PDA

Zobacz pełną wersję : Gliniasta ziemia pod trawę



magangs
05-09-2008, 09:27
Ziemia w moim ogrodzie wygląda jak na fotce:

http://images34.fotosik.pl/356/b83b5e2ce627bfdfmed.jpg

Te grudki to zbita ziemia z gliną, twarda jak kamień i jest tego mnóstwo. Urośnie na tym ładna trawa? Jaką najlepiej posadzić na gliniastym podłożu?

Trociu
05-09-2008, 10:47
Na tym na razie bym nie siał trawy. Bo bedziesz miał trawnik pełen grudek. Najpierw bym to wyrównał, przebronował, przeorał wywalcował i dopiero potem siał.

Sylwia1667
05-09-2008, 11:16
Jak to taka glina jak u mnie, to chyba tylko kilofem rozbijać (motyczka mi się na tym zwichrowała :evil: ) Przekopywać na tym etapie nie radzę bo wywleczesz sobie jeszcze więcej takich kamieni z gliny.
Ja sobie "trochę" ziemi nawiozłam.
Tak wygląda przekrój:
http://images27.fotosik.pl/256/74c059f71d9c91c6med.jpg

magangs
05-09-2008, 11:24
Ogród był przeorany właśnie z tydzień temu i po tym pojawiły się te grudki. A one rozmiękną po solidnym deszczu?

Marek30022
05-09-2008, 11:26
A może trochę piasku.

Sylwia1667
05-09-2008, 11:36
Jak są mokre to nawet rękami można je rozgnieść... na mniejsze bryłki.

Teraz to może marne pocieszenie, ale taka ziemia lepiej wilgoć trzyma. Rodzice mają super przepuszczalną ziemię i niektóre kwiaty muszą 2 razy dziennie podlewać - woda przelatuje jak przez sito.
Poza tym z tego co wiem to trawa lubi podłoże gliniaste.

AsiaCzarek
05-09-2008, 12:08
Właśnie mam podobne pytanie więc pozwolę sobie podłączyć się.
U mnie gleba - humus (dobra ziemia 3 klasa) okolo 30 cm później glina.
Gdzie mogę znaleźć informację o roślinkach (drzewach krzewach) które rosną na takiej glebie.
A co jeśli chodzi o trawę są jakieś specjalne mieszanki ? bo z tego co wiem kostrzewa która jest podstawą większości mieszanek kiepsko rośnie na ciężkich glebach.

dusia2006
05-09-2008, 12:27
magangs moi przyjaciele zrobli z ziemią dokładnie jak Ty i zrobili niewielki trawnik, ale siali trawę w taki dziwny sposób :wink: najpierw ziemię z tymi grudkami zmoczyli, oczywiście przyklejało się to strasznie do butów, sypali trawę i jednocześnie posypywali nasiona dość grubo żwirem co został po budowie, całość mocno uklepywaliali, po tygodniu, dwóch trawa świetnie wzeszła, zielsko też trochę wylazło, koszą bez kosza i jest już ok

blady00
07-09-2008, 08:11
Witam
u mnie bło tak samo
rada: grabić i wyrzucać grudki ,grabić i wyrzucać ,grabic i..........
po czterech zabiegach zostały maluteńkie grudeczki i trawka pieknie rośnie
Jak będziesz grabić to delikatnie ,bo inaczej będziesz wywlekać spod spodu wkółko grudki a ich końca nie ma.
Na koniec najlepiej zwałować

mxatorfubzdude
09-09-2008, 22:19
Wygrabić gródki glina bardzo pracuje!!! w trakcie suszy pęka nie jest to dobre dla trawnika.

Trawnika w zależności o jaki też trawniku mowa?? piękna murawa dekoracyjna wymaga dobrej gleby u odpowiednim pH, odpowiedniej przepuszczalności.

Ciężką ziemię zawsze traktujemy paskiem i torfem w odpowiednich proporcjach a jeżeli jest to glina i zniszczona to wymieniamy lub dokładamy nową 10cm warstwę ;D

SIN
10-09-2008, 07:16
Miałem podobny problem, więc glinę wyrównałem, ubiłem, posypałem trawą, zamówiłem wywrotę ładnej czarnej ziemi, Zasypałem trawę ziemią.. i teraz rośnie jak szalona, kosić nie wyrabiam, bo ziemia daje trawie ładne podłoże, a glina trzyma wodę.....może jak będzie mokre lato to zmienię zdanie ale póki co jest super :)

mxatorfubzdude
10-09-2008, 20:36
trawa dobrze rośnie na ciężkiej ziemi ale lepiej rośnie gdy korzenie dostana powietrza wiec Twój sposób jest też dobry przysypanie trawy warstewką ziemi ale ja o piasku bym nie zapominał i wcześniej glinę wymieszał z piachem ewentualnie dodał też torfu (to zależy od gliny). Nie zapominajcie o nawożeniu wstępnym nowy trawnik świetnie rośnie po takich zabiegach.

Pozdrawiam ARc