PDA

Zobacz pełną wersję : Phalaenopsis - orchidea - storczyk jak jej nie wykończyć???



gawel
02-09-2008, 21:32
Witam!
Nie bardzo wiem czy ten temat twalifikuje sie do ogrodów, ale we wnetrzach same gresy mozajki, geberity o bidetach i AGD nie wspomne :-? .

Właśnie nabyliśmy z małżowiną w promocji, w OBI kilka sztuk roslin jak w temacie postu po bardzo atrakcyjnej cenie i wszystko ok wyglądają super :D , ale... jak poczytałem w necie jak się pielegnuje te rośliny to czytałem 3 razy i straciłem wątek. Mam w związku z tym prośbę, czy ktoś ma jakieś sprawdzone (i proste) wskazówki jak skutecznie opiekować się tymi roslinkami aby mogły żyć i zdobić jak najdłużej nie zmienijąc domu w oranżerię o kontrolowanej atmosferze :-? i nie kupując filtra do wody z odwróconą osmozą :roll:

http://orchidarium.pl/rodzaje/obrazy/phals.jpg

Mymyk_KSK
02-09-2008, 21:43
Phalenopsis nie jest baaardzo wymagający, więc bez nerwów :)

Z własnych doświadczen - a mam kilka phalenopsisów z których jeden kwitł NON STOP przez 3 lata :o i miewał po 50 kwiatów na raz - to będzie tak:

- najlepiej rośnie przy wilgotności powietrza około 60%... co sie u nas rzadko zdarza :wink: no chyba, że w łazience..
- musi miec jasno ale nie stać bezpośrednio w słońcu - najlepszy jest parapet północnego okna
- podlewaj umiarkowanie! woda nie może stać w podstawce.
- gdy przekwitnie, nie ucinaj pędu - czesto z pędu głównego wyrastaja nowe kwitnące pędy
- nie może miec za gorąco. W temp. > 28'C moje straciły wszystkie kwiaty w ciagu 2 dni.
- gdy przekwitnie (moje najczęsciej przekwitały początkiem wrzesnia) wystaw go na 2-3 tygodnie w chłodne miejsce (ok. 15'C) to stymuluje kwitnienie w nastepnym roku
- a tak "w o gule" to pozostaw go w świętym spokoju i nie zajmuj sie nim przesadnie, one jakos niespecjalnie lubia intensywna pielęgnację...

Mymyk_KSK
02-09-2008, 21:45
Jeszcze a propos filtra i podlewania... ja podlewam moje woda letnią, nie zimną, i zawsze przefiltrowaną przez "Britę"...

gawel
02-09-2008, 21:49
dzieki wielkie za odpowiedź, już je znowu polubiłem :lol: