak przeniknie ...).
Gość

noc
14-01-2015, 22:39
Wylewka z OP ma tak dużą bezwładność, że nie zauważysz różnicy czy są klejone. Nie warto się bawić z klejeniem.
A takie układanie 3warstw podkładu pod panele, jak ktoś wcześniej wymyślił, to trochę karkołomne. Taką grubą izolację, już trzeba byłoby wziąć pod uwagę przy rozstawie rurek i nieco je zagęścić. Oczywiście ciepło nie zniknie. Po prostu powrót z OP byłby nieco cieplejszy. Nie ma sensu tak pogrubiać podkładu.
Najlepiej układać na dobrej jakości, standartowych podkładach pod OP, nie ma sensu kombinować.

abakadabra
15-01-2015, 15:07
...
Najlepiej układać na dobrej jakości, standartowych podkładach pod OP, nie ma sensu kombinować.


czyli jakich?

noc
16-01-2015, 21:53
Nie wstawię tu żadnej reklamy czy linków :no: . Wystarczy parę wizyt w sklepach handlujących podkładami, wziąć do ręki i samemu wybrać co się podoba.
Nie najtańsze i nie najgorsze będą ok.

kyniuSCS
08-02-2015, 21:58
no dobra :)
A kto słyszał, widział lub montował podkład SKEMA - RP ???
podobno najlepszy z dostępnych ( w tym przedziale cenowym) na podłogówkę (przynajmniej wg mojego sprzedawcy paneli)
Grubość - ~2mm
skład - jakieś włókna poliestrowe
gęstość - 25kg/m3
wygląd - jak jakaś tania, cienka ścierka :P , dokładnie jak fryzelina :D
mętlik mam w głowie i 170m2 paneli gr 10mm do położenia na "wodnej podłogówce"
z góry thx za jakiekolwiek info bo na necie nic nie ma :( oprócz strony producenta:
http://skema.com.pl/pl/p/Podklad-RP/258

Olek123
13-02-2015, 21:06
no dobra :)
A kto słyszał, widział lub montował podkład SKEMA - RP ???
podobno najlepszy z dostępnych ( w tym przedziale cenowym) na podłogówkę (przynajmniej wg mojego sprzedawcy paneli)
Grubość - ~2mm
skład - jakieś włókna poliestrowe
gęstość - 25kg/m3
wygląd - jak jakaś tania, cienka ścierka :P , dokładnie jak fryzelina :D
mętlik mam w głowie i 170m2 paneli gr 10mm do położenia na "wodnej podłogówce"
z góry thx za jakiekolwiek info bo na necie nic nie ma :( oprócz strony producenta:
http://skema.com.pl/pl/p/Podklad-RP/258

Podkład najlepszy z możliwych, ale producent nie podaje parametrów. Ciekawe, skąd wiadomo, że jest najlepszy ;-)

Z mojej wielotygodniowej lektury o podkładach wynikało, że im większa gęstość (ciężar na m3) tym lepsze tłumienie "do góry" - na czym mi zależało.
Np maty kwarcytowe to ok 850 kg/m3 o ile dobrze pamiętam.

Ja znalazłem coś takiego:

Multiprotec classic
https://www.dropbox.com/s/ych4pwjflkz8l6c/Multiprotec%20Classic.pdf?dl=0

zapłaciłem 19zł / m2
Kupiłem i położyłem. Łącznie 128 m2.

Przed zakupem porównywałem go do podkładów Balterio (wood sound) i WItexu (sound protect). Teoretyczne parametry mają porównywalne , a po prostu sprzedawca paneli miał akurat ten w ofercie i zamówiłem jednym transportem.

Ciężki jest. To taka zbita pianka jest (w dotyku) pokryta cienką folia aluminiową (aluminium kładzie się do góry). Nie trzeba pod to folii, ale trzeba kleić taśmą aluminiową.
Dobrze się układa sam podkład.

Efekt po położeniu paneli jest OK (trudno się zachwycać, jak nie mam porównania). Po prostu nic mnie nie denerwuje, jak chodzę po panelach, więc chyba podkład zdaje egzamin.

Pozdr

ZygmuntRolicz
14-02-2015, 22:36
Kolego, czeka cie zrobienie wylewki. Nie daje się tak grubych podkładów.

Parkiet
15-02-2015, 08:17
Kolego, czeka cie zrobienie wylewki. Nie daje się tak grubych podkładów.
Lub naprawa- wyrównanie. Najlepszej jakości podkład nie pomoże w przypadku nierównej wylewki. Pozdrawiam.

abgar
20-02-2015, 14:12
Witam

W najbliższym czasie będę robił laminowaną podłogę pływającą w nowym mieszkaniu. Stan developerski, mieszkanie stoi już 2 lata więc posadzka raczej wyschnięta. Bez ogrzewania podłogowego.
Najważniejszym dla mnie problemem jest maksymalne wyciszenie. Posiadam 2 psy i wiem jak potrafią stukać pazurami. Czyli chodzi o wytłumienie dźwieków odbitych.
Przestudiowałem ninejszy cenny wątek i chcę podjąć ostateczną decyzję. Na podstawie znalezionych tu opinii wyselekcjonowałem kandydatów:

- Arbiton Multiprotec 1000 ( seria Supersonic, Unversol Alu juz jest nie produkowana )
- Wineo Sound-Protect Eco Profi
- Steico Silent Pro ( wydają mi się drogie )
- Selit-pro
- BALTERIO Comfort Sound PRO

I pytanie: który wybrać ? Czy jakiś dobry produkt mi umknął ?

ZygmuntRolicz
21-02-2015, 07:02
My używamy selit pro. B. dobrze tłumi nie jest niestety tani.

klimator
23-02-2015, 16:15
Podpowiedzcie co wybrać pod Panele na ogrzewanie podłogowe??
Pod podłogówką mam 10 cm na dole i 8 cm na górze styro dach-podłoga. Rozumiem że folia na zakład i klejona a później co ?
Zastanawiałem się nad Arbiton PE MAX ale ostatnio znajomy mi powiedział żeby dać tekturę falistą :) i kurcze widzę że jesli chodzi o podłogówkę to ok co do przewodzenia ciepła. Panele będą w sumie na górze czyli w sypialniach, pokojach dzieci + na dole w gabinecie. W innych pomieszczeniach mam płytki. Tak że może jednak ta tektura będzie ok ??.

ZygmuntRolicz
23-02-2015, 18:19
Fajnych masz znajomych. Cenne rady Ci dają :)
Kup Selit jak masz możliwość. Ma bardzo mały opór i wręcz idealnie nadaje się na podłogówkę. Ponadto odpowiednio sklejony chroni przed wilgocią. Odpada zatem układanie folii.
Pianka pod panele z czasem się wygniata i w ciągach komunikacyjnych panele strasznie pływają. Korek po kilku latach zaczyna się kruszyć. Z selitem, albo innymi matami krzemowymi masz fajne wygłuszenie to przede wszystkim- porównywalne do klejonej deski. Koszt to około 16złm2 za gr 2mm. Są też 3mm.
Pozdro

abgar
23-02-2015, 19:46
. Koszt to około 16złm2 za gr 2mm. Są też 3mm.
Pozdro
Przepraszam, gdzie widziałeś za taką cenę ? Bo jak jak na razie znalazłem 3 mm za prawie 30

ZygmuntRolicz
23-02-2015, 21:26
Cena netto. Directfloor Poznań. Mozna tez kupić w Komforcie ale jest- ostatnio kupowałem 2 lata temu- na zamówienie. W Directfloor masz od ręki paletami.

klimator
23-02-2015, 21:43
Dlaczego uważasz ze rada nie jest cenna? :-)
Jakieś kilka stron temu czytałem że jest to jedno z lepszych rozwiązań o ile jest równa podłoga.

maariusz535
28-02-2015, 00:54
co ulozyc na podloge z desek pod panele?oprocz foli mozna polozyc takie plyty nie wiem jak sie nazywaja ok 500mm na500mm maja jak by jakas dektura,uklada sie ich w caro

ZygmuntRolicz
28-02-2015, 12:20
Klimator, połóż panel na matę krzemowa i na tekturę. Popukaj w panel i bedziesz wiedział w czym problem. Czytales wpisy sprzed 12 lat to nic dziwnego ze promowano tekturę. Pozdrawiam

klimator
28-02-2015, 16:30
#ZygmuntRolicz wszystko spoko tylko że maty kwarcowe ( bo chyba o takie ci chodziło ) są jednak dosyć drogie mam do ułożenia jakieś 70 m2 paneli na podłogówce i przy 20-30 zł za m2 to jednak jest trochę szukam jakiegoś pośredniego rozwiązania tańszego i w miarę o dobrych parametrach, dlatego pytałem o Arbiton PE Max bo jest w okolicach 8 zł/m2

ZygmuntRolicz
01-03-2015, 18:10
A to nie o efekt chodzi?

mirek118
01-03-2015, 18:29
#ZygmuntRolicz wszystko spoko tylko że maty kwarcowe ( bo chyba o takie ci chodziło ) są jednak dosyć drogie mam do ułożenia jakieś 70 m2 paneli na podłogówce i przy 20-30 zł za m2 to jednak jest trochę szukam jakiegoś pośredniego rozwiązania tańszego i w miarę o dobrych parametrach, dlatego pytałem o Arbiton PE Max bo jest w okolicach 8 zł/m2

To obejrzyj podkład z firmy Cezar. Nie pamiętam nazwy, taki różowy. Wygląda tak samo jak ten Arbiton i podobno ta sama fabryka to robi a z tego co pamiętam to spora różnica w cenie była.
Ja wybrałem z Cezara taki niebieski z powycinanymi prostokątnymi otworami ze względu na znikomy opór cieplny - dla mnie to było ważne. Ten mój kosztował niecałe 4 zł/m2

mirek118
01-03-2015, 18:31
Dlaczego uważasz ze rada nie jest cenna? :-)
Jakieś kilka stron temu czytałem że jest to jedno z lepszych rozwiązań o ile jest równa podłoga.

Jak podłoga nierówna to najtańszym klejem do płytek z grubsza wyrownaj. Taniej cie to wyjdzie niż jakieś super cudowne podkłady.

kovar86
02-03-2015, 21:37
witam

właśnie dojechały do mnie panele "Krono Original Vario ac4 8mm" z podkładem ale inny niż miał być i tu moje pytanie czy taki podkład może być na drewnianą podłogę bez ogrzewania podłogowego na 1 piętrze.
http://www.canadia.ie/index.php/products/product/rhino-silver-backed-original-3mm-x-1m-x-10m-heavy-duty-180002
proszę o możliwie szybką odpowiedź bo nie wiem czy zwracać czy nie bo te wyglądają na porządne.

toszeron
09-03-2015, 22:41
Witam. Niebawem z żoną staniemy się właścicielami mieszkania w bloku. Czeka nas w najbliższym czasie remont. Mamy wrażenie, że w mieszkaniu pod nami mieszka bardzo wyczulona na wszelkie decybele sąsiadka, która przejawy naszej aktywności ruchowej kilka razy skwitowała miotłą o sufit ;) Chciałbym oczywiście w ramach dobrosąsiedzkich relacji oszczędzić jej zdrowia i maksymalnie wyciszyć podłogę. To moje pierwsze podejście do tematu więc prosił bym o jakiś punkt zaczepienia. Jakie materiały i technologie dadzą najlepsze tłumienie dźwięków w dół. Na podłodze obecnie mamy wylewkę samopoziomującą a w zamiarach chcemy położyć panele. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Cena za metr na razie nie gra roli (mamy do wyciszenia ok. 50 m2)

onion
13-03-2015, 10:42
Poszukuje podkładu który spełni trzy funkcje:
- maksymalnie wyciszy efekt paneli
- maksymalnie wyizoluje panel od wylewki (jak najwyższy opór cieplny)
- będzie miał 4 - 6 mm żeby wyrównać panele z gresem

Myślałem o gumokorku, ktoś stosował?

Druga sprawa, czy są w ogóle firmy które kładą panele Quick-Stepa na gumokorku z zachowaniem gwarancji i 8% vat?

koziol99
15-03-2015, 12:36
Poszukuje opinii ktory podklad bedzie najlepszy do tlumienia odglosu krokow. Dzwieki transmisyjne nie istotne. Podlogowki nie ma.
Cena nie gra roli. Panel bedzie krono red river hickory. Czy podklady balterio qs a moze arbiton. Potrzebuje najlepszego. Prosba o podpowiedz

Tomaszs131
02-05-2015, 12:54
Parkiet czy naprawdę pod mate Selit Pro nie ma potrzeby układania folii paroszczelnej?
Czy ktoś z forumowiczow zdecydował się na mate Selit Pro i mógłby polecić jakiś niedrogi sklep internetowy?
Z góry dziękuje za odpowiedz.

jgrolik
03-07-2015, 21:43
Witam.

