PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudowa rury gazowej



zorba128
11-09-2008, 07:57
Witam

Chciałbym schować rurę gazową za ekranem z płyty kartonowo-gipsowej. Z tego co udało mi się dowiedzieć, można to zrobić pod warunkiem zapewnienia wentylacji.
- jakie najmniejsze kratki wentylacyjne można dostać? :)
- czy są jakiekolwiek wymogi odnośnie rozmiaru i ułożenia otworów wentylacyjnych w takim tunelu? (2m, przekroj 10x10) Np okolice spawów na rurze/etc?

marcin

skama
12-09-2008, 06:12
Zawsze słyszałam, że rury gazowe muszą być na wierzchu. Kto Ci powiedział, że mozna je obudować?

Trociu
12-09-2008, 09:22
Zawsze słyszałam, że rury gazowe muszą być na wierzchu. Kto Ci powiedział, że mozna je obudować?Z tego co ja sie orientuję, to można je właśnie zabudować zabudową lekką umożliwiającą szybki demontaż a jednocześnie badanie szczelności.
U znajomego widziałem właśnie obudowę z płyt g-k na stelażu przy suficie z otworkami po jednej stronie - takimi małymi okrągłymi jak czasami są w drzwiach do łazienki, a na innej stronie z anemostatami.

Cpt_Q
12-09-2008, 09:45
ja mam obudowaną G-K, biegnącą pod sufitem, z obu stron otwory wentylacyjne zabezpieczone okrągłymi kratkami. I nie sądzę, abym mógł wylecieć w powietrze.

Besta77
12-09-2008, 14:42
Chyba faktycznie już się troszkę "złagodziły" przepisy i rury można zabudować - nie sprawdzałam przepisów, ale słyszałam, że można do głębokości (? - tak mi się wydaje) 20 cm, ale część zabudowana powinna być w całości bez łączeń, a zabudowa powinna mieć otwory wentylacyjne (u nas spece polecali jakieś małe kółeczka, takie jakie są w meblach). A ta głębokość 20 cm ma chyba znaczenie dla wykrywaczy przy ewentualnej kontroli.

Bastorek
27-09-2008, 22:08
nie wyobrażam sobie zostawić takiej brzydkiej rury na wierzchu no i w dodatku pomalowanej na żółto jak wymogi każą.Wszędzie gdzie sie z nią spotkałem to ją obudowywałem.Prawda jest taka że trzeba zostawić otwory kontrolne w razie nieszczelności spawów.Nie jest to jakaś wskazana głębokosć czy odległosć bo w takiej obudowie wydostający sie gaz będzie sie lepiej kumulował a wykrywacz szybko go wykryje.Problem jest taki iż przy nieszczelnosc instalacji trzeba będzie to wszysko rozwalić.

m@rtini
27-09-2008, 22:53
Też zabudowałem GK.

U mnie rura idzie na poddasze - tam jest piec.
Przez 2 stropy przechodzi...
I jaki ma byc do niej dostep/wgląd w miejscu przejścia przez sufit?

Pozdrawiam