PDA

Zobacz pełną wersję : dziury w trawie(w ziemi) co to za "żyjątka"



lukasz123
03-09-2008, 10:43
witam zauważylem dziury w ziemi na trawniku srednica ok 1 cm , co tam moze życ raczej nie kret , jest ich dosc duzo,
prosba o pomoc

bastek13
03-09-2008, 14:28
witam zauważylem dziury w ziemi na trawniku srednica ok 1 cm , co tam moze życ raczej nie kret , jest ich dosc duzo,
prosba o pomoc

kurde, mam to samo, dziur jest dużo, przy niektórych znalazłem małe czarne bobki, kret to na pewno nie jest - ja obstawiam jakieś nornice, może zrobie zdjęcie dziury i bobka i wrzuce to wtedy będzie łatwiej rozpoznać. Jak z tym walczyć ?

gkrzyszt
12-09-2008, 15:58
A moze to ryjówka mała najmniejszy ssak w Polsce

Mirek_Lewandowski
12-09-2008, 19:39
witam zauważylem dziury w ziemi na trawniku srednica ok 1 cm , co tam moze życ raczej nie kret , jest ich dosc duzo,
prosba o pomoc

Hmmm.. rosówki chcesz wytępić? Te bobki nazywają się koprolity :wink:

JAM
17-09-2008, 13:11
Witam serdecznie,

U nas na działce także mieliśmy dziury o średnicy 1 cm oraz popodgryzaną trawę, więc kępka usychała, gościem okazał się turkuć podjadek, który drążył tunele w glebie podgryzając korzonki traw, do tego wydawał dźwięk podobny do świerszcza. Wyprosiliśmy gościa wlewając w otwór olej i zalewając wodą. Szkodnik ( długość ok. 4 - 5 cm) wyszedł z norki :)

Powodzenia w walce z turkuciem
pozdrawiam

gosiaczek25
19-09-2008, 17:07
witam zauważylem dziury w ziemi na trawniku srednica ok 1 cm , co tam moze życ raczej nie kret , jest ich dosc duzo,
prosba o pomoc

lukasz123 musisz podać więcej informacji a najlepiej foto. Ja przez tydzień panikowałam, że mam turkucia podjadka i robiłam polowanie. I „szkodnikiem” (bo to już z góry założyłam) okazał się ciekawy dla kolekcjonerów chrabąszcz z rodziny kusakowatych (to tej pory zbieram o nim info), bardzo pożyteczny. Strasznie żarłoczny, zjada szkodniki m.in. kleszcze i inne paskudztwa a nawet larwy szkodników drążące swe korytarze wewnątrz roślin. Też robi 1 cm norki. Jest czarny, podłużny. Sama złapałam okaz o długości 3 cm i ok. 1 cm szerokości. Cudo.
Ciekawe, bo wyczytałam, że kusaki żyją w symbiozie z nornicami, kretami itp.
PA!

jag_24
24-09-2008, 14:33
Jakiś czas temu mieliśmy ropuchę w ogrodzie....później znalazłam małą bo małą ale jednak..czarną kupkę zwierzęcą, jeszcze wcześniej wychodząc z psem na spacer o 4 nad ranem :-? coś próbowało sie ukryć pod murkiem- mój pies nagle ozdrowiał i chciał to coś chapnąć- nornica????

lukasz123
26-09-2008, 10:23
Witam serdecznie,

U nas na działce także mieliśmy dziury o średnicy 1 cm oraz popodgryzaną trawę, więc kępka usychała, gościem okazał się turkuć podjadek, który drążył tunele w glebie podgryzając korzonki traw, do tego wydawał dźwięk podobny do świerszcza. Wyprosiliśmy gościa wlewając w otwór olej i zalewając wodą. Szkodnik ( długość ok. 4 - 5 cm) wyszedł z norki :)

Powodzenia w walce z turkuciem
pozdrawiam


wszystko wskazuje na turkucia , bo wieczorami sa odgłosy podobne do świerszcza, czy jest to grozny "stwór" :)

lukasz123
26-09-2008, 10:43
po ogladnieciu zdjec turkucia , nie wienm czy to faktycznie on , ponieważ kiedys zlapalem w niedalekiej odleglosci od otworu coś przypominającego jakąś mutacje szerszenia , długie5 cm i cienke , odwlok jak u osy lub szerszenia natomiast przód jak u jakiegoś chrabąszcza

JAM
28-09-2008, 20:11
Witam,
nasz wygladał jak z linku ponizej.
trawnik wyglądał kiepsko, trawka zaczęła usychać :(

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Gryllotalpa_gryllotalpa_vorne-flach.jpg

pozdrawiam

gosiaczek25
29-09-2008, 06:01
lukasz123 zdjęcie „mojego” chrabąszcza znalazłam dopiero we wrześniowym „Mój piękny ogród” na str. 49. Właśnie jak opisujesz: przód jak u chrabąszcza, podłużny odwłok, szpic z dwoma czułkami po boku (ale żem go opisała :oops: :wink: ).
Mam nadzieję, że to ten koleszka, a nie turkuć. Pozdrawiam.