Przeczytałem ostatnie kilkanaście stron w tym temacie i niestety nadal nie wiem jaki podkład zastosować pod panele (Classen joy 8 mm). Ze względu na drzwi i schody muszę dać 6 mm podkładu , który dobrze wytłumi dźwięki do pomieszczenia znajdującego się poniżej. Strop to OSB 22mm na belkach stropowych (dom szkieletowy). Myślałem o korku, albo gumokorku, ale nie widzę nigdzie gumokorku 6 mm. Co ewentualnie innego polecacie ?

fenix2
10-07-2015, 11:57
Jak zakładałem panele kilka lat temu to głównym materiałem pod panele była pianka, nie wiem co teraz jest lepsze i co się stosuje

I co ten komentarz wprowadził do dyskusji?

Elfir
15-07-2015, 17:27
fenix - to spamer

99tomcat
31-07-2015, 21:09
widzę raczej na pomoc nie mam co liczyć ale pytanie standardowe - podkład pod panele 10mm - maty kwarcowe za drogie.

Na razie stawiam na eko płytę zeiloną 5mm,a el niby taksa mo jak korek albo i gorzej się kruszy i pyli ;/

Pianki się ugniatają co znam z autopsji...

fotohobby
01-08-2015, 09:02
Pianomat, albo płyty z XPS

qms
01-08-2015, 21:14
Poszukuje podkładu który spełni trzy funkcje:

Myślałem o gumokorku, ktoś stosował?



ano ja.. do minusow to trzeba wietrzyc.. troszke smierdzi... co do efektow izolacyjnych to nie licz na cuda przy takiej "grubosci"...

kawola223
05-08-2015, 13:05
Witam
W ostatnim czasie wykonałem wylewkę, i za niedługo mija ok 3 tydzień więc zabieram się za układanie paneli - kronopol 10mm w pokoju ok 20m2

Ze względu na różnice w podłogach ( między pokojem a przedpokojem) potrzebuje podkładu ok 5mm.

Założenia:
- pokój w bloku na parterze ( nad piwnicą) - ważne aby w zimie nie było zimno od dołu.
- podłoga bez ogrzewania.
- ok 5mm


Znalazłem taki:
http://bel-pol.pl/offer/product/21/6704/Arbiton/Podklady-/Secura-Aquastop-Smart-5mm
lecz jest on połączony z folią paroizolacyjną.


Proszę o pomoc w dobrze odpowiedniego podkładu ponieważ nie wiem czy powyzszy jest dobrym rozwiązaniem, czy lepiej uzyć folii paroizalacyjnej i podkładu czy podkładu z fiolią jako jedność.

TysiaWojtek
14-08-2015, 21:03
A jakiego typu panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe?

Pawfed
28-09-2015, 00:12
Witam.

Byłbym wdzięczny za pomoc w wyborze podkładu pod panele KRONO ORIGINAL Variostep Narrow 8199 Dąb Alpejski, Deska (RG).

Panele będą układane na wylewce betonowej, bez ogrzewania podłogowego.

Ponieważ w łazience i kuchni mam położone płytki, które wystają ponad wylewkę około 13 mm (płytka 8 mm + klej 5 mm), a panele mają grubość 8 mm, podkład powinien mieć około 5 mm

Z uwagi na powyższe, wyselekcjonowałem następujące produkty - byłbym wdzięczny za pomoc w wyborze spośród poniższych lub innych w równie przyzwoitej cenie (najlepiej do około 8 zł / m2).

1) STEICO underfloor - grubość 5.0 mm
http://www.steico.net/index.php?id=177&L=3

2) BARLINEK Płyta podpodłogowa zielona 5,5 mm, 6,99 m2
http://www.barlinek.com.pl/pl/produkty_pielegnacja?view_type=0&prodcategory_id=&prodcategory_id=49

3) ARBITON SECURA AQUASTOP SMART 5 MM
http://www.arbiton.com/produkty/podklady-podlogowe/39-secura-aquastop-smart-5-mm

4) CEZAR
http://cezar.eu/podklad-podlogowy-expert-eko-matt
http://cezar.eu/podklad-podlogowy-expert-matt
http://cezar.eu/podklad-podlogowy-basic-wood-nature

Wiem, że polecane są teraz maty kwarcowe, ale są one zdecydowanie poza moim aktualnym budżetem.

W tej cenie prawdopodobnie wybór ogranicza się do płyt z włókien drzewnych oraz płyt XPS - co byłoby najlepszym wyborem pod kątem izolacji akustycznej, a przede wszystkim trwałości podłogi?

Pozdrawiam,
Paweł.

cygano38
15-01-2016, 21:15
Witam
Przeczytałem wszystkie strony i widzę zdecydowane nastawienie na tzw górną półkę....
Ja jednak chciałbym kupić średniej klasy półkę
Zastanawiam się nad SECURA AQUASTOP + 2 MM nie wymaga dodatkowej folii a cena zblizona do sumy jaką byśmy zapłacili za folię i jakis wg Was tzw podkładowy badziew za 4 zł. Folia ma R ok 0,06 a ten podkład 0,08, wiec jakakoliwek suma folii i podkładu nie przebije tego cenowo. Czy ewentualnie cos pomyliłem ?
pozdr

litra
19-04-2016, 20:58
Podbijam temat, podkład wood sound premium, kłaść dodatkowo folie czy nie ma takiej potrzeby? Kleic dowolną taśma byle była aluminiowa?

mirek118
29-04-2016, 15:17
Porządny podkład pod panele powinien byś gęsty i gruby. Ja mam takie coś: http://podlogi24.net/wineo-witex-podklad-2mm-b.dobrze-wyciszajacy-kroki-pod-panele-z-folia-sound-protect-eco-plus-o_l_1523.html i muszę przyznać, że był to dobry wybór. Jest dosyć drogi, ale dobry podkład wyciszający stukanie paneli to inwestycja przecież nie na miesiąc i pozwoli oszczędzić wiele nerwów :)

A co jak ktoś ma ogrzewanie podłogowe? Czy wówczas porządny podkład ma by gęsty i gruby?

beatagl
29-04-2016, 21:40
A co jak ktoś ma ogrzewanie podłogowe? Czy wówczas porządny podkład ma by gęsty i gruby?

gruby ? o to chodzi żeby przepuszczał ciepło, czym będzie grubszy tym więcej ciepła zatrzyma

cezar EXPERT THERMO ROLL 2mm 2,5zł/m2 u mnie się sprawdził

mirek118
29-04-2016, 22:24
gruby ? o to chodzi żeby przepuszczał ciepło, czym będzie grubszy tym więcej ciepła zatrzyma

cezar EXPERT THERMO ROLL 2mm 2,5zł/m2 u mnie się sprawdził

U mnie też sprawdził się Cezar, a moje pytanie było retoryczne :-)

fenix2
02-06-2016, 13:52
A co myślicie o podkładzie Energy Pro Comfort? Czy to jest kwarcowy podkład bo nie mogę znaleźć informacji?

Tomaszs131
02-06-2016, 14:44
Ja mam podkład 2mm Selitpro- kwarcowy. Cena wysoka, ale w moim przypadku naszczęście położony został tylko w jednym pokoju i garderobie.
Jeśli chodzi o jakość- bez zastrzeżeń.

fenix2
02-06-2016, 15:05
Ja mam podkład 2mm Selitpro- kwarcowy. Cena wysoka, ale w moim przypadku naszczęście położony został tylko w jednym pokoju i garderobie.
Jeśli chodzi o jakość- bez zastrzeżeń.
Dlaczego na szczęście? A co masz w pozostałych pomieszczeniach?

Tomaszs131
02-06-2016, 15:15
Miałem kupić podkład w większej ilości i na szczęście tego nie zrobiłem, bo daliśmy się namówić na deskę warstwową, przystosowaną do OP.
Gdybym jednak pozostał przy panelach pewnie szarpnąłbym się na ten podkład.

rojbert
05-06-2016, 18:14
Witam,
Wiem, że będę się powtarzał, ale po przeczytaniu prawie wszystkich postów mam jeszcze większy mętlik w głowie jaki podkład wybrać. Z wysokiej półki cenowej to maty kwarcowe. Powierzchni mam ok 160 metrów więc zmuszony jestem poszukać tańszej opcji. Podłogówka jest w salonie i u góry dookoła antresoli (coś w rodzaju większego przedpokoju) a w trzech sypialniach grzejniki. Moje pierwsze pytanie to czy mieszać mam podkłady- osobiście bym wolał tego nie robić? Drugie pytanie jaki podkład wybrać w granicach 5-10 zł/m dodam, że najmniej robią mi względy akustyczne, dźwiękowe itp. Bardziej mi zależy
na solidności (niech ta podłoga trochę pomieszka) i na względach grzewczych. Podkłady jakie rozważam to po postach: pianomat szary, arbiton do podłogówek lub tutaj za namową kolegi ekopor steico... Naprawdę nie wiem który wybrać a może zrobić na dole droższy np matę kwarcową lub multiprotec 1000 a u góry jakąś tańszą alternatywę. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie kominka takiej dużej kozy 100-130kg- może stać na szybie położonej na panelach? Dzięki z góry i przepraszam, że powielam temat.

Krystos
26-07-2016, 22:23
Witam

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów , to mój pierwszy post. Mam dylemat jaki podkład wybrać haha :) . Panele już wybrałem Quick-step seria Impressive , Mieszkanie ma niecałe 50 m2 i wszędzie planuje położyć panele te panele . Czy ktoś z Was miał już kontakt z tymi panelami ? Chciałbym spróbować położyć je również w łazience ( do czego niewątpliwie zachęca producent ). Jak podkład w łazience wg Was będzie najlepszy. Druga kwestia to podkład w reszcie mieszkania. Jest to mieszkanie nad przejściem i mimo, że od spodu są kolejno płyty włókno cementowe , wełna 20 cm , strop 29, jastrych 12 cm to mam pewne obawy co do ciepła odczuwalnego przez panele. I teraz pytanie czy postawić na dobrą termikę kosztem akustyki czy odwrotnie ? Chciałbym żeby panele były mocno wygłuszone. Zastanawiam się też nad opcją dopłaty do serii Impressive ultra gdzie tam mamy grubość panela 12 mm i co za tym idzie większy opór cieplny.

A Wy co o tym sądzicie?

Ombre1002
06-08-2016, 14:59
Witam serdecznie. Bardzo proszę o pomoc ponieważ pierwszy raz w życiu remontuję mieszkanie :) Chcę położyć panele w mieszkaniu na parterze w bloku. Posadzka jest betonowa, bez piwnicy pod spodem, co oznacza że jest dosyć zimno. Chciałabym prosić o radę, jaki podkład pod panele wybrać, kiedy posadzka nie jest idealnie równa oraz chcę żeby jak najlepiej izolowała ciepło. Zastanawiałam się nad XPS lub płytą eko. Dodatkowo, czy wybór folii pod panele ma znaczenie? Są takie specjalne folie do ogrzewania podłogowego, czy użycie takiej folii bez podłogówki zdałoby egzamin jeżeli chodzi o jakiekolwiek ocieplenie?

fenix2
06-08-2016, 19:07
Witam serdecznie. Bardzo proszę o pomoc ponieważ pierwszy raz w życiu remontuję mieszkanie :) Chcę położyć panele w mieszkaniu na parterze w bloku. Posadzka jest betonowa, bez piwnicy pod spodem, co oznacza że jest dosyć zimno. Chciałabym prosić o radę, jaki podkład pod panele wybrać, kiedy posadzka nie jest idealnie równa oraz chcę żeby jak najlepiej izolowała ciepło. Zastanawiałam się nad XPS lub płytą eko. Dodatkowo, czy wybór folii pod panele ma znaczenie? Są takie specjalne folie do ogrzewania podłogowego, czy użycie takiej folii bez podłogówki zdałoby egzamin jeżeli chodzi o jakiekolwiek ocieplenie?
Idź w XPS. Jak chcesz się odizolować od posadzki. Żadne folie.

