PDA

Zobacz pełną wersję : Podatek od wynajmu miejsca na reklamę-jaki płacic



tomason.p
15-09-2008, 14:06
Posiadam ziemię rolną przy drodze , dwie firmy ustawiły na niej swoje
reklamy i płacą mi za to .Za zeszły rok zapłaciłem 19% podatku
od uzyskanych kwot, po przeczytaniu artykułu o podatkach od wynajmu
mieszkań zastanawiam się czy nie powinienem płacic ryczałtu 8.5% ,
proszę o poradę może ktoś też taki podatek płaci :-?

Trociu
15-09-2008, 14:10
A jak ma się wynajem mieszkań do wynajmu miejsca na reklamę.

Na jakiej podstawie chcesz to podciągnąć??

ZUZEK
15-09-2008, 14:19
Na takiej, że w obu przypadkach osiąga dochód z tytułu najmu.
Po zakończeniu roku podatkowego możesz zmienić formę opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt (ale tylko wtedy będzie Ci się to opłacało, gdy rocznie Twoje dochody z najmu są mniejsze niż 4.000 Euro, bo powyżej tej kwoty ryczałt wynosi 20 %).

tomason.p
15-09-2008, 14:25
Tak szczerze powiedziawszy to po prostu wypełniłem PIT36 wraz z małżonką
przyjąłem stawkę pod.19% od kwoty którą otrzymałem i go zapłaciłem, powiem wprost że nie mam pojęcia o podatkach zwrot zmień pod.na zasadach
ogólnych na ryczałt nic mi nie mówi-może mała podpowiedź czy trzeba wypełnic jakiś kolejny PIT - X :cry:

ZUZEK
15-09-2008, 14:33
Zasady ogólne to najkrócej mówiąc stara poczciwa skala podatkowa (19, 30 i 40 %) i roczne zeznanie - właśnie PIT-36.
Ryczałt to opodatkowanie odrębne - gdy go wybierzesz do najmu opodatkowujesz nim tylko najem. Pozostałe dochody - dalej wg skali. Nie łączysz tych wszystkich dochodów razem.

Tyle tylko, że aby wybrać ryczałt do Twojego najmu musisz to zgłosić w US. W Twojej sytuacji możesz to zrobić dopiero po zakończeniu roku podatkowego. Jak na razie opodatkowujesz najem na "zasadach ogólnych" bo brak wyboru innej formy automatycznie wrzuca Cię w PIT-36.

tomason.p
15-09-2008, 14:42
Czyli albo płacę tak jak teraz- 19%. Albo idę do US i mówię pani w okienku
że chcę płacic podatek za wynajem ryczałtem , składam jakieś "zawiadomienie"
i od przyszłego roku płacę 8,5% za wynajem , A podatek ze stosunku pracy mojego i mojej żony dalej na PIT wspólnym-dobrze myślę?

ZUZEK
15-09-2008, 14:53
Tak. Oświadczenie o ryczałcie powinieneś złożyć do 20.01.2009 r. (do końca 2008 nadal 19%). Później będziesz składał indywidualny PIT-28 (roczny).

I musisz pamiętać, że 8,5% płacisz od przychodu czyli ewentualne ponoszone koszty nie mają wpływu na wysokość tzw. podstawy opodatkowania.

Ale to wszystko opowie Ci przemiła Pani z okienka... :D

Pozdrawiam.[/list]

tomason.p
16-09-2008, 09:55
I wszystko stało się dużo łatwiejsze - Dzięki ZUZEK :lol: