PDA

Zobacz pełną wersję : Kolor folii obojętny dla wzrostu trawy???



Yoannna
13-09-2008, 17:20
Moje pytanie wydaje mi się retoryczne ale ponieważ się spieram z dwoma doświadczonymi działkowiczami to chciałam się upewnić - ja uważam że pod czarną folią trawa nie wyrośnie bo używa się czarnej folii właśnie po to żeby zahamować jej wzrost. Działkowicze twierdzą że czarna folia jest świetna jak biała... Kto ma rację?
Akurat mamy więcej czarnej folii a ja chciałam żeby trawa zdążyła wyrosnąć (przed zimą) na świeżo wyrównanej ziemi koło domu...

egry
13-09-2008, 17:24
Do czego właściwie chcesz użyać tej "folii"?

Yoannna
13-09-2008, 17:25
Chcę zrobić "mini-szklarnię" - przykryć posianą ziemię żeby nasionka miały cieplej i żeby ziemia nie traciła wilgoci jak nie popada znowu długo..

dusia2006
13-09-2008, 18:14
retoryczne to retoryczne
a przepraszam że zapytam, nie przysypujesz nasion?

Yoannna
13-09-2008, 23:04
Zamierzam :)
Ale ponieważ zimno się już robi to sobie pomyślałam, że ta folia mi pomoże, słoneczko przepuści, ciepła troche zatrzyma...

dusia2006
14-09-2008, 09:10
ja uważam że pod czarną folią trawa nie wyrośnie bo używa się czarnej folii właśnie po to żeby zahamować jej wzrost. Działkowicze twierdzą że czarna folia jest świetna jak biała... Kto ma rację?
Akurat mamy więcej czarnej folii a ja chciałam żeby trawa zdążyła wyrosnąć (przed zimą) na świeżo wyrównanej ziemi koło domu...
Nigdy nie robiłam takich doświadczeń trawnikowych....i nie bardzo rozumiem czy chcesz żeby ta trawa rosła czy wykiełkowała. Jeśli nasiona są przysypane ziemią i mają szybciej wykiełkować to jest im potrzebne ciepło, czyli obojętne czym je przykryjesz. Wiadomo, po skiełkowaniu muszą mieć światło, biała przepuści, czarna nie. Nasiona trawy kiełkują do trzech tygodni w zależności od temperatury a literatura podaje że temperatura kiełkowania wynosi min 8*. Musisz wziąć pod uwagę również to, że w składzie mieszanki są różne trawy jedne szybciej kiełkują inne później

hanka55
14-09-2008, 18:15
A jak już nasiona wykiełkuja nierównomiernie i przyświeci słoneczko,
to siewki pod folią zaparzą się, jak zadek niemowlaka w foliowej pieluszce.
Skąd pod folią powietrze, przewietrzanie, etc?
Agrowłóknina ewentualnie.
Tylko po co? :P

Elfir
15-09-2008, 11:26
Pod folia to ci może jedynie grzyb urosnąc. A pod czarną to trawa nawet słońca nie zobaczy.

Może chodzi o białą agrowłókninę?

Yoannna
15-09-2008, 12:25
Widywałam czasami folię kładzioną bezpośrednio na ziemi... mi chodzi o to, żeby trawa wyrosła (nie tylko wykiełkowała) jak najszybciej jeszcze przed zimą więc chciałam jej to ułatwić... Z powietrzem pod folią rzeczywiście może być problem, musiałabym pomyśleć jak to rozwiązać...
A co to jest agrowłóknina?, jak ona mi może pomóc w tej sytuacji?
Geowłóknine stosowaliśmy w drenażu, to jest cos podobnego?

skama
15-09-2008, 16:06
Agrowłóknina to rodzaj materiału - może być biała lub czarna.Czarną stosuje się w ogrodnictwie do ograniczania chwastów - nie przepuszcza światła. Biała jest w dwóch rodzajach -wiosenna i zimowa.Zimową opatula się rośliny na zimę/masło maślane/, żeby nie marzły. Wiosenną można zabezpieczać rośliny przed wiosennymi przymrozkami. Obydwie /tzn. wiosenna i zimowa/ przepuszczają światło. A każdy rodzaj przepuszcza wodę i powietrze.W twoim przypadku można chyba użyć tylko wiosennej /podobna na oko do fizeliny/, choć nie wiem, czy jest to celowe.