titekk
15-09-2016, 19:19
Witam,

Mam ogrzewanie podłogowe. Szukam podkładu pod panele o jak najmniejszym oporze cieplnym. Przeczytałem cały wątek i nie znalazłem odpowiedzi.
Problem w moim przypadku polega na tym, że mam zrobioną równą wylewkę. Okazało się, że zamówione płytki mają grubość 9mm- identycznie jak panele.
Warstwa kleju pod płytkami spowoduje różnicę w poziomie- przypuszczam, że podniosą się o co najmniej 5mm. Podkłady pod panel na ogrzewanie podłogowe jakie znalazłem to max. 3mm (o przyzwoitym oporze cieplnym). Najlepiej 1,6 mm... Dla wyrównania poziomów pomiędzy panelami a płytkami potrzebowałbym myslę podkładu o grubości 5/ 6 mm. Ma ktoś jakiś pomysł? Będę wdzięczny za pomoc, bo spędza mi to sen z powiek... Najlepsze co znalazłem to STEICOunderfloor gr. 5mm- wartość oporu 0,07 R [( m2 * K ) / W]

link2jack
17-09-2016, 06:21
Zaproponowano mi arbiton multiprotect 1000. Cena około 21zł. Znajdę coś ciekawszego? Czy rzeczywiście jest różnica w jakości w stosunku do podkładów za 7-9zł ?

Parkiet
17-09-2016, 19:31
Podłogówka - podkład - panele, kiedyś napisałem o podstawowych zależnościach: http://www.budujemydom.pl/podlogi-i-posadzki/21488-funkcje-i-wplyw-podkladow-pod-posadzki-plywajace-na-ogrzewaniu-podlogowym. Przyjemnej lektury.

Chris123
04-10-2016, 12:35
Następująca sytuacja:
Dom stoi już 20 lat. Na użytkowym poddaszu mam do wylewki przyklejoną cienką wykładzinę dywanową (grubość ok. 4-5 mm), która wymaga wymiany lub przykrycia (ok. 115 m2).
Zdecydowałem się na przykrycie wykładziny porządnymi panelami grubości 12 mm (już kupione).
Ogrzewania podłogowego nie ma, a pomieszczenie w przyszłości może być intensywnie użytkowane.
Jeśli zainwestowałem w porządne panele, nie chcę zawalić sprawy podkładem niewłaściwym lub niskiej jakości. Najwłaściwszy wydaje mi się podkład XPS, ale chciałbym mieć pewność, że jest dobrej jakości.

A teraz pytania:
1. Jakiej firmy i jakiej grubości dać podkład?
2. Czy między wykładzinę, a podkład dawać folię paroizolacyjną? (pod spodem jest normalne mieszkanie)

Mam nadzieję, że ktoś mi na te pytania odpowie :)

PS:
Zainteresowały mnie podkłady Expert Matt firmy Cezar, a zwłaszcza zaintrygowała mnie podana przez producenta na opakowaniu wartość maksymalnego dopuszczalnego obciążenia wynosząca 1,5 kN/cm2.
Szybko przeliczyłem i wyszło mi, że odpowiada to naciskowi ciężaru o masie 153 kg - jak na 1 cm2 trochę dużo, prawda?
Idąc dalej przeliczyłem, jaki ciężar wytrzyma 1 metr kwadratowy tego podkładu - wyszło mi, że 1530 ton, czyli na 1 metrze kwadratowym można by zaparkować 34 czołgi typu PT-91 Twardy.
Niezły wynik ;)

Flavue
16-12-2016, 12:58
Zastanawiam się, czy osoby wybierające podkład pod panele czytały warunki gwarancji paneli?
Jestem na etapie wybierania paneli. Podobają mi się panele firmy quick-step. Po długich poszukiwaniach i porównywaniach produktów wybrałam pod nie podkład Arbiton Multiprotect 1000. Niestety/stety jestem z tych bardziej wnikających i przeczytałam warunki gwarancji. Zastanowił mnie punkt 4: "Produkt marki Quick•Step® Uniclic® należy zamontować zgodnie z zasadami montażu Quick•Step® Uniclic® i przy użyciu akcesoriów marki Quick•Step® Uniclic®". Napisałam do nich maila z prośbą o wyjaśnienie. Okazało się, że jeżeli zastosuję inną matę niż Quick-step, gwarancja wyniesie 2 lata a nie 20 lat.
Sprawdziłam również panele Krono - taki sam zapis w gwarancji. Nie wiem jak pozostali producenci, ale podejrzewam, że też to tak może wyglądać.
Szczerze mówiąc byłam bardzo zaskoczona. Na forum muratora jest masa wpisów osób wybierających inny podkład niż proponuje producent paneli, dlatego przyjęłam za pewnik, że to nie ma znaczenia... A jednak....

Elfir
16-12-2016, 18:14
nie zakładam, że będę miała panele 20 lat :)

Parkiet
16-12-2016, 18:59
Zastanawiam się, czy osoby wybierające podkład pod panele czytały warunki gwarancji paneli?
Jestem na etapie wybierania paneli. Podobają mi się panele firmy quick-step. Po długich poszukiwaniach i porównywaniach produktów wybrałam pod nie podkład Arbiton Multiprotect 1000. Niestety/stety jestem z tych bardziej wnikających i przeczytałam warunki gwarancji. Zastanowił mnie punkt 4: "Produkt marki Quick•Step® Uniclic® należy zamontować zgodnie z zasadami montażu Quick•Step® Uniclic® i przy użyciu akcesoriów marki Quick•Step® Uniclic®". Napisałam do nich maila z prośbą o wyjaśnienie. Okazało się, że jeżeli zastosuję inną matę niż Quick-step, gwarancja wyniesie 2 lata a nie 20 lat.
Sprawdziłam również panele Krono - taki sam zapis w gwarancji. Nie wiem jak pozostali producenci, ale podejrzewam, że też to tak może wyglądać.
Szczerze mówiąc byłam bardzo zaskoczona. Na forum muratora jest masa wpisów osób wybierających inny podkład niż proponuje producent paneli, dlatego przyjęłam za pewnik, że to nie ma znaczenia... A jednak....

Uważam, że zastrzeżenia producentów paneli są uzasadnione, ponieważ dbają o swój interes i poniekąd o interes użytkownika posadzki.

Jeżeli ktoś zainstaluje inny podkład, to nie musi być źle, może być nawet lepiej ale za odmienny wybór trzeba wziąć odpowiedzialność.

jarekkur
16-12-2016, 21:38
Uważam, że zastrzeżenia producentów paneli są uzasadnione, ponieważ dbają o swój interes i poniekąd o interes użytkownika posadzki.

Jeżeli ktoś zainstaluje inny podkład, to nie musi być źle, może być nawet lepiej ale za odmienny wybór trzeba wziąć odpowiedzialność.

ochrona własnej produkcji i jej sprzedaży. Być może już niedługo zakup gwoździ będzie związany z konkretnym młotkiem... lub odwrotnie. Takie życie.
20 lat na panele... Radzę się dokładnie zapytać o co chodzi, co dokładnie podlega tej 20 letniej gwarancji. Prawdopodobnie przetarcie overlay'u przy czym należy chodzić tylko w kapciach. Proponuję także przy okazji zapytać, czy 20 lat będzie także dla tych paneli intensywnie użytkowanych np. pies i czwórka dzieci, albo biuro... Usłyszy Pani przynajmniej jakie mają obostrzenia w użytkowaniu.

jarekkur
16-12-2016, 21:41
Następująca sytuacja:
Dom stoi już 20 lat. Na użytkowym poddaszu mam do wylewki przyklejoną cienką wykładzinę dywanową (grubość ok. 4-5 mm), która wymaga wymiany lub przykrycia (ok. 115 m2).
Zdecydowałem się na przykrycie wykładziny porządnymi panelami grubości 12 mm (już kupione).
Ogrzewania podłogowego nie ma, a pomieszczenie w przyszłości może być intensywnie użytkowane.
Jeśli zainwestowałem w porządne panele, nie chcę zawalić sprawy podkładem niewłaściwym lub niskiej jakości. Najwłaściwszy wydaje mi się podkład XPS, ale chciałbym mieć pewność, że jest dobrej jakości.

A teraz pytania:
1. Jakiej firmy i jakiej grubości dać podkład?
2. Czy między wykładzinę, a podkład dawać folię paroizolacyjną? (pod spodem jest normalne mieszkanie)

Mam nadzieję, że ktoś mi na te pytania odpowie :)

PS:
Zainteresowały mnie podkłady Expert Matt firmy Cezar, a zwłaszcza zaintrygowała mnie podana przez producenta na opakowaniu wartość maksymalnego dopuszczalnego obciążenia wynosząca 1,5 kN/cm2.
Szybko przeliczyłem i wyszło mi, że odpowiada to naciskowi ciężaru o masie 153 kg - jak na 1 cm2 trochę dużo, prawda?
Idąc dalej przeliczyłem, jaki ciężar wytrzyma 1 metr kwadratowy tego podkładu - wyszło mi, że 1530 ton, czyli na 1 metrze kwadratowym można by zaparkować 34 czołgi typu PT-91 Twardy.
Niezły wynik ;)

Mata " wytrzyma" ale strop padnie. to jest 1,5kN/m2...

maciejtoya
07-01-2017, 20:15
Jaki podkład obecnie jest dobry pod panale na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym ? Chcę zakupić panele egger.

piotrek0m
07-01-2017, 20:24
Multiprotec 1000

maciejtoya
07-01-2017, 20:39
Dlaczego wlasnie ten ?
Zastanawiam się nad:
Arbiton Multiprotect 1000 1,5 mm - 19 zł/m2
Arbiton PE max - 8 zł/m2
Pianomat szary 3mm - 7 zł/m2
Cezar xps 3 mm - około 4 zł/m2

Przy 150 m2 jakie potrzebuje, róznica w cenach już jest znaczna.
Czy te pianki i opisy to nie jest aby chwyt marketingowy ?
Dużo osob poleca pianomat.

piotrek0m
07-01-2017, 23:04
Porównaj opory cieplne

lis3k
28-01-2017, 18:32
Witam.
W poniedziałek jadę odebrać panele i przy okazji kupić podkład. Problem w tym że nie do końca wiem jaki. Przy zamówieniu paneli polecono mi płytę ekologiczną (5zl/m2). Jednak nie jestem do końca przekonany.
Panele będą położone w 3 pokojach (łącznie 46m2) w mieszkaniu na pierwszym piętrze. W żadnym z pomieszczeń nie ma ogrzewania podłogowego. Panele które wybraliśmy to: Kronopol Platinium Progress Dąb Murano 10mm. Żeby wyrównać poziom z płytkami potrzebuję podkładu na 5 mm. Panele będą kładzione na betonowej posadzce.
Więc pytanie do was - jaki podkład najlepiej sie nada i czy potrzebna jest folia paraizolacyjna?
Dobrze by było gdyby cena nie była za wysoka ;)

Z góry dzięki za pomoc

Arkadiuszmorales
01-02-2017, 22:24
Witam,
Kupiłem panele Winylowe z łączenie jak w panelach laminowanych. (click)
Chciałbym je zamontować jak każdą inną podłogę pływająca. Grunt, folia, korek, panele. Lecz na 99% stron jest instrukcja z klejeniem. Tylko na jednej stronie jest opis montaż klasycznego. Dodam że wahania wylewki nie przekraczają 1mm na 2m I nie mam ogrzewania podłogowego.
Pozdrawiam
Serdecznie

manfred1
04-02-2017, 15:33
Mieszkam w bloku na parterze tak więc dla mnie odgłosy idące do piwnicy nie mają znaczenia. Natomiast na poprzednim mieszkaniu miałem podkład taki zielony z castoramy. Efekt taki, że po trzech latach gdzie nie stanę wszystko trzeszczy i słychać każdy krok. W nowym mieszkaniu wylewka betonowa a pod spodem piwnica oczywiście brak ogrzewania podłogowego. Jest położona nowa wylewka tak więc nierówności raczej nie duże. I teraz co lepsze mata kwarcowa czy korek. Choć ostatnio czytam o tym
http://podlogi24.net/balterio-i-premium-podklad-wyciszajacy-panele-premium-wood-sound-pod-balterio-i-inne-podlogi-panelowe-gr-3mm-o_l_741.html i wydaje mi się dobrą alternatywą. W sumie panel będzie położony w trzech pokojach o całkowitej powierzchni 31 m kw.

khaos
17-02-2017, 09:27
Witam

w niedługim czasie muszę zamówić panele do domu ale mam problem jakiej grubości wybrać podkład aby zlicować panele z płytkami które z klejem mają 15mm grubości.

Która opcja będzie lepsza?
1. Panele 10mm podkład 5mm
2. Panele 12mm podkład 3mm

Cały dom 100% podłogówka.

AmandaA
06-03-2017, 18:15
To jeśli masz podłogówkę, to najlepiej będzie podkład :spam: 3 mm i panele 12 mm. To jest najlepszy podkład na ogrzewanie podłogowe.

mario244
06-03-2017, 18:40
To jeśli masz podłogówkę, to najlepiej będzie podkład :spam: 3 mm i panele 12 mm. To jest najlepszy podkład na ogrzewanie podłogowe.

na jakiej podstawie twierdzisz że jest najlepszy ?

piotrek0m
08-03-2017, 05:43
na jakiej podstawie twierdzisz że jest najlepszy ?

Krótko na forum ....
Wszelkie porady jedno i kilku-postowych użytkowników to reklama ...

wagi77
16-03-2017, 22:10
Pisałem też tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?208840-Podk%C5%82ad-pod-panele-a-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe&p=7435785&viewfull=1#post7435785 z pytaniem, dlaczego nie stosuje się tak powszechnie korka ? Przecież na ogrzewanie podłogowe jest to jeden z najlepszych materiałów jeśli chodzi o stosunek wartości współczynnika przewodzenie ciepła do ceny za m2.

Pod
18-03-2017, 18:52
Korek ponoć mocno odbija dzwięki i hałas w pomieszczeniu jest spory.

Paula po remoncie
23-05-2017, 09:10
Pisałem też tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?208840-Podk%C5%82ad-pod-panele-a-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe&p=7435785&viewfull=1#post7435785 z pytaniem, dlaczego nie stosuje się tak powszechnie korka ? Przecież na ogrzewanie podłogowe jest to jeden z najlepszych materiałów jeśli chodzi o stosunek wartości współczynnika przewodzenie ciepła do ceny za m2.

Cześć, jestem nowa, więc nie skreślajcie od razu tego co napiszę.
Mam trochę doświadczenia w temacie podkładów pod panele - zawodowo i prywatnie.
Pół roku temu wprowadziłam się do nowo wybudowanego mieszkania i układałam panele winylowe.
Trochę inny temat...ale wracając do korka - rzeczywiście cena jest dość korzystna przy niskim oporze cieplnym, jednak dźwięk naprawdę mocno niesie się w pomieszczeniu. Warto zainwestować w podkład. Nie trzeba od razu wybierać najdroższego z półki, ale są podkłady, które świetnie przewodzą ciepło, a jednocześnie fajnie tłumią dźwięk kroków....:)
Korek kojarzy się ekologicznie i zdrowo, jednak i tak trzeba pod niego położyć folię - paroizolacja jest konieczna - więc ostatecznie z ekologia nie ma to za wiele wspólnego. Dodatkowo - strasznie drze się przy rozwijaniu.
Można oszczędzić czas i pieniądze kupując podkład XPS z folią i taśmą - takie 3w1. Pozornie droższy, ale nie trzeba nic dokupić i przyjemnie się kładzie. Nad ogrzewanie podłogowe także fajnie sprawdzają się podkłady PE oraz poliuretanowe, ale tu już cena...:)

Pod
23-05-2017, 09:35
XPS to izolator i nic wspolnego z podłogówką nie powinien mieć, no chyba że pod nią :)

Akrimka
24-10-2017, 07:28
Panele położene na 2cm styrodurze, wyglada to git, Zobaczymy w uzytkowaniu ale nie spodziewam się żeby było coś nie tak.

Po 4 latach użytkowania paneli na styrodurze stwierdzam ze wszytko ok.

nieca
05-11-2017, 21:43
Korek ponoć mocno odbija dzwięki i hałas w pomieszczeniu jest spory.
z ja znalazłem o 180 stopni odmienna opinię
Korek ma wyjątkowo dobre właściwości akustyczne – nie przenosi drgań, tłumi dźwięki, sprawia, że we wnętrzu nie słychać echa. Podłoga jest cichsza niż przy zastosowaniu innego podkładu, a przy tym cieplejsza. Korek zapewnia bowiem także dobrą izolację termiczną w szerokim zakresie temperatur.

maciejtoya
17-11-2017, 09:17
Jaki najlepiej obecnie wybrać podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe ? Dobra jakość w rozsądnej cenie, sprawdzony w praktyce. Może mi ktoś polecić ?

maciejtoya
17-11-2017, 18:26
Dzisiaj po rozmowie ze sprzedawcą tyle sie nasluchałem jak źle zrobię jak wybiorę podład pod panele inny nic Arbiton Multiprotect Aqustic. Zastanawiałem się nad Arbiton Optima Max. Dostałem taki wykład o zaletach i wadach obu produktów, że teraz zgłupiałem.
Czy jest sens wydawać tyle kasy na podkład ?
Ewentualnei zastanawiam się jeszcze by zrobić Aqustic na parterze a na piętrze dać Optima max. Mam ogrzewanie podłogowe wszędzie.

PrzemasG
06-03-2019, 14:21
Witam

A ja zastanawiam się od jakiegoś czasu dlaczego tak mało ludzi stosuje pod panele na wodnym ogrzewaniu podłogowym podkład w zielonych płytach Steico Underfloor o grubości 3mm? Płyty te mają bardzo ciekawe parametry (zaraz dokładnie rozpiszę wraz z porównaniem do markowych i drogich odpowiedników), a są stosunkowo tanie, bo około 4zł/m2.

STEICO underfloor gr. 3mm (ważne, bo są i 4, 5,5 oraz 7mm, ale mają większy opór bo są grubsze) lambda materiału to wg producenta 0,07 W/(m*K)
Porównanie do:
Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm
Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm
Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm

Opór cieplny, czyli to, co nad podłogówką najważniejsze:
STEICO underfloor gr. 3mm - 0,043m²K/W
Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm - 0,006m²K/W
Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm - 0,01 m²K/W
Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm - 0,04 m²K/W

Cena (najniższa jaką udało mi się znaleźć czyli Allegro):
STEICO underfloor gr. 3mm - 3,90 zł/m2
Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm - 17,90 zł/m2
Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm - 18,50 zł/m2
Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm - 6 zł/m2

Wytrzymałość na ściskanie CS - ważne przy panelach w systemie klik:
STEICO underfloor gr. 3mm - 150kPa (15t/m2)
Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm - 310kPa
Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm - 250kPa
Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm - 60kPa

Tłumienie dźwięków uderzeniowych (IS) czyli tych, które przechodzą przez strop do pomieszczenia poniżej:
STEICO underfloor gr. 3mm - 19dB
Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm - 14dB
Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm - 18dB
Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm - 19dB

Tłumienie dźwięków odbitych (RWS) czyli tych, które pozostają w pomieszczeniu, w którym chodzimy:
STEICO underfloor gr. 3mm - ????? nie mogę się tego doszukać
Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm - 20%
Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm - 26%
Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm - 20%

Dodatkowo do STEICO trzeba położyć folię pod nie, ale akurat to mi pasuje, bo uważam, że poza funkcją paroizolacyjną (dyskusyjna np. na piętrze przy suchej wylewce) to funkcja poślizgowa na ogrzewaniu podłogowym ma dla mnie znaczenie. Multiprotec mają zintegrowaną warstwę folii aluminiowej na wierzchu, więc funkcja poślizgowa jakoś tu nie zachodzi (powinna być od strony betonu).

Jak widać koszt m2 podkładu jest 4 razy niższy niż przy podkładach Multiprotec (czy innych PU + minerały). Opór cieplny do przyjęcia (moje panele mają opór 0,11 m²K/W, co w sumie z podkładem daje około 0,15, czyli mieszczę się na styk w normie dla ogrzewania podłogowego. Cena super.

No i pytania:
1. Czy ktoś zna parametr RWS dla tego podkładu?
2. Czy jest jakaś luka w moim rozumowaniu i powiniennem jednak wydać 4 razy więcej na Multiprotec Aqustic?

Pozdrawiam
Przemas

giman
15-07-2019, 13:38
Czy ktoś montował podłogę w konfiguracji podkład 7mm plus panel 8mm?
Wspomnaine wyżej płyty STEICO underfloor mają chyba najlepsze parametry dla ogrzewania podłogowego z tanich podkładów (kilka zł/m2).
Z drugiej strony jak bym chciał podkład kwarcowy PUM o pomijalnym oporze to nie widziałem ich jako 7mm.

adrianopel
20-09-2019, 12:22
Witam,

macie jakieś zdanie na temat mat kwarcowych 2mm firmy Prinz? Opór cielny 0,01 m2*K/W. Wychodzi 17,5zł za m2. Potrzebuję czegoś na ogrzewanie podłogowe. Rurki ułożone gęsto, wylewka prosta.

Czy te maty są w porządku? Może jest coś tańszego a równie dobrego?

Spider001
08-12-2019, 12:57
Witam wszystkich,

Poczytałem nieco o podkładach i szczerze mówiąc dalej nie wiem który rodzaj wybrać ;)
Chcę kupić podkład pod panele podłogowe do sypialni (stosunkowo tanie - AC4), mieszkanie w bloku, brak ogrzewania podłogowego.
Mam nieco specyficzną sytuację - chciałbym aby podkład jak najlepiej tłumił dźwięki powietrzne - w sypialni będę grał na gitarze elektrycznej (przez wzmacniacz) i chciałbym aby sąsiedzi piętro niżej mieli nieco ciszej ;)

Z dostępnych opcji najczęściej polecane są pianomaty / korki / arbiton xps, grubość jaką bym potrzebował to ok. 4-5 mm.

Kilka ofert jakie znalazłem:

Podstawowy XPS (-18 db)
https://allegro.pl/oferta/podklad-pod-panele-podlogi-5mm-xps-8103906387

Pianomat (~9 zł / m2, -19 db)
https://allegro.pl/oferta/podklad-pianomat-4mm-pod-panele-podlogowe-na-metry-7528155002#

Korek (15 zł /m2, -23 db)
https://allegro.pl/oferta/korek-podklad-korkowy-podlogi-portugal-4mm-6631232434

Mata kwarcowa (16 zł / m2, -19 db)
https://allegro.pl/oferta/3-podklad-kwarcowy-thermo-multi-folia-panele-8709466606

Czy też wybrać specjalne maty akustyczne:

Apama (12 zł / m2)
https://allegro.pl/oferta/mata-akustyczna-wygluszajaca-panele-podlogowe-3mm-6706053527

Droższy, Woodsound (21 zł / m2, -22db)
https://allegro.pl/oferta/akustyczny-podklad-wyciszajacy-pod-w-panele-22db-8718931275


Pytanie czy przy takiej grubości podkładu parametry akustyczne będą w ogóle słyszalne? Nie chcę przepłacać jeśli różnica mogłaby być marginalna.

Z góry dziękuję za porady.

pandzik
14-02-2020, 06:13
Co podłożyć pod deskę barlinecka na OP? Mam jakieś podkłady o oporze 0.0024, ale spotkałem się z opinią że dobrym i dopuszczalnym przez producenta rozwiązaniem jest tektura. Co robić?

DominikRak
19-02-2020, 10:46
z ja znalazłem o 180 stopni odmienna opinię
Korek ma wyjątkowo dobre właściwości akustyczne – nie przenosi drgań, tłumi dźwięki, sprawia, że we wnętrzu nie słychać echa. Podłoga jest cichsza niż przy zastosowaniu innego podkładu, a przy tym cieplejsza. Korek zapewnia bowiem także dobrą izolację termiczną w szerokim zakresie temperatur.

Korek nic nie odbija, mam u siebie pod panelami i sprawuje się bardzo dobrze.

DaniG
04-06-2020, 09:39
pytanie troszke z innej beczki.

Żeby zrówanć się panelami z płytkami, potrzebuje zastosować podkład 5mm (podłoga z ogrzewaniem wodnym).
Zastanawiam sie jednak czy nie wylać cieńkiej warstwy wylewki samopoziomującej (np. 2-3mm) i na to dopiero zastosować podkład o niskim oporze ciepnym 2-3mm.
Czy takie rozwiązanie ma sens ? czy ktoś orientował sie jaki opór cieplny mają takie masy samopoziomujące cieńkowarstwowe